نمونه برداری تیروئید

نمونه برداری  از گره تیروئید – fna چیست ؟

شاید تاکنون با مشکلات تیروئید مواجه شده باشید و یا کسانی را در اطرافتان داشته باشید که با این مشکل درگیر هستند، در برخی موارد پزشک شما و یا متخصص رادیولوژی تشخیص می دهد که باید برای آزمایشات تکمیلی، بیوپسی تیروئید یا همان نمونه برداری تیروئید را انجام دهد تا بتواند به تشخیص بیماری و پس از آن به درمان گره تیروئید بپردازد، اگر می خواهید بدانید fna چیست و چه روشهایی برای انجام آن در تیروئید هست این مقاله به شما کمک می کند

در این شرایط برخی از بیماران با ترس از اینکه بیوپسی چه آزمایشی است با سوالاتی مواجه می شوند از قبیل، علت بیوپسی تیروئید چیست، آیا برای بیوپسی باییست مقدار زیادی از غده برداشته شود، یا اینکه مانند عمل جراحی به روش بیهوشی انجام می شود یا نه، آیا نمونه برداری تیروئید درد دارد، اصلا پزشک برای چه موردی آن را صلاح دانسته و حتی در برخی مواقع با پیش داوری به خودشان می گویند که من سرطان دارم و برای همین پزشک این آزمایش را درخواست کرده و یا سوالات بسیاری که ذهن بیمار را به خود مشغول می کند، در این مقاله سعی کردم جواب تمام سوالات این بیماران داده شود تا اگر برای بیوپسی و نمونه برداری تیروئید لزومی داشته باشند دیگر نگران چرا و چگونگی آن نباشند.

حال آنکه اصلا بیوپسی تیروئید چیست؟ نمونه برداری تیروئید به معنی برداشتن یک تکه کوچک از غده تیروئید و یا ندول های تیروئید است تا متخصص رادیولوژی بتواند آن نمونه را برای تائید و یا رد بیماری که مورد بحث ایشان قرار گرفته است برای آزمایش به آزمایشگاه پاتولوژی ارسال کند و اطلاعاتی را که لازم دارد به دست بیاورد.

داروی پرکاری تیروئید، اسم قرص پرکاری تیروئید

fna چیست ؟

fna  یک روش نمونه برداری است که در آن به جای برش جراحی و برداشتن بافت بدن از یک سوزن برای آن استفاده می کنند، در این روش یک سوزن باریک به بافت مورد نظر و یا مایع مورد نظر وارد شده و با کمک آن از بافت یا مایع نمونه برداشته می شود، این روش ایمن است و عوارضی ندارد و نسبت به روش جراحی با عوارض بالا و به جای ماندن اسکار زخم و غیره ارجح است، fna ممولا با هدایت سونوگرافی انجام می شود تا به شکل دقیق از محل مورد نظر نمونه برداشته شود، اگر بدون سونوگرافی انجام شود ممکن است نمونه مورد نظر جواب دقیقی برای پزشک نداشته باشد.

این روش برای توده های بدن در قسمتهای مختلف از جمله سینه و تیروئید انجام می شود و به وسیله آن می توان به نتیجه دقیقی از بافت توده یا ندول ایجاد شده رسید

مقایسه ای از دیروز تا امروز

در گذشته و قبل از دستیابی به روش FNA بعضا پزشک مجبور می شد تا مقدار زیادی از غده تیروئید را در حین عمل برداشته تا مطمئن شود بیمار در خطر بدخیمی قرار ندارد، این روش باعث می شد تا بیمار بعضا ملزم به مصرف دارو شده و یا با عوارض پس از آن مواجه شود، ولیکن با استفاده از روشهای پیشرفته کنونی دیگر بیماران با مسائل گذشته دست و پنجه نرم نمی کنند و نیازی به بیهوشی و جراحی برای بیوپسی و نمونه برداری ندارند

تجویز نمونه برداری تیروئید برای چیست

ندول تیروئید به معنای توده هایی بسیار معمول در غده تیروئید (که یک غده پروانه ای شکل در جلوی گردن است) هستند، این توده ها اگر چه می توانند مشکلاتی را برای

فرد بیمار به وجود بیاورند ولیکن اکثرا سرطانی نیستند.

در برخی شرایط ممکن است غده تیروئید شروع به افزایش سایز کند که پزشکان این را به عنوان گواتر نام می برند، ممکن است گواتر به درمان احتیاج داشته باشد ولی نه لزوما و البته در اغلب موارد این به معنی سرطان نیست.

پزشک قبل از تجویز بیوپسی احتمالاً برای بیمار آزمایش خون و پس از آن تصویربرداری را تجویز می کند و در صورتی که پس از پاسخ این آزمایشات و تصویربرداری ها احساس کرد بیمار نیاز به نمونه برداری تیروئید دارد آن را تجویز می کند.

جواب و تفسیر نتیجه نمونه برداری تیروئید چه مواردی را می تواند نشان دهد

اگر می خواهید بدانید جواب بیوپسی تیروئید چه می گوید این مطلب را مطالعه کنید

در بسیاری مواقع گواتر و یا ندولها وجود دارند ولی خطری ایجاد نمی کنند و پزشک جهت اطمینان نمونه برداری تیروئید را انجام می دهد

تفسیر نتیجه fna چیست ؟ (نمونه برداری تیروئید)

اگر پاسخ بیوپسی نشان دهنده مشکلی بوده باشد می تواند مسائلی مانند بیماری های زیر را عنوان کند

  • کیست ها : کیست ها توده های پر از مایعی هستند که می توانند باعث ایجاد درد در ناحیه گلو شوند و یا اینکه فروبردن غذا و به طور کلی قورت دادن را برای بیمار سخت کنند، این کیست ها به ندرت سرطانی هستند ولی با این حال به درمان احتیاج دارند.
  • گره ها یا ندول های سالید : این توده ها اکثرا خوش خیم هستند ولی با اینحال لازم است تا نوع آنها در نمونه برداری مشخص شود.
  • بیماری گریوز یک بیماری پرکاری تیروئید است که می تواند باعث بزرگ شدن تیروئید و ترشح مقدار زیادی هورمون شود
  • بیماری هاشیموتو یک بیماری تیروئید است که در آن سلولهای ایمنی بدن به غده تیروئید حمله ور می شوند و به همین دلیل غده، هورمون کمتر از حد طبیعی تولید می کند و متورم می شود
  • عفونت که در واقع یک ویروس موجب درد و تورم در غده تیروئید می شود.
  • ندول های بزرگ و یا گواتر که به خاطر اندازه آنها برای بیمار مشکلاتی به وجود می آید، از جمله اینکه نفس کشیدن برای بیمار سخت باشد و یا غذا خوردن و قورت دادن غذا با مشکل رو به رو شود
  • ندول های سمی و یا گواتر که تقریبا هیچ وقت سرطان نیستند و باعث می شوند که غده تیروئید مقدار بسیار زیادی هورمون ترشح کند.
  • و در نهایت سرطان که ده درصد مواقع ممکن است ایجاد شود

(بنابراین توصیه دکتر و متخصص رادیولوژی این است که به محض شنیدن نمونه برداری تیروئید نگران و ناراحت نباشید ولیکن انجام آن را در مراکز نمونه برداری تیروئید در اولویت بگذارید)

چه وقتی به بیوپسی تیروئید ( نمونه برداری تیروئید) نیاز است

با اینکه بیوپسی تیروئید می تواند نشان دهنده مشکلات گواتر و یا ندول تیروئید باشد ولیکن پزشک همیشه لازم نیست تا برای کشف بیماریهای تیروئید آن را انجام دهد به طور مثال در بیماری گریوز آزمایش خون و همیچنین تصویربرداری کافی است تا دلایل کافی مبتنی بر این بیماری پیدا شود و دکتر رادیولوژی بگوید که شما دچار گریوز هستید و یا خیر.

دکتر رادیولوژی احتمالا بخواهد در مورد هر ندول تیروئید که بزرگتر از یک سانتی متر باشد بررسی لازم را انجام دهد، به خصوص اگر این ندول جامد و سفت بوده و دارای مرز مشخصی در تصویر برداری نبوده و دارای کلسیم باشد.

همین طور اگر بیمار احساس درد زیادی را در تیروئید خود می کند و تیروئید به سرعت در حال رشد است ممکن است دکتر رادیولووژی بدون وجود ندول تیروئید هم بخواهد تا نمونه برداری تیروئید و یا همان بیوپسی تیروئید انجام شود.

تنگی نفس در بیماریهای تیروئید

بیوپسی تیروئید (fna) چگونه انجام می شود

این قیمت مقاله در جواب کسانی آورده شده که می خواهند بدانند آیا بیوپسی تیروئید به صورت جراحی و در بیمارستان انجام می شود، احساس بیماران در این مورد چیست، آیا بیماران بعد از بیوپسی دچار عوارضی بوده اند و یا خیر

بیوپسی تیروئید در چند نوع تهاجمی و کم تهاجمی قابل انجام است، روشهای تهاجمی شامل همان جراحی تیروئید و برداشتن یک نمونه کوچک از این غده است که با سوزن و برش سروکار دارد ولی در روشهای کم هاجمی قضیه به شکل دیگری انجام می شود.

اگر هوز هم نگران هستید و به دنبال جواب سوالاتتان می گردید حتما این فیلم را ببینید


 

 

انواع روشهای fna  چیست ؟

بیوسی آسپیراسیون سوزنی تیروئید Fine needle aspiration (FNA) :

در این نوع بیوپسی که به شکل کم تهاجمی انجام می شود از یک سوزن و نیدل باریک برای بیوپسی اسفاده می کنند و دردی که این بیوپسی به وجود می آورد شبیه به درد یک نیشگون (درد کم) است که از همین بابت نیازی به بیهوشی بیمار نیست و فقط شاید دکنر رادیولوژی از یک بیحسی موضعی در این مورد استفاده کند

در بیوپسی تیروئید به روش آسپیراسیون سوزنی پزشک شما با کمک سونوگرافی محلی را که برای بیوپسی نیاز است تشخیص می دهد و با استفاده از یک سوزن از آن محل نمونه برداری می کند، ممکن است شما کمی سوزن را حس کنید و لازم باشد تا پزشک چند مرتبه نمونه برداری را انجام دهد.

دکتر رادیولوژی ممکن است از غدد لنفاوی بیمار نیز که در نزدیکی غده تیروئید قرار گرفته نمونه برداری کند.

این روش در حدود نیم ساعت زمان خواهد برد و قبل و بعد از آن خوردن و آشامیدن بلامانع هست و مشکلی ندارد.

آمادگی لازم برای بیوپسی تیروئید به روش FNA

در بیوپسی و یا هر آزمایش دیگری بهتر است پزشکتان را در جریان داروهایی که در حال مصرف آن هستید قراردهید، داروهایی مانند وارفارین، دیپیریدامول، پراسوگرل و …  که از جمله رقیق کنندگان خون هستند ممکن است لازم باشد تا قطع و یا با دوز کمتری استفاده شوند، پزشکتان و دکتر رادیولوژی را در جریان مصرف این داروها قرار دهید ولیکن هرگز و بدون مشورت با پزشک دارو را قطع و یا کم نکنید (این نکته بسیار مهم است) .

در همین سایت تجربیات بیماران دیگر از بیوپسی گذاشته شده است می توانید با دانستن تجربیات سایرین با خیال آرامتر و آرامش بیشتری برای انجام بیوپسی اقدام کنید بنابراین توصیه می کنم این تجربیات را حتما ببینید.

بیوپسی سوزنی core

این نوع بیوپسی شبیه به همان روش بیوپسی FNA است با این تفاوت که سوزن آن کمی بزرگتر است، در این روش برش پوستی ایجاد نشده و با کمک سونوگرافی سلول و نیز بافت کوچکی از ندول گرفتته می شود و برای پاتولوژی ارسال می گردد و چون بافت گره هدف جدا می شود جواب آن در اکثر موارد جهت تشخیص بیماری کافی است. در واقع اگر پزشک شما نتواند بر اساس بیوپسی تیروئید FNA تشخیص مطمئنی داشته باشد این یک گزینه خوب به عنوان پلن پشتیبانی در نظر گرفته می شود.

مقایسه دو روش FNA و بیوپسی سوزنی Core

مرکز تیراد با توجه به تجربه زیاد انجام چنین روش هایی در نمونه برداری تیروئید به عنوان مرکز ارجاع بیماران جهت انجام بیوپسی با این روش می باشد، عوارض این شیوه بسیار بسیار کم و ناچیز است سطح درد در آن مشابه با FNA است ولیکن به لحاظ هزینه به دلیل استفاده از نیدل مخصوص کمی بیشتر از روش FNA است

بیوپسی جراحی

با توجه به اینکه انجام بیوپسی به روش جراحی مانند دیگر عملهای جراحی نیاز به بیوهوشی در بیمارستان داشته و دوره نقاهت طولای تری نیز خواهد داشت به ندرت انجام می شود، در طول دوره بیوپسی تیروئید به روش جراحی ممکن است تا نیمی از غده تیروئید نیز برداشته شود و برای آزمایش پاتولوژی ارسال شود.

بعد از بیوپسی تیروئید چه اتفاقی می افتد

نتایج آزمایش بیوپسی ممکن است طی چند روز به شما تحویل داده شود، گرچه ممکن است تا دو هفته نیز ادامه پیدا کند.

اینکه چه اتفاقی می افتد بسته به نتایج آزمایش بیمار است، ممکن است پزشک از شما بخواهد تا به طور دوره ای و مداوم تحت نظارت باشید تا از روند بیماری و درمان شما اطمینان حاصل کند.

در صورتی که نتایج نمونه برداری تیروئید، نشان دهنده سرطان باشد احتمالا نیاز به جراحی هست ولی باز هم بیمار نبایست نگران باشد، چرا که اکثر سرطان های تیروئید قابل درمان هستند.

همچنین در موارد دیگر نیاز هست تا پزشک با کمک روشهای درمانی اقدام به درمان بیماری تیروئید شما بنماید.

مراقبت بعد از نمونه برداری تیروئید

به این دلیل که نمونه برداری به روش سوزنی یک روش سرپائی بدون هیچ برش جراحی بوده و عملا اتفاقی قرار نیست بیافتد مراقبت خاصی نیاز نیست و در مورد این پزشک توصیه های لازم را به شما خواهد کرد، تنها موردی که ممکن است به آن نیاز داشته باشید این است که اگر دردی بعد از fna داشتید می توانید با مصرف مسکن ها و یا گذاشتن کیسه یخ درد را تسکین دهید.

آیا نمونه برداری درد دارد

نمونه برداری تیروئید به طور معمول با بی حسی انجام می شود و بیمار دردی احساس نخواهد کرد و تنها در لحظه تزریق بیهسی درد مخصری از تزریق خواهد بود و در مرکز تیراد علاوه بر آن، امکان بیهوشی کامل تحت نظارت متخصص بیهوشی فراهم شده است تا بیمارانی که با ترس و یا فوبیا از نمونه برداری تیروئید رو به رو هستند بتوانند بدون هیچ اضطراب و استرسی نمونه برداری را انجام دهند.

در برخی مراکز نمونه برداری بدون بی حسی انجام می شود که بیمار احتمالا و بر اساس آستانه درد در هر فرد ممکن است درد مختصری را تحمل نماید

انجام نمونه برداری تیروئید در موسسه تصویربرداری تیراد

مرکز تصویربرداری و سونوگرافی تیراد به عنوان اولین مرکز فوق تخصصی در درمان بیماریهای تیروئید با همکاری اساتید و پزشکان متبحر و فوق تخصص از کشورهای اروپایی توانسته اند با روشهای نوین و کم تهاجمی درمانی در درمان توده های تیروئید چه توده های سرطانی و چه توده های غیر سرطانی موفقیتهای خوبی را کسب نمایند و امیدهای بسیار خوبی برای درمانهای سبک و راحت در این زمینه به دست آورده اند، برای اطلاع بیشتر از این روشهای درمانی می توانید فیلم های مربوطه را در قسمت گالری همین سایت مرور نموده و از زبان پزشکان مرکز با این روشها آشنا شوید.

انجام بیوپسی سوزنی fna و سایر اقدامات تشخیصی نسبتا دردناک با حضور متخصص بیهوشی

برخی از بیماران با وجود اضطراب و ترس و نگرانی که در رابطه با درد ناشی از بیوپسی سوزنی و کور و سایر اقدامات تشخیصی دارند ترجیح می دهند تا چنین اقداماتی که در شرایطی برای پیگیری سلامت ایشان ضروری نیز هست را انجام نداده و از انجام آن به نوعی دوری می کنند، به همبن دلیل پزشکان در مرکز سونوگرافی تیراد تصمیم گرفتند تا این مراجعین عزیز را نیز از نگرانی خارج نموده و با اطمینان به انجام پروسه تشخیصی آنان بپردازند، این مرکز با حضور پزشک متخصص بیهوشی و با کنترل کامل سلامت بیمار قادر است این پروسیچرها را در حالت بیهوشی بیمار انجام داده تا بیمار هیچ گونه دردی را احساس ننموده و بتواند اقداماتی را که برای سلامتی وی لازم است انجام دهد

آیا این مطلب مفید بود؟ امتیاز بدهید

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]
اشتراک گذاری
زهراا

سلام خسته نباشید.من هم درطرف راست وچپ تیروئیدم ندول داشتم که دکتر برام fnaنوشتن ولی کلی نوشتن دکتر سونوگرافی هم فقط از طرف راستم نمونه برداری کردن که اندازه وشکل مشخص داشتن ولی طرف چپ اندازه وشکل مشخص نبود جواب fnaخوش خیم اومده سوالم اینه که چرا ازطرف چپ هم نموڽه برداری نکردن؟ممکنه اون بدخیم باشه این طرفیا نه؟وآیا ممکنه درطول زمان خوش خیم به بدخیم تبدیل بشه؟

مریم (کارشناس بیهوشی)

سلام در سونو گرافی مادر من نوشته شده((یک ندول ایزو اکو به دیامتر۲۱در۱۲میلی متر با Hallowهایپواکوی پریفرال و یک ناحیه هایپو اکوی مرکزی به دیامتر ۱۱در۷میلی متردر قسمت میانی لوب راست تیرویید مشهود است.یک ندول solid cysticبه دیامتر ۷در۴ در قسمت میانی لوب راست تیرویید مشهود است.یک ندول ایزو اکویsolid cystic به ابعاد ۳۵در۱۴در قسمت میانی لوب چپ تیرویید مشهود است.یک ندول دیگر با نمای مشابه به ابعاد ۸در۴ دیامتر در سمت چپ ایستموس تیرویید مشهود است.چند لنف نود Reactiveبه دیامتر ۲۵در۸.۵در زنجیره ژگولار دو طرف مشهود است))بنظرتون خوش خیمه یا بدخیم تورو خدا راهنمایی کنید خیلی میترسم و اینکه… ادامه »

احمد

سلام
پدر من تیروئیداکتومی داشتند و حالا متاستاز ریه شده ۳۳جلسه رادیوتراپی رو یک ماه پیش تموم کردند الان مزه غذا و سیری و گرسنگی متوجه نمیشه از روی جواب پاتولوژی دو پزشک حدود ۶ ماه طول عمر پیش بینی کردند آیا میتونیم پیگیر درمان بشیم ممکن هست نتیجه بگیریم
پدر حدود ۶۸ سال سن دارند
ممنون میشم راهنمایی کنید .

زهرا#

خواهشا جواب سوالمو بدید

زهرا#

سلام خسته نباشید.من حدود ۴سال پیش یعنی در سن ۱۸سالگی یه برامدگی روی گردنم ححس کردم وهمون موقه هم ب دکتر مراجعه کردم ودکتر برام قرص و آمپول تجویز کرد و این توده مربوط ب تیروئیدم میشد.ولی بعد ازیک مدت مصرف هیچ بهبودی حاصل نشد و من قرصارو دیگه مصرف نکردم و چون هیچ درد یا گرفتگی یا تغییر صدایی در ناحیه ی گلوم حس نمیکردم دیگه زیاد پیگیرش نشدم ب خیال اینکه گواتر دارم.ولی امسال دباره به دکتر مراجعه کردم خیلی احساس میکنم جدی تر شده چون مراحلی رو که امسال دکتر برام نوشتن ۴سال پیش نبود اول ازمایش… ادامه »

مازیار زاهدی

سلام ببخشید که دوباره مزاحم می شم شما فرمودید که اگر جواب ازمایش ( یعنی نمونه برداری ) درست باشه جای نگرانی نیست می خواستم بگم که از تیروئید من ۹ تا نمونه برداشت و روی لام گذاشت و من نمونه برداریمو در ارومیه انجام دادم(ازمایشگاه دکتر پژمان ) به نظرتون احتمال خطا هست ؟ و اگه باشه من چه جوری متوجه بشم که نمونه برداری اشتباه بوده ؟ به نظرتون دوباره انجام بدم ؟ لازمه ؟

مازیار زاهدی

سلام و خسته نباشید به شما زحمت کشان موسسه تیراد من سونوگرافی ندول تیروئید انجام دادم که اینو نوشته در بوردر خلفی یک سوم فوقانی لوب راست تیروئید دو ندول سالید هیپواکو با حدود ill- defind به قطر ۸×۷ م م و ۱۰×۷ م م دیده شدند که حاوی میکرو کلیسیفکاسیون متعدد می باشد واسکولاریته نسبی دارند در elastoscan الاستیسیته انها hard است ( معادل tirads IV ) بعد دکتر Fna نوشت انججام دادم نوشته negative for malignancy و دکتر گفت ۴ ماهه دیگه سونگرافی بده یعنی فالو اپ به نظرتون این توده می تونه بدخیم بشه و اگه احتمالش… ادامه »

مازیار زاهدی

سلام و خسته نباشید به شما زحمت کشان موسسه تیراد من سونوگرافی ندول تیروئید انجام دادم که اینو نوشته در بوردر خلفی یک سوم فوقانی لوب راست تیروئید دو ندول سالید هیپواکو با حدود ill- defind به قطر ۸×۷ م م و ۱۰×۷ م م دیده شدند که حاوی میکرو کلیسیفکاسیون متعدد می باشد واسکولاریته نسبی دارند در elastoscan الاستیسیته انها hard است ( معادل tirads IV ) بعد دکتر Fna نوشت انججام دادم نوشته negative for malignancy و دکتر گفت ۴ ماهه دیگه سونگرافی بده یعنی فالو اپ به نظرتون این توده می تونه بدخیم بشه و اگه احتمالش… ادامه »

مازیار زاهدی

فقط ممنون می شم این ۳ تا سئوال بالا رو کامل برام توضیح بدید مثل خوره تو مغزمه شب و روز ندارم

مازیار زاهدی

ببخشید از کجا می تونم جوابمو بیبینم؟

مهین

سلام خسته نباشید منونوشتن fnaانجام بدم اماهرکجامیرم میگن بدون بی حسیه میترسم بدون بی حسی چقدردرد دارد؟خیلی ناراحتم شهرستان هستم نمیتونم به شمامراجعه کنم؟توروخدازود جواب بدیدمتشکرم

سانی

من شاید بیست سال پیش نمونه برداری انجام دادم. نه بی حسی بود و نه سونوگرافی. به نظرم خیلی درد داشت. شاید هم من سنم خیلی کم بود و تا اون موقع چنان دردی تجربه نکرده بودم. حتی دکتر اون آزمایشگاهی که رفتم نگفت روی تخت دراز بکش و همونطور که نشسته بودم نمونه گرفت. فکر می کنم الان بیشتر ملاحظه ی مربض ها رو می کنند. نگران نباش.

هزاردستان

سلام، مطلب سودمندی بود، لطف کنید بفرمایید در نتیجه FNA عبارت Acellular Smear به چه معناست؟

محمد ربانی

سلام ببخشید یه سئوال دیگه داشتم خیلی ممنون می شم جواب بدین ۲ هفته پیش از تیروئید سمت راستم که نمونه برداری شده( ۹ تا سوزن نمونه برداری زدن ) الان وقتی که غذا با اب می خورم درد می کنه ایا این طبیعی هستش و اگه طبیعی هستش تا چه مدت این جوری می مونم؟ ایا راه حل یا درمانی داره ؟فقط هم سمت راستم این جوریه و خیلی اذیت میشم ! خیلی ممنون از پاسخگو بودنتون تشکر

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر