میزان نرمال تیروئید در بارداری و بهترین عدد تیروئید در بارداری چند است؟

کنترل کم کاری تیروئید در بارداری

همانطور که می دانید کم کاری تیروئید در دوران بارداری مشکلات جدی و زیادی را برای جنین به وجود می آورد، در این سایت راجع به کم کاری تیروئید در این دوره و اثراتی که بر روی جنین می گذارد قبلا صحبت شده است، اینکه چطور می توانیم چنین مسئله ای را کنترل کنیم یک مطلب بسیار مهم است به همین دلیل تصمیم گرفتیم (مرکز سونوگرافی و تصویربرداری تیراد) این مقاله را در رابطه با کنترل کم کاری تیروئید در بارداری برای آن دسته از عزیزانی که نگران این مسئله هستند آماده کنیم.

توصیه می کنم اگر باردار هستید و دچار کم کاری تیروئید هستید و یا کسی در اطراف شما با این شرایط هست و یا قصد بارداری در این شرایط را دارید حتما تا انتهای این مقاله را مطالعه کنید، در این مقاله ابتدا به شما خواهیم گفت که بهترین عدد تیروئید در بارداری چند است و سپس نتایج منتشره در تحقیقات سال ۲۰۱۱ و سپس تغییرات اعمال شده در نتایج در سال ۲۰۱۷ آمده است، لطفا تاپیک را تا انتها مطالعه کنید.

میزان نرمال تیروئید در بارداری

بهترین عدد تیروئید در بارداری چند است؟

غده تیروئید در بارداری بزرگتر از حد طبیعی خواهد بود و در این شرایط تولید هورمون تیروئید در حدود ۵۰ درصد از طرف این غده افزایش می یابد به همین دلیل میزان طبیعی هورمون tsh که محرک تولید هورمون تیروئید است در بارداری کمتر از حد عادی است و میزان این هورمون در نه ماه عبارتند از:

 • در سه ماهه اول بارداری: کمتر از ۲.۵ و با رنج بین ۰.۱ تا ۲.۵
 • در سه ماهه دوم بارداری: بین ۰.۲ تا ۳.۰
 • در سه ماهه سوم بارداری: بین ۰.۳ تا ۳.۰

با توجه به خطراتی که کم کاری تیروئید در بارداری بر روی جنین و مادر دارد اگر پزشک در سه ماهه اول بارداری با آزمایش تیروئید متوجه شود مقدار TSH بالای ۲.۵ است، بایست با سنجش سطح t4 نسبت به وجود کم کاری تیروئید مطمئن شود و به سرعت برای درمان کم کاری تیروئید اقدام نماید زیرا همان طور که گفته شد کم کاری تیروئید در بارداری موجب تولد نوزادان نارس، نوزادانی با کم توانی ذهنی، سقط جنین، کم وزنی، و عدم رشد و همین طور خطرات زیادی برای مادر است.

اگر مقدار TSH بالا و میزان T4 نرمال تشخیص داده شد به معنی کم کاری تیروئید ساب کلینیکال یا همان کم کاری تیروئید تحت بالینی است، در این شرایط مرحله بعدی سنجش سطح آنتی بادی های ضد تیروئید پراکسیداز است و در صورت وجود آنتی بادی درمان لازم است، اهمیت کم کاری تیروئید ساب کلینیکال به این دلیل است که احتمال تبدیل آن به کم کاری تیروئید بالینی هست، اگرچه تاثیر این نوع کم کاری ساب کلینیکال بر روی جنین چندان مشخص نیست ولی در یک تحقیق صورت گرفته نشان از تولد نوزادانی با آی کیوی پائین تر است.

درصورتی که عدد TSH برابر ۱۰ یا بیشتر از آن باشد بدون در نظر گرفتن سطح T4 باید درمان انجام شود، آزمایش تیروئید باید هر ۴ هفته یکبار تا ۲۰ هفتگی انجام شود و پس از آن بین هفته های ۲۶ تا ۳۲ هفته نیز یکبار تکرار شود.

زنانی که کم کاری تیروئید دارند و قصد دارند که باردار شوند.

در مورد خانم‌های با کم کاری تیروئید که قصد باردای دارند، توصیه پزشک این است که دوز داروی بیماران برای شروع بارداری و برای عددی کمتر از ۲.۵ تنظیم شود، همچنین دوز دارو در مورد این بیماران باید بین ۲۰ تا ۳۰ درصد به محض عقب ماندن از عادت ماهیانه و یا تست بارداری مثبت خانگی افزایش بیابد، در این مورد مشورت با پزشک متخصص غدد و همین طور پزشکان متخصص زنان به شکل سریع و مطمئن باید انجام شود و همانطور که گفته شد در نیمه اول بارداری هر ۴ هفته یکبار آزمایش تیروئید تکرار شود.

داروهایی که در دوران بارداری توصیه می شوند.

به وضوح تنها داروی توصیه شده لووتیروکسین است و دیگر اشکال دارویی در این زمینه توصیه نمی شود، بهتر است درمورد میزان مصرف ید روزانه نیز با پزشک‌تان مشورت کنید، در این مورد سازمان بهداشت جهانی عدد ۲۵۰ میکروگرم روزانه را بیان کرده است، در مورد مدیریت کم کاری تیروئید و تیروئیدیت پس از بارداری و همچنین درمان ندول‌های تیروئید در دوران بارداری باید با پزشک‌تان صحبت کنید و یک مورد مهم این است که افرادی با درمان ید رادیواکتیو تا شش ماه نباید باردار شوند و بایست حداقل شش ماه فاصله بین درمان یدرادیواکتیو و بارداری باشد.

چه عواملی درباره مشکلات و بیماری های تیروئید در بارداری خطر زا هستند و باید دقت کنیم:

 • اگر سن شما بالای ۳۰ سال است.
 • اگر در خانواده تان سابقه بیماری های تیروئید شبیه به گواتر، دیابت نوع ۱، سقط جنین، ناباروری یا زایمان زودرس داشته اید.
 • شاخص حجم بدن ۴۰ یا بیشتر باشد:        عدد حجم توده بدن = (وزن بر حسب کیلوگرم) تقسیم بر (قد بر حسب متر به توان ۲)
 • مصرف داروهایی مانند آمیودارون و لیتیوم
 • اخیرا آزمایشاتی تحت شرایط رنگ‌های کنتراست ید دار داشته اید.

تحقیقات در سال ۲۰۱۱

همان‌طور که گفته شد کنترل کم کاری تیروئید در بارداری بسیار مهم است زیرا تاثیرات هایپوتیروئیدی بر روی جنین شدید و خطرناک می باشد، انجمن تیروئید امریکا در رابطه با سطح نرمال و چگونگی کنترل سطح هورمون تیروئید در بارداری در سال ۲۰۱۳ تحقیقاتی را منتشر نمود که نتایج آن می تواند کمک کننده باشد.

دستورالعمل انجمن غدد درون ریز آمریکا در رابطه با کنترل کم کاری تیروئید در بارداری

دستورالعملی که برای کنترل و تست هورمون تیروئید در انجمن غدد درون ریز آمریکا و نیز بسیاری از دیگر کشورها پذیرفته شده است مصرف لووتیروکسین برای پائین نگه داشتن سطح هورمون TSH در سه ماهه اول بارداری به میزان زیر ۲.۵ و در سه ماهه دوم و سوم بارداری به میزان زیر ۳.۰ بوده است، همچنین در برخی دستورالعمل ها افزایش دستور مصرف لووتیروکسین در چهار هفته اول بارداری پس از تشخیص بارداری برای زنانی که قبل از دوره بارداری مورد درمان کم کاری تیروئید قرار گرفتند بود این دستورالعمل حتی برای قبل از انجام آزمایشاتی که در این زمینه فراهم می شود توصیه شده است.

در این دستورالعمل همچنین توصیه می شود آزمایش و بررسی تیروئید به شکل مستمر انجام شده و بازبینی برای کسانی که درمان در آنها به اندازه کافی صورت نگرفته است انجام پذیرد زیرا هیپوتیروئیدی می تواند عوارض شدیدی را برای مادر و نوزاد به وجود بیاورد.

پیش بینی شد که این دستوالعمل می تواند عوارض و نتایج نامطلوب ناشی از کم کاری تیروئید را کاهش دهد، در این رابطه تحقیقاتی در کشور سوئد انجام شد تا نتایج مورد بررسی قرار بگیرد، سوئد کشوری است که بر اساس قوانین مراقبت‌های جهانی سلامت رفتار می نماید.

نتایج تحقیقات در رابطه با این دستورالعمل (کنترل کم کاری تیروئید در بارداری)

عنوان این مقاله که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد تست تیروئید و مدیریت کم کاری تیروئید در دوران بارداری بود، این تحقیقات از سوی انجمن تیروئید امریکا در سایت ایشان منتشر شده است، نتایج تحقیقات به این شرح است که:

خلاصه ای از تحقیقات

در سوئد ۴۰ ناحیه وجود دارد که سیاست‌های مراقبت‌های سلامتی در آنجا مورد کنترل قرار می گیرد، آنها دستورالعمل های خودشان را برای آزمایش و کنترل کم کاری تیروئید در بارداری توسعه می دهند، در این آزمایش به طور کلی ۵۲۵۴ نفر از زنان باردار در طی سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ در مناطق چهل گانه مورد مطالعه قرار گرفتند و شرایط برای انجام دستورالعمل بین المللی برای پیگیری و درمان‌های زودرس بیماری در هر منطقه مورد کنترل قرار گرفت.

نتایج نشان داد که دلایل زیادی برای آزمایشات کم کاری تیروئید در ابتدای دوران بارداری وجود دارد که در این مورد تست ها انجام شده و همچنین در زمانی که کم کاری تیروئید تشخیص داده شده مورد فالوآپ قرار گرفته اند ولی هیچ پیشنهادی برای درمان کم کاری تیروئید در زنان بارداری قبل از دوره به آنها نبوده که بگوید بلافاصله پس از تشخیص بارداری و تا قبل از آزمایشات اولیه برای افزایش دوزاژ لووتیروکسین اقدام کنند، همین دلیل نشان داد تعداد زیادی از این آمار (بیش از ۵۰ درصد) از زنان تحت کنترل با سطح tsh بالای ۲.۵ در ابتدای بارداری مواجه شده بودند.

نتیجه گیری مهم از تحقیقات انجام شده (کنترل کم کاری تیروئید در بارداری) این بود که:

این تحقیقات نشان می داد حتی در کشوری مانند سوئد که کنترل سلامت در حد استاندارد های بین المللی صورت می پذیرد هیچ تضمینی برای تطابق این دستورالعمل ها با دستورالعمل های بین المللی وجود ندارد و این نتیجه از این جهت مهم بود که بیماران بایست خودشان بدون توجه به سیستم های کنترلی در سلامت نسبت به کنترل سلامتشان حساسیت بیشتری به خرج بدهند.

نتایج تحقیقات در سال ۲۰۱۷ برای کنترل کم کاری تیروئید در بارداری

در تحقیقاتی که پزشکان و محققین در ژوئن ۲۰۱۷ انجام دادند در دستورالعمل قبلی تغییراتی به وجود آمد که این تغییرات را در چهار زمینه می توان بیان نمود.

حد بالایی (ماکزیمم رنج) برای عملکرد تیروئید در بارداری به عدد ۴ افزایش یافت!

همانطور که در بالا آورده شد در تحقیقات بیان شده در سال ۲۰۱۱ از سوی انجمن تیروئید امریکا ATA رنج ماکزیمم برای هورمون TSH تیروئید ۲.۵ در نظر گرفته شده بود که این عدد به ۴ تغییر پیدا کرد.

بیشترین کاهش سرم tsh در دوران سه ماهه اول بارداری ایجاد می شود، به دلیل افزایش سطح hcg که شبیه سازی tsh  را داشته و فرد با افزایش هورمون تیروئید مواجه می شود که این میزان کاهش به نژاد و قومی بسته به نژاد و قومیت متفاوت است، این رنج در گذشته در سه ماهه اول ۲.۵ و در سه ماهه دوم و سوم ۳ در نظر گرفته شده بود.

با اینحال تحقیقاتی که اخیرا در برخی کشورهای آسیایی، هند و هلند انجام گرفته نشان می دهد سطح بالایی هورمون tsh تغییر کرده است و این مقدار به عدد ۴ در ابتدای بارداری و سپس رسیدن این سطح به سطح نرمال قبل از بارداری در ماه‌های بعد تغییر کرد.

در بین تحقیقات به گفته دکتر پریس بهتر این است که به اطلاعات خاص جمعیت توجه شود و اگر این اطلاعات در دسترس نبود این حد بالایی ۴ در نظر گرفته شود، در صورت امکان مرجع محلی برای تعیین میزان tsh بر اساس تحقیقات محلی به دست بیاید.

کم کاری ساب کلینیکال: درمان آری یا خیر

در بین تحقیقات درمان هیپوتیروئیدی مورد بحث بوده است، در این مورد نتایج به دست آمده به این شرح است:

درباره کم کاری تیروئید و نتیجه بارداری و پیدا کردن خطرات بالقوه در عوارض ناشی از کم کاری تیروئید به ویژه در زنان TPOAb مثبت (آنتی بادی تیروپراکسیداز) تحقیقات زیادی انجام گرفته است و تمرکز بر این بود که بدانند آیا درمان با لووتیروکسین می تواند تفاوتی ایجاد کند.

پس از تحقیقات مشخص شد درمان با این دارو در زنانی با آنتی بادی تیروپراکسیداز مثبت می تواند باعث کاهش سقط جنین شود و به این دلیل ممکن است درمان به این روش به طور بالقوه برای زیرگروه زنان در بارداری مفید باشد.

همچنین درمان با لووتیروکسین برای زنانی با TPOAb مثبت که سطح بالاتر از سطح مورد بررسی در tsh دارند قویا توصیه می شود و نیز برای زنانی که با سطح TSH بالاتر از ۱۰ و TPOAb منفی هستند، درمان برای دیگران بر اساس سطح TSH مورد بررسی قرار می گیرد.

کنترل کم کاری تیروئید در بارداری

درمان بیماری پرکاری تیروئید گریوز در بارداری

دکتر پریس توضیح می دهد در بین بیماران باردار با پرکاری تیروئید توصیه محققان این است که درمان از داروی  متی مازول به داروی پروپیل تیواوراسیل در سه ماهه اول بارداری سوئیچ شود.

او در این گزارش گفت با اینحال ما اکنون نمی دانیم که این یک روش درست و مناسب است، به این دلیل که به نظر می رسد داروی ptu نیز ارتباطی با نقص جنین در دوره بارداری دارد هرچند این نقص کمتر از داروی متی مازول است.

در دستورالعمل های جدید چند گزینه پیشنهاد شده است، هنگامی که یک زن در درمان پرکاری تیروئید با داروهای آنتی تیروئید قرارگرفته است و به نظر می رسد به سطح بهبودی رسیده است یک گزینه قطع دارو و فالوآپ و مانیتور مداوم بیمار برای سطح تیروئید است، از گزینه های دیگر پیش بینی جراحی و یا تخلیه رادیواکتیو است.

دکتر هریس اضافه کرد ریسک عود بیماری پس از خروج از مصرف دارو باید مورد آزمایش قرار بگیرد و اگر این ریسک بالا باشد داروی ptu یک انتخاب است.

بقای غربالگری جهانی در منطقه خاکستری

در این تحقیقات آورده شده است که اساسا شواهد کافی بر موضوع وجود ندارد که توصیه غربالگری یونیورسال برای کلیه زنان باردار پیشنهاد شود، این تحقیقات نشان می دهد این غربالگری در آمریکا یک موضوع درهم است که برخی آن را انجام می دهند و برخی دیگر از پزشکان توصیه ای برای آن ندارند.

مرکز فوق تخصصی سونوگرافی تیراد

مرکز سونوگرافی و تصویربرداری تیراد در تهران به عنوان اولین مرکز فوق تخصصی تیروئید در ایران شروع به کار نموده است، بیمارانی که در بارداری به سر می برند و نیاز به انجام سونوگرافی دقیق داشته و یا با مشکلات توده های تیروئید در بارداری مواجه شده اند و نگران درمان‌های جراحی و … هستند می توانند برای مشاوره در درمان ندول های تیروئید به روش‌های کمتر تهاجمی آر اف تیروئید و ماکرویو با ما در تماس باشند، ضمنا این مرکز امکان پرسش و پاسخ از پزشک فوق تخصص اینترونشن در مورد تیروئید را به صورت رایگان و از طریق همین سایت فراهم کرده است در صورتی که سوالی دارید می توانید از بخش دیدگاهها برای ما ارسال و جوابتان را از پزشک دریافت کنید.

منابع :

سایت اندوکرین وب

سایت انجمن تیروئید آمریکا

۱.۸ / ۵. ۵

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
مطلب بعدی
پاراتیروئید چیست؟ علائم، مشکلات و درمان توده های پاراتیروئید بدون جراحی
مطلب قبلی
همه چیز درباره کم کاری تیروئید در نوزادان ، از تشخیص تا درمان

۴۹ دیدگاه. Leave new

 • پریسا
  1400/07/08 11:14 ق.ظ

  سلام.من۳۵سالمه و تو ماه اول بارداری هستم Tchمن ۴ و دکترم برام دارو تجویز کرده.میخواهیم بدانم آیا این کم کاری تیرویید روی جنین تاثیر گذاشته یا نه.مچکرم.

 • لیلا
  1400/07/08 8:32 ق.ظ

  سلام من تو هفته ی پنجم بارداری هستم دکتر گفته کم کاری تیروییددارم که عددش روی ۳۱ _ ۴هست دکتر بهم قرص لوویکسین ۲۵۰داده که روزی نصفشو بخورم آیا این مقدار برای درمان تیرویید کافی یا باید روزی ۱عددقرص بخورم

 • معصی
  1400/06/26 10:57 ق.ظ

  سلاممندر هفته ده بارداری هستم تیرویید من ۴.۳است تازه فهمیدم تیرویید کم کار دارم الان ۳روزه که دکتور بهمن لوتیین ۵۰ داده ومصرف میکنم خیلی نگرانم روی بچه تاثیر گذاشته باشه چون دیر فهمیدم لطفا راهنمایی کنید خیلی نگرانم

  • مدیر سایت
   1400/07/03 11:46 ق.ظ

   سلام. تحت نظر متخصص غدد داروی کم کاری تیروئید استفاده کنید.

 • مصی
  1400/06/26 10:43 ق.ظ

  سلام من در هفته ۱۰بارداری هستم تیروعید من ۴.۳است تازه فهمیدم که کم کاری تیروعید دارم ۳روزه که دکتر قرص لوتین ۵۰ به من داده خیلی نگرانم که روی بچه تاثیر گذاشته باشه چون دیر فهمیدم لطفا راهنمایی کنید خیلی نگرانم ممنون از شما🌷

 • پر
  1400/06/10 7:11 ب.ظ

  سلام
  من هفته ششم بارداری هستم ازمایش تیروییدم تی اچ حدود ۶ بود قبلا روزی یکی قرض ۵۰ میخوردم الان دکتر گفته روزی یکی ۱۰۰ بخورم
  نگرانم درمان دیر شروع کرده باشم و اینکه ایا از امروز که قرص ۱۰۰ میخوردم دوزش روی جنین تاثیر داره یا تا چهار هفته دیگه اثر میذاره
  ممنون میشم پاسخ بدید

 • زهرا زارع
  1400/06/07 2:48 ب.ظ

  سلام ببخشید من ۶ هفته و سه روز از بارداریم گذشته بود که متوجه شدم TSh:۱۶ بوده و از همان موقع شروع به مصرف لوتیروکسین کردم الان هفته ی ۳۳بارداری هستم و تا الان همه ی غربال گری ها خوب و طبیعی بوده ولی باز هم نگرانم که برای بچه مشکلی پیش آمده باشه می خواستم بدونم برای درمان دیر نبوده؟

 • حسنا
  1400/06/03 9:06 ب.ظ

  سلام ۲۷ سالمه تو هفته پنج بارداری هستم که فهمیدم تیروئید کم کار دارم وعددش ۷.۱۴ هستش دکترم قرص لووتین نوشته برام روزی یکی بخورم آیا برای جنین مکلی پیش نمیاد

  • مدیر سایت
   1400/06/16 12:19 ب.ظ

   سلام. طبق نظر آقای دکتر ابراهیمی تیروئیدتون خیلی کم کار نیست. فقط دارو رو مرتب مصرف کنید.

 • آمنه
  1400/06/02 1:50 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  من هفته ۲۳ بارداری هستم در هفته tsh 4.1 بوده دکترم گفت مشکلی نداری و دارو نداد الان متوجه شدم باید tshزیر ۲.۵ میبود
  اما دکترم میگه طبق دستور العمل جدید وزارت بهداشت تا عدد ۴ نرمال هستش
  خیلی نگرانم که مشکلی برای بچم پیش اومده باشه
  میتونی راهنماییم کنید الان باید چیکار کنم که مطمئن بشم جنینم سالمه

 • مرضیه
  1400/05/11 2:31 ق.ظ

  سلام ببخشید خواهش میکنم پاسخ بدین . من تصمیم به بارداری دارم، تروئید منو۴،۴ هست دکتر سوئد برام لووکسین ۵۰ نوشته ولی دکتر ایران گفت این خوبه نیاز نداری . چیکار کنم بخورم یا نه؟

 • رها
  1400/05/11 1:26 ق.ظ

  سلام من ۲۴ سالمه درهفته ۲۲بارداری tsh5هستش تا الان نمیدونستم جدیدا دکتر آزمایش دید وگفت خطرناکه باید چکار کنم

  • مدیر سایت
   1400/05/16 9:47 ق.ظ

   سلام. لطفا تحت نظر متخصص غدد درمان طبی کنید.

 • زهرا
  1400/04/24 8:26 ب.ظ

  سلام من ۲۷ سالمه قصد بارداری داشتم آزمایش دادم تیروید کم کار دارم ۷/۵۶ هست ایا بارداری خطر داره؟

  • مدیر سایت
   1400/04/26 9:38 ق.ظ

   سلام. لطفا از یک متخصص غدد مشاوره بگیرید.

 • بهناز
  1400/04/23 4:28 ب.ظ

  سلام من ۲۸ سالمه هفته ۹بارداری هستم بعد اولین ازمایش در هفته ۹فهمیدم تیروییدم کم کاره و tsh۴.۶۶هستش خیلی نگرانم رو جنین تاثیر بد گذاشته باشه اخه میگن عقب موندگی میاره دکترم از دیروز بهم لوتین ۵۰داده تو رو خدا راهنماییم کنین ایا واقعا تاثیر گذاشته تا الان

  • مدیر سایت
   1400/04/26 4:57 ب.ظ

   سلام. مسئله ای پیش نمیاد، همین دوز دارو را مصرف کنید.

 • ناشناس
  1400/04/08 0:25 ق.ظ

  سلام من آزمایش دادم تیرویدم ۱۰بود رفتم دکتر غدد قرص لووتیروکسین بهم داد نیم ساعت قبل از صبحانه نصف قرص میخورم آیا میتونم اقدام ب بارداری کنم

  • مدیر سایت
   1400/04/12 8:44 ق.ظ

   سلام. در صورتی که آزمایش تیرویید مشکلی نباشه میتونید اقدام به بارداری کنید.

 • نوشین
  1400/04/06 9:54 ب.ظ

  سلام ، من ۳۷ سالمه ، هفته ششم بارداری هستم tsh : 3.90 و t4 :8.72 دکتر غدد گفت روزی نصف لترووکسین ۵۰ را مصرف کن ولی دکتر زنان گفت روزی یک قرص ۵۰ را بخور ، الان نمیدانم کدام را مصرف‌کنم، ایا تفاوتشان باهم زیاد و‌قابل توجه است؟ و هردو دکتر گفته اند بعد از یکماه مجدد ازمایش دهم، نیشود من را راهنمایی کنید

  • مدیر سایت
   1400/04/12 8:27 ق.ظ

   سلام. آقای دکتر ابراهیمی گفتن جای نگرانی نیست دارو مصرف کنید.

 • پریسا
  1400/03/30 0:34 ق.ظ

  سلام دکترمن۲۵سالمه هفته ۱۴تیروئیدکم کارداشتم۸/۳بودروزی یکونیم بعدقرص لوتیکسین خوردم آزمایش دادم الان شده۰/۰۵الان بایدچیکارکنم

  • مدیر سایت
   1400/04/03 4:32 ب.ظ

   سلام. آقای دکتر ابراهیمی مدارک شما رو بررسی کردن نظرشون اینه واسه ۳ماه تاخیر در رشد لنف نود اثری نداره چون رشدش کند هست.

  • مدیر سایت
   1400/04/03 4:35 ب.ظ

   سلام. تحت نظر پزشک غدد دوز دارو تنظیم بشه.

 • فاطمه
  1400/03/23 2:21 ق.ظ

  سلام ۲۳ سالمه هفته دهم بارداری هستم کم کاری تیروئیدم ۰/۳۳برای جنین ضرر داره

  • مدیر سایت
   1400/03/26 12:41 ب.ظ

   سلام. جواب آزمایش تون رو در واتساپ بفرستین تا نظر بدیم.

 • ناشناس
  1400/03/21 11:40 ق.ظ

  سلام من در هفته ی ۸بارداری هستم ۳۳سالمه وبارداری سومم هست قبلا مشکلی نداشتم این بار tsh۳.۵هست ممنون میشم راهنمایی کنید.ایا درمان خانگی وجود داره؟

  • مدیر سایت
   1400/03/21 1:55 ب.ظ

   سلام درمان خانگی نداره تحت نظر متخصص غدد دارو مصرف کنن.

 • سعیده
  1400/03/17 10:07 ب.ظ

  سلام من ۳۷سالمه بارداری دومم هست تو بارداری اولم هیچ مشکلی نداشتم الان هفته ۲۶هستم تا امروز مشکلی نبوده ولی امروز نتیجه آزمایشم کم کاری تیرویید برام تشخیص داده خیلی نگرانم آیا برای جنین و خودم مشکلی پیش میاد من باید چیکار کنم

  • مدیر سایت
   1400/03/20 5:02 ب.ظ

   سلام. مشکلی ایجاد نمیکنه تحت نظر متخصص غدد باشید.

 • جمشیدی
  1400/03/14 8:44 ق.ظ

  سلام من باردار هستم هفته ۶ ام تیروئیدم رو ۱۰ هستش چکار کنم که این عدد بیاد پایین.قبلا کم کاری داشتم

  • مدیر سایت
   1400/03/15 10:32 ق.ظ

   سلام. تحت نظر متخصص غدد باشید.

 • نازنین
  1400/03/10 4:19 ب.ظ

  سلام من ۱۸ سالمه و تو هفته ی ۱۴بارداری هستم tsh ام ۱/۷هست آیا مشکلی برای جنین ایجاد نمیکنه؟

  • مدیر سایت
   1400/03/13 1:05 ب.ظ

   سلام. به متخصص غدد مراجعه کنید.

 • ناشناس
  1400/03/10 0:15 ق.ظ

  سلام من توئی کم کار دارم ۱۲ هفته باردار م جواب ازمایش tsh. ۴. ۰ است چه کار باید کنم

  • مدیر سایت
   1400/03/15 11:04 ق.ظ

   سلام. مشکل خاصی نیست انتی tpoچک بشه تحت نظر متخصص غدد کم کاری درمان بشه.

 • زهرا
  1400/03/07 6:41 ب.ظ

  باسلام من ۳۰ سال ۲, tsh4هستش قرص لوتیروکسین استفاده میکردم توی ۱۷ هفته ی بارداری هشتم الان بیست روز فرصت استفاده نمیکنم برای جنین ضرر نداره

  • مدیر سایت
   1400/03/10 11:11 ق.ظ

   سلام. داروهای تیروئید با دوز تجویزی حتما در زمان حاملگی باید استفاده بشه
   تا به رشد جنین آسیب نزنه

 • یارا
  1400/02/29 7:56 ب.ظ

  سلام وقت بخیر من ۲۸ سالمه و تو هفته ۸ بارداری هستم و tsh ام ۰.۰۱ هست
  ممنون میشم راهنماییم کنید چه کاری باید انجام بدم؟

  • مدیر سایت
   1400/03/01 4:35 ب.ظ

   سلام. به متخصص غدد مراجعه کنید.

 • فاطمه
  1400/02/10 11:39 ب.ظ

  سلام ۳۶ساله هستم هفته هشتم بارداری ام برای تیرویید عددش ۲.۵ شد دوباره آزمایش دادم یه هفته بعد ۲.۶ بود یکی از دکتر ها تجویز دارو کرد و لووکسین.دکتر متخصص زنان رفتم گفت عادیه اصلأ نیازی به دارو نداری .حالا موندم چیکار کنم دارو رو بخورم یا نه؟

  • مدیر سایت
   1400/02/11 1:51 ب.ظ

   سلام. چون لب مرز هستید نظرات متفاوت هست. چند هفته دیگ آزمایش تیروئید را تکرار کنید.

 • سحر
  1400/02/08 11:26 ب.ظ

  سلام خسته نباشید من ماه پنجم بارداری هستم و کم کاری تیرویید دارم،الان ازمایش دادم تیروییدم ۲/۷ است بنظرتون خوبه؟

  • مدیر سایت
   1400/02/11 9:56 ق.ظ

   سلام. اگر منظورتون tshهست خوبه و مشکلی ندارید . چهار هفته دیگه آزمایش تیروئید را بدین.

 • فاطمه
  1400/01/08 2:31 ب.ظ

  سلام من هفته ۸ بارداری هستم Tshمن ۴.۷هست.نیاز ب مصرف قرص هست

  • مدیر سایت
   1400/01/09 3:39 ب.ظ

   سلام. بایستی به متخصص غدد مراجعه کنید.

 • زاهدی
  1399/11/26 9:57 ق.ظ

  سلام من ۳۷ سالم و می خواهم باردار دار شوم ومن کم کاری تیروئید دارم و چند سال هم هست که قرص مصرف میکنم قرص لووکسین ۱۰۰ میکرو گرم خواستم لطف کنید جوابم رو بدید که ببینم میتونم با این شرایط بار دار شوم اشکالی برای خودم وبچم پیش نمیاد ممنون میشم زود جوابم رو بدید

  • مدیر سایت
   1399/11/28 11:48 ق.ظ

   سلام. مشکلی نیست با همکاران متخصص غدد در مورد تنظیم دوز مصرفی داروهاتون مشورت کنید.

 • سمیه
  1399/04/19 7:58 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  خانمی ۳۲ساله و در هفته ۳۲ بارداری هستم از ابتدای بارداری متوجه پرکاری تیروئید شدم و بعد از سونوی گلو و نمونه برداری از غده ای که روی گلوی من بوجود اومده بود، دکترغددم برای من متی مازول ۵ رو تجویز کردن و الان ۴ماهه که دارم مصرف میکنم ولی عددم تیروئیدم روی همون ۰.۰۴ مونده
  حالا میخواستم ببینم با توجه به تخصص و تجربه شما این مشکلی برای جنینم به وجود نمیاره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر