علت درد زیر گلو ؟ ورم گلو نشانه چیست ؟ گلودرد نشانه چیست؟

علت درد زیر گلو چیست، ورم گلو نشانه چیست

علت درد زیر گلو چیست، گلودرد یک امر شایع است که اکثر در طول زندگی مان تجربه کرده ایم، زمانی که گلودرد ما را می آزارد در اولین برخورد بزرگترها احتمال سرماخوردگی می دهند، این در بسیاری مواقع یک حدس درست است، عفونت های ویروسی که در عموم به آن سرماخوردگی (فارنشیت) هم گفته می شود علت درد زیر گلو هستند.

گلودرد استرپتوکوک و یا گلودرد ناشی از باکتری هم نوع دیگری از گلودرد است، این نوع درد نیاز به استفاده و مصرف آنتی بیوتیک دارد تا فرد را دچار عوارض نکند، از مجموعه علت درد زیر گلو می توان به برگشت اسید و آلرژی نیز اشاره کرد

و اما یک موضوع اینجاست، در چه زمانی باید نگران این گلودرد بود، در حقیقت سوال این است (سوالی که بسیاری از مراجعین به موسسه تصویربرداری پزشکی تیراد می پرسند) که آیا همه گلودرد ها سرماخوردگی هستند، چه زمانی درد در گلو خطرناک است، این مقاله برای کسانی آماده شده که می خواهند بدانند علت درد زیر گلو چه می تواند باشد و چه زمانی ورم گلو نگران کننده است.

اگر دچار دردی در ناحیه گلو هستید که احساس می کنید مدت زمان بیشتری طول کشیده و یا درد متفاوتی را تجربه می کنید حتما با گذاشتن ده دقیقه وقت این مطلب را بخوانید.

درد زیرگلو و ورم گلو نشانه چیست

علائم درد در ناحیه گلو

این بیماری بسته به علتی که باعث ایجاد آن شده است علائم متفاوتی ایجاد می کند، این علائم عبارتند از:

 • درد و یا حس خراشیدگی در گلو
 • دردی که با حرف زدن و یا بلعیدن بدتر می شود
 • مشکل در بلع
 • احساس درد و غدد متورم در گردن و یا ناحیه فک
 • تورم در ناحیه لوزه ها و قرمزی
 • وجود لکه های سفید و برف مانند بر روی لوزه ها
 • صدای خشن و یا گرفته

وجود مشکل در ناحیه گلو در مواردی علاوه بر ایجاد درد باعث مشکلاتی مانند بلع، کاهش وزن و همچنین مشکلات تنفسی می شود

دلایلی که می تواند باعث درد گلو باشد در اینجا آورده شده ( علت درد زیر گلو )

عفونت های ویروسی :

عفونتهای ویروسی از جمله سرماخوردگی، آنفولانزا، خروسک، سرخک و برخی دیگر ویروسها می توانند علت درد زیر گلو باشند

عفونت های باکتریایی :

ایجاد عفونت در اثر باکتری باعث درد در ناحیه گلو می شود به همراه این باکتری ها ایجاد لکه های سفید و برفی شکل بر روی لوزه ها، تورم و قرمزی نیز به وجود خواهد آمد، در چنین شرایطی مصرف آنتی بیوتیک برای درمان گلودرد و از بین بردن باکتری لازم است.

عفونت های ویروسی در مجرای هوایی بینی :

عفونت ناشی از قارچ ها، باکتری ها و یا ویروسها که با افزایش مخاط بینی همراه است، تجمع این مخاط در پشت گلو باعث درد در ناحیه می شود

آلرژی هم علت درد زیر گلو است :

آلرژی بنا به دلایل مختلف به وجود می آید، آنچه در پشت آلرژن ها به عنوان علت درد زیر گلو مطرح می شود، افزایش و تجمع مخاط بینی در پشت گلو است.

ریفلاکس و بازگشت اسید :

برگشت اسید معده به مری، پشت گلو و دهان از جمله عوامل درد در ناحیه گلو می باشد.

سوزش به دلیل هوای خشک، مواد شیمیایی و یا دود سیگار :

هوای خشک و ماندن در محیطی که پر از مواد شیمیایی و یا دود سیگار است نیز می تواند موجب تورم و درد گلو شود، به طور مثال در زمان خانه تکانی های عید و تمیزکاری با مواد شوینده

وجود تورم در غده تیروئید و در مواردی توده یا ندول تیروئید علت درد زیر گلو :

تا اینجا به برخی دلایل گلودرد اشاره کردیم ولیکن یک عامل دیگر برای گلودرد وجود دارد که لازم است بررسی تشخیصی دقیقتری برای آن صورت بگیرد، آنهم بیماریهای تیروئید و تورم در آن و نیز وجود ندول تیروئید است.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنم

در مواردی که گلودرد شما بیشتر از ۳ هفته ادامه می یابد بایست برای یافتن علت آن اقدام موثرتری انجام داد ، ممکن است وجود گره یا ندول تیروئید سبب ایجاد آن شده باشد، همچنین برای بررسی دردی که به طور مداوم شما را می آزارد باعث تب، سرفه، خستگی و یا دردهای عضلانی شده اند به پزشک مراجعه کنید.

در مواردی که گلودرد شما بیشتر از ۳ هفته ادامه می یابد بایست برای یافتن علت آن اقدام موثرتری انجام دهید ، ممکن است وجود بیماری های تیروئید یا بعضا گره یا ندول تیروئید سبب ایجاد آن شده باشد، همچنین برای بررسی دردی که به طور مداوم شما را می آزارد باعث تب، سرفه، خستگی و یا دردهای عضلانی شده اند به پزشک مراجعه کنید.

 

بهتر است قبل از ادامه مطلب بدانید اکثر ندول های تیروئید علامتی از درد ایجاد نمی کنند، اکثرا درد در این غده به دلیل تورم در تیروئید اتفاق می افتد، از آن گذشته وجود درد در اثر ندول تیروئید معمولا علامتی به نفع خوش خیمی است ، به عبارت دیگر در موارد کمی توده های بدخیم باعث درد می شوند، بنابراین قبل از نگرانی به تشخیص و درمان های لازم بپردازید

آیا ندول های خوش خیم تیروئید احتیاج به درمان دارند

با اینکه ندول های خوش خیم نگران کننده نیستند و درمان آنها به خوبی انجام می شود در مواردی حتی به درمان نیز نیاز ندارند، بلکه پزشک تنها به یک معاینه و فالوآپ پس از تشخیص اولیه بسنده می کند تا بر روی اندازه و سرعت رشد توده نظارت داشته باشد.

در چه مواردی نیاز به درمان ندول تیروئید هست

 • اگر رشد توده زیاد باشد به طوری که به عنوان علت درد زیر گلو مطرح شود و یا بزرگی توده باعث مشکل در بلع و تنفس باشد لازم است تا ندول درمان شود.
 • اگر ندول تیروئید سمی بوده باشد و باعث ایجاد پرکاری تیروئید شده باشد
 • در مواردی که توده به شکل بدخیم ظاهر می شود نیز بیمار بایست هر چه سریعتر نسبت به درمان اقدام کند در چنین شرایطی نحوه درمان به اندازه ندول شرایط بیمار و سلامت وی بسته است.

درمان ندول تیروئید

در موارد زیادی خط اول درمان سرطان تیروئید جراحی و به اصطلاح تیروئیدکتومی و یا حذف غده تیروئید خواهد بود که در پی آن لازم است بیمار تا آخر عمر هورمون تیروئید مصرف نماید.

اگر نوع و شرایط ندول بدخیم به شکلی باشد که قابلیت درمان با امواج ماکروویو و یا آر اف وجود داشته باشد پزشک از این راه نیز استفاده می کند، این که چه کسانی می توانند به کمک آر اف درمان شوند را از مقاله آر اف تیروئید مطالعه کنید، برای رفتن به مقاله می توانید اینجا را کلیک کنید.

غده پاراتیروئید چیست

روش تشخیص توده تیروئید

در بسیاری موارد بیمار با نگاه کردن در آینه متوجه وجود برآمدگی در ناحیه گلو می شود و یا پزشک در حین معاینات فیزیکی متوجه آن میشود، در مراحل بعدی سونوگرافی از غده تیروئید و یا تصویربرداری های دیگر مانند توموگرافی کامپیوتری و یا همان ct انجام می شود، در صورت لزوم از ندول نمونه برداری و خوش خیم و یا بدخیم بودن آن در پاتولوژی مشخص می شود.

این نکته را در نظر بگیرید که توده و برآمدگی های گلو همگی ناشی از ندول تیروئید نیستند و ضمنا همه آنها خطرناک نبوده و نیازی به تست های تشخیصی ندارند، اگر می خواهید بدانید کدام توده ها در گردن خطرناک هستند مقاله بسیار کاملی را که در این رابطه آماده شده حتما بخوانید

آنچه که در موسسه تصویربرداری پزشکی تیراد برای شما انجام می شود

موسسه تیراد به عنوان اولین مرکز فوق تخصصی در درمانهای کمتر تهاجمی و بدون جراحی ندول تیروئید در تهران زیر نظر پزشکان فوق تخصص رادیولوژی مداخله ای و اینترونشن فعالیت نموده و بیمارانی که دچار ندول تیروئید و علائم مرتبط با آن هستند می توانند با مراجعه به مرکز و پس از دریافت مشاوره و انجام تست های تشخیصی نسبت به درمان اقدام کنند.

منبع :

سونوگرافی و تصویربرداری تیراد

سایت خط سلامت

مقالات پیشنهادی :

 آیا سرطان تیروئید کشنده است

۳ / ۵. ۲

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری

۷ دیدگاه. Leave new

 • Mona
  1400/04/17 2:41 ق.ظ

  سلام وقت بخیر.بنده دوماه پیش کرونا گرفتم بعد از دو هفته که کرونام رو به بهبودی بود گلوم از بیرون متورم شد دقیقا از پایین گوشم تا بالا ترقوه و سرشانه کمی درد میکنه گاهی گم گوشم تیر میکشه،و زیر چانم هم غدد لنفاویم متورم شد الان ۱ماه هست به این صورته.میخوام بدونم به چه علته

  • مدیر سایت
   1400/04/19 8:51 ق.ظ

   سلام. تیروییدیت بعد از کرونا تشخیص آقای دکتر چگینی برای شماست.

 • ۰۰۰۰۰
  1400/04/03 5:47 ب.ظ

  سلام دخترم از ۷ سالگی کم کاری تیروئید داره و قرص لوکسین یک درصد الان مصرف میکنه زیر گلوش درد گرفته به تازگی .چیکار کنم .ممنون میشم راهنمایی کنید .

 • مژگان حسینی
  1400/03/29 8:32 ب.ظ

  سلام – کم کاری تیرویید دارم و حدود ۱۰ سال است لووتیروکسین مصرف می کنم ( روزی یک عدد) اخیرا دردی در ناحیه زیر گلو دارم که نگرانم کرده البته در موقع بلع مشکلی ندارم فقط وقتی روی آن قسمت گلو دست می گذارم درد می کنه و بعضا موقع صحبت کردن نیز درد می گیره انگار که بغض دارم و به سختی صحبت می کنم سه سال پیش سونوگرافی انجام دادم مشکلی نبود، الان با این شرایط نیاز به سونوگرافی یا اسکن می باشد ؟ اگر هست کدامیک بهتر است انجام بشه ؟ متشکرم

 • سیما
  1400/03/18 2:08 ب.ظ

  من زیر گلوم تورم داره و دکتر گفت گواتر هست گاهی اوقات پشت سر هم گلو درد میشم سریع خوب میشه و کم کاری تیروئید هم دارم الان مدتیه غبغپ من هم کمی ورم کرده و کمی هم درد میکند باید چیکار کنم و چه آزمایش هایی انجام بدهم که مربوط به اینا باشه.ممنونم

  • مدیر سایت
   1400/03/20 9:44 ق.ظ

   سلام. جواب سونو رو در واتساپ بفرستین.
   ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴

 • lee
  1398/06/22 7:46 ق.ظ

  a bunch of thanks to this great article. The insights you provided will really give holistic health attainment..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر