10 علامت و نشانه کمبود ید در بدن

ید یک ماده معدنی ضروری است که بیشتر در غذاهای دریایی وجود دارد.

غده تیروئید شما از آن برای تولید هورمون های تیروئیدی استفاده می کند که به کنترل رشد، ترمیم سلول های آسیب دیده و حمایت از متابولیسم سالم کمک می کند.

متأسفانه، تقریبا یک سوم مردم در سراسر جهان در معرض خطر کمبود ید هستند.

افرادی که در معرض بالاترین خطر کمبود ید قرار دارند عبارتند از:

 • زنان حامله.
 • افرادی که در کشورهایی زندگی می کنند که ید بسیار کمی در خاک آنها وجود دارد. که شامل آسیای جنوبی، آسیای جنوب شرقی، نیوزلند و کشورهای اروپایی است.
 • افرادی که از نمک یددار استفاده نمی کنند.
 • افرادی که از رژیم گیاهخواری یا وگان پیروی می کنند.

از سوی دیگر، کمبود ید در ایالات متحده نادر است، چون به میزان کافی از این ماده معدنی در مواد غذایی توزیع شده در آنجا وجود دارد.

کمبود ید می تواند علائم ناراحت کننده و حتی شدید ایجاد کند. که می توان به تورم در گردن، مسائل مربوط به بارداری، افزایش وزن و مشکلات یادگیری اشاره کرد.

علائم آن بسیار شبیه به کم کاری تیروئید یا کم بودن هورمون تیروئید است. از آنجایی که ید برای تولید هورمون های تیروئید استفاده می شود، کمبود ید به این معنی است که بدن شما نمی تواند به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید کند، که منجر به کم کاری تیروئید می شود.

ید یک ماده معدنی ضروری

در اینجا ۱۰ علامت و نشانه کمبود ید آورده شده است.

 1. تورم در ناحیه گردن

تورم در جلوی گردن شایع ترین علامت کمبود ید است.

به این حالت گواتر می گویند و زمانی اتفاق می افتد که غده تیروئید بیش از حد بزرگ شود.

غده تیروئید یک غده کوچک پروانه ای شکل در جلوی گردن شما است. با دریافت سیگنال از هورمون محرک تیروئید (TSH) هورمون های تیروئید را می سازد.

هنگامی که سطح TSH خون افزایش می یابد، غده تیروئید از ید برای ساخت هورمون های تیروئید استفاده می کند. با این حال، زمانی که بدن شما ید کمی دارد، نمی تواند به اندازه کافی ید بسازد.

برای جبران، غده تیروئید سخت تر کار می کند تا بیشتر بسازد. این باعث رشد و تکثیر سلول ها می شود و در نهایت منجر به گواتر می شود.

خوشبختانه در اکثر موارد با افزایش مصرف ید قابل درمان هستند. با این حال، اگر گواتر برای سال‌ها درمان نشده باشد، ممکن است باعث آسیب دائمی تیروئید شود.

تورم در ناحیه گردن

تورم در جلوی گردن یا گواتر از علائم شایع کمبود ید است. زمانی اتفاق می‌افتد که غده تیروئید شما مجبور به ساخت هورمون‌های تیروئیدی می‌شود، زمانی که مقدار کمی ید در بدن وجود دارد.

 1. افزایش وزن غیر منتظره

افزایش وزن غیر منتظره یکی دیگر از علائم کمبود ید است.

اگر بدن ید کافی برای ساخت هورمون های تیروئید نداشته باشد، ممکن است رخ دهد.

این به این دلیل است که هورمون‌های تیروئید به کنترل سرعت متابولیسم شما کمک می‌کنند، این فرآیندی است که بدن شما غذا را به انرژی و گرما تبدیل می‌کند.

هنگامی که سطح هورمون تیروئید شما پایین است، بدن شما کالری کمتری در زمان استراحت می سوزاند. متأسفانه، این بدان معناست که کالری بیشتری از غذاهایی که می خورید به عنوان چربی ذخیره می شود.

افزودن ید بیشتر به رژیم غذایی ممکن است به معکوس کردن اثرات متابولیسم کند کمک کند، زیرا می تواند به بدن شما کمک کند تا هورمون های تیروئید بیشتری تولید کند.

افزایش وزن و ید

سطوح پایین ید ممکن است متابولیسم شما را کند کند و باعث شود بدن غذا را به جای سوزاندن انرژی، به عنوان چربی ذخیره کند. در نتیجه منجر به افزایش وزن می شود.

 1. ضعف و خستگی

خستگی و ضعف نیز از علائم شایع کمبود ید هستند.

در واقع، برخی از مطالعات نشان داده اند که تقریبا ۸۰ درصد از افراد با سطوح پایین هورمون تیروئید، که در موارد کمبود ید رخ می دهد، احساس خستگی، تنبلی و ضعف می کنند.

این علائم به این دلیل رخ می دهند که هورمون های تیروئید به بدن در تولید انرژی کمک می کنند.

وقتی سطح هورمون تیروئید پایین است، بدن نمی تواند به اندازه معمول انرژی تولید کند. این ممکن است باعث شود سطح انرژی شما به شدت کاهش یابد و احساس ضعف کنید.

در واقع، مطالعه‌ای روی ۲۴۵۶ نفر نشان داد که خستگی و ضعف شایع‌ترین علائم در میان افرادی است که سطح هورمون تیروئید پایین یا کمی پایین دارند.

ضعف و خستگی

سطوح پایین ید ممکن است باعث احساس خستگی، تنبلی و ضعف شود. این به این دلیل است که بدن شما برای تولید انرژی به مواد معدنی نیاز دارد.

 1. ریزش مو

هورمون های تیروئید به کنترل رشد فولیکول های مو کمک می کنند.

هنگامی که سطح هورمون تیروئید شما پایین است، فولیکول های مو ممکن است بازسازی شوند. با گذشت زمان، این ممکن است منجر به ریزش مو شود.

به همین دلیل، افراد مبتلا به کمبود ید نیز ممکن است از ریزش مو رنج ببرند.

یک مطالعه روی ۷۰۰ نفر نشان داد که ۳۰ درصد از افرادی که سطح هورمون تیروئید پایینی داشتند، ریزش مو را تجربه کردند.

با این حال، مطالعات دیگر نشان داده اند که سطوح پایین هورمون تیروئید فقط در افرادی که سابقه خانوادگی ریزش مو دارند باعث ریزش مو می شود.

اگر به دلیل کمبود ید دچار ریزش مو می شوید، دریافت مقدار کافی از این ماده معدنی ممکن است به اصلاح سطح هورمون تیروئید شما و توقف ریزش مو کمک کند.

ریزش مو

کمبود ید ممکن است از بازسازی فولیکول های مو جلوگیری کند. خوشبختانه، دریافت ید کافی می تواند به اصلاح ریزش مو که به دلیل کمبود ید رخ می دهد، کمک کند.

 1. خشکی پوست و پوسته پوسته شده

پوست خشک و پوسته پوسته ممکن است بر بسیاری از افراد مبتلا به کمبود ید تأثیر بگذارد.

در واقع، برخی از مطالعات نشان داده اند که تا ۷۷ درصد از افراد با سطوح پایین هورمون تیروئید ممکن است پوست خشک و پوسته پوسته شده را تجربه کنند.

هورمون های تیروئید که حاوی ید هستند به بازسازی سلول های پوست شما کمک می کنند. هنگامی که سطح هورمون تیروئید پایین است، این بازسازی به دفعات اتفاق نمی افتد و احتمالاً منجر به خشکی و پوسته پوسته شدن پوست می شود.

علاوه بر این، هورمون های تیروئید به بدن در تنظیم عرق کمک می کنند. افرادی که سطح هورمون تیروئید پایین‌تری دارند، مانند افرادی که کمبود ید دارند، نسبت به افرادی که سطح هورمون تیروئید طبیعی دارند، کمتر عرق می‌کنند.

با توجه به اینکه عرق به مرطوب و هیدراته نگه داشتن پوست شما کمک می کند، کمبود عرق ممکن است دلیل دیگری باشد که چرا پوست خشک و پوسته پوسته شده یکی از علائم رایج کمبود ید است.

خشکی پوست

پوست خشک و پوسته پوسته ممکن است با کمبود ید رخ دهد، زیرا این ماده معدنی به بازسازی سلول های پوست شما کمک می کند. همچنین به بدن شما کمک می کند عرق کند و سلول های پوست شما را هیدراته می کند، بنابراین کمبود ید می تواند باعث شود کمتر عرق کنید.

 

 1. احساس سردی بیشتر از حد معمول

احساس سرما یکی از علائم شایع کمبود ید است.

در واقع، برخی از مطالعات نشان داده اند که بیش از ۸۰٪ از افرادی که سطح هورمون تیروئید پایینی دارند، ممکن است نسبت به دمای سرد حساس تر از حد معمول باشند.

از آنجایی که ید برای تولید هورمون های تیروئید استفاده می شود، کمبود ید می تواند باعث کاهش سطح هورمون تیروئید شما شود.

با توجه به اینکه هورمون های تیروئید به کنترل سرعت متابولیسم شما کمک می کنند، سطوح پایین هورمون تیروئید ممکن است باعث کند شدن آن شود. متابولیسم کندتر گرمای کمتری تولید می کند، که ممکن است باعث شود سرما را بیشتر از حد معمول احساس کنید.

همچنین، هورمون های تیروئید به تقویت فعالیت چربی قهوه ای شما کمک می کنند، نوعی چربی که در تولید گرما تخصص دارد. این بدان معنی است که سطوح پایین هورمون تیروئید، که ممکن است ناشی از کمبود ید باشد، می تواند از انجام کار چربی قهوه ای جلوگیری کند.

احساس سردی بیشتر از حد معمول

ید به تولید گرمای بدن کمک می کند، بنابراین سطوح پایین آن ممکن است احساس سردی بیش از حد معمول را در شما ایجاد کند.

 1. تغییر در ضربان قلب

ضربان قلب شما اندازه گیری تعداد ضربان قلب شما در دقیقه است.

ممکن است تحت تأثیر سطح ید شما قرار گیرد. مقدار بسیار کم این ماده معدنی می تواند باعث شود قلب شما کندتر از حد معمول بزند، در حالی که بیش از حد آن می تواند باعث شود که قلب شما سریعتر از حد معمول بزند.

کمبود شدید ید ممکن است باعث کندی غیرطبیعی ضربان قلب شود. این ممکن است باعث شود شما احساس ضعف، خستگی، سرگیجه و احتمالاً غش کنید.

تغییر در ضربان قلب

کمبود ید ممکن است ضربان قلب شما را کاهش دهد، که ممکن است احساس ضعف، خستگی، سرگیجه و خطر غش را در شما ایجاد کند.

 1. مشکل در یادگیری و به خاطر سپردن

کمبود ید ممکن است بر توانایی شما برای یادگیری و به خاطر سپردن تأثیر بگذارد.

مطالعه‌ای که بر روی بیش از ۱۰۰۰ بزرگسال انجام شد، نشان داد که افرادی که سطح هورمون تیروئید بالاتری داشتند، در مقایسه با افرادی که سطح هورمون تیروئید پایین‌تری داشتند، در تست‌های یادگیری و حافظه بهتر عمل کردند.

هورمون های تیروئید به رشد و تکامل مغز شما کمک می کنند. به همین دلیل است که کمبود ید، که برای ساخت هورمون های تیروئید لازم است، می تواند رشد مغز را کاهش دهد.

در واقع، مطالعات نشان داده اند که هیپوکامپ، بخشی از مغز که حافظه طولانی مدت را کنترل می کند، در افرادی که سطح هورمون تیروئید پایینی دارند، کوچکتر به نظر می رسد.

مشکل در یادگیری و به خاطر سپردن

کمبود ید در هر سنی ممکن است باعث شود در یادگیری و به خاطر سپردن چیزها دچار مشکل شوید. یکی از دلایل احتمالی این امر ممکن است یک مغز توسعه نیافته باشد.

 

 1. مشکلات دوران بارداری

زنان باردار در معرض خطر بالای کمبود ید هستند.

این به این دلیل است که آنها نیاز به مصرف کافی برای رفع نیازهای روزانه خود و همچنین نیازهای کودک در حال رشد خود دارند. افزایش تقاضا برای ید در طول دوره شیردهی ادامه می یابد، زیرا نوزادان ید را از طریق شیر مادر دریافت می کنند.

مصرف نکردن ید کافی در دوران بارداری و شیردهی ممکن است عوارض جانبی برای مادر و جنین ایجاد کند.

مادران ممکن است علائم کم کاری تیروئید مانند گواتر، ضعف، خستگی و احساس سرما را تجربه کنند. در همین حال، کمبود ید در نوزادان ممکن است رشد فیزیکی و رشد مغز را متوقف کند.

علاوه بر این، کمبود شدید ید ممکن است خطر فوت جنین را افزایش دهد.

مشکلات دوران بارداری

دریافت ید کافی به ویژه برای زنان باردار و شیرده مهم است، زیرا آنها نیاز بیشتری دارند. کمبود ید ممکن است عوارض جانبی شدیدی به خصوص برای نوزاد ایجاد کند، مانند توقف رشد و رشد مغز.

 1. پریودهای سنگین یا نامنظم

خونریزی قاعدگی شدید و نامنظم ممکن است در نتیجه کمبود ید رخ دهد.

مانند بسیاری از علائم کمبود ید، این نیز با سطوح پایین هورمون های تیروئید مرتبط است، با توجه به اینکه ید برای ساخت هورمون های تیروئید مورد نیاز است.

در یک مطالعه، ۶۸٪ از زنان با سطوح پایین هورمون تیروئید، چرخه های قاعدگی نامنظم را تجربه کردند، در حالی که تنها ۱۲٪ از زنان سالم قاعدگی نامنظم داشتند.

تحقیقات همچنین نشان می دهد که زنان با سطوح پایین هورمون تیروئید، دوره های قاعدگی مکرر را با خونریزی شدید تجربه می کنند. این به این دلیل است که سطوح پایین هورمون تیروئید سیگنال‌های هورمون‌هایی را که در چرخه قاعدگی دخیل هستند مختل می‌کند.

پریودهای سنگین یا نامنظم

منابع ید

منابع بسیار کمی از ید در رژیم غذایی وجود دارد. این یکی از دلایل رایج بودن کمبود ید در سراسر جهان است.

مصرف روزانه توصیه شده (RDI) 150 میکروگرم در روز است. این مقدار باید نیازهای ۹۷ تا ۹۸ درصد از کل  بدن بزرگسالان سالم را برآورده کند.

با این حال، زنان باردار یا شیرده نیاز بیشتری دارند. زنان باردار به ۲۲۰ میکروگرم در روز نیاز دارند، در حالی که زنان شیرده به ۲۹۰ میکروگرم در روز نیاز دارند.

 

غذاهای زیر منابع عالی ید هستند:

 • جلبک دریایی، یک ورق کامل خشک شده: ۱۱-۱۹۸۹٪ از RDI
 • ماهی کاد، ۳ اونس (۸۵ گرم): ۶۶ درصد از RDI
 • ماست، ساده، ۱ فنجان: ۵۰% RDI
 • نمک یددار، ۱/۴ قاشق چایخوری (۱.۵ گرم): ۴۷٪ از RDI
 • میگو، ۳ اونس (۸۵ گرم): ۲۳ درصد از RDI
 • تخم مرغ، ۱ عدد بزرگ: ۱۶% RDI
 • ماهی تن، کنسرو شده، ۳ اونس (۸۵ گرم): ۱۱٪ از RDI
 • آلو خشک، ۵ آلو خشک: ۹ درصد از RDI

جلبک دریایی معمولا منبع خوبی از ید است، اما به این بستگی دارد از کجا آمده باشد. جلبک دریایی برخی از کشورها، مانند ژاپن، سرشار از ید است.

مقادیر کمتری از این ماده معدنی نیز در انواع غذاها مانند ماهی، صدف، گوشت گاو، مرغ، لیما و لوبیا چیتی، شیر و سایر محصولات لبنی یافت می شود.

بهترین راه برای دریافت ید کافی افزودن نمک یددار به وعده های غذایی است. نصف قاشق چایخوری (۳ گرم) در طول روز برای جلوگیری از کمبود کافی است.

اگر فکر می کنید کمبود ید دارید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. آنها علائم تورم (گواتر) را بررسی می کنند یا برای بررسی سطح ید شما نمونه ادرار می گیرند.

اگر علائم کم کاری تیروئید را داشته باشید، احتمالاً سطح تیروئید شما نیز بررسی می شود.

منابع ید

ید در مواد غذایی بسیار کمی یافت می شود که یکی از دلایل رایج کمبود ید است. بیشتر بزرگسالان سالم به ۱۵۰ میکروگرم در روز نیاز دارند، اما زنان باردار و شیرده به میزان بیشتری برای رفع نیازهای نوزادان در حال رشد خود نیاز دارند.

در انتها

کمبود ید بسیار شایع است، به ویژه در اروپا و کشورهای جهان سوم، جایی که خاک و مواد غذایی دارای سطح ید پایینی هستند.

بدن شما از ید برای ساخت هورمون های تیروئید استفاده می کند. به همین دلیل است که کمبود ید می تواند باعث کم کاری تیروئید شود، وضعیتی که در آن بدن نمی تواند به اندازه کافی هورمون تیروئید بسازد.

خوشبختانه پیشگیری از کمبود آن آسان است. افزودن مقداری نمک یددار به وعده های غذایی اصلی به شما کمک می کند تا نیازهای خود را برآورده کنید.

اگر فکر می کنید کمبود ید دارید، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید. آنها علائم قابل مشاهده کمبود ید مانند گواتر را بررسی می کنند یا نمونه ادرار می گیرند.

۰ / ۵. ۰

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
مطلب بعدی
 اسکن تیروئید چیست؟ اسکن تیروئید در چه مواقعی و برای چه کاری انجام می شود؟
مطلب قبلی
بیماران تیروئید کم کار و طرح ورزش پیشنهادی

۱ دیدگاه. Leave new

 • سیفی
  1401/09/07 4:34 ق.ظ

  سلام آقای دکتر خداقوت همه نوشته هاتون خوب عالی بسیار متین. بودی همیشه سربلندتوانا توکارتون موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است

  Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر