آخرین تحقیقات درباره کنترل کم کاری تیروئید در بارداری ۲۰۱۹

کنترل کم کاری تیروئید در بارداری

همانطور که می دانید کم کاری تیروئید در دوران بارداری مشکلات جدی و زیادی را برای جنین به وجود می آورد، در این سایت راجع به کم کاری تیروئید در این دوره و اثراتی که بر روی جنین می گذارد قبلا صحبت شده است، اینکه چطور می توانیم چنین مسئله ای را کنترل کنیم یک مطلب بسیار مهم است به همین دلیل تصمیم گرفتیم ( موسسه تصویربرداری پزشکی تیراد ) این مقاله را در رابطه با کنترل کم کاری تیروئید در بارداری برای آن دسته از عزیزانی که نگران این مسئله هستند آماده کنیم

توصیه می کنم اگر باردار هستید و دچار کم کاری تیروئید هستید و یا کسی در اطراف شما با این شرایط هست و یا قصد بارداری در این شرایط را دارید حتما تا انتهای این مقاله را مطالعه کنید، در این مقاله ابتدا نتایج منتشره در سال ۲۰۱۱ و سپس تغییرات اعمال شده در نتایج در سال ۲۰۱۷ آمده است، لطفا تاپیک را تا انتها مطالعه کنید

درمان گواتر تیروئید

تحقیقات در سال ۲۰۱۱

همانطور که گفته شد کنترل کم کاری تیروئید در بارداری بسیار مهم است زیرا تاثیرات هایپوتیروئیدی بر روی جنین شدید و خطرناک می باشد، انجمن تیروئید امریکا در رابطه با سطح نرمال و چگونگی کنترل سطح هورمون تیروئید در بارداری در سال ۲۰۱۳ تحقیقاتی را منتشر نمود که نتایج آن می تواند کمک کننده باشد.

دستورالعمل انجمن غدد درون ریز امریکا در رابطه با کنترل کم کاری تیروئید در بارداری

دستورالعملی که برای کنترل و تست هورمون تیروئید در انجمن غدد درون ریز امریکا و نیز بسیاری از دیگر کشورها پذیرفته شده است مصرف لووتیروکسین برای پائین نگه داشتن سطح هورمون TSH در سه ماهه اول بارداری به میزان زیر ۲.۵ و در سه ماهه دوم و سوم بارداری به میزان زیر ۳.۰ بوده است، همچنین در برخی دستورالعمل ها افزایش دستور مصرف لووتیروکسین در چهار هفته اول بارداری پس از تشخیص بارداری برای زنانی که قبل از دوره بارداری مورد درمان کم کاری تیروئید قرار گرفتند بود این دستورالعمل حتی برای قبل از انجام آزمایشاتی که در این زمینه فراهم می شود توصیه شده است.

در این دستورالعمل همچنین توصیه می شود آزمایش و بررسی تیروئید به شکل مستمر انجام شده و بازبینی برای کسانی که درمان در آنها به اندازه کافی صورت نگرفته است انجام پذیرد زیرا هیپوتیروئیدی می تواند عوارض شدیدی را برای مادر و نوزاد به وجود بیاورد.

پیش بینی شد که این دستوالعمل می تواند عوارض و نتایج نامطلوب ناشی از کم کاری تیروئید را کاهش دهد، در این رابطه تحقیقاتی در کشور سوئد انجام شد تا نتایج مورد بررسی قرار بگیرد، سوئد کشوری است که بر اساس قوانین مراقبتهای جهانی سلامت رفتار می نماید.

 

نتایج تحقیقات در رابطه با این دستورالعمل ( کنترل کم کاری تیروئید در بارداری )

عنوان این مقاله که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد تست تیروئید و مدیریت کم کاری تیروئید در دوران بارداری بود، این تحقیقات از سوی انجمن تیروئید امریکا در سایت ایشان منتشر شده است، نتایج تحقیقات به این شرح است که

خلاصه ای از تحقیقات

در سوئد ۴۰ ناحیه وجود دارد که سیاست های مراقبتهای سلامتی در آنجا مورد کنترل قرار می گیرد، آنها دستورالعمل های خودشان را برای آزمایش و کنترل کم کاری تیروئید در بارداری توسعه می دهند، در این آزمایش به طور کلی ۵۲۵۴ نفر از زنان باردار در طی سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ در مناطق چهل گانه مورد مطالعه قرار گرفتند و شرایط برای انجام دستورالعمل بین المللی برای پیگیری و درمانهای زودرس بیماری در هر منطقه مورد کنترل قرار گرفت.

نتایج نشان داد که دلایل زیادی برای آزمایشات کم کاری تیروئید در ابتدای دوران بارداری وجود دارد که در این مورد تست ها انجام شده و همچنین در زمانی که کم کاری تیروئید تشخیص داده شده مورد فالوآپ قرار گرفته اند ولی هیچ پیشنهادی برای درمان کم کاری تیروئید در زنان بارداری قبل از دوره به آنها نبوده که بگوید بلافاصله پس از تشخیص بارداری و تا قبل از آزمایشات اولیه برای افزایش دوزاژ لووتیروکسین اقدام کنند، همین دلیل نشان داد تعداد زیادی از این آمار ( بیش از ۵۰ درصد) از زنان تحت کنترل با سطح tsh بالای ۲.۵ در ابتدای بارداری مواجه شده بودند.

نتیجه گیری مهم از تحقیقات انجام شده (کنترل کم کاری تیروئید در بارداری ) این بود که

این تحقیقات نشان می داد حتی در کشوری مانند سوئد که کنترل سلامت در حد استاندارد های بین المللی صورت می پذیرد هیچ تضمینی برای تطابق این دستورالعمل ها با دستورالعمل های بین المللی وجود ندارد و این نتیجه از این جهت مهم بود که بیماران بایست خودشان بدون توجه به سیستم های کنترلی در سلامت نسبت به کنترل سلامتشان حساسیت بیشتری به خرج بدهند.

نتایج تحقیقات در سال ۲۰۱۷ برای کنترل کم کاری تیروئید در بارداری

در تحقیقاتی که پزشکان و محققین در ژوئن ۲۰۱۷ انجام دادند در دستورالعمل قبلی تغییراتی به وجود آمد که این تغییرات را در چهار زمینه می توان بیان نمود

حد بالایی (ماکزیمم رنج ) برای عملکرد تیروئید در بارداری به عدد ۴ افزایش یافت

همانطور که در بالا آورده شد در تحقیقات بیان شده در سال ۲۰۱۱ از سوی انجمن تیروئید امریکا ATA رنج ماکزیمم برای هورمون TSH تیروئید ۲.۵ در نظر گرفته شده بود که این عدد به ۴ تغییر پیدا کرد.

بیشترین کاهش سرم tsh در دوران سه ماهه اول بارداری ایجاد می شود، به دلیل افزایش سطح hcg که شبیه سازی tsh  را داشته و فرد با افزایش هورمون تیروئید مواجه می شود که این میزان کاهش به نژاد و قومی بسته به نژاد و قومیت متفاوت است، این رنج در گذشته در سه ماهه اول ۲.۵    و در سه ماهه دوم و سوم ۳ در نظر گرفته شده بود.

با اینحال تحقیقاتی که اخیرا در برخی کشورهای آسیایی، هند و هلند انجام گرفته نشان می دهد سطح بالایی هورمون tsh تغییر کرده است و این مقدار به عدد ۴ در ابتدای بارداری و سپس رسیدن این سطح به سطح نرمال قبل از بارداری در ماههای بعد تغییر کرد.

در بین تحقیقات به گفته دکتر پریس بهتر این است که به اطلاعات خاص جمعیت توجه شود و اگر این اطلاعات در دسترس نبود این حد بالایی ۴ در نظر گرفته شود، در صورت امکان مرجع محلی برای تعیین میزان tsh بر اساس تحقیقات محلی به دست بیاید.

کم کاری ساب کلینیکال: درمان آری یا خیر

در بین تحقیقات درمان هیپوتیروئیدی مورد بحث بوده است، در این مورد نتایج به دست آمده به این شرح است

درباره کم کاری تیروئید و نتیجه بارداری و پیدا کردن خطرات بالقوه در عوارض ناشی از کم کاری تیروئید به ویژه در زنان TPOAb مثبت (آنتی بادی تیروپراکسیداز) تحقیقات زیادی انجام گرفته است و تمرکز بر این بود که بدانند آیا درمان با لووتیروکسین می تواند تفاوتی ایجاد کند.

پس از تحقیقات مشخص شد درمان با این دارو در زنانی با آنتی بادی تیروپراکسیداز مثبت می تواند باعث کاهش سقط جنین شود و به این دلیل ممکن است درمان به این روش به طور بالقوه برای زیرگروه زنان در بارداری مفید باشد.

همچنین درمان با لووتیروکسین برای زنانی با TPOAb مثبت که سطح بالاتر از سطح مورد بررسی در tsh دارند قویا توصیه می شود و نیز برای زنانی که با سطح TSH بالاتر از ۱۰ و TPOAb منفی هستند، درمان برای دیگران بر اساس سطح TSH مورد بررسی قرار می گیرد.

کنترل کم کاری تیروئید در بارداری

درمان بیماری پرکاری تیروئید گریوز در بارداری

دکتر پریس توضیح می دهد در بین بیماران باردار با پرکاری تیروئید توصیه محققان این است که درمان از داروی  متی مازول به داروی پروپیل تیواوراسیل در سه ماهه اول بارداری سوئیچ شود

او در این گزارش گفت با اینحال ما اکنون نمی دانیم که این یک روش درست و مناسب است، به این دلیل که به نظر می رسد داروی ptu نیز ارتباطی با نقص جنین در دوره بارداری دارد هرچند این نقص کمتر از داروی متی مازول است.

در دستورالعمل های جدید چند گزینه پیشنهاد شده است، هنگامی که یک زن در درمان پرکاری تیروئید با داروهای آنتی تیروئید قرارگرفته است و به نظر می رسد به سطح بهبودی رسیده است یک گزینه قطع دارو و فالوآپ و مانیتور مداوم بیمار برای سطح تیروئید است، از گزینه های دیگر پیش بینی جراحی و یا تخلیه رادیواکتیو است.

دکتر هریس اضافه کرد ریسک عود بیماری پس از خروج از مصرف دارو باید مورد آزمایش قرار بگیرد و اگر این ریسک بالا باشد داروی ptu یک انتخاب است.

بقای غربالگری جهانی در منطقه خاکستری

در این تحقیقات آورده شده است که اساسا شواهد کافی بر موضوع وجود ندارد که توصیه غربالگری یونیورسال برای کلیه زنان باردار پیشنهاد شود، این تحقیقات نشان می دهد این غربالگری در آمریکا یک موضوع درهم است که برخی آن را انجام می دهند و برخی دیگر از پزشکان توصیه ای برای آن ندارند.

منبع :

https://www.endocrineweb.com/professional/thyroid-disorders/managing-thyroid-disease-during-pregnancy-new-ata-guidelines

Vol 6 Issue 10 p.6-7

آیا این مزلب مفید بود، امتیاز بدهید

[ratings]
۲/۵ ( ۱ نظر )
اشتراک گذاری
فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر