5 بیماری خطرناک از انواع بیماری‌های تیروئید

انواع بیماری‌های تیروئید را بشناسید، بیماری تیروئید ممکن است خاموش باشد!

تیروئید یک غده پروانه‌ای شکل کوچک است که در جلوی حنجره واقع شده، این غده کوچک با تولید هورمون تیروئید بسیاری از رفتارهای بدن انسان را کنترل می‌کند. تولید کم هورمون تیروئید یا تولید بیش از حد آن می‌تواند اختلالات زیادی را در بدن به وجود بیاورد. بیماری‌های غده تیروئید از معمول‌ترین بیماری‌هایی است که افراد جامعه درگیر آن هستن. این بیماری‌ها بیشتر گریبانگیر خانم‌ها می‌شوند و به بیان دیگر خانم‌ها بیشتر از آقایان درگیر مشکلات تیروئید هستند. متاسفانه افراد زیادی هستند که با مشکلات تیروئید دست و پنجه نرم می‌کنند ولی تشخیص داده نشده‌اند، از این رو موسسه تصویربرداری تیراد تصمیم گرفت تا در این تاپیک به بررسی کلی در انواع بیماری‌های تیروئید و علائم آن بپردازد. اگر شما هم به علائم بیماری تیروئید شک دارید بهتر است این مقاله را تا انتها بخوانید.

5 بیماری خطرناک تیروئید

مروری بر عملکرد تیروئید و انواع بیماری‌های تیروئید

تیروئید غده‌ای است که همه چیز را در بدن شما کنترل می‌کند. این غده با استفاده از یدی که از غذای روزانه شما به دست می‌آورد و اسید آمینه تیروزین هورمون تیروئید تولید می‌کند. همه فعالیت‌ها در بدن شما از هضم غذا و رشد مو و ناخنتان یا عملکرد غدد در بدن شما بسته به هورمون تیروئید است. مغز، قلب و متابولیسم بدن شما در میزان مناسب هورمون تیروئید نقش موثری دارد.

غده تیروئید در یک عملکرد حلقه مانند با غده هیپوفیز شما کار می‌کند. میزان هورمون تیروئید باعث کاهش و یا افزایش ترشح هورمون TSH از طرف هیپوفیز می‌شود و بالعکس ترشح هورمون TSH تحریک کننده ترشح هورمون تیروئید است.

تیروئید می‌تواند به برخی بیماری‌ها مبتلا شود که نتیجه آن افزایش و یا کاهش ترشح هورمون تیروئید و یا به اصطلاح هیپوتیروئیدی یا هایپرتیروئیدی شود. این بیماری‌ها (انواع بیماری‌های تیروئید) عبارتند از:

بیماری هاشیموتو:

هاشیموتو یک بیماری خودایمنی است که طی آن بدن به مقابله به غده تیروئید می‌پردازد و با حمله به آن جلوی عملکرد تیروئید را می‌گیرد. آنتی بادی تیروئید پر اکسیداژ (TPO) و آنتی بادی تیروگلوبولین (TgAb)، آنتی بادی‌هایی هستند که در این حمله دخیل بوده و به تیروئید آسیب می‌رسانند.

این بیماری به تدریج باعث تخریب غده تیروئید و التهاب آن می‌شود که این نهایتاً به کم کاری غده منتهی می‌شود و در بدن به میزان کافی هورمون تولید نمی‌شود.

همچنین بیماری هاشیموتو می‌تواند در طی یک دوره کوتاه باعث پرکاری تیروئید شود که خطر ایجاد ندول تیروئید و ابتلا به سرطان تیروئید را ایجاد می‌کند و در نهایت به کم کاری تیروئید منتج می‌شود.

انواع بیماری تیروئید

علائم هاشیموتو:

این بیماری با بزرگ شدن غده تیروئید که به طور معمول در کل غده منتشر می‌شود همراه است. در موارد معدودی این بیماری باعث بزرگ شدن محدوده‌ای در تیروئید می‌شود و باقی علائم آن علائم کم کاری تیروئید است مانند خستگی، یبوست، چاقی، ضعف حافظه، گرفتگی عضلات و نازایی.

بیماری گریوز:

بیماری گریوز نیز مانند هاشیموتو یک بیماری خود ایمنی در بین انواع بیماری‌های تیروئید است، با این تفاوت که در بیماری گریوز بدن آنتی بادی‌هایی را تولید می‌کند که باعث افزایش سطح تولید هورمون تیروئید می‌شود. این آنتی بادی‌ها تحریک کننده تیروئید هستند و باعث فعالیت بیشتر تیروئید می‌شوند. گریوز در مواردی با گواتر همراه می‌شود و یا باعث ایجاد ندول تیروئید می‌شود. بیماری گریوز اغلب با بیرون زدگی چشم و مشکلات چشمی همراه می‌گردد.

سرطان تیروئید:

سرطان نیز در بین انواع بیماری‌های تیروئید جای خود را داشته است. سرطان تیروئید نوعی سرطان است که در غده تیروئید گسترش می‌یابد و اکثراً با وجود ندول‌ها و گره‌ها (گره‌های جامد و یا مایع) همراه است.

چهار نوع سرطان تیروئید

 • سرطان پاپیلاری و یا هر دو پاپیلاری – فولیکولار که تقریبا ۸۰ درصد از آمار سرطان را به خود اختصاص داده است
 • سرطان فولیکولار یا هرتل سل که آماری تقریبا ۱۵ درصدی را در تحقیقات نشان می‌دهد
 • سرطان مدولاری که تقریبا سه درصد سهم از سرطان‌های تیروئید را داشته است
 • و نهایتاً سرطان آناپلاستیک با کمترین آمار (تقریبا دو درصدی) ولیکن بسیار خطرناک است

انواع سرطان تیروئید

تیروئیدیت نیز در دسته انواع بیماری‌های تیروئید قرار می‌گیرد

در این بیماری دسته‌ای از عوامل سبب می‌شوند که غده تیروئید به صورت متورم و ملتهب شود. تیروئیدیت ممکن است در اثر یک عفونت ویروسی و یا التهاب ناشی از باکتری‌ها به وجود بیاید.

انواع تیروئیدیت

 • تیروئیدیت هاشیموتو
 • تیروئیدیت گرانولوماتوز
 • تیروئیدیت دکروین یا تیروئیدیت لنفوسی تحت حاد
 • تیروئیدیت عفونی حاد
 • تیروئیدیت ساکت (بدون درد)
 • تیروئیدیت ریدل
 • تیروئیدیت پس از زایمان

علائم تیروئیدیت

درباره علائم این بیماری باید این نکته را مد نظر قرار داد که دلایل مختلفی که موجب به وجود آمدن این بیماری می‌شوند و سطح و سرعتی که هر کدام از عوامل در التهاب به دنبال دارند باعث بروز علائم متفاوت می‌شود. در مقالات بعدی به شکل مفصل راجع به هر نوع تیروئیدیت بحث و گفتگو خواهیم کرد و علائم هر کدام را به طور جداگانه مورد بررسی قرار می‌دهیم.

التهاب تیروئید

گواتر مولتی ندولار سمی

بیماری گواتر مولتی ندولار به معنی وجود چندین ندول در غده تیروئید و بزرگ شدن غده به همین واسطه است. در اغلب موارد این ندول‌ها نیز در تولید هورمون تیروئید فعال هستند و همین موضوع سبب افزایش هورمون تیروئید و نهایتاً باعث هایپر تیروئیدی و یا تیروئید پرکار می‌شود. ندول‌های سمی احتیاج به درمان دارند.

در گذشته اغلب پزشک با درمان جراحی سعی در بهبود این بیماران می‌کرد، ولیکن عوارضی که بیمار را پس از آن درگیر می‌نمود باعث می‌شد تا این درمان محبوب نبوده و بیماران نهایتاٌ مجبور به تحمل این نوع درمان‌ها باشند. گرچه هنوز هم در مواردی جراحی بهترین و حتی مهمترین گزینه در درمان تیروئید در نظر گرفته می‌شود ولیکن خوشبختانه روش‌هایی مانند آر اف تیروئید و ماکرویو جایگزین بسیار مناسبی در درمان اکثر ندول‌ها در نظر گرفته می‌شود که پزشک پس از بررسی تشخیص می‌دهد که آیا بیمار مستعد این نوع درمان هست یا خیر.

همانطور که در تمامی این بیماری‌ها دیدید، هر کدام از این‌ها می‌تواند سبب کاهش تولید هورمون و یا افزایش تولید هورمون تیروئید شود. انواع بیماری‌های تیروئید به سبب نقشی که در بدن ایفا می‌کنند، فرد را با علائم هیپو و یا هایپر تیروئید رو به رو می‌کنند و علائم هر کدام بسته به عملکرد آن متفاوت خواهد بود. در این سایت راجع به هر دو موضوع هیپوتیروئید و هایپرتیروئید و درمان آن‌ها مطالب زیادی آورده شده که می‌توانید آن‌ها را مطالعه و اطلاعات مورد نیازتان را به دست بیاورید.

منابع :

مجله اینترنتی هلث لاین

ویکی پدیا

۲.۷ / ۵. ۳

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
مطلب بعدی
توده هیپواکو در تیروئید چیست؟ از تشخیص تا درمان
مطلب قبلی
11 علامت مهم که هشدار کم کاری تیروئید در کودکان را می دهد!

۶ دیدگاه. Leave new

 • ناز‌گل
  1401/11/22 2:12 ق.ظ

  سلام‌اقای‌دکترمن‌قبل‌زایمان‌کم‌کاری‌تیرویید‌داشتم‌الن‌سه‌ماهه‌افسردگی‌گرفتم‌به‌نظر‌شما‌مال‌تیرویید‌نیست

 • ناشناس
  1401/08/22 7:56 ب.ظ

  باسلام حدود۶سال پیش بافلج عضلانی گردن به پایین به دکترمراجعه نمودم پس ازازمایشات مشخص شدبعلت هایپرتیروییدی وطوفان تیروئیدی این اتفاق افتاده وقرص متی مازول ونورتریپتیلین وپرانول تجویزنمودن که من دائم استفاده نمودم اخیرامدت۶ماهه که باتورم غده تیروئیدوتعریق وگاهی تاربینی مبتلاشده ام ضمنامن همچنان قرصهارامصرف میکنم نظرشماچیست لطفاراهنمایی فرماییدسپاس وتشکر

 • ابوالفضل
  1400/05/05 9:04 ق.ظ

  سلام با تشکر از مطالب عالی
  خودم و اقوام سابقه تیروئید نداریم و آزمایش هشت ماه قبلم کاملا نرمال بوده.tsh 1.3
  من پنج ما پیش کرونا گرفتم و ظرف یک ماه تا ۴۰ روز همه علائم کم کاری در من ظاهر شد
  Tsh 5.75 شده بود.
  بعد با تجویز دکتر مصرف لووکسین ۱۰۰ رو شروع کردم و آزمایش دادم.نتایج:
  Tsh 1.1_ T4 9.5_T3 1.2
  (Anti tpo 8.3(normal up to 40
  (Anti tsh receptor 0.5(normal up to 1
  الان دکتر گفته روزی نصف قرص بخور تا آزمایش بعدی، واقعا علائم کم کاری زندگیمو فلج کرده
  آیا من بهبود پیدا می کنم؟ چقدر طول می کشه

  • مدیر سایت
   1400/05/06 11:24 ق.ظ

   سلام. آقای دکتر ابراهیمی گفتن زیر نظر دکتر غدد درمان تون رو ادامه بدین.

 • شهلا علیزاده
  1400/01/25 1:11 ب.ظ

  سلام وقت بخیر ببخشید بنده تقریبا یک ماه پیش متوجه باد کردن یک طرف گلویم شدم به پزشک مراجعه کردم سونوگرافی کرد و در جواب سونوگرافی نوشته بود اندازه لوب راست گردن بزرگتر از حد نرمال هست و یک ندول کیستیک با سپتاسیون با قطر ۳۳ میلیمتر مشاهده گردید و آزمایش خونم هم هورمون ها طبیعی بودن وتیروییدم کم کار یا پر کار نبود و ای اس ار در ازمایشم ۳۹ بود و پزشکم گفتن که باید دو هفته دیگر پیشش برم و بررسی بشه میخواستم نظرتون رو بی زحمت بفرمایید

  • مدیر سایت
   1400/01/26 4:56 ب.ظ

   سلام. خوش خیم هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است

  Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر