گواتر چیست

همه چیز درباره گواتر تیروئید از تشخیص تا درمان

گواتر به معنی تیروئید بزرگ است و گواتر تیروئید به این معنی است که تیروئید شما بیش از حد رشد کرده است، در اکثر غریب به اتفاق موارد گواتر تیروئید یک بیمار خوش خیم و غیر سرطانی است و بنابراین مشکلی که ایجاد می کند بزرگی آن است که می تواند بر روی دیگر ساختارها در گردن فشار وارد کند و علائمی را که در این مقاله بیان کرده ام به دنبال داشته باشد. گواتر معمولا به دلیل وجود چندین ندول در تیروئید به وجود می آید و ندرتا این ندول می تواند سرطانی باشد، (در همین سایت (سایت موسسه تیراد) روشهای امروزی و کمتر تهاجمی برای درمان سرطان تیروئید و نیز تستهای تشخیصی از جمله سونوگرافی تیروئید آمده است) این مقاله به شما می گوید چه زمانی نگران گواتر باشید، علائم آن چیست، چگونه تشخیص داده و درمان تیروئید چگونه انجام می شود

جدیدترین روش های درمان تیروئید و بدون جراحی در ایران

گواتر تیروئید چیست؟

گواتر تیروئید در واقع شرایطی است که در آن یک ندول غیر طبیعی بزرگ در غده تیروئید بیمار به وجود می آید. اگر تصویر کسانی را که دچار گواتر هستند نگاه کنید متوجه می شوید که غده تیروئید آنها متورم و سفت شده است، شاید تصور کنید که اینها عضلات گردن هستند و آنها را محکم و بدون حرکت ببینید، این توده ها خیلی زیاد حرکت نمی کنند، در بسیاری مواقع گواتر دردناک نیستند ولی ممکن است علائمی را به دلیل سایزشان نشان دهند.

شایعترین علامت گواتر وجود یک توده در گردن است، از دیگر علائمی گواتر مشکل بلع، تنفس و در موارد شدید حتی تغییر صدا و یا از بین رفتن تارهای صوتی باشد.
در سراسر جهان مهمترین دلیل گواتر، نبودن ید در غذای روزانه مردم بود و از زمانی که ید به نمک خوراکی اضافه شده شیوع گواتر در کشور به شدت کاهش داشته است ولیکن امروزه بیشترین دلیل گواتر تیروئید پرکاری بیش از حد غده تیروئید، هایپر تیروئیدیسم و یا کمکاری تیروئید و ترشح کمتر از حد هورمون و یا گواتر مولتی ندولار (وجود چندین گره در تیروئید) است.
همچنین دو نوع بیماری خودایمنی (سلولهای ایمنی بدن به سلولهای خودی حمله ور می شوند) به نامهای هاشیموتو و بیماری گریوز بیماری هایی هستند که باعث گواتر می شوند.

همه چیز را در مورد گواتر تیروئید بدانید

بیماری هاشیموتو

بیماری تیروئید هاشیموتو در مراحل اولیه باعث رشد و بزرگ شدن غده تیروئید می شود، این بیماری به وسیله آزمایش تیروئید قابل تشخیص است، در واقع آنتی بادی های پروئتینی تولید شده توسط غده تیروئید به نام تیروگلوبولین می تواند نشان دهنده هاشیموتو باشد، گرچه در آزمایش خون افراد سالم نیز تیروگلوبولین موجود هست به این دلیل که این هورمون محرک تولید هورمونهای تیروئید است ولیکن مقدار بیش از حد این پروتئین هشداری برای این است که مشکلی به وجود آمده است.
سونوگرافی غربالگری غالبا غده تیروئید و پسودو ندول (ندول کاذب) را نشان می دهد، پسودو ندول ندول های غیر محسوسی هستند که می توانند دلیلی برای این بیماری باشند که در سونوگرافی قابل تشخیص بوده و ممکن است در سونوگرافی های فالوآپ (سونوهای بعدی جهت پیگیری) دیده نشوند.

بیماری گریوز

این بیماری شرایطی را به وجود می آورد که سطح هورمون تیروئید بسیار زیاد می شود، علت ایجاد این بیماری تولید پروتئین ایمونوگلوبین تحریک کننده غده تیروئید است و با آزمایشات روتین تیروئید قابل تشخیص است، تولید هورمون تیروئید باعث بزرگ شدن غده تیروئید و گواتر تیروئید می شود.

علائم بیماری گواتر تیروئید

بسیاری مواقع گواتر تیروئید علائمی از خود نشان نمی دهد مگر اینکه با رشد کردن و بزرگ شدن نشان داده شود، در حقیقت در موارد زیادی گواتر تیروئید توسط یک آزمایش روتین دیگر و یا تصویربرداری بااشعه ایکس و اسکن به دلایل دیگر نشان داده می شود ولیکن اگر غده به اندازه زیادی رشد کرده باشد علائمی را از خود نشان می دهد که در اینجا آورده ایم

مشاوره در بیماری تیروئید پرکار

 • وجود یک توده و یا گره در گردن
 • حس یک فشار ناخوشایند در گلو
 • مشکل بلع و یا احساس اینکه چیزی در گلویتان است
 • تولید بیش از حد هورمون که با علائمی مانند

۱- احساس گرما در بدن و عدم تحمل این گرما

۲- لرزش بدن

۳- عصبانیت

۴- تپش و ضربان قلب سریع و یا غیر عادی

علتهای بالقوه ای که می توانند منجر به گواتر تیروئید شوند کدام دلایل هستند

شرایطی وجود دارد که می تواند منجر به ایجاد بیماری گواتر تیروئید شود این شرایط از جمله

 • کمبود ید

همانگونه که می دانید رزیم غذایی با کمبود ید یکی از مهمترین دلایلی است که می تواند منجر به گواتر تیروئید شود ولی در بسیاری کشورها از جمله با اضافه کردن ید به نمک خوراکی این شرایط کنترل شده است.

 • رشد بیش از حد بافت نرمال تیروئید

دلیلی که باعث این نوع گواتر می شود هنوز شناخته نشده است ولیکن در برخی مواقع این موضوع که به نام فولیکولار هایپر پلاژی خوانده می شود رشد سلولهای فولیکولار (که یک سلول طبیعی تیروئید است) موجب ایجاد شرایط می شود. هر دو نوع سلولهای هایپر پلاژی فولیکولار و آدنوم فولیکولار به وضوح سرطانی نیستند و نیازی به نگرانی درباره آنها نیست و نیازی به برداشتن آنها نیز نمی باشد مگر آنکه شرایطی را ایجاد کنند که لزومی به برداشتن آنها باشد.

 • کیست تیروئید

کیستهای تیروئید حفره های پر از مایعی هستند که از تخریب آدنوم ها حاصل شده است، این کیستها و مایع تولید شده در آنها به نام کلوئید نامیده می شوند.
گواتر مولتی ندولار
این نوع گواتر تیروئید حاصل وجود چندین ندول و گره تیروئید است، گرچه علت گواتر مولتی ندولار مشخص نیست ولی در برخی موارد سوابق خانوادگی در آنها مطرح می شود، این گره ها می توانند تمام گردن را درگیر و گسترده شوند و به داخل حفره قفسه سینه راه یابند.

بهتر است بدانید دیگر برای درمان کیست تیروئید نیازی به جراحی نیست، تعداد بسیار زیادی از کیستها و توده های تیروئید به روش آر اف و نیز به روش ماکرویو قابل درمان هستند و به این درمانها به خوبی جواب می دهند، در این روش ها که با هدایت سونوگرافی انجام می شود تنها با یک سوزن باریک امواج به توده یا کیست منتقل می شود و سلولهای کیست از بین می رود ، به مقاله آر اف تیروئید مراجعه کنید

 • سرطان تیروئید

گرچه احتمال اینکه یک گره تیروئید سرطانی باشد کم است ولی با اینحال برخی عوامل هستند که می توانند این احتمال را افزایش دهند از جمله

o سن کمتر از ۳۰ و بالای ۵۰ سال
o احتمال سرطان تیروئید در مردان بیشتر از زنان است
o سابقه خانوادگی مثبت در سرطان تیروئید
o سابقه خانوادگی در دیگر سرطان های غدد درون ریز
o سابقه تابش اشعه
o ندول های بزرگتر تیروئید
o فلج تارهای صوتی

یک گواتر تیروئید چگونه ارزیابی می شود

لیستی که در اینجا آمده است مواردی است که برای تشخیص سرطان تیروئید باید انجام شود.

ارزیابی بیماران گواتر تیروئید

 • بررسی های فیزیکی و سوابق پزشکی
 • سونوگرافی
 • آزمایش خون
 • TSH
 • T3وT4
 • تست تیروگلوبولین (البته تمامی پزشکان این تست را تجویز نمی کنند)
 • بررسی آنتی بادی تیروگلوبولین
 • ایمونوگلوبولین
 • FNA

برای انجام تست های تشخیصی سونوگرافی و FNA می توانید با شماره های مرکز فوق تخصصی تیراد تماس بگیرید

بیوپسی FNA

اگر پزشک احتیاج به بررسی دقیقتری از آزمایشات پاتولوژی داشته باشد آن را تجویز نموده و با هدایت دستگاه سونوگرافی و بدون نیاز به بیهوشی مقداری از محل مورد نظر را برداشته و برای آزمایش پاتولوژی ارسال می کند، در سایت موسسه تیراد و در قسمت خدمات می توانید اطلاعات کاملی را در زمینه روشهای نمونه برداری و FNA به دست بیاورید.

روش های درمان تیروئید را از اینجا بخوانید

مطالب پیشنهادی

تیروئید پرکار چیست

چرا تیروئید کم کار می شود

آزمایش tsh چیست

۲ / ۵. ۲

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری

۱ دیدگاه. Leave new

 • الناز
  1399/03/23 0:32 ق.ظ

  سلام . خسته نباشید. مادر من چند ماهه وقتی بلند بلند حرف بزنه یا عصبی شه صداش میگیره و دو طرف گلوش درد میگیره. امروز جواب آزمایش و سونوگرافیش نشون داد که تیرویید کم کار یا پرکار نداره، اندازه ی تیروئید و همچنین گره های لنفوسیتی در حد نرمال هستن. از هر نظر نرمال بود جز یه اینکه یه ندول ۲ و نیم میلی متری دیده شده. الان این خیلی خطرناکه؟؟ من به شدت ترسیدم و نمیدونم که چی میشه. ممنون میشم کمک کنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر