آزمایش تیروئید و آزمایش tsh چیست؟ جواب آزمایش تیروئید نرمال، نحوه خواندن آزمایش تیروئید

جواب آزمایش تیروئید نرمال و جدول تفسیر نتیجه آزمایش tsh برای تشخیص کم کاری یا پرکاری تیروئید

باید بگویم که آزمایش تیروئید بسیار مهم است. به همین دلیل راهنمایی برای درک و تفسیر نتایج آزمایش تیروئید برای شما تهیه کرده ایم. بنابراین اگر حتی فقط کمی نگرانی در مورد بیماری تیروئید دارید، بگذارید همه چیزهایی را که برای دانستن آزمایش تیروئید لازم است برای شما بگوییم.

آزمایش تیروئید نرمال یا همان آزمایش tsh برای سنجش میزان هورمون های تیروئید که T3، T4 و کلسیتونین نام دارند، در بدن انجام می شود. جواب آزمایش تیروئید نرمال بر اساس مقدار و میزان این هورمون ها تفسیر می شود.

این هورمون ها با کنترل میزان سوخت و ساز در بدن، عملکرد تمامی اعضای بدن را تحت تاثیر قرار می دهند. در آزمایش تیروئید نرمال علاوه بر T3 و T4 هورمون دیگری هم در نظر گرفته می شود که TSH نام دارد. وظیفه هورمون TSH، کنترل کردن تیروئید می باشد که از غده هیپوفیز ترشح می شود.

خواندن آزمایش تیروئید و جدول تفسیر آزمایش تیروئید

همان طور که در جدول تفسیر آزمایش تیروئید زیر نشان داده شده است علائم TSh و T3 و T4 در خواندن آزمایش تیروئید مهم هستند.

جدول تفسیر آزمایش تیروئید

tsh چیست (آزمایش tsh) و مقدار طبیعی آن چقدر است؟

به آزمایش تیروئید، آزمایش tsh (Thyroid stimulating hormone) نیز گفته می شود. کم و یا زیاد بودن tsh نشان دهنده این است که تیروئید شما به درستی کار نمی کند، مقدار نرمال هورمون tsh بین ۰.۴ تا ۵.۰ mIU / L  به شکل عموم و در خانم های باردار این رنج بین ۰.۴ تا ۴ است.

هورمون tsh زمانی که میزان هورمون تیروئید در خون شما کم باشد با ترشح بیشتر tsh ،تیروئید را برای ترشح بیشتر هورمون تحریک می کند و بالعلکس با افزایش سطح هورمون تیروئید در خون غده هیپوفیز، مقدار هورمون tsh کمتری ترشح کرده و به این ترتیب باعث می شود تا غده تیروئید کمتر ترشح داشته باشد.

tsh چیست

 tsh چیست و آزمایش tsh چگونه تفسیر می شود؟

اگر عدد (تی اس اچ) در جواب آزمایش تیروئید نرمال، در بازه ۰.۴ تا ۵.۰ باشد یعنی تیروئید شما مشکلی ندارد و دقت داشته باشید که در برخی آزمایش ها عدد tsh و محدوده نرمال آن نیز در جلوی جواب وجود دارد تا به راحتی متوجه شوید آیا tsh شما در این محدوده هست یا خیر، و یک نکته دیگر اینکه درست است که tsh به عنوان یک سنجش مهم تلقی می شود ولی در مواردی ممکن است tsh طبیعی باشد، ولی بازهم مشکلات تیروئید وجود داشته باشد که در چنین شرایطی پزشک به انجام و بررسی دیگر آزمایشات می پردازد که در ادامه خواهم گفت:

 • TSH بالا : ترشح زیاد هورمون tsh و بالا بودن آن نسبت به سطح نرمال نشان می دهد که غده تیروئید مقدار کمتری T3 و T4 ترشح کرده و در نتیجه میزان هورمون تیروئید در بدن شما کم بوده، به این ترتیب هیپوفیز با زیاد کردن tsh سعی می کند تا هورمون تیروئید را افزایش دهد و این یعنی کم کاری تیروئید. پس اگر tsh بالا و  T3 و T4 پایین باشد یعنی تیروئید کم کار است.
 • TSH پائین : اگر tsh در بدن شما کمتر از حد معمول باشد به این معنی است که میزان هورمون تیروئید در بدن شما بیشتر از حد طبیعی بوده و مقدار T3 و یا T4 از حد عادی آن بالاتر بوده است، بنابراین هیپوفیز با کم کردن tsh سعی دارد تا این مقدار را کاهش دهد و این به معنی پرکاری تیروئید است. بنابراین tsh پایین و  T3 و T4 بالا یعنی تیروئید پر کار است.

T4 (تیروکسین) چیست و رنج طبیعی آن چقدر است؟

هورمونی که تیروئید به مقدار بیشتر تولید می کند، در اصل این یک هورمون تیروئیدی است که به دو صورت در خون وجود دارد، T4 متصل به پروتئین و T4 آزاد، همچنین غده تیروئید تنها مقدار کمی T3 تولید می کند و بیشترین میزان T3 از تبدیل T4 به دست می آید و بر روی بسیاری از عملکرد های بدن تاثیر گذار است.

رنج طبیعی در هورمون T4 بین ۰.۹ تا ۲.۴  نانوگرم در دسی لیتر است.

تیروکسین به عنوان یک هورمون ذخیره استفاده می شود و به تنهایی قادر به تولید انرژی و یا ارائه اکسیژن به سلول نیست، در واقع این هورمون با از دست دادن یک ید تحت شرایط سوخت و سازی در بدن به T3 بدل می شود.

در اکثر موارد آزمایش tsh به همراه T4 تجویز می شود، میزان بالای هورمون T4 نشاندهنده این است که غده در حال تولید بیش از حد آن است و پرکاری تیروئید را هشدار می دهد.

نتیجه آزمایش تیروئید

مقدار T4 آزاد که در شرایطی و با علائمی خاص لازم است تا این نوع هورمون مورد آزمایش قرار بگیرد، مقدار هورمون T4 آزاد می تواند در تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید شما تاثیر گذار باشد.

T3 (هورمون تری‌یدوتیرونین) چیست و رنج طبیعی آن چقدر است؟

هورمون دیگری که تیروئید به میزان کم ترشح می کند و اکثرا از تبدیل T4 به آن تولید می شود T3 نام دارد؛ هورمون T4 به عنوان یک سنجش مهم و اصلی در نظر گرفته می شود ولی اگر TSH شما پائین است و T4در محدوده عادی قرار دارد نگاهی به T3 بیاندازید، اگر T3 بالا بود احتمال پرکاری تیروئید هست.

این هورمون به طور مستقیم بر روی بسیاری از سیستمهای بدن از جمله سیستم سوخت و ساز موثر است، هورمونی که به اصطلاح نقش اصلی را بازی می کند.

رنج عادی در T3 بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ (ng / dL) نانوگرم در دسی لیتر است که البته در شرایط مختلف و آزمایشات مختلف قابل تغییر است.

در آزمون T3 سه فاکتور مورد بررسی و آزمایش قرار می گیرند:

T3 یکی از هورمون های فعال تیروئید است که از تبدیل تیروکسین به تری‌یدوتیرونین به دست می آید و سه اندازه گیری که بر روی این هورمون صورت می پذیرد از جمله

T3 کل : این مقدار شامل هر دو نوع T3 است، T3 ای که به پروتئین متصل شده و T3 آزاد

T3 آزاد : به فرم غیرپروتئینی (غیر متصل به پروتئین) اطلاق می شود و فرم فعال این نوع هورمون محسوب می شود.

T3 معکوس : که در واقع یک نوع از هورمون تری یدوتیروئین است که با وجود اتصال به گیرنده های تیروئیدی قادر به فعال کردن آنها نیست.

در مواردی هورمون T4 با وجود پائین بودن هورمون tsh در حالت عادی باقی می ماند، به این ترتیب با بررسی T3 به نتیجه می رسیم، در برخی پرکاری های تیروئید میزان T4 در محدوده عادی و میزان T3 بالاتر از حد نرمال است و این حالت می تواند نشان دهنده پرکاری تیروئید باشد.

سطح بالای این هورمون می تواند علامتی برای بیماری خود ایمنی گریوز باشد.

توجه داشته باشید که در اکثر آزمایشگاهها زمانی که جواب آزمایش تیروئید نرمال را به شما می دهند علاوه بر عددی که نشان دهنده هورمون شما در بدنتان است یک رنج عددی طبیعی نیز اعلام می کنند زیرا ممکن است با توجه به شرایط آزمایش و امکانات آزمایشگاه رنج عادی آنها کمی متفاوت باشد، اینکه جواب آزمایش تیروئید نرمال باشد به این معنی است که اعداد اعلام شده شما در محدوده بیان شده باشند، بنابراین به راحتی می توانید خودتان از نتیجه با خبر شوید ولی با اینحال تفسیر آزمایش tsh را به پزشک بسپارید.

جواب آزمایش تیروئید در بارداری

در زمان بارداری ممکن است سطح هورمونهای تیروئید تغییر کند و مادر باردار به کم کاری یا پرکاری تیروئید مبتلا شود این وضعیت یک هشدار و علامت خطر برای جنین است و باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه و آن را برطرف نماید، زیرا عوارض زیادی هست که می تواند بر روی جنین و مادر ایجاد کند.

آزمایش تیروئید در بارداری

TSH عادی در بارداری چه عددی است؟

در موارد بسیار زیادی سوالات و کامنت هایی دریافت کردم که نگرانی مادران عزیز را درباره میزان هورمون TSH در بارداری شان نشان می داد، در همین سایت مقالات زیادی را درباره اثرات کم کاری و یا پرکاری تیروئید در بارداری مطرح کرده ایم و این مسئله حاکی از میزان اهمیتی است که هورمون تیروئید در سلامت جنین دارد، علی الخصوص اینکه کاهش رشد جنین در ماه های اول بارداری در اثر کم کاری تیروئید می تواند منجر به عقب افتادگی کودک شود بنابراین این موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و مادران گرامی می بایست به محض اینکه قصد بارداری دارند و یا متوجه بارداری شان شده اند سریعا با همکاران متخصص زنان و در عین حال با همکاران متخصص غدد مشورت نمایند و با توجه به شرایطی که این عزیزان مطرح می کنند متوجه سلامت جنین خود باشند.

با این همه در یک بررسی کوتاه و اجمالی باید گفت در خانم های باردار TSH در سه ماهه اول از ۰.۲ – ۳.۹  و در سه ماهه دوم و سوم تا ۴.۱ رنج طبیعی محسوب می شود ولیکن فراموش نکنید مراجعه شما به متخصص زنان و مطرح نمودن شرایطتان با ایشان اهمیت بسیار زیادی دارد.

آزمایش تیروئید در نوزادان

زمانی که نوزادی متولد می شود مقدار این دو هورمون سنجش می شود چرا که کم کاری و یا پرکاری تیروئید در نوزادان اثر سوء زیادی را در رشد آنها می گذارد و باعث می شود تا با اختلالاتی مانند عدم رشد کافی رو به رو شوند.

آزمایش غربالگری تیروئید که در زمان تولد نوزاد از روز سوم تا روز پنجم از خون کف پای نوزاد صورت می گیرد در صورتی که نوزاد دچار مشکلی بوده باشد مرکز بهداشت به والدین اعلام می کند و اگر TSH نوزاد بین ۵ تا ۱۰ باشد آزمایش غربالگری تکرار و اگر بیشتر از ۱۰ باشد باید بسته به نظر پزشک برای درمان اقدام کرد.

در مادرانی که با هیپوتیروئیدی مواجه هستند مصرف دارو بسیار مهم است به این دلیل که از عوارض ممکن، برای کودک جلوگیری شود.

برای سادگی در نتایج یک نمودار از آزمایشات تیروئید را در اینجا آورده ایم، این نمودار به سادگی به تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید نرمال می پردازد:

عکس آزمایش تیروئید، تفسیر جواب آزمایش تیروئید

چه زمانی احتیاج به آزمایش TSH هست؟

در صورتی که برخی علائم در شما وجود داشته باشد ممکن است احتیاج به آزمایش تیروئید داشته باشید، علائم پرکاری و یا کم کاری تیروئید عبارتند از:

پرکاری تیروئید

 • عصبی بودن و اضطراب
 • لاغر شدن بدون کاهش غذا و یا رژیم غذایی
 • تپش قلب
 • مشکلات خواب
 •  لرزش در دستها

کم کاری تیروئید

 • کم تحرکی
 • احساس خستگی
 • چاقی و افزایش وزن بدون دلیل
 • یبوست و مشکلات گوارشی
 • مشکلات دوران قاعدگی در زنان (بی نظمی)
 • حساس بودن نسبت به سرما

جواب آزمایش تیروئید نرمال

برای آزمایش تیروئید ناشتا باشیم!

در مورد ناشتا بودن و یا نبودن در زمان آزمایش تیروئید رفرنس های علمی و گزارشات، مبنی بر این است که نیازی به ناشتا بودن نیست ولیکن آزمایشگاه ها معمولا از بیمار می خواهند که به شکل ناشتا مراجعه کنند و به دلیل اینکه ممکن است در برخی آزمایشات تداخل به وجود بیاید بهتر است به شکل ناشتا مراجعه کنید و باز هم بهتر است صبح زود بروید تا فاصله زیادی بین صبحانه شما در این روز نسبت به روزهای قبل نیافتد و دچار افت فشار نشوید.

نتیجه آزمایش تیروئید را چگونه تفسیر کنیم؟

فیزیولوژی طبیعی تیروئید از دید ما و اکثر افراد این است که غده تیروئید قادر به تولید هورمون های T3 و T4 است، ولی این یک قسمت از موضوعات مربوط به هورمون های تیروئید است، سنجش عملکرد این غده بدون در نظر گرفتن هورمون TSH که از هورمون های هیپوفیز و یک هورمون کنترلی است ممکن نیست، در واقع تحریک ترشح هورمون های تیروئید از طریق  این هورمون انجام شده و اضافه شدن یا کم شدن ترشح هورمون TSH در نتایج آزمون موثر است.

آیا نتایج آزمایش تیروئید به تنهایی کافی است؟

از مهمترین آزمایشات تشخیصی در بیماریهای تیروئید آزمایش خون است و در آن میزان هورمونهای T4، T3، TSH و دیگر هورمونها سنجیده می شوند، با اینکه این روند بخش بزرگی از روند تشخیص و لزومی برای درمان بیماریهای تیروئید است ولی به تنهایی کافی نیست.

پزشک با مقایسه سطح هورمونها می تواند به کم کاری تیروئید، پرکاری تیروئید و یا برخی دیگر از بیماریهای تیروئید مانند تیروئیدیت هاشیموتو و یا بیماری گریوز پی ببرد ولی لازم است تا علت و در نتیجه نحوه درمان را نیز بیابد.

تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید کمک می کند تا بیمار راحتتر بیماری خود را مدیریت کند و به این شکل نتایج بهتری از درمان دریافت کند، با این حال در مواردی به غیر از آزمایشات طبیعی و روتین TSH، T4 و T3 لازم است تا فاکتورهای خونی دیگری هم بررسی شوند و نیز اگر جواب شما حاکی از شرایط پرکاری یا کم کاری تیروئید باشد احتمالا لازم است تا تست های تشخیصی دیگری را نیز انجام دهید از جمله سونوگرافی، نمونه برداری و ….

یک نکته مهم در تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید:

تفسیر نتایج یک آزمایش تیروئید به تنهایی نمی تواند تشخیص قطعی در یک بیماری تیروئید باشد با اینحال انجام چندین تست از جمله آزمایش خون برای غده تیروئید و غده هیپوفیز و در مواردی سونوگرافی و تصویربرداری تیروئید می تواند کوچکترین مشکل تیروئید را مشخص کند.

شرایط دیگر در تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید:

اینکه علت کم کاری و یا پرکاری شما چیست بسته به عوامل مختلفی است، به عنوان مثال پائین بودن میزان هورمون T4 می تواند نشانی برای بیماری غده تیروئید باشد و یا نشانه ای برای غیرعملکردی بودن غده هیپوفیز که تولید T4 را تحریک نمی کند و از آنجایی که غده هیپوفیز هورمون TSH ترشح می کند بالا بودن این هورمون در کنار پائین بودن میزان T4 نشانه ای برای بیماری غده تیروئید است و نه غده هیپوفیز.

اگر هورمون T4 کم باشد و میزان هورمون TSH نیز کم تر از میزان طبیعی باشد نشان دهنده این است که احتمالا غده هیپوفیز در بیماری کم کاری تیروئید شما موثر بوده است و این دقیقا در روال درمان شما تاثیر گذار است، به این علت که غده هیپوفیز کنترل کننده سایر غدد بدن نیز هست و این کمکاری و یا عدم کارایی می تواند بر روی این غدد دیگر از جمله غدد فوق کلیه، بیضه ها و تخمان ها تاثیر بگذارد و همین طور در میزان رشد کودکان موثر است، بنابراین سیر درمان و محل های مورد بررسی متفاوت خواهد بود، از آنجایی که یکی از عوامل شایع در بیماری هیپوفیز وجود توده در آن است، ممکن است نیاز به جراحی و یا درمانهای دیگری برای برطرف کردن این تومور در توده هیپوفیز باشد.

برخی دیگر از آزمایشات تیروئید (رایوایمونواسی)

علاوه بر آزمایشات روتین مانند آزمایش خون برای میزان هورمون ها و آنتی ژن ها در خون روش های دیگری برای سنجش عملکرد تیروئید مطرح می شود، یکی از روش هایی که برای اندازه گیری میزان آنتی‌ژن‌ها در نظر گرفته می شود آزمایش رایوایمونواسی است که دارای حساسیت بالا و ایمنی نسبتا کمتری می باشد، این روش توسط دکتر روزالین یالو و دکتر سولومون برسون ابداع شد و در سال ۱۹۷۷ جایزه نوبل پزشکی را برای این کشف بزرگ دریافت کردند.

کاربران گرامی به این موضوع توجه کنند که تفسیر نهایی آزمایش به عهده پزشک شماست و این مقاله جهت دانش شما و همچنین مدیریت بهتر در بیماریتان گردآوری شده است.

مهمترین عوارض تیروئید پرکار

بهترین عدد تیروئید در بارداری

چگونه بفهمیم سرطان تیروئید داریم

منابع: سایت خط سلامت

۳.۸ / ۵. ۸

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
مطلب بعدی
آزمایش تیروئید ناشتا باید بود؟ جواب آزمایش تیروئید چه می گوید؟
مطلب قبلی
گریوز چیست، علائم، تشخیص و درمان قطعی بیماری گریوز

۲۷۰ دیدگاه. Leave new

 • ساناز
  1400/07/19 6:36 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر من ۴۶ ساله هستم و نتیجه Tsh زده ۱.۶۶ معنیش چیه

 • وحید
  1400/06/29 5:53 ب.ظ

  سلام خسته نباشید مادر من ۵۰ سالشه و چند سال است که یائسه است TSH 0.09 شده و T4 1.63 شده و FSH 137 شده و تعرق شدید دارد و پلک هایش افتاده شده و تپش قلب هم تازه گیا پیدا کرده، الان چند ساله لووتیروکسین ۱۰۰ می خوره، هفته قبل دکتر گفت پنج شنبه و جمعه لووتیروکسین را مصرف نکن ، لطفاً شما بگین نظر جانعالی چیه؟ ممنونم میشم کمکمون کنید.

 • گلاب
  1400/06/29 5:31 ب.ظ

  من تمام موارد آزمایش تیروئیدم از جمله t3 ,t4, tsh ام نرماله فقط tpo خیلی بالاست ۸۴۰ چرا؟
  من هیچ مشکلی نداشتم فقط بخاطر اضافه وزن آزمایش تیروئید دادم که دکتر همینطوری آزمایش کامل نوشت

 • ناشناس
  1400/06/25 0:13 ق.ظ

  سلام من ۲۸ سالم دارم امروز به دکتر مراجعه کردم بعداز معاینه گفتن تیروئید تون بزرگ ولی جواب آزمایش ۱بود وفرمودن که نرماله و نیاز به سونوگرافی نیست میخوام دلیل بزرگی تیروئید ام بدونم هرکی من و میبینه میگه حتما دکتر برو تیروید داری ولی جواب آزمایش نرمال بود

  • مدیر سایت
   1400/07/03 11:35 ق.ظ

   سلام. بنظر آقای دکتر ابراهیمی سونو تیروئید انجام بدید.

 • مریم
  1400/06/23 3:11 ب.ظ

  سلام من دختری ۲۰ ساله هستم جواب آزمایش من TSH:4،T4:8.4و T3:129.0 میخواستم بدون نتیجه آزمایش من چیه

 • سپیده
  1400/06/17 8:47 ق.ظ

  سلام من ۱۷ سالمه

  ۲.۵:TSH
  ۱.۷۳:T3
  ۱.۲۶:Free T4

 • پرستو
  1400/06/16 1:11 ق.ظ

  سلام من tsh عدد ۱۲/۸ را نشان میدهد…چه کنم؟

 • سحر
  1400/06/07 10:17 ب.ظ

  سلام من tsh 4/9هست… تیروییددارم یانه؟

 • مهسا
  1400/05/31 1:03 ب.ظ

  با عرض سلام
  آزمایش تیروئید دخترم که ۱۱ ساله است . tsh6.03 و freet4:1.01 .کم کاری یا پرکاری تیروئید دارند. با تشکر از پاسخگویی شما.

  • مدیر سایت
   1400/06/08 10:04 ق.ظ

   سلام. کم کاری تیروئید دارن. لطفا به همکار ان غدد مراجعه کنید.

 • رشیدی
  1400/05/30 8:45 ب.ظ

  سلام دخترم ۱ سالشه سطح tsh و t4 و آنتی tpo نرمال ولی سطح t3 باید تا ۲/۲ باشه ولی ۴/۸ هست ایا دخترم تیرویید داره ؟ممنونم

  • مدیر سایت
   1400/06/08 10:02 ق.ظ

   سلام. آقای دکتر ابراهیمی نظرشون اینه که دخترتون مشکلی ندارن. سلامت باشید.

 • ساناز زندی
  1400/05/27 0:42 ق.ظ

  با سلام،آقای دکتر جواب tsh ازمایش خون من ۷.۱ بود.کم کاری تیرویید خفیفه ایا؟جراحی زیبایی بینی میتونم انجام بدم؟

  • مدیر سایت
   1400/05/28 5:14 ب.ظ

   سلام. باید قبل از عمل تنظیم بشه.

 • سانی
  1400/05/21 2:10 ب.ظ

  سلام من دخترم ۸ سالشه tsh.۳.۸ اما t4.۱۷ و t3.۶هستش دکتر غدد گفتن هیچ مشکلی نداره اما چرا انقد t4بالاعه

 • بهراد
  1400/05/18 4:28 ب.ظ

  با سلام مجدد در قسمت قبل IGF1=178 که فراموش کردم T4=5.1 و TSH=4.21و FSH=3.15 وLH=3.12لطفا شرایط بنده رو برای رشد یا فاصله با شرایط طبیعی و عادی تحلیل بفرمایید سنم دقیقا ۱۱.۵ سال هستش.سپاسگزارم

  • مدیر سایت
   1400/05/23 10:45 ق.ظ

   سلام. بنظر اقای دکتر ابراهیمی مشکل خاصی نیست ۶ ماه بعد تحت نظر متخصص غدد ازمایش تکرار بشه.

 • بهراد
  1400/05/18 4:16 ب.ظ

  باسلام و عرض ادب من پسری ۱۲ ساله هستم که T4=5.1 و TSH=4.21 و FSH=3.15 و LH=3.12میخواستم شرایط بنده رو از لحاظ رشد و روال طبیعی تحلیل بفرمایید با سپاس

 • ابراهیم
  1400/05/18 12:43 ب.ظ

  سلام دکتر tshبنده ۷٫۷۰واون دوتاتی هانرماله شدیدیاخفیفه کم کاری وچه مدت تنظیم می‌شودوچه دارویی نیازه

 • نادره
  1400/05/16 11:24 ب.ظ

  سلام من سه هفته است عمل کردم غده تیروئید برداشتم دو روز پیش آزمایش دادم tsh بین۳۶,۱۱هست t3 1,1هست t4بین ۶،۱۴ میشه راهنمایی کنید نگران هستم

 • لیلا عظیمی
  1400/05/15 4:15 ب.ظ

  سلام خسته نباشید من برای جراحی زیبایی برام ازمایش تیرویید نوشتن میخوام بببنم پرکار یا کم کار تیروییدم t4 6.5 و t31.1و tsh4.7 .و باید قرص تیرویید بخورم

  • مدیر سایت
   1400/05/23 10:50 ق.ظ

   سلام. متاسفانه در مرز کم کاری تیرویید هستید. لطفا ۶ هفته بعد آزمایش را تکرار کنید.

 • حدیثه
  1400/05/13 12:20 ب.ظ

  سلام من Tsh15 خیلی ترسیده خیلی خطر داره

  • مدیر سایت
   1400/05/14 10:14 ق.ظ

   سلام. به متخصص غدد مراجعه کنید.

 • مریم
  1400/05/09 6:41 ب.ظ

  سلام وعرض ادب،میخاستم بگم ک امروز ازمایش تیرویید دادمTsh:4.44
  t4:0.9
  اینکه۲۹سالمه،وپدرم وخواهرام سابقه تیرویید دارن وقرص استفاده میکنن،میخاستم بدونم ازمایش من چطوره

  • مدیر سایت
   1400/05/16 9:41 ق.ظ

   سلام. به نظر آقای دکتر ابراهیمی الان آزمایشات لب مرز هست و ۶ هفته بعد آزمایشات را تکرار کنید.

 • آوا
  1400/04/30 1:03 ق.ظ

  سلام.خسته نباشید و ممنون از وقتی ک میزارید.دخترم۳سالشه آزمایش(t4.8,2 )(t3.1,9)لطفا تفسیر بفرمائید.ممنونم.

 • فاطمه
  1400/04/26 7:26 ب.ظ

  سلام خدا قوت
  من ۳۱ سالمه و حدود یک سال و نیم پیش که باردار بودم کم کاری تیروییید داشتم و لووتیروکسین ۱۰۰ میخوردم ولی بعد زایمان دیگه نخوردم
  حالا رفتم آزمایش دادم T3: 1.0 ، T4:6.6، TSH:8.7 هستش ، ممنون میشم راهنماییم کنید
  در ضمن من این آزمایش رو موقع ماهانه ام انجام دادم خواستم بدونم اشکال نداره ؟

  • مدیر سایت
   1400/05/01 10:14 ب.ظ

   سلام. کم کاری خفیف دارید. تحت نظر متخصص غدد درمان طبی کنید.

 • سمیه گیلانه
  1400/04/26 9:40 ق.ظ

  سلام .وقتتون بخیر
  میبخشید با توجه به جواب آزمایش بنده میزان ۸,۰۵=T4 و ۶,۳۴=TSH می باشد .آیا به دارو نیاز دارم؟

  خیلی از پاسخگویی شما سپاسگزارم

  • مدیر سایت
   1400/05/01 10:15 ب.ظ

   سلام. اگر قصد بارداری دارید تحت نظر متخصص غدد دارو مصرف کنید.
   اگر قصد بارداری ندارید دارو رو قطع کنین بعد ۶ هفته آزمایش مجدد بدید.

 • فاطمه
  1400/04/26 9:38 ق.ظ

  سلام خدا قوت
  من ۳۱ سالمه و توی بارداریم که حدودا یک سال و نیم پیش بود کم کاری داشتم و لووتیروکسین ۱۰۰ مصرف میکردم . بعد از زایمان دیگه نخوردم
  الان دوباره آزمایش دادم T3:1.0 ، T4:6.6 ، TSH8.7 هستش خواستم راهنماییم کنید الان کم کاری دارم؟ در ضمن من در زمانی که پریود بودم آزمایش دادم این تاثیری روی آزمایشم نداره؟

  • مدیر سایت
   1400/04/27 8:47 ق.ظ

   سلام. کم کاری خفیف تیرویید دارید تحت نظر متخصص غدد باشید.

 • فاطمه
  1400/04/25 12:17 ب.ظ

  سلام خدا قوت
  من ۳۱ سالمه و توی بارداریم که یک سال و نیم پیش بود ، کم کاری داشتم ،و لووتیروکسین ۱۰۰ مصرف میکردم ولی بعد از زایمان دیگه نخوردم. الان دوباره آزمایش دادم T3:1.0 و T4:6.6 و TSH:8.7 هستش خواستم لطف کنین بگید آیا کم کاری دارم؟

 • مژگان
  1400/04/24 5:25 ب.ظ

  سلام خسته نباشین.
  T4:9,2
  Tsh:6,2 وسونوگرافی گفته درجات خفیفی از افزایش حجم هردولوپ غده تیروئید باuniform Echo Texture به چشم میخورد
  دکتربهم گفته کم کاری داری درصورتی ک من لاغرم وعلایم پرکاری دارم قرص داده اگرمصرف کنم ک بدترلاغرمیشم واینک اگر مصرف نکنم چی میشه

  • مدیر سایت
   1400/04/26 9:37 ق.ظ

   سلام. باید به متخصص غدد مراجعه کنید.

 • dina
  1400/04/17 11:46 ب.ظ

  سلام و وقت بخیر.
  دختر ۱۷ ساله‌ای هستم.
  آزمایش تیروئید دادم و جوابش این شده:
  T3: 1/89
  FT4: 19/19
  TSH: 8/08
  و Anti TPO: 76/23
  . سونوگرافی، تیروئید مزمن از جمله هاشیموتو تشخیص داده شده با اکوپترن‌‌های تیروئید، هتروژن و دارای میکروندول‌های متعدد هایپواکو.
  میشه لطفا بگید چه مشکلی دارم؟

 • aziiita
  1400/04/17 2:33 ق.ظ

  سلام خدمت شما منtsh8.531یک ساله گذشته۰.۰۱۷بود واز سال ۸۵کم کاری تیروئید داشتم الان این جواب آزمایشم خوبه با بد

  • مدیر سایت
   1400/04/19 8:54 ق.ظ

   سلام. باید به متخصص غدد مراجعه کنید.

 • نرگس
  1400/04/14 2:07 ب.ظ

  سلام من تازه ازمایش کلی دادم دکتر بهم گفت که تیروئید داری Result:9.9(high)mlU/L normalrange:0.32__5.2 چطورع ازمایش من من میتونم درمان شم سنمم ۱۵ سال هست

  • مدیر سایت
   1400/04/18 3:21 ب.ظ

   سلام دکتر ابراهیمی فرمودند در محدوده پزشک فوق تخصص غدد باید مشورت کنید.

 • Sahar
  1400/04/14 12:26 ب.ظ

  سلام من۲۳سالمه چندروز پیش آزمایش خون دادم T.S.Hام۸.۳۲بود دکتر واسم قرص لووکسین۱۰۰میکروگرمی داد روزی۱دونه،میخواستم ببینم درسته؟واین یعنی کم کاری تیروئید دارم؟

  • مدیر سایت
   1400/04/18 3:23 ب.ظ

   سلام دکتر ابراهیمی فرمودند دارویی که بهتون دادن درست هست و فقط تحت نظر پزشک غدد بعدا آزمایش رو چک کنید دوباره اگر خواستین، تنظیم دوز دارو انجام بشه، فعلا مشکلی ندارید.

 • بینام
  1400/04/08 8:11 ب.ظ

  سلام خسته نباشی باعرض پوزش خانم هستم ۳۱سال سن دارم من مهرماه سال قبل آزمایش دادم عدد۷.۳۴بودجواب ازمایشم وامروزم جواب آزمایش گرفتم زده ۲.۳بنظرتون تیروییدم بازم بالاست ممنون میشم راهنماییم کنید

 • رها
  1400/04/08 10:50 ق.ظ

  خواهرم ششماهه بارداری آزمایش تیروییدشresult7,3بوده این خوبه یابد،تیروییدش کم‌کاره یاپرکار؟؟ممنون از پاسخگوییتون

 • مونا
  1400/04/07 10:47 ق.ظ

  سلام دوست عزیز
  T4 : 6.4
  T3:1.4
  TSH : 13.8
  من تقریبا یکسال به پزشک مراجعه نکردم ازمایش دادم جوابش این بود از کودکی کم کاری تیروئید داشتم

  • مدیر سایت
   1400/04/12 8:29 ق.ظ

   سلام. آقای دکتر ابراهیمی نظرشون اینه با توجه ب جواب آزمایش نیاز به مصرف دارو دارید تحت نظر متخصص غدد باشید.

 • نسرین
  1400/04/06 11:14 ب.ظ

  من یک ماه پیش آزمایش خون دادم
  T47.7
  T31.0
  Tsh1.3
  Ih51 میخوام ببینم مشکلی ندارم؟

  • مدیر سایت
   1400/04/12 8:28 ق.ظ

   سلام از نظر آقای دکتر ابراهیمی مشکل خاصی ندارید نگران نباشید.

 • ناشناس
  1400/04/03 2:56 ب.ظ

  سلام ۲۷هفته باردارم ۲۳سالمه وجواب آزمایش تیروئیدم۳.۴شده آیا جای نگرانی هست یانه

 • نرگس
  1400/04/02 3:30 ب.ظ

  سلام. من آزمایش دادم جوابش بردم پیش دکتر گفت هیچ مشکلی نداری.. tsh: 3.8وT4:1.7..تیروئید دارم یا نه؟
  علائمشون رو دارم ولی دکتر میگه مشکلی نداری سالمی

  • مدیر سایت
   1400/04/06 5:15 ب.ظ

   سلام. آقای دکتر ابراهیمی گفتن که آزمایش نرمال هست.

 • Mmmm
  1400/04/01 2:14 ب.ظ

  سلام خسته نباشید
  Tsh:۳.۷
  T4:1.1
  دوهفته پیش آزمایش خون دادم. دختر هستم‌ و ۲۳ سالمه.‌ مشکلی دارم آیا؟

  • مدیر سایت
   1400/04/06 5:09 ب.ظ

   سلام. مدارک شما را آقای دکتر ابراهیمی بررسی کردن نظرشون اینه آزمایش مشکلی نداره.

 • سحر شیرمحمدی
  1400/03/31 7:17 ب.ظ

  سلام دکتر جواب آزمایش خون منTSH:0.3T4:1/2

 • ناشناس
  1400/03/30 9:40 ق.ظ

  سلام فردی ۱۸ ساله هستم
  Tsh:5.3
  T3:1.1
  T4:7.1 آیا خطرداره ؟

  • مدیر سایت
   1400/04/03 4:33 ب.ظ

   سلام. شش هفته بعد آزمایش تکرار بشه فعلا اقدامی نمیخواد.

 • بصیرت
  1400/03/28 3:06 ق.ظ

  سلام من برج ۹ سال ۹۹ آزمایش دادم tsh 8.14 t4 8.8 دکتر به من گفتن هر روز نصف قرص تیروکسین ۱ میلی گرمی بخورم جمعه ها نخورم . اما الان احساس می کنم دچار اضافه وزن و یبوست شدم راهنمایی می فرمایید. تشکر

  • مدیر سایت
   1400/03/29 10:42 ق.ظ

   سلام. نیاز به درمان مکمل دارید تحت نظر متخصص غدد باشید.

 • نرگس
  1400/03/26 1:46 ب.ظ

  سلام. من ازمایش خون دادم t4 من ۱۳ هست و tsh 0.1 ایا این خیلی ناجور و خطرناکه؟؟؟

  • مدیر سایت
   1400/03/28 10:41 ب.ظ

   سلام . جای نگرانی نیست ۶ هفته بعد ازمایش تکرار بشه

 • محمد صلاحی
  1400/03/24 10:05 ب.ظ

  سلام خسته نباشید من آق هستم و۳۹سال دارم
  Tsh.3.3
  T4.11.4
  من مشکلی دارم یا نه و این رو اضافه کنم خیلی لاغر شدم و همیشه احساس خستگی میکنم ممنونم

  • مدیر سایت
   1400/03/27 9:28 ق.ظ

   سلام. آزمایش طبیعی است.

  • مدیر سایت
   1400/03/28 10:29 ب.ظ

   سلام. تحت نظر متخصص غدد باشید.

 • ریحانه
  1400/03/21 6:06 ب.ظ

  ((سلام وقت بخیر
  بنده آزمایش تیروئید دادم و TSH 0.66هست
  دکتر برام قرص یدوفولیک تجویز کرده بودن که نزدیک یک ماه میشه مصرف میکنم
  آیا قرص یدوفولیک برای تیروئید بنده خطر داره؟))
  ببخشید من فراموش کردم بگم دکتر زنان وزایمان برای قبل از بارداری بنده گفتن روزی یک قرص یدوفولیک مصرف کنم که رفتم دکتر عمومی گفتن نصف قرص لووتیروکسین بخورم به دکتر زنان اطلاع دادم وگفتن ازاین به بعد نصف قرص لووتیروکسین بخورم!
  لطفا راهنماییم کنید
  تشکر

 • شهلا
  1400/03/20 10:10 ب.ظ

  سلام وقت بخیر آزمایش تیروئید دختر ۱۱ ساله ام T4 8.9 Tsh 3.39میشه بگید مشکلی داره یا نه ممنون میشم 🙏

 • سمیه
  1400/03/20 2:43 ب.ظ

  سلام در هفته ی ۲۵ بارداری هستم آزمایش دادم مقدار TSH 12 هست آیا خیلی بالاست، هرروز قزص تیروکسین میخورم شنبه تا چهار شنبه یک قزص ، پنجشنبه وجمعه یکی ونصفی

 • محدثه
  1400/03/19 10:47 ب.ظ

  سلام آقای دکتر ببخشید برگه آزمایشم نوشته
  results:0.699
  Reference range:0.4_6
  میشه بگید پر کاری دارم یا کم کاری؟
  ممنون

 • ریحانه
  1400/03/19 9:18 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  بنده آزمایش تیروئید دادم و TSH 0.66هست
  دکتر برام قرص یدوفولیک تجویز کرده بودن که نزدیک یک ماه میشه مصرف میکنم
  آیا قرص یدوفولیک برای تیروئید بنده خطر داره؟

 • منصوری
  1400/03/18 7:32 ب.ظ

  سلام خسته نباشید
  t4 9.2
  t31.1
  ۳.۳ tsh
  مشکل دارم یانه زن ۲۴ سالمه

  • مدیر سایت
   1400/03/20 9:47 ق.ظ

   سلام. نرمال هست.

 • مینا
  1400/03/18 1:50 ب.ظ

  سلام من در بارداری تیروئید کم کار داشتم.سه سال بعد آزمایش دادم TsH :3/61و T4:9/47 هست.ایا من مشکل کم کاری یا پرکاری تیروید دارم.ممنون

  • مدیر سایت
   1400/03/20 9:45 ق.ظ

   سلام.آزمایشات تون نرمال هست و کم کاری یا پرکاری تیروئید ندارید.

 • عباسی
  1400/03/17 10:33 ق.ظ

  سلام هفته بیست بارداریم هفته دوازده ازمایش دادم گفتن کم کاری تیرویید دارم ۳.۷۳ برای یک.ماه دارو دادن میخواستم بدونم کم کاری تیروییدم خیلیه ممنون

  • مدیر سایت
   1400/03/20 4:59 ب.ظ

   سلام. کم کاری خفیف دارید و شدید نیست تحت نظر متخصص غدد باشید.

 • زیبارزاق پور
  1400/03/11 3:00 ب.ظ

  سلام خانم ۳۱هستم
  t4 9.63
  t3 1.32
  tsh0.51

  • مدیر سایت
   1400/03/15 11:11 ق.ظ

   سلام. مشکل خاصی ندارید.

 • حمیده
  1400/03/10 2:37 ب.ظ

  سلام تی اس اچ ۷ و تی چهار ۱۲و هفت دهم آیا خطرناکه ؟ و کم کاری هست یا پرکاری

  • مدیر سایت
   1400/03/13 1:05 ب.ظ

   سلام. به متخصص غدد مراجعه کنید.

 • یاسمن
  1400/03/10 2:22 ق.ظ

  سلامببخشید دخترم ۱۶ ماهشه خیلی لاغره ۷ کیلوه آزمایشدادیم tshفقط ۱۰ واحد مونده تا پرکاری آیا باید ببرمش دکتر غدد یا نرماله؟
  ۰/۶۵نرماله دخترم ۰/۵۵ هستش

  • مدیر سایت
   1400/03/15 10:35 ق.ظ

   سلام. مشکل خاصی نیست.

 • فریبا
  1400/03/05 2:45 ق.ظ

  سلام من یک ماهمه الان ترئید دارم tsh۶ایا برای بچه مشکل ساز میشه توروخدا راهنمایم کنید

  • مدیر سایت
   1400/03/08 8:55 ق.ظ

   سلام. Tshخیلی بالا نیست و مسئله ای ایجاد نمی کنه ولی باید دارو را استفاده کنید.

 • فاطمه
  1400/03/04 0:32 ق.ظ

  سلام خسته نباشید من قرص سلن پلاس مصرف میکنم آزمایش دادم TSH/5/63وT4/8آیا مشکل دارم

 • ناشناس
  1400/03/04 0:31 ق.ظ

  سلام خسته نباشید من قرص سلن پلاس مصرف میکنم آزمایش دادم TSH/5/63وT4/8آیا مشکل دارم

  • مدیر سایت
   1400/03/08 8:51 ق.ظ

   سلام. نه مسئله ای نداره.

 • Maryam
  1400/03/02 10:59 ب.ظ

  سلام آزمایش تیروئید دادم عددTSH:150رونشان داد خطرناک است
  میشه توضیح بدین

  • مدیر سایت
   1400/03/08 8:48 ق.ظ

   سلام. اگر این عدد باشه کم کاری شدید دارید تحت نظر متخصص غدد باشید و دارو مصرف کنید و در یک مرکز معتبر آزمایش تکرار بشه.

  • مدیر سایت
   1400/03/08 8:50 ق.ظ

   سلام. نظر آقای دکتر ابراهیمی اینه که مدارکتون را بفرستید تا بررسی بیشتر صورت بگیره ولی احتمالا برای شما لازم دونستن ید تجویز کنن.

 • ناهید
  1400/02/31 0:45 ق.ظ

  سلام خدمت شما
  من ۳۶ ساله و باردارم در آزمایش تیرویید
  هفته ۱۲ tshبرابر ۳.۲
  و در هفته ۱۵ tshبرابر ۳.۴
  و در هفته ۲۵ tsh برابر۳.۸
  و در هر سه بار میزان t4و t3 در رنج نرمال آزمایشگاه بوده آیا مشکل تیرویید دارم

  • مدیر سایت
   1400/03/01 4:36 ب.ظ

   سلام نه مشکل ندارید.

 • سارا
  1400/02/27 10:47 ب.ظ

  سلام و عرض ادب خانم ۲۴ ساله هستم
  T4:7.6
  T3:1.2
  T.s.h:0.3 ممنون میشم نظرتون رو بگید

  • مدیر سایت
   1400/03/01 0:54 ق.ظ

   سلام
   مشکل خاصی نیست و شش هفته بعد آزمایش چک بشه.

 • زهرا
  1400/02/27 8:01 ب.ظ

  سلام خسته نباشیدمن ازمایش دادم گفتن تیروییددارم عددش ۶بودرفتم دکترمیگه تیروییدکم کاردارم،درصورتی که خیلی لاغرم چون تیروییدکم کارچاق میکنه نظرشماچیست

  • مدیر سایت
   1400/03/01 0:54 ق.ظ

   سلام
   معیار براساس جواب آزمایشگاه هست و بهتره دارو تحت نظر پزشک متخصص غدد مصرف کنید.

 • هانی
  1400/02/22 2:59 ب.ظ

  سلام ببخشید من کم کاری تیروئید دارم باردارم هنوز اولاشه شش و نیم هفته اینجوره دقیق نمیدونم بعدش امروز رفتم دکتر دارو داد گفت یه ماه بخور بیا ازمایش ولی من همچنان خیلییی نگرانم شدید کسی بوده اینطور باشه؟؟

  • مدیر سایت
   1400/02/25 9:35 ق.ظ

   سلام. نگران نباشید داروها را سر موقع مصرف کنید و تحت نظر متخصص غدد باشید.

 • شقایق
  1400/02/21 12:23 ب.ظ

  سلام لطف میکنین سوال منو جواب بدین ….tsh من ۰/۰۵بااین تحت نظر پزشکم ماهاست همین عدد مانده بقیه آزمایشمان t3 t4 نرماله … من تیرویید چشمی هم دارم علتش چی میتونه باشه

 • فاطمه
  1400/02/19 3:40 ب.ظ

  سلام جنس مونث سن۵۵ساله T49.42وTSH0.141 وp.t.h41.30هست ممنون میشم نظرتون رو بگین

 • خانم محسنی
  1400/02/16 8:55 ب.ظ

  سلام و عرض ادب
  سلام و عرض ادب و احترام
  با اجازتون یه مشاوره داشتم آقای دکتر.
  من ۳۴ ساله و باردار هستم،
  اولین آزمایش تیروئید رو تقریبا ۲ ماهگی دادم t4=9.61
  T3=2.11
  Tsh=0.061
  بود،دکتر تشخیص پرکاری دادن و من روزی یه قرص مصرف کردم.
  حدود ۲ ماه بعد آزمایش رو تکرار کردم
  T4=7.23
  T3=1.99
  Tsh=6.38
  شده بود،و دکتر گفتن کار خاصی نکن و فقط قرص پرکاری رو که داری مصرف میکنی قطع کن و یه ماه بعد آزمایش رو تکرار کن.
  یک ماه بعد آزمایش دادم و
  T4=9.45
  T3=2.22
  Tsh=6.59
  آقای دکتر چکار باید بکنم،😔
  نگران رشد مغزی جنین هستم ،تو رو خدا کمکم کنید،بنظر شما الان باید داروی کم کاری مصرف کنم،یا کلا نیاز به دارویی نیست.
  خیلی ممنون میشم اگه لطف کنید و جواب منو بدید،ممنونم.

  • مدیر سایت
   1400/02/23 11:08 ق.ظ

   سلام مساله مهمی نیست. یکماه بعد آزمایش بدید.

 • ندا
  1400/02/14 1:03 ق.ظ

  سلام هفته۱۱ بارداری هستم جواب آزمایش تیروئیدم t4 9.1,,t3 2.0,,tsh0.39 میشه راهنمایی کنید ممنون میشم

  • مدیر سایت
   1400/02/16 3:58 ب.ظ

   سلام. نرمال هست.

 • Edris
  1400/02/12 4:22 ب.ظ

  سلام من ۳۰ سالمه ths1.5و t4 1.25 ایا مشکل تیرویید دارم

  • مدیر سایت
   1400/02/14 4:19 ب.ظ

   سلام. مشکل خاصی ندارید.

 • مهدیه
  1400/02/12 10:44 ق.ظ

  سلام دکتر. TSH من ۱.۹ و t4 توتال تروکسینم ۱۲ هست. خودمم ۲۳ سالمه. با این ارقام تیروئیدم مشکلی نداره؟

  • مدیر سایت
   1400/02/14 4:03 ب.ظ

   سلام.مشکل خاصی ندارید.

 • امرایی
  1400/02/10 1:37 ق.ظ

  خانم ۴۲ ساله هستم TSH 16:10 است متخصص هم نوبتش گیر نمیاد چکار کنم

  • مدیر سایت
   1400/02/11 1:47 ب.ظ

   کم کاری شدید تیروئید دارید تحت نظر متخصص غدد دارو مصرف کنید.

 • مانیا بریجانی
  1400/02/07 4:19 ب.ظ

  سلام من ۲۹ سالمه ۱۰ سال تیروئید دارم نزدیک یک سال آزمایش ندارم وقتی آزمایش دادم جواب آزمایش tsh 0/3 هست من باید چیکار کنم دکتر غدد هم بهم نوبت نمیده میگن میض جدید نمی گیریم پیش هر دکتر غدد می رم

 • رباب
  1400/02/04 4:20 ب.ظ

  سلام من خانم هستم ۴۰ ساله دو ماهی هست بالای معدم بین دنده های آخریم یه چیز سفت احساس میکنم البته انگار تو نای من هم چیزی هست همیشه هست انگار چیزی گیر کرده

  • مدیر سایت
   1400/02/09 10:43 ق.ظ

   سلام. از اون ناحیه سونوگرافی انجام بدید.

 • نازنین
  1400/01/28 3:30 ب.ظ

  سلام نتیجه tsh 95.2 و reference Interval 0.38_5هست این یعنی چی؟

  • مدیر سایت
   1400/02/02 9:36 ق.ظ

   سلام. کم کاری تیروئیدواضح دارید و با متخصص غدد مشورت کنید.

 • سایه
  1400/01/27 5:46 ب.ظ

  سلام من ۲۹ سالمه اگر tsh 3/30باشه تیرویید دارم

 • ناشناس
  1399/12/27 1:32 ب.ظ

  سلام وقت بخیر من هفته ۱۳ بارداری هستم T.S.0 .05 قرص ۱۰۰ استفاده میکنم ادامه بدم

  • مدیر سایت
   1399/12/28 10:29 ق.ظ

   سلام. ممنونم. وقت شما هم بخیر باشه. بله باید ادامه بدین.

 • کبری
  1399/12/12 1:18 ب.ظ

  سلام جواب آزمایش تیروئید نوزاد دوازده روزه
  tsh 12.0
  ft4 9.2
  بی زحمت بگین چه مشکلی داره؟

  • مدیر سایت
   1399/12/16 9:48 ق.ظ

   سلام
   حتما تحت نظر متخصص غدد کودکان باشید چون باید مکملهای رشد مغزی را دریافت کنید.

 • مرضیه کاظمی
  1399/11/30 8:22 ق.ظ

  با سلام خانم ۳۳ ساله هستم متاهل میزان TSH o.4o و میزان ۰.۸۵ T4 میخواستم بدونم تیرویید دارم و اگر دارم کم کار هست یا پرکار با تشکر

  • مدیر سایت
   1399/12/02 12:10 ب.ظ

   سلام. عکس سونوگرافی و بقیه آزمایش ها را لطفا واتس آپ کنید.

 • ناشناس
  1399/10/10 11:52 ب.ظ

  سلام من خانم هستم وجواب آزمایشم به این صورت هستشTSH۱.۲۲۵و۹۴.Adult0.35_4هستش میشه لطفا راهنمایی کنین ممنونمیشم

  • مدیر سایت
   1399/10/15 9:54 ق.ظ

   سلام. به متخصص غدد مراجعه کنید.

 • فاطمه
  1399/10/07 1:25 ب.ظ

  Tsh۵.۴است آیا نرمالم؟

  • مدیر سایت
   1399/10/14 12:09 ب.ظ

   ب متخصص غدد مراجعه کنید.

 • معین
  1399/10/02 11:11 ب.ظ

  سلام ازمایش پسرم ۲سالشه بنظرشما ازمایش پسرم به پرکاری تیرویید میخورهTsH1.7/T416/T3 4.5

 • علی فرهادی
  1399/09/23 3:01 ب.ظ

  با سلام آقا هستم حدود ۳۳ ساله جواب آزمایش من اینه . الان من تیرویدم کم کاره یا پر کار؟ احساس سرما دارم . اضافه وزن دارم و نمیتونم وزنم را کم کنم . صورتم پف داره
  t4 را زده نرمال حدود ۱۰۴
  T3را زده زیاد حدود ۲.۴۶
  Tshرا زده زیاد حدود ۷.۶

  • مدیر سایت
   1399/09/24 9:47 ق.ظ

   سلام. به متخصص غدد باید مراجعه کنید.

 • ریحانه
  1399/06/08 8:55 ب.ظ

  چرا پیام من ثبت نشده؟

  • مدیر سایت
   1399/06/09 9:32 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   پیام شما به من رسیده است

 • ریحانه
  1399/06/05 8:59 ب.ظ

  سلام…خانمی ۳۶ ساله هستم…نتایج آزمایش تیروئیدم:

  Tsh: 5.6
  T4:10.0
  T3 up: 26.7

  لطفا راهنمایی بفرمایید…متشکرم

 • رضا
  1399/05/23 0:49 ق.ظ

  سلام ازمایشtsh من۱۰۰ شده دکترهم برام قرص یک دهم نوشته فقط میخواستم علت بدونم غیره طبیعی بودنش چی هستش اگه واقعی هستش خطراتش چیه

  • مدیر سایت
   1399/06/17 2:54 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   علت بالابودن TSH در این حد کم کاری تیروئید است و شما با مصرف داروی کم کاری به حالت طبیعی بر خواهید گشت و قطعا احساس بهتری خواهید داشت

 • کیهانی
  1399/05/16 2:59 ق.ظ

  سلام عدد تی اس اچم ۹هست باید قرص رو چقدر بخورم نا مزتب بودن زمان قرص تاثیر داره

  • مدیر سایت
   1399/06/13 11:17 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   به علت بالا بودن TSH شما باید لووتیروکسین را تحت نظر متخصص غدد مصرف کنید و از مصرف خودسرانه دارو که باعث به هم ریختگی عملکرد بدنتان می شود پرهیز کنید

 • آتیلا
  1399/04/09 4:19 ب.ظ

  با سلام و خسته نباشید
  من تیروئیدیت هاشیموتو دارم و ۳ سال قرص ۵۰ مصرف کردم. حدود ۳ ماه قرص را استفاده نکردم و وقتی رفتم آزمایش نتایج عجیبی حاصل شده است:
  TSH عدد ۴۱ را نشان می دهد ولی بقیه آیتمها از قبیل T4، FT4، T3 و FT3 در رنج نرمال هستن. ممنون میشم راهنمایی فرمایید.
  با تشکر

  • مدیر سایت
   1399/04/23 5:11 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   شما باید حتما عکس خود آزمایش را برای ما ارسال کنید.

 • مستان
  1399/02/13 2:15 ب.ظ

  سلام.من یکی از ندول های تیروییدم بزرگ شده و با وجود نرمال بودن tsh دکتر برام قرص لووکسین ۱۰۰ روزی یک عدد تجویز کرده برای مدت سه ماه., و گفت بعد بیا برای عمل.دو ماه و نیمه که مصرف میکنم و تو این مدت ۶ کیلو وزن کم کردم و۴۶ کیلو شدم و ریزش شدید مو گرفتم ویک ساعت بعد مصرف قرص تنگی نفس میگیرم و تپش قلب.میخواستم ببینم احیانا دوز دارو برام بالا نیست و اینکه چرا با وجود tsh نرمال این قرص برای من تجویز شده و دکترم درخواست آز مجدد نداده با وجود اینهمه عوارض؟ممنونم

 • ریحانه
  1399/02/12 4:00 ق.ظ

  سلام دوست عزیز
  من جواب آزمایشم تی اس اچم ۰.۱وتی سه۱.۳۵ الان میخوام بدونم تیروئیدم کم کار هست یا پرکار؟

  • موسسه تیراد
   1399/02/16 9:50 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   نه شما مشکلی ندارین

 • عطیه
  1399/02/05 2:58 ق.ظ

  سلام آیا کم کاری تیروئید باعث عقب افتادن پریود در ۲ سال میشود؟

 • نیلو
  1399/01/22 12:10 ب.ظ

  سلام وقت بخیر من ۷ هفته اس که باردارم دو روز پیش نتیجه آزمایشم نشون داد کم کاری تیرویید دارم که عددش ۶/۹ بود به نظرتون خطرناکه قرص برام نوشته دکتر ولی میخواستم بدونم به جنین آسیب میرسه؟؟

 • محسن
  1399/01/19 5:13 ب.ظ

  سلام.وقت بخیر.نوزاد من در ۵ روزه گی غربالگری شد جواب تیروییدش رو گفتن ۶/۳ بعد گفتن باید تکرار بشه که دوباره شد ۵/۹ دوباره گفتن از رگ دستش باید خون گرفته بشه که الان تی اس اچ شده ۶/۶۴ و t4شده ۷/۲۳ایا به نظر شما بچه کم کاری تیروئید داره؟؟البته زردی هم داره که اول ۱۳بوده الان که بیست روزشه شده ۱۰

  • ممم
   1399/01/31 3:51 ب.ظ

   چرا جواب نمیدین؟؟؟؟

   • موسسه تیراد
    1399/01/31 8:42 ب.ظ

    سلام دوست عزیز
    این مدت به دلیل شرایط خاصی که پزشکان داشتن و به طور مداوم درگیر بودن واقعا یه مقدار در پاسخ ها تاخیر پیش آمده ولی به دکتر یادآوری کردم و ان شا الله مجدد منظم پاسخ سوالات رو ارائه می دیم

 • محسن
  1399/01/07 3:43 ب.ظ

  سلام نوزاد من در ۱۴ روزگی تی اس اچ رو ۵.۸۱زده البته وقتی آزمایش گرفتن زردی داشت به دکترش نشون دادم گفت تی اس اچ مشکلی نداره.حالا پسرم چهار ماهشه آیا باید دوباره آزمایشش رو تکرار کنم؟

  • موسسه تیراد
   1399/01/11 10:28 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   مشکل خاصی نیست، برای اطمینان خاطر در شش ماهگی آزمایش تیروئید فرزندتون رو تکرار کنید

 • مهتاب
  1399/01/07 12:37 ب.ظ

  با سلام من دختری هستم ۳۳ ساله مجرد ازمایش تیروئیدم یک ماه و تیم پیش باین صورت هست که TSH هم ۲.۹۴ و نرمال t3 هم نرمال هست ولی t4 بالاست ۱۲.۷ هست که طبق رنج ازمایشگاه نرمال بین ۴ تا ۱۲ هست. دکتر مراجعه کردم گفت مشکلی نیست ولی الان مدتیه گاهی اوقات احساس گرفتگی در ناحیه گلو یا ی جوری شبیه خفگی یا کشیدگی در ناحیه جلوی گلو دارم. این مدت هم نزدیک ۳ کیلو وزن کردم حالا نمیدونم بعلت تیروئید هست یا از استرس این مدت هست‌ البته عنوان کنم که این مدت متاسفانه وچار رفلاکس شدید معده هم شدم حالا نگرانیم ازین بابت هست که ایا این دردی ک در ناحیه جلو گلو حس میکنم از تیروئیدمه یا رفلاکس ممنون میشم کمکم کنیو خیلی نگرانم کرده

  • موسسه تیراد
   1399/01/11 10:42 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   شما مشکلی در آزمایش تیروئیدتان ندارید و مشکلات دیگر و احساس شما ناشی از تیروئید نیست ولی برای اطمینان یک سونوگرافی گردن انجام بدهید و جواب آن را ارسال کنید تا بررسی شود
   موفق باشید

 • یونس
  1399/01/06 10:49 ق.ظ

  با سلام آزمایشی با مشخصات زیر دارم و الان یک ماه و نیم هست قرص لووتیروکسین ۰.۱ mg ایرانی استفاده میکنم . اما هنوزم مشکلات خواب و ریزش مو رو دارم . به نظر شما دوز مصرفی و داروی من مناسب تجویز شده؟
  Tsh: 46.5
  T4 :6.9

 • حدادی
  1398/12/29 1:08 ق.ظ

  سلام من هفته یازدهم بارداری هستم و در این دوران دچار کم کاری تیروئید شدم و عدد tsh 3.36 هست و دکتر غدد قرص لوتروکسین ۵۰ دادن، گفتن دو هفته دیگه تکرار آزمایش بشه که متاسفانه در تعطیلات که۲۹ اسفند میشه باید انجام بدم سوالم این هست اگر این ازمایش دیر تر انجام بدم مشکلی برای جنین پیش میاد

  • موسسه تیراد
   1399/01/03 8:56 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   آزمایش اگر کمی دیرتر باشد مشکل خاصی پیش نمی آید همان دوز دارو را ادامه بدهید
   موفق باشید

 • پیمان
  1398/12/27 1:33 ب.ظ

  سلام . وقتتون بخیر . نوزاد ۶ ماهه داریم ک در بدو تولد طی ۴ مرحله . توسط بهداشت خونگیری کف پا انجام داده و شکر خدا گفتن خوبه . ولی ب علت ضعیفی مجددآ آزمایش جدا ک گرفتیم . در جواب فقط TSH> S درج شده . لطفآ راهنمایی بفرمایید ؟؟

 • زیارتی
  1398/12/15 5:41 ق.ظ

  سلام من خانوم هستم ۲۲ سالمه Tshمن۵.۲۷ هست کم کاری تیروئید دارم؟

  • موسسه تیراد
   1398/12/25 5:18 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   لطفا شما بقیه آزمایشاتتون رو هم برای ما بفرستین T3، T4، آنتی تی پی او تا به شما جواب درست بدهیم ، فعلا لب مرز هستید
   موفق باشید

 • مرضیه
  1398/12/10 7:19 ب.ظ

  با سلام پسرم از ۴۰ روزگی قرص لوتیروکسن ۰/۵ روزی ۱/۴مصرف میکنه در حال حاضر ۱سال و ۴ ماه داره و هنوز مصرف میکنه هفته پیش ازمایش دادم (TSH(ECL 3.46
  FreeT4 )ECL) 0.53
  Free T3 )ECL) 7.66
  و به رنگ قرمز و این منو نگران کرده.

  • موسسه تیراد
   1398/12/14 10:56 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   آزمایشات شما خوب بو ولی بهتر هست تا همکار غدد و پزشک خودشون با توجه به شرایط ایشون نظر بدن و آزمایشات رو ببینن
   موفق باشید

 • فرزانه
  1398/11/24 3:18 ب.ظ

  باسلام جواب ازمایش تیرویید من tsh:8
  T4:6.5

  T3:1.0
  ایا من کم کاری تیروییددارم ؟

  • فرزانه
   1398/11/26 3:38 ب.ظ

   ایامن احتیاج به خوردن دارو دارم یا ازمایش تکرا کنم؟

 • مهتاب
  1398/11/17 11:10 ب.ظ

  با سلام من دختری هستم ۳۳ ساله مجرد ازمایش تیروئیدم باین صورت هست که TSH هم ۲.۹۴ و نرمال t3 هم نرمال هست ولی t4 بالاست ۱۲.۷ هست که طبق رنج ازمایشگاه نرمال بین ۴ تا ۱۲ هست. میخاستم بدونم مشکل من چیست ممنون

  • موسسه تیراد
   1398/11/19 3:58 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   آزمایشات تیروئید همه با هم تفسیر می شوند وT4 به تنهایی بالا مورد خاصی ندارد

   • مهتاب
    1398/11/21 0:23 ق.ظ

    ممنون بابت پاسخ. ایا نیاز هست من دارویی مصرف کنم و یا اینکه چند ماه بعد مجددا ازمایش بدم؟

 • نسترن
  1398/11/16 8:21 ق.ظ

  سلام خسته نباشید من منتظر جواب هستم ولی هنوز پاسخی نگرفتم

  • موسسه تیراد
   1398/11/16 9:38 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   به تمامی سوالات پاسخ داده می شود ولی به دلیل ترافیک بالای مرکز و شلوغی پزشکان و همین طور تعداد بالای سوالات چه در سایت چه در پیج اینستاگرام موسسه ، پاسخ ها با تاخیر ارسال می شود، از صبوری شما ممنونم و لطفا منتظر پاسخ باشید تا از طریق همین صفحه خدمت شما اعلام شود
   موفق باشید

 • نسترن
  1398/11/15 8:28 ق.ظ

  سلام من tsh ام ۰.۰۱ است و t4=23 ,T3=6.7 وalkaline phosphatase=137

 • اعظم
  1398/11/10 4:33 ب.ظ

  سلام، TSH = >0.1 و T3 =6.60 و T4 =0.9 نشانه کم کاری تیرویید است؟

 • امیر حمزه
  1398/11/08 12:57 ب.ظ

  Tsh 0.1 ایا نیاز ب دارو یا چیز دیگه ای هست

 • مژگان
  1398/11/07 11:12 ق.ظ

  سلام خسته نباشید. من در هفته پنجم بارداری هستم و آزمایش تیروئید دادم
  TSH 4.5
  T4 10.8
  T3 142
  ایا نیاز به مصرف دارو هست؟ ممنون

 • فرشته
  1398/11/04 10:03 ب.ظ

  با سلام بنده سه ماه پیش سقط داشتم چن روز پیش ازمایش تیرویید دادم.tsh=2.1
  T4=13.7
  Anti body tpo=427
  ایا این خطرناکه؟

  • موسسه تیراد
   1398/11/09 9:45 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   خیر شما مشکلی ندارین
   موفق باشین

 • So
  1398/11/02 9:23 ب.ظ

  سلام خسته نباشید.پرولاکتین ۲۶.۹ بالاست،میخواستم بدونم چه عوارضی داره؟

 • اخلاقي
  1398/11/01 12:18 ب.ظ

  سلام خسته نباشید من ٧دی ازمایش چکاب دادم tsh:4/3بودش رفتم دکتر داخلی دوباره ازمایش دادم tsh:3.32 نشون داد باردار هم هستم.anti tpo:2وt4:8/85نظر شما چیه؟

 • گلناز
  1398/10/25 9:37 ب.ظ

  سلام خسته نباشین
  Tsh=0/12من هست من چ قرصی بخورم الان این پرکاره یا کم کاره؟باتشکر

  • موسسه تیراد
   1398/11/01 8:14 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   شما بایست T3 و T4 رو هم چک کنین و بفرستین تا بتوانیم نظر بدهیم
   موفق باشید

   • گلناز
    1398/11/01 9:42 ق.ظ

    ممنون ،من قبلاکم کاری تیروئیدداشتم،درضمن توحاملگیم پیداکردم تو۷ماهگیم توماه ۸آزمایش دادم گفتن نرماله ولی تابعدزایمان قرصتوادامه بده،الان ک آزمایش دادم جوابش اونی ک فرستادم شد،بازم ممنون

 • مرتضی
  1398/10/18 11:26 ب.ظ

  سلام و خسته نباشید
  من نوزاد پسر دارم روز چهارم غربالگری تیرویید انجام دادم گفتن خوب بوده بعد از یک هفته زردی گرفت و سه روز بستری شد گفتن دوباره ازمایش تیرویید بگیر ازش
  من یه هفته تاخیر انداختم سه روز پیش بردم ازمایش الان جوابش اومده tsh 11.4
  بردمش متخصص اطفال گفت خیلی بالاست و قرص داد
  ایا کم کاری تیروییدش حتمیه؟فقط tshگرفتن وزنش موقع تولد ۲۶۵۰ بوده الان یکماهه شده ۳۵۵۰

 • Nilla
  1398/10/18 10:36 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  خانم،۳۳ ساله
  قبل از اقدام بارداری آزمایش دادم
  در آزمایش دکتر زنان گفت کم کاری تیروئید داری
  Tsh 15.87
  قرص با دوز ۵۰ دادن و گفتن روزی نصف
  میخوام بدونم با مصرف این دارو تا چه زمان به حالت نرمال میرسه تا باردار بشم؟
  ممنون

 • پیشتاز
  1398/10/17 8:02 ق.ظ

  سلام تیروئید بنده ۴.۴ میباشدایا کم کاری تیروئید دارم؟

  • موسسه تیراد
   1398/10/17 8:54 ق.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   لطفا تصویر آزمایشتان را به صفحه اینستاگرام تیراد ارسال کنید و البته با شرح کامل، جنسیت شما، سن شما، بارداری یا عدم بارداری در صورتی که خانم هستید و علائمتان
   موفق باشید

 • زهرا
  1398/10/11 9:55 ب.ظ

  با سلام .من روزی نصف قرص تیرویید میخوردم ک TSH من ۰.۳۶ بود.حدود ده روزه که متوجه شدم باردارم و آزمایش تیرویید دادم الان TSH 3.35 شده است.این طبیعیه یا خیر ؟ نیازه که دارو رو بیشتر کنم ؟T4 هم ۱.۳۵ هست

  • موسسه تیراد
   1398/10/14 2:53 ب.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   شما باید یک سری آزمایشات تکمیلی مثل anti tpo بدهید و با نظر همکاران متخصص غدد درمان مکمل شروع کنید

 • مینا