10 علائم تیروئید خطرناک چیست؟ تیروئید پرکار چه خطراتی دارد؟

تیروئید کم کار

آیا تیروئید خطرناک است؟ علائم تیروئید خطرناک چیست؟

تیروئید بیش از حد فعال یا پرکاری تیروئید می‌تواند طیف وسیعی از علائم را ایجاد کند، اگرچه بعید است همه این علائم تیروئید را تجربه کنید. علائم ممکن است به تدریج یا به طور ناگهانی ایجاد شود. ممکن است برای برخی از افراد خفیف و برای برخی دیگر شدید باشند و به طور قابل توجهی بر زندگی آن‌ها تأثیر بگذارند.

بنابراین در نظر داشته باشید که بیماری پرکاری تیروئید با اینکه ممکن است آهسته‌ آهسته نمایان شود و گاهی تا مدت‌ها شما متوجه آن نشوید ولی این یک بیماری ساده نیست و می‌تواند تاثیر زیادی بر زندگی افراد بگذارد، در ادامه در مورد این‌که آیا پرکاری تیروئید خطرناک است و یا علائم تیروئید خطرناک بر روی بدن چیست و چگونه باید آن را کنترل کرد، توضیح داده شده است.

علائم تیروئید خطرناک و درمان تیروئید پرکار

علائم شایع

علائم تیروئید پرکار می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • عصبی بودن، اضطراب و تحریک پذیری
 • بیش فعالی – ممکن است بدون حرکت بودن و ثابت ماندن برای‌تان سخت باشد و انرژی عصبی زیادی داشته باشید.
 • نوسانات خلقی
 • مشکل خوابیدن
 • احساس خستگی مداوم
 • حساسیت به گرما
 • ضعف عضلانی
 • اسهال
 • نیاز به ادرار کردن بیشتر از حد معمول
 • تشنگی مداوم
 • خارش
 • از دست دادن علاقه به رابطه جنسی

علائم رایج

تیروئید پرکار همچنین می‌تواند علائم جسمی زیر را ایجاد کند:

 • تورم در گردن ناشی از بزرگ شدن غده تیروئید (گواتر)
 • ضربان قلب نامنظم و یا سریع غیر عادی (تپش قلب)
 • لرزش یا لرزیدن
 • پوست گرم و تعریق زیاد
 • قرمزی کف دست
 • ناخن های شکننده
 • کهیر زدن
 • ریزش و نازک شدن موها
 • کاهش وزن – اغلب علیرغم افزایش اشتها
 • مشکلات چشم، مانند قرمزی، خشکی یا مشکلات بینایی (در ادامه بیشتر در مورد این علائم تیروئید توضیح داده شده است.)

۱۰ مورد از مهم‌ترین علائم پرکاری تیروئید در بدن

 با این‌که تیروئید یک عضو کوچک و البته به نوعی نادیده گرفته شده در بدن است و در موارد زیادی افراد توجه چندانی به آن ندارند ولی عوارضی که بیماری تیروئید می‌تواند ایجاد کند گاهی بسیار جدی و خطرناک هستند، در حقیقت تیروئید یک کنترل کننده بسیار مهم در بدن می‌باشد که همه قسمت‌های مختلف بدن به آن وابسته هستند، از سوخت و ساز بدن گرفته تا کنترل حرارت، عواملی هستند که تیروئید آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اگر تیروئید پرکار شود و نسبت به درمان آن اقدامی نشود عوارض پرکاری تیروئید به شکل خفیف تا شدید، بسته به میزان بیماری گریبان گیر بیمار می‌شود.

بارها با کسانی مواجه شده‌ام که تصورشان این است که اگر تیروئیدشان پرکار شود لاغر می‌شوند و حتی بعضا می‌پرسند آیا می‌توانند برای لاغری از هورمون تیروئید استفاده کنند؟

در این مقاله برخی از مهم‌ترین عوارض پرکاری تیروئید را آورده‌ایم تا با دانستن عوارض تیروئید پرکار از خطراتی که می‌تواند برای بدن شما داشته باشد جلوگیری کنید و اگر با چنین علائمی رو به رو شدید سریعا با همکاران متخصص غدد مشورت کنید.

  ۱- مشکلات قلبی

سرعت و شتاب تپش قلب یکی از علائم خطرناک پرکاری تیروئید است. نتایج برگرفته از آزمایشات و تحقیقات بر روی بیماران تیروئید، پالپیتیشن و افزایش تعداد ضربان قلب را به عنوان نشانه هایی برای پرکاری تیروئید در نظر می‌گیرد، چنین علائمی خطرناک هستند، در واقع با گذشت زمان عوارض بیشتری متوجه بیمار می‌شود و مشکلات به شکل جدی تری نمود می‌کنند.

از جمله موارد جدی که این عارضه به وجود می‌آورد فشار خون بالا، نارسایی احتقانی قلب و همچنین ضربان‌های نامنظمی هستند که زندگی بیمار را تهدید می‌کنند، فیبریلاسیون دهلیزی که می‌تواند به عنوان یکی از عوارض پرکاری تیروئید ظاهر شود خطر سکته قلبی و نارسائی احتقانی قلب را افزایش می‌دهد. بنابراین پرکاری تیروئید خطرناک است، حتما به فکر باشید.

  ۲- پوکی استخوان از علائم دیگر تیروئید خطرناک یا همان پرکار

پوکی و یا شکنندگی استخوان از علائم دیگر یک تیروئید پرکار است، در واقع بافت استخوان‌ها یک بافت فعال است که همیشه در حال بازسازی است، بافت قدیمی استخوان حل شده و بافت جدید جایگزین می شود، تیروئید پرکار باعث می شود تا در میزان جذب کلسیم توسط استخوان اختلال ایجاد شود و این بافت به سمت نرمی و شکنندگی برود، کنترل تیروئید پرکار باعث می‌شود تا مسئله حل شود و بیمار از این خطر در امان قرار بگیرد و حتی در برخی مواقع روند جذب کلسیم برعکس شود.

تیروئید پرکار چه خطراتی دارد

 ۳- ضعف عضلات

عضلات نیز مانند استخوان‌ها با تیروئید پرکار در معرض ضعف قرار می‌گیرند، به این عارضه میوپاتی ناشی از هایپرتیروئیدی گفته می‌شود، میوپاتی بر روی عضلات شانه‌ها، بازوها، ران‌ها و باسن تاثیرگذار است، عضلات صورت، گلو، عضلات تنفسی و چشم‌ها نیز از دیگر عضلاتی هستند که تحت تاثیر این بیماری واقع می‌شوند، درمان پرکاری تیروئید کمک می کند تا این عارضه رفع و به شکل درست بازگردد.

  ۴- کاهش وزن در تیروئید پرکار

در بین بیمارانی که علائم تیروئید پرکار را دارند با اینکه اشتها افزایش می یابد ولی وزن آنها افزایش نیافته و حتی در مواردی با کاهش وزن رو به رو خواهند بود، این نکته به خودی خود خطری ایجاد نمی‌کند ولی عدم تعادل بین اشتها و مصرف کالری در کنار افزایش سوخت و ساز و متابولیسمی که نتیجه افزایش هورمون تیروئید است با کاهش وزن، احساس خستگی و ضعف به همراه دارد، به بیان ساده شما همیشه خسته و کسل هستید و این به دلیل فعالیت بالایی است که سلول‌های بدن شما تجربه می‌کنند.

  ۵- مشکلات عاطفی و روحی

سیستم عصبی بیماران هایپرتیروئید ( تیروئید پرکار ) همواره به شکلی با حساسیت بالا عمل می کند و این افراد همواره خود را در حالت بیش فعالی روانی احساس می کنند، چنین امری همواره منجر به اضطراب، تحریک پذیری، لرزش و عصبانیت می شود، همچنین این عارضه باعث می‌شود تا نا آرامی و بی‌خوابی بیمار را در بر بگیرد و بیمار در زمان استراحت نیز آرامش نداشته باشد، این علائم حالت‌هایی از مشکلات روحی را نیز تقلید می‌کند.

اعصاب تحریک پذیر و مشکلات خلقی که برای بیمار به وجود می‌آید در روند رفتارهای فردی و اجتماعی نیز اثر گذاشته و بیمار نمی‌تواند به خوبی از پس کارهای روزمره خودش بر بیاید که از علائم تیروئید خطرناک است.

  ۶- حرکات مکرر روده‌ای

افزایش حرکات روده ای در بین بیماران با تیروئید پرکار از دیگر علائم تیروئید خطرناک است که باعث آزار و اذیت بیمار می‌شود، این عارضه به دلیل هضم سریع‌تر غذا و فعالیت بیشتر سیستم گوارشی است که علاوه بر آزار در افزایش این حرکات و احساس ناخوشایندی که به بیمار می دهد، با دفع بیش از حد می‌تواند منجر به از دست رفتن آب بدن و دهیدراته شدن (کم آب شدن) آن و یا منجر به عدم جذب مواد مغذی در بدن شود بنابراین بیمار با اشتهای بیشتر و غذای بیشتری که مصرف می‌کند دریافتی کمتری داشته و باعث لاغری و خستگی می‌شود.

  ۷- مشکلات چشمی

برخی از بیماران هیپرتیروئیدیسم مبتلا به مشکلات چشمی، قرمزی، تورم، بیرون زدگی چشم و سوزش می‌شوند، این بیماری به نام گریوز نامیده می‌شود، برخی از علائمی که تیروئید پرکار بر روی چشم‌ها می‌گذارد پس از درمان آن رفع شده و  از بین می‌روند.

  ۸- مشکلات پوستی

اگر چه این مشکلات در تیروئید پرکار به طور نادر اتفاق می‌افتد ولی با این‌حال در برخی  افراد باعث قرمزی، تورم و تغییر بافت پوست می شود، که اغلب بر روی ساق پا و قسمت بالایی پا اثر می‌گذارد و در برخی مواقع پیدا کردن کفشی که به شکل فیت باشد برای بیمار مشکل می‌شود، در مواردی درمان تیروئید باعث از بین رفتن این عارضه می‌شود ولیکن در مواردی هم، دیگر درمان‌ها از جمله پوشیدن جوراب فشرده لازم است.

  ۹- مشکلات تیروئید پرکار در باروری

تیروئید پرکار می‌تواند بر روی تمامی جنبه‌های بهداشت باروری زنان تأثیرگذار باشد، دوره‌های عادت ماهیانه نامنظم و غیر واقعی و مشکلات در باروری (بارداری را سخت‌تر می‌کند) از علائم خطرناک تیروئید است، پرکاری تیروئید مادر و جنین را در معرض خطر قرار می‌دهد.

افزایش احتمال سقط، زایمان زودرس، تولد نوزادی با وزن کم و فشار خون بالا یا پره اکلامپسی (یکی از مهم‌ترین عوامل مرگ و میر مادران باردار) در مادر از مشکلات هیپرتیروئیدیسم است، بنابراین خانم‌هایی که قصد بارداری دارند باید پیش از همه به بررسی شرایط تیروئید خود بپردازند تا اگر دچار پرکاری و یا کم کاری تیروئید هستند قبل از تأثیر بر روی جنین و یا خودشان به درمان آن بپردازند.

ی

علائم تیروئید خطرناکت

  ۱۰- بحران تیروتوکسیک

طوفان تیروئیدی یکی از عارضه‌های نادر ولی بالقوه خطرناک و کشنده تیروئید است، این عارضه بسیار شدید، و می‌تواند کشنده باشد، تب بالا، ریتم تند قلب، اسهال، استفراغ، بی قراری و لرزش بدن از نشانه‌های این عارضه کشنده تیروئید هستند، در این مورد ممکن است نارسایی قلبی و یا سکته قلبی اتفاق بیافتد که بیمار جان خود را از دست بدهد.

زمینه های بروز طوفان تیروئیدی یا بحران تیروتوکسیک در افرادی که برای پرکاری تیروئید تحت درمان بوده‌اند و درمان خود را متوقف کرده‌اند و یا افرادی که درمان به آن‌ها پاسخ گو نبوده و یا در افرادی با پرکاری خفیف تیروئید که دچار عفونتی شده باشند رخ می‌دهد.

تشخیص پرکاری تیروئید

برای تشخیص تیروئید پرکار، بررسی و آزمایش‌های مختلفی پیشنهاد می‌شود که بسته به شرایط بیمار پزشک مختصص در نهایت بیماری قطعی را تشخیص می‌دهد. چندین موارد تشخیص پرکاری تیروئید در ادامه آورده شده است:
 • معاینات فیزیکی و سوابق پزشکی بیمار
 • آزمایش خون
 • تست جذب رادیواکتیو
 • اسکن تیروئید
 • سونوگرافی تیروئید
بعد از تشخیص بیماری پزشک با توجه به عواملی مثل سن و شرایط فیزیکی بهترین درمان را پیشنهاد می‌دهد.

درمان پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید بر اساس علت ایجاد آن و سطح هورمون ترشح شده مورد درمان قرار می‌گیرد، از جمله درمان‌های دارویی، ید رادیواکتیو، RF تیروئید، ماکروویو و جراحی از جمله این درمان‌هاست، مرکز سونوگرافی تیراد به عنوان اولین مرکز فوق تخصصی تصویربرداری تیروئید در ایران در زمینه درمان بیماری‌های تیروئید از جمله درمان‌های کم تهاجمی تیروئید در خدمت هم‌وطنان عزیز است.

 

منابع :

healthline

۳.۲ / ۵. ۲۴

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
نوشتهٔ پیشین
علائم کم کاری تیروئید در زنان
نوشتهٔ بعدی
تیروئید و سردرد چه ارتباطی دارند؟

۳۳۶ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سلام وقتتون بخیر .
  خانمی ۵۰ ساله هستم ۵ سال پیش تیرویید و پاراتیروئید برداشتم بدلیل بد خیمی. دوسال پیش عمل زنانه انجام دادم و الان یائسه هستم . قند و چربی هم دارم
  این چند سال خواب رفتگی انگشت دست و پا دارم الان خیلی بیشتر شده طوری ک درد دست از انگشتان تا کتف کشیده میشه و از خواب بیدار میشم حتی ب روز هم بعد خواب اذیتم. خواب رفتگی و درد بازو و کتف خیلی اذیتم . تیرویید الان ۱۰ قند ۲۰۰ ممنون میشم راهنمایی کنین

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به وضعیت تیروئید شما، اگر روال درمانی به خوبی اجرا شود، رژیم غذایی رعایت شود تا بهبود شرایط تیروئید و قند داشته باشید، این حالات بهبود یافته و برطرف می شود.

   پاسخ
 • سلام .من تیرویید کم کار کنترل شده دارم که حدود سه ماهه لووتیروکسن یک در میان ۲۵ و ۵۰ میلی گرم مصرف می کنم .عادت ماهانه دو دوره ست که هم مقدار و مدتش به یک دو روز کاهش پیدا کرده .۴۲ ساله و مجردم.لطفا راهنمایی فرمایید .

  پاسخ
 • چون چمران یاری
  1403/04/06 8:18 ب.ظ

  سلام آقای دکتر ، بنده نزدیک به چند ماه است اسهال دارم وشکمم هم خیلی رو هست ، رفتم آزمایش داده ام گفته تروئید پر کار داری ، ناگفته نماند ، عذر میخوام شکمم هم خیلی بو میده ، اسهالم بخاطر تروئید است ، ممنون

  پاسخ
 • فریده صدیقی
  1403/03/29 0:54 ق.ظ

  سلام و درود والا مدتهاست عجیب و غریب تکرر ادرار دارم و پزشک اورولوژی و زنان گفتن مشکل نداری عصبیه و مدتیه به شدت ضعف بدن و خستگی و درد استخوان داشتم رفتم مبگن پوکی استخوان گفتم آخه دلیلش گفتن لابد جذب کلسیم نداری موهام نازک و میریزه ناخنام عجیب میشکنه جوری تپش قلب دارم که شونه چپم میگیره دمای بدنم خییییلی بالاس چشمام کلا تار و درد می‌کنه سردردای عجیب و زیاد دارم
  الان ناگهان دستم خورد به گلوم به شدت درد گرفت اونقدر درد گرفت که انگار جایی ضربه خورده و کوفته شده
  یهو گفتم نکنه تیروئید بود
  اومدم سرچ کردم دیدم یا خدااااااا تقریبا تمام علائم دارم خدا خواسته نمیدونم
  الان چکار کنم اصفهان زندگی میکنم نمیدونم آقای دکتر شما کدوم شهر هستید بیام خدمتتون حتما میام

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   پیشنهاد میشود به یک پزشک عمومی مراجعه کرده و درخواست چک آپ کامل کنید تا براساس نتایج آزمایشگاهی شما بتوان به شما کمک نمود.

   پاسخ
 • سلام من تیرویید پر کار دارم چهار ماه میشه عادت زنانه ام قطع شده همه میگن حامله ای خیلی می ترسم قرص های تیروئید مصرف می کنم احتمال داره دوباره عادتم را به دست بیارم

  پاسخ
 • سلام من پر کاری تیروئید دارم چهار ماه میشه عادت زنانه ام قطع شده همه میگن حامله ای خیلی می ترسم

  پاسخ
 • علیرضا
  1403/03/04 4:14 ب.ظ

  سلام جناب آقای دکتر خدا قوت خسته نباشید من خانمم ترویید پر کار داره و تیروییدش ۱۰ هست یک مدتی هست که دیگه قرصهاش رو نمیخوره و الان خیلی عصبی شده و بدنش خیلی داغه و بی میل جنسی شده به نظرتون می‌تونه بابت نخوردن قرصهاش باشه ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بله حتما همینطور هست – روال درمانی باید منظم انجام بشود.

   پاسخ
   • محبوبه
    1403/04/11 9:40 ق.ظ

    سلام من TSHآزمایشم ۰/۳۸ است من کم کاری تیروئید دارم یا پرکاری

    پاسخ
    • سلام، وقت بخیر
     مقدار TSH (هورمون تحریک‌کننده تیروئید) شما برابر با ۰.۳۸ است که در محدوده پایین طبیعی قرار دارد. برای تفسیر دقیق‌تر، نیاز به دانستن محدوده مرجع آزمایشگاه شما و همچنین سایر نتایج آزمایشات تیروئید (مانند T3 و T4) داریم.
     بهتر است نتایج آزمایش TSH را با پزشک خود مطرح کنید تا بر اساس سایر علائم بالینی و نتایج آزمایشات تکمیلی (مانند T3 و T4)، تشخیص دقیقی ارائه داده و برنامه درمانی مناسب را تعیین کند

     پاسخ
 • سلام من تقریبا سه ماهه که اغلب اوقات یوبوست دارم و عادت های ماهنمم دیر به دیر شدن بعضی از اوقات لکه بینی هم دارم آیا اینا ممکنه علائمی تیروئید کم کار باشن یا نه گ؟

  پاسخ
 • سلام من تیرویید پر کار دارم چهار ماه میشه عادت زنانه ام قطع شده همه میگن حامله ای خیلی می ترسم

  پاسخ
 • سلام و وقت بخیر
  عرض کنم بنده حدود ۲۰ سال هست که قرص لووتیرکسین ۱۰۰ میلی مصرف میکنم این اواخر قرصی که قبلا میخوردم رو پیدادنکردم و مجبور شوم قرص لووتیروکسین از یک برند دیگه تهیه و مصرف کنم. الان حدود ۴ روز هست دچار حملاتی در خوای میشم وقتی برای یک لحظه خوایم میبره دستام یا پاهام و یا بدنم میپره. اشرفی چشمم رو هم موقع خ اب میبندم حساس میکنم یکچیزی لز چشم میپره روم و نمیتونم بخوابم. مشکل از چیست نظرتون برام مغتنم هستش‌ با تشکر فراوان

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   این احتمال وجود دارد که به دلیل تغییر برند این اتفاقات پیش آمده باشد ولی نهایتا تا ۱ هفته زمان نیاز هست برای تطبیق بدن با داروی جدید اما اگر بیشتر از این حالات ادامه داشته باشد نیاز به بررسی جدی است.

   پاسخ
 • ابراهیم الهی
  1403/02/26 1:32 ق.ظ

  سلام وقت بخیر .به تازگی تیروئید پرکار گرفتم .جواب آزمایشم ۳۲۰ T4 شده .خیلی سردرد شدید و بدون وقفه دارم به طوری که پنج دقه هم آروم نیستم . چکار کنم سردردم خوب بشه . ممنون

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   باید بررسی کرد ایا دلیل سردردها از مشکلات تیروئیدی است یا خیر
   اگر به این علت باشد در صورت انجام روال منظم درمان، بهبود میابد.

   پاسخ
 • بدون نام
  1403/02/23 10:58 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  من بیش از حد تعریق دارم،دستام به حدی عرق میکنه که قطره آب میچکد ازش
  اکثر اوقات هم احساس بی حالی دارم و اینکه احساس میکنم همش چشمام تا به تا میشن و نمیتونم به یه نقطه خیره بشم و همش میخوام گیج بشم
  اینا علائم تیروئید پرکار هستش؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بدون بررسی نتایج آزمایشگاهی نمیتوان نظری داشت، چرا که این علائم ممکن است از عدم مدیریت و کنترل استرس نیز به وجود آید.

   پاسخ
 • حسن حیدریان
  1403/02/23 7:29 ق.ظ

  درود لطفا راهنمایی کنید من چک اپ کامل دادم که tsh. 8.7
  T4. 8.5
  T3. 2.2
  رفتم دکتر عمومی یک دوره سه ماهه بهم قرص لووکسین ۱۰۰داد الان تقریبا ۲ماه و نیم هست استفاده کردم خیلی لاغر شدم پوستم خراب شده ضعف عضلانی و بیخوابی شدید دارم تو اینترنت سرچ کردم دیدم این قرص برای کم کاری تیرویید هست ومن تیرویید پر کار دارم .خیلی میترسم عوارض داشته باشه این اشتباه دکتر اگر میشه راهنمایی کنید اخه دیدم این اتفاق ناباروری میاره

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   برای راهنمایی بیشتر نیاز به بررسی وضعیت فعلی تیروئید شما وجود دارد اما توصیه میشود به متخصص غدد مراجعه کنید نه پزشک عمومی.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  قرمز شدن ناگهانی صورت و تپش قلب بالا و بعد اضطراب و نگرانی می‌تونه از تیرویید باشه ؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   اگر این حملات تکرارشونده هستند، احتمالا پاسخ سوال شما منفی است اما برای پاسخ دقیق نیاز به بررسی بیشتر و کامل تر خواهد بود.

   پاسخ
 • سلام چند سالی است ازقرص لووکسین ۵۰ استفاده می کنم الان مدتی است زیر بغل و زیر گلو به خارش افتاده و قرمز شده احتمال اینکه تیروئید من پر کارشده ، هست.

  پاسخ
 • سلام ، برادر ۲۶ ساله ای دارم که از دوران نوجوانی تیروئید داشته و تحت نظر دکتر هر روز قرص می خورده الان دوباره آزمایش خون داده برای چک تیردئید یه دفعه TSHشده۱۱.۳ ایا خطرناک است؟ وباید چکار کند؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   اگر روال درمانی به درستی پیش برود هیچ مشکلی وجود نداشته و اصلا خطرناک نیست. اما برادر شما باید تحت نظر مداوم متخصص غدد باشد. (حداقل سالی یک بار نیاز به بررسی مداوم است، البته تعداد بررسی سالیانه بستگی به سوابق پزشکی و وضعیت جسمانی دارد)

   پاسخ
 • باسلام پسر من ۱۲ سالشه t3 349
  t413.o
  ۶tsh./. براش متیمازول ۵ نصف صبح و نصف شب تجویز کرده ۴ روز خورد تب ولرز کرد به شدت پلاکتای خونی افت کرد
  قطع کردم دوباره دکترش گفت بهش بده الان ی روز دادم یعنی ی قرص الان تب کرده بازم باید ادامه بدم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نیاز به بررسی کامل وضعیت پسر شما دارد و نمیتوان به این صورت پاسخ داد.

   پاسخ
   • سلام
    ید درمانی کردم یک ماه قبل با دوز ۳۰
    و سه هفته اس مشکل بلع پیدا کردم و بلع دردناک دارم، راهنمایی میکنید

    پاسخ
 • من تو دوران بارداریم تیرماه تست تیروئید دادم تیروئیدم ۲/۷۶بوده وهیچ قرصی استفاده نمیکردم، الان که شش ماهه زایمان کردم یعنی هشت ماه بعد از اون آزمایش ،تیروئیدم شده۰/۰۰۱ یعنی دچارتیروئید پرکار شدم؟؟؟تو این مدت کم؟؟؟

  پاسخ
  • ناشناس
   1403/02/20 4:15 ب.ظ

   سلام ایا قرص های که برای تیروئید پرکار تجویز میشه باعث چاقی میشه ؟

   پاسخ
 • سلام من ۱۹ سالمه علائم خستگی، کاهش وزن، درد عضلات و ضربات قلب تند و نامنظم و البته درد معده و عرق زیاد میشم میشه بگید مشکل چیه
  تازگی هم پشت سرم مث ضربان قلب میزنه ازمایش قبلا دادم گفتن ک تیروئید ندارید ولی خودم همچنان شک دارم که تیروئید دارم

  پاسخ
 • بهناز نورایی
  1402/12/14 3:21 ب.ظ

  سلام اولین مرحله که آزمایش دادم تیرویید کم کار بود دفعه بعد تیروییدپرکار ،والان که آزمایش دادم هر دو بالا هست هم کم کار و هم پر کار.چه کنم ؟باسپاس

  پاسخ
 • سلام وقت به خیرمن ۴۱سالمه غده تیروئید دارم پرکارهس پوست بدنم خشک شده روی ساق پاهام لکه های قرمزرنگ مشاهده کردم بعدازچندروزتیره میشه وخارش سرزیاددارم ریزش موهم زیادترشده لطفامنوراهنمایی کنید

  پاسخ
 • سلام قرمز شدن ناگهانی صورت و حرارت بالا و داشتن استرس و اضطراب میتونه علائم مشگل تیروئید باشه؟

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید من ۴۷ سالمه آزمایشم tsh.۰۱ نشون داده و t4 رو ۷.۱ نشون داده تیرویدم چه مشکلی داره لطفا پاسخ بدین

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   آزمایش TSH و T4 نشان‌دهنده وضعیت فعالیت تیروئید است. بر اساس نتایجی که ارائه داده‌اید:
   ۱. TSH (Thyroid-Stimulating Hormone): 0.01
   ۲. T4 (Thyroxine): 7.1
   به طور کلی:
   – TSH کمتر از معمول (کاهش): نشان‌دهنده افزایش فعالیت تیروئید (هیپرتیروئیدیسم) باشد. اما توجه به مقدار T4 نیز مهم است.
   – T4 در محدوده نرمال یا بالاتر از معمول: نشان‌دهنده میزان هورمون تیروئید موجود در خون است. افزایش می‌تواند نشانگر هیپرتیروئیدیسم باشد.

   برای تفسیر دقیق‌تر و تشخیص نهایی، مشورت با پزشک تخصصی غدد (اندوکرینولوژیست یا پزشک عمومی) و احتمالاً انجام تست‌های تکمیلی مانند آزمایش‌های تیروئید دیگر و تصویربرداری می‌تواند مفید باشد. همچنین، نکته مهمی که باید در نظر گرفته شود، سابقه بیماری، علائم حاضر، و داروهای مصرفی شما است. با توجه به این موارد، پزشک می‌تواند تشخیص دقیق‌تر و برنامه درمانی مناسب‌تری ارائه دهد.

   پاسخ
   • سلام.
    من در ناحیه حلق، احساس فشرگی دارم.اما هیچ گونه دردی وجود ندارد.
    بیشتر وقتی که می خواهم بخوابم، احساس گرفتگی گلو زیاد است.
    این علائم مربوط به چه بیماری است.؟
    سپاس🌹

    پاسخ
 • باسلام و خسته نباشید
  به شما دوست گرامی
  دخترم ۲۰ساله هست آزمایش تیروئید انجام داد…

  TSH 1.25
  میخواستم بدونم این رنج نشانه تیروئید هست اگه هست پرکار ممکن باشه؟ ممنون از شما 🌹

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   پاسخ دقیق بستگی به رنج نرمال آزمایشگاهی دارد اما بطورکلی در رنج نرمال قرار داشته و جای نگرانی نیست.

   پاسخ
 • شعبانی
  1402/10/19 9:09 ب.ظ

  سلام ایا کسی که پرکاری تیرویید داره و T4 عدد ۴/۵ باشه TSH 0.05 وT3 0.52 و میتونه عمل اسلیو معده انجام بده

  پاسخ
 • شعبانی
  1402/10/19 8:58 ب.ظ

  مطالب عالی بودند من یه سوال داشتم میخواستم عمل اسلیو معده کنم همه کاراها و ازمایشات قبل و دادم منتها توی ازمایشاتم ازمایش تیروئید توی T4 4/5 بوده و داروی متی مازول دادند روزی ۲ عدد الان با توجه به این شرایط نمیتونم عمل اسلیو معده کنم درصورتی که شش ماه پیش ازمایش دادم هیچ کدوم از این مشکلات و نداشتم یهو با کبد گرید ۲ مواجه شدم ورم زیادی و چاقی بیش از اندازه داشتمو حالا هم که خواستم عمل کنم نتیجه ازمایش تیرویبدم اینجوری الان عمل میکنند برام یا نه باید صبر کنم؟؟!!!

  پاسخ
 • کنکوری
  1402/10/10 9:03 ق.ظ

  سلام وقت بخیر
  من ۱۹ سالمه ، خیلی سرمایی هستم و نوک انگشتام اغلب اوقات سرده ، ریزش موی شدید دارم و پوستم زود چرب میشه و دست و پاهام مرطوبن . مشکل کمبود تمرکزم دارم. به نظرتون ربطی به مشکل کم کاری تیروئید داره؟؟

  پاسخ
 • بی نام و نشان
  1402/09/29 10:21 ب.ظ

  وقت بخیر آزمایش من
  Tsh 21.1
  T4 6.2
  T3 79.90
  هست
  ۲۲ سالمه
  میخواستم ببینم الان خطرناکه انقدر بالاست کم کاری تیروئیدم؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   این آزمایشات به منظور ارزیابی عملکرد غده تیروئید در بدن انجام می‌شوند.
   ۱. TSH: 21.1 mIU/L
   – این مقدار TSH (هورمون محرک تیروئید) بسیار بالاتر از محدوده طبیعی است که معمولاً بین ۰.۴ تا ۴.۰ یا ۵.۰ mIU/L قرار دارد. مقدار بالا نشانگر کم‌کاری غده تیروئید است.
   ۲. T4: 6.2 μg/dL
   – مقدار T4 (تیروکسین) نیز در این آزمایش بررسی شده است. این مقدار ممکن است در محدوده طبیعی باشد و به عنوان یک هورمون مهم تیروئید، نقش مهمی در کنترل فعالیت سلول‌ها و متابولیسم دارد.
   ۳. T3: 79.90 ng/dL
   – سطح T3 (تری‌ایودوتیرونین) همچنین ارزیابی شده است. این همچنین می‌تواند در محدوده طبیعی باشد و نشانگر وضعیت فعالیت تیروئید است.

   با توجه به مقادیر ارائه شده، غده تیروئید شما در حال کم‌کاری (هیپوتیروئیدیسم) است. این ممکن است باعث علائمی مانند خستگی، افسردگی، کاهش وزن، سرماخوردگی، مشکلات در پوست و مو و سایر علایم شود.
   همیشه بهتر است با پزشک خود صحبت کنید تا این نتایج را بررسی و تفسیر کنید. پزشک شما می‌تواند بر اساس سابقه پزشکی و نتایج دقیق‌تر تصویربرداری، برنامه‌ای مناسب برای درمان و مدیریت هیپوتیروئیدیسم را تعیین کند.

   پاسخ
 • اسدالله نیازی
  1402/08/30 1:31 ق.ظ

  سلام من از ۱۵ سالگی عرق کردن بیش از حد شروع شد و اینکه بیشتر علایم تیرویید را من دارممثل ضعیفی چشم اعصاب استرس ضربان قلب من در روز سرکار ۵بار لباس تبدیل میکنم

  پاسخ
 • سلام منم تیرویید دارم نمیدونم کم کار یا پرکار قرص لترووکسین مصرف میکنم جدا ازاین ها س
  رم خیلی میخاره هر یک روز در میان حمومم وقتی میخاره پوست
  ت صورتم یه جوری میشه
  قابل توصیف نیست دکتر هم زیاد رفتم شامپو قرص
  همه چیز مصرف کردم خوب نشد م نشد
  هنوز درگیرشم چند ساله دلیلش میتونم بیماریم و یا قرص ش باشع

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مصرف خودسرانه قرص لووتیروکسین اصلا درست نیست، از سوی دیگر اگر شما پرکاری تیروئید داشته باشید و این قرص را مصرف کنید باعث آسیب بیشتر و بروز مشکلات بیشتر در بدن شما خواهد شد.

   پاسخ
 • پریسا حاتمی
  1402/08/27 1:20 ق.ظ

  سلام وقت بخیر
  من تیروئید پرکار داشتم و بعداز مصرف اولین بسته قرص متی مازول باعث شد که مدام خارش پوستی داشته باشم و هرچقد هم درمان کردم بی فایده بود
  دکتر پوستم گفت که بعد از مصرف قرص مشکل خود ایمنی پیدا کردی
  آیا راهی هست

  پاسخ
 • سلام
  من ۱۹ سالمه و واسه چاق شدن به دکتر تغذیه مراجعه کرده بودم که ایشون گفتن باید آزمایش بدم که جواب آزمایشم این شد :
  T4 : 95.33
  T3 : 1.33
  TSH : 6.64
  دکتر گفت با اینکه T4 و T3 نرماله و TSH بالاست نیازی به دارو نیس .. حالا واقعا مشکلی نیس ؟؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   علائم سطوح هورمون تیروئیدی که ارائه داده‌اید نشان دهنده وجود مشکل در عملکرد تیروئید می‌باشد.
   T4 (تیروکسین) در محدوده نرمال قرار دارد اما T3 (تری‌یدوتیرونین) کمتر از حد نرمال است. TSH (هورمون محرک تیروئید) نیز بالا است، که نشان‌دهنده کم‌کاری تیروئید می‌باشد.
   اگر دچار علائمی مانند خستگی زیاد، نوسانات وزنی، یبوست، دیگر تغییرات در وزن بدن یا علائم دیگری شده‌اید، باید با پزشک غدد مشورت کنید.
   او ممکن است تست‌های دیگری را انجام دهد و نیاز به درمان را تعیین کند. در بسیاری از موارد، درمان ممکن است شامل داروهای تیروئید جایگزین (مانند لووتیروکسین) باشد. اما تصمیم نهایی درباره تشخیص و درمان شما باید توسط پزشک معالج اتخاذ شود.

   لطفاً با پزشک غدد خود در مورد نتایج آزمایش‌ها و نشانه‌هایتان مشورت کنید. او می‌تواند بهترین راهنمایی را در این زمینه ارائه دهد.

   پاسخ
 • سلام من ۱۹ سالمه و چون لاغرم و هر چی هم بخورم نمیتونم چاق بشم به دکتر تغذیه مراجعه کردم که ایشون گفتن آزمایش بدم که جواب آزمایشم این شد : T4 : 95.33 و T3 : 1.33 و TSH : 6.64
  دکتر گفت چون T3 و T4 نرماله نیازی به دارو نیس .. یعنی درست گفتن ؟؟ .. مشکلی ندارم ؟؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مقادیر T4 (تیروکسین) و T3 (تری‌ایودوتیرونین) در مقادیر مختلف واحد‌های اندازه‌گیری و تفسیر مختلف می‌توانند نرمال یا نامنظم باشند، بسته به واحد‌های مورد استفاده در آزمایشگاه شما. به عنوان مثال، T4 به واحد نانوگرم بر میلی‌لیتر (ng/dL) و یا پیکومول بر لیتر (pmol/L) و T3 به واحد نانوگرم بر میلی‌لیتر (ng/mL) و یا پیکومول بر لیتر (pmol/L) اندازه‌گیری می‌شوند.
   به طور کلی، در بیماران با مقادیر TSH بالا (تیروئید استیمولانس) و مقادیر T4 و T3 نرمال، ممکن است به عنوان تیروئید کم‌کار (هیپوتیروئیدی) تشخیص داده شوند. این وضعیت به نام هیپوتیروئیدی سابکلینیکال (Subclinical Hypothyroidism) نیز شناخته می‌شود.

   اگر نگرانی‌هایی در مورد مقادیر تیروئید خود دارید، بهترین کار این است که با یک پزشک تخصصی تیروئید مشورت کنید. او می‌تواند بر اساس وضعیت شما و نیازهای خاص شما توصیه‌های لازم را ارائه دهد و در صورت لزوم، درمان مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
   • سلام من ۳۷ سالمه. آزمایش خون دادم نتایج تیروئید م به صورت زیر است آیا دچار پرکاری تیروئید خفیف هستم یا خیر؟
    ممنون میشم پاسخ بدید
    T4: 9.05
    T3:1.48
    TSH: 0.86
    قبلا تقریبا یک سال پیش آزمایش دادم tsh مقدار ۱.۷ بود چند سال پیشم تقریبا سال ۹۷، مقدار tsh : 2.74 بوده
    این کاهش مقدار tsh آیا نشانه پرکاری تیروئید هست یا در آستانه آن قرار گرفتم؟
    همچنین میل جنسی هم کم شده است.

    پاسخ
    • سلام، وقت بخیر
     با توجه به این نتایج، به نظر می‌رسد که تیروئید شما در وضعیت نرمال یا کمی بیش از حد نرمال فعالیت (هیپرتیروئیدیسم) قرار دارد.
     اما تفسیر نهایی نیاز به مشاوره با پزشک معالج دارد. او ممکن است تصمیم به انجام آزمایشات یا تصاویر تشخیصی بیشتر بگیرد تا وضعیت تیروئید شما به دقت تر تشخیص داده شود و در صورت نیاز، درمان مناسبی را تجویز کند.

     پاسخ
   • ناشناس
    1402/11/15 10:29 ب.ظ

    سلام دخترم تیروئید کم کار داره البته اول پرکار بود الان تهوع استفراغ هم داره دکترش هیچ دارویی به جز این قرص متی مازول نمی دن چکار کنم

    پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر من ۱۰ ماه پیش متوجه شدم دوتا ندول دارم یکی خیلی کوچیکیه یکی دیگ ۲۸م م بود و نمونه برداری انجام دادم گفتن گواتر خوش خیمه ک بعد از ۱۰ ماه برای کنترل رفتن اندازش شده۴۰ م م احتمالش هست بدخیم شده باشه؟حتما باید دوباره نمونه برداری کنم؟

  پاسخ
 • محسن سلطانی
  1402/08/06 12:23 ب.ظ

  سلام من ازمایش خون دادم جواب
  t4=12.57
  t3=2.17
  t.s.h=0.12
  میشه بگین جواب چیه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مقادیر T4 و T3 در محدوده نرمال به نظر می‌رسند. اما مقدار TSH بسیار کمتر از حد طبیعی است. این افزایش شدید TSH و کاهش متناسب با هورمون‌های تیروکسین (T4 و T3) ممکن است نشان‌دهنده مسائلی مرتبط با تیروئید باشد، مانند هیپرتیروئیدیسم.
   بهتر است به یک پزشک تیروئید مراجعه کنید تا علت این تغییرات را تشخیص دهد و درمان مناسب را تجویز کند. تشخیص و درمان صحیح بر اساس معاینه بالینی شما، تست‌های تیروئیدی دقیق‌تر و سوابق پزشکی شما انجام می‌شود. به عنوان مثال، ممکن است از تصاویر از غده تیروئید (سونوگرافی یا سی‌تی اسکن) نیز برای ارزیابی تیروئید استفاده شود.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر من مادرم تیروئید پرکار داره تا یکم ناراحت میشه احساس خفگی می‌کنه و سکته قلبی چکار کنیم خوب بشه زود تر تحت نظر دکتر هم هست چند ماهه ولی هیچ تغیری نکرده خیلی زود عصبی میشه هرچی دکتر و خودمون بهش هم میگیم عصبی نشو میگه دست خودم نیست

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   اگر برای مشکل تیروئید تحت نظر است و روال درمانی منظم درمان را طی می‌کنند برای کترل فشارهای عصبی بهتر است از تراپیست کمک بگیرید.

   پاسخ
 • سلام
  من ۲۷سالمه قبلا تیرویید کم کار داشتم
  الان جوابه ازمایشم اینه
  T4:8.6
  Tsh:0.83
  T3uptake:30.6
  بینیمو میخوام عمل کنم نرماله تیروییدم؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تیروئید یک سیستم هورمونی حیاتی است که برای کنترل سطح هورمون‌های تیروئیدی در بدن شما مسئول است. برای تفسیر دقیق این مقادیر نیاز به اطلاعات بیشتری از تاریخچه پزشکی و وضعیت بالینی شما دارد.
   اما به طور کلی:
   – T4 (تیروکسین) : نشان‌دهنده میزان هورمون تیروکسین در سرم خون شما است. مقدار آن نسبت به محدوده نرمال معمولاً میزان کارکرد تیروئید را نشان می‌دهد.
   – TSH (هورمون محرک تیروئید): این هورمون توسط هیپوفیز (غده مغزی) ترشح می‌شود و میزان فعالیت تیروئید را کنترل می‌کند. مقدار آن معمولاً برعکس با میزان تیروکسین و تری‌ایودوتیرونین مرتبط است. یک مقدار نسبتاً پایین از TSH ممکن است نشان‌دهنده تیروئید کم‌فعال یا “کم‌کاری تیروئید” باشد.
   – T3 Uptake (جذب تری‌ایودوتیرونین): این پارامتر نشان‌دهنده نحوه جذب هورمون تری‌ایودوتیرونین توسط سلول‌های تیروئید است.

   تفسیر نهایی این آزمایش‌ها نیاز به مشاوره با پزشک شما دارد. پزشک شما می‌تواند با توجه به مقادیر آزمایشی و وضعیت شما تصمیم‌های لازم را اتخاذ کند و در صورت لزوم، درمان یا مطالعات تکمیلی تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام من یه خانم ۳۲ساله هستم که قبلا تروییدنداشتم اما الانt4:11.9
  ۸.Ft4 48
  Tsh 0.1
  آیا این خطرناکه متی مازول استفاده میکنم ۲تا روز و۲تاشب

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به نتایج آزمایش تیروئید شما:
   ۱. T4 (Thyroxine) با مقدار ۱۱.۹ نرمال به حساب می‌آید. این هورمون تیروئیدی معمولاً در محدوده نرمال قرار دارد.
   ۲. FT4 (Free Thyroxine) با مقدار ۴۸ نیز در محدوده نرمال قرار دارد. FT4 نشان‌دهنده مقدار هورمون تیروئید آزاد در سرم است.
   ۳. TSH (Thyroid-Stimulating Hormone) با مقدار ۰.۱ کمتر از محدوده نرمال قرار دارد. این مقدار پایین نشان دهنده تیروئید پرکاری (هیپرتیروئیدیسم) است.

   مشکلات تیروئیدی اگر تحت نظارت پزشک نباشند و روال درمانی به درستی پیاده نشود، ممکن است به مشکلات سلامتی منجر شود. بهتر است که با پزشک خود مشورت کنید تا علت دقیق افزایش فعالیت تیروئید شما تشخیص داده شود و برنامه‌ای برای درمان و مراقبت مناسب تعیین شود. در برخی موارد، ممکن است نیاز به داروها یا دیگر روش‌های درمانی داشته باشید تا تیروئید به حالت نرمال برگردد.

   پاسخ
 • سلام . من ۲۸ سالمه و در دوران پریودی ازمایش خون دادم.
  T4:12.44
  Tsh:3.30
  با توجه به این جواب ایا من پرکاری تیرویید دارم؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نتایج آزمایش تیروئید شما به نظر می‌رسد در محدوده نرمال قرار دارند.
   – T4 یا تیروکسین در محدوده نرمال (معمولاً حدود ۴.۵ تا ۱۲ میکروگرم بر دسی‌لیتر) قرار دارد، اندازه‌گیری T4 نشان‌دهنده میزان تیروئید ترمونیکل تولید شده توسط غده تیروئید می‌باشد.
   – TSH یا هورمون محرک تیروئید نیز در محدوده نرمال (معمولاً حدود ۰.۴ تا ۴ میکرویوت بر میلی‌لیتر) قرار دارد، و این هورمون به تیروئید اشاره می‌دهد که چقدر هورمون‌های تیروئید (T4 و T3) تولید کند.

   تا این جا، نتایج نشان می‌دهد که فعالیت تیروئید شما در حالت نرمال است. با این حال، هرگز نباید دریغ از مشاوره پزشک خود کنید، زیرا معیارها ممکن است بر اساس شرایط فردی و مسائل بهداشتی خاص تغییر کنند. به همین دلیل، در صورت داشتن نگرانی یا سوالی در مورد وضعیت تیروئید خود، بهترین گزینه همیشه مشاوره با پزشک تخصصی تیروئید خواهد بود.

   پاسخ
 • سلام من ۶ماه پیش که آزمایش دادم تروییدنداشتم ولی الان که دوباره آزمایش دادم میگه تروییدم۴۸.۷ هست رفتم دکتر بعد عکس برداری هسته از تروییدم بهم متی مازول دادن تقریبا۲۰روزی میشه که دارم ۲تا صبح و۲تا شب قرص مصرف میکنم اما از دیشب گلودردخیلی بدی دارم میشه راهنماییم کنین ممنون میشم من۳۲سال سن دارم و خانوم هستم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   استفاده از متیمازول (Methimazole) معمولاً برای کاهش فعالیت تیروئید در مواردی که تیروئید بیش از حد فعال است، مانند هیپرتیروئیدیسم (پرکاری تیروئید) تجویز می‌شود. از جمله عوارض جانبی ممکن برای این دارو گلودرد است.
   اگر شما از استفاده از متیمازول ناخوشایندی یا عوارض جانبی متعددی مثل گلودرد دارید، باید از طریق مشاوره با پزشک خود این مسئله را بررسی کنید. پزشک ممکن است نسبت به مواردی مثل دوز متیمازول، تغییرات در دارو یا راه‌های دیگر برای مدیریت وضعیت تیروئید شما پیشنهاداتی داشته باشد.

   همچنین، اگر گلودرد شدید دارید یا هر علائم دیگری که نگران‌کننده باشند را تجربه می‌کنید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک شما می‌تواند وضعیت تیروئید و نسبت به عوارض احتمالی بیشتر شما تصمیم بگیرد و راهنمایی کند.
   مهم است که هر گونه تغییر در داروها یا عوارض ناخواسته به پزشک شما گزارش داده شود و تغییر در درمان تنها تحت نظر یک پزشک انجام شود.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشین . دختر من چند سال پیش پرکاری تیرویید داشت و دارو مصرف می‌کردند تا جایی که نرمال شد و طبق دستور پزشک کم کم دارو قطع شد . یک ماه درد در قسمت تیرویید و گلو دارن سونو کردن آزمایش دادن پزشک دیدن گفتن مورد خاصی نداره و همه چی خوبه .
  ولی همچنان درد در اون ناحیه هست به پزشک متخصص حنجره و زبان مراجعه کردن گفتن همه چی خوبه عکس رادیو لوژی انداختن از گلو چیزی نبود متخصص حنجره داخل حلق کامل دیدن گفتن خوبه.
  البته این یک ما کرونا گرفتن و درمان شدن هیچ آثار عفونت نیست فقط همچنان درد در قسمت گلو و تیرویید دارن .راهنمایی کنید ما چکار کنیم با تشکر

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در زمانی که چند متخصص با بررسی سوایق پزشکی و بالینی بیمار تشخیص بیماری ندادند، به احتمال زیاد مشکلی وجود ندارد اما به یاد داشته باشید بدون داشتن اطلاعات پزشکی بروز بیمار نمی توان تشخیصی داد و نیاز به اطلاعات بیشتر وجود دارد.

   پاسخ
 • بیسوادای بدبخت، “۱۰ علائم تیروئید” غلط، “۱۰ علامت تیروئید” درست.

  پاسخ
 • سلام آقای دکتر من مرد سی و شش ساله هستم پارسال آزمایش تیروئید دادم ۷.۱۲ t3 و ۱.۱۲ t4 که تو آزمایش زده نرمال هستن ولی tsh شش و نیم بود و بردم پیش پزشک عمومی گفت عدد tsh لب مرزه ولی دوباره بعد از چند ماه آزمایش بده و من پشت گوش انداختم و الان دوباره آزمایش تیروئید دادم دوباره t3 و t4 تقریبا همون اعداده و نرماله ولی tsh روی یازده بود میشه لطف کنید بگید مشکل من چیه؟ راستی هیچ علامتی از تیروئید هم ندارم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   افزایش متوسط در میزان TSH (تیروئید استیموله کننده هورمون) نشان دهنده کم‌کاری تیروئید (هیپوتیروئیدی) است. در بسیاری از موارد، این ممکن است به دلیل عواملی مانند اختلالات در تیروئید یا غدد هیپوفیز در مغز باشد.
   پزشک ممکن است آزمایش‌های دقیق‌تری از تیروئید (شامل TSH، T3 و T4) و افزایشی (اگر لازم باشد) انجام دهد. این آزمایش‌ها به او کمک می‌کنند تا اطلاعات دقیق‌تری در مورد وضعیت تیروئید شما به دست آورد.
   هیچ علامت مشخصی نداشتن، دلیل براین که تیروئید در معرض مشکل نیست، نبوده و برای بررسی وضعیت بهتر و در صورت نیاز، پزشک شما ممکن است تصمیم به تنظیم درمان کند، اما این مسأله به نظر می‌رسد که نیاز به ترتیب آزمایشات دقیق‌تر دارد. مهمترین نکته این است که با پزشک تخصصی مشورت کنید تا درمان مناسبی برای وضعیت تیروئیدتان تعیین شود.

   پاسخ
 • سلام عدد تیروئیدام۰/۱گفتن تیروئید پرکار داری. تپش قلب دارم برام متی مازول و پروپانول نوشته الان چند روز پوسته دستم پوسته پوسته میشم این چیه میترسم بی‌زحمت توصیح بدید ممنون

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به صحبت‌ شما، دارای پرکاری یا تیروئید هیپراکتیو شده‌اید. متیمازول یک داروی معمول برای کنترل تیروئید بیش از حد است.
   علائمی هم که فرمودید از علائم جانبی تیروئید پرکار (هیپرتیروئیدیسم) است.
   در تیروئید پرکار، سیستم ایمنی بدن ممکن است خود به خود در پوست و بافت‌های دیگر به عنوان نتیجه‌ای از افزایش تولید هورمون‌های تیروئیدی همچون تیروکسین (T4) و تری‌یدوتیرونین (T3) عمل کند که این حرکت، ممکن است منجر به تغییر در پوست و موها و ایجاد علائمی مانند پوسته‌پوسته شدن پوست دست‌ها شود.

   نکته مهم این است که درمان هیپرتیروئیدی باید توسط پزشک تیروئید شما نظارت شود. او می‌تواند داروها را تنظیم کند و نتیجه آزمایش‌های تیروئید را ارزیابی کند تا مطمئن شود که هورمون‌های تیروئید به حالت طبیعی برگردند و علائم جانبی کاهش یابند. همچنین، ممکن است نیاز به داروهای تسکین‌دهنده پوستی داشته باشید.

   پیشنهاد می‌شود به پزشک تیروئید خود یا پزشک متخصص اندوکرینولوژی برای مشاوره دقیق تر و تنظیم درمان خود مراجعه کنید.

   پاسخ
 • ببخشید من زیر فکم‌ خیلی درد میکنه دکتر رفتم میگه به خاطر غده لنفاوی هست ولی هنوز دردش آروم نشده باید چیکار کنم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تشخیص التهاب غدد لنفاوی گردن داده شده است؟ برای التهاب تجویز دارو شده؟
   بدون داشتن سوابق پزشکی نمی‌توان نظری داشت.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/07/13 11:52 ق.ظ

  سلام و عرض ا دب من خانمی ۴۹ ساله هستم که در چکا÷ جدیدم آزمایش تیروئید پرکار نمایان شد لطفا راهنمایی کنی تیروئیدم در چه وضعیتی قرار داره
  آزمایش T4 برابر با ۵/۷ و آTsh 0.005

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   میزان TSH (Thyroid Stimulating Hormone) پایین و میزان T4 بالا نشان‌دهنده پرکاری تیروئید (هایپرتیروئیدیسم) است. این وضعیت به معنای این است که تیروئید شما بیش از حد هورمون‌های تیروئید تولید می‌کند. به عبارت دیگر، تیروئید شما در وضعیت افزایش فعالیت قرار دارد.

   پرکاری تیروئید می‌تواند علایم متنوعی را ایجاد کند، از جمله:
   ۱. افزایش تپش قلب و نبض.
   ۲. افزایش ترشحات بدن مانند تعریق.
   ۳. لاغری بی‌توجهی.
   ۴. عصبانیت و بی‌خوابی.
   ۵. لرزش و عدم ثبات عضلات.

   برای تشخیص و مدیریت دقیق پرکاری تیروئید، شما نیاز به مشاوره و درمان توسط یک پزشک غدد دارید. پزشک شما ممکن است آزمایشات تکمیلی بیشتری انجام دهد و به شما راهنمایی کند که چگونه این وضعیت را کنترل کنید. ممکن است نیاز به داروهای کنترل تیروئید داشته باشید یا در موارد جدی‌تر، روش‌های درمانی دیگر مانند رادیواکتیو ایودین تراپی یا جراحی مطرح شود.

   مهمترین نکته این است که با پزشک خود در مورد نتایج آزمایش و چگونگی مدیریت پرکاری تیروئید صحبت کنید. او می‌تواند برنامه‌ای مناسب برای کنترل و درمان این وضعیت برای شما تنظیم کند.

   پاسخ
 • سلام
  من ۳۸ سالمه و از ۳۰ سالگی برای کم کاری تیروئید طبق نظر پزشک دارو مصرف میکردم لووتیروکسین ۱۰ میلی گرم ابتدا روزی یکی غیر از جمعه ها بعد همه ی هفته و بعد روزی دوتا و برای چکاپ معمولی هفته ی پیش آزمایش خون دادم که دکتر تیرویید رو هم نوشته بود امروز جواب گرفتم و t4 17/49 و t3 151 و ۰/۰۰۹ TSH که گویا نشانه پرکاری تیروئید هست . میخواستم راهنماییم کنید چون من حالم کاملا خوبه و هیچ علامت ناخوشایندی ندارم و دلم میخواد همینطور سرحال باشم و دوست ندارم دوباره سست و بی حال بشم به خاطر کم کاری تیروئید.
  اگر به خواست خودم چکاپ کلی نداشتم اصلاً نمی‌فهمیدم پرکار شده … ولی اگر برای سلامتی ام خطرناک باشه میخوام درمان بشه لطفاً راهنمایی بفرمایید بهتره چه کاری انجام بدم و آیا وضعیتم باید پیگیری بشه یا نیاز نیست و میشه همینطور ادامه بدم ؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   درخواست آزمایش تیروئید معمولاً به دلیل نظر پزشک برای ارزیابی وضعیت تیروئید شما صورت می‌گیرد. نتایج آزمایش‌های تیروئید می‌توانند تغییر کنند و بر اساس آنها پزشک تصمیمات درمانی می‌گیرد. در مواردی ممکن است نیاز به تنظیم دوز داروهای تیروئید داشته باشید.
   با توجه به نتایج آزمایش شما، TSH پایین و T4 و T3 بالا، نشانه‌ای از پرکاری تیروئید است. این ممکن است به علت تغییرات در دوز دارو (لووتیروکسین) و یا دلایل دیگری مثل مشکل در ترشح هورمون‌های تیروئیدی اتفاق افتاده باشد.
   در این موارد، مهم است که با پزشک غددتان مشورت کنید. او می‌تواند با بررسی دقیق‌تر و تاریخچه‌ی پزشکی شما تصمیمات درمانی مناسب را اتخاذ کند. این ممکن است شامل تنظیم مجدد دوز داروهای تیروئیدی، تکمیلی‌های ویتامینی یا مکمل‌های دارویی دیگر باشد.

   مهمترین نکته این است که هرگز داروهای تیروئید خود را بدون مشورت پزشک کاهش یا افزایش ندهید، زیرا تغییرات ناگهانی در هورمون‌های تیروئیدی ممکن است به سلامتی شما آسیب بزند. همچنین، مراقبت از رژیم غذایی، فعالیت‌های ورزشی منظم، و مدیریت استرس می‌توانند به بهبود وضعیت تیروئید کمک کنند.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/07/05 6:20 ب.ظ

  سلام و خسته نباشید
  ببخشید من الان یک مدته که هنگام خوردن غذا در گلوم گیر میکنه و به زور و با آب میاد پایین و احساس خفگی و گرفتگی توگلوم و معدم دارم ریزش مو دارم و بی حالی به نظرتون از تروئید هستش؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   این علائم به تنهایی نشانگر مشکلات تیروئیدی نیستند و ممکن است از استرس بسیار بالا یا مواجه با یک غم و شرایط دیگری هم به وجود بیایند.
   بنابراین مهم است که حتما به پزشک مراجعه کنید تا با انجام آزمایشات مورد نیاز بررسی کاملی صورت گیرد.

   پاسخ
 • سلام من در آلمان زندگی میکنم. ۹ ماه پیش آزمایش دادم tsh : 6.01 بود بعد سه دفعه دیگه تا الان آزمایش دادم به ترتیب ۴.۹۷، ۴.۶۶ و ۴.۱۲ شده ..مقادیر t4 و t3 نرمال هست. از ۹ ماه گذشته لووتیروکسبن ۲۵ مصرف کردم. هاشیموتو و تیروئیدیت هم منفی بود. هفته گذشته سونو دادم ترجمه اش این هست:

  سوال بالینی

  مشکوک به کم کاری تیروئید جایگزینی تیروکس روز متأسفانه من مقادیر فعلى )

  لوب تیروئید :راست: ۱.۹×۱.۶۴.۱ سانتی متر ۶ میلی لیتر) لوب تیرولید چپ x 1.2×1.13.12 سانتی متر

  ۲ میلی لیتر)، حجم کل تیروئید ۸ میلی لیتر زیر حد طبیعی بالای ۱۸ میلی لیتر

  Translated with

  Google Lens

  تشخیص ندول داخل تیروئیدی روی کمپلکس اکو مرکز گوش سمت راست که به آرامی با یک حاشیه ها له باریک به اندازه ۱.۹ × ۱.۶ x 1.0 سانتی متر مشخص شده است بلافاصله در مجاورت آن دو ندول هیپواکونیک به قطر ۰.۷ و ۱.۰ سانتی متر وجود دارد که در سونوگرافی مشکوک به نظر نمی رسند ندول – اکو اکونیک دیگری در سمت چپ مرکز جمجمه ای دیده می شود که قطر آن

  تا ۸ میلی متر است هیچ گره دیگری ظاهر نمی شود بافت تیروئید پارانو دولار به طور همگن اکونورمال به نظر میرسد و به آرامی از بافت نرم کردن اطراف جدا شده است. هیچ شواهدی از هیپواکویی

  منتشر مانند ایمونو تیروپاتی وجود ندارد.

  داوری

  مولتی ندوز برجسته تیروئید با ندولهای غیر مشکوک از نظر سونوگرافی که به تیروئید در دو طرف

  منتهی میشود تیروئیدیت ندارد. بدون گواتر

  سینتی گرافی غدد برای رد تغییر ندولار سرد در سمت راست سانترو دال..
  بنظر شما می‌توانند بدخیمی باشد ؟ دکتر سونوگرافی گفتن یا عمل یا شاید لیزر…البته باید اسکن هم بدهم. لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بر اساس توصیفات و گزارش سونوگرافی تیروئید شما، ندول‌هایی در تیروئید تشخیص داده شده‌اند. اما از توصیفات ارائه شده در گزارش، ندول‌ها به نظر نمی‌رسند که به صورت آنی و بلافاصله به خطر بدخیمی باشند. این ندول‌ها به نظر مشکوک به بدخیمی نمی‌آیند و بیشتر دارای ویژگی‌های ندول‌های خودتونیک (non-toxic) هستند. به هر حال، برای تایید تشخیص و بررسی بیشتر، بهتر است با پزشک متخصص غدد یا اندوکرینولوژیست مشورت کنید. آنها ممکن است تصمیم بگیرند تا در صورت لزوم، انجام آزمایش‌های بیشتر یا انجام بیوپسی تیروئید (FNA) که نمونه‌برداری از ندول‌ها تحت راهنمایی سونوگرافی است، برای شما تجویز کنند.
   پزشک شما می‌تواند بر اساس نتایج تست‌ها و سوابق پزشکی شما بهترین راهکار را برای مراقبت از تیروئید شما تعیین کند. همچنین، اگر نگران بدخیمی ندول‌ها هستید، بهتر است به پزشک متخصص پزشکی هسته‌ای (نوروژولوژیست) مراجعه کنید. او می‌تواند از روش‌های تصویری پیشرفته‌تری مانند سی‌تی اسکن یا سنجش تومور مولکولی برای ارزیابی بیشتر استفاده کند.

   پاسخ
 • سلام من ۶ ماه پیش آزمایش دادم که به این صورت بود
  T3:1.25
  T4:6.77
  Tsh:1.53
  و الان دوباره آزمایش دادم tsh:0.52شد بنظرتون پرکاری تیروئید دارم؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تغییرات در میزان هورمون‌های تیروئید در طول زمان ممکن است ناشی از عوامل مختلفی باشد. این تغییرات ممکن است ناشی از تغییرات فیزیولوژیک معمولی در بدن شما یا نتیجه تغییرات در داروها و مصرف ترکیبات تیروئیدی باشد.
   تنها از اطلاعاتی که ارائه داده‌اید، نمی‌توان به‌دقت تشخیص داد که آیا دارای یک مشکل پرکاری تیروئید هستید یا نه. برای ارزیابی دقیقتر و تشخیص نهایی، نیاز به مشاوره با یک پزشک متخصص غدد دارید. پزشک می‌تواند با انجام آزمایش‌های مخصوص تیروئید و تجزیه و تحلیل جزئی‌تر میزان هورمون‌های تیروئید در بدن شما را ارزیابی کند و به شما توصیه‌های درمانی دقیق‌تری ارائه دهد.
   به عنوان یک نکته کلی، تغییرات معمولی در سطوح هورمون‌های تیروئید بدن ممکن است و به تنهایی نیاز به درمان نداشته باشند. اما برای تشخیص دقیق و درمان مناسب، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید.

   پاسخ
 • ثریا نوروزی
  1402/06/14 9:43 ق.ظ

  سلام
  اقا دکتر من کم کاری تیرویید داشتم
  روزی یک عدد قرص لووکسین مصرف میکردم الان تیروییدم پرکارشده دکترم گفته باید روزی نصف قرص رو بخورم
  ایا باید بازم قرص لووکسین بخورم
  به شدت هم ریزش مو دارم ووزن کم کردم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تغییرات در عملکرد تیروئید شما (از کم کاری به پرکاری) نیاز به تنظیم مجدد درمان دارد. این تنظیم معمولاً توسط پزشک متخصص غدد انجام می‌شود. وی بر اساس نتایج تست‌های تیروئید شما و وضعیت عمومیت، تعیین می‌کند که آیا باید قرص لووتیروکسین را ادامه دهید، مقدار دارو را کاهش دهید، یا تغییرات دیگری را اعمال کنید.
   اگر تیروئید شما در حالت پرکاری است و دکتر شما توصیه کرده است که مقدار داروی لووتیروکسین را کاهش دهید، بهتر است دستورات پزشک را رعایت کنید. کاهش دارو به تنهایی انجام نشود و باید تحت نظر پزشک انجام گیرد.
   با توجه به ریزش مو و کاهش وزنی که تجربه می‌کنید، ممکن است تنظیم مجدد داروی تیروئید همراه با مشورت پزشکی برای مدت زمان کوتاهی نیاز داشته باشد. همچنین، پزشک می‌تواند تست‌های دیگری نیز انجام دهد تا علل دقیق ریزش مو و کاهش وزن را تشخیص دهد.
   اهمیت مراجعه به پزشک و پیروی از دستورات او در موارد مرتبط با تیروئید بسیار مهم است. بنابراین، بهتر است با پزشکتان در مورد وضعیت تیروئید و عوارض جانبی مشکلات موجود صحبت کنید و از تنظیم درمان مناسب برای وضعیت فعلیتان بهره‌برداری کنید.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر .چند وقت پیش ازمایش تیروویید دادم the4.5
  T31.7
  T48.3بود
  خواستم بدونم تیرویید دارم یا نه؟تمام علایم تیرووییدو دارم ولی دکتر چیزی ب من نگفت

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تشخیص و درمان مشکلات تیروئید نیاز به ارزیابی دقیق توسط پزشک دارد.
   منتهی
   نتایج آزمایش تیروئید شما نشان می‌دهند که سطوح TSH، T3، و T4 در بررسی اولیه شما در محدوده نرمال قرار دارند. اما تشخیص بر اساس آزمایشات تیروئید باید با توجه به تاریخچه پزشکی کامل شما، علائم بالینی و در صورت نیاز به آزمایشات تکمیلی دیگر انجام شود.
   اگر شما علائمی از مشکلات تیروئید دارید و نگران هستید، بهترین کار این است که با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما می‌تواند بر اساس نتایج آزمایش‌ها و ارزیابی‌های بیشتر تشخیص نهایی را اعلام کرده و در صورت لزوم، درمان مناسب را تجویز کند.

   پاسخ
 • سلام و عرض ادب
  من تمام علائم تیرویید پرکارو دارم سه سال پیش پیش متخصص رفتم و ۶ ماه دارو مصرف کردم بعد قطع کردم.
  این علائم که نوشته بودید همشو الان دارم و بیشتر اینکه از نظر روحی روانی داغونم در حدی که هفته ای دو سه بار به مرگ فکر میکنم. دوماه پیش هم به خودکشی فکر کردم ولی قرص سیانور پیدا نکردم .
  این بیماری طوری هست که اگه محل ندم بهش سکته قلبی ای چیزی بکنم زودتر بمیرم؟؟
  ممنون

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   متاسفانه مشکلات تیروئیدی می‌توانند عوارض جدی بر روی سلامتی عمومی و روانی فرد داشته باشند. علائمی که شما اشاره کردید، از جمله افکار منفی و افسردگی، می‌توانند اثرات روانی ناشی از تغییرات هورمونی در بدن باشند. این نوع تغییرات می‌تواند تأثیر مهمی بر روی عملکرد روحی و جسمی افراد داشته باشد.
   خودکشی هیچ وقت یک راه‌حل نیست و هیچگونه مشکل را حل نمی‌کند. اگر فکر می‌کنید که در معرض خطر قرار دارید و افکار منفی یا افسردگی شدید دارید، لطفاً بلافاصله به یک متخصص روانشناسی یا روانپزشک مراجعه کنید. آنها می‌توانند به شما کمک کنند و راهکارهایی برای مدیریت و بهبود وضعیت روحی و جسمی شما ارائه دهند. در کنار این مشکلات روانی، مشکلات تیروئیدی نیز باید توسط یک پزشک متخصص تیروئید مورد بررسی و درمان قرار گیرند.

   پاسخ
 • سلام. من تو فروردین در اوایل بارداری آزمایش تیرویید دادم و tsh شد ۷.۶۸. بعد از مصرف قرص و بعد از دو ماه TSH شد ۰.۹۷۸. بعد از یک ماه از این آزمایش من سقط داشتم و بعد از یک ماه از سقط که من همچنان قرص کم کاری تیرویید رو مصرف می کردم رفتم آزمایش دادم و TSH من شد ۰.۰۱۲. خیلی ترسیدم. با متخصص که صحبت کردم فقط دوز قرص رو نصف کرد. یعنی دوز ۱۰۰ شد ۵۰. راستش من چون خیلی ترسیدم با مشورت یه پزشک دیگه متاسفانه مصرف قرص رو به مدت ۴۰ روز قطع کردم و الان دوباره آزمایش های تخصصی دادم.
  T4(clia) 10.32. T3 uptake 32.7
  Free thyroxin index 3.375
  t3(clia) 92.6
  Free t4 1.44
  ۰.۰۳ TSH(clia)
  Probation (clia) 15
  الان وضعیت من چطور هست. ممنون میشم راهنمایی کنید. هیچ عوارض خاصی جز به هم ریختن پریودی ندارم.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تغییرات در آزمایش‌های تیروئیدی شما نشان می‌دهد که دوز داروی تیروئید شما مناسسب است. معمولاً هدف در درمان تیروئید کم کار، تنظیم سطوح هورمون‌های تیروئید به حدی است که برای سلامتی عمومی شما مناسب باشد.
   سطوح TSH، T3، و T4 شما در محدوده‌های نرمال یافت می‌شوند، که نشان‌دهنده تنظیم مناسب دوز دارو و عملکرد بهتر تیروئید است.
   اگر هیچ علائمی جز به هم ریختن پریودی ندارید و آزمایش‌های تیروئیدی نیز در محدوده نرمال قرار دارند، احتمالاً تنظیم دوز داروی تیروئیدتان مناسب است. با این حال، همیشه بهتر است تمام تغییرات در دوز داروها و درمان‌ها را با پزشک خود مشاوره کنید. او می‌تواند بر اساس وضعیت شما و نتایج آزمایش‌ها، راهنمایی دقیق‌تری ارائه دهد.

   پاسخ
 • سلام تیروییدم ۴ و باید دارو استفاده کنم یا نرماله ؟؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تیروئید ۴ نداریم، اگر منظور شما موردی در آزمایش خون است باید توجه داشته باشید برای تجویز دارویی یا هرگونه روال درمانی نیاز به بررسی دقیق نتایج و سوابق پزشکی شما وجود دارد.

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر
  قبل از هر چیز از سعه صدر جنابعالی صمیمانه تقدیر و تشکر می نمایم
  من ۴۴ سالمه و حدود ۱۰ ساله دیابت نوع دو دارم
  مدیته تپش قلب، احساس ضعف و خستگی مفرط دارم در آزمایشات دوره ای نتیجه tsh اینجوری بوده
  سال ۹۸
  ۱.۳
  سال ۹۹
  ۰.۸۵
  سال ۱۴۰۰
  ۰.۷
  و سال ۱۴۰۲
  ۰.۸۶
  و مقدار t3=1.41
  , t4=6.09
  بابت تیروید دارویی تجویز نشده ولی خشکی چشم و احساس خستگی مفرط و کاهش بافت عضلانی دست و پاها برایم مشکل سازه شده آیا نیازی به استفاده از داروی درمان تئروید می بینید
  با تشکر

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به اطلاعاتی که ارائه داده‌اید، به نظر می‌رسد که مقادیر TSH شما در محدوده طبیعی قرار دارد و به نظر نمی‌رسد که درمان تیروئید لازم باشد. اما باید توجه داشت که تشخیص و درمان برای هر فرد به صورت فردی و بر اساس سوابق پزشکی، آزمایشات و علائم بالینی انجام می‌شود. به عنوان مثال، علائمی که شما از خشکی چشم، احساس خستگی مفرط و کاهش بافت عضلانی دست و پاها اشاره کرده‌اید، ممکن است به عوامل دیگر نیز بازگشت پیدا کنند.
   در هر صورت، بهتر است با پزشک متخصص صحبت کنید تا با توجه به سوابق پزشکی کامل، نتایج آزمایشات و علائم بالینی، تصمیم مناسبی در مورد نیاز به درمان تیروئید شما اتخاذ کنند. همچنین، اگر در طول دیابت دچار مشکلاتی شده‌اید، تاثیر دیابت بر وضعیت تیروئید را نیز در نظر بگیرید، زیرا این دو مشکل ممکن است با یکدیگر تداخل داشته باشند.

   پاسخ
 • فرزانه
  1402/06/01 11:27 ب.ظ

  سلام وقت بخیر من مادرم تقریبا چهارساله ک تیروئیدش پرکار شده واینک حال جسمیش زیاد خوب نیست واینک ازمایشای خیلی زیادی مربوط ب تیروئیدانجام دادم الانم تاسرشوروی بالشت میذاره حالت تهوع وسرگیجه میگیره واینک غده هام سفت میشن میخاستم بپرسم امکانش هست ک درشون بیاریم یانه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   سلام، مشکلاتی که شما در مورد مادرتان توضیح داده‌اید، ممکن است به مشکلات پیچیده تیروئید و تنظیم هورمون‌های تیروئیدی مربوط باشد. اما اینکه آیا می‌توانید به طور مستقیم جراحی کنید یا به روال درمانی دیگری وارد شوید یا نه، بستگی به وضعیت و تشخیص دقیق وضعیت مادرتان دارد.
   بهترین کار این است که با پزشک متخصص غدد مشورت کنید.
   او بهترین شخص است که می‌تواند بر اساس تاریخچه بالینی، نتایج آزمایش‌ها و تشخیص تخصصی، تصمیمات درمانی مناسبی را برای مادرتان اتخاذ کند.
   بنابراین، پیشنهاد می‌شود به سرعت با پزشک ملاقات کرده و به توجه به تشخیص و نیازهای پزشکی وی عمل کنید.

   پاسخ
 • جناب دکتر سلام.
  بنده خانم ۵۶ ساله هستم که تیرماه ۱۳۹۹ تیروئید مو برداشتم وازان تاریخ تا به امروز روزی یک عدد قرص لووتیرکسین ناشتا می خورم وجمعه ها هم روز استراحتم می باشدولی امروز که جواب آزمایشم رو گرفتم TSH.07 وT4 18.64 وT3 2.81 می باشد خواستم نظرشمارو در این زمینه بدونم آیا خطرناک هست

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   برای درک بهتر وضعیت شما سوالاتی دارم:

   ۱. تغییرات جدیدی در دوز قرص لووتیروکسین (Synthroid) داشته‌اید؟
   ۲. به طور منظم از قرص لووتیروکسین استفاده می‌کنید و دستورات پزشک را رعایت می‌کنید؟
   ۳. علائم جدیدی از نارسایی یا افزایش فعالیت تیروئید در خود مشاهده کرده‌اید؟

   در عموم، میزان TSH کمتر از ۰.۵ معمولا به معنای پرکاری تیروئید (هیپرتیروئیدی) است. در این حالت، ممکن است شما به دوز کمتری از قرص لووتیروکسین نیاز داشته باشید. اگر نمرات T3 و T4 هم بالا باشند، این ممکن است نشانه یک وضعیت هیپرتیروئیدی باشد که نیاز به اصلاح دارد.
   مهمترین موضوع این است که با پزشک خود در مورد این نتایج آزمایش صحبت کنید. او می‌تواند وضعیت شما را باتوجه به شناخت و سوابق بیماری بهتر تشخیص داده و تصمیمات لازم را اتخاذ کند. تغییرات در دوز داروهای تیروئیدی نباید به طور خودسرانه انجام شود و باید توسط پزشک کنترل شوند.

   پاسخ
 • بهمن جمالپور
  1402/05/29 8:01 ق.ظ

  سلام اقای دکتر بنده حدود ۲۰روزی هست متوجه سفتی در سمت چپ گلوم ،البته با سردرد شروع شد وسمت چپم از ناحیه گردن تا حدود بالای گوشم، ،سونوگرافی انجام دادم،وگفتن که تروئدت بزرگ شده ومشخص هنوز دارویی مصرف نکردم،واتفاقی،برنامه شمارا ازگوگل پیداکردم راهنمایی میخوام، ایا با دارو هم ممکنه ترویید خوب بشه،ویا باید حتمی عمل بشه

  پاسخ
  • سلام. وقت بخیر
   بر اساس توضیحات شما، به عنوان اولین گام، سونوگرافی انجام شده و تورم تیروئید تشخیص داده شده است. اما برای تشخیص نهایی و تعیین راه درمان مناسب، نیاز به اطلاعات بیشتر و بررسی‌های تخصصی‌تر دارید.
   در مورد تیروئید، در صورتی که تورم تیروئید کمی بزرگ‌تر شده باشد و توانایی تولید هورمون‌های تیروئید را تحت تأثیر قرار داده باشد، احتمالاً نیاز به مصرف داروهای تیروئیدی می‌باشد. اما باید توسط پزشک متخصص غدد مورد ارزیابی قرار گیرید تا وضعیت دقیق‌تر مشخص شود و تصمیم‌گیری درباره درمان انجام شود.
   با توجه به اینکه مشکلات تیروئیدی می‌توانند تأثیرات مهمی بر روی سلامت عمومی داشته باشند، توصیه می‌شود که در اسرع وقت با پزشک متخصص مشورت کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  من دو ماه پیش آزمایش تیرویید دادم ۷.۵۷ بود دکتر قرص لووتیرکسین روزی یک عدد داد بعد دوماه دوباره آزمایش دادم شده بود ۰.۱۹ مشکل ضعف پاهام ام بود دکتر قرص کلسیم هم داد ولی بعد چند روز هنوز ضعف پاهام خوب نشده واقعا نمیدونم چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید.

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   ضعف پاها می‌تواند به عوامل مختلف مرتبط باشد، از جمله مشکلات تیروئیدی یا مشکلات دیگر. با توجه به تغییرات در آزمایش‌های تیروئید و مصرف داروها، به نظر می‌رسد دکتر شما به صورت منظم تغییرات در داروها و مقدار آنها را تعیین کرده‌اند.
   اما اگر پس از مصرف داروها و مداوای دکتر، وضعیت شما بهبود نیافته است، بهتر است که به دکتر خود اطلاع دهید. ممکن است نیاز به بررسی دقیق‌تر و شناخت دقیق‌تر از وضعیت تیروئید و عوامل دیگری که ممکن است بر ضعف پاها تأثیر داشته باشند، وجود داشته باشد.

   همچنین، اگر احساس می‌کنید که وضعیتتان بهبود نیافته و به مرور بهتر نمی‌شود، بهتر است با دکتر خود مشورت کنید و احتمالاً از انجام تست‌ها یا بررسی‌های تشخیصی دیگر استفاده کنید. در هر صورت، بهتر است به توصیه‌ها و نظرات پزشک خود توجه کنید.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر.پدری ۵۵ساله دارم که مدتیه درگیر التهاب تیروئید شده.کاهش وزن زیادی داشته و اصلا اشتها نداره و همش از تاخی دهان شکایت داره.اب سرد زیاد میخوره.سابقه ی بیماری قلبی و روده ای هم داره.
  نگرانم اگه همینجوری پیش بره از دست بره چون اشتها نداره.خیلی زود هم گریه میشه

  پاسخ
  • سلام،وقت بخیر
   مشکلاتی که در پدرتان مشاهده می‌شود، نیازمند بررسی دقیق توسط یک پزشک متخصص است. این علائم ممکن است به عوامل مختلف مرتبط باشند، از جمله مشکلات تیروئید، مشکلات گوارشی، عوامل روانی، وضعیت عصبی، یا عوامل دیگر.
   اشتها نداشتن، کاهش وزن زیاد، اب سرد زیاد مصرف کردن و حتی گریه زیاد، می‌توانند به اختلالات مختلف در بدن اشاره کنند. با توجه به سابقه بیماری قلبی و روده‌ای پدرتان، ممکن است این علائم به علت تداخل با این مشکلات قبلی باشند. در این مورد، مهم است که پدرتان تحت نظر پزشک متخصص قرار گیرد تا اوضاع بیشتر بررسی شود و برنامه درمان مناسبی برای وی تعیین شود.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  من دو ماه پیش ازمایش دادم و تیرویید ۷.۵۶ بود دکتر بهم دارو لووتیروکسن دادن روزی یک عدد دو ماه بعد دوباره ازمایش دادم شده ۰.۱۹ ولی مشکلی که دارم ران پاهام ضعف داره و دکتر بهم قرص کلسیم داده ولی بعد چند روز هنوز در پاهام ضعف احساس میکنم واقعا نمیدونم دیگه چیکار کنم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   افزایش سطح TSH از ۷.۵۶ به ۰.۱۹ نشان دهنده بهبود فعالیت تیروئید شما با مصرف داروی لووتیروکسین است. اما ضعف در پاها می‌تواند به دلایل متعددی ایجاد شود و نمی‌توان فقط بر اساس افت TSH آن را تفسیر کرد.
   یکی از دلایل ضعف پاها می‌تواند نقص در میزان ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند کلسیم باشد. استفاده از قرص کلسیم توسط پزشک به دلیل داشتن سابقه بالای TSH می‌تواند به طور موقت کمک کند. اما اگر با وجود مصرف کلسیم هنوز هم ضعف در پاها دارید، بهتر است با پزشک خود در مورد این موضوع مشورت کنید.
   بعلاوه، ضعف در پاها می‌تواند به دلیل عوامل دیگری مانند مشکلات عضلانی، عصبی، یا متابولیکی باشد. برای تشخیص دقیق‌تر و درمان مناسب، مهم است که با پزشک خود در مورد نگرانی‌هایتان مشورت کنید. او می‌تواند بر اساس تاریخچه پزشکی شما، اعراض تشخیص داده شده و نتایج آزمایش‌های قبلی، به شما راهنمایی دقیق‌تری ارائه دهد.

   پاسخ
 • اسرا روحی
  1402/05/23 12:58 ب.ظ

  سلام وقت بخیر من ۱۵ سالمه و جدیدن خیلی چشمام میسوزه و خازش میگیره و بعضی وقتا شب ها خون دماغ میشم و شدیدن کم خونم رفتم دکتر بهم گفت آزمایش ترورید بگیر من خیلی میترسم که نکنع این بیماری رو دارم

  پاسخ
  • سلام.وقت بخیر
   علایمی که ذکر کردید می‌تواند به دلایل مختلفی باشد و نیاز به ارزیابی تخصصی دارد. به شدت توصیه می‌شود که به پزشک مراجعه کنید تا تاریخچه پزشکی کامل شما را بررسی کند، معاینه فیزیکی انجام دهد و آزمایش‌های لازم را تجویز کند. اگر دکتر شما از آزمایش تیروئید خواسته، این به دلیلی خواهد بود که نیاز به اطمینان از وضعیت سلامتی شما دارد و احتمالاً بیماری خاصی را در نظر نمی‌گیرد.

   به یاد داشته باشید که ترس‌ها و نگرانی‌ها باید با اطلاعات و مشاوره تخصصی تسکین پیدا کنند. بهتر است با دقت به پزشک مراجعه کرده و از او پرسش‌های خود را بپرسید تا درک بهتری از وضعیت خود پیدا کنید و همچنین بتوانید برای حفظ سلامتی بهتر تصمیم‌گیری کنید.

   پاسخ
 • نیلا حسینی
  1402/05/22 4:59 ب.ظ

  با سلام و وقت بخیر
  من آزمایش tsh م ۰/۲۵ شده . تپش قلب دارم و کاهش وزن. امکان داره بدون مصرف دارو و با رعایت رژیم غذایی نرمال بشم؟ متشکرم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   سطح TSH (هورمون تیروئید محرک) در محدوده ۰.۲۵ تا ۵.۰ میکرویون بر دسی لیتر (µIU/L) به عنوان محدوده نرمال تلقی می‌شود. اگر مقدار TSH شما ۰.۲۵ میکرویون بر دسی لیتر باشد، این به نظر می‌رسد که تیروئید شما در حالت کم‌کاری قرار دارد.
   علائمی مانند تپش قلب، کاهش وزن و سایر علائم می‌توانند ناشی از تغییرات تیروئید باشند. برای تعیین دقیق علت این علائم و برنامه درمانی مناسب، توصیه می‌شود با پزشک معالج خود مشورت کنید.

   پاسخ
 • سلام دکتر
  بنده ی مدتیه اشتهام خیلی زیاده،اما حدود۶کیلو کم کردم
  بعد روزی ی بار انگار ی بوی خاصی از داخل بینی و دهانم ترشح میشه،بوی شبیه ب سوختن هستش
  و هم زمان با ترشح بو ،صورت م‌ شل میشه و کلا بدنم بی حال میشه
  کمکم کنید دکتر
  واقعا خسته شدم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بوهای ناشی از دهان و بینی می‌توانند از موارد مختلف ناشی شوند، از جمله عادات تغذیه‌ای، مشکلات دهان و دندان، عفونت‌ها، مشکلات گوارشی و غیره. در مورد وضعیت شما، بهتر است به دو مسئله توجه داشته باشید:
   ۱- تغذیه
   ۲- مشکلات دهان و دندان
   برای رفع این مشکلات و بررسی دقیق‌تر وضعیت شما، بهتر است به پزشک عمومی یا دندانپزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر، من ۱۷ سالمه و جدیدا موقع درس خواندن خیلی خسته میشم و عضلاتم بی حس میشن ، بعضی وقتام خیلی احساس لرزش توی ماهیچه هام دارم ، سردرد توی ناحیه پیشانی و چشم دارم ، گلو درد هم هستم چند روزه ،و ضعف بدنی شدید دارم
  ممکنه پرکاری تیروئید داشته باشم؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   علائمی که شما توصیف کردید ممکن است به اختلال در کارکرد تیروئید، به ویژه افزایش فعالیت آن یا هیپرتیروئیدی، اشاره داشته باشند. افزایش فعالیت تیروئید می‌تواند باعث ایجاد این علائم شود. اما برای تشخیص دقیق و تعیین علت این علائم، نیاز به مشاوره پزشک دارید.

   علائم هیپرتیروئیدی یا پرکاری تیر.ئید شامل خستگی زیاد، لرزش، اضطراب، تعریق بیش از حد، تنفس سریع، سردرد، خواب‌آلودگی، تنگی نفس و ضعف عضلانی می‌شوند. افزون بر این، درد گلو، تورم و درد چشم، و ضعف بدنی نیز ممکن است ناشی از افزایش فعالیت تیروئید باشد.

   برای تشخیص دقیق و تعیین درمان مناسب، بهتر است به پزشک معالج خود مراجعه کنید. پزشک با انجام آزمایش‌های لازم می‌تواند وضعیت تیروئید شما را ارزیابی کند و در صورت لزوم، درمان مناسب را تجویز کند. همچنین، بهتر است مشکلات خود را با پزشک مطرح کنید تا تشخیص دقیق‌تری دریافت کنید و از تشخیص‌های خودسرانه اجتناب کنید.

   پاسخ
 • با سلام خدمت شما ببخشید من چند سالی هست که لرزش دست دارم یعنی در همه مواقع خیلی هم لاغر هستم و کف دستم در مواقعی عرق میکنه بیشتر عرق زیر بغل دارم موقع نشستن پاهام صدا میده از علائمی که اینجا نوشته بود تاری دید در روز و نازک شدن و ریزش موهارو دارم من نمیدونم این علائمی که دارم مربوط به استرس و اضطراب هست یا پرکاری تیرویئد ولی واقعا خیلی برام سخت شده که بیشتر از همه ، از عرق زیربغل و کف دستم واقعا خجالت میکشم به همراه لرزش همیشگی انگشتان دست جوری که توی جمع نمیتونم یه لیوان اب یا چایی دستم بگیرم و طی چندین سال حتی یک کیلو چاق نشدن برام کابوس شده لطفا راهنمایی بفرمایید ممنونم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   دردسرهایی که شما تجربه می‌کنید، ممکن است به انواع عوامل مرتبط با سلامتی مربوط شود، از جمله تیروئید، استرس و اضطراب، یا شاید مسائل دیگر. این مهم است که با پزشک خود در مورد علائم خود صحبت کنید تا ارزیابی دقیق‌تری انجام شود و دلیل این علائم مشخص شود. به هر حال، برخی اطلاعات می‌تواند به شما کمک کند تا بهتر درک کنید:

   ۱. لرزش دست و انگشتان: لرزش مستمر انگشتان و دست ممکن است به عوامل مختلفی نظیر کمبود مواد معدنی، پرکاری تیروئید، یا حتی مشکلات عصبی مرتبط باشد. لرزش ممکن است از علایمی همچون استرس و اضطراب نیز ناشی شود.
   ۲. عرق زیر بغل و کف دست: عرق زیر بغل و کف دست در شرایط معمولی، مثل وقتی گرم هستید یا فعالیت بدنی می‌کنید، طبیعی است. اما اگر به صورت نامعمول و بدون دلیل عرق زیر بغل و کف دست داشته باشید، این ممکن است ناشی از تنظیمات تیروئیدی نامناسب یا اضطراب باشد.
   ۳. تاری دید و ریزش مو: این نشانه‌ها می‌توانند به مسائل تیروئیدی، از جمله کم‌کاری تیروئید، اشاره کنند.

   با توجه به شرایطی که توضیح داده‌اید، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید تا ارزیابی کاملی از وضعیت سلامتی شما انجام دهد و دلیل این علائم را تعیین کند. او می‌تواند آزمایش‌های مورد نیاز را درخواست کند و در صورت لزوم به شما راهنمایی‌های درمانی ارائه دهد. همچنین، توصیه می‌شود تا از همه تغییرات چشمگیر یا نامعمول در سلامتی به پزشک خود اطلاع دهید.

   پاسخ
 • سلام دخترم پنج ساله اولین باری که آزمایش دادم تیروئید ۱۲ بود الان با این که دارو مصرف میکنه بعد از سه مرحله آزمایش که بقیه تقربا پایین اوده بود الان دوباره شده دوازده به نظرتون علت چیه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   سلام. افزایش سطح هورمون تیروئید (TSH) در آزمایش‌های تیروئید ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیافتد. افزایش مقدار TSH ممکن است نشان‌دهنده کم‌کاری تیروئید (هیپوتیروئیدی) باشد. این موضوع می‌تواند به دلیل کمبود تولید هورمون‌های تیروئید توسط غده تیروئید یا عوامل دیگری مانند مشکلات در تنظیم غده تیروئید باشد.
   مصرف داروهای تیروئید به منظور تنظیم سطح هورمون‌های تیروئید اهمیت دارد و ممکن است بر اساس واکنش بدن به داروها و شرایط فردی متفاوت باشد. افزایش دوباره سطح TSH در دختر شما ممکن است به دلیل نیاز بدن به تنظیم دقیق‌تر سطح هورمون تیروئید باشد یا ممکن است نیاز به تنظیم مجدد دوز داروی تیروئیدی داشته باشد.

   برای تشخیص دقیق‌تر و درمان مناسب، بهتر است با پزشک متخصص تیروئید یا پزشک فرزندان مشورت کنید. وی با بررسی نتایج آزمایش‌ها و معاینه فیزیکی فرزندتان می‌توانند تشخیص و درمان مناسب را تعیین کنند.

   پاسخ
 • با سلام خدمت آقای دکتر، من tsh در آزمایش شده ۰۰۵/. .این یعنی چی؟؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مقدار پایین TSH (مانند ۰.۰۰۵) نشان‌دهنده این می‌باشد که غده تیروئید شما به اندازه کافی هورمون تیروئید (T3 و T4) ترشح می‌کند و نیاز به تحریک کمتر از غده هیپوفیز دارد. این ممکن است به معنی تغییرات طبیعی در سطح هورمون‌های تیروئیدی شما باشد.

   پاسخ
 • سلام
  من دو ماه پیش ازمایش دادم TSHحدود ۹ بود. نه قرصی مصرف کردم. نه دارویی. الان شده ۰.۰۳. مشکل تیروئیدم. چیه. چرا انقد تغییر کرده؟

  پاسخ
  • سلام. وقت بخیر
   تغییرات در میزان هورمون‌های تیروئیدی ممکن است بر اساس عوامل مختلف اتفاق بیافتد. در مواردی که TSH شما از حد معمول بالاتر بود ولی حالا به مقدار کمتری کاهش یافته است، می‌توانند علل زیر باشند:

   ۱. درمان با داروهای تیروئید: اگر شما به دلیل کم کاری تیروئید داروهای تیروئیدی مصرف کرده‌اید، این داروها می‌توانند میزان TSH را کاهش دهند و به بهبود کم کاری تیروئید کمک کنند.
   ۲. دستکاری در دوز دارو: در صورتی که دکتر شما به دلیل میزان بالا‌ی TSH تیروئید شما را معالجه کرده بود، احتمالاً دوز داروهای تیروئیدی شما تغییر کرده است تا به میزان مناسبی از هورمون‌های تیروئیدی برسید.
   ۳. تغییرات طبیعی: ممکن است میزان TSH در بدن شما به صورت طبیعی تغییر کند. نکته‌ای که باید توجه داشته باشید این است که میزان TSH در اثر عوامل طبیعی نباید به اندازه‌ای تغییر کند که به سلامتی‌تان آسیب برساند.
   ۴. مشکلات غدد دیگر: بعضی مواقع، مشکلات در غده‌های دیگر نیز می‌توانند به تغییرات در میزان TSH منجر شوند.

   برای دقیق‌ترین تفسیر و بررسی دلیل تغییرات در میزان TSH شما، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

   پاسخ
 • سلام من اخیرا متوجه شدم پر کاری تیرویید دارم ، در واقع دکترم گفتند از طریق ویروسی دچار التهاب غدد تیرویید هستم و قرص PREDNISOLONE TABLET ORAL 50 mg به مدت شش هفته تجویز کردند من قصد داشتم عمل لیپو ساکشن انجام بدم که طی آزمایشات متوجه بیماری خودم شدم الان میخوام بدونم میتونم لیپو انجام بدم یا نه اگر امکانش هست راهنماییم کنید ممنونم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   از اطلاعاتی که ارائه دادید، به نظر می‌آید که شما دچار پرکاری تیروئید هستید که به علت التهاب غدد تیروئید ناشی از ویروسی است.
   این موضوع نشان‌دهنده این است که سیستم ایمنی بدن شما در حال حاضر به طور نادرست به غدد تیروئید حمله کرده است و عملکرد تیروئید افزایش یافته است.
   قبل از انجام هر نوع عمل جراحی، مهم است که با پزشک خود در مورد وضعیت سلامتی خود صحبت کنید و به او اطلاع دهید که قصد دارید لیپوساکشن انجام دهید و همچنین در حال مصرف دارو هستید.
   پزشک شما می‌تواند بر اساس وضعیت شما تصمیم بگیرد که آیا شرایط برای انجام لیپوساکشن مناسب است یا خیر.

   مصرف پردنیزولون (PREDNISOLONE) ممکن است برای کنترل التهاب و برطرف کردن علائم پرکاری تیروئید مناسب باشد، اما احتمالاً نیاز به نظارت و تنظیم دقیق داروها توسط پزشک خود دارید. لذا مهم است که هرگونه تصمیم مرتبط با عمل جراحی را با پزشک خود مطرح کنید و تغییرات در درمان‌های دارویی را فقط با اجازه و راهنمایی او انجام دهید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید بنده ۲۷سال سن دارم آزمایش دادم تی اس اچم ۸ بود گفتن تیروئید کم کار داری قرص لووتیروکسین مصرف کردم بعد از یا سال حالا دچار پرش عضله شدم بدنم همش مورمور میشه دلیلش چیه

  پاسخ
  • سلام. وقت بخیر
   پرش عضله (تشنج) و احساس مورموری در بدن می‌تواند از عوارض جانبی داروها یا افزایش دوز لووتیروکسین (داروی درمان کم کاری تیروئید) باشد.
   بهتر است با پزشک خود در مورد این علائم صحبت کنید و اطلاع دهید که این عوارض را تجربه می‌کنید. او می‌تواند در صورت لزوم تغییر دوز یا رژیم درمانی تجویز کند.

   پاسخ
 • سلام من تیروئید کم کار دارم تیروئیدم ۱۶ کم کاره خودمم ۳۰ سال سن دارم ولی عوارضی از اون تو بدنم نیس

  پاسخ
  • سلام! اگر تیروئید شما کم کار هست و هنوز عوارض خاصی احساس نمی‌کنید، ممکن است شما در مرحله‌ای از بررسی و شناخت مساله باشید که هنوز علائم و نشانه‌ها به صورت ظاهری محسوس نیستند.

   پاسخ
 • سلام من خاممی۴۰ ساله هستم. بخاطر مشکلات استرس اضطراب و شک شدید از دس دادن داداشم…ناداحتی زیاد..گلوم ورم کرد رفتم سنو ازمایش دادم گفتن ترویید ندارید..ورم گلوم بزرگ میشه بحاط ناداحتی بعد کوچک.. اعصبی میشم درد داره کمی الان باید دنبال کنم این موصوع مننونم

  پاسخ
  • سلام. از توضیحات شما متوجه شدم که بخاطر استرس، اضطراب و شک شدیدی که از دست دادن داداشتان به شما وارد شده است، مشکلاتی نظیر ورم گلو و ناراحتی زیاد دارید.
   اولاً، اطمینان حاصل کنید که سونوگرافی و آزمایش تیروئید نشان داده است که تیروئید شما سالم است. این نتیجه نشان می‌دهد که ورم گلوی شما به عوامل دیگر ممکن است وابسته باشد، مانند استرس و اضطراب.
   با توجه به توصیف شما از درد و ورم گلویی که در اثر استرس و ناراحتی شما ایجاد می‌شود، به نظر می‌رسد این مشکل به عوامل روانشناختی و روحی برمی‌گردد. استرس و اضطراب می‌توانند تأثیر قابل توجهی بر بدن داشته باشند و علائمی مانند ناراحتی و ورم گلو را به همراه داشته باشند.
   من توصیه می‌کنم با یک روانشناس یا مشاور متخصص مشاوره روانشناسی صحبت کنید. آنها می‌توانند به شما در مدیریت استرس، اضطراب و نگرانی کمک کنند و راه‌هایی را برای بهبود وضعیت روحی و جسمیتان ارائه دهند.
   همچنین، توجه به سلامت جسمی نیز مهم است. تمرکز بر سبک زندگی سالم، مراقبت از خود، استراحت کافی، تغذیه مناسب و فعالیت بدنی منظم نیز می‌توانند به بهبود عمومی و کاهش ناراحتی‌ها کمک کنند.
   در نهایت، اگر علائم شما بهبود نیافت و یا شدت آنها افزایش یابد، مراجعه به یک پزشک عمومی یا متخصص گوش، حلق و بینی می‌تواند منجر به ارزیابی دقیق‌تر و درمان مناسبتر شود.
   مهمترین نکته این است که شما در این مسیر باید از خودتان مراقبت کنید و به مشاوره و درمان‌های لازم نیاز دارید. امیدوارم که بهبودی روزافزونی در وضعیتتان داشته باشید.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/04/18 11:49 ق.ظ

  وقت بخیر درصورت علم به پرکاری تیروئید بدون آزمایش تجویز دارومیسر نیست؟مصرف بدون نسخه درصورت یکسان بودن داروهای مصرفی باقی اعضا خانواده غیر معقول و پر خطر هستش؟ صرفا فصد برطرف کردن خستگی ناشی از پرکاری تیروئیدو لرزش دست رو دارا هستم وضعیتم خیلییی شدید نیستو باقی علائم به اندازه این موارد آزار دهنده نیستند.

  پاسخ
  • نمی‌توانم به شما داروی خاصی تجویز کنم. برای تشخیص و درمان پرکاری تیروئید، توصیه می‌شود به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. این شامل انجام آزمایشات تخصصی تیروئید می‌شود تا سطح هورمون‌های تیروئید در بدنتان ارزیابی شود و نسبت به نتیجه‌های آزمایش، درمان مناسب تعیین شود. همچنین، مصرف داروها بدون نسخه پزشکی ممکن است خطرناک باشد و توصیه نمی‌شود. برای تشخیص و درمان دقیق، بهترین راه این است که با پزشک خود در مورد نیازهای خاص خود صحبت کنید و همراهی حرفه‌ای و مناسب را دریافت کنید.

   پاسخ
 • سلام ۳۷ سالمه ۱۵ ساله کم کاری تیرویید دارم وقرص میخورم ولی ریزش مو دارم وگاهی گلو درد شدید ومشکل بلع به نظر شما تیروییدم بدتر شده؟

  پاسخ
  • سلام، ریزش مو و مشکلات گلویی مانند درد و مشکل در بلع به علایمی مرتبط با کم کاری تیروئید اشاره می‌کنند. اما برای تشخیص دقیق و ارزیابی وضعیت تیروئید، نیاز به مشاوره پزشک تخصصی دارید.

   پزشک شما با توجه به تاریخچه بالینی شما، نتایج آزمایشات و سایر علائم مرتبط، می‌تواند وضعیت تیروئید شما را به طور دقیق تشخیص دهد و درمان مناسب را تعیین کند. ممکن است نیاز به تغییر در دوز داروی تیروئید یا انجام آزمایشات تکمیلی داشته باشید.

   بنابراین، بهترین کار برای شما این است که با پزشک تخصصی در زمینه تیروئید مشورت کنید و او را در جریان علائم و تغییرات خود قرار دهید. پزشک شما با توجه به شرایط شما، می‌تواند راهنمایی لازم را ارائه دهد و برنامه درمانی مناسب را برای شما تدوین کند.

   پاسخ
 • هومن رحمانیان
  1402/03/28 10:55 ق.ظ

  سلام آقای دکتر من در آلمان زندگی می‌کنم دوسال پیش عمل تیروئید داشتم به دلیل اینکه داخل هر دو طرف ندول سرد داشتم و کمی بزرگ تر شده بود جراح پیشنهاد داد که بهتر کل تیروئید برداشته بشه قبل عمل هم قرصی مصرف نمی کردم ولی حالا بعد چندین بار آزمایش مشخص شده که باید ۸۸میکروگرام ال تیروکسین مصرف کنم ولی از زمانی که این دز رو میخورم خیلی لاغر شدم اشتها مو از دست دادم و خیلی پشیمونم که عمل کردم. خوشحال میشم نظرتون رو بدونم ممنونم.

  پاسخ
  • سلام. متأسفم که با مشکلاتی پس از عمل تیروئید مواجه شده‌اید. هورمون تیروکسین (T4) که شما در حال مصرف آن هستید، برای جبران کاهش تولید طبیعی تیروئید بعد از عمل تیروئید تجویز می‌شود. افت شدید و نامنظم وزن، اشتها و لاغری می‌تواند اثرات جانبی مصرف بیش از حد تیروکسین باشد.

   در این موارد، من توصیه می‌کنم که با پزشک خود درباره این مشکلات صحبت کنید. او ممکن است دوز تیروکسین شما را تنظیم کند یا در نظر بگیرد داروهای دیگری را تجویز کند که به بهبود وضعیت شما کمک کند. همچنین، بررسی علل دیگر از دست دادن اشتها و لاغری نیز در نظر گرفته می‌شود تا مشکلات شما را مدیریت کنند.

   به هر حال، همیشه مهم است که با پزشک خود در مورد نگرانی‌ها و عوارض جانبی مصرف داروها صحبت کنید. او بهترین نفری است که می‌تواند وضعیت شما را ارزیابی کند و راهنمایی صحیح را به شما بدهد.

   پاسخ
 • لیلا ع
  1402/03/16 7:38 ب.ظ

  سلام وقت بخیر بیماری پر کاری تیروئید دارم با وجود مصرف روزانه ۱ قرص متی نازول ندول های کیستیک هر کدام حدود ۲ میلی بزرگتر شده اند لطفا راهنمایی فرمایید

  پاسخ
  • سلام، در صورتی که با وجود مصرف متیمازول دولت، نودول‌های کیستیک شما بزرگتر شده‌اند، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند شرایط و نتایج تست‌های تیروئید شما را بررسی کند و در صورت لزوم تغییر در رژیم درمانیتان را انجام دهد.

   نودول‌های کیستیک در تیروئید ممکن است نیاز به ارزیابی بیشتر داشته باشند تا ببینیم آیا این تغییر در اندازه آنها عادی است یا نیاز به بررسی و دنبالک کردن دارند. ممکن است پزشک شما بررسی‌های تصویربرداری مانند سونوگرافی یا آزمایش‌های بیوشیمیایی تیروئید برای ارزیابی دقیق‌تر نودول‌ها تجویز کند.

   همچنین، در صورتی که دارای علائم مزاحم همچون سفتی، درد، سرفه، سختی در بلع و تغییر در صدا هستید، باید به پزشک خود اطلاع دهید. او می‌تواند بررسی کند که آیا نودول‌ها نیاز به درمان فوری دارند یا خیر.

   به همه حالت‌ها دقت و توجه به توصیه‌های پزشک خود را داشته باشید و در مورد نگرانی‌های خود با او مشورت کنید. او می‌تواند بر اساس مشاهدات و مطالعات در حوزه تیروئید، بهترین راهنمایی را به شما ارائه دهد.

   پاسخ
 • امیرحسین ب
  1402/03/16 10:38 ق.ظ

  سلام کارکردن سنگین برای پرکاری غده تیروئید مشکلی ایجادمی کند ؟پس چرا با اینکه دارو مصرف می کنم گردنم درد می گیرد ودرد شدیدی در گلو ایجاد می شود وحتی آب دهانم را نمی توانم قورت دهم ؟

  پاسخ
  • کارکردن سنگین برای پرکاری غده تیروئید (هیپرتیروئیدیسم) ممکن است برخی علائم و ناراحتی‌ها را تشدید کند. این علائم ممکن است شامل درد و سفتی در گردن، درد و خفگی در گلو، دشواری در قورت دادن غذا و آب، تورم و التهاب در ناحیه گردن و مشکلات دیگر باشد. این علائم معمولاً به دلیل تورم و التهاب در اطراف غده تیروئید ناشی از هیپرتیروئیدیسم (افزایش فعالیت تیروئید) است.

   مصرف داروهای مثبت‌کننده تیروئید (مانند لووتیروکسین) در برخی موارد ممکن است عوارض ناخواسته را تشدید کند. در صورتی که با مصرف دارو درد و ناراحتی شدید دارید و غیرقابل تحمل است، بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید تا وضعیت را بررسی کند و شاید دوز دارو را تنظیم کند یا روش‌های دیگر درمان را بررسی کند.

   پزشک شما با بررسی و ارزیابی شما، اطلاعات دقیقتری درباره وضعیت تیروئید و علل ناراحتی شما خواهد داشت و می‌تواند برنامه درمانی مناسب را برای شما تعیین کند. پس بهتر است با پزشک خود در مورد علائم و مشکلات خود صحبت کنید و درمان مناسب را از وی دریافت کنید.

   پاسخ
 • همش میگید ب متخصص مراجعه کنید یا ماها مرض داریم ک مشکلمون رو میگیم یا شماها مرض دارید ک میخواین مشکلمون رو بگیم وقتی ب دکتر میسپارید ما هم خودمون بلدیم باید نزد متخصص ببریم والا بخدا

  پاسخ
  • متوجه نارضایتی شما هستم و ببخشید اگر توجه کافی به مشکل شما نشان ندادم. از راه اینترنت و مجازی تلاش می‌کنم بهترین پاسخ‌ها و راهنمایی‌ها را برای شما ارائه دهم. با این حال، همواره توصیه می‌کنم در موارد جدی و پیشرفته‌تر، بهتر باشد که به متخصص مراجعه کنید و وضعیت خود را به او توضیح دهید. متخصصان پزشکی با تجربه و دانش فنی خود می‌توانند شما را بهتر راهنمایی کنند و بر اساس شرایط شما تصمیم‌گیری مناسب‌تری انجام دهند. این توصیه برای تضمین سلامتی و درمان مناسب است.

   پاسخ
 • سلام، بنده کل ترویید رو برداشتم، ید درمانی با ۱۵۰ میل هم شدم اسکن هسته ای هم شدم ولی متاسفانه یه ندول یا غده هنوز درگیره الانه دکتر هسته ای ترویید گفتن بیست و پنج روز قرص لووتروکسین رو قطع کنم بنظرتون چرا گفتن قرص رو قطع کنم گفتن بعد ۲۵ روز دوباره سونو گردن و خون بدم، علتش چیه مگه قطع قرص خطرناک نیست

  پاسخ
  • سلام،
   من می‌توانم به شما توضیح دهم که چرا پزشک شما ممکن است قرص لووتروکسین را برای یک مدت زمانی قطع کنید و سپس دوباره آزمایش‌ها را درخواست کند. اما باید توجه داشته باشید که نمی‌توانم به این صورت به مشاوره پزشکی بپردازم و تصمیم گیری نمایم.

   یکی از دلایل ممکن برای قطع موقت قرص لووتروکسین می‌تواند این باشد که پزشک می‌خواهد بررسی کند که در غیاب دارو، غده تیروئید شما به درستی کار می‌کند یا خیر. با توقف موقت قرص، سطح هورمون تیروئید در بدن کاهش می‌یابد و این می‌تواند در تشخیص و بررسی وضعیت تیروئید و نمونه‌برداری از نودول کمک کند. سپس پس از ۲۵ روز، با انجام سونوگرافی گردن و آزمایش خون، پزشک می‌تواند تغییرات در غده تیروئید و سطح هورمون‌ها را مقایسه کند و از این طریق نتیجه‌ای دقیق‌تر در مورد وضعیت تیروئید شما دریافت کند.

   مهم است که با پزشک خود صحبت کنید و دلایل دقیق قطع موقت قرص و زمان برگشت به مصرف را بیان کنید. پزشک شما بهترین شخص است که بتواند شما را در مورد تصمیمات درمانی خود راهنمایی کند و به شما توضیح دهد که چرا این تغییرات انجام می‌شود و چه تأثیری بر وضعیت تیروئید شما خواهد داشت.

   لطفاً با پزشک خود تماس بگیرید و این موضوع را با ایشان مطرح کنید.

   پاسخ
 • سلام میخواستم بدونم تروئید پرکار به کم کار تبدیل میشه؟

  پاسخ
  • بله، تروئید پرکار به کم کار تبدیل شدن ممکن است در برخی موارد رخ دهد. این پدیده که به آن تروئید پرکاری اولیه (hyperthyroidism) به تیروئید کم کاری ثانویه (secondary hypothyroidism) یا تروئید کم کاری حاد (myxedema crisis) می‌گویند، ممکن است در موارد زیر رخ دهد:

   درمان پرکاری تروئید: برخی از درمان‌های استفاده شده برای کاهش فعالیت تیروئید پرکار ممکن است عملکرد تیروئید را به طور موقت کاهش دهند و به کم کاری تیروئید منجر شوند.

   جراحی تیروئید: در برخی موارد، درمان با جراحی برای برداشتن یا کاهش بخشی از بافت تیروئید مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر طی جراحی بیش از حد بافت تیروئید برداشته شود، ممکن است عملکرد تیروئید به طور قابل توجهی کاهش یابد و کم کاری تیروئید ایجاد شود.

   عوارض داروها: مصرف برخی داروها، مانند آنتی‌تیروئیدها (مورد استفاده در درمان پرکاری تیروئید)، ممکن است منجر به کاهش عملکرد تیروئید و ایجاد کم کاری تیروئید شود.

   در هر صورت، تبدیل از تروئید پرکار به کم کار به صورت خودبخودی رخ نمی‌دهد و باید تحت نظر پزشک قرار بگیرید تا تشخیص دقیقی برای وضعیت تیروئید خودتان بگیرید و درمان مناسب را دریافت کنید.

   پاسخ
 • سلام ازمایش ها و سونوگرافی پرکاری تیروئید را نشان میده ولی علائم برعکس هست !
  ایا ممکنه ؟

  پاسخ
  • بله، ممکن است که نتایج آزمایش‌ها و سونوگرافی تیروئید شما نرمال باشند اما شما علائمی از کم‌کاری یا بیماری تیروئید داشته باشید، یا برعکس. به عنوان مثال، شخصی ممکن است نتایج آزمایش‌ها نشان دهد که تیروئیدش فعال است، اما علائم هیپرتیروئیدی داشته باشد. این مسئله ممکن است به دلیل اختلاف بین نتایج آزمایش و علائم بالینی یا عوامل دیگری مانند داروها، تغذیه، تنش و سایر شرایط زیستی باشد. در هر صورت، بهترین راه برای تشخیص بیماری، مشاوره با یک پزشک متخصص تیروئید است.

   پاسخ
 • سلام مریم هستم ۳۱ سال دارم پرکاری تیروعید دارم حالا پوکی استخوان گرفتم بی هوش میشم

  پاسخ
 • علی اکبرمحبی
  1402/01/08 0:03 ق.ظ

  سلام روز وشبتان بخیر. ضربان قلبم نامنظم ،سینه ام دردمیکنه گلودرد گاهی اوقات سردرددارم، ریزش مو خستگی ، ضعف جسمانی ، تندخو،پرخاشگری. احساس سنگینی در قفسه سینه دارم.

  پاسخ
 • گل بانو
  1401/12/24 2:35 ق.ظ

  سلام ورودخانم۳۲ ساله هستم مدتی پیش رفتم آزمایش دادم دکترگفت تیرویئدپرکارداری تقریبا۳۶ تاازشماره معمولی بیشتربود ممنون میشم اگرراهنمایم کنید چون خیلی ازعلائم هارودارم وبسیارشدیدروم اثرگذاشته اذیت میشم

  پاسخ
 • سلام تیروئید مادرم ۱۱۰بود قرص ۱۰۰خورد الان بعد یه هفته آمده رو ۱۳۵ چیکار کنیم تروخدا جواب بدیی

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید من تتریید پر کار دارم الان نزدیگ دوماه شایدم کمتر پریود نشودم ولی علالمشو دارم چه کار کنم می شه کمکم کنید

  پاسخ
 • افسانه خیبری
  1401/11/26 9:48 ق.ظ

  با عرض سلام وخسته نباشید به اساتید محترم
  خانمی ۴۷ ساله هستم نزدیک به ۴ است دچار کم کاری تیروئید شدم اولش هم با ورم پا و مچ پاساق ورون وکل بدنم شروع شد رفتم پیش دکتر داخلی نمیتونستم راه برم نوشتن آزمایش جوابش رو نشون دادم گفتم کم کاری تیروئید داری العان هم قرص لووتیروکسین میخورم دو سال نصف میخوردم رفتم پیش دکتر غدد گفتن باید صبح ناشتا کامل بخوری خیلی اذییت میشم همیشه خستم بی حوصله تبش قلب دارم استرس شدید میگیرم در ضمن من بیماری اعصاب دارم قرص پوکساید با دوزه ۱۰ میلی میخورم و پرو پرانول دوزا ۱۰ رو نصفش رو میخورم یک ماه پیش رفتم پیش دکتر قلب از تبش قلب زیاد اذییت میشم نوار قلب و اکو کردن دکتر قلب گفتن نرمال هست قلب ت چکاب کامل نوشت جوابش رو نشون دادم گفتن کم کاری تیروئیدت دارا میره به سمت پرکاری همچین چیزی امکان داره ممنون میشم راهنمائیم کنید

  پاسخ
 • زهره نیکراد
  1401/11/25 1:41 ب.ظ

  سلام من ۲۶سالمه تیروییدپرکاردارم دوران بارداریم قرص تیروییدخوردم ولی بعدازبه دنیاامدن بچم دوباره آزمایش تیروییددادم دکترنرماله ولی بازم میترسم یعنی بایدبازم قرص بخورم😒

  پاسخ
 • سلام من دوماه پیش ازمایش دادم در جواب آزمایش نه کم کاری بود نه پرکار ولی بخاطر ندول های که سمت چپ وراست بود نمونه برادر ی کردم که‌جواب خوش خیم بود ودکتر بخاطر کوچک شدن ندول ها به من قرص تیرویید داد الان خیلی گرگرفتگی دارم وقاعدگی هم که هر ماه دوبار بود این ماه هنوز نشدم حالا باید چکار کنم ممنون از راهنمایتون

  پاسخ
 • سلام من ریزش موداشتم و مویرگای بدنم یهو تو دست و پاهام معلوم شد ازمایش دادم گفت تروییدت پرکار هست TsH/L 0.1نمیدونم این ک زده شده یعنی چی خوب هست یا نه خیلی میترسم بابت تروییدم لطفا متوانید راهنمایم کنید درصد کم هست یا زیاد.زود درمان میشه یا خیر

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/10/19 8:49 ق.ظ

  سلام من ۳۱سالمه پنج ساله غده تیرویید پرکاردارم یه مدت دارو مصرف کردم خوب شدم با کنترل رژیم غذایی ولی یه دو سالی هست موهام شدید می‌ریزه خارش شدید بدن دارم کهیرم گاهی میزنم ناخونام خود به خود از ته می‌شکنه یبوست بودم همیشه ولی یک سال میشه اسهال شدم تو تراکم استخوانم پوکی استخوان هم اومده لرزش دست و خستگی هم دارم راهنمایی کنید ممنون میشم

  پاسخ
 • نسرین خرسندی
  1401/07/22 5:21 ق.ظ

  سلام من ۵۸ سالمه گاهی اوقات یعنی بیشتر صبح زود احساس خارش شدید در ناحیه تیروئید دارم وبلافاصله بزاق دهانم زیاد میشه آیا به تیروئید ربطی داره؟

  پاسخ
 • سلام من آزمایش تیروئید انجام دادم TSH25/6هس خاستم بودنم کم کاره یا پرکار خطرناکه؟

  پاسخ
 • سلام یبوست از علایم تیروید هست وگودی زیر چشم

  پاسخ
 • سلام من ی دختر ۱۴ ساله دارم قبلا مشکلی نداشت ولی امسال ازمایش تیرویید انجام داد ک پر کاری تشخیص دادن حدود هشت ماهه دارو میخوره ولی عدد تیروید همچنان بالا میره تو آزمایش جدید رسیده ب ۴هزارم خیلی نگرانم لطفا راهنمایی کنیم

  پاسخ
 • نگار طلوعی
  1401/06/21 2:21 ق.ظ

  سلام خسته نباشن من ۵۱ سال هستم تیروئید پر کار دارم و نمیدانم چکار باید کنم و خیلی نگرانم ببخشید این موقع شب مزاحم شدم ممنون و سپاسگزارم

  پاسخ
 • محمدتقی
  1401/06/19 0:16 ق.ظ

  باسلام محمد هستم ۴۵ساله مجرد دختری ۳۶ساله ازمن تقاضای ازدواج اینترنتی کرده و دوتا عکس قدیمی فرستاده و میگوید پارسال پرکاری تیرویید داشته و ۱۲کیلو وزن کم کرده و الان ۵۵کیلو شده و عکس نتیجه آزمایش سونو هم فرستاده ومیگه که نرماله و خوب شده آیا به صلاح هست با او ازدواج کنم درضمن دوست دارم بچه دار شوم

  پاسخ
 • ناهید فرهادی
  1401/06/11 4:50 ب.ظ

  سلام خسته نباشید من ۶۴دارم دوماهی میشه متوجه شدم پر کاری تیرویید دارم دارو شروع کردم پایین نیامده ولی دکتر دوز دارو پایین آورده آیا نیازی هست با دکتر غدد دیگری مشورت کنم یا خیر میتیی مازول اول روزی ۴عدد بعد روزی ۲عدد بعد از دوماه گفتن روزی یکی لطفاً راهنمایی بفرمایید برای تپش قلبم هم پراپرانول روزی دو عدد ۲۰میل با توجه باینکه پایین نیامده دوز دارو را کم کردن ممنون از راهنمایی شما

  پاسخ
 • سلام من تیرویید پرکار دارم که ۱۵ سال پیش عمل جراحی کردم تا ۳سال پیش خوب بودم هیچ علایم تیروییدی نداشتم ازمایش دادم دگه بیماری کرونا اومد ازمایش ندادم چند ماه پیش سردرد شدید وافزایش وزن وفشارخون بالا پیدا کردم حالا رفتم دکتر ازمایش دادم دوباره تیروییدم پرکار شده قرص متی مازول میخورم صبح وشب.مترال و لوزار هم به خاطر فشارخون بهم داده به نظر شما این قرص ها را با هم میخورم اثری برای تیرویید دارن یا نباید با هم استفاده کنم

  پاسخ
 • زهره توانا
  1401/05/12 10:23 ق.ظ

  سلام من تو پروسه ivf هستمتخمک کشی انجام دادم و یهفته بعد عمل تخمک کشی یهوبه شدت گلو درد فوم درد میکرد عکس دندونپزشکی گرفتم سالم رود گلوم به لمسم حساس شده ممکن عوارض داروها باشه و تیروئیدم پر کار یا کم کار شده باشه داخی برم یا غدد

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/04/28 0:39 ق.ظ

  سلام..ازمایش خون من کم کاری یاپرکاری نشان نداده ولی گره تیروییدی دارموواذیتم می کنه وقتی ناراحت میشم احساس می کنم به وسط گردنم فشارمیاد..شماچی تشخیص میدید؟ممنون ازتوجه وراهنماییتون

  پاسخ
 • سلام، دو بار تست تیرویید دادم نشون داده که تیرویید پر کار دارم چکار کنم خیلی نگرانم

  پاسخ
 • فرزانه
  1401/04/08 1:35 ق.ظ

  سلام وقتون بخیر من فرزانه هستم ۴۴ ساله تروئید دارم چند سال میشه ۲۵ سال الان ازمایشم باید از ۸۷ بالاتر نباشه ولی نزدیک به ۹۰۰ شده بی حالی تهوع ضعف سردی توی دست و پا ضربان قلبم بالا میره کاش وزن ۱۰ کلیوی داشتم دکتر رفتم ولی توضیح بهم ندادن ممنون میشم بهم تو ضیح بدید

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/04/08 1:14 ق.ظ

  سلام من فرزانه هستم کم کاری و پر کاری ترو ئید دارم فقط میدونم که باید ازمایشم ۸۷ اخرش باشه تو ازمایش نزدیک به ۹۰۰ شده دارو ی لوو تیروکسین میخورم هر روز دکتری که رفتم برام توضیح ندادن که یعنی چی و باید چه کار کنم
  پریودیم قبلا در ماه ۲ یا ۳ بار بوده الان ۲ و ۳ ماه میشه سر تاریخ دقیق میشم ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
 • سلام من تیروئید پرکار دارم چرا شکمم کار نمیکنه چون تیروئید دارم

  پاسخ
 • من پرکاری تیروید دارم ودوست دارم ازداروهای گیاهی استفاده کنم ایا داروی گیاهی وجودداره؟

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/01/19 10:15 ق.ظ

  سلام برای تروییدپرکارازچه موادغذایی پرهیز کنیم؟

  پاسخ
 • سلام خسته نباشین من خانم ۳۰ ساله هستم نزدیک یک سال بود تیروییدم پر کار بود دارو می‌خوردم ۲ ماه پیش دکترم گفت دارو نخورم چون بهتر شدم تازگیا باز علایم تیرویید پرکار دارم ممکن هست به این زودی تیروییدم برگرده ممنون میشم اگه جواب بدین

  پاسخ
 • سلام من مدتی هست که احساس میکنم چیزی داخل گلوم هست وسینه دردهم دارم آزمایش معده دادم گفتن میکروب معده داری دارومصرف کردم ولی بازم همون طورهستم دلیلش چی هست

  پاسخ
 • سلام
  حدود یک ماه پیش خانمم آزمایش چکاب کامل داده که آزمایش تیروئید که اعداد زیر رو نشون داده
  T3 H242.04 76_221
  TSH L.005 .5_5.5
  و قابل ذکر هست بهترین آزمایشگاه استان مازندران چکاب شده و یک ماه بعد هم که تاریخش دیروز بوده باز در همان آزمایشگاه آزمایش تخصص تیروئید انجام داد خانمم که غیر طبیعی بوده که اعداد زیر را نشان داده
  Ts uptake 24 25_35
  T3 88.27 76_221
  Tsh H55.522 .5_5.5
  ودکتر تخصصی غدد هم تا اردیبهشت سال بعد همه جایه مازندران نوبتشون پره و پزشک عمومی هم سونوگرافی نوشته ه قرار هست هفته بعد انجام بشه

  پاسخ
 • سلام من دوسال هست مشکل تیروئید دارم موقعی ای که اعصبی میشم خیلی اذیت میکنه میخواستم بدونم اگه عمل بشم مشکلی نداره

  پاسخ
 • ناشناس
  1400/10/16 4:14 ب.ظ

  سلام من تیروید پرکار دارم خیلی لاغر شدم اصلااشتها ندارم چیکار کنم لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
 • وقتی همه جواب میگیرند که به دکتر غدد مراجعه کنید دیگه فک کنم نوشتن بیماری دلیلی نداره خودم به دکتر غدد مراجعه میکنم

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر من خیلی گلوم درد میگیرع تپش قلبم بعضی وقتا شدید بعضی وقتا ضعیف میزنه زود عصبی میشم بدنم خیلی ضعیف هستش نمیدونم علتش چیع دوستان میشع علتش بگین

  پاسخ
 • معصومه
  1400/10/10 0:51 ق.ظ

  سلام خسته نباشی نن ممانم تیروئددارم الان چندین ک داخل گلوش درد میکنه و تنفس براش سخت شده چی میتونه باشه

  پاسخ
 • ناشناس
  1400/10/08 3:18 ق.ظ

  سلام من چندماه هست احساس میکنم توی گلوم چیزی هست آزمایش دادم تیروئیدنبوده چیکارکنم هنوزخوب نشدم

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید من تیروعی کم کار دارم آیا واسه بارداری باعث نازایی میشود

  پاسخ
 • سلام من پرکاری تیروئید دارم به پزشک مراجعه کردم داروی متی مازول رو دادن من به مدت ۲۰ روز روزی ۶ عدد مصرف کردم بعدش شروع به خارش و کهیر زدن کردم به پزشک اطلاع دادم گفتن داروی پروپیل تیو اوراسیل مصرف کنم روزی ۴ عدد الان ۴ روزه دارم مصرف میکنم ولی هنوز خارش و کهیر دارم الان چه کاری باید انجام بدهم ؟؟

  پاسخ
 • سلام من چند هفته هست که بشدت تحملم نسبت به گرما کم شده و بدنم گرمه شدیدا .همچنین سوزش و داغی کف دست وپا و گوش و سر دارم.tsh=6وبقیه هرمونهای تیرویید نرمال بودن میتونه علتش تیرو یید کم کار باشه؟

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید من مدتی هست سرفه های مکرردارم سونوگرافی کردم ۳ تا ندول هایپواکو دردولوب رویت شددرلوله راست به ابعاده۳ونیم در۵م م ودرلوب چپ ۵در۱۰ م م و۴در۹م م ارزون فوقانی رویت شده میشه بیشتر راهنمایی کنید ممنون

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  من یک ماه عمل کردم دوتا ندول داشتم ک تیرویید باندولها برداشتن
  یک ماه لوتروکسین نمیخورم
  نتیجه tsh بهم دادن ۱۹۰ بوده
  چکار کنم یکم غیر طبیعی نیست

  پاسخ
  • سلام. به متخصص غدد مراجعه کنید دارو بگیرید.

   پاسخ
   • سلام من بیماری پوستی پیسی دارم که دقیقا روی غده تیروئید و کمی اطراف اون هست، البته جای دیگر بدنم هم نشانه های کمی داره ، و پزشک طب سنتی برای درمان بیماری پوستی گفته روغن سیاهدانه بمال و الان من کمی تپش قلب و اضطراب و بیخوابی دارم ، میخواستم بدونم تیروئید من داره پرکار میشه و اینکه بیماری پوستی من روی گلوم ربطی به تیروئید داره ؟؟

    پاسخ
 • سلام خسته نباشید.من یکساله که کم کاری تیروئیددارم ودارومصرف میکنم.وخاستگاری دارم که احتمال داره پرکاری تیروئیدداشته باشه چون داخل خانواده افرادی رودارن که سابقه ی تیروئیدداشته باشن.میخواستم بدونم اگه هم من داشته باشم وهم اون چی میشه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  پاسخ
 • ناشناس
  1400/09/20 8:30 ب.ظ

  سلام من گلوم درد میکنه و احساس خفگی دارم، پشت گردنم هم درد میکنه، لاغر هم شدم یهویی، آیا مشکل تیروئید دارم، پرکار یا کم کاره؟ ممنونم

  پاسخ
 • سلام
  Tsh =24
  دچار کم کاری تیرویید هستم
  با t3 و t4نرمال
  میزان مصرف تیروکسین چقد باید باشه
  ممنونم

  پاسخ
 • کریمیان
  1400/09/11 3:49 ب.ظ

  سلام جناب دکتر مرسی از توضیحاتتون بنده جمال کریمیان ۲۴ سالمه و یک سالی دچار ریزش مو شدید و در کف سر خودم خارش و درد شدید احساس میکنم اشتها و وزنم خیلی کم شده بدنم ضعیف شده عصبی میشم زود زیر چشمام سیاه و چشمام کن سو شدن تیروئید پر کار هست یا کم کار

  پاسخ
 • hashmybanw@gmail.com
  1400/09/04 10:03 ب.ظ

  سلام و خسته نیاشید.من دوران بارداریم تیرویید پرکار خیلی ضعیف داشتم ک خوب شد.الان بشدت لاغر شدم ضعف دارم دستام لرزش دارن استرس دارم و ضربان دقلبم خیلی نامنظمه بشدت تند میزنه و گاهی انگار گیر میکنه الان تیرویید پرکار دارم؟و چقد اوضاعش خرابه؟

  پاسخ
 • سلام جناب دکتر.آیا کمبود کربنات لیتیم در بدن رابطه‌ مستقیم با مشکل پرکاری تیروئید دارد. ممنون میشم پاسخ بدید آقای دکتر. خدا قوت

  پاسخ
 • ناشناس
  1400/08/27 7:23 ب.ظ

  سلام آقای دکتر من الن پنج سال قرص خوردم ۵ماه ک ید درمانی کردم بعد از اون دکتر روزی یک قرص تجویز کرد از اون ب بعد آزمایش ندادم الن دوماه از هر طرف گلوم غده ام بیرون میزنه و فشارمم بالا اس
  چیکار باید بکنم میشه زود ج بدین

  پاسخ
 • با عرض سلام و احترام جناب دکتر حجت ابراهیمی نیک
  جواب آزمایش TSH : 0.001
  هیچ کدام از علائم پرکاری تیرویید ندارم، جز کاهش ۳ کیلو وزن ، آیا بدون مراجعه به دکتر میتونم قرص متی مازول ۵ مصرف کنم ، چون حدود ۱۰ سال پیش همین پرکاری رو داشتم و با دارو بهبود یافت
  ضمن اینک داروهای قلبی مصرف میکنم .: کنکور ،دیگوکسین،آتروواستاتین،آپیکسابان،آملودوپین،فورزماید، والسارتان،، (( الپرازولام ۰.۵ شبی نصف ))

  پاسخ
 • سلام اقای دختر من خلیلی هستم
  ازمایش دادم جواب T.S.H نرمال هست درد دارم ممنون میشم جوابم و بگین🌺

  پاسخ
 • ناشناس
  1400/05/10 5:13 ب.ظ

  سلام خسته نباشین ببخشین ایاتیروییددرکودکان قابل درمان است

  پاسخ
 • سلام
  من تیروئید پر کار داشتم هر چند وقت یه بار به دکتر مراجع میکردم و آزمایش میدادم تا اینکه دکترم دارومو قطع کرد الان مدت سه روز گلو درد شدید دارم حتی بزاغ دهانم نمیتونم قورت بدهم و خیلی میخوابم آیا این علائم خطر داره

  پاسخ
 • پرسشگر
  1400/03/31 2:41 ق.ظ

  درود. من پرکاری تیروئید دارم و قرص متی مازول ۵ میخورم. میوپاتی ناشی از هایپرتیروئیدی درمان دیگه ای جز کنترل یا بهبودی کامل پرکاری تیرویید داره؟ وقتی دچار استرس و اضطراب شدید میشم و خیلی شدید حرص میخورم و عصبی میشم عضلاتم شل میشن این ارتباطی با پرکاری تیروئید و افزایش ترشح هورمون تیروکسین داره ؟ سپاس

  پاسخ
 • فرشادبهزاد
  1400/03/12 0:49 ق.ظ

  سلام من دو سه ماهیه که تپش قلب دارم و دستام میلرزه و لاغر شدم هر جا رفتم گفتن استرسه ولی رفتم دکتر مغز و اعصاب که واسم ۱۶ تا ازمایش خون نوشت که امروز جوابشو گرفتم و متاسفانه S.G.O.T وS.G.P.T وAlkaline خونم از حد نرمال بالابود و فقط tsh من ۰.۲۶ شده که پایینه مشکل من چیه چیکا کنم کدوم متخصص برم ممنونم که ج بدین

  پاسخ
 • سلام من چهارسال پیش پرکاری تیروئید داشتم بامصرف دارو دوماه بعدازمایش دادم خوب شدم اما پنج کیلو وزنم کم شد ک تا حالا هرچی میخورم هرکارمیکنم وزنم ب قبل برنمیگرده چ کنم؟

  پاسخ
 • ایا علائم تیورئید اینه گرفته شدن گلو با خوردن فلفل نمک و غذای تند من الان ۲۰ ساله در کیرم ولی نمی دونم تیروئید یا نه ولی بازم وقتی غذا می خورم گیر میکنه وسط گلوم خدا نگهدار

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  من حدودا یک ماهی هست احساس میکنم چیزی تو گلوم گیر کرده؛احساس خفگی میکنم؛موقع خوابیدن و درحالت عادی خیلی اذیت میشم میشه راهنمایی کنید که مشکل چیه

  پاسخ
 • سلام و درود
  من ۲ سال درگیر پرکاری هستم اسکن هسته ای و همینطور ۱۵ سی سی ید رادیواکتیو دریافت کردم هفته پیش .
  چند درصد ممکنه برطرف کنه و ب مرحله جراحی نشه.
  بیشتر مشکلات پرکاری رو هم دارم متاسفانه.

  پاسخ
 • افسانه
  1399/09/23 10:47 ق.ظ

  من حدودیکماهه سرساعت شیش صبح بإعلایم إسهال استفراغ تپش قلب ١٠٣بی قراری وگریه بیدارمیشم هرچی بیدارترمیشم علایم کمترمیشه خواب ندارم طب یکماه پنج کیلووزن کم کردم

  پاسخ
 • سلام دخترم پرکاری تیروئیدداره خیلی شکم دردشدیدداره همراه سردردومیگه قلبم دردمیکنه دوهفته پیش آزمایش ازش گرفتیم ومتوجه شدیم که پرکاری تیروئیدباسیستم بدنش ضعیفه حالادکترش مطبشو به خاطربیماری کرونابست ونمیدونم دخترموکجاببرم خیلی دردمیکنه ازبس مسکن خوردحالت تهوع بهش دست میده میشه منوراهنمایی کنید

  پاسخ
 • سلام من دوسال پیش ازمایش تیروییددادم گفتن استعدادپرکاری تیرویید داری الانم حالم خیلی ترشده هیچ دارویی استفاده نمیکنم بنظرشمابایدچیکارکنم

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   مسلما اولین کار برای شما تماس با یکی از همکاران محترم غدد و بعد آزمایش برای تعین وضعیت است

   پاسخ
 • امید گیتی ملکی
  1399/03/06 12:49 ب.ظ

  سلام ودرود،مدت ۳ ماه حالت رعشه و تشنج در کل بدن و ضربان شدید قلب بهمراه پرش عضلات نواحی مختلف بدن داشتم و دارم،به پزشک عمومی مراجعه کردم و تیرویید پرکار تشخیص داده شد TSH 1,26 ulUوfree T4 4.17 ngdl وبرای اینجانب قرص متی مازول تجویز کردند،البته سطح free T4خیلی بالا بوده ولی باوجود این با مشورت با دیگر دکتران غدد بمن‌گفته شده که این‌تیرویید پرکار نیست چون TSH نرمال می‌باشد و نیاز به آزمایش مجدد هست.و‌ممکن است اشتباه آزمایشگاه نیز وجود داشته باشد.اینجانب علائم لاغری و یا احساس تعرق و گرما و لرز در دست ندارم.و در سونوگرافی هم چیزی رویت نشده.

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   اگر در آزمایش خون شما مجدد پرکاری تیروئید مطرح شد یک اسکن هسته ای انجام دهید تا تکلیف پرکاری مشخص شود که مرتبط با یک ندول پرکار هست و یا مربوط به کل تیروئید و بیماری گریوز تا مسیر درمانی مشخص شود

   پاسخ
 • سلام من چندوقتیه که کاملا علائم پرکاری تیروئید رو دارم واینو ازاینترنت فهمیدم ولی هنوز به دکتر نرفتم وقعا اگه نرم ممکنه خطرناک باشه؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   بله پرکاری تیروئید یک بیماری است که در مواردی می تواند خطرناک باشد بنابراین برای تشخیص و درمان اقدام کنید

   پاسخ
 • سلام‌من ۲۳ سال سن دارم بعد از کرونا و این اتفاقا احساس استرس دارم و بدنم داغ و سرد میشه علائم پرکاری رو هم تا حدودی دارم ولی آزمایش T3 T4 TsH کاملا طبیعی بودش رفتم پیش فوق غدد سلن پلاس تجویز کرد گفت ۳ ماه بعد دوباره Tsh و anti TPo آنتی بادی و یه آزمایش دیگ باید بدی مگه وقتی T3 T4 TsH طبیعی باشه باز ممکنه مشکل داشته باشم؟ ممنون میشم جوابگو باشین

  پاسخ
 • سلام چند وقتی است هم تیرویید کم کاروپرکارم به هم ریخته وتولید سم در بدنم می کند ودچارتنگی نفس شدید ولرزش می شوم باید چه کار کنم

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   در این مورد بایست به همکاران غدد مراجعه کنید تا در صورتی که دچار پرکاری یا کم کاری تیروئید هستید و بر اساس علائمی که دارید تصمیم گیری شود و اگر نیاز به دارو بود برایتان تجویز شود

   پاسخ
 • ریحانه
  1399/02/17 0:04 ق.ظ

  با سلام دختری ۱۹ساله هستم که بدنم بیش از حد تعرق میکنه و احساس گرگرفتگی دارم و تقریبا یه سالی هست که وزن بدنم به شدت کاهش پیدا کرده و چشامم همیشه میسوزه قبلنا آزمایش تیرئید دادم و همه چیم نرمال بود آیا ممکنه یهو تغییر کنه و پرکار بشه؟دوباره باید آزمایش بدم؟

  پاسخ
 • سلام تیروییدپرکار باعث سردرد هم میشد من آزمایش دادم تیرویید پرکار دارم سرو خیلی شدیدا درد میکنه مخصوصا شبها موقع خواب

  پاسخ
 • فاطمه صفائی
  1399/02/15 6:03 ق.ظ

  با سلام من درد خیلی شدیدی در ناحیه گلو وگردن داشتم به شکلی که حتی نمیتونم خمیازه بکشم نزد دکتر رفتم و گفت که تیرویید پرکار داری به من دارو داد اما فقط یک هفته اثر داشت و دوباره درد وتب ودرد عضلانی به سراغم اومد من حدود دوماه پیش پنومونی کرده بودم و بعد از خوب شدن دچار این درد شدیدشدم

  پاسخ
 • باسلام،دختری هستم که به مدت دوسال احساس گرمای خیلی زیاد وسوزش در بدن دارم کاهش وزن شدید پیدا کردم،تواین مدت چند باری آزمایش تیرویید ووکامل دادم مشکلی نبود،لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   اگر آزمایشات تیروئید شما نرمال است باید با مراجعه به پزشک به دنبال دلایل دیگری برای لاغریتان و این سوزش باشید
   موفق باشید

   پاسخ
 • علی اکبراخگری
  1399/02/08 11:01 ب.ظ

  سلام .بنده الان حدود ۴۳ ،سال است که کم کاری تیرئید دارم چند روز جلوتر آزمایش دادم خیلی پائین بود دکتر قلب گفت روزی ۲تا قرص بخور.حال آیا لازم است.به متخصص مراجعه کنم.باتشکر

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   برای کم کاری تیروئید باید دوره ای و حتما تحت نظر پزشک باشین چون سطح هورمون مورد نیاز شما با توجه به عملکرد فعلی غده سنجیده می شه بنابراین حتما به همکاران غدد مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام من هفت ماه پیش آزمایش tshدادم و اندازه اش ۰.۳۴ بود در ضمن من هیچ کدام از علامت های پرکاری را ندارم حال چند روزی است که متوجه بارداری شده ام و استرس فراوانی برای جنین دارم لطفا راهنمایی کنید آیا امکان دارد تیروئید پرکار داشته باشم و هیچ علامتی نداشته باشم؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   این سوالی نیست که بتوان بدون بررسی پاسخ داد و از آن گذشت زیرا در دوران بارداری حساسیت بسیار بالایی برای جنین و مادر از نظر تیروئید هست حتما با همکار غدد و زنان و زایمان صحبت کنید

   پاسخ
 • آناهید
  1399/01/23 8:58 ق.ظ

  سلام من ۲۹ ساله هستم تک کلیه ای هستم بالای یک سال بود که وزن کم کردم وهمیشه خستم چند ماه پیش قفسه سینه درد شدید وگرفتگی رگ قلب داشتم برای چکاپ کلیه که رفته بودم متوجه شدم پرکاری تیرئید دارم دکترم برا دارو داد قبل عید
  داروم تموم شده بخاطر کرونا نتونستم برم دکتر الان دوباره درد قلب واحساس خفگی دارم چند ماهی هم حدسه وابریزش بینی دارم این مشکل ربطی به تیرئید دارد لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
 • باسلام،چندین‌ساله‌تیروئیدم‌کم‌کاربود،طی‌روزای‌اخیرعلایم‌پرکاری‌رودارم‌آزمایشمم‌اینونشون‌میده،دکترم‌نیست‌وبخاطرشرایط‌جامعه‌درروزای‌کرونایی‌‌دکترمتخصص‌غددنیست‌من‌چیکاربایدبکنم؟

  پاسخ
 • مهسا اسلامی
  1398/12/23 5:58 ب.ظ

  سلام‌ من به تشخیص پزشک سونو گردن دادم و مشکوک به پرکاری تیروئید هستم، هم پزشک خودم و هم پزشکی که ازم سونو گرفتن گفتن که لازمه نمونه برداری انجام بشه، اما من شنیدم که انجام نمونه برداری از تیروئید کار درستی نیست و ممکنه بعدها مشکل ایجاد کنه.میخواستم ببینم این موضوع درسته؟ و ایا نمونه برداری کار درستی هست یا خیر؟

  پاسخ
 • باسلام و ادب و احترام خدمت شما خانوم در دوران بارداری طبق آزمایشات انجام داده قرص برای او تجویز کرده بودن یک ماه قرص کامل می خورد یک ماه نصف قرص هرماه آزمایش خون انجام می داد۲ماه مانده بود زمان زایمان ما به بیمارستان آرش رفتیم متخص غدد گفت چرا شما قرص مصرف میکنید شما بایدتیروید تون عمل بکنید آدرس دکتری شما پیش رفتید بدید این دارو برای بچه خطرناک است ما پیش دکتر قبلی رفتیم گفت کار من درسته او اشتباه می کنه بچمون بدنیا اومد بعداز یک سال تا یکسال نیم دیدیم که حرف نمی زنه پیش متخصص کودکان رفتیم گفت دیر و نمیشه رفتیم پیش فوق تخصص مغز و اعصاب گفت یک سری اختلاف مغزی داره یه قسمت های از مغز خوب رشد نکرده یک سری دارو مصرف کنه خوب میشه الان قریب ۲سال است دارو مصرف میکنه این عوارض ممکن از پرکاری یا کم کاری تیروئید باشه یا از اشتباه دکتر،چون متخصص غدد گفت بعدا زیانشو می‌بینید صحبت کردنش خیلی کم در حد بابا مامان،بیا بریم؟ شمارش اعداد ،تکراری،کلمات ناقص،لطفا ما را راهنمایی کنید رحمتی راد هستم

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  من آقای ۳۳ساله هستم که همه علایم تیرویید پرکار رو دارم آیا باقرص درمان میشه ؟شبها خیلی احساس خفگی میکنم ووزن م خیلی پایین اومده

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/12/09 5:23 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   ابتداعا باید علت پرکاری تیروئید در شما مشخص و بعد از آن برای روند درمان تصمیم گیری شود، در مواردی دارو و در مواردی درمانهایی مانند آر اف، جراحی ، یدرادیواکتیو و … به کار گرفته می شود

   پاسخ
 • با سلام و عرض ادب و احترام مادرم توریید داشت ولی رفت دکتر و داور داد ولی خوب نشد این دو ساله چکار بکنه ممنونم اگه بگید.

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/11/15 9:39 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   لطفا شرح حال و مشکل مادرتون رو به شکل واضح بیان کنید و مدارک پزشکی ایشون رو به پیج اینستاگرام ما ارسال کنید

   پاسخ
 • سلام منم پرکاری تیرویید دارم موثرترین راه تداوی ش کدومه؟

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  سطح tsh من ۱۶ بود و چند ماه قرص لووکسین مصرف کردم
  الان نتیجه آزمایش این هست :
  Tsh: 1.9
  T3: 1.8
  T4: 13.4
  که دوتای اولی رو نرمال و آخری رو بالا زده

  باید به خوردن قرص ها ادامه بدم ؟
  روزی نصف قرص میخورم و ۲۲ سالمه

  پاسخ
 • سلام جناب دکتر ، من مشکل پرکاری تیروئید داشتم و دارو مصرف می کردم چون عوارض پرکاری تیروئید اذیتم می کرد، تا چند وقت پیش که رفتم دکتر و آزمایش دادم گفتن تیروئیدت کم کار شده و داروی هورمونی تجویز کردن ، می خوام بدونم با سابقه پر کاری ممکنه دوباره تیروئیدم پر کار بشه ، خیلی اذیت می شم

  پاسخ
 • سلام من همیشه احساس گرما میکنم حتی هوا سرد که میشه سرما رو احساس نمیکنم شدید ،تپش قلبم گاها میگیرم و شبا نمیتونم بخوابم اکثر وقتا کسل و خستم وزنمم کمه ایا این میتونه از پرکاری تیروئید باشه؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   این علائم می تواند مرتبط باشد ولیکن شما بایست یک آزمایش تیروئید t3، T4 و tsh بدهید تا مشخص شود که مشکلی وجود دارد یا خیر
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام من تقریبا ۲ ساله پرکاری تیرویید دارم و تحت درمانم،بعد از ۲ سال که به مرور دارو کم شده بود ۱ ماه دارو رو دکترم کاملا قطع کرد و الان به شدت تیروییدم فعال شده و جواب آزمایشم مثل روز اولشه دلیلش چیه؟ آیا خوب میشم؟ مشکلی واسم پیش نمیاد؟ چرا یهو برگشت اسکن هم گرفتم گفتن خیلی کم گواتر دارم

  پاسخ
 • سلام یکی از اقوام مان قصد ازدواج با پسر عمویش را دارد که پسر عمویش دچار کم خونی هست و خودش هم تازه متوجه شده تیروئید کم کار داره ایا اگه ازدواج کنند دچار مشکل می شوند؟

  پاسخ
 • سلام
  من یک دختر ۱۸ ساله دارم که پرکاری تیروئید داره و دکتر گفتن تو سونوگرافی یک ندول ۶ میلیمتری دیده شده ولی نمی دونم می تونه به این ربط داشته باشه یا نه؟ عوارض پرکاری تیروئید رو خوندم این عوارض تو سن مختلف فرقی نداره؟

  پاسخ
 • با سلام و ادب من یه آقای ۳۸ ساله هستم که نودول تیروئید دارم سونوگرافی گفته در حدود ۴ میلی متره با توجه به علائمی که دارم احساس میکنم تیروئیدم پر کار شده میخواستم ببینم می تونه ربطی به این داشته باشه یا نه و اینکه درمان پر کاری تیروئید هم به روش RF انجام میشه یا نه ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز؛
   معمولا پرکاری تیروئید ربطی به ندول ۴ میلی متری ندارد و این اندازه ندول از نظر کلینیکی اهمیت بالینی ندارد، بهتر است سونوگرافی پیگیری داشته باشید و برای درمان پرکاری تیروئید هم با همکاران غدد در ارتباط باشید و دارو دریافت کنید
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام من ۳۰ سال دارم وحدود۲سال مشکل پرکاری تیروئیددارم.دارومصرف نمیکنم.چون بهم نساخته چکارکنم؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   شما می توانید بسته به اینکه نوع پرکاری شما چه موردی هست و آدنوم توکسیک دارید یا خیر از روشهای جراحی، یدتراپی و یا آر اف استفاده کنید چون کلا پرکاری تیروئید مشکلات ثانویه ای را برای بیمار ایجاد می کند و حتما بایست درمان شود چه به روش دارویی چه با روش های دیگر
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام .۴۲ سال سن دارم و حدود ۵ سال هست که دچار کم کاری تیرویید(هاشیموتو) هستم و لووتیروکسین مصرف میکنم.در آخرین آزمایشم tsh حدود ۰.۱ بود ودر result آزمایش نوشته بود در این رنج هایپر تیرویید هست.پزشک غدد فقط دوز یک روز در هفته لووتیروکسن رونصف کرد و گفت بقیه رو به همون صورت هرروز یکعدد ناشتا ادامه بدم. Anti tpo حدود ۴۴۰ بود. به نظر شما نظر پزشک در مورد دوز دارو درست هست؟ در ضمن بلع غذا کمی سخت شده و مشکلات ریز و درشت دیگه ای هم دیده میشه.آیا اینها مربوط به این مشکل هست؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز؛
   طبق نظر پزشک غددتون که درست هم هست داروتون رو ادامه بدین و شش هفته بعد مجدد آزمایش تیروئید بدهید تا زمانی که tsh تان در حد نرمال برسد
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام من گلو درد داشتم آزمایش تیروئید دادم و سطح tsh 16 بود دکتر گفت روزی نصف قرص لوکسین بخورم ولی تو این چند ماه که میخورم گلو دردم خوب نشده و حتی دردش بیشتر از قبل شده مگه این قرص درمان نمیکنه؟؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز؛
   عدد ۱۶ در tsh مربوط به کمکاری تیروئید می باشد و ممکن است با درد گلوی شما ارتباطی نداشته و ممکن است این درد علت دیگری داشته باشد که بایست بیشتر بررسی شود، این دارو برای کمکاری شما تجویز شده است
   موفق باشید

   پاسخ
 • عباس بابائی
  1398/08/15 11:37 ب.ظ

  سلام ودرود خدمت اساتید دکتر مجرب تیراد.مردی ۴۹ ساله هستم که مشکل اشتها و کاهش وزن دارم با قد ۱۶۷وزن من ۴۶کیلوگرم میباشد هم چنین دچار تاری دید در بعضی مواقع و درد پاشنه پا وزانو در هنگام بیدار شدن از خواب می باشم انگشتان دو دستم چند ماهی است که درد خفیفی دارد اکثرا کسل وبی حال بوده وخواب زیاد وسنگینی دارم ناخنهایم شکننده بوده وپوست دستهایم خشک وگاهی ترک میخورد هم چنین دچار پسوریازیس بر اثر خوردن تخم مرغ میشوم هم چنین میل جنسی کمی دارم خواهشمند است با توجه به علایم بفرمایید دچار کم کاری تیروئید یا کم خونی یا واریس عضلات ویا بیماری دیگری می باشم.خواهشمندم مرا راهنمایی بفرمایید.با سپاس

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز؛
   برای بررسی این مسئله لازم هست که به همکاران غدد مراجعه بفرمائید و تحت نظارت یک آزمایش خون انجام دهید
   موفق باشید

   پاسخ
   • سلام ودرود.همانطور که فرمودید ازمایش دادم وبه چند دکتر مراجعه نمودم یک تشخیص ندول غده تیروئید بود که باید خدمت برسم برای نمونه گیری واینترنتی ازشما نوبت گرفتم ویک تشخیص واریس مفاصل تشخیص داده شد منتها هیچ دارویی مصرف نکردم تا خدمت شما برسم منتها درد انگشتان دو دست ودوزانو و پاشنه های پایم در مخصوصا صبح خیلی اذیتم میکند لطفا بفرمایید تا مشخص شدن ندول تیروئید دارویی مصرف کنم یا خیر.با سپاس

    پاسخ
    • عباس بابائی
     1398/08/18 3:45 ق.ظ

     سلام ودرود.کاهش وزن واز دست دادن اشتها مربوط به کمکاری تیروئید می باشد یا پرکاری چون علائم دیگر پرکاری تیروئید را ندارم.ممنون

     پاسخ
 • سلام دکتر جان…امکانش هست ی دارو خوبی واسه درمان تیرویید پرکار بفرمایین؟؟؟

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/08/12 9:08 ق.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   هر بیماری بسته به شرایط خودش دارو یا پروسیجر پزشکی دریافت می کند بنابراین بهترین حالت مراجعه به همکاران غددجهت بررسی و دریافت داروی خودتان و دوز خودتان زیر نظر پزشک است
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام
  من خیلی بیحالم و شدیدا احساس ضعف میکنم حتی انرژی حرف زدن هم ندارم … دست و پام عرق میکنه تب و لرز دارم تپش قلب و تنگی نفس هم دارم
  دکترم رفتم داروی اعصاب داده خوب نمیشم

  پاسخ
 • مرسل رئوفی
  1398/08/09 12:10 ب.ظ

  باعرض سلام خسته نباشید مامانم تقریبا دوماه شد که آب را درست نمیتواند قورت بدهد آیا علایم اش تیروئیدبوده بوده میتواند لطفابرایم معلومات بدهید ممنون.

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز؛
   معمولا مشکلات تیروئید تا این حد اختلال بلع ایجاد نمی کنن و برای جامدات بیمار با مشکل رو به رو می شن، ایشون احتمالا علت دیگری دارن
   موفق باشین

   پاسخ
 • مرسل رئوفی
  1398/08/09 12:04 ب.ظ

  آیامیتوانم اینجا سوالم را ارایه دهم

  پاسخ
 • سلام آیا ریزش مو هم از علائم پرکاری تیروئید است؟

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/08/09 1:56 ب.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   بله می تواند چنین علامتی داشته باشد، نازکی و شکنندگی مو از جمله علائم این بیماری است
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام
  وقتتون بخیر
  آیا حالت تهوع هم میتونه از عوارض مشکلات تیروئید باشه؟ من علاوه بر این عوارض که در مطلب شما گفته شده دائما حالت تهوع دارم.

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز؛
   این مشکل جزء عوارض شایع نیست ولی از جمله موارد نادر هست مخصوصا در پرکاری تیروئید و در موارد التهابی، حتما برای آزمایش تیروئید اقدام کنید تا مطمئن شوید که مشکل تیروئید دارید یا خیر
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من آزمایش دادم t4 از حد رنجش چند دهم بالا بود به دکتر متخصص داخلی مراجعه کردم میگه این خطا آزمایشگاهیست ولی من علائم تپش قلب و خارش بدن و حالت سرگیجه و دست و پام سرد و لرز در بدن پاهام تا حدودی عرق میکنه با تشکر

  پاسخ
 • سلام ازمایش من tsh8وt4و t3نرمال بود.یه ماه قرص لووتیروکسین هرروز خوردم ازمایش دادمtsh0/81شد.یه هفته ست ک هرروز نصف قرص میخورم تپش قلب گرفتم.میخاسم بدونم چیکارکنم؟

  پاسخ
 • کشاورز
  1398/07/22 1:31 ب.ظ

  سلام آقای دکترعزیز آزمایش دادم TSH.3.93 تیروئیدم بدتر شده ؟

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/07/22 2:02 ب.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   ما سوابقی از شما نداریم که بهتر و بدتر شدن آن را بررسی کنیم
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام من ۳۰ سالمه تیرویید پرکار دارم تاز گی ها سوزش چشم سستی عظلات و خستگی و سردرد های شدید دارم بدتر شدم یا مشکلم چیز دیگه ای ؟

  پاسخ
 • سلام من تیروئید م کم کار بود به دستور دکتر روزی دو عدد قرص لووتیروکسین ایرانی خوردم حالا که آزمایش دادم پر کار شده چکار کنم ؟ آیا به خوردن قرص لووتیروکسین ادامه بدم ؟ روزی یک قرص بخورم خوبه ؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز، شما با توجه به اختلالی که ذکر می کنید دوز داروتان را باید کم کنید ولی این کار بهتره تحت نظر همکار غدد انجام بشه چون ما آزمایشات شما رو ندیدیم و همینطور خود شما معاینه نشدین توسط مرکز بنابراین نمی توانیم به شما بگوئیم چه دوزی را مصرف کنید

   پاسخ
 • سلام من دستام و گردنم به شدت میلرزه و فقط میخوام تحرک کنم و اشتهامم خوب است و اضطراب هم دارم ممکنه من تیروئد پرکار داشته باشم ؟ چون خانواده هم تیروئید دارن و چیکار کنم که خوب بشم

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز؛
   شما بهتر هست یک آزمایش تیروئید داشته باشید تا از عملکرد آن اطمینان پیدا کنید و متوجه شوید آیا این مربوط به تیروئید شماست یا خیر، زیرا تشخیص تنها با علائم نمی تواند قطعی باشد ولی این علائم می تواند مرتبط باشد
   موفق و شاد باشید

   پاسخ
 • سلام , من استرس ام زیاد شده و کف دست , پاهام , زیر بغل و پیشانی ام عرق می کنه و کف دستم خیلی خیس هست.
  البته چند سال پیش آزمایش تیروئید داده بودم ظاهرا نداشتم , امکان داره حتی اگر تو خانواده نداشته باشیم تیروئیدم یهو پر کار شده باشه ؟
  یا البته شاید بخاطر افسردگی و استرس پانیک باشه. کم و بیش آلپرازولام مصرف میکنم
  ممنون

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/07/10 8:21 ق.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   بهتر هست تا شما یک آزمایش مجدد تیروئید داشته باشید تا تشخیص شما مشخص شود؛
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام من تیروئید دارم ولی دست ها و پاهای من خیلی عرق میکنن ایا این مربوط به تیروئید میشه

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/07/08 5:41 ب.ظ

   سلام دوست عزیز؛ سوالتون رو بهتر مطرح کنید تا بتونم راهنمایی کنم، پرکاری، کمکاری، گواتر و یا …؟
   موفق باشین

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر ببخشید ما مراجعه کردیم به پزشک برای مشکل تیروئید چند وقت پیش جواب ازمایش و غیره گفته بوده که تیروئید پر کاره ولی چند روز پیش که دوباره ازمایش دادیم پزشک متخصص گفت که دیگه پرکار نیس میخواستم بدونم یعنی چه مشکلی هست یا خیر

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز؛ تغییر عملکرد هورمونهای تیروئید یک پدیده معموله ، ممکنه بیمار پرکار بوده نرمال شود یا کم کار بوده و پرکار شود و با آزمایش خون مشخص میشه و بر اساس اون پزشک غدد تصمیم می گیره و برای شما هم این پیش آمد و خدا را شکر الان مشکل شما نیست و نیازی به اقدام خاص وجود نداره
   موفق و شاد باشین

   پاسخ
   • ولی دکتر گفته که باید نمونه برداری شه تا ببینن بدخیمِ یا خوشخیم … یعنی اگه نمونه برداری نکنیم اتفاق خاصی میوفته ؟!!

    پاسخ
    • موسسه تیراد
     1398/07/07 10:00 ق.ظ

     سلام، منظور شما توده یا ندول هست که نمونه برداری بشه، چون صحبتی از توده و ندول در سوالتون نبود؟ اگر این مسئله هست سونوگرافی یا مدارکتون رو به آی دی اینستاگرام tiradsono ارسال کنین

     پاسخ
   • سلام وقتتون بخیر ببخشید من آزمایش دادم تیروئید نشون داده آیا تیروئید آدمو چاق میکنه

    پاسخ
    • موسسه تیراد
     1398/07/26 1:02 ق.ظ

     سلام دوست عزیز؛
     بله کم کاری تیروئید می تواند باعث چاقی و افزایش وزن شود
     موفق باشید

     پاسخ
 • من ازمایش دادم و تیروئیدم ۱۲.۵ . یعنی پرکاره ؟

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/07/03 8:31 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   لطفا جوابتون رو به آی دی اینستاگرام موسسه tiradsono ارسال کنید

   پاسخ
 • سلام
  من ضربان نامنظم قلب دارم و زود خسته میشم وزن من‌خیلی کاهش پیدا کرده
  ممکنه تیروئید باشه؟؟؟؟؟
  من هفده سالمه.

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز؛
   چنین موضوعی نیاز به آزمایشات بررسی عملکرد تیروئید هست، آزمایشات tsh، t4، t3
   موفق و شاد باشین

   پاسخ
   • سلام من ۱ماه پیش ازمایش دادم تیرویید بالای ۱۰۰بود روزی یکی و نصف قرص میخوردم الان ازمایش دادم شده بود ۳دهم امکان هست تو ۱ماه اینقدر بیاد پایین

    پاسخ
 • با سلام و عرض خدا قوت;
  اگر کسی که پرکاری تیروئید دارد قرص لووتیروکسین استفاده کند چه اتفاقی می افتد?

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/07/01 3:07 ب.ظ

   سلام دوست عزیز ؛
   لطفا مقاله عوارض پرکاری تیروئید رو که در همین سایت هست مطالعه کنید
   موفق باشین

   پاسخ
 • با سلام
  می خواستم بدونم پرکاری غده تیروئید می تونه نشونه ای برای ندول تیروئید باشه؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز ،
   ندول می تونه پرکار باشه که باعث پرکاری تیروئید بشه که البته اغلب اینطوری نیست
   موفق و شاد باشین

   پاسخ
   • سلام ووقتبخیر
    دختر۱۲ساله دارم.آرامش نداره عصبی وپرازاسترس هست
    ب تازگی دچارتشنج شدتمام علایم مغزبررسی شدهیچگونه ایرادی وجودنداشت تااینکه متوجه تیروئیدپرکارشدیم
    تحت درمان فوق تخصص قرارگرفته
    البته چندروزی هست داروبادوزبالا هم مصرف میکنه
    دوباره تکرارتشنج داشت
    بنظرشما میتونه مشکلات تیروییدباعث تشنج بشه یااینکه بازم نیازبه بررسی بیشترمغزواعصاب داره
    سپاس ازشما

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.