8 راه برای بهتر زندگی کردن در صورت تشخیص کم کاری تیروئید

تیروئید و بهتر زندگی کردن

مصرف دارو برای درمان کم کاری تیروئید ضروری است، اما ایجاد برخی تغییرات در سبک زندگی می‌تواند به شما در مدیریت بهتر علائم کمک کند. تغییر سبک زندگی می‌تواند کم کاری تیروئید را بهبود بخشد.

ایجاد تغییرات در سبک زندگی از عوامل موثر بر روی کم کاری تیروئید

هر پزشک به شما می‌گوید که برای مدیریت کم کاری تیروئید، به دوز مناسب هورمون تیروئید مصنوعی نیاز دارید تا جایگزین چیزی شود که بدن شما به تنهایی نمی‌سازد. اما اکثر افراد مبتلا به کم کاری تیروئید معتقدند که ایجاد تغییرات در سبک زندگی می‌تواند به همان اندازه مهم باشد.

نظرات پزشکان مختلف در رابطه با سبک زندگی و تاثیر آن بر روی کم کاری تیروئید

دیوید بورنشتاین، پزشک متخصص طب یکپارچه در نیویورک، می‌گوید: اگر احساس خوبی ندارید، از تمرکز بر رژیم غذایی سالم، ورزش منظم، مدیریت استرس و موارد دیگر چیزهای زیادی می‌توان به دست آورد تا به شما کمک کند در کم‌کاری تیروئید بهترین احساس را داشته باشید. او می‌گوید: داشتن سبک زندگی که استرس را کنترل کند و مواد مغذی مناسبی را فراهم کند، بسیار مهم است.

شما ممکن است با بررسی رژیم غذایی روزانه خود شروع کنید تا ببینید آیا می‌توان تغییری ایجاد کرد یا خیر. برخی از افراد مبتلا به کم کاری تیروئید طرفدار «تغذیه تمیز» هستند، که به معنای تمرکز بر غذاهای کامل است که تا حد امکان به حالت طبیعی خود نزدیک هستند (مواد غذایی حداقل فرآوری شده).

تیروئید و بهتر زندگی کردن

ورزش بیشتر، یکی دیگر از تغییرات سبک زندگی است که می‌تواند تفاوت بزرگی در احساس شما ایجاد کند. مانند تغییر در رژیم غذایی خود، از پزشک خود بپرسید که آیا محدودیت‌هایی وجود دارد که باید از آن آگاه باشید و به تدریج برنامه‌های تمرینی جدید را شروع کنید. از آنجایی که درد مفاصل اغلب با کم کاری تیروئید همراه است، از ورزش‌های هوازی کم تاثیر مانند پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری یا یوگا استفاده کنید.

یکی از مزایای اضافه شدن تمرین یوگا، علاوه بر ایجاد قدرت و انعطاف‌پذیری، تکنیک‌های تنفس آرام است که می‌تواند ذهن را آرام کند. کلاس‌های یوگا، همراه با تای‌چی یا مدیتیشن اختصاصی، می‌تواند به کاهش تنش یا اضطراب کمک کند، که زمانی که با کم کاری تیروئید زندگی می‌کنید مهم است. استرس بیش از حد می‌تواند باعث شود سلول‌های گیرنده در برابر هورمون تیروئید مقاومت کنند و سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف کند.

مطالعه‌ای که در آگوست ۲۰۱۱ در ژورنال Complementary Therapies in Clinical Practice منتشر شد، نشان داد که زنان مبتلا به کم کاری تیروئید که یوگا انجام می‌دادند، بهتر می‌توانستند علائم همراه بیماری را مدیریت کنند و پس از انجام این تمرین قدیمی، بهبود قابل اندازه‌گیری در کیفیت زندگی خود را گزارش کردند.

اگر با وجود پیروی از رژیم درمانی کم کاری تیروئید، احساس خوبی ندارید، این نکات مربوط به سبک زندگی متخصصان و افراد مبتلا به کم کاری تیروئید را امتحان کنید.

۱.      مراقب خوردن سبزیجات باشید.

به گفته دکتر بورنشتاین، سبزیجات بخشی ضروری از یک رژیم غذایی سالم هستند، اما افراد مبتلا به کم کاری تیروئید ممکن است بخواهند از سبزیجات چلیپایی ،مانند شلغم و کلم، اجتناب کنند، زیرا آنها می‌توانند تولید هورمون تیروئید را مسدود کنند.

با این‌حال، بنجامین اسنایدر، پزشک طبیعی در مرکز سلامت یکپارچه True Wellness در کیچنر، می‌گوید که سبزیجات چلیپایی فواید زیادی برای سلامتی دارند و شما فقط در صورت داشتن کمبود شدید ید باید آنها را محدود کنید. اما به احتمال زیاد بر عملکرد تیروئید تأثیر می‌گذارد. دکتر اسنایدر بخارپز کردن سبزیجات چلیپایی را توصیه می‌کند که ممکن است اثرات مضر آنها را محدود کند.

سبزیجات کمکاری تیروئید

۲.سعی کنید هر روز یک رژیم غذایی تمیز و متعادل داشته باشید.

لورین ویلیامز، داوطلب بنیاد تیروئید بریتانیا و وبلاگ نویس در Thyroid Hope، از خوردن غذاهای بسیار فرآوری شده اجتناب می‌کند. او می‌گوید: یاد بگیرید به بدن خود گوش دهید و برای سلامتی غذا بخورید. همچنین ژانل فلورس، وبلاگ نویس کم کاری تیروئید در Adventures of a Thyroidless Girl، از طرفداران تغذیه “تمیز” است. او می‌گوید: «من آموخته‌ام که خوردن غذای سالم و «تمیز» بیشترین انرژی و بهترین نتیجه را به من می‌دهد.

رژیم غذایی کمکاری تیروئید

۳.  به طور منظم اما با محدودیت‌های خاص ورزش کنید.

فلورس بر اهمیت ورزش منظم و همچنین گوش دادن به بدن شما تاکید می‌کند. او می‌گوید: «اگر روز بدی داشته باشم، به خودم استراحت می‌دهم. با این حال، احساس می‌کنم که روزهای بد زیادی ندارم که روی درست غذا خوردن تمرکز کنم.» او می‌گوید با دوز مناسب دارو و ورزش منظم، سطح انرژی او بسیار بالاتر می‌رود.

«ورزش متوسط ​​برای شما بسیار خوب است. بورنشتاین می‌گوید فقط زیاده‌ روی نکنید.  او توضیح می‌دهد که فعالیت بیش از حد می‌تواند بر توانایی بدن برای تبدیل هورمون تیروئید غیرفعال (T4) به شکل فعال (T3) با حذف یک مولکول ید تأثیر بگذارد، و «وقتی این فرآیند به درستی اتفاق نیفتد، می‌تواند باعث علائم کم‌کاری تیروئید شود».

ورزش کمکاری تیروئید

۴. مراقب مصرف مکمل‌ها باشید.

در مصرف مکمل‌هایی که ادعا می‌کنند عملکرد تیروئید را تقویت می‌کنند، احتیاط کنید. آن آر.کاپولا، استادیار دانشکده پزشکی پرلمن در دانشگاه پنسیلوانیا در فیلادلفیا، می‌گوید: این مکمل‌ها مؤثر نیستند. برخی از آنها حاوی مقادیر تنظیم نشده هورمون‌های تیروئید هستند که منجر به افزایش سطح آن می‌شود.

علاوه بر این، برخی از پزشکان ممکن است مکمل‌های ید را برای کم کاری تیروئید توصیه کنند، اما اکثر مردم در واقع سطح ید کافی دارند (اگرچه زنان باردار می‌توانند استثنا باشند). دکتر کاپولا می‌گوید: «مقدار زیاد ید در مکمل‌ها می‌تواند باعث کاهش سریع‌تر عملکرد تیروئید در افرادی شود که مستعد نارسایی تیروئید هستند. از این مکمل‌ها باید اجتناب کرد.

۵. حفظ وزن بدن سالم (بر سطح هورمون‌ها تأثیر می‌گذارد.)

بورنشتاین می‌گوید وزن بیش از حد می‌تواند منجر به مقاومت به انسولین شود که بر سطح هورمون‌ها تأثیر می‌گذارد. کاپولا می‌افزاید، افراد دارای اضافه وزن به هورمون تیروئید بیشتری نیاز دارند. افراد چاق با عملکرد مرزی تیروئید ممکن است بعد از کاهش وزن شاهد بهبود عملکرد تیروئید باشند.

یکی دیگر از مزایای کاهش وزن، کاهش خطر ابتلا به سرطان تیروئید است. به گفته مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، شایع‌ترین شکل کم کاری تیروئید، تیروئیدیت‌ هاشیموتو، خطر ابتلا به نوعی سرطان تیروئید به نام لنفوم تیروئید را افزایش می‌دهد. مطالعه‌ای که در ژانویه ۲۰۱۵ به صورت آنلاین در Medical Science Monitor منتشر شد، نشان داد که چاقی به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان تیروئید را افزایش می‌دهد.

۶. استرس را با کلاس‌های یوگا یا مدیتیشن مدیریت کنید.

اسنایدر می‌گوید: معرفی تکنیک‌های مدیریت استرس و تمرکز حواس، باید بخشی از هر برنامه کم کاری تیروئید باشد. به این دلیل که استرس می‌تواند مقاومت سلول‌های گیرنده تیروئید را در برابر هورمون تیروئید افزایش دهد و سیستم ایمنی را تضعیف کند.

۷. عادات خواب ترمیمی‌ را هر شب تمرین کنید.

بورنشتاین می‌گوید که خواب خوب بی‌معنی است. برای استراحت، ترمیم بافت‌ها و کمک به بهبودی بدن به خواب نیاز دارید.

اسنایدر می‌گوید: خواب در بهینه‌سازی عملکرد تیروئید حیاتی است زیرا به تنظیم هورمون استرس کورتیزول کمک می‌کند. به گفته بنیاد ملی خواب، ورزش منظم و مدیریت استرس می‌تواند کیفیت خواب را بهبود بخشد، همانطور که برنامه خواب منظم و پرهیز از کافئین در اواخر روز ممکن است. داشتن یک محیط خواب سالم که راحت، خنک و تاریک باشد نیز مهم است.

خواب کم کاری تیروئید

۸. یاد بگیرید که به سیگنال‌های بدن خود گوش دهید.

کم کاری تیروئید برای هرکس متفاوت است و هرکسی به درمان متفاوت پاسخ می‌دهد.

دکتر لی پارکس، متخصص غدد و مدیر بالینی مرکز تیروئید واندربیلت در مرکز پزشکی دانشگاه واندربیلت در نشویل، تنسی، می‌گوید درمان مناسب کم‌کاری تیروئید نباید منجر به افزایش وزن، خستگی یا سایر علائم رایج کم‌کاری تیروئید شود. دکتر پارکس می‌افزاید: تاکتیک‌های سبک زندگی فقط برای سلامتی اولیه هستند، نه جایگزینی برای درمان.

۳ / ۵. ۲

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
نوشتهٔ پیشین
آیا در معرض خطر ابتلا به بیماری تیروئید هستید؟
نوشتهٔ بعدی
سرطان فولیکولی چیست؟ علائم و نشانه‌های سرطان تیروئید فولیکولی

۲ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • مهری ذاکری نیا
  1403/03/03 7:46 ب.ظ

  سلام وقت بخیر من کم کاری تیروئید دارم دارو خوردم شد ۳تی اس اچم.الان چهارماه هست قرص ۵۰میخوردم دوباره رفت روی ۸.۵رفتم دکتر گفت قرص ۱۰۰خارجی لوتکسین بخور دوماه مصرف کردم .الان آزمایش دادم تی ۴رو ۱۲.۸هس tshرو .۲امده قفسه سینه م باکتفم بادست چپم درد می‌کنه بیخوابی دارم تپش قلب تنگی نفس .آیا همچنان ادامه بدم قرص لوو۱۰۰بخورم تابمیرم پیش متخصص یانه؟ممنونم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   انجام روال درمانی به صورت منظم این مشکلات را برطرف خواهد کرد اما برای تشخیص دقیق تر نیاز به بررسی سابقه پزشکی شما وجود دارد.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.