درمان واریس (رگ واریسی) با نور لیزر

درمان واریس

درمان واریس با لیزر

لیزر یک پرتو نور با توانایی فوکوس بالا است که از آن می‌توان برای درمان واریس استفاده کرد. در این روش نور لیزر به رگ واریسی تابانیده می‌شود و باعث سوزاندن رگ و ایجاد یک رگ خشک شده می‌شود. این رگ خشک شده به مرور زمان جذب بدن می‌شود و از بین می‌رود. درمان واریس با لیزر یکی از موثرترین روش‌های درمانی است که جایگزین روش‌های قبلی شده و عوارض ناشی از جراحی را ندارد.

در گذشته رگ‌های واریسی مسدود و طی یک عمل جراحی از بدن خارج می‌شدند ولی این روش در یک مدت زمان کوتاه و با سوزاندن رگ در داخل بدن انجام می‌شود. در ادامه به شما خواهم گفت که چرا لیزر روش بهتری است و چه نوع لیزرهایی در این مورد به کار گرفته می‌شوند و چرا باید به درمان این رگ‌های واریسی پرداخت.

بهتر است بدانید لیزر رگ‌ها به دو صورت از روی پوست و درون رگی قابل انجام است: درمان با لیزر ساده و درمان با لیزر درون رگی.

درمان واریس

درمان با لیزر ساده

در روش اولی که به آن درمان ساده با لیزر اطلاق می‌شود رگ‌ها از روی پوست و خارج از بدن تحت لیزر قرار می‌گیرند که این روش برای رگ‌های واریسی عنکبوتی و ریز به کار می‌رود و معمولاً بیشتر از یک جلسه نیاز دارد که توسط پزشک معالج برنامه ریزی می‌شود.

درمان لیزر اندوونوس

در این روش رگ‌های واریسی بزرگ‌تر درمان می‌شوند و این رگ‌ها از داخل سوزانده و مسدود می‌شوند تا پس از خشک شدن جذب بدن شوند. در این روش یک کتتر با کمک یک لوله باریک در حالی که دستگاه سونوگرافی داپلر رگ‌های درون پا را در صفحه مانیتور نشان می‌دهد وارد رگ شده و سپس با ایجاد حرارت رگ سوزانده و از بین می‌رود. این رگ از بدن خارج نمی‌شود و به شکل یک اسکار باقی می‌ماند تا در طی روزها و ماه‌های آینده جذب بدن شود.

آیا لیزر اندوونوس برای همه مناسب است؟

به طور معمول بله و این روش می‌تواند برای همه انواع رگ مناسب باشد. تنها عده محدودی که دارای تعداد رگ‌های زیاد و کوچک هستند، باید از روش‌های دیگر و معمولاً اسکلروتراپی فوم استفاده کنند.

فیلم درمان واریس با لیزر


 

 

 

 


در ادامه هر دو روش لیزر اندوونوس و لیزر اسکلروتراپی به همراه مزایا و معایب به طور کامل توضیح داده شده است.

درمان واریس با لیزر و اسکلروتراپی

درمان واریس پا با کمک روش‌های مختلفی انجام می‌گیرد. ممکن است شما به عنوان یک بیمار واریس، مناسب یک درمان خاص نباشید، به فرض مثال انتخاب کیس مناسب برای درمان واریس با لیزر نسبت به کیس دیگر برای درمان واریس به روش اسکلروتراپی متفاوت خواهد بود. این‌که چه کسی و به چه روشی احتیاج به درمان دارد موردی است که در این مطلب گفته‌ام.

با توجه به گستردگی علائم واریس درمان‌های متنوعی هست، از جمله درمان‌های حمایتی مانند جوراب واریس و درمان‌هایی مانند اسکلروتراپی، لیزر و جراحی. برای انتخاب نوع درمان می‌بایست بیمار مورد معاینه قرار بگیرد و بر اساس یافته‌های کلینیکی، معاینه و همچنین ارزیابی‌های سونوگرافی رنگی که بسیار مهم است، بتوان درمان مناسب را برای بیماران انتخاب کرد و انجام داد.

در اکثر موارد واریس، بیمار زمینه ارثی داشته و در موارد زیادی درمان زمینه زیبایی دارد و مسائل جدی برای بیمار به وجود نمی‌آورد. ولیکن برخی از انواع آن و درصد کمی از این رگ‌ها ممکن است مشکل ساز باشند. ممکن است در درون رگ‌های واریسی ترومبوز و لخته ایجاد شده باشد و موجب مخاطراتی در بیمار شود و یا در موارد خیلی پیشرفته واریس به دلیل زخم‌های روی سطح پوست و ایجاد عفونت به طور نادر در آن‌ها، ایجاد نگرانی کند ولی در مجموع بیماری واریس بیماری خطرناکی نیست و به شرط یک معاینه خوب و یک سونوگرافی خوب می‌توان یک درمان نتیجه بخش را برای آن انجام داد.

درمان‌های اسکلروتراپی و لیزرتراپی به عنوان درمان‌های مناسبی برای درمان واریس پا با عوارض کم‌تر مطرح می‌شوند، این درمان‌ها بسته به مزایای آن‌ها و شرایط بیمار انتخاب می‌شوند.

درمان واریس با لیزر و اسکلروتراپی

 

درمان واریس اسکلروتراپی برای رگ‌های عنکبوتی

درمان واریس با اسکلروتراپی و همچنین درمان رگ‌های عنکبوتی به روش اسکلروتراپی روشی غیرجراحی است که در آن پزشک با تزریق یک دارو به درون رگ (دارویی که به آن اسکلروزانت گفته می‌شود) رگ را بسته و بعد از یک مدت رگ شروع به جذب شدن می‌کند که به این ترتیب رگ محو می‌گردد. رگ‌های عنکبوتی مشکلی برای سلامتی فرد به وجود نمی‌آورند تنها ایراد این رگ‌ها بدشکلی آن‌ها است که مخصوصاً خانم‌ها در رابطه با آن حساسیت بیشتری نشان می‌دهند، به این ترتیب با این درمان سرپایی به راحتی مشکل رفع می‌شود.

چنین درمانی برای رگ‌های عنکبوتی و یا وریدهای نازک‌تر واریسی جوابگو است، علی‌الخصوص در وریدهای کوچکی که در دست و پا ظاهر می‌شوند از این روش استفاده می‌شود. برای درمان رگ‌های واریسی بزرگ‌تر از داروهای دیگری استفاده می‌کنند، از جمله اسکلروتراپی فوم که می‌تواند در درمان واریس رگ‌های بزرگ‌تر مفید و موثر باشد.

درمان واریس با لیزر و تابش نور

درمان واریس با لیزر و تابش نور (IPL)، یک روش غیر شیمیایی است که به عنوان یک روش غیر تهاجمی و با تابش نور بر روی رگ‌های واریسی انجام می‌شود. این روش معمولاً در مطب پزشک انجام می‌شود و از حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه به زمان احتیاج دارد و در شرایط معمول، بیمار بیست و چهار ساعت پس از انجام درمان می‌تواند به فعالیت‌های عادی و روزمره خود بازگردد. از شایع‌ترین عارضه‌ها در این روش درمانی می‌توان به کبودی محل عمل، قرمزی و تورم اشاره کرد.

درمان واریس با لیزر و تابش نور

مزایای درمان واریس و رگ‌های عنکبوتی با اسکلروتراپی

اسکلروتراپی اغلب بهترین روش درمان رگ‌های عنکبوتی است. این شیوه به دلیل ارزان‌تر بودن، آسان‌تر بودن و موثرتر بودن به عنوان یک گزینه مناسب در نظر گرفته می‌شود. آمارها نشان دهنده این هستند که درمان اسکلروتراپی بین ۵۰ تا ۷۰ درصد در درمان رگ‌های عنکبوتی موثر است در حالی که این آمار برای درمان لیزر بین ۳۰ تا ۴۰ درصد تخمین زده شده است.

از دیگر مزایای اسکلروتراپی نسبت به درمان واریس با لیزر می‌توان به درد کم‌تر و مناسب‌تر بودن آن برای پوست‌های تیره اشاره کرد، چرا که پوست‌های تیره در برخی مواقع در مواجهه با لیزر دچار تغییر رنگ می‌شوند که این برای بیماران خوشایند نیست.

مزایای درمان رگ‌های عنکبوتی با لیزر

درست است که اسکلروتراپی نسبت به لیزر در مواردی بهتر عمل می‌کند ولیکن باز هم لیزر در مورد برخی بیماران گزینه مناسب‌تری نسبت به دیگر روش‌ها است، این موارد عبارتند از:

 • رگ‌های عنکبوتی صورت
 •    در مورد کسانی که از نیدل و سرنگ می‌ترسند
 •    افرادی که به مواد شیمیایی و دارویی اسکلروتراپی حساسیت دارند
 •    درمان نواحی که از رگ‌های بسیار ریز ساخته شده‌اند
 •   درمان برخی از رگ‌های وریدی که برای تزریق بسیار کوچک هستند

مزایای درمان رگ‌های عنکبوتی با لیزر

درمان رگ‌های واریسی

رگ‌های واریسی به خوبی به لیزر اندوونوس و همین طور اسکلروتراپی فوم پاسخ داده و درمان می‌شوند.

اسکلروتراپی برای درمان واریس

برای درمان رگ‌های واریسی متوسط تا بزرگ از تزریق اسکلروتراپی فوم استفاده می‌شود و در هنگام انجام این درمان پزشک با کمک و هدایت دستگاه سونوگرافی تزریق را انجام می‌دهد، بالاخص اگر رگ به طور کامل بر روی پوست قابل مشاهده نباشد. نسبت به شرایط ممکن است به چند بار درمان نیاز باشد و همچنین حداقل یک روز پس از درمان بیمار باید از جوراب واریس استفاده کند.

عوارض جانبی درمان واریس به روش اسکلروتراپی

 • تغییر رنگ پوست (یک تا سه روز پس از درمان ایجاد و معمولا طی چند ماه پس از آن از بین می‌رود)
 • خارش، سوزش و درد که طی چند روز و یا کمتر از بین می‌رود
 • کبودی
 • واکنش آلرژیک به دارو
 • ایجاد پلاک‌های کوچک ساخته شده از رگ‌های بسیار ریز در صورتی که تزریق با غلظت بیشتر و یا مقدار بیشتر انجام شود

خطرات غیر معمول در تزریق اسکلرتراپی

 • نکروز پوست یا مرگ سلول‌های پوست در صورتی که اسکلرورانت خارج از ورید تزریق شود
 • ترومبوز ورید عمقی
 • تزریق تصادفی به یک شریان دیگر

تزریق اسکلرتراپی

لیزر سطحی در درمان واریس

لیزر سطحی برای درمان واریس در رگ‌های کوچک تا متوسط استفاده می‌شود. لیزر به درون پوست نفوذ و به رگ‌ها می‌رسد، پزشک برای کاهش درد سطح پوست را خنک نگه می‌دارد ولی با این حال هنوز هم گزارشات بیماران نشان می‌دهد که درد ناشی از لیزر کمی بیشتر از اسکلروتراپی است.

لیزر اندوونوس برای درمان واریس

لیزر اندوونوس یک درمان موثر برای رگ‌های بزرگ واریسی است که در آن پزشک با هدایت سونوگرافی یک کتتر کوچک را به طور مستقیم وارد ورید می‌کند، به این ترتیب گرمای زیادی که از طریق لیزر به رگ وارد می‌شود باعث خشک شدن رگ از داخل و ریزش آن می‌شود.

یک جلسه درمان EVLT یا همان لیزر اندوونوس موثرتر از درمان اسکلروتراپی برای مواردی است که نیاز به جلسات متعدد داشته باشد. لیزر اندوونوس در برخی موارد یک جایگزین مناسب به نسبت اسکلروتراپی فوم و همچنین نسبت به سایر روش‌ها از جمله روش جراحی درمان‌هایی با امواج رادیویی (ابلیشن) است.

هر دو روش رادیوفرکوئنسی ابلیشن و لیزر اندوونوس نسبت به روش جراحی از عوارض کمتری برخوردار هستند و درمان‌های موثرتری برای واریس به حساب می‌آیند.

روش‌های درمان واریس

 نحوه انجام عمل لیزر و آر اف

وقتی که بیمار با معاینات بالینی و سونوگرافی کالر داپلر کاندید عمل اندوواسکولار (لیزر و یا آر اف) قرار بگیرد، پس از تعیین وقت قبلی و با انجام آزمایشات روتین انعقادی برای درمان آماده می‌شود و پس از شیو (shave) کامل محل درمان، از طریق یک سوراخ حدوداً یکی دو میلی‌متری ابزارها با هدایت سونوگرافی از طریق پوست به درون رگ‌های مبتلا به واریس منتقل شده و با مکانیسم تولید حرارت و گرما رگ‌های واریسی معیوب از مدار گردش خون خارج شده و وقتی خونی در رگ‌ها جریان نداشته باشد طبیعتاً منجر به درمان واریس می‌شود.

در این روش نیازی به خروج رگ‌ها از بدن نیست، زیرا عمل جراحی واریس عوارض پس از عمل و مراقبت‌های زیادی را لازم داشته و در روش‌های کم تهاجمی و آر اف نیازی به بیهوشی و جراحی و مراقبت‌های پس از عمل نیست و بیمار می‌تواند پس از آن به کارهای روزمره خود رسیدگی نموده و به زندگی روتین خود بازگردد.

پس از درمان واریس با لیزر و آر اف

پس از درمان یک بانداژ کشی به مدت ۴۸ ساعت بر روی پای بیمار قرار گرفته و البته با همین بانداژ کشی می‌تواند به سر کار خود رفته و نیازی به استراحت مطلق ندارد و تنها یک محدودیت برای فعالیت‌های شدید تا یک هفته هست که بیمار می‌بایست مراقبت لازم را داشته باشد و پس از ۴۸ ساعت بانداژ باز شده و می‌تواند استحمام کند.

تا حدود یک ماه حالت سفتی محل عمل و حالتی شبیه به طناب را بیمار در محل عمل حس می‌کند. نیازی به مراقبت خاص نیست و جای نگرانی ندارد، پس از یک ماه بیمار برای کنترل مراجعه نموده و به طور معمول مشکلات اصلی بالای ۹۵ درصد از بیماران برطرف می‌شود. اگر رگ واریس ریزی مانده باشد، که به طور معمول زیر زانو ممکن است اتفاق بیافتد (زیرا در عمل آر اف رگ‌های واریسی اصلی از حدود زانو به بالا درمان می‌شوند و ممکن است بعد از عمل رگ‌های کوچکی در قسمت ساق پا و یا زیر زانو باقی مانده باشد) با انجام اسکلروتراپی که به عنوان درمان تکمیلی انجام می‌شود درمان شده و هیچ مسئله‌ای برای بیمار ایجاد نمی‌کند.

پس از درمان واریس با لیزر و آر اف

درمان واریس با لیزر در مرکز سونوگرافی و تصویربرداری تیراد

درمان واریس به روش‌های لیزر و همچنین آر اف در مرکز سونوگرافی تیراد با کمک پیشرفته‌ترین دستگاه‌های روز دنیا انجام می‌شود. برای درمان رگ‌های واریسی و مشکلات ناشی از آن می‌توانید با مرکز سونوگرافی و تصویربرداری تیراد تماس و نوبت بگیرید.

۴.۵ / ۵. ۲

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
نوشتهٔ پیشین
قرص متی مازول چیست؟ عوارض و بهترین زمان خوردن آن
نوشتهٔ بعدی
میوم یا فیبروم رحمی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.