تیروئید کم‌کار و 7 درمان مکمل آن

حتی با وجود درمان، برخی از علائم تیروئید کم‌کار، ممکن است باقی بماند. این درمان‌ها ممکن است به کاهش این علائم کمک کند.

کم‌کاری تیروئید یا تیروئید کم‌کار، معمولاً با لووتیروکسین درمان می‌شود؛ یک هورمون مصنوعی که به‌عنوان جایگزین هورمونی که تیروئید شما تولید نمی‌کند، استفاده می‌شود.

با استفاده از این دارو، برخی از علائم تیروئید کم‌کار، مانند خستگی، افزایش وزن، سردرد و موارد دیگر ممکن است باقی بماند.

درمان‌های مکمل کم کاری تیروئید، که همراه با درمان معمولی استفاده می‌شوند؛ ممکن است به تسکین علائم شما کمک کنند. فقط قبل از امتحان هر چیز جدیدی با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که برنامه درمانی بی‌خطر و موثر است.

  1. طب سوزنی و نحوه بهبود تیروئید کم‌کار

نحوه کارکرد طب سوزنی که در آن سوزن‌های نازکی برای تحریک نقاط خاصی در بدن وارد پوست می‌شود، بسیاری از محققان امروزی را گیج می‌کند، اما این تکنیک با قرن‌ها قدمت ممکن است با تحریک مواد شیمیایی ضد درد بدن یا تحریک ترشح مواد شیمیایی به شما کمک کند.  در یک مطالعه کوچک، یک محقق آمریکایی، به دنبال این باور که طب سوزنی می‌تواند با کاهش استرس فرد به تیروئید کم‌کار کمک کند، پس از هفته‌ای یک بار طب سوزنی طی ۱۲ هفته، کاهش علائم تیروئید را در دو شرکت‌ کننده در این مطالعه مشاهده کرد. مطالعه دیگری در سال ۲۰۲۱ که پنج شرکت‌ کننده داشت نیز، نتایج مشابهی را مشاهده کرد.

از آنجایی که استرس می‌تواند علائم تیروئید را تشدید کند، استفاده از طب سوزنی ممکن است به کاهش استرس و علائم مرتبط با آن مانند خستگی و حرکات نامنظم روده کمک کند.

بررسی های در این زمینه انجام شد و این بررسی‌ها نشان داد که طب سوزنی، زمانی که به تنهایی یا همراه با سایر درمان‌ها استفاده می‌شود، ممکن است منجر به کاهش علائم و سایر بهبودها در بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید، کم‌کاری تیروئید یا سایر بیماری‌های مرتبط با تیروئید شود.

اگر می‌خواهید طب سوزنی را امتحان کنید، به دنبال یک متخصص طب سوزنی یا پزشک مجاز باشید.طب سوزنی

  1. مدیتیشن و مراقبه 

مدیتیشن یک تمرین ذهن و بدن است که ممکن است به افزایش آرامش، کاهش فشار خون، کاهش علائم اضطراب و افسردگی و بهبود سلامت و رفاه کلی کمک کند و باعث بهبود علایم تیروئید کم‌کار شود.

در حالی که شواهد علمی کمی در مورد فواید مدیتیشن در مورد تیروئید کم‌کار به طور خاص وجود دارد، با این حال این اعتقاد وجود دارد که به خاطر تاثیر مدیتیشن بر سیستم عصبی، احتمال دارد بر روی تیروئید کم‌کار نیز تاثیر بگذارد.

یک تئوری این است که سیستم عصبی سمپاتیک – بخشی از بدن که به استرس واکنش نشان می‌دهد – ممکن است گاهی بیش از حد تحریک شود که می‌تواند کل سیستم غدد درون‌ ریز را از تعادل خارج کند. مدیتیشن می‌تواند به بازگرداندن تعادل بدن کمک کرده و توصیه می‌شود که حداقل ۲۰ دقیقه در روز آن را انجام دهید. اگر در مدیتیشن تازه کار هستید، سعی کنید در یک استودیوی یوگا محلی یا مرکز مدیتیشن کلاسی شرکت کنید یا یک برنامه را در تلفن خود دانلود کنید و با چند دقیقه در روز شروع به انجام مدیتیشن کنید.

مدیتیشن

  1. یوگا

یوگا ممکن است به تعادل غدد درون‌ ریز نیز کمک کند. او می‌گوید: «دلیل فواید یوگا این است که گفته می‌شود تمرین‌های یوگا مانند آسانا [حالت‌ها] و پرانایاما [تمرین‌های تنفسی] سیستم غدد درون‌ ریز را به طور کامل متعادل می‌کنند. از آنجایی که عملکرد تیروئید به شدت تحت تاثیر غده هیپوفیز و هیپوتالاموس است، تیروئید به طور مثبت تحت تأثیر قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، ژست ماهی، ایستادن روی شانه و حالت شخم زدن گفته می‌شود که تیروئید را ماساژ می‌دهد و جریان خون را تحریک می‌کند.

تمرین یوگا به مدت شش ماه با بهبود سطح کلسترول و هورمون محرک تیروئید (TSH) و همچنین کاهش نیاز به درمان جایگزین تیروئید در زنان مبتلا به کم‌کاری تیروئید مرتبط است.

مطالعه ای روی ۳۸ زن مبتلا به تیروئید کم‌کار و افسردگی، تغییرات در اندازه‌گیری توده بدن، TSH، افسردگی، خستگی و اضطراب را قبل و بعد از یک رژیم یوگا ارزیابی کرد. پس از سه ماه انجام یوگا در پنج روز در هفته، زنان شاهد بهبود قابل توجهی در همه این شاخص‌ها بودند.

نمونه‌های دیگری از تمرینات ذهن و بدن که ممکن است بخواهید در مورد آن‌ها با پزشک خود صحبت کنید عبارتند از: پیلاتس، تای‌چی، چیگونگ و هیپنوتیزم.

  1. ماساژ

مشخص شده است که ماساژ درمانی به انواع بیماری‌ها، از اضطراب و افسردگی گرفته تا فشار خون بالا، مشکلات خواب، درد و موارد دیگر کمک می‌کند. در حالی که ماساژ درمانی به طور مستقیم برای کم‌کاری تیروئید مطالعه نشده است. ماساژ به سیستم لنفاوی کمک کرده و جریان خون را تحریک می‌کند، که برای عملکرد تیروئید مفید است. ماساژ همچنین می‌تواند تأثیر مثبتی بر سطح استرس داشته باشد که می‌تواند به علائم تیروئید کم‌کار کمک کند. برای یافتن یک ماساژ درمانگر مجاز، از پزشک خود بخواهید که شخص یا مرکز مناسبی را به شما توصیه کند یا از خدمات مکان‌یاب آنلاین استفاده کنید.

  1. رژیم غذایی افراد دارای تیروئید کم‌کار

آنچه می‌خورید یا نمی‌خورید می‌تواند در تیروئید کم‌کار شما تفاوت ایجاد کند. به عنوان مثال، اگر شما مبتلا به بیماری سلیاک هستید، که در افراد مبتلا به کم‌کاری تیروئید شایع‌تر است، اجتناب از گلوتن می‌تواند به شما در مدیریت علائم کم‌کاری تیروئید کمک کند.

در حالی که توجه به این نکته مهم است که چیزی به نام “رژیم غذایی کم‌کاری تیروئید” وجود ندارد، داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل می‌تواند به شما در مدیریت علائم و بهبود سلامت کلی کمک کند. خوردن غذاهای حاوی مواد مغذی مانند ید و سلنیوم برای عملکرد خوب تیروئید مهم است، در حالی که برخی غذاها و مکمل‌ها – مانند گردو، آرد سویا، کنجاله پنبه دانه، مکمل‌های آهن و کلسیم – ممکن است در نحوه جذب داروهای هورمون تیروئید توسط بدن اختلال ایجاد کنند. با‌توجه به کلینیک مایو شما باید از خوردن این غذاها یا مصرف این مکمل‌ها چند ساعت قبل یا بعد از دوز داروهای تیروئید خودداری کنید. برای تهیه برنامه غذایی مناسب برای شما، با پزشک خود یا یک متخصص تغذیه مشورت نمایید.

رژیم غذایی

  1. مکمل های تاثیر گزار روی تیروئید کم‌کار

مواد مغذی خاصی مانند تیروزین، ید، سلنیوم، روی، مس برای  هورمون تیروئید مورد نیاز هستند. بنابراین تعیین کمبود تغذیه‌ای و سپس تکمیل رژیم غذایی با مواد مغذی از دست رفته (با راهنمایی پزشک) ممکن است برای درمان تیروئید کم‌کار مفید باشد.

مهم است که قبل از مصرف هر گونه مکمل یا افزایش مواد مغذی خاص در رژیم خود با پزشک خود صحبت کنید. به عنوان مثال، در حالی که پزشک ممکن است افزایش یا کاهش مقدار ید را در رژیم غذایی بیمار توصیه کند، مصرف بیش از حد ید ممکن است در برخی موارد مضر باشد و کم‌کاری و پرکاری تیروئید را بدتر کند.

دریافت مقادیر کافی سلنیوم در رژیم غذایی، چه از طریق غذا یا مکمل‌ها، نه تنها برای جلوگیری از بیماری تیروئید بلکه برای حفظ سلامت کلی نیز لازم است. غذاهایی که سرشار از سلنیوم هستند عبارتند از آجیل برزیلی، ماهی تن، ساردین، گوشت گاو و بوقلمون.

  1. ورزش

تحقیقات نشان داده است که ورزش ممکن است نقش مهمی در بهبود عملکرد تیروئید داشته باشد. یک مطالعه کوچک نشان داد که عملکرد تیروئید در بیماران کم‌کاری تیروئید که به طور منظم ورزش می‌کردند، بهبود می‌یابد. این مطالعه نشان داد که ورزش هوازی با شدت متوسط با بهترین نتایج برای بهبود سطح هورمون محرک تیروئید همراه است، اما حتی تمرینات ملایم مانند شنا یا یوگا عملکرد تیروئید را بهبود می‌بخشد.

یک مطالعه کوچک دیگر نشان داد که یک برنامه ۱۶ هفته‌ای تمرین ورزشی هوازی با بهبود کیفیت زندگی از جمله عملکرد عمومی و سلامت عاطفی، ذهنی و جسمی در زنان مبتلا به کم‌کاری تیروئید مرتبط است.

و یک بررسی در سال ۲۰۲۳ که به ۲۷ مقاله مختلف نگاه کرد، اشاره کرد که ترکیبی از افزایش ورزش و بهبود خواب برای مدیریت علائم تیروئید کم‌کار مفید است.

ورزش کردن

۳.۳ / ۵. ۴

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
نوشتهٔ پیشین
8 راه برای کاهش درد مفاصل ناشی از کم کاری تیروئید
نوشتهٔ بعدی
بیوپسی تیروئید چیست و چرا انجام می شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.