ندول تیروئید چیست و اندازه نرمال ندول تیروئید چقدر است؟ درمان و علائم آن چیست؟

ندول تیروئید چیست؟ و چگونه تشخیص داده می شود؟

ندول های تیروئید توده های جامد یا پر از مایع هستند که در تیروئید شما ایجاد می شود، یک غده کوچک واقع در قسمت پایین گردن، درست بالای استخوان سینه شما.

اکثر ندول های تیروئید جدی نیستند و علائمی ایجاد نمی کنند. تنها درصد کمی از ندول های تیروئید سرطانی هستند.

شما اغلب نمی دانید که ندول تیروئید دارید تا زمانی که پزشک آن را در طول یک معاینه پزشکی معمول تشخیص دهد. یا پزشک شما ممکن است، در طی اسکنی که به دلایل دیگری انجام داده اید، متوجه ندول تیروئید شما شود. برخی گره های تیروئید، ممکن است به اندازه ای بزرگ شوند که قابل مشاهده باشند یا بلع یا تنفس را با مشکل مواجه کنند.

گزینه های درمانی بستگی به نوع ندول تیروئید دارد.

ندول تیروئید

ندول تیروئید چیست؟

تشکیل ندول در غده تیروئید به معنی رشد غیرعادی قسمتی از بافت تیروئید است که به شکلی غیرعادی اتفاق افتاده باشد، گرچه بسیاری از ندول های تیروئید خوش‌خیم هستند، ولی درمان ندول تیروئید تنها به ندول های بدخیم محدود نمی شود بلکه برخی از ندول ها با اینکه خوش‌خیم هستند و مشکلی برای بیمار ایجاد نمی کنند ولی در مواردی شروع به رشد بی رویه کرده که همین باعث ایجاد مشکلاتی از جمله درد در ناحیه گلو، احساس تنگی نفس و فشار به سایر اندام‌ها از جمله راه هوایی در گلو می شود و به همین دلیل این نوع ندول ها نیازمند درمان هستند، مرکز سونوگرافی فوق تخصصی تیراد با توجه به شیوع ندول های تیروئید در بین جامعه و سوال بسیاری از مراجعین که تحت چه شرایطی باید به درمان ندول تیروئید بپردازیم این تاپیک را به موضوع اختصاص داده است.

گره های تیروئیدی می توانند توپر، مایع (کیستیک) یا مخلوطی از هر دو باشند.

چرا بررسی و معاینه ندول های تیروئید مهم است؟

با توجه به اینکه برخی از ندول های تیرویید احتمال بدخیمی و سرطانی بودن دارند و نیز در مواردی این ندول ها با رشد بی رویه می توانند باعث فشار به سایر اعضای گردن و ایجاد زحمت شوند مهم است که این ندول ها مورد معاینه قرار بگیرند، توجه به این نکته حائز اهمیت است که ندول های بدخیم کوچک با روش های درمانی کم تهاجمی مانند آر اف و ماکروویو قابل درمان هستند و اگر در زمان مناسب و در مراحل اولیه تشخیص داده شوند می توان با درصد بالایی از موفقیت به درمان ندول تیروئید و دیگر بیماری های ممکن فکر کرد.

این مسئله علاوه بر اینکه به سلامتی و آسایش بیمار کمک می کند مانع از هزینه های گزاف مالی و روحی در آینده می شود، به همین دلیل توصیه پزشکان برای کسانی که مستعد ندول تیروئید، سرطان تیروئید و یا دیگر بیماری های تیروئید هستند، این است که معاینات دوره ای بر اساس نظر پزشک و زمان بندی مناسب را فراموش نکنند.

درمان ندول تیروئید

علائم یک سندروم تیرویید چیست؟

حتما برای شما نیز تعجب برانگیز خواهد بود که اگر بگویم در موارد زیادی ندول ها یا سندروم تیرویید بدون علامت هستند و به صورت اتفاقی در شرایطی مانند معاینه و درمان سایر بیماری‌ها تشخیص داده می شود، به طور مثال سونوگرافی و یا سی تی اسکن در ناحیه گردن، نمونه برداری از ندول تیروئید و یا معاینات دیگر. به همین دلیل بسیاری مواقع بیمار از وجود بیماری در این ناحیه بی خبر است. در مواردی نیز بیمار هنگامی که در آینه خود را می نگرد متوجه وجود یک برآمدگی و یا توده در قسمت گردن می شود و با بررسی آن به پزشک مراجعه می کند.

بسیاری از ندول های تیروئید غیر فانکشنال و یا به اصطلاح غیر فعال هستند ولی در مواردی ندول ها شروع به تولید هورمون تیروئید می کنند که این شرایط به پرکاری تیروئید منجر می شود، در مواردی حتی ندول های بدخیم نیز غیرفعال هستند به این معنی که تست tsh در بیمار نرمال است.

آیا ندول تیروئید درد دارد؟

در برخی شرایط بیمار با وجود ندول تیروئید دچار درد در ناحیه گردن، گوش و یا حلق می شود، اگر ندول به شکلی گسترده شده باشد و با فشار به ناحیه گلو به راه‌های هوایی و یا راه بلع باعث مشکل و اختلال در تنفس و بلع می شود، گرچه این حالت ها به ندرت به وجود می آید و اغلب نشان هایی برای سرطان تیروئید هستند با این حال تشخیص و درمان ندول تیروئید در مراحل اولیه بسیار راحت‌تر و احتمال درمان به شکل قابل توجهی بالاتر است، از این رو افرادی با مشکلات تیروئید و نشانه های سندروم تیروئید بایست تحت معاینات دوره ای، از قبیل سونوگرافی تیروئید، عکس برداری و معاینات فیزیکی و بالینی توسط پزشک قرار بگیرند.

نشانه وجود گره های تیروئیدی چیست؟

اغلب گره های تیروئیدی بدون علامت هستند و آزمایشات انجام شده نیز طبیعی نشان داده می شوند ولیکن در برخی مواقع این نشانه ها وجود دارد.

 • وجود یک توده در گردن
 • تورم گردن
 • به ندرت درد در ناحیه تیروئید
 • تغییر صدا و خشونت صدا
 • اختلال در بلع و تنفس در مورد گره های متعدد و بسیار بزرگ

 

درمان ندول تیروئید با آر اف

چه نکاتی را برای درمان ندول تیروئید و بیماری‌های تیروئید در نظر بگیریم؟

 • بسیار مهم است که بدانید در موارد زیادی ندول ها بدون علامت هستند.
 • ممکن است آزمایشات تیروئید نرمال نشان داده شوند حتی اگر سرطان تیروئید وجود داشته باشد.
 • و در نهایت بهترین راه تشخیص سرطان تیروئید مراجعه به پزشک و بررسی غده و انجام تست هایی است که پزشک تجویز می کند.

انواع گره های تیروئید

 • گره های ناشی از تیروئیدیت یا التهاب تیروئید.
 • کمبود ید می تواند در درازمدت به ایجاد گره های تیروئیدی بیانجامد.
 • آدنوم های تیروئیدی که علت مشخصی ندارند و می توانند بدون علامت باشند (این نوع گره ها می توانند با تولید هورمون منجر به پرکاری تیروئید و یا هیپوتیروئیدیسم شوند.)
 • کیست های تیروئیدی ناشی از تخریب خود به خودی آدنوم ها هستند.
 • سرطان تیروئید: اغلب گره های تیروئیدی غیر سرطانی هستند ولی سرطان های تیروئید به شکل گره بروز می کنند.
 • گواتر مولتی ندولار که کل تیروئید حاوی گره های متعدد می گردد.

انواع ندول تیروئید

برای دانستن انواع ندول تیروئید و برخی شرایطی که باعث رشد توده تیروئید می شود اینجا را کلیک کنید.

ندول تیروئید و علائم آن

عواملی که در ایجاد گره تیروئید نقش دارند؟

 • سابقه فامیلی
 • سن، با افزایش سن شانس داشتن گره بیشتر می شود.
 • جنس، خانم ها بیشتر از آقایان دچار گره تیروئید می شوند.
 • تماس با اشعه ایکس، ریسک ایجاد گره با اشعه ایکس زیادتر می شود البته این ریسک مربوط به انجام رادیوگرافی و یا سی تی اسکن نیست ولیکن موارد درمانی مانند اشعه در رادیوتراپی این ریسک را بالا می برد.

عوامل خطرزا در ایجاد سرطان تیروئید

 • سابقه فامیلی و سرطان تیروئید در بستگان
 • گره هایی که سفت و سخت هستند.
 • جنس مونث
 • سن زیر بیست سال و بالای ۶۰ سال
 • تماس با اشعه

آیا ندول تیروئید خطرناک است؟

در واقع ندول تیروئید در بسیاری افراد هست و در موارد زیادی هیچ مزاحمت و یا آزاری برای فرد به وجود نمی آورد، اگر از افراد بزرگسال سونوگرافی تیروئید به عمل بیاید متوجه خواهید شد که بسیاری از آنها در پاسخ سونوگرافی ندول تیروئید دارند ولیکن در برخی موارد با وجود علائمی از قبیل درد در ناحیه گلو، رشد بیش از حد ندول ها و یا افزایش غیرعادی تعداد آنها در طول یک زمان مشخص روبه رو می شویم که در این شرایط پزشک با وسایل مختلف به معاینه این ندول ها می پردازد تا از بابت پیدا کردن ندول های بدخیم تیروئید بررسی های لازم را انجام داده باشد.

در پاسخ این سوال که آیا ندول تیروئید خطرناک است باید گفت در برخی موارد می تواند خطرناک باشد ولی در اکثریت موارد این‌ها توده هایی خوش خیم هستند که با درمان‌های ساده رفع شده و حتی در برخی شرایط نیازی به درمان آنها نیست.

تشخیص ندول تیروئید بدخیم

یکی از اهداف اصلی دکتر رادیولوژی (پزشک متخصص رادیولوژی) این است که ندول تیروئید را به لحاظ سرطانی بودن بررسی کند و ضمنا می خواهد بداند آیا غده تیروئید در بدن شما به خوبی کار می کند یا خیر.

بررسی هایی که پزشک ممکن است برای شما انجام دهد، شامل این موارد می‌باشد:

معاینات بالینی:

زمانی که شما برای مشکلات تیروئید به دکتر مراجعه می کنید، پزشک یک سری معاینات بالینی برای شما انجام می دهد، برخی از این معاینات عبارتند از:

 • بررسی غده تیروئید زمانی که شما در حال قورت دادن هستید. (غده تیروئید زمان بلعیدن به سمت بالا و پائین حرکت می کند.)
 • بررسی علائم هایپرتیروئید (پرکاری تیروئید) مانند لرزش، رفلکس های بیش از حد و ضربان قلب سریع و یا نامنظم.
 • علائم کم کاری تیروئید (هیپوتیروئید) مانند پوست خشک، تورم صورت و ضربان قلب آرام

بررسی عملکرد تیروئید و آزمایش خون:

T3/T4/TSH آزمایش خون تیروئید است، که برای بررسی سطح هورمون های تیروکسین (T4)، تری یدوتیرونین (T3) و هورمون تستوسترون (TSH) که توسط غده هیپوفیز تولید می شود، انجام می شود، این آزمایش کم کاری و هیپوتیروئیدیسم و پرکاری و یا هایپرتیروئیدیسم را مشخص کند.

سونوگرافی تیروئید:

تصویری که توسط یک پروپ (ابراز سونوگرافی) و به وسیله امواج صوتی با فرکانس بالا به جای تابش تولید می شود، این عمل برای تشخیص تعداد و اندازه ندول‌ها و نیز تشخیص توده‌های سرطانی نسبت به ندول تیروئید انجام می‌شود، همچنین به عنوان یک هدایت کننده در انجام بیوپسی سوزنی آسپیراسیون کاربرد دارد.

بیوپسی آسپیراسیون سوزنی دقیق (FNA):

بیوپسی برای بررسی سرطانی بودن و یا نبودن ندول تیروئید انجام می‌شود، این بیوپسی که توسط پزشک ماهر و متخصص انجام می شود، یک سوزن نازک در غده تیروئید وارد شده و از محلی که برای آزمایش پاتولوژی لازم است نمونه برداری می شود، این نوع نمونه برداری تیروئید که FNA نامیده می شود به بیهوشی احتیاج ندارد و با بی‌حسی موضعی و بدون بستری انجام می شود.

خطرات بیوپسی سوزنی و عوارض آن ناچیز و بسیار کم است، در گذشته برای چنین نمونه برداری هایی از جراحی و بیهوشی استفاده می شد ولی امروزه با توجه به پیشرفت دستگاه‌های پزشکی از جمله وجود دستگاه سونوگرافی داپلر که سونوگرافی داپلر تیروئید توسط آن انجام می شود دیگر نیازی به انجام عمل جراحی برای نمونه برداری نیست و در موارد خاص نیاز به جراحی خواهد بود.

روش دیگر بیوپسی core است که مشابه با روش FNA بوده، با این تفاوت که با سوزن مخصوص انجام می شود و بافت بیشتر نسبت به روش FNA برداشته می شود تا پزشک بتواند بررسی دقیقتری از تیروئید داشته باشد. بیوپسی کور از جهت عوارض و درد بسیار شبیه به بیوپسی FNA است.

اسکن تیروئید

در برخی مواقع دکتر برای اسکن تیروئید دستور می نویسد، در این تست تشخیصی که برای ارزیابی ندول تیروئید (گره های تیروئید) انجام می شود، ابتدا یک ماده رادیواکتیو کم خطر درون رگ بیمار در بازو تزریق می شود و یا این ماده رادیواکتیو کم خطر به صورت خوراکی مصرف می شود و بعد از گذشت یک زمان کوتاه و مناسب بیمار در زیر دستگاه تصویربرداری بر روی تخت دراز کشیده و تصویربرداری انجام می شود.

ندول هایی که هورمون تولید می کنند، ندول گرم تیروئید نامیده می شوند، زیرا بیشتر از بافت های طبیعی تیروئید ایزوتوپ جذب می کنند.

ندول سرد تیروئید در واقع گره هایی هستند که غیر فعال بوده و شبیه به سوراخ در اسکن دیده می شوند، می توان گفت بین ۲۰ تا ۲۵ درصد از ندول های سرد تیروئید سرطانی هستند و به همین دلیل این تشخیص برای پزشکان از اهمیت خاص برخوردار است ولیکن یکی از مشکلات این اسکن عدم توانایی تفکیک مابین ندول سرد خوش خیم با ندول سرد بدخیم است بنابراین به عوامل تکمیلی در تشخیص نیاز هست.

درمان ندول تیروئید

آیا پرکاری تیروئید قابل درمان است؟

در گذشته درمان ندول تیروئید به روش جراحی انجام می شد، پیشرفت علم در زمینه بیماری‌های تیروئید باعث شده تا روش‌های درمانی جدیدتر و پیشرفته‌تری از جمله آر اف تیروئید و ماکروویو نیز در رده درمان های معتبر قرار بگیرد، این روش ها همگام با کشورهای پیشرفته دنیا از جمله چین و کره جنوبی و نیز همگام با انجمن تیروئید امریکا در ایران نیز از سال ۹۲ شروع گردیده و بیماران زیادی با این روش سلامتی خود را به دست آورده اند، بدون آنکه غده تیروئیدشان در جراحی برداشته شود.

در این روش که تنها موسسه فوق تخصصی در کشور در حال انجام آن است، بیمار بدون بیهوشی و بدون آنکه بستری شود در یک مدت زمان کوتاه تحت درمان قرار می گیرد، اگر نحوه انجام عمل برایتان سوال است در همین سایت فیلم عمل ها موجود است و می توانید آنها را ببینید و اگر سوال دیگری در این زمینه داشتید با شماره های موسسه تماس بگیرید و سوالتان را مطرح کنید، همچنین در پائین همین صفحه صحبت‌های دکتر حسین چگینی در رابطه با این نوع درمان را گوش کنید.

 در نهایت درمان ندول‌ها بستگی به نوع ندول تیروئید شما دارد.

درمان ندول خوش خیم تیروئید

گزینه‌های مختلفی در درمان ندول غیر سرطانی تیروئید وجود دارد.

درمان انتظاری:

در برخی موارد ندول تیروئید احتیاج به درمان ندارد، اگر پزشک شما تشخیص بدهد که ندول تیروئید شما خوش خیم است، ممکن است از شما بخواهد تنها برای بررسی رشد و وضعیت ندول هر چند وقت یکبار مراجعه کنید و یا دوباره در یک فاصله مشخصی از شما بخواهد تا بیوپسی انجام دهید، در این صورت و در مواردی اگر ندول تیروئید در طول زمان تغییر اندازه و تعداد نداشته باشد اصلا نیازی به درمان ندارد.

درمان هورمونی با داروی لووتیروکسین

لووتیروکسین یک فرم مصنوعی تیروکسین است که به صورت تبلت (قرص) در بازار عرضه می گردد، ایده این درمان آن است که مصرف هورمون اضافی تیروکسین باعث می شود تا غده هیپوفیز هورمون کمتری TSH تولید کند. (این هورمون تحریک کننده تیروئید می باشد.)

جراحی ندول تیروئید

برخی از ندول های تیروئید با اینکه خوش خیم هستند به این دلیل که بزرگ هستند و راه تنفسی، مری و یا رگ‌های خونی گردن را مسدود کرده اند به جراحی نیاز دارند، همچنین ندول تیروئیدی که با بیوپسی مشکوک و یا نامطلوب تشخیص داده شده اند نیز به جراحی نیاز دارند.

ندول هایی که موجب پرکاری تیروئید می شوند:

نوعی از ندول تیروئید هورمون تیروئید تولید می کند و باعث افزایش غلظت هورمون تیروئید در بدن بیمار می شود، پزشک ممکن است در این موارد از این نوع درمان ها برای شما استفاده کند.

ید رادیواکتیو:

پزشکان اغلب برای درمان پرکاری و آدنوم تیروئید و نیز گواتر مولتی ندولار از این روش درمانی استفاده می کنند که به شکل کپسول و یا مایع مصرف می شود، ید رادیواکتیو توسط غده تیروئید جذب می شود و ندول ها کوچک می شوند.

داروهای ضد تیروئید

این درمان اغلب به صورت بلند مدت انجام می شود داروی متی مازول (تاپازول) در این مورد استفاده می شود که باعث کاهش علائم پرکاری تیروئید می شود، به طور کلی بر روی کبد تاثیر منفی دارد و بهتر است حتما در این مورد با پزشک تان مشورت کنید و مزایا و معایب آن را در نظر بگیرید.

عمل جراحی

اگر درمان‌های بالا گزینه های مناسب شما نباشند ممکن است پزشک تصمیم به حذف ندول های فعال تیروئید شما بگیرند، این درمان نیز با توجه به جراحی مشکلات و عوارض خودش را داراست که باید با پزشک‌تان مشورت کنید.

درمان ندول تیروئید بدخیم (سرطانی)

عمل جراحی

درمان معمول برای ندول های بدخیم تیروئید عمل جراحی و حذف ندول بدخیم تیروئید است، روشی به نام تیروئیدکتومی، که تقریبا حذف کل تیروئید رو خواهد داشت، این عمل ممکن هست به تارهای صوتی (حنجره) و غده های پاراتیروئید ، غده هایی که پشت غده تیروئید واقع شده اند و سطح کلسیم خون را کنترل می کنند آسیب برساند، پس از تیروئیدکتومی مدت طولانی مصرف لووتیروکسین لازم است تا سطح هورمون‌های تیروئید در بدن کنترل شوند.

تزریق الکل

یکی دیگر از راه های حذف غده های بدخیم تیروئید تزریق مقدار کمی الکل در ندول سرطانی تیروئید است، این درمان که طی چند جلسه انجام می شود برای حذف ندول های سرطانی که در عمل جراحی در دسترس نیستند مفید بوده و انجام می شود.

درمان RF تیروئید

از دیگر درمان های جدید و کم تهاجمی در رابطه با ندول‌های تیروئید درمان RF است که با استفاده از امواج RF انجام می شود و نیازی به بیهوشی و برش پوستی در آن نیست و همچنین اختلال هورمونی ایجاد نمی کند.

از این درمان در موارد زیر استفاده می شود:

 • درمان توده های خوش‌خیم تیروئید (کیستیک یا solid)
 • درمان توده های بدخیم تیروئید زیر یک سانتی متر به شرط آنکه محدود به تیروئید بوده باشند و غدد پاراتیروئید را درگیر ننموده باشد.
 • درمان توده های بدخیم و لنف نودهای بدخیم گردن که به علت عمل های جراحی مکرر و یا رادیوتراپی کاندید عمل جراحی مجدد نمی باشند.
 • درمان آدنوم پرکار تیروئید که به نسبت درمان با ید عوارض هیپوتیروئیدی بعد از درمان ندارد و در خانم‌های شیرده و باردار نیز می توان از آن استفاده کرد.
 • درمان آدنوم پاراتیروئید در افرادی که به هر دلیل نمی توانند جراحی انجام دهند.


 

 

حرف آخر

ذکر این نکته حائز اهمیت است که تمامی انواع ندول ها و یا سرطان های تیروئید قابل درمان به این روش نیستند و در صورتی که در جلسات مشاوره آر اف و با انجام آزمایشات، پزشک تشخیص دهد که این روش پاسخ گو است از آن بهره می گیرد، در این موارد بهترین کمک انجام سونوگرافی توسط دکتر رادیولوژی و یا مراکز مربوطه و انجام بیوپسی تیروئید و غیره در مراکز تهران و یا سایر نقاط و سایر آزمایشاتی است که پزشک تجویز می نماید و نتیجتا به سنجش شرایط کمک می کند و مناسب ترین روش در نظر گرفته می شود.

بنابراین بسیار مهم است که بیمار برای بررسی و معاینه مراجعه حضوری داشته و پاسخ سؤالاتش را دریافت کند و نیز باید گفت هنوز هم روش جراحی به عنوان خط مقدم و اصلی در درمان سرطان تیروئید مطرح می شود مگر آنکه بر اساس شرایطی که در مقاله چه کسانی واجد شرایط ار اف هستند آورده ایم برای درمان آماده باشند.

درمان ندول تیروئید در مرکز تصویربرداری تیراد

مرکز تصویربرداری و سونوگرافی تیراد با استفاده از به‌ روزترین و بهترین تکنولوژی های روز دنیا زیر نظر پزشکان فوق تخصص و دوره دیده از اروپا در مرکز تهران توانسته است با کمک درمان‌های کمتر تهاجمی به درمان ندول ها و کیست های خوش‌خیم و بدخیم تیروئید بپردازد و با درمان‌های موفق امیدهای تازه ای در درمان این کیست ها و ندول ها به وجود آورده است.

این موسسه اولین و تنها مرکز فوق تخصصی در درمان بیماری های تیروئید در ایران است که با موفقیت های چشمگیری توانسته تا به درمان ندول تیروئید و بیماری های تیروئید دست یابد، برای اطلاعات بیشتر شماره های موسسه در اختیار شما قرار گرفته است.

علائم اولیه سرطان تیروئید

چرا بررسی و معاینه ندول های تیروئید مهم است

۳.۴ / ۵. ۲۵

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
مطلب بعدی
نمونه برداری تیروئید
مطلب قبلی
مشاوره آر اف (RF تیروئید)

۲۰۰ دیدگاه. Leave new

 • شرفا
  1400/04/06 2:37 ب.ظ

  سلام من مشکل پرکاری تیرویید خوشخیم با نودولهای متعدد ک متاسفانه به قفسه سینه نفوذ کرده نمای گردنم بزرگ شده و متاسفانه بدلیل انجام عمل اولی ک در سال ۸۷ انجام دادم تار صوتی فلج سده بهمین دلیل انجام عمل دومی برام سخت خواهد بود
  میخواستم بدونم در کلنیک تیراد کمکی ب من میشه ..

 • یک نفر
  1400/03/29 8:48 ب.ظ

  سلام خسته نباشید این جواب سونوگرافیم هست آیا سرطان هست یا نه؟؟
  ابعاد لوب راست تیروئید ۴۳×۱۶×۱۳ میلی متر و ابعاد اول چپ تیروئید ۴۰×۱۹×۱۴ میلی متر اندازه گیری شد.
  تصویر ندول سالید کیستیک حاوی سپتا های متعدد به ابعاد ۱۵*۹ میلی متر در ناحیه ایسم تیروئید رویت می گردد که حاوی جز سالید واسکولار داخلی به ابعاد ۸*۴*۸ میلی متر می باشد. FNA از ندول مذکور توصیه می گردد.
  تصویر ندول هایپواکو به ابعاد ۳*۲ میلی متر در لوب چپ تیروئید رویت می شود.
  اکوژنیسیته بافت تیروئید در هر دو سمت طبیعی و پترن آن یکنواخت است.
  کیست و ضایعه فضاگیر سالید در بقیه بافت تیروئید دیده نشد.
  منتظرتونیم جواب بدین
  اندازه ندول های من خیلی بزرگه یا نه؟؟چیکار کنم؟؟

 • ناشناس
  1399/12/17 1:31 ب.ظ

  سلام ایا در شیراز هم ار اف هست نام دکتر ش را بفرمایید

 • سمانه
  1399/12/12 11:36 ق.ظ

  با سلام
  خانمی هستم ۳۸ ساله. دو ندول در تیروئید دارم. یکی در محل لوب سمت راست که خود تیروئید دچار آتروفی شده و ندول تقریبا نیم سانتی کاملا هیپواکوژن داره برای منشا پاراتیروئیدیش آزمایش دادم که PTH بالا و ۹۸ بود و کلسیم ۱۰. ۱۱ هفته ویتامین دی مصرف کردم و دوباره آزمایش دادم که میزان هورمون ۵۵ و کلسیم ۹ شده بود. اما در همین آزمایش میزان TSH از ۳ به ۴.۷ افزایش پیدا کرده بود در حالیکه سه ماهه قرص لووتیروکسین ۵۰ و روزی یک عدد مصرف می کنم. ندول اکوژن لوب چپم بزرگه ۴۷*۲۷*۲۰ رشد طولی داره و حاوی نواحی کیستیک پریفرال به حداکثر ابعاد ۱۷. احساس فشار زیاد در ناحیه گلو دارم و گاهی هنگام بلع به اصطلاح غذا تو گلوم میپره و هنگام صحبت هم در ناحیه حنجره احساس گرفتگی و خستگی دارم. نوع سلول ندول لوب چپ هم فولیکولار خوش خیم هستش. به نظر شما جراحی برای من بهترین گزینه است یا درمان های دیگری هم می توانم جایگزین کنم.
  با سپاس فراوان

  • مدیر سایت
   1399/12/16 9:46 ق.ظ

   سلام. برای مشاوره حضوری با آقای دکتر ابراهیمی از مطب وقت بگیرید لطفا.

 • مرضیه
  1399/12/12 4:54 ق.ظ

  با سلام خدمت اقای دکتر و تیم عالی تیراد.
  من دو سال درگیر ندول تیرویید بودم که هربار نمونه برداری در مراکز دیگه به من گفته شده بود نرماله و فقط قرص مصرف می کردم.غافل از اینکه پشت ندول جلوی گردن یک ندول دیگه هم پنهان در حال رشد و سرطانی شدن بوده که از دید همکاران بخش سونوگرافی پنهان می ماند.من اتفاقی برای پرسیدن اینکه ایا با آر اف میتونم ندول تیروییدم را کوچک کنم به تیراد مراجعه کردم و همان وقت به توصیه ی اقای دکتر ابراهیمی سونو و نمونه برداری با گاید سونو انجام دادم و دیدم بلهههه.متاسفانه من یک ندول خطرناک دارم.اقای دکتر خیلی وقت صرف کردند و با دقت بسبار زیادی از ندول پشتی که دسترسی هم بهش سخت بود نمونه گیری کردند و برای پاتولوژی بردم.ضمنا لنف های گردنم هم به دقت سونو کردند و نتیجه را برای جراحم بردم.من اون موقع ارزش کار ایشونو به خوبی درک نکرده بودم.تا اینکه در اتاق ید با افرادی شبیه خودم روبرو شدم که با فاصله کمی از جراحی اول برای بار دوم مجبور به جراحی شده بودند به علت اینکه پزشک جراح لنف آلوده را خارج نکرده بوده.تصمیم جراح در این مسیر بسیار وابسته به نتیجه سونو و نمونه برداری های همکاران است.اگر سونو قبل عمل با دقت کافی انجام نشه چه بسا با این مشکلات بیماران مواجه بشن.از این گذشته با یک سونو و نمونه برداری بی دقت بیماری از درمان به موقع محروم میشه و من در اتاق ید دیدم که چند نفر متاسفانه ریه ی درگیر به علت مراجعه دیر هنگام داشتند.من یک دنیا از دکتر ابراهیمی ممنونم و تا اخر عمرم مدیون تعهد و علم ایشون هستم که در اون ساعت دیر وقت و با خستگی با اینکه از اخرین مراجعان تیراد در اون شب بودم اما وقت گذاشتند و با دلسوزی و دقت زیاد کارشونو با مسولیت انجام دادند و خداروشکر نتبجه سونو بعد از عمل هم عالی بوده.یک دنیا ممنونم اقای دکتر .خوشحالم که شانس اینو داشتم که از علم و تعهد شما بهره مند بشم

  • مدیر سایت
   1399/12/12 12:32 ب.ظ

   سلام
   خواهش می کنم
   ان شاالله همیشه شاد و سلامت باشین

 • مسعودیان
  1399/12/10 9:37 ق.ظ

  سلام و عرض ادب. خانم ۵۸ ساله با تورم زیاد و درد در ناحیه گلو و مشکل در تکلم به پزشک مراجعه کردم. جواب سی تی اسکن: a large solid cystic mass70*50*51 mm originate from Lt thyroid lobe with enhancible wall and septations with retrosternal extention to thoracic inlet and mass effect on trachea to Rt side.
  آیا مشکل جدی هست .آیا با روش آر اف درمان میشه؟ چون اصفهان هستم کی میتونم به مرکز شما مراجعه کنم؟

  • مدیر سایت
   1399/12/11 11:33 ق.ظ

   سلام
   جراحی باید بشید.

 • Zahra
  1399/11/26 2:07 ب.ظ

  باسلام وخسته نباشید,خانمی ۴۰ ساله هستم که بادرد گردن به دکتر مراجعه کردم آزمایش TSHنرمال بود ولی در سونوmolti nodular gotior فاقد کلسیفیکیشن داخلی تشخیص داده شد ,دکترم دارویی تجویز نکرده, مدام درد گردن دارم,احساس خستگی وبی اشتهایی دارم.بخاطر درد گلو,لطفا راهنمایی بفرمایید,ممنونم

  • مدیر سایت
   1399/11/28 11:46 ق.ظ

   سلام. گواتر تا زمانی ک اثر فشاری روی گردن نداشته باشه یا اختلال بلع نده مشکلی نداره. فقط باید با سونو چک بشین.

 • الینا نوری
  1399/11/25 12:23 ب.ظ

  سلام آقای دکتر خسته نباشید دخترم ۶سال داره و رو پای چپش یه دونه اندازه فندق هس و تو بندهای انگشتش هم هس اینها نشانه چی ویا بیماری هس ممنون

 • م. خ
  1399/10/21 3:20 ب.ظ

  سلام. ببخشید یک سوال داشتم.
  من تیروییدم مولتی ندولار هست. بزرگترینشون دو سانت و نیم هست.
  تا الان سه سال پشت سر هم نمونه برداری کردم. الحمدلله هم در سونو و هم ذر بیوپسی خوشخیم بوده. سوالم اینه چقدر احتمال داره این گره بدخیم بشه؟ به عبارتی دیگر احتمال بدخیم شدن گره های خوشخیم چقدره؟ راستش استرس هر شش ماه یا یکسال سونو و نمونه برداری کردن زیاده. و ادم ترجیح میده تیروییدشو دربیاره تا خدایی نکرده بدخیمی رخ نده. ممنون از راهنمایتون

 • طاهره
  1399/09/08 1:46 ق.ظ

  سلام خانم۳۷ساله هستم ک باگره ۴۱در۱۹درگلومواجه شدم ک بعدنمونه برداری نودل خوش‌خیم اعلام شد. برام داروهای ضدافسردگی دادن ومولیکسکام دادن. داروهارامصرف کنم یاجراحی بشم. نودل هابزرگترهم میشن؟ همین الانم اذیت میشم انگارچیزی تو گلوم اضافه هست

  • مدیر سایت
   1399/09/11 9:46 ق.ظ

   سلام
   سلامت باشید
   برای مشاوره جهت امکان انجام اراف RF مراجعه کنید.

 • زهرا حسین آبادی
  1399/06/30 5:04 ق.ظ

  سلام خسته نباشید.من ۳۷ سال دارم تیروئید پر کار آزمایش دادم گفتن خوش خیمه ولی به دلیل بزرگی وسفتی باید بر داشته بشه من قبل ازعمل مایلم باپزشکان دیگر مشورت کنم آیا راهی بجز. عمل وجود داره ممنون

 • مینا تبریزیان
  1399/06/05 11:02 ب.ظ

  سلام
  برای درمان ندول ها میشه از آراف استفاده کرد؟

 • حسن
  1399/06/01 5:20 ب.ظ

  سلام من ١۴ ماه قبل یک سونوگرافی از تیروئید انجام دادم و یک گره به اندازه ٩میلیمتر حاوی میکروکلسیفیکاسیون وجود داشت.
  الان بعد از ١۴ ماه سونوگرافی انجام دادم،که جوابش به صورت زیر است.
  یک ندول با اندازه ٩ میلیمتر حاوی میکروکلسیفیکاسیون مشاهده شد.
  عروق ندول خوش خیم است.
  سفت بودن ندول در محدوه خوش خیم قرار دارد.
  تصویری به نفع ادنوپاتی در زنجیره قدامی گردن مشاهده نشد.
  به نظر شما با اینکه توی این ١۴ ماه اندازش تغییری نکرده و غدد لنفاوی درگیری ندارند و عروق و سفتی ندول خوب هست،چقدر احتمال وجود داره بدخیم باشه؟

 • حسین مهربانی
  1399/05/09 9:28 ب.ظ

  سلام من هفته گذشته خدمت رسیدم نمونه گرفتین ازمایشگاه دقت جهت ازمایش ارائه کردم و متاسفانه بدخیم اعلام شد

 • فاطمه
  1399/03/14 1:55 ق.ظ

  سلام من گره تیرویید سمت چپ دارم ولی برای نمونه برداری میترسم برم . سرما که خوردم بزرگ شد بعدش
  که خوب شدم به اندازه ی یک نخود شد و هیچ دردی ندارم. آیا لازم هست که به نمونه برداری برم ؟؟
  ممنون از سایتتون

 • السا
  1399/03/11 11:17 ق.ظ

  سلام وقت به خیر خسته نباشید. من هفته اینده پیش شما وقت نمونه گیری دارم بعد ۱ سال. آیا ندول خوشخیمی که بزرگ شده است حدود ۲ میلیمیتر، می تواند در نمونه گیری جدیدی که هفته اینده دارم بد خیم بشود؟ خیلی نگرانم

 • محمودی
  1399/03/11 10:57 ق.ظ

  سلام و عرض خسته نباشید
  خانمی ۲۹ ساله هستم که حدود ۷ روز است که هنگام فشار دادن ناحیه گلو احساس درد می کنم . در سنوگرافی انجام شده در لوب چپ تصویر چند ندول هایپو اکو نسبتا هتروژن به حداکثر ۹*۱۲ میلیمتر و یک ندول به حداکثر دیامتر ۹ میلیمتر در لوب راست تیروئید قابل ذکر می باشد. ندول های فوق فاقد واسکولاریته قابل ملاحظه بوده که به نظر ندولهای کلوییدی هیپر پلاستیک همراه با دژنراسیون ثانویه در تشخیص افتراقی اول قابل طرح می باشد.در بررسی ناحیه لترال گردن، در حال حاضر شواهی به نفع لنفادنوپاتی significant رویت نگردید.
  لطفا راهنمایی بفرمایید.
  ممنون از وقتی که میذارید

  • مدیر سایت
   1399/03/24 12:33 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   برای شما بهتر هست یک سونوگرافی و در کنار آن آزمایشات خون ( تیروئید) انجام شود، زیرا هم التهاب تیروئید و هم ندولهای گواتر قابل طرح هستند و این موارد با سونوگرافی و آزمایشات قابل افتراق هستند، بهتر هست تا برای یک مراجعه حضوری هماهنگ شوید تا به شکل کامل و دقیق بررسی انجام شود.

 • مریم
  1399/02/27 10:19 ب.ظ

  سلام میشه نواب ازمایش خانوم ۶۵ ساله رو تفسیر کنید .اکوی هر دو لوب تیروئید کاهش یافته و نمای تیروئیدیت دارند.چکAnti TPOتوصیه میگردد.تصویر یک ندول solid کاملا لایپو اکو به ابعاد ۶×۴mm در لوب راست مشهود است که TIRADS,5 دارد و با توجه به سایز آن نیاز به F/Uدارد.

 • نیلوفر امیری
  1399/02/24 6:57 ب.ظ

  سلام من خانمی هستم ۲۲ سلل. جواب سونوگرافی من اینه. لطفا منو راهنمایی کنید: هر دو لوب تیرویید سلیز نرمال و اتوی پارانشیمال یکنواخت دارند. لوب راراسا تیرویید به حجم ۵/۱ و لوب چپ به حجم ۶/۵ میباشد. ندول هایپواکونیک با حدود مشخص و قرا عرضی به اقطار mm2.1*2.8 در قسمت خلفی لوب راست تیرویید دیده میشودinter mediate suspicous میکروکلسیفیکاسیون و گسترش خارج تیروییدی در ندول مذکور دیده نشد… نظریه”ندول کوچک تیرویید.

 • صمدی
  1399/02/09 10:47 ق.ظ

  سلام .
  مادر بنده ۵۱ ساله هستن و سابقه ی گواتر دارن.آذرماه ۹۸ سونوگرافی دادن .یکبار دیگه هم همین مطلب رو گذاشتم ولی پاسخ ندادید.لطفا راهنمایی کنید. ممنون

  هر دو لوب تیروئید دارای سایز افزایش یافته و اکوی پارانشیم طبیعی هستند. LT:43×۲۰×۱۵)۶.۸cc ,RT:48×۱۸×۱۶(۷.۴ccمیلی متر
  تصویر یک ندول هترواکو به دیامتر ۲.۵میلی متر با Border منظم و فاقد میکروکلسیفیکاسیون در مدیال لوب چپ رویت شد.
  ضخامت ایسموس ۲.۸ میلی متر است(طبیعی)

  • موسسه تیراد
   1399/02/13 9:58 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   نگران نباشید، سالی یکبار سونوگرافی رو تکرار کنید، اگر افزایش سایز یا تغییر شکلی در ندول ها داشتن باید نمونه برداری انجام بشه ولی در حال حاضر و با توجه به مطلبی که برای ما ارسال شده نیاز به انجام کاری نیست.
   موفق باشید

 • زهره
  1399/01/24 1:34 ب.ظ

  سلام وخسته نباشید خدمت شماوتمامی پزشکان این مجموعه
  من ۳سال پیش تیروکتومی کردم وازآن زمان تاکنون قرص لوتریکسون خارجی مصرف میکردم ولی الن دربازارنیست چیکارکنم؟؟چی دارویی جایگزین مصرف کنم

 • احمدی
  1398/12/13 10:03 ب.ظ

  سلام،من دو بار نمونه برداری شدم،یکبارشم تو مرکز شما انجام دادم،هردو بار هم نتیجه مشکوک بوده
  میشه منو راهنمایی کنید

  • موسسه تیراد
   1398/12/25 4:40 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   لطفا سوالتون رو کامل مطرح کنیدو مدارکتون رو به پیج اینستاگرام ما ارسال کنید

 • مستوره پرتوی
  1398/11/18 9:17 ق.ظ

  سلام من خانمی به سن پنجاه ساله هستم ازپارسال به طوری اتفاقی فهمیدم تیرویید دارم ازگردنم نمونه بردای وسونو گرافی انجام شد هردوماه سونپگرافی وازمایش دادم ولی پانزده روزپیش به دکتر غدده دگه مراجعه کردم برام سی تی اسکن نوشتن انجام دادم گفتن نودول کرم ویک طرف نودول سرد داره باید جراحی بشه اگرجراحی نکنم چی میشه لطفا راهنمایی کنید
  باتشکر

  • موسسه تیراد
   1398/11/19 3:59 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   لطفا جواب سونو و نمونه برداری تون رو برای ما به پیج اینستاگرام موسسه Tiradsono ارسال کنید

 • مبینا
  1398/11/16 6:39 ب.ظ

  سلام ببخشید نودل های جامد تیروئید همه بدخیم هستند؟

  • موسسه تیراد
   1398/11/19 9:01 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   خیر همه ندول های جامد لزوما سرطانی نیستند فقط باید بررسی شوند

 • صدیقه احمدی
  1398/11/10 2:48 ب.ظ

  ندول هیپواکوی قسمت مدیال لوب راست به ابعاد ۷میلی متر

 • صدیقه احمدی
  1398/11/10 11:44 ق.ظ

  سلام ممنون ازین که وقت میزارید
  من fnaدادم گفتن حاوی میکرو کلسیفیکاسیون هست،وجود سلول های نا شناخته هم ذکر شده وگفتن دوباره نمونه تکرار بشه،راهنمایی میخوام ،درضمن گره دتل میلی متر هست

 • نگار
  1398/11/09 2:59 ب.ظ

  شرمنده یادم رفت بگم که حدود ۴ماهه روزی یک نصفه لووتیروکسین مصرف میکنم که ازمایش دادم t4از حد نرمال بالاتر رفته ولی tshدر رنج نرمال ولی رو به پایین بود. ازمایش cbcهم دادم نرمال بود ولی esrحدود ۲۲. البته یکی دوسالی هست که esrمدام بالا و پایین میره..

 • نگار
  1398/11/09 2:57 ب.ظ

  سلام من ۳۳سالمه.حدود ۴ماه پیش به طور اتفاقی متوجه شدم که یک ندول ۱۱میلی در لوب چپ تیروئیدم دارم که سونو رو به خاطر تورم سمت راست گردنم انجام دادم.و ضمنا یک لنف نود۹میلی هم پشت گردنم داشتم.سیتی اسکن هم انجام دادم که نوشته بود لنفادنوپاتی در زنجیره های گردن وجود ندارد و فقط یه ندول ۱۰میلی در تیروئید داشتم.الان بعد از حدود۴ماه مجددا سونوگرافی کردم که ندول تیروئیدم ثابت مونده بود.لنف نود پشت گردن هم همینطور و در نواحی ژیگولار لنف نود نبود ولی تعدادی لنف نود در ناحیه ۲سمت راست و چپ بود که حداکثر۱۶میل و ۱۵میلی بودن.میخوام بدونم این لنف نودها خطرناکن؟ایا به تیروئیدم مربوطن؟گاهی صبح که بیدار میشم دور گردنم عرق کرده ولباسم کمی خیسه! ضمنا حدود یک ماه پیش انفولانزای شدید داشتم که تب و لرز و ضعف داشتم و بعد از یک هفته استراحت و دریافت انتی بیوتیک خوب شد.سابقه ی سینوزیت هم دارم ولی الان علائم سینوزیت ندارم.ممنون میشم کمکم کنید

  • نگار
   1398/11/19 1:35 ب.ظ

   خب چرا جواب نمیدین😐

   • موسسه تیراد
    1398/11/19 4:09 ب.ظ

    سلام دوست خوبم
    سعی ما بر این است که تمامی سوالات را پاسخ بدهیم ولی به دلیل تعداد بالای سوالات و مراجعات و همینطور شلوغی پزشکان بعضا با تاخیر اتفاق می افتد، ممنون از انتقاد شما که در راه پیشرفت ما بسیار کمک کننده هست، سوال شما مجدد برای پزشک ارسال شد

    • نگار
     1398/11/19 9:11 ب.ظ

     ممنونم.لطف کردین

   • ژاله احدی
    1399/02/28 1:12 ق.ظ

    سلام ،من امروز به دلیل درد گردن سونوگرافی دادم.و جواب سونوگرافی من این است.
    There is 14*5 mm at zone lll with hilum and increased central and peripheral vascularization suggestive of inflamed lymph node also there is lymph node 12*5 mm at left zone Ok with thick hilum and normal vascularization of reactive lymph nod.
    There is nodule 19*10 mm at left thyroid gland.The left lobe has normal secularization.

 • روزیتا یحیایی
  1398/11/06 1:33 ق.ظ

  عالی بود…متشکرم

  • موسسه تیراد
   1398/11/10 1:47 ب.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   ممنون از نظر دلگرم کننده شما

 • جهاندیده
  1398/11/05 2:06 ب.ظ

  عالی بود

  • موسسه تیراد
   1398/11/10 1:48 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   ممنون از نظر خوب شما، باعث دلگرمی ماست

 • مریم
  1398/11/05 2:50 ق.ظ

  سلام خانم ۴۳ساله هستم لوب چپ ام با ابعاد۲۴*۲۷*۴۷وباحجم ۱۶.۵سی سی ازتون می خوام بگین بد خیم یا خوش خیم
  چطوریه؟

  • موسسه تیراد
   1398/11/09 9:44 ق.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   لطفا سونوگرافی تون رو برای ما به پیج اینستا ارسال کنید تا بررسی کنیم

 • رامین
  1398/11/03 9:45 ب.ظ

  سلام من آقا با سن ۳۷ سال ۹۴ به علت درد خفیف عضلات جناغی چنبری پستانی یه سونوگرافی انجام دادم در لوب راست تیروئید یه ندول هیپو اکو به اندازه ۳ میلی نوشتن.بهمن سال ۹۷ دوباره سونوگرافی کردم بازم همون ندول به اندازه سه ۳میلی دارم.مشکل خاصی ندارم آزمایشات تیروئید هم نرمال بودن.رادیولوژیست گفت مشکلی نیست با یه متخصص غدد هم مشورت کردم گفتن ندول زیر ۱۰ میلی بی اهمیت است. شما هم راهنمایی کنید متشکر میشم.

 • طاهره صالحی
  1398/11/01 12:57 ب.ظ

  سلام ببخشید من ۳۳سالمه و یک ندول در لوب راست تیرویید داشتم الان یک هفته میشه عمل تیرویید کتومی انجام دادم و کل تیرویید را برداشتند هنوز تنگی نفس دارم به نظر شما خوب میشه

 • محمدی
  1398/10/29 7:55 ق.ظ

  سلام وقت بخیر .
  من سی سالم هست و در قسمت سمت راست گرده یه توده رو احساس کردم به پزشک مراجعه کردم .تشخیص ندول هست . آزمایش تیرویید و سونو گرافی و نمونه برداری FNA انجام دادم. در آزمایش تیرویید همه موارد خوب بود و کم کاری یا پرکاری تیرویید نداشتم . در سونو گرافی هم یک ندول میلمتر (solid_cysticدر حد ۱۷*۱۴ ) و در نمونه برداری هم Follicular neoplasm پاسخ داده شده است . الان نگرانم نیاز به جراجی دارد ؟ ایا توده خوش خیم هست ؟ ممنون

  • موسسه تیراد
   1398/11/01 8:18 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   لطفا عکس مدارکتون رو بفرستین تا بررسی شود
   موفق باشید

 • صمدی
  1398/10/16 6:17 ب.ظ

  سلام .ببخشید من چند وقت پیش مطلبی گذاشته بودم ولی شما پاسخ ندادید….

  • موسسه تیراد
   1398/10/17 8:52 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   اگر چنین مسئله ای بوده عذر خواهی می کنیم و البته این را در نظر بگیرید که روزانه تعداد زیادی سوال در سایت و صفحه اینستاگرام ارسال می گردد که برای پزشکان ارسال می شود ولی به دلیل تعداد زیاد برخی سوالات از قلم می افتند، لطفا سوالتان را مجدد مطرح نمائید رسیدگی می کنیم
   موفق باشید

 • سیما
  1398/10/15 12:18 ب.ظ

  با سلام . خواهرم چند وقته که خیلی لاغر شده . با سو نو گرافی تیرو ئید مشخص شد که دو ندول فاقد کلسیفیکاسیون دارای جریان خون پریفرال و دارای hallow با اندازه های ۱۳ و ۴ در لوب سمت راست تیروئید دارن . الان ما خیلی نگرانیم آیا نیاز به عمل جراحی دارن؟

 • مینا
  1398/10/14 4:00 ب.ظ

  باسلام خواهش می کنم کمکم کنید برادر ۴۲ساله من دو بارعمل شده باراول توده ای که روی تیرویید بوده باقسمتی ازتیرویید برداشته شده باردوم کل تیرویید برداشته شده بعد ازعمل که برای چک کردن سونوگرافی رفته متوجه میشه که یکی ازرگهای گردن نود درصد بسته شده و بازچندتاتوده ریز به وجود آمده که دوباره باید عمل بشه سوال من اینه که بعداز عمل دیگه توده به وجود نمیاد برادرم خوب میشه

  • موسسه تیراد
   1398/10/15 8:56 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   شما باید به مرکز تشریف بیارین تا با یک سونوی دقیق بررسی کنم و شاید بتونیم به ایشون کمک کنیم

 • ۰۰۰
  1398/10/08 11:25 ب.ظ

  ممنون دستتون دردنکنه درضمن من دختر هستم حتما خیالم راحت باشه چون خیلی نگران بودم

 • ...
  1398/09/26 4:00 ب.ظ

  سلام من ۱۸سالمه درسونوگرافی هردولوب تیروئید شکل وابعاد واکوژنیسیته طبیعی وflowعروق طبیعی دارند هتروژنیسیته پارانشیم وتودهsolidدرتیروئید دیده نشد .تصویر یک کیست به ابعاد
  ۲۴*۱۷ میلی متردارای دبری وچند سپتافاقد جز solidدر لوب چپ تیروئید دیده میشود .ایسموس اکوی مشابه پارانشیم نشان میدهد وضخامت طبیعی دارد در اطراف تیروئید لنفاد نوپادهواضح رویت نشد .دکتر نمونه برداری کرده گفته خوش خیم و کم کاری و پرکاری تیرو ئید هم ندارم .اگه میشه راهنماییم‌کنید ممنون.

  • موسسه تیراد
   1398/09/30 12:26 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   شما نیاز به اقدامی ندارید
   موفق باشید

 • طوبی
  1398/09/26 1:36 ق.ظ

  سلام و خسته نباشید خدمت پزشک عزیز.. بنده ۴۵ سالمه و ۱۰ ساله تیروئید با توده ی درشت دارم.. هفته ی گذشته سونو انجام دادم.. طبق فرمایش سنوات گراف محترم تیروئید تبدیل ب گواتر شده وتورم گسترده لوب های غده ی تیروئید با تاکید در لوب راست همراه کانون های هاپو اکو پراکنده.. لوب های غده ی تیروئید با کنا ره ها مشخص میباشد.. اثر فشاری توده های مزبور بر عروق گردنی جلب توجه می‌کند..

  • موسسه تیراد
   1398/09/30 12:30 ب.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   شما جراحی کنید
   موفق باشید

 • سیده طوبی حسینی
  1398/09/26 1:21 ق.ظ

  دوتا دستمو روی گوشام فشار میدم و محدوده ی غده ی تیروئید موسطحی ماساژ میدم. چون کوچکترین فشار روی تیروئید م تا چند روز احساس درد دارم. وموقع بلعیدن…لقمه تو گلوم گیر میکنه. خداییش اشکم در میاد. طوری ک ستون پشتم انگار داره باز میشه.. حتی با خوردن آب… آیا برداشت ندول تیروئید م ب روش آر اف امکانش هست.. متشکرم

 • سیده طوبی حسینی
  1398/09/26 1:10 ق.ظ

  سلام وخسته نباشید خدمت عزیزان.. من ۴۵ سالمه تقریبا ۱۰ساله تیروئید با توده ی درشت دا رم‌.. طبق فرمایش سونوگراف محترم ک تو هفته ی قبل انجام دادم.. تورم گسترده لوب های غده تیروئید باتاکید درلوب راست همراه کانون های هایپو اکو پراکنده. لوب های غده ی تیروئید با کناره های مشخص میباشد.. وجود عارضه گواتر مطرح است.. اثر فشاری توده های مزبور بر عروق گردنی جلب توجه می‌کند… و اندازه ی دقیقشو بیان نکرد… وهمیشه احساس درد لحظه ایی از ناحیه ی غده ی تیروئید ب سمت دو بغل گردن و گوشم منو اذیت میکنه طوریکه دوتا دستمو میگیرم روی گوشام فشار میدم ویا گردنمون ماساژ سبکی میدم تا دردم آروم بگیره.. کوچکترین فشار روی توده ی تیروئید. تا چند روز درد بامنه..وموقع بلعیدن.غذا تو گلوم گیر میکنه. انگار ستون پشتم داره باز میشه.. حتی موقع خوردن آب.. آیابرداشت ندول تیروئیدم ب روش آر اف انجام پذیر… متشکرم

 • مسلم
  1398/09/24 4:34 ب.ظ

  سلام،من۴۴سالمه،درسونوگرافی یک ندول هایپواکو وهتروژن به اندازه ۴۶.۳۵در لوپ چپ تیرویید ودوندول در لوپ راست به اندازه ۱۱ و۶میلیمتر هست،چکارباید بکنم؟

  • موسسه تیراد
   1398/10/14 2:45 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   شما در یک مرکز معتبر سونوگرافی دقیق انجام بدین و تکلیف ندول ها را مشخص کنید
   موفق باشید

 • سمیه
  1398/09/15 7:29 ب.ظ

  سلام من درلوب راست توسط یک ندول استروژن باابعاد۲۸*۲۴*۲۱ mmدارای چندکانون ریزاکوژن سپتاهای داخلی وجدارمدیال اشغال شده که ti-rads=3بوده میشه بفرمائید چکاربایدکرد خیلی نگرانم

  • موسسه تیراد
   1398/09/16 9:11 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   با توجه به سایز و مشخصات ندول نیاز به کار خاصی ندارین فقط یکبار fna انجام بدین ولی اگر از نظر روحی و علامت ظاهری یا علامت فشاری مشکلی برای شما هست می توان ندول های بالای ۲۰ میلیمتر را آر اف کرد ولی در صورتی که فکر شما را مشغول کرده یا مشکلی ایجاد کرده در غیر اینصورت نیاز به اقدام خاصی ندارید

 • مهرناز
  1398/09/12 5:05 ب.ظ

  سلام من جدیدا سونوگرافی انجام دادم نودلهای زیادی اطراف غده تیروئید دارم تیروئید هم کاسته شده هستش و کم کار لازم هست نمونه برداری رو حتما انجام بدم؟

  • موسسه تیراد
   1398/09/16 9:07 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   بسته به شکل گره و سایز انها ممکن است نیاز به نمونه گیری باشد
   موفق باشید

 • میرزایی
  1398/09/12 11:35 ق.ظ

  سلام من توده هیپواکو به اقطار۴۰×۱۶×۱۶ mmو حجم ۴\۵cc دارم نمون گیری برام تجویز کردند تحت گاید سونوگرافیfnaدلیلش چی میتونه باشید چون اول از روش سوزنی برای نمونه برداری استفاده کردم گفتند دستگاه جواب نداده و با گیش رادیو لوژیست انجام بشود خیلی نگرانم تو رو به خدا راهنماییم کنید و موقعه نمونه برداری گفتند ندول مایع کستیک هست

  • موسسه تیراد
   1398/09/16 9:06 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   در مورد شما باید نمونه گیری تحت هدایت سونوگرافی انجام شود و منتظر جواب پاتولوژی باشید، با کمک این روش دقیقا از محل توده نمونه برداری می شود
   موفق باشید

 • لیانا
  1398/08/22 10:44 ب.ظ

  سلام
  نتیجه سونوگرافی دختر ۵ ساله من بدین شرح است :
  ندول تیروئید در حاشیه محیطی لوب راست به ابعاد ۲/۵‌ * ۳ میلیمتر دارای نقاط ریز اکوژن بفع میکروکلسیفیکاسیون میباشد.
  آیا جای نگرانی وجود دارد یا خیر؟ چه روش درمانی میتواند داشته باشد؟
  با تشکر

  • موسسه تیراد
   1398/08/23 8:56 ب.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   در مورد دختر شما اگر سونوگرافی دقیق هست حتما نمونه برداری شود
   موفق باشید

 • شادی
  1398/08/21 0:53 ق.ظ

  سلام سال گذشته بطوراتفاقی دریک سونوگرافی متوجه شدم ندول تیرویید دارم fndانجام دادن وگفتندبهتر است کلا تیرویید رابردارید ولی من اینکارراانجام ندادم والان نیز هیچ علامت یادردی ندارم ولی همیشه نگرانم که شاید اشتباه کرده باشم لطفا راهنمایی کنید چکارکنم

  • موسسه تیراد
   1398/08/21 12:55 ب.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   بدون بررسی تخصصی جواب سوال شما ممکن نیست، لطفا برای مشاوره مراجعه کنید یا اینکه مدارکتون رو به آی دی اینستاگرام ارسال کنید
   آی دی اینستاگرام tiradsono

 • باران
  1398/08/17 0:51 ق.ظ

  سلام ممنون از مطالب مفید و راهنماییتون .من گواتر مولتی ندولار دارم و دوسال پیش سونو و fna انجام دادم و خوش خیم بود الان روزی یک قرص لووتیروکسین میخورم لازم هست دوباره سونو و … انجام بدم؟ ۳۶ ساله ام و بجز بزرگی زیر گردن و کاهش وزن مشکلی ندارم کاهش وزن رو چطور میشه درمان کرد که به وزن ایده آل برسم

  • موسسه تیراد
   1398/08/17 8:08 ب.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   شما مشکل خاصی ندارید و فقط باید سالانه کنترل سونوگرافی انجام بدین و آزمایشات مربوط به عملکرد تیروئید و اگر این موار مشکلی نداشتن مسئله خاصی نیست، بزرگی زیر گردن معمولا مشکل کلینیکی ایجاد نمی کنه و کاهش وزنتون هم اگر آزمایشات تیروئید نرمال باشن به غده مربوط نمی شود
   موفق باشید

 • ثریا
  1398/08/16 10:19 ب.ظ

  سلام وقت بخیر چطور میشه برا مراجعه حضوری وقت گرفت.از تبریز

  • موسسه تیراد
   1398/08/17 8:10 ب.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   می توانید از طریق نوبت دهی اینترنتی در همین سایت نوبت بگیرید یا با شماره های تماس موسسه که در همین سایت آورده شده تماس بگیرید تا همکاران نوبت درخواستی شما را ثبت کنند
   موفق باشید

 • محمد
  1398/08/05 6:09 ب.ظ

  سلام هردو لب تیرویید تعداد ند ول لنف دار کوچک است کم کاری تیرویید دارم یک موقع فشار میا ره درد کم دارم باز خوب میشه نصف قرص تیر و کسی می خورم خطر ندارد راهنما ی کنید

  • منیر
   1398/08/15 9:56 ق.ظ

   ممنون از مطالب مفیدتون

   • منیر
    1398/08/15 10:06 ق.ظ

    باسلام و خسته نباشید .بنده ندول بزرگ هتروژن دارم اسکن انجام شده . فردا برای نمونه برداری باید برم خیلی نگرانم .شیش سال پیش دو بار نمونه برداری کردن با وجود بودن ندول گفتن نرماله و دارو هم ندادن ولی دو روز پیش رفتم سونوگرافی ندول از سه سانت شده پنج سانت و گرفتگی صدا دارم گلوم ناراحته . اگر جراحی بشم ممکنه همه را بردارن در صورت برواشتن کل تیرویید چه عوارضی در انتظارمه

    • موسسه تیراد
     1398/08/16 1:10 ب.ظ

     سلام دوست عزیز؛
     با این سایز میتوانید کاندید ار اف باشید و برای مشاوره تشریف بیارین

 • ناهیدسعید اختر
  1398/08/04 11:36 ق.ظ

  باسلام وخسته نباشیدازمایشات تیروئیددر محدوده نرمال گزارش شده اندج سونوگرافی در هر دو لب تیروئیدتصویریک توده نسبتاmixedدر لب راست به ابعاد ۷*۷ mmودر لب چپ۲*mmبا کناره sharpبدون میکروکالسیفیکاسیون دیده میشود ناحیه isthmus طبیعی ولنف ادنوپاتی در انساج نرم گردن وجود ندارد.خواهشمند است راهنمایی فرمائید .با تشکر

  • موسسه تیراد
   1398/08/05 8:21 ب.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   با توجه به سونو و مدارک شما سونوگرافی پیگیری سالانه کافی هست و نیاز به اقدام خاصی نیست
   موفق باشین

 • هوشنگ
  1398/08/01 2:48 ب.ظ

  سلام Enlargmentنسبی و تقریبامولتی ندولر هر دو لپ تیروئیدوناحیه Isthmusآن با اندازه تقریبی بزرگترین ندولهادر سمت راست ۵*۱۰ mmودر لب چپ ۳*۵ mmبا کناره هایsharpوبدون میکروکالسیفیکاسیون مشاهده می گردد لنف ادنو پاتی در انساج نرم گردن وجود ندارد با تشکر زربخش

  • هوشنگ
   1398/08/01 3:17 ب.ظ

   با سلام لطفا راهنمایی فرمائید

  • هوشنگ
   1398/08/02 9:38 ب.ظ

   با سلام ضمنادراسکن وجود یک ندول سرد گزارش شده ولی در یکبار تفسیر fna ندول خوش خیم قید شده است

   • موسسه تیراد
    1398/08/03 6:01 ب.ظ

    سلام دوست عزیز؛
    یک سال دیگه سونوگرافی تون رو تکرار کنید
    موفق باشید

 • sahar
  1398/07/29 1:52 ب.ظ

  سلام، وققتتون بخیر جواب سونوگرافی من اینه: هر دو لوب تیروئید با حدود smooth در محل آناتومیک نرمال مشاهده شد. در لوب چپ ندول سالید هیپواکو بیضوی با حدود منظم دارای هتروژنیسیته درونی ناشی از چند کانون میکروکلسیفیه ظریف به ابعاد ۵.۵*۱۰ mm و (TIRADS=5) و یک کیست کوچک به قطر ۳ mm دیده شد.همچنین در لوب راست ندول سالید هیپواکو لوبوله با حدود منظم دارای چند کانون میکروکلسیفیه ظریف به ابعاد ۵*۱۰ mm و (TIRADS=5) مشاهده شد.قطر قدامی خلفی ایسموس طبیعی می باشد. در ناحیه ایسموس ضایعه ای مشاهده نشد. لطفا منو راهنمایی کنید آیا احتیاج به نمونه برداریه؟مشکل خاصی وجود داره؟ممنون از شما

  • موسسه تیراد
   1398/08/01 3:43 ب.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   شما یکبار دیگر سونوگرافیتون رو تکرار کنید و برای ما در اینستاگرام ارسال کنید تا بررسی انجام بشه،
   آی دی اینستاگرام tiradsono
   موفق باشین

 • رضا
  1398/07/29 1:45 ب.ظ

  سلام،
  جواب سونوگرافی:ندول هایپواکوسالید با حدود مشخص حاوی میکروکلسیفیکاسیون به ابعاد ٨*٨.۵ میلی متر در لوب راست تیروئید مشهود است.
  در بقیه قسمت های تیروئید مشکلی وجود ندارد.
  به نظر شما باید چه اقدامی انجام دهم و آیا این ندول خطرناک است؟

  • موسسه تیراد
   1398/08/01 3:48 ب.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   بهتر هست شما با هدایت سونوگرافی یک نمونه برداری سوزنی انجام بدین و حتما با هدایت سونو باشد تا به درستی نمونه برداری انجام شود و پاسخ را برای ما ارسال کنید
   موفق باشید

   • رضا
    1398/08/01 11:03 ب.ظ

    یعنی ندول من بدخیم است؟یا احتمال بدخیمی دارد؟
    اگر بدخیم باشد چه اقدامی باید انجام دهم؟
    لطفا راهنمایی کنید ممنون

    • موسسه تیراد
     1398/08/03 6:05 ب.ظ

     سلام دوست عزیز؛
     نه اینطور تصور نکنید صرفا لازم هست تا یک تصویر دقیق تر ارائه شود، می توانید برای سونوگرافی مجدد به مرکز تیراد مراجعه کنید یا اینکه یک مرکز دیگر انجام داده و برای ما ارسال کنید
     موفق باشید

 • سمیرا
  1398/07/28 10:56 ب.ظ

  سلام. ادنوما ترابیکولار نیاز به ید درمانی دارد؟
  احتمال درگیری غدد لنفاوی وجود دارد؟

  • موسسه تیراد
   1398/07/29 10:33 ق.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   لطفا مدارکتون رو به پیج اینستاگرام موسسه ارسال کنید
   آی دی tiradsono

   • سمیرا
    1398/07/29 10:57 ق.ظ

    ارسال کردم

    • موسسه تیراد
     1398/07/29 12:03 ب.ظ

     سلام دوست عزیز؛ مدارکتون دریافت شد

 • بابایی
  1398/07/28 10:51 ب.ظ

  سلام. من سونوگرافی انجام دادم و جواب این هس.
  در سونوگرافی به عمل امده با پروپ Linear و ۷/۵MHZ لوبهای غده تیروئید بزرگتر از حد طبیعی و اکوی پارانشیمال آنها هتروژن میباشد.
  دیامتر لوب راست ۳۰*۴۷ میلیمتر و لوب چپ ۳۰*۶۵ میلیمتر میباشد.
  دیامر قدامی و خلفی ۳۳ م م میباشد.
  ندولهای متعدد ایزواکوئیک همراه با تغییرات کیستیک در ندولهای بزرگتر در هر دو لوب در ناحیه ایسموس مشاهده میشود که بزرگترین انها در ناحیه ایسموس۱۸*۱۴ م م و در لوب راست ۱۹*۱۵ م م و در لوب چپ ۳۲*۲۷ م م میباشد.
  کلسیفیکاسیون در ندولها مشاهده نگردید.
  براساس معیارهای LOW SUS PICION ATA مطرح میباشد.

  لطفا با توجه به جواب سونوگرافی منو راهنمایی کنین.ممنون

  • موسسه تیراد
   1398/07/29 10:37 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   شما نیاز به اقدام خاصی ندارید مگر اینکه ندول ها باعث اختلال بلع، احساس جسم خارجی در گردن، اثر زیبایی و یا سرفه و درد شده باشه، این ندول ها با توجه به نمونه تون خوش خیم بود و نیازی به اقدام نیست
   موفق باشین

 • مجید
  1398/07/27 6:25 ق.ظ

  سلام
  خسته نباشید مجید هستم ی گره تیرویدی داخل گردنم هست که هشت سال پیش FNA کردم گفتن خوشیم هست الان همون گره درد گرفته باید چیکار کنم

  • موسسه تیراد
   1