آیا پرکاری تیروئید خطرناک است ، مهمترین عوارض تیروئید پرکار

آیا پرکاری تیروئید خطرناک است ، اصلی ترین عوارض تیروئید پرکار

بیماری پرکاری تیروئید با اینکه ممکن است آهسته‌آهسته نمایان شود و گاهی ممکن است شما تا مدتی متوجه آن نشوید ولی این یک بیماری ساده نیست و می تواند تاثیر زیادی را بر زندگی افراد بگذارد، اگر می خواهید بدانید آیا پرکاری تیروئید خطرناک است و یا عوارض تیروئید پرکار بر روی بدن چیست و چگونه باید آن را کنترل کرد ، این مقاله برای شما تهیه شده است.

۱۰ مورد از مهم‌ترین تأثیرات پرکاری تیروئید در بدن

 با اینکه تیروئید یک عضو کوچک و البته به نوعی نادیده گرفته شده در بدن است و در موارد زیادی افراد توجه چندانی به آن ندارند ولی عوارضی که بیماری تیروئید می تواند ایجاد کند گاهی بسیار جدی و خطرناک هستند، در حقیقت تیروئید یک کنترل کننده بسیار مهم در بدن است که همه قسمت‌های مختلف بدن به آن وابسته است، از سوخت و ساز بدن گرفته تا کنترل حرارت در بدن عواملی است که تیروئید آنها را تحت تاثیر قرار می دهد، اگر تیروئید شما پرکار شود و در صورتی که نسبت به درمان آن اقدامی نشود عوارض پرکاری تیروئید به شکلی خفیف تا شدید بسته به میزان بیماری گریبان گیر بیمار می شود.

بارها با کسانی مواجه شده ام که تصورشان این است که اگر تیروئیدشان پرکار شود لاغر می شوند و حتی بعضا می پرسند آیا می توانند برای لاغری از هورمون تیروئید استفاده کنند؟

در این مقاله برخی از مهم‌ترین عوارض پرکاری تیروئید را آورده ایم تا با دانستن عوارض تیروئید پرکار از خطراتی که می تواند برای بدن شما داشته باشد جلوگیری کنید و اگر با چنین عوارضی رو به رو شدید سریعا با همکاران متخصص غدد مشورت کنید.

    ۱- مشکلات قلبی

سرعت و شتاب تپش قلب شما همانند تمامی دیگر اعضای بدنتان با بیماری پرکاری تیروئید تحت تاثیر قرار می گیرد، نتایج برگرفته از آزمایشات و تحقیقات بر روی بیماران تیروئید، پالپیتیشن و افزایش تعداد ضربان قلب را به عنوان نشانه هایی برای پرکاری تیروئید در نظر می گیرد، چنین علائمی بی ضرر نیستند، در واقع با گذشت زمان عوارض بیشتری متوجه بیمار می شود و مشکلات به شکل جدی تری نمود می کنند، از جمله موارد جدی که این عارضه به وجود می آورد فشار خون بالا، نارسایی احتقانی قلب و همچنین ضربان های نامنظمی هستند که زندگی بیمار را تهدید می کنند، فیبریلاسیون دهلیزی که می تواند به عنوان یکی از عوارض پرکاری تیروئید ظاهر شود خطر سکته قلبی و نارسائی احتقانی قلب را افزایش می دهد. باز هم می خواهید بدانید آیا پرکاری تیروئید خطرناک است ؟ باقی مطلب را تا انتها بخوانید

    ۲- پوکی استخوان در پی تیروئید پرکار

پوکی و یا شکنندگی استخوان از جمله دیگر مشکلاتی است که یک تیروئید پرکار درمان نشده می تواند به بیمار تحمیل کند، در واقع بافت استخوان‌ها یک بافت فعال است که همیشه در حال بازسازی است، بافت قدیمی استخوان حل شده و بافت جدید جایگزین می شود، تیروئید پرکار باعث می شود تا در میزان جذب کلسیم توسط استخوان اختلال ایجاد شود و این بافت به سمت نرمی و شکنندگی برود، کنترل تیروئید پرکار باعث می شود تا مسئله حل شود و بیمار از این خطر در امان قرار بگیرد و حتی در برخی مواقع روند جذب کلسیم برعکس شود.

     ۳- ضعف عضلات

عضلات نیز مانند استخوانها با تیروئید پرکار در معرض ضعف قرار می گیرند، به این عارضه میوپاتی ناشی از هایپرتیروئیدی گفته می شود، میوپاتی بر روی عضلات شانه ها، بازوها، ران ها و باسن تاثیرگذار است، عضلات صورت، گلو، عضلات تنفسی و چشم ها نیز از دیگر عضلاتی هستند که تحت تاثیر این بیماری واقع می شوند، درمان پرکاری تیروئید کمک می کند تا این عارضه رفع و به شکل درست بازگردد.

    ۴- کاهش وزن در تیروئید پرکار

در بین بیمارانی که با تیروئید پرکار طرف هستند با اینکه اشتها افزایش میابد ولیکن وزن آنها افزایش نیافته و حتی در مواردی با کاهش وزن رو به رو خواهند بود، این نکته به خودی خود بد و عارضه محسوب نمی شود و خطری ایجاد نمی کند ولیکن عدم تعادل بین اشتها و مصرف کالری در کنار افزایش سوخت و ساز و متابولیسمی که نتیجه افزایش هورمون تیروئید است با کاهش وزن احساس خستگی و ضعف همراه است، به شکلی که بیمار خستگی را که به طور معمول پس از انجام فعالیت‌های روزمره حس می کند در هر زمان خواهد داشت.

به بیان ساده شما همیشه خسته و کسل هستید و این به دلیل فعالیت بالایی است که سلول های بدن شما تجربه می کنند

     ۵- مشکلات عاطفی و روحی

سیستم عصبی بیماران هایپرتیروئید ( تیروئید پرکار ) همواره به شکلی با حساست بالا عمل می کند و این افراد همواره خود را در حالت بیش فعالی روانی احساس می کنند، چنین امری همواره منجر به اضطراب، تحریک پذیری، لرزش و عصبانیت می شود، همچنین این عارضه باعث می شود تا نا آرامی و بی خوابی بیمار را در بر بگیرد و بیمار در زمان استراحت نیز آرامش نداشته باشد، این مشکل حالت‌هایی از مشکلات روحی را نیز تقلید می کند.

اعصاب تحریک پذیر و مشکلات خلقی که برای بیمار به وجود می آید در روند رفتارهای فردی و اجتماعی نیز اثر گذاشته و بیمار نمی تواند به خوبی از پس کارهای روزمره خودش بر بیاید که علتی مزید بر دلایل دیگر می شود

     ۶- حرکات مکرر روده ای

افزایش حرکات روده ای در بین بیماران با تیروئید پرکار از دیگر عوارض پرکاری تیروئید است که باعث آزار و اذیت بیمار می شود، این عارضه به دلیل هضم سریع‌تر غذا و فعالیت بیشتر سیستم گوارشی است که علاوه بر آزار در افزایش این حرکات و احساس ناخوشایندی که به بیمار می دهد، با دفع بیش از حد می تواند منجر به از دست رفتن آب بدن و دهیدراته شدن (کم آب شدن) آن و یا منجر به عدم جذب مواد مغذی در بدن شود بنابراین بیمار با اشتهای بیشتر و غذای بیشتری که مصرف می کند دریافتی کمتری داشته و باعث لاغری و خستگی می شود.

     ۷- مشکلات چشمی

برخی از بیماران هیپرتیروئیدیسم مبتلا به مشکلات چشمی ، قرمزی، تورم، بیرون زدگی چشم و سوزش می شوند، این بیماری به نام گریوز نامیده می شود، برخی از تأثیراتی که تیروئید پرکار بر روی چشم ها می گذارد پس از درمان آن رفع شده و آثار آن از بین می رود.

     ۸- مشکلات پوستی

اگر چه این مشکلات در تیروئید پرکار به طور نادر اتفاق می افتد ولی با اینحال در برخی  افراد باعث قرمزی، تورم و تغییر بافت پوست می شود، که اغلب بر روی ساق پا و قسمت بالایی پا اثر می گذارد و در برخی مواقع پیدا کردن کفشی که به شکل فیت باشد برای بیمار مشکل می شود، در مواردی درمان تیروئید باعث از بین رفتن این عارضه می شود ولیکن در مواردی هم، دیگر درمان‌ها از جمله پوشیدن جوراب فشرده لازم است.

تیروئید پرکار را با این علائم بشناسید

آیا پرکاری تیروئید خطرناک است

    ۹- مشکلات تیروئید پرکار در باروری

تیروئید پرکار می‌تواند بر روی تمامی جنبه‌های بهداشت باروری زنان تأثیرگذار باشد، دوره‌های عادت ماهیانه نامنظم و غیر واقعی و مشکلات در باروری (بارداری را سخت‌تر می‌کند) هم به همین دلیل رخ می‌دهد، پرکاری تیروئید مادر و جنین را در معرض خطر قرار می‌دهد.

افزایش احتمال سقط، زایمان زودرس، تولد نوزادی با وزن کم و فشار خون بالا یا پره اکلامپسی (یکی از مهم‌ترین عوامل مرگ و میر مادران باردار) در مادر از مشکلات هیپرتیروئیدیسم است، بنابراین خانم‌هایی که قصد بارداری دارند باید پیش از همه به بررسی شرایط تیروئید خود بپردازند تا اگر دچار پرکاری و یا کم کاری تیروئید هستند قبل از تأثیر بر روی جنین و یا خودشان به درمان آن بپردازند.

ی

علائم بیماری تیروئید پرکار چیست؟ آیا پرکاری تیروئید خطرناک است ؟

یروئید خطرناک است

     ۱۰- بحران تیروتوکسیک

طوفان تیروئیدی یکی از عارضه های نادر ولی بالقوه خطرناک و کشنده تیروئید است، این عارضه بسیار شدید است و می تواند کشنده باشد، تب بالا، ریتم تند قلب، اسهال، استفراغ، بی قراری و لرزش بدن از نشانه های این عارضه کشنده تیروئید هستند، در این مورد ممکن است نارسایی قلبی و یا سکته قلبی اتفاق بیافتد که ممکن است بیمار جان خود را از دست بدهد.

زمینه های بروز طوفان تیروئیدی یا بحران تیروتوکسیک در افرادی که برای پرکاری تیروئید تحت درمان بوده اند و درمان خود را متوقف کرده اند و یا افرادی که درمان به آنها پاسخ گو نبوده و یا در افرادی با پرکاری خفیف تیروئید که دچار عفونتی شده باشند رخ می دهد.

آیا تیروئید خطرناک است تیروئید پرکار را بشناسید

درمان پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید بر اساس علت ایجاد آن و سطح هورمون ترشح شده مورد درمان قرار می‌گیرد، از جمله درمان‌های دارویی، ید رادیواکتیو، RF تیروئید، ماکروویو و جراحی از جمله این درمان‌هاست، مرکز سونوگرافی تیراد به عنوان اولین مرکز فوق تخصصی تصویربرداری تیروئید در ایران در زمینه درمان بیماری‌های تیروئید از جمله درمان‌های کم تهاجمی تیروئید در خدمت هم‌وطنان عزیز است.

غده پاراتیروئید چیست

دوستان خوبم از قسمت نظرات تعبیه شده در انتهای همین سایت می توانید نظرات و تجربیاتتان را با ما مطرح کنید.

منابع :

مطالب پیشنهادی :

آیا کم کاری تیروئید خطرناک است؟

این مقاله چقدر مفید بود؟

به آن امتیاز دهید!

امتیاز متوسط ۱ / ۵. تعداد رای‌ها: ۱

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری

۹۰ دیدگاه. ترک جدید

 • سلام دخترم پرکاری تیروئیدداره خیلی شکم دردشدیدداره همراه سردردومیگه قلبم دردمیکنه دوهفته پیش آزمایش ازش گرفتیم ومتوجه شدیم که پرکاری تیروئیدباسیستم بدنش ضعیفه حالادکترش مطبشو به خاطربیماری کرونابست ونمیدونم دخترموکجاببرم خیلی دردمیکنه ازبس مسکن خوردحالت تهوع بهش دست میده میشه منوراهنمایی کنید

  پاسخ
 • سلام من دوسال پیش ازمایش تیروییددادم گفتن استعدادپرکاری تیرویید داری الانم حالم خیلی ترشده هیچ دارویی استفاده نمیکنم بنظرشمابایدچیکارکنم

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   مسلما اولین کار برای شما تماس با یکی از همکاران محترم غدد و بعد آزمایش برای تعین وضعیت است

   پاسخ
 • امید گیتی ملکی
  1399/03/06 12:49 ب.ظ

  سلام ودرود،مدت ۳ ماه حالت رعشه و تشنج در کل بدن و ضربان شدید قلب بهمراه پرش عضلات نواحی مختلف بدن داشتم و دارم،به پزشک عمومی مراجعه کردم و تیرویید پرکار تشخیص داده شد TSH 1,26 ulUوfree T4 4.17 ngdl وبرای اینجانب قرص متی مازول تجویز کردند،البته سطح free T4خیلی بالا بوده ولی باوجود این با مشورت با دیگر دکتران غدد بمن‌گفته شده که این‌تیرویید پرکار نیست چون TSH نرمال می‌باشد و نیاز به آزمایش مجدد هست.و‌ممکن است اشتباه آزمایشگاه نیز وجود داشته باشد.اینجانب علائم لاغری و یا احساس تعرق و گرما و لرز در دست ندارم.و در سونوگرافی هم چیزی رویت نشده.

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   اگر در آزمایش خون شما مجدد پرکاری تیروئید مطرح شد یک اسکن هسته ای انجام دهید تا تکلیف پرکاری مشخص شود که مرتبط با یک ندول پرکار هست و یا مربوط به کل تیروئید و بیماری گریوز تا مسیر درمانی مشخص شود

   پاسخ
 • سلام من چندوقتیه که کاملا علائم پرکاری تیروئید رو دارم واینو ازاینترنت فهمیدم ولی هنوز به دکتر نرفتم وقعا اگه نرم ممکنه خطرناک باشه؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   بله پرکاری تیروئید یک بیماری است که در مواردی می تواند خطرناک باشد بنابراین برای تشخیص و درمان اقدام کنید

   پاسخ
 • سلام‌من ۲۳ سال سن دارم بعد از کرونا و این اتفاقا احساس استرس دارم و بدنم داغ و سرد میشه علائم پرکاری رو هم تا حدودی دارم ولی آزمایش T3 T4 TsH کاملا طبیعی بودش رفتم پیش فوق غدد سلن پلاس تجویز کرد گفت ۳ ماه بعد دوباره Tsh و anti TPo آنتی بادی و یه آزمایش دیگ باید بدی مگه وقتی T3 T4 TsH طبیعی باشه باز ممکنه مشکل داشته باشم؟ ممنون میشم جوابگو باشین

  پاسخ
 • سلام چند وقتی است هم تیرویید کم کاروپرکارم به هم ریخته وتولید سم در بدنم می کند ودچارتنگی نفس شدید ولرزش می شوم باید چه کار کنم

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   در این مورد بایست به همکاران غدد مراجعه کنید تا در صورتی که دچار پرکاری یا کم کاری تیروئید هستید و بر اساس علائمی که دارید تصمیم گیری شود و اگر نیاز به دارو بود برایتان تجویز شود

   پاسخ
 • ریحانه
  1399/02/17 0:04 ق.ظ

  با سلام دختری ۱۹ساله هستم که بدنم بیش از حد تعرق میکنه و احساس گرگرفتگی دارم و تقریبا یه سالی هست که وزن بدنم به شدت کاهش پیدا کرده و چشامم همیشه میسوزه قبلنا آزمایش تیرئید دادم و همه چیم نرمال بود آیا ممکنه یهو تغییر کنه و پرکار بشه؟دوباره باید آزمایش بدم؟

  پاسخ
 • سلام تیروییدپرکار باعث سردرد هم میشد من آزمایش دادم تیرویید پرکار دارم سرو خیلی شدیدا درد میکنه مخصوصا شبها موقع خواب

  پاسخ
 • فاطمه صفائی
  1399/02/15 6:03 ق.ظ

  با سلام من درد خیلی شدیدی در ناحیه گلو وگردن داشتم به شکلی که حتی نمیتونم خمیازه بکشم نزد دکتر رفتم و گفت که تیرویید پرکار داری به من دارو داد اما فقط یک هفته اثر داشت و دوباره درد وتب ودرد عضلانی به سراغم اومد من حدود دوماه پیش پنومونی کرده بودم و بعد از خوب شدن دچار این درد شدیدشدم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر