تا چه مدت می توانید بدون داروهای تیروئید ادامه دهید؟

تا چه مدت می توانید بدون داروهای تیروئید ادامه دهید؟

وقتی بدون تجویز داروی تیروئید پیش می‌روید، چه اتفاقی برای تیروئید شما می افتد؟

غده تیروئید اندامی پروانه ای شکل در قاعده گردن شماست. این غده قدرتمند اگرچه کوچک است، اما عملکردهای ضروری را در سراسر بدن کنترل می کند، از جمله تنظیم متابولیسم سلولی و مدیریت رشد و تکامل. زمانی که غده تیروئید به درستی کار نمی کند، کل بدن ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرد.

به همین دلیل، افرادی که تیروئید کم کار دارند نیاز به داروهای جایگزین هورمون تیروئید مادام العمر دارند. و از دست دادن دوزهای داروی تیروئید یا قطع کامل آن می تواند بر بدن شما تأثیر منفی بگذارد. در زیر به این خواهیم پرداخت که وقتی داروهای تیروئید خود را مصرف نکنید چه اتفاقی می افتد.

چرا مصرف داروهای تیروئید ضروری است؟

وقتی کم کاری تیروئید دارید، غده تیروئید شما به طور طبیعی هورمون های تیروئید کافی برای کمک به تنظیم عملکردهای ضروری بدن تولید نمی کند. داروهای هورمون تیروئید جایگزین مقدار هورمون تیروئیدی می شوند که بدن شما برای عملکرد روان نیاز دارد.

هنگامی که هورمون های تیروئید پایین است، می توانید علائم زیادی را تجربه کنید که بر سلامت کلی و کیفیت زندگی شما تأثیر می گذارد.

علائم کم کاری تیروئید

افرادی که تیروئید کم کار دارند می توانند علائم مختلفی را تجربه کنند، از جمله:

 • خستگی
 • افزایش وزن
 • افسردگی
 • مه مغزی و حافظه ضعیف
 • گرفتگی صدا
 • ضعف عضلانی
 • درد، حساسیت و سفتی عضلات و مفاصل
 • افزایش سطح کلسترول خون
 • سنگین تر از حد معمول یا دوره های قاعدگی نامنظم
 • ریزش مو
 • یبوست

علائم کم کاری تیروئید

انواع مختلف داروهای تیروئید چیست؟

غده تیروئید دو نوع هورمون تیروئید را تولید و ترشح می کند؛ تیروکسین (T4) و تری یدوتیرونین (T3). داروهای جایگزین هورمون تیروئید نیز در فرمول های T4 و T3 موجود است.

به طور کلی، ارائه دهندگان با یک دارو فقط با T4 شروع می کنند، با این فرض که بدن شما می تواند T4 را به T3 تبدیل کند. اگر در حین مصرف داروهای فقط T4 هنوز علائم را تجربه می کنید، ارائه دهنده شما ممکن است یک داروی فقط T3 را به رژیم شما اضافه کند.

همچنین فرمولاسیون های ترکیبی T4-T3 وجود دارد که در یک قرص وجود دارد. در ایالات متحده، اینها به عنوان تیروئید خشک شده طبیعی (NDT) عرضه می شوند، یا می توانید دارویی را بر اساس نیازهای خاص خود ترکیب کنید.

با قطع مصرف داروهای تیروئید چه اتفاقی می افتد؟

چه مدت می توانید با خیال راحت بدون مصرف داروهای تیروئیدی تجویز شده خود ادامه دهید؟ بسته به شدت اختلال تیروئید شما و داروهای تجویز شده متفاوت است.

اگر مصرف داروهای تیروئیدی خود را متوقف کنید و کم کاری تیروئید آشکار داشته باشید، می توانید انتظار داشته باشید که علائم شما بازگردد. به طور معمول، هر چه بیشتر بدون دارو بمانید و بیماری تیروئید شما شدیدتر باشد، خطر ابتلا به شرایط شدید و حتی تهدید کننده زندگی شما بیشتر می شود.

افراد مبتلا به کم کاری تیروئید تحت بالینی، یک نوع خفیف کم کاری تیروئید، گاهی اوقات می توانند با خیال راحت داروهای تیروئید خود را ترک کنند. فقط باید تحت نظارت پزشک شما انجام شود.

اثرات کوتاه مدت

نیمه عمر لووتیروکسین ۶-۷ روز است، یعنی حدود ۴-۵ هفته طول می کشد تا بدن شما از شر لووتیروکسین خلاص شود. سیتومل کوتاه ترین نیمه عمر را دارد، حدود سه روز. بنابراین، اکثر سیتومل در عرض دو هفته از بدن شما خارج می شود.

با این وجود، با شروع کاهش سطح هورمون تیروئید، می توانید علائمی مانند احساس خستگی و تنبلی و خلق و خوی ضعیف را در هفته اول پس از مصرف نکردن دارو تجربه کنید. هر چه بیشتر بدون داروی تیروئید بمانید، علائم شما شدیدتر می شود.

مصرف نکردن داروهای تیروئید می‌تواند سایر بیماری‌هایی که ممکن است داشته باشید، از جمله آپنه خواب، افسردگی و دیابت نوع ۲ را بدتر کند. بنابراین، ممکن است نه تنها علائم کم کاری تیروئید، بلکه علائم مربوط به سایر شرایط سلامتی نیز ایجاد شود.

اثرات کوتاه مدت

اثرات بلند مدت

افراد مبتلا به کم کاری تیروئید متوسط ​​تا شدید که مصرف داروهای خود را قطع می کنند در معرض خطر حوادث شدید سلامتی از جمله بحران میکسدم هستند. اگرچه نادر است، اما بحران میکسدم یک عارضه تهدید کننده زندگی کم کاری تیروئید است. به طور معمول، این وضعیت زمانی ایجاد می شود که فردی قبلاً کم کاری تیروئید کنترل نشده داشته باشد و یک رویداد محرک مانند عفونت یا جراحی داشته باشد.

در بحران میکسدم، افراد می توانند تورم را در سراسر بدن از جمله صورت، زبان، لب ها و اندام ها تجربه کنند. همچنین با ضخیم شدن پوست همراه است. بحران میکسدم ممکن است عوارض دیگری نیز ایجاد کند، از جمله:

 • دشواری در تنفس
 • گیجی
 • هیپوناترمی ( سطح پایین سدیم در خون شما)
 • هیپوترمی
 • شوکه شدن
 • تشنج
 • کما

اثرات بلند مدت

چه مدت می توانید بدون داروهای تیروئید قبل از علائم ادامه دهید؟

یک فرد می تواند سال ها بدون هورمون تیروئید زندگی کند. در واقع، افراد اغلب با وجود اینکه از علائم کم کاری تیروئید رنج می برند، برای چندین دهه تشخیص داده نمی شوند. با این حال، بدون داروهای جایگزین تیروئید، فرد مبتلا به کم کاری تیروئید آشکار نمی تواند عملکرد مطلوبی داشته باشد و از علائم جسمی و روحی کم کاری تیروئید رنج می برد.

برای جلوگیری از عود علائم کم کاری تیروئید ضروری است که در جریان آزمایشات خون تیروئید و ویزیت های پزشک تیروئید خود باشید و نسخه خود را حفظ کنید. به یاد داشته باشید که ۴-۶ هفته طول می کشد تا یک داروی جایگزین تیروئید به اوج اثر درمانی خود برسد. بنابراین، اگر در مصرف دارو دچار وقفه ای شدید، مانند فراموش کردن بسته بندی آن در سفر یا شارژ مجدد نسخه، پس از شروع مجدد، تثبیت علائم شما زمان می برد.

چگونه مطمئن می شوید که دوز صحیح مصرف می کنید؟

اگر کم کاری تیروئید دارید، باید نوع و دوز مناسب داروی تیروئید را برای خود پیدا کنید. پزشک دوز شروع شما را بر اساس سن، شرایط سلامت زمینه ای و نتایج آزمایش خون تعیین می کند. دوزهای شروع ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال، برخی از افراد با دوز جایگزینی کامل ۱.۷ میکروگرم به ازای هر کیلوگرم وزن روزانه شروع می کنند. برخی دیگر با کمترین دوز ۲۵ میکروگرم در روز شروع می کنند. در هر دو مورد، دوزها در صورت لزوم بر اساس نتایج آزمایش تیروئید و علائمی که تجربه می کنید، تعیین می شوند.

هنگامی که دوز صحیح داروی تیروئید را پیدا کردید، باید در همان دوز باقی بمانید و هر روز آن را مصرف کنید. همچنین می خواهید به طور مداوم از همان برند استفاده کنید. جابجایی بین داروهای ژنریک و برند می تواند نحوه واکنش بدن شما به هر نوع دارو و قدرت آن را تغییر دهد. برای اینکه داروی تیروئید خود را ثابت نگه دارید، مطمئن شوید که در مورد غذاها، نوشیدنی ها، داروها و مکمل هایی که می توانند در نحوه جذب داروهای تیروئید شما اختلال ایجاد کنند، اطلاعات دارید.

علائم دوز بیش از حد

گاهی اوقات، دوز داروهای تیروئیدی شما ممکن است خیلی زیاد باشد و علائمی برخلاف علائم کم کاری تیروئید ایجاد کند. این می تواند به دلایل مختلفی از جمله تغییر در رژیم غذایی، داروها، مکمل ها یا افزایش سریع دوز شما اتفاق بیفتد.

علائم و نشانه های پرکاری تیروئید به دلیل دوز بالای تیروئید عبارتند از:

 • عدم تحمل گرما
 • تعرق مفرط
 • کاهش وزن
 • مشکل خواب
 • عصبی بودن، بی قراری، اضطراب
 • افزایش ضربان قلب
 • مدفوع شل
 • ضربان قلب سریع

اگر متوجه شدید که هر یک از این علائم را تجربه می کنید یا علائم نگران کننده دیگری دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. پزشک شما احتمالاً کار آزمایشگاهی را برای آزمایش بیومارکرهای تیروئید و تنظیم دوز شما در صورت نیاز سفارش می دهد.

علائم و نشانه های پرکاری تیروئید به دلیل دوز بالای تیروئید

یادداشتی از تیراد

از آنجایی که قطع هورمون تیروئید می تواند منجر به علائم کم کاری تیروئید شود، انجام آزمایشات تیروئید، مراجعه به پزشک و حفظ نسخه ضروری است. هرگز نباید بدون صحبت با پزشک خود، داروهای تیروئید خود را قطع کنید.

۰ / ۵. ۰

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
نوشتهٔ پیشین
بیماری کرون و هاشیموتو
نوشتهٔ بعدی
آیا برآمدگی در ناخن ها نشانه کم کاری تیروئید است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.