آزمایش تیروئید و آزمایش tsh چیست؟ جواب آزمایش تیروئید نرمال، نحوه خواندن آزمایش تیروئید

جواب آزمایش تیروئید نرمال و جدول تفسیر نتیجه آزمایش tsh برای تشخیص کم کاری یا پرکاری تیروئید

باید بگویم که آزمایش تیروئید بسیار مهم است. به همین دلیل راهنمایی برای درک و تفسیر نتایج آزمایش تیروئید برای شما تهیه کرده ایم. بنابراین اگر حتی فقط کمی نگرانی در مورد بیماری تیروئید دارید، بگذارید همه چیزهایی را که برای دانستن آزمایش تیروئید لازم است برای شما بگوییم.

آزمایش تیروئید نرمال یا همان آزمایش tsh برای سنجش میزان هورمون های تیروئید که T3، T4 و کلسیتونین نام دارند، در بدن انجام می شود. جواب آزمایش تیروئید نرمال بر اساس مقدار و میزان این هورمون ها تفسیر می شود.

این هورمون ها با کنترل میزان سوخت و ساز در بدن، عملکرد تمامی اعضای بدن را تحت تاثیر قرار می دهند. در آزمایش تیروئید نرمال علاوه بر T3 و T4 هورمون دیگری هم در نظر گرفته می شود که TSH نام دارد. وظیفه هورمون TSH، کنترل کردن تیروئید می باشد که از غده هیپوفیز ترشح می شود.

خواندن آزمایش تیروئید و جدول تفسیر آزمایش تیروئید

همان طور که در جدول تفسیر آزمایش تیروئید زیر نشان داده شده است علائم TSh و T3 و T4 در خواندن آزمایش تیروئید مهم هستند.

جدول تفسیر آزمایش تیروئید

tsh چیست (آزمایش tsh) و مقدار طبیعی آن چقدر است؟

به آزمایش تیروئید، آزمایش tsh (Thyroid stimulating hormone) نیز گفته می شود. کم و یا زیاد بودن tsh نشان دهنده این است که تیروئید شما به درستی کار نمی کند، مقدار نرمال هورمون tsh بین ۰.۴ تا ۵.۰ mIU / L  به شکل عموم و در خانم های باردار این رنج بین ۰.۴ تا ۴ است.

هورمون tsh زمانی که میزان هورمون تیروئید در خون شما کم باشد با ترشح بیشتر tsh ،تیروئید را برای ترشح بیشتر هورمون تحریک می کند و بالعلکس با افزایش سطح هورمون تیروئید در خون غده هیپوفیز، مقدار هورمون tsh کمتری ترشح کرده و به این ترتیب باعث می شود تا غده تیروئید کمتر ترشح داشته باشد.

tsh چیست

 tsh چیست و آزمایش tsh چگونه تفسیر می شود؟

اگر عدد (تی اس اچ) در جواب آزمایش تیروئید نرمال، در بازه ۰.۴ تا ۵.۰ باشد یعنی تیروئید شما مشکلی ندارد و دقت داشته باشید که در برخی آزمایش ها عدد tsh و محدوده نرمال آن نیز در جلوی جواب وجود دارد تا به راحتی متوجه شوید آیا tsh شما در این محدوده هست یا خیر، و یک نکته دیگر اینکه درست است که tsh به عنوان یک سنجش مهم تلقی می شود ولی در مواردی ممکن است tsh طبیعی باشد، ولی بازهم مشکلات تیروئید وجود داشته باشد که در چنین شرایطی پزشک به انجام و بررسی دیگر آزمایشات می پردازد که در ادامه خواهم گفت:

 • TSH بالا : ترشح زیاد هورمون tsh و بالا بودن آن نسبت به سطح نرمال نشان می دهد که غده تیروئید مقدار کمتری T3 و T4 ترشح کرده و در نتیجه میزان هورمون تیروئید در بدن شما کم بوده، به این ترتیب هیپوفیز با زیاد کردن tsh سعی می کند تا هورمون تیروئید را افزایش دهد و این یعنی کم کاری تیروئید. پس اگر tsh بالا و  T3 و T4 پایین باشد یعنی تیروئید کم کار است.
 • TSH پائین : اگر tsh در بدن شما کمتر از حد معمول باشد به این معنی است که میزان هورمون تیروئید در بدن شما بیشتر از حد طبیعی بوده و مقدار T3 و یا T4 از حد عادی آن بالاتر بوده است، بنابراین هیپوفیز با کم کردن tsh سعی دارد تا این مقدار را کاهش دهد و این به معنی پرکاری تیروئید است. بنابراین tsh پایین و  T3 و T4 بالا یعنی تیروئید پر کار است.

T4 (تیروکسین) چیست و رنج طبیعی آن چقدر است؟

هورمونی که تیروئید به مقدار بیشتر تولید می کند، در اصل این یک هورمون تیروئیدی است که به دو صورت در خون وجود دارد، T4 متصل به پروتئین و T4 آزاد، همچنین غده تیروئید تنها مقدار کمی T3 تولید می کند و بیشترین میزان T3 از تبدیل T4 به دست می آید و بر روی بسیاری از عملکرد های بدن تاثیر گذار است.

رنج طبیعی در هورمون T4 بین ۰.۹ تا ۲.۴  نانوگرم در دسی لیتر است.

تیروکسین به عنوان یک هورمون ذخیره استفاده می شود و به تنهایی قادر به تولید انرژی و یا ارائه اکسیژن به سلول نیست، در واقع این هورمون با از دست دادن یک ید تحت شرایط سوخت و سازی در بدن به T3 بدل می شود.

در اکثر موارد آزمایش tsh به همراه T4 تجویز می شود، میزان بالای هورمون T4 نشاندهنده این است که غده در حال تولید بیش از حد آن است و پرکاری تیروئید را هشدار می دهد.

نتیجه آزمایش تیروئید

مقدار T4 آزاد که در شرایطی و با علائمی خاص لازم است تا این نوع هورمون مورد آزمایش قرار بگیرد، مقدار هورمون T4 آزاد می تواند در تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید شما تاثیر گذار باشد.

T3 (هورمون تری‌یدوتیرونین) چیست و رنج طبیعی آن چقدر است؟

هورمون دیگری که تیروئید به میزان کم ترشح می کند و اکثرا از تبدیل T4 به آن تولید می شود T3 نام دارد؛ هورمون T4 به عنوان یک سنجش مهم و اصلی در نظر گرفته می شود ولی اگر TSH شما پائین است و T4در محدوده عادی قرار دارد نگاهی به T3 بیاندازید، اگر T3 بالا بود احتمال پرکاری تیروئید هست.

این هورمون به طور مستقیم بر روی بسیاری از سیستمهای بدن از جمله سیستم سوخت و ساز موثر است، هورمونی که به اصطلاح نقش اصلی را بازی می کند.

رنج عادی در T3 بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ (ng / dL) نانوگرم در دسی لیتر است که البته در شرایط مختلف و آزمایشات مختلف قابل تغییر است.

در آزمون T3 سه فاکتور مورد بررسی و آزمایش قرار می گیرند:

T3 یکی از هورمون های فعال تیروئید است که از تبدیل تیروکسین به تری‌یدوتیرونین به دست می آید و سه اندازه گیری که بر روی این هورمون صورت می پذیرد از جمله

T3 کل : این مقدار شامل هر دو نوع T3 است، T3 ای که به پروتئین متصل شده و T3 آزاد

T3 آزاد : به فرم غیرپروتئینی (غیر متصل به پروتئین) اطلاق می شود و فرم فعال این نوع هورمون محسوب می شود.

T3 معکوس : که در واقع یک نوع از هورمون تری یدوتیروئین است که با وجود اتصال به گیرنده های تیروئیدی قادر به فعال کردن آنها نیست.

در مواردی هورمون T4 با وجود پائین بودن هورمون tsh در حالت عادی باقی می ماند، به این ترتیب با بررسی T3 به نتیجه می رسیم، در برخی پرکاری های تیروئید میزان T4 در محدوده عادی و میزان T3 بالاتر از حد نرمال است و این حالت می تواند نشان دهنده پرکاری تیروئید باشد.

سطح بالای این هورمون می تواند علامتی برای بیماری خود ایمنی گریوز باشد.

توجه داشته باشید که در اکثر آزمایشگاهها زمانی که جواب آزمایش تیروئید نرمال را به شما می دهند علاوه بر عددی که نشان دهنده هورمون شما در بدنتان است یک رنج عددی طبیعی نیز اعلام می کنند زیرا ممکن است با توجه به شرایط آزمایش و امکانات آزمایشگاه رنج عادی آنها کمی متفاوت باشد، اینکه جواب آزمایش تیروئید نرمال باشد به این معنی است که اعداد اعلام شده شما در محدوده بیان شده باشند، بنابراین به راحتی می توانید خودتان از نتیجه با خبر شوید ولی با اینحال تفسیر آزمایش tsh را به پزشک بسپارید.

جواب آزمایش تیروئید در بارداری

در زمان بارداری ممکن است سطح هورمونهای تیروئید تغییر کند و مادر باردار به کم کاری یا پرکاری تیروئید مبتلا شود این وضعیت یک هشدار و علامت خطر برای جنین است و باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه و آن را برطرف نماید، زیرا عوارض زیادی هست که می تواند بر روی جنین و مادر ایجاد کند.

آزمایش تیروئید در بارداری

TSH عادی در بارداری چه عددی است؟

در موارد بسیار زیادی سوالات و کامنت هایی دریافت کردم که نگرانی مادران عزیز را درباره میزان هورمون TSH در بارداری شان نشان می داد، در همین سایت مقالات زیادی را درباره اثرات کم کاری و یا پرکاری تیروئید در بارداری مطرح کرده ایم و این مسئله حاکی از میزان اهمیتی است که هورمون تیروئید در سلامت جنین دارد، علی الخصوص اینکه کاهش رشد جنین در ماه های اول بارداری در اثر کم کاری تیروئید می تواند منجر به عقب افتادگی کودک شود بنابراین این موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و مادران گرامی می بایست به محض اینکه قصد بارداری دارند و یا متوجه بارداری شان شده اند سریعا با همکاران متخصص زنان و در عین حال با همکاران متخصص غدد مشورت نمایند و با توجه به شرایطی که این عزیزان مطرح می کنند متوجه سلامت جنین خود باشند.

با این همه در یک بررسی کوتاه و اجمالی باید گفت در خانم های باردار TSH در سه ماهه اول از ۰.۲ – ۳.۹  و در سه ماهه دوم و سوم تا ۴.۱ رنج طبیعی محسوب می شود ولیکن فراموش نکنید مراجعه شما به متخصص زنان و مطرح نمودن شرایطتان با ایشان اهمیت بسیار زیادی دارد.

آزمایش تیروئید در نوزادان

زمانی که نوزادی متولد می شود مقدار این دو هورمون سنجش می شود چرا که کم کاری و یا پرکاری تیروئید در نوزادان اثر سوء زیادی را در رشد آنها می گذارد و باعث می شود تا با اختلالاتی مانند عدم رشد کافی رو به رو شوند.

آزمایش غربالگری تیروئید که در زمان تولد نوزاد از روز سوم تا روز پنجم از خون کف پای نوزاد صورت می گیرد در صورتی که نوزاد دچار مشکلی بوده باشد مرکز بهداشت به والدین اعلام می کند و اگر TSH نوزاد بین ۵ تا ۱۰ باشد آزمایش غربالگری تکرار و اگر بیشتر از ۱۰ باشد باید بسته به نظر پزشک برای درمان اقدام کرد.

در مادرانی که با هیپوتیروئیدی مواجه هستند مصرف دارو بسیار مهم است به این دلیل که از عوارض ممکن، برای کودک جلوگیری شود.

برای سادگی در نتایج یک نمودار از آزمایشات تیروئید را در اینجا آورده ایم، این نمودار به سادگی به تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید نرمال می پردازد:

عکس آزمایش تیروئید، تفسیر جواب آزمایش تیروئید

چه زمانی احتیاج به آزمایش TSH هست؟

در صورتی که برخی علائم در شما وجود داشته باشد ممکن است احتیاج به آزمایش تیروئید داشته باشید، علائم پرکاری و یا کم کاری تیروئید عبارتند از:

پرکاری تیروئید

 • عصبی بودن و اضطراب
 • لاغر شدن بدون کاهش غذا و یا رژیم غذایی
 • تپش قلب
 • مشکلات خواب
 •  لرزش در دستها

کم کاری تیروئید

 • کم تحرکی
 • احساس خستگی
 • چاقی و افزایش وزن بدون دلیل
 • یبوست و مشکلات گوارشی
 • مشکلات دوران قاعدگی در زنان (بی نظمی)
 • حساس بودن نسبت به سرما

جواب آزمایش تیروئید نرمال

برای آزمایش تیروئید ناشتا باشیم!

در مورد ناشتا بودن و یا نبودن در زمان آزمایش تیروئید رفرنس های علمی و گزارشات، مبنی بر این است که نیازی به ناشتا بودن نیست ولیکن آزمایشگاه ها معمولا از بیمار می خواهند که به شکل ناشتا مراجعه کنند و به دلیل اینکه ممکن است در برخی آزمایشات تداخل به وجود بیاید بهتر است به شکل ناشتا مراجعه کنید و باز هم بهتر است صبح زود بروید تا فاصله زیادی بین صبحانه شما در این روز نسبت به روزهای قبل نیافتد و دچار افت فشار نشوید.

نتیجه آزمایش تیروئید را چگونه تفسیر کنیم؟

فیزیولوژی طبیعی تیروئید از دید ما و اکثر افراد این است که غده تیروئید قادر به تولید هورمون های T3 و T4 است، ولی این یک قسمت از موضوعات مربوط به هورمون های تیروئید است، سنجش عملکرد این غده بدون در نظر گرفتن هورمون TSH که از هورمون های هیپوفیز و یک هورمون کنترلی است ممکن نیست، در واقع تحریک ترشح هورمون های تیروئید از طریق  این هورمون انجام شده و اضافه شدن یا کم شدن ترشح هورمون TSH در نتایج آزمون موثر است.

آیا نتایج آزمایش تیروئید به تنهایی کافی است؟

از مهمترین آزمایشات تشخیصی در بیماریهای تیروئید آزمایش خون است و در آن میزان هورمونهای T4، T3، TSH و دیگر هورمونها سنجیده می شوند، با اینکه این روند بخش بزرگی از روند تشخیص و لزومی برای درمان بیماریهای تیروئید است ولی به تنهایی کافی نیست.

پزشک با مقایسه سطح هورمونها می تواند به کم کاری تیروئید، پرکاری تیروئید و یا برخی دیگر از بیماریهای تیروئید مانند تیروئیدیت هاشیموتو و یا بیماری گریوز پی ببرد ولی لازم است تا علت و در نتیجه نحوه درمان را نیز بیابد.

تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید کمک می کند تا بیمار راحتتر بیماری خود را مدیریت کند و به این شکل نتایج بهتری از درمان دریافت کند، با این حال در مواردی به غیر از آزمایشات طبیعی و روتین TSH، T4 و T3 لازم است تا فاکتورهای خونی دیگری هم بررسی شوند و نیز اگر جواب شما حاکی از شرایط پرکاری یا کم کاری تیروئید باشد احتمالا لازم است تا تست های تشخیصی دیگری را نیز انجام دهید از جمله سونوگرافی، نمونه برداری و ….

یک نکته مهم در تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید:

تفسیر نتایج یک آزمایش تیروئید به تنهایی نمی تواند تشخیص قطعی در یک بیماری تیروئید باشد با اینحال انجام چندین تست از جمله آزمایش خون برای غده تیروئید و غده هیپوفیز و در مواردی سونوگرافی و تصویربرداری تیروئید می تواند کوچکترین مشکل تیروئید را مشخص کند.

شرایط دیگر در تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید:

اینکه علت کم کاری و یا پرکاری شما چیست بسته به عوامل مختلفی است، به عنوان مثال پائین بودن میزان هورمون T4 می تواند نشانی برای بیماری غده تیروئید باشد و یا نشانه ای برای غیرعملکردی بودن غده هیپوفیز که تولید T4 را تحریک نمی کند و از آنجایی که غده هیپوفیز هورمون TSH ترشح می کند بالا بودن این هورمون در کنار پائین بودن میزان T4 نشانه ای برای بیماری غده تیروئید است و نه غده هیپوفیز.

اگر هورمون T4 کم باشد و میزان هورمون TSH نیز کم تر از میزان طبیعی باشد نشان دهنده این است که احتمالا غده هیپوفیز در بیماری کم کاری تیروئید شما موثر بوده است و این دقیقا در روال درمان شما تاثیر گذار است، به این علت که غده هیپوفیز کنترل کننده سایر غدد بدن نیز هست و این کمکاری و یا عدم کارایی می تواند بر روی این غدد دیگر از جمله غدد فوق کلیه، بیضه ها و تخمان ها تاثیر بگذارد و همین طور در میزان رشد کودکان موثر است، بنابراین سیر درمان و محل های مورد بررسی متفاوت خواهد بود، از آنجایی که یکی از عوامل شایع در بیماری هیپوفیز وجود توده در آن است، ممکن است نیاز به جراحی و یا درمانهای دیگری برای برطرف کردن این تومور در توده هیپوفیز باشد.

برخی دیگر از آزمایشات تیروئید ( رایوایمونواسی )

علاوه بر آزمایشات روتین مانند آزمایش خون برای میزان هورمون ها و آنتی ژن ها در خون روش های دیگری برای سنجش عملکرد تیروئید مطرح می شود، یکی از روش هایی که برای اندازه گیری میزان آنتی‌ژن‌ها در نظر گرفته می شود آزمایش رایوایمونواسی است که دارای حساسیت بالا و ایمنی نسبتا کمتری می باشد، این روش توسط دکتر روزالین یالو و دکتر سولومون برسون ابداع شد و در سال ۱۹۷۷ جایزه نوبل پزشکی را برای این کشف بزرگ دریافت کردند.

کاربران گرامی به این موضوع توجه کنند که تفسیر نهایی آزمایش به عهده پزشک شماست و این مقاله جهت دانش شما و همچنین مدیریت بهتر در بیماریتان گردآوری شده است.

مهمترین عوارض تیروئید پرکار

بهترین عدد تیروئید در بارداری

چگونه بفهمیم سرطان تیروئید داریم

منابع: سایت خط سلامت

۳.۸ / ۵. ۸

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
مطلب بعدی
آزمایش تیروئید ناشتا باید بود ؟ جواب آزمایش تیروئید چه می گوید ؟
مطلب قبلی
گریوز چیست، علائم، تشخیص و درمان قطعی بیماری گریوز

۱۷۴ دیدگاه. Leave new

 • هانی
  1400/02/22 2:59 ب.ظ

  سلام ببخشید من کم کاری تیروئید دارم باردارم هنوز اولاشه شش و نیم هفته اینجوره دقیق نمیدونم بعدش امروز رفتم دکتر دارو داد گفت یه ماه بخور بیا ازمایش ولی من همچنان خیلییی نگرانم شدید کسی بوده اینطور باشه؟؟

  • مدیر سایت
   1400/02/25 9:35 ق.ظ

   سلام. نگران نباشید داروها را سر موقع مصرف کنید و تحت نظر متخصص غدد باشید.

 • شقایق
  1400/02/21 12:23 ب.ظ

  سلام لطف میکنین سوال منو جواب بدین ….tsh من ۰/۰۵بااین تحت نظر پزشکم ماهاست همین عدد مانده بقیه آزمایشمان t3 t4 نرماله … من تیرویید چشمی هم دارم علتش چی میتونه باشه

 • فاطمه
  1400/02/19 3:40 ب.ظ

  سلام جنس مونث سن۵۵ساله T49.42وTSH0.141 وp.t.h41.30هست ممنون میشم نظرتون رو بگین

 • خانم محسنی
  1400/02/16 8:55 ب.ظ

  سلام و عرض ادب
  سلام و عرض ادب و احترام
  با اجازتون یه مشاوره داشتم آقای دکتر.
  من ۳۴ ساله و باردار هستم،
  اولین آزمایش تیروئید رو تقریبا ۲ ماهگی دادم t4=9.61
  T3=2.11
  Tsh=0.061
  بود،دکتر تشخیص پرکاری دادن و من روزی یه قرص مصرف کردم.
  حدود ۲ ماه بعد آزمایش رو تکرار کردم
  T4=7.23
  T3=1.99
  Tsh=6.38
  شده بود،و دکتر گفتن کار خاصی نکن و فقط قرص پرکاری رو که داری مصرف میکنی قطع کن و یه ماه بعد آزمایش رو تکرار کن.
  یک ماه بعد آزمایش دادم و
  T4=9.45
  T3=2.22
  Tsh=6.59
  آقای دکتر چکار باید بکنم،😔
  نگران رشد مغزی جنین هستم ،تو رو خدا کمکم کنید،بنظر شما الان باید داروی کم کاری مصرف کنم،یا کلا نیاز به دارویی نیست.
  خیلی ممنون میشم اگه لطف کنید و جواب منو بدید،ممنونم.

  • مدیر سایت
   1400/02/23 11:08 ق.ظ

   سلام مساله مهمی نیست. یکماه بعد آزمایش بدید.

 • ندا
  1400/02/14 1:03 ق.ظ

  سلام هفته۱۱ بارداری هستم جواب آزمایش تیروئیدم t4 9.1,,t3 2.0,,tsh0.39 میشه راهنمایی کنید ممنون میشم

  • مدیر سایت
   1400/02/16 3:58 ب.ظ

   سلام. نرمال هست.

 • Edris
  1400/02/12 4:22 ب.ظ

  سلام من ۳۰ سالمه ths1.5و t4 1.25 ایا مشکل تیرویید دارم

  • مدیر سایت
   1400/02/14 4:19 ب.ظ

   سلام. مشکل خاصی ندارید.

 • مهدیه
  1400/02/12 10:44 ق.ظ

  سلام دکتر. TSH من ۱.۹ و t4 توتال تروکسینم ۱۲ هست. خودمم ۲۳ سالمه. با این ارقام تیروئیدم مشکلی نداره؟

  • مدیر سایت
   1400/02/14 4:03 ب.ظ

   سلام.مشکل خاصی ندارید.

 • امرایی
  1400/02/10 1:37 ق.ظ

  خانم ۴۲ ساله هستم TSH 16:10 است متخصص هم نوبتش گیر نمیاد چکار کنم

  • مدیر سایت
   1400/02/11 1:47 ب.ظ

   کم کاری شدید تیروئید دارید تحت نظر متخصص غدد دارو مصرف کنید.

 • مانیا بریجانی
  1400/02/07 4:19 ب.ظ

  سلام من ۲۹ سالمه ۱۰ سال تیروئید دارم نزدیک یک سال آزمایش ندارم وقتی آزمایش دادم جواب آزمایش tsh 0/3 هست من باید چیکار کنم دکتر غدد هم بهم نوبت نمیده میگن میض جدید نمی گیریم پیش هر دکتر غدد می رم

 • رباب
  1400/02/04 4:20 ب.ظ

  سلام من خانم هستم ۴۰ ساله دو ماهی هست بالای معدم بین دنده های آخریم یه چیز سفت احساس میکنم البته انگار تو نای من هم چیزی هست همیشه هست انگار چیزی گیر کرده

  • مدیر سایت
   1400/02/09 10:43 ق.ظ

   سلام. از اون ناحیه سونوگرافی انجام بدید.

 • نازنین
  1400/01/28 3:30 ب.ظ

  سلام نتیجه tsh 95.2 و reference Interval 0.38_5هست این یعنی چی؟

  • مدیر سایت
   1400/02/02 9:36 ق.ظ

   سلام. کم کاری تیروئیدواضح دارید و با متخصص غدد مشورت کنید.

 • سایه
  1400/01/27 5:46 ب.ظ

  سلام من ۲۹ سالمه اگر tsh 3/30باشه تیرویید دارم

 • ناشناس
  1399/12/27 1:32 ب.ظ

  سلام وقت بخیر من هفته ۱۳ بارداری هستم T.S.0 .05 قرص ۱۰۰ استفاده میکنم ادامه بدم

  • مدیر سایت
   1399/12/28 10:29 ق.ظ

   سلام. ممنونم. وقت شما هم بخیر باشه. بله باید ادامه بدین.

 • کبری
  1399/12/12 1:18 ب.ظ

  سلام جواب آزمایش تیروئید نوزاد دوازده روزه
  tsh 12.0
  ft4 9.2
  بی زحمت بگین چه مشکلی داره؟

  • مدیر سایت
   1399/12/16 9:48 ق.ظ

   سلام
   حتما تحت نظر متخصص غدد کودکان باشید چون باید مکملهای رشد مغزی را دریافت کنید.

 • مرضیه کاظمی
  1399/11/30 8:22 ق.ظ

  با سلام خانم ۳۳ ساله هستم متاهل میزان TSH o.4o و میزان ۰.۸۵ T4 میخواستم بدونم تیرویید دارم و اگر دارم کم کار هست یا پرکار با تشکر

  • مدیر سایت
   1399/12/02 12:10 ب.ظ

   سلام. عکس سونوگرافی و بقیه آزمایش ها را لطفا واتس آپ کنید.

 • ناشناس
  1399/10/10 11:52 ب.ظ

  سلام من خانم هستم وجواب آزمایشم به این صورت هستشTSH۱.۲۲۵و۹۴.Adult0.35_4هستش میشه لطفا راهنمایی کنین ممنونمیشم

  • مدیر سایت
   1399/10/15 9:54 ق.ظ

   سلام. به متخصص غدد مراجعه کنید.

 • فاطمه
  1399/10/07 1:25 ب.ظ

  Tsh۵.۴است آیا نرمالم؟

  • مدیر سایت
   1399/10/14 12:09 ب.ظ

   ب متخصص غدد مراجعه کنید.

 • معین
  1399/10/02 11:11 ب.ظ

  سلام ازمایش پسرم ۲سالشه بنظرشما ازمایش پسرم به پرکاری تیرویید میخورهTsH1.7/T416/T3 4.5

 • علی فرهادی
  1399/09/23 3:01 ب.ظ

  با سلام آقا هستم حدود ۳۳ ساله جواب آزمایش من اینه . الان من تیرویدم کم کاره یا پر کار؟ احساس سرما دارم . اضافه وزن دارم و نمیتونم وزنم را کم کنم . صورتم پف داره
  t4 را زده نرمال حدود ۱۰۴
  T3را زده زیاد حدود ۲.۴۶
  Tshرا زده زیاد حدود ۷.۶

  • مدیر سایت
   1399/09/24 9:47 ق.ظ

   سلام. به متخصص غدد باید مراجعه کنید.

 • ریحانه
  1399/06/08 8:55 ب.ظ

  چرا پیام من ثبت نشده؟

  • مدیر سایت
   1399/06/09 9:32 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   پیام شما به من رسیده است

 • ریحانه
  1399/06/05 8:59 ب.ظ

  سلام…خانمی ۳۶ ساله هستم…نتایج آزمایش تیروئیدم:

  Tsh: 5.6
  T4:10.0
  T3 up: 26.7

  لطفا راهنمایی بفرمایید…متشکرم

 • رضا
  1399/05/23 0:49 ق.ظ

  سلام ازمایشtsh من۱۰۰ شده دکترهم برام قرص یک دهم نوشته فقط میخواستم علت بدونم غیره طبیعی بودنش چی هستش اگه واقعی هستش خطراتش چیه

  • مدیر سایت
   1399/06/17 2:54 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   علت بالابودن TSH در این حد کم کاری تیروئید است و شما با مصرف داروی کم کاری به حالت طبیعی بر خواهید گشت و قطعا احساس بهتری خواهید داشت

 • کیهانی
  1399/05/16 2:59 ق.ظ

  سلام عدد تی اس اچم ۹هست باید قرص رو چقدر بخورم نا مزتب بودن زمان قرص تاثیر داره

  • مدیر سایت
   1399/06/13 11:17 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   به علت بالا بودن TSH شما باید لووتیروکسین را تحت نظر متخصص غدد مصرف کنید و از مصرف خودسرانه دارو که باعث به هم ریختگی عملکرد بدنتان می شود پرهیز کنید

 • آتیلا
  1399/04/09 4:19 ب.ظ

  با سلام و خسته نباشید
  من تیروئیدیت هاشیموتو دارم و ۳ سال قرص ۵۰ مصرف کردم. حدود ۳ ماه قرص را استفاده نکردم و وقتی رفتم آزمایش نتایج عجیبی حاصل شده است:
  TSH عدد ۴۱ را نشان می دهد ولی بقیه آیتمها از قبیل T4، FT4، T3 و FT3 در رنج نرمال هستن. ممنون میشم راهنمایی فرمایید.
  با تشکر

  • مدیر سایت
   1399/04/23 5:11 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   شما باید حتما عکس خود آزمایش را برای ما ارسال کنید.

 • مستان
  1399/02/13 2:15 ب.ظ

  سلام.من یکی از ندول های تیروییدم بزرگ شده و با وجود نرمال بودن tsh دکتر برام قرص لووکسین ۱۰۰ روزی یک عدد تجویز کرده برای مدت سه ماه., و گفت بعد بیا برای عمل.دو ماه و نیمه که مصرف میکنم و تو این مدت ۶ کیلو وزن کم کردم و۴۶ کیلو شدم و ریزش شدید مو گرفتم ویک ساعت بعد مصرف قرص تنگی نفس میگیرم و تپش قلب.میخواستم ببینم احیانا دوز دارو برام بالا نیست و اینکه چرا با وجود tsh نرمال این قرص برای من تجویز شده و دکترم درخواست آز مجدد نداده با وجود اینهمه عوارض؟ممنونم

 • ریحانه
  1399/02/12 4:00 ق.ظ

  سلام دوست عزیز
  من جواب آزمایشم تی اس اچم ۰.۱وتی سه۱.۳۵ الان میخوام بدونم تیروئیدم کم کار هست یا پرکار؟

  • موسسه تیراد
   1399/02/16 9:50 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   نه شما مشکلی ندارین

 • عطیه
  1399/02/05 2:58 ق.ظ

  سلام آیا کم کاری تیروئید باعث عقب افتادن پریود در ۲ سال میشود؟

 • نیلو
  1399/01/22 12:10 ب.ظ

  سلام وقت بخیر من ۷ هفته اس که باردارم دو روز پیش نتیجه آزمایشم نشون داد کم کاری تیرویید دارم که عددش ۶/۹ بود به نظرتون خطرناکه قرص برام نوشته دکتر ولی میخواستم بدونم به جنین آسیب میرسه؟؟

 • محسن
  1399/01/19 5:13 ب.ظ

  سلام.وقت بخیر.نوزاد من در ۵ روزه گی غربالگری شد جواب تیروییدش رو گفتن ۶/۳ بعد گفتن باید تکرار بشه که دوباره شد ۵/۹ دوباره گفتن از رگ دستش باید خون گرفته بشه که الان تی اس اچ شده ۶/۶۴ و t4شده ۷/۲۳ایا به نظر شما بچه کم کاری تیروئید داره؟؟البته زردی هم داره که اول ۱۳بوده الان که بیست روزشه شده ۱۰

  • ممم
   1399/01/31 3:51 ب.ظ

   چرا جواب نمیدین؟؟؟؟

   • موسسه تیراد
    1399/01/31 8:42 ب.ظ

    سلام دوست عزیز
    این مدت به دلیل شرایط خاصی که پزشکان داشتن و به طور مداوم درگیر بودن واقعا یه مقدار در پاسخ ها تاخیر پیش آمده ولی به دکتر یادآوری کردم و ان شا الله مجدد منظم پاسخ سوالات رو ارائه می دیم

 • محسن
  1399/01/07 3:43 ب.ظ

  سلام نوزاد من در ۱۴ روزگی تی اس اچ رو ۵.۸۱زده البته وقتی آزمایش گرفتن زردی داشت به دکترش نشون دادم گفت تی اس اچ مشکلی نداره.حالا پسرم چهار ماهشه آیا باید دوباره آزمایشش رو تکرار کنم؟

  • موسسه تیراد
   1399/01/11 10:28 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   مشکل خاصی نیست، برای اطمینان خاطر در شش ماهگی آزمایش تیروئید فرزندتون رو تکرار کنید

 • مهتاب
  1399/01/07 12:37 ب.ظ

  با سلام من دختری هستم ۳۳ ساله مجرد ازمایش تیروئیدم یک ماه و تیم پیش باین صورت هست که TSH هم ۲.۹۴ و نرمال t3 هم نرمال هست ولی t4 بالاست ۱۲.۷ هست که طبق رنج ازمایشگاه نرمال بین ۴ تا ۱۲ هست. دکتر مراجعه کردم گفت مشکلی نیست ولی الان مدتیه گاهی اوقات احساس گرفتگی در ناحیه گلو یا ی جوری شبیه خفگی یا کشیدگی در ناحیه جلوی گلو دارم. این مدت هم نزدیک ۳ کیلو وزن کردم حالا نمیدونم بعلت تیروئید هست یا از استرس این مدت هست‌ البته عنوان کنم که این مدت متاسفانه وچار رفلاکس شدید معده هم شدم حالا نگرانیم ازین بابت هست که ایا این دردی ک در ناحیه جلو گلو حس میکنم از تیروئیدمه یا رفلاکس ممنون میشم کمکم کنیو خیلی نگرانم کرده

  • موسسه تیراد
   1399/01/11 10:42 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   شما مشکلی در آزمایش تیروئیدتان ندارید و مشکلات دیگر و احساس شما ناشی از تیروئید نیست ولی برای اطمینان یک سونوگرافی گردن انجام بدهید و جواب آن را ارسال کنید تا بررسی شود
   موفق باشید

 • یونس
  1399/01/06 10:49 ق.ظ

  با سلام آزمایشی با مشخصات زیر دارم و الان یک ماه و نیم هست قرص لووتیروکسین ۰.۱ mg ایرانی استفاده میکنم . اما هنوزم مشکلات خواب و ریزش مو رو دارم . به نظر شما دوز مصرفی و داروی من مناسب تجویز شده؟
  Tsh: 46.5
  T4 :6.9

 • حدادی
  1398/12/29 1:08 ق.ظ

  سلام من هفته یازدهم بارداری هستم و در این دوران دچار کم کاری تیروئید شدم و عدد tsh 3.36 هست و دکتر غدد قرص لوتروکسین ۵۰ دادن، گفتن دو هفته دیگه تکرار آزمایش بشه که متاسفانه در تعطیلات که۲۹ اسفند میشه باید انجام بدم سوالم این هست اگر این ازمایش دیر تر انجام بدم مشکلی برای جنین پیش میاد

  • موسسه تیراد
   1399/01/03 8:56 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   آزمایش اگر کمی دیرتر باشد مشکل خاصی پیش نمی آید همان دوز دارو را ادامه بدهید
   موفق باشید

 • پیمان
  1398/12/27 1:33 ب.ظ

  سلام . وقتتون بخیر . نوزاد ۶ ماهه داریم ک در بدو تولد طی ۴ مرحله . توسط بهداشت خونگیری کف پا انجام داده و شکر خدا گفتن خوبه . ولی ب علت ضعیفی مجددآ آزمایش جدا ک گرفتیم . در جواب فقط TSH> S درج شده . لطفآ راهنمایی بفرمایید ؟؟

 • زیارتی
  1398/12/15 5:41 ق.ظ

  سلام من خانوم هستم ۲۲ سالمه Tshمن۵.۲۷ هست کم کاری تیروئید دارم؟

  • موسسه تیراد
   1398/12/25 5:18 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   لطفا شما بقیه آزمایشاتتون رو هم برای ما بفرستین T3، T4، آنتی تی پی او تا به شما جواب درست بدهیم ، فعلا لب مرز هستید
   موفق باشید

 • مرضیه
  1398/12/10 7:19 ب.ظ

  با سلام پسرم از ۴۰ روزگی قرص لوتیروکسن ۰/۵ روزی ۱/۴مصرف میکنه در حال حاضر ۱سال و ۴ ماه داره و هنوز مصرف میکنه هفته پیش ازمایش دادم (TSH(ECL 3.46
  FreeT4 )ECL) 0.53
  Free T3 )ECL) 7.66
  و به رنگ قرمز و این منو نگران کرده.

  • موسسه تیراد
   1398/12/14 10:56 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   آزمایشات شما خوب بو ولی بهتر هست تا همکار غدد و پزشک خودشون با توجه به شرایط ایشون نظر بدن و آزمایشات رو ببینن
   موفق باشید

 • فرزانه
  1398/11/24 3:18 ب.ظ

  باسلام جواب ازمایش تیرویید من tsh:8
  T4:6.5

  T3:1.0
  ایا من کم کاری تیروییددارم ؟

  • فرزانه
   1398/11/26 3:38 ب.ظ

   ایامن احتیاج به خوردن دارو دارم یا ازمایش تکرا کنم؟

 • مهتاب
  1398/11/17 11:10 ب.ظ

  با سلام من دختری هستم ۳۳ ساله مجرد ازمایش تیروئیدم باین صورت هست که TSH هم ۲.۹۴ و نرمال t3 هم نرمال هست ولی t4 بالاست ۱۲.۷ هست که طبق رنج ازمایشگاه نرمال بین ۴ تا ۱۲ هست. میخاستم بدونم مشکل من چیست ممنون

  • موسسه تیراد
   1398/11/19 3:58 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   آزمایشات تیروئید همه با هم تفسیر می شوند وT4 به تنهایی بالا مورد خاصی ندارد

   • مهتاب
    1398/11/21 0:23 ق.ظ

    ممنون بابت پاسخ. ایا نیاز هست من دارویی مصرف کنم و یا اینکه چند ماه بعد مجددا ازمایش بدم؟

 • نسترن
  1398/11/16 8:21 ق.ظ

  سلام خسته نباشید من منتظر جواب هستم ولی هنوز پاسخی نگرفتم

  • موسسه تیراد
   1398/11/16 9:38 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   به تمامی سوالات پاسخ داده می شود ولی به دلیل ترافیک بالای مرکز و شلوغی پزشکان و همین طور تعداد بالای سوالات چه در سایت چه در پیج اینستاگرام موسسه ، پاسخ ها با تاخیر ارسال می شود، از صبوری شما ممنونم و لطفا منتظر پاسخ باشید تا از طریق همین صفحه خدمت شما اعلام شود
   موفق باشید

 • نسترن
  1398/11/15 8:28 ق.ظ

  سلام من tsh ام ۰.۰۱ است و t4=23 ,T3=6.7 وalkaline phosphatase=137

 • اعظم
  1398/11/10 4:33 ب.ظ

  سلام، TSH = >0.1 و T3 =6.60 و T4 =0.9 نشانه کم کاری تیرویید است؟

 • امیر حمزه
  1398/11/08 12:57 ب.ظ

  Tsh 0.1 ایا نیاز ب دارو یا چیز دیگه ای هست

 • مژگان
  1398/11/07 11:12 ق.ظ

  سلام خسته نباشید. من در هفته پنجم بارداری هستم و آزمایش تیروئید دادم
  TSH 4.5
  T4 10.8
  T3 142
  ایا نیاز به مصرف دارو هست؟ ممنون

 • فرشته
  1398/11/04 10:03 ب.ظ

  با سلام بنده سه ماه پیش سقط داشتم چن روز پیش ازمایش تیرویید دادم.tsh=2.1
  T4=13.7
  Anti body tpo=427
  ایا این خطرناکه؟

  • موسسه تیراد
   1398/11/09 9:45 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   خیر شما مشکلی ندارین
   موفق باشین

 • So
  1398/11/02 9:23 ب.ظ

  سلام خسته نباشید.پرولاکتین ۲۶.۹ بالاست،میخواستم بدونم چه عوارضی داره؟

 • اخلاقي
  1398/11/01 12:18 ب.ظ

  سلام خسته نباشید من ٧دی ازمایش چکاب دادم tsh:4/3بودش رفتم دکتر داخلی دوباره ازمایش دادم tsh:3.32 نشون داد باردار هم هستم.anti tpo:2وt4:8/85نظر شما چیه؟

 • گلناز
  1398/10/25 9:37 ب.ظ

  سلام خسته نباشین
  Tsh=0/12من هست من چ قرصی بخورم الان این پرکاره یا کم کاره؟باتشکر

  • موسسه تیراد
   1398/11/01 8:14 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   شما بایست T3 و T4 رو هم چک کنین و بفرستین تا بتوانیم نظر بدهیم
   موفق باشید

   • گلناز
    1398/11/01 9:42 ق.ظ

    ممنون ،من قبلاکم کاری تیروئیدداشتم،درضمن توحاملگیم پیداکردم تو۷ماهگیم توماه ۸آزمایش دادم گفتن نرماله ولی تابعدزایمان قرصتوادامه بده،الان ک آزمایش دادم جوابش اونی ک فرستادم شد،بازم ممنون

 • مرتضی
  1398/10/18 11:26 ب.ظ

  سلام و خسته نباشید
  من نوزاد پسر دارم روز چهارم غربالگری تیرویید انجام دادم گفتن خوب بوده بعد از یک هفته زردی گرفت و سه روز بستری شد گفتن دوباره ازمایش تیرویید بگیر ازش
  من یه هفته تاخیر انداختم سه روز پیش بردم ازمایش الان جوابش اومده tsh 11.4
  بردمش متخصص اطفال گفت خیلی بالاست و قرص داد
  ایا کم کاری تیروییدش حتمیه؟فقط tshگرفتن وزنش موقع تولد ۲۶۵۰ بوده الان یکماهه شده ۳۵۵۰

 • Nilla
  1398/10/18 10:36 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  خانم،۳۳ ساله
  قبل از اقدام بارداری آزمایش دادم
  در آزمایش دکتر زنان گفت کم کاری تیروئید داری
  Tsh 15.87
  قرص با دوز ۵۰ دادن و گفتن روزی نصف
  میخوام بدونم با مصرف این دارو تا چه زمان به حالت نرمال میرسه تا باردار بشم؟
  ممنون

 • پیشتاز
  1398/10/17 8:02 ق.ظ

  سلام تیروئید بنده ۴.۴ میباشدایا کم کاری تیروئید دارم؟

  • موسسه تیراد
   1398/10/17 8:54 ق.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   لطفا تصویر آزمایشتان را به صفحه اینستاگرام تیراد ارسال کنید و البته با شرح کامل، جنسیت شما، سن شما، بارداری یا عدم بارداری در صورتی که خانم هستید و علائمتان
   موفق باشید

 • زهرا
  1398/10/11 9:55 ب.ظ

  با سلام .من روزی نصف قرص تیرویید میخوردم ک TSH من ۰.۳۶ بود.حدود ده روزه که متوجه شدم باردارم و آزمایش تیرویید دادم الان TSH 3.35 شده است.این طبیعیه یا خیر ؟ نیازه که دارو رو بیشتر کنم ؟T4 هم ۱.۳۵ هست

  • موسسه تیراد
   1398/10/14 2:53 ب.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   شما باید یک سری آزمایشات تکمیلی مثل anti tpo بدهید و با نظر همکاران متخصص غدد درمان مکمل شروع کنید

 • مینا
  1398/10/10 1:31 ق.ظ

  با سلام نتیجه آزمایش ام/TSH=5.70/T3=121.1/T4=9.2میشه بگیدجوابش چیه ممنونم

 • محمد
  1398/10/08 4:42 ب.ظ

  سلام روزبخیر محمد هستم ۳۷ساله نتیجه ازمایشم T4.8,9 T3.137وtsh.1,75 مشکل دارم یانه

  • موسسه تیراد
   1398/10/11 9:39 ق.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   شما مشکلی ندارین

 • mari
  1398/10/06 10:10 ب.ظ

  با سلام
  tsh ام در ازمایش دو هفته پیش عدد ۴.۲ را نشان می دهد برم پیش یه دکتر داروی لووکسین تجویز کرد اما رفتم پیش دکتر داخلی گفتن مشکلی نداری و دارو رو استفاده نکن به نظر شما حالا دارو را استفاده کنم یا خیر
  ایا مشکلی پیش می پاید

  • موسسه تیراد
   1398/10/08 10:06 ق.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   معمولا tsh روی این عدد مشکلی نیست ولی می توانید یک anti TPO چک کنید ، پاسخ شما با توجه به اینکه شرایط شما چی هست و اگر خانم هستید در بارداری هستید یا خیر تفاوت است به فرض خانم باردار در این شرایط به درمان نیاز دارد

 • مهدیه
  1398/09/14 1:00 ب.ظ

  سلام ببخشید tsh 0.3من است آیا مشکل تیروئد دارم
  ۳ماهه باردار هستم.

  • موسسه تیراد
   1398/10/08 10:08 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   فعلا مشکلی نیست و نیاز به اقدام خاصی نیست دو ماه بعد آزمایش تیروئید را تکرار کنید

 • نرگس
  1398/09/12 4:45 ب.ظ

  سلام.خسته نباشید.
  من شاخص های تیروییدم به قرار زیر است
  t4=10.8
  t3=1.8
  t up=0.9
  tsh=3.1
  تیروییدم مشکل داره؟

  • موسسه تیراد
   1398/10/08 10:07 ق.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   شما مشکلی ندارید

   • Zahra fahmideh
    1398/12/02 2:03 ق.ظ

    سلام من ازمایش قبل بارداری دارم t3 یکم بالاس ایامشگل سازه؟استفاده کلمه child دربرگه ازمایش نشانه چیست؟

    • موسسه تیراد
     1398/12/06 1:28 ب.ظ

     سلام روست عزیز
     خیر به شرط اینکه TSH نرمال باشه مشکلی نداره
     موفق باشید

 • amir
  1398/09/12 2:36 ب.ظ

  سلام خسته نباشید ببخشید بنده ازمایش تروئید دادم جدیدا میخواستم لطف کنین وضعیت تروئیدم بهم بگین . ۲۵ سالمه وزنم ۶۳ قدم ۱۷۶
  T4 = 4.5
  TSH =>40
  تشکر و ممنونم پیشاپیش

  • موسسه تیراد
   1398/10/08 10:11 ق.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   شما باید تحت نظر همکاران غدد دارو مصرف کنید چون میزان tsh شما خیلی بالا هست
   موفق باشید

 • SaheL
  1398/09/09 7:26 ب.ظ

  سلام وقت بخیرمن ۲۰سالمه وزنم ۴۶ قدم ۱۷۷
  T4.7.61
  T3.0.79
  Tsh.1.17
  میخواستم بدونم تیروییدم درچه حالتی هست

 • یاسمن
  1398/09/08 8:45 ق.ظ

  سلام و خسته نباشید
  من باردار هستم و در هفته ۱۱ بارداری بسر میبرم.
  آزمایش tsh من ۰۵/.هست آیا مشکل تیروئید دارم؟چکار کنم؟

  • موسسه تیراد
   1398/10/08 10:12 ق.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   با توجه به اختلال tsh در بارداری حتما به همکاران غدد مراجعه کنید

 • حامد
  1398/09/05 6:58 ب.ظ

  سلام اقا ٢۶ ساله وزن ۶۶ قد ١٨۵
  T3=1.45
  T4=61.25
  TSH=12.93
  ممنون میشم نظرتونو بفرمایید

  • موسسه تیراد
   1398/09/08 4:08 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   شما با مسئله کم کاری تیروئید مواجه هستید، از همکاران غدد مشورت بگیرید و دوز مناسب دارو مصرف کنید
   موفق باشید

 • حمید
  1398/09/05 6:22 ب.ظ

  سلام وقت بخیر میشه راهنماییم کنید این جواب آزمایش من هستش.
  t4 51.8
  tsh 98.22
  با تشکر

  • موسسه تیراد
   1398/09/08 4:06 ب.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   شما کم کاری شدید تیروئید دارین و تی اس اچ شما خیلی بالا هست، حتما باید از همکاران غدد کمک بگیرین تا دوز مناسب دارو دریافت کنید، به همکاران غدد مراجعه کنید
   موفق باشید

 • احسان
  1398/08/24 10:41 ق.ظ

  با سلام و احترام T4 96.19 و Tsh 1.81 و free T3 5.31 و free T4 ۱۲.۸۷ می باشد کلا چند سال تو همین رنجاست، بسیار سپاس گزارم اگه نظرتون اعلام کنید.ممنون.

  • موسسه تیراد
   1398/09/08 4:13 ب.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   شما مشکلی ندارید و نگران نباشید
   موفق باشید

 • صالحی
  1398/08/22 7:56 ب.ظ

  سلام میشه تفسیر ازمایشم بگید لطفا!
  Tsh: 2.9
  T4: 13.2

 • زینب
  1398/08/16 6:23 ب.ظ

  سلام.ممنون میشم راهنماییم کنید.آزمایش TSH من رو ۲۰.۱ بوده.این کم کاری رو نشون میده؟و خطرناکه؟

  • موسسه تیراد
   1398/08/17 8:18 ب.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   شما کم کاری تیروئید دارید و باید زیر نظر همکاران غدد دارو استفاده کنید و آزمایش تیروئید بدهید تا وضعیت شما به سطح نرمال برسد
   موفق باشید

 • سمیه
  1398/08/14 10:36 ق.ظ

  با سلام و خسته نباشید
  من باردار هستم و در هفته ۲۸ بارداری بسر میبرم.
  آزمایش tsh من ۴.۳ هست آیا مشکل تیروئید دارم؟

  • موسسه تیراد
   1398/08/17 8:22 ب.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   مشکل شما جدی نیست و فقط باید یک آزمایش آنتی TPO هم داشته باشید و تحت نظر همکاران متخصص غدد باشید ممکن است نیاز به مصرف مکمل داروهای هورون تیروئید داشته باشید
   موفق باشید

 • وحید
  1398/08/14 10:26 ق.ظ

  با سلام
  آقا ۲۷ ساله وزن ۷۷ قد ۱۸۳ نستا لاغر
  T3=1.1
  T4=2.7
  T.S.H=40
  Anti TPO=51
  لووتیروکسین دوز ۱۰۰ رو مصرف کنم یا ۱۵۰

  • موسسه تیراد
   1398/08/17 8:26 ب.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   با توجه به این tsh شما نیاز به مصرف لووتیروکسین دارید ولی این مصرف نمی تواند بدون نظر همکاران غدد انجام شود و شما بایست زیر نظر یکی از همکاران متخصص غدد دوز دارویتان را تعیین کنید
   موفق باشید

 • مهرداد
  1398/08/14 8:55 ق.ظ

  سلام و خسته نباشید
  آقا ۳۳ ساله هستم
  T4:12.64
  T3:2.19
  Tsh:2.41
  آزمایشگاه برای ریچک زده.
  ممنون میشم نظرم رو بدید
  البته فردا قراره پیش دکتر هم برم.

  • موسسه تیراد
   1398/08/17 8:24 ب.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   بر اساس این داده ها شما مشکل خاصی ندارید
   موفق باشید

   • مهرداد
    1398/08/22 11:28 ب.ظ

    ممنون از لطفتون

    • موسسه تیراد
     1398/08/23 7:22 ق.ظ

     خواهش می کنم دوست عزیز

 • مینا
  1398/08/13 10:53 ق.ظ

  سلام خانم ۲۶ ساله هستم جواب آزمایشم
  T4 7.93
  TSH 2.55
  به نظرتون تیروئیدم نرمال هست؟
  یک ماه قبل هم آزمایش داده بودم که دکتر گفتن رو به کم کاری هست برای همین ۲باره آزمایش دادم.

  • موسسه تیراد
   1398/08/17 8:23 ب.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   طبق این آزمایش شما مشکل خاصی ندارید نگران نباشید
   موفق باشید

 • اذر
  1398/08/12 11:15 ب.ظ

  سلام خسته نباشید خانم هستم ۳۳ ساله، T4,11.20
  T3, 1.28
  TSH: 3.292
  anti TPO Ab ,37.0
  هست همه علائم گیجی و اضطراب و خواب الودگی رو دارم همیشه بی حالم فقط دلم میخواد بخوابم

 • اسماعیل
  1398/08/10 10:06 ب.ظ

  باسلام وخسته نباشید,من آقا هستم ۲۹سالمه و وزنم۷۰کیلوگرم,وآزمایش tshدادم وجوابش ۲۰ بود,,میخواستم بدونم تیرویید من کم کار هستش یا پرکار و چه دارویی باید مصرف کنم,باتشکر فراوان

  • موسسه تیراد
   1398/08/13 10:18 ق.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   شما مبتلا به کم کاری شدید تیروئید هستین و باید حتما با یکی از همکاران غدد در تماس باشین و تحت نظارت ایشون دارو مصرف کنید به طور معمول لووتیروکسین شروع می کنن و بعد از شش هفته مجدد با آزمایش دوز دارو را مشخص می کنند
   موفق باشین

 • نگار
  1398/08/06 11:36 ق.ظ

  سلام دخترم ۴ماهشه
  T4 11.7
  TSH 2.4
  تو چهار روزگی هم
  PKU 0.8
  TSH 5
  میشه نظرتون رو بگید

  • موسسه تیراد
   1398/08/13 10:07 ق.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   نوزاد شما مشکلی ندارن
   موفق باشین

 • مریم نسرین
  1398/08/02 4:14 ب.ظ

  سلام مشکل کم کاری تیرویید دارم قرص مصرف میکردم پنج روز ۱ عدد دو روز ۲ عددآزمایش دادم tsh هست ۲۶/. میخواستم بدونم یعنی چی؟مرسی

  • موسسه تیراد
   1398/08/03 6:08 ب.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   به نظر می رسد داروها برای شما مناسب بوده و در حال حاضر مشکلی وجود ندارد، می توانید با همین دوز دارو را ادامه داده و البته همچنان با همکاران غدد در تماس باشید،
   موفق باشید

 • هانیه
  1398/08/02 2:29 ق.ظ

  سلام خسته نباشید
  TSH 12.57
  ۲۰ ساله
  من مصرف دارو رو تازه شروع کردم
  وزنم از حالت نرمال کمی پایین تره
  میخوام بدونم با مصرف قرص وزنم پایین تر میاد؟
  چیکار کنم که در حین مصرف دارو وزنم کم نشه؟

  • موسسه تیراد
   1398/08/05 8:18 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   تیروئید یکی از عوامل تاثیر گذار بر روی وزن هست شما می توانید ضمن مصرف صحیح داروها و کنترل دوز عوامل دیگری که روی وزنتان تاثیر گذار است را کنترل کنید
   موفق باشید

 • فروزان
  1398/08/01 6:32 ب.ظ

  سلام. ۲۹ساله طپش قلب دارم ریزش مو دارم کاهش وزن پیدا کردم.اضطراب دارم مادر و خواهر لووتیروکسین مبخورن. کمخونی ندارم مشکل تیروئید دارم؟ anti tpo=2.9 tsh=5.61 t4=11.4 t3=1.3

  • موسسه تیراد
   1398/08/02 6:32 ب.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   اگر شما خانم هستید و در دوران بارداری یا شیردهی نیستید نیازی به اقدام خاصی نیست و شش هفته دیگر آزمایش را تکرار کنید
   موفق باشید

 • زهرا
  1398/07/30 11:03 ب.ظ

  سلام خسته نباشین t4: 6.8 , tsh:2.7 , ferritin: 52 آنالیزتونو لطف میکنید بگین ممنون میشم

  • موسسه تیراد
   1398/08/03 6:15 ب.ظ

   سلام دست عزیز؛
   اگر داروی تیروئید مصرف می کنید مشکل شما هنوز کنترل نشده و باید تحت نظارت همکاران غدد مجدد دوز دارویتان را تنظیم کنید و اگر دارو مصرف نمی کنید و برای بار اول آزمایش داده اید، یک آنتی تی پی او anti TPO چک کنید اگر این فاکتور بالا باشد باید دارو شروع کنید، با همکاران غدد مشورت کنید
   موفق باشید

 • مهدی
  1398/07/23 0:26 ق.ظ

  سلام با تشکر از مطالب خوب و آموزنده شما
  آزمایش خون دادم
  T3 روی عدد ۱۴۱
  T4 روی عدد ۷

  و tsh روی عدد ۱۱.۵۷

  و H. pylori 87 میباشد
  سن ۴۰ سال
  لطفا راهنمایی کنید
  با تشکر

  • موسسه تیراد
   1398/07/23 10:33 ق.ظ

   سلام دوست عزیز؛ لطفا جواب آزمایشتون رو و آزمایشات قبلیتون رو برای ما به پیج اینستا ارسال کنید تا بهتر بررسی و پاسخ بدیم بهتون؛
   آی دی اینستاگرام موسسه tiradsono
   موفق باشین

 • سارا مختاري
  1398/07/22 3:34 ب.ظ

  سلام
  من ٢۴ سالمه برا اینکه زود موهام سفید شدن ازمایش خون دادم که مشکل تیروئید نداشته باشم :
  T3=126
  Tsh= 2,62
  T4= 8,3
  کم کاری یا پرکاری دارم؟؟

  • موسسه تیراد
   1398/07/23 10:31 ق.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   ظاهرا شما دچار کم کاری هستین
   موفق باشین

 • مریم زرین گل
  1398/07/21 4:14 ب.ظ

  سلام خسته نباشین TsH من ۰/۶ و T3 من۳/۰ وT4 من ۱۰/۵هست درضمن لوو تیروکسین روزی یدونه میخورم نوع تیروییدم چیه متشکرم مریم ۵۰سالمه وهنوز یائسه نشدم

  • موسسه تیراد
   1398/07/22 8:39 ق.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   در حال حاضر عملکرد تیروئید شما نرمال است برای مشخص شدن نوع تیوئید باید آزمایشات قبل از مصرف داروتون رو ببینیم
   موفق باشین

 • زهرا
  1398/07/18 7:36 ب.ظ

  سلام خسته نباشید من دوماهه بار دارم آزمایش تیروئید دادم tsh ۴.۵ و t4 ۶.۱ و ft4 ۱.۰۵ که t4 ها در محدوده طبیعی است. و anti tpo۹۷۸ است آیا کم کاری تیروئید میشود؟ چند ماه قبل از بارداری هم tsh 4.5 بوده ولی تو محدوده بود من از الان قرص میخورم مشکلی نداره یا باید زودتر میخوردم؟

  • موسسه تیراد
   1398/07/19 8:27 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   این احتمال هست که در اینده به کم کاری تیرویید مبتلا شوید و باید تحت نظر متخصص غدد باشند
   موفق باشید

 • محمد
  1398/07/17 10:44 ق.ظ

  سلام خسته نباشید میشه تفسیر ازمایشم رو بگین
  tsh 7.1
  ۲۵ohd 77
  T4 14.7

  • موسسه تیراد
   1398/07/22 8:40 ق.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   لطفا آزمایشتون رو صفحه اینستاگرام موسسه ارسال کنید
   موفق باشید

 • گلناز
  1398/07/14 1:48 ب.ظ

  سلام خسته نباشین من باردارم هفته۳۲ماه پیش فهمیدم تروییددارم ازنوع پرکارT4=8.6
  TSH=5.58
  قرص لووتیروکسین۰.۱مصرف میکردم دوروز پیش یه ماه شددوباره آزمایشموتکرارکردم شدهT4=12.1
  TSH=1.5
  ممنون میشم بگین چکارکنم بازم قرصمو تکرارکنم؟

  • موسسه تیراد
   1398/07/17 11:15 ق.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   شما باید داروتون رو طبق همین دوز و زیر نظر همکاران غدد ادامه بدین و دوز رو بدون دستور پزشک دستکاری نکنید چون تازه به رنج نرمال برگشتین ضمنا تیروئید شما کمکار هست نه پرکار
   موفق باشین

   • گلناز
    1398/07/17 2:12 ب.ظ

    مرسی ممنون دستتون درد نکنه،بله قبلش گفته بودن پرکاره ولی وقتی آزمایش دادم کمکاربود،آیاازپرکاری ب کمکاری میتونه تغییرکنه

    • موسسه تیراد
     1398/07/18 8:15 ق.ظ

     سلام؛ بله پرکاری می تونه به کمکاری و یا برعکس کمکاری می تونه به پرکاری تبدیل بشه، مهم اینه که بر اساس عملکرد تیروئید دارو دریافت کنید
     موفق باشین

 • دنیز عهدی
  1398/07/13 7:45 ب.ظ

  سلام.میشه تفسیر این آزمایش رو بگید
  TSH: 3.7
  FreeT4: 13.3
  Ferritin: 51.5

  • موسسه تیراد
   1398/07/14 2:02 ب.ظ

   سلام دوست عزیز ؛ در صورتیکه شما یک خانم باردار نباشین و در سه ماهه اول بارداری نباشه، همه چیز خوبه ولی اگر در سه ماهه اول بارداری هستین tsh بالای ۳.۵ رو درمان باید بکنین
   موفق باشین

 • هدی
  1398/07/11 11:23 ب.ظ

  سلام
  نوزادم در سه روزگی آزمایش غربالگری داد و نتیجه ی آزمایش نشان داد که میزان تیروئید ۵است، از مؤسسه تماس گرفتند برای تکرار آزمایش؟
  خیلی نگرانم
  آیا امکان کاذب بودن نتیجه ی آزمایش هست؟
  یا ممکن در نتیجه ی دوم تیروئید کاهش یافته باشد
  ممنون میشم پاسخگو باشید

  • موسسه تیراد
   1398/07/13 9:41 ق.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   نگران نباشید ولیکن آزمایشات مربوط به تیروئید در نوزاد بسیار مهم هست و اگر مشکلی بود اطلاع بدین
   موفق باشین

   • زهرا
    1398/07/21 11:17 ب.ظ

    سلام باتوجه ب این منعوارضتیرویید دارمدرحال حاضرشبها خشکی دهانم زیاد هرچه آزمایشی دادم مشکل تیروئید نداشتم برای مشخص شدن این بیماری ودرمان باید چکار بکنم لطفا برای تشخیص راهنمایی بفرمایید

    • موسسه تیراد
     1398/07/22 8:47 ق.ظ

     سلام دوست عزیز؛
     سوال شما بسیار کلی هست و برای بررسی این موضوع بایستی پزشک شما رو ببینن و بررسی کنن؛
     موفق باشین

 • فاطمه
  1398/07/11 1:15 ق.ظ

  سلام وقت بخیر. ببخشید من ۲۳ سال هست دیابت دارم الان‌نزدیک یه ۹ ماه هست که تیروییدم یک‌مقدار بالا نشون داده ازمایش اول ۷.۴ بود که با دارو کنترل شد و همچنان داروی لووترکسین مصرف میکردم نصف قرص ناشتا. منتهی بعد از ۶ ماه باز تیروییدم برگشته به همون ۷.۴ . دلیلش چی‌میتونه باشه؟ آیا دوز قرص لووترکسین رو بالا ببرم؟ ممنون‌میشم راهنمایی بفرمایید

  • موسسه تیراد
   1398/07/11 8:12 ق.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   ممکنه دوز دارو براتون کافی نبوده باشه، با مشورت با پزشک غدد و آزمایش جدید دوز جدید رو تعیین کنید
   موفق باشید

 • Shna
  1398/07/10 1:25 ق.ظ

  سلام خسته نباشید توروخدا خیلی نگرانم کمکم کنید من امروز آزمایشم رو گرفتم گفتن کم کاری تیروئید دارم ۱۶.۶۲ :TSH ؟؟چرا انقد زیاده ایا امکانش هست ؟؟چون از هرکی پرسیدم نهایت تا ۹ بوده !!! آیا با قرص میاد پائین ؟؟میخواستم بدونم چون اقدام به بارداریم آیا تا خوب شدنم باید پیشگیری کنم یا مشکلی ایجاد نمیکنه ؟؟توروخدا جوابمو بدید ممنون میشم

  • موسسه تیراد
   1398/07/10 8:44 ق.ظ

   سلام دوست عزیز؛ اصلا نگران نباشید تی اس اچ ممکن است خیلی بیشتر از این بالا برود و با دارو کاملا قابل کنترل هست ؛ به همکاران غدد مراجعه کنید تا دوزداروهاتون رو تنظیم کنن، موفق باشین

 • مینا
  1398/07/08 2:43 ب.ظ

  سلام من ۳۱ تیر آزمایش تیروئید دادم TSH: 34 بود ۵۰ قرص لووتیروکسین ۰.۱ خوردم. تو تاریخ ۳۱شهریور آزمایشم TSH:0.34 بود. من واقعا نمیفهمم چرا انقد کم شده. میشه کمکم کنید؟

  • موسسه تیراد
   1398/07/09 8:34 ق.ظ

   سلام دوست عزیز؛ درمان شما کاملا مناسب بوده و تی اس اچ در حد مناسب و رنج معمول اتفاق افتاده که نشان می دهد پزشک درمان بسیار مناسبی را برای شما انتخاب کرده اند و بهتر هست تا همچنان با مشورت ایشان درمانتان را ادامه بدید

 • مریم
  1398/07/07 7:00 ق.ظ

  سلام ، در آزمایش خونی که انجام دادم TSH خون برابر ۱۸ بوده با این شرایط قرص لووتیرکسین ۱ را به چه اندازه باید مصرف کنم ؟ یک عدد در روز یا یک عدد و نیم؟

  • مریم
   1398/07/13 6:54 ق.ظ

   میشه جواب سوال منو رو لطف کنید ممنون

  • موسسه تیراد
   1398/07/13 8:38 ق.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   این سوال رو از متخصص غدد بپرسین لطفا؛
   موفق باشین

 • صالحی
  1398/07/06 10:28 ب.ظ

  سلام. من تازه ازمایش دادم برای تیرویید TSH :۶.۱۱ و T4 :۷.۸۶ هست میشع بدونم کدونم نوع تیرویید دارم؟

 • بهار
  1398/07/03 10:57 ق.ظ

  سلام، طی سه سال گذشته TSH از ۲.۴ به ۴.۲ (دقیقاً مرز) و T4 از ۸.۴ به ۱۰.۱ (محدوده نرمال) افزایش پیدا کرده و در حال حاضر T3 برابر ۱۱۴ است. آیا این نشاندهنده مشکل تیروئید هست؟ پر کار یا کم کار؟ ممنونم.

  • موسسه تیراد
   1398/07/05 8:48 ق.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   شما مشکل خاصی ندارین و می تونین آزمایشتون رو شش هفته دیگه مجدد تکرار کنید و مجدد با ما در ارتباط باشین تا بررسی کنیم، موفق و شاد باشین

 • میترا
  1398/06/08 3:45 ب.ظ

  سلام،من ساکن آلمان هستم وحدود ۶سال میشه که زیر نطر پزشک خودم در ایران درمان نمیشم.متاسفانه در ایران مبتلا به تیرویید کم کار بودم و با قرص لووتیروکسین ۱۰۰،هورمونهای تیروییدم کنترل میشد،اما حدود ۵سال میشه که دکترم در آلمان قرص رو قطع کرده ومیگه باید عمل بشی حتما وتیروییدم به پرکار تبدبل شده ومتاسفانه ترشح TSHخیلی پایین اومده۰.۳۱
  با عمل خیلی موافق نیستم خواستم کمکم کنین،روش دیگه ای میشه جایگزین عمل جراحی باشه،مثلا مجددا درمان وکنترل با قرص

  • موسسه تیراد
   1398/07/05 5:18 ب.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   لطفا مدارک پزشکی مثل سونو و اسکن و امثال این رو از طریق پیج اینستاگرام بفرسین تا بررسی بشه و جواب درستی رو به شما بدهیم؛
   موفق و شاد باشین

 • ثریا
  1398/05/30 11:00 ب.ظ

  سلام من پرکاری تیروئید دارم جواب آزمایش من. TSH 0,2. T3. 21.0 این است می توانید بگین نتیجه آزمایش من چیه؟ ممنون میشم زیر این دو خط قرمز زده

  • tirad
   1398/06/03 1:53 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   آزمایش شما نشان دهنده پرکاری تیروئید هستش و باید با مراجعه به یک متخصص غدد دوز داروی دریافتی تون رو مطمئن بشین، موفق و شاد باشید

 • نازی
  1398/05/19 7:43 ق.ظ

  سلام
  سوال من اینه که آزمایش تیروئید چطوری می تونه نشون بده که غده دچار ندول شده؟

  • tirad
   1398/05/31 0:20 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   آزمایش تیروئید نمی تونه نشون دهنده توده باشه، در حقیقت فقط می تونه آثاری از برخی انواع توده مثل پرکاری تیروئید رو بیان کنه

  • زهرا
   1399/02/14 9:00 ب.ظ

   سلام،من هفته ۱۶ بارداری هستم آزمایش تیرویید دادم tsh 0.05 و t4 :171.40 هست میشه تفسیر این آزمایش رو برام بگید آیا خطرناکه برا جنین؟

   • موسسه تیراد
    1399/02/16 9:25 ق.ظ

    سلام دوست عزیز
    میزان هورمون و پاسخ شما بستگی زیادی به شرایط شما دارد و اینکه در زمان بارداری بررسی تخصصی شرایط بسیار بسیار مهم است، بهتر است با همکاران غدد و همچنین زنان و زایمان مشورت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر