همه چیز درباره استنت حالب و نفروستومی

استنت حالب و نفروستومی

درباره حالب و استنت حالب

حالب، لوله هایی در داخل بدن هستند که ادرار را از کلیه ها به مثانه تخلیه می کنند. اگر یکی از حالب شما مسدود شده باشد، ادرار به درستی تخلیه نمی شود. وقتی این اتفاق می افتد، کلیه پر از ادرار شده و متورم می شود. که به آن هیدرونفروز می گویند. این می تواند ناشی از فشار تومور به حالب، سنگ کلیه یا بافت اسکار باشد. اگر کلیه برای مدت طولانی مسدود شود، ممکن است آسیب ببیند. اگر هر دو حالب شما مسدود شده باشند، این امر باعث ضعیف شدن کلیه های می شود و شما را در معرض نارسایی کلیه قرار می دهد. کلیه (های) مسدود شده نیاز به قرار دادن استنت حالب دارند.

استنت حالب یک لوله نازک است که در حالب شما قرار می گیرد تا به تخلیه ادرار از کلیه کمک کند (طبق شکل زیر). یک سر لوله داخل کلیه و انتهای دیگر آن در مثانه است.

عکس فنر کلیه

استنت حالب چیست؟

لوله ای که ادرار را از کلیه به سمت مثانه می برد لوله حالب نامیده می شود، انسداد در لوله حالب باعث مسدود شدن جریان ادرار و ایجاد تورم و آسیب دیدگی به کلیه ها شود، نفرستومی و یا قراردادن استنت حالب راه هایی است که پزشک برای به جریان انداختن مجدد ادرار به کار می برد.

استنت حالب

استنت لوله ای است که دو سر آن به صورت پیچ خورده و حلقه مانند است، این وسیله را با هدایت دستگاه تصویربرداری به لوله حالب منتقل می کنند که در ادامه راجع به آن صحبت خواهیم کرد.

استنت حالب

نفرستومی

اگر امکان گذاشتن استنت برای بیمار وجود نداشته باشد از روش نفرستومی استفاده می شود. نفرستومی روشی است که در طول آن یک لوله از قسمت پوست پشت بیمار به کلیه منتقل می شود و به یک کیسه تخلیه خارجی متصل می شود.

استنت حالب و نفرستومی چیست و چرا انجام می شود؟

همانطور که گفته شد ادرار معمولا از طریق لوله های باریکی به نام حالب از کلیه به مثانه منتقل می شود، در مواردی وجود سنگ کلیه، عفونت، تومور و یا لخته خون باعث انسداد حالب شده و انتقال ادرار با مشکل مواجه می شود که در اثر آن مشکلات ثانوی به لحاظ بیماری های کلیوی ایجاد می شود، استنت گذاری در حالب که کمک می کند تا این انسداد رفع شود به معنی قرارگرفتن یک لوله باریک در حالب است که با هدایت دستگاه سونوگرافی انجام می شود.

سرطان هایی که باعث مسدود شدن حالب می شوند!

علاوه بر مواردی از جمله عفونت‌ها، لخته خون و سنگ کلیه، سرطان‌هایی که در بیمار را در قسمت شکم و لگن درگیر می کند نیز می توانند باعث انسداد حالب شود از جمله این سرطان‌ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرطان مثانه
 • سرطان کلون
 • رکتوم
 • گردنه رحم
 •  رحم
 • تخمدان
 •  و کنسر پروستات

اگر بنابه هر دلیل امکان قرارگیری استنت وجود نداشته باشد روش نفرستومی انجام می شود.

استنت گذاری و نفرستومی چگونه انجام می شود؟

در مواردی که استنت گذاری از طریق مثانه امکان پذیر باشد و شرایط سلامت بیمار این اجازه را بدهد، متخصصین ارولوژیست از این طریق دستگاه را به کلیه هدایت می کنند، ولیکن اگر این امکان وجود نداشته باشد، پزشکان فوق تخصص رادیولوژیست مداخله ای (رادیولوژیست اینترونشنال) این روش را از روی پوست بیمار انجام می دهند، این روش اکثرا به شکل سرپایی انجام می شود مگر اینکه در موارد خاصی پزشک احساس کند نیاز به بستری بیمار هست.

قبل از عمل ممکن است نیاز به انجام تست های تشخیصی از قبیل سونوگرافی، ام آر آی و یا سی تی (توموگرافی کامپیوتری) باشد و همچنین احتمالا مصرف برخی از داروهای آنتی بیوتیک، مسکن و یا داروهای ضد تهوع توسط پزشک توصیه می شود.


 

 

استنت چیست؟

استنت یک لوله تو خالی است که به داخل کلیه منتقل می شود، این لوله انعطاف پذیر و تقریبا به اندازه ۱۰ اینچ است، یک سمت این لوله به شکل پیچ خورده و درون کلیه قرار می گیرد و سمت دیگر آن که بازهم به شکل پیچ خورده است در مثانه قرار می گیرد.

عوارض استنت حالب چیست؟

برخی عوارضی که استنت حالب به طور معمول می تواند ایجاد کند مواردی است که در اینجا آورده شد:

 • خونریزی در ادرار
 •  دیسوریا یا درد و سوزش موقع ادرار
 • تکرر ادرار
 •  اسپاسم و یا گرفتگی مثانه

در برخی موارد ممکن است علائمی به وجود بیاید که علائم معمول نیستند و شما باید با دیدن این شرایط به پزشک مراجعه کنید.

 • وجود خونریزی زیاد در ادرار و یا ادرار تیره که با افزایش مصرف مایعات رفع نمی شود.
 • تب بالا، تب ۱۰۱ درجه فارنهایت (۳۸.۳ درجه سانتی گراد) یا بالاتر.
 • وجود درد شدید که با مسکن ها تسکین پیدا نکند.
 • وجود درد در هر دو طرف شکم و یا کلیه.
 • احساس بوی بد در ادرار.
 • احساس سوزش در هنگام ادرار کردن.
 • ادرار کدر.

آمادگی برای استنت حالب

پس از انجام مراحل اولیه تشخیص از جمله ام آر آی، سی تی، سونوگرافی و همچنین آزمایش خون پزشک به شما زمان استنت و یا نفرستومی را اعلام می کند و زمانی که قرار است این پروسیجر انجام شود از زمان نیمه شب بایست بیمار از مصرف غذا خودداری نموده و اگر نیازی به مصرف دارو داشته باشد صرفا با کمی آب میل نماید.

این پروسه به طور معمول به شکل سرپایی انجام می شود و اگر نیازی به بستری باشد پزشک به شما خواهد گفت.

بعد از استنت گذاری حالب

پس از انجام عمل شما قادر به رانندگی نخواهید بود، بنابراین کسی را به عنوان همراه انتخاب کنید تا زمانی که کارتان به اتمام رسید ایشان شما را به منزل برساند.

پس از عمل چه مواردی باید رعایت شود.

در بیست و چهارساعت پس از عمل مصرف آب بسیار مهم است و باید بیشتر از حد معمول آب مصرف کنید بین ۸ تا ۱۰ لیوان آب، همچنین بیمار در این مدت نباید اشیاء سنگینی را بلند کند (بیشتر از وزن ۶.۸  کیلوگرم) و یا هر گونه فعالیتی که از عضلات شکمی استفاده کند و پس از ۲۴ ساعت فرد می تواند فعالیت های عادی خود را از سر بگیرد.

زمانی که بیمار استنت گذاشته است.

ممکن است پس از استنت گذاری بیمار دچار شرایطی از جمله:

 • تکرر ادرار
 • احساس ادرار شدید و ناگهانی
 • درد لگن و در ناحیه شکم

و این علائم به طور معمول با گذشت زمان از بین می رود و در موقعیت پس از عمل پزشک و پرستار برای شما شرایط را توضیح خواهد داد.

همین طور ممکن است بیمار در برخی موارد در ادرار خود خون ببیند و تا زمانی که استنت در محل هست این شرایط ممکن است باقی بماند که می تواند با مصرف بیشتر آب رفع شود.

جایگزینی استنت

بعد از مدت ۳ تا ۶ ماه استنت باید تعویض شود، پزشک و یا پرستار به شما این که تا چه زمانی باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید را توضیح می دهند.

به جا ماندن استنت حالب ممکن است به مسدود شدن حالب، سنگ کلیه و عفونت منجر شود.

۳.۱ / ۵. ۱۵

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
نوشتهٔ پیشین
توده هیپواکو در تیروئید چیست؟ از تشخیص تا درمان
نوشتهٔ بعدی
طول عمر بیماران سرطان تیروئید متاستاتیک چند سال است؟

۲۱۹ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • هوشنگ مردانی
  1402/12/19 2:15 ق.ظ

  سلام جناب دختر بنده از بدو تولدضایعه نخاعی داشت بعدازمدتی متوجه شدیم که کنترل اداری ندار ۵سال پیش جراحی روی مثانه از روده بریدن و پیوند کردن اعلان با سوند تخلیه میشود وکلیه ها صدمه دیدن قصد پیوند کلیه دارد ایا میتواند پیوند کند برگشت ادرار وسوند اذیت نمیکند

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر من ۳۷سالمه ۱۰اسفندبرام استندگذاشتن آیامیتونم ماه رمضان روزه بگیرم خیلی برام مهم ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ
 • سلام
  مادرم کانسر تخمدان دارن،سنگ حالب عمل کرد و دبل‌جی لانگ دیستنس گذاشتن براشون.همش علائم عفونت میگیرن درد دارن و انتی بیوتیک مصرف میکنن.نمیشه درش بیاریم؟

  پاسخ
 • هیوا فیضی
  1402/11/29 2:47 ق.ظ

  سلام چقت بخیر..من هفته قبل tulبرام انجام دادن و بی هوشی جنرال شدم و سوند پبل جی گذاشتن..۳هفته بعد باید سوند در بیارم ..سوالم اینه آیا برای دراوردن دبل جی دوباره اتاق عمل و بی هوشی میخواد یا خود دکتر مطب سرپاییی میتونی خارجش کنه..ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
 • فتاح شهبازی
  1402/11/21 0:00 ق.ظ

  سلام بنده دوهفته پیش دل جی گذاشتم هنوز سوزش ادار دارم و تکرر ادرا

  پاسخ
 • سلام خانمم یک ماه نیم عمل سنگ کلیه باز انجام دادن ولی باز سنگ تو کلیه باقی مانده دبل جی گزاشته بودن بعد یک ماه در آوردن بعددوروزش دوباره ادرارش بسته شد مثانه خالی بود ادرارش تو شکمش جمع شده بود و از محل زخم بخیه بیرون می‌آمد برام توضیح میدهید چرا ادرار از کلیه بیرون میزنه

  پاسخ
 • خانم رضایی
  1402/11/16 11:37 ب.ظ

  سلام وقت بخیر دکتر مادرمان از سال ۹۰ کنسر سرویکس شدند دراثر رادیو تراپی مثانه وکنترل ادرار را ازدست داده بود که مجبورش یم از سال ۹۳ به بنده خدا نفروستومی دوطرفه بزارن هر۶ماه یکبار تعویص میکنیم خیلی بنده خدا اذیت میشه
  خواستم ببینم نمیشه براش کاری کرد که بتونه اون شلنگهارو برداره خودش که میگه از راه مثانه ترشح داره میتونین لطف کنین راهنماییم کنید که ببینیم میشه کاری کرد یا نه؟؟؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر خدمت اقای دکتر
  دبل جی۴,۷ و ۲۸سانت تا چند ماه میتونه در کلیه باشه

  پاسخ
 • جواد علمشاهی
  1402/11/13 1:08 ب.ظ

  سلام آقای دکتر من جوان ۴۱سالم که ۴سال پیش عمل لوله دبل جی گذشته من دیگه نرفتم در بیارم چون ترس داشتم نرفتم حالا باید چکار کنم الانم ترس گرفتم من باید چکار کنم با این کار لطفا کمک کنید

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  مادرم بهاطر کنسر تخمدان دوچار مسدودیت حالب شده بود و براش دبل جی گذاشتن
  دکترشون متاسفانه اشاره ای نکردن زه ما که چند ماهه گذاشتن
  فقط گفتن بعددو ماه باید خارجش کنید
  از طرفی شتیدم برای کنسرهای تخمدان باید یک ساله گذاشته سود
  من از کجا باید بدونم که چند ماهه گذاشتن؟

  پاسخ
 • سلام پسر من دوروز پیش استنت براش گذاشتن الانم سوند داره مواقعی که به خودش فشار وارد میکنه خون در می‌آید آیا طبیعی هست؟

  پاسخ
  • سلام مادر من ۳هفته پیش دبل جی گذاشتن براش عمل پیوند کلیه داشته ولی الان رفته که براش در بیارن گفتن نوبت نداریم بعد سیزده بدر نوبت دادن مشکل نیست بمونه

   پاسخ
 • سلام خسته نباشی پدرم دو ماه پیش عمل سنگ حالب داشته و فنر گذاشتن بعد از ۴۰ روز گفتن باید تعویض بشه چون فنر رسوب زده حالا بعد از دو هفته تعویض فنر احساس درد در شکم و پهلو داره ادرار هنوز خونی پاهاش ورم کرده و تنگی نفس داره رو هر پهلو که می‌خوابه سرفه میکنه
  علت چیه ؟
  البته دکتر هم میگه که نفس تنگی مال مصرف سیگار و ریه

  پاسخ
 • ناشناس
  1402/10/23 11:54 ق.ظ

  سلام وقت بخیر آقای دکتر من دو روز پیش عمل سنگ کلیه با لیزر رو داشتم متاسفانه چون حالبم عفونت داشته وچسبیده شده بود نشد سنگ رو خارج کنن ودابل جی برام گذاشتن ودو روز بعد به طور ناگهانی با دستشویی رفتنم از بدنم خارج شده الان باید چکار کنم

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر من فرزند سه ساله دارم که به علت انسداد حالب سمت راست جراحی و پیوند حالب انجام شد بعد از دوماه سون دابل جی خارج شد و بعد از سه هفته از خروج سون ازمایش کشت ادرار خون رو شناسایی کرده در صورتی که رنگ ادرار کاملا طبیعی بوده و فقط در ازمایش مشخص شده ، ایا این امر نگران کننده هست یا نه؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر و خسته نباشید امیدوارم جوابمو بدین
  حدودا یک هفته قبل استنت گذاشتن برام بغیر از اینکه در طول این یک هفته به شدت درد، خون در ادرار داشتم از امروز دچار بی اختیاری در تخلیه ادرار شدم و به شدت نگرانم چون شاغلم واقعاً برام سخته لطفاً راهنماییم کنین

  پاسخ
 • امير محمد
  1402/10/01 10:22 ق.ظ

  سلام و. عرض ادب مادرم ۱۰ روز عمل پی سی ان ال انجام داده از جای بخیه مایع شبیه آب خارج میشه به مقدار زیاد خواهشا راهنمایی بفرمایید در ضمن لوله دبل جی هم گذاشتن

  پاسخ
 • سلام دکتر مادرم یه هفته پبش عمل لیزر کلیه انجام دادن و لوله نفرستونی براش گذاشتن ودو سه روز پیش لوله رو در اورد دکتر الان دو روزه شبا به مدت چن دقیقه میگن کلیه وشکمم درد میکنه الانم انگار جای لوله زرد رنگ شده به تظرتون عفونت کرده؟؟؟

  پاسخ
 • ناشناس
  1402/09/24 3:24 ب.ظ

  با سلام و عرض ادب بیمار ده روز است که بعلت سنگ در حالب نفروستومی گذاشته است و مدت دو روز است که ترشحی خارج نشده .بیمار هیچ گونه دردی ندارد .و اماده عمل pcnl میباشد .لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   معمولاً پیش از عمل جراحی نفروستومی، از بیماران خواسته می‌شود که نوشیدنی یا موادی که ممکن است در روده باقی بمانند را مصرف نکنند.
   اما اگر بیمار تا ده روز پس از گذاشتن نفروستومی هنوز هیچ ترشحی ندارد و درد ندارد، این ممکن است نشانه‌ای از مسدودیت یا عدم عملکرد نفروستومی باشد. اگرچنانچه بیمار هیچ ترشحی نداشته باشد، می‌تواند علامت مشکلی در جریان ترشح معمول از نفروستومی باشد.

   مهم است که این مسئله توسط پزشک معالج بررسی شود. بیمار باید از این موضوع به پزشک خود اطلاع دهد تا با معاینه و تست‌های لازم، علت عدم ترشح مورد بررسی قرار گیرد. این ممکن است نیازمند انجام آزمایشات تصویربرداری مانند سونوگرافی یا CT باشد تا وضعیت نفروستومی و مسدودیت‌های ممکن بررسی شود و پلان درمانی مناسب تعیین شود.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/09/14 9:16 ب.ظ

  سلام خسته نباشید
  من دو هفته پیش بخاطر تنگی حالب عمل لاپاروسکوپی کلیه انجام دادم و بعد چند روز بستری تو بیمارستان و استراحت در منزل درن و سونمو در آوردن،فقط گفتن یک ماه دیگه بیا فنر اوجی رو دراریم،میخواستم ببینم من میتونم تو این مدتی که فنر داخل کلیم هست الکل مصرف کنم؟مشکلی پیش نمیاد؟؟
  ممنون

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   الکل می‌تواند بر کلیه‌ها تأثیر بگذارد و این تأثیرات ممکن است شامل موارد زیر باشد:
   ۱. تنش بر کلیه‌ها: مصرف زیاد الکل می‌تواند باعث تنش و فشار بر کلیه‌ها شود و باعث کاهش عملکرد آن‌ها و افزایش فشار خونی شود که این مسائل می‌توانند عامل ایجاد مشکلات کلیوی باشند.
   ۲. آسیب به بافت کلیه: مصرف طولانی مدت الکل می‌تواند باعث آسیب به بافت کلیه و خطراتی مانند التهاب کلیه، اختلال در ساختار و عملکرد کلیه‌ها شود.
   ۳. افزایش ریسک سنگ کلیه: مصرف الکل می‌تواند باعث افزایش مواد معدنی مانند کلسیم و اسید اوریک در ادرار شود که ممکن است منجر به تشکیل سنگ‌های کلیه شود.
   ۴. تشدید بیماری‌های کلیوی: برخی از بیماری‌های کلیوی مانند نفروپاتی دیابتیک و برخی بیماری‌های التهابی کلیوی ممکن است توسط مصرف الکل تشدید شوند و باعث تضعیف عملکرد کلیه‌ها شوند.

   با توجه به این نکات، مصرف متعادل و مسئولانه الکل و همچنین توجه به میزان مصرف آن می‌تواند در پیشگیری از مشکلات کلیوی مفید باشد. همچنین، اگر شما یا کسی که می‌شناسید مشکلات کلیوی دارد، مهم است که با پزشک مشورت کرده و راهنمایی‌های درمانی مناسب را دریافت کند.

   پاسخ
 • شهرام مدبر
  1402/09/06 11:54 ق.ظ

  سلام و عرض ادب آقای دکتر چگینی ببخشید من در تاریخ ۱۶ مهر در بیمارستان ایران مهر با تشخیص آقای دکتر رازی و توسط شما برای سه ماه نفرستومی شده ام امروز با احساس گرفتگی جریان ادار نسبت به تزریق آب مقطر اقدام کرده ایم با درد زیادی همراه بود و پس از آن چندین ساعت که فقط خون و خونابه جریان دارد پیشنهاد شما چیست با توجه به اینکه ساکن اردبیل هستم و امکان رفت و آمد به تهران پیش از زمان تعیین شده سخت است . ممنونم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نیاز به بررسی حضوری و مراجعه مجدد شما دارد.

   پاسخ
  • سلام خسته نباشید من ۱۳ اسفند عمل لیزر کردم قبلش۲۹ بهمن عمل pcnl انجام دادم گفتم من نظامی هستم چه اندازه وسیله سنگین بردارم

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/08/27 12:58 ب.ظ

  سلام من استنت گذاشتم الان هفته دوم من وسیل خیلی سنگین میز رو با کمک یه نفر بلند کردم بعد اون یه حس سوزش و زخم مثانم دارم مشکلی ایجاد شده الان

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   سوزش و زخم در منطقه مثانه ممکن است نشانه‌ای از عفونت، التهاب یا حتی انسداد باشد. مهم است که این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید تا او بتواند با توجه به علت دقیق این عوارض، راهنمایی‌های لازم را ارائه کند. بررسی دقیق و تشخیص صحیح توسط پزشک کلیدی است.

   پاسخ
 • سلام خوبی
  دبل جی را دکتر گزاشت تا عفونت کلیه را از بین ببرد الان یک ماه بیشتر شده تا هنوز عفونت دارد و دوباره گفت باید نفروستومی نصب شود الان باید چیکار کنم ؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر امیدوارم جوابم بدید.من یک سال پیش سنگ شکن کردم و دکتر برام استنت نگذاشت اما داخل پرونده و پرستارا گفتن گذاشتیم بیست روز دیگه بیا تا برداریم اما با دکتر که صحبت کردم گفت نگذاشتم .اما من احساس سنگینی در همون قسمت کردم اینقدر این سنگینی افزایش پیدا کرد ک مشکلات نوروپاتیک ایجاد شد درد در دست و پا همون قسمت سمت چپ .جدیدا ب دست و پای راست.سونوگرافی و سی تی اسکن دادم هیچ مشکلی پیدا نشد اما این سنگینی و دردهای نوروپاتیکی موند.لازم ب ذکر است دکتر مغز و اعصاب مشکلی پیدا نکرد.متخصص اورولوژی دیگه رفتم بازم نرمال بود.حالا سوالم اینه جناب دکتر من چ ازمایشی بدم مطمئن شم حالب سالمه؟در زمان سنگ شکن دکتر بهم گفت سنگ خیلی وقت اونجا مونده بود و زخم شده حالبت.و ایا ممکنه استنت در عکس پیدا نشه؟ممکنه پارگی تروما در حالب داشته باشم اگر هست چه طور و چه ازمایشی متوجه بشم.واقعا زندگیم مختل شده و مشکل من پیدا نشد.کلیه این اتفاق ها بعد از سنگ شکنی افتاد .پزشک هم نمیدونست.ببخشید طولانی شد

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تمام این موارد به تخصص اورولوژیست مرتبط هست و باید به اورولوژیست مراجعه کنید.
   اما اگر نتایج آزمایشات شما سالم است ممکن است این حس سنگینی به دلیل عدم مدیریت استرس و فشارهای عصبی به وجود آمده باشد.

   پاسخ
 • سلام خدمت آقای دکتر عزیز
  من ۳۴ ساله هستم
  من ۶ هفته استنت حالب داشتم و دیروز رفتم بیمارستان و استنت رو خارج کردم امروز بعد از رابطه جنسی و هنگام خروج مایع منی همراه با خون بود – آیا این به دلیل عمل بوده ؟ چون توی این ۶ هفته که استنت داشتم هنگام ادرار خون مشاهده میکردم ولی هنگام خروج منی خون مشاهده نمیکردم .
  آیا کار خاصی باید انجام بدهم ؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   متاسفانه بدون داشتن سوابق پزشکی و نتایج آخرین آزمایشات شما نمیتوان نظر دقیقی داشت اما
   خون در ادرار یا منی دلیل نگرانی است و نیازمند بررسی پزشکی است. این ممکن است به عوامل مختلفی برگردد که شامل عوامل عفونی، التهابی، تراکم عروقی، انفجار عروق کوچک (معمولاً در دنباله عمل‌های جراحی) و مسائلی از این دست می‌شود. استفاده از استنت نیز ممکن است عوارض جانبی داشته باشد.

   بهترین راه حل این است که با یک اورولوژیست (متخصص ارگان‌های تناسلی) مشورت کنید. پزشک شما باید سوابق پزشکی شما را دقیقاً بررسی و برای بررسی دقیق‌تر تست‌ها و تصویربرداری‌های لازم را تعیین کند. او می‌تواند علت این مشکل را تشخیص دهد و راهنمایی لازم را ارائه کند.

   به هیچ عنوان نباید این موضوع را نادیده گرفته و به پزشک مراجعه نکنید، زیرا مشکلات در ادرار یا منی می‌توانند نشانه مشکلات جدی تر باشند که نیاز به درمان دارند.

   پاسخ
 • سلام دکتر من چند روز پیش سنگ ۶/۵میل رو بالیزر شکستن و استنتددرکلیه ام قرار دادن الان دکترم که قرار بود استنت رو ازلوله حالب خارج کنه الان رفته امریکا به نظرتون چکار کنم؟شکم درد دارم و ادرارمم خونی هست

  پاسخ
 • فاطمه زمانی
  1402/08/05 12:01 ب.ظ

  من سنگ ۳ میل داشتم که دکترم بی اطلاع و توضیح لوله دبل جی گذاشت و الان بعداز سه هفته درد ولم نمیکنه و عوارض غیرقابل تحملی گریبانگیرم شده و هرچی پیش دکترم میرم التماسش میکنم لوله رو برنمیداره چون بیمارستان دولتی بود. الان فقط میخام شما لوله رو برام خارج کنی آیاامکانش هست؟

  پاسخ
 • ناشناس
  1402/08/03 1:07 ق.ظ

  سلام وقت بخیر دکتر من دوازده روز پیش عمل کلیه داشتم که یک سنگ دو سانتی کلیه چپم بود با سنگ شکن دکتر تشخیص داد نمیشه باید عمل بشه وعمل کردم یک شب هم بستری بودم ویک لوله یا فنر داخل کیله به مثانه گذاشتن سوالم این دکتر که خیلی خیلی سوزش دارم که احساس میکنم یک سوزن داخل خروجی ادرارم هست که گیر می کنه به لباس زیرم که چنین نیست ولی احساس من این چکار بکنم ممنونم از راهنمایی شما

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   باتوجه به جراحی تازه‌ای که انجام داده‌اید، نیاز به بررسی سوابق دقیق پزشکی شما و وضعیت بالینی شما است. اما اگر میزان سوزش بالاست، توصیه می‌شود با پزشک معالج خود ملاقات کرده و با وی صحبت کنید.

   پاسخ
 • سلام ،سیزده سال پیش لاپاروسکوپی اندومتریوز کردم، چندساله که هرسال بعنوان چکاپ سونوی کامل شکمی میکنم، سه ماه پیش هیدرونفروز کلیه راست نشان داد، عکس هسته ای و سی تی اسکن انجام دادم خداروشکر عملکرد کلیه نرمال بود،آزمایش‌های خون هم نرمال بود تا اینکه هفته قبل مجدد آزمایش دادم کراتینینم در رنج نرمال بود اما از دفعات قبل بالاتر بود

  پنج روز پیش استنت در حالب گذاشتم روز دوم سوزش قطع شد اما همچنان وقتایی که فعالیت میکنم مثل راه رفتن خون در ادرار دفع میشه

  در برگه مراقبت ِ بعد از عمل گفتن خونریزی زیاد باشه باید اورژانس رفت

  اما من نمیدونم ملاکِ خونریزی زیاد چیه؟

  وقتایی که آب زیاد میخورم یا تحرکم کمه ادرار تقریبا نرماله

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در مورد استنت گذاری در حالب و بلوغ، بلوغ باید در نظر گرفته شود تا نتیجه بهتری داشته باشد و مواردی مانند مقدار خونریزی مورد توجه قرار گیرند. معیارهای خونریزی زیاد ممکن است شامل:
   ۱. میزان خون از استنت: اگر متوجه می‌شوید خون از استنت به میزان زیادی عبور می‌کند و نه فقط قطره‌قطره، بلکه به مقدار چشم‌گیری، این ممکن است نشانه‌ای از خونریزی زیاد باشد.
   ۲. نوع خونریزی: نوع خون مهم است. اگر خون تازه و ترکیبی از خون تازه و خون قدیمی (قهوه‌ای یا خون تیره) باشد، این می‌تواند نشانه‌ای از خونریزی زیاد باشد.
   ۳. نسبت به حالت نرمال: اگر خونریزی شما قبل از استنت یا در دوره‌های عادت‌آوری نرمال نبوده و بعد از استنت شدیدتر شده است، این نیز ممکن است نشانه خونریزی ناشی از استنت باشد.
   ۴. علائم و نشانه‌ها: اگر به علائمی مانند سردرد شدید، سرگیجه، ضعف شدید یا خونریزی مستمری در نیم ساعت اولیه بعد از عمل پیش بیایید، باید به پزشک خود اطلاع دهید.
   ۵. میزان ادرار: توجه به میزان ادرار مهم است. اگر ادرار کمتری از حجم معمولی دارید و احساس می‌کنید که خون به مقدار زیادی در ادرارتان دفع می‌شود، این نشانه خونریزی ممکن است.

   با توجه به شرایط خود، اگر شما نگران خونریزی زیاد هستید، تا جایی که امکان دارد، با پزشک خود تماس بگیرید یا به بخش اورژانسی بیمارستان مراجعه کنید تا اوضاع خونریزی شما ارزیابی شود. این موارد نیاز به ارزیابی حرفه‌ای دارند.

   پاسخ
 • جمال امین زاده
  1402/07/30 0:58 ق.ظ

  سلام ببخشید من دوتا سنگ داشتم یکی در حالب که دکتر آن را بعد از اینکه نتونست بشکنه از آلت تناسلی به کلیه برد و بعد استنت یا همان فنر را گذاشت ولی الان باز سنگها از کلیه اومدند داخل حالب آیا میتونه ر حالی که فنر دارم بتونند از حالب بیایند بیرون یکیش ۸میل و اون یکی ۵میل هستند

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   اگر شما فنر (یا همان استنت) در حالب دارید و سنگ‌های کلیه از حالب به سمت کلیه برگشته‌اند، این می‌تواند به مشکلات جدی انجامیده باشد. فنرها معمولاً برای جلوگیری از ورود سنگ به کلیه کمک می‌کنند. اما اگر سنگ‌ها از حالب به داخل کلیه برگشته باشند، ممکن است خطر انسداد یا آسیب به کلیه وارد شود.
   در اینجا نکته‌ای که بسیار مهم است، توصیه به مراجعه به پزشک شما است. پزشک شما می‌تواند با استفاده از اجرای تست‌ها و تصویربرداری‌های پزشکی مناسب بررسی کند که چه اتفاقی رخ داده و چه اقداماتی لازم است. ممکن است نیاز به جراحی دوباره برای برگرداندن سنگ‌ها به حالب یا سایر اقدامات درمانی دیگر باشد. اهمیت زمان بررسی و درمان این موضوع برای حفظ سلامتی کلیه‌ها بسیار بالاست، بنابراین حتماً به پزشک خود مراجعه کنید و توصیه‌های او را دقیقاً پیروی کنید.

   پاسخ
 • شهرام مدبر
  1402/07/26 12:10 ب.ظ

  سلام و عرض ادب آقای دکتر چگینی عزیز من بیش از یکماه پیش برای مسدودیت حالب مورد عمل جراحی قرار گرفته و استنت گذاری شده بودم که متاسفانه از محل استنت نشتی داشته و ادار داخل شکمم نشت کرده بود در حال حاضر ادار نشتی با درن داخل شکم تخلیه شده و سپس نفروستومی انجام شده است و به من گفته شده است ممکن است حالب تا سه ماه بعد خود به خود ترمیم شود آیا این امکان وجود دارد یا بایستی عمل جراحی دیگری برای ترمیم حالب لازم باشد لطفا راهنمایی فرمایید ممنونم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ترمیم حالب و میزان زمان لازم برای آن بستگی به میزان خرابی حالب و همچنین نحوه اجرای عمل جراحی دارد. عمل نفرستومی (استنت گذاری) در برخی از موارد بهبود بخشی قابل توجهی در مسدودیت حالب داشته و به حفظ گردنه حالب کمک می‌کند. اما اگر استنت کاملاً مناسب نصب نشده باشد یا مشکلی در اجرای عمل وجود داشته باشد، ممکن است ادار (ادرار) نشت کند. در این موارد، نیاز به مداخلات بیشتر برای ترمیم می‌تواند وجود داشته باشد.

   برای تصمیم درست در مورد نیاز به عمل جراحی دیگر، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند میزان ترمیم حالب و نیاز به دیگر عمل‌های جراحی را بر اساس مطالعات تصویری و ارزیابی‌های بالینی برای شما تشخیص دهد.

   پاسخ
 • محمد حسن
  1402/07/25 4:43 ب.ظ

  با سلام و احترام
  ۴ ماه بود که درگیر سنگ کلیه بودم. بعضی وقتها درد داشت و بعضی از مواقع درد نداشتم. از سه هفته پیش این درد دیگه به طور دائم بود و دکتر بنده گفت باید سنگ شکن کنی. رفتم برای روش tul که دکتر بعد از عمل گفت اینقدر حالبت چسبندگی داشت فقط داشته باز میکرده این چسبندگی‌ها رو و بعد از دو هفته بیا فنر بزارم برات. دو روز از عمل اولم که گذشته بود باز دردم شروع شد و به دکتر مراجعه کردم گفت بیا فنر بذارم. این دفعه که اومد کار کنه گفت اینقدر چسبندگی زیاد بود که نتونستن فنر بذارن و از پهلو سوراخ کردن و نفرستومی انجام دادند و الان یک هفته گذشته. سوالم من این هست که بعد از دو هفته که مراجعه کنم لزوما باید دوباره فنر بذارم یا اینکه این عمل نفرستومی خودش به ترمیم لوله حالب کمک میکنه؟

  پاسخ
  • سلاک، وقت بخیر
   عمل نفرستومی یک فرآیند جراحی است که در آن یک لوله ویژه (فنر) در کلیه قرار داده می‌شود تا به تجزیه و ترکیب سنگ‌های کلیه کمک کند. در مواردی که چسبندگی‌های زیادی در حوالی کلیه وجود دارد، ممکن است نصب فنر به عنوان یک روش معمولی برای انجام عمل نفرستومی موفقیت آمیز نباشد. در این موارد، پزشک ممکن است به جای انجام فنرگذاری، عمل نفرستومی را انجام دهد.
   عمل نفرستومی به معنی پایداری نمی‌آید، بلکه هدف آن کمک به تجزیه و ترکیب سنگ‌های کلیه است. پس از عمل نفرستومی، نمی‌توان به راحتی پیش‌بینی کرد که آیا دیگر از فنر نیاز خواهید داشت یا خیر. این بستگی به وضعیت شما و نحوه بهبود پس از عمل نفرستومی دارد.

   دکتر شما پس از ارزیابی اولیه باید به شما توضیح دهد که آیا لازم است دوباره فنر نصب شود یا خیر و چه معالجه‌ای مناسب است. برای داشتن تصمیم نهایی و بهترین مشورت‌ها، اهمیت دارد که با پزشک خود به دقت مشوره کنید و دنبال دستورات و نظرات او عمل کنید.

   پاسخ
 • سلام جناب وقت بخیر
  من عمل pcnl انجام دادم چون سنگ کلیه ام جای بدی قرار داشت دکتره میگفت سخت ترین عمل عمرم بود. فقط میخوام بدونم سوندی که از کلیه به مثانه گذاشتن موقع درآوردن خیلی دردناکه؟؟ آخه سوند مثانه به مجرای ادرار واقعا درد داشت

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   دراوردن سوند ادراری ممکن است متناسب با حالت شخص و مهارت پزشک باشد. برخی افراد ممکن است احساس درد یا عدم راحتی کمی داشته باشند، اما این تجربه برای همه یکسان نیست.
   برخی از عواملی که می‌توانند در درد یا عدم راحتی در این روند تاثیرگذار باشند عبارتند از:
   ۱. اندازه سوند: اندازه و قطر سوند ادراری می‌تواند در احساس راحتی یا درد در موقع دراوردن تاثیر داشته باشد.
   ۲. استفاده از آنستزی: پزشک ممکن است موقتاً از داروها یا ژل‌های آنستزی برای کاهش درد و راحتی شما استفاده کند.
   ۳. حساسیت شما: حساسیت هر فرد به درد مختلف است. برخی افراد ممکن است درد کمتری تجربه کنند، در حالی که دیگران احساس درد شدید‌تری داشته باشند.
   ۴. مهارت پزشک: تجربه و مهارت پزشک ممکن است تاثیرگذار باشد. پزشک ماهر‌تر ممکن است روند را با دقت بیشتری انجام دهد تا درد و ناراحتی شما کمتر باشد.

   در هر صورت، اگر درد یا عدم راحتی شدید و طولانی‌مدت پس از دراوردن سوند ادراری تجربه می‌کنید، حتماً با پزشک خود صحبت کنید. او می‌تواند شما را مشاوره دهد و ببیند آیا نیاز به درمان یا مداخله بیشتری دارید.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/07/19 3:03 ب.ظ

  با سلام خدمت آقای دکتر عزیز
  ۲۸ سالم هست، بعد از سونو، سی تی ممولی، سی تس رنگی و عکس هسته ای متوجه شده اند تنگی لوله ی حالب دارم و یکی از کلیه هام مقداری آسی دیده است. الان هم عمل پیلوپلاست جراحی باز برام نوشتند برای هفته آینده. آیا راه دیگری ندارد و پس از عمل معولا چند روز بستری می شوم
  تشکر فراوان

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تنگی لوله حالب می‌تواند مشکلات متعددی ایجاد کند، از جمله مشکلات کلیه مانند آسی و فشار خون بالا. پیلوپلاستی جراحی از روش‌های درمانی برای تصحیح این مشکل است.
   پیلوپلاستی جراحی نیاز به زمان بستری در بیمارستان دارد، مدت بستری معمولاً براساس پیچیدگی عمل و وضعیت شما تعیین می‌شود. این مدت ممکن است چند روز تا چند هفته باشد. در بیشتر موارد، بعد از عمل پیلوپلاستی، بیماران برای چند روز در بیمارستان بستری می‌شوند تا بهبود پس از جراحی بررسی شود.
   با توجه به اینکه وضعیت هر بیمار ممکن است متفاوت باشد، مشورت با پزشک خود در مورد مدت بستری و جزئیات بیشتری که برای شما صدق می‌کند، بسیار مفید خواهد بود. همچنین، ممکن است نیاز به تغییراتی در سبک زندگی و داروها برای مدتی داشته باشید تا بهبود شما حاصل شود. از پزشک خود سوال کنید تا اطلاعات دقیق‌تری در مورد عمل جراحی و تدابیر پس از عمل دریافت کنید.

   پاسخ
 • سلام من تو کلیه سمت راستم لوله نفروستمی کار گذاشتن الان دوروزه که کار نمیکنه ادرار داخل کیسه تخلیه نمی‌شود رفتم دکتر گفت مهم نیست ادرار ار مثانه تخلیه میشه مهم نیست میخاستم بدونم مشکلی برام به وجود نمیاره ممنون میشم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در مورد نصب لوله نفروستمی، مهم است که هرگونه مشکلات یا عوارض را به پزشک خود اعلام کنید. اگر دکتر شما معتقد است که عدم تخلیه ادرار از مثانه به مشکلات جدی نیز می‌تواند اشاره کند، او ممکن است تست‌های تکمیلی را انجام دهد تا دلیل عدم تخلیه ادرار را بررسی کند. این تست‌ها ممکن است شامل افزایش فشار داخل مثانه، سونوگرافی تخلیه مثانه، یا سیستوسکوپی (بررسی داخلی مثانه و ادراری) باشد.

   شما باید به پزشک خود اعتماد کنید و هر گونه علایم یا تغییرات در وضعیت خود را به او اطلاع دهید تا او بتواند بهترین مشاوره و درمان را ارائه دهد. از مواجهه با مشکلات جدی جلوگیری کنید و همواره در تعامل با پزشک خود باشید.

   پاسخ
 • سلام خدمت آقای دکتر
  من حدود ۱۵سال پیش عمل سنگ کلیه داشتم وطوی حالب لوله کار گذاشتن بعداز عمل چون فعالیت زیاد داشتم برای ادرار کردن بی نهایت اذیت می‌شدم به طوری که لوله را در اوردن وقتی عکس گرفتن لوله حالت خم چسبید شده بود از اون موقع تا الان اون طرف که عمل کردم باد شدید میکنم تا حدی که میگم منفجر شدم ایا ممکن هست لوله حالب پاره شده باشد چون هرچه دکتر میرم دردم درمان نمیشه تورا خدا راهنمایی فرمایید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بله، ممکن است پاره شدن لوله حالب یا مشکل دیگری در این منطقه باعث مشکلات شما شده باشد. در صورتی که دچار درد و علائم ناراحتی شدید، بهتر است بلافاصله به یک پزشک متخصص اورولوژی یا جراحی عمومی مراجعه کنید. آنها می‌توانند با انجام معاینات فیزیکی و تصویربرداری تشخیص دقیقی از وضعیت حالب شما بگیرند و پس از تشخیص، درمان مناسب را تجویز کنند. به هیچ عنوان نباید این موضوع را نادیده بگیرید و سریعاً به یک پزشک معتمد مراجعه کنید تا از وضعیتتان مطلع شوید و درمان مناسب را دریافت کنید.

   پاسخ
 • سلام وقتتون به خیر
  اقای دکتر من عمل tulانجام دادم
  برام لوله دبل جی گذاشتن بعد از یک ماه لوله رو بیرون اوردن الان بعد ازدوهفته از دراوردن لوله درقسمت لگن وکلیه چپ که دبل جی قرار داشت درد دارم ایا این مشکل جدی هست یا عادی؟ نیازه به مراجعه پزشک هست؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   درد بعد از دراوردن لوله دبل جی ممکن است اتفاق بیفتد و در بعضی موارد نسبت به عمق و جایگاه لوله در داخل بدن شما متفاوت باشد. اما درد به مرور زمان کاهش پیدا کند و تا حدی معمولی باشد.
   با این حال، اگر درد شدید باشد، طولانی مدت ادامه داشته باشد، تازه ایجاد شود، با تب همراه باشد، یا علائم دیگر ناشی از عفونت یا مشکلات دیگر را تجربه کنید، حتماً به پزشک خود مشاوره دهید. این امور ممکن است نشان دهنده وجود یک مشکل جدی‌تر باشند که نیاز به ارزیابی و درمان توسط پزشک دارند.
   همچنین، اگر دچار تغییرات در رنگ ادرار یا دلیل دیگری برای نگرانی دارید، بهتر است به پزشکتان اطلاع دهید تا بتوانند مورد شما را ارزیابی کنند و تشخیص دقیقی را بگذارند.

   پاسخ
 • با سلام و عرض ادب و احترام خدمت اقای دکتر چنگینی بنده شش روز قبل عمل شدم و دیروز ترخیص شدم الان سوند ادراری دارم و یک فنر دبل جی در کلیه م تعبیه شده دیشب یکم خندیدم و محل زخمم درد میکنه یکم تا چند روز درد در محل زخم طبیعیه ایا امکان داره حالب م پاره شده باشه ؟ و دو اینکه کی میتونم سوند ادراری رو بردارم ممنون

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   درد در محل عمل جراحی پس از عمل برای مدتی طبیعی است. این درد ممکن است به علت التهاب و یا ترشحات زخمی باشد. معمولاً درد در محل عمل به مرور زمان کمتر می‌شود و پس از مدتی از بین می‌رود.
   احتمال پاره شدن حالب در موردی که شما توصیف کردید بسیار کم است. در صورتی که حالتی اضطراب‌آور ایجاد کند یا شما نگران هستید، باید به پزشک خود اطلاع دهید تا او بتواند وضعیت شما را ارزیابی کند.

   در مورد سوند ادراری، باید به توصیه و دستورات پزشک خود عمل کنید. عمدتاً پزشک شما تعیین خواهد کرد که کی می‌توانید سوند را بردارید. به عنوان مثال، ممکن است؛ صبر کنید تا زخم بهبود پیدا کند و تا زمانی که پزشک شما مجوز را صادر کند، نتوانید سوند را بردارید. اگر سوالات بیشتری دارید یا نگرانی خاصی دارید، با پزشک خود مشورت کنید.

   پاسخ
 • درود،
  من حدودا ۱۷ سال پیش جراحی پیلوپلاستی شدم و اسنتن دبل جی گذاشتند به مدت ۱ ماه و بعد بیرون آوردن.
  در حال حاضر دیگه درد ندارم اما برای چک سالانه ، سونوگرافی دادم که نشان داده مجدد اتساع در لگنچه دارم که حدودا هر سال این گرفتگی رو در سونو گزارش کردند که سایز اصلی کلیه هام نرمال نوشته شده. دکتر جراح من گفت مشکلی نیست نگران نباش .
  میخوام بدونم آیا بعد از این جراحی ، آیا امکان برگشت این نوع گرفتگی مجرای کلیه به مثانه وجود دارد یا این اتساع چون زمینه مادرزادی داشته ، لوله کلیه به مثانه حالت گرفته و به همان شکل باقی میمونه؟
  چون هر سال که سونو دادم این گرفتگی رو بازم نشون داده . جای نگرانی داره یا خیر ؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   اتساع مجرای کلیه به مثانه (vesicoureteral reflux) ممکن است در کودکان به صورت مادرزادی رخ دهد و یا نتیجه جراحی‌های پیلوپلاستی باشد. اگر در سونوگرافی همچنان این اتساع مشاهده می‌شود و دکتر جراح شما اطمینان دارد که مشکلی نیست و نیاز به جراحی یا درمان فوری ندارید، احتمالاً این مشکل بدون عوارض جدی در حال برگشت بهتری رفتن است.
   باید تاکید کنم که مشکلات مرتبط با اتساع مجرای کلیه به مثانه معمولاً در کودکان و نوجوانان بیشتر دیده می‌شود و در بسیاری از موارد با رشد بدن و تکامل جسمانی، این مشکل بهبود می‌یابد. اگر از لحاظ عملکردی مشکلی ندارید و دکتر جراح شما هم اطمینان دارد که مشکل خاصی وجود ندارد، می‌توانید طبق توصیه او عمل کنید.
   با این حال، برای اطمینان بیشتر و برای پیگیری مواردی که ممکن است در آینده پیش بیایند، بهتر است مرتباً به پزشک خود مراجعه کرده و سونوگرافی و مطالعات دیگری که او توصیه می‌کند انجام دهید. همچنین، همواره هرگونه نگرانی یا تغییر در وضعیت خود را با پزشک خود به اشتراک بگذارید.

   پاسخ
 • سلام
  دبل جی داشتم در هردو کلیه، برای تعویض مراجعه کردم بعد از عمل دیدم تو شرح عملم نوشته یکی از دبل جی ها رو پیدا نکردن و به جای تعویض مجدد دبل جی گذاشتن. الان باید چه کار کنم؟
  یعنی اون استنت قبلی کجاست و آیا مشکل ساز میشه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   اگر شما برای تعویض دبل جی مراجعه کرده‌اید و در شرح عمل آمده که یکی از دبل جی‌ها پیدا نشده و به جای آن یک دبل جی جدید گذاشته‌اند، احتمالاً دلیل این کار عدم موجودی دبل جی قبلی در محل انجام عمل جراحی است. در برخی موارد، دبل جی‌ها ممکن است به دلایل مختلف از جمله انزوا در محل تعویض شوند و نیاز به تعویض دوباره داشته باشند.
   دبل جی‌ها معمولاً برای تخلیه ادرار از کلیه به مثانه استفاده می‌شوند و اگر دبل جی قبلی از محلش خارج شده و دبل جی جدید درج شده باشد، ممکن است مشکلی ایجاد نشود. با این حال، بهتر است با پزشک خود در مورد این تغییر و همچنین نیاز به تعویض دبل جی قبلی برای اطمینان بیشتر صحبت کنید. او می‌تواند شرایط شما را بررسی کرده و نیاز به اقدامات بیشتر را تعیین کند. همچنین، اگر هرگونه علائم نامطلوبی مثل درد یا تغییرات در ادرار داشته باشید، باید به پزشک خود اطلاع دهید.

   پاسخ
 • سلام سنگ داشتم رفتم دکتر گفت سی تی بده بعد گفت سنگ تو لوله حالب هست بیا جراحی کنم فنر بزارم فنر گذاشت سه هفته موند الان فنر دراوردم بشدت درد دارم و من احساس میکنم سنگ داخل کلیه ام هست چکار کنم من

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   متأسفانه، درد شدید پس از دراوردن فنر جراحی ناشی از عوارض احتمالی جراحی یا تغییرات در ساختار داخلی ممکن است. این موارد معمولاً نیاز به توجه و ارزیابی تخصصی پزشکی دارند. در این مواقع، بهترین اقدام این است که با پزشکی که جراحی را انجام داده تماس بگیرید و وضعیت خود را به او توضیح دهید.
   او می‌تواند با ارائه راهنمایی و پیشنهادات، به شما کمک کند.
   همچنین، اگر درد شدید، علائم ناگهانی مثل تب، استفراغ، ادرار چکمه‌وار یا تغییر رنگ ادرار وجود دارد، باید فوراً به اورژانس مراجعه کنید. این نشانه‌ها ممکن است به وجود مشکلات جدی اشاره کنند که نیاز به مداخله فوری دارند.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/07/03 4:16 ب.ظ

  سلام مادرم بعد از عمل ریمپلند الان از محل درن ترشح دارد مه دکترا میگن به علت جمع شدن مایع درون شکم است که ادرار
  و یه طرف کلیه متورم شده
  علت جیست
  ایا خطرناک است

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ترشح مایع از محل عمل ریمپلند (ریمپلندینگ) بعد از عمل جراحی نادر نیست و ممکن است به عنوان جمع مایع (seroma) تشخیص داده شود. این مایع معمولاً شامل ادرار و سایر مایعات بدن است و ممکن است در محل عمل جراحی جمع شود.
   علت اصلی جمع شدن مایع ممکن است به ترشح بیش از حد مایعات در محل عمل یا به دلایل دیگری باشد. برای تشخیص دقیق علت جمع مایع و ارزیابی وضعیت پس از عمل، بهتر است با پزشک معالج مادرتان مشورت کنید. پزشک ممکن است نیاز به تست‌ها و تصاویر تشخیصی (مثل سونوگرافی یا تصویربرداری مغناطیسی) داشته باشد تا وضعیت را بررسی کند و تصمیمات لازم را بگیرد.

   در اغلب موارد، جمع مایع پس از عمل ریمپلند به طور خودبه‌خودی بهبود می‌یابد و به مشکل جدی تبدیل نمی‌شود. اما برای اطمینان بیشتر و رفع هرگونه نگرانی، مهم است که با پزشک معالج مادرتان صحبت کرده و دنبال راهنمایی‌های او برای مراقبت و درمان بعد از عمل عمل کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشین.ببخشین من باردارم و سنگ حالب ۱۱میل داشتم ک س هفته پیش با tulبهم گفتن ک سنگ رو شکستن و خودش با ادرار ریخته میشه و برام دبل جی گذاشتن.الان بعد س هفته ک سونو دادم اون سنگ ۱۰میل شده و داخل کلیس.یعنی اصلن سنگو نشکوندن و بنظر شما چ میخواد بشه دبل جی و بر میدارن یا ممکنه با وجود دبل جی این سنگ راحت خارج بشه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به اطلاعاتی که ارائه داده‌اید، سنگ حالب شما هنوز کاملاً شکسته نشده و همچنان در حال حاضر در کلیس قرار دارد. استفاده از دبل جی ممکن است برای شکستن سنگ موثر نباشد و سنگ ممکن است به نحوی بزرگتر شود یا تاکنون تکان نخورده باشد.
   در مواردی که سنگ حالب با دبل جی شکسته نمی‌شود، یا اندازه آن به نحوی بزرگ شده که دشواری‌های جدی ایجاد کند، ممکن است نیاز به روش‌های جراحی داشته باشید. این روش‌ها شامل لاپراسکوپی (Laparoscopy) یا کولوستومی (Cholecystectomy) است. در این روش‌ها، سنگ حالب و گلوبه‌های مرتبط با آن به صورت جراحی از حالب برداشته می‌شوند.

   به هر حال، تصمیم نهایی در مورد درمان باید توسط پزشک شما گرفته شود. پیشنهاد می‌شود که با پزشک مراجعه کرده و وضعیت خود را با او مطرح کنید تا بهترین گزینه درمانی را برای شما تعیین کند. همچنین، اطمینان حاصل کنید که پزشکتان از وضعیت بارداری شما آگاهی کامل دارد تا برنامه درمانی را با در نظر گرفتن این مسئله تنظیم کند.

   پاسخ
 • ارادتمندسعیدجباری
  1402/06/31 11:09 ق.ظ

  عرض سلام وخسته نباشیددارم محضرتون استادگرانقدر.دیروز استند برداشته شده و ازلحظه برداشت قسمت بیضه چپ احساس دردزیادی دارم.آیا معمول هست این درد؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بله، درد پس از برداشتن استند (وازکتومی) ممکن است به عنوان عارضه‌ای معمول در نظر گرفته شود. این درد ممکن است به علت تحریک ناحیه بیضه یا دستگاه تناسلی باشد و معمولاً در مدت چند روز یا هفته بعد از عمل بهبود می‌یابد.
   با این حال، اگر درد شدید یا طولانی مدتی داشته باشید، یا اگر همراه با علائم دیگری مانند تورم شدید، خون‌ریزی، تب یا علائم عفونتی دیگر باشد، بهتر است بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. این ممکن است نشانه مشکلات جدی‌تری باشد که نیاز به اقدام فوری دارد.

   مراقبت‌های پس از استند‌برداری معمولاً شامل استفاده از بسته‌های یخی برای کاهش تورم، استفاده از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) برای کاهش درد و تورم، و استراحت کافی است. همچنین، توصیه می‌شود فعالیت‌های جسمانی سنگین را تا زمان بهبود کامل از عمل متوقف کنید.

   پاسخ
 • فاطمه شکوهی
  1402/06/31 1:07 ق.ظ

  سلام من یکماهه استنب گذاشتن تو کلیه راست به دلیل تنگی حالب الان یک سر فنر از واونم بیرون اومده چکار کنم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در صورتی که سر فنر استنت کلیه از محل نصب خارج شده است یا به شدت ناراحتی ایجاد کرده است، باید فوراً به متخصص اورولوژی (کلیه و مجاری ادرار) مراجعه کنید. این مشکل نیاز به اقدامات پزشکی فوری دارد تا مشکل برطرف شود و آسیب به کلیه و مجاری ادرار جلوگیری شود. علت خروج فنر ممکن است مشکل در نصب استنت، تمدیدهای نامناسب یا سایر عوامل باشد که توسط پزشک باید بررسی شوند.
   شما باید به شدت از تاخیر در مراجعه به پزشک خودداری کنید، زیرا این مسئله می‌تواند به مشکلات جدی در کلیه و سیستم ادراری منجر شود. در صورت نیاز، پزشک ممکن است اقدام به بازکردن مجدد استنت و یا انجام دیگر روش‌های جراحی برای رفع مشکل کند.
   لطفاً هر گونه تغییر در وضعیتتان یا ناراحتی را نادیده نگیرید و بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید تا بهترین مراقبت‌های پزشکی را دریافت کنید.

   پاسخ
 • سلام اقای دکتر من ۳۴ سالمه یه سنگ به اندازه ۱۸ میل تو حالبم گیر کرده بود که رفتم عمل tul انجام دادم چند روز پیش و کلیه چپم بپد که ورم شدیدی داشت و نفروز شدید
  عملم کردن چون بیهوش بودم متوجه نشدم بعد چند روز رفتم دکتر گفت سنگ سفت بود خورد نشد برات استند گذاشتبم ۲ هفته بعد بیا عکس بگیریم احتمالا با سنگ شکن برون اندامی انجام بدیم برات این چجوری اخه چرا پس سنگمو نشکستن در نیاوردن

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   برای شکستن سنگ در مواردی که سنگ خیلی سفت است و نمی‌توان آن را با دستگاه “tul” شکست، ممکن است نیاز به روش‌های دیگری مانند لیزرشکن (Lithotripsy) یا جراحی باز داشته باشید. تصمیم نهایی در مورد ادامه درمان و نوع مداخله باید توسط پزشک شما گرفته شود.
   بدیهی است که در این موارد، مهمترین چیز ارتباط مستمر با پزشکتان است. اگر سنگ در کلیه شما با وجود استند همچنان درد و مشکلات ادراری ایجاد می‌کند، به پزشکتان اطلاع دهید تا راهنمایی‌های لازم را ارائه دهند.

   پاسخ
 • با سلام،

  امروز بنده چک آپ سالیانه‌ی سونو داشتم که دکترم گفتن سنگ کلیه راست پارسالم که ۲/۵ میل بوده شده ۵ میل و برام نوبت نوشتن ۵-۶ ماه دیگه برم لیزرشکن و حدود یه ماه و نیم دیگه هم سیتی کنه سایز و جای دقیقش رو مشخص کنن

  پدر۶۰ ساله‌م هم سنگ کلیه داشتن و دفع کردن حدود ۲۰ سال پیش

  الآن که یکم ذهنم آروم‌تر شده سوال‌ها به ذهنم رسیده ممنون میشم نظرتون رو بدونم:

  ۱- من چون مرتب هفته‌ای میانگین ۳۰-۴۰ کیلومتر میدووم و تو مسابقات دو استقامت شرکت میکنم، چرا آیا این سنگ تکون نخورده؟

  ۲- آیا با مصرف مایعات و افزایش فعالیت امکان جابه‌جا شدن سنگ و عدم دفع و انسداد لوله‌ها هست؟ با توجه به سایز حدودی در سونو؟

  ۳- آیا نیاز هست که هرچه سریع‌تر عمل لیزرشکن رو انجام بدم و یا اگر تا اون موقع دردی نداشتم همون ۶ ماه دیگه مناسبه؟

  مممنونم از وقتی که میذارین.
  با تشکر

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   سنگ کلیه یک مشکل شایع است که ممکن است در افراد با مشخصات مختلف رخ دهد. در مورد شما، سنگ کلیه با سایزی حدود ۵ میلیمتر در سونوگرافی تشخیص داده شده است. به سوالات شما به صورت جداپذیر پاسخ دهیم:
   ۱. فعالیت ورزشی و مصرف مایعات: فعالیت ورزشی منظم و مصرف مایعات به صورت عمومی به افراد کمک می‌کند تا جلوگیری از تشکیل سنگ‌های کلیه کنند. افرادی که ورزش می‌کنند و آب به میزان کافی می‌نوشند، احتمالاً سنگ کلیه کمتری تشکیل می‌دهند. اما اگر سنگ کلیه ایجاد شده باشد، فعالیت ورزشی یا مصرف مایعات به تنهایی نمی‌توانند آن را حل کنند.
   ۲. جابه‌جا شدن سنگ: بله، سنگ کلیه ممکن است در برخی موارد جابه‌جا شود و با مصرف مایعات و حرکات فیزیکی بیشتر به دفع شود. این وقتی ممکن است رخ دهد که سنگ کلیه به اندازه کافی کوچک باشد تا بتواند از کلیه خارج شود. اما اگر سنگ بزرگتر باشد یا در مسیر دفع انسداد ایجاد کند، ممکن است به عمل جراحی (مانند لیزرشکنی) نیاز باشد.
   ۳. زمان عمل لیزرشکن: زمان عمل لیزرشکن بستگی به سایز، موقعیت، و شدت علائم سنگ کلیه دارد. در برخی موارد، اگر سنگ کلیه باعث درد یا عوارض جدی شده باشد، لازم است عمل لیزرشکنی در اسرع وقت انجام شود. اما اگر سنگ کلیه شما در حال حاضر عوارضی نداشته باشد و دستورات پزشک را دنبال کنید (مثلاً مصرف مایعات بیشتر)، ممکن است بتوانید برای مدت ۵-۶ ماه دیگر عمل لیزرشکنی را انجام دهید. اما مهمتر از همه این است که با پزشک معالج خود مشورت کنید و توصیه‌ها و راهنمایی‌های او را رعایت کنید.

   لطفاً به هر گونه تغییر در علائم یا درد‌های خود توجه کنید و هر گاه نیاز باشد، با پزشک معالج خود تماس بگیرید. او می‌تواند به شما راهنمایی دقیق‌تری بدهد.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/06/22 6:45 ب.ظ

  سلام و ادب
  من ۴ هفته اس که فنر توی یک حالبم گذاشتن الان دوسه باره دسشویی میرم خون دارم و انگار از فنر هم دفع میکنم چن تا تکه تکه
  امکان داره فنر پاره بشه و دفع بشه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   درجه بندی سلامت و ایمنی محصولات پزشکی بسیار مهم است و هر گونه تغییر یا مشکل در محصولات پزشکی ممکن است پیامدهای جدی داشته باشد. اگر از دفع خون یا قطعات فنر نگران هستید، باید به پزشکی که این فنر را گذاشته اند، اطلاع دهید. آنها می‌توانند وضعیت شما را بررسی کرده و تصمیم‌های لازم را اتخاذ کنند.

   پاسخ
 • سلام
  کودک ۶ساله ای دبل جی طولانی مدت به علت تنگی حالب که یکبار عمل باز ویکبار لاپاراسکوپی شده وقطر لگنچه خیلی زیاد حدود ۵۰شده قرار داده اند دکتر برایش سفیکسیم ۲۰۰بعد قرار دادن دبل جی تجویز کرده ،شهرستانیم به دکتر که تهران هست دسترسی نداریم .نوبت شش ماه بعد با سونوگرافی داده.الان ما به کودک دارو سفیکسیم را تو این شش ماهه بدهیم یا همون یکبار تجویز کرده بود کافی بوده؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تجویز داروها برای کودکان بستگی به بسیاری از عوامل دارد، از جمله نوع بیماری، وضعیت بالینی کودک، و تجویز پزشک.
   دکتر کودک شما داروی سفیکسیم را برای تنگی حالب دوباره تجویز کرده است و می‌خواهد با سونوگرافی کودک را بررسی کند.
   دلیل این تجویز دوباره ممکن است بهبود وضعیت کودک شما یا نیاز به تنظیم دوز دارو باشد. در این موارد، پزشک معمولاً دوز دارو را به شدت کنترل می‌کند تا از تاثیرات جانبی بیش از حد جلوگیری شود.
   در هر صورت، بهتر است با پزشک کودکان خود تماس بگیرید و سوالات و نگرانی‌های خود را با او در مورد تجویز داروها و نیاز به مراقبت‌های بعدی برای کودکتان بررسی کنید. او می‌تواند شما را بهتر راهنمایی کند و تصمیم‌گیری‌های مناسبی اتخاذ کند.

   پاسخ
 • عبدالله
  1402/06/20 6:00 ق.ظ

  سلام دکتر.خداقوت.سنگ شکنی کردم ویه سنگ ۲۱ میلی درمحل تحتانی کلیه ام خوردشده.گفتند ۲۰۰ قطعه شده.ولی من ۵الی ۶ تکه سنگ اندازه شکربیشتر ندیده ام.آیا دفع می شوند؟وآیا ممکن سنگریزه ها دوباره به هن بچسبند؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   معمولاً بعد از جراحی سنگ شکنی کلیه (تراشکتومی)، سنگ‌ها و ترکیبات کوچک‌تری که از سنگ اصلی برای دفع شده‌اند، به صورت طبیعی از طریق ادرار خارج می‌شوند. با این حال، برخی عوامل و شرایط ممکن است باعث شوند که سنگ‌ها بلافاصله بعد از جراحی دفع نشوند یا به تعداد کمی دیگر متصل شوند. این می‌تواند به عواملی مانند اندازه و شکل سنگ، عوامل مرتبط با بیمار، و تکنیک جراحی وابسته باشد.
   اگر تراشکتومی با موفقیت انجام شده و سنگ اصلی شکسته و تراکم سنگ‌ها کاهش یافته باشد، احتمالاً سنگ‌های کوچک‌تر با توجه به طبیعت ادرار به مرور زمان خارج خواهند شد. با این حال، در صورت داشتن نگرانی و یا اگر درد یا علائم دیگری داشته باشید، به پزشک خود اطلاع دهید تا او بتواند بررسی انجام دهد و مشاوره‌ای مناسب ارائه دهد.
   همچنین، ادرار را به طور منظم دفع کرده تا فشار روی سنگ‌ها کاهش یابد و از تشکیل سنگ‌های جدید جلوگیری کنید.

   پاسخ
 • محمدمقدم
  1402/06/18 1:53 ب.ظ

  سلام وقت بخیر من حدودیه ماه پیش هردو طرف فنرگذازتم براکلیه م ولی سوزش دارم دوروزدیگه فنرودرمیارن توروخدا اهنمایم کنید درد دارم وقتی میخوام ادرارکنم هس میکنم چیزی گیرکرده که نمیاد این مثل سوزنه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   شما به مشکلی در منطقه فنر گذار و سوزش در هنگام ادرار کردن اشاره کرده‌اید.
   این نوع مشکلات می‌توانند به عوامل متعددی برگردند، اما تشخیص دقیق نیاز به ارزیابی پزشکی دارد. به عنوان یک اقدام اولیه و به‌منظور کاهش عوارض ممکن، می‌توانید این موارد را در نظر بگیرید:
   ۱. آب خوردن: برای جلوگیری از تراکم ادرار و تسریع در خروج ادرار، ممکن است به آب خوردن بیشتری نیاز داشته باشید. بنابراین، سعی کنید بیشتر آب بنوشید.
   ۲. استراحت: برای کاهش فشار و تسکین درد، استراحت کافی داشته باشید. از تنش و فعالیت‌های سنگین خود در این دوران پرهیز کنید.
   ۳. استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs): در مواردی که سوزش و التهاب دارید، پزشک ممکن است داروهای NSAIDs مثل ایبوپروفن به شما تجویز کند تا درد و التهاب‌ها را کاهش دهند. اما حتماً با پزشک خود مشورت کنید قبل از مصرف هر گونه دارو.
   ۴. مراجعه به پزشک: اگر مشکل شما بهبود نیابد یا شدت درد افزایش یابد، بهترین کار این است که به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما می‌تواند با انجام بررسی‌های فیزیکی و تشخیصی، مشکل شما را مشخص کند و برای شما درمان مناسب تجویز کند.

   آنچه که اهمیت دارد، این است که دلیل بروز این مشکل به درستی تشخیص داده شود و درمان متناسب با مشکلتان دریافت کنید.

   پاسخ
 • کامل نیامدن ادرار

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   لطفا مشکل و سوال خود را با شرح کامل بیماری و نتایج آخرین آزمایشات بفرمایید تا پاسخ مناسبی برای شما داشته باشیم.

   پاسخ
 • اکبر خدامرادی
  1402/06/13 0:43 ق.ظ

  سلام قیمت استند گذاری یک کلیه چقدر است

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر جناب اقای دکتر من استنت برام گذاشتن وهفته بعد باید برم برای اینکه استنت روخارج کنم ایا بی حس میکنند یا نه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   برای خارج کردن استنت (stent) از داخل بدن، به طور معمول از محلی تحت تاثیر بی حسی (بی حسی موضعی یا کلی) استفاده می‌شود. به عبارت دیگر، شما در حالتی که بی حسی داشته باشید، احساس درد کمتری می‌کنید. بنابراین، خارج کردن استنت از داخل بدن ممکن است با بی حسی محلی یا کلی انجام شود تا درد و ناراحتی شما کاهش یابد.
   مهمترین نکته این است که از قبل با پزشک خود در مورد روش انجام این فرآیند و نحوه استفاده از بی حسی برای کاهش درد و ناراحتی صحبت کنید. او می‌تواند به شما توضیح دهد که روش استفاده از بی حسی چگونه است و آیا شما به طور کلی بی حس می‌شوید یا فقط محل مورد نیاز.

   پاسخ
 • سلام من ۳۰سالمه و دیروز عمل لیزر داشتم سنگم درحالب بود و۵میلیمتر سایزش بود که بعدعمل برام استند گذاشتن و گفتن دوهفته دیگر بیا برای برداشت استند اما من چندروزه اصلا سنگی ندیدم ازم دفع بشه چیکارکنم این سنگا دفع بشن

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   پس از اجرای عمل لیزر برای شکستن سنگ‌های کلیه (لیتوتریپسی)، ممکن است کمی زمان ببرد تا قطره‌های کوچک سنگ از طریق ادرار دفع شوند. این ممکن است تا چند روز یا هفته طول بکشد. به طور عمومی، اگر سنگ بسیار بزرگ نبوده و از روش لیزر شکسته شده باشد، طبیعی است که بعد از مدتی ازمایش کریستال‌های کوچک از طریق ادرار خودتان مشاهده نشود.
   در صورتی که پس از مدت معقول (مثلاً چند هفته) هنوز هم درد، تورم، یا علائم غیر طبیعی دیگری تجربه می‌کنید یا همچنان قادر به دفع سنگ نیستید، بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید. زیرا در برخی موارد ممکن است لازم باشد تا اقدامات تشخیصی و درمانی بیشتری انجام شود. همچنین، پس از اجرای هرگونه عمل جراحی یا مداخله پزشکی، مهم است تا هر تغییری که در وضعیت خود احساس می‌کنید با پزشک خود در میان بگذارید تا به شما راهنمایی کند.

   پاسخ
 • نسرین قاسم زاده
  1402/06/04 2:45 ق.ظ

  سلام وقت بخیرمن ۳۹سالمه وکلیه هام سنگ سازن درهرکدام۷و۸ تاسنگ دارم که مثل همیشه دردشدیدداشتم بعدازغیرقابل تحمل شدن به دکترمراجعه کردم کی طبق سونوگرافی دوعددسنگ ۹ونیم و۴ونیم پشت سرهم درحالب گیرکرده وچندتای دیگه درکلیه موجودهست طی دوبارسنگ شکنی بافاصله دو روز ازهم که نمیتونستم ادرار داشته باشم سنگ شکنی شده ولی به علت التهاب وبرگشت ادراربه کلیه وکراتین بالا ۲۹مردادعمل شدم وفنرگذاشتن والعان بازنمینونم ادرارداشته باشم وهمراهش حالت تهوع ودرددارم امکان داره دوباره سنگ درحالب یافنرگیرکرده باشه واین که بعدعمل بایدفقط درازبکشم وراه بروم نشستن ضرر داره بعدعمل ایالطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در مواردی که شما توضیح داده‌اید، ممکن است سنگ‌های کلیه دوباره شکل گیری کنند، به ویژه اگر عواملی که موجب ایجاد سنگ می‌شوند، کنترل نشوند. همچنین، وجود التهاب و عفونت در مجرای ادراری می‌تواند باعث بیشتر شدن مشکلات شما شود.
   برای حل این مشکلات، بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید تا بر اساس وضعیت و تاریخچه پزشکی شما، راهنمایی‌هایی در مورد تغییرات در رژیم غذایی، مصرف آب، داروها و درمان‌های دیگر ارائه دهند. همچنین، احتمال وجود التهاب باید مورد ارزیابی قرار گیرد و در صورت لزوم، درمان مناسب انجام شود.
   در مورد سوال؛ پس از عمل، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند بر اساس شرایط شما، توصیه‌هایی در مورد فعالیت‌های روزانه و محدودیت‌های ممکن پس از جراحی دهد.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیرمن ۳۹سالمه وکلیه هام سنگ سازن درهرکدام۷و۸ تاسنگ دارم که مثل همیشه دردشدیدداشتم بعدازغیرقابل تحمل شدن به دکترمراجعه کردم کی طبق سونوگرافی دوعددسنگ ۹ونیم و۴ونیم پشت سرهم درحالب گیرکرده وچندتای دیگه درکلیه موجودهست طی دوبارسنگ شکنی بافاصله دو روز ازهم که نمیتونستم ادرار داشته باشم سنگ شکنی شده ولی به علت التهاب وبرگشت ادراربه کلیه وکراتین بالا ۲۹مردادعمل شدم وفنرگذاشتن والعان بازنمینونم ادرارداشته باشم وهمراهش حالت تهوع ودرددارم امکان داره دوباره سنگ درحالب یافنرگیرکرده باشه واین که بعدعمل بایدفقط درازبکشم وراه بروم نشستن ضرر داره بعدعمل ایالطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   درمان سنگ‌های کلیه و مشکلات مرتبط با آن نیازمند مشاوره و ملاقات حضوری پزشک است. اطلاعاتی که ارائه داده‌اید نیاز به ارزیابی و مشاوره تخصصی توسط پزشک دارد. در ادامه به برخی نکات کلی در مورد سنگ‌های کلیه و پس از عمل جراحی اشاره می‌کنم:

   ۱. پیگیری پزشکی: برای تشخیص دقیق و درمان مشکلاتی که پس از عمل جراحی پیش آمده است، بهتر است با پزشک خود در ارتباط باشید. او می‌تواند بر اساس نتایج تست‌ها و تصویربرداری، به شما توصیه‌های دقیقی ارائه دهد.
   ۲. پیگیری داروها: پس از عمل جراحی، پزشک ممکن است داروهای ضد التهاب و دیگر داروهایی که به شما تجویز شده‌اند، برای کنترل درد و التهاب تجویز کند. حتماً دستورات پزشک را رعایت کنید.
   ۳. تغذیه و مایعات: مصرف مایعات کافی و رعایت تغذیه مناسب می‌تواند به بهبودی شما کمک کند. پزشک می‌تواند نکات تغذیه‌ای خاصی را به شما توصیه کند.
   ۴. حفظ وضعیت فیزیکی: ممکن است در اولین دوره‌ها پس از عمل جراحی، نیاز به استراحت بیشتر داشته باشید. اما به طور تدریجی و تحت نظر پزشک، می‌توانید به فعالیت‌های روزانه خود بازگردید.
   ۵. پیشگیری از تشکیل مجدد سنگ‌ها: پزشک ممکن است به شما توصیه‌هایی برای پیشگیری از تشکیل مجدد سنگ‌های کلیه بدهد، از جمله تغذیه مناسب، مصرف مایعات کافی و داروهایی که به شما تجویز می‌شوند.

   به هر حال، بهتر است با پزشک خود در ارتباط باشید و به توصیه‌ها و دستورات او عمل کنید. در صورتی که علائم تغییر کنند یا بدتر شوند، باید به طور فوری به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام.من ۱۰ روزه فنر wj کار گذاشتم اما هنوز خون شدید در ادرار با سوزش شدید همراهه.آیا طبیعی یا نه؟۱۰ روز دیگه قراره فنر برداشته شه .خیلی اذیتم.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   سوزش شدید و خونریزی در ادرار پس از درج فنر ویژه کار ضدعفونی و دوشاخه کردن مجرای ادرار را نشانه‌هایی هستند که می‌توانند به مشکلاتی مانند التهاب یا عفونت اشاره دارند. این مشکلات بعضاً می‌توانند پس از درج فنر اتفاق بیافتند، اما باید به عنوان مشکل جدی مورد بررسی و درمان قرار گیرند.
   در هر صورت، بهتر است به پزشکی که فنر را گذاشته، مراجعه کرده و وضعیت خود را به او گزارش دهید. او با بررسی وضعیت شما و انجام آزمایش‌های لازم، می‌تواند تشخیص دقیقی ارائه داده و به شما راهنمایی در مورد درمان مناسب ارائه کند. اگر سوزش و خونریزی شدید ادامه دارد، بهتر است به صورت فوری به پزشک مراجعه کنید تا بهترین مشاوره و درمان را دریافت کنید.

   پاسخ
 • خورشیدی
  1402/06/01 3:52 ب.ظ

  سلام من عمل جراحی دبل جی کردن فنر گذاشتن تو مجاری آیا رانندگی میشه انجام داد

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در مورد توانایی رانندگی بعد از عمل جراحی و استفاده از فنرهای مجاری دهانی (Double J stent) بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. پس از عمل جراحی و قرار دادن فنرها، ممکن است وضعیت شما متغیر شود و احتیاج به استراحت یا محدودیت‌های خاصی داشته باشید.
   پزشک خود می‌تواند بر اساس نوع و جزئیات عمل جراحی، وضعیت سلامتی شما و نیازهای شما تصمیم‌گیری کند. اگر پزشک به شما اجازه رانندگی داده، همچنان باید از توجه به شرایط ویژه برای رانندگی اطمینان حاصل کنید، مانند استفاده از کمربند ایمنی، رعایت محدودیت‌های حرکتی و آسودگی در رانندگی.

   مهمتر از همه، با پزشک خود صحبت کنید تا بهترین توصیه‌ها و راهنمایی‌ها را برای شرایط شما دریافت کنید.

   پاسخ
 • سلام عصر ب خیر
  من اردیبشهت ی عمل لیزری کلیه انجام دادم استنت برام گذاشتن تا عمل بعدی ..سنگ اصلی کلیه هنوز سرجاشه تا کراتین کلیه م بیاد پایین بعد عمل کنم حالا نگرانم ک چن ماه باید استنت بمونه تو بدنم
  الان ۴ ماهه ..دکتر نفرولوژی گفته ۶ ماه دیگه بیا ببینیم کراتینت اومد پایین یا ن
  لطفا بهم بگید چیکار کنم؟؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مشاوره پزشکی در مورد زمان استفاده از استنت‌های کلیه و همچنین زمان مناسب برای عمل جراحی باید توسط پزشک معالجتان ارائه شود، زیرا تصمیم‌گیری مرتبط با زمان برداشتن یا تعویض استنت و همچنین زمان انجام عمل جراحی بستگی به شرایط پزشکی و وضعیت کلی بیمار دارد.
   اگر شما در مورد زمان استفاده از استنت‌ها و زمان مناسب برای انجام عمل جراحی نگران هستید، بهترین کار این است که با پزشک نفرولوژی معالجتان در مورد این موضوع صحبت کنید تا با بررسی وضعیت شما و تاریخچه بالینی، بهترین راهنمایی را برای شما ارائه دهند و تصمیمات مناسب را اتخاذ کنند. همچنین، اگر در طی مدت زمان مشاوره متوجه تغییرات علائمی می‌شوید، به پزشک خود اطلاع دهید.

   پاسخ
 • فرهاد رضازاده
  1402/05/18 9:44 ق.ظ

  با سلام وقت بخیر
  دیروز استنت از کلیه ام خارج کردن ولی بد خروج استنت من از درد کلیه میمیرم علت درد کلیه چیست ؟لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   استنت‌ها برای بهبود جریان ادرار از کلیه به مثانه استفاده می‌شوند. درد یا علایم ناراحتی پس از خارج کردن استنت از کلیه ممکن است به دلایل مختلفی از جمله عفونت، التهاب، تغییرات در مجرای ادراری، یا حتی تنش عضلات اطراف منطقه کلیه باشد.
   در هر صورت، درد پس از خارج کردن استنت بهتر است توسط پزشک معالج ارزیابی و بررسی مجدد شود.
   اگر درد بیش از حد است یا علائم دیگری به همراه دارد (مانند تب، علائم التهابی، تغییرات در رنگ ادرار و غیره)، بهتر است هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

   پزشک شما با بررسی دقیق و بر اساس علائم و نشانه‌های شما، می‌تواند تشخیص صحیح را قرار دهد و در صورت نیاز به درمان مناسب را تجویز کند. از خودداری از تعیین تشخیص و مصرف داروها بدون نظر پزشک پیشگیری کنید.

   پاسخ
 • سلام من ۵ بار استنت گذاشتم و بار آخر مجرای گرفته را با عمل جراحی خارج کردند بعد از استراحت و جوش خوردن لوله حالب اومدم خونه بعد از ۶ بار گفتند بهتر هستی در بیمارستان به من گفتند سرطان داری اما بعد منکر شدند من چکار کنم آیا سرطان بود یا خیر ؟؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تشخیص وجود یا عدم وجود سرطان تنها با بررسی کامل بیمار و سوابق بیماری امکان‌پذیر است. بنابراین بهتر است که به صحبت‌های مطرح شده در بیمارستان استناد نکرده و به پزشک معالج مجدد مراجعه کنید.

   پاسخ
 • الهام حیدریان
  1402/05/18 0:56 ق.ظ

  الهام حیدریان هستم
  دوباره مزاحم شدم در ادامه صحبتهام سوالم اینه که روش دیگه ای غیر از اسکن هسته ای کلیه و سونوگرافی وجود داره که بتونه دقیقا برام مشخص کنه که آیا تنگی حالب دارم و دقیقا کجای حالب تنگی شده؟ الان دوباره که اسکن هسته ای کردم و سونوگرافی اسکن انگار بیشتر عملکرد کلیه رو بررسی میکنه و تنگی رو نشون نمیده درسته؟

  پاسخ
  • هر یک از اسکن هسته‌ای و سونوگرافی دارای قابلیت‌ها و محدودیت‌های خود در تشخیص تنگی حالب و بررسی وضعیت کلیه ها هستند. انتخاب بین این دو بستگی به موقعیت خاص شما، نیازهای پزشکی، تجربه پزشک و تجویزات قبلی دارد.
   سونوگرافی کلیه‌ها به ویژه در بررسی توده‌های کیستیک و عواملی مانند اندازه، شکل و مشخصات توده‌ها مفید است. این تصویربرداری غیرمخرب است و برای اکثر موارد اولیه تشخیص تنگی حالب و ارزیابی وضعیت عمومی کلیه‌ها می‌تواند کمک کننده باشد.
   از طرفی، اسکن هسته‌ای دقیق‌تر و تصاویری با کیفیت بالاتر از بافت‌های نرم و عملکرد دقیق‌تر ارائه می‌دهد. این اسکن معمولاً در موارد پیچیده‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد، مخصوصاً اگر نیاز به ارزیابی دقیق‌تر و تفصیلی برای تنگی حالب و مشکلات کلیه‌ها باشد.

   اطلاعات دقیق‌تر و مشورت با پزشک خود می‌تواند به شما در کاهش استرس کمک کند.

   پاسخ
 • الهام حیدریان
  1402/05/18 0:44 ق.ظ

  سلام ‘ من من ۳۹ سالمه و توی سن ۲۰ سالگی جراحی باز انجام دادم بابت تنگی حالب مادرزادی و طی این سالها هیچوقت مشکلی برام پیش نیومده بود…تا اینکه چندماه پیش درد کلیه داشتم و توی این ۸…۱۰ ماه آخر ۵بار درد کلیه رو تجربه کردم که هر سری هم ۱۰…۱۲ روز طول کشیده… اسکن هسته ای انجام دادم و سونوگرافی توی اسکن کلیه ای که جراحی کردم پر شده اما خالی نشده بار دوم هم همینطور نتیجه اسکن همین بود و علکرد کلیه جراحی کرده ۴۰ و کلیه سالم ۶۰ بوده… ولی نمیدونم چرا ۳تا پزشکی که رفتم هر۳نفر میگن چیز مهنی نیست درصورتی که کلیه ام حتی متورم هم هست… احتمال اینکه تنگی حالب دوباره برگشته باشه وجود داره؟ خودم دقیقا متوجه ام که تنگی برگشته اما پزشکها میگن نه و با این درد کنار بیا! ولی امانم رو بریده و احساس خیلی بدی دارم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   سوالات و نگرانی‌های شما بسیار مهم و قابل درک هستند. در این موارد، ارتباط مستقیم با پزشک خود بسیار حائز اهمیت است. این نکته را در نظر داشته باشید که اطلاعات شما و شرح حالتان محدود و ناقص است و تنها پزشکانی که با تاریخچه پزشکی و سابقه شما آشنایی دارند، می‌توانند تشخیص دقیق‌تری ارائه دهند.

   اما بطورکلی اسکن هسته ای و سونوگرافی دو ابزار تشخیصی قدرتمند در بررسی وضعیت کلیه‌ها و حالت‌های مختلف آن‌ها هستند. با این حال، در برخی موارد ممکن است نیاز به انجام آزمون‌های دیگری نیز وجود داشته باشد تا وضعیت بهتری از سلامتی کلیه‌ها و حالت حالب ایجاد شود.
   در صورتی که اطمینان ندارید یا به هر دلیلی از تشخیص و درمان پزشک خود راضی نیستید، می‌توانید نظر دیگر پزشکان متخصص یا حتی متخصصان کلیه و اورولوژی مشورت کنید.

   پاسخ
 • سلام بنده یک دختر هستم بعد از ۲۷سال زندگی با تب و درد پهلو به دکتر مراجعه کردم و متوجه شدم مادرزادی تک کلیه ای هستم و دچار تنگی حالب هم هستم و گلیه ای که دارم هم کمی بزرگ شده و متورم است با گذشت چند ماه به دکتر رفتن و تحت مصرف دارو نتیجه به عمل لاپراسکوپی جهت تنگی حالب شدم پزشک بعد از جراحی گفت حالب نازکی داشتی و برایت استند گذاشتم دو ماه بعد جهت در آوردن استند به بیمارستان مراجعه کردم و استند که خارج شد متاسفانه تا چند ساعت هیچ تخلیه ای نداشتم و درد شدیدی داشتم دکتر تا ۲۴ساعت مرا بستری کرد و در نهایت کراتینین تا ۶رفت و دوباره برایم استند گذاشت و با تخلیه ادرار و نرمال شدن کراتینین مرخص شدم و قرار بر این شد چهار هفته دیگه مراجعه کنم و استند رو بکشم .چهر هفته بعد که مراجعه کردم و استند رو کشیدم مجددا تخلیه ادرار نداشتم و دوباره با درد شدید که پس از چند ساعت تحمل و فریاد مرا نفرستومی کردند و الان در خانه در بستر بلاتکلیف هستم پزشکم که فوق تخصص لاپراسکوپی است میگوید حالب شما باز است و بخاطر کلیه ات بزرگ شده این مشکل بوجود آمده و حالب هم متورم است الان واقعا نمیدانم چه کاری انجام بدهم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بسیار متاسفم که با مشکلات زیادی در طول سالیان متمادی مواجه شده‌اید. مشکلات در کلیه ممکن است تأثیرات جدی بر روی سلامتی شما داشته باشند.
   اما نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که انتخاب‌های درمانی برای هر فردی متفاوت است و باید با توجه به وضعیت خاص شما و نظر پزشکان تخصصی انجام شود. حتماً با پزشکان خود مشورت کنید و نظرات پزشک متخصص دیگری را هم بررسی کنید تا تصمیم درستی برای درمان خود انتخاب کنید.

   پاسخ
 • سلام من ۳۶روز پیش سنگ کلیه داشتم که حالبم تنگ بود عمل باز انجام دادم الان ۳روزه که فنر را هم بعد از بیهوشی کمر به پایین درآوردم
  ولی سه روزه سرم شدید درد میکنه آیا عادی است یا نه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   درد پس از عمل جراحی سنگ کلیه و باز کردن حالب تا حدودی طبیعی است، اما می‌تواند متناسب با ویژگی‌های شخصیتی و ترشحات دردشناسی شما متفاوت باشد. عموماً درد پس از عمل جراحی کلیه به مرور زمان کاهش می‌یابد.
   اگر درد شما شدیدتر از معمول است یا همراه با علائم دیگر نظیر تورم شدید، تغییر رنگ پوست، تب، استفراغ مکرر یا علائم نگران‌کننده دیگر همراه باشد، بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید. در غیر این صورت، معمولاً درد پس از جراحی به مرور زمان کاهش می‌یابد.

   پاسخ
 • سلام دکتر من عمل سنگ کلیه بالیزر سمت راست سنگ ۲سانتی درحالب بود بعد از عمل فنر برام گذاشتم دکتر گفتن ۴هفته مراجعه کن برات دربیارم ولی الان بیشتر از ۴هفته گذشته هرچند روزی سنگ های کوچکی می افتد الان فنر اگر چند روز بمونه مشکلی نداره لطفا جواب بدید ممنون میشم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بهتر است به دکتر خود مراجعه کنید و این موضوع را به وی گزارش دهید. این امر ممکن است به علتی مثل جابه‌جایی فنر یا وضعیت دیگری باشد که نیاز به ارزیابی توسط پزشک دارد.
   از طرفی، به دلیل اطلاعات محدود در دسترس و بدون ارزیابی حضوری، نمی‌توانم به طور دقیق تصمیم‌گیری کنم. لطفاً به پزشک خود مراجعه کنید تا وضعیت را ارزیابی کند و دستورات مناسب را برای شما ارائه دهد.

   پاسخ
 • سلام ببخشید من رفتم کلیه ام رو عمل کردم سنگ داشتم ولی متاسفانه دکتر هیچ سنگی رو پیدا نکرده که بیرون بیاره آیا همچین چیزی ممکن هس که سنگ پیدا نشه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بله، امکان دارد که در زمان عمل جراحی کلیه سنگ‌ها پیدا نشوند. این ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. به عنوان مثال:

   ۱. **اندازه سنگ‌ها**: اگر سنگ‌ها بسیار ریز باشند، ممکن است به سختی قابل تشخیص باشند یا در مراحل مختلف عمل جراحی دچار انتقال شوند.
   ۲. **موقعیت سنگ‌ها**: ممکن است سنگ‌ها در موقعیت‌هایی قرار داشته باشند که در زمان جراحی به سختی قابل دسترسی باشند.
   ۳. **نوع سنگ‌ها**: بعضی از انواع سنگ‌ها ممکن است در تصویربرداری ساده مانند اشعه ایکس نمایان نشوند.
   ۴. **توانائی جراح**: توانائی و تجربه جراح نیز در پیدا کردن و خارج کردن سنگ‌ها مؤثر است.

   در هر صورت، اگر هنوز نگران هستید یا علائم مشکل در کلیه دارید، می‌توانید با پزشک خود یا متخصص دیگری صحبت کنید تا وضعیت خود را بررسی کنید و اطلاعات دقیق‌تری در مورد نتایج جراحی خود بدست آورید.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/05/05 7:03 ب.ظ

  سلام من یک سنگ ۷ میلی در حالب )۳سانتی uvj( داشتم بعد از مراجعه به متخصص اورولوژی دستور عمل tul رو دادن. ایشون گفتن سنگ رو خورد کردن که بعد از برداشتن استنت از بدن خارج میشه .من در موقعی که فنر داشتم به طول دو هفته درد شدید و سوزش در ناحیه مجرا داشتم و تکرر ادرار. به همین دلیل بعد از ۱۵ روز فنر رو با بی حسی موضعی خارج کردن .الان بعد گذشت یک هفته هنوز تکرر ادرار ( هر ۱۵ دقیقه) و درد و سوزش در ناحیه مجاری رو دارم .دیگر طاقتم طاق شده دکتر هم میگوید طبیعی است البته ایشون گفتن علائم تا ۷۲ ساعت هست اما الان یگهفته شده و علائم کم هم نشده

  پاسخ
  • سلام. وقت بخیر
   برای ارائه هر نوه راه‌حلی نیاز به بررسی بیشتر نتایج آزمایشات و سوابق شما وجود دارد و امکان پاسخ و راهنمایی با این اطلاعات محدود وجود ندارد.
   بهتر است به پزشک متخصص خود مجدد مراجعه نمایید.

   اما می‌توانم به شما توصیه‌های عمومی بدهم:
   بیشتر آب بنوشید و هیدروتراپی (مصرف مقدار زیادی آب) انجام دهید تا ادرار بهتر جریان یابد و احتمالاً کمک کند که سنگ خرد شده خارج شود.
   قرار دادن گرما به ناحیه مجرای ادراری ممکن است به کاهش درد و تسکین احتمالی کمک کند.
   اجتناب از مصرف غذاها و موادی مانند نمک، مواد قندی، الکل و مواد محرک دیگر که می‌توانند ادرار را تحریک کنند.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/05/01 1:17 ق.ظ

  سلام من دو روز هست دبل جی رو خارح کردم .قبل خروج دبل جی تکرر ادرار و درد شدید در ناحیه مجاری داشتن که معمولا شبها شروع میشد و مجبور شدم دو هفته بعد از عمل . دبل جی رو بردارم.اما الان هم هنوز همون تکرر ادرار و درد و سوزش شدید رو دارم که باید حتنا از شیاف استفاده کنم. این طبیعی هست؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   برای راهنمایی و پاسخ به سوال شما نیاز به اطلاعات بیشتر و آگاهی از سوابق بیماری و درمان شما وجود دارد.
   بنابراین بهتر است برای تشخیص دقیق و درمان مناسب این مشکل با پزشک خود تماس بگیرید و وضعیت و علائمتان را به او توضیح دهید.

   پاسخ
 • سلام .عمل درون اندامی داشتم برا سنگ شش میل ،بعد از یع هفته رفتم تو مطب استنت دبل جی رو خارج کرد اولش زیاد درد نداشت بعد ک تو ماشین شدم تو مسیر راه یع درد شدید پهلو گرفتم مث زمانی ک سنگ تو حالب گیر بود خلاصه خونه رسیدم و سوزش ادرار بسیار شدید ک صدام دراومد و آخر ادرار فقط خون خالص اومد یه کم،آیا طبیعی هس؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   متأسفم که مشکلاتی پس از عمل خارج کردن دبل جی دارید. از توصیف‌های شما به نظر می‌رسد که احتمالاً مشکل جدیدی پس از عمل به وجود آمده است.
   این علائم می‌توانند نشانه‌های یک مشکل مرتبط با جراحی و یا عفونت باشند.

   ترکیب درد شدید پهلو، سوزش شدید ادرار، وجود خون در ادرار ممکن است به یکی از مشکلات زیر مرتبط باشد:
   ۱. عفونت ادراری: این ممکن است ناشی از آلودگی در محل خارج کردن دبل جی و یا عفونت دیگری در سیستم ادراری باشد.
   ۲. تحریک مجرای ادراری: خارج کردن دبل جی ممکن است منجر به تحریک و آسیب رساندن به مجرای ادراری شود.
   ۳. مشکل در ناحیه کلیه: در برخی موارد، خروج دبل جی ممکن است به علت وجود مشکل در ناحیه کلیه باعث علائمی مانند درد شدید پهلو و خونریزی در ادرار شود.

   با توجه به شدت علائم و وضعیت خود، بسیار مهم است که سریعاً به پزشک خود مراجعه کنید تا مشکل را تشخیص دهند و به شما راهنمایی‌های لازم را ارائه کنند.

   پاسخ
 • اکبر سهندی
  1402/04/31 12:18 ب.ظ

  سلام خسته نباشید من دو کلیهام دبل جی گذاشتن حدود هشت روز نمیتونم زیاد راه برم زود دردم میگیره وادرارم خونی میشه آیا راه رفتن زیاد مشکل ایجاد میکنه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر.
   اینکه دو کلیه دبل جی گذاشته‌اید، ممکن است احتمالاً یکی از کلیه‌ها به دلیل فشار و آسیب ناشی از جراحی دچار درد شده باشد.
   همچنین، خونریزی در ادرار نیز ممکن است ناشی از جراحی و آسیب به بافت‌های اطراف باشد.
   در صورتی که درد شدیدی دارید و ادرار شما خونی است، باید به پزشک خود اطلاع دهید و به پزشک متخصص مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من دوروز پیش عمل کلیه داشتم که ۳ تا سنگ تو کلیه من وجود داشت که یکی از سنگها ۶ میلی بود که عمل کردم و سنگ خارج کردن الان دو تا از سنگها داخل کلیه که یکی ۴ میلی ودیگری ۲ میلی میباشد واین دو سنگ داخل کلیه باقی مونده فنر یا همان حالب داخل مسیر کلیه من کذاشتن ولی درد شدید داخل کلیه دارم که نمیدونم از کذاشتن فنر یاوجود دو سنگ دیگه هست میشه جواب منو بدین ممنون میشم

  پاسخ
  • سلام، متاسفم که شنیدم از درد و مشکلات کلیوی شما. عمل کلیه با کذاشتن فنر برای جلوگیری از حرکت سنگ‌ها در مسیر کلیوی انجام می‌شود. دردی که پس از عمل احساس می‌کنید ممکن است ناشی از خود عمل باشد و همچنین ممکن است به دلیل دیگر علل نظیر وجود سنگ‌های دیگر در کلیه‌های شما باشد.

   درد پس از عمل کلیوی معمولاً طبیعی است و ممکن است چند روز تا چند هفته طول بکشد تا بهبود یابید. اما اگر درد شدید، دستخوش تغییر یا ناگهانی شود یا همراه با علائم دیگری نظیر تب، خونریزی، یا تغییرات در ادرار باشد، بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید و به مشاوره‌ی ایشان پی ببرید.

   پزشک شما بهترین شخص است که وضعیت شما را بر اساس تاریخچه پزشکی و نتایج ازمایش‌ها می‌شناسد و می‌تواند تشخیص دقیق‌تری برای شما قرار دهد و بر اساس این تشخیص، درمان مناسب را تعیین کند. در هر صورت، از ادامه‌ی مراقبت‌های پزشکی خود اطمینان حاصل کنید و هر گونه نگرانی را به ایشان اطلاع دهید.

   پاسخ
 • سلام من سنگ کلیه داشتم عمل باز انجام دادم به خاطر تنگی شدید لوله حالب فنر برام گذاشتن
  ادرار خون هست وگاهی لخته خون تو ادرارم دارم آیا عادی است یا نه دو هفته از عملم گذشته ولی هنوز لوله حالب را در نیاوردم لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام. پس از عمل جراحی سنگ کلیه و قرار دادن لوله حالب، ممکن است برخی عوارض و تغییرات در ادرار بوجود بیاید. ادرار خونی و لخته خون در ادرار بعد از عمل کلیه به عنوان یک عارضه معمول در نظر گرفته می‌شود، اما همچنان مهم است که این موضوع را با پزشک خود مطرح کنید. او می‌تواند مطابق با شرایط شما و جزئیات عمل، نظر خود را ارائه دهد.

   در بعضی موارد، خونریزی کوچک در ادرار ممکن است طبیعی باشد و در طول زمان بهبود یابد. اما اگر خونریزی شدید است یا به طور مداوم ادامه دارد، باید به پزشک خود اطلاع دهید. لخته خون در ادرار نیز ممکن است به علت جراحی، لوله حالب یا سایر عوامل دیگری باشد. در هر صورت، بهتر است این موضوع را با پزشک خود مطرح کنید تا او بتواند تشخیص دقیق‌تری برای شما بگذارد و در صورت لزوم اقدامات درمانی را تعیین کند.

   همچنین، درباره مدت زمانی که لوله حالب را در بدن نیاورده‌اید، نیز باید با پزشک خود مشورت کنید. زمانی که لوله حالب باید خارج شود، معمولاً توسط پزشک تعیین می‌شود. اما این بستگی به شرایط شما و پیشرفت بعد از عمل دارد. بهتر است با پزشک خود در مورد برنامه خروج لوله حالب مشورت کنید و به راهنمایی و نظر او عمل کنید.

   بازهم توصیه می‌شود که با پزشک خود تماس بگیرید و این موارد را با او بررسی کنید تا درمورد وضعیت شما راهنمایی کامل‌تری دریافت کنید.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/04/22 4:08 ق.ظ

  سلام
  من حدودا یک هفته هست استنت گذاشتم اما تکرر ادرار دارم تقریبا هر یک ربع و سوزش و بعضی مواقع سر مجاری ادراریم درد شدید داره و کلا نه خواب دارم نه میتونم سر کار برم. راهی هست که بتونم تا سه هفته دیگه که استنت رو خارج میکنن بتونم دوام بیارم؟

  پاسخ
  • سلام. متأسفانه نمیتوان اینطور نظر داد. اما به طور کلی، در صورتی که پس از استنت گذاری مشکلاتی مانند تکرار ادرار، سوزش و درد شدید دارید، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید و اوضاع را به او توضیح دهید. پزشک شما می‌تواند ارزیابی کند که آیا این عوارض عادی هستند و با گذشت زمان بهبود می‌یابند یا نیاز به درمان و مداخله بیشتر دارند.

   پزشک معالج شما می‌تواند توصیه‌هایی برای کاهش عوارض ناشی از استنت گذاری ادراری ارائه کند. ممکن است شما به آرامش و استراحت کافی نیاز داشته باشید، همچنین ممکن است دستورات خاصی در مورد مدیریت درد و تسکین عوارض را از پزشک دریافت کنید. همچنین، برقراری ارتباط با پزشک خود در مورد تغییرات عوارض و مسائل مربوطه در طول دوره استنت‌گذاری مفید است.

   بنابراین، توصیه می‌کنم به پزشک خود مراجعه کنید تا در مورد عوارض و نیازهای خاص خود بیشتر بحث کنید و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید ۴ روز هست که عمل باز کلیه سمت راست انجام دادم لوله ترشحات سمت راستم امروز در اومده می خاستم بدونم خطری برام نداره ممنون میشم

  پاسخ
  • سلام، بعد از عمل باز کلیه، لوله ترشحات سمت راستی که مشاهده می‌کنید، ممکن است از جریان ادرار یا ترشحات جراحی باشد. این موضوع بعضی از علائم طبیعی بعد از عمل کلیه می‌باشد و در اکثر موارد نگران کننده نیست.

   با این حال، برای اطمینان بیشتر و به‌خاطر مشاهده ترشحات، من توصیه می‌کنم با پزشک خود تماس بگیرید و او را در جریان قرار دهید. پزشک شما با داشتن اطلاعات کامل در مورد عملی که انجام دادید و شرایط فعلیتان، می‌تواند به شما راهنمایی کند و اطمینان حاصل کند که آیا این ترشحات طبیعی است یا نیاز به بررسی بیشتر دارد.

   همچنین، در صورت وجود هرگونه علائم غیرطبیعی مانند خونریزی شدید، درد شدید یا تورم شدید در منطقه عمل، باید بلافاصله به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام دکتر جان جواب منو بدین
  من دوماهه عمل حالب انجام دادم به خاطر یه سنگ هشت میل که دکترم ناشی بود سنگ رو به سالمی کشیده بیرون حالبمو ده سانت ازش پاره کرده الان بعد از یک ماه سوند رو درآوردم از درن آب میومد الان دوبار یک ۲۱ روزه درن رو کشیدیم ولی سوند دارم آیا این جوش خورده یا چکار کنم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • با عرض پوزش بخاطر مشکلی که برای شما پیش آمده است. از اطلاعاتی که ارائه دادید، مشکل مربوط به عمل حالب است که باعث نشت آب از درن شده است. این نشت آب ممکن است به علت جوش خوردن درن یا دیگر مشکلاتی باشد. بهتر است با پزشک خود در مورد این موضوع مشورت کنید و او را در جریان قرار دهید. پزشک شما بر اساس علت و شدت مشکل، تشخیص و درمان مناسب را تعیین خواهد کرد. او ممکن است نیاز به ارزیابی دقیق‌تر و یا مشاوره از جراح قلب و عروق داشته باشد. تا زمان ملاقات با پزشک، بهتر است استراحت کنید، از فعالیت‌های سنگین خودداری کنید و نکات بهداشتی را رعایت کنید.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/04/09 4:06 ق.ظ

  سلام
  من یه هفته پیش کلیه سمت چپمرو استنت گذاشتن حالا بعد همبستری ارگاسم بدون خروج منی دارم این عادیه؟
  تشکر ازتون

  پاسخ
  • سلام. بعد از استنت گذاری کلیه، ممکن است برخی تغییرات در عملکرد جنسی شما رخ دهد. اما برای تشخیص صحیح و ارزیابی مشکلات جنسی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند به شما راهنمایی کند و بر اساس تاریخچه پزشکی و جزئیات بیشتری که شما ارائه می‌دهید، به شما توضیح دهد که آیا وضعیتی که توصیف می‌کنید، عادی است یا نیاز به بررسی و درمان بیشتر دارد.

   پاسخ
 • سلام مادر من حدود ۴ماهه که نفروستومی انجام داده خواستم بپرسم که تا چه مدت باید بمونه دالان چند روزه دفع مایعات از طریق لوله نداره لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • سلام، نفروستومی یک روش جراحی است که در آن لوله ارتباطی بین مجرای ادراری و بیرون از بدن ایجاد می‌شود. مدت زمانی که نفروستومی در محل باقی می‌ماند، ممکن است بستگی به شرایط و نیازهای خاص فرد داشته باشد. عموماً، نفروستومی به عنوان یک راه حل برای کسانی که مشکل در تخلیه ادرار دارند، انجام می‌شود.

   با توجه به اینکه مادر شما نفروستومی انجام داده است، بهتر است با پزشک مراجعه کنید تا اوضاع خاص مادرتان را بررسی کند و راهنمایی کند. هر فرد و هر موقعیت بالینی ممکن است نیازهای مختلفی داشته باشد و نیاز به تنظیمات و مراقبت‌های خاصی دارد. پزشک معالج مادر شما با بررسی وضعیت جاری و استفاده از تجربه خود می‌تواند بهترین راهنمایی را در این مورد ارائه کند.

   ضمناً، برای همراهی و مراقبت از مادرتان، شاید نیاز به مشورت با پرستار یا ویزیتور نفروستومی باشد. آنها می‌توانند راهنمایی‌هایی درباره نگهداری، تمیز کردن و تغییر لوله را به شما بدهند.

   مطمئن شوید که مادرتان به دستورات پزشک و همچنین همراهی و راهنمایی متخصصین پیروی می‌کند تا مراقبت مناسبی را برای خود داشته باشد.

   پاسخ
 • مریم نوری
  1402/03/18 10:54 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر ببخشید اگه زحمتی نیست سوال منو جواب بدین ممنون میشم
  مادر من حدود ۲ ماه پیش نفروستومی داخل کلیه چپشون گذاشتن بعضی مواقع لولش خونی میشه علتش چیه

  پاسخ
  • سلام
   نفروستومی یک روش جراحی است که در آن یک اتصال (استومی) از کلیه به سطح پوست ایجاد می‌شود تا از طریق آن ادرار از بدن خارج شود. پس از انجام نفروستومی، ممکن است در برخی موارد لوله نفروستومی خونریزی کند. علت این خونریزی می‌تواند متنوع باشد و بستگی به شرایط فرد و مشکلات مرتبط با کلیه ایجاد شده باشد.

   بعضی از علت‌های ممکن شامل موارد زیر می‌باشند:

   عفونت: عفونت در محل نفروستومی می‌تواند باعث خونریزی شود.
   تحریک و آسیب: تماس مستقیم با نفروستومی، تحریک مکانیکی (مانند فشار یا تماس با اشیاء تیز) یا آسیب دیگری ممکن است باعث خونریزی شود.
   آسیب به کلیه: در صورتی که کلیه دچار مشکل باشد (مانند سنگ کلیه)، ممکن است خونریزی در نفروستومی رخ دهد.
   عوامل خونریزی: برخی از افراد دارای عوامل خونریزی طبیعی یا بیماری‌های خونریزی هستند که می‌تواند خونریزی در نفروستومی را تسریع کند.
   با توجه به شرح وضعیت مادر شما، بهتر است با پزشک مربوطه یعنی جراح یا اورولوژیست که نفروستومی را انجام داده است، مشاوره کنید. او می‌تواند با بررسی و ارزیابی دقیق وضعیت، علت خونریزی را تشخیص داده و در صورت لزوم درمان مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام حدود یک سال هس که مادر منو عمل کردن pclکه میگن یه لوله گذاشتن الان بخاطر اون عفونت کرده دکتر هم میبریم بخاطر شرایط مادرم میگن شرایط مناسبی نداره شاید به هوش نیاد میشه یه راهنمایی بکنین ممنون

  پاسخ
  • سلام. با عرض پوزش به خاطر شرایطی که توضیح دادید، بسیار سخت است بدون مطالعه دقیق پرونده پزشکی شما را راهنمایی کرد. اما به طور کلی، عفونت پس از عمل جراحی PCL ممکن است رخ دهد و در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به مشکلات جدی شود. بهترین راه حل در این موارد مراجعه به پزشک متخصص است که می‌تواند بر اساس وضعیت فعلی مادرتان، تشخیص دقیق و درمان مناسب را به شما پیشنهاد دهد. در هر صورت اگر وضعیت مادرتان نگران کننده است، باید به مرکز درمانی مناسب و فوری مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  ببخشید من عمل سنگ شکنی انجام داد‌م واستنت حالبی قرار دادن الان ۱۲ روزه،ولی الان حس میکنم فنر اومده بیرون میخاستم بدونم میشه خودم فنر رو بکشم بیرون ؟؟؟ لطفا پاسخ بدید ممنون میشم

  پاسخ
  • سلام،
   خود بیمار با انجام هرگونه تغییر در وضعیت و یا حرکت بی سابقه، ممکن است عوارض جدی را از جمله خروج زودرس از سمت‌ اسکلروز دیده، بنابراین توصیه می‌شود تا همیشه با پزشک خود صحبت کنید و هیچ عملی را بدون مشاوره پزشکی انجام ندهید. برای رفع این نگرانی‌ها و مشکلات بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من سه شنبه گذشته جراحی لیزیک سنگ کلیه کردم و یک استنت برای من گذاشتن که متاسفانه روز جمعه استنت به خودی خود خارج شد‌
  من دیگه برای پیگیری بیمارستان نرفتم. آیا خطرناک هست یا همین که مایعات زیاد میخورم و مرتب ادرار میکنم کافیست.
  امروز پنجمین روز جراحی است ولی من دردی در کلیه ام دارم که مثل روز اول است و اگر مسکن را قطع کنم توان تحمل درد را ندارم لطفا من را راهنمایی کنید .در غربت گرفتار این درد شده ام.ممنونم

  پاسخ
 • سلام ببخشید فنری که برای لیزر سنگ کلیه می گذارند راقبل از لیزر میگذارن یا بعدش

  پاسخ
 • پدر من ۶ ماه پیش استنت گذاشتن ولی بیمارستان به ما نگفت که باید بعدا بیاید درش بیاریم ۷۲ سالشونه،الان فهمیدیم
  چیکار باید بکنیم؟
  هیچ علاعمی از خونریزی،عفونت،تکرر ادرار،درد شدید…. ندارن
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
 • سلام مادر من حدود ۵ روزه که عمل لیزر سنگ انجام داده و درون کلیه هاش استنت قرار گرفته و احساس سوزش شدید داره . ایا طبیعیه ؟ تا چه زمانی ممکنه این سوزش ادامه داشته باشه؟؟

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/10/28 11:51 ق.ظ

  سلام من دوماه پیش فنر گذاشتم تا چه مدت میتونه داخل بدنم بمونه عفونت نمیکنه

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/10/27 6:55 ب.ظ

  سلام دوهفته پیش پیوند حالب کلیه چپ انجام دادم سه روز پیش سوند ادرارم را بر داشتند بشدت از کلیه چپم درد دادم الته نه ماهنفرستومی داشتم ایا درد کلیه طبیعی است

  پاسخ
 • فریدون رسولی
  1401/09/20 8:27 ق.ظ

  سلام من سنگ ۸میلی در محل اتصال پل تحتانی کلیه راست دارم چه عملی برای من مناسب است ممنون ازراهنمایی تون

  پاسخ
 • هدایت عزیزی
  1401/09/05 11:35 ب.ظ

  شوهرم ۵۵ سال دارد در۱۵ شهریور فهمیدیم که سرطان مثانه وپروستات گسترده دارد و۱۰ مهر لوله توکلیش گداشتن دومرحله شیمی شده هیچ مشگلی نداشته الان چند روز که موقعی گاز روی لوله راعوص میکن روی گاز خیلی کم مایع زرد دیده میش

  پاسخ
 • سلام.خواهرم لوله های حالب دو طرف مسدود شده به اندازه ۸ سانت،۳هفته پیش برای یک طرف استنت گذاشتن و طرف دیگه نفرستمی..الان میخوان از روده پیوند بزنن..گفتند عمل خیلی حساس و سختی هستش..خیلی نگرانیم،میشه یکم راهنمایی کنید

  پاسخ
 • آرش جاویدی
  1401/09/01 12:51 ب.ظ

  دکترسلام من دیوز عمل کردم کلیه چپ بابت سنگ ۲۷میلیمتری وبرایمن فنر گذاشتن بد الان سوزش دارم ولی مایعات بطور فراوانمیخورمازجمله آب وچایی کمرنگمیگم میتونمفنرادر بیاورم بخداازدرد امونه منوکشته دستور چیست باتشکر جاویدی

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/08/30 0:52 ق.ظ

  آیا بعد از درآوردن فنر ازحالب بازم درد ومشکل ورعایتهای لازم هست

  پاسخ
 • سلام برای من بعد عمل ۱۰ روزه استنت گذاشتن
  برای خارج کردنش مجدد باید بیهوش بشم یا بدون درد میشه درآورد

  پاسخ
 • سلام من سنگ کلیه درحالب راست داشتم حدودیک ماه پیش رفتم سنگ شکنی کردم ب خاطر تنگی جالب برام فنرگذاشتن چندروز پیش رفتم فنرو درآوردم دکتر گفتن سنگت سخته دوباره برام فنرمجدد گذاشتن بهم گفتن باید بری از روی پوست دوباره سنگ شکنی کنی دوهفته دیگ بیا ببینیم چ حوریه وضعیتت خیلی نگرانم ک چی میشه بالاخره این سنگ .میگن ی کمش اومده ولی کامل نه حالبتون خیلی تنگه.لطف کنید راهنماییم کنید چیکارکنم

  پاسخ
 • علی عبداله زاده
  1401/05/22 10:07 ق.ظ

  سلام من بیمارپیوندکلیه هستم بعداز۳۵روزاستنت روبرام برداشتن بعدازگذشت سه روزادرارم کنده وتکررادراردارم چقدرطول میکشه ادرارم به روال عادی برگرده

  پاسخ
 • سلیمان
  1401/05/14 4:36 ب.ظ

  من پدرم ۸۰ ساله تا حالا ۳ دفه فنر گذاشیم ث وقتی بعد از یک ماه در میارم باز مسدود میشه وکراتیینش بالا میره در ضمن یک کلیه داره ایا فنری هست که یکسال بشه گذاشت هر دفه خونریزی پیدا میکنه

  پاسخ
 • سلام من ۱۹هفته باردارم کلیه چپم ورم کرده دکتر گفته باید عمل بشه و استند بزاریم در صورتی که جفتمم پتینه بنظرتون برا جنین ضرر داره؟

  پاسخ
 • سلام من عمل tulانجام دادم که بخاطرتنگی حالب ناموفق بودبرام دبل جی گذاشتن وبیمارستان وقت عمل rirsبرام گذاشته اونم سه ماه دیگه خواستم بدونم تاسه ماه دیگه ایرادی نداره دبل جی توی بدنم باشه واینکه بایدتالحظه ای که درش میارن برای اینکه عفونت نکنه دارومصرف کنم یانیازی نیست؟

  پاسخ
 • امید شیراز
  1401/04/15 3:19 ب.ظ

  سلام
  من ۹ روز پیش عمل کردم فنر زدم الان فنر ام اومد بیرون آیا مشکلی هست

  پاسخ
 • سلام کلیه ایی که عمل خطرناک است آیا گذاشتن لوله برای سالیان سال کار درستی است ؟

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/04/02 2:20 ق.ظ

  سلام مادرم ۶۶ ساله دارای یه کلیه وسنگ دارد عمل برایش خطرناک است و گفتن که باید لوله بگذارن ولی سنگ دفع نمیشود سالی یک بار هم باید لوله راعوض کنن
  برا این که سنگ دفع شود چه کاری باید انجام داد وآیا اگر سنگ در کلیه بماند خطرناک نیست ؟ اندازه سنگ هم ۵ میل

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  یه سنگ ۵میلمیتری توی لوله حالب سمت راست گیر کرده بود مجبور به لیزر شدم دکتر بخاطر تنگی لوله حالب برام فنر گذاشته که باید ۴۵ روز دیگه برای درآوردن فنر دوباره مراجعه کنم ،الان ۳ روزه که لیزر کردم مدام درد شدید در ناحیه زیر ناف ومثانه دارم ولی ادرارم خون نداره میخواستم بدونم علت چیه ،آیا باید به پزشک مراجعه کنم یا اینکه طبیعیه ،تشکر وسپاس

  پاسخ
  • سلام. نظر دکتر ابراهیمی نیک اینه یکی دو هفته بعد از در آوردن فنر طبیعیه. اگر مشکلی پیدا کردین به پزشک معالجتون مراجعه کنین.

   پاسخ
 • خدادوست
  1401/02/18 9:51 ق.ظ

  سلام ببخشید خروج استنت حالب نیاز به بستری داره یا سرپایی هست؟

  پاسخ
 • سمیرا علیا
  1401/02/12 11:57 ق.ظ

  سلام‌ و‌ خسته نباشید بیخشید جرا به بعضی سوالا جواب داده نشده

  پاسخ
 • سلام یک سوال دارم من در حال حاضر سرطان دارم وبه حالب کلیه چپ متاستاز داده واستنت یکساله گذاشتند ولی میگن بااینکه یکساله است ولی باید سر ۶ ماه تعویض بشه آیا شما این رو تایید میکنید؟؟؟.متشکرم

  پاسخ
 • @@@حسین
  1400/11/27 2:16 ق.ظ

  سلام من سنگ ۵میلی داشتم و تنگی مجاری ادراری فنر گذاشتم الان ۹روزی هست که عمل انجام شده ولی توی این ۹روز هنوز ادرارم بند میاد الان ۹روزه دارم زجرمیکشم بخاطر بنداومدن ادرار راهنمایی کنید ممنون میشم شبانه روز دشویی و فشار زیاد بخاطر چند قطره هم داروهامو استفاده میکنم و مایعات ولی هنوز ادرارم بند و درد شدید نک آلت

  پاسخ
 • عباس ابیار
  1400/11/10 8:32 ق.ظ

  سلام یه هفته ای هست که بعد از عمل سنگ کلیه ب من استنب حالب گذاشتن که تا الان خونریزی دارم بخصوص صبح ها خیلی بیشتر هست همش خونی هست

  پاسخ
 • سمیرا علیا
  1400/11/07 7:25 ب.ظ

  سلام دکتر و ممنون از اینکه به سوالات پاسخ میدین
  مادر ۶۹ ساله ام تقریبا ۸ ماهی بود مداوم دل درد و دا پیچه یبوست داشت و انواع ازمایش های خون ادار مدفوع سونوگرافی شکم و لگن رادیوگرافی اندوسکوپی کلونوزکوپی سی تی اسکن رنگی سی تی با تزریق انجام دادن یبار هم ای‌وسطا گفتن نافش پارگی داره و‌عمل کرد و‌ دل دردش خوب نشد تا اینکه متخصص اورولوژی فرمودند سیستوسکوپی بشه تا بفهمن تنگی داره یا سنگ
  که روز‌ عمل دکتر بسیار متعجبانه گفتند حالب سمت راست دارای پیچ و‌خم خیلی زیاد هست که گفتن ممکنه مادرزادی باشه و تا حالا همچین چیزی ندیده بودند که حتی به سختی تونسته بودند سوند دبل جی کار بزارن الان چند روز گذشته دل دردشون کمتر شده ولی فشارش کلا ۱۷ یا ۱۸ هست میاد پایین ولی دوباره میره بالا حتی با لوزارتان و کاپتوپریل هم پایین نمیاد و به صورت ظاهری حالش خوبه فقط عدد فشار بالاست بعد عمل هم ایندومایسین و سفکسیم تجویز شد براشون
  خاستم ببینم این افزایش فشار که تا حالا سابقه نداشته به اون سوند کارگذاری شده. ربط داره؟ متاسفانه به دکترشم دسترسی نداریم

  پاسخ
 • سلام ببخشید من در کلیه راست سنگ دارم و ورم کلیه عکس رنگی گرفتم وعکس هسته ای دکتر دستور داد فنر بزارم چون مادر زاد تنگی کلیه دارم آیا این کار صحیح هست

  پاسخ
 • سلامسه هفته بعد از استنت گذاری میگذره تو خونریزی ادرار لخته های خون بزرگ وجود داره چیکار کنم

  پاسخ
 • ناشناس
  1400/10/13 11:27 ب.ظ

  سلام در صورت گذاتشتن استنت در صورتی ک بیمار سرطات پروستات بد خیم داشته باشه چ زمانی برمیدارن استنت رو

  پاسخ
 • سلام من سنگ حالب داشتم و دوتا سنگ هم توی کلیه چپ هست رفتم دکتر لوله در حالب گذاشته الان ده روز هست خونریزی دارم شغلم راننده ماشین سنگین هست الان باید چه کار کنم با دکتر صحبت کردم جواب درستی به من نداده

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید ….پدرم عمل سنگ کلیه درحالب داشتن بعد لوله دابل جی قرار دادن و بعد از ۲۴ساعت ایشون کار سنگین انجام دادن و باعث درد و کمی خونریزی شد ..مشکلی نداره؟

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید برای پدرم یک ماه پیش استنت گذاشتن بخاطره عفونت کلیه و مسدود شدن حالب بعد دو هفته بعد از عمل استنت دچاره عفونت شده و درد شدید در لگن با تب و لرز داره با هیچ مسکنی هم اروم نمیشه خواهشا یه راهنمایی بکنین ببینیم چکار باید بکنیم تا اروم بشه البته پدرم دیالیز میشه ممنون میشم کمکم کنید

  پاسخ
 • سلام و خسته نباشید بنده رفتم برای سنگ شکن دکتر ترجیح داد قبل سنگ شکن باید دبلجی انجام بدم بعد یک هفته برم برای سنگ شکن ‘هنوز ۲ روز دیگ مانده ب سنگ شکن اما از من اسپرم خارج شده ‘نگرانم اتفاقی میوفته ؟

  پاسخ
 • فریدون
  1400/03/24 7:21 ب.ظ

  سلام بنده سه هفته پیش استنت گذاشتم حالا سونوگرافی گفت که استنت به طرف بالا رفته واز مثانه خارج وبه طرف کلیه رفته عمل دراوردن استنت چگونه هست

  پاسخ
 • مهدی۷۵۷۵
  1400/02/10 5:19 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر
  عذر میخوام هزینه قرار دادن استنت حالبی توسط فوق تخصص رادیلوژی چقدر هست؟

  پاسخ
 • با عرض سلام و خداقوت خدمت جناب دکتر عزیز و آرزوی سلامتی شما از خداوند منان. جناب دکتر عزیز طی درمانِ نفخ معده در یک سونوگرافی تصادفی اتساع حالب در قسمت دیستال تشخیص داده شد. علت این اتساع چیست و آیا اتساع همان تنگی است؟ درمان آن با دارو امکان پذیر است یا نیاز به استنت دارد؟ استنت گذاری بیهوشی عمومی است یا موضعی؟
  واقعیت ناخودآگاه مقداری میترسم.
  با آرزوی توفیقات الهی

  پاسخ
  • سلام. ممنونم زنده باشید. همکاران اورولوژیست از طریق یورتروسکوپ استنت میذارن اگر مشکل اتساع حل نشد با مشورت اورولوژیست ما در حالب استنت میذارم. در مراحل اول اگر درد نداشته باشید اقدام خاصی لازم نیست.

   پاسخ
 • سلام پدر من حدود پنج هفته پیش سنگ شکن کرده واستنت گذاشته برای دفع سنگ الان دو هفته اززمان اینکه میخواسته استنت رو خارج کنه گذشته ولی هنوز خارجش نکرده ایا براش مشکلی پیش میاد

  پاسخ
 • کیومرث
  1399/11/10 11:30 ق.ظ

  سلام با قرار دادن لوله در حالب احتمال افتادن سنگ حالب چقدر است..

  پاسخ
 • معصومه
  1399/10/09 7:10 ب.ظ

  با سلام من سنگ کلیه دارم که برای برداشتن عمل رفتم ولی موقع عمل فهمیدند که چسبیده به کلیه بالیزر هم نمیشکنه چه کار باید بکنم ممنون

  پاسخ
 • ناشناس
  1399/09/24 9:50 ق.ظ

  سلام من هم سنگ کلیه دارم هم کراتین خونم خیلی بالاست دکتر برام قبل سنگ شکنی استند حالب تجویز کرده میخوام بدونم چقدر باید طول بکشه تو بدن باشه این لوله ها؟؟

  پاسخ
 • ارزو مصباح
  1399/08/03 4:48 ب.ظ

  سلام خسته نباشید خیلی عالی بود من باید این عمل رو برای شن مثانه انجام بدهم میخواستم بپرسم فقط بی حس میکنن یا بیهوش میکنن واینکه خیلی درد دارد یانه؟

  پاسخ
 • ابراهیم
  1399/05/09 6:17 ب.ظ

  سلام من سه روز پیش jjگذاستم الان احسان میکنم بدون از داخل خیلی داغ هست و هیچ اشتهایی برای غذا خوردن، ندارم

  پاسخ
 • ناشناس
  1399/04/14 8:36 ق.ظ

  احمدی
  باسلام
  برادرم سه ماه قبل tul کرد متاسفانه حالب اسیب دیدبعداز۳یا۴هفته دوباره عمل کردن وازروده پیوند حالب انجام شدولوله نفرستمی ازپشت ودبل جی داخل حالب کارگذاشتن که دوباهر منجر به عفونت شدبعد ازبستری شدن یک هفته عفونت ازبین رفته وبعد از۶هفته دبل جی رو برداشتن ولی هنوز لوله نفرستمی برداشته نشده میخاستم بدونم بعد اینکه نفرستومی برداشته شدانشااله مشکل به کلی رفع میشه واینکه اینقدر طولانی شده علتش چی هست؟ممنون

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   آسیب حالب ممکن است چندماهی تا ترمیم طول بکشد، بیماری خطرناکی ندارید، لوله های نفرستومی را هر دو الی سه ماه باید تعویض کنید و این بسته به نظر همکار پزشک معالجتان و کنترل هایی که در این مورد انجام می دهید می باشد، در مجموع کمی صبر کنید پیش آگهی این موضوع خوب است.

   پاسخ
 • راضیه آنالویی
  1399/03/26 11:13 ب.ظ

  سلام..من دو هفته پیش استند حالبی گذاشتم.سه روز ادرار تیره وهمراه با خون بود که بعد سه روز برطرف شد.الان بعد از دوهفته مجددا ادرارم خونی و تیره شده که البته تقریبا همزمان با آغاز دوره قاعدگی من نیز هست.آیا مشکلی وجود دارد؟

  پاسخ
 • پدر من ۸۲ ساله و سرطان پیشرفته بدخیم پروستات داره با قلب ۲۰ درصد و یک سنگ کلیه بزرگ که حالا عفونی شده و امروز دکتر فتوت دکتر کلیه براش نفروستومی را تجویز کرد که دکتر ناصری در گلپایگان انجام داد از صبح تا به حال پدرم بیحال و خون در کیسه هست چی میشه

  پاسخ
 • سلام من سنگی به اندازه ی ۷میلی متر در لوله حالب دارم ۴روز پیش هم با بی حسی در اتاق عمل لوله ی Djرا در حالب قرار دادند میخواستم بدونم سنگ به چه صورت خارج میشه اصلا هم در ادارم چیزی مشاهده نمی کنم ممنون

  پاسخ
 • سلام
  من ۳بهمن ماه عملtulانجام دادم و برام دبل جی گذاشتم الان برای در اوردنش نه دکترم هست نه بیمارستان که بخاطر کرونا همه قرنطینه شده.
  سوالم اینه که تا کی دبل جی باشه مشگل نداره
  ممنون

  پاسخ
 • سلام.. بنده این عمل انجام دادم و واقعا” از مطالب شما استفاده کردم..

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1399/02/06 2:29 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   خوشحالم که باعث رضایت شما بود، ممنون از نظر شما

   پاسخ
 • یوسفیان
  1398/11/03 3:11 ب.ظ

  سلام میخواستم ببینم بعد از عمل قرار دادن استنت در حالب تا چند روز خونریزی در ادرار طبیعی است و اینکه خوردن انتی بیوتیک به قطع و یا کم شدن خونریزی کمکی میکند ممنون

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.