توده هیپواکو در تیروئید چیست

توده هیپواکو در تیروئید چیست

شاید تا کنون لفظ توده هیپواکو را شنیده باشید و این برایتان سوال باشد که توده های هیپواکو چه نوع توده هایی هستند و این توده ها به چه شکلی به وجود می آیند، اثر آنها چیست، درمان توده های هیپواکو به چه شکل انجام می شود، عوارض این توده ها چیست و به طور کل توده هیپواکو در تیروئید چیست و چطور درمان می شود، موسسه تیراد پاسخ این سوالات شما را در این تاپیک مطرح می کند.

ندولهای تیروئید، گره های کوچکی هستند که در غده تیروئید که در پایه گردن شما قرار دارد، و در مورد ارتباط ندولها و گواتر و بزرگ شدن تیروئید نیز باید گفت، گواتر به معنی بزرگ شدن غده تیروئید است و در مواردی نیز ممکن است ندول ها در کنار هم جمع شده و به آنها ندولهای گواتری اتلاق شود، ندولها اکثرا کوچک بوده و در حین معاینه و یا بررسی سونوگرافی تشخیص داده می شوند.

تیروئید در بارداری

هیپواکو یعنی چه؟

در رابطه با لفظ هیپو ، این لفظ به نحوه تشکیل تصاویر در سونوگرافی و شیوه ای بر می گردد که در این تصاویر دیده می شود، سونوگرافی از امواج صوتی تشکلی می شود که در بافت ها استخوانها، عضلات و سایر قسمتهای بدن عبور می کند و از این اندامها تصاویری را می سازد.

بازگشت این امواج و راهی که باعث تولید تصاویر می شود به عنوان اکوژن شناخته می شود، قسمتهایی با اکوژنیسیته کمتر، تیره تر دیده می شود و هیپواکو نامیده می شود و قسمتهایی که با اکوژنیسیته بالاتر نمایان می شوند روشنتر دیده شده و به آن هاپیراکوژن نامیده می شود. این نکته در سونوگرافی تیروئید نیز صادق است و توده های هیپواکو در تیروئید نیز مشهود هستند.

ندولهای هیپواکوئیک (توده هیپواکو در تیروئید) گاهی به عنوان ضایعه هیپواکوئیک نیز خوانده می شوند، این توده ها اکثراً تیره تر از دیگر قسمتها دیده می شوند و اغلب نشان دهنده این است که توده به شکل جامد است (بسیاری از توده های تیروئید پر از مایع هستند)

توده هیپواکو در تیروئید

آیا توده های هیپواکو سرطانی هستند؟

توده های تیروئید در موارد بسیار زیادی خوش خیم هستند و تنها بین ۲ تا ۳ درصد از این توده ها بدخیم و سرطانی به حساب می آیند، ندولهای بدخیم تیروئید می توانند به دیگر مناطق نیز دست اندازی کرده و به اصطلاح دچار متاستاز شوند، این توده ها خطرناک هستند و باید به آنها رسیدگی کرد ولی همانطور که گفته شد درصد بسیار کمی از توده ها سرطانی هستند.

هیپواکو بودن توده ها احتمال سرطانی بودن آنها را کمی افزایش می دهد اما این به معنی تشخیص قطعی نیست و تنها یک دلیل است تا پزشک نظارت بیشتر و بررسی های بیشتری مانند بیوپسی را برای آنها انجام دهد، این توده ها به این دلیل که جامد هستند و آمار نشان می دهد توده های سرطانی بیشتر به شکل جامد ایجاد می شوند احتمال سرطان را کمی تقویت می کند و باید بررسی های تکمیلی انجام شود. توده هیپواکو در تیروئید

توده های هیپواکوژنیک چگونه به وجود می آیند

وجود توده در تیروئید مخصوصا در بزرگسالان بسیار شایع است و در تیروئید درصد بسیاری از افراد بزرگسال در صورت انجام سونوگرافی، توده ها دیده می شوند این توده ها می توانند به دلایل مختلفی ایجاد شوند از جمله توده هیپواکو در تیروئید

 • کمبود ید
 • رشد بیش از حد بافت تیروئید
 • وجود کیست تیروئید
 • تیروئیدیت و بیماری خودایمنی هاشیموتو
 • گواتر

اگر توده تیروئید هیپواکویک ( توده هیپو اکو در تیروئید ) در سونوگرافی دیده شود پزشک بعد از آن چه کاری انجام می دهد

پزشک در این مورد ممکن است تا بر اساس دیگر شواهد تصمیم بگیرد موارد زیر را برای یک بیمار تجویز کرده و انجام دهد.

بیوپسی و یا نمونه برداری تیروئیدتوده هیپواکو در تیروئید

نمونه برداری بدون بیهوشی و تنها توسط یک سوزن و با بی حسی موضعی از مناطقی از تیروئید انجام می شود که پزشک در سونوگرافی به عنوان بافت هدف مد نظر قرار می دهد، به این نوع نمونه برداری نمونه برداری سوزنی یا FNA هم اطلاق می شود که به طور کامل در همین سایت در مورد آن توضیح داده شده است و شما می توانید از طریق این لینک این مطلب را مطالعه نمائید.

آزمایش خون

به وسیله آزمایش خون سطح هورمونهای تیروئید شما سنجش می شود تا پزشک از عملکرد صحیح غده تیروئید شما مطمئن شود

اسکن تیروئید

اسکن تیروئید که با استفاده از مقدار کمی ید رادیواکتیو انجام می شود تا میزان جذب ید توسط قسمتهای مختلف تیروئید بررسی شود که در این صورت پزشک توانایی بهتری برای تشخیص توده موجود خواهد داشت و عملکرد تیروئید شما را می سنجد.

درمان توده های تیروئید

خوشبختانه پیشرفت علم کمک شایانی به سلامتی انسان می نماید، این پیشرفت در زمینه بیماریهای تیروئید نیز مشهود بوده است و درمانهای موثر و مثمر ثمری از جمله آراف تیروئید و ماکروویو می تواند در بسیاری موارد بالاخص توده های خوش خیم کمک کننده باشد، خبر خوش در این مورد این است که با اینکه همچنان جراحی توده های بدخیم خط اول درمان سرطان تیروئید هست ولیکن برخی از توده های بدخیم تیروئید نیز امروزه با کمک روش آر اف و ماکرو قابل درمان هستند، از جمله در مواردی که توده کوچک بوده و یا بنا به هر علتی امکان جراحی آن وجود نداشته باشد از این روش به عنوان یک روش آلترناتیو استفاده می شود.

و همچنین بیماران محترم باید این را بدانند که این روش های درمانی در ایران نیز درحال انجام است و از سال ۹۲ به شکل روتین برای بسیاری از بیماران انجام شده است، در همین سایت می توانید از تجربیات بیماران استفاده و در مورد این اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. توده هیپواکو در تیروئید

توصیه آخر

در موارد زیادی مراجعین به موسسه تیراد را مشاهده کرده ام که به محض شنیدن نام توده بدخیم و سرطان روحیه خود را باخته و به دنبال راهی در رسیدن به ناامیدی هستند (!!!) ولی این نکته را در نظر بگیرید که درصد پائینی از توده های تیروئید خطرناک هستند و درمان آنها مشکل است و نباید به راحتی در این موضوع نگران شد، با بررسی توده ها اگر قابلیت درمان توسط امواج آر اف وجود داشته باشد این درمان انجام شده و بیمار بدون بستری و عوارض بعدی درمان می شود و اگر نه روشهایی مانند جراحی و در مراحل پیشرفته شیمی درمانی قابل انجام خواهد بود. توده هیپواکو در تیروئید

توده هیپواکو در تیرو

۳.۴ / ۵. ۲۹

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری

۱۳۶ دیدگاه. Leave new

 • سلام لطف کنیداگه امکان داره سونوی زیررا تفسیر کنید.
  هردو لوب تیروئیدابعادی پارانویا نرمال دارند
  ضخامت ایسم۳میلیمتر میباشد
  ندول هایپراکو۸×۴میلیمتر لوب راست تیروئیدمشهودات
  ضایعه کیستی درتیروئیددیده نشد
  لنفادنوپاتی گردن درسی ژوگولر دیده نشد.
  منتظر جوابتون هستم ممنون

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  لطفا راهنماییم کنین جواب سونوی من
  هردولوب تیروئید ابعاد طبیعی،اکوی هر دو اولوب هتروژن،نودل هایپو اکو با حدود نامنظم ۱۷*۱۱،بدون کلییفیکاسیون،افزایش واسکولاریته مشاهده نشد،تیروئیدیت حاد در تشخیص افتراقی در نظر داشت
  نودل هایپو اکو ۳*۱/۷ در لوب راست
  قطر قدامی خلفی ایسم ۱/۹
  شواهد massوlap پاتولوژیک دیده نشد

  پاسخ
 • در هر دو لب تیروئید چند کیست ساده۴میلی متر وجود دارد که خوش خیم هستند و گره هیپو کوئیک ۲۲۴ میلی متر کاملا مشخص در قطب فوقانی و میانی لوب RTدیده میشودطبق ATA گره های فوق الذکر دارای سو ظن میباشد

  پاسخ
 • باسلام
  اگه امکانش هست جواب سونوگرافی بنده رو بدید
  ابعادهردولب تیروییدنرمال میباشد،آکوی پارانشیمی آنهانرمال میباشد،درسمت چپ گردن ضایعات سالیدهیپواکوژن متعددی که بزرگترین آنها۱۷mmمیباشد(لنفادنوپاتی).

  پاسخ
 • سلام آقای دکتر
  من سال گذشته (۲۰ ماه قبل) به دلیل ندول مشکوک پاپیلاری با توصیه نامه شما جراحی کامل تیرویید کردم و هر ۶ ماه سونوگرافی و ازمایشات انجام میدم. در سونو جدید یک کانون هایپر اکو گرد با قطر ۳.۴ میلی متر در لب راست مشاهده شد که در کالرداپلر وجود فلو عروقی در آن مشاهده می شود. در زنجیره قدامی دوطرف گردن لنفادنوپاتی پاتولوژیک مشاهده نشده است.
  ممنون میشم نظرتون بفرمایید

  پاسخ
 • فرشيد اسفندياري
  1399/11/19 12:20 ب.ظ

  با سلام و خسته نباشید لطفا راهنمایی میفرمائید
  سونو تیروئید همسرم رو گرفتم
  نوشته : لوپ راست تیروئید به ابعاد ۱۲*۱۳*۲۹ به ابعاد ۲.۵cc
  لوپ چپ به ابعاد ۱۰*۱۳*۲۸ و ب حجم ۲.۲cc
  اکوژنیسیته پارانشیمال هر دو لوب طبیعی میباشد
  دو ندول هیپواکو با حدود نسبتا ill-defined به قطرهای ۸mm و ۱۰mm در پل فوقانی و ندول مشابه به قطر ۱۳mm در پل لوب راست دیده میشود . fna موکد است .
  سودوندول به قطر ۸mm در پل فوقانی لوپ چپ دیده میشود .
  در بررسی گردن و نواحی سوپراکلاویکولار دو طرف lap در سایز و شکل پاتولوژیک دیده نشد .
  با تشکر

  پاسخ
 • باسلام درسونوگرافی انجام شده امروزم نوشته تیرویید لوب راست با ابعاد ۴۷× ۱۵×۱۶ میلیمتر وحجم ۵/۷ سی سی ولوب چپ باابعاد ۴۴×۱۴×۱۵میلیمتر وحجم ۴/۱سی سی وناحیه ایسموس باضخامت ۲میلیمتر با اکوی کاهش یافته و قدری هتروژن و واسکولاریته افزایش یافته رویت شد ندول وکیست رویت نشد ممنون میشم توضیح بدید.

  پاسخ
 • با سلام و احترام
  در سونوگرافی من هر دو لوب وایسموس تیرو‌ید نرمال،تصویر یک توده ایزواکو هموطن با شکل و حاشیه منظم ،بدون کیست و بدون میکروکلسیفیکاسیون با نمای سونوگرافیک در ابعاد ۱۶*۱۰میایمتر در لوب چپ مشاهده شده است لطفاً راهنمایی کنید این وضعیت تا چه حد سرطان است . ممنون

  پاسخ
 • سلام آقای دکتر خسته نباشید در جواب سونوگرافی تیروئید و پاراتیروئید من اینگونه نوشته شده بود که هر دو لوب تیروئید سایز و اکوی نرمال دارند قطر قدامی خلفی ایسم ۵.۶ میلی متر حداکثر نرمال اندازه‌گیری گردید تصویر ندول هایپو اکو با حدود مشخص به ابعاد ۷ *۱۲ میلی متر حاوی کلسیفیکیشنcoarse داخلی در قسمت خلفی لوب چپ تروئید مشهود استtirad=4b تصویر ندول هایپر اکوی دیگر به ابعاد تقریبی ۵*۴میلیمتر در ایسم مشهود استFNA جهت بررسی دقیق تر پیشنهاد می شود.RT.LObe=18*19*36
  LT.lobe=18*20*37
  mm=7.3cc
  mm=6.5cc

  پاسخ
 • سلام جواب سونوی مادرم نوشته تصویر یک ندول سالیدهایپو اکو باحاشیه نامنظم حاوی میکروکلسیفیکاسیون درقسمت میانی لوب چپ تیروئیدمشاهده گردید،این چقدرمیتونه خطرناک باشه؟؟؟ ممکنه سرطان باشه؟؟؟

  پاسخ
 • باسلام خدمت آقای دکتر
  جواب سونو گرافی من ندول سالید هایپواکو بدون کلسیفیکال با حاشیه shapبه اندازه ۱۷در۱۲در جانکشن لوب چپ ایسموس رویت شد برسی تکمیلی باfnaتوصیخ میگردد کپسول تیرویید نرمال است و لنفادنوپاتی رژیونال رویت نمیشود ممنون میشم توضیح بدید

  پاسخ
 • سلام, خسته نباشی آقای دکترم لطفا راهنمایی بفرمایید
  دربررسی سونوگرافیک ازتیروئید,ابعاد هردو لوپ تیروئید درمحدوده نرمال بوده,ندول های متعدد بصورت ایزو_هیپراکو با نمای داخلی هموژن (فاقدcalcificationداخلی)مشاهده شد بزرگترین ندول در لوب راست تیروئید به ابعاد۱۲*۸ mm ودر لوب چپ به ابعاد ۱۰*۵ mm مشاهده شد(TIRADS_3)
  ابعاد لوب چپ تیرو ئید ۳۶*۱۸ mmولوب راست۴۲*۱۷ وقطرAP,isthmus:5/8 mm

  پاسخ
 • سلام,دربرسیسونوگرافیک ازتیروئید,ابعاد هردو لوپ تیروئید درمحدوده نرمال بوده,ندول های متعدد بصورت ایزو_هیپراکو با نمای داخلی هموژن (فاقدcalcificationداخلی)مشاهده شد بزرگترین ندول در لوب راست تیروئید به ابعاد۱۲*۸ mm ودر لوب چپ به ابعاد ۱۰*۵ mm مشاهده شد(TIRADS_3)
  ابعاد لوب چپ تیرو ئید ۳۶*۱۸ mmولوب راست۴۲*۱۷ وقطرAP,isthmus:5/8 mm

  پاسخ
 • با سلام.جواب سونوی مادرم رو گرفتم و خیلی نگرانم.میشه نظرتون رو بفرمایید.
  در بررسی سونوگرافیک انجام شده از تیروئید و گردن:

  غده تیروئید سایز نرمال دارد.لوب راست به سایز ۱۵.۵*۹.۶*۳۲.۲ میلی متر و لوب چپ به سایز ۱۳.۴*۱۲.۷*۲۷.۳ میلی متر است.ایسم:۲.۱ میلی متر.
  ندول های ۴*۳.۴ میلی متر,۵*۵.۴ با اکوی هتروژن و بدون مارژین مشخص در لوب چپ تیروئید مشاهده شدند.
  ندول های هایپو اکو ۳.۵*۳.۴ , ۲.۸*۳ و ۳.۷*۴ در لوب راست تیروئید مشاهده شدند.
  اکوی پارانشبمال تیروئید coarse و هتروژن است.
  کیست و کلیسفیکاسیون در پارانشیم تیروئید مشاهده نشد.
  در زنجیره قدامی هر دو طرف لنفانوپادی مشاهده نشد.
  غدد بزاقی ساب مندیبولار و زیرزبانی سایز و اکو نرمال دارند.
  اکو عضلات و نسج نرم گردن در حد نرمال است.

  در آزمایش خون عدد anti TPO : 45
  و TSH: 9

  پاسخ
 • آیا نودل تیروئید درد داره بدخیم بودن چه علائمی داره

  پاسخ
 • س اقای دکتر خسته نباشید
  چند روز پیش ازمایش دادم سطح TSH0/05بود سونو هم رفتم
  جواب داده یک ندول هیپو اکو به اندازه ۶×۶.۵ م م در لوپ راست مشاهده شد که حاوی یک کانون کلسیفیه داخلی میباشد
  این چقدر خطرناکه

  پاسخ
 • سلام تفسیر سونوگرافی تصویر یک ناحیه هایپواکوباحدودلولوله دارای واسکولاریته سنترال باابعاد۶*۱۰میلی متر درناحیه سوپراکلاویکولار چپ دیده شدکه مشکوک به غده لنفاوی پاتولوژیک است FNAاز آن توصیه می‌شود

  پاسخ
  • سلام
   بهتره نمونه برداری کنید.

   پاسخ
  • حمید قانعی
   1399/10/28 10:15 ب.ظ

   با سلام ببخشید مزاحم میشم
   در جواب سونوگرافی مادرم که ۶۵ سال داره اینو نوشته.و ضمنا اگه از روبرو به مادرم نگاه کنیم کتف سمت چپ درد داره و درد به سشنه اش میزنه
   در سونوگرافی انجام شده سایز و اکوپترن لوب چپ و راست و ایسم تیروئید در حد طبیعی است
   ندول تیروئیدی هیپواکوئیک با کپسول مشخص اطراف آن به ابعاد ۴ در ۶ میلیمتر و در لوب چپ تیروئید مشهود است
   ندول مشابه به ابعاد ۵ در ۸ میلیمتر در لوپ راست تیرویید دیده میشود
   ابعاد لوپ رایت ۱۳ در ۲۱ میلیمتر و لوپ چپ ۱۰ در ۲۱ میلیمتر و ضخامت ایسم تیروئید ۳/۵ میلیمتر می باشد
   لنف نود تیپ راکتیو به ابعاد ۷ در ۲۴ میلیمتر در فضای کاروتید چپ مشاهده میشود . لنف نود مشابه به ابعاد ۴ در ۱۲ میلیمتر در فضای کاروتید راست دیده میشود
   جسارتا بقیه نوشته ها نرمال یا دیده نشد و طبیعی می باشد
   ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. درد میکشه چها روزه
   دکتر هم قرص
   تریامترن اچ و سوستاک ۲/۶ و نوافن داده
   و اینم بگم جواب اکو هم خوبه و دکتر قلب گفته قلبت مشکل نداره

   پاسخ
 • وجیهه عابدی
  1399/09/24 4:37 ب.ظ

  شوهرم رفته سونو تیرویید میشه بگین جواب سونو خوبه یانه؟
  اکوی پارانشیم هردولوب تیروییدبسیارCoarseهمراه بانواحی هایپواکوی متعددمطرح کننده بیماریهای پارانشیمال می باشد،تطبیق باتستهایFunctionalشود
  درزنجیره ژوگولاردوطرف تصویرتعدادی غده لنفاوی بدون نمای سونوگرافیک مشکوک دیده می‌شود که بزرگترین آنها۵_۱۹وسمت راست۶-۱۵میل است

  پاسخ
 • سلام آقای دکتر وقتتون بخیر ۳۲ سالمه .چندماه پیش در سونو از گردن متوجه گره تیروئید شدم .بعد در سونو دوم
  کاهش اکو هر دو لوب و ایسموس تیروئید (دیامتر قدامی خلفی لوب ها =۱۷میلیمتر)با نمای سونو گرافیک تیروئیدیت مشاهده شد .
  تصویر یک توده قدری هیپواکو هموژن با شکل و حاشیه منظم ، دارای کیست و بدون میکروکلسیفیکاسیون با نمای سونو گرافیک (ضایعات قویا خوش خیم یا گروه TIRADSIII)در ابعاد ۳×۶میلیمتر در ایسموس لوب راست مشاهده شد .
  آدنو پاتی با نمای سونو گرافیک‌تومورال در هیچ یک از سطوح گردنی مشاهده نگردید .
  یافته ای به نفع آدنوم پاراتیروئید در دو طرف مشاهد نشد .

  پاسخ
 • سلام خسته نباشین
  سونو گرافی تودده سمت راست گردن:
  لنفاد نوپاتی هیپو اکو با مرکز نکروزه به ابعاد ۲۸*۱۱ MMدر زنجیره خلفی سنت راست گردن دیده میشود که احتمال لنفادنیت عفونی و یا METASTATICمطرح است
  هممچنین لنفاد نوپاتی دیگری به ابعاد MM۱۴*۷ در ناحیه سباب اوریکولار و به ابعاد MM۴*۸ در سو پرا کلاویکور راست گردن مشهود است و هیچ دردی هم نمیکند

  پاسخ
 • Bahar hoseyni
  1399/09/11 8:24 ب.ظ

  سلام
  در لوب راست تیروئید به سایز ۳۹*۱۵*۱۳و لوب چپ به سایز ۳۷*۱۴*۱۲دارای سایز و اکوی طبیعی هستند ضخامت ایسم ۳.۵mm ندول سالید و کیستیک در لوب راست تیروئید مشاهده نشده
  یک ندول هایپو اکو با حدود مشخص به سایز ۷*۴mmدر لوب چپ بدون کلسیفیکاسیون داخلی و بدون نمای taller than wide رویت شده

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید جواب سونوگرافی من رو اگه امکان داره بگید ممنونم
  لوب راست با ابعاد ۲۱*۱۸*۵۷ mmو حجم ۱۱.۶ cc و لوب چپ با ابعاد ۵۴*۲۰*۲۲ mm وحجم ۱۳ cc اندازهگیری شده
  دیامتر قدامی خلفی ایسم ۶ mm اندازه گیری شد
  سودو نودل های هایپواکو پراکنده در هر دو لوب تیروئید همراه با باندهای ظریف فیبروتیک مطرح کننده تیروئیدیت هاشیموتو رویت می شوند.
  همچنین چند ندول هایپراکو با هاله هایپواکو در هر دو لوب تیروئید دیده می شوند ک بزرگترین انها در سمت راست ب اقطار ۸.۵*۵.۵ mm و در سمت چپ ۹*۵ است.
  لنفادنوپاتی در زنجیره قدامی دو طرف گردن رویت نمی شود

  پاسخ
 • سلام میشه جواب سونوگرافی منو ببگید ممنونم
  لوب راست با ابعاد ۵۷*۱۸*۲۱ mmوحجم ۱۱.۶ cc و لوب چپ با ابعاد ۵۴*۲۰*۲۲ mm و حجم ۱۳ ccاندازه گیری گردیده اند.
  دیامتر قدامی خلفی ایسم ۶ mm اندازه گیری شد

  پاسخ
  • سلام
   تو این متن مشخص نیست که جواب آزمایش تیروئیدتون چی هست. لطفا مدارک و آزمایشات رو واتساپ کنید تا براتون بررسی بشه. ممنون

   پاسخ
 • سلام .نتیجه سونوگرافی من لوب چپ اندازه نرمال ولوب راستدارای اندازه بیشتر از نرمال.دربخش فوقانیوتحتانی لوب چپدو ندول نسبتاایزواکوتاهیپواکوبه قطرتا۳mmدیده شد.درلوب راست بخش تحتانییک نودلایزواکوتاهیپراکوباابعاد تقریبی۱۲ -۱۶mmبدون حدود واضح دیده میشود.دربررسیبافت نرم دو طرف یافته پاتولوژیکی مشاهده نشد

  پاسخ
 • ندارستمی
  1399/09/01 12:43 ب.ظ

  سلام خسته نباشین ببخشید من جواب سونوگرافیم به این صورت است لطفا میشه بگین چیکار باید بکنم ابعاد لوب راست تیروئید۴۶×۱۴×۱۳وابعاد لوب چپ تیروئید۳۷×۱۸×۱۴ ونوشته تصویر یه توده هیپواکوsolidبا نواحی کیستیک کوچک داخلی به دیامتر ۴۵×۴۴×۲۶در ناحیه ایسموس با گسترش به ناحیه retrosternal مشهود است با توجه به سایز ضایعه انجام fna توصیه میشود

  پاسخ
 • با عرض سلام و خسته نباشید خدمت اقای دکتر. خانوم من رفته سونو و این تو جواب ازمایش نوشتن ممنون میشم راهنمایی کنین.
  ندول hypoecho به ابعاد mm 11×۷ در پل میانی لوب راست در مجاورت تراشه مشهود است. Fna جهت بررسی تکمیلی توصیه میگردد

  پاسخ
 • سلام وقت بخیرلطف میکنیدجواب سونوروبگیدقطرpAقطع عرضلوب راست ۱۲mmلوب سمت چپ ۱۱/۵mmاکوژن ۱/۳در۱.۵mmخارجی فوقانی میباشددرلوب راست به ابعاد۱۲/۵/۳.۶mmمشهوداست خواهش میکنم جوابش چیه ؟

  پاسخ
 • سلام وخداقوت لطفامنوراهنمایی کنید سونوگرافی تیروئیدبنده نوشته مدول هایپواکوباحدودناواضح بدون کلسیفیکاسیون واضحبه ابعاد ۴.۶,mm,,در قسمت میانی خارجی لوب راست.ودوندول بانکهای مشایخ باحدودواضح به ابعاد ۳.۳mmو۳.۲درقسمت داخلیفوقانی لوب چپ دیده شده.بااینکه مادربنده در اثر کنسرت تیروئیدازدنیارفتن من خیلی نگرانم ایاوضعیت من نگران کنندس؟ازمایش تیروئیدمن سالم بوده .پیگیری درمان رو چی کارکنم

  پاسخ
 • هدی کایدنژهد
  1399/07/03 0:46 ق.ظ

  سلام لطفا این سونوگرافی بررسی کنید و بگید چیکار کنم
  ابعاد هر دو لب راست و چپ در حد نرمال می باشد،در دو لب و ناحیه ایسموس اکوی پارانشیم هموژن می باشد
  در لب راست تیروئید ندول هیپواکوبیضی شکل به ابعاد۳×۵م.م مشاهده گردید
  همچنین در ناحیه ایسم نیز کانون مشابه به قطر ۵.م.م نمایان است
  کلمسیفیکاسیون در آنها دیده نشد
  لب چپ فاقد توده فضاگیر است
  در نواحی ساب مندیبوس تصویر لنف نودهای راکتیو رویت می گردد
  زنجیره لنفاوی ژوکولار فاقد آدنوپاتی sigificant است

  پاسخ
 • سلام وقت به خیر لطفا اگه امکان داره سونوگرافی زیر را تفسیر کنید.ممنون تیروئید: لوب راست به ابعاد ۲۶*۲۵*۵۵ میلیمتر و در لوب چپ به ابعاد ۱۲*۱۶*۴۶ میلیمتر و ناحیه آیسم به ضخامت ۴میلیمتر و نواحی هیپواکوی متعدد در هر دو لوب که بزرگترین در لوب راست به ابعاد ۱۶*۲۰ میلیمتر و در لوب چپ به ابعاد ۷*۱۲ میلیمتر گردن: نواحی هیپواکو متعدد در زنجیره ژوگولار فوقانی هر دو لوب که بزرگترین در لوب راست به ابعاد ۳/۵*۱۰ و در سمت چپ به ابعاد ۴*۷/۵ دیده شد.

  پاسخ
 • هادیزاده
  1399/06/26 10:52 ب.ظ

  سلام خسته نباشید
  میشه جواب سنوگرافی من رو بگید.ممنون میشم ازتون که نظرشماروهم بدونم.
  دربررسی کلی باکالر normal flow
  درلوب چپ ندول سولید-سیستیک هیپواکو همراه با چندین macro calcification به ابعاد تقریبی ۲۲×۲۵×۱۴mm و حجم ۴.۴cc با حدود نسبتا well defined مشاهده میشود

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید خانم ۳۱ ساله هستم .جواب سونوگرافی تیروئیدم اینه میشه بهم توضیح بدین .ندول solid هیپواکو با حاشیه نامنظم ولوبوله وکانونهای میکروکلسیفیه در زون فوقانی مبانی لوب راست تیروئید به ابعاد ۲۹*۲۴*۲۰ وحجم ۷.۶ccرویت میشود که موجب bulgingکپسول تیروئید شده است .لنف نود به ابعاد ۱۳*۸mm حاوی تغییرات cysticدر زنجیره گردنی راست زون ولترال به ورید ژوگولارمشهود است

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   با توجه به پاسخ سونوگرافی، شما حتما نیاز به نمونه برداری دارید هم از تیروئید و هم از غدد لنفاوی، شاید به جراحی نیاز داشته باشد بنابراین حتما پیگیری کنید

   پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   با توجه به جواب سونوگرافی شما هم نیاز به نمونه برداری از غدد لنفاوی و هم غده تیروئید دارید و ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید و حتما باید پیگیری کنید

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر ممنون میشم جواب سونوی منو هم تفسیر بفرمایید.
  هر سه ناحیه تیروئید با اکوی هتروژن و کورس در حد خفیف بزرگ میباشند و کانون هیپو اکوی ۵ – ۶ میلیمتر در نیمه فوقانی هر دو لب رویت شد.(TRI)
  ضمنا آزمایشtpo بنده ۹۲/۳ بود.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   حتما جواب سونوگرافی ، فیلم سونوگرافی و آزمایشات تیروئیدتان را برای ما ارسال کنید تا بتوانیم نظر بدهیم، می توانید از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید
   شماره واتساپ :۰۹۱۲۰۳۹۶۹۰۷

   پاسخ
 • سلام دکتر عزیز در سونوگرافی مادر۷۵ ساله ام ۲ ندول سالید هایپواکو حاوی کانون های کیستیک به ابعاد۶*۴ mm و ۵*۳ mm در تحتانی اول چپ تیرویید
  و۴ ندول سالید اکوژن به حداکثر ابعاد ۱۱*۶ mm در بوی راست تیرویید مشاهده شده
  میکرو کلسیفیکاسیون ندارد
  لطفأ راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
 • مریم بهرامی
  1399/03/16 5:10 ق.ظ

  سلام دکتر جان من شش هفت سال پیش تیرویدیت تحت حاد داشتم که بعداز چند ماه کورتون ژلوفن خوب شدم مشکلی نداشتم الان یه هفته ست دوطرف گردنم شدید درد داره سونو دادم ۳۷ ساله و خانم هستم نوشته سایز واکسی تیرویید نرمال است بافت نرم گردن بدون ضایعه فضا گیر ندول کوچک هایپواکو به قطرسه ونیم فاقد کلسیفیکاسیون وتغییرات سیستیک لوب چپ بدون ندول لنف نمودهای ری اکتیو به حدکثر چهارده درهشت میلیمتر در زنجیره جوگولارفوقانی دو سمت وبه حداکثر ابعاد نه در سه ونیم درفضای سرویکال خلفی دو سمت دیده میشود دکتر دردشدی د گردن دارم واحساس ورم ولقمه ای تو گلو الانم چندروزه ناپروکسن پونصدسیتریزین شبی یکی پروپرانول استفاده میکنم خواهش میکنم کمکم کنید از خرم اباد

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر. مادرم ۵۴ سالشونه سونوگرافی از گلو انجام داد. نتیجه ش به این صورته: اندازه و اکوی لوب های راست و چپ تیروئید طبیعی است. اقطار لوب راست ۱.۸×۱.۳×۴.۶ و لوب چپ ۱.۶×۱.۵×۴.۴ سانتیمتر است. ضخامت ایسموس ۴ میلیمتر است. در لوب راست یک ندول کمپلکس داری نواحی سالید هیپراکوئیک و کانون هتای سیستیک و با واسکولاریته پایین دیده می شود. این توده در بخش تحتانی و میانی لوب راست به اندازه ۹×۱۵×۱۹ میلیمتر دیده می شود. یک سیست کلوئید ۵ میلیمتری نیز در بالای لوب راست دیده می شود. توده کمپلکس مشابهی به ابعاد ۶×۷×۸ میلیمتر در قطب تحتانی لوب چپ دیده می شود. نمای عروق اطراف و تراشه طبیعی است. آدنوپاتی significant وجود ندارد. میشه لطفا بفرمایید مشکلشون چیه؟ مدت زیادی درد زیاد در گلوشون دارند و صداشون گرفته س و نمیتونن صحبت کنن. صداشون درنمیاد زیاد

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   با توجه به این جواب سونوگرافی، خشونت صدا و گرفتگی و درد قابل توجیه نیست یعنی ممکن است ارتباطی با تیروئید وجود نداشته باشد، اگر مسئله برطرف نشده یک وقت ویزیت حضوری بگیرید تا یک سونوگرافی دقیق در مرکز انجام شود و پاسخ شما به طور کامل و دقیق داده شود، زیرا دقت در سونوگرافی در توجیه پاسخ ها و تفسیر پاسخ ها بسیار مهم است.

   پاسخ
 • خانم عزیزی
  1399/02/16 0:35 ق.ظ

  با عرض سلام و ادب خدمت شما خسته نباشید خانمی هستم ۵۴ ساله مدتی است که در ناحیه گلو احساس درد دارم به تجویز پزشک سونوگرافی انجام دادم نتیجه سونوگرافی رو خدمتتون عرض می کنم ممنون میشم نتیجه رو عرض بفرمیایین چون خیلی نگرانم .حجم لوب راست تیروئید ۵.۶ سی سی و لوپ چپ ۴ سی سی اندازه گیری شد تصویر ندول سالید سیستیک با حدود مشخص و منظم به اخطار ۱۴ *۶م.م با قرار عرضی بدون جز سالید هیپو اکوئیک میکرو کلسیفیکاسیون یاگسترش خارج تیروئید ی در پل فوقانی لوپ چپ تیروئید دیده می شود (low suspicious) سونوگرافی کنترل یک سال بعد توصیه می شود چند ندول هایپو اکو پراکنده کوچکتر از ۲ م م در پارانشیم لوب راست تیروئید دیده می شود به کوی سایر نواحی پارانشیم تیروئید طبیعی است لنفا دنو پاتی پاتولوژیک در زنجیره ی ژوگو لر دو سمت دیده نمی شود.

  پاسخ
 • باعرض سلام خدمت شما.من خانمی هستم ۵۴ساله .مدتیه گلو درد دارم بطوری که احساس خراشیدگی درداخل گلو دارم انگار که سرماخوردم به پزشک مراجعه کردم برام سونو گرافی تیرویید وگردن نوشتن امروز انجام دادم ونتیجه اش این شد ‘حجم لوب راست تیرویید ۵/۶سی سی ولوب چپ ۴سی سی وضخامت ایسم ۳م م اندازه گیری شدتصویر ندول سالید -سیستیک باحدود مشخص

  پاسخ
 • با سلام وخسته نباشید
  دو‌بار جراحی تیرویید انجام دادم،متاسفانه پزشک اولم فقط تیرویید رو خارج کردن و لنف نودها رو خارج نکرده بود ولی جراحی دوم لنف نودها برداشته شده ولی در سونوگرافی ۶ ماه بعد بافت هیپواکوبا مارژین نامنظم به ابعاد ۷/۵*۴/۵*۱۰/۵ میلیمتر در لوب راست تیروییدکه در بررسی کالرداپلرهیپواسکولاراست وبیشتربنفع اسکار است.
  نگرانم.ممنون

  پاسخ
 • سلام جواب سونوگرافی شوهرم اینهیک توده هابپواکو به اقطار۲۲*۳۵م مبا حدود مشخص وفاقد کلسیفیکاسیون در لوب راست دیده شدویک نودل ایزوتا به اقطار ۷*۷.۵م مدر لوب چپ مشهود است لطفا راهنمایی کنیدد

  پاسخ
 • سلام امیدوارم همیشه سلامت باشید توروخدا نتیجه سونوی منو هم بدین خیلی نگرانم چون دو طرف گردنم درد داره و توده ای در سمت راست تیروییدم حس میکنم.
  لوب راست دارای ابعاد۴۰در ۲۰ در ۱۹ م م و حجم تقریبی ۸/۷ سی سی و بزرگتر از،نرمال
  اکوی پارانشیب هر دو لوب نسبتا هتروژن میباشد
  ضخامت ایسم تیرویید ۴ م م
  در لوب راست تصویر یک ناحیه هایپواکو با حدود ill defined با ابعاد تقریبی ۲۵ در ۱۵ م م
  در لوب چپ چند ناحیه هایپواکو مشابه پراکنده با ابعاد ۱۵ در ۱۲ دیده میشود که به نفع تیروییدیت میباشد
  در لوب چپ یک ندول cystic به قطر ۴ م م مشهود است
  در مجاور قسمت تحتانی گردن و قدام به تراشه چند لنف نود هایپواکوبا نمای reactive و short axis بزرگترین ۴ م م دیده میشود

  پاسخ
  • سلام
   فقط یک التهاب ساده تیروئید هست، باید دوره درمانتون رو تحت نظر همکاران غدد و با مصرف داروی کورتون تمام کنید، چند هفته تا چند ماه ممکنه طول بکشه و جای نگرانی نیست، موردی هم به نفع بدخیمی ندارین، بنابراین نگران نباشید

   پاسخ
 • نرگس حضرتی.
  1399/02/09 5:11 ب.ظ

  سلام.میشه نظرتون رو بفرمایید.تصویر هایپواکوبه ابعاد۸/۴درقسمت قدامی فوقانی لوب راست.TR3.تصویر ۲ تا۳ میکروسیستیکحداکثر۲ میلی متر.وتصویر چند ناحیهمیکزوندولرهایپواکو۲/۵میلیمتردر هر دولوب دیده شد.متشکرم

  پاسخ
 • سلام ببخشید مزاحم شدم مادرم سونوگرافی تیروئید و پاراتیروئید انجام دادن پاراتیروئید کاملا نرمال و در تیروئید کیست وندول مشاهده شده ندول ۹میلی مترو بقیه ی موارد کاملا نرمال
  نظر شما چیه؟

  پاسخ
 • مرسی

  پاسخ
 • سلام.اگر گودالها به اندازه ی ۹.۴۵ و ۸.۴۵ باشد خطرناک هستن.من هنوز نمونه برداری نکردم اما تا شنبه واقعا دیوانه میشم.لطفا به من خیر بدین

  پاسخ
 • سلام
  خسته نباشین دکتر
  جواب سنوگرافی لنف های گردن من بااین متنه:
  لنف نودهایبیضی شکل باهیپواکوبامرکز اکوژن باقطرکوتاه ۸_۴میلیمتردرزنجیره گردنی دوطرف دیده شد.
  ودرسنوگرافی کشاله ران اینگوینال راست ۳.۶
  وچپ ۳.۳
  میباشد

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز،
   سونوگرافی شما سالم هست و غدد لنفاوی، غدد طبیعی بدن هستند، نگران نباشید.
   غدد لنفاوی برخی مواقع و بنا به دلایل مختلف از جمله موارد عفونت های ویروسی ممکن هست که بزرگ و ملتهب بشوند و این موارد نیاز به پیگیری ندارند
   موفق باشید

   پاسخ
 • ریحانه رحیمی
  1399/01/16 9:02 ق.ظ

  سلام و خسته نباشید.سونوگرافی من به این صورته
  لوب راست۳۳.۸.۹میلی متر و لوب چپ ۲۹.۷.۷میلی متر دیده شد. ایسم ب سایز۱.۱..اکوی پارانشیم دو طرف هتروژن و هیپواکوبوده و حاوی ندول های کوچک احتمال هاشیموتو دیده شد.در زنجره ژوگولرو دوطرف توده و یا لنفادنوپاتی significantمشاهده نمیشود.توروخدا بهم میگین

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   مسئله مهمی ندارید شما، فقط آزمایشات تیروئیدتان را هم چک کنید که اگر کم کاری تیروئید دارید داروی مناسب را دریافت کنید
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام خسته نباشد جواب سونوگرافی تیروئیدمن:تصویرهیپواکوباحدودمحوباابعاد تقریبی ۱۳×۷mmدرقسمت قدامی لوب راست مطرح کننده focalteroidetsمیباشد.لطفاجواب بدیدممنون

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   مشکل شما مرتبط با التهاب محدود ناحیه تیروئید است و درمان طبی دارد، می توانید با همکاران غدد در ارتباط باشید و با کمک دارو مشکلتان را رفع کنید مسئله نگران کننده ای نیست
   موفق باشید

   پاسخ
 • علی رضا
  1399/01/07 2:21 ق.ظ

  سلام خسته نباشین .سونو مادرم براتون نوشتم محبت کنید منو راهنمایی کنید خیلی ممنون : اکوژنیسته پارانشیم لوب ها یکنواخت و طبیعی است.اندازه لوب راست ۱۰*۱۴*۴۲ mm و لوب چپ ۱۰*۱۲*۴۴ mm است. در قسمت میانی لوب راست تیروئید تصویر دو ضایعه مدور هایپو اکو و هتروژن به ابعاد تقریبی ۲mm و۱.۵mm مشهود است که فاقد فلوی عروقی واضح می باشد . اندازه ایسم ۲mm است.
  دربرسی نسج نرم گردن : تصویر چند لنفاد نوپاتی با ضخامت کورتیکال به ابعاد ۴*۱۲ mm در ناحیه ساب مندیبولار سمت راست مشهود است .

  پاسخ
 • سلام جواب سونو بنده به شرح زیر لطفا خواهش میکنم راهنمایی کنید من به شدت نگرانم
  هردولوب تیروید نرمال
  اکو لوب راست تیرویید مختصر هتروژن میباشد
  ضخامت نرمال
  ندول ایزواکو تا هیپواکو به ابعاد ۸×۶.۸mm
  حاوی چند کانون کلسیفیکاسیون به قطر ۲-۱ mm با حدود مشخص و منظم در محل اتصال ایسم به لوب راست
  ندول هیپواکو هموژن با حدود مشخص و منظم به ابعاد ۶×۳.۶mm بدون کلسیفیکاسیون در قسمت خلفی لوب چپ
  در ناحیه گردن لنفادوپانی مشهود نیست

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   با توجه به مشخصات ندول بهتر هست نمونه برداری انجام بشه می تونین برای نمونه برداری تخصصی به مرکز ما مراجعه کنید، برای دریافت نوبت تماس بگیرید

   پاسخ
 • سلام ، سونوگرافی من به این طریقه:
  لوب راست تیروئید به ابعاد ۱۳*۱۴*۴۲ mm و حجم ۴.۲cc و لوب چپ تیروئید به ابعاد ۱۶*۲۰*۵۷ mm و به حجم ۹.۵cc رویت شد. حجم لوب راست تیروئید نرمال و لوب چپ افزایش یافته اکوی پارانشیمال هر دو لوب مختصر هتروژن می باشد. دیامتر ایسموس: ۲.۵mm (نرمال)
  شواهدی از ندول cystic یا کلسیفیکاسیون در بافت تیروئید مشاهده نشد.
  براساس ACR TI-RADS classification
  تصویر چند ندول solid هایپواکو با قرار طولی به بزرگترین دیامتر ۵*۵*۷ mm فاقد کلسیفیکاسیون و حاوی واسکولاریته داخلی در پل میانی لوب راست (TR-5)
  ندول solid هایپواکو به دیامتر ۱۰*۱۳*۲۵ mm و حجم ۱.۸cc با قرار طولی حاوی چند focus اکوژن و واسکولاریته داخلی فاقد کلسیفیکاسیون در پل میانی لوب چپ (TR-5) جهت ارزیابی بیشتر انجام FNA از آن توصیه می شود.
  ندول solid اکوژن و هتروژن به دیامتر ۱۳*۲۰*۲۲ mm و حجم ۳cc فاقد کلسیفیکاسیون در پل تحتانی لوب چپ (TR-3)
  اینا خیلی خطرناکه، درسته؟؟؟

  پاسخ
  • رفتم نمونه برداری ، همه اشون خوش خیم بودند ولی دکتر دارویی نداد فقط نوبت داد واسه ۶ ماه دیگه که قبلش سونوگرافی و آزمایش tsh انجام بدم ، خواستم بپرسم یعنی واقعا دارو لازم نیست واسه این همه ندولی که من دارم؟

   پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   با توجه به جواب سونوگرافی شما حتما لازم است که نمونه برداری کنید، می توانید به مرکز مراجعه کنید یا اینکه هر جایی راحت بودید انجام و جواب را برای ما بفرستید تا ببینیم اقامات بعدی چی هست
   موفق باشید

   پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   با توجه به مشخصات ندول باید نمونه برداری انجام بشه می تونین برای نمونه برداری تخصصی به مرکز ما مراجعه کنید، برای دریافت نوبت تماس بگیرید
   موفق باشید

   پاسخ
   • الهام اسفندیاری
    1399/02/14 2:31 ب.ظ

    با سلام اگه میشه جواب بدید ممنون
    آب راست تیرویید به ابعاد mm ۵۰*۱۷.۵*۱۵و لب چپ تیروید mm۵۰*۱۷*۱۴.۵و ایستموس به قطر قدامی خلفی ۴.۶mmبزرگ‌تر از طبیعی بوده و اکوی پارانشیمی آنها به طور هتروژن کاهش یافته است. ندول های کوچیک سالید هیپواکو پراکنده به سایز حداکثر ۴ mm در هر دو آب و ایستموس دیده شد
    چند لنف نود اکتیو به سایز حداکثر ۱۶ * ۹ mm در دوطرف قدام گردن دیده شد

    پاسخ
 • سلام خسته نباشیدببخشیدسوالم این بودکه برادرم۱۱سالشه خیلی وقتادلدرد میگرفت بردیم دکترسونوگرافی کردگفت لنف نود هیپو اکوبه شکل بیضی دراندازه۷.۵در۳.۵میلی متردر ناحیه راست شکمش داره خیلی نگرانیم آیاقابل درمان هست؟چه عوارضی داره؟لطفاراهنماییم کنیدبایدچیکارکنیم؟

  پاسخ
 • سلام اقای دکتر ممنون میشم راهنمایی کنید
  جواب سونوگرافی من:تصویر ندول هایپواکو حاوی fineکلیسفیکاسیون به قطر ۳mmدر لوب راست تیروئید دیده شده است.سونوf/uتوصیه میشود.

  پاسخ
 • با سلام خسته نباشید. من ۲ ساله آزمایش PTH انجام میدم که متاسفانه هر بار عدد ۷۰ تا ۹۰ رو نشون میده، آخرین بار سطح ویتامین D3 رو اندازه گیری کردم که ۲۷ بود، الان چند وقتیه زیر گلو یه کم متورم شده و سونوگرافی انجام دادم، که تصویر یک توده هایپواکو به ابعاد ۷*۳.۵ میلیمتر در ناحیه ایسم تیروئید مشاهده شده و از طرفی تصویر یه لنف نود ری اکتیو به عرض ۵ میلیمتر در زنجیره ژوگولر چپ مشاهده شده، لطفا راهنمایی بفرمایید باید چکار کنم. ممنون.

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   تیروئید شما مسئله خاصی ندارد و نرمال است ولی چون PTH شما کمی بالا است بهتر است در یک مرکز معتبر که قبلا کار پاراتتیروئید انجام داده یک سونوگرافی دقیق از پاراتیروئید انجام بدین و چکاپ پاراتیروئید برای شما بهتر است
   موفق باشید

   پاسخ
 • محمد توکلی
  1398/11/05 12:43 ب.ظ

  سلام خسته نباشید قربان من خواهرم ازمایش داد یه ندول هایپو اکو ۴ میلیمتری در سمت چپ دارن ضخامت ایسم و اندازه لوپ ها طبیعی است پارانشیم غده تیروعید وایسم هتروژن میباشد چه باید کرد تست tsh هم نرمال است

  پاسخ
 • سلام بعدازسه ماه رفتم سونو جوابش این بود:ابعادلب راست۴۲*۱۹*۱۳وحجم آن ۵/۵سی سی .چپ۳۶*۱۶*۱۳مم وحجم آن۴/۳سی سی.درهردولوب کانون های کوچک هیپواکومطرح کننده هاشیموتواست.دربخش خلفی لوب راست تیروئیدیک ندول ایزوتاهیپواکوبه ابعاد۶/۵*۵مم که واسکولاریته اندک پریفال داشته،محتوی۳تا۴کانون میکروکلسیفیه میباشد.دربخش فوقانی خارجی لوب راستتیروئیدندول هیپواکوباحدودمشخص به ابعاد۷/۷*۵/۷مم مشهوداست که واسکولاریته اندک پریفرال وکانون های پراکنده میکروکلسیفیه دارد.دربخش قدامی لوب چپ تیروئیدیک ندول ایزوتاهیپواکوباحدودناواضح به ابعاد۷/۷*۴مم باویژگی های مشابه ندول های لوب راست روییت شد.نگرانم جواب بدید اینا میتونن سرطانی باشن؟جراحی بایدبشم؟؟خیلی میترسم تشکر

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   بهتر است برای یک بررسی دقیقتر به مرکز مراجعه کنید، تا در صورتی که نیاز بود برای شما یک نمونه برداری انجام شود.

   پاسخ
 • محمد توکلی
  1398/10/30 11:02 ب.ظ

  سلام خسته نباشید قربان من خواهرم ازمایش داد یه ندول هایپو اکو ۴ میلیمتری در سمت چپ دارن ضخامت ایسم و اندازه لوپ ها طبیعی است پارانشیم غده تیروعید وایسم هتروژن میباشد چه باید کرد تست tsh هم نرمال و خوب است .خیلی نگرانم

  پاسخ
 • سلام.من سونوگرافی دادم نوشته درجانکشن ایسموس بالوب چپ یک ندول ایزوتاهیپواکو به ابعاد۱۰*۴میلیمترروئیت شدکه این ندول واسکولاریته عمدتا پریفرال داشته تعدادکمی میکروکلسیفیکاسیون دربخش خلفی آن دیده میشود که fnaتوصیه میشود.دراطراف غده ساب مندیبولارراست چندلنفراکتیو واجدناف اکوژن باابعاد۱۴*۸م.م روئیت شد خیلی نگرانم میشه این ندولها بدخیم باشه؟البته تعدادش زیاده این دورونوشتم که همش هیپواکو هستن

  پاسخ
 • با سلام
  سن من ۳۲ سال اقا هستم
  در بررسی سونوپرافی بنده یک ندول hypoechoic با اندازه ۳.۳*۲.۱ میلیمتر وجود داشت بعد چهار ماه و بیست روز در سونوگزافی اندازه ندول دارای اندازه ۳.۸*۲.۳ میلیمتر شده است در دفعه اول همه ازمایش های خون بنده نرمال بوده است.
  میخواستم بدونم ایا این ندول خطرناک است یا فقط باید پیگیری شود و خطری ندارد
  ممنون و تشکر

  پاسخ
 • سلام. وقت بخیر. میخواستم از شما راهنمایی بخوام سونو دادم نوشته که در زنجیره های ژوگولر داخلی دو طرف لنف نودهای هیپواکوی oval به اقطار ۷-۱۲ میلی متر در طرف چپ و ۷-۱۷ میلیمتر در طرف راست با SAD تا ۵ میلیمتر رویت شد. چکار باید بکنم. و به دکتر چی بروم.

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   این مسئله مهمی نیست و در صورتی که سونوگرافی شما دقیق است می توانین ۶ ماه بعد مجدد آن را تکرار کنید

   پاسخ
 • با سلام
  جواب سونوگرافی من:
  هر دو لوب تیروئید مختصر بزرگتر از حد طبیعی با اکوی پارانشیم هتروژن حاوی میکرو ندول های متعدد هایپو اکو به حداکثر قطر ۳mm که مطرح کننده تیروئید های مزمن میباشد.
  چک Anti tpo جهت رد تیروئیدیت های اتوایمیون توصیه میگردد.
  لوب راست تیروئید با ابعاد۱۹میلی متر *۲۲*۴۱ و حجم تقریبی ۹.۷cc و لوپ چپ به ابعاد ۲۳*۴۱* ۱۶mm و حجم تقریبی ۸.۴mm مشهود است.
  ندول هایپراکو به ابعاد ۵.۵mm در قسمت مدیال لوپ چپ تیروئید و همچنین ندول هایپو اکو به ابعاد ۹.۷mm در قسمت تحتانی لوب چپ تیروئید مشاهده میشود
  ایسموس با ضخامت ۴mmمشاهده شد.
  تصویر لنف نود هایپو اکو Oval s Shape به ابعاد بزرگترین ۱۸.۹mm در زنجیره قدامی هر دو سمت گردن مشاهده میشود.
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   درمان شما درمان طبی است و موارد تکمیلی تان را برای بررسی تیروئیدیت هاشیموتو انجام بدین و نیازی به جراحی نیست

   پاسخ
 • سلام من مادرم یه ندول هایپو اکو به قطر ۴ میلیمیتر دارند اندازه لوپ ها و تست tsh هم نرمال است ایا نیاز به درمان یا نمونه گبری هست تو را خدا نگرانم

  پاسخ
 • سلام خسته نباشینق
  مادر من سونوگرافی داپلر داده ودر اون نوشته که ضخامت ایسم ۶ میلی متره و یک ندول هیپواکو دوازده میلی متری در یک سمته و در سمت دیگه یک توده هیپو اکو بیضی شکل ۱۸×۵۰ میلی متر دیده شده
  این یعنی چی و ما الان باید چیکار کنیم؟
  ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   با توجه به مشخصات ندول باید نمونه برداری انجام بشه می تونین برای نمونه برداری تخصصی به مرکز ما مراجعه کنید، برای دریافت نوبت تماس بگیرید

   پاسخ
 • سلام.
  مادر من سونوگرافی انجام دادن و نوشته شده که تصویر یک ندول هترواکوبه دیامتر ۲/۵ میلی متر با Border منظم و فاقد کلسیفیکاسیون در مدیال بود چپ تیروئید رویت شد.
  هر دو بود تیروئید دارای سایز افزایش یافته و اونی پارانشیم طبیعی هستند.
  البته مادرم سابقه ی گواتر هم دارن حدود ۳۲ سال پیش.ممنون میشم پاسخ بدید.

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   اگر واقعا ۲.۵ میلی متر است نیازی به اقدام خاصی ندارد ولی ۲.۵ سانت باشد باید نمونه برداری شود دقت کنید که در سونوگرافی واحد سانتی متر و میلی متر اشتباه نشده باشد

   پاسخ
 • سلام،من۴۴سالمه،درسونوگرافی یک ندول هایپواکو وهتروژن به اندازه ۴۶.۳۵در لوپ چپ تیرویید ودوندول در لوپ راست به اندازه ۱۱ و۶میلیمتر هست،چکارباید بکنم؟

  پاسخ
 • سلام میشه این سونوگرافی را برام توضیح بدید در سونو انجام شده چند لنف نود کوچک به ابعاد ۸ و ۱۰ و ۱۲ MM در ناحیه ساب ماندیبولار چپ دیده میشود
  یک ضایعه کاملا هیپواکویک تقریبا کیستیک به ابعاد ۵*۶ MM در خط وسط در بالای غضروف تیرویید دیده میشود.

  پاسخ
 • سلام؛ لطفاً درباره سونوگرافی تیروئید و گردن زیر اعلام نظر فرمائید. خیلی خیلی نگرانم! هر دو لوب تیروئید و ایسم سایز:

  (Rl=43×۱۶×۲۱ mm, LL =47×۱۴.۸× ۱۲.۶mm
  ایسم = ۳.۳mm)و اکوی coarse دارند.
  Hypo echoing patch با ابعاد حدود ۱۲.۵×۵.۵ mm در قدام لوب چپ با حدود il defined بدون میکروکلسیفیکاسیون مشاهده شد. در هر دو لوب تعدادی colloid cyst با حداکثر دیامتر۲mm دیده شد. ۵-۳ لنف نود با نمای راکتیو با حداکثر دیامتر ۴mm ×۱۶ در زنجیره ژوگولار دو سمت مشهود است. در زنجیره خلفی دو سمت گردن نیز یافته ای به نفع lap مشاهده نشد. با سپاس فراوان

  پاسخ
 • سلام من مادرم یه ندول هایپو اکو به قطر ۴ میلیمیتر دارند اندازه لوپ ها و تست tsh هم نرمال است ایا نیاز به درمان یا نمونه گبری هست تو را خدا جواب بدید

  پاسخ
 • سلام خسته نباشیدمن سونوانجام دادم ونوشته ندول کیستیک ب قطر۴میلیمتردربخش فوقانی وب قطر۶میلی متردربخش تحتانی وندول هیپواکوب قطر۵*۴میلی دربخش میانی و ب قطر۲میلی دربخش خلفی میانی لوب راست تیروییدمشاهده شد.میشه خواهش کنم بگیدکه ایاخطرناکه ونیازب بیوپسی داره؟ممنونم اگرجواب بدیدفکرم درگیره

  پاسخ
 • سلام.خسته نباشید .به نظرتون من نیاز به بیوپسی دارم . ممنون
  parentchymal echopattern is heterogenous and containing multiple solid hypoechhoic nodularity in favor of chronic thhyroiditis.
  There is a 4×۲ mm cyst at right lobe
  There is a 10×۵ mm solid of cervical pathologic lymphadenopathy or vascular encasement.

  پاسخ
 • سلام سونو تیرویید من
  تصویر ندول هایپواکو با مارژین مختصر ناواضح به ابعاد ۷و۸میلی

  پاسخ
 • سلام.میکروندول هیپاکوی متعدد با قطر کمتر از ۲ میلیمتر در دولوپ تیروئیدخطرناک و نیاز به نمونه برداری دارد؟

  پاسخ
 • سلام چند روز است یک توده گردنی دارم که سونوگرافی کردم و جواب سونو نوشته
  لوب راست محتوی ندولهای ۱۲و۹ و ۲و۲ و ۳و۳ و ۵و۵ میلیمتر و لوب چپ محتوی توده کپسوله حدودا ۷۰×۴۶ میلیمتر میباشد .
  آیا این خطرناک است یا سرطانی است .
  ممنون از پاسخ گویی

  پاسخ
 • زهراشیروانی
  1398/07/04 10:39 ب.ظ

  اطلاعاتون عالیه….لطفا من را راهنمایی کنید……من توده هیپواکو دارم….و الان درحال حاضر و زنم بالامیره،به شدت کم حوصله،عصبی،بدخلق شدم،موهایم دارن زودتر از عرف سفیدمیشن،مدام خسته ام حالت کوفتگی دارم….میخواهم بدونم اینهاربطی به این توده داره یا نه…لطفا راهنمایی کنید،،درحال حاضرفقط لووکسین می خورم

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز ؛
   توده های تیروئید ممکن است که فانکشنال باشند یا نداشته باشند و اگر فانکشنال باشد و با ترشح هورمون همراه باشن، در اینصورت با ایجاد علامت هایپرتیروئیدی این علائم رو توجیه کنند، بهترین حالت اینه که یک آزمایش خون انجام بدید و عملکرد تیروئیدتون بررسی شود که اگر نرمال باشد این علائم مرتبط با این مسئله نخواهند بود ولیکن بررسی و درمان توده خودش امری جدای از این مسئله است،
   موفق و شاد باشین

   پاسخ
 • با سلام من سونو تیرویید دادم و در جواب سونو این اومده
  There is a lobulated well-defined solid and hypo echoic nodule measuring 16×۱۵×۱۱ mm in rightthyroid lobe
  Hypo echoic thin rim (halo sign) is also noted
  ببخشید طولانی شد فقط خیلی خیلی نگرانم میخواستم بدونم مشکل خیلی حادی هست؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز،
   با توجه به پاسخ سونو، شما به احتمال زیاد شما به یک نمونه برداری تحت گاید سونوگرافی نیاز دارین، در حقیقت مورد دیگری را نمی توان از این سونو برداشت کرد و نگران نباشید
   موفق و شاد باشید

   پاسخ
 • امیرحسین
  1398/04/28 0:29 ق.ظ

  سلام مدول هیپواکو به قطر سه میلیمتر در آب چپ خطرناک هستش معمولا یا خیر

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر اگر مسئله تنها همین هست و تشخیص دقیق باشد مشکلی نیست و فقط باید تحت فالوآپ و سونوگرافی شش ماه بعد باشید
   موفق و شاد باشید

   پاسخ
 • علیرضایوسفی
  1398/03/20 2:49 ب.ظ

  سلام من ۳سال هست که برای درمان تیروئید ازقرص میت مازول استفاده میکنم الان ندول هایپواکو به قطر۶م م درسمت راست و۱۲م م درسمت چپ گلو مشاهده شده

  پاسخ
  • سلام
   لطفا سوالتون رو مطرح کنید تا پاسخ پرسشتون رو ارسال کنم

   پاسخ
   • سلام روزتون بخیر. من ۲۵سالمه. لطف میکنین این سونو رو بگین که چیه.
    ضخامت ایسم ۲/۲
    ابعاد لوب راست ۴۵/۲۲/۱۹ولوب چپ ۳۰/۱۳/۸
    تصویر ندول سالید کیستیک به ابعاد تقریبی ۲۹/۲۲/۲۰میلیمتر در پل تحتانی _میانی لوب راست(tirads=3) دیده شده و همچنین ندول سالید هایپواکو به ابعاد۸/۶میلیمتر در پل فوقانی لوب راست (tirads=5)با حدود مشخص بدون شواهدی از کلسیفیکاسیون مشهود است.
    در بررسی از زنجیره ژوگولار دو طرف تصویر لنف نود هایی متعدددارای هلیوم به حداکثر SAD=4mmدر سمت راست مشهود است

    پاسخ
   • سلام روز بخیر امکانش هست سونو زیر رو تفسیر کنید ممنون میشم
    ضخامت ایسم ۲/۲
    ابعاد لوب راست ۴۵/۲۲/۱۹ولوب چپ ۳۰/۱۳/۸
    تصویر ندول سالید کیستیک به ابعاد تقریبی ۲۹/۲۲/۲۰میلیمتر در پل تحتانی _میانی لوب راست(tirads=3) دیده شده و همچنین ندول سالید هایپواکو به ابعاد۸/۶میلیمتر در پل فوقانی لوب راست (tirads=5)با حدود مشخص بدون شواهدی از کلسیفیکاسیون مشهود است.
    در بررسی از زنجیره ژوگولار دو طرف تصویر لنف نود هایی متعدددارای هلیوم به حداکثر SAD=4mmدر سمت راست مشهود است

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر