همه چیز درباره‌ی توده هیپواکو چیست؟

توده هیپواکو

توده هیپواکو چیست؟

یک توده هیپواکو بافتی است که ضخیم تر و یا جامدتر از حد معمول است، در حقیقت از لفظ اکو برای توصیف امواج سونوگرافی استفاده می شود، در حقیقت توصیف چیزی که در سونوگرافی دیده می شود، سونوگرافی از امواج صوتی که یا توسط بافت ها، عضلات و ماهیچه ها جذب می شوند و یا منعکس و برگشت می شوند، استفاده می کند. به این ترتیب تصاویر سیاه و سفیدی توسط آن تولید می شود.

درواقع سونوگرافی دستگاهی است که می تواند تغییراتی را که هر بافت نسبت به شکل عادی و اولیه خود پیدا کرده نشان دهد، میزان جذب و بازتاب امواج صوتی که همان معیار اکوژنیسیته بافت محسوب می شود در هر بافت متفاوت است و همین نکته باعث می شود تا تصاویر بافت ها در هر قسمت مشخص شود، در حقیقت این بسته به مقدار امواجی است که در بافت جذب شده و یا بازتاب می شود.

یک توده هیپواکو (اکوژنیسیته کمتر) نسبت به یک توده هایپراکو (توده اکوژن تر) خصوصیات متفاوتی دارند، جدولی که در اینجا آورده شده تفاوت های این دو نوع توده را نشان می دهد.

توده هیپواکو توده هایپراکو
تراکم بافت بیشتر (جامدتر) تراکم بافت کمتر
اکوژنیسیته کمتر (جذب بیشتر امواج صوتی) اکوژن تر (انعکاس و ریفلکت بیشتر)
تیره و یا به رنگ خاکستری تر نسبت به بافت اطراف دیده می شود. به نظر روشن تر از بافت اطراف دیده می شود.
تشکیل شده از بافت های همبندتر عضله و یا فیبروم ممکن است از هوا، مایع و یا چربی پر شده باشد.

یک توده هیپواکو چگونه تشخیص داده می شود؟

یک توده هیپواکو ممکن است در جاهای مختلفی از بدن تشکیل شود و نیز می تواند موجب ایجاد شرایط و عوارض متفاوتی شود، از جمله اینکه برخی از این توده ها بدون ضرر هستند.

توده هیپواکو می تواند به شکل یک تومور و یا رشد غیرطبیعی بافت باشد، ممکن است خوش خیم و یا بدخیم باشد، توده های خوش خیم به سایر اندام ها گسترش نمی یابند ولی توده های بدخیم می توانند به سایر قسمت ها سرایت کنند و یا به اصطلاح دچار متاستاز شوند، در این صورت باید جلوی رشد این توده ها هرچه سریع تر گرفته شود.

در برخی موارد سونوگرافی اولین گزینه ای است که برای بررسی این توده ها تجویز می شود ولی آنچه که مهم است این است که سونوگرافی نمی تواند به شما بگوید توده خوش خیم است و یا بدخیم به همین دلیل احتمالا پزشک از موارد تکمیلی برای بررسی استفاده می کند تا نسبت به نوع توده مطمئن شود.

توده هتروژن چیست؟

توده ها از نظر اکو یا مشخصات سونوگرافی به چند دسته تقسیم می شوند یا اکوژن هستند که همان هایپراکو نامیده می شود، یا هایپواکو هستند یعنی اکو کم دارند یا آن اکو هستند یعنی هیچ اکویی ندارند که معمولا در کیست ها می باشند. و یا هتروژن هستند یعنی مخلوط اکوژن و هایپراکو و هایپواکو.

آزمایشاتی که پزشک برای تشخیص توده هیپواکو و توده هتروژن انجام می دهد، عبارت اند از:

 • سی تی اسکن
 • ام آر آی
 • ماموگرافی
 • بیوپسی
 • آزمایش خون
 • سونوگرافی مجدد برای پیگیری و فالوآپ بیمار

اسکن چگونه مشخص می کند که آیا توده هیپواکو خوش خیم و یا بدخیم است؟

برخی از ویژگی های خاصی که در اسکن نشان داده می شود می تواند علائمی برای سرطان باشد:

 • مثلا توده ای که به طور نامنظم باشد و به شکل یک توده نامنظم رشد کرده باشد،
 • شاخه دار بوده یا رشدی شبیه ستاره داشته است،
 • مرز بین توده و بافت به شکل سایه بوده و یک مرز مشخصی نداشته باشد،
 • رشد سریع داشته،
 • حاوی رگ های خونی
 • و یا کلسیفیکیشن باشد.

این ها نشانه هایی است که ممکن است خبر از یک توده هیپواکو بدخیم بدهد.

داروی پرکاری تیروئید، اسم قرص پرکاری تیروئید

برخی از اندام هایی که ممکن است دچار توده هیپواکو شوند عبارتند از:

توده هیپواکو در کبد

وجود توده هیپواکو در کبد می تواند به دو شکل بدخیم و یا خوش خیم ظاهر شود گرچه بسیاری از افرادی که در کبدشان این توده ها رشد کرده علائمی ندارند و مشکلی برایشان پیش نمی آید ولیکن بزرگ شدن توده هیپواکو در کبد می تواند با علائمی از جمله احساس بی اشتهایی، تهوع، سیری زودرس و پری شکم همراه شود.

بعضا این توده ها اگر مشکلی برای بیمار ایجاد نکنند درمان نیاز ندارند ولی در مواردی که بیمار با درد رو به رو می شود و یا اگر توده هیپواکو منشا بدخیمی داشته باشد پزشک نسبت به نوع و شرایط توده روش درمان را انتخاب می کند، برخی از این توده ها منشا کبدی ندارند و از سایر اندام ها به این اندام گسترش یافته و متاستاز شده اند.

توده های کلیوی:

توده های خوشخیم

سونوگرافی اولتراسوند یک تست تشخیصی بسیار مهم در کلیه ها است زیرا به راحتی تغییر بافت در این اندام مشخص می شود، تقریبا ۲۵ درصد از توده های هیپواکو در کلیه ها خوش خیم هستند  و یا توده های سرطانی با رشد کم هستند از جمله تومورهای:

 • انکوسیتوما
 • آنژومیولیپوما
توده های بدخیم
 • شایع ترین توده های بدخیم کلیوی با منشا سلولی کلیه به نام کارسینوم سلول کلیه (RRC) نام دارد که به آن تومور گراویتز نیز گفته می شود، در آمار تحقیق شده تقریبا ۸۵ درصد از این نوع توده بدخیم بوده است.
 • نفروبلاستوما و سارکوما از دیگر توده های بدخیم کلیوی هستند.

توده های رحمی

یکی از اندام هایی که به طور شایع درگیر این توده ها می شود رحم است، این توده ها که به نام میوم و یا لیومیوم نامیده می شوند در اغلب زنان ایجاد شده و اکثرا خوش خیم هستند، در ۷۰ درصد از زنان بالای ۵۰ سال ممکن است توده های خوش خیم ایجاد شود و اکثر این افراد بیش از یک توده در رحم خود دارند.

توده هیپواکو

دیگر اندام ها

توده های هیپواکو می توانند دیگر اندام های بدن را نیر درگیر نمایند. از جمله این اندام ها عبارتند از:

 • معده
 • بیضه ها
 • تخمدان ها
 • روده ها
 • غده تیروئید
 • پوست

اگر علائم زیر را دارید به پزشک مراجعه کنید:

 • خستگی
 • تب و لرز
 • عرق شب
 • کم شدن اشتها بدون دلیل
 • کاهش وزن
 • حساسیت

و…

توجه کنید در صورت وجود هرگونه مشکل به پزشک مراجعه کرده و به صورت منظم پیگیری کنید، چرا که ممکن است بیماری در بدن شما علائمی نداشته باشد. تشخیص به موقع در این بیماری می‌تواند شانس درمان را افزایش دهد.

موسسه تیراد و درمان توده هیپواکو

وجود توده ها در تیروئید امری شایع است که البته با رشد توده ها، بدخیمی و یا سمی بودن آن ها مشکلات زیادی برای بیمار به وجود می آید، درمان جراحی در مورد توده های خوش خیم و یا بعضی از توده های بدخیم با توجه به عوارضی که می تواند در پی داشته باشد چندان خوشایند بیماران نیست ولیکن خوشبختانه پیشرفت علم و کشف روش های آر اف و ماکروویو و دیگر روش هایی که نیاز به جراحی را کم می کنند باعث شده تا بسیاری از بیماران رضایت بیشتری از این موضوع به دست آورند، موسسه تصویربرداری پزشکی تیراد هم اکنون اولین و تنها موسسه فوق تخصصی در کشور است که می تواند از طریق این روش ها به درمان های کمتر تهاجمی این توده های تیروئید بپردازد.

۳.۴ / ۵. ۱۷

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
نوشتهٔ پیشین
چگونه بفهمیم سرطان تیروئید داریم؟ علائم سرطان تیروئید چیست؟
نوشتهٔ بعدی
سرطان پاراتیروئید چیست؟ علائم، عوارض، تشخیص و درمان

۴۴۴ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • باسلام و خسته نباشید درسونوگرافی من نوشته کبدبزرگ بوده و اکوژنیسیته آن به طورشدیدافزایش یافته کبدچرب گرید۳ و بوردرکبد شارپ بوده میشه بفرماییدیعنی چی و آیا خطرناکه و آیا درمان دارد من خانم ۵۰ ساله هستم ممنون

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مشکلات کبدی خطرناک نیاز به بررسی دقیق توسط پزشک دارد. اطلاعاتی که ارائه داده‌اید به شرایطی اشاره دارد که نیاز به مشاوره و درمان حرفه‌ای داشته و نمیتوان بدون در نظرگرفتن نتایج آزمایشگاهی، سوابق پزشکی و … نظری داد.

   ۱. کبد بزرگ: نشان‌دهنده انسداد یا مشکلات دیگر در کبد باشد که نیاز به ارزیابی بیشتر دارد.
   ۲. اکوژنیسیته زیاد: این افزایش نشان می‌دهد که کبد شما ممکن است مشکلاتی داشته باشد و نیاز به درمان دارد. اکوژنیسیته زیاد به معنای انباشته شدن چربی در سلول‌های کبدی است که نشان‌دهنده کبد چرب است.
   ۳. کبد چرب گرید۳ و بوردر کبد شارپ: نشان‌دهنده وضعیت ناشی از اختلالات شدید کبدی است که نیاز به مداخلات درمانی فوری دارد.

   اگر شما تاکنون به پزشک مراجعه نکرده‌اید، باید برای ارزیابی و درمان به پزشک متخصص داخلی مراجعه کنید. پزشک شما ممکن است به شما توصیه‌هایی برای تغییر سبک زندگی، داروها یا روش‌های درمانی دیگر ارائه دهد. همچنین، ممکن است نیاز به تست‌ها و تصاویر پیشرفته‌تر برای تشخیص دقیق‌تر داشته باشید.
   به شدت توصیه می‌کنم که با پزشک خود در سریعترین زمان ممکن مشورت کنید تا بهترین درمان برای شما تعیین شود و مشکلات کبدی خطرناکی که ممکن است داشته باشید مدیریت شود.

   پاسخ
 • توده هیپواکویی با اندازه م م ۱۸*۳۴ در غده پاروتید راست مشاهده شد

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   توده هیپواکویی یا “هیپوکوئیک” به معنی نواحیی است که در تصویربرداری پرتوی (مانند سونوگرافی یا MRI) با اشعه‌ی کمتر نشان داده می‌شوند. این وضعیت، ممکن است به دلیل مواردی مانند توده‌های غیرفعال یا آسیب دیده باشد.

   در غده پاروتید راست، که یکی از غده‌های بزرگ باریکاری موجود در نزدیکی گوش است، اندازه توده ۱۸*۳۴ میلیمتر است. این اندازه که بزرگتر از حد معمول است و نیاز به ارزیابی و بررسی دقیق‌تر از طریق روش‌های تصویربرداری دیگر (مانند CT اسکن یا MRI) و ممکن است نیاز به بررسی‌های فراوان‌تر و مشاوره با پزشک متخصص داشته باشد.

   بهتر است این نتیجه را با پزشک خود مطرح کرده و دستورالعمل‌های لازم را از او دریافت کنید.

   پاسخ
 • سلام
  تو ازمایش سونوگرافی نوشته شده که کبد با سایز نرمال و اکوپترن افزایش یافته مشهود است
  تصویر یک ضایعه اکوژن بیضوی به ابعاد ۴×۶ م‌م در سگمان ۵ کبدی رویت میشود
  میخاستم بدونم خطرناکه یکم توضیح میدین خیلی نگرانم ممنون

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   کبد دارای اکوپترن افزایش یافته است و همچنین یک ضایعه اکوژن بیضوی با ابعاد ۴×۶ میلیمتر در سگمان ۵ کبدی مشاهده شده است. این اطلاعات نشان‌دهنده وجود یک چیزی غیر عادی در ساختار و یا ویژگی‌های کبد است.
   ضایعات اکوژنی ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شوند از جمله چربی‌نمایی (steatosis)، کیست‌ها، آسیب‌های التهابی یا نئوپلاسم‌ها (توده‌های جدید) در کبد.

   برای تشخیص دقیق و ارزیابی بیشتر، بهتر است با پزشک خود مشاوره کنید. او ممکن است تصمیم بگیرد که آزمایش‌ها یا تصویربرداری‌های دیگری انجام دهد تا علت این تغییرات را بررسی کند. درصورت لزوم، توصیه‌های درمانی نیز ارائه خواهد شد.

   پاسخ
 • سلام من دقیقا زیر دنده وسط شکم دست میزنم یک توده مایع مانند حس میکنم ایا خطرناکه؟

  پاسخ
 • سلام من.اقاهستم ۳۴ساله.بدون بیماری زمینه ای.
  ۶سال پیش.بعد از یک سرماخوردگی که طوی ده روز خوب شد، من یک در ناحیه قدام غضروف تیرویید یه چیزی ریز ب اندازه نخود حس کردم.
  که همان موقعه پیش چندین متخصص حلق بینی رفتم.ک بعد معاینه گفتن ممکنه لنف نود باشه. من رفتم سونو گفتن که نودول نیست و لنف نود و کیست و توده هم نیست.میگفتن بافت تیرویید و کل گلو و گردن کاملا نرماله.
  باور بفرماییید ۵سونوگرافی در مراکز مختلف معتبر گرفتم که سونوی گردن و تیرویید کاملا نرمال بوده.

  الان بعد ۶سال هیچ بزرگ نشده.
  اصن مشکل خاصی ندارم.ولی وقتی اون ناحیه رو انگشت میزارم .لمس میکنم.میره رو اعصابم.

  بدین خاطر .چند روز پیش رفتم پیش جراح متخصص ،اون هم معاینه کرد گفت نگران باش.بافت طبیعیه.
  منم رفتم سونوگرافی با هدف تشخیص همون ناحیه.
  رادیولوژیست گفت.این یک جز کلسیفیه غضروف تیروییدهستش.
  بهش گفتم متحرکه.گفت درست میگید.ولی هنگام سونو گفت این یک یافته نرماله.

  متن سونو رو میزارم.

  در محل شکایت بیمار. تصویر یک ضایعه اکوژن به همراه سایه خلفی .به دیامتر۳میلیمتر در ناحیه قدام به غضروف تیرویید دیده شد. که میتواند مطرح کننده
  جزی کلسیفیه غضروف تیرویید (یافته نرمال باشد).
  گفتن نیازی ب بررسی بیشتر هم نیست.
  سونو رو ب جراح نشون دادم.گفتن یافته کاملا طبیعیه.گفت الکی نگران شدی.

  باز من قانع نشدم. رفتم پیش یک جراح معروف عمومی که در ناحیه گلو استاده.
  اون هم همین نظر رو داشت.و گفت حق با همکارمه.
  باز سونو نوشتن . من رفتم یک مرکز دیگه معتبر. سونو رو تکرار کردم. و سونوی قبلی رو هم ب رادیولوژیست نشون دادم.
  و گفتن این سونو هم همانند سونوی قبلیتونه. این جز کلسیفیه غضروف تیروییده.
  اصن نگران نباشه.
  گفت تیرویید شما نه ندول نه لنف نود نه توده نه کیست. هیچی نداره.
  گفت فضای گردنی هم کاملا نرمال.

  اقای دکتر .من بازم نگرانم.
  اگر یافته نرماله .، پس چرا توی سونوی اولی نوشته بود، ضایعه اکوژن ب همراه سایه خلفی؟؟؟؟
  دکتر جان .اصن سایه خلفی یعنی چی؟
  ضایعه اکوژن یعنی چی؟
  من ب شما پیام دادم که از نگرانیم کم کنی.
  یه محبتی کن .من رو توجیه کن.
  پیش ۲تا دکتر جراح و رادیولوژیست رفتم.
  و گفتن وسواس نداشته باشه.
  اخه من توی نت دیدم.
  سایه خلفی چیزه خوبی نیست.
  لطفا لطفا .
  کمکم کنید. استرس نابودم کرده

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   توصیف “ضایعه اکوژن به همراه سایه خلفی” در سونوگرافی تیروئید به وجود آمدن یک نوع آبسه (ضایعه یا تغییرات در بافت) با خصوصیات خاص اشاره دارد. دو ویژگی اصلی در این توصیف عبارتند از:
   ۱. اکوژن: این واژه به نمایه‌های با بازتاب آبی و ایجاد سایه خلفی در سونوگرافی اشاره دارد. اکوژن‌ها معمولاً بافت‌های چگال و سفت هستند و امکانات بازتاب صوتی را دارند که در تصویر سونوگرافی نمایان می‌شوند.
   ۲. سایه خلفی (Posterior Shadow): این ویژگی به وجود آمدن سایه (سیاهی) در زیر یا پشت ضایعه اکوژن اشاره دارد. سایه خلفی نشان‌دهنده این است که اکوژن یا ضایعه در جلوی یک سطح بازتاب صوتی قرار گرفته و نور سونوگرافی از این ناحیه به سمت عقب مسدود شده و سایه ایجاد می‌شود.

   با توجه به توصیف شما، احتمالاً یک نوع آبسه اکوژن با سایه خلفی در سونوگرافی تیروئید مشاهده شده اما در سونوگرافی‌های دگیر همچین موردی نیست پس به معنای درمان بدن است.
   اما
   آنچه از توضیحات شما مشخص است، شما دچار عدم کنترل مدیریت استرس و فشارهای عصبی شده‌اید و توصیه اکید می‌شود به تراپیست مراجعه کنید، وی می‌تواند به بهبود شرایط روحی و جسمی شما کمک زیادی کند.

   پاسخ
 • سلام
  توده هایپواکوئیک اسپیکوله به ابعاد ۵×۱۷میلیمتر ساعت ۴midzoneدر عمق ۱۰ پوست پستان چپ مشاهده میشود.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   برای توضیح بهتر، این اطلاعات به زبان پزشکی به شرح زیر می‌رسد:
   – “توده‌های هیپواکوئیک”: این به معنای وجود یک یا چند توده در تصویر است که در مقایسه با بافت اطراف آن‌ها، به‌طور کلی تاریک‌تر هستند.
   – “اسپیکوله”: این واژه به هسته‌های تاریک‌تر در تصویر اشاره دارد.
   – “ابعاد ۵×۱۷ میلیمتر”: این به ابعاد توده یا توده‌ها اشاره دارد و نشان‌دهنده اندازه آن‌ها در تصویر است.
   – “ساعت ۴ midzone در عمق ۱۰”: این بخش از توضیحات به موقعیت و عمق توده در داخل پستان اشاره دارد. به نظر می‌رسد که توده در موقعیت ساعت ۴ از ساعت‌های یک ساعت‌نما و در عمق ۱۰ سانتی‌متری از سطح پوست قرار دارد.

   در کل، این اطلاعات نشان می‌دهد که در پستان چپ، توده‌هایی با خصوصیات خاص (هیپواکوئیک و اسپیکوله) در تصویر مشاهده شده‌اند که نیاز به ادامه تحقیقات دارد، از جمله بررسی‌های تصویربرداری دقیق‌تر یا بیوپسی (دریافت نمونه بافت برای تحلیل آزمایشگاهی). برای تفسیر دقیق‌تر و دریافت برنامه درمانی، توصیه می‌شود که با پزشک معالج خود مشورت کنید.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر من رفتم سونوگرافی تو کاغذ سونو نوشته ناحیه هایپوهترواکوبا حدودمشخص به دیامتر۳۱*۳۶ میلیمتر در سگمانVIکبدی رویت شد میشه توضیح بدین چیه متوجه نشدم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مشاهده شده که در ناحیه هیپواتروفیک (کاهش حجم) کبد با کلید امحاء VI (ششمین شاخه از کلید امحاء)، یک توده به ابعاد ۳۱*۳۶ میلیمتر وجود دارد.
   برخی از نکات مهم:
   ۱. ناحیه هیپواتروفیک (هیپواتروفیک): نشان‌دهنده کاهش حجم یک بخش از کبد است که ممکن است ناشی از مسائل متعددی از جمله التهاب یا سایر اختلالات بافتی باشد.
   ۲. توده در ناحیه هیپوهترواکوبا: نشان‌دهنده وجود یک توده در این ناحیه است. توده‌ها در کبد می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند، از جمله خوش‌خیم (غیرسرطانی) یا خطرناک (سرطانی) باشند.

   برای تشخیص و تفسیر دقیق‌تر این موارد، توصیه می‌شود که با پزشک متخصص (مثل جراح کبد یا متخصص گوارش) مشاوره کنید. پزشک معالج شما با بررسی سوابق پزشکی، نتایج سایر آزمایشات و نیاز به تصاویر تصویربرداری دقیق‌تر، می‌تواند توضیحات بیشتری ارائه دهد و برنامه درمانی مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر ، این جواب ام ار ای من هست ، سینه سمت چپ که مشکوکه چقدر میتونه خطرناک باشه ، در ضمن من هنوز بچه ندارم و از درمان شیمی درمانی هم ترس دارم ، پیشاپیش ممنون
  ماموگرافی MRI با و بدون C.M
  یک توده جامد (۱۶ میلی متر) در VOQ سینه چپ با لوبولاسیون و افزایش نوع پلاتو دیده می شود (خفیف مشکوک – BIRADS IVa).
  بیوپسی با سوزن مرکزی توصیه می شود.
  یک ندول تقویت کننده به خوبی مشخص (۵ میلی متر) در دم زیر بغل سینه راست دیده می شود (احتمالاً خوش خیم
  – BIRADS III).
  چند کیست ساده در هر دو سینه دیده می شود. بزرگترین کیست ۸ میلی متر در عمق مرکزی سینه چپ و ۷ میلی متر در VOQ پستان راست است.
  آدنوپاتی زیر بغل دیده نمی شود.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ۱. **توده جامد در VOQ (Vertical Outer Quadrant) سینه چپ:**
   – اندازه: ۱۶ میلیمتر
   – ویژگی‌ها: لوبولاسیون (تقسیم‌بندی درونی) و افزایش نوع پلاتو (محدودیت مشخصه‌ای در تصویر) دیده شده است.
   – توصیه: مشکوک به خواهد بود (BIRADS IVa) و برای تشخیص دقیق‌تر باید بیوپسی با سوزن مرکزی انجام شود.

   ۲. **ندول تقویت‌کننده در دم زیر بغل سینه راست:**
   – اندازه: ۵ میلیمتر
   – توصیف: به خوبی مشخص (احتمالاً خوش خیم – BIRADS III)، اما نیاز به پیگیری و ارزیابی بیشتر دارد.

   ۳. **کیست‌های ساده در هر دو سینه:**
   – توصیف: چند کیست ساده در هر دو سینه دیده شده است، بزرگترین کیست در سینه چپ با اندازه ۸ میلیمتر و در سینه راست با اندازه ۷ میلیمتر.

   ۴. **آدنوپاتی زیر بغل:**
   – توصیف: آدنوپاتی (تغییر در گره لنفاوی) زیر بغل دیده نمی‌شود.

   بر اساس گزارش، بیوپسی برای توده جامد در سینه چپ توصیه شده است تا تشخیص دقیق‌تر و تعیین نوع تومور انجام شود. همچنین، ندول تقویت‌کننده در سینه راست نیاز به پیگیری و ارزیابی بیشتر دارد. در مجموع، مشاوره با پزشک متخصص و پیگیری توصیه‌های ایشان برای تشخیص و درمان مناسب ضروری است.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/12/06 12:06 ب.ظ

  سلام خسته نباشید خانم ۳۴ ساله هستم

  پاسخ
 • کامیار دارابی
  1402/11/30 10:37 ق.ظ

  سلام وقت بخیرمن ۴۰ سال سن دارم و با درد و تورم بیضه به دکتر مراجعه کردم ، که برای من آزمایش خون و سونوگرافی تجویز کردن ، آزمایش خون من منفی بود، و در جواب سونوگرافی ، نوشته ، ضایعه هیپواکوئیک ۴در ۶ میلی متری حاوی کلسیفیکاسیون در قسمت زیر کپسولی قطب فوقانی بیضه چپ دیده میشود ،
  که دکتر به من گفت نیاز نیست کاری انجام بدی فقط ۶ ماه دیگه یه سونوگرافی دوباره بده ، الان من به خاطر این توده که در بیضه وجود داره یه در خفیفی در بیضه احساس میکنم یا اینکه ضربه بهش بخوره درد میگیره ، آیا امکانش وجود داره که با جراحی این توده برداشته بشه و من از این درد خلاص بشم ، خیلی ممنون میشم منو راهنمائی کنید با تشکر فراوان

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر خانم ۴۶ ساله هستم تصویر چند ندول ایزواکو با ریم هایپواکو اطراف وبا نواحی مختصر سیستیک داخلی در هردو لوب تیروئید به بزرگترین سایز mm۱۵*۱۲ در قسمت قدامی لوب راست رویت شده ممکن خطرناک باشه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به توضیحات شما، نتیجه تصویربرداری تیروئید نشان می‌دهد که در هر دو لوب تیروئید، چند ندول ایزواکو (یعنی با نور مشابه با بافت طبیعی) وجود دارد. این ندول‌ها اطرافیت‌های هیپواکو (کم نور) دارند و در نواحی مختصری از داخل آنها بخش‌های سیستیک (مایعی) دیده می‌شود.
   بزرگترین ندول با ابعاد mm۱۵*۱۲ در قسمت قدامی لوب راست تیروئید مشاهده شده است. این ندول در بخش قدامی لوب راست تیروئید واقع شده است.
   برای تفسیر دقیق‌تر نتایج و دریافت تشخیص صحیح، نیاز است تا با پزشک متخصص غدد مشورت کنید. او می‌تواند با بررسی کامل سابقه پزشکی شما، ارزیابی بالینی و نتایج تصویربرداری، تشخیص و برنامه درمانی مناسب را برای شما تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام من ۵ماه پیش سونو سینه رفتم ۳۱سالمه
  که جوابش نوشته
  که در پستان سمت چپ توده هیپواکو ماکرولبوله و sharpب ابعاد mm۲۵*۱۵ و در zone داخلیuIQدیده شد
  توده مشابه کوچیکتر به ابعاد ۶.۵*۴ mmدر لبه ارئول ساعت۶دیده شد
  میشه راهنمایی کنین

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بر اساس توضیحاتی که ارائه دادید، به نظر می‌رسد که در پستان سمت چپ شما دو توده واضح وجود دارد. این توده‌ها به شکل هیپواکو ماکروبوله (که معمولاً به معنی توده چربی‌مانند است) هستند و ابعاد آنها را نیز ذکر کرده‌اید.
   – توده اول: ابعاد آن ۲۵ * ۱۵ میلی‌متر است و در ناحیه داخلی پستان (zone داخلی) مشاهده شده است. نوع توده را توصیف نکرده‌اید و من فرض می‌کنم که توده هیپواکو (به معنی با نور کمتر در تصویر بررسی شده) است. در هر صورت، برای تشخیص ویژگی‌های دقیق‌تر این توده و تعیین خصوصیات آن، بهتر است با پزشک متخصص پستان مشورت کنید. او می‌تواند بر اساس تاریخچه پزشکی شما و نتایج تصویربرداری پستان، تشخیص و درمان مناسب را تعیین کند.
   – توده دوم: ابعاد آن ۶.۵ * ۴ میلی‌متر است و در لبه ارئول (لبه خارجی پستان) در ساعت ۶ مشاهده شده است. این توده نیز به نظر می‌رسد کوچکتر از توده اول باشد. همچنین، نوع توده را نیز توضیح نداده‌اید. برای اطلاعات دقیق‌تر و تشخیص صحیح، بهتر است با پزشک مراجعه کنید.

   باز هم باید تاکید کنم که نیاز به بررسی تخصصی توده‌های پستان دارید و پزشک شما می‌تواند بر اساس شرایط شخصی شما، تشخیص را تعیین کرده و برنامه درمانی مناسب را برای شما تنظیم کند.

   پاسخ
 • سلام پدر من لنفوم غیر هوچکین بود که بعد دوره شیمی درمانی پاک شد ولی بعد شیش ماه زیر گلو توده ای بوجود اومده و سونو:تصویر یک ماس هیپواکو و هموژن با حدود ۸×۱۲ mm داخل غده ساب ماندیبولار راست مشاهده گردید و سایر غدد بزاقی اکوی طبیعی میباشد و تصویری از lAP در گردن مشاهده نگردید.ممنون میشم بفرمایید نگران کننده اس یا نه پدرم هفتاد و سه سال دارد؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ۱. یک ماس (کتل) هیپواکو و هموژن با حدود ۸×۱۲ mm داخل غده ساب ماندیبولار راست: این توصیف به نشان از وجود یک گلبول داخل غده ساب ماندیبولار راست اشاره دارد. این ماس ممکن است علت تورم یا تغییرات دیگر در غده باشد.
   ۲. سایر غدد بزاقی اکوی طبیعی می‌باشند: این بیان معنای این دارد که غدد بزاقی دیگر در ناحیه مشکلی ندارند و تصاویر آنها طبیعی می‌باشد.
   ۳. تصویری از lAP در گردن مشاهده نگردید: این ممکن است به عدم مشاهده تصویر غدد لنفاوی (lAP) در ناحیه گردن اشاره داشته باشد. این موضوع ممکن است نشان‌دهنده عدم وجود تغییرات قابل مشاهده در این ناحیه باشد.

   توصیه می‌شود که با پزشک معالج برای توضیحات بیشتر و ادامه تحلیل سونوگرافی صحبت کنید. او می‌تواند بر اساس اطلاعات کامل‌تر و تجارب تخصصی خود، تشخیص دقیق‌تری ارائه دهد و در صورت نیاز، برنامه درمانی مناسب را مشخص کند.

   پاسخ
 • سؤال
  نوشته شده یک توده سالید هایپر اکو احتمال آنژیومیولیپوما کلیه سمت راست
  چه معنائی دارد؟؟ ممنون میشم اگه توضیح دهید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   توده سالید هایپراکوآکوئی (هایپر اکو) با احتمال آنژیومیولیپوما در کلیه سمت راست به معنای وجود یک توده در کلیه که از نظر ساختاری سالید است (بدون حفره) و دارای چگالی صورت گرفته می‌باشد. این توده به نظر می‌رسد که دارای ویژگی‌های هایپراکوآکوئی (با بازتاب زیاد در سونوگرافی) است.
   آنژیومیولیپوما یک نوع تومور خوش‌خیم است که از سلول‌های چربی و سلول‌های عضلات صاف تشکیل شده و ممکن است در برخی از موارد دارای عناصر عروقی (آنژیوما) نیز باشد. این تومور معمولاً خوش‌خیم بوده و به ندرت به شکل بدخیم تغییر می‌کند.

   پاسخ
 • سلام دکتر عزیز من خیلی سال پیش یه برجستگی روی پوست پام مابین لگن وزانو به وجود امداول برجسته بودواز روی شلوار لمس میشد رفته رفته طی سالها خیلی کوچک شده از عدس هم کوچکتر البته برجستگی اندازه عدس شده که سفید معمولیه ولی پوست اطرافش یه هاله تیره تره تاحالا درد ومشکلی نداشته میشه تشخیصتون را بفرمایید واقعا سپاس ازشما

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر.من سونو سینه انجام دادم.لطف میکنید راهنمایی کنید.Breast
  composition:c(heterogeneous)
  اندازه یکی از توده ها:۵×۶×۱۱,Hypo,parallel,macrolobulated,oval,midzoneساعت۲
  اندازه توده بعدی:
  ۴×۶×۶,Hypo,parallel,well defined,oval,midzone,ساعت ۷
  Birads:3

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بر اساس گزارشی که ارائه داده‌اید، مشخصات توده‌های پستان به شرح زیر هستند:
   ۱. توده اول:
   – ابعاد: ۵ × ۶ × ۱۱ میلیمتر
   – ویژگی‌ها:
   – نوع: Hypoechoic (کم بازتاب در سونوگرافی)
   – شکل: Oval (بیضی‌شکل)
   – مرز: Parallel (موازی)
   – ساختار: Macrolobulated (پروفیل بزرگ)
   – محل قرارگیری: Midzone (میانه)، ساعت ۲
   ۲. توده دوم:
   – ابعاد: ۴ × ۶ × ۶ میلیمتر
   – ویژگی‌ها:
   – نوع: Hypoechoic (کم بازتاب در سونوگرافی)
   – شکل: Oval (بیضی‌شکل)
   – مرز: Well-defined (تعریف‌شده خوب)
   – ساختار: Parallel (موازی)
   – محل قرارگیری: Midzone (میانه)، ساعت ۷
   ۳. Breast Composition (ترکیب پستان):
   – نوع: Heterogeneous (مختلف)
   ۴. BIRADS (تصویربرداری و گزارش‌دهی سیستم ارزیابی پستان):
   – BIRADS: 3
   – این نتیجه نشان‌دهنده توده‌های مشکوک به خطر کم است و به صورت احتمالی خوش‌خیم هستند. اما نیاز به مراقبت و پیگیری دارند.

   توصیه می‌شود با پزشک خود مشورت کنید تا اطلاعات بیشتری از جمله سابقه پزشکی، سابقه خانوادگی و نتایج تصویربرداری دیگر در نظر گرفته شود. او می‌تواند بر اساس این اطلاعات، توصیه‌های درمانی مناسب‌تری ارائه دهد و اگر لزوم داشته باشد، برنامه پیگیری تعیین کند.

   پاسخ
 • احسانی
  1402/11/14 2:47 ب.ظ

  تصویرتوده هایپواکوبا حدودتقریبا مشخص دارای فوکوس های کلسیفیه ب ابعاد ۱۰.۵*۷ میلیمتر درساعت ۹ پستان راست به نفع ضایعات probably benign مشهود است لنف نوداینترامامیلاری به short axis به ۴ میلیمتر درساعت ۲ پستان چپ دیده میشود لطف میکنید دیدگاهتون رو بفرمایید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   متاسفانه، اطلاعات کافی برای تفسیر نتایج شما وجود ندارد و نیاز به بررسی سوابق پزشکی شما است.

   پاسخ
 • متینه شمسی پور
  1402/11/12 1:37 ب.ظ

  تصویر یک ضایعه Hypo echo,irregular,spiculated,solid,heterogeneous,به دیامتر تقریبی۲۲*۲۵*۳۰در موقعیت ساعت ٢پستان چپ به فاصله تقریبی ۲cmاز نیپل رویت شد .میشه دیدگاهتونو بگید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   توصیف ضایعه در تصویر سونوگرافی نشان می‌دهد که در موقعیت ساعت ٢ پستان چپ، از نیپل به فاصله تقریبی ۲ سانتی‌متر، یک ضایعه با ویژگی‌های مختلف دیده شده است. ویژگی‌های این ضایعه عبارتند از:
   ۱. Hypoechoic: بافت ضایعه در تصویر با سایه‌ای تاریک‌تر نسبت به بافت محیطی نشان داده شده است، که به عنوان hypoechoic توصیف می‌شود.
   ۲. Irregular: شکل ضایعه به صورت ناهموار و غیر منظم است.
   ۳. Spiculated: حاشیه ضایعه دارای انتهاهای براق یا تیز مانند خارها (spicules) است.
   ۴. Solid: ضایعه به صورت جامد و بدون فضای خالی (cystic) توصیف شده است.
   ۵. Heterogeneous: بافت ضایعه دارای تغییرات مختلف و ناهمگن است.
   ۶. ابعاد تقریبی: ضایعه ابعادی حدود ۲۲*۲۵*۳۰ میلی‌متر دارد.

   این ویژگی‌ها نشانگر وجود یک تغییر خوش‌خیم یا خوش‌خیم ناپایدار است، اما برای تشخیص دقیق و شروع برنامه درمانی، نیاز به اطلاعات بیشتر و ارزیابی توسط پزشک متخصص زنان است.
   پزشک ممکن است درخواست بررسی بیشتر با تصاویر اضافی یا تست‌های تشخیصی دیگر را توصیه کند، مانند بیوپسی، تصویربرداری تشدیدی (MRI) یا ماموگرافی.

   پاسخ
 • سلام من ۲۱سالمه امروز رفتم سونو سینه و اینو نوشته در centralپستان سمت راست توده هایپوهترواکو به دیامتر ۲۲*۴۳میلی متر با حدود نسبتا مشخص بدون distortion واضح بافتی در اطراف با multiple vascular stalkدربررسی color dopplerمشاهده شده اگه میشه ممنون میشم راهنمایی کنید ک چیکار باید بکنم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   توصیف مشاهدات نشان می‌دهد که توده دارای ویژگی‌های خاصی است و بافت پیرامونی آن نیز مشخص است. وجود عروق چندگانه نیز ممکن است نشانگر وجود یک فعالیت خونی یا vascularization بالا در این منطقه باشد.
   تا اطلاعات بیشتری در دست نباشد نمیتوان نظر مناسبی داشت.
   برای تشخیص نهایی، مشورت با پزشک متخصص زنان و انجام تست‌های تکمیلی نظیر بیوپسی (biopsy) ممکن است لازم باشد.

   پاسخ
 • سلام. من ۲۴ سالمه. سونوگرافی سینه‌ انجام دادم و نوشته که
  از نظر کامپوزیشن هتروژن و با نمای فیبروکیستیک مشاهده شد.
  توده سالید هیپواکو با حدود مشخص و صاف فاقد فلو به ابعاد
  ۶×۳ mm در ساعت ۹ پستان راست midzone مشاهده شد. ضخامت پوست نرمال است. در بررسی آگزیلای دوطرف ادنوپاتی مشهود نیست. میشه لطفا راهنماییم کنید؟ توده خطرناکی دیده شده؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   – “هتروژن” به معنای وجود اجزای مختلف و متفاوت در ترکیب یک ساختار یا توده است.
   – “فیبروکیستیک” به معنای وجود ترکیبی از بافت فیبروز (فیبروماستیک) و سیست‌های مایع (سیست‌های کیستی) است.

   در مورد توده سالید هیپواکو با ابعاد ۶×۳ mm، نشان‌دهنده یک تغییر غیرطبیعی در بافت پستان است. به عنوان مثال، ممکن است این توده ناشی از تغییرات خوش‌خیم (مانند توده هیپواکویید) یا تغییرات بدخیم (مانند تومور سرطانی) باشد.
   در هر صورت، برای تشخیص دقیق‌تر و تعیین برنامه درمانی مناسب، توصیه می‌شود که با پزشک متخصص زنان مشورت تا نتایج بیشتری از تست‌های تصویربرداری مانند ماموگرافی یا سونوگرافی را بررسی کنید. همچنین، اگر نیاز به بررسی‌های بیشتر وجود داشته باشد، ممکن است پزشک شما برای انجام بررسی‌های جدیدتر مانند بیوپسی (آزمایش نمونه بافت) یا سیتولوژی (بررسی سلول‌ها) ارجاع دهد.

   پاسخ
 • ابوالفضل میزان سامیان
  1402/11/10 11:36 ب.ظ

  سلام تو سونوگرافی که انجام دادم یک توده ایزواکو به سایز۲۰*۳۱*۴۰ باحدودcricumscribedحاوی نواحی متعددکیستیک داخلی بدون واسکولاریتی داخلی در ناحیه خلفی توده قبلی به فاصله ۷میلیمتری در گونه چپ دیده دیده میشود که میتوان مطرح کننده پلئومورفیک آدنوما با منشا مجرای پاروتید epidermoid inclusioncyst nerve sheath tumor باشد

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   این توصیف شامل موارد زیر است:
   ۱. نوع توده: ایزواکو (با چگالی مشابه با بافت محیطی در تصویر سونوگرافی).
   ۲. اندازه توده: ۲۰ × ۳۱ × ۴۰ میلیمتر.
   ۳. حاوی نواحی متعدد کیستیک: نواحی داخلی توده دارای ساختارهای کیستیک متعدد هستند.
   ۴. حدود مشخص (Circumscribed): حدود توده به طور مشخص ترتیب داده شده‌اند، که ممکن است نشان‌دهنده حالت خوب‌خیم بودن توده باشد.
   ۵. وجود بدون واسکولاریتی داخلی: نبود علائم واسکولاریتی (رگ‌ها) در داخل توده.

   همچنین، در توصیف آورده شده است که این توده می‌تواند مطرح‌کننده (پاتولوژیکاً) پلئومورفیک آدنوما با منشأ مجرای پاروتید (Parotid)، epidermoid inclusion cyst (کیست درونی اپیدرموئید)، یا nerve sheath tumor (تومور پوسته عصبی) باشد.
   برای تشخیص دقیق و برنامه درمانی مناسب، توصیه می‌شود که با پزشک متخصص پوست و سونوگرافیست یا سایر تست‌های تصویربرداری مشورت کنید. این توصیفات نیاز به ارزیابی تخصصی و دقیق از طرف یک تیم پزشکی دارند.

   پاسخ
 • سلام
  ندول هیپوا کوییک به قطر ۱۴ م.م در قدام پروستات وجود دارد و اثر فشاری ملایمی از پروستات بر کف مثانه مشهود است
  سن ۳۶
  برای رفع این مشکل چه راههایی وجود دارد؟

  پاسخ
 • سلام من ۳۳ سالمه تازه رفتم سونوگرافی دادم ، نوشته ناحیه ی هیپراکو به ابعاد ۸*۴/۵ میلی‌متر، نزدیک به قسمت فوندال اندومتر دیده می شود، احتمال پولیپ اندومتریال را مطرح مینماید،، یعنی چی آیا مشکل جدی ای دارم؟؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نتیجه سونوگرافی که ارائه داده‌اید به نظر می‌رسد که شامل یک ناحیه هیپراکو (با بافت بازتاب زیاد) با ابعاد ۸*۴/۵ میلی‌متر است. این ناحیه نزدیک به قسمت فوندال اندومتر (لایه داخلی رحم) قرار دارد و احتمال وجود پولیپ اندومتریال (توده کوچک به شکل لوزی که از سطح داخلی رحم خارج می‌شود) را مطرح می‌کند.

   – ابعاد و موقعیت ناحیه هیپراکو نشان می‌دهند که احتمالاً یک پولیپ اندومتریال وجود دارد.
   – پولیپ‌های اندومتریال ممکن است علائمی مانند خونریزی رحم نامنظم، خونریزی بعد از جماع یا درد شکمی را ایجاد کنند.

   نکته مهم:
   – تشخیص نهایی نیاز به ارزیابی دقیق‌تر توسط پزشک معالج یا متخصص زنان و زایمان دارد.
   – معمولاً برای تایید تشخیص، ممکن است پزشک به انجام آزمایش‌های دیگر مانند هیستروسکوپی یا برداشت بافت (بیوپسی) نیاز داشته باشد.

   پیشنهاد می‌شود که نتایج سونوگرافی و هر گونه سوالی که دارید را با پزشک خود مطرح کنید. او می‌تواند بر اساس سوابق پزشکی شما و سایر اطلاعات، نتایج را به دقت تفسیر کند و برنامه درمانی مناسب را پیشنهاد دهد.

   پاسخ
 • سلام
  در سونوی مادرم که ۶۰ سال دارند نوشته شده
  پیرامیدها بزرگ و هیپواکو میباشند
  افزایش خفیف اکوی کورتکس کلیه‌هابهمراه تشدیدواصح افتراق corticomedullary دیده شده
  هیپرتروفیستون برتت normal variant به ابعاد ۱۲×۲۱ میلیمتر در حد فاصل ثلثهایفوقانی و میانی کلیه چپ مشاهده میشود

  ممنون میشم راهنمایبم کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ۱. پیرامیدها بزرگ و هیپواکو:
   – پیرامیدها بزرگ: این داده به افزایش اندازه پیرامیدها در کلیه‌ها اشاره دارد. پیرامیدها بخشهایی از کلیه هستند که مشغول فیلتر کردن خون برای تولید ادرار هستند.
   – هیپواکو (کم جذب): به معنای این است که بافت کلیه‌ها در سونوگرافی با چگالی کمتری نمایش داده می‌شود.

   ۲. افزایش خفیف اکوی کورتکس کلیه‌ها به همراه تشدید واصحافتراق Corticomedullary:
   – افزایش خفیف اکوی کورتکس: نشانگر افزایش بافت خارجی کلیه‌ها با چگالی بیشتر (افزایش اکو) است.
   – تشدید واصحافتراق Corticomedullary:نشان دهنده افزایش تبادل مواد بین بخش‌های قشری (cortex) و مادولار (medulla) کلیه است.

   ۳. هیپرتروفیستون برتت:
   – هیپرتروفیستون برتت: به معنای وجود بافت فرعی یا افزایش حجم کلیه است.
   – Normal variant: اشاره به یک وضعیت نرمال یا تغییرات طبیعی در بدن دارد.

   – ابعاد ۱۲×۲۱ میلیمتر در حد فاصل ثلثهای فوقانی و میانی کلیه چپ: اشاره به اندازه و موقعیت یک ساختار خاص در کلیه چپ است.

   برای تشخیص دقیق و توضیحات بیشتر، توصیه می‌شود که با پزشک ملاقات کنید. او می‌تواند بر اساس این اطلاعات و اطلاعات بیشتر هچون نتایج سونوگرافی، سوابق پزشکی و بالینی برنامه درمانی مناسب را ارائه دهد.

   پاسخ
 • محبوبه
  1402/11/03 11:47 ق.ظ

  سلام وقت بخیر من توی سرم دوتا خال گوشتی دارم رفتم سونوگرافی الان براتون میفرستم لطفا راهنماییم کنید
  تصویر یک توده سولید و هیپو اکوئیکبا مارژین مشخص به ابعاد ۹/۷*۷/۲م.م مشاهده می‌شود که فاقد کلسیفیکاسیون میباشد در بررسی کالر داپلر ضایعه فوق آواسکلر میباشد
  چسبندگی به بافت‌های اطراف مشهود است
  در ناحیه اوکسیپیتال نیز یک ضایعه پوستی بصورت توده هیپواکوئیک فاقد کلسیفیکاسیون به ابعاد ۱۰/۵*۷/۲ م.م مشاهده میشود

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   برای توضیحات دقیق‌تر و تفسیر مناسب، نیاز به اطلاعات بیشتر و مطالعه تصاویر مرتبط داریم. این گزارش به نظر می‌رسد که توده اول یا solid و یا یک نوع هیپوئیک (سایه سفید) است، و احتمالاً برخی از نشانه‌های چسبندگی به بافت‌های اطراف نیز وجود دارد. اطلاعات بیشتر در مورد کاراکتر آن، نحوه انتقال سایه، سایز و موقعیت دقیق ضایعه و نتایج دیگر آزمایشات (اگر انجام شده باشند) مفید خواهد بود.

   ضایعه پوستی در ناحیه اوکسیپیتال نیز به نظر می‌رسد که یک توده هیپوآکوئیک بدون کلسیفیکاسیون با ابعاد خاص دارد.
   با توجه به این توضیحات، بهتر است با متخصص معالج خود صحبت کنید تا او تصاویر و گزارش‌های مرتبط را با دقت بیشتری مطالعه کرده و تشخیص دقیقتری ارائه دهد. احتمالاً نیاز به انجام آزمایشات تکمیلی یا تصویربرداری بیشتر نیز وجود دارد.

   پاسخ
 • سلام تو سونوگرافی من نوشته تصویر کیست با دیامتر ۶/۵میلیمتردر جدار خلفی سگمان فوقانی در میومتر مشاهده شد.
  تصویر فولیکولهای ریز با تمرکز در پریفری تخمدان‌ها مطرح کننده PCOD مشاهده می‌شود
  شواهد اکوی ظریف داخلی به شکل موبایل در داخل مثانه مشهود است.
  اینا یعنی چی متوجه نمیشم.خطرناکه یانه. لطفا جواب بدید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ۱. کیست در جدار خلفی سگمان فوقانی با دیامتر ۶.۵ میلیمتر:
   – موقعیت: جدار خلفی سگمان فوقانی (بالای مثانه)
   – ابعاد: دیامتر ۶.۵ میلیمتر

   ۲. PCOD (Polycystic Ovary Syndrome – سندرم تخمدان پلی‌کیستیک):
   – توصیف: مشاهده فولیکولهای ریز با تمرکز در پریفری تخمدان‌ها
   – احتمالاً اشاره به وجود چندین کیست کوچک در تخمدان‌ها

   ۳. شواهد اکوی ظریف داخلی به شکل موبایل در داخل مثانه:
   – مشاهده تصویری از داخل مثانه که شبیه به ساختار موبایل است
   – احتمالاً اشاره به یک ساختار یا اثر داخلی غیرمعمول در مثانه

   این توصیفات نشان‌دهنده وجود مشکلات مختلف در مناطق مختلف دستگاه تناسلی و ادراری است. برای درک دقیق‌تر و بررسی تشخیصی، توصیه می‌شود با متخصص زنان مشورت کنید. این پزشک می‌تواند اطلاعات بیشتری از شما بگیرد و به شما راهنمایی کند که چه اقداماتی لازم است و چگونه باید مشکلات مذکور مدیریت شوند.

   پاسخ
 • سلام من ۳۹ ساله هستم سونوی ۱۴۰۲/۰۲/۰۹ نوشته بود :اکوپترن پوست ‌چربی زیر پوست و retro mammary هردو پستان طبیعی ست؛افزایش اکوژنیستی ‌و ضخامت بافت فیبروگلندولار و پرومیننت شدن مجاری شیری در نواحیسنترال و فوقانی خارجی به نفع تغییرات خوش خیم مشهود است؛شواهدی از افزایش ضخامت پوست دیده نشد؛لنفانودپاتی آگزیلاری دیده نشد؛پستان راست ضایعه فضاگیرسالید و سیستیک دیده نشد؛در پستان چپ ناحیه هیپواکو با ابعاد ۷در ۳ میلیمتر در nearzoon ساعت ۴ دیده می‌شود -ناحیه هیپواکو با ابعاد ۳.۷*۴.۶ در عمق پستان در nearzoon ساعت ۱ به نفع کیست حاوی اکو داخلی دیده شد
  در سونوی ۱۴۰۲/۰۶/۲۹
  باز همون اکوپترن و چربی هردو نرمال ؛افزایش اکوژنیستی و ضخامت و…به نفع تغییرات خوش خیم ؛ضخامت پوست هم مجدد دیده نشد؛لنفادنوپاتی اگزیلاری هم مشاهده نشد
  اما در پستان راست کیست های ساده پراکنده با حداکثر دیامتر۵mm در midzoon ساعت ۱۰ دیده شده و در پستان چپ نوشته توده هیپواکو با حدود مشخص ۷*۳.۶ در nearzoonساعت ۴ دیده شده(بدون تغییر)و توده هیپواکو با حدود مشخص به ابعاد ۵*۳.۶ در عمق پستان در nearzoon ساعت ۱ دیده می‌شود (بدون تغییر)
  این توده ها خطرناکن؟و اینکه گفتن شش ماه بعد بیا سونو میشه اسفند ماه اگه لازمه و میشه زودتر برم انجام بدم؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   داده‌های ارائه شده نشان‌دهنده وجود تغییرات در بافت پستان هستند. در کل، توصیفات زیر برخی از یافته‌های مهم این سونوگرافی را نشان می‌دهند:
   ۱. افزایش اکوژنیستی: به افزایش چگالی بافت پستان اشاره داشته باشد.
   ۲. افزایش ضخامت بافت فیبروگلندولار: نشانگر تغییرات در بافت پستان، به خصوص در نواحی مرکزی و فوقانی خارجی، می‌باشد.
   ۳. پرومیننت شدن مجاری شیری: نشان‌دهنده تغییرات در سیستم لوله‌های شیری باشد.
   ۴. لنفانودپاتی آگزیلاری ندیده شده است: عدم مشاهده لنفادنوپاتی در این سونوگرافی نشان می‌دهد که تغییرات به ظاهر نیاز به اعمال مطالعات اضافی برای ارزیابی گسترش به لنفادن ها ندارد.
   ۵. توده‌های هیپواکو در پستان راست و چپ: در پستان راست، ضایعه فضاگیر سالید و سیستیک دیده نشده است، اما در پستان چپ توده هیپواکو با ابعاد ۷x3.6 در nearzoon ساعت ۴ و توده هیپواکو با ابعاد ۵x3.6 در عمق پستان در nearzoon ساعت ۱ دیده شده‌اند. همچنین، در پستان راست نیز توده‌های ساده پراکنده با حداکثر دیامتر ۵mm در midzoon ساعت ۱۰ وجود دارند.

   اطلاعات به دست آمده از سونوگرافی نیاز به تفسیر و ارزیابی توسط متخصص زنان را دارد. بهتر است به پزشک مراجعه کرده و نتایج سونوگرافی را با او بررسی کنید. توصیه به سونوگرافی در ۶ماهه آینده به دلیل کنترل وضعیت توده هاست تا رفتار و ابعاد توده تحت نظر باشد.

   پاسخ
 • 09026560816
  1402/10/24 5:52 ب.ظ

  سلام من سونوگرفی برای غده پاروتید راست انجام دادم و نوشته تصویر دو لنف نود با نمای ری اکتیو حد اکثر SAD 5mm در لوب سطحی پاروتید رویت میگردد تصویر ضایعه هایپواکو آواکسولار حاوی اکوهان low level داخلی به ابعاد mm ۲۵×۲۶×۲۹ وحجم تقریبی ۱۰cc در محل غده ساب مندیبولار راست به فاصله cm۱ از سطح پوست همراه با ادم وافزایش اکوی نسج نرم اطراف در درجه اول مطرح کننده کالکشن مشهود است وسایز غده پارو تید راست نرمال و اکوی پارانیشم نرمال است یه توضیح بدید ممنون میشم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نشانگر وجود یک مشکل یا التهاب در منطقه مذکور است.
   برخی از نکات مهم از توصیف:

   ۱. لنف‌نودها:
   – وجود لنف‌نودهای با سایز حداکثر ۵ میلیمتر در لوب سطحی پاروتید اشاره به فعالیت سیستم لنفاوی در این منطقه دارد. این ممکن است ناشی از التهاب یا واکنش به عوامل دیگر باشد.

   ۲. ضایعه هایپواکوئیک:
   – وجود ضایعه هایپواکوئیک با اکوهان درونی (low level echoes) و افزایش اکوی نسج نرم اطراف، ممکن است به نوعی از التهاب یا توده‌ای که ممکن است درون آن مایع یا محتویات خاصی وجود داشته باشد، اشاره کند.

   ۳. سایز غده پاروتید راست:
   – اشاره به اینکه ابعاد غده پاروتید راست نرمال است، نشان از عدم تغییرات بزرگ یا ناهم‌گن در غده پاروتید دارد.

   با توجه به این توصیفات، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند از طریق انجام تست‌ها و تصاویر تشخیصی دقیق‌تر، نظر دقیق‌تری برای شما داشته باشد و در صورت لزوم برنامه درمانی مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام خانم سی و شش ساله هستم سونو گرافی رفتم
  علایم benign breast Chang’s به صورت افزایش اکوژینسته بافت فیبروگلاندولار و کانون های توبولار هایپواکو به صورت منتشر به ویژه در uoq نسج پستانها دیده می‌شود
  در پستان چپ:
  کیست ساده شش و نیم میلی متری در ساعت شش رترو آرئول،۳/۵ میلی متر در ساعت۹-۸ mid zone و ده میلیمتر در ساعت ۱۱-۱۰ near to mid zone مشاهده میشود
  در پستان راست:
  کیست ساده ی ۷/۵ میلی متر در ساعت ۷-۶ mid zone دیده میشود
  Cluster of microcysts به دیامتر ۶/۵ میلی متر در ساعت ۱۱ mid zone قابل مشاهده است

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در سونوگرافی پستان، تغییرات بنیادی (Benign Breast Changes) دیده شده است. این تغییرات معمولاً ناشی از فیبروگلاندولار و توبولار هایپواکو (مناطق با چگالی کمتر) در نسج پستان هستند که در بیشتر موارد خودی هستند و به سرطان مرتبط نیستند. این نوع تغییرات معمولاً به عنوان تغییرات بیماری‌ناشی از عوامل مشخص ناشی از چربی، تغییرات هورمونی، یا تغییرات سنی تشخیص داده می‌شوند.

   در پستان چپ:
   ۱. کیست ساده با قطرهای مختلف در ساعات مختلف نسج پستان.

   در پستان راست:
   ۱. کیست ساده با قطر ۷/۵ میلی‌متر در ساعات ۷-۶ mid zone.
   ۲. تشکیل Cluster of microcysts به دیامتر ۶/۵ میلی‌متر در ساعت ۱۱ mid zone.

   درک تغییرات پستان از طریق تصاویر سونوگرافی بسیار مهم است، اما بیشتر اوقات نیاز به ارزیابی اضافی از جمله ممکن استفاده از ماموگرافی یا دیگر تست‌های تصویربرداری پستان دارد. همچنین، مشورت با پزشک متخصص پستان به منظور ارزیابی دقیق‌تر و توصیه‌های بیشتر نیز مهم است.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  لطف میکنید بهم بگید ایا خطری داره یا نه
  سونوگرافی:در رتروآرئولار راست ناحیه MASSLIKEهیپواکو به اقطار ۲۹*۱۵ میلیمتر دیده میشود.در رتروآرئولار چپ نیز ناحیه مشابه به اقطار ۱۱*۱۰میلیمتر دیده میشود.
  برای آقای ۵۲ ساله هستش

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   توصیف شما نشان می‌دهد که در نواحی رتروآرئولار (پس از آرئول) سینه (پستان)، ناحیه‌های هیپواکو (با چگالی کمتر در سونوگرافی) با اقطار مختلف دیده شده‌اند. این توصیفات تنها نقل قرار داده شده در پیش‌نهادهای شما هستند و نیاز به ارزیابی دقیق‌تر و مشاوره با پزشک متخصص دارند.
   برخی نکات کلیدی از توصیف:

   ۱. ناحیه رتروآرئولار راست:
   – ناحیه هیپواکو (با چگالی کمتر) با اقطار ۲۹×۱۵ میلیمتر دیده شده است.

   ۲. ناحیه رتروآرئولار چپ:
   – ناحیه هیپواکو با اقطار ۱۱×۱۰ میلیمتر دیده شده است.

   توصیه می‌شود که برای ارزیابی دقیق‌تر و تشخیص صحیح‌تر، با پزشک متخصص پستان مشورت کرده و اگر لزوم دیده شد، تست‌های تصویربرداری دیگر مثل ماموگرافی یا سونوگرافی با توسعه دوباره (دارای امکانات پیشرفته) انجام دهید. پزشک می‌تواند توصیه‌هایی برای بررسی و پیگیری بیشتر ارائه کند و در صورت لزوم، برنامه درمانی مناسب را شروع کند.

   پاسخ
   • سلام پسرم ۶ساله هست سونوگرافی گردن ازش گرفتم بم گفتن توده ایزاکو به ابعاد۱۶/۱۱ تو گردنش داره تو رو خدا بم بگید این چی خطر ناک؟؟ چجور درمان میشه باید جراحی بش؟؟؟

    پاسخ
    • سلام، وقت بخیر
     این ابعاد نشان‌دهنده اندازه توده هستند. اندازه توده و دقیق‌ترین توصیف از نظر شکل و ویژگی‌های داخلی آن باید توسط تصویربرداری (مثل سونوگرافی یا سی تی اسکن) بررسی شود تا روال درمانی مشخص شود.

     تومورها و توده‌های گردن می‌توانند منشا مختلفی داشته باشند، از جمله تیروئید، لنفاوی، عضلات یا ساختارهای دیگر. برای اطمینان و تشخیص دقیق‌تر، پزشک شما ممکن است تصویربرداری جزئی تر یا آزمایشات بیشتری را برای پسرتان توصیه کند. او می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد وضعیت توده و احتمال افترا به ساختارهای اطراف آن ارائه دهد و در صورت لزوم به شما راهنمایی‌های لازم را فراهم کند.

     پاسخ
  • من ۴۱ساله هستم رفتم سونوگرافی توسونوگ اغی زده تصویر یکmass solidواسکولاربه دیامتر۴۳*۵۳mmدرپلتحنامی کلیه چپ مشهود است

   پاسخ
   • سلام، وقت بخیر
    Mass Solid: به معنای وجود یک توده جامد است که در تصویر برداری مشاهده شده است که به عنوان یک توده جامد یا یک لکه منظره‌ای واضح باشد.
    اسکولار (ساکولار): به معنای وجود توده‌ای است که حاشیه‌های تصویر آن مشخص و تعریف شده است، به طوری که آن را از بافت اطراف متمایز می‌کند.
    با ابعاد ۴۳*۵۳ میلیمتر: این اندازه‌گیری اندازه توده جامد را نشان می‌دهد. این ابعاد ممکن است به عنوان ابعاد طول و عرض توده در تصویربرداری ارائه شده باشد.

    این یافته یک توده جامد است که در پلت حنجره کلیه چپ مشاهده شده است. اما برای تشخیص نهایی و تعیین خواص بیشتر این توده، نیاز به بررسی بیشتر و تشخیص توسط پزشک معالج دارید. او می‌تواند بررسی‌های تکمیلی از جمله سونوگرافی، سی تی اسکن، یا مراجعه به متخصصین تصویربرداری را توصیه کند تا نتیجه نهایی و مدیریت مناسبی برای این توده تعیین شود.

    پاسخ
 • 09125179036
  1402/10/21 8:23 ب.ظ

  اگر در خصوص پاسخ سونو راهنمایی بفرمایید ممنون میشم
  لوب راست تیرویید به ابعاد ۱۱*۳۷ میلی متر و لوب چپ تیرویید به ابعاد ۱۲*۳۸ میلی متر مشاهده شد، هر دو لوب تیرویید با اندازه طبیعی و اکوی پارانشیمال کمی نان هموژن همراه با نواحی هیپو اکوی کوچک ، سودوندولر ، مشاهده شد.
  ناحیه ایسموس با ضخامت طبیعی و اکوی نان هموطن رویت شد،۳.۲ میلی متر
  در ناحیه ایسم ندول هیپو اکوی کوچک به دیامتر ۳ میلی متر فاقد جز کلسیفیه مشهود است،TIRADS2

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ۱. ابعاد لوب‌های تیروئید:
   – لوب راست با ابعاد ۱۱x۳۷ میلیمتر و لوب چپ با ابعاد ۱۲x۳۸ میلیمتر مشاهده شده‌اند. هر دو لوب با اندازه طبیعی و با اکوی پارانشیمال کمی نان هموژن (یعنی بافت یکنواخت) و نواحی هیپواکوی کوچک، سودوندولر (شبیه به ندول ولی غیر آن) مشاهده شده‌اند.
   ۲. ناحیه ایسموس:
   – ناحیه ایسموس با ضخامت طبیعی و با اکوی نان هموطن (بافت یکنواخت) رویت شده است با اندازه ۳.۲ میلیمتر.
   ۳. ندول در ناحیه ایسم:
   – در ناحیه ایسم، یک ندول هیپواکوی کوچک با دیامتر ۳ میلیمتر، فاقد جز کلسیفیه (فاقد کلسیم) مشاهده شده است. این ندول با TIRADS=2 دسته‌بندی شده است که نشان‌دهنده احتمال خطر کم است.

   با توجه به نتایج سونوگرافی، ندول‌های کوچک و بدون نشانه‌های خطرناک به نظر می‌رسند. اما هموژنیت کمی در اکوی پارانشیم و نواحی هیپواکوی کوچک نیاز به دقت بیشتر و پیگیری توسط پزشک دارند. برای ادامه تشخیص و درمان، مشورت با پزشک و انجام تست‌های بیشتر توصیه می‌شود. او می‌تواند بر اساس سابقه پزشکی شما و نتایج تست‌ها، برنامه درمانی مناسب را برای شما تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام پدر من سی تی لگن و شکم انجام دادن و توی کبد شون توده هیپواکو هست دوتا یکی ۱۸ میلی متر و ۱۳ میلی متر..چقدر احتمال داره بدخیم باش؟ علائم هم دارن اسهال ورم شکم کاهش وزن و بی اشتهایی

  پاسخ
 • سلام ببخشید عبارت Thyroidal paranchymal echogenicity & homogenicity: diffusely mild heterogenous with hypoecho regions & echogenic septas.
  در سونوگرافی خانمی ۳۹ ساله که هاشیموتو هم دارند به چه معنی است؟خطرناکه یا نیاز به پیگیری بیشتری داره؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر

   این توصیفات به وضعیت بافت تیروئید یا همان پارانشیم تیروئید اشاره داره.
   – “Echogenicity” به میزان روشنایی یا تاری دید در سونوگرافی اشاره داره.
   – “Homogeneity” نشون‌دهنده یکنواختی یا نامتناسب بودن بافت است.
   – “Diffusely mild heterogeneous with hypoechoic regions & echogenic septa” به معنای اینه که بافت تیروئید به طور کلی یکنواخت نیست و در سونوگرافی، مناطقی کم روشن (hypoechoic regions) و دیواره‌های روشن‌تر (echogenic septa) مشاهده می‌شوند.

   این توصیفات می‌تونن به علت‌های مختلفی مثل التهابات، ندول‌های تیروئید یا مسائل دیگه‌ای باشن. بهتره که با پزشکتون صحبت کنید تا تفسیر دقیقتر و درمان مناسبتری رو پیگیری کنید.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  ببخشید میشه جواب سونوگرافی تیروئید من رو برام توضیح بدید خیلی نگرانم
  ابعاد لوب چپ۲۷*۵۶*۴۷م م (بزرگتر از حد طبیعی)
  ابعادلوب راست۱۲*۱۵*۴۸م م
  ضخامت ایسموس ۲.۵ م م
  لوب راست دارای سایز شکل و اکوی پارانشیم نرمال است .
  تصویر یک ندول سالید هتروژن دارای جز غالب هیپواکو و هیپرواسکولار با قرار wider than tall به ابعاد ۲۵*۵۵ م م در لوب چپ تیروئید دیده شد .
  لنفادنوپاتی پاتولوژیک در زنجیره ی ژگولار دوطرف رویت نشد .

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   از نتایج سونوگرافی تیروئید شما مشخص است که:
   ۱. ابعاد لوب چپ تیروئید شما بیشتر از حد طبیعی است (۲۷*۵۶*۴۷ میلیمتر)، در حالی که ابعاد لوب راست (۱۲*۱۵*۴۸ میلیمتر) در محدوده طبیعی قرار دارد.
   ۲. ضخامت ایسموس (بخش میانی تیروئید) حدود ۲.۵ میلیمتر است که ممکن است در محدوده طبیعی باشد.
   ۳. در لوب چپ تیروئید، یک ندول سالید هتروژن (با بافت نامنظم) با ابعاد ۲۵*۵۵ میلیمتر دیده شده است که دارای جز غالب هیپواکو (با بافت کم روشن‌تر از بافت طبیعی) و هیپرواسکولار (با وجود عروق بیشتر) است و دارای نسبت طول به عرض (wider than tall) می‌باشد.
   ۴. لنفادنوپاتی پاتولوژیک (تغییرات نامطلوب لنفاگردها) در زنجیره ژگولار دوطرف مشاهده نشد.

   وجود یک ندول در تیروئید نیازمند بررسی‌های دقیق‌تر است. برای این منظور، پزشک ممکن است به انجام آزمایشات تکمیلی یا سونوگرافی‌های پیگیری بیشتر نیاز داشته باشد. در برخی موارد، احتمالاً نیاز به آزمایش سوزن زدنی (FNA) جهت بررسی بافت ندول و اطمینان از طبیعی بودن آن وجود دارد.
   مهم است که با پزشکتان مشورت کنید و او می‌تواند بر اساس این نتایج و سابقه پزشکی شما، برنامه‌ای مناسب برای پیگیری و درمان این مسئله ارائه دهد.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر قبلا جواب سونوگرافی که وجود یک توده را در ران راست نشان میداد واستون فرستادم شما گفتید برای بررسی دقیق تر بایدmri انجام دهد .. این هم جواب mri لطفا بررسی کنید ایا جواب خطر ناک هست؟ ایا توده خوش خیم یا بد خیم است؟ و لطفا بگویید به چه پزشکی باید مراجعه کنیم با اشکر

  MRI of RT Femur with and without contrast:
  Multiplanar images in different pulse sequences were preformed.
  The study shows:
  ۱۴۶*۱۰۱*۸۷mm enhancing mass between the post muscle of thigh (add actors & biceps – semitendinus) is seen.
  Fat spilt sign is noted.
  Peripheral nerve sheet tumor is first D.d.x.
  Bone structures are normal in size, signal intensity and shape.
  Neurovascular structures and subcutaneous fat appear normally.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نتیجه ی MRI نشان می‌دهد:
   – وجود یک توده که با تزریق ماده نقره‌ای نشان داده می‌شود، اندازه آن ۱۴۶*۱۰۱*۸۷ میلیمتر است و در فضای بین عضلات پشتی ران (عضلات اددوکتورس و بایسپس – سمیتندینوس) قرار دارد.
   – علامت جدایی چربی نیز دیده می‌شود که ممکن است یکی از علائم توده‌های خوش خیم یا بدخیم باشد.
   – احتمال اولیه برای توده تحت پوستی عصبی (Peripheral nerve sheet tumor) است.
   در این MRI، ساختارهای استخوانی در ابعاد، شدت سیگنال و شکل طبیعی است. همچنین، ساختارهای عصبی-عروقی (نوروواسکولار) و چربی زیر پوستی به نظر طبیعی می‌آیند.
   مهم است که تشخیص باید توسط پزشک متخصص انجام شود. او می‌تواند از این اطلاعات به همراه نتایج سایر آزمایشات و سابقه پزشکی شما استفاده کرده و یک طرح درمانی و پیگیری مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
 • سبا آباقي
  1402/10/05 8:00 ق.ظ

  سلام وقت بخیر سونوگرافی خواهر ٢٣ سالم است از تیروئید میشه لطفا تفسیر کنید
  در بررسی انجام شده از هر دو لوب تیروئید ابعاد و اکوی نرمال دارد
  لوب راست تیروئد با ابعاد ۴٠*١٢ و لوب چپ با ابعاد ٣٩*١١ میلیمتر دیده شد.
  ضخامت ایسموس برابر ٢ میلیمتر است
  در پل تحتانی لوب راست تیروئید یک توده هیپواکو سالید به ابعاد ٨*٣.۵ با مرکز اکوژن و حدود منظم دیده شد . در پل تحتانی لوب چپ هم توده مشابه به ابعاد ٣.۵*١.٨ میلیمتر دیده شد . هردو دارای tirads=3 هستند

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بررسی انجام شده از لوب‌های تیروئید نشان می‌دهد:
   ۱. ابعاد لوب‌های تیروئید:
   – لوب راست: ابعاد ۴۰*۱۲ میلیمتر
   – لوب چپ: ابعاد ۳۹*۱۱ میلیمتر
   ۲. ضخامت ایسموس (پارانشیم تیروئید):
   – ضخامت ایسموس هر دو لوب تیروئید برابر ٢ میلیمتر است، که در محدوده طبیعی قرار دارد.
   ۳. توده‌های مشاهده شده در پل‌های تحتانی لوب‌های تیروئید:
   – لوب راست: توده هیپواکو سالید به ابعاد ٨*٣.۵ میلیمتر با مرکز اکوژن و حدود منظم دیده شده است.
   – لوب چپ: توده مشابه به ابعاد ٣.۵*١.٨ میلیمتر دیده شده است.
   – هر دو توده دارای tirads=3 هستند که به عنوان یک ابزار ارزیابی برای نظر دادن در مورد احتمال خطر بالای سرطان تیروئید مورد استفاده قرار می‌گیرد.
   نتایج نشان می‌دهند که در پل‌های تحتانی هر دو لوب تیروئید، توده‌هایی وجود دارند که به نظر می‌رسد نیاز به ارزیابی بیشتر دارند. معمولاً توده‌های با tirads=3 به معنای احتمال پایین‌تر سرطان تیروئید هستند، اما نیاز به پیگیری و ارزیابی دقیق‌تر توسط پزشک غدد یا جراح تیروئید وجود دارد.

   پاسخ
 • سلام. در سونوی سینه چپ توده هیپواکو با حدود نامنظم ۱۱ در ۱۲ م م در عمق ۲.۵ م م از سطح پوست در ساعت ۲ مجاور نیپل چپ با بایردز ۴ رویت شده.
  آیا ممکنه خطرناک و بدخیم باشه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   این گزارش به وجود یک توده هیپواکو (منطقه تاریکتر در تصویربرداری سونوگرافی) در سینه چپ، در فاصله حدود ۲.۵ میلیمتر از سطح پوست، در موقعیتی نزدیک به نیپل (ساعت ۲) اشاره دارد.
   توده با ابعاد ۱۱ در ۱۲ میلیمتر و با حدود نامنظم یعنی با شکلی که احتمالاً منظور از آن این است که مرزهای توده دقیق و روشن نیستند یا شکل آن نامنظم است.
   همچنین اشاره شده که این توده در بایردز ۴ رویت شده است، که این نشان دهنده این است که پزشک ممکن است این توده را به عنوان یک نقطه مشکوک (دارای احتمال بالقوه برای بررسی و ارزیابی بیشتر) در نظر گرفته باشد.
   توصیه می‌شود که برای توضیحات بیشتر و بررسی دقیق‌تر این توده، بهتر است با یک پزشک متخصص (مثل پزشک جراحی داخلی یا متخصص رادیولوژی) مشورت کنید. آنها می‌توانند بر اساس سابقه پزشکی شما و نتایج دقیق‌تر تصویربرداری، برنامه‌ای را برای بررسی، پیگیری و درمان این توده تعیین کنند.

   پاسخ
 • سلام خستہ نباشین آقا دکتر من خانم ۳۷سالہ ھستم متاھل ھستم چند وقتی بود سینہ راستم درد میکرد رفتم سونو کردم ھر دو سینہ رو کہ سینہ سمت چپ ضایعہ ھیپواکو بہ اندازہ ھفت و نیم و شش و نیم و سہ ونیم میلیمتر در موقعیت ساعت ۴ و در حدود ۴سانتیمتری از نیپال دیدہ شدہ خواھش میکنم جواب بدین خیلی نگرانم البتہ سونوگرافی ۶ماہ بعد توصیہ شدہ ممنون

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ضایعه از نوع هیپواکویک (کم بافتی) است که در موقعیتی که با ساعت ۴ مشخص شده است (که معمولا به محلی از سینه اشاره دارد)، دیده شده است. اندازه این ضایعه به طور تقریبی ۷.۵، ۶.۵ و ۳.۵ میلیمتر است و در حدود ۴ سانتیمتری از نیپل دیده شده است.
   این توصیف‌ها نشان‌دهنده وجود یک توده یا ضایعه در بافت سینه هستند. اما برای تشخیص دقیق و تعیین خصوصیات این ضایعه، احتمالا نیاز به انجام آزمایشات تصویربرداری بیشتر مثل سونوگرافی یا ممکن است برای بررسی دقیق‌تر، انجام بیوپسی (نمونه‌برداری با سوزن) یا ماموگرافی نیاز باشد.

   مهم است که این نتیجه را به همراه توصیه‌های پزشک مورد بررسی قرار دهید. او می‌تواند اطلاعات دقیق‌تر و برنامه درمانی مناسب‌تری را برای شما ارائه دهد.

   پاسخ
 • سلام.جواب سونوی من مشکلی نداره؟سونوگرافی پستانها و اگزیلاری دو طرف همراه با بررسی کالر داپلر
  شرح حال خانم ٣۶ ساله با سابقه خانوادگی مثبت سرطان سینه ) در خاله بیمار جهت سونوگرافی کنترل مراجعه نموده اند. Benign breast changes در هر دو پستان مشهود است.
  توده سالید مشکوک یا دیستورشن قابل detect با سونو در پستانهای دو طرف مشهود نبود.
  بافت فیبرو گلاندولار هر دو برست در برخی نواحی با نمای هتروژن – motteld بعضا shadowing رویت شد. با ارجحیت در
  نواحی UOQ) تصویر یک ضایعه هیپواکو oval parallel با حدود کاملا مشخص و به ابعاد تقریبی ۸۴ میلیمتر در موقعیت ساعت far zone۷ برست سمت چپ رویت شد.۳=BIRADS
  داکتال اکتازی یا ضایعه واضحی در ناحیه رترو آرئولار رویت نشد.
  لنف نود پاتولوژیک در آگزیلاری دو سمت رویت نشد.
  با توجه به سابقه فامیلی مثبت بیمار کنترل clinical منظم ، سونوگرافی فالواپ ۴ ماه بعد توصیه میگردد

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   خیر فقط با توجه به سابقه خانوادگی مثبت برای سرطان سینه، توصیه شده که روتین پزشکی دقیق، بررسی منظم از وضعیت خود و سونوگرافی فالواپ (پیگیری) را هر چهار ماه یکبار انجام دهید تا هرگونه تغییری در پستان‌ها به‌سرعت تشخیص داده شود و در صورت لزوم اقدامات بیشتر انجام شود.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  لطفا بررسی کنید
  من به شدت نگرانم
  مدتیه اقدام به بارداری دارم تایکسال پیش داروها وامپولای هورمونی استفاده میکردم
  ۳/۱۰/۱۴۰۱..سونوی سینه انجام دادم
  شواهد:فیبروکیستیک درپارانشیم پستان هادیده مبشودbirads2
  درساعت ۱۰پستان راست یک ضایعه سالیدباحاشیه شارپ به ابعاد۴م م birad3
  درساعت ۱پستان چپ یک ضایعه سالیدبا حاشیه شارپ به ابعاد ۵م م barids3
  فالوآپ کوتاه مدت یا بیوپسی توصیه میشود….
  سونوی بعدیم ۱۱/۲/۱۴۰۲
  انجام دادم..که نوشته بود همه چیز طبیعی برست راست نرمال و طبیعی..
  در برست چپ یک درفاصله ۳۳م م از نیپل یک ضایعه سالید هایپواکو وهموژن به دیامتر ۸م م به صورت بیضی با شکل وحاشیه منظم ومشخص مشاهده شد
  سونوگرافی فالو آپ ۶ماه بعدجهت بررسی تکمیلی انجام شود….
  دیروز دوباره سونو انجام دادم
  که نوشته تصویر یک هایپواکو باحدود مشخص و موازات سطح پوست به سایز۸م م در ساعت ۱برست چپ مشهود است
  نسبت به سونوگرافی قبل تغییر واضحی درسایز آن مشخص نیس….
  من سونواگرافی دومم رو به جراح نشون دادم و گفتن مشکلی نیس وفقط همیشه فالوآپ کن
  الان من شدیدا نگرانم به نظرتون احتیاج هست که بیوپسی انجام بدم؟؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به توصیف‌هایی که ارائه دادید، سابقه‌ی اینکه در گذشته ضایعات سالید در پستان‌های شما مشاهده شده و با وجود اینکه در سونوگرافی‌های اخیر تغییر در اندازه این ضایعات یا شکل‌شان مشخص نشده، برخورداری از سوابق قبلی اما همچنان مشاهده ضایعات هایپواکو (سایه‌های تیره) می‌تواند نگرانی زیادی ایجاد کند.
   معمولاً، تغییرات کوچک در اندازه یا شکل ضایعات ممکن است به تنهایی به نفع یا مخالف دیستورشن (تغییرات غیرطبیعی در بافت) نباشد، اما اینکه آیا باید بیوپسی انجام شود یا خیر، بسیار به دیدگاه پزشک متخصص پستان و تصمیم وی بستگی دارد.
   اطلاعاتی که شما ارائه داده‌اید، تنها یک بخش از تصمیم‌گیری است. پزشکی که شما به او مراجعه می‌کنید و به دلایل پزشکی خاص خود، با دانستن تاریخچه‌ی شما و نتایج سونوگرافی‌های قبلی می‌تواند تصمیم صحیح را اتخاذ کند.
   اگر احساس می‌کنید که نیاز به بررسی بیشتر و اطمینان بیشتری دارید، ممکن است بدان معنا باشد که مشورت با یک متخصص پستان دیگر نیز مفید باشد.
   به عنوان یک راهنمایی کلی، در صورتی که نگرانی شما برای بیماری‌های پستان (مانند سرطان) بسیار زیاد است، صحبت با پزشک خود و اطمینان از درک کاملی که او از وضعیت شما دارد، می‌تواند به شما کمک کند. او می‌تواند برایتان توضیح دهد که آیا باید بیوپسی انجام دهید یا نه و چرا.

   پاسخ
 • سلام لطفا میگید این خطرناکه یا نه?
  یک توده اکوژن به ابعاد ۱۰۵در۹۸ در سگمان خلفی لوب راست کبد رویت شد که میتواند به‌نفع همانژیوما باشد
  خواهش میکنم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   اکوژن در تصویربرداری پزشکی به نوعی از بافتی اشاره دارد که در تصویر اکوگرافی (سونوگرافی) به صورت رنگ متفاوت نمایش داده می‌شود.
   اگر توده اکوژن به ابعاد ۱۰۵ در ۹۸ در سگمان خلفی لوب راست کبد رویت شده است، این می‌تواند به معنای وجود یک توده یا نوعی از بافت با چگالی و نور متفاوت در کبد باشد. این نوع توده می‌تواند مربوط به چندین شرایط مختلف باشد، از جمله همانژیوما که یک نوع تومور خونی است.

   با این حال، برای اطمینان از تشخیص دقیق و معلومات بیشتر، پزشک معالج شما می‌تواند از روش‌های تصویربرداری دیگر مانند سونوگرافی رنگی داپلر، سی‌تی اسکن (CT)، یا مغناطیس‌تصویری (MRI) استفاده کند و در صورت لزوم، بافت‌شناسی (بیوپسی) را نیز توصیه کند تا به تشخیص دقیق‌تر و برنامه درمانی مناسب‌تر برسید.

   پاسخ
 • سلام لطفاً میشه جواب این سونو رو تفسیر کنید . برای خانمی ۴۵ ساله بدون هیچ تغییر و دردی در سینه :
  یستان راست : مشاهده شد. (۴۳-BIRADS) تصویر توده هایپراگو ، Oval دارای بر در مشخص و موازی با سطح پوست به ابعاد mm94 در حد فاصل ۹۰۱۰ در فاصله cm3 از نیر تجمع میکروسیست با ابعاد mm104 ساعت ۱۰ در فاصله cms از نیپل رویت شد که در بررسی کالر داپلر فاقد واسکولارینی می باشد.
  (BIRADS-3
  تکتازی داکتال در رتروارئولار با حداکثر دیامتر mm3 مشاهده شد که فاقد جزء سالید و در بررسی کالر دایلر فاقد واسکولاریتی می ؟ در حال حاضر تصویری به نفع دیستورشن نسجی رویت نشد. وضعیت پوست و نبیل طبیعی می باشد . لنف نودهای Non significant در سطح ۲ اگزیلاری رویت شد.
  بستان چین
  تصویر چند کیست کوچک با ابعاد Sub Centimeter قابل رویت است .(۲-BIRADS)
  در حال حاضر تصویری به نفع توده سالید رویت نشد در حال حاضر تصویری به نفع دیستورشن نسجی رویت نشد. شواهدی از اکتازی داکتال در خلف نیپل و ارئول رویت نشد وضعیت پوست و نبیل طبیعی می باشد …
  لنف نودهای Non Significat در سطح ۳-۲ اگزیلاری رویت شد.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   برای بررسی دقیق و درک بهتر این گزارش، باید به توصیفات و اصطلاحات پزشکی توجه داشته باشیم:
   ۱. توده هایپراگو Oval: توده‌ای با شکل بیضوی و ریختی هایپراگونیک (دارای بافتی با چگالی بالا که در تصویر سونوگرافی سفید روشن نشان داده می‌شود).
   ۲. BIRADS-3: این نمره در گزارش BIRADS به معنای احتمال زیاد بیماری خوش‌خیم است و نیاز به بررسی سالیانه دارد. احتمال سرطان و وجو بدخیمی در این مورد نسبتاً کم است.
   ۳. تکتازی داکتال: تشکیلات غیرسالم در داکت‌های سینه.
   ۴. واسکولارینیتی: وجود واستانیت (عروق خونی) در منطقه مورد نظر.
   ۵. دیستورشن نسجی: تغییر شکل و ساخت بافت.
   ۶. لنف نودهای Non significant: لنف‌های با اهمیت کم یا غیرقابل مشاهده در سطح مشخص شده.

   با توجه به این گزارش، به نظر می‌رسد که توده‌های مشاهده شده در سونوگرافی احتمالاً خوش‌خیم هستند و احتمال سرطان کم است.
   اما برای اطمینان بیشتر و بررسی دقیق‌تر نتایج، مشاوره با پزشک خود و اجرای توصیه‌هایی که او ارائه می‌دهد، ضروری است. او می‌تواند شما را به تست‌ها و مطالعات بیشتر هدایت کرده و درمان یا پیگیری مناسب را پیشنهاد دهد.

   پاسخ
 • یستان راست : مشاهده شد. (۴۳-BIRADS) تصویر توده هایپراگو ، Oval دارای بر در مشخص و موازی با سطح پوست به ابعاد mm94 در حد فاصل ۹۰۱۰ در فاصله cm3 از نیر تجمع میکروسیست با ابعاد mm104 ساعت ۱۰ در فاصله cms از نیپل رویت شد که در بررسی کالر داپلر فاقد واسکولارینی می باشد.
  (BIRADS-3
  تکتازی داکتال در رتروارئولار با حداکثر دیامتر mm3 مشاهده شد که فاقد جزء سالید و در بررسی کالر دایلر فاقد واسکولاریتی می ؟ در حال حاضر تصویری به نفع دیستورشن نسجی رویت نشد. وضعیت پوست و نبیل طبیعی می باشد . لنف نودهای Non significant در سطح ۲ اگزیلاری رویت شد.
  بستان چین
  تصویر چند کیست کوچک با ابعاد Sub Centimeter قابل رویت است .(۲-BIRADS)
  در حال حاضر تصویری به نفع توده سالید رویت نشد در حال حاضر تصویری به نفع دیستورشن نسجی رویت نشد. شواهدی از اکتازی داکتال در خلف نیپل و ارئول رویت نشد وضعیت پوست و نبیل طبیعی می باشد …
  لنف نودهای Non Significat در سطح ۳-۲ اگزیلاری رویت شد.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ۱. توده هایپراگو Oval: توصیف توده‌ای با شکل بیضوی و بافت هایپراگونیک (با بافتی با چگالی بالا که در تصویر سونوگرافی سفید روشن نمایان می‌شود).
   ۲. تکتازی داکتال: تشکیلات غیرسالم در داکت‌های سینه.
   ۳. بستان چین (فیبراژ یا توده‌های کیستی کوچک): توصیف توده‌های کوچکی با اندازه‌های کمتر از یک سانتی‌متر که ممکن است فیبروئید یا کیستی باشند.
   ۴. لنف نودهای Non Significant: لنف‌هایی که نشانه‌ای از مشکلات یا تغییرات قابل توجه در سینه نیستند.

   با توجه به اطلاعات ارائه شده در گزارش، به نظر می‌رسد که توده‌های مشاهده شده ممکن است خوش‌خیم باشند و احتمال سرطان کم باشد، اما برای اطمینان بیشتر و درک دقیق‌تر این گزارش، می‌توانید با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند تفسیر دقیق‌تری ارائه داده و ضرورت انجام تست‌ها یا مطالعات بیشتر را ارزیابی کند.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر لطفا بررسی کنید آیا نتیجه خطر ناک است یا نه؟

  در سونوگرافی کالر داپلر واریس اندام تحتانی راست :
  ضخامت بافت پوششی طبیعی است.
  . فلو و ولوسیتی در سیستم شریانی طبیعی است. جریان به صورت تری فازیک میباشد. شواهد
  استنوز یا انسداد در مسیر دیده نشد.
  کمپر سیبیلیتی وریدی عمقی نرمال بوده ، شواهدی از DVT مشهود نیست. جریان به خوبی در وریدهای عمقی برقرار است.
  در خلف ران و در عمق ۴۰mm از سطح پوست تصویر یک توده هیپواکو هتروژن بـا
  و اسکولاریته درونی به چشم میخورد. انجام MRI با و بدون کنتر است پیشنهاد میگردد.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در این گزارش، مشاهده شده است که:
   ۱. بافت پوششی (فاصله بین پوست و عضلات) به ضخامت طبیعی خود است.
   ۲. در کالر داپلر، جریان خون در سیستم شریانی طبیعی به صورت تری‌فازیک و بدون نشانه‌ای از استنوز یا انسداد دیده نشده است.
   ۳. کمپرسیبیلیتی وریدی عمقی نرمال بوده و هیچ شواهدی از ترومبوز (DVT) دیده نشده است.

   در عمق ۴۰mm از سطح پوست، یک توده هیپواکو (با چگالی کمتر از بافت طبیعی) و هتروژن (با ساختار مختلط) مشاهده شده است.
   وجود اسکولاریته درونی نشان می‌دهد که در تصویر موردنظر، قسمت‌های مختلف این توده تفاوت‌های چگالی دارند. این توده نیاز به بیشتر بررسی دارد و پیشنهاد می‌شود که برای توضیح بیشتر و ارزیابی دقیق‌تر، انجام MRI (تصویربرداری با میدان مغناطیسی) با و بدون کانتراست (ماده رادیولوژیک) شود. این مورد به دلیل کمک به تفکیک بهتر و تشخیص دقیق‌تر وضعیت توده مشاهده شده است.

   نتیجه گیری دقیق‌تر و راهنمایی‌های بیشتر برای این موارد باید توسط پزشک متخصص معالج ارائه شود.

   پاسخ
 • فروزان
  1402/09/06 10:58 ق.ظ

  سلام وقت بخیر ببخشید من اتفاقی از تمام بدنم سنو گرفتم دوسال پیش که تشخیص یک توده ی هایپراکو به دیامتر ۱۰ م م در سگمان کبدمشهود بوده الان دوباره سنو گرفتم که طبق این سنو دو توده ی هایگر اکو با حدود مشخص ۱۱در ۱۳ و یکی ۱۰ در ۱۲ مشاهده شده در ناحیه ی ساب کپسولار کبد در لوب راست مطرح کننده ی همانژینوم رویت شده نگرانم خیلی میشه لطفا بگین دلیلش چیه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   توده‌های هایپر اکوئیک (هایپر اکو) که در این مورد در کبد مشاهده شده‌اند، ممکن است به عنوان همانژیوم (یک نوع توده خونی) شناخته شوند. همانژیوم‌ها معمولاً از خونگیری‌ها یا عروق بزرگ در کبد ناشی می‌شوند. بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا تصمیمات لازم در مورد پیگیری و درمان این توده‌ها را اتخاذ کنید. او می‌تواند شما را راهنمایی کند که آیا نیاز به بررسی‌های بیشتری مثل اسکن‌های دقیق‌تر یا بررسی‌های خونی دارید و چه مراقبت‌هایی باید در نظر گرفته شوند.

   پاسخ
 • کاترین
  1402/09/06 0:11 ق.ظ

  سلام آقای دکتر خسته نباشید، حدود یک ماهه که بلعم دردناکه و یه توده سمت راست گلوم احساس میشه، یک هفته پیش آزمایش تیروئید دادم Tsh 0.9، دو سال قبل که آزمایش داده بودم ۷ بود با T4 15 اما دارو مصرف نکردم چون برام چیزی تجویز نشد اما خودش پایین اومده
  امروز سنو دادم جواب سنو اینه :
  اکوی هتروژن و کاهش یافته و حاوی نواحی هیپواکو با نمای سودوندول و سپتاهای اکوژن داخلی و Border لوبوله میباشد. تطابق TFT و anti-TPO از نظر تیروئیدیت مزمن (هاشیموتو) توصیه میشود.
  لوب راست تیروئید با ابعاد: ۱۴*۱۴*۳۶ و حجم ۳.۹ cc دارد
  لوب چپ: ۱۳*۱۴*۳۰ و حجم ۳.۱ دارد
  Ap diameter of isthmus=3.2 mm
  ضایعه فضاگیر cystic & solid در پارانشیم تیروئید دیده نشد
  تصویر چند لنف نود با نمای reactive با حداکثر sad:5mm در کمپارتمان Central در هر دو سمت مشهود است.
  دکتر غدد گفتن فقط چندتا کیست ریز لنفاوی دارم که به مرور زمان خودش میره، میخواستم نظر شما هم بدونم آخه فقط علائمم گلوم نبوده، قاعدگی نامنظم ریزش مو خشکی پوست و سردرد های شدیدم داره که به مرور زمان بدتر میشن

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در توصیفی که فرمودید، اطلاعاتی در مورد نحوه کارکرد تیروئید یا نتایج آزمایشات مانند سطوح TSH، T3 و T4 آورده نشده است. اما از آنچه ذکر کردید، می‌توان گفت:

   ۱. هتروژن و کاهش یافته: این ویژگی‌ها به عنوان مشخصه‌های اکویی (صوتی) تیروئید توصیف شده‌اند. هتروژن بودن به معنای نامنظم و متغیر بودن بافت تیروئید است و معمولاً در بیماری‌های تیروئیدی مانند هاشیموتو (تیروئیدیت هاشیموتو) دیده می‌شود که به علت آنتی‌تیروئید پراکسیداز (anti-TPO) بالا ایجاد می‌شود.

   ۲. نواحی هیپواکو: نواحی هیپواکو (کم‌فشار) در اکوگرافی به عنوان مناطقی که نسبت به بافت طبیعی تیروئید دارای چگالی پایین‌تری هستند توصیف می‌شوند. معمولاً این مناطق می‌توانند نشان‌دهنده تغییراتی مانند التهاب یا آسیب در غده تیروئید باشند.

   ۳. لنف نودهای reactive: وجود لنف‌های reactive با نمایی بزرگتر از حد معمول نشان‌دهنده واکنش غیرنرمال آنها به تحریکاتی مانند التهاب یا تغییرات در غده تیروئید می‌باشد.

   توصیه می‌شود با پزشک متخصص تیروئید خود صحبت کرده و نتایج دقیق‌تر و توصیف‌هایی که در این گزارش آمده، را با او مطرح کنید. او می‌تواند بر اساس این نتایج و همچنین آزمایشات دیگر موردی که لازم است برای تشخیص دقیق بیماری تیروئید انجام دهد را مشخص کند.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر خانوم ۴۷ ساله ای هستم که دو روز پیش سونو گرافی دادم
  
  چربی های مزانتر در RLQ اکوژن شده اند و پریستالتیسم لوپ ها کاهش یافته است.

  تصویر یک ناحیه هایپواکو با حدود ناواضح در نزدیکی ادنکس راست به دیامتر ۳۰×۴۷ mm دیده می شود.
  مقدار جزئی مایع آزاد در اطراف این ناحیه دیده میشود
  شکل رحم دارای شکل نرمال به سایز ۹۸ mm
  
  اندومتر منظم و دارای ضخامت ۷.۵ mm است
  سوالم اینه ناحیه هایپواکو که گفته شده خطرناکه؟ نیاز به جراحی داره؟ بدخیم هستش؟ ممنون میشم پاسخ بدین دکتر باتشکر

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   این توصیفات نتیجه سونوگرافی از مشاهداتی هستند که به صورت تصویری توصیف شده‌اند:
   ۱. “چربی های مزانتر در RLQ اکوژن شده اند و پریستالتیسم لوپ ها کاهش یافته است.” این جمله به مشاهده‌ی مقدار بیشتر چربی در منطقه RLQ (سمت راست پایین شکم) اشاره دارد و نشان‌دهنده‌ی کاهش حرکت و فعالیت پریستالتیسم (که حرکت مواد در دستگاه گوارشی را تسهیل می‌کند) می‌باشد.
   ۲. “تصویر یک ناحیه هایپواکو با حدود ناواضح در نزدیکی ادنکس راست به دیامتر ۳۰×۴۷ mm دیده می شود. مقدار جزئی مایع آزاد در اطراف این ناحیه دیده میشود.” این بخش به وجود یک منطقه‌ی با بافت کم‌تر در نزدیکی ادنکس (بخش آخر روده کوچک) به ابعاد ۳۰×۴۷ میلی‌متر اشاره دارد که محدوده‌ای نامعین دارد و مایعاتی در دور آن مشاهده می‌شود. این ناحیه ممکن است نشانه‌ای از یک وضعیت پاتولوژیک یا مشکل طبی باشد.
   ۳. “شکل رحم دارای شکل نرمال به سایز ۹۸ mm” این بخش به توصیف شکل طبیعی رحم با ابعاد ۹۸ میلی‌متر اشاره دارد.
   ۴. “اندومتر منظم و دارای ضخامت ۷.۵ mm است.” این قسمت به توصیف نرمال بودن ضخامت لایه داخلی رحم (اندومتر) به اندازه‌ی ۷.۵ میلی‌متر می‌پردازد.

   برای تفسیر دقیق‌تر و ارزیابی وضعیت سلامتی، معمولاً نیاز به مشاوره و ارزیابی پزشکی تخصصی توسط متخصص معالج مورد نیاز است.

   پاسخ
 • سلام حاتم جرمزه هستم
  1402/09/01 11:30 ق.ظ

  سونوگرافی رفتم گفت یه خال روی کبد خطری برام داره

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   اصطلاح “خال روی کبد” به “همانژیوم” یا “همانگیوم” اشاره دارد که یک توده خونی خوش‌خیم در کبد است. این توده‌های خونی ممکن است در سلول‌های کبدی شکل گیری کنند و معمولاً بی خطر هستند. آن‌ها به علت خونریزی یا تراکم خون در شبکه عروقی کبد ایجاد می‌شوند.
   اکثر افرادی که خال‌های روی کبد دارند از وجودش آگاه نیستند، زیرا این توده‌های خونی ممکن است بدون ایجاد علائم یا نشانه‌ای از وجود خودشان رشد کنند. در برخی موارد، ممکن است در سونوگرافی یا بررسی‌های دیگر انجام شده برای مشکلات دیگر سلامتی کشف شوند.
   بیشتر خال‌های روی کبد بی‌خطر هستند و نیازی به درمان ندارند، مگر اینکه آن‌ها باعث عوارض یا ناراحتی‌های خاصی شوند. به هر حال، در صورت مشاهده خال روی کبد، بهتر است با پزشک مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که آیا نیاز به بررسی‌های بیشتر یا درمان خاصی دارید یا خیر.

   پاسخ
 • سلام خانمی ۵۱ ساله هستم در سونوگرافی ۶ ماهه پیش هیچ مشکلی نداشتم ولی در سونوگرافی آبان ماه توده جدید پیدا شده میشه بفرمایید چی هست
  bothbreast show heterogenous fibroglandular tissue(breast composition c
  there is an hypoechoic mass with parallelorientation and without vasularity in cd and irregular outline at right 10 oclock 2 com from areole 15 mm under skin which in comparison with prevous exam is a new finding sono guided biopsy is recommended
  no evidence of suspicous mass or gross tissue distortion is noted in left breast
  no evidence of vasular mass is seen in either breast in cd
  bilateral non significant axillary lns are seen

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نتایج سونوگرافی سینه نشان دهنده موارد زیر می‌باشد:
   ۱. ترکیب بافت سینه (Breast Composition): نشان می‌دهد که بافت سینه به صورت هتروژن (متغیر) و فیبروگلاندولار (ترکیب بافتی از غده و بافت لیفی) است.
   ۲. جسم هیپواکوئید با خصوصیات خاص:
   – موقعیت: در ساعت ۱۰ راست، ۲ سانتی‌متر از آرئول (مرکز سیاه چشمه سینه) و ۱۵ میلی‌متر زیر پوست.
   – شکل: خطی و با خطوط موازی.
   – خصوصیات: هیپواکوئید (تاریک‌تر از بافت اطراف) و خط مرز نامنظم.
   ۳. پیشنهاد بیوپسی تحت سونوگرافی (Sono-Guided Biopsy): به دلیل یافته جدید هیپواکوئید، توصیه شده که بیوپسی تحت سونوگرافی انجام شود تا خصوصیات دقیق‌تر این جسم را ارزیابی کند.
   ۴. سایر یافته‌ها:
   – در سینه چپ هیچ نشانه‌ای از جسم مشکوک یا انحراف گسترده در بافت دیده نشده است.
   – هیچ نشانه‌ای از وجود جسم واسکولار در هر دو سینه نیست.
   – لنفاوی‌های آرنجی با اهمیتی دیده نمی‌شوند.

   در کل، توصیه به انجام بیوپسی جهت بررسی دقیق‌تر است. این نتیجه نشانگر اهمیت بررسی بیشتر و اطمینان از ماهیت جسم هیپواکوئید مذکور است. برای اطمینان بیشتر و اطلاعات دقیق‌تر، مشاوره با پزشک متخصص سینه یا رادیولوژیست مناسب است.

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر
  وقت تون بخیر
  میشه لطفا این جواب رو برام توصیف کنید؟
  برست راست near zone تصویر یک توده اوال هیپواکو با حدود منظم و پارالل در ساعت۱۲ دیامتر ۳*۵.۵ میلیمتر روئیت شد یعنی چی؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   یک توده هیپواکو (دارای چگالی پایین در تصاویر سونوگرافی) با حدود منظم و پارالل در ساعت ۱۲ دیده شده است. این توده ابعادی حدود ۳*۵.۵ میلیمتر دارد.
   تحلیل سونوگرافی تیروئید، ویژگی‌هایی از توده‌های تیروئید را نشان می‌دهد. از جمله اطلاعات مهم در تحلیل سونوگرافی عبارتند از:
   ۱. هیپواکو (Hypoechogenicity): اشاره به تاریکی یا چگالی کمتر در مقایسه با بافت اطراف دارد. این ممکن است نشانگر ویژگی‌های خاصی از توده باشد.
   ۲. حدود منظم (Well-Defined): حدودی که به وضوح و با دقت تعیین شده باشند. حدود منظم معمولاً نشان‌دهنده خوبی در تشخیص است.
   ۳. پارالل (Parallel Orientation): این ویژگی نشان‌دهنده آن است که توده به طور موازی با سطح پوست قرار گرفته است.
   با این حال، برای تشخیص دقیق و تعیین خصوصیات بیشتر توده، گاهی اوقات نیاز به روش‌های تصویربرداری پیشرفته‌تر مانند سونوگرافی با Doppler یا سونوگرافی با کالر داپلر می‌باشد.
   مهمترین مرحله در این موارد، مشاوره با پزشک شما است. او می‌تواند نتایج سونوگرافی را با سابقه پزشکی شما و هر علائمی که شما دارید ترکیب کرده و تشخیص دقیق‌تری ارائه دهد. اگر پزشک شما نگرانی خاصی داشته باشد، احتمالاً تصمیم به انجام آزمایش‌های بیشتر یا پیگیری دقیق‌تر خواهد گرفت.

   پاسخ
 • سلام من امروز سونوگرافی گردن انجام دادم. نوشته لنف نود هیپواکو با ناف اکوژن به ابعاد۵*۹ میلیمتر در ناحیه ساب منتال دیده میشود. آقای دکتر این یعنی توده ی سرطانی؟؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در سونوگرافی تیروئید، پزشک از امواج صوتی برای تصویربرداری و ارزیابی تیروئید و نواحی مجاور استفاده می‌کند. اطلاعاتی که از نتیجه سونوگرافی به دست می‌آید، شامل ابعاد تیروئید، وجود یا عدم وجود ندول‌ها یا ضایعات دیگر، نسبت به تیروئید هیپواکویید، ساختار تیروئید (هموژن یا هتروژن) و ویژگی‌های اکویی تیروئید می‌شود.

   در مورد تیروئید، هیپواکو و اکوژن به ویژگی‌های اکویی تیروئید اشاره دارند:
   ۱. هیپواکو: این واژه به توصیف ناحیه‌ای اشاره دارد که در تصویر سونوگرافی تیروئید به شدت تیره‌تر (کم‌اکو) از نسبت‌های عادی نمایش داده می‌شود. این ممکن است به خاطر ویژگی‌های بافتی تیروئید یا وجود ندول‌ها یا ضایعات باشد.
   ۲. اکوژن: اکوژن به نسبت نسبتاً روشن (زیاد اکو) یا نورمال در تصویر سونوگرافی اشاره دارد. اکوژن تیروئید ممکن است به ویژگی‌های بافتی نرمال تیروئید، کیست‌های ساده (کیست‌های پر از مایع) یا دیگر ضایعات معمول در تیروئید ارتباط داشته باشد.

   لنف‌نود ساب‌منتال، که در نزدیکی ناف واقع شده است، به نظر می‌رسد که یک لنف‌نود در ناحیه نزدیک تیروئید باشد و ممکن است از نظر سونوگرافی برای ارزیابی تیروئید در تصاویر سونوگرافی دیده شود. اما معمولاً وجود یک لنف‌نود کوچک در ناحیه نزدیک تیروئید به تنهایی دلیل نگرانی نیست. برای اطمینان بیشتر و بررسی دقیق‌تر، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و او می‌تواند نیاز به اقدامات بیشتر را مشخص کند.

   پاسخ
 • محمد‌مهدی
  1402/08/14 9:35 ب.ظ

  سلام‌وقت‌بخیر‌همسرم در‌ناحیه‌ی‌تحتانی‌LlQشکمش‌تصویر‌یک‌ناحیه‌ی‌ها‌یپر‌اکو‌هتروژن‌یه‌ابعاد‌تقریبی۱۸*۳۳میلی‌متر‌مشاهده‌شده‌‌….این‌یعنی‌چیه‌و‌چه‌عوارضی‌داره

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تصویر هایپر اکو هتروژن در ناحیه LlQ شکم نمی‌توانند به تنهایی تشخیص خاصی را ارائه دهند. برای تعیین علت دقیق این تغییرات در ناحیه‌ی شکم و نواحی مجاور، نیاز به بررسی بیشتر دارید.
   بیشتر مواقع در این موارد، پزشک برای تشخیص دقیق تصویربرداری از ناحیه (مانند سونوگرافی، سی تی اسکن، یا مغناطیس تصویربرداری) یا انجام آزمایشات خونی معمولاً انجام می‌دهد. این اقدامات به پزشک کمک می‌کنند تا علت این تغییرات را تشخیص دهد و نتایج را تفسیر کند.

   با توجه به اطلاعات محدودی که در دسترس دارم و بدون تصاویر یا سایر اطلاعات از شرایط شما، نمی‌توانم تشخیص دقیقی ارائه دهم.
   لطفاً با پزشک خود در مورد هر نگرانی یا سوالی که دارید مشورت کنید. او می‌تواند برنامه مراقبتی مناسب را برای همسر شما تعیین کرده و نیاز به هر گونه بررسی یا درمان اضافی را مشخص کند.

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر سونوگرافی مادر۵۸ساله است از تیروئید ممنون میشم تفسیرش کنید
    لوب راست باابعاد۳۸*۱۷*۱۳میلیمتر دارای ابعادو اکوی نرمال تایید شد
    لوب چپ بزرگتر از سمت مقابل بوده و توسط ندول هیپراکو به ابعاد ۲۵*۵۰میلیمتر اشغال شده است
    tirads =3

    پاسخ
    • سلام، وقت بخیر
     در مورد لوب چپ، اطلاعات نشان می‌دهد که یک ندول هیپراکو در این لوب وجود دارد و درجه Tirads آن برابر با ۳ است. Tirads به عنوان یک سیستم تصویربرداری استفاده می‌شود تا خطر بدخیمی یک ندول پایه بر تصویربرداری تشخیص داده شود.
     برای توضیحات دقیق‌تر و تشخیص نهایی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند با توجه به سابقه پزشکی و سایر اطلاعات، توضیحات دقیق‌تری ارائه دهد.

     پاسخ
 • ناحیه هاپیواکو کوچک ب ابعاد ۳*۷.۵
  در لترال چپ ساک بارداری مطرح کننده هماتوم ساب کوریونیک کوچک رویت شد.این ینی چی اقای دکتر؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   “هماتوم ساب کوریونیک” به نوعی از خونریزی یا تراخته خون در منطقه پیرامون تخمک‌گذاری یا در مواقعی که سلول‌های تخمک یا جنین توسط سیستم ایمنی مادر شناخته و حمل شده وجود دارد. این وضعیت ممکن است برای بارداری مشکل‌ساز باشد.
   در مواجهه با همچین مواردی، مهمترین چیز اطلاع رسانی به پزشک متخصص زنان (مثل جراح زنان و زایمان) است. او می‌تواند به شما راهنمایی کند که چه مراقبت‌هایی لازم دارید. اگر علائم خونریزی یا سایر مشکلات را تجربه می‌کنید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید تا او شما را بر اساس شرایط خود راهنمایی کند.

   پیشنهاد می‌شود که با پزشک خود در اسرع وقت تماس بگیرید و وضعیت خود را به او توضیح دهید تا اقدامات لازم انجام شود.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشین من دسترسی به دکترم ندارم میشه لطف کنین بفرمایین این جواب سونو خطریه و ایا نیاز به بیوپسی داره یا خیر ؟ واقعا ممنون میشم
  ندول حجیم solid غیر هموژن به صورت هیپوایزواکو به ابعاد ۱۴میل در ۳۰ میل بدون کلسیفیکاسیون و تغییرات کیستیک با حواشی لوبوله در لوب راست تیروئید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   یک ندول (توده) در لوب راست تیروئید به ابعاد ۱۴ میلیمتر در ۳۰ میلیمتر دیده شده است. این ندول حجیم به نظر می‌آید و دارای ویژگی‌هایی نظیر ساختار هیپوایکوئیک (به معنای کم توانایی در انعکاس سونوگرافیک)، حواشی لوبوله (حواشی کشیده و نامنظم)، و فاقد کلسیفیکاسیون (توده‌های کلسیفیکه) و تغییرات کیستیک (بلعکس از دارا بودن سیالی درون توده) است.
   هر چند توصیف توده‌های تیروئید از طریق سونوگرافی مفصل و کامل نیاز به ارزیابی توسط یک متخصص در این زمینه دارد. به همین دلیل، توصیه می‌شود با پزشک تیروئید یا اندوکرینولوژیست خود مشورت کنید تا سونوگرافی را تفسیر کرده و هر اقدامی که لازم باشد انجام دهید، از جمله بیوپسی یا دیگر تصمیمات درمانی اضافی.

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر خسته نباشید خواهرم فکر کنم سه ساله گلوش بزرگ شده ، درد داره و بعضی وقتا برای بلع غذا هم مشکل داره ، سونو انجام داده : اکوژنیسیته هر دو لوب تیروئید غیر یکنواخت است . تصویر Mass هیپو اکو با حاشیه شارپ به ابعاد ۷*۱۴ میلیمتر در لز فوقانی لوب راست تیروئید دیده میشود که فاقد کلسیفیکاسیون میباشد (TIRADS 2)
  لوپ چپ تیروئید بزرگ است و در لز تحتانی آن Mass مختصر اکوژن بزرگ ۴*۵ سانتیمتر فاقد کلسیفیکاسیون دیده میشود (TIRADS 3) که از زیر مجموعه توده های کوچک ایجاد شده است ‌.
  اقای دکتر همه خانواده خیلی نگرانن این توده ها ممکنه سرطانی باشند ؟؟ ممکنه با دارو رفع بشه یا حتی با جراحی خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید. 🙏🙏🙏

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نتیجه سونوگرافی تیروئید شما به صورت زیر است:
   ۱. لوب راست تیروئید:
   – اکوژنیسیته غیر یکنواخت است: این به معنای آن است که بافت تیروئید در این لوب نهایتا یکنواخت نیست و ممکن است تغییراتی داشته باشد.
   – Mass هیپو اکو با حاشیه شارپ به ابعاد ۷*۱۴ میلیمتر در لز فوقانی لوب راست تیروئید دیده میشود (TIRADS 2): این نمودار TIRADS نشان می‌دهد که توده‌ای با اکوژنیته کم (هیپواکوءی) با حاشیه شارپ در لوب راست تیروئید وجود دارد. این توده اغلب بی‌خطر است.

   ۲. لوب چپ تیروئید:
   – لوب چپ تیروئید بزرگ است: اندازه لوب چپ تیروئید بالاتر از حد طبیعی است.
   – Mass مختصر اکوژن بزرگ ۴*۵ سانتیمتر فاقد کلسیفیکاسیون دیده میشود (TIRADS 3): این نمودار TIRADS نشان می‌دهد که یک توده مختصر با اکوژنیته کم (هیپواکوءی) در لوب تیروئید چپ وجود دارد. این توده به طور کلی به عنوان مشکوک به خوش‌خیم تصنیف شده است.

   با این حال، باید توجه داشته باشید که این تشخیص‌ها تنها بر اساس سونوگرافی بوده و نیاز به ارزیابی و نظر پزشک غدد دارند. پزشک شما ممکن است بخواهد برای اطمینان بیشتر آزمایش‌های دیگری انجام دهد یا تصمیم به بررسی بیشتر بگیرد. اگر هر گونه سوال یا نگرانی دارید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

   پاسخ
 • شیما حیدریان
  1402/07/29 3:01 ب.ظ

  سلام خسته نباشید ، من یک خانم ۴۱ ساله هستم . در ماموگرافی برام نوشته شده
  یه ضایعه توده ای تا حدی مبهم با چگالی برابر با حاشیه لوبوله در UOQ
  که گفتن باید سونوگرافی انجام بشه
  همچنین تو قسمت پایینتر نوشتن
  احتمالا کلسیفیکاسسون خوش خیم در سینه چپ دیده میشود .
  میخواستم بدونم که این دو تا یکی هستند؟ و اینکه اگه نه پس اون توده تا حدی مبهم ممکنه چی باشه؟!

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   این دو مورد به نظر می‌آید که متعلق به دو نوع مسئله مختلف در ماموگرافی باشند:
   ۱. ضایعه توده‌ای تا حدی مبهم در UOQ (Upper Outer Quadrant): این به نظر می‌آید که یک توده یا تراکم با چگالی مشخصی در بخش بیرونی و بالایی از سینه شما واقع شده باشد. این نسبت به مراجعه به متخصص گردنهایه اندازی، به‌ویژه جهت سونوگرافی و ارزیابی دقیق‌تر و شناسایی ویژگی‌های آن از جمله اندازه و نوع آن، ضرور است.
   ۲. احتمالاً کلسیفیکاسیون خوش خیم در سینه چپ: این موارد به معنی این هستند که در ماموگرافی چیزی که شبیه به کلسیفیکاسیون معمولاً خوش خیم یا خیره‌کننده نیز می‌تواند برداشت شود. کلسیفیکاسیون‌ها به عبارت دیگر ستون‌های مینرالی در بافت سینه هستند. اغلب این کلسیفیکاسیون‌ها خوش خیم هستند و نهایتاً نیاز به توجه و مانیتورینگ دارند.

   برای بررسی دقیق‌تر و توضیح وضعیت شما بهتر است به پزشک متخصص سینه مراجعه کنید. آنها می‌توانند با استفاده از تصاویر سونوگرافی و دیگر روش‌های تصویربرداری به توضیحات دقیق‌تر و تصمیمات مشخص‌تری برسند. همچنین، باید از پزشک خود بپرسید که آیا این دو مسئله ممکن است به یکدیگر مرتبط باشند یا خیر.

   پاسخ
 • سلام .در cTکه داشتم ضایعه هیپر کوییک ۱۳*۲۸ در دیواره قدامی قسمت فوقانی اندومتر دیده شده، پزشک گوارش گفتن برای تشخیص دقیقتر اندوسکوپی بشم.نظر شما رو در این خصوص میخوام بدونم، یعنی موضوع بغرنجی باهاش مواجه هستم یا همانطور که پزشک گفتند بعد از اندوسکوپی مشخص میشه؟

  پاسخ
 • سلام
  من خانم ۳۹ساله هستم
  در سونگرافی به عمل امده از نسج نرم شکم
  در جدار قدامی صکم منطبق بر محل متورم در ناحیه سوپرا کویک تصویر یک ضایعه سالید هایپواکو هترواکو به ابعاد ۱۹*۱۴میلیمتر به فاصله ۸.۵میلیمتری از سطح پوست دیده می شود که در بررسی کالرداپلر دارای واسکولاریته داخلی میباشد اکسیژنان بیوبسی توصیه می شود
  بد خیم هست یا خوش خیم و درمان دارد یا ندارد چکار کنم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   از طریق سونوگرافی و دیگر تست‌های تصویری مشخص می‌شود که آیا این ضایعه سالید در شکم شما بدخیم یا خوش‌خیم است.
   اگر یک ضایعه سالید در شکم تشخیص داده شده و در دارویابی داخلی و واسکولاریته داخلی آن مشاهده شده، این امر ممکن است نیاز به ادامه بررسی و احتمالاً بیوپسی داشته باشد تا نوع آن بررسی شود. برای این کار، پزشک شما ممکن است توصیه به اجرای بیوپسی (آزمایش نمونه‌ای از بافت ضایعه) دهد. بیوپسی نتایج دقیق‌تری را درباره نوع ضایعه و طبیعت آن ارائه می‌دهد.

   تنها پزشک معالج شما می‌تواند پس از انجام بیوپسی نتایج آزمون را تفسیر کرده و به شما راهنمایی درمانی دقیق‌تری ارائه دهد. بنابراین، تماس با پزشک معالج خود و پیروی از توصیه‌های او بسیار مهم است.

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر وقت بخیر
  این نتیجه سونوی سینه من هست
  فقط اینو بگم که هر وقت میرم چک اپ هی ب تعداد این کیست ها اضافه میشه
  مثلا دفعه اول چند سال قبل فقط سینه چپم بود بعد ها سمت راست و زیر بغل ها هم ایجاد شد و سایز تغییر کرده

  در بین ساعت ده و یازده پستان راست یک ندول سالید و هیپواکو ب قطر ۳میلیمتر (birades 3) مشاهده شد

  در بین ساعت دوازده و سه پستان چپ تصویر patch فیبروکیستیک متشکل از ۷ کیست ساده و بعضا حاوی سپتوم ظریف با بزرگترین سایر ۹میلی، باضافه ندول سالید و هیپواکو به قطر ۵.۵ میلیمتر مشاهده شد (biraeds2&3)

  درناحیه اگزیلاری راست دو لنف نود با بزرگترین سایز ۱۱.۵ میلی متر و در ناحیه اگزیلاری چپ دو لنف نود با بزرگتری سایز ۱۳.۶ میلی متر حاوی fatty hilum رویت شد.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تفسیر سونوگرافی سینه شما شامل موارد زیر است:
   ۱. پستان راست:
   – یک ندول سالید با قطر ۳ میلیمتر مشاهده شده است که با توجه به تصویر بیرادز ۳، احتمالاً خوش‌خیم (غیرخطرناک) است.
   ۲. پستان چپ:
   – تصویر نشان می دهد که شما دارای patch فیبروکیستیک هستید. این به معنای داشتن یک مجموعه از کیست‌های ساده است که بعضی از آنها حاوی سپتوم ظریف هستند. بزرگترین از این کیست‌ها قطر ۹ میلیمتر دارد. همچنین یک ندول سالید به قطر ۵.۵ میلیمتر در این ناحیه دیده شده است.
   ۳. لنف نودهای اگزیلاری (ناحیه قدامی گردن):
   – در ناحیه اگزیلاری (در قسمت جلوی گردن) دو لنف نود به اندازه ۱۱.۵ میلیمتر در سمت راست و ۱۳.۶ میلیمتر در سمت چپ دیده شده‌اند. این لنف نودها حاوی fatty hilum هستند، که به نظر می رسد ساختار طبیعی خود را دارند.

   به طور کلی، بر اساس توصیفات داده شده و بیرادز، اکثر موارد به نظر می رسد که خوش‌خیم (غیرخطرناک) هستند. اما برای اطمینان بیشتر و تشخیص نهایی، ممکن است پزشکتان تصمیم به انجام تست‌های تکمیلی نظیر ماموگرافی یا بررسی‌های دیگر بگیرد. برای هر نگرانی بیشتر یا سوال، مهم است با پزشک مشوره کنید.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/07/17 5:37 ب.ظ

  با سلام سونوگرافی من: هتروژنیسیته و تغییر در سانتر و اینفریور پستان راست به صورت منتشر همراه با سفتی پارانشیم در لمس دیده می شود. توده های متعدد هیپواکو و هموژن با حدود مشخص نزدیک یکدیگر در سانتر و اینفریور پستان راست با نمای conglomerate دیده می شود.قطر متوسط توده ها ۵_۱۰mm
  ناحیه mass like تجمعی در اثر مجاورت توده ها دارای ابعاد ۴۸×۳۵×۴۰mm و یافته مشابه در سمت چپ
  آقای دکتر خواهشمندم بگید نگران کننده هست؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   توضیحاتی که شما ارائه داده‌اید، به مشکلات پستانی مرتبط می‌شوند.
   – “هتروژنیسیته” به معنی وجود چیزهای مختلف در داخل یک موجودیت است. در مورد پستان، این ممکن است نشان‌دهنده وجود تغییرات متعدد در بافت پستان باشد.
   – “تغییر در سانتر و اینفریور پستان” به اشاره به تغییرات در دو منطقه مشخص در پستان است.
   – “توده های متعدد هیپواکو و هموژن” به وجود توده‌های درون پستان که به صورت سفت و با ویژگی‌های خاص دیده شده‌اند اشاره دارد.
   – “نمای conglomerate” به وجود توده‌های گروهی (توده‌هایی که به یکدیگر متصل به نظر می‌آیند) در پستان اشاره دارد.

   این توصیفات ممکن است نتیجه سونوگرافی یا ماموگرافی پستان باشند و نیاز به ارزیابی دقیق توسط یک پزشک تخصصی در زمینه پستان (پزشک پستان یا رادیولوژیست) داشته باشند.
   بهترین راه‌حل این است که با پزشک خود تماس گرفته و سونوگرافی را بیشتر توضیح دهید و سپس به توصیه‌های وی عمل کنید. اگر پزشک شما نگرانی‌های جدی دارد، ممکن است تست‌های تکمیلی مانند ماموگرافی یا بررسی‌های جراحی بیشتر توصیه کند.

   پاسخ
 • سلام خدا قوت من دیروز سونو ی سینه انجام دادم که سینه سمت چپم نوشته ناحیه هایپواوئیک با حدود ill definedبا ابعاد تقریبی ۳×۸×۶در محدوده ساعت۱۲ برستدر فاصله ۳ سانتیمتر از نپل و فاصله تقریبی ۸ م م از سطح پوست یافت شدBIRDS =3 آیا سرطانه خواهش میکنم راهنماییم کنید ۳۲ سالمه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نتایج سونوگرافی سینه ممکن است به نوعی از تغییرات سینه اشاره کنند، اما نمی‌توان به تنهایی از یک سونوگرافی تشخیص سرطان گرفت. سونوگرافی ممکن است نشان‌دهنده توده‌ها و تغییرات مختلفی در سینه شود، که نیازمند ارزیابی دقیق‌تر توسط پزشک متخصص سینه می‌شود.
   آیتم BIRADS (برگزاری گزارش و ارزیابی تصاویر تشخیصی سینه) نشان‌دهنده تفسیر رادیولوژیکی نتایج سونوگرافی است و معمولاً به توصیف تجزیه‌ای از نتایج کمک می‌کند. عدد BIRADS 3 نشان‌دهنده این است که یک نوع تغییر دیده شده است، اما به طور کلی مشکل خطرناکی ندارد و بیشتر به نظر می‌رسد که خوش‌خیم باشد.
   با این حال، برای تایید تشخیص نهایی و تعیین طرح درمان مناسب، باید به پزشک متخصص سینه خود مراجعه کنید. پزشک با تجزیه و تحلیل دقیق‌تر تصاویر و انجام سایر آزمون‌های تشخیصی ممکن است بتواند نتایج را تفسیر کند و راهنمایی لازم را برای شما انجام دهد. یادآوری می‌شود که بسیاری از تغییرات در سینه خوش‌خیم هستند و نه همه‌ی آن‌ها نشانه‌ی سرطان هستند.

   پاسخ
 • راضیه حسن وحید
  1402/07/14 10:04 ب.ظ

  سلام آقای دکتر من یه خانوم ۳۰ ساله هستم که به خاط عفونت ادارار دکتر نوشت سونو حالا تو سونوم اومده یه کانون هیپو اکو به ابعاد ۱۰*۱۴ میل در غده فوق کلیوی سمت چپم دیده شده حالا من خیلی نگرانم میترسم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بدون داشتن سوابق پزشکی شما نمی‌توان تشخیص دقیقی داشت اما مهمترین مرحله در اینجا ارتباط مجدد با پزشک خود است.
   پزشک شما می‌تواند توضیح دقیق‌تری ارائه دهد و بر اساس نتایج سونوگرافی و سابقه پزشکی شما توصیه‌های مربوط به معالجه و مراقبت‌های بعدی را ارائه دهد.

   پاسخ
 • سلام روزتون بخیر. خانم ۳۹ هستم که در سونوگرافی م کانون هایپو اکو نسبتا هتروژن با حدو لبوله حاوی نواحی سیستیک و فوکوس های کلسیفیکاسیون به ابعاد ۷×۱۷در موقعیت ساعت ۸مارژین در سینه راست قرار داره.لطفا راهنمایی بفرمایین که مشکل چیه و آیا خطرناکه یا نه؟متشکرم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   برای تشخیص مناشب نیاز به اطلاعات بیشتری از تاریخچه پزشکی و سونوگرافی شما هست.
   اما
   نکته اول این است که در سونوگرافی، تنها تصاویر تجهیزات پرتودهی نشان داده می‌شوند و نه تصاویر نهایی تشخیصی. برای تشخیص نهایی و ارزیابی دقیق توصیه می‌شود که بافت اندام مورد بررسی به وسیله بیوپسی یا دیگر روش‌های تشخیصی ارزیابی شود.
   در مورد ندول‌های سینه، مهمترین نکته این است که بیشتر ندول‌های سینه خوش‌خیم (غیربدخیم) هستند و علائمی از سرطان ندارند. اما برخی از ندول‌ها ممکن است خوش‌خیم نباشند و به عنوان ندول‌های بدخیم (سرطانی) شناخته شوند. برای تشخیص نهایی و ارزیابی ریسک، بیوپسی نمونه از بافت ندول معمولاً انجام می‌شود.

   در هر صورت، تنها پزشک شما می‌تواند با توجه به سوابق پزشکی شما، سابقه خانوادگی، نتایج آزمایش‌ها، و سایر اطلاعات مشخص کند که چقدر مشکوک به بدخیمی هستید و آیا نیاز به اقدامات تشخیصی و درمانی بیشتری دارید.
   لذا بهترین کار این است که با پزشک خود مشورت کنید و به او اطلاعات کاملی از وضعیت خود ارائه دهید تا بتواند به شما راهنمایی مناسبی دهد.

   پاسخ
 • سلام،وقت بخیر
  سونو من ی توده solid هایپراکو در ناحیه بادی و فوندوس ب ابعاد ۸۱*۱۲۹*۱۲۷ م در رحم نشون داده،لطفا بفرمایید نیاز ب جراحی دارم و خوش خیمه یا …؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   برای تشخیص و درمان توده‌های درون رحمی (توده‌های درون رحمی)، ابتدا نیاز به ارزیابی دقیق توسط یک متخصص زنانه (گینه کولوژیست یا متخصص زنانه) دارید. توصیه می‌شود با پزشک خود مشورت کنید تا او بتواند وضعیت شما را ارزیابی کرده و تصمیم بهتری اتخاذ کند. این ممکن است نیاز به معاینه فیزیکی، سونوگرافی، یا سایر تست‌ها داشته باشد.
   توده‌های درون رحمی ممکن است انواع مختلفی داشته باشند، از جمله فیبروم‌های رحمی، پلیپ‌های رحمی، توده‌های درون لوله رحمی، و غیره. نوع و اندازه توده، علائم شما، و سایر عوامل متغیر می‌توانند تصمیم نهایی پزشک را تحت تأثیر قرار دهند.
   در برخی موارد، نیاز به جراحی (مانند کورتاژ رحمی یا هیستروسکوپی) برای از بین بردن توده‌های درون رحمی ممکن است. اما این تصمیم بستگی به شرایط خاص شما دارد.
   پزشک شما باید پس از ارزیابی کامل، انواع تست‌ها، و معاینات لازم، گزینه‌های درمانی ممکن را برای شما توضیح دهد و به شما کمک کند تا تصمیم مناسبی بگیرید. اگر سوالات خاصی دارید یا نگرانی‌هایی را دارید، حتماً با پزشک خود به صراحت مطرح کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید سونو سینه دادم گفتن توده هیپواکو باحاشیه منظم
  الان سرطانه یا ممکنه کیست یا چربی
  کیست واریز با سونو معلوم نمیشخ؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   سونوگرافی سینه می‌تواند به تشخیص نوع توده در سینه کمک کند، اما تا تصویربرداری انجام شود نمی‌توان به صورت قطعی تصمیم گرفت که آیا توده سرطانی است یا خیر. توسط سونوگرافی می‌توان مشخصات توده را مشاهده کرد و بر اساس آن نظراتی ارائه داد.
   یک توده هیپواکو با حاشیه منظم ممکن است دلیل مختلفی داشته باشد. این ممکن است یک توده خوش‌خیم مثل کیست، توده چربی (لیپوم) یا یک توده خبیث مانند توده سرطانی باشد. برای تایید تشخیص نهایی و تشخیص سرطان یا عدم سرطان، ممکن است پزشک شما تست‌های دیگری اعمال کند مانند بیوپسی (خراش سوزنی) یا ماموگرافی.

   به هر حال، تشخیص نهایی و برنامه درمانی برای توده سینه باید توسط یک تخصصی سینه انجام شود. اگر نگرانی دارید یا سونوگرافی نتایج نگران‌کننده‌ای داشته باشد، باید با پزشک خود مشورت کنید تا تشخیص و درمان مناسب را برای شما تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر ببخشید توی سینه چپ مادر من دوتا توده ی سالید هایپوکوا با ابعاد ۷*۴ میلی متر و ۵*۳ میلی متر دیده شده الان دکتر براش نمونه برداری نوشته، اینا توده سرطانی هستن؟ BIRADS3 توی سونوگرافیش نوشته شده و توصیه ۶ ماه یکبار سونو گرافی ، خطر ناک هستن این توده ها؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   BIRADS3 به معنای “سازگار با خوش‌خیمی” است و معمولاً برای توده‌هایی به کار می‌رود که احتمال سرطانی بودنشان پایین‌تر از ۵۰ درصد است. به عبارت دیگر، احتمال آنکه این توده‌ها سرطانی باشند، پایین‌ است.
   با توجه به BIRADS3 و ابعاد نسبتاً کوچک این توده‌ها، احتمال زیادی وجود دارد که غیرسرطانی باشند. با این حال، همیشه توصیه می‌شود که نمونه‌برداری و ارزیابی توسط پزشک انجام شود تا از نوع و خواص توده‌ها به طور دقیق تشخیص داده شود. نمونه‌برداری معمولاً با بی افن (Biopsy) انجام می‌شود.
   با پیروی از توصیه پزشک و انجام نمونه‌برداری می‌توانید اطلاعات دقیق‌تری در مورد این توده‌ها و خطر سرطانی یا غیرسرطانی بودنشان دریافت کنید. همچنین، پزشک شما ممکن است برای پیگیری منظم و سونوگرافی‌های تکمیلی در دوره‌های زمانی خاص توصیه کند.

   پاسخ
 • من همون خانوم ۲۹ ساله هستم ممنون بابت پاسختون
  سنوگرافی رو پیش متخصص جراحی سینه بردم اما ایشون بیشتر فکر میکردن من ترسیدم همش میگفتن نترس چیزی نیست توضیح یا توصیه ای نکردن
  البته بعدش معاینه کردن و گفتن ۶ ماه دیگه سونوگرافی رو تکرار کنم
  من لاغر هستم و سینه هام سایز خیلی کوچیکی داره نمیدونم مرتبت هست یا نه اما ۴تا اونم ۳تا با سایز ۱۳ و ۹و ۵ در یک سینه زیاد نیست؟
  این رو هم بگم که درد هم دارم البته زیاد نه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بدون داشتن اطلاعاتی از سوابق پزشکی شما و نتایج آزمایشات و تصویربرداری ها نمیتوان نظری داشت.
   اما اگر همچنان نگرانی برای شما وجود دارد، پیشنهاد میشود به پزشک دیگری مراجعه کنید و مستندات کامل بیماری خود را ارائه دهید تا نظر ایشان را جویا شوید.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/07/07 10:52 ق.ظ

  سلام وقت بخیر خانمی ۴۱ ساله هستم و۳ بچه دارم به علت درد در سینه چپم به پزشک مراجعه کردم وبه سونو گرافی ارجاع داده شدم.نتیجه ی سونو:
  بک توده هتروژن به ابعاد۴۲*۱۵*۶۰م م به صورت دوکی سکل درساعت ۲ برست چپ بافاصله ۶سانتیمتر از نیپل و۶م م از سطح پوست رویت شد.
  لطفا می شه راهنمایی کنین.
  آیا من جراحی انجام بدم یا نه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نتیجه‌ی سونوگرافی نشان دهنده وجود یک توده هتروژن (مختلط) در سینه چپ شما با ابعاد ۴۲*۱۵*۶۰ میلیمتر است. این توده به صورت دوکی شکل در عمق ۶ سانتیمتر از نیپل (مرکز سینه) و ۶ میلیمتر از سطح پوست واقع شده است.
   با توجه به اطلاعات موجود و برای تعیین دقیق تر و نیز برنامه درمانی مناسب‌تر، نیاز به مشاوره با یک متخصص جراح سینه و انجام تست‌های تکمیلی مانند ماموگرافی و بیوپسی (نمونه‌برداری از توده) می‌باشد.
   تصمیم نهایی در مورد جراحی یا درمان‌های دیگر باید توسط پزشک شما بر اساس تاریخچه پزشکی شما، نتایج تست‌ها و سایر عواملی که ممکن است تاثیرگذار باشند، گرفته شود. بنابراین، من توصیه می‌کنم که با پزشک خود در مورد نتیجه‌ها و مراحل بعدی مشورت کنید تا از بهترین درمان برای شما مطمئن شوید.

   پاسخ
 • درود من ۲۹ سالمه سونو سینه انجام دادم که هایپواکو حدود مشخص با محورموازی پوست درهردو سینه دارم که سایزهاشون۳*۵ و۴*۹ و۳*۵ و۵*۱۳/۵ هستش ترشح خونی یا خاصی ندارم و خاله ام پایین ۴۰ سال بخاطر سرطان سینه فوت کردن.باتوجه به چیزای که گفتم شرایط چطور تعداد و سایزشون زیاد و بزرگ نیست؟؟

  پاسخ
  • سلام،وقت بخیر
   سونوگرافی سینه به منظور ارزیابی تغییرات در بافت سینه انجام می‌شود. از طریق این سونوگرافی، می‌توان انواع تغییرات را از جمله نودول‌های سینه، کیست‌ها، ترشحات، یا دیگر تغییرات در بافت سینه تشخیص داد.
   در مورد نتایج سونوگرافی سینه‌تان که توصیف کردید، نودول‌های هایپواکو با سایز‌هایی که شما اعلام کردید (مثلاً ۳*۵ و ۴*۹ میلیمتر) نسبت به سایر تغییرات در سینه معمولاً کمتر نگران‌کننده هستند. هایپواکو به معنای این است که در سونوگرافی، بافت ممکن است کمی تیره‌تر (تاریک‌تر) از بافت طبیعی نشان داده شود. این نوع تغییرات ممکن است به علت اختلالات کیسه‌ای (مثلاً کیست‌ها) یا تغییرات چربی در سینه باشد.

   از آنجا که شما سابقه خانوادگی از سرطان سینه دارید، مهم است که این نتایج را با پزشک خود مطرح کرده و توصیه‌های او را دنبال کنید. احتمالاً پزشک شما به شما خواهد گفت که آیا نیاز به تست‌های دیگری نظیر ماموگرافی یا بیوپسی دارید یا خیر. همچنین، پزشک ممکن است شما را به منظور پایش دقیق‌تر و تشخیص دقیق‌تر به سونوگرافی تخصصی یا سایر تست‌های تصویربرداری ارسال کند.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/07/04 6:44 ب.ظ

  سلام ببخشید پسرم درد شکمی زیادی دارد امروز ازش سونو گرافی گرفتیم کفتن چند ضایعه هایپو اکو به اندازه ۱۱.۲۳در ضخامت نزانت دیده میشود تورو خدا توضیح میدید خطرناک است

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نتیجه سونوگرافی شکمی که شما ارائه داده‌اید به تعدادی از ضایعات هیپواکوئیک (که در سونوگرافی به معنی سایه‌های تاریک) در داخل شکم اشاره دارد. این ضایعات از نظر ضخامت، به اندازه ۱۱.۲۳ میلیمتر اندازه‌گیری شده‌اند.
   هیپواکوئیک بودن این ضایعات در سونوگرافی به این معنی است که آنها در تصویر سونوگرافی به علت بازتاب کمتر نور (بازتاب کمتر صدا) نسبت به بافت اطراف، به نمایش درآمده‌اند.
   تا اطلاعات بیشتری درباره سوابق پزشکی و سایر علائم و آزمایشات نداشته باشیم، نمی‌توانیم تشخیص دقیقی ارائه دهیم. برای تفسیر صحیح این یافته‌ها و تشخیص دقیق‌تر، پزشک معالج شما باید این نتایج را با سایر اطلاعات پزشکی شما مطالعه کرده و سپس برنامه درمانی مناسب را تعیین کند.
   در مورد سونوگرافی هیپواکوئیک، ممکن است نیاز به انجام آزمایشات دیگری داشته باشید تا علت این ضایعات مشخص شود.

   پاسخ
 • راضیه حسن وحید
  1402/06/28 3:27 ق.ظ

  سلام من خانومه ۲۸ ساله هستم که شش ماهه زایمان کردم تو بارداریم دکترم گفت که عفونت ادرار داری بامصرف دارو رفع شد اما الان باز درد زیر شکم وآزمایشی که دادم دکترم گفت باز عفونت داری که سونو نوشت داخل سونوم نوشته در کلیه سمت چپ کانون هیپو اکو ۱۴ میل وجدداره حالا من میترسم ممکنه کیست باشه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   علائمی که شما توصیف کردید، اغلب به علل مختلفی از جمله عفونت‌های ادراری، التهابات تخمدانی، کیست تخمدان، یا مشکلات دیگر در منطقه زیر شکم مرتبط با بارداری یا زایمان مرتبط می‌شوند. اما تشخیص دقیق و درمان مناسب نیاز به بررسی دقیق توسط پزشک دارد.
   از شما خواهش می‌کنم به پزشک معالج خود مراجعه کرده و مشکلات و علائم خود را با او به‌طور دقیق بررسی کنید. پزشک شما ممکن است تست‌های تشخیصی مانند سونوگرافی تخمدان‌ها یا سایر آزمایش‌ها را تجویز کند تا علت دقیق مشکلتان را تشخیص دهد و درمان مناسبی را تجویز کند. همچنین، در صورتی که علائم شما شدیدتر شود یا بهبود نیابد، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

   پاسخ
 • سلام دکتر لطفا جواب بده خیلی نگرانم
  من مادرم‌ توی سونوگرافیش نوشته توده هایپراکو به ابعاد ۱۴*۱۸ در پل میانی تحتانی چپ رویت شد
  خطرناکه؟ توی گوگل سرچ‌کردم و .. چیزای نگران کننده ای نوشته بود شمام یه چیزی بگید خطرناکه یا نه؟
  ممنون میشم‌جواب بدید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   توده‌های هایپراکو (Hyper echoic masses) در سونوگرافی به علت افزایش شدید چگالی سوالی که معمولاً از بافت‌های معمولی بیشتر است، دیده می‌شوند. با این حال، توده‌های هایپراکو به تنهایی نمی‌توانند تشخیص دقیقی از نظر پزشکی ارائه دهند.
   برای تشخیص دقیق توده‌های هایپراکو و ارزیابی احتمالی خطر آنها، نیاز به انجام مطالعات تصویربرداری پیشرفته‌تر مانند CT اسکن یا MRI ممکن است وجود داشته باشد. این مطالعات امکان تشخیص نوع و خصوصیات توده‌ها را بهتر فراهم می‌کنند.

   پاسخ
 • فرزانه
  1402/06/19 2:00 ب.ظ

  سلام من روی ساق دستم ناحیه هایپواکو بدون کلسیفیکاسیون با ابعاد ۱۲ نانومتر مشاهده شده که سونوگرافی تشخیص ضایعات خوش خیم رو دارند و اینکه درد در ناحیه دست رو احساس میکنم و ناحیه مورد نظر قرمز رنگ می باشد آیا باید جراحی بشه و در اورد

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با این مقدار از اطلاعاتی که شما فرمودید نمی‌توان پیشنهادهای درمانی دقیقی ارائه کرد، اما می‌توان به عنوان مشاوره کلی
   نوع و اندازه لسیون هایپواکو (کم بازتاب) که در سونوگرافی دیده می‌شوند، نیاز به ارزیابی تخصصی دارند. اگر این لسیون‌ها باعث درد یا علائم دیگری شده‌اند، بهتر است توسط یک پزشک متخصص جراحی یا پوست مورد ارزیابی قرار گیرید.
   پزشک شما بر اساس سوابق پزشکی، علائم، و نتایج آزمایشات مختلف می‌تواند تصمیم بگیرد که آیا نیاز به جراحی دارید یا خیر. اگر این لسیون‌ها به نظر مشکوک به خوش‌خیمی هستند، ممکن است پزشک تصمیم بگیرد که نمونه‌برداری و آزمایش‌های بیشتری انجام دهد تا تشخیص نهایی را قطعی‌تر کند.

   به هر حال، برای اطمینان بیشتر و برای بررسی و درمان دقیق‌تر، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و او را در جریان علائم و تغییرات خود قرار دهید.

   پاسخ
 • با سلام و حترام :در رنروآرئوپستان چپ یک ناحیه هیپواکو flame shapeبه ابعد یازده در ۱۰ دیده شد
  بیمار مرد ۷۲ ساله .لطفا راهنمایی بفرماییدایا خطرناکه و یا چکار کنیم برای پیگیری….سپاس فراوانذ

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   “فلم‌شیپ” (Flame-shaped) در نواحی هیپواکو (بازتاب سایه کم) ممکن است در سونوگرافی نمایان شود. این نوع تورم ممکن است به علت مسائل مختلفی از جمله التهاب، ترشحات مایعی، خونریزی و آسیب‌های دیگر در این ناحیه ایجاد شود. در بسیاری از موارد، تورم‌های از این نوع بی‌خطر و خودبخود بهبود می‌یابند.
   با این حال، همیشه بهتر است توصیه‌های پزشک خود را دنبال کنید و به او اطلاع دهید تا بتواند با توجه به سوابق پزشکی شما و سایر نتایج آزمایشات، تشخیص دقیقتری ارائه دهد.

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر وقت بخیر
  خدا عمرتون بده

  پدر من گرید ۲ کبدچرب هستن و ۵۵ ساله هستن
  وزنشونم بالاست
  رژیم دارن

  و در سونوگرافی ایشون تصویر نواحی هایپواکو با حدود مشخص نامنظم به صورت پراکنده در پارانشیم کبد رویت شده که مطرح کننده fat sparing در مرحله اول هسن.
  تو رو خدا بگید این زبونم توده سرطانیه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   برای تشخیص سلامتی کبد و تشخیص سرطان کبد، نیاز به انجام آزمون‌های تشخیصی دقیق‌تر مانند سونوگرافی با دوپلر، CT اسکن، MRI، بیوپسی کبد یا سایر تست‌های تصویربرداری و آزمایشگاهی دارید. همچنین، سوابق پزشکی و علائم بالینی پدر شما نیز بسیار مهم هستند.
   پیشنهاد می‌شود که پدر شما با یک پزشک گوارش و کبد مشورت کند تا تشخیص دقیق‌تری در مورد وضعیت کبدی‌اش دریافت کند و در صورت نیاز به درمان مناسب ارجاع داده شود. سرطان کبد به عنوان یکی از بیماری‌های خطرناک ممکن است نیاز به مداخله و درمان متخصصانه سریع داشته باشد.

   پاسخ
 • جعفرزاده
  1402/06/13 3:48 ب.ظ

  ممنون جناب بابت راهنماییتون
  الان فقط ازسینم شیر زرد رنگ میاد که به مرور چون بچه روشیر ندادم کم شده من الان یک ساله بیشتر شده این سوزش خفیف ک سینه رودارم مخصوصادرقسمت هاله قهوه ای ونوک سینه این مربوط به همین توده هست یا عفونت یامریضی دیگری هست پماد کلوتریمازول هم یکسره میزن هرنوع چرک خشک کنی هم بهم دادن ولی همین سوزش خوب نمیشه الانم این سونو روکه بعد یکسال دادم اینطوری شده من واقعا موندم چیکار کنم یه چیز سفید رنگ سرنوک سینم میاد ومیره اون چیه عفونت هست؟ این سوزش رو ربطی داره بااین توده یانه دارویی نیست من استفاده کنم اون چیز سفید رنگ ربطی داره بااین سوزش؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به توضیحات شما، نمیتوان تشخیص کاملی داشت.
   بهترین گزینه، مراجعه حضوری شما به پزشک متخصص است تا با بررسی تمام علائم و سوابق پزشکی بتواند به شما بهترین راهنمایی را ارائه دهد.

   پاسخ
 • جعفرزاده
  1402/06/12 5:23 ب.ظ

  سلام خسته نباشید
  من بعداززایمان سینم ورم کرد وسوزش پیدا کرد ودکترها داروی عفونت بهم میدادن بهتر شد ونوک سینه دون دون سفید میشه وباز خوب میشه وبچه رو گفتن شیر نده ومن الان بعد یکسال که هنوز یکم سوزش سینه دارم دکتر سونو نوشت انجام دادم که نوشته دربررسی انجام شده پوست وبافت ساب کوتانه وبافت فیبروگلاندولار نرمال می باشد
  بافت گلاندولارپستانها به خصوص درنواحی UOQ وسانترال بانمای Thickواکوژن motted مشهوداست که مطرح کننده ضایعات منتشر خوش خیم (FCC) می باشند
  تصویر توده هایپواکوهتروژن باحدودمشخص وموازی باسطح پوست وباانهنسمنت خلفی به ابعاد ۲۲*۹*۱۷م م درساعت ۱۰ساب ارئول بافاصله ۳م م ازسطح پوست رویت شد (BIRADS=III)
  درصورت وجود ترشحات خونی بررسی بافتنی پیشنهاد می شود

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   توصیه‌هایی که دکتر ارائه داده است برای توضیحات اضافی و بررسی‌های بیشتر از جمله بافتنی به منظور اطمینان از سلامتی سینه‌ها بسیار مهم است. او با مطالعه نتایج سونوگرافی به نظر می‌رسد که بافت سینه‌ها وجود چیزی به نام “ضایعات منتشر خوش خیم” (FCC) داشته‌اید. FCC معمولاً توده‌های خوش خیم و غیرکانسری در سینه را نمایش می‌دهد.
   توصیه به بررسی بافتنی به این معناست که باید یک نمونه از بافت سینه‌ها برای تحلیل تحت میکروسکوپ به آزمایشگاه فرستاده شود. این تحلیل می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد ماهیت این ضایعات فراهم کند. به عنوان مثال، اگر ترشحات خونی وجود داشته باشد، این ممکن است نشانه‌ای از مشکلی دیگر باشد که نیاز به بررسی دقیق‌تر دارد.
   مهمترین نکته این است که به توصیه دکتر خود عمل کنید و تمامی مطالب مرتبط با بررسی‌های تشخیصی و درمانی را با او بررسی کنید. او می‌تواند شما را به تخصصی‌ترین توصیه‌ها و راهنمایی‌ها هدایت کند و بر اساس وضعیت خودتان تصمیم‌های مناسب‌تری اتخاذ کند.

   پاسخ
 • باسلام
  ضایعه سالید ماکرولوبوله سونو سینه به چه معنیه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ضایعه سالید ماکرولوبوله در گزارش سونوگرافی سینه به وجود توده‌ای اشاره دارد که در بافت ماکروسکوپی طبیعی سینه مشاهده می‌شود. اصطلاح “سالید” به معنای جامد یا غیرسیال (غیرمایع) است و نشان دهنده این است که توده دارای ساختار جامد است.
   “ماکرولوبوله” به معنای یک توده یا ضایعه در اندازه بزرگتر از حد معمول است. این ممکن است یک توده خوش‌خیم یا خودآگاه باشد یا در موارد نادرتر، ممکن است توده بدخیم (سرطانی) باشد.
   با توجه به توصیف سالید و ماکرولوبوله، این توده معمولاً یک ضایعه جامد و بزرگتر از معمول در بافت سینه است. برای ارزیابی دقیق‌تر و تایید نوع توده (خوش‌خیم یا بدخیم) و نیاز به مطالعات تکمیلی مانند بیوپسی، مشاوره با پزشک متخصص (پاتولوژیست) و انجام آزمایش‌های تصویری و تشخیصی ممکن است لازم باشد. در هر صورت، اگر در سونوگرافی سینه شما توده‌ای مشاهده شده است، مهمترین مرحله مشورت با پزشک متخصص و دنبال کردن همه راهنمایی‌ها و تست‌هایی که او تجویز می‌کند، است.

   پاسخ
 • سلام.. من ۲۲ سالمه و مادرم سرطان سینه داشتن و شیمی درمانی هم کردن و فوت شدن در سن ۵۵ سالگی.. الان من یک توده هایپواکو با مارژین لوبوله به صورت پارالل با chest wall دارای سایه خلفی و دارای واسکولاریته مختصربه ابعاد۲۵*۴۰ میلی مترو حجم ۲۰ سی سی درساعت ۳ به فاصله ۴ سانتی متری ازنیپل سمت چپ دارم… میخواستم بدونم خطرناک هست یانه.. واینکه احتمال اینکه خوش خیم باشه بیشتره یا اینکه بدخیم باشه.. مرسی از سایتتون

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   توده‌های درون سینه می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند و نیاز به ارزیابی دقیق توسط یک پزشک تخصصی دارند. از آنجا که مادر شما نیز سابقه سرطان سینه داشته است، مشاوره با یک پزشک متخصص یا جراح داخلی بسیارمهم است.
   برای تشخیص دقیق توده و تعیین ماهیت آن (خوش خیم یا بدخیم)، احتمالاً نیاز به انجام تست‌ها و تصویربرداری مختلف مانند سونوگرافی، ممکن است انجام بیوپسی توده، ماموگرافی یا MRI داشته باشید. همچنین، تاریخچه خانوادگی شما نیز در تصمیم‌گیری در مورد ارزیابی و درمان تاثیرگذار خواهد بود.
   در هر صورت، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید تا ارزیابی دقیق‌تری انجام شود و بر اساس نتایج ارزیابی، تصمیم‌گیری مناسبی در مورد درمان و پیگیری انجام شود.

   پاسخ
 • سلام در جواب سونوی نسج نرم اینگوئینال چندین لنف نود oval shape با نمای خوش خیم و کورتکس نازک و حفظ چربی هیلوم به بزرگترین sad=6mm با تعدادی بیشتر مشاهده شده. ممکنه بفرمایید آیا چیز خطرناکی هست یا نه. آیا نیاز به جراحی داره یا نه؟ خیلی نگرانم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به توضیحاتی که ارائه داده‌اید، به نظر می‌رسد که در مورد لنف نودهای اینگوئینال (موقعیت نزدیک به رانندگی) توصیف‌های مطلوبی ارائه شده است. درواقع به نظر می‌رسند که مشخصات طبیعی یک لنف نود سالم را دارند، از جمله:
   ۱. Oval Shape (شکل بیضی)
   ۲. نمای خوش خیم (معمولاً نشانه‌ای از بیماری خطرناک نیست)
   ۳. کورتکس نازک و حفظ چربی هیلوم (نشانه سالم و عدم نشت نود به بافت‌های اطراف)
   ۴. بزرگترین سایز sad=6mm (اندازه مناسبی برای یک لنف نود سالم به حساب می‌آید)
   با توجه به این توصیفات، به نظر نمی‌رسد که لنف نودهای مورد اشاره به صورت چشمگیری خطرناک باشند یا نیاز به جراحی داشته باشند. این نوع لنف نودها معمولاً به عنوان نتیجه واکنش طبیعی بدن به عوامل مختلف از جمله عفونت‌ها، التهابات یا وضعیت‌های دیگر شناخته می‌شوند.
   با این حال، بهتر است به پزشک معالجه‌کننده خود مراجعه کنید تا مورد را تشخیص دقیق‌تری بدهند.

   پاسخ
   • سلام وقتتون بخیرممکنه جواب سونوگرافی منوتفسیرکنین.
    اکوژنیسیت مختصر هتروژن.چک آنزیم های تیروئیدی توصیه شده. لوب راست تیروئیدباابعاد۲۰*۱۵*۴۳ولوب چپ۱۵*۱۳*۴۱ به حجم ۴.۶۶cc. ندول ایزو تا هیپراکو باحاشیه هیپواکو باحدود مشخص به صورت مدور بدون میکرو کلسیفیکاسیون همراه باجریان خون سنترال وپریفرال به ابعاد mm5*5 درلوب چپ تیروئید رویت شد. (ow suspicion)
    درناحیه ایسموس یافته غیرطبیعی مشاهده نشد(ضخامت ایسم ۳.۴ mm .
    ضایعه سیستیک درتیروئید مشاهده نشد
    لنفادنوپاتی پاتولوژیک واضح درفضاهای گردنی رویت نشد
    چندلنف نود تیپbenignباهلیوم چربی به حداکثر SAD=6.5mmدرفضاهای گردنی مشاهده شد

    پاسخ
    • سلام، وقت بخیر
     ۱. ابعاد لوب‌های تیروئید:
     – لوب راست: ۲۰*۱۵*۴۳ میلیمتر
     – لوب چپ: ۱۵*۱۳*۴۱ میلیمتر
     – حجم کل تیروئید: ۴.۶۶ سی‌سی

     ۲. وجود یک ندول تیروئید:
     – ندول ایزوهیپو، حاشیه هیپواکو، مدور، بدون میکرو کلسیفیکاسیون
     – ابعاد: ۵*۵ میلیمتر در لوب چپ تیروئید

     ۳. ضخامت ایسم (قسمتی از تیروئید):
     – ضخامت ایسم: ۳.۴ میلیمتر

     ۴. سایر نتایج:
     – ضایعه سیستیک در تیروئید مشاهده نشده است.
     – لنفادنوپاتی پاتولوژیک واضح در فضاهای گردنی رویت نشده است.
     – چندین گره لنفاوی benign با حلقه چربی به حداکثر ابعاد ۶.۵ میلیمتر در فضاهای گردنی مشاهده شده‌اند.

     پیشنهاد می‌شود که با پزشک معالج خود در مورد این نتیجه صحبت کنید تا توضیحات دقیق‌تری در خصوص وضعیت تیروئید و هر گونه نیاز به اقدامات بیشتر بدست آید. او می‌تواند اطلاعات بیشتری در خصوص سلامت شما نسبت به سایر نتایج و سوابق بیماری ارائه دهد و در صورت لزوم به شما روال درمانی بدهد.

     پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  مادرم ۴۰ سالشه ۱۰ روز پیش عمل هیسترکتومی داشته الان خونریزی داره سوال اینه که توی سونوی بعد ازعملش نوشته(در بررسی از ناحیه عمل قبلی از دو ناحیه هیپو اکو در ناحیه میانی و سمت راست محل عمل برش قبلی به ابعاد ۱۸*۵ و ۱۴*۴/۵ مشهود است که مطرح کننده ی کالکشن میباشد
  میخواستم بدونم توی چه وضعیتیه؟ خطر ناکه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در مواردی که بعد از جراحی هیسترکتومی خونریزی ادامه دارد، مهم است تا مشورت و پیگیری با پزشکی که جراحی را انجام داده است یا پزشک متخصص به منظور ارزیابی دقیق و مشاوره کنند. در بعضی موارد، خونریزی ممکن است به علت علائمی مانند عفونت، خونریزی ناشی از برش‌ها یا ایجاد یک کیست یا کالکشن باشد. اما تشخیص دقیق و برنامه درمانی به دقت ارزیابی پزشک بستگی دارد.
   پیشنهاد می‌شود که با پزشک مراجعه کنید تا اوضاع را به طور کامل ارزیابی کند و به شما راهنمایی‌های لازم را ارائه دهد.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/06/04 2:14 ب.ظ

  سلام من دخترم ازبدو تولد پشت گوش چپش یک حالت کیست ابکی داره بعد بردمش سونوگفته کانون هیپواکو به ابعاد۳/۵ در۱۰/۶ به نفع لنف نود رآکتیو مشاهده میشود بعد این الان توده هست ؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بر اساس توضیحاتی که ارائه دادید، به نظر می‌رسد که مورد شما یک کیست ابکی در ناحیه پشت گوش چپ است. اطلاعاتی که ارائه داده‌اید، بسیار محدود است، اما به طور کلی، سونوگرافی نشان داده که کانون هیپواکو (یعنی ناحیه با چگالی کمتر) با ابعاد ۳.۵ در ۱۰.۶ میلیمتر در این ناحیه قابل مشاهده است و بیان شده که این ممکن است به لنف نود رآکتیو (یعنی نودول با واکنش التهابی) مرتبط باشد. اگر مشکل یا نگرانی خاصی در مورد این توده وجود دارد، بهتر است که با یک پزشک متخصص (مانند پزشک جراح یا متخصص اورولوژی) مشورت کنید. پزشک می‌تواند با انجام بررسی‌های کامل‌تر و از جمله تاریخچه پزشکی، ارائه تشخیص دقیق‌تر و راهنمایی‌های درمانی مناسب‌تری ارائه دهد. در ضمن، پزشک ممکن است تصمیم به انجام آزمایش‌های تکمیلی یا تصویربرداری دقیق‌تر نیز بگیرد تا وضعیت را بهتر ارزیابی کند.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر آقای دکتر
  خانومی ۴۷ ساله هستم بدون سابقه خانوادگی، یک ضایعه هیپواکو هتروژن حدود نسبتن نا مشخص و نامنظم پارالل با سطح پوست ب ابعاد تقریبی ۴۶*۴۵*۱۸mm بین ساعت ۳-۴ پستان راست به فاصله ۲cm از نیپل و در عمق ۱۱mm از سطح پوستم مشاهده شده، در بررسی کالر داپلر ضایعه مذکور دارای واسکولاریته است و نسبتا هیپرواسکولار میباشد. اکوی چربی اطراف ضایعه مذکور افزایش یافته ک بنفع التهاب است(B4a) بیوپسی تحت گاید سونوگرافی توصیفه شده شواهد فوق میتواند مطرح کننده tumoral mass lesion یا مطرح کننده ماستیت گرانولوماتوز باشه. کیست ساده به قطر ۸mm در ساعت ۲ ناحیه رتروآرلوئر پستان راست مشاهده شده. میشه بدونم چجوری باید درمانش کنم؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تصمیم در مورد درمان و روال درمان، نیازمند ارزیابی دقیق توسط پزشک دارد. از توضیحاتی که فرمودید، به نظر می‌رسد که این ضایعه در پستان شما نیاز به ارزیابی و تشخیص دقیق‌تر دارد.
   بسته به نوع ضایعه، سوابق پزشکی شما، نتایج آزمایش‌ها و تصویربرداری، پزشک متخصص می‌تواند نظر قطعی در مورد نوع درمان مناسب برای شما ارائه دهد.

   پاسخ
 • سلام مادرم ۶۹ سالشون هست در قدام پانکراس توده هایپو اکو به قطر ۴۰ mmمشاهده شده آیا خطرناک هست؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تشخیص و ارزیابی توده‌های پانکراسی نیاز به بررسی دقیق و تخصصی توسط پزشک دارد. اطلاعاتی که ارائه داده‌اید تنها توصیف اجمالی از توده است و برای تشخیص دقیق و تصمیم‌گیری در مورد خطرناکی آن، نیاز به تجزیه و تحلیل دقیق‌تر دارد.
   توده‌های پانکراسی ممکن است خوش‌خیم یا بدخیم باشند و بسته به ویژگی‌هایشان و موقعیت در پانکراس، میزان خطر آن‌ها متفاوت خواهد بود. برای تعیین دقیق توصیف توده، به اطلاعات و نتایج سایز آزمایش های پزشکی مانند تصویربرداری (مثل اولتراسونوگرافی یا CT اسکن) و تجزیه و تحلیل آزمایش‌های خونی نیاز است.

   بهترین اقدام در این موارد مراجعه به پزشک تخصصی، معمولاً یک گوارش‌یا جراح داخلی، است. او می‌تواند بر اساس تاریخچه پزشکی، ارتباط با علائم و نتایج تست‌ها، تصویربرداری و سایر اطلاعات به شما توصیه‌های دقیق‌تری ارائه دهد. همچنین، اگر وضعیت بهبودی یا تغییر در علائم را تجربه کنید، بهتر است به طور فوری به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام ،مادرم یک سونو بخاطر کبد چربشون دادن، ولی نوشته بود هایپواکو با ۱۴×۱۴ میلیمتر خواستم بدونم این توده هست یا تیروئید؟
  رفتیم دکتر گفته چیز نیست

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   “هایپواکو” به معنای تاریک‌تر یا کمتر بازتاب‌دهنده از نور در تصویرهای سونوگرافی است. “۱۴×۱۴ میلیمتر” اندازه گره تیروئیدی را نشان می‌دهد.
   در مورد نوع گره و تصمیم‌گیری در مورد درمان، توصیه می‌شود با پزشک تخصصی غدد مشورت کنید. او می‌تواند بر اساس این نتیجه سونوگرافی و سایر اطلاعات پزشکی شما، به شما توضیحات دقیق‌تری ارائه دهد.

   پاسخ
 • من یه خانوم ۲۷ساله شیرده هستم الان ۱۷ماهه شیرمیدم ازاوایل شیردهی یه توده توسینه چپ احساس کردم سونورفتم نتیجه سونونوشته در کانون سینه چپ masslikeهیپراکوی حاوی کانون های کیستیک به ابعاد۴۵×۱۳mmدرساعت ۱۱پست راست درموقعیتfarzoenmوبه ابغاد۱۷×۹درساعت۱۲پستان چپ مشهودهست که در بررسی ضمنی باکالرداپلرحاوی واسکولاریته می باشد?(birads|||,lactating adenoma)توده distortion.suspiceus یافتید پستانها مشاهده نشد‌.به نظرتون مشکل بدی دارم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در سونوگرافی تیروئید توده‌ای در کانون سینه چپ مشاهده شده است. این توده با توجه به توصیفات موردنظر، احتمالاً یک عارضه آدنوم شیرده‌دار (lactating adenoma) باشد که به‌طور عام در دوره‌های شیردهی زنان رخ می‌دهد. این توده‌ها در بسیاری از موارد بی‌خطر هستند و به تنهایی نیاز به درمان ندارند.
   با این حال، بهتر است با پزشک متخصص زنان خود در مورد این توده مشورت کنید. پزشکتان می‌تواند بر اساس تاریخچه پزشکی و معاینه‌ی جسمی شما نظر دقیق‌تری را ارائه دهد و در صورت لزوم ممکن است برای تصویربرداری دقیق‌تر مانند ماموگرافی یا بیوپسی توده توصیه کند. در هر صورت، از مشاوره و پیگیری با پزشک خود خودداری نکنید.

   پاسخ
 • سلام من دو هفته پیش احساس کردم یک چیز به اندازه نخود زیر گوش راستم بالا آمده سرماخوردگی خفیفی داشتم دکتر رفتم و آنتی بیوتیک دادن گفتن گره لنفاوی است اومدم خونه و متوجه شدم یک گره دیگر کنار نای هم بالا آمده به اندازه بادام ..
  انتی بیوتیک را کامل مصرف کردم و خیلی کوچک شد مخصوصا اونی که کنار نای بود الان دیشب دست گذاشتم زیر گوشم دیدم یه چیز سفت استخوان مانند زیر دستم احساس میکنم که بزرگ تر از اون نخود هست آیا اون همون غدد لنفاوی است که بزرگ شده یا استخوان هست؟؟
  سفت هست و من حرکت نمی کند آیا نشانه سرطان لنفوم است؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید خیلی نگرانم

  پاسخ
  • سلام.وقت بخیر
   ابتدا آرامش داشته باشید. اغلب مواردی که در ناحیه گردن یا زیر گوش احساس می‌شود، به لنفاوی‌ها (غدد لنفاوی) و اندازه‌گیری آنها برمی‌گردد که ممکن است به دلیل عفونت، التهاب یا تغییرات در سیستم ایمنی رخ داده باشد.
   لنفاوی‌ها به طور عادی به واسطه عفونت‌ها و برخی وضعیت‌های دیگر بزرگ شده و در غالب موارد این بزرگی پس از درمان عفونت یا مشکل اصلی کاهش می‌یابد. برخی وقت‌ها این بزرگی می‌تواند ماندگار باشد و یا به دلیل مشکلات دیگر در بدن به وجود آید.
   در مورد بیماری‌های جدی مانند سرطان، اطلاعات بیشتری لازم است تا تشخیص دقیق داده شود. علائم اغلب به تنهایی نشانه بیماری جدی نیستند، اما اگر نگران هستید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا موارد خاص شما بررسی شود. او می‌تواند بر اساس تاریخچه پزشکی، معاینه بالینی و نتایج آزمایش‌های لازم، به شما توضیح دقیق‌تری بدهد.

   پاسخ
 • سلام مادرم ۴۶ سالشه و ده ماهی میشه خون ریزی همراه با درد شدید شکم داره بارها بیمارستان بستری شد و بعد چند روزی مرخصش کردن . توی سونوگرافی ک انجام دادن روش نوشته توده هایپراکوی هیدروژن ب ابعاد۵۴×۶۳ چسبیده ب دیوار خلفی رحم و تخمدان راست قرار دارد ک در درجه اول نشانگر وجود میوم پدانکوله کلدوساک میباشد
  کیست هموراژیک ب ابعاد ۳۸×۴۵ هم در تخمدان چپ دیده می‌شود
  اینا یعنی چی خطرناکه توروخدا جواب بدین

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نمی‌توان تشخیص پزشکی دقیقی براساس توصیفاتی که ارائه دادید، بدهم. اما می‌توانم به طور کلی درباره مواردی که ارائه کردید توضیح دهم.

   توده هایپراکوی هیدروژن که در سونوگرافی مشاهده شده، ممکن است نشانگر وجود میوم پدانکوله کلدوساک باشد. میوم‌ها نوعی توده خوش‌خیم در رحم هستند که ممکن است خون ریزی و درد شکم را ناشی از خود بکنند. اما تنها براساس اطلاعاتی که شما ارائه دادید، نمی‌توانم نظر نهایی بدهم.
   کیست هموراژیک در تخمدان چپ نیز مشاهده شده است. کیست هموراژیک به کیستی گفته می‌شود که دارای خون درونی است و ممکن است خون ریزی و درد شکم را ایجاد کند.
   برای تشخیص و درمان دقیق این مشکلات، باید به پزشک متخصص گوشزد شوید و اطلاعات دقیق‌تری در مورد تاریخچه بیماری، نتایج آزمایشات و سایر تست‌های تشخیصی داشته باشید. پزشک شما بر اساس این اطلاعات می‌تواند تشخیص دقیق تری بدهد و درمان مناسب را تجویز کند.

   با توجه به شدت علائمی که مادرتان تجربه می‌کند و بارها بستری شده است، مهم است که مشکلاتش را با پزشک معالج به اشتراک بگذارید و از وی راهنمایی دریافت کنید. او می‌تواند شما را در مورد خطرات مرتبط با وضعیت فعلی مادرتان آگاه سازد و گزینه‌های درمانی را توضیح دهد.
   توصیه می‌شود که هرچه سریعتر با پزشک معالج مادرتان مشورت کنید تا بتوانید اطلاعات دقیق‌تری درباره وضعیتش بدست آورید و درمان مناسب را آغاز کنید.

   پاسخ
 • شیرازی
  1402/05/27 5:35 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر مو ۳۱ سالم هست و سونوی سینه دادم علاوه بر اینکه توده birads3 تشخیص داده شده، نوشته در ناحیه آگزیلاری دو طرف لنف نودهای ری اکتیو رویت شد . میشه بگین مشکلی هست یا خیر ؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در صورتی که سونوگرافی سینه شما نشان داده است که یک توده با توصیف BIRADS-3 دارید، به طور کلی این به معنای وجود یک توده خوش‌خیم است که احتمال تبدیل شدن به توده بدخیم کم است. با این حال، نیاز به ارزیابی بیشتر و پیگیری های منظم دارید.
   در مورد لنف نودهای ری اکتیو نیز، این نشانگر وجود فعالیت التهابی در لنف نودهای آکیلاری (ناحیه زیربغل) است. این ممکن است ناشی از عفونت یا التهابات معمولی باشد و نشانگر خطر بالقوه برای سرطان نیست. با این حال، برای اطمینان و ارزیابی دقیق‌تر، ممکن است لازم باشد تست‌های تکمیلی مانند بیوپسی یا سایر تصاویر تشخیصی مثل ماموگرافی انجام شود.
   بهتر است با پزشک خود در مورد نتایج سونوگرافی سینه، توده BIRADS-3 و لنف نودهای ری اکتیو صحبت کنید. او می‌تواند بر اساس اطلاعات بالینی شما و نتایج تست‌ها، توضیحات دقیق‌تری ارائه دهد و برنامه درمانی مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید بنده بعد از سرما خوردگی طولانی گردنم ب اندازه ی نخود گره در اومده سونو انجام دادم. گفته ندول سالید و هایپواکو ب ابعاد ۳*۳ م مو ۴*۴در بود راست تیرویید روییت میگردم. ب نظرتون سرطان ؟

  پاسخ
  • سلام. وقت بخیر
   نخود کوچکی که در گردن شما حس می‌شود و نمایشگر ندول سالید در سونوگرافی است، می‌تواند نشان‌دهنده وجود یک توده در تیروئید باشد. همچنین، ابعاد ۳×۳ میلی‌متر و ۴×۴ میلی‌متر که از تیروئید ذکر کرده‌اید، در اندازه‌گیری معمولی تیروئید به حساب می‌آیند.
   با این حال، نمی‌توانم بدون اطلاعات بیشتر و بررسی‌های تکمیلی، شما را مورد تشخیص قرار دهم. برای تشخیص دقیق و بررسی احتمال سرطان تیروئید، نیاز به انجام آزمایش‌های مکمل و ارزیابی توسط پزشک متخصص دارید.
   معمولاً در صورت وجود یک توده در تیروئید، پزشک ممکن است تست‌هایی مانند آزمایش خون برای اندازه‌گیری سطح هورمون‌های تیروئید، ممکن است سونوگرافی تیروئید تکمیلی، سوختگی تیروئید یا بیوپسی تیروئید را توصیه کند. این تست‌ها و بررسی‌ها هدفشان تشخیص و تعیین خصوصیات توده و ارزیابی احتمال وجود سرطان تیروئید است.

   پاسخ
 • سلام مادر من ۵۰سالشه ودر سونگرافی ک انجام داده جواب اومد یک هیتریت اکوژن خفیف در کبد و یک هیتریت اکوژن خفیف در رحم است خطرناکه ؟؟؟

  پاسخ
  • سلام. وقت بخیر
   از مشخصاتی که ارائه داده‌اید، نمی‌توان به طور دقیق درباره ماهیت دقیق این هیپواکو (کم‌اکو) یا هیپراکو (زیاداکو) اکوژن در کبد و رحم نظر دقیقی داد. به طور کلی، هیپواکو یا هیپراکو اکوژن‌ها در سونوگرافی می‌توانند به علت مختلفی از جمله توده‌های بی‌خطر، تغییرات عادی در بافت یا علائم بیماری متنوعی به وجود آیند.

   برای تشخیص دقیق و ارزیابی بیشتر این نتایج سونوگرافی، بهتر است با پزشک تخصصی (مثل متخصص جراحی عمومی یا داخلی) مشورت کنید.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر من سابقه فیبرولدنوم دارم ۶ ساله و یکبار جراحی انجام دادم که فیبروادنوم بود و سونوگرافی جدید که انجام دادم در بالا نوشته بود مطرح کننده ضایعات خوش خیم چندتا توده b3 گزارش شد و یک قسمت که منو خیلی نگران کرده نوشته شده در کنار ارئول چپ تصویر هایپواکو با قرار عمود بر پوست بدون کپسول واضح با طول ۹م م و قطر۵ مم دیده شده(داکت یا…)این پرانتز منو خیلی نگران کرده و یعنی چی بدون کپسول خطرناک هست؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   توجه داشته باشید که من بدون داشتن دقیق‌ترین اطلاعات از مورد شما، نمی‌توانم تشخیص دقیقی را ارائه دهم. اطلاعات کامل‌تر و تصویر بالینی دقیق‌تر از دکتر تخصصی غدد و سونوگرافی می‌توانند به شما کمک کنند.
   عبارت “بدون کپسول” در توصیف یک توده به معنای عدم وجود یک لایه مشخص و معین به نام کپسول یا پوشش حول توده است. در مواردی، وجود کپسول می‌تواند نشانگر خوش‌خیمی توده باشد، اما اگر توده بدون کپسول واضح و تعریف نشده دیده شده باشد، تشخیص نهایی باید توسط پزشک متخصص شما ارائه شود.

   برای دریافت توضیحات دقیق‌تر و آرامش بیشتر، بهتر است با پزشک تخصصی خود مشورت کنید و از او درخواست توضیحات دقیق‌تری درباره نتایج سونوگرافیتان داشته باشید.

   پاسخ
 • معصومه
  1402/05/24 8:59 ب.ظ

  سلام، در سونوگرافی سینه چپ ، در موقعیت ساعت ۵ یک کانون هیپو اکو با حدودwell defined وrimاکوژن به ابعاد ۴/۹×۳/۹ mmدیده شده و CNB با گاید سونوگرافی توصیه شده.

  میشه لطفا توضیحی بدین

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   از توصیفاتی که ارائه داده‌اید، به نظر می‌رسد که در سونوگرافی سینه چپ خود، یک توده یا تغییر در بافت مشخص شده است که به صورت یک کانون هیپواکو (ناحیه تیره‌تر از پس زمینه) با حاشیه‌های دقیق (well defined) و حاشیه‌ی ناقص خارجی (rim) به تصویر آمده است. این توده یا تغییر ممکن است دارای ابعاد ۴.۹ میلی‌متر در طول و ۳.۹ میلی‌متر در عرض باشد.
   CNB به معنای Core Needle Biopsy است که به فارسی “نمونه‌برداری با سوزن مغزی” ترجمه می‌شود. این روش نمونه‌برداری از بافت توده یا تغییری در سینه به منظور تشخیص دقیق‌تر و مشخص کردن نوع آن وجود دارد. در این روش، با استفاده از سوزنی ویژه و تخصصی، نمونه‌ای از بافت توده یا تغییر برداشته می‌شود که سپس توسط متخصص پاتولوژی به طور دقیق مورد بررسی قرار می‌گیرد تا نوع و خصوصیات توده مشخص شود که به تشخیص نهایی کمک می‌کند.

   توصیه به CNB به معنای این است که به شما پیشنهاد شده است که برای بررسی دقیق‌تر توده یا تغییر در سینه‌تان، از این روش نمونه‌برداری استفاده کنید. این اقدام به منظور اطمینان از نوع توده و اطلاعات بیشتر درباره‌ی آن صورت می‌گیرد. برای اطمینان از اینکه تصمیم درستی می‌گیرید، می‌توانید با پزشک خود در مورد تفسیر دقیق‌تر نتایج و توصیه‌های بیشتر مشورت کنید.

   پاسخ
 • محبوبه
  1402/05/24 6:43 ب.ظ

  سلام . بنده شیر سینه ام بعد از۳سال خشک نشده بود رفتم یونو گفتن تغیرات فیبروکیستسیک در بافت هست و مورد خاصی ندیدن از فردا یدهمان روز سینه ام ورم کردملتهب شد و درد داشت مجدد مراجعه کردن و گفتند شاید عفونت دارید و گفتند سفالکسین بخور خوب میشی و مجدد هفته آینده بیا امروز رفتم دکترسونوگرافی میگه توده هایپو اکو به اندازه ۵۰۶×۳میل در ساعت ۱۲راست قابل مشاهده است میخوام بدونم یعنیوچه و گفته پبش متخصص سینه برم میترسم یعنی چی هست که منو اونجا فرستاده

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   شرحی که ارائه داده‌اید نشان‌دهنده وجود یک توده در سینه‌تان است که با توجه به توصیفات، تحت سونوگرافی قابل رویت و تشخیص است. در این موارد، ارجحیت اولیه این است که به تخصصی‌ترین پزشک مرتبط با مشکلات سینه، یعنی متخصص جراحی سینه (ماموگرافیست یا متخصص سرطان پستان) مراجعه کنید. اون‌ها دقیق‌ترین تخصص در ارزیابی و مدیریت مشکلات سینه دارند.

   شاید پزشک اولیه‌تان نیز به دلیل علائمی که توصیف کرده‌اید و همچنین نتیجه سونوگرافی، شما را به تخصصی‌ترین پزشک ارجاع داده باشد تا با بررسی دقیق‌تر و به کمک معاینات و تست‌های اضافی مشکلتان را بررسی کنند و درمان مناسب را تعیین کنند. اگر نگرانی یا سوالی دارید، خوب است که با پزشک اولیه‌تان تماس بگیرید و درخواست توضیحات بیشتری در مورد ارجاع به متخصص داشته باشید.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/05/20 5:40 ب.ظ

  با سلام
  در سونوگرافی نوشته مثانه کاملا طبیعی است ولی یک ضایعه اکوژن به ضخامت ۱۴ میلی میتر مشاهده شده است

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با سلام، متاسفانه اطلاعات موجود در سونوگرافی کامل نیستند و تشخیص دقیق نیازمند بررسی تخصصی توسط پزشک متخصص است. این ضایعه اکوژن که در سونوگرافی مشاهده شده، به تنهایی کافی نیست تا تشخیص دقیقی قرار داد. برای تفسیر دقیق‌تر و تشخیص نهایی، بهتر است با یک پزشک تخصصی مرتبط (مثل اورولوژیست یا رادیولوژیست) مشاوره کنید و در صورت نیاز تست‌ها یا آزمایش‌های مرتبط را انجام دهید. ضایعه‌های اکوژن در مثانه ممکن است به دلایل مختلف ایجاد شوند و تنها پزشک متخصص می‌تواند تشخیص دقیق و معالجه مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام ببخشید من دیروز یه سونو سینه ولگن داشتم این نتیجه رو داشت وواقعا خیلی نگران هستم .در پستان راست ندول solid هیپواکوی well defined فرم benign به ابعاد ۲۰*۱۴.۵ م م مدیال به نپل در ساعت ۳پستان مشاهده گردید.کیست های متعدد در پستان راست که بزرگترین آن ها به قط۶م .در ساعت ۱۱ پستان راست ندول solidهیپواکوی well defined فرم benign به ابعاد۱۵.۵*۷ م م.در وضعیت sub nipple پستان راست ندول solid مشابه به قطر ۶.۵ م م ودر ساعت ۱۲پستان راست ندول solid مشابه به قطر ۱۱ م م مشاهده گردید.در پستان چپ کیست های ساده کوچک در ساعت ۳ پستان چپ ندول solid هیپواکوی well defined فرم benign به ابعاد۱۰*۵م م مشاهده گردید.
  درکیسه صفراپولیپ هایی به قطر ۲و۴ میلیمتر درکیسه صفرا مشاهده گردید سنگ صفرا وکوله سیستیت مشاهده نشد.
  میوم اینتراموورال به قطر ۱۰م م درخلف بادی رحم مشاهده گردید.درجاتی از تغییر pcoدر تخمدان ها مشاهده گردیددر تخمدان چپ کیستی به قطر۳۵م م حاوی اینترنال اکو مشاهده گردید.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بطور کلی جای هیچ نگرانی وجود ندارد اما
   این نتایج به مشاهده ندول‌های مختلف در پستان‌ها اشاره دارد. اندازه، شکل و ساختار ندول‌ها مهم است. ندول‌هایی با ویژگی‌های benign (خوش‌خیم) معمولاً به عنوان ندول‌های خوش‌خیم تشخیص داده می‌شوند. با این حال، برای اطمینان بیشتر و تشخیص دقیق‌تر، ممکن است پزشکتان تست‌های تکمیلی مانند بیوپسی (آزمایش بازتنی) را تجویز کند.
   درمورد کیست‌ها که ساختارهای مایعی هستند که در پستان‌ها دیده شده. اغلب کیست‌ها خوش‌خیم هستند، اما نیاز به ارزیابی دقیق توسط پزشک دارند.
   وجود پولیپ‌ها در کیسه صفرا اشاره به ورم‌های خوش‌خیم دارد. اما برای اطمینان از وضعیت سلامتی، نیاز به ارزیابی توسط پزشک دارید.
   میوم‌ها توده‌های خوش‌خیمی در بافت عضلانی رحم هستند. در بسیاری از موارد نیاز به درمان ندارند، اما برای تشخیص دقیق و مدیریت بهتر، مشاوره با پزشک ضروری است.

   در کل، بهترین کار این است که نگرانی‌تان را با پزشک خود به اشتراک بگذارید. او می‌تواند بر اساس سوابق پزشکی شما و نتایج تست‌ها توضیح دقیق‌تری دهد و نقشه درمانی مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام
  ممنون که به سوالات پاسخ میدین. خانم ۳۵ ساله ام برای چکاپ سونوگرافی دادم، در مورد کلیه نوشته ” تصویر توده هیپراکو با حدود مشخص با دیامتر ۸mm در پل فوقانی کلیه چپ مشهود است که به نفع آنژیومیولیپوم می باشد ” یعنی در کلیه ام توده دارم؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بله، به نظر می‌رسد که در کلیه چپ شما یک توده به قطر ۸ میلیمتر وجود دارد. اما این توده به نفع آنژیومیولیپوم می‌باشد که یک نوع تومور خوش‌خیم از بافت چربی و عروق می‌باشد. آنژیومیولیپوم‌ها در اغلب موارد بی‌خطر و خوش‌خیم هستند و معمولاً نیازی به درمان فوری ندارند.
   به هر حال، بهتر است با پزشک خود در مورد نتیجه سونوگرافی خود مشورت کنید تا او توضیحات کامل‌تری در مورد توده و نیاز به هرگونه اقدام دیگری که لازم باشد، ارائه دهد.

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر
  مادر من بعد سونوگرافی در کمرش ضایعه هتروژن و سالید به ابعاد ۹.۲۲ mm در داخل پوست شامل درم و هیپودرم و چربی ساب کوتانئوس و perimysium عضله زیرین در قسمت فوقانی و چپ ناحیه پشت دیده شد که داخل آن یک nidus اکوژن به ابعاد ۳.۵ mm دیده می‌شود که ایجاد یک فیستول بسیار باریک بطول ۶ mm را به سطح عضله کرده است
  در کالر داپلر هیپرامی بسیار شدید داخل nidus و بافت مجاور آن دیده شد
  یافته ها قویا به نفع عفونت مزمن احتمالا گرانولوماتوز همراه با التهاب خفیف مزمن بافت اطراف میباشد
  واکنش گرانولوماتوز جسم خارجی عفونت های مزمن قارچی بایستی مدنظر باشد
  مقداری مدیال تر به ضایعه فوق ضایعه مشابه به ابعاد ۵،۵.۵ mm در هیپودرم و بافت چربی ساب کوتانئوس مجاور دیده شد
  Belly عضله زیرین در حال حاضر intact است و فاقد غلاف بیرونی آن درگیر شده است
  سرطان خوش خیم هست یا بدخیم؟؟؟
  توروخدا جواب بدید نگرانیم
  تا چه حد خطرناکه ؟؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به توضیحاتی که ارائه دادید، نمی‌توان تشخیص نهایی را ارائه داد، زیرا نیاز به ارزیابی دقیق توسط پزشک متخصص و تحلیل دقیق‌تر نتایج تست‌ها و تصاویر دارویی دارید.
   اما به عنوان یک توضیح کلی:
   توصیف شده است که ضایعه‌ای به نام گرانولوماتوز با واکنش گرانولوماتوز جسم خارجی و التهاب خفیف مزمن در اطراف آن دیده شده است. گرانولوماتوز ممکن است ناشی از واکنش بدن به جسم‌های خارجی، عفونت‌های قارچی یا دیگر علل باشد.
   بسیاری از گرانولوماتوز‌ها خوش‌خیم و غیرخطرناک هستند، اما همچنان نیاز به ارزیابی توسط متخصص دارید. برای اطمینان و تعیین تشخیص نهایی، بهتر است با پزشک متخصص در زمینه پاتولوژی یا جراحی پلاستیک مشورت کنید. آنها با تجزیه و تحلیل دقیق‌تر نتایج و مشاهده مستقیم ممکن است توصیه‌های دقیق‌تری ارائه دهند.

   مهمترین نکته این است که نگرانی خود را به پزشک اعلام کنید و از او توصیه‌های لازم را دریافت کنید.

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر.
  ممنون میشم جواب بدین سوالمو..
  من سونوگرافی سینه انجام دادم.. و نوشته در لبه اریول ساعت ۸ پستان چپ کانون بیضی شکل ایزاکو با حدودill definedبا ابعاد ۶ میلیون مستر به نفع fat lobule مشهود است…
  این یعنی چی دقیقا.؟
  تو سونوگرافی قبلی دکتر نوشتن با حدود مشخص و موازی توده هیپواکو
  و اینجا نوشته با حدود نامشخص و ایزاکو؟؟؟
  خیلی ذهنم بهم ریخته

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در مورد توصیفی که ذکر کردید، به این معناست که در محدوده لبه‌ی اریول (پیراهای پستانی) ساعت ۸ در سینه چپ، یک توده با شکل بیضی ایزواکو (نرمال نسبت به بافت معمولی سینه در سونوگرافی) با مرزهای به نسبت تعریف‌شده مشاهده می‌شود. اندازه این توده حدود ۶ میلی‌متر است و به نفع یک فت‌لوبول (یعنی توده چربی) قرار دارد.
   این توصیف نشان‌دهنده این است که این توده احتمالاً چیزی غیرخطرناک و احتمالاً توده چربی است و به نظر می‌رسد حدود تعریف‌شده‌ای دارد.

   با این حال، بهتر است که سونوگرافی را با پزشک تخصصی خود در میان گذاشته تا بتوانید در مورد وضعیت شخصی خود دقیق‌تر تفسیر و توضیحات را دریافت کنید.

   پاسخ
 • سلام
  لطفا نظرتون رو راجع به اینسونوی سینه بدهید.متشکر.
  واقع در Rt. سینه در ساعت ۱۰ در فاصله ۴ سانتی متری از نوک پستان یک ضایعه کیستیک جامد کمپلکس
  هیپواکویک نامنظم به ابعاد ۱۳×۹ میلی متر وجود دارد. حاشیه تا حدی نامشخص و تا حدی میکرولوبولار و پوست اکوژنیک
  را نشان می دهد.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   توصیف‌هایی که ارائه داده‌اید، نشان‌دهنده وجود یک ضایعه کیستیک جامد کمپلکس در سینه شما است که به نظر می‌رسد نیاز به بررسی دقیق‌تر و ارزیابی توسط پزشک دارد. اما من با توجه به اطلاعات محدودی که ارائه داده‌اید، نمی‌توانم نظر نهائی در مورد وضعیت بیماری‌تان ارائه دهم.
   برای تفسیر دقیق‌تر وضعیت و ارائه توصیه‌های مناسب، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند با ترکیب اطلاعات بالینی، سونوگرافی و سایر موارد، وضعیت شما را به طور دقیق‌تر ارزیابی کرده و درباره توصیه‌ها و نیاز به مداخله‌های دیگر صحبت کند.

   پاسخ
 • پسر ۹ ساله .ددد در ناخیه ناف .که سونو گرافی انجام شده تصویر توده هیپواکوئیک با حاشیه شارپ و اکوهای ظریف خطی بدون تغییرات کیستیک یا کلسیفیکاسیون در ناحیه پری اومبلیکال با حابه حایی لوپهای روده ای مجاور به ابعاد ۱۱۷×۸۵×۶۴mm
  علایمی از تغییرات کیستیک و کلسیفیکاسیون در توده مشاهده نشد

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به این اطلاعات نمیتوان تشخیصی داشت، بهتر است با پزشک معالج صحبت کنید. وی با در نظر گرفتن شرایط بالینی و نتایج آزمایشات و سونوگرافی بهترین تشخیص را می تواند داشته باشد.

   پاسخ
 • زهرا کامخواه
  1402/05/13 12:24 ب.ظ

  سلام دردسینه داشتم و دکتر سونوگرافی برام نوشت و جواب این بودیک داکت دیلاته حاوی اینترنالاکوهتروژن ومتحرک دررتروارولا رچپ مشهود است پروسه التهابی دیده نمیشود لنف نودهای راکتیوتاقطر۲۸mmدراگزیلای چپ مشهود است بعدبه من دکترین کپسول که دردسینم کلاازبین رفت وفعلا دردی ندارم میخواستم راهنمایی بشم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در منطقه‌ای از سینه‌تان (در ناحیه داکت دیلاته)، یک تغییرات هتروژن و متحرک دیده می‌شود که به‌طور کلی موردی از پروسه‌های التهابی به‌نظر نمی‌رسد. همچنین، لنف‌نودهای راکتیو به قطر ۲۸ میلیمتر در اگزیلای چپ مشاهده می‌شوند.
   شما از دارویی که توسط دکتر به شما تجویز شده است، بهبود یافته‌اید و دردتان کاهش یافته است. این نشانگر مثبتی است و نشان می‌دهد که درمان تجویز شده موثر بوده است.

   با این حال، برای تفسیر دقیق‌تر این گزارش و اطمینان از وضعیت سلامتی‌تان، نیاز به مراجعه به پزشک متخصص و مشاوره‌ی دقیق‌تر با او دارید. پزشک شما می‌تواند بر اساس تاریخچه پزشکی کامل‌تر، نتایج آزمایش‌ها و تصاویر تشخیصی، نظر مستندتری ارائه دهد و در صورت لزوم توصیه‌های دیگری انجام دهد.

   پاسخ
 • با سلام ببخشید من در د شدید زیر شکم داشتم سونوگرافی شدم در سونو نوشته شده کیسه صفرا سمیکلابه و دذ حد قابل بررسی فاقد سنگ و ضایعه فراگیر دیده شد ودر سون. نوشته شده تصویریک ناحیه گردهیپواکو به سایز ۱۸*۲۲میلیمتر در میومتر قدامی سگمان فوقانی رحم مشاهده شد(مطرح کننده میوم ایترامورال) آیا این ناحیه خطرناکه؟ آیا بایدکیسه صفرا برداشته بشه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مشکل شدیدی در سونوگرافی کیسه صفرا مشاهده نشده و گزارش شما بیان می‌کند که کیسه صفرا در حد قابل بررسی و بدون وجود سنگ یا ضایعه فراگیر دیده شده است. این معمولاً به معنای وجود تغییرات غیرخطرناک یا خطر کمتر در کیسه صفرا است.

   در مورد ناحیه گرده‌ای هیپواکو که در میومتر قدامی سگمان فوقانی رحم مشاهده شده، معمولاً میوم‌ها (توده‌های حاشیه رحم) در بیشتر موارد خطر خاصی ندارند و اکثراً خوش‌خیم هستند. اما برای اطمینان بیشتر و تصمیم‌گیری مناسب درباره درمان، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و نظر و توصیه او را در این مورد دریافت کنید.

   پاسخ
 • باسلام آقای دکتر در گزارش سوووگرافی شکم و لگن من نوشته شده که تصویر یک ناحیه گرد هیپواکو به سایز۱۸*۲۲میلی متر در میومتر قدامی سگمان فوقانی رحم مشاهده شد وکیسه صفرا سمی کلابه و در حد قابل بررسیفاقد سنگ و ضایعه ی فضا گیر روئیت شد ب نظر شما مورد خطرناکیه یا نه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نیاز به تصاویر سونوگرافی و اطلاعات بیشتری وجود دارد تا بتوان نظر دقیق‌تری ارائه داد.
   در عموم، وقوع یک لکه هیپواکویک در میومتر قدامی سگمان فوقانی رحم به تنهایی نیاز به نگرانی ندارد و معمولاً به تغییرات نرمال یا ناشی از عواملی نظیر التهاب یا تغییرات هورمونی مرتبط می‌شود. همچنین، یافته‌هایی که درباره کیسه صفرا ذکر کرده‌اید نیز در مورد شناسایی سنگ یا ضایعه خطرناک نمی‌باشد.

   به هر حال، برای دریافت تشخیص دقیق‌تر و توضیحات بیشتر، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید ،
  یک ناحیه ی هیواکوی ۵/۵ میلیمتری در میومتر قدامی چپ فوندوس دیده شد ،ایا چیز خطرناکیه ؟نیاز ب جراحی داره؟

  پاسخ
  • سلام. وقت بخیر

   هیپواکوی ۵.۵ میلیمتری در میومتر (لایه عضلانی رحم) معمولاً نگران‌کننده نیست و معمولاً به تنهایی خطرناک نیست. اما برای تشخیص دقیق‌تر و تعیین راه‌حل مناسب، مهم است که اطلاعات بیشتری راجع به نتیجه سونوگرافی و وضعیت سلامتی شما داشته باشیم. به علاوه، برای اطمینان بیشتر و تشخیص دقیق‌تر، ممکن است نیاز به انجام تست‌ها یا تصویربرداری‌های تکمیلی باشد.

   پس بهتر است با پزشک خود در مورد نتایج سونوگرافی مشورت کنید.

   پاسخ
 • سلام چرا در مورد درمان توده های هیپراکو چیزی ننوشتید؟
  معنیش اینه که درمان نداره؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   درمان توده‌های هیپراکو بستگی به علت و شدت آنها دارد. توده‌های هیپراکو ممکن است به دلیل هورمون‌های تیروئیدی ایجاد شوند و این موضوع ممکن است نیاز به درمان داشته باشد.

   پاسخ
 • سلام اقای دکتر من خیلی نگرانم بابت ازمایشم ایا توده هایی ک شناسایی شده سرطانیه
  ساعت ۱۲ توده قابل لمس به ابعاد ۲۹۱۸mm در بررسی با کالر داپلر خاوی عروق
  است . انجام CNB تحت گاید سونوگرافی توصیه میشود. (B42) و در مجاورت آن توده لوبوته به ابعاد ۱۹۷mm رویت گردید . (۸۳)
  ساعت ۱۰ توده هیپواکو قابل لمس به ابعاد ۲۸۱۶mm (83)
  در مجاورت آن توده هیپواکو oval به ابعاد B3) 2013mm) رویت گردید . ساعت ۹ پریفرالی دو توده هیپواکو مجاور یکدیگر به ابعاد ۸۴mm, 167mm رویت گردید :۸۳
  در مجاورت آن بوده هیچوکو به ابعاد ۲mm*5 مشهود گردید. (۳)
  پستان چپ
  ساعت ۳۰- دو توده عبیواکو لبوله به ابعاد ۱۲mm 1211mm 25 رویت گردید. (۸۳) ساعت ۶ لبه ارئول توده هیپو کو به ابعاد ۱۰mm*15 مشهود است . (B3) ساعت ۵ بوده هیپواکو oval به ابعاد ۷۴mm دیده شد . (B3)
  ساعت ۴ دو توده هیپواکو به ابعاد ۲۰mm,73mm رویت گردید . (B3)
  ساعت ۹ توده هیپواکو به ابعاد B3)103mm) و چند توده دیگر در همین حدود رویت گردید.
  در بررسی با کالر داپلر نواحی آگزیلاری لنفادنوپاتی دیده نشد.

  پاسخ
  • سلام. وقت بخیر.
   با توجه به نتایج ثبت شده شما، برای تشخیص دقیق و اطمینان حاصل کردن از نوع توده‌های مشاهده شده، نیاز به انجام آزمایش‌های تشخیصی و معاینات بیشتر است. تنها از طریق نوشته‌های ارائه شده، نمی‌توان تایید یا رد مسأله‌ها مخصوصاً در مورد ماهیت سرطانی توده‌ها داشت.
   توده‌ها در اعماق بافت‌ها و لایه‌های دیگر بدن قرار دارند و برای تشخیص دقیق و نوع توده‌ها، بهتر است از روش‌های پزشکی تشخیصی دیگری نیز استفاده شود. این معاینات می‌توانند تشخیص دقیق‌تری ارائه دهند و در صورت لزوم، پلان درمانی مناسب را تعیین کنند.
   برای اطمینان بیشتر و تشخیص صحیح، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید و نتایج آزمایش‌ها و تصاویر معاینه را به او ارائه دهید. پزشک می‌تواند به شما راهنمایی‌های دقیق‌تری برای تشخیص و درمان این توده‌ها ارائه دهد.

   پاسخ
 • آزاده فرهادی
  1402/04/28 8:00 ق.ظ

  سلام دکتر. دیروز رفتم سونوگرافی سینه. قسمتی از جواب اینه : در ساعت ۲ پستان چپ یک ندول سولید و هیپواکو به قطر ۵.۵mm و یک کیست حاوی سپتوم ظریف به قطر ۳mm مشاهده ‌شد. در ناحیه اگزیلاری دو لنف نود با بزرگترین سایز ۵*۱۴ mm و اگزیلاری چپ یک لنف به ابعاد mm5*11 حاوی fatty hilum رویت شدند.
  میشه راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • سلام، بر اساس توضیحاتی که شما ارائه داده‌اید، می‌توانم توضیح دهم:

   در پستان چپ شما یک ندول سولید و هیپواکو (نودول با بافت کم چگالی) به اندازه ۵.۵ میلی‌متر دیده شده است. نودول‌ها معمولاً توده‌های غیرسرطانی هستند، اما برای اطمینان بیشتر ممکن است نیاز به نمونه‌برداری داشته باشید تا بافت آن بررسی شود.

   همچنین یک کیست در پستان چپ به اندازه ۳ میلی‌متر هست که حاوی سپتوم ظریف (پارتیشن داخل کیست) است. کیست‌ها معمولاً غیرخطرناک هستند و به عنوان خطی‌ترین گزینه ممکن است دستکاری نشوند، مگر اینکه دلایل دیگری برای نگرانی وجود داشته باشد.

   لنف‌گردها نیز دیده شده‌اند. لنف‌گردها بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند و وجود آنها به تنهایی نشانه بدخیمی نیست. اگر لنف‌گردها به اندازه طبیعی باشند و نمایی مشکلی نداشته باشند، معمولاً نیازی به درمان ندارند.

   با توجه به این توضیحات، بهترین راهکار این است که با پزشک خود مشورت کنید و نتایج سونوگرافی را به او نشان دهید. او می‌تواند با بررسی تاریخچه بالینی شما و نتایج تست‌های دیگر، راهنمایی‌های لازم را انجام دهد و اقدامات لازم را تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام یه ضاعده هیپواکوی۲۳*۲۶میلیمتری توی کبدم هست آیا خطرناک هست و مشکلی برام پیش میاره میشه راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام، بر اساس توصیفی که دادید، یک ضایعه هیپواکوئیک ۲۳*۲۶ میلی‌متری در کبدتان وجود دارد. این مشخصات به تنهایی برای تشخیص دقیق ناکافی است و برای اطمینان بیشتر نیاز به انجام تست‌های تصویربرداری دقیق‌تر مانند سونوگرافی، توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) می‌باشد.

   درمورد خطرناک بودن این ضایعه و احتمال ایجاد مشکلات، نمی‌توانم نظر قطعی بدهم بدون مشاهده نتایج تست‌های تصویربرداری. اما برای اطمینان بیشتر و تعیین تشخیص دقیق، بهتر است با پزشک تخصصی کبد (گستره‌ی داخلی یا هپاتولوژیست) مشاوره کنید و نتایج تست‌های تصویربرداری را بررسی کنید. او می‌تواند شما را به صورت کامل مورد ارزیابی قرار دهد و در صورت لزوم نیاز به بررسی‌ها یا تشخیص تکمیلی بیشتر را مشخص کند. از اطلاعات تاریخچه پزشکی و علائم مرتبط نیز می‌توانید به او گزارش دهید تا تصمیم‌گیری صحیح‌تری بتواند انجام دهد.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  سن ۳۷
  امروز سونوگرافی دادم بهم گفتن یه توده هایپراکو با ابعاد ۳۰*۴۴میلی متر در پارانشیم کبد دیده شده که مطرح کننده همانژیوم میباشد
  خواستم نظر شما بدونم که
  خطرناکه؟به چه آزمایشات دیگه نیاز هستش؟
  من علائمی نداشتم برای چکاپ رفتم سونو دادم که تشخیص دادن چنین چیزی در کبد مشاهده شده

  پاسخ
  • سلام. توده هیپراکو در پارانشیم کبد ممکن است به علت همانژیوم باشد. همانژیوم به نوعی توده عروقی است که به دلیل ورم یا توسعه غیرطبیعی عروق، در برخی از بافت‌ها شکل می‌گیرد. اما برای بررسی دقیق توده و تشخیص نهایی، ممکن است نیاز به آزمایشات تکمیلی داشته باشید.

   در مورد خطرناک بودن توده، برای ارزیابی دقیق توده و تشخیص نوع آن، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما با استناد به سونوگرافی و سایر عوامل مرتبط می‌تواند تشخیص دقیق‌تری بدهد و در صورت لزوم آزمایشات تکمیلی مانند آزمایش خون، سونوگرافی دیگر یا بیوپسی مجدد را توصیه کند.

   مهمترین نکته این است که با پزشک خود در ارتباط باشید و تمام سوالات و نگرانی‌های خود را با وی مطرح کنید. او میتواند براساس مطالعه موردی شما و نتایج آزمایشات، برنامه درمانی مناسبی برای شما تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  من یک خانوم ۲۰ ساله هستم
  سونوگرافی سینه انجام دادم گفتن که سینه راستم ضایعه هایپو اکو مختصر نامنظم با حدود ماکرولوبوله ۳ عدد با قرارگیری قسمتی به صورت انتی پارالل به ابعاد ۱۱/۷mm مشاهده شده و شواهد فوق میتواند به نفع یک فیبروادنوم اتیپیک باشد و سونوگرافی ۳ ماه بعد پیشنهاد شده
  میخواستم ببینم جای نگرانی هست؟

  پاسخ
  • با توجه به گزارش سونوگرافی سینه که ضایعات هایپواکویکولر (هیپواکو) و نامنظم با ابعاد ۱۱/۷mm را در سینه راستتان نشان می‌دهد، پیشنهاد پیگیری دوره‌ای به منظور بررسی و تغییرات بعدی معقول به نظر می‌رسد. در این مرحله، نیاز به نگرانی فوری وجود ندارد، اما مهم است که به توصیه پزشک خود عمل کنید و سونوگرافی ۳ ماه بعد را انجام دهید. این تست پیگیری کمک خواهد کرد تا تغییرات در ضایعات مذکور را مشاهده کنید و نظارت منظم بر سلامتی سینه خود را داشته باشید. در صورتی که در هر زمانی نگرانی خاصی داشته باشید یا علائم جدیدی ظاهر شود، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر ، پدر من یک هفته ای بود که در ناحیه شکمشون درد زیادی داشتند تا رفتند سونوگرافی و در جواب سونوگرافی نوشته بود در ناحیه لگن مجاور قدامی فوقانی مثانه تصویر یک ضایعه solid پتروژن عمدتا هیپو اکو با حدود مشخص فاقد کلسیفیکیاسیون به ابعاد ۱۰۰/۹۴۸۷ و به حجم ۴۳۳ cc دیده میشود و در وسیع داپلر دارای واسکو لیتپری فرال سانترال می باشد .
  آقای دکتر معنی این اصطلاحات چیه ؟ خطرناکه ؟؟؟ خیلی نگرانم میشه یه توضیح مختصری بهم بدید

  پاسخ
  • سلام. ضایعه‌ای که در ناحیه لگن مجاور قدامی فوقانی مثانه در سونوگرافی پدرتان مشاهده شده، به صورت یک ضایعه جامد (solid) و با خاصیت هیپواکوئیک (دارای بازتاب صدا کمتر از بافت‌های اطراف) است. اندازه این ضایعه در حدود ۹۴x۸۷ میلیمتر و حجم آن ۴۳۳ سی‌سی است. در بخش داپلر (برای بررسی جریان خون)، وجود واسکولاریته (مربوط به عروق) مرکزی مشاهده شده است.

   با توجه به اطلاعات ارائه شده، امکان دارد این ضایعه نیاز به ارزیابی بیشتر داشته باشد. اما برای تشخیص دقیق‌تر و ارزیابی صحیح، لازم است پدرتان با یک پزشک تخصصی (مثلاً متخصص ارولوژی یا فوق‌تخصص در بیماری‌های کلیه) مشاوره و بررسی شود. پزشک شما بعد از بررسی جزئیات بیشتر، می‌تواند تشخیص نهایی را قرار داده و در صورت لزوم برنامه درمانی را تعیین کند. در اغلب موارد، ضایعات هیپواکوئیک در سونوگرافی ممکن است نیاز به ارزیابی و پیگیری بیشتر داشته باشند، اما نمی‌توانم در مورد خطرناک بودن این ضایعه اظهار نظر کنم بدون اطلاعات بیشتر و مشاوره با پزشک تخصصی.

   پاسخ
 • فرامرز
  1402/04/12 1:09 ق.ظ

  سلام
  بنده چند ماهی بود که تو قسمت گلو احساس درد نقطه ای داشتم، رفتم دکتر متخص گوش حلق و بینی برام سونو نوشت،جواب سونو

  دو لنف نود هایپواکو و هیلوم اکوژن، حدود مشخص(reactive) با حداکثر ۵mm در زنجیره قدامی سمت چپ گردن مشاهده میشود.
  بعد بردم پیش دکتر گفتن نگران نباشید چیز خاصی نیست.
  حالا لطفا شما هم نظرتون رو بفرمایید.
  و هنوز هم بعضی وقتا درد رو دارم، برا درمانش چه کاری باید کنم؟

  پاسخ
  • سلام، با توجه به نتیجه سونوگرافی گردن که شما ارائه دادید، دو لنف گردهای پیدا شده در زنجیره قدامی سمت چپ گردن شما به صورت واکنشی (reactive) با حداکثر قطر حدود ۵ میلیمتر هستند. دکتری که مشاوره کردید به شما گفته که نگران نباشید و چیز خاصی نیست.

   با توجه به نظر دکتر، نتایج سونوگرافی بدون خطر نیستند و احتمالاً نشان دهنده واکنش لنفاوی معمولی در برابر عفونت یا تحریکی است که در گردن شما اتفاق افتاده است. این می‌تواند به عنوان یک پاسخ طبیعی بدن برای مقابله با عفونت یا تحریک در منطقه نزدیک به گلو تفسیر شود.

   اگر درد همچنان برای شما مزاحمت ایجاد می‌کند، میتوانید بازهم با پزشک خود مشاوره کنید تا بهترین روش درمانی را بررسی کنند. او میتواند شما را راهنمایی کند که آیا لازم است تحقیقات بیشتری مانند آزمایش خون یا سایر تست ها انجام بدهید یا نه.

   پاسخ
 • محیا بخشایی
  1402/04/07 3:46 ب.ظ

  سلام خسته نباشید سونوگرافی تیروعید و زنجیره گردنی دو طرفه ابعاد لوب راست تیروعید ۵۶×۱۹×۲۵ و ابعاد لوب چپ ۶۳×۲۴×۲۷ ندول هیپواکو حاوی کانون های ماکروکلسیفیه ب ابعاد ۵×۴×۴ و زون فوقانی لوب چپ و به ابعاد ۸×۶×۷ در زون تحتانی لوب راست تیروعید رویت میشود جناب دکتر لطفا نظر خود را بیان کنید دکتر تشخیص عمل جراحی نمودن سن بیمار هم ۱۵ میباشد

  پاسخ
  • سلام،

   بر اساس توضیحاتی که ارائه دادید، اندازه ندول‌های تیروئید و گزارش سونوگرافی زنجیره گردنی، ترجمه و تفسیر دقیق نیاز به بررسی توسط یک پزشک تخصصی تیروئید و سونوگرافی دارد. به همین دلیل، نمی‌توانم به عنوان پزشک معالج، تشخیص نهایی یا توصیه‌های درمانی خاصی ارائه دهم.

   اما با توجه به گزارش سونوگرافی، اندازه ندول‌های تیروئید و وجود کانون‌های ماکروکلسیفیه (کانسنتره‌های کلسیم داخل ندول)، ممکن است پزشک معالج برای بررسی بیشتر و تعیین درمان مناسب، شما را به انجام آزمایشات تکمیلی یا مشاوره با متخصص تیروئید ارجاع دهد. سن ۱۵ سال نیز در این مورد مهم است و پزشک شما با بررسی اطلاعات بالینی و گزارشات تشخیصی، تصمیم‌گیری در مورد عمل جراحی یا روش درمانی دیگر را انجام خواهد داد.

   بهترین کاری که می‌توانید بکنید، این است که به پزشک خود مراجعه کنید و نتایج سونوگرافی و سایر آزمایشات را با او مطرح کنید. او می‌تواند براساس دانش و تجربه خود، تشخیص دقیق‌تر و نظریه درمانی را برای شما ارائه دهد و در صورت لزوم، شما را به متخصصان دیگر هدایت کند.

   در میانه این فرایند، سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و به توصیه‌های پزشکتان در مورد مراقبت و درمان پیروی کنید.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/03/30 3:44 ق.ظ

  سلام خسته نباشید یک ضایعه هایپراکو دارای واسکولاریته جزیی با ابعاد ۱۷×۹×۱۵دربافت زیر جلدی در ناحیه اپی کاستر دیده میشه چیز خطرناکی هستش چجوری باید بفهمم که خوش خیم یا بد خیم هستش ممنون میشم پاسخ بدین 🙏

  پاسخ
  • سلام. ضایعه‌ی هایپراکو که دارای واسکولاریته جزیی است به معنی وجود یک توده خوش خیم یا بدخیم در ناحیه اپی کاستر (Epikaster) است. برای تشخیص دقیق و تعیین خوش خیم یا بدخیم بودن ضایعه، نیاز به ارزیابی بیشتر و مشاوره پزشکی است. این ارزیابی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

   تاریخچه بالینی: پزشک شما ممکن است سوالاتی در مورد علائم، مدت زمان و شدت آنها، تغییرات در طول زمان و عوامل تشدید کننده یا تسکین دهنده بپرسد.

   ارزیابی فیزیکی: پزشک می‌تواند ضایعه را بصورت جسمی بررسی کند و نقاطی مانند اندازه، شکل، قوام و سایر ویژگی‌های آن را بررسی کند.

   تصویربرداری: آزمایشات تصویربرداری مانند سونوگرافی، ماموگرافی، رادیوگرافی و ممکن است آزمایشات جدیدتر مانند MRI (تصویربرداری مغناطیسی) یا CT انجام شود. این تصویربرداری‌ها به پزشک کمک می‌کنند تا ساختار و خصوصیات ضایعه را بهتر مشاهده کند و ارزیابی نماید.

   بیوپسی: در برخی موارد، پزشک ممکن است نمونه‌برداری از ضایعه را برای ارزیابی تحت میکروسکوپیک انجام دهد. این فرایند به کمک بررسی بافت تحت میکروسکوپ می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره خوش خیم یا بدخیم بودن ضایعه ارائه دهد.

   توصیه می‌شود که به یک پزشک تخصصی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • مریم احمدی
  1402/03/28 9:57 ب.ظ

  بابام رفته سونوگرافی ی توده هیپواکو ۹۷:۶۳ تو کلیه سمت راستش خطرناکه هستش

  پاسخ
  • با عرض پوزش، امکان تشخیص و ارزیابی دقیق توده کلیه بر اساس اطلاعات محدودی که ارائه کردید وجود ندارد. برای ارزیابی و تشخیص صحیح توده کلیه و تشخیص خطرناک بودن آن، نیاز به بررسی های تکمیلی مانند تاریخچه پزشکی دقیق، ارزیابی بالینی، آزمایشات تکمیلی و نتایج تصویربرداری مانند سونوگرافی دقیق‌تر، ام آر آی و سی تی اسکن می باشد.

   بنابراین، برای بررسی وضعیت کلیه و توده مذکور، بهتر است با یک پزشک متخصص اطلاعات کامل تری را در مورد تاریخچه پزشکی و نتایج آزمایشات ارائه داده و از او نظر تخصصی را دریافت کنید. او می تواند بر اساس این اطلاعات دقیق توده را ارزیابی کرده و شما را راهنمایی کند.

   پاسخ
 • سلام دربین رحم وتخمدان راست یک ندول هیپواکوبه قطر۱۳م م رویت شده که میتواندمربوط به فیبروم یاEPباشد یعنی چی؟ ضمناعوارضش چیه؟ ودرمانش چگونه است؟ ممنون میشم راهنمایی کنید خیلی نگرانم

  پاسخ
 • سلام اقای دکتر من یه مدتی زیر چانه‌ام یک برامدگی دیدم میشه گفت چند سالی هست ولی الا کمی بزرگ شده رفتم امروز سونوگرافی دادم جواب سونوگرافی این بود ساب ماندیبولر چپ یک توده هایپواکو به ابعاد ۲۶*۱۶ میلی متر حاوی کانولها اکوژن ظریف داخلی مشاهده میشود در ساب ماندیبولر راست یک توده هایپواکو به ابعاد ۳۳*۱۳میلی متر با جز سالید و کیستیک مشاهده میشود خصوصیات سونوگرافیک توده ها با لنف نود های پاتولوژیک سازگار است در این مورد خواهش میکنم نظر اقای دکتر را میخواهم لطفا کمک کنید خیلی نگرانم ؟؟؟
  متشکرم

  پاسخ
 • سلام آقای دکتر من یه مدتی زیر چانه‌ام یک برامدگی دیدم میشه گفت چند سالی هست ولی الا کمی بزرگ شده رفتم امروز سونوگرافی دادم جواب سونوگرافی این بود ساب ماندیبولر چپ یک توده هایپواکو به ابعاد ۲۶*۱۶میلی متر حاوی کانولهای اکوژن ظریف داخلی مشاهده می‌شود در ساب ماندیبولر راست یک توده هایپواکو به ابعاد ۳۳*۱۳ میلی‌متر با جز سالید و کیستیک مشاهده می‌شود خصوصیات سونوگرافیک توده ها با لنف نود های پاتولوژیک سازگار است
  دراین مورد خواهش میکنم نظر آقای دکتر را میخواهم
  لطفا کمکم کنید.
  خیلی نگرانم ؟؟؟
  متشکرم

  پاسخ
 • سلام من خانمی ۴۴ ساله هستم رفتم ماموگرافی و نوشته که تصویر توده اوال هایپواکو به ابعاد ۱۱×۵×۸/۵ میلی متر حاوی کلسیفیکاسیون با حدود ماکرولوبوله محور موازی با پوست و فاقد سایه خلفی در ساعت ۳ رتروآرئول پستان چپ روییت شد.
  میشه بگید خطرناکه یا نه خیلی استرس دارم لطفاً جواب بدید.
  ممنون

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر بنده تومورچشمی ملانوم دارم ،برای دفعه اول سونوسینه انجام دادم گفتن ضایعه سالیدهیپواکوی هتروژن درسینه راست دارم امکانش هست کمکم کنید چکار کنم

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر ضایعه سالیدهیپواکوی هتروژن درسینه ایا با رادیولوژی خوش خیم وبدخیم مشخص می شود؟

  پاسخ
 • سلام من سونوی سینه انجام دادم جفت سینه هام هیپواکو ب ابعاد ۱۰*۴ و۹*۵ در ساعت ۱ دارن خیلی نگرانم لطفابگید خطرناکه ؟

  پاسخ
 • با سلام
  دیروز پدرم رو واسه سونوگرافی بردم، جوابش اینجوری نوشته میخواستم راهنماییم کنین خیلی نگرانشیم به نظرتون خوش خیم یا بدخیم؟
  کبد اکوی هتروژن دارد
  در همه قسمتهای کبد نواحی متعدد هیپواکو و کمی اکوژن و به ابعاد مختلف که بزرگترین آن حدود ۴۲ میلیمتر است دیده میشودکه نمای تارگت نیز دیده میشود در این رابطه متاستاز کبدی در درجه اول مطرح است.

  پاسخ
 • فرشته غفاری
  1401/10/03 8:50 ب.ظ

  سلام مادر بنده بیمار لنفوم فولیکولار شش ماه بعد از شیمی درمانی در سونوگرافی ضایعه هیپراکو با اندازه۱۶*۱۸دیده شده یک ماه بعد اندازه ۱۸*۲۰گزارش شد . آیا توده خوش خیم هست یاخیر ؟

  پاسخ
 • افسانه
  1401/09/17 2:32 ب.ظ

  سلام اقای دکتر من ی دوهفته ای است که زیر گلوم ی برامدگی بالا امده رفتم دکتر برام سنو گرافی برام نوشت رفتم جوابش این بود که در لب سطحی پاراتید چپ ناحیه هیپواکو لوبو له به ابعاد ۷/۸ ۹/۵م م ودر مجابر سمت تحتانی ان ناحیه مشابه لوبوله دیگری به ابعاد ۱۰/۶*۱۱/۵م ممشاهده میشودکه میتواند مربوط به لنفود داخل غده وبااحتمال کمتر ضایعاتی باشد حالا میخاستم نظر شما را بدونم که جوابش چیه لطف کنید کمکم کنید

  پاسخ
 • مصطفی پاکروش
  1401/09/15 12:30 ب.ظ

  سلام دو توده میکس حاوی اجزای سالیدوکیستک و توده سالیده هیپر اکو در ناحیه کردن ،خواهش میکنم راهنمایی کنید

  پاسخ
 • سلام اقای دکتر من برج ۷بارداری مولار داشتم ک کورتاژ کردم و هرهفته واسه چک تیتر بتا میدادم بتام تا ۳۰۰اومد پایین دوباره شد هزارو دوازده دوروز بعد دوباره بتا دادم شد ۹۰۸۵روز بعد شد ۱۳۸۸.ب دکترک مراجعه کردم گفتن شده سرطان ک تو خونت پخش شده سونگرافی واژینال و سی تی قلب وریه و لگن و شکم نوشتن .جواب سونو نوشتهدرقسمت های فوقانی کانون هایپرهترواکوحاوی المان های کیستیک داخلی باسایز۲۴*۱۶mmرویت شد ک میتواند مطرح کننده moral pregnancy باشد

  پاسخ
 • نازنین فرضی
  1401/08/06 3:55 ب.ظ

  سلام اقای دکتر همسرم بعلت درد پهلوی راست و تهوع سونوگرافی انجام داد که نودل به ابعاد ۱۸*۱۵ میلیمتر با هایپواکو در قسمت میانی طحال با همانژیوما مشاهده شد. میشه بفرمایید مشکلش چیه و به چه متخصصی باید مراجعه کنه؟

  پاسخ
 • سلام من امروز رفتم سونوگرافی دکتر میگه در مجاورت مهره L5, S1یک کانون هیپواکو درناحیه ساب درمال به ابعاد ۳در۳میلیمتر نوزاد دیده می شود آیا در مان میشه، خطر ناک نیست؟

  پاسخ
 • کمال علیزاده
  1401/06/27 4:26 ب.ظ

  سلام مریض ما ۱۸ ساله درحال حاضر All.B cellدارد.در سونوگرافی کلیه توده هیپواکو مشاهده شده.

  پاسخ
 • سلام ۳۸سالمه درسونوگرافی کبد ندول هایپراکو وهموژن به ابعاد ۲۳×۲۹میلی متر در مجاورت شاخه مدیال ورید کبدی وندول هایپراکو وهموژن ۷میلیمتری درحوالی سگمان ۸کبد درمجاورت کپسول همانژیوم مشاهده میشود میخاستم ازاقای دکتر بپرسم

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/05/15 11:38 ب.ظ

  سلام من دختر ۳۳ساله هستم تو سونویی ک انجام دادم نوشته تصویر یک ساختار هتروژن و اکوژن حاوی کانونهای کیستیک در دیواره سمت چپ رحم مشاهده میشود که میتواند مطرح کننده فیبروم یا با احتمال کمتر کانونهای فوکال ادنومیوزیس باشد .معنی اینا چیه ؟؟؟؟خطرناکه؟؟

  پاسخ
 • سلام من کیست خونی دارم خواستم ببینم بده یان بایدچیکارکنم

  پاسخ
 • نیلوفر
  1401/04/15 0:01 ق.ظ

  سلام خدا قوت من خانم ۳۱ ساله هستم در سینه سمت چپ توده هایپو اکو دارم میخواستم ببینم خطرناکه همیشه سینه ام درد میکنه تا کردن فک احساس درد میکنم

  پاسخ
 • سید امیرحسین عباسی
  1401/04/03 5:54 ب.ظ

  سلام در ناحیه ساکروم یک هیپو اکوژنیستی به ابعاد ۱۰میلیمتر درعمق ۳میلیمتر

  پاسخ
 • امیرمحم
  1401/04/01 2:17 ب.ظ

  سلام آقای دکتر ببخشید مامان من توده هیپراکو در گلو داره سرفه هم می‌کنه علتش ویست

  پاسخ
 • حمیدرضا
  1401/03/13 1:50 ب.ظ

  سلام” آقای دکتر در گزارش سونوگرافی غده تیروئید اینجانب یک ندول هایپو اکو به اندازه ۲ میلیمتر مشاهده شده است البته در اسکن تیروئید با تزرریق رادیو دارو نوع ندول، سرد تشخیص داده شده است. آیا ندول سرد ۲ میلیمتری نیاز به بیوپسی دارد یا خیر؟ نتیجه آزمایش TSH , T3 و T4 همگی نرمال است. با سپاس

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/01/30 4:20 ب.ظ

  سلام دکتر دخترم تصویر ندول iso to hypoechoبا حدود well defined,و بدون calcificationبه ابعاد ۴/۵*۴در ناحیه پوسترولترال لوب چپ تیروئیدو یکدونه هم در قسمت posterior لوب راست تیروئید بع ابعاد۴/۴*۳میلیمتر داره خطرناکه سنش هم۱۷ساله ممنون خواهش می کنم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
 • سلام‌و‌خسته‌نباشین‌
  درانتهای‌چپ‌انسزیون‌جراحی‌درناحیه‌هیپواکو‌و‌هتروژن‌باحدود‌مشخص‌ونامنظم‌به‌ابعاد۲۷در۲۴در۱۷درسونوگرافی‌کالرذاپلر‌انجام‌شده‌و‌اسکولاریته‌کمی‌در‌داخل‌آن‌دیده‌میشود‌چیه‌خطرناکه‌آیا؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ
 • ناشناس
  1400/12/27 9:21 ب.ظ

  سلام خسته نباشید من مادرم بردم سونودادن چون ایشون رحم شونو در اوردن
  گفتن جایی که بخیه زدن اینجور که نوشتنه هایپواکوو هتروژن با ۱۲×۷ در فاصله ۱۵ mmاز سطح پوست دیدعه میشه

  پاسخ
 • سلام و وقت بخیر
  سونوگرافی گرفتم و گفته که هیپراکو در سمت راست شکم اندازه ۳۸×۴۵ وجود داره
  میخواستم ببینم باید چکار کنم؟

  پاسخ
 • سلام من دختر ۲۱ ساله هستم
  هیپواکو به قطر ۱۰/۴mm دارای تندرنس در اینگوینال راست دیده میشه . خاستم بدونم خطرناکه ؟؟

  پاسخ
 • راحله ظفری
  1400/12/15 10:17 ق.ظ

  سلام اقای دکتردرسونوی من نوشته تصویرتوده اکوژن _ هتروژن به ابعادسی وچهارستاره چهل وپنج میلیمتردرتخمدان چپ دیده شدکه دربررسی باکالرداپلردارای واسکولاریته است ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
 • توده هیپواکو باحدودمشخص به ابعاد۲۰#۱۰#۲۸ م۰ م درساعت ۸ تا۹ رتروارئول راست دیده می شود که در قسمت مرکزی دارای اکوهای هموژن ظریف است افزایش ضخامت پوست واکو و واسکولاریته بافت اطراف دیده می شود، لطفا بفرمایید چیه وچکاربایدکرد

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  یک توده هایپواکو oval موازی با سطح پوست به ابعاد۶*۳ در ساعت ۱ پستان چپ پری ارئولار middle zone مشهود است
  توروخدا بگید این یعنی چی ۱۹سالمه

  پاسخ
 • ناشناس
  1400/12/07 9:08 ب.ظ

  با سلام
  پروستات با ووزن تقریبی ۲۸mm با اکوی هتروژن رویت شد.ودر ناحیه لگن نصویر توده هترواکو و هتروژن با ابعاد mm74*86 رویت شد که در بررسی کالرداپلر واجد فلوی اینترنال میباشد و اثر فشاری روی چپ مثانه ایجاد نموده ..
  متاستاز شده؟؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر مادرم بردم سونو برا اولین بار گفتند هپیواکو ۲*۳.۷ مشاهده شده لطفا بگید چی کنیم

  پاسخ
 • سلام اقای دکتر چند روزی هستش که قسمت بالای ران من فرورفتگی داره که در سونوگرافی نوشته ربع فوقانی خارجی گلوتنال راست در محل فرورفتگی توده هایپو اکو به اندازه ۲*۲ میلیمتر با فاصله ۶ میلیمتر از سطح پوست مشاهده شد (هماتوم در حال جذب؟ ) آیا خطرناک هستش؟ آیا رورفتگی برطرف نمیشه
  یه ماه پیش در همان ناحیه آمپول نوروزیان تزریق کردم . درد کم در ناحیه دارم

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  جواب سونوگرافی همسرم به این شکل شده
  تجمع هایپواکو دارای اکو داخلی و بعضا سپتا ۲۸*۲۷*۱۴ حجم ۶ سی سی درساعت ۶ برست چپ و در مجاورت نیپل وبه فاصله ای از سطح ۳ونیم میلیمتر مطرح کننده کالکشن مشاهده شد
  لطفا تفسیرش کنید ممنون

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر . من دختر ۱۸ ساله هستم که سونوگرافی انجام دادم و در جواب آن نوشته شده بود که توده سالیدو هیپواکو به اندازه تقریبی ۱۸*۱۵mm و به عمق ۶.۵mm مشاهده میشه . خواستم بپرسم که این خطرناکه؟

  پاسخ
 • سلام اقای دکتر من ۳ ماه هست دچار مشکلات گوارشیم مثل معده درد در سر دل سوزش گلو جدیدا پشتم یکم درد میکنه و قفسه سینم امروز یه چکاب کلی دادم سونوگرافی نوشتن اندازه پانکراس نرمال و توده مشخص نمیشه ولی اکو پتروژن مختصر است خیلی نگرانم خطرناکه ؟؟؟ باید دوباره برم ازمایش؟

  پاسخ
 • ناشناس
  1400/10/25 7:39 ب.ظ

  سلام من در سینه سمت راستم یک توده هایپواکوم ماکرولوبوله وپارالل به ابعاد۹×۲۵ میلیمتر در midzone ساعت ۹ هست میخواستم ببینم چی هست سرطانه ؟

  پاسخ
 • سلام من یه توده گرد سمت راست سینه ام هست باید چی کار کنم

  پاسخ
 • ناشناس
  1400/10/19 7:13 ق.ظ

  سلام خسته نباشید خواهر من یه چند روز پیش با درد گلو و گوش سونو داده نوشته دو تا توده هایپو اکو با حدود نا منظم پزشک گفته حالا نمیشه نمونه گرفت چون درد داره ابتدا باید دارو بخوره بعد از اینکه التهابش خوب شد نمونه بگیریم تا دو تا سه ماه دیگه میشه من را راهنمایی کنید اگه احتمالا بد خیم باشه جاهای دیگه را در گیر نمیکنه ممنون

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیرهمسرمن جراحی کیست کلیه کرده ولی توجواب سونوبعدجراحی هنوزکیست ۳۵×۲۸میلی مترهست پایین سونوهم نوشته شده کانون اکوژن درحد۳۱میلی متردرمجاورت کیست فوق همراه باسایه خلفی دیده شد یعنی چی

  پاسخ
 • ناشناس
  1400/10/15 9:47 ق.ظ

  سلام جناب دکتر وقتتون بخیر من چند سالی هست که در ناحیه سینه چند توده حس میکنم وگاهی مواقع بادرد می باشد سونوگرفتم که در آن یک ندول هیپواکوئیک ۶.۱ میلی متری در ۱۰ oc از سینه Rt دیده می شود (B3) لطفا بفرمایید چه چیزی هست آیا خطرناکه اگر اجازه بدید سونوگامل رو خدمتتون بفرستم خانوم ۵۰ ساله هستم

  پاسخ
 • ماه بانو
  1400/10/13 6:01 ب.ظ

  سلام دخترم ده سالشه یه مدت درد دل داشت به طوری که از درد مچاله میشد بعد چند دقیقه ول می‌کرد دکتر متخصص کودکان بردیم یه سونو گرافی کامل از شکم رحم ولگن دادن انجام دادیم براش همه جاش رو نرمال زده بجز چند خط آخر که گفته در استخوان خاصره یاهمون الیوم سکال چند لنف هایپواکو که بزرگترین‌ ٧/۵mmو٨/۶mm است آیا خطرناک هست ومیشه سونو رو براتون بفرستم واتس‌آپ رویت کنید

  پاسخ
 • علیرضا
  1400/10/10 1:32 ق.ظ

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  ۴ روز پیش بعد از اینکه پدر ۶۵ ساله من احساس کش آمدن و وجود چیزی در شکم خود کرد با دستور پزشک یک سونوگرافی از ناحیه شکم انجام داد و دکترها متوجه یک تومور هیپواکوئیک در اندازه ۱۵ در ۱۴ سانتیمتر در قسمت راست شکم ما بین کبد و کلیه راست شدن.به طوریکه به کبد و مخصوصا عروق کلیه راست فشار وارد می‌کند و باعث اختلال در عملکرد کلیه و عفونت در آن شده است.
  در سونو انجام شده تمام اعضا بدون نشانه ای از درگیری گزارش شده است و شرایط سالمی دارند . روده ها هم به دلیل اینکه پدرم هیچگونه عارضه ای مانند درد و مشکلات گوارشی نداشت حذف شد.
  آزمایش خون کاملا سالم بود ولی ادرار مقداری مشکل ناچیز داشت که احتمال فرآوان به دلیل وجود ۲ سنگ ۱ سانتی در کلیه چپ بود .
  بعد از سی تی گزارش شد که تمام اعضا مانند کبد و کلیه ها و اعضای مجاور سالم هستن ولی توده از نوع بدخیم و احتمالا منشاء آن بیضه ها یا مجاری باشد .
  دوباره سونو دقیق تری از بیضه ها ، مجاری ادراری ، پروستات ، مثانه و خود کلیه ها صورت گرفت که همگی در شرایط طبیعی و بدون کوچکترین نشانه ای از در گیری بودن .ولی در این سونو هم از واژه بدخیمی واسه توده استفاده شده
  و الان بیوپسی انجام شده و منتظر جواب پاتولوژی هستیم .
  با توضیحات بنده و با توجه به آزمایشات انجام شده ما تا چه حدی می‌توانیم به خوش خیم بودن یا کم خطر بودن توده فوق امیدوار باشیم ؟

  پاسخ
 • اسماعیل
  1400/10/08 9:52 ب.ظ

  با عرض سلام وخسته اقای دکتر من درناحیه گردن روی ناحیه تروئید حدود یک سال یا بیشتر یک توده وجود دارد وتا به حال هیچ دردی یا تغیری نداشته با این حال من یک سونوگرافی انجام دادم با اجازتون میشه بفرستم نظرتون رو بفرمایید ممنون

  پاسخ
 • زهرا قنبری
  1400/10/06 2:45 ب.ظ

  سلام آقای دکتر من تیروید داشتم الان متوجه شدم یک توده در گلوی من رشد کرده که متاسفانه بعد از انجام آزمایش و سونوگرافی بهم گفتن توده بدخیم هست وبایذ سریع عمل کنم ببخشید راهب به جز عمل شما پیشنهاد نمیکنید میشه من آزمایش رو‌خدممتون ارسال کنم

  پاسخ
 • ناشناس
  1400/10/05 11:44 ب.ظ

  سلام وقت بخیر دکتر جان سون انجام دادیم در جواب نوشته توده در سینه راست دارید میتونین بیشتر راهنمایی کنید

  پاسخ
 • ناشناس
  1400/10/05 6:11 ب.ظ

  میشه جواب منم بگین ممنون میشم

  پاسخ
 • ناشناس
  1400/10/04 5:47 ب.ظ

  سلام میشه سنو من هم ببینید لطفا

  پاسخ
 • عبدالله
  1400/10/02 10:22 ب.ظ

  سلام استاد من ۲۰ روز پبش یک تورم در بناگوش طرف راست حس کردم سونوگرافی کردم که جواب سونوراخدمتتون ارسال میکنم ۶۶ سال سن دارم لطفا اگذبذاتون مقدور هست نظرتون رابفرمایید ممنونم

  پاسخ
 • سلام خواهش میکنم جواب سونو مادرم رو ببینید براتون واتس اپ فرستادم

  پاسخ
 • سلام توروخدا میشه جواب سونوگرافی مادر منم بگید خیلی استرس دارم

  پاسخ
 • سلام.من خانوم‌۳۱ساله که نودل سولید هیپواکو به ابعادد۹mmدرساعت ۱۰پستان راست دیده شده.ینی سرطان دارم؟

  پاسخ
 • سمانه گلچهره
  1400/09/08 1:32 ب.ظ

  سلام من یک توده هایپواکو دارم و میخام عمل کنم و الرژی دارم توی عمل مشکلی پیش نمیاد

  پاسخ
 • معصومه
  1400/09/07 10:07 ب.ظ

  سلام یکتودهآنژیومیولیپوم بدون سایه خلفی در کلیه سمت راستم دیده شده آیا بد خیم است

  پاسخ
 • توروخدا جوابمو بدید خیلی ضروریه😔😔😔جواب سونوگرافیو واتساپ فرستادم ممنون میشم نگاه کنید😔

  پاسخ
 • سلام من مادر سنوگرافی گرفته میخوام بخونینش اگ میشه لطفن ممنون میشم یبگید مشکلش چیه

  پاسخ
 • سلام‌‌ میشه این سونوگرافی و نگاه کنید

  پاسخ
 • سلام دکتر میشه این متن سونوگرافی پستان من هست لطف میکنید نظر خودتون رو بگید راجع بهش خیلی نگرانم
  اکوژنیسته در پارانشیم هر دو پستان طبیعی است.
  پستان راست: درحدود ساعت ۲ بخش میانی دو توده هیپواکو به ابعاد ۷.۸×۴ mm و ۸×٣.٧ mm مشاهده شد.
  در ساعت ۸ بخش میانی توده هیپواکو با حدود sharp بیضوی شکل به ابعاد ٢٠×١١.۵ mm رویت شد.
  در ساعت ۵ بخش پریفری توده هیپواکو مشابه به ابعاد ۲۵.۴×۱۰ mm دیده شد.
  پستان چپ: در ساعت ۵ حاشیه آرئول کیست کمپلیکه به ابعاد ۸.۲×٣.۴ mm رویت شد.
  در ساعت ۵ بخش میانی تا پریفری توده هیپواکو به ابعاد ۸.۳×۲.۵ mm دیده شد.
  در ساعت ۶ بخش پریفری توده هیپواکو به ابعاد ۱۵.۶ × ۵.۵ mm رویت شد
  در ساعت ۹ حاشیه آرئول کیست کمپلیکه با سپتای نسبتا ظریف و فوکوس میکروکلسیفیه درون آن به ابعاد ۷.۶×۳.۴ mm دیده شد.
  در نواحی اگزیلاری لنفادنوپاتی دیده نشد
  در بررسی با کالر داپلر پاتولوژی پستانی و اگزیلاری دیده نشد.

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر ….. سونو از بازوی دست …….تصویر یک ضایعه هیپواکو بیضی شکل به ابعاد۱۳*۸ در بافت چربی زیرجلدی درفاصله ۲-۳ میلیمتر از سطح پوست رویت میشود که با افزایش تکوژنیسیته و واسکولاریته در اطراف بافت چربی همراه است(التهاب بافت اطراف) ودر بررسی با کالر داپلر فاقذ واسکولاریته داخلی است

  در تشخیص افتراقی ان هماتوم ویا ضایعات خوش خیم بافت نرم(فیبروم..نوروفیبروم) قرار میگیرد….. از قسمت قدامی ضایعه ورید بازیلیک عبور میکند
  لطف کنید نظر تون رو بفرمایین

  پاسخ
 • گلتکین اسایش...
  1400/06/25 7:58 ب.ظ

  باسلام وسپاس.لوب چپ حاوی کانون هایپواکوی مختصرهتروژن سالید به ابعاد۱۳*۱۲م م درقسمت خلفی است.حدودان تقریبا مشخص است.فلوی عروقی داخلی قابل رویت است.تغییرات کلسیفیکاسیون ظریف دربرخی نقاط قابل رویت است.تاییدبافت شناسی جهت ردPTC_FTCتوصیه میشود….سپاسگذارمیشوم اگراظهارنظرکنید.باسپاس واحترام

  پاسخ
 • صدیقه وحدانی
  1400/06/24 7:49 ب.ظ

  سلام در سونو پستان من توده هایپواکوی ovalباحاشیه منظم وسواسی باستحضار پوست درموقع ساعت۳درفاصله۳cmازنیپلباابعاد۶در۲در۷مشهود ایاخطرناکه یا نه

  پاسخ
 • سلام
  یک ناحیە کوچک هایپر اکو بە قطر ۸mm در لوپ راست کبددیده شده که نمای سونوگرافیک آن در درجه اول به نفع همانژیوم است
  سپاس از نظرتون وممنون از راهنمایتان

  پاسخ
 • معصومه
  1400/06/12 11:16 ب.ظ

  سلام
  وقت بخیر
  یک توده هیپراکو به ابعاد ۷/۱۵*۵ میلی متر در کاوینه آندومتر در ناحیه فوندوس به نفع پولیپ رویت شد.در بررسی جدار شکم شواهدی از هرنی یا پاتولوژی دیگری رویت نشد

  پاسخ
 • پروانه
  1400/06/04 11:05 ب.ظ

  سلام خسته نباشید تصویر سی تی وام ار ای همسرم رو براتون ارسال کردم لطف کنید نظرتون رو برام بگید. این توده ها چه وضعیتی رو نشون میدن

  پاسخ
 • سلام و عرض ادب …
  مدتیه در قسمت راست کشاله ران من در لمس یه توده کشیده وجود داره. به توصیه پزشک سونوی نسج نرم انجام دادم. در گزارش سونو نوشته : ” در اینگوینال راست یه توده هتروژن با رگه های اکوژن به ابعاد تقریبی ۲۲*۵۹ میلیمتر که تغییری در سایز آن با مانوروالسالوا مشاهده نمی شود و در حد قابل بررسی با سونوگرافی ارتباط با حفره شکم جهت پیدا کردن گردن هرنی ؟ احتمالی مشاهده نشد. جهت بررسی دقیق تر CT شکم و لگن با کنتراست خوراکی جهت افتراق هرنی از Mass پیشنهاد می شود.”
  لطفاً هرچه زودتر به زبان ساده بفرمایید مشکل من چیه و چکار باید بکنم. خیلی خیلی متشکرم.

  پاسخ
 • محسن یاراحمدی
  1400/05/06 4:52 ب.ظ

  حجم تیرویید ۲۷میلی متر و بزرگ است.اکوی پارانشیم آن کاهش یافته یک کیست به قطر ۵ میلیمتر در لوب چپ دیده می شود. ندولهای متعدد هایپراکو در پارانشیم هر دو لوب تیرویید با قطر ۸.۵ میلیمتر دیده می شود که بیشتر به نظر می‌رسد سودو مدول هاشیموتو باشد .کلسیفیکاسیون دیده نمی‌شود

  پاسخ
 • حمیدرضا سلوکی
  1400/04/27 3:06 ب.ظ

  سلام و عرض ادب
  ابعاد تیروئید بزرگ‌تر از حد نرمال لوب راست ابعاد۴۸*۲۱*۲۳mmبا حجم ۱۲ccو لوب چپ ابعاد ۴۰*۱۸*۱۹mmبا حجم ۷/۱ccدارد اکوی تیرویید در بیش از نیمی از لوب راست تیروئید هایپو هترو اکو ودو لکه هایپو اکو به قطر ۲۰ و ۲۲mmدر لوب چپ دیده می شود ولی ندول واضحی مشاهده نشد .نتیجه سونو گرافی همسرم هست لطف می کنید بگید یعنی چی خطرناکه؟؟؟؟خواهش می کنم

  پاسخ
 • سلام یک توده هتروژن سالید کبدی به ابعاد ۱۶۸*۱۳۸ایا قابل درمان هست

  پاسخ
 • باسلام.درسنوگرافی من نوشته شده که،تصویرچندتوده هایپراکوی سالیدتاقطر۳۲mmدرکبدمشهوداست.
  میخوام بدونم که معنی این چیست

  پاسخ
 • ناشناس
  1400/04/11 12:13 ب.ظ

  سلام وعرض ادب خدمت آقای دکتر من دیروز سونوگرافی دادم گفتن توده ی هیپراکوو هتروژن ب ابعاد ۳۱×۳۵ در کبد با احتمال همانژیوم اتیپیک کبدی مشاهده شده نظر شما چیه آقای دکتر میشه راهنمایی کنید

  پاسخ
 • سلام دکتر در پستان سمت راست کیستی با ابعاد ۱۴*۶mm در ساعت ۱۱ حاوی سپتای اکوژن داخلی در مدبال ان که واسکولاریته قابل توجهی در سپتاهای داخلی رویت می شود و بیوپسی توصیه میشود نوشته میخواسم ببینم سرطانه و اگه باشه بدخیمه یا خوش خیم یا اینکه تهاجمیه؟!

  پاسخ
 • لیلاذسیفی
  1400/04/04 4:05 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر
  در سونوگرافی در تروارتول پستان چپ در ساعت ۳ تصویر ساختارهایپواکو با حدودمشخص دارای واسکولاربته داخلی به ابعاد ۱۴*۶mm مشاهده شده
  سوالم اینه که آیا این سرطان قابل درمان هست یا نه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
 • سلام با عرض پوزش یه غده درومده زیر گوش راستم که با دست احساس میشه یکمی هم برآمده شده نه درد داره و نه اینکه بزرگتر میشه پیش دکتر گوش و حلق و بینی رفتم گفته برم پیش دکتر خون خواستم ببینم آیا خطرناکه

  پاسخ
 • سلام و عرض اى ادب
  ۸ ماه قبل توده oncyctic low gride از کلیه طی عمل باز بیرون آورده شده و الان پس ۸ ماه در سونوگرافی توده هیپر اکو با ضخامت ۱۴ میلیمتر مشاهده شده لطفا در این خصوص راهنمایی فرمایید .با تشکر فراوان

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید ، خانم بنده در سمت چپ سینه یه توده هایپواکوهتروژن حاوی سیستیک و کلسیفیکاسیم اگه درست نوشته باشم داره آیا خطریه ؟ ممنونم

  پاسخ
 • سلام.در سونوگرافی من نوشته شده ضایعه کیستیک حاوی اینترنال اکو و سپاهان ظریف داخلی به ابعاد ۲۳*۲۲mmدر تخمدان چپ دیده شده که پیشتر مطرح کننده آندومتر یوما /کیست هموراژیک است.
  میوم اینترامورال هایپواکویید کوچکی به قطر ۹mm در دیواره چپ رحم مشهود است
  لازم به ذکر است در سونوگرافی یک ساک حاملگی ۷mm در محل مناسب رویت شده.
  من نگران این کیست و میوم بوجود آمده هستم.خواهشا راهنمایی بفرمایید.
  ممنون

  پاسخ
 • جمال ابراهیم زاده
  1400/03/25 1:30 ق.ظ

  سلام اگر جواب دهید خیلی ثواب دارد متشکرم
  چند‌روز پیش یه سونوگرافی
  خلاصه .مابین دیواره خلفی انتر معده و گردن پانکراس یک ضایعه هیپو اکو با جدار مشخص و منظم به اقطار ۵۲_۴۶_۲۹دیده شدکه در بررسی کالر داپلر اواسکولار است
  جای نگرانی است توضیح دهید درمان ان.

  پاسخ
 • ارغوان
  1400/03/23 2:24 ق.ظ

  سلام
  وقت بخیر
  خواهش میکنم من رو راهنمایی کنید
  پسر من ۶ ساله است

  جواب سونوگرافی:

  چندین لنف نود هیپواکوئیک بیضی شکل به ابعاد ۱۷×۹ و ۱۹×۷میلیمتری بین لوپ های روده مربوط به لنفادنوپاتی مزانتریک بایلئوس نسبی در لوپ های روده در سمت راست شکم دیده میشود

  یک شب بستنی رو گرم کردتا آب بشه و خورد اون شب و فردا صبحش استفراغ کرد

  و حدود ۴ هفته دلدرد داشت

  بردم پیش دکتر سونوگرافی نوشت
  انجام دادیم

  دوتا شربت؛ سفکسیم و رکولیک نوشت

  شربت سفکسیم تمام شد

  ولی رکولیک رو سومین عدد هست که دارم بهش میدم

  هیچ تاثیری نکرده
  و پسرم بیشتر از پیش اعلام درد داره

  اطراف نافش رو نشون میده و هر لحظه میگه درد دارم

  خواااااهش میکنم راهنماییم کنید و لطفا لطفل بهم بگید چه باید بکنم خیلی نگرااانم و ترس دارم

  بیصبرانه منتظر راهنمایی شما هستم

  پاسخ
  • سلام. با توجه به سونو مشکل نداره ضایعه التهابی هست که برطرف میشه اگر تا چند روز آینده برطرف نشد سونو مجدد انجام بشه.

   پاسخ
 • عاطفه بهرامی
  1400/03/20 1:38 ب.ظ

  سلام خسته نباشید
  من ۳۵ سالمه ودیروز براچکاپ ی سونو دادم که خیلی نگران شدم
  تو سونو نوشته بود در لوب راست کبد درمجاورت با وریدهای فوق کبدی توده هیپراکو به ابعاد۳۲*۲۸ میلیمتر دیده میشه که نمای توده های خوشخیم نظیر همانژیوم را دارد میشه یه راهنمایی کنید چکار کنم؟خیلی نگرانم؟

  پاسخ
 • حاجی زاده
  1400/03/18 10:22 ق.ظ

  سلام خسته نباشید حدود یه ماه بود که در زیر بغل نزدیک سینه اندازه نخود چیزی به دستم میخورد رفتم سونو دارم به شرح در پستان راست تصویر هیپواکوییک بقطر ۳میلیمتر در پریفرال ساعت ۱۱در نسوخ زیر جلدی ضایعه پوستی در فاصله تقریبی ۱۸میلیمتر از سطح پوست و در پستان چپ تصویر هیپواکوئیک در اقطار ۴*۷ میلیمتر با رشد بیشتر در جهت عرضی در حوالی ساعت ۵-۴ در مجاورت نیپل مشاهده گردید میشه نظرتان را بگوئید که آیا مشکلی است

  پاسخ
 • ناشناس
  1400/03/17 3:15 ب.ظ

  سلام خسته نباشید در جواب سونوگرافی سینه خواهرم نوشته توده های هاپیواکو مشاهده شده چیست؟

  پاسخ
 • ابراهیمی
  1400/03/14 8:40 ب.ظ

  سلام،همسرم ۴۱سال سن داره مدت یک هفته ای هست که نزدیک گونه سمت چپ صورتش ی توده کوچیک زیر پوستی که کمی سفته وبادست میشه حرکتش داد سونو انجام داده وجواب این بوده

  توده هایپوتاهترواکو به ابعاد۱۰×۱۷میلی مترحاوی component سیستیک توبولار به ابعاد۲.۵×۸ میلی متر درقسمت سطحی توده مذکور وفوکوس های هیپراکو در قسمت لترال توده به فاصله ۳.۵ میلیمتر از سطح پوست دربررسی کالر داپلر فاقد واسکولاریته میباشد ومیتواند به نفع کالکشن باشد.
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

  پاسخ
 • سلام سونوگرافی تیرویید انجام دادم . در سونوگرافی نوشته شده اکوی پارانشیم تیرویید در دو طرف هتروژن است .تصویر یک ندول واضح عمدتا هایپراکو با اجزا کیستیک در داخل آن به دیامتر تقریبی mm ۱۸ × ۱۱ همراه با complete halo در اطراف آن در لوپ‌ چپ تیرویید دیده میشود ( TIRADS II ) تصویر ندولهای متعدد با نمای Coalescence در لوپ راست تیرویید با ابعاد مختلف با حداکثر دیامتر mm ۱۸× ۱۱ دیده میشود ( TIRADS III ) . تصویر ۳-۲ ندول دیگر با ابعاد کوچکتر و حدود Poorly defined در لوپ راست رویت شد . ناحیه ایستموس نیز دارای اکوی هتروژن می باشد . لطفا راهنمایی کنید سپاس

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید، مادرم رفته سونوگرافی از شکم و جواب آزمایش نوشته درقسمت میانی پانکراس یک ضایعه هیپواکو هتروژن به قطر ۲/۷سانتی متر دیده می‌شود، میخواستم بدونم خطرناکه

  پاسخ
 • سلام در سونو سینه برادر من نوشته تغییرات ژنیکوماستی به صورت نسج هایپو اکو خطی شاخه شونده در ناحیه رتروآر ئولار … به ابعاد ۲۰*۱۰*۱۵″میل..اورژانسی جراحی شو و سبنه تخلیه شد اما پاتولوژی سه هفتع دیگه میاد دکتر هم چیزی نگفته فعلا ایا بدخیمه؟

  پاسخ
 • باسلام، نوشته تصویر ۲ اکوژن هتروژن در پل میانی کلیه راست دیده شد. میشه راهنمایی کنید. ممنون

  پاسخ
 • باسلام
  من ۶ماه پیش پیوند کبد شدم در آخرین سونوگرافی نوشته شده:اکوژنیسیته پارانشیم کبد افزایش یافته ودر حد گرید۲میباشد لطفاً راهنمایی بفرمائید

  پاسخ
 • ف.مهاجر
  1400/02/11 2:55 ب.ظ

  سلام من ۳۶ سالمه و سال ۹۱ یک زایمان بصورت سزارین داشتم ۴ ماه پیش با درد شدید شکم و تکرر به دکتر مراجعه کردم بعد از سونو متوجه فیبروم شدم که نصف رحم رو گرفته بود و چون قصد بارداری داشتم تحت عمل لاپراتومی و هیستروسکوپی قرار گرفتم بعد عمل در سمت راستم دچار درد نسبتا زیاد و پی در پی بودم که دکترم گفت چیز مهمی نیست ولی الان که سونو گرافی شدم گفتن کانون هیپواکو_هتروژن ۱۶*۸میلیمتر در عمق ۹ میلیمتری از سطح پوست بدون واسکولاریته واضح یا گسترش به نواحی عمقی در انتهای راست محل انسزیون در نسج نرم سطحی دیده شده که میتواند به نفع اندومتریوز و با احتمال کمتر گرانولوم محل اسکار باشد لطفا راهنمایی کنید چون قصد بارداری دارم مشکلی برام پیش نمیاد

  پاسخ
 • سلام . سینه ام درد بود مراجعه کردم پزشک دیروز برام سونو نوشتن داخل سونو نوسته یک ضایعه هایپواکو با نمای خوش خیم به احتمال فیبروادنوم یکی سینه چپ ۱۱×۶ یکی سینه راست ۱۶×۹ بقیه چیزها هم نوشتن نرمال و چیزی مشاهده نگردید . چرا باید کنم 😭😭😭😭

  پاسخ
 • رضانورزاده
  1400/02/09 12:01 ب.ظ

  سلام
  در سونوگرافی من نوشته
  توده های hypoechoبا مرکز اکوژن ovalshapeباحداکثر ابعاد
  ۶❌۱۲ mدر ناحیه RLQودر اطراف عروق مزانتریک با نمای Reactivelymphمطرح کننده اذینت مزانتر مشهود است

  پاسخ
 • پرویزی
  1400/02/08 2:20 ب.ظ

  با سلام من یک کانون هترواکو به ابعاد ۳۲ در ۲۸ در خلف بادی رحم مطرح کننده میوم اینترامورال و کانون هایپو اکو به ۱۷در۱۵ ۱۱و ۱۴ میلی متر در قدام بادی رحم مطرح کننده میوم اینترالمورال دارم میشه راهنمایی ام کنید چی هست باید چیکار کنم

  پاسخ
 • ایا توده سالید هیپراکو در لوب راست کبد به قطر ۱۳mm که بیشتر به نفع همانژیوم است خطر ناک هست

  پاسخ
 • سلام
  تو جواب سونوگرافی مامانم که دو سال پیش انجام داده نوشته توده هایپواکو لبوله با حدود واضح به ابعاد ۱۸×۹ mm در نسوج سطحی ساب کوتانئوس حرف شانه راست مشهود است که در بررسی کالداپلر دارای حداقل دو شریان کوچک با جریان خون high resistance و pulsatile نشان می دهد.علائم واضحی از وجود AVM رویت نمی شود.
  همون طور ک گفتم این واسه دو سال پیش هست و الان یکم درد داره

  پاسخ
 • سلام آقای دکتر کمتر از یکماهه که در سینه ی چپ توده حدود چهار سانت لمس میشه سونو و مامو و نمونه برداری انجام شده و منتظر جواب بافت شناسی هستم .۴۰ سالمه و چهار سال پیش هم بمدت دو هفته توده لمس شده بود.ایا خطر ناک هستش ؟

  پاسخ
  • سلام. باید منتظر جواب پاتولوژی باشید.

   پاسخ
  • سلام وقتتون به خیر، پسرم هشت سالشه سونوگرافی گردن و تیرویید رفته، تو سونو نوشته ادنوپاتی با اکو و شکل طبیعی که قطر بزرگترین ان ۱۶ میلیمتر در زنجیره لنفاوی قدامی راست و چپ، خطرناکه؟سرماخوردگی های مکرر داشته و دو ماهه اینجوریه

   پاسخ
 • سلامدر جواب سونوگرافی خانم بنده این جور نوشته که در کودرانت فوقانی-خارجی برست چپدر ساعت۱یک توده سولیدهیپواکوئیک با مارژن نامنظم واسپیکوله به ابعاد۳۲*۲۹م م مشاهده میشودکه حاوی کانونهای میکرو کلسیفته بوده ،لطف میکنید اگر نظرتون را هرچه زودتر بفرمایید با کمال تشکر

  پاسخ
 • سلام بنده ۳۳ سالمه چند روزه یه توده روی ساعد دستم دیدم سونوگرافی رفتم مشخص شد ضایعه هتروژن هایپواکو با بوردر نامنظم به ابعاد ۱۱.۵×۶.۵ دیده شد که قدامی نسبت به فیبرهایی عضلانی ناحیه قرار گرفته
  نگرانم میشه راهنماییم کنین

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید,درجواب سونوگرافی پستان من درساعت۹درپری فری,یک کانون هایپواکو,بیضی شکل وفاقد واسکولاریتی به سایز۴&8 mmدیده میشود,میخواستم ببینم چیز مهمی هست یانه

  پاسخ
 • سلام من سونوگرافی سینه انجام دادم در جواب نوشته
  نوع سونوگرافی:پستانها و اگزیلای دو طرف

  دربررسی سونوگرافیک پستانها بافت فیبروگلاندولار prominent در دوطرف رویت می شود.
  پوست و نیپل نمای نرمال دارد.
  نواحی هایپوهترواکو با حدود مشخص به ابعاد تقریبی ۱۰*۳mm و ۱۶*۴mm به ترتیب در موقعیت تقریبی ساعت ۱-۲ پستان راست و در موقعیت تقریبی ساعت ۴پستان چپ دیده می شود که در درجه اول مطرح کننده ضایعه solid(با نمای non malignant در حال حاضر /فیبروآدنوم)می باشند.
  چند عدد لنف نود با حفظ ناف اکوژن و نمایnon suspicious به ابعاد تقریبی بزرگترین آنها در سمت راست ۱۷*۶mmو در سمت چپ ۱۶*۶mmدر دو اگزیلا دیده می شود.
  لنف نود پاتولوژیک در نواحی اگزیلاری دو طرف مشاهده نشد‌.
  سونوگرافی پیگیری توصیه می شود.
  میشه بفرمایید این یعنی چی؟؟

  پاسخ
 • سلام خسته نباشیددختر من سونوگرافی کبد داده نشون داده ضایعه هایپر اکو.وهتروژن در سمگانv.vIبه ابعاد تقریبی ۳۹_۳۳:۲۸ هستش میخام بدون مشکلی داره

  پاسخ
 • سلام،،جواب پاتولوژی بعد از اورکیکتومیم همچیش اوکی بود ولی یه جمله نوشته بود لنفوواسکولار پرزنت که دکترا زیرش خط کشیدن،،،یعنی چی؟؟

  پاسخ
 • با سلام ببخشید پدرم سونوگرافی سینه داده اند گفتند ضایعه هیپواکوئیک کوچک به ابعاد۷در۹ میلی متر بصورت پری ارئولار در سینه سمت راست رویت شد آیا نیاز به پیگیری دارد؟ از پاسخگویی شما بسیار ممنونم

  پاسخ
 • ۹سلام من میخوام بدونم چطوری جواب سونو رو براتون بفرستم تا در مورد توده موجود در کلیم توضیح بدید

  پاسخ
 • سلام دکتر من بیست سال سن دارم یک توده زیر گلوم یکی ناحیه فکم قرار داره وقتی سرمو پایین نگه دارم یا مثلن کتاب بخونم بزرگ میشه بعد شروع میکنه ب تیر کشیدن رفتم سونو گرفتم توی سونو نوشته توده ای هیپواکوب ابعاد۸×‌۱۶میلمیمتردر ناحیه بوکال و توده هیپواکوی دیگری ب ابعاد ۹×۲۶میلیمتر در ناحیه ساب منتال مشاهده شده ۱.همانژیوم ۲. لنفانژیوما

  پاسخ
  • سلام. آقای دکتر ابراهیمی مدارک شما رو دیدن. نظرشون اینه که بهتره حضورا تشریف بیارید مطب امکان درمان با اسکلروتراپی براتون هست.

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر خسته نباشید من ۲۰ سال سن دارم وحدود یکسال قبل یک چیزی شبیه تیله اما کوچیک داخل سینه چپم لمس کردم به مروز زمان کوچک تر شد مدتی هست که وقتی پستان ها را لمس میکنم احساس درد حالت تیر کشیدن دارم لازم به ذکر است که در کنار هر دو سینه این احساس را دارم دیروز رفتم سونو انجام دادم جواب سونو به این شرح هست:
  نوع سونوگرافی:پستانها و اگزیلای دو طرف

  دربررسی سونوگرافیک پستانها بافت فیبروگلاندولار prominent در دوطرف رویت می شود.
  پوست و نیپل نمای نرمال دارد.
  نواحی هایپوهترواکو با حدود مشخص به ابعاد تقریبی mm10*3 و mm16*4 به ترتیب در موقعیت تقریبی ساعت ۲-۱ پستان راست و در موقعیت تقریبی ساعت ۴پستان چپ دیده می شود که در درجه اول مطرح کننده ضایعه solid(با نمای non malignant در حال حاضر /فیبروآدنوم)می باشند.
  چند عدد لنف نود با حفظ ناف اکوژن و نمایnon suspicious به ابعاد تقریبی بزرگترین آنها در سمت راست mm17*6و در سمت چپ mm16*6در دو اگزیلا دیده می شود.
  لنف نود پاتولوژیک در نواحی اگزیلاری دو طرف مشاهده نشد‌.
  سونوگرافی پیگیری توصیه می شود
  آیا این موارد خطرناک هست و احتیاج به ماموگرافی هست؟

  پاسخ
 • ناشناس
  1399/12/12 8:40 ق.ظ

  سلام ایا فقط سونوگرافی یا آزمایش خون نشان دهنده خوش خیم یا بد خیم هیپواکو در کبد میباشد

  پاسخ
 • سلام دکتر انگشت وسطی دست راستم یک توده وجود داره که زیرش نشان چرک می باشد سونوگرافی کردم جواب نوشته هیپواکوییک به‌اندازه ۴*۷ میباشد لطفا بگویید این توده چیست و باید چه کار کنم. ممنون

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید.مادرم ۷۰ سال سن دارند.سال گذشته یک کیست ۷ سانتی از نوع خوش خیم جراحی کردن. و کلیه دیگرشان مشکلی نداشت.
  امسال به طور اتفاقی سونو دادیم.جواب سونو وجود یک توده هایپواکو به طور نامنظم و به صورت بیضی با اندازه ۳۸×۳۱ در پل تحتانی کلیه به صورت اگزوفیتیک مشاهده شده. آیا بدخیم هست؟ ضمن اینکه مادرم به طور ناگهانی سوزش شدید و درد داشتن و با خوردن قرص عفونت حالشون خوب شد.ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ
 • سلام من سونو دادم گفتن توده هیپو اکو در سر پانکرانس مشاهده شده ایا این خطرناکه ؟

  پاسخ
 • علیرضا حاجی زاده
  1399/11/29 0:06 ق.ظ

  تصویر یک توده هایپراکو به دیامتر ۵mmدرپل تحتانی کلیه راست مشاهده می شودکه مطرح کننده آنژیومیولیپوم است…و درد شدید دارم لطفا بگید درمانش چیه…تشکر ازشما

  پاسخ
 • علیرضا حاجی زاده
  1399/11/21 12:50 ب.ظ

  تصویر یک توده هایپراکو به دیامتر۵mmدر پل تحتانی کلیه راست دیده میشود که مطرح کننده آنژیومیولیپوم است

  پاسخ
 • ناشناس
  1399/11/18 9:27 ب.ظ

  سلام من شوند دادم نوشته توده های هیپواکو متعدد درسرتاسر پستان دیده میشه که بزرگترین آن به قطر ۷درساعت ۲ مشهود است آیا بدخیم است یا خوش خیم

  پاسخ
  • سلام. نمیشه اظهار نظر کرد باید برای سونوگرافی تشریف بیارید. می تونید از طریق نوبت دهی سایت و یا تلفنی تایم رزرو کنید.

   پاسخ
 • سلام،من دوماهه داخل صورتم سمت راست یه گلوله حس کردم و صورتم ورم کرده،(البته ۶ماه پیش تزریق چربی به صورت داشتم)سونوگرافی انجام دادم گفتن که هایپواکو اواسکولار هستش
  میشه راهنمایی کنید این الان چیه،بدخیم یا خوش خیم
  ممنون میشم خیلی نگرانم

  پاسخ
 • رجبلوو
  1399/11/06 9:48 ب.ظ

  سلام من خانومی ۳۰ هستم که کبدم دردمیکنه و کبدچرب دادم رفتم سونوگرافی که گفت دو عدد توده در کبد سمت راست دارم حالا دکتر گفت باید برم ام ار ای که توده خوش خیم و یا بد خیم هست حالا برای درمان ان می توانم بردادم ویا چگونه درمان کنم

  پاسخ
 • سلام دکتر من ۴۴ سالمه ۲روز پیش رفتم سونوگرافی در جواب نوشته بود ناحیه اکوژن mass like به ابعاد
  mm16*10 است در قسمت فوقانی کاویته رحمی به نفع پولیپ یا هایپر پلازی فوکان اندومتر مشاهده شده و چند فیبروم اینترامول قدامی به اقطار ۱۰ و ۷ mm در رحم رویت شده است و بهم گفته است باید در بیمارستان نمونه برداری شود اگه خوش خیم بود دارو می دهم و اگه بد خیم بود باید رحمت را بر دارم شما می تواند بگویید که نمونه برداری شوم یا نه و رحم من ۴۲*۹۶ و ضخامت اندومتر ۱۸ mmمیباشد و آیا رحم من کلفت شده است

  پاسخ
 • سلام بنده یک توده هایپو اکو دربالای سینه و منطقه قفسه سینه سمت راست دارم .یکبار توده رابرداشتم که درآزمایشها مشخص شده بود خوش خیم است.ولی الان چند ماهی است که نزدیک آن توده دیگری ایجاد شده که بمراتب بزرگتره و رشد سریعتری هم داره.اگربازهم جراحی کنم ایجاد میشه؟ امکان بدخیمی داره؟

  پاسخ
 • مهرشاد
  1399/10/28 9:22 ق.ظ

  سلام دکتر والا دیروز سونو از سینه دادم نوشته چند کیست دیده میشه ی توده هیپواکوئیک دیده میشه جامد تو ساعت ١٠تا١٢ دیده میشه مومو هم دادم نمونه برداری گفتن نیاز ایا چیزی بدی که این طور گفتن خواهشمندم جواب بدین

  پاسخ
 • سلام اقای دکتر خسته نباشید امروز رفتم سونوگرافی نوشته تصویر ناحیه هاپو اکو حاوی منطق کیستیک به مجموع سایز۶ ×۲۴میلیمتردر نسج نرم زیر جلدی در محل انسزیون سزارین در خط وسط متمایل به راست به نفع ضایعات خوش خیم مشاهده میگردد

  پاسخ
 • ف وظیری
  1399/09/29 2:43 ب.ظ

  سلام پستان چپ من توده ی هیپواکو کوچک دارد سونوگفت خوش خیم میباشد وشش. ماه دیگردوباره سونو بگیرم دکترهاکه همیشه میگن هرچه توده کوچک باشه برداری بهتره وسریع اگه شش ماه صبرکنم رشدکنه یاریشه کنه اونموقع که خطرناکتره چراالان برنمیدارن این توده رو باارزوی عمربابرکت برای دکترهای مسیول کشورمان

  پاسخ
 • با سلام و احترام
  نتیجه سونوگرافی
  تیرویید و گردن
  هر لوب دارای اکوی پارانشیم نرمال است ندول و توده در لوبهای تیرویید دیده نشد.
  ندول/ایزواکو با مارژین هیپواکو/ بدون کلسیفیکاسیون/ با سایز۸*۹ mm / درایسم دیده شد(TIRADS=3)
  آیا نیاز است اقدام خاصی انجام دهم؟؟

  پاسخ
 • سلام من سونوگرافی دادم معلوم شد کبد چرب گرید ۲ دارم بعد نوشته نواحی هیپواکو Fatty Spareدر پانشیم اطراف ناف کبد دیده شد .این مطلب رو متوجه نمیشم ..میخواستم بدونم راهنماییم میکنین .

  پاسخ
 • لیلا کریمی
  1399/08/24 4:59 ب.ظ

  سلام.من امروز سونوکرافی کردم که در ان نوشته شده یک توده ایزو تا هایپواکوئیک له قطر ۲۴میلی متر در ناحیه تنه و فوندوس رویت میسود که اثر فشاری بر روی آندومتر اعمال میکند.ضخامت آندومتر ۱۹ میلی که احتمال هیپر پلازی آندومتریال را مطرح میکند.تصویر یه ضایعه کیستیک به قطر ۲۵ میلی متصل به تخمدان راست که میتواندکیست لوتئال را مطرح کند.

  پاسخ
 • سلام شوهر من یک توده هیپواکو در خلف چپ کبدش وجود داره من خیلی خیلی نگرانم باید چیکار کرد چطور بفهمیم مشکلی نیست

  پاسخ
 • سلام آقای دکتر خوب هستین شرمنده میشم وقت گرانبهاتکن رو میگیرم من یازده روز پیش رفتم سونو گرافی سینه برا چکاب دکتر بیوبسی کردند و نتیجه رو نوشتن هیپاکواسپیکوله و تو لنف ها هیچی مشاهده نکردند این یعنی چند درصد من احتمال داره توده بدخیم داشته باشم ؟ممنونم از توجه تون رنگ نمونه وسطش سفید بود دوطرفش زرد کم رنگ

  پاسخ
 • مرتضی تربتیانwww
  1399/07/07 1:35 ب.ظ

  سلام اقای دکتر دست چپم ندولهای هایپو اکو فراوان که کف دستم دردناک و لی از مچ تا ارنج درد ندارد مرتبا هم بزرگ و کوچک میشن راه علاح اخرش چیه

  پاسخ
 • باسلام درسونوگرافی که گرفتم درکبدم یک ضایعه هایپواکوبه قطر۲۲myدرلوب راست کبدکه میتواندمطرح کنندهFocal fatty spring باشدودرصفراتصویرناحیه هایپراکوباحدودمشخص به قطر۳/۵myدرجدارکیسه صفرامشهوداست که میتواندمطرح کننده پولیپ باشدسونوگرافی فالواپ پیشنهادمیشود.میخواستم ببینم این چیزایکه توسونوتوضیح داده چقدرمیتونه خطرناک باشه یااینکه مشکله جدی هستن

  پاسخ
 • سلام لطفا خواهشا جواب سونوگرافی رابدین
  همین جا لطفا.
  دربررسی سونوگرافی بعمل امده از جدار قدامی فوقانی طرف چپ شکم دربافت زیر جلدی تصویریک توده هیپواکوی با ابعاد
  ۱۲*۶.۵باشکل مختصرنامنظم دیده میشه
  که دردرجه اول مطرح کننده فورانکل است

  پاسخ
 • سلام همسر بنده ۲۲ هفتس باردارم بعد تو سنوگرافیم تو وسط مغز جنین یه ضایع مدور هیپراکو به قطر ۲۳mm مشاهده شده آیا خطر ناکه یا اینکه پچه به دنیا بیارم مشکل برای بچه پیش نمیاد ؟

  پاسخ
 • معصومه
  1399/05/13 3:39 ب.ظ

  با سلام من ۶ هفته باردارم ودر سونو گرافی یک ماس هایپراکو به قطر ۳۸ *۳۵ م دیده شده اگه بچه رو نگه دارم بعدا مشکلی برام پیش نمیاد

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   حتما باید مدارک شما را ببینیم تا بتوانیم بررسی کنیم و پاسخ بدهیم، از طریق مشاوره واتساپ با ما در تماس باشید

   ۰۹۱۲۰۳۹۶۹۰۷

   پاسخ
 • سلام توده ای در ساعد دست راستم وجود داره وخیلی دردناکه. مخصوصا شباممکنه بدخیم باشه

  پاسخ
 • سلام اقای دکتر و روز بخیر
  در سی تی اسکن رویت شده یک توده نامعلوم هیپودنس به اندازه ۳۲.۳۰.۳۰ در پانکراس دیده شده این یعنی سرطانه ؟ ممنون

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   خیر قطعا دلیل بر بدخیمی نیست ممکن است التهاب باشد، شما باید بررسی تکمیلی از جمله نمونه برداری انجام بدین

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر ، اقای دکتر دیروز سونوگرافی سینه انجام دادم گفتن توده هیپواکو۸.۳*۸.۳ پستانسمت راست که در درجه اول به نفع کیست هست وتکرار سونگرافی بعد۶ماه باید انجام بدم درضمن ۳۵ ساله ومجرد هستم به نظرتون علام سرطان هست ونگران کنده هست

  پاسخ
 • با سلام دکتر جان من یه توده ۴۲در ۳۵ میلیمتر در قسمت میانی طحال دارم آیا خطرناکه پیگیری کنم؟هیچ مشکلی هم ندارم

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   بله بهتر است پیگیری و شش ماه یکبار سونوگرافی کنترل انجام بدین و آزمایش خون و مشاوره با همکاران داخلی داشته باشید، بیماری ضمینه ای بررسی و اگر همه چیز نرمال بود، پیگیری کنید.

   پاسخ
 • باسلام، من در هفته ۳۴ بارداری هستم.
  سونوگرافی امروزم نوشته بود در حد قابل بررسی زون هایپواکوییک رترو پلاسنتال رویت شد؟
  این به چه معنیه؟
  خطرناک نیست؟
  مشکلی برای جنین پیش نمیاد؟
  امکان سزارین هست؟

  پاسخ
 • ناشناس
  1399/03/15 11:33 ب.ظ

  سلام هیپو اکو درروده بزرگ به اندازه ۲در۳ سانت دارم بنظرتون این سرطانی هستش

  پاسخ
 • سلام خسته نباشین ببخشیدتوده اکوژنال کبدی درسگمان۳،۶سانتی برای اقای ۵۰ساله خطرناکه.ممنون میشم یه توضیحاتی بدین

  پاسخ
 • آقا دکتر خسته نباشین من حدود یک ساله وجود چند توده رو در سینه چپم با اندازه‌ کوچکی حس میکردم احساس درد وترشح نداشتم ولی متاسفانه پنج ماهه احساس میکنم بزرگ تر شده واینکع متاهلم به دکتر مراجعه کردم اول گفتن آدنوما با اندازه ۳ سانت بعد رفتن تهران بازم سونو گفتن هایپواکو با اندازه ۳ سانت ۸ میلی
  بیوپسی شدم هنوز جواب نگرفتم چون گفتن ایراد داره بازم باید بیوپسی شم آیا انجامش بد به نظرتون غده سرطانی هستش؟
  البته بهم گفتن که خوش خیم هستش

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   شما بهتر هست یک نمونه برداری انجام دهید تا از خوش خیم بودن توده مطمئن شوید.

   پاسخ
  • علیرضا
   1402/11/19 0:57 ق.ظ

   باسلام واحترام
   در سونوگرافی انجام شده دکتر نوشته:
   در پل فوقانی کلیه چپ توده هیپراکو به ابعاد ۶*۷ میلی متری رویت شد.(RO آنژیومیولیپوما)
   منظور از این جمله چیست؟؟
   ممنون میشم ک راهنمایی کنید باتشکر

   پاسخ
   • سلام، وقت بخیر
    توضیحات شما به این نکته اشاره دارد که در پل فوقانی کلیه چپ یک توده هیپراکو (که بازتاب بیشتری در سونوگرافی نسبت به بافت محیطی دارد) به ابعاد ۶ * ۷ میلیمتر دیده شده است. همچنین، شما اشاره کرده‌اید که این توده با RO (آنژیومیولیپوما) تطابق دارد.
    آنژیومیولیپوما
    یک توده خوش‌خیم است که شامل ترکیبی از عناصر عضلانی، چربی و عناصر واعظی (آنژیومایی) می‌شود. این توده‌ها به دلیل وجود عناصر عضلانی و عناصر واعظی، در تصاویر سونوگرافی معمولاً با بازتاب بالا (هیپراکو) نمایان می‌شوند.
    تا اندازه‌ای این نوع توده‌ها بی‌خطر هستند، اما همواره توصیه می‌شود که هر تغییر یا توده‌ای که در سونوگرافی یا سایر تصویربرداری‌ها شناخته شود، تحت مراقبت و نظارت پزشک متخصص قرار گیرد. اگر پزشک شما نیاز به مطالعات تکمیلی یا توضیحات بیشتر داشته باشد، ممکن است به تست‌هایی مانند CT یا MRI اشاره کند.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.