توده هیپواکو در تیروئید چیست؟ از تشخیص تا درمان

توده هیپواکو در تیروئید چیست؟

شاید تاکنون لفظ توده هیپواکو یا ندول هیپواکو را شنیده باشید و این برایتان سوال باشد که توده‌های هیپواکو چه نوع توده هایی هستند و این توده‌ها به چه شکلی به وجود می آیند، اثر آنها چیست، درمان توده‌های هیپواکو به چه شکل انجام می شود، عوارض این توده‌ها چیست و به طور کل توده هیپواکو در تیروئید چیست و چطور درمان می شود، موسسه تیراد پاسخ این سوالات شما را در این مطلب مطرح می کند.

ندول‌های تیروئید، گره های کوچکی هستند که در غده تیروئید که در پایه گردن شما قرار دارد، و در مورد ارتباط ندول‌ها و گواتر و بزرگ شدن تیروئید نیز باید گفت، گواتر به معنی بزرگ شدن غده تیروئید است و در مواردی نیز ممکن است ندول ها در کنار هم جمع شده و به آنها ندول‌های گواتری اتلاق شود، ندول‌ها اکثرا کوچک بوده و در حین معاینه و یا بررسی سونوگرافی تشخیص داده می شوند.

تیروئید در بارداری

هیپواکو یعنی چه؟

در رابطه با لفظ هیپو، این لفظ به نحوه تشکیل تصاویر در سونوگرافی و شیوه ای بر می گردد که در این تصاویر دیده می شود، سونوگرافی از امواج صوتی تشکلی می شود که در بافت ها استخوان‌ها، عضلات و سایر قسمت‌های بدن عبور می کند و از این اندام‌ها تصاویری را می سازد.

بازگشت این امواج و راهی که باعث تولید تصاویر می شود به عنوان اکوژن شناخته می شود، قسمت‌هایی با اکوژنیسیته کمتر، تیره‌تر دیده می شود و هیپواکو نامیده می شود و قسمت‌هایی که با اکوژنیسیته بالاتر نمایان می شوند روشن‌تر دیده شده و به آن هاپیراکوژن نامیده می شود. این نکته در سونوگرافی تیروئید نیز صادق است و توده‌های هیپواکو در تیروئید نیز مشهود هستند.

ندول‌های هیپواکوئیک (توده هیپواکو در تیروئید) گاهی به عنوان ضایعه هیپواکوئیک نیز خوانده می شوند، این توده ها اکثراً تیره تر از دیگر قسمت‌ها دیده می شوند و اغلب نشان دهنده این است که توده به شکل جامد است (بسیاری از توده های تیروئید پر از مایع هستند.)

توده هیپواکو در تیروئید

آیا توده های هیپواکو سرطانی هستند؟

توده‌های تیروئید در موارد بسیار زیادی خوش خیم هستند و تنها بین ۲ تا ۳ درصد از این توده‌ها بدخیم و سرطانی به حساب می‌آیند، ندول‌های بدخیم تیروئید می‌توانند به دیگر مناطق نیز دست اندازی کرده و به اصطلاح دچار متاستاز شوند، این توده‌ها خطرناک هستند و باید به آنها رسیدگی کرد ولی همانطور که گفته شد درصد بسیار کمی از توده‌ها سرطانی هستند.

هیپواکو بودن توده‌ها احتمال سرطانی بودن آنها را کمی افزایش می دهد اما این به معنی تشخیص قطعی نیست و تنها یک دلیل است تا پزشک نظارت بیشتر و بررسی‌های بیشتری مانند بیوپسی را برای آنها انجام دهد، این توده ها به این دلیل که جامد هستند و آمار نشان می‌دهد توده‌های سرطانی بیشتر به شکل جامد ایجاد می شوند احتمال سرطان را کمی تقویت می کند و باید بررسی های تکمیلی انجام شود. توده هیپواکو در تیروئید

توده‌های هیپواکوژنیک چگونه به وجود می آیند؟

وجود توده در تیروئید مخصوصا در بزرگسالان بسیار شایع است و در تیروئید درصد بسیاری از افراد بزرگسال در صورت انجام سونوگرافی، توده ها دیده می شوند این توده ها می توانند به دلایل مختلفی ایجاد شوند از جمله:توده هیپواکو در تیروئید

 • کمبود ید
 • رشد بیش از حد بافت تیروئید
 • وجود کیست تیروئید
 • تیروئیدیت و بیماری خودایمنی هاشیموتو
 • گواتر

اگر توده تیروئید هیپواکویک (توده هیپو اکو در تیروئید) در سونوگرافی دیده شود پزشک بعد از آن چه کاری انجام می‌دهد؟

پزشک در این مورد ممکن است تا بر اساس دیگر شواهد تصمیم بگیرد موارد زیر را برای یک بیمار تجویز کرده و انجام دهد.

بیوپسی و یا نمونه برداری تیروئیدتوده هیپواکو در تیروئید

نمونه برداری بدون بیهوشی و تنها توسط یک سوزن و با بی‌حسی موضعی از مناطقی از تیروئید انجام می شود که پزشک در سونوگرافی به عنوان بافت هدف مد نظر قرار می‌دهد، به این نوع نمونه برداری نمونه برداری سوزنی یا FNA هم اطلاق می شود.

آزمایش خون

به وسیله آزمایش خون سطح هورمون‌های تیروئید شما سنجش می شود تا پزشک از عملکرد صحیح غده تیروئید شما مطمئن شود.

اسکن تیروئید

اسکن تیروئید که با استفاده از مقدار کمی ید رادیواکتیو انجام می شود تا میزان جذب ید توسط قسمت‌های مختلف تیروئید بررسی شود که در این صورت پزشک توانایی بهتری برای تشخیص توده موجود خواهد داشت و عملکرد تیروئید شما را می سنجد.

درمان توده های تیروئید

خوشبختانه پیشرفت علم کمک شایانی به سلامتی انسان می نماید، این پیشرفت در زمینه بیماری‌های تیروئید نیز مشهود بوده است و درمان‌های موثر و مثمر ثمری از جمله آراف تیروئید و ماکروویو می تواند در بسیاری موارد بالاخص توده های خوش خیم کمک کننده باشد، خبر خوش در این مورد این است که با اینکه همچنان جراحی توده های بدخیم خط اول درمان سرطان تیروئید هست ولیکن برخی از توده های بدخیم تیروئید نیز امروزه با کمک روش آر اف و ماکرو قابل درمان هستند، از جمله در مواردی که توده کوچک بوده و یا بنا به هر علتی امکان جراحی آن وجود نداشته باشد از این روش به عنوان یک روش آلترناتیو استفاده می شود.

و همچنین بیماران محترم باید این را بدانند که این روش های درمانی در ایران نیز درحال انجام است و از سال ۹۲ به شکل روتین برای بسیاری از بیماران انجام شده است، در همین سایت می توانید از تجربیات بیماران استفاده و در مورد این اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. توده هیپواکو در تیروئید

توصیه آخر

در موارد زیادی مراجعین به موسسه تیراد را مشاهده کرده ام که به محض شنیدن نام توده بدخیم و سرطان روحیه خود را باخته و به دنبال راهی در رسیدن به ناامیدی هستند (!!!) ولی این نکته را در نظر بگیرید که درصد پائینی از توده های تیروئید خطرناک هستند و درمان آنها مشکل است و نباید به راحتی در این موضوع نگران شد، با بررسی توده ها اگر قابلیت درمان توسط امواج آر اف وجود داشته باشد این درمان انجام شده و بیمار بدون بستری و عوارض بعدی درمان می شود و اگر نه روش‌هایی مانند جراحی و در مراحل پیشرفته شیمی درمانی قابل انجام خواهد بود. توده هیپواکو در تیروئید

توده هیپواکو در تیرو

۳.۴ / ۵. ۴۲

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
مطلب بعدی
همه چیز درباره استنت حالب و نفروستومی
مطلب قبلی
5 بیماری خطرناک از انواع بیماری‌های تیروئید

۵۲۱ دیدگاه. Leave new

 • 09128362082
  1402/09/18 8:48 ب.ظ

  با سلام
  ممنون از سایت خوب و جواب دهی دقیقتون.
  سونوی تیرویید مادرم ۶۳ ساله
  ابعاد لب راست ۴۸×۲۴×۲۳
  ابعاد لب چپ ۵۲×۲۹×۴۰ با حجم ۲۳ سیسی
  یک توده هتروژن دارای حدود مشخص حاوی نواحی اکولوسنت به ابعاد ۳۳×۵۰ فسمت اعظم لوب چپ تیروئید را اشغال کرده است به طوری که قسمت کمی از بافت نرمال در قطب فوقانی باقی ماندهداست و یک توده مشابه به ابعاد ۲۰× ۳۶ در قسمت میانی لوب راست مشهود است.
  ممنون میشم بفرمایید این توده هتروژن نگران کننده است یا نه؟

  • مدیر سایت
   1402/09/19 10:30 ق.ظ

   سلام، وقت بخیر
   در صورتی که در سونوگرافی تیروئید، توده‌های هتروژن دیده می‌شوند، این موضوع به تنهایی نباید به شدت نگران‌کننده باشد. اما برای اطمینان و تشخیص دقیق، بهتر است این توده‌ها را تحت مشاوره و نظارت پزشک متخصص غدد دیده و ارزیابی شوند.
   توده‌های هتروژن در تیروئید می‌توانند ناشی از موارد مختلفی مانند گردش خون نامنظم، آسیب دیدگی، التهاب، یا حتی ناهنجاری‌های دیگر بافتی باشند. برای تشخیص دقیق و ارزیابی مناسب، احتمالاً پزشک شما ممکن است تحلیل‌های بیشتری نیاز داشته باشد، از جمله آزمایش‌های خونی یا آزمایش‌های دیگر.

   در هر صورت، تشخیص دقیق و درمان اینگونه موارد توسط پزشک متخصص غدد می‌تواند به شما کمک کند تا در صورت لزوم به درمان مناسب دست یابید.

 • پردیس
  1402/09/16 6:59 ب.ظ

  سلام لطف میکنید راجع ب سونو من راهنمایی کنین

  لوب راست تیرویید ۴۴×۲۲×۱۵ م م
  و لوب چپ۵۱×۲۱×۲۱مم حداکثر نرمال است
  ضخامت ایسموس ۲.۵م م است

  انفیلتراسیون سودو ندول های هایپواکوئیک و نواحی ill defined و patchy هاسپواکو ب صورت غیر قرینه عمدتا در لوب چپ در ناحیه میدزون و پل تحتانی ب نفع تیروئیدیت تحتحاد دوکروئن غیرقرینه در لوب چپ و یا سایر علل التهاب پارانشیمال اتوایمیون مشهود است.
  افزایش اکوژنیستی چربی و لنفادنیت های التهابی ب حداکثر ابعاد ۸×۶ ب شدت هایپروسکولار ثانویه ب التهاب زمینه ای در اطراف غلاف تیروئید در سمت چپ در ناحیه پاراتراکئال دیده شد.
  تطابق باعلائم بالینی و تست های ازمایشگاهی توصیه میشود
  اکوی پارانشیم هردو لوب تیرویید ب خصوص لوب چپ انهموژن مشهود میباشند

  • مدیر سایت
   1402/09/18 12:19 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   براساس نتایج ارائه شده در سونوگرافی تیروئید، چند تغییر واضح دیده شده است:
   ۱. سایز لوب‌های تیروئید:
   – اندازه لوب راست تیروئید ۴۴x22x15 میلی‌متر است که به نظر طبیعی می‌رسد.
   – اندازه لوب چپ تیروئید ۵۱x21x21 میلی‌متر است که از حداکثر نرمال بیشتر است.
   ۲. تغییرات در بافت:
   – وجود سودوندول‌های هیپواکوئیک (نوعی توده با چگالی کمتر در سونوگرافی) و نواحی ill-defined و patchy (با پوشش نامشخص و پراکنده)، عمدتاً در لوب چپ.
   – انحرافاتی که به نظر می‌رسد به تیروئیدیت یا التهاب در پارانشیمال تیروئید (عفونت یا التهاب در بافت‌های اطراف تیروئید) مرتبط باشند.
   ۳. افزایش اکوژنیستی:
   – افزایش اکوژنیستی چربی و لنفادنیت های التهابی نشان‌دهنده وجود التهاب‌های در پی آن‌ها می‌باشد.
   با توجه به این توصیفات و نکاتی که ارائه شده‌اند، توصیه شده است که با توجه به علائم بالینی و آزمایشات دیگر، اقدامات بیشتری انجام شود، شامل مشاوره با پزشک متخصص غدد و دستورات درمانی از او.
   این مشکلات می‌توانند نیازمند مراقبت و درمان جدی باشند، بنابراین مهم است که این توصیه‌ها را از پزشک خود دریافت کنید و برای تشخیص دقیق و درمان مشکلاتتان به او مراجعه کنید.

 • آذر
  1402/09/16 1:03 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  ممنون میشم سونو بنده رو تفسیر کنید
  من مبتلا به بیماری هاشیموتو هستم
  سونو:
  تیروئید از ابعاد طبیعی برخوردار است
  اکوپترن غده تیروئید هتروژن وPseudo nodular متناسب با تیروییدیت هاشیموتو است
  یکندول هیپواکوسالید در قسمت قدامی میانی لب راست به ابعاد ۳/۳*۵/۳ میلیمتر TR4وبزرگترین سودوندول به ابعاد ۳/۵*۲/۵میلیمتر دیده میشود
  یک ندول هیپواکو وسالید در دیواره قدامی چپ به ابعاد ۴/۴*۴/۶میلیمتر RT4وبزرگترین pseudo nodul به ابعاد ۲*۳ میلیمتر دیده میشود
  کلسیفیاسیون دیده نمیشود خطوط اکوژن مربوط به فیبروز درپارانشیم تیروئید دیده میشود
  ضخامت ایسموس ۴ میلیمتر است
  تشکر

  • مدیر سایت
   1402/09/16 4:47 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   توصیف سونوگرافی شما نشان می‌دهد که تیروئید شما دارای تغییراتی است که متناسب با بیماری هاشیموتو (یک نوع اختلال ایمنی که منجر به التهاب و خرابی تیروئید می‌شود) هستند. برخی از نمایه‌های سونوگرافی که ارائه داده‌اید عبارتند از:
   ۱. هتروژنیته: این موضوع نشان دهنده تغییر در بافت تیروئید است که نشان از التهابات و تغییرات در غده تیروئید مرتبط با هاشیموتو دارد.
   ۲. نودول‌ها: وجود نودول‌های سالید هیپواکوس (نودول‌های تیره بافتی) در تیروئید که اندازه آن‌ها نیز ذکر شده، معمولاً در محیط هاشیموتو به چشم می‌خورند. این نودول‌ها ممکن است در سایز و تشخیص متفاوتی باشند.
   ۳. فیبروز در پارانشیم تیروئید: وجود خطوط اکوژن (خطوط روشن) مرتبط با فیبروز (تغییرات در بافت) در اطراف بافت تیروئید نشان دهنده این است که تغییرات ساختاری در آنجا رخ داده است.
   توصیه در مورد چنین وضعیتی شامل مانیتورینگ دوره‌ای با سونوگرافی و مشاوره با پزشک معالج باشد تا وضعیت تیروئید را به طور دقیق‌تر بررسی کرده و در صورت نیاز برنامه درمانی مناسب را تعیین کند. اگر شما نگرانی دارید یا سوالی دارید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا اوضاع و موارد خاص شما را به دقت بررسی کند و راهنمایی کند.

 • ناشناس
  1402/09/11 4:43 ب.ظ

  سلام میشه بی زحمت در مورد این سونو نظرتونو بگید
  در سونوگرافی غده تیروئید؛
  لوب تیروئید سمت راست به ابعاد ۴۰ × ۲۶ × ۲۶ میلی متر و
  لوب چپ ۳۶x15x15 میلی متر و دارای اندازه طبیعی است.
  ضخامت ایستموس ۸.۹ میلی متر افزایش یافته است.
  ندول کیستیک جامد ناهمگن به ابعاد ۲۵×۲۴ میلی متر
  در لوب راست تیروئید (T=III) دیده می شود.
  ندول جامد ایزواکوئیک به خوبی مشخص با داخلی ظریف
  میکروکلسیفیکاسیون در حدود ۱۵×۹ میلی متر در سمت چپ دیده می شود
  لوب (T=IV).
  ندول جامد ایزواکوئیک به خوبی مشخص به ابعاد ۱۵×۷ میلی متر دیده می شود
  در لوب چپ (T-III).
  ندول کیستیک جامد Hypoechoic به خوبی مشخص شده در حدود ۱۰ × ۷ میلی متر
  در سمت چپ تنگه دیده می شود (T=I).
  هیچ آدنوپاتی پاتولوژیک در زنجیره های گره مجاور وجود ندارد.

  • مدیر سایت
   1402/09/12 2:07 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   نتایج سونوگرافی غده تیروئید شما مشخصات مختلفی را نشان می‌دهد که به طبع وجود ندول‌های مختلف در غده تیروئید اشاره دارد. این ندول‌ها ممکن است در نواحی مختلف تیروئید و با ویژگی‌های متفاوت دیده شده‌اند. مشخصات مختلف ندول‌ها در توضیحات ذکر شده‌اند:
   ۱. ندول کیستیک جامد ناهمگن در لوب راست تیروئید (TIII) به ابعاد ۲۵×۲۴ میلی‌متر.
   ۲. ندول جامد ایزواکوئیک با میکروکلسیفیکاسیون در لوب چپ تیروئید (TIV) به ابعاد ۱۵×۹ میلی‌متر.
   ۳. ندول جامد ایزواکوئیک در لوب چپ تیروئید (TIII) به ابعاد ۱۵×۷ میلی‌متر.
   ۴. ندول کیستیک جامد Hypoechoic در سمت چپ تیروئید (TI) به ابعاد ۱۰ × ۷ میلی‌متر.
   توصیه می‌شود با پزشک متخصص یا اندوکرینولوژیست خود مشاوره کنید تا بتوانید برنامه‌ای برای پیگیری و مدیریت این ندول‌ها در تیروئیدتان را بررسی کنید. او می‌تواند به شما راهنمایی کند که آیا نیاز به انجام آزمایش‌های تکمیلی مانند بیوپسی دارید یا خیر و همچنین نیاز به دنبال کردن توسط سونوگرافی‌های پیگیری بیشتر دارید یا خیر.

 • naxi
  1402/09/11 11:20 ق.ظ

  سلام مادرم سونو تیروئید داده و چند ساله قرص تیروئید میخوره و ۴.۴ هستش اخرین ازمایشش
  ممنون میشم تفسیر کنید
  تیرویید دارای ابعاد وفلوی عروقی نرمال میباشد
  پارانشیم تیرویید هتروژن و ندولار میباشد
  تعداد قابل توجهی ندول ریز هایپو اکوئیک با حاشیه نامشخص رویت شد
  لطفا با کلینیک و پاراکلینیک بیمار مطابقت داده بشه

  • مدیر سایت
   1402/09/12 3:56 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   سونوگرافی تیروئید نشان می‌دهد که غده تیروئید دارای ویژگی‌های غیرطبیعی از جمله هتروژنیته و وجود ندول‌های ریز هایپواکوئیک با حاشیه نامشخص است.
   با توجه به این موارد، بهتر است با پزشک خود ملاقات کنید تا این نتایج را بررسی کرده و توضیحات دقیق‌تری را نسیت به سابقه بیماری شما ارائه دهد.

 • راضیه
  1402/09/07 3:11 ق.ظ

  سلام خسته نباشید میشه لطفا تفسیر این سونو تیروئید مادرم رو بگید به شدت نگرانم یکبار نوشتم جواب ندادید
  هر دو لوب تیروئید نرمال و اکوی پارانشیمال طبیعی دارند. ندول وضایعه کیستیک در تیروئید دیده نشد. لوب راست تیروئید به ابعاد (۱۱mm*19*3) و حجم تقریبی ۳/۵ و لوب چپ به ابعاد .۷*۳۷۱۰) و حجم تقریبی ۱/۲ می باشندmm( و ضخامت ایسم ۲/۵mm میباشد. لنفادنوپاتی گردنی پاتولوژیک در مسیر ژوگولر دو طرف دیده نشد. ندول هترواکو با حدود مشخص به ابعاد ۶/۳۲/۷mm در قسمت تحتانی لوب راست فاقد فلوی عروقی و فاقد کلسیفیکاسیون رویت شد. ندول هترواکو با حدود مشخص به ابعاد ۱۴۱۱۷/۵mm در قسمت لترال میانی لوب چپ فاقد کلسیفیکاسیون رویت شد.

  • مدیر سایت
   1402/09/08 3:38 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   این گزارش نشان می‌دهد هیچ ندول یا وضایع کیستیک در تیروئید مشاهده نشده است. ابعاد و حجم لوب‌های تیروئید شما طبیعی است.
   در مورد ندول‌های هترواکو، ندول ۶.۳ * ۷ میلیمتر در قسمت تحتانی لوب راست و ندول ۱۴ * ۱۷ * ۵ میلیمتر در قسمت لترال میانی لوب چپ گزارش شده است. این ندول‌ها اغلب فلوی عروقی ندارند و بدون کلسیفیکاسیون هستند، که معمولاً نشان‌دهنده وجود توده‌های بی‌خطر هستند.

   با این حال، برای بررسی دقیق‌تر و بررسی بیشتر، مشاوره با پزشک تیروئید یا انجام آزمایش‌های بیشتر (مانند سونوگرافی با کلیه یا آزمایش‌های خونی) توصیه می‌شود. این ممکن است به کنترل و پیگیری بهتر وضعیت تیروئید کمک کند.

 • مریم
  1402/09/04 9:14 ب.ظ

  سلام.خسته نباشید .آقای دکتر تیرویدم پرکار وشدید شده و دارو مصرف می کنم .آیا روی سیکل پریودیم تاثیر داره که پریودم نشم.ممنون میشم جواب بدهید

  • مدیر سایت
   1402/09/05 9:35 ق.ظ

   سلام، وقت بخیر
   بله، مشکلات تیروئیدی بر روی سیکل عادت ماهیانه (پریود) تاثیر بالایی دارد.

 • مریم
  1402/08/30 2:41 ب.ظ

  سلام خسته نباشید .من سونو تیروید وگردن دادم میشه برام تفسیرش کنید .ابعاد وحجم غده تیرویید بزرگتر از نرمال می باشد.ابعادلوب راست ۱۸mm*20*53 وبه حجم تقریبی ۱۰.۳ccمی باشد.ابعاد لوب چپ ۱۶mm*22*53وبه حجم تقریبی۹.۹cc می باشد.غدد تیروید هتروژن می باشد.تصویر نواحی هایپو اکو با حدود illdefined به صورت پراکنده ددرون غده ی تیروید رویت شد.تصویر چندین لنف نود بانمای خوش خیم در ناحیه ی ساب مندیبولارواطراف زنجیره ی ژوگولار دوطرف ودرمجاورت غده تیرویید دیده شدکه بزرگترین آنها به حداکثر sab:8.5mmدرناحیه ی ساب مندیبولار راست می باشد .یافته ها درجه ی اول مطرح کننده‌ی تیروید حاد یا تحت حاد می باشد .سونو کنترل پس از درمان مناسب توصیه می شود.ممنون می شم جواب بدهید

  • مدیر سایت
   1402/09/01 11:16 ق.ظ

   سلام، وقت بخیر
   مشاهده شده که غده تیروئید (هر دو لوب) بزرگتر از حجم معمول است. غده تیروئید دارای ابعاد بزرگتر به ترتیب ۱۸mm × ۲۰mm × ۵۳mm و ۱۶mm × ۲۲mm × ۵۳mm است.
   غدد تیروئید دارای ساختار هتروژن هستند و نواحی هایپو اکو با مرزهای ill-defined (تعریف نامشخص) به صورت پراکنده داخل غده تیروئید دیده شده است.
   همچنین، چندین لنف‌گردهای خوش خیم در نواحی ساب‌مندیبولار (در نزدیکی زنجیره ژوگولار) و در مجاورت غده تیروئید مشاهده شده‌اند. بزرگترین آنها در ناحیه ساب‌مندیبولار راست به اندازه حداکثر ۸.۵ میلیمتر دیده شده است.

   این نتایج ممکن است نشان‌دهنده‌ی مسائلی چون التهاب یا تغییرات دیگر در غده تیروئید باشد.
   بهتر است این نتایج را به پزشک معالج خود نشان داده تا ایشان بر اساس سابقه‌ی پزشکی و سایر آزمایشات شما، تشخیص و درمان مناسبی را به شما توصیه کند.

 • سعید
  1402/08/28 1:25 ق.ظ

  سلام.میخواستم سونوگرافی تیرویید مادرم رو ترجمه کنید.آیا مشکلی هست یا غده سرطانی چیزی هست خواهشا امکانش هست دقیق توضیح بدید.
  Thyroid ULTRASOUND
  Thyroid gland with normal size (RT lobe 15 x 18 x 35 mm ~ 3/7 cc, LT lobe 16 x 18 x 36 mm ~ 3/9 cc) and heterogenous echotexture without solid nodule
  is seen ( TIRAD II) comparsion to TFT is suggested
  An encapsulated well define oval shape homogenous hypoechoic noncalcified solid lesion 13 x 4 mm attached to post aspect LT lobe thyroid gland favor in PTH adenoma or lymphnode is noted
  comparsion to lab is suggested
  No pathological LAP in other area of neck is seen
  Sincerely your

  • مدیر سایت
   1402/08/29 5:24 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   ۱. اندازه نرمال غده تیروئید: هر دو لوب (راست و چپ) در اندازه‌های طبیعی هستند (حدود ۱۵x18x35 میلیمتر و ۱۶x18x36 میلیمتر به ترتیب).
   ۲. ناحیه غیرفعال: یک توده جامد هیپو اکوییک کوچک (۱۳×۴ میلیمتر) به غدد تیروئید لوب چپ متصل است. این توده به شکل بیضوی، هیپو اکوییک (کم‌چگال)، بدون کلسیفیکاسیون (بدون حاوی کلسیم) و با مرزهای دقیق است. احتمالاً مربوط به آدنوم پاراتیروئید (PTH adenoma) یا گره لنفاوی است. توصیه می‌شود این گزارش را با نتایج آزمایشات دیگر مقایسه کنید.
   ۳. لنفادنوپاتی: هیچ گونه تغییر غیرطبیعی دیگر در ناحیه گردن (لنف آدنوپاتی) مشاهده نشده است.

   نکته: توصیه می‌شود با نتایج تست‌های تیروئید (TFT) یا آزمایش‌های دیگری که انجام داده‌اید، این گزارش سونوگرافی را مقایسه کرده و با پزشک مشاور خود صحبت کنید.

 • هادی امیرزاده
  1402/08/24 4:16 ب.ظ

  سلام دکتر
  با تشکر از لطف شما
  در صورت امکان می توانید راهنمایی کنید
  سن ۴۳ سال
  جنسیت مرد
  سابقه تیروئید ارثی وجود دارد و ۱۰ سال لوکسین۱۰ مصرف می کنم

  هر دو لوب تیروئید اندازه طبیعی
  اکوی پارانشیمال یکسان
  در ایسم تیروئید صایعه ای مشاهده نشد ۲.۸

  تصویر یک توده مدور هموژن هیپو اکو دارای حاشیه واضح و واجد ریم محیطی هیپو اکو به ابعاد ۸*۴.۶ میلی اسپکتروم آنتروپی مدیال لوپ راست مشاهده شده
  حاوی ۲الی۳عدد فوکوس کوچک اکونیوز است TR4b

  تعدادی ۴عدد توده مدور کوچک هموژن هیپو اکو دارای حاشیه واضح در هر دو لوب مشاهده شد که بزرگترین ان۳×۲ در اسپکتروم لوب چپ قرار دارد tr4b

  ممنون می شوم راهنمایی کنید

  • مدیر سایت
   1402/08/27 6:46 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   با توجه به نتایج سونوگرافی تیروئید، مشاهده می‌شود که در هر دو لوب تیروئید، توده‌های کوچکی وجود دارند. این توده‌ها دارای حاشیه واضح و هیپواکوئیتی (سایه‌های تاریک‌تر در سونوگرافی) هستند که ممکن است به نوعی از ندول‌های تیروئید مربوط باشند.
   توصیه می‌شود با پزشک متخصص تیروئید مشورت کنید تا بر اساس نتایج سونوگرافی و سابقه‌ پزشکی که شما دارید، نظر دقیق‌تری ارائه دهند. ممکن است تصمیم به انجام آزمایش‌های دیگر یا درخواست بررسی‌های تکمیلی همچون بیوپسی بگیرند.
   البته بیشتر ندول‌های تیروئید خوش‌خیم هستند و به طور کلی خطرات زیادی ندارند. اما، به علت نحوه‌ی رشد، اندازه و مشخصات دقیق توده‌ها، گاهی اوقات لازم است بیشتر بررسی شوند اما در بعضی موارد، نیاز به بیوپسی (دریافت نمونه با سوزن) برای ارزیابی دقیق‌تر ندول‌ها مطرح می‌شود.

 • نگین
  1402/08/22 5:27 ب.ظ

  سلام خسته نباشید میشه سنو مامانمو تفسیر کنید به شدت نگرانم

  لوب راست تیروئید با سایز بزرگتر از حد طبیعی ۲۵×۲۱×۴۳ م م و لوب چپ تیروئید
  دارای سایز بزرگتر از حد طبیعی ۴۷۲۶۲۷ م م واکوی پارانشیم هتروژن مشاهده شد. ایستموس تیروئید دارای قطر قدامی خلفی بزرگتر از حد طبیعی ۱۱ م م است و اکوی هتروژن
  دارد.
  واسکولاریته لوبهای تیروئید افزایش یافته می باشد.
  شواهد فوق مطرح کننده تیروئیدیت هاشیماتو میبـ
  باشد.
  ندول سالید اووال با حدود مشخص فاقد کانون کلسیفیکاسیون در پل تحتانی چپ به ابعاد ۱۸×۱۱ م م رویت شد. ندول مشابه دیگری در پل تحتانی چپ به ابعاد ۶۹ م م دیده میشود .
  کیست کلوئید در پل تحتانی راست به ابعاد ۹۸ م م دیده میشود
  در بررسی زنجیره ژوگولر و ژوگولودیگاستریک دو طرف شواهدی به نفع لنفادنوپاتی دیده نمیشود.

  • مدیر سایت
   1402/08/23 6:17 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   نتیجه سونوگرافی تیروئید نشان می‌دهد:

   ۱. تورم تیروئید (Goiter): لوبهای تیروئید بزرگتر از حد طبیعی هستند و هتروژنیته (تغییر ساختاری با کیفیت نامنظم) را نشان می‌دهند.
   ۲. تیروئیدیت هاشیماتو (Hashimoto’s Thyroiditis): تغییرات مشخصات مرتبط با این نوع اختلال تیروئیدی مشاهده شده است. این شرایط ممکن است باعث کاهش کارایی تیروئید و عملکرد آن را تحت تأثیر قرار دهند.
   ۳. ندول‌ها: وجود چند ندول در تیروئید که اندازه و مشخصات مختلفی دارند. این ندول‌ها باید با دقت ارزیابی شوند تا مشخص شود آیا نیاز به بررسی بیشتر (مانند بیوپسی) دارند یا خیر.
   ۴. کیست کلوئید: وجود یک کیست کلوئید در تیروئید، این یعنی یک ساختار مایعی در تیروئید.
   ۵. لنفادنوپاتی: در بررسی زنجیره لنفاوی گردن، شواهد نفع لنفادنوپاتی (تورم یا تغییرات در لنفاوی گردن) دیده نشده است.

   این گزارش سونوگرافی نشان می‌دهد که تیروئید مادر شما تحت تأثیر چندین تغییر و اختلال قرار گرفته است. برای ادامه ارزیابی و درمان، بهتر است با پزشک معالج صحبت کنید و از وی راهنمایی بخواهید.

 • Shaparsk
  1402/08/18 6:43 ب.ظ

  سلام روز بخیر امکانش هست سونو زیررو تفسیرکنید ممنون میشم سونوگردن

  غده ساب مندیبولار دوطرف سایز و اکوی نرمال دارند
  تصویر یک توده هایپواکو و هتروژن
  باpost enhancement وحاشیه میکرولوبوله و بدون کلسیفیکاسیون واضح وسکولاریته واضح به ابعاد mm17*16 درلوب سطحی نیمه تحتانی پاروتیدراست رویت میشود
  جهت افتراق آدنوم پلئومورف ازسایرضایعات پاروتیدFNAتوصیه می گردد
  شواهدی به نفع آدنوپاتی قابل توجه در سطوح مختلف گردنی دیده نشد
  تصویر یک لنف نود با نمای نرمال به ابعادmm5*10 در ناحیه ساب مندیبولار راست رویت شد
  ممنون میشم تفسیر کنید خیلی نگرانم

  • مدیر سایت
   1402/08/20 10:18 ق.ظ

   سلام، وقت بخیر
   یک توده هیپواکو (دارای چگالی کمتر در تصاویر سونوگرافی) و هتروژن با post enhancement و حاشیه میکرو لوبوله، بدون کلسیفیکاسیون و سکولاریته واضح در لوب سطحی نیمه تحتانی پاروتید را نشان می‌دهد. این توده ابعادی حدود ۱۷*۱۶ میلیمتر دارد. جهت افتراق آدنوم پلئومورف از سایر ضایعات پاروتید، پیشنهاد شده است که آزمایش FNA انجام شود.
   پیشنهاد انجام FNA به این دلیل است که نشان از دقت و دقت پزشکان برای تعیین ماهیت دقیق توده دارد. نتیجه FNA به پزشک کمک می‌کند تا با تحلیل سلول‌های توده و بررسی آن‌ها توسط متخصص پاتولوژی، تصویر دقیق‌تری از ماهیت توده و احتمال وجود خطراتی مانند سلول‌های سرطانی به دست آورد.
   در ضمن، اطلاعاتی درباره لنف نودهای سطحی داده شده است که به نظر می‌رسد نرمال باشند.

   نگرانی‌های شما طبیعی است، اما مهمترین مرحله این است که با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند بر اساس اطلاعات بیشتر و سوابق پزشکی شما تصمیمات دقیق‌تری اتخاذ کند.

 • راضیه
  1402/08/18 1:30 ق.ظ

  سلام خسته نباشید میشه لطفا تفسیر این سونو تیروئید مادرم رو بگید
  هر دو لوب تیروئید نرمال و اکوی پارانشیمال طبیعی دارند. ندول وضایعه کیستیک در تیروئید دیده نشد. لوب راست تیروئید به ابعاد (۱۱mm*19*3) و حجم تقریبی ۳/۵ و لوب چپ به ابعاد .۷*۳۷۱۰) و حجم تقریبی ۱/۲ می باشندmm( و ضخامت ایسم ۲/۵mm میباشد. لنفادنوپاتی گردنی پاتولوژیک در مسیر ژوگولر دو طرف دیده نشد. ندول هترواکو با حدود مشخص به ابعاد ۶/۳۲/۷mm در قسمت تحتانی لوب راست فاقد فلوی عروقی و فاقد کلسیفیکاسیون رویت شد. فالواپ پیشنهاد می شود. ندول هترواکو با حدود مشخص به ابعاد ۱۴۱۱۷/۵mm در قسمت لترال میانی لوب چپ فاقد کلسیفیکاسیون رویت شد. فالواپ پیشنهاد می شود.

 • میلاد
  1402/08/17 10:35 ب.ظ

  سلام من ۱۴۰۱/۱۱/۶ با تشخیص ptc عمل توتال تیروئیدکتومی انجام دادم و ۱۴۰۲/۰۱/۲۹ با دوز ۱۵۰میلی کوری ید گرفتم الان بعد از هفت ماه و قبل از اسکن فول بادی سونو سر و گردن انجام دادم که تو جواب نوشته
  در قدام به غلاف کاروتیروئید راست لنف نود ری اکتیو به دیامتر ۹×۳.۵م.م دیده شد.
  لترال به غلاف کاروتید چپ تصویر دو لنف نود هایپواکویی به حداکثر دیامتر ۱۶×۳.۵ م.م دیده می شود
  میخواستم نظر شما رو بدونم

 • مازیار استاک
  1402/08/14 7:14 ب.ظ

  سلام توی سونو گرافی مادرم این نوشته شده
  تیروئید دارای ابعاد طبیعی است
  در لوب سمت راست دو ندول spongy fromبه ابعاد ۷.۵mm 7*5 و ۶.۵mm رویت شد.
  بر اساس ATA در گروه very low suspicion قرار میگیرد
  لنفادنوپاتی مشکوک در سطوح گردنی دیده نمیشود
  غدد ساب مندیبولر و پاروتید نمای نرمال دارد

  • مدیر سایت
   1402/08/16 4:02 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   بر اساس توصیه‌های American Thyroid Association (ATA)، ندول‌هایی که در گروه very low suspicion قرار می‌گیرند معمولاً بیشتر بی‌خطر هستند و می‌توانند مورد مشاهده و پایش قرار گیرند. در مورد ندول‌هایی که به ابعاد ۷.۵ میلی‌متر × ۷ میلی‌متر و ۶.۵ میلی‌متر دارند و در گروه very low suspicion قرار دارند، احتمالاً نیاز به عمل جراحی ندارند و می‌توان آن‌ها را با توجه به روند پایش و بررسی‌های تصویربرداری بررسی کرد.

   لنفادنوپاتی یعنی تورم لنفوگرها که معمولاً به عنوان نشانه‌ای از پاسخ بدن به التهاب و دیگر عوامل به وجود می‌آید. این نشانه ممکن است به دلیل علتی دیگر، مانند عفونت، وجود داشته باشد. با توجه به عدم مشاهده لنفادنوپاتی در سطوح گردنی، این نکته نیز نشان دهنده بی‌خطری ویژگی‌های تیروئید شماست.

   مهمترین نکته این است که تحلیل‌ها و پیگیری‌های تیروئید شما توسط یک پزشک متخصص غدد بررسی شود. او می‌تواند نتایج را بررسی کرده و تصمیم‌های لازم برای پایش و درمان شما اتخاذ کند. در مورد هر نگرانی یا سوالی که دارید، همچنین مواردی که ممکن است توضیح دقیق‌تر نیاز داشته باشند، با پزشک خود مشورت کنید.

 • نجمه
  1402/08/10 10:58 ب.ظ

  سلام.لطفا نتیجه سونوی تیروئید منو هم تفسیر کنین
  لوب راست به ابعاد۶۳*۳۲*۲۸ و لوب چپ به ابعاد۵۷*۲۵*۱۳
  هردولوب ابعاد افزایش یافته و اکوی پارانشیمال هتروژن با واسکولاریتی های افزایش یافته با نمایthyroid inferno دارند که میتواند مطرح کننده graves disease باشد
  ضخامت ایسموس افزایش یافته است(۱۰mm)
  ندول و ضایعه کیستیک مشاهده نشد
  لنفادنوپاتی گردنی دیده نشد

  • مدیر سایت
   1402/08/11 0:19 ق.ظ

   سلام، وقت بخیر
   توصیف‌های ارائه شده از سونوگرافی تیروئید نشان می‌دهد که
   ۱. لوب‌های تیروئید: ابعاد لوب‌های تیروئید شما افزایش یافته است و اکوی آنها هتروژن است که مطرح‌کننده‌ی مشکلاتی مثل Graves’ Disease (یک بیماری اتوایمیونی تیروئید) است.
   ۲. ضخامت ایسموس: ضخامت ایسموس (قسمت میانی تیروئید) نیز افزایش یافته است. این نشان‌دهنده این موضوع است که تیروئید به نوعی تازه فعال شده و بیشتر هورمون‌های تیروئید تولید می‌کند.
   در این موارد، مشکلات مرتبط با تیروئید و هورمون‌های تیروئیدی احتمالاً روال درمانی با دارو شروع خواهد شد. پزشک غدد شما می‌تواند نیاز به درمان و نظارت دقیق‌تر را تعیین کند. همچنین، در صورتی که مشکوک به بیماری‌های خاصی هستید (مانند Graves’ Disease)، ممکن است نیاز به تست‌ها و تصاویر بیشتر باشد. مهمترین مرحله، صحبت با پزشک غدد و ادامه‌ی درمان است.

 • zeinab
  1402/08/06 10:29 ق.ظ

  سلام.وقت بخیر
  ممنون میشم نظرتون رو راجع به این سونو بفرمائید ، خانم ۳۵ ساله هستم که دکتر برای من fna نوشته و خیلی نگرانم
  لوب راست به ابعاد ۵۰*۱۹*۱۶ mm و به حجم ۸cc و لوب چپ به ابعاد ۵۰*۱۹*۱۷ و به حجم ۸/۸cc و ضخامت ایسم ۲mm و اندازه غده تیرویید بزرگتر از نرمال است اکوی پارانشیم آن غیریکنواخت بوده ، سودوندولاریتی در پارنشیم تیرویید دیده میشود و در بررسی با کالر داپلر هیپررو اسکولاریتی در پارانشیم آن مشهود است و نمای سونوگرافیک مطرح کننده aitd می باشد
  ندول هیپو اکو با حدود lrregular به ابعاد ۷*۷*۶ mm و حجم ۰/۱۵cc در سگمان میانی این لوب دیده شد که حاوی میکرو کلسیفیکاسیون با موقعیت اینتراندولر بوده در بررسی با کالر داپلر و اسکولاریتی پریفرال دارد (tr5)

  • مدیر سایت
   1402/08/11 1:22 ق.ظ

   سلام، وقت بخیر
   “FNA” به نمونه‌برداری سوزن نازک (Fine Needle Aspiration) اشاره دارد که یک روش تشخیصی برای ارزیابی توده‌های تیروئید می‌باشد.

   – ابعاد و ضخامت غده تیروئید از حد نرمال بزرگتر هست.
   – اکوی پارانشیم غده تیروئید غیریکنواخت است و سودوندولاریتی دارد.
   – ندول یا توده‌ای به ابعاد ۷x7x6 میلیمتر در سگمان میانی لوب تیروئید دیده شده که حاوی میکروکلسیفیکاسیون (رویش کلسیم) با موقعیت اینتراندولر (بین لوب‌ها) است. در بررسی با کالر داپلر، این توده دارای اسکولاریتی پریفرال (واقع در لبه یا حاشیه توده) است و در سیستم TIRADS به عنوان “TR5” دسته‌بندی شده.

   این گونه نتایج غالباً به منظور بررسی بیشتر توسط پزشک تیروئید (معمولاً پزشک فوق تخصصی غدد) انجام می‌شوند. پزشک شما باید با توجه به نتایج این آزمایش‌ها و سایر عواملی که ممکن است داشته باشید، تصمیم به اقدامات بیشتری مانند FNA (نمونه‌برداری سوزن نازک) یا سایر آزمایش‌های تشخیصی بگیرد تا وضعیت غده تیروئید و هر ندول مشکوک تیروئید بررسی شود. در نهایت، او می‌تواند به شما نتایج دقیق‌تر و گزینه‌های درمانی مناسب را توضیح دهد.

   پیشنهاد می‌شود با پزشک خود مشورت کنید و تمام سوالات و نگرانی‌های خود را به او بیان کنید تا او به شما راهنمایی دقیق‌تری دهد، البته جای نگرانی ندارد. FNA درد نداشته و نتیجه آن میتواند به تشخیص دقیق تر پزشک کمک زیادی کند.

 • مریم
  1402/08/05 11:50 ق.ظ

  سلام.خسته نباشید .من یک سال خورده‌ای آزمایش تیروید دادم متخصص غدد بهم گفت تیروید پرکار داری .بهم گفت متی مازول روز ی یکی بخورم .بدنم خیلی عرق می کنه الخصوص توخواب دور گردنم خیلی عرق می کنه بعدش عرق سوز می شه .بدنم خسته .حوصله ندارم .ریزش مو پیدا کردم .شبا بعضی موقعها وقتی می خوام بخوابم بدنم درد می یاد ضعف می ره .بعضی موقع ها فشارم می ره بالا .سرم دردمی گیره قرص فشار برام نوشت .قرص متی مازول بهم گفت نصفه بخور.موقعی آب دهنم قورت می دم یاغذا می خورم درد می یاد گلوم. سونو دادم برا گردن گلو نوشته غده تیرویید هتروژن می باشد.یک ندول هایپو اکو به قطر ۴mmدرلوپ چپ.ودو ندول به اقطار ۲.۵و۳.۵mmدرلوپ راست مشاهده شده فاقد کلسیفیکاسیون می باشد.لنف نود گردنی سایز نرمال بانمای خوش خیم به حداکثر ۱۶.۸mmدرزنجیره دوطرف مشاهده شده.حالا دکترمتخصص قرص خواب .اضطراب برام نوشته تادوماه بخورم شما نظرتون چیه .لطفاً جواب بدهید.

  • مدیر سایت
   1402/08/10 11:57 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   آزمایش‌ها و تصویربرداری‌ها نشان می‌دهد که غده تیروئید شما هتروژن است، یعنی بافت آن غیر یکنواخت است. همچنین ندول‌هایی در تیروئید شما وجود دارند. طبق آموزه‌های TIRADS (سیستم گزارش دهی و تفسیر تصاویر تیروئید)، ندول‌های شما از نوع ۲ و ۳ هستند که به شرح زیر هستند:
   ۱. ندول هیپواکو ۴ میلیمتر در لوب چپ تیروئید. این ندول کوچک است و از نوع TIRADS 2 می‌باشد. TIRADS 2 نشان‌دهنده ندول‌هایی است که به احتمال بسیار زیاد بی‌خطر هستند.
   ۲. دو ندول در لوب راست تیروئید به قطرهای ۲.۵ و ۳.۵ میلیمتر. این ندول‌ها نیز از نوع TIRADS 2 هستند و معمولاً به عنوان ندول‌های کم اهمیت و بی‌خطر معنی می‌شوند.
   همچنین، لنف نودهای گردنی به اندازه ۱.۶۸ سانتیمتر مشاهده شده‌اند که از نظر سایز به حد نرمال می‌رسند.
   با توجه به توصیفات شما و نتایج TIRADS، به نظر می‌رسد که ندول‌های شما معمولاً بی‌خطر هستند. اما توصیه می‌شود که این مسائل را با پزشک تیروئید یا متخصص غدد انجام دهید. آن‌ها می‌توانند نتایج دقیق‌تری بدهند و تصمیمات درمانی لازم را اتخاذ کنند.
   بنابراین عوارض و حالت هایی که فرمودید به نظر می رسد ناشی از مشکلات تیروئیدی نبوده و به دلیل استرس و فشار عصبی پیش آمده به همین دلیل پزشک به جهت مدیریت اضطراب برای شما دارو تجویز کرده است.

 • غزل
  1402/08/02 9:32 ب.ظ

  درود بر شما جناب دکتر
  مادرم با برجستگی و بزرگی تیرویید برای درمان با روش آر اف خدمتتون آوردم و در سال ۹۹ بیوپسی درمرکز تیراد انجام دادید ولی فرمودید کاندید rfنیستند. امسال در خرداد ۱۴۰۲ جراح عمومی تیروییدشان را عمل و خارج نمودند. الان ۵ ماه از عمل ایشون و برداشتن تیرویید میگذره که شبها موقع خواب تا صبح خیلی بد نفس می‌کشند و همش،ناله دارند. اول آبان ۱۴۰۲سونوگرافی کردیم ، جوابش
  “یک توده هایپواکو با حدود صاف به ابعاد ۲۷×۲۰×۱۸میلیمتر در بین شریانهای کاروتید داخلی و خارجی مشاهده می‌شودکه در کالر داپلر دارای خونرسانی محیطی و شدید داخلی است که مطرح کننده پاراگانگلیونوما است.”
  میشه راهنمایی کنید باید پیش چه پزشکی ببرم ؟ آیا نگران کننده است؟؟سپاس بیکران

  • مدیر سایت
   1402/08/03 3:03 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   با توجه به نتیجه سونوگرافی، به نظر می‌رسد که یک توده یا ضایعه هیپواکوئیک دارید که در نزدیکی شریانهای کاروتید داخلی و خارجی واقع شده است. این توده در کالر داپلر دارای خونرسانی محیطی و شدید در داخلی خود است که به نام پاراگانگلیونوما نیز شناخته می‌شود.
   پاراگانگلیونوما یک نوع توده است که از سلول‌های پاراگانگلیون (سلول‌های موجود در سیستم عصبی عریض) بوجود می‌آید. این توده‌ها عمدتاً بی‌خطر هستند، اما ممکن است به دلیل فشار بر روی بافت‌های اطراف یا در مواقع نادری مشکل‌ساز شوند.

   مهمترین گام، مشورت با پزشک تخصصی نورولوژی یا جراح است. آنها می‌توانند با تصاویر تشخیصی و تست‌های بیشتر ارزیابی کنند که توده یا ضایعه به چه دلیلی شکل گرفته و آیا نیاز به تداخل جراحی دارد یا خیر. اگر تصمیم به ترتیب عمل جراحی گرفته شود، این باید توسط جراح متخصص انجام شود.

 • مریم
  1402/08/02 4:12 ب.ظ

  سلام.خسته نباشید .من حدود یک سال خوردهی آزمایش تیروید دادم دکتر گفت تیروید پرکاره .بدنم خیلی عرق می کنه الخصوص دور گردنم عرق زیاد تو خواب که عرق سوز می شه.بدنم داره چاق می شه. بدنم خسته .بعضی موقعیت دل درد .اسهال می گیرم .حوصله ندارم .شبا بعضی موقع خواب خیلی کلافه .بدنم درد می گیره.فقط می خوام بخوابم ..دکتر قرص متی مازول اول یکی بهم گفت بخور .حالا نصفه کرد.گلوم دردمی کنه موقع غذا خوردن یا آب دهنم قورت بدم.رفتم سونو دادم براگلو .نوشته غدد تیروید هتروژن می باشد.یه ندول به قطر ۴ سمت لوپ چپ دوتا ندول سمت راست به اقطار ۲.۵و۳.۵دیده شده.لنف گردنی خوش خیم به حداکثر ۱۶.۸دردوطرف مشاهده شد.دیده شده

  حالا متخصص غدد یک مشت قرص خواب آرامبخش برام نوشته .نظر شما چیه .

  • مدیر سایت
   1402/08/03 2:52 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   تجویز داروی آرماش‌بخش برای شما به دلیل مدیریت فشار عصبی است که در کنار مشکلات تیروئیدی برای شما به وجود آمده است.
   با توجه به اطلاعاتی که از نتیجه سونوگرافی خود نوشته‌اید، وضعیت تیروئید شما نرمال است و مشکل جدی ندارد اما نیاز است که بدن شما به آرامش دعوت شود بنابراین توصیه می‌شود برای پیشگیری از بروز بیماری به تراپیست مراجعه کنید تا در مدیریت آرامش بیشتر بدن به شما کمک کند.

 • ستاره
  1402/07/28 4:50 ب.ظ

  سلام لطفا این سونوگرافی رو تفسیر کنید چند لنف نود با نمای ری اکتیو در دوطرف گردن در زنجیره ژوگولار با ابعاد ۵.۱۲ و۴.۱۱ میباشد
  اکوی پارانشیم هردو لب تیروئید هیتروژن است
  ضخامت ایسموس ۳ میلی است

  • مدیر سایت
   1402/08/01 1:39 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   برای ارزیابی کامل و تفسیر دقیق وضعیت تیروئید و لنف‌گردها، بهتر است با پزشک تیروئید یا متخصص گردن (گوش و حلق و بینی) مشورت کنید. این تست‌ها به‌تنهایی نمی‌توانند تشخیص نهایی دهند و نیاز به بررسی‌های بیشتر توسط یک پزشک دارند.

 • زهرا
  1402/07/21 11:30 ب.ظ

  سلام میشه سونوگرافی منم جواب بدین.
  در لوب چپ یک ناحیه هترواکو بافت تیروئید به ابعاد ۷*۱۶*۶ و حجم ۰/۴cc و در لوب راست ۱۲*۴*۱۸ و حجم ۰/۵cc دارای نواحی ماکروکلسیفیکاسیون هست..

  میخواستم ببینم خطرناکه؟

  • مدیر سایت
   1402/07/23 9:08 ق.ظ

   سلام، وقت بخیر
   تشخیص تیروئید هترواکو و نواحی ماکروکلسیفیکاسیون باید توسط پزشک تیروئیدی انجام شود. اطلاعاتی که شما ارائه داده‌اید، برای ارائه یک تفسیر دقیق و ارزیابی خطرناک برای این تغییرات کافی نیست.
   خطرناکی این تغییرات بستگی به عوامل متعددی دارد، از جمله اندازه و شکل نواحی ماکروکلسیفیکاسیون، وضعیت تیروئید شما، علائم تیروئیدی و دیگر عوامل می‌تواند دخالت داشته باشد.
   بهترین راه برای ارزیابی و درک دقیق وضعیت تیروئید شما، مشاوره با پزشک تیروئیدی است. پزشک شما می‌تواند از طریق انجام آزمون‌های تصویربرداری از تیروئید (مانند سونوگرافی) و آزمون‌های خونی (مانند اندازه‌گیری هورمون‌های تیروئید) وضعیت تیروئید شما را ارزیابی کند و نظر خود را برای درمان یا نظارت بیشتر ارائه دهد. اگر نگران خودتان هستید، همچنین می‌توانید با پزشک تیروئیدی مشورت کنید تا سوالات و ابهاماتتان را بررسی کند و راهنمایی مناسبی ارائه دهد.

 • محمدباقر
  1402/07/21 5:40 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  در سونوی بنده یک ندول ۱۰ *۸ هایپواکو و میکروکلسیفیه با هیپرواسکرولاریتون اینترنال ندول زده که نمونه برداری کردم
  هنوز جواب نیامده
  طبق تخصص ، تجربه و برخورد با اینگونه موارد که داشته اید چند درصد احتمال بدخیمی وجود دارد
  و اگر بدخیم باشد با روش آر .اف امکان از بین بردن ندول هست یا خیر؟ لطفا یک پاسخ صریح و قانع کننده بدهید متشکرم .

  ممنون میشم بنده رو از نگرانی دربیارید

  • مدیر سایت
   1402/07/23 8:47 ق.ظ

   سلام، وقت بخیر
   تا نتایج بیوپسی مشخص نشود، هیچ صحبتی نمی‌توان داشت.

 • زهره
  1402/07/19 11:45 ق.ظ

  سلام عالی بود

  • مدیر سایت
   1402/07/19 3:52 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   تشکر

 • مریم
  1402/07/17 4:45 ب.ظ

  سلام میشه سونوگرافی منم جواب بدین.
  در لوب چپ یک ناحیه هترواکو بافت تیروئید به ابعاد ۷*۱۶*۶ و حجم ۰/۴cc و در لوب راست ۱۲*۴*۱۸ و حجم ۰/۵cc دارای نواحی ماکروکلسیفیکاسیون هست..

  میخواستم ببینم خطرناکه خوشیم هست یا بدخیم خیلی نگرانم..
  ممنون میشم جواب بدین..

  • مدیر سایت
   1402/07/19 6:26 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   برای ارزیابی نهایی خواص توده‌ها نیاز به تست‌های تشخیصی دقیقتر دارید.
   بیشترین توصیه این است که با پزشک معالج خود صحبت کرده و تمام نگرانی‌ها و سوالات خود را مطرح کنید. پزشک شما می‌تواند توصیه‌های خاص برای ادامه ارزیابی و درمان بدهد. در مواردی ممکن است نیاز به بررسی‌های جراحی یا بیوپسی تیروئید داشته باشید تا خواص توده‌ها مشخص شود.

 • احمدی
  1402/07/16 9:17 ق.ظ

  سلام
  وقت بخیر
  در شرح سونوگرافی نوشته شده :« تصویر لنف نود هیپواکو آتیپیک به ابعاد ۱۱*۶mm در level5 سمت راست گردن مشاهده می شود »لطفا راهنمایی فرمائید. سپاس

  • مدیر سایت
   1402/07/16 7:13 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   این اطلاعات به معنای مشاهده یک لنف نود غیرمعمول با اندازه و ویژگی‌های غیرمعمول در سمت راست گردن است. لنف نودها بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند و به عنوان نقاط فیلترینگ برای بافت‌های مختلف بدن عمل می‌کنند. هیپواکو به معنای تاریکتر یا کم‌روشن‌تر از بافت اطراف است و آتیپیک به معنای غیرمعمول یا نامعمول است. این اطلاعات ممکن است نشان دهنده وجود یک تغییر غیرمعمول در لنف نود باشد.

   با توجه به این اطلاعات، مهم است که با پزشک معالج خود مشورت کنید. او می‌تواند بر اساس سونوگرافی و سابقه پزشکی شما تصمیمات لازم را در مورد این لنف نود غیرمعمول بگیرد. احتمالاً او برای ارزیابی دقیق‌تر این لنف نود، تست‌ها یا تصاویر تشخیصی دیگری مثل اسکن‌های PET-CT یا بیوپسی ممکن است تجویز کند.

 • سپیده
  1402/07/14 12:17 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  در سونوگرافی، در قسمت خلفی لوب راست تیروئید و مجاور شریان کاروتید مشترک راست یک ندول سولید ایزو تا هیپو اکو با نمای Taller Than wide به ابعاد ۹ در ۶.۴ کاملا هیپرواسکولار دیده شده. ممکنه بدخیمی باشه؟
  و اگر بدخیمی باشه FNA تحت گاید سونو میتونه باعث گسترشش بشه؟

  • مدیر سایت
   1402/07/16 6:46 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر

   ندول‌های تیروئید معمولاً از طریق سونوگرافی ارزیابی می‌شوند و نتیجه‌های سونوگرافی می‌تواند به پزشک در تصمیم‌گیری در مورد نیاز به آزمایش‌های تکمیلی و درمان کمک کند. اما تشخیص نهایی بر اساس سونوگرافی نمی‌تواند قطعی باشد و نیاز به آزمایش‌های بیشتری دارد.
   ندول‌های تیروئید به دو دسته خوش‌خیم و بدخیم تقسیم می‌شوند. ندول‌های خوش‌خیم معمولاً ایزوآکو و غیرهیپراسکولار هستند. اما وقتی که یک ندول هیپراسکولار است و ابعاد آن نیز به نسبت‌های خاصی دارد (برخی از منابع به نسبت ۳:۱ یا بیشتر اشاره می‌کنند)، پزشک ممکن است نیاز به آزمایش‌های تکمیلی داشته باشد.

   آزمایش FNA یا Fine Needle Aspiration یکی از روش‌های متداول برای بررسی ندول‌های تیروئید است. این آزمایش انجام می‌شود تا نمونه‌ای از بافت ندول برداشت شود و در آزمایشگاه تحت میکروسکوپ بررسی شود. این آزمایش به نیازهای اطلاعاتی پزشک و سونوگرافی کمک می‌کند.
   FNA به طور عمومی احتمال افزایش گسترش ندول را افزایش نمی‌دهد.

   مهمترین نکته این است که با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند بر اساس اطلاعات کامل و تاریخچه شما تصمیمات مناسبی را اتخاذ کند و شما را به روش‌های تشخیص و درمان مناسب هدایت کند.

 • faezeh
  1402/07/12 1:15 ب.ظ

  سلام میشه سونوگرافی منم بگین خواهش میکنم:
  تیروئید با سایز نرمال و اکوی پارانشیمال هتروژن دیده شد
  لوپ راست ابعاد mm38*15*13 وحجم ۴.۲cc رویت شد
  لوپ چپ تیروئید به ابعاد mm43*14*13وحجم ۴.۵ccرویت شد
  ایستموس با حداکثر ضخامت ۴mm دیده می‌شود
  _ندول سالید ایزواکو حاوی کانون های کیستیک ریز داخلی widerthantall.ovalباحدود مشخص به نظر حاوی حداقل یک کانون punctate اکوژن داخلی به ابعادmm 8.7*5.7 در قسمت میانی لوپ چپ تیروئید دیده شده
  _ندول سالید هایپواکوی oval حاوی تعداد کمی کانون punctate اکوژن داخلی با حدود مشخص به ابعاد تقریبی ۹.۲*۵.۷ در لوب چپ تیروئید دیده شد
  _ندول شبه سالید هایپواکو یا زیم هایپراکو wider than tall oval با حدود مشخص به نظر حاوی حداقل یگ کانون punctate اکوژن داخلی به ابعاد تقریبیmm 5*3.6 درقسمت تحتانی لوب راست تیروئید دیده شد
  _ندول شبه سالید هایپواکو با حدود مشخص دارای تعدا کمی کانون punctate اکوژن داخلی به ابعاد mm4*3 درپل فوقانی لوب راست تیروئید دید شد
  _تعداد تصویر کمی ندول اسفنجی یا حداکثر سایز تقریبی ۵mm در لوب چپ و با حداکثر دیامتر تقریبی ۵.۵ mm درلوب راست تیروئید دیده می‌شود میشه لطفا جواب بدین مال مامانم خیلی نگرانم🥲

  • مدیر سایت
   1402/07/12 5:18 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   متاسفانه نتایج سونوگرافی تیروئید که ارائه داده‌اید، نشان می‌دهد که در تیروئید مادرتان چند ندول و تغییراتی دیده شده است. این ندول‌ها در اکثر موارد معمولاً خود به تنهایی خطرناک نیستند، اما نیاز به ارزیابی دقیق توسط یک پزشک تخصصی تیروئید دارند.
   ۱. ندول‌های سالید ایزواکو (ندول‌هایی که نور بیشتری را عبور می‌دهند) ممکن است بیشتر معتبر باشند. اما نیاز به ارزیابی بیشتر دارند.
   ۲. ندول‌های هیپواکویک (ندول‌هایی که تاریک‌تر از بافت اطرافشان هستند) نیاز به توجه دارند، اما تنها به خاطر وجود یک ندول هیپواکویک، نگران نباید باشید.
   ۳. ندول‌های متعدد و مختلف اندازه ممکن است نیاز به ارزیابی دقیق‌تر داشته باشند.
   ۴. تعداد کانون‌های اکوژن داخلی: وجود کانون‌های punctate (نقاط ریز و تاریک در ندول) ممکن است نشان‌دهنده‌ی ویژگی‌های خاصی در ندول باشد.

   برای تشخیص نهایی و تعیین درمان مناسب، معمولاً نیاز به ترکیبی از سونوگرافی، آزمایش های خون و در صورت نیاز بیوپسی است.
   بهترین کار که می‌توانید انجام دهید، مشورت با یک پزشک تخصصی تیروئید است. او می‌تواند شما و مادرتان را در مورد تشخیص دقیق و مسیر درمان مناسب راهنمایی کند. اطمینان حاصل کنید که از اطلاعات و مشورت پزشکی مناسب بهره‌برید.

 • سحر
  1402/07/11 4:55 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر. ی خانم تعدادی ندول solid/cgsticایزواکو ۷×۱۴میلیمتر و ۶×۹میلیمتر درلوپ راست وندول ایزواکو پارالل به ابعاد ۹×۱۶به همراه punctTeechogenicfocl (TR4
  ازاین ندول توصیه می‌گردد وچند ندول به ابعاد حداکثر ۶ میلیمتر درلوپ چپ مشاهده شد SPONGIFORM. میشه لطف بگید تفسیر این سونو چی هست ممنون میشم

  • مدیر سایت
   1402/07/12 4:58 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   نتایج نشان می‌دهد که در لوب راست تیروئید شما دو ندول solid/cystic با ابعاد ۷×۱۴ میلیمتر و ۶×۹ میلیمتر وجود دارد. همچنین یک ندول دیگر ایزواکو پارالل با ابعاد ۹×۱۶ میلیمتر وجود دارد که به آن punctate echogenic foci (TR4) نیز اشاره شده است.
   در تفسیر سونوگرافی تیروئید، TR4 به معنای وجود ویژگی‌هایی مانند punctate echogenic foci اشاره دارد که ممکن است بر روی ندول‌ها دیده شوند. این ویژگی‌ها معمولاً به ندول‌هایی اشاره دارند که ممکن است نیاز به ارزیابی بیشتر داشته باشند.
   توصیه می‌شود که با پزشک خود مشورت کنید و این نتایج را به او نشان دهید. پزشک تخصصی غدد می‌تواند نتایج سونوگرافی را به همراه سابقه پزشکی و سایر عوامل ارزیابی کند و تصمیمات لازم را برای تشخیص و درمان مناسب بگیرد.

 • شادي
  1402/07/09 2:30 ب.ظ

  سلام خیلی ممنونم از اطلاعات خوب این سایت، اگر ممکن هست جواب آزمایش من رو بررسی کنید، من ۵۴ سالمه و حدود ٨سال هست که هاشیموتو دارم. آیا این جواب سونوگرافی نگران کننده است؟ (ضمن عذرخواهی در پیام قبلی من در اعداد اشتباه تایپی بود) در بررسی بعمل آمده از غده تیروئید هر دو لوب تیروئید نمای پارانشیمال طبیعی دارند. پارانشیم لوب های تیروئید هتروژن است و کانونهای هیپواکوی شبه ندول در بافت تیروئید پراکنده اند. لوب راست کمی بزرگ است که علت آن وجود ندولی ایزواکو با حدود مشخص و دارای کانون های سیستیک در ناحیه دیستال میباشد ابعاد ندول( ۴در ١٢ میلیمتر) و طول آن ۱۹mm و حجم آن ۱.۷۵cc می باشد. واسکولاریته قابل توجهی در آن دیده نمی شود. ندول مشابهی در قسمت فوقانی لوب چپ مشهود است که ابعاد آن (۶.۵ در ۵.۵ میلیمتر )و طول ۷.۵mm حجم cc 0.14 میباشد در دیستال لوب چپ ندولی هیپراکو به صورت اگزوفیتیک دیده میشود که ابعاد آن (٧در ۴.۵ در ٧ میلیمتر )و حجم ۰.۱۱cc می.باشد این ندول نیز واسکولاریته قابل توجه ای ندارد. لنفادنوپاتی در زنجیره ژوگولار دو طرف دیده نمی شود.

  • مدیر سایت
   1402/07/12 2:54 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   با توجه به گزارش سونوگرافی تیروئید شما، نتایج به نظر می‌رسد که در غالب موارد نگران‌کننده نیستند.
   ۱. پارانشیم هتروژن: این نشان می‌دهد که بافت تیروئید شما دارای ناهمگنی طبیعی است که در اغلب موارد اهمیت خاصی ندارد.
   ۲. ندول‌های تیروئید: ندول‌هایی در لوب راست و چپ تیروئید دیده شده‌اند. ابعاد و حجم آن‌ها به نظر می‌رسد که نگرانی برانگیز نیست. واسکولاریته (وجود عروق) قابل توجهی در آن‌ها دیده نمی‌شود که به عنوان یک نشانه نگران‌کننده در نظر گرفته شود.
   ۳. لنفادنوپاتی: علامتی از لنفادنوپاتی در زنجیره ژوگولار دو طرف ندیده شده است، که نیز یک نشانه نگران‌کننده نیست.

   در هر صورت، باید نتایج آزمایشات و سونوگرافی خود را با پزشک تیروئید خود به اشتراک بگذارید تا او بتواند ارزیابی دقیق‌تری انجام دهد و به شما راهنمایی‌های لازم را برای مراقبت و پیگیری بهتر ارائه کند. همچنین، اگر علائم خاصی دارید یا وضعیت تیروئیدی‌تان تغییر می‌کند، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

 • شاکری
  1402/07/07 9:17 ب.ظ

  سلام اگه ممکنه جواب سونوگرافی منو تفسیر کنین ممنون🙏
  درسونوگرافی انجام شده لوب راست تیروئید به ابعاد۱۷×۲۰×۴۶میلیمتر و لوب چپ به ابعاد۱۶×۱۹×۴۷میلیمترمی باشندو اکوی پارانشیم هردولوب وایسموس هتروژن است.نودول های هیپواکوبا حدود مشخص با سایز حداکثر۳×۴میلیمتردرهردولوب دیده می شود.نودول هترواکوبا حدودمشخص به ابعاد۱۹×۲۰میلیمتردرقسمت خلفی لوب چپ دیده می شود.کلسیفیکاسیون دربافت تیرویید مشاهده نمی شود.TIRADS=4

  • مدیر سایت
   1402/07/09 9:33 ق.ظ

   سلام، وقت بخیر
   در سونوگرافی تیروئید شما نودول‌هایی به ابعاد مختلف دیده شده است:
   – نودول‌های هیپواکوئیک (کم‌اکو) با ابعاد حداکثر ۳×۴ میلیمتر در هر دو لوب تیروئید دیده شده‌اند.
   – یک نودول هترواکوئیک (با اکوی بالا) با ابعاد حداکثر ۱۹×۲۰ میلیمتر در قسمت خلفی لوب چپ تیروئید وجود دارد.

   کلسیفیکاسیون (معنی وجود سنگ یا کلسیفیکاسیون) در بافت تیروئید مشاهده نمی‌شود، که معمولاً نشان‌دهنده وجود توده‌های جامد نیست.

   تی رادز (TIRADS) به این معناست که براساس نتایج سونوگرافی و ویژگی‌های نودول‌ها، احتمال خطر برای تومورهای خوش‌خیم یا خطرناک در تیروئید ارزیابی شده است و به نظر می‌رسد که در اینجا احتمال وجود تومورهای خوش‌خیم وجود دارد.

   با این حال، نتایج سونوگرافی تیروئید نیاز به ارزیابی و تفسیر نهایی توسط یک متخصص غدد دارند. این متخصص با بررسی نتایج سونوگرافی و سایر آزمایشات ممکن است تصمیم به نمونه‌برداری (FNA) جهت تعیین نوع نودول‌ها و خطرات آنها بگیرد و در صورت لزوم تشخیص و درمان مناسب را تعیین کند. به همین دلیل می‌بایست با یک متخصص غدد مشورت کنید.

 • شاکری
  1402/07/06 8:11 ب.ظ

  سلام اگه ممکنه جواب سونوگرافی منو تفسیر کنین ممنون🙏
  درسونوگرافی انجام شده لوب راست تیروئید به ابعاد۱۷×۲۰×۴۶میلیمتر و لوب چپ به ابعاد۱۶×۱۹×۴۷میلیمترمی باشندو اکوی پارانشیم هردولوب وایسموس هتروژن است.نودول های هیپواکوبا حدود مشخص با سایز حداکثر۳×۴میلیمتردرهردولوب دیده می شود.نودول هترواکوبا حدودمشخص به ابعاد۱۹×۲۰میلیمتردرقسمت خلفی لوب چپ دیده می شود.کلسیفیکاسیون دربافت تیرویید مشاهده نمی شود.TIRADS=4

  • مدیر سایت
   1402/07/08 6:41 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   ساختار اکویی (پارانشیم) در هر دو لوب هتروژن است، به این معنا که بافت تیروئید نسبت به سایر نواحی متفاوت است.
   در متن نوشته شده است که نودول‌های هیپواکو (به معنای تاریک‌تر در تصویر سونوگرافی) در هر دو لوب دیده می‌شوند. اندازه بزرگترین نودول در حدود ۳×۴ میلیمتر است. همچنین یک نودول هترواکو (به معنای روشن‌تر در تصویر) با ابعاد ۱۹×۲۰ میلیمتر در قسمت خلفی لوب چپ دیده می‌شود.
   کلسیفیکاسیون (کلسیم‌زایی) در بافت تیروئید مشاهده نمی‌شود، که این خوب است.
   TIRADS به معنای “سیستم گزارشگری تصویری توصیفی انجمن تیروئید آمریکا” است. مقدار TIRADS=4 به این معناست که احتمالاً نیاز به مطالعات بیشتر (مانند بررسی‌های سونوگرافیک تکمیلی یا بررسی‌های فنی از طریق تخصصی‌ترین ابزارها) برای تجزیه و تحلیل دقیقتر نودول‌ها و تصمیم‌گیری در مورد مدیریت بهتر آن‌ها ممکن است مورد نیاز باشد.
   با توجه به این سونوگرافی و گزارش TIRADS=4، پزشک شما ممکن است تصمیم به انجام آزمایش‌های تکمیلی مانند بیوپسی (FNA) بگیرد تا نودول‌ها و وضعیت تیروئیدتان دقیق‌تر بررسی شود و در صورت لزوم درمان مناسبی انجام شود. همچنین در مورد مدیریت و پیگیری بیشتر، مشورت با پزشک غدد مفید خواهد بود.

 • نادیا
  1402/07/04 8:34 ق.ظ

  سلام ووقت بخیر اگه ممکنه جواب سونوگرافیاز ندول تیروئید من رو تفسیر کنید
  ۲۵mm isoechoic nodule with microcystic change
  میخواستم بپرسم منظور از تغییرات میکروسیستیک چیه

  • مدیر سایت
   1402/07/04 1:00 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   – اندازه: این ندول تیروئید دارای اندازه ۲۵ میلیمتر (۲.۵ سانتیمتر) است.
   – Isoechoic: این ترم به معنای این است که اکوساوند آن نسبت به بافت نرمال تیروئید مشابه است و تفاوت قابل تشخیصی ندارد.
   – Microcystic Change: تغییرات میکروسیستیک به وجود آمده در ندول اشاره دارد. این به معنای وجود کیست‌های کوچک در ندول می‌باشد. کیست‌ها به صورت حفره‌های مایع در داخل ندول ایجاد می‌شوند. این تغییرات میکروسیستیک معمولاً در سونوگرافی به صورت سیست‌های ریز کیستی که مایع داخلی دارند، نمایان می‌شوند.
   تا اطلاعات بیشتری از ندول (مانند نتایج بررسی‌های دیگر یا آزمایش‌های تیروئید) در اختیار داشته باشید، نمی‌توان تشخیص دقیقی قرار داد. برای ارائه تفسیر دقیقتر و تصمیم‌گیری در مورد مراقبت‌های بعدی، بهتر است با پزشک غدد خود صحبت کرده و اطلاعات بیشتری را از او دریافت کنید.

 • هادی
  1402/07/01 10:00 ب.ظ

  سلام وقت بخیر.ممنون میشم گزارش زیر تفسیر بفرمایید.
  لوب راست با ابعاد ۱۴،۱۶،۴۱ و لوب جپ با ابعاد ۱۸،۱۶،۵۳
  هر دو لوب دارای ابعاد نرمال و اکوی پارانشیمال هتروژن می باشند.
  ندول سالید سیستیک هایمو اکو به سایز ۱۸ میلیمتر حاوی نواخی ماکروکلسیفکاسیون پری فرال دد قسمت تحتانی لوب راست مشاهده شد.tr4 و fna توصیه می شود
  ندول و ضایعه کیستیک در بافت تیرویید دد سمت جپ دیده نشد

  • مدیر سایت
   1402/07/04 11:26 ق.ظ

   سلام، وقت بخیر
   گزارش سونوگرافی تیروئید نشان می‌دهد که در لوب راست و لوب چپ تیروئید شما تغییراتی وجود دارد. این تغییرات عبارت‌اند از:
   ۱. لوب راست با ابعاد ۱۴، ۱۶، ۴۱ میلیمتر، که ابعاد طبیعی دارد. این لوب دارای بافتی با ویژگی‌های اکوپارانشیمال هتروژن است، که ممکن است به نوعی تغییر در ساختار داشته باشد.
   ۲. لوب چپ با ابعاد ۱۸، ۱۶، ۵۳ میلیمتر، که نیز ابعاد طبیعی دارد. مشابه لوب راست، بافت آن نیز دارای ویژگی‌های اکوپارانشیمال هتروژن است.
   ۳. در لوب راست، ندول سالید سیستیک با ابعاد ۱۸ میلیمتر، دیده شده است. این ندول ترکیبی از بافت‌های سالید و مایع دارد و نواختی ماکروکلسیفیکاسیون (تجمع کلسیم در بافت) پریفرال دارد. بر اساس توصیه‌ی گزارش، نیاز به نمونه‌برداری با سوزن نازک (FNA) برای بررسی بیشتر این ندول و اطمینان از خواسته‌های خود پزشک خود را دارید. این نمونه‌برداری می‌تواند به تشخیص دقیق‌تر و تصمیم‌گیری‌های درمانی مناسب‌تر کمک کند.
   ۴. در لوب چپ، گزارش ندول یا ضایعه کیستیکی ارائه نشده است.
   در کل، نیاز به انجام نمونه‌برداری FNA از ندول لوب راست و مشاوره با پزشک متخصص غدد برای تشخیص دقیق و تعیین طرح درمانی مناسب است. نتایج نهایی و تصمیمات نهایی درمانی باید توسط پزشک معالج شما ارائه شود.

 • ناشناس
  1402/06/30 3:46 ب.ظ

  خانم ۵۰ ساله هستم با درد ناحیه گردن به دکتر مراجعه کردم نتیجه سونوگرافی بدین شرح است:اندازه لوپ راست۵۲.۲۱.۲۰mm ولوپ چپ۵۱.۱۵.۱۵mm است.اکوژنسته پارانشیم لوپ راستcoarse و هتروژن است اکوزنیسته پارانشیم لوپ چپ نرمال است .چند مدول هترواکودرلوب راست دیده میشود که اندازه بزرگترین آنها ۱۱.۵*۱۱mm است) tirads3 ندول هیپواکو به قطر ۴mm در لوپ چپ دیده شد ttirads2. اندازه ایسم ۴.۵mm است. گردن:سه لنف نود هیپواکو با هیلوم باریک به ابعاد حداکثر ۷*۵mm پروری واسکولار راسست گردن دیده شد( تغییرات التهابی).چند لنف نودreactive وnon significant به ابعاد حداکثر ۹*۴.۵mm در سال ماندیبولار وپپری واسکولار چپ گردن دیده شد.

  • مدیر سایت
   1402/06/30 6:12 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   نتایج سونوگرافی گردنی شما نشان می دهد که در لوپ گردن، ندول هترواکویک (که یعنی دارای چگالی متغیر) وجود دارد. این ندول‌ها به نظر می رسد که در نواحی مختلف لوپ گردن قرار دارند و اندازه آنها متغیر است، با بزرگترین ندول حدود ۱۱.۵ * ۱۱ میلیمتر.
   در همین سونوگرافی، چند لنف نود هم در گردن دیده شده است. لنف نودها با سایزها و خصوصیات خاصی توصیف شده‌اند، و تغییرات التهابی نیز اشاره شده است.
   توصیه معمولاً برای افرادی که ندول‌های تیروئیدی دارند واکنش به اندازه‌گیری های منظم و مانیتورینگ این ندول‌ها با سونوگرافی است. در مورد ندول‌های کوچک با چگالی متغیر (هترواکویک)، معمولاً دکتر ممکن است توصیه کند که ندول‌ها را بازبینی کنید و نظارت کنید تا ببینید آیا اندازه یا ویژگی‌های آنها تغییر می‌کند.

   با این حال، این تشخیص‌ها باید توسط پزشک شما به عنوان بخشی از یک تشخیص کامل تر در نظر گرفته شوند. بسته به ویژگی‌های دقیق ندول‌ها و سایر عوامل مانند سابقه پزشکی شما، پزشک ممکن است تصمیم به انجام آزمایش‌های دیگری مثل بیوپسی (FNA) بگیرد تا وضعیت ندول‌ها را بیشتر ارزیابی کند و تصمیم به درمان مناسبی اتخاذ کند. بنابراین، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و او را در جریان همه نتایج قرار دهید.

 • الهه
  1402/06/27 4:32 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر۳۳ سالمه میشه سونو من رو تفسیر کنید
  لوب چپ به ابعاد ۴۰×۱۱/۵×۱۲/۵ و لوب راست به ابعاد۴۳×۱۱×۱۳ مشاهده شد
  اکوی پارانشیم غده تیروئید هموژن مشاهده شد
  ضخامت ناحیه ایسم ۱/۷ و طبیعی است
  در بررسی فضای گردنی لنفادنوپاتی significant دیده نشد

  • مدیر سایت
   1402/06/28 9:07 ق.ظ

   سلام، وقت بخیر
   از اطلاعاتی که ارائه داده‌اید، نتایج سونوگرافی تیروئید شما به نظر می‌رسد نسبتاً نرمال باشد.
   با توجه به این نتایج، به نظر می‌رسد که سونوگرافی تیروئید شما نسبت به علائم خاصی مشکلی نشان ندهد. اگر توسط پزشک غدد خود به دلایل خاصی نیاز به تغییرات در درمان یا تجویز داروهای خاصی داشته باشید، او می‌تواند به شما راهنمایی کند. همچنین، برای مشاوره دقیق‌تر و تفسیر نهایی، می‌توانید با پزشک خود مشورت کنید.

 • ناشناس
  1402/06/26 9:59 ق.ظ

  سلام وقت بخیر لوب راست ۴۲×۲۵×۱۶ و لوب چپ دارای ابعاد ۳۸×۱۳×۱۲ است.اکوپترن هردولوب تیرویید و ایسموس طبیعی است. نودول هیپواکو با حدود مشخص به ابعاد ۲۴×۱۷×۱۰ در لب راست مشهود است که دارای تغییرات cystic میباشد.نودول های هیپواکو با حدود مشخص به ابعاد ۳×۳ و ۲۰۵×۳ در لب چپ مشهود است.TIRADS=4
  آقای دکتر من تیروییدم کم کار هست و دارو میخورمو تقریبا هرسال FNA انجام دادم

  • مدیر سایت
   1402/06/28 10:41 ق.ظ

   سلام، وقت بخیر
   اطلاعاتی که ارائه داده‌اید، در مورد وضعیت تیروئید شما نشان می‌دهد که ممکن است ندول‌های تیروئیدی در تیروئید شما وجود داشته باشند. درمورد نتایج سونوگرافی و TIRADS، اطلاعات زیر تا حدی مفهومی هستند:
   ۱. دو لوب تیروئید (لوب راست و چپ) با ابعاد نسبتاً طبیعی.
   ۲. ایسموس (ساختار داخلی تیروئید) نیز طبیعی است.
   ۳. وجود چند ندول در تیروئید، به خصوص در لوب چپ، که برخی از آنها دارای تغییرات cystic (مانند سیست) هستند.
   ۴. TIRADS به شما یک سیستم امتیازی برای ارزیابی ندول‌های تیروئید ارائه می‌دهد و نتایج TIRADS=4 نشان دهنده ندول‌هایی هستند که به نظر مشکوک می‌آیند و نیاز به ارزیابی بیشتر دارند.

   با توجه به این نتایج و وضعیت تیروئید کم کار شما، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید. او ممکن است تصمیم بگیرد که ندول‌ها را با استفاده از Fine Needle Aspiration (FNA) (یک نوع بیوپسی) بررسی کند تا مشخص شود آیا این ندول‌ها دارای خصوصیات خطرناکی هستند یا نه.
   در صورت لزوم، اقدامات و درمان‌های بیشتری نیز ممکن است انجام شود. مهمترین نکته این است که با پزشک خود در ارتباط باشید و توصیه‌ها و درمان‌های او را دنبال کنید.

 • فریبا
  1402/06/25 4:53 ب.ظ

  ندول‌سولید‌هایپواکو‌حدود‌مشخص‌به‌دیامتر۴۸در۱۶درلوب‌راست‌تیرویید‌Lt(۱۵*۱۲*۲۹Rt(19*24*49ایسموس‌۲mmخانم‌۳۰‌‌ساله‌هستم‌fn aخوش‌خیم‌باید‌چیکار‌کنم‌دکتر‌جراح‌گفته‌فعلا‌بمونه

  • مدیر سایت
   1402/06/27 7:50 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   ندول‌های تیروئید معمولاً در دو دسته تقسیم می‌شوند:
   خوش‌خیم (غیرسرطانی) و بدخیم (سرطانی).
   در مواردی که ندول به عنوان “FNAC خوش‌خیم” تشخیص داده شده است، به معنای این است که ندول احتمالاً سرطانی نیست. اما همچنان می‌تواند نگرانی‌هایی وجود داشته باشد، به ویژه اگر ندول اندازه‌ای بزرگ داشته باشد یا تغییر در اندازه و شکل آن اتفاق بیافتد.
   دکتر جراح به شما توصیه کرده که ندول را “فعلاً بگذارید”. این معمولاً به این معنی است که در مدتی مشخص (مثلاً ۶ ماه یا ۱ سال) ندول را رصد کنید تا ببینید آیا اندازه یا ویژگی‌های دیگر آن تغییر می‌کند یا نه. اگر ندول ثابت بماند و تغییرات مشخصی نداشته باشد، احتمالاً خوش‌خیم است.
   اما برای اطمینان بیشتر و برای تصمیم‌گیری نهایی، بهتر است با پزشکتان مشورت کنید. تا بر اساس معاینات فیزیکی، نتایج تست‌ها و سابقه پزشکی شما تصمیم‌گیری مناسب‌تری برای مدیریت ندول تیروئیدتان ارائه دهند.
   همچنین، اگر در طول دوره نظارتی تغییرات مشخصی در ندول ایجاد شود، ممکن است بهتر باشد اقدامات معالجه‌ای بیشتر انجام دهید.

 • مریم سیف
  1402/06/23 11:52 ب.ظ

  سلام
  ممنون میشم سونوی زیر رو تفسیر کنید:
  لوب‌های تیروئید در موقعیت قرینه و طبیعی و با حجم در upper limit of normal و اکوژنسیته تقریبا یکنواخت رویت شد.
  لوب چپ تیروئید با AP دیامتر < ۱۶ mm و لوب راست تیروئید با AP دیامتر < ۱۸ mm و ایسم با AP دیامتر < ۲.۵ mm رویت شد.
  چند ندول بصورت پراکنده در پارانشیم لوب‌های تیروئید رویت شد.( در سمت راست با دیامتر ۲.۷ mm و در سمت چپ با بزرگترین دیامتر < ۳.۵ mm با جزء جامد داخلی مورال با دیامتر ۰.۸ mm مشاهده شد.
  در حد بررسی سونوگرافی grayscale نواحی متعدد هایپواکو و هترو – هایپواکو به صورت منتشر در تمامی پارانشیم تیروئید با متوسط ضخامت ۴ mm رویت گردید./ بررسی تایروئیدیت

  اضافه کنم که بیمار مبتلا به هاشیماتو هست و توی چندسال گذشته سایز ندول‌ها تغییر نکرده.

  • مدیر سایت
   1402/06/27 7:30 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   توصیف‌هایی که از سونوگرافی تیروئید شما ذکر کرده‌اید، نشان دهنده وجود ندول‌ها در تیروئید و همچنین وجود تغییرات هایپواکو و هترو-هایپواکو در پارانشیم تیروئید است. این تغییرات معمولاً با تیروئیدیت ها، به ویژه هاشیماتو (یا هاشیموتو) که یک نوع تیروئیدیت اتوایمیونی است، ارتباط دارند.
   هاشیماتو تیروئید، یک بیماری اتوایمیونی تیروئید است که منجر به التهاب تیروئید و کاهش عملکرد آن می‌شود. در این بیماری، سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت‌های تیروئید حمله می‌کند. این التهاب و تغییرات در بافت تیروئید ممکن است منجر به تشکیل ندول‌ها و تغییرات هایپواکو در سونوگرافی شود.
   ندول‌های تیروئید معمولاً بر اساس اندازه، شکل، ساختار داخلی و سایر ویژگی‌ها توسط پزشک تیروئیدی یا جراح تیروئید بررسی و ارزیابی می‌شوند. اگر ندول‌ها به طور معمولی بیشتر از ۱ سنتیمتر باشند، ممکن است نیاز به بررسی بیشتر و شاید بیوپسی (آزمایش نمونه بافت) داشته باشند.
   مهمترین نکته این است که بیمار به صورت منظم تحت نظر پزشک غدد قرار بگیرد. او می‌تواند به تشخیص و مدیریت ندول‌ها و تیروئیدیت کمک کند و در صورت نیاز به بررسی‌های بیشتر و درمان‌های مناسب اشاره کند. همچنین، مصرف داروها و مدیریت هاشیماتو تیروئید نیز مهم است تا به کنترل وضعیت تیروئید کمک کند.

 • احسان همتی
  1402/06/22 6:45 ب.ظ

  سلام وقت شما بخیر خسته نباشین
  بنده خانومم سونوگرافی تیروئید انجام دادن ممنون میشم ازتون تفسیر کنید سونورو بهش بگم خیلی نگرانه
  ( – اکوی پارانشیمال تیروئید هتروژن و coarse، حاوی سودوندول های ریز متعدد در زمینه تیروئیدیت اتوایمیون میباشد. ضایعه فضاگیر ندارن
  حجم لوب چپ ۶.۷سیسی
  لوب راست حدود۶ سیسی -)

  • مدیر سایت
   1402/06/27 4:27 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   این تغییرات شامل وجود گره‌های سودوندولار و همچنین تغییرات در بافت تیروئیدی (هتروژن و coarse) هستند. این نوع تغییرات ممکن است به علت التهاب تیروئید به نام تیروئیدیت اتوایمیونی باشد.
   تیروئیدیت اتوایمیونی یک بیماری خودایمنی است که ممکن است به تغییرات در تیروئید، افزایش حجم تیروئید (گویا در مورد لوب چپ) و تشکیل گره‌های سودوندولار منجر شود.
   برای ارزیابی دقیقتر و تشخیص نهایی، معمولاً به نیاز به برخی از مطالعات دیگر می‌رسد. انجام آزمایش هایی که شامل تست‌های تیروئیدی (مانند TSH، T3، T4) و انجام بررسی‌های دقیق‌تر تصویربرداری مانند سونوگرافی فراخوانی دهنده باشند.
   مهم‌ترین مرحله در اینجا مشاوره با یک پزشک تخصصی غدد است.

 • کوثر
  1402/06/21 12:42 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر من ۲۳ سالمه و دوبار سونوگرافی و یک بار FNA انجام دادم.میشه لطفا جوابش رو برام تفسیر کنید
  سونوگرافی اول:تصویر یک ندول سالید هایپواکو با قرارگیری wide و مارژین صاف و تعدادی کانون کلسیفیکاسیون محیطی به ابعاد ۲۰*۱۴mm در pole تحتانی لوب چپ تیروئید دیده شد (intermediate suspicious)
  FNA هم دادم ک گفت مشکوکه و باید بعد از ۳ ماه دوباره تکرار کنم
  دوباره سونوگرافی دادم ک نوشته یک ندول هایپواکو با حدود مشخص و واسکولاریته افزایش یافته به سایز ۲۳*۱۵mmدر لوب چپ مشاهده شد ک نسبت به سونوگرافی قبلی افزایش سایز نشان میدهد (TIRADS 4)
  خواستم اگه امکانش هست بهم بگید سرطانم از چه نوعی هست.خیلی ممنون

  • مدیر سایت
   1402/06/27 11:52 ق.ظ

   سلام، وقت بخیر
   با توجه به توصیفاتی که ارائه داده‌اید، این ندول تیروئیدی معمولاً به عنوان یک “ندول سرطانی محتمل” یا “ندول با ویژگی‌های مشکوک” توصیف می‌شود.
   اما برای تشخیص نهایی و نوع دقیق سرطان، نیاز به بیشترین دقت و اطلاعات داریم که تنها از طریق جراحی و آزمایش بافت می‌توان انجام داد. این آزمایش به نام بیوپسی تیروئید (FNA) انجام می‌شود.
   همچنین، برای ارزیابی بهتر ندول و تعیین خطرات آن، از سیستم TIRADS (توصیف ریسک آدنکوماتوز تیروئید) استفاده شده است. TIRADS یک مقیاس ارزیابی است که می‌تواند در تعیین خطر سرطان ندول‌های تیروئید کمک کند. اما تشخیص نهایی به ارزیابی مراحل پس از بیوپسی نیاز دارد.
   در هر صورت، تا زمانی که نتایج بیوپسی داده نشده‌اند، تصمیم نهایی در مورد نوع سرطان و درمان معین نیست. بنابراین، مهمترین مرحله اکنون انجام بیوپسی و ارزیابی توسط پزشک متخصص غدد است. او می‌تواند شما را بهتر راهنمایی کرده و تشخیص نهایی را برای شما اعلام کند. برای اطمینان بیشتر، ممکن است به تشخیص دقیق‌تر نیاز به مطالعات تصویربرداری پیشرفته‌تری نیز داشته باشید.

 • امین
  1402/06/21 11:15 ق.ظ

  باسلام وخسته نباشی
  سونوگرفتم جوابش ندول هایپواکو به ابعاد۲,۱*۲,۴م م دیده شده FAN توصیه کردن ،ایا دارو چیزی وجود دارد براش یا اینکه ابعادش ایا خطرناکه؟ ممنون

  • مدیر سایت
   1402/06/21 11:47 ق.ظ

   سلام، وقت بخیر
   وجود ندول‌های هیپواکو (با بافت تیره‌تر در سونوگرافی) در تیروئید ممکن است یک موضوع جدی باشد و نیاز به ارزیابی و پیگیری توسط پزشک تخصصی تیروئید دارد. ابعاد ندول‌ها نیز به عنوان یکی از عوامل مهم برای تصمیم‌گیری در مورد درمان مورد نظر است.
   در مورد ندول‌های تیروئید، معمولاً از دو روش استفاده می‌شود:
   ۱. پیگیری و مشاهده مداوم: اگر اندازه ندول‌ها کوچک باشد (به عبارت دقیق‌تر اگر ابعاد ندول به اندازه‌ای کوچک باشد که توسط سونوگرافی به صورت دقیق قابل اندازه‌گیری نباشد) و نداشتن ویژگی‌های خطرناک مانند تغییر در شکل و اندازه در طول زمان یا نمایش علائم اضافی نظیر فشار بر ارگان‌های اطراف، پزشک ممکن است تصمیم بگیرد که فقط پیگیری و مشاهده ندول‌ها با سونوگرافی دوره‌ای را توصیه کند.
   ۲. بیوپسی (Fine Needle Aspiration – FNA) : اگر پزشک مشکوک به خصوصیت خود ندول باشد یا ندول به اندازه‌ای بزرگ باشد که توسط FNA ارزیابی شود، این روش به کار می‌رود. در این روش، با استفاده از سوزنی نازک، نمونه‌ای از بافت ندول برداشته و تحت میکروسکوپ برای تشخیص و بررسی دقیق‌تر ارسال می‌شود.
   نیاز به درمان نهایی بر اساس تشخیص پزشک شما و ویژگی‌های خاص ندول‌ها مشخص می‌شود. مهمترین نکته این است که با پزشک خود در مورد نتایج و پیشنهادات درمانی خود مشورت کنید تا بهترین تصمیمات را برای وضعیت شما بگیرید.

 • ملیحه یوسفی
  1402/06/21 10:05 ق.ظ

  باسلام میشه لطفا بگید جواب سونو گرافی بنده چی هست؟
  ابعاد لوب راست ۱۴*۱۷*۳۷ م.م می باشد
  ابعاد لوب چپ ۱۱*۱۴*۲۷ م.م می باشد.
  ضخامت ایسم ۲ م.م می باشد
  ندول هیپواکو تا مختصر هتروژن با حدود مشخص به ابعاد ۹*۸.۵ م.م در خلف لوب چپ تیرویید رویت شد.
  اکوژنیستی هر دو لوب تیروئید طبیعی است.
  ضایعه پاتولوژیک دیگری در هر دو لوب دیده نشد.
  جناب دکتر ۳۲ سالمه و سابقه کم کاری تیروئید هم دارم.
  با تشکر از شما

  • مدیر سایت
   1402/06/21 11:45 ق.ظ

   سلام، وقت بخیر
   بر اساس اطلاعاتی که ارائه داده‌اید، جواب سونوگرافی نشان می‌دهد که لوبهای تیروئید (غده تیروئید) شما ابعاد طبیعی دارند و اکوژنیستی هم در هر دو لوب تیروئید طبیعی است، به این معنا که بافت تیروئید شما نرمال است.
   همچنین، در سونوگرافی ندولی با ابعاد ۹*۸.۵ میلیمتر در خلف لوب چپ تیروئید تشخیص داده شده است. این ندول به نظر هیپواکو (پس‌زمینه‌ای تیره‌تر در سونوگرافی) و هتروژن (کمی نامتناسب در اکوژنیستی) می‌آید.
   در این مرحله، ندولهای تیروئیدی به صورت تشخیصی باید مورد ارزیابی و پیگیری توسط پزشک متخصص تیروئید یا اندوکرینولوژیست قرار گیرند.
   پزشک ممکن است تصمیم بگیرد که آزمایش‌های دقیق‌تری نظیر سونوگرافی معمولی یا آلتراسونوگرافی بافت نرم (FNA) انجام دهد تا نوع ندول و وضعیت آن را بیشتر بررسی کند و نیاز به درمان مشخص کند.
   مهمترین نکته این است که به توصیه پزشک خود عمل کنید و نتایج اضافی و درمان را به او بسپارید.

 • ناشناس
  1402/06/14 2:13 ق.ظ

  عرض سلام و خداقوت خدمتتون
  میشه لطف کنید این سونوگرافی رو برام تفسیر کنید و راهکارش رو بفرمایید .
  در سونوگرافی انجام شده از تیروئید گردن
  ابعاد لوب راست تیروئید بزرگتر از حد نرمال است و تصویر سه ندول هایپواکو غیرهموژن دارای فلوی عروقی بدون سایه خلفی و میکروکسفیکاسیون به دیامتر ۱۶ ,۱۰و ۱۴میلیمتر در همین لوب دیده میشود .FNA تحت هدایت سونوگرافی از ندولهای مذکور توصیه میشود .ترومبوز در ورید اینترال ژوگولار دو سمت مشاهده نشد . ضایعه فضاگیر در غدد پاروتید و ساب مند یبولار دو طرف مشاهده نشد . توده در نسج نرم و لنف نود پاتولوژیک در گردن دیده نمی شود .

  • مدیر سایت
   1402/06/18 12:27 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   توصیف سونوگرافی تیروئید گردن شما به وجود ندول‌های هیپواکو (تاریک) و فلوی عروقی بدون سایه خلفی اشاره دارد. این ندول‌ها در لوب راست تیروئید وجود دارند و ابعاد آن‌ها به ترتیب ۱۶ میلیمتر، ۱۰ میلیمتر و ۱۴ میلیمتر دارند.
   با توجه به این توصیف، پزشک شما توصیه کرده که از این ندول‌ها نمونه‌برداری یا FNA انجام دهید. این روش به پزشک کمک می‌کند تا نمونه‌های سلولی از ندول‌ها را جمع‌آوری کرده و برای بررسی تحت میکروسکوپ ارسال کند. این تست معمولاً برای تشخیص ویژگی‌های سلولی ندول‌ها و تعیین اینکه آیا آنها خوش خیم (غیرخطرناک) هستند یا آیا نیاز به معالجه دارند، استفاده می‌شود. تا زمانی که نتایج FNA به دست نیاید و تشخیص نهایی اعلام نشود، نمی‌توان به طور دقیق اظهار نظر کرد که آیا این ندول‌ها خطرناک هستند یا خیر.
   پس از انجام نمونه‌برداری و دریافت نتایج تست، پزشک شما می‌تواند برنامه درمانی مناسب را تعیین کند. همچنین، اگر تغییراتی در ابعاد یا ویژگی‌های ندول‌ها در طول زمان مشاهده شود، پیگیری دقیق تر و تصمیم‌گیری‌های بیشتری ممکن است نیاز باشد.

   مهمترین نکته این است که با پزشک خود صحبت کنید و نتایج هر تست و راهکارهای درمانی خود را با او مطرح کنید. او می‌تواند به شما راهنمایی‌های دقیق‌تری ارائه دهد و به شما کمک کند تصمیمات بهتری بگیرید.

 • الیسا
  1402/06/12 6:37 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  میشه سونوگرافی مامانمو تفسیر کنید و نسبت به اون بگین ممکنه به روش RF با همین سایزی که هست درمان بشه
  تصویر ندول سولید کیستیک با حدود مشخص و بدون کلسیفیکاسیون به ابعاد ۸*۳ در حاشیه قدامی لوب راست تیرویید مشهود است.جز سولید ندول ایزواکو میباشد.در حاشیه خلفی همان لوب یک ندول سولید هیپواکو با حدود مشخص و بدون کلسیفیکاسیون به ابعاد ۵*۴ دیده میشود.
  چند کیست کوچک در بقیه پارانیشم تیروئشد مشهود است.حجم متوسط لوب راست تیرویید ۵ cc و لوب چپ ۴cc بوده و ضخامت ناحیه ایسم ۳mm اندازه گیری شد.
  در قسمت تحتانی مثلث خلفی گردن در سمت راست تصویر ضایعه کیستیک زیر جلدی با جدار نازک به ابعاد ۶*۳ مشهود است
  میشه لطفا جواب بدین من تیروییدکتومی شدم کنسر پاپیلاری بودم سونوگرافی های منم همینطوری بود فقط از سولید ذکر نشده بود آخرین سونوگرافیم ندول مشابه در اوموه بود که ۳کانون اکوژن کوچک داخلی داشت.
  سریع اف ان ای شدم و جراحی شدم
  الان از سونوگرافی مامانم میترسم نمیخوام کار به کنسر بکشه
  اگه با اراف درمان میشه ما وقت بگیریم از تیراد
  🥺🥺

  • مدیر سایت
   1402/06/13 2:50 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   سونوگرافی تیروئید مادر شما نمایانگر وجود ندول‌های مختلف در تیروئید است. این ندول‌ها شامل ندول سولید کیستیک در حاشیه قدامی لوب راست تیروئید با ابعاد ۸x۳ میلیمتر و همچنین یک ندول سولید هیپواکو در حاشیه خلفی همان لوب با ابعاد ۵x۴ میلیمتر می‌باشند. علاوه بر این، گزارش حاکی از وجود چند کیست کوچک در بخش‌های دیگر تیروئید نیز است.
   ندول‌های کیستیک معمولاً در تیروئید اتفاق می‌افتند و بسیاری از موارد بی‌خطر هستند. اما برای تشخیص دقیق و ارزیابی بیشتر این ندول‌ها، معمولاً نیاز به بررسی‌های دقیق‌تری مثل بررسی FNA (Fine Needle Aspiration) دارند تا مشخص شود که آیا این ندول‌ها خطرناک هستند یا خیر.
   چنانچه ندول‌ها بیش از حد بزرگ شوند، خصوصاً اگر علائم ناهنجاری مشاهده شود یا اگر نتایج آزمایش‌های بیوپسی منفی باشد، ممکن است پزشک تصمیم به ترتیب بررسی‌های بیشتری مانند سیتولوژی (Cytopathology) یا ممکن است به توصیه‌ای مبنی بر درمان با روش RF (رادیوفرکوئنسی) برای تسهیل جراحی یا حذف ندول‌ها با این روش دهد.

   مهمترین نکته این است که این مسائل را با پزشک معالج مادرتان مطرح کرده و توصیه‌های او را برای تشخیص و درمان دقیق‌تر دنبال کنید. همچنین، اگر هرگونه نگرانی دارید یا علائم جدیدی ایجاد شود، به پزشک معالج مراجعه کنید.

 • فاطمه
  1402/06/08 10:12 ق.ظ

  سلام وقت شما بخیر
  همسرم سونوگرافی تییروید انجام دادن که کیست ساده داشتن
  و ندول اکوژن سالید با حاشیه منظم فاقد کلسیم
  ب سایز ۲.۸*۴.۸
  میخاستم بدونم اکوژن سالید یعنی چی
  سالید که یعنی جامد ولی اکوژن برای چیه
  اخه هیچ توضیح دیگه ایی نداره
  ایا اکوژن سالید همون هیپواکو هست؟اخه تو نت نوشت بود همین خودش دو نوعه ک یکیش خطر ناک تره الان از کجا بفهمم برای همسرم کدون نوعه از نظر کالر هم سکولاریته سنترال هست
  ممنون میشم راهنمایی کنید ..خیلی نگرانم

  • مدیر سایت
   1402/06/08 5:12 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   اکوژن سالید به معنای توده‌ای است که در سونوگرافی نسبت به بافت اطراف خود چگالت بیشتری دارد، به عبارت دیگر جامدتر است. اکوژنیته به دلیل نیزه‌ای که از دستگاه سونوگرافی به بازتاب آسیب می‌بیند ایجاد می‌شود. بنابراین، اکوژن سالید به معنای توده‌ای است که دارای بازتاب صوتی بیشتری نسبت به بافت اطراف دارد و بنابراین در تصویر سونوگرافی با رنگ متفاوت (معمولاً رنگ سفید یا روشن‌تر) نمایش داده می‌شود.
   در مواردی که ندولهای درون تیروئید اکوژن سالید داشته باشند، به معنای این است که آن ندول‌ها دارای چگالت بالا و بافت‌های جامدتری هستند. در اکثر موارد، ندول‌های اکوژن سالید به عنوان ندول‌های بی‌خطر شناخته می‌شوند. اما برای اطمینان و بررسی دقیق‌تر، معمولاً نیاز به مشاوره با متخصص غدد و انجام تست‌های تشخیصی بیشتر مثل بیوپسی (RF) می‌باشد.

   بهتر است با پزشک متخصص در این زمینه در مورد تفسیر دقیق تصویر سونوگرافی همسرتان صحبت کنید تا بتوانید تصمیم‌گیری مناسبی برای مراقبت و درمان انجام دهید.

 • سعیده
  1402/06/06 8:55 ق.ظ

  سلام وقت بخیر نتیجه سونو رو لطفا مطالعه کنید ایا نیاز به نمونه برداری هست؟ در آزمایش خون پارامترهای تیرویید نرمال هستند.
  در بررسی سونوگرافیک از هر دو لوب با پروب مولتی فرکانس خطی:
  اکوی پارانشیمال هر دو لوب تیروئید طبیعی می باشد.
  ابعاد لوب راست ۱۱×۳۸×۱۷ میلی متر و حجم ۴ سی سی
  ابعاد لوب چپ ۱۶×۱۱×۲۳ میلی متر و حجم ۲/۳ سی سی
  ضخامت ایسموس ۲/۵ میلی متر می باشد.
  ندول هایپواکو با حدود مشخص و فاقد کلسیفیکاسیون به ابعاد ۳/۵×۵/۵ میلی متر در پل تحتانی لوب چپ مشهود است (T. 4)
  در فضای قدامی دو طرف گردن شامل فضاهای ساب مندیپولار و زنجیره های ژوگولار داخلی، لنف نود پاتولوژیک مشاهده نشد.
  سپاسگزارم🙏🏻

  • مدیر سایت
   1402/06/06 5:02 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   براساس نتایج سونوگرافی که ارائه دادید، به نظر می‌رسد که در غدد تیروئید تغییرات قابل توجهی وجود ندارد و نواحی مورد نظر نیز در اندازه‌های طبیعی هستند. در این گزارش به وضوح ذکر شده که پارامترهای تیروئید در آزمایش خون نرمال هستند.

   درباره ندول هایپواکو که در پل تحتانی لوب چپ وجود دارند، این نشان میدهد که ابعاد آن‌ها کوچک و به دستگاه لنفاوی تعلق ندارند (بدون وجود لنف نود پاتولوژیک)، این مسئله به نظر می‌رسد که منجر به نگرانی خاصی نمی‌شود. اما همچنان بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا به شما توضیحات دقیق‌تری درباره نتایج ارائه دهد و در صورت لزوم توصیه‌های بیشتری به شما بدهد. اگر شما نگران هستید یا سوالات بیشتری دارید، پزشک خود را در جریان قرار دهید تا به شما کمک کند.

 • نازنین محمدی
  1402/06/05 4:45 ب.ظ

  سلام دخترم۱۱ساله ش امروز سنو دادم نوشته
  ندول کمپلکس وسالید وسیستیک با زمینه هایپر اکو به ابعاد۲۲ضرب در۱۱میلیمتر در ایسم ولوب راست رویت شد

  • مدیر سایت
   1402/06/05 5:42 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   بر اساس توصیف شما از نتیجه سونوگرافی دختر ۱۱ ساله‌تان، یک ندول کمپلکس وسالید وسیستیک در ایسم ولوب راست کبد رویت شده است. این توصیف به معنای وجود یک توده یا ضایعه در بافت کبد با ویژگی‌های مختلف است.
   ندول کمپلکس وسالید وسیستیک به این معناست که در داخل توده وجود اجزای متفاوتی مانند بافت صلب (سالید) و بافت مایع (سیستیک) مشاهده می‌شود. همچنین، ویژگی‌های هایپر اکو (بازتاب بالا) نیز در زمینه‌های توده مشاهده شده است.
   با توجه به توصیفات ارائه شده، این توده به نظر می‌رسد نیازمند ارزیابی و پیگیری دقیق تر با توجه به جزئیات بیشتر باشد. بهتر است با پزشک متخصص، به خصوص متخصص گوارش مشورت کنید تا بتوانید نتیجه‌های سونوگرافی را بهتر فهمیده و تصمیمات لازم را برای مدیریت و پیگیری این توده بگیرید.

 • رضوان
  1402/06/01 8:39 ب.ظ

  با سلام و خدا قوت خدمت شما خواهشمندم لطفا سونوگرافی تیروئید را تفسیر فرمایید:
  ابعاد هر دو لوب چپ و راست در حد نرمال. راست ۸.۵ سی سی، چپ ۷.۸ سی سی. ضخامت ایسموس ۲.۵ میلیمتر، در دو لوب و ناحیه ایسموس اکوی پارانشیم هتروژن و coarse، کانونهای هیپواکو در پارانشیم دو لوب تا قطر ۸ میلیمتر در لوب راست و ۱۸ میلیمتر درلوب چپ دیده می شوند به نفع وجود سودونودول و بررسی کالرداپلر در مقایسه با پارانشیم نرمال هیپو اسکولار، کنترل tft و anti TPO پیشنهاد می شود.
  سونوگرافی نسوج نرم گردن با پروپ اختصاصی ۱۲mhz : در پاراترکئال چپ تعدادی نودهیپواکو به اقطار ۴-۶ میلیمتررویت شد. در زنجیره های ژوگولار داخلی دو طرف نیز ( زون ۲ و ۳ ) لنف نودهای ایزواکو oval غیر اختصاصی تا قطر ۱۷ میلیمتر در طرف راست و ۱۵ میایمتر در طرف چپ با sad حداکثر ۵ میلیمتر رویت شد.

  • مدیر سایت
   1402/06/02 10:37 ق.ظ

   سلام، وقت بخیر
   با توجه به تفسیری که ارائه داده‌اید، به نظر می‌رسد که نتایج سونوگرافی تیروئید شما عبارت اند از:
   ۱. ابعاد لوب‌های تیروئید:
   – لوب راست: ۸.۵ سی‌سی
   – لوب چپ: ۷.۸ سی‌سی
   ۲. ضخامت ایسموس (قسمت میانی تیروئید):
   – ضخامت ایسموس در دو لوب: ۲.۵ میلیمتر
   – پارانشیم ایسموس به صورت هتروژن و با اکوی coarse (خشک)
   ۳. کانون‌های هیپواکو (مناطق با کم‌پراکندگی):
   – کانون‌های هیپواکو در دو لوب با اقطار حداکثر ۸ میلیمتر در لوب راست و ۱۸ میلیمتر در لوب چپ مشاهده شده‌اند.
   ۴. نودول‌های هیپواکو در نسوج نرم گردن:
   – در پاراترکئال چپ تعدادی نودول‌هیپواکو با اقطار ۴-۶ میلیمتر دیده شده‌اند.
   – در زنجیره‌های ژوگولار داخلی هر دو طرف نیز لنف نودهای ایزواکو oval (بیضوی) غیر اختصاصی تا قطر ۱۷ میلیمتر در طرف راست و ۱۵ میلیمتر در طرف چپ مشاهده شده‌اند.

   با توجه به نتایج سونوگرافی، پیشنهاد شده که کنترل تست‌های TSH، T4، T3 (کنترل تابع تیروئید) و آنتی‌بادی ضد تیروپروکسین (anti-TPO) انجام شود. همچنین، با توجه به مشاهدات در نودول‌های هیپواکو و لنف‌نودهای ایزواکو، ممکن است متخصص غدد توصیه‌های بیشتری داشته باشد، بنابراین صحبت و ارتباط با متخصص معالجه مناسب خواهد بود.

 • مریم
  1402/05/31 7:33 ق.ظ

  باسلام ممنون میشم سونوی مادرم رو هم نگاهی بندازیددرسونوگرافی نوشته
  تصویر توده هتروژن شدیدا واسکولاردرقسمت فوقانی گردن در سمت راست بهاقطار ۳۵*۵۷*۵۸میلیمیروبه حجم ۶۲سی سی رویت میشود که ناحیه دوشاخه شدن کاروئید وشریان کاروتید داخلی از داخل توده فوق الذکر عبود میکند.
  تصویرندول هایپر اکو در لوب راست در تیرویید به اقطار۱۳*۲۶ میلیمتر مشهود است.

  • مدیر سایت
   1402/06/02 8:40 ق.ظ

   سلام، وقت بخیر
   با توجه به توضیحاتی که ارائه دادید، به نظر می‌رسد که شما در نواحی گردن توندی دارید که دارای هتروژنیته و واسکولاریته بیشتری است. همچنین، ندول‌های هایپر اکو (که معمولا به اشکال فوق‌صدایی نیز شناخته می‌شوند) در لوب راست تیروئید دیده می‌شوند.
   تصویرهایی که ارائه دادید به نظر می‌رسد نیاز به بررسی دقیق‌تر و تفسیر تخصصی توسط یک پزشک رادیولوژی دارد. این پزشک می‌تواند نتایج تصویری شما را با سایر اطلاعات پزشکی شما (مثل تاریخچه بالینی، نتایج آزمایش‌ها و سایر نشانه‌ها) مقایسه کرده و تشخیص و برنامه درمانی مناسب را تعیین کند.
   پیشنهاد می‌شود که با پزشک خود در مورد نتایج این سونوگرافی مشورت کنید تا توضیحات و راهنمایی لازم را در مورد وضعیت شما دریافت کنید.

 • عابدی
  1402/05/30 8:47 ب.ظ

  سی تی اسکن مقاطع آگزیال از ناحیه گردن با تزریق کنتراست ، اسپیرالتراشه در خط وسط و با دیامتر طبیعی وحدود صاف و منظم دیده میشود . تصویر ضایعه فضاگیر در ناحیه هیپوفارنکس و نازوفارنکس دیده نمیشود . عروق با نمای طبیعی مشهودند. لنفادنوپاتی دیده نمیشود . Fat Planeها در قسمت های مختلف واضحند. ضایعه در ساختمانهای استخوانی و غضروفی و نسوج نرم دیده نمیشود .غدد ساب مندیبولار و پاروتید دو طرف با نمای طبیعی قرینه دیده میشوند. توده نسح نرم با اینهسمنت هتروژن و حدود مشخص به اندازه تقریبی mm48×۳۲در قسمت تحتانی داخلی وقدامی در سمت چپ گردن با گسترش به مدیاستن فوقانی دیده میشود ، که سبب انحراف کاروتتد مشترک چپ و تراشه شده است . منشا توده از لوب چپ تیرویید میباشد . (ندول بزرگ لوب چپ تیرویید )انجام بررسی تکمیلی توصیه میشود.
  سلام و عرض ادب ، آقای دکتر کلمه هتروژن در اینجا به معنی سرطان تیرویید ه؟

  • مدیر سایت
   1402/06/01 11:22 ق.ظ

   سلام، وقت بخیر
   خیر، در این متن کلمه “هتروژن” به معنای سرطان تیروئید نیست. اینجا “هتروژن” به معنای ترکیبی از مواد مختلف با ساختار یا چگالی متفاوت استفاده شده است. به عبارت دیگر، توده یا لکه‌ای که توصیف شده است، به نظر می‌رسد از ترکیب مواد با ساختار یا چگالی متفاوت تشکیل شده باشد که باعث ایجاد یک تفاوت در بافتها یا ناحیه موردنظر شده است. که ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیافتد و نه لزوماً به معنای سرطان یا بیماری خاصی است.
   البته برای تفسیر دقیق‌تر و دریافت توصیه‌های لازم، بهتر است با پزشک معالج خود مشورت کنید.

 • حسین خانی
  1402/05/26 4:12 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  جواب سونومن این هستش خواهش میکنم نظرتون رو بگید خیلی نگران هستم
  لوب راست به ابعاد۵۰*۱۵*۱۸ وحجم ۷cc
  لوب چپ ۵۲*۱۵*۱۹ و حجم ۸.۳cc
  ابعاد کلی تیرویید طبیعیست ولی کانتور تیرویید لوبوله و convex می‌باشد
  اکوی پارانشیم تیرویید به صورت منتشر هتروژن است.واسکولاریتی تیرویید طبیعیست.
  ندول سالید هایپواکو ،ovall,parallel, به دیامتر ۱۰میلی متر در قسمت میانی لوب چپ مشاهده شد.
  لنفادنوپاتی در سطوح مختلف گردن در هردو قسمت دیده نشد.
  سونوگرافی فالوآپ ۶ماه بعد توصیه میشود.
  سابقه پرکاری تیروئید هم دارم.. ممنون میشم جواب بدین

  • مدیر سایت
   1402/05/28 4:19 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   من در اینجا نمی‌توانم تشخیص دقیقی را از تصویر سونوگرافی شما بگذارم، اما به شما می‌توانم توجیه مشکلاتی که در گزارش سونوگرافی ذکر شده را توضیح دهم.
   در گزارش سونوگرافی شما آمده است که دو ندول سالید هایپواکو (کم‌اکو) به اندازه ۱۰ میلی‌متر در لوب چپ تیروئید دیده شده است. ندول‌های تیروئید معمولاً به دلایل مختلفی ایجاد می‌شوند و بسیاری از آن‌ها خوش‌خیم هستند. اما به علت داشتن سابقه پرکاری تیروئید، در صورتی که ندول‌ها مشخصاتی نظیر افزایش سریع اندازه، تغییر در شکل یا سایر علائم مشکوک دارند، باید مورد بررسی دقیق‌تر قرار گیرید.
   پیشنهاد تکرار سونوگرافی پس از ۶ ماه به منظور پیگیری تغییرات ندول‌ها منطقی است. اگر نگرانی خاصی دارید، بهتر است با پزشک متخصص غدد مشورت کنید. او می‌تواند با ترکیب اطلاعات بالینی، تاریخچه سابقه، نتایج تست‌ها و تصاویر تشخیصی، به شما توضیحات دقیق‌تری ارائه دهد.

 • سحر
  1402/05/26 10:51 ق.ظ

  سلام ازمایش پدرم نگرانم کرده:
  لوب سمت راست: ندول سولید هایپو اکو مختصر محو به ابعاد ۷.۵*۱۱ م.م دارای میکرو و ماکرو کلسیفیکاسیون در ماژرین قدامی متمایل به ایسموس ( FNA توصیه میشود)
  ندول مشابه به ابعاد ۸*۱۳.۵ در ماژرین قدامی
  ندول سولید هابیپو به ابعاد ۲.۵*۴ م.م در مجاورت ضایعات فوق فاقد کلسیفیکاسیون در مازرین قدامی

  آزمایش t4 10.0 – بازه ازمایشگاه ۴.۵-۱۲.۵
  tsh 1.96 بازه آزمایشگاه ۰.۳ -۵
  سابقه کم کاری نداشتن سن ۵۶
  دقیقا چیه؟ سرطان؟؟

  • مدیر سایت
   1402/05/28 3:45 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   با توجه به توصیفاتی که ارائه داده‌اید، به نظر می‌رسد که در سونوگرافی تیروئید پدرتان، توده‌های ندولی به ابعاد مختلف وجود دارند که برخی از آن‌ها دارای ویژگی‌های خاصی هستند. اما از توصیف‌ها به نتیجه‌گیری نهایی نمی‌توان رسید و برای تشخیص دقیق نیاز به انجام آزمایشات تکمیلی (مانند FNA) دارید. همچنین، تعیین نوع و خصوصیات دقیق این توده‌ها توسط پزشک تخصصی انجام می‌شود.

   ندرتاً از اطلاعاتی که در اختیار دارید، نمی‌توان به طور قطعی در مورد ماهیت توده‌ها حکم بیماری خاصی مانند سرطان را نیز داد. برای اطمینان بیشتر و تشخیص دقیق، بهتر است به پزشک تخصصی مراجعه کنید و نتایج سونوگرافی و سایر آزمایش‌ها را با او مطرح کنید. پزشک شما با بررسی کامل تاریخچه پزشکی و تجزیه و تحلیل دقیق نتایج، تصمیمات مناسب در خصوص معالجه و پیگیری خواهد گرفت.

 • ریحانه عباسی
  1402/05/25 4:47 ب.ظ

  باسلام و آرزوی سلامتی
  ممنون میشم سونوی من و تفسیر کنید.
  لوب راست تیرویید به حجم ۸ سی‌سی و لوب چپ ۳.۸سیسی
  ناحیه ایسم به ضخامت ۶ میلیمتر حداکثر نرمال.
  لوب راست ابعاد مختصر افزایش یافته وهردو لوب تیرویید اکوی زمینه ای هموژن دارند.
  وسکولاریته نرمال در هر دولوب تیرویید مشاهده شد.
  تصویر دودول spongifrom در پل تحتانی لوب راست تیرویید رویت شدند که بزرگترین آن به ابعاد ۱۲*۵.۶mmمی باشد.
  لنفادنو پاتی گردنی در مسیر ژوگولر مشهود نیست

  • مدیر سایت
   1402/05/26 9:06 ق.ظ

   سلام، وقت بخیر
   توصیف شما از نتایج سونوگرافی تیروئید به شرح زیر است:
   ۱. حجم لوب راست تیروئید: ۸ سی‌سی
   ۲. حجم لوب چپ تیروئید: ۳.۸ سی‌سی
   ۳. ضخامت ناحیه ایسم (بین دو لوب): ۶ میلیمتر (نرمال حداکثر)

   در مورد لوب راست تیروئید:
   – ابعاد مختصر لوب راست تیروئید افزایش یافته است.
   – ساختار داخلی لوب راست تیروئید هموژن (یعنی یکنواخت) است.
   – در لوب راست تیروئید، تصویر دودول spongifrom مشاهده شده که بزرگترین آن اندازه‌ی ۱۲*۵.۶ میلیمتر دارد.

   همچنین، توصیف شما نشان می‌دهد که لنفادنوهای پاتی گردنی در مسیر ژوگولر مشاهده نشده است.

   با توجه به اطلاعاتی که ارائه داده‌اید، این نتایج به طور کلی نشان دهنده وضعیت تیروئیدی نسبتاً نرمال می‌باشند.
   اگر پرسش یا نگرانی خاصی دارید، بهتر است با پزشک تیروئید و متخصص سونوگرافی خود در مورد تفسیر نتایج توصیف شده صحبت کنید.

 • سمیه
  1402/05/25 2:16 ق.ظ

  سلام وقت بخیر در سونوگرافی بنده
  هردولوب تیروئید درایااکون هتروژن و تمنای پسودوندولر رویت می شود تطبیق با یافته هیا TFT توصیه می شود
  میشه بگین یعنی چی متوجه نشدم
  مچکرمم

  • مدیر سایت
   1402/05/25 12:20 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   آزمایش TFT به معنای آزمایش‌های تیروئید می‌باشد که عبارتند از TSH، T3، و T4 و به شما و پزشک کمک می‌کنند تا وضعیت عملکرد تیروئیدتان را ارزیابی کنید. تیروئید یک غده در گردن شما است که هورمون‌های تیروئیدی تولید می‌کند که تأثیر مستقیم بر فعالیت سلول‌های بدن دارند. این هورمون‌ها از جمله تری‌ایودوتیرونین (T3) و تترایودوتیرونین (T4) می‌باشند که به عنوان تیروئید هورمون‌ها نیز شناخته می‌شوند.
   در متنی که ارائه دادید، به نظر می‌رسد که در سونوگرافی تیروئیدتان، هر دو لوب تیروئید (که دو نیمکره در هر طرف گردن شما هستند) اکوی هتروژن و تمنای پسودوندولر دارند. این اصطلاحات به وضوح برای شما مشخص نیستند و به احتمال زیاد به توصیف نتایج سونوگرافی تیروئیدتان اشاره دارند. بهتر است نتایج سونوگرافی را با پزشک تیروئید یا پزشک خود مطرح کنید تا بتوانند به شما توضیح دقیق‌تری درباره وضعیت تیروئیدتان و نیاز به اقدامات بیشتر ارائه دهند.

 • shekow
  1402/05/24 12:37 ب.ظ

  سلام وقت بخیر..توی آزمایش خونم جوابای تیروئیدم نرمال و خوب بودن ولی توی سونوگرافی این مورد بود اگه میشه راهنماییم کنین نگرانم

  در midzone لوب راست تیروئید ندول solid مختصرا هایپواکو با نمای هتروژن و حدود مشخص به ابعاد ۱۳/۴*۷/۸ میلیمتر دیده میشود که واجد فوکوس های کلیسفیکاسیون coarse در پری فری میباشد

  • مدیر سایت
   1402/05/25 12:11 ب.ظ

   سلام.وقت بخیر
   تیروئید ندول‌ها نسبت به سایر تغییرات تیروئید می‌توانند نقطه توجه باشند و در برخی اوقات می‌توانند ایجاد نگرانی کنند. با این حال، باید توجه داشته باشید که ندول‌های تیروئیدی بسیار رایج هستند و اکثر آن‌ها خوش‌خیم و خطرناک نیستند.
   توصیه می‌شود تا نتایج تست‌های تیروئید و همچنین سونوگرافی توسط پزشک خود تفسیر شود. اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی‌های ندول، نتایج آزمایش‌ها، تاریخچه پزشکی شما و نشانه‌های دیگر به کمک پزشکتان می‌توانند به شما کمک کنند تا درباره وضعیت تیروئیدتان به طور دقیق‌تر مطلع شوید.

 • م
  1402/05/23 4:24 ب.ظ

  با سلام و درود
  ممنون میشم سونوی مادرم رو تفسیر کنید.
  هر دو لوب تیرویید اکوی پارانشیمال کورس دارند.
  ندول heteroecho با حدود مشخص و منظم واجد فلوی محیطی در بررسی کالر داپلر به ابعاد ۲۹ در ۲۲ میلی متر در پل تحتانی لوب چپ تیرویید مشهود است. در لوب راست هم ندول spongiform به ابعاد ۶ در ۳ میلی رویت میگردد، مارژین منظم در لوب راست مشهود است. ضخامت ایسم در حدود ۹ میلی و افزایش یافته و اکوی پارانشیمال آن مشابه با لوب های تیرویید می باشد. بقیه موارد رو نرمال نوشته. حالا آیا نیاز به نمونه برداری ضروریه؟ اون ضخامت ایسم هم نگرانمون کرده.

  • مدیر سایت
   1402/05/25 11:24 ق.ظ

   سلام. وقت بخیر
   مشخصات سونوگرافی تیرویید مادرتان که آورده‌اید، نشان می‌دهد که در تیرویید او ندول‌هایی مشاهده شده و برخی از پارامترهای تیروئید نیز تغییر کرده است. این تفسیر نیازمند توضیحات دقیق‌تر و معاینه تخصصی توسط پزشک است، اما در اجمال می‌توانم به نکاتی اشاره کنم:
   ۱. **ندول‌ها**: دو ندول در تیرویید مشاهده شده است. یکی از ندول‌ها در لوب چپ تیروئید و دیگری در لوب راست واقع شده است. اندازه و ویژگی‌های اکویی و فلویی این ندول‌ها به پزشک اطلاعاتی در مورد خصوصیات آنها می‌دهد که او می‌تواند بر اساس آن تصمیمات لازم را بگیرد.
   ۲. **ضخامت ایسم**: افزایش ضخامت ایسم (پارانشیم پشت تیروئید) به نوعی از نمایانگری التهابی در تیروئید می‌باشد. این موضوع نیز نیازمند ارزیابی تخصصی و تشخیص توسط پزشک است.

   بله، با توجه به نتایج سونوگرافی و تغییرات مشاهده شده، نمونه‌برداری و ارزیابی بیشتر از طریق تست‌های مختلف ممکن است ضروری باشد.
   این ارزیابی‌ها معمولاً شامل آزمایش خون (مانند تست‌های تیروئید)، سیتولوژی (نمونه‌برداری سوزنی از ندول) و در صورت لزوم اسکن‌ها و تصویربرداری‌های دقیق‌تر می‌شود.

 • Sara
  1402/05/18 9:02 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  ممنون میشم جواب سونوگرافی من رو هم تفسیر کنید
  متن به این صورته،
  در سونوگرافی انجام شده هر دو لوب تیروئید و ایسم سایز( ایسم=۲/۷، ,۱۵×۱۳×RL=۵۲،
  ۱۷×۱۵× LL= ۴۵)
  و اکوی طبیعی دارند .
  در قدامی لوب سمت چپ نزول هیپو اکو فاقد microcalcification با حدو irregular به دیامتر mm۵/۴×۴/۲ مشاهده شد. TR IV

  • مدیر سایت
   1402/05/19 9:43 ق.ظ

   سلام، وقت بخیر
   بر اساس توضیحاتی که ارائه داده‌اید، این نتایج به صورت زیر هستند:
   ۱. ابعاد لوبهای تیروئید (Right Lobe و Left Lobe) و ایسم (بخشی که دو لوب را به هم متصل می‌کند) در محدوده‌های طبیعی و نرمال قرار دارند.
   ۲. در قسمت جلویی لوب تیروئید سمت چپ (به نام پارامیدین قدامی) یک نزول یا افت هیپواکو (بازتاب نور کمتر) با ویژگی‌های خاصیتی مشاهده شده است. این نزول دارای ابعادی به دیامتر ۵/۴×۴/۲ میلی‌متر است و به نظر می‌رسد که دارای یک حاشیه (Irregular Border) باشد. همچنین اشاره به “TR IV” نیز شده است.

   لطفاً توضیحات “TR IV” را ارائه دهید، تا من بتوانم توضیح دقیق‌تری در مورد آن ارائه دهم. همچنین توصیه می‌شود با پزشک خود در مورد این گزارش مشورت کنید، تا او بتواند شما را به خوبی راهنمایی کند و نیازی به مطالعه دقیق‌تر تصویربرداری (مانند سونوگرافی با Doppler) یا سایر تست‌ها ارائه دهد.

 • مهناز محمدی
  1402/05/18 5:39 ب.ظ

  سلام وقت بخیر ممنون میشم تشخیصتون رو با توجه به تفسیر سونوگرافی بنده بفرمایید؛
  لوب چپ تیروئید به ابعاد ۱۳۰۱۵۴۴۵ میلیمتر و لوب راست تیروئید به ابعاد ۱۳۰۱۶۶۴۳ میلیمتر دیده می شود . ناحیه ایسم به ضخامت ۲ میلیمتر میباشد . هر دو لوپ تیروئید ابعادنرمال و اکوی پارانشیم زمینه یکنواخت دارند . تصویر چندین ندول سالید سیستیک با ارجحیت جز سالید و هایپو اکو در بخش سالید با حدود مشخص و دارای وسکولاریته ی داخلی بارز و چند فوکوس اکوژن داخلی با حداکثر سایز ۱۰ * ۴ میلیمتر دربخش میانی لوب چپ تیروئید و ۴۴۸ میلیمتر در بخش تحتانی لوب راست تیروئید روئیت شد .۴ = TIRADS تصویر کیست ۶ * ۳ میلیمتر در بخش تحتانی لوب راست تیروئید رویت شد غدد پاروتید فی ساب مندیبل دو سمت شکل و اکوژنیسیتیه طبیعی دارند ضخامت لایه های نسج نرم طبیعی است شواهدی از وجود کالکشن ویا آبسه مشاهده نمی گردد در بررسی از زنجیره های لنفاوی گردن تصویر چند لنف نود با نمای راکتیو در ناحیه ی ساب مندیبل دو سمت با سایز حداکثری ۱۴ * ۵ میلیمتر در سمت راست و در سمت چپ ۱۶ * ۷ میلیمتر رویت شد . .

  • مدیر سایت
   1402/05/19 10:46 ق.ظ

   سلام، وقت بخیر
   از توضیحات مشخصات سونوگرافی، موارد زیر مشاهده شده‌اند:

   ۱. ابعاد لوب‌های تیروئید: به طور کلی، ابعاد لوب چپ و راست تیروئید در محدوده نرمال قرار دارد.
   ۲. اکوی پارانشیم زمینه: نشان‌دهنده این است که بافت تیروئید در نواحی مختلف به طور یکنواخت و عادی است.
   ۳. ندول‌ها: مشاهده‌ی تعدادی ندول در تیروئید که شامل اجزای سالید و سیستیک (مایع) است، که برخی از آن‌ها دارای وسکولاریته (رگ‌های داخلی) هستند. اندازه و ویژگی‌های داخلی ندول‌ها نیز گزارش شده‌اند.
   ۴. کیست: مشاهده‌ی یک کیست در بخش تحتانی لوب راست تیروئید.
   ۵. لنفاوی گردن: مشاهده‌ی لنفاوی‌های گردن و اندازه آن‌ها که شامل تغییرات راکتیو (پاسخ به التهاب یا عفونت) می‌شود.

   برای تشخیص نهایی و تصمیم‌گیری در مورد نیاز به درمان یا پیگیری بیشتر، بهتر است با پزشک خود مشاوره کنید. او می‌تواند مشکلات خاص شما را بررسی کند و نیاز به تست‌های دیگر یا مدیریت معین را تعیین کند.

 • فاطمه
  1402/05/17 10:12 ق.ظ

  the hypo echoic nodule with irregular margin measured 5.5×۷×۶ (taller than wide) contained internal echogenic foci is seen in the upper portion of the right thyroid lobe (TR5)

  • مدیر سایت
   1402/05/17 5:27 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   تفسیر درست جواب سونوگرافی نیاز به داشتن اطلاعات و سوابق پزشکی شما دارد. اما آنچه در اینجا مشخص است.
   یک توده هیپواکو (به تصویر تیره تری) با مرز نامنظم در بخش بالای لوب راست تیروئید دیده می‌شود. ابعاد این توده به عنوان ۵.۵ × ۷ × ۶ میلی‌متر (بلندتر از پهنا) ذکر شده و دارای نقاط بازتابنده داخلی است.
   پس بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 • فاطمه
  1402/05/17 3:39 ق.ظ

  ندول هیپو اکوئیک با حاشیه نامنظم به اندازه ۵.۵×۷×۶ (بلندتر از پهن) حاوی کانون های اکووژنیک داخلی در قسمت فوقانی لوب تیروئید راست (TR5) دیده می شود.

  • مدیر سایت
   1402/05/17 5:31 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   با توجه به توصیفی که داده‌اید، به نظر می‌رسد که این توده به صورت غیرعادی است (توده “Taller than Wide” یا “T3” نامیده می‌شود). این ویژگی ممکن است برای بررسی دقیق‌تر و شناسایی ماهیت توده اهمیت داشته باشد. پزشک شما ممکن است نیاز به انجام مطالعات تکمیلی بیشتر را داشته باشد تا مشکل را تشخیص دهد و از خطرات احتمالی مطلع شود.

 • محمد
  1402/05/16 12:07 ب.ظ

  سلام در سونوگرافی من نوشته شده که هر دو لوب تیرویید دارای ابعاد بزرگتر از حد طبیعی و آکویناس پارانشیم هتروژن رویت شد ابعاد لوب راست ۶۵*۲۳*۲۱ م.م
  ابعاد لوب چپ. ۷۵*۲۲*۲۴ م.م
  نودل سالید سیستیک ایزواکو به ابعاد ۴۰*۲۶ م.م در لوب چپ و نودل سالید ایزواکو به ابعاد ۱۷*۱۴ م.م در لوب راست تیرویید رویت شد و جواب fna مشکوک گزارش شده و به من گفتن که باید جراحی بشم خواستم ببینم که آیا روش درمانی غیر از جراحی برای من وجود داره و ممکن جواب fna اشتباه شده باشه؟

  • مدیر سایت
   1402/05/18 11:47 ق.ظ

   سلام، وقت بخیر
   سونوگرافی تیروئید شما شامل ابعاد بزرگتر از حد طبیعی در لوب‌های تیروئید و همچنین وجود ندول‌های سالید (جامد) در تیروئید است. همچنین، گزارش FNA (سوزن‌زنی ظرفیتی) نیز به مشکوکی اشاره کرده است.
   در مورد جواب FNA، گاهی اوقات ممکن است جواب مشکوک باشد اما این نیاز به بررسی‌های بیشتر ندارد و در اغلب موارد نیاز به جراحی است.
   مهمترین گام در این موارد مشاوره با پزشک تخصصی غدد و تیروئید است. پزشک شما با توجه به نتایج آزمایش‌ها، تصاویر سونوگرافی، سابقه پزشکی و علائم شما می‌تواند تصمیم مناسبی برای درمان شما اتخاذ کند. حتماً با پزشک خود مشاوره کنید تا درمان مناسب را برای شما تعیین کنید.

 • جمشیدی
  1402/05/16 11:05 ق.ظ

  سلام.وقت بخیر .در جواب سونو من اومده یک ندول solidهایپو اکو هتروژن با حدود لوبوله به سایز ۲۳×۱۹×۱۸mm حاویpunctate micro calcificaiion همراه باextra thyroiditis thigh extension در قسمت اعظم لوب چپ نمایان است.در بررسی داپلر همزمان هایپرواسکولار می باشد.FNA توصیه می شود….میشه برام جواب رو توضیح بدین…ممنون از پاسخگویی شما🙏

  • مدیر سایت
   1402/05/18 12:04 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   البته برای درک بهتر وضعیت، تفسیر جواب سونوگرافی
   ۱. ندول Solid هایپواکوئیک هتروژن: این به ندولی در تیروئید اشاره دارد که بافت آن کمی تیره‌تر از بافت اطراف است و ندول به صورت متناوب تراکم داخلی دارد.
   ۲. ابعاد ندول: اندازه ندول در سه بُعد (طول، عرض، ارتفاع) ۲۳×۱۹×۱۸ میلی‌متر است.
   ۳. Punctate Microcalcification: این به وجود کریستال‌های کوچک کلسیم در داخل ندول اشاره دارد. این ممکن است نشان‌دهنده تغییرات زمینه‌ای در ندول باشد.
   ۴. Extra Thyroiditis Thigh Extension: این نشان‌دهنده تحریک و التهاب موقعیت بیرون از تیروئید (محیط) است.
   ۵. هایپرواسکولار: این به نشانه وجود جریان خون بیش از حد در اطراف ندول است.
   ۶. توصیه به FNA (Fine Needle Aspiration): به علت وجود نشانه‌های خاص در سونوگرافی، پزشک به شما توصیه می‌کند که در FNA، نمونه‌برداری با سوزن نازک از ندول انجام دهید تا بازسازی دقیق‌تری از بافت و وضعیت ندول انجام شود و به تشخیص درست‌تری برسید.

   در هر صورت، نتیجه FNA توسط متخصص غدد در کنار سایر معاینات و تست‌ها تعیین خواهد شد و تصمیم‌گیری در مورد درمان و پیگیری به عهده پزشکان مختص خواهد بود.

 • فائزه
  1402/05/16 9:15 ق.ظ

  هردو لوب تیروئید دارای ابعاد طبیعی و اکوای پارانشیمال میباشد
  تصویر یک ندول سالید هایپو تا ایزواکو با حدود مشخص فاقد کلسیفیکاسیون و یا جز کیستیک به ابعاد ۵×۳میلی متر در ایسم مشهود است
  میشه بگین یعنی چه

  • مدیر سایت
   1402/05/18 2:33 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   باتوجه به صحبت شما لوب‌های تیروئید (ردو لوب تیروئید) دارای ابعاد طبیعی هستند و بافت پارانشیمال (بافت اصلی تیروئید) نیز معمولی است. درواقع مشکل خاصی وجود ندارد.
   در نهایت تشخیص دقیق و ارزیابی موردی باید توسط پزشک تخصصی (مثل متخصص غدد و دیابت یا متخصص تیروئید) انجام شود. اگرچه ندول‌های کوچک معمولاً بی‌خطر هستند، اما در مواردی به دلیل ویژگی‌های خاص ممکن است نیاز به بررسی‌های تکمیلی یا پیگیری داشته باشند.

 • مریم
  1402/05/11 9:54 ب.ظ

  سلام لطف میکنبد سونو منو تفسیر کنید
  لوب ها طبیعی هستن
  اکوی هر دو لوب هتروژن و حاوی نواحی کوچکی هاپیو اکو ill defined پراکندا و ایجاد pseudo nodule به نفع تیرویید مزمن رویت شد

  بقبه موارد رو طبیعی نوشته

  مخوام بدونم کم کاره یا پر کار

  • مدیر سایت
   1402/05/18 4:22 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   با توجه به توصیفاتی که ارائه دادید، به طور کلی مشکلاتی در تیروئید خودتان وجود دارد. این مشکلات ممکن است به نوعی اختلال در عملکرد تیروئید، معمولاً پرکاری تیروئید، اشاره داشته باشد. اما برای تشخیص نهایی و تعیین نوع اختلال تیروئید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

 • ناشناس
  1402/05/11 9:51 ب.ظ

  سلام لطف میکنبد سونو منو تفسیر کنید
  لوب ها طبیعی هستن
  اکوی هر دو لوب هتروژن و حاوی نواحی کوچکی هاپیو اکو ill defined پراکندا و ایجاد pseudo

  • مدیر سایت
   1402/05/18 4:24 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر

   با توجه به اطلاعاتی که ارائه داده‌اید، به نظر می‌رسد که در تیروئید شما تغییراتی اتفاق افتاده است که ممکن است به اختلال در عملکرد تیروئید، معمولاً پرکاری تیروئید، اشاره داشته باشد. اما برای تشخیص نهایی و تعیین نوع اختلال، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند با توجه به سونوگرافی، نتایج آزمایش‌ها و وضعیت سلامت شما، تشخیص و درمان مناسب را تعیین کند.

 • Parya
  1402/05/10 2:53 ق.ظ

  با سلام بیزحمت سونو منم تفسیر کنید ممنون از لطفتون
  تیروئید اندازه و اکوی پارانشیم طبیعی دارد
  تصویر یک ندول هیپواکو به قطر ۳۱ میلیمتر با یک جز سیستیک داخلی به قطر ۲۸ میلیمتر در لوب راست تیروئید رویت شد

  • مدیر سایت
   1402/05/10 2:57 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   بر اساس گزارش سونوگرافی تیروئید که شما ارائه دادید، ابعاد تیروئید و اکوی پارانشیم آن به نظر طبیعی است که خوب است. اما، در مورد ندول هیپواکو در لوب راست تیروئید که به قطر ۳۱ میلیمتر و با جزء سیستیک داخلی به قطر ۲۸ میلیمتر است، نیاز به ارزیابی دقیق‌تر و بررسی بیشتر توسط پزشک متخصص غدد و هورمون‌ها وجود دارد.
   ندول‌های تیروئید ممکن است بی‌خطر و غیرسرطانی باشند، اما نیاز به پیگیری دارند تا تغییرات آنها مورد نظر قرار گیرد. پزشک متخصص غدد و هورمون‌ها بر اساس معاینه و تاریخچه پزشکی شما، نتایج آزمایشات و تصاویر سونوگرافی، تصمیم‌گیری مناسب را انجام خواهد داد.
   اگر ندول در حال افزایش اندازه یا باعث علائم و نشانه‌های نگران‌کننده شود، ممکن است نیاز به آزمایش‌های دیگر مانند بیوپسی سوزنی (FNA) یا اسکن تیروئید با تکنولوژی مختلف داشته باشد.

   پیشنهاد می‌شود که با پزشک خود مشورت کنید تا او بتواند بر اساس اطلاعات بیشتر، راهنمایی‌های لازم را ارائه دهد و برنامه درمانی مناسب را برای شما پیشنهاد دهد.

 • حجتی
  1402/05/10 1:35 ق.ظ

  سلام متن سونوگرافی من

  *در سونوگرافی  لوب راست به ابعاد ۱۴×۱۵×۵۰  و به حجم ۵/۵ ccلوب چپ به ابعاد ۱۷×۱۷×۴۶ و حجم ۷cc و ایسموس به دیامتر ۴mm اندازه گیری شد.
  *ابعاد و اکوی پارانشیم هر دو لوب تیروئید نرمال می باشد.
  * در هردو لوب ضایعه فضا گیر cystic و همچنین کلسیفیکاسیون مشهود نیست.
  * تصویر ندول ایزواکو با   rim  هایپواکوی پریفرال، فاقد کلسیفیکاسیون،هاپیرواسکولار به ابعاد mm۱۸×۱۴  در قسمت تحتانی لوپ چپ تیروئید مشاهده شد.(   tirad3)
  * تصویر چند عدد کانون اکوفری کوچک با حدود sharp  بصورت spongiform به دیامتر حداکثر ۴mmدر هردو لوب تیروئید مشاهده می شود. (  tirad1).
  * کیست کولوئید به دیامتر ۴mm در سمت راست ایسموس رویت شد.

  با توجه به‌ عکس هسته ای دکتر گفت ندول از نوع داغ هست
  در ضمن دکتر گفت  آزمایش تیروئید اندکی پرکار هست.
  لطفا راهنمایی کنید و این که چکار کنم و چه کاری بهتر است که انجام بدم؟

  • مدیر سایت
   1402/05/10 2:59 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   بر اساس گزارش سونوگرافی تیروئید که ارائه دادید، به نظر می‌آید که وضعیت تیروئید شما نسبتاً طبیعی است با وجود چند عدد کانون اکوفری کوچک (tirad1) که غیرقابل آزار و خطرناک به نظر می‌رسند و نیازی به مداخله درمانی ندارند.
   اما ندول ایزواکو با هایپواکوی پریفرال در قسمت تحتانی لوب چپ تیروئید (tirad3) نیاز به توجه و بررسی بیشتر دارد.
   این ندول‌های تیروئید ممکن است از نوع داغ باشند که برای تأیید تشخیص و تصمیم‌گیری درباره درمان مناسب، پزشک آزمایشات تکمیلی مانند آزمایش خون تیروئید (TSH، T3، T4)، سیتولوژی سوزن نمونه‌برداری (FNA) یا سیستیک‌سونوگرافی تشدید‌شده برای ارزیابی بیشتر را تجویز و در نهایت تصمیم گیری می‌کند.

 • تارا
  1402/05/07 6:48 ب.ظ

  سلام طبق سونو انجام داده نوشته شده لوب راست اندازی طبیعی و چپ سایز بزرگ دارد، اکوی پارانشیمال مختصر هتروژن است و تعدادی ندول spongiformو ایزوی کوچکتر از ۵mm به طور پراکنده در هر دو لوب تیروئید مشهود است،. تصویر ندول solid ایزو اکو و هتروژن به ابعاد ۵۳×۲۷ حاوی اجزای کیستیک فاقد کلَیفیکاسیون بیضی شکل با حدود مشخص و محور پارالل در لوب چپ تیروئید دیده میشود تصویر ندول سالید هایپواکو بیضی با حدود مشخص پارالل فاقد کلسیفیکاسیون فاقد جزء کیستیک به ابعاد ۲۹×۱۰ بخش خلفی میدپل چپ تیروئید دیده میشود ندول کیستیک به ابعاد ۷×۴ در لوب راست رویت میشود شواهد لنفادنوپاتی در زنجیره قدامی و خلفی گردن رویت نگردد
  دکتری که سونو منو دید متخصص غدد نبود ولی منو خیلی ترسوند الان میخوام نمونه برداری کنم خواهش میکنم بفرمایید همونقدر که ایشون گفتن خطرناکه

  • مدیر سایت
   1402/05/10 5:12 ب.ظ

   سلام. وقت بخیر
   با توجه به توصیف سونوگرافی که ارائه داده‌اید، به نظر می‌آید که در تیروئید شما تغییراتی مشاهده شده است، اما این تغییرات تشخیص نهایی و خطرناک برای شما را تعیین نمی‌کند. برای تشخیص دقیق‌تر و ارزیابی درست‌تر نیاز به نمونه‌برداری (FNA) دارید.
   تا نمونه‌برداری انجام شود و تشخیص نهایی داده شود، نمی‌توان با قطعیت بیان کرد که چه نوع تغییراتی در تیروئید شما وجود دارد و آیا آنها خطرناک هستند یا خیر. بنابراین، توصیه می‌شود که حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 • رضایی
  1402/05/07 2:23 ب.ظ

  سلام و احترام
  لطفا نظرتون رو در مورد سونو گرافی من بگید
  ابعاد لوب راست تیرویید ۵۰×۱۵×۲۲mmو بحجم۸/۷ccو لوب چپ ۵۲×۱۵×۱۹mmو بحجم۷/۶ccمیباشد
  اکوژنیستی پارانشیم بیرویید کاهش یافته و هتروژن است
  چند ندول اندکی هیپواکو با حدود مشخص فاقد کلسیفیکاسیون به قطر حداکثر ۳mmدر هر دو لوب تیروئید دیده میشود.
  ندول ایزواکو با حدود نسبتا مشخص فاقد کلسیفیکاسیون به ابعاد۴×۶در لوب راست تیروئید روئت شده.
  ناحیه ی ایسموس ۲/۵mmاست.
  چند لنف نود کوچک با نمای راکتیو در تیروئید دیده میشود

  • مدیر سایت
   1402/05/10 5:14 ب.ظ

   سلام. وقت بخیر
   بر اساس گزارش سونوگرافی تیروئیدی که ارائه داده‌اید، تغییراتی در لوب‌های راست و چپ تیروئید مشاهده می‌شود. این تغییرات نمایانگر وجود چند ندول هیپواکویک (کم‌آواکوئیک) در هر دو لوب تیروئید و همچنین ندول ایزواکو در لوب راست تیروئید است. همچنین، وجود لنف‌نودهای کوچک و با نمای راکتیو نیز اعلام شده است.
   با توجه به توصیف سونوگرافی و نتایج نمونه‌برداری، توصیه می‌شود که به متخصص غدد و هورمون‌ها مراجعه کنید تا نتایج سونوگرافی و نمونه‌برداری را بررسی کنند و نظر دقیق‌تری در مورد وضعیت تیروئید و ندول‌ها ارائه دهند.

 • Delin
  1402/05/04 12:14 ب.ظ

  _غده ساب مندیبولار دو طرف نمای طبیعی مشابه دارد.
  _در بررسی نسج نرم گردن شواهدی به نفع توده یا لنفادنوپاتی رویت نمی شود.
  _تصویر یک ندول سالید هایپر اکو با حدود واضح به دیامتر ۲۲ م م در لوب راست تیروئید رویت می‌شود. TR:III (سنوگرافی کنترل یک سال بعد توصیه می‌شود)
  _یک ندول سالید سیستمیک به دیامتر ۳۰ م م در ایسموس تیروئید رویت شدTR:I
  _لوب چپ تیروئید نمای نرمال دارد.

  • مدیر سایت
   1402/05/10 5:28 ب.ظ

   سلام. وقت بخیر
   با توجه به گزارش سونوگرافی تیروئیدی شما، نکته‌های زیر مشاهده شده است:

   ۱. غده ساب‌مندیبولار دو طرف نمای طبیعی مشابه دارد: این نکته نشان‌دهنده نرمال بودن غده‌های ساب‌مندیبولار یا غده‌های تحت فکی (Submandibular glands) در هر دو طرف گردن می‌باشد.
   ۲. عدم شواهدی از توده یا لنفادنوپاتی: نتیجه‌ی آزمایش نرم‌نسج گردن نشان می‌دهد که هیچ توده یا لنفادنوپاتی (بزرگ شدن غدد لنفاوی) در منطقه گردنی شما رویت نشده است.
   ۳. وجود ندول‌های سالید هایپر اکو: دو ندول سالید هایپر اکو به دیامتر ۲۲ میلی‌متر در لوب راست تیروئید و ۳۰ میلی‌متر در ایسموس تیروئید شناسایی شده‌اند. ندول‌های سالید هستند و نشان‌دهنده‌ی نمو غیرعادی در بافت تیروئید هستند. پزشکتان پیشنهاد می‌دهد که در طول یک سال بعد، سونوگرافی کنترلی انجام داده شود تا نظارت و مراقبت از ندول‌ها انجام شود.

   که جای نگرانی نیست اما برای تجویز و ارائه راهکار دقیق باید سونوگرافی و دیگر آزمایشات توسط پزشک متخصص بررسی شود.

 • رقیه
  1402/05/04 10:48 ق.ظ

  با سلام
  سونوی من نوشته ندوال هیپواکو
  ۳۴میلیمتر
  و اطرافش پر از ندول است.
  Fnaمشکوک

  مجدد fnaمیدهم.
  اما سوالم این است
  آیا از طریق غیر جراحی در مرکز شما می شود ندول بزرگ کوچک کرد.
  و ندول ریز گردنم را از بین برود.
  باید پزشک بروم یا شما تشخیص می دهید

  • مدیر سایت
   1402/05/10 5:26 ب.ظ

   سلام. وقت بخیر
   با توجه به اطلاعاتی که ارائه داده‌اید، نمی‎‌توان به صورت دقیق نظری داد باید مدارک و سوابق پزشکی به صورت کامل بررسی شود.

 • فرنگیس
  1402/05/03 10:48 ق.ظ

  سلام وقت بخیر در سونوی تیرویید من نوشته اکوی پارانشیمال هتروژن با وسکولاریته افرایش یافته است .ناحیه ایسم ضخامت ۳mmمی باشد ممنون می شم بگید مشکل چیه

  • مدیر سایت
   1402/05/03 2:28 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر.
   در نتیجه سونوگرافی تیروئیدی شما نشان داده می‌شود که پارانشیم تیروئید (مواد داخلی تیروئید که هورمون‌ها در آن تولید می‌شوند) هتروژن است، یعنی دارای ترکیب و ساختار نرمال است.
   افزایش وسکولاریته نیز به این معناست که میزان جریان خون در تیروئید افزایش یافته است.
   در واقع ضخامت ناحیه آیسم (isthmus) نیز ۳ میلیمتر یعنی طبیعی است.

   اما بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا او بتواند براساس نتایج آزمایش و سنوگرافی و تاریخچه‌ای که از شما دارد، نتایج را بهتر به شما توضیح دهد و در صورت لزوم برنامه درمانی مناسب را تعیین کند.

 • اشرف
  1402/05/03 10:35 ق.ظ

  سلام وقت بخیر لطفا تفسیر کنید

  لوب راست تیروئید با ابعاد۲۳*۲۲*۶۶ میلیمتر با سایز افزایش یافته ودارای اکوی پارانشیمال هتروژن مشهود است

  لوب چپ ۲۵*۲۱*۶۲ میلیمتر باسایز افزایش یافته ودارای اکوی پارانشیمال هتروژن مشهود است
  ضخامت ایسم ۵ میلیمتر
  و اسکولاریته هر دو لب افزایش یافته میباشد
  تصویر ندول سالید هایپو اکو با حدود واضح ۲۵*۱۳
  تصویر ندول مشابه ۱۲*۶در لوب چب دیده شد

  • مدیر سایت
   1402/05/03 2:29 ب.ظ

   سلام وقت بخیر
   توصیف سونوگرافی تیروئید شما نشان می‌دهد که لوب‌های تیروئید (لوب راست و چپ) به طول و عرض بیشتری از حالت طبیعی رشد کرده‌اند و این افزایش اندازه به عنوان سایز افزایش یافته توصیف شده است.
   همچنین، پارانشیم تیروئید شما هتروژن مشهود دارد که به این معناست که بافت تیروئیدی شما ترکیب و ساختار نرمال دارد.
   ضخامت ایسم (isthmus) نیز با اندازه ۵ میلیمتر طبیعی است.
   همچنین، تصاویر ندول‌هایی با ابعاد مشخص شده در هر یک از لوب‌ها دیده شده‌اند. این ندول‌ها دارای ساختار سالید هستند که به این معناست که دارای سطح غیرصاف و محدودیت‌های مشخص هستند.

   اما بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا او بتواند براساس نتایج آزمایش و سنوگرافی و تاریخچه‌ای که از شما دارد، نتایج را بهتر به شما توضیح دهد و در صورت لزوم برنامه درمانی مناسب را تعیین کند.

 • حسن زاده
  1402/04/31 10:59 ق.ظ

  سلام ممنون میشم به سوالاتم پاسخ بدید؛ آیا روش RF برای ندول های بدخیم هم انجام میشه؟ آیا فقط مرکز شما در تهران این روش رو انجام میده؟ من تعداد زیادی ندول سالید و هایپواکو در تیروئیدم دارم ۴ماه بعد از آخرین سونو مشخص شد دو ندول دیگر در لوب راست اضافه شده و دوتا از ندولهای قبلی هم تغییر سایز داده و بزرگتر شده اند(جمعا ۷ ندول در تیروئیدم دارم). هنوز نتیجه تست FNA ام آماده نشده می خواهم بدانم آیا با توجه به اینکه ندول ها هم تغییر سایز دادند و هم تعدادشون اضافه شده احتمال بدخیمی ان چقدر است؟ و اینکه چرا درد ناشی از FNA که ۴روز پیش انجام دادم (نمونه برداری از ۳ندول) هنوز کاملا برطرف نشده؟؟!علت خاصی داره

  • مدیر سایت
   1402/05/03 3:38 ب.ظ

   سلام. وقت بخیر.
   ۱. روش RF برای درمان ندول‌های تیروئید به کار می‌رود اما استفاده از این روش بستگی به نوع و خصوصیات ندول و شرایط پزشکی شما دارد. برای تعیین روش مناسب درمان، پزشک شما با توجه به نتایج تست‌ها و سونوگرافی تیروئید، به شما مشورت خواهد داد.
   ۲. بله
   ۳. در خصوص احتمال بدخیمی ندول‌های تیروئید، نتیجه تست FNA بسیار مهم است. با توجه به تغییر سایز و اضافه شدن ندول‌ها، پزشک شما بر اساس نتایج تست‌ها و سونوگرافی، تشخیص و درمان مناسب را تعیین خواهد کرد. این می‌تواند متناسب با وضعیت شما و تاریخچه ندول‌ها باشد.
   ۴. درد پس از انجام تست FNA معمولی است و ممکن است تا چند روز به طول انجامد. علت این درد مرتبط با مداخله و نمونه‌برداری از ندول‌هاست و معمولاً با زمان کمی بهبود می‌یابد. اگر درد شما بسیار شدید و طولانی‌تر از انتظار شما باشد، بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید تا اوضاع شما را ارزیابی کند و راهنمایی لازم را ارائه دهد.

 • رویا
  1402/04/29 0:20 ق.ظ

  سلام
  با توجه به سونوگرافی تیروئیدم ندولی هایپو اکو اطراف کلسیفاکسیون به ابعاد ۲/۲ م درلوپ راستم مشاهده شده جواب آزمایش خونم نرمال شده نمونه هم گرفتن چیزی نشون نداده
  میشه راهنمایی کنین که احتمال سرطانی بودنش چقدره
  ممنونم

  • مدیر سایت
   1402/04/30 6:35 ب.ظ

   سلام نمی‌توانم تشخیص دقیق بر اساس تست‌ها و نتایجی که شما ارائه دادید بگویم. اما بر اساس توضیحات شما، ندول‌های هیپواکویک در تیروئید به تنهایی نشان دهنده وجود سرطان نیستند و بسیاری از ندول‌ها خوش‌خیم هستند. به هر حال، برای تایید تشخیص و تعیین درمان مناسب باید به پزشک تیروئید خود مراجعه کنید و احتمال سرطانی بودن ندول‌ها را با او بررسی کنید. پزشک شما می‌تواند بر اساس اطلاعات کلینیکی، تاریخچه، نتایج آزمایش و سونوگرافی، نیاز به مطالعات تکمیلی مانند سونوگرافی رنگی، تصویربرداری با اسکنر گاما و یا نمونه‌برداری تیروئید (FNA) از ندول‌ها تصمیم‌گیری کند.

 • معصومه
  1402/04/19 5:48 ب.ظ

  لطفا تفسیر کنید اکوژنیسیته پارانشیم هر دو لوب تیروئید هتروژن بوده و نواحی هایپواکوی پراکنده مطرح کننده میکروندول در هر دو لوب آن رویت میشوند.همچنین ندول های کیستیک متعدد به دیتمار حداکثر ۱۰م م در لوب راست همراه با یک ندول اسپونژیفوم به ابعاد۷*۱۱م م در لوب چپ مشهود است
  لوب راست به ابعاد ۳۲*۲۵*۴۷ و حجم ۲۰ سی سی لوب چپ به ابعاد۱۵.۵*۱۶*۴۹م م و حجم۶.۳سی سی و ضخامت ایستم۳.۵م م اندازه گیری شدند
  هیچگونه تصویری از توده فضاگیر اعم از سالید کیستیک و یا لنفادنوپاتی در فضاهای گردنی مشاهده نشد

  • مدیر سایت
   1402/04/21 6:30 ب.ظ

   تصاویر پزشکی باید توسط پزشک شما انجام شود. با این حال، توصیفات شما به نشانه‌های خاصی اشاره می‌کند.
   هتروژن بودن پارانشیم هر دو لوب تیروئید: این به معنی عدم یکنواختی در بافت تیروئید است و می‌تواند ناشی از وجود تغییرات مختلف در بافت تیروئید باشد.
   نواحی هایپواکوی پراکنده مطرح کننده میکروندول: این نشان می‌دهد که در بافت تیروئید شما، نواحی با چگالی کمتر (هایپواکوی) وجود دارند که به صورت پراکنده و در ابعاد کوچک (میکروندول) دیده می‌شوند. این ممکن است ناشی از عوامل مختلفی باشد، از جمله التهاب یا تغییرات دیگر در تیرویید باشد.
   ندول‌های کیستیک متعدد و ندول اسپونژیفوم: در لوب راست تیروئید، ندول‌های کیستیک متعدد با حداکثر ابعاد ۱۰ میلی‌متر و یک ندول اسپونژیفوم با ابعاد ۷*۱۱ میلی‌متر وجود دارند. این ندول‌ها معمولاً به توده‌های ضخیم و مایعات پر شباهت هستند.
   با توجه به اطلاعات موجود، هیچ نشانه‌ای از توده فضاگیر، توده سالید کیستیک یا لنفادنوپاتی در مناطق گردنی مشاهده نشده است.
   مهمترین قسمت در تفسیر تصاویر پزشکی این است که پزشک شما توانایی تحلیل دقیق تصاویر را دارد و می‌تواند نتیجه‌گیری نهایی را انجام دهد. بنابراین، توصیه می‌شود با پزشک خود ملاقات کنید و تمامی نتایج و سوالات خود را به او مطرح کنید تا بتوانید در مورد وضعیت خود به طور دقیقتر اطلاعات کسب کنید و درمان مناسب را دریافت کنید.

 • Lotusa
  1402/04/16 12:03 ب.ظ

  سلام من خیلی نگرانم میشه زودتر تفسیر کنید سونوگرافی منو‌‌‌‌‌‌ آزمایش تیروئید tsh.t4.t3دادم همشون نرمال بود
  ابعادلوب راست۴۸*۱۵*۱۶ چپ۵۵*۱۷*۱۸ضخامت ایسم۷mmمشاهده شد.تیرویید با اکوپترون هتروژن با نمای سودونودلار مشاهده شد می‌تواند درزمینه بیماری پارنمیشمال(تیروئید هاشیموتو)باشدتطابق باTFTو anti tpoتوصیه میشود‌.
  تصویر ناحیه کیستیک باابعاد۱۰*۲۱میلی متر با جدار ضخیم و اکوژن نامنظم در ناحیه ایسم دیده شد. TIRDAS3:
  عضلات گردن نمای طبیعی دارند
  لنفاد نوپاتی پاتولوژیک و توده فضاگیر در بافت نرم دیده نشد

  • مدیر سایت
   1402/04/18 2:15 ب.ظ

   سلام، بر اساس نتایج سونوگرافی و آزمایشات تیروئید که ارائه دادید، می‌توان نتیجه گرفت که لنفادنوپاتی پاتولوژیک و توده فضاگیر در بافت نرم گردن شما دیده نشده است و این نتیجه نرمال است.

   درباره تیروئید، آزمایشات TFT و anti TPO شما نیز در محدوده طبیعی بوده است، اما با توجه به تشخیص سونوگرافی کیستیک در ناحیه ایسم، ممکن است در زمینه بیماری پارنیشیال تیروئید (هاشیموتو) باشد. برای اطمینان بیشتر و تشخیص دقیق، بهتر است با پزشک تیروئید متخصص مشورت کنید و از او نظر دقیقتری درباره وضعیت تیروئید و نیاز به درمان خواهید گرفت.

   همچنین، برای تفسیر دقیق‌تر و درک بهتر از نتایج سونوگرافی و آزمایشات تیروئید، مشاوره و دنبال کردن راهنمایی پزشک تخصصی تیروئید بسیار مهم است. او می‌تواند شما را راهنمایی کند و در صورت لزوم درمان مناسب را تجویز کند.

 • ناشناس
  1402/04/04 7:05 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  ممکنه راهنمایی بفرمایید جواب سنو‌ رو
  نوشته :تصویر یک ندول هایپراکو_سالید با جز کیستیک و سپتاهای ضخیم و پولیپوئید داخلی به ابعاد ۲۲*۳۵ mm در لوب راست تیرویید دیده میشود؟

  • مدیر سایت
   1402/04/07 0:31 ق.ظ

   سلام،

   براساس توصیف شما، در سونوگرافی تیرویید، یک ندول (توده) هیپراکوسالید با جزئیات کیستیک (حاوی مایع) و سپتاهای ضخیم و پولیپوئید داخلی به ابعاد ۲۲ * ۳۵ میلیمتر در لوب راست تیرویید دیده شده است.

   ندول‌ها در تیرویید ممکن است به صورت یک توده غیر طبیعی شکل گیرند و در برخی موارد ممکن است نیاز به ارزیابی بیشتر و بررسی تشخیصی داشته باشند. وجود جزئیات کیستیک (مایع) و سپتاهای ضخیم و پولیپوئید داخلی در ندول، ممکن است نشانگر خصوصیات خاصی از آن باشد که نیاز به بررسی بیشتر دارد.

   بهترین راه برای تفسیر دقیق تصویر سونوگرافی و ارائه برنامه درمانی مناسب، مراجعه به پزشک متخصص غدد درون ریز و تیروئید است. پزشک شما با توجه به تاریخچه بالینی، علائم، نتایج تست‌های تشخیصی دیگر و ارزیابی بالینی شما، می‌تواند توضیحات کاملتری درباره وضعیت ندول ارائه دهد و به شما توصیه‌های مناسب در خصوص درمان و پیگیری بیماری خودتان را بدهد.

   لطفاً با مشاوره پزشک متخصص تیروئید، در مورد نتیجه سونوگرافی و راهنمایی‌های بیشتر صحبت کنید تا برنامه درمانی مناسب برای شرایط شما مشخص شود.

 • چکاوک
  1402/04/04 9:59 ق.ظ

  سلام دو عدد ندول به ابعاد ۵mm و ۶mm در لوب راست تیروئید دارم ، در سنوگرافی نوشته کانون های اکوژن ظریف در ندول های فوق دیده شد ، میشه لطفا توضیح بدین این چیه و آیا خطرناکه یا خیر ؟

  • مدیر سایت
   1402/04/07 0:40 ق.ظ

   سلام،

   با توجه به توضیحات شما، دو ندول با ابعاد ۵ میلیمتر و ۶ میلیمتر در لوب راست تیروئید دارید و در سونوگرافی نوشته شده است که کانون‌های اکوژن ظریف در این ندول‌ها دیده شده است. برای درک بهتر، لازم است به تعریف‌های زیر توجه کنید:

   ندول: ندول‌ها یا تومورها در تیروئید به صورت گلوبول‌های کوچک یا گلوبول‌هایی با ابعاد بزرگتر شکل می‌گیرند. آنها می‌توانند درون تیروئید به صورت یکی یا چند عدد موجود باشند.

   اکوژن: اکوژن به معنای قدرت بازتاب صدا در تصویر سونوگرافی است. کانون‌های اکوژن ظریف به معنای وجود مناطق با بازتاب صدا بالا یا روشن درون ندول‌ها هستند.

   بدون داشتن دسترسی به نتایج سونوگرافی کامل و بررسی تشخیصی دقیق، نمی‌توانم در مورد خطرناک یا غیرخطرناک بودن این ندول‌ها قطعیت داشته باشم. اما به طور کلی، ندول‌های کوچکی با ابعاد ۵ میلیمتر و ۶ میلیمتر نسبتاً کوچک هستند و در بسیاری از موارد بی‌خطر هستند. برای تشخیص دقیق و بررسی خطر احتمالی، نیاز است که اطلاعات بیشتری را از پزشک خود دریافت کنید و شاید نیاز به انجام آزمایشات تکمیلی یا مشاوره با تخصصی غدد و دیابت باشد.

   بهترین راهنمایی که می‌توانم به شما بدهم، مراجعه به پزشک خود و مشاوره با او است.

 • مائده
  1402/04/01 12:03 ب.ظ

  سلام ندول هیپواکوئیک با ابعاد ۴×۳ در خلف در پل میانی لوب راست مشاهده شد این یعنی چ

 • عاطفه
  1402/03/30 5:20 ب.ظ

  سلام،جواب سونوهمسرم که ۴۲ ساله هستند.
  ندول هایپواکووهتروژن دارای میکروکلسیفیکاسیون به ابعاد۱۰*۸وطول۱۱ میلیمترمشاهده میشود.fnaدرخواست شده که قراره انجام بشه.میخواستم نظرشماروبدونم که نیازبه جراحی هست یانه؟

  • مدیر سایت
   1402/03/31 10:07 ب.ظ

   با سلام،

   بر اساس توصیفات شما در خصوص سونوگرافی همسرتان، ندول‌های هیپواکوئیک و هتروژن (با ترکیب یا ساختار مختلف) با میکروکلسیفیکاسیون (وجود ریزسنگ‌ها) در ابعاد ۱۰×۸ میلیمتر و طول ۱۱ میلیمتر مشاهده شده است. به دلیل اینکه برای همسرتان درخواست FNA (Fine Needle Aspiration) یا نمونه‌برداری سوزن نازک شده است، احتمالاً پزشک بررسی دقیق‌تری برای ارزیابی ندول‌ها صورت خواهد داد.

   نمونه‌برداری سوزن نازک (FNA) یک روش تشخیصی است که با استفاده از سوزن نازک وارد ندول می‌شود تا نمونه‌ای از بافت ندول برداشت شود و سپس آن نمونه مورد بررسی آزمایشگاهی قرار می‌گیرد. نتایج آزمایش می‌توانند اطلاعات بیشتری درباره نوع و طبیعت ندول‌ها ارائه دهند. بر اساس نتایج FNA و سایر عوامل مانند سابقه پزشکی و علائم مربوطه، پزشک معالج می‌تواند تصمیم نهایی را درباره نیاز به جراحی یا مدیریت دیگر اتخاذ کند.

   بهتر است با پزشک معالج خود در مورد جزئیات بیشتر و تفسیر نتایج سونوگرافی و نیاز به FNA مشورت کنید. وی می‌تواند با توجه به وضعیت خاص همسرتان و تجزیه و تحلیل دقیق تصاویر و نتایج، راهنمایی لازم را ارائه کند و تصمیم نهایی را اعلام کند.

 • سید محمد
  1402/03/30 1:11 ق.ظ

  سلام ، لطفاً تفسیر سونوگرافی تیروئید را بفرمایید
  اکوژنیسته پارانشیم لوب ها هتروژن و حاوی ندول های متعدد هایپو اکو و بعضاً spongy form بصورت پراکنده در هر دو لوب و ایسم(به حد اکثر دیامتر۵.۵mm در ایسم)رویت شد تطابق بالینی و آزمایشگاهی و سونو گرافی F/Uتوصیه می شود
  اندازه لوب راست ۲۶*۲۵*۳۲ mm و لوب چپ mm 34*21*19 است
  اندازه ایسم ۶mm (افزایش یافته) است.

  • مدیر سایت
   1402/03/31 10:40 ب.ظ

   براساس توصیفات شما از سونوگرافی تیروئید، می‌توان تفسیر زیر را ارائه داد:

   ۱. پارانشیم لوب‌های تیروئید: پارانشیم لوب‌ها به صورت هتروژن (نامنظم) است و حاوی نودول‌های متعدد هایپواکو (با چگالی پایین) است. بعضاً شکل این نودول‌ها به صورت اسفنجی (Spongy) است و در هر دو لوب تیروئید پراکنده قابل مشاهده هستند.

   ۲. ایسم (پروانه تیروئید): قطر ایسم در این سونوگرافی حدود ۵.۵ میلیمتر است و اندازه آن نسبت به حالت طبیعی افزایش یافته است.

   توصیه می‌شود که با توجه به تطابق بالینی و آزمایشگاهی و نتایج سونوگرافی، پیگیری (F/U) صورت گیرد. این به معنی بررسی دوره‌ای و پیگیری با تست‌ها و سونوگرافی بیشتر است، تا مشخص شود آیا وضعیت تیروئید تغییر می‌کند یا خیر. در صورت نیاز، پزشک معالج شما ممکن است توصیه‌هایی برای درمان یا کنترل وضعیت تیروئید به شما بدهد.

   توصیه می‌شود با پزشک خود در مورد تفسیر سونوگرافی و نتایج بیشتر گفتگو کنید و همچنین در خصوص پیگیری و درمان مورد نیاز اطلاعات بیشتری از وی دریافت کنید.

 • Kosar
  1402/03/21 5:13 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر این جواب سونوگرافی مادرم هست و سنشون ۵۱ سال هست
  در بررسی اولتراسونیک تیروئید :
  اندازه لوب راست با ابعاد (۲۷/۳×۳۵/۴)mm و لوب چپ با ابعاد (۲۷/۴×۳۸/۴)mm می‌باشد.
  و قطر ایسم نیز ۴/۵mm می‌باشد.
  در اطراف عروق گردنی نیز تصویری به نفع لنفادنوپاتی پاتولوژیک رویت نشد.
  در داخل لوب راست تصویر یک ندول سولید_هایپواکو به ابعاد تقریبی ۳۵/۱×۲۶ میلی متر رویت میگردد که تقریبا اکثر حجم لوب راست را اشغال کرده است.
  در داخل لوب چپ تصویر یک ندول سولید تقریبا هایپواکو به ابعاد تقریبی ۳۴/۳×۲۷ میلی متر رویت میگردد که تقریبا اکثر حجم لوب چپ را اشغال کرده است.
  در ناحیه ایسم نیز تصویر ۳ عدد ندول سولید_هایپواکو مجاور یکدیگر رویت میگردد که جمعا به ابعاد تقریبی ۲۹×۱۹ میلی متر میباشد.

  • مدیر سایت
   1402/03/21 7:07 ب.ظ

   سلام، بر اساس گزارش سونوگرافی تیروئید مادرتان که شما ارسال کرده‌اید، می‌توانم به شما توضیح بدهم.

   اندازه لوب راست تیروئید با ابعاد ۲۷/۳×۳۵/۴ میلی‌متر است و اندازه لوب چپ تیروئید با ابعاد ۲۷/۴×۳۸/۴ میلی‌متر است.
   قطر ایسم (منطقه وسطی تیروئید) نیز ۴/۵ میلی‌متر است.
   در سونوگرافی، هیچ تصویری از لنفادنوپاتی پاتولوژیک (گره‌های لنفوئیدی غیرطبیعی) در اطراف عروق گردنی مشاهده نشده است.
   در داخل لوب راست تیروئید، یک ندول سولید (جامد) با خصوصیات هایپواکو (کم‌چگالی) و ابعاد تقریبی ۳۵/۱×۲۶ میلی‌متر مشاهده شده است که تقریباً حجم اکثر لوب راست را اشغال کرده است.

   در داخل لوب چپ تیروئید، نیز یک ندول سولید تقریباً هایپواکو و ابعاد تقریبی ۳۴/۳×۲۷ میلی‌متر مشاهده شده است که تقریباً حجم اکثر لوب چپ را اشغال کرده است.

   در منطقه ایسم نیز، تصاویر سه ندول سولید هایپواکو مجاور یکدیگر را نشان می‌دهند که به طور کلی ابعاد تقریبی ۲۹×۱۹ میلی‌متر دارند.

   لطفاً توضیحات را با پزشک متخصص غدد و متابولیسم مادرتان مطرح کنید تا او بتواند تشخیص دقیق‌تری بدهد و در صورت لزوم برنامه درمانی مناسب را تعیین کند. مشخصات بالا نشان می‌دهد که در تیروئید مادرتان ندول‌های سولید هایپواکو وجود دارند که اکثر حجم لوب‌های تیروئید را اشغال کرده‌اند. با توجه به این گزارش، پزشک متخصص غدد و متابولیسم مادرتان می‌تواند تشخیص دقیق‌تری را برای شرایط تیروئیدی مادرتان قرار دهد و در صورت لزوم برنامه درمانی مناسب را تعیین کند. لطفاً با پزشک مربوطه مشورت کنید تا در خصوص درمان و پیگیری این موضوع راهنمایی شوید.

 • مهسا
  1402/03/17 1:50 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر میشه نظرتونودرباره سونوگرافی من بدید من ٢۶ سالمه.
  در بررسی بیمار توسط پروب اختصاصی :(۵ – ۱۳ MHZ):
  -هردو لوب تیرویید سایز نرمال دارند.
  ‏Rt. Lobe Size = 47 x 12 x 19 mm = 5.6 cc
  ‏Lt. Lobe Size = 55 x 14 x 18 mm = 7.2 cc
  -ضخامت ایسم طبیعی (۴.۱ mm)است.
  -اکوی پارانشیم تیرویید به صورت خفیف هتروژن ودر بررسی داپلر بافت تیرویید نرموواسکولار است که احتمال مراحل اولیه تیروییدیت هاشیموتو را مطرح میکند. مطابقت با سایر یافته ها لازم است.
  -در سمت راست :ندول هیپواکو با اقطار ۴.۴*۳.۳ mm حاوی کانون میکرو میکروکلسیفیکاسیون درقسمت فوقانی دیده شد(TI_RADS s).
  -درلوب چپ و ایسم:ندول سولید یا سیستیک دیده نشد.
  -دراطراف تیرویید لنفادنوپاتی دیده نشد.
  (من تیرویید پرکاردارم و ده ساله که متی مازول مصرف میکنم نتیجه ازمایش هورمونیم هم نرمال بوده ولی مقدار کمی تورم در گردنم دیده میشه)بهم میگن باید صبر کنم ولی میترسم پیشرفت کنه میشه بگید چیکارباید بکنم؟

  • مدیر سایت
   1402/03/18 11:03 ق.ظ

   سلام. با توجه به گزارش سونوگرافی تیروئیدی که ارائه کرده‌اید، نکات زیر را می‌توان بررسی کرد:

   اندازه لوب‌های تیروئید: اندازه لوب‌های تیروئید شما در محدوده طبیعی قرار دارد.

   ضخامت ایسم: ضخامت ایسم تیروئید شما نیز در حد طبیعی است.

   پارانشیم تیروئید: در اکوی پارانشیم تیروئید، مشاهده شده است که به صورت خفیف هتروژن است و در بررسی داپلر نیز بافت تیروئید نرموواسکولار است. این نتایج می‌توانند نشان دهنده مراحل اولیه بیماری هاشیموتو (یک نوع آتوایمون بیماری تیروئید) باشند. بهتر است با پزشک خود درباره نتایج دقیق تفسیر آن صحبت کنید و توصیه‌های لازم را از او دریافت کنید.

   ندول در سمت راست: در سونوگرافی ذکر شده است که در سمت راست یک ندول هیپواکو با ابعاد ۴.۴*۳.۳ میلی‌متر با کانون میکرومیکروکلسیفیکاسیون در بالای آن دیده شده است. این ندول براساس سیستم TI-RADS دسته‌بندی شده است. این موضوع نیاز به بررسی و ارزیابی بیشتر دارد تا تشخیص و درمان مناسب به شما تعیین شود. بهتر است با پزشک خود در این خصوص مشاوره کنید.

   ندول در لوب چپ و ایسم: در سونوگرافی ذکر شده است که ندول سولید یا سیستیک در لوب چپ و ایسم تیروئید شما دیده نشده است، که این نتیجه مثبتی است.

 • رقیه
  1402/03/08 10:51 ب.ظ

  سلام خسته نباشی امکانش هست سونو منو از گلو ببینین وبرامتوضیح بدین ممنون مشم در برسی به عمل امده ابعاد هر دولوب ترویید واکو پترن پارانشیم لوب چپ طبیعی است یک ندول با اکو پترینMixedحاوی جزء سالید وکیستیک به ابعاد ۱۴*۲۴ میلمیتر در لوب راست دیده می شود ادنوپاتی در گردن دیده نشد

  • مدیر سایت
   1402/03/09 2:53 ب.ظ

   سلام. با توجه به اطلاعاتی که ارائه دادید، نتیجه سونوگرافی تیروئید شما نشان می‌دهد که ابعاد هر دو لوب تیروئید شما در حد طبیعی است و پترن پارانشیم لوب چپ نیز طبیعی است.

   اما، در لوب راست تیروئید، یک ندول با ابعاد ۱۴*۲۴ میلیمتر دیده شده است که دارای جزء سالید و کیستیک (Mixed) است. این ندول به دلیل ترکیبی از عناصر سالید و مایع، اکو پترن Mixed دارد.

   در مورد ادنوپاتی (لنفادنوپاتی)، اطلاعاتی در نتیجه سونوگرافی شما ارائه نشده است، یعنی هیچ تغییر یا نشانه‌ای از لنفادنوپاتی در منطقه گردن تشخیص داده نشده است.

   به هر حال، برای تفسیر کامل نتایج سونوگرافی تیروئید خود و بررسی وضعیت سلامتی تیروئید و مشکلات مرتبط، بهتر است با پزشک خود یا متخصص تیروئید مشورت کنید. آنها می‌توانند نتایج را به صورت جامع بررسی کرده و به شما راهنمایی و درمان مناسب را ارائه دهند.

 • مرتضی
  1402/02/19 9:22 ب.ظ

  سلام ممنون میشم تفسیر سونو نوزاد ۵ماه رو توضیح بدید و مشکلشون دقیقا چیع ایا توده سرطانی کردن هست

  THYROID & NECK ULTRASONOGRAPHY:
  Both thyroid lobes and isthmus have normal size and homogenous parenchymal echogenicity with
  no evidence of S.O.L.
  Left submandibular gland has normal size and echogenicity with no S.O.L.
  There is a 46 28mm heterogenous hypoechoic mass in Rt submandibular space extending to Rt paravascular space and shows internal vascularity causing pressure effect over the neck vessels and Rt submandibular gland more in favor of mass arising from salivary glands, however correlation with neck Ct scan or MRI is recommended.
  There are few reactive lymph nodes in both paravascular(zone 3) and submandibular spaces(zone 2) the largest is 177mm.

  این متن سونو پسر ۵ماه هست

  • مدیر سایت
   1402/02/20 10:49 ق.ظ

   سلام، بر اساس گزارش سونوگرافی نوزاد شما، هیچگونه نشانه‌ای از توده سرطانی در غده تیروئید نیست، همچنین غده تیروئید و غده زیر فک چپ نوزاد شما با اندازه و بافت نرمال هستند. در این گزارش ذکر شده که در غده زیر فک راست نوزاد شما یک توده ۴۶×۲۸ میلیمتری با بافت ناهمگن و خوشه عروق داخلی دیده شده است که از فضای پاراواسکولار دایره زیر گردن و غده زیر فک راست بیرون آمده است و بر روی عروق و غده زیر فک راست فشار ایجاد می کند. این توده بیشتر به نظر یک توده از غده‌های ترشحی زیر فکی می‌رسد، اما برای تأیید این تشخیص، بهتر است از روش‌های تصویربرداری پیشرفته مانند CT scan یا MRI استفاده شود. در ضمن، در نواحی پاراواسکولار (نواحی اطراف عروق گردن) و فضای زیر فک چندین لنفوم با بافت تحریک شده دیده می‌شود که بزرگترین آن ۱۷ میلیمتر است. بهتر است پزشک معالج نوزاد شما نتیجه گیری نهایی و درمان مناسب را تعیین کند.

 • مهدیس
  1402/02/08 3:24 ب.ظ

  سلام و روزتون بخیر ، امکان داره سونو خواهرم رو بررسی کنید
  اکوی پارانشیم تیرویید coarse وهتروژن و psudo nodule پراکنده در آن مشهود است که می‌تواند در زمینه ی تیروئیدیت مزمن باشد.مطابقت با تست های فانکشنال و اتوایمیون تیروئیدی توصیه میشود، در سنترال لوب راست ندول سالید ایزو اکو با حدود هایپو اکو به ابعاد۴*۵.۵ mm مشهود است (tr:3). در تیروئید توده ای با نمای cyctic دیده نشد. حدود خارجی تیروئید صاف است.
  لنفادنوپاتی پاتولوژیک در زنجیره های گردنی دیده نشد. ایسم دارای قطر ۱.۸ mm است.

  • مدیر سایت
   1402/02/16 1:12 ب.ظ

   از توصیفی که شما از گزارش سونوگرافی خواهرتان دادید، به نظر می‌رسد که وجود تیروئیدیت مزمن (التهاب مزمن تیروئید) و هتروژنیته (عدم یکنواختی) در تیروئید، از جمله نتایج گزارش هستند. علاوه بر این، وجود یک پسودونودول (توده شبه خود) در تیروئید نیز ذکر شده است.
   در مورد ندول سالید ایزو با حدود هایپو اکو، در صورت عدم وجود علائم و نشانه‌های دیگر، احتمالاً آسیب خاصی ندارد و تحت مراقبت‌های پزشکی قرار می‌گیرد. با این حال، باید به همراه سایر نتایج تست‌های فانکشنال تیروئید (مانند آزمایش تیروئید) بررسی شود. لنفادنوپاتی پاتولوژیک (وجود گره‌های لنفاوی پاتولوژیک) در زنجیره‌های گردنی نیست، اما ایسم (توده لنفاوی خوش‌خیم) با قطر ۱.۸ میلی‌متر یافت شده است.
   از شما تقاضا می‌شود که برای تفسیر کامل تست‌های فانکشنال و اتوایمیون تیروئیدی و تداوم مراقبت پزشکی با متخصص غدد درمانی مشورت کنید.

 • PMK
  1402/01/07 2:02 ق.ظ

  سلام، میشه لطفاً شماره‌ی واتسپتونو بدید من عکس سونوگرافی رو بفرستم و مشاوره بگیرم؟

 • M
  1401/12/01 10:11 ق.ظ

  سلام وقت بخیر
  لطفانظرتون و راجع به سونو گرافی تیرویید و گردن مادرم بفرمایین
  سونوگرافی تیرویید :
  اکوزنیسیته پارانشیسم تیرویید هتروزن و نامتجانس رویت شد.
  هر دو لوب تیرویید مخصوصا لوب چپ با سایز بزرگتر از حد نرمال و با اثر فشاری و ایجاد انحراف به سمت راست در تراشه در لوب چپ مشاهده شد.
  ندول هایمتعدد سالید و عموما دارای دژنراسیون کیستیک در ندول ها به صورت ندول های اکوژن در هر دو لوب دیده می شود که سایز بزرگترین ندول در سمت راست ۳۴×۲۰ mmبا حدود مشخص و منظم بدون میکرو کلسیفیکاسیون رویت شد.(TIRADS:3-Probebly Benign)
  در لوب چپ تیرویید بزرگترین ندول به ابعاد ۳۴×۳۵ mmحاوی کانون های ماکروکلسیفیاسیون و با حدود مختصری نامنظم رویت شد.
  (TIRADS:4a-Mildly suspicious)
  که FNAاز ندول مذکور توصیه می شود.
  ابعاد لوب راست تیرویید ۵۰×۲۴×۲۲ mm
  ابعاد لوب چپ تیرویید ۷۵×۵۳×۳۳ mm
  ضخامت ایسم در حدود ۱۲ mm و بزرگتر از حد نرمال اندازه گیری شد .

  سونوگرافی گردن:
  تصویر ۲ الی ۳ لنف نود oval shape با ناف اکوزن و کورتکس باریک نسبت به مدولای آنها در زنجیره زوگولار فوقانی و میانی دو طرف به دیامتر عرضی حداکثر ۵.۵ mmرویت شده اند.
  لنف نودها تیپ Reaktive در سونوگرافی دارند.
  تشکر و سپاس

 • ثنا
  1401/11/30 8:01 ب.ظ

  در هر دولب تیروئید ندولهای متعدد هایپواکو و هایپراکو و ایزواکو به ابعاد تقریبی ۳تا۹ میلیمتر بدون کلسیفیکیشن دیده می شوند.
  قسمت میانی لب چپ ندولMixed اکو به قطر ۱۵میلیمتر دیده می‌شود.
  خواهش می کنم کمکم کنید منظور این سونو چی هست؟

 • زهرا
  1401/11/29 10:44 ق.ظ

  در هر دولب تیروئید ندولهای متعدد هایپواکو و هایپراکو و ایزوکوا به ابعاد تقریبی ۳تا۹ میلی متر بدون کلسیفیکیشن دیده می شوند.FNA کمک کننده است.
  خطرناکه؟ میشه راهنماییم کنید

 • میترا
  1401/11/10 0:03 ق.ظ

  سلام برای مادرم‌سونوگرافی و بعد fnaانجام دادم حالا جوابش اومده نگرانم میتونم واتساپ عکس بفرستم تا برام تشریح کنید؟

 • زارع
  1401/11/09 8:55 ب.ظ

  سلام،ببخشید میشه جواب سونو من هم ببینید ممنون و سپاسگزارم
  اندازه لوپ راست،۴۰/۲۰/۱۸حجم ۸ccاندازه لوپ چپ ۳۲/۲۱/۱۳ حجم۵cc که یکنواخت است
  لوپ های تیرویید در مقایسه با غدد زیر فکی مربوطه هایپراکویک هستند،لنفادنوپاتی گردنی تشخیص داده نمی شود،ممنون میشم نظرتون درباره هایپراکویک هستند یعنی چه؟آیا نیاز به نمونه برداری هست؟

 • Ghazal
  1401/10/10 3:28 ب.ظ

  سلام روزتون بخیر،من ۲۷ساله هستم. در سونوگرافی تیرویید ابعاد لوب راست۳۸x12x10mmبه حجم۲.۵ccوابعادلوب چپ۳۰x12x12به حجم۲.۵cc میباشد ضخامت قسمت میانی نرمال ایسم ۲ mm است اکوزنیسیته نرمال. یک ندول solid وهایپکو با حدود واضح وبدون کلسیفیکاسیون به ابعادتقریبی ۱۱.۵x8x7.7وبصورتtaller t
  Hanwide در نمای اگز یال در قسمت میانی تحتانی لوب چپ تیرویید مشهوده.tirads 5 نمای کلی عروق عادیه در فضای قدامی گردن آدنو پاتی دیده نمی‌شود. دکتر رفتم به من گفتند باید نمونه برداری بشی.خیلی میترسم چون مادرم هم مرتبا می‌فرستادند نمونه برداری عاقبت کارش به عمل کشید اگه نمونه‌برداری نشم وندول را تحریک نکنم بهتر نیست؟ ایا این ندول خطرناکه ؟خواهش میکنم من رو راهنمایی کنید چون فردا نمونه برداری دارم.باتشکر

  • مدیر سایت
   1401/11/08 4:02 ب.ظ

   سلام. نظر دکتر ابراهیمی نیک این هست که حتما نمونه برداری انجام بدید و اگر از نمونه برداری ترس دارید ما در مرکز تیراد با بی حسی براتون انجام میدیم.

 • زهرا قریشی
  1401/09/29 6:27 ب.ظ

  سلام وقت بخیر،ممنون میشم سونو تیروئید رو تفسیر کنید
  لوب راست نیروئید ب ابعاد۴۵*۱۵*۱۳میلیمتر و ب حجم ۴/۸و لوب چپ تیروئید ب ابعاد۶۰*۴۰*۳۰ ب حجم ۳۸cc
  تو ه ایزوتا هیپراکوئیک ب ابعاد۵۸*۳۴*۲۷میلیمتر درلوب چپ تیروئید مشاهده میشود ک از پل فوقانی تا تحتانی امتداد دارد و تغییرات سیستیک داخل آن دیده میشود
  میکروکلسیفیکاسیون یا تهاجم ب اطراف مشاهده نمی شود
  ایسموس ب ضخامت۲/۵mm در حد عادی است
  غلاف کارتید نرمال میباشد
  نواحی سوپر اکلاویکولارطبیعی هستند
  LAPگردنی مشاهده نگردید

 • علی
  1401/08/24 1:52 ق.ظ

  سلام
  خسته نباشید
  من ۳۳ سالمه مذکر
  سونو گردن انجام دادم ک نوشته بود سایز تیروئید بزرگ است داخل ی جدول زده ۵۰ *۱۵.۵*۱۵
  و ۵۰*۱۴*۱۵
  و زده بود چند lnsواکنشی خوش خیم با نواحی زیر فکی هیلومین اکوژنیک وزنجیره های ژوگولار وجود دارد ک بزرگترین ۹ میلیمیتر و ۱۵*۶.۵ میلیمتر در چپ و ۸.۵ میلیمتر در منطقه سمت راست وجود دارد .
  و غدد پاروتید و زیر فکی از نظر اندازه طبیعی واکوژنیک پارانشیم هستند وSOLوجود ندارد

 • نرگس حسینی
  1401/08/08 1:56 ق.ظ

  سلام لطف میکنید سونو منو تشریح کنیدممنون میشم
  در بررسی از هر دولوب غده تیرویید با پروب ۵الی ۹ MHZ بزرگی خفیف درهر دولوب غده تیرویید مشهود است
  ابعاد لوب راست غده تیرویید ۱۰*۲۲*۲۷ م م و توتال حجم ان ۳/۳۷ گرم میباشد.
  ابعاد لوب چپ غده تیرویید ۱۱*۳۱*۳۳ م م و توتال حجم ان ۵/۷گرم میباشد.
  نمای پز و دو ندو لار در هر دو لب تیرویید مطرح است
  ضایعه فضاگیر در هر دو لوب مشهود نیست .
  اکوی هر دو لوب هتروژن است .
  افزایش اکو هر دو لوب مشهود است ک همراه با نواحی هیپو اکو بصورت غیر یکنواخت میتواند در زمینه هیپو تیروییدی باشد.
  ضخامت ورتیکال ایسم ۱/۹ م م میباشد.
  در بررسی از نسج نرم دو طرف گردن :
  لنف ادنوپاتی در زنجیره لنفاوی گردن در مثلث قدامی و خلفی دو طرف مشهود نیست .
  دراین مرکز بیوپسی از تیرویید تحت گاید سونو گرافی انجام میگردد.

 • سمیراا
  1401/06/30 9:28 ب.ظ

  سلام وقت بخیر لطف میکنید این سونوگرافی رو تفسیر بفرمایید
  و آیا خطرناک هست؟ یا ممنون میشم.
  در بررسی لوب راست تیرویید یک ندول هایپواکو به ابعاد ۱۵.۵*۱۱.۳ م م همراه با میکروکلسیفیکاسیون داخلی که کپسول تیرویید را به سمت قدان بالج کرده است.

 • مرزی
  1401/06/22 8:43 ب.ظ

  سلام میشه راهنمایی کنید خیلی نگرانم.سونوگرافی انجام دادم .نوشته.تصویر لنفوداکو به اقطار ۹*۱۷میلیمتر در زنجیره قدامی سرویکال در طرف چپ مشاهده شد.ضخامت ایسم تیرویید ۵-۶ میلیمتر است.گواتر ساده می باشد.

 • مرزی
  1401/06/22 8:37 ب.ظ

  سلام من خیلی نگرانم از این سونوگرافی که انجام دادم.میشه راهنمایی کنید .نوشته.تصویر لنفود هیپواکو به اقطار ۹*۱۷میلیمتر در زنجیره قدامی سرویکال در طرف چپ مشاهده شد.ضخامت ایسم تیرویید ۵-۶ میلیمتر است.گواتر ساده می باشد

 • عاطفه
  1401/06/14 8:48 ق.ظ

  سلام لطفا راهنماییم کنید خیلی نگرانم در سونو خواهرم توده بزرگ هایپواکو۴۴×۲۸×۲۸دیده شده
  سایلد کیستیک هم هست بدون کلسیفیکاسیون
  ابن توده سرطانی هست آیا؟؟؟

 • ن. حسن زاده
  1401/06/12 11:04 ب.ظ

  ممنون از توضیحات خوبتون 🙏 🌷 تازه جواب سونوگرافی تیروئیدم رو گرفتم اما هنوز پزشک غددم ندیدن در جواب سونو نوشته شده‌؛ FNAپیشنهاد می شود وجود سه ندول هایپو اکو رو تشخیص دادن که درست نمیدونم چطوره…

 • قاسم
  1401/05/27 9:34 ب.ظ

  میشه شماره واتساپ بفرستین تا عکس سونوگرافی ،آزمایشات ،ام آر ای براتون بفرستم

  • مدیر سایت
   1401/05/28 3:06 ب.ظ

   سلام
   ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴

 • قاسم
  1401/05/27 9:25 ب.ظ

  سلام وقت بخیر ،مادرم۶۵ساله ،میخواستم نظر
  شمارو درباره سونوگرافی تیروئیدمورخ ۱۴۰۱/۴/۷ سوال کنم .ابعاد لوب راست تیروئید ۲۸*۳۵*۵۲میلیمتر وحجم آن ۲۶/۵سی سی و ابعاد لوب چپ تیروئید ۱۷*۱۹*۵۳میلیمتر و حجم آن۹سی سی میباشد.قطرقدامی -خلفی ایسم ۴میلیمتر میباشد.دو ندول هیپواکو وهتروژن باحدودمشخص وحاوی کلسیفیکاسیون ظریف وتغییر کیستیک به ابعاد ۱۲*۱۴*۱۶*و۲۵*۳۰*۴۰میلیمتر درلوب راست تیروئید دیده میشوند بطوریکه قسمت اعظم حجم لوب راست را اشغال کرده اند (TIRADS3).میشه راهنمایی بفرمائید ،الان نزدیک به سه هفته خیلی اذیت است حتی به سختی غذا میخورد و صحبت کردن آن گنک شده.درضمن میخوام درمانش شروع کنم ،لطفا راهنمائی بفرمائید چه کاری را انجام بدم و از کجا شروع کنم.

  • مدیر سایت
   1401/06/08 1:33 ب.ظ

   سلام. شما می تونید مدارکتونو از طریق واتساپ برامون ارسال کنید تا پیگیری بشه ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴

 • مهرداد .ز
  1401/05/22 6:37 ب.ظ

  سلام میشه زحمت بکشید نظر تونو در مورد این سونوگرافی بفرمایید ؟
  لوپ راست تیرویید به ابعاد۱۶×۱۴×۴۲و حجم۵,لوپ چپ به ابعاد۱۵×۱۶×۴۳ و حجم۵.۲ و ایسم به ضخامت۲.۸ دیده شد
  مدول هایپواکوی به دیامترهای۷×۵ در قسمت میانی لوپ چپ تیرویید دیده میشود که حاشیه تقریبا مشخص دارند کلسیفیکاسیون واضحی در آن دیده نمیشود و گسترش اکستراتیروئیدال ندارد .نسبت به سونوگرافی قبل به تاریخ ۱۴۰۰/۵/۲۳ اجزا کیستیک آن کمتر شده و نمای نسبتاً spongiform پیدا کرده است.(TR3)
  ندول هایپواکو به ابعاد ۴m×۵در قسمت تحتانی ندول قبلی دیده میشود که نمایspongiform دارد.(TR1)
  ابعاد کلی تیرویید طبیعی است.
  لنفادنوپاتی پاتولوژیک در زنجیره کاروتید دیده نشد.

 • سارا
  1401/05/18 2:14 ب.ظ

  سلام
  در بررسی کالر داپلر پارانشیم تیرویید ایزو واسکولار به نظر میرسد یعنی چی؟

 • لیلی
  1401/05/10 10:43 ق.ظ

  سلام وقت بخیر از بیماران آقای دکتر هستم دیماه عمل تیرویید داشتم اردیبهشت ۲۰۰ میلی ید گرفتم وتاالان ۲تا قرص میخورم حالا بعد ۲ ماه آزمایش خون دادم و tsh بالای ۲ است وسونو گردن لطفا به دکتر نشون بده که میزان قرص چقدر باشه ویه هایپر اکو در سونو مشاهده شده آیا بقایا مونده؟ متاستازه؟نیازه آزمایش خون این ماه تکرار بشه؟

 • فاطمه
  1401/04/27 2:25 ب.ظ

  سلام وقت بخیر میشه سونو مامانم ارسال کنم نظرتون بگید

 • پرستو
  1401/04/25 7:00 ب.ظ

  سلام این سونوگرافی تیرویید دخترم رو میشه برام معنی کنید
  لوب راست تیرویید با ابعاد۱۴+۲۱+۴۳وبا حجم۷.۲سی سی و لوب چپ تیرویید با ابعاد۱۷+۲۴+۴۵وبا حجم۹سی سی رویین شد،ضخامت ناحیه ایسموس۶.۵میل
  اکوی پارانشیم هر دو لوب تیرویید هتروژن وحجیم حاوی میکروندول های هاپیو اکو منتشروسپتاهای اکوژن منطبق بر تیرویید هاشیموتو می‌باشد.تطبیق با یافته های Tpo,Anti,tftتوصیه میشود.
  در بررسی مثلث قدامی گردن و نواحی سال ماندیبولار دو طرف لنف نود پاتولوژیک ویا ضایعه دیگر رویت نگردید

  • مدیر سایت
   1401/05/01 1:20 ب.ظ

   سلام. نظر چگینی اینه که کم کاری تیروئید دارین.

 • معصومه
  1401/04/22 3:49 ب.ظ

  ببخشید میشه سونوی پدرمنم ببینید

 • خدیجه اقابابا
  1401/04/19 10:53 ق.ظ

  سلام خسته نباشید امکان دارد نطرتون را راجب سونو من بگویدیک ندولspongifromبه ابعا۱۳*mm7در پل تحتانیلوپچپ ویک نودل ایزوتا مختصرهایپواکوبه قطر۶mmدر پل فوقانی لوبچپ تیرو ئیدرویت شد.
  یک ناحیه هایپواکو به ابعاد۵mm.5*8 در لترال لوب چپ تیروئیدرویت شدکه شدکه مطرح کننده تیروئیدیت فوکالو یا ندول تیروئیدی میباشد سونو گرافی f/u سه ماه بعد توصیه میشود میشه نظرتون را در مورد سونوگرافی من بگید

  • مدیر سایت
   1401/04/23 8:49 ق.ظ

   سلام، بهتر هست که سه ماه بعد دوباره سونوگرافی انجام بدید.

 • نامور
  1401/04/07 8:51 ق.ظ

  با سلام
  میتونم شماره واتساپ رو برای فرستادن سونو داشته باشم

  • مدیر سایت
   1401/04/09 9:01 ق.ظ

   سلام. بله ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴

 • سحر
  1401/04/06 3:55 ب.ظ

  سلام ببخشید میشه سونوگرافی گلوم بفرستم برام تفسیر کنید.

  • مدیر سایت
   1401/04/09 9:01 ق.ظ

   سلام. واتساپ ارسال کنید ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴

 • حسینی
  1401/03/01 10:30 ق.ظ

  سلام وقت بخیر من تیرویید کم کار دارم الان رفتم سونو بهم گفتن که توده هیپواکو دارم میشه شماره واتساپ بهم بدید عکس بفرسم ببینید نظرتونو بدونم

  • مدیر سایت
   1401/03/01 2:20 ب.ظ

   سلام
   ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴

 • Tata
  1401/02/27 11:53 ق.ظ

  با سلام و خسته نباشید. میشه سنوی منو تو واتساپ نگاه کنید

 • احمد
  1401/02/26 10:58 ب.ظ

  سلام آقای دکتر لطف میکنید شماره واتساپ رو برام بفرستید.عکس آزمایش رو براتون بفرستم.ممنون میشم

 • اقای رضایی
  1401/02/24 8:49 ب.ظ

  سلام وقت بخیر عرض ادب خدمت دکتر عزیز محترم اینجانب خانمم امروز بردم دکتر برا ویزیت دکتر گوش حلق بینی بابت معاینه درناحیه گردن میگه سمت چپ درد دارم ودکتر معاینه کردن وازمایش سونو نوشتن سریع رفتیم انجام دادیم حال جواب ازمایش نوشته که یک ندول هیپواکو به ابعاد ۲*۴در لوب راست دیده شد میخواستم لطف کنید جواب این ازمایش به ما بگید که هرچه سریعتر وجدی پیگیری کنیم واگر مشکلی نیست شماره واتس اپ بفرستید عکس ازمایش ارسال کنم خدمت دکتر عزیز ممنونم که راهنمایی کنید باتشکر فراوان

 • ناشناس
  1401/02/15 2:43 ب.ظ

  سلام
  این جواب سونو خانم من هست میشه لطفآ نظرتو رو بدونم
  لوب راست ۳۸×۲۱×۱۸با حجم ۸ cc
  لوپ چپ ۳۶×۲۳×۱۸با حجم ۸.۵cc
  ضخامت ایسموس ۲mm
  تیروئد نرمال و اکوی پانشیم هتروژن
  چندین ندول هایپو اکو oval sharp با حدود ill defind در قسمت قدامی هر دو لوب تیروئد ب شرح زیر
  لوب راست
  ب ابعاد ( TR4) 8×۵.۵mm
  ب ابعاد (TR4) 13×۷mm
  لوب چپ
  (TR4) 12×۸mm
  چند لنف با نمای Reactive در زنجیره ژوگولار قدامی در هر دوسمت با حداکثر SAD:5mmدر سمت چپ و ۴mm در راست دیده شد

  سپاسگذارم. لطفآ راهنمای بفرمایید بسیار ممنون از لطف شما روشنی هستم

 • امید
  1401/02/06 11:04 ب.ظ

  سلام میشه درمورد سونوی من نظر تون روبفرمایید

 • نازيلا
  1401/01/31 6:12 ب.ظ

  سلام ببخشید امکان داره نظرتونو در مورد سونوگرافی من بفرمایید؟ ممکنه تو واتس بفرستم؟

 • آیدا
  1400/12/16 10:37 ب.ظ

  سلام و وقت بخیر… میشه لطفا نظرتون رو در مورد سونوی من هم بفرمایید؟ البته سعی کردم از طریق واتساپ درخواستمو مطرح کنم ولی شماره ای ک تو کامنت ها هست بنظر میاد ک واتساپ نداره

 • حسنا
  1400/12/16 1:34 ق.ظ

  سلام نودول ایزو اکو با اکوی یکنواخت و حدود مشخص به قطر ۱۷ در ۱۳ م م در لوب چپ
  و دو نودول هیپو اکو ۲ م م در لوب راست راهنمایی میکنید چه چیزی

 • لیلا
  1400/12/05 8:06 ب.ظ

  سلام میتون سنوروبفرسم امکان داره نگاه کنید

  • مدیر سایت
   1400/12/07 11:03 ق.ظ

   سلام. بله مشکلی نداره. واتساپ بفرستید ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴

 • زهرا
  1400/12/04 2:31 ب.ظ

  سلام وقت بخیرسونو مادرم بار تیرویید که داد برا اولین بار گفتند قسمت راست لوب توده هیپراکو به ابعاد ۳/۵*۸/۵ میلی متر و رد مجاورت ان توده هیپواکو به ابعاد ۳/۷*۲ میلی متر است تو را خدا بگید خطرناک … یا با دارو برطرف میشه

 • زهرا
  1400/12/02 5:19 ب.ظ

  سلام خسته نباشید امکانش هست سونگرافی مادرم رابفرستم ببینید

 • زهرا
  1400/12/02 11:29 ق.ظ

  ببخشید مادرم تیرویید گفت دکتر سونو هپیواکو

 • زهرا
  1400/12/02 11:19 ق.ظ

  سلام روز بخیر مادرم بردم سونو گفتند هپیواکو و هپیراکو دارد تو را خدا راهنماید کنید چی کنیم

 • زهرا
  1400/12/02 8:43 ق.ظ

  سلام مشاوره میخوام برا سونگرافی مادرم اگر امکانش هست براتون‌بفرستم سونگرافی را

 • ناشناس
  1400/12/02 3:02 ق.ظ

  سلام من ۲۸ساله ،بدون علامت ،برای چک سونو تیرویید دادم در لوب سمت راست یک ندول هیپواکوبه اندازه ۳م.م مشاهده شد،ایا خطرناکنه؟

  • مدیر سایت
   1400/12/05 11:23 ق.ظ

   سلام. مدارکتون رو واتساپ ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴ بفرستید.

 • تکتم شیرازی
  1400/11/28 12:00 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر در سونو من ناحیه هیپواکو و قدری هتروژن با حدود نامشخص دیده شده جواب سونو رو براتون میتونم بفرستم تا نظرتون بفرمایید

  • مدیر سایت
   1400/11/30 12:43 ب.ظ

   سلام. بله در واتساپ ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴ ارسال کنید.

 • شهلا عبادی
  1400/11/21 8:34 ب.ظ

  سلام ببخشید تصویر توده solid-cysticبا ارجحیت بخش solidبه ابعاد تقریبی ۴۴/۲۳م.ایزواکو موازی با سطح پوست در سمت راست دارای واسکولاریته مشابه با بافت تیروئید رویت شد ندول ۶×۱۰م.م موازی با سطح پوست وایزواکوبا تیروئید در لوپ چپ تیروئید دیده شد .ممنون میشم بگید چیه خطر داره

  • مدیر سایت
   1400/11/25 11:27 ق.ظ

   سلام. ۶ ماه بعد سونو کنید.

 • سمیه
  1400/11/01 9:07 ب.ظ

  سلام.خسته نباشید.اقای دکتر من سونوگرافی مامانمو بفرستم ببینید و نظرتونو بگین؟

  • مدیر سایت
   1400/11/02 10:41 ق.ظ

   سلام. بله واتساپ بفرستید. ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴

 • سودابه
  1400/10/29 8:31 ب.ظ

  سلام وقت بخیر امکانش هست سونو تیروییدم رو مشاهده بفرمایید درمورد توده هایپو اکو هست متشکرم

  • مدیر سایت
   1400/10/30 2:15 ب.ظ

   سلام. بله جواب رو در واتساپ ارسال کنید ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴

 • غلام کریمی مقدم
  1400/10/24 3:14 ق.ظ

  سلام و وقت بخیر، پرستار بازنشسته هستم
  در سونوگرافی تیروئید خواهرم که ۵۷سال سن دارند و افزایش وزن هم دارند (قد: ۱۶۵و وزن: ۸۴) دو نودول ۶mm ایزو اکو با مرکز نکرو تیک در لب راست و۳mm در لب چپ که هیپر اکوژن گزارش شده است و لنفادنوپاتی نیز رویت شده است
  چه دستور میفرمایید؟

 • مرتضی قاسمی
  1400/09/28 7:15 ب.ظ

  سلام آقای دکتر من ۵۲ سال دارم امروز سنوگرافی تیروئید گرفتم ممکن است راهنمایی بفرمایید.مدارک براتون بفرستم؟ ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  • مدیر سایت
   1400/09/29 4:10 ب.ظ

   سلام. بله در واتساپ ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴ ارسال کنید.

 • سارا اسماعیلی
  1400/09/25 3:12 ب.ظ

  سلام ،سوالی که از خدمتتون دارم در ارتباط با مادرم هست ،سونوگرافی که از تیرویید مادرم انجام شده وجود یک توده هایپواکو در لوب راست تیرویید به قطر ۱۵میلیمتر و نیز یک کیست به قط ۴ میلیمتر در لوب سمت چپ مادر ۵۷ سال سن داره ایا این توده خطر ناک هست و نیز لوب های تیرویئد دارای ابعاد بزرگتر و اکوی غیر یکنواخت هست

  • مدیر سایت
   1400/09/27 9:25 ق.ظ

   سلام. مدارک مادر را در واتساپ ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴ بفرستید.

 • قاسمیان
  1400/09/24 5:41 ب.ظ

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر، آقای دکتر یه سونو دارم امکانش هست براتون بفرستم ببینید چیز جدی هست یا خیر؟

  • مدیر سایت
   1400/09/24 6:03 ب.ظ

   سلام. بله در واتساپ ارسال نمایید. ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴

 • مصی شفیعی
  1400/09/16 7:39 ب.ظ

  سلام خسته نباشید،خانمی ۴۲ ساله هستم لوب چپ تیروئیدم ۱۱*۳۳ میلیمتر و لوب راسو۱۶*۴۹ است و یک ندول کوچک هیپواکوئیک به دیامتر ۴mm در ناحزه ایسم سمت راست دیده شده،میخواستم ببینم آیا خطرناکه یا نه،چیکار باید بکنم

  • مدیر سایت
   1400/09/22 10:29 ق.ظ

   سلام. مدارک تون را به واتساپ شماره ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴ بفرستید.

 • طناز جودکی
  1400/09/14 11:53 ق.ظ

  سلام خسته نباشید من خانم ۳۶ ساله ایی هستم که تیروئید کم کار دارم. زیر بقل دو تاتوده چربی که محسوس هم هستند به وجود اومده سونا انجام دادم متخصص بهم گفته چیز خاصی نیست. پیش یه متخصص دیگه رفتم میگه اصلا این در حیطه کار ما نیست ممنونم اگه بنده رو راهنمایی بفرمایید. 🙏

  • مدیر سایت
   1400/09/22 10:21 ق.ظ

   سلام. مدارکتون رو به شماره ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴ واتساپ کنید.

 • علی
  1400/09/10 1:52 ب.ظ

  سلام‌‌روزتون‌بخیر‌‌یکی‌از‌اعضای‌خانواده‌مون‌تیروئید‌داره‌و‌‌توی‌‌آزمایشاتش‌نوشته‌شده‌که‌(در‌محاذات‌هیوئید‌در‌پاراسنترال‌چپ‌‌و‌عمق‌‌عضلات‌strapکانون‌هیپواکوی‌هتروژن‌با‌نمای‌pseudonodule‌به‌اقطار‌۵/۲*۷/۸م‌م‌دیده‌میشود‌که‌فاقد‌واسکو‌لاریته‌برجسته‌یا‌میکرو‌کلسیفیکاسیون‌است‌و‌به‌نظر‌میرسد‌بافت‌اسکار‌و‌فیبرو‌تیک‌در‌محل‌میباشد)‌آیا‌مریضی‌‌‌ایشون‌خطر‌ناک‌است؟‌ممنون‌میشم‌اگه‌توضیح‌بدین

 • سهیلا
  1400/09/08 5:57 ب.ظ

  باسلام و عرض ادب
  من تقریبا سه سال هست که تیروئید دارم ممنون میشم آخرین سونوی منو بررسی کنید
  لوپ راست تیروئید به ابعاد ۴۳×۲۰×۱۸و لوپ چپ به ابعاد ۴۴×۱۷×۲۰ مشاهده شده
  ضخامت ایسم تیروئید ۲/۵ می باشد
  اکوی پارانشیمال هر دو لوپ تیروئید هترواکو و دارای ندول پراگنده با سایزهای مختلف در هر دو لوپ‌تیروئید مشاهده می شود
  ندول هیپواکو ۷×۸/۵×۱۴ در قسمت خلفی بخش تحتانی لوپ راست تیروئید مشاهده می شود
  ندول هترواکو ۶×۱۱×۱۳ در قسمت فوقانی لوپ چپ نیروئید مشاهده می شود
  چند لنف نود هیپواکو تا حد ۴mm در نواحی تحتانی هر دو لوپ تیروئید مشاهده می شود
  ببخشید چون خیلی نگران هستم ممنون میشم بگید وضعیتم خیلی وخیم هست ؟

 • قدیره الکثیریان
  1400/09/01 11:01 ب.ظ

  سلام خواهرم ۴۳ ساله توسونو ندول هایپواکو لوپ راست به ابعاد ۴و ۳ نوشته آیا خطر دارد

 • پریا
  1400/08/29 9:10 ب.ظ

  سلام و عرض ادب
  وقتتون بخیر
  دکتر در سونوگرافی خواهرم یک لنف نود با اکوی کاهش یافته به طول ۸ میلی‌متر و ۶mm SAD و با افزایش نسبت SAD به لنف نود در zone 2 در سمت چپ مشاهده شده و دکتر براشون نمونه برداری تجویز کردن و گفتن احتمال زیادی داره که بدخیم باشه. ممنون میشم شما هم نظرتون رو بگین. سپاس‌گزارم

 • انس
  1400/08/29 6:51 ب.ظ

  با سلام خدمت دکتر مادربزرگ من ۷۰ سالشه با سنو نشان داده ندول هایپواکو به ابعد ۳.۵.۵ م م در محل ایسم تروئید رویت شده. دو ندول هتروژن به ابعاد ۵.۵.۵ م م در لوب راست تروئید مشاهده شده میکروندول هایپکو پراکنده نیز در دو لوب مشاهده میشود

 • آمنه
  1400/08/27 1:37 ق.ظ

  سلام سونو مادرم نوشته ندول کوچک هایپواکوا باoveral shapeبااندازه ای ۳/۲میلیوضخامت ایسم ۳میلی آیا خطرناکه

  • مدیر سایت
   1400/09/06 12:35 ب.ظ

   سلام. مدارک تون رو برای بررسی در واتساپ تیراد به شماره ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴ بفرستید.

 • امید گنجه
  1400/08/26 1:19 ب.ظ

  سلام دکتر مادر من ۵۵ سالشونه امروز جواب سنوگرافیشون رو دادن اینارو نوشته بود راهنمایی میفرمائید.
  در لوب چپ
  تصویر نودل هایپراکو با حاشیه مشخص موازی با سطح پوست و حاوی نواحی اکوژن درونی ریز با واسکولاریته پریفال به ابعاد۷mm*4mm مشهود است
  در لوب راست
  نودلی حاوی میکروکلسیفیکاسیون پریفال ب ابعاد۷mm*6mm در لوب راست مشهود است
  ندول دیگری با اکوژنسیته mix(جز غالب سولیدوناحیه کوچک کیستیک)غیر موازی با سطح پوست دارای هایپواکو پریفال واسکولاریته نا منظم داخلی به ابعاد ۱۰mm*6mm رویت میشود .fna
  از این نودل توصیه میشود
  شواهدی از لنفادنوپاتی پاتولوژیک در دو طرف گردن رویت نمیگردد.

  • مدیر سایت
   1400/08/29 1:33 ب.ظ

   سلام. درمرکز معتبر نمونه برداری کنید. ما هم انجام میدیم.

 • آسیه
  1400/08/26 11:18 ق.ظ

  لوب راست تیروئید به ابعاد mm17*15*49 و لوب چپ به ابعاد mm14*13*43 مشاهده شد. ضخامت ایسم۳mm است. هر دو لوب تیروئید با ابعاد طبیعی و اکوی پارانشیمال coarse و هتروژن با نمای تیروئیدیت هاشیموتو رویت شد. دو ندول سالید هیپراکو قدری هتروژن به دیامترهای ۱۰mmو ۵mm در لوب راست تیروئید مشاهده شد که فاقد کلسیفیکاسیون داخلی است. TR3:mildly suspicious. ندول ایزو اکو و هتروژن به دیامتر ۵mm در پل فوقانی لوب راست تیروئید رویت شد. TR3: mildly suspicious. چند ندول ریز هیپو اکو به بیشترین دیامتر ۵mm در ایسم و لوب چپ تیروئید رویت شد. TR4:moderately suspicious. ندول هموژن و اکوژن به دیامتر۷mm در پل تحتانی لوب چپ تیروئید رویت شد. TR3:mildly suspicious. لنفادنوپاتی گردنی دیده نشد. لطفا آقای دکتر جواب بدید

  • مدیر سایت
   1400/08/29 1:34 ب.ظ

   سلام. یکسال بعد سونو تکرار بشه.

 • همت
  1400/08/25 7:17 ب.ظ

  سلام سونو تیروئید در سانتر لوب راست تیروئید تصویر یک ندول هایپو اکو solid_cysticواجد وسکولاریته در جز Solid
  داخلی به ابعاد ۱۱*۸*۶میلی متر مشاهده شده
  تصویر ۲ لنف به ابعاد حداکثر ۶*۴میلی متر با نمای Reactiveدر zone4گردن در سمت چپ مشاهده شد
  ممکنه راهنمایی بفرمایید

  • مدیر سایت
   1400/08/29 12:33 ب.ظ

   سلام. یکسال بعد سونو تکرار بشه.

 • شمسی
  1400/08/24 9:01 ب.ظ

  لب رایت تیروید با ابعاد ۲۲/۵*۲۰*۴۷وحجم ۱۱سیسی دارای الگوی پارانشیمال هتروژن هستایا خطرناک می باشد

  • مدیر سایت
   1400/08/29 12:37 ب.ظ

   سلام. از نظر عملکرد تیرویید خطرناک نیست. باید آزمایش خون هم بدید و تحت نظر متخصص غدد باشید.

 • عطار
  1400/08/18 0:58 ق.ظ

  سلام،خسته نباشید.
  خواهرم ۴۳ ساله هستن. توی سونوگرافی تیروئید ایشون نوشته شده:
  نسج نرم :
  در بررسی بافت نرم ناحیه فوقانی توراکس سمت چپ در محل مورد اشاره بیمار کانون هایپو اکو oval ship با sad=5mm مطرح کننده نود با نمای راکتیو رویت میشود.
  یافته همراه:
  در بررسی لوب سمت چپ تیروئید ندول هیپواکو دارای وسکو لاریته محیطی به ابعاد ۴*۸ میلیمتر لیکن فاقد هالو و دارای یک کانون میکرو کلسیفیه مشاهده می گردد . در بررسی زنجیره جوگولار سمت چپ تصویری از لنف نود راکتیو مشاهده نشد.

  (ضمنا این ندول ۸ میلیمتری چند سال پیش ۳ میلیمتر بود.)
  الان متخصص غدد براشون نمونه برداری نوشتن. یعنی خیلی خطرناکه؟ و آیا حتما نمونه برداری باید انجام بگیره یا روش‌های دقیق بهتری هم وجود داره؟ خیلی ممنون میشم اگه نظرتون رو بفرمایید‌.

 • علی ۱۱۱
  1400/08/15 9:46 ب.ظ

  سلام و خسته نباشید
  لوب راست تیروئید به ابعاد تقریبی ۱۷*۱۸*۴۴ mm و حجم تقریبی ۶.۷ml
  لوب چپ تیروئید به ابعاد تقریبی ۱۵*۱۶*۳۹ mm وحجم تقریبی ۴.۶ml
  ضخامت ایسم ۴mmمیباشد
  در بخش خلفی لوب چپ ندول هیپواکو به سایز ۲/۵*۸ mm رویت شد
  در زنجیره لنفاتیک گردن در هر دوطرف لنف نود های ری اکتیو کمتر از ۳mm مشاهده میشود

  در مورد این توضیح دهید و ایا خطر ناک است؟

  • مدیر سایت
   1400/08/22 9:13 ق.ظ

   سلام. خطرناک نیست. ۶ ماه بعد سونو کنید.

 • محمد خدابنده
  1400/08/10 11:16 ب.ظ

  سلام آقای دکتر خسته نباشید میشه اینو توضیح بدین که روش درمانی به چه صورتیه و خطرناکه یا نه؟
  ابعاد لوب راست طبیعی و چپ بزرگتر از حد طبیعی می باشد. اکوی پارانشیمال لوب راست طبیعی و چپ کاملا هتروژن و نمای mass like lession دارد.
  ضخامت ایسم ۳ م.م است.
  کانون هیاپو اکو با حدود اسپیکوله و نامنظم به ابعاد ۴۴*۴۲ م.م در base گردن سمت چپ مشاهده میگردد که با encasement شریان کاروتید چپ همراه بوده و گسترش آن به ناحیه سوبراکلاویکولار در چپ قابل رویت است گسترش توده فوق به لوب چپ تیروئید همراه با پرومیننسی و هتروژنیسیته این لوب قابل ذکر می باشد. لنف نودهای فراوان در ابعاد مختلف به حداکثر دیامتر ۱۵ م.م قابل رویت است گسترش توده فوق به مدیاستن فوقانی و قدامی قابل رویت است.
  لنف نود های فراوان به دیامتر ۱۰-۱۵ م.م در سوبرا کلاویکولار راست مشاهده میگردد.
  انجام CT گردن و توراکس با کنتراست وریدی توصیه میگردد.
  دکتر تو رو خدا جواب بده ممنون خدا خیرتون بده

  • مدیر سایت
   1400/08/12 12:08 ب.ظ

   سلام. نمونه برداری انجام بدید.

 • مهسا
  1400/08/08 5:30 ب.ظ

  سلام اقای دکتر
  ندول هایپواکوبه سایز۵.۷همراه با کانون های کلسیفیکاسیون داخلی لوب سمت راست یعنی چی خطرناکه

  • مدیر سایت
   1400/08/17 5:56 ب.ظ

   سلام. به نظر آقای دکتر ابراهیمی بهتره نمونه برداری کنید.

 • ماریا
  1400/07/28 5:24 ب.ظ

  سلام خسته نباشید
  سونوگرافی تیروئید ونسج نرم گردن:
  تصویر یک ندول هایپو ایزو اکو به اندازه۱۵*۱۴در لوب سمت چپ رویت شد. کلسیفیکا سیون واضح رویت نشد
  (FNA(TlRADS=4 توصیه می شود

  میخاستم بدونم بیماری خطرناکی هست؟
  راهکار چیست؟

  • مدیر سایت
   1400/07/30 11:26 ق.ظ

   سلام. نمونه برداری باید انجام بشه.

 • سمیرا
  1400/07/23 8:14 ب.ظ

  سلام اقای دکترخسته نباشید.. میشه لطفاراهنماییم بکنید.. یک ندول سیستیک حاوی فوکوس اکوژن ب قطر۵.۳ mmدربخش میانی تحتانی لوب راست تیروئیدمطرح کننده کیست کولوئیدرویت شده یعنی چی؟؟؟ ممنون میشم اگ جوابموبدید

  • مدیر سایت
   1400/07/25 5:00 ب.ظ

   سلام. خوش خیم هست. شش ماه بعد سونو کنید.

 • مهسا
  1400/07/21 8:49 ق.ظ

  یک ندول هیپواکو۱۴ میلیمتربه همراه یه کیست ۵میلیمتریهنی چی دکتر

 • مسعود
  1400/07/12 11:42 ب.ظ

  آقای دکتر سلام
  ممنون میشم ما رو هم راهنمایی کنید…
  مادرم ۴۹ سالشه…به تازگی یه برجستگی روی غده تیرویید مشاهده کردیم و سونو داد و اینارو تووش پر رنگ نوشته، بقیه چیزا طبیعین:
  – یک ندول سیستیک ۳۲×۲۹×۱۱ میلی متر
  فاقد واسکولاریتی درونی….و اکوی داخلی معرف هموراژی است
  – دو لنف نود واکنشی در زون بی یک دو طرف گردن (non significant)
  خیلی ممنونم راهنماییمون کنید آیا مشکل خاصی هست؟
  سابقه تیروئید هم نداره…در اقوام هم همینطور

  • مدیر سایت
   1400/08/01 1:56 ب.ظ

   سلام. آقای دکتر ابراهیمی نظرشون اینه احتمالا کاندید مناسب جهت آراف هستید و جهت مشاوره حضوری تشریف بیارید.

 • سمیرا سلیمانی
  1400/07/10 0:48 ق.ظ

  سلام.علیزاده هستم.
  از ارومیه
  هردو لوب تیروئید وایسموس دارای اندازه وضخامتنرمال میباشد.(Apلوب چپ ۱۳ م.مولوب راست ۱۳ م.م)
  پارانشیم هتروژن دارند.حاوی کانونهای هیپواکوئیک ونمای تیروئیدیت مزمن میباشد.
  دوندول کیستیک۲.۶م.م ویک ندول با حدود نسبتا نا مشخص بصورت کمی هیپواکوئیک به ابعاد۳.۷*۶.۲ م.م در لوب راتیروئید رویت میشود.
  هردو غدد بزاقی ساب مندیبولار دارای اندازه نرمال بوده، پارانشیم هموژن دارند.
  درنواحی مجاور گردن غدد لنفی پاتولوژیک مشاهده نگردید.

  • مدیر سایت
   1400/07/11 10:42 ق.ظ

   سلام. تحت درمان دارویی با متخصص غدد باشید.

 • مهدی
  1400/06/30 3:51 ب.ظ

  سلام روزتون بخیر
  میشه در مورد این سونو نظرتون رو بگین
  لوپ راست تیرویید به ابعاد ۱۴*۱۶*۴۲ و لوپ چپ ۱۶*۱۷*۴۰ دیده میشود که در حد طبیعی است ضخامت ایسموس ۲.۸۸میلیمتر است
  ندول هایپر اکو به دیامتر ۸*۹*۱۳ دارای halo , و اسکولاریته محیطی پرفرال و سنترال در پل تحتانی لوپ چپ تیروئید رویت شد fna توصیه میشود
  همچنین ندول هایپر اکوی دیگری به دیامتر ۷ میلی متر در پل تحتانی لوپ راست تیروئید رویت شد
  لنف نود با نمای reactive به دیامتر ۵*۱۱در ساب مندیبور لار چپ رویت شد
  لنفادنو پاتی گردنی در مسیر راست دیده نشد

  • مدیر سایت
   1400/07/01 4:55 ب.ظ

   سلام. آقای دکتر چگینی نظرشان اینه یافته ها به نفع خوش خیمی هست.

 • ناهید
  1400/06/29 0:19 ق.ظ

  سلام دوتاندول به قطر۱۹و۲۴میلیمتروکیست ضخیم به قطر۲۲میلیمتردرلوپ راست ویک ندول ۵میلیمتردرسمت چپوfnaدادم خوش خیم دکترقرص تیروکسین دادگفت تاسه ماه مصرف کن بعدسونابده دکتردوم گفت تیروکسین نبایدبخورم عمل بشه پیشنهادشماچیه تشکر

  • مدیر سایت
   1400/06/29 3:34 ب.ظ

   سلام. مدارک تون رو در واتساپ ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴ بفرستید.

 • لیلا
  1400/06/24 4:07 ب.ظ

  لوب راست تیرویید با اکوی هتروژن حاوی نواحی کوچک هیپواکو به صورت patchy مطرح کننده تیروئیدیت دیده شد.تطابق با یافته های بالینی و ازمایشگاهی توصیه میشود.
  لوب راست با سایز بزرگتر از حد طبیعی۴۵.۲۱.۱۷ میلیمتر با حجم ۸/۵ سی سی دیده شد.
  لوب چپ با نمای طبیعی ۳۵.۱۴.۱۱ باحجم‌۳/۱سی سی رویت شد. ضخامت ایسم۳/۲میلیمتر می‌باشد
  چند لف نود با نمای خوش خیم در زنجیره پاراژوگولار قدامی هردوسمت گردن مشاهده شد.
  ممنون میشم این سونو رو تقسیر کنید

  • مدیر سایت
   1400/07/03 11:33 ق.ظ

   سلام. از نظر آقای دکتر ابراهیمی نیک مشکل خاصی نیست از نظر کم کاری تیرویید تحت نظر متخصص غدد بررسی بشید.

 • زمردی
  1400/06/23 8:56 ب.ظ

  آقای دکتر لطفا واتساپ رو چک کنید ممنون میشم

  • مدیر سایت
   1400/06/24 12:50 ب.ظ

   سلام. حتما چک می کنیم. فقط به دلیل زیاد بودن پیام ها کمی با تاخیر جواب میدیم. ممنونم از صبوری تون

 • فاطمه
  1400/06/19 2:30 ب.ظ

  سلام خسته نباشید
  سونو بافت نرم گردن :
  هر دو لوب راست و چپ تیروئید با لجینگ قدامی و اکوی غیر یکنواخت حاوی میکرو ندل های هیپواکوی منتشر در ان مشاهده شده
  میشه راهنمایی کنید باید چی کار کنم

  • مدیر سایت
   1400/06/27 5:12 ب.ظ

   سلام. بنظر اقای دکتر چگینی بهتره سونو انجام بشه.

 • محدثه
  1400/06/13 7:51 ب.ظ

  سلام و عرض ادب .
  در لوب چپ ندول ایزواکو دارای halo هیپواکو با اقطار۲۰.۷×۱۱.۵×۱۵.۴mmدر نیمه ی تحتانی دیده شد .TI-RADS3.
  به چه معناست .متشکرم

  • مدیر سایت
   1400/06/20 11:46 ق.ظ

   سلام. آقای دکتر چگینی نظرشون اینه که نمونه برداری ۲طرفه انجام بشه.

 • سمیه
  1400/06/02 9:30 ق.ظ

  ادنوم پاراتیرویید دارم که باید جراحی کنم جراح هم سونو برام نوشته میشه سونو رو براتون بفرستم

  • مدیر سایت
   1400/06/03 10:26 ق.ظ

   سلام. بله واتساپ کنید لطفا ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴

 • مهلا
  1400/05/29 3:50 ق.ظ

  سلام میشه منم سونوگرافیمو بفرستم نگاه کنید🙏🙏

  • مدیر سایت
   1400/05/30 11:17 ق.ظ

   سلام. برامون اطلاعات کامل تون رو در واتساپ بفرستید لطفا ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴

 • سعید
  1400/05/28 7:28 ق.ظ

  سلام دکتر جان، سونوگرافی انجام دادم و نتیجه این شد، “یک ندول spongiform با اکوی ایزواکوییک با حدود مشخص با ابعاد ۱۴ * ۲۵ میلیمتر حاوی نواحی سیستیک و حاوی نواحی اکوژن داخلی متعدد و حدود مشخص با قرار عرضی در لوب چپ تیروئید مشاهده شد” خواستم ببینم چقدر احتمال بدخیمی هست و آیا اکوژن همون هیپواکو هست؟

  • مدیر سایت
   1400/05/30 11:20 ق.ظ

   سلام. احتمال زیاد خوش خیم هست.

 • علیزاده
  1400/05/23 1:22 ق.ظ

  سلام میشه سنوگرافی تیروید منو نگاه کنید ؟بفرستم؟

  • مدیر سایت
   1400/05/23 9:58 ق.ظ

   سلام. بله واتساپ کنید لطفا ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴

 • ناشناس
  1400/04/22 10:21 ب.ظ

  سلام دکتر. وقت بخیر
  خواهرم تو مرکز خودتون fna داده و تشخیص r/o ptc ذکر شده. لطف می کنید بفرمایید وضعیتش چجوریه ؟ جراحی لازمه یا نه؟ امروز نتیجه رو دریافت کردن
  ممنون میشم پاسخ بدید.

 • بی‌نام
  1400/04/22 10:57 ق.ظ

  سلام خسته نباشید.اگه عکس سنونو بفرستیم چه مدت طول میکشه تا جواب بهمون بدید؟

 • حمید رضا
  1400/04/21 6:53 ب.ظ

  سلام من ۴۷ سال دارم یک سونو از تیرویید دادم به شرح: لوب چپ تیرویید به ابعاد ۱۷*۱۴*۴۵ و لوب راست به ابعاد ۲۲*۱۴*۴۳میلیمتر می باشد .
  ایسم به ضخامت ۴.۵ میلیمتر مشهود است.
  ندول هایپواکو به ابعاد ۷*۴.۵*۵ میلیمتر در لوب راست تیرویید مشاهده شد بدون کلسیفیکاسیون.
  توده فضاگیر Solid و یا Cystic در لوب چپ تیرویید دیده نمی شود.
  اکوی بافت هر دو لوب یکنواخت و طبیعی است.
  لطفا من را راهنمایی فرمایید .

  • مدیر سایت
   1400/04/26 4:51 ب.ظ

   سلام. مشکلی نیست و یکسال بعد سونو تکرار بشه.

 • فریبا عباسی
  1400/04/16 6:15 ب.ظ

  سلام ، لطفا اگر امکان داره در مورد جواب سونو من رو راهنمایی کنید

  • مدیر سایت
   1400/04/17 9:54 ق.ظ

   سلام. جواب سونوگرافی تون رو واتساپ کنید. ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴

 • ماریا
  1400/04/15 9:18 ب.ظ

  سلام میشه سونوگرافیمو بفرستم ببینید وجوابشو بم بدین

  • مدیر سایت
   1400/04/16 1:48 ب.ظ

   سلام. بله واتساپ کنید. ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴

 • هانیه
  1400/04/15 4:51 ب.ظ

  سلام و دروود

  من تصویر سونوگرافی رو از طریق واتساپ فرستادم خدمتتون ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

  • مدیر سایت
   1400/04/15 8:47 ب.ظ

   سلام. بله حتما چک میشه!

 • کیان
  1400/04/13 2:44 ب.ظ

  سلام روز بخیر.عذر میخوام‌من امروز سونو تیروئید انجام دادم امکانش هست جواب رو بفرستم خدمت شما بفرمایید نظرتون چیه؟

  • مدیر سایت
   1400/04/14 10:50 ق.ظ

   سلام. بله حتما. لطفا مدارک را به طور کامل واتساپ کنید ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴

 • زهرا
  1400/04/08 0:14 ق.ظ

  لطفا شماره بفرستین تا جواب سنو مو بفرستم توی واتساپ

  • مدیر سایت
   1400/04/08 9:26 ق.ظ

   سلام. ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴

 • حیدر
  1400/04/02 1:07 ب.ظ

  سلام و احترام متقابل خدمت دکتر عزیز اگه ممکنه جواب سونوگرافی را براتون میفرستم نظر خودتان را جهت راهنمایی بفرمایید

  • مدیر سایت
   1400/04/02 1:35 ب.ظ

   سلام بله واتساپ کنید. ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴

 • مریم
  1400/03/19 7:55 ب.ظ

  سلام من حدود ۲سال قرص لیوتیروکسین مصرف می کنم در سونو گرافی زده بود لوب راست تیرویید توده هیپو اکو ۶×۳ میلی وجود دارد من finally انجام دادم جواب نمونه برداری نیامده هنوز آنا خیلی درد گلو وگردن دارم با احساس خفگی ممنون میشم راهنمایی کنید

 • سمیه
  1400/03/17 3:34 ب.ظ

  سلام وقت بخیر.مادر من ۵۱ ساله هستن و در سونوگرافی یک طرف صورت هیپواکوبا در قسمت تحتانی غده پاراترویید دیده می‌شود.چیکار باید کرد.لطفا راهنمایی کنید

  • مدیر سایت
   1400/03/20 5:00 ب.ظ

   سلام. مدارک مادر رو در واتساپ بفرستید.
   ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴

  • مدیر سایت
   1400/08/22 9:19 ق.ظ

   سلام. سونو انجام بدید که اسکن رو بفرستید.

 • علی وطنی
  1400/03/11 4:40 ب.ظ

  چطوری تو واتساپ درارتباط باشیم باهاتون

  • مدیر سایت
   1400/03/11 5:02 ب.ظ

   سلام
   شماره واتساپ در سایت هست. به همون شماره مدارک رو ارسال کنید.
   ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴

 • ابوالفضل
  1400/03/05 1:21 ب.ظ

  سلام خسته نباشید.
  ببخشید حجم لوب راست ۴.۷سی سی ضخامت ایسموس ۴.۷ میلی متر و حجم لوب چپ۲.۵ سی سی است.
  ندول های ایزو تا هیپواکو به قطر۹و۱۴ میلیمتر در لوب راست تیروئید رویت میشود.
  ندول ایزواکو تا هیپواکوی ۶.۵ میلی متر در لوب چپ تیروئید رویت میشود.
  آیا خوش خیم هست و نیاز به عمل دارد؟

 • نرگس
  1400/02/29 1:36 ب.ظ

  سلام لطفا سونوگرافی در واتساپ رو چک کنین

  • مدیر سایت
   1400/03/01 0:56 ق.ظ

   سلام. بله حتما

 • ملیحه کریمی
  1400/02/22 4:38 ب.ظ

  سلام میشه بی زحمت تو واتساپ جواب گو باشید

  • مدیر سایت
   1400/02/22 5:20 ب.ظ

   سلام. بله لطفا صبور باشید. تعداد پیام ها زیاده.

 • ملیحه کریمی
  1400/02/22 6:41 ق.ظ

  سلام….میشه در واتساپ جواب بدین

  • مدیر سایت
   1400/02/22 9:38 ق.ظ

   سلام. بله چک می کنیم فقط تعداد پیام ها زیاده لطفا صبور باشید.

 • ملیحه کریمی
  1400/02/21 0:39 ق.ظ

  سلام عکس سونو براتون تو واتساپ فرستادم..ممنون میشم جواب بدین..

  • مدیر سایت
   1400/02/21 12:48 ب.ظ

   سلام. بله حتما

 • احسان خاتمی
  1400/02/20 0:19 ق.ظ

  سلام. شماره ای میخواستم که عکس سونوگرافی رو براتون بفرستم

  • مدیر سایت
   1400/02/20 10:12 ق.ظ

   سلام. ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴

 • ناشناس
  1400/02/17 3:58 ب.ظ

  سلام من فریبافیضی هستم منم مشکل ندول هیپو دارم

 • كتايون خوارزميان
  1400/02/16 3:58 ب.ظ

  سلام مادرم ۵٨ ساله هستن، ۴٠ سال پیش لوبکتومى راست تیروىید انجام دادن
  مبتلا به سندرم شوگرن هستن و بعد از سونوگرافى از تیرویىد فهمیدیم توده هاى solid دارند٢ عدد ندول هیپواکو دارن و داراى اجزا کیستیک نامنظم و قطعات کلسیفیکاسیون هستند
  لطفا میشه راهنماییم کنید

  • مدیر سایت
   1400/02/23 11:09 ق.ظ

   سلام آقای دکتر ابراهیمی توصیه شون اینه ک تشریف بیارید مشاوره حضوری احتمالا کیس ار اف هستید.

 • منا
  1400/02/08 1:50 ق.ظ

  سلام
  من الان۲۰ساله قرص تیروییدمیخورم
  سونوگرافی انجام دادم گفتن هردولوب حاوی نواحی ندولرهیمواکونیک هست که مطرح کننده تیروییدت هست
  خواستم بدونم معنیش چی هست¿
  چکاربایدکنم؟

 • سعید مظهر
  1400/02/05 4:04 ب.ظ

  با سلام ۶۰ساله هستم سابقه لبوکتومی سمت چپ وچند سال بعد مصرف ید رادیو اکتیو را دارم در سونوگرافی ۲ عدد ندول اولی به ابعاد ۱۱×۱۸درلپ راست هتروژن وباکانونهای کیستیک کوچک وبامیکروکلسیفیکاسیونpunctate ودومی هارون وسالیدوبامارژینsmooth وحاوی چند کانون میکروکلسیفیکاسیون به ابعاد ۷×۱۸ درسمت راست بستر تیرویید دیده شده لطفا راهنمایی کنید متشکرم

  • مدیر سایت
   1400/02/07 9:22 ق.ظ

   سلام. مدارک شما را آقای دکتر چگینی بررسی کردن و توصیه کردن نمونه برداری انجام بدید.

 • پرویز
  1400/02/05 6:57 ق.ظ

  سلام یک هفته جلوتر یک دفعه ی ک غدد زیر فکم در اومد میشه سونو بنده نگاه کنید چی هستند آیا خطر دار ند باید عمل بشوند ممنون

  • مدیر سایت
   1400/02/05 9:17 ق.ظ

   سلام. لطفا واتساپ کنید. ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴

 • یانوق
  1400/02/03 11:43 ب.ظ

  سلام .من در ناحیه غدد لنفاوی زیر فک احساس درد دارم.سونوگرافی انجام دادم نتیجه:لوب چپ تیرویید با ابعاد ۱۱*۱۲*۳۶ mmو حم تقریبی ۲.۴ cc و لوب راست تیرویید با ابعاد ۱۲*۱۳*۴۴ mm و حجم ۳.۶ mm
  در قسمت میانی لوب راست تیرویید یک ندول هایپواکو با ابعاد ۱.۶*۱.۹ mmدیده شد
  در ساب مندیبولر سمت چپ چندلنف تود با مرکز اکوژن باریک و کورتکس نسبتا ضخیم با ابعاد ۵*۱۲ mm.
  در اطراف ورید جوگولر هر دو سمت چند لنف نود با مرکز اکوژن و نمای benign رویت شدکه سایز بزرگترین در سمت راست ۲.۹*۹ mmو در چپ ۳*۱۲ mm
  با توجه به درد در زیر فک به خصوص سمت چپ نمیدونم خطرناکه؟به نطر شما چه کار کنم
  ممنونم از لطف شما

  • مدیر سایت
   1400/02/08 10:24 ق.ظ

   سلام. سونو مشکلی نداره باید همکاران پزشک معاینه بالینی هم بکنن.

 • اقانژاد
  1400/02/03 10:27 ب.ظ

  سلام من سمت چپ ایسم ندول سالید هیپواکو با خدود circumscribed و هاله پریفرال intact به قطر ۳۶*۲۴دارم میشه راهنماییم کنید

  • مدیر سایت
   1400/02/08 10:25 ق.ظ

   سلام. آقای دکتر ابراهیمی نظرشان اینه شما نمونه برداری انجام بدید.

 • خانم ابراهیمی
  1400/02/02 7:19 ق.ظ

  سلام آقای دکتر یه شماره واتساپ میخواستم عکس سونوگرافی رو براتون بفرستم

  • مدیر سایت
   1400/02/02 9:25 ق.ظ

   سلام.
   ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴

 • ehsan
  1400/01/30 1:48 ب.ظ

  سلام ممنون میشم یه شماره واتساپ بدید عکس سونوگرافی را ارسال کنم باتشکر

  • مدیر سایت
   1400/01/30 2:10 ب.ظ

   سلام. ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴

 • فرشته ش
  1400/01/28 2:57 ب.ظ

  سلام میشه لطفا منو راهنمایی کنید من ۱۱ساله کم کاری تیروئید دارم با سونو گرافی متوجه شدم غدد تیرویید دارای ابعاد طبیعی اما اکوژنیسته پارانشیم coarse وهتروژن بوده و در لوپ چپ ندول هتروژن اکوژن به ابعاد ۵×۸ متر است واسکنایزوتوپ توصیه می‌شود. ندول هایپو اکوییک کوچکی نیز به قطر ۳ میلی متر در لوپ راست دیده میشود

  • مدیر سایت
   1400/02/02 9:26 ق.ظ

   سلام. برای کم کاری تیروئید به متخصص غدد مراجعه کنید و برای ندول چون الان کوچکه بهتره فقط با سونو چک کنید سال بعد سونو کنید.

 • Parisa
  1400/01/24 9:30 ب.ظ

  سلام .ممکنه شماره واتساپ بفرستید تا من سونوگرافی براتون بفرستم.ممنون

  • مدیر سایت
   1400/01/25 9:48 ق.ظ

   سلام. بله حتما
   ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴
   خانم اربابی

 • نفس
  1400/01/22 6:38 ب.ظ

  یک ندول هایپواکو به اقطار ۵.۵.۵ م م با حدود مشخص و فاقد کلسیفیکاسیون در خلف لوب راست تیروئید رویت گردید. در لوب راست تیروئید مجاور ایسم تیروئید نیز یک ندول هایپواکو مشابه به اقطار ۶.۴ م م رویت گردید میشه برام توضیح بدین باید چکار کنم

  • مدیر سایت
   1400/01/25 9:49 ق.ظ

   سلام. مشکل خاصی ندارید شش ماه بعد سونو را تکرار کنید.

 • فرشته
  1400/01/21 4:20 ب.ظ

  سلام من در سونو گرافی دو نودل ایزوتا هایپواکو دیده شده دارای فوکوس اکوژن داخلی ( میکروکلولیسیفکاسیون یا دبری) ابعاد ۱۰.۵×۶.۵mm و ۱۱×۶.۵mm احتمال خطر داره؟ نمونه برداری توصیه شده

  • مدیر سایت
   1400/01/21 4:25 ب.ظ

   سلام. جواب سونوگرافی رو واتساپ کنید لطفا.

 • حمیدرضا
  1400/01/18 1:32 ق.ظ

  سلام وقت بخیر
  لطف میکنید منو راهنمایی کنید ممنون میشم
  ۴۰ ساله هستم سونو دادم ک جواب سونو به شرح ذیل میباشد
  لوب راست تیروئید دارای ابعاد ۱۵×۲۶×۳۷ معادل حجم ۷.۸cc و لوب چپ دارای ابعاد ۱۳×۲۷×۳۵ معادل حجم ۶.۵cc میباشد.
  قطر ایسموس ۴.۸mm است.
  تصویر ضایعه هتروژن هیپواکو با حدود نامنظم به ابعاد ۱۴.۵×۲۸ mm در قسمت فوقانی و خارجی لوب راست تیروئید مشاهده میشود که دارای پدیکل واسکولار نیز میباشد.هنچنین ضایعه مشابه به ابعاد ۱۰.۸×۷ در لوب چپ تیروئید مشاهده شد که در صورت مطابقت با یافته های آزمایشگاهی مطرح کننده تغییرات تیروئیدیت حاد- تحت حاد میباشدهمچنین با احتمال کمتر ضایعات malignant infilterative نیز در تشخیص افتراقی مطرح می باشد.
  سونوگرافی کنترل توصیه می شود.
  ضایعه کیستیک دارای جز سالید داخلی به ابعاد ۱۰×۷.۳ در لوب چپ تیروئید مشاهده می شود.
  خیلی ممنون

  • مدیر سایت
   1400/01/20 8:14 ب.ظ

   سلام. تشریف بیارید تیراد سونو بشید تا در صورت نیاز نمونه بگیریم.

 • الهام جعفری
  1400/01/15 3:12 ب.ظ

  سلام خدمت آقای دکتر
  من برج ۳ سال ۹۹ سونو تیروئید دادم نتیجش اینکه در لوب چپ یک ندول هیپواکو تقریبا ۵mmودر لوب راست سه ندول کمتر از ۵mm مشاهده شده که گفته شده بعد ۶ تا ۱۲ ماه تکرار کنم فعلا نیازی به Tissue diagnosis نیست که من فعلا تکرارش نکردم ولی ۶ ماه پیش اسکن گرفتم که نتیجش اینه
  Thyroiditis اف Hypothyroidism
  TSH. Measurement is recommended in this
  situation.evaluation of thyroid nodule is impossible
  خواهشا راهنماییم کنید خیلی نگرانم

  • مدیر سایت
   1400/01/20 8:15 ب.ظ

   سلام. باید یکسال بعد سونو رو تکرار کنید.

 • امیر حسنی
  1400/01/09 1:45 ب.ظ

  سلام خسته نباشید در آزمایش سونوگرافی ما نوشته :
  ندول تیروئیدی مختصر هیپواکولیک با کپسول مشخص اطراف آن به ابعاد ۱۶×۳۲ میلیمتر در لوپ راست مشهود است
  ندول به ابعاد ۱۰×۲۷ در لوپ چپ تیروئید دیده میشود

  لطفا آقای دکتر ما رو راهنمایی کنید 🙏🙏🙏

  • مدیر سایت
   1400/01/14 12:24 ب.ظ

   سلام. سلامت باشید. عکس سونو را واتساپ کنید لطفا. ممنون

  • مدیر سایت
   1401/04/13 12:25 ب.ظ

   سلام. نظر دکتر ابراهیمی نیک اینه آزمایش جدید انجام بدید ممکنه نیاز به تنظیم دوز دارو باشه.

 • Nahid
  1400/01/03 4:23 ب.ظ

  لوبهای تیروئد ابعاد نرمال داشته و ابعاد لوب راست تبروئد ۴۳×۱۳میلیمتر و لوب چپ تیروئد ۴۳×۱۴ میلی متر انداره گیری شد.چند عدد ندول هیپواکوئیک کوجک در هر دو لوب دیده میشود که ابعاد بزرگترین آن در سمت راست ۸/۷×۴ میلی مترو در سمت چپ ۴/۵×۳ میلی متر اندازه گیری شد.همچینین در ایسموس تیروئید دو عدد ندول هیمواکوئیک به ابعاد ۶×۳/۵ میلیمترو ۴/۷×۲/۴ میلی متر دیده میشو

 • سارا
  1399/12/30 6:45 ق.ظ

  سلام روز بخیر
  امکانش هست سوالمو جواب بدین؟
  یک ندول هیپواکو به ابعاد ۶*۵ mm در لوب راست تیروئید
  دارای کلسیفیکاسیون و نکروز میباشد
  جواب سونو امکان داره تفسیر کنین

 • رحمانی
  1399/12/25 2:20 ب.ظ

  سلام جناب آقای دکتر ، روز عالی بخیر
  در سونو انجام شده : لوپ چپ تیروئید به طول ۴۰ و ضخامت ۱۵ میلیمتر ،
  لوپ راست تیروئید به طول ۴۵ و ضخامت ۱۵ میلیمتر ،
  اکوی نسجی تیروئید هتروژن است .
  ندول های با اکوی میکس دارای نواحی سالید و کیستیک هر یک به قطر ۳ تا ۸ میلیمتر منتشر در لوپ راست تیروئید و پراکنده در لوپ چپ تیروئید دیده می شود .
  خواهشمندم نظرتون را اعلام بفرمایید .

  • مدیر سایت
   1400/01/03 10:27 ب.ظ

   سلام. سلامت باشید. سونوگرافی کنترل یکسال بعد انجام بدین.

 • فاطمه
  1399/12/22 10:34 ب.ظ

  سلام بی زحمت من را هم راهنمایی می کنید ممنون میشم
  قسمت لوب راست تیروئید تصویر ندول solidهیپراکو هتروژن به ابعاد ۶×۳.۵ میلیمتر دیده شده و آزمایش :tsh: 2.18, fti: 2.34, t-uptake 29.7, t4: 7.87
  آیا نیاز به نمونه برداری دارد
  باتشکر

  • مدیر سایت
   1400/01/03 10:25 ب.ظ

   سلام. نیاز به نمونه برداری نیست.

 • نظری
  1399/12/20 6:30 ب.ظ

  سلام .خسته نباشیدمادرم به شدت نگران وناراحت هستن ،حالت سرفه ودردوالتهاب در یک ناحیه از گلو داشتن ،به متخصص مراجعه کردن که سونو گرافی نوشتن که جواب سونوگرافی بدین شرح است اگه ممکن هست با نهایت تشکر بفرمایید که ایا احتمال سرطان وجود دارد یا نه ؟!توده ی هیپو اکوی ۱۸/۳۰میلی متر با حدود نسبتتا ناصاف در لوب راست تیروعید رویت شده کلسفیکاسیون واضح در متن ان رویت نمیگردد tirads4

  • مدیر سایت
   1399/12/22 11:51 ق.ظ

   سلام. حتما نمونه برداری انجام بدین.

 • توکل به خدا
  1399/12/20 2:11 ب.ظ

  سلام جواب سونو من رو می دید ممنون از شما
  یک ندول هایپواکو به قطر ۴ میلی متر در لوب سمت چپ و چند لنف نود هایپواکو به قطر ۷ و نیم میلی متر در ناحیه سوپرااسترنال سمت چپ دیده می شود.
  شواهدی به نفع میکرو کلفیسیکاسیون مشهود نیست

  • مدیر سایت
   1399/12/22 11:48 ق.ظ

   سلام. باید کنترل سونو داشته باشید.

 • زری
  1399/12/20 1:43 ق.ظ

  سلام ممنون میشم تفسیر سونوی منو انجام بدین یک توده هیپو اکوی هتروژنبعاد ۳۰ در ۱۵ میل با حدود صاف و واضح دیده شده که به شدت پرخون بوده لنفادنوپاتی با بهم ریختگی ساختار درونی دردرجه اول مطرح است خطرناک نیست

  • مدیر سایت
   1399/12/22 11:49 ق.ظ

   سلام . خواهش می کنم. باید سونوی کامل گردن و نمونه گیری داشته باشید.

 • نازنین
  1399/12/18 11:36 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر ، من جواب سونوگرافیم را گرفتم میخواستم ببینم آیا خطرناکه؟ سونوگرافی غده تیروئید:
  لوب های تیروئید دارای شکل ، کانتور و اندازه طبیعی هستند.
  قطر لوب راست ۴۲ * ۱۴ * I I mm است.
  قطر لوب چپ ۳۶ * I l * 10 میلی متر است.
  اکوپترن پارنشیمی طبیعی و همگن به نظر می رسد.
  در لوب چپ یک گره ۶ * ۳/۲ میلی متر با فشار ملایم وجود دارد.
  یک غده لنفاوی خوش خیم ۱۴ * ۴.۷ میلی متر با هیلوم اکوژنیک وجود دارد
  در ناحیه تحت فکی سمت چپ همراه با چند خوش خیم کوچکتر است
  گره های لنفاوی در هر دو طرف گردن اما لنفادنوپاتی گردنی
  حضور ندارد
  IMP: I-A 6 * 3.2 میلی متر گره خفیف هیپوکوئیک در لوب چپ
  ۲-چند گره لنفاوی کوچک خوش خیم در دو طرف گردن

  • مدیر سایت
   1399/12/22 11:50 ق.ظ

   سلام. باید کنترل سونوگرافی داشته باشید.

 • زهرا
  1399/12/17 8:22 ب.ظ

  سلام ۶ماه پیش سونو انجام دادم که نوشته بود نودل هتروژن به ابعاد۴سانت دارم اون موقع بارداربودم الان بچه ام ۴ماهشه درضمن خودم ۲۸ سالمه وtsh=0.80بوده

 • فاطمه
  1399/12/17 1:34 ق.ظ

  با سلام
  ممنونم اگر زحمت تفسیر سونوی من رو قبول کنید.
  هر دو لوب تیروئد دارای ابعاد و اکوی هتروژن میباشد و حاوی میکروندول های فراوان که نشان دهنده تیروئیدیت مزمن (هاشیمیتو) میباشد.
  لوب راست ۵۰×۱۸×۱۸ میلی
  لوب چپ ۵۰×۱۵×۱۸ میلی
  ضخامت ایسم ۴ میلی
  یک نودول هیپواکو به ابعاد یازده در پنج میلیمتر و حدود مشخص فاقد کلسیفیکاسیون در بخش لوب راست.
  شواهدی از لنفادنوپاتی در نحواحی ژوگولر هر دو طرف مشاهده نشد.

  چقدر احتمال بدخیم بودن نودول وجود داره؟

  • مدیر سایت
   1399/12/18 4:36 ب.ظ

   سلام. خواهش می کنم. ۲۰ تا ۵۰ درصد احتمال بدخیم بودن وجود داره.

 • طلوع
  1399/12/16 11:32 ب.ظ

  سلام
  در زاویه مناسب سمت راست و قسمت خلفی فضای ماندیبولار راست تصویر دو لنف نود به ابعاد ۱۳×۵.۵ ،۹×۵.۵ ، باهیلوم faintو اکوژن دیده می شوند

 • M
  1399/12/16 9:57 ب.ظ

  دختر۱۵ساله با مشکل تیروئید دوتا سونو دادیم در سونوی دوم طبق گفته پزشک غده تیروئید در حال رشد هست باید چکار کنیم؟
  لبه تیروئید
  Lt 37×۱۱×۷mm
  Rt 38×۱۹×۱۹mm
  حجم لب راست تیروئید۷.۷cc و لب چپ۱.۶cc
  ضخامت ناحیه ایسم۱.۹mm
  اکوی پارانشیم لب های تیروئید یکنواخت و طبیعی
  ندولsolidایزواکو-هیتروژن با ریم هیپواکو و sharp حاوی چند میکرو کلسیفیکاسون داخلی در لب راست تیروئید به ابعاد ۱۸×۲۱×۳۱ محور طولی موازی پوست دیده میشود. بدون تغییر واضح در حدود و اندازه نسبت به سونوگرافی قبل ۹۹/۱۰/۱۳ میباشدTlrads4_ moderately suspicious فلوی بافت تیروئید در حد طبیعی است
  تصویری از لنفادنوپاتی در نسوج اطراف مشهود نیست

  لطفا راهنمایی کنید چکار کنیم خیلی نگرانیم

  • مدیر سایت
   1399/12/18 4:37 ب.ظ

   سلام. حتما Fna انجام بدین.

 • سپید
  1399/12/13 4:01 ق.ظ

  سلام اگه میشه جواب سونورو بگید خیلی نگران واسترس دارم اکوی پارانشیم هردو لوب وناحیه ایسم طبیعی میباشند اسم ب سایز ۴mmمشاهده شدلوب راست ۱۷*۱۴*۴۶mmولوب چپ ب ابعاد ۱۵*۱۳*۴۴mmندول سالید هایپواکوباحاشیه نامشخص بدون کلیسفیکاسیون به سایز۷mmدرلوپ چپتیرویید مشاهده شدشواهدی از آدنوپاتی در زنجیره ژوگولار دیده نمیشود غددپاروتید وساب مندیبولارنمای طبیعی دارند

  • مدیر سایت
   1399/12/16 9:45 ق.ظ

   سلام. ندول شما نیاز به اقدام خاصی نداره شش ماه بعد سونو کنید.

 • شهلا
  1399/12/09 7:30 ب.ظ

  سلام.وقتتون بخیر.
  جواب سونوگرافی خواهرم نوشته که:تصویر نواحی هایپواکوباحدودنامشخص درپارانشیم هردو لوب تیروئید که بیشترمطرح کننده تیروئیدیت(تحت حاد؛دکورون)می باشد.
  دو ندول سالیدهایپواکو باحدودمشخص یکی به ابعاد۳/۸×۴mmدرقسمت قدامی لوب راست وندول دیگری به صورن wider than tallبه ابعاد۳×۵درقسمت خلفی لوب راست مشاهده میگرددTIRADS=4
  درقسمت پاراتراکئال دوطرف همچنین درخلف لوب چپ تیروئید (خارج از پارانشیم)وزنجیره ژوگولر دوطرف تصویرتعدادی لنف نود بانمای ری اکتیو باshort axisبزرگترین۵mmمشاهده شده
  میشه لطف کنید بگید دقیقا یعنی چه؟

  • مدیر سایت
   1399/12/11 11:34 ق.ظ

   سلام. ممنونم خوبه مشکلی نیست.

 • هوشنگ
  1399/12/09 5:05 ق.ظ

  سلام لطف کنیداگه امکان داره سونوی زیررا تفسیر کنید.
  هردو لوب تیروئیدابعادی پارانویا نرمال دارند
  ضخامت ایسم۳میلیمتر میباشد
  ندول هایپراکو۸×۴میلیمتر لوب راست تیروئیدمشهودات
  ضایعه کیستی درتیروئیددیده نشد
  لنفادنوپاتی گردن درسی ژوگولر دیده نشد.
  منتظر جوابتون هستم ممنون

 • ریحانه
  1399/11/30 1:54 ق.ظ

  سلام وقت بخیر
  لطفا راهنماییم کنین جواب سونوی من
  هردولوب تیروئید ابعاد طبیعی،اکوی هر دو اولوب هتروژن،نودل هایپو اکو با حدود نامنظم ۱۷*۱۱،بدون کلییفیکاسیون،افزایش واسکولاریته مشاهده نشد،تیروئیدیت حاد در تشخیص افتراقی در نظر داشت
  نودل هایپو اکو ۳*۱/۷ در لوب راست
  قطر قدامی خلفی ایسم ۱/۹
  شواهد massوlap پاتولوژیک دیده نشد

 • Zahra
  1399/11/29 2:44 ب.ظ

  در هر دو لب تیروئید چند کیست ساده۴میلی متر وجود دارد که خوش خیم هستند و گره هیپو کوئیک ۲۲۴ میلی متر کاملا مشخص در قطب فوقانی و میانی لوب RTدیده میشودطبق ATA گره های فوق الذکر دارای سو ظن میباشد

 • طیب
  1399/11/27 11:31 ب.ظ

  باسلام
  اگه امکانش هست جواب سونوگرافی بنده رو بدید
  ابعادهردولب تیروییدنرمال میباشد،آکوی پارانشیمی آنهانرمال میباشد،درسمت چپ گردن ضایعات سالیدهیپواکوژن متعددی که بزرگترین آنها۱۷mmمیباشد(لنفادنوپاتی).

  • مدیر سایت
   1399/11/29 9:35 ق.ظ

   سلام. جواب سونوگرافی تون قابل استناد نیست.

 • مرتضی
  1399/11/25 10:44 ق.ظ

  سلام آقای دکتر
  من سال گذشته (۲۰ ماه قبل) به دلیل ندول مشکوک پاپیلاری با توصیه نامه شما جراحی کامل تیرویید کردم و هر ۶ ماه سونوگرافی و ازمایشات انجام میدم. در سونو جدید یک کانون هایپر اکو گرد با قطر ۳.۴ میلی متر در لب راست مشاهده شد که در کالرداپلر وجود فلو عروقی در آن مشاهده می شود. در زنجیره قدامی دوطرف گردن لنفادنوپاتی پاتولوژیک مشاهده نشده است.
  ممنون میشم نظرتون بفرمایید

  • مدیر سایت
   1399/11/26 9:29 ق.ظ

   سلام. مشکل خاصی نیست فقط لطفا در یک مرکز معتبر سونو بشین.

 • فرشيد اسفندياري
  1399/11/19 12:20 ب.ظ

  با سلام و خسته نباشید لطفا راهنمایی میفرمائید
  سونو تیروئید همسرم رو گرفتم
  نوشته : لوپ راست تیروئید به ابعاد ۱۲*۱۳*۲۹ به ابعاد ۲.۵cc
  لوپ چپ به ابعاد ۱۰*۱۳*۲۸ و ب حجم ۲.۲cc
  اکوژنیسیته پارانشیمال هر دو لوب طبیعی میباشد
  دو ندول هیپواکو با حدود نسبتا ill-defined به قطرهای ۸mm و ۱۰mm در پل فوقانی و ندول مشابه به قطر ۱۳mm در پل لوب راست دیده میشود . fna موکد است .
  سودوندول به قطر ۸mm در پل فوقانی لوپ چپ دیده میشود .
  در بررسی گردن و نواحی سوپراکلاویکولار دو طرف lap در سایز و شکل پاتولوژیک دیده نشد .
  با تشکر

  • مدیر سایت
   1399/11/23 8:48 ق.ظ

   سلام لطفا FNA کنید. می تونید از طریق نوبت دهی سایت و یا تلفنی تایم رزرو کنید.

 • فاطمه
  1399/11/19 8:15 ق.ظ

  باسلام درسونوگرافی انجام شده امروزم نوشته تیرویید لوب راست با ابعاد ۴۷× ۱۵×۱۶ میلیمتر وحجم ۵/۷ سی سی ولوب چپ باابعاد ۴۴×۱۴×۱۵میلیمتر وحجم ۴/۱سی سی وناحیه ایسموس باضخامت ۲میلیمتر با اکوی کاهش یافته و قدری هتروژن و واسکولاریته افزایش یافته رویت شد ندول وکیست رویت نشد ممنون میشم توضیح بدید.

 • مریم
  1399/11/14 10:09 ب.ظ

  با سلام و احترام
  در سونوگرافی من هر دو لوب وایسموس تیرو‌ید نرمال،تصویر یک توده ایزواکو هموطن با شکل و حاشیه منظم ،بدون کیست و بدون میکروکلسیفیکاسیون با نمای سونوگرافیک در ابعاد ۱۶*۱۰میایمتر در لوب چپ مشاهده شده است لطفاً راهنمایی کنید این وضعیت تا چه حد سرطان است . ممنون

  • مدیر سایت
   1399/11/18 9:03 ق.ظ

   سلام. باید نمونه برداری بشین.

 • Hoseynpour
  1399/11/05 2:41 ب.ظ

  سلام آقای دکتر خسته نباشید در جواب سونوگرافی تیروئید و پاراتیروئید من اینگونه نوشته شده بود که هر دو لوب تیروئید سایز و اکوی نرمال دارند قطر قدامی خلفی ایسم ۵.۶ میلی متر حداکثر نرمال اندازه‌گیری گردید تصویر ندول هایپو اکو با حدود مشخص به ابعاد ۷ *۱۲ میلی متر حاوی کلسیفیکیشنcoarse داخلی در قسمت خلفی لوب چپ تروئید مشهود استtirad=4b تصویر ندول هایپر اکوی دیگر به ابعاد تقریبی ۵*۴میلیمتر در ایسم مشهود استFNA جهت بررسی دقیق تر پیشنهاد می شود.RT.LObe=18*19*36
  LT.lobe=18*20*37
  mm=7.3cc
  mm=6.5cc

  • مدیر سایت
   1399/11/07 9:53 ق.ظ

   سلام. ممنونم سلامت باشید. نمونه برداری از تیروئید انجام دادید؟

 • الهه
  1399/11/04 4:55 ب.ظ

  سلام جواب سونوی مادرم نوشته تصویر یک ندول سالیدهایپو اکو باحاشیه نامنظم حاوی میکروکلسیفیکاسیون درقسمت میانی لوب چپ تیروئیدمشاهده گردید،این چقدرمیتونه خطرناک باشه؟؟؟ ممکنه سرطان باشه؟؟؟

 • شیدا
  1399/11/01 10:42 ب.ظ

  باسلام خدمت آقای دکتر
  جواب سونو گرافی من ندول سالید هایپواکو بدون کلسیفیکال با حاشیه shapبه اندازه ۱۷در۱۲در جانکشن لوب چپ ایسموس رویت شد برسی تکمیلی باfnaتوصیخ میگردد کپسول تیرویید نرمال است و لنفادنوپاتی رژیونال رویت نمیشود ممنون میشم توضیح بدید

  • مدیر سایت
   1399/11/04 9:08 ق.ظ

   سلام. Fna بشید.

 • Zahra
  1399/10/26 2:06 ق.ظ

  سلام, خسته نباشی آقای دکترم لطفا راهنمایی بفرمایید
  دربررسی سونوگرافیک ازتیروئید,ابعاد هردو لوپ تیروئید درمحدوده نرمال بوده,ندول های متعدد بصورت ایزو_هیپراکو با نمای داخلی هموژن (فاقدcalcificationداخلی)مشاهده شد بزرگترین ندول در لوب راست تیروئید به ابعاد۱۲*۸ mm ودر لوب چپ به ابعاد ۱۰*۵ mm مشاهده شد(TIRADS_3)
  ابعاد لوب چپ تیرو ئید ۳۶*۱۸ mmولوب راست۴۲*۱۷ وقطرAP,isthmus:5/8 mm

  • مدیر سایت
   1399/10/28 1:53 ب.ظ

   سلام. مشکلی ندارید فقط سالانه سونوگرافی کنترل بدید.

 • ناشناس
  1399/10/26 1:58 ق.ظ

  سلام,دربرسیسونوگرافیک ازتیروئید,ابعاد هردو لوپ تیروئید درمحدوده نرمال بوده,ندول های متعدد بصورت ایزو_هیپراکو با نمای داخلی هموژن (فاقدcalcificationداخلی)مشاهده شد بزرگترین ندول در لوب راست تیروئید به ابعاد۱۲*۸ mm ودر لوب چپ به ابعاد ۱۰*۵ mm مشاهده شد(TIRADS_3)
  ابعاد لوب چپ تیرو ئید ۳۶*۱۸ mmولوب راست۴۲*۱۷ وقطرAP,isthmus:5/8 mm

  • ناشناس
   1399/10/28 3:08 ب.ظ

   بسیار سپاسگزارم از پاسخگوییتون
   اجرتون باخدا

 • شیرین
  1399/10/15 10:53 ب.ظ

  با سلام.جواب سونوی مادرم رو گرفتم و خیلی نگرانم.میشه نظرتون رو بفرمایید.
  در بررسی سونوگرافیک انجام شده از تیروئید و گردن:

  غده تیروئید سایز نرمال دارد.لوب راست به سایز ۱۵.۵*۹.۶*۳۲.۲ میلی متر و لوب چپ به سایز ۱۳.۴*۱۲.۷*۲۷.۳ میلی متر است.ایسم:۲.۱ میلی متر.
  ندول های ۴*۳.۴ میلی متر,۵*۵.۴ با اکوی هتروژن و بدون مارژین مشخص در لوب چپ تیروئید مشاهده شدند.
  ندول های هایپو اکو ۳.۵*۳.۴ , ۲.۸*۳ و ۳.۷*۴ در لوب راست تیروئید مشاهده شدند.
  اکوی پارانشبمال تیروئید coarse و هتروژن است.
  کیست و کلیسفیکاسیون در پارانشیم تیروئید مشاهده نشد.
  در زنجیره قدامی هر دو طرف لنفانوپادی مشاهده نشد.
  غدد بزاقی ساب مندیبولار و زیرزبانی سایز و اکو نرمال دارند.
  اکو عضلات و نسج نرم گردن در حد نرمال است.

  در آزمایش خون عدد anti TPO : 45
  و TSH: 9

 • Zgh
  1399/10/03 0:51 ق.ظ

  آیا نودل تیروئید درد داره بدخیم بودن چه علائمی داره

 • امیر
  1399/09/27 6:23 ب.ظ

  س اقای دکتر خسته نباشید
  چند روز پیش ازمایش دادم سطح TSH0/05بود سونو هم رفتم
  جواب داده یک ندول هیپو اکو به اندازه ۶×۶.۵ م م در لوپ راست مشاهده شد که حاوی یک کانون کلسیفیه داخلی میباشد
  این چقدر خطرناکه

 • سهیلا
  1399/09/25 6:45 ب.ظ

  سلام تفسیر سونوگرافی تصویر یک ناحیه هایپواکوباحدودلولوله دارای واسکولاریته سنترال باابعاد۶*۱۰میلی متر درناحیه سوپراکلاویکولار چپ دیده شدکه مشکوک به غده لنفاوی پاتولوژیک است FNAاز آن توصیه می‌شود

  • مدیر سایت
   1399/09/29 8:56 ق.ظ

   سلام
   بهتره نمونه برداری کنید.

  • حمید قانعی
   1399/10/28 10:15 ب.ظ

   با سلام ببخشید مزاحم میشم
   در جواب سونوگرافی مادرم که ۶۵ سال داره اینو نوشته.و ضمنا اگه از روبرو به مادرم نگاه کنیم کتف سمت چپ درد داره و درد به سشنه اش میزنه
   در سونوگرافی انجام شده سایز و اکوپترن لوب چپ و راست و ایسم تیروئید در حد طبیعی است
   ندول تیروئیدی هیپواکوئیک با کپسول مشخص اطراف آن به ابعاد ۴ در ۶ میلیمتر و در لوب چپ تیروئید مشهود است
   ندول مشابه به ابعاد ۵ در ۸ میلیمتر در لوپ راست تیرویید دیده میشود
   ابعاد لوپ رایت ۱۳ در ۲۱ میلیمتر و لوپ چپ ۱۰ در ۲۱ میلیمتر و ضخامت ایسم تیروئید ۳/۵ میلیمتر می باشد
   لنف نود تیپ راکتیو به ابعاد ۷ در ۲۴ میلیمتر در فضای کاروتید چپ مشاهده میشود . لنف نود مشابه به ابعاد ۴ در ۱۲ میلیمتر در فضای کاروتید راست دیده میشود
   جسارتا بقیه نوشته ها نرمال یا دیده نشد و طبیعی می باشد
   ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. درد میکشه چها روزه
   دکتر هم قرص
   تریامترن اچ و سوستاک ۲/۶ و نوافن داده
   و اینم بگم جواب اکو هم خوبه و دکتر قلب گفته قلبت مشکل نداره

   • مدیر سایت
    1399/11/02 9:14 ق.ظ

    سلام
    آقای دکتر ابراهیمی در مورد مادر شما گفتن به تیروئید ارتباطی نداره.

 • وجیهه عابدی
  1399/09/24 4:37 ب.ظ

  شوهرم رفته سونو تیرویید میشه بگین جواب سونو خوبه یانه؟
  اکوی پارانشیم هردولوب تیروییدبسیارCoarseهمراه بانواحی هایپواکوی متعددمطرح کننده بیماریهای پارانشیمال می باشد،تطبیق باتستهایFunctionalشود
  درزنجیره ژوگولاردوطرف تصویرتعدادی غده لنفاوی بدون نمای سونوگرافیک مشکوک دیده می‌شود که بزرگترین آنها۵_۱۹وسمت راست۶-۱۵میل است

  • مدیر سایت
   1399/09/29 9:01 ق.ظ

   احتمالا پرکار یا کم کار هست باید آزمایش خون انجام بدن.

 • ملیحه
  1399/09/18 10:01 ب.ظ

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر ۳۲ سالمه .چندماه پیش در سونو از گردن متوجه گره تیروئید شدم .بعد در سونو دوم
  کاهش اکو هر دو لوب و ایسموس تیروئید (دیامتر قدامی خلفی لوب ها =۱۷میلیمتر)با نمای سونو گرافیک تیروئیدیت مشاهده شد .
  تصویر یک توده قدری هیپواکو هموژن با شکل و حاشیه منظم ، دارای کیست و بدون میکروکلسیفیکاسیون با نمای سونو گرافیک (ضایعات قویا خوش خیم یا گروه TIRADSIII)در ابعاد ۳×۶میلیمتر در ایسموس لوب راست مشاهده شد .
  آدنو پاتی با نمای سونو گرافیک‌تومورال در هیچ یک از سطوح گردنی مشاهده نگردید .
  یافته ای به نفع آدنوم پاراتیروئید در دو طرف مشاهد نشد .

 • صحرائی
  1399/09/13 1:21 ب.ظ

  سلام خسته نباشین
  سونو گرافی تودده سمت راست گردن:
  لنفاد نوپاتی هیپو اکو با مرکز نکروزه به ابعاد ۲۸*۱۱ MMدر زنجیره خلفی سنت راست گردن دیده میشود که احتمال لنفادنیت عفونی و یا METASTATICمطرح است
  هممچنین لنفاد نوپاتی دیگری به ابعاد MM۱۴*۷ در ناحیه سباب اوریکولار و به ابعاد MM۴*۸ در سو پرا کلاویکور راست گردن مشهود است و هیچ دردی هم نمیکند

 • Bahar hoseyni
  1399/09/11 8:24 ب.ظ

  سلام
  در لوب راست تیروئید به سایز ۳۹*۱۵*۱۳و لوب چپ به سایز ۳۷*۱۴*۱۲دارای سایز و اکوی طبیعی هستند ضخامت ایسم ۳.۵mm ندول سالید و کیستیک در لوب راست تیروئید مشاهده نشده
  یک ندول هایپو اکو با حدود مشخص به سایز ۷*۴mmدر لوب چپ بدون کلسیفیکاسیون داخلی و بدون نمای taller than wide رویت شده

  • مدیر سایت
   1399/09/23 10:41 ق.ظ

   سلام. بهتره که نمونه بگیرید.

 • فائزه
  1399/09/07 1:23 ق.ظ

  سلام خسته نباشید جواب سونوگرافی من رو اگه امکان داره بگید ممنونم
  لوب راست با ابعاد ۲۱*۱۸*۵۷ mmو حجم ۱۱.۶ cc و لوب چپ با ابعاد ۵۴*۲۰*۲۲ mm وحجم ۱۳ cc اندازهگیری شده
  دیامتر قدامی خلفی ایسم ۶ mm اندازه گیری شد
  سودو نودل های هایپواکو پراکنده در هر دو لوب تیروئید همراه با باندهای ظریف فیبروتیک مطرح کننده تیروئیدیت هاشیموتو رویت می شوند.
  همچنین چند ندول هایپراکو با هاله هایپواکو در هر دو لوب تیروئید دیده می شوند ک بزرگترین انها در سمت راست ب اقطار ۸.۵*۵.۵ mm و در سمت چپ ۹*۵ است.
  لنفادنوپاتی در زنجیره قدامی دو طرف گردن رویت نمی شود

  • مدیر سایت
   1399/09/11 9:45 ق.ظ

   سلام
   مشکلی ندارید.
   سال بعد سونو را تکرار کنید.

 • ناشناس
  1399/09/07 1:14 ق.ظ

  سلام میشه جواب سونوگرافی منو ببگید ممنونم
  لوب راست با ابعاد ۵۷*۱۸*۲۱ mmوحجم ۱۱.۶ cc و لوب چپ با ابعاد ۵۴*۲۰*۲۲ mm و حجم ۱۳ ccاندازه گیری گردیده اند.
  دیامتر قدامی خلفی ایسم ۶ mm اندازه گیری شد

  • مدیر سایت
   1399/09/11 12:12 ب.ظ

   سلام
   تو این متن مشخص نیست که جواب آزمایش تیروئیدتون چی هست. لطفا مدارک و آزمایشات رو واتساپ کنید تا براتون بررسی بشه. ممنون

 • الهه
  1399/09/06 9:08 ب.ظ

  سلام .نتیجه سونوگرافی من لوب چپ اندازه نرمال ولوب راستدارای اندازه بیشتر از نرمال.دربخش فوقانیوتحتانی لوب چپدو ندول نسبتاایزواکوتاهیپواکوبه قطرتا۳mmدیده شد.درلوب راست بخش تحتانییک نودلایزواکوتاهیپراکوباابعاد تقریبی۱۲ -۱۶mmبدون حدود واضح دیده میشود.دربررسیبافت نرم دو طرف یافته پاتولوژیکی مشاهده نشد

  • مدیر سایت
   1399/09/11 9:49 ق.ظ

   سلام. به نظر گره های خوش خیم دارید و با توجه به سایزشون باید با جواب سونوگرافی مراجعه کنید.

 • ندارستمی
  1399/09/01 12:43 ب.ظ

  سلام خسته نباشین ببخشید من جواب سونوگرافیم به این صورت است لطفا میشه بگین چیکار باید بکنم ابعاد لوب راست تیروئید۴۶×۱۴×۱۳وابعاد لوب چپ تیروئید۳۷×۱۸×۱۴ ونوشته تصویر یه توده هیپواکوsolidبا نواحی کیستیک کوچک داخلی به دیامتر ۴۵×۴۴×۲۶در ناحیه ایسموس با گسترش به ناحیه retrosternal مشهود است با توجه به سایز ضایعه انجام fna توصیه میشود

  • مدیر سایت
   1399/09/02 11:33 ق.ظ

   سلام
   ممنون
   سلامت باشید
   وقت Fna بگیرید.

 • مرتضی
  1399/08/26 9:09 ب.ظ

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت اقای دکتر. خانوم من رفته سونو و این تو جواب ازمایش نوشتن ممنون میشم راهنمایی کنین.
  ندول hypoecho به ابعاد mm 11×۷ در پل میانی لوب راست در مجاورت تراشه مشهود است. Fna جهت بررسی تکمیلی توصیه میگردد

 • ناشناس
  1399/08/21 2:47 ب.ظ

  سلام وقت بخیرلطف میکنیدجواب سونوروبگیدقطرpAقطع عرضلوب راست ۱۲mmلوب سمت چپ ۱۱/۵mmاکوژن ۱/۳در۱.۵mmخارجی فوقانی میباشددرلوب راست به ابعاد۱۲/۵/۳.۶mmمشهوداست خواهش میکنم جوابش چیه ؟

  • مدیر سایت
   1399/08/24 3:04 ب.ظ

   سلام
   لطفا مدارک سونوگرافیتون رو بفرستید. در متن، جواب سونوگرافی تون کامل مشخص نیست.

 • اکرم
  1399/07/27 3:26 ب.ظ

  سلام وخداقوت لطفامنوراهنمایی کنید سونوگرافی تیروئیدبنده نوشته مدول هایپواکوباحدودناواضح بدون کلسیفیکاسیون واضحبه ابعاد ۴.۶,mm,,در قسمت میانی خارجی لوب راست.ودوندول بانکهای مشایخ باحدودواضح به ابعاد ۳.۳mmو۳.۲درقسمت داخلیفوقانی لوب چپ دیده شده.بااینکه مادربنده در اثر کنسرت تیروئیدازدنیارفتن من خیلی نگرانم ایاوضعیت من نگران کنندس؟ازمایش تیروئیدمن سالم بوده .پیگیری درمان رو چی کارکنم

 • هدی کایدنژهد
  1399/07/03 0:46 ق.ظ

  سلام لطفا این سونوگرافی بررسی کنید و بگید چیکار کنم
  ابعاد هر دو لب راست و چپ در حد نرمال می باشد،در دو لب و ناحیه ایسموس اکوی پارانشیم هموژن می باشد
  در لب راست تیروئید ندول هیپواکوبیضی شکل به ابعاد۳×۵م.م مشاهده گردید
  همچنین در ناحیه ایسم نیز کانون مشابه به قطر ۵.م.م نمایان است
  کلمسیفیکاسیون در آنها دیده نشد
  لب چپ فاقد توده فضاگیر است
  در نواحی ساب مندیبوس تصویر لنف نودهای راکتیو رویت می گردد
  زنجیره لنفاوی ژوکولار فاقد آدنوپاتی sigificant است

 • یاس
  1399/06/28 0:02 ق.ظ

  سلام وقت به خیر لطفا اگه امکان داره سونوگرافی زیر را تفسیر کنید.ممنون تیروئید: لوب راست به ابعاد ۲۶*۲۵*۵۵ میلیمتر و در لوب چپ به ابعاد ۱۲*۱۶*۴۶ میلیمتر و ناحیه آیسم به ضخامت ۴میلیمتر و نواحی هیپواکوی متعدد در هر دو لوب که بزرگترین در لوب راست به ابعاد ۱۶*۲۰ میلیمتر و در لوب چپ به ابعاد ۷*۱۲ میلیمتر گردن: نواحی هیپواکو متعدد در زنجیره ژوگولار فوقانی هر دو لوب که بزرگترین در لوب راست به ابعاد ۳/۵*۱۰ و در سمت چپ به ابعاد ۴*۷/۵ دیده شد.

  • مدیر سایت
   1399/07/09 6:21 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   لطفا از طریق واتساپ جوابتان را برای ما ارسال کنید
   شماره واتساپ : ۰۹۱۲۰۳۹۶۹۰۷

 • هادیزاده
  1399/06/26 10:52 ب.ظ

  سلام خسته نباشید
  میشه جواب سنوگرافی من رو بگید.ممنون میشم ازتون که نظرشماروهم بدونم.
  دربررسی کلی باکالر normal flow
  درلوب چپ ندول سولید-سیستیک هیپواکو همراه با چندین macro calcification به ابعاد تقریبی ۲۲×۲۵×۱۴mm و حجم ۴.۴cc با حدود نسبتا well defined مشاهده میشود

  • مدیر سایت
   1399/07/09 6:19 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   به علت وجود کلسیفیکاسیون بهتر است یک FNA از این ندول انجام بدهید

 • ناشناس
  1399/06/18 11:53 ق.ظ

  سلام خسته نباشید خانم ۳۱ ساله هستم .جواب سونوگرافی تیروئیدم اینه میشه بهم توضیح بدین .ندول solid هیپواکو با حاشیه نامنظم ولوبوله وکانونهای میکروکلسیفیه در زون فوقانی مبانی لوب راست تیروئید به ابعاد ۲۹*۲۴*۲۰ وحجم ۷.۶ccرویت میشود که موجب bulgingکپسول تیروئید شده است .لنف نود به ابعاد ۱۳*۸mm حاوی تغییرات cysticدر زنجیره گردنی راست زون ولترال به ورید ژوگولارمشهود است

  • مدیر سایت
   1399/06/29 10:11 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   با توجه به پاسخ سونوگرافی، شما حتما نیاز به نمونه برداری دارید هم از تیروئید و هم از غدد لنفاوی، شاید به جراحی نیاز داشته باشد بنابراین حتما پیگیری کنید

  • مدیر سایت
   1399/07/04 10:46 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   با توجه به جواب سونوگرافی شما هم نیاز به نمونه برداری از غدد لنفاوی و هم غده تیروئید دارید و ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید و حتما باید پیگیری کنید

 • زهره
  1399/05/27 4:39 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر ممنون میشم جواب سونوی منو هم تفسیر بفرمایید.
  هر سه ناحیه تیروئید با اکوی هتروژن و کورس در حد خفیف بزرگ میباشند و کانون هیپو اکوی ۵ – ۶ میلیمتر در نیمه فوقانی هر دو لب رویت شد.(TRI)
  ضمنا آزمایشtpo بنده ۹۲/۳ بود.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • مدیر سایت
   1399/06/17 2:46 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   حتما جواب سونوگرافی ، فیلم سونوگرافی و آزمایشات تیروئیدتان را برای ما ارسال کنید تا بتوانیم نظر بدهیم، می توانید از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید
   شماره واتساپ :۰۹۱۲۰۳۹۶۹۰۷

 • زهره
  1399/03/25 4:45 ب.ظ

  سلام دکتر عزیز در سونوگرافی مادر۷۵ ساله ام ۲ ندول سالید هایپواکو حاوی کانون های کیستیک به ابعاد۶*۴ mm و ۵*۳ mm در تحتانی اول چپ تیرویید
  و۴ ندول سالید اکوژن به حداکثر ابعاد ۱۱*۶ mm در بوی راست تیرویید مشاهده شده
  میکرو کلسیفیکاسیون ندارد
  لطفأ راهنمایی بفرمایید

 • مریم بهرامی
  1399/03/16 5:10 ق.ظ

  سلام دکتر جان من شش هفت سال پیش تیرویدیت تحت حاد داشتم که بعداز چند ماه کورتون ژلوفن خوب شدم مشکلی نداشتم الان یه هفته ست دوطرف گردنم شدید درد داره سونو دادم ۳۷ ساله و خانم هستم نوشته سایز واکسی تیرویید نرمال است بافت نرم گردن بدون ضایعه فضا گیر ندول کوچک هایپواکو به قطرسه ونیم فاقد کلسیفیکاسیون وتغییرات سیستیک لوب چپ بدون ندول لنف نمودهای ری اکتیو به حدکثر چهارده درهشت میلیمتر در زنجیره جوگولارفوقانی دو سمت وبه حداکثر ابعاد نه در سه ونیم درفضای سرویکال خلفی دو سمت دیده میشود دکتر دردشدی د گردن دارم واحساس ورم ولقمه ای تو گلو الانم چندروزه ناپروکسن پونصدسیتریزین شبی یکی پروپرانول استفاده میکنم خواهش میکنم کمکم کنید از خرم اباد

 • معصومه
  1399/03/06 6:54 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر. مادرم ۵۴ سالشونه سونوگرافی از گلو انجام داد. نتیجه ش به این صورته: اندازه و اکوی لوب های راست و چپ تیروئید طبیعی است. اقطار لوب راست ۱.۸×۱.۳×۴.۶ و لوب چپ ۱.۶×۱.۵×۴.۴ سانتیمتر است. ضخامت ایسموس ۴ میلیمتر است. در لوب راست یک ندول کمپلکس داری نواحی سالید هیپراکوئیک و کانون هتای سیستیک و با واسکولاریته پایین دیده می شود. این توده در بخش تحتانی و میانی لوب راست به اندازه ۹×۱۵×۱۹ میلیمتر دیده می شود. یک سیست کلوئید ۵ میلیمتری نیز در بالای لوب راست دیده می شود. توده کمپلکس مشابهی به ابعاد ۶×۷×۸ میلیمتر در قطب تحتانی لوب چپ دیده می شود. نمای عروق اطراف و تراشه طبیعی است. آدنوپاتی significant وجود ندارد. میشه لطفا بفرمایید مشکلشون چیه؟ مدت زیادی درد زیاد در گلوشون دارند و صداشون گرفته س و نمیتونن صحبت کنن. صداشون درنمیاد زیاد

  • مدیر سایت
   1399/03/24 12:38 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   با توجه به این جواب سونوگرافی، خشونت صدا و گرفتگی و درد قابل توجیه نیست یعنی ممکن است ارتباطی با تیروئید وجود نداشته باشد، اگر مسئله برطرف نشده یک وقت ویزیت حضوری بگیرید تا یک سونوگرافی دقیق در مرکز انجام شود و پاسخ شما به طور کامل و دقیق داده شود، زیرا دقت در سونوگرافی در توجیه پاسخ ها و تفسیر پاسخ ها بسیار مهم است.

 • خانم عزیزی
  1399/02/16 0:35 ق.ظ

  با عرض سلام و ادب خدمت شما خسته نباشید خانمی هستم ۵۴ ساله مدتی است که در ناحیه گلو احساس درد دارم به تجویز پزشک سونوگرافی انجام دادم نتیجه سونوگرافی رو خدمتتون عرض می کنم ممنون میشم نتیجه رو عرض بفرمیایین چون خیلی نگرانم .حجم لوب راست تیروئید ۵.۶ سی سی و لوپ چپ ۴ سی سی اندازه گیری شد تصویر ندول سالید سیستیک با حدود مشخص و منظم به اخطار ۱۴ *۶م.م با قرار عرضی بدون جز سالید هیپو اکوئیک میکرو کلسیفیکاسیون یاگسترش خارج تیروئید ی در پل فوقانی لوپ چپ تیروئید دیده می شود (low suspicious) سونوگرافی کنترل یک سال بعد توصیه می شود چند ندول هایپو اکو پراکنده کوچکتر از ۲ م م در پارانشیم لوب راست تیروئید دیده می شود به کوی سایر نواحی پارانشیم تیروئید طبیعی است لنفا دنو پاتی پاتولوژیک در زنجیره ی ژوگو لر دو سمت دیده نمی شود.

 • ناشناس
  1399/02/15 11:40 ب.ظ

  باعرض سلام خدمت شما.من خانمی هستم ۵۴ساله .مدتیه گلو درد دارم بطوری که احساس خراشیدگی درداخل گلو دارم انگار که سرماخوردم به پزشک مراجعه کردم برام سونو گرافی تیرویید وگردن نوشتن امروز انجام دادم ونتیجه اش این شد ‘حجم لوب راست تیرویید ۵/۶سی سی ولوب چپ ۴سی سی وضخامت ایسم ۳م م اندازه گیری شدتصویر ندول سالید -سیستیک باحدود مشخص

 • حمید
  1399/02/15 9:25 ب.ظ

  با سلام وخسته نباشید
  دو‌بار جراحی تیرویید انجام دادم،متاسفانه پزشک اولم فقط تیرویید رو خارج کردن و لنف نودها رو خارج نکرده بود ولی جراحی دوم لنف نودها برداشته شده ولی در سونوگرافی ۶ ماه بعد بافت هیپواکوبا مارژین نامنظم به ابعاد ۷/۵*۴/۵*۱۰/۵ میلیمتر در لوب راست تیروییدکه در بررسی کالرداپلرهیپواسکولاراست وبیشتربنفع اسکار است.
  نگرانم.ممنون

 • زهره
  1399/02/14 1:36 ب.ظ

  سلام جواب سونوگرافی شوهرم اینهیک توده هابپواکو به اقطار۲۲*۳۵م مبا حدود مشخص وفاقد کلسیفیکاسیون در لوب راست دیده شدویک نودل ایزوتا به اقطار ۷*۷.۵م مدر لوب چپ مشهود است لطفا راهنمایی کنیدد

 • فرشته
  1399/02/13 5:30 ق.ظ

  سلام امیدوارم همیشه سلامت باشید توروخدا نتیجه سونوی منو هم بدین خیلی نگرانم چون دو طرف گردنم درد داره و توده ای در سمت راست تیروییدم حس میکنم.
  لوب راست دارای ابعاد۴۰در ۲۰ در ۱۹ م م و حجم تقریبی ۸/۷ سی سی و بزرگتر از،نرمال
  اکوی پارانشیب هر دو لوب نسبتا هتروژن میباشد
  ضخامت ایسم تیرویید ۴ م م
  در لوب راست تصویر یک ناحیه هایپواکو با حدود ill defined با ابعاد تقریبی ۲۵ در ۱۵ م م
  در لوب چپ چند ناحیه هایپواکو مشابه پراکنده با ابعاد ۱۵ در ۱۲ دیده میشود که به نفع تیروییدیت میباشد
  در لوب چپ یک ندول cystic به قطر ۴ م م مشهود است
  در مجاور قسمت تحتانی گردن و قدام به تراشه چند لنف نود هایپواکوبا نمای reactive و short axis بزرگترین ۴ م م دیده میشود

  • موسسه تیراد
   1399/02/16 9:53 ق.ظ

   سلام
   فقط یک التهاب ساده تیروئید هست، باید دوره درمانتون رو تحت نظر همکاران غدد و با مصرف داروی کورتون تمام کنید، چند هفته تا چند ماه ممکنه طول بکشه و جای نگرانی نیست، موردی هم به نفع بدخیمی ندارین، بنابراین نگران نباشید

 • نرگس حضرتی.
  1399/02/09 5:11 ب.ظ

  سلام.میشه نظرتون رو بفرمایید.تصویر هایپواکوبه ابعاد۸/۴درقسمت قدامی فوقانی لوب راست.TR3.تصویر ۲ تا۳ میکروسیستیکحداکثر۲ میلی متر.وتصویر چند ناحیهمیکزوندولرهایپواکو۲/۵میلیمتردر هر دولوب دیده شد.متشکرم

  • موسسه تیراد
   1399/02/13 9:53 ق.ظ

   موفق باشید
   سلام دوست عزیز شما مشکل خاصی ندارین فقط یک سونوی کنترل برای شش ماه بعد توصیه می کنیم

 • الناز
  1399/01/31 4:44 ب.ظ

  سلام ببخشید مزاحم شدم مادرم سونوگرافی تیروئید و پاراتیروئید انجام دادن پاراتیروئید کاملا نرمال و در تیروئید کیست وندول مشاهده شده ندول ۹میلی مترو بقیه ی موارد کاملا نرمال
  نظر شما چیه؟

  • موسسه تیراد
   1399/02/13 9:55 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   لطفا تصویر ریپورت سونوگرافی رو از طریق واتس اپ در همین سایت برای ما بفرستید تا بررسی کنیم

 • زهرا
  1399/01/26 11:59 ب.ظ

  مرسی

 • سحر
  1399/01/20 11:11 ب.ظ

  سلام.اگر گودالها به اندازه ی ۹.۴۵ و ۸.۴۵ باشد خطرناک هستن.من هنوز نمونه برداری نکردم اما تا شنبه واقعا دیوانه میشم.لطفا به من خیر بدین

 • یاور
  1399/01/16 1:36 ب.ظ

  سلام
  خسته نباشین دکتر
  جواب سنوگرافی لنف های گردن من بااین متنه:
  لنف نودهایبیضی شکل باهیپواکوبامرکز اکوژن باقطرکوتاه ۸_۴میلیمتردرزنجیره گردنی دوطرف دیده شد.
  ودرسنوگرافی کشاله ران اینگوینال راست ۳.۶
  وچپ ۳.۳
  میباشد

  • موسسه تیراد
   1399/01/23 12:46 ب.ظ

   سلام دوست عزیز،
   سونوگرافی شما سالم هست و غدد لنفاوی، غدد طبیعی بدن هستند، نگران نباشید.
   غدد لنفاوی برخی مواقع و بنا به دلایل مختلف از جمله موارد عفونت های ویروسی ممکن هست که بزرگ و ملتهب بشوند و این موارد نیاز به پیگیری ندارند
   موفق باشید

 • ریحانه رحیمی
  1399/01/16 9:02 ق.ظ

  سلام و خسته نباشید.سونوگرافی من به این صورته
  لوب راست۳۳.۸.۹میلی متر و لوب چپ ۲۹.۷.۷میلی متر دیده شد. ایسم ب سایز۱.۱..اکوی پارانشیم دو طرف هتروژن و هیپواکوبوده و حاوی ندول های کوچک احتمال هاشیموتو دیده شد.در زنجره ژوگولرو دوطرف توده و یا لنفادنوپاتی significantمشاهده نمیشود.توروخدا بهم میگین

  • موسسه تیراد
   1399/01/23 12:49 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   مسئله مهمی ندارید شما، فقط آزمایشات تیروئیدتان را هم چک کنید که اگر کم کاری تیروئید دارید داروی مناسب را دریافت کنید
   موفق باشید

 • فرزانه
  1399/01/15 0:51 ق.ظ

  سلام خسته نباشد جواب سونوگرافی تیروئیدمن:تصویرهیپواکوباحدودمحوباابعاد تقریبی ۱۳×۷mmدرقسمت قدامی لوب راست مطرح کننده focalteroidetsمیباشد.لطفاجواب بدیدممنون

  • موسسه تیراد
   1399/01/23 1:17 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   مشکل شما مرتبط با التهاب محدود ناحیه تیروئید است و درمان طبی دارد، می توانید با همکاران غدد در ارتباط باشید و با کمک دارو مشکلتان را رفع کنید مسئله نگران کننده ای نیست
   موفق باشید

 • علی رضا
  1399/01/07 2:21 ق.ظ

  سلام خسته نباشین .سونو مادرم براتون نوشتم محبت کنید منو راهنمایی کنید خیلی ممنون : اکوژنیسته پارانشیم لوب ها یکنواخت و طبیعی است.اندازه لوب راست ۱۰*۱۴*۴۲ mm و لوب چپ ۱۰*۱۲*۴۴ mm است. در قسمت میانی لوب راست تیروئید تصویر دو ضایعه مدور هایپو اکو و هتروژن به ابعاد تقریبی ۲mm و۱.۵mm مشهود است که فاقد فلوی عروقی واضح می باشد . اندازه ایسم ۲mm است.
  دربرسی نسج نرم گردن : تصویر چند لنفاد نوپاتی با ضخامت کورتیکال به ابعاد ۴*۱۲ mm در ناحیه ساب مندیبولار سمت راست مشهود است .

  • موسسه تیراد
   1399/01/11 10:26 ق.ظ

   سلام
   شما موردی در سونوگرافی تون نیست، نگران نباشید
   موفق باشید

   • علی رضا
    1399/01/12 11:48 ق.ظ

    بسیار سپاس گذارم , خیلی لطف کردین

 • مرضیه
  1398/12/26 9:57 ق.ظ

  سلام جواب سونو بنده به شرح زیر لطفا خواهش میکنم راهنمایی کنید من به شدت نگرانم
  هردولوب تیروید نرمال
  اکو لوب راست تیرویید مختصر هتروژن میباشد
  ضخامت نرمال
  ندول ایزواکو تا هیپواکو به ابعاد ۸×۶.۸mm
  حاوی چند کانون کلسیفیکاسیون به قطر ۲-۱ mm با حدود مشخص و منظم در محل اتصال ایسم به لوب راست
  ندول هیپواکو هموژن با حدود مشخص و منظم به ابعاد ۶×۳.۶mm بدون کلسیفیکاسیون در قسمت خلفی لوب چپ
  در ناحیه گردن لنفادوپانی مشهود نیست

  • موسسه تیراد
   1399/02/13 9:52 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   با توجه به مشخصات ندول بهتر هست نمونه برداری انجام بشه می تونین برای نمونه برداری تخصصی به مرکز ما مراجعه کنید، برای دریافت نوبت تماس بگیرید

 • بهار
  1398/12/14 12:52 ب.ظ

  سلام ، سونوگرافی من به این طریقه:
  لوب راست تیروئید به ابعاد ۱۳*۱۴*۴۲ mm و حجم ۴.۲cc و لوب چپ تیروئید به ابعاد ۱۶*۲۰*۵۷ mm و به حجم ۹.۵cc رویت شد. حجم لوب راست تیروئید نرمال و لوب چپ افزایش یافته اکوی پارانشیمال هر دو لوب مختصر هتروژن می باشد. دیامتر ایسموس: ۲.۵mm (نرمال)
  شواهدی از ندول cystic یا کلسیفیکاسیون در بافت تیروئید مشاهده نشد.
  براساس ACR TI-RADS classification
  تصویر چند ندول solid هایپواکو با قرار طولی به بزرگترین دیامتر ۵*۵*۷ mm فاقد کلسیفیکاسیون و حاوی واسکولاریته داخلی در پل میانی لوب راست (TR-5)
  ندول solid هایپواکو به دیامتر ۱۰*۱۳*۲۵ mm و حجم ۱.۸cc با قرار طولی حاوی چند focus اکوژن و واسکولاریته داخلی فاقد کلسیفیکاسیون در پل میانی لوب چپ (TR-5) جهت ارزیابی بیشتر انجام FNA از آن توصیه می شود.
  ندول solid اکوژن و هتروژن به دیامتر ۱۳*۲۰*۲۲ mm و حجم ۳cc فاقد کلسیفیکاسیون در پل تحتانی لوب چپ (TR-3)
  اینا خیلی خطرناکه، درسته؟؟؟

  • بهار
   1398/12/21 5:17 ب.ظ

   رفتم نمونه برداری ، همه اشون خوش خیم بودند ولی دکتر دارویی نداد فقط نوبت داد واسه ۶ ماه دیگه که قبلش سونوگرافی و آزمایش tsh انجام بدم ، خواستم بپرسم یعنی واقعا دارو لازم نیست واسه این همه ندولی که من دارم؟

  • موسسه تیراد
   1398/12/25 5:24 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   با توجه به جواب سونوگرافی شما حتما لازم است که نمونه برداری کنید، می توانید به مرکز مراجعه کنید یا اینکه هر جایی راحت بودید انجام و جواب را برای ما بفرستید تا ببینیم اقامات بعدی چی هست
   موفق باشید

  • موسسه تیراد
   1399/02/13 9:51 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   با توجه به مشخصات ندول باید نمونه برداری انجام بشه می تونین برای نمونه برداری تخصصی به مرکز ما مراجعه کنید، برای دریافت نوبت تماس بگیرید
   موفق باشید

   • الهام اسفندیاری
    1399/02/14 2:31 ب.ظ

    با سلام اگه میشه جواب بدید ممنون
    آب راست تیرویید به ابعاد mm ۵۰*۱۷.۵*۱۵و لب چپ تیروید mm۵۰*۱۷*۱۴.۵و ایستموس به قطر قدامی خلفی ۴.۶mmبزرگ‌تر از طبیعی بوده و اکوی پارانشیمی آنها به طور هتروژن کاهش یافته است. ندول های کوچیک سالید هیپواکو پراکنده به سایز حداکثر ۴ mm در هر دو آب و ایستموس دیده شد
    چند لنف نود اکتیو به سایز حداکثر ۱۶ * ۹ mm در دوطرف قدام گردن دیده شد

 • مهدی
  1398/12/13 3:34 ب.ظ

  سلام خسته نباشیدببخشیدسوالم این بودکه برادرم۱۱سالشه خیلی وقتادلدرد میگرفت بردیم دکترسونوگرافی کردگفت لنف نود هیپو اکوبه شکل بیضی دراندازه۷.۵در۳.۵میلی متردر ناحیه راست شکمش داره خیلی نگرانیم آیاقابل درمان هست؟چه عوارضی داره؟لطفاراهنماییم کنیدبایدچیکارکنیم؟

  • موسسه تیراد
   1398/12/14 11:06 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   نگران نباشید این لنف نود های طبیعی در شکم هستند و اشکالی برای بیمار ایجاد نمی کنند
   موفق باشید

 • zara
  1398/11/28 2:45 ب.ظ

  سلام اقای دکتر ممنون میشم راهنمایی کنید
  جواب سونوگرافی من:تصویر ندول هایپواکو حاوی fineکلیسفیکاسیون به قطر ۳mmدر لوب راست تیروئید دیده شده است.سونوf/uتوصیه میشود.

 • سیاوش
  1398/11/15 8:28 ب.ظ

  با سلام خسته نباشید. من ۲ ساله آزمایش PTH انجام میدم که متاسفانه هر بار عدد ۷۰ تا ۹۰ رو نشون میده، آخرین بار سطح ویتامین D3 رو اندازه گیری کردم که ۲۷ بود، الان چند وقتیه زیر گلو یه کم متورم شده و سونوگرافی انجام دادم، که تصویر یک توده هایپواکو به ابعاد ۷*۳.۵ میلیمتر در ناحیه ایسم تیروئید مشاهده شده و از طرفی تصویر یه لنف نود ری اکتیو به عرض ۵ میلیمتر در زنجیره ژوگولر چپ مشاهده شده، لطفا راهنمایی بفرمایید باید چکار کنم. ممنون.

  • موسسه تیراد
   1398/12/14 11:09 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   تیروئید شما مسئله خاصی ندارد و نرمال است ولی چون PTH شما کمی بالا است بهتر است در یک مرکز معتبر که قبلا کار پاراتتیروئید انجام داده یک سونوگرافی دقیق از پاراتیروئید انجام بدین و چکاپ پاراتیروئید برای شما بهتر است
   موفق باشید

 • محمد توکلی
  1398/11/05 12:43 ب.ظ

  سلام خسته نباشید قربان من خواهرم ازمایش داد یه ندول هایپو اکو ۴ میلیمتری در سمت چپ دارن ضخامت ایسم و اندازه لوپ ها طبیعی است پارانشیم غده تیروعید وایسم هتروژن میباشد چه باید کرد تست tsh هم نرمال است

  • موسسه تیراد
   1398/12/14 11:11 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   هیچ کاری لازم نیست یک سال بعد سونو رو تکرار کنید
   موفق باشید

 • مهین
  1398/11/01 10:34 ب.ظ

  سلام بعدازسه ماه رفتم سونو جوابش این بود:ابعادلب راست۴۲*۱۹*۱۳وحجم آن ۵/۵سی سی .چپ۳۶*۱۶*۱۳مم وحجم آن۴/۳سی سی.درهردولوب کانون های کوچک هیپواکومطرح کننده هاشیموتواست.دربخش خلفی لوب راست تیروئیدیک ندول ایزوتاهیپواکوبه ابعاد۶/۵*۵مم که واسکولاریته اندک پریفال داشته،محتوی۳تا۴کانون میکروکلسیفیه میباشد.دربخش فوقانی خارجی لوب راستتیروئیدندول هیپواکوباحدودمشخص به ابعاد۷/۷*۵/۷مم مشهوداست که واسکولاریته اندک پریفرال وکانون های پراکنده میکروکلسیفیه دارد.دربخش قدامی لوب چپ تیروئیدیک ندول ایزوتاهیپواکوباحدودناواضح به ابعاد۷/۷*۴مم باویژگی های مشابه ندول های لوب راست روییت شد.نگرانم جواب بدید اینا میتونن سرطانی باشن؟جراحی بایدبشم؟؟خیلی میترسم تشکر

  • موسسه تیراد
   1398/11/05 9:06 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   بهتر است برای یک بررسی دقیقتر به مرکز مراجعه کنید، تا در صورتی که نیاز بود برای شما یک نمونه برداری انجام شود.

 • محمد توکلی
  1398/10/30 11:02 ب.ظ

  سلام خسته نباشید قربان من خواهرم ازمایش داد یه ندول هایپو اکو ۴ میلیمتری در سمت چپ دارن ضخامت ایسم و اندازه لوپ ها طبیعی است پارانشیم غده تیروعید وایسم هتروژن میباشد چه باید کرد تست tsh هم نرمال و خوب است .خیلی نگرانم

  • موسسه تیراد
   1398/12/14 11:12 ق.ظ

   سلام
   پاسختان را در سوالتان درج کردم اگر سوال دیگری بود در خدمتم

 • مهین
  1398/10/30 1:16 ب.ظ

  سلام.من سونوگرافی دادم نوشته درجانکشن ایسموس بالوب چپ یک ندول ایزوتاهیپواکو به ابعاد۱۰*۴میلیمترروئیت شدکه این ندول واسکولاریته عمدتا پریفرال داشته تعدادکمی میکروکلسیفیکاسیون دربخش خلفی آن دیده میشود که fnaتوصیه میشود.دراطراف غده ساب مندیبولارراست چندلنفراکتیو واجدناف اکوژن باابعاد۱۴*۸م.م روئیت شد خیلی نگرانم میشه این ندولها بدخیم باشه؟البته تعدادش زیاده این دورونوشتم که همش هیپواکو هستن

 • مهرشاد
  1398/10/28 12:21 ب.ظ

  با سلام
  سن من ۳۲ سال اقا هستم
  در بررسی سونوپرافی بنده یک ندول hypoechoic با اندازه ۳.۳*۲.۱ میلیمتر وجود داشت بعد چهار ماه و بیست روز در سونوگزافی اندازه ندول دارای اندازه ۳.۸*۲.۳ میلیمتر شده است در دفعه اول همه ازمایش های خون بنده نرمال بوده است.
  میخواستم بدونم ایا این ندول خطرناک است یا فقط باید پیگیری شود و خطری ندارد
  ممنون و تشکر

  • موسسه تیراد
   1398/11/01 8:17 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   عکس سونوگرافی تون رو برای پیج اینستا دایرکت کنید تا ببینیم
   موفق باشید

 • Zahra
  1398/10/23 10:31 ب.ظ

  سلام. وقت بخیر. میخواستم از شما راهنمایی بخوام سونو دادم نوشته که در زنجیره های ژوگولر داخلی دو طرف لنف نودهای هیپواکوی oval به اقطار ۷-۱۲ میلی متر در طرف چپ و ۷-۱۷ میلیمتر در طرف راست با SAD تا ۵ میلیمتر رویت شد. چکار باید بکنم. و به دکتر چی بروم.

  • موسسه تیراد
   1398/10/26 8:12 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   این مسئله مهمی نیست و در صورتی که سونوگرافی شما دقیق است می توانین ۶ ماه بعد مجدد آن را تکرار کنید

 • کرمانی
  1398/10/23 5:12 ب.ظ

  با سلام
  جواب سونوگرافی من:
  هر دو لوب تیروئید مختصر بزرگتر از حد طبیعی با اکوی پارانشیم هتروژن حاوی میکرو ندول های متعدد هایپو اکو به حداکثر قطر ۳mm که مطرح کننده تیروئید های مزمن میباشد.
  چک Anti tpo جهت رد تیروئیدیت های اتوایمیون توصیه میگردد.
  لوب راست تیروئید با ابعاد۱۹میلی متر *۲۲*۴۱ و حجم تقریبی ۹.۷cc و لوپ چپ به ابعاد ۲۳*۴۱* ۱۶mm و حجم تقریبی ۸.۴mm مشهود است.
  ندول هایپراکو به ابعاد ۵.۵mm در قسمت مدیال لوپ چپ تیروئید و همچنین ندول هایپو اکو به ابعاد ۹.۷mm در قسمت تحتانی لوب چپ تیروئید مشاهده میشود
  ایسموس با ضخامت ۴mmمشاهده شد.
  تصویر لنف نود هایپو اکو Oval s Shape به ابعاد بزرگترین ۱۸.۹mm در زنجیره قدامی هر دو سمت گردن مشاهده میشود.
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • موسسه تیراد
   1398/10/26 8:14 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   درمان شما درمان طبی است و موارد تکمیلی تان را برای بررسی تیروئیدیت هاشیموتو انجام بدین و نیازی به جراحی نیست

 • احسان
  1398/10/20 7:33 ب.ظ

  سلام من مادرم یه ندول هایپو اکو به قطر ۴ میلیمیتر دارند اندازه لوپ ها و تست tsh هم نرمال است ایا نیاز به درمان یا نمونه گبری هست تو را خدا نگرانم

  • موسسه تیراد
   1398/10/22 8:57 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   یک سونوی پیگیری کافی هست برای مادر شما
   موفق باشید

 • کیمیا
  1398/10/15 5:37 ب.ظ

  سلام خسته نباشینق
  مادر من سونوگرافی داپلر داده ودر اون نوشته که ضخامت ایسم ۶ میلی متره و یک ندول هیپواکو دوازده میلی متری در یک سمته و در سمت دیگه یک توده هیپو اکو بیضی شکل ۱۸×۵۰ میلی متر دیده شده
  این یعنی چی و ما الان باید چیکار کنیم؟
  ممنون میشم جواب بدین

  • موسسه تیراد
   1399/02/13 9:49 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   با توجه به مشخصات ندول باید نمونه برداری انجام بشه می تونین برای نمونه برداری تخصصی به مرکز ما مراجعه کنید، برای دریافت نوبت تماس بگیرید

 • صمدی
  1398/10/11 12:20 ب.ظ

  سلام.
  مادر من سونوگرافی انجام دادن و نوشته شده که تصویر یک ندول هترواکوبه دیامتر ۲/۵ میلی متر با Border منظم و فاقد کلسیفیکاسیون در مدیال بود چپ تیروئید رویت شد.
  هر دو بود تیروئید دارای سایز افزایش یافته و اونی پارانشیم طبیعی هستند.
  البته مادرم سابقه ی گواتر هم دارن حدود ۳۲ سال پیش.ممنون میشم پاسخ بدید.

  • موسسه تیراد
   1398/10/14 2:59 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   اگر واقعا ۲.۵ میلی متر است نیازی به اقدام خاصی ندارد ولی ۲.۵ سانت باشد باید نمونه برداری شود دقت کنید که در سونوگرافی واحد سانتی متر و میلی متر اشتباه نشده باشد

 • مسلم
  1398/09/24 3:20 ب.ظ

  سلام،من۴۴سالمه،درسونوگرافی یک ندول هایپواکو وهتروژن به اندازه ۴۶.۳۵در لوپ چپ تیرویید ودوندول در لوپ راست به اندازه ۱۱ و۶میلیمتر هست،چکارباید بکنم؟

 • مهنوش
  1398/09/23 1:17 ب.ظ

  سلام میشه این سونوگرافی را برام توضیح بدید در سونو انجام شده چند لنف نود کوچک به ابعاد ۸ و ۱۰ و ۱۲ MM در ناحیه ساب ماندیبولار چپ دیده میشود
  یک ضایعه کاملا هیپواکویک تقریبا کیستیک به ابعاد ۵*۶ MM در خط وسط در بالای غضروف تیرویید دیده میشود.

  • موسسه تیراد
   1398/10/14 2:46 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   به نظر می رسه این سونوگرافی مشکل خاصی نداره و نگران نباشید

 • محمد
  1398/09/20 11:30 ق.ظ

  سلام؛ لطفاً درباره سونوگرافی تیروئید و گردن زیر اعلام نظر فرمائید. خیلی خیلی نگرانم! هر دو لوب تیروئید و ایسم سایز:

  (Rl=43×۱۶×۲۱ mm, LL =47×۱۴.۸× ۱۲.۶mm
  ایسم = ۳.۳mm)و اکوی coarse دارند.
  Hypo echoing patch با ابعاد حدود ۱۲.۵×۵.۵ mm در قدام لوب چپ با حدود il defined بدون میکروکلسیفیکاسیون مشاهده شد. در هر دو لوب تعدادی colloid cyst با حداکثر دیامتر۲mm دیده شد. ۵-۳ لنف نود با نمای راکتیو با حداکثر دیامتر ۴mm ×۱۶ در زنجیره ژوگولار دو سمت مشهود است. در زنجیره خلفی دو سمت گردن نیز یافته ای به نفع lap مشاهده نشد. با سپاس فراوان

  • موسسه تیراد
   1398/09/20 11:58 ق.ظ

   سلام، لطفا برگه سونوتون رو به صفحه اینستاگرام موسسه ارسال کنید
   آی دی tiradsono

 • علی
  1398/09/10 7:42 ب.ظ

  سلام من مادرم یه ندول هایپو اکو به قطر ۴ میلیمیتر دارند اندازه لوپ ها و تست tsh هم نرمال است ایا نیاز به درمان یا نمونه گبری هست تو را خدا جواب بدید

 • hani
  1398/09/02 8:25 ب.ظ

  سلام خسته نباشیدمن سونوانجام دادم ونوشته ندول کیستیک ب قطر۴میلیمتردربخش فوقانی وب قطر۶میلی متردربخش تحتانی وندول هیپواکوب قطر۵*۴میلی دربخش میانی و ب قطر۲میلی دربخش خلفی میانی لوب راست تیروییدمشاهده شد.میشه خواهش کنم بگیدکه ایاخطرناکه ونیازب بیوپسی داره؟ممنونم اگرجواب بدیدفکرم درگیره

 • شکوفه
  1398/08/13 3:38 ب.ظ

  سلام.خسته نباشید .به نظرتون من نیاز به بیوپسی دارم . ممنون
  parentchymal echopattern is heterogenous and containing multiple solid hypoechhoic nodularity in favor of chronic thhyroiditis.
  There is a 4×۲ mm cyst at right lobe
  There is a 10×۵ mm solid of cervical pathologic lymphadenopathy or vascular encasement.

 • المیرا
  1398/08/04 8:10 ب.ظ

  سلام سونو تیرویید من
  تصویر ندول هایپواکو با مارژین مختصر ناواضح به ابعاد ۷و۸میلی

 • رضا
  1398/07/25 5:13 ب.ظ

  سلام.میکروندول هیپاکوی متعدد با قطر کمتر از ۲ میلیمتر در دولوپ تیروئیدخطرناک و نیاز به نمونه برداری دارد؟

  • موسسه تیراد
   1398/07/26 2:54 ب.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   خیر اینطور نیست
   موفق باشید

   • رضا
    1398/07/26 3:52 ب.ظ

    ممنونم از شما

 • رضا
  1398/07/11 0:35 ق.ظ

  سلام چند روز است یک توده گردنی دارم که سونوگرافی کردم و جواب سونو نوشته
  لوب راست محتوی ندولهای ۱۲و۹ و ۲و۲ و ۳و۳ و ۵و۵ میلیمتر و لوب چپ محتوی توده کپسوله حدودا ۷۰×۴۶ میلیمتر میباشد .
  آیا این خطرناک است یا سرطانی است .
  ممنون از پاسخ گویی

  • موسسه تیراد
   1398/07/11 8:24 ق.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   مشخصات ارسالی شما از سونو کامل نیست و نمی توان با این مشخصات بررسی انجام داد
   موفق باشید

 • زهراشیروانی
  1398/07/04 10:39 ب.ظ

  اطلاعاتون عالیه….لطفا من را راهنمایی کنید……من توده هیپواکو دارم….و الان درحال حاضر و زنم بالامیره،به شدت کم حوصله،عصبی،بدخلق شدم،موهایم دارن زودتر از عرف سفیدمیشن،مدام خسته ام حالت کوفتگی دارم….میخواهم بدونم اینهاربطی به این توده داره یا نه…لطفا راهنمایی کنید،،درحال حاضرفقط لووکسین می خورم

  • موسسه تیراد
   1398/07/05 4:56 ب.ظ

   سلام دوست عزیز ؛
   توده های تیروئید ممکن است که فانکشنال باشند یا نداشته باشند و اگر فانکشنال باشد و با ترشح هورمون همراه باشن، در اینصورت با ایجاد علامت هایپرتیروئیدی این علائم رو توجیه کنند، بهترین حالت اینه که یک آزمایش خون انجام بدید و عملکرد تیروئیدتون بررسی شود که اگر نرمال باشد این علائم مرتبط با این مسئله نخواهند بود ولیکن بررسی و درمان توده خودش امری جدای از این مسئله است،
   موفق و شاد باشین

 • فریبا
  1398/06/23 2:33 ب.ظ

  با سلام من سونو تیرویید دادم و در جواب سونو این اومده
  There is a lobulated well-defined solid and hypo echoic nodule measuring 16×۱۵×۱۱ mm in rightthyroid lobe
  Hypo echoic thin rim (halo sign) is also noted
  ببخشید طولانی شد فقط خیلی خیلی نگرانم میخواستم بدونم مشکل خیلی حادی هست؟

  • tirad
   1398/06/24 3:03 ب.ظ

   سلام دوست عزیز،
   با توجه به پاسخ سونو، شما به احتمال زیاد شما به یک نمونه برداری تحت گاید سونوگرافی نیاز دارین، در حقیقت مورد دیگری را نمی توان از این سونو برداشت کرد و نگران نباشید
   موفق و شاد باشید

 • امیرحسین
  1398/04/28 0:29 ق.ظ

  سلام مدول هیپواکو به قطر سه میلیمتر در آب چپ خطرناک هستش معمولا یا خیر

  • tirad
   1398/04/29 6:10 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر اگر مسئله تنها همین هست و تشخیص دقیق باشد مشکلی نیست و فقط باید تحت فالوآپ و سونوگرافی شش ماه بعد باشید
   موفق و شاد باشید

 • علیرضایوسفی
  1398/03/20 2:49 ب.ظ

  سلام من ۳سال هست که برای درمان تیروئید ازقرص میت مازول استفاده میکنم الان ندول هایپواکو به قطر۶م م درسمت راست و۱۲م م درسمت چپ گلو مشاهده شده

  • mkey
   1398/03/20 3:53 ب.ظ

   سلام
   لطفا سوالتون رو مطرح کنید تا پاسخ پرسشتون رو ارسال کنم

   • سمیرا
    1398/07/30 8:57 ق.ظ

    سلام روزتون بخیر. من ۲۵سالمه. لطف میکنین این سونو رو بگین که چیه.
    ضخامت ایسم ۲/۲
    ابعاد لوب راست ۴۵/۲۲/۱۹ولوب چپ ۳۰/۱۳/۸
    تصویر ندول سالید کیستیک به ابعاد تقریبی ۲۹/۲۲/۲۰میلیمتر در پل تحتانی _میانی لوب راست(tirads=3) دیده شده و همچنین ندول سالید هایپواکو به ابعاد۸/۶میلیمتر در پل فوقانی لوب راست (tirads=5)با حدود مشخص بدون شواهدی از کلسیفیکاسیون مشهود است.
    در بررسی از زنجیره ژوگولار دو طرف تصویر لنف نود هایی متعدددارای هلیوم به حداکثر SAD=4mmدر سمت راست مشهود است

   • سمیرا
    1398/07/30 10:17 ق.ظ

    سلام روز بخیر امکانش هست سونو زیر رو تفسیر کنید ممنون میشم
    ضخامت ایسم ۲/۲
    ابعاد لوب راست ۴۵/۲۲/۱۹ولوب چپ ۳۰/۱۳/۸
    تصویر ندول سالید کیستیک به ابعاد تقریبی ۲۹/۲۲/۲۰میلیمتر در پل تحتانی _میانی لوب راست(tirads=3) دیده شده و همچنین ندول سالید هایپواکو به ابعاد۸/۶میلیمتر در پل فوقانی لوب راست (tirads=5)با حدود مشخص بدون شواهدی از کلسیفیکاسیون مشهود است.
    در بررسی از زنجیره ژوگولار دو طرف تصویر لنف نود هایی متعدددارای هلیوم به حداکثر SAD=4mmدر سمت راست مشهود است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست