درمان واریس با لیزر

لیزر یک پرتو نور با توانایی فوکوس بالا است که از آن می توان برای درمان واریس استفاده کرد، در این روش نور لیزر به رگ واریسی تابانیده می شود و باعث سوزاندن رگ و ایجاد یک رگ خشک شده می شود، این رگ خشک شده به مرور زمان جذب بدن می شود و از بین می ود درمان واریس با لیزر یکی از موثرترین روش های درمانی است که جایگزین روش های قبلی شده و عوارض ناشی از جراحی را ندارد.

در گذشته رگهای واریسی مسدود و طی یک عمل جراحی از بدن خارج می شدند ولی این روش در یک مدت زمان کوتاه و با سوزاندن رگ در داخل بدن انجام می شود، در ادامه به شما خواهم گفت که چرا لیزر روش بهتری است و چه نوع لیزرهایی در این مورد به کار گرفته می شوند و چرا باید به درمان این رگهای واریسی پرداخت.

درمان واریس با لیزر در تهران

درمان واریس در گذشته با کمک جراحی صورت می گرفت که به دلیل عوارض بعد جراحی مورد توجه نبود ولی این روزها لیزر توانسته جایگزین بسیار مناسبی برای واریس باشد

 

بهتر است بدانید لیزر رگها به دو صورت از روی پوست و درون رگی قابل انجام است درمان با لیزر ساده و درمان با لیزر درون رگی

درمان با لیزر ساده

در روش اولی که به آن درمان ساده با لیزر اتلاق می شود رگها از روی پوست و خارج از بدن تحت لیزر قرار می گیرند که این روش برای رگهای واریسی عنکبوتی و ریز به کار می رود و معمولا بیشتر از یک جلسه نیاز دارد که توسط پزشک معالج برنامه ریزی می شود.

درمان لیزر اندوونوس

در این روش رگهای واریسی بزرگتر درمان می شوند و این رگها از داخل سوزانده و مسدود می شوند تا پس از خشک شدن جذب بدن شوند، در این روش یک کتتر با کمک یک لوله باریک در حالی که دستگاه سونوگرافی داپلر رگهای درون پا را در صفحه مانیتور نشان می دهد وارد رگ شده و سپس با ایجاد حرارت رگ سوزانده و از بین می رود، این رگ از بدن خارج نمی شود و به شکل یک اسکار باقی می ماند تا در طی روزها و ماههای آینده جذب بدن شود.

واریس قبل و بعد از درمان

در روش لیزر اندوونوس رگهای واریسی بزرگتر درمان می شوند و این رگها از داخل سوزانده و مسدود می شوند

آیا لیزر اندوونوس برای همه مناسب است

به طور معمول بله و این روش می تواند برای همه انواع رگ مناسب باشد تنها عده محدودی که با تعداد رگهای زیاد و کوچک هستند که باید از روش های دیگر و معمولا اسکلروتراپی فوم استفاده کنند.

فیلم درمان واریس با لیزر


 

 

 

 

 

 

 

 

 


در ادامه هر دو روش لیزر اندوونوس و لیزر اسکلروتراپی به همراه مزایا و معایب به طور کامل توضیح داده شده است

درمان واریس با لیزر و اسکلروتراپی

درمان واریس پا با کمک روشهای مختلفی انجام می گیرد، ممکن است شما به عنوان یک بیمار واریس، مناسب یک درمان خاص نباشید، به فرض مثال انتخاب کیس مناسب برای درمان واریس با لیزر نسبت به کیس دیگر برای درمان واریس به روش اسکلروتراپی متفاوت خواهد بود، اینکه چه کسی و به چه روشی احتیاج به درمان دارد موردی است که در این مطلب گفته ام.

با توجه به گستردگی علائم واریس درمانهای متنوعی هست از جمله درمانهای حمایتی مانند جوراب واریس و درمانهایی مانند اسکلروتراپی، لیزر و جراحی

برای انتخاب نوع درمان می بایست بیمار مورد معاینه قرار بگیرد و بر اساس یافته های کلینیکی، معاینه و همچنین ارزیابی های سونوگرافی رنگی که بسیار مهم است، بتوان درمان مناسب را برای بیماران انتخاب و انجام داد

در اکثر موارد واریس، بیمار زمینه ارثی داشته و در موارد زیادی درمان زمینه زیبایی دارد و مسائل جدی برای بیمار به وجود نمی آورد، ولیکن برخی از انواع آن و درصد کمی از این رگها ممکن است مشکل ساز باشند، ممکن است در درون رگهای واریسی ترومبوز و لخته ایجاد شده باشد و موجب مخاطراتی در بیمار شود و یا در موارد خیلی پیشرفته واریس به دلیل زخمهای روی سطح پوست و ایجاد عفونت به طور نادر در آنها، ایجاد نگرانی کند ولی در مجموع بیماری واریس بیماری خطرناکی نیست و به شرط یک معاینه خوب و یک سونوگرافی خوب می توان یک درمان خوب را برای آن انجام داد.

درمانهای اسکلروتراپی و لیزرتراپی به عنوان درمانهای مناسبی برای درمان واریس پا با عوارض کمتر مطرح می شوند، این درمانها بسته به مزایای آنها و شرایط بیمار انتخاب می شوند.

درمان واریس با لیزر و اسکلروتراپی

درمان واریس اسکلروتراپی برای رگهای عنکبوتی

درمان واریس با اسکلروتراپی و همچنین درمان رگهای عنکبوتی به روش اسکلروتراپی روشی غیرجراحی است که در آن پزشک با تزریق یک دارو به درون رگ ( دارویی که به آن اسکلروزانت گفته می شود ) رگ را بسته و بعد از یک مدت رگ شروع به جذب شدن می کند که به این ترتیب رگ محو می گردد، رگهای عنکبوتی مشکلی برای سلامتی فرد به وجود نمی آورند تنها ایراد این رگها بدشکلی آن ها است که مخصوصا خانم ها در رابطه با آن حساسیت بیشتری نشان می دهند، به این ترتیب با این درمان سرپایی به راحتی مشکل رفع می شود.

چنین درمانی برای رگهای عنکبوتی و یا وریدهای نازکتر واریسی جوابگو است، علی الخصوص در وریدهای کوچکی که در دست و پا ظاهر می شوند از این روش استفاده می شود. برای درمان رگهای واریسی بزرگتر از داروهای دیگری استفاده می کنند، از جمله اسکلروتراپی فوم که می تواند در درمان واریس رگهای بزرگتر مفید و موثر باشد.

کیس درمان واریس با استفاده از لیزر

بیمار ۳۵ ساله کیس درمان با لیزر

درمان واریس با لیزر و تابش نور

درمان واریس با لیزر و تابش نور (IPL)، یک روش غیر شیمیایی است که به عنوان یک روش غیر تهاجمی و با تابش نور بر روی رگهای واریسی انجام می شود، این روش معمولا در مطب پزشک انجام می شود و از حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه به زمان احتیاج دارد و در شرایط معمول، بیمار بیست و چهارساعت پس از انجام درمان می تواند به فعالیتهای عادی و روزمره خود بازگردد، از شایعترین عارضه ها در این روش درمانی می توان به کبودی محل عمل، قرمزی و تورم اشاره کرد.

مزایای درمان واریس و رگهای عنکبوتی با اسکلروتراپی

اسکلروتراپی اغلب بهترین روش درمان رگهای عنکبوتی است، این شیوه به دلیل ارزان تر بودن، آسان تر بودن و موثرتربودن به عنوان یک گزینه مناسب در نظر گرفته می شود، آمارها نشان دهنده این هستند که درمان اسکلروتراپی بین ۵۰ تا ۷۰ درصد در درمان رگهای عنکبوتی موثر است در حالیکه این آمار برای درمان لیزر بین ۳۰ تا ۴۰ درصد تخمین زده شده است.

از دیگر مزایای اسکلروتراپی نسبت به درمان واریس با لیزر می توان به درد کمتر و مناسب تر بودن آن برای پوستهای تیره اشاره کرد چرا که پوستهای تیره در برخی مواقع در مواجهه با لیزر دچار تغییر رنگ می شوند که این برای بیماران خوشایند نیست.

مزایای درمان رگهای عنکبوتی با لیزر

درست است که اسکلروتراپی نسبت به لیزر در مواردی بهتر عمل می کند ولیکن بازهم لیزر در مورد برخی بیماران گزینه مناسبتری نسبت به دیگر روشهاست، این موارد عبارتند از

 • رگهای عنکبوتی صورت
 •    در مورد کسانی که از نیدل و سرنگ می ترسند
 •    افرادی که به مواد شیمیایی و دارویی اسکلروتراپی حساسیت دارند
 •    درمان نواحی که از رگهای بسیار ریز ساخته شده اند
 •   درمان برخی از رگهای وریدی که برای تزریق بسیار کوچک هستند
درمان رگهای عنکبوتی صورت

از روش اسکلروتراپی می توان برای از بین بردن رگهای عنکبوتی صورت استفاده کرد

درمان رگهای واریسی

رگهای واریسی به خوبی به لیزر اندوونوس و همین طور اسکلروتراپی فوم پاسخ داده و درمان می شوند.

اسکلروتراپی برای درمان واریس

برای درمان رگهای واریسی متوسط تا بزرگ از تزریق اسکلروتراپی فوم استفاده می شود و در هنگام انجام این درمان پزشک با کمک و هدایت دستگاه سونوگرافی تزریق را انجام می دهد، بالاخص اگر رگ به طور کامل بر روی پوست قابل مشاهده نباشد، نسبت به شرایط ممکن است به چند بار درمان نیاز باشد و همچنین حداقل یک روز پس از درمان بیمار باید از جوراب واریس استفاده کند.

تزریق اسکلروتراپی برای درمان رگهای واریسی

رگهای واریسی بزرگ و متوسط با روش تزریق اسکلروتراپی فوم درمان می شوند

عوارض جانبی درمان واریس به روش اسکلروتراپی

 • تغییر رنگ پوست ( یک تا سه روز پس از درمان ایجاد و معمولا طی چند ماه پس از آن از بین می رود)
 • خارش، سوزش و درد که طی چند روز و یا کمتر از بین می رود
 • کبودی
 • واکنش آلرژیک به دارو
 • ایجاد پلاکهای کوچک ساخته شده از رگهای بسیار ریز در صورتی که تزریق با غلظت بیشتر و یا مقدار بیشتر انجام شود

خطرات غیر معمول در تزریق اسکلرتراپی

 • نکروز پوست یا مرگ سلولهای پوست در صورتی که اسکلرورانت خارج از ورید تزریق شود
 • ترومبوز ورید عمقی
 • تزریق تصادفی به یک شریان دیگر

لیزر سطحی در درمان واریس

لیزر سطحی برای درمان واریس در رگهای کوچک تا متوسط استفاده می شود، لیزر به درون پوست نفوذ و به رگها می رسد، پزشک برای کاهش درد سطح پوست را خنک نگه می دارد ولی با این حال هنوز هم گزارشات بیماران نشان می دهد که درد ناشی از لیزر کمی بیشتر از اسکلروتراپی است.

 

لیزر اندوونوس برای درمان واریس

لیزر اندوونوس یک درمان موثر برای رگهای بزرگ واریسی است که در آن پزشک با هدایت سونوگرافی یک کتترکوچک را به طور مستقیم وارد ورید می کند، به این ترتیب گرمای زیادی که از طریق لیزر به رگ وارد می شود باعث خشک شدن رگ از داخل و ریزش آن می شود.

یک جلسه درمان EVLT یا همان لیزر اندوونوس موثر تر از درمان اسکلروتراپی برای مواردی است که نیاز به جلسات متعدد داشته باشد. لیزر اندوونوس در برخی موارد یک جایگزین مناسب به نسبت اسکلروتراپی فوم است و همچنین نسبت به سایر روشها از جمله روش جراحی درمانهایی با امواج رادیویی (ابلیشن)

هر دو روش رادیوفرکوئنسی ابلیشن و لیزر اندوونوس نسبت به روش جراحی از عوارض کمتری برخوردار هستند و درمانهای موثرثری برای واریس به حساب می آیند؛

درمان واریس پا با لیزر اندوونوس

درمان واریس با کمک و هدایت سونوگرافی و با لیزر اندوونوس انجام می شود

   

 نحوه انجام عمل لیزر و آر اف

وقتی که بیمار با معاینات بالینی و سونوگرافی کالر داپلر کاندید عمل اندوواسکولار (لیزر و یا آر اف) قرار بگیرد، پس از تعیین وقت قبلی و با انجام آزمایشات روتین انعقادی برای درمان آماده می شود و پس از شیو (shave) کامل محل درمان، از طریق یک سوراخ حدودا یکی دو میلی متری ابزارها با هدایت سونوگرافی از طریق پوست به درون رگهای مبتلا به واریس منتقل شده و با مکانیسم تولید حرارت و گرما رگهای واریسی معیوب از مدار گردش خون خارج شده و وقتی خونی در رگها جریان نداشته باشد طبیعتا منجر به درمان واریس می شود

در این روش نیازی به خروج رگها از بدن نیست، زیرا عمل جراحی واریس عوارض پس از عمل و مراقبتهای زیادی را لازم داشته و در روشهای کم تهاجمی و آر اف نیازی به بیهوشی و جراحی و مراقبتهای پس از عمل نیست و بیمار می تواند پس از آن به کارهای روزمره خود رسیدگی نموده و به زندگی روتین خود بازگردد.

پس از درمان واریس با لیزر و آر اف

پس از درمان یک بانداژ کشی به مدت ۴۸ ساعت بر روی پای بیمار قرار گرفته و البته با همین بانداژ کشی می تواند به سر کار خود رفته و نیازی به استراحت مطلق ندارد و تنها یک محدودیت برای تعالیتهای شدید تا یک هفته هست که بیمار بایست مراقبت لازم را اشته باشد و پس از ۴۸ ساعت بانداژ باز شده و می تواند استحمام کند.

تا حدود یک ماه حالت سفتی محل عمل و حالتی شبیه به طناب را بیمار در محل عمل حس می کند، نیازی به مراقبت خاص نیست و جای نگرانی نیست، پس از یک ماه بیمار برای کنترل مراجعه نموده و به طور معمول مشکلات اصلی بالای ۹۵ درصد از بیماران برطرف شده و اگر رگ واریس ریزی مانده باشد، که به طور معمول زیر زانو ممکن است اتفاق بیافتد (زیرا در عمل آر اف رگهای واریسی اصلی از حدود زانو به بالا درمان می شوند و ممکن است بعد از عمل رگهای کوچکی در قسمت ساق پا و یا زیر زانو باقی مانده باشد ) که با انجام اسکلروتراپی به عنوان درمان تکمیلی انجام شده و هیچ مسئله ای برای بیمار ایجاد نمی کند.

مراقبت های پس از درمان واریس با لیزر و آر اف

بعد از درمان رگهای واریسی با لیزر احتیاج به مراقبت خاصی نیست و بیمار تنها برای ۴۸ ساعت از یک بانداژ کشی استفاده می کند

درمان واریس با لیزر در مرکز سونوگرافی و تصویربرداری تیراد

درمان واریس به روش های لیزر و همچنین آر اف در مرکز سونوگرافی تیراد با کمک پیشرفته ترین دستگاههای روز دنیا انجام می شود، برای درمان رگهای واریسی و مشکلات ناشی از آن می توانید با مرکز سونوگرافی و تصویربرداری تیراد تماس و نوبت بگیرید

۴.۵ / ۵. ۲

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر