داروی پرکاری تیروئید چیست؟ قرص تیروئید پرکار + عوارض

درمان پرکاری تیروئید و داروی تیروئید پرکار چیست؟

پرکاری تیروئید یک بیماری نسبتا شایع در جامعه محسوب می شود که می تواند به دلایل گوناگونی ایجاد شود، درمان پرکاری تیروئید با روش‌های مختلف و بر اساس علت ایجاد کننده بیماری مد نظر قرار می گیرد و پزشک در حقیقت پس از انجام آزمایشات لازم از جمله سونوگرافی تیروئید، نمونه برداری تیروئید، اسکن و نیز معاینات فیزیکی علت ایجاد آن را مشخص نموده و نهایتا درمان پرکاری تیروئید بر اساس آن برنامه ریزی می شود، بسیاری از مراجعین به مرکز تصویربرداری پزشکی و سونوگرافی تیراد با مسئله پرکاری تیروئید رو به رو هستند و سوال آنها این است که داروی پرکاری تیروئید و قرص تیروئید پرکار چیست؟

بهتر است قبل از شروع یک نکته مهم را بدانید، پرکاری تیروئید بیماری بسیار خطرناکی است که حتما نیاز به درمان دارد زیرا عوارض پرکاری تیروئید عواقب زیادی را به دنبال دارد که ممکن است حتی جان بیمار را تهدید کند، می توانید از مقاله ای که برای عوارض پرکاری تیروئید آماده کرده ایم مهمترین آنها را بدانید و اگر فکر می کنید می توانید تیروئید پرکار را بدون اینکه درمان کنید رها کنید کمی به آن فکر کنید.

در اینجا به برخی از روش‌های درمان پرکاری تیروئید (مهمترین روش‌ها) اشاره می کنیم.

داروی پرکاری تیروئید

 

استفاده از داروهای ضد تیروئید که مانع از تولید هورمون‌های T۳ و T۴ می‌شوند، سه ماه پس از مصرف این داروها علائم به تدریج از بین می‌روند ولی ممکن است بیمار لازم باشد تا یک سال یا بیشتر از دارو استفاده کند.

همچنین در شرایطی که نیاز به کنترل علائم هیپرتیروئیدیسم باشد ممکن است پزشک به عنوان درمان پرکاری تیروئید از داروهای مسدود کننده بتا از جمله پروپرانول استفاده کند، علائمی مانند تپش قلب با استفاده از این داروها کنترل می شوند علاوه بر آن مسدودکننده های بتا در درمان پرفشاری خون نیز کاربرد دارند ولیکن ممکن است برای همه مناسب نباشند به طور مثال کسانی که دچار دیابت هستند و یا با آسم مبارزه می کنند ممکن است فرد مناسبی برای داروهای مسدود کننده بتا نباشند زیرا این داروها وضعیت آنها را تشدید خواهد کرد.

اسم قرص پرکاری تیروئید

درمان پرکاری تیروئید با کمک داروهای ضد تیروئید یکی از درمان‌های رایج در این بیماری است، بخصوص در زمانی که پرکاری ناشی از گواتر و یا بیماری گریوز باشد، این داروها که به آنها ضد تیروئید گفته می شود جلوی ترشح هورمون تیروئید را می گیرد و به این ترتیب میزان هورمون کافی در بدن بیمار ترشح شده و مقدار اضافی وجود نخواهد داشت.

پروپیل تیواوراسیل و متیمازول هر دو داروهای مشابهی هستند که در این زمینه مصرف می شوند، هر دو این داروها می توانند جلوی تولید هورمون های T3 و T4 را بگیرند.

اگرچه این دارو ها به طور مشابه رفتار می کنند ولی عوارض و مزایای هر کدام متفاوت است.

پروپیل تیواوراسیل

داروی PTU یا همان پروپیل تیواوراسیل بیشترین کاربرد مصرف را به این دلیل که ریسک کمتری در زمان بارداری برای تولد نوزاد داشته، در این دوران دارد ولیکن تنها مدل موجود این دارو دوز ۵۰ میلی گرمی آن است که همین موضوع کمی آزار دهنده است، زیرا دارو نیمه عمر پائین دارد و به صورت هر ۸ ساعت یک عدد مصرف می شود ولی این نکته مهم را فراموش نکنید که مصرف دارو و تعداد دوز آن صرفا و صرفا زیر نظر متخصص و با مشورت باید باشد زیرا از فردی به فرد دیگر بسته به شرایط متفاوت است.

از PTU برای کنترل دوز تیروئید قبل از عمل در کودکان نیز استفاده می شود.

از عوارض دارو می توان به تهوع، استفراغ، مشکلات بینایی، زردی، اسهال، عوارض پوستی و احساساتی مانند سرما، بی حالی (ضعف عمومی) و افسردگی نام برد.

این دارو علاوه بر اینکه جلوی سنتز هورمون تیروئید را می گیرد می تواند از تبدیل T4 به T3 هم جلوگیری کند، این دارو باید سر ساعت مصرف شود و نباید فراموش شود ولی در صورت فراموشی اگر هنوز یک ساعت تا مصرف دوز بعدی مانده است آن را مصرف کنید.

داروی متیمازول

این دارو در دوزهای مختلف ۵ یا ۱۰ میلی گرم موجود است، دارو اثر سریع داشته و نیمه عمر آن از داروی PTU بیشتر است، این دارو عوارض جانبی کمتری دارد و نحوه اثر آن این است که از سنتز هورمون تیروئید جلوگیری می کند.

دوز مصرفی بسته به شرایط بیمار است ولی در گایدلاین انجمن تیروئید آمریکا بر اساس شرایط بیمار بین ۱۰ تا ۴۰ میلی گرم در روز توصیه شده است.

تب، لرز، گلودرد، زردی چشم و پوست یا یرقان انسدادی از عوارض مهم این دارو هستند.

داروی کاربی مازول

این قرص یک پیش دارو محسوب می شود که در بدن به متی مازول تبدیل می گردد و البته قابل استفاده برای عموم نیست، این دارو از دسته داروهایی است که در درمان تیروئید به کار می رود و بیشتر برای پرکاری استفاده می شود.

به این دلیل که مصرف بیش از دوز مجاز آن خطرناک بوده در داروخانه ها بدون نسخه ارائه نمی شود، این دارو نیز مانند سایر دارو ها عوارضی دارد که البته بسیاری از مصرف کنندگان آنها را تجربه نمی کنند ولی به هر حال هر دارو به موازات اثرات مثبت عوارضی را نیز شامل می شود از جمله:

احساس ناراحتی معده، سردرد، درد مفاصل و ماهیچه، راش و بثورات پوستی، خارش، تغییر مزه در غذاها، ریزش مو  و البته یکی از عوارض نادر این دارو کاهش تعداد سلول‌های خونی است که به عنوان یکی از معایب نادر دارو ولی جدی مطرح می شود.

این دارو در دوران بارداری و شیردهی منع مصرف دارد.

درمان ید رادیواکتیو

این دارو به شکل خوراکی مصرف شده و غده تیروئید آن را جذب می کند، جذب شدن ید توسط تیروئید به تدریج موجب تخریب آن می شود و همین به نوبه خود باعث کاهش علائم پرکاری تیروئید می شود، ممکن است لازم باشد تا درمان تکرار شود، این یک درمان دائمی پرکاری تیروئید است، با این‌حال به دلیل تخریب غده تیروئید لازم است تا بیمار برای همیشه از هورمون‌های تیروئید استفاده کند.

روش جراحی

این روش با حذف جزئی و یا کلی غده تیروئید یا به اصطلاح تیروئیدکتومی همراه است، این یک روش ایمن و موثر برای درمان پرکاری تیروئید است ولی با این‌حال امکان آسیب به تارهای صوتی و دیگر بافت های اطراف تیروئید نیز وجود دارد، در صورت حذف کلی تیروئید لازم است بیمار تا آخر عمر هورمون تیروئید مصرف کند، در بسیاری از موارد سرطان تیروئید این روش به عنوان بهترین و بالاترین اولویت در درمان مد نظر قرار می گیرد.

این روش اکثرا برای بیماران گریوز با تغییرات چشمی و نیز بیماران ندول تیروئید انجام می شود، در گذشته ندول های تیروئید خوش‌خیم نیز به کمک جراحی برداشته می شدند ولیکن پیشرفت علم کمک کرده تا این بیماران نیازی به برداشتن تیروئیدشان نداشته باشند، روش هایی از جمله ار اف تیروئید و ماکروویو که به عنوان عمل های کم تهاجمی و بدون بستری قادر به درمان توده ها بوده و به این شکل عوارض جراحی نیز شامل حال بیماران نمی شود.

درمان پرکاری تیروئید به روش آر اف تیروئید

آر اف نوعی از امواج رادیویی است که با ایجاد نوسان بین مولکول‌ها در فرکانس بالا و نیز نوسان بین مولکول های دوقطبی در بافت باعث ایجاد اصطکاک و تحریک یونی شده که با تولید گرما باعث درمان و از بین رفتن ندول می شود، در طی تحقیقات انجام شده نشان داده شده است که در یک دوره شش ماهه بین ۵۵ تا ۸۵ درصد شاهد کاهش حجم توده خواهیم بود.

این روش در ایران نیز در حال انجام است، به طور کلی می توان گفت بیمارانی که با پدیده ندول تیروئید مواجه هستند و نیاز به درمان دارند با کمک این روش شانس این را دارند که بدون جراحی و بستری و از دست دادن غده تیروئید مشکل‌شان را حل کنند ولیکن این مطلب بسته به ندول تیروئید و شرایط بیمار است و بیمار بایست برای مشاوره آر اف اقدام نموده تا پس از انجام بررسی های پزشکی و معاینات نحوه درمان برای بیمار شرح داده شود.

موسسه سونوگرافی و تصویربرداری تیراد درمان فوق تخصصی پرکاری تیروئید

درمان پرکاری تیروئید با کمک امواج ماکروویو

از دیگر روش‌های کمتر تهاجمی در درمان پرکاری تیروئید می‌توان به استفاده از امواج ماکروویو اشاره کرد، این امواج که با تولید گرما در توده و ایجاد حرکت باعث از بین رفتن توده می‌شود نیز از روش‌هایی است که نیاز به بستری و بیهوشی نداشته و بیمار پس از عمل و در همان روز به زندگی عادی خود باز می‌گردد، خوشبختانه درمان ماکروویو چند سالی است که در ایران انجام می شود و بیماران زیادی به این روش درمان شده‌اند.

هر چند باید به این نکته توجه نمود که در توده‌های بدخیم جبهه اول درمان در اختیار عمل جراحی قرار دارد و هنوز هم روش جراحی در سرطان‌های تیروئید اولویت بالاتر دارند ولی در برخی نمونه‌های بدخیمی که منجر به پرکاری نیز می‌شوند روش‌های فوق پاسخ گو هستند.

تا چه حد روش‌های آر اف و ماکروویو مؤثر هستند؟

با بررسی‌های انجام شده و تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته و تجربه به دست آمده در زمینه این شیوه درمان‌ها باید گفت درصد بسیار مناسبی از ندول های خوش‌خیم با این روش‌ها درمان شده و با توجه به پیگیری پزشکان و انجام روش در طی یک دوره درمانی به طور ایمن ندول ها از بین خواهند رفت و نیز انواعی از توده‌های بدخیم با کمک این روش درمان پذیر هستند، فرد مناسب درمان با کمک امواج آر اف و ماکروویو، ندول های پرکار سمی و یا توکسیک تیروئید علی‌الخصوص کسی است که توده ای با حجم زیر بیست میلی گرم دارند.

از مزایای این روش‌ها می‌توان گفت، در این روش بیمار در معرض تابش اشعه قرار نمی‌گیرد، مانند جراحی بیمار تحت برش جراحی قرار نمی‌گیرد و از عوارض ید که کم کاری تیروئید متعاقب درمان ید درمانی است که در این روش وجود ندارد بنابراین خانم‌های حامله و کسانی که با کودکان در ارتباط هستند و نمی‌خواهند که از روش ید درمانی استفاده کنند این روش، روش بهتری است.

درمان پرکاری تیروئید بدون جراحی در موسسه سونوگرافی تیراد

انتخاب شیوه درمان

پزشک شما بر اساس شرایط بدنی و شرایط بیماری شما نحوه درمان را انتخاب می‌نماید ولیکن در این رابطه بهتر است بیمار قبل از انجام عمل و یا شروع درمان راجع به عوارض درمان، نحوه و چگونگی انجام آن از پزشک خود سؤال کند.

مرکز تیراد اولین مرکز فوق تخصصی درمان‌های کمتر تهاجمی در ایران

تصویربرداری پزشکی تیراد به عنوان اولین مرکز فوق تخصصی در کشور در شهر تهران فعالیت می‌نماید، انجام درمان‌های کمتر تهاجمی تیروئید، نمونه برداری سوزنی، سونوگرافی تیروئید، مشاوره آر اف و همچنین درمان رگ‌های واریسی با کمک آر اف از خدمات این مرکز می‌باشد، مراجعین محترم می‌توانند از طریق شماره‌های تماس موسسه و یا صفحه اینستاگرام ما به آی دی tiradsono با ما در ارتباط بوده و هرگونه سؤالشان را در رابطه با درمان پرکاری تیروئید و یا درمان‌های کمتر تهاجمی از طریق پیج و یا سایت بپرسند و پاسخ خود را دریافت کنند.

 

۳.۵ / ۵. ۴

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
مطلب بعدی
علت درد زیر گلو و غضروف گلو؟ ورم گلو نشانه چیست؟ گلودرد نشانه چیست؟
مطلب قبلی
آیا سرطان تیروئید کشنده است

۳۱ دیدگاه. Leave new

 • مینا عرب
  1400/07/14 5:30 ب.ظ

  تیرویید پر کار دارم یکماه روزی سه عدد قرص استفاده کردم ازمایش دادم بهتر شده بود قرص را کرد یکروز درمیان تا چهار روز یک عدد بعد قطع کردم الان حالم بد شده دوباره

  • مدیر سایت
   1400/07/22 8:55 ق.ظ

   سلام. باید به متخصص غدد مراجعه کنید.

 • اصغرایزدی
  1400/07/10 2:00 ق.ظ

  سلام‌من اصغربیست هشت سالمه که الان دوسال تروئید دارم دکتر رفتم قرص متی مازول بهم داده ولی هیچ تاثیری رومن نگذاشته لطفا کمکم کنید ازدردلاغری خیلی رنج میکشم مخصوصن ازصورت بیش ازحدلاغرشدم واشتهام خیلی زیاد لرزش دست دارم

  • مدیر سایت
   1400/07/11 10:39 ق.ظ

   سلام. به متخصص غدد مراجعه کنید.

 • زینب قاسمی
  1400/06/30 2:49 ب.ظ

  سلام.من خانمی ۴۰ساله هستم تاحالا مشکلی نداشتم برای چکاپ مراجعه کردم برحسب آزمایشی که انجام دادم دکتر که مراجعه کردم فرمودن من تیروئید پرکار دارم و به من قرص مترونیدازول ۲۵۰دادن آیا تشخیص برای تجویز دارو درست بوده ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.

  • مدیر سایت
   1400/06/30 5:17 ب.ظ

   سلام. به متخصص غدد مراجعه کنید.

 • هیبتی
  1400/06/22 11:52 ب.ظ

  سلام فکر نکنم سریع جواب بدین ولی پرکاری تیروئید دارم و متی مازول برام لکوپنی داده الان با روزی سه تا پی تی یو Tsh:1 ولی بدبختانه قرص پرو پیل کمیاب شدیدا قرص دیگه ای هست معرفی کنید؟ ممنون

 • علی
  1400/06/18 8:19 ب.ظ

  سلام شوهرم ۴۵ ساله است مشکل داشت و هیچ قرصی مصرف نمی کردو یکسال پیش کرونا گرفت بعد از اون ۱۰ کیلو وزن کم کرد الان رفته دکتر بعد از آزمایش و اسکن دکتر گفته کل تیروئید مشکل داره (پر کاری) و داروی مترونیدازول داده و پروپرانول ۲۰ هر هشت ساعت مصرف کنه آیا این قرص ها برا تیروئید هست

  • مدیر سایت
   1400/06/27 5:14 ب.ظ

   سلام. مدارک تون رو در واتساپ به شماره ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴ ارسال کنید.

 • ناشناس
  1400/06/10 8:49 ب.ظ

  سلام وخسته نباشید خدمت شما عرص کنم پریود بیس روز دیر شده احتمال داره از تیرویید باشه

  • مدیر سایت
   1400/06/15 11:18 ق.ظ

   سلام. آقای دکتر چگینی با بررسی مورد شما فرمودن اطلاعات ارسالی کامل نیست و مدارک خود را در واتساپ به شماره ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴ ارسال نمایید.

 • مسعود
  1400/06/02 11:57 ق.ظ

  سلام.من نزدید ب ۱۰ساله بعدصرف غذا بعد۱ساعت گرسنم میشه شدید البته وبالا مطالب روک خوندم علائم به تروئیدپرکار شباهت داره چیکاربایدبکنم ممنون میشم راهنمایی کنیدچ🙏

 • ناشناس
  1400/06/02 11:54 ق.ظ

  واین هم بگم ک ار یک روز درمیان سرویس بهداشتی سنگین میرم ولی سبک متوسط

 • مسعود
  1400/06/02 11:52 ق.ظ

  سلام .من ب شدت گرسنم میشه بعد ی وعده غذای عالی وسریع عصبی و پرخاشگری بهم دست میده به نظرشما تروئیدم پرکاره یا ووز چیز دیگه ای میتونه باشه؟

 • ثمین حسینی
  1400/05/18 2:13 ب.ظ

  سلام من ۱۰سال هست که کم کاری تیروئید دارم البته تا ماه پیش ازمایش دادم و دیدم پرکار شده تیروئیدم و اینکه دکتر خودم ایران نیستن میشه بفرماید من چه داروی بخورم

 • فرزاد
  1400/05/04 1:47 ب.ظ

  سلام منخیلی غذا میخورم ولی روز به روز لاغر تر میشم بنظرتوم من تیروید دارم

  • مدیر سایت
   1400/05/07 10:43 ب.ظ

   سلام آزمایشات کامل باید بدین.

 • مجید
  1400/05/03 10:33 ب.ظ

  سلام من دوماهی هست ک پرکاری تیروئید دارم و یماه ک دارم متیمازول استفاده میکنم و دوباره ازمایش دادم ک نسبت به ازمایش اولیم تغییری نکرده تیروئیدم
  اولش ضعف شدید داشتم ک با مصرف دارو برطرف شد ولی بعد یماه ک. روزی ۳تا قرص میخوردم تغییری نکرده.چ دارویی پیشنهاد میکنین
  واینکه من بدنسازی کار میکنم و ایا مکمل ضرر داره برا تیروئید

 • احمد جمشیدی
  1400/04/29 3:00 ق.ظ

  سلام
  بشدت عرق میکنم خصوصا گردن و صورت . زمانی که در فصل گرما فعالیت میکنم مثل بارون میریزه و دیگه نای حرکت ندارم

  • مدیر سایت
   1400/05/02 8:55 ق.ظ

   سلام. تحت نظر متخصص داخلی آزمایش چکاب بدین لطفا.

 • رضا اکبری
  1400/04/28 1:53 ب.ظ

  سلام
  من ۴۶ سالمه ، مرد ، که چند ماهی هست که وزنم زیر ۶۰ کیلو شده و خیلی احساس خواب آلودگی و ضعف در پایان دارم و حتی در هنگام حرف زدن ویا گوش کردن چرت ناگهانی میزنم البته روزی ۱قرص b2مصرف میکنم میشه کمک کنین
  باسپاس

  • مدیر سایت
   1400/05/02 8:56 ق.ظ

   سلام. لطفا تحت نظر متخصص داخلی آزمایش چکاب بدین.

 • حسینی پویا
  1400/04/27 0:42 ق.ظ

  سلام دکتر برای پر کاری تیرویید قرص ایندرال ۱۰ تجویز کرده دیابت دارم آیا مشکلب ندارد

  • مدیر سایت
   1400/05/01 10:15 ب.ظ

   سلام. مشکلی ندارد.

 • ژیلا
  1400/04/22 9:04 ق.ظ

  سلام دکتردرسنوگرافی من نوشته تیروئیت بزرگ شده وهمین درهردولوب من هیپواکوژن درحدودمحرهیپروژن دیده شد(التهاب ظایعاتی

  • مدیر سایت
   1400/04/26 4:53 ب.ظ

   سلام. مدارک تون رو در واتساپ بفرستن تا بررسی کنیم. ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴

 • سعیدمومنی
  1400/04/08 1:30 ق.ظ

  سلام خانومم T4بررو ۱۱۵وTshبرو۰/۰۶میباشد به نظرتونپرکاریدارد یا کم کاری تیرویید وراهای درمان لن ممنون میشم راهنمای کنید.

  • مدیر سایت
   1400/04/12 8:31 ق.ظ

   سلام. نظر آقای دکتر ابراهیمی اینه شما مشکوک به پرکاری هستید۶ هفته بعد آزمایش را تکرار کنید و دارو مصرف کنید و تحت نظر متخصص غدد باشید.

 • فریده پهلوانی
  1400/03/25 4:25 ب.ظ

  سلام و تشکر از اطلاعات مفید شما
  چندی پیش متیمازول مصرف میکردم دوسال است قطع کرده ام حالا که۶۰سالم شده در بیدار شدن صبح تپش قلب می گیرم آیا علت همین قرص هاست؟

  • مدیر سایت
   1400/03/28 10:58 ب.ظ

   سلام. با پزشک متخصص غدد جهت تنظیم دوز دارو مشورت کنید.

 • گلسا
  1398/05/08 8:20 ب.ظ

  مطلبی که گذاشتین واقعا عالی و کامل بود
  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر