داروی پرکاری تیروئید چیست؟ قرص تیروئید پرکار + عوارض

درمان پرکاری تیروئید

درمان پرکاری تیروئید و داروی تیروئید پرکار چیست؟

پرکاری تیروئید یک بیماری نسبتا شایع در جامعه محسوب می شود که می تواند به دلایل گوناگونی ایجاد شود، درمان پرکاری تیروئید با روش‌های مختلف و بر اساس علت ایجاد کننده بیماری مد نظر قرار می گیرد و پزشک در حقیقت پس از انجام آزمایشات لازم از جمله سونوگرافی تیروئید، نمونه برداری تیروئید، اسکن و نیز معاینات فیزیکی علت ایجاد آن را مشخص نموده و نهایتا درمان پرکاری تیروئید بر اساس آن برنامه ریزی می شود، بسیاری از مراجعین به مرکز تصویربرداری پزشکی و سونوگرافی تیراد با مسئله پرکاری تیروئید رو به رو هستند و سوال آنها این است که داروی پرکاری تیروئید و قرص تیروئید پرکار چیست؟

بهتر است قبل از شروع یک نکته مهم را بدانید، پرکاری تیروئید بیماری بسیار خطرناکی است که حتما نیاز به درمان دارد زیرا عوارض پرکاری تیروئید عواقب زیادی را به دنبال دارد که ممکن است حتی جان بیمار را تهدید کند، می توانید از مقاله ای که برای عوارض پرکاری تیروئید آماده کرده ایم مهمترین آنها را بدانید و اگر فکر می کنید می توانید تیروئید پرکار را بدون اینکه درمان کنید رها کنید کمی به آن فکر کنید.

در اینجا به برخی از روش‌های درمان پرکاری تیروئید (مهمترین روش‌ها) اشاره می کنیم.

داروی پرکاری تیروئید

 

استفاده از داروهای ضد تیروئید که مانع از تولید هورمون‌های T۳ و T۴ می‌شوند، سه ماه پس از مصرف این داروها علائم به تدریج از بین می‌روند ولی ممکن است بیمار لازم باشد تا یک سال یا بیشتر از دارو استفاده کند.

همچنین در شرایطی که نیاز به کنترل علائم هیپرتیروئیدیسم باشد ممکن است پزشک به عنوان درمان پرکاری تیروئید از داروهای مسدود کننده بتا از جمله پروپرانول استفاده کند، علائمی مانند تپش قلب با استفاده از این داروها کنترل می شوند علاوه بر آن مسدودکننده های بتا در درمان پرفشاری خون نیز کاربرد دارند ولیکن ممکن است برای همه مناسب نباشند به طور مثال کسانی که دچار دیابت هستند و یا با آسم مبارزه می کنند ممکن است فرد مناسبی برای داروهای مسدود کننده بتا نباشند زیرا این داروها وضعیت آنها را تشدید خواهد کرد.

اسم قرص پرکاری تیروئید

درمان پرکاری تیروئید با کمک داروهای ضد تیروئید یکی از درمان‌های رایج در این بیماری است، بخصوص در زمانی که پرکاری ناشی از گواتر و یا بیماری گریوز باشد، این داروها که به آنها ضد تیروئید گفته می شود جلوی ترشح هورمون تیروئید را می گیرد و به این ترتیب میزان هورمون کافی در بدن بیمار ترشح شده و مقدار اضافی وجود نخواهد داشت.

پروپیل تیواوراسیل و متیمازول هر دو داروهای مشابهی هستند که در این زمینه مصرف می شوند، هر دو این داروها می توانند جلوی تولید هورمون های T3 و T4 را بگیرند.

اگرچه این دارو ها به طور مشابه رفتار می کنند ولی عوارض و مزایای هر کدام متفاوت است.

پروپیل تیواوراسیل

داروی PTU یا همان پروپیل تیواوراسیل بیشترین کاربرد مصرف را به این دلیل که ریسک کمتری در زمان بارداری برای تولد نوزاد داشته، در این دوران دارد ولیکن تنها مدل موجود این دارو دوز ۵۰ میلی گرمی آن است که همین موضوع کمی آزار دهنده است، زیرا دارو نیمه عمر پائین دارد و به صورت هر ۸ ساعت یک عدد مصرف می شود ولی این نکته مهم را فراموش نکنید که مصرف دارو و تعداد دوز آن صرفا و صرفا زیر نظر متخصص و با مشورت باید باشد زیرا از فردی به فرد دیگر بسته به شرایط متفاوت است.

از PTU برای کنترل دوز تیروئید قبل از عمل در کودکان نیز استفاده می شود.

از عوارض دارو می توان به تهوع، استفراغ، مشکلات بینایی، زردی، اسهال، عوارض پوستی و احساساتی مانند سرما، بی حالی (ضعف عمومی) و افسردگی نام برد.

این دارو علاوه بر اینکه جلوی سنتز هورمون تیروئید را می گیرد می تواند از تبدیل T4 به T3 هم جلوگیری کند، این دارو باید سر ساعت مصرف شود و نباید فراموش شود ولی در صورت فراموشی اگر هنوز یک ساعت تا مصرف دوز بعدی مانده است آن را مصرف کنید.

داروی متیمازول

این دارو در دوزهای مختلف ۵ یا ۱۰ میلی گرم موجود است، دارو اثر سریع داشته و نیمه عمر آن از داروی PTU بیشتر است، این دارو عوارض جانبی کمتری دارد و نحوه اثر آن این است که از سنتز هورمون تیروئید جلوگیری می کند.

دوز مصرفی بسته به شرایط بیمار است ولی در گایدلاین انجمن تیروئید آمریکا بر اساس شرایط بیمار بین ۱۰ تا ۴۰ میلی گرم در روز توصیه شده است.

تب، لرز، گلودرد، زردی چشم و پوست یا یرقان انسدادی از عوارض مهم این دارو هستند.

داروی کاربی مازول

این قرص یک پیش دارو محسوب می شود که در بدن به متی مازول تبدیل می گردد و البته قابل استفاده برای عموم نیست، این دارو از دسته داروهایی است که در درمان تیروئید به کار می رود و بیشتر برای پرکاری استفاده می شود.

به این دلیل که مصرف بیش از دوز مجاز آن خطرناک بوده در داروخانه ها بدون نسخه ارائه نمی شود، این دارو نیز مانند سایر دارو ها عوارضی دارد که البته بسیاری از مصرف کنندگان آنها را تجربه نمی کنند ولی به هر حال هر دارو به موازات اثرات مثبت عوارضی را نیز شامل می شود از جمله:

احساس ناراحتی معده، سردرد، درد مفاصل و ماهیچه، راش و بثورات پوستی، خارش، تغییر مزه در غذاها، ریزش مو  و البته یکی از عوارض نادر این دارو کاهش تعداد سلول‌های خونی است که به عنوان یکی از معایب نادر دارو ولی جدی مطرح می شود.

این دارو در دوران بارداری و شیردهی منع مصرف دارد.

درمان ید رادیواکتیو

این دارو به شکل خوراکی مصرف شده و غده تیروئید آن را جذب می کند، جذب شدن ید توسط تیروئید به تدریج موجب تخریب آن می شود و همین به نوبه خود باعث کاهش علائم پرکاری تیروئید می شود، ممکن است لازم باشد تا درمان تکرار شود، این یک درمان دائمی پرکاری تیروئید است، با این‌حال به دلیل تخریب غده تیروئید لازم است تا بیمار برای همیشه از هورمون‌های تیروئید استفاده کند.

روش جراحی

این روش با حذف جزئی و یا کلی غده تیروئید یا به اصطلاح تیروئیدکتومی همراه است، این یک روش ایمن و موثر برای درمان پرکاری تیروئید است ولی با این‌حال امکان آسیب به تارهای صوتی و دیگر بافت های اطراف تیروئید نیز وجود دارد، در صورت حذف کلی تیروئید لازم است بیمار تا آخر عمر هورمون تیروئید مصرف کند، در بسیاری از موارد سرطان تیروئید این روش به عنوان بهترین و بالاترین اولویت در درمان مد نظر قرار می گیرد.

این روش اکثرا برای بیماران گریوز با تغییرات چشمی و نیز بیماران ندول تیروئید انجام می شود، در گذشته ندول های تیروئید خوش‌خیم نیز به کمک جراحی برداشته می شدند ولیکن پیشرفت علم کمک کرده تا این بیماران نیازی به برداشتن تیروئیدشان نداشته باشند، روش هایی از جمله ار اف تیروئید و ماکروویو که به عنوان عمل های کم تهاجمی و بدون بستری قادر به درمان توده ها بوده و به این شکل عوارض جراحی نیز شامل حال بیماران نمی شود.

درمان پرکاری تیروئید به روش آر اف تیروئید

آر اف نوعی از امواج رادیویی است که با ایجاد نوسان بین مولکول‌ها در فرکانس بالا و نیز نوسان بین مولکول های دوقطبی در بافت باعث ایجاد اصطکاک و تحریک یونی شده که با تولید گرما باعث درمان و از بین رفتن ندول می شود، در طی تحقیقات انجام شده نشان داده شده است که در یک دوره شش ماهه بین ۵۵ تا ۸۵ درصد شاهد کاهش حجم توده خواهیم بود.

این روش در ایران نیز در حال انجام است، به طور کلی می توان گفت بیمارانی که با پدیده ندول تیروئید مواجه هستند و نیاز به درمان دارند با کمک این روش شانس این را دارند که بدون جراحی و بستری و از دست دادن غده تیروئید مشکل‌شان را حل کنند ولیکن این مطلب بسته به ندول تیروئید و شرایط بیمار است و بیمار بایست برای مشاوره آر اف اقدام نموده تا پس از انجام بررسی های پزشکی و معاینات نحوه درمان برای بیمار شرح داده شود.

موسسه سونوگرافی و تصویربرداری تیراد درمان فوق تخصصی پرکاری تیروئید

درمان پرکاری تیروئید با کمک امواج ماکروویو

از دیگر روش‌های کمتر تهاجمی در درمان پرکاری تیروئید می‌توان به استفاده از امواج ماکروویو اشاره کرد، این امواج که با تولید گرما در توده و ایجاد حرکت باعث از بین رفتن توده می‌شود نیز از روش‌هایی است که نیاز به بستری و بیهوشی نداشته و بیمار پس از عمل و در همان روز به زندگی عادی خود باز می‌گردد، خوشبختانه درمان ماکروویو چند سالی است که در ایران انجام می شود و بیماران زیادی به این روش درمان شده‌اند.

هر چند باید به این نکته توجه نمود که در توده‌های بدخیم جبهه اول درمان در اختیار عمل جراحی قرار دارد و هنوز هم روش جراحی در سرطان‌های تیروئید اولویت بالاتر دارند ولی در برخی نمونه‌های بدخیمی که منجر به پرکاری نیز می‌شوند روش‌های فوق پاسخ گو هستند.

تا چه حد روش‌های آر اف و ماکروویو مؤثر هستند؟

با بررسی‌های انجام شده و تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته و تجربه به دست آمده در زمینه این شیوه درمان‌ها باید گفت درصد بسیار مناسبی از ندول های خوش‌خیم با این روش‌ها درمان شده و با توجه به پیگیری پزشکان و انجام روش در طی یک دوره درمانی به طور ایمن ندول ها از بین خواهند رفت و نیز انواعی از توده‌های بدخیم با کمک این روش درمان پذیر هستند، فرد مناسب درمان با کمک امواج آر اف و ماکروویو، ندول های پرکار سمی و یا توکسیک تیروئید علی‌الخصوص کسی است که توده ای با حجم زیر بیست میلی گرم دارند.

از مزایای این روش‌ها می‌توان گفت، در این روش بیمار در معرض تابش اشعه قرار نمی‌گیرد، مانند جراحی بیمار تحت برش جراحی قرار نمی‌گیرد و از عوارض ید که کم کاری تیروئید متعاقب درمان ید درمانی است که در این روش وجود ندارد بنابراین خانم‌های حامله و کسانی که با کودکان در ارتباط هستند و نمی‌خواهند که از روش ید درمانی استفاده کنند این روش، روش بهتری است.

درمان پرکاری تیروئید بدون جراحی در موسسه سونوگرافی تیراد

انتخاب شیوه درمان

پزشک شما بر اساس شرایط بدنی و شرایط بیماری شما نحوه درمان را انتخاب می‌نماید ولیکن در این رابطه بهتر است بیمار قبل از انجام عمل و یا شروع درمان راجع به عوارض درمان، نحوه و چگونگی انجام آن از پزشک خود سؤال کند.

مرکز تیراد اولین مرکز فوق تخصصی درمان‌های کمتر تهاجمی در ایران

تصویربرداری پزشکی تیراد به عنوان اولین مرکز فوق تخصصی در کشور در شهر تهران فعالیت می‌نماید، انجام درمان‌های کمتر تهاجمی تیروئید، نمونه برداری سوزنی، سونوگرافی تیروئید، مشاوره آر اف و همچنین درمان رگ‌های واریسی با کمک آر اف از خدمات این مرکز می‌باشد، مراجعین محترم می‌توانند از طریق شماره‌های تماس موسسه و یا صفحه اینستاگرام ما به آی دی tiradsono با ما در ارتباط بوده و هرگونه سؤالشان را در رابطه با درمان پرکاری تیروئید و یا درمان‌های کمتر تهاجمی از طریق پیج و یا سایت بپرسند و پاسخ خود را دریافت کنند.

 

۲.۷ / ۵. ۷

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
نوشتهٔ پیشین
آیا سرطان تیروئید کشنده است؟
نوشتهٔ بعدی
علت درد زیر گلو و غضروف گلو؟ ورم گلو نشانه چیست؟ گلودرد نشانه چیست؟

۱۱۰ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سلام من پارسال تیروئید پرکار داشتم و با دارو برطرف کردم چن روز پیش همیجور ازمایش دادم و رو۲٫۸۷بود ک دکتر گفت نرماله خواستم بدونم منی ک قبلا تیروئید داشتم ایا باید همچنان قرص رو مصرف کنم؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تغییر در دوز دارویی به سابقه پزشکی شما و وضعیت فعلی جسمانی بستگی دارد بنابراین توصیه میشود قبل از تغییر دوز دارویی با پزشک معالج خود مشورت کنید.

   پاسخ
 • درود بر شما
  آقای سی و هشت ساله هستم
  داروی ویاس ۳۰ دو بار در روز مصرف میکنم و جدیدا به پرکاری شدید تیروئید مبتلا و داروی متی مازول مصرف میکنم…
  آیااین دو دارو با هم تداخل داره
  و اثرش بر پرکاری چیه…سپاس

  پاسخ
 • سلام
  ۳۱ساله هستم و باردارم ،هفته هشتم بارداری
  ۰.۰۲:Tsh و
  :t4
  :t3
  ازمایش قبلی که tsh0.004بود الان ۰.۰۲شده ،به فاصله یه هفته و بدون مصرف دارو

  نظر شما چیه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تغییرات در سطوح هورمون‌های تیروئید در دوران بارداری امری طبیعی است. در دوران بارداری، غده تیروئید مادر باید به اندازه کافی هورمون‌های تیروئید تولید کند تا نیازهای بدن خود و جنین را برآورده کند.
   در مواردی، سطح TSH (هورمون تحریک کننده تیروئید) افزایش می‌یابد که نشانگر نیاز بدن به تولید بیشتر هورمون‌های تیروئید است. با افزایش سطح TSH، ممکن است سطوح T4 و T3 نیز افزایش یابد.
   در مورد مواردی که تست TSH از ۰.۰۰۴ به ۰.۰۲ افزایش یافته است، این افزایش ممکن است به تعداد زیادی عوامل برگرفته شود. این تغییرات طبیعی در سطوح هورمون‌های تیروئید بارداری ممکن است در طول زمان دوران بارداری ادامه یابد.
   مهمترین نکته این است که همیشه باید نتایج آزمایشات تیروئید را با پزشک خود مطرح کنید. او می‌تواند اطلاعات دقیق‌تری از شما بپرسد و بر اساس شرایط شما تصمیم‌های درمانی مناسب‌تری ارائه دهد. همچنین، مصرف هرگونه داروی تیروئید یا تغییرات در داروها باید تحت نظر پزشک باشد.

   پاسخ
 • سیدکمال
  1402/10/26 2:27 ق.ظ

  سلام.بنده۳۸ساله هستم.نزدیک ۳سال مبتلا به تروئید پر کار شدم قرص میخورم ولی جواب نداد لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
 • ناشناس
  1402/10/24 8:32 ب.ظ

  سلام، ممنون میشم جواب سوال من رو بدید پدر من پرکاری تیروئید داره ولی دکتر قرص لووکسین نوشته میخواستم بدونم مگه لووکسین داروی کم کاری تیروئید نیست؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   صحبت شما درست است، اما باید دید پدر شما دارای پرکاری تیروئید شده یا شما اینطور تصور کردید؟

   پاسخ
 • سلام من تیروئید پرکار دارم قرص متی مازول ۵ پیدا نمیشه آیا جایگزینی برای این قرص هست؟

  پاسخ
 • فرازمینی
  1402/10/10 12:29 ب.ظ

  خدا خیرتان بده این مطالب را گذاشتین خیلی بدرد کسانی که اختلال تیرویید دارندمیخوره
  من t4 ام ۲۱۳ بود ازاین مطالب استفاده کردم باتشکر زوارم ازقشم

  پاسخ
 • غلامرضا دشتی
  1402/10/10 0:14 ق.ظ

  من قرص میتی مازول ۵ میخورم ولی الان اصلا پیدا نمیشه چکار کنم

  پاسخ
  • با شماره ۱۹۰ تماس بگیرید
   بهتون اطلاع میدن که چه داروخونه ای در سطح شهرتون موجوده در اونروز انشالله که پیدا کنید

   پاسخ
  • معصومه
   1402/12/15 3:01 ق.ظ

   سلام میدان ولیعصر دیروز ۱۴ اسفند گرفتم داره اگه نسخه داشته باشید. ان شالله هر چ زودتر خوب بشید

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  بنده پسر ۲۴ ساله هستم
  من تقریبا ۵ سالی هم تمامی علایم پرکاری تیروئر را دارم و کم شدن زیاد حافظه و تمرکز و لاغری و تپش قلب و اضطراب و لرزش دستم بیشتر اذیتم میکنن
  متاسفانه هرچی آزمایش tsh میدم بازش بین بازه نرماله ولی من ۹۹ درصد میگم تیروئد پرکار دارم و اغلب یهو افسرده میشم
  امکانش هست تیروئید پر کار مخفی داشته باشم که آزمایش نشون نده؟
  سونو هم رفتم گفت خوبه
  به شدت دارم اذیت میشم سر علایمش
  میشه راهنماییم کنید که آیا میتونم قرص متی مازول رو مصرف کنم ببینم خوب میشم یا نه؟
  و اینکه از موقع شروع قرص چقدر زمان میبره تا علایم پرکاری رفع بشه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   توصیه به مصرف خودسرانه قرص ندارم، اما توصیه می‌کنم به یک تراپیست مراجعه کرده و مشکلات خود را از این بعد نیز بررسی کنید.

   پاسخ
 • سلام من مادرم مدتی هست درگیر تیروئید پرکار هست می خواستم بهترین دکتر تیروئید ایران رو بهم معرفی کنید تا صد در صدی خوب بشه لطفاً میشه راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مشکلات تیروئیدی اگر به درستی تشخیص داده شود، روال درمانی به خوبی توسط بیمار پیاده شود، جای نگرانی داشته و مشکلی ایجاد نمی‌کنند.

   پاسخ
 • با سلام
  بنده ۵ سال هست قرص متی مازول مصرف میکنم و الان شده روزی نصف قرص، متاسفانه چند ماه هست دارو متی مازول نایاب شده محبور شدم کاربیمازول از عراق برام فرستادند مصرف کنم، نمیدونم چی میشه؟ راهنمایی کنید

  پاسخ
 • ناهید نوربخش
  1402/09/09 10:13 ب.ظ

  سلام من آزمایش دادم، دکتر گفتن پرکاری تیروئید دارم، البتە گفتن با یە دور درمان احتمالا بر‌طرف بشه. پروپرانول۲۰ و پروراسیل۵۰ تجویز کردن با کلسی شور و شاسه‌هایی روی زبان بریزم.
  البته من اصلا وزن کم نکردم، فقط تمایلم به خواب نسبت به قبل خیلی بیشتر شده، کمی پرخوری دارم و وزنم حدود ‎۷‎٨، چهل و دو سالمه و خانم هستم. پریودهام خونریزیم نسبت به یکی دو سال قبل خیلی کمتر شده، البته خستگی و سستی و بی‌حالی دارم، اما تعریق و لرزش و… ندارم. آزمایشTSH را زده؛ ۰.۳۵۳، لطفا تفسیر بفرمایید.

  پاسخ
 • ناشناس
  1402/09/08 8:42 ب.ظ

  سلام. وقت بخیر. من قرص استرادیول مصرف میکنم و برای ازمایش تیروئید و گلبول سفید رفتم ولی هر دو نمونه جوابش بالاتر از حد نصاب بود. این دارو باعثش شده؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مصرف استرادیول، که یک هورمون استروژن است و برای درمان مشکلاتی مثل علائم دوران قاعدگی، علائم منوپوز، و ترمیم درمانی پس از سلامتی های زنانه استفاده می‌شود، به طور معمول بر تیروئید و گلبول‌های سفید تأثیر مستقیم و معنی‌داری ندارد.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/09/02 10:20 ق.ظ

  سلام.من ۲۵ سالمه ۱۱ هفتگی باردارم تو ازمایشام تیروئید پرکار نشون داده ولی من قبلا اصلا تیروئید نداشتم در بارداری امکان بوجود آمدن تیروئید هس.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بله، تیروئید بارداری از جمله موارد رایج است که نیاز به پیگیری و درمان بعد از دوره بارداری نیز وجود دارد.

   پاسخ
 • عبدالهی
  1402/08/21 1:22 ب.ظ

  سلام من دوساله فهمیدم که تیروید پرکار دارم وقرص متی مازول استفاده میکنم اضافه وزن پیدا کردم آیا بدلیل تیرویدمه مدتی هم تو غذام روغن ونمک نمیریزم که وزنم پایین بیاد آیا مشکلی نداره ممنون

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مشکلات تیروئیدی سبب نوسان وزنی افراد می‌شود ولی بهترین راه حل در کنار اصلاح تغذیه، ورزش است، توصیه می‌شود ورزش را به روتین زندگی خود اضافه کنید.

   پاسخ
 • سلام. وخسته نباشید. من آزمایش دادم و tsh شده ۱۵.۳۴
  و t4 شده ۸.۲۸
  اگه راهنماییم کنید این مقادیر خوبه یا بد ممنون میشم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   افزایش TSH (Thyroid Stimulating Hormone) و کاهش T4 (Thyroxine) ممکن است نشان‌دهنده مشکلات تیروئیدی باشد. افزایش TSH و کاهش T4 به عنوان نشانه‌ای از هیپوتیروئیدی تعبیر می‌شود، که به معنای کم‌کاری تیروئید است.
   بهترین کار در این مورد این است که به یک پزشک متخصص تیروئید مراجعه کرده و تست‌های دقیق‌تر و مشاوره از او دریافت کنید. پزشک توانایی تجزیه و تحلیل نتایج آزمایش‌های شما را دارد و می‌تواند تشخیص دقیق‌تری ارائه دهد و در صورت نیاز برنامه درمانی مناسب را تعیین کند.

   همچنین، اگر داروهای خاصی برای تیروئید مصرف می‌کنید، باید دقیقاً به توصیه پزشک داروهای خود را مصرف کنید و هیچ تغییر در مصرف داروها را بدون مشورت با پزشک انجام ندهید. نقض داروهای تیروئیدی ممکن است به مشکلات جدی در سلامتی شما منجر شود.

   همچنین، در صورتی که علائم خاصی مانند افزایش وزن نامناسب، افت انرژی، افت تمرکز و … دارید، به پزشک خود اطلاع دهید تا بتواند مشکل شما را بهتر تشخیص دهد و درمان مناسبی را تعیین کند.

   پاسخ
 • حسن ساداتی
  1402/08/06 4:02 ب.ظ

  سلام من ۳ماه است تیروئید پرکاردارم ورم زیر چشمم هنوز خوب نشده ۳تا دکتر فوق غددرفتم و ۲تا فوق چشم وروزی ۲تا متیمازول مصرف میکنم ولی ورم زیر چشمم خوب نشده ۲ماه هم مصرف کردم لطفا راهنمابی کنید ممنونم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بدون داشتن اطلاعات کامل پزشکی شما، سوابق پزشکی و نتایج آزمایشات و تصویربرداری های شما نمیتوان توصیه ای برای شما داشت. اما توصیه میشود علاوه بر اینکه روال درمانی یک متخصص را از ابتدا تا انتها به صورت دقیق و منظم پیش ببرید از تراپیست کمک گرفته و مدیریت استرس داشته باشید.

   پاسخ
 • فرازمینی
  1402/08/05 1:50 ب.ظ

  سلام من قرص لووتیروکسین ۱۰۰میکرون روزی دوتامیخوردم وقت و بی وقت. حالا کم کاری تیروییدم
  گویا پرکارشده. چون t4 ۲۱۳شده وtsh /۵شده. چه کارکنم کمک کنید
  ازقشم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   طبق صحبت شما استفاده نامنظم از داروی لووتیروکسین باعث به وجود آمدن و تبدیل مشکل تیروئیدی شما شده است.
   توصیه می‌شود به پزشک معالج مجدد مراجعه کرده و روال درمانی منظم و دقیقی را شروع کنید تا مشکلات تیروئید برطرف شود.

   پاسخ
 • سلام من تیرویید پرکار دارم الان نزدیک ی ماه قرص برای مصرف ندارم متی مازول مصرف میکردم ک الان تو دارو خونهای مشهد نیست پیش دکتر هم رفتم میگن شرکتهاش قرصها رو نمیزنه من باید چیکار کنم ؟؟؟؟؟

  پاسخ
 • فرزاد احمدپور
  1402/07/14 10:01 ب.ظ

  سلام خسته نباشید
  مدتی است که داروی متی مازول پیدا نمی شود
  یعنی من کل یک استان رو گشتم پیدا نکردم و آنطور معلوم هست تولید نمی شود .
  راه حل چیست ؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مصرف دقیق و منظم متی‌مازول بسته به تجویز پزشک در سلامتی شما بسیارمهم است. اگر مدتی است که از داروخانه‌های محل زندگی خود نمی‌توانید تهیه کنید.
   بهتر است در اولین فرصت به پزشک خود مراجعه کنید تا در صورت کمبود این دارو، یک داروی جایگزین برای شما تجویز شود.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/07/12 9:15 ب.ظ

  سلام من تیرویید پرکار دارم اما دارو وقطع کردم بدن درد دارم وعصبانت زود هنگام چکارکنم

  پاسخ
 • سلام خانم۳۰ساله.قد۱۶۵.وزن۴۸.هستم لاغرم اشتها غذاندارم.اختلال خواب دارم شبانمیتونم بخوابم.خیلی استرس اضطراب دارم.چشام ب نورحساس شده.گاهی اوقات تپش قلب دارم.احساس گرمای شدید تعریق زیاد.حالت ضعف خستگی مدام دارم.عادت ماهیانم درماه۲بار اتفاق میوفته یا ک لکه بینی دارم مدام بی دلیل. کل سیستم بدنم بهم ریخته البته از۱نیم سال پیش ک منو کرونا گرفت از همون موقه سیستم بدنم بهم ریخته و وزن پوست مو ناخن اشتهام،هیچی نرمال نیست.دیگه کلافه شدم ازین وضع
  ۳ماهه نصف بدن سمت راستم دردمیکنه
  گردن شانه کبد قلب قفسه سینه ریه هام درد میکنه.حالت خلق خوم عوض شده.دکترداخلی گفتن متخصص غدد برین.
  آیا تیروئید من پرکاره یا کم کار؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   علائمی که توصیف کرده‌اید می‌توانند به مشکلات تیروئید مرتبط باشند، اما برای تشخیص دقیق و تعیین وضعیت تیروئید، نیاز به آزمایش‌های خونی و مشاوره از یک تخصصی در زمینه تیروئید (متخصص غدد) دارید.
   برخی از علائمی که شما گفتید، ممکن است با عملکرد بیش‌ازحد (پرکاری) یا کم‌کاری تیروئید مرتبط باشند.

   توصیه می‌شود که به پزشک متخصص غدد مراجعه کنید تا آزمایشات مورد نیاز را تعیین کرده و وضعیت تیروئید شما را تشخیص دهد.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/07/09 5:22 ق.ظ

  سلام وقتتون بخیر
  من ۳۸ سالم هست حدود ۱۵ سال پیش کمی وزنم بالا رفته بود و گلوم ورم کرده بود
  به دکتر غدد مراجعه کردم و با انجام آزمایش و نمونه برداری گفتن گواتر دارم و قرص لووتیروکسن دادن ،تا دوسال پیش تحت نظر دکتر همین قرصو استفاده میکردم
  جدیدا آزمایش دارم TSH من شده ۰/۳۵ میخواستم بپرسم آیا تیروئید من پرکار شده؟؟؟
  ممنونم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تیروئید شما به نظر می‌رسد در حال حاضر کم‌کار باشد. آزمایش TSH کم و در حد ۰.۳۵ میکرویونیت بر میلی لیتر نشان می‌دهد که غده تیروئید شما به سطح هورمون تیروئید (تیروکسین) در بدن نیاز کمتری دارد و تیروئید در پاسخ به این کاهش سطح TSH فعالیت خود را کاهش داده است.
   اما تفسیر دقیق‌تر از آزمایش‌های تیروئید باید توسط یک پزشک متخصص انجام شود. این تفسیر باید به همراه سوابق پزشکی دقیق شما در نظر گرفته شود. پزشک شما می‌تواند تصمیم بگیرد که آیا نیاز به تعدیل داروی لووتیروکسین (در صورتی که همچنان مصرف می‌کنید) دارید یا نه.
   پیشنهاد می‌شود که با پزشک خود در مورد نتایج آزمایش‌های تیروئید و وضعیت فعلی شما مشورت کنید تا او بتواند برنامه درمانی مناسب را برای شما تعیین کند.

   پاسخ
 • با سلام ودرود
  من حدود دو ماهه دزر نایه راست گردن احساس درد داشتم بعد از مراجعه به پزشک غدد و انجام آزمایشات و سونوگرافی و سی تی هسته ای متوجه التهاب تیروئید و بزرگتر شدن آن مشخص گردید در وهله اول قرص نیزوپرد ۵ روزانه ۳تا مصرف میگردم که بعد از گذشت یک هفته از کاهش درد باز درد در همان ناحیه شدید و حتی به سر و گوش هم میزد نهایتا دکتر عفونی ابتدا سرم بهمراه آنتی بیوتیک تجویز کرده تا مدتی که سرم میزدم هیچگونه دردی نداشتم به محض قطع و اتمام آن درد شروع و با قرص پرودنیزول ۵۰ درمانم را شروع کردد در حال حاضر بعد از ۲۰ روز مصرف قرص پردنیزول که عوارض خاص خودشو داره هر روز صبح با درد بیدار میشم دیگه موندم چیکار کنم لطفاً راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در صورتی که دکتر شما پردنیزول را به عنوان درمان تجویز کرده است، احتمالاً وی تصمیم گرفته تیروئیدیت عفونی یا التهابی را با این دارو کنترل کند. پردنیزول یک استروئید ضد التهابی است که به کاهش التهاب و علائم مرتبط با آن کمک می‌کند.
   درمان با پردنیزول باید تحت نظر دقیق پزشک انجام شود. اگر شما با این دارو درمان می‌شوید و هنوز احساس درد و ناراحتی دارید، بهتر است با پزشک خود در مورد این وضعیت مشورت کنید. وی ممکن است تصمیم به تغییر دوز، ادامه درمان یا استفاده از داروهای دیگر بگیرد. همچنین، در مورد علائم جانبی یا عوارض ناخواسته پردنیزول نیز با پزشک خود صحبت کنید.

   همچنین، به همراه داروها، از تغذیه مناسب و استراحت کافی نیز پیروی کنید، زیرا این موارد هم می‌توانند به بهبودی و بهبود وضعیت کمک کنند.

   پاسخ
 • سلام عرض ادب من ۳۱سالمه دوران بچگی ونوجوانیم دور گردنم زیاد ورم و باد میکرد خانواده هم دکتر نمیبردن الانم کف دست و پام عرق میکنه دکتر داخلی و پوست رفتم ولی هیچی اثر نداشته ایا ممکنه به غده تیروئیدم اسیب رسیده یا نه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   دردوره‌های بچگی و نوجوانی، ورم دور گردن و تغییر در عرق‌کردن دست و پاها می‌تواند موارد مختلفی داشته باشد و نهایتاً باید با توجه به نشانه‌ها، علائم، وضعیت سلامت عمومی و سابقه پزشکی دقیق‌تر بررسی شود. این مسائل ممکن است به غده تیروئید مرتبط باشند یا نباشند، اما با این سطح اطلاعات، نمی‌توان تشخیص نهایی داد.
   ورم دور گردن و تغییر در عرق‌کردن دست و پاها می‌توانند به عوامل مختلفی نظیر مشکلات تیروئیدی، اختلالات تنظیم گرما و تعریق و حتی مشکلات عصبی و عضلانی مرتبط هستند. برای تشخیص دقیق و اخذ برنامه درمانی مناسب، بهتر است با یک پزشک متخصص غدد صحبت کنید. پزشک شما با انجام ارزیابی فیزیکی، سوالات مربوط به علائم، و در صورت لزوم انجام آزمایش‌های تشخیصی، می‌تواند تشخیص دقیقی را برای وضعیت شما قرار دهد.

   پاسخ
 • سلام دکتر من لاغرم صورتم استخوانی شوده مواام سفید ریزش مو دارم حتا دستامم میلرزه همه میگن معتاد شودی ایا ترویید دارم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   وزن کم، ریزش مو، لرزش دست و صورت استخوانی ممکن است به علت مشکلات مختلف از جمله مشکلات تیروئیدی باشد. اما باید توجه داشت که این علائم نیز می‌توانند ناشی از دلایل دیگری همچون تغذیه نامناسب، استرس، کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی و… باشند.

   برای تشخیص دقیق و درمان مناسب، بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک با انجام آزمایشات مورد نیاز (از جمله آزمایشهای تیروئید) و مشاوره دقیق، می‌تواند علت واقعی این مشکلات را تشخیص دهد و برنامه درمانی مناسب ارائه دهد. همچنین، در صورت نیاز، می‌تواند به شما نکاتی درباره تغذیه، استرس مدیریت، ورزش و سبک زندگی به شما بدهد که به بهبود وضعیتتان کمک کنند.

   پاسخ
 • سلام من آزمایش تیروئید دادم نوشته : Totalt4 بعد جلوش نوشته ۸.۲
  دکتر بهم گفت احتمالا تیروئید داری ولی قرص ننوشت🤦🏻‍♀️
  الان من چیکار کنم؟

  پاسخ
  • سلام
   با توجه به نتایج آزمایشی که ارائه دادید (Total T4: 8.2) و نظر دکتر که احتمالاً تیروئید دارید، بهتر است با دکتر خود مشورت کنید و از او بخواهید توضیحات دقیق‌تری درباره وضعیت تیروئید خود و علل عدم تجویز قرص بدست آورید. دکتر شما می‌تواند به شما توضیح دهد که چرا در این مرحله قرص نوشته نشده است و آیا نیاز به بررسی‌های تکمیلی دیگری دارید. همچنین، در صورتی که دارای علائمی هستید یا نگرانی دیگری درباره وضعیت تیروئید خود دارید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید تا بررسی‌های لازم را انجام دهد.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/03/14 9:31 ق.ظ

  سلام من ۳۵ سالمه آزمایش گرفتم تیرئید پرکار دارم نزد متخصص رفتم برام قرص

  پاسخ
 • پروانه
  1402/03/12 2:37 ب.ظ

  سلام خسته نباشید من تیروییدم کم کار بود روزی یه لوو تیروکسین مصرف میکردم الان آزمایش دادم دیروز جواب گرفتم TSH 0/42بود گفتن تیروییدم پرکار شده الان بایدبرم پیش متخصص نظر شما چیه داروم باید عوض بشه؟

  پاسخ
  • سلام. به نظر می‌رسد که آزمایش TSH شما نشان دهنده پرکاری تیروئید است. در این صورت، توصیه می‌شود که بهتر است با پزشک متخصص تیروئید (متخصص غدد) مشاوره کنید. پزشک شما بر اساس نتایج آزمایشات و وضعیت کلی تیروئیدتان می‌تواند تشخیص دقیق‌تری بدهد و در صورت لزوم تغییراتی در دوز داروی تیروکسین ایجاد کند.

   ممکن است پزشک شما دوز تیروکسین را تغییر دهد یا داروهای دیگری را برای کنترل سطح هورمون‌های تیروئید تجویز کند. اهمیت دارد که هرگونه تغییر در دوز داروها را تنها با توصیه و نظارت پزشک خود انجام دهید.

   پاسخ
 • مجیدمحمدی
  1402/02/12 9:59 ب.ظ

  سلام خان
  بنده ۳سالی هست تیروئید پرکاردارم هرچی دارو میخورم تأثیرزیادی نداره متی مازول ۵وپرپرانول۲۰مصرف میکنم ولی فقط لرزش دست وگردنم قطع شده وزنم بشدت کاهش داره بنظر شما باید چکار کنم برگردم به وزن سابقم
  باتشکر از راهنمایی های در راهتون

  پاسخ
  • سلام، درمان تیروئید پرکار با مصرف داروها معمولاً موثر است و باید با مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات منظم تنظیم شود. در مواردی که داروهای تیروئید کافی نباشند، روش‌های درمانی دیگر مانند تراوش (رادیواکتیوی) یا جراحی پیشنهاد می‌شود. به هر حال، نکته مهم این است که باید به دستورات پزشک رعایت کنید و داروهای خود را با توجه به دستورات مصرف کنید.

   در مورد کاهش وزن شما، می‌توانید با تغییر در رژیم غذایی و افزایش فعالیت بدنی بهبودی بیشتری را تجربه کنید. مصرف غذاهایی که حاوی پروتئین و فیبر بالایی هستند، مانند ماهی، گوشت سفید، سبزیجات و میوه‌ها، به شما کمک می‌کند تا به وزن سابق خود برگردید. همچنین، توصیه می‌شود که به مدت حداقل ۳۰ دقیقه در روز فعالیت ورزشی انجام دهید، مثل پیاده‌رَوی، دویدن یا شنا کردن. در هر صورت، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و از او راهنمایی بگیرید..

   پاسخ
 • آتنا رسولی
  1402/02/01 12:11 ب.ظ

  سلام این عمل ها و جراحی ها به سن بالا و فشار خون و دیابت چه ضرری دارد

  پاسخ
  • سلام. عمل‌ها و جراحی‌های تیروئید ممکن است در برخی از افراد مشکلاتی ایجاد کنند، اما این مشکلات در افراد دارای سن بالا، فشار خون و دیابت ممکنه شدیدتر باشه. برای مثال، در برخی از افراد با فشار خون بالا، عمل جراحی ممکن است باعث افزایش فشار خون و بهبود کندی آن نشود. همچنین، در افراد دیابتی، ترشح هورمون‌های تیروئید می‌تواند باعث افزایش قند خون و مشکلات دیابتی شود. برای اینکه بتوان بهترین تصمیم در خصوص نیاز به عمل جراحی تیروئید در شرایط خاصی چون سن بالا، فشار خون و دیابت گرفت، مشاوره با پزشک تخصصی تیروئید و دیگر متخصصان مرتبط، از جمله پزشک فشارخون و دیابت، بسیار حیاتی است.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  من ۲۳ سالمه تیروئید دارم لاغرم و گوارت هم دارم
  دکتر برام قرص متورال ۵۰ تجویز کردن بنظرتون خوبه
  ممنون

  پاسخ
 • سلام، من تیروئیدم ۸/۹ هست نیازی به مصرف دارو هست
  سنم ۲۸ هست وزنم ۴۶

  پاسخ
 • سلام ۸ساله پرکاری دارم با روش ماکرو باید کدام بیمارستان برم مشهد هستم

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/12/06 3:24 ب.ظ

  سلام،وقت بخیر اگه ممکنه حتما جوابی بدید
  من همسرم حدودا یک سالی هست که پرکاری تیروئید دارن و همش حال به حالی میشن،سست و بیحال،تحت نظر دکتر داروهم مصرف میکنن،میخواستم ببینم این تغییرات تو حالش نرماله؟و اینکه به نظرتون دوره ی درمانش چقدر میتونه طول بکشه؟چون تو رابطه مون و زندگیمون دچار مشکل میشیم
  ممنون

  پاسخ
 • بهزاد محمدی
  1401/11/27 0:18 ق.ظ

  با سلام .۴۸ سال سن دارم ازمایش چکاب دادم .هورمون ths من ۲.۱میباشد و t3 من۱.۱میباشد اما t4 هورمون ۲۱۱.۱میباشد.مشکل خاصی ندارم .وزنم هم ۷۸ کیلوست که نرماله.به نظرتون پرکاری تیرویید دارم

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/10/15 4:29 ق.ظ

  سلام.من حدودپانزده سال درگیرتیروییدپرکاروکموبیش قرص متی مازول باپری پرانول این ایام مصرف میکردم ولی حالم چندروزخوب وچندروزبدبود.داعم هم باکموزیادکردن داروهام تیروییدم درنوسان بودبین کم کاری یاپرکاری.چندتاگره ریزهم داشتمکه بقولآخوشخیم بودن وچندان رشدی هم گره هام نداشت این چندسال.غرض ازمزاحمتم خواستم بگم چه حکمتی تواینکاربودکه متاصفانه خودمکه ازدرمان باروش ماکرو وآر اف بی اطلاع بودمکه درکشورموجوداست ومتاصفانه پزشکم هم باوجودیکه من بهشون تاکیدکردمکه من ازعمل میترسم ویددرمانی هم ازعوارضو مجددآکم کارشدنم نگرانم.ایاهیچ روش مناسب تری وجودنداره درکشور.متاصفانه جوابم راباخیر گفتن دادتااینکه همین امروزحالاکه ازناچاری توکل کردمویددرمانی انجام داده ام دراولین شب بعدازانجام درمان باروش خوردن قطره.بصورت اتفاقی باسایت شمااشناشدم.اینقدافسوس خوردم که چرااین اشنایی باسایت شمایکروزدوربرام پیشامد.من دراستانهای جنوب کشوراگاهی منباب درمان درکشورنداشتم ولی مگه میشه دکتربنده که دارای فوق تخصص غددمیباشدبی اطلاع بوده باشد؟ پس این سوگندی که میگن پایبندهستن چی شده دروسط؟چرامن بایدتااخرعمرم گرفتاریاپرکاریاشایدم ازپرکاری به کم کاری شوم؟متاصفم واقعا.متاصفم که خیلی امسال من هم هستن که گرای خراب ازدست این پزشکان بهشون داده میشود.نمیفهمم چی بگم واقعاازین بابت.سپاس

  پاسخ
 • من تیروعیدم پرکار خیلی سریع گشنم میشه میخاستم بگم شبا ۱ونصفی میخورم میخاسم بگم بهتر بشم

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/08/07 0:15 ق.ظ

  سلام من سه سال تروئیددارم یک سال دارو مصرف کردم الان داروهاموقطع کردم چندروزگلویم دردمیکندباسپاس ممنون

  پاسخ
 • محمدرضایی چگنی
  1401/07/26 7:12 ب.ظ

  سلام .مدت یکماه است تعریق زیاد،بی حالی،تپش قلب،خشکی گلو،دکترداخلی بلعکس وآزمایش تشخیص پرکاری تیروئیدداد.وقرص پریدنیزلون ۵۰تجویزکرده،آیااین داروهم جزوپرکاری تیروئیداست.ممنون

  پاسخ
 • سلام من ۳۱ سالم ۴۸ کیلو وزنم ضعف وخستگی دارم هرسال لاغر تر میشوم لطفا رهنمای کنید

  پاسخ
 • زهرا امیدی
  1401/05/07 9:20 ق.ظ

  تیروئید پرکار سرطانیست

  پاسخ
 • مهناز تسلیمی
  1401/04/28 5:34 ب.ظ

  سلام من پرکاری تیرویید دارم شبا بخوابم وخیلی عرق میکنم مخصوصا صورت وگردن وسینه خیلی هم لاغر شدم روزی یک عدد قرص میتی مازول استفاده میکنم آیا این شرایطی که دارم عادی هست چیکارکنم خوابم وعرق کردنم خوب سه لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
 • سلام من پارسال گریوز عمل کردم..وبهم قرص کم کاری دادن..ولی ید درمانی نکردم..ولی الان دوباره چشام سفیدیش بزرگ شده..و علائم پرکاری دارم..آیا میتونم قرص متی مازول مصرف کنم..ممنون

  پاسخ
 • مریم کریمی
  1400/09/11 8:22 ب.ظ

  سلام من الژی دارم ۲ساله کهیر میزنم تیروید کم کار هم دارم ایاقرصش الرژیمو بدتر میکنه

  پاسخ
 • سلام آقای دکتر
  سال گذشته با آزمایش دکتر تشخیص پرکاری تیرویید برام داد و یکسال هستش که روزی یک عدد قرص لووکسین مصرف میکنم اما به شدت وزن کم کردم میخواستم بپرسم میتونم متیمازول مصرف کنم به جای لووکسین؟؟
  ممنون

  پاسخ
 • سلام و خسته نباشید من ۳۱سال دارم درست یک سال میشه پر کاری تیروئید دارم دو ماه میشه قرض متی مازول میخورم لرزش ندارم اعصابم خوب شده ولی تپش قلب دارم وبیحال هم هستم دکتر هم میرم فقط قرص متی مازول میده غدد پروانه ای از دهنم معلومه سرخ سرخ ممنون میشم رهنمایم کنین

  پاسخ
 • سید سجاد
  1400/08/11 4:29 ب.ظ

  سلام تیروئیدمن۰۵. ۰> هسته دکتر برام دارو نوشته ولی من هنوز مصرف نکردم راهنمایی کنید ممنون

  پاسخ
 • خ صابر
  1400/08/02 2:28 ب.ظ

  سلام من تیروئیدپرکاردارم وزنم زیاده میخام لاغرباشم ولی تیروئیددارم چاق هستم نمیدونم چکارکنم موهام هرروزمیریزه زیاد کم خون هستم😭😭😭

  پاسخ
 • مینا عرب
  1400/07/14 5:30 ب.ظ

  تیرویید پر کار دارم یکماه روزی سه عدد قرص استفاده کردم ازمایش دادم بهتر شده بود قرص را کرد یکروز درمیان تا چهار روز یک عدد بعد قطع کردم الان حالم بد شده دوباره

  پاسخ
 • اصغرایزدی
  1400/07/10 2:00 ق.ظ

  سلام‌من اصغربیست هشت سالمه که الان دوسال تروئید دارم دکتر رفتم قرص متی مازول بهم داده ولی هیچ تاثیری رومن نگذاشته لطفا کمکم کنید ازدردلاغری خیلی رنج میکشم مخصوصن ازصورت بیش ازحدلاغرشدم واشتهام خیلی زیاد لرزش دست دارم

  پاسخ
 • زینب قاسمی
  1400/06/30 2:49 ب.ظ

  سلام.من خانمی ۴۰ساله هستم تاحالا مشکلی نداشتم برای چکاپ مراجعه کردم برحسب آزمایشی که انجام دادم دکتر که مراجعه کردم فرمودن من تیروئید پرکار دارم و به من قرص مترونیدازول ۲۵۰دادن آیا تشخیص برای تجویز دارو درست بوده ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.

  پاسخ
 • سلام فکر نکنم سریع جواب بدین ولی پرکاری تیروئید دارم و متی مازول برام لکوپنی داده الان با روزی سه تا پی تی یو Tsh:1 ولی بدبختانه قرص پرو پیل کمیاب شدیدا قرص دیگه ای هست معرفی کنید؟ ممنون

  پاسخ
 • سلام شوهرم ۴۵ ساله است مشکل داشت و هیچ قرصی مصرف نمی کردو یکسال پیش کرونا گرفت بعد از اون ۱۰ کیلو وزن کم کرد الان رفته دکتر بعد از آزمایش و اسکن دکتر گفته کل تیروئید مشکل داره (پر کاری) و داروی مترونیدازول داده و پروپرانول ۲۰ هر هشت ساعت مصرف کنه آیا این قرص ها برا تیروئید هست

  پاسخ
 • ناشناس
  1400/06/10 8:49 ب.ظ

  سلام وخسته نباشید خدمت شما عرص کنم پریود بیس روز دیر شده احتمال داره از تیرویید باشه

  پاسخ
  • سلام. آقای دکتر چگینی با بررسی مورد شما فرمودن اطلاعات ارسالی کامل نیست و مدارک خود را در واتساپ به شماره ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴ ارسال نمایید.

   پاسخ
 • سلام.من نزدید ب ۱۰ساله بعدصرف غذا بعد۱ساعت گرسنم میشه شدید البته وبالا مطالب روک خوندم علائم به تروئیدپرکار شباهت داره چیکاربایدبکنم ممنون میشم راهنمایی کنیدچ🙏

  پاسخ
 • ناشناس
  1400/06/02 11:54 ق.ظ

  واین هم بگم ک ار یک روز درمیان سرویس بهداشتی سنگین میرم ولی سبک متوسط

  پاسخ
 • سلام .من ب شدت گرسنم میشه بعد ی وعده غذای عالی وسریع عصبی و پرخاشگری بهم دست میده به نظرشما تروئیدم پرکاره یا ووز چیز دیگه ای میتونه باشه؟

  پاسخ
 • ثمین حسینی
  1400/05/18 2:13 ب.ظ

  سلام من ۱۰سال هست که کم کاری تیروئید دارم البته تا ماه پیش ازمایش دادم و دیدم پرکار شده تیروئیدم و اینکه دکتر خودم ایران نیستن میشه بفرماید من چه داروی بخورم

  پاسخ
 • سلام منخیلی غذا میخورم ولی روز به روز لاغر تر میشم بنظرتوم من تیروید دارم

  پاسخ
 • سلام من دوماهی هست ک پرکاری تیروئید دارم و یماه ک دارم متیمازول استفاده میکنم و دوباره ازمایش دادم ک نسبت به ازمایش اولیم تغییری نکرده تیروئیدم
  اولش ضعف شدید داشتم ک با مصرف دارو برطرف شد ولی بعد یماه ک. روزی ۳تا قرص میخوردم تغییری نکرده.چ دارویی پیشنهاد میکنین
  واینکه من بدنسازی کار میکنم و ایا مکمل ضرر داره برا تیروئید

  پاسخ
 • احمد جمشیدی
  1400/04/29 3:00 ق.ظ

  سلام
  بشدت عرق میکنم خصوصا گردن و صورت . زمانی که در فصل گرما فعالیت میکنم مثل بارون میریزه و دیگه نای حرکت ندارم

  پاسخ
 • رضا اکبری
  1400/04/28 1:53 ب.ظ

  سلام
  من ۴۶ سالمه ، مرد ، که چند ماهی هست که وزنم زیر ۶۰ کیلو شده و خیلی احساس خواب آلودگی و ضعف در پایان دارم و حتی در هنگام حرف زدن ویا گوش کردن چرت ناگهانی میزنم البته روزی ۱قرص b2مصرف میکنم میشه کمک کنین
  باسپاس

  پاسخ
 • حسینی پویا
  1400/04/27 0:42 ق.ظ

  سلام دکتر برای پر کاری تیرویید قرص ایندرال ۱۰ تجویز کرده دیابت دارم آیا مشکلب ندارد

  پاسخ
 • سلام دکتردرسنوگرافی من نوشته تیروئیت بزرگ شده وهمین درهردولوب من هیپواکوژن درحدودمحرهیپروژن دیده شد(التهاب ظایعاتی

  پاسخ
 • سعیدمومنی
  1400/04/08 1:30 ق.ظ

  سلام خانومم T4بررو ۱۱۵وTshبرو۰/۰۶میباشد به نظرتونپرکاریدارد یا کم کاری تیرویید وراهای درمان لن ممنون میشم راهنمای کنید.

  پاسخ
  • سلام. نظر آقای دکتر ابراهیمی اینه شما مشکوک به پرکاری هستید۶ هفته بعد آزمایش را تکرار کنید و دارو مصرف کنید و تحت نظر متخصص غدد باشید.

   پاسخ
 • فریده پهلوانی
  1400/03/25 4:25 ب.ظ

  سلام و تشکر از اطلاعات مفید شما
  چندی پیش متیمازول مصرف میکردم دوسال است قطع کرده ام حالا که۶۰سالم شده در بیدار شدن صبح تپش قلب می گیرم آیا علت همین قرص هاست؟

  پاسخ
 • مطلبی که گذاشتین واقعا عالی و کامل بود
  ممنون

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.