توده هیپواکو در تیروئید چیست

توده هیپواکو در تیروئید چیست

شاید تا کنون لفظ توده هیپواکو را شنیده باشید و این برایتان سوال باشد که توده های هیپواکو چه نوع توده هایی هستند و این توده ها به چه شکلی به وجود می آیند، اثر آنها چیست، درمان توده های هیپواکو به چه شکل انجام می شود، عوارض این توده ها چیست و به طور کل توده هیپواکو در تیروئید چیست و چطور درمان می شود، موسسه تیراد پاسخ این سوالات شما را در این تاپیک مطرح می کند.

ندولهای تیروئید، گره های کوچکی هستند که در غده تیروئید که در پایه گردن شما قرار دارد، و در مورد ارتباط ندولها و گواتر و بزرگ شدن تیروئید نیز باید گفت، گواتر به معنی بزرگ شدن غده تیروئید است و در مواردی نیز ممکن است ندول ها در کنار هم جمع شده و به آنها ندولهای گواتری اتلاق شود، ندولها اکثرا کوچک بوده و در حین معاینه و یا بررسی سونوگرافی تشخیص داده می شوند.

تیروئید در بارداری

هیپواکو یعنی چه؟

در رابطه با لفظ هیپو ، این لفظ به نحوه تشکیل تصاویر در سونوگرافی و شیوه ای بر می گردد که در این تصاویر دیده می شود، سونوگرافی از امواج صوتی تشکلی می شود که در بافت ها استخوانها، عضلات و سایر قسمتهای بدن عبور می کند و از این اندامها تصاویری را می سازد.

بازگشت این امواج و راهی که باعث تولید تصاویر می شود به عنوان اکوژن شناخته می شود، قسمتهایی با اکوژنیسیته کمتر، تیره تر دیده می شود و هیپواکو نامیده می شود و قسمتهایی که با اکوژنیسیته بالاتر نمایان می شوند روشنتر دیده شده و به آن هاپیراکوژن نامیده می شود. این نکته در سونوگرافی تیروئید نیز صادق است و توده های هیپواکو در تیروئید نیز مشهود هستند.

ندولهای هیپواکوئیک (توده هیپواکو در تیروئید) گاهی به عنوان ضایعه هیپواکوئیک نیز خوانده می شوند، این توده ها اکثراً تیره تر از دیگر قسمتها دیده می شوند و اغلب نشان دهنده این است که توده به شکل جامد است (بسیاری از توده های تیروئید پر از مایع هستند)

توده هیپواکو در تیروئید

آیا توده های هیپواکو سرطانی هستند؟

توده های تیروئید در موارد بسیار زیادی خوش خیم هستند و تنها بین ۲ تا ۳ درصد از این توده ها بدخیم و سرطانی به حساب می آیند، ندولهای بدخیم تیروئید می توانند به دیگر مناطق نیز دست اندازی کرده و به اصطلاح دچار متاستاز شوند، این توده ها خطرناک هستند و باید به آنها رسیدگی کرد ولی همانطور که گفته شد درصد بسیار کمی از توده ها سرطانی هستند.

هیپواکو بودن توده ها احتمال سرطانی بودن آنها را کمی افزایش می دهد اما این به معنی تشخیص قطعی نیست و تنها یک دلیل است تا پزشک نظارت بیشتر و بررسی های بیشتری مانند بیوپسی را برای آنها انجام دهد، این توده ها به این دلیل که جامد هستند و آمار نشان می دهد توده های سرطانی بیشتر به شکل جامد ایجاد می شوند احتمال سرطان را کمی تقویت می کند و باید بررسی های تکمیلی انجام شود. توده هیپواکو در تیروئید

توده های هیپواکوژنیک چگونه به وجود می آیند

وجود توده در تیروئید مخصوصا در بزرگسالان بسیار شایع است و در تیروئید درصد بسیاری از افراد بزرگسال در صورت انجام سونوگرافی، توده ها دیده می شوند این توده ها می توانند به دلایل مختلفی ایجاد شوند از جمله توده هیپواکو در تیروئید

  • کمبود ید
  • رشد بیش از حد بافت تیروئید
  • وجود کیست تیروئید
  • تیروئیدیت و بیماری خودایمنی هاشیموتو
  • گواتر

اگر توده تیروئید هیپواکویک ( توده هیپو اکو در تیروئید ) در سونوگرافی دیده شود پزشک بعد از آن چه کاری انجام می دهد

پزشک در این مورد ممکن است تا بر اساس دیگر شواهد تصمیم بگیرد موارد زیر را برای یک بیمار تجویز کرده و انجام دهد.

بیوپسی و یا نمونه برداری تیروئیدتوده هیپواکو در تیروئید

نمونه برداری بدون بیهوشی و تنها توسط یک سوزن و با بی حسی موضعی از مناطقی از تیروئید انجام می شود که پزشک در سونوگرافی به عنوان بافت هدف مد نظر قرار می دهد، به این نوع نمونه برداری نمونه برداری سوزنی یا FNA هم اطلاق می شود که به طور کامل در همین سایت در مورد آن توضیح داده شده است و شما می توانید از طریق این لینک این مطلب را مطالعه نمائید.

آزمایش خون

به وسیله آزمایش خون سطح هورمونهای تیروئید شما سنجش می شود تا پزشک از عملکرد صحیح غده تیروئید شما مطمئن شود

اسکن تیروئید

اسکن تیروئید که با استفاده از مقدار کمی ید رادیواکتیو انجام می شود تا میزان جذب ید توسط قسمتهای مختلف تیروئید بررسی شود که در این صورت پزشک توانایی بهتری برای تشخیص توده موجود خواهد داشت و عملکرد تیروئید شما را می سنجد.

درمان توده های تیروئید

خوشبختانه پیشرفت علم کمک شایانی به سلامتی انسان می نماید، این پیشرفت در زمینه بیماریهای تیروئید نیز مشهود بوده است و درمانهای موثر و مثمر ثمری از جمله آراف تیروئید و ماکروویو می تواند در بسیاری موارد بالاخص توده های خوش خیم کمک کننده باشد، خبر خوش در این مورد این است که با اینکه همچنان جراحی توده های بدخیم خط اول درمان سرطان تیروئید هست ولیکن برخی از توده های بدخیم تیروئید نیز امروزه با کمک روش آر اف و ماکرو قابل درمان هستند، از جمله در مواردی که توده کوچک بوده و یا بنا به هر علتی امکان جراحی آن وجود نداشته باشد از این روش به عنوان یک روش آلترناتیو استفاده می شود.

و همچنین بیماران محترم باید این را بدانند که این روش های درمانی در ایران نیز درحال انجام است و از سال ۹۲ به شکل روتین برای بسیاری از بیماران انجام شده است، در همین سایت می توانید از تجربیات بیماران استفاده و در مورد این اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. توده هیپواکو در تیروئید

توصیه آخر

در موارد زیادی مراجعین به موسسه تیراد را مشاهده کرده ام که به محض شنیدن نام توده بدخیم و سرطان روحیه خود را باخته و به دنبال راهی در رسیدن به ناامیدی هستند (!!!) ولی این نکته را در نظر بگیرید که درصد پائینی از توده های تیروئید خطرناک هستند و درمان آنها مشکل است و نباید به راحتی در این موضوع نگران شد، با بررسی توده ها اگر قابلیت درمان توسط امواج آر اف وجود داشته باشد این درمان انجام شده و بیمار بدون بستری و عوارض بعدی درمان می شود و اگر نه روشهایی مانند جراحی و در مراحل پیشرفته شیمی درمانی قابل انجام خواهد بود. توده هیپواکو در تیروئید

توده هیپواکو در تیروئید

آیا این مطلب مفید بود؟ امتیاز بدهید

[ratings]

[تعداد: 7   میانگین:  4/5]
اشتراک گذاری
یاور

سلام
خسته نباشین دکتر
جواب سنوگرافی لنف های گردن من بااین متنه:
لنف نودهایبیضی شکل باهیپواکوبامرکز اکوژن باقطرکوتاه ۸_۴میلیمتردرزنجیره گردنی دوطرف دیده شد.
ودرسنوگرافی کشاله ران اینگوینال راست ۳.۶
وچپ ۳.۳
میباشد

ریحانه رحیمی

سلام و خسته نباشید.سونوگرافی من به این صورته
لوب راست۳۳.۸.۹میلی متر و لوب چپ ۲۹.۷.۷میلی متر دیده شد. ایسم ب سایز۱.۱..اکوی پارانشیم دو طرف هتروژن و هیپواکوبوده و حاوی ندول های کوچک احتمال هاشیموتو دیده شد.در زنجره ژوگولرو دوطرف توده و یا لنفادنوپاتی significantمشاهده نمیشود.توروخدا بهم میگین

فرزانه

سلام خسته نباشد جواب سونوگرافی تیروئیدمن:تصویرهیپواکوباحدودمحوباابعاد تقریبی ۱۳×۷mmدرقسمت قدامی لوب راست مطرح کننده focalteroidetsمیباشد.لطفاجواب بدیدممنون

علی رضا

سلام خسته نباشین .سونو مادرم براتون نوشتم محبت کنید منو راهنمایی کنید خیلی ممنون : اکوژنیسته پارانشیم لوب ها یکنواخت و طبیعی است.اندازه لوب راست ۱۰*۱۴*۴۲ mm و لوب چپ ۱۰*۱۲*۴۴ mm است. در قسمت میانی لوب راست تیروئید تصویر دو ضایعه مدور هایپو اکو و هتروژن به ابعاد تقریبی ۲mm و۱.۵mm مشهود است که فاقد فلوی عروقی واضح می باشد . اندازه ایسم ۲mm است.
دربرسی نسج نرم گردن : تصویر چند لنفاد نوپاتی با ضخامت کورتیکال به ابعاد ۴*۱۲ mm در ناحیه ساب مندیبولار سمت راست مشهود است .

مرضیه

سلام جواب سونو بنده به شرح زیر لطفا خواهش میکنم راهنمایی کنید من به شدت نگرانم
هردولوب تیروید نرمال
اکو لوب راست تیرویید مختصر هتروژن میباشد
ضخامت نرمال
ندول ایزواکو تا هیپواکو به ابعاد ۸×۶.۸mm
حاوی چند کانون کلسیفیکاسیون به قطر ۲-۱ mm با حدود مشخص و منظم در محل اتصال ایسم به لوب راست
ندول هیپواکو هموژن با حدود مشخص و منظم به ابعاد ۶×۳.۶mm بدون کلسیفیکاسیون در قسمت خلفی لوب چپ
در ناحیه گردن لنفادوپانی مشهود نیست

بهار

سلام ، سونوگرافی من به این طریقه: لوب راست تیروئید به ابعاد ۱۳*۱۴*۴۲ mm و حجم ۴.۲cc و لوب چپ تیروئید به ابعاد ۱۶*۲۰*۵۷ mm و به حجم ۹.۵cc رویت شد. حجم لوب راست تیروئید نرمال و لوب چپ افزایش یافته اکوی پارانشیمال هر دو لوب مختصر هتروژن می باشد. دیامتر ایسموس: ۲.۵mm (نرمال) شواهدی از ندول cystic یا کلسیفیکاسیون در بافت تیروئید مشاهده نشد. براساس ACR TI-RADS classification تصویر چند ندول solid هایپواکو با قرار طولی به بزرگترین دیامتر ۵*۵*۷ mm فاقد کلسیفیکاسیون و حاوی واسکولاریته داخلی در پل میانی لوب راست (TR-5) ندول solid هایپواکو به دیامتر ۱۰*۱۳*۲۵… ادامه »

بهار

رفتم نمونه برداری ، همه اشون خوش خیم بودند ولی دکتر دارویی نداد فقط نوبت داد واسه ۶ ماه دیگه که قبلش سونوگرافی و آزمایش tsh انجام بدم ، خواستم بپرسم یعنی واقعا دارو لازم نیست واسه این همه ندولی که من دارم؟

مهدی

سلام خسته نباشیدببخشیدسوالم این بودکه برادرم۱۱سالشه خیلی وقتادلدرد میگرفت بردیم دکترسونوگرافی کردگفت لنف نود هیپو اکوبه شکل بیضی دراندازه۷.۵در۳.۵میلی متردر ناحیه راست شکمش داره خیلی نگرانیم آیاقابل درمان هست؟چه عوارضی داره؟لطفاراهنماییم کنیدبایدچیکارکنیم؟

zara

سلام اقای دکتر ممنون میشم راهنمایی کنید
جواب سونوگرافی من:تصویر ندول هایپواکو حاوی fineکلیسفیکاسیون به قطر ۳mmدر لوب راست تیروئید دیده شده است.سونوf/uتوصیه میشود.

سیاوش

با سلام خسته نباشید. من ۲ ساله آزمایش PTH انجام میدم که متاسفانه هر بار عدد ۷۰ تا ۹۰ رو نشون میده، آخرین بار سطح ویتامین D3 رو اندازه گیری کردم که ۲۷ بود، الان چند وقتیه زیر گلو یه کم متورم شده و سونوگرافی انجام دادم، که تصویر یک توده هایپواکو به ابعاد ۷*۳.۵ میلیمتر در ناحیه ایسم تیروئید مشاهده شده و از طرفی تصویر یه لنف نود ری اکتیو به عرض ۵ میلیمتر در زنجیره ژوگولر چپ مشاهده شده، لطفا راهنمایی بفرمایید باید چکار کنم. ممنون.

محمد توکلی

سلام خسته نباشید قربان من خواهرم ازمایش داد یه ندول هایپو اکو ۴ میلیمتری در سمت چپ دارن ضخامت ایسم و اندازه لوپ ها طبیعی است پارانشیم غده تیروعید وایسم هتروژن میباشد چه باید کرد تست tsh هم نرمال است

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر