5 بیماری خطرناک از انواع بیماریهای تیروئید

انواع بیماریهای تیروئید را بشناسید، بیماری تیروئید ممکن است خاموش باشد

تیروئید یک غده پروانه ای شکل کوچک است که در جلوی حنجره واقع شده، این غده کوچک با تولید هورمون تیروئید بسیاری از رفتارهای بدن انسان را کنترل می کند، تولید کم هورمون یا تولید بیش از حد آن می تواند اختلالات زیادی را در بدن به وجود بیاورد، بیماری های غده تیروئید از معمول ترین بیماریهایی است که جامعه درگیر آن هستند، این بیماری ها بیشتر گریبانگیر خانم ها می شوند و به بیان دیگر خانمها بیشتر از آقایان درگیر مشکلات تیروئید هستند، متاسفانه افراد زیادی هستند که با مشکلات تیروئید دست و پنجه نرم می کنند ولی تشخیص داده نشده اند از این رو موسسه تصویربرداری تیراد تصمیم گرفت تادر این تاپیک به بررسی کلی در انواع بیماریهای تیروئید و علائم آن بپردازد، اگر شما هم به علائم بیماری تیروئید شک دارید بهتر است این مقاله را تا انتها بخوانید

درمان گواتر تیروئید

مروری بر عملکرد تیروئید و انواع بیماریهای تیروئید

تیروئید غده ای است که همه چیز را در بدن شما کنترل می کند، این غده با استفاده از یدی که از غذای روزانه شما به دست می آورد و اسید آمینه تیروزین هورمون تیروئید تولید می کند، همه فعالیتها در بدن شما از هضم غذا و رشد مو و ناخنتان یا عملکرد غدد در بدن شما بسته به هورمون تیروئید است، مغز، قلب و متابولیسم بدن شما در میزان مناسب هورمون تیروئید به خوبی عمل می کند.

غده تیروئید در یک عملکرد حلقه مانند با غده هیپوفیز شما کار می کند، میزان هورمون تیروئید باعث کاهش و یا افزایش ترشح هورمون TSH از طرف هیپوفیز می شود و بالعکس ترشح هورمون TSH تحریک کننده ترشح هورمون تیروئید است.

تیروئید می تواند به برخی بیماری ها مبتلا شود که نتیجه آن افزایش و یا کاهش ترشح هورمون تیروئید و یا به اصطلاح هیپوتیروئیدی یا هایپرتیروئیدی شود. این بیماریها ( انواع بیماریهای تیروئید ) عبارتند از:

بیماری هاشیموتو:

هاشیموتو یک بیماری خودایمنی است که طی آن بدن به مقابله به غده تیروئید می پردازد و با حمله به آن جلوی  عملکرد تیروئید را می گیرد، آنتی بادی تیروئید پر اکسیداژ (TPO) و آنتی بادی تیروگلوبولین (TgAb)، آنتی بادی هایی هستند که در این حمله دخیل بوده و به تیروئید آسیب می رسانند.

این بیماری به تدریج باعث تخریب غده تیروئید و التهاب آن می شود که این نهایتا به کم کاری غده منتهی می شود و در بدن به میزان کافی هورمون تولید نمی شود.

همچنین بیماری هاشیموتو می تواند در طی یک دوره کوتاه باعث پرکاری تیروئید شود که خطر ایجاد ندول تیروئید و ابتلا به سرطان تیروئید را ایجاد می کند و در نهایت به کم کاری تیروئید منتج شود.

علائم هاشیموتو:

این بیماری با بزرگ شدن غده تیروئید که به طور معمول در کل غده منتشر می شود همراه است، در موارد معدودی این بیماری باعث بزرگ شدن محدوده ای در تیروئید می شود و باقی علائم آن علائم کم کاری تیروئید است مانند خستگی، یبوست، چاقی، ضعف حافظه، گرفتگی عضلات و نازایی.

 

بیماری گریوز :

بیماری گریوز نیز مانند هاشیموتو یک بیماری خود ایمنی در بین انواع بیماریهای تیروئید است با این تفاوت که در بیماری گریوز بدن آنتی بادی هایی را تولید می کند که باعث افزایش سطح تولید هورمون تیروئید می شود، این آنتی بادی ها تحریک کننده تیروئید هستند و باعث فعالیت بیشتر تیروئید می شوند، گریوز در مواردی با گواتر همراه می شود و یا باعث ایجاد ندول تیروئید می شود. همچنین اغلب با بیرون زدگی چشم و مشکلات چشمی همراه می گردد.

انواع بیماریهای تیروئید

سرطان تیروئید :

سرطان نیز در بین انواع بیماریهای تیروئید جای خود را داشته است، سرطان تیروئید نوعی سرطان است که در غده تیروئید گسترش می یابد و اکثرا با وجود ندول ها و گره ها (گره های جامد و یا مایع) همراع است

چهار نوع سرطان تیروئید تعریف می شود

 • سرطان پاپیلاری و یا هر دو پاپیلاری – فولیکولار که تقریبا ۸۰ درصد از آمار سرطان را به خود اختصاص داده
 • سرطان فولیکولار یا هرتل سل که آماری تقریبا ۱۵ درصدی را در تحقیقات نشان می دهد
 • سرطان مدولاری که تقریبا سه درصد سهم از سرطان های تیروئید را داشته است
 • و نهایتا سرطان آناپلاستیک با کمترین آمار(تقریبا دو درصدی) ولیکن بسیار خطرناک

تیروئیدیت نیز در دسته انواع بیماریهای تیروئید قرار می گیرد

در این بیماری دسته ای از عوامل سبب می شوند که غده تیروئید به صرت متورم و ملتهب شود، بیماری که ممکن است در اثر یک عفونت ویروسی به وجود بیاید و یا یک التهاب ناشی از باکتری ها

انواع تیروئیدیت

 • تیروئیدیت هاشیموتو
 • تیروئیدیت گرانولوماتوز
 • تیروئیدیت دکروین یا تیروئیدیت لنفوسی تحت حاد
 • تیروئیدیت عفونی حاد
 • تیروئیدیت ساکت (بدون درد)
 • تیروئیدیت ریدل
 • تیروئیدیت پس از زایمان

علائم تیروئیدیت

درباره علائم این بیماری باید این نکته را مد نظر قرار داد که دلایل مختلفی که موجب به وجود آمدن این بیماری می شوند و سطح و سرعتی که هر کدام از عوامل در التهاب به دنبال دارند باعث بروز علائم متفاوت می شود، در مقالات بعدی به شکل مفصل راجع به هر نوع تیروئیدیت بحث و گفتگو خواهیم کرد و علائم هر کدام را به طور جداگانه مورد بررسی قرار می دهیم.

گواتر مولتی ندولار سمی

بیماری گواتر مولتی ندولار به معنی وجود چندین ندول در غده تیروئید و بزرگ شدن غده به همین واسطه است، در اغلب موارد این ندولها نیز در تولید هورمون تیروئید فعال هستند و همین سبب افزایش هورمون تیروئید و نهایتا باعث هایپر تیروئیدی و یا تیروئید پرکار می شود، ندولهای سمی احتیاج به درمان دارند.

در گذشته اغلب پزشک با درمان جراحی سعی در بهبود این بیماران می کرد ولیکن عوارضی که بیمار را پس از آن درگیر می نمود باعث می شد تا این درمان محبوب نبوده و بیماران نهایتا مجبور به تحمل این نوع درمانها باشند، گرچه هنوز هم در مواردی جراحی بهترین و حتی مهمترین گزینه در درمان تیروئید در نظر گرفته می شود ولیکن خوشبختانه روشهایی مانند آر اف تیروئید و ماکرویو جایگزین بسیار مناسبی در درمان اکثر ندولها در نظر گرفته می شود که پزشک پس از بررسی تشخیص می دهد که آیا بیمار مستعد این نوع درمان هست یا خیر.

انواع بیماری های تیروئید کدامند

همانطور که در تمامی این بیماریها دیدید هر کدام از اینها می تواند سبب کاهش تولید هورمون و یا افزایش تولید هورمون تیروئید شود، انواع بیماریهای تیروئید به سبب نقشی که در بدن ایفا می کنند، فرد را با علائم هیپو و یا هایپر تیروئید رو به رو می کنند و علائم هر کدام بسته به عملکرد آن متفاوت خواهد بود، در این سایت راجع به هر دو موضوع هیپوتیروئید و هایپرتیروئید و درمان آنها مطالب زیادی آورده شده که می توانید آنها را مطالعه و اطلاعات مورد نیازتان را به دست بیاورید.

منابع :

مجله اینترنتی هلث لاین

ویکی پدیا

 

۳ / ۵. ۲

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری

۴ دیدگاه. Leave new

 • ابوالفضل
  1400/05/05 9:04 ق.ظ

  سلام با تشکر از مطالب عالی
  خودم و اقوام سابقه تیروئید نداریم و آزمایش هشت ماه قبلم کاملا نرمال بوده.tsh 1.3
  من پنج ما پیش کرونا گرفتم و ظرف یک ماه تا ۴۰ روز همه علائم کم کاری در من ظاهر شد
  Tsh 5.75 شده بود.
  بعد با تجویز دکتر مصرف لووکسین ۱۰۰ رو شروع کردم و آزمایش دادم.نتایج:
  Tsh 1.1_ T4 9.5_T3 1.2
  (Anti tpo 8.3(normal up to 40
  (Anti tsh receptor 0.5(normal up to 1
  الان دکتر گفته روزی نصف قرص بخور تا آزمایش بعدی، واقعا علائم کم کاری زندگیمو فلج کرده
  آیا من بهبود پیدا می کنم؟ چقدر طول می کشه

  • مدیر سایت
   1400/05/06 11:24 ق.ظ

   سلام. آقای دکتر ابراهیمی گفتن زیر نظر دکتر غدد درمان تون رو ادامه بدین.

 • شهلا علیزاده
  1400/01/25 1:11 ب.ظ

  سلام وقت بخیر ببخشید بنده تقریبا یک ماه پیش متوجه باد کردن یک طرف گلویم شدم به پزشک مراجعه کردم سونوگرافی کرد و در جواب سونوگرافی نوشته بود اندازه لوب راست گردن بزرگتر از حد نرمال هست و یک ندول کیستیک با سپتاسیون با قطر ۳۳ میلیمتر مشاهده گردید و آزمایش خونم هم هورمون ها طبیعی بودن وتیروییدم کم کار یا پر کار نبود و ای اس ار در ازمایشم ۳۹ بود و پزشکم گفتن که باید دو هفته دیگر پیشش برم و بررسی بشه میخواستم نظرتون رو بی زحمت بفرمایید

  • مدیر سایت
   1400/01/26 4:56 ب.ظ

   سلام. خوش خیم هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر