تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید در پرکاری یا کم کاری تیروئید

توسط : دکتر حجت ابراهیمی نیک
23 اسفند 1398

تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید و هورمونهای تیروئیدی

آزمایش تیروئید برای سنجش میزان هورمون های تیروئید در بدن انجام می شود. هورمون های تیروئیدی، T3، T4 و کلسیتونین نام دارند. تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید بر اساس مقدار میزان این هورمونها در جواب انجام می شود

این هورمون ها با کنترل میزان سوخت و ساز در بدن، عملکرد تمامی اعضای بدن را تحت تاثیر قرار می دهند. در این آزمایش علاوه بر T3 و T4 هورمون دیگری هم در نظر گرفته می شود. نام این هورمون، TSH است.

وظیفه هورمون TSH، کنترل کردن تیروئید است و از غده هیپوفیز ترشح می شود. در ادامه به تفسیر نتایج آزمایش تیروئید و تمامی آنچه باید در رابطه با آن بدانید می پردازیم.

جدیدترین روش های درمان تیروئید و بدون جراحی در ایران

خواندن جواب آزمایش تیروئید

هورمونهایی که اکثرا در آزمایش تیروئید مطرح و بررسی می شوند شامل  TSH، T4 و T3 است این هورمون ها و چگونگی تاثیر آنها بر عملکرد تیروئید در اینجا توضیح داده شده اند، برای دانستن جواب آزمایشتان اولین قدم برسی هورمون TSH است

قدم اول : هورمون TSH چیست و مقدار طبیعی آن چقدر است

TSH یک هورمون تحریک کننده تیروئید است که از غده هیپوفیز مغز ترشح می شود، کم بودن و یا زیاد بودن این هورمون نشان دهنده این است که تیروئید شما به درستی کار نمی کند، مقدار نرمال هورمون TSH بین ۰.۴ تا ۵.۰ mIU / L  به شکل عموم و در خانمهای باردار این رنج بین ۰.۴ تا ۴ است.

این هورمون زمانی که میزان هورمون تیروئید در خون شما کم شود با ترشح بیشتر هورمون TSH تیروئید را برای ترشح بیشتر هورمون ترشح می کند و بالعلکس با افزایش سطح هورمون تیروئید در خون غده هیپوفیز مقدار هورمون TSH کمتری ترشح کرده و به این ترتیب باعث می شود تا غده تیروئید کمتر ترشح داشته باشد.

بررسی سطح هورمون tsh

برای دانستن جواب سوالاتتان اول عدد  (تی اس اچ) را بخواهید، برخی آزمایشگاهها برای پاسخ راحتتر به غیر از عددی که نشان دهنده TSH شماست محدوده نرمال آن را نیز در جلوی آن در جواب اعلام می کنند می توانید به راحتی متوجه شوید آیا TSH شما در این محدوده هست یا خیر، و یک نکته دیگر اینکه درست است که TSH به عنوان یک سنجش مهم تلقی می شود ولی در مواردی ممکن است TSH طبیعی ولی بازهم مشکلات تیروئید جود داشته باشد که در چنین شرایطی پزشک به انجام و بررسی دیگر آزمایشات می پردازد که در ادامه خواهم گفت

TSH  بالا

ترشح زیاد هورمون TSH و بالا بودن آن نسبت به سطح نرمال نشان می دهد که غده تیروئید مقدار کمتری T3 و T4 ترشح کرده و در نتیجه میزان هورمون تیروئید در بدن شما کم بوده است، به این ترتیب هیپوفیز با زیاد کردن TSH سعی می کند تا هورمون تیروئید را افزایش دهد و این یعنی کم کاری تیروئید. پس به بیان ساده تر اگر این هورمون بیشتر از رنج عادی بود به معنی کم کاری تیروئید است

TSH پائین

اگر TSH در بدن شما کمتر از حد معمول باشد به این معنی است که میزان هورمون تیروئید در بدن شما بیشتر از حد طبیعی بوده و مقدار T3 و یا T4 از حد عادی آن بالاتر بوده است، بنابراین هیپوفیز با کم کردن TSH سعی دارد تا این مقدار را کاهش دهد و این به معنی پرکاری تیروئید است.

قدم دوم : T4 (تیروکسین) چیست و رنج طبیعی آن چقدر است

هورمونی که تیروئید به مقدار بیشتر تولید می کند، در اصل این یک هورمون تیروئیدی است که به دو صورت در خون وجود دارد، T4 متصل به پروتئین و T4 آزاد، همچنین غده تیروئید تنها مقدار کمی T3 تولید می کند و بیشترین میزان T3 از تبدیل T4 به دست می آید و بر روی بسیاری از عملکرد های بدن تاثیر گذار است.

رنج طبیعی در هورمون T4 بین ۰.۹ تا ۲.۴  نانوگرم در دسی لیتر است

تیروکسین به عنوان یک هورمون ذخیره استفاده می شود و به تنهایی قادر به تولید انرژی و یا ارائه اکسیژن به سلول نیست، در واقع این هورمون با از دست دادن یک ید تحت شرایط سوخت و سازی در بدن به T3 بدل می شود.

مقدار هورمون T4 را ببینید

در اکثر موارد آزمایش TSH به همراه T4 تجویز می شود، میزان بالای هورمون T4 نشاندهنده این است که غده در حال تولید بیش از حد آن است و پرکاری تیروئید را هشدار می دهد.

T4 در مقایسه با TSH :

T4 بالا : اگر مقدار هورمون T4 در آزمایش شما بالاست و مقدار هورمون TSH تان پائین، نشان دهند پرکاری تیروئید شماست

T4 پائین : اگر میزان T4 شما پائین و مقدار TSH بالاست، به معنی کم کاری غده تیروئید است.

آزمایش هورمون T4 به دو صورت مورد بررسی و انجام قرار می گیرد

مقدار T4 کل نشان دهنده دو نوع هورمون از این دست است که یکی به همراه پروتئین و دیگری به صورت آزاد و فاقد پروتئین موجود است (این بخش از هورمون T4 عملکرد بسیاری از انواع سلولهای بدن را کنترل می کند) .

مقدار T4 آزاد که در شرایطی و با علائمی خاص لازم است تا این نوع هورمون مورد آزمایش قرار بگیرد، مقدار هورمون T4 آزاد می تواند در تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید شما تاثیر گذار باشد.

قدم سوم : T3 (هورمون تری‌یدوتیرونین) چیست و رنج طبیعی آن چقدر است

هورمون دیگری که تیروئید به میزان کم ترشح می کند و اکثرا از تبدیل T4 به آن تولید می شود؛ هورمون T4 به عنوان یک سنجش مهم و اصلی در نظر گرفته می شود ولی اگر tsh شما پائین است و T4در محدوده عادی قرار دارد نگاهی به T3 بیاندازید، اگر T3 بالا بود احتمال پرکاری تیروئید هست

این هورمون به طور مستقیم بر روی بسیاری از سیستمهای بدن از جمله سیستم سوخت و ساز موثر است هورمونی که به اصطلاح نقش اصلی را بازی می کند.

رنج عادی در T3 بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ (ng / dL) نانوگرم در دسی لیتر است که البته در شرایط مختلف و آزمایشات مختلف قابل تغییر است.

در آزمون T3 سه فاکتور مورد بررسی و آزمایش قرار می گیرند

T3 یکی از هورمون های فعال تیروئید است که از تبدیل تیروکسین به تری‌یدوتیرونین به دست می آید و سه اندازه گیری که بر روی این هورمون صورت می پذیرد از جمله

T3 کل : این مقدار شامل هر دو نوع T3 است، T3 ای که به پروئتئین متصل شده و T3 آزاد

T3 آزاد : به فرم غیرپروتئینی (غیر متصل به پروتئین) اطلاق می شود و فرم فعال این نوع هورمون محسوب می شود

T3 معکوس : که در واقع یک نوع از هورمون تری یدوتیروئین است که با وجود اتصال به گیرنده های تیروئیدی قادر به فعال کردن آنها نیست.

نوبت به بررسی T3 رسیده است

در مواردی هورمون T4 با وجود پائین بودن هورمون TSH در حالت عادی باقی می ماند، به این ترتیب با بررسی T3 به نتیجه می رسیم، در برخی پرکاری های تیروئید میزان T4 در محدوده عادی و میزان T3 بالاتر از حد نرمال است و این حالت می تواند نشان دهنده پرکاری تیروئید باشد.

سطح بالای این هورمون می تواند علامتی برای بیماری خود ایمنی گریوز باشد.

جواب آزمایش تیروئید نرمال

در اکثر آزمایشگاهها زمانی که به شما پاسخ داده می شود علاوه بر عددی که نشان دهنده هورمون شما در بدنتان است یک رنج عددی طبیعی نیز اعلام می کنند زیرا ممکن است با توجه به شرایط آزمایش و امکانات آزمایشگاه رنج عادی آنها کمی متفاوت باشد، اینکه جواب آزمایش تیروئید نرمال باشد به این معنی است که اعداد اعلام شده شما در محدوده بیان شده باشند، بنابراین به راحتی می توانید خودتان از نتیجه با خبر شوید ولی با اینحال تفسیر آن را به پزشک بسپارید

جواب آزمایش تیروئید در بارداری

در زمان بارداری ممکن است سطح هورمونهای تیروئید تغییر کند و مادر باردار به کم کاری یا پرکاری تیروئید مبتلا شود این وضعیت یک هشدار و علامت خطر برای جنین است و باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه و آن را برطرف نماید، زیرا عوارض زیادی هست که می تواند بر روی جنین و مادر ایجاد کند، اگر باردار هستید همین الان این لینک را بزنید و مطلب مربوطه را به طور کامل مطالعه کنید.

TSH عادی در بارداری چه عددی است

در موارد بسیار زیادی سوالات و کامنتهایی دریافت کردم که نگرانی مادران عزیز را درباره میزان هورمون TSH در بارداری شان نشان می داد، در همین سایت مقالات زیادی را درباره اثرات کم کاری و یا پرکاری تیروئید در بارداری مطرح کرده ایم و این مسئله حاکی از میزان اهمیتی است که هورمون تیروئید در سلامت جنین دارد، علی الخصوص اینکه کاهش رشد جنین در ماههای اول بارداری در اثر کم کاری تیروئید می تواند منجر به عقب افتادگی کودک شود بنابراین این موضوع از اهمیت بسیار بسیار زیادی برخوردار است و مادران گرامی بایست به محض اینکه قصد بارداری دارند و یا متوجه بارداری شان شده اند سریعا با همکاران متخصص زنان و در عین حال با همکاران متخصص غدد مشورت نمایند و با توجه به شرایطی که این عزیزان مطرح می کنند متوجه سلامت جنین خود باشند

با این همه در یک بررسی کوتاه و اجمالی باید گفت در خانم های باردار TSH در سه ماهه اول از ۰.۲ – ۳.۹  و در سه ماهه دوم و سوم تا ۴.۱ رنج طبیعی محسوب می شود ولیکن فراموش نکنید مراجعه شما به متخصص زنان و مطرح نمودن شرایطتان با ایشان اهمیت بسیار زیادی دارد.

توصیه می کنم مقاله زیر را نیز در این رابطه بخوانید

تیروئید در بارداری

آزمایش تیروئید در نوزادان

زمانی که نوزادی متولد می شود مقدار این دو هورمون سنجش می شود چرا که کم کاری و یا پرکاری تیروئید در نوزادان اثر سوء زیادی را در رشد آنها می گذارد و باعث می شود تا با اختلالاتی مانند عدم رشد کافی رو به رو شوند.

آزمایش غربالگری تیروئید که در زمان تولد نوزاد از روز سوم تا روز پنجم از خون کف پای نوزاد صورت می گیرد در صورتی که نوزاد دچار مشکلی بوده باشد مرکز بهداشت به والدین اعلام می کند و اگر TSH نوزاد بین ۵ تا ۱۰ باشد آزمایش غربالگری تکرار و اگر بیشتر از ۱۰ باشد باید بسته به نظر پزشک برای درمان اقدام کرد

در مادرانی که با هیپوتیروئیدی مواجه هستند مصرف دارو بسیار مهم است به این دلیل که از عوارض ممکن، برای کودک جلوگیری شود.

برای سادگی در نتایج یک نمودار از آزمایشات تیروئید را در اینجا آورده ایم، این نمودار به سادگی تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید شما را خواهد کرد

آزمایش تیروئید را چگونه تفسیر کنیم، تفسیر جواب آزمایش تیروئید

چه زمانی احتیاج به آزمایش TSH هست

در صورتی که برخی علائم در شما وجود داشته باشد ممکن است احتیاج به آزمایش تیروئید داشته باشید، علائمی که نشانه هایی از پرکاری و یا کم کاری تیروئید هستند، در همین سایت مقالات بسیار جامعی را در رابطه با پرکاری و کم کاری تیروئید آورده ایم که توصیه می کنم اگر علائمی را که در اینجا به طور اجمالی آورده ام در خودتان مشاهده کردید حتما این مقالات را مطالعه کنید.

پرکاری تیروئید

 • عصبی بودن و اضطراب
 • لاغر شدن بدون کاهش غذا و یا رژیم غذایی
 • تپش قلب
 • مشکلات خواب
 •  لرزش در دستها

کم کاری تیروئید

 • کم تحرکی
 • احساس خستگی
 • چاقی و افزایش وزن بدون دلیل
 • یبوست و مشکلات گوارشی
 • مشکلات دوران قاعدگی در زنان (بی نظمی)
 • این افراد نسبت به سرما حساس هستند

برای آزمایش تیروئید ناشتا باشیم

در مورد ناشتا بودن و یا نبودن در زمان آزمایش تیروئید رفرنس های علمی و گزارشات، مبنی بر این است که نیازی به ناشتا بودن نیست ولیکن آزمایشگاهها معمولا از بیمار می خواهند که به شکل ناشتا مراجعه کنند و به این دلیل که ممکن است در برخی آزمایشات تداخلی به وجود بیاید بهتر است به شکل ناشتا مراجعه کنید و باز هم بهتر است صبح زود بروید تا فاصله زیادی بین صبحانه شما در این روز نسبت به روزهای قبل نیافتد و دچار افت فشار نشوید.

نتیجه آزمایش تیروئید را چگونه تفسیر کنیم

فیزیولوژی طبیعی تیروئید از دید ما و اکثر افراد این است که غده تیروئید قادر به تولید هورمون های T3 و T4 است، ولی این یک قسمت از موضوعات مربوط به هورمون های تیروئید است، سنجش عملکرد این غده بدون در نظر گرفتن هورمون TSH که از هورمون های هیپوفیز و یک هورمون کنترلی است ممکن نیست، در واقع تحریک ترشح هورمون های تیروئید از طریق  این هورمون انجام شده و اضافه شدن یا کم شدن ترشح هورمون TSH در نتایج آزمون موثر است.

آیا نتایج آزمایش تیروئید به تنهایی کافی است؟

از مهمترین آزمایشات تشخیصی در بیماریهای تیروئید آزمایش خون است و در آن میزان هورمونهای T4، T3، TSHو دیگر هورمونها سنجیده می شوند، با اینکه این روند بخش بزرگی از روند تشخیص و لزومی برای درمان بیماریهای تیروئید است ولی به تنهایی کافی نیست.

پزشک با مقایسه سطح هورمونها می تواند به کم کاری تیروئید، پرکاری تیروئید و یا برخی دیگر از بیماریهای تیروئید مانند تیروئیدیت هاشیموتو و یا بیماری گریوز پی ببرد ولی لازم است تا علت و در نتیجه نحوه درمان را نیز بیابد

تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید کمک می کند تا بیمار راحتتر بیماری خود را مدیریت کند و به این شکل نتایج بهتری از درمان دریافت کند، با این حال در مواردی به غیر از آزمایشات طبیعی و روتین TSH، T4 و T3 لازم است تا فاکتورهای خونی دیگری هم بررسی شوند و نیز اگر جواب شما حاکی از شرایط پرکاری یا کم کاری تیروئید باشد احتمالا لازم است تا تست های تشخیصی دیگری را نیز انجام دهید از جمله سونوگرافی، نمونه برداری و ….

یک نکته مهم در تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید

تفسیر نتایج یک آزمایش تیروئید به تنهایی نمی تواند تشخیص قطعی در یک بیماری تیروئید باشد با اینحال انجام چندین تست از جمله آزمایش خون برای غده تیروئید و غده هیپوفیز و در مواردی سونوگرافی و تصویربرداری تیروئید می تواند کوچکترین مشکل تیروئید را مشخص کند.

شرایط دیگر در تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید

اینکه علت کم کاری و یا پرکاری شما چیست بسته به عوامل مختلفی است، به عنوان مثال پائین بودن میزان هورمون T4 می تواند نشانی برای بیماری غده تیروئید باشد و یا نشانه ای برای غیرعملکردی بودن غده هیپوفیز که تولید T4 را تحریک نمی کند و از آنجایی که غده هیپوفیز هورمون TSH ترشح می کند بالا بودن این هورمون در کنار پائین بودن میزان T4 نشانی برای بیماری غده تیروئید است و نه غده هیپوفیز

اگر هورمون T4 کم باشد و میزان هورمون TSH نیز کم تر از میزان طبیعی باشد نشان دهنده این است که احتمالا غده هیپوفیز در بیماری کم کاری تیروئید شما موثر بوده است و این دقیقا در روال درمان شما تاثیر گذار است، به این علت که غده هیپوفیز کنترل کننده سایر غدد بدن نیز هست و این کمکاری و یا عدم کارایی می تواند بر روی این غدد دیگر از جمله غدد فوق کلیه، بیضه ها و تخمان ها تاثیر بگذارد و همین طور در میزان رشد کودکان موثر است، بنابراین سیر درمان و محل های مورد بررسی متفاوت خواهد بود، از آنجایی که یکی از عوامل شایع در بیماری هیپوفیز وجود توده در آن است، ممکن است نیاز به جراحی و یا درمانهای دیگری برای برطرف کردن این تومور در توده هیپوفیز باشد.

برخی دیگر از آزمایشات تیروئید ( رایوایمونواسی )

علاوه بر آزمایشات روتین مانند آزمایش خون برای میزان هورمون ها و آنتی ژن ها در خون روش های دیگری برای سنجش عملکرد تیروئید مطرح می شود، یکی از روش هایی که برای اندازه گیری میزان آنتی‌ژن‌ها در نظر گرفته می شود آزمایش رایوایمونواسی است که دارای حساسیت بالا و ایمنی نسبتا کمتری می باشد، این روش توسط دکتر روزالین یالو و دکتر سولومون برسون ابداع شد و در سال ۱۹۷۷ جایزه نوبل پزشکی را برای این کشف بزرگ دریافت کردند.

هورمونهای مورد بررسی

در مقاله بعد به اندازه ها و میزان طبیعی و غیر طبیعی این هورمونها و نیز به توضیح دیگر هورمونهایی که در نتیجه این آزمایش موثر هستند می پردازم، اگر به دنبال این هستید که بدانید نتیجه آزمایش تیروئید شما چه می گوید و یا به عبارتی تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید را نیاز دارید از مقاله بعد تصویربرداری پزشکی تیراد استفاده کنید. می توانید از اینجا به مقاله بعد بروید

کاربران گرامی به این موضوع توجه کنند که تفسیر نهایی آزمایش به عهده پزشک شماست و این مقاله جهت دانش شما و همچنین مدیریت بهتر در بیماریتان گردآوری شده است

مطالب پیشنهادی

مهمترین عوارض تیروئید پرکار

بهترین عدد تیروئید در بارداری

منابع:

سایت خط سلامت

مرکز سونوگرافی و تصویربرداری پزشکی تیراد

آیا این مطلب مفید بود، امتیاز بدهید

 

این مقاله چقدر مفید بود؟

به آن امتیاز دهید!

امتیاز متوسط ۳.۷ / ۵. تعداد رای‌ها: ۷

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری

۱۳۴ دیدگاه. ترک جدید

 • با سلام و خسته نباشید
  من تیروئیدیت هاشیموتو دارم و ۳ سال قرص ۵۰ مصرف کردم. حدود ۳ ماه قرص را استفاده نکردم و وقتی رفتم آزمایش نتایج عجیبی حاصل شده است:
  TSH عدد ۴۱ را نشان می دهد ولی بقیه آیتمها از قبیل T4، FT4، T3 و FT3 در رنج نرمال هستن. ممنون میشم راهنمایی فرمایید.
  با تشکر

  پاسخ
 • سلام.من یکی از ندول های تیروییدم بزرگ شده و با وجود نرمال بودن tsh دکتر برام قرص لووکسین ۱۰۰ روزی یک عدد تجویز کرده برای مدت سه ماه., و گفت بعد بیا برای عمل.دو ماه و نیمه که مصرف میکنم و تو این مدت ۶ کیلو وزن کم کردم و۴۶ کیلو شدم و ریزش شدید مو گرفتم ویک ساعت بعد مصرف قرص تنگی نفس میگیرم و تپش قلب.میخواستم ببینم احیانا دوز دارو برام بالا نیست و اینکه چرا با وجود tsh نرمال این قرص برای من تجویز شده و دکترم درخواست آز مجدد نداده با وجود اینهمه عوارض؟ممنونم

  پاسخ
 • ریحانه
  1399/02/12 4:00 ق.ظ

  سلام دوست عزیز
  من جواب آزمایشم تی اس اچم ۰.۱وتی سه۱.۳۵ الان میخوام بدونم تیروئیدم کم کار هست یا پرکار؟

  پاسخ
 • سلام آیا کم کاری تیروئید باعث عقب افتادن پریود در ۲ سال میشود؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر من ۷ هفته اس که باردارم دو روز پیش نتیجه آزمایشم نشون داد کم کاری تیرویید دارم که عددش ۶/۹ بود به نظرتون خطرناکه قرص برام نوشته دکتر ولی میخواستم بدونم به جنین آسیب میرسه؟؟

  پاسخ
 • سلام.وقت بخیر.نوزاد من در ۵ روزه گی غربالگری شد جواب تیروییدش رو گفتن ۶/۳ بعد گفتن باید تکرار بشه که دوباره شد ۵/۹ دوباره گفتن از رگ دستش باید خون گرفته بشه که الان تی اس اچ شده ۶/۶۴ و t4شده ۷/۲۳ایا به نظر شما بچه کم کاری تیروئید داره؟؟البته زردی هم داره که اول ۱۳بوده الان که بیست روزشه شده ۱۰

  پاسخ
  • چرا جواب نمیدین؟؟؟؟

   پاسخ
   • موسسه تیراد
    1399/01/31 8:42 ب.ظ

    سلام دوست عزیز
    این مدت به دلیل شرایط خاصی که پزشکان داشتن و به طور مداوم درگیر بودن واقعا یه مقدار در پاسخ ها تاخیر پیش آمده ولی به دکتر یادآوری کردم و ان شا الله مجدد منظم پاسخ سوالات رو ارائه می دیم

    پاسخ
 • سلام نوزاد من در ۱۴ روزگی تی اس اچ رو ۵.۸۱زده البته وقتی آزمایش گرفتن زردی داشت به دکترش نشون دادم گفت تی اس اچ مشکلی نداره.حالا پسرم چهار ماهشه آیا باید دوباره آزمایشش رو تکرار کنم؟

  پاسخ
 • با سلام من دختری هستم ۳۳ ساله مجرد ازمایش تیروئیدم یک ماه و تیم پیش باین صورت هست که TSH هم ۲.۹۴ و نرمال t3 هم نرمال هست ولی t4 بالاست ۱۲.۷ هست که طبق رنج ازمایشگاه نرمال بین ۴ تا ۱۲ هست. دکتر مراجعه کردم گفت مشکلی نیست ولی الان مدتیه گاهی اوقات احساس گرفتگی در ناحیه گلو یا ی جوری شبیه خفگی یا کشیدگی در ناحیه جلوی گلو دارم. این مدت هم نزدیک ۳ کیلو وزن کردم حالا نمیدونم بعلت تیروئید هست یا از استرس این مدت هست‌ البته عنوان کنم که این مدت متاسفانه وچار رفلاکس شدید معده هم شدم حالا نگرانیم ازین بابت هست که ایا این دردی ک در ناحیه جلو گلو حس میکنم از تیروئیدمه یا رفلاکس ممنون میشم کمکم کنیو خیلی نگرانم کرده

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   شما مشکلی در آزمایش تیروئیدتان ندارید و مشکلات دیگر و احساس شما ناشی از تیروئید نیست ولی برای اطمینان یک سونوگرافی گردن انجام بدهید و جواب آن را ارسال کنید تا بررسی شود
   موفق باشید

   پاسخ
 • با سلام آزمایشی با مشخصات زیر دارم و الان یک ماه و نیم هست قرص لووتیروکسین ۰.۱ mg ایرانی استفاده میکنم . اما هنوزم مشکلات خواب و ریزش مو رو دارم . به نظر شما دوز مصرفی و داروی من مناسب تجویز شده؟
  Tsh: 46.5
  T4 :6.9

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر