آیا تیروئید خطرناک است، مهمترین عوارض تیروئید پرکار را بشناسید

آیا تیروئید خطرناک است، اصلی ترین عوارض تیروئید پرکار

بیماران هایپرتیروئیدیسم ( تیروئید پرکار ) بیشترین نگرانی شان خطراتی است که این بیماری برای آنها به دنبال خواهد داشت، بیماری تیروئید تمامی سیستم های بدن فرد بیمار را تحت تاثیر قرار می دهد، آنها می خواهند بدانند بیشترین تاثیر این بیماری بر کدام اعضا و به چه نحوی است، آیا تیروئید خطرناک است ، عوارض پرکاری تیروئید چیست ؟ ندول پرکار تیروئید در بارداری چه تاثیری بر روی جنین می گذارد ، آیا تیروئید باعث ناباروری می شود ، برای رهایی از عوارض ناشی از تیروئید بهترین راه کدام است، درمان ندول تیروئید پرکار از چه طریق انجام می شود، تصویربرداری تیراد جواب سوالاتتان را در همین مقاله آورده است.

بیماری تیروئید می تواند بدن شما را در خطر جدی قرار دهد، ۱۰ مورد از تاثیراتی که این بیماری می تواند بر بدن شما داشته باشد اینجا آورده شده.

آیا تیروئید خطرناک است

جوابتان را اینجا بگیرید، با اینکه تیروئید یک عضو کوچک و البته به نوعی نادیده گرفته شده در بدن است و در موارد زیادی افراد توجه چندانی به آن ندارند ولی عوارضی که بیماری تیروئید می تواند ایجاد کند گاهی بسیار جدی و خطرناک هستند، در حقیقت تیروئید یک کنترل کننده بسیار مهم در بدن است که همه قسمتهای مختلف بدن به آن وابسته است، از سوخت و ساز بدن گرفته تا کنترل حرارت در بدن عواملی است که تیروئید آنها را تخت تاثیر قرار می دهد، اگر تیروئید شما پرکار شود و در صورتی که نسبت به درمان آن اقدامی نشود عوارض پرکاری تیروئید به شکلی خفیف تا شدید بسته به میزان بیماری گریبان گیر بیمار می شود،

بارها با کسانی مواجه شده ام که تصورشان این است که اگر تیروئیدشان پرکار شود لاغر می شوند و حتی بعضا می پرسند آیا می توانند برای لاغری از هورمون تیروئید استفاده کند؟

در این مقاله برخی از مهمترین عوارض پرکاری تیروئید را آورده ایم تا با دانستن عوارض تیروئید پرکار از خطراتی که می تواند برای بدن شما داشته باشد جلوگیری کنید و اگر با چنین عوارضی رو به رو شدید سریعا با همکاران متخصص غدد مشورت کنید.

    ۱- مشکلات قلبی

سرعت و شتاب تپش قلب شما همانند تمامی دیگر اعضای بدنتان با بیماری پرکاری تیروئید تحت تاثیر قرار می گیرد، نتایج برگرفته از آزمایشات و تحقیقات بر روی بیماران تیروئید، پالپیتیشن و افزایش تعداد ضربان قلب را به عنوان نشانه هایی برای پرکاری تیروئید در نظر می گیرد، چنین علائمی بی ضرر نیستند، در واقع با گذشت زمان عوارض بیشتری متوجه بیمار می شود و مشکلات به شکل جدی تری نمود می کنند، از جمله موارد جدی که این عارضه به وجود می آورد فشار خون بالا، نارسایی احتقانی قلب و همچنین ضربانهای نامنظمی هستند که زندگی بیمار را تهدید می کنند، فیبریلاسیون دهلیزی که می تواند به عنوان یکی از عوارض پرکاری تیروئید ظاهر شود خطر سکته قلبی و نارسائی احتقانی قلب را افزایش می دهد.

     ۲- پوکی استخوان در پی تیروئید پرکار

پوکی و یا شکنندگی استخوان از جمله دیگر مشکلاتی است که یک تیروئید پرکار درمان نشده می تواند به بیمار تحمیل کند، در واقع بافت استخوانها یک بافت فعال است که همیشه در حال بازسازی است، بافت قدیمی استخوان حل شده و بافت جدید جایگزین می شود، تیروئید پرکار باعث می شود تا در میزان جذب کلسیم توسط استخوان اختلال ایجاد شود و این بافت به سمت نرمی و شکنندگی برود، کنترل تیروئید پرکار باعث می شود تا مسئله حل شود و بیمار از این خطر در امان قرار بگیرد و حتی در برخی مواقع روند جذب کلسیم برعکس شود.

     ۳- ضعف عضلات

عضلات نیز مانند استخوانها با تیروئید پرکار در معرض ضعف قرار می گیرند، به این عارضه میوپاتی هایپرتیروئیدی گفته می شود، میوپاتی هایپر تیروئیدی بر روی عضلات شانه ها، بازوها، ران ها و باسن تاثیرگذار است، عضلات صورت، گلو، عضلات تنفسی و چشم ها نیز از دیگر عضلاتی هستند که تحت تاثیر این بیماری واقع می شوند، درمان پرکاری تیروئید کمک می کند تا این عارضه رفع و به شکل درست بازگردد.

مشاوره در بیماری تیروئید پرکار

    ۴- کاهش وزن در تیروئید پرکار

در بین بیمارانی که با تیروئید پرکار طرف هستند با اینکه اشتها افزایش میابد ولیکن وزن آنها افزایش نیافته و حتی در مواردی با کاهش وزن رو به رو خواهند بود، این نکته به خودی خود بد و عارضه محسوب نمی شود و خطری ایجاد نمی کند ولیکن عدم تعادل بین اشتها و مصرف کالری در کنار افزایش سوخت و ساز و متابولیسمی که نتیجه افزایش هورمون تیروئید است با کاهش وزن احساس خستگی و ضعف همراه است، به شکلی که بیمار خستگی را که به طور معمول پس از انجام فعالیتهای روزمره حس می کند در هر زمان خواهد داشت.

به بیان ساده شما همیشه خسته و کسل هستید و این به دلیل فعالیت بالایی است که سلول های بدن شما تجربه می کنند

     ۵- مشکلات عاطفی و روحی

سیستم عصبی بیماران هایپرتیروئید ( تیروئید پرکار ) همواره به شکلی با حساست بالا عمل می کند و این افراد همواره خود را در حالت بیش فعالی روانی احساس می کنند، چنین امری همواره منجر به اضطراب، تحریک پذیری، لرزش و عصبانیت می شود، همچنین این عارضه باعث می شود تا نا آرامی و بی خوابی بیمار را در بر بگیرد و بیمار در زمان استراحت نیز آرامش نداشته باشد، این مشکل حالتهایی از مشکلات روحی را نیز تقلید می کند.

اعصاب تحریک پذیر و مشکلات خلقی که برای بیمار به وجود می آید در روند رفتارهای فردی و اجتماعی نیز اثر گذاشته و بیمار نمی تواند به خوبی از پس کارهای روزمره خودش بر بیاید که علتی مزید بر دلایل دیگر می شود

     ۶- حرکات مکرر روده ای

افزایش حرکات روده ای در بین بیماران با تیروئید پرکار از دیگر عوارض پرکاری تیروئید است که باعث آزار و اذیت بیمار می شود، این عارضه به دلیل هضم سریعتر غذا و فعالیت بیشتر سیستم گوارشی است که علاوه بر آزار در افزایش این حرکات و احساس ناخوشایندی که به بیمار می دهد، با دفع بیش از حد می تواند منجر به از دست رفتن آب بدن و دهیدراته شدن (کم آب شدن) آن و یا منجر به عدم جذب مواد مغذی در بدن شود بنابراین بیمار با اشتهای بیشتر و غذای بیشتری که مصرف می کند دریافتی کمتری داشته و باعث لاغری و خستگی می شود.

     ۷- مشکلات چشمی

برخی از بیماران هایپر تیروئیدیسم مبتلا به مشکلات چشمی ، قرمزی، تورم، بیرون زدگی چشم و سوزش می شوند، این بیماری به نام گریوز نامیده می شود، برخی از تاثیراتی که تیروئید پرکار بر روی چشم ها می گذارد پس از درمان آن رفع شده و آثار آن از بین می رود.

     ۸- مشکلات پوستی

اگر چه این مشکلات در تیروئید پرکار به طور نادر اتفاق می افتد ولیکن گاها باعث قرمزی، تورم و تغییر بافت پوست می شود، که اغلب بر روی ساق پا و قسمت بالایی پا اثر می گذارد و در برخی مواقع پیدا کردن کفشی که به شکل فیت باشد برای بیمار مشکل می شود، در مواردی درمان تیروئید باعث از بین رفتن این عارضه می شود ولیکن در مواردی هم، دیگر درمانها از جمله پوشیدن جوراب فشرده لازم است.

تیروئید پرکار را با این علائم بشناسید                                                                                                                                      آیا تیروئید خطرناک است

    ۹- مشکلات تیروئید پرکار در باروری

تیروئید پرکار می تواند بر روی تمامی جنبه های بهداشت باروری زنان تاثیرگذار باشد، دوره های عادت ماهیانه نامنظم و غیر واقعی و مشکلات در باروری (بارداری را سخت تر می کند) نیز به همین دلیل رخ می دهد، سطح بالای هورمون تیروئید در بارداری نیز مشکلاتی را ایجاد می کند و مادر و جنین را در معرض خطرات قرار می دهد، افزایش احتمال سقط، زایمان زودرس، تولد نوزادی با وزن کم و فشار خون بالا یا پراکلامپسی (یکی از مهمترین عوامل مرگ و میر مادران باردار) در مادر از مشکلات هایپرتیروئیدی است، بنابراین خانمهایی که قصد بارداری دارند باید پیش از همه به بررسی شرایط تیروئید خود بپردازند تا اگر دچار پرکاری و یا کم کاری تیروئید هستند قبل از تاثیر بر روی جنین و یا خودشان به درمان آن بپردازند

در جواب آن دسته از دوستان که می خواهند بدانند آیا پرکاری تیروئید در بارداری خطرناک است باید گفت بله و باید درمان شود  آی

آیا پرکاری تیروئید در بارداری خطرناک استا ت

علائم بیماری تیروئید پرکار و آیا تیروئید خطرناک استیروئید خطرناک است

     ۱۰- بحران تیروتوکسیک

طوفان تیروئیدی یکی از عارضه های نادر ولی بالقوه خطرناک و کشنده تیروئید است، این عارضه بسیار شدید است و می تواند کشنده باشد، تب بالا، ریتم تند قلب، اسهال، استفراغ، بی قراری و لرزش بدن از نشانه های این عارضه کشنده تیروئید هستند، در این مورد ممکن است نارسایی قلبی و یا سکته قلبی اتفاق بیافتد که ممکن است بیمار جان خود را از دست بدهد.

زمینه های بروز طوفان تیروئیدی یا تیروتوکسیک در افرادی که برای پرکاری تیروئید تحت درمان بوده اند و درمان خود را متوقف کرده اند و یا افرادی که درمان به آنها پاسخ گو نبوده و یا در افرادی با پرکاری خفیف تیروئید که دچار عفونتی شده باشند رخ می دهد. آیا تیروئ

آیا تیروئید خطرناک است تیروئید پرکار را بشناسیدید خطرناک اس

درمان پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید بر اساس علت ایجاد آن و سطح هورمون ترشح شده مورد درمان قرار می گیرد، از جمله درمانهای دارویی، ید رادیواکتیو، RF تیروئید، ماکروویو و جراحی از جمله این درمانهاست، مرکز سونوگرافی تیراد به عنوان اولین مرکز فوق تخصصی تصویربرداری تیروئید در ایران در زمینه درمان بیماریهای تیروئید از جمله درمانهای کم تهاجمی تیروئید در خدمت هموطنان عزیز است.

 

تیروئید پرکار

آیا تیروئید خطرناک است

دوستان خوبم از قسمت نظرات تعبیه شده در انتهای همین سایت می توانید نظرات و تجربیاتتان را با ما مطرح کنید.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به این لینک مراجعه کنید

Hyperthyroidism (overactive thyroid)

آیا کم کاری تیروئید خطرناک است؟

آیا این مطلب مفید بود؟ امتیاز بدهید

۴.۱/۵ ( ۶۳ نظر )
اشتراک گذاری
Zahra

سلام خسته نباشید
سطح tsh من ۱۶ بود و چند ماه قرص لووکسین مصرف کردم
الان نتیجه آزمایش این هست :
Tsh: 1.9
T3: 1.8
T4: 13.4
که دوتای اولی رو نرمال و آخری رو بالا زده

باید به خوردن قرص ها ادامه بدم ؟
روزی نصف قرص میخورم و ۲۲ سالمه

نیما

سلام جناب دکتر ، من مشکل پرکاری تیروئید داشتم و دارو مصرف می کردم چون عوارض پرکاری تیروئید اذیتم می کرد، تا چند وقت پیش که رفتم دکتر و آزمایش دادم گفتن تیروئیدت کم کار شده و داروی هورمونی تجویز کردن ، می خوام بدونم با سابقه پر کاری ممکنه دوباره تیروئیدم پر کار بشه ، خیلی اذیت می شم

M.k

سلام من همیشه احساس گرما میکنم حتی هوا سرد که میشه سرما رو احساس نمیکنم شدید ،تپش قلبم گاها میگیرم و شبا نمیتونم بخوابم اکثر وقتا کسل و خستم وزنمم کمه ایا این میتونه از پرکاری تیروئید باشه؟

سلام من تقریبا ۲ ساله پرکاری تیرویید دارم و تحت درمانم،بعد از ۲ سال که به مرور دارو کم شده بود ۱ ماه دارو رو دکترم کاملا قطع کرد و الان به شدت تیروییدم فعال شده و جواب آزمایشم مثل روز اولشه دلیلش چیه؟ آیا خوب میشم؟ مشکلی واسم پیش نمیاد؟ چرا یهو برگشت اسکن هم گرفتم گفتن خیلی کم گواتر دارم

parmida

سلام یکی از اقوام مان قصد ازدواج با پسر عمویش را دارد که پسر عمویش دچار کم خونی هست و خودش هم تازه متوجه شده تیروئید کم کار داره ایا اگه ازدواج کنند دچار مشکل می شوند؟

الهام

سلام
من یک دختر ۱۸ ساله دارم که پرکاری تیروئید داره و دکتر گفتن تو سونوگرافی یک ندول ۶ میلیمتری دیده شده ولی نمی دونم می تونه به این ربط داشته باشه یا نه؟ عوارض پرکاری تیروئید رو خوندم این عوارض تو سن مختلف فرقی نداره؟

نیما

با سلام و ادب من یه آقای ۳۸ ساله هستم که نودول تیروئید دارم سونوگرافی گفته در حدود ۴ میلی متره با توجه به علائمی که دارم احساس میکنم تیروئیدم پر کار شده میخواستم ببینم می تونه ربطی به این داشته باشه یا نه و اینکه درمان پر کاری تیروئید هم به روش RF انجام میشه یا نه ممنون میشم راهنمایی کنید

آرزو

سلام من ۳۰ سال دارم وحدود۲سال مشکل پرکاری تیروئیددارم.دارومصرف نمیکنم.چون بهم نساخته چکارکنم؟

مریم

سلام .۴۲ سال سن دارم و حدود ۵ سال هست که دچار کم کاری تیرویید(هاشیموتو) هستم و لووتیروکسین مصرف میکنم.در آخرین آزمایشم tsh حدود ۰.۱ بود ودر result آزمایش نوشته بود در این رنج هایپر تیرویید هست.پزشک غدد فقط دوز یک روز در هفته لووتیروکسن رونصف کرد و گفت بقیه رو به همون صورت هرروز یکعدد ناشتا ادامه بدم. Anti tpo حدود ۴۴۰ بود. به نظر شما نظر پزشک در مورد دوز دارو درست هست؟ در ضمن بلع غذا کمی سخت شده و مشکلات ریز و درشت دیگه ای هم دیده میشه.آیا اینها مربوط به این مشکل هست؟

زهرا

سلام من گلو درد داشتم آزمایش تیروئید دادم و سطح tsh 16 بود دکتر گفت روزی نصف قرص لوکسین بخورم ولی تو این چند ماه که میخورم گلو دردم خوب نشده و حتی دردش بیشتر از قبل شده مگه این قرص درمان نمیکنه؟؟

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر