آزمایش تیروئید و آزمایش tsh چیست؟ خواندن جواب آزمایش تیروئید نرمال

نتیجه آزمایش تیروئید چه می گوید

جواب آزمایش تیروئید نرمال و جدول تفسیر نتیجه آزمایش tsh برای تشخیص کم کاری یا پرکاری تیروئید

باید بگویم که آزمایش تیروئید بسیار مهم است. به همین دلیل راهنمایی برای درک و تفسیر نتایج آزمایش تیروئید برای شما تهیه کرده‌ایم. بنابراین اگر حتی فقط کمی نگرانی در مورد بیماری تیروئید دارید، بگذارید همه چیزهایی را که برای دانستن آزمایش تیروئید لازم است برای شما بگوییم.

حتما می‌دانید تیروئید یک غده کوچک پروانه‌ای شکل است که در قسمت جلویی گردن قرار دارد. این غده وظیفه تنظیم متابولیسم و رشد بدن را از طریق ترشح هورمون‌های خاصی بر عهده دارد. اگر این غده به درستی کار نکند می‌تواند باعث ایجاد بیماری کم کاری و یا پر کاری تیروئید در بدن شود.

آزمایش تیروئید نرمال یا همان آزمایش tsh برای سنجش میزان هورمون های تیروئید که T3، T4 و کلسیتونین نام دارند، در بدن انجام می شود. جواب آزمایش تیروئید نرمال بر اساس مقدار و میزان این هورمون ها تفسیر می شود.

این هورمون ها با کنترل میزان سوخت و ساز در بدن، عملکرد تمامی اعضای بدن را تحت تاثیر قرار می دهند. در آزمایش تیروئید نرمال علاوه بر T3 و T4 هورمون دیگری هم در نظر گرفته می شود که TSH نام دارد. وظیفه هورمون TSH، کنترل کردن تیروئید می باشد که از غده هیپوفیز ترشح می شود.

خواندن آزمایش تیروئید و جدول تفسیر آزمایش تیروئید

همان طور که در جدول تفسیر آزمایش تیروئید زیر نشان داده شده است علائم TSh و T3 و T4 در خواندن آزمایش تیروئید مهم هستند.

جدول تفسیر آزمایش تیروئید

tsh چیست (آزمایش tsh) و مقدار طبیعی آن چقدر است؟

به آزمایش تیروئید، آزمایش tsh (Thyroid stimulating hormone) نیز گفته می شود. کم و یا زیاد بودن tsh نشان دهنده این است که تیروئید شما به درستی کار نمی کند، مقدار نرمال هورمون tsh بین ۰.۴ تا ۵.۰ mIU / L  به شکل عموم و در خانم های باردار این رنج بین ۰.۴ تا ۴ است.

هورمون tsh زمانی که میزان هورمون تیروئید در خون شما کم باشد با ترشح بیشتر tsh ،تیروئید را برای ترشح بیشتر هورمون تحریک می کند و بالعلکس با افزایش سطح هورمون تیروئید در خون غده هیپوفیز، مقدار هورمون tsh کمتری ترشح کرده و به این ترتیب باعث می شود تا غده تیروئید کمتر ترشح داشته باشد.

tsh چیست

 tsh چیست و آزمایش tsh چگونه تفسیر می شود؟

اگر عدد (تی اس اچ) در جواب آزمایش تیروئید نرمال، در بازه ۰.۴ تا ۵.۰ باشد یعنی تیروئید شما مشکلی ندارد و دقت داشته باشید که در برخی آزمایش ها عدد tsh و محدوده نرمال آن نیز در جلوی جواب وجود دارد تا به راحتی متوجه شوید آیا tsh شما در این محدوده هست یا خیر، و یک نکته دیگر اینکه درست است که tsh به عنوان یک سنجش مهم تلقی می شود ولی در مواردی ممکن است tsh طبیعی باشد، ولی بازهم مشکلات تیروئید وجود داشته باشد که در چنین شرایطی پزشک به انجام و بررسی دیگر آزمایشات می پردازد که در ادامه خواهم گفت:

 • TSH بالا : ترشح زیاد هورمون tsh و بالا بودن آن نسبت به سطح نرمال نشان می دهد که غده تیروئید مقدار کمتری T3 و T4 ترشح کرده و در نتیجه میزان هورمون تیروئید در بدن شما کم بوده، به این ترتیب هیپوفیز با زیاد کردن tsh سعی می کند تا هورمون تیروئید را افزایش دهد و این یعنی کم کاری تیروئید. پس اگر tsh بالا و  T3 و T4 پایین باشد یعنی تیروئید کم کار است.
 • TSH پائین : اگر tsh در بدن شما کمتر از حد معمول باشد به این معنی است که میزان هورمون تیروئید در بدن شما بیشتر از حد طبیعی بوده و مقدار T3 و یا T4 از حد عادی آن بالاتر بوده است، بنابراین هیپوفیز با کم کردن tsh سعی دارد تا این مقدار را کاهش دهد و این به معنی پرکاری تیروئید است. بنابراین tsh پایین و  T3 و T4 بالا یعنی تیروئید پر کار است.

T4 (تیروکسین) چیست و رنج طبیعی آن چقدر است؟

هورمونی که تیروئید به مقدار بیشتر تولید می کند، در اصل این یک هورمون تیروئیدی است که به دو صورت در خون وجود دارد، T4 متصل به پروتئین و T4 آزاد، همچنین غده تیروئید تنها مقدار کمی T3 تولید می کند و بیشترین میزان T3 از تبدیل T4 به دست می آید و بر روی بسیاری از عملکرد های بدن تاثیر گذار است.

رنج طبیعی در هورمون T4 بین ۰.۹ تا ۲.۴  نانوگرم در دسی لیتر است.

تیروکسین به عنوان یک هورمون ذخیره استفاده می شود و به تنهایی قادر به تولید انرژی و یا ارائه اکسیژن به سلول نیست، در واقع این هورمون با از دست دادن یک ید تحت شرایط سوخت و سازی در بدن به T3 بدل می شود.

در اکثر موارد آزمایش tsh به همراه T4 تجویز می شود، میزان بالای هورمون T4 نشاندهنده این است که غده در حال تولید بیش از حد آن است و پرکاری تیروئید را هشدار می دهد.

نتیجه آزمایش تیروئید

مقدار T4 آزاد که در شرایطی و با علائمی خاص لازم است تا این نوع هورمون مورد آزمایش قرار بگیرد، مقدار هورمون T4 آزاد می تواند در تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید شما تاثیر گذار باشد.

T3 (هورمون تری‌یدوتیرونین) چیست و رنج طبیعی آن چقدر است؟

هورمون دیگری که تیروئید به میزان کم ترشح می کند و اکثرا از تبدیل T4 به آن تولید می شود T3 نام دارد؛ هورمون T4 به عنوان یک سنجش مهم و اصلی در نظر گرفته می شود ولی اگر TSH شما پائین است و T4در محدوده عادی قرار دارد نگاهی به T3 بیاندازید، اگر T3 بالا بود احتمال پرکاری تیروئید هست.

این هورمون به طور مستقیم بر روی بسیاری از سیستمهای بدن از جمله سیستم سوخت و ساز موثر است، هورمونی که به اصطلاح نقش اصلی را بازی می کند.

رنج عادی در T3 بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ (ng / dL) نانوگرم در دسی لیتر است که البته در شرایط مختلف و آزمایشات مختلف قابل تغییر است.

در آزمون T3 سه فاکتور مورد بررسی و آزمایش قرار می گیرند:

T3 یکی از هورمون های فعال تیروئید است که از تبدیل تیروکسین به تری‌یدوتیرونین به دست می آید و سه اندازه گیری که بر روی این هورمون صورت می پذیرد از جمله

T3 کل : این مقدار شامل هر دو نوع T3 است، T3 ای که به پروتئین متصل شده و T3 آزاد

T3 آزاد : به فرم غیرپروتئینی (غیر متصل به پروتئین) اطلاق می شود و فرم فعال این نوع هورمون محسوب می شود.

T3 معکوس : که در واقع یک نوع از هورمون تری یدوتیروئین است که با وجود اتصال به گیرنده های تیروئیدی قادر به فعال کردن آنها نیست.

در مواردی هورمون T4 با وجود پائین بودن هورمون tsh در حالت عادی باقی می ماند، به این ترتیب با بررسی T3 به نتیجه می رسیم، در برخی پرکاری های تیروئید میزان T4 در محدوده عادی و میزان T3 بالاتر از حد نرمال است و این حالت می تواند نشان دهنده پرکاری تیروئید باشد.

سطح بالای این هورمون می تواند علامتی برای بیماری خود ایمنی گریوز باشد.

توجه داشته باشید که در اکثر آزمایشگاهها زمانی که جواب آزمایش تیروئید نرمال را به شما می دهند علاوه بر عددی که نشان دهنده هورمون شما در بدنتان است یک رنج عددی طبیعی نیز اعلام می کنند زیرا ممکن است با توجه به شرایط آزمایش و امکانات آزمایشگاه رنج عادی آنها کمی متفاوت باشد، اینکه جواب آزمایش تیروئید نرمال باشد به این معنی است که اعداد اعلام شده شما در محدوده بیان شده باشند، بنابراین به راحتی می توانید خودتان از نتیجه با خبر شوید ولی با اینحال تفسیر آزمایش tsh را به پزشک بسپارید.

جواب آزمایش تیروئید در بارداری

در زمان بارداری ممکن است سطح هورمونهای تیروئید تغییر کند و مادر باردار به کم کاری یا پرکاری تیروئید مبتلا شود این وضعیت یک هشدار و علامت خطر برای جنین است و باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه و آن را برطرف نماید، زیرا عوارض زیادی هست که می تواند بر روی جنین و مادر ایجاد کند.

آزمایش تیروئید در بارداری

TSH عادی در بارداری چه عددی است؟

در موارد بسیار زیادی سوالات و کامنت هایی دریافت کردم که نگرانی مادران عزیز را درباره میزان هورمون TSH در بارداری شان نشان می داد، در همین سایت مقالات زیادی را درباره اثرات کم کاری و یا پرکاری تیروئید در بارداری مطرح کرده ایم و این مسئله حاکی از میزان اهمیتی است که هورمون تیروئید در سلامت جنین دارد، علی الخصوص اینکه کاهش رشد جنین در ماه های اول بارداری در اثر کم کاری تیروئید می تواند منجر به عقب افتادگی کودک شود بنابراین این موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و مادران گرامی می بایست به محض اینکه قصد بارداری دارند و یا متوجه بارداری شان شده اند سریعا با همکاران متخصص زنان و در عین حال با همکاران متخصص غدد مشورت نمایند و با توجه به شرایطی که این عزیزان مطرح می کنند متوجه سلامت جنین خود باشند.

با این همه در یک بررسی کوتاه و اجمالی باید گفت در خانم های باردار TSH در سه ماهه اول از ۰.۲ – ۳.۹  و در سه ماهه دوم و سوم تا ۴.۱ رنج طبیعی محسوب می شود ولیکن فراموش نکنید مراجعه شما به متخصص زنان و مطرح نمودن شرایطتان با ایشان اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

آزمایش تیروئید در نوزادان

زمانی که نوزادی متولد می شود مقدار این دو هورمون سنجش می شود چرا که کم کاری و یا پرکاری تیروئید در نوزادان اثر سوء زیادی را در رشد آنها می گذارد و باعث می شود تا با اختلالاتی مانند عدم رشد کافی رو به رو شوند.

آزمایش غربالگری تیروئید که در زمان تولد نوزاد از روز سوم تا روز پنجم از خون کف پای نوزاد صورت می گیرد در صورتی که نوزاد دچار مشکلی بوده باشد مرکز بهداشت به والدین اعلام می کند و اگر TSH نوزاد بین ۵ تا ۱۰ باشد آزمایش غربالگری تکرار و اگر بیشتر از ۱۰ باشد باید بسته به نظر پزشک برای درمان اقدام کرد.

در مادرانی که با هیپوتیروئیدی مواجه هستند مصرف دارو بسیار مهم است به این دلیل که از عوارض ممکن، برای کودک جلوگیری شود.

برای سادگی در نتایج یک نمودار از آزمایشات تیروئید را در اینجا آورده ایم، این نمودار به سادگی به تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید نرمال می پردازد:

عکس آزمایش تیروئید، تفسیر جواب آزمایش تیروئید

چه زمانی احتیاج به آزمایش TSH هست؟

در صورتی که برخی علائم در شما وجود داشته باشد ممکن است احتیاج به آزمایش تیروئید داشته باشید، علائم پرکاری و یا کم کاری تیروئید عبارتند از:

پرکاری تیروئید

 • عصبی بودن و اضطراب
 • لاغر شدن بدون کاهش غذا و یا رژیم غذایی
 • تپش قلب
 • مشکلات خواب
 •  لرزش در دستها

کم کاری تیروئید

 • کم تحرکی
 • احساس خستگی
 • چاقی و افزایش وزن بدون دلیل
 • یبوست و مشکلات گوارشی
 • مشکلات دوران قاعدگی در زنان (بی نظمی)
 • حساس بودن نسبت به سرما

جواب آزمایش تیروئید نرمال

برای آزمایش تیروئید ناشتا باشیم!

در مورد ناشتا بودن و یا نبودن در زمان آزمایش تیروئید رفرنس های علمی و گزارشات، مبنی بر این است که نیازی به ناشتا بودن نیست ولیکن آزمایشگاه ها معمولا از بیمار می خواهند که به شکل ناشتا مراجعه کنند و به دلیل اینکه ممکن است در برخی آزمایشات تداخل به وجود بیاید بهتر است به شکل ناشتا مراجعه کنید و باز هم بهتر است صبح زود بروید تا فاصله زیادی بین صبحانه شما در این روز نسبت به روزهای قبل نیافتد و دچار افت فشار نشوید.

مصرف برخی از داروها هم میتواند دقت انجام آزمایش را کاهش دهد. بهتر است از مصرف داروهایی مثل: آمیودارون، دوپامین، لیتیوم، پردنیزول، یدید پتاسیم. یا این حال بدون دستور و تجویز پزشک مصرف خود را قطع نکنید و حتما از پزشک خود مشورت بگیرید.

نتیجه آزمایش تیروئید را چگونه تفسیر کنیم؟

فیزیولوژی طبیعی تیروئید از دید ما و اکثر افراد این است که غده تیروئید قادر به تولید هورمون های T3 و T4 است، ولی این یک قسمت از موضوعات مربوط به هورمون های تیروئید است، سنجش عملکرد این غده بدون در نظر گرفتن هورمون TSH که از هورمون های هیپوفیز و یک هورمون کنترلی است ممکن نیست، در واقع تحریک ترشح هورمون های تیروئید از طریق  این هورمون انجام شده و اضافه شدن یا کم شدن ترشح هورمون TSH در نتایج آزمون موثر است.

آیا نتایج آزمایش تیروئید به تنهایی کافی است؟

از مهمترین آزمایشات تشخیصی در بیماریهای تیروئید آزمایش خون است و در آن میزان هورمونهای T4، T3، TSH و دیگر هورمونها سنجیده می شوند، با این که این روند بخش بزرگی از روند تشخیص و لزومی برای درمان بیماریهای تیروئید است ولی به تنهایی کافی نیست.

پزشک با مقایسه سطح هورمونها می تواند به کم کاری تیروئید، پرکاری تیروئید و یا برخی دیگر از بیماریهای تیروئید مانند تیروئیدیت هاشیموتو و یا بیماری گریوز پی ببرد ولی لازم است تا علت و در نتیجه نحوه درمان را نیز بیابد.

تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید کمک می کند تا بیمار راحتتر بیماری خود را مدیریت کند و به این شکل نتایج بهتری از درمان دریافت کند، با این حال در مواردی به غیر از آزمایشات طبیعی و روتین TSH، T4 و T3 لازم است تا فاکتورهای خونی دیگری هم بررسی شوند و نیز اگر جواب شما حاکی از شرایط پرکاری یا کم کاری تیروئید باشد احتمالا لازم است تا تست های تشخیصی دیگری را نیز انجام دهید از جمله سونوگرافی، نمونه برداری و ….

یک نکته مهم در تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید:

تفسیر نتایج یک آزمایش تیروئید به تنهایی نمی تواند تشخیص قطعی در یک بیماری تیروئید باشد با اینحال انجام چندین تست از جمله آزمایش خون برای غده تیروئید و غده هیپوفیز و در مواردی سونوگرافی و تصویربرداری تیروئید می تواند کوچکترین مشکل تیروئید را مشخص کند.

شرایط دیگر در تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید:

اینکه علت کم کاری و یا پرکاری شما چیست بسته به عوامل مختلفی است، به عنوان مثال پائین بودن میزان هورمون T4 می تواند نشانی برای بیماری غده تیروئید باشد و یا نشانه ای برای غیرعملکردی بودن غده هیپوفیز که تولید T4 را تحریک نمی کند و از آنجایی که غده هیپوفیز هورمون TSH ترشح می کند بالا بودن این هورمون در کنار پائین بودن میزان T4 نشانه ای برای بیماری غده تیروئید است و نه غده هیپوفیز.

اگر هورمون T4 کم باشد و میزان هورمون TSH نیز کم تر از میزان طبیعی باشد نشان دهنده این است که احتمالا غده هیپوفیز در بیماری کم کاری تیروئید شما موثر بوده است و این دقیقا در روال درمان شما تاثیر گذار است، به این علت که غده هیپوفیز کنترل کننده سایر غدد بدن نیز هست و این کمکاری و یا عدم کارایی می تواند بر روی این غدد دیگر از جمله غدد فوق کلیه، بیضه ها و تخمان ها تاثیر بگذارد و همین طور در میزان رشد کودکان موثر است، بنابراین سیر درمان و محل های مورد بررسی متفاوت خواهد بود، از آنجایی که یکی از عوامل شایع در بیماری هیپوفیز وجود توده در آن است، ممکن است نیاز به جراحی و یا درمانهای دیگری برای برطرف کردن این تومور در توده هیپوفیز باشد.

برخی دیگر از آزمایشات تیروئید (رایوایمونواسی)

علاوه بر آزمایشات روتین مانند آزمایش خون برای میزان هورمون ها و آنتی ژن ها در خون روش های دیگری برای سنجش عملکرد تیروئید مطرح می شود، یکی از روش هایی که برای اندازه گیری میزان آنتی‌ژن‌ها در نظر گرفته می شود آزمایش رایوایمونواسی است که دارای حساسیت بالا و ایمنی نسبتا کمتری می باشد، این روش توسط دکتر روزالین یالو و دکتر سولومون برسون ابداع شد و در سال ۱۹۷۷ جایزه نوبل پزشکی را برای این کشف بزرگ دریافت کردند.

کاربران گرامی به این موضوع توجه کنند که تفسیر نهایی آزمایش به عهده پزشک شماست و این مقاله جهت دانش شما و همچنین مدیریت بهتر در بیماریتان گردآوری شده است.

۳.۹ / ۵. ۲۵

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
نوشتهٔ پیشین
گریوز چیست؟ علائم، تشخیص و درمان قطعی بیماری گریوز
نوشتهٔ بعدی
نمونه برداری تیروئید

۱۰۳۲ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • محمدعلی
  1403/03/31 5:36 ب.ظ

  باسلام وخسته نباشیدپسرمن وقتی به دنیا آمد تیروییدش ۱۰ بود سه سال قرص تیرویید بهش دادم الان یک ماهه ندادم والان آزمایش دادم شده ۴.۲۹ الان باید بازم تحت نظر باشه ممنون

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر ببخشین من چند روز قبل از آزمایش قرص نخوردم یعنی آزمایش غلط نشون داده ؟

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر من ۲۳ ساله ام و از آبان ماه آزمایش تیروئید تکرار میکنم امروز آزمایش دادم قبل از آزمایش صبحانه نخوردم ولی قرص لووکسین ۱۰۰ میلی گرم خوردم به نظر شما اشکالی نداره آقای دکتر؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بهتر بود، قبل از آزمایش قرص خورده نمیشد ولی در زمان بررسی توسط پزشک این مورد را حتما ذکر کنید.

   پاسخ
 • ناشناس
  1403/03/28 12:36 ب.ظ

  سلام.تیرویید رو عمل کردم برداشتم
  Tsh 27 و t4 عدد ۰.۵ هست
  قرص رو چجوری تنظیم کنم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تجویز روال درمانی به این صورت امکان پذیر نیست و باتوجه به میزان tsh نیاز است هر چه سریع تر به متخصص غدد مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام دخترم ۱۲ سالشه الان جواب ازمایشش رو گرفتم تیروییدش ۵ هست چکار کنم؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بسته به واحداندازه گیری و آزمایشگاه رنح نرمال متفاوت است اما بهتر است با متخصص غدد کودکان مشورت کنید.

   پاسخ
 • با سلام پسر من هفت ساله است tsh4.55
  آیا کم کاری تیرویید داره؟

  پاسخ
 • سلام روزتون به خیر. Tsh 2.31
  T4
  ۵.۹۷
  تفسیر بفرمایید.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   TSH نرمال: نشان‌دهنده عملکرد طبیعی تیروئید است.
   T4 نرمال (در صورتی که در محدوده نرمال باشد): تأیید کننده عملکرد طبیعی تیروئید است.

   پاسخ
 • سلام وقت به خیر من پرکاری تیرویید خفیف دارم و چند سال هست که قرص متی مازول روزی نصف میخورم دکترم گفت چون مدت زیادی هست متی مازول میخورم یدتراپی انجام بدم که احتمالا بعدش کم کار میشم اما با دکتر دیگه ای که مشورت کردم گفت لازم نیست چون در هر صورت باید قرص بخورم و کامل درمان نمیشه الان نمیدونم چیکار کنم میشه راهنمایی کنید

  پاسخ
 • سلام باردارم آزمایش تیروئید دادم T4 14.10
  T3 1.48
  TSH 2.93
  خطرناکه؟؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نتایج آزمایش‌های تیروئید شما نشان‌دهنده عملکرد نرمال تیروئید در دوران بارداری است. این نتایج برای سلامت شما و جنین مطلوب است. البته یادآور میشود میزان نرمال تیروئید در بارداری به هفته بارداری بستگی دارد.

   پاسخ
 • سلام ازمایش دادم tsh 5/40 هست

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مقدار TSH 5.40 نشان‌دهنده کم‌کاری تیروئید است که باید مورد توجه قرار گیرد. مهم است که دستورات پزشک را به دقت رعایت کنید و داروهای تجویز شده را به موقع مصرف کنید.

   پاسخ
 • سلام و عرض ادب و خسته نباشید
  خواهرزاده بنده وقتی به دنیا آمدند تیروید گرفتند tsh 31 بوده بعد دوباره آزمایش خون گرفتند ۵ بود و چهار سری هم در بهداشت از کف پا آزمایش گرفته شد نرمال بود ولی الان دوباره tsh آن ۹ شده و t4 آن نرمال بود آیا کم کاری تیرویید دارد

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بله، نشان‌دهنده کم‌کاری تیروئید تحت بالینی (Subclinical Hypothyroidism) است. در این حالت، تیروئید به‌طور کامل عملکرد خود را از دست نداده است و سطح هورمون T4 هنوز در محدوده نرمال قرار دارد، اما TSH بالاتر از محدوده نرمال است.
   کم‌کاری تیروئید مادرزادی: این وضعیت می‌تواند در نوزادان تازه متولد شده رخ دهد و نیاز به بررسی و درمان سریع دارد تا از مشکلات جدی رشد و تکامل جلوگیری شود.
   بهتر است هر چه زودتر به یک پزشک متخصص غدد کودکان مراجعه کنید تا وضعیت تیروئید بررسی دقیق‌تری شود. در صورتی که پزشک تشخیص دهد که نیاز به درمان هست، ممکن است درمان با هورمون‌های تیروئید تجویز شود.

   پاسخ
 • درود وقت بخیر
  هفته ۲۴بارداری هستم
  ایا باید به متخصص غدد مراجعه کنم؟tsh 3/84

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   میزان نرمال در سه ماهه دوم بارداری ۰.۲ تا ۳ هست اما بسته به ازمایشگاه های مختلف باهم متفاوت هستند بنابراین بسته به سوابق پزشکی و سایر شرایط بدن شما ممکن است متخصص زنان درخواست بررسی توسط متخصص غدد بدهد.
   اما جای نگرانی زیادی نیست.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر تیرویید من ۲۸۵.۰ نشون میده این یعنی چه میشه راهنمایی TSH این عدد نشون میده

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   منظور شما این است که tsh = 285 است. اگر این عدد درست باشد نیاز به بررسی و پیگیری در سریعترین زمان ممکن است. به متخصص غدد مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام هر۳ ماه ازمایش تیرویید میدم خواستم راهنمایی کنید آیا تیرویید پرکار ناشتا باید باشه واینکه قرص تیروییدمو بخورم یانه واسه ازمایش ممنونم

  پاسخ
 • سلام من قبلا کم کاری تیرویید داشتم دکتر لووتروکسین نیم تجویز کردند و در آرمایش بعدی همه چیز نرمال بود اما لووتروکسین ۱ تجویز شد الان نتیجه آزمایش پرکاری تیرویید نشان می دهد چی کار باید بکنم دوز را پایین بیاورم مش‌کل حل خواهد شد
  tsh 0.03 t4156

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بدون تجویز پزشک نباید تغییری در دوز دارویی داشت.
   این نتایج نشان‌دهنده‌ی هایپرتیروئیدیسم (پرکاری تیروئید) هستند، وضعیتی که در آن غده‌ی تیروئید بیش از حد هورمون تولید می‌کند. در این حالت، به دلیل مقادیر بالای هورمون‌های تیروئیدی (مانند T4)، تولید TSH توسط غده‌ی هیپوفیز کاهش می‌یابد تا سطح هورمون‌های تیروئیدی تنظیم شود.
   علائم شایع هایپرتیروئیدیسم می‌تواند شامل تپش قلب، کاهش وزن غیرقابل توضیح، اضطراب، تعریق زیاد و لرزش دست‌ها باشد.

   برای تشخیص دقیق و تعیین بهترین روش درمانی، مراجعه به پزشک و انجام آزمایش‌های تکمیلی ضروری است.

   پاسخ
 • با درود
  قبلاً شخیص تیروئید پرکار برایم داده‌اند حدود ده ساله.
  اکنون آزمایش تیروئید دادم نتایج به شرح زیر بوده:
  t3: 112
  t4:9.2
  tsh:0.261
  مصرف کننده مواد مخدر تریاک خوراکی بوده ام که اکنون ۶ماهی است درمان شده‌ام.
  ممنون.
  قبلا خیلی پر کار بود. روزی سه قرص میتی مازول میخوردم.
  این نتیجه که الان فرستادم بعد از دو ماه نخوردن قرصه که پله پله کم شد و دو ماهه اصلا نخوردم.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   سطح پایین TSH همراه با سطوح نرمال T3 و T4 می‌تواند نشانه‌ای از پرکاری تیروئید تحت بالینی باشد. مشاوره با پزشک متخصص و پیگیری منظم آزمایشات ضروری است تا وضعیت تیروئید شما به دقت پایش و مدیریت شود.

   پاسخ
 • سلام در صورت تغییر TSH از ۱۳.۶ به ۱.۴ با مصرف لووکسین۱۰۰ آیا مصرف دارو را باید همچنان ادامه داد؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر تیروئید T.S.H 2.83

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   سطح TSH (هورمون تحریک‌کننده تیروئید) شما ۲.۸۳ است که در محدوده نرمال (بین ۰.۴ تا ۴.۰ میلی‌واحد بین‌المللی در هر لیتر) قرار دارد.

   پاسخ
 • ناشناس
  1403/02/27 2:10 ق.ظ

  سلام وقت بخیر
  در جواب آزمایش یکی از عزیزانم TSH 0/02 .T4 11/9 و T3 152 هس
  ایشون عمل ستون فقرات دارن.آیا بیهوشی براشون خطرناکه یا نه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   TSH پایین: مقدار بسیار پایین TSH نشان دهنده فعالیت بیش از حد تیروئید است. این ممکن است به دلیل مسائلی مانند هیپرتیروئیدیسم (کم‌کاری تیروئید) یا مصرف داروهای تیروئیدی بیش از حد باشد.
   T4 در محدوده نرمال: مقدار T4 در محدوده نرمال است که معمولاً نشان‌دهنده وضعیت طبیعی تیروئید است.
   T3 در محدوده نرمال یا کمی بالاتر: مقدار T3 در محدوده نرمال است یا کمی بالاتر از حد نرمال، که ممکن است نشان‌دهنده فعالیت بیش از حد تیروئید باشد.

   برای تشخیص دقیق‌تر وضعیت تیروئید، ممکن است نیاز به آزمایشات تکمیلی مانند اندازه‌گیری آنتی‌بادی‌های تیروئید (TPO و Tg) و اسکن تیروئید با رادیواکتیو اشعه (RAIU) باشد.

   پاسخ
 • زهرا صدیق
  1403/02/25 8:56 ق.ظ

  سلام خسته نباشید
  T3 125.0و tsh 2.15 و ۱.۱ freet4 خودشما محبت کردید سونو انجام دادید و دوبرابر هم بزرگتر شده بود فرمودید ۶ ماه آینده خدمت برسیم ازمایشاتت هم لطف میفرمایید

  پاسخ
 • سلام، تیرویید همسرم ۱۰۰ رو نشون میدهtsh

  ولی هیچ علائمی نظیر خستگی یا کاهش وزن و افزایش وزن و … نداره ، دکتر عمومی هم بعد معاینه گلو گفت چیزی نیست و با لووتیروکسین اوکی میشه

  ۲ ماه پیش هم سقط داشته

  میفرمایید خطرناک هست یا با دارو رفع میشه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   برای نظر قطعی علاوه بر میزان tsh نیاز به t3 – t4 و در قدم بعدی سونوگرافی و بیوپسی خواهد بود.
   اما میتوان گفت ممکن است تیروئید در سقط جنین تاثیر زیادی داشته باشد.

   پاسخ
   • سلام TSHمن۵.۳است آیا تیروئد دارم من؟

    پاسخ
    • سلام، وقت بخیر
     مقدار TSH (Thyroid-Stimulating Hormone) شما برابر با ۵.۳ است که بالاتر از محدوده نرمال است. معمولاً محدوده نرمال TSH بین ۰.۴ تا ۴.۰ میلی‌واحد بین‌المللی در لیتر (mIU/L) است. مقدار بالای TSH معمولاً نشان‌دهنده کم‌کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) است.

     پاسخ
 • درود بر شما
  آزمایش تیروئید دادم برای جراحی بینی
  دختر خانم ۳۸ ساله هستم
  نتیجه آزمایشم
  TSH من ۸.۱ شده
  آیا امکان جراحی بینی دارم؟

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید خانم ۲۲ساله هستم میشه منم راهنمایی کنیدTSHمن۲.۷ و T4۷.۲این نرماله؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بر اساس مقادیر TSH و T4، عملکرد تیروئید در محدوده نرمال قرار دارد. با این حال، برای ارزیابی دقیق‌تر و درمان مناسب، همواره توصیه می‌شود با پزشک معالج خود مشورت کنید.

   پاسخ
 • شهرزاد
  1403/02/16 8:48 ق.ظ

  سلام روز خوش همسربنده ۵۱سالش هست tsh ایشون ۷.۲۶۳می باشد همچنین triglycerides مقدار۳۰۶ وcholestrol مقدار ۲۲۵و اندازه ldl cholestrol مقدار۱۴۵می باشد همچنین wbcمقدار ۱۰.۸۲ می باشد همچنین ویتامین دی ایشون ۲۰.۴ می باشد می شه بفرمایید چکار باید بکنیم ممنون

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ۱. TSH (هورمون محرک تیروئید)
   با مقدار ۷.۲۶۳، نسبتاً بالاست که نشان دهنده مشکلاتی در فعالیت تیروئید است، هیپوتیروئیدیسم (کم‌کاری تیروئید).
   ۲. Triglycerides (تری‌گلیسریدها)
   با مقدار ۳۰۶ و Cholesterol (کلسترول) با مقدار ۲۲۵ بیش از حد نرمال است که نشانگر افزایش خطر برای بیماری‌های قلبی عروقی باشد.
   ۳. LDL Cholesterol (کلسترول خوب)
   با مقدار ۱۴۵ در محدوده نرمال قرار دارد.
   ۴. WBC (تعداد سفیدی‌خون‌ها)
   با مقدار ۱۰.۸۲ نیز از محدوده نرمال خارج شده است که نشانگر وجود عفونت یا التهاب در بدن باشد.
   ۵. ویتامین D
   با مقدار ۲۰.۴، در محدوده نرمال است. اما بررسی وضعیت ویتامین D باید با توجه به میزان مناطق محل سکونت و شرایط زندگی فرد انجام شود.

   با توجه به این نتایج، توصیه می‌شود که همسر شما به پزشک مراجعه کند تا این نتایج را بررسی کرده و نیاز به درمان یا مشاوره بیشتر را تعیین کند. مشاوره با یک پزشک متخصص می‌تواند به بهبود وضعیت سلامتی کمک کند و خطرات احتمالی را کاهش دهد.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید آزمایش tshمن۰.۰۶۱۱شده و crp28.5 الان من تیروییدم کم کاره یا پر کار البته قرص پراپرانول ۲۰هر ۱۲ساعت میخورم وقرص پردنیزول ده روز اول کامل خوردم الان نصف میخورم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مقادیر TSH (تست تیروئید) شما ۰.۰۶۱۱ و CRP (پروتئین C-واکنش پوستهای) ۲۸.۵ است. این اعداد نشان‌دهنده مشکلاتی در تیروئید و یا عفونت و التهابات در بدن است.
   اما تشخیص نهایی نیازمند مشاوره و ارزیابی توسط پزشک دارد. بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا این نتایج را تفسیر کند و در صورت لزوم برنامه درمانی را برای شما تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام. پدرم ۷۳ سالشه . Tsh 15/3هستش. الان هم روزانه یک عدد قرض ۱۰۰میلی استفاده می‌کنه. میشه توضیح بدین در مورد تیروییدش و مقدار مصرف داروش

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مقدار TSH ۱۵/۳ نشان دهنده افزایش غیرطبیعی هورمون تیروئید است. این مقدار بالا نشانگر هیپوتیروئیدیسم (تیروئید کم‌کاری) است.
   در این حالت، بدن کمبود هورمون تیروئید را تجربه می‌کند که می‌تواند به عوارضی مانند خستگی، افسردگی، افزایش وزن، یا کاهش توانایی تمرکز منجر شود.
   بهتر است با پزشک پدرتان مشورت کنید تا مشکلات را ارزیابی کرده و برنامه درمانی مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  دختر من ۲۷ روزه که به دنیا اومده
  تو آزمایش وریدیtsh 13.80 نشون داده
  باید دارو مصرف کنه؟

  پاسخ
 • زینب توفیقی
  1403/02/09 11:18 ب.ظ

  سلام من دختر ۱۸سالمه آزمایش تیروئید دادم و جوابش۰.۶۳درومد میشه توضیح بدین آیا نرماله یانه
  و پرکاره یا کم‌کار؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مقدار TSH (هورمون تحریک کننده تیروئید) در محدودهٔ طبیعی برای بسیاری از افراد است.

   TSH به عنوان یک نشانگر برای فعالیت تیروئید استفاده می‌شود. مقدار پایین‌تر TSH نشانگر فعالیت بالای تیروئید یا هیپرتیروئیدیسم باشد. اما برای تشخیص دقیق‌تر وضعیت تیروئید، ممکن است پزشک شما سطوح دیگر هورمون‌های تیروئید مانند T4 (تیروکسین) و T3 (تری‌ایودتیرونین) را نیز بررسی کند.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر نوزاد ۲۰ روزم با tsh ۴.۷۱ و freet4 0.84 آیا نرمال است

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مقدار TSH (هورمون تحریک کننده تیروئید) در نوزاد ۲۰ روزه شما ۴.۷۱ است که در محدودهٔ طبیعی برای نوزادان به شمار می‌رود. این مقدار به عنوان یک اندیکاتور برای فعالیت تیروئید مورد استفاده قرار می‌گیرد.
   همچنین، سطح Free T4 (تیروکسین آزاد) نیز در محدودهٔ طبیعی برای نوزادان است.

   با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که مقادیر TSH و Free T4 بستگی به عوامل مختلفی مانند سن، وضعیت بارداری، و سایر شرایط مرتبط با سلامتی دارند. همچنین، در صورتی که نگرانی‌هایی دربارهٔ سلامت تیروئید نوزاد خود دارید، بهتر است با پزشک اطفال مشورت کنید تا اوضاع و شرایط را به صورت دقیق‌تر ارزیابی کند و در صورت لزوم برنامه درمانی مناسبی را تجویز کند.

   پاسخ
 • ناشناس
  1403/02/09 1:56 ب.ظ

  سلام
  وقتتون بخیر
  نوزاد ۴٩ روزه عدد tsh هفت و نه ٧/٩ گزارش شده
  چه کاری باید انجام داد

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مقدار TSH (هورمون تحریک کننده تیروئید) در یک نوزاد ۴۹ روزه که گزارش شده ۷.۹ است، نشاندهندهٔ یک مقدار نسبتاً بالاست. در نوزادان، افزایش سطح TSH معمولاً نشانهٔ یک مشکل تیروئیدی است، به عنوان مثال هیپوتیروئیدیسم یا نقص کارکرد تیروئید.

   هیپوتیروئیدیسم در نوزادان می‌تواند عوارض جدی را ایجاد کند، زیرا هورمون‌های تیروئید برای رشد و توسعهٔ صحیح مغز و سیستم عصبی نوزاد ضروری هستند. اگر TSH نوزاد بالا باشد، پزشک معمولاً تست‌های دیگری را انجام می‌دهد تا دقیق‌تر مشکل را تشخیص دهد، از جمله اندازه‌گیری سطوح هورمون‌های تیروئیدی دیگر مانند T4 و T3.

   متخصص اطفال می‌تواند تشخیص دقیقی ارائه دهد و در صورت لزوم برنامه درمانی مناسبی را شروع کند که ممکن است شامل داروهای هورمونی تیروئید یا دیگر روش‌های درمانی است که باعث بهبود وضعیت تیروئید نوزاد می‌شوند.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  ممنون میشم آزمایش منو هم تفسیر کنید .TSH 0/35وT4 1/5

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر

   TSH: مقدار آن ۰/۳۵ است، که TSH به طور معمول در محدوده پایین‌ترین مقادیر نرمال یا حتی زیر محدوده نرمال (هیپوتیروئیدیسم) قرار دارد. این ممکن است نشانگر افزایش فعالیت تیروئید باشد.
   T4: مقدار آن ۱/۵ است، که در محدودهٔ نرمال است. T4 یک هورمون تیروئیدی است که در اینجا به میزان طبیعی مشاهده شده است.
   با این حال، برای اطمینان از تشخیص دقیق و بررسی وضعیت تیروئید شما، مهم است که این نتایج را با یک پزشک متخصص مطبق کنید. او می‌تواند بر اساس نتایج آزمایش‌های خون، علائم شما و سایر فاکتورهای مربوطه، تشخیص نهایی را اعلام کند و در صورت لزوم، برنامه درمانی مناسبی را به شما توصیه کند.

   پاسخ
 • سلام خانم هستم و ۴۵ ساله ازمایش تیروئیدم طبق شرح زیر است ولی هر سایتی یه نظری داده. .
  شما میگید نتیجه چجوریه؟!

  Tsh 5.92
  T3. 1.57
  T4 6.92

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   TSH (هورمون تحریک کننده تیروئید): مقدار آن ۵/۹۲ است که بیشتر از محدودهٔ نرمال بوده و نشان‌دهندهٔ کاهش فعالیت تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) است.
   T3 (تری‌ایودتیرونین): مقدار آن ۱/۵۷ نیز در محدودهٔ نرمال یا کمی بالاتر است. T3 یک هورمون فعال تیروئیدی است و معمولاً با تغییرات در TSH همراه است.
   T4 (تیروکسین): مقدار آن ۶/۹۲ است، که بیشتر از محدودهٔ نرمال بوده. T4 نیز یک هورمون تیروئیدی است که در اینجا به میزان بالایی مشاهده شده است.
   با توجه به این نتایج، نیاز است که با پزشک خود مشورت کنید تا علت این تغییرات را بررسی و برنامه درمانی مناسبی را شروع کنید. او می‌تواند بر اساس سابقه پزشکی، علائم، و نتایج آزمایشات، تشخیص دقیقی را ارائه دهد و برنامه درمانی متناسب با وضعیت شما را تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام
  تستی به نام TSH R.A برای چیست؟ در آزمایش عدد ۲۵ جلوی آن درج شده و بیشتر از دو نشانه مثبت بودن است؟
  خود TSH در محدوده نرمال قرار دارد یعنی ۳/۰۱

  پاسخ
 • پولادچنگ
  1403/02/03 7:29 ب.ظ

  سلام وسپاس از وقت و انرزی که میگذاری اجرتون با خدا
  زنی ۶۱ ساله هستم و نتیجه آزمایش خونم یرای t.s.h 7/33 می باشد و در برگه ازمایش سطح reference intervalرا ./۵-۸/۹ نوشته و در پاسخ علت زیاد بودن عدد ۸/۹ می گوید نسبت به سن متفاوت است من نمیدانم با این جواب ازمایش باید قرص لووتیروکسین برای کم کاری بخورم یا نه
  یک دکتر گفت باید بخوری و یک دکتر گفت نباید قرص بخورم لطفا جواب بدهید ممنون

  پاسخ
 • خسرو پوراقاجانی
  1403/01/28 4:34 ب.ظ

  سلام و عرض ادب و احترام
  ۵۸ساله هستم بتازگی ازمایش چک اپ دادم نتایج مقادیر تیرویید TSH/۳/۲۷وTL4Libro/۱/۰۱وT3۰/۸وانتی تیروگلوبولین۲۷۰/۸وانتی پروکسیدازTPO۹۲/۹۲وفریتین۴۵۸وتری گلیسیرین۱۷۷وکلسترول توتال۲۳۴وکلسترول LDL۱۵۴ جای که زندگی میکنم تشخیص هاشیموتو دا‌ه شده ایا این نظر با توجه به داده ها مورد تایید هست یا برای تشخیص قطعی تر بررسی های بیشتری نیاز می باشد ؟ سپاسگزار خواهم بود راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به نتایج آزمایش‌های خون و شرایطی که توضیح دادید، احتمالاً شما دچار بیماری هاشیموتو هستید.
   داده‌هایی که برای نتایج آزمایش خود ارائه کرده‌اید، نشان دهنده اختلال در فعالیت تیروئید و سیستم ایمنی بدن است.
   به طور خاص:
   ۱. سطوح TSH بالا و سطوح T4 و T3 پایین نشان‌دهنده کاهش فعالیت تیروئید و هیپوتیروئیدی (تیروئید کم‌کاری) است.
   ۲. مقادیر بالای آنتی تیروگلوبولین و آنتی پروکسیداز TPO نشانگر حضور آنتی‌بادی‌های خود ایمنی بدن در بیماری هاشیموتو هستند، که به تخریب تیروئید منجر می‌شوند.
   ۳. مقدار فریتین بالا ممکن است نشان‌دهنده وجود آنمیا یا افزایش ذخیره آهن در بدن باشد.
   ۴. سطوح کلسترول توتال و LDL نیز در مرزهای بالا قرار دارند، که ممکن است به عوارض قلبی-عروقی منجر شود.

   استنتاجاً، با توجه به نتایج آزمایشات و علائمی که ارائه داده‌اید، احتمالاً شما دچار هاشیموتو هستید.
   برای تأیید تشخیص و تعیین برنامه درمانی مناسب، اگر با نظر پزشک معالج فعلی ارتباط خوبی برقرار نکرده‌اید، توصیه می‌شود، نظر پزشک دیگری را جویا شوید، ممکن است نیاز به آزمایشات تکمیلی و مشاوره‌های بیشتر با متخصصان غدد داشته باشید.

   پاسخ
 • مهربان کرمی
  1403/01/28 3:04 ب.ظ

  سلام اقای دکتر سن من ۳۷ سال است من نصف یه قرص ۲۵ رو میخورم و نتیجه اخرین ازمایشم به شرح زیر است.
  T4: 8.8
  T3: 0.9
  TSH: 4.41
  سوالی که خدمتتان دارم این هست که دوز مصرفی من کافی است؟ یا باید یه قرص کامل ۲۵ میکروگرم بخورم یا یه قرص ۵۰؟
  ممنون میشوم نظرتان را بخوانم.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   روال درمانی در سلامتی شما تاثیر بسزایی دارد و اصلا نمیتوان بدون داشتن اطلاعات و سوابق پزشکی شما نظری داشت.

   پاسخ
 • سلام من خانمی ۳۲ ساله باردار هستم ، سابقه۱۵ سال کم کاری تیروئید دارم ،با سن بارداری ۱۰ هفته ، جواب tsh من ۷/۲ هست ، روزی ۱ قرص ۱۰۰ مصرف میکنم جمعه ها ۲ تا ، خواهش میکنم منو راهنمایی کنید تا روزی که دکتر برم چقدر تنظیم کنم دارو رو، خیلی استرس دارم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   لطفا استرس خود را مدیریت کرده و تنها نظر پزشک معالجی که به سابقه پزشکی شما آگاه بوده و از اطلاعات و نتایج آزمایشگاهی شما مطلع است، مراجعه کنید.
   تجویز هرنوع روال درمانی ممکن است برای جنین شما خطرآفرین باشد.

   پاسخ
 • امیر دایی زاده
  1403/01/26 9:29 ب.ظ

  سلام وقت به خیر دکتر در آزمایش۲۴۸.۶ tsh
  بود ۸ سال دو عدد قرص می‌خوردم روزانه تا ۴۸ رسید
  اما ۲ ماه پیش با وجود خوردن قرص باز هم حالت کرختی سردی و بی حالی داشتم که قرص نخوردم آزمایش دادم آلان ۴۸۶.۱ هست وحشتناکی چه کنم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نیاز به بررسی سوابق پزشکی شما و نتایج آزمایشگاهی دارد.
   اما آنچه که مشخص است نمیتوان ۸ سال با یک روال درمانی مسیر طی شود حتما نیاز به بررسی و تت ظظر پزشک بودن وجود دارد و بهتر است هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  آیا تیروئید ۳/۹۹ برای بچه‌های ۶ سال نرماله

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مقادیر “نرمال” برای هر پارامتر آزمایشی ممکن است بسته به معیارهای مختلف تشخیصی و متغیرهای فردی متفاوت باشد. اما به طور کلی، برای بچه‌های ۶ ساله، سطح TSH در محدوده معمول بین ۰.۵ تا ۴.۰ میلی‌واحد در دسی‌لیتر (mU/L) قرار می‌گیرد.
   بنابراین، مقدار TSH = 3.99 در محدوده طبیعی برای یک کودک ۶ ساله قرار دارد، اما برای تشخیص دقیق وضعیت تیروئید، معمولاً باید با سایر آزمایشات مربوطه و نظر پزشک متخصص مورد ارزیابی قرار گیرد.

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر من خانمی پرستار بازنشسته و ۵۶ ساله هستم که ۴ سال پیش عمل تیروئیدکتومی شده ام ودارو مصرف میکنم t3وt4من همیشه نرمال شده است ولی tsh بسیار پایین حتی نزدیک به صفر شده است مشکلی دارم یا طبیعی است ؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر من پدرم چندوقت پیش آزمایش تیروئید دادن ک جوابش ب شرح زیر می‌باشدT3:1.2
  T4:6.1

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   این ارقام نشان می‌دهند که سطوح هورمون‌های تیروئید شما در محدوده طبیعی قرار دارند.
   اما لازم به ذکر است که تفسیر نتایج آزمایش تیروئید نیاز به در نظر گرفتن عوامل دیگری مانند علائم بالینی، سابقه پزشکی، و دیگر آزمایشات دارد.
   همچنین، هر آزمایشگاه ممکن است با محدوده متفاوتی برای سطوح طبیعی هورمون‌های تیروئید کار کند، بنابراین مشاوره با پزشک خود دربارهٔ نتایج و معنی آنها بسیار مهم است.

   پاسخ
 • سلام و درود دو سال پیش کل تروئید خود رابرداشتم، الان هفت ماه باردارم T4 و T3 در محدوده نرمال هست ولی TSH<0\05
  هست الان این خوبه یا بعد چون تعطیلاته دکترم نیست ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در سه ماهه سوم بارداری مقدار نرمال TSH بین ۰.۳ تا ۳.۰ است. اما باتوجه به اهمیت تیروئید در سلامت مادر و جنین لازم است با پزشک خود صحبت کنید.

   پاسخ
 • با سلام، آقای دکتر
  خانم ۴۲ساله هستم، روزی یک عدد لووتیرکسین میخورم، جمعه ها نصف
  امروز آزمایش خون دادم که
  T3=0.97
  T4=10.5
  Tsh=1.1
  میخواستم ببینم چطورهست آزمایشم؟ بیماری هاشیموتو هم دارم..ممنون از شما

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به اطلاعاتی که ارائه داده‌اید، سطوح هورمون‌های تیروئید در محدوده نرمال قرار دارند. این اطلاعات عبارتند از:
   ۱. T3 (تری‌ایودوتیرونین): مقدار آن ۰.۹۷ است، که معمولاً در محدوده نرمال قرار دارد.
   ۲. T4 (تیروکسین): مقدار آن ۱۰.۵ است، که نیز در محدوده نرمال قرار دارد.
   ۳. TSH (تیروئید استیموله کننده): مقدار آن ۱.۱ است، که نیز در محدوده نرمال است.

   در کل، این نتایج نشان می‌دهد که روال درمانی شما به خوبی انجام میشود و فعالیت تیروئید شما به طور کلی در محدوده نرمال است.
   اما توصیه می‌شود که با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین توصیه‌ها و درمان‌های ممکن را دریافت کنید.

   پاسخ
 • با سلام، آقا ۳۳ ساله هستم که مدت ۴ سال قرص لووتیروکسین ۱۰۰ روزی یک عدد مصرف میکنم و هر ۶ ماه یکبار آزمایش میدم، آخرین آزمایشم مربوط به چن روز گذشته بوده که مقادیر TSH= 5.8 و T4= 8.9 و T3=1.5 رو نشون داده، بالا رفتن TSH با توجه به مصرف قرص دلیل چی هستش و ممکنه تیروئید کم کارتر شده باشه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   درمورد هورمون‌های تیروئید:
   ۱. TSH (تیروئید استیموله کننده): این هورمون توسط غده هیپوفیز در مغز تولید می‌شود و سطح آن معمولاً به عنوان یک نشانگر برای وضعیت تیروئید استفاده می‌شود. سطح بالای TSH ممکن است نشان دهنده کاهش فعالیت تیروئید (هیپوتیروئیدی) باشد.
   ۲. T4 (تیروکسین): این یکی از هورمون‌های تیروئید است که توسط غده تیروئید تولید می‌شود. سطح T4 معمولاً نشان‌دهنده فعالیت کلی تیروئید است.
   ۳. T3 (تری‌ایودوتیرونین): این نیز یکی دیگر از هورمون‌های تیروئید است که از T4 تولید می‌شود و شرایط تیروئید را نشان می‌دهد.

   با توجه به اطلاعاتی که ارائه داده‌اید، سطح TSH شما (۵.۸) بالا است که نشان دهنده کاهش فعالیت تیروئید (هیپوتیروئیدی) باشد. همچنین، سطح T4 شما (۸.۹) نیز در محدوده نرمال است اما باید با دیگر آزمایشات و علائم تیروئیدی شما مورد بررسی قرار گیرد.
   با توجه به سابقه شما در استفاده از قرص لووتیروکسین، بسته به سایر آزمایشات ممکن است پزشک معالج در دوز دارویی شما تغییراتی ایجاد نماید.
   بنابراین
   مهم است که به پزشک مراجعه کرده و نتایج آزمایش‌ها و وضعیت تیروئید خود را به او بگویید تا او بتواند تشخیص دقیقی برای شما بگذارد و در صورت لزوم درمان مناسب را تجویز کند.

   پاسخ
 • مینا همتی
  1403/01/16 6:37 ق.ظ

  سلام اقای دکتر
  سابقه تیروئید کم کار داشتم
  آزمایش دادم Tsh=3.07
  T4=6.86 و T3=142 میشه توضیح بدید که نرماله یا نه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به نتایجی که ارائه داده‌اید، این نتایج آزمایش نشان می‌دهد:
   ۱. TSH = 3.07 (میکرویونیت بر میلی لیتر) – این مقدار در محدوده طبیعی TSH (که معمولاً بین ۰.۴ تا ۴.۰ میکرویونیت بر میلی لیتر است) قرار دارد. این نشان می‌دهد که در سطح هورمون محرک تیروئید شما همه چیز در مرزهای طبیعی است.
   ۲. T4 = 6.86 (میکروگرم بر دسی لیتر) – این مقدار نیز در محدوده طبیعی T4 (که معمولاً بین ۴.۵ تا ۱۲.۰ میکروگرم بر دسی لیتر است) قرار دارد. این نشان می‌دهد که سطح هورمون تیروئید T4 شما نیز در مرزهای طبیعی است.
   ۳. T3 = 142 (نانوگرم بر دسی لیتر) – این مقدار نیز معمولاً در محدوده طبیعی T3 (که معمولاً بین ۸۰ تا ۲۰۰ نانوگرم بر دسی لیتر است) قرار دارد. این نشان می‌دهد که سطح هورمون تیروئید T3 نیز در مرزهای طبیعی است.

   بنابراین، بر اساس اطلاعاتی که شما ارائه داده‌اید، تیروئید شما در وضعیت طبیعی است.
   اما برای تفسیر دقیق‌تر و مشاوره بیشتر، همیشه بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

   پاسخ
 • ماه بانو
  1403/01/15 12:47 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر من باردارم و ماه چهارم
  Tsh= 0.01
  Free t4 = 17.5
  تیرویید دارم ؟؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در دوره بارداری، سطح هورمون‌های تیروئید نیازمند نظارت دقیق است زیرا تغییرات در سطح این هورمون‌ها می‌تواند تأثیر زیادی بر سلامتی شما و جنین داشته باشد. اطلاعاتی که ارائه داده‌اید عبارتند از:
   ۱. TSH = 0.01 (میکرویونیت بر میلی لیتر) – این مقدار بسیار کمتر از محدوده طبیعی TSH است و به اصطلاح به عنوان “تیروئیتوکسیکوز” شناخته می‌شود. این می‌تواند نشان‌دهنده فعالیت بیش از حد تیروئید یا هایپرتیروئیدی باشد. این وضعیت نیاز به مداخله پزشکی دارد.
   ۲. Free T4 = 17.5 (پیکوگرم بر میلی لیتر) – این مقدار در محدوده طبیعی Free T4 است و نشان‌دهنده سطح طبیعی هورمون T4 در شماست.

   با توجه به اینکه TSH در حدودی بسیار پایین است و Free T4 در محدوده طبیعی قرار دارد، باید با پزشک خود صحبت کنید تا تغییرات در هورمون‌های تیروئید خود را بررسی و در صورت لزوم درمان مناسب را شروع کنید. این امر بسیار مهم است زیرا تنظیمات مناسب هورمون تیروئید در دوران بارداری برای سلامتی شما و جنین بسیار اساسی است.

   پاسخ
 • سلام جواب تیرویید من به این صورت هست، TSH.015 و T4=23.68وT3=7.20 هست، میشه مشکلم را بگین؟ ممنون

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به اینکه مقادیر اعلام شده مربوط به آزمایش‌های TSH، T4 و T3 هستند که به عنوان نشانگرهای عمده‌ای در ارزیابی عملکرد گرم‌کننده تیروئید (تیروئید) استفاده می‌شوند، می‌توان نتایج را به شکل زیر تفسیر کرد:

   ۱. TSH (Thyroid Stimulating Hormone): 0.015 (مقدار پایین‌تر از حد نرمال)
   – این مقدار نشان دهنده سطح هورمون محرک تیروئید است که توسط غده هیپوفیز در مغز تولید می‌شود. اگر مقدار TSH پایین باشد، نشان دهنده فعالیت بیش از حد تیروئید (هیپرتیروئیدی) باشد.

   ۲. T4 (Thyroxine): 23.68 (مقدار بالاتر از حد نرمال)
   – T4 یک هورمون تیروئید است که توسط خود تیروئید تولید می‌شود و در سطح بالا، نشانگر افزایش فعالیت تیروئید باشد. افزایش سطح T4 ممکن است به هیپرتیروئیدی اشاره داشته باشد.

   ۳. T3 (Triiodothyronine): 7.20 (مقدار بالاتر از حد نرمال)
   – T3 نیز یک هورمون تیروئید است که در مقایسه با T4 فعال‌تر است. افزایش سطح T3 نیز ممکن است به هیپرتیروئیدی اشاره داشته باشد.

   با توجه به این نتایج، احتمالا شما دارای هیپرتیروئیدی هستید، که در آن تیروئید بیش از حد فعال می‌شود و هورمون‌های تیروئیدی به مقادیر بالا افزایش می‌یابند. این وضعیت نیاز به مشاوره و درمان از طریق پزشک معالج دارد.
   بنابراین، توصیه می‌شود که با پزشک خود در مورد این نتایج مشاوره کنید تا بتوانید طرح درمان مناسب را برای بهبود وضعیت تیروئید خود پیش بگیرید.

   پاسخ
  • Vahid moradi
   1403/01/19 6:40 ق.ظ

   سلام آقای دکتر وقت بخیر قبل از پرسیدن سوال از شما بابت زحمات انسان دوستانه تشکر و قدر دانی می کنن
   آقای دکتر نوزاد یک ماهه دارم دختر هست در غربالگری از پاشنه پا به ما اطلاع دادند tsh=26تقریبا دوهفته داشت در سه هفتگی آزمایش نوزاد انجام شد البته بعد ازاینکه مطلع شدیم بهداشت یک قرصی معرفی کرد به مدت یک هفته با آب حل کردیم و مصرف شد
   آزمایش انجام شده در سه هفتگی به شرح ذیل می باشد
   Tsh=1.64
   T4=16.46
   T⁴ free=2.52

   پاسخ
   • سلام، وقت بخیر

    TSH: 1.64 ( این مقدار برای یک نوزاد نرمال است. با این حال، همیشه مهم است که این نتیجه را با پزشک کودکان در میان بگذارید.)
    T4: 16.46 (این مقدار نیز در محدوده نرمال برای نوزادان است. اما دوباره، برای تشخیص صحیح و مشاوره کودکان به پزشک مراجعه کنید.)
    T⁴ آزاد: ۲.۵۲ (بسته به واحدهای اندازه‌گیری، این مقدار در محدوده نرمال باشد. اما این موضوع نیازمند تفسیر کامل توسط پزشک است.)
    لطفا توجه داشته باشید که این اطلاعات تنها بر اساس ارقام ارائه شده و بدون دسترسی به سوابق پزشکی کودک و شرایط فردی او ارائه شده‌اند. بهتر است با متخصص کودکان مشورت کنید تا نتایج بهتر تفسیر شوند و درمان مناسب انجام شود.

    پاسخ
 • ناشناس
  1403/01/14 3:25 ب.ظ

  سلام اقای دکتر بیماری هستم ۴۴ساله با سابقه بیماری تیرویید ودریافت ید رادیو اکتیو
  در اخرین آزمایشی که انجام دادم با مصرف ۱عدد قرص لووتیروکسین نتیجه ازمایش به شرح زیر بود
  Tsh:10.29
  T4:7.6
  آیا نیاز به افزایش مقدار قرص دارم؟
  در صورت نیاز اگر مقدار مصرف رو بفرمایید ممنون میشم

  باتشکر

  پاسخ
 • سلام آقای دکتر من Tshدر محدوده طبیعی قرارداره بازه ی آزمایش ۰.۳۲تا۵.۲۰میباشد برایTsg و عدد Tshمن ۳.۹۷میباشد ولی دست و پاهام دائما سرده وقتی دو وعده در روز غذا بخورم خوابم زیاد میشه خیلی سخت میتونم وزن کم کنم و…
  دکتر هم رفتم و ایشون میگفتند در رنج طبیعی قرار داره ولی پس من چرا علائم تیرویید کم کار را دارم و سوخت و سازم خیلی پایین آمده؟

  پاسخ
 • با سلام
  نوزاد ۱۰ روزه می باشد جواب آزمایش
  Tsh:7.2
  Normal:0/4-7
  لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
 • سلام آقای دکتر وقت بخیر
  بنده ۲۰ سال هست تیروئید دارم. پر کار بودم و با ید درمانی الان ۱۵ ساله کم کارم و لووتیروکسین مصرف میکنم. روزهای زوج ۲ عدد و روزهای دیگه ۱ عدد
  آزمایش دادم به این شرح:
  TSH, 22
  T4, 7
  T3, 62
  اوضاعم چطوره و چکار کنم؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به نتایج آزمایش‌های TSH، T4 و T3 که اعلام کردید:

   ۱. TSH (Thyroid Stimulating Hormone): 22
   – مقدار بسیار بالای TSH نشان دهنده کاهش فعالیت تیروئید (هیپوتیروئیدی) است. غده هیپوفیز میزان زیادی از TSH را ترشح می‌کند به امید تحریک بیشتر تیروئید برای تولید هورمون‌های تیروئیدی.

   ۲. T4 (Thyroxine): 7
   – مقدار T4 نسبتاً پایین است که نشان دهنده کاهش فعالیت تیروئید است. T4 یکی از هورمون‌های اصلی تیروئید است و میزان کمی از آن می‌تواند به نشانگان هیپوتیروئیدی اشاره داشته باشد.

   ۳. T3 (Triiodothyronine): 62
   – مقدار T3 نسبتاً نرمال یا حتی بالاتر از حد معمول است. این می‌تواند نشانگر فعالیت بیشتر تیروئید باشد، اما می‌تواند نیز به عوامل دیگری همچون داروها یا شرایط پزشکی دیگر نیز بستگی داشته باشد.

   با توجه به این نتایج، احتمالاً شما دارای هیپوتیروئیدی هستید. این وضعیت نیاز به مشاوره و درمان از طریق پزشک دارد. برای دریافت توصیه‌های متخصصانه و برنامه درمانی مناسب، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر عزیز t4.1.64 وtsh0.29
  یعنی تیروئید چطور

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   وضعیت تیروئید با این مقادیر به نظر می‌رسد که تیروئید شما در وضعیت طبیعی و نرمال قرار دارد.

   در آزمایشات تیروئید، دو پارامتر مهم عبارتند از:
   ۱. T4 (تیروکسین): این هورمون توسط غده تیروئید تولید می‌شود و مسئولیت کنترل سطح انرژی در بدن را دارد. مقدار T4 در اینجا با ۱.۶۴ میکروگرم بر دسی‌لیتر مشخص شده است، که در محدوده طبیعی قرار دارد.

   ۲. TSH (هورمون محرک تیروئید): این هورمون توسط غده هیپوفیز ترشح می‌شود و وظیفه تنظیم فعالیت غده تیروئید را دارد. مقدار TSH شما با ۰.۲۹ میکرویونیت بر میلی‌لیتر ارائه شده است که در محدوده طبیعی قرار دارد و نشان‌دهنده این است که غده تیروئید به درستی عمل می‌کند و مقادیر مناسبی از هورمون‌های تیروئید تولید می‌شوند.

   از طریق آزمایشات تیروئید می‌توان وضعیت سلامت این غده را ارزیابی کرد و مشکلات مربوط به آن مانند هیپوتیروئیدی یا هیپرتیروئیدی را تشخیص داد. اما با توجه به مقادیر آزمایش شما، به نظر می‌رسد که تیروئید شما در وضعیت نرمال قرار دارد. با این حال، همیشه بهتر است با پزشک خود صحبت کنید تا اطمینان حاصل شود که همه جنبه‌های سلامتی شما در نظر گرفته شده است.

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر من
  Tsh=5.43
  T4=7.7
  آیا من تیروئید دارم؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بر اساس اطلاعاتی که ارائه دادید:
   ۱. مقدار TSH (هورمون محرک تیروئید) بالا است که نشانه کم‌کاری تیروئید باشد. زیرا معمولاً در صورتی که سطح هورمون‌های تیروئید در خون پایین باشد، مقدار TSH افزایش می‌یابد تا بدن را تحریک به تولید بیشتر هورمون تیروئید کند.
   ۲. مقدار T4 (هورمون تیروکسین) نسبتاً در محدوده نرمال است. این مقدار نشان می‌دهد که تولید هورمون تیروئید در بدن نسبتاً متعادل است، اما هنوز نیاز به نظارت و ارزیابی داشته باشید.

   با توجه به مقادیر فوق، تیروئید کم‌کاری ابتدایی وجود دارد، اما برای تأیید دقیق‌تر و تشخیص صحیح، توصیه می‌شود که با یک پزشک یا متخصص غدد درمانی مشورت کنید. او می‌تواند بر اساس سابقه پزشکی کامل شما و سایر آزمایشات و تست‌های مورد نیاز، تشخیص و درمان مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
 • ناشناس
  1403/01/05 2:53 ب.ظ

  سلام آقای دکتر خسته نباشین جواب آزمایش من tshهست۲.۲mlوضعیت تیروئید من چگونه هست؟ ممنون

  پاسخ
 • سلامtsh8.48 t4.88 احتیاج به قرص دارم ۶۲ سالم هست مرد

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   برای ارزیابی وضعیت تیروئید، معمولاً از دو پارامتر اصلی استفاده می‌شود: هورمون تیروئید (T4) و هورمون تیروتروپین (TSH). در اینجا شما اعلام کردید که مقادیر TSH شما ۸.۴۸ و مقادیر T4 شما ۰.۸۸ است. بر اساس این مقادیر، می‌توان فرض کرد:
   ۱. افزایش مقدار TSH (به طور غیر عادی بالا): این ممکن است نشان دهنده کم‌کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) باشد. زیرا بدن سعی می‌کند با افزایش تولید TSH، تولید بیشتر هورمون تیروئید را تحریک کند. اما اگر تیروئید به درستی کار نکند، سطح T4 پایین می‌آید.
   ۲. مقدار پایین T4: این نیز نشانگر کم‌کاری تیروئید است. هورمون T4 یکی از اصلی‌ترین هورمون‌های تولید شده توسط تیروئید است و کاهش آن ممکن است به علت کم‌کاری تیروئید باشد.

   بنابراین، با توجه به این داده‌ها، شما دارای هیپوتیروئیدیسم هستید، یعنی تیروئید شما کم‌کاری دارد. اما برای تشخیص دقیقتر و درمان مناسب، حتماً باید با پزشک خود مشورت کنید. او ممکن است تست‌های دیگری مانند آزمایشات آنتی‌تیروئیدی و سونوگرافی تیروئید را نیز توصیه کند.

   پاسخ
 • عبدالرشید رئیسی
  1402/12/29 2:31 ب.ظ

  سلام.آقای دکتر خسته نباشی،نوزادم الان دو ماهشه.دو سری ازمایش گرفتیم tsh :24.4 الان متخصص قرص داده باز الان ازمایش گرفتیم tsh:1.6
  T4:11.1نرماله قرصا رو قطع کنیم یا نه.ممنون

  پاسخ
 • ناشناس
  1402/12/27 0:15 ق.ظ

  سلام ، ببخشید دختر من ۸ سالشه ، عدد tsh هم ۸ بود ، آیا مشکل داره؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مقدار TSH که ارائه داده شده است (۸) بالاتر از محدوده نرمال است. این افزایش نشانگر کم‌کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) است. زیرا وقتی که تیروئید کم‌کاری می‌کند و میزان هورمون‌های تیروئید کافی تولید نمی‌شود، مقدار TSH افزایش می‌یابد به دلیل تلاش بدن برای تحریک تیروئید برای تولید بیشتر هورمون تیروئید. اما برای تشخیص دقیق و درمان مناسب، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. او ممکن است تست‌های دیگری مانند اندازه‌گیری هورمون‌های تیروئید دیگر و تست‌های تصویربرداری مانند سونوگرافی تیروئید را نیز توصیه کند.

   پاسخ
 • مهسا خدایی
  1402/12/26 2:35 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر
  جواب آزمایش تیرویید من به این صورت است :
  T. S. H. 3.4
  T4. 1.2
  T3. 2.5
  میخواستم بدونم کم کاری تیرویید دارم یا خیر

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به مقادیری که ارائه دادید:
   ۱. TSH = 3.4: این مقدار در محدوده طبیعی است، که نشان می‌دهد که غالباً فعالیت تیروئید شما نسبتاً منظم است.
   ۲. T4 = 1.2: این مقدار نیز در محدوده طبیعی قرار دارد. T4 یکی از اصلی‌ترین هورمون‌های تیروئید است و مقدار آن در محدوده طبیعی نشان می‌دهد که تولید و ترشح هورمون تیروئید به نسبت معقول است.
   ۳. T3 = 2.5: این مقدار نیز در محدوده طبیعی است. هورمون T3 نیز از مهم‌ترین هورمون‌های تیروئید است و معمولاً همراه با T4 برای ارزیابی فعالیت تیروئید استفاده می‌شود.

   بنابراین، با توجه به این مقادیر فعالیت تیروئید شما در محدوده طبیعی قرار دارد و هیچ نشانه‌ای از هیپوتیروئید یا هیپرتیروئید (کم‌کاری یا افزایش فعالیت تیروئید) وجود ندارد. اما همواره بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا توصیه‌های خاصی برای شرایط شما داشته باشید.

   پاسخ
 • با سلام و احترام
  آقای دکتر نتایج آزمایش به شرح زیر است. به نظر شما دچار کم‌کاری تیروئید شده‌ام و می‌توانم خوش‌گمان باشم که در صورت نیاز به مصرف دارو، مدت زمان آن یک بازه‌ی کوتاه و موقت باشد؟ با سپاس فراوان

  TSH: 7.1
  normal range: 0.3_6.1

  T3: 1.28
  normal range: 0.6_2.0

  T4: 9.3
  normal range: 5.9_13.7

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ۱. TSH = 7.1: این مقدار بالاتر از محدوده طبیعی است که بین ۰.۳ تا ۶.۱ است. افزایش مقدار TSH ممکن است نشانه‌ای از کم‌کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) باشد. زیرا بدن تلاش می‌کند با افزایش تولید TSH، تولید بیشتر هورمون تیروئید را تحریک کند، اما تیروئید به درستی عمل نمی‌کند.
   ۲. T3 = 1.28: این مقدار در محدوده طبیعی است که بین ۰.۶ تا ۲.۰ قرار دارد. T3 نیز از مهم‌ترین هورمون‌های تیروئید است که نشان‌دهنده فعالیت تیروئید است. این مقدار نشان می‌دهد که سطح T3 در محدوده طبیعی است.
   ۳. T4 = 9.3: این مقدار نیز در محدوده طبیعی است که بین ۵.۹ تا ۱۳.۷ است. هورمون T4 نیز از مهم‌ترین هورمون‌های تیروئید است و مقدار آن در محدوده طبیعی نشان می‌دهد که تولید و ترشح هورمون تیروئید به نسبت معقول است.

   بنابراین، با توجه به این مقادیر، افزایش مقدار TSH به همراه مقادیر طبیعی T3 و T4 نشانگر کم‌کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) است، اما برای تشخیص دقیقتر و درمان مناسب، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  عددTSH بنده ۰/۰۰۵ هستش
  پرکاری خطرناکی دارم؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مقدار TSH (0.005) بسیار کوچکتر از نرمال است. این مقدار ممکن است نشان دهنده‌ی هیپرتیروئیدیسم (افزایش فعالیت تیروئید) باشد. زیرا در این حالت، تولید هورمون تیروئید افزایش می‌یابد و بدن سعی می‌کند با کاهش TSH، فعالیت تیروئید را کنترل کند. اما برای تشخیص دقیق و درمان مناسب، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند تست‌های دیگری از جمله اندازه‌گیری هورمون‌های تیروئید دیگر و تست‌های تصویربرداری مانند سونوگرافی تیروئید را نیز توصیه کند.

   پاسخ
 • مهدی محمدی
  1402/12/25 1:51 ب.ظ

  سلام من ۱۰سال پیش تیروئید پرکار داشتم ک باعث ریزش مو سرصورت بدنم شده بود چندبار هم آزمایش داده بودم ولی دارویی استفاده نکردم چندروز پیش آزمایش دادم گفتن ک اصلا تیروئید نداری .امکانش هست آزمایش نشون نده اگ تیروئید من منفی شده چرا هنوز ریزش موه و…

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بدون بررسی سوابق و نتایج آزمایشگاهی شما که نمیتوان نظری داشت اما ریزش مو تنها از عوارض تیروئید نیست و ممکن است به علت دیگری رخ دهد.

   پاسخ
 • ناصرخان
  1402/12/23 8:33 ب.ظ

  باسلام خدمت آقای دکترببخشیدمادرمن امروزجواب آزمایشش روگرفته۷۳سالش هستt3.0.9[t4,6.7[]tsh2.6(25_vitamin D3,40هستش خواستم بدونم نرماله آزمایشش یانه

  پاسخ
 • سلام جواب آزمایش من t31.22بود که رنج نرمال آزمایشگاه بین۰/۶تا۱.۲بود و t48.3که برا پرگنانت۴٫۶تا۱۴زده ولی برای من که باردار نیستم نزده بودوtsh1.88که نرمالش نزده بود لطفاً تفسیرش کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مواردی که شما فرمودید، ناواضح هست، لطفا مقادیر را در یک ردیف به صورت جداگانه تایپ کنید تا مشخص شود، مقدار هر آزمایش چقدر است.
   ضمن اینکه توجه داشته باشید، میزان و رنج نرمال برای خانم و آقا متفاوت است.

   پاسخ
 • محبوبه
  1402/12/22 10:26 ق.ظ

  سلام جواب آزمایش تیروئید با شماره ۱۱۶۲ به چه ممظور است؟

  پاسخ
 • سلام آقای دکتر بنده t4 ۹.۴۰ وt3 1.00 و tsh 0.46 هست میخواستم بدونم تیروئید بنده نرمال هست؟ ایا تیروئید من پرکاری یا کم کار الان

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به اطلاعاتی که ارائه دادید، نتایج آزمایش خون تیروئید به شرح زیر هستند:
   ۱. T4 (Thyroxine): ۹.۴۰
   ۲. T3 (Triiodothyronine): ۱.۰۰
   ۳. TSH (Thyroid Stimulating Hormone): ۰.۴۶

   با توجه به این نتایج:
   – مقادیر T4 و T3 در محدوده نرمال قرار دارند. این نشان می‌دهد که تولید هورمون‌های تیروئید توسط غده تیروئید به نظر می‌رسد معمول است.
   – TSH با مقدار ۰.۴۶ نیز در بازه مرجع معمول قرار دارد. این نشانگر است که غده هیپوفیز به درستی به سطح هورمون‌های تیروئید واکنش نشان می‌دهد.

   با توجه به نتایج نرمال آزمایش خون تیروئید، عملکرد تیروئید شما در محدوده طبیعی است. اگر سوال یا نگرانی خاصی دارید، بهتر است با پزشک معالج خود در مورد نتایج صحبت کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید ارمایش تیرویید من به این صورت هست t3:0.96
  T4:8,37
  Tsh:3.25
  Anti tpo:20,9

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به این نتایج، به نظر می‌رسد که عملکرد تیروئید در محدوده نرمال قرار دارد، اما وجود آنتی بادی‌های ضد پراکسیداز تیروئید (Anti-TPO) ممکن است نشانگر وجود یک اختلال ایمنی در تیروئید باشد که نیاز به بررسی و پیگیری بیشتر دارد.
   ۱. T3 (Triiodothyronine) با مقدار ۰.۹۶ معمولاً در بازه مرجع نرمال قرار دارد. T3 یکی از دو هورمون مهم تیروئید است که نقش مهمی در تنظیم متابولیسم بدن انسان دارد.
   ۲. T4 (Thyroxine) با مقدار ۸.۳۷ همچنین در محدوده معمول قرار دارد. T4 نیز یکی از دو هورمون اصلی تیروئید است که تولید آن توسط غده تیروئید انجام می‌شود و نقش مهمی در تنظیم فعالیت‌های سلولی بدن دارد.
   ۳. TSH (Thyroid Stimulating Hormone) با مقدار ۳.۲۵ نیز در بازه معمولی قرار دارد. TSH توسط فصیله جلفه غده هیپوفیز تولید می‌شود و نقش اصلی آن تنظیم تولید هورمون‌های تیروئید است.
   ۴. Anti-TPO (Anti-Thyroid Peroxidase Antibodies) با مقدار ۲۰.۹ نشان دهنده وجود آنتی بادی‌های ضد پراکسیداز تیروئید است که این می‌تواند نشانگر بیماری‌هایی مانند آتروئیدیت هاشیموتو و یا بیماری‌های دیگری از نظیر هایپرتیروئیدیسم باشد.
   برای تفسیر دقیق‌تر و درمان مناسب، توصیه می‌شود که با پزشک معالج صحبت کنید.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/12/20 8:34 ب.ظ

  سلام من پیرم ۲ماهگی ازمایش t.s.h۴.۷بوده الان ۴ماهگی شده۴.۸ چطوره بایدچیکارکنم؟

  پاسخ
 • جمشیدی
  1402/12/20 6:20 ب.ظ

  سلام
  من ماه دوم بارداری هستم نتیجه آزمایش tshشده
  Tsh:0.084
  میخوام بدونم منظورش چی هست و یا اینکه برا جنین ضرر نداره و باعث اختلال نمیشه؟؟ممنون میشم پاسخ دهید.

  پاسخ
 • مژگان نیلاب
  1402/12/19 10:46 ق.ظ

  سلام خوبی من ۴۰سالم هست و ازمایش دادم تیروئید کم کار دارم و روی ۴.۴(۱۲،۵)هست

  پاسخ
 • سلام اقای دکتر پسرم ۸سالشه ازمایش t3165.tsh1/4.ft418/78می باشد ایا مشکل دارد لطفا جواب دهید ممنون میشم

  پاسخ
 • سلام tsh من ۶.۳ هستش سنم ۴۲
  T4 من ۰.۸۵ میشه بگید جوابش چیه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   TSH (هورمون تحریک‌کننده تیروئید): مقدار ۶.۳ ممکن است نشانگر افزایش فعالیت تیروئید باشد. افزایش TSH معمولاً نشان دهنده کاهش تولید هورمون‌های تیروئید است.
   T4 (تیروکسین): مقدار ۰.۸۵ نشانگر سطح تیروکسین در خون است. مقدار مرجع بسته به آزمایشگاه ممکن است متغیر باشد. این مقدار ممکن است در محدوده نرمال باشد، اما همچنین نیاز به ارزیابی بیشتر دارد.

   در هر صورت، برای تشخیص دقیق و درمان مناسب، مشاوره با پزشک متخصص تیروئید یا اختصاصی غدد درون‌ریز بهترین گزینه است.

   پاسخ
 • سلام و عرض ادب
  بنده از اول بارداری تیرویید کم کار گرفته بودم دکترم گفته بود سه روز در هفته قرص بخورم
  داروخونه بجای قرص ۵۰ بهم قرص ۱۰۰ داده بوده و حالا که بعد از حدودا ۲ ماه ازمایش دادم
  Tsh:0.03*
  Ft4:1.6
  برای بچه هام ضرر نداره ؟؟؟
  دوقلو هستن

  پاسخ
 • سلام .من مادرم ۶۱سالش هست.ازمایش تیرویید داده tsh.68.5
  T3.0.40
  T4.21.2
  تا حالام قرص لئوتیروکسین مصرف نکرده میشه برای دوز مصرفی راهنمایی کنید.

  پاسخ
 • تركى سياحي
  1402/12/13 4:00 ب.ظ

  سلام جواب tsh 0.1 هست دارم قرص لووکسن ١٠٠مصرف میکنم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   خیر، بدون تجویز پزشک نباید قرصی مصرف کنید. ضمن اینکه tsh = 0.1 نیازی به مصرف ندارد مگر آنکه سابقه بیماری و بدنی متفاوتی باشد.

   پاسخ
 • فریبرز
  1402/12/12 8:33 ب.ظ

  سلام خسته نباشید من ازمایش ترویید دادم نمیدونم کم ماره یا پر کار لطفا کمک کنید
  T3:1.074
  T4:7.3
  Ths:2.29

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   داده های شما نشان می‌دهند که فعالیت تیروئید در محدوده طبیعی و تعادلی قرار دارد. با این حال، تفسیر نتایج دقیق تر و درست توسط پزشک معالج باید انجام شود. او می‌تواند با توجه به سابقه پزشکی شما و علائم ممکن، نتایج را به صورت جامعتر بررسی کند و در صورت لزوم برنامه درمانی تنظیم شده را تجویز کند.

   پاسخ
 • سلام وقت به خیر، اگر t3 و t4 در محدوده طبیعی باشه ولی tsh (6.3) که بیشتر از حد نرمال هست. دو مرتبه تست تکرار شده.
  به نظر شما این نشان دهنده کم کاری تیروئید هست

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   افزایش سطح TSH (تیروئید Stimulating Hormone) به معنای آن است که غده تیروئید در بدن شما به میزان کمتری هورمون تیروئید (T3 و T4) ترشیح می‌کند. در شرایطی که سطح T3 و T4 در محدوده طبیعی باشد اما TSH افزایش یابد، این وضعیت به عنوان هیپوتیروئیدی مستقیم (Subclinical Hypothyroidism) شناخته می‌شود.
   دلایل افزایش TSH وجود دارد، اما یکی از اصلی‌ترین دلایل آن می‌تواند نقص عملکرد غده تیروئید باشد. به عبارت دیگر، تیروئید ممکن است در حال ترشیح مقدار کمتری هورمون T3 و T4 باشد، که این موضوع می‌تواند به مشکلات در سیستم تیروئید و یا علل دیگر (مانند التهاب تیروئید) مرتبط باشد.
   توجه داشته باشید که هیپوتیروئیدی مستقیم ممکن است به مرور زمان به هیپوتیروئیدی تبدیل شود و باعث علائمی مانند خستگی، افزایش وزن، کاهش توانایی ذهنی و سایر مشکلات سلامتی شود. بنابراین، اگر شما با افزایش TSH مواجه هستید، مشورت با پزشک خود برای تشخیص دقیق و تعیین درمان مناسب توصیه می‌شود.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/12/10 9:50 ب.ظ

  سلام آزمایش تیروئید من ۱۸هست میشه بگین چیکار کنم

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  T4=4/7
  T3=0/8
  Tsh =10/4
  با توجه به این که من تیروئید رو برداشتم و روزی ۱عدد لووتیروکسین ۰/۱ استفاده میکنم،با توجه به این توضیحات این جواب خطرناکه…؟؟؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   اطلاعاتی که ارائه داده‌اید به سطح هورمون‌های تیروئید در بدن شما اشاره دارند. در اینجا مقادیر اعلام شده‌اند:

   ۱. T4 (تیروکسین) = ۴.۷
   ۲. T3 (تری‌یدوتیرونین) = ۰.۸
   ۳. TSH (تیروئید Stimulating Hormone) = 10.4

   توجه داشته باشید که واحدهای این ارقام مهم هستند و اگر این اطلاعات به صورت متفاوت اعلام شده‌اند (مانند نسبت ۴/۷ و ۰/۸ که به نظر معمولی نمی‌آید)، ممکن است برخی از اطلاعات ناقص یا اشتباه باشند.
   برای تفسیر دقیق‌تر این نتایج و تشخیص، نیاز به مشاوره پزشک تخصصی دارید. او می‌تواند با توجه به تاریخچه پزشکی شما، علائم موجود، و سایر آزمایشات مرتبط، تصمیمات مناسب را اتخاذ کند و در صورت لزوم درمان مناسب را تجویز کند.

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر مادرم من آزمایش داد و کم کاری تیروئید تشخیص دادند در آزمایش اول
  Tsh 12
  T4 (5.3)
  T3(2.4) بود بعد مصرف یکماهه دارو لوتیروکسین ۱۰۰
  مجدد آزمایش دادند و نتیجه
  Tsh 0.2
  T4(10.1)
  T3(2)
  بود ممنون میشم نظرتان را بفرمایید

  پاسخ
 • زهره مرادی
  1402/12/10 12:45 ب.ظ

  سلام زهره هستم Tsh من ۸.۸ است لطفا کمکم کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مقدار TSH (تیروئید Stimulating Hormone) به اندازه ۸.۸ میکرویونیت بر میلی‌لیتر (μIU/mL) نشانگر افزایش آن است. سطح TSH افزایش یافته است و این به معنای کم‌فعالیت تیروئید (هیپوتیروئیدی) باشد.
   زمانی که تیروئید کمترین مقدار هورمون‌های T3 و T4 را تولید می‌کند، مغز TSH بیشتری را ترشیح می‌کند تا تیروئید را تحریک به تولید هورمون‌های بیشتر کند. افزایش TSH معمولاً نشان‌دهنده نیاز بدن به هورمون‌های تیروئید بیشتر است.

   پاسخ
   • لطیفه سعیدی
    1402/12/19 9:44 ب.ظ

    سلام وقت تون بخیر
    من آزمایش تیروئید پرکار دادم
    T3 2.52
    T4 8.85
    T-Uptake 0.954
    TSH 0.005
    آیا تیروئید من پرکار هست ؟بعد دوماه دارو خوردم آین آزمایش را دادم
    ممنون میشم جواب مو بدین

    پاسخ
    • سلام، وقت بخیر
     بر اساس نتایج ارائه شده:
     ۱. T3 (Triiodothyronine): 2.52
     – مقدار T3 در حد متوسط به نظر می‌رسد. اما برای تشخیص دقیقتر، باید با دیگر عوامل تیروئید و نتایج آزمایشات دیگر ترکیب شود.
     ۲. T4 (Thyroxine): 8.85
     – مقدار T4 نیز در حد متوسط به نظر می‌رسد. همانند T3، برای تفسیر دقیقتر نتایج، سایر عوامل و آزمایشات مورد نیاز است.
     ۳. T-Uptake (Thyroid Uptake): 0.954
     – این مقدار نشان دهنده جذب تیروئید است. در حد متوسط به نظر می‌رسد، اما نیاز به اطلاعات بیشتر و ترکیب با نتایج دیگر دارد.
     ۴. TSH (Thyroid Stimulating Hormone): 0.005
     – این مقدار بسیار پایین است و ممکن است نشانگر افزایش فعالیت تیروئید (پرکاری تیروئید) باشد.

     توصیه می‌شود که این نتایج را با پزشک خود به اشتراک بگذارید. پزشک شما با توجه به سابقه پزشکی شما، علائم، و نتایج آزمایشات دیگر، تشخیص دقیقی ارائه خواهد داد و در صورت لزوم، تدابیر و درمان مناسب را تجویز خواهد کرد.

     پاسخ
 • 09377765564
  1402/12/09 9:06 ب.ظ

  سلام جواب آزمایش تیرویید من خوب است یا نه T4-10.5
  T3-1.55
  TSH-4.0

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   توجه داشته باشید که بازه‌های طبیعی برای این هورمون‌ها ممکن است در آزمایشگاههای مختلف متفاوت باشد. علاوه بر این، ارزیابی نتایج باید به همراه علائم بالینی شما و سایر عوامل مرتبط با سلامت درنظر گرفته شود.
   اگر نگران مقادیر هورمون‌های تیروئید خود هستید یا علائم خاصی دارید، مهم است که با پزشک خود مشاوره کنید. او می‌تواند اطلاعات بیشتری از جمله سابقه پزشکی شما و علائمی که دارید را در نظر بگیرد و توصیه‌های لازم را ارائه دهد.

   پاسخ
 • سلام آزمایش کودک ۴ ساله
  TSH:6.20
  T4:128.7
  T3:1.76
  میشه تفسیرش کنید

  پاسخ
 • با سلام من آزمایش تیرویید دادم و نتیجه این شد اما نمیدونم چیه (TPO: 1.00
  T4: 6.88
  T3: 27.2
  T.S.H: 1.28

  تیروگلوبولین: ۱۲.۵۳

  ضد تیروگلوبولین: ۵.۰۰) میشه آقای دکتر بهم بگید خطرناک یا خیر

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به اطلاعاتی که ارائه دادید، نتایج آزمایشات خون مربوط به سطوح هورمون‌های تیروئید و آزمایش‌های مرتبط شما به شرح زیر است:
   – TSH (هورمون تحریک کننده تیروئید): ۱.۲۸ (میکرویون بر میلی‌لیتر) – در محدوده طبیعی
   – T4 (تیروکسین): ۶.۸۸ (میکروگرم بر دسی‌لیتر) – در محدوده طبیعی
   – T3 (تری‌یودوتیرونین): ۲۷.۲ (نانوگرم بر دسی‌لیتر) – در محدوده طبیعی
   – TPO (ضدپروکسیداز تیروئید): ۱.۰۰ (واحد معمولی بر میلی‌لیتر) – در محدوده طبیعی
   – تیروگلوبولین: ۱۲.۵۳ (نانوگرم بر میلی‌لیتر) – در محدوده طبیعی
   – ضد تیروگلوبولین: ۵.۰۰ (واحد معمولی بر میلی‌لیتر) – در محدوده طبیعی

   با توجه به نتایج مذکور، سطوح هورمون‌های تیروئید شما در محدوده طبیعی قرار دارند و نشان می‌دهند که فعالیت تیروئید شما در محدوده نرمال است. همچنین، سطوح ضدپروکسیداز تیروئید (TPO) و ضد تیروگلوبولین نیز در محدوده طبیعی قرار دارند.

   اما برای تفسیر دقیق‌تر نتایج، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند با بررسی کامل سابقه پزشکی شما و سایر عوامل مرتبط، تشخیص و برنامه درمانی مناسب را برای شما تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  من آزمایش تروئید دادم
  T47.62
  ۱.۳۱TSHمیخواستم بدونم آیا تیرویید دارم یاخیر

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به مقادیری که ارائه دادید، می‌توان تفسیر زیر را ارائه داد:
   ۱. سطح T4 (تیروکسین) در حد ۷.۶۲ میکروگرم بر دسی‌لیتر (μg/dL) قرار دارد. در این حالت، سطح T4 پایین‌تر از محدوده طبیعی (نرمال) است. T4 یک هورمون تیروئیدی است که نقش مهمی در کنترل متابولیسم بدن دارد. این مقدار ممکن است نشان‌دهنده کاهش فعالیت تیروئید یا مشکلی در تولید یا آزادسازی T4 باشد.
   ۲. سطح TSH (هورمون تحریک کننده تیروئید) در حد ۱.۳۱ میکرویونیت بر لیتر (mIU/L) قرار دارد. این مقدار در محدوده طبیعی قرار دارد. TSH توسط غده هیپوفیز ترشح می‌شود و برای تنظیم فعالیت غده تیروئید مهم است. در این حالت، سطح TSH طبیعی است و ممکن است برای تلافی کاهش سطح T4 در بدن شما افزایش یافته باشد.

   با توجه به این نتایج، به نظر می‌رسد که فعالیت تیروئید شما کاهش یافته است، زیرا سطح T4 پایین‌تر از محدوده طبیعی است. برای تفسیر دقیقتر و تشخیص نهایی، نیاز به مشاوره پزشک دارید. پزشک شما با توجه به سابقه پزشکی، علائم بالینی و سایر آزمایشات می‌تواند تشخیص صحیح را بگذارد و در صورت لزوم درمان مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
 • مائده بیات
  1402/12/01 0:42 ق.ظ

  سلام خسته نباشد. ببخشید من آزمایش تیرویئد دادم وتیروئید بنده ۱۳.۳۰هست میشه بگید خطر ناک هست اگرقرص استفاده نکنم

  پاسخ
 • ناشناس
  1402/11/29 9:01 ب.ظ

  سلام آقای دکتر خانم ۲۲ساله هستم آزمایش تیروئیدم به شرح ذیل می‌باشد ممنون میشم بررسی کنین
  tsh :2.03
  t4: 15.6
  t3: 6

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بر اساس اطلاعاتی که ارائه دادید،
   این نتایج نشان می‌دهد که سطح هورمون TSH در محدوده طبیعی است و در محدوده نرمال قرار دارد. سطح هورمون T4 همچنین در محدوده نرمال است و در بازه طبیعی قرار دارد. همچنین، سطح هورمون T3 نیز در محدوده طبیعی قرار دارد و در بازه نرمال است.
   اما برای تفسیر کامل و دقیق‌تر نتایج، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید .
  بنده ۲۹ سال دارم آزمایش تیروئید دادم مقادیر رو عرض کردم خدمت شما ممنون میشم اگر تفسیر کنید .
  T3_ 1.09
  T4_ 7.57
  Tsh_ 2.20

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   سطوح هورمون TSH در این نتایج در محدوده طبیعی قرار دارد، که نشان می‌دهد سطح هورمون تحریک کننده تیروئید در محدوده نرمال است. همچنین، سطوح هورمون T4 نیز در محدوده طبیعی قرار دارد. اما، سطح هورمون T3 کمی پایینتر از محدوده طبیعی است.
   برای تفسیر دقیق‌تر نتایج و تشخیص صحیح، نیاز به بررسی اطلاعات بالینی بیشتر دارید. بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. پزشک می‌تواند با بررسی نتایج آزمایشات، علائم بالینی، سابقه پزشکی و سایر عوامل مرتبط، تشخیص و درمان مناسب را برای شما تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  من آزمایش تیروئید دادم
  T3بود۲.۱
  T4بود۹.۸
  TSHبود۹.۸۴ جواب رو میشه لطف کنید بگید؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   سطوح هورمون TSH در این نتایج بالا و خارج از محدوده طبیعی قرار دارد، که ممکن است نشانگر کاهش فعالیت تیروئید باشد. همچنین، سطوح هورمون T4 و T3 همچنین پایینتر از محدوده طبیعی قرار دارند، که ممکن است نشان دهنده کاهش سطح هورمون‌های تیروئید باشند.

   با توجه به این نتایج، ممکن است شما دچار یک نقص عملکرد تیروئید، به عنوان مثال هیپوتیروئیدیسم (کاهش عملکرد تیروئید) باشید. برای تفسیر دقیق‌تر نتایج و دریافت تشخیص نهایی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. پزشکتان می‌تواند با بررسی علائم بالینی شما، سابقه پزشکی و سایر آزمایشات لازم، تشخیص صحیح را برای شما قائل شود و درمان مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  آزمایش تیرویید دادم ۳.۳۱=TSH
  حد نرمال رو هم زده ۵.۰_۰.۲۵
  نیازی ب مصرف قرص هست یا خیر ؟

  پاسخ
 • باعرض سلام .لطفا آزمایش بنده رو بررسی کنید که آیا نیاز به مصرف قرص دارم با توجه به اینکه کمی خستگی و البته کمی غلظت خون هم دارم .
  قرص فلوکستین هم میخورم .

  tsh: 7.8

  ۷.۹ :t4

  ۱.۲ :t3

  پاسخ
 • مادر بزرگ من دوبار آزمایش داد و هر دوبار tsh عدد عجیبی داشت یکبار عدد منفی بود دفعه بعد هم tsh 181 بود الان این عدد تروئید کم کار رو نشان میدهد ؟

  پاسخ
 • سلام خسته نباشین نوزاد ۱۲ روزه ازمایش تیرویید دادیم
  T .S .H معادل ۴ mIU / L
  T 4 معادل ۱۱۱ nmol / L
  مشکلی نیست بنظرتون ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به اطلاعات فوق، به نظر می‌رسد که فعالیت غده تیروئید نوزاد شما در محدوده نرمال قرار دارد. با این حال، برای تشخیص دقیقتر و درمان مناسب، بهتر است نتایج آزمایش را با پزشک کودکان مطرح کرده و مشاوره کنید. او می‌تواند نتیجه‌گیری دقیق‌تری انجام دهد و در صورت لزوم برنامه درمانی مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر. من علائم کم کاری تیروئید رو دارم ولی بهم گفتن تیروئیدم پرکاره(T3=210/ T4=8.93 TSH=4.12)

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نتایج آزمایش تیروئید شما به شرح زیر است:
   ۱. **T3 (Triiodothyronine):** 210 نانوگرم بر دسی‌لیتر (ng/dL)
   ۲. **T4 (Thyroxine):** 8.93 میکروگرم بر دسی‌لیتر (μg/dL)
   ۳. **TSH (Thyroid-Stimulating Hormone):** 4.12 میکرویونیت بر میلی‌لیتر (mIU/mL)

   این نتایج نشان دهنده وضعیت هورمون‌های تیروئید در بدن شما است. لطفاً توجه داشته باشید که مراجعه به پزشک تخصصی غدد (پزشک اندوکرینولوژیست یا پزشک عمومی) برای تفسیر دقیق‌تر نتایج و بررسی وضعیت تیروئید شما بسیار مهم است.
   مقادیر T3، T4 و TSH در محدوده مرجع نرمال به نظر می‌رسند، اما تفسیر نتایج باید با توجه به سابقه پزشکی، علائم شما و سایر فاکتورها صورت گیرد. افزایش مقدار TSH ممکن است نشان‌دهنده هیپوتیروئیدیسم (کاهش فعالیت تیروئید) باشد، اما ارتباط میان تمامی سه پارامتر برای تفسیر دقیق نیاز به اطلاعات بیشتری دارد.
   برای دریافت تشخیص دقیق و درمان مناسب، لازم است که با پزشک خود مشاوره کنید و سوالات خود را به او مطرح کنید.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/11/17 8:32 ب.ظ

  سلام اقای ۳۷ ساله هستم جواب تیرویید ۱.۶به چه معناست ممنون میشم

  پاسخ
 • مریم لبخند
  1402/11/16 10:12 ق.ظ

  سلام روز بخیرمن مرداد ماه آزمایش تیوئید دادم و به شرح ذیل بود
  TSH HIGH 7.07
  مجددا بهمن ماه (۱۵ بهمن) آزمایش تیروئید دادم و به عدد ۵.۵ رسیده.
  در این دوران قرص لووکسین را هر روز صبح ناشتا میخورم. دکتر داروخانه گفت باید بازهم ادامه دهی..
  بهبود یافته ولی باید ادامه بدهم؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   روال درمان تنها توسط پزشک معالج باید تغییر داده شود و بدون دستور پزشک روال باید ادامه داشته باشد.

   پاسخ
 • 09129361789
  1402/11/15 4:25 ب.ظ

  سلام یه سوال داشتم
  بنده ازمایش تیروئید دادم
  T3شده ۲.۹
  Tsh شده L0.02
  T4 شده H4.1
  تیرکسین هم شده ۴۱.۳
  ممنون میشم توضیح بدید واسم

  پاسخ
 • سلام و عرض ادب و احترام
  سوالی داشتم
  ازمایش تیروئید دادم
  Tsh بنده L0.02
  T3 بنده ۲.۹
  T4بنده ۴.۱
  تیروکسین هم شده ۴۱.۳
  ممنون میشم کمکم کنید که جواب چی هستش

  پاسخ
 • سلام پسرم ۴سالو نیمه شه سابقه کم کاری تیروئید داشته تا سه سال قرص مصرف میکرد که درمان شد الان آزمایش گرفتم tsh5/16شده وft4..1/11هستش گفتم ببینم نرماله دستتون دردنکنه درضمن ۱/۴از حداکثر رنج که تو برگه زده پایین تره

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مقدار TSH بالاتر از حد نرمال است که نشان‌دهنده کم‌فعالیتی تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) است. همچنین، مقدار FT4 نیز در بازه نرمال قرار دارد.
   با توجه به این نتایج، احتمالاً یک میزان هیپوتیروئیدیسم کم (subclinical hypothyroidism) را تجربه می‌کنید. این موضوع ممکن است به مرور زمان به یک هیپوتیروئیدیسم واضح‌تر تبدیل شود.
   بنابراین توصیه می‌شود با پزشک معالج فرزندتون برای ادامه درمان مشورت کنید.

   پاسخ
 • زنجانی
  1402/11/14 8:51 ق.ظ

  سلام. من tsh=6.85 بالاتر از حد و t3=99.75 , t4=6.34 و نرمال است آیا دچار کم کاری تیروئید هستم که باید درمان شود؟؟؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بر اساس مقادیر آزمایشات تیروئید که ارائه داده‌اید:
   ۱. **TSH (Thyroid Stimulating Hormone):** 6.85 mIU/L (مرجع نرمال معمولاً در بازه ۰.۴ تا ۴.۰ mIU/L قرار دارد.)
   ۲. **T3 (Triiodothyronine):** 99.75 ng/dL (مقدار نرمال معمولاً در بازه ۸۰ تا ۲۰۰ ng/dL قرار دارد.)
   ۳. **T4 (Thyroxine):** 6.34 µg/dL (مقدار نرمال معمولاً در بازه ۴.۵ تا ۱۲.۰ µg/dL قرار دارد.)
   مقدار TSH در بازه بالاتر از حد نرمال (۶.۸۵ mIU/L) قرار گرفته است که نشان‌دهنده کاهش فعالیت تیروئید است. این میزان بالا ممکن است نشان‌دهنده هیپوتیروئیدیسم (کم‌فعالیت تیروئید) باشد.
   مقادیر T3 و T4 نیز در بازه نرمال قرار دارند، اما باید به همراه مقدار TSH در نظر گرفته شوند. گاهی اوقات ممکن است در هیپوتیروئیدیسم، مقادیر T3 و T4 هم در محدوده نرمال باشند و تغییرات اصلی در TSH مشاهده شود.
   با توجه به این نتایج، توصیه می‌شود که با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند اطلاعات بیشتری از جمله علائم، سابقه پزشکی و دیگر آزمایشات را در نظر بگیرد و تشخیص نهایی را برای شما قائل شود.
   اگر پزشک تشخیص هیپوتیروئیدیسم بدهد، ممکن است درمانی از جمله مصرف هورمون تیروئید (لووتیروکسین) را توصیه کند.

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر من بدنسازی کار میکنم ۲۱ سالم هست و بعد از یک دوره آمپول تستسترون بعد از گذشت ۳ هفته آزمایش دادم و همه چیز اوکی بود به جز تیروئید انگار و اعداد این هست

  T3 1.8 ng/mL
  Ferritin 96.43
  TSH 1.94 ulU/mL
  T4 1.14 ng/dL
  FSH 1.14mIU/mL
  Testosterone 3.78

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به اطلاعات ارائه شده، به نظر می‌رسد که وضعیت تیروئید شما در محدوده طبیعی قرار دارد:
   ۱. **T3 (Triiodothyronine):** ۱.۸ ng/mL (در محدوده طبیعی قرار دارد)
   ۲. **TSH (Thyroid Stimulating Hormone):** ۱.۹۴ uIU/mL (در محدوده طبیعی قرار دارد)
   ۳. **T4 (Thyroxine):** ۱.۱۴ ng/dL (در محدوده طبیعی قرار دارد)

   در مورد سایر آزمایشات:
   ۴. **FSH (Follicle-Stimulating Hormone):** ۱.۱۴ mIU/mL (مقدار نرمال برای مردان اغلب کمتر از ۷ mIU/mL است، اما توجه به مقادیر نرمال مردان باید با توجه به رده سنی و شرایط فیزیولوژیک خاص در نظر گرفته شود.)
   ۵. **Testosterone:** ۳.۷۸ ng/mL (مقدار نرمال تستوسترون برای مردان معمولاً بین ۲٫۵ تا ۸٫۰ ng/mL است. میزان تستوسترون می‌تواند با عوامل مختلفی از جمله سن، فعالیت فیزیکی، وضعیت سلامت و سایر عوامل تغییر کند.)
   ۶. **Ferritin:** ۹۶.۴۳ ng/mL (میزان ذخیره آهن در بدن، که در اینجا در محدوده طبیعی به نظر می‌رسد.)

   تا این لحظه، ظاهراً وضعیت تیروئید و برخی دیگر از آزمایشات در محدوده نرمال قرار دارد. با این حال، برای تشخیص دقیق‌تر و تفسیر مناسب‌تر نتایج، توصیه می‌شود که با پزشک مشورت کنید. او می‌تواند با توجه به سابقه پزشکی، علائم و سایر عوامل، تشخیص نهایی و مناسبتری داشته باشد و در صورت لزوم برنامه درمانی مناسب را مشخص کند.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/11/09 1:58 ب.ظ

  درود
  اقای ۳۸ساله هستم
  میزان تیروئید
  ۰,۰۰۸
  میزان پرکاری تیروئید من چقدره.ممنون

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   برای تفسیر دقیق نتیجه آزمایش نیاز به مقیاسی است که آزمایشگاه با آن کار میکند اما در کل بنظر می رسد وضعیت تیروئید پرکار (هایپرتیروئیدی) باشد. با این حال، تشخیص دقیق تنها با بررسی جزئیات بیشتر سوابق پزشکی شما و سایر آزمایشات ممکن است صورت می گیرد.

   پاسخ
 • امیرپور
  1402/11/09 12:04 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر،من یه هفته پیش آزمایش تیروئید دادم شده ۴.۲دوباره آزمایش دادم شده ۱.۸این نوسانات مشکلی داره یا نداره لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   اگر در یک آزمایشگاه انجام نشده باشد ممکن این این تفاوت به دلیل تفاوت در نحوه و مقیاس اندازه گیری باشد.

   پاسخ
 • سلام و عرض ادب و خسته نباشید من دچار مشکل کم کار تیروید بدوم به به تجویز پزشک روزانه یک عدد قرض نیوتیرو‌کسین ۱۰۰ مصرف می کنم ولی در آخرین آزمایش میزان تی اس اچ ۹/۸ و تی۴ ۷۵/۲۵ مشخص شده لطفا راهنما بفرمایید علت افزایش هورمون و وزن با توجه به مصرف دارو چی می باشد ضمنا سن من هم ۴۵ ساله و مرد هستم ممنون از لطف شما

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بستگی به سوابق پزشکی شما دارد اما بطورکلی دلیل بالانس نبودن تیروئید ممکن است در دو حالت باشد
   ۱- دوز داروی مصرفی برای بدن شما کافی نباشد
   ۲- روال درمان به درستی توسط شما اجرا نشده و هورمون تیروئید به صورت کامل به بدن نرسیده است

   پاسخ
   • سلام و خسته نباشید tsh6. 4
    T4/0. 95
    Fsh9. 5
    تفسیرش چی میشه

    پاسخ
    • سلام، وقت بخیر
     با توجه به مقادیری که ارائه دادید، می‌توان نتیجه گرفت شما دارای کم‌کاری تیروئید هستید، اما برای تشخیص دقیق و تفسیر صحیح، توصیه می‌شود با پزشک خود مشورت کنید.

     پاسخ
 • ناشناس
  1402/11/04 10:17 ب.ظ

  سلام میشه بفرمایین tsh 0.001 به چه معنیه.من قبلا جراحی تیروئید داشتم

  پاسخ
 • وفاصفت
  1402/11/03 10:37 ق.ظ

  سلام و عرض ادب

  هفته قبل ازمایش دادم دختر۱۱ ساله ممنون میشم جواب بدید

  T. 4 10.6
  T. S. H 0.9
  freeT4. 1.40

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نتایج ارسالی نشان میدهد تیروئید در وضعیت طبیعی و نرمال قرار دارد اما بهتر است نتایج آزمایشات تیروئید را با پزشک معالج خود مطرح کرده و او را از هر گونه علائم یا نگرانی‌ای که شما دارید مطلع کنید.

   پاسخ
 • آزمایش تیروئید انجام دادم دوتا برگه آزمایش
  Result3.62
  Unit uI/ml
  Method Elisa
  Refrence Range 0.32_5.45

  برگه دیگه
  Anti Thyroid
  Result H>1000
  Unit IU/ml
  ۹.۰>

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید ببخشید عدد tsh23.8نشونه ی چیه؟
  علت این عدد بالا می‌تونه ناشتا بودن طولانی مدت هم موقع آزمایش باشه چون واقعا بالاست.
  سن هم ۲۹
  تایم ناشتایی هم از ۸شب تا ۱۱صبح ک آزمایش دادم.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مقدار TSH با این مقدار ۲۳.۸ میکرویونیت بر میلی‌لیتر (mIU/L) بسیار بالاست و نشان‌دهنده‌ی کاهش فعالیت تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) است. هنگامی که سطح هورمون‌های تیروئید در خون پایین است، غده هیپوفیز بیشترین تحریک را برای تولید TSH ارسال می‌کند تا تلاش کند تیروئید را به افزایش فعالیت ترغیب کند. اما اگر تیروئید کمتر از حد نیاز کار کند، سطح TSH به طور افزایشی افزایش می‌یابد.

   این نتیجه نشان دهنده‌ی هیپوتیروئیدیسم (تیروئید کم‌فعال) است. برای ادامه ارزیابی و تشخیص دقیق‌تر، پزشک شما سایر آزمایشات تیروئید، سونوگرافی تیروئید و شاید آزمایش‌های مرتبط دیگر را درخواست کند.
   مهم است که با پزشک غدد خود صحبت کرده و نتایج آزمایش‌هایتان را با او بررسی کنید تا یک برنامه درمانی مناسب و مدیریتی ترتیب داده شود.

   پاسخ
  • سلام.خسته نباشید.من گم گاری تیروئید دارم.فقط یه روز در هفته قرص نمی‌خورم.جواب ازمایشم یک دهمه.به همین منوال قرص رو ادامه بدم یا تغییر میکنه؟ممنون میشم پاسخ بفرمائید

   پاسخ
 • سلام
  tsh :6.76
  t4 : 0.9
  مفهومش رو بی زحمت میگین

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ۱. TSH (تیروئید استیمولیتینگ هورمون):
   – مقدار TSH برابر با ۶.۷۶ است. این مقدار به نظر می‌رسد که در محدوده طبیعی قرار دارد، اما این بستگی به محدوده مرجع مختصر (مراجعه کنید) و شرایط فردی شما دارد. افزایش مقدار TSH ممکن است نشان‌دهنده کم‌فعالیتی تیروئید باشد.
   ۲. T4 (تیروکسین):
   – مقدار T4 برابر با ۰.۹ است. این مقدار به نظر می‌رسد که کمتر از محدوده طبیعی است. T4 یکی از هورمون‌های تیروئید است و نقش مهمی در تنظیم سطح انرژی و فعالیت سلول‌ها دارد.

   توصیه می‌شود که با پزشک خود مشورت کنید تا نتایج آزمایشات تیروئید شما را به دقت بررسی کرده و توضیحات دقیق‌تری ارائه دهد. او ممکن است تصمیم به انجام تست‌های تکمیلی بگیرد و بر اساس سابقه پزشکی شما و نتایج تست‌ها، برنامه درمانی مناسب را تعیین کند. افزایش مقدار TSH و کاهش مقدار T4 ممکن است نشانگر مشکلات در عملکرد تیروئید باشد که نیاز به ارزیابی دقیق و درمان مناسب دارد.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  برای t4 و t3 نرمال و tsh هشت و نیم
  نیاز به خوردن لووکسین هست؟

  پاسخ
 • آسیه علی نژاد
  1402/10/25 8:52 ق.ظ

  سلام آقای دکتر ،میخواستم این آزمایش رو برام تفسیر کنید ،t4:6.81
  t3:0.92
  tsH:0.485و آقای خانم هستم ،الان یه دوماه سه ماه قرص متی مازول میخورم وقبلا یه دونه می‌خوردم به علت که معده درد ،و دکتر متخصص غدد برام کردش نصفی ،ولی الان یک ماه معده درد شدید و خشکی وخارش پوست وحشتناک کردم ،صورت خشک میشه و همش میخاره و قرمز میشه وباید حتما نرم کننده بزنم ،وبدنم هم خارش داره ولی شب ها بدتر میشه وباید حتما یه نرم کننده یا وازلین بزنم که خارشش کم بشه ،حالا نمی‌دونم به خاطر پرکاری تیروئید هست یا بیماری دیگه هست

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ۱. T4 (تیروکسین): ۶.۸۱ میکروگرم بر دسی‌لیتر (µg/dL)
   – مقدار T4 در محدوده طبیعی قرار دارد. T4 یک هورمون تیروئید است که توسط خود تیروئید تولید می‌شود و نقش اساسی در تنظیم فعالیت سلول‌ها دارد.
   ۲. T3 (تری‌ایودتیرونین): ۰.۹۲ نانوگرم بر میلی‌لیتر (ng/mL)
   – مقدار T3 نیز در محدوده طبیعی قرار دارد. T3 یک هورمون تیروئید است که در اثر تبدیل T4 به T3 ایجاد می‌شود و نقش مهمی در تنظیم فعالیت سلول‌ها دارد.
   ۳. TSH (تیروئید استیمولیتینگ هورمون): ۰.۴۸۵ میکرویونیت بر میلی‌لیتر (μIU/mL)
   – مقدار TSH در محدوده طبیعی قرار دارد. TSH یک هورمون تولید شده توسط فصل قدامی هیپوفیز است و مسئول تنظیم فعالیت تیروئید می‌باشد.

   نتایج آزمایشات تیروئید شما نشان می‌دهند که فعالیت تیروئید شما در حدود طبیعی است. با این حال، برای تفسیر دقیق‌تر و در صورت وجود علائم خاص یا سوالات، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند بر اساس نتایج آزمایشات، علائم، و سایر فاکتورها، تشخیص دقیق‌تری بگذارد و در صورت لزوم، برنامه درمانی مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
   • برخورداری
    1403/03/16 12:16 ب.ظ

    سلام در سه ماه اول بارداری(هفته ۹) هستم میزان tsh 4.35 هست نوبت دکترم یک هفته دیگه است. استرس دارم آیا خطرناک؟

    پاسخ
    • سلام، وقت بخیر
     این میزان برای سه ماهه اول بارداری مناسب نیست و نیاز به بررسی بیشتر است اما آنچه که اولویت دارد، استرس خود را مدیریت کرده و در اولین فرصت با متخصص زنان مشورت کنید.
     جهت اطلاع بیشتر از وضعیت تیروئید در بارداری میتوانید این مقاله را مطالعه کنید.
     https://tiradsono.com/control-hypothyroidism-pregnancy/

     پاسخ
 • سلام سپاس برای پاسخگویی خوبتان نوزاد۱۵ روزه ای داریم که Tsh106 * T4 ./04 * T3 1/31 لطفا راهنمایی فرمایید آزمایش هم تکرار کردیم همینه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ۱. TSH (تیروئید استیمولیتینگ هورمون):
   – مقدار TSH شما برابر با ۱۰۶ است. این مقدار بسیار بالاست و نشان‌دهنده افزایش فعالیت تیروئید به منظور تلافی کاهش سطح هورمون‌های تیروئید (T4 و T3) است. افزایش مقدار TSH ممکن است نشان‌دهنده هیپوتیروئیدیسم شدید باشد.
   ۲. T4 (تیروکسین):
   – مقدار T4 شما برابر با ۰.۰۴ است. این مقدار بسیار پایین است و نشان‌دهنده کمبود هورمون T4 در بدن است. کمبود T4 می‌تواند به علائم هیپوتیروئیدیسم، مانند خستگی، افزایش وزن، سرماخوردگی، و افت توجه منجر شود.
   ۳. T3 (تری‌ایودتیرونین):
   – مقدار T3 شما برابر با ۱.۳۱ است. این مقدار نسبت به مقادیر T3 در محدوده نرمال است، اما باید با توجه به سایر نتایج و علائم، مورد ارزیابی قرار گیرد.

   مقادیر نسبتاً بالای TSH در همراه با مقادیر پایین T4 نشان‌دهنده هیپوتیروئیدیسم شدید می‌باشند. این وضعیت نیاز به ارزیابی و درمان فوری توسط پزشک دارد. پزشک شما ممکن است تصمیم به مطالعه توسعه بیشتر بافت تیروئید و انجام آزمایشات تکمیلی بگیرد. در صورت تایید تشخیص هیپوتیروئیدیسم، ممکن است درمان با هورمون تیروئید (Levothyroxine) شروع شود. اطمینان حاصل کردن از اینکه این موارد به‌درستی توسط یک پزشک متخصص تیروئید مدیریت می‌شوند، اهمیت دارد.

   پاسخ
 • سلام
  دخترم ۶ ساله هست . آزمایش چک آپ بصورت زیر بود لطفا راهنمایی کنید
  free t4 26.67
  tsh .0.7

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ۱. Free T4 (تیروکسین آزاد):
   – مقدار ۲۶.۶۷ به نظر می‌رسد خیلی بالاست (اگر واحد اندازه‌گیری pmol/L باشد).
   – اگر این مقدار با واحد دیگری اندازه‌گیری شده باشد، تفسیر متفاوتی ممکن است.

   ۲. TSH (هورمون تیروئید محرک):
   – مقدار ۰.۷ به نظر می‌رسد که در محدوده نرمال یا حدوداً نرمال است (اگر واحد اندازه‌گیری µIU/mL باشد).

   توصیه می‌شود که نتایج آزمایش‌های تیروئیدی خود را با پزشک مطرح کنید. او می‌تواند این نتایج را با سابقه پزشکی شما و نشانه‌های بالینی دیگرتان مقایسه کرده و تشخیص صحیحی را ارائه دهد. افزون بر این، ممکن است پزشک شما تصمیم به انجام آزمایشات دیگر یا تصویربرداری بیشتر بگیرد تا وضعیت تیروئیدی شما را بهتر ارزیابی کند.

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر
    آزمایش تیرویید.،
    Freet4 0.88
    T3 1.9
    T4 6.6
    Tsh 30
    اگه امکانش هست راهنمایی میکنید
    خانوم هستم ۲۹ساله.و اینکه ۱,ماه دیگه جراحی بینی دارم میتونم انجام بدم؟؟

    پاسخ
    • سلام، وقت بخیر
     با توجه به مقادیر TSH بالا، اشاره به هیپوتیروئیدیسم (کم کاری تیروئید) دارد، زیرا افزایش TSH نشان‌دهنده نقص فعالیت تیروئید است.
     اما برای تشخیص دقیق‌تر و تداوم درمان، حتماً به پزشک معالج مراجعه کنید. او می‌تواند توضیحات دقیق‌تر و برنامه درمانی را ارائه دهد و سوالات خود را پاسخ دهد.

     پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  من قبلا سابقه تیروئید داشتم و حدود یکسال و خورده ای پیش ازمایش دادم و دکترم گفت که تیروئیدت نرمال شده و قرص هامو قطع کرد
  اما به تازگی ازمایش دادم و
  Tsh 15.16
  و میخواستم بدونم این عدد خیلی بالاست یا نرمال هست ؟

  پاسخ
 • Tsh8.4
  T3 1.7
  T4 9.0
  ولی دکتر علائم چیزه دیگری میگه گرمم هست وزن کم میکنم دیگه عرق به اون صورت ندارم فقط هنگام ورزش غذا زیاد میخورم ولی لاغر میشم از وزن ۱۰۴ الان شدم ۸۳ کیلو در طی ۱ سال و ۱۰ ماه نزدیک دوسال است و خوشبختانه دیگه مثل سابق سرما نمی‌خورم هر سال تابستانی سرما میخوردم زمستانم آنفولانزا میگرفتم ولی پارسال اصلا و الانم خبری نیست و حساسیتم بر طرف شده و در ورزش بدنسازی انرژی کم نمیارم البته باید نکته این هست قدم سوخت داشته ۱.۷۳ بودم پارسال و امسال ۱.۶۸ نمیدونم جریان چیه به توصیه یک دکتر خارج از کشور بهم گفتن ادامه ی ورزش واجب هست و قرص افزایش قد بخورم و ۳۰ تا ۱۰ روز فاصله بعد دوباره تا ۱۲۰ تا قرص تمام بشه و مدام باید حرکت کنم و دمای اتاقم ۲۱ خیلی برام لذت بخش هست خواب خوبی دارم به گفته دکتر ایرانی باید برم آزمایشگاه فوق تخصص خیابان فاطمی اما دکتر خارج از کشور توصیه کردن ۳ ماه صبر کنم و قرص و شرایط بدم دوباره آزمایش بدم در ضمن دیگه قرص تپش قلب نمی‌خورم همه چیز عالیه آنتی تیروییدم ۲۸۹ میباشد لطفا دکتر محترم نظرتون بگین ممنون میشم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   این نتایج نشان می‌دهند که سطح TSH بالاتر از حد معمول است (هیپوتیروئیدیسم)، در حالی که سطوح T3 و T4 در حدود نرمال یا کمی پایین‌تر از حدود نرمال قرار دارند.
   تفسیر این مقادیر نیاز به ارزیابی جامعتر و سابقه پزشکی شما دارد. ممکن است نشان دهنده هیپوتیروئیدیسم (تیروئید کم‌فعال) باشد، اما برای تشخیص دقیق‌تر و درمان مناسب، نیاز به مشاوره با متخصص غدد درمانی دارید.
   پزشک ممکن است تصمیم به درخواست آزمایشات تکمیلی یا تصاویر تشخیصی بگیرد تا علت افزایش TSH را بررسی کند. همچنین، به نظر می‌رسد که میزان هورمون‌های T3 و T4 نیز نیاز به بررسی دقیق‌تر دارد.
   ضمن اینکه توصیه اکید میکنم به پزشک به صورت حضوری مراجعه کنید که بتوان سوابق پزشکی شما را رصد نمود.

   پاسخ
 • رضا ایوبی
  1402/10/22 9:27 ب.ظ

  سلام و عرض ادب
  من چند سالی هست تیرویید پرکار دارم
  هفته قبل ازمایش دادم ممنون میشم جواب بدید
  TSH *H 8.0
  FREE T3 2.3
  FREE T4 0.9
  باتشکر از لطف جنابعالی

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ۱. TSH (تیروئید استیمولیتینگ هورمون):
   ۸.۰ میکرویونیت بر میلی‌لیتر (μIU/mL) – *مقدار بالا (H)*
   مقدار TSH در محدوده بالا نشان‌دهنده کمبود فعالیت تیروئید است. این ممکن است به عنوان هیپوتیروئیدیسم تفسیر شود.

   ۲. Free T3 (تری‌ایودتیرونین آزاد):
   ۲.۳ پیکوگرم بر میلی‌لیتر (pg/mL)
   مقدار T3 آزاد در محدوده طبیعی قرار دارد. T3 آزاد یک هورمون تیروئید است که نقش مهمی در تنظیم فعالیت سلول‌ها دارد.

   ۳. Free T4 (تیروکسین آزاد):
   ۰.۹ نانوگرم بر دسیلیتر (ng/dL)
   مقدار T4 آزاد در محدوده کم است. T4 آزاد یک هورمون تیروئید است که نقش اصلی در تنظیم فعالیت تیروئید دارد.

   مقادیر TSH بالا (هیپوتیروئیدیسم) در کنار مقادیر کم T4 آزاد نشان‌دهنده احتمال هیپوتیروئیدیسم می‌باشد. هیپوتیروئیدیسم به معنای کمبود تولید هورمون‌های تیروئید توسط غده تیروئید است.
   توصیه می‌شود که نتایج آزمایشات خود را با پزشک متخصص تیروئید درمیان بگذارید. او می‌تواند بر اساس نتایج، علائم، و تاریخچه پزشکی شما، تشخیص دقیق‌تری بگذارد و در صورت لزوم، برنامه درمانی را تعیین کند. ممکن است نیاز به استفاده از داروهای تیروئید (مانند لووتیروکسین) یا دیگر تدابیر درمانی داشته باشید. همچنین، ممکن است نیاز به انجام آزمایشات دیگر و پیگیری‌های دوره‌ای باشد تا تنظیم درمان بهتری انجام شود.

   پاسخ
 • سلام آقا هستم ۴۳ ساله
  آزمایش تیرویید tsh7.07
  T4 =1.12
  T3=3.31
  دکتر بهم گفته روزی نصف قرص لووتیروکسین ۵۰ مصرف کنم چند ساعت بعد از مصرف دچار لرزش و عدم تعادل میشم به حدی که نمیتونم راه برم و سرپا باشم
  نمیدونم عوارض قرصه یا چیز دیگه
  به شدت بیخوابی دارم و اگرم بخوابم خوابم سبکه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نتایج آزمایش تیروئید شما در محدوده طبیعی قرار دارند و نشان می‌دهند که فعالیت تیروئید شما در مرزهای طبیعی است. با این حال، برای تفسیر دقیق‌تر و درمان هرگونه مشکل، توصیه می‌شود با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند با توجه به سایر علائم، سابقه پزشکی، و نتایج آزمایشات دیگر، نظری دقیق‌تر ارائه دهد و در صورت لزوم برنامه درمانی تعیین کند.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/10/21 3:54 ب.ظ

  سلام ی خانم ۴۰ ساله هستم
  TSH 0.1
  میشه راهنمایی کنید تیروئیدم کم کار یا پرکار هست؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نیاز به نتایج آزمایش T3 و T4 است.

   پاسخ
   • سلام دکتر
    Fbs 91
    Anti tsh receptor 1.0
    Tah(ecl) 31.51
    Ft4 9.28
    وضعیت چجوریه؟
    ممنون

    پاسخ
    • سلام، وقت بخیر
     ۱. FBS (قند خون ناشتا):
     – مقدار قند خون ناشتا (FBS) شما برابر با ۹۱ است. این مقدار در محدوده نرمال قرار دارد. معمولاً مقادیر زیر ۱۰۰ میلی‌گرم بر دسیلیتر (mg/dL) به عنوان نرمال تلقی می‌شوند.
     ۲. Anti TSH Receptor (آنتی‌بادی به گیرنده TSH):
     – مقدار Anti TSH Receptor شما ۱.۰ است. این آزمایش به بررسی وجود آنتی‌بادی‌ها متصل به گیرنده TSH در تیروئید می‌پردازد. مقدار ۱.۰ نشان می‌دهد که در این نمونه آزمایش، آنتی‌بادی به گیرنده TSH غیر حاضر است یا در حد مقادیر طبیعی است.
     ۳. TAH (Total Anti-Thyroid Antibodies) یا Anti-TPO (آنتی‌بادی‌های کل تیروئید یا آنتی‌تیروپراکسین):
     – مقدار TAH (ecl) شما ۳۱.۵۱ است. این ممکن است به میزان آنتی‌بادی‌های کل تیروئید (Anti-TPO) اشاره داشته باشد. این آزمایش بررسی میزان آنتی‌بادی‌هایی است که به بافت تیروئید می‌اشتباهند حمله کرده و ممکن است در بیماری‌هایی مانند هاشیماتو تیروئید یا گویتر اختلال‌زای تیروئیدی نقش داشته باشند.
     ۴. FT4 (فری تیروکسین):
     – مقدار FT4 شما برابر با ۹.۲۸ است. این مقدار نشان‌دهنده میزان تیروکسین آزاد در سرم شما است. در محدوده نرمال مقادیر بین ۹ تا ۱۹ پیکومول بر لیتر (pmol/L) قرار دارد. این نتیجه نشان‌دهنده وضعیت فعلی تیروئید شما است.

     لطفاً هر آزمایش به تنهایی نباید تشخیص قاطعی برای وضعیت تیروئید یا قند خون باشد. توصیه می‌شود که نتایج آزمایشات خود را با پزشک خود مطرح کرده و او را در جهت تفسیر صحیح و نیاز به هرگونه اقدامات بیشتر مشورت کنید.

     پاسخ
 • سلام‌.پسرم ۱۰ماهه. tsh9.17 شده و T4، ۵.۶۳ شد
  به نظرتون کم کاری ترویید داره یا نه؟؟؟؟

  پاسخ
 • رمضانی
  1402/10/21 1:20 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  آزمایش هورمون انجام دادم،دارو مصرف میکنم.اگر رژیم غذایی رعایت کنم و دارو مصرف کنم ،تیروئید نرمال میشود؟

  Tsh 12.32
  FSH 46
  LH 27.80
  Pro. 11.9

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مقادیر هورمون‌هایی که ارائه داده‌اید به نظر می‌رسد که نشان‌دهنده اختلالات در سیستم هورمونی شما هستند. لطفاً توجه داشته باشید که اطلاعات دقیق‌تر و تشخیص نهایی توسط یک پزشک انجام می‌شود و اطلاعات منفرد هورمونی تنها بخشی از تصویر کلی است. این نتایج می‌توانند نشان‌دهنده مشکلاتی مثل اختلال در تیروئید، تخمدان، یا غدد فوق کلیوی باشند. در اینجا مقادیری که ارائه داده‌اید به همراه توضیحات کوتاه آورده شده‌اند:
   ۱. TSH (تیروئید استیمولیتینگ هورمون):
   – مقدار TSH به اندازه ۱۲.۳۲ افزایش یافته است. افزایش TSH ممکن است نشان‌دهنده کم‌فعالیتی تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) باشد.
   ۲. FSH (هورمون فولییکول‌ستیمولاتین):
   – مقدار FSH به اندازه ۴۶ افزایش یافته است. افزایش FSH ممکن است نشان‌دهنده مشکلات در تخمدان‌ها باشد، مثل کاهش عملکرد تخمدان.
   ۳. LH (هورمون لوتئینیزه):
   – مقدار LH به اندازه ۲۷.۸۰ افزایش یافته است. افزایش LH نیز ممکن است نشان‌دهنده مشکلات در سیستم تخمدان باشد.
   ۴. Pro (پروژسترون):
   – مقدار پروژسترون (Pro) به اندازه ۱۱.۹ اندکی افزایش یافته است. این هورمون معمولاً در دوره تخمک‌گذاری دختران و در دوران بارداری تولید می‌شود. افزایش پروژسترون ممکن است مرتبط با اختلالات در تخمدان یا دوره قاعدگی باشد.

   توصیه می‌شود که به سرعت به پزشک یا متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. او می‌تواند تست‌های تکمیلی انجام دهد و بر اساس سابقه پزشکی و نتایج تست‌ها، برنامه درمانی مناسب را برای شما تعیین کند.

   پاسخ
 • مهرسام
  1402/10/21 10:50 ق.ظ

  سلام نوزادم ۲۰ روزه است عدد آزمایش
  tsh5.5
  t4 11.2
  آیا باید قرص مصرف کنه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   استفاده سرخود از دارو برای هی بیماری توصیه نمی‌شود بخصوص نوزادی با سن ۲۰روز، توصیه اکید میشود به متخصص کودک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  دو بار ازمایش تیروئید دادم .هر دوبار همینا بودن
  T4:7
  T3:1/3
  TSH:8/6
  ایا نیازی به مصرف دارو هست؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   این اعداد نشان دهنده این هستند که فعالیت تیروئید کاهش یافته (هیپوتیروئیدیسم) و نیاز به ارزیابی و درمان هست. برای تفسیر دقیق‌تر و دریافت راهنمایی‌های درمانی، مهم است که با پزشک غدد مشورت کنید.

   T4 (تیروکسین) با مقدار ۷ نانوگرم بر میلی‌لیتر (ng/dL) در حدود نرمال یا کمی پایین‌تر از محدوده‌ی نرمال محسوب می‌شود که نشان‌دهنده‌ی کمبود هورمون تیروئید باشد.
   T3 (تری‌ایودتیرونین) با مقدار ۱/۳ نانوگرم بر دسی‌لیتر (ng/mL) کمتر از محدوده‌ی نرمال است. T3 نیز هورمون مهمی در عملکرد تیروئید است و کمبود آن نشانه‌ای از کاهش فعالیت تیروئید است.
   TSH (هورمون تحریک کننده تیروئید) با مقدار ۸/۶ میکرویونیت بر میلی‌لیتر (mIU/L) بالاتر از حدود نرمال است که این مقدار بالا نشان‌دهنده‌ی این است که غده هیپوفیز، که TSH را ترشح می‌کند، سعی در تحریک تیروئید برای تولید بیشتر هورمون دارد، اما تیروئید به اندازه کافی پاسخ نمی‌دهد.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر، اقا هستم ۳۲ ساله
  T3 1.32
  T4 8.8
  TSH 0.18
  باتشکر

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به این گزارش تیروئید شما در وضعیت پرکاری یا هیپرتیروئیدیسم قرار دارد.

   ۱. T3 (تری‌ایودتیرونین): با مقدار ۱.۳۲ نانوگرم بر دسی‌لیتر (ng/mL)، که در حدود نرمال یا بالاتر از حدود نرمال است. T3 یکی از دو هورمون مهم تیروئید است که نقش اساسی در کنترل سطح انرژی بدن دارد. افزایش آن ممکن است نشانه‌ای از فعالیت بیش از حد تیروئید باشد.
   ۲. T4 (تیروکسین): با مقدار ۸.۸ نانوگرم بر دسی‌لیتر (ng/dL)، در حدود نرمال یا بالاتر از حدود نرمال است. T4 نیز یک هورمون اصلی تیروئید است که در متابولیسم بدن نقش دارد.
   ۳. TSH (هورمون تحریک کننده تیروئید): با مقدار ۰.۱۸ میکرویونیت بر میلی‌لیتر (mIU/L)، که مقدار TSH کمتر از حدود نرمال است. TSH کمتر از حد معمول نشانگر فعالیت بیش از حد تیروئید است. غده هیپوفیز در این وضعیت کمترین تحریک را برای تولید هورمون تیروئید ارسال می‌کند، زیرا سطوح هورمون‌های تیروئید بالا هستند.

   این نتایج نشان دهنده یک وضعیت هیپرتیروئیدیسم هستند. اما تشخیص نهایی و درمان مناسب توسط پزشک خود و از طریق آزمایشات و ارزیابی‌های بیشتر قابل تعیین است. حتما باید با پزشک تیروئید خود صحبت کنید تا به شما راهنمایی‌های دقیق‌تری درباره مدیریت و درمان این وضعیت بدهد.

   پاسخ
 • مهری شیرزاد
  1402/10/15 2:27 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  T4 8.55
  T3 1.49
  T-SHIRTS

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   – T4 با مقدار ۸.۵۵ بالاتر از محدوده‌ی نرمال است. مقادیر T4 معمولاً بین ۴.۵ تا ۱۲.۵ میکروگرم بر دسی‌لیتر است (محدوده‌های طبیعی ممکن است با آزمایشگاه و روش اندازه‌گیری متفاوت باشد). اگر مقدار T4 شما در این محدوده باشد، ممکن است غده تیروئید شما نرمال عمل نکرده باشد.
   – T3 با مقدار ۱.۴۹ در محدوده‌ی نرمال است. مقادیر T3 معمولاً بین ۰.۶ تا ۱.۸ نانوگرم بر میلی‌لیتر است (باز هم، محدوده‌های طبیعی ممکن است با آزمایشگاه و روش اندازه‌گیری متفاوت باشد). این هورمون نیز نقش مهمی در فعالیت‌های سلولی بدن دارد.

   با این وجود، تفسیر نتایج آزمایشات تیروئید به عوامل بسیاری اعم از ترتیب واحدهای اندازه‌گیری، محدوده‌های طبیعی آزمایشگاهی و وضعیت پزشکی شخص مرتبط است.
   برای تفسیر دقیق‌تر و دریافت توصیه‌های درمانی یا پیگیری بیشتر، مناسب است که با یک پزشک متخصص غدد مشورت کنید. او می‌تواند نتایج را با سوابق پزشکی شما و علائم مرتبط دیگر ترکیب کرده و مسیر مناسبی را برای درمان یا مانیتورینگ به شما پیشنهاد دهد.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر من شش هفته باردار هستم.جواب ازمایشات من
  Tsh:2.97
  T4:1.4
  T3:3.2 هستش لطفا راهنماییم کنید.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   به نظر می‌رسد مقادیر تیروئید شما در محدوده‌های نرمال قرار دارند، اما همه‌ی آزمایشات تیروئید ممکن است با توجه به مراجعه به آزمایشگاه و استانداردهای مختلف کمی متفاوت باشند. این مقادیر ممکن است نشان‌دهنده‌ی یک عملکرد نرمال تیروئید باشند.
   – TSH با مقدار ۲.۹۷ در محدوده‌ی طبیعی معمولاً قرار دارد (بین ۰.۴ تا ۴.۰ mU/L، با توجه به مرجع آزمایشگاه). این نشان‌دهنده‌ی عملکرد نرمال غده تیروئید است.
   – T4 با مقدار ۱.۴ هم در محدوده‌ی نرمال معمولاً قرار دارد. این هورمون تیروکسین توسط غده تیروئید تولید می‌شود و نشان‌دهنده‌ی عملکرد آن است.
   – T3 با مقدار ۳.۲ نیز به نظر می‌رسد در محدوده‌ی نرمال باشد. هورمون تری‌ایودوتیرونین نیز توسط غده تیروئید تولید می‌شود و نقش مهمی در تنظیم فعالیت‌های سلول‌های بدن دارد.

   باتوجه به بارداری شما، مهم است که با پزشک خود صحبت کنید. او می‌تواند این نتایج را با سابقه‌ی پزشکی و علائم شما در نظر گرفته و ارزیابی دقیق‌تری انجام دهد.

   پاسخ
 • سلام این آزمایش مربوط به خانمم هستش میخوام ببینم چه وضعیتی داره TSH 0.7
  T4 1.1

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   سطح TSH (هورمون تحریک کننده تیروئید) و T4 (هورمون تیروکسین) در محدوده‌های طبیعی قرار دارند.
   – مقدار TSH 0.7 نشان‌دهنده یک سطح معمولی و نرمال از هورمون تحریک کننده تیروئید است. این مقدار ممکن است نشان دهنده فعالیت نرمال تیروئید باشد.
   – مقدار T4 1.1 نیز در محدوده طبیعی قرار دارد. هورمون T4 مسئول اصلی فعالیت تیروئید و سطح آن در محدوده نرمال نشان می‌دهد که تیروئید به خوبی کار می‌کند.

   در کل، این نتایج نشان می‌دهند که تیروئید همسر شما به طور عمده در وضعیت نرمال و سالمی قرار دارد.

   پاسخ
 • فرزانه
  1402/10/10 11:13 ق.ظ

  درود
  نتایج آزمایش بنده رو لطفا ملاحظه بفرمایید
  t4 total 89
  tsh 1.7
  tpo 201
  d3 34.7
  ضمنا تعریق و تپش قلب و تنگی نفس دارم و در لوب چپ تیروئید ندول خوش خیم حدود ۴.۵ سانتی متری که باید جراحی کنم.
  افزایش tpo منجر به کم کاری تیروئید در آینده خواهد شد؟ با توجه به جراحی در پیش شرایط من رو چطور ارزیابی می فرمایید؟ سپاس

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   – T4 (تیروکسین) یک هورمون است که توسط غده تیروئید تولید می‌شود و در تنظیم متابولیسم نقش دارد. مقدار کل T4 برابر با ۸۹ است که ممکن است در محدوده‌ی طبیعی باشد، اما برای تفسیر دقیق نتایج، محدوده‌ی مرجعی که آزمایشگاه اعلام کرده است باید مدنظر قرار گیرد.
   – TSH (هورمون محرک تیروئید) توسط غده هیپوفیز تولید می‌شود و نشان‌دهنده‌ی عملکرد غده تیروئید است. مقدار TSH برابر با ۱.۷ است که در محدوده‌ی طبیعی معمولاً بین ۰.۴ تا ۴.۰ mU/L است، با توجه به آزمایشگاه مورد استفاده.
   – TPO (آنتی‌بادی‌های پراکسیداز تیروئید) معمولاً برای ارزیابی بیماری‌های ایمنی تیروئید مانند بیماری هاشیموتو استفاده می‌شود. مقدار ۲۰۱ می‌تواند نشان‌دهنده‌ی حضور بیشتر این آنتی‌بادی‌ها باشد که به مشکلات ایمنی تیروئید اشاره دارد.
   – D3 معمولاً به سطوح ویتامین D اشاره دارد. سطح ۳۴.۷ ممکن است به واحد نانومول بر لیتر یا نانوگرم بر میلی‌لیتر باشد، اما تفسیر آن باید بر اساس واحد استفاده شده صورت گیرد. به طور کلی، سطوح حدود ۳۰-۵۰ ng/mL (یا ۷۵-۱۲۵ نانومول بر لیتر) به عنوان مناسب معمولاً در نظر گرفته می‌شوند، اما سطوح بهینه ممکن است بر اساس وضعیت‌های سلامتی فرد متفاوت باشند.

   این نتایج به مشکلات تیروئید، به ویژه افزایش آنتی‌بادی‌های TPO که ممکن است نشان‌دهنده‌ی بیماری ایمنی تیروئید باشد، اشاره می‌کنند. مهم است که با یک پزشک مشورت کنید تا نتایج را بررسی کنید و در صورت نیاز، درمان یا آزمایش‌های بیشتری انجام دهید.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  نتایج ازمایش من
  T3 ۱.۲۵
  Tsh ۲.۰۰۸۰
  T4 ۷.۲۴
  ممکنه راهننماییم کنین

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در نتایج آزمایش‌های تیروئیدی شما، سطوح هورمون‌های تیروئید ذکر شده‌اند:
   ۱. T3: ۱.۲۵ (واحد اندازه‌گیری نامشخص – ممکن است نانوگرم بر میلی‌لیتر یا میکروگرم بر دسی‌لیتر باشد): T3 یکی از هورمون‌های تیروئید است که نشان‌دهنده فعالیت فعلی تیروئید در بدن می‌باشد.
   ۲. TSH: ۲.۰۰۸۰ میکرویونیت بر میلی‌لیتر (μIU/mL): TSH یا هورمون تحریک کننده تیروئید در محدوده‌ای طبیعی و نرمال قرار دارد که نشان‌دهنده فعالیت تیروئید است.
   ۳. T4: ۷.۲۴ (واحد اندازه‌گیری نامشخص – ممکن است نانوگرم بر میلی‌لیتر یا میکروگرم بر دسی‌لیتر باشد): T4 یا تیروکسین، یکی دیگر از هورمون‌های تیروئید است که نقش مهمی در فعالیت متابولیک بدن دارد.

   با توجه به نتایج آزمایش‌های تیروئید، به نظر می‌رسد که سطح هورمون‌های تیروئید در محدوده‌های طبیعی و نرمال قرار دارد. اما برای تفسیر دقیق‌تر و تشخیص دقیق‌تر وضعیت تیروئید، معمولاً نیاز به بررسی‌های بیشتر و در برخی موارد، تجزیه و تحلیل بیشتر داریم.

   پاسخ
 • سلام خانم۳۳ ساله هستم
  tsh 2.43
  t4free 0.7
  واقعا هستم
  آیا کاری تیروئید دارم؟؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به نتایج آزمایش‌های تیروئیدی که ارائه داده‌اید:
   ۱. TSH: 2.43 میکرویونیت بر میلی‌لیتر (μIU/mL) – این مقدار در محدوده طبیعی و نرمال تیروئید قرار دارد. TSH یک هورمون تولید شده در فرضیه تخمدانی هیپوفیز است که مسئول تنظیم فعالیت تیروئید و تولید هورمون‌های تیروئید می‌باشد.
   ۲. T4 Free: 0.7 واحد اندازه‌گیری نامشخص – احتمالاً واحد نانوگرم بر میلی‌لیتر یا پیکوگرم بر میلی‌لیتر می‌باشد. این مقدار تیروکسین آزاد (T4 آزاد) را نشان می‌دهد که یکی از اصلی‌ترین هورمون‌های تیروئید بدن است و نقش مهمی در تنظیم فعالیت متابولیک دارد.

   با توجه به نتایج، به نظر می‌رسد که سطوح TSH در محدوده نرمال و طبیعی است، اما سطح T4 آزاد کمتر از محدوده معمول است. این ممکن است نشانه از هیپوتیروئیدیسم (کم‌کاری تیروئید) باشد.
   اگر دچار هر گونه علائمی هستید یا نگرانی‌هایی دارید، بهتر است با پزشکتان مشورت کنید. او می‌تواند بر اساس نتایج آزمایشات و وضعیت سلامتی شما، تشخیص دقیق‌تری برای شما قائل شود و در صورت لزوم، برنامه درمانی مناسب را شروع کند.

   پاسخ
 • علیرضا
  1402/10/05 12:34 ب.ظ

  TSH: 1.5
  T4: 7.6
  سلام خواستم بدونم این برای یه پسر ۲۳ ساله میزان نرمالیه یا نه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به نتایجی که ارائه کردید:
   – سطح TSH (هورمون محرک تیروئید) با مقدار ۱.۵ mIU/L در محدوده نرمال قرار دارد. سطح TSH در این محدوده به عنوان واکنش نرمال غده هیپوفیز به سطح هورمون‌های تیروئید می‌باشد.
   – سطح T4 (تیروکسین) با مقدار ۷.۶ μg/dL، به نظر می‌رسد کمتر از مقدار معمول است. این نشانگری می‌تواند از کم‌کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) یا مشکلاتی در فعالیت غده تیروئید باشد.

   در مجموع، سطوح هورمون‌های تیروئید نشان دهنده احتمال کاهش فعالیت تیروئید است.

   پاسخ
 • TSH:2.8
  T4:13.6
  T3:3.6
  Test:Reault.Unit.Method.normal
  آیا نرماله.ممنون.نوزاد هستش ۱ماهشه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   این مقادیر نشان می‌دهند که سطوح هورمون‌های تیروئید (TSH، T4، و T3) در محدوده نرمال برای یک نوزاد یک ماهه قرار دارند.
   با توجه به اینکه نتایج در محدوده نرمال هستند، به نظر می‌رسد که نوزاد شما از نظر هورمون‌های تیروئیدی سالم و در وضعیت نرمالی قرار دارد. با این حال، هرگز نباید بدون مشورت پزشک، نتایج آزمایش را تفسیر کنید.
   صحبت با پزشک کودکان یا متخصص تیروئید می‌تواند بهترین راهنمایی را در خصوص سلامت هورمون‌های تیروئید و رشد نوزاد شما ارائه دهد.

   پاسخ
 • سلام و عرض ادب من خیلی سال هست که تیروئید کم کار دارم و هر صبح ناشتا نصف قرص لووتیروکسین مصرف میکنم و اخرین ازمایش من به این شرح هست
  T3 125
  T4 9.0
  Tsh 6.47

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در این نتایج، سطوح هورمون‌های تیروئید (T3، T4، و TSH) آورده شده است. این نتایج نشان‌دهنده وضعیتی است که نشانگر هیپوتیروئیدیسم (کم‌کاری تیروئید) است.
   ۱. T3: 125 ng/dL
   – مقدار T3 در حد نرمال یا حتی بالاتر از محدوده طبیعی قرار دارد که به معنای فعالیت زیاد تیروئید است.
   ۲. T4: 9.0 μg/dL
   – مقدار T4 در حد نرمال یا حتی کمتر از حد طبیعی قرار دارد که نشانه از هیپوتیروئیدیسم است.
   ۳. TSH: 6.47 mIU/L
   – سطح TSH نیز از محدوده طبیعی که معمولاً بین ۰.۴ تا ۴.۰ یا ۵.۰ mIU/L است، بالاتر است. این نشانگر این است که غده هیپوفیز در حال تولید بیشتر TSH است تا تیروئید را تحریک به تولید هورمون‌های تیروئید بیشتر کند؛ به معنای هیپوتیروئیدیسم است.

   اگر این نتایج از یک آزمایش تیروئید جدید هستند و شما علایمی از هیپوتیروئیدیسم دارید (مانند خستگی، سرماخوردگی، کاهش وزن، و…)، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند با بررسی دقیق‌تر و در صورت لزوم، اصلاح و تغییر برنامه درمانی مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  جواب آزمایش تیروئید من اعداد زیر هستش.
  Anti TPO: 73.0
  TSH: 1.58
  مشکل چی هستش؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در این نتایج، مقدار Anti TPO (ضدتیروپروکسیداز) و همچنین سطح TSH ارائه شده است:
   ۱. Anti TPO: 73.0 IU/mL
   – مقدار ضدتیروپروکسیداز (Anti TPO) که نشان دهنده وجود آنتی بادی‌های موجود در بدن است که به طور نرمال بافت تیروئید را تخریب می‌کنند، در اینجا معمولاً به میزان بالاتر از محدوده طبیعی است. افزایش آنتی تیروئید پروکسیداز ممکن است به معنای وجود اختلالات در غدد تیروئید و یا احتمال بیماری هاشیموتو (یک بیماری ایمنی که به تخریب تیروئید منجر می‌شود) باشد.

   ۲. TSH: 1.58 mIU/L
   – سطح TSH (هورمون محرک تیروئید) در محدوده نرمال (که معمولاً بین ۰.۴ تا ۴.۰ یا ۵.۰ mIU/L است) است. سطح TSH در این محدوده نشان دهنده فعالیت نرمال غده هیپوفیز در تنظیم فعالیت غده تیروئید است.

   افزایش Anti TPO نشان دهنده وجود مشکلات ایمنی و احتمال بیماری‌های تیروئیدی اتوایمنی مانند هاشیموتو است. با این حال، سطح TSH در محدوده نرمال است که به نظر می‌رسد غده هیپوفیز به درستی به سطح هورمون‌های تیروئید واکنش نشان می‌دهد.
   اگر علایمی از مشکلات تیروئیدی دارید یا با نتایج خود نگران هستید، بهتر است با پزشک متخصص در زمینه غدد مشورت کنید. آنها می‌توانند نتایج را بررسی کرده و برنامه درمانی مناسب را تعیین کنند.

   پاسخ
 • سلام
  وقت بخیر
  من خیلی از علاعم پرکاری تیروئید رو دارم مثل لاغر شدن شدید، خستگی بدن و درد زانوهام، گرفتگی صدا و تنگی نفس حتی با دود خیلی کم، اسهال بلند مدت و دفع مزاج چار پنج بار در روز، عصبی و پرخاشگر هم هستم
  ولی تو آزمایشی که دادم مث اینکه تیروئیدم نرماله
  T3: 1.85 nmol/L
  T4: 102 nmol/L
  Tsh: 0.61 miu/ml
  میشه جواب آزمایش رو برام تفسیر کنید ممنون

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بر اساس این نتایج، به نظر می‌رسد که سطوح هورمون‌های تیروئید شما در محدوده نرمال قرار دارد و عملکرد تیروئید به طور کلی نظیر به مشکلی نمی‌باشد.

   پاسخ
 • با سلام و درود
  من ۴۱ سالم هست ۶ ماه پیش آزمایش دادم TSH من ۴.۳۴ بود الان دوباره آزمایش دادم جواب آزمایشم این بود

  Anti TPO 47.5
  T4 7.9
  T3 1.10
  TSH 3.38

  رنج نرمال Anti TPO رو زده بین ۰ تا ۱۶ باید باشه
  آیا من مشکل کم کاری تیروئید دارم و نیاز هست من قرص لووتیروکسین بخورم و اینکه من هیچ داروی خاصی استفاده نمی کنم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به نتایج آزمایش، می‌توان گفت:

   – سطح هورمون TSH در محدوده نرمال (بین ۰.۴ تا ۴.۰ mIU/L) قرار دارد که نشان دهنده وضعیت مناسب فعالیت تیروئید است.
   – هورمون T4 نیز در بازه مطلوب خود (بین ۴.۵ تا ۱۲.۵ μg/dL) قرار دارد که نشانگر فعالیت مناسب تیروئید است.
   – همچنین سطح هورمون T3 نیز در محدوده نرمال است که به نرمال بودن عملکرد تیروئید اشاره دارد.
   – مقدار آنتی‌تیروپروکسیداز (Anti-TPO) نیز در محدوده نرمال (کمتر از ۳۵ IU/mL) قرار ندارد اما در مقداری بالاتر از حد معمول است که ممکن است به معنای وجود اختلالات خفیف در سیستم ایمنی بدن نسبت به تیروئید باشد.

   در کل، نتایج نشان می‌دهند که فعالیت تیروئید نسبتاً نرمال است اما با توجه به مقدار بالاتر از حد معمول آنتی‌تیروپروکسیداز، نیاز به پیگیری و مشاوره بیشتر با پزشک تخصصی غدد داشته باشید، به خصوص اگر علائم خاصی مثل خستگی زیاد، دمیدگی یا سایر علائم ناراحتی داشته باشید.

   پاسخ
 • با سلام و خسته نباشید خدمت شما بزرگوار من آزمایش تیروئید دادم جواب آزمایش من TSH 8.2 هست هیچ دارویی هم مصرف نمیکنم آیا کم کاری تیروئید هست یا پر کار ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   میزان TSH بالاتر از حد مجاز است ولی برای تشخیص بهتر و دقیق‌تر نیاز است که T3 و T4 نیز اندازه‌گیری شود.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/09/18 1:10 ب.ظ

  سلام
  من۴۰سالمه وخانم هستم آزمایش تیروئید دادم
  tsh0.96
  t4134

  پاسخ
 • المیرا
  1402/09/18 11:00 ق.ظ

  باسلام ۳۴سالمه آزمایش تیروئید دادم نتیجش این شده
  T4:7.6
  T3:1.4
  TsH:16.1
  Free t4:0.9
  FsH:6.2 خواهشمنداست نتیجه آزمایش روبرام بگیدممنونم چون بشدت گرگرفتگی دارم خسته هستم والان نزدیک ۱۰ساله که تیروئیدکم کاردارم به تازگی آزمایش دادم ومیخوام بدونم درچه وضعیتی هستم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به نتایج آزمایش شما:
   ۱. T4 (تیروکسین): مقدار T4 بالا و در محدوده گسترده‌ای از نرمال (بسته به واحد اندازه‌گیری) است. این مقدار می‌تواند به مشکلات تیروئید اشاره داشته باشد.
   ۲. T3 (تری‌ایودوتیرونین): این مقدار نیز پایین و در محدوده غیرنرمال است که نشان از اختلال در سطح هورمون تیروئید دارد.
   ۳. TSH (هورمون محرک تیروئید): سطح TSH بالاست که به معنای این است که بدن شما سعی در تنظیم هورمون‌های تیروئید دارد و در پاسخ به سطح پایین هورمون‌های تیروئید، TSH افزایش می‌یابد.
   ۴. Free T4 (تیروکسین آزاد): این نیز در محدوده کمتر از نرمال است، که ممکن است نشان دهنده مشکلاتی در تولید هورمون تیروئید باشد.
   ۵. FSH (هورمون Follicle Stimulating): این هورمون معمولاً با نظام تنظیمی مرتبط با تولید هورمون‌های تخمدان و تولید اسپرم مرتبط است. مقدار آن نیز در محدوده طبیعی ممکن است متغیر باشد.

   با توجه به این نتایج و گفته شما، اختلال در عملکرد تیروئید وجود دارد. برای تشخیص دقیق‌تر و مشاوره مناسب، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا با بررسی دقیق سوابق پزشکی و سایر آزمایشات ممکن، تشخیص و درمان مناسب را ارائه دهد.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر من آزمایش تیروئید دادم همه ی موارد نرمال هست اما چیزی که تشخیص دادنtsh در اوایل صبح ناشتا بالاتر از حد معمول در کل روز است میخواستم بدونم مشکل از کجاست ممنون.
  TSH in early morning fasting state were higher than TSH levels measured later in the same day.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ترشح هورمون TSH (هورمون محرک تیروئید) دارای الگوی طبیعی است که معمولاً در ساعت‌های اولیه صبح، به‌خصوص پس از خوابیدن در طول شب و پیش از صبحانه (ناشتا)، بیشترین مقدار خود را دارد. این افزایش طبیعی TSH در صبح نشان دهنده سیکل روزانه عملکرد تیروئید است.
   اگر TSH در اوایل صبح ناشتا بیشتر از حد معمول باشد ولی در طول روز (به‌عنوان مثال بعد از ظهر یا شام) به مقادیر نرمال برگردد، ممکن است به دلایلی نظیر نوسانات طبیعی در ترشح هورمون‌ها، وضعیت استرسی یا مسائل دیگر اتفاق افتاده باشد.
   اما اگر TSH به‌طور مداوم در طول روز و در تمام زمان‌های ناشتا بالاتر از حد معمول باشد، می‌تواند نشانه مشکلاتی در عملکرد تیروئید یا دیگر مسائل سلامتی باشد. در این صورت، توصیه می‌شود که با پزشک خود مشورت کنید تا مشکلات محتمل را بررسی کرده و در صورت لزوم، آزمایشات و مطالعات بیشتری انجام دهید.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر من به تازگی متوجه شدم مشکلی در تیروید دارم دوبار آزمایش دادم نتایج آزمایش
  (T4=14.6 TSH=0.891)
  نظر شما چیه؟
  خیلی ممنونم اگه راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مقادیر TSH و T4 دو نشانگر مهم برای عملکرد تیروئید هستند.
   – TSH (هورمون محرک تیروئید): مقدار TSH در اینجا بسیار پایین است، که نشان‌دهنده فعالیت زیاد تیروئید باشد. زمانی که TSH پایین است، این نشان‌دهنده تولید زیاد هورمون‌های تیروئید توسط غده تیروئید است.
   – T4 (تیروکسین): مقدار T4 نیز بالاست. T4 یکی از هورمون‌های تیروئید است که غده تیروئید تولید می‌کند و اکثرا به T3 (تری‌ایودوتیرونین) تبدیل می‌شود که برای متابولیسم بدن اساسی استفاده می‌شود. مقدار بالای T4 نشان‌دهنده فعالیت زیاد غده تیروئید و یا مصرف بیش از حد داروهای تیروئید است.

   در مواردی ممکن است افزایش موقتی T4 همراه با کاهش موقتی TSH اتفاق بیفتد. که می‌تواند نشانگر مشکلاتی مانند اختلال در تنظیم هورمون‌های تیروئید یا مصرف داروهای تیروئید بدون نیاز و توصیه پزشک باشد. برای تفسیر دقیق‌تر نتایج و تشخیص صحیح، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

   پاسخ
 • رضا جعفرزاده
  1402/09/15 10:20 ب.ظ

  با سلام و درود به جنابعالی و تشکر از شما و وقتی که برا جواب به عموم دارید
  آزمایش من ۱۴۰۱/۵ با ۶۰ سال سن
  Tsh 8/300
  T3 1/4
  T4 8/2

  Anti top 139 به تاریخ ۱۲ /۱۴۰۱

  و اخرین آزمایش

  Tsh 32/2
  T3 131.0
  T4 5/8
  Anti top 1430
  ممنون میشم آزمایش را تفسیر بفرمایید و پاسخ دهید دلیل پرکاری به کم کاری آیا مصرف قرص میتی مازول بوده یا درمان نادرست

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مقادیر TSH شما در دو زمان مختلف (۸.۳ و ۳۲.۲) به صورت قابل توجهی افزایش یافته است که اشاره به کم‌کاری تیروئید دارد. مقادیر T3 و T4 همچنین نیز تغییر کرده است. افزایش آنتی تیروپروکسین (Anti TPO) هم ممکن است نشان دهنده‌ی یک فرآیند التهابی در تیروئید باشد که معمولاً در بیمارانی که دارای هاشیموتو (کم‌کاری تیروئید اتوایمیون) هستند، افزایش می‌یابد.

   این مقادیر نشان می‌دهند که تیروئید شما دچار کم‌کاری شده است و نیاز به درمان دارید.
   این حالت شامل مصرف داروهای تیروئیدی (مانند لووتیروکسین) باشد که به تنظیم سطح هورمون‌های تیروئید کمک می‌کند. با توجه به این نتایج، مناسب است به پزشک مراجعه کرده و نتایج آزمایشات خود را با او مطرح کنید تا اوضاع خود را بهتر درک کند و درمان مناسب را تجویز کند.

   پاسخ
 • مبینا نوید
  1402/09/13 5:56 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر
  جواب آزمایش من رو میشه تفسیر بفرمایید
  Tsh : 6/69
  ۰/Anti tpo : 16
  T4 free: 0/86
  Anti thyroglobulin : <20

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به نتایج آزمایش شما:
   ۱. TSH (هورمون محرک تیروئید): با مقدار ۶.۶۹، این سطح بالاست که نشان‌دهنده یک وضعیت هیپوتیروئیدیسم (کم‌کاری تیروئید) است.
   ۲. Anti TPO (آنتی‌بادی ضد پراکسیداز تیروئید): با مقدار ۱۶، این سطح نرمال است و نشان‌دهنده نبود بیشترین نشانگر برای بیماری هاشیموتو (یک نوع اختلال ایمنی که به تخریب تیروئید منجر می‌شود) است.
   ۳. T4 free (تیروکسین آزاد): با مقدار ۰.۸۶، این سطح نیز کمتر از حد نرمال است، که ممکن است به عنوان نشانه‌ای از هیپوتیروئیدیسم تفسیر شود.
   ۴. Anti thyroglobulin (آنتی‌بادی ضد تیروگلوبولین): با مقدار کمتر از ۲۰، این سطح نیز در محدوده نرمال است.
   سطوح TSH و T4 شما نشان می‌دهند که تیروئید شما در وضعیت کم‌کاری قرار دارد. مشکلات تیروئید می‌توانند منجر به عوارض مختلفی مثل خستگی، کاهش وزن، عوارض در جنین در صورت بارداری و … شوند.
   اگر این نتایج جدید هستند یا شما علائمی مانند خستگی زیاد، کاهش وزن بدون دلیل، یا دیگر علائمی دارید، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند بر اساس سابقه پزشکی و نتایج آزمایشات، برنامه درمانی مناسبی را تعیین کرده و نظارت لازم را بر روی وضعیت تیروئید شما داشته باشد.

   پاسخ
 • سلام۱۲سال تیروییدکم کاردارم جواب ازمایشم ۳۰<TSH راهنمایی کنید

  پاسخ
 • بسیار عالی

  پاسخ
 • سلام. ببخشین نتیجه آزمایش من این بوده
  TSH 4.81
  T4 0.94
  T3 4.20
  Anti TPO 112.7
  میخواستم بپرسم مشکلی برای اقدام به بارداری وجود داره یا نه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   این نتایج نشان دهنده یک سطح TSH بالا (که نشان‌دهنده کم‌کاری تیروئید می‌باشد) و همچنین سطوح T4 و T3 در محدوده‌های زیرین نرمال است. همچنین آزمایش Anti TPO با مقدار بالا نیز نشان‌دهنده وجود آنتی‌بادی‌های ضد تیروپروکسین است که ممکن است نشانه‌ای از بیماری هاشیموتو (یک نوع اختلال ایمنی که به تخریب تیروئید منجر می‌شود) باشد.
   این شرایط ممکن است برخی مشکلات را برای بارداری ایجاد کنند، به خصوص اگر کم‌کاری تیروئید به اندازه کافی درمان نشده باشد.
   کم‌کاری تیروئید می‌تواند تأثیر بر روی باروری و بارداری داشته باشد و ممکن است باعث مشکلات مانند دشواری در بارداری، افزایش خطر اجابت زودرس، افزایش خطر ایجاد مشکلات در جنین، یا افزایش خطر ایجاد مشکلات در دوران بارداری شود.
   بهتر است با پزشک خود (معمولاً یک اندوکرینولوژیست یا متخصص زنان و زایمان) مشورت کنید تا نتایج آزمایشات را ارزیابی کند و در صورت لزوم، درمان مناسب را تجویز کند. او می‌تواند نظرات دقیق‌تری درباره تأثیر این شرایط بر باروری و بارداری شما ارائه دهد و در صورت لزوم، درمان مناسب را شروع کند تا فرآیند بارداری شما را تسهیل کند.

   پاسخ
 • سلام تیروئید ۱ یعنی چیه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   معمولاً، مقادیر TSH (Thyroid Stimulating Hormone) در بازه‌های خاصی باید باشد تا به عنوان طبیعی تلقی شود. مقدار TSH بین ۰.۴ تا ۴.۰ mIU/L برای اکثر افراد به عنوان بازه طبیعی در نظر گرفته می‌شود. اما برای برخی افراد، این مقدار ممکن است بر اساس شرایط و زمینه‌های مختلف متفاوت باشد.

   TSH مختصراً هورمونی است که توسط غده تیروئید تحریک می‌شود و به طور معمول میزان فعالیت تیروئید را نشان می‌دهد. اگر TSH شما ۱ mIU/L باشد، به معنای این است که فعالیت تیروئید در محدوده‌ی طبیعی است.
   با این حال، همواره تفسیر نتایج تنها با توجه به یک عدد بدون در نظر گرفتن سایر آزمایشات و شرایط فرد، صحیح نیست. بهتر است با پزشک خود صحبت کنید تا تفسیر دقیقتری از نتایج داشته و از وضعیت سلامتی خود آگاه شوید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من ۲۱سال سنمه ۶ماه پیش دکتر گفت تیروئید کم کاری دارم و دو بار دیگه هم آزمایش دادم الن لووتیروکسین سدیم ۵۰ میخورم و النم آزمایش دادم جواب آزمایش اینه
  Test TSH. 2.2
  Free. T4. 18.0 ممنون میشم جواب بدین و آیا همین دارو رو استفاده کنم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   سطح TSH در حدود ۲.۲ میکرولیتر بر میلیتر نشان‌دهنده‌ی فعالیت نرمال تیروئید است. سطح T4 نیز با مقدار ۱۸.۰ میکروگرم بر دسی‌لیتر، یعنی T4 در محدوده‌ی نرمال قرار دارد.
   این نتایج نشان می‌دهد که تیروئید شما به طور معمول کار می‌کند و سطح هورمون‌های آن در محدوده‌ی نرمال است.
   در هر صورت، برای تفسیر دقیق‌تر وضعیت تیروئید خود و هر نوع نگرانی، مهم است که با پزشک مشورت کنید.

   پاسخ
 • سلام
  وقت بخیر
  ۴۳ ساله هستم . نتایج آزمایش من به این صورت هست .
  F.T3 ۲.۶۵
  F.T4 ۱.۱۷
  TSH ۵.۰۹*
  Anti Tpo ۶.۷
  آیا باید دارو مصرف کنم ؟
  با تشکر

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در نتایج آزمایش‌های تیروئیدی شما، TSH (هورمون تحریک کننده تیروئید) در محدوده بالاتری از حد طبیعی قرار دارد (معمولاً حدود ۴.۵ یا ۵ می‌باشد)، در حالی که سطوح FT3 و FT4 (هورمون‌های تیروئید آزاد) در محدوده طبیعی هستند.
   مقدار Anti TPO (پادتن انتی تیروپراکسیداز) نیز افزایش یافته است که ممکن است نشان‌دهنده وجود بیماری هایی همچون هاشیموتو باشد.
   با توجه به این نتایج، مشاوره با یک پزشک غدد می‌تواند کمک کننده باشد. وی می‌تواند تشخیص دقیق‌تری ارائه دهند و درمان‌های مرتبط با وضعیت تیروئیدی شما را توصیه کنند.

   پاسخ
 • سلام TSh من از ۳.۴۱ به ۲.۳۲ کاهش پیدا کرده به چه معناست ؟؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   کاهش سطح TSH (هورمون تحریک کننده تیروئید) به مقداری معقول ممکن است نشان‌دهنده بهبود فعالیت تیروئید باشد. که معمولا نشانه‌ای از تنظیم بهتر و بهبود وضعیت تیروئید می‌باشد. البته ممکن است این کاهش نشان دهنده این باشد که تیروئید شما دارای عملکرد بهتری در تولید هورمون‌های تیروئید شده است. با این وجود، تغییرات در سطح TSH ممکن است توسط عوامل مختلفی نظیر داروها، مشکلات سلامتی یا تغییرات در زندگی روزمره تحت تأثیر قرار گیرد.
   برای اطمینان از وضعیت تیروئید و اعتبار نتیجه، می‌توانید با متخصص غدد خود در مورد نتایج آزمایش و وضعیت سلامتی‌تان مشاوره کنید. وی می‌تواند بررسی دقیق‌تری انجام دهند و توضیحات لازم را در این زمینه ارائه دهند.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر آزمایش چکاپ کامل دادم سنم ۱۵
  TSH1.1شده
  خواستم ببینم تیروئیدم نرماله یا کم کار؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مقدار TSH یکی از نشانگرهای عمده در آزمایشات تیروئید است که توسط غده تیروئید ساخته می‌شود. مقدار TSH پایین نشان‌دهنده فعالیت بیشتر غده تیروئید است.
   مقدار ۱.۱ برای TSH در محدوده‌ی نرمال معمولی قرار دارد، اما بهتر است با پزشک معالج خود مشورت کنید.

   پاسخ
 • سلام من پرکاری تیروئید دارم جواب آزمایشم اینه آیا پر کاری تیروئید دارم؟

  Tsh 30.1

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   برای تایید دقیق مشکل تیروئیدی نیاز است در کنار نتیجه tsh شما آزمایشات t3 و t4 را هم داشته باشید.

   پاسخ
 • سلام من یه دختر چهار ساله دارم tsh ۹/۴۳ وt4 9/74و t3 2/9 هست لطفا راهنمای بفرمایید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بله، مقادیر TSH، T4 و T3 در محدوده‌های مختلفی از نرمال قرار می‌گیرند. اما معیار تشخیصی برای هر فرد وضعیت ویژه‌ای دارد. برای تفسیر صحیح نتایج، نیاز به ارزیابی تخصصی توسط یک پزشک دارید. او می‌تواند بر اساس علائم، سوابق پزشکی و سایر آزمایشات مورد نیاز، تشخیص صحیح را برای شما بیان کند و در صورت لزوم درمان مناسب را تجویز کند.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  آزمایش تیرویید من هست آیا کم کاری تیرویید دارم درحال اقدام به بارداری هم هستم
  TSH 4.9
  T3 0.7
  T4 4.9

  این هم آزمایش بهمن ۱۴۰۱
  TSH 3.21
  T4 8.14

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مقادیری که شما ارائه کردید، ممکن است بیانگر یک نوع کم‌کاری تیروئید باشند. اما، برای تفسیر دقیقتر و تشخیص نهایی، باید این نتایج را با سایر عواملی مثل علائم بالینی، سوابق پزشکی و آزمایشات دیگر در نظر گرفت.
   مشاوره با پزشک زنان و غدد برای تفسیر صحیح نتایج و مشاوره در مورد هرگونه درمان و تنظیمات لازم است.

   پاسخ
 • سلام.توضیحات عالی وکامل بودن.ممنون.
  لطفا منو راهنمایی کنید
  T4 12.9(4.7_13)
  T3 1.9(0.8_2.15)
  T.S.H 0.32(0.32_5.3)
  سال گذشته بخاطر بهم ریختگی پروید داروی هورمونی مصرف کردم ظاهرا کلی بهم ریختگی دربدنم ایجادکرده.
  تقریبا یکسال یائسه هستم.تری گلیسریدبالا.وزنم هم روبه افزایش.وگرفتگی عضلات .
  لطفا آزمایشم روتفسیرکنید.ممنون

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به نتایج آزمایش تیروئید:
   ۱. T4 (تیروکسین): مقدار T4 شما در محدوده نرمال (۴.۷ تا ۱۳) قرار دارد و نشان می‌دهد که سطح هورمون تیروئید اصلی تولید شده توسط تیروئید در حد مطلوبی است.
   ۲. T3 (تری‌ایودتیرونین): مقدار T3 نیز در محدوده نرمال (۰.۸ تا ۲.۱۵) قرار دارد. T3 نیز یک هورمون مهم تیروئید است که نشان‌دهنده فعالیت تیروئید می‌باشد.
   ۳. T.S.H (هورمون محرک تیروئید): مقدار TSH شما در محدوده نرمال (۰.۳۲ تا ۵.۳) قرار دارد. افزایش TSH نشان‌دهنده این است که تیروئید کمتر از حد نیاز هورمون تولید می‌کند و به این ترتیب، تیروئید سعی در افزایش فعالیت دارد.

   به طور کلی، نتایج آزمایش‌های شما در محدوده نرمال قرار دارند. با این حال، تفسیر نهایی و تصمیمات مربوط به درمان و پیگیری نیاز به مشاوره با پزشک شما دارد. او می‌تواند بر اساس سابقه پزشکی شما و سایر عوامل تشخیصی تصمیمات لازم را اعلام کند.

   پاسخ
 • سلام من ۲۸سالمه و دوماهه دارم قرص لووکسین ۵۰را استفاده میکنم و بعد دوماه دوباره آزمایش تیرویید دادم
  Tsh:7.8
  T3 3.3
  T4 1.1

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بر اساس نتایج آزمایش‌های تیروئید:
   ۱. TSH (هورمون محرک تیروئید): مقدار TSH با ۷.۸ نانوگرم بر دسی‌لیتر بالا است. این افزایش نشان‌دهنده کم‌کاری تیروئید است. هورمون TSH سعی در تنظیم فعالیت تیروئید دارد و افزایش آن ممکن است به دلیل کمبود هورمون‌های تیروئیدی باشد.
   ۲. T3 (تری‌ایودتیرونین): با ۳.۳ نانوگرم بر دسی‌لیتر، مقدار T3 در محدوده نرمال قرار دارد. این هورمون مهم برای فعالیت سلول‌ها است.
   ۳. T4 (تیروکسین): با ۱.۱ میکروگرم بر دسی‌لیتر، مقدار T4 کمتر از حد نرمال است. T4 نیز یکی از هورمون‌های اصلی تیروئید است که به T3 تبدیل می‌شود و نقش مهمی در تنظیم فعالیت سلول‌ها دارد.

   با توجه به این نتایج، احتمالاً شما کم‌کاری تیروئید داشته و نیاز به تغییر دوز دارو دارید اگر روال درمان در این دو ماه گذشته به درستی انجام شده باشد.
   برای تشخیص دقیق‌تر و تجویز درمان مناسب، بهتر است با پزشک خود مشاوره کنید. او ممکن است آزمایش‌های دیگری مثل آنتی‌تیروئید آنتی‌بادیها (Anti-TPO) یا تصویربرداری از تیروئید نیز نیاز داشته باشد.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر من ۳۷ سال سن دارم در جواب آزمایش بنده
  T3》 ۱.۱۹
  T4 》 ۷.۶
  TsH 》۱.۶۷
  میشه لطفا بگید تیروئیدم کم کاره یا پر کار ممنون میشم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نتایج آزمایش‌های تیروئید شما در محدوده نرمال قرار دارد.
   ۱. **T3 (Triiodothyronine):** ۱.۱۹ (نرمال)
   ۲. **T4 (Thyroxine):** ۷.۶ (نرمال)
   ۳. **TSH (Thyroid-Stimulating Hormone):** ۱.۶۷ (نرمال)
   این نتایج نشان می‌دهند که تیروئید شما به خوبی کار می‌کند. میزان TSH در محدوده نرمال است که نشان دهنده تنظیم مناسب تیروئید است.

   پاسخ
 • 09032132241
  1402/08/16 3:12 ب.ظ

  سلام ازمایش تیروئید من این شده میشه راهنمایی کنید؟
  T4 7.69 micg/dl
  T3 1.85 ng/ml
  Tsh 0.73 micIU/ml

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بر اساس این نتایج:
   ۱. TSH (Thyroid-Stimulating Hormone) با مقدار ۰.۷۳ در محدوده نرمال قرار دارد، که نشان‌دهنده عملکرد نرمال تیروئید است.
   ۲. سطح T4 (تیروکسین) نیز در محدوده نرمال واقع شده است. T4 یکی از دو هورمون اصلی تیروئید است که توسط تیروئید تولید می‌شود و نقش مهمی در کنترل عملکرد تیروئید ایفا می‌کند.
   ۳. سطح T3 (تری‌ایودتیرونین) همچنین در محدوده نرمال قرار دارد. T3 دیگر هورمون اصلی تیروئید است و نقش مهمی در تنظیم نرمال فرآیندهای بدن ایفا می‌کند.

   نتیجه‌گیری نهایی در مورد وضعیت تیروئید شما نیاز به ارتباط با پزشک دارد. پزشک شما می‌تواند بر اساس نتایج آزمایش‌ها، سوابق پزشکی، و علائم شما تشخیص نهایی را اعلام کند و اگر لزومی دارد، درمان یا تنظیمات لازم را تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر آزمایش تیروئید من
  T3= result:162 Unit:ng/dl. Reference Interval:80_100
  T4= result:9.1 Unit:ug/dl Reference Interval:5_12
  TSH= result:0.78 Unit:mlu/l Reference Interval: 0.3_5
  T3up= result:32 Unit:% Reference Interval:27_43
  Anti_thyroid peroxidase=result:H277.8 Unit:Iu/ml Reference Interval:0_40

  Vitamin D3 total= result:38.2 Unit:ng/ml Reference Interval:30_100
  میشه بگین تیروئید دارم یا نه؟تشکر.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   T3؛ بالاتر از حد بالایی محدوده مرجع است که نشان دهنده افزایش T3 است که نشان دهنده پرکاری تیروئید احتمالی است.
   T4؛ در محدوده مرجع طبیعی قرار می گیرد.
   TSH؛ در محدوده مرجع طبیعی است، که نشان می دهد غده هیپوفیز به تیروئید شما برای تولید بیش از حد هورمون سیگنال نمی دهد (که در پرکاری تیروئید معمول است).
   T3up؛ در محدوده مرجع طبیعی است.
   Anti_thyroid peroxidase؛ سطح آنتی بادی ضد پراکسیداز تیروئید شما به میزان قابل توجهی افزایش یافته است که نشان دهنده بیماری خود ایمنی تیروئید مانند تیروئیدیت هاشیموتو است.
   D3؛ در محدوده مرجع اما به سمت پایین تر است. سطوح کافی ویتامین D برای سلامت کلی ضروری است.

   در زمان تفسیر تست‌های عملکرد تیروئید، مهم است که کل تصویر بالینی، از جمله علائم و سایر سابقه پزشکی خود را در نظر بگیرید. سطوح بالای T3 در ترکیب با آنتی‌بادی‌های ضد پراکسید از ضد تیروئید می‌تواند نشان‌دهنده پرکاری تیروئید به دلیل یک بیماری خودایمنی باشد، بنابراین مهم است که این نتایج را با پزشک معالج برای ارزیابی کامل و مدیریت مناسب در میان بگذارید.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/08/14 3:10 ب.ظ

  سلام ببخشید میشه منو راهنمایی کنید
  T4 = 7.9
  T.S.H = 1.86

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نتایج آزمایشات تیروئیدی شما به نظر می‌رسد در محدوده نرمال قرار دارند. این نتایج نشان می‌دهند که تیروئید شما در حالت کم کاری یا پرکاری نیست و در محدوده نرمال عمل می‌کند. با این حال، همیشه بهتر است نتایج آزمایشات تیروئید را با پزشک خود مشورت کرده و در سوابق پزشکی و علائم خود بررسی کنید. اگر دلایل خاصی برای نگرانی در مورد تیروئید خود دارید یا علائم خاصی تجربه می‌کنید، بهتر است با پزشک خود در مورد وضعیت خود مشورت کنید تا نسبت به هر نیازی به اقدام مشخصی برسید.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر ۳۳ ساله خانم هستم
  جواب تیروییدم. ممنون میشم راهنمایی کنید

  TSH4.07
  ۴.۲ ۰.۲۷ reference range

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   سطح TSH شما (Thyroid-Stimulating Hormone) 4.07 می‌باشد، که در محدوده مرجع (reference range) قرار دارد. معمولاً، محدوده مرجع برای TSH بین ۰.۲۷ تا ۴.۲ mIU/L است. این سطح TSH نشان‌دهنده عملکرد تیروئید شما است.
   میزان TSH در محدوده مرجع به طور عمومی نشان‌دهنده عملکرد نرمال تیروئید است. اگر سایر آزمایشات تیروئیدی نیز در محدوده نرمال باشند و علائم کم‌کاری تیروئید (هیپوتیروئیدی) نداشته باشید، نگرانی زیادی ندارید. با این حال، بهتر است که همیشه نتایج آزمایشات تیروئید را با پزشک خود مطالبه کنید و سوالات خود را با وی مطرح کنید.

   توجه داشته باشید که تفسیر نهایی نیاز به ارتباط با پزشک شما دارد، زیرا او می‌تواند وضعیت تیروئید شما را بر اساس تاریخچه پزشکی کامل و سایر عوامل در نظر بگیرد.

   پاسخ
 • با سلام
  مادر من ۱۵ سال پیش جراحی تیرویید انجام دادن و به طور کامل تیروییدشون رو برداشتن. الان بعد از این ۱۵ سال در سونو یک ندول هایپواکو مشاهده شده و در جواب آزمایش TSH عددش ۰.۰۱ هست ولی T3 و T4 عددشون نرمال هست . میخواستم بدونم احتمال بدخیمی وجود داره؟؟؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   زمانی که تیروئید برای کامل برداشته شود، افراد نیاز به تیروئید هورمون جایگزین می‌یابند تا به تعادل هورمونهای تیروئید در بدن دست یابند.
   TSH کم و T3 و T4 نرمال، ممکن است نشان‌دهنده این باشد که مادر شما به تیروئید هورمون جایگزینی نیاز دارد. این مسئله باید توسط پزشک معالج مورد ارزیابی قرار گیرد. پزشک متخصص غدد در این موارد بهترین توصیه‌ها را ارائه خواهد داد. احتمالاً مادر شما نیاز به تغییر دوز مصرف داروهای تیروئید (لووتیروکسین) خواهد داشت.

   لطفاً تا زمانی که مشورت پزشکی دریافت نشود، هیچ تغییری در مصرف داروها انجام ندهید. بهترین راهنما برای درمان و مدیریت تیروئید وضعیت، پزشک معالج شما است.

   پاسخ
 • سلام شب به خیر.
  میشه لطف کنید جواب آزمایش منو به بگید.
  T4= 9/75
  T3=1/11
  TSH=1/38
  FreeT4=1/68
  FreeT3=3/36

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ۱. T4 (تیروکسین): میزان T4 در محدوده نرمال قرار دارد. این هورمون مهم تیروئیدی در سطح مناسب قرار دارد.
   ۲. T3 (تری‌ایودوتیرونین): میزان T3 نیز در محدوده نرمال باشد. T3 نیز یک هورمون تیروئیدی مهم است.
   ۳. TSH (هورمون محرک تیروئید): TSH در محدوده نرمال قرار دارد. میزان مناسب TSH نشان دهنده تعادل در فعالیت تیروئید است.
   ۴. Free T4 و Free T3: این پارامترها همچنین در محدوده نرمال قرار دارند. Free T4 و Free T3 نشان‌دهنده میزان هورمون تیروئید فعال در سرم است.
   بنابراین، نتایج آزمایش‌های تیروئید شما نرمال هستند.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  دخترم چهارسالو هفت ماهشه
  TSH 2.02هستش
  بنظرتون تیرویید داره

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مقدار TSH در محدوده نرمال برای دختر کوچک شما (۴ سال و ۷ ماه) قرار دارد. در مورد تست‌های تیروئید کودکان، معمولاً مقادیر مرجع برای هر گروه سنی مشخص می‌شوند، و در اینجا TSH کمتر از ۵ میلی واحد بر میلی‌لیتر (mIU/mL) به عنوان مقدار نرمال در کودکان معمولاً در نظر گرفته می‌شود.
   با این حال، برای تشخیص دقیق و درمان مشکلات تیروئید در کودکان، معمولاً نیاز به تست‌های تیروئید اضافی و مشاوره پزشکی دارید. اگر هرگونه نگرانی یا سوالی در مورد سلامت تیروئید دخترتان دارید، بهتر است با یک پزشک تیروئید یا پزشک کودکان مشورت کنید تا بتوانند به شما راهنمایی دقیق‌تری ارائه دهند و تصمیم‌گیری درمورد نیاز به درمان و پیگیری بیماری را انجام دهند.

   پاسخ
 • رضا مجد
  1402/08/09 11:05 ق.ظ

  سلام وقت بخیر جواب آزمایش همسر مطابق زیر
  T3:138
  T4:8
  Tuptake :1.1
  Tsh:17
  Anti tshr ab: 3.43
  سلام همسر واسه بیماری گریورز با داروی ptu تحت درمان است مقدار مصرف فعلی شبی یک قرص، تو آزمایش های قبلی فقط آنتی تیروتروپین بالا ولی الان tsh هم خیلی بالاست لطف می کنید بگین مشکل چیه و دلیل این تغییر چیه و چه راه حلی داره

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نتایج آزمایش‌های تیروئید شما به طور کلی نشان می‌دهند که تیروئید شما دچار اختلال و کم‌کاری تیروئید (Hypothyroidism) است. این اختلال ممکن است به علت عوامل مختلفی از جمله التهاب تیروئید (مثل هاشیموتو یا گریوز) یا دلایل دیگری اتفاق افتاده باشد.
   – میزان T3 (تری‌ایودتیرونین) پایین بوده و این نشان‌دهنده کم‌کاری تیروئید است.
   – میزان T4 (تیروکسین) هم کمتر از مقادیر نرمال است و این هم یک نمایانگی دیگر از کم‌کاری تیروئید می‌باشد.
   – میزان Tuptake در حد معمول است.
   – افزایش میزان TSH (هورمون محرک تیروئید) نیز نشان‌دهنده تلاش بدن برای تنظیم تولید هورمون‌های تیروئید است. افزایش TSH از میزان عادی بیشتر معمولاً به ندرت در کم‌کاری تیروئید دیده می‌شود و در اینجا نشان‌دهنده شدید بودن کم‌کاری تیروئید است.
   – میزان Anti TSH Receptor Antibody (ضد تیروتروپین گیرنده تیروئید) در محدوده نرمال قرار دارد.
   این نتایج نیاز به درمان کم‌کاری تیروئید (Hypothyroidism) اشاره دارند. برای درمان دقیق و تعیین رژیم درمانی مناسب، تشخیص نهایی و نظارت بیشتر باید با پزشک تیروئید مشوره کنید. او ممکن است داروهای مخصوصی مثل لووتیروکسین به شما تجویز کند تا کم‌کاری تیروئید شما تصحیح شود. همچنین، پیشنهاد می‌شود که منظم با پزشکتان جهت تنظیم دارو و پیگیری وضعیت تیروئید مشورت کنید و روال درمانی را کامل انجام دهید.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر ممنون از پاسخگویی شما
  جواب ازمایش تیروییدم TSH 0.02میشه راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مقدار TSH (هورمون محرک تیروئید) در آزمایش شما ۰.۰۲ است. این مقدار بسیار پایین‌تر از حدود نرمال معمولی برای TSH است.
   TSH به عنوان هورمون محرک تیروئید عمل می‌کند و تنظیم تولید هورمون‌های تیروئید (T3 و T4) توسط تیروئید را انجام می‌دهد. افزایش TSH معمولاً نشان‌دهنده کم‌کاری تیروئید (Hypothyroidism) است، زیرا در این حالت بدن تلاش می‌کند تا تولید بیشتر هورمون‌های تیروئید را تحریک کند.
   مقدار پایین TSH کمیاب تر و معمولاً نشان‌دهنده افزایش فعالیت تیروئید (Hyperthyroidism) است. این ممکن است به عواملی مانند داروها، اختلالات تیروئیدی یا مشکلات در سیستم هاوری دلایلی برگردد.
   همچنین، مقدار TSH برای ارزیابی تیروئید به تنهایی کافی نیست و باید با اندازه‌گیری دیگر هورمون‌های تیروئید (T3 و T4) و انجام سایر آزمون‌های مورد نیاز توسط یک پزشک تیروئید بررسی شود.

   پاسخ
 • با عرض سلام و احترام خدمت آقای دکتر
  در آزمایش من ( سن ۵۳ سال) این نتایج مشهود است. لطفاً وضعیت تیروئید را بررسی نمائید. در ضمن پزشک متخصص داخلی گفتند به کم کاری تیروئید مبتلا هستم و قرص لووتیرکسین با دوز ۱۰۰ را هر روز تجویز کردند که بعد از ۴۵ روز مصرف این قرص، با آزمایش مجدد نزد دکتر غدد، مقدار tsh به ۰۰.۳ کاهش یافت و ادامه مصرف قرص را به مقدار نصف هر روز تجویز کردند. باتشکر
  T3(C.L) ۱.۵
  T4(E.C.L) ۷.۹
  TSH (C.L) ۱۱.۶

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   این مقادیر نشان‌دهنده اختلالات تیروئیدی هستند. مقدار بسیار بالای TSH نشان‌دهنده کم‌کاری تیروئید (Hypothyroidism) است، زیرا بدن تلاش می‌کند با افزایش TSH تیروئید را تحریک کند تا هورمون‌های تیروئیدی بیشتری تولید کند. افزایش TSH به این معناست که تیروئید نمی‌تواند به مقدار کافی هورمون‌های T3 و T4 تولید کند.
   اگر این نتایج تست‌های تیروئید اولیه شما هستند، پزشک شما ممکن است تست‌های دیگری انجام دهد تا دقیق‌تر بفهمد چه نوع اختلال تیروئیدی وجود دارد و چگونه باید ادامه بررسی و درمان را انجام دهد. Hypothyroidism ممکن است عوارض سلامتی جدی داشته باشد و نیاز به درمان دارد، که معمولاً از طریق مصرف داروهای تیروئید مانند لووتیروکسین انجام می‌شود.

   بنا به گفته شما بعد از مصرف ۴۵ روز tsh کاهش داشته است، پس روال درمانی مناسبی برای شما اتخاذ شده و بهتر است به پزشک معالج خود مجدد مراجعه کنید.
   برای تشخیص دقیق و تعیین درمان مناسب، با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند برنامه‌ی درمانی مناسب برای شما تعیین کند.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/08/06 1:32 ق.ظ

  سلام من سه ساله تیرویید کم کار دارم. لطفا جواب آزمایشمو میگید؟!
  T3=1.5
  T4(CLIA) =11
  TSH=22

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نتایج آزمایش تیروئید شما نشان می‌دهد که سطوح هورمون تیروئید در خون بالا هستند. بیشترین توجه به سطح TSH که در اینجا بسیار بالاست (۲۲) باید داده شود.
   ارتفاع سطح TSH با معنی کم‌کاری تیروئید (هیپوتیروئیدی) مرتبط است. این نشان می‌دهد که غده تیروئید شما به مقدار کافی هورمون تیروئید تولید نمی‌کند. علل هیپوتیروئیدی می‌توانند متنوع باشند، از جمله اختلالات اتوایمیونی (مانند هاشیموتو)، نقص‌های تیروئید یا مسائل مرتبط با هورمون‌های تیروئید.
   مهمترین مرحله پس از دریافت نتایج آزمایش تیروئید صحبت با پزشک تخصصی تیروئید است. پزشک معالج شما می‌تواند دلایل افزایش TSH را ارزیابی کرده و تصمیم به درمان مناسبی بگیرد. این ممکن است تغییر در روال درمانی و دوز داروهای تیروئید مانند لووتیروکسین باشد.

   پاسخ
 • سلام من,tsh 6.01 و T31.16 و T4 8.30 میخواستم بدونم که یعنی,کم کاری تیروئید دارم و بخاطر همین موضوع که جوش میزنم موهای زاعد در آوردم رو چانه وسط سینه ام

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   آزمایش‌های تیروئید شما نشان می‌دهد که TSH شما افزایش یافته و به مقدار ۶.۰۱ میکرویوبرم بر می‌گردد. این افزایش نشان‌دهنده کم‌کاری تیروئید است. از طرف دیگر، سطوح T3 و T4 در محدوده نرمال قرار دارند.
   که این احتمال وجود دارد که نشان دهنده یک نوعی اختلال در تیروئید باشد، ممکن است هیپوتیروئیدی (کم‌کاری تیروئید) یا مسائلی مشابه داشته باشید. بهترین اقدام در اینجا مشاوره با پزشک تیروئید یا متخصص غدد است. آنها می‌توانند آزمایشات و اطلاعات بیشتری از شما بگیرند و تشخیص دقیق‌تری ارائه دهند.

   مهم است که به نصایح پزشک خود گوش فرا دهید و اقدامات لازم را برای مراقبت از تیروئیدتان بعنوان نتیجه این آزمایش‌ها انجام دهید. تدابیر درمانی ممکن است شامل داروها و یا تغییرات در رژیم غذایی و سبک زندگی باشد، و این بستگی به تشخیص نهایی پزشک شما دارد.

   پاسخ
 • قاسم حسین زاده
  1402/08/02 9:30 ب.ظ

  سلام جواب ازمایش نوزاد من
  TSH(ECL)8.76mIUMI0.7_15.2
  T3(2.24
  T4(132).
  میشه راهنمایی کنید جوابش چیو نشون میده ممنون

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تفسیر این نتایج نیاز به مشورت با یک پزشک دارد. اما از این اطلاعاتی که در اختیار دارید به نظر می‌رسد که متوسط سطوح TSH (تیروئید Stimulating Hormone) نوزاد شما بالاتر از محدوده معمول قرار دارد که نشانه‌ای از مشکلات تیروئید است. در مورد T3 و T4 نیز، نیاز به ارزیابی بیشتر توسط پزشک دارید.
   تیروئید مهم برای رشد و توسعه نوزادان است و نتایج آزمایشات تیروئید می‌توانند اهمیت بسیاری داشته باشند. پزشک شما ممکن است نیاز به آزمون‌های تکمیلی داشته باشد.

   برای تفسیر نتایج و تعیین درمان مناسب و نظارت بر وضعیت تیروئید نوزاد، تماس با پزشک متخصص اطفال و غدد بسیار مهم است. پزشک می‌تواند شما را راهنمایی کند و نیاز به هر گونه درمان و مراقبت‌های بیشتر را مشخص کند.

   پاسخ
 • سلام من ۱۷ سالمه جواب تستمو گرفتم میشه بگید تیروئید دارم یا نه؟
  Test:TSH
  Result:2.12
  Unit:uIU/ml
  Method:ECL
  Refrence Range:0.5-5

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نتیجه تست TSH شما ۲.۱۲ uIU/ml است. مقدار TSH در محدوده مرجع معمولی قرار دارد که بین ۰.۵ تا ۵ uIU/ml است. این نتیجه نشان می‌دهد که سطح هورمون تیروئید (TSH) در محدوده نرمال قرار دارد و تیروئید شما به طور معمول عمل می‌کند.
   لطفاً در همه موارد، نتایج آزمایشات خود را با پزشک یا متخصص درمانی خود در میان بگذارید. تنها آن‌ها می‌توانند با توجه به معاینات بالینی شما و سوابق پزشکی، نظر دقیق‌تری ارائه دهند.

   پاسخ
 • سلام جواب ازمایش شوهرم امروز گرفتم ٢٩ سالش هست میه راهنماییم کنین
  t3:222.7ng/dl
  t4:12micg/dl
  tch<0.005mlu/ml

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به نتایج آزمایش تیروئید شما:
   ۱. T3 (Triiodothyronine) با مقدار ۲۲۲.۷ ng/dl در محدوده نرمال قرار دارد.
   ۲. T4 (Thyroxine) با مقدار ۱۲ μg/dl نیز در محدوده نرمال قرار دارد.
   ۳. TSH (Thyroid-Stimulating Hormone) با مقدار کمتر از ۰.۰۰۵ mIU/ml نشان دهنده تیروئید پرکاری است. این مقدار بسیار پایین است و نشان می‌دهد که تیروئید شما بسیار فعال است و احتمالاً تیروئید از مقدار مناسب بیشتر هورمون تولید می‌کند.

   تیروئید پرکاری (همچنین به عنوان هیپرتیروئیدیسم یا تیروتوکسیکوز شناخته می‌شود) ممکن است به مشکلات سلامتی منجر شود. بهتر است که با یک پزشک تخصصی تیروئید مشورت کنید تا علت دقیق افزایش فعالیت تیروئید شما را تشخیص دهد و برنامه‌ای برای درمان و مراقبت مناسب تعیین کند.

   پاسخ
 • 09171596285
  1402/07/27 9:02 ق.ظ

  سلام چندسالی است که کم کاری تیرویید دارم اما تابه حال دارویی از طرف پزشک تجویز نشده و نتایج آخرین آزمایش کم کاری را نشان می دهد T3 115 – T4 7.9 – TSH 6.63 ضمنا در تمام این سالها نتایج آزمایش در همین حد بوده ضمنا قبل از کم کاری تیرویید پر کاری تیرویید داشتم که دارو مصرف کردم و از آن به بعد علائم برعکس شد

  پاسخ
 • سلام من ۲۱سالمه و آزمایش کلی دادم TSH شده
  ۰/۸۶ آیا نرماله؟؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   TSH (تیروتروپین) یک آزمایش خونی مرتبط با تیروئید است که میزان فعالیت تیروئید را اندازه‌گیری می‌کند. مقدار TSH شما با ۰/۸۶ واحد بر میلی لیتر نشان می‌دهد که در محدوده طبیعی قرار دارد. اما توجه به مقدار TSH باید توسط یک پزشک انجام شود.

   باید بدانید که تشخیص دقیق برای مسائل تیروئید بسیار وابسته به سوابق بالینی، سابقه پزشکی شخص، و سایر آزمایش‌ها می‌باشد. اگر شما نگران مسائل تیروئیدی هستید یا سوالات بیشتری دارید، پیشنهاد می‌شود به پزشک خود مراجعه کنید. وی می‌تواند نتایج آزمایش‌ها را برای شما تفسیر کند و اگر لازم باشد، برنامه‌های درمانی یا آزمون‌های بیشتر را تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام. نتیجه آزمایش من ۰.۸ =t4=7.1 , t3 و tsh=9.08 است. قرص لووتروکسین ۱۰۰ مصرف کردم که به شدت بهم یبوست میده. داروی جایگزین چه می باشد؟

  ممنون.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   به هیچ وجه، بدون مشورت با پزشک تغییری در دوز، نوع مصرف یا نوع قرض تیروئیدی نباید داشت.
   توصیه می‌شود به پزشک معالج مجدد مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته‌ نباشیدببخشید اقای دکتر من آزمایش تیروئید دادم دکتربهم قرص لووکسین۵۰ پنج روزهفته نصف دوروز بدون قرص
  Tsh 5.9
  T4 1.2
  T3 3.01
  ممنون میشم راهنمایی کنید ۴۳سالمه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نتایج آزمایش تیروئید شما نشان می‌دهد که سطوح هورمون تیروئید در بدنتان تغییر کرده است. این نتایج ممکن است نشان دهنده وجود یک مشکل تیروئید باشد.
   – TSH (هورمون محرک تیروئید): با توجه به مقدار TSH اعلام شده، این عدد بالاتر از محدوده نرمال (که معمولاً حدود ۰.۴ تا ۴.۰ می‌باشد) است. این افزایش ممکن است به معنای کم‌کاری تیروئید باشد. اگر این مقدار به مدت طولانی بالا باقی بماند، ممکن است برای سلامتی شما مشکل ایجاد کند.
   – T4 و T3: هورمون‌های تیروئید T4 و T3 نیز در محدوده نرمال نیستند. این ممکن است به تدریج به تغییرات در سطوح تیروئید مرتبط باشد.

   بهتر است با یک پزشک تخصصی تیروئید مشورت کنید تا تیروئید خود را به صورت دقیق تقویت کنید یا سایر راه‌های درمانی مورد نیاز را شناسایی کنید. ممکن است نیاز به داروهای تیروئید داشته باشید یا نیاز به تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی داشته باشید.
   همچنین، باید علل این تغییرات در سطوح هورمون تیروئید مورد بررسی قرار گیرد. برخی عوامل مثل استرس، عوامل محیطی و ژنتیک ممکن است تأثیر گذار باشند. پزشک شما می‌تواند معیارهای بیشتری را برای تشخیص و درمان به شما توصیه کند.

   پاسخ
 • سلام
  روزتون بخیر
  بنده ٣٩ سالمه
  از بهمن ماه آزمایش دادم
  T4:8.7 رنج آزمایشگاه ۱۳-۴.۵
  Tsh:4.9 رنج آزمایشگاه ۶.۲۱-۰.۴

  یکماه لوتیروکسین ۵٠ استفاده کردم و دوباره آزمایش دادم.

  نتایج آزمایش اسفندماه:
  T4: 5.8 رنج آزمایشگاه ۱۳-۴.۵
  Tsh:4.1 رنج آزمایشگاه ۶.۲۱-۰.۴

  ضمنا ازمایش Tpo هم انجام دادم:
  نتیجه ۲۳.۵ رنج آزمایشگاه کمتر از ۴۰ بود

  من خوردن قرص رو ادامه دادم
  لوتیروکسین ۵٠ هفته ای ۶ روز

  خرداد ماه مجدد آزمایش دادم:
  T4:1.14 رنج آزمایشگاه کمتر از ۱.۷
  Tsh:0.99 رنج آزمایشگاه ۴.۲-۰.۴

  باز هم خوردن قرص رو ادامه دادم
  لوتیروکسین ۵٠ هفته ای ۶ عدد

  بیست مهر دوباره آزمایش دادم
  T4:1.28 رنج آزمایشگاه کمتر از ۱.۷
  T3:0.98 رنج آزمایشگاه ۲.۱-۰.۷
  Tsh:4.9 رنج آزمایشگاه ۴.۲-۰.۴

  میخواستم بدونم چطور شد با وجود ادامه دادن قرصها یهو Tsh رفت بالا..؟!
  و اینکه به خوردن قرص ادامه بدم یا نه؟
  البته نظر پزشکها متفاوت است وقتی Tsh: 0.99 شد یکی گفت قرص رو ادامه بده و یکی گفت بخور و من هم ادامه دادم تا به امروز..

  ممنون از توجه شما🙏

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بالارفتن tsh ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق افتاده باشد، تغییرات در دوز دارو، عدم پایبندی به مصرف داروها، مشکلات در تنظیم داروها، مسائل مربوط به تغذیه، استرس، عوامل بیماری‌ای و… باشد.
   اما حذف ناگهانی دارو، توصیه نمی‌شود بهترین روش حذف تدریجی است اما باید توجه داشت که پزشک متخصصی که از وضعیت بالینی شما اطلاع کامل دارد و به سوابق بیماری شما اشراف دارد، بهترین گزینه برای مشورت است.
   پس بهتر است نگرانی خود را با پزشک در میان گذاشته و با وی صحبت کنید.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر،آزمایش تیروئید دادم ممنون میشم راهنمایی کنید
  T3=3.33/T4=13.30/TSH=5.21

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نتایج آزمایش تیروئید شما نشان می‌دهد که هورمون TSH شما بالاتر از حد معمول (مرجع: ۰.۴ تا ۴.۰ میکرویوت بر میلی‌لیتر) است، که ممکن است نشانه‌ای از کم‌کاری تیروئید (هیپوتیروئیدی) باشد. از طرف دیگر، هورمون T3 و T4 شما در محدوده نرمال قرار دارند.
   با توجه به این نتایج، بهتر است با پزشکتان صحبت کنید. او می‌تواند تشخیص دقیق‌تری برای وضعیت تیروئید شما بگذارد و در صورت لزوم، درمان یا تغییرات در داروهای تیروئیدی شما را تعیین کند. ممکن است او بخواهد تست‌های تکمیلی دیگری انجام دهد تا علت دقیق افزایش TSH را بررسی کند. همچنین، اگر داروهای تیروئیدی مصرف می‌کنید، پزشک شما ممکن است به تنظیم مجدد دوز آنها نیاز داشته باشد.

   یادآوری مهم: هرگز خودسرانه تغییر داروهای تیروئیدی خود را آغاز نکنید. برای هر تغییر در داروهای تیروئیدی و مدیریت تیروئیدی، باید از راهنمایی پزشکتان پیروی کنید.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/07/20 2:00 ب.ظ

  با سلام
  جواب آزمایش خانمم با سن ۳۴ سال در آزمایش جدید دکتر غدد که تحت کنترل هستن

  Fre t4 = 0.8
  Tsh = 2.6

  یه آزمایش هم دکتر عمومی نوشته بودن یه ماه پیش
  Tsh = 3.2

  T4 = 7

  ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به نتایج آزمایش‌های تیروئید
   هر دو مقدار در محدوده نرمال قرار دارند (معمولاً TSH در بازه ۰.۴ تا ۴.۰ میانگین است)، افزایش و کاهش این مقدارها می‌تواند به تغییرات در وضعیت تیروئید اشاره کند.
   آزمایش T4 نیز در دو آزمایش با مقادیر مختلف دیده شده است. این اختلافات ممکن است به دلایل مختلفی از جمله ساعات مختلف روز انجام آزمایش، مصرف داروها یا نوع تست مربوطه باشد.
   در هر صورت، اگر دکتر غدد اطمینان دارد که نتایج آزمایش‌ها در محدوده نرمال هستند و شما هیچ علامت یا عارضه‌ای ندارید، احتمالاً نیازی به درمان فوری نیست. اگر او برای آزمایشات بیشتر یا معاینه‌ای جدی توصیه می‌کند، بهتر است به توصیه‌های او عمل کنید. همچنین، اگر در آینده تغییراتی در علائم خود مشاهده می‌کنید، با او تماس بگیرید تا وضعیت خود را بازبینی کند.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/07/20 1:54 ب.ظ

  سلام من ازمایش تیروئید دادم میشه این قسمتاشو برام تفسیر کنید
  AntiTPO 29.74
  TSH 3.77

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نتایج آزمایش تیروئید شما به نظر می‌آید به این صورت باشند:
   ۱.مقدار AntiTPO در این نتیجه نمایانگر آنتی‌تیروئید پراکسیداز (TPO) است که در برخی از اختلالات تیروئید، به ویژه هاشیموتو تیروئیدیسم (یک نوع کم‌کاری تیروئید اتوایمیونی) افزایش می‌یابد. مقدار ۲۹.۷۴ نشان‌دهنده وجود آنتی‌تیروئید پراکسیداز در سیستم ایمنی شما است. این مقدار نسبت به محدوده طبیعی بالاتر است و ممکن است نشان‌دهنده وجود اختلالات تیروئیدی باشد.
   ۲. مقدار TSH در محدوده نسبتاً طبیعی ۳.۷۷ واحد میلی یونیت بر دسی لیتر (mIU/L) است. TSH توسط غده هیپوفیز تولید می‌شود و به تیروئید اعلام می‌کند که هورمون‌های تیروئید تولید کند. این مقدار نشان‌دهنده وضعیت کلی تیروئید شماست. اگر مقدار TSH به طور معنی‌داری خارج از محدوده طبیعی باشد، ممکن است نشان‌دهنده اختلالات تیروئیدی باشد.

   برای تفسیر دقیق‌تر و تشخیص نهایی، نیاز به مشاوره با پزشک دارید. زیرا او می‌تواند سابقه پزشکی شما و هر نشانه‌ای که دارید را در نظر بگیرد تا تصمیمات تشخیصی و درمانی را اعلام کند. اگر نگران یا دارای علائم خاصی هستید، از زودتر مشاوره پزشکی بهره ببرید.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  جواب آزمایش T.S.H من Result شده ۱.۵ و Refrence Values شده ۵.۵ – ۰.۳
  نتیجه اش چطوره؟ پیشنهادتون رو بگید لطفا ممنونم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مقدار TSH شما به ۱.۵ نانوگرم بر دسی لیتر (ng/dL) رسیده است، که در محدوده مرجع آزمایشگاهی (۰.۳ تا ۵.۵ ng/dL) قرار دارد. این نتیجه نشان می‌دهد که سطح هورمون تیروئید شما در محدوده نرمال قرار دارد.
   با توجه به نتیجه TSH شما واژه “یوتیروئید” معمولاً به شما اشاره دارد، یعنی تیروئید شما به خوبی عمل می‌کند. این نتیجه نشان می‌دهد که تیروئید شما به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید می‌کند و تنظیم آن توسط هیپوفیز به خوبی انجام می‌شود.
   با این حال، باید به همراه سایر عوامل و نشانه‌ها مورد بررسی قرار گیرید. گاهی اوقات علایم دیگر و نتایج تست‌های دیگر می‌توانند نیاز به اقدامات بیشتر داشته باشند. در صورت داشتن علایم یا نگرانی‌های خاص، بهتر است با یک پزشک یا متخصص تیروئید مشوره کنید تا وضعیت شما را دقیق‌تر ارزیابی کنند.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر میخواستم آزمایش من هم چک کنید ممنون میشم ۲۷ساله هستم
  Tsh(4.280)
  T4(17.73)
  T3(4.84)

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به اطلاعاتی که ارائه داده‌اید:
   – TSH (تیروتروپین) در محدوده طبیعی (معمولاً بین ۰.۴ تا ۴ میلی واحد در لیتر) قرار دارد.
   – T4 (تیروکسین) در محدوده نرمال قرار دارد.
   – T3 (تری‌یودوتیرونین) نیز در محدوده نرمال قرار دارد.

   بر اساس نتایج آزمایش‌های تیروئید، به نظر می‌رسد که نمی‌توان تیروئید شما را متهم به هیچ نوع اختلال مهمی کرد. اما برای ارائه تفسیر دقیق‌تر و تشخیص نهایی، بهتر است با پزشک متخصص تیروئید یا پزشک عمومی مشوره کنید. آنها می‌توانند نتایج آزمایش‌ها را با تاریخچه پزشکی و علائم شما ترکیب کرده و نظرات دقیق‌تری ارائه دهند.

   پاسخ
 • T4
  ۱۱.۶
  T3
  ۱.۱۳
  TSH
  ۲.۴۶
  مشکلم چیه بالاس تیروییدم یا خوب شده

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نتایج آزمایشات تیروئید شما در محدوده نرمال هستند.
   ۱. TSH: این عدد در محدوده نرمال ۰.۴ تا ۴.۰ (یا ۴.۵) معمولاً قرار دارد. TSH سطح هورمون محفزه تیروئید است. مقدار ۲.۴۶ نسبت به این محدوده نرمال به نظر می‌رسد.
   ۲. T4 (تیروکسین): مقدار T4 شما نیز در محدوده نرمال قرار دارد.
   ۳. T3 (تری‌ایودوتیرونین): این نتیجه نیز در محدوده نرمال به نظر می‌رسد.

   بنابراین، بر اساس این نتایج، تیروئید شما در وضعیت نرمال قرار دارد.
   اگر مشکلاتی مانند علائم کم‌کاری یا اضافه‌کاری تیروئید (همچون افزایش وزن، اضطراب، خستگی و غیره) دارید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. زیرا نتایج آزمایشات تیروئید تنها یک جنبه از وضعیت کلی تیروئید شما هستند و نیاز به بررسی‌های بیشتر و ارزیابی توسط پزشک دارید.

   پاسخ
   • ناصرخان
    1402/12/23 9:16 ب.ظ

    سلام آقای دکترمادرمن۷۳سالشه امروزجواب آزمایشش روگرفته،توقسمت تیروئیداینونوشته
    T3_0.9
    T4_6.7
    Tsh_2.6
    ۲۵Vitamin D3

    پاسخ
    • سلام، وقت بخیر
     ۱. T3_0.9:
     سطح هورمون تیروکسین (T3) در خون اشاره دارد. مقدار ۰.۹ میلیگرم بر دسیلیتر (mg/dL) سطح معمولی و نرمال است، اما برای تفسیر دقیقتر نیاز به مقایسه با محدوده مرجع آزمایشگاهی دارید.

     ۲. T4_6.7:
     سطح هورمون تیروکسین (T4) اشاره دارد. مقدار ۶.۷ میکروگرم بر دسیلیتر (µg/dL) در محدوده طبیعی است، اما برای تفسیر دقیقتر نیاز به مقایسه با محدوده مرجع آزمایشگاهی دارید.

     ۳. Tsh_2.6:
     سطح هورمون تیروئید استیموله کننده (TSH) اشاره دارد. مقدار ۲.۶ میکرویونیت بر میلی‌لیتر (µIU/mL) در محدوده طبیعی است، اما مجدداً برای تفسیر دقیقتر نیاز به مقایسه با محدوده مرجع آزمایشگاهی دارید.

     ۴. ۲۵Vitamin D3:
     سطح ویتامین D3 در خون اشاره دارد. مقدار ۲۵ نانوگرم بر میلی‌لیتر (ng/mL) نشانگر سطح ویتامین D3 در خون است. نیاز به مقایسه با محدوده مرجع آزمایشگاهی برای تفسیر دقیقتر دارید.

     توجه داشته باشید که تفسیر نتایج آزمایش‌های خون باید توسط پزشک یا متخصص مربوطه صورت گیرد، زیرا تنها آنها می‌توانند با توجه به سابقه پزشکی و وضعیت فرد، نتایج را به درستی تفسیر کنند و راهنمایی‌های لازم را ارائه دهند.

     پاسخ
 • ناشناس
  1402/07/18 9:15 ب.ظ

  سلام
  دخترم ۱۶ روزشه کم کاری تیرویید داره این نتیجه ازمایشش هست:
  t4: 13.5
  tsh: 16.2
  لطفا میشه تفسیر کنید.ممنون میشم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در نتایج آزمایش تیروئید دختر شما، دو پارامتر اصلی آزمایش شده‌اند:
   با توجه به مقادیر TSH بالا و T4 نسبتاً بالا، این نتایج نشان می‌دهند که دختر شما در شرایط کم‌کاری تیروئید (هیپوتیروئیدی) قرار دارد. این امر نیاز به ارزیابی و مراقبت پزشکی دارد.
   پزشک شما ممکن است تجویزاتی از جمله داروهای تیروئید مصنوعی مانند لووتیروکسین برای درمان کم‌کاری تیروئید تجویز کند. باید با پزشک دخترتان مشورت کنید تا بهترین برنامه درمانی را تعیین کنند. همچنین، در ادامه نیاز به آزمون‌ها و پیگیری‌های تیروئیدی دارید تا از تعداد و نحوه درمان مناسب مطمئن شوید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  TSH: 14.0
  T4 : 9.6
  لطفا میشه اینو برام تفسیر بفرمایید ممنون میشم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   TSH نشان‌دهنده سطح هورمون تیروئید در خون شما است. عدد بالا نشان می‌دهد که سطح TSH در بدن شما بسیار بالاست. این معمولاً نشان‌دهنده کم‌کاری تیروئید یا هیپوتیروئیدی است.
   در کم‌کاری تیروئید، تیروئید کمتر هورمون‌های تیروئید می‌تواند تولید کند و به عبارت دیگر، تیروئید شما در دستور تیروئید استیموله کننده (TSH) به تلاش برای تولید بیشتر هورمون‌های تیروئید ترسیم می‌کند.
   T4 نیز هورمون تیروئید مهمی است. سطح آن نسبت به سایر آزمایشات تیروئید ارزیابی می‌شود. این سطح تیروئید شما به نظر می‌آید کمتر از حد نرمال باشد.

   با توجه به این نتایج، بهترین راه‌حل این است که با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند علت دقیق اختلالات تیروئید شما را تعیین کند و تدابیر درمانی مناسب را پیشنهاد دهد. این ممکن است شامل مصرف داروها، تغییرات در رژیم غذایی و سایر تدابیر باشد. همچنین، تست‌های تکمیلی بیشتر ممکن است لازم باشد تا علت اختلالات تیروئید به دقت مشخص شود.

   پاسخ
 • فرحناز
  1402/07/17 2:35 ب.ظ

  سلام، من ۳ بار ازمایش تیرویید دادم
  اسفند۱۴۰۱ tsh من ۱ بوده
  خرداد۱۴۰۲ tshمن ۰.۴۰۳
  و اخرا شهریور هم ۲.۵۵
  اینها نشانه چیست، سپاسگذارم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تغییرات tsh به تنهایی نمی‌تواند بیانگر مشکلی باشد. برای تشخیص مناسب نیاز است که در کنار این آزمایشات تغییرات t3 و t4 نیز اندازه گیری شود.

   پاسخ
 • مریم ک
  1402/07/17 1:47 ب.ظ

  باسلام وقتتون بخیر من آزمایش تیرویید دادم
  t4:5.1
  T3:110
  Tsh:11
  ممنون میشم که برام تفسیر کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نتایج آزمایش تیروئید شما اطلاعاتی را نشان می‌دهند که ممکن است به مشکلات تیروئیدی اشاره داشته باشند. اما برای تفسیر دقیق‌تر و تشخیص صحیح، نیاز به اطلاعات بیشتری دارد و مهم‌تر از همه، نیاز به مشاوره و ارزیابی پزشک تخصصی تیروئید دارید.
   اما به طور کلی، مقادیر T4 (تیروکسین) و T3 (تری‌یودوتیرونین) در مرز بالایی نرمال یا حتی فراتر از محدوده‌ی نرمال و مقدار TSH (هورمون تنظیم‌کننده تیروئید) در حدود بالا نشانگر اختلالات تیروئیدی ممکن است باشند. اما برای تشخیص نهایی و انجام درمان مناسب، نیاز به مشاوره پزشک تخصصی تیروئید دارید.

   پزشک شما باید سوابق پزشکی کامل شما را بررسی کند، آزمایشات دیگری را انجام دهد، و بر اساس اطلاعات بیشتری که دارد، تشخیص صحیح را اعلام کند و برنامه درمانی مناسب را تعیین کند. هیچ تشخیص نهایی بدون انجام مراجعه حضوری توسط پزشک امکان‌پذیر نیست.

   پاسخ
 • پسرم ۲۶روزش بخاطرزردی ازمایش تیرویدش تکرارکردم بار اول ۱.۲بود
  باردوم۵.۳۵بود
  دکترش گفتن یک ماهگیم آزمایشش تکرارکنم خواستم ببینم خطرناک واینکه بایدداروشروع کنم؟
  الان که ۲۶روزش زردیش روی ۱۰

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تغییرات تیروئید پسر شما ممکن است نشان‌دهنده یک مشکل تیروئید باشد، اما برای تشخیص نهایی و تعیین درمان مناسب، نیاز به مشاوره یک پزشک دارید. اختلالات تیروئید در نوزادان می‌توانند مشکلاتی مانند زردی را افزایش دهند.
   تیروئید پسر شما افزایش ترشح هورمون‌های تیروئید را نشان می‌دهد که در دوران نوزادی به عنوان هیپرتیروئیدیسم شناخته می‌شود. این ممکن است به مشکلاتی نظیر زردی که شما اشاره کرده‌اید، منتج شود.
   پزشک شما تصمیم می‌گیرد که آزمایشات تیروئید بیشتری انجام دهد تا نوع مشکل تیروئید را مشخص کند. در بعضی از موارد، ممکن است نیاز به درمان دارویی باشد، اما این تصمیم به تشخیص نهایی پزشک بستگی دارد.

   باید در طول دوره نوزادی پسرتان با دقت پیگیری شود و مشورت با پزشک معالج ادامه یابد. همچنین، هرگز از تغییرات در داروها و یا مصرف داروهای تیروئید بدون مشورت پزشک نپردازید.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/07/16 11:12 ق.ظ

  سلام دخترم در نوزادی کم کاری تیرویید داشت با دارو تحت درمان است ولی سه ماه پیش آزمایش که داد ۰.۲tshولی الان tshشده ۱۲ازمایش یک سالگی یک ماه آخر دارو هاشو سر زمان ندادم و بلافاصله بعد از دارو چیزی خورده است امکان داره توی این ماه به مغزش آسیب برسه آزمایش اهر t4هم ۸بود

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   متاسفانه بله
   مشکلات تیروئید در نوزادان و کودکان اگر به درستی مدیریت نشود می‌تواند به مشکلات جدی در توسعه مغزی و جسمی منجر شود. کودکان نسبت به هورمون‌های تیروئید حساس هستند و مشکلات تیروئیدی می‌تواند تأثیرات منفی داشته باشد.
   افزایش معنادار TSH، نشانه عدم کنترل مناسب کم‌کاری تیروئید است. عدم استفاده منظم از داروهای تیروئید و توقف ناگهانی مصرف آنها می‌تواند به افزایش TSH و عوارضی که از افزایش آن ناشی می‌شود منجر شود.

   در این صورت، مهمترین گام این است که به اطلاع پزشک کودک خود برسانید. پزشک معالج شما ممکن است تغییرات لازم در داروها و درمان انجام دهد تا تحریم‌کاری تیروئید بهبود یابد و به کودک شما آسیب کمتری وارد شود. همچنین باید رژیم غذایی کودک را نیز مورد توجه دقیقی قرار دهید و مطابق توصیه پزشک تغذیه او را برای پشتیبانی از تیروئید بهبود بخشید.

   پیشنهاد می‌شود که در اسرع وقت با پزشک معالج کودک خود تماس بگیرید تا به صورت دقیق و تخصصی برای درمان او تشخیص و اقدامات لازم را انجام دهید.

   پاسخ
 • سلام من ۳۳ سالمه
  لووتیروکسین خارجی مصرف میکردم بعد دو هفته گیرم نیومد منم قرص نخوردم پریود با خونریزی خیلی شدید شدم آزمایش دادم tsh: 48 و T3: 0.74 و T4: 6
  Tsh خیلی بالا بود
  بنظرتون قرص ایرانی رو چطور مصرف کنم؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   قرص لووتیروکسین ایرانی بسیار جایگزین مناسبی است و مشکلی برای استفاده وجود ندارد.
   به هیچ وجه، نباید داروهای تیروئیدی را بدون دستور پزشک تغییر دوز داده یا قطع مصرف کرد.

   پاسخ
 • سلام
  T3=0.74
  T4=6.25
  TSH=3.5

  مشکل چیه الان؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نتایج آزمایش تیروئید شما در محدوده طبیعی قرار دارند. لطفاً توجه داشته باشید که مراجعه به پزشک تخصصی غدد برای ارزیابی دقیقتر و تفسیر مناسب تر این نتایج بسیار مهم است.
   تیروئید یکی از غدد مهم در بدن است که کنترل میزان هورمون‌های تیروئیدی را بر عهده دارد و هرگونه اختلال در عملکرد این غدد می‌تواند تأثیرات جدی بر روی سلامتی شما داشته باشد.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/07/12 10:32 ب.ظ

  سلام من باردارهستم وازمایش سه ماهه اول بارداریموک دادم TSHمن ۰/۲ رونشون داده ینی بده یا خوبه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   میزان TSH (Thyroid Stimulating Hormone) در دوران بارداری مهم است، زیرا تیروئید نقش مهمی در سلامت شما و نوزادتان دارد. میزان TSH باید در محدوده‌های نرمال باشد تا تیروئید به درستی کار کند و به نوزادتان نیز کمک کند.

   معمولاً در دوران بارداری، میزان TSH در محدوده مقادیر پایین‌تری نسبت به معمول برای افراد غیرباردار می‌باشد. اگر میزان TSH شما ۰.۲ باشد، این معمولاً نشان‌دهنده پرکاری تیروئید است، که ممکن است نیاز به استفاده از داروهای تیروئید داشته باشد. اما باید توجه داشته باشید که تشخیص و درمان تیروئید در دوران بارداری بسیار حساس است و باید توسط یک متخصص تیروئید یا پزشک زنان با تجربه درمان شود.

   مهم‌ترین نکته این است که با پزشک خود در مورد نتایج آزمایش و هر درمانی که لازم است برای تنظیم میزان TSH صحبت کنید. او ممکن است تغییراتی در داروهای تیروئید شما ایجاد کند یا نظارت دقیقتری بر روی میزان TSH شما داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که سلامت شما و نوزادتان محافظت می‌شود.

   پاسخ
 • سلام دکتر ببخشیدT4)6.7)وTsh1.8
  ینی بده ؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در تست‌های تیروئید، T4 نشان‌دهنده‌ی هورمون تیروکسین و TSH نشان‌دهنده‌ی هورمون محرک تیروئید است. تفسیر نتایج این تست‌ها باید توسط یک پزشک تخصصی غدد انجام شود. با این حال، برخی از کلیه‌های عاملی که ممکن است بر روی این تست‌ها تأثیر داشته باشند عبارتند از:
   ۱. TSH (هورمون محرک تیروئید):
   – معمولاً TSH در محدوده‌های نرمالی قرار می‌گیرد. در اینجا TSH شما نیز در محدوده نرمال (۱.۸) قرار دارد که به نظر می‌رسد خوب باشد.
   – افزایش TSH ممکن است به هیپوتیروئیدی (تیروئید کم کار) اشاره داشته باشد.
   – کاهش TSH ممکن است به هیپرتیروئیدی (تیروئید پرکار) اشاره داشته باشد.

   ۲. T4 (تیروکسین):
   – T4 شما در محدوده نرمال نیست. در اینجا T4 با مقدار ۶.۷ اعلام شده است. این مقدار ممکن است نشان‌دهنده‌ی هیپرتیروئیدی (تیروئید پرکار) باشد.

   برای تفسیر دقیق تر و تشخیص نهایی، بهتر است با پزشک تخصصی تیروئید مشورت کنید. او می‌تواند تست‌های تکمیلی انجام دهد و به شما راهنمایی در مورد درمان و مدیریت مناسب ارائه دهد. همچنین، تاریخچه بالینی و علائم شما نیز در تشخیص نهایی تاثیر دارد.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/07/09 5:39 ب.ظ

  سلام خسته نباشید وقتتون بخیر ببخشید من سه تا آزمایش متفاوت برای تیروئید دادم با سه جواب متفاوت اولی رو ۶ زده بود دومی نرمال ۲ سومی الان زده ۵ واقعا نمی‌دونم باید چیکار کنم آیا واقعا کم کاری دارم یا ن

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نتیجه آزمایشات را کامل بفرمایید تا بتوان نظری نسبت به اطلاعات دقیق داشت.
   با این سطح از اطلاعات نمیتوان صحبت دقیقی داشت.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/07/08 12:56 ب.ظ

  سلام خانم۳۵ ساله ام
  قصد بارداری دارم
  Tsh در آزمایشگاه ۵.۱ هست و تی ۴
  ۹.۷ آیا باید دارو مصرف کنم؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مقادیر TSH و T4 در آزمایشگاه شما نشان می‌دهند که سطح هورمون تیروئید در بدنتان نسبت به معمول نرمال نیست. سطح TSH بالا (۵.۱) و سطح T4 در محدوده نرمال (۹.۷) نشان‌دهنده کم‌کاری تیروئید (هیپوتیروئیدی) هستند.
   اگر قصد بارداری دارید، باید با پزشک غدد مشورت کنید. کم‌کاری تیروئید می‌تواند تأثیر منفی بر روی باروری و بارداری داشته باشد. در بارداری، نیاز به هورمون‌های تیروئید بیشتر می‌شود و باید سطح هورمون‌های تیروئید در محدوده نرمال قرار داشته باشد تا بارداری به خوبی پیش برود و به تشکیل مراحل اولیه‌ی جنین کمک کند.
   پزشک شما ممکن است تصمیم بگیرد که شما نیاز به مصرف داروهای تیروئیدی دارید تا سطح هورمون‌های تیروئید به مقادیر نرمال برگردد و برای بارداری آماده شوید. او همچنین ممکن است تغییرات دوز داروهای تیروئیدی شما را در طول بارداری نظارت کند.

   در هر صورت، مهمترین قدم این است که با پزشک غدد تماس بگیرید و توصیه‌ها و دستورات خاص خود را برای موفقیت در بارداری دنبال کنید.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر و خانمی ۳۸ ساله هستم
  Tsh 2,1
  T4 8,0
  T3 27
  میشه لطفا تفسیر کنین
  سپاسگزارم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   آزمایش‌های تیروئیدی شما نشان می‌دهد که:
   ۱. TSH (هورمون محرک تیروئید) در محدوده طبیعی (معمولاً بین ۰.۵ تا ۴.۰ mIU/L) قرار دارد. مقدار TSH شما ۲.۱ است که نشان دهنده این است که تیروئید شما به نسبت خوبی عمل می‌کند و نیاز به درمان خاصی ندارید.
   ۲. T4 (تیروکسین) همچنین در محدوده طبیعی قرار دارد. این هورمون تیروئیدی تولید شده توسط تیروئید و نقش مهمی در کنترل استقرار سطح انرژی و فعالیت در بدن دارد.
   ۳. T3 (تری‌ایودتیرونین) نیز در محدوده طبیعی است. این هورمون تیروئیدی دیگری است که به تولید انرژی و فعالیت‌های متابولیک در بدن کمک می‌کند.

   با توجه به این نتایج آزمایش‌ها، به نظر می‌رسد که تیروئید شما در وضعیت نرمال قرار دارد و هیچ اختلالی وجود ندارد.
   با این حال، مهم است که نتایج آزمایش‌های تیروئید خود را با پزشک خود مطرح کنید تا او بتواند تفسیر نهایی و مشورت‌های لازم را ارائه دهد، به خصوص اگر علائم خاصی دارید یا سابقه بیماری‌های تیروئیدی در خانواده‌تان وجود دارد.

   پاسخ
 • سلام دکتر*۱۰۰<توآزمایش تیروید چه معنی داره

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   آزمایش تیروئید به بررسی عملکرد غده تیروئید و سطوح هورمون‌های تیروئیدی در خون اشخاص می‌پردازد. این عدد به تنهایی نشان دهنده موردی نیست و نیاز به اطلاعات بیشتری از جمله اینکه این عدد در کجا نوشته شده و نتیجه چه آزمایشی است و واحد اندازه گیری آزمایش چه بوده است.
   لطفاً از پزشک خود برای تفسیر نتایج آزمایش و درمان بهترین مشورت را بگیرید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید . من ۴۱ سالمه و حدودا ۱۰ ساله قرص لووکسین استفاده میکنم و جدیدا آزمایش تیروئید دادم برای چکاپ میخواستم تفسیرش رو در صورت امکان بهم بگید ممنون
  t3 : 0.85 ng/ml
  t4 : 7.15 ug/dl
  tsh : 3.71 qiu/ml

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تفسیر این نتایج به شکل زیر است:
   ۱. T3 (Triiodothyronine): مقدار T3 در محدوده نرمال قرار دارد. T3 یکی از هورمون‌های تیروئید است که توسط تیروئید تولید می‌شود و نقش مهمی در کنترل فعالیت متابولیکی بدن دارد.
   ۲. T4 (Thyroxine): مقدار T4 نیز در محدوده نرمال قرار دارد. T4 نیز یکی از هورمون‌های تیروئید است که توسط تیروئید تولید می‌شود و به T3 تبدیل می‌شود. این هورمون نیز نقش مهمی در کنترل متابولیسم بدن دارد.
   ۳. TSH (Thyroid-Stimulating Hormone): مقدار TSH نیز در محدوده نرمال قرار دارد. TSH هورمونی است که توسط غدد هیپوفیز تولید می‌شود و به تیروئید ایمپالس می‌دهد تا هورمون‌های تیروئید (T3 و T4) را ترشح کند. افزایش مقدار TSH به معنای کم‌کاری تیروئید و کاهش مقدار آن به معنای پرکاری تیروئید است.

   نتایج شما نشان می‌دهند که تیروئید شما در محدوده نرمال قرار دارد و داروی لووکسین که مصرف می‌کنید به نظر می‌آید که به درستی کنترل می‌شود. با این حال، باید همیشه نتایج آزمایشات تیروئید را با پزشک خود مطرح کرده و به توصیه‌های او پایبند بمانید. اگر هر گونه نگرانی یا سوال دارید، با پزشک خود مشورت کنید تا مشکلات خود را بررسی و مدیریت کنید.

   پاسخ
 • سلام و‌ وقت بخیر؛ من خانم ۴۳ ساله هستم . آزمایش تیروئید دادم
  مقدار T3 : 0.92
  مقدار T4 : 1.07
  مقدار T.S.H : 5.12
  بوده ممنون میشم تفسیر این آزمایش رو برام بگید و بگید آیا نیاز به درمان داره یا نه؟
  ممنون

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   TSH (هورمون محرک تیروئید) نسبت به طبیعی بالا است، در حالی که T3 و T4 در محدوده نرمال باشند. این مقادیر نشان می‌دهند که تیروئید شما ممکن است در مرحله اولیه یک کم‌کاری تیروئید (Hypothyroidism) داشته باشد. اما تیروئید شما هنوز در محدوده نرمال برای T3 و T4 قرار دارد.
   اگر TSH بالا باشد اما T3 و T4 هنوز در محدوده نرمال باشند، این ممکن است به عنوان “تیروئید کم کار جزئی” (Subclinical Hypothyroidism) شناخته شود. در این حالت، هورمون تیروئید کمی کم کاری دارد اما هنوز به میزان کافی هورمون تیروئید تولید می‌کند تا افراد به عنوان تیروئید کم‌کار تشخیص داده نشوند.
   تصمیم در مورد درمان باید توسط پزشک شما گرفته شود. اگر علایمی مانند افت وزن، کاهش اشتهای غذایی، افسردگی، خستگی شدید، یا مشکلات دیگر را تجربه می کنید، پزشک شما ممکن است توصیه کند که درمان با داروها (معمولاً هورمون تیروئید) را شروع کنید. در مورد تیروئید، درمان معمولاً موفق به تعدیل میزان TSH و بهبود علائم می شود. همچنین، اگر باردار هستید یا برنامه‌ریزی بارداری دارید، پزشک شما ممکن است درمان را با توجه به وضعیت بارداری شما تنظیم کند.

   در هر صورت، برای تشخیص و درمان دقیق تیروئید، بهتر است با پزشک متخصص غدد مشورت کنید و نتیجه آزمایش‌ها و وضعیت سلامتی خود را با وی مطرح کنید.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/06/31 1:22 ب.ظ

  سلام من خانم ۴۰ساله هستم من آزمایش دادم برای تیروئید خواستم ببینم پرکاره یا کم کار۲۱ /TSH9

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید آقای دکتر لطف میکنید نتیجه آزمایش بنده رو هم بفرمایید
  خانم هستم ۲۷ ساله
  T4:7.23
  TSH 12.89

  با تشکر

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نتایج آزمایش تیروئید شما نشان می‌دهد که سطح هورمون تیروئید T4 (تیروکسین) بالا و TSH (هورمون محرک تیروئید) نیز بالاست. این نتایج نشان دهنده این است که تیروئید شما در حالت کم کاری قرار دارد.
   تیروئید کم کاری (همچنین به نام هیپوتیروئیدی) وقتی اتفاق می‌افتد که تیروئید کمتر از مقدار معمول هورمون‌های تیروکسین (T4) و تری‌ایودوتیرونین (T3) تولید می‌کند و هورمون TSH تلاش می‌کند تا این کمبود را تعویض کند.
   علائم هیپوتیروئیدی می‌تواند شامل خستگی، افزایش وزن، سردردهای مکرر، خشکی پوست، خستگی، مشکلات حافظه، و افسردگی باشد.

   مهم است که با پزشک خود در مورد نتایج آزمایش و علائمی که تجربه می‌کنید مشورت کنید. او می‌تواند تشخیص دقیق‌تری ارائه دهد و در صورت لزوم برنامه درمانی را تعیین کند، که ممکن است شامل مصرف داروهای تیروئید باشد.
   ترتیبات درمانی بستگی به علت هیپوتیروئیدی، تاریخچه پزشکی، و وضعیت فرد دارد.

   پاسخ
 • سلام خانم من تیروئید داشت قرص مصرف می‌کرد الان نزدیک دوما باردار هست قرص تیروئید را مصرف نکرد نزدیک ۱۵ روز قرص نخورد مشکلی پیش میاد

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بله، عدم مصرف و ادامه درمان علاوه بر مادر به جنین نیز آسیب میزند. باتوجه به بارداری باید هرچه زودتر به پزشک مراجعه کرده و براساس نتایج جدیدترین آزمایش، روال درمانی شروع شده و منظم ادامه پیدا کند.

   پاسخ
 • سلام اقای دکتر میشه جواب ازمایش پسرمو بهم بگید خیلی ممنون میشم
  T4 12.05
  T3 1.89
  TSH 5.1600

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ۱. T4 (تیروکسین) مقدار ۱۲.۰۵:
   – این مقدار در محدوده نرمال (معمولاً ۴.۵ تا ۱۲.۰ میکروگرم بر دسی لیتر) قرار دارد. این نشان دهنده سطح هورمون تیروئید T4 در خون است و در محدوده نرمال قرار دارد.

   ۲. T3 (تری‌ایودتیرونین) مقدار ۱.۸۹:
   – این مقدار نیز در محدوده نرمال (معمولاً ۰.۶ تا ۱.۸۱ نانوگرم بر دسی لیتر) قرار دارد. T3 نیز یک هورمون تیروئید است.

   ۳. TSH (هورمون محرک تیروئید) مقدار ۵.۱۶۰۰:
   – این مقدار بالاتر از محدوده نرمال (معمولاً ۰.۵ تا ۴.۰ میکرویومول بر لیتر) است. افزایش مقدار TSH ممکن است نشان‌دهنده کم‌کاری تیروئید (هیپوتیروئیدی) باشد.

   با توجه به این نتایج، به نظر می‌رسد که پسر شما دارای سطوح نرمال T4 و T3 با مقدار بالایی از TSH (کمی از محدوده نرمال بیرون) است، که ممکن است نشانگر کم‌کاری تیروئید باشد. این موضوع نیاز به بررسی دقیق‌تر توسط یک پزشک غدد دارد تا علت و درمان مناسب را تعیین کند.
   لطفاً با پزشک متخصص غدد مشورت کنید تا او بتواند برای پسرتان برنامه‌ای مناسب برای تشخیص و درمان احتمالی تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام ازمایش تیرویید پسر۱۳سالم fsh:6.9 هست و ft4:0.9 هست رنج نورمال ازمایشگاه تا ۶.۲ زده در حالی که همه سایتها رنج نورمال رو تا ۴زدن ایا پسرم کم کاری تیرویید داره من بخاطر اضافه وزن و قدش چکاب انجام دادم ایا با مصرف قرص وزنش متعادل میشه ؟؟؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تست‌های تیروئیدی معمولاً به دقت و براساس معیارهایی که توسط آزمایشگاه مشخص می‌شوند، تفسیر می‌شوند. در اینجا، مقادیر FSH (فولیکول‌ستیمولین) و FT4 (تیروکسین آزاد) پسر شما ذکر شده است.
   مقدار FT4 در رنج نرمال آزمایشگاهی (با توجه به آزمایشگاه) باید توسط پزشک ارزیابی شود. اگر مقدار FT4 پسر شما در رنج نرمال آزمایشگاهی قرار دارد (اگر همانند مقادیر رنج نرمال آزمایشگاهی است)، احتمالاً نیاز به درمان کم کاری تیروئید نیست.
   با این حال، اگر پزشک پسر شما از نظر علائم بالینی (مانند افت وزن، اضطراب، خستگی شدید، مشکلات در تمرکز و یادگیری) و سایر عوامل تاریخی (اعتیاد به وزن اضافه، سابقه کم کاری تیروئید در خانواده، و …) نگرانی دارد، ممکن است توصیه کند تحلیل‌های بیشتری انجام شود یا در مورد درمان مناسب تصمیم‌گیری کند.

   پاسخ
 • سلام ازمایش تیرویید پسر۱۳سالم fsh:6.9 هست و ft4:0.9 هست رنج نورمال ازمایشگاه تا ۶.۲ زده در حالی که همه سایتها رنج نورمال رو تا ۴زدن ایا پسرم کم کاری تیرویید داره من بخاطر اضافه وزن و قدش چکاب انجام دادم ایا با مصرف قرص وزنش متعادل میشه ؟؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مقادیر تیروئید در آزمایش‌ها اغلب به عوامل متعددی مانند سن، جنسیت، فصل، شرایط جغرافیایی، و تعداد دیگر عوامل بستگی دارد. اما در مورد پسر ۱۳ ساله‌تان، مقدار FT4 کمتر از محدوده نرمال اعلام شده است. این مقدار ممکن است به نشانه کم‌کاری تیروئید باشد.
   کم‌کاری تیروئید می‌تواند تاثیرات منفی بر رشد، وزن، و سلامت کلی داشته باشد. بنابراین، مشاوره با پزشک متخصص تیروئید در مورد وضعیت پسرتان بسیار مهم است. پزشک ممکن است آزمایش‌های دیگری انجام دهد تا وضعیت تیروئید پسرتان را به دقت تشخیص دهد.

   پاسخ
 • سلام
  من ۱۹ سالمه
  TSH: 3.24
  T3: 5.32
  T4: 16.87
  تیروئید من پرکار هست؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تیروئید شما به نظر می‌رسد در محدوده نرمال قرار دارد. ارزش TSH (هورمون محرک تیروئید) شما در محدوده نرمال (معمولاً ۰.۴ تا ۴.۰ میلی واحد بر دسی لیتر) قرار دارد، که نشان می‌دهد که تیروئید شما در حالت تعادل است و هورمون‌های تیروئید در محدوده نرمال تولید می‌شوند.
   مقادیر T3 و T4 نیز در محدوده نرمال قرار دارند. این مقادیر نشان می‌دهند که سطح هورمون‌های تیروئید در خون شما مناسب است و تیروئید شما به خوبی کار می‌کند.
   با این حال، مهم است که همیشه نتایج آزمایشات تیروئید را با پزشک خود مطرح کنید، به ویژه اگر علایمی مانند کاهش وزن بی‌توجهی، افزایش ضربان قلب، لرزش، خستگی بی‌دلیل یا تغییرات دیگر در سلامت تشخیص دهید. زیرا گاهی اوقات نتایج آزمایشات تیروئید ممکن است در مرزهای معمولی باشند و نیاز به بررسی‌های بیشتر باشد. پزشک شما می‌تواند راهنمایی‌های لازم را برای بهبود سلامت تیروئید و سلامت کلی شما ارائه دهد.

   پاسخ
 • علیرضا
  1402/06/20 11:25 ب.ظ

  سلام اقا هستم ۳۸ سالمه tsh که تو ازمایش من ثبت شده ۰.۸۵ هست
  T4 هم ۶.۶ هست ممنون میشم بفرمایید در چه وضعیتی هست با تشکر یکم برای tsh نگرانم من منظور از ۰.۸۵ رو متوجه نمیشم که یعنی چند از ۰.۴ و۴.۰

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در ازمایش‌های تیروئید شما، TSH (تیروتروپین) به مقدار ۰.۸۵ ng/mL و T4 (تیروکسین) به مقدار ۶.۶ µg/dL اندازه‌گیری شده است. این مقادیر نشان‌دهنده وضعیت تیروئید شما هستند.
   ۱. TSH (تیروتروپین) ۰.۸۵ ng/mL:
   – مقدار TSH در محدوده نرمال (۰.۴ تا ۴.۰ ng/mL) قرار دارد. مقدار ۰.۸۵ به طور عمده نشان دهنده این است که غدد تیروئید شما به اندازه کافی تیروکسین (T4) تولید می‌کنند و بدن نیاز به تنظیم تیروئید از طریق TSH ندارد. این وضعیت به عنوان کم‌کاری تیروئید (هیپوتیروئیدی) نامیده می‌شود. در این وضعیت، T4 ممکن است در محدوده نرمال باشد یا کمی پایین‌تر از حد نرمال باشد.
   ۲. T4 (تیروکسین) ۶.۶ µg/dL:
   – مقدار T4 همچنان در محدوده نرمال (۴.۶ تا ۱۲ µg/dL) قرار دارد. این نشان می‌دهد که تیروئید شما تیروکسین به مقدار کافی ترشح می‌کند.

   بنابراین، بر اساس این نتایج، تیروئید شما در وضعیت نرمال قرار دارد و نیازی به نگرانی نیست.
   با این حال، باید همیشه نتایج آزمایش‌های تیروئید خود را با پزشک خود بررسی کرده و به توصیه‌ها و دستورات او عمل کنید. در صورت داشتن سوال یا نگرانی بیشتر، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید.

   پاسخ
 • ف. جنگی
  1402/06/19 6:32 ب.ظ

  سلام و‌وقت بخیرمن خانم ۲۶ ساله هستم
  مقدار T3 1.4
  مقدار T4 7
  مقدار TSH 2.1
  مشکل پرکاری یا کم کاری تیروئید دارم!؟؟ و نیاز ب درمان هست؟
  ممنون

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به مقادیر آزمایش تیروئیدی که ارائه داده‌اید:

   – T3: 1.4
   – T4: 7
   – TSH: 2.1
   می‌توان گفت که این مقادیر در محدوده نرمال قرار دارند. از نظر تیروئید، به نظر می‌رسد که هیچ مشکل پرکاری یا کم کاری تیروئیدی وجود ندارد.
   با این حال، باید توجه داشته باشید که تشخیص نهایی نیاز به ارزیابی جامع توسط پزشک شما دارد.

   پاسخ
 • دلسا صالحی
  1402/06/18 7:35 ب.ظ

  سلام خسته نباشبد
  دخترم که بدنیا اومد ازمایش تیروییدش بالا بود دوباره که ازمایش گرفتن بازم بالا بود رفتیم بیرون ازمایش دادیم وریدی گرفتن tshوt4جفتش نرمال بود یک ماهگیش ازمایش رو دوباره رفتیم همون از مایشگاه
  tsh7.10
  t4 8.5
  ممنون میشم راهنماییمون کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تغییرات در نتایج آزمایشات تیروئید در کودکان می‌تواند بسیار معقول باشد و در بسیاری از موارد نیاز به نگرانی نداشته باشد. از آنجایی که نتایج آزمایشات تیروئید دختر شما تغییر کرده است، بهتر است با پزشک متخصص غدد یا متخصص اطفال مشورت کنید تا وضعیت و نتیجه آزمایشات را به صورت دقیقتر تفسیر کنند. در اینجا چند نکته کلی را به ذهن داشته باشید:
   ۱. تغذیه: تغذیه مناسب در دوران کودکی بسیارمهم است. اطمینان حاصل کنید که دخترتان تغذیه مناسبی دارد و به مصرف موادغذایی غنی از مواد معدنی مانند ید اهمیت می‌دهید.
   ۲. آزمایشات تکمیلی: پزشک ممکن است نیاز به انجام آزمایشات تکمیلی داشته باشد تا وضعیت تیروئید دقیق‌تر مشخص شود، مانند آزمایش‌های آنتی‌تیروئیدی (Anti-TPO و Anti-Tg) برای تشخیص اختلال‌های ایمنی تیروئید.
   ۳. پیگیری مداوم: در صورت تغییرات در نتایج آزمایشات تیروئید، ممکن است نیاز به پیگیری منظم داشته باشید تا تغییرات وضعیت تیروئید کودک شما را مشاهده کنید.
   ۴. مشورت با متخصص: مهمترین نکته این است که با پزشک متخصص غدد یا متخصص اطفال در ارتباط باشید تا ویژگی‌ها و تاریخچه دقیق کودک شما را بررسی کند و راهنمایی مناسبی ارائه دهد.

   هیچ گونه تشخیص یا درمان خودسرانه انجام ندهید و همیشه نظر پزشک را رعایت کنید.

   پاسخ
 • سلام من ۲۴ سالم هست وآزمایش تیروئید دادم وقصد بچه دار شدن دارم
  T4 6.6
  Tsh 4.7
  ایا تیروئید دارم؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   آزمایش تیروئید شما نشان می‌دهد که میزان هورمون TSH (تیروتروپین) نسبت به معدل نرمال بالاتر است. این ممکن است نشانه‌ای از هیپوتیروئیدی (کم کاری تیروئید) باشد. اما برای تشخیص دقیق‌تر و تعیین نیاز به درمان، باید با پزشک متخصص غدد مشورت کنید.
   در صورت برنامه‌ریزی برای بارداری، کنترل منظم وضعیت تیروئید بسیارمهم است زیرا کارآیی تیروئید برای سلامتی مادر و جنین حائز اهمیت است. پزشک شما می‌تواند بر اساس نتایج آزمایشات و تاریخچه پزشکی شما تشخیص نهایی را بدهد و در صورت لزوم، تنظیم درمان تیروئیدی را انجام دهد. همچنین، در صورت بارداری، نیاز به کنترل دقیق‌تر تیروئید و مشاوره با پزشک غدد مخصوصاً در دوره بارداری و شیردهی وجود دارد.
   پیشنهاد می‌شود که با پزشک متخصص غدد خود مشورت کنید تا وضعیت تیروئیدی خود را به طور دقیق ارزیابی کنید و در صورت نیاز، ترتیبات بارداری و مداخلات مناسب را برای تنظیم تیروئید انجام دهید.

   پاسخ
 • سلام
  من ۲۲سالمه
  Tsh. 0.17
  T4. 5.9
  تیروئید من در چه حالیه سابقه تیروئید پرکار داشتم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مقادیر TSH و T4 که ارائه داده‌اید نشان دهنده یک وضعیت تیروئید هایپراکتیو (پرکار) هستند. در این وضعیت، سطح هورمون‌های تیروئید در بدن شما بیش از حد بالا است، و TSH پایین تر از حد طبیعی قرار دارد.
   در اینجا چند نکته مهم وجود دارد:
   ۱. با توجه به مقادیر TSH و T4 شما، تیروئید شما در وضعیت پرکار قرار دارد و نیاز به ارزیابی و درمان توسط یک متخصص غدد دارید.
   ۲. نگرانی از وضعیت تیروئید پرکار بسیار مهم است، زیرا می‌تواند به عوارض جدی منجر شود. این عوارض ممکن است شامل اضافه وزن، اختلالات قلبی، لرزش، افزایش فشار خون، اضطراب، بی‌خوابی، و سایر مشکلات باشند.
   ۳. پزشک شما ممکن است بخواهد سایر آزمایش‌ها را نیز انجام دهد تا علت دقیق این وضعیت را مشخص کند. این آزمایش‌ها ممکن است شامل آزمایش‌های مثل آنتی‌تیروئید (برای بررسی آنتی‌بادی‌های ضد تیروئید) و اسکن تیروئید باشد.
   ۴. درمان تیروئید پرکار ممکن است شامل داروها (مثل مثبت‌کننده‌های بتا) یا روش‌های جراحی (تیروئیدکتومی) باشد. درمان به عهده پزشک شما خواهد بود و باید مشورت کاملی با او داشته باشید.
   از شما خواسته می‌شود که با دقت دنبال توصیه‌ها و نوبت‌های پزشک تیروئیدتان عمل کنید و از تغییرات در وضعیت تیروئید بر اثر درمان اطلاع پزشک خود را بگیرید. این وضعیت با درمان مناسب قابل مدیریت است، اما نیاز به نظارت مداوم دارد.

   پاسخ
 • سلام
  با این جواب آرمایش T3 : 1.2 , T4 : 5.6 , TSH : 41.3 چه مقدار لووتیروکسین باید مصرف کنم و اینکه من نسبتا لاغر هستم با اینکه کم کاری تیروِیید دارم و این غیر طبیعی نیست؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مقادیر نشانه‌های تیروئید شما نشان می‌دهند که شما ممکن است دچار کم‌کاری تیروئید شدید (هیپوتیروئیدی) باشید. مقادیر TSH بسیار بالا و مقادیر T4 بسیار پایین نشان‌دهنده این موضوع هستند.
   در اینجا نیاز به مشورت با یک متخصص غدد دارید تا تیروئید شما به درستی ارزیابی شود و درمان مناسب به شما تجویز شود. پزشک شما بر اساس آزمایش‌ها و وضعیت سلامتی شما می‌تواند دوز مناسب لووتیروکسین (یا داروی تیروئید دیگر) را تعیین کرده و نظارت کند.

   در مورد وزن، تمامی افراد به صورت مختلف و با توجه به ژنتیک، سبک زندگی، تغذیه و وضعیت های دیگر وزن متفاوتی دارند. ممکن است برخی از افراد با کم کاری تیروئید وزن بیشتری داشته باشند در حالی که دیگران ممکن است لاغرتر باشند. این وضعیت بستگی به عوامل متعددی دارد. بنابراین، نگرانی از وزن لاغر خود نباید از درمان کم‌کاری تیروئید شما باعث تأخیر کند. مهمترین مرحله این است که با پزشک خود مشورت کرده و درمان تیروئید شروع کنید تا وضعیت تیروئید شما بهبود یابد. پس از شروع درمان، ممکن است وزن شما به تدریج نرمال شود.

   همچنین، بهتر است با تغذیه‌ای متنوع و سالم و فعالیت‌های ورزشی منظم به حفظ وزن و سلامتی خود اهمیت دهید.

   پاسخ
 • سلام من ۲۲ سالمه
  TSH 1.9Mg/ml
  T4 7.4 Mg/dl
  می خواستم ببینم تیروئیدم درچه حالیه ؟
  واینکه من کاهش وزن شدید داشتم تو این مدت
  ممنون از شما

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به نتایج آزمایش تیروئید شما:
   – TSH: 1.9 mg/ml (در محدوده طبیعی قرار دارد)
   – T4: 7.4 mg/dl (نیز در محدوده طبیعی قرار دارد)
   بنظر می‌رسد که تیروئید شما در حالت نرمال قرار دارد و نیازی به درمان خاصی ندارید. این مقادیر نشان می‌دهند که سطح هورمون‌های تیروئید شما در محدوده نرمال و تعادل است.
   در خصوص کاهش وزن شما، تیروئید در کنترل متابولیسم بدن نقش دارد. تغییرات در عملکرد تیروئید ممکن است به تغییرات در وزن و متابولیسم منجر شود. اگر کاهش وزن شما به شدت اتفاق افتاده و به مشکلات دیگری همراه باشد، بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا علل آن بررسی شود.
   لطفاً توجه داشته باشید که تشخیص و درمان باید توسط پزشک متخصص و بر اساس معاینه فیزیکی و سایر آزمایش‌های مورد نیاز انجام شود. اگر هر گونه مشکلی در وزن یا سلامتی خود تجربه می‌کنید، بهتر است با پزشک خود مشوره کنید تا تشخیص دقیق و درمان مناسب ارائه دهد.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر.ببخشید تیروئید من ۱۳۸.۹هستش خیلی خطرناکه؟
  الان دارم دارو مصرف میکنم البته برج ده سال ۱۴۰۱رفتم دکتر ،ایشون گفتن تا دوماه ۴روز یه قرص ونیم بخورم و سه روزسم یه قرص .بعد دوماه برم چک کنم دوباره که بدلیل مشکل مالی نرفتم الان نمیدونم وضعیتم چطوره ولی قرصامو همونجور که دکتر گفته دارم میخورم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   این عدد برای مقدار tsh قبل از استفاده از دارو بوده یا خیر برای بعد از مصرف قرص است؟
   با این اطلاعات و بدون داشتن شرایط بروز از وضعیت تیروئید و هورمون های تولیدکننده آن نمی توان صحبت یا نظری داشت.
   توصیه می شود به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • امیرعلی
  1402/06/12 12:40 ب.ظ

  سلام وقت بخیر پسر۶سالم با tsh4/77و t4=9/21آیا تیروییدش کم کاره یا پرکار و یانرمال؟باتشکر

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   برای تشخیص دقیق کم‌کاری یا پرکاری تیروئید، نه تنها نیاز به تست‌های TSH و T4 دارید بلکه نیاز به توصیف دقیقتری از وضعیت تیروئید دارید. با این حال، بر اساس نتایج تست‌های TSH و T4 که ارائه داده‌اید:

   ۱. سطح TSH = 4.77: این مقدار TSH به نظر می‌رسد در محدوده طبیعی قرار دارد. معمولاً مقادیر TSH در محدوده ۰.۴ تا ۴.۰ mIU/L تلقی می‌شوند. بالاترین ارزش مرجع برای TSH ممکن است بر اساس آزمایشگاه و معیارهای محلی مختلف متغیر باشد.
   ۲. سطح T4 = 9.21: این مقدار T4 نیز به نظر می‌رسد در محدوده طبیعی قرار دارد. معمولاً مقادیر T4 در محدوده ۴.۵ تا ۱۲.۵ میکروگرم بر دسی‌لیتر (µg/dL) یا معادل مقدار ۵۷ تا ۱۶۱ نانومول بر لیتر (nmol/L) قرار دارد.

   با توجه به نتایج فعلی تست‌ها، به نظر می‌رسد که تیروئید پسر شما در محدوده طبیعی قرار دارد. با این حال، تشخیص نهایی و درمانی ممکن است نیاز به توصیف دقیق‌تری از وضعیت تیروئید داشته باشد. در هر صورت، بهترین راهنما برای تشخیص و درمان، مشاوره با پزشک غدد است.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/06/12 1:44 ق.ظ

  سلام تیرویید کم کار دارم چندساله قرص لیوتروکسین هم مصرف میکنم جواب ازمایشtsh>100شده میخواستم بدونم جوابش چیه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   TSH بالای ۱۰۰ نشان‌دهنده یک کم‌کاری شدید در تیروئید است. این نتیجه نشان می‌دهد که میزان هورمون تیروئید (T4 و T3) در بدن شما خیلی کم است و بدن تلاش می‌کند با افزایش TSH تولید هورمون تیروئید را افزایش دهد.
   با توجه به این نتیجه، مهم است که با پزشک خود تماس بگیرید و وضعیت تیروئید خود را با او در میان بگذارید. او ممکن است دوز داروی لووتیروکسین شما را تنظیم کند یا اقدامات دیگری را برای مدیریت تیروئید کم کار شما اتخاذ کند. در موارد شدیدتر، ممکن است نیاز به درمانهای دیگری همچون تزریق هورمون تیروئید داشته باشید.

   همچنین مهم است که عوارض و تغییرات در وضعیت سلامت عمومی خود را به پزشک خود گزارش دهید تا وی بتواند تصمیمات مناسبی در خصوص درمان شما بگیرد.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  جواب آزمایش من
  T4 122.1
  T3 1.7
  TSH 0.5
  هست،لطفاً تشخیصتونو بفرمایید،ممنون میشم.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نتایج آزمایشات تیروئید شما به صورت زیر است:
   – سطح هورمون T4: 122.1
   – سطح هورمون T3: 1.7
   – سطح هورمون TSH: 0.5

   با توجه به این نتایج:
   ۱. سطح هورمون T4 به نظر می‌رسد در محدوده طبیعی قرار دارد.
   ۲. سطح هورمون T3 نیز به نظر می‌رسد در محدوده طبیعی قرار دارد.
   ۳. سطح هورمون TSH نسبت به محدوده طبیعی کمتر است. این نشان‌دهنده‌ی فعالیت افزون تیروئید است و ممکن است بیانگر یک کم‌کاری تیروئید (هیپوتیروئیدی) باشد. با این حال، برای تشخیص دقیق تیروئیدی باید نتایج آزمایشات خود را با سوابق پزشکی و علائمی که دارید به پزشک تیروئید معالج خود مطرح کنید. او می‌تواند تشخیص دقیق‌تری ارائه دهد و در صورت لزوم درمان مناسب را تجویز کند.

   توصیه می‌شود که با پزشک خود در مورد نتایج آزمایشات و هرگونه علائمی که دارید مشورت کنید تا درمان مناسب خود را دریافت کنید.

   پاسخ
 • با سلام
  پسر من ۱۳ ساله هست با TSH=7.3. لطقا راهنمایی بفرمائید.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   TSH بالا (ترشح زیاد تیروئید استیمولیتینگ هورمون) به معنای آن است که تیروئید پسر شما در حالت کم‌کاری (هیپوتیروئیدی) قرار دارد. این ممکن است نشانه مشکلاتی در کارکرد تیروئید باشد که نیاز به مراقبت و معالجه دارد.
   در ابتدا، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید تا معلوم شود چرا TSH بالا است. او می‌تواند تست‌های دقیق‌تری انجام دهد تا علت این مشکل را تشخیص دهد. اگر نیاز به درمان و مراقبت دارد، پزشک شما ممکن است داروهای تیروئیدی معین کند تا کارکرد تیروئید را بهبود ببخشد.
   همچنین، نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که مشکلات تیروئید در کودکان و نوجوانان می‌تواند تأثیرات جبران‌ناپذیری در رشد و توسعه آنها داشته باشد. بنابراین، پیگیری و معالجه به موقع از اهمیت بسیاری برخوردار است.
   با پزشک خود به مشوره تماس بگیرید تا بتوانید برنامه‌ی معالجه مناسبی را برای پسرتان تعیین کنید.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر من لیوو تیروکسین مصرف میکنم و ازمایش اخیرم میزان tsh= 5.45، t4= 19.65 و
  t3=3.34، میزان anti tpo= 1.4 میباشد

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به نتایج آزمایش‌های تیروئیدی شما:
   ۱. TSH (تیروتروپین): مقدار TSH در حدود ۵.۴۵ واحد میلی واحد بر میلی لیتر (mIU/L) است. این مقدار نشان دهنده این است که تیروئید شما در حال تولید هورمون‌های کافی نیست و ممکن است به کم‌کاری تیروئید (هیپوتیروئیدی) اشاره کند.
   ۲. T4 (تیروکسین): میزان T4 در حدود ۱۹.۶۵ واحد میکروگرم بر دسی لیتر (μg/dL) است. این مقدار نسبت به معیارهای طبیعی در مرز عادی قرار دارد.
   ۳. T3 (تری‌ایودتیرونین): میزان T3 در حدود ۳.۳۴ واحد نانوگرم بر میلی لیتر (ng/dL) است که نیز در محدوده طبیعی قرار دارد.
   ۴. Anti-TPO (آنتی‌تیروپروکسیداز): میزان Anti-TPO در حدود ۱.۴ واحد بر میلی لیتر (IU/mL) است. این مقدار نسبت به معیارهای طبیعی در حدود نرمال است و نشان‌دهنده عدم وجود آنتی‌تیروئید آنتی‌بادی‌های بالا است که به تیروئید صدمه وارد کنند.

   با توجه به این نتایج، ممکن است تیروئید شما در حالت کم‌کاری (هیپوتیروئیدی) باشد. اما تشخیص نهایی و درمان باید توسط پزشک متخصص غدد تعیین شود. او می‌تواند با بررسی دقیق تاریخچه پزشکی شما و سایر نتایج آزمایش‌ها، تشخیص دقیقی ارائه دهد و نیاز به تنظیم دوز داروی لووتیروکسین (تیروکسین) را برای شما مشخص کند.

   همچنین، مهم است که با پزشک خود در مورد نتایج آزمایش و هرگونه علائم و مشکلات تیروئیدی که ممکن است داشته باشید، مشورت کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید ازمایش تیروئید من tshشده۰.۱۱وt4شده۱۱/۵۸میخواستم ببینم تیروئیدم چجوریه؟خطرناکه؟کم‌کاره یا پر کار؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ۱. TSH (تیروتروپین): ۰.۱۱
   ۲. T4 (تیروکسین): ۱۱.۵۸
   با توجه به این نتایج، مشخص می‌شود که TSH شما در محدوده پایین‌ترین مقادیر مرجع (معمولاً ۰.۴ تا ۴.۰ می‌کوئره بر لیتر) قرار دارد و T4 نیز در محدوده مرجع (معمولاً ۴.۵ تا ۱۲.۵ میکروگرم بر دسی لیتر) قرار دارد. این نتایج نشان می‌دهند که سیستم تیروئید شما در حالت نرمال کار می‌کند.
   در صورت داشتن هرگونه سوال یا نگرانی در مورد وضعیت تیروئیدتان، بهتر است با پزشک متخصص غدد مشوره کنید. او می‌تواند بر اساس مطالعه بیشتر و سابقه پزشکی شما توصیه‌های خاصی ارائه دهد.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر.خواهر من چند سال پیش تیروئیدش رو عمل کرد.از اون روز دارو مصرف میکنه.الان ازمایش TSHداده که جوابش ۰۰۱\۰شده.میخواستم بدونم جواب ازمایشش خوبه یا بده.مرسی

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   برای بررسی دقیق و تشخیص صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری از نتایج آزمایش و سوابق بیماری است. با این سطح از اطلاعات نمیتوان تشخیصی داد.
   با این حال، همیشه بهتر است تمام تغییرات را با پزشک متخصص در میان گذارید. او می‌تواند بر اساس وضعیت شما و نتایج آزمایش‌ها، راهنمایی دقیق‌تری ارائه دهد.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر من آزمایش تیرویید دادم
  T3 62-200
  T4. 5-13
  The 0.34-6.1
  ممنون میشم بگید پرکار هست یا کم کار

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به مقادیر آزمایش‌های شما، به نظر می‌رسد که تیروئید شما در محدوده طبیعی عمل می‌کند و نشان‌دهنده عملکرد طبیعی تیروئید است. در نتیجه، به نظر نمی‌آید که شما تحت تیروئید کم کار یا پرکار قرار داشته باشید. با این حال، برای تفسیر دقیق‌تر نتایج و همچنین ارتباط آنها با وضعیت کلیت سلامتی خود، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

   پاسخ
 • معصومه
  1402/06/05 6:23 ب.ظ

  سلام درجه تیروئید من TSH(IF)9.8

  آیا کم کاری تیروئید من کم هست یا زیاد؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مقدار TSH (هورمون محرک تیروئید) در آزمایش‌های تیروئید به عنوان نشانه‌ای از وضعیت فعالیت تیروئید مورد استفاده قرار می‌گیرد. مقادیر TSH برعکس مرتبط با فعالیت تیروئید است؛ به این معنی که وقتی تیروئید کمتر کار می‌کند (کم‌کاری تیروئید یا هیپوتیروئیدی)، سطح TSH افزایش می‌یابد و وقتی تیروئید بیشتر کار می‌کند (اَیوِراکتیوتیروئیدی یا هایپرتیروئیدی)، سطح TSH کاهش می‌یابد.

   در مورد شما، مقدار TSH به عدد ۹.۸ اندازه‌گیری شده است که به نظر می‌رسد که جز تیروئید کم‌کار هستید. با این حال، هرچند مقدار TSH به تنهایی اطلاعات کافی برای تشخیص دقیق وضعیت تیروئید را نمی‌دهد. برای تشخیص دقیق‌تر و مشخص کردن نوع کم‌کاری تیروئید، نیاز به انجام آزمایشات تیروئید دیگر مانند T4 و T3است.

   پاسخ
 • سلام من آزمایش تیروئید دادم
  TSH(CL) 0.18 آیا خیلی خطر ناکه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   میزان TSH (تیروتروپین) در آزمایش‌های تیروئیدی به عنوان یک نشانگر مهم برای فعالیت تیروئید در بدن استفاده می‌شود. مقدار TSH پایین نشان دهنده این است که غده تیروئید در حال تولید هورمون‌های تیروئیدی بیشتری است و به عبارت دیگر، میزان هورمون‌های T3 و T4 افزایش یافته است.
   اگر مقدار TSH شما ۰.۱۸ باشد، این به معنی این است که تیروئید شما در حال تولید هورمون‌های تیروئیدی بیشتری است و ممکن است دارای هیپرتیروئیدی (پرکاری تیروئید) باشید. اما برای تفسیر دقیق‌تر نتیجه، نیاز به مشاوره با یک پزشک تخصصی تیروئید (پزشک غدد و متابولیسم) دارید.
   هرچند که مقدار TSH در دسته‌های مختلف قرار دارد و تنها از این تنها نشانگر به تنهایی نمی‌توان نتیجه‌ای قاطع گرفت. پزشک شما با توجه به تاریخچه پزشکی شما، سایر آزمایش‌های تیروئید، علائمی که دارید و سایر عوامل، می‌تواند تصمیم‌گیری مناسب در مورد درمان و مدیریت شما را انجام دهد.

   پیشنهاد می‌شود با پزشک متخصص غدد مشورت کنید تا نتیجه آزمایش‌های تیروئیدی و وضعیت سلامتی شما را به طور دقیق‌تر ارزیابی و برنامه درمانی مناسب تعیین کنید.

   پاسخ
 • سلام T4:۹/۲وT3:۱/۱وTSH۳/۳آیامن کم کاری تیروئید دارم وبایدلووتیروکسین استفاده کنم یانه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بله، بر اساس نتایج آزمایش‌های تیروئیدی که ارائه داده‌اید (T4: 9.2، T3: 1.1، TSH: 3.3) به نظر می‌رسد که شما دچار کم‌کاری تیروئید (هیپوتیروئیدی) هستید. افزایش مقدار TSH و مقدار کمتر از معمول T4 و T3 نشان‌دهنده کم‌کاری تیروئیدی می‌باشد.
   در این مورد، پزشک متخصص می‌تواند برای شما داروی لووتیروکسین تجویز کند. لووتیروکسین یک هورمون مصنوعی تیروئید است که جایگزین کمبود هورمون‌های طبیعی تیروئید در بدن شما می‌شود. با مصرف منظم این دارو، می‌توان تعادل هورمون‌های تیروئیدی را بهبود داد و علائم کم‌کاری تیروئید را کاهش داد.
   اما میزان استفاده و دوز مصرف لووتیروکسین بسیارمهم است و نباید به هیچ وجه سرخود تغییر داده شود. پس مهم است که با پزشکتان در مورد نیاز به درمان و دوز مناسب داروهای تیروئیدی مشورت کنید. همچنین، پزشکتان ممکن است نیاز به انجام آزمایش‌های دوره‌ای برای ارزیابی پاسخ به درمان داشته باشد تا دوز دارو را بهینه کند.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر.من ازمایش تیرویید دادم Tsh10.84 وT41.04وT3 3.67میباشد.لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بر اساس نتایج آزمایش‌های تیروئیدی که ارائه داده‌اید، به نظر می‌رسد که شما دچار کم‌کاری تیروئید (هیپوتیروئیدی) هستید. مقادیر TSH (تیروئید استیمولیتینگ هورمون) و T4 (تیروکسین) بالاتر از محدوده طبیعی و مقدار T3 (تری‌یودوتیرونین) نیز در محدوده طبیعی قرار دارد.
   این مقادیر ممکن است نشانگر کم‌کاری تیروئید اولیه باشد. این وضعیت ممکن است به علت کمبود تولید هورمون‌های تیروئیدی از جانب تیروئید خود یا مشکلاتی در پیشگیری از تولید یا آزادسازی هورمون‌های تیروئیدی توسط غدد هیپوفیز و هیپوتالاموس باشد.

   با توجه به نتایج، مهم است که با متخصص غدد مشورت کنید. پزشک می‌تواند تشخیص دقیق‌تری از وضعیت تیروئید شما بدهد و نیاز به درمان و دوز مناسب داروهای تیروئیدی را تعیین کند. همچنین، ممکن است نیاز به انجام آزمایش‌های دیگر برای اطمینان از وضعیت تیروئیدی دقیق‌تر داشته باشید.

   پاسخ
 • با سلام من قبلا ترویید کم کار داشتم حدودا بیشتر از دو سال ب طور مرتب دارو خوردم الان رفتم ازمایش tsh 0/45و t4 1/1و fsh 12/1 ممنون میشم راهنمایی کنین در چ حدی هست تروییدم و ایا ب خوردن دارو ادانه بدم یا ته

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بر اساس نتایج آزمایش‌های تیروئید و هورمونی که ارائه داده‌اید، می‌توان نتیجه‌گیری‌های زیر را داشت:

   ۱. TSH: مقدار TSH شما ۰.۴۵ میکرویوت (μIU/mL) است، که در محدوده نرمال قرار دارد. این مقدار مناسبی برای فعالیت تیروئید به نظر می‌رسد.
   ۲. T4: مقدار T4 (هورمون تیروکسین) شما ۱.۱ نانوگرم بر دسی‌لیتر (ng/dL) است، که نیز در محدوده نرمال قرار دارد.

   با توجه به نتایج آزمایش‌ها، به نظر می‌رسد که وضعیت تیروئید شما در محدوده نرمال است و همچنین دارای ترویید کم کار نیستید. در صورتی که مشکلاتی از نظر تیروئید در آزمایش‌های تیروئیدی نداشته باشید و از نظر بالینی نیز مشکلی احساس نکنید، به نظر می‌رسد که داروهای تیروئیدی را به همان شیوه‌ای که پزشک شما تجویز کرده است، مصرف کنید. با این حال، همیشه بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا بر اساس تاریخچه پزشکی شما و نتایج آزمایش‌ها، تصمیم‌گیری مناسب انجام شود.

   پاسخ
 • سلام من آزمایش تیروئید دادم جوابش اینطوری t4 130.72 nmol/l
  Tsh 3.030 ulu/ml
  T4 هم نداره
  مشکلی ندارم که؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   برای تفسیر نتایج آزمایش‌های تیروئید، بهتر است که با پزشک خود مشورت کنید زیرا نتایج آزمایش‌ها نیاز به ترکیب با سابقه پزشکی و وضعیت کلی شما دارد. اطلاعات کامل‌تری برای تشخیص نهایی و تصمیم‌گیری در مورد درمان نیاز است.
   اما به طور کلی، نتایج آزمایش‌های تیروئید شامل:
   – T4 (تیروکسین): سطح طبیعی آن در محدوده مختلفی می‌تواند قرار بگیرد و بسته به واحد‌های آزمایشگاهی و مراجعه به محدوده مختلفی تغییر کند.
   – TSH (هورمون تحریک کننده تیروئید): سطح TSH نشان‌دهنده تنظیم عملکرد تیروئید توسط غده هیپوفیز در مغز است. سطح طبیعی TSH نیز در محدوده مختلفی قرار می‌گیرد و ممکن است در هر آزمایشگاهی متفاوت باشد.

   با توجه به اطلاعات فراهم شده، به نظر می‌رسد که سطح TSH در محدوده نرمال (سطح طبیعی) قرار دارد. اما برای تشخیص نهایی و تفسیر صحیح نتایج، بهتر است با پزشک غدد یا متخصص داخلی خود مشورت کنید. او می‌تواند با بررسی نتایج آزمایش‌ها و مشاوره دقیق‌تر، نظری دقیق‌تر ارائه دهد.

   پاسخ
 • سلام و خسته نباشید ببخشید آزمایش تیروئیدtsh من ۰/۰۷ هست لطفا میفرمایید که پرکار هست یا کم کار؟ در ضمن میتونم قرص یدوفولیک استفاده کنم؟دکتر مامایی برام بخاطر باردار شدن تجویز کرده. ممنونم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   سطح TSH (هورمون تحریک کننده تیروئید) معمولاً به عنوان نشانه‌ای برای ارزیابی عملکرد تیروئید استفاده می‌شود. سطح TSH درواقع نمایان‌گر تنظیم عملکرد تیروئید توسط غده هیپوفیز در مغز است. برای تفسیر نتایج آزمایش TSH، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید، زیرا اطلاعات تشخیصی نهایی نیاز به بررسی جامع‌تر نتایج آزمایشات و وضعیت کلی شما دارد. به طور کلی:
   – اگر سطح TSH پایین‌تر از معمول (کمتر از ۰.۴ میکرولیتر بر دسی‌لیتر) باشد، ممکن است بیانگر بیش‌فعالی تیروئید (هیپرتیروئیدی) باشد.
   – اگر سطح TSH بالاتر از معمول (بیش از ۴.۰-۵.۰ میکرولیتر بر دسی‌لیتر) باشد، ممکن است بیانگر کم‌فعالی تیروئید (هیپوتیروئیدی) باشد.

   قرص یدوفولیک یک مکمل غذایی است که حاوی عناصری مانند ید و فولیک اسید است. این مکملات معمولاً در مواردی مورد استفاده قرار می‌گیرند که کمبود این عناصر ممکن است وجود داشته باشد. اما مصرف هر گونه مکمل یا داروی تجویزی بهتر است با پزشک مشورت شود، به ویژه اگر شما باردار هستید یا دارای مشکلات تیروئیدی هستید. در هر صورت، برای تفسیر نتایج آزمایشات و تصمیم‌گیری در مورد درمان، بهتر است با پزشک متخصص خود مشورت کنید. او می‌تواند با توجه به سابقه پزشکی، نتایج آزمایشات و وضعیت شما توصیه‌های لازم را ارائه دهد.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من خانم ۴۱ساله باردار هستم در آزمایش اولیه tsh4.1 بود ودر آزمایش t410.6وt32.30 ومن در هفته دهم بارداری هستم آیا این برای جنین خطر ناک است یانهلطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام. وقت بخیر
   تبریک می‌گم برای بارداری شما.
   در مورد سطح TSH (هورمون تیروئید) و T4 (تیروکسین) شما، نمی‌توان به طور مستقیم به شما درباره خطر ناک بودن این سطح‌ها برای جنین پاسخ داد. برای ارزیابی دقیق‌تر و تشخیص صحیح، توصیه می‌کنم با پزشک خود در مورد نتایج آزمایش خود صحبت کنید.
   عموماً در دوران بارداری، سطح هورمون‌های تیروئید ممکن است تغییر کند. سطح TSH در محدوده طبیعی (معمولاً ۰.۲ تا ۴.۲ میکرویون در دسی لیتر) باشد و این که سطح T4 در چه حدی است، بستگی به مقادیر رفرنس مربوطه در آزمایشگاه دارد.
   پزشک شما می‌تواند بر اساس تاریخچه پزشکی شما و نتایج آزمایش‌ها، توصیه‌های مناسب را برای شما ارائه دهد. ممکن است نیاز به انجام آزمایشات بیشتر تیروئید یا مشاوره با متخصص تیروئید داشته باشید تا وضعیت دقیق‌تری از سلامت تیروئید خود در دوران بارداری بدست آورید.

   به هر حال، در این مرحله مهم است که با پزشک خود در مورد نتایج آزمایش‌ها و نگرانی‌های خود صحبت کنید تا بهترین مشاوره و مراقبت‌هایی که نیاز دارید را دریافت کنید.

   پاسخ
 • فرشاد فرخ
  1402/05/27 6:32 ق.ظ

  باسلام ایا ازمایش
  T1. هم برای تیررئید داریم

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر . خانمی ۳۱ستله هستم طبق آزمایش میزان TSH4.3هست . آیا بنده کم کاری تیروئید دارم یا طبیعی است ؟سپاسگذارم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مقدار TSH (هورمون محرک تیروئید) شما ۴.۳ می‌باشد. معمولاً مقدار TSH در محدوده‌های مشخصی قرار دارد که به عنوان محدوده طبیعی تلقی می‌شود. متوسط محدوده طبیعی TSH معمولاً بین ۰.۴ تا ۴.۰ یا ۵.۰ میکرویوات بر دسی‌لیتر قرار دارد، با توجه به مختلف فاکتورها و آزمایشگاه‌ها.
   در مورد مقدار TSH شما (۴.۳)، به نظر می‌رسد که در محدوده طبیعی قرار دارد. با این حال، تشخیص نهایی و تفسیر نتایج بر اساس متغیرهای مختلفی مانند سابقه بالینی، علائم بالینی و سایر آزمایش‌های تیروئیدی باید توسط پزشک شما صورت گیرد.

   پاسخ
 • سلام
  آقایی ۶۳ ساله هستم، آزمایش تیروئیدم :
  T4:9.49 , t3:150.6 , tsh:0.007 لطفاً تفسیر آزمایش را بفرمایید. متشکرم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بر اساس نتایج آزمایش تیروئید که ارائه دادید، به نظر می‌رسد که شما دچار یک وضعیت تیروئید پرکار (هیپرتیروئیدی) هستید. تفسیر نتایج به شرح زیر است:

   ۱. T4 (تیروکسین): مقدار T4 در محدوده طبیعی قرار ندارد و بالاتر از حد معمول است. T4 یک هورمون تیروئید است که توسط تیروئید تولید می‌شود و نقش مهمی در کنترل متابولیسم بدن دارد.
   ۲. T3 (تری‌یودوتیرونین): مقدار T3 نیز در محدوده طبیعی نیست و بالاتر از معمول است. T3 نیز یک هورمون تیروئیدی است که تاثیر مستقیمی بر متابولیسم بدن دارد.
   ۳. TSH (تیروئید استیمولیتینگ هورمون): مقدار TSH به طور قابل توجه‌ای کمتر از محدوده طبیعی (پایین‌تر از ۰.۴) است. TSH توسط غدد هیپوفیز در مغز ترشح می‌شود و نقش مهمی در کنترل فعالیت تیروئید دارد.

   این نتایج نشان می‌دهند که تیروئید شما در حال حاضر در وضعیت هیپرتیروئیدی قرار دارد که ممکن است نیاز به اقدامات درمانی داشته باشد. بهتر است با پزشک تخصصی غدد یا داخلی مشورت کنید تا تشخیص دقیق‌تری دریافت کنید و برنامه درمانی مناسب را به شما تجویز کند.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیرtsh_ECL روی ۴.۹هست لطف میکنیدتفسیر این آزمایش بگید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   آزمایش TSH_ECL نشان‌دهنده سطح هورمون TSH (تیروتروپین) در خون شما است. TSH هورمونی است که توسط غده هیپوفیز در مغز ترشح می‌شود و برای کنترل فعالیت غده تیروئید (که هورمون‌های تیروکسین و تری‌ایودوتیرونین تولید می‌کند) مسئولیت دارد.
   سطح TSH بالا به معنای کم‌کاری تیروئید (همچنین به نام هیپوتیروئیدی) است. در این حالت، غده تیروئید کمترین میزان هورمون‌های تیروکسین و تری‌ایودوتیرونین را تولید می‌کند که ممکن است باعث علائمی مانند خستگی، سردرد، کاهش وزن، عدم تحمل به سرما، و تغییرات مزاجی شود.
   با توجه به مقدار TSH_ECL شما (۴.۹)، ممکن است تیروئید شما در حالت مرزی بین عملکرد طبیعی و کم‌کاری باشد. با این حال، برای تفسیر دقیق‌تر و تصمیم‌گیری درباره نیاز به درمان یا مداخله‌ای، بهتر است با پزشک خود مشاوره کنید. او می‌تواند با توجه به نتایج آزمایش‌های دیگر و تاریخچه پزشکی شما تصمیم‌گیری مناسب را انجام دهد.

   پاسخ
 • درود و سپاس از زحمات مجموعه
  خانمی ۳۷ ساله هستم ، حدود هشت ماه هست که داروی لووتیروکسین ۵۰ مصرف میکنم، در آزمایش اخیرم TSH 1.1
  T3 1.5 و T4 9.3 می‌باشد،
  قصد دارم باردار بشم، آیا با توجه به نوع فعالیت تیروئدم، امکان بارداری سلامت و بدون آسیب به خودم و جنین وجود دارد؟ ضمن اینکه پارسال تابستان تخمک هم اهدا کرده ام

  پاسخ
  • سلام. وقت بخیر
   در مورد سوالتان، برای برنامه‌ریزی بارداری در حالتی که داروی لووتیروکسین مصرف می‌کنید، بهتر است با پزشک متخصص غدد (اندوکرینولوژیست) مشورت کنید. این پزشک می‌تواند بر اساس آزمایش‌های تیروئید و وضعیت سلامتی شما تصمیمات مناسبی درباره بارداری و تنظیم داروی لووتیروکسین برای شما بگیرد. همچنین، اهدای تخمک نیز ممکن است تأثیری در تنظیماتی که برای بارداری شما انجام می‌شود، داشته باشد. بهتر است این نکته را نیز با پزشک مرتبط کنید تا به شما توصیه‌های مناسبی داده شود.

   در هر صورت، توصیه می‌شود تا با پزشک خود مشورت کنید تا بر اساس شرایط شما و نیازهای سلامتی، برنامه‌ریزی متناسب برای بارداری خود داشته باشید.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/05/23 0:06 ق.ظ

  سلام همسرم سونوگرافی داد دکتر گفت غده تیرویید داره ولی آزمایش خون داد میگه تیرویید فعال نیست و باید نمونه برداری بدین ،میخواستم توضیح بدین برام یعنی تیرویید نداره ؟

  پاسخ
  • سلام. وقت بخیر
   تیرویید یک غده در گردن است که هورمون‌های تیروئید تولید می‌کند که تأثیر بسیاری بر روی فعالیت متابولیک بدن دارد. همچنین، تیروئید به وسیله ترشح هورمون‌های T3 و T4 در کنترل فرآیندهای مختلف بدن نقش دارد. آزمایش تیروئید (مانند TSH، T3 و T4) اطلاعاتی درباره عملکرد این غده ارائه می‌دهد.
   در مواردی که تیروئید فعال نیست، ممکن است علل مختلفی دخیل باشند. مثلاً در مواردی که غده تیروئید ندارد، به عنوان هیپوتیروئیدی کامل شناخته می‌شود. در بعضی موارد، ممکن است تیروئید تا حدی فعالیت نداشته باشد که به عنوان هیپوتیروئیدی زیرکامل یا تیروئید غیرفعال شناخته می‌شود.
   در مواردی که تیروئید غده‌ای دارد اما به طور کامل به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی‌کند، ممکن است تیروئید زیرفعال باشد.

   در هر صورت، تشخیص نهایی و برنامه درمانی باید توسط پزشک شما بر اساس تاریخچه پزشکی، نتایج آزمایش‌ها و معاینه دقیق انجام شود. بهتر است با پزشک خود در مورد نتایج آزمایش‌ها و تشخیص نهایی صحبت کنید تا بهترین مراقبت و درمان را دریافت کنید.

   پاسخ
 • سلام و عرض ادب بنده خانمی ۳۴ ساله هستم که تیروئید کم کار دارم چندین ساله تو شهر حودم متخصص غدد دارومو قطع کرده TSH 5.20بوده.میگن نیازی به دارو تیروکسین نداری

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   سطح TSH نشان می‌دهد که تیروئید شما در مرز کم‌کاری قرار دارد و احتمالاً دارای هیپوتیروئیدی خفیف است. با این حال، تصمیم در مورد شروع یا قطع داروها و درمان تیروئیدی باید توسط پزشکی اتخاذ شود که با شما صحبت داشته و به تاریخچه پزشکی شما، نتایج آزمایش‌ها، علائم بالینی و وضعیت سلامتی کلی شما توجه دارد.
   تصمیم‌گیری در مورد استفاده از داروهای تیروئیدی ممکن است تاثیرات جانبی، شرایط جسمی شما و نیازهای خصوصی شما را در نظر بگیرد. تشخیص و مدیریت بیماری تیروئیدی باید توسط پزشک متخصص غدد و دوره‌های منظم برای بررسی و تنظیم سطح هورمون‌های تیروئیدی با آزمایش‌های خونی انجام شود.

   پاسخ
 • سلام دکترTSH بنده ۰.۳L در آزمایش آمده .آیا زیاد بالا است و نیاز دارو دارم یا نه

  سپاس از راهنمایی

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   سطح TSH یکی از اندیکاتورهای کلیدی برای ارزیابی عملکرد تیروئید است. مقدار TSH کمتر از حد طبیعی (کمتر از ۰.۴ میکرولیتر در دسی‌لیتر) به عنوان هیپرتیروئیدی (بیش‌فعالی تیروئید) تشخیص داده می‌شود. اما نتایج تست‌های تیروئید معمولاً باید با دیگر پارامترهای تیروئید مانند مقادیر T3 و T4 سرمی و نتایج بالینی همراه شوند.

   در هر صورت، تشخیص و تجویز درمان برای مشکلات تیروئید باید توسط پزشک تخصصی (مثل اندوکرینولوژیست) انجام شود. اگر نتیجه آزمایش TSH شما نگرانی ایجاد کرده است، بهتر است با پزشک معالج خود در مورد نتایج آزمایش صحبت کرده و توصیه‌های او را در این خصوص دریافت کنید.

   پاسخ
 • پرویز خورشیدفرد
  1402/05/19 9:30 ق.ظ

  سلام
  ۴سال پیش من تیروید عمل کردم‌و‌کامل برداشته شده
  الان روزی دو قرص پشت قرمز مصرف میکنم
  چند روزی هست دچار تنگی نفس و بادگلو شدم البته روزی ۴ قرض کلسیم پانصد می خورم آزمایش دادم tsh روی ۰/۰۵ و کلسیم ۷/۴ بود لطفا برای رفع مشکل راهنمایی فرمایید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تنگی نفس و بادگلو از علائمی هستند که ممکن است کوتاه مدت به عوامل مختلفی نظیر آلرژی، التهاب تیروئیدی، عفونت تنفسی یا مشکلات گوارشی مرتبط باشند. چون در گذشته عمل تیروئید داشته‌اید و در حال حاضر داروهای تیروئید مصرف می‌کنید، مهم است که پزشک خود را مطلع کنید و تغییرات در علائم خود را به او گزارش دهید.
   در هر صورت، بهتر است در اولین فرصت با پزشک خود تماس بگیرید تا او بتواند مشکل شما را ارزیابی کند و راهنمایی‌های لازم را ارائه دهد.

   پاسخ
 • با درود. من چند روز پیش آزمایش چکاپ دادم و مقدار tsh 4.9 بود ینی لب مرز هست و رو به کم کاری تیروئید میره؟ ولی پزشک چیزی در مورد تیروئید نگفت و بعدا خودم دیدم و متوجه شدم نزدیک به مرزه میخواستم بپرسم لازم هست آزمایش دیگه ای بدم یا اقدامی انجام بدم یا خیر.
  با تشکر.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر

   بله، مقدار TSH نزدیک به مرز بالایی قرار دارد و به نظر می‌رسد که به سمت کم‌کاری تیروئید می‌رود. اگر مقدار TSH در مرز بالا قرار دارد، احتمالاً پزشک شما نیاز به اقدامات بیشتری در خصوص تیروئید خواهد داشت.
   برای بررسی دقیق‌تر و تعیین وضعیت تیروئید، می‌توانید با پزشک خود مشورت کنید.
   اگر احساس می‌کنید که علائمی از کم‌کاری تیروئید دارید مانند خستگی، سرماخوردگی، وزن افزایشی، یا تغییرات مزاج، بهتر است با پزشک خود در مورد این علائم صحبت کنید. وی می‌تواند تشخیص دقیق‌تری ارائه داده و برنامه درمانی مناسب را برای شما تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام من ۵سال قبل tsh=11داشتم و t4وt3نرمال بود ۸ماه لوتیروکسن خوردم بعد خیلی پایین امد که پزشکم دارو را قطع کرده و‌در این ۵سال مرتب چک کردم نرمال بوده از سال گذشته tsh=4شده و امسالTsh=8و‌t4=1/1 میباشد هیچ کدام از علایم هیپوتیرویدی را هم‌ندارم ایا باید دارو بخورم؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تشخیص دقیق و تجویز دارو و دوز مصرفی تنها با بررسی اطلاعات و سوابق بیمار امکان پذیر است اما
   معمولاً میزان TSH زیر ۴ به عنوان حد نرمال در نظر گرفته می‌شود. در صورتی که مقدار TSH شما بالاتر از این مقدار باشد، ممکن است نشان‌دهنده کم‌کاری تیروئید باشد.
   در تعیین درمان برای هیپوتیروئیدی، عوامل متعددی نظیر سطح هورمون‌های تیروئید، علائم بالینی، سن، وضعیت جسمانی و تاریخچه بیماری در نظر گرفته می‌شوند. در برخی موارد، حتی اگر علائم بالینی کم‌کاری تیروئید وجود نداشته باشد، ممکن است پزشک تصمیم بگیرد که درمانی مقتضی تجویز کند.
   با توجه به اینکه مقدار TSH شما افزایش یافته و در دوره‌های مختلف نیز تغییر کرده است، مشورت با پزشک خود بسیار مهم است. او بهترین تصمیم را برای شما خواهد گرفت و به شما توصیه‌های لازم را خواهد داد.

   پاسخ
 • آزمایش من tsh پایین ولی t3 t4 نرمال است پزشک اسکن هسته ای تجویز کرده آیا واقعا لازمه اگه انجام ندم چی میشه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ترکیب نتایج آزمایشات تیروئید شما نشان می‌دهد که TSH پایین و T3 و T4 در محدوده نرمال قرار دارند. این وضعیت ممکن است نشان‌دهنده اختلال در تنظیم هورمون‌های تیروئید باشد. اسکن هسته‌ای (نوواسکن) توسط پزشک به منظور ارزیابی دقیق‌تر وضعیت تیروئید و عملکرد آن تجویز شده است.
   اگر پزشک تجویز کرده که اسکن هسته‌ای انجام دهید، احتمالاً به دلایل خاصی از جمله بررسی دقیق‌تر علت کاهش TSH در حالی که T3 و T4 در محدوده نرمال قرار دارند، شما را به این آزمایش ارجاع داده است. هدف این اسکن هسته‌ای است که با تصویربرداری دقیق‌تر، پزشک به تشخیص درست‌تر و درمان مناسب‌تر برسند.
   در هر صورت، تصمیم نهایی برای انجام یا عدم انجام این اسکن هسته‌ای باید با پزشک خودتان در مورد وضعیت سلامتی و نیازهای شما گرفته شود.

   پاسخ
 • با سلام من کم کاری تیروئید دارم آزمایش دادم جواب آزمایشم به این شرح هست
  TSH. H 9.7
  T4 1.6
  آیا کم کاری تیروئیدم به حدی رسیده که قرص مصرفم نکم جدیدا قرص میخورم پشت یکی از چشمام ورم میکنه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بر اساس نتایج آزمایش تیروئید که ارائه داده‌اید (TSH=9.7 و T4=1.6)، به نظر می‌رسد کم‌کاری تیروئید در شما وجود دارد. مقدار TSH شما افزایش یافته است و مقدار T4 در حد نرمال یا پایین‌تر از حد نرمال است که نشان‌دهنده کم‌کاری تیروئید است.
   در مورد قرصی که مصرف می‌کنید و باعث ورم زیر یکی از چشم‌هایتان شده است، بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید. این مشکل ممکن است به عوامل دیگر نیز برگردد و پزشک شما باید این مسئله را ارزیابی کند و تصمیم‌گیری لازم را انجام دهد اما تصمیم نهایی درباره تغییر دوز یا نحوه مصرف باید توسط پزشک شما گرفته شود. اگر احساس می‌کنید که داروی تیروئیدی درست تنظیم نشده و عوارضی از جمله ورم زیر چشم دارید، حتماً به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت تیروئیدی‌تان ارزیابی شود و تنظیمات دارو به درستی انجام گیرد.

   پاسخ
 • زهره نصیری
  1402/05/15 8:06 ب.ظ

  سلام وقت شما بخیر=۱۶.۴۶=tsh آیا هورمون تیروئید من مشکل دارد؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   برای تشخیص اختلالات تیروئید، نتایج آزمایشاتی مانند TSH، T4 و T3 نیاز به تجزیه و تحلیل دقیق دارند و تنها پزشک شما می‌تواند نتایج را بررسی کرده و تشخیص درستی ارائه دهد. چرا که نتیجه هر سه آزمایش، واحد اندازه گیری و سوابق شما در تشخیص مهم است.
   پزشک شما می‌تواند به شما توضیحات کاملتری درباره وضعیت تیروئید و نتایج آزمایشات ارائه دهد و در صورت لزوم، اقدامات بیشتری را پیشنهاد دهد.

   پاسخ
 • سلام خواهشمندم جواب سوال من رو بدید ، نوزاد ۴۰ روزه من tsh:5.2 miu/L داشته و Ft4:1.1 ng/dl هست دکتر اطفال گفته لب مرزه مجدد تکرار شده ولی من نمی‌خوام بازم بچم خون بده نظر شما چیه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تشخیص و درمان مشکلات سلامتی نوزادان نیاز به ارزیابی دقیق توسط پزشک دارد. اطلاعاتی که ارائه داده‌اید نشان می‌دهد که سطوح هورمون‌های تیروئید در نوزاد شما ممکن است در محدوده نرمال باشد، اما این موضوع نیازمند تفسیر و تشخیص تخصصی توسط یک پزشک متخصص است.

   پزشک شما احتمالاً نتیجه آزمایش‌ها را بر اساس تجربه و دانش خود ارزیابی کرده و نظر داده است. با این حال، اگر شما شک دارید یا به هر دلیلی تمایل به دریافت نظر دیگری دارید، می‌توانید نظر یک پزشک تخصصی تیروئید (متخصص اطفال یا متخصص تغذیه و هورمون‌ها) را بگیرید.

   پاسخ
 • سلام anti thyroid من ۳۸۵ و tsh۰.۸۵وfreet41.1 هست .میشه راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به نتایج آزمایش‌های شما، به نظر می‌رسد که سطح هورمون تیروئید در محدوده نرمال قرار دارد. با این حال، آزمایش Anti-Thyroid Peroxidase (Anti-TPO) با مقدار ۳۸۵ نشان‌دهنده وجود آنتی‌بادی‌هایی است که به غده تیروئید حمله می‌کنند و ممکن است نشان‌دهنده وجود اختلال در سیستم ایمنی یا اختلال‌های تیروئیدی باشد.

   معمولاً افزایش مقدار Anti-TPO به عواملی مانند بیماری هاشیموتو (Hashimoto) یا بیماری گریوز (Graves) مرتبط است که به نوعی اختلال ایمنی به غده تیروئید یا هایپرتیروئیدی (پرکاری تیروئید) یا هیپوتیروئیدی (کم کاری تیروئید) منجر می‌شود.

   با توجه به اینکه مقادیر آزمایش‌های شما در محدوده نرمال قرار دارند و تا به حال هیچ علائم خاصی از اختلال تیروئیدی از خود نشان نداده‌اید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا بتوانید موضوع را با او بررسی کنید و در صورت لزوم تست‌ها یا معاینات بیشتری انجام دهید. همچنین، بهتر است هرگونه نگرانی خود را با پزشک خود به در میان بگذارید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشد بنده ۳۲ سال سن دارم آزامیش تیروئید دادم نتیجه ش این بوده ممنون میشم راهنماییم کنید
  TSH_7/5
  T4_6/3

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نتایج آزمایش تیروئیدی که ارائه دادید، به شکل زیر هستند:
   – TSH: 7.5 (مقدار بالا از محدوده طبیعی)
   – T4: 6.3 (مقدار در محدوده طبیعی)
   نتیجه نشان می‌دهد که مقدار هورمون تیروئید (TSH) بالا و مقدار هورمون تیروکسین (T4) در محدوده طبیعی قرار دارد. این نتیجه ممکن است نشان‌دهنده کم‌کاری تیروئید (هیپوتیروئیدی) باشد.
   با توجه به اینکه مقدار TSH بالاست و تیروئید کم‌کاری ممکن است وجود داشته باشد، بهتر است به پزشک تخصصی در زمینه غدد درون‌ریز و تیروئید مراجعه کنید. او می‌تواند با انجام معاینه کامل و در صورت لزوم آزمایش‌های تکمیلی، تشخیص دقیق‌تری را برای وضعیت تیروئید شما قرار دهد و در صورت نیاز به درمان مناسب را تجویز کند.

   پاسخ
 • سلام،من آزمایش تیروئید دادم،t3:1.49 t4:93.2 tsh:1.73

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در مورد طبیعی بودن یا نبودن مقادیر تیروئیدی، نیاز به مشاوره پزشک دارید. این مقادیر به تنهایی کافی نیستند تا وضعیت تیروئید شما را تشخیص دهند. پزشک شما با بررسی سایر علائم و نشانگرها، سابقه پزشکی و تشخیص دقیق‌تر می‌تواند به شما اطلاعات بیشتری ارائه دهد.

   پاسخ
 • با سلام.وقتتون بخیر.خدا قوت.من هفته ۲۴ هستم تو آزمایشاتم tsh در هفته ی دوازدهم مقدارش ۴/۳ بود دکترم هم چیزی نگفته بود، دیروز که در هفته ۲۴ م آزمایش دادم، مقدارش ۴/۹ شده.خیلی نگرانم دیروز برای اولین بار رفتم دکتر داخلی برام داروی لووکسین ۱۰۰ رو نوشت نصفشو صبح ناشتا بخورم.خیلی نگرانم تا حالا این دارو رو مصرف نکردم کم کاری تیروئیدم آیا تاثیر بدی روی جنین میذاره؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در دوران بارداری، تنظیم و مدیریت سطح هورمون‌های تیروئید بسیار مهم است تا به سلامتی شما و جنین شما کمک شود. مقادیر TSH (هورمون تحریک کننده تیروئید) در دوران بارداری معمولاً تغییر می‌کند و می‌تواند در سطوح مختلفی قرار بگیرد.
   در مورد داروی لووکسین (Levothyroxine) که برای درمان کم‌کاری تیروئید تجویز شده است، معمولاً به منظور تعادل تیروئید در دوران بارداری استفاده می‌شود. این دارو برای بهبود عملکرد تیروئید و تنظیم مقادیر هورمون‌های تیروئید در سطح مناسب استفاده می‌شود و بسیاری از زنان باردار از آن بهره می‌برند.
   در مورد تأثیر این دارو بر جنین، تاکنون مطالعات نشان داده‌اند که استفاده معقول از لووکسین در دوران بارداری اغلب ایمن است و به جنین آسیبی وارد نمی‌کند.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید.
  پسرمن ۴ ساله هست،آزمایش تیروئید ازش گرفتیم
  T4=109وTSH=7.8لطفا اگه امکانش هست تفسیر کنید

  پاسخ
  • سلام. وقت بخیر
   سلام، با توجه به نتایج آزمایش تیروئید پسر شما، او در معرض کم کاری تیروئید قرار دارد.
   با توجه به این نتایج، بهتر است با یک پزشک متخصص غدد و متابولیسم مشورت کنید تا به شناخت دقیق‌تری از وضعیت تیروئید فرزندتان برسید. پزشک با بررسی تاریخچه پزشکی، انجام آزمایش‌های مکمل و مشاهده نشانه‌ها و علائم، تشخیص دقیق‌تر و درمان مناسب را تعیین خواهد کرد. درمان کم کاری تیروئید معمولاً شامل مصرف داروهای تیروئیدی مصنوعی می‌شود که با مشاوره پزشک، به دوز مناسبی تنظیم می‌شود.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشی ۳۲ سال سن دارم tsh خونم به طور غیر طبیعی ۷۲ است می تونه خطرناک باشه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر.
   تشخیص دقیق نیاز به اطلاعات بیشتری از شما دارد اما اگر تیروئید شما در سطح TSH غیرطبیعی و بالا است (۷۲)، باید به متخصص غدد مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سبحانی
  1402/05/08 6:06 ب.ظ

  سلام آزمایش tsh 7.800 وfree t4 1.56 وAnti thyroid perixidase 87.1 می باشد ممنون میشم تفسیر بفرماییید

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   با توجه به نتایج آزمایش تیروئید که ارائه دادید، برخی نتایج غیرطبیعی دارید که نشان‌دهنده مشکلات در کارکرد و احتمال کم‌کاری تیروئید است، توصیه می‌شود که با یک متخصص تیروئید یا اندوکرینولوژیست مشورت کنید.

   پاسخ
 • شکریه نظامی
  1402/05/08 1:32 ق.ظ

  سلام من تقریبن ۳ماهه تیروییدم را جراحی کردم و کلأ تیروییدم را برداشتم و فعلن قرص تیروکسین استفاده میکنم چند روز پیش آزمایش دادم T4=0/2هست وقتی ب دکتر خودم نتیجه آزمایش را نشون دادم میگه تیرویید برابر هست و تازه باید روزهای جمعه نصف قرص تیرویید استفاده کنی با این که تیروییدم پایین هست چرا دکتر اینجوری میگه لطفاً کمکم کنید ممنون

  پاسخ
  • سلام. وقت بخیر

   ممکن است تفسیر نتایج آزمایش‌های تیروئیدی کمی پیچیده باشد و بسته به شرایط شما و نتایج دقیق آزمایش، پزشک ممکن است راهنمایی‌های مختلفی ارائه کند. برای تفهیم بهتر وضعیت، لازم است که توضیحات کامل‌تری در مورد آزمایش‌ها و شرایط حال حاضرتان داشته باشیم. بهتر است با پزشک خود صحبت کنید و دلیل دقیق این تعیین دوز را از او بپرسید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشی جواب ازمایش تیروئید۱.۸۰
  ایاخوب هست یانه مادرم ۵۹سال سن دارد

  پاسخ
  • سلام. وقت بخیر
   تشخیص و تعیین اینکه آزمایش تیروئید ۱.۸۰ برای مادرتان خوب است یا خیر، به تنهایی کافی نیست و نیاز به ارزیابی توسط پزشک دارد. مقدار TSH (Thyroid Stimulating Hormone) برای ارزیابی عملکرد تیروئید مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما برای تشخیص دقیقتر و تعیین وضعیت سلامتی تیروئید باید مقادیر دیگر هورمون‌های تیروئید، مانند T4 (Thyroxine) و T3 (Triiodothyronine) نیز در نظر گرفته شوند.

   همچنین، مقدار TSH متاثر از عوامل مختلفی مانند سن، جنسیت، وضعیت بارداری و مصرف داروها است. برای تفسیر دقیق نتایج، پزشک نیاز به مشاهده سوابق پزشکی کامل مادرتان، سن، وضعیت سلامتی، نمونه‌برداری آزمایش و سایر علل مرتبط خواهد داشت.

   پاسخ
 • با سلام
  بنده خانم ۲۶ساله با نتایج تیرویید به صورت زیر میباشم آیا آزمایشات طبیعی هستن؟
  tsh:1.86
  T4:13.1
  T3:154

  پاسخ
  • سلام. وقت بخیر
   با توجه به نتایج آزمایشات تیروئیدی که ذکر کردید، می‌توانم به شما بگویم که نتایج شما در محدوده‌های طبیعی قرار دارند و تیروئید شما به نظر می‌رسد در وضعیت نرمال قرار دارد. اما برای تفسیر کامل نتایج آزمایشات تیروئید، بهتر است که نتایج را به همراه سوابق پزشکی خود به پزشک نشان دهید.

   پاسخ
 • سلام من مجرد هستم و ۲۳ سالمه جواب ازمایشم
  T4=7.24
  TSH=1.65
  T3 free= 3.37
  ممنون میشم برام تفسیر کنین

  پاسخ
  • سلام. وقت بخیر
   با توجه به این نتایج، به نظر می‌رسد که سطوح هورمون‌های تیروئیدی شما در حدود طبیعی هستند و نشانه‌ای از کم‌کاری یا افزایش فعالیت تیروئید ندارند. با این حال، توصیه می‌شود همواره نتایج آزمایش‌های تیروئید خود را با پزشک مطرح کنید تا او بتواند به شما توصیه‌های مربوط به سلامتی تیروئید و سایر جنبه‌های بهداشتی بدهد.

   پاسخ
 • علی اصفهانی
  1402/05/04 8:46 ق.ظ

  با سلام نتیجه آزمایشش تیرویید من به شرح ذیل است و اینکه چند وقت کف پاهام درد دارم
  Tsh: 5,46
  T4:64
  T3:1,9

  پاسخ
  • سلام. وقت بخیر
   بر اساس نتایج آزمایش‌های تیروئیدی شما، مقادیر TSH (هورمون محرک تیروئید) و T4 (هورمون تیروکسین) به نظر می‌آید در محدوده نرمال باشند. اما لازم به ذکر است که مقادیر آزمایش‌های تیروئیدی باید توسط پزشک خود با سایر علائم بالینی و سابقه بیماری‌ها مورد ارزیابی قرار گیرند. همچنین، ممکن است که مقادیر مرجع آزمایش‌ها برای هر آزمایشگاه متفاوت باشد، بنابراین بهتر است نتایج آزمایش‌ها را با پزشک خود بررسی کنید و سوالات خود را از او بپرسید.

   در مورد درد کف پاهایتان، این مشکل می‌تواند به دلیل عوامل مختلفی از جمله مشکلات عضلانی و استخوانی، التهاب، کمبود ویتامین‌ها و موارد دیگر باشد. بهتر است این موضوع را هم با پزشک مطرح کنید.

   پاسخ
 • سلام‌خسته نباشیم نوزاد ۴ ماه ۱۴ روز دارم تی اس اچ ۲.۳..هست.میشه امکانش هست تفسیر کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تشکر از شما که اطلاعات مربوط به نوزاد خود را ارسال کردید. مقدار TSH نوزاد شما که ۲.۳ می‌باشد، برای نوزاد ۴ ماه و ۱۴ روز، طبیعی است.
   در نوزادان، سطح هورمون TSH به‌عنوان یک نشانگر عملکرد غده تیروئید بررسی می‌شود. مقدار طبیعی TSH در نوزادان بسیار متغیر است و ممکن است در محدوده‌های مختلف باشد. به طور کلی، مقدار TSH نوزادان در حالت طبیعی باید در محدوده ۰.۵ تا ۵ میکرویوت‌/میلی‌لیتر باشد.
   مقدار ۲.۳ میکرویوت‌/میلی‌لیتر برای نوزاد ۴ ماه و ۱۴ روز در محدوده طبیعی قرار دارد و نشان‌دهنده عملکرد طبیعی غده تیروئید نوزاد شما است.
   البته اگر شما هرگونه نگرانی یا سوال دیگری دارید، بهتر است با پزشک معالج نوزاد خود مشورت کنید. او می‌تواند به شما توضیح دقیق‌تری در مورد نتایج آزمایش و وضعیت سلامتی نوزادتان بدهد و در صورت لزوم برنامه درمانی مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
 • زهراسرایلو
  1402/04/27 8:56 ب.ظ

  سلام وقت بخیر.۳۱ساله هستم ۹هفته باردارم آزمایش تیروئید انجام دادم T31.5 T410.8 وTsH 0.1 نشان داده ودکترمتخصص هم بمن یدوفولیک تجویزکرده بود مصرف میکردم الان من پرکاری تیروئید دارم یا کم کاری واین قرص رابخورم یاقطع کنم وقبلا سابقه تیروئید دربارداری قبلی نداشتم

  پاسخ
  • سلام، تبریک می‌گویم به خاطر بارداری شما. از اطلاعاتی که ارائه دادید، نتایج آزمایش تیروئید شما بشرح زیر است:

   T3: 1.5 ng/dL (نرمال محدوده: ۰.۷-۱.۸ ng/dL)
   T4: 10.8 μg/dL (نرمال محدوده: ۵.۰-۱۴.۰ μg/dL)
   TSH: 0.1 μIU/mL (نرمال محدوده: ۰.۴-۴.۰ μIU/mL)
   بر اساس نتایج آزمایش، TSH شما پایین و مقادیر T3 و T4 در حد معمول هستند. این نتایج نشان‌دهنده پرکاری تیروئید هستند. با توجه به این مشخصات، داروی یدوفولیک که برای کم‌کاری تیروئید استفاده می‌شود، نیازی ندارید و باید مراجعه به پزشکتان کنید تا برنامه درمانی مناسب برای شما تعیین شود.

   پزشک متخصص شما ممکن است مقدار دارو یدوفولیک را تغییر دهد یا دیگر داروها را تجویز کند تا بهینه‌ترین وضعیت تیروئید برای شما و جنینتان فراهم شود. همچنین، ممکن است پزشک شما در طول دوران بارداری تیروئید شما را مورد نظر داشته باشد و تغییرات لازم را اعمال کند تا سلامتی شما و نوزادتان حفظ شود.

   پاسخ
 • سلام خانمی هستم ۴۴ساله به مدت ۲۰سال هست که تروئیددارم اول پرکاربود ولی بعدازیک مدت کم کارشده ۱سال هست که دارو مصرف نکردم التن آزمایش دادم tshخونم ۱۸.۴هست t4.1.12و t3.2.63توی شهرستان هم دکتر غددخوب خیلی کم هست اگرهم باشه نوبت نداره میشه لطفاکمکم کنیدممنون میشم

  پاسخ
  • سلام، بر اساس نتایج آزمایش‌های تیروئیدی که ارائه دادید، مشخص است که تیروئید شما در حال حاضر کم‌کاری دارد. مقدار TSH بالا و مقادیر T4 و T3 در محدوده‌های طبیعی یا کمی کمتر از محدوده‌های طبیعی قرار دارند که نشان‌دهنده کم‌کاری تیروئید است.

   با توجه به این که یک سال است داروهای تیروئید را مصرف نمی‌کنید و نتایج آزمایش‌ها نشان‌دهنده کم‌کاری تیروئید هستند، بهتر است به زودی با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما ممکن است تصمیم بگیرد دوباره با شما داروهای تیروئید را شروع کند یا تغییرات دیگری در درمان اعمال کند.

   تیروئید کم‌کاری می‌تواند علائمی مانند خستگی، کاهش انرژی، سرماخوردگی، کاهش وزن، مشکلات حافظه و تمرکز، مشکلات پوستی و مویی و دیگر علائم را ایجاد کند. بنابراین، مهم است که با پزشک خود همکاری کنید تا منبع کم‌کاری تیروئید را تشخیص دهد و مناسب‌ترین درمان را برای شما تعیین کند.

   پاسخ
 • بلی خوبین
  TSH: 4.41
  T3: 1.83
  T4: 8.45

  این تست من است در چه حد است؟

  پاسخ
  • سلام
   برای تفسیر نتایج تست های تیروئید، باید به مقادیر مرجع طبیعی مراکز آزمایشگاهی خود اعتماد کنید زیرا ممکن است مقادیر مرجع در مراکز مختلف متفاوت باشد. علاوه بر این، تشخیص نهایی بر اساس تنها اندازه‌گیری‌های هورمون‌های تیروئید صورت نمی‌گیرد، بلکه باید با سایر علائم بالینی و اطلاعات پزشکی شما ترکیب شود.

   در اغلب مراکز آزمایشگاهی، معمولاً مقادیر مرجع (طبیعی) برای هورمون‌های تیروئید در محدوده‌های زیر قرار دارند:

   TSH: 0.4 تا ۴.۰ mIU/L
   T3: 0.8 تا ۲.۰ ng/mL (یا ۱.۳ تا ۳.۱ nmol/L)
   T4: 4.5 تا ۱۱.۲ μg/dL (یا ۵۸ تا ۱۴۴ nmol/L)
   بنابراین، مقدار TSH شما (۴.۴۱ mIU/L) در محدوده‌ی طبیعی قرار می‌گیرد. اما برای تفسیر دقیق‌تر نتیجه‌ها و مشخص کردن وضعیت تیروئید خود، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و ممکن است نیاز به انجام بررسی‌های تکمیلی دیگر باشد. پزشک شما با بررسی تاریخچه پزشکی، علائم بالینی و سایر تست‌های مرتبط، تصمیم‌گیری مناسبی را خواهد داشت.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  Tsh:2/48
  البته با خوردن قرص لیووتیروکسین ۱۰۰
  تقریبایکسال هست که دارو مصرف میکنم،آیا تیرویید من نرمال هست؟
  نیاز به ادامه دادن قرص دارم؟

  پاسخ
  • سلام، بر اساس نتایج آزمایش TSH که ۲.۴۸ است و با مصرف قرص لووتیروکسین ۱۰۰ میکروگرم، می‌توان گفت که تیروئید شما به حالت نرمال نزدیک است. اما برای تایید نتیجه و تشخیص دقیق‌تر و نیز تعیین ادامه‌ی مصرف قرص، نیاز به ارزیابی و مشاوره پزشکی دارید.

   پزشک شما باید اطلاعات کاملی از شرایط شما داشته باشد، از جمله سابقه بیماری، نتایج آزمایش‌های دیگر، علائم بالینی و هدف درمانی شما. او می‌تواند بر اساس این اطلاعات تصمیم‌گیری کند که آیا نیاز به ادامه‌ی مصرف قرص لیووتیروکسین دارید یا خیر، و آیا نیاز به تنظیم دوز دارید یا خیر.

   بنابراین، توصیه می‌شود که با پزشک خود مشورت کنید و نتایج آزمایش، تاریخچه بیماری و علائم خود را به او گزارش دهید تا درمان مناسب برای شما تعیین شود.

   پاسخ
 • سلام جواب آزمایش پسرسه ماه ام.بعد استفاده از قرص تیروئید.tsh:1.4……T4:14.3میشه بگین چجوره؟!

  پاسخ
  • سلام، نتایج آزمایش پسر سه‌ماهه شما برای هورمون‌های تیروئید به شرح زیر هستند:

   TSH: 1.4 میکرویونیت بر میلی‌لیتر – این مقدار در محدوده‌ی نرمال برای نوزادان سه‌ماهه قرار دارد و نشان‌دهنده‌ی عملکرد طبیعی غده‌ی تیروئید می‌باشد.

   T4: 14.3 میکروگرم بر دسی‌لیتر – نیز در محدوده‌ی نرمال قرار دارد و نشان‌دهنده‌ی میزان طبیعی هورمون T4 در بدن نوزادان سه‌ماهه است.

   با توجه به این نتایج، عملکرد تیروئید پسر سه‌ماهه‌تان به‌طور کلی طبیعی است و نیاز به درمان خاصی ندارد. این مقادیر معمولاً در محدوده‌های استاندارد برای نوزادان سه‌ماهه قرار دارند و نشان‌دهنده‌ی وضعیت سلامت و عملکرد طبیعی تیروئید او هستند.

   در هر صورت، اگر شما هرگونه نگرانی یا سوالی دارید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند بر اساس وضعیت کلینیکی و تاریخچه پزشکی کودکتان، شما را بهتر راهنمایی کند.

   پاسخ
 • سلام مجدد یک دنیا ممنون از راهنمایی شما

  نتایج آزمایش من اینگونه بود که قبلا ارائه کردم خدمتتون
  Tsh 2.11
  T3 0.799

  T4 7.220

  و این نتیجه بقیه ازمایشات که با تاخیر آماده شد

  Anti tpo 5.1

  T3 aplake 1.11

  Anti thyroglobin 4.70

  ممنون میشم محبت کنید برام تفسیر کنید زنده باشید

  این درمان داره ؟

  پاسخ
  • باعرض سلام و ممنون از اعتمادتان. نتایج آزمایش‌های شما عبارتند از:

   TSH: 2.11 (میکرویونیت بر میلی‌لیتر) – در محدوده‌ی نرمال (بین ۰.۵ تا ۴.۵ میکرویونیت بر میلی‌لیتر) قرار دارد که نشان‌دهنده‌ی عملکرد نسبتاً طبیعی غده‌ی تیروئید است.

   T3: 0.799 (نانومول بر لیتر) – در محدوده‌ی نرمال قرار دارد و نشان‌دهنده‌ی میزان طبیعی هورمون T3 در بدن شما است.

   T4: 7.220 (نانومول بر لیتر) – همچنین در محدوده‌ی نرمال قرار دارد و نشان‌دهنده‌ی میزان طبیعی هورمون T4 در بدن شما است.

   Anti TPO: 5.1 (واحد: IU/ml) – مقدار پایینی بوده و نشان‌دهنده‌ی وجود آنتی‌بادیهای ضد پراکسیداز تیروئید می‌باشد که معمولاً در هاشیموتو و برخی بیماری‌های تیروئیدی دیگر افزایش می‌یابد. اما مقدار آن در حد نرمال قرار دارد و باید بررسی‌های بیشتری انجام شود تا تشخیص دقیق تری بدهند.

   Anti Thyroglobulin: 4.70 (واحد: IU/ml) – نیز در حد نرمال قرار دارد و اندازه‌گیری این آنتی‌بادی نیز به درمان خاصی نیاز ندارد.

   با توجه به نتایج آزمایش و اطلاعاتی که داریم، عمدتاً نتیجه‌ی طبیعی دارید و درمان خاصی لازم نیست. اگر شکایات خاصی دارید یا اطمینان ندارید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و او را در جریان وضعیت خود قرار دهید. او می‌تواند شما را بهتر راهنمایی کند و نیاز به مطالعه بیشتر برای تشخیص دقیق تر را ارزیابی کند. همچنین ممکن است با توجه به تاریخچه پزشکی و شکایات شما، بررسی‌ها و آزمایش‌های بیشتری انجام داده شود.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر خانم ۲۹ ساله هستم
  جواب TSH 0.01

  لطف میکنین راهنمایی کنیم تیروئدم پرکار شده ؟

  پاسخ
  • سلام. بله، بر اساس نتیجه‌ی آزمایش TSH که ۰.۰۱ است، تیروئید شما به نظر می‌رسد پرکار (هیپرتیروئیدی) است. مقدار پایین TSH نشان‌دهنده‌ی این است که غده تیروئید شما بیش از اندازه هورمون‌های تیروئیدی، یعنی T3 و T4، ترشح می‌کند.
   این وضعیت می‌تواند به علت مسائل مختلفی از جمله گزش‌های تیروئیدی، التهاب تیروئید، هاشیموتو، یا اختلالات دیگر باشد. برای اطمینان بیشتر و تشخیص دقیق‌تر نیاز است که به یک پزشک متخصص تیروئید مراجعه کنید. پزشک شما ممکن است آزمایش‌های دیگری از جمله آزمایش‌های T3 و T4 را نیز انجام دهد تا علت دقیق تغییرات تیروئیدی شما را مشخص کند و برنامه درمانی مناسب برای شما تعیین کند. از تعویض داروها تا داروهای تنظیم‌کننده تیروئید و یا روش‌های درمانی دیگر، تصمیم به نظر پزشکی واجب خواهد بود.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من یه دخترم ۱۹ سالمه بعد تو آزمایش تیروئیدم زده:
  TSH 0.46
  چطور بفهمم نرماله یا نه

  پاسخ
  • سلام. برای تفسیر نتایج آزمایش تیروئید، علاوه بر مقدار TSH، نیاز به بررسی دقیق‌تر دیگر هورمون‌های تیروئیدی مانند T3 و T4 نیز دارید. اما می‌توانم به شما توضیح دهم که مقدار TSH شما (۰.۴۶) در محدوده نرمال است.

   TSH (هورمون محرک تیروئید) سلول‌های غده هیپوفیز در مغز را تنظیم می‌کند و در واقع نشان‌دهنده فعالیت تیروئید است. مقدار TSH کمتر از محدوده نرمال (که بین ۰.۴ تا ۴.۰ میکرویونیت بر میلی‌لیتر قرار دارد) ممکن است نشانگر یک فعالیت بیش از حد تیروئید (هیپرتیروئیدی) باشد. با این حال، برای تشخیص دقیق و بررسی کامل وضعیت تیروئید، نتایج آزمایشات دیگر نیز باید مورد بررسی قرار گیرند.

   بهترین راه برای تفسیر نتایج آزمایش تیروئید، مشاوره با پزشک خود است. پزشک شما می‌تواند با بررسی سابقه پزشکی شما، ارزیابی علائم و نتایج آزمایشات دیگر، تشخیص دقیق و درمان صحیح را تعیین کند.

   لطفاً با پزشک خود در مورد نتایج آزمایش صحبت کنید تا او بتواند توضیحات کاملتری در مورد وضعیت تیروئید شما ارائه دهد و در صورت لزوم نیاز به مطالعات بیشتر یا درمان مشخص را تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام و وقت بخیر جناب دکتر
  زنی ۴۵ ساله هستم با مقادیر
  TSH=6.517
  T4=1.15
  آیا مشکل تیروئید دارم؟
  ممنونم

  پاسخ
  • سلام. بر اساس مقادیری که ارائه کردید، مقدار TSH شما (۶.۵۱۷) بالاتر از محدوده نرمال است. همچنین، مقدار T4 شما (۱.۱۵) نیز در محدوده نرمال قرار می‌گیرد. این نتایج ممکن است نشانگر مشکلی در عملکرد تیروئید شما باشند.
   مقدار بالای TSH (هورمون محرک تیروئید) ممکن است نشان دهنده هیپوتیروئیدی (کم‌کاری تیروئید) باشد. در این حالت، تیروئید کمترین میزان هورمون‌های T3 و T4 را ترشح می‌کند و بدن نیازمند تنظیم بیشتر تیروئید است.
   با این حال، برای تشخیص دقیقتر و ارزیابی بیشتر، نیاز به مشاوره پزشک خود دارید. پزشک شما بر اساس سابقه پزشکی شما، علائمی که شما دارید، نتایج آزمایشات دیگر و ارزیابی بالینی، می‌تواند تشخیص دقیق تر و نیازمندی‌های درمانی شما را تعیین کند.
   توصیه می‌شود که با پزشک خود در مورد نتایج آزمایش و علائمتان صحبت کنید. او می‌تواند شما را راهنمایی کند و برنامه درمانی مناسبی را برای شما تعیین کند، اگر لازم باشد.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر چقدر عالی که درسایت اینقدر دقیق و باحوصله جواب می‌دهید ممنون
  من خانمی هستم ۴۶ ساله
  Tsh2.11
  T3 .799
  T4 7.220

  ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید

  پاسخ
  • سلام. با توجه به نتایج آزمایش تیروئید که ارائه کردید، این نتایج به شرح زیر است:
   ۱. مقدار TSH شما (۲.۱۱) در محدوده نرمال قرار می‌گیرد. این نشانگر نرمال بودن فعالیت غده هیپوفیز در تنظیم ترشح هورمون‌های تیروئید است.
   ۲. مقدار T3 شما (۰.۷۹۹) در محدوده نرمال قرار می‌گیرد. هورمون T3 از هورمون‌های تیروئیدی است که مستقیماً به فعالیت متابولیک بدن و کارکرد عمومی آن تأثیر می‌گذارد.
   ۳. مقدار T4 شما (۷.۲۲۰) نیز در محدوده نرمال قرار می‌گیرد. هورمون T4 نیز یکی از هورمون‌های تیروئیدی است که ترشح آن توسط غده تیروئید انجام می‌شود.
   ۴. با توجه به این نتایج، به نظر می‌رسد که عملکرد تیروئید شما نرمال است و هیچ مشکلی در آن وجود ندارد.
   هرچند که نتایج آزمایشات تنها یکی از عواملی هستند که پزشکان در تشخیص و درمان بیماری‌های تیروئید استفاده می‌کنند. برای تفسیر دقیق‌تر نتایج، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما با توجه به نتایج آزمایش، علائم شما و سایر عوامل، می‌تواند تشخیص نهایی را تعیین کند و در صورت لزوم برنامه درمانی را برای شما تجویز کند.

   پاسخ
 • سلام۳۲ ساله بارداری هفت هفته دارم (احتمالا دوقلو)و ازمایش تیروئیدم به این صورته
  T3=1.77 (nmol/L)
  T4=81 (nmol/L)
  TSH=3.28 (mIU/mL)
  ایا کم کاری تیروئید دارم ؟ برای بارداری خطر داره؟

  پاسخ
  • سلام و تبریک بابت بارداری شما. در مورد نتایج آزمایش تیروئیدی شما، به طور کلی می‌توان گفت که سطح هورمون‌های تیروئید شما در محدوده نرمال قرار دارد. این نتایج عبارتند از:

   سطح T3: 1.77 nmol/L (نرمال بین ۱.۰۸-۳.۱۴ nmol/L)
   سطح T4: 81 nmol/L (نرمال بین ۵۸-۱۶۱ nmol/L)
   سطح TSH: 3.28 mIU/mL (نرمال بین ۰.۲۷-۴.۲۰ mIU/mL)
   با توجه به نتایج بدست آمده، به نظر می‌رسد که فعالیت تیروئید شما در محدوده نرمال است و نیاز به درمان خاصی ندارید. اما برای اطمینان بیشتر و بررسی دقیق‌تر وضعیت تیروئید در دوران بارداری، بهتر است با پزشک تیروئید و متخصص زنان مشورت کنید.
   اگر تیروئید شما در حالت نرمال است، احتمالاً بارداری شما تحت تأثیر منفی کم کاری تیروئید قرار نمی‌گیرد. با این حال، بهتر است با پزشک خود در مورد وضعیت تیروئید و تأثیر آن بر بارداری خود صحبت کنید. پزشک شما می‌تواند شما را راهنمایی کند و در صورت لزوم تنظیمات لازم را انجام دهد.
   مهمترین نکته این است که به طور منظم با پزشک خود ملاقات کنید و تمام سوالات و نگرانی‌های خود را با او مطرح کنید. او می‌تواند بر اساس وضعیت شما و تاریخچه پزشکی شما، بهترین مشاوره را ارائه کند و برنامه درمانی مناسب برای شما تدوین کند.

   پاسخ
 • سمیه وحدانی
  1402/04/20 2:32 ب.ظ

  سلام خانمی ۳۹ ساله هستم
  T4 6.83
  T3 1.01
  TSH 1.9

  پاسخ
  • سلام. بر اساس نتایج آزمایش تیروئید که ذکر کرده‌اید، می‌توان گفت که سطوح هورمون‌های تیروئید در محدوده نرمال قرار دارند.
   سطح T4 (تیروکسین) شما با مقدار ۶.۸۳ نرمال است.
   سطح T3 (تری‌یودوتیرونین) شما با مقدار ۱.۰۱ نیز در محدوده نرمال قرار دارد.
   مقدار TSH (هورمون محرک تیروئید) با ۱.۹ نیز در محدوده نرمال قرار دارد.
   با توجه به این نتایج، به نظر می‌رسد که فعالیت تیروئید شما در حالت نرمال قرار دارد و تیروئید شما به خوبی عمل می‌کند.
   با این حال، همیشه بهتر است نتایج آزمایشات تیروئید را با پزشک خود مطرح کنید تا وی بتواند شرایط شما را به طور کامل تحلیل کرده و به شما راهنمایی کند. تنها با مشاوره پزشک می‌توانید در مورد وضعیت تیروئید و نیاز به درمان مطمئن شوید.

   پاسخ
 • لیلاهمتی
  1402/04/19 12:21 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  حدود ۱۰ سال پیش تیرویید پر کار داشتم ۲ سال مرتب دارو خوردم و ویزیت شدم که کاملا تنظیم شد
  سال گذشته TSH : 9/6 و t4 : 7/5 بود که لووتیروکسین مصرف کردم
  فروردین ماه امسال ۱۰۰< : tsh و t4 : 2/48
  کورتیزول ۸ صبح هم ۱۲/۱ بود ۲ ماه بازم دارو مصرف کرد و تازه آزمایش دادم که حالا tsh : 0/017 شده
  چرا اینقدر TSH من بالا و پایین میشه؟
  چیکار باید بکنم؟

  پاسخ
  • سلام. تغییرات سطح TSH (هورمون محرک تیروئید) در طول زمان می‌تواند نشانگر نوسانات فعالیت تیروئید باشد. دلیل تغییرات در سطح TSH ممکن است به عوامل مختلفی برگردد که شامل موارد زیر می‌شود:
   ۱. تغییرات در دوز دارو: مصرف داروهای تنظیم کننده تیروئید مانند لووتیروکسین (Levothyroxine) می‌تواند سطح TSH را تنظیم کند. اگر دوز دارویتان تغییر کند یا مصرف آن را متوقف کنید، سطح TSH نیز ممکن است تغییر کند.
   ۲. مشکلات در تنظیم تیروئید: در برخی از موارد، عملکرد تیروئید بدون دلیل قابل توضیحی تغییر کرده و سبب نوسانات در سطح TSH می‌شود. ممکن است دلیل آن اختلالات تیروئیدی باشد که نیاز به تنظیم دقیق دارند.
   ۳. شرایط دیگر: برخی از شرایط پزشکی دیگر مانند استرس، بارداری، عوامل دارویی، بیماری‌های خودایمنی، عوامل تغذیه‌ای و غیره می‌توانند تأثیرگذار بر سطح TSH باشند.
   برای تشخیص دقیق و درمان صحیح، بهتر است با پزشک تیروئید خود مشاوره کنید. پزشک با بررسی جزئیات تاریخچه تیروئید شما، آزمایشات جدید و ارزیابی وضعیت کنونی تیروئید، می‌تواند تشخیص و درمان مناسب را تعیین کند و به شما راهنمایی کند.

   پاسخ
 • سلام خانم هستم ۳۸ ساله
  جواب آزمایش های قبلی تیروئید به ترتیب از اولین آزمایش به آخرین آزمایش:
  TSH:5.92
  T4:6.77
  ——
  TSH:6.1
  T4:7.504
  T3:1.6
  ——-
  TSH:4.8
  T4:0.3
  T3:2.6
  ANTI TPO:190.3
  ———-
  ANTI TPO:108.69
  ——-

  جواب آزمایش جدید
  TSH:4.1
  T4:1.0
  TRIIODOTHYRONINE (T3):125
  ANTI TIPO:342.1
  VIT D :18.3

  لطفا راهنمایی کنید
  ممنون

  پاسخ
  • با توجه به نتایج آزمایش‌های تیروئید که ارائه دادید، برخی از آزمایش‌ها مقادیر غیرطبیعی دارند. نتایج آزمایش‌ها نشان می‌دهد که سطح هورمون‌های تیروئید در بدنتان نسبت به محدوده طبیعی تغییر کرده است.

   سطح TSH در آزمایش‌های اخیر شما در محدوده طبیعی قرار می‌گیرد (بین ۰.۴ تا ۴ میکرویونیت بر میلی‌لیتر). اما سطح TSH در آزمایش‌های قبلی شما بالاتر از محدوده طبیعی بوده است.
   سطح T4 در آزمایش‌های اخیر در محدوده طبیعی قرار می‌گیرد (بین ۴.۵ تا ۱۲.۵ میکروگرم بر دسی‌لیتر). اما در آزمایش‌های قبلی سطح T4 بیش از محدوده طبیعی بوده است.
   سطح T3 در آزمایش جدید در محدوده طبیعی قرار می‌گیرد (بین ۸۰ تا ۲۰۰ نانوگرم بر دسی‌لیتر).
   سطح آنتی‌تیروپروکسیداز (ANTI TPO) در آزمایش جدید بسیار بالا است. این نشانگری است که بدن شما دچار التهاب و پاسخ ایمنی نسبت به بافت‌های تیروئید است.
   سطح ویتامین D نیز در آزمایش جدید کمتر از محدوده طبیعی قرار دارد (محدوده طبیعی بین ۳۰ تا ۱۰۰ نانوگرم بر میلی‌لیتر).
   با توجه به این نتایج، بهتر است با یک پزشک متخصص غدد در مورد وضعیت تیروئید و ویتامین D خود مشاوره کنید. آنها می‌توانند بر اساس سابقه بالینی شما، نتایج آزمایش و علائم مرتبط، تشخیص دقیق برای شما قرار دهند و در صورت لزوم، درمان مناسب را تجویز کنند.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر ممنون میشم پاسخ سوال منو بدید و از نگرانی دربیارین
  من برای لاغری قرص لووکسین ۱۰۰ میخوردم روزی یه دونه ناشتا الان سه ماهه
  آزمایش که دادم t3 1.9
  T4 13
  Tsh 0.005
  دکتر گفته قطع کن یه هفته بعد مجدد آزمایش بده آیا توی این یک هفته تاثیری داره ؟؟؟

  پاسخ
  • سلام. قطع قرص لووکسین به مدت یک هفته به طور موقت می‌تواند تأثیری روی نتایج آزمایش هورمون تیروئید داشته باشد. این مدت زمان ممکن است بر تنظیم هورمون‌های تیروئید تأثیر بگذارد و ممکن است سطوح هورمون‌های T3، T4 و TSH تغییر کند.
   بنابراین، برای دریافت نتایج دقیق‌تر و دستورالعمل مناسب، بهتر است دستور پزشک را دنبال کرده و پس از قطع قرص لووکسین به مدت یک هفته، آزمایش تیروئید خود را تکمیل کنید. در صورت نیاز، پزشک شما قادر خواهد بود به شما راهنمایی کند و درمان مناسب را تجویز کند.

   پاسخ
 • سلام من ۲۰ سالمه دو ماه پیش آزمایش تیروئید دادم
  مقدار tsh : 5.21‌ ومقدار t4: 1.39‌ و مقدار t3: 1.83 بود
  الان دو روز هست که در ناحیه زیر گوش و حنجره ام احساس درد میکنم میشه راهنمایی کنین ؟

  پاسخ
  • سلام. احساس درد در ناحیه زیر گوش و حنجره می‌تواند به عوامل مختلفی مرتبط با عفونت‌ها، التهابات، ترشحات غده‌های لنفاوی و یا عوامل دیگر برگردانده شود. اما نمی‌توان به صورت قطعی بدون ارزیابی دقیق پزشکی از منشأ درد شما حکم قضاوت کرد.
   با توجه به نتایج آزمایش تیروئیدی که ارائه دادید، سطوح هورمون‌های تیروئید در محدوده نرمال قرار دارند و نشان می‌دهد فعالیت تیروئید شما در حالت نرمال است. اما این نتایج تنها مربوط به تیروئید است و نمی‌تواند به طور کامل درباره علت درد در ناحیه زیر گوش و حنجره شما را تشخیص دهد.
   بهتر است با مراجعه به پزشک خود، شرح دقیق درد خود را توضیح داده و او راجع به علت و مشکل موجود استفسار کنید. پزشک شما می‌تواند با بررسی و ارزیابی دقیق، تشخیص صحیحی برای درد شما بگذارد و در صورت لزوم به شما درمان مناسب را تجویز کند.

   پاسخ
 • شعیب اربابی
  1402/04/15 2:09 ب.ظ

  سلام وقت بخیر ‌‌ T4:9.3**T3:0.9**TSH:3.6

  پاسخ
  • سلام، بر اساس نتایج آزمایش‌های تیروئیدی که ارائه دادید، می‌توان نتیجه گرفت که سطح هورمون‌های تیروئید شما در محدوده نرمال قرار دارد. این نتایج نشان می‌دهند که سطح T4 و T3 در محدوده طبیعی است و سطح TSH نیز در محدوده نرمال قرار دارد.

   در هر صورت، برای تفسیر دقیق تر نتایج آزمایش تیروئید، بهتر است با پزشک خود مشاوره کنید. پزشک شما می‌تواند بر اساس سابقه پزشکی، علائم و عوارضی که شما تجربه می‌کنید، و نتایج آزمایش‌های دیگر، توضیحات دقیق‌تری درباره وضعیت تیروئید شما و نیاز به درمان ارائه دهد.

   همچنین، در صورتی که دارای هرگونه نگرانی یا سوال دیگری در مورد وضعیت تیروئید خود هستید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا به شما راهنمایی صحیحی ارائه دهد.

   پاسخ
 • سلام ۲۰سالم هست دوختر هستم .میشه بگید جواب ازمایشم چیه.
  TSH 5.19
  FreeT4. 1.0

  پاسخ
  • سلام. بر اساس نتایج آزمایشی که ارائه دادید، میزان TSH (هورمون محرک تیروئید) شما ۵.۱۹ می‌باشد، که در محدوده نرمال قرار دارد. همچنین سطح Free T4 (تیروکسین آزاد) شما ۱.۰ است که نیز در محدوده نرمال قرار دارد. این نتایج نشان می‌دهد که فعالیت تیروئید شما در محدوده طبیعی است و تیروئید به درستی عمل می‌کند.

   به هر حال، برای تفسیر کامل نتایج آزمایش و بررسی وضعیت تیروئید، توصیه می‌شود با پزشک خود مشاوره کنید. او می‌تواند براساس سابقه پزشکی شما و علائمی که دارید، اطلاعات دقیق‌تری در مورد وضعیت تیروئیدتان ارائه دهد و در صورت لزوم برنامه درمانی مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
 • محمدجواد
  1402/04/13 8:39 ق.ظ

  سلام و ادب
  من ۳۹ سال م (مرد) هست و نتایج چک آپم به صورت زیر هست ، میشه لطف کنید نظرتون رو بگید

  TSH: 8.24 mlU/ml
  T3: 126 ng/dl
  T4: 6.1 ug/dl

  پاسخ
  • سلام و عرض ادب. بر اساس نتایج چک آپ شما، مقادیر TSH شما در بازه نرمال نمی‌باشد و به مقدار بالاتری اشاره می‌کند. این نتیجه نشان می‌دهد که تیروئید شما ممکن است کم کاری داشته باشد. همچنین، مقادیر T3 و T4 در محدوده نرمال قرار دارند. با این حال، برای تشخیص دقیق‌تر و ارزیابی بهتر وضعیت تیروئیدتان، توصیه می‌شود با پزشک تیروئید (پزشک اندوکرینولوژیست یا فوق‌تخصص غدد درون ریز) مشاوره کنید. پزشک شما می‌تواند بر اساس علائم، سابقه پزشکی و سایر آزمایش‌های تکمیلی، تشخیص دقیق و برنامه درمانی را برای شما تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام
  وقت بخیر
  بنده ۳مورد ندول تیروئید دارم و ازمایش تیروئیدم به شرح زیر می باشد ممنون میشم کمکم کنید
  t4:8.0 ug/d
  T-Uptake:1.0 un
  TSH:1.44 uiu/m

  پاسخ
  • سلام، بر اساس نتایج آزمایش تیروئید که ارائه دادید، اطلاعات زیر قابل استنتاج است:

   T4 (تیروکسین): سطح T4 شما ۸.۰ ug/dL است. برای تشخیص دقیق‌تر وضعیت تیروئید، لازم است این نتیجه را با محدوده معمول سنتز شده برای آزمایش T4 مقایسه کنید. این نتیجه نشان دهنده فعالیت هورمون تیروکسین در بدن است.

   T-Uptake: نتیجه آزمایش T-Uptake شما ۱.۰ است. این آزمایش برای ارزیابی قدرت جذب هورمون‌های تیروئید توسط بافت‌های بدن استفاده میشود.

   TSH (هورمون محرک تیروئید): سطح TSH شما ۱.۴۴ uiu/mL است. این هورمون توسط غده هیپوفیز ترشح میشود و به تنظیم فعالیت تیروئید کمک میکند. این سطح طبیعی به نظر میرسد و نشان می‌دهد که تیروئید شما به طور معمول کار میکند.

   با این حال، برای تفسیر دقیق تر نتایج آزمایش و بررسی وضعیت کلی سلامتی تیروئید شما، توصیه میشود به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک تخصصی در این زمینه میتواند بررسی دقیق‌تری انجام داده و به شما راهنمایی در مورد تشخیص و درمان مناسب بدهد.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/04/12 10:37 ق.ظ

  سلام من ۱۶ سالمه،، میشه نتیجه آزمایش منو تفسیر کنید
  T4:8/2
  TSH:2:13

  پاسخ
  • سلام، نتایج آزمایش تیروئید شما به صورت زیر است:

   T4: 8.2 (به احتمال زیاد بیلد آیودتیرونین آزاد)
   TSH: 2.13
   در این نتایج، T4 به میزان ۸.۲ نانوگرم بر دسی‌لیتر (ng/dL) و TSH به مقدار ۲.۱۳ میکرویونیت بر میلی‌لیتر (mU/L) است.

   با توجه به این نتایج، می‌توان گفت که سطح T4 شما در محدوده طبیعی قرار دارد. همچنین، سطح TSH نیز در محدوده طبیعی است، که نشان می‌دهد غده تیروئید شما به طور عمده بهره‌برداری طبیعی دارد و تولید هورمون‌های تیروئید مناسب است.

   با این حال، باید توجه داشت که تفسیر نتایج آزمایش تیروئید باید با در نظر گرفتن علائم بالینی شما و تاریخچه پزشکی کامل صورت گیرد. در صورت داشتن هرگونه سوال یا نگرانی، بهتر است با پزشک خود در مورد نتایج آزمایش صحبت کنید. او می‌تواند نتایج را بهتر تفسیر کرده و به شما راهنمایی درباره وضعیت تیروئید و نیاز به درمان بدهد.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  من تازه ازمایش دادم برای تیرویید
  ۸۱.۶:TSH
  T3:0:79
  T4:5.8
  میشع بدونم کدونم نوع تیرویید دارم پرکار یا کم کار؟
  ایا میتونم باردار بشم یا ن ممنون میشم نظر بدید؟

  پاسخ
  • سلام. برای تفسیر نتایج آزمایش تیروئید شما، نیاز به بررسی و مقایسه با محدوده معمولی مقادیر آزمایشگاهی است که معمولاً به همراه گزارش آزمایش ارائه می‌شود. اما در کل، این نتایج نشان می‌دهند که سطح TSH شما بالا و سطوح T3 و T4 کمتر از حد معمول است.

   با توجه به این نتایج، ممکن است برای شما دارای کم‌کاری تیروئید (هیپوتیروئیدی) باشد. با این حال، برای تشخیص دقیق‌تر و درمان مناسب، نیاز به مشاوره و ارزیابی توسط یک پزشک متخصص تیروئید دارید. پزشک شما باید با بررسی تاریخچه پزشکی کامل شما و انجام آزمایشات تکمیلی، شما را تشخیص و درمان مناسب را ارائه دهد.

   درباره بارداری، تیروئید کم کار می‌تواند تأثیری بر بارداری داشته باشد. سطح هورمون‌های تیروئید در طول بارداری بسیار مهم است و برای حفظ سلامت شما و جنین، نیاز به کنترل مناسب تیروئید دارید. در صورتی که برنامه ریزی برای بارداری دارید یا باردار شده‌اید، بهتر است با پزشک متخصص تیروئید خود مشاوره کنید تا برنامه درمانی مناسب برای شما تعیین شود.

   پزشک شما بهترین منبع برای تفسیر نتایج و ارائه راهنمایی‌های دقیق و شخصی‌سازی شده است. لطفاً در جلسه پیشروی با پزشک خود به او این نتایج را ارائه دهید و درباره نگرانی‌ها و سوالات خودتان صحبت کنید.

   پاسخ
 • سلام من قبلاتیرویید کم کارداشتم وانتی تیپوام ۱۰۰۰بود بعداز بارداریم قرص نخوردم وتیروئیدم نرمال بود ولی افسردگی تپش قلب ریزش مو و استرسداشتم الان آزمایش دادم tsh ام۴.۸۴وt3ام ۰.۹۹۰و t4 هم ۷.۴۷۰ نیاز به دارو دارم وچقدر

  پاسخ
  • سلام، بر اساس نتایج آزمایشی که ارائه دادید، سطح TSH شما در محدوده طبیعی (نرمال) قرار دارد و سطح هورمون‌های T3 و T4 نیز در محدوده طبیعی قرار دارند. این نتایج نشان می‌دهند که در حال حاضر تیروئید شما در وضعیت نرمال قرار دارد.

   اما برای تشخیص دقیقتر و تعیین نیاز به دارو، باید این نتایج را با پزشک تخصصی خود مطرح کنید. او می‌تواند با بررسی سابقه پزشکی شما، اعراض و علائمی که ذکر کردید، و تحلیل دقیقتر آزمایشات، تشخیص نهایی را قرار دهد و در صورت لزوم، داروهای مورد نیاز را تجویز کند.

   همچنین، اگر احساس می‌کنید علائم افسردگی، تپش قلب و ریزش مو شما را از طریق تیروئید تحت تأثیر قرار می‌دهد، می‌توانید با پزشک روانپزشک خود در مورد این مشکلات مشاوره و درمان بگیرید.

   بازهم تأکید می‌کنم که پزشک خود بهترین منبع برای ارائه تشخیص نهایی و راهنمایی در مورد درمان است. لطفاً با او در ارتباط باشید و برای مشکلات و نگرانی‌های خود راهنمایی لازم را بگیرید.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر ممنون میشم نتایج آزمایش من رو تفسیر کنید ۳۸ سالم هست و تو این رنج Tsh باید دارو مصرف بشه ؟
  T4 7.21
  T3 191.7
  TSH 5.06

  پاسخ
  • با توجه به نتایج آزمایش تیروئید که ارائه کردید، می‌توان نتیجه گرفت که شما احتمالاً در مرحله اولیه کم‌کاری تیروئید قرار دارید. سطح هورمون‌های T4 و T3 در محدوده نرمال قرار دارند، اما سطح هورمون TSH بالاتر از حد طبیعی است که نشان‌دهنده نیاز بدن به ترشح بیشتر هورمون تیروئید است.

   با توجه به این نتایج، ممکن است پزشک شما تصمیم بگیرد که درمان کم‌کاری تیروئید را آغاز کند. معمولاً هدف درمان کم‌کاری تیروئید با استفاده از داروهای تیروئیدی است که می‌تواند سطح هورمون TSH را به حد طبیعی برساند و تاثیر مثبتی روی سطح T4 و T3 داشته باشد.

   با این حال، تصمیم نهایی درباره نیاز به درمان و نوع درمانی که شما نیاز دارید، باید توسط پزشک خود گرفته شود. بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و نتایج آزمایشات را به او بیان کنید تا تشخیص صحیحی درباره وضعیت تیروئیدتان قرار دهد و درمان مناسب را تجویز کند.

   پاسخ
 • سلام ۲۰ سالمه دختر هستم T3 9.7
  T4 1.6

  لطفا بگید وظعیت تیروئیدمTSH 5.3

  پاسخ
  • بر اساس نتایج آزمایش تیروئید که ارائه کردید، می‌توان نتیجه گرفت به کم‌کاری تیروئید مبتلا باشید. این نتایج نشان می‌دهد که سطح هورمون‌های T3 و T4 در محدوده نرمال قرار دارند، اما سطح هورمون TSH بالاتر از حد طبیعی است که ممکن است نشان دهنده کم‌کاری تیروئید باشد.

   با این حال، برای تشخیص و تعیین وضعیت دقیق تیروئید خود و نیاز به درمان، بهتر است به یک پزشک متخصص غدد درمانی (اندوکرینولوژیست) مراجعه کنید. پزشک شما می‌تواند با بررسی تاریخچه پزشکی، اعمال آزمایشات تکمیلی و ارزیابی دقیقتر، تشخیص صحیحی را قرار دهد و در صورت لزوم برنامه درمانی مناسب را برای شما تعیین کند.

   مهم است که در مواجهه با نتایج آزمایشات تیروئید، با پزشک خود مشورت کنید تا تفسیر صحیحی از نتایج بدست آورید و درمان مناسب را برای بهبود وضعیت تیروئید خود دنبال کنید.

   پاسخ
 • سلام.من t47.1وt31.4وtsh0.7هستش.لطفا مر رهنمای کنید .تو خواب احساس خفگی میکنم.پشت دو کتف احساس گرفتگی. نبض بدنم احاس میکنم تند تند میزنه نوار قلب دادم امو گرفتم همه چی نرماله نمی دونم دردم چیه بعضی موقعها احساس غش بهم دست میده .مرد هستم ۴۳ ساله

  پاسخ
  • سلام. بر اساس اطلاعاتی که ارائه دادید، نمی‌توانم تشخیص دقیقی در مورد وضعیت شما بگذارم، اما می‌توانم به شما توضیحی کلی بدهم.

   اعدادی که ارائه دادید، مربوط به نتایج آزمایش‌های تیروئید است. این نتایج نشان می‌دهد که سطح TSH (هورمون محرک تیروئید) در محدوده طبیعی قرار دارد و نشانگری از کم‌کاری تیروئید نیست. با این حال، برای تشخیص دقیق و درمان هرگونه مشکل در تیروئید و علائمی که شما دارید، بهتر است با پزشک معالج خود مشورت کنید.

   علائمی مانند احساس خفگی در خواب، احساس گرفتگی پشت دو کتف، احساس تندتندی نوار قلب و احساس غش باید توسط پزشک بررسی شوند تا دلیل آنها مشخص شود. این ممکن است ناشی از عوامل مختلفی مانند مشکلات قلبی، تنفسی، اضطراب یا عوامل دیگر باشد. پزشک شما می‌تواند بر اساس نتایج آزمایش‌ها، شرح علائم و معاینه بالینی شما، تشخیص و درمان مناسب را تعیین کند.

   پیشنهاد می‌کنم به طبیب خود مراجعه کنید و مشکلات و نگرانی‌هایتان را با او در میان بگذارید تا ارزیابی دقیق‌تری انجام شود و در صورت لزوم روش‌های درمانی متناسب با وضعیت شما انتخاب شود.

   پاسخ
 • سلام عرض ادب
  من خانم ۴۱ساله هستم که به تازگی آزمایش تیروئید دادم نتیجه این شد
  TSH5.99
  T3 1.52
  T4. 8.01
  لطفا تفسیر بفرمایید آیا نیاز به مصرف دارو هست

  پاسخ
  • سلام. بر اساس نتایج آزمایش تیروئید که ارائه دادید، اطلاعات زیر قابل استنتاج است:

   TSH (هورمون محرک تیروئید): مقدار TSH شما ۵.۹۹ میکرویومول بر لیتر است. این مقدار بالاتر از محدوده طبیعی (معمولاً بین ۰.۴ تا ۴.۰ میکرویومول بر لیتر) است. این نتیجه نشان می‌دهد که تیروئید شما کمی کم‌کار است و بدن نیاز به مقدار بیشتری هورمون تیروئید دارد.

   T3 (تری‌ایودوتیرونین): مقدار T3 شما ۱.۵۲ نانوگرم بر دسی‌لیتر است. این مقدار نیز در محدوده طبیعی (معمولاً بین ۰.۶ تا ۱.۸۱ نانوگرم بر دسی‌لیتر) قرار دارد. این نتیجه نشان می‌دهد که سطح T3 شما در محدوده طبیعی است.

   T4 (تیروکسین): مقدار T4 شما ۸.۰۱ میکروگرم بر دسی‌لیتر است. این مقدار نیز در محدوده طبیعی (معمولاً بین ۴.۵ تا ۱۲.۰ میکروگرم بر دسی‌لیتر) قرار دارد. این نتیجه نشان می‌دهد که سطح T4 شما در محدوده طبیعی است.

   با توجه به این نتایج، می‌توان نتیجه گرفت که تیروئید شما در حالت کم‌کار قرار دارد (هیپوتیروئیدیسم). اما برای تشخیص نهایی و تعیین درمان مناسب، باید با یک پزشک متخصص غدد و دوره‌های تیروئید مشورت کنید. پزشک شما با توجه به علایم بالینی، تاریخچه پزشکی و سایر آزمایشات لازم، می‌تواند تشخیص دقیق‌تری را ارائه دهد.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/04/06 1:36 ق.ظ

  سلام وخسته نباشید‌.جواب غربالگری تیرویید پسرم از ابتدا کمی مشکوک بود.چندین بار تکرار شد ب عدد ۸ هم رسیداما فوق غدد گفت ب دارو نیازی نیست ما برا اطمینان بازم چک کردیم الان ۴ هست.آیا این درسته ک برای اینک کودک هوش خوبی داشته باشه باید عدد tshزیر ۲ باشه.آزمایشات پسر من همیشه بالای ۳ بوده و حتی گاهی ۷و۸ و ب تشخیص فوق غدد دارو مصرف نکردیم الان چ کاری لازمه بکنیم؟ پسرم ۳ سالشه

  پاسخ
  • سلام. بر اساس مقادیر TSH که ارائه دادید، می‌توان نتیجه گرفت که سطح TSH پسر شما در حال حاضر در محدوده طبیعی قرار دارد. این نتیجه نشان می‌دهد که در حال حاضر عملکرد تیروئید پسر شما طبیعی است و نیاز به داروی مصرفی نیست.

   با این حال، درباره رابطه بین سطح TSH و هوش کودکان، باید توجه داشت که هوش یک کودک به عوامل متعددی وابسته است و سطح TSH تنها یکی از عواملی است که می‌تواند تأثیر بر هوش داشته باشد. علاوه بر TSH، عوامل دیگر مانند محیط زندگی، تغذیه، مراقبت درست از کودک و عوامل وراثتی نیز بر هوش کودک تأثیرگذار هستند.

   اگر نگرانی خاصی درباره هوش کودک خود دارید، بهتر است با یک پزشک متخصص کودکان مشورت کنید. پزشک می‌تواند براساس تاریخچه پزشکی و ارزیابی کلیت وضعیت کودک، نکات مربوطه را با شما بررسی کند و راهنمایی لازم را ارائه دهد.

   در کل، مهمترین نکته این است که کودک شما در دست پزشک متخصص قرار داشته باشد و مرتباً پیگیری شود تا وضعیت سلامتی او درست ارزیابی شود و در صورت لزوم تدابیر لازم اتخاذ گردد.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  آقای دکتر تازه جواب ازمایشم اومده ببین چطوره؟
  ۲۳ سالمه دختر هستم

  *Tsh👉 >25
  T4👉 ۵
  T3👉۱.۴

  نفهمیدم پر کاری هستم یا کم کار ممنون میشم جوابم بدی 🙏🏻

  پاسخ
  • سلام، بر اساس نتایج آزمایشی که ارائه دادید، می توان نتیجه گرفت که تیروئید شما در وضعیت کم کاری قرار دارد. این نتایج به صورت زیر است:

   سطح TSH (تیروئید استیمولیتینگ هورمون): بیش از ۲۵ (مقدار بالا)
   سطح T4 (تیروکسین): ۵ (مقدار نرمال)
   سطح T3 (تری‌ایودوتیرونین): ۱.۴ (مقدار کمی کمتر از حد نرمال)
   سطوح بالای TSH در نتیجه آزمایش شما نشانگر کم کاری تیروئید می‌باشد. در این حالت، تیروئید کمترین مقدار هورمون‌های تیروئید را تولید می‌کند و بدن به درستی عملکرد تیروئید را تنظیم نمی‌کند.

   برای تشخیص و درمان دقیق‌تر مشکل تیروئید شما، بهتر است با یک پزشک متخصص در زمینه غدد درون ریز مشورت کنید. پزشک با بررسی تاریخچه پزشکی، علائم بالینی و سایر آزمایشات ممکن است نیاز به تست‌های تکمیلی داشته باشد و در نهایت برنامه درمانی مناسب را برای شما تعیین خواهد کرد.

   پاسخ
 • سلام دختر ۱۷ ماهه دارم لطفا میفرمایید که دخترم تیروئید داره یا خیر؟
  TSH 3.76 MLU/L 0.5_5
  Free T4 13.89 pmol/l 9_19

  پاسخ
  • سلام،

   برای تشخیص دقیق بیماری تیروئید در دختر ۱۷ ماهه شما، لازم است توسط پزشک متخصص یا پزشک فوق تخصص غدد درمانی مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد. علاوه بر نتایج آزمایش TSH و Free T4، نیاز به ارزیابی سایر علائم و علت مشکلاتی که شما ممکن است در دخترتان مشاهده کنید وجود دارد.

   با این حال، بر اساس نتایج آزمایش شما، سطح TSH در محدوده نرمال قرار دارد (۰.۵ تا ۵ میلیون واحد بین‌المللی در لیتر) و سطح Free T4 نیز در محدوده نرمال قرار دارد (۹ تا ۱۹ پیکومول در لیتر). این نتایج نشان می‌دهند که در حال حاضر عملکرد تیروئید دخترتان به طور معمول است.

   با این حال، تشخیص نهایی و درمان باید توسط پزشک مشاور شما تعیین شود. پزشک شما با بررسی جزئیات بیشتر در مورد تاریخچه پزشکی و علائم دخترتان، می‌تواند تشخیص دقیق تری برای وضعیت تیروئید او بگذارد و در صورت لزوم برنامه درمانی را تعیین کند. لذا بهتر است با پزشک معالج خود مشورت کنید.

   پاسخ
 • سلام من خیلی چاق شدم ۲۵کیلو اضافه وزن دارم حداقل تازگی هم مشکلات گوارشی دارم
  من در مورد ازمایش تیروییدم میخواستم از شما راهنمایی بخوام ببینم تیرویید من کم کار هست یا پر کار
  ازمایش tsh دادم و ۴/۸۹ هست
  من مشکل تنبلی و کیست تخمدان و مشکلات قائدگی هم دارم و پیش دکتر غدد رفتم و قرصی بابت تیرویید بهم نداده فقط قرص مربوط به تنبلی تخمداد داده و گفته وزنت رو سریعا کم کن.
  نظر شما چی هست چرا ایشون قرص تیرویید نددن ایا تیرویید من مشکلی نداره؟

  پاسخ
  • سلام. با توجه به مقدار TSH شما که ۴.۸۹ است، می‌توان نتیجه گرفت که تیروئید شما در حالت نرمال یا کمی کم‌کاری قرار دارد. معمولاً مقدار TSH در محدوده ۰.۴-۴.۰ میکرویونیت بر میلی‌لیتر (µIU/mL) قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه مقدار TSH شما بالاتر از محدوده نرمال است، احتمالاً تیروئید شما در حالت کم‌کاری (هیپوتیروئیدیسم) است.

   با این حال، برای تشخیص دقیق‌تر و بررسی وضعیت تیروئید شما، نیاز به بررسی دیگر آزمایشات تیروئید مانند T4 و T3 دارید. این آزمایشات به ما اطلاعات بیشتری درباره عملکرد تیروئید شما می‌دهند. در مورد درمان، تصمیم نهایی بر اساس تمام نتایج آزمایشات و وضعیت سلامت شما توسط پزشک خود گرفته می‌شود.

   پزشک شما ممکن است به دلایل خاصی تصمیم به تجویز قرص تیروئید نگرفته باشد، مانند عدم وجود نشانه‌ها و علائم مشخصی یا نبود وضعیت کم‌کاری شدید تیروئید. همچنین، او ممکن است تمرکز خود را بر روی درمان مشکلات دیگری که از آنها رنج می‌برید، مانند تنبلی تخمدان، قرار دهد. با این حال، برای دریافت توضیحات دقیق‌تر و بیان نگرانی‌های خود، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید و توضیحات وی را بپرسید. او می‌تواند توضیحات کامل‌تری در مورد تصمیمات و درمان شما ارائه دهد و به شما راهنمایی کند.

   پاسخ
 • سلام وقت شما بخیر لطفا این آزمایش را تفسیر کنید، آقا هستم ۲۱ ساله
  T4 : 9.2
  T3 : 128
  Tsh : 1.0

  پاسخ
  • سلام، با توجه به نتایج آزمایش تیروئید که ذکر کردید، می‌توان به تفسیر آنها پرداخت:

   T4 (تیروکسین): مقدار T4 شما ۹.۲ است. T4 یک هورمون تیروئید است که توسط غده تیروئید تولید می‌شود. مقدار T4 در محدوده طبیعی قرار دارد و این نتیجه نشان می‌دهد که سطح T4 در بدن شما در محدوده طبیعی قرار دارد.

   T3 (تری‌یودوتیرونین): مقدار T3 شما ۱۲۸ است. T3 نیز یک هورمون تیروئید است که از تبدیل T4 به T3 در بدن به دست می‌آید. مقدار T3 همچنین در محدوده طبیعی قرار دارد، و این نتیجه نشان می‌دهد که سطح T3 در بدن شما نیز در حد طبیعی است.

   TSH (هورمون محرک تیروئید): مقدار TSH شما ۱.۰ است. TSH توسط غده هیپوفیز در مغز ترشح می‌شود و به غده تیروئید اشاره می‌کند که هورمون‌های تیروئید را تولید کند. مقدار TSH در محدوده طبیعی قرار دارد و این نتیجه نشان می‌دهد که غده تیروئید شما به خوبی عمل می‌کند و هورمون‌های تیروئید در سطح مناسبی ترشح می‌شوند.

   با توجه به تفسیر نتایج، به نظر می‌رسد که وضعیت تیروئید شما در محدوده طبیعی و سالم قرار دارد. با این حال، برای تفسیر دقیق‌تر و دریافت راهنمایی بیشتر، بهتر است با پزشک خود مشاوره کنید. وی می‌تواند با بررسی کامل سابقه پزشکی و ارزیابی علائم و علل مربوطه، نتایج را به درستی تفسیر کند.

   پاسخ
 • سعید زائری
  1402/04/01 10:31 ب.ظ

  سلام وقتتون به خیر من ۳۳ سالمه توی آزمایش من نوشته
  TSH:2.4
  T4: 8.4
  ممنون میشم بگید وضعیت ازمایش من چطور هستش

  پاسخ
  • سلام، آزمایش TSH (هورمون تیروئید محرک) و T4 (تیروکسین) شما را نشان می‌دهد. این آزمایشات به منظور بررسی وضعیت تیروئید و عملکرد آن استفاده می‌شوند. برای تفسیر دقیقتر نتایج آزمایش، باید با مقادیر مرجع آزمایشگاه خودتان مقایسه شوند. اما به طور کلی، مقادیر TSH و T4 شما در محدوده طبیعی قرار دارند.

   مقدار TSH در محدوده ۰.۴-۴.۰ mIU/L به عنوان محدوده طبیعی در نظر گرفته می‌شود و مقدار T4 نیز در محدوده ۴.۵-۱۲.۰ μg/dL برای T4 کل (total T4) و ۰.۸-۲.۰ ng/dL برای T4 آزاد (free T4) به عنوان محدوده طبیعی در نظر گرفته می‌شود.

   با این حال، برای تفسیر دقیق نتایج وضعیت سلامت تیروئید شما، بهتر است با پزشک خود مشاوره کنید. وی می‌تواند نتایج آزمایشات را با سابقه پزشکی شما و علائمی که شما دارید مقایسه کرده و ارزیابی کاملی انجام دهد.

   پاسخ
 • مهرانپور
  1402/04/01 6:08 ق.ظ

  سلام روز خوش ، ممنون میشم با توجه به نتایج زیر راهنمایی کنید .
  T4=5.1
  T3=1.06
  Tsh=5.3
  Anti tpo=764

  پاسخ
  • سلام، بر اساس نتایجی که ارائه دادید، می‌توان در مورد وضعیت تیروئید شما توضیح داد:

   T4 (تیروکسین): مقدار T4 شما ۵.۱ است. برای تفسیر دقیقتر این نتیجه، نیاز به مقایسه آن با محدوده معمول مقادیر T4 در آزمایشگاه خود دارید. اما به طور کلی، این نتیجه نشان دهنده سطح تیروکسین در بدن شما است.

   T3 (تری‌ایودوتیرونین): مقدار T3 شما ۱.۰۶ است. همچنین، برای تفسیر دقیقتر نتیجه، نیاز به مقایسه آن با محدوده معمول مقادیر T3 در آزمایشگاه خود دارید. T3 نیز یک هورمون تیروئید است.

   TSH (هورمون محرک تیروئید): مقدار TSH شما ۵.۳ است. این نتیجه نشان دهنده فعالیت غده تیروئید و تنظیم سطح هورمون‌های تیروئید است. با این حال، برای تفسیر دقیقتر، مقدار TSH باید با محدوده معمول مقادیر TSH در آزمایشگاه خود مقایسه شود.

   Anti TPO: مقدار Anti TPO شما ۷۶۴ است. این آزمایش برای تشخیص آنتی‌بادی‌های متعلق به بیماری هاشیموتو (Hashimoto) استفاده می‌شود، که نشانگر آسیب و التهاب در غده تیروئید می‌باشد.

   برای تفسیر دقیقتر و دریافت توصیه‌های درمانی، توصیه می‌شود با پزشک معالج خود مشورت کنید. پزشک شما با توجه به سابقه پزشکی شما، علائم، نتایج آزمایشگاهی و سایر عوامل، بهترین نصیحت و درمان را برای شما تعیین خواهد کرد.

   پاسخ
 • ریبوار
  1402/03/29 9:04 ب.ظ

  این ازمایش را لطفا برام تفسیر کنین tsh..188* خطرL

  پاسخ
  • با عرض پوزش، اما به نظر می‌رسد که ارقامی که در سوال ارائه کرده‌اید برای آزمایش TSH (هورمون تیروئید محرک) نادرست است. معمولاً مقدار TSH به واحد های میکرویونیت در لیتر (μIU/L) یا میکرویونیت در میلی لیتر (μIU/mL) گزارش می‌شود و ارقام مشابه ۱۸۸ به عنوان مقدار TSH نادرست و ناهنجار محسوب می‌شوند.

   در صورتی که شما نتایج آزمایش TSH صحیح را در اختیار دارید، لطفاً مقدار نرمال مرجع در آزمایشگاه خود را بررسی کنید و نتیجه را با آن مقایسه نمایید. در صورتی که مقدار TSH به طور معمول در محدوده نرمال نباشد و یا از محدوده ایده آل بیشتر یا کمتر باشد، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا تفسیر صحیح تری ارائه دهد و نیازمندی‌های درمانی را مشخص کند.

   پاسخ
 • امیرعلی
  1402/03/29 5:32 ب.ظ

  سلام
  پسرمن ۱۸ ماهه هستش کم کاری تیروئید داره
  برای آزمایش حتما باید ناشتا باشه و قبل آزمایش بهش قرص بدم یانه؟
  منشی دکترش گفت حتما ۲ساعت ناشتا باشه

  پاسخ
  • سلام، برای آزمایشات تیروئید معمولاً توصیه می‌شود ناشتا بودن و عدم مصرف غذا و نوشیدنی‌هایی که ممکن است تأثیری بر نتایج آزمایش داشته باشند. این شامل قرص‌ها و مکمل‌هایی نیز می‌شود که ممکن است تأثیری بر سطح هورمون‌های تیروئید داشته باشند.

   بنابراین، در صورتی که می‌خواهید آزمایش تیروئید پسرتان انجام شود، معمولاً توصیه می‌شود او را ناشتا نگه دارید. همچنین، پیش از آزمایش، بهتر است با پزشک معالج پسرتان مشورت کنید و از او بپرسید که آیا قبل از آزمایش نیاز به توقف مصرف قرص‌ها دارد یا خیر. پزشک شما می‌تواند بر اساس شرایط و وضعیت پسرتان، دستورالعمل صحیح را برای آزمایش ارائه دهد.

   با پزشک معالج پسرتان در مورد نحوه آماده‌سازی قبل از آزمایش و سوالاتتان بیشتر صحبت کنید تا بتوانید به درستی برای آزمایش آماده شوید.

   پاسخ
 • سلام من ۴۰ سال سن دارم مرد هستم .ازمایش دادم tsh7.2می باشد.تروئید کم کار دارم . نیاز به قرص لووتیروکسن با چه دوزی دارم ؟ دوز ۵۰ یا ۱۰۰ کدوم دوز بهتر هستش مصرف کنم.

  پاسخ
  • سلام. تعیین دوز داروی لووتیروکسین برای درمان کم‌کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) باید توسط پزشک شما انجام شود. پزشک شما با بررسی نتایج آزمایش و سایر عوامل، مانند سن، وضعیت سلامتی عمومی، عوارض دارو و تجویزات قبلی، بهترین دوز لووتیروکسین را برای شما تعیین خواهد کرد.

   در صورتی که TSH شما ۷.۲ است، نشان کم‌کاری تیروئید است و نیاز به درمان دارید. اما درمان و دوز لووتیروکسین باید توسط پزشک تخصصی غدد در نظر گرفته شود. او با بررسی ویژگی‌های فردی شما و ارزیابی دقیقتر نتایج آزمایش، دوز مناسب را برای شما تعیین خواهد کرد.

   پزشک معالج شما بهترین شخص است که می‌تواند دوز لووتیروکسین را بر اساس نیازهای شما تنظیم کند و تغییرات دوز را با توجه به پاسخ بدن شما به درمان پیگیری کند. لذا، توصیه می‌شود با پزشک خود مشورت کنید و دستورات و نکات خاصی را که به شما داده می‌شود رعایت کنید.

   پاسخ
 • غزل عالمی
  1402/03/27 11:46 ب.ظ

  سلام آقای دکتر دختر من ۱۰سال دارTsh:0/41 هست میخواستم بدونم تیروییدش چه طوری هست

  پاسخ
  • سلام. برای تشخیص دقیق وضعیت تیروئید دختر شما، نیاز به بررسی دقیق تمامی نتایج آزمایشات تیروئید و مشاهده علائم و نشانه‌های دیگری که ممکن است وجود داشته باشد، داریم. اما با توجه به عدد TSH که ارائه دادید (۰.۴۱)، این نتیجه نشان می‌دهد که سطح هورمون TSH در محدوده طبیعی قرار دارد. TSH (Thyroid Stimulating Hormone) هورمونی است که توسط غده هیپوفیز در مغز ترشح می‌شود و برای تنظیم فعالیت غده تیروئید و تولید هورمون‌های تیروئیدی (T4 و T3) مسئولیت دارد.

   با این حال، برای تشخیص دقیق وضعیت تیروئید و هورمون‌های تیروئیدی، نیاز به بررسی دقیق‌تر از طریق آزمایشات تکمیلی مانند T4 و T3 داریم. همچنین، ارزیابی علائم و نشانه‌های مرتبط مانند چاقی یا لاغری غیرعادی، خستگی، اختلالات خواب، تغییرات در پوست و مو، مشکلات تنفسی و سایر علائم می‌تواند کمک کننده باشد.

   بهترین راهنمایی در این مورد را پزشک متخصص غدد و متابولیسمی (اطلاعات بیشتر در مورد تیروئید) خواهد داشت. پزشک معالج شما با توجه به نتایج آزمایشات و مشاهده بالینی کامل، می‌تواند وضعیت تیروئید دخترتان را به طور کامل ارزیابی کند و در صورت لزوم برنامه درمانی مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر پسر من ۹ ساله است
  آزمایش تیروئید به شرح ذیل بوده ، ممنون میشم راهنمایی کنید
  Free t4 : 1/2 ng/dl
  TSH : 0.8 IU/MLS
  T4 : 8/2 ug/dl

  پاسخ
  • سلام، بر اساس نتایج آزمایش تیروئید که ارائه دادید، می‌توانم مشاهده کنم:

   مقدار Free T4 شما ۱.۲ ng/dl است، که در محدوده طبیعی قرار دارد. Free T4 نشان دهنده سطح هورمون تیروکسین آزاد در بدن است.

   مقدار TSH شما ۰.۸ IU/mL است، که نیز در محدوده طبیعی قرار دارد. TSH نشان دهنده عملکرد غده هیپوفیز در محرک دادن تولید هورمون تیروکسین توسط غده تیروئید است.

   مقدار T4 شما ۸.۲ μg/dL است، که نیز در محدوده طبیعی قرار دارد. T4 نیز یک هورمون تیروئیدی است که توسط غده تیروئید تولید می‌شود.

   با توجه به این نتایج، به نظر می‌رسد که عملکرد تیروئید پسر شما در محدوده طبیعی قرار دارد. با این حال، توصیه می‌شود که همیشه نتایج آزمایشات را با پزشک معالج پسرتان مطرح کنید، زیرا او می‌تواند با توجه به تاریخچه پزشکی و علائم فردی، تفسیر دقیق‌تری ارائه کند و در صورت لزوم برنامه درمانی مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
 • T4 8.3
  T3 1.8
  Tsh 0.8
  سلام وقت بخیر ممکنه لطفا این نتیجه ازمایش من رو بگین ۴۱ سالمه به شدت دارم چاق میشم احساس خستگی و خواب و نامنظمی پریود دارم الان حدود سه ماه هست که اینجوری شدم
  ممنونم

  پاسخ
  • سلام. بر اساس نتایج آزمایش تیروئید که ارائه دادید، به نظر می‌رسد عملکرد تیروئید شما در محدوده طبیعی قرار دارد. اما این تنها اطلاعات محدودی است و برای تفسیر دقیق‌تر و درک بهتر وضعیت تیروئید شما، باید با پزشک معالج خود مشورت کنید.

   عللی مانند چاقی، خستگی، نامنظمی پریود و تغییرات وزن می‌توانند به عوامل متعددی باشند و در آن‌ها عملکرد تیروئید نقشی داشته باشد. اما برای تشخیص دقیق و درمان صحیح، نیاز است پزشک شما به صورت جامع و جزئی‌تر به شرایط شما و تاریخچه پزشکیتان بپردازد و سایر آزمایشات و اطلاعات لازم را بررسی کند.

   پاسخ
 • مریم ترکمن
  1402/03/26 3:37 ب.ظ

  سلام میشه این آزمایش تفسیر کنید
  T4 1.42
  T3 2.5
  T.s.h 3.32

  پاسخ
  • سلام، بر اساس نتایج آزمایش تیروئید که ارائه دادید، تفسیر آن به شرح زیر است:

   T4 (تیروکسین): مقدار T4 شما ۱.۴۲ است. این نتیجه نشان می‌دهد که سطح هورمون تیروکسین در بدنتان در محدوده طبیعی قرار دارد.

   T3 (تری‌ایودوتیرونین): مقدار T3 شما ۲.۵ است. این نتیجه نیز نشان می‌دهد که سطح هورمون تری‌ایودوتیرونین در محدوده طبیعی قرار دارد.

   TSH (هورمون محرک تیروئید): مقدار TSH شما ۳.۳۲ است. این نتیجه نشان می‌دهد که سطح هورمون محرک تیروئید در محدوده طبیعی قرار دارد.

   با توجه به این نتایج، می‌توان گفت که عملکرد تیروئید شما در حالت طبیعی است و هورمون‌های تیروئید در محدوده صحیح قرار دارند. با این حال، برای تفسیر دقیقتر و مشاوره در مورد وضعیت تیروئیدتان، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند بر اساس تاریخچه پزشکی کاملتر و علائم دیگر شما، تفسیر دقیق‌تری ارائه دهد و در صورت لزوم راهنمایی و درمان مناسب را ارائه نماید.

   پاسخ
 • سلام یک دختر ۱۹ساله هستم و هرمون TSHمقدارش ۰/۵۶هست میشه تفسیر کنید ازمایشم رو

  پاسخ
  • سلام. مقدار TSH شما ۰.۵۶ است، مقدار کمتر از محدوده طبیعی (که معمولاً بین ۰.۴ تا ۴.۰ میکرویونیت بر دسی لیتر است) است. این ممکن است نشان‌دهنده فعالیت بیش از حد غده تیروئید باشد.

   پاسخ
 • سلام من چون دیدم علائم تیروئید پرکار و دارم رفتم آزمایش دادم و ۱۴ سالمه میشه بگین تیروئید پر کار دارم یا نه ؟
  اینم جوابش:
  Total t4 : 8.2
  Tsh:6
  اینا فقط برای تیروئید هستن دیگه؟
  نمیدونم راستش 🤦🏻‍♀️

  پاسخ
  • سلام! برای تشخیص دقیق بیماری‌های تیروئید، باید نتایج آزمایش‌ها را با معیارهای استاندارد مقایسه کنید و به همراه علائم و نشانه‌های دیگرتان، بهترین نتیجه را به دست بیاورید. اما بر اساس آزمایشی که ارائه دادید، نمی‌توانم قطعی بگویم که آیا تیروئید شما پرکار است یا خیر. برای تفسیر دقیقتر نتایج، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک شما بر اساس نتایج آزمایش‌ها و مشاهده کلینیکی، تشخیص درست را برای شما بیان خواهد کرد و در صورت لزوم برنامه درمانی را شروع خواهد کرد.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/03/21 7:06 ب.ظ

  سلام من آزمایش تیرویید دادم ولی نرمال بود پس چرا لاغر شدم و موهام شکننده شده و ناخن هام هم می‌شکنه

  پاسخ
  • سلام. اگر آزمایش تیروئید شما نرمال بوده، دلیل لاغر شدن، شکننده شدن موها و شکستگی ناخن‌ها ممکن است به عوامل دیگری برگرده که باید مورد بررسی قرار بگیرد. برخی از این عوامل ممکن است عبارت باشند از:

   تغذیه نامناسب: یک رژیم غذایی ناهنجار و فقیر از تغذیه‌های مهم می‌تواند منجر به لاغر شدن و تضعیف موها و ناخن‌ها شود. اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی شما شامل تمامی عناصر غذایی مورد نیاز باشد و کافی‌ترین مقادیر پروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی را دریافت کنید.

   استرس: استرس طولانی مدت می‌تواند به لاغر شدن و مشکلات موها و ناخن‌ها منجر شود. سعی کنید استرس را کاهش داده و فعالیت‌های آرامش بخش مانند ماساژ، تمرینات استرس زدایی و تمرکز بر روی خواسته‌ها و نیازهای خود را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

   مشکلات هورمونی دیگر: عوامل دیگری مانند نقص ویتامین‌ها و مواد معدنی، مشکلات غدد دیگر مانند غدد آدرنال، شده، هیپوفیز و تخمدان‌ها نیز می‌توانند به لاغر شدن و مشکلات موها و ناخن‌ها منجر شوند. در صورت بروز این علائم، مشاوره با پزشک متخصص غدد و هورمون‌ها می‌تواند منجر به تشخیص دقیق تر و درمان متناسب با وضعیت شما شود.

   به هر حال، توصیه می‌شود با پزشک خود در مورد این علائم صحبت کنید.

   پاسخ
 • سلام
  آزمایش تیروئد دخترم ک ۸ سالشه
  tsh 5.18
  T4 1.28
  و پسرم ک ۱۸ سالشه
  tsh 1.94
  T4 1.4
  لطف میکنید تفسیرش کنید.
  ممنون

  پاسخ
  • سلام. بر اساس نتایج آزمایش تیروئید دختر و پسر شما، می‌توان تفسیر زیر را ارائه داد:

   برای دختر ۸ ساله:

   TSH (هورمون تحریک کننده تیروئید): ۵.۱۸ mIU/L
   T4 (تیروکسین): ۱.۲۸ ng/dL
   برای پسر ۱۸ ساله:

   TSH (هورمون تحریک کننده تیروئید): ۱.۹۴ mIU/L
   T4 (تیروکسین): ۱.۴ ng/dL
   در هر دو مورد، سطح TSH در محدوده نرمال قرار دارد. این به معنی این است که هورمون تحریک کننده تیروئید در محدوده طبیعی قرار دارد و تیروئید به طور مناسب به سیگنال بدن پاسخ می‌دهد.

   در مورد سطح T4، برای دختر ۸ ساله مقدار آن ۱.۲۸ ng/dL است که در محدوده نرمال قرار دارد. این نشان می‌دهد که سطح تیروکسین، هورمون اصلی تیروئید، در محدوده طبیعی است.

   در مورد پسر ۱۸ ساله، سطح T4 نیز در محدوده نرمال قرار دارد با مقدار ۱.۴ ng/dL.

   اگر شما یا فرزندانتان نگرانی دیگری درباره سلامتی تیروئید دارید یا سوالات بیشتری دارید، بهتر است با پزشک معالج خود مشاوره کنید. آنها می‌توانند شما را با دقت بیشتری راهنمایی کنند و تفسیر نتایج آزمایش را به شما ارائه دهند.

   پاسخ
 • محمدرضا
  1402/03/19 1:48 ب.ظ

  سلام و درود
  من جوانی بیست ساله هستم که حدود شش ماه پیش شقیقه راست من دچار ریزش شد و موهای آن قسمت از سرم نازک شدند علت را جویا شدم و آزمایش دادم و فهمیدم کمبود ویتامین دی و کم کاری تیروئید دارم
  در برگه آزمایش ویتامین دی من ۱۹ و tshمن ۸.۵ بود الان هم حدود دو ماه هست هرصبح ناشتا لووتیروکسین ۵۰ و هفته ای یک عدد قرص ویتامین دی دوز پنجاه هزار میخورم و ریزش موی من متوقف شد
  هم اکنون سوال من این است که آیا بعد از رفع این مشکلات با رویش مجدد موهای ریخته شده مواجه هستم یا خیر ؟

  پاسخ
  • سلام. برای برطرف کردن کمبود ویتامین D و کم‌کاری تیروئید، شما لووتیروکسین و ویتامین D مصرف کرده‌اید و ریزش موهای شما متوقف شده است، که نشان‌دهنده تاثیر مثبت درمان است. اما در مورد روند ریزش موها، باید بدانید که هر شخصی ممکن است به طور طبیعی موهایش را ریخته و رویش مجدد موها نیازمند زمان برای مشاهده تغییرات است.

   در اکثر موارد، با رفع عواملی مانند کمبود ویتامین‌ها و تنظیم هورمون‌ها، ریزش موها متوقف می‌شود و رشد مجدد موها آغاز می‌شود. اما برای رشد مجدد موها و کیفیت بهتر آنها، نیاز به صبر و مراقبت‌های موثر است. ممکن است برای دیدن نتایج کامل و رشد موها نیاز به مدت زمان بیشتری داشته باشید. همچنین، عوامل دیگر مانند ژنتیک، سلامت عمومی و مراقبت‌های مو می‌توانند نقشی در روند رشد موها داشته باشند.

   بهتر است با پزشک خود در مورد نگرانی‌های خاص خود صحبت کنید. او می‌تواند بر اساس شرایط شما و تاریخچه پزشکی، راهنمایی‌های بیشتری درباره روند رشد موها و مراقبت از آنها به شما بدهد.

   پاسخ
 • رویا محمدی
  1402/03/18 11:24 ب.ظ

  سلام خسته نباشید ازمایش تیرویید من
  ۶.۶: t4
  t3:1.5
  tsh:5.1
  جوابش ینی کم کارم؟

  پاسخ
  • سلام
   با توجه به نتایج آزمایش تیروئید که ارائه دادید، می توان نتیجه گرفت که تیروئید شما در حال حاضر در حال کم کاری است. این نتایج بر مبنای محدوده‌های طبیعی برای هر پارامتر است که ممکن است در هر آزمایشگاه متفاوت باشد. با این حال، در اکثر موارد، اگر میزان TSH بیشتر از حد طبیعی باشد (معمولاً بالاتر از ۴.۰ می‌باشد) و میزان T4 و T3 در محدوده طبیعی باشند، این نشانه‌دهنده کم کاری تیروئید است.

   با این حال، تشخیص نهایی و تفسیر دقیق نتایج آزمایش تیروئید باید توسط یک پزشک اندوکرینولوژیست یا متخصص تیروئید صورت گیرد. پزشک شما می تواند با بررسی نتایج آزمایش، سابقه بالینی و علائم شما، تشخیص نهایی را قرار دهد و در صورت لزوم برای شما برنامه درمانی مناسب را تعیین کند.

   توصیه می‌شود با پزشک خود مشاوره کنید و سوالات و نگرانی‌های خود را با او در مورد نتایج آزمایش و درمان مناسب بررسی کنید.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/03/18 5:27 ب.ظ

  سلام کودک بنده ازمایش تیرویید داده ۲/۵ سنش هست
  T4:1.80
  T3:4.51
  Tash:2.13
  ممنون میشم پاسخ بدید استرس گرفتیم

  پاسخ
  • سلام، نتایج آزمایش تیروئید کودک شما عبارتند از:

   T4 (تیروکسین): ۱.۸۰
   T3 (تری‌ایودوتیرونین): ۴.۵۱
   TSH (هورمون محرک تیروئید): ۲.۱۳
   برای تفسیر دقیق نتایج، لازم است با یک پزشک متخصص (مانند پزشک فوق تخصص غدد و متابولیسم یا پزشک کودکان) مشاوره کنید. این نتایج نشان دهنده فعالیت تیروئید در بدن کودک شما هستند.

   با این حال، به طور کلی می‌توان گفت که در صورتی که سطوح T4 و T3 طبیعی باشند و سطح TSH در محدوده نرمال باشد، احتمالاً کودک شما فعالیت تیروئید نرمالی دارد و مشکلی وجود ندارد. اما، بهتر است نتایج را با پزشک متخصص خود مطرح کنید تا به صورت دقیق تشخیص داده شود و در صورت لزوم درمان مناسب انجام شود.

   پاسخ
 • سلام من تیروئید بارداری دارم برای بار دوم ازمایش تیروئید دادم جوابش شده
  T4=12.9 H
  TSH=0.01 L
  میشه یکم راهنماییم کنید خیلی نگرانم
  ممنون

  پاسخ
  • سلام، تبریک می‌گویم بابت بارداری شما. نتایج آزمایش تیروئیدی نشان می‌دهد که سطح هورمون‌های تیروئید شما متفاوت است.

   T4 (تیروکسین) با مقدار ۱۲.۹ H نشان می‌دهد که سطح این هورمون در بالاترین محدوده طبیعی یا بالای آن است. این ممکن است نشانگر هیپرتیروئیدی (پرکاری تیروئید) باشد.

   TSH (هورمون محرک تیروئید) با مقدار ۰.۰۱ L نشان می‌دهد که سطح این هورمون در زیر محدوده طبیعی است. این ممکن است نشانگر هیپوتیروئیدی (کم‌کاری تیروئید) باشد.

   در دوران بارداری، سطح هورمون‌های تیروئید تحت تأثیر تغییرات طبیعی بدن و نیازهای بارداری قرار می‌گیرد. این تغییرات هورمونی ممکن است توسط پزشک متخصص غده‌های داخلی (اندوکرینولوژیست) یا متخصص زنان و زایمان مورد بررسی و درمان قرار گیرد.

   بهترین راهنمایی برای شما این است که به پزشک معالج خود مراجعه کنید و نتایج آزمایش را با او بررسی کنید. پزشک شما می‌تواند بر اساس وضعیت شما و نیازهای بارداری، درمان مناسب را تعیین کند و شما را راهنمایی کند.

   با توجه به نگرانی شما، مهم است که با پزشک خود در مورد وضعیت تیروئیدی و بارداری خود صحبت کنید و او را در جریان قرار دهید تا درمان و مراقبت لازم را انجام دهید.

   مراقبت خوب از تیروئید در دوران بارداری مهم است.

   پاسخ
 • سلام نتایج آزمایش من این هست میتونید بگید تیروئید چطوره؟۱۷سالمه
  T4:6.77
  T3:1.25
  T.s.h:1.53
  dl:4.7-12.5
  Ng/ml:0.6-2.1
  ۵.۲-Mlu/l:o.32

  پاسخ
  • سلام. با توجه به نتایج آزمایش تیروئید شما، لازم است ارزیابی دقیق توسط پزشک صورت گیرد. با این حال، من می‌توانم به طور کلی نتایج آزمایش را تفسیر کنم:

   سطح T4 (تیروکسین) شما ۶.۷۷ نانوگرم بر میلی لیتر است. محدوده طبیعی برای T4 ممکن است در آزمایشگاهها متفاوت باشد، اما به طور کلی باید در محدوده نرمال باشد. لطفاً با محدوده مرجع آزمایشگاه خود مقایسه کنید.

   سطح T3 (تری‌ایودوتیرونین) شما ۱.۲۵ نانوگرم بر میلی لیتر است. همچنین باید با محدوده نرمال آزمایشگاه خود مقایسه شود.

   سطح TSH (هورمون محرک تیروئید) شما ۱.۵۳ میلی واحد بر لیتر است. این سطح در محدوده نرمال قرار می‌گیرد.

   در هر صورت، تشخیص و تفسیر نتایج آزمایش تیروئید باید توسط پزشک صورت گیرد. او می‌تواند با توجه به سابقه پزشکی شما، علائم و نتایج آزمایش، تشخیص دقیق‌تری را بگذارد و در صورت لزوم بررسی‌های تکمیلی بیشتری تعیین کند. لذا، توصیه می‌شود با پزشک خود در مورد نتایج آزمایش و سوالات خاصتان مشورت کنید.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر آزمایش تیروئید من T4.7.28 وTSH. 0.258 هست وآزمایش پرولاکتینم ۹۹.۲۸ خطرناکه باردارهم نیستم

  پاسخ
  • سلام، آزمایش تیروئید شما نشان می‌دهد که سطح هورمون T4 در محدوده نرمال (طبیعی) قرار دارد، اما سطح هورمون TSH شما پایینتر از محدوده نرمال است. این ممکن است نشان دهنده پرکاری تیروئید باشد.

   همچنین، سطح پرولاکتین شما نیز بالاتر از محدوده نرمال است. سطح بالای پرولاکتین می‌تواند به مشکلات مرتبط با تنظیم تخمک‌گذاری و باروری منجر شود.

   اگر شما در حال حاضر باردار نیستید و سطح پرولاکتین بالا در آزمایشات تکراری تایید شود، می‌تواند نشان دهنده وجود یک مشکل مانند هیپرپرولاکتینمی باشد. در این صورت، متخصص غدد و دورانتولوژی (به عنوان متخصص تنظیم تولید هورمون‌ها) می‌تواند تشخیص دقیق‌تری بدهد و درمان مناسب را تجویز کند.

   بهتر است با پزشک خود در مورد نتایج آزمایشات مشاوره کنید و او را در جریان قرار دهید تا بتواند تشخیص و درمان مناسب را بر اساس شرایط شما بررسی کند.

   پاسخ
 • محمد میرزاوند
  1402/03/11 12:46 ب.ظ

  با سلام و خسته نباشید
  میزانT3:0.629
  FreeT4:0.93
  TSH:0.06
  FreeT3:3.17
  T4:4.0
  نشون دهنه چی هست؟ آیا نیاز به پیگیری داره؟ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام، آزمایش‌های تیروئیدی که ذکر کردید شامل اندیکاتورهای مختلف است. درک دقیق این نتایج برای تشخیص دقیق نیاز به بررسی جامع و تحلیل توسط پزشک دارد. من می‌توانم به طور کلی به شما توضیح دهم که هر یک از این اندیکاتورها به چه معنا و چه نقشی در عملکرد تیروئید دارند:

   T3 (Triiodothyronine): این هورمون تیروئیدی مستقیماً توسط تیروئید تولید می‌شود و نشان‌دهنده فعالیت تیروئید است. مقدار آن در محدوده طبیعی قرار دارد.

   Free T4 (Free Thyroxine): این هورمون تیروئیدی نیز توسط تیروئید تولید می‌شود و در محدوده طبیعی باید باشد. Free T4 نشان‌دهنده سطح آزاد تیروکسین در خون است.

   TSH (Thyroid Stimulating Hormone): این هورمون توسط غده هیپوفیز در مغز ترشح می‌شود و کنترل عملکرد تیروئید را انجام می‌دهد. در صورت کم‌کاری تیروئید، سطح TSH افزایش می‌یابد و در صورت بیش‌فعالی تیروئید، سطح TSH کاهش می‌یابد.

   Free T3 (Free Triiodothyronine): این هورمون نشان‌دهنده سطح آزاد تریودوتیرونین است و همچنین به فعالیت تیروئید ارتباط دارد.

   T4 (Thyroxine): این هورمون نیز توسط تیروئید تولید می‌شود و سپس به تریودوتیرونین (T3) تبدیل می‌شود.

   برای تفسیر نتایج آزمایش تیروئید، باید با پزشک خود مشاوره کنید. او می‌تواند با بررسی تاریخچه پزشکی شما و سایر علائم و نتایج آزمایشات، تشخیص صحیحی داشته باشد.

   پاسخ
 • سلام .روز سوم از کف پای پسرم خون‌گرفتن ۵/۲بود دوباره تکرار کردیم ۵/۷بود الان گفتن آزمایش وریدی باید بدیم .درمان تیروئید امکان پذیره؟!

  پاسخ
  • سلام. برای ارزیابی درمان تیروئید پسرتان، نیاز به بررسی دقیقتر نتایج آزمایشات و مشاوره با پزشک متخصص تیروئید دارید. آزمایشات وریدی می‌توانند اطلاعات بیشتری درباره وضعیت تیروئید ارائه دهند و به پزشک کمک کنند تا تصمیمات مناسبی درباره درمان بگیرد.

   به طور کلی، درمان تیروئید ممکن است شامل مصرف داروهای تیروئیدی برای تنظیم سطح هورمون‌های تیروئید باشد. اما تصمیم نهایی درمان و نوع درمانی که برای پسرتان مناسب است، بستگی به تاریخچه پزشکی، نتایج آزمایشات و شرایط خاص فرد دارد.

   پزشک تخصصی تیروئید شما می‌تواند بر اساس نتایج آزمایشات و سایر عوامل مرتبط، به شما راهنمایی کند و درمان مناسب را تعیین کند. بنابراین، بهترین راه حل این است که با پزشک خود مشاوره کنید و او را در جریان آزمایشات و نتایج جدید قرار دهید تا به شما راهنمایی کامل کند.

   پاسخ
 • نیکراد
  1402/03/08 6:18 ب.ظ

  سلام خسته نباشید t3:1.2
  T4:6
  .Tsh:0.6
  آیا نرماله؟

  پاسخ
  • بله، مقادیر آزمایش‌های T3، T4 و TSH که ذکر کرده‌اید، در محدوده نرمال قرار می‌گیرند. برای بررسی نتایج آزمایش‌های تیروئید، باید با پزشک خود مشورت کنید، زیرا وی می‌تواند نتایج را با توجه به سابقه پزشکی شما و علائم مرتبط تفسیر کند. همچنین، ممکن است لازم باشد سایر آزمایش‌ها و اطلاعات پزشکی موردنیاز را بررسی کند تا تصویر کاملتری از وضعیت تیروئید شما بدست آورد.

   پاسخ
 • سلام ازمایش T4 10.4
  T3 1.3
  TSH 4.48
  کم کاریاپرکار یا نرمال؟ ممنون

  پاسخ
  • سلام. بر اساس نتایج آزمایش T4، T3 و TSH که فرمودید، به شرح زیر است:

   میزان T4 شما ۱۰.۴ است. برای ارزیابی کامل نیاز به مقایسه این نتیجه با محدوده مرجع آزمایشگاهی می‌باشد. بر اساس مقادیر طبیعی رایج، مقدار T4 شما به نظر می‌رسد در محدوده طبیعی قرار دارد.

   میزان T3 شما ۱.۳ است. مانند T4، برای تفسیر صحیح نتیجه نیاز به مقایسه با محدوده مرجع آزمایشگاهی دارد. بر اساس مقادیر طبیعی رایج، مقدار T3 شما نیز به نظر می‌رسد در محدوده طبیعی قرار دارد.

   میزان TSH شما ۴.۴۸ است. TSH نشان دهنده فعالیت غده تیروئید است و مقدار آن معمولاً در دیاپازون طبیعی قرار می‌گیرد. در برخی موارد، مقدار TSH ممکن است نسبت به محدوده طبیعی افزایش یا کاهش یابد. با توجه به نتیجه TSH شما، ممکن است در محدوده طبیعی قرار داشته باشد.
   مهم است که نتایج آزمایشات تیروئید را با پزشکتان مطرح کنید و در صورت داشتن هرگونه علائم یا نگرانی، به او اطلاع دهید.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/03/03 1:12 ب.ظ

  درود بر شما کم کار ی تیروئید دارم وهر روز یک عدد لوتروکسین میخورم الان جواب آزمایش گرفتم tsh ۹.۱ شده به نظر شما چه تغییری در مصرف قرص هایم بدهم سپاس

  پاسخ
  • سلام. بر اساس نتایج آزمایش TSH شما که به مقدار ۹.۱ است، نشان‌دهنده کم‌کاری تیروئید است. در صورتی که همچنان علائم کم‌کاری تیروئید را تجربه می‌کنید، احتمالاً نیاز به تنظیم دوز داروی لوتروکسین (Synthroid) خواهید داشت.

   من توصیه می‌کنم که با پزشک خود در مورد نتایج آزمایش صحبت کنید تا بررسی کاملی انجام دهید. پزشک شما با بررسی علائم، نتایج آزمایش و تاریخچه پزشکی شما، می‌تواند تصمیم درستی برای تنظیم دوز دارو بگیرد. ممکن است لازم باشد دوز لوتروکسین شما تغییر کند تا TSH به مقدار طبیعی و بهینه خود برسد.

   به هیچ عنوان نباید خودسرانه دوز دارو را تغییر دهید یا قرص را قطع کنید. تنظیم دقیق دوز دارو بر اساس راهنمایی پزشک شما صورت می‌گیرد. بنابراین، بهترین راهنمایی را پزشک می‌تواند به شما ارائه دهد.

   لازم به ذکر است که درمان کم‌کاری تیروئید معمولاً نیازمند پیگیری و تنظیم دوزهای مکرر است، بنابراین همواره با پزشکتان در تماس باشید و تغییراتی که در وضعیت خود تجربه می‌کنید را با او مطرح کنید.

   پاسخ
 • سلام پسرم ۲ ماهشه ازمایش تیرویید اولش ۶ بود گفتن دوباره بیارمش دوباره ازمایش داد شد ۵ گفتن ببرم دکتر دکتر دوباره ازمایش نوشت الان -۶.۱۶Tsh 0.39 هستش

  پاسخ
  • سلام، بر اساس نتایج آزمایش‌های تیروئید کودک شما، می‌توان گفت که مقادیر TSH (هورمون محرک تیروئید) او در طی دو آزمایش متوالی کاهش یافته است. در اولین آزمایش، مقدار TSH برابر با ۶ بود و در دومین آزمایش کاهش یافته و به ۵ رسیده است. این نتایج نشان می‌دهد که تیروئید کودک شما به طور کلی در حال کار کردن است.

   بهتر است با پزشک کودکان خود در مورد نتایج آزمایش صحبت کنید. پزشک شما می‌تواند بر اساس معیارهای سن، تاریخچه پزشکی و سایر عوامل، تشخیص دقیق‌تری درباره وضعیت تیروئید کودک شما بدهد و در صورت لزوم، برنامه درمانی مناسب را تعیین کند. او همچنین ممکن است توصیه‌هایی برای مراقبت از تیروئید کودک شما و نحوه پیگیری بیشتر را برایتان داشته باشد.

   با توجه به اینکه پسر شما هنوز کوچک است و نیاز به مراقبت خاصی دارد، توصیه می‌شود با پزشک خود درباره نتایج آزمایش و درمان مناسب برای کودکتان مشورت کنید

   پاسخ
 • سلام پسرم ۹ماهشه و از ۴ماهگی اقدام ب درمان تیرویید کم کارش کردیم الان یک ماه قرص رو قطع کردیم در ۸ماهگی و الان ازمایش که داد tsh:1/63و t4:8/8وt3:2 بود الان باید چکار کنم قرص رو مجدد قطع کنم و دوباره ازمایش بده و اینکه چند ماه قطعش کنم یا اینکه باید مجدد قرص رو مصرف کنه که t3 هم بیاد پایین؟

  پاسخ
  • سلام، بر اساس نتایج آزمایش تیروئید فعلی پسرتان، مقدار TSH 1.63 میکرویونیت بر میلی لیتر (µIU/mL)، T4 8.8 میکروگرم بر دسی لیتر (µg/dL) و T3 2 نانوگرم بر دسی لیتر (ng/dL) است. این نتایج نشان می‌دهند که تیروئید کودک شما در حالت نرمال و به طور معمول کار می‌کند.

   با توجه به این نتایج، احتمالاً قرص درمانی که تاکنون مصرف می‌کرده را می‌توانید قطع کنید. اما برای تصمیم نهایی و برنامه درمانی دقیق، بهتر است با پزشک کودکانتان مشورت کنید. پزشک شما می‌تواند بر اساس نتایج آزمایش، تاریخچه درمان و عوارضی که در صورت قطع قرص رخ داده است، توصیه‌های لازم را به شما بدهد.

   همچنین، درمان تیروئید کم کار در کودکان ممکن است نیازمند پیگیری مداوم باشد. برخی از کودکان ممکن است نیاز به مصرف قرص تیروکسین برای مدت طولانی داشته باشند. در نهایت، بهتر است با پزشک خود درباره برنامه درمانی و پیگیری بیشتر مشورت کنید تا بهترین راهکار را برای پسرتان در نظر بگیرید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من تیروعید شده ۰.۰.۵به نظرتون تیروعید خطرناکه

  پاسخ
  • سلام، با توجه به اطلاعاتی که ارائه دادید، TSH شما در محدوده طبیعی (۰.۰-۵) قرار دارد. اما برای تشخیص دقیق و ارزیابی خطرناک یا غیرخطرناک بودن تیروئید، نیاز به ارزیابی دقیق‌تر و مشاوره پزشکی دارید.

   پزشکان معمولاً به عوامل دیگری همچون سابقه بیماری تیروئید، علائم بالینی، نتایج سایر آزمایشات تیروئید و تصویربرداری تیروئید (مانند سونوگرافی یا توموگرافی) نیز توجه می‌کنند تا تشخیص نهایی را بدهند. بنابراین، بهتر است با پزشک خود در مورد نتایج آزمایش و ارزیابی‌های بیشتر صحبت کنید تا بتوانید درک کاملی از وضعیت خود داشته باشید و تصمیم‌گیری صحیح را انجام دهید.

   مهم است که به نظرات و توصیه‌های پزشک خود اعتماد کنید و با او در مورد هرگونه نگرانی و سوالی که دارید صحبت کنید. او می‌تواند شما را راهنمایی کند و به شما توضیح دهد که تیروئید شما در وضعیت خطرناک قرار دارد یا خیر و در صورت لزوم، برنامه درمانی مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام من ۴۹ ساله هستم وtsh من ۱۷ است
  این خطرناکه؟

  پاسخ
  • سطح TSH (هورمون تحریک کننده تیروئید) در محدوده‌های طبیعی بین ۰.۴ و ۴.۰ میکرویونیت بر میلی‌لیتر (μIU/mL) قرار می‌گیرد، با این حال مرجع‌های مختلف ممکن است محدوده‌های متفاوتی را برای TSH مشخص کنند.

   مقدار TSH 17 به صورت قابل توجهی بالاتر از محدوده طبیعی است و نشانگر کمک مستقیمی برای تشخیص وضعیت تیروئید است. افزایش قابل توجه TSH ممکن است نشاندهنده کم‌کاری تیروئید (hypothyroidism) باشد.

   اگر TSH شما ۱۷ است، توصیه می‌شود به پزشک معالج خود مراجعه کنید. پزشک می‌تواند با توجه به سایر آزمایشات تیروئید، علائم و نشانه‌ها، تاریخچه پزشکی، وضعیت سلامت کلی و سایر عوامل مرتبط، تشخیص صحیح و درمان مناسب را برای شما تعیین کند.

   مهم است که هرگز خودسرانه داروهای تیروئید را شروع یا تغییر ندهید، بلکه با پزشک خود در مورد نتایج آزمایش و نیاز به درمان مشورت کنید.