RF تیروئید

توسط : دکتر حجت ابراهیمی نیک
30 آبان 1397

RF تیروئید چیست – چگونه از امواج R.F در درمان سرطان تیروئید استفاده می شود؟

RF تیروئید یا Radiofrequency تیروئید به عنوان یک روش کمتر تهاجمی است که در از بین بردن توده و ندول های خوش‌خیم تیروئید و برخی از توده های بدخیم تیروئید (سرطان تیروئید) از آن استفاده می شود. در نتایج حاصله از مطالعات نشان داده شده است که تابش امواج RF پس از یک ماه بین ۳۳ تا ۵۸ و پس از شش ماه نشان دهنده ۵۱ تا ۸۵ درصد کاهش حجم توده می باشد. این درمان همچنین علائم مثبتی در رابطه با درمان ندول بدخیم تیروئید (سرطان تیروئید) از خود نشان داده است. با توجه به اینکه درمان با عوارض کمتر نسبت به درمان جراحی و همچنین تهاجم کمتر صورت می گیرد درمان مطلوب تری برای بیماران به حساب می آید. به همین دلیل این مقاله را به چگونگی RF تیروئید اختصاص داده ایم.

 RF تیروئید چیست؟

RF (آر اف) یک تکنولوژی با استفاده از امواج رادیویی است که در آن عبور امواج رادیوئی از بافت های بدن باعث می شود تا ملکولها در فرکانس بالا شروع به نوسان کنند. همین طور باعث نوسان ملکولهای دوقطبی در بافت می شود. به این ترتیب یک تحریک مکانیکی و میکرونی (سلولی ملکولی) بر روی سلولها و تحریک کلاژن و الاستین صورت می گیرد که در نهایت در ادامه روند درمان موجب برگشت سلولها و انعطاف پذیری آنها می شود. از این نوع تخریب عمدتا برای از بین بردن ندولهای جامد استفاده می شود.

درمان ندول توکسیک بدون جراحی ( تیروئید سمی) موسسه تصویربرداری تیراد

 عملکرد RF تیروئید چگونه است؟

به طور خلاصه RF از طریق امواج الکتریکی بین ۲۰۰ تا ۱۲۰۰ کیلوهرتز باعث درگیر شدن یون‌ها در بافت شده و نهایتا با انتقال گرما در تومور و با ایجاد اصطکاک دمای تومور را افزایش می دهد که این بالا رفتن دما باعث تخریب سلولهای تومور می شود. تغییرات دمایی بین ۶۰ تا ۱۰۰ منجر به آسیب برگشت ناپذیر و از بین رفتن سلولهای توده می شود و در دمای بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ درجه باعث جلوگیری از گسترش تومور می شود. به طور کلی روش RF تیروئید یکی از روشهای بهینه در درمان موثر توده های خوش‌خیم و بدخیم تیروئید است که تا کنون نتایج موثری را در بیماران نشان داده است. چنین روشی با هدایت سونوگرافی و یا توموگرافی انجام می پذیرد.

rf تیروئید

دیگر کاربردهای RF

از این روش برای درمان توده های غدد لنفاوی نیز استفاده می کنند. نشانه های بالینی از جمله گلودرد و سرفه نشان دهنده شروع روند درمان می باشد.

درمان سرطان تیروئید با RF تیروئید

استفاده از امواج RF در درمان بیماران سرطانی و توده های بدخیم تیروئید نشان می دهد این روش می تواند یکی از گزینه های مورد نظر پزشک قرار بگیرد و نتایج حاصله از درمان سرطان تیرویید شواهد خوبی برای تصدیق این امر است. با این حال استفاده از RF در هر نوع سرطان و ندول بدخیم مرسوم نیست و برای برخی انواع سرطان تیروئید به کار نمی رود از جمله درمان سرطان های فولیکولار تیروئید با RF تیروئید توصیه نمی شود، زیرا در تحقیقات علمی شواهدی دال بر نتیجه اثربخش در این نوع Canser به دست نیامده است.

 موارد احتیاط در درمان با RF تیروئید

این نوع درمان با توجه به تخریب توده تیروئید در زنان باردار و افرادی با مشکلات جدی قلب روبه رو هستند با احتیاط انجام می شود.

 عوارض عمل RF تیروئید

در گذشته با عمل های جراحی تیروئید آسیب به تارهای صوتی، عفونت، عوارض ناشی از بیهوشی، آسیب به دیگر بافت های گردن و یا غدد پاراتیروئید از جمله مواردی بود که ممکن بود مار را درگیر سازد ولیکن بروز تکنولوژی های جدید از جمله RF تیروئید این عوارض را تا حد زیادی کاهش داده است

این درمان نسبت به درمان جراحی از عوارض بسیار کمتری برخوردار است، با این حال هر روش درمانی به موازات آنچه به عنوان درمان در نظر گرفته میشود میتواند عوارضی را نیز نشان دهد. از جمله عوارض عمل RF تیروئید میتوان به خارش، هماتوم، گلودرد و سوراخ شدگی یا پارگی مری اشاره کرد. گرچه این عوارض در سطح کم و با آمار کمی اتفاق میافتد و به همین دلیل RF تیروئید به عنوان یک روش جایگزین مناسب برای درمان سرطان تیروئید (توده بدخیم تیرویید) و ندول خوش‌خیم تیروئید است.

 آر اف در درمان سایر بیماری‌ها

از درمان RF نه تنها به عنوان یک درمان در سرطان تیروئید استفاده می شود بلکه این روش به شکل گسترده تری در درمان بیماری‌های کبد و همچنین جایگزین مناسبی برای روشهای درمانی پوست و زیبایی است، کاربرد تکنولوژی RF با توجه به مطالعات و آزمایشاتی که تا کنون بر روی آن انجام گرفته و توانسته نتایج مثمر ثمری را از خود نشان دهد، یک کاربرد مناسب از نظر جامعه پزشکی است.

 سابقه RF تیروئید در ایران

اولین عمل RF موفق در ایران در  بهمن ۱۳۹۴ انجام شد که برای اولین بار توده تیروئید مورد درمان واقع شد که با کسب نتایج موفق به عنوان یک عمل روتین استفاده گردید و نتایج آن در مقالات معتبر خارجی و نیز در کنفرانسهای علمی غدد و رادیولوژی ایران معرفی گردید و به این ترتیب این درمان چند سالی است که در ایران انجام می شود .

خوشبختانه پزشکان فوق تخصص در برخی از شهرها از جمله مرکز ایران ( تهران ) توانسته اند با کمک این روش به نتایج خوبی در درمان ندولهای تیروئید دست یابند و در چند سال اخیر با انجام عملهای موفق در زمینه ندولهای تیروئید چه با کمک روش آر اف تیروئید و یا روشهایی از قبیل تزریق الکل به موفقیت های مناسبی در این زمینه دست یافته اند، از این رو تلاش آنها در رواج این روش با کمک انتقال این تکنیک به دیگر پزشکان در کشور ادامه دارد.RF تیروئید

 بیماران مناسب برای عمل RF تیروئید

 • در مورد توده های خوش‌خیمی که با نمونه برداری اثبات شده
 • توده هایی که بدخیمی که به هر دلیل امکان جراحی ندارند به خصوص نفراتی که توده های زیر یک سانت داشته باشند
 •  توده های لنفاوی بدخیمی که به دلیل چسبندگی های بعد از جراحی قبلی مناسب درمان جراحی نیستند
 • بیماران پرکار تیروئید که یک عدد ندول پرکار دارند، که به آن AFTN  گفته می شود و در این موارد انتخاب اصلی، عمل RF است به این دلیل که در خانم‌های باردار و شیرده قابل استفاده است و همچنین به این دلیل که صرفا همان ندول پرکار از بین می رود، عارضه شایع هایپو تیروئیدی که به دنبال مصرف ید در درمان پرکاری تیروئید هست در RF نداریم.

بیماریهای تیروئید

قبل از عمل RF تیروئید

اگر پس از مشاوره بیمار کیس مناسب RF باشد، بعد از تعیین وقت قبلی آزمایشات روتین هورمون‌های تیروئید و آزمایشات انعقادی انجام می شود)مصرف آسپیرین و پلاویکس در عمل RF برخلاف سایرین جراحی ها منع مطلق نیست و با احتیاط می توان برای این بیماران چنین جراحی را انجام داد به همین دلیل در بیمارانی که زمینه مشکلات قلبی دارند و باید داروهای ضد انعقادی مصرف کنند قابل انجام است) RF تیروئید

نحوه عمل RF تیروئید

بیمار به شکل خوابیده قرار می گیرد و گردن وی کمی به سمت بالا خم می شود، عمل بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه به طول می انجامد، دقیقاً مشابه با بیوپسی تیرویید یک بی حسی موضعی انجام می شود و با کمک سونوگرافی ابزار RF که یک سوزن باریک است بدون ایجاد برش پوستی به درون بافت هدف که می تواند توده تیروئید و یا غدد لنفاوی درگیر باشد هدایت می شود و از این پس به دلیل بی حسی موضعی بیمار دیگر هیچ دردی را احساس نخواهد کرد و همزمان با انجام عمل به طور مداوم با صحبت کردن با بیمار عملکرد تارهای صوتی ارزیابی می شود تا از آسیب به تارهای صوتی جلوگیری شود و به همین دلیل میزان آسیب به تارهای صوتی نسبت به عمل جراحی پائین تر هست.

(در حین عمل جراحی معمولی به دلیل بی هوشی بیمار امکان ارزیابی عملکرد های صوتی بیمار در هنگام عمل بر خلاف RF وجود ندارد و پس از عمل جراحی ممکن است به تارهای صوتی آسیب رسیده و دیگر قابل کنترل نباشد، به همین دلیل در روش RF میزان آسیب به تارهای صوتی کمتر است )RF تیروئید

آر اف تیروئید

آیا در حین عمل دردی متوجه بیمار می شود؟

تنها دردی که ممکن است در حین انجام عمل متوجه بیمار شود دردهای مختصر تیرکشنده در کتف و یا فک بیمار است و در چنین مواردی بیمار می تواند موضوع را به پزشک عنوان نماید تا پزشک با تغییر تنظیمات دستگاه مسئله را مرتفع و حل نماید.

شرایط بعد از عمل RF

بعد از انجام RF بیمار در مرکز در حدود یک تا دو ساعت تحت مراقبت بوده و به طور معمول پس از آن مرخص می شوند، به دلیل تغییرات RF پس از عمل بین سه تا پنج روز بیمار احساس سفتی، درد، به همراه خارش و مختصری تعریق شبانه و کاهش اشتها را تجربه خواهند کرد که نشانه تاثیر درمان است و بعد از گذشت این زمان بیمار به زندگی کاملا عادی بر می گردد.

درد و مشکلات عنوان شده به کمک درمانهای حمایتی و مصرف مایعات و داروهای مسکن قابل تحمل بوده و اختلالی در روند زندگی ایجاد نمی کند، بعد از حدود ۵ روز توده شروع به کاهش حجم نموده که این روند در یک ماه اول بسیار قابل ملاحظه است ولیکن تا مدت ۶ ماه ادامه خواهد یافت.

آنچه پس از عمل RF تیروئید لازم است

مصرف مرتب و مناسب داروهای توصیه شده علی‌الخصوص در ۵ روز اول، مهمترین وظیفه بیمار است، پس از یک ماه آزمایش جدید انجام می شود و از نظر عملکرد هورمونها بررسی می شوند که معمولا بدون تغییر است چراکه به بافت نرمال تیرویید آسیب وارد نمی شود، پس از یک ماه  کاهش حجم توده مانیتور شده و همچنین در طی یک پروسه سه ماهه، شش ماهه و یک ساله نیز معاینه و مانیتور می شوند و اگر نیاز به درمان مجددی داشته باشند انجام می شود که به طور معمول یک فاصله سه ماهه بین دو عمل خواهند داشت.

 

مرکز تصویربرداری و سونوگرافی تیراد

از جمله مؤسساتی که عمل RF تیروئید انجام می دهد، مرکز تصویربرداری و سونوگرافی تیراد واقع در مرکز تهران است، هم‌وطنان گرامی می توانند برای سوالات بیشتر و همچنین دریافت نوبت از طریق همین سایت و یا از طریق شماره های تماس موسسه با ما در ارتباط باشید، همچنین صفحه اینستاگرام و پیج لینکدین موسسه در اختیار شما قرار دارد تا پاسخ گوی سوالات هموطنان عزیز باشد.

همچنین در همین سایت و در قسمت آرشیو فیلم ها می توانید فیلم تجربیات برخی از بیماران موسسه را بازدید نموده و با انجام این روش و چگونگی نتایج پس از عمل آر اف آشنا شوید. از اینجا فیلم ها را مشاهده کنید

برای شنیدن فایل صوتی صحبتهای دکتر حجت ابراهیمی نیک در مورد آر اف تیروئید (مخصوص اعضاء) اینجا کلیک کنید

RF  تیروئید

این مقاله چقدر مفید بود؟

به آن امتیاز دهید!

امتیاز متوسط ۳.۸ / ۵. تعداد رای‌ها: ۴

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری

۶ دیدگاه. ترک جدید

 • سلام خسته نباشیدبابیمه های تکمیلی قرارداد دارید با تشکر

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر هزینه عمل از اعمال چقدر میشه. فقط تو تهران این عمل انجام میشه؟؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   هزینه بر اساس سایز توده، تعداد جلسات مورد نیاز، پروسیچرهای تشخیصی متفاوت است و بعد از جلسه مشاوره مشخص می شود

   پاسخ
 • سلام
  آیا این روش برای تیروئید ندول ساز که تعداد زیادی ندول دارد هم کاربرد دارد؟

  با سپاس

  پاسخ
 • عاطفه سالمی
  1399/02/02 8:01 ب.ظ

  سلام هزینه اش چقدره ؟ من ۵ تا لنف نود درگیر خوش خیم دارم ی دونه بدخیم
  سابقه عمل تیروئید داشتم سرطان پاپیلاری
  میخاستم بدونم هزینه اش چقدره
  و با این کار همه ی لنف نود ها از بین میرن

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   بله آر اف روش مناسبی برای درمان لنف نود های درگیر هست، لطفا از طریق واتس اپ با شماره ۰۹۱۲۰۳۹۶۹۰۷ با ما در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند، موفق باشید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر