مهمترین عوارض تیروئید در بارداری بر روی جنین چیست

مهمترین تاثیرات تیروئید در بارداری کدامند؟ آیا داروهای تیروئید به جنین آسیب می رسانند؟

عملکرد غده تیروئید بر روی قسمتهای مختلف بدن انسان تاثیرگذار است و همین باعث می شود تا کم کاری و پرکاری تیروئید به عنوان یک عامل و بیماری مهم مورد توجه قرار بگیرد، این تاثیر در دوران بارداری نیز بر روی مادر و جنین مشهود است و در واقع بسیاری از مادرانی که مشکل تیروئید دارند نگران این هستند که تیروئید در بارداری تا چه حد و چگونه می تواند بر روی جنین اثرگذار باشد، آیا داروهای مصرفی در درمان تیروئید بر روی جنین هم تاثیر دارد؟ چگونه می توان جنین را از اثرات مخرب تیروئید حفظ کرد، به همین دلیل موسسه تصویربرداری و مرکز سونوگرافی تیراد تصمیم گرفت تا این مقاله را به نگرانی های خاص مادران درباره نوزادان اختصاص بدهد و تاثیر تیروئید در دوران بارداری را بررسی کند، اینکه عوارض تیروئید در بارداری بر روی جنین چیست را از طریق این تاپیک مطالعه کنید.

هورمون تیروئید تاثیر زیادی بر روی متابولیسم و رشد بدن دارد، این هورمون در سه ماهه اول بارداری برای جنین لازم و ضروری است، بنابراین قبل و بعد بارداری باید سطح هورمون تیروئید را کنترل کرد، از آنجایی که در کم کاری و یا پرکاری تیروئید تنظیم سطح هورمون دچار اختلال شده تاثیراتی را بر روی جنین خواهد داشت و درمان ندولهای تیروئید و بیماریهای تیروئید اهمیت بسیار بالایی دارد، اگر باردار هستید و یا کسی در اطراف شما با این شرایط هست حتما این مقاله را بخوانید.

درمان گواتر تیروئید

نقش هورمون تیروئید بر روی جنین

جنین شما تا ۱۲ هفتگی قادر به تولید هورمون تیروئید نیست و این هورمون توسط جفت از بدن مادر به او منتقل می شود، از ۱۲ هفتگی تا تقریبا بین ۱۸ تا ۲۰ هفتگی جنین به تنهایی قادر به تولید هورمون هست ولی میزان این هورمون به اندازه کافی نیست و از این رو بدن مادر و هورمون تیروئیدی که تولید می کند برای جنین بسیار مهم است، رشد سیستم عصبی و مغز جنین تحت تاثیر این هورمون است، نبود این هورمون در سه ماهه اول می تواند باعث کند ذهنی شود و در مواردی کم کاری تیروئید منجر به تولد نوزاد نارس، نوزاد مرده و یا باعث پاره شدن جفت می شود.

آیا خانمها با کم کاری تیروئید قادر به بارداری موفق هستند

با اینکه کمکاری تیروئید در برخی مواقع باعث ناباروری می شود ولی کنترل کم کاری تیروئید توسط پزشکان کمک می کند تا کسانی که مشکل دارند نیز بتوانند به خوبی دوره بارداری را طی کرده و کودک سالمی را به دنیا بیاورند، ولیکن آنچه که حائز اهمیت است این است که در درمان بیماری تیروئید تعلل صورت نگرفته و بیماری درمان شود.

سقط جنین در اثر تیروئید

تغییرات هورمون تیروئید در بارداری

در دوران بارداری دو هورمون گونادوتروپین و استروژن افزایش می یابند و بر روی ترشح هورمون تیروئید تاثیر می گذارد و به طور طبیعی در زنان سالم مقدار این هورمون افزایش می یابد و غده کمی بزرگتر می شود، ولی معمولاً موضوع در معاینات فیزیکی مشهود نمی شود با اینحال دکتر شما با آزمایشات مختلف سطح هورمون بدنتان را کنترل می کند.

درباره بیماری تیروئید بپرس

پرکاری تیروئید در بارداری

در برخی مواقع در بارداری شما علائمی مانند تپش قلب، خستگی، گرمایی بودن (در جای گرم با مشکل روبه رو شدن) را تجربه می کنید این علائم در اغلب بارداری های طبیعی نیز رخ می دهد ولیکن وجود برخی علائم مانند لرزش دست، عدم افزایش وزن در بارداری و یا کاهش وزن بی دلیل اخطارهایی برای پرکاری تیروئید هستند، در کنار این علائم ضربات قلب سریع و نامنظم نیز ممکن است رخ دهد.

شایع ترین علت پرکاری تیروئید در بارداری چیست

یکی از دلایلی که ممکن است باعث شود خانمهای باردار به پرکاری تیروئید مبتلا شوند بیماری گریوز است، در واقع این دلیل به عنوان شایعترین مسئله مورد بررسی قرار می گیردف بر اساس آماری که در تحقیقات به دست آمده است درصدی بین ۱ تا ۴ نفر در هزارنفر دچار این بیماری می شوند.

و اینکه بیماری گریوز چیست؟ در بدن انسان سلولهای ایمنی وجود دارند که به طور طبیعی به دنبال سلولهای غیر طبیعی، میکروبها، باکتری ها و غیره هستند، این سلولها در نقش دفاعی از بدن انسان کار خودشان را به خوبی انجام می دهند ولی در برخی مواقع سلولهای ایمنی بدن، به اشتباه سلولهای خودی را دشمن فرض می کنند و به آنها حمله می کنند، در بیماری گریوز نیز سلولهای تیروئید مورد حمله قرار می گیرند و با تولید یک سری آنتی بادی باعث تولید بیشتر هورمون تیروئید می شوند، این آنتی بادی به نام ایمونوگلوبولین و تحریک کننده هورمون TSH است.

این بیماری ممکن است برای شروع در دوران بارداری اتفاق بیافتد ولی با گذشت دوره اول بارداری به این دلیل که برخی از قسمتهای سیستم ایمنی بدن در ماههای بالاتر بارداری فعالیت کمتری دارند و این نکته باعث می شود که بیمار علائم کمتری را تجربه کند ولی بعد از دوره بارداری این علائم ممکن است اضافه شده و بیماری بیشتر نمایان شود.

در طول دوره بارداری درصورتی که با بیماری گریوز مواجه باشید ممکن است لازم باشد تا هر ماه تست تیروئید را تکرار کنید و تحت نظر کامل دکترتان باشید تا برای جنین و یا خودتان مشکلی به وجود نیاید.

سطح بالای هورمون تیروئید هم مانند کمبود آن می تواند مشکلاتی را برای مادر و جنین به وجود بیاورد.

در موارد نادر تهوع، استفراغ شدید، کم آبی و دهیدراته شدن بدن مادر به افزایش هورمون تیروئید در بدن مادر ربط پیدا می کند به این حالتها هایپرمسیس گراویداروم گفته می شود و به گفته پزشکان و کارشناسان هورمون HCG مسبب آن است و افزایش این هورمون منجر به پرکاری تیروئید و افزایش ترشح هورمون تیروئید می شود که اغلب در سه ماهه دوم بارداری رخ می دهد.

پرکاری تیروئید چه خطراتی را برای جنین و مادر به وجود می آورد

عوارض تیروئید در بارداری بر روی جنین

از جمله مواردی که پرکاری تیروئید در بارداری مادر و جنین را تهدید می کند می توان به

 • سقط و مرگ و میر جنین
 • تولد زودرس
 • پراکلامپسی در مادران (احتمال فشار خون)
 • وزن کم نوزاد در زمان تولد
 • طوفان تیروئیدی

اشاره کرد.

در موارد کمی ممکن است افزایش هورمون TSH که در اثر بیماری گریوز در مادر به وجود می آید بر روی جنین نیز اثر مشابهی داشته باشد و باعث شود تا تیروئید جنین نیز مقدار بیشتری هورمون تولید کند و به این شکل جنین را تحت تاثیر قرار دهد.

عوارض ایجاد شده در نوزادانی با کم کاری تیروئید از این قرار است

در مادرانی که دچار کم کاری تیروئید در طی دوره بارداری و یا قبل از آن هستند و اقدام به درمان نمی کنند تولد نوزادانی با مشخصات زیر محتمل است

 • تولد زودرس
 • کم وزنی نوزاد
 • ناراحتی تنفسی در نوزاد
 • نقش تیروکسین برای رشد طبیعی مغز در طول سالها مورد تائید قرار گرفته است، جنین در معرض کم کاری تیروئید ممکن است با نقص رشد در مغز رو به رو شود
 • در تحقیقاتی که توسط محققین صورت گرفته نشان داده شده احتمال اختلال در آی کیو IQ نوزاد، شاخص های رشد روان شناختی و همچنین سطح یادگیری نوزاد با وجود کم کاری تیروئید افزایش می یابد.
 • در این تحقیقات ثابت شده کودکانی که از مادرانی با کم کاری تیروئید درمان نشده متولد می شوند با آی کیو معادل ۷ درجه کمتر از کودکان با مادران سالم رو به رو هستند، با این حال این کم کاری در عملکرد حرکتی، توانایی تجسم دیداری، مهارت های آموزشی پیش از دبستان و قدرت زبان نوزاد تاثیر گذار نیست
 • در مواردی با کمبود ید حتی تولد نوزادان بیش فعال و یا با آی کیو با ۱۰ درجه کاهش نیز محتمل است

این موارد نشان می دهد اهمیت درمان کم کاری تیروئید در مادران باردار تا چه حد بالاست.

در ادامه به مسائل بیشتری از تیروئید در بارداری می پردازیم،  شرح پرکاری تیروئید، چگونگی تشخیص تیروئید در بارداری و نهایتا سوالاتی را که بیشتر مراجعین باردار در موسسه تیراد سوال می کنند پاسخ می دهیم، اگر باز هم سوالی بر جای مانده بود در قسمت نظرات سوال کنید تا پاسخ آن را برای شما بگذاریم.

ادامه مطلب ….

مقالات مرتبط:

آیا تیروئید باعث ناباوری می شود

آخرین تحقیقات در انجمن تیروئید امریکا درباره درمان کم کاری تیروئید در بارداری

مرکز سونوگرافی و موسسه تصویربرداری تیراد

آیا این مطلب مفید بود؟ امتیاز بدهید

[ratings]

۳.۹/۵ ( ۱۶ نظر )
اشتراک گذاری
گلی

سلام من هفته ۳۷ بارداری هستم
تیروئیدم ۴.۷ بوده این ماه
از قبل هم دارو میخوردم روزهای زوج یک عدد لووتیروکسین
الان دکتر گفته هر روز بخورم بجز پنجشنبه و جمعه
چون از اول بارداری مشکل تیرویید داشتم میترسم روی بچه تاثیر گذاشته باشه
هفته بعد هم تاریخ زایمان دارم
خیلی میترسم

كمال

سلام وقتتون بخیر من هفته ٣۴ بارداری هستم و t3 بالاتر از t4 و در هفته سه روز قرص لویتروکسین را کامل و بقیه روزهای هفته نصف میخورم لطفا راهنمایی میفرمایید وزن بچم هم نسبت له ماهش خیلی کمه
ممنونم

Eli

سلام من هفته ۲۴ بارداری هستم و تیروئید پرکار دارم بنظرم نوزادم کوچیک تر از حد معموله ایا تاثیر منفی رو نوازدم میزاره یا باعث نارسی بدن و اندامهاش میشه یا نه؟ممنون اگه جواب بدین خیلی استرس بچمو دارم

نسرین

سلام من یک سال هست قرص کم کاری تیرویید میخورم روزی یکی الان هفته ۱۳بارداری هستم آزمایش که دادم tsh13 هستش روی جنین اثر میزاره ؟؟؟ممنون میشم جوابمو بدین

زهرا غلامی

سلام من هفتی دهم بارداری هستم وتازه متوجه کم کاری تیروئد شدم خیلی نگران هستم وهنوز هم هیچ داروی استفاده نمیکنم لطفا راهنمایی کنید

فاطمه

سلام.من هفته ۸بارداری ازمایش دادمtsh=4.8بود و هفته ۱۱تکرارش کردم ۳.۳۵بود.ازهفته۱۶ بارداری روزی نصف لوو تیروکسین مصرف میکنم وهفته ۱۸ بارداری tsh=2.35و مصرف قرص روزی یه نصفه دارم.اما میترسم روی جنین اثر گذاشته باشه.ممنون میشم از نگرانی منو دربیارید.

معصومه

سلام و خسته نباشه من حدودا در هفته ۱۴بارداری هستم و t4 7.7 و tsh 5.1 هستش آیا باید دارو مصرف کنم و خطری برای بارداری و نوزاد بوجود میاره؟

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر