10 علامت و نشانه کمبود ید در بدن

10 علامت و نشانه کمبود ید در بدن

ید یک ماده معدنی ضروری است که بیشتر در غذاهای دریایی وجود دارد.

غده تیروئید شما از آن برای تولید هورمون های تیروئیدی استفاده می کند که به کنترل رشد، ترمیم سلول های آسیب دیده و حمایت از متابولیسم سالم کمک می کند.

متأسفانه، تقریبا یک سوم مردم در سراسر جهان در معرض خطر کمبود ید هستند.

افرادی که در معرض بالاترین خطر کمبود ید قرار دارند عبارتند از:

 • زنان حامله.
 • افرادی که در کشورهایی زندگی می کنند که ید بسیار کمی در خاک آنها وجود دارد. که شامل آسیای جنوبی، آسیای جنوب شرقی، نیوزلند و کشورهای اروپایی است.
 • افرادی که از نمک یددار استفاده نمی کنند.
 • افرادی که از رژیم گیاهخواری یا وگان پیروی می کنند.

از سوی دیگر، کمبود ید در ایالات متحده نادر است، چون به میزان کافی از این ماده معدنی در مواد غذایی توزیع شده در آنجا وجود دارد.

کمبود ید می تواند علائم ناراحت کننده و حتی شدید ایجاد کند. که می توان به تورم در گردن، مسائل مربوط به بارداری، افزایش وزن و مشکلات یادگیری اشاره کرد.

علائم آن بسیار شبیه به کم کاری تیروئید یا کم بودن هورمون تیروئید است. از آنجایی که ید برای تولید هورمون های تیروئید استفاده می شود، کمبود ید به این معنی است که بدن شما نمی تواند به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید کند، که منجر به کم کاری تیروئید می شود.

ید یک ماده معدنی ضروری

در اینجا ۱۰ علامت و نشانه کمبود ید آورده شده است.

 1. تورم در ناحیه گردن

تورم در جلوی گردن شایع ترین علامت کمبود ید است.

به این حالت گواتر می گویند و زمانی اتفاق می افتد که غده تیروئید بیش از حد بزرگ شود.

غده تیروئید یک غده کوچک پروانه ای شکل در جلوی گردن شما است. با دریافت سیگنال از هورمون محرک تیروئید (TSH) هورمون های تیروئید را می سازد.

هنگامی که سطح TSH خون افزایش می یابد، غده تیروئید از ید برای ساخت هورمون های تیروئید استفاده می کند. با این حال، زمانی که بدن شما ید کمی دارد، نمی تواند به اندازه کافی ید بسازد.

برای جبران، غده تیروئید سخت تر کار می کند تا بیشتر بسازد. این باعث رشد و تکثیر سلول ها می شود و در نهایت منجر به گواتر می شود.

خوشبختانه در اکثر موارد با افزایش مصرف ید قابل درمان هستند. با این حال، اگر گواتر برای سال‌ها درمان نشده باشد، ممکن است باعث آسیب دائمی تیروئید شود.

تورم در ناحیه گردن

تورم در جلوی گردن یا گواتر از علائم شایع کمبود ید است. زمانی اتفاق می‌افتد که غده تیروئید شما مجبور به ساخت هورمون‌های تیروئیدی می‌شود، زمانی که مقدار کمی ید در بدن وجود دارد.

 1. افزایش وزن غیر منتظره

افزایش وزن غیر منتظره یکی دیگر از علائم کمبود ید است.

اگر بدن ید کافی برای ساخت هورمون های تیروئید نداشته باشد، ممکن است رخ دهد.

این به این دلیل است که هورمون‌های تیروئید به کنترل سرعت متابولیسم شما کمک می‌کنند، این فرآیندی است که بدن شما غذا را به انرژی و گرما تبدیل می‌کند.

هنگامی که سطح هورمون تیروئید شما پایین است، بدن شما کالری کمتری در زمان استراحت می سوزاند. متأسفانه، این بدان معناست که کالری بیشتری از غذاهایی که می خورید به عنوان چربی ذخیره می شود.

افزودن ید بیشتر به رژیم غذایی ممکن است به معکوس کردن اثرات متابولیسم کند کمک کند، زیرا می تواند به بدن شما کمک کند تا هورمون های تیروئید بیشتری تولید کند.

افزایش وزن و ید

سطوح پایین ید ممکن است متابولیسم شما را کند کند و باعث شود بدن غذا را به جای سوزاندن انرژی، به عنوان چربی ذخیره کند. در نتیجه منجر به افزایش وزن می شود.

 1. ضعف و خستگی

خستگی و ضعف نیز از علائم شایع کمبود ید هستند.

در واقع، برخی از مطالعات نشان داده اند که تقریبا ۸۰ درصد از افراد با سطوح پایین هورمون تیروئید، که در موارد کمبود ید رخ می دهد، احساس خستگی، تنبلی و ضعف می کنند.

این علائم به این دلیل رخ می دهند که هورمون های تیروئید به بدن در تولید انرژی کمک می کنند.

وقتی سطح هورمون تیروئید پایین است، بدن نمی تواند به اندازه معمول انرژی تولید کند. این ممکن است باعث شود سطح انرژی شما به شدت کاهش یابد و احساس ضعف کنید.

در واقع، مطالعه‌ای روی ۲۴۵۶ نفر نشان داد که خستگی و ضعف شایع‌ترین علائم در میان افرادی است که سطح هورمون تیروئید پایین یا کمی پایین دارند.

ضعف و خستگی

سطوح پایین ید ممکن است باعث احساس خستگی، تنبلی و ضعف شود. این به این دلیل است که بدن شما برای تولید انرژی به مواد معدنی نیاز دارد.

 1. ریزش مو

هورمون های تیروئید به کنترل رشد فولیکول های مو کمک می کنند.

هنگامی که سطح هورمون تیروئید شما پایین است، فولیکول های مو ممکن است بازسازی شوند. با گذشت زمان، این ممکن است منجر به ریزش مو شود.

به همین دلیل، افراد مبتلا به کمبود ید نیز ممکن است از ریزش مو رنج ببرند.

یک مطالعه روی ۷۰۰ نفر نشان داد که ۳۰ درصد از افرادی که سطح هورمون تیروئید پایینی داشتند، ریزش مو را تجربه کردند.

با این حال، مطالعات دیگر نشان داده اند که سطوح پایین هورمون تیروئید فقط در افرادی که سابقه خانوادگی ریزش مو دارند باعث ریزش مو می شود.

اگر به دلیل کمبود ید دچار ریزش مو می شوید، دریافت مقدار کافی از این ماده معدنی ممکن است به اصلاح سطح هورمون تیروئید شما و توقف ریزش مو کمک کند.

ریزش مو

کمبود ید ممکن است از بازسازی فولیکول های مو جلوگیری کند. خوشبختانه، دریافت ید کافی می تواند به اصلاح ریزش مو که به دلیل کمبود ید رخ می دهد، کمک کند.

 1. خشکی پوست و پوسته پوسته شده

پوست خشک و پوسته پوسته ممکن است بر بسیاری از افراد مبتلا به کمبود ید تأثیر بگذارد.

در واقع، برخی از مطالعات نشان داده اند که تا ۷۷ درصد از افراد با سطوح پایین هورمون تیروئید ممکن است پوست خشک و پوسته پوسته شده را تجربه کنند.

هورمون های تیروئید که حاوی ید هستند به بازسازی سلول های پوست شما کمک می کنند. هنگامی که سطح هورمون تیروئید پایین است، این بازسازی به دفعات اتفاق نمی افتد و احتمالاً منجر به خشکی و پوسته پوسته شدن پوست می شود.

علاوه بر این، هورمون های تیروئید به بدن در تنظیم عرق کمک می کنند. افرادی که سطح هورمون تیروئید پایین‌تری دارند، مانند افرادی که کمبود ید دارند، نسبت به افرادی که سطح هورمون تیروئید طبیعی دارند، کمتر عرق می‌کنند.

با توجه به اینکه عرق به مرطوب و هیدراته نگه داشتن پوست شما کمک می کند، کمبود عرق ممکن است دلیل دیگری باشد که چرا پوست خشک و پوسته پوسته شده یکی از علائم رایج کمبود ید است.

خشکی پوست

پوست خشک و پوسته پوسته ممکن است با کمبود ید رخ دهد، زیرا این ماده معدنی به بازسازی سلول های پوست شما کمک می کند. همچنین به بدن شما کمک می کند عرق کند و سلول های پوست شما را هیدراته می کند، بنابراین کمبود ید می تواند باعث شود کمتر عرق کنید.

 

 1. احساس سردی بیشتر از حد معمول

احساس سرما یکی از علائم شایع کمبود ید است.

در واقع، برخی از مطالعات نشان داده اند که بیش از ۸۰٪ از افرادی که سطح هورمون تیروئید پایینی دارند، ممکن است نسبت به دمای سرد حساس تر از حد معمول باشند.

از آنجایی که ید برای تولید هورمون های تیروئید استفاده می شود، کمبود ید می تواند باعث کاهش سطح هورمون تیروئید شما شود.

با توجه به اینکه هورمون های تیروئید به کنترل سرعت متابولیسم شما کمک می کنند، سطوح پایین هورمون تیروئید ممکن است باعث کند شدن آن شود. متابولیسم کندتر گرمای کمتری تولید می کند، که ممکن است باعث شود سرما را بیشتر از حد معمول احساس کنید.

همچنین، هورمون های تیروئید به تقویت فعالیت چربی قهوه ای شما کمک می کنند، نوعی چربی که در تولید گرما تخصص دارد. این بدان معنی است که سطوح پایین هورمون تیروئید، که ممکن است ناشی از کمبود ید باشد، می تواند از انجام کار چربی قهوه ای جلوگیری کند.

احساس سردی بیشتر از حد معمول

ید به تولید گرمای بدن کمک می کند، بنابراین سطوح پایین آن ممکن است احساس سردی بیش از حد معمول را در شما ایجاد کند.

 1. تغییر در ضربان قلب

ضربان قلب شما اندازه گیری تعداد ضربان قلب شما در دقیقه است.

ممکن است تحت تأثیر سطح ید شما قرار گیرد. مقدار بسیار کم این ماده معدنی می تواند باعث شود قلب شما کندتر از حد معمول بزند، در حالی که بیش از حد آن می تواند باعث شود که قلب شما سریعتر از حد معمول بزند.

کمبود شدید ید ممکن است باعث کندی غیرطبیعی ضربان قلب شود. این ممکن است باعث شود شما احساس ضعف، خستگی، سرگیجه و احتمالاً غش کنید.

تغییر در ضربان قلب

کمبود ید ممکن است ضربان قلب شما را کاهش دهد، که ممکن است احساس ضعف، خستگی، سرگیجه و خطر غش را در شما ایجاد کند.

 1. مشکل در یادگیری و به خاطر سپردن

کمبود ید ممکن است بر توانایی شما برای یادگیری و به خاطر سپردن تأثیر بگذارد.

مطالعه‌ای که بر روی بیش از ۱۰۰۰ بزرگسال انجام شد، نشان داد که افرادی که سطح هورمون تیروئید بالاتری داشتند، در مقایسه با افرادی که سطح هورمون تیروئید پایین‌تری داشتند، در تست‌های یادگیری و حافظه بهتر عمل کردند.

هورمون های تیروئید به رشد و تکامل مغز شما کمک می کنند. به همین دلیل است که کمبود ید، که برای ساخت هورمون های تیروئید لازم است، می تواند رشد مغز را کاهش دهد.

در واقع، مطالعات نشان داده اند که هیپوکامپ، بخشی از مغز که حافظه طولانی مدت را کنترل می کند، در افرادی که سطح هورمون تیروئید پایینی دارند، کوچکتر به نظر می رسد.

مشکل در یادگیری و به خاطر سپردن

کمبود ید در هر سنی ممکن است باعث شود در یادگیری و به خاطر سپردن چیزها دچار مشکل شوید. یکی از دلایل احتمالی این امر ممکن است یک مغز توسعه نیافته باشد.

 

 1. مشکلات دوران بارداری

زنان باردار در معرض خطر بالای کمبود ید هستند.

این به این دلیل است که آنها نیاز به مصرف کافی برای رفع نیازهای روزانه خود و همچنین نیازهای کودک در حال رشد خود دارند. افزایش تقاضا برای ید در طول دوره شیردهی ادامه می یابد، زیرا نوزادان ید را از طریق شیر مادر دریافت می کنند.

مصرف نکردن ید کافی در دوران بارداری و شیردهی ممکن است عوارض جانبی برای مادر و جنین ایجاد کند.

مادران ممکن است علائم کم کاری تیروئید مانند گواتر، ضعف، خستگی و احساس سرما را تجربه کنند. در همین حال، کمبود ید در نوزادان ممکن است رشد فیزیکی و رشد مغز را متوقف کند.

علاوه بر این، کمبود شدید ید ممکن است خطر فوت جنین را افزایش دهد.

مشکلات دوران بارداری

دریافت ید کافی به ویژه برای زنان باردار و شیرده مهم است، زیرا آنها نیاز بیشتری دارند. کمبود ید ممکن است عوارض جانبی شدیدی به خصوص برای نوزاد ایجاد کند، مانند توقف رشد و رشد مغز.

 1. پریودهای سنگین یا نامنظم

خونریزی قاعدگی شدید و نامنظم ممکن است در نتیجه کمبود ید رخ دهد.

مانند بسیاری از علائم کمبود ید، این نیز با سطوح پایین هورمون های تیروئید مرتبط است، با توجه به اینکه ید برای ساخت هورمون های تیروئید مورد نیاز است.

در یک مطالعه، ۶۸٪ از زنان با سطوح پایین هورمون تیروئید، چرخه های قاعدگی نامنظم را تجربه کردند، در حالی که تنها ۱۲٪ از زنان سالم قاعدگی نامنظم داشتند.

تحقیقات همچنین نشان می دهد که زنان با سطوح پایین هورمون تیروئید، دوره های قاعدگی مکرر را با خونریزی شدید تجربه می کنند. این به این دلیل است که سطوح پایین هورمون تیروئید سیگنال‌های هورمون‌هایی را که در چرخه قاعدگی دخیل هستند مختل می‌کند.

پریودهای سنگین یا نامنظم

منابع ید

منابع بسیار کمی از ید در رژیم غذایی وجود دارد. این یکی از دلایل رایج بودن کمبود ید در سراسر جهان است.

مصرف روزانه توصیه شده (RDI) 150 میکروگرم در روز است. این مقدار باید نیازهای ۹۷ تا ۹۸ درصد از کل  بدن بزرگسالان سالم را برآورده کند.

با این حال، زنان باردار یا شیرده نیاز بیشتری دارند. زنان باردار به ۲۲۰ میکروگرم در روز نیاز دارند، در حالی که زنان شیرده به ۲۹۰ میکروگرم در روز نیاز دارند.

 

غذاهای زیر منابع عالی ید هستند:

 • جلبک دریایی، یک ورق کامل خشک شده: ۱۱-۱۹۸۹٪ از RDI
 • ماهی کاد، ۳ اونس (۸۵ گرم): ۶۶ درصد از RDI
 • ماست، ساده، ۱ فنجان: ۵۰% RDI
 • نمک یددار، ۱/۴ قاشق چایخوری (۱.۵ گرم): ۴۷٪ از RDI
 • میگو، ۳ اونس (۸۵ گرم): ۲۳ درصد از RDI
 • تخم مرغ، ۱ عدد بزرگ: ۱۶% RDI
 • ماهی تن، کنسرو شده، ۳ اونس (۸۵ گرم): ۱۱٪ از RDI
 • آلو خشک، ۵ آلو خشک: ۹ درصد از RDI

جلبک دریایی معمولا منبع خوبی از ید است، اما به این بستگی دارد از کجا آمده باشد. جلبک دریایی برخی از کشورها، مانند ژاپن، سرشار از ید است.

مقادیر کمتری از این ماده معدنی نیز در انواع غذاها مانند ماهی، صدف، گوشت گاو، مرغ، لیما و لوبیا چیتی، شیر و سایر محصولات لبنی یافت می شود.

بهترین راه برای دریافت ید کافی افزودن نمک یددار به وعده های غذایی است. نصف قاشق چایخوری (۳ گرم) در طول روز برای جلوگیری از کمبود کافی است.

اگر فکر می کنید کمبود ید دارید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. آنها علائم تورم (گواتر) را بررسی می کنند یا برای بررسی سطح ید شما نمونه ادرار می گیرند.

اگر علائم کم کاری تیروئید را داشته باشید، احتمالاً سطح تیروئید شما نیز بررسی می شود.

منابع ید

ید در مواد غذایی بسیار کمی یافت می شود که یکی از دلایل رایج کمبود ید است. بیشتر بزرگسالان سالم به ۱۵۰ میکروگرم در روز نیاز دارند، اما زنان باردار و شیرده به میزان بیشتری برای رفع نیازهای نوزادان در حال رشد خود نیاز دارند.

در انتها

کمبود ید بسیار شایع است، به ویژه در اروپا و کشورهای جهان سوم، جایی که خاک و مواد غذایی دارای سطح ید پایینی هستند.

بدن شما از ید برای ساخت هورمون های تیروئید استفاده می کند. به همین دلیل است که کمبود ید می تواند باعث کم کاری تیروئید شود، وضعیتی که در آن بدن نمی تواند به اندازه کافی هورمون تیروئید بسازد.

خوشبختانه پیشگیری از کمبود آن آسان است. افزودن مقداری نمک یددار به وعده های غذایی اصلی به شما کمک می کند تا نیازهای خود را برآورده کنید.

اگر فکر می کنید کمبود ید دارید، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید. آنها علائم قابل مشاهده کمبود ید مانند گواتر را بررسی می کنند یا نمونه ادرار می گیرند.

۲ / ۵. ۴

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
نوشتهٔ پیشین
بیماران تیروئید کم کار و طرح ورزش پیشنهادی
نوشتهٔ بعدی
 اسکن تیروئید چیست؟ اسکن تیروئید در چه مواقعی و برای چه کاری انجام می شود؟

۲۰ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سلام جناب دکتر
  بنده ۵ سالی میشه که به شدت از سردی کف پا رنج میبرم و چنتا آزمایش دادم اعم از تیروید و هورمون و….. کامل ،ولی همه دکترها گفتند مشکلی نداری،ولی همچنان از سردی بدن و سر سرما شدن و سردی بشدت زیاد کف پا رنج میبرم ،راه کار چیه ،ممنون ازشما 🙏🙏

  پاسخ
 • سلام و وقت بخیر خدمت پزشک محترم
  مشکل من اینه که مدام دستام و پاهام سرد و احساس مور مور شدن در زمان که فعالیتی ندارم میشم
  حدود دو سالی هست که عمل بای پس معده انجام دادم و از وزن ۱۳۰ کیلو به وزن ۷۳ کیلو
  رسیدم تمام آزمایشات دوره ای و کامل انجام میدم و مشکلی نداره سونو ها هم همه سالمه قبل از انجام عمل هم این مشکل و داشتم انواع ویتامین ها شامل مولتی ویتامین منیرال. امگا. منیزیم.هیر ایکس و کلاژن و استفاده می کنم غذاهامم غذای معمول سفره هست از این سرما و مور مور شدن خسته شدم لطف کنید راهنمایی فرمایید
  اجرتون با خدا

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بدون بررسی سوابق پزشکی شما، بخصوص نتایج آخرین آزمایشات شما نمیتوان نظری داشت اما دلیل بروز سرما و مور مور شدن دست و پا در افرادی که عمل بای پس معده انجام داده‌اند، ممکن است ناشی از عوامل مختلفی باشد. برخی از مهم‌ترین علل شامل:
   ۱. نقص ویتامین‌ها و مواد معدنی:
   – ویتامین B12: یکی از شایع‌ترین نقص‌ها پس از بای پس معده است. کمبود ویتامین B12 می‌تواند باعث آسیب عصبی و علائمی مانند سرما و مور مور شدن دست و پا شود.
   – ویتامین D: کمبود ویتامین D ممکن است منجر به ضعف عضلانی و علائم عصبی شود.
   – کلسیم و منیزیم: کمبود این مواد معدنی نیز می‌تواند باعث مشکلات عصبی و عضلانی شود.
   – آهن: کمبود آهن می‌تواند منجر به کم‌خونی و علائم ناشی از آن مانند سرما و خستگی شود.
   ۲. سوء جذب مواد مغذی:
   – پس از بای پس معده، جذب مواد مغذی کاهش می‌یابد. این می‌تواند به کمبودهای غذایی منجر شود که باعث مشکلات عصبی و علائم دیگری مانند سرما و مور مور شدن دست و پا می‌شود.
   ۳. کاهش وزن سریع:
   – کاهش وزن سریع می‌تواند به کاهش توده چربی زیر جلدی منجر شود که می‌تواند باعث احساس سرما شود.
   ۴. مشکلات عصبی:
   – جراحی بای پس معده می‌تواند باعث تغییرات در سیستم عصبی شود که ممکن است منجر به علائم عصبی مانند مور مور شدن دست و پا شود.
   ۵. افت قند خون:
   – بعد از جراحی بای پس معده، برخی افراد ممکن است دچار افت قند خون شوند که می‌تواند باعث علائم مختلفی از جمله سرما و مور مور شدن شود.

   راهکارها:
   ۱. مکمل‌های ویتامینی و معدنی:
   – پس از جراحی بای پس معده، مصرف مکمل‌های ویتامینی و معدنی تحت نظارت پزشک بسیار مهم است.
   ۲. آزمایشات منظم:
   – آزمایشات منظم برای بررسی سطوح ویتامین‌ها و موادمعدنی و تنظیم مصرف مکمل‌ها بر اساس نتایج آزمایش‌ها.
   ۳. رژیم غذایی متعادل:
   – پیروی از یک رژیم غذایی متعادل و غنی از مواد مغذی تحت نظارت یک متخصص تغذیه.
   ۴. پیگیری پزشکی منظم:
   – مراجعه منظم به پزشک برای بررسی وضعیت کلی سلامتی و مدیریت هرگونه عوارض پس از جراحی.

   پیشنهاد میشود با پزشک معالج خود مشورت کنید تا براساس شناخت بدن شما و اطلاع کامل از سوابق پزشکی شما تشخیص دقیق و درمان مناسب صورت گیرد.

   پاسخ
 • نصرالله پاپی
  1403/02/18 11:29 ب.ظ

  سلام آقای دکتر من سال ۸۰تیرویید جراحی کردم گویا کامل برداشته شده ولی متاسفانه الان پوست صورت و دست خیلی خشک و چروکیده شده خیلی نسبت ب سرما حساس هستم یا اصلا طاقت سرما ندارم در ضمن الان قرص لووتیروکسین مصرف میکنم راه‌حل شما چیه ممنون میشم راهنمایی کنید با سپاس فراوان

  پاسخ
 • سید علیرضا صالحی
  1402/11/19 4:31 ب.ظ

  سلام خدا قوت آقای دکتر من خیلی نمک مصرف میکردم تا یک ماه پیش که دیدم سرم درد میگره و فشارم گرفتم روی ۱۵ روی ۱۰بود دکتر رفتم و ازمایش خون و تیرویید دادم خدایا شکر تیرویید و چربی خون سالم بود وفقط قند سه ماهه روی ۱۲۷بود ودکتر گفت شما دیابتی شدی و روزانه یک قرص متفورمین میخورم ویک ماه هیچ نمک نمی خورم حتی توی غذا وخدایا شکر فشارم اومده روی ۱۲ روی۸ ولی اگه یکم نمک بخورم دوباره فشارم میره بالا وسردرد میگرم اقای دکتر وزنمم ۱۴۰کیلو است حالا اگه نمک نخورم باعث کمبود ید نمیشه واگه وزنمو کم کنم میتونم دوباره نمک بخورم لطفا راهنمایی بفرمایید خدا خیرتون بده خیلی ممنون.

  پاسخ
 • سلام آقای دکتر
  من چند روزی نمک بدون ید مصرف کردم. میدونم کارم اشتباه بوده سه بار آزمایشگاه های مختلف آزمایش دادم t4 و t3 نرمال بودن ولی tsh آزمایش اولی ۵ بود. بعد از ۲ ماه ۹ بود بعد از یه هفته دوباره آزمایش دادم روی ۷ بود. الان شروع کردم نمک ید دار میخورم کی دوباره آزمایش بدم؟ و اینکه نتایج آزمایشگاهنشان دهنده تیرویید کم کار هست یا گواتر؟ ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مقادیر TSH بسته به مقدار معمول و واحداندازه گیری برای هر آزمایشگاه و استانداردهای مختلف، متفاوت است. ممکن است یکی از دلایل یکسان نبودن جواب آزمایشات همین مورد باشد، اما به طور کلی:
   مقدار TSH در بازه‌های طبیعی معمولاً بین ۰.۴ تا ۴.۰ یا ۵.۰ میکروگرم بر دسی‌لیتر (μIU/mL) قرار دارد، با اختلافات کوچک در محدوده مقادیر طبیعی در آزمایشگاه‌های مختلف.

   به هر حال، برای تفسیر صحیح وضعیت تیروئید خود و نیاز به درمان، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید. پزشک معالج می‌تواند بر اساس سوابق پزشکی، نتایج آزمایشات و علائم شما تشخیص دقیق‌تری ارائه دهند و درمان مناسب را تجویز کنند.

   پاسخ
 • سلام و عرض ادب آقای دکتر من یک ونیم ماهه باردار هستم یدوفولیک میخوردم مشکلی نداشتم تا اینکه دکتر بهم گفت اسید فولیک رو به تنهایی بخور چون یدفولیک تعادل هورمونی رو بهم میریزه از همون روز که فقط اسید فولیک خوردم به محض خالی بودن شکمم حالت تهوع ،ضعف و سرگیجه میگیرم از دیشب دوباره فقط یدوفولیک خوردم امروز با اینکه صبحانه دیر خوردم ضعف و حالت تهوع نداشتم و اینکه در آزمایش ها تا به حال تیرویید کم کار یا پرکار نداشتم ولی همسرم تیرویید پرکار دارند ممکنه به خاطر کمبود ید در بدنم باشه ؟و اینکه پیشنهاد شما چیه با توجه به اینکه دکترم اینطوری بهم گفته؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   باتوجه به بارداری شما و تاثیر استفاده داروها و موادغذایی روی جنین توصیه اکید می‌شود خودسرانه از داروها استفاده نکنید و روال درمان را تغییر ندهید. تمام موارد باید تحت نظر پزشک زنان و بسته به سوابق پزشکی شما باشد.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/07/30 2:41 ب.ظ

  سلام دکتر، ببخشید من زیر چشمام یه کم حالت پف دارن، خودمم زیادی سردم میشه، علت چیه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   آیا نتایج آزمایش شما نرمال است؟ سابقه بیماری خاصی ندارید؟
   بدون داشتن هیچگونه اطلاعاتی از شما نمیتوان پاسخی برای شما داشت. بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا با بررسی سوابق پزشکی شما، علائم بالینی و نتایج بروز آزمایشات برای شما نوع بیماری را تشخیص داده و درمان را آغاز کنند.

   پاسخ
 • با سلام و عرض ادب و احترام . مشکلی دارم که چندین ساله با منه و دارم تحملش میکنم .من زیادی عرق میکنم و شکل عرق کردن من با دیگران فکر کنم تفاوت داشته باشه ، زمانی که دراز میکشم حالا به هر طرف عرق کردنی نیست اما همینکه از حالت دراز کش در میام و میشینم بعداز چند دقیقه اول از ناخیه زیر سینه و ناحبه معده و بعد زیر بغل و پشتم بدونه اینکه اصلا هیچ فعالیتی کنم شروع میکنه چک چک عرق ریختن طوری که با ده دقیقه یک رب نهایت بیست دقیقه لباسم خیس میشه و اگر باز هم دراز بکشم عرق کردن متوقف میشه وقتاییم که فعالیتی دارم که کلا سرتا پا خیس میشم . خیلی برام ناراحت کنندس که میرم جایی نشستم یا منتظرم بدونه اینکه فعالیتی داشته باشم لباسم خیس میشه بیشترین و شدیدترین تعریق ناحیه زیر سینه روی شکم …. طوری که گاهی اوقات حتی جلوی پنگه هم وامیسم بازم بصورت محسوس از همون ناحیه عرق میریزم … ممنون میشم بفرمایید چکار کنم برای این موضوع ….

  پاسخ
  • سلام و احترام. عرق کردن بیش از حد و تعریق بیش از حد (هایپرهیدروزی) می‌تواند مشکلی ناراحت‌کننده باشد. این ممکن است به علت عوامل مختلفی از جمله عوامل فیزیولوژیک، عوامل عصبی، استرس، عوامل محیطی یا بیماری‌هایی مانند هیپرتیروئیدی، آندوکرین مختل، اضطراب و غیره باشد. برای رفع این مشکل، می‌توانید به موارد زیر توجه کنید:
   ۱. مراجعه به پزشک: در صورتی که مشکل تعریق بیش از حد برای شما نگران‌کننده است، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. آنها می‌توانند تشخیص دقیق تعریق شما را بررسی کنند و در صورت لزوم تشخیص بیماری‌های مرتبط را بررسی کنند.
   ۲. تغییر در الگوهای زندگی: از روش‌هایی مانند کاهش استرس، اعمال تمرین و ورزش منظم، مصرف آب کافی، استفاده از لباس‌های مناسب و تهویه مناسب در محیط‌های گرم استفاده کنید.
   ۳. محدود کردن مصرف مواد محرک: مصرف موادی مانند قهوه، چای سیاه و مشروبات الکلی ممکن است به تعریق بیش از حد شما کمک کند، بنابراین مصرف آنها را محدود کنید.
   ۴. مراقبت از بهداشت شخصی: استفاده از محصولات ضد تعریق قوی، استفاده از پارچه های نفس‌پذیر و تهویه خوب در محیط‌های گرم می‌تواند در کنترل تعریق بیش از حد کمک کند.
   به هر حال، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا تشخیص و درمان دقیق‌تری برای شرایط شما تعیین شود. او می‌تواند بر اساس بررسی‌های کامل و تاریخچه پزشکی شما، به شما راهنمایی مناسب‌تری ارائه دهد.

   پاسخ
 • سلام من خیلی احساس گرما و سوزش در کف پاهام دارم گرما برام غیر قابل تحمله وقتی تو یه محیط گرم باشم پاهام خیلی خیلی داغ میشه و عصبانیم میکنه
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام. سوزش و احساس گرما در کف پاها می‌تواند به عوامل مختلفی برگردد. در زیر چند علت محتمل برای این علایم ذکر شده است:

   افزایش فعالیت عصبی: برخی از افراد ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به تغییرات دمایی داشته باشند و بنابراین در معرض احساس گرما و سوزش قرار بگیرند.

   عوامل محیطی: قرار گرفتن در محیط‌های گرم، مانند اتاق‌های بدون هوای تهویه یا برخورد مستقیم با منابع حرارتی ممکن است باعث احساس گرما و سوزش در پاها شود.

   عوامل آسیب‌زا: برخی از عوامل مانند عفونت، التهاب، تغییرات در رگ‌ها و اعصاب پاها می‌توانند سوزش و گرما را در پاها ایجاد کنند.

   در هر صورت، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا علت دقیق این علایم را تشخیص دهد. پزشک شما می‌تواند با توجه به علایم شما، سابقه پزشکی و انجام بررسی‌های لازم، تشخیص و درمان مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
 • قربانی
  1402/03/13 2:08 ب.ظ

  با سلام من با گریه کردن یا خوردن غذاهای شور چشمم به اندازه یک بادکنک پف می کند.علت این اتفاق چه چیزی است.ممنون

  پاسخ
  • سلام. علت این اتفاق می‌تواند ارتباطی با سیستم لخته‌ای خون داشته باشد. وقتی گریه می‌کنید یا غذاهای شور می‌خورید، ممکن است این عمل باعث افزایش فشار در رگ‌های چشمی شود و بازدارنده‌های طبیعی رگ‌ها که به نرمالیته ایجاد سلول‌های لخته‌ای در آنها کمک می‌کنند، کاهش یابد. در نتیجه، سلول‌های لخته‌ای در رگ‌های چشمی افزایش می‌یابند و باعث بادکنک پف چشم می‌شوند.

   در برخی افراد، سیستم لخته‌ای خون بیش از حد حساس است و حتی با محرک‌های ساده مانند گریه کردن یا مصرف غذاهای شور، واکنش نامتناسبی نشان می‌دهد. این واکنش ممکن است به عوامل ژنتیکی، عوامل محیطی یا ترکیبی از هر دو بستگی داشته باشد.

   اگر این مشکل به شدت مزاحمتان می‌شود یا نگرانی دارید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا مشکل را بررسی کرده و توصیه‌های لازم را به شما بدهد. پزشک می‌تواند با ارزیابی دقیق‌تر و بررسی تاریخچه پزشکی شما، تشخیص و درمان مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر خداقوت همه نوشته هاتون خوب عالی بسیار متین. بودی همیشه سربلندتوانا توکارتون موفق باشید

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.