میزان نرمال تیروئید در بارداری چند است؟

کنترل کم کاری تیروئید در بارداری

کنترل کم کاری تیروئید در بارداری

همانطور که می دانید کم کاری تیروئید در دوران بارداری مشکلات جدی و زیادی را برای جنین به وجود می آورد، در این سایت راجع به کم کاری تیروئید در این دوره و اثراتی که بر روی جنین می گذارد قبلا صحبت شده است، اینکه چطور می توانیم چنین مسئله ای را کنترل کنیم یک مطلب بسیار مهم است به همین دلیل تصمیم گرفتیم (مرکز سونوگرافی و تصویربرداری تیراد) این مقاله را در رابطه با کنترل کم کاری تیروئید در بارداری برای آن دسته از عزیزانی که نگران این مسئله هستند آماده کنیم.

توصیه می کنم اگر باردار هستید و دچار کم کاری تیروئید هستید و یا کسی در اطراف شما با این شرایط هست و یا قصد بارداری در این شرایط را دارید حتما تا انتهای این مقاله را مطالعه کنید، در این مقاله ابتدا به شما خواهیم گفت که بهترین عدد تیروئید در بارداری چند است و سپس نتایج منتشره در تحقیقات سال ۲۰۱۱ و سپس تغییرات اعمال شده در نتایج در سال ۲۰۱۷ آمده است، لطفا تاپیک را تا انتها مطالعه کنید.

میزان نرمال تیروئید در بارداری

بهترین عدد تیروئید در بارداری چند است؟

غده تیروئید در بارداری بزرگتر از حد طبیعی خواهد بود و در این شرایط تولید هورمون تیروئید در حدود ۵۰ درصد از طرف این غده افزایش می یابد به همین دلیل میزان طبیعی هورمون tsh که محرک تولید هورمون تیروئید است در بارداری کمتر از حد عادی است و میزان این هورمون در نه ماه عبارتند از:

 • در سه ماهه اول بارداری: کمتر از ۲.۵ و با رنج بین ۰.۱ تا ۲.۵
 • در سه ماهه دوم بارداری: بین ۰.۲ تا ۳.۰
 • در سه ماهه سوم بارداری: بین ۰.۳ تا ۳.۰

با توجه به خطراتی که کم کاری تیروئید در بارداری بر روی جنین و مادر دارد اگر پزشک در سه ماهه اول بارداری با آزمایش تیروئید متوجه شود مقدار TSH بالای ۲.۵ است، بایست با سنجش سطح t4 نسبت به وجود کم کاری تیروئید مطمئن شود و به سرعت برای درمان کم کاری تیروئید اقدام نماید زیرا همان طور که گفته شد کم کاری تیروئید در بارداری موجب تولد نوزادان نارس، نوزادانی با کم توانی ذهنی، سقط جنین، کم وزنی، و عدم رشد و همین طور خطرات زیادی برای مادر است.

اگر مقدار TSH بالا و میزان T4 نرمال تشخیص داده شد به معنی کم کاری تیروئید ساب کلینیکال یا همان کم کاری تیروئید تحت بالینی است، در این شرایط مرحله بعدی سنجش سطح آنتی بادی های ضد تیروئید پراکسیداز است و در صورت وجود آنتی بادی درمان لازم است، اهمیت کم کاری تیروئید ساب کلینیکال به این دلیل است که احتمال تبدیل آن به کم کاری تیروئید بالینی هست، اگرچه تاثیر این نوع کم کاری ساب کلینیکال بر روی جنین چندان مشخص نیست ولی در یک تحقیق صورت گرفته نشان از تولد نوزادانی با آی کیوی پائین تر است.

درصورتی که عدد TSH برابر ۱۰ یا بیشتر از آن باشد بدون در نظر گرفتن سطح T4 باید درمان انجام شود، آزمایش تیروئید باید هر ۴ هفته یکبار تا ۲۰ هفتگی انجام شود و پس از آن بین هفته های ۲۶ تا ۳۲ هفته نیز یکبار تکرار شود.

زنانی که کم کاری تیروئید دارند و قصد دارند که باردار شوند.

در مورد خانم‌های با کم کاری تیروئید که قصد باردای دارند، توصیه پزشک این است که دوز داروی بیماران برای شروع بارداری و برای عددی کمتر از ۲.۵ تنظیم شود، همچنین دوز دارو در مورد این بیماران باید بین ۲۰ تا ۳۰ درصد به محض عقب ماندن از عادت ماهیانه و یا تست بارداری مثبت خانگی افزایش بیابد، در این مورد مشورت با پزشک متخصص غدد و همین طور پزشکان متخصص زنان به شکل سریع و مطمئن باید انجام شود و همانطور که گفته شد در نیمه اول بارداری هر ۴ هفته یکبار آزمایش تیروئید تکرار شود.

داروهایی که در دوران بارداری توصیه می شوند.

به وضوح تنها داروی توصیه شده لووتیروکسین است و دیگر اشکال دارویی در این زمینه توصیه نمی شود، بهتر است درمورد میزان مصرف ید روزانه نیز با پزشک‌تان مشورت کنید، در این مورد سازمان بهداشت جهانی عدد ۲۵۰ میکروگرم روزانه را بیان کرده است، در مورد مدیریت کم کاری تیروئید و تیروئیدیت پس از بارداری و همچنین درمان ندول‌های تیروئید در دوران بارداری باید با پزشک‌تان صحبت کنید و یک مورد مهم این است که افرادی با درمان ید رادیواکتیو تا شش ماه نباید باردار شوند و بایست حداقل شش ماه فاصله بین درمان یدرادیواکتیو و بارداری باشد.

چه عواملی درباره مشکلات و بیماری های تیروئید در بارداری خطر زا هستند و باید دقت کنیم:

 • اگر سن شما بالای ۳۰ سال است.
 • اگر در خانواده تان سابقه بیماری های تیروئید شبیه به گواتر، دیابت نوع ۱، سقط جنین، ناباروری یا زایمان زودرس داشته اید.
 • شاخص حجم بدن ۴۰ یا بیشتر باشد:        عدد حجم توده بدن = (وزن بر حسب کیلوگرم) تقسیم بر (قد بر حسب متر به توان ۲)
 • مصرف داروهایی مانند آمیودارون و لیتیوم
 • اخیرا آزمایشاتی تحت شرایط رنگ‌های کنتراست ید دار داشته اید.

تحقیقات در سال ۲۰۱۱

همان‌طور که گفته شد کنترل کم کاری تیروئید در بارداری بسیار مهم است زیرا تاثیرات هایپوتیروئیدی بر روی جنین شدید و خطرناک می باشد، انجمن تیروئید امریکا در رابطه با سطح نرمال و چگونگی کنترل سطح هورمون تیروئید در بارداری در سال ۲۰۱۳ تحقیقاتی را منتشر نمود که نتایج آن می تواند کمک کننده باشد.

دستورالعمل انجمن غدد درون ریز آمریکا در رابطه با کنترل کم کاری تیروئید در بارداری

دستورالعملی که برای کنترل و تست هورمون تیروئید در انجمن غدد درون ریز آمریکا و نیز بسیاری از دیگر کشورها پذیرفته شده است مصرف لووتیروکسین برای پائین نگه داشتن سطح هورمون TSH در سه ماهه اول بارداری به میزان زیر ۲.۵ و در سه ماهه دوم و سوم بارداری به میزان زیر ۳.۰ بوده است، همچنین در برخی دستورالعمل ها افزایش دستور مصرف لووتیروکسین در چهار هفته اول بارداری پس از تشخیص بارداری برای زنانی که قبل از دوره بارداری مورد درمان کم کاری تیروئید قرار گرفتند بود این دستورالعمل حتی برای قبل از انجام آزمایشاتی که در این زمینه فراهم می شود توصیه شده است.

در این دستورالعمل همچنین توصیه می شود آزمایش و بررسی تیروئید به شکل مستمر انجام شده و بازبینی برای کسانی که درمان در آنها به اندازه کافی صورت نگرفته است انجام پذیرد زیرا هیپوتیروئیدی می تواند عوارض شدیدی را برای مادر و نوزاد به وجود بیاورد.

پیش بینی شد که این دستوالعمل می تواند عوارض و نتایج نامطلوب ناشی از کم کاری تیروئید را کاهش دهد، در این رابطه تحقیقاتی در کشور سوئد انجام شد تا نتایج مورد بررسی قرار بگیرد، سوئد کشوری است که بر اساس قوانین مراقبت‌های جهانی سلامت رفتار می نماید.

نتایج تحقیقات در رابطه با این دستورالعمل (کنترل کم کاری تیروئید در بارداری)

عنوان این مقاله که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد تست تیروئید و مدیریت کم کاری تیروئید در دوران بارداری بود، این تحقیقات از سوی انجمن تیروئید امریکا در سایت ایشان منتشر شده است، نتایج تحقیقات به این شرح است که:

خلاصه ای از تحقیقات

در سوئد ۴۰ ناحیه وجود دارد که سیاست‌های مراقبت‌های سلامتی در آنجا مورد کنترل قرار می گیرد، آنها دستورالعمل های خودشان را برای آزمایش و کنترل کم کاری تیروئید در بارداری توسعه می دهند، در این آزمایش به طور کلی ۵۲۵۴ نفر از زنان باردار در طی سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ در مناطق چهل گانه مورد مطالعه قرار گرفتند و شرایط برای انجام دستورالعمل بین المللی برای پیگیری و درمان‌های زودرس بیماری در هر منطقه مورد کنترل قرار گرفت.

نتایج نشان داد که دلایل زیادی برای آزمایشات کم کاری تیروئید در ابتدای دوران بارداری وجود دارد که در این مورد تست ها انجام شده و همچنین در زمانی که کم کاری تیروئید تشخیص داده شده مورد فالوآپ قرار گرفته اند ولی هیچ پیشنهادی برای درمان کم کاری تیروئید در زنان بارداری قبل از دوره به آنها نبوده که بگوید بلافاصله پس از تشخیص بارداری و تا قبل از آزمایشات اولیه برای افزایش دوزاژ لووتیروکسین اقدام کنند، همین دلیل نشان داد تعداد زیادی از این آمار (بیش از ۵۰ درصد) از زنان تحت کنترل با سطح tsh بالای ۲.۵ در ابتدای بارداری مواجه شده بودند.

نتیجه گیری مهم از تحقیقات انجام شده (کنترل کم کاری تیروئید در بارداری) این بود که:

این تحقیقات نشان می داد حتی در کشوری مانند سوئد که کنترل سلامت در حد استاندارد های بین المللی صورت می پذیرد هیچ تضمینی برای تطابق این دستورالعمل ها با دستورالعمل های بین المللی وجود ندارد و این نتیجه از این جهت مهم بود که بیماران بایست خودشان بدون توجه به سیستم های کنترلی در سلامت نسبت به کنترل سلامتشان حساسیت بیشتری به خرج بدهند.

نتایج تحقیقات در سال ۲۰۱۷ برای کنترل کم کاری تیروئید در بارداری

در تحقیقاتی که پزشکان و محققین در ژوئن ۲۰۱۷ انجام دادند در دستورالعمل قبلی تغییراتی به وجود آمد که این تغییرات را در چهار زمینه می توان بیان نمود.

حد بالایی (ماکزیمم رنج) برای عملکرد تیروئید در بارداری به عدد ۴ افزایش یافت!

همانطور که در بالا آورده شد در تحقیقات بیان شده در سال ۲۰۱۱ از سوی انجمن تیروئید امریکا ATA رنج ماکزیمم برای هورمون TSH تیروئید ۲.۵ در نظر گرفته شده بود که این عدد به ۴ تغییر پیدا کرد.

بیشترین کاهش سرم tsh در دوران سه ماهه اول بارداری ایجاد می شود، به دلیل افزایش سطح hcg که شبیه سازی tsh  را داشته و فرد با افزایش هورمون تیروئید مواجه می شود که این میزان کاهش به نژاد و قومی بسته به نژاد و قومیت متفاوت است، این رنج در گذشته در سه ماهه اول ۲.۵ و در سه ماهه دوم و سوم ۳ در نظر گرفته شده بود.

با اینحال تحقیقاتی که اخیرا در برخی کشورهای آسیایی، هند و هلند انجام گرفته نشان می دهد سطح بالایی هورمون tsh تغییر کرده است و این مقدار به عدد ۴ در ابتدای بارداری و سپس رسیدن این سطح به سطح نرمال قبل از بارداری در ماه‌های بعد تغییر کرد.

در بین تحقیقات به گفته دکتر پریس بهتر این است که به اطلاعات خاص جمعیت توجه شود و اگر این اطلاعات در دسترس نبود این حد بالایی ۴ در نظر گرفته شود، در صورت امکان مرجع محلی برای تعیین میزان tsh بر اساس تحقیقات محلی به دست بیاید.

کم کاری ساب کلینیکال: درمان آری یا خیر

در بین تحقیقات درمان هیپوتیروئیدی مورد بحث بوده است، در این مورد نتایج به دست آمده به این شرح است:

درباره کم کاری تیروئید و نتیجه بارداری و پیدا کردن خطرات بالقوه در عوارض ناشی از کم کاری تیروئید به ویژه در زنان TPOAb مثبت (آنتی بادی تیروپراکسیداز) تحقیقات زیادی انجام گرفته است و تمرکز بر این بود که بدانند آیا درمان با لووتیروکسین می تواند تفاوتی ایجاد کند.

پس از تحقیقات مشخص شد درمان با این دارو در زنانی با آنتی بادی تیروپراکسیداز مثبت می تواند باعث کاهش سقط جنین شود و به این دلیل ممکن است درمان به این روش به طور بالقوه برای زیرگروه زنان در بارداری مفید باشد.

همچنین درمان با لووتیروکسین برای زنانی با TPOAb مثبت که سطح بالاتر از سطح مورد بررسی در tsh دارند قویا توصیه می شود و نیز برای زنانی که با سطح TSH بالاتر از ۱۰ و TPOAb منفی هستند، درمان برای دیگران بر اساس سطح TSH مورد بررسی قرار می گیرد.

کنترل کم کاری تیروئید در بارداری

درمان بیماری پرکاری تیروئید گریوز در بارداری

دکتر پریس توضیح می دهد در بین بیماران باردار با پرکاری تیروئید توصیه محققان این است که درمان از داروی  متی مازول به داروی پروپیل تیواوراسیل در سه ماهه اول بارداری سوئیچ شود.

او در این گزارش گفت با اینحال ما اکنون نمی دانیم که این یک روش درست و مناسب است، به این دلیل که به نظر می رسد داروی ptu نیز ارتباطی با نقص جنین در دوره بارداری دارد هرچند این نقص کمتر از داروی متی مازول است.

در دستورالعمل های جدید چند گزینه پیشنهاد شده است، هنگامی که یک زن در درمان پرکاری تیروئید با داروهای آنتی تیروئید قرارگرفته است و به نظر می رسد به سطح بهبودی رسیده است یک گزینه قطع دارو و فالوآپ و مانیتور مداوم بیمار برای سطح تیروئید است، از گزینه های دیگر پیش بینی جراحی و یا تخلیه رادیواکتیو است.

دکتر هریس اضافه کرد ریسک عود بیماری پس از خروج از مصرف دارو باید مورد آزمایش قرار بگیرد و اگر این ریسک بالا باشد داروی ptu یک انتخاب است.

بقای غربالگری جهانی در منطقه خاکستری

در این تحقیقات آورده شده است که اساسا شواهد کافی بر موضوع وجود ندارد که توصیه غربالگری یونیورسال برای کلیه زنان باردار پیشنهاد شود، این تحقیقات نشان می دهد این غربالگری در آمریکا یک موضوع درهم است که برخی آن را انجام می دهند و برخی دیگر از پزشکان توصیه ای برای آن ندارند.

مرکز فوق تخصصی سونوگرافی تیراد

مرکز سونوگرافی و تصویربرداری تیراد در تهران به عنوان اولین مرکز فوق تخصصی تیروئید در ایران شروع به کار نموده است، بیمارانی که در بارداری به سر می برند و نیاز به انجام سونوگرافی دقیق داشته و یا با مشکلات توده های تیروئید در بارداری مواجه شده اند و نگران درمان‌های جراحی و … هستند می توانند برای مشاوره در درمان ندول های تیروئید به روش‌های کمتر تهاجمی آر اف تیروئید و ماکرویو با ما در تماس باشند، ضمنا این مرکز امکان پرسش و پاسخ از پزشک فوق تخصص اینترونشن در مورد تیروئید را به صورت رایگان و از طریق همین سایت فراهم کرده است در صورتی که سوالی دارید می توانید از بخش دیدگاهها برای ما ارسال و جوابتان را از پزشک دریافت کنید.

منابع :

سایت اندوکرین وب

سایت انجمن تیروئید آمریکا

۲.۴ / ۵. ۷

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
نوشتهٔ پیشین
همه چیز درباره کم کاری تیروئید در نوزادان
نوشتهٔ بعدی
پاراتیروئید چیست؟ علائم، مشکلات و درمان

۱۵۸ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سلام وقتتون بخیر.من هفته ۳۲ بارداری هستم آزمایش دادمtsh4.7هست .مرکز بهداشت من رو به پزشک ارجاع دادن ولی چند روز بعد نوبت دکتر دارم خیلی نگرانم آیا برای جنین خطر دارد.در سه ماهه اول نرمال بوده.خیلی نگران هستم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نیاز به بررسی بیشتر است و جای نگرانی ندارد. استرس خود را مدیریت کنید و جنین خود را دچار نگرانی نکنید.

   پاسخ
 • سلام ۲۸ هفته و ۴ روز هستم ، ۲۹ سالمه ، قبل بارداری تیروییدم نرمال بود سه ماه اول بارداری هم آزمایش دادم تیروییدم نرمال بود اما دو روز پیش که آزمایش دادم تیروییدم ۱۰/۳۵ بود دکترم گفت خیلی بالاست و گفت باید برم پیش دکتر غدد ، خیلی نگرانم 😭یعنی چه تاثیری روی جنین داشته این تیرویید من

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   جا نگرانی وجود ندارد اما لازم است در سریع ترین زمان ممکن به متخصص غدد مراجعه کرده و روال درمانی منظمی را پیش بگیرید.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر من ۳۰ سالمه و در هفته ۲۸ بارداری بهم گفتن که تیروئید کم کار دارم و در آزمایش عدد ۴/۵۵ بود بهم گفتن روزی یه نصفه قرص بخورم تو را خدا بگید تاثیر بد رو جنین نمیذاره آیا میشه درمان کرد بعد ۲۸ هفته حالم خیلی بده.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   شرایط شما در دوران بارداری بسیار حساس است و نمیتوان به این صورت برای شما روال درمانی تجویز کرد، پزشک معالجی که به سوابق پزشکی و وضعیت بارداری شما آکاه است بهترین گزینه برای مشورت و تجویز روال درمانی است.

   پاسخ
 • سلام. من هفته هشتم بارداری هستم و ماه گذشته TSH:2/76 بوده اما امروز ۳/۲ هست. من چند روز دیگه نوبت دکتر دارم و خیلی نگرانم. نمی‌دونم چرا تغییر کرده با اینکه تحت نظر متخصص غدد و همچنین زنان بودم. روزانه لووکسین ۵۰ مصرف میکنم. نظر شما چیه؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر خانمی ۳۳ساله هستم ودر هفته ۹بارداری T4:6.6. T3:1.8. TSH: 0.1
  آیا دچار پرکاری تیروئید هستم و آیا خطری برای جنین داره؟
  و اینکه چکار باید انجام بدم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در مرحله اولیه بارداری (هفته ۹) دچار کم‌کاری تیروئید (hypothyroidism) هستید. افزایش سطح TSH به این معناست که غلظت هورمون تیروئید افت کرده و سیستم ایمنی برای ترکیب بیشتر TSH تلاش می‌کند.
   بارداری با مشکلات تیروئید می‌تواند اثرات جانبی بر جنین داشته باشد. اختلالات تیروئید در دوران بارداری به نام هاشیموتو (Hashimoto) معمولاً می‌توانند برای جنین مشکلاتی ایجاد کنند، از جمله افزایش خطر ایجاد مشکلات مربوط به نورولوژی (مغز و اعصاب) و جهاز قلب.
   مهم است که با پزشک خود در مورد نتایج آزمایش‌ها و وضعیت تیروئیدی خود صحبت کنید. او می‌تواند تصمیمات لازم را در مورد درمان و پیگیری شما در دوران بارداری اتخاذ کند. امکان دارد که نیاز به افزایش دوز هورمون تیروئید (مثل تیروکسین) باشد تا وضعیت بهبود یابد و خطرات برای جنین کاهش یابد.

   پاسخ
 • سلام من آزمایش تیروئید تو بارداری
  Tsh=0.39 از ۵.۵_۰.۳
  T4=11.92 از۲۳.۱۶_۹.۰۳

  ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   سطح TSH در بازه طبیعی است و در محدوده گوناگونی که توسط اکثر متخصصان طب تیروئید به عنوان بازه نرمال مورد قبول است.
   سطح T4 نیز در بازه طبیعی قرار دارد، اما باید توجه داشته باشید که در مقایسه با بازه طبیعی، این سطح در میانه آن قرار دارد.

   برای تفسیر دقیق‌تر و دریافت نتیجه نهایی، مشاوره با پزشک خود، که با دانش کامل از سوابق پزشکی شما و دیگر فاکتورها آشناست، لازم است. او می‌تواند تشخیص دقیق‌تری بر اساس نتایج آزمایش و وضعیت کلی شما ارائه دهد و در صورت لزوم به شما راهنمایی در خصوص درمان بدهد.

   پاسخ
 • سلام ۳۶ ساله هستم هفته ۱۷ بارداری tsh(cl)0.05 بوده میخواستم بدونم چه قرصی باید مصرف کنم و آیا خطری برای جنین دارد تا الان قرص نخوردم چند هفته پیش آزمایش دادم ولی قرص یدفولیک میخورم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   باتوجه به شرایط بارداری توصیه اکید میشود در اولین فرصت به پزشک مراجعه کرده و تحت نظر پزشک معالج روال درمانی را داشته باشید. مشکلات تیروئیدی مادر در سلامت جنین تاثیر بالایی دارد.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر هفته ۲۷رفتم ازمایش گفتن تیروئید دارم tsh4/37 بود ، دکتر متاسفانه غیر قرص چیز خاصی بهم نگفت ، خواستم بدونم این الان پرکاری یا کم کاری تیرویید ، و اینکه من که تا الان نمیدونستم ، تو هوش جنین تاثیر منفی گذاشته ؟

  پاسخ
  • سلام. اطلاعاتی که ارائه دادید، به نظر می‌رسد که سطح TSH شما (۴.۳۷) بالاتر از محدوده نرمال است که برای بسیاری از آزمایشگاه‌ها معمولاً در محدوده ۰.۴ تا ۴.۰ (یا ۴.۵) می‌باشد. این مقدار نشان دهنده پرکاری (کمبود هورمون تیروئید) ممکن است باشد.
   در مورد تأثیر آن بر هوش جنین، ممکن است افزایش سطح TSH در دوران بارداری به کمبود هورمون تیروئید در جنین منجر شود، که ممکن است تأثیرات منفی بر رشد و توسعه هوشی جنین داشته باشد. اما برای اطمینان، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید و مشاوره بگیرید. او می‌تواند بر اساس وضعیت خاص شما توصیه‌های دقیق‌تری ارائه دهد.

   پاسخ
 • سلام
  من هفته ۱۳ بارداری هستم. و ۲۸سال دارم
  Tsh=0.1 هست. میخواستم بدونم با توجه به تخصص شما خطرناکه؟ و باید چکار کنم.
  ممنون

  پاسخ
 • سلام وقت شما بخیر
  من کمکاری تیرویید دارم و تحت درمان بودم tshقبل بارداری ۱.۴بود الان هفته چهارم بارداری هستم tsh۳.۱و خیلی نگرانم چون بالاتر از ۲.۵ هستش

  پاسخ
 • سلام.خانومی ۳۲ ساله هستم،قبل بارداری تیرویید بنده ۲.۵ بود. ولی هفته ۴ و ۸ بارداری آزمایش TSH برابر ۳.۴۶ و free T4 برابر .۰۹ بودن. فوق تخصص طب مادر و جنین درواقع همون پریناتولوژیست گفتن که بخاطر بارداری هست و ما تا عدد ۳.۹ ارو طبیعی تلقی میکنیم و قرص ندادن. راستش نمیدونم به فوق تخصص غدد مراجعه کنم یا نه؟از طرفی هم پزشک بنده خودشون بسیار حساس و دقیق هستن و مساله‌ای ارو سرسری نمیگیرن.ممنون

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نگرانی شما قابل درک است اما صحبت پزشک معالج شما درست بوده و در بازه بارداری نوسانات تیروئیدی وجود دارد.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/11/01 12:34 ب.ظ

  السلام علیکم.وقت بخیر خانمی۲۹ساله هستم هفته۱۳ بارداری آزمایش تروئید دادم test4.5شده آیا مشکل خاصی داره؟

  پاسخ
 • سلام.وقت بخیر آقای دکتر. در آزمایش های قبل بارداری میزان هورمون TSH من برابر ۲.۵ بود و T4 هم ۱.۲، در هفته ۴ ام و هفته ۸ ام بارداری میزان هورمون TSH برابر ۳.۴۶ بود در هر دو آزمایش و T4 هم برابر ۰.۹، پزشک فوق تخصص پریناتولوژی گفتن که تا ۳.۹ ارو طبیعی در نظر میگیریم.هیچ علایمی از جمله افزایش وزن، خستگی یا خشکی پوست ندارم،گفتن بخاطر بارداری رخ داده و جای هیچگونه نگرانی‌ای نیست،قرص ندادن،بنده قبل بارداری هر ۶ ماه یکبار چک‌آپ کلی میدادم و هیچ مشکلی نداشتم،علایم هم نداشتم. ممکنه برای جنین ‌ام خطر آفرین باشه؟البته آزمایش ها ارو در آزمایشگاه های معتبر متفاوت دادیم تا از صحت نتایج مطمئن شیم.ممنون از پاسخ‌گویی اتون

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نگرانی شما قابل درک است اما توصیه اکید میشود استرس و نگرانی خود را مدیریت کنید به خصوص در بازه زمانی بارداری که تمام احساس شما تاثیر مستقیم رو جنین دارد.
   طبق صحبت و نظر پزشک معالج مشکلی وجود ندارد.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  یه خانوم ۲۵ساله هستم که در چکاب کامل بارداری متوجه شدم کهtshبرابر با۳.۲هست آیا خطرناکه؟
  چون من چندجا خوندم که باید تو سه ماه اول زیر۲.۵باشه..
  از طرف دیگه تو جواب آزمایش a.tpo.ab رو هم قرمز زده بود ۳۶..
  میشه راهنماییم کنید و توضیح بدید ..
  ممنون

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بدون بررسی سوابق پزشکی و بالینی شما نمیتوان نظر دقیقی داشت اما توصیه اکید میشود به پزشک زنان مراجعه کرده و تحت نظر متخصص غدد و زنان باشید.
   تیروئید مادر تاثیرمستقیم در سلامت جنین دارد.

   پاسخ
 • سلام ۳۰ ساله هستم
  هفته ۲۵ بارداری و آزمایش ترو ئید دادم
  T4 12.56 و tsh 4.47 بوده نگرانم لطفا راهنمایی کنید اوایل بارداری همه چی نرمال بوده آیا الان تیروئید در چه وضعیتی هست؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مقادیر آزمایش تیروئید که ارائه داده‌اید به شرح زیر هستند:
   ۱. T4 (تیروکسین): بالای حدود نرمال یا حتی بیشتر از حدود نرمال محسوب می‌شود. مقدار بالا ممکن است نشان‌دهنده‌ی فعالیت افزایش یافته تیروئید باشد.
   ۲. TSH (هورمون تحریک کننده تیروئید): مقدار TSH در حدود ۴.۴۷ میکرویونیت بر میلی‌لیتر است. این مقدار در محدوده نرمال قرار دارد، اما ممکن است نشانگر تلاش غده هیپوفیز برای تنظیم سطح هورمون تیروئید باشد.

   نتایج آزمایش تیروئید نیاز به تفسیر توسط پزشک معالج دارد. او می‌تواند بر اساس سابقه پزشکی، علائم و سایر آزمایشات تشخیصی، تصمیم‌گیری درباره تشخیص و درمان ادامه بدهد. همچنین، ممکن است پزشک بخواهد آزمایشات دیگری مثل T3 (تری‌ایودتیرونین)، آزمایش‌های تصویربرداری (مثل سونوگرافی تیروئید یا ماموگرافی)، یا آزمایش‌های خون اضافی را انجام دهد. پیشنهاد می‌شود که با پزشک خود مشورت کنید تا تفسیر دقیق‌تر و دریافت راهنمایی‌های درمانی مناسب صورت گیرد.

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر .بنده ۲۹ سالم هست و وارد هفته ۱۱ بارداری شدم.
    TSH: 3.9
    T4:10.19
    هست. ایا برای جنین خطر داره؟نگران شدم. ممنون میشم پاسخ بدیدم

    پاسخ
    • سلام، وقت بخیر
     در حالت بارداری، سطوح هورمون‌های تیروئید ممکن است تغییر کند و این تغییرات معمولاً به دلیل نیاز افزایش یافته بدن به هورمون‌های تیروئید است که در تأمین نیازهای هورمونی بارداری و توسعه نرمال جنین نقش دارند. اما تاکنون، اطلاعات کافی در مورد مرزهای نرمال برای هورمون‌های تیروئید در هر هفته از بارداری وجود ندارد و تفسیر نتایج آزمایش‌های تیروئید باید با در نظر گرفتن مواردی مانند سابقه بالینی، علائم بالینی، و دستورالعمل‌های بالینی انجام شود.
     اوایل بارداری، معمولاً سطح هورمون TSH کاهش می‌یابد و سطح هورمون T4 افزایش می‌یابد به منظور حمایت از بارداری و رشد جنین.

     با این حال، مقدار TSH = 3.9 و T4 = 10.19 نشان دهنده وضعیت نرمال باشد، اما برای تفسیر دقیق‌تر و اطمینان از وضعیت تیروئید در حالت بارداری، توصیه می‌شود که با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند با توجه به شرایط خاص شما، بهترین راه حل را برای مراقبت از سلامتی تیروئید در طول بارداری پیشنهاد دهد.

     پاسخ
 • روستاآزاد
  1402/10/09 8:50 ق.ظ

  سلام
  روزی یک عدد قرص یک دهم مصرف میکنم
  قبل از بارداری tsh 1.5بوده.
  الان در هفته یازده بارداری ۸.۵شده
  تاثیر منفی بر هوش جنین انفاق افتاده؟؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  بنده چندین ساله کم کاری تیروئید دارم. اوایل بارداری tsh عدد ۳.۷۵ بود بعد هر روز یه قرص خوردم شد ۱.۵ ، سپس یه روز در هفته رو حذف کردم الان هفته ۲۴ شده tsh ۲.۷۵. آیا این عدد خوبه یا قرص افزایش بدم و هر هفت روز هفته بخورم؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   باتوجه به شرایط بارداری شما و تاثیر مستقیم تیروئید بر جنین، بسیارمهم است که تحت نظر پزشک غدد، دوز دارو مشخص شود و تغییر خودسرانه دوز دارو یک اشتباه بزرگ است که ممکن است تاثیرات غیرقابل جبرانی در جنین شما داشته باشد.
   توصیه می‌شود حتما به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر هفته ۱۳بارداری هستم و‌تست تیروئید دادم tsh و t4 نرمال است ولیt3 به اندازه ۰.۰۸ بالاتر از سقف نرمال است. آیا نیاز به پیگیری هست؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در طول بارداری، سطوح هورمون‌های تیروئید ممکن است تغییر کنند. تیروئید اهمیت بسیاری در دوران بارداری دارد زیرا هورمون‌های تیروئید برای رشد و توسعه نرمال مغز و سیستم عصبی جنین ضروری هستند.
   در دوران بارداری، TSH (هورمون تحریک کننده تیروئید) باید در محدوده‌ی طبیعی باشد و ترجیحاً در بازه‌ی ۰.۲ تا ۲.۵ mIU/L قرار بگیرد. سطح هورمون‌های تیروئید ممکن است در هر سه ماه تغییر کند و نیاز به مانیتورینگ دقیق دارد.
   تیروئید برای سلامت شما و رشد صحیح جنین بسیار حائز اهمیت است. در صورت نگرانی یا اطمینان از نتایج آزمایش، بهتر است با پزشک متخصص زنان یا متخصص غدد مشورت کنید. آن‌ها می‌توانند بررسی دقیق‌تری انجام دهند و در صورت لزوم، راهنمایی‌های درمانی ارائه کنند.

   پاسخ
 • سلام جناب دکتر
  وقت بخیر
  من در هفته ۲۸ بارداری tsh 3.55 داشتم. ایا tsh زیادتر از ۳ نشانه پرکاری تیرویید هست؟ ازمایش قبلیم تیرویید ۳.۱ داشتم و t4 هم ۱۱.۳ بود. الان ایا مشکل تیرویید دارم؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مقادیر TSH در زنان باردار ممکن است تغییر کند و این تغییرات طبیعی هستند. در هفته‌های بارداری میزان TSH به دلیل تغییرات هورمونی در بدن افزایش یا کاهش یابد. با افزایش تولید هورمون تیروئید در بارداری، بدن ممکن است سعی کند TSH را کاهش دهد. در نتیجه، مقدار TSH کمتر از معمول در بارداری نمایش داده می‌شود و این به اشتباه به عنوان پرکاری تیروئید تشخیص داده می‌شود.

   در هفته ۲۸ بارداری، مقدار TSH شما که ۳.۵۵ است، که در مرزهای بالاتری از میانگین طبیعی برای بارداری قرار دارد. اگر سایر پارامترهای تیروئیدی شما نیز در مرزهای نرمال یا معمول برای بارداری باشند یا علائمی نظیر خستگی زیاد، عصبانیت، وزن زیاد یا سایر علائم پرکاری تیروئید نداشته باشید، احتمالاً مشکلی بزرگ وجود ندارد.

   با این حال، برای اطمینان بیشتر و تعیین وضعیت تیروئید، بهتر است با پزشک خود مشوره کنید. پزشک می‌تواند آزمایشات تیروئید دقیق‌تری انجام دهد و وضعیت تیروئیدی شما را ارزیابی کند. همچنین، در طول بارداری، پیگیری منظم با پزشک مهم است تا هر تغییری در وضعیت تیروئید به موقع شناسایی و مدیریت شود.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر بنده سابقه تیروئید نداشتم چکاپ اول آزمایش بارداری در هفته هشت ۳.۳۳بود
  ایا تیروئید دارم و خطرناکه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   آزمایش TSH شما که در هفته هشتم بارداری انجام شده، با مقدار ۳.۳۳ نرمال است و نشان‌دهنده نداشتن مشکل کم‌کاری تیروئید (هیپوتیروئیدی) در این زمان می‌باشد. از آنجا که TSH در محدوده نرمال قرار دارد، نیاز به درمان خاصی نیست و تیروئید در حد عادی عمل می‌کند.

   اما باید در نظر داشته باشید که در طول دوره بارداری، سطوح تیروئید ممکن است تغییر کنند، و پزشک شما ممکن است بخواهد آزمون‌های تیروئیدی بیشتری انجام دهد تا از سلامت تیروئید شما اطمینان حاصل کند. همچنین، هنگامی که به دکتر معالج خود مراجعه می‌کنید، اطلاعات بیشتری در مورد سابقه تیروئید و هر علائمی که دارید ارائه دهید تا تشخیص دقیق‌تری ارائه شود.

   با این حال، نتیجه‌ی اولیه آزمایش TSH شما نگران‌کننده به نظر نمی‌آید و ممکن است در طول بارداری تغییر کند. به هر حال، مشاوره با پزشک متخصص تیروئید و داشتن آزمایش‌های منظم تیروئید در طول دوره بارداری مهم است.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  خانمی ۳۹ ساله و در هفته ۱۳ بارداری هستم کم کاری تیروئید دارم تازه آزمایش دادم TSH .97 , T4 12.83 در ابتدا آزمایشم نرمال هست یا خیر ؟ جهت چک نمودن هر چند وقت یکبار چک کنم تا زیاد نشود ؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   برای تشخیص کم‌کاری یا پرکاری تیروئید در دوران بارداری، معمولاً باید با مقادیر مرجع تیروئید در هر مرحله از بارداری مقایسه شود. این مقادیر در دوران بارداری متغییر است.
   معمولاً در دوران بارداری میزان TSH کاهش می‌یابد و میزان T4 افزایش می‌یابد، اما مقادیر مرجع برای هر مرحله ممکن است متفاوت باشند.
   مقدار TSH شما ۰.۹۷ است که در معدود موارد به عنوان کم‌کاری تیروئید تشخیص داده می‌شود. با این حال، باید به همراه T4 و دیگر نشانگرهای تیروئید ارزیابی شود.
   در نظر داشته باشید که هر دوره بارداری ممکن است نیازهای تیروئیدی شما را تغییر دهد، بنابراین مهم است که با پزشک غدد و پزشک زنان که مراقبت‌های بارداری شما را انجام می‌دهد، صحبت کنید.

   پاسخ
 • سلام
  من هفته ۱۵ بارداری هستم و تو هفته ۱۳ آزمایش تیروئید دادم الآن جوابش اومده TSH .81 زده و T4 11.72
  ایا تیروئیدم مشکل داره؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   میزان هورمون‌های تیروئید در دوران بارداری تغییر می‌کند و نیاز به کنترل دقیق دارد. برای تفسیر آزمایش تیروئید در دوران بارداری، معمولاً از محدوده معیارهای متفاوتی استفاده می‌شود تا با توجه به شرایط بارداری، وضعیت تیروئیدی مادر را ارزیابی کند. این مقادیر باید توسط پزشک متخصص غدد یا متخصص زنان و زایمان تفسیر شوند.
   تا پزشک شما نتایج آزمایشات تیروئید را برایتان تفسیر نکند و توصیه‌های لازم را ندهد، نمی‌توانم به طور دقیق وضعیت تیروئیدی شما را ارزیابی کنم. با پزشک خود در مورد نتایج آزمایش‌ها و وضعیت تیروئیدی خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که وضعیت تیروئید شما در دوران بارداری در حالت نرمال قرار دارد یا نیاز به تنظیمات خاصی دارد.

   همچنین، باید بدانید که تیروئید مادر در دوران بارداری برای سلامت جنین نیز بسیار حائز اهمیت است، بنابراین دنبال کردن نصایح و دستورات پزشک خود در این زمینه بسیار مهم است.

   پاسخ
 • سلام من ۳۱ ساله ام و هفته ۶ بارداری هستم و فرزند سومم هست و ناخواسته بوده .آزمایش تیروئیدم ۶ هست الان هرچی خوندم متوجه نشدم پرکارم یا کم کار و مشکلی پیش میاد و اولین باره آزمایش تیروئید دادم و واقعا نگرانم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   به عنوان یک باردار، میزان تیروئید شما ممکن است تغییر کند، و این تغییرات معمولاً به سمت کم کار بودن تیروئید تا حدی نرمالی هستند.
   اگر مقدار TSH شما کمتر از حد مرجع طبیعی (کمتر از ۰.۴ تا ۴.۰ میکرویوت) باشد، این ممکن است نشانگر پرکاری تیروئید باشد.
   اگر شما نگرانی در مورد وضعیت تیروئید خود دارید و اولین باری است که آزمایش تیروئید داده‌اید، بهتر است با پزشک متخصص غدد مشورت کنید. او می‌تواند آزمایش‌های بیشتری انجام دهد و وضعیت تیروئید شما را دقیق‌تر ارزیابی کند.
   تیروئید در دوران بارداری بسیار مهم است، چرا که هورمون‌های تیروئید می‌توانند تأثیرات جلوگیری از مشکلات متعددی مثل کم‌وزنی نوزاد و مشکلات تیروئید نوزاد را داشته باشند. بنابراین، اگر پزشک شما به تغییر در درمان تیروئیدتان نیاز دارد، او به شما راهنمایی‌های لازم را در مورد نحوه مدیریت و درمان تیروئید در دوران بارداری می‌دهد.

   در هر صورت، مهمترین مرحله این است که با پزشک خود در مورد وضعیت تیروئیدتان مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که به درستی درمان می‌شوید و تأثیرات آن بر روی بارداریتان کنترل شود.

   پاسخ
 • سلام وعرض ادب من آزمایش دادم که تیروئیدم ۵.۱ tsh وتازه باردارشدم هنوز برای سونو نرفتم ک ۰ن ماهمه خیلی خطرناکه؟

  پاسخ
  • سلام. وقت بخیر.
   تبریک می‌گم به خاطر بارداریتان.
   مقدار TSH (هورمون محرک تیروئید) ۵.۱ در آزمایش خونتان ممکن است نشانگر کاهش فعالیت تیروئید باشد. در دوران بارداری، سطح هورمون‌های تیروئید می‌تواند تغییر کند و ممکن است برخی از زنان با افزایش سطح TSH مواجه شوند. این وضعیت را هیپوتیروئیدیزم زایمانی یا هیپوتیروئیدیزم مؤقت بارداری می‌نامند.
   هیپوتیروئیدیزم زایمانی در صورتی که به طور صحیح تشخیص داده و درمان شود، معمولاً برای مادر و جنین خطر جدی ندارد. با این حال، در صورت عدم درمان، می‌تواند به مشکلاتی مانند کاهش IQ در نوزاد، افزایش خطر زایمان زودرس و سایر مشکلات بارداری منجر شود.
   بهترین راه برای تشخیص و مدیریت هیپوتیروئیدیزم زایمانی، مراجعه به یک پزشک متخصص زنان و زایمان است. پزشک شما با بررسی نتایج آزمایش خون تیروئید، سونوگرافی تیروئید و نیازمندی‌های خاص شما، تشخیص دقیق و برنامه درمانی مناسب را تعیین خواهد کرد.

   پاسخ
 • سلام من ۲۳ سالمه حاملگی دوممه الان ۱۳ هفتمه تیروئیدم ۰.۳هستش دکترم گفته نرماله میخواستم ببینم جای نگرانی داره

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به اطلاعاتی که ارائه داده‌اید، به نظر می‌رسد که تیروئید شما در محدوده نرمال (TSH = 0.3) قرار دارد. این مقدار معمولاً به عنوان یک مقدار تیروئیدی طبیعی در حاملگی در نظر گرفته می‌شود.
   با این حال، همیشه بهتر است نگرانی‌های خود را با پزشک خود مطرح کنید. چرا که در حاملگی، تغییرات هورمونی و تاثیرات آن بر سلامتی می‌تواند متفاوت باشد. پزشک شما می‌تواند با توجه به تاریخچه پزشکی شما و اطلاعات بیشتری که دارد، نظر دقیق‌تری را ارائه دهد.

   پاسخ
 • سلام من ۱۰ هفته و ۶ روزم امروز فهمیدم تیروئید دارم
  آیا دیر فهمیدم بر روی رشد جنین اثر گذاشته ?

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   برای بررسی تأثیر تیروئید بر رشد جنین و باروری، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. در بسیاری از موارد، اگر مشکل تیروئید مانند هیپوتیروئیدی (کم‌کاری تیروئید) در دوره بارداری تشخیص داده شود و با درمان مناسب کنترل شود، احتمالاً تأثیر زیادی بر رشد جنین نخواهد داشت.

   پاسخ
 • سلام . باردار فرزند اول در هفته ۱۵ هستم . در آزمایش تیروئید سه ماه دوم میزان tsh سه دهم گزارش شد و t4 در حد نرمال قرار داشت(پرکاری تیرویید)
  متخصص زنان به متخصص داخلی ارجاع داد و متخصص داخلی گفت مشکل خاصی نیست اما برای احتیاط بیشتر به فوق تخصص غدد مراجعه کنم و من‌ به فوق تخصص غدد مراجعه کردم و گفتند باید آزمایشات تکمیلی انجام بدین و…
  لطفا راهنماییم‌کنین . خیلی نگران هستم 🙏

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر.
   به نظر می‌رسد که شما در مراجعه‌های پزشکی خود به درستی عمل کرده‌اید و نیاز به ادامه ارتباط با پزشکان تخصصی دارید. آزمایشات تیروئید در دوره‌های بارداری بسیار مهم هستند، زیرا تیروئید باید به درستی کار کند تا به سلامت شما و جنینتان کمک کند. ممکن است تغییرات در هورمون‌های تیروئید در دوره‌های مختلف بارداری رخ دهد. مشاوره و تمرکز با پزشک تخصصی غدد در این موقعیت بسیار مهم است تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شود و اطمینان حاصل شود که شما و نوزادتان در وضعیت بهتری قرار دارید.
   تا زمانی که توصیه‌ها و درمان‌های پزشک را رعایت کنید و به راهنمایی‌های او پایبند باشید، نگرانی‌های شما باید کمتر شود. حتی اگر درمان خاصی نیاز باشد، پزشکان تخصصی غدد تجربه و دانش کافی دارند تا بهترین مسیر را برای شما و نوزادتان تعیین کنند.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  ۲۱هفته هستم تروییدم ۱/۱۳ هست آیا نرمال هست

  پاسخ
  • سلام، بهتر است برای تفسیر نتایج آزمایش تیروئیدتان به دکتر خود مراجعه کنید. در هنگام بارداری، سطح هورمون‌های تیروئید ممکن است تغییر کند و نیاز به تنظیمات خاص در درمان تیروئید داشته باشید.

   معمولاً در دوران بارداری، سطح هورمون TSH (هورمون محرک تیروئید) معمولاً پایین‌تر از معیارهای غیربارداری است و ممکن است حدود ۰.۱ تا ۲.۵ میکرولیتر در لیتر باشد. اما هر موقعیت بارداری منحصر به فرد است و به توصیه‌های و دستورالعمل‌های پزشک خود باید پایبند باشید.

   در هر صورت، مهم است که نتایج آزمایشات تیروئیدتان را با پزشک خود بررسی کنید تا بتوانند شرایط شما را به طور کامل تشخیص داده و در صورت لزوم درمان مناسب را تجویز کنند.

   پاسخ
 • دکترعبیدالله فضلپور
  1402/03/30 3:52 ب.ظ

  اگرTSH ازحالت نارمل کاهش یافته ولی T3,T4 ازحالت نارمل افزایش وخانم باردار هست چطور مدیریت شود؟ وهم بیمار دیگری دارم نخترخانم با افزایش TSH 12 .وT3 ,T4 NORMAL. علایم کم کاری تایراید وپرکاری ندارد اما پزشک زنان تشخیص ساب کمینیکال هایپپوتایرایدیسم گذاشته قرص های تایروسین ۱۰۰ ملیگرام روزیک قرص توصیه کرده درمورد مشوره شمارا میخواهم

  پاسخ
  • برای مدیریت بیماری‌های تیروئید در دوران بارداری، نیاز است به همتازی های طبیعی تیروئیدی توجه کنید. در صورتی که TSH کاهش یافته و T3 و T4 افزایش یافته باشد، ممکن است به وضعیت افزایش فعالیت تیروئید (هیپرتیروئیدیسم) اشاره کند.

   در مورد خانمی که TSH بالا و T3 و T4 در محدوده نرمال دارد، در برخی موارد می‌توان به این وضعیت به عنوان “سابکلینیکال هیپوتیروئیدیسم” اشاره کرد. در این حالت، افزایش TSH نشان‌دهنده کمبود تیروئید در سطح سلول‌ها است، اما هنوز علایم کمبود تیروئیدی وجود ندارد. در صورتی که پزشک زنان شما قرص لووتیروکسین ۱۰۰ میکروگرم روزانه توصیه کرده است، بهتر است با او درباره دلیل تجویز این دارو و اهداف درمانی خاص صحبت کنید تا توضیحات کاملی دریافت کنید.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/03/29 1:00 ق.ظ

  سلام من ۳۱ سالم ۲۵ هفته باردارم از قبل کم کاری تریید داشتم هفته ۷ بارداری ازمایش دادم و متخصص غدد قرص لینوکسی دوسشون زیاد کرد هفته ۹ دو باره آزمایش دادم ۳،۲۵بود وتخصصی زنان گفتن خوبه وتا الان که ۲۵هفته هستم از مایش دادم که عدد ۹،۲۳ بود و t412بود الان خیلی نگران جنینی هستم که نکنه مشکل ذهنی داشته باشه الان دکتر دوز قرصامو زیاد کرده ترو خدا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام و تبریک بابت بارداریتان. مشکلات تیروئیدی در دوران بارداری اهمیت بالایی دارند، زیرا هورمون‌های تیروئید برای رشد و توسعه سالم جنین و عملکرد بهینه تخمدان و رحم ضروری هستند. برای مدیریت کم کاری تیروئید در دوران بارداری، عموماً تجویز داروی لووتیروکسین (لینوکسی) انجام می‌شود.

   نتایج آزمایشات تیروئید شما نشان می‌دهد که مقادیر هورمون TSH کاهش یافته و به حالت نرمال نزدیک شده است که نشانگر بهبود کم کاری تیروئید است. با افزایش دوز لووتیروکسین، هدف پزشکتان احتمالاً استفاده از دوز مناسب برای حفظ سطح هورمون تیروئید در محدوده نرمال است. همچنین، نگرانی شما درباره تأثیر کم کاری تیروئید بر جنین نیز مشروع است.

   بهترین راهنمایی را می‌توان با مشاوره مستقیم با پزشکتان انجام داد. او می‌تواند شرایط شما را به طور دقیقتر بررسی کرده و راهنمایی‌های لازم را برای مدیریت کم کاری تیروئید در دوران بارداری به شما ارائه کند. در ضمن، پرسیدن سوالات و بیان نگرانی‌های خود به پزشکتان و دریافت پاسخ‌های واضح و دقیق از ایشان می‌تواند اطمینان بخش باشد و شما را در مورد وضعیت جنینتان آرام کند.

   پاسخ
 • سلام من ۳۷ هست هفته ۶ بارداری هستم با سابقه کم کاری تیروید نا خواسته بار شدم والان عدد تیرویدم ۳۵ هست ایابا مصرف قرص مشکلی برای جنین پیش نمیاید

  پاسخ
  • سلام. تبریک می‌گویم به خاطر بارداری شما. در مورد تیروئید پایین در دوران بارداری، مهم است که سطح هورمون تیروئید شما در محدوده‌ی نرمال باقی بماند. تیروئید پایین در دوران بارداری ممکن است تأثیری بر رشد و توسعه جنین داشته باشد.

   اگر سطح هورمون تیروئید شما در حد نرمال قرار نگیرد، ممکن است مشکلاتی مانند کاهش IQ جنین، اختلالات تنفسی در نوزاد و زایمان زودرس رخ دهد. بنابراین، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید و او را در جریان قرار دهید.

   در صورت نیاز، پزشک شما ممکن است دوز داروی تیروئید را تنظیم کند تا سطح هورمون تیروئید شما در حد نرمال باقی بماند و هیچ مشکلی برای جنین ایجاد نشود. همچنین، پزشک ممکن است در طول دوران بارداری از شما خواسته شود که منظماً آزمایشات خون و سطح هورمون تیروئید خود را بررسی کنید.

   با توجه به وضعیت شما، بهتر است با پزشک معالج خود مشورت کنید تا بتوانید برنامه درمانی مناسبی برای حفظ سطح هورمون تیروئید خود در طول بارداری داشته باشید. او می‌تواند راهنمایی شما را در مورد مصرف قرص و تنظیمات لازم برای حفظ سلامت شما و جنین ارائه دهد.

   پاسخ
 • سلام هفته ۱۲ دوهم باردار هستم دکتر کفته تیروئید۱۰ هست باید چکار کنم

  پاسخ
  • سلام، تبریک می‌گویم برای بارداری شما. در حاملگی، کنترل تیروئید بسیار مهم است، زیرا تیروئید پایه‌ای برای سلامت شما و جنین است. با توجه به اطلاعاتی که در اختیار دارید و مقدار TSH 10، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا راهنمایی دقیق‌تری دریافت کنید.

   پزشک شما ممکن است توصیه کند که مصرف داروی تیروکسین (لووتیروکسین) را شروع کنید. این دارو برای تعادل دادن سطح هورمون تیروئید در بدن شما استفاده می‌شود. دوز دارو و نیاز به پیگیری‌های دوره‌ای به دستور پزشک معالج تعیین می‌شود.

   علاوه بر این، مهم است که تغذیه سالم و متنوعی را در حاملگی رعایت کنید. مصرف مواد غذایی حاوی یود می‌تواند به بهبود عملکرد تیروئید کمک کند. مثال‌هایی از مواد غذایی حاوی یود عبارتند از: ماهی، دریاگون، سبزیجات دریایی، ماست، تخم مرغ و آجیل.

   همچنین، حتماً با پزشک خود در مورد همه مشکلات و نگرانی‌هایتان صحبت کنید تا دریافت راهنمایی‌های دقیق و مراقبت‌های لازم را در طول بارداری بتوانید انجام دهید.

   پاسخ
   • سلام من درهفته ۱۳ بارداری بودم که آزمایش دادم T4۱۳.۴۹ شده وTSH۰.۰۷ شده خیای نگرانم.

    پاسخ
    • سلام، وقت بخیر
     نیاز به بررسی سابقه پزشکی شما دارد اما بطورکلی نوسانات تیروئیدی در دوران بارداری طبیعی است و البته که نباید نادیده گرفته شود.

     پاسخ
 • ناشناس
  1402/01/22 1:34 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر. Tsh:۰/۸ در هفته ی دوازدهم بارداری طبیعی ست ؟

  پاسخ
 • سیما .م
  1402/01/21 5:17 ب.ظ

  سلام وقت بخیر. من ۴۰ ساله هستم هفته هفتم بارداریمه. عددTsh 4.91 هست .روزی یک عدد لیووتیروکسین ۱۰۰استفاده میکنم. مصرف رو همینجوری ادامه بدم؟ ممنون میشم

  پاسخ
 • سلام من ۳۷سالمه باردارم تیروئیدم ۱۴هست بایدچکارکنم

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/12/13 6:38 ق.ظ

  سلام من ۳۸ سالمه تیرویید ۴/۱۰است روزی یکی و نصفی میخورم جمعه ها هم میخورم

  پاسخ
 • سلام مادری ۲۴ساله و بارداری دوم ۱۷ هفته هستم پرکاری تیروئیددارم ۵ هست رفتم دکتر لووکسین سدیم تجویز کرده این دارو برای کم کاری فک کنم درست میگم

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/11/19 5:50 ب.ظ

  من هفته ۲۳ بارداری ام تیروییدم ۰/۳۷ شده قبلا هر روز یک عدد و نصف قرص تیروکسین میخوردم جمعه ها هم میخوردم،
  الان دکتر گفته جمعه ها تعطیل کنم ،به نظرتون زیاد نیست این مقدار دارو؟
  چند ساله من کم کاری تیرویید دارم

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/11/18 10:16 ق.ظ

  سلام من ۳۷ سالمه هفته ۱۱ بارداریم هستش تازه فهمیدم تیروئیدم۵،۴هستش بدانوزادم مشکلی که نداره

  پاسخ
 • سلام.هفته ۹ بارداری هستم. Tsh من مقدارش ۳/۳۵ هست. دکتر زنان گفته لووتیروکسین بخورم.
  از غدد پرسیدم گفت نخور.
  یه پزشک غدد دیگه گفت بخور.
  بنظرتون چکار کنم؟
  رنج نرمال زیر ۴ هست؟

  پاسخ
 • سلام من ۳۶سالمه بارداری سومم است الان هفته ۱۰بارداریم امشب آزمایشم. گرفتم تیروییدم کم کاره و۹هستش خیلی دلنگرانم به نظرتون روی بچه تاثیر نذاشته؟😭

  پاسخ
 • افسانه
  1401/10/03 3:46 ب.ظ

  سلام خسته نباشید من هفته ۲۹ بارداری هستم ازمایش انجام دادم میگه تیروئید م خیلی بالاست چکارکنم برابچه م اتفاقی نمیوفته

  پاسخ
 • مهسا شاهرضائی
  1401/08/27 7:52 ق.ظ

  با سلام . بنده ۳۲ ساله. بارداری سومم را تجربه میکنم. در هفته ۲۸ بارداری هستم . آزمایش خونم tsh 1.5و T4۱۱۶ نشان داده شده. این مقدار طبیعی است؟

  پاسخ
 • سلام من ۲۲ سالمه تیروید کم کار دارم هفته ۲۴ بارداری استم قبلا بنا بر مشکلات نزد داکتر نرفته بودم الان که چک کردم تیرویدم کم کاره و دارو هم گرفتم مگر من تشویش اون سه ماه اول را دارم چون تو سه ماه اول خیلی میگن مهم است آیا نظرتان طفلم از نگاه ذهن عقب مونده میباشه

  پاسخ
 • سلام من الان ماه شش بارداری tsh۳.۳ بود دکتر زنان گفتن خوبه ولی الان متوجه شدم باید زیر ۲.۵ میبوده دوز داروی من رو تا به الان تغییر ندادن و عدد تیروئید همچنان ۳.۳ هستش نمیدونم جنین من الان سالمه یا به خاطر تشخیص غلط مشکل داره به شدت نگرانم لطفا من رو راهنمایی کنید ممنون میشم

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/05/25 9:24 ب.ظ

  سلام‌خانمی‌۳۹‌ساله‌هستم‌هفته‌۳۲‌بارداری‌هستم‌الان‌تیروئیدم‌۹‌شده‌دکتر‌دو‌روز‌در‌هفته‌را‌‌۲‌بار‌قرص‌تجویز‌کردند

  پاسخ
 • سلام ۲۸سالم و هفته پنجم بارداری ام از هفته گذشته با tsh 8متوجه کم کاری تیروئید شدم و قرص لووتیروکسین ۱۰۰ میخورم خیلی نگرانم برای جنین که مشکلی پیش نیاد؟خطرناکه؟

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/05/18 10:49 ق.ظ

  سلام روزتون بخیر من میخام اقدام به بارداری بکنم در بارداری اول هم کم کاری تیروئید داشتم
  آلانم آزمایش دادم عددش۴/۸۵۸بود نزدیک ۶سال هم قرص برای تیروئید نمی‌خورم چون دکتر غددگفت لازم نیست
  الان باید چیکارکنم؟

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/05/05 1:21 ق.ظ

  سلام من تیروئیدم۴,۳است هفته ۳۲هستم مامامیگه کم کاری تیروئیددارم ولی دکتر زنان میگه نرماله.بنظرتون چی کارکنم? د

  پاسخ
 • سلام ۲۴ سالمه تروئیدم ۴.۷ هست الانم ۶ ماهم هست آیا تاثیری روی جنین میزاره

  پاسخ
 • سلام ببخشید هفته ۹ بارداری ام آزمایش تیروئید دادم عددش ۹ بود توروخدا بگید مشکلی واسه بچم پیش میاد؟

  پاسخ
 • سپيده محمدي
  1401/03/29 6:40 ق.ظ

  سلام ازمایش تیزریید من نرمال هست ،ایا لا توجه با اینکه نودول داشتم باید برای بارداری سونوگرافی تیرویید انجام بدم .

  پاسخ
 • خانمی ۴۰ ساله هستم هفته هفده بارداری هستم تیروئید ام عدد ۵.۸ هست آیا برای جنین خطری داره ؟

  پاسخ
 • باسلام خسته نباشید
  خانمی ۲۷ ساله هستم باردار هفته ۹ تیروید کم کاردارم آزمایش دادم ۳ بود رفتم پیش دکتر گفت روزی ۱ عدد لوتیروکسین استفاده کنم میشه راهنمایی کنید

  پاسخ
 • سلام در هفته ششم tsh ام ۰/۱۵ بوده هفته هشتم شده ۰/۴ نرماله یا نیاز به دارو هست

  پاسخ
 • ناشناس
  1400/12/08 7:08 ق.ظ

  سلام. خانم ۴۶ساله هستم برا انتقال جنین، ازمایش ترویید دادم ۵بوده… برج ۵تروییدم ازمایش که دادم رو۳بوده برای اینکه تروییدم تنظیم بشه چیکار کنم ایا از تغذیه میشه،،

  پاسخ
 • سلاممن هفته۱۱بارداری هستم.tshمن۰/۰۳ است وft4من۱/۱۵ است.ایا برای جنین مشکل ساز است؟

  پاسخ
 • فائزه فراهانی
  1400/11/19 5:21 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  من هفته دهم بارداری هستم ‌آزمایش من ۸بود

  مشکلی برای جنین پیش نیاورده چطور میتونم جبران کنم
  روزی یک قرص لووتیروکسین مصرف میکنم

  پاسخ
 • سلام‌من‌آزمایش‌تیروئیدم‌۲۰هست‌وباردار‌بودم‌۶هفته‌سقط‌کردم‌آیا‌از‌تیروئیدبوده‌است‌چون‌۲ماه‌پیش‌آزمایش‌تیروئیدم‌۱/۴‌بود‌دکترم‌گفت‌می‌تونی‌باردار‌شوی‌ولی‌الان‌که‌سقط‌کردم‌گفتند‌ازنیروئیدت‌هست‌ممنون‌می‌شوم‌که‌جواب‌من‌را‌بدهید‌

  پاسخ
 • ناشناس
  1400/10/26 1:55 ب.ظ

  سلام من ۲۰سالمه تیروئید کم کاردارم شمارش ۱۰هس خیلی نگرانم لطفا کمکم کنید

  پاسخ
 • سلام هفته‌ ۴ بارداری tshمن ۳.۳ t4من ۹.۶ هس فقط بگید کم کاره یا پرکار یا نرماله ممنون میشم

  پاسخ
 • سلام من ۲۴سالمه تیروئید هم دارم ک عددش۱۷هست برا بچم مضره

  پاسخ
 • ناشناس
  1400/10/05 1:11 ب.ظ

  سلام من ۲۶ سالمه و تو هفته ۵ بارداری متوجه شدم تیروییدم ۸ و دکتر بهم قرص لوتیروکسن نصفه تحویز کرده الان ماهه دومم میخواستم بدونم برلی جنین مشکلی پیش نمیاپ

  پاسخ
 • سلام هفته پنجم هستم تیروییدم ۰/۱بوددکترزنان گفت باید ازمایشمو به دکترداخلی هم نشون بدم که ببینن دارو لازمه یانه میشه بهم بگید الان دارویی لازمه یا تیروییدم خوبه

  پاسخ
 • ناشناس
  1400/07/28 10:24 ق.ظ

  سلام من دوماه که باردارم نمیدونستم ترویید دارم تروییدم رو ۲۳ هست ایا برای جنین مسکلی پیش نمیاد

  پاسخ
 • سلام.من۳۵سالمه و تو ماه اول بارداری هستم Tchمن ۴ و دکترم برام دارو تجویز کرده.میخواهیم بدانم آیا این کم کاری تیرویید روی جنین تاثیر گذاشته یا نه.مچکرم.

  پاسخ
 • سلام من تو هفته ی پنجم بارداری هستم دکتر گفته کم کاری تیروییددارم که عددش روی ۳۱ _ ۴هست دکتر بهم قرص لوویکسین ۲۵۰داده که روزی نصفشو بخورم آیا این مقدار برای درمان تیرویید کافی یا باید روزی ۱عددقرص بخورم

  پاسخ
 • سلاممندر هفته ده بارداری هستم تیرویید من ۴.۳است تازه فهمیدم تیرویید کم کار دارم الان ۳روزه که دکتور بهمن لوتیین ۵۰ داده ومصرف میکنم خیلی نگرانم روی بچه تاثیر گذاشته باشه چون دیر فهمیدم لطفا راهنمایی کنید خیلی نگرانم

  پاسخ
 • سلام من در هفته ۱۰بارداری هستم تیروعید من ۴.۳است تازه فهمیدم که کم کاری تیروعید دارم ۳روزه که دکتر قرص لوتین ۵۰ به من داده خیلی نگرانم که روی بچه تاثیر گذاشته باشه چون دیر فهمیدم لطفا راهنمایی کنید خیلی نگرانم ممنون از شما🌷

  پاسخ
 • سلام
  من هفته ششم بارداری هستم ازمایش تیروییدم تی اچ حدود ۶ بود قبلا روزی یکی قرض ۵۰ میخوردم الان دکتر گفته روزی یکی ۱۰۰ بخورم
  نگرانم درمان دیر شروع کرده باشم و اینکه ایا از امروز که قرص ۱۰۰ میخوردم دوزش روی جنین تاثیر داره یا تا چهار هفته دیگه اثر میذاره
  ممنون میشم پاسخ بدید

  پاسخ
 • زهرا زارع
  1400/06/07 2:48 ب.ظ

  سلام ببخشید من ۶ هفته و سه روز از بارداریم گذشته بود که متوجه شدم TSh:۱۶ بوده و از همان موقع شروع به مصرف لوتیروکسین کردم الان هفته ی ۳۳بارداری هستم و تا الان همه ی غربال گری ها خوب و طبیعی بوده ولی باز هم نگرانم که برای بچه مشکلی پیش آمده باشه می خواستم بدونم برای درمان دیر نبوده؟

  پاسخ
 • سلام ۲۷ سالمه تو هفته پنج بارداری هستم که فهمیدم تیروئید کم کار دارم وعددش ۷.۱۴ هستش دکترم قرص لووتین نوشته برام روزی یکی بخورم آیا برای جنین مکلی پیش نمیاد

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  من هفته ۲۳ بارداری هستم در هفته tsh 4.1 بوده دکترم گفت مشکلی نداری و دارو نداد الان متوجه شدم باید tshزیر ۲.۵ میبود
  اما دکترم میگه طبق دستور العمل جدید وزارت بهداشت تا عدد ۴ نرمال هستش
  خیلی نگرانم که مشکلی برای بچم پیش اومده باشه
  میتونی راهنماییم کنید الان باید چیکار کنم که مطمئن بشم جنینم سالمه

  پاسخ
 • سلام ببخشید خواهش میکنم پاسخ بدین . من تصمیم به بارداری دارم، تروئید منو۴،۴ هست دکتر سوئد برام لووکسین ۵۰ نوشته ولی دکتر ایران گفت این خوبه نیاز نداری . چیکار کنم بخورم یا نه؟

  پاسخ
 • سلام من ۲۴ سالمه درهفته ۲۲بارداری tsh5هستش تا الان نمیدونستم جدیدا دکتر آزمایش دید وگفت خطرناکه باید چکار کنم

  پاسخ
 • سلام من ۲۷ سالمه قصد بارداری داشتم آزمایش دادم تیروید کم کار دارم ۷/۵۶ هست ایا بارداری خطر داره؟

  پاسخ
 • سلام من ۲۸ سالمه هفته ۹بارداری هستم بعد اولین ازمایش در هفته ۹فهمیدم تیروییدم کم کاره و tsh۴.۶۶هستش خیلی نگرانم رو جنین تاثیر بد گذاشته باشه اخه میگن عقب موندگی میاره دکترم از دیروز بهم لوتین ۵۰داده تو رو خدا راهنماییم کنین ایا واقعا تاثیر گذاشته تا الان

  پاسخ
 • ناشناس
  1400/04/08 0:25 ق.ظ

  سلام من آزمایش دادم تیرویدم ۱۰بود رفتم دکتر غدد قرص لووتیروکسین بهم داد نیم ساعت قبل از صبحانه نصف قرص میخورم آیا میتونم اقدام ب بارداری کنم

  پاسخ
 • سلام ، من ۳۷ سالمه ، هفته ششم بارداری هستم tsh : 3.90 و t4 :8.72 دکتر غدد گفت روزی نصف لترووکسین ۵۰ را مصرف کن ولی دکتر زنان گفت روزی یک قرص ۵۰ را بخور ، الان نمیدانم کدام را مصرف‌کنم، ایا تفاوتشان باهم زیاد و‌قابل توجه است؟ و هردو دکتر گفته اند بعد از یکماه مجدد ازمایش دهم، نیشود من را راهنمایی کنید

  پاسخ
 • سلام دکترمن۲۵سالمه هفته ۱۴تیروئیدکم کارداشتم۸/۳بودروزی یکونیم بعدقرص لوتیکسین خوردم آزمایش دادم الان شده۰/۰۵الان بایدچیکارکنم

  پاسخ
 • سلام ۲۳ سالمه هفته دهم بارداری هستم کم کاری تیروئیدم ۰/۳۳برای جنین ضرر داره

  پاسخ
 • ناشناس
  1400/03/21 11:40 ق.ظ

  سلام من در هفته ی ۸بارداری هستم ۳۳سالمه وبارداری سومم هست قبلا مشکلی نداشتم این بار tsh۳.۵هست ممنون میشم راهنمایی کنید.ایا درمان خانگی وجود داره؟

  پاسخ
 • سلام من ۳۷سالمه بارداری دومم هست تو بارداری اولم هیچ مشکلی نداشتم الان هفته ۲۶هستم تا امروز مشکلی نبوده ولی امروز نتیجه آزمایشم کم کاری تیرویید برام تشخیص داده خیلی نگرانم آیا برای جنین و خودم مشکلی پیش میاد من باید چیکار کنم

  پاسخ
 • جمشیدی
  1400/03/14 8:44 ق.ظ

  سلام من باردار هستم هفته ۶ ام تیروئیدم رو ۱۰ هستش چکار کنم که این عدد بیاد پایین.قبلا کم کاری داشتم

  پاسخ
 • نازنین
  1400/03/10 4:19 ب.ظ

  سلام من ۱۸ سالمه و تو هفته ی ۱۴بارداری هستم tsh ام ۱/۷هست آیا مشکلی برای جنین ایجاد نمیکنه؟

  پاسخ
 • ناشناس
  1400/03/10 0:15 ق.ظ

  سلام من توئی کم کار دارم ۱۲ هفته باردار م جواب ازمایش tsh. ۴. ۰ است چه کار باید کنم

  پاسخ
 • باسلام من ۳۰ سال ۲, tsh4هستش قرص لوتیروکسین استفاده میکردم توی ۱۷ هفته ی بارداری هشتم الان بیست روز فرصت استفاده نمیکنم برای جنین ضرر نداره

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر من ۲۸ سالمه و تو هفته ۸ بارداری هستم و tsh ام ۰.۰۱ هست
  ممنون میشم راهنماییم کنید چه کاری باید انجام بدم؟

  پاسخ
 • سلام ۳۶ساله هستم هفته هشتم بارداری ام برای تیرویید عددش ۲.۵ شد دوباره آزمایش دادم یه هفته بعد ۲.۶ بود یکی از دکتر ها تجویز دارو کرد و لووکسین.دکتر متخصص زنان رفتم گفت عادیه اصلأ نیازی به دارو نداری .حالا موندم چیکار کنم دارو رو بخورم یا نه؟

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید من ماه پنجم بارداری هستم و کم کاری تیرویید دارم،الان ازمایش دادم تیروییدم ۲/۷ است بنظرتون خوبه؟

  پاسخ
 • سلام من هفته ۸ بارداری هستم Tshمن ۴.۷هست.نیاز ب مصرف قرص هست

  پاسخ
 • سلام من ۳۷ سالم و می خواهم باردار دار شوم ومن کم کاری تیروئید دارم و چند سال هم هست که قرص مصرف میکنم قرص لووکسین ۱۰۰ میکرو گرم خواستم لطف کنید جوابم رو بدید که ببینم میتونم با این شرایط بار دار شوم اشکالی برای خودم وبچم پیش نمیاد ممنون میشم زود جوابم رو بدید

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  خانمی ۳۲ساله و در هفته ۳۲ بارداری هستم از ابتدای بارداری متوجه پرکاری تیروئید شدم و بعد از سونوی گلو و نمونه برداری از غده ای که روی گلوی من بوجود اومده بود، دکترغددم برای من متی مازول ۵ رو تجویز کردن و الان ۴ماهه که دارم مصرف میکنم ولی عددم تیروئیدم روی همون ۰.۰۴ مونده
  حالا میخواستم ببینم با توجه به تخصص و تجربه شما این مشکلی برای جنینم به وجود نمیاره؟

  پاسخ
  • افسانه
   1403/01/21 4:50 ب.ظ

   سلام وقت بخیر؛خانمی ۳۰ساله و هفته۱۲ هفته و ۴روز آزمایش غربالگری اول دادم TSH:0/029 وسونوگرافی
   NT,Nuchal Thickness:1/55 mmاندازه گیری شده.قبل از بارداری چکاب کامل رفتم تمام آزمایشات نرمال بود و تیروئید نداشتم ۲/۲۹بود.لطفا توضیح دهید؛این مقدار تیروئید برای جنین خطر داره؟درمان میشه اگه قرص مصرف کنم.ممنون

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.