ندول تیروئید چیست؟همه چیز درباره ندول تیروئید

درمان ندول تیروئید

ندول تیروئید چیست؟ و چگونه تشخیص داده می شود؟

ندول های تیروئید توده های جامد یا پر از مایع هستند که در تیروئید شما ایجاد می شود، یک غده کوچک واقع در قسمت پایین گردن، درست بالای استخوان سینه شما.

اکثر این ندول ها جدی نیستند و علائمی ایجاد نمی کنند. تنها درصد کمی از ندول های تیروئید سرطانی هستند.

شما اغلب نمی دانید که ندول تیروئید دارید تا زمانی که پزشک آن را در طول یک معاینه پزشکی معمول تشخیص دهد. یا پزشک شما ممکن است، در طی اسکنی که به دلایل دیگری انجام داده اید، متوجه ندول تیروئید شما شود. برخی گره های تیروئید، ممکن است به اندازه ای بزرگ شوند که قابل مشاهده باشند یا بلع یا تنفس را با مشکل مواجه کنند.

گزینه های درمانی بستگی به نوع ندول تیروئید دارد.

ندول تیروئید

ندول تیروئید چیست؟

تشکیل ندول در غده تیروئید به معنی رشد غیرعادی قسمتی از بافت تیروئید است که به شکلی غیرعادی اتفاق افتاده باشد، گرچه بسیاری از ندول های تیروئید خوش‌خیم هستند، ولی درمان ندول تیروئید تنها به ندول های بدخیم محدود نمی شود بلکه برخی از ندول ها با اینکه خوش‌خیم هستند و مشکلی برای بیمار ایجاد نمی کنند ولی در مواردی شروع به رشد بی رویه کرده که همین باعث ایجاد مشکلاتی از جمله درد در ناحیه گلو، احساس تنگی نفس و فشار به سایر اندام‌ها از جمله راه هوایی در گلو می شود و به همین دلیل این نوع ندول ها نیازمند درمان هستند، مرکز سونوگرافی فوق تخصصی تیراد با توجه به شیوع ندول های تیروئید در بین جامعه و سوال بسیاری از مراجعین که تحت چه شرایطی باید به درمان ندول تیروئید بپردازیم این تاپیک را به موضوع اختصاص داده است.

گره های تیروئیدی می توانند توپر، مایع (کیستیک) یا مخلوطی از هر دو باشند.

چرا بررسی و معاینه ندول های تیروئید مهم است؟

با توجه به اینکه برخی از ندول های تیرویید احتمال بدخیمی و سرطانی بودن دارند و نیز در مواردی این ندول ها با رشد بی رویه می توانند باعث فشار به سایر اعضای گردن و ایجاد زحمت شوند مهم است که این ندول ها مورد معاینه قرار بگیرند، توجه به این نکته حائز اهمیت است که ندول های بدخیم کوچک با روش های درمانی کم تهاجمی مانند آر اف و ماکروویو قابل درمان هستند و اگر در زمان مناسب و در مراحل اولیه تشخیص داده شوند می توان با درصد بالایی از موفقیت به درمان ندول تیروئید و دیگر بیماری های ممکن فکر کرد.

این مسئله علاوه بر اینکه به سلامتی و آسایش بیمار کمک می کند مانع از هزینه های گزاف مالی و روحی در آینده می شود، به همین دلیل توصیه پزشکان برای کسانی که مستعد ندول تیروئید، سرطان تیروئید و یا دیگر بیماری های تیروئید هستند، این است که معاینات دوره ای بر اساس نظر پزشک و زمان بندی مناسب را فراموش نکنند.

درمان ندول تیروئید

علائم یک سندروم تیرویید چیست؟

حتما برای شما نیز تعجب برانگیز خواهد بود که اگر بگویم در موارد زیادی ندول ها یا سندروم تیرویید بدون علامت هستند و به صورت اتفاقی در شرایطی مانند معاینه و درمان سایر بیماری‌ها تشخیص داده می شود، به طور مثال سونوگرافی و یا سی تی اسکن در ناحیه گردن، نمونه برداری از ندول تیروئید و یا معاینات دیگر. به همین دلیل بسیاری مواقع بیمار از وجود بیماری در این ناحیه بی خبر است. در مواردی نیز بیمار هنگامی که در آینه خود را می نگرد متوجه وجود یک برآمدگی و یا توده در قسمت گردن می شود و با بررسی آن به پزشک مراجعه می کند.

بسیاری از ندول های تیروئید غیر فانکشنال و یا به اصطلاح غیر فعال هستند ولی در مواردی ندول ها شروع به تولید هورمون تیروئید می کنند که این شرایط به پرکاری تیروئید منجر می شود، در مواردی حتی ندول های بدخیم نیز غیرفعال هستند به این معنی که تست tsh در بیمار نرمال است.

آیا ندول تیروئید درد دارد؟

در برخی شرایط بیمار با وجود ندول تیروئید دچار درد در ناحیه گردن، گوش و یا حلق می شود، اگر ندول به شکلی گسترده شده باشد و با فشار به ناحیه گلو به راه‌های هوایی و یا راه بلع باعث مشکل و اختلال در تنفس و بلع می شود، گرچه این حالت ها به ندرت به وجود می آید و اغلب نشان هایی برای سرطان تیروئید هستند با این حال تشخیص و درمان ندول تیروئید در مراحل اولیه بسیار راحت‌تر و احتمال درمان به شکل قابل توجهی بالاتر است، از این رو افرادی با مشکلات تیروئید و نشانه های سندروم تیروئید بایست تحت معاینات دوره ای، از قبیل سونوگرافی تیروئید، عکس برداری و معاینات فیزیکی و بالینی توسط پزشک قرار بگیرند.

نشانه وجود گره های تیروئیدی چیست؟

اغلب گره های تیروئیدی بدون علامت هستند و آزمایشات انجام شده نیز طبیعی نشان داده می شوند ولیکن در برخی مواقع این نشانه ها وجود دارد.

 • وجود یک توده در گردن
 • تورم گردن
 • به ندرت درد در ناحیه تیروئید
 • تغییر صدا و خشونت صدا
 • اختلال در بلع و تنفس در مورد گره های متعدد و بسیار بزرگ

 

درمان ندول تیروئید با آر اف

چه نکاتی را برای درمان ندول تیروئید و بیماری‌های تیروئید در نظر بگیریم؟

 • بسیار مهم است که بدانید در موارد زیادی ندول ها بدون علامت هستند.
 • ممکن است آزمایشات تیروئید نرمال نشان داده شوند حتی اگر سرطان تیروئید وجود داشته باشد.
 • و در نهایت بهترین راه تشخیص سرطان تیروئید مراجعه به پزشک و بررسی غده و انجام تست هایی است که پزشک تجویز می کند.

انواع گره های تیروئید

 • گره های ناشی از تیروئیدیت یا التهاب تیروئید.
 • کمبود ید می تواند در درازمدت به ایجاد گره های تیروئیدی بیانجامد.
 • آدنوم های تیروئیدی که علت مشخصی ندارند و می توانند بدون علامت باشند (این نوع گره ها می توانند با تولید هورمون منجر به پرکاری تیروئید و یا هیپوتیروئیدیسم شوند.)
 • کیست های تیروئیدی ناشی از تخریب خود به خودی آدنوم ها هستند.
 • سرطان تیروئید: اغلب گره های تیروئیدی غیر سرطانی هستند ولی سرطان های تیروئید به شکل گره بروز می کنند.
 • گواتر مولتی ندولار که کل تیروئید حاوی گره های متعدد می گردد.

انواع ندول تیروئید

برای دانستن انواع ندول تیروئید و برخی شرایطی که باعث رشد توده تیروئید می شود اینجا را کلیک کنید.

ندول تیروئید و علائم آن

عواملی که در ایجاد گره تیروئید نقش دارند؟

 • سابقه فامیلی
 • سن، با افزایش سن شانس داشتن گره بیشتر می شود.
 • جنس، خانم ها بیشتر از آقایان دچار گره تیروئید می شوند.
 • تماس با اشعه ایکس، ریسک ایجاد گره با اشعه ایکس زیادتر می شود البته این ریسک مربوط به انجام رادیوگرافی و یا سی تی اسکن نیست ولیکن موارد درمانی مانند اشعه در رادیوتراپی این ریسک را بالا می برد.

عوامل خطرزا در ایجاد سرطان تیروئید

 • سابقه فامیلی و سرطان تیروئید در بستگان
 • گره هایی که سفت و سخت هستند.
 • جنس مونث
 • سن زیر بیست سال و بالای ۶۰ سال
 • تماس با اشعه

آیا ندول تیروئید خطرناک است؟

در واقع ندول تیروئید در بسیاری افراد هست و در موارد زیادی هیچ مزاحمت و یا آزاری برای فرد به وجود نمی آورد، اگر از افراد بزرگسال سونوگرافی تیروئید به عمل بیاید متوجه خواهید شد که بسیاری از آنها در پاسخ سونوگرافی ندول تیروئید دارند ولیکن در برخی موارد با وجود علائمی از قبیل درد در ناحیه گلو، رشد بیش از حد ندول ها و یا افزایش غیرعادی تعداد آنها در طول یک زمان مشخص روبه رو می شویم که در این شرایط پزشک با وسایل مختلف به معاینه این ندول ها می پردازد تا از بابت پیدا کردن ندول های بدخیم تیروئید بررسی های لازم را انجام داده باشد.

در پاسخ این سوال که آیا ندول تیروئید خطرناک است باید گفت در برخی موارد می تواند خطرناک باشد ولی در اکثریت موارد این‌ها توده هایی خوش خیم هستند که با درمان‌های ساده رفع شده و حتی در برخی شرایط نیازی به درمان آنها نیست.

تشخیص ندول تیروئید بدخیم

یکی از اهداف اصلی دکتر رادیولوژی (پزشک متخصص رادیولوژی) این است که ندول تیروئید را به لحاظ سرطانی بودن بررسی کند و ضمنا می خواهد بداند آیا غده تیروئید در بدن شما به خوبی کار می کند یا خیر.

بررسی هایی که پزشک ممکن است برای شما انجام دهد، شامل این موارد می‌باشد:

معاینات بالینی:

زمانی که شما برای مشکلات تیروئید به دکتر مراجعه می کنید، پزشک یک سری معاینات بالینی برای شما انجام می دهد، برخی از این معاینات عبارتند از:

 • بررسی غده تیروئید زمانی که شما در حال قورت دادن هستید. (غده تیروئید زمان بلعیدن به سمت بالا و پائین حرکت می کند.)
 • بررسی علائم هایپرتیروئید (پرکاری تیروئید) مانند لرزش، رفلکس های بیش از حد و ضربان قلب سریع و یا نامنظم.
 • علائم کم کاری تیروئید (هیپوتیروئید) مانند پوست خشک، تورم صورت و ضربان قلب آرام

بررسی عملکرد تیروئید و آزمایش خون:

T3/T4/TSH آزمایش خون تیروئید است، که برای بررسی سطح هورمون های تیروکسین (T4)، تری یدوتیرونین (T3) و هورمون تستوسترون (TSH) که توسط غده هیپوفیز تولید می شود، انجام می شود، این آزمایش کم کاری و هیپوتیروئیدیسم و پرکاری و یا هایپرتیروئیدیسم را مشخص کند.

سونوگرافی تیروئید:

تصویری که توسط یک پروپ (ابراز سونوگرافی) و به وسیله امواج صوتی با فرکانس بالا به جای تابش تولید می شود، این عمل برای تشخیص تعداد و اندازه ندول‌ها و نیز تشخیص توده‌های سرطانی نسبت به ندول تیروئید انجام می‌شود، همچنین به عنوان یک هدایت کننده در انجام بیوپسی سوزنی آسپیراسیون کاربرد دارد.

بیوپسی آسپیراسیون سوزنی دقیق (FNA):

بیوپسی برای بررسی سرطانی بودن و یا نبودن ندول تیروئید انجام می‌شود، این بیوپسی که توسط پزشک ماهر و متخصص انجام می شود، یک سوزن نازک در غده تیروئید وارد شده و از محلی که برای آزمایش پاتولوژی لازم است نمونه برداری می شود، این نوع نمونه برداری تیروئید که FNA نامیده می شود به بیهوشی احتیاج ندارد و با بی‌حسی موضعی و بدون بستری انجام می شود.

خطرات بیوپسی سوزنی و عوارض آن ناچیز و بسیار کم است، در گذشته برای چنین نمونه برداری هایی از جراحی و بیهوشی استفاده می شد ولی امروزه با توجه به پیشرفت دستگاه‌های پزشکی از جمله وجود دستگاه سونوگرافی داپلر که سونوگرافی داپلر تیروئید توسط آن انجام می شود دیگر نیازی به انجام عمل جراحی برای نمونه برداری نیست و در موارد خاص نیاز به جراحی خواهد بود.

روش دیگر بیوپسی core است که مشابه با روش FNA بوده، با این تفاوت که با سوزن مخصوص انجام می شود و بافت بیشتر نسبت به روش FNA برداشته می شود تا پزشک بتواند بررسی دقیقتری از تیروئید داشته باشد. بیوپسی کور از جهت عوارض و درد بسیار شبیه به بیوپسی FNA است.

اسکن تیروئید

در برخی مواقع دکتر برای اسکن تیروئید دستور می نویسد، در این تست تشخیصی که برای ارزیابی ندول تیروئید (گره های تیروئید) انجام می شود، ابتدا یک ماده رادیواکتیو کم خطر درون رگ بیمار در بازو تزریق می شود و یا این ماده رادیواکتیو کم خطر به صورت خوراکی مصرف می شود و بعد از گذشت یک زمان کوتاه و مناسب بیمار در زیر دستگاه تصویربرداری بر روی تخت دراز کشیده و تصویربرداری انجام می شود.

ندول هایی که هورمون تولید می کنند، ندول گرم تیروئید نامیده می شوند، زیرا بیشتر از بافت های طبیعی تیروئید ایزوتوپ جذب می کنند.

ندول سرد تیروئید در واقع گره هایی هستند که غیر فعال بوده و شبیه به سوراخ در اسکن دیده می شوند، می توان گفت بین ۲۰ تا ۲۵ درصد از ندول های سرد تیروئید سرطانی هستند و به همین دلیل این تشخیص برای پزشکان از اهمیت خاص برخوردار است ولیکن یکی از مشکلات این اسکن عدم توانایی تفکیک مابین ندول سرد خوش خیم با ندول سرد بدخیم است بنابراین به عوامل تکمیلی در تشخیص نیاز هست.

درمان ندول تیروئید

آیا پرکاری تیروئید قابل درمان است؟

در گذشته درمان ندول تیروئید به روش جراحی انجام می شد، پیشرفت علم در زمینه بیماری‌های تیروئید باعث شده تا روش‌های درمانی جدیدتر و پیشرفته‌تری از جمله آر اف تیروئید و ماکروویو نیز در رده درمان های معتبر قرار بگیرد، این روش ها همگام با کشورهای پیشرفته دنیا از جمله چین و کره جنوبی و نیز همگام با انجمن تیروئید امریکا در ایران نیز از سال ۹۲ شروع گردیده و بیماران زیادی با این روش سلامتی خود را به دست آورده اند، بدون آنکه غده تیروئیدشان در جراحی برداشته شود.

در این روش که تنها موسسه فوق تخصصی در کشور در حال انجام آن است، بیمار بدون بیهوشی و بدون آنکه بستری شود در یک مدت زمان کوتاه تحت درمان قرار می گیرد، اگر نحوه انجام عمل برایتان سوال است در همین سایت فیلم عمل ها موجود است و می توانید آنها را ببینید و اگر سوال دیگری در این زمینه داشتید با شماره های موسسه تماس بگیرید و سوالتان را مطرح کنید، همچنین در پائین همین صفحه صحبت‌های دکتر حسین چگینی در رابطه با این نوع درمان را گوش کنید.

 در نهایت درمان ندول‌ها بستگی به نوع ندول تیروئید شما دارد.

درمان ندول خوش خیم تیروئید

گزینه‌های مختلفی در درمان ندول غیر سرطانی تیروئید وجود دارد.

درمان انتظاری:

در برخی موارد ندول تیروئید احتیاج به درمان ندارد، اگر پزشک شما تشخیص بدهد که ندول تیروئید شما خوش خیم است، ممکن است از شما بخواهد تنها برای بررسی رشد و وضعیت ندول هر چند وقت یکبار مراجعه کنید و یا دوباره در یک فاصله مشخصی از شما بخواهد تا بیوپسی انجام دهید، در این صورت و در مواردی اگر ندول تیروئید در طول زمان تغییر اندازه و تعداد نداشته باشد اصلا نیازی به درمان ندارد.

درمان هورمونی با داروی لووتیروکسین

لووتیروکسین یک فرم مصنوعی تیروکسین است که به صورت تبلت (قرص) در بازار عرضه می گردد، ایده این درمان آن است که مصرف هورمون اضافی تیروکسین باعث می شود تا غده هیپوفیز هورمون کمتری TSH تولید کند. (این هورمون تحریک کننده تیروئید می باشد.)

جراحی ندول تیروئید

برخی از ندول های تیروئید با اینکه خوش خیم هستند به این دلیل که بزرگ هستند و راه تنفسی، مری و یا رگ‌های خونی گردن را مسدود کرده اند به جراحی نیاز دارند، همچنین ندول تیروئیدی که با بیوپسی مشکوک و یا نامطلوب تشخیص داده شده اند نیز به جراحی نیاز دارند.

ندول هایی که موجب پرکاری تیروئید می شوند:

نوعی از ندول تیروئید هورمون تیروئید تولید می کند و باعث افزایش غلظت هورمون تیروئید در بدن بیمار می شود، پزشک ممکن است در این موارد از این نوع درمان ها برای شما استفاده کند.

ید رادیواکتیو:

پزشکان اغلب برای درمان پرکاری و آدنوم تیروئید و نیز گواتر مولتی ندولار از این روش درمانی استفاده می کنند که به شکل کپسول و یا مایع مصرف می شود، ید رادیواکتیو توسط غده تیروئید جذب می شود و ندول ها کوچک می شوند.

داروهای ضد تیروئید

این درمان اغلب به صورت بلند مدت انجام می شود داروی متی مازول (تاپازول) در این مورد استفاده می شود که باعث کاهش علائم پرکاری تیروئید می شود، به طور کلی بر روی کبد تاثیر منفی دارد و بهتر است حتما در این مورد با پزشک تان مشورت کنید و مزایا و معایب آن را در نظر بگیرید.

عمل جراحی

اگر درمان‌های بالا گزینه های مناسب شما نباشند ممکن است پزشک تصمیم به حذف ندول های فعال تیروئید شما بگیرند، این درمان نیز با توجه به جراحی مشکلات و عوارض خودش را داراست که باید با پزشک‌تان مشورت کنید.

درمان ندول تیروئید بدخیم (سرطانی)

عمل جراحی

درمان معمول برای ندول های بدخیم تیروئید عمل جراحی و حذف ندول بدخیم تیروئید است، روشی به نام تیروئیدکتومی، که تقریبا حذف کل تیروئید رو خواهد داشت، این عمل ممکن هست به تارهای صوتی (حنجره) و غده های پاراتیروئید ، غده هایی که پشت غده تیروئید واقع شده اند و سطح کلسیم خون را کنترل می کنند آسیب برساند، پس از تیروئیدکتومی مدت طولانی مصرف لووتیروکسین لازم است تا سطح هورمون‌های تیروئید در بدن کنترل شوند.

تزریق الکل

یکی دیگر از راه های حذف غده های بدخیم تیروئید تزریق مقدار کمی الکل در ندول سرطانی تیروئید است، این درمان که طی چند جلسه انجام می شود برای حذف ندول های سرطانی که در عمل جراحی در دسترس نیستند مفید بوده و انجام می شود.

درمان RF تیروئید

از دیگر درمان های جدید و کم تهاجمی در رابطه با ندول‌های تیروئید درمان RF است که با استفاده از امواج RF انجام می شود و نیازی به بیهوشی و برش پوستی در آن نیست و همچنین اختلال هورمونی ایجاد نمی کند.

از این درمان در موارد زیر استفاده می شود:

 • درمان توده های خوش‌خیم تیروئید (کیستیک یا solid)
 • درمان توده های بدخیم تیروئید زیر یک سانتی متر به شرط آنکه محدود به تیروئید بوده باشند و غدد پاراتیروئید را درگیر ننموده باشد.
 • درمان توده های بدخیم و لنف نودهای بدخیم گردن که به علت عمل های جراحی مکرر و یا رادیوتراپی کاندید عمل جراحی مجدد نمی باشند.
 • درمان آدنوم پرکار تیروئید که به نسبت درمان با ید عوارض هیپوتیروئیدی بعد از درمان ندارد و در خانم‌های شیرده و باردار نیز می توان از آن استفاده کرد.
 • درمان آدنوم پاراتیروئید در افرادی که به هر دلیل نمی توانند جراحی انجام دهند.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حرف آخر

ذکر این نکته حائز اهمیت است که تمامی انواع ندول ها و یا سرطان های تیروئید قابل درمان به این روش نیستند و در صورتی که در جلسات مشاوره آر اف و با انجام آزمایشات، پزشک تشخیص دهد که این روش پاسخ گو است از آن بهره می گیرد، در این موارد بهترین کمک انجام سونوگرافی توسط دکتر رادیولوژی و یا مراکز مربوطه و انجام بیوپسی تیروئید و غیره در مراکز تهران و یا سایر نقاط و سایر آزمایشاتی است که پزشک تجویز می نماید و نتیجتا به سنجش شرایط کمک می کند و مناسب ترین روش در نظر گرفته می شود.

بنابراین بسیار مهم است که بیمار برای بررسی و معاینه مراجعه حضوری داشته و پاسخ سؤالاتش را دریافت کند و نیز باید گفت هنوز هم روش جراحی به عنوان خط مقدم و اصلی در درمان سرطان تیروئید مطرح می شود مگر آنکه بر اساس شرایطی که در مقاله چه کسانی واجد شرایط ار اف هستند آورده ایم برای درمان آماده باشند.

درمان ندول تیروئید در مرکز تصویربرداری تیراد

مرکز تصویربرداری و سونوگرافی تیراد با استفاده از به‌ روزترین و بهترین تکنولوژی های روز دنیا زیر نظر پزشکان فوق تخصص و دوره دیده از اروپا در مرکز تهران توانسته است با کمک درمان‌های کمتر تهاجمی به درمان ندول ها و کیست های خوش‌خیم و بدخیم تیروئید بپردازد و با درمان‌های موفق امیدهای تازه ای در درمان این کیست ها و ندول ها به وجود آورده است.

این موسسه اولین و تنها مرکز فوق تخصصی در درمان بیماری های تیروئید در ایران است که با موفقیت های چشمگیری توانسته تا به درمان ندول تیروئید و بیماری های تیروئید دست یابد، برای اطلاعات بیشتر شماره های موسسه در اختیار شما قرار گرفته است.

علائم اولیه سرطان تیروئید

چرا بررسی و معاینه ندول های تیروئید مهم است

۳.۱ / ۵. ۳۵

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
نوشتهٔ پیشین
آیا پرکاری تیروئید باعث ریزش مو می‌شود؟
نوشتهٔ بعدی
رژیم غذایی کم کاری تیروئید

۳۵۴ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سلام خانم ۴۳ ساله هستم
  سونو تیروئید من اگر ممکنه بررسی کنید
  لوب راست حاوی ندول به ابعاد ان به احتساب ندول ۳۹×۲۰×۲۵ و با حجم ۱۰ سی سی رویت شد
  ندول سالید با ابعاد ۱۵×۲۴ در لوب راست رویت شد که نمونه برداری از جز سالید توصیه میگردد
  لوب چپ با ابعاد و اکوی نرمال رویت شد
  لوب چپ ۴۰×۱۰×۱۶
  حجم ۳.۵ سی سی
  ایسم با دیامتر ۳.۵
  در نواحی دو طرف گردن لنف نود پاتولوژیک رویت نشد
  این سونو من بود
  فقط ی سوال دیگه اینکه من حدود یک ماه پیش سونو انجام دادم ولی الان حدود ده روز میشه که احساس میکنم حدود ۲ کیلو از وزنم کم شده ایا ارتباطی به ندول داره

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در اسکن اولتراسونوگرافی گردن شما، تعدادی ندول تیروئیدی شناسایی شده‌اند. این ندول‌ها ممکن است دارای ویژگی‌های مختلفی باشند که نیازمند ارزیابی دقیق توسط پزشک متخصص تیروئید یا جراح تیروئید است. اما به طور کلی، مشاهده ندول‌های تیروئید ممکن است به این دلیل باشد که بیماری‌های مختلفی از جمله تومورهای خوش‌خیم و بدخیم تیروئید، گویاهای تیروئید، آدنومها و غیره در آن‌ها تشخیص داده شوند.

   در مورد سوال شما، نمیتوان به صورت قطعی پاسخ مناسبی داشت اما آنچه مشخص است، مشکلات تیروئیدی باعث بروز نوسان های وزنی در افراد می‌شود.

   با توجه به اطلاعات ارائه شده، توصیه می‌شود که با پزشک خود مشورت کنید تا او بتواند از طریق ارزیابی‌های پیشرفته مانند بیوپسی (آزمایش نمونه بافت) یا سایر تست‌های تشخیصی، وضعیت هر یک از ندول‌ها را بیشتر بررسی کند و برنامه درمانی مناسب را تعیین کند. او می‌تواند به شما در مورد ماهیت خوش‌خیم یا بدخیم بودن ندول‌ها و روش‌های معالجه ممکن اطلاعات بیشتری ارائه دهد.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/12/25 9:00 ب.ظ

  سلام وقت بخیر خسته نباشید
  لوبهای تیروئید دارای ابعاد بزرگتر از نرمال و اکوژنیسیته پارانویا غیر یکنواخت است .توده هایی هایپواکو solid به قطر ۲۷و۱۶و۱۱میلیمتر در لوب راست تیروئید و به قطر ۵۳و۱۱میلیمتر در لوب چپ تیروئید رویت شد .این توی آزمایش مادرم بود نیاز به جراحی داره؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به گزارشی که ارائه دادید، لوب های تیروئید دارای تغییرات ناهنجاری هستند. بیشترین توجه به توده‌های هیپواکویک (با بافت جامد) در لوب راست با ابعاد ۲۷ و ۱۶ و ۱۱ میلیمتر و در لوب چپ با ابعاد ۵۳ و ۱۱ میلیمتر می‌شود.
   این توده‌ها ممکن است نشانه‌ای از نقص تیروئید باشند. تغییرات در ابعاد و اکوژنیسیته پارانویا غیر یکنواخت ممکن است به علت وجود توده‌های جامد در بافت تیروئید باشد.

   برای تشخیص دقیقتر و بررسی ماهیت این توده‌ها، معمولاً سونوگرافی تیروئید یا سایر تست‌های تصویربرداری مانند اسکن تیروئید (تیروئید سنتی) یا آزمایش‌های خونی مانند بررسی هورمون‌های تیروئید نیاز است.

   با توجه به شرایط شما، توصیه می‌شود که به یک پزشک تخصصی تیروئید یا فوق‌تخصصی غدد درون ریز مراجعه کنید تا بررسی دقیق‌تری انجام شود و برنامه‌ای برای درمان مناسب تعیین شود.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر ممنون میشم نظرتون رو بدونم
  خانم ۵۶ ساله
  لوب راست تیروئید با سایز تقریبی ۱۶*۲۰*۵۷ mm و لوب چپ با سایز تقریبی ۱۵*۱۸*۴۸ mm دارای اکوی نرمال می باشند.
  ایسموس به دیامتر ۴mm می باشد.
  تصویر میکروندولهای هایپواکوی متعدد همراه با باندهای فیبروتیک و سودوندولاسیون در سراسر پارانشیم تیروئید و ایسم مشهود است که شواهد فوق میتواند مطرح کننده بیماری های پارانشیمال مزمن تیروئید از جمله تیروئیدت مزمن (هاشیموتو) باشد. مطابقت با شواهد بالینی و کلینیکی توصیه می شود.
  ندول ایزواکو با حاشیه ناواضح به ابعاد ۷*۱۵ mm در قسمت تحتانی- مدیال لوب راست تیروئید رویت شد. (۳:TIRADS)
  شواهدی به نفع ندول Solid قابل توجه در لوب چپ دیده نمی شود.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   برخی از نکات کلیدی از توصیف شما:
   ۱. ابعاد لوب‌های تیروئید:
   – لوب راست: ۱۶ × ۲۰ × ۵۷ میلیمتر
   – لوب چپ: ۱۵ × ۱۸ × ۴۸ میلیمتر
   ۲. ایسموس:
   – دیامتر ۴ میلیمتر
   ۳. میکروندولهای هایپواکوی با باندهای فیبروتیک و سودوندولاسیون:
   – مشاهده می‌شوند و اشاره به احتمال بیماری‌های پارانشیمال مزمن تیروئید، به ویژه تیروئیدت مزمن (هاشیموتو)، شده است.
   ۴. ندول ایزواکو در لوب راست:
   – ابعاد ۷ × ۱۵ میلیمتر با حاشیه ناواضح
   – مطابقت با تیرادز ۳ (TIRADS) که یک سیستم تصویربرداری برای ارزیابی خطرناکی ندول‌ها است.
   ۵. ندول در لوب چپ:
   – ندول Solid قابل توجه دیده نمی‌شود.
   توصیه می‌شود که با پزشک خود مشورت کنید تا او بتواند این نتایج را با سابقه پزشکی و علائم شما ترکیب کرده و برنامه‌ای مناسب برای تحلیل و درمان ایجاد کند.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر ممنون میشم راهنماییم کنید
  شرح سونوگرافی من هست:
  هر دو لوب تیروئید و ایسموس اکوی نرمال دارد
  لوب راست mm 25*12*4 & 6.7cc
  لوب چپ ۳.۴cc & 10*16* mm38
  ضخامت ایسم: ۲mm
  در لوب راست یک ندول ایزو-هترو اکو افقی دارای rim هیپو اکو بدون کلسیفیکاسیون به ابعاد ۹*۱۲ mm دیده شده است
  در لوب چپ ندول مشابه ۶*۱۰ mm مشهود است.
  لنفادنوپاتی پاتولوژیک گردنی رویت نگردید.
  آیا لازم هست که حتما نمونه برداری انجام دهم؟ ضمناً تیروئید پرکار دارم.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بر اساس توضیحاتی که ارائه داده‌اید، تصویربرداری تیروئید وضعیت زیر را نشان می‌دهد:
   ۱. لوب راست:
   – ابعاد: ۲۵ * ۱۲ * ۴ میلیمتر
   – حجم: ۶.۷ سی‌سی
   – یک ندول ایزو-هترو افقی با rim هیپو اکو بدون کلسیفیکاسیون به ابعاد ۹ * ۱۲ میلیمتر
   ۲. لوب چپ:
   – ابعاد: ۱۰ * ۱۶ * ۳۸ میلیمتر
   – حجم: ۳.۴ سی‌سی
   – یک ندول ایزو-هترو افقی بدون کلسیفیکاسیون به ابعاد ۶ * ۱۰ میلیمتر
   ۳. ضخامت ایسموس:
   – ۲ میلیمتر

   در اینجا ندول‌های ایزو-هترو (که معمولاً به معنای بافت یکنواخت با سطح بیرونی مشخص) در هر دو لوب تیروئید شناسایی شده‌اند. همچنین، حجم لوب‌ها و ضخامت ایسموس نیز در محدوده نرمال قرار دارند. لنفادنوپاتی یا تغییرات پاتولوژیک در لنف‌گردهای گردن مشاهده نشده است.
   برای تفسیر دقیق‌تر و تشخیص نهایی، توصیه می‌شود با پزشک خود مشورت کنید. او ممکن است نیاز به تست‌های تصویربرداری یا آزمایش‌های تکمیلی همچون بیوپسی داشته باشد و در صورت لزوم، برنامه‌ریزی درمانی انجام دهد.

   پاسخ
 • محمد شاهرخشاهی اصل
  1402/11/18 3:05 ب.ظ

  سلام و درود
  در سونوگرافی پسرم ۴۶ ساله ناحیه ندلور و هتروژن و ایزواکو به ابعاد ۱۷*۲۵*۳۰ میلیمتر در لوب راست دیده شده (TR3)
  در لوب چپ دو ناحیه ندلور به ابعاد ۶*۸ و ۳.۵*۸ به صورت هتروژن و ایزواکو
  در دو لوب و ناحیه ایسموس پارنشیم مختصر هتروژن میباشد
  ابعاد دو لوب نرمال و ضخامت ایسموس ۲.۷ میلیمتر
  کلا نظر مبارک چیه و بهتر است FNA انجام بدهد یا خیر؟

  پاسخ
 • سلام خسته نباشد

  پاسخ
 • سلام خسته نباشیداین متن سونوگرافی مادرمه ۵۳سالشونه
  ابعادلوب راست۳۸×۱۲×۱۱
  چپ۳۴×۱۲×۹
  ایسموس۱.۹میلیمتر
  تصویر۳ندول هیپواکونیک مدورباحدودمشخص به قطر۱.۸×۲
  ۶×۶
  ۸×۸میلیمتردرلوب راست
  ندول اخیرحاوی کانون کالسیفیکاسیون دنس به قطر۲میلیمترمیباشد.
  تصویردوندول دیگربه قطر۵×۵و۴×۴میلیمتردرلوپ چپ تیروییدقابل مشاهده است.
  Tr3تطابق باسابقه قبلی بیماریافته های ازمایشگاهی وسونوگرافی کنترل سریال پیشنهادمیشود.
  اکوژنیسیته پارانشیم تیروئیددرسایرقسمتهاطبیعی است.
  درمثلث قدامی وخلفی گردن لنفادنوپاتی مشاهده نگردید.
  ممنون میشم تفسیرکنیدنیازبه نمونه برداری هست یانه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   توصیه می‌شود با توجه به نتایج و سابقه بیمار، پیگیری سریالی و مداوم با انجام ازمایشگاهی و سونوگرافی (Follow-up sono) انجام شود.
   این اقدامات برای کنترل و مانیتورینگ وضعیت تیروئید مناسب هستند. همچنین، مشورت با پزشک معالج در مورد نتایج و توصیه‌های بیشتر بسیار مفید خواهد بود.

   پاسخ
 • بابایی
  1402/11/02 5:08 ب.ظ

  سلام دکتر خسته نباشیدر. .مادر من خانمی ۶۳ ساله هستند که ۶ ماه قبل در سونوگرافی چند ندول تیرویید با ابعادپانزده و نیم ×ده میلیون و ۱۰ و نیم ×۷ میلی و یکی ۴ میلی مشاهده شد که از توده بزتر FNAگرفته شد و طبق نظر دکتر نمیشه تشخیص قطعی داد که خوش خیم است یا بدخیم مشکوک به نئوپلاسم بود و گفتن بعد از ۶ ماه مجدد سونوگرافی گرافی انجام بشه..الان بعد از گذشت ۶ ماه که سونوگرافی انجام دادن گفتن نسبت به سونوگرافی قبل وضعیت و اندازه ندول ها stableاست فقط ندول بزرگتر ۲ میلیمتری افزایش سایز داشته و هیچ گونه علایم دیگری نگارنده مثلا تنگی نفس یا احساس خفگی یا …آیا به نظر شما نیاز به نمونه برداری مجدد هست یا کلا برداشتن ندول ها..خواهش میکنم راهنمایی بفزایید
  . ممنون

  پاسخ
 • ناشناس
  1402/10/28 3:49 ب.ظ

  سلام لب راست به ابعاد ~«»(<!^~مدترزددرانر

  پاسخ
 • با سلام ابعاد لوب راست ۳۶×۱۴×۱۷ و لوب چپ ۳۸×۱۸×۱۹ و ضخامت ایسم ۱ میلیمتر و اکوپترن غده تیرویید کاملا هتروژن و کورس و ندولار و آتروفیک می‌باشد و نمای سونوگرافی نشانگر تیروئیدیت مزمن ( هاشیماتو ) می‌باشد.لطفا تفسیر فرمایید.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ۱. ابعاد لوب‌های تیروئید:
   – لوب راست با ابعاد ۳۶×۱۴×۱۷ میلیمتر و لوب چپ با ابعاد ۳۸×۱۸×۱۹ میلیمتر مشاهده شده‌اند.
   ۲. ضخامت ایسم:
   – ضخامت ایسم تیروئید ۱ میلیمتر است.
   ۳. اکوپترن تیروئید:
   – اکوپترن غده تیروئید کاملاً هتروژن (غیریکنواخت)، کورس (خشن) و ندولار (دارای ندول) و آتروفیک (کاهش حجم) است.
   ۴. تشخیص نشانگر تیروئیدیت مزمن (هاشیماتو):
   – نمای سونوگرافی نشانگر تیروئیدیت مزمن یا هاشیماتو می‌باشد. این یک نوع اختلالات ایمنی است که منجر به التهاب و آسیب به بافت تیروئید می‌شود. در نتیجه، غده تیروئید به مرور زمان کاهش حجم می‌یابد و مشاهداتی هتروژن و کورس در سونوگرافی دیده می‌شود.

   تیروئیدیت مزمن (هاشیماتو) معمولاً با کاهش عملکرد تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) همراه است. برای تفسیر دقیق‌تر و دریافت درمان مناسب، مشورت با پزشک خود توصیه می‌شود. پزشک شما ممکن است تست‌های خون تیروئیدی انجام دهد و در صورت لزوم، درمانی برای کنترل سطوح هورمون تیروئید و بهبود علائم مرتبط با هاشیماتو پیشنهاد دهد.

   پاسخ
 • تیرویید دارای ابعاد طبیعی است
  ابعاد لوب راست تیرویید:۱۹×۱۸م.م
  ابعاد لوب چپ تیرویید:۲۱×۱۹ م.م
  ضخامت ایسم ۳ م.م میباشد.
  اکوپترن غده تیروئید هتروژن است.
  ندول سالید،هایپواکو با حاشیه نامشخص (taller than wide )حاوی کانون های میکرو کلسیفیه داخلی به ابعاد ۶×۹م.م در لو ب راست تیروئید رویت شد.(TIRADS=5)FNAتوصیه می شود.
  دولنف نود پاتولوژیک حاوی کانون های میکروکلسیفیه داخلی به ابعاد۱۸×۱۲و۲۷×۱۴ میلیمتر در Zone 1Bسمت راست مشاهده شده. جواب سونوگرافی منه لطفاً نظرتون بفرمایید سن ۳۲

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   توصیف آناتومیک و فیستولوژی تیروئید شما به همراه نتایج سونوگرافی و آزمایش FNA (تهویه سوزن ارتوپدی) نشان می‌دهد که یک ندول سالید با خصوصیات خاص در لوب راست تیروئید وجود دارد. این ندول از نظر سونوگرافی با TIRADS=5 مشخص شده است که نشان‌دهنده احتمال بالای بودن خطر تبدیل به تومور خطرناک (مثل سرطان) می‌باشد.
   پیشنهاد FNA به معنای تهویه سوزن ارتوپدی (Fine Needle Aspiration) است و این آزمایش به منظور بررسی سلول‌های ندول و تشخیص ناشی از آن انجام می‌شود. در مورد ندول شما، به دلیل وجود خصوصیات خاص و ابعاد آن، انجام این آزمایش پیشنهاد شده است. نتایج آزمایش FNA می‌تواند به پزشک کمک کند تا بفهمد که آیا ندول خوش‌خیم (بی‌خطر) است یا آیا نیاز به مراقبت و درمان دارد.

   در کل، این اطلاعات نیاز به ارزیابی دقیق‌تر توسط پزشک متخصص تیروئید و انجام آزمایشات تکمیلی دارد. پزشک شما می‌تواند با بررسی کامل سونوگرافی، نتایج آزمایش FNA و سایر اطلاعات، تصمیم‌گیری مناسب در خصوص مراقبت و درمان این ندول را انجام دهد. اطمینان حاصل کردن از انجام تمامی مراحل تشخیص و درمان با پزشک تخصصی شما مهم است.

   پاسخ
 • تیرویید دارای ابعاد طبیعی است
  ابعاد لوب راست تیرویید:۱۹×۱۸م.م
  ابعاد لوب چپ تیرویید:۲۱×۱۹ م.م
  ضخامت ایسم ۳ م.م میباشد.
  اکوپترن غده تیروئید هتروژن است.
  ندول سالید،هایپواکو با حاشیه نامشخص (taller than wide )حاوی کانون های میکرو کلسیفیه داخلی به ابعاد ۶×۹م.م در لو ب راست تیروئید رویت شد.(TIRADS=5)FNAتوصیه می شود.
  دولنف نود پاتولوژیک حاوی کانون های میکروکلسیفیه داخلی به ابعاد۱۸×۱۲و۲۷×۱۴ میلیمتر در Zone 1Bسمت راست مشاهده شده. جواب سونوگرافی منه لطفاً میشه بگید چی گفته ممنونم میشم من ۳۳سال دارم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ۱. ابعاد لوب‌های تیروئید:
   – ابعاد لوب راست تیروئید به اندازه ۱۹x۱۸ میلیمتر و لوب چپ تیروئید به اندازه ۲۱x۱۹ میلیمتر مشاهده شده‌اند، که هر دو در محدوده طبیعی هستند.
   ۲. ضخامت ایسم:
   – ضخامت ایسم تیروئید ۳ میلیمتر است.
   ۳. اکوپترن هتروژن:
   – اکوپترن (نحوه نمایش سونوگرافی) غده تیروئید هتروژن (غیریکنواخت) است.
   ۴. ندول در لوب راست:
   – یک ندول سالید با ابعاد ۶x۹ میلیمتر در لوب راست تیروئید مشاهده شده است. این ندول با حاشیه نامشخص (taller than wide) است و دارای کانون‌های میکرو کلسیفیه داخلی است. بر اساس دسته‌بندی TIRADS=5، FNA (آسپیراسیون با سوزن نازک) توصیه شده است.
   ۵. دولنف نود در Zone 1B سمت راست:
   – در Zone 1B سمت راست تیروئید، دو ندول پاتولوژیک با ابعاد ۱۸x۱۲ و ۲۷x۱۴ میلیمتر مشاهده شده‌اند، هر دو حاوی کانون‌های میکروکلسیفیه داخلی هستند.

   توصیه شده است که FNA برای ندول در لوب راست انجام شود، زیرا دسته‌بندی TIRADS=5 نشان‌دهنده احتمال خطر بیشتر است. نتایج FNA به پزشک کمک خواهد کرد تا وضعیت ندول و احتمال وجود سلول‌های سرطانی را بررسی کند. برای بررسی دقیق‌تر و تعیین درمان مناسب، مشورت با پزشک خود توصیه می‌شود.

   پاسخ
 • سلام ببخشید سونو دادم گفته کیست ساده ۳ mm در لوب راست مشاهده شد،یعنی چی؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   کیست‌های کوچک در تیروئید اغلب بی‌خطر هستند و اکثر مواقع نیاز به درمان خاصی ندارند. اما برای اطمینان و ارزیابی دقیق‌تر، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند به کمک آزمایش‌ها و تصاویر تشخیصی مناسب، به شما راهنمایی کند.

   پاسخ
 • درود دکتر سونوگرافی گردن و تیروئید مادرم ۵۳ سالمه ممنون میشم جواب بدید
  ابعاد لپ های تیروئید به شرح زیر است:
  Lt: 39*11*11 RT:36*10*10
  حجم لپ راست تیروئید ۱.۹cc و حجم لپ چپ ۲.۹ccمیباشد
  دیامتر قدام به خلف ایسم تیروئید ۲.۴mmاست
  اکوی پارانشیم لب های تیروئید یکنواخت است
  یک ندول wider than tall ,smooth margin,solid,hypoechioc
  بدون کلسیفیکاسیون ومیکرو کلسیفیکاسیون با ابعاد
  ۲۲*۸mm در پل تحتانی لب چپ تیروئید رویت شود
  شواهدی از کلیفیکاسیون یا ندول در لپ راست دیده نشد
  واسکولاریته بافت تیروئید طبیعی است
  برسی نسج نرم گردن:
  لنفادنوپاتی significant و توده در نواحی هفتگانه گردن مشهود نیست
  ودکتر اینم بگم ۶ ماه پیش ندولش ایزواکو به دیامتر
  ۵×۷ ,۸ , ۵mmبود
  سپاس فراوان

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به اطلاعاتی که ارائه دادید، مشاهده شده که در لپ چپ تیروئید یک ندول با ویژگی‌های خاصی دیده شده. این ندول دارای ابعاد ۲۲*۸ میلی‌متر است، با ویژگی‌هایی همچون حاشیه صاف، سطح جامد و با روشنایی کمتر نسبت به بافت اطراف (hypoechogenic). این ندول از نوع “wider than tall” به این معنی که قطر عرضی آن بیشتر از قطر طولی است.

   در مقایسه با گزارش ۶ ماه پیش، این ندول در اندازه بزرگتر شده است. این مسئله ممکن است نشان‌دهنده تغییرات و رشد ندول باشد. اما مهم است که این تغییرات با مراجعه و مشورت با پزشک متخصص غدد و انجام آزمایشات بیشتر ارزیابی شود. احتمالاً پزشکتان ممکن است برای تشخیص دقیق‌تر و بررسی وضعیت فعلی نیاز به سونوگرافی یا سایر آزمایشات تصویربرداری داشته باشد. همچنین، ممکن است نیاز به انجام آزمایشات خونی مانند آزمایش هورمون‌های تیروئید نیز وجود داشته باشد.

   در هر صورت، مهم است که با پزشکتان برای بررسی و تشخیص دقیق‌تر و برنامه‌ریزی درمانی صحبت کنید.

   پاسخ
   • سلام خسته نباشی آقای دکتر من خانم ۳۳ ابتدای لوب راست mm33*15*وحجم cc3.3p ابتدا لوب چپ”mm11’۱۰’۲۱وحجم cc2’1 آکویناس پارانشیمال هتروژن میباشد ایسمون با ضخامت برابربا۲mmدارای نمای طبیعی می باشد’تصویرنودل سالیده ایزواکوباحدودi11de tlnedبه ابعاد ۱۰mm’25در قسمت خلفی لوب راست تیروئیدرویت شد’Rec’TIADS’ 111

    پاسخ
    • سلام، وقت بخیر
     قرارگیری: در قسمت خلفی لوب راست تیروئید.
     رتبه‌بندی TI-RADS: 111 (این نشان‌دهنده یک نمونه نادر از ندول سالید است که با احتمال زیاد خوش‌خیم است، اما نیاز به پیگیری دارد).
     از آنجایی که نتایج سونوگرافی به تنهایی قادر به تشخیص نوع ندول (خوش‌خیم یا بدخیم) نیستند، اهمیت صحبت با پزشک متخصص و انجام بررسی‌های تکمیلی به ویژه بیوپسی ضروری است. همچنین، پیگیری دوره‌ای با سونوگرافی تیروئید برای نظارت بر تغییرات ندول‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

     پاسخ
 • سلام و خسته نباشید
  سنوگرافی : دو ندول هایپواکو . oval shap . wider than tall با حاشیه مشخص به ابعاد ۴در ۳ میلیمتر و ۱۶ در ۶ میلیمتر در ایسم تیرویید . نواحی گردنی دو طرف از نظر لنفادنوپاتی منفی
  fna :
  – Few individual bland-looking follicular cells
  – Rare foamy and hemosiderin-laden macrophages.
  – Scant colloid.
  – Few lymphocytes
  – Hemorrhagic background.
  Diagnosis
  Thyroid nodule FNA , isthmus :
  – Benign follicular nodule (category II in Bethesda classification)
  میشه لطفا نظرتون را با توجه به این بررسی ها بگید ؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بر اساس گزارش سونوگرافی و آنالیز FNA ندول تیروئید، ندول‌هایی با خصوصیات خاص شناسایی شده‌اند:
   ۱. ندول‌های هیپواکو (کم روشن) با شکل بیضوی و جریان کمتر در جهت طول نسبت به عرض (wider than tall) در ایسم تیروئید.
   ۲. اندازه ندول‌ها: یکی با ابعاد ۴ در ۳ میلی‌متر و دیگری با ابعاد ۱۶ در ۶ میلی‌متر.

   نتیجه FNA نشان داده که ندول از نوع “Thyroid nodule FNA” در بخش استوانه‌ای (isthmus) تیروئید است، و به عنوان “بیماری فولیکولی بی‌خطر” که در طبقه‌بندی Bethesda به عنوان دسته II طبقه‌بندی می‌شود.

   در این دسته، بررسی نشان می‌دهد که ندول‌ها احتمالاً خوش‌خیم (بی‌خطر) هستند و به احتمال زیاد نیازی به درمان فوری یا جراحی ندارند. این نتیجه نیاز به پیگیری دارد و ممکن است پزشک شما توصیه‌های بیشتری ارائه کند، مانند انجام سونوگرافی‌های مکرر یا آزمون‌های تصویربرداری دیگر به منظور نظارت و بررسی پیشرفت ندول‌ها داشته باشد.

   پاسخ
 • 09901724322
  1402/10/07 1:44 ق.ظ

  من ۴۱ سالم هست ۶ ماه دچار تیرویید کم کارم شده هاشیموتو و دیروز سونو رفتم و گفتن کیستم گرفتم لطفا بگید چیکار کنم برا درمان متخصص زیاد رفتم هیچکدوم نتونستن من و بهتر کنن لطفا شماره مطب آقای دکتر حسین چگینی برام ارسال کنید.

  پاسخ
 • Masoumeh Asadzadeh
  1402/10/03 5:40 ب.ظ

  سلام و خدا قوت
  خانم هستم ۴۵ سالمه ممنون میشم تفسیر سونو و آزمایش تیروئید منو بفرمایید

  لب راست به ابعاد ۱/۲×۳/۶ سانتیمتر است.

  ندول هیپواکو به قطر ۱۱ میلی متر در قطب میانی لب راست دیده میشود.

  لب چپ به ابعاد ۱/۲×۳/۵ سانتیمتر میباشد.اندازه لب چپ تیروئید یکنواخت است.
  کیست و یا ندول در لب چپ دیده نشد.
  ادنوپاتی در گردن مشاهده نگردید.

  T3(ECL) 1.01

  TSH(ECL) 1.46

  Free T4 (ECL) 1.27

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بر اساس نتایج سونوگرافی و آزمایشات هورمونی تیروئید که ارائه داده‌اید:
   ۱. سونوگرافی:
   – لب راست تیروئید به ابعاد ۱/۲×۳/۶ سانتیمتر است و یک ندول هیپواکو به قطر ۱۱ میلیمتر در قطب میانی لب راست دیده می‌شود.
   – لب چپ تیروئید به ابعاد ۱/۲×۳/۵ سانتیمتر است و اندازه آن یکنواخت است و هیچ کیست یا ندولی در آن دیده نشده است.
   – ادنوپاتی در گردن مشاهده نشده است، که این نشان دهنده تغییرات در غدد لنفاوی گردن نیست.

   ۲. آزمایشات تیروئید:
   – T3: 1.01 ng/mL
   – TSH: 1.46 mIU/L
   – Free T4: 1.27 ng/dL

   نتایج آزمایشات تیروئید نشان می‌دهند که سطوح هورمون‌های تیروئید در محدوده نرمال و طبیعی قرار دارند.
   با وجود ندول هیپواکو در لب راست تیروئید با اندازه قابل توجه، بهتر است با پزشک غدد یا جراح تیروئید مشورت کنید تا برای ارزیابی بیشتر و تشخیص دقیق ترتیبات لازم را بگیرید و برنامه‌ای مناسب برای درمان و پیگیری ایجاد کنید.

   پاسخ
 • سلام لطفا نظرتان رادرمورد سونوتیروییدبنده خانم۴۹ساله بفرمایید.اکوی پارانشیم هردولوب تیرویید هتروژن وحاوی PSEUDO NODULE است.یک ندول هیپواکوابعاد۳*۵/۵ میلیمتردرقسمت تحتانی لوب راست تیرویید و یک ندول هیپواکوابعاد۳*۴/۵ میلیمتردرقسمت میانی لوب راست و یک ندول هیپواکوباحدودمختصرنامنظم دربوردر تحتانی ابعاد۷*۱۲/۵ میلیمتردرقسمت فوقانی-خارجی لوب راست تیروییددیده شده.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در این گزارش آمده است که هر دو لوب تیروئید (هردولوب) به صورت هتروژن (غیر یکنواخت) هستند و حاوی یک “PSEUDO NODULE” یا “نئود مصنوعی” می‌باشند.
   علاوه بر این، گزارش نشان می‌دهد که سه ندول (توده) در تیروئید وجود دارد:
   – ندول هیپواکو (کم بافتی) با ابعاد ۳×۵.۵ میلیمتر در قسمت تحتانی لوب راست تیروئید.
   – ندول هیپواکو با ابعاد ۳×۴.۵ میلیمتر در قسمت میانی لوب راست تیروئید.
   – ندول هیپواکو نامنظم با ابعاد ۷×۱۲.۵ میلیمتر در بوردر تحتانی-فوقانی (پایین‌تر-بیرونی) لوب راست تیروئید دیده شده است.

   ندول‌های هیپواکو که باعث تغییر در رنگ تصویر هستند، ممکن است ناهمواری در سطح تیروئید را نشان دهند. اما مهمترین نکته این است که این ندول‌ها غالباً بی‌خطر هستند و بیشتر آن‌ها خود به تنهایی کارآیی تیروئید را تحت تأثیر قرار نمی‌دهند.
   پیشنهاد می‌شود که این نتایج را با یک متخصص غدد درمیان گذاشته تا بررسی دقیق‌تری انجام شود و برنامه درمانی یا پیگیری مناسب برای شما تعیین شود.

   پاسخ
 • کشف کم کاری تیروئید به دلیل آمنوره ثانویه، افزایش وزن.

  TSH اولیه ۸ بود که تحت LEVOTYROX 25 به ۴.۱۷ افزایش یافت. ارزیابی T3 T4 کمی مختل شد.

  دکتر D. HASCOET پزشک وابسته

  سونوگرافی تیروئید ظاهری را به نفع تیروئیدیت نشان می دهد و یک میکروندول مرکز لوبولار ۰.۷ میلی متری TIRADS 3 را نشان می دهد.

  ارزیابی با آنتی بادی های ضد TPO و آنتیروگلوبولین و همچنین بررسی بیولوژیکی TSh در ۲ ماه درخواست شد.
  لطفا در این مورد معلومات دهید ممنون شما خواهم بود.

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  من از تیروئیدم سونو دادم دو ندول هیپو در لوب چپ و یک ندول به ابعاد ۲mm در لوب راست تیروئیدم دارم با tri4 میخواستم ببینم نیاز به پیگیری داره با این ابعاد کوچیک ؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   اگر دارای دو ندول هیپوتیروئیدی در لوب چپ و یک ندول کوچک در لوب راست تیروئید هستید، به این معنا باشد که در تیروئید شما نواحیی وجود دارد که بافت‌هایی با چگالی متفاوت دارند.
   ندول‌های هیپوتیروئیدی ممکن است به عنوان توده‌هایی در تیروئید ظاهر شوند که از نظر ساختاری یا چگالی نسبت به بافت معمول تیروئید متفاوت هستند. اکثر ندول‌های تیروئید خوش‌خیم (غیرسرطانی) هستند. این ندول‌ها ممکن است بر اساس اندازه، شکل و خصوصیات دیگر، بررسی شوند تا اطمینان حاصل شود که خطر سرطان یا مشکل جدی دیگری وجود ندارد.
   اگر ندول‌ها کوچک هستند و مشکلی ایجاد نمی‌کنند، ممکن است پزشک شما تصمیم بگیرد که آنها را مانیتور کند و به‌صورت منظم باتوجه به تغییراتشان، اقدامات لازم را انجام دهد. اگر ندول‌ها بزرگتر شوند یا علائمی از آنها دیده شود که نگرانی برانگیز باشد، ممکن است نیاز به آزمایشات بیشتر مانند سونوگرافی، بیوپسی یا مطالعات دیگر باشد.

   بهتر است با پزشک غدد خود مشورت کنید تا اطلاعات دقیق‌تری در مورد وضعیت تیروئید خود و نحوه مدیریت آن دریافت کنید.

   پاسخ
 • سلام جواب سونو گرافی برای خانم
  تیرویید با اکوی هتروژن _کورس /قرینه (هاشیموتو؟) رویت شد
  لوب راست ۱۲*۱۸*۴۶
  لوب چپ۱۴*۱۶*۴۸
  ندول midly hypiecho/indistinct.broderو فاقد کلیسیفیکساسیون در ایسم تیرویید مشهود استtirads3
  ندول ۳.۵ mm با کلیسیفیکاسیون microدر مدیال لوب راست مشهود استtirads4

  دکترش گفت ۶ ماه دیگه دوباره سونو بده

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بر اساس گزارش سونوگرافی شما، نتایج مشخص نشان می‌دهند که تیروئید همسر شما دارای هتروژنیته (تغییر در ساختار بافت تیروئید) است که ممکن است به هاشیموتو (یا همون هاشیموتو تیروئیدیت) اشاره کند. هاشیموتو یک بیماری اتوایمیونی است که به طور عمده تیروئید را تحت حمله قرار می‌دهد و ممکن است باعث کاهش عملکرد تیروئید شود. با توجه به این که گزارش سونوگرافی ندول‌های تیروئید را نیز توصیف کرده، اطلاعات به شرح زیر می‌باشد:
   ۱. در لوب راست و چپ تیروئید، هتروژنیته وجود دارد که معمولاً در مورد هاشیموتو تیروئیدیت مشاهده می‌شود.
   ۲. در ایسم تیروئید، ندولی مشاهده شده است که در گزارش به عنوان “mildly hypoechoic” (با توجه به اکو) و “indistinct borders” (مرزهای غیر واضح) توصیف شده است. توصیه TIRADS3 برای این ندول نشان دهنده این است که این ندول به نظر معمولی می‌آید و احتمال مهم نبودن آن بیشتر است.
   ۳. در لوب راست تیروئید، یک ندول دیگر با ابعاد ۳.۵ میلیمتر و کلسیفیکاسیون “micro” دیده شده است و با TIRADS4 نمایانگر احتمال متوسط اهمیت این ندول است.

   با توجه به این توصیفات، تشخیص ندول‌های تیروئید و تیپ تیرادس (TIRADS) انجام شده و ممکن است نیاز به دنبال‌کردن ندول‌ها با سونوگرافی تکراری یا سایر اقدامات تشخیصی داشته باشید.
   برای اطمینان بیشتر و تشخیص دقیق‌تر، مشورت با پزشک تیروئید (پزشک غدد و متابولیسم) و در صورت لزوم انجام بیشترین اقدامات تشخیصی توسط او توصیه می‌شود. او می‌تواند بر اساس متناوب تیروئید و نتایج سونوگرافی شما تصمیم‌گیری کند و درمان مناسب را تجویز نماید.

   پاسخ
 • سلام ببخشید جواب پاتولوژی دقیقا چی هست خیلی نگرانم
  Labeled as fna of thyroid nodule, right lobe,lower part, tirads 4b
  Cytologic examination of nodule reveals hemorrhagic and moderate to high celluar smears with low patchy colliod materials consist of many isulated isulated and clusters of follicular cells with anisocytosis, nuclear overlapping, nuclear groove and papillary features
  Suggestive for malignancy in favor of
  ptc.,please see the note
  Correlation with sonography and clinical data is mandatory
  Close follow up of the patient with tissue specimen is recommended for definite diagnosis

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   از جواب فیت نیدل آسپیریشن یک توده تیروئید در لوب راست (قسمت پایین) دریافت شده است. این جواب به وجود خصوصیاتی اشاره دارد که برای احتمال خوش‌خیمی یا بدخیمی (سرطانی) توده تیروئید در نظر گرفته می‌شود. دقیق‌تر، جواب پاتولوژی شامل این موارد است:
   ۱. نمونه‌برداری: تیروئید فاین نیدل آسپیریشن (FNA) از توده تیروئید در لوب راست پایین انجام شده است.
   ۲. ویژگی‌های سیتولوژیک: نمونه سیتولوژیک نشان می‌دهد که نمونه حاوی خونریزی و سلول‌های بافتی تر است. همچنین نشان‌دهنده سلول‌های فولیکولی تیروئید با ویژگی‌هایی مانند اندازه نامنظم (anisocytosis)، تداخل هسته‌ای (nuclear overlapping)، شکاف هسته‌ای (nuclear groove) و ویژگی‌های پاپیلر (papillary features) می‌باشد.
   ۳. احتمال بدخیمی: جواب پاتولوژی به نظر می‌رسد که به احتمال بدخیمی، به ویژه به سرطان پاپیلر تیروئید (PTC) اشاره دارد.
   ۴. توصیه‌ها: پاتولوژی‌ست توصیه می‌کند که این نمونه با نتایج سونوگرافی و داده‌های بالینی مرتبط شود و اطلاعات بیشتری در این زمینه جمع‌آوری شود. همچنین، پیشنهاد می‌شود که برای تشخیص قطعی، بیمار به صورت دقیق تحت نظر پزشک متخصص تیروئید قرار گیرد و مطابقت نتایج پاتولوژیکی با تصویر بالینی و سونوگرافی انجام شود.

   لطفاً این موارد را با پزشک خود مطرح کنید تا در مورد تشخیص و درمان بیشتر مشوره دریافت کنید. پزشک شما می‌تواند تصمیمات درمانی را با شما به اشتراک بگذارد و نسبت به جهت اقدامات بعدی توجیه دقیق ارائه دهد.

   پاسخ
 • سید عبدالحمید فاطمی
  1402/07/27 5:04 ب.ظ

  سلام و وقت بخیر ممنون میشم نظرتون رو راجع به این سونو بفرمائید
  هر دولوپ با اندازه مناسب و اکوی مختصرهتروژن دیده می شود
  ضخامت ایسم :۴.۵mm
  ابعاد لوب راست :۱۶*۲۱*۳۹میلیمتر
  ابعاد لوب چپ:۱۳*۲۰*۴۹میلیمتر
  تصویر کیست حاوی اینترال اکو به سایز۴*۷میلیمتر در زون میانی لوب چپ
  تصویر ندول ایزوهایپو اکو ۳*۹در زونداخلی راست رویت شد
  تصویر ندول هایپو اکو حاوی کلسیفیکاسیون پریفرال به سایز ۴*۱۰دردزون لوب چپ رویت شد tira4
  ندول سالید کیستک۷*۱۲در زون لترال چپ

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نتایج نشان می‌دهد که تیروئید شما دارای تغییرات متعددی است:
   ۱. وجود کیست‌ها: در تیروئید شما، تصاویر کیست‌های حاوی اینترال‌اکو و کیست‌های سالید کشف شده است. این تغییرات معمولاً خوش خیم هستند و نادراً نیاز به درمان دارند.
   ۲. وجود ندول‌ها: ندول‌های تیروئید، از جمله ندول‌های سالید و ندول‌های حاوی کلسیفیکاسیون پریفرال، کشف شده‌اند. برای ارزیابی دقیق توصیف بیشتر مورد نیاز است. در بعضی از موارد، ندول‌ها ممکن است نیاز به بررسی بیشتر یا تجویز مداخله داشته باشند.

   در هر صورت، توصیه می‌شود با پزشک تیروئید یا متخصص تیروئید مشورت کنید. آن‌ها می‌توانند بر اساس تصاویر و نتایج آزمایش‌ها تشخیص دقیقتری ارائه دهند و نیاز به مداخله یا درمان را ارزیابی کنند.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر میشه لطفا جواب سونوگرافی رو بگید
  
  سایز هر دو لوب تیروئید نرمال و اکوی آنها هتروژن و ناهمگن است.
  ضخامت ایسم mm 4.5 است.
  چند Pseudo nodule به صورت پراکنده در لوبهای تیروئید مشاهده شد.
  یک ندول ایزواکو با Peripheral rim calcification با حدود مشخص به سایز ۲۱۱۲mm در لوب راست بدون رویت شد. ( ۴ TIRADS )
  ندول سالید و کیستیک در لوب چپ تیروئید مشاهده نگردید.
  لنف نود significant در بافت نرم قدام و لترال گردن دیده نشد.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   توصیف سونوگرافی تیروئید شما نشان می‌دهد که تیروئیدتان دارای تغییراتی است. به طور خلاصه:
   ۱. سایز تیروئید: سایز لوبهای تیروئید شما نرمال است که نشان می‌دهد از نظر اندازه تیروئیدتان مشکلی ندارید.
   ۲. آکوی تیروئید: تیروئید شما هتروژن و ناهمگن است. این نسبت به توزیع یکنواخت آکوی پارانشیم تیروئید اشاره دارد.
   ۳. Pseudo Nodule: Pseudo nodule‌ها نواحیی هستند که در سونوگرافی به صورت ندول مشاهده می‌شوند اما واقعا ندول نیستند. این نوع تغییرات معمولاً بدون اهمیت کلینیکی هستند.
   ۴. ندول تیروئید: یک ندول به صورت ایزواکو با Peripheral rim calcification در لوب راست تیروئید دیده شده است. این ندول با توجه به ۴ TIRADS احتمالاً نیاز به توجه بیشتر دارد. TIRADS یک سیستم ارزیابی ندول‌های تیروئید است که معیارهای مختلفی از جمله اندازه، شکل، و ویژگی‌های سونوگرافی را برای تشخیص ندول‌های خطرناک‌تر در نظر می‌گیرد.
   ۵. لنف نودها: لنف نودهای مهمی در بافت نرم قدام و لترال گردن دیده نشدند، که معمولاً به عدم وجود عفونت یا تغییرات خطرناک در این ناحیه اشاره دارد.

   مهمترین نکته این است که اگر توسط پزشک متخصص تیروئیدتان این نتایج مورد ارزیابی قرار گیرد و احتمالاً بیوپسی یا مطالعات دقیق‌تر توصیه شود. برای تفسیر نتایج سونوگرافی و تعیین مراحل درمانی دقیقتر بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر میشه لطفا جواب سنوگرافی من رو بگید
  

  سایز هر دو لوب تیروئید نرمال و اکوی آنها هتروژن و ناهمگن است.
  ضخامت ایسم mm 4.5 است.
  چند Pseudo nodule به صورت پراکنده در لوبهای تیروئید مشاهده شد.
  یک ندول ایزواکو با Peripheral rim calcification با حدود مشخص به سایز ۲۱۱۲mm در لوب راست بدون رویت شد. ( ۴ TIRADS )
  ندول سالید و کیستیک در لوب چپ تیروئید مشاهده نگردید.
  لنف نود significant در بافت نرم قدام و لترال گردن دیده نشد.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   وجود ندول‌ها و خصوصاً ندول با سایز بزرگتر و از نوع “Suggestive of Malignancy (TIRADS 4)” نیازمند ارزیابی دقیقتر و احتمالاً بیوپسی است. TIRADS 4 به طور معمول نشان‌دهنده احتمال بالایی از خوش‌خیمی ندول نیست و نیاز به انجام بیوپسی جهت تعیین خوش‌خیم یا بدخیم بودن آن دارید.
   بنابراین، توصیه می‌شود که با پزشک متخصص غدد مشورت کنید و تصمیم‌های لازم در مورد ادامه ارزیابی و درمان بگیرید. این ممکن است شامل انجام بیوپسی برای اطمینان از خوش‌خیمی یا بدخیمی ندول‌ها و تصمیم‌گیری در مورد مراقبت‌های بعدی باشد.

   پاسخ
 • سلام
  ندول سمت چپ تیرویید ۵۳*۳۸ است خوش خیم بوده و پزشک نظر به جراحی و برداشتن کامل تیرویید داده است
  آیا راه RF در این زمینه جواب میدهد

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   RF به عنوان جایگزینی برای جراحی سنتی در برخی از موارد که ندول‌های تیروئیدی کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش عموماً برای ندول‌هایی که خوش خیم هستند و به برش تیروئید نیازی ندارند، مطرح می‌شود.
   با این حال، تصمیم نهایی در مورد نوع درمان ندول تیروئیدی شما باید توسط پزشک غدد یا جراح تخصصی در این زمینه گرفته شود. او به دقت نتایج آزمایش‌ها و تاریخچه پزشکی شما را بررسی کرده و به شما نسبت به روش مناسب درمانی اطلاعات دقیق‌تری خواهد داد.

   به همراه پزشک خود در مورد مزایا و معایب هر گزینه درمانی صحبت کنید و از او نظر تخصصی خود را بپرسید.

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر نتیجه سونوگرافی نمونه برداری نشونه داده تیروید خوش‌خیم فقط بزرگ شده بعضی مواقع در تنفس مشکلات ایجاد میکنه بنظر شما با چه روشی می‌شود کوچک کرد فقط یک سمت بزر گشده ۴.۵ سانتیمتر میباشد

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   درمان بزرگی تیروئید وابسته به علت افزایش حجم آن و مشکلات مرتبط با آن است. اگر تیروئید خوش‌خیم باشد (یعنی بیماری خطرناکی نداشته باشد) و فقط بزرگ شده باشد، تصمیم در مورد درمان به وسیله پزشک خود و بر اساس شرایط شما اتخاذ می‌شود. در اینجا چند گزینه درمانی ممکن هست:
   ۱. بررسی و مراقبت مداوم پزشکی: اگر تیروئید بزرگی تیروئید بدون هیچ علامتی از فشار یا مشکلات تنفسی ایجاد نمی‌کند و عملکرد تیروئید نیز نرمال است، پزشک ممکن است تصمیم بگیرد تنها مشاهده و مراقبت مداوم را توصیه کند. در این صورت، نیازی به درمان فوری نیست.
   ۲. داروهای کنترل حجم: برخی داروها می‌توانند به کنترل حجم تیروئید کمک کنند. این داروها ممکن است مؤقتاً حجم تیروئید را کاهش دهند. اما این درمانها معمولاً به مدت کوتاهی تجویز می‌شوند و تیروئید بعد از قطع داروها ممکن است دوباره بزرگ شود.
   ۳. عمل جراحی (تیروئیدکتومی): اگر تیروئید بسیار بزرگ باشد و مشکلات تنفسی یا فشار به ناحیه دیگری از گردن ایجاد کند، پزشک ممکن است توصیه به جراحی داشته باشد. در این جراحی، بخشی از تیروئید یا کل آن برای کاهش حجم و یا برای بررسی آن به طور کامل برداشته می‌شود.
   ۴. ترکیبی از دارو و جراحی: در برخی موارد، پزشک ممکن است داروها را برای کاهش حجم تیروئید در ابتدا تجویز کند و سپس به جراحی نیاز شدند، به ویژه اگر تیروئید به اندازه‌ای بزرگ باشد که مشکلات جدی ایجاد کند.

   تصمیم در مورد درمان به عوامل مختلفی مانند اندازه و وضعیت تیروئید، علایم مرتبط و عملکرد تیروئید بستگی دارد. مهمترین مرحله این است که با پزشک خود مشورت کنید تا تصمیم مناسبی در مورد درمان گرفته شود.

   پاسخ
 • سلام ووقت بخیر ممنون میشم جواب سونوگرافی منو تفسیر کنید
  لوب راست= ۵۴×۱۶×۲۱mmوحجم۹.۳cc
  لوب چپ=۶۰×۱۰×۱۸mmوحجم ۵.۶cc
  قطرقدامی خلفی ایسم ۳.۱mmاست.
  ندول ایزواکو spongy با حاشیه مشخص فاقد کلسیفیکاسیون به ابعاد۲۵×۱۰.۵×۱۸.۵mmوحجم ۲.۵cc درقسمت خلفی میانی لوب راست دیده شد که در برسی با کالرداپلر دارای فلوی محیطی وداخل می باشد(TR1)
  توده کیست وندول در لوب چپ تیرویید دیده نمی‌شود.
  L.A.P.Significantدر زنجیر قدامی گردن دو طرف مشاهده نشد.
  غدد بزاقی تحت فکی دو طرف سایز واکوی پارانشیم نرمال دارند.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نتیجه سونوگرافی تیروئید شما نشان می‌دهد که ندول‌ها ممکن است وجود داشته باشند اما بیشتر آنها غیرخطرناک به نظر می‌رسند. بهتر است با متخصص غدد خود مشورت کرده و سونوگرافی را به عنوان یکی از ابزارهای تشخیصی در ارزیابی تیروئید مورد بررسی قرار دهید تا به نتایج دقیق‌تری دست یابید و در صورت لزوم برنامه درمانی مناسب را شروع کنید.

   پاسخ
 • علیرضا آزادی
  1402/06/15 1:55 ب.ظ

  سلام وقت بخیر من دیروز سونوگرافی انجام دادم همش نرمال هست فقط ضخامت ایسم نوشته ۴.۵mm افزایش یافته است استرس داغونم کرده ممنونم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   افزایش ضخامت ایسم (ضخامت بافت میانی کبد) به تنهایی نشان‌دهنده مشکل جدی نیست و ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیافتد. در بسیاری از موارد، این مسئله به مشکلات خاصی اشاره ندارد و نیاز به درمان فوری ندارد.
   افزایش ضخامت ایسم ممکن است به عواملی مانند التهاب کبدی (تومور کبدی یا هپاتیت)، مصرف داروهای خاص، یا چربی در کبد مرتبط باشد. این مشکل معمولاً نیاز به توجه پزشک دارد تا علت آن را تشخیص دهد و در صورت لزوم برنامه درمانی مناسب تری را تعیین کند.
   تا وقتی که پزشک شما دستورات خاصی را اعلام نکند، نیازی به نگرانی نیست. اما مهمترین قدمی که می‌توانید بردارید، مراجعه به پزشک و ارائه سوابق پزشکی و تست‌های دقیقتر (اگر پزشک توصیه کند) است. او می‌تواند شما را راهنمایی کرده و درمان مناسبی را ارائه دهد. همچنین، تغذیه مناسب و سبک زندگی سالم می‌تواند در بهبود وضعیت کبدی شما مفید باشد.

   پاسخ
 • پریسا بازرگانی
  1402/06/01 1:28 ب.ظ

  با سلام لطفا بفرمایید با توجه به سونوگرافی و اینکه جواب نمونه برداری هم کیست خوش خیم هست، آیا روش درمانی بجز عمل جراحی وجود داره؟ و اینکه آیا با عمل جراحی کل تیرویٔید برداشته میشه یا فقط کیست؟ این کیستها هیچ اذیتی برای من ندارند
  هر دو لوب تیروئید بزرگ شده اند. لوب RT

  ۳۱ × ۲۳ × ۴۲ میلی متر است.

  لوب ۴۶ × ۲۴ × ۳۱ میلی متر

  است. ضخامت ایستموس ۲.۶ میلی

  متر است. پژواک پارانشیمی طبیعی است.

  ندول کیستیک هیپوواسکولار با سپتومهای داخلی ضخیم به ابعاد ۲۸×۲۲۴۶ میلی متر در لوب RT دیده می.شود (TR NA: توصیه میشود

  یک ندول جامد کیستیک با عروق داخلی و کانونهای اکوژنیک متعدد در حدود ۴۴×۲۴×۲۶میلیمتر در لوب LT دیده می.شود توصیه میشود

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   باید تاکید کنم که تشخیص دقیق و تصمیم‌گیری درمانی به پزشک متخصص تیروئید بستگی دارد و توصیه‌ای که در اینجا می‌دهم، براساس اطلاعات محدودی است که شما فرموید. با این حال، در پاسخ به سوالات شما:
   ۱. روش‌های درمانی: بسته به نوع کیست‌های تیرویید و وضعیت کلی بیماری، روش‌های درمانی متنوعی می‌توانند مدنظر قرار گیرند. در برخی موارد، می‌توان با داروها به کنترل کیست‌ها پرداخت، اما در موارد دیگر که اندازه یا ویژگی‌های کیست‌ها مشکل ساز شده باشد، عمل جراحی برای برداشتن کیست‌ها یا بخش‌هایی از تیرویید ممکن است نیاز باشد.
   ۲. برداشت تیرویید: در برخی موارد، بسته به نوع تغییرات تیروئیدی و میزان تخریب بافت، بخش‌هایی از تیرویید ممکن است برای درمان برداشته شوند. این تصمیم بسته به تشخیص و توصیه پزشک شما اتخاذ می‌شود.
   ۳. آزار و اذیت: اگر کیست‌ها به هیچ وجه اذیتی ایجاد نمی‌کنند و از نظر شما مشکلی ایجاد نمی‌کنند، ممکن است پزشک بتواند بر اساس ویژگی‌های آن‌ها و وضعیت کلی به شما توصیه‌ای ارائه دهد.

   مهم است که با پزشک تخصص غدد درباره نتایج سونوگرافی، نمونه‌برداری و تشخیص دقیق صحبت کنید. او می‌تواند بر اساس اطلاعات کامل و تخصصی خود، بهترین راهنمایی را برای شما ارائه دهد و احتمالاً در مورد تشخیص نهایی و روش‌های درمانی مورد نظر توضیحات دقیقتری ارائه دهد.

   پاسخ
 • با سلام. این نتیجه سونوگرافی بنده است. ممنون میشم بفرمایید که الان من در چه شرایطی هستم. ایا ندول ها خوش خیم هستند؟
  ندول کیستی حاوی نواحی اکوژن به ابعاد ۲۹×۱۸ با قرارگیری wider than tall در پل تحتانی لوپ چپ تیروئید رویت میگردد. نواحیsolid مانند داخل نودل ایزواکوئیک بوده و در بررسی ضمنی با کالر داپلر فاقد جریان خون می باشد. ندولاریته بر روی سپتوم های داخلی و یا رگ خونی در داخل سپتوم ها دیده نمیشود.
  اکوژنیستیه بقیه پارانشیم تئروئید طبیعی بوده و ندول واضحی در متن آن دیده نمیشود.
  ابعاد لوب راست تئرویید ۴۶×۱۳×۱۳ به حجم ۴.۳سیسی و لوپ چپ به ابعاد ۵۶×۲۰×۲۱ به حجم ۱۳ سیسی بوده و ضخامت ناحیه ایسموس ۲.۲ اندازه گیری شد.
  لنفاد نوپاتی در فضاهای سرویکال قدامی و خلفی دو طرف مشهود نیست.
  نظریه: کیست کمپلیکه لوپ چپ تیروئید (کیست هموراژیک) به شرح فوق

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   امکان تشخیص نهایی بر اساس توصیفاتی که ارائه داده‌اید بسیار محدود است. تشخیص دقیق نیازمند بررسی‌های جامع‌تر، اطلاعات بالینی بیشتر و انجام آزمایش‌های تخصصی توسط پزشک متخصص است.
   در موارد مشابه، بهتر است با پزشک تخصصی غدد (اندوکرینولوژیست) مشاوره کنید. او می‌تواند با توجه به نتیجه سونوگرافی و سایر اطلاعات پزشکی، نظریه و تشخیص دقیق‌تری ارائه دهد و در صورت نیاز به اقدامات تکمیلی راهنمایی کند.

   پاسخ
 • JAM
  oLtlojT
  CP
  ۳۲۳۰۰۲۹۴۳۷: d. 5
  :۴U
  CLINICAL HISTORY:
  Thyroid nodule in right lobe
  CLINICAL IMPRESSION:
  High suspicious pattern.
  ۱- Sonography guided FNA from thyroid nodule reveals hypercellular smears containing many
  MICROSCOPIC:
  clusters & follicles of atypical follicular cells with microfollicular pattern in bloody background.
  DIAGNOSIS:
  Thyroid gland, right lobe, sonography guided FNA
  Suspicious for follicular neoplasm, category IV, Bethesda system

  SINA NUCLEAR MEDICINE CENTER
  No.6 Towhid Ave. Tehran 14576-Tel:66938591- Fax: 66426990
  NAME MR.A.NAGHSHBAND
  ORGAN Thyroid
  ATIENT ID 44546-64Y
  REF.PHY DR KARIMI
  RADIONUCLIDE Te-99m
  STUDY DATE 30/11/1401
  STUDY TIME
  .
  Normai
  index
  ۲۵-۳۵%
  T3 RU
  ۴.۰-۱۳.0ug/dl
  T4RIA
  ۱.۰-۴.۵
  FTI
  ۸۰-۲۰۰ ng/di
  T3RIA
  Free T3
  ۱.۹
  ۱.۶-۳.۷ pg/ml
  Free T4
  ۰.۸۴-۲.۱ ng/dl
  TSH(IRMA)
  ۱.۱ ۰.۲
  ۰.۳-۳.۵ mIU/L
  Anti-TPO
  ۰-۱۰۰ ۱U/ml
  THYROID SCAN and FUNCTIONAL STUDY:
  The thyroid is enlarged , demonstrating areas of increased and
  decreased radiotracer uptake in both lobes, corresponding with
  the palpable nodules. he most prominent nodule with lesser
  activity is located in the right lobe. Serum thyroid indices are in the
  normal range.
  Patient
  IMPRESSION:
  -Multinodular Goiter, with a prominent cold nodule in the
  lateral aspect of the right lobe
  -Subclinical hyperthyroid State
  لطف کنین نظرتون رو بگین

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   این تست‌ها شامل سونوگرافی گاید شده (تحت هدایت سونوگرافی) و آنالیز‌های تیروئید است. داروها و رادیوآکتیو نوکلاید (تکنسیوم ۹۹m) برای بررسی عملکرد و تصویربرداری از تیروئید شما نیز مورد استفاده قرار گرفته‌اند.
   با توجه به تشریح‌ها و تحلیل‌ها که ارائه داده‌اید، نتایج متنوع و تکمیلی مشاهده می‌شوند:
   ۱. نتایج سونوگرافی شما نشان می‌دهد که یک ندول تیروئیدی با ویژگی‌های خاص در لوب راست تیروئید وجود دارد. این ندول به نظر می‌رسد که در دستهٔ IV دسته‌بندی Bethesda قرار گرفته است، که به عبارتی مشکوک به نئوپلاسم فولیکولار است.
   ۲. نتایج آنالیز‌های تیروئید نشان می‌دهد که در وضعیت هایپرتیروئید تحت بالینی یا کلینیکال هستید، یعنی در حالتی که هورمون‌های تیروئید شما در محدودهٔ طبیعی هستند اما با وجود نداشتن علائم و نشانه‌های خاص.
   ۳. نتایج نشان می‌دهد که تیروئید چندگانه با نودول سرد متمایل به لوب راست تیروئید وجود دارد. این نتایج همچنین تشخیص می‌دهند که شما در وضعیت هایپرتیروئید کلینیکال (Subclinical Hyperthyroid) هستید، که به معنای داشتن سطح هورمون تیروئید در حد طبیعی با کمی فعالیت بیشتر از حد معمول می‌باشد.

   در کل، نتایج نشان می‌دهند که تغییرات در تیروئید شما وجود دارد اما در وضعیتی که به عنوان “تحت بالینی یا کلینیکال” شناخته می‌شود، به این معنی که علائم قابل تشخیص وجود ندارد. برای تصمیم‌گیری در مورد مراقبت‌های بیشتر و درمان، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین تصمیم‌گیری را برای وضعیت شما انجام دهید.

   پاسخ
 • زهرا وبسی
  1402/05/11 9:40 ب.ظ

  سلام ممنون میشم نتیجه سونوگرافی رو تفسیر کنید و نظرتون رو بفرمایید ممنونم

  Right and left thyroid lobes appear normal in size, shape and echopattern.
  AIgnt lobe measures 1] *|3 *44 mm and lef lobe measures increased Intra – Seliar
  volume of CSF13. 5*46 mm.
  Ihere is no evidence of thyroid nodule or any mass lesion in left lobe.
  A 3.3 mm hypoechoic nodule with indistinct margins in right lobe lower }
  appears stable since previous exam.
  Isthmus appears normal measured 2.5 mm.
  No significant lymnph node is seen injugular chain.
  Control sonography after 6 months is recomnmended.
  TIRADS Category: 3

  ۰۹۳۷۵۱۹۲۷۹۶

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نتایج سونوگرافی تیروئید شما به شرح زیر تفسیر می‌شود:

   ۱. “Right and left thyroid lobes appear normal in size, shape and echopattern”: لوب‌های تیروئید (طرف راست و چپ) در اندازه، شکل و الگوی بازتاب ظاهری طبیعی هستند.
   ۲. “AIgnt lobe measures 1] *|3 *44 mm and lef lobe measures increased Intra – Seliar volume of CSF13. 5*46 mm”: لوب راست تیروئید اندازه‌گیری شده ۱.۳ * ۴.۴ سانتی‌متر و لوب چپ اندازه‌گیری شده ۱.۵ * ۴.۶ سانتی‌متر است که به نسبت نرمال مقداری بزرگتر است.
   ۳. “Ihere is no evidence of thyroid nodule or any mass lesion in left lobe”: هیچ نشانه‌ای از توده تیروئید یا تومور در لوب چپ تیروئید وجود ندارد.
   ۴. “A 3.3 mm hypoechoic nodule with indistinct margins in right lobe lower”: یک توده هیپواکوییک (کم بازتاب) به قطر ۳.۳ میلی‌متر در ناحیه پایین لوب راست تیروئید وجود دارد که مرزهای مبهمی دارد.
   ۵. “Isthmus appears normal measured 2.5 mm”: میانی تیروئید (Isthmus) با اندازه‌گیری ۲.۵ میلی‌متر ظاهری طبیعی دارد.
   ۶. “No significant lymph node is seen in jugular chain”: در زنجیره جگولار (منطقه داخلی گردن) تومور لنفاوی مهمی مشاهده نشده است.
   ۷. “Control sonography after 6 months is recommended”: انجام سونوگرافی کنترلی پس از ۶ ماه توصیه می‌شود.
   ۸. “TIRADS Category: 3”: این یک دسته‌بندی مرتبط با سونوگرافی تیروئید است که نشان‌دهنده احتمال بالایی برای توده‌های خبیث نیست و به تعقیب دقیق از توده تیروئید پس از ۶ ماه اشاره دارد.

   در کل، بر اساس توصیفات ارائه شده، تیروئید شما به طور کلی ظاهر طبیعی دارد و توده‌ها باید با انجام سونوگرافی کنترلی در بازه زمانی معین مورد نظر پزشک مورد بررسی قرار گیرند. برای درک دقیق‌تر و تصمیم‌گیری در مورد درمان و پیگیری، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

   پاسخ
 • سلام ممنون میشم‌ جواب سونوگرافی تیروئیدبگید.
  لوب راست تیروئید با ابعاد (volume:8.4cc)23.5*14.5*47mmرویت شد .لوب چپ تیروئید با ابعاد (volume:6.4cc)19*14*43.5 رویت شد .
  ضخامت ایسموس۱.۷۴mm اندازه گیری شد .

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در این سونوگرافی، ابعاد و حجم لوب‌های تیروئید (چپ و راست) و همچنین ضخامت ایسموس اندازه‌گیری شده است. این اطلاعات به پزشک برای تشخیص و مدیریت هر گونه تغییر در غده تیروئید شما کمک خواهد کرد.
   توجه داشته باشید که تفسیر دقیق نتایج سونوگرافی توسط پزشک شما انجام می‌شود. در صورت داشتن هر گونه سوال یا نیاز به توضیحات بیشتر، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/05/10 8:44 ق.ظ

  سلام و وقت بخیر ممنون میشم نظرتون رو راجع به این سونو بفرمائید.
  ابعاد لوب راست ۱۸*۱۵ mm و لوب چپ ۱۴.۱۵ mm
  ضخامت ناحیه ایسموس به دیامتر ۵.۳ mm
  اکوی پارانشیم هر دو لوب تیروئید دارای نواحی faint patchy هایپواکو به نفع بیماری پارانشیمال تیروئید مشاهده شد
  تصویر یک ندول عمدتا کیستیک با نمای اسفنجی به سایز ۹*۸ mm در لوب چپ تیروئید مشاهده شد که ضرورت FNA نداشت

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بر اساس نتیجه سونوگرافی تیروئید که ذکر کردید، ابعاد لوب‌های تیروئید شما در محدوده‌های طبیعی (نرمال) هستند. ضخامت ناحیه ایسموس نیز در محدوده طبیعی قرار داشته و جای نگرانی وجود ندارد.
   اکوی پارانشیم هایپواکو به نفع بیماری پارانشیمال تیروئید ممکن است به مشکلات مربوط به تیروئید اشاره کند. این موضوع نیازمند ارزیابی و بررسی بیشتر از طریق معاینه توسط پزشک متخصص غدد و هورمون‌ها است.
   در مورد ندول کیستیک که به سایز ۹*۸ mm در لوب چپ تیروئید مشاهده شده، همکار پزشک تصمیم گرفته که نیاز به FNA (Fine Needle Aspiration) ندارد. این ممکن است به این معنی باشد که ندول به احتمال زیاد بی‌خطر است و نیاز به مداخله درمانی فوری ندارد. با این حال، اگر در آینده این ندول اندازه‌اش تغییر کند یا علائمی مشکوک نشان دهد، پزشک ممکن است تصمیم به انجام FNA و بررسی دقیق‌تر از ندول بگیرد.

   پاسخ
 • فاطمه خاقانی
  1402/05/09 0:51 ق.ظ

  ممنون میشم نظرتون رو بگین خیلی نگرانم
  Size of right lobe is 17x19x47 mm / 7.8cc and left lobe is 15x19x47 mm/ 7 cc.
  Isthmus: 3 mm
  Size and echo pattern of thyroid are normal.
  There is solid nodule measuring 14x7x9 mm in right lobe with internal isoechoic solid component without calcification .(IR: 3)
  Similar nodule measuring 11.5x7x7.5 mm in left lobe.(TR :3)
  There are few spongiform nodules in both lobes up 8×5 mm. (TR:1)
  There is an ill defined hyperechoic lesion 43×10 mm without internal vascularity at posterior neck soft tissue could be suggestive of lipoma.
  At evaluation of bilateral cervical chains no suspicious or abnormal lymph node is detected at present.
  A 6J

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر.
   با توجه به توصیفات سونوگرافی که ارائه دادید،
   اولین نکته مهم این است که توصیف‌ها نشان‌دهنده وجود ندول‌های کوچکی در هر دو لوب تیروئید می‌باشد. علاوه بر این، در محدوده عنق پشتی، یک لکه هیپراکویک (hyperechoic lesion) به اندازه ۴۳×۱۰ میلی‌متر بدون عروقی داخلی مشاهده می‌شود که به نظر می‌آید ممکن است یک لیپوما (lipoma) باشد. این اطلاعاتی که ارائه دادید کافی نیستند تا به طور کامل اطلاعات وضعیت تیروئید و ندول‌های آن را ارزیابی کنم.
   برای اطمینان بیشتر و تشخیص دقیق‌تر این ندول‌ها و مشکل موجود، نیاز به مراجعه به متخصص تیروئید یا اندوکرینولوژیست است تا نتایج سونوگرافی را با سابقه پزشکی، اطلاعات آزمایشات و نیازهای وضعیت سلامتی‌تان ترکیب کند و تصمیمات مناسب در خصوص نتایج و درمان‌های ممکن را بگیرد.

   پاسخ
 • با سلام
  لوب راست تیروئید با ابعاد ۱۷mmدر ۲۶در۵۰ وبا حجم تقریبی ۵.۱۱cc(حداکثر نرمال) و لوب چپ تیروئید با ابعاد ۱۳mm در ۲۱ در ۴۷ و با حجم تقریبی ۷cc
  ندول سالید سیستیک با جز سالید ایزواکو به ابعاد ۱۵mm در ۲۵ در لوب راست تیروئید مشهود است
  دو کیست به ابعاد ۳mmدر ۷ و ۲mmدر ۴ در لوب چپ تیروئید است
  تصویری به نفع آدنوبانی در زنجیره گردنی قدامی و خلفی دو طرف دیده نمی شود
  این جواب سونوگرافی منه به دلیل در آمدن توده در کناره زبانم انجام دادم ۲ توده به فاصله تقریبا ۲ هفته که برداشته و جواب پاتولوژی مشکلی نداشت ولی در این فاصله برداشتن دو توده دچار مشکل بلع و گلو درد و گوش درد شدم که سونو انجام دادم
  الان باید چیکار کنم ؟
  کیست ها خطرناکه؟
  ابعاد ندول سالید خطرناکه
  باتشکر

  پاسخ
  • سلام. وقت بخیر

   از مشخصات سونوگرافی تیروئید شما می‌توان نتیجه‌های زیر را برداشت کرد:
   ۱. ابعاد لوب‌های راست و چپ تیروئید نرمال به نظر می‌رسند.
   ۲. در لوب راست تیروئید، یک ندول سالید سیستیک با جز سالید ایزواکو به ابعاد ۱۵×۲۵ mm دیده شده است.
   ۳. در لوب چپ تیروئید، دو کیست به ابعاد ۳×۷ mm و ۲×۴ mm وجود دارد.
   ۴. تصویری به نفع آدنوبانی (وجود گره‌های لنفاوی) در زنجیره گردنی قدامی و خلفی دو طرف دیده نشده است.

   از آنجایی که جواب پاتولوژی برای دو توده قبلی مشکلی نشان نداده است، احتمالاً کیست‌ها و ندول سالید سیستیک که در سونوگرافی دیده شده‌اند، نیز خطرناک نباشند. اما برای اطمینان بیشتر و ارتقاء سطح اطلاعات، بهتر است با پزشک تخصصی غدد در مورد نتایج آزمایش‌ها و سونوگرافی‌ها مشورت کنید.

   پاسخ
 • در سونوگرافی لوب های تیروئید اندازه طبیعی دارند، ندول اسفنجی شکل موازی هیپواکویک بدون میکروکلسیفیکاسیون با اندازه ۴/۷×۲/۵میلی متر درLT .
  (TIRADS:II)
  کیست ساده ۳میلی متری در RT
  (TIRADS:I)
  تجویز پزشک فوق تخصص غدد نصف قرص لووتیروکسین۵۰ویکسال بعد مراجعه به پزشک میباشد. میخواستم نظر شما را بدونم ممنون.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به نتایج سونوگرافی تیروئید که ارائه دادید، اندازه لوب های تیروئید طبیعی است و همچنین در سمت راست یک کیست ساده ۳ میلیمتری و در سمت چپ یک ندول اسفنجی شکل موازی هیپواکویک با اندازه ۴.۷×۲.۵ میلیمتر و بدون میکروکلسیفیکاسیون وجود دارد.
   این ندول به عنوان TIRADS: II (سیستم ارزیابی ریسک تیروئید) درجه‌بندی شده است که نشان می‌دهد خطر سرطانی کمی دارد.
   اما نسبت به تجویز پزشک، نمی توان نسبت به تجویز پزشک صحبتی وارد داشت چرا که پزشک متخصص شما نه تنها نسبت به این اطلاعات بلکه با توجه به سابقه پزشکی، ارتباط با سایر آزمایشات و نتایج تشخیصی، به شما توضیحات و راهنمایی‌های لازم را ارائه می کند.

   پاسخ
 • با سلام
  در سونوگرافی من دو سال قبل یک ندول ۸ میلیمتری با کلسیفیکیشن میکرو دیده شده بود که بعد از دو سال سایز آن تغییر نکرده و چند دهم میلیمتر کوچکتر شده الان دکتر نظر داده که باید نمونه برداری بشه . آیا نمونه برداری با وجودی که سایز ندول تغییر نکرده و من هیچ علائمی ندارم باز هم لازم است؟

  پاسخ
  • سلام
   تصمیم برای نمونه‌برداری از ندول تیروئید باید بر اساس ارزیابی کامل و جامع از سونوگرافی و سایر اطلاعات پزشکی شما گرفته شود. اگر سایز ندول تغییر نکرده است و کلسیفیکیشن آن میکرو است، احتمال بدخیمی ندول بسیار کمتر است، اما همچنان برای اطمینان بیشتر و بررسی دقیق‌تر نیاز به نمونه‌برداری و ارزیابی تحت میکروسکوپ (برخیاری) وجود دارد.

   عوامل دیگری مانند سن، سابقه خانوادگی، وضعیت تیروئیدی کلی، و علائم و نشانه‌های دیگر نیز در انتخاب نمونه‌برداری تاثیرگذار هستند. اگر پزشک شما پس از ارزیابی و بررسی همه جوانب به نمونه‌برداری توصیه کرده است، بهتر است از این تست پیروی کنید تا درمان دقیق‌تر و مناسب‌تری انجام شود و هرگونه خطر بدخیمی برطرف شود. در هر صورت، همواره می‌توانید با پزشک خود در مورد بررسی‌ها و تصمیمات درمانی ایشان مشورت کنید و اطلاعات لازم را از او بگیرید.

   پاسخ
 • Thyroidal lobes have normal size & normal echopattern . Rt. lobe=43×۱۴×۱۲mm
  LT. lobe=41×۱۵/۵×۱۲mm
  Isthmus=3mm

  Well – defined hypoechoic parallel spongiform nodule without microcalcification measured 4.7×2.5 mm , in LT . thyroid lobe / isthmus
  is noted. (TIRADS:II)
  Follow up sonography six months later is recommended .3 mm simple cyst is seen in RT . thyroid lobe . ( TIRADS : 1 )
  In evaluation of neck soft tissue : Pathologic LAP in cervical spaces is not seen Mass or cyst is not seen .
  سلام لطفا درباره سونوگرافی راهنمایی بفرماییدو آیا نیازبه FNAمیباشد؟کیست ساده با دارو رفع میشود؟

  پاسخ
  • بر اساس گزارش سونوگرافی که ارائه کردید، اطلاعات زیر درباره تیروئید شما ذکر شده است:
   ۱. اندازه لوب راست تیروئید: ۴۳×۱۴×۱۲ میلی‌متر
   ۲. اندازه لوب چپ تیروئید: ۴۱×۱۵.۵×۱۲ میلی‌متر
   ۳. ایستموس (بخش وسطی تیروئید): ۳ میلی‌متر
   ۴. در لوب چپ تیروئید، ندولی به اندازه ۴.۷×۲.۵ میلی‌متر با نمای هیپواکوی متعدد وجود دارد.
   ۵. در لوب راست تیروئید، یک کیست ساده به اندازه ۳ میلی‌متر وجود دارد.

   بر اساس گزارش، ندول در لوب چپ تیروئید دارای نمای هیپواکوی متعدد بوده و به طور کلی دسته‌بندی شده است که TIRADS: II نامیده می‌شود. این میزان خطر سرطان را نشان می‌دهد و پیگیری سونوگرافی تا شش ماه آینده توصیه می‌شود.
   همچنین، یک کیست ساده در لوب راست تیروئید مشاهده شده است که به طور کلی بی‌خطر است و دسته‌بندی شده است که TIRADS: 1 نامیده می‌شود. در بسیاری از موارد، کیست‌های ساده با گذشت زمان یا با داروهای مخصوص مانند داروهای رفع کیست (مانند تخلیه آسپیراسیون سوابق نمونه انداختن یا FNA) بهبود می‌یابند.
   در مورد آیا نیاز به Fine Needle Aspiration (FNA) دارید یا خیر، تصمیم نهایی باید توسط پزشک خود گرفته شود. پزشک شما می‌تواند با توجه به اطلاعات بالا و بررسی دقیق‌تر، تشخیص نهایی را تعیین کند و تصمیم درمانی صحیح را برای شما بگیرد.
   بهتر است با پزشک خود درباره نتایج سونوگرافی صحبت کنید تا او بتواند نقشه درمانی مناسبی را برای شما تعیین کند و نیاز به مراقبت و پیگیری بیشتر را تعیین کند.

   پاسخ
 • افسانه:
  Thyroidal lobes have normal size & normal echopattern . Rt. lobe=43×۱۴×۱۲mm
  LT. lobe=41×۱۵/۵×۱۲mm
  Isthmus=3mm

  Well – defined hypoechoic parallel spongiform nodule without microcalcification measured 4.7×2.5 mm , in LT . thyroid lobe / isthmus
  is noted. (TIRADS:II)
  Follow up sonography six months later is recommended .
  ۳ mm simple cyst is seen in RT . thyroid lobe . ( TIRADS : 1 )
  In evaluation of neck soft tissue : Pathologic LAP in cervical spaces is not seen Mass or cyst is not seen .
  سلام وقت بخیر لطفا درباره سونوگرافی راهنمایی بفرماییدوکیست ساده با چه دارویی رفع میشودو نیاز به FNA میباشد؟ ممنون

  پاسخ
  • سونوگرافی شما نشان می‌دهد که لوبهای تیروئید در سایز و نمایشگر طبیعی هستند. در لوب چپ تیروئید و ضمیمه (isthmus) یک توده هیپواکویک (کم بازتاب) با الگوی متخلخل مشخص شده است که اندازه آن ۴.۷ × ۲.۵ میلی‌متر است. این توده در طبقه‌بندی TIRADS با رده II دسته‌بندی شده است که معمولاً به عنوان یک توده مشکوک بدخیمی در نظر گرفته نمی‌شود و نیاز به مراقبت و پیگیری دارد. بهتر است پس از شش ماه، بازبینی سونوگرافی انجام شود.

   در لوب راست تیروئید یک کیست ساده به قطر ۳ میلی‌متر مشاهده می‌شود که در طبقه‌بندی TIRADS با رده ۱ دسته‌بندی می‌شود. کیست ساده به طور عمومی بی‌خطر است و نیاز به درمان خاصی ندارد.

   نیاز به آزمایش سوزن نمونه‌برداری ریزسونوگرافی (FNA) برای این توده هیپواکویک وجود دارد تا بتوان نوع و طبیعت آن را تشخیص داد. با انجام این آزمون، ممکن است بتوانید اطمینان بیشتری درباره خواص توده بدست آورید و برنامه درمانی مناسب تعیین کنید. پزشک شما می‌تواند توصیه‌های دقیقتری را در مورد فرآیند FNA و درمان بعدی ارائه دهد.

   بهتر است با پزشک خود در مورد نتایج سونوگرافی صحبت کنید و سوالات و نگرانی‌های خود را با او در مورد توده هیپواکویک و کیست ساده مطرح کنید. پزشک شما می‌تواند با بررسی نتایج سونوگرافی و تاریخچه پزشکی شما، راهنمایی لازم را درباره برنامه درمانی و پیگیری‌های بعدی ارائه دهد.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر من گلوم سمت راست به اندازه تخم مرغ باد داره پرکاری هم دارم که دارو میخورم تحت کنترله تازگی رفتم سونو اینو نوشته:نودلهای متعدد با نمای هایپوهتراواکو بزرگترین نودل راست۲۳میلی سمت وچپ ۱۵میلی بعد نوشته یافته های فوق مطرح کننده بیماری منتشر تیرویید میباشد ایسم دارای ضخامت ۹میلی افزایش یافته…میشه نظرتون را بگید؟الان با آر اف قابل درمان هست یا جراحی فقط؟

  پاسخ
  • سلام. بر اساس توصیفاتی که ارائه دادید، نتایج سونوگرافی نشان می‌دهد که شما نودول‌های متعدد با نمای هیپواکو و ضخامت ۹ میلیمتر در تیرویید دارید. همچنین آزمایش نشان می‌دهد که بیماری شما منتشر شده است.
   تصمیم درمانی برای بیماری تیروئید شما باید توسط پزشک شما گرفته شود، زیرا این تصمیم بر اساس نتایج سونوگرافی، آزمایشات بیوشیمیایی و سایر عوامل بالینی شما اتخاذ می‌شود. درمان بیماری تیروئید ممکن است شامل موارد زیر باشد:
   درمان دارویی: بستگی به نوع و شدت بیماری شما، داروهای تیروئیدی مصنوعی می‌توانند برای تنظیم سطح هورمون تیروئید در بدن شما تجویز شوند.
   رادیواکتیو تراپی (RAI): در بعضی موارد، درمان با استفاده از رادیواکتیو تراپی می‌تواند برای تخریب باقیمانده بافت تیروئید و کنترل بیماری استفاده شود.
   جراحی: در صورتی که بیماری تیروئید شما به مرحله‌ای پیشرفته رسیده باشد، جراحی ممکن است نیازمند باشد تا بافت تیروئید آسیب دیده را بردارد. همچنین، در برخی موارد، جراحی صرفاً برای برداشتن نودول‌های بزرگتر و مشکل‌ساز ممکن است ضروری باشد.
   تصمیم نهایی درباره روش درمان باید توسط پزشک تخصصی تیروئید شما گرفته شود. آنها با توجه به وضعیت شما، نتایج تست‌ها و سایر عوامل، می‌توانند بهترین گزینه درمان باشند شما می توانید مدارک خود را از طریق تیکت سایت ارسال کنید.

   پاسخ
 • سلام گره تیرویید داشتم عمل کردم خوش خیم بود دوباره بعد از پنج ماه علایم برگشت بازم گفتن خوش خیمه ولی التناب داشت ید گرفتم الان میگن باقی مانده تیرویید هست وکیست نیست ولی سونو که ترجمه کردم نوشته گره
  ممنون میشم راهنمایی کنید آیا باقی مانده تیرویید اگر التهاب داشته باشه جلو بلع غذا رو می گیره یا باعث گلو درد میشه ؟

  پاسخ
  • سلام. گره تیرویید به توده‌ای از سلول‌ها در تیرویید گفته می‌شود و می‌تواند موجب تغییر در عملکرد طبیعی تیرویید شود. باقی‌مانده تیرویید یعنی قسمتی از بافت تیرویید که پس از عمل جراحی حذف نشده است یا باقی‌مانده است. علت باقی‌مانده تیرویید ممکن است به دلایل مختلفی باشد، از جمله عملکرد جراحی ناکافی یا رشد مجدد بافت تیرویید باشد.
   در بعضی موارد، باقی‌مانده تیرویید می‌تواند علائمی را ایجاد کند که شامل التهاب، خفگی، گلو درد و مشکلات در بلع غذا می‌شوند. التهاب تیرویید (تیروئیدیت) می‌تواند باعث تورم و درد در ناحیه گردن و گلو شود و ممکن است باعث مشکل در بلع غذا نیز شود. اما برای تشخیص دقیق و درمان مناسب، توصیه می‌شود به پزشک خود مراجعه کنید.
   پزشک شما می‌تواند با استفاده از ابزارها و آزمایش‌های تشخیصی مناسب، نظیر سونوگرافی، آزمایش خون و سایر تست‌ها، به شما راهنمایی کند و دقیق‌تر درباره وضعیت تیرویید و علائمی که شما دارید، اطلاع دهد.

   پاسخ
 • رهانصرالهی
  1402/04/13 1:13 ق.ظ

  سلام خسته نباشید ببخشید تو سونوبه خواهرم گفته شده تیروییدش ندول داره داخلش مایع هست دیراومدی کمی پخش شده وبهش گفته نمونه برداری کن تو سینش هم یکی هست ولی اندازش باهات ماه پیش تغییر نکرده حالا به نظر شما خطرناکه؟باید حتما بره نمونه برداری؟

  پاسخ
  • سلام. مشخصات بالا نشان می‌دهد که خواهر شما در سونوگرافی تیروئید ندول دارد که داخل آن مایع وجود دارد و تا حدی پخش شده است. همچنین طبق توضیحات شما، اندازه ندول تغییر نکرده است. بر اساس این اطلاعات، نمی‌توان به طور قطعی ادعا کرد که آن خطرناک است یا خیر. برای بررسی دقیق‌تر و تشخیص صحیح، می‌توان به پزشک تیروئید (پزشک اندوکرینولوژیست یا فوق‌تخصص غدد درون ریز) مراجعه کرد و نظر وی را درباره نیاز به نمونه‌برداری و ارزیابی بیشتر بپرسید. پزشک بر اساس علائم، سابقه پزشکی و نتایج آزمایش‌های تکمیلی می‌تواند تشخیص و درمان مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام من ندول تیروئید دارم اما کم کری و پرکاری تیروئید ندارم و پزشک هم هیچ دارویی تجویز نکرده است . امکان داره چون دارویی مصرف نمیکنم بزرگ تره بشه و آیا باید عمل بشه

  پاسخ
  • سلام. ندول تیروئید ممکن است در اندازه بزرگتر شود اما این برای همه موارد صدق نمی‌کند. در برخی موارد، ندول‌های تیروئیدی می‌توانند بزرگتر شوند ولی این نکات مهم را باید در نظر داشت:

   ۱. اگر ندول تیروئید شما در اندازه بزرگتر شده است، مهم است که پزشک خود را مطلع کنید تا وضعیت را بررسی کند و توصیه‌های لازم را ارائه دهد.

   ۲. برخی ندول‌های تیروئیدی می‌توانند خطرات خاصی داشته باشند، مانند بزرگ شدن زیاد، فشار روی بافت‌های اطراف، علائم بالینی مزاحم، یا نشانه‌های سوء خوش‌خیمی. در این صورت، پزشک ممکن است عمل جراحی را توصیه کند.

   ۳. در مواردی که ندول تیروئید بزرگتر شده است اما هیچ علائم مزاحمی ندارد و سوابق سوء خوش‌خیمی ندارد، ممکن است پزشک توصیه کند تنها با مشاهده و پیگیری مرتب در طی وقت بهبودی را نظارت کنید.

   بهترین راه اطمینان، مشاوره و مطابقت با توصیه‌های پزشک تخصصی شماست. او میتواند وضعیت شما را بهتر بررسی کند و بر اساس شرایط و نیازهای شما، توصیه‌های مناسب را ارائه دهد.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/04/09 3:31 ب.ظ

  سلام مدول تو ریه با بیوبسی مشخص شده از سلول های چسبنده ی تروییده آیا خطرناکه

  پاسخ
  • سلام. به طور عمومی، ندول‌های تیروئید که از سلول‌های چسبنده تیروئیدی تشکیل شده‌اند و به ریه گسترش یافته‌اند، به عنوان ندول‌های تیروئیدی متعامل با ریه شناخته می‌شوند. در برخی موارد، این ندول‌ها می‌توانند ظاهری غیرطبیعی در ریه داشته باشند و ممکن است در سی تی اسکن، بیوپسی یا سایر روش‌های تشخیصی مشاهده شوند.

   اما برای ارزیابی درست و دقیق، نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد ندول و وضعیت عمومی شما است. برخی از ندول‌های تیروئید ممکن است خطرناک باشند و نیاز به مراقبت و درمان داشته باشند، در حالی که برخی دیگر بی‌خطر و خوش‌خیم هستند.

   بهترین راه برای تشخیص و تعیین خطر ندول تیروئیدی در ریه، مراجعه به پزشک متخصص تیروئید (غدد درون ریز) است. پزشک شما با بررسی سابقه پزشکی شما، انجام معاینه فیزیکی، و سفارش آزمایش‌های تشخیصی مانند سونوگرافی، سی تی اسکن، بیوپسی و غیره، قادر خواهد بود وضعیت شما را ارزیابی کند و راهنمایی لازم را برای درمان مناسب ارائه کند.

   لطفاً به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت خود را با او مطرح کنید و توصیه‌های لازم را دریافت کنید.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/04/06 11:09 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  آقای دکتر من نامزدم ترئید بدخیم داره سمت راست گردنش ولی دقیق به من نمیگه چطوری
  دیروز هم جراحی کرد میشه تو رو خدا بگیه این الان خوب میشه مراحل بد جراحی دیگه هست یعنی شیمی درمانی و پرتو درمانی انجام هم میده بد از عمل ؟

  پاسخ
  • سلام. درمورد تیریوئید بدخیم (سرطان تیروئید) به طور کلی می‌توان گفت:

   در صورتی که نامزد شما جراحی برای درمان تیریوئید بدخیم انجام داده است، بهتر است در مورد جزئیات و نتایج عمل جراحی به پزشک مراجعه کنید. پزشک معالج نامزد شما بهترین منبع اطلاعات در این زمینه است و می‌تواند به شما توضیحات دقیق‌تری در مورد وضعیت نامزدتان و طرح درمان ارائه دهد.

   درمان تیریوئید بدخیم ممکن است شامل جراحی، شیمی درمانی (مصرف داروهای ضد سرطان) و یا پرتو درمانی باشد. استفاده از هرکدام از این روش‌ها بستگی به ویژگی‌های تومور و مرحله بیماری دارد که توسط پزشک معالج تعیین می‌شود.

   مهم است که نگرانی‌ها و سوالات خود را با پزشک معالج و تیم درمانی اشتراک بگذارید. آنها بهترین منابع برای ارائه اطلاعات و راهنمایی هستند و می‌توانند به شما درک و راهنمایی درباره مراحل درمان بیماری کمک کنند.

   پاسخ
 • دکتر مریم عضو هیات علمی دانشگاه
  1402/03/22 2:49 ب.ظ

  با سلام و عرض ادب حضور آقای دکتر حجت ابراهیمی نیک بزرگوار و همکاران ارجمندشان

  از اطلاعات و توضیحات بسیار ارزنده تان کمال قدردانی رو دارم. فوق العاده مفید بودند. واقعا استفاده کردم. ای کاش همه مثل شما بودند و اینطور در ارتقای دانش افراد اهتمام می کردند. براتون آرزوی سلامتی و طول عمر با عزت دارم. ما به دانشمندانی چون شما همیشه نیاز داریم.

  شاد و سربلند باشید.
  با احترام و سپاس فراوان

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید من ۱۴ هفته باردارم یه روز بعد بالا اوردن متوجه یه تورم کوچیک کنار گردنم شدم سونو دادم ممکنه نظرتونو راجع به سونوی من بدید خیلی نگرانم تا برم پیش دکترم
  لوب راست تیرویید دارای ابعادmm 19*12*50و
  لوب چپ دارای ابعاد ۱۰*۱۱.۷*۳۷ mm میباشد
  ضخامت ناحیه ی ایسم تیروئید ۲.۵mm در رینج طبیعی است.
  اکوی پارانشیمال لوب های تیروئید و ناحیه ی ایسم آن هموژن می باشند
  تصویری از detectable solid or cystic nodule در لوب چپ تیروئید و ناحیه ی ایسم دیده نشد
  در نیمه ی تحتانی لوب راست تیرویید تصویر یک ندول به دیامتر ۱۲mm دیده شد
  تصویری از detectable celcification در داخل ندول دیده نشد.
  ممنون میشم زود جواب بدین🙏

  پاسخ
  • سلام، بر اساس توصیفات شما در گزارش سونو، مشاهده می‌شود که در لوب راست تیروئید ندولی با قطر ۱۲ میلیمتر وجود دارد، اما هیچ تشخیصی در مورد وجود سولید یا سیستیک درون ندول یا وجود کلسیفیکاسیون در ندول داده نشده است. از طرف دیگر، لوب چپ تیروئید و ناحیه‌ی ایسم آن به صورت هموژن نشان داده شده است.

   با توجه به این گزارش، تاکید می‌شود که بهتر است با پزشک معالج خود مشورت کنید و نتیجه سونوگرافی را به او نشان دهید. پزشک شما با داشتن اطلاعات بیشتر در مورد تاریخچه پزشکی شما و انجام امتحان بالینی، می‌تواند نظر دقیقتری را درباره وضعیت تیروئید شما بدهد و نیاز به هر گونه اقدامات تشخیصی یا درمانی را تعیین کند.

   در هر صورت، مهم است که با پزشک معالج خود در اسرع وقت تماس بگیرید تا بتوانید اطلاعات دقیق‌تری درباره وضعیت خود دریافت کنید و از نگرانی‌هایتان آگاه شود.

   پاسخ
 • ناشنای
  1402/03/21 4:51 ب.ظ

  سلام من پاپیلاری یک ونیم سانتی داشتم جراحی شدم هیچ جادرگیرنبود سی میل یدگرفتم ایابااین پاپیلاری اندازه خطرناکه

  پاسخ
  • سلام. پاپیلاری تیروئیدی با اندازه یک و نیم سانتیمتر ممکن است بستگی به عوامل دیگری که در مورد تیروئید در نظر گرفته می‌شود، مانند آزمایش‌های خونی و نوع تیروئیدیت، خطرناک باشد یا نباشد. برای تشخیص صحیح و ارزیابی دقیق‌تر وضعیت خود، توصیه می‌شود با پزشک متخصص غدد و متابولیسم مشورت کنید. او می‌تواند بر اساس نتایج آزمایش‌های تخصصی و سایر عوامل مرتبط، اطلاعات دقیق‌تری در مورد خطرات و نیاز به درمان شما ارائه دهد.

   پاسخ
 • Right lobe shoe mildly larger than normal size(38*36*16mm,V:12cc) with normal echopattern
  Left lobe shows normal size(34*27313mm,V7cc)with normal echopattern
  There is a large cystic nodule (32*17mm) with marginal mural nodule(8*5mm) in right lobe.
  No evidence of calcification is seen in this mention nodule, control size and if needed control with FNA is recommended.
  Isthmus appears normal.
  سلام
  میشه لطفا در باره نتیجه سونوگرافیم راهنمائی بفرمائید؟

  پاسخ
  • سلام. بر اساس گزارش سونوگرافی که ارائه دادید، نتایج به شرح زیر است:

   لوب راست که کمی بزرگتر از اندازه طبیعی است، یک توده کیستی بزرگ (دارای ابعاد ۳۲ * ۱۷ میلیمتر) با یک توده کوچک مارجینال (دارای ابعاد ۸ * ۵ میلیمتر) دارد.
   در توده مذکور هیچ سنگ تشکیل نشده‌ای دیده نمی‌شود و توصیه می‌شود اندازه آن را کنترل کرده و در صورت لزوم با استفاده از تزریق سوزن آن را تخلیه کنید.
   ایستموس (قسمت بین لوبهای تیروئید) به طور طبیعی نمایش داده می‌شود.
   با توجه به این گزارش، نکات زیر را می‌توان به شما پیشنهاد داد:

   مهم است که با پزشک خود مشاوره کنید: پزشک خود بهترین منبع برای تفسیر کامل نتایج سونوگرافی شماست. او می‌تواند به شما توضیح دهد که آیا توده کیستی نیاز به بررسی بیشتری دارد یا خیر و چه توصیه‌ای درباره درمان و پیگیری بیشتر دارد.

   بررسی های تکمیلی: پزشک ممکن است تصمیم بگیرد برای بررسی دقیق‌تر توده کیستی از روش‌های تصویربرداری دیگر مانند سونوگرافی تفصیلی، سی تی اسکن، یا مغناطیس تصویربرداری (MRI) استفاده کند.

   آزمایش سوزن نمونه برداری (FNA): اگر پزشک شک داشته باشد، ممکن است تزریق سوزن نمونه برداری (FNA) را برای بررسی توده کیستی توصیه کند. این روش به دست آوردن نمونه‌ای از بافت توده کیستی است و سپس بررسی آن تحت میکروسکوپ صورت می‌گیرد.

   پاسخ
 • با سلام.من تقریبا پنج ماه پیش نمونه برداری بدون سونوگرافی از ندول تیروییدم که دو و نیم سانت هست انجام دادم.خوشبختانه مشکلی نبود(بتسدا دو).تیرویید کم کار یا پرکار هم ندارم.باید روزی یک عدد لووتیروکسین صد مصرف کنم.تو سایت های مختلف خوندم از جمله سایت تیراد که مصرف این قرص تاثیری تو از بین رفتن ندول نداره.پس واقعا دلیل تجویز این قرص با این همه عوارضی که برام داره چیه؟و تا کی باید مصرفش کنم؟.ممنونم

  پاسخ
  • سلام. لووتیروکسین (Levothyroxine) یک داروی تنطیم سطح هورمون تیروئید در بدن است. این دارو برای درمان هیپوتیروئیدیسم (کم‌کاری تیروئید) استفاده می‌شود. در مواردی که تیروئید بطور طبیعی کمترین میزان هورمون تیروئید را ترشح می‌کند، مصرف لووتیروکسین باعث تعدیل سطح هورمون تیروئید در بدن می‌شود.

   تجویز لووتیروکسین به دلیل موارد متعددی انجام می‌شود، از جمله:

   درمان هیپوتیروئیدیسم: در صورتی که سطح هورمون تیروئید در بدن کافی نباشد و کمبود هورمون تیروئید وجود داشته باشد، لووتیروکسین جهت تنظیم سطح هورمون تیروئید به کار می‌رود.

   پیشگیری از رشد و گسترش ندول‌های تیروئید: در برخی موارد، مصرف لووتیروکسین به منظور کاهش حجم و کنترل رشد ندول‌های تیروئید توصیه می‌شود.

   با توجه به اطلاعاتی که ارائه دادید، پزشک شما به دلایل خاصی لووتیروکسین را به شما تجویز کرده است، احتمالاً برای کنترل سطح هورمون تیروئید و کاهش رشد ندول تیروئید. برای توضیح دقیق‌تر در مورد دلیل تجویز دارو و طول مدت مصرف آن، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند شرح دقیق‌تری در مورد دلیل تجویز لووتیروکسین و طول مدت مصرف آن بدهد و هرگونه سوال یا نگرانی را بررسی کند.

   پاسخ
 • 09905128905
  1402/03/04 1:36 ب.ظ

  سلام
  چگونه می توان سوال پرسید؟

  پاسخ
 • ناشناس
  1402/02/16 10:31 ق.ظ

  سلام خسته نباشید میگم آقا دکتر گره خوش‌خیم

  پاسخ
 • وقت بخیر توی پت اسکن مادرم دو تا نودول توی لوب چپ تیروئید دیده شده. تیراد وقت نمیده برای این دو سه هفته. چیکار کنیم؟ مادرم برای بار دوم کنسر سینه گرقته و اللان نگران بدخیمی هستیم . تروخدا به اورژانسی ها وقت بدین

  پاسخ
 • نازنین
  1401/10/17 11:22 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  من ۳۳ سالمه و ۸ ساله ندول های سرد دارم و کم کاری تیروئید, البته کم کاریم کنترل شده است ولی ندول ها اخیرن بزرگ شدن تا ۱۶m
  آیا روشی وجود داره که بشه این ها رو از بین بردن و یا جراحی کرد؟ همیشه به خاطرشون استرس دارم

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/09/24 0:04 ق.ظ

  سلام ،دخترم ۲۰ ساله سونو گرافی بزرگی تیروید را نشان داده و کانون های هیپو اکوئک وفا کیست یک سانت ایا ها شتیمو است ازمایش نرمال است

  پاسخ
 • باسلام من دوسال پیش سونو تیرویید انجام دادم که چند ندول کوچکsolidوهیپو اکو در سایزهای۱/۵تا۳ میلی متر در پارانشیم هر دو لوب مشاهده شد.و سونو جدید من به این صورت میباشد:تصویر چندندول هایپواکو در پا رانشیم هر دو لوب تیرویید مشهود است که بزرگترین انها به قطر ۳mmدر لوب چپ تیروییدوبه قطر۳/۵mmدر لوب راست تیرویید میباشد که نسان میدهد ندولها بزرگتر شدند به نظرتون من باید چکار کنم؟ قسمت جلو گردنم تیر میکشه گاهی ا‌قات

  پاسخ
 • سلام.من گواتر کلوییدی کیستیک داشتم سه سانت آر اف شدم و خیلیییی راضی ام با اینکه یکماه هنوز نگذشته کاملا کوچک شده نودل و اصلا بعد از آر آف مشکلی نداشتم.ممنون از اقای دکتر ابراهیمی نیک و اقای دکتر چگینی که اینقدررر خوش برخورد و دلسوز هستن.و همچنین خانم اسماعیلی عزیز که صبورانه منو راهنمایی کردن.خدا خیرشون بده

  پاسخ
 • افسانه عسکری
  1401/06/26 5:01 ق.ظ

  سلام من ۶سال پیش عمل ندول تیروئیدی داشتم .الان یک ماهی متوجه شدم داخل گردن دوباره برامده .پاتولوژی قبلیهم نرمال بود چه کار کنم.می ترسم

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/06/24 9:27 ب.ظ

  سلام آدرس سونو گرافی کجاست

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر.نتیجه سونوگرافی از تیروئید من به این شکل بودکه.
  ابعادتیروئیدنرمال واکوی پارانشیمال تیروئیدهتروژن است.
  حجم لوب چپ ۴/۵ccوحجم لوب راست۵/۸ccمیباشد.
  ایسم به ضخامت ۳/۹م.م. میباشد.
  تصویرمیکروندول های کوچک ومتعدد در هر دو لوب تیروئیدمشاهده میشود که مطرح کننده تیروئیدیا هاشیماتومیباشد.
  تصویر چند لنف نود با نمای راکتیودر زنجیره قدامی دوسمت با حداکثر ۴/۵mm=sADمشاهده میشود.

  پاسخ
 • مهدیزاده
  1401/06/08 2:06 ق.ظ

  سلام چهارشنبه وقت نمونه برداری در مرکز تیراد دارم آیا آمادگی قبلی نیاز هست ؟

  پاسخ
 • با سلام و عرض ادب
  سونو تیروئیدم به شرح زیر بود :
  هر دو لوب تیروئید بزرگتر از حد نرمال و دارای اکو پارانشیمال زمینه ای هموژن (ابعاد راست ۵۱x21x27—- ابعدا چپ ۵۰x18x22 ) قطر ناحیه ایسم ۳.۵mm
  یک ندول ایزو هایپواکو solid با حدود مشخص و Wider Than Taller Shape داراری حدود لوبوله به ابعاد ۱۲.۶×۲۲.۶mm در پل فوقانی لوب راست و در مجاورت ایسم دارای افزایش خفیف و اسکولاریته پریفرال و سنترال حاوی چندین کانون colloid Deposist داخلی و تعداد محدودی میکروکلسیفیکاسیون با نمای non punctate.
  ندول واضح دیگری در لوب های تیروئید و لنف نود مشکوک در فضای مختلف گردن مشاهده نشد.

  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
 • سلام من ابعاد تیروئید ام عادی هست
  اما دو ندول هایپواکو بدون کلسیفیکاسیون به دیامتر ۳ میلیمتر در لوب راست و یک ندول مشابه به دیامتر ۶ میلیمتر در لوب راست
  به همراه یه ندول مشابه به دیامتر ۶ میلیمتر در پل میانی لوب چپ هست

  به نظر شما من باید چیکار کنم؟

  پاسخ
 • نیلوفر
  1401/04/09 10:53 ب.ظ

  سلام خسته نباشید برای تیرویبد نودل چه چیزی بخوریم بهتره؟

  پاسخ
 • طاهره دلیر
  1401/04/05 1:06 ق.ظ

  سلام وقتتون بخیر
  میشه لطفا راهنمایی کنید؟
  در لوب راست ندول کلسیفیه با سایز ۵/۵mm مشاهده شده.آیا خطرناکه؟ چکار باید کرد

  پاسخ
 • سلام خانمی چهل سال دارم ندول solidایزواکوبه سایز ۲۵*۱۴*۱۵م.م در لوب راست تیرویید دارم لطفا راهنمایی کنید امکان داره بدخیم باشع

  پاسخ
 • فرهادی
  1401/03/30 1:39 ق.ظ

  سلام بنده تو ناحیه ایسم ندول ۴میلیمتر که مشکوک به سرطان پاپیلاری آیا میتوان بدون جراحی درمان کرد یک ماه پیش fne مشکوک به پاپیلاری و آیا مجدد میتوانم fneانجام بدم تشخیص دقیق باشه یا راه بهتر تشخیص دقیق چیه بهترین درمان چیه .

  پاسخ
 • باسلام،مطالب ودانش شما برام خیلی مفید،امیدوارکننده بود،تشکرمیکنم ازاینکه خدمتگذار هموطنان وهمنوعانتون هستید،آرزوی سلامتی برای شماوهمکارانتون رادارم

  پاسخ
 • سلام . درود خدمت شما.دو هفته پیش رفتم سونوگرافی تیروئید. نتیجه سونوگرافی به شرح زیر می باشد.
  در سونوگرافی انجام شده از نسج گردن:
  ایسم به دیامتر ۲.۴ م م مشاهده شد
  لوپ چپ به دیامتر ۴۱*۱۴*۱۳ م م و لوپ راست به دیامتر ۴۰*۱۶*۱۷ مشاهده گردید
  ایسم و هردو لوب با اکوی پارانسیمال نرمال مشاهده گردید
  تصویر چند ندول هایپو اکو به دیامتر بزرگترین ۲.۸ م م در هر دو لوب با ارجهیت در سمت چپ همراه با حاشیه منظم فاقد فلوعروقی و کلسفیکیشن مشاهد گردید.
  بررسی tft و سونوگرافی توصیه میگردد.
  در نسج نرم گردن تصویری به نفع لنفادنوپاتی مشاهده نگردید

  بعد آزمایش خون دادم که فههمیدم تیروئیدم نه کم کاره و نه پر کار.نرمال
  دکترم گفت همه چیز خوبه شش ماه دیگه بازم برم سونوگرافی.
  آقا هستم ۱۹ ساله

  میخواستم بدونم آیا ندولم خوش خیم هستش یا خیر؟؟
  چون خیلی نگرانم

  پاسخ
 • سلام یک ندول به قطر ۱۵میلیمتر در لوب راست دارم که حدود صاف داشته وچند کانون کلسیفه داردو high suspicious است. FNAهم شدم و بدخیم هست.
  راهی برای درمان هست یا باید عمل جراحی انجام بدم.
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

  پاسخ
 • سلام اقایدکتر خسته نباشید ببخشید نودل ترویید با ابعاد ۹میلی متری طبیعی یانه

  پاسخ
 • سلام من ۲۴سالمه جواب سونوگرافیم نوشته تصویر ندول بیضوی ایزو اکو با حدود مشخص با اریانتاسیون افقی به اقطار ۱۱*۲۱*۱۳میلیمتر در لوب چپ تیروئید دیده میشود و چند کیست کوچک کلوئیدی با قطر زیر ۳میلیمتر در پارانشیم تیروئید دیده میشود کلسیفیکاسیون واضحی داخل ندولهای مذکور و همچنین پارانشیم تیروئید مشاهده نمیشود افزایش واسکولاریته واضحی نیز در ندولها مشاهده نمیشود.
  خیلی استرس دارم دکترم اولش گفت باید نمونه برداری بکنم بعد گفت فعلا سه ماه دیگه صبر کنم میشه لطفا نظرتونو بگید ممنون میشم

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید ندول ۱۱*۹م م
  در سمت چپ خطرناکه؟

  پاسخ
 • درود خانم ۴۵ ساله هستم حجم هر دو لوب طبیعی اکو پارانشیمال لوب های تیروئید نان هموژن و ایسم قطر ۱.۸Apمیلی متر در۱/۳فوقانی لوب راست یک ندولsolidو هیپواکو به قطر۶میلی متر و در ۱/۳تحتانی همان لوب یک ندول solidو عیپواکو به قطر ۲میلی متر و در ۱/۳ فوقانی لوب چپ یک ندول solidو هیپواکو به قطر۲میلی متر و میکروکلسیفیکاسیون دیده نشدTIRADS3 آیا خطرناک است؟؟با توضیح

  پاسخ
 • سلام نودل سرد ۲ سانتی خطری دارد؟

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  من سونوی تیروئید انجام دادم که لوب چپ با ابعاد۲۶*۱۳*۱۶ ولوب راست با ابعادبزرگتر از حد نرمال ۴۸*۳۱*۳۸ روئیت شد.ضخامت ایسم ۱.۶mmدیده شده
  ندول شالید کیستیک با ارجحیت جزءکیستیک با جدار نسبتا ضخیم به سایز تقریبی ۳۰*۴۶در لوب راست مشاهده شد که می تواند مطرح کننده کیست کلوئید باشد.
  ازمایش تیروئید هن انجام که دادم مشکلی نداشتم و دوبار FNAانجام دادم که گفتن خوش خیمه
  و الان بعضی وقتا احساس سوزش در همین ناحیه غده رو دارم و خیلی نگرانم
  خواهش میکنم کمکم کنین و راهنماییم کنید خیلی ممنون.

  پاسخ
 • ناشناس
  1400/11/06 9:06 ق.ظ

  سلام اقای دکتر میشه جواب سونوی منو بدین ممنون میشم .ندول هتروژن وسالید کیستیک به ابعاد ۱۷×۱۰میلی وندول هیپواکو به ابعاد ۸×۶میلی وندول هیپواکو حاوی چند کانون کلسیفیکاسیون به ابعاد ۱۴×۱۰ در لوب راست تیروعید مشاهده شده

  پاسخ
 • یاسین ویسی
  1400/10/27 10:50 ب.ظ

  سلام آقای دکتر چند باره پیام میزارم …چرا جوابمو نمیدین …ب هر حال استرس دارم توقع دارم ک زودتر جواب بدین

  پاسخ
 • حمیدقنبری
  1400/10/25 11:27 ب.ظ

  سلام،سونوگرافی بااین جواب یعنی چی
  تیروئیدباپروب ۷/۵MHZ
  اکوژنیسیته پار انشیم لوبهای تیروئیدبصورت غیریکنواخت است.
  اندازه لوب راستmm10*14میباشد
  اندازه لوب چپ mm11*11میباشد
  اندازه ایسم ۱/۷mmمیباشد
  در لوب راست ۴کیست باسایز ماکزیمم mm5,*3دیده شده
  در لوب چپ کیست به اندازهmm4*2مشاهده شده

  پاسخ
 • سلام آقای دکتر سنو انجام دادم تیرویید سمت راست ندول سایز ۱۶هست fnaانجام دادم گفتن بدخیمه آیا با رادیو اکتیو میشه انجام دادم من از بیهوشی میترسم

  پاسخ
 • سلام خسته نباشین من سونوگرافی شدم بعد به دکتر نشون دادم گفت باید نمونه برداری بشه قسمتی از سونوگرافی ایسم به ضخامت ۷mو هتروژن با حدوmد ۱۲*۲۰در لوب چپ تیرویید رویت میگردد ایا مشکلی وجود دارد یا خطرناک هست ممنونم

  پاسخ
 • یاسین ویسی
  1400/10/19 1:39 ب.ظ

  سلام آقای دکتر خسته نباشید خانمی ۳۰ ساله هستم این جواب سونوی من هستش
  لوب راست تیروئید با سایز بزرگتر از حد نرمال واکوی پارانشیمال هتروژن دیده می‌شود.
  ضخامت ایسم نرمال است واکوی پارانشیمال همووژن دارد.
  لوب چپ تیروئید با سایز نرمال واکوی پارانشیمال هموژن دیده می‌شود.
  تصویر یک ندول کیستیک همراه با نواحی اکوژن داخلی با ابعاد ۳۵*۲۰ mm در لوب راست تیروئید مشاهده شده است .
  FNA از ندول فوق توصیه می‌شود.
  تصویر یک ندول هایپو اکو پارالل با پوست با حدود sharp با ابعاد ۷*۴ mm در لوب چپ تیروئید مشاده شد.

  بعد آقای دکتر درد چشم تاری دید مربوط ب تیروئید هست یا ن؟
  ممنون از پاسخگوییتون

  پاسخ
 • یاسین ویسی
  1400/10/19 1:22 ب.ظ

  ATA(American thyrold association)w LI le, -Benign patterm: 0%% risk for malignancy (no biopsy) Very tow susplclous pattern for malignancy <3% risk for malignancy ( blopsy if as 20mm ,F/U sonogram 2 years later if <20mm) -low suspicious pattern for malignancy <5-10% risk for mallgnaney | biopsy ifS= 15mm F/U sonogram 1 years later if <15mm) -intermediate suspicious pattern for malignancy <10-20% risk for malignancy [ biopsy it= 10mm F/U sonogram 1 years later if <10mm) -High suspicious pattern for malignancy- 10mm F/U sonogram 6 months later if <10mm )

  پاسخ
 • برهانی
  1400/10/05 7:13 ق.ظ

  سلام وقت بخیر خانم ۲۸ ساله هستم ک به علت درد در ناحیه چپ گردنم سونو شدم نیجه سونو:تیرویید دارای ابعاد و اکوی پارانشیمال طبیعی میباشد.
  ندول کیستیک سالید با ابعاد ۲×۲میلیمتر در لوب چپ تیرویید دیده شد.
  اکو و سایز غدد ساب مندیبولار و پاروتید دوطرف طبیعی است.
  در غدد ساب مندیبولار و پاروتید دو طرف توده فضا گیر دیده نشد.
  لنفادنوپاتی گردنی دیده نشد.
  ممنون میشم نظر اقای دکتر رو بدونم ممنونم از سایت خیلی خوبتون .

  پاسخ
 • فاطمه فتاحی
  1400/09/27 9:50 ب.ظ

  با انجام دادن سونوگرافی لوپ چپ دارای اندازه کمتر از نرمال ۶mm و لوب راست دارای اندازه نرمال میباشد و در بخش میانی یک ندول نسیتا ایزواکو به ابعاد ۶* ۱۰ mm حاوی تغییرات جزیی سیستیک و ندول کلسیفیه میباشد . لطفا باید چکار کنم ؟؟

  پاسخ
 • محمداکبری
  1400/08/30 2:28 ب.ظ

  سلام،خسته نباشید،من دیروز،رفتم دکترچون داشتم واقعاخفه میشدم،طوریکه امیدی به زنده بودن نداشتم،حالاسئوال من جواب سونوگرافی که دیشب گرفتم،درناحیه ساب مندیبولارچپ لنف نودبانمای خوش خیم باابعاد۶×۱۰میلمتردیده میشود،گلوم هم بدجوری ورم کرده وحالت خفگی بیش ازحددارم

  پاسخ
 • اشرف السادات بشیری
  1400/08/20 10:12 ق.ظ

  سلام وقت بخیر نتیجه سونوی تیروئید که هفته قبل انجام شده:
  هردو لوب اندازه نرمال داره
  لوب راست ۱۵×۱۵×۴۱ لوب چپ ۱۲×۱۶×۳۸
  (AP/transverse and sagittal diameters respectively)
  Paranchymal echopattern is normal.
  Hypoechoic nodule containing coarse calcification(3.5×۲.۵ mm) is seen RT lobe measuring 8×۵.۵ cm.
  Thyroid is mobile in swallowing.
  Few lymphnodes with fatty helium are seen both cervical chain, the largest measuring 7×۲ cm in left side and measuring 7×۳.۵ cm in right side.
  لطفا راهنمایی بفرمایید. ممنون

  پاسخ
 • فهیمه پورفلاح
  1400/08/12 10:49 ب.ظ

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر .من بخاطر تیروئیدم ،سونوگرافی رفتم اینم جوابشه،لوب راست تیروئید با ابعاد۴۳×۱۹×۱۸ میلی متر ،لوب چپم۴۲×۱۶×۱۳هستش.ندول کیستیک ساده به دیامتر ۲میلی متر درپل میانی لوب چپمه،ندول هایپواکو ill_definedبه دیامتر ۳.۵میلی متر در پل لوب راسته.چند لنف نود بانمایreactiveدر زنجیره ژوگولار دو طرف رویت میشه امکانش هست هم توضییح وهم بدونم خوش خیم هست آیا مثل غده هستش

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر من امروز سونو گلو انجام دادم جوابشو نشون دکترم دادم گفتن باید نمونه برداری بشه قسمتی از جواب سونو اینهthyroid lob a 7x6mm ill-definedو Another 4x4mm illخیلی استرس دارم آیا مشکل خاصی هست؟

  پاسخ
 • سلام من مشکل پرکاری تیرویید خوشخیم با نودولهای متعدد ک متاسفانه به قفسه سینه نفوذ کرده نمای گردنم بزرگ شده و متاسفانه بدلیل انجام عمل اولی ک در سال ۸۷ انجام دادم تار صوتی فلج سده بهمین دلیل انجام عمل دومی برام سخت خواهد بود
  میخواستم بدونم در کلنیک تیراد کمکی ب من میشه ..

  پاسخ
 • یک نفر
  1400/03/29 8:48 ب.ظ

  سلام خسته نباشید این جواب سونوگرافیم هست آیا سرطان هست یا نه؟؟
  ابعاد لوب راست تیروئید ۴۳×۱۶×۱۳ میلی متر و ابعاد اول چپ تیروئید ۴۰×۱۹×۱۴ میلی متر اندازه گیری شد.
  تصویر ندول سالید کیستیک حاوی سپتا های متعدد به ابعاد ۱۵*۹ میلی متر در ناحیه ایسم تیروئید رویت می گردد که حاوی جز سالید واسکولار داخلی به ابعاد ۸*۴*۸ میلی متر می باشد. FNA از ندول مذکور توصیه می گردد.
  تصویر ندول هایپواکو به ابعاد ۳*۲ میلی متر در لوب چپ تیروئید رویت می شود.
  اکوژنیسیته بافت تیروئید در هر دو سمت طبیعی و پترن آن یکنواخت است.
  کیست و ضایعه فضاگیر سالید در بقیه بافت تیروئید دیده نشد.
  منتظرتونیم جواب بدین
  اندازه ندول های من خیلی بزرگه یا نه؟؟چیکار کنم؟؟

  پاسخ
 • ناشناس
  1399/12/17 1:31 ب.ظ

  سلام ایا در شیراز هم ار اف هست نام دکتر ش را بفرمایید

  پاسخ
 • با سلام
  خانمی هستم ۳۸ ساله. دو ندول در تیروئید دارم. یکی در محل لوب سمت راست که خود تیروئید دچار آتروفی شده و ندول تقریبا نیم سانتی کاملا هیپواکوژن داره برای منشا پاراتیروئیدیش آزمایش دادم که PTH بالا و ۹۸ بود و کلسیم ۱۰. ۱۱ هفته ویتامین دی مصرف کردم و دوباره آزمایش دادم که میزان هورمون ۵۵ و کلسیم ۹ شده بود. اما در همین آزمایش میزان TSH از ۳ به ۴.۷ افزایش پیدا کرده بود در حالیکه سه ماهه قرص لووتیروکسین ۵۰ و روزی یک عدد مصرف می کنم. ندول اکوژن لوب چپم بزرگه ۴۷*۲۷*۲۰ رشد طولی داره و حاوی نواحی کیستیک پریفرال به حداکثر ابعاد ۱۷. احساس فشار زیاد در ناحیه گلو دارم و گاهی هنگام بلع به اصطلاح غذا تو گلوم میپره و هنگام صحبت هم در ناحیه حنجره احساس گرفتگی و خستگی دارم. نوع سلول ندول لوب چپ هم فولیکولار خوش خیم هستش. به نظر شما جراحی برای من بهترین گزینه است یا درمان های دیگری هم می توانم جایگزین کنم.
  با سپاس فراوان

  پاسخ
 • با سلام خدمت اقای دکتر و تیم عالی تیراد.
  من دو سال درگیر ندول تیرویید بودم که هربار نمونه برداری در مراکز دیگه به من گفته شده بود نرماله و فقط قرص مصرف می کردم.غافل از اینکه پشت ندول جلوی گردن یک ندول دیگه هم پنهان در حال رشد و سرطانی شدن بوده که از دید همکاران بخش سونوگرافی پنهان می ماند.من اتفاقی برای پرسیدن اینکه ایا با آر اف میتونم ندول تیروییدم را کوچک کنم به تیراد مراجعه کردم و همان وقت به توصیه ی اقای دکتر ابراهیمی سونو و نمونه برداری با گاید سونو انجام دادم و دیدم بلهههه.متاسفانه من یک ندول خطرناک دارم.اقای دکتر خیلی وقت صرف کردند و با دقت بسبار زیادی از ندول پشتی که دسترسی هم بهش سخت بود نمونه گیری کردند و برای پاتولوژی بردم.ضمنا لنف های گردنم هم به دقت سونو کردند و نتیجه را برای جراحم بردم.من اون موقع ارزش کار ایشونو به خوبی درک نکرده بودم.تا اینکه در اتاق ید با افرادی شبیه خودم روبرو شدم که با فاصله کمی از جراحی اول برای بار دوم مجبور به جراحی شده بودند به علت اینکه پزشک جراح لنف آلوده را خارج نکرده بوده.تصمیم جراح در این مسیر بسیار وابسته به نتیجه سونو و نمونه برداری های همکاران است.اگر سونو قبل عمل با دقت کافی انجام نشه چه بسا با این مشکلات بیماران مواجه بشن.از این گذشته با یک سونو و نمونه برداری بی دقت بیماری از درمان به موقع محروم میشه و من در اتاق ید دیدم که چند نفر متاسفانه ریه ی درگیر به علت مراجعه دیر هنگام داشتند.من یک دنیا از دکتر ابراهیمی ممنونم و تا اخر عمرم مدیون تعهد و علم ایشون هستم که در اون ساعت دیر وقت و با خستگی با اینکه از اخرین مراجعان تیراد در اون شب بودم اما وقت گذاشتند و با دلسوزی و دقت زیاد کارشونو با مسولیت انجام دادند و خداروشکر نتبجه سونو بعد از عمل هم عالی بوده.یک دنیا ممنونم اقای دکتر .خوشحالم که شانس اینو داشتم که از علم و تعهد شما بهره مند بشم

  پاسخ
 • مسعودیان
  1399/12/10 9:37 ق.ظ

  سلام و عرض ادب. خانم ۵۸ ساله با تورم زیاد و درد در ناحیه گلو و مشکل در تکلم به پزشک مراجعه کردم. جواب سی تی اسکن: a large solid cystic mass70*50*51 mm originate from Lt thyroid lobe with enhancible wall and septations with retrosternal extention to thoracic inlet and mass effect on trachea to Rt side.
  آیا مشکل جدی هست .آیا با روش آر اف درمان میشه؟ چون اصفهان هستم کی میتونم به مرکز شما مراجعه کنم؟

  پاسخ
 • باسلام وخسته نباشید,خانمی ۴۰ ساله هستم که بادرد گردن به دکتر مراجعه کردم آزمایش TSHنرمال بود ولی در سونوmolti nodular gotior فاقد کلسیفیکیشن داخلی تشخیص داده شد ,دکترم دارویی تجویز نکرده, مدام درد گردن دارم,احساس خستگی وبی اشتهایی دارم.بخاطر درد گلو,لطفا راهنمایی بفرمایید,ممنونم

  پاسخ
  • سلام. گواتر تا زمانی ک اثر فشاری روی گردن نداشته باشه یا اختلال بلع نده مشکلی نداره. فقط باید با سونو چک بشین.

   پاسخ
 • الینا نوری
  1399/11/25 12:23 ب.ظ

  سلام آقای دکتر خسته نباشید دخترم ۶سال داره و رو پای چپش یه دونه اندازه فندق هس و تو بندهای انگشتش هم هس اینها نشانه چی ویا بیماری هس ممنون

  پاسخ
 • سلام. ببخشید یک سوال داشتم.
  من تیروییدم مولتی ندولار هست. بزرگترینشون دو سانت و نیم هست.
  تا الان سه سال پشت سر هم نمونه برداری کردم. الحمدلله هم در سونو و هم ذر بیوپسی خوشخیم بوده. سوالم اینه چقدر احتمال داره این گره بدخیم بشه؟ به عبارتی دیگر احتمال بدخیم شدن گره های خوشخیم چقدره؟ راستش استرس هر شش ماه یا یکسال سونو و نمونه برداری کردن زیاده. و ادم ترجیح میده تیروییدشو دربیاره تا خدایی نکرده بدخیمی رخ نده. ممنون از راهنمایتون

  پاسخ
 • سلام خانم۳۷ساله هستم ک باگره ۴۱در۱۹درگلومواجه شدم ک بعدنمونه برداری نودل خوش‌خیم اعلام شد. برام داروهای ضدافسردگی دادن ومولیکسکام دادن. داروهارامصرف کنم یاجراحی بشم. نودل هابزرگترهم میشن؟ همین الانم اذیت میشم انگارچیزی تو گلوم اضافه هست

  پاسخ
 • زهرا حسین آبادی
  1399/06/30 5:04 ق.ظ

  سلام خسته نباشید.من ۳۷ سال دارم تیروئید پر کار آزمایش دادم گفتن خوش خیمه ولی به دلیل بزرگی وسفتی باید بر داشته بشه من قبل ازعمل مایلم باپزشکان دیگر مشورت کنم آیا راهی بجز. عمل وجود داره ممنون

  پاسخ
 • مینا تبریزیان
  1399/06/05 11:02 ب.ظ

  سلام
  برای درمان ندول ها میشه از آراف استفاده کرد؟

  پاسخ
 • سلام من ١۴ ماه قبل یک سونوگرافی از تیروئید انجام دادم و یک گره به اندازه ٩میلیمتر حاوی میکروکلسیفیکاسیون وجود داشت.
  الان بعد از ١۴ ماه سونوگرافی انجام دادم،که جوابش به صورت زیر است.
  یک ندول با اندازه ٩ میلیمتر حاوی میکروکلسیفیکاسیون مشاهده شد.
  عروق ندول خوش خیم است.
  سفت بودن ندول در محدوه خوش خیم قرار دارد.
  تصویری به نفع ادنوپاتی در زنجیره قدامی گردن مشاهده نشد.
  به نظر شما با اینکه توی این ١۴ ماه اندازش تغییری نکرده و غدد لنفاوی درگیری ندارند و عروق و سفتی ندول خوب هست،چقدر احتمال وجود داره بدخیم باشه؟

  پاسخ
 • حسین مهربانی
  1399/05/09 9:28 ب.ظ

  سلام من هفته گذشته خدمت رسیدم نمونه گرفتین ازمایشگاه دقت جهت ازمایش ارائه کردم و متاسفانه بدخیم اعلام شد

  پاسخ
 • سلام من گره تیرویید سمت چپ دارم ولی برای نمونه برداری میترسم برم . سرما که خوردم بزرگ شد بعدش
  که خوب شدم به اندازه ی یک نخود شد و هیچ دردی ندارم. آیا لازم هست که به نمونه برداری برم ؟؟
  ممنون از سایتتون

  پاسخ
 • سلام وقت به خیر خسته نباشید. من هفته اینده پیش شما وقت نمونه گیری دارم بعد ۱ سال. آیا ندول خوشخیمی که بزرگ شده است حدود ۲ میلیمیتر، می تواند در نمونه گیری جدیدی که هفته اینده دارم بد خیم بشود؟ خیلی نگرانم

  پاسخ
 • محمودی
  1399/03/11 10:57 ق.ظ

  سلام و عرض خسته نباشید
  خانمی ۲۹ ساله هستم که حدود ۷ روز است که هنگام فشار دادن ناحیه گلو احساس درد می کنم . در سنوگرافی انجام شده در لوب چپ تصویر چند ندول هایپو اکو نسبتا هتروژن به حداکثر ۹*۱۲ میلیمتر و یک ندول به حداکثر دیامتر ۹ میلیمتر در لوب راست تیروئید قابل ذکر می باشد. ندول های فوق فاقد واسکولاریته قابل ملاحظه بوده که به نظر ندولهای کلوییدی هیپر پلاستیک همراه با دژنراسیون ثانویه در تشخیص افتراقی اول قابل طرح می باشد.در بررسی ناحیه لترال گردن، در حال حاضر شواهی به نفع لنفادنوپاتی significant رویت نگردید.
  لطفا راهنمایی بفرمایید.
  ممنون از وقتی که میذارید

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   برای شما بهتر هست یک سونوگرافی و در کنار آن آزمایشات خون ( تیروئید) انجام شود، زیرا هم التهاب تیروئید و هم ندولهای گواتر قابل طرح هستند و این موارد با سونوگرافی و آزمایشات قابل افتراق هستند، بهتر هست تا برای یک مراجعه حضوری هماهنگ شوید تا به شکل کامل و دقیق بررسی انجام شود.

   پاسخ
 • سلام میشه نواب ازمایش خانوم ۶۵ ساله رو تفسیر کنید .اکوی هر دو لوب تیروئید کاهش یافته و نمای تیروئیدیت دارند.چکAnti TPOتوصیه میگردد.تصویر یک ندول solid کاملا لایپو اکو به ابعاد ۶×۴mm در لوب راست مشهود است که TIRADS,5 دارد و با توجه به سایز آن نیاز به F/Uدارد.

  پاسخ
 • نیلوفر امیری
  1399/02/24 6:57 ب.ظ

  سلام من خانمی هستم ۲۲ سلل. جواب سونوگرافی من اینه. لطفا منو راهنمایی کنید: هر دو لوب تیرویید سلیز نرمال و اتوی پارانشیمال یکنواخت دارند. لوب راراسا تیرویید به حجم ۵/۱ و لوب چپ به حجم ۶/۵ میباشد. ندول هایپواکونیک با حدود مشخص و قرا عرضی به اقطار mm2.1*2.8 در قسمت خلفی لوب راست تیرویید دیده میشودinter mediate suspicous میکروکلسیفیکاسیون و گسترش خارج تیروییدی در ندول مذکور دیده نشد… نظریه”ندول کوچک تیرویید.

  پاسخ
 • سلام .
  مادر بنده ۵۱ ساله هستن و سابقه ی گواتر دارن.آذرماه ۹۸ سونوگرافی دادن .یکبار دیگه هم همین مطلب رو گذاشتم ولی پاسخ ندادید.لطفا راهنمایی کنید. ممنون

  هر دو لوب تیروئید دارای سایز افزایش یافته و اکوی پارانشیم طبیعی هستند. LT:43×۲۰×۱۵)۶.۸cc ,RT:48×۱۸×۱۶(۷.۴ccمیلی متر
  تصویر یک ندول هترواکو به دیامتر ۲.۵میلی متر با Border منظم و فاقد میکروکلسیفیکاسیون در مدیال لوب چپ رویت شد.
  ضخامت ایسموس ۲.۸ میلی متر است(طبیعی)

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   نگران نباشید، سالی یکبار سونوگرافی رو تکرار کنید، اگر افزایش سایز یا تغییر شکلی در ندول ها داشتن باید نمونه برداری انجام بشه ولی در حال حاضر و با توجه به مطلبی که برای ما ارسال شده نیاز به انجام کاری نیست.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام وخسته نباشید خدمت شماوتمامی پزشکان این مجموعه
  من ۳سال پیش تیروکتومی کردم وازآن زمان تاکنون قرص لوتریکسون خارجی مصرف میکردم ولی الن دربازارنیست چیکارکنم؟؟چی دارویی جایگزین مصرف کنم

  پاسخ
 • سلام،من دو بار نمونه برداری شدم،یکبارشم تو مرکز شما انجام دادم،هردو بار هم نتیجه مشکوک بوده
  میشه منو راهنمایی کنید

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/12/25 4:40 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   لطفا سوالتون رو کامل مطرح کنیدو مدارکتون رو به پیج اینستاگرام ما ارسال کنید

   پاسخ
 • مستوره پرتوی
  1398/11/18 9:17 ق.ظ

  سلام من خانمی به سن پنجاه ساله هستم ازپارسال به طوری اتفاقی فهمیدم تیرویید دارم ازگردنم نمونه بردای وسونو گرافی انجام شد هردوماه سونپگرافی وازمایش دادم ولی پانزده روزپیش به دکتر غدده دگه مراجعه کردم برام سی تی اسکن نوشتن انجام دادم گفتن نودول کرم ویک طرف نودول سرد داره باید جراحی بشه اگرجراحی نکنم چی میشه لطفا راهنمایی کنید
  باتشکر

  پاسخ
 • سلام ببخشید نودل های جامد تیروئید همه بدخیم هستند؟

  پاسخ
 • صدیقه احمدی
  1398/11/10 2:48 ب.ظ

  ندول هیپواکوی قسمت مدیال لوب راست به ابعاد ۷میلی متر

  پاسخ
 • صدیقه احمدی
  1398/11/10 11:44 ق.ظ

  سلام ممنون ازین که وقت میزارید
  من fnaدادم گفتن حاوی میکرو کلسیفیکاسیون هست،وجود سلول های نا شناخته هم ذکر شده وگفتن دوباره نمونه تکرار بشه،راهنمایی میخوام ،درضمن گره دتل میلی متر هست

  پاسخ
 • شرمنده یادم رفت بگم که حدود ۴ماهه روزی یک نصفه لووتیروکسین مصرف میکنم که ازمایش دادم t4از حد نرمال بالاتر رفته ولی tshدر رنج نرمال ولی رو به پایین بود. ازمایش cbcهم دادم نرمال بود ولی esrحدود ۲۲. البته یکی دوسالی هست که esrمدام بالا و پایین میره..

  پاسخ
 • سلام من ۳۳سالمه.حدود ۴ماه پیش به طور اتفاقی متوجه شدم که یک ندول ۱۱میلی در لوب چپ تیروئیدم دارم که سونو رو به خاطر تورم سمت راست گردنم انجام دادم.و ضمنا یک لنف نود۹میلی هم پشت گردنم داشتم.سیتی اسکن هم انجام دادم که نوشته بود لنفادنوپاتی در زنجیره های گردن وجود ندارد و فقط یه ندول ۱۰میلی در تیروئید داشتم.الان بعد از حدود۴ماه مجددا سونوگرافی کردم که ندول تیروئیدم ثابت مونده بود.لنف نود پشت گردن هم همینطور و در نواحی ژیگولار لنف نود نبود ولی تعدادی لنف نود در ناحیه ۲سمت راست و چپ بود که حداکثر۱۶میل و ۱۵میلی بودن.میخوام بدونم این لنف نودها خطرناکن؟ایا به تیروئیدم مربوطن؟گاهی صبح که بیدار میشم دور گردنم عرق کرده ولباسم کمی خیسه! ضمنا حدود یک ماه پیش انفولانزای شدید داشتم که تب و لرز و ضعف داشتم و بعد از یک هفته استراحت و دریافت انتی بیوتیک خوب شد.سابقه ی سینوزیت هم دارم ولی الان علائم سینوزیت ندارم.ممنون میشم کمکم کنید

  پاسخ
  • خب چرا جواب نمیدین😐

   پاسخ
   • سلام دوست خوبم
    سعی ما بر این است که تمامی سوالات را پاسخ بدهیم ولی به دلیل تعداد بالای سوالات و مراجعات و همینطور شلوغی پزشکان بعضا با تاخیر اتفاق می افتد، ممنون از انتقاد شما که در راه پیشرفت ما بسیار کمک کننده هست، سوال شما مجدد برای پزشک ارسال شد

    پاسخ
   • ژاله احدی
    1399/02/28 1:12 ق.ظ

    سلام ،من امروز به دلیل درد گردن سونوگرافی دادم.و جواب سونوگرافی من این است.
    There is 14*5 mm at zone lll with hilum and increased central and peripheral vascularization suggestive of inflamed lymph node also there is lymph node 12*5 mm at left zone Ok with thick hilum and normal vascularization of reactive lymph nod.
    There is nodule 19*10 mm at left thyroid gland.The left lobe has normal secularization.

    پاسخ
 • روزیتا یحیایی
  1398/11/06 1:33 ق.ظ

  عالی بود…متشکرم

  پاسخ
 • جهاندیده
  1398/11/05 2:06 ب.ظ

  عالی بود

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/11/10 1:48 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   ممنون از نظر خوب شما، باعث دلگرمی ماست

   پاسخ
 • سلام خانم ۴۳ساله هستم لوب چپ ام با ابعاد۲۴*۲۷*۴۷وباحجم ۱۶.۵سی سی ازتون می خوام بگین بد خیم یا خوش خیم
  چطوریه؟

  پاسخ
 • سلام من آقا با سن ۳۷ سال ۹۴ به علت درد خفیف عضلات جناغی چنبری پستانی یه سونوگرافی انجام دادم در لوب راست تیروئید یه ندول هیپو اکو به اندازه ۳ میلی نوشتن.بهمن سال ۹۷ دوباره سونوگرافی کردم بازم همون ندول به اندازه سه ۳میلی دارم.مشکل خاصی ندارم آزمایشات تیروئید هم نرمال بودن.رادیولوژیست گفت مشکلی نیست با یه متخصص غدد هم مشورت کردم گفتن ندول زیر ۱۰ میلی بی اهمیت است. شما هم راهنمایی کنید متشکر میشم.

  پاسخ
 • طاهره صالحی
  1398/11/01 12:57 ب.ظ

  سلام ببخشید من ۳۳سالمه و یک ندول در لوب راست تیرویید داشتم الان یک هفته میشه عمل تیرویید کتومی انجام دادم و کل تیرویید را برداشتند هنوز تنگی نفس دارم به نظر شما خوب میشه

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر .
  من سی سالم هست و در قسمت سمت راست گرده یه توده رو احساس کردم به پزشک مراجعه کردم .تشخیص ندول هست . آزمایش تیرویید و سونو گرافی و نمونه برداری FNA انجام دادم. در آزمایش تیرویید همه موارد خوب بود و کم کاری یا پرکاری تیرویید نداشتم . در سونو گرافی هم یک ندول میلمتر (solid_cysticدر حد ۱۷*۱۴ ) و در نمونه برداری هم Follicular neoplasm پاسخ داده شده است . الان نگرانم نیاز به جراجی دارد ؟ ایا توده خوش خیم هست ؟ ممنون

  پاسخ
 • سلام .ببخشید من چند وقت پیش مطلبی گذاشته بودم ولی شما پاسخ ندادید….

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/10/17 8:52 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   اگر چنین مسئله ای بوده عذر خواهی می کنیم و البته این را در نظر بگیرید که روزانه تعداد زیادی سوال در سایت و صفحه اینستاگرام ارسال می گردد که برای پزشکان ارسال می شود ولی به دلیل تعداد زیاد برخی سوالات از قلم می افتند، لطفا سوالتان را مجدد مطرح نمائید رسیدگی می کنیم
   موفق باشید

   پاسخ
 • با سلام . خواهرم چند وقته که خیلی لاغر شده . با سو نو گرافی تیرو ئید مشخص شد که دو ندول فاقد کلسیفیکاسیون دارای جریان خون پریفرال و دارای hallow با اندازه های ۱۳ و ۴ در لوب سمت راست تیروئید دارن . الان ما خیلی نگرانیم آیا نیاز به عمل جراحی دارن؟

  پاسخ
 • باسلام خواهش می کنم کمکم کنید برادر ۴۲ساله من دو بارعمل شده باراول توده ای که روی تیرویید بوده باقسمتی ازتیرویید برداشته شده باردوم کل تیرویید برداشته شده بعد ازعمل که برای چک کردن سونوگرافی رفته متوجه میشه که یکی ازرگهای گردن نود درصد بسته شده و بازچندتاتوده ریز به وجود آمده که دوباره باید عمل بشه سوال من اینه که بعداز عمل دیگه توده به وجود نمیاد برادرم خوب میشه

  پاسخ
 • ممنون دستتون دردنکنه درضمن من دختر هستم حتما خیالم راحت باشه چون خیلی نگران بودم

  پاسخ
 • سلام من ۱۸سالمه درسونوگرافی هردولوب تیروئید شکل وابعاد واکوژنیسیته طبیعی وflowعروق طبیعی دارند هتروژنیسیته پارانشیم وتودهsolidدرتیروئید دیده نشد .تصویر یک کیست به ابعاد
  ۲۴*۱۷ میلی متردارای دبری وچند سپتافاقد جز solidدر لوب چپ تیروئید دیده میشود .ایسموس اکوی مشابه پارانشیم نشان میدهد وضخامت طبیعی دارد در اطراف تیروئید لنفاد نوپادهواضح رویت نشد .دکتر نمونه برداری کرده گفته خوش خیم و کم کاری و پرکاری تیرو ئید هم ندارم .اگه میشه راهنماییم‌کنید ممنون.

  پاسخ
 • سلام و خسته نباشید خدمت پزشک عزیز.. بنده ۴۵ سالمه و ۱۰ ساله تیروئید با توده ی درشت دارم.. هفته ی گذشته سونو انجام دادم.. طبق فرمایش سنوات گراف محترم تیروئید تبدیل ب گواتر شده وتورم گسترده لوب های غده ی تیروئید با تاکید در لوب راست همراه کانون های هاپو اکو پراکنده.. لوب های غده ی تیروئید با کنا ره ها مشخص میباشد.. اثر فشاری توده های مزبور بر عروق گردنی جلب توجه می‌کند..

  پاسخ
 • سیده طوبی حسینی
  1398/09/26 1:21 ق.ظ

  دوتا دستمو روی گوشام فشار میدم و محدوده ی غده ی تیروئید موسطحی ماساژ میدم. چون کوچکترین فشار روی تیروئید م تا چند روز احساس درد دارم. وموقع بلعیدن…لقمه تو گلوم گیر میکنه. خداییش اشکم در میاد. طوری ک ستون پشتم انگار داره باز میشه.. حتی با خوردن آب… آیا برداشت ندول تیروئید م ب روش آر اف امکانش هست.. متشکرم

  پاسخ
 • سیده طوبی حسینی
  1398/09/26 1:10 ق.ظ

  سلام وخسته نباشید خدمت عزیزان.. من ۴۵ سالمه تقریبا ۱۰ساله تیروئید با توده ی درشت دا رم‌.. طبق فرمایش سونوگراف محترم ک تو هفته ی قبل انجام دادم.. تورم گسترده لوب های غده تیروئید باتاکید درلوب راست همراه کانون های هایپو اکو پراکنده. لوب های غده ی تیروئید با کناره های مشخص میباشد.. وجود عارضه گواتر مطرح است.. اثر فشاری توده های مزبور بر عروق گردنی جلب توجه می‌کند… و اندازه ی دقیقشو بیان نکرد… وهمیشه احساس درد لحظه ایی از ناحیه ی غده ی تیروئید ب سمت دو بغل گردن و گوشم منو اذیت میکنه طوریکه دوتا دستمو میگیرم روی گوشام فشار میدم ویا گردنمون ماساژ سبکی میدم تا دردم آروم بگیره.. کوچکترین فشار روی توده ی تیروئید. تا چند روز درد بامنه..وموقع بلعیدن.غذا تو گلوم گیر میکنه. انگار ستون پشتم داره باز میشه.. حتی موقع خوردن آب.. آیابرداشت ندول تیروئیدم ب روش آر اف انجام پذیر… متشکرم

  پاسخ
 • سلام،من۴۴سالمه،درسونوگرافی یک ندول هایپواکو وهتروژن به اندازه ۴۶.۳۵در لوپ چپ تیرویید ودوندول در لوپ راست به اندازه ۱۱ و۶میلیمتر هست،چکارباید بکنم؟

  پاسخ
 • سلام من درلوب راست توسط یک ندول استروژن باابعاد۲۸*۲۴*۲۱ mmدارای چندکانون ریزاکوژن سپتاهای داخلی وجدارمدیال اشغال شده که ti-rads=3بوده میشه بفرمائید چکاربایدکرد خیلی نگرانم

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/09/16 9:11 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   با توجه به سایز و مشخصات ندول نیاز به کار خاصی ندارین فقط یکبار fna انجام بدین ولی اگر از نظر روحی و علامت ظاهری یا علامت فشاری مشکلی برای شما هست می توان ندول های بالای ۲۰ میلیمتر را آر اف کرد ولی در صورتی که فکر شما را مشغول کرده یا مشکلی ایجاد کرده در غیر اینصورت نیاز به اقدام خاصی ندارید

   پاسخ
 • مهرناز
  1398/09/12 5:05 ب.ظ

  سلام من جدیدا سونوگرافی انجام دادم نودلهای زیادی اطراف غده تیروئید دارم تیروئید هم کاسته شده هستش و کم کار لازم هست نمونه برداری رو حتما انجام بدم؟

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/09/16 9:07 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   بسته به شکل گره و سایز انها ممکن است نیاز به نمونه گیری باشد
   موفق باشید

   پاسخ
 • میرزایی
  1398/09/12 11:35 ق.ظ

  سلام من توده هیپواکو به اقطار۴۰×۱۶×۱۶ mmو حجم ۴\۵cc دارم نمون گیری برام تجویز کردند تحت گاید سونوگرافیfnaدلیلش چی میتونه باشید چون اول از روش سوزنی برای نمونه برداری استفاده کردم گفتند دستگاه جواب نداده و با گیش رادیو لوژیست انجام بشود خیلی نگرانم تو رو به خدا راهنماییم کنید و موقعه نمونه برداری گفتند ندول مایع کستیک هست

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/09/16 9:06 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   در مورد شما باید نمونه گیری تحت هدایت سونوگرافی انجام شود و منتظر جواب پاتولوژی باشید، با کمک این روش دقیقا از محل توده نمونه برداری می شود
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام
  نتیجه سونوگرافی دختر ۵ ساله من بدین شرح است :
  ندول تیروئید در حاشیه محیطی لوب راست به ابعاد ۲/۵‌ * ۳ میلیمتر دارای نقاط ریز اکوژن بفع میکروکلسیفیکاسیون میباشد.
  آیا جای نگرانی وجود دارد یا خیر؟ چه روش درمانی میتواند داشته باشد؟
  با تشکر

  پاسخ
 • سلام سال گذشته بطوراتفاقی دریک سونوگرافی متوجه شدم ندول تیرویید دارم fndانجام دادن وگفتندبهتر است کلا تیرویید رابردارید ولی من اینکارراانجام ندادم والان نیز هیچ علامت یادردی ندارم ولی همیشه نگرانم که شاید اشتباه کرده باشم لطفا راهنمایی کنید چکارکنم

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز؛
   بدون بررسی تخصصی جواب سوال شما ممکن نیست، لطفا برای مشاوره مراجعه کنید یا اینکه مدارکتون رو به آی دی اینستاگرام ارسال کنید
   آی دی اینستاگرام tiradsono

   پاسخ
 • سلام ممنون از مطالب مفید و راهنماییتون .من گواتر مولتی ندولار دارم و دوسال پیش سونو و fna انجام دادم و خوش خیم بود الان روزی یک قرص لووتیروکسین میخورم لازم هست دوباره سونو و … انجام بدم؟ ۳۶ ساله ام و بجز بزرگی زیر گردن و کاهش وزن مشکلی ندارم کاهش وزن رو چطور میشه درمان کرد که به وزن ایده آل برسم

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/08/17 8:08 ب.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   شما مشکل خاصی ندارید و فقط باید سالانه کنترل سونوگرافی انجام بدین و آزمایشات مربوط به عملکرد تیروئید و اگر این موار مشکلی نداشتن مسئله خاصی نیست، بزرگی زیر گردن معمولا مشکل کلینیکی ایجاد نمی کنه و کاهش وزنتون هم اگر آزمایشات تیروئید نرمال باشن به غده مربوط نمی شود
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر چطور میشه برا مراجعه حضوری وقت گرفت.از تبریز

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز؛
   می توانید از طریق نوبت دهی اینترنتی در همین سایت نوبت بگیرید یا با شماره های تماس موسسه که در همین سایت آورده شده تماس بگیرید تا همکاران نوبت درخواستی شما را ثبت کنند
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام هردو لب تیرویید تعداد ند ول لنف دار کوچک است کم کاری تیرویید دارم یک موقع فشار میا ره درد کم دارم باز خوب میشه نصف قرص تیر و کسی می خورم خطر ندارد راهنما ی کنید

  پاسخ
  • ممنون از مطالب مفیدتون

   پاسخ
   • باسلام و خسته نباشید .بنده ندول بزرگ هتروژن دارم اسکن انجام شده . فردا برای نمونه برداری باید برم خیلی نگرانم .شیش سال پیش دو بار نمونه برداری کردن با وجود بودن ندول گفتن نرماله و دارو هم ندادن ولی دو روز پیش رفتم سونوگرافی ندول از سه سانت شده پنج سانت و گرفتگی صدا دارم گلوم ناراحته . اگر جراحی بشم ممکنه همه را بردارن در صورت برواشتن کل تیرویید چه عوارضی در انتظارمه

    پاسخ
 • ناهیدسعید اختر
  1398/08/04 11:36 ق.ظ

  باسلام وخسته نباشیدازمایشات تیروئیددر محدوده نرمال گزارش شده اندج سونوگرافی در هر دو لب تیروئیدتصویریک توده نسبتاmixedدر لب راست به ابعاد ۷*۷ mmودر لب چپ۲*mmبا کناره sharpبدون میکروکالسیفیکاسیون دیده میشود ناحیه isthmus طبیعی ولنف ادنوپاتی در انساج نرم گردن وجود ندارد.خواهشمند است راهنمایی فرمائید .با تشکر

  پاسخ
 • سلام Enlargmentنسبی و تقریبامولتی ندولر هر دو لپ تیروئیدوناحیه Isthmusآن با اندازه تقریبی بزرگترین ندولهادر سمت راست ۵*۱۰ mmودر لب چپ ۳*۵ mmبا کناره هایsharpوبدون میکروکالسیفیکاسیون مشاهده می گردد لنف ادنو پاتی در انساج نرم گردن وجود ندارد با تشکر زربخش

  پاسخ
 • سلام، وققتتون بخیر جواب سونوگرافی من اینه: هر دو لوب تیروئید با حدود smooth در محل آناتومیک نرمال مشاهده شد. در لوب چپ ندول سالید هیپواکو بیضوی با حدود منظم دارای هتروژنیسیته درونی ناشی از چند کانون میکروکلسیفیه ظریف به ابعاد ۵.۵*۱۰ mm و (TIRADS=5) و یک کیست کوچک به قطر ۳ mm دیده شد.همچنین در لوب راست ندول سالید هیپواکو لوبوله با حدود منظم دارای چند کانون میکروکلسیفیه ظریف به ابعاد ۵*۱۰ mm و (TIRADS=5) مشاهده شد.قطر قدامی خلفی ایسموس طبیعی می باشد. در ناحیه ایسموس ضایعه ای مشاهده نشد. لطفا منو راهنمایی کنید آیا احتیاج به نمونه برداریه؟مشکل خاصی وجود داره؟ممنون از شما

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز؛
   شما یکبار دیگر سونوگرافیتون رو تکرار کنید و برای ما در اینستاگرام ارسال کنید تا بررسی انجام بشه،
   آی دی اینستاگرام tiradsono
   موفق باشین

   پاسخ
 • سلام،
  جواب سونوگرافی:ندول هایپواکوسالید با حدود مشخص حاوی میکروکلسیفیکاسیون به ابعاد ٨*٨.۵ میلی متر در لوب راست تیروئید مشهود است.
  در بقیه قسمت های تیروئید مشکلی وجود ندارد.
  به نظر شما باید چه اقدامی انجام دهم و آیا این ندول خطرناک است؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز؛
   بهتر هست شما با هدایت سونوگرافی یک نمونه برداری سوزنی انجام بدین و حتما با هدایت سونو باشد تا به درستی نمونه برداری انجام شود و پاسخ را برای ما ارسال کنید
   موفق باشید

   پاسخ
   • یعنی ندول من بدخیم است؟یا احتمال بدخیمی دارد؟
    اگر بدخیم باشد چه اقدامی باید انجام دهم؟
    لطفا راهنمایی کنید ممنون

    پاسخ
    • موسسه تیراد
     1398/08/03 6:05 ب.ظ

     سلام دوست عزیز؛
     نه اینطور تصور نکنید صرفا لازم هست تا یک تصویر دقیق تر ارائه شود، می توانید برای سونوگرافی مجدد به مرکز تیراد مراجعه کنید یا اینکه یک مرکز دیگر انجام داده و برای ما ارسال کنید
     موفق باشید

     پاسخ
 • سلام. ادنوما ترابیکولار نیاز به ید درمانی دارد؟
  احتمال درگیری غدد لنفاوی وجود دارد؟

  پاسخ
 • بابایی
  1398/07/28 10:51 ب.ظ

  سلام. من سونوگرافی انجام دادم و جواب این هس.
  در سونوگرافی به عمل امده با پروپ Linear و ۷/۵MHZ لوبهای غده تیروئید بزرگتر از حد طبیعی و اکوی پارانشیمال آنها هتروژن میباشد.
  دیامتر لوب راست ۳۰*۴۷ میلیمتر و لوب چپ ۳۰*۶۵ میلیمتر میباشد.
  دیامر قدامی و خلفی ۳۳ م م میباشد.
  ندولهای متعدد ایزواکوئیک همراه با تغییرات کیستیک در ندولهای بزرگتر در هر دو لوب در ناحیه ایسموس مشاهده میشود که بزرگترین انها در ناحیه ایسموس۱۸*۱۴ م م و در لوب راست ۱۹*۱۵ م م و در لوب چپ ۳۲*۲۷ م م میباشد.
  کلسیفیکاسیون در ندولها مشاهده نگردید.
  براساس معیارهای LOW SUS PICION ATA مطرح میباشد.

  لطفا با توجه به جواب سونوگرافی منو راهنمایی کنین.ممنون

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   شما نیاز به اقدام خاصی ندارید مگر اینکه ندول ها باعث اختلال بلع، احساس جسم خارجی در گردن، اثر زیبایی و یا سرفه و درد شده باشه، این ندول ها با توجه به نمونه تون خوش خیم بود و نیازی به اقدام نیست
   موفق باشین

   پاسخ
 • سلام
  خسته نباشید مجید هستم ی گره تیرویدی داخل گردنم هست که هشت سال پیش FNA کردم گفتن خوشیم هست الان همون گره درد گرفته باید چیکار کنم

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز؛
   شما باید مدارکتون رو برای ما به آدرس اینستا ارسال کنید تا با بررسی پاسخ شما را اعلام کنیم ولیکن به دلیل خوش خیمی احتمالا شما از این روش می توانید جواب بگیرید
   آی دی اینستا tiradsono
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام حسین هستم ۴۴ساله یک هفته پیش سونوگرافی از تیرویید انجام دادم لوب راست ۱۹*۲۱*۴۰و چپ ۱۱*۲۱*۴۹ اکوی پارانشیمال هر دو لوب نسبتا هتروژن
  تصویر یک کانون هیپو‌اکو هتروژن به ابعاد ۶*۱۹در راست و دو کانون هیپو اکو هتروژن مجاور به ابعاد ۱۲*۱۳و ۹*۱۴در لوب چپ مشهود است چند میکروندول به سایر ۴میلیمتر و چند میکرو‌کیست به سایز ۲میلیمتر در هر دو لوب دیده می‌شود
  سپاس از شما

  پاسخ
  • بیزحمت میشه بفرمایید روش درمان عارضه فوق چگونه است

   پاسخ
   • موسسه تیراد
    1398/07/20 10:05 ب.ظ

    سلام دوست عزیز؛
    شما یک سونوگرافی پیگیری انجام بدین کافی هست و یا اینکه برای بررسی و سونوی دقیق تر به مرکز مراجعه کنید، موفق باشید

    پاسخ
    • سلام حسین هستم پاسخ فوق مربوط به سوال بنده هست؟
     درصورت مثبت بودن میشه بگید سونوگرافی پیگیری درفاصله یک هفته چه تاثیری داره؟
     ممنون پیروز باشید

     پاسخ
     • سلام دوست عزیز؛
      منظور از سونو پیگیری سونو بعد از یک هفته نیست و معمولا سونو پیگیری شش ماهه صورت می گیرد، منظور در حقیقت بررسی روند رشد و یا شرایط این توده ها یا گره ها در طول زمان است زیرا برخی از آنها با توجه به سایز و شرایط تنها نیاز به بررسی در روند و پیگیری دارند، گرچه مرکز انجام سونو و پاسخ دقیق آن نیز در شرایط موثر است و بعضا نیاز به تکرار برای اطمینان هم هست ، در مورد شما با توجه به این سونو نیاز به پیگیری در آتی هست
      موفق باشید

 • سلام ۳۱ سالمه بعد از کلی دکتر رفتن ، جراحی تیروییدکتومی انجام دادم ، ک یکی از ندولهام بدخیم کارسینوم پاپیلاری با اندازه ۱/۳ سانت بود ،دو ماه بعد از جراحی رفتم ید درمانی ،اندازه ۳۰ میلی کوری تجویز کردن ، میخواستم بدونم آ یا ابن مقدار ید کافیه بااندازه ای ک نودول بدخیم من داشت؟ ممکنه ب غدد لنفاوی گردنم عود کرده باشه؟؟؟

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/07/20 8:26 ق.ظ

   دوست عزیز جواب شما در سوال قبلی تون پائین همین صفحه ارسال شد، اگر باز هم سوالی بود در خدمت شما هستم
   موفق باشید

   پاسخ
 • ۳۱ ساله هستم

  پاسخ
 • ثریا جعفری
  1398/07/18 9:31 ق.ظ

  سلام ببخشید من جراحی تیروئید انجام دادم ،البته تیروییدم دارای ندول بود ک یکیش بدخیم با اندازه۱/۳۹mm ،بود بعد از جراحی رفتم ید درمانی اندازه ۳۰ میلی کوری برام تجویز کردن؟میخواستم بدونم ممکنه ب لنفاویم عود کرده باشه؟

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/07/18 12:48 ب.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   برای بررسی عود پس از درمان، سونوگرافی و آزمایش برای همه بیماران لازم است و پیگیری می شود، ضمن اینکه
   تجویز ید برای پیشگیری از عود هست، موفق و شاد باشین

   پاسخ
 • خشایار
  1398/07/17 3:51 ب.ظ

  سلام پسرم ۲۴ سالشه دو بار عمل جراحی کرده سرطان تیروئید پاپیلاری داره که کامل برداشتند ولی چندین گره و ندول و لنف توده حدود چهار توده زیر یک سانت در گردن و ناحیه مدیاستین فوقانی و اطراف تیروئید پس از سونو گرافی بعد از عمل دوم هنوز مونده ایا روش RF براشون مناسبه جواب میده ؟؟؟

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/07/18 12:50 ب.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   بیمار شما بایست برای بررسی دقیق به مرکز تشریف بیارن تا بعد از معاینه و آزمایشات لازم ببینیم که می توان برای ایشان چه درمان و راهی را در نظر گرفت
   موفق و شاد باشین

   پاسخ
 • میرزایی
  1398/07/17 8:41 ق.ظ

  باسلام وخسته نباشید
  خانم ۳۹ ساله هستم طی سونوگرافی انجام شده ازگردن اینجانب درلوب راست تیروییدمختصربزرگتری ازحدطبیعی درابعاد۲۱.۵*۲۷*۵۷میباشدودرلوب چپ تیروییددرحدطبیع باابعاد۱۵*۲۳*۴۲ میباشد.
  تصویرسه ندول هیپراکوهنروژن دارای HALO نازک هیپواکودارای مراکزنکروز به ابعاد ۱۰*۱۴*۱۴ میلی درقطب میانی لوب راست تیرویید ودوندول ۱۳.۵*۲۰*۲۱و۸*۱۳*۱۳.۵ درقطب تحتانی لوب راست تیرویید که درون ان تعدادی کانون کلسیفیکاسیون به دیامتر۱میلی دیده میشود.
  و…… تعدادچندمورد دیگر به همین صورت گزارش درسونوگرافی داده شده که حدود ۵ گره درسمت راست و۳ گره درسمت چپ وشایدبیشتر وجوددارد .
  لازم به ذکراست چندماه قبل که بامراجعه به پزشک متوجه وجودچند غدده درناحیه گردن شدم که قابل لمس ورویت میباشدکه طی بررسی های بعمل امده ازطریق معاینه وسونوگرافی تعداد سه گره تشخیص داده شدونهایتا بانمونه برداری ازطریق سوزن ازناحیه گردن وارسال به پاتولوژی گفته شد که بابافت های بدن سازگارهستند ولذا حدود سه ماهی داروی تجویزنکردند ودرچکاو بعدی قرص لووکسین ۵۰ روزی یک عدد ناشتا که بعد ازمصرف سه ماهه ومراجعه به ازمایش خون گفتند مشکلی ندارد ولیکن سونوگرافی به شرح بالا باتعداد بالای گره باعث ترس ونگرانی زیادشده است .
  لطفادرخصوص نحوه پیگیری راهنمایی نمایید. سپاسگزارم

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/07/18 2:23 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   شما باید سالی یک نوبت سونوگرافی کنید و در صورت وجود مورد مشکوک یا افزایش سایز قابل توجه در گره ها مجددا نمونه گیری کنید.
   در موارد زیادی از توده ها به دلیل کوچکی و یا عدم تمایل توده به بزرگ شدن فقط بیمار فالو و بررسی می شود، جای نگرانی نیست تا زمانی که پزشک شما تشخیص برای شروع درمان داشته باشند
   موفق باشید

   پاسخ
 • فاطمه ۱
  1398/07/16 0:25 ق.ظ

  جواب سونو گرافی من :لوبهای تیروئید کمی بزرگند.لوب راست تیروئید به ابعاد تقریبی ۵۳*۱۵و لوب چپ ۵۳*۱۵ میلیمتر است. در لوب راست یک کانون کیستیک حاوی مواد اکوژن به قطر ۶ میلیمتر و در لوب چپ یک کانون هیپواکو به قطر ۱۶ میلیمتر دیده می شود.
  روش درمان چیست؟

  پاسخ
 • فاطمه سادات
  1398/07/12 10:14 ق.ظ

  باسلام ایا ندول ۱۸mدرسمت چپ با دارو رفع می شود البته پاتولوزی جوابش اومده مشکوک به پاپیلاری کارسیوما .

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز،
   شما با درمان جراحی باید این بیماری رو رفع کنید و دارو یا سایر روشها برای شما مناسب نیست
   موفق باشین

   پاسخ
 • سلام در سونوگرافی انجام شده دو ندول سالید در لوب راست تیروئید به قطر ۸ و۱۸ mm که ۸ میلیمترهوموزن و۱۸ میلیمتر هتروژن است و اطراف هر دو هاله هیپواکودیده می شود و ندول بزرگتر تغییرات کیستیک نیز رویت می شود!. سوال من این است که نیاز به بیوبسی است اگر لطف کنید راهنمایی کنید ممنون می شوم

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/07/12 10:33 ق.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   بهتر هست تا از ندول بزرگتر نمونه برداری انجام شود ولیکن چون پاسخ سونوگرافی به فرد گیرنده وابسته هست، ممکنه وقتی سونو مجدد بگیریم نظر بر موضوع دیگری باشد،
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام خانم ۳۹ ساله هستم که یونسی تیروئید انجام دادم که مشخص شده دو مدول ستادی در دولول راست یکی هموزن به قطر ۸ میلیمتر و دیگری هتروزن به قطر ۱۸ میلیمترو اطراف هر دو هاله هپیو اکو
  پاندول بزرگتر تغییرات نیستیم نیز رویت شده

  پاسخ
 • با سلام من خانم ۳۳ساله هستم با سابقه ی کم کاری تیروئید درمان شده، در جواب سونوی تیروئیدم نوشته شده: لوب راست۱۴×۱۶×۴۳ لوب چپ۱۳×۱۴×۴۴ ضخامت ایستم۱.۶میلی متر

  اندازه غده تیروئید طبیعی است.ندول هتروژن با اکوپترن اسفنجی فاقد کلسیفیکاسیون و هیپواسکولر با حدود مشخص به اقطار ۵×۱۱میلی متر در نیمه تحتانی لوب چپ دیده شد.
  در مجموع اکوژنیسیته پارانشیم این غده طبیعی است. در حد دقت سونوگرافی ادنوپاتی بزرگ شده در زنجیره های مختلف گردن مشاهده نمیشود.
  ضمنا بعضی وقتها درد گوش هم دارم. حدود یک سال پیش هم ازمایش تیروئید دادم که نرمال بود و در معاینه چیزی مشخص نبود و به صورت اتفاقی در سونوی گردن ندول تیروئید تشخیص دادن. خیلی نگرانم ایا نیازی به نمونه برداری دارم؟ خطرناکه یا اینکه با مصرف لووتیرکسین درمان میشه؟ ممنون از شما..

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/07/10 8:35 ق.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   اگر مشخصات سونوی شما دقیق باشد این ندول هیچ اقدامی لازم ندارد و نمونه برداری هم نیازی نیست فقط سالی یکبار سونو برای چکاپ روند
   موفق باشید

   پاسخ
 • منتصري
  1398/07/08 10:17 ب.ظ

  سلام من خانم ٣٧!ساله هستم تیروییدم ندول زیادی دارد ولی مشکلی ندارم و تغییر سایز نداده با اینحال دکترم پیشنهاد جراحی داده چون با افزایش سن ممکن هستش چسبندگی پیدا کنه و عمل مشکل بشه نظرتون لطفا

  پاسخ
  • سلام.دارای۴عددندول سیتیک خوشخیم ۴تا۲۵میل درلوب راست و۲عددااو۳۰درلوب چپ هستم که طی۷سال پیش ایجادواز۳سال قبل از۴۲به۳۰کاهش یافته.ممنون میشم بفرمائید باrfمیشودبرداشت واگرمیشوددرچندجلسه وچندروزبایدتهران باشم چونکه شهرستانم ونمیدانم چندروزبایدتهران مسافرباشم.سنم۶۵سال ومردهستم.خداخیرتان دهداگرپاسخم رادرواتساپ که قبلانیز مزاحمتان ومدارکم رانیزخدمتتان ارسال کردم لطف بفرمائید.سربلندباشید..حسین

   پاسخ
   • سلام دوست عزیز؛
    در صورتی که ندول ها براتون مشکل ایجاد کرده باشند می توانید از آر اف استفاده کنید، به طور تخمین یک جلسه برای راست، یک جلسه چپ و یک جلسه تکمیلی که البته قطعی بودن آن بعد از مشاوره مشخص می شود و از نظر تعداد روز تمام تلاش بر این است که برای بیماران شهرستانی روند در حداقل زمان ممکن انجام شود
    موفق باشید

    پاسخ
  • سلام دوست عزیز ؛
   لطفا تصویر سونوگرافی تون رو به آی دی اینستاگرام موسسه بفرستین یا برای معاینه تشریف بیارین، آی دی اینستا tiradsono

   پاسخ
 • با سلام و خسته نباشید ، من ندول ۵ سانتی خوش خیم بدون هیچ عوارضی به غیر از ورم، در سمت چپ تیرویید دارم که دکترم گفتن باید جراحی بشه میخواستم بدونم چند جلسه لازم دارم برای انجام ار اف، و مورد بعدی اینکه می میخواستم بدونم انجام ار اف ،با چه عنوانی(زیر مجموعه چه درمانهای پزشکی) برای بیمه ها تعریف میشه که بابت هزینه ها، میخواستم از بیمه پیگیری کنم ؟ با تشکر

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز؛ در مورد توده ۵ سانتی معمولا یک جلسه و یک جلسه هم تکمیلی که جلسه تکمیلی را هم سه تا شش ماه بعد تصمیم گیری میشه که انجام بشه یا نه و در مورد بیمه که سوال فرمودین این پروسه به عنوان خدمات مکمل تصویربرداری که بسته به بیمه پذیرش و سقف آن متفاوت است، مثل آر اف توه های کبد
   موفق و شاد باشین

   پاسخ
 • ﻋﺎﻃﻔﻪ
  1398/07/05 3:24 ب.ظ

  ﺳﻼﻡ ﺧﺴﺘﻪ ﻧﺒﺎﺷﻴﺪ
  ﻣﻦ ﺑﻪ ﺗﺎﺯﮔﻲ ﺳﻮﻧﻮﻱ ﺗﻴﺮﻭﻳﻴﺪ اﻧﺠﺎﻡ ﺩاﺩﻡ ﻛﻪ ﺩﺭﺁﻥ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﻫﺮﺩﻭﻟﻮﺏ ﺗﻴﺮﻭﻳﻴﺪ ﻭﻧﺎﺣﻴﻪ اﻳﺴﻢ ﺩاﺭاﻱ اﻧﺪاﺯﻩ ﺑﺰﺭﮔﺘﺮ اﺯ ﺣﺪ ﻃﺒﻴﻌﻲ ﻭاﻛﻮﮊﻧﻴﺴﺘﻴﻪ ﻫﺘﺮﻭﮊﻥ ﻣﻴﺒﺎﺷﺪ ﻟﻮﺏ ﺭاﺳﺖ ۴۲.۳۸.۲۵ ﻭﻟﻮﺏ ﭼﭗ ۳۹.۲۳.۲۱ ﻣﻴﻠﻴﻤﺘﺮ ﻣﻴﺒﺎﺷﺪ
  ﻗﻂﺮ اﻳﺴﻤﻮﺱ ۶ﻣﻴﻠﻴﻤﺘﺮ
  ﺗﺼﻮﻳﺮ ﻧﻮﺩﻝ ﻫﺎﻱ ﻣﺘﻌﺪﺩ اﻳﺰﻭاﻛﻮ ﺑﺎ ﺣﺪﻭﺩ ﻧﺴﺒﺘﺎ ﻣﺸﺨﺺ ﺑﻪ اﺑﻌﺎﺩ ﺑﺰﺭﮔﺘﺮﻳﻦ ۲۱.۱۹ ﻣﻴﻠﻴﻤﺘﺮ ﺩﺭ ﻟﻮﺏ ﺭاﺳﺖ و ۱۹.۱۰ ﻣﻴﻠﻴﻤﺘﺮ ﺩﺭ ﻟﻮﺏ ﭼﭗ ﺭﻭﻳﺖ ﺷﺪ (ﻣﻂﺮﺡ ﻛﻨﻨﺪﻩ ﮔﻮاﺗﺮ ﻣﻮﻟﺘﻲ ﻧﺪﻭﻟﺮ)
  ﺗﺼﻮﻳﺮ ﻳﻚ ﺿﺎﻳﻌﻪ ﺳﻴﺴﺘﻴﻚ ﺑﻪ اﺑﻌﺎﺩ ۱۹.۱۳ ﻣﻴﻠﻴﻤﺘﺮ ﺩﺭﻗﺴﻤﺖ ﻣﻴﺎﻧﻲ ﻟﻮﺏ ﭼﭗ ﺗﻴﺮﻭﻳﻴﺪ ﺭﻭﻳﺖ ﺷﺪ
  ﺣﺎﻻ ﻣﻦ ﺑﺎﻳﺪ ﭼﻜﺎﺭﻛﻨﻢ ﺩﺭﺿﻤﻦ ﺧﺎﻧﻢ ﻫﺴﺘﻢ ﻭ ۳۲ ﺳﺎﻟﻪ

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/07/06 7:28 ق.ظ

   سلام دوست عزیز،

   ندول ﺩوسانتی و با توجه به سن شما نیاز به ﺩرمان خاصی نداره ولیکن ﺩر صورت ایجاﺩ علائم، می توانیم از درمانهای ابلیشن برای درمان ندول های بالای بیست میلیمتر استفاده کنیم، البته چون تعداد ندول زیاده ممکنه جلسات بیشتری نیاز به درمان وجود داشته باشه، اختلال بلع یا اختلال تنفس و یا تحت تاثیر قرار گرفتن زیبایی علائمی هست که نیاز به درمان خواهد داشت وگر نه فقط سالی یک بار سونوگرافی تا به لحاظ شکل و الگوی رشد ندول ها مورد بررسی قرار بگیرین
   موفق و شاد باشین

   پاسخ
 • پرنیان
  1398/07/05 8:40 ق.ظ

  با سلام
  من آزمایش تیرویید دادم tsh 93 بود لیووتیریکسین شروع کردم اندازه تیروییدمم با معاینه متوجه شدند ۱ سانت بزرگتر شده! آیا خطرناکه ؟ نیاز به اقدام دیگه ای هست؟ من تو اقدام بارداری بودم که کنسل کردیم تا ۲ ماه دیگه.اکه نرمال شد بارداری مانعی نداره که؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز؛
   اختلال هورمونهای تیروئید مخصوصا کم کاری تیروئید که شما دارین با بارداری مشکل زا خواهد بود و بهتر است حتما درمان و بعد باردار بشین چون اثراتی رو ممکن هست بر جنینتون داشته باشه، ولیکن نگران نباشید چون کمکاری تیروئید معمولا با دارو قابل حل هست و حتی در بیمارانی که تیروئید کاملا برداشته شده بازهم با دارو قابل کنترل هست و نیاز به نگرانی نیست و بعد از درمان می تونین به بارداری اقدام کنید.
   موفق وشاد باشین

   پاسخ
 • با سلام .بنده حدود ۲۵ روز با تشخیصی که دکتر جراح و متخصص غدد داشتن که مبتلا به کانسر پاپیلاری هستم اقدام به جراحی کردم .حدود یک هفته بعد عمل ،برامدگی که قبل از عمل بود دوباره ظاهر شد و در سونوی بعد عمل امده که :دو لنفنود با تغییرات کیستیک و punctate microcacificatins با ابعاد ۴۹×۳۲×۲۰ میلی متر و ۲۳×۱۰×۱۵ میلی متر .دکتر تشخیص جراحی دوباره دادن .میخواستم بپرسم ایا برای من امکان درمان های دیگه ای غیر از جراحی و یا استفاده از روش rf وجود داره ؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز؛
   احتمالا شما هنوز با لنف نود های متاستاتیک مواجه هستین ولیکن اگر بنا به هر دلیلی شرایط عمل رو ندارین می تونین از آر اف استفاده کنین و می تونین به شکل حضوری تشریف بیارین تا با معاینه دقیق و بررسی راه حل های ممکن شما رو راهنمایی کنیم؛
   موفق و شاد باشین

   پاسخ
 • سلام . سونوی تیروئیدم نوشته هر دو لوب بزرگتر از نرمال
  یکی۱۵×۱۴×۴۴ و دیگری ۳۰×۲۸×۵۲میلیمتر
  در لوب راست دو ندول با اجزای سولید و کیستیک به قطر۷و۱۴میلی و لوب چپ سه ضایعه مشابه به قطارهای ۲۱و۱۷و۲۰ میلی متر دیده شده
  آیا من کاندیدrf هستم؟

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/07/05 5:29 ب.ظ

   سلام دوست عزیز شما ندولهاتون کوچک هستن و تنها در صورتی که برای شما علائمی ایجاد کرده باشن درمان نیاز هست وگرنه درمانی نیاز نداره، موفق و شاد باشین

   پاسخ
 • سلام ممنون میشم راهنماییم کنین ،من سونوی تیروییددادم در لوب راست ندول هایپواکو۵میلیمتربه صورت ناواضح ودرلوب چب ندول هایپواکو ۷.۵میلیمتربه صورت واضح مشاهده شده آیا نگران کننده است ونیازبه نمونه برداری وعمل دارد؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز ؛
   شما باید سونوتون رو یکجایی که به شکل دقیق براتون انجام بدن تکرار کنید تا بتونین قدم بعدی رو بردارین
   موفق و شاد باشین

   پاسخ
 • سلام ممنون میشم راهنماییم کنیین،من سونوی تیرویید دادم در سمت راست کیست کیست ۱.۵در۱.۵ودر سمت چپ که یکم از حالت عادی بزرگتره کیست ۱.۵در۱دارم،ازمایشام نرمال بود بجز پرولاکتینم ۹۰۰خیلی بالاس،بنظرتون چیکار کنم؟ خیلی حالم بده،در بلع غذا مشکل دارم

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/07/02 9:44 ق.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   در سونوگرافی شما مشکل خاصی نیست و اگر به صورت دقیق انجام شده باشد نباید نگران آن باشید ؛ براتون آرزوی موفقیت می کنم

   پاسخ
 • سلام ، مادر من ۵۳ سالشه و در نتیجه آزمایشش tsh شده ۱۲/۷ و سونوگرافی تیروئید نوشته:
  ایسموس به ضخامت ۲.۲mm دیده شد ،
  تصویر ندول سالید هترواکو به دیامتر ۱۲mm در لوب چپ تیروئید رویت میشود که دارای یک ناحیه کلسیفیه میباشد(tirads=4)
  همچنین ندول سالید هایپواکو به دیامتر ۴mm فاقد کلسیفیکاسیون در لوب چپ رویت میشود
  tirads=4
  من خیلی نگرانم میشه لطفا بگین یعنی چی؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز؛
   در حدی که در سونوی شما هست مسئله خاصی نیست ولیکن می تونین برای بررسی بیشتر به مرکز مراجعه کنید تا در صورت نیاز نمونه برداری انجام بشه ولیکن به احتمال بالا مشکلی نیست و نگران نباشید
   موفق و شاد باشید

   پاسخ
 • سلام من ۳۱سالمه سونوگرافی تیروئیدنوشته که یک ندول هایپواکوبه دیامتر۳میلی متر درلوب راست مشاهده شده وکلیه آزمایشات مربوط به تیروئیدانجام دادم که نرمال بودن پزشک فوق تخصص رفتم گفت۲ماه آینده مجددبروسونوممنون میشم اگه منوراهنمایی کنیدواینکه خیلی نگرانم اگربخواهم بارداربشم مشکل نداره؟؟؟؟واگربیام پیش شمامیتونین درمان کنین ؟؟؟ازشهرستان می خوام بیام،،

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/07/01 9:51 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   ندول سه میلیمتر مشکلی ایجاد نمی کنه و جای نگرانی نیست و همینطور برای بارداری مشکلی پیش نمیاد و می تونین اقدام کنید و اینکه دو ماه هم برای سونوگرافی شما زود هست و می تونین تا شش ماه هم صبر کنید و سونو رو تکرار کنید و اگر تمایل دارین می تونین با مرکز در ارتباط باشین تا بررسی دقیق تر انجام بشه، به هر حال با این جواب جای نگرانی نیست.
   موفق باشین

   پاسخ
   • ممنون ازاینکه سریع جواب دادین وازراهنمایی هاتون وضمناچطوری درارتباط باشم آخه من شهرستان هستم؟؟؟؟

    پاسخ
    • موسسه تیراد
     1398/07/01 3:01 ب.ظ

     سلام دوست عزیز؛
     خواهش می کنم ، برای اینکه در ارتباط باشین می تونین هم با شماره های ما در تماس باشین و یا نوبت اینترنتی بگیرین از همین سایت یا دایرکت اینستاگرام به آی دی tiradsono برای من پیام بدین تا اونجا راهنمایی کنم خدمتتون .
     موفق باشین

     پاسخ
 • سلام یکی از دوستانم غده تیروئید داره که به حد ٢٩۵ رسیده باید چی کار کرد کنه خیلی ممنون

  پاسخ
  • سلام بر شما دوست عزیز
   لطفا سونوگرافیشون رو در صفحه اینستاگرام موسسه به آدرس tiradsono بفرستین تا بررسی بشه، صرف یک عدد نمی شه اظهار نظر کرد،
   موفق و شاد باشین

   پاسخ
 • سلام من سونوگرافی تیروئید زنجیره لنفاوی گردن انجام دادم که این موارد نوشته لطفا راهنمایی کنید
  ولب راست تیروئید به ابعاد ۱۵*۳۷و لوب چپ تیروئید به سایز
  ۱۴*۳۹ اکوی پارانشیمال هموژن و coarse دارد .
  دیامتر ایسم ۳mm است
  در سمت راست ایسم یک ندول cysticبه ابعاد ۲*۶مشاهده می گردد.
  دربررسی داپلرجریان خون غده تیروئید به صورت overall افزایش یافته است .
  در مثلث قدامی سمت راست گردن یک لنف نود واکنشی ۱۱mm مشاهده میشود .

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   شما ننوشتین این کیست میلی متر هست یا سانتی متر، اگر میلی متره مشکلی نیست و اگر سانتی متره و اذیت می کنه برای بررسی و درمان می تونین مراجعه کنین

   پاسخ
 • سلام جواب سونومن نوشته ابعادهردولب تیروییدبزرگترازطبیعی است درلب راست وچپ تیروییدتصویرچندندول سولیدhypo-echoوmixed-echoبه قطر۰.۹-۲.۶مشاهده میشود تصویرsolid mass lesionبه ابعاد۲۶.۱*۱۷mmهمراه بانواحیcystic componentدرلب راست تیروییدباگسترش به ناحیهisthmusمشاهده میشود

  پاسخ
 • تقی پور
  1398/06/19 6:09 ب.ظ

  با سلام
  پسرم با سن ۱۴ سال دارای یک ندول به ابعاد ۸*۱۱*۱۳ میلمتر در لوب چپ هست که در سونوگرافی اعلام شده ” ندول کمی هیپواکو با حدود لوبوله حاوی دو کانون می باشد ” و لنف نود پاتولوژیک در سمت راست و چپ گردن دیده نشد.
  با نظر پزشک متخصص غدد نسبت به نمونه برداری به روش FNA اقدام شد که نتیجه ” Suspicious for papillary carcinoma ” اعلام شده .
  مقدار TSH در آزمایشات نرمال می باشد ( ۳/۴۸ ) .
  نظر پزشک متخصص غدد بر معرفی به جراح تیروئید و برداشتن تیروئید می باشد.

  ما در شهر بابل زندگی میکنیم , آیا نیاز به بررسی مجدد ( سونوگرافی دوباره و نمونه برداری مجدد ) وجود دارد یا اینکه با توجه به آزمایشات انجام شده بایستی اقدام به جراحی نمود ؟ آیا امکان تعیین وقت مراجعه نزدیک تری ( نسبت به نوبت دهی آن لاین ) برای مراجعه به موسسه تیرداد جهت مشاوره , ویزیت , سونوگرافی جدید و نمونه برداری وجود دارد ؟

  با تشکر – ارادتمند – تقی پور

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   با توجه به شرایط بیمار عمل جراحی نیاز هست و آر اف راه مناسبی نیست براشون
   موفق و شاد باشین

   پاسخ
   • تقی پور
    1398/06/20 11:13 ب.ظ

    با سلام و تشکر فراوان
    جهت جراحی چه پزشکی را پیشنهاد می کنید؟ آیا پزشکان موسسه تیراد اقدام به این عمل حراجی میکنند ؟

    سپاس فراوان

    پاسخ
    • سلام دوست عزیز
     لطفا با مدارکتون برای بررسی تشریف بیارین تا بر اساس مدارک و تشخیص پزشکی که لازم هست و همکاری که لازم هست مراجعه کنین رو خدمتتون معرفی کنیم
     موفق و شاد باشید

     پاسخ
     • تقی پور
      1398/06/21 1:11 ب.ظ

      با سلام و احترام
      آیا امکان اینکه برای یکشنبه ۲۴ شهریور با مدارک خدمت برسم وجود دارد؟ نوبت دهی آن لاین وقت رو برای انتهای شهریور و ابتدای مهرماه فراهم میکنه که با توجه به بعد مسافت از شهرستان به تهران و اینکه بیمار دانش آموز هست مراجعه را کمی سخت میکند.

      با تشکر – تقی پور

     • سلام دوست عزیز ، لطفا از طریق آی دی اینستاگرام tiradsono مدارکتون رو ارسال کنید تا بررسی بشه و یا با شماره تماس ۰۹۱۲۰۳۹۶۹۰۷ از طریق واتس آپ مدارک بفرستین تا بتونیم یک زمان مناسب رو با توجه به شهرستانی بودنتون در نظر بگیریم و در خدمت شما باشیم
      موفق و شاد باشید

 • سلام بزرگ شدن ندولها با استرس و ناراحتی ارتباطی داره؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   با اینکه کلا استرس برای سلامتی خوب نیست و اثر سوء دارد ولی اینکه به طور مستقیم ارتباطی با بزرگ شدن ندول ها داشته باشه خیر اینطور نیست
   موفق و شاد باشید

   پاسخ
 • با سلام تشخیص دکتر ندول مایع بوده که خوش خیم هست و با fnaاول کامل تخلیه کردن و بعد ۶ ماه چکاپ دوباره برگشته والان تشخیص جراحی ی لب را دادن آیا با rf میشه درمان بشه و جراحی نشه؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   شما کیس بسیار مناسبی برای آر اف هستید و حتما از این روش می تونید استفاده کنید و نیازی به جراحی ندارید
   موفق و شاد باشید

   پاسخ
 • سلام
  من دخترم ۲ سالشه و زیر گردن به تازگی یه غده دیدم و دکتر بردم سونوگرافی گرفت و بصورت زیر هست:
  تصویر لنف نودهای متعدد به دیامتر عرضی حداکثر۷ میلی متر در مثلث قدامی گردن در دوطرف مشاهده شد.
  تصویر ندول سالید ایزواکو به ابعاد ۱۴.۸میلی متر در غده ساب مندیبولر راست قابل رویت است.
  برسی کنترل توصیه میشود.
  پیش فوق تخصص جراحی کودکان در مشهد بردم گفته داروی خشک کننده تا یک هفته مصرف کنه بعدش اگه بهتر نشد عملش میکنم
  لطفا بیشتر مارو راهنمایی کنید و بگید دخترم چه مشکلی داره
  مرسی

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   ظاهرا بیمار شما مشکلی ندارن و باید با آنتی بیوتیک برطرف بشود، اگر بعد از دو ماه هنوز ضایعه بزرگتر شد و یا خیلی کوچک نشد مراجعه کنید لطفا تا بررسی بشه

   پاسخ
 • سلام ببخشید من مادرم و امروز بردم سنو گرافی تو‌جوابش اومده که؛یک ندول هایپراکو دارای ریم پریفرال هایپواکوا به ابعاد ۲۴*۲۰*۲۷ mm دارای چند کانون کیستیک داخلی در لوب رلست تیرویید مشهود است که دارای وسکولاریته با ارجحیت پریفرال می باشد. این یعنی چی؟ یعنی ندول خوش خیم بد خیم؟ آیا خطر داره؟؟؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   با توجه به بررسی سونوگرافی و مشخصات ندول به احتمال بسیار زیاد این ندول خوش خیم هستش، شما می تونین برای اطمینان به مرکز مراجعه کنین تا بررسی های لازم انجام بشه

   پاسخ
 • سلام لوب راست تیرویید کمی بزرگتر از لوب چپ به ابعاد ۱۴×۳۴×۳۶ و لوب چپ ایروئید یه ابعاد ۱۶×۳۳×۳۴ نرمال مشاهده شد
  ضخامت ایسم ۲mm نرمال میباشد
  اکوژنیستیته هر دو لوب تیرویید هموژن میباشد
  تصویر ۳ندول شالید هایپو اکو هتروژن دارای هاله هایپو اکو و وازکولاریته سنترال و پریفرال به ابعاد mm۱۲×۱۷×۲۰وmm۷×۱۲×۱۳ و۴×۶×۸ mm
  در لوب راست تیرویید مشاهده میشوند بررسی تکمیلی باtft و اسکن تیرویید توصیه میشود
  تعداد کمی غدد لنفاوی ۲_۳ عدد بیضوی شکل هایپو اکو با محور عرضی ۳_۴ mmدر زنجیره ژوگلار دو طرف گردن مشاهده میشود
  تورو خدا این نتیجه سونو ینی چی؟؟؟؟؟؟
  خیلی نگرانیم
  امروزم باید تیرویید انجام شه

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   درباره نتیجه این سونو اگر سونو در یک مرکز مطمئن انجام شده و این نتیجه کاملا درست باشد جای نگرانی نیست ولیکن به این دلیل که معمولا در سونوگرافی احتمال خطا هست و نمی توان قطعا بر روی یک نتیجه استناد کرد می توانید به مرکز مراجعه کنید تا بررسی های لازم انجام شود
   موفق و شاد باشید

   پاسخ
   • تشکز از جواب شما.ببخشید به ما گفتننمونه برداری fna انجام بدینن علت چی هست؟ نظر شما اینه قبل از نمونه برداری سونو تکرار شه؟

    پاسخ
    • سلام دوست عزیز
     بدون اینکه بررسی انجام بشه جواب این سوال رو نمی شه داد، اگر به مرکز مراجعه کنین با بررسی کامل خدمتتون جواب داده می شه
     موفق و شاد باشین

     پاسخ
   • ببخشید به ما گفت fnaاز ندول سرد انجام بدین آیا مشکلی بود که اینجور گفتن؟ نظر شما این هست که قبل از نمونه برداری سونو تکرار شود؟

    پاسخ
 • یک سوالی از شما داشتم که اگر لطف کنید راهنمایی بفرمایید ممنون میشوم. یکی از مراجعین بنده به شدت نگران جواب آزمایش FNA خود هست. چند روز پیش به ایشون از بیمارستان مهر خبر دادند که گویا ندولهای ایشون سمی هستند و باید سریع تحت عمل جراحی قرار گیرد. ایشون درمورد جواب آزمایش چیزی خاصی نمیداند و همین منجر به افزایش اضطراب ایشون شده است. برای درمان نگرانی، ما باید بدانیم که احتمال خطر واقعی در چنین مواردی چقدر است؟ بیش از همه ایشون نگران سرطانی و بدخیم بودن و اینکه ممکن است مشکل حیاتی باشد، هستند. ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید با این اطلاعات محدودی که در اختیار بنده است، چقدر مراجع بنده در معرض سرطان به خصوص نوع بدخیم آن هستند و بفرمایید که پیش آگهی (prognosis) این مشکل چطور است؟
  پیشایش از حسن توجه شما سپاسگزارم.

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   برای جواب بهتر هست تا شما مدارک ایشون رو از قبیل سونوگرافی و آزمایش و غیره ارسال کنید تا بتوانیم یک پاسخ قاطع داشته باشیم
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام ببخشید در سونو گرافی مادر من نوشته شده بود تعدادی ندول ایزواکو soild بعد پایینتر نوشته باتوجه به سایز نیاز بهFNA ینی بدخیمن؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   خیر این به معنی بدخیمی نیست، در موارد زیادی نیاز به بررسی بیشتر و اطمینان هست که پزشکان درخواست می کنن تا برای اطمینان این عمل انجام شود

   پاسخ
 • با سلام
  بنده خدمت در مطب تیراد خدمت رسیدم
  و مشاوره انجام شد
  نمونه بردار ی و اسکن از تیرویید انجام شد . ندول تیرویید خوش خیم و در اسکن گرم گزار ش شد
  متاسفانه دکتر ابراهیمی نیک فرمودن چون ندول گرم هست اگر آر اف انجام بشه
  ندول از بین میره و پرکاری تیرویید باقی میمونه و باید همچنان دارو بخوره
  که من خیلی غصه م گرفت
  لطفا بفرمایید که شما ید درمانی را تایید میفرمایید
  از عوارض آن میترسم
  بعضی از دوستان میگن که باعث نازایی میشه
  منتظر پاسخ تان هستم
  با تشکر از زحماتتون

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   در پاسخ شما و در تعریف ندول دو حالت رخ می دهد یا ندول هات و یا داغ هست و یا ندول گرم و به اصطلاح وارم .
   اگر ندول هات باشه با آر اف قابل درمان هست ولی ندول گرم شرایط به شکل دیگری است و ندول فعالیت دارد ولی خود پارانشیم تیروئید هم درگیره و به این دلیل که درگیری برای بافت تیروئید هست پس درمان ندول تاثیری بر روی درمان پرکاری تیروئید نداره و چنین درمانی غیرعلمی هست و انجام نمی شه.
   و درباره ید تراپی چون عدم درمان پرکاری با عوارض بسیار زیادی از جمله بیماری های قلبی عروقی و یا عوارض دیگری که نسبت به کمکاری خیلی بیشترن و پزشک ترجیح می دهد تا تیروئید پرکار نشود و درمان انجام شود حتی اگر بعد از درمان به کمکاری تیروئید نزدیک بشود .
   یکی از راههای متداول درمان، جراحی و راه دیگه اون یدتراپی هست و برخی از بیماران متعاقب ید درمانی ممکن هست دچار تیروئید کمکار شوند ولی این کمکاری بهتر از پرکاری است.
   در علم پزشکی همیشه سود و زیان در نظر گرفته می شود و در مجموع کاری که به نفع بیمار خواهد بود انجام می شود و بنابراین اگر بیمار شما با اندیکاسیون انجام یدتراپی روبه رو هستن بهتره این کار رو انجام بدهند ولیکن این که اندیکاسیون ید درمانی هست یا خیر در این مورد صلاحدید همکاران غدد هست و بایست با نظر ایشان انجام شود

   پاسخ
 • سلام
  علت بزرگ و کوچک شدن ندول چی هست،

  پاسخ
  • سلام ببخشید در سونو گرافی مادر من نوشته شده بود تعدادی ندول ایزواکو soild بعد پایینتر نوشته باتوجه به سایز نیاز بهFNA ینی بدخیمن؟

   پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   در پاسخ سوال شما باید گفت : دو علت برای بزرگ شدن ندول مطرح هست یکی تقسیم سلولی و رشد سلول که تقسیم سلولی باعث رشد ندول می شود و دومین دلیل تجمع مایع و یا خونریزی داخل کیست های تیروئید که باعث افزایش حجم توده می شود که در این نوع بخصوص بیمار معمولا به طور ناگهانی احساس برآمدگی و توده بر روی گلو می نماید که معمولا به علت وجود یک ندول از قبل بوده که دچار یک اتفاق ناگهانی و حاد مانند خونریزی شده و حجم بزرگ شده، تقسیم سلولی که معمولا هم خوش خیم است و به صورت تدریجی اتفاق می افتد ولی حالت مایع و خونریزی به طور معمول به شکل حاد اتفاق می افتد و در این حالت در موارد محدودی ممکن است مایع جذب شده و توده کوچک شود ولی در مورد تقسیم سلولی امکان کوچک شدن خود به خودی توده وجود ندارد و باید با درمانهایی مانند آر اف آن را کوچک نمود.

   پاسخ
 • یزدان احمدی
  1398/05/13 11:17 ب.ظ

  دوستان ازعمل تیرویید نترسید.من بعد از بیستوچهارساعت بعد از عمل مرخص شدم وبعداز عمل جراحی اصلا درد نداشتم

  پاسخ
 • باسلام خسته نباشید لوب چپ تیروئید۳۰*۳۰*۵۳م م بااکوی پارانشیمال نرمال توده کوژن یکنواخت به ابعاد۲۵*۲۵*۴۰م م درلوب چپ تیروئید کیستیک به قطر۶ م م دربافت توده مشاهده شده
  آیا احتیاج به عمل دارم لطفا راهنماییم کنید باردارهم هستم احساس درد یاگرفتگی صدا هم ندارم

  پاسخ
  • سلام
   اگر سونوگرافی شما دقیق هست نیازی به نگرانی و اقدام خاصی نیست، فقط بهتر هست برای یک بررسی بهتر تشریف بیارید موسسه و اگر نیاز باشه یک FNA انجام بدین.
   موفق باشین

   پاسخ
   • سلام درطی جراحی ندول خوش خیم حتی اگر خیلی بزرگ و چند عدد باشه غده تیرویید هم خارج میشه؟ممنون از پاسخگوییتون

    پاسخ
    • سلام
     در جراحی تیروئید قابلیت تفکیک بین ندول و غده وجود ندارد که تنها ندول برداشته شود و مجبور هستند تیروئید رو هم بردارند که یا به صورت لوبکتومی هست و یک لوب تیروئید برداشته می شود و یا به شکل توتال که کل تیروئید برداشته می شود، بنابراین در روش جراحی نمی توان به شکل اختصاصی تنها ندول تیروئید را برداشته و به پارانشیم تیروئید دست نزد
     موفق باشید

     پاسخ
   • سپاس فرواوان
    ساکن مشهد هستم نمیتونم موسسه شما مراجعه کنم
    مشهد هم موسسه دارین؟؟؟
    کیست با ۶ م م برای جنین خطری نداره در ضمن پلاکت خونم هم ۱۰۱ هست

    پاسخ
    • سلام، وقت بخیر
     دوست عزیز متاسفانه در حال حاضر شعبه ای برای مشهد نیست ولیکن کیست شما اگر سونوگرافی دقیق انجام شده باشد نیازی به اقدامی نداشته و جای نگرانی نیست.
     موفق و شاد باشید

     پاسخ
 • سلام هزینه ی درمان تیروئید به روش ماکروویو چقدر است؟

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/03/28 10:12 ب.ظ

   سلام
   دوست عزیز شرایط درمان هر کس بر اساس تست های تشخیصی که قبل و بعد از عمل لازم دارد و اینکه چند مرحله درمان باید انجام شود و یا شرایط توده به چه شکل است متفاوت خواهد بود و این موضوعی است که بعد از جلسه مشاوره می توان خدمت شما اعلام نمود
   موفق و شاد باشید

   پاسخ
 • خیلی ممنون از پاسختون
  من نوبت مشاوره می گیرم

  پاسخ
 • سلام
  من چند ساله درگیر ندول تیروئیدم، توی نمونه برداری گفته که خوش خیمه ولی اذیتم می کنه موقعی که غذا می خورم، چندتا از پزشکا گفتن جراحی کنم خوب می شه ولی من نمی خواستم جراحی کنم با روش آر اف که آشنا شدم خیلی خوشحال شدم.
  سوالم اینه که چند درصد امکان داره که با آر اف درمان بشم؟ ممکنه که آر اف برای من جواب نده؟

  پاسخ
  • سلام
   ندول های خوش خیم تیروئید با احتمال خیلی خوبی امکان درمان با آر اف رو دارن، مخصوصا اگر ندول کوچیک بوده باشه، شما می تونین برای معاینه و جلسه مشاوره تشریف بیارین و چون ندول خوش خیمه احتمال درمان تا حد خوبی هست ولیکن تمام موارد بعد از جلسه مشاوره و بررسی کامل توسط تیم پزشکی مشخص می شه
   موفق و شاد باشید

   پاسخ
   • مینو دانش
    1403/02/15 11:38 ق.ظ

    سلام ‌ من ده سال پیش یک گره خوش خیم تیروئیدی عمل کردم در این مدت قرص لوتیروکسین میخوردم سه چهار ساله که هفته ای سه تا میخورم و آزمابشهای من کاملا نرمال هستن . میتونم دیگه قرص نخورم ؟؟؟؟ البته با دکتر صحبت کردم گفتن یکماه نخور بعد آزمایش بده ولی شنیدم نخوردن این دارو عوارض بدی داره ‌ الان نمیدونم چه کنم لطفا راهنمایی بفرمایید .

    پاسخ
    • سلام، وقت بخیر
     توصیه پزشک معالج شما به این دلیل است که متوجه شود، بدن میزان تیروئید لازمش را تولید میکند یا خیر.
     اما من نمیتوانم نظر دقیقی برای شما داشته باشم، نظر قطعی با بررسی سوابق کامل . نتایج آزمایشگاهی خواهد بود.

     پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.