توده هیپواکو چیست ؟ توده هتروژن چیست ؟ ضایعه هتروژن چیست ؟ درمان توده هیپواکو چیست ؟

توده هیپواکو چیست؟

یک توده هیپواکو بافتی است که ضخیم تر و یا جامدتر از حد معمول است، از لفظ اکو برای توصیف امواج سونوگرافی استفاده می شود، در حقیقت توصیف چیزی است که در سونوگرافی دیده می شود، سونوگرافی از امواج صوتی استفاده می کند که یا توسط بافت ها، عضلات و ماهیچه ها جذب می شوند و یا منعکس و برگشت می شوند به این ترتیب تصاویر سیاه و سفیدی توسط آن تولید می شود.

درواقع سونوگرافی دستگاهی است که می تواند تغییراتی را که هر بافت نسبت به شکل عادی و اولیه خود پیدا کرده نشان دهد، میزان جذب و بازتاب امواج صوتی که همان معیار اکوژنیسیته بافت محسوب می شود در هر بافت متفاوت است و همین نکته باعث می شود تا تصاویر بافت ها در هر قسمت مشخص شود، در حقیقت این بسته به مقدار امواجی است که در بافت جذب شده و یا بازتاب می شود.

یک توده هیپواکو (اکوژنیسیته کمتر) نسبت به یک توده هایپراکو (توده اکوژن تر) خصوصیات متفاوتی دارند، جدولی که در اینجا آورده شده تفاوتهای این دو نوع توده را نشان می دهد.

توده هیپواکوتوده هایپراکو
تراکم بافت بیشتر (جامدتر)تراکم بافت کمتر
اکوژنیسیته کمتر (جذب بیشتر امواج صوتی)اکوژن تر (انعکاس و ریفلکت بیشتر)
تیره و یا به رنگ خاکستری تر نسبت به بافت اطراف دیده می شود.به نظر روشن تر از بافت اطراف دیده می شود.
تشکیل شده از بافت های همبندتر عضله و یا فیبرومممکن است از هوا، مایع و یا چربی پر شده باشد.

یک توده هیپواکو چگونه تشخیص داده می شود؟

یک توده هیپواکو ممکن است در جاهای مختلفی از بدن تشکیل شود و نیز می تواند موجب ایجاد شرایط و عوارض متفاوتی شود، از جمله اینکه برخی از این توده ها بدون ضرر هستند.

توده هیپواکو می تواند به شکل یک تومور و یا رشد غیرطبیعی بافت باشد، ممکن است خوش خیم و یا بدخیم باشد، توده های خوش خیم به سایر اندامها گسترش نمی یابند ولی توده های بدخیم می توانند به سایر قسمتها سرایت کنند و یا به اصطلاح دچار متاستاز شوند، در این صورت باید جلوی رشد این توده ها هرچه سریعتر گرفته شود.

در برخی موارد سونوگرافی اولین گزینه ای است که برای بررسی این توده ها تجویز می شود ولی آنچه که مهم است این است که سونوگرافی نمی تواند به شما بگوید توده خوش خیم است و یا بدخیم به همین دلیل احتمالا پزشک از موارد تکمیلی برای بررسی استفاده می کند تا نسبت به نوع توده مطمئن شود.

توده هتروژن چیست؟

توده ها از نظر اکو یا مشخصات سونوگرافی به چند دسته تقسیم می شوند یا اکوژن هستند که همان هایپراکو نامیده می شود، یا هایپواکو هستند یعنی اکو کم دارند یا آن اکو هستند یعنی هیچ اکویی ندارند که معمولا در کیست ها می باشند. و یا هتروژن هستند یعنی مخلوط اکوژن و هایپراکو و هایپواکو.

این آزمایشات از جمله:

 • سی تی اسکن
 • ام آر آی
 • ماموگرافی
 • بیوپسی
 • آزمایش خون
 • سونوگرافی مجدد برای پیگیری و فالوآپ بیمار

اسکن چگونه مشخص می کند که آیا توده هیپواکو خوش خیم و یا بدخیم است؟

برخی از ویژگیهای خاصی که در اسکن نشان داده می شود می تواند علائمی برای سرطان باشد:

 • مثلا توده ای که به طور نامنظم باشد و به شکل یک توده نا منظم رشد کرده باشد،
 • شاخه دار بوده یا رشدی شبیه ستاره داشته است،
 • مرز بین توده و بافت به شکل سایه بوده و یک مرز مشخصی نداشته باشد،
 • رشد سریع داشته،
 • حاوی رگهای خونی
 • و یا کلسیفیکیشن باشد.

این ها نشانه هایی است که ممکن است خبر از یک توده هیپواکو بدخیم بدهد.

داروی پرکاری تیروئید، اسم قرص پرکاری تیروئید

برخی اندامهایی که ممکن است دچار توده هیپواکو شوند عبارتند از:

توده هیپواکو در کبد

وجود توده هیپواکو در کبد می تواند به دو شکل بدخیم و یا خوش خیم ظاهر شود گرچه بسیاری از افرادی که در کبدشان این توده ها رشد کرده علائمی ندارند و مشکلی برایشان پیش نمی آید ولیکن بزرگ شدن توده هیپواکو در کبد می تواند با علائمی از جمله احساس بی اشتهایی، تهوع، سیری زودرس و پری شکم همراه شود.

بعضا این توده ها اگر مشکلی برای بیمار ایجاد نکنند درمان نیاز ندارند ولی در مواردی که بیمار با درد رو به رو می شود و یا اگر توده هیپواکو منشا بدخیمی داشته باشد پزشک نسبت به نوع و شرایط توده روش درمان را انتخاب می کند، برخی از این توده ها منشا کبدی ندارند و از سایر اندام ها به این اندام گسترش یافته و متاستاز شده اند.

توده های کلیوی :

توده های خوشخیم

سونوگرافی اولتراسوند یک تست تشخیصی بسیار مهم در کلیه ها است زیرا به راحتی تغییر بافت در این اندام مشخص می شود، تقریبا ۲۵ درصد از توده های هیپواکو در کلیه ها خوش خیم هستند  و یا توده های سرطانی با رشد کم هستند از جمله تومورهای:

 • انکوسیتوما
 • آنژومیولیپوما
توده های بدخیم
 • شایعترین توده های بدخیم کلیوی با منشا سلولی کلیه به نام کارسینوم سلول کلیه (RRC) نام دارد که به آن تومور گراویتز نیز گفته می شود، در آمار تحقیق شده تقریبا ۸۵ درصد از این نوع توده بدخیم بوده است.
 • نفروبلاستوما و سارکوما از دیگر توده های بدخیم کلیوی هستند.

توده های رحمی

یکی از اندامهایی که به طور شایع درگیر این توده ها می شود رحم است، این توده ها که به نام میوم و یا لیومیوم نامیده می شوند در اغلب زنان ایجاد شده و اکثرا خوش خیم هستند، در ۷۰ درصد از زنان بالای ۵۰ درصد توده های خوش خیم ممکن است ایجاد شود و اکثر این افراد بیش از یک توده در رحم خود دارند.

توده هیپواکو

دیگر اندامها

توده های هیپواکو می توانند دیگر اندامهای بدن از جمله:

 • معده
 • بیضه ها
 • تخمدان ها
 • روده ها
 • غده تیروئید
 • پوست

را درگیر نمایند.

وجود توده ها در تیروئید امری شایع است که البته با رشد توده ها، بدخیمی و یا سمی بودن آنها مشکلات زیادی برای بیمار به وجود می آید، درمان جراحی در مورد توده های خوش خیم و یا بعضی از توده های بدخیم با توجه به عوارضی که می تواند در پی داشته باشد چندان خوش آیند بیماران نیست ولیکن خوشبختانه پیشرفت علم و کشف روشهای آر اف و ماکروویو و دیگر روشهایی که نیاز به جراحی را کم می کنند باعث شده تا بسیاری از بیماران رضایت بیشتری از این موضوع به دست آورند، موسسه تصویربرداری پزشکی تیراد هم اکنون اولین و تنها موسسه فوق تخصصی در کشور است که می تواند از طریق این روشها به درمانهای کمتر تهاجمی این توده های تیروئید بپردازد.

 

۳.۱ / ۵. ۱۰

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
مطلب بعدی
سرطان پاراتیروئید چیست، علائم، عوارض، تشخیص و درمان
مطلب قبلی
چگونه بفهمیم سرطان تیروئید داریم

۴۴ دیدگاه. Leave new

 • سلام خسته نباشید.مادرم ۷۰ سال سن دارند.سال گذشته یک کیست ۷ سانتی از نوع خوش خیم جراحی کردن. و کلیه دیگرشان مشکلی نداشت.
  امسال به طور اتفاقی سونو دادیم.جواب سونو وجود یک توده هایپواکو به طور نامنظم و به صورت بیضی با اندازه ۳۸×۳۱ در پل تحتانی کلیه به صورت اگزوفیتیک مشاهده شده. آیا بدخیم هست؟ ضمن اینکه مادرم به طور ناگهانی سوزش شدید و درد داشتن و با خوردن قرص عفونت حالشون خوب شد.ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ
 • سلام من سونو دادم گفتن توده هیپو اکو در سر پانکرانس مشاهده شده ایا این خطرناکه ؟

  پاسخ
 • علیرضا حاجی زاده
  1399/11/29 0:06 ق.ظ

  تصویر یک توده هایپراکو به دیامتر ۵mmدرپل تحتانی کلیه راست مشاهده می شودکه مطرح کننده آنژیومیولیپوم است…و درد شدید دارم لطفا بگید درمانش چیه…تشکر ازشما

  پاسخ
 • علیرضا حاجی زاده
  1399/11/21 12:50 ب.ظ

  تصویر یک توده هایپراکو به دیامتر۵mmدر پل تحتانی کلیه راست دیده میشود که مطرح کننده آنژیومیولیپوم است

  پاسخ
 • سلام من شوند دادم نوشته توده های هیپواکو متعدد درسرتاسر پستان دیده میشه که بزرگترین آن به قطر ۷درساعت ۲ مشهود است آیا بدخیم است یا خوش خیم

  پاسخ
  • سلام. نمیشه اظهار نظر کرد باید برای سونوگرافی تشریف بیارید. می تونید از طریق نوبت دهی سایت و یا تلفنی تایم رزرو کنید.

   پاسخ
 • سلام،من دوماهه داخل صورتم سمت راست یه گلوله حس کردم و صورتم ورم کرده،(البته ۶ماه پیش تزریق چربی به صورت داشتم)سونوگرافی انجام دادم گفتن که هایپواکو اواسکولار هستش
  میشه راهنمایی کنید این الان چیه،بدخیم یا خوش خیم
  ممنون میشم خیلی نگرانم

  پاسخ
 • سلام من خانومی ۳۰ هستم که کبدم دردمیکنه و کبدچرب دادم رفتم سونوگرافی که گفت دو عدد توده در کبد سمت راست دارم حالا دکتر گفت باید برم ام ار ای که توده خوش خیم و یا بد خیم هست حالا برای درمان ان می توانم بردادم ویا چگونه درمان کنم

  پاسخ
 • سلام دکتر من ۴۴ سالمه ۲روز پیش رفتم سونوگرافی در جواب نوشته بود ناحیه اکوژن mass like به ابعاد
  mm16*10 است در قسمت فوقانی کاویته رحمی به نفع پولیپ یا هایپر پلازی فوکان اندومتر مشاهده شده و چند فیبروم اینترامول قدامی به اقطار ۱۰ و ۷ mm در رحم رویت شده است و بهم گفته است باید در بیمارستان نمونه برداری شود اگه خوش خیم بود دارو می دهم و اگه بد خیم بود باید رحمت را بر دارم شما می تواند بگویید که نمونه برداری شوم یا نه و رحم من ۴۲*۹۶ و ضخامت اندومتر ۱۸ mmمیباشد و آیا رحم من کلفت شده است

  پاسخ
 • سلام بنده یک توده هایپو اکو دربالای سینه و منطقه قفسه سینه سمت راست دارم .یکبار توده رابرداشتم که درآزمایشها مشخص شده بود خوش خیم است.ولی الان چند ماهی است که نزدیک آن توده دیگری ایجاد شده که بمراتب بزرگتره و رشد سریعتری هم داره.اگربازهم جراحی کنم ایجاد میشه؟ امکان بدخیمی داره؟

  پاسخ
 • سلام دکتر والا دیروز سونو از سینه دادم نوشته چند کیست دیده میشه ی توده هیپواکوئیک دیده میشه جامد تو ساعت ١٠تا١٢ دیده میشه مومو هم دادم نمونه برداری گفتن نیاز ایا چیزی بدی که این طور گفتن خواهشمندم جواب بدین

  پاسخ
 • سلام اقای دکتر خسته نباشید امروز رفتم سونوگرافی نوشته تصویر ناحیه هاپو اکو حاوی منطق کیستیک به مجموع سایز۶ ×۲۴میلیمتردر نسج نرم زیر جلدی در محل انسزیون سزارین در خط وسط متمایل به راست به نفع ضایعات خوش خیم مشاهده میگردد

  پاسخ
 • ف وظیری
  1399/09/29 2:43 ب.ظ

  سلام پستان چپ من توده ی هیپواکو کوچک دارد سونوگفت خوش خیم میباشد وشش. ماه دیگردوباره سونو بگیرم دکترهاکه همیشه میگن هرچه توده کوچک باشه برداری بهتره وسریع اگه شش ماه صبرکنم رشدکنه یاریشه کنه اونموقع که خطرناکتره چراالان برنمیدارن این توده رو باارزوی عمربابرکت برای دکترهای مسیول کشورمان

  پاسخ
 • با سلام و احترام
  نتیجه سونوگرافی
  تیرویید و گردن
  هر لوب دارای اکوی پارانشیم نرمال است ندول و توده در لوبهای تیرویید دیده نشد.
  ندول/ایزواکو با مارژین هیپواکو/ بدون کلسیفیکاسیون/ با سایز۸*۹ mm / درایسم دیده شد(TIRADS=3)
  آیا نیاز است اقدام خاصی انجام دهم؟؟

  پاسخ
 • سلام من سونوگرافی دادم معلوم شد کبد چرب گرید ۲ دارم بعد نوشته نواحی هیپواکو Fatty Spareدر پانشیم اطراف ناف کبد دیده شد .این مطلب رو متوجه نمیشم ..میخواستم بدونم راهنماییم میکنین .

  پاسخ
 • لیلا کریمی
  1399/08/24 4:59 ب.ظ

  سلام.من امروز سونوکرافی کردم که در ان نوشته شده یک توده ایزو تا هایپواکوئیک له قطر ۲۴میلی متر در ناحیه تنه و فوندوس رویت میسود که اثر فشاری بر روی آندومتر اعمال میکند.ضخامت آندومتر ۱۹ میلی که احتمال هیپر پلازی آندومتریال را مطرح میکند.تصویر یه ضایعه کیستیک به قطر ۲۵ میلی متصل به تخمدان راست که میتواندکیست لوتئال را مطرح کند.

  پاسخ
 • سلام شوهر من یک توده هیپواکو در خلف چپ کبدش وجود داره من خیلی خیلی نگرانم باید چیکار کرد چطور بفهمیم مشکلی نیست

  پاسخ
 • سلام آقای دکتر خوب هستین شرمنده میشم وقت گرانبهاتکن رو میگیرم من یازده روز پیش رفتم سونو گرافی سینه برا چکاب دکتر بیوبسی کردند و نتیجه رو نوشتن هیپاکواسپیکوله و تو لنف ها هیچی مشاهده نکردند این یعنی چند درصد من احتمال داره توده بدخیم داشته باشم ؟ممنونم از توجه تون رنگ نمونه وسطش سفید بود دوطرفش زرد کم رنگ

  پاسخ
 • مرتضی تربتیانwww
  1399/07/07 1:35 ب.ظ

  سلام اقای دکتر دست چپم ندولهای هایپو اکو فراوان که کف دستم دردناک و لی از مچ تا ارنج درد ندارد مرتبا هم بزرگ و کوچک میشن راه علاح اخرش چیه

  پاسخ
 • باسلام درسونوگرافی که گرفتم درکبدم یک ضایعه هایپواکوبه قطر۲۲myدرلوب راست کبدکه میتواندمطرح کنندهFocal fatty spring باشدودرصفراتصویرناحیه هایپراکوباحدودمشخص به قطر۳/۵myدرجدارکیسه صفرامشهوداست که میتواندمطرح کننده پولیپ باشدسونوگرافی فالواپ پیشنهادمیشود.میخواستم ببینم این چیزایکه توسونوتوضیح داده چقدرمیتونه خطرناک باشه یااینکه مشکله جدی هستن

  پاسخ
 • سلام لطفا خواهشا جواب سونوگرافی رابدین
  همین جا لطفا.
  دربررسی سونوگرافی بعمل امده از جدار قدامی فوقانی طرف چپ شکم دربافت زیر جلدی تصویریک توده هیپواکوی با ابعاد
  ۱۲*۶.۵باشکل مختصرنامنظم دیده میشه
  که دردرجه اول مطرح کننده فورانکل است

  پاسخ
 • سلام همسر بنده ۲۲ هفتس باردارم بعد تو سنوگرافیم تو وسط مغز جنین یه ضایع مدور هیپراکو به قطر ۲۳mm مشاهده شده آیا خطر ناکه یا اینکه پچه به دنیا بیارم مشکل برای بچه پیش نمیاد ؟

  پاسخ
 • با سلام من ۶ هفته باردارم ودر سونو گرافی یک ماس هایپراکو به قطر ۳۸ *۳۵ م دیده شده اگه بچه رو نگه دارم بعدا مشکلی برام پیش نمیاد

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   حتما باید مدارک شما را ببینیم تا بتوانیم بررسی کنیم و پاسخ بدهیم، از طریق مشاوره واتساپ با ما در تماس باشید

   ۰۹۱۲۰۳۹۶۹۰۷

   پاسخ
 • سلام توده ای در ساعد دست راستم وجود داره وخیلی دردناکه. مخصوصا شباممکنه بدخیم باشه

  پاسخ
 • سلام اقای دکتر و روز بخیر
  در سی تی اسکن رویت شده یک توده نامعلوم هیپودنس به اندازه ۳۲.۳۰.۳۰ در پانکراس دیده شده این یعنی سرطانه ؟ ممنون

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   خیر قطعا دلیل بر بدخیمی نیست ممکن است التهاب باشد، شما باید بررسی تکمیلی از جمله نمونه برداری انجام بدین

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر ، اقای دکتر دیروز سونوگرافی سینه انجام دادم گفتن توده هیپواکو۸.۳*۸.۳ پستانسمت راست که در درجه اول به نفع کیست هست وتکرار سونگرافی بعد۶ماه باید انجام بدم درضمن ۳۵ ساله ومجرد هستم به نظرتون علام سرطان هست ونگران کنده هست

  پاسخ
 • با سلام دکتر جان من یه توده ۴۲در ۳۵ میلیمتر در قسمت میانی طحال دارم آیا خطرناکه پیگیری کنم؟هیچ مشکلی هم ندارم

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   بله بهتر است پیگیری و شش ماه یکبار سونوگرافی کنترل انجام بدین و آزمایش خون و مشاوره با همکاران داخلی داشته باشید، بیماری ضمینه ای بررسی و اگر همه چیز نرمال بود، پیگیری کنید.

   پاسخ
 • باسلام، من در هفته ۳۴ بارداری هستم.
  سونوگرافی امروزم نوشته بود در حد قابل بررسی زون هایپواکوییک رترو پلاسنتال رویت شد؟
  این به چه معنیه؟
  خطرناک نیست؟
  مشکلی برای جنین پیش نمیاد؟
  امکان سزارین هست؟

  پاسخ
 • سلام هیپو اکو درروده بزرگ به اندازه ۲در۳ سانت دارم بنظرتون این سرطانی هستش

  پاسخ
 • سلام خسته نباشین ببخشیدتوده اکوژنال کبدی درسگمان۳،۶سانتی برای اقای ۵۰ساله خطرناکه.ممنون میشم یه توضیحاتی بدین

  پاسخ
 • آقا دکتر خسته نباشین من حدود یک ساله وجود چند توده رو در سینه چپم با اندازه‌ کوچکی حس میکردم احساس درد وترشح نداشتم ولی متاسفانه پنج ماهه احساس میکنم بزرگ تر شده واینکع متاهلم به دکتر مراجعه کردم اول گفتن آدنوما با اندازه ۳ سانت بعد رفتن تهران بازم سونو گفتن هایپواکو با اندازه ۳ سانت ۸ میلی
  بیوپسی شدم هنوز جواب نگرفتم چون گفتن ایراد داره بازم باید بیوپسی شم آیا انجامش بد به نظرتون غده سرطانی هستش؟
  البته بهم گفتن که خوش خیم هستش

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر