توده هیپواکو چیست، یک توده هیپواکو چگونه تشخیص داده می شود

توسط : دکتر حجت ابراهیمی نیک
12 خرداد 1398

توده هیپواکو چیست

یک توده هیپواکو بافتی است که ضخیم تر و یا جامدتر از حد معمول است، از لفظ اکو برای توصیف امواج سونوگرافی استفاده می شود، در حقیقت توصیف چیزی است که در سونوگرافی دیده می شود، سونوگرافی از امواج صوتی استفاده می کند که یا توسط بافت ها، عضلات و ماهیچه ها جذب می شوند و یا منعکس و برگشت می شوند به این ترتیب تصاویر سیاه و سفیدی توسط آن تولید می شود.

سونوگرافی دستگاه بسیار مفیدی است که می تواند تغییراتی را که هر بافت نسبت به شکل عادی و اولیه خود پیدا کرده نشان دهد، میزان جذب و بازتاب امواج صوتی که همان معیار اکوژنیسیته بافت محسوب می شود در هر بافت متفاو است و همین نکته باعث می شود تا تصاویر بافت ها در هر قسمت مشخص شود، در حقیقت این بسته به مقدار امواجی است که در بافت جذب شده و یا بازتاب می شود.

یک توده هیپواکو (اکوژنیسیته کمتر) نسبت به یک توده هایپراکو (توده اکوژن تر) خصوصیات متفاوتی دارند، جدولی که در اینجا آورده شده تفاوتهای این دو نوع توده را نشان می دهد.

توده هیپواکو توده هایپراکو
تراکم بافت بیشتر (جامدتر) تراکم بافت کمتر
اکوژنیسیته کمتر(حذب بیشتر امواج صوتی) اکوژن تر (انعکاس و ریفلکت بیشتر)
تیره تر و یا به رنگ خاکستری تر نسبت به بافت اطراف دیده می شود به نظر روشن تر از بافت اطراف دیده می شود
تشکیل شده از بافت های همبندتر عضله و یا فیبروم ممکن است از هوا، مایع و یا چربی پر شده باشد

یک توده هیپواکو چگونه تشخیص داده می شود

یک توده هیپواکو ممکن است در جاهای مختلفی از بدن تشکیل شود و نیز می تواند موجب ایجاد شرایط و عوارض متفاوتی شود، از جمله اینکه برخی از این توده ها بدون ضرر هستند.

توده هیپواکو می تواند به شکل یک تومور و یا رشد غیرطبیعی بافت بافت باشد، ممکن است خوش خیم و یا بدخیم باشد، توده های خوش خیم به سایر اندامها گسترش نمی یابند ولی توده های بدخیم می توانند به سایر قسمتها سرایت کنند و یا به اصطلاح دچار متاستاز شوند، در این صورت باید جلوی رشد این توده ها هرچه سریعتر گرفته شود.

در برخی موارد سونوگرافی اولین گزینه ای است که برای بررسی این توده ها تجویز می شود ولی آنچه که مهم است این است که سونوگرافی نمی تواند به شما بگوید توده خوش خیم است و یا بدخیم به همین دلیل احتمالا پزشک از موارد تکمیلی برای بررسی استفاده می کند تا نسبت به نوع توده مطمئن شود.

این آزمایشات از جمله

 • سی تی اسکن
 • ام آر آی
 • ماموگرافی
 • بیوپسی
 • آزمایش خون
 • سونوگرافی مجدد برای پیگیری و فالوآپ بیمار

اسکن چگونه مشخص می کند توده هیپواکو خوش خیم و یا بدخیم است

برخی از ویژگیهای خاصی که در اسکن نشان داده می شود می تواند علائمی به نفع سرطان باشد مثلا توده ای که ب طور نامنظم باشد و به شکل یک توده نا منظم رشد کرده باشد، شاخه دار بوده و یا رشدی شبیه ستاره داشته است، مرز بین توده و بافت به شکل سایه بوده و یک مرز مشخصی نداشته باشد، رشد سریع داشته، حاوی رگهای خونی و یا کلسیفیکیشن باشد، این ها نشانه هایی است که ممکن است خبر از یک توده هیپواکو بدخیم بدهد.

داروی پرکاری تیروئید، اسم قرص پرکاری تیروئید

برخی اندامهایی که ممکن است دچار توده هیپواکو شوند عبارتند از

توده در کبد

وجود توده در کبد می تواند به دو شکل بدخیم و یا خوش خیم ظاهر شود گرچه بسیاری افرادی که در کبدشان این توده ها رشد کرده علائمی ندارند و مشکلی برایشان پیش نمی آید ولیکن بزرگ شدن توده هیپواکو در کبد می تواند با علائمی از جمله احساس بی اشتهایی، تهوع، سیری زودرس و پری شکم همراه شود.

بعضا این توده ها اگر مشکلی برای بیمار ایجاد نکنند درمان نیاز ندارند ولی در مواردی که بیمار با درد رو به رو می شود و یا اگر توده منشا بدخیمی داشته باشد پزشک نسبت به نوع و شرایط توده روش درمان را انتخاب می کند، در ضمن این که برخی از این توده ها منشا کبدی ندارند و در حقیقت از سایر اندامها به این اندام گسترش یافته و متاستاز شده اند.

توده های کلیوی

توده های خوشخیم

سونوگرافی اولتراسوند یک تست تشخیصی بسیار مهم در کلیه ها است زیرا به راحتی تغییر بافت در این اندام مشخص می شود، تقریبا بیست و پنج درصد از توده های هیپواکو در کلیه ها خوش خیم هستند  و یا توده های سرطانی با رشد کم هستند از جمله تومورهای

 • انکوسیتوما
 • آنژومیولیپوما
توده های بدخیم
 • شایعترین توده های بدخیم کلیوی با منشا سلولی کلیه به نام کارسینوم سلول کلیه (RRC) نامیده می شود همچنین به آن تومور گراویتز نیز گفته می شود که در آمار تحقیق شده تقریبا ۸۵ درصد از این نوع توده بدخیم بوده است.
 • نفروبلاستوما و سارکوما از دیگر توده های بدخیم کلیوی هستند

توده های رحمی

یکی از اندامهایی که به طور شایع درگیر این توده ها می شود رحم است، این توده ها که به نام میوم و یا لیومیوم نامیده می شوند در اغلب زنان ایجاد شده و اکثرا خوش خیم هستند، در ۷۰ درصد از زنان بالای ۵۰ درصد توده های خوش خیم ممکن است ایجاد شود و اکثر این افراد بیش از یک توده در رحم خود دارند.

توده هیپواکو

دیگر اندامها

توده های هیپواکو می توانند دیگر اندامهای بدن از جمله معده، بیضه ها، تخمدان ها، روده ها، غده تیروئید و پوست را درگیر نمایند، در رابطه با وجود توده هیپواکو در تیروئید در همین سایت مقاله کاملی آماده شده است که می توانید آن را مطالعه کنید و با جدیدترین روشهای درمانی آنها در تیروئید آشنا شوید، برای مطالعه این مقاله اینجا را کلیک کنید.

موسسه تصویربرداری تیراد

وجود توده ها در تیروئید امری شایع است که البته با رشد توده ها، بدخیمی و یا سمی بودن آنها مشکلات زیادی برای بیمار به وجود می آید، درمان جراحی در مورد توده های خوش خیم و یا بعضی از توده های بدخیم با توجه به عوارضی که می تواند در پی داشته باشد چندان خوش آیند بیماران نیست ولیکن خوشبختانه پیشرفت علم و کشف روشهای آر اف و ماکروویو و دیگر روشهایی که نیاز به جراحی را کم می کنند باعث شده تا بسیاری از بیماران رضایت بیشتری از این موضوع به دست آورند، موسسه تصویربرداری پزشکی تیراد هم اکنون اولین و تنها موسسه فوق تخصصی در کشور است که می تواند از طریق این روشها به درمانهای کمتر تهاجمی این توده های تیروئید بپردازد.

برای اطلاع از این روشها حتما این لینک را بزنید و با چگونگی انجام روش آشنا شوید.

این مقاله چقدر مفید بود؟

به آن امتیاز دهید!

امتیاز متوسط ۳ / ۵. تعداد رای‌ها: ۸

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری

۲۳ دیدگاه. ترک جدید

 • لیلا کریمی
  1399/08/24 4:59 ب.ظ

  سلام.من امروز سونوکرافی کردم که در ان نوشته شده یک توده ایزو تا هایپواکوئیک له قطر ۲۴میلی متر در ناحیه تنه و فوندوس رویت میسود که اثر فشاری بر روی آندومتر اعمال میکند.ضخامت آندومتر ۱۹ میلی که احتمال هیپر پلازی آندومتریال را مطرح میکند.تصویر یه ضایعه کیستیک به قطر ۲۵ میلی متصل به تخمدان راست که میتواندکیست لوتئال را مطرح کند.

  پاسخ
 • سلام شوهر من یک توده هیپواکو در خلف چپ کبدش وجود داره من خیلی خیلی نگرانم باید چیکار کرد چطور بفهمیم مشکلی نیست

  پاسخ
 • سلام آقای دکتر خوب هستین شرمنده میشم وقت گرانبهاتکن رو میگیرم من یازده روز پیش رفتم سونو گرافی سینه برا چکاب دکتر بیوبسی کردند و نتیجه رو نوشتن هیپاکواسپیکوله و تو لنف ها هیچی مشاهده نکردند این یعنی چند درصد من احتمال داره توده بدخیم داشته باشم ؟ممنونم از توجه تون رنگ نمونه وسطش سفید بود دوطرفش زرد کم رنگ

  پاسخ
 • مرتضی تربتیانwww
  1399/07/07 1:35 ب.ظ

  سلام اقای دکتر دست چپم ندولهای هایپو اکو فراوان که کف دستم دردناک و لی از مچ تا ارنج درد ندارد مرتبا هم بزرگ و کوچک میشن راه علاح اخرش چیه

  پاسخ
 • باسلام درسونوگرافی که گرفتم درکبدم یک ضایعه هایپواکوبه قطر۲۲myدرلوب راست کبدکه میتواندمطرح کنندهFocal fatty spring باشدودرصفراتصویرناحیه هایپراکوباحدودمشخص به قطر۳/۵myدرجدارکیسه صفرامشهوداست که میتواندمطرح کننده پولیپ باشدسونوگرافی فالواپ پیشنهادمیشود.میخواستم ببینم این چیزایکه توسونوتوضیح داده چقدرمیتونه خطرناک باشه یااینکه مشکله جدی هستن

  پاسخ
 • سلام لطفا خواهشا جواب سونوگرافی رابدین
  همین جا لطفا.
  دربررسی سونوگرافی بعمل امده از جدار قدامی فوقانی طرف چپ شکم دربافت زیر جلدی تصویریک توده هیپواکوی با ابعاد
  ۱۲*۶.۵باشکل مختصرنامنظم دیده میشه
  که دردرجه اول مطرح کننده فورانکل است

  پاسخ
 • سلام همسر بنده ۲۲ هفتس باردارم بعد تو سنوگرافیم تو وسط مغز جنین یه ضایع مدور هیپراکو به قطر ۲۳mm مشاهده شده آیا خطر ناکه یا اینکه پچه به دنیا بیارم مشکل برای بچه پیش نمیاد ؟

  پاسخ
 • معصومه
  1399/05/13 3:39 ب.ظ

  با سلام من ۶ هفته باردارم ودر سونو گرافی یک ماس هایپراکو به قطر ۳۸ *۳۵ م دیده شده اگه بچه رو نگه دارم بعدا مشکلی برام پیش نمیاد

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   حتما باید مدارک شما را ببینیم تا بتوانیم بررسی کنیم و پاسخ بدهیم، از طریق مشاوره واتساپ با ما در تماس باشید

   ۰۹۱۲۰۳۹۶۹۰۷

   پاسخ
 • سلام توده ای در ساعد دست راستم وجود داره وخیلی دردناکه. مخصوصا شباممکنه بدخیم باشه

  پاسخ
 • سلام اقای دکتر و روز بخیر
  در سی تی اسکن رویت شده یک توده نامعلوم هیپودنس به اندازه ۳۲.۳۰.۳۰ در پانکراس دیده شده این یعنی سرطانه ؟ ممنون

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   خیر قطعا دلیل بر بدخیمی نیست ممکن است التهاب باشد، شما باید بررسی تکمیلی از جمله نمونه برداری انجام بدین

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر ، اقای دکتر دیروز سونوگرافی سینه انجام دادم گفتن توده هیپواکو۸.۳*۸.۳ پستانسمت راست که در درجه اول به نفع کیست هست وتکرار سونگرافی بعد۶ماه باید انجام بدم درضمن ۳۵ ساله ومجرد هستم به نظرتون علام سرطان هست ونگران کنده هست

  پاسخ
 • با سلام دکتر جان من یه توده ۴۲در ۳۵ میلیمتر در قسمت میانی طحال دارم آیا خطرناکه پیگیری کنم؟هیچ مشکلی هم ندارم

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   بله بهتر است پیگیری و شش ماه یکبار سونوگرافی کنترل انجام بدین و آزمایش خون و مشاوره با همکاران داخلی داشته باشید، بیماری ضمینه ای بررسی و اگر همه چیز نرمال بود، پیگیری کنید.

   پاسخ
 • باسلام، من در هفته ۳۴ بارداری هستم.
  سونوگرافی امروزم نوشته بود در حد قابل بررسی زون هایپواکوییک رترو پلاسنتال رویت شد؟
  این به چه معنیه؟
  خطرناک نیست؟
  مشکلی برای جنین پیش نمیاد؟
  امکان سزارین هست؟

  پاسخ
 • ناشناس
  1399/03/15 11:33 ب.ظ

  سلام هیپو اکو درروده بزرگ به اندازه ۲در۳ سانت دارم بنظرتون این سرطانی هستش

  پاسخ
 • سلام خسته نباشین ببخشیدتوده اکوژنال کبدی درسگمان۳،۶سانتی برای اقای ۵۰ساله خطرناکه.ممنون میشم یه توضیحاتی بدین

  پاسخ
 • آقا دکتر خسته نباشین من حدود یک ساله وجود چند توده رو در سینه چپم با اندازه‌ کوچکی حس میکردم احساس درد وترشح نداشتم ولی متاسفانه پنج ماهه احساس میکنم بزرگ تر شده واینکع متاهلم به دکتر مراجعه کردم اول گفتن آدنوما با اندازه ۳ سانت بعد رفتن تهران بازم سونو گفتن هایپواکو با اندازه ۳ سانت ۸ میلی
  بیوپسی شدم هنوز جواب نگرفتم چون گفتن ایراد داره بازم باید بیوپسی شم آیا انجامش بد به نظرتون غده سرطانی هستش؟
  البته بهم گفتن که خوش خیم هستش

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر