نمونه برداری تیروئید

نمونه برداری  از گره تیروئید – fna چیست ؟

شاید تاکنون با مشکلات تیروئید مواجه شده باشید و یا کسانی را در اطرافتان داشته باشید که با این مشکل درگیر هستند، در برخی موارد پزشک شما و یا متخصص رادیولوژی تشخیص می دهد که باید برای آزمایشات تکمیلی، بیوپسی تیروئید یا همان نمونه برداری تیروئید را انجام دهد تا بتواند به تشخیص بیماری و پس از آن به درمان گره تیروئید بپردازد، اگر می خواهید بدانید fna چیست و چه روشهایی برای انجام آن در تیروئید هست این مقاله به شما کمک می کند

در این شرایط برخی از بیماران با ترس از اینکه بیوپسی چه آزمایشی است با سؤالاتی مواجه می شوند از قبیل، علت بیوپسی تیروئید چیست، آیا برای بیوپسی بایست مقدار زیادی از غده برداشته شود، یا اینکه مانند عمل جراحی به روش بیهوشی انجام می شود یا نه، آیا نمونه برداری تیروئید درد دارد، اصلا پزشک برای چه موردی آن را صلاح دانسته و حتی در برخی مواقع با پیش داوری به خودشان می گویند که من سرطان تیروئید دارم و برای همین پزشک این آزمایش را درخواست کرده و یا سوالات بسیاری که ذهن بیمار را به خود مشغول می کند، در این مقاله سعی کردم جواب تمام سوالات این بیماران داده شود تا اگر برای بیوپسی و نمونه برداری تیروئید لزومی داشته باشند دیگر نگران چرا و چگونگی آن نباشند.

اصلا بیوپسی تیروئید چیست؟ نمونه برداری تیروئید به معنی برداشتن یک تکه کوچک از غده تیروئید و یا ندول های تیروئید است تا متخصص رادیولوژی بتواند آن نمونه را برای تائید و یا رد بیماری که مورد بحث ایشان قرار گرفته است برای آزمایش به آزمایشگاه پاتولوژی ارسال کند و اطلاعاتی را که لازم دارد به دست بیاورد.

داروی پرکاری تیروئید، اسم قرص پرکاری تیروئید

fna چیست ؟

fna  یک روش نمونه برداری است که در آن به جای برش جراحی و برداشتن بافت بدن از یک سوزن برای آن استفاده می کنند، در این روش یک سوزن باریک به بافت مورد نظر و یا مایع مورد نظر وارد شده و با کمک آن از بافت یا مایع نمونه برداشته می شود، این روش ایمن است و عوارضی ندارد و نسبت به روش جراحی با عوارض بالا و به جای ماندن اسکار زخم و غیره ارجح است، fna معمولا با هدایت سونوگرافی انجام می شود تا به شکل دقیق از محل مورد نظر نمونه برداشته شود، اگر بدون سونوگرافی انجام شود ممکن است نمونه مورد نظر جواب دقیقی برای پزشک نداشته باشد.

این روش برای توده های بدن در قسمت‌های مختلف از جمله سینه و تیروئید انجام می شود و به وسیله آن می توان به نتیجه دقیقی از بافت توده یا ندول ایجاد شده رسید

مقایسه ای از دیروز تا امروز

در گذشته و قبل از دستیابی به روش FNA بعضا پزشک مجبور می شد تا مقدار زیادی از غده تیروئید را در حین عمل برداشته تا مطمئن شود بیمار در خطر بدخیمی قرار ندارد، این روش باعث می شد تا بیمار بعضا ملزم به مصرف دارو شده و یا با عوارض پس از آن مواجه شود، ولیکن با استفاده از روشهای پیشرفته کنونی دیگر بیماران با مسائل گذشته دست و پنجه نرم نمی کنند و نیازی به بیهوشی و جراحی برای بیوپسی و نمونه برداری ندارند

تجویز نمونه برداری تیروئید برای چیست

ندول تیروئید به معنای توده هایی بسیار معمول در غده تیروئید (که یک غده پروانه ای شکل در جلوی گردن است) هستند، این توده ها اگر چه می توانند مشکلاتی را برای

فرد بیمار به وجود بیاورند ولیکن اکثرا سرطانی نیستند.

در برخی شرایط ممکن است غده تیروئید شروع به افزایش سایز کند که پزشکان این را به عنوان گواتر نام می برند، ممکن است گواتر به درمان احتیاج داشته باشد ولی نه لزوما و البته در اغلب موارد این به معنی سرطان نیست.

پزشک قبل از تجویز بیوپسی احتمالاً برای بیمار آزمایش خون و پس از آن تصویربرداری را تجویز می کند و در صورتی که پس از پاسخ این آزمایشات و تصویربرداری ها احساس کرد بیمار نیاز به نمونه برداری تیروئید دارد آن را تجویز می کند.

جواب و تفسیر نتیجه نمونه برداری تیروئید چه مواردی را می تواند نشان دهد

اگر می خواهید بدانید جواب بیوپسی تیروئید چه می گوید این مطلب را مطالعه کنید

در بسیاری مواقع گواتر و یا ندولها وجود دارند ولی خطری ایجاد نمی کنند و پزشک جهت اطمینان نمونه برداری تیروئید را انجام می دهد

تفسیر نتیجه fna چیست ؟ (نمونه برداری تیروئید)

اگر پاسخ بیوپسی نشان دهنده مشکلی بوده باشد می تواند مسائلی مانند بیماری های زیر را عنوان کند

 • کیست ها : کیست ها توده های پر از مایعی هستند که می توانند باعث ایجاد درد در ناحیه گلو شوند و یا اینکه فروبردن غذا و به طور کلی قورت دادن را برای بیمار سخت کنند، این کیست ها به ندرت سرطانی هستند ولی با این حال به درمان احتیاج دارند.
 • گره ها یا ندول های سالید : این توده ها اکثرا خوش‌خیم هستند ولی با این حال لازم است تا نوع آنها در نمونه برداری مشخص شود.
 • بیماری گریوز یک بیماری پرکاری تیروئید است که می تواند باعث بزرگ شدن تیروئید و ترشح مقدار زیادی هورمون شود
 • بیماری هاشیموتو یک بیماری تیروئید است که در آن سلولهای ایمنی بدن به غده تیروئید حمله‌ور می شوند و به همین دلیل غده، هورمون کمتر از حد طبیعی تولید می کند و متورم می شود
 • عفونت که در واقع یک ویروس موجب درد و تورم در غده تیروئید می شود.
 • ندول های بزرگ و یا گواتر که به خاطر اندازه آنها برای بیمار مشکلاتی به وجود می آید، از جمله اینکه نفس کشیدن برای بیمار سخت باشد و یا غذا خوردن و قورت دادن غذا با مشکل رو به رو شود
 • ندول های سمی و یا گواتر که تقریبا هیچ وقت سرطان نیستند و باعث می شوند که غده تیروئید مقدار بسیار زیادی هورمون ترشح کند.
 • و در نهایت سرطان که ده درصد مواقع ممکن است ایجاد شود

(بنابراین توصیه دکتر و متخصص رادیولوژی این است که به محض شنیدن نمونه برداری تیروئید نگران و ناراحت نباشید ولیکن انجام آن را در مراکز نمونه برداری تیروئید در اولویت بگذارید)

چه وقتی به بیوپسی تیروئید ( نمونه برداری تیروئید) نیاز است

با اینکه بیوپسی تیروئید می تواند نشان دهنده مشکلات گواتر و یا ندول تیروئید باشد ولیکن پزشک همیشه لازم نیست تا برای کشف بیماری‌های تیروئید آن را انجام دهد به طور مثال در بیماری گریوز آزمایش خون و همچنین تصویربرداری کافی است تا دلایل کافی مبتنی بر این بیماری پیدا شود و دکتر رادیولوژی بگوید که شما دچار گریوز هستید و یا خیر.

دکتر رادیولوژی احتمالا بخواهد در مورد هر ندول تیروئید که بزرگ تر از یک سانتی متر باشد بررسی لازم را انجام دهد، به خصوص اگر این ندول جامد و سفت بوده و دارای مرز مشخصی در تصویر برداری نبوده و دارای کلسیم باشد.

همین طور اگر بیمار احساس درد زیادی را در تیروئید خود می کند و تیروئید به سرعت در حال رشد است ممکن است دکتر رادیولوژی بدون وجود ندول تیروئید هم بخواهد تا نمونه برداری تیروئید و یا همان بیوپسی تیروئید انجام شود.

تنگی نفس در بیماریهای تیروئید

بیوپسی تیروئید (fna) چگونه انجام می شود

این قیمت مقاله در جواب کسانی آورده شده که می خواهند بدانند آیا بیوپسی تیروئید به صورت جراحی و در بیمارستان انجام می شود، احساس بیماران در این مورد چیست، آیا بیماران بعد از بیوپسی دچار عوارضی بوده اند و یا خیر

بیوپسی تیروئید در چند نوع تهاجمی و کم تهاجمی قابل انجام است، روشهای تهاجمی شامل همان جراحی تیروئید و برداشتن یک نمونه کوچک از این غده است که با سوزن و برش سروکار دارد ولی در روشهای کم تهاجمی قضیه به شکل دیگری انجام می شود.

اگر هنوز هم نگران هستید و به دنبال جواب سؤالاتتان می گردید حتما این فیلم را ببینید


 

 

 

 

 

 

 

انواع روشهای fna  چیست ؟

بیوپسی آسپیراسیون سوزنی تیروئید Fine needle aspiration (FNA) :

در این نوع بیوپسی که به شکل کم تهاجمی انجام می شود از یک سوزن و نیدل باریک برای بیوپسی استفاده می کنند و دردی که این بیوپسی به وجود می آورد شبیه به درد یک نیشگون (درد کم) است که از همین بابت نیازی به بیهوشی بیمار نیست و فقط شاید دکتر رادیولوژی از یک بی‌حسی موضعی در این مورد استفاده کند

در بیوپسی تیروئید به روش آسپیراسیون سوزنی پزشک شما با کمک سونوگرافی محلی را که برای بیوپسی نیاز است تشخیص می دهد و با استفاده از یک سوزن از آن محل نمونه برداری می کند، ممکن است شما کمی سوزن را حس کنید و لازم باشد تا پزشک چند مرتبه نمونه برداری را انجام دهد.

دکتر رادیولوژی ممکن است از غدد لنفاوی بیمار نیز که در نزدیکی غده تیروئید قرار گرفته نمونه برداری کند.

این روش در حدود نیم ساعت زمان خواهد برد و قبل و بعد از آن خوردن و آشامیدن بلامانع هست و مشکلی ندارد.

آمادگی لازم برای بیوپسی تیروئید به روش FNA

در بیوپسی و یا هر آزمایش دیگری بهتر است پزشکتان را در جریان داروهایی که در حال مصرف آن هستید قرار دهید، داروهایی مانند وارفارین، دیپیریدامول، پراسوگرل و …  که از جمله رقیق کنندگان خون هستند ممکن است لازم باشد تا قطع و یا با دوز کمتری استفاده شوند، پزشکتان و دکتر رادیولوژی را در جریان مصرف این داروها قرار دهید ولیکن هرگز و بدون مشورت با پزشک دارو را قطع و یا کم نکنید (این نکته بسیار مهم است) .

در همین سایت تجربیات بیماران دیگر از بیوپسی گذاشته شده است می توانید با دانستن تجربیات سایرین با خیال آرامتر و آرامش بیشتری برای انجام بیوپسی اقدام کنید بنابراین توصیه می کنم این تجربیات را حتما ببینید.

بیوپسی سوزنی core

این نوع بیوپسی شبیه به همان روش بیوپسی FNA است با این تفاوت که سوزن آن کمی بزرگ‌تر است، در این روش برش پوستی ایجاد نشده و با کمک سونوگرافی سلول و نیز بافت کوچکی از ندول گرفته می شود و برای پاتولوژی ارسال می گردد و چون بافت گره هدف جدا می شود جواب آن در اکثر موارد جهت تشخیص بیماری کافی است. در واقع اگر پزشک شما نتواند بر اساس بیوپسی تیروئید FNA تشخیص مطمئنی داشته باشد این یک گزینه خوب به عنوان پلن پشتیبانی در نظر گرفته می شود.

مقایسه دو روش FNA و بیوپسی سوزنی Core

مرکز تیراد با توجه به تجربه زیاد انجام چنین روش هایی در نمونه برداری تیروئید به عنوان مرکز ارجاع بیماران جهت انجام بیوپسی با این روش می باشد، عوارض این شیوه بسیار بسیار کم و ناچیز است سطح درد در آن مشابه با FNA است ولیکن به لحاظ هزینه به دلیل استفاده از نیدل مخصوص کمی بیشتر از روش FNA است

بیوپسی جراحی

با توجه به اینکه انجام بیوپسی به روش جراحی مانند دیگر عمل‌های جراحی نیاز به بیهوشی در بیمارستان داشته و دوره نقاهت طولای تری نیز خواهد داشت به ندرت انجام می شود، در طول دوره بیوپسی تیروئید به روش جراحی ممکن است تا نیمی از غده تیروئید نیز برداشته شود و برای آزمایش پاتولوژی ارسال شود.

بعد از بیوپسی تیروئید چه اتفاقی می افتد

نتایج آزمایش بیوپسی ممکن است طی چند روز به شما تحویل داده شود، گرچه ممکن است تا دو هفته نیز ادامه پیدا کند.

اینکه چه اتفاقی می افتد بسته به نتایج آزمایش بیمار است، ممکن است پزشک از شما بخواهد تا به طور دوره ای و مداوم تحت نظارت باشید تا از روند بیماری و درمان شما اطمینان حاصل کند.

در صورتی که نتایج نمونه برداری تیروئید، نشان دهنده سرطان باشد احتمالا نیاز به جراحی هست ولی باز هم بیمار نبایست نگران باشد، چرا که اکثر سرطان های تیروئید قابل درمان هستند.

همچنین در موارد دیگر نیاز هست تا پزشک با کمک روشهای درمانی اقدام به درمان بیماری تیروئید شما بنماید.

مراقبت بعد از نمونه برداری تیروئید

به این دلیل که نمونه برداری به روش سوزنی یک روش سرپائی بدون هیچ برش جراحی بوده و عملا اتفاقی قرار نیست بیافتد مراقبت خاصی نیاز نیست و در مورد این پزشک توصیه های لازم را به شما خواهد کرد، تنها موردی که ممکن است به آن نیاز داشته باشید این است که اگر دردی بعد از fna داشتید می توانید با مصرف مسکن ها و یا گذاشتن کیسه یخ درد را تسکین دهید.

آیا نمونه برداری درد دارد

نمونه برداری تیروئید به طور معمول با بی حسی انجام می شود و بیمار دردی احساس نخواهد کرد و تنها در لحظه تزریق بی حسی درد مختصری از تزریق خواهد بود و در مرکز تیراد علاوه بر آن، امکان بیهوشی کامل تحت نظارت متخصص بیهوشی فراهم شده است تا بیمارانی که با ترس و یا فوبیا از نمونه برداری تیروئید رو به رو هستند بتوانند بدون هیچ اضطراب و استرسی نمونه برداری را انجام دهند.

در برخی مراکز نمونه برداری بدون بی حسی انجام می شود که بیمار احتمالا و بر اساس آستانه درد در هر فرد ممکن است درد مختصری را تحمل نماید

انجام نمونه برداری تیروئید در موسسه تصویربرداری تیراد

مرکز تصویربرداری و سونوگرافی تیراد به عنوان اولین مرکز فوق تخصصی در درمان بیماری‌های تیروئید با همکاری اساتید و پزشکان متبحر و فوق تخصص از کشورهای اروپایی توانسته اند با روشهای نوین و کم تهاجمی درمانی در درمان توده های تیروئید چه توده های سرطانی و چه توده های غیر سرطانی موفقیت‌ های خوبی را کسب نمایند و امیدهای بسیار خوبی برای درمانهای سبک و راحت در این زمینه به دست آورده اند، برای اطلاع بیشتر از این روشهای درمانی می توانید فیلم های مربوطه را در قسمت گالری همین سایت مرور نموده و از زبان پزشکان مرکز با این روش ها آشنا شوید.

انجام اقدامات تشخیصی و درمانی تحت بیهوشی و بیدردی کامل

از آنجا که وجود درد و ترس و اضطراب ناشی از اقدامات تشخیصی و درمانی تهاجمی همچون نمونه برداریها و درمانهای rf و … از دغدغه های مراجعین محترم می باشد، این مرکز آمادگی دارد که انجام کلیه اقدامات فوق را تحت بیهوشی و بیدردی کامل و با حضور و مراقبت دائمی متخصص بیهوشی ارائه نماید. بدیهی است با استفاده از این روش مراجعین محترم هیچگونه نگرانی از بابت درد و اضطراب ناشی از اقدامات تشخیصی و درمانی صورت گرفته نخواهند داشت.

 

آیا این مطلب مفید بود؟ امتیاز بدهید

این مقاله چقدر مفید بود؟

به آن امتیاز دهید!

امتیاز متوسط ۲.۸ / ۵. تعداد رای‌ها: ۲۲

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری

۱۲۳ دیدگاه. Leave new

 • سپیده شمسی
  1399/10/15 10:01 ق.ظ

  سلام، روز بخیر
  فقط خواستم از زحمات مرکز شما تشکر کنم. دیروز برای مادرم وقت نمونه برداری تیروئید گرفته بودم و با توجه به سابقه سرطان سینه ایشان و اشعه ناشی از رادیوتراپی به شدت نگران نتیجه نمونه برداری بودم.
  ولی با کمال تعجب آقای دکتر چگینی عزیز پس از بررسی ندول ها و حصول اطمینان از خوش خیم بودن آنها، فرمودند نیازی به نمونه برداری نیست. در این سالها اولین باریست که اخلاقمندی پزشکی را با این وضوح می بینم. گذشتن یک پزشک از پول در مقابل انسانیت واقعاً ستودنیست.
  بسیار سپاسگزارم.

  پاسخ
 • سلام و سپاس از شما
  حدود ۲ هفته پیش سونوگرافی انجام دادم:
  بافت واضحی از تیروئید در سمت راست رؤیت نشد.در محل آناتومیک آن تصویر یک ندول کاملا هایپو اکوی بسار کوچک به دیامتر ۵*۴*۳.۵ میلیمتر بدون واسکولاریته در کالر داپلر رؤیت شد.
  لوب چپ بزرگ بوده واجد یک ندول بزرگ با حدود مشخص به دیامتر ۴۶*۲۶*۲۰ میلیمتر واجد نواحی سیستیک پریفرال به حداکثر دیامتر ۱۷ رؤیت شد.
  دیامتر ایسم در حد طبیعی رؤیت شد.
  در قسمت انتهایی زنجیره ژوگولار سمت چپ تصویر یک لنف نود با ضخامت کورتیکال مختصرافزایش یافته ۱۹*۳*۷ رؤیت می شود که اکوی آن معادل اکوی ندول سمت چپ نبوده و لذا عمدتا ری اکتیو به نظر میرسد.
  دکتر قرص لوو تیروکسین داده که سه ماه مصرف کنم ودوباره مراجعه کنم با اینکه تمام هورمون هادر سطح طبیعی هستند.
  TSH:3.2 و T3:1.3 و T4:6.2
  ممنون میشم نظرتون رو راجع به سونو و ادامه مصرف قرص بفرمایید.

  پاسخ
 • مهزیار
  1399/09/20 5:42 ق.ظ

  سلام من سونو و آزمایش دادم گفتنداحتمالا التهاب دارید در جواب سونو ولی وقتی بردم برای دکتر یک آرمایش دیگه نوشته بصورت اورژانسی ک گفتن شما تیروییدتون التهاب نداره و کلامشکل پرکاری یا کم کاری ندارید ولی ندول داره باید حتما نمونه برداری انجام بشه حالا لازم نمونه یا من برم پیش یک دکتر دیگه

  پاسخ
 • سلام آقای دکتر .
  یک هفته است از تیروییدم نمونه برداری کردند و گفتند که خوش خیم است و هاشیماتو دارم. درد در ناحیه فک و گوش راست دارم. با دکتر تماس گرفتم فقط گفتند مسکن بخور و چیزی نیست. ولی خودم احساس سوزش زیر پوست گردنم دارم. نگرانم … چکار کنم؟ آیا طبیعیه و رفع میشه؟؟

  پاسخ
 • سلام. در سونوگرافی تیروئید بنده نوشته شده لوب سمت راست وجود ندارد و لوب سمت چپ هم نودل ۵ سانتی دارد با توجه به اینکه. احساس میکنم چیزی در ناحیه گلو گیرکرده از سونوگرافیست خواستم تا نمونه برداری را برایم انجام دهد اما الان با گذشت ۲۴ ساعت درد بسیار شدیدی در ناحیه سر و گردن دارم. این مسئله طبیعی است؟

  پاسخ
 • مازیار زاهدی
  1399/09/09 12:28 ب.ظ

  سلام خسته نباشید من ۱۷ماه پیش سونوگرافی دادم جواب این بوده ۲ تا ندول هیپواکو با ابعاد ۷×۸ م م و ۱۰×۸ م م دارای میکرو کلیسیفاکسیون متعدد می باشد و الاستیته هارد ( tirads IV ) بعد نمونه برداری انجام دادن جواب fna اومده که جواب منفیه یعنی خوش خیم هستش و الان یه بار بعد ۵ ماه سونوگرافی دادم و ندول ها تغییری نکرده بودند و بعد دکتر گفت ۹ ماهه دیگه بیا می خواستم بدونم ایا این ندول خوش خیم در اینده احتمال بدخیمی داره اگه داره چند درصد احتمالش هست ( جای نگرانی هست به خدا مردم از ترس سرطان )

  پاسخ
 • سهیلا مرادخانی
  1399/08/20 8:50 ق.ظ

  سلام .من حدود یکسال هست که متوجه برآمدگی تو قسمت تیروییدم شدم.دکتر گفتن کم کاری از نوع هاشیموتو دارم و ندول تو قسمت چپ.نمونه برداری دادم اون موقع گفتن خوش خیمه و مشکلی نیس.ولی الان دو ماهی هست که درد و فشار زیادی تو قسمت تیروئید دارم.دوباره مراجعه کردم و دکتر برام نمونه برداری نوشتن.انجام دادم و هنوز جوابش نرسیده.بعد از انجام نمونه دردم بیشتر شده و بدنم دائما بیحاله و کف سر و گردنم گز گز میکنه.ایا از عوارض نمونه برداری هست ؟؟؟

  پاسخ
  • بله نمونه برداری تیروئید ممکنه تا چند روز درد در ناحیه گردن، فک و ارجاع درد به گوش داشته باشد که به دلیل محل نمونه برداری و خونریزی آن قسمت هست که چیز مهمی نیست و موقت می باشد.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من حدودا ۶ماه پیش سونو و نمونه برداری انجام دادم چون کیست تیروئید داشتم و نتیجه خوش خیم بود و مشکلی نبود و البته دارو و چیری هم تجویز نشد برام، و مشکل کم کاری پر کاری هم اصلا نداشتم اما الان بعد از ۶ماه دکترم دوباره برام سونو و نمونه برداری مجدد نوشته.. چه ضرورتی داره باید حتما انجام بدم؟ و یا اینکه دارویی نیاز هست مصرف کنم

  پاسخ
  • دارو نیازی ندارید ولی اگر دوباره کیست تشکیل شد و براتون علامت ایجاد کرده می تونید برای مشاوره تشریف بیارید تو مرکز ما میتونیم کیست های تیروئید رو اکثرشون رو با روش های جدید درمان کنیم.

   پاسخ
 • من نمونه برداری از گره تیروئید که یک سانت هست انجام دادم وقتی دکتر جوابشو دید گفت باید جراحی انجام بدی،چون جوابش خوب نیست و ptc هست.
  ولی در سونوگرافی کالر داپلر که دکتر هاشمی انجام داد،نوشته شده تصویری به نفع ادنوپاتی در زنجیره قدامی گردن دیده نشده.
  البته من نمیدونم که چه مدت هست این گره در تیروئیدم هست و به تازگی به صورت اتفاقی متوجه شدم.
  با این شرایط که توضیح دادم خدمتتون،احتمال داره به جاهای دیگه بدن مثل استخوان یا … زده باشه؟
  چون من شنیدم در ptc بیشتر به غدد لنفاوی میزنه بعد اعضای دیگه و در سونوگرافی چیزی در غدد لنفاوی مشاهده نشده.

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   ما در گردن از نظر آناتومیک شش ناحیه یا زون داریم که جمعا ۱۲ زون در هر طرف است ؛
   سونوگرافی روش بسیار مطمئن جهت بررسی غدد لنفاوی گردن هست و پنج تا از این نواحی را به خوبی می تواند بررسی کند و وجود هر گونه لنف نود پاتولوژیک را در این نواحی می تواند مشخص کند اما زون شش در سونوگرافی خیلی خوب مشخص نیست و این زون شش را جراح بعد از عمل جراحی تیروئید با برداشتن نمونه های غدد لنفاوی آن ناحیه می تواند با بررسی پاتولوژیک از لنف نوهای برداشته شده می تواند تعیین کند که آیا درگیر هست یا نیست.
   البته در شما که می گوئید گره ده میلی متر هست معمولا غدد لنفاوی نباید درگیر باشند ولی در جواب پاتولوژی شما مشخص می شود.
   به شکل تئوری ما ندول زیر یک سانت را که از کپسول تیروئید فاصله داشته باشد را به عنوان ندولی در نظر می گیریم که غدد لنفاوی درگیر نیست و این اثباتش با جراحی بعد از عمل مشخص می شود و در شما چون ptc هست احتمالا متاستازهای دور دست برای شما مطرح نیست ، ptc انتشارش لنفاوی هست و بعدا در نهایت ممکن است اتفاق بیافتد که البته بسیار بسیار نادر هست

   پاسخ
 • سلام دکتر وقت بخیر:من ۹ سال پیش یه ندول سمت چپ داشتم که رفتم‌پزشکی هسته ای و کلد بود و بعدم fna دادم نگاتیو بود.چتد وقت پیش هم بخاطر احساس خراش رفتم که لارنگوسکوپی کردم مشکلی نداشتم .الان مدتیه یه کم احساس مشکل در بلع دارم آیا باید دوباره fna بشم؟البته چون گوش چپمم وز وز و صدا داره دکتر گفت سونوی گردن و داپلر و عروق گردنی بده.چقدر احتمال بدخیمی داره و اگر احتمالا بدخیم شده بود ایا توی این ۹ سال علائمی نشون نمیداد؟ضمنا آزمایشش خونم خواستن واسه تیروئید و غلظت و پلاکت و عفونت خون

  پاسخ
  • احتمال بدخیمی بسیار نادر هست علت اینکه اختلال بلع پیش آمده ممکن است داخل ندول خونریزی اتفاق افتاده باشد و به طور ناگهانی افزایش حجم به وحود آمده باشد و این باعث اختلال بلع می شود و درد فک را توجیه می کند، یک سونوگرافی انجام بدهید فعلا کافی است، با توجه به سونوگرافی شما ممکن است نیاز به نمونه برداری داشته باشید.

   پاسخ
 • سلام .من پارسال سونو دادم مشخص شد که ندول ۶ میلی دارم اسکن انجام دادم .گفتن مشکلی نیست خوش خیم هست ازمایش هم دادم .لووتیروکسین مصرف میکردم اول تیروئیدم کم کار بود با قرص پرکار شد.بعد دکترمو عوض کردم گفتن کلا نباید قرص لووتیروکسین میخوردی و قطع کردن برام.تحت نظرم فعلا .اما استرس بیش از حد دارم .گاهی گلوم درد میکنه سمت چپم ندول هست .سوال من اینه .ایا ندول به خودی خود خوب میشه یا نه ؟و اینکه جای نگرانی داره یا نه ؟بی نهایت استرس دارم کلی دکتر میرم از ترس .با تشکر

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  من چند وقته یه برامدگی توی گردنمه ولی درد نداشت رفتم پیش متخصص غدد سونوگرافی نوشت و مشخص شد چندتا ندول ده در یازده میلیمتر سمت راست غده تیروئیدم هست
  منو فرستاد نمونه برداری
  جوابش اومد باز همینو گفتن
  که چندتا ندوله
  گفتن مهم نیس خودش از بین میره و قرص ویتامین سی بهم داد
  ولی الان یکماهه که نمونه برداری کردم خیلی درد میکنه دست چم و سرم و گردنم همش درد میکنه
  چیکار کنم به نظرتون
  بازم دکتر رفتم میگن هیچ کاری نمیشه کرد
  لطفا جواب بدین ممنون میشم

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   در موارد نادر ممکن است نمونه برداری موجب درد در ناحیه گلو، فک یا گوش شود که آنهم بعد از یک هفته برطرف می شود، دردهای شما به این نمونه برداری بی ارتباط است

   پاسخ
 • سلام جواب سونوگرافی مادرم که ۵۸سال دارند در سال ۹۷(توده هتروژن ۱۰و۶میلیمتر در لوب راست و۳میلیمتری در نیمه راست ایسم دیده می‌شود.بردیم پیش فوق تخصص جراحی گفتن مشکلی نیست هر سال سونو گرافی رو انجام بدید که متاسفانه در سال ۹۸نتوستیم سونو رو انجام بدیم
  سونو جدید که گرفتیم یعنی در روز دوشنبه ۱۶/۴/۹۹ اینگونه شرح داده است که ابعاد لوب راست تیرویید ۴۶‌*۱۴*۱۶ mm و لوب چپ تیرویید۴۳*۱۱*۱۰ mmمیباشد
  ضخامت ایسیموس ۲.۶mm
  اکوپترون غده تیروئید یکنواخت است.
  تصویر کیست کولوئید به دیامتر۲.۲mmدر سمت راست ایسموس مشاهده می شود.
  تصویر مدول Spong formبه دیامتر mm9*6در پل فوقانی لوب راست تیرویید مشاهده می شود
  تصویر لنف نودهای متعدد در هر دو سمت کردن مشاهده می شود که تعدادی از آن ها هلیوم واضحی ندارد و نمایی نسبتا roundپیدغ کرده اندsupicious
  سایز بزرگترین آن ها در سمت چپ ۸.۵mm*6.5mmدر zone5 و در سمت راست ۸.۵*۶mmدر zone2 دیده میشود.
  که fnaنوشتن براشون که تو بیمارستان میلاد قرار انجام بدن
  تو رو خدا دارم دق میکنم بگید که با حراجی مشکلش حل میشه آیا تو این سونو نشون داده که که غدد لنفاوی رو درگیر کرده یا نه جای که نوشته تصویر لنف نود منظورش غدد لنفاویه ؟اگه اره با همون جراحی درست میشه
  تو این یکسال و چند ماه که از سونو اولش که بالایی بوده تا سونو جدید که تعدادشون زیاد شده ممکنه بدخیم باشه
  خواهش میکنم ازتون جواب سوالامو بدید بقران دارم دیووونه میشم

  پاسخ
 • سلام. من بیست سال پیش یک بار نمونه برداری تیرویید رفتم و یادمه نوشته بود گواتر کلوییدی. این یعنی تیروییدم گره داره؟ چرا با اینکه گواتر دارم و کم‌کاری هاشیموتو هیچ کدوم از دکترهای غددی که میرم سونوگرافی یا نمونه برداری نمی خوان؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   برای اطمینان خاطر اگر احساس برجستگی در گلویتان دارید بهتر است یک سونوگرافی کنترل انجام دهید

   پاسخ
 • نودل های سالید میتونن احتمال بدخیم بودن رو خیلی بالا ببرن ؟

  پاسخ
 • سلام. یک سال پیش نمونه برداری مشخص کرد که ندول من خوشخیم است مجدد نمونه بردای تجویز شده که در کلینیک شما وقت گرفتم. اما ایا ندول خوش خیم میتواند به بدخیم تبدیل شود

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   احتمال تبدیل توده خوش خیم به بدخیم بسیار کم هست ولی به این دلیل که به هر حال از نظر آماری هنوز هم این امکان هست، هرچند درصد کم ولی باز هم باید بررسی شود ولی اگر در دو نمونه برداری، پاتولوژی خوش خیم تشخیص داده شود این احتمال که به بدخیمی تبدیل شود زیر یک درصد خواهد بود و بیمار نگرانی نخواهد داشت، به بیان بهتر در سالهای متوالی اگر ندول تغییر شکل و یا سایز بدهد با دو مرتبه نمونه برداری تقریبا از خوش خیم بودن آن مطمئن می شویم.

   پاسخ
 • سلام.من۲۲ سالمه ندول تیروئید دارم تو جواب ازمایشم میزان هورمون های تیروئیدم نرمال بوده و دکتر در مورد کم کاری و پرکاری تیروئیدم چیزی نگفت.وجواب اسکن تیروئیدم سرد بوده دکتر از تیروئیدم نمونه برداری کرد ولی جواب نمونه ناکافی بود ودوبار نمونه برداری کرد(fna) وگفت اگر دفه ی بعد دباره ناکافی باشه و جواب نده باید تیروئیکتومی بشم وتیروئیدم برداشته بشه .میخواستم بدونم احتمال سرطانی بودنو بدخیمی داره؟ اصلا به چه علت باید جراحی بشم؟؟؟ ندول تیروئیدم بزرگ هس ولی نه ب اندازه ای که تو بلع وتنفسم مشکلی پیش بیاره .لطفا جواب بدید خیلی ضروریه

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   بهتر است حضورا به مرکز تشریف بیاریدتا با یک نمونه برداری دقیق و سونوگرافی مشکل رو بررسی کنیم، اگر نمونه برداری شما توده خوش خیم را نشان دهد و علامتی نداشته باشید نیازی به جراحی نیست و شما در آینده با مشکل مواجه نخواهید شد، بنابراین لطفا برای ویزیت حضوری هماهنگ شوید.

   پاسخ
 • سلام دکتر خسته نباشید الان حدود یک ساله که سمت راست گردنم باد کرده رفتم دکتر عمومی گفت ازمایش خون و سونوگرافی انجام بده بعد انجام دادم تو برگه سونو گرافی نوشته(یک ندل هترو هایپر در لوب راست که نیاز به نمونه برداری داره) من ۱۵ سالمه و از نمونه برداری میترسم میشه نمونه برداری انجام نداد یا یه کار دیگه کرد خیلی نگرانم لطفا کمکم کنید

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   نمونه برداری نباید شما را نگران کند، شما می توانید تحت بی حسی موضعی و یا حتی در مرکز تیراد تحت بیهوشی کامل و با نظارت پزشک بیهوشی نمونه برداری تان را انجام دهید تا روند درمان شما مشخص شود

   پاسخ
 • امیرفارسی جانی
  1399/02/29 6:57 ب.ظ

  سلام عرض ادب من سونوگرافی دادم وتشخیص تیروئید پرکار دادند اسکن هم ندول سرد تشخیص داده وحالا قراره نمونه برداری کنم، ایا واقعا این بیماری کشنده است. بدبینانه حالت این بیماری چیست وآیا درمان دارد

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   ندول سرد بودن به معنی بدخیم بودن نیست و تنها نیاز به بررسی دارد و این به معنی کشنده بودن نیست، بعد از نمونه برداری نوع بافت مشخص می شود و شما می توانید روال درمانتان را طی کنید و نگران هم نباشید، حتی توده های بدخیم تیروئید هم در موارد بسیار زیادی به درمان پاسخ مناسبی می دهند و درمان پذیرند

   پاسخ
 • سلام. من ۳۴ سالم هست . ندول من سال گذشته نمونه برداری شد در مرکز شما و خوش خیم بود. بعد یک سال ۲ میلیمتر بزرگتر شده. دکتر مجدد نمونه برداری تجویز کردند، ایا خوش خیم میتواند به بدخیم تبدیل شود؟

  پاسخ
 • سمانه جلالی
  1399/02/01 2:05 ق.ظ

  ببخشید من ۳۳ سال دارم سونو دادم یک ندول هیپواکو به سایز ۶×۴ در لوب راست داشتم که احتمال آدنوم پاراتیرویید تشخیص داده شد. الان چون سابقه فامیلی دارم خیلی نگرانم ممکنه که بد خیم باشه .فقط دکترم گفته آزمایش بده و سونو رو تکرار کن. ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز مدارکتون رو برای واتس آپ ارسال کنید، در ابتدای ورود به سایت پاپ آپی که باز می شود می توانید وارد واتس آپ شوید و مدارک ارسال کنید

   پاسخ
  • سلام من بی دلیل در حال چاق شدن هستم سابقه خانوادگی کم کاری تیروئید از مادرم دارم آزمایش دادم در آزمایش تیروئید نشان نداد ولی تمام علایم را دارم باید به آزمایش اکتفا کنم یا سونا انجام بدم؟

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید.من هم درطرف راست وچپ تیروئیدم ندول داشتم که دکتر برام fnaنوشتن ولی کلی نوشتن دکتر سونوگرافی هم فقط از طرف راستم نمونه برداری کردن که اندازه وشکل مشخص داشتن ولی طرف چپ اندازه وشکل مشخص نبود جواب fnaخوش خیم اومده سوالم اینه که چرا ازطرف چپ هم نموڽه برداری نکردن؟ممکنه اون بدخیم باشه این طرفیا نه؟وآیا ممکنه درطول زمان خوش خیم به بدخیم تبدیل بشه؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   باید سونوگرافی تان رو برای ما بفرستید تا بتوانیم راجع به آن صحبت کنیم، از طریق پیج واتس آپ یا پیج اینستا با ما در ارتباط باشید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر