درمان ندول تیروئید

توسط : دکتر حجت ابراهیمی نیک
15 بهمن 1398

ندول تیروئید چیست، آیا همه ندولهای تیروئید خطرناک هستند و احتیاج به درمان دارند؟

تاکنون راجع به ندول تیروئید چیزی شنیده اید؟ غده تیروئید را می شناسید؟ به غده کوچک پروانه ای شکلی که در مقابل مهره های تحتانی گردن و در ابتدای مهره پشتی شما قرارگرفته، غده تیروئید گفته می شود، کار این غده ترشح برخی هورمون‌ها در بدن است، ترشح هورمون‌های تیروکسین ( T4 )، تری یدوتیرونین (T3  ) و همین طور هورمون کلسی تونین که در غده تیروئید اتفاق می افتد باعث تنظیم برخی عملکرد ها در بدن از جمله تنظیم سوخت و ساز بدن می شود و به همین دلیل است که کم کاری و پرکاری تیروئید در رشد کودکان تاثیر گذار است، در برخی افراد این غده دچار یکسری توده اضافه، که به شکل روی و یا بیضوی شکل هستند، می گردد به این توده ها اصطلاحاً ندول تیروئید گفته می شود.

ندول تیروئید چیست

تشکیل ندول در غده تیروئید به معنی رشد غیرعادی قسمتی از بافت تیروئید است که به شکلی غیرعادی اتفاق افتاده باشد، گرچه بسیاری از ندول های تیروئید خوش‌خیم هستند ولی درمان ندول تیروئید تنها به ندول های بدخیم محدود نمی شود بلکه برخی از ندول ها با اینکه خوش‌خیم هستند و مشکلی برای بیمار ایجاد نمی کنند ولی در مواردی شروع به رشد بی رویه کرده که همین باعث ایجاد مشکلاتی از جمله درد در ناحیه گلو ، احساس تنگی نفس و فشار به سایر اندام‌ها از جمله راه هوایی در گلو می شود و به همین دلیل این نوع ندول ها نیازمند درمان هستند، تصویربرداری فوق تخصصی تیراد با توجه به شیوع ندول های تیروئید در بین جامعه و سوال بسیاری از مراجعین که تحت چه شرایطی باید به درمان ندول تیروئید بپردازیم این تاپیک را به موضوع اختصاص داده است

گره های تیروئیدی می توانند توپر، مایع (کیستیک) یا مخلوطی از هر دو باشند. اغلب گره های تیروئیدی (حدود ۹۵ درصد) خوش‌خیم هستند و تنها کمتر از ۵ درصد از این گره ها به سمت بدخیمی می روند.

چرا بررسی و معاینه ندول های تیروئید مهم است

با توجه به اینکه برخی از ندول های تیرویید احتمال بدخیمی و سرطانی بودن دارند و نیز در مواردی این ندول ها با رشد بی رویه می توانند باعث فشار به سایر اعضای گردن و ایجاد زحمت شوند مهم است که این ندول ها مورد معاینه قرار بگیرند، توجه به این نکته حائز اهمیت است که ندول های بدخیم کوچک با روش های درمانی کم تهاجمی مانند آر اف و ماکروویو قابل درمان هستند و اگر در زمان مناسب و در مراحل اولیه تشخیص داده شوند می توان با درصد بالایی از موفقیت به درمان ندول تیروئید و دیگر بیماری های ممکن فکر کرد.

این مسئله علاوه بر اینکه به سلامتی و آسایش بیمار کمک می کند مانع از هزینه های گزاف مالی و روحی در آینده می شود، به همین دلیل توصیه پزشکان برای کسانی که مستعد ندول تیروئید ، سرطان تیروئید و یا دیگر بیماری های تیروئید هستند این است که معاینات دوره ای بر اساس نظر پزشک و زمان بندی مناسب را فراموش نکنند

علائم یک سندروم تیرویید چیست

حتما برای شما تعجب برانگیز است اگر بگویم در موارد زیادی ندول ها یا سندروم تیرویید بدون علامت است و به صورت اتفاقی در شرایطی مانند معاینه و درمان سایر بیماری‌ها تشخیص داده می شود، به طور مثال سونوگرافی و یا سی تی اسکن در ناحیه گردن، نمونه برداری از ندول تیروئید و یا معاینات دیگر، به همین دلیل بسیاری مواقع بیمار از وجود بیماری در ناحیه بی خبر است، در مواردی وجود یک برامدگی و یا توده در قسمت گردن که توجه خود بیمار را در آینه جلب کند موجب بررسی و مراجعه به پزشک می شود.

بسیاری از ندول های تیروئید غیر فانکشنال و یا به اصطلاح غیر فعال هستند ولی در مواردی ندول ها شروع به تولید هورمون تیروئید می کنند که این شرایط به پرکاری تیروئید منجر می شود، در مواردی حتی ندول های بدخیم نیز غیرفعال هستند به این معنی که تست tsh در بیمار نرمال است

غده پاراتیروئید چیست

آیا ندول تیروئید درد دارد

در برخی شرایط بیمار با وجود ندول تیروئید دچار درد در ناحیه گردن، گوش و یا حلق می شود، اگر ندول به شکلی گسترده شده باشد و با فشار به ناحیه گلو به راه‌های هوایی و یا راه بلع باعث مشکل و اختلال در تنفس و بلع می شود، گرچه این حالت ها به ندرت به وجود می آید و اغلب نشان هایی برای سرطان تیروئید هستند با این حال تشخیص و درمان ندول تیروئید در مراحل اولیه بسیار راحت‌تر و احتمال درمان به شکل قابل توجهی بالاتر است، از این رو افرادی با مشکلات تیروئید و نشانه های سندروم تیروئید بایست تحت معاینات دوره ای، از قبیل سونوگرافی تیروئید، عکس برداری و معاینات فیزیکی و بالینی توسط پزشک قرار بگیرند.

نشانه وجود گره های تیروئیدی چیست؟

اغلب گره های تیروئیدی بدون علامت هستند و آزمایشات انجام شده نیز طبیعی نشان داده می شوند ولیکن در برخی مواقع این نشانه ها وجود دارد.

 • وجود یک توده در گردن
 • تورم گردن
 • به ندرت درد در ناحیه تیروئید
 • تغییر صدا و خشونت صدا
 • اختلال در بلع و تنفس در مورد گره های متعدد و بسیار بزرگ

 

درمان ندول تیروئید با آر اف

چه نکاتی را برای درمان ندول تیروئید و بیماری‌های تیروئید در نظر بگیریم؟

 • بسیار مهم است که بدانید در موارد زیادی ندول ها بدون علامت هستند
 • ممکن است آزمایشات تیروئید نرمال نشان داده شوند حتی اگر سرطان تیروئید وجود داشته باشد
 • و در نهایت بهترین راه تشخیص سرطان تیروئید مراجعه به پزشک و بررسی غده و انجام تست هایی است که پزشک تجویز می کند.

انواع گره های تیروئید

 • گره های ناشی از تیروئیدیت یا التهاب تیروئید.
 • کمبود ید می تواند در درازمدت به ایجاد گره های تیروئیدی بیانجامد.
 • آدنوم های تیروئیدی که علت مشخصی ندارند و می توانند بدون علامت باشند (این نوع گره ها می توانند با تولید هورمون منجر به پرکاری تیروئید و یا هیپوتیروئیدیسم شوند)
 • کیست های تیروئیدی ناشی از تخریب خود به خودی آدنوم ها هستند.
 • سرطان تیروئید: اغلب گره های تیروئیدی غیر سرطانی هستند ولی سرطان های تیروئید به شکل گره بروز می کنند.
 • گواتر مولتی ندولار که کل تیروئید حاوی گره های متعدد می گردد.

انواع ندول تیروئید

برای دانستن انواع ندول تیروئید و برخی شرایطی که باعث رشد توده تیروئید می شود اینجا را کلیک کنید

عواملی که در ایجاد گره تیروئید نقش دارند

 • سابقه فامیلی
 • سن، با افزایش سن شانس داشتن گره بیشتر می شود
 • جنس، خانمها بیشتر از آقایان دچار گره تیروئید می شوند
 • تماس با اشعه ایکس، ریسک ایجاد گره با اشعه ایکس زیادتر می شود البته این ریسک مربوط به انجام رادیوگرافی و یا سی تی اسکن نیست ولیکن موارد درمانی مانند اشعه در رادیوتراپی این ریسک را بالا می برد.

عوامل خطرزا در ایجاد سرطان تیروئید

 • سابقه فامیلی و سرطان تیروئید در بستگان
 • گره هایی که سفت و سخت هستند
 • جنس مونث
 • سن زیر بیست سال و بالای ۶۰ سال
 • تماس با اشعه

آیا ندول تیروئید خطرناک است؟

در واقع ندول تیروئید در بسیاری افراد هست و در موارد زیادی هیچ مزاحمت و یا آزاری برای فرد به وجود نمی آورد، اگر از افراد بزرگسال سونوگرافی تیروئید به عمل بیاید متوجه خواهید شد که بسیاری از آنها در پاسخ سونوگرافی ندول تیروئید دارند ولیکن در برخی موارد با وجود علائمی از قبیل درد در ناحیه گلو، رشد بیش از حد ندول ها و یا افزایش غیرعادی تعداد آنها در طول یک زمان مشخص روبه رو می شویم که در این شرایط پزشک با وسایل مختلف به معاینه این ندول ها می پردازد تا از بابت پیدا کردن ندول های بدخیم تیروئید بررسی های لازم را انجام داده باشد.

در پاسخ این شوال که آیا ندول تیروئید خطرناک است باید گفت در برخی موارد می تواند خطرناک باشد ولی در اکثریت موارد اینها توده هایی خوش خیم هستند که با درمانهای ساده رفع شده و حتی در برخی شرایط نیازی به درمان آنها نیست.

تشخیص ندول تیروئید بدخیم

یکی از اهداف اصلی دکتر رادیولوژی (پزشک متخصص رادیولوژی) این است که ندول تیروئید را به لحاظ سرطانی بودن بررسی کند و ضمنا می خواهد بداند آیا غده تیروئید در بدن شما به خوبی کار می کند یا خیر.

بررسی هایی که پزشک ممکن است برای شما انجام دهد از قبیل

معاینات بالینی:

زمانی که شما برای مشکلات تیروئید به دکتر مراجعه می کنید، پزشک یک سری معانات بالینی برای شما انجام می دهد این معاینات از جمله بررسی غده تیروئید زمانی که شما در حال قورت دادن هستید (غده تیروئید زمان بلعین به سمت بالا و پائین حرکت می کند)

بررسی علائم هایپرتیروئید ( پرکاری تیروئید ) مانند لرزش، رفلکس های بیش از حد و ضربان قلب سریع و یا نامنظم.

علائم کم کاری تیروئید (هیپوتیروئید) مانند پوست خشک، تورم صورت و ضربان قلب آرام

بررسی عملکرد تیروئید و آزمایش خون :

T3/T4/TSH آزمایش خون تیروئید است که برای بررسی سطح هورمون های تیروکسین ( T4 )، تری یدوتیرونین (T3  ) و هورمون تستوسترون (TSH) که توسط غده هیپوفیز تولید می شود، انجام می شود، این آزمایش کم کاری و هیپوتیروئیدیسم و پرکاری و یا هایپرتیروئیدیسم را مشخص کند.

سونوگرافی تیروئید :

تصویری که توسط یک پروپ (ابراز سونوگرافی) و به وسیله امواج صوتی با فرکانس بالا به جای تابش تولید می شود، این عمل برای تشخیص تعداد و اندازه ندول ها و نیز تشخیص توده های سرطانی نسبت به ندول تیروئید انجام شود، همچنین به عنوان یک هدایت کننده در انجام بیوپسی سوزنی آسپیراسیون کاربرد دارد.

بیوپسی آسپیراسیون سوزنی دقیق (FNA):

بیوپسی برای بررسی سرطانی بودن و یا نبودن ندول تیروئید انجام می شود، این بیوپسی که توسط پزشک ماهر و متخصص انجام می شود، یک سوزن نازک در غده تیروئید وارد شده و از محلی که برای آزمایش پاتولوژی لازم است نمونه برداری می شود، این نوع نمونه برداری تیروئید که FNA نامیده می شود به بیهوشی احتیاج ندارد و با بیحسی موضعی و بدون بستری انجام می شود.

خطرات بیوپسی سوزی و عوارض آن ناچیز و بسیار کم است، در گذشته برای چنین نمونه برداری هایی از جراحی و بیهوشی استفاده می شد ولی امروزه با توجه به پیشرفت دستگاههای پزشکی از جمله وجود دستگاه سونوگرافی داپلر که سونوگرافی داپلر تیروئید توسط آن انجام می شود دیگر نیازی به انجام عمل جراحی برای نمونه برداری نیست و در موارد خاص نیاز به جراحی خواهد بود.

روش دیگر بیوپسی core است که مشابه با روش FNA بوده، با این تفاوت که با سوزن مخصوص انجام می شود و بافت بیشتر نسبت به روش FNA برداشته می شود تا پزشک بتواند بررسی دقیقتری از تیروئید داشته باشد. بیوپسی کور از جهت عوارض و درد بسیار شبیه به بیوپسی FNA است.

اسکن تیروئید

در برخی مواقع دکتر برای اسکن تیروئید دستور می نویسد، در این تست تشخیصی که برای ارزیابی ندول تیروئید (گره های تیروئید) انجام می شود، ابتدا یک ماده رادیواکتیو کم خطر درون رگ بیمار در بازو تزریق می شود و یا این ماده رادیواکتیو کم خطر به صورت خوراکی مصرف می شود و بعد از گذشت یک زمان کوتاه و مناسب بیمار در زیر دستگاه تصویربرداری بر روی تخت دراز کشیده و تصویربرداری انجام می شود.

ندول هایی که هورمون تولید می کنند به ندول گرم تیروئید نامیده می شوند، زیرا بیشتر از بافت ها طبیعی تیروئید ایزوتوپ جذب می کنند.

ندول سرد تیروئید در واقع گره هایی هستند که غیر فعال بوده و شبیه به سوراخ در اسکن دیده می شوند، می توان گفت بین ۲۰ تا ۲۵ درصد از ندول های سرد تیروئید سرطانی هستند و به همین دلیل این تشخیص برای پزشکان از اهمیت خاص برخوردار است ولیکن یکی از مشکلات این اسکن عدم توانایی تفکیک مابین ندول های سرد خوش خیم با ندول های سرد بدخیم است بنابراین به عوامل تکمیلی در تشخیص نیاز هست.

درمان ندول تیروئید

آیا پرکاری تیروئید قابل درمان است

در گذشته درمان ندول تیروئید به روش جراحی انجام می شد، پیشرفت علم در زمینه بیماری های تیروئید باعث شده تا روش های درمانی جدیدتر و پیشرفته تری از جمله آر اف تیروئید و ماکروویو نیز در رده درمان های معتبر قرار بگیرد، این روش ها همگام با کشورهای پیشرفته دنیا از جمله چین و کره جنوبی و نیز همگام با انجمن تیروئید امریکا در ایران نیز از سال ۹۲ شروع گردیده و بیماران زیادی با این روش سلامتی خود را به دست اورده اند بدون آنکه غده تیروئیدشان در جراحی برداشته شود.

در این روش که تنها موسسه فوق تخصصی در کشور در حال انجام آن است بیمار بدون بیهوشی و بدون آنکه بستری شود در یک مدت زمان کوتاه تحت درمان قرار می گیرد، اگر نحوه انجام عمل برایتان سوال است در همین سایت فیلم عمل ها موجود است و می توانید آنها را ببینید و اگر سوال دیگری در این زمینه داشتید با شماره های موسسه تماس بگیرید و سوالتان را مطرح کنید، همچنین در پائین همین صفحه صحبتهای دکتر حسین چگینی در رابطه با این نوع درمان را گوش کنید .

 در نهایت درمان ندولها بستگی به نوع ندول تیروئید شما دارد

درمان ندول خوش خیم تیروئید

گزینه های مختلفی در درمان ندول غیر سرطانی تیروئید وجود دارد

درمان انتظاری:

در برخی موارد ندول تیروئید احتیاج به درمان ندارد، اگر پزشک شما تشخیص بدهد که ندول تیروئید شما خوش خیم است، ممکن است از شما بخواهد تنها برای بررسی رشد و وضعیت ندول هرچند وقت یکبار مراجعه کنید و یا دوباره در یک فاصله مشخصی از شما بخواهد تا بیوپسی انجام دهید، در این صورت و در مواردی اگر ندول تیروئید در طول زمان تغییر اندازه و تعداد نداشته باشد اصلا نیازی به درمان ندارد.

درمان هورمونی با داروی لووتیروکسین

لووتیروکسین یک فرم مصنوعی تیروکسین است که به صورت تبلت (قرص) در بازار عرضه می گردد، ایده این  درمان ان است که مصرف هورمون اضافی تیروکسین باعث می شود تا غده هیپوفیز هورمون کمتری ( ( TSH تولید کند (این هورمون تحریک کننده تیروئید می باشد)

جراحی ندول تیروئید

برخی از ندول های تیروئید با اینکه خوش خیم هستند به این دلیل که بزرگ هستند و راه تنفسی، مری و یا رگهای خونی گردن را مسدود کرده اند به جراحی نیاز دارند، همچنین ندول تیروئیدی که با بیوپسی مشکوک و یا نامطلوب تشخیص داده شده اند نیز به جراحی نیاز دارند.

ندول هایی که موجب پرکاری تیروئید می شوند

نوعی از ندول تیروئید هورمون تیروئید تولید می کند و باعث افزایش غلظت هورمون تیروئید در بدن بیمار می شود، پزشک ممکن است در این موارد از این نوع درمانها برای شما استفاده کند

ید رادیواکتیو :

پزشکان اغلب برای درمان پرکاری و آدنوم تیروئید و نیز گواتر مولتی ندولار از این روش درمانی استفاده می کنند که به شکل کپسول و یا مایع مصرف می شود، ید رادیواکتیو توسط غده تیروئید جذب می شود و ندول ها کوچک می شوند.

داروهای ضد تیروئید

این درمان اغلب به صورت بلند مدت انجام می شود داروی متی مازول (تاپازول) در این مورد استفاده می شود که باعث کاهش علائم پرکاری تیروئید می شود، به طور کلی بر روی کبد تاثیر منفی دارد و بهتر است حتما در این مورد با پزشکتان مشورت کنید و مزایا و معایب آن را در نظر بگیرید.

عمل جراحی

اگر درمانهای بالا گزینه های مناسب شما نباشند ممکن است پزشک تصمیم به حذف ندول های فعال تیروئید شما بگیرند، این درمان نیز با توجه به جراحی مشکلات و عوارض خودش را داراست که باید با پزشکتان مشورت کنید.

درمان ندول تیروئید بدخیم (سرطانی)

عمل جراحی

درمان معمول برای ندول های بدخیم تیروئید عمل جراحی و حذف ندول بدخیم تیروئید است، روشی به نام تیروئیدکتومی، که تقریبا حذف کل تیروئید رو خواهد داشت، این عمل ممکن هست به تارهای صوتی (حنجره) و غده های پاراتیروئید ، غده هایی که پشت غده تیروئید واقع شده اند و سطح کلسیم خون را کنترل می کنند آسیب برساند، پس از تیروئیدکتومی مدت طولانی مصرف لووتیروکسین لازم است تا سطح هورمونهای تیروئید در بدن کنترل شوند.

تزریق الکل

یکی دیگر از راه های حذف غده های بدخیم تیروئید تزریق مقدار کمی الکل در ندول سرطانی تیروئید است، این درمان که طی چند جلسه انجام می شود برای حذف ندول های سرطانی که در عمل جراحی در دسترس نیستند مفید بوده و انجام می شود.

درمان RF تیروئید

از دیگر درمانهای جدید و کم تهاجمی در رابطه با ندولهای تیروئید درمان RF است که با استفاده از امواج RF انجام می شود و نیازی به بیهوشی و برش پوستی در آن نیست و همچنین اختلال هورمونی ایجاد نمی کند.

از این درمان در موارد زیر استفاده می شود

 • درمان توده های خوش‌خیم تیروئید (کیستیک یا solid)
 • درمان توده های بدخیم تیروئید زیر یک سانتی متر به شرط آنکه محدود به تیروئید بوده باشند و غدد پاراتیروئید را درگیر ننموده باشد.
 • درمان توده های بدخیم و لنف نودهای بدخیم گردن که به علت عمل های جراحی مکرر و یا رادیوتراپی کاندید عمل جراحی مجدد نمی باشند.
 • درمان آدنوم پرکار تیروئید که به نسبت درمان با ید عوارض هیپوتیروئیدی بعد از درمان ندارد و در خانم‌های شیرده و باردار نیز می توان از آن استفاده کرد.
 • درمان آدنوم پاراتیروئید در افرادی که به هر دلیل نمی توانند جراحی انجام دهند.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حرف آخر

ذکر این نکته حائز اهمیت است که تمامی انواع ندول ها و یا سرطان های تیروئید قابل درمان به این روش نیستند و در صورتی که در جلسات مشاوره آر اف و با انجام آزمایشات، پزشک تشخیص دهد که روش پاسخ گو است از آن بهره می گیرد، در این موارد بهترین کمک انجام سونوگرافی توسط دکتر رادیولوژی و یا مراکز مربوطه و انجام بیوپسی تیروئید و غیره در مراکز تهران و یا سایر نقاط و سایر آزمایشاتی است که پزشک تجویز می نماید و نتیجتا به سنجش شرایط کمک می کند و مناسب ترین روش در نظر گرفته می شود.

بنابراین بسیار مهم است که بیمار برای بررسی و معاینه مراجعه حضوری داشته و پاسخ سؤالاتش را دریافت کند و نیز باید گفت هنوز هم روش جراحی به عنوان خط مقدم و اصلی در درمان سرطان تیروئید مطرح می شود مگر آنکه بر اساس شرایطی که در مقاله چه کسانی واجد شرایط ار اف هستند آورده ایم برای درمان آماده باشند.

درمان ندول تیروئید در مرکز تصویربرداری تیراد

مرکز تصویربرداری و سونوگرافی تیراد با استفاده از به‌روزترین و بهترین تکنولوژی های روز دنیا زیر نظر پزشکان فوق تخصص و دوره دیده از اروپا در مرکز تهران توانسته است با کمک درمان‌های کمتر تهاجمی به درمان ندول ها و کیست های خوش‌خیم و بدخیم تیروئید بپردازد و با درمان‌ها موفق امیدهای تازه ای در درمان این کیستها و ندولها به وجود آورده است.

این موسسه اولین و تنها مرکز فوق تخصصی در درمان بیماری های تیروئید در ایران است که با موفقیت های چشمگیری توانسته تا به درمان ندول تیروئید و بیماری های تیروئید دست یابد، برای اطلاعات بیشتر شماره های موسسه در اختیار شما قرار گرفته است

مطالب پیشنهادی :

علائم اولیه سرطان تیروئید

فایل پی دی اف :

چرا بررسی و معاینه ندول های تیروئید مهم است

دکتر متخصص رادیولوژی

آیا این مطلب مفید بود؟ امتیاز بدهید

این مقاله چقدر مفید بود؟

به آن امتیاز دهید!

امتیاز متوسط ۳ / ۵. تعداد رای‌ها: ۱۸

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری

۱۸۵ دیدگاه. ترک جدید

 • زهرا حسین آبادی
  1399/06/30 5:04 ق.ظ

  سلام خسته نباشید.من ۳۷ سال دارم تیروئید پر کار آزمایش دادم گفتن خوش خیمه ولی به دلیل بزرگی وسفتی باید بر داشته بشه من قبل ازعمل مایلم باپزشکان دیگر مشورت کنم آیا راهی بجز. عمل وجود داره ممنون

  پاسخ
 • مینا تبریزیان
  1399/06/05 11:02 ب.ظ

  سلام
  برای درمان ندول ها میشه از آراف استفاده کرد؟

  پاسخ
 • سلام من ١۴ ماه قبل یک سونوگرافی از تیروئید انجام دادم و یک گره به اندازه ٩میلیمتر حاوی میکروکلسیفیکاسیون وجود داشت.
  الان بعد از ١۴ ماه سونوگرافی انجام دادم،که جوابش به صورت زیر است.
  یک ندول با اندازه ٩ میلیمتر حاوی میکروکلسیفیکاسیون مشاهده شد.
  عروق ندول خوش خیم است.
  سفت بودن ندول در محدوه خوش خیم قرار دارد.
  تصویری به نفع ادنوپاتی در زنجیره قدامی گردن مشاهده نشد.
  به نظر شما با اینکه توی این ١۴ ماه اندازش تغییری نکرده و غدد لنفاوی درگیری ندارند و عروق و سفتی ندول خوب هست،چقدر احتمال وجود داره بدخیم باشه؟

  پاسخ
 • حسین مهربانی
  1399/05/09 9:28 ب.ظ

  سلام من هفته گذشته خدمت رسیدم نمونه گرفتین ازمایشگاه دقت جهت ازمایش ارائه کردم و متاسفانه بدخیم اعلام شد

  پاسخ
 • سلام من گره تیرویید سمت چپ دارم ولی برای نمونه برداری میترسم برم . سرما که خوردم بزرگ شد بعدش
  که خوب شدم به اندازه ی یک نخود شد و هیچ دردی ندارم. آیا لازم هست که به نمونه برداری برم ؟؟
  ممنون از سایتتون

  پاسخ
 • سلام وقت به خیر خسته نباشید. من هفته اینده پیش شما وقت نمونه گیری دارم بعد ۱ سال. آیا ندول خوشخیمی که بزرگ شده است حدود ۲ میلیمیتر، می تواند در نمونه گیری جدیدی که هفته اینده دارم بد خیم بشود؟ خیلی نگرانم

  پاسخ
 • محمودی
  1399/03/11 10:57 ق.ظ

  سلام و عرض خسته نباشید
  خانمی ۲۹ ساله هستم که حدود ۷ روز است که هنگام فشار دادن ناحیه گلو احساس درد می کنم . در سنوگرافی انجام شده در لوب چپ تصویر چند ندول هایپو اکو نسبتا هتروژن به حداکثر ۹*۱۲ میلیمتر و یک ندول به حداکثر دیامتر ۹ میلیمتر در لوب راست تیروئید قابل ذکر می باشد. ندول های فوق فاقد واسکولاریته قابل ملاحظه بوده که به نظر ندولهای کلوییدی هیپر پلاستیک همراه با دژنراسیون ثانویه در تشخیص افتراقی اول قابل طرح می باشد.در بررسی ناحیه لترال گردن، در حال حاضر شواهی به نفع لنفادنوپاتی significant رویت نگردید.
  لطفا راهنمایی بفرمایید.
  ممنون از وقتی که میذارید

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   برای شما بهتر هست یک سونوگرافی و در کنار آن آزمایشات خون ( تیروئید) انجام شود، زیرا هم التهاب تیروئید و هم ندولهای گواتر قابل طرح هستند و این موارد با سونوگرافی و آزمایشات قابل افتراق هستند، بهتر هست تا برای یک مراجعه حضوری هماهنگ شوید تا به شکل کامل و دقیق بررسی انجام شود.

   پاسخ
 • سلام میشه نواب ازمایش خانوم ۶۵ ساله رو تفسیر کنید .اکوی هر دو لوب تیروئید کاهش یافته و نمای تیروئیدیت دارند.چکAnti TPOتوصیه میگردد.تصویر یک ندول solid کاملا لایپو اکو به ابعاد ۶×۴mm در لوب راست مشهود است که TIRADS,5 دارد و با توجه به سایز آن نیاز به F/Uدارد.

  پاسخ
 • نیلوفر امیری
  1399/02/24 6:57 ب.ظ

  سلام من خانمی هستم ۲۲ سلل. جواب سونوگرافی من اینه. لطفا منو راهنمایی کنید: هر دو لوب تیرویید سلیز نرمال و اتوی پارانشیمال یکنواخت دارند. لوب راراسا تیرویید به حجم ۵/۱ و لوب چپ به حجم ۶/۵ میباشد. ندول هایپواکونیک با حدود مشخص و قرا عرضی به اقطار mm2.1*2.8 در قسمت خلفی لوب راست تیرویید دیده میشودinter mediate suspicous میکروکلسیفیکاسیون و گسترش خارج تیروییدی در ندول مذکور دیده نشد… نظریه”ندول کوچک تیرویید.

  پاسخ
 • سلام .
  مادر بنده ۵۱ ساله هستن و سابقه ی گواتر دارن.آذرماه ۹۸ سونوگرافی دادن .یکبار دیگه هم همین مطلب رو گذاشتم ولی پاسخ ندادید.لطفا راهنمایی کنید. ممنون

  هر دو لوب تیروئید دارای سایز افزایش یافته و اکوی پارانشیم طبیعی هستند. LT:43×۲۰×۱۵)۶.۸cc ,RT:48×۱۸×۱۶(۷.۴ccمیلی متر
  تصویر یک ندول هترواکو به دیامتر ۲.۵میلی متر با Border منظم و فاقد میکروکلسیفیکاسیون در مدیال لوب چپ رویت شد.
  ضخامت ایسموس ۲.۸ میلی متر است(طبیعی)

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   نگران نباشید، سالی یکبار سونوگرافی رو تکرار کنید، اگر افزایش سایز یا تغییر شکلی در ندول ها داشتن باید نمونه برداری انجام بشه ولی در حال حاضر و با توجه به مطلبی که برای ما ارسال شده نیاز به انجام کاری نیست.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام وخسته نباشید خدمت شماوتمامی پزشکان این مجموعه
  من ۳سال پیش تیروکتومی کردم وازآن زمان تاکنون قرص لوتریکسون خارجی مصرف میکردم ولی الن دربازارنیست چیکارکنم؟؟چی دارویی جایگزین مصرف کنم

  پاسخ
 • سلام،من دو بار نمونه برداری شدم،یکبارشم تو مرکز شما انجام دادم،هردو بار هم نتیجه مشکوک بوده
  میشه منو راهنمایی کنید

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/12/25 4:40 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   لطفا سوالتون رو کامل مطرح کنیدو مدارکتون رو به پیج اینستاگرام ما ارسال کنید

   پاسخ
 • مستوره پرتوی
  1398/11/18 9:17 ق.ظ

  سلام من خانمی به سن پنجاه ساله هستم ازپارسال به طوری اتفاقی فهمیدم تیرویید دارم ازگردنم نمونه بردای وسونو گرافی انجام شد هردوماه سونپگرافی وازمایش دادم ولی پانزده روزپیش به دکتر غدده دگه مراجعه کردم برام سی تی اسکن نوشتن انجام دادم گفتن نودول کرم ویک طرف نودول سرد داره باید جراحی بشه اگرجراحی نکنم چی میشه لطفا راهنمایی کنید
  باتشکر

  پاسخ
 • سلام ببخشید نودل های جامد تیروئید همه بدخیم هستند؟

  پاسخ
 • صدیقه احمدی
  1398/11/10 2:48 ب.ظ

  ندول هیپواکوی قسمت مدیال لوب راست به ابعاد ۷میلی متر

  پاسخ
 • صدیقه احمدی
  1398/11/10 11:44 ق.ظ

  سلام ممنون ازین که وقت میزارید
  من fnaدادم گفتن حاوی میکرو کلسیفیکاسیون هست،وجود سلول های نا شناخته هم ذکر شده وگفتن دوباره نمونه تکرار بشه،راهنمایی میخوام ،درضمن گره دتل میلی متر هست

  پاسخ
 • شرمنده یادم رفت بگم که حدود ۴ماهه روزی یک نصفه لووتیروکسین مصرف میکنم که ازمایش دادم t4از حد نرمال بالاتر رفته ولی tshدر رنج نرمال ولی رو به پایین بود. ازمایش cbcهم دادم نرمال بود ولی esrحدود ۲۲. البته یکی دوسالی هست که esrمدام بالا و پایین میره..

  پاسخ
 • سلام من ۳۳سالمه.حدود ۴ماه پیش به طور اتفاقی متوجه شدم که یک ندول ۱۱میلی در لوب چپ تیروئیدم دارم که سونو رو به خاطر تورم سمت راست گردنم انجام دادم.و ضمنا یک لنف نود۹میلی هم پشت گردنم داشتم.سیتی اسکن هم انجام دادم که نوشته بود لنفادنوپاتی در زنجیره های گردن وجود ندارد و فقط یه ندول ۱۰میلی در تیروئید داشتم.الان بعد از حدود۴ماه مجددا سونوگرافی کردم که ندول تیروئیدم ثابت مونده بود.لنف نود پشت گردن هم همینطور و در نواحی ژیگولار لنف نود نبود ولی تعدادی لنف نود در ناحیه ۲سمت راست و چپ بود که حداکثر۱۶میل و ۱۵میلی بودن.میخوام بدونم این لنف نودها خطرناکن؟ایا به تیروئیدم مربوطن؟گاهی صبح که بیدار میشم دور گردنم عرق کرده ولباسم کمی خیسه! ضمنا حدود یک ماه پیش انفولانزای شدید داشتم که تب و لرز و ضعف داشتم و بعد از یک هفته استراحت و دریافت انتی بیوتیک خوب شد.سابقه ی سینوزیت هم دارم ولی الان علائم سینوزیت ندارم.ممنون میشم کمکم کنید

  پاسخ
  • خب چرا جواب نمیدین😐

   پاسخ
   • سلام دوست خوبم
    سعی ما بر این است که تمامی سوالات را پاسخ بدهیم ولی به دلیل تعداد بالای سوالات و مراجعات و همینطور شلوغی پزشکان بعضا با تاخیر اتفاق می افتد، ممنون از انتقاد شما که در راه پیشرفت ما بسیار کمک کننده هست، سوال شما مجدد برای پزشک ارسال شد

    پاسخ
   • ژاله احدی
    1399/02/28 1:12 ق.ظ

    سلام ،من امروز به دلیل درد گردن سونوگرافی دادم.و جواب سونوگرافی من این است.
    There is 14*5 mm at zone lll with hilum and increased central and peripheral vascularization suggestive of inflamed lymph node also there is lymph node 12*5 mm at left zone Ok with thick hilum and normal vascularization of reactive lymph nod.
    There is nodule 19*10 mm at left thyroid gland.The left lobe has normal secularization.

    پاسخ
 • روزیتا یحیایی
  1398/11/06 1:33 ق.ظ

  عالی بود…متشکرم

  پاسخ
 • جهاندیده
  1398/11/05 2:06 ب.ظ

  عالی بود

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/11/10 1:48 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   ممنون از نظر خوب شما، باعث دلگرمی ماست

   پاسخ
 • سلام خانم ۴۳ساله هستم لوب چپ ام با ابعاد۲۴*۲۷*۴۷وباحجم ۱۶.۵سی سی ازتون می خوام بگین بد خیم یا خوش خیم
  چطوریه؟

  پاسخ
 • سلام من آقا با سن ۳۷ سال ۹۴ به علت درد خفیف عضلات جناغی چنبری پستانی یه سونوگرافی انجام دادم در لوب راست تیروئید یه ندول هیپو اکو به اندازه ۳ میلی نوشتن.بهمن سال ۹۷ دوباره سونوگرافی کردم بازم همون ندول به اندازه سه ۳میلی دارم.مشکل خاصی ندارم آزمایشات تیروئید هم نرمال بودن.رادیولوژیست گفت مشکلی نیست با یه متخصص غدد هم مشورت کردم گفتن ندول زیر ۱۰ میلی بی اهمیت است. شما هم راهنمایی کنید متشکر میشم.

  پاسخ
 • طاهره صالحی
  1398/11/01 12:57 ب.ظ

  سلام ببخشید من ۳۳سالمه و یک ندول در لوب راست تیرویید داشتم الان یک هفته میشه عمل تیرویید کتومی انجام دادم و کل تیرویید را برداشتند هنوز تنگی نفس دارم به نظر شما خوب میشه

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر .
  من سی سالم هست و در قسمت سمت راست گرده یه توده رو احساس کردم به پزشک مراجعه کردم .تشخیص ندول هست . آزمایش تیرویید و سونو گرافی و نمونه برداری FNA انجام دادم. در آزمایش تیرویید همه موارد خوب بود و کم کاری یا پرکاری تیرویید نداشتم . در سونو گرافی هم یک ندول میلمتر (solid_cysticدر حد ۱۷*۱۴ ) و در نمونه برداری هم Follicular neoplasm پاسخ داده شده است . الان نگرانم نیاز به جراجی دارد ؟ ایا توده خوش خیم هست ؟ ممنون

  پاسخ
 • سلام .ببخشید من چند وقت پیش مطلبی گذاشته بودم ولی شما پاسخ ندادید….

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/10/17 8:52 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   اگر چنین مسئله ای بوده عذر خواهی می کنیم و البته این را در نظر بگیرید که روزانه تعداد زیادی سوال در سایت و صفحه اینستاگرام ارسال می گردد که برای پزشکان ارسال می شود ولی به دلیل تعداد زیاد برخی سوالات از قلم می افتند، لطفا سوالتان را مجدد مطرح نمائید رسیدگی می کنیم
   موفق باشید

   پاسخ
 • با سلام . خواهرم چند وقته که خیلی لاغر شده . با سو نو گرافی تیرو ئید مشخص شد که دو ندول فاقد کلسیفیکاسیون دارای جریان خون پریفرال و دارای hallow با اندازه های ۱۳ و ۴ در لوب سمت راست تیروئید دارن . الان ما خیلی نگرانیم آیا نیاز به عمل جراحی دارن؟

  پاسخ
 • باسلام خواهش می کنم کمکم کنید برادر ۴۲ساله من دو بارعمل شده باراول توده ای که روی تیرویید بوده باقسمتی ازتیرویید برداشته شده باردوم کل تیرویید برداشته شده بعد ازعمل که برای چک کردن سونوگرافی رفته متوجه میشه که یکی ازرگهای گردن نود درصد بسته شده و بازچندتاتوده ریز به وجود آمده که دوباره باید عمل بشه سوال من اینه که بعداز عمل دیگه توده به وجود نمیاد برادرم خوب میشه

  پاسخ
 • ممنون دستتون دردنکنه درضمن من دختر هستم حتما خیالم راحت باشه چون خیلی نگران بودم

  پاسخ
 • سلام من ۱۸سالمه درسونوگرافی هردولوب تیروئید شکل وابعاد واکوژنیسیته طبیعی وflowعروق طبیعی دارند هتروژنیسیته پارانشیم وتودهsolidدرتیروئید دیده نشد .تصویر یک کیست به ابعاد
  ۲۴*۱۷ میلی متردارای دبری وچند سپتافاقد جز solidدر لوب چپ تیروئید دیده میشود .ایسموس اکوی مشابه پارانشیم نشان میدهد وضخامت طبیعی دارد در اطراف تیروئید لنفاد نوپادهواضح رویت نشد .دکتر نمونه برداری کرده گفته خوش خیم و کم کاری و پرکاری تیرو ئید هم ندارم .اگه میشه راهنماییم‌کنید ممنون.

  پاسخ
 • سلام و خسته نباشید خدمت پزشک عزیز.. بنده ۴۵ سالمه و ۱۰ ساله تیروئید با توده ی درشت دارم.. هفته ی گذشته سونو انجام دادم.. طبق فرمایش سنوات گراف محترم تیروئید تبدیل ب گواتر شده وتورم گسترده لوب های غده ی تیروئید با تاکید در لوب راست همراه کانون های هاپو اکو پراکنده.. لوب های غده ی تیروئید با کنا ره ها مشخص میباشد.. اثر فشاری توده های مزبور بر عروق گردنی جلب توجه می‌کند..

  پاسخ
 • سیده طوبی حسینی
  1398/09/26 1:21 ق.ظ

  دوتا دستمو روی گوشام فشار میدم و محدوده ی غده ی تیروئید موسطحی ماساژ میدم. چون کوچکترین فشار روی تیروئید م تا چند روز احساس درد دارم. وموقع بلعیدن…لقمه تو گلوم گیر میکنه. خداییش اشکم در میاد. طوری ک ستون پشتم انگار داره باز میشه.. حتی با خوردن آب… آیا برداشت ندول تیروئید م ب روش آر اف امکانش هست.. متشکرم

  پاسخ
 • سیده طوبی حسینی
  1398/09/26 1:10 ق.ظ

  سلام وخسته نباشید خدمت عزیزان.. من ۴۵ سالمه تقریبا ۱۰ساله تیروئید با توده ی درشت دا رم‌.. طبق فرمایش سونوگراف محترم ک تو هفته ی قبل انجام دادم.. تورم گسترده لوب های غده تیروئید باتاکید درلوب راست همراه کانون های هایپو اکو پراکنده. لوب های غده ی تیروئید با کناره های مشخص میباشد.. وجود عارضه گواتر مطرح است.. اثر فشاری توده های مزبور بر عروق گردنی جلب توجه می‌کند… و اندازه ی دقیقشو بیان نکرد… وهمیشه احساس درد لحظه ایی از ناحیه ی غده ی تیروئید ب سمت دو بغل گردن و گوشم منو اذیت میکنه طوریکه دوتا دستمو میگیرم روی گوشام فشار میدم ویا گردنمون ماساژ سبکی میدم تا دردم آروم بگیره.. کوچکترین فشار روی توده ی تیروئید. تا چند روز درد بامنه..وموقع بلعیدن.غذا تو گلوم گیر میکنه. انگار ستون پشتم داره باز میشه.. حتی موقع خوردن آب.. آیابرداشت ندول تیروئیدم ب روش آر اف انجام پذیر… متشکرم

  پاسخ
 • سلام،من۴۴سالمه،درسونوگرافی یک ندول هایپواکو وهتروژن به اندازه ۴۶.۳۵در لوپ چپ تیرویید ودوندول در لوپ راست به اندازه ۱۱ و۶میلیمتر هست،چکارباید بکنم؟

  پاسخ
 • سلام من درلوب راست توسط یک ندول استروژن باابعاد۲۸*۲۴*۲۱ mmدارای چندکانون ریزاکوژن سپتاهای داخلی وجدارمدیال اشغال شده که ti-rads=3بوده میشه بفرمائید چکاربایدکرد خیلی نگرانم

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/09/16 9:11 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   با توجه به سایز و مشخصات ندول نیاز به کار خاصی ندارین فقط یکبار fna انجام بدین ولی اگر از نظر روحی و علامت ظاهری یا علامت فشاری مشکلی برای شما هست می توان ندول های بالای ۲۰ میلیمتر را آر اف کرد ولی در صورتی که فکر شما را مشغول کرده یا مشکلی ایجاد کرده در غیر اینصورت نیاز به اقدام خاصی ندارید

   پاسخ
 • مهرناز
  1398/09/12 5:05 ب.ظ

  سلام من جدیدا سونوگرافی انجام دادم نودلهای زیادی اطراف غده تیروئید دارم تیروئید هم کاسته شده هستش و کم کار لازم هست نمونه برداری رو حتما انجام بدم؟

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/09/16 9:07 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   بسته به شکل گره و سایز انها ممکن است نیاز به نمونه گیری باشد
   موفق باشید

   پاسخ
 • میرزایی
  1398/09/12 11:35 ق.ظ

  سلام من توده هیپواکو به اقطار۴۰×۱۶×۱۶ mmو حجم ۴\۵cc دارم نمون گیری برام تجویز کردند تحت گاید سونوگرافیfnaدلیلش چی میتونه باشید چون اول از روش سوزنی برای نمونه برداری استفاده کردم گفتند دستگاه جواب نداده و با گیش رادیو لوژیست انجام بشود خیلی نگرانم تو رو به خدا راهنماییم کنید و موقعه نمونه برداری گفتند ندول مایع کستیک هست

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/09/16 9:06 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   در مورد شما باید نمونه گیری تحت هدایت سونوگرافی انجام شود و منتظر جواب پاتولوژی باشید، با کمک این روش دقیقا از محل توده نمونه برداری می شود
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام
  نتیجه سونوگرافی دختر ۵ ساله من بدین شرح است :
  ندول تیروئید در حاشیه محیطی لوب راست به ابعاد ۲/۵‌ * ۳ میلیمتر دارای نقاط ریز اکوژن بفع میکروکلسیفیکاسیون میباشد.
  آیا جای نگرانی وجود دارد یا خیر؟ چه روش درمانی میتواند داشته باشد؟
  با تشکر

  پاسخ
 • سلام سال گذشته بطوراتفاقی دریک سونوگرافی متوجه شدم ندول تیرویید دارم fndانجام دادن وگفتندبهتر است کلا تیرویید رابردارید ولی من اینکارراانجام ندادم والان نیز هیچ علامت یادردی ندارم ولی همیشه نگرانم که شاید اشتباه کرده باشم لطفا راهنمایی کنید چکارکنم

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز؛
   بدون بررسی تخصصی جواب سوال شما ممکن نیست، لطفا برای مشاوره مراجعه کنید یا اینکه مدارکتون رو به آی دی اینستاگرام ارسال کنید
   آی دی اینستاگرام tiradsono

   پاسخ
 • سلام ممنون از مطالب مفید و راهنماییتون .من گواتر مولتی ندولار دارم و دوسال پیش سونو و fna انجام دادم و خوش خیم بود الان روزی یک قرص لووتیروکسین میخورم لازم هست دوباره سونو و … انجام بدم؟ ۳۶ ساله ام و بجز بزرگی زیر گردن و کاهش وزن مشکلی ندارم کاهش وزن رو چطور میشه درمان کرد که به وزن ایده آل برسم

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/08/17 8:08 ب.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   شما مشکل خاصی ندارید و فقط باید سالانه کنترل سونوگرافی انجام بدین و آزمایشات مربوط به عملکرد تیروئید و اگر این موار مشکلی نداشتن مسئله خاصی نیست، بزرگی زیر گردن معمولا مشکل کلینیکی ایجاد نمی کنه و کاهش وزنتون هم اگر آزمایشات تیروئید نرمال باشن به غده مربوط نمی شود
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر چطور میشه برا مراجعه حضوری وقت گرفت.از تبریز

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز؛
   می توانید از طریق نوبت دهی اینترنتی در همین سایت نوبت بگیرید یا با شماره های تماس موسسه که در همین سایت آورده شده تماس بگیرید تا همکاران نوبت درخواستی شما را ثبت کنند
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام هردو لب تیرویید تعداد ند ول لنف دار کوچک است کم کاری تیرویید دارم یک موقع فشار میا ره درد کم دارم باز خوب میشه نصف قرص تیر و کسی می خورم خطر ندارد راهنما ی کنید

  پاسخ
  • ممنون از مطالب مفیدتون

   پاسخ
   • باسلام و خسته نباشید .بنده ندول بزرگ هتروژن دارم اسکن انجام شده . فردا برای نمونه برداری باید برم خیلی نگرانم .شیش سال پیش دو بار نمونه برداری کردن با وجود بودن ندول گفتن نرماله و دارو هم ندادن ولی دو روز پیش رفتم سونوگرافی ندول از سه سانت شده پنج سانت و گرفتگی صدا دارم گلوم ناراحته . اگر جراحی بشم ممکنه همه را بردارن در صورت برواشتن کل تیرویید چه عوارضی در انتظارمه

    پاسخ
 • ناهیدسعید اختر
  1398/08/04 11:36 ق.ظ

  باسلام وخسته نباشیدازمایشات تیروئیددر محدوده نرمال گزارش شده اندج سونوگرافی در هر دو لب تیروئیدتصویریک توده نسبتاmixedدر لب راست به ابعاد ۷*۷ mmودر لب چپ۲*mmبا کناره sharpبدون میکروکالسیفیکاسیون دیده میشود ناحیه isthmus طبیعی ولنف ادنوپاتی در انساج نرم گردن وجود ندارد.خواهشمند است راهنمایی فرمائید .با تشکر

  پاسخ
 • سلام Enlargmentنسبی و تقریبامولتی ندولر هر دو لپ تیروئیدوناحیه Isthmusآن با اندازه تقریبی بزرگترین ندولهادر سمت راست ۵*۱۰ mmودر لب چپ ۳*۵ mmبا کناره هایsharpوبدون میکروکالسیفیکاسیون مشاهده می گردد لنف ادنو پاتی در انساج نرم گردن وجود ندارد با تشکر زربخش

  پاسخ
 • سلام، وققتتون بخیر جواب سونوگرافی من اینه: هر دو لوب تیروئید با حدود smooth در محل آناتومیک نرمال مشاهده شد. در لوب چپ ندول سالید هیپواکو بیضوی با حدود منظم دارای هتروژنیسیته درونی ناشی از چند کانون میکروکلسیفیه ظریف به ابعاد ۵.۵*۱۰ mm و (TIRADS=5) و یک کیست کوچک به قطر ۳ mm دیده شد.همچنین در لوب راست ندول سالید هیپواکو لوبوله با حدود منظم دارای چند کانون میکروکلسیفیه ظریف به ابعاد ۵*۱۰ mm و (TIRADS=5) مشاهده شد.قطر قدامی خلفی ایسموس طبیعی می باشد. در ناحیه ایسموس ضایعه ای مشاهده نشد. لطفا منو راهنمایی کنید آیا احتیاج به نمونه برداریه؟مشکل خاصی وجود داره؟ممنون از شما

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز؛
   شما یکبار دیگر سونوگرافیتون رو تکرار کنید و برای ما در اینستاگرام ارسال کنید تا بررسی انجام بشه،
   آی دی اینستاگرام tiradsono
   موفق باشین

   پاسخ
 • سلام،
  جواب سونوگرافی:ندول هایپواکوسالید با حدود مشخص حاوی میکروکلسیفیکاسیون به ابعاد ٨*٨.۵ میلی متر در لوب راست تیروئید مشهود است.
  در بقیه قسمت های تیروئید مشکلی وجود ندارد.
  به نظر شما باید چه اقدامی انجام دهم و آیا این ندول خطرناک است؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز؛
   بهتر هست شما با هدایت سونوگرافی یک نمونه برداری سوزنی انجام بدین و حتما با هدایت سونو باشد تا به درستی نمونه برداری انجام شود و پاسخ را برای ما ارسال کنید
   موفق باشید

   پاسخ
   • یعنی ندول من بدخیم است؟یا احتمال بدخیمی دارد؟
    اگر بدخیم باشد چه اقدامی باید انجام دهم؟
    لطفا راهنمایی کنید ممنون

    پاسخ
    • موسسه تیراد
     1398/08/03 6:05 ب.ظ

     سلام دوست عزیز؛
     نه اینطور تصور نکنید صرفا لازم هست تا یک تصویر دقیق تر ارائه شود، می توانید برای سونوگرافی مجدد به مرکز تیراد مراجعه کنید یا اینکه یک مرکز دیگر انجام داده و برای ما ارسال کنید
     موفق باشید

     پاسخ
 • سلام. ادنوما ترابیکولار نیاز به ید درمانی دارد؟
  احتمال درگیری غدد لنفاوی وجود دارد؟

  پاسخ
 • بابایی
  1398/07/28 10:51 ب.ظ

  سلام. من سونوگرافی انجام دادم و جواب این هس.
  در سونوگرافی به عمل امده با پروپ Linear و ۷/۵MHZ لوبهای غده تیروئید بزرگتر از حد طبیعی و اکوی پارانشیمال آنها هتروژن میباشد.
  دیامتر لوب راست ۳۰*۴۷ میلیمتر و لوب چپ ۳۰*۶۵ میلیمتر میباشد.
  دیامر قدامی و خلفی ۳۳ م م میباشد.
  ندولهای متعدد ایزواکوئیک همراه با تغییرات کیستیک در ندولهای بزرگتر در هر دو لوب در ناحیه ایسموس مشاهده میشود که بزرگترین انها در ناحیه ایسموس۱۸*۱۴ م م و در لوب راست ۱۹*۱۵ م م و در لوب چپ ۳۲*۲۷ م م میباشد.
  کلسیفیکاسیون در ندولها مشاهده نگردید.
  براساس معیارهای LOW SUS PICION ATA مطرح میباشد.

  لطفا با توجه به جواب سونوگرافی منو راهنمایی کنین.ممنون

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   شما نیاز به اقدام خاصی ندارید مگر اینکه ندول ها باعث اختلال بلع، احساس جسم خارجی در گردن، اثر زیبایی و یا سرفه و درد شده باشه، این ندول ها با توجه به نمونه تون خوش خیم بود و نیازی به اقدام نیست
   موفق باشین

   پاسخ
 • سلام
  خسته نباشید مجید هستم ی گره تیرویدی داخل گردنم هست که هشت سال پیش FNA کردم گفتن خوشیم هست الان همون گره درد گرفته باید چیکار کنم

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز؛
   شما باید مدارکتون رو برای ما به آدرس اینستا ارسال کنید تا با بررسی پاسخ شما را اعلام کنیم ولیکن به دلیل خوش خیمی احتمالا شما از این روش می توانید جواب بگیرید
   آی دی اینستا tiradsono
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام حسین هستم ۴۴ساله یک هفته پیش سونوگرافی از تیرویید انجام دادم لوب راست ۱۹*۲۱*۴۰و چپ ۱۱*۲۱*۴۹ اکوی پارانشیمال هر دو لوب نسبتا هتروژن
  تصویر یک کانون هیپو‌اکو هتروژن به ابعاد ۶*۱۹در راست و دو کانون هیپو اکو هتروژن مجاور به ابعاد ۱۲*۱۳و ۹*۱۴در لوب چپ مشهود است چند میکروندول به سایر ۴میلیمتر و چند میکرو‌کیست به سایز ۲میلیمتر در هر دو لوب دیده می‌شود
  سپاس از شما

  پاسخ
  • بیزحمت میشه بفرمایید روش درمان عارضه فوق چگونه است

   پاسخ
   • موسسه تیراد
    1398/07/20 10:05 ب.ظ

    سلام دوست عزیز؛
    شما یک سونوگرافی پیگیری انجام بدین کافی هست و یا اینکه برای بررسی و سونوی دقیق تر به مرکز مراجعه کنید، موفق باشید

    پاسخ
    • سلام حسین هستم پاسخ فوق مربوط به سوال بنده هست؟
     درصورت مثبت بودن میشه بگید سونوگرافی پیگیری درفاصله یک هفته چه تاثیری داره؟
     ممنون پیروز باشید

     پاسخ
     • سلام دوست عزیز؛
      منظور از سونو پیگیری سونو بعد از یک هفته نیست و معمولا سونو پیگیری شش ماهه صورت می گیرد، منظور در حقیقت بررسی روند رشد و یا شرایط این توده ها یا گره ها در طول زمان است زیرا برخی از آنها با توجه به سایز و شرایط تنها نیاز به بررسی در روند و پیگیری دارند، گرچه مرکز انجام سونو و پاسخ دقیق آن نیز در شرایط موثر است و بعضا نیاز به تکرار برای اطمینان هم هست ، در مورد شما با توجه به این سونو نیاز به پیگیری در آتی هست
      موفق باشید

 • سلام ۳۱ سالمه بعد از کلی دکتر رفتن ، جراحی تیروییدکتومی انجام دادم ، ک یکی از ندولهام بدخیم کارسینوم پاپیلاری با اندازه ۱/۳ سانت بود ،دو ماه بعد از جراحی رفتم ید درمانی ،اندازه ۳۰ میلی کوری تجویز کردن ، میخواستم بدونم آ یا ابن مقدار ید کافیه بااندازه ای ک نودول بدخیم من داشت؟ ممکنه ب غدد لنفاوی گردنم عود کرده باشه؟؟؟

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/07/20 8:26 ق.ظ

   دوست عزیز جواب شما در سوال قبلی تون پائین همین صفحه ارسال شد، اگر باز هم سوالی بود در خدمت شما هستم
   موفق باشید

   پاسخ
 • ۳۱ ساله هستم

  پاسخ
 • ثریا جعفری
  1398/07/18 9:31 ق.ظ

  سلام ببخشید من جراحی تیروئید انجام دادم ،البته تیروییدم دارای ندول بود ک یکیش بدخیم با اندازه۱/۳۹mm ،بود بعد از جراحی رفتم ید درمانی اندازه ۳۰ میلی کوری برام تجویز کردن؟میخواستم بدونم ممکنه ب لنفاویم عود کرده باشه؟

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/07/18 12:48 ب.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   برای بررسی عود پس از درمان، سونوگرافی و آزمایش برای همه بیماران لازم است و پیگیری می شود، ضمن اینکه
   تجویز ید برای پیشگیری از عود هست، موفق و شاد باشین

   پاسخ
 • خشایار
  1398/07/17 3:51 ب.ظ

  سلام پسرم ۲۴ سالشه دو بار عمل جراحی کرده سرطان تیروئید پاپیلاری داره که کامل برداشتند ولی چندین گره و ندول و لنف توده حدود چهار توده زیر یک سانت در گردن و ناحیه مدیاستین فوقانی و اطراف تیروئید پس از سونو گرافی بعد از عمل دوم هنوز مونده ایا روش RF براشون مناسبه جواب میده ؟؟؟

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/07/18 12:50 ب.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   بیمار شما بایست برای بررسی دقیق به مرکز تشریف بیارن تا بعد از معاینه و آزمایشات لازم ببینیم که می توان برای ایشان چه درمان و راهی را در نظر گرفت
   موفق و شاد باشین

   پاسخ
 • میرزایی
  1398/07/17 8:41 ق.ظ

  باسلام وخسته نباشید
  خانم ۳۹ ساله هستم طی سونوگرافی انجام شده ازگردن اینجانب درلوب راست تیروییدمختصربزرگتری ازحدطبیعی درابعاد۲۱.۵*۲۷*۵۷میباشدودرلوب چپ تیروییددرحدطبیع باابعاد۱۵*۲۳*۴۲ میباشد.
  تصویرسه ندول هیپراکوهنروژن دارای HALO نازک هیپواکودارای مراکزنکروز به ابعاد ۱۰*۱۴*۱۴ میلی درقطب میانی لوب راست تیرویید ودوندول ۱۳.۵*۲۰*۲۱و۸*۱۳*۱۳.۵ درقطب تحتانی لوب راست تیرویید که درون ان تعدادی کانون کلسیفیکاسیون به دیامتر۱میلی دیده میشود.
  و…… تعدادچندمورد دیگر به همین صورت گزارش درسونوگرافی داده شده که حدود ۵ گره درسمت راست و۳ گره درسمت چپ وشایدبیشتر وجوددارد .
  لازم به ذکراست چندماه قبل که بامراجعه به پزشک متوجه وجودچند غدده درناحیه گردن شدم که قابل لمس ورویت میباشدکه طی بررسی های بعمل امده ازطریق معاینه وسونوگرافی تعداد سه گره تشخیص داده شدونهایتا بانمونه برداری ازطریق سوزن ازناحیه گردن وارسال به پاتولوژی گفته شد که بابافت های بدن سازگارهستند ولذا حدود سه ماهی داروی تجویزنکردند ودرچکاو بعدی قرص لووکسین ۵۰ روزی یک عدد ناشتا که بعد ازمصرف سه ماهه ومراجعه به ازمایش خون گفتند مشکلی ندارد ولیکن سونوگرافی به شرح بالا باتعداد بالای گره باعث ترس ونگرانی زیادشده است .
  لطفادرخصوص نحوه پیگیری راهنمایی نمایید. سپاسگزارم

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/07/18 2:23 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   شما باید سالی یک نوبت سونوگرافی کنید و در صورت وجود مورد مشکوک یا افزایش سایز قابل توجه در گره ها مجددا نمونه گیری کنید.
   در موارد زیادی از توده ها به دلیل کوچکی و یا عدم تمایل توده به بزرگ شدن فقط بیمار فالو و بررسی می شود، جای نگرانی نیست تا زمانی که پزشک شما تشخیص برای شروع درمان داشته باشند
   موفق باشید

   پاسخ
 • فاطمه ۱
  1398/07/16 0:25 ق.ظ

  جواب سونو گرافی من :لوبهای تیروئید کمی بزرگند.لوب راست تیروئید به ابعاد تقریبی ۵۳*۱۵و لوب چپ ۵۳*۱۵ میلیمتر است. در لوب راست یک کانون کیستیک حاوی مواد اکوژن به قطر ۶ میلیمتر و در لوب چپ یک کانون هیپواکو به قطر ۱۶ میلیمتر دیده می شود.
  روش درمان چیست؟

  پاسخ
 • فاطمه سادات
  1398/07/12 10:14 ق.ظ

  باسلام ایا ندول ۱۸mدرسمت چپ با دارو رفع می شود البته پاتولوزی جوابش اومده مشکوک به پاپیلاری کارسیوما .

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز،
   شما با درمان جراحی باید این بیماری رو رفع کنید و دارو یا سایر روشها برای شما مناسب نیست
   موفق باشین

   پاسخ
 • سلام در سونوگرافی انجام شده دو ندول سالید در لوب راست تیروئید به قطر ۸ و۱۸ mm که ۸ میلیمترهوموزن و۱۸ میلیمتر هتروژن است و اطراف هر دو هاله هیپواکودیده می شود و ندول بزرگتر تغییرات کیستیک نیز رویت می شود!. سوال من این است که نیاز به بیوبسی است اگر لطف کنید راهنمایی کنید ممنون می شوم

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/07/12 10:33 ق.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   بهتر هست تا از ندول بزرگتر نمونه برداری انجام شود ولیکن چون پاسخ سونوگرافی به فرد گیرنده وابسته هست، ممکنه وقتی سونو مجدد بگیریم نظر بر موضوع دیگری باشد،
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام خانم ۳۹ ساله هستم که یونسی تیروئید انجام دادم که مشخص شده دو مدول ستادی در دولول راست یکی هموزن به قطر ۸ میلیمتر و دیگری هتروزن به قطر ۱۸ میلیمترو اطراف هر دو هاله هپیو اکو
  پاندول بزرگتر تغییرات نیستیم نیز رویت شده

  پاسخ
 • با سلام من خانم ۳۳ساله هستم با سابقه ی کم کاری تیروئید درمان شده، در جواب سونوی تیروئیدم نوشته شده: لوب راست۱۴×۱۶×۴۳ لوب چپ۱۳×۱۴×۴۴ ضخامت ایستم۱.۶میلی متر

  اندازه غده تیروئید طبیعی است.ندول هتروژن با اکوپترن اسفنجی فاقد کلسیفیکاسیون و هیپواسکولر با حدود مشخص به اقطار ۵×۱۱میلی متر در نیمه تحتانی لوب چپ دیده شد.
  در مجموع اکوژنیسیته پارانشیم این غده طبیعی است. در حد دقت سونوگرافی ادنوپاتی بزرگ شده در زنجیره های مختلف گردن مشاهده نمیشود.
  ضمنا بعضی وقتها درد گوش هم دارم. حدود یک سال پیش هم ازمایش تیروئید دادم که نرمال بود و در معاینه چیزی مشخص نبود و به صورت اتفاقی در سونوی گردن ندول تیروئید تشخیص دادن. خیلی نگرانم ایا نیازی به نمونه برداری دارم؟ خطرناکه یا اینکه با مصرف لووتیرکسین درمان میشه؟ ممنون از شما..

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/07/10 8:35 ق.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   اگر مشخصات سونوی شما دقیق باشد این ندول هیچ اقدامی لازم ندارد و نمونه برداری هم نیازی نیست فقط سالی یکبار سونو برای چکاپ روند
   موفق باشید

   پاسخ
 • منتصري
  1398/07/08 10:17 ب.ظ

  سلام من خانم ٣٧!ساله هستم تیروییدم ندول زیادی دارد ولی مشکلی ندارم و تغییر سایز نداده با اینحال دکترم پیشنهاد جراحی داده چون با افزایش سن ممکن هستش چسبندگی پیدا کنه و عمل مشکل بشه نظرتون لطفا

  پاسخ
  • سلام.دارای۴عددندول سیتیک خوشخیم ۴تا۲۵میل درلوب راست و۲عددااو۳۰درلوب چپ هستم که طی۷سال پیش ایجادواز۳سال قبل از۴۲به۳۰کاهش یافته.ممنون میشم بفرمائید باrfمیشودبرداشت واگرمیشوددرچندجلسه وچندروزبایدتهران باشم چونکه شهرستانم ونمیدانم چندروزبایدتهران مسافرباشم.سنم۶۵سال ومردهستم.خداخیرتان دهداگرپاسخم رادرواتساپ که قبلانیز مزاحمتان ومدارکم رانیزخدمتتان ارسال کردم لطف بفرمائید.سربلندباشید..حسین

   پاسخ
   • سلام دوست عزیز؛
    در صورتی که ندول ها براتون مشکل ایجاد کرده باشند می توانید از آر اف استفاده کنید، به طور تخمین یک جلسه برای راست، یک جلسه چپ و یک جلسه تکمیلی که البته قطعی بودن آن بعد از مشاوره مشخص می شود و از نظر تعداد روز تمام تلاش بر این است که برای بیماران شهرستانی روند در حداقل زمان ممکن انجام شود
    موفق باشید

    پاسخ
  • سلام دوست عزیز ؛
   لطفا تصویر سونوگرافی تون رو به آی دی اینستاگرام موسسه بفرستین یا برای معاینه تشریف بیارین، آی دی اینستا tiradsono

   پاسخ
 • با سلام و خسته نباشید ، من ندول ۵ سانتی خوش خیم بدون هیچ عوارضی به غیر از ورم، در سمت چپ تیرویید دارم که دکترم گفتن باید جراحی بشه میخواستم بدونم چند جلسه لازم دارم برای انجام ار اف، و مورد بعدی اینکه می میخواستم بدونم انجام ار اف ،با چه عنوانی(زیر مجموعه چه درمانهای پزشکی) برای بیمه ها تعریف میشه که بابت هزینه ها، میخواستم از بیمه پیگیری کنم ؟ با تشکر

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز؛ در مورد توده ۵ سانتی معمولا یک جلسه و یک جلسه هم تکمیلی که جلسه تکمیلی را هم سه تا شش ماه بعد تصمیم گیری میشه که انجام بشه یا نه و در مورد بیمه که سوال فرمودین این پروسه به عنوان خدمات مکمل تصویربرداری که بسته به بیمه پذیرش و سقف آن متفاوت است، مثل آر اف توه های کبد
   موفق و شاد باشین

   پاسخ
 • ﻋﺎﻃﻔﻪ
  1398/07/05 3:24 ب.ظ

  ﺳﻼﻡ ﺧﺴﺘﻪ ﻧﺒﺎﺷﻴﺪ
  ﻣﻦ ﺑﻪ ﺗﺎﺯﮔﻲ ﺳﻮﻧﻮﻱ ﺗﻴﺮﻭﻳﻴﺪ اﻧﺠﺎﻡ ﺩاﺩﻡ ﻛﻪ ﺩﺭﺁﻥ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﻫﺮﺩﻭﻟﻮﺏ ﺗﻴﺮﻭﻳﻴﺪ ﻭﻧﺎﺣﻴﻪ اﻳﺴﻢ ﺩاﺭاﻱ اﻧﺪاﺯﻩ ﺑﺰﺭﮔﺘﺮ اﺯ ﺣﺪ ﻃﺒﻴﻌﻲ ﻭاﻛﻮﮊﻧﻴﺴﺘﻴﻪ ﻫﺘﺮﻭﮊﻥ ﻣﻴﺒﺎﺷﺪ ﻟﻮﺏ ﺭاﺳﺖ ۴۲.۳۸.۲۵ ﻭﻟﻮﺏ ﭼﭗ ۳۹.۲۳.۲۱ ﻣﻴﻠﻴﻤﺘﺮ ﻣﻴﺒﺎﺷﺪ
  ﻗﻂﺮ اﻳﺴﻤﻮﺱ ۶ﻣﻴﻠﻴﻤﺘﺮ
  ﺗﺼﻮﻳﺮ ﻧﻮﺩﻝ ﻫﺎﻱ ﻣﺘﻌﺪﺩ اﻳﺰﻭاﻛﻮ ﺑﺎ ﺣﺪﻭﺩ ﻧﺴﺒﺘﺎ ﻣﺸﺨﺺ ﺑﻪ اﺑﻌﺎﺩ ﺑﺰﺭﮔﺘﺮﻳﻦ ۲۱.۱۹ ﻣﻴﻠﻴﻤﺘﺮ ﺩﺭ ﻟﻮﺏ ﺭاﺳﺖ و ۱۹.۱۰ ﻣﻴﻠﻴﻤﺘﺮ ﺩﺭ ﻟﻮﺏ ﭼﭗ ﺭﻭﻳﺖ ﺷﺪ (ﻣﻂﺮﺡ ﻛﻨﻨﺪﻩ ﮔﻮاﺗﺮ ﻣﻮﻟﺘﻲ ﻧﺪﻭﻟﺮ)
  ﺗﺼﻮﻳﺮ ﻳﻚ ﺿﺎﻳﻌﻪ ﺳﻴﺴﺘﻴﻚ ﺑﻪ اﺑﻌﺎﺩ ۱۹.۱۳ ﻣﻴﻠﻴﻤﺘﺮ ﺩﺭﻗﺴﻤﺖ ﻣﻴﺎﻧﻲ ﻟﻮﺏ ﭼﭗ ﺗﻴﺮﻭﻳﻴﺪ ﺭﻭﻳﺖ ﺷﺪ
  ﺣﺎﻻ ﻣﻦ ﺑﺎﻳﺪ ﭼﻜﺎﺭﻛﻨﻢ ﺩﺭﺿﻤﻦ ﺧﺎﻧﻢ ﻫﺴﺘﻢ ﻭ ۳۲ ﺳﺎﻟﻪ

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/07/06 7:28 ق.ظ

   سلام دوست عزیز،

   ندول ﺩوسانتی و با توجه به سن شما نیاز به ﺩرمان خاصی نداره ولیکن ﺩر صورت ایجاﺩ علائم، می توانیم از درمانهای ابلیشن برای درمان ندول های بالای بیست میلیمتر استفاده کنیم، البته چون تعداد ندول زیاده ممکنه جلسات بیشتری نیاز به درمان وجود داشته باشه، اختلال بلع یا اختلال تنفس و یا تحت تاثیر قرار گرفتن زیبایی علائمی هست که نیاز به درمان خواهد داشت وگر نه فقط سالی یک بار سونوگرافی تا به لحاظ شکل و الگوی رشد ندول ها مورد بررسی قرار بگیرین
   موفق و شاد باشین

   پاسخ
 • پرنیان
  1398/07/05 8:40 ق.ظ

  با سلام
  من آزمایش تیرویید دادم tsh 93 بود لیووتیریکسین شروع کردم اندازه تیروییدمم با معاینه متوجه شدند ۱ سانت بزرگتر شده! آیا خطرناکه ؟ نیاز به اقدام دیگه ای هست؟ من تو اقدام بارداری بودم که کنسل کردیم تا ۲ ماه دیگه.اکه نرمال شد بارداری مانعی نداره که؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز؛
   اختلال هورمونهای تیروئید مخصوصا کم کاری تیروئید که شما دارین با بارداری مشکل زا خواهد بود و بهتر است حتما درمان و بعد باردار بشین چون اثراتی رو ممکن هست بر جنینتون داشته باشه، ولیکن نگران نباشید چون کمکاری تیروئید معمولا با دارو قابل حل هست و حتی در بیمارانی که تیروئید کاملا برداشته شده بازهم با دارو قابل کنترل هست و نیاز به نگرانی نیست و بعد از درمان می تونین به بارداری اقدام کنید.
   موفق وشاد باشین

   پاسخ
 • با سلام .بنده حدود ۲۵ روز با تشخیصی که دکتر جراح و متخصص غدد داشتن که مبتلا به کانسر پاپیلاری هستم اقدام به جراحی کردم .حدود یک هفته بعد عمل ،برامدگی که قبل از عمل بود دوباره ظاهر شد و در سونوی بعد عمل امده که :دو لنفنود با تغییرات کیستیک و punctate microcacificatins با ابعاد ۴۹×۳۲×۲۰ میلی متر و ۲۳×۱۰×۱۵ میلی متر .دکتر تشخیص جراحی دوباره دادن .میخواستم بپرسم ایا برای من امکان درمان های دیگه ای غیر از جراحی و یا استفاده از روش rf وجود داره ؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز؛
   احتمالا شما هنوز با لنف نود های متاستاتیک مواجه هستین ولیکن اگر بنا به هر دلیلی شرایط عمل رو ندارین می تونین از آر اف استفاده کنین و می تونین به شکل حضوری تشریف بیارین تا با معاینه دقیق و بررسی راه حل های ممکن شما رو راهنمایی کنیم؛
   موفق و شاد باشین

   پاسخ
 • سلام . سونوی تیروئیدم نوشته هر دو لوب بزرگتر از نرمال
  یکی۱۵×۱۴×۴۴ و دیگری ۳۰×۲۸×۵۲میلیمتر
  در لوب راست دو ندول با اجزای سولید و کیستیک به قطر۷و۱۴میلی و لوب چپ سه ضایعه مشابه به قطارهای ۲۱و۱۷و۲۰ میلی متر دیده شده
  آیا من کاندیدrf هستم؟

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/07/05 5:29 ب.ظ

   سلام دوست عزیز شما ندولهاتون کوچک هستن و تنها در صورتی که برای شما علائمی ایجاد کرده باشن درمان نیاز هست وگرنه درمانی نیاز نداره، موفق و شاد باشین

   پاسخ
 • سلام ممنون میشم راهنماییم کنین ،من سونوی تیروییددادم در لوب راست ندول هایپواکو۵میلیمتربه صورت ناواضح ودرلوب چب ندول هایپواکو ۷.۵میلیمتربه صورت واضح مشاهده شده آیا نگران کننده است ونیازبه نمونه برداری وعمل دارد؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز ؛
   شما باید سونوتون رو یکجایی که به شکل دقیق براتون انجام بدن تکرار کنید تا بتونین قدم بعدی رو بردارین
   موفق و شاد باشین

   پاسخ
 • سلام ممنون میشم راهنماییم کنیین،من سونوی تیرویید دادم در سمت راست کیست کیست ۱.۵در۱.۵ودر سمت چپ که یکم از حالت عادی بزرگتره کیست ۱.۵در۱دارم،ازمایشام نرمال بود بجز پرولاکتینم ۹۰۰خیلی بالاس،بنظرتون چیکار کنم؟ خیلی حالم بده،در بلع غذا مشکل دارم

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/07/02 9:44 ق.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   در سونوگرافی شما مشکل خاصی نیست و اگر به صورت دقیق انجام شده باشد نباید نگران آن باشید ؛ براتون آرزوی موفقیت می کنم

   پاسخ
 • سلام ، مادر من ۵۳ سالشه و در نتیجه آزمایشش tsh شده ۱۲/۷ و سونوگرافی تیروئید نوشته:
  ایسموس به ضخامت ۲.۲mm دیده شد ،
  تصویر ندول سالید هترواکو به دیامتر ۱۲mm در لوب چپ تیروئید رویت میشود که دارای یک ناحیه کلسیفیه میباشد(tirads=4)
  همچنین ندول سالید هایپواکو به دیامتر ۴mm فاقد کلسیفیکاسیون در لوب چپ رویت میشود
  tirads=4
  من خیلی نگرانم میشه لطفا بگین یعنی چی؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز؛
   در حدی که در سونوی شما هست مسئله خاصی نیست ولیکن می تونین برای بررسی بیشتر به مرکز مراجعه کنید تا در صورت نیاز نمونه برداری انجام بشه ولیکن به احتمال بالا مشکلی نیست و نگران نباشید
   موفق و شاد باشید

   پاسخ
 • سلام من ۳۱سالمه سونوگرافی تیروئیدنوشته که یک ندول هایپواکوبه دیامتر۳میلی متر درلوب راست مشاهده شده وکلیه آزمایشات مربوط به تیروئیدانجام دادم که نرمال بودن پزشک فوق تخصص رفتم گفت۲ماه آینده مجددبروسونوممنون میشم اگه منوراهنمایی کنیدواینکه خیلی نگرانم اگربخواهم بارداربشم مشکل نداره؟؟؟؟واگربیام پیش شمامیتونین درمان کنین ؟؟؟ازشهرستان می خوام بیام،،

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/07/01 9:51 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   ندول سه میلیمتر مشکلی ایجاد نمی کنه و جای نگرانی نیست و همینطور برای بارداری مشکلی پیش نمیاد و می تونین اقدام کنید و اینکه دو ماه هم برای سونوگرافی شما زود هست و می تونین تا شش ماه هم صبر کنید و سونو رو تکرار کنید و اگر تمایل دارین می تونین با مرکز در ارتباط باشین تا بررسی دقیق تر انجام بشه، به هر حال با این جواب جای نگرانی نیست.
   موفق باشین

   پاسخ
   • ممنون ازاینکه سریع جواب دادین وازراهنمایی هاتون وضمناچطوری درارتباط باشم آخه من شهرستان هستم؟؟؟؟

    پاسخ
    • موسسه تیراد
     1398/07/01 3:01 ب.ظ

     سلام دوست عزیز؛
     خواهش می کنم ، برای اینکه در ارتباط باشین می تونین هم با شماره های ما در تماس باشین و یا نوبت اینترنتی بگیرین از همین سایت یا دایرکت اینستاگرام به آی دی tiradsono برای من پیام بدین تا اونجا راهنمایی کنم خدمتتون .
     موفق باشین

     پاسخ
 • سلام یکی از دوستانم غده تیروئید داره که به حد ٢٩۵ رسیده باید چی کار کرد کنه خیلی ممنون

  پاسخ
  • سلام بر شما دوست عزیز
   لطفا سونوگرافیشون رو در صفحه اینستاگرام موسسه به آدرس tiradsono بفرستین تا بررسی بشه، صرف یک عدد نمی شه اظهار نظر کرد،
   موفق و شاد باشین

   پاسخ
 • سلام من سونوگرافی تیروئید زنجیره لنفاوی گردن انجام دادم که این موارد نوشته لطفا راهنمایی کنید
  ولب راست تیروئید به ابعاد ۱۵*۳۷و لوب چپ تیروئید به سایز
  ۱۴*۳۹ اکوی پارانشیمال هموژن و coarse دارد .
  دیامتر ایسم ۳mm است
  در سمت راست ایسم یک ندول cysticبه ابعاد ۲*۶مشاهده می گردد.
  دربررسی داپلرجریان خون غده تیروئید به صورت overall افزایش یافته است .
  در مثلث قدامی سمت راست گردن یک لنف نود واکنشی ۱۱mm مشاهده میشود .

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   شما ننوشتین این کیست میلی متر هست یا سانتی متر، اگر میلی متره مشکلی نیست و اگر سانتی متره و اذیت می کنه برای بررسی و درمان می تونین مراجعه کنین

   پاسخ
 • سلام جواب سونومن نوشته ابعادهردولب تیروییدبزرگترازطبیعی است درلب راست وچپ تیروییدتصویرچندندول سولیدhypo-echoوmixed-echoبه قطر۰.۹-۲.۶مشاهده میشود تصویرsolid mass lesionبه ابعاد۲۶.۱*۱۷mmهمراه بانواحیcystic componentدرلب راست تیروییدباگسترش به ناحیهisthmusمشاهده میشود

  پاسخ
 • تقی پور
  1398/06/19 6:09 ب.ظ

  با سلام
  پسرم با سن ۱۴ سال دارای یک ندول به ابعاد ۸*۱۱*۱۳ میلمتر در لوب چپ هست که در سونوگرافی اعلام شده ” ندول کمی هیپواکو با حدود لوبوله حاوی دو کانون می باشد ” و لنف نود پاتولوژیک در سمت راست و چپ گردن دیده نشد.
  با نظر پزشک متخصص غدد نسبت به نمونه برداری به روش FNA اقدام شد که نتیجه ” Suspicious for papillary carcinoma ” اعلام شده .
  مقدار TSH در آزمایشات نرمال می باشد ( ۳/۴۸ ) .
  نظر پزشک متخصص غدد بر معرفی به جراح تیروئید و برداشتن تیروئید می باشد.

  ما در شهر بابل زندگی میکنیم , آیا نیاز به بررسی مجدد ( سونوگرافی دوباره و نمونه برداری مجدد ) وجود دارد یا اینکه با توجه به آزمایشات انجام شده بایستی اقدام به جراحی نمود ؟ آیا امکان تعیین وقت مراجعه نزدیک تری ( نسبت به نوبت دهی آن لاین ) برای مراجعه به موسسه تیرداد جهت مشاوره , ویزیت , سونوگرافی جدید و نمونه برداری وجود دارد ؟

  با تشکر – ارادتمند – تقی پور

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   با توجه به شرایط بیمار عمل جراحی نیاز هست و آر اف راه مناسبی نیست براشون
   موفق و شاد باشین

   پاسخ
   • تقی پور
    1398/06/20 11:13 ب.ظ

    با سلام و تشکر فراوان
    جهت جراحی چه پزشکی را پیشنهاد می کنید؟ آیا پزشکان موسسه تیراد اقدام به این عمل حراجی میکنند ؟

    سپاس فراوان

    پاسخ
    • سلام دوست عزیز
     لطفا با مدارکتون برای بررسی تشریف بیارین تا بر اساس مدارک و تشخیص پزشکی که لازم هست و همکاری که لازم هست مراجعه کنین رو خدمتتون معرفی کنیم
     موفق و شاد باشید

     پاسخ
     • تقی پور
      1398/06/21 1:11 ب.ظ

      با سلام و احترام
      آیا امکان اینکه برای یکشنبه ۲۴ شهریور با مدارک خدمت برسم وجود دارد؟ نوبت دهی آن لاین وقت رو برای انتهای شهریور و ابتدای مهرماه فراهم میکنه که با توجه به بعد مسافت از شهرستان به تهران و اینکه بیمار دانش آموز هست مراجعه را کمی سخت میکند.

      با تشکر – تقی پور

     • سلام دوست عزیز ، لطفا از طریق آی دی اینستاگرام tiradsono مدارکتون رو ارسال کنید تا بررسی بشه و یا با شماره تماس ۰۹۱۲۰۳۹۶۹۰۷ از طریق واتس آپ مدارک بفرستین تا بتونیم یک زمان مناسب رو با توجه به شهرستانی بودنتون در نظر بگیریم و در خدمت شما باشیم
      موفق و شاد باشید

 • سلام بزرگ شدن ندولها با استرس و ناراحتی ارتباطی داره؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   با اینکه کلا استرس برای سلامتی خوب نیست و اثر سوء دارد ولی اینکه به طور مستقیم ارتباطی با بزرگ شدن ندول ها داشته باشه خیر اینطور نیست
   موفق و شاد باشید

   پاسخ
 • با سلام تشخیص دکتر ندول مایع بوده که خوش خیم هست و با fnaاول کامل تخلیه کردن و بعد ۶ ماه چکاپ دوباره برگشته والان تشخیص جراحی ی لب را دادن آیا با rf میشه درمان بشه و جراحی نشه؟

  پاسخ