کم کاری تیروئید یا تیروئید کم کار چیست؟ علت، علائم و درمان کم کاری

نشخیص و درمان کم کاری تیروئید

چرا تیروئید کم کار میشود؟ علت تیروئید کم کار چیست و چه خطراتی دارد؟

در جواب سوال ” چرا تیروئید کم کار میشود ؟ ” باید بگوییم که کم کاری تیروئید یا همان هیپوتیروئیدی (Hypothyroidism) در زمانی ایجاد می شود که غده تیروئید فرد نتواند هورمون مورد نیاز بدن را بسازد، تیروئید کم کار باعث می شود تا وضعیتی برای بیمار به وجود بیاید که طی آن برخی از فعالیت‌های بدن تحت تاثیر قرار بگیرند، از علائم بیماری کم کاری تیروئید می توان به خستگی، افسردگی و افزایش وزن اشاره کرد.

تیروئید کم کار ممکن است در مراحل اولیه علائمی ایجاد نکند ولی در ادامه کم کاری تیروئید منجر به چاقی و افزایش وزن، درد مفاصل، بیماری قلبی و ناباروری شود.

تیروئید کم کار در اغلب موارد با کمک داروهای هورمونی و دریافت هورمون‌هایی که تیروئید قادر به تولید آنها نیست کنترل می شود، اگر چه این یک نوع درمان نیست ولی می تواند کنترل خوبی بر روی شرایط باشد، اگر دچار کم کاری تیروئید هستید و یا به دنبال جواب، برای سوال چرا تیروئید کم کار میشود ؟ هستید، این مقاله موسسه تصویربرداری و مرکز سونوگرافی تیراد  برای شماست تا اطلاعات مورد نیازتان را در این مورد کسب کنید.

کم کاری غده تیروئید

کم کاری تیروئید چیست؟

غده تیروئید یک غده درون ریز در بدن است که با تولید هورمون‌های تیروئیدی باعث گرم شدن بدن و تنظیم حرارت و سوخت و ساز بدن می‌شود، این هورمون‌ها توسط غده ترشح و به درون رگ‌های خونی وارد و از طریق خون به اندام‌ها می‌رسند، هورمون‌ها تقریباً در تمام اندام‌ها تأثیر گذار هستند: در قلب، مغز، ماهیچه‌ها و سایر ارگان‌ها.

علائم کم کاری تیروئید:

زمانی که دچار کم کاری تیروئید می شویم به میزان کافی هورمون به بدن نمی رسد و به همین دلیل روند رفتاری بدن رو به کند شدن می رود، روده ها آهسته تر کار می کنند و دچار یبوست می شویم، قلب به خوبی اکسیژن را منتقل نمی کند و خستگی و فراموشی و افسردگی را تجربه می کنیم، با توجه به اینکه علائم با کندی پیش می آیند و در افراد متفاوت تجربه های متفاوتی را ایجاد می کنند تنها راه برای اینکه بدانید آیا به کم کاری تیروئید مبتلا شده اید یا خیر یک آزمایش ساده تیروئید است تا سطح tsh خون مورد بررسی قرار بگیرد.

کم کاری تیروئید نوعی اختلال هورمونی است که می تواند باعث عوارض متعددی در بدن شود. از آنجایی که هورمون های تیروئیدی (T3 و T4) نقش بسیار مهمی در متابولیسم بدن دارند، کمبود این هورمون ها در بیماری کم کاری تیروئید بر متابولیسم کل بدن اثر گذار است. به طور مثال:

 • با اثر این بیماری روی قلب ضربان آن کاهش پیدا کرده و قدرت انقباض قلب کم می شود. به همین علت شما دچار کاهش فشار خون شده و احساس سرگیجه و بی حالی می کنید. در نتیجه باید مواظب باشید تا در اثر سرگیجه و بی حالی دچار سانحه نشوید.
 • همچنین در اثر کمبود هورمون های تیروئیدی سیستم تنفس هم آسیب دیده، دپرسیون تنفسی و یا حتی آپنه (قطع شدن تنفس در خواب که با قطع شدن جریان اکسیژن ورودی باعث بیدار شدن از خواب می شود ) ایجاد می شود و در نتیجه اندام های بدن، خصوصا مغز، اکسیژن کافی دریافت نمی کنند.
 • کمبود متابولیسم در مغز امکان دارد شما را با کمبود حافظه روبرو کرده و باعث نوروپاتی شود.
 • جدا از صدماتی که کم کاری تیروئید به قلب، مغز و ریه وارد می کند با تغییراتی که در چهره شما ایجاد می شود بادی ایمیج یا تصور شما از خودتان تخریب شده و ممکن است به افسردگی مبتلا شوید. به طور مثال ریزش موی سر غیر قابل بازگشت، خشکی و کلفتی پوست، پف کردگی صورت به ویژه پلک و زبان، تورم کل اعضای بدن علی الخصوص پا ها، در کنار خشن تر شدن صدا نشانه هایی از پیشرفت کردن بیماری می باشند.

کم کاری تیروئید

علاوه بر این علائم کم کاری تیروئید شامل موارد زیر هم هست:

 • از آنجایی که شما احساس کم حوصلگی و بی حالی می کنید یا به عبارت دیگر خیلی زود انرژی و انگیزه تان برای شروع کار ها را از دست می دهید، تصور شما در توانایی هایتان به عنوان عضوی از جامعه نیز به شدت آسیب می بیند.
 • کاهش میل جنسی و توانایی باروری در هر دو جنس هم از عوارض دیگر این بیماری می باشد.
 • هورمون های بدن مرتبا در حال اثر گذاری بر یکدیگر هستند به طوری که با کاهش هورمون های تیروئیدی مسیر های عصبی احساس خوشحالی در شما هم آسیب دیده و زمینه را برای ایجاد افسردگی و تبعات آن ایجاد می کند.
 • کاهش متابولیسم بدن و بی تحرکی ناشی از بی حالی حتی به سیستم گوارش هم آسیب رسانده و با کم کردن تحرکات لوله گوارش باعث یبوست و عوارض همراه آن از جمله بواسیر یا درد و خونریزی در مقعد می شود.
 • گواتر یا بزرگ شدن غده تیروئید از علائمی است که می تواند نه تنها در پر کاری بلکه در کم کاری تیروئید هم ظاهر شود. با بزرگ شدن این غده که در مسیر تنفس و بلع قرار دارد ممکن است به سختی در تنفس و بلع دچار شوید.
 • متأسفانه در بیماری کم کاری تیروئید به علت کم شدن متابولیسم، عدم تحرک و کم حالی، شما علی رغم کم شدن اشتهایتان به طور ناگهانی چاق می شوید.

تیروئید کم کار و مشکلات چاقی

آیا کم کاری تیروئید درمان می شود؟

در مورد این موضوع یک مسئله اثبات شده نیست و هیچ درمانی برای کم کاری تیروئید وجود ندارد و حتی ممکن است بیماری شما در طول زمان بدتر از قبل شود ولی برخی شرایط مانند تیروئیدیتیس های ویروسی و یا تیروئیدیتیس در اثر بارداری احتمال دارد پس از رفع و درمان بیماری و یا پس از اتمام بارداری به حالت معمول و کارکرد اولیه خود برگردد ولی این موضوعی است که باید پس از آزمایشات و تحت نظر پزشک متخصص غدد مورد بررسی قرار بگیرد و از درمان شدن آن مطمئن شوید.

تیروئید کم کار و تیروئید سالم

آیا میزان کم کاری در طول زمان ثابت است؟

خیر این مسئله ای نیست که بتوان گفت در طول زمان ثابت می ماند، ممکن است با گذشت زمان میزان کم کاری بیشتر شود و شما به میزان بیشتری هورمون تیروئید نیاز داشته باشید بنابراین لازم است که طی معاینات دوره ای با پزشک خودتان در ارتباط باشید تا اگر دوز مصرفی مورد نیاز شما اضافه شد با مشکل رو به رو نشوید و عوارض ناشی از کم کاری به شما آسیب نرساند.

آیا ممکن است تیروئید کم کار به تیروئید پرکار تبدیل شود و یا برعکس؟

بله این امکان هست، در موارد معدودی با گذشت زمان تیروئید پرکار به کم کار و یا تیروئید کم کار به پرکار تبدیل می شود و همین احتمال هم دلیل دیگری برای این است که شما دوز مصرفی تان را با پزشکتان در دوره های معایناتی تنظیم کنید، اگر مشکل تیروئید دارید و پزشک برای شما یک میزان دوزی را تجویز نموده روزانه آن را مصرف کنید ولی پس از گذشتن مدت زمان لازم و دوره ای که پزشک در نظر گرفته؛ باز هم برای درستی و کنترل میزان دوز مصرفی مراجعه کنید.

اصلا چرا تیروئید کم کار میشود؟

دلایلی که در اینجا آورده شده از عواملی هستند که می توانند باعث کم کاری تیروئید شوند، این دلایل عبارتند از:

۱-چرا تیروئید کم کار میشود : درمان های قبلی

در برخی انواع درمان‌ها از جمله درمان جراحی برای سرطان تیروئید که باعث پرکاری تیروئید شده است، پزشک مجبور به برداشتن غده تیروئید می شود، که این نوع درمان‌ها و نیز درمان یدرادیواکتیو می توانند سبب تیروئید کم کار شوند، با توجه به اینکه عوارض پرکاری تیروئید بسیار خطرناک هستند در مواردی درمان پرکاری در اولویت قرار گرفته و در مواردی تیروئیدکتومی نیز ضروری به نظر می رسد.

درمانهای فبلی شامل :

 • برداشتن همه یا قسمتی از تیروئید

برخی افراد در اثر سرطان تیروئید و یا بیماری مانند گریوز دچار شرایطی می شوند که پزشک تشخیص می دهد باید کل تیروئید برداشته شود و یا تیروئیدکتومی انجام شود این بیماران قطعا به کمبود هورمون تیروئید مبتلا می شوند و بایست دارو مصرف کنند، البته در مواردی پزشک بخشی از تیروئید را برداشته و کل آن برداشته نمی شود و به همین دلیل ممکن است بخش دیگر بتواند هورمون مورد نیاز بیمار را تامین کند و بیمار به کم کاری مبتلا نشود.

 • درمان رادیوتراپی

درمان رادیوتراپی هم می تواند به کم کاری تیروئید منجر شود، برخی از بیماران گریوز یا بیمارانی که به سرطان تیروئید مبتلا هستند، بیماران هوکچین و سرطان های سر و گردن و یا لنفوم از جمله این بیماران هستند، این بیماران با از دست دادن بخشی از غده مستعد چنین کمبودی هستند.

۲- بارداری

اگرچه هنوز دلایل این امر مشخص نیست ولی در برخی از مادران با شروع بارداری مقدار زیادی هورمون تیروئید ترشح می شود و مقدار زیادی هورمون وارد خون می شود و پس از آن عملکرد تیروئید کند و مادر دچار تیروئیدت بارداری می شود که البته در اکثر مادران این امر پس از دوره بارداری بهبود و به وضع عادی بر می گردد.

این یک مورد کاملا جدی است، جنین در ماه‌های اول رشد تا زمان تشکیل غده میزان هورمون لازم برای رشد را از مادر گرفته و در نتیجه اگر کم کاری تیروئید اتفاق بیافتد باعث عدم رشد و حتی عقب ماندگی ذهنی در نوزاد می شود، بنابراین زمان نقش بسیار مهمی را در این دوره ایفا می کند و مادر باردار بایست در اولین فرصت قبل از قصد بارداری و یا در زمان اطلاع از آن به پزشک زنان مراجعه نماید و اگر با مسئله کمبود هورمون رو به رو بود با مشورت همکاران غدد و زیر نظر همکاران زنان آن را کنترل نماید.

بیشتر بخوانید: مقاله کم کاری تیروئید در بارداری در رابطه با کم کاری در دوران بارداری برای مادران باردار

علائم کم کاری تیروئید در کودکان

۳- مشکلات مادرزادی

از دیگر علل کم کاری تیروئید می توان به مشکلات مادرزادی و کم کاری تیروئید مادرزادی اشاره کرد، برخی از نوزادان که البته تعداد آنها بسیار کم است بدون غده تیروئید به دنیا می آیند و یا تنها بخشی از آن را داشته و یا در بخشی دیگر با اختلالات هورمونی در تیروئید و یا عملکرد سلول ها مواجه هستند.

به دیگر بیان در برخی مواقع نوزادان به طور مادرزادی دچار تیروئید کم کار هستند، به این دلیل که تیروئید آنها در رحم مادر تکمیل نمی شود، این کودکان در هنگام تولد و در غربالگری تیروئید خیلی زود تشخیص داده می شوند، این نوع کم کاری تیروئید به احتمال یک نفر در هر ۴۰۰۰ نفر رخ می دهد ولیکن می تواند عواقب بدی مانند عقب ماندگی ذهنی در کودکان را موجب شود، در حالی که این کودکان در ابتدای تولد کاملا عادی به نظر می رسند ولی در صورتی که غربالگری انجام نپذیرد و به زودی درمان نشوند ممکن است کودک با عواقب جبران ناپذیر آن رو به رو شود.

۴- بیماری خودایمنی

تیروئیدیت یکی دیگر از شرایطی است که معمولا در اثر یک بیماری خود ایمنی و یا یک عفونت ویروسی ایجاد می شود در طول آن تیروئید به یکباره تمام هورمونهای تولیدی را وارد خون می کند و در ابتدا بیمار تیروئید پرکار را تجربه می کند و پس از آن با کند شدن عملکرد تیروئید به شرایط کم کاری تیروئید می رسد.

تیروئید کم کار اغلب با اختلال در سیستم ایمنی بدن ایجاد می شود، زمانی که سیستم ایمنی بدن به غده تیروئید حمله می کنند و باعث می شوند تا قادر به تولید هورمون نباشد، به این وضعیت هاشیموتو گفته می شود، بیماری هاشیموتو بیماری است که در طی آن سلول‌های ایمنی بدن غده تیروئید را به عنوان یک عامل خارجی در نظر گرفته و به آن حمله می کنند.

۵- مصرف بیش از حد و یا کمتر از حد ید

با اینکه ید یکی از مواردی است که در تشکیل هورمون تیروئید لازم بوده و بایست در بدن حضور داشته باشد ولی مصرف بیش از حد آن هم می تواند فرد را به تیروئید کم کار مبتلا کند، همان‌طور که مصرف ناکافی آن باعث کم کاری می شود.

۶-  چرا تیروئید کم کار میشود : آسیب به غده هیپوفیز

غده هیپوفیز تنظیم کننده مقدار هورمونی است که از تیروئید ترشح می شود، هورمون کنترل کننده TSH از این غده ترشح می شود و اگر این غده در اثر پرتودرمانی، تومور و یا جراحی آسیب ببیند دیگر نمی تواند مقدار درستی هورمون برای کنترل تیروئید ترشح نماید و در نتیجه در عملکرد تیروئید اختلال به وجود می آید.

علت کم کاری تیروئید

۷- برخی از بیمارهای نادر

برخی از بیماری‌هایی که به صورت نادر اتفاق می افتند می توانند باعث ذخیره غیر طبیعی مواد در غده تیروئید شوند مانند آمیلودوئیز که نوعی پروتئین به نام آملودئید را به اشتباه در تیروئید ذخیره می کند و عملکرد آن را مختل می کند، سارکوئیدوز یک نمونه دیگر از این بیماری ها است.

۸- آسیب به هیپوتالاموس

غده هیپوتالاموس کنترل کننده هیپوفیز است و میزان هورمون ترشح شده از هیپوفیز تحت تاثیر آن قرار دارد اگر بیمار در هیپوتالاموس خود دچار اختلال شده باشد می تواند به نوع نادری از کم کاری تیروئید مبتلا شود زیرا میزان TSH کنترل شده نخواهد بود.

تیروئید کم کار

۹-چرا تیروئید کم کار میشود : برخی از داروها و یا عفونت های ویروسی

مصرف برخی داروها از جمله آمیودارون، لیتیوم، اینترلوکین دو بخصوص در بیمارانی که به طور ژنتیکی مستعد بیماری خود ایمنی هستند باعث کم کاری تیروئید می شود، در برخی شرایط پزشک ممکن است برای کنترل یک بیماری دیگر دارویی تجویز کند و یا برخی از عفونت های ویروسی نیز می توانند (به طور غیر معمول) باعث کم کاری تیروئید شوند.

داروهایی مانند:

لیتیوم: لیتیوم دارویی است که برای درمان اختلالات دوقطبی و افسردگی تجویز می شود، تحقیقات نشان می دهد این دارو می تواند تاثیراتی همانند کم کاری تیروئید داشته باشد

آمیودارون : دارویی که در برخی شرایط برای کنترل آریتمی قلب تجویز می شود.

اینترفرون ها : دارویی که در برخی شرایط جهت درمان سرطان و هپاتیت c استفاده می شود

در صورتی که از این دارو ها استفاده می کنید با یک پزشک مشورت کنید تا تحت بررسی شرایط تیروئید کم کار قرار بگیرید.

قرار گرفتن سر و گردن در معرض اشعه و همچنین تیروئیدیت که به صورت غالب با هیپرتیروئیدی نمایان می شود ولی می تواند در ادامه بیمار برای چند ماه با کم کاری تیروئید مواجه می شود.

تشخیص کم کاری تیروئید

با اینکه علائم فوق را برایتان عنوان کردم ولی در مواردی هم کم کاری تیروئید علامت خاصی ندارد و می توان گفت بسیاری از بیماری ها علامتهایی مشابه با این بیماری بروز می دهند ، همچنین علائمی که در کم کاری تیروئید بروز می کند بسته به میزان هورمون بدن متفاوت هستند، ولیکن به طور معمول علائم به آهستگی و در طی چند سال رو به بدتر شدن می گذارند.

تاریخچه پزشکی و خانوادگی تان را بررسی کنید!

اگر جراحی تیروئید داشته اید، اگر داروهایی خاص مانند لیتیوم و یا آمیودارون مصرف می کنید و یا داروهایی که در اینجا لیست شده است، اگر پرتودرمانی در ناحیه گردنتان داشته اید و یا اگر در خانواده سابقه کم کاری تیروئید دارید بهتر است به علائم آورده شده توجه بیشتری بکنید.

پزشک شما را معاینه می کند!

وجود برآمدگی و توده در تیروئید، خشکی پوست، کند شدن قلب، رفلکس های کندتر علامت‌هایی هستند که در یک معاینه پزشکی مورد توجه قرار می گیرند.

آزمایش تیروئید

دو نوع آزمایش وجود خواهد داشت، آزمایش T4 و T3 که در مقاله زیر به طور کامل توضیح داده شده و میزان آن بررسی شده است.

بیشتر بخوانید: مقاله آزمایش تیروئید

شروع درمان کم کاری

منطقی به نظر می رسد که اضافه کردن ماده ای به بدن از خارج کردنش از بدن آسان تر باشد. پس از بابت درمان های سخت تری که برای پر کاری تیروئید انجام می شود مثل جراحی و یا تزریق ید رادیو اکتیو نگران نباشید. شما با مصرف دوز مناسبی از هورمون تیروئید سنتتیک و یا به عبارتی داروی لووتیروکسین می توانید به راحتی علائم این بیماری را از بین برده و احساس شادابی و سبکی کنید. همچنین در صورت صلاحدید پزشکتان می توانید از درمان های حمایتی و دارویی مکمل برای بهبود سریع تر از علائم بیماری استفاده کنید.

بسیار مهم است که بدانید برای مصرف دارو باید حتما تحت نظر پزشک باشد، اگر کمتر از حد مصرف کنید باز کم کاری و عوارض آن هست و اگر بیشتر از حد شما به پرکاری تیروئید مبتلا می شوید و عوارض پرکاری تیروئید دامان شما را خواهد گرفت. تجویز داروهای هورمونی و کنترل هورمون تیروئید کاری است که پزشک برای کنترل شرایط انجام می دهد، مقدار دوز مصرفی بیمار برای درمان تیروئید کم کار به شرایط بیمار بسته است، اینکه بیمار در چه سنی قرار دارد، وضعیت سلامتی وی چگونه است، سطح هورمون تیروئید در بدن وی تا چه حد است و وزن بیمار چه اندازه است.

بیماران در سن بالاتر و یا به فرض بیمارانی با مشکلات قلبی با دوز مصرفی کمتر شروع می کنند، دکتر معمولا به آرامی دوز دارو را افزایش می دهد و در طول دوره بیمار را مانیتور و نظارت می کند.

اگر تیروئید کم کار درمان نشود

به طور معمول افراد پس از مشاهده علائمی که آورده شد به پزشک مراجعه و بیماری‌شان تشخیص داده می شود ولیکن در مواردی که بیمار متوجه کم کاری نشود و درمان صورت نگیرد علائم دیگری نیز خواهد داشت از جمله:

 • صورت پف کرده
 • صدای گرفته و خشن
 • ابروهای نازک و یا از بین رفته
 • از دست دادن شنوایی
 • کم خونی

کم کاری تیروئید و کاهش شنوایی

گرچه در تحقیقاتی که گروهی از محققان ایرانی در سال ۹۵ انجام داده اند و نتیجه آن در مجله پزشکی رازی به چاپ رسیده است، نشان داده شده است که کم خونی فقر آهن و هیپوتیروئیدی در ارتباط بوده و به طور معمول درصد افرادی که به هر دو دسته مبتلا هستند بیشتر از حد نرمال جامعه است.

آیا کم کاری تیروئید کشنده است؟

در گذشته سرنوشت افرادی که به اختلالات تیروئیدی مبتلا بودند، چه کم کاری و چه پر کاری کوتاه شدن طول عمر بود اما امروزه با پیشرفت های علم پزشکی و آشنایی بیشتر مردم با علائم این بیماری به راحتی می توان با پیگیری به موقع از کاهش عمر افراد مبتلا به کم کاری تیروئید جلوگیری کرد‌.

به خاطر داشته باشید که نباید با مشاهده ی چنین علائمی همه را به پای بالا رفتن سنتان بگذارید. با عقب انداختن درمان و پیشرفت بیماری ممکن است با عارضه ی شدید تری به نام بحران میگز ادم و کمای بعد از آن مواجه شوید. نجات پیدا کردن از چنین حالتی آسان نبوده و حتی با وجود اقدامات اورژانسی احتمال مرگ وجود دارد.

 

غده پاراتیروئید چیست

آیا کم کاری تیروئید باعث ناباروری می شود؟

درمان سرطان تیروئید و  ندولهای تیروئید

منابع :

انجمن تیروئید آمریکا

Everything You Need to Know About Hypothyroidism

 

۳.۷ / ۵. ۲۵

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
نوشتهٔ پیشین
آیا تیروئید باعث ناباروری می‌شود؟
نوشتهٔ بعدی
قرص متی مازول چیست؟ عوارض و بهترین زمان خوردن آن

۶۸ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سلام ،من علائم کم کاری تیروئید دارم و زیر گلوم پوستش تیره شده،اهتمالش هست که تشدید شده باشه

  پاسخ
 • سلام‌ وقت‌ بخیر من‌دیابت‌نوع‌ ۲‌هستم‌ اخیرادرآزمایش‌tsH6:62گریدهست‌ قرص لووکسین‌۵۰روزی‌عددمصرف‌میکنم‌۲۰روزمصرف میکنم‌ بهبودی حاصل‌نشده

  پاسخ
 • سلام
  من بعد از یکسری آزمایش در آبان ماه متوجه شدم که کم کاری تیروئید و خودایمنی هاشیموتو دارم و قرص لووتیروکسین مصرف میکنم و دچار پریودی شدید شدم آیا به مرور زمان خودایمنی از بین میره؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بیماری‌های خودایمنی از جمله بیماری‌های تیروئیدی مانند هاشیموتو (هیپوتیروئیدیسم هاشیموتو)، معمولاً قابل درمان هستند. اما درمان بستگی به نوع و شدت بیماری دارد.
   برای بیماری‌های تیروئیدی مانند هاشیموتو، درمان معمولاً شامل مصرف هورمون تیروئید مصنوعی (مثل لووتیروکسین) است که به عنوان جایگزین برای هورمون تیروئید طبیعی بدن عمل می‌کند. این دارو با کنترل سطح هورمون تیروئید در بدن، علائم بیماری را بهبود می‌بخشد و از ایجاد عوارض جدی جلوگیری می‌کند. به همراه مصرف دارو، ممکن است پزشک شما تغییرات در رژیم غذایی یا تغییرات در سبک زندگی را نیز توصیه کند تا به بهبود وضعیت کلی سلامتی شما کمک کند.
   همچنین، برخی بیماران با بیماری‌های خودایمنی تیروئید، نیاز به مراقبت‌های دائمی دارند و ممکن است نیاز به تنظیمات مکرر درمانی داشته باشند.
   مهمترین نکته این است که برای تشخیص دقیق و درمان مناسب، باید با یک پزشک متخصص تیروئید مشورت کنید تا برنامه درمانی مناسب برای شرایط خود را تعیین کنید.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر من ۲۱ سالم هست و از بچگی کم کاری تیروئید داشتم به تازگی ازمایش دادم و مشخص شده تیروئیدم پر کار شده میخاستم بپرسم ایا وضعیتم خطر ناک تر شده نسبت به قبل

  پاسخ
 • 09125179036
  1402/10/25 5:04 ب.ظ

  اگر در خصوص پاسخ سونو راهنمایی بفرمایید ممنون میشم
  لوب راست تیرویید به ابعاد ۱۱*۳۷ میلی متر و لوب چپ تیرویید به ابعاد ۱۲*۳۸ میلی متر مشاهده شد، هر دو لوب تیرویید با اندازه طبیعی و اکوی پارانشیمال کمی نان هموژن همراه با نواحی هیپو اکوی کوچک ، سودوندولر ، مشاهده شد.
  ناحیه ایسموس با ضخامت طبیعی و اکوی نان هموطن رویت شد،۳.۲ میلی متر
  در ناحیه ایسم ندول هیپو اکوی کوچک به دیامتر ۳ میلی متر فاقد جز کلسیفیه مشهود است،TIRADS2

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ۱. ابعاد لوب‌های تیروئید:
   – لوب راست با ابعاد ۱۱x۳۷ میلیمتر و لوب چپ با ابعاد ۱۲x۳۸ میلیمتر مشاهده شده‌اند. هر دو لوب با اندازه طبیعی و با اکوی پارانشیمال کمی نان هموژن (بافت یکنواخت) همراه با نواحی هیپواکوی کوچک، سودوندولر (شبیه به ندول ولی غیر آن) مشاهده شده‌اند.
   ۲. ناحیه ایسموس:
   – ناحیه ایسموس با ضخامت طبیعی و با اکوی نان هموطن (بافت یکنواخت) رویت شده است با اندازه ۳.۲ میلیمتر.
   ۳. ندول در ناحیه ایسم:
   – در ناحیه ایسم، یک ندول هیپواکوی کوچک با دیامتر ۳ میلیمتر، فاقد جز کلسیفیه (فاقد کلسیم) مشاهده شده است. این ندول با TIRADS=2 دسته‌بندی شده است که نشان‌دهنده احتمال خطر کم است.

   با توجه به نتایج سونوگرافی، ندول کوچک و بدون نشانه‌های خطرناک به نظر می‌رسد. اما هموژنیت کمی در اکوی پارانشیم و نواحی هیپواکوی کوچک نیاز به دقت بیشتر و پیگیری توسط پزشک دارند. با توجه به دسته‌بندی TIRADS=2 برای ندول، احتمال خطر نازل است. برای اطمینان بیشتر و بررسی دقیق‌تر، ممکن است پزشک شما تصمیم به پیگیری یا انجام تست‌های تکمیلی بگیرد. برای هر سوال یا نگرانی بیشتر، توصیه می‌شود که با پزشک خود مشورت کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشیداز۱۰ سالگیم کم کاری تیروئیددارم واصلا درمان نکردم نمیدونم کجا بایدبرم وچطوری درمانش کنم لطفاکمکم کنید خیلی نگرانم وکسی بفکرم نیس

  پاسخ
 • ناشناس
  1402/09/18 9:27 ب.ظ

  ممنون از شما بزرگواران مطالب خیلی خوب آموزنده بود

  پاسخ
 • ناشناس
  1402/09/08 10:15 ق.ظ

  هزاران درودبرشمابینهایت سپاسگزارم امیدوارم همیشه سلامت وشادباشید

  پاسخ
 • ممنون از اطلاعات مفید آقای دکتر سلام وقت بخیر من حدود۲سال است کم کاری تیروئید دارم تحت نظر پزشک هستم لوتیروکسین یک روز یک عدد و یک نصف قرص استفاده می کنم امسال ۲بار دچارسرگیجه شدید شدم به بیمارستان مراجعه کرم سرم و آمپول تزریق کردنندولی آزمایش تیروئید ندادند یک سری آزمایش دادند که الحمدلله همگی طبیعی بود درضمن هستم ۶۲ است ریزش مو خستگی نسبتا زیاد بی حوصلگی و زود رنج شده ام ولی خوشبختانه زیادی وزن ندارم ۱۷۳ سانت قد ۷۲ کیلو وزن دارم .

  پاسخ
 • سلام آیاکم کاری تیروئید قابل درمان است؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بله، کم‌کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) قابل درمان است. درمان هیپوتیروئیدیسم معمولاً از طریق مصرف داروها انجام می‌شود. داروهای تیروئید مصنوعی مثل لووتیروکسین (Synthroid) معمولاً برای تعادل تیروئید بیماران با هیپوتیروئیدیسم تجویز می‌شوند.
   با مصرف منظم داروها، سطح هورمون‌های تیروئید به حالت نرمال بازمی‌گردد و علائم کم‌کاری تیروئید بهبود می‌یابند. این درمان معمولاً باید به مدت طولانی، اغلب تمام عمر، ادامه یابد.
   با درمان منظم هیپوتیروئیدیسم، شما می‌توانید کیفیت زندگی خود را بهبود ببخشید و از عوارض جدی کم‌کاری تیروئید جلوگیری کنید. در هر صورت، تعیین دقیق نوع دارو و دوز مناسب توسط پزشک تیروئید انجام می‌شود، بنابراین تشخیص و درمان صحیح از اهمیت بسیاری برخوردار است.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر فروردین ماه آزمایش دادم تیروئید کم کار دارم و گرید ۱۸ بود مهر ماه دوباره آزمایش دادم الان شده ۶ در صورتی ک من اصلا قرص مصرف نکردم چ دلیلی میتونه داشته باشه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تغییرات در میزان هورمون‌های تیروئید ممکن است به دلیل عوامل مختلفی اتفاق بیافتد. این تغییرات می‌توانند به میزان تیروئید هر فرد بستگی داشته باشند و ممکن است به عواملی مانند تغذیه، استرس، عوامل محیطی، و تغییرات در بدن مرتبط با سن برگردند.
   عواملی نظیر تغذیه مناسب‌تر، کاهش استرس، یا تغییرات مرتبط با سن در برخی از موارد کمک می‌کند تا تیروئید ممکن است بهبود یابد و به نرمالی برگردد بدون نیاز به داروهای تیروئیدی.

   بهتر است با پزشک خود در مورد این تغییرات صحبت کنید تا او بتواند شما را بهتر راهنمایی کند. ممکن است او نیاز به انجام آزمایشات تیروئید دیگر و مشاوره دقیق‌تر داشته باشد تا علت این تغییرات را تشخیص دهد و درمان مناسبی را تعیین کند. در هر صورت، دنبال کردن نصائح پزشک تیروئید بسیار مهم است.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/03/20 6:33 ب.ظ

  حیدری
  خیلی ممنون ازسایتتون من مشگل تنفسی دارم توارتفاعات توخواب نفسم قطع میشه تولیدخونم زیاداست تویگ سال ۴۰۰۰ هزارسیسی خون کم کردم ازمایش کرفتم تیروئید داری همه مشکلم اینه?

  پاسخ
  • سلام. خواهش می کنم. بر اساس اطلاعاتی که در اختیار دارید، به نظر می‌رسد که مشکل تنفسی شما ممکن است با مشکلات تیروئیدی مرتبط نباشد.

   انسداد تنفسی در ارتفاعات و تولید بیش از حد خون ممکن است علت‌های دیگری نیز داشته باشد، مانند مشکلات قلبی، عروقی، ریوی یا مسائل مربوط به سازمان‌های تنفسی. بنابراین، برای تشخیص دقیق و درمان مناسب، بهتر است با پزشک خود مشاوره کنید. پزشک شما می‌تواند شما را بررسی کند، سوابق پزشکی شما را بررسی کند و آزمایشات لازم را انجام دهد تا دلیل دقیق مشکل تنفسی شما را تعیین کند و برنامه درمانی مناسب را برای شما تنظیم کند.

   پاسخ
 • مختاری
  1402/01/23 5:53 ق.ظ

  سلام من کم کاری تیرئید دارم ازمایش ک دادم هورمونهام بشدت پایین بود لووتیروکسین تجویز شد نااشتا ی دونه بعد یک ماه ازمایش دادم کلسترول و تری گلیسزرید بالا بود دارو دادن و قرص تیرویید را یکی و نصفی شد الان وزنم ب ۹۵ رسیده بز حالی شدید درد مفاصل شدید و ورم دارم چیکار کنم

  پاسخ
 • سلام من کم کاری تیروئید دارم سه و چهار سال قرص خوردم تا سری اخر چهار ماه پیش بود رفتم ازمایش تیروئید دادم نرمال بود ؛ بعدش دکتر سوگرافی گردن نوشت اونم انجام دادم دید گره ندارم گفت دیگه لازم نیست قرص بخورم ؛ الان قرص نمیخورم ؛ الان چهار ماه قرص تیروکسین نمیخورم شبا خواب ندارم ؛ زیر چشم گود ؛ پف ؛ سیاهی شده ، یبوست دارم؛ میخواستم بدونم این علایم تیروئیده

  پاسخ
 • لیلافعله کری
  1401/09/29 12:42 ب.ظ

  سلام آقای دکتردختر۱۵سالش تیروییدداره قرص مصرف مکنه تحت نظردکتربهش گفتن که ارثی خیلی عصبی وتنبل به نظرمن هیچ انگیزه ای برازندگی نداره

  پاسخ
 • سلام اقای دکتر من ۲۵ سالمه با وزن ۴۸ کیلو تازه فهمیدم ک تیروئید کم کار دارم ایا علت لاغریم از کم کاری تیروئید هستش

  پاسخ
 • سلام من تیروئیدم به تازگی رد به کمکاری رفته و دکتر هنوز درمان دارویی شروع نکرده و فقط رژیم غذایی دادن
  ممکنه با همین رژیم کنترل شه ؟

  پاسخ
 • سلام من سه ساله کم کاری تیرویید دارم و فقط لوتیروکسین مصرف میکنم ولی باز حالم خیلی خوبه خیلی هم سرحال و باانرژی ام چقد از این مقاله بدم اومد یجوری نوشتید هرکی میخونه فک میکنه درمورد سرطان صحبت میکنید ..خوبه یذره به مردم امید بدید .. نویسنده این مقاله نیاز به روانشناس داره

  پاسخ
 • افسربیر
  1401/07/07 3:49 ق.ظ

  بسیار عالی مفید و واضح به بیان علت و درمان تیرویید کم کار پرداختین ممنون ا زاطلاعات مفیدتون

  پاسخ
 • عالی بود

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/06/03 8:57 ب.ظ

  سلام من تیروئید کم کار دارم آیا میتونم درمان بشم

  پاسخ
 • سلام.من کم کاری تیروئید داشتم.لووتیروکسین مصرف کردم و پرکار شدم.قرصم رو به مدت دوهفته قطع کردم بعد آزمایش دادم.الان که آزمایش دادم تی سی اچم شده بود۳۱/۲.تا حالا با این عدد مواجه نشده بودم.الان پرکارم یا کم کار.حالا باید قرص ضد تیروئید بخرم یا اینکه دوز قرصم رو کم کنم؟!؟!؟!لطفا جواب بدید.درضمن یک ماهه باردار هستم

  پاسخ
  • سلام. آقای دکتر ابراهیمی نیک نظرشون این بود اگه تو آزمایشتون رنج مشخص باشه تغییر دوز نیاز نیست، ولی اگر تو رنج نباشه باید تغییر دوز انجام بدید که روی جنین اثر نگذاره بهتره که به پزشک غدد مراجعه کنید.

   پاسخ
 • Thanks

  پاسخ
 • مختاری
  1400/11/16 2:05 ق.ظ

  سلام خیلی ممنون بابت اطلاعات خوببتون.
  من کم کاری تیروئید دارم آزمایش دادم جوابش نوشته بود حداکثر ۵.۲ ولی تیروئید ه من ۳۰ بود وضعش چطوره خطرناکه دکتر رفتم قرص کم کاری.قرص ویتامین D. امپول نوربین و ویتامین داد.نظر شما چیه خوب میشه.باتشکر

  پاسخ
 • Thanks for the post.

  پاسخ
 • ابوالفضل
  1400/07/05 9:15 ق.ظ

  سلام ایا تیروئیدیت تحت حاد (در اثر کرونا) خوب میشه و کم کاری تیروئید برطرف میشه؟بافت تیروئید ترمیم و بهبود پیدا می کنه؟
  مدت التهاب دو هفته بوده( بدون ورم قابل مشاهده و بدون درد ) و بعدش دیگه هرگز ملتهب نشده و دوبار تستanti tpo / anti tsh receptor با فاصله زمانی منفی شده.

  پاسخ
 • دهقانی
  1400/04/03 9:15 ب.ظ

  سلام
  میشه لطف کنید بگید جراحی تیرویید خطرناک هست یا نه؟
  من ۳۴ دارم سه ساله دارو میخورم ویک ندول ۶ میلی متری خشن دارای کلسیم در لوپ راست دارم که بعد از نمونه برداری گفته شد جراحی انجام دهم ولی خیلی نگرانم.
  آیا راه درمان دیگه غیر از جراحی وجود دارد؟
  سپاس از شما

  پاسخ
 • عالی بود ممنون از اطلاعاتتون

  پاسخ
 • سلام من بیش ازحدلاقربودم سیپروهپتادین مصرف کردم تاکمی ازاین حالت دربیام حالاکه آزمایش دادم گفتن کم کاری تیروئید دارم آیاممکن هستش ازاین قرصها باشه به نظرتون خوردنشونو قطع کنم

  پاسخ
 • با تشکر
  عالی آموزنده,و برای عام قابل ادراک هست.

  پاسخ
 • ناشناس
  1399/09/22 7:08 ب.ظ

  بسیار عالی و آموزنده
  ممنون بابت زحماتتان

  پاسخ
 • سلام ایا نمونه برداری از ندول ها باعث بدخیم شدن اونا میشه یا ن ؟؟

  پاسخ
 • خیلی خوب و آموزنده بود

  پاسخ
 • علی رجایی
  1399/06/27 10:19 ق.ظ

  سلام
  چرا تیروئید کم کار می شود؟ و آیا کم کاری تیروئید درمان قطعی دارد؟ چه مدت زمان صرف درمان تیروئید کم کار می شود؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   دلایل ایجاد کم کاری تیروئید مختلف است که در بالا توضیح کامل داده ایم، ولی به طور اجمالی می توان به درمانهای قبلی شامل جراحی تیروئیدکتومی چه به صورت کلی و چه به صورت قسمتی از تیروئید، درمان یدتراپی اشاره کرد، مشکلات غده هیپوفیز و هیپوتالاموس، مصرف برخی داروها مثل لیتیوم . اینترلوکین، مصرف کمتر یا بیشتر از حد ید از دیگر دلایلی هستند که باعث کم کاری تیروئید می شوند، کم کاری متاسفانه درمان قطعی ندارد ولی مصرف هورمون تیروئید به عنوان جایگزین به عنوان درمان در نظر گرفته می شود
   همین طور نمی توانیم زمان خاص و دوره زمانی برای درمان اعلام کنیم ممکن است تا پایان عمر ادامه داشته باشد و ممکن است حتی به پرکاری تیروئید تبدیل شود و قابل پیش بینی نیست

   پاسخ
 • نازنین زهرا
  1399/06/27 10:08 ق.ظ

  ببخشید آیا کم کاری تیروئید ژنتیکی است؟ مادربزرگم تیروئید کم کار داشتن چقدر امکانش هست که ما هم دچار شویم؟ و اصلا چرا تیروئید کم کار میشود؟

  پاسخ
 • دیبا محمدی
  1399/06/27 9:13 ق.ظ

  سلام
  ببخشید در مورد کم کاری تیروئید و اینکه چرا تیروئید کم کار میشود سوالی داشتم ممنون میشم پاسخ بدین. چه دلایلی باعث کم کاری تیروئید می شود؟ آیا استرس و فشار کاری هم جز دلایل کم کاری تیروئید هست؟

  پاسخ
 • علی مومنی
  1399/06/24 7:17 ب.ظ

  تیروئید کم کار روی چه عددی نرمال است و دیگر نمی شود گفت کم کاری تیروئید دارید

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   در رفرنس ها ی مختلف و بر اساس سن و جنسیت و وزن، این عدد متفاوت است و نمی توان یک عدد خاص را برای همه افراد بیان کرد، اگر کسی با کم کاری تیروئید رو به رو است باید تحت نظر متخصص غدد باشد تا میزان هورمون لازم سنجیده شود و بر اساس شرایط بدنی فرد هورمون تنظیم شود

   پاسخ
 • ارسلان نامجو
  1399/06/19 7:12 ب.ظ

  آیا کم کاری تیروئید باعث گوش درد می شود ؟ من گاهی درد گوش دارم تقریبا هفته ای چند بار، به نظر شما ممکن است کم کاری تیروئید داشته باشم و آیا بیرون زدگی چشم هم ایجاد می کند؟ چطور می توانم آزمایش انجام بدهم و مطمئن شوم؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   خود کم کاری تیروئید باعث درد گوش نمی شود ولی ممکن است
   علاوه بر کم کاری التهاب هم اضافه شده باشد که همین التهاب باعث دردهای ارجائی ناحیه گوش شود
   درباره قسمت دوم سوال شما کم کاری تیروئید تظاهرات چشمی خاصی ندارد، اگزوفتالمی مرتبط با پرکاری تیروئید است که در بیماری به نام گریوز تظاهر پیدا می کند و مشکلات چشمی ایجاد می کند
   اگزوفتالمی به معنی برون چشمی یا بیرون زدگی چشم است و کم کاری چنین علائمی ندارد
   درمان کم کاری تیروئید هم در حال حاضر مصرف لووتیروکسین است که به عنوان درمان مکملی شناخته می شود یعنی بیمار میزان هورمونی را که تیروئید تولید نمی کند به صورت هورمون خارجی دریافت کند
   برای آزمایش تیروئید می توانید بعد از مراجعه به یکی از همکاران غدد و دریافت دستور پزشک به یک آزمایشگاه مراجعه کنید، آزمایش در مرکز سونوگرافی تیراد انچام نمی شود ولی اگر نیاز به سونوگرافی داشتید مرکز ما در خدمت شما است.

   پاسخ
 • سلام
  یک سوال دارم
  آیا داشتن گره های متعدد و کم کاری تیروئید آن روی حافظه تاثیر می گذارد؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز ،
   خیر اثر گره های تیروئید روی حافظه از نظر علمی اثبات نشده و نمی توان این مسئله را به وضوح گفت ولی کم کاری تیروئید می تواند با اختلالات حافظه و فراموشی در ارتباط باشد که آنهم با مصرف داروی هورمونی تیروئید قابل کنترل است. بهتر است اگر نگران این موضوع هستید یک آزمایش تیروئید بدهید و از نظر عملکرد تیروئید خیالتان راحت شود زیرا کم کاری تنها بر روی حافظه تاثیر گذار نیست بلکه عوارض دیگری مانند کندی تپش قلب، یبوست و غیره هم دارد.

   پاسخ
 • محمد امینی
  1399/06/19 3:30 ب.ظ

  آیا خستگی و بی حالی جز علائم کم کاری تیروئید هست چون جزو علائم کمبود آهن هم هست و من نمی دونم الان کم کاری تیروئید دارم یا نه؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   خستگی و بی حالی می تواند جزء علائم کم کاری تیروئید باشد ولی به این دلیل که با برخی بیماری های دیگر مشترک است بهتر است شما یک آزمایش خون برای تیروئیدتان بدهید تا از اینکه خستگی تان به تیروئیدتان مرتبط است یا خیر مطمئن شوید.

   پاسخ
 • سینا لشکری
  1399/06/19 10:26 ق.ظ

  کم کاری تیروئید بیشتر در چه سنی اتفاق می افتد؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   کم کاری تیروئید ارتباطی با عدد سن ندارد و از نوزادی تا بزرگسالی می تواند فرد را درگیر نماید، بنابراین در هر سنی علائم کم کاری تیروئید وجود داشته باشد باید با یک آزمایش خون از شرایط مطمئن شد.

   پاسخ
 • محمد مهدی
  1399/04/22 9:25 ق.ظ

  خیلی عالی بود ممنون

  پاسخ
 • ممنون از مطالب بسیار عالی تون

  پاسخ
 • عباس شادکانی
  1399/01/05 2:21 ب.ظ

  مطالب آموزنده ای در اختیار خوانندگان گذاشته اید .سپاس از زحمات شما.

  پاسخ
 • خیلی خوب بود

  پاسخ
 • واقعا عالی بود

  پاسخ
 • خیلی ممنون از سایتتون من خیلی از مقاله های دیگه رو هم خوندم اما هیچکدام به واضحی سایت شما نبود باز هم ممنون

  پاسخ
 • مقاله خوبی بود لذت بردیم و آموزنده بود

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.