پاراتیروئید چیست؟ علائم، مشکلات و درمان

غده پاراتیروئید – درمان بدون جراحی توده های پاراتیروئید

پاراتیروئید چیست؟ غدد پاراتیروئید درست پشت غده تیروئید در گردن قرار دارند. غدد پاراتیروئید (صورتی روشن) هورمون پاراتیروئید تولید می کنند که سطح کلسیم را در خون افزایش می دهد. غدد پاراتیروئید غده های کوچکی به اندازه نخود هستند که در گردن و درست پشت غده تیروئید پروانه ای شکل قرار دارند.

غدد پاراتیروئید چهار غده بسیار ریز به اندازه یک دانه برنج هستند (حدود ۳۰ میلی گرم وزن و قطر ۳-۴ میلی‌متر) که در گردن قرار گرفته‌اند، این غدد با ترشح هورمونی به نام PTH (هورمون پاراتیروئید) سطح کلسیم بدن را کنترل می کنند، این غده با روش‌های زیر باعث افزایش سطح کلسیم خون می شود، از آنجایی که غدد پاراتیروئید همکاری متقابلی را با غده تیروئید در بدن ایفا می کنند، مرکز سونوگرافی و تصویربرداری تیراد این مطلب را به موضوع پاراتیروئید و بیماری‌های آن اختصاص داده است.

پاراتیروئید چیست

آیا پرکاری پاراتیروئید خطرناک است؟

برداشتن غدد پاراتیروئید نوعی جراحی برای برداشتن این غدد است. به آن پاراتیروئیدکتومی نیز گفته می شود. اگر سطح کلسیم زیادی در خون وجود داشته باشد، ممکن است این جراحی انجام شود. این وضعیتی است که به آن Hypercalcemia گفته می شود. این در نتیجه فعالیت بیش از حد غدد پاراتیروئید است.

چرا برداشتن غده پاراتیروئید ضروری است؟

هایپرکلسیمی زمانی رخ می دهد که سطح کلسیم خون به طور غیرمعمول بالا باشد. مشهورترین دلیل هایپرکلسیمی تولید بیش از حد PTH در حداقل یک اندام پاراتیروئید است. این نوعی از هییپرپاراتیروئیدیسم است که هییپرپاراتیروئیدیسم ضروری نامیده می شود. هییپرپاراتیروئیدیسم اولیه در زنان دو برابر اساسی تر از مردان است. بسیاری از افرادی که تشخیص داده می شوند پرکاری تیروئید اولیه دارند بیش از ۴۵ سال سن دارند. میانگین سن، حدود ۶۵ سال است.

عملکرد غده پاراتیروئید در افزایش کلسیم

 • این هورمون با تخریب بافت استخوانی باعث افزایش سطح کلسیم خون می‌شود.
 • توانایی بدن را برای افزایش جذب کلسیم بالا می‌برد.
 • از دفع ادرار در کلیه جلوگیری می کند، توانایی کلیه را برای نگه داشتن کلسیم افزایش می‌دهد.

غدد پاراتیروئید عملکردی شبیه به ترموستات خانه دارند، سطح کلسیم نرمال در خون برای عملکرد سالم قلب، سیستم عصبی، کلیه ها و استخوان ها بسیار لازم است به این دلیل زمانی که سطح کلسیم در خون کم می شود، پاراتیروئید با ترشح هورمون و شکستن بافت استخوانی باعث افزایش سطح کلسیم و رساندن آن به سطح نرمال در خون می شوند، از سمت دیگر افزایش سطح کلسیم در خون با احتمال ته نشینی و ایجاد لخته باعث خطر خواهد بود که در این صورت پاراتیروئید تولید هورمون را کاهش می دهد.

چرا سطح کلسیم در بدن مهم است؟

با اینکه ۹۹ درصد از کلسیم موجود در بدن در بافت استخوانی و دندان‌ها جمع شده است ولی همان درصد باقی مانده نقش بسیار مهمی را ایفا می کند، در کنار اینکه عدم وجود کلسیم کافی باعث پوکی استخوان، شکننده شدن استخوان، تخریب زودرس دندان و دردهای استخوانی و مفاصل می شود نقش‌های دیگر کلسیم بسیار مهم هستند از جمله:

 • تنظیم ضربان قلب
 • انقباضات تمامی ماهیچه ها به میزان کلسیم در بدن شما وابسته است.
 • تنظیم خواب به میزان کافی
 • نقش کلسیم در انتقال پیام‌های عصبی در بدن
 • این ماده در مراحل انعقاد خون نیز ایفای نقش می‌کند.
 • نقش در عملکرد طبیعی بسیاری از آنزیم‌ها در بدن

محل قرارگیری غده پاراتیروئید در بدن

غده پاراتیروئید (غدد پاراتیروئید) به طور معمول در پشت غده تیروئید در گردن قرار گرفته اند، در دوران جنینی و زمانی که جنین در رحم مادر قرار گرفته است این غدد از ناحیه سر به سمت پائین گردن و در پشت غده تیروئید حرکت می کنند و در همان قسمت باقی می مانند ولی جالب است بدانید همیشه این‌طور نیست و در برخی شرایط غدد پاراتیروئید در جای دیگری از قبیل قفسه سینه و یا در نقاط دیگری از بدن قرار می‌گیرند که به آن اکتوپیک گفته می شود.

یافتن غدد پاراتیروئید در حالت اکتوپیک یکی از چالش‌هایی است که جراحان غدد و متخصصین غدد درون ریز با آن مواجه هستند و در اندیکاسیون های مورد استفاده آنها در یافتن غدد اختلاف نظر هایی وجود دارد.

غده پاراتیروئید

هایپرپاراتیروئیدیسم یا پرکاری پاراتیروئید

زمانی که بدن شما با سطوح بالایی از کلسیم مواجه است و در عین حال سطح هورمون پاراتیروئیدی نیز در بدن بالاست، به این شرایط هایپرپاراتیروئیدی و یا پرکاری پاراتیروئید گفته می شود، در اصل پاراتیروئید نمی تواند نقش کنترل کننده خوبی را ایفا کند و در نتیجه بیمار شاهد عوارض بیماری خواهد بود.

هایپرپاراتیروئیدی اولیه

در بیماری پرکاری پاراتیروئید اولیه، عملکرد این غدد همواره در سطح بالا قرار دارد و باعث می شود تا کلسیم در بافت استخوانی تجزیه و وارد خون شود، همین امر باعث پوکی استخوان و شکنندگی آن می‌باشد، با وجود این مسئله افزایش سطح کلسیم در خون را شاهد خواهیم بود و از سوی دیگر به این دلیل که کلیه ها مسئول تصفیه خون هستند بنابراین کلیسم بیشتری را جذب و احتمال سنگ کلیه و مشکلات ناشی از آن را افرایش می‌دهند، همین‌طور مسئله با افزایش کلسیم در دستگاه گوارش موجب یبوست خواهد شد.

در اکثر بیماران هایپرپاراتیروئیدی یکی از غدد درگیر و دچار پرکاری می شود که به آن آدنوم واحد گفته می شود، در بین بیماران ۱۰ درصد با پرکاری دو یا سه عدد از چهار غده پاراتیروئید درگیر پرکاری می شوند و به آن آدنوم دوگانه و یا سه گانه گفته می شود و تنها ۱۰ درصد با هایپرپلازی چهارگانه یعنی پرکاری پاراتیروئید در چهار غده مواجه هستند.

در این بیماری در کل آمار بیماران مربوطه ۸۵ درصد مرتبط با آدنوم ناشی از توده‌های خوش‌خیم، ۱۴ درصد مربوط به هایپرپلازی چهار غدد و ۱ درصد مرتبط با توده های بدخیم در پاراتیروئید است.

غده پاراتیروئید چیست

سن شیوع بیماری

این بیماری با افزایش سن احتمال بیشتری خواهد داشت، در حقیقت افراد بالای ۴۵ سال تا سن ۶۵ سالگی بیشترین شیوع بیماری را در بین دیگر افراد دارند.

پرکاری هایپرتیروئید شایع‌ترین علت افزایش سطح کلسیم در خون است و در موارد کمتری بیماران با دلایلی از قبیل رژیم غذایی نامناسب، سرطان و هایپرپاراتیروئیدی ثانویه دچار افزایش سطح کلسیم می شوند.

چه کسانی باید نگران سرطان پاراتیروئید باشند؟

با اینکه آمار بیماران ناشی از سرطان در پاراتیروئید بسیار پائین و همانطور که گفته شد آماری در حدود یک درصد از کل است، به هر شکل برخی علائم از جمله سطح بسیار بالای کلیسم در خون (بیشتر از ۱۳ یا ۱۴ میلی گرم در دسی لیتر) و سطح بسیار بالای PTH (هورمون پاراتیروئید) در حد بیش از ۵ برابر حد نرمال می تواند خبر از سرطان پاراتیروئید بدهد.

تصویربرداری پزشکی تیراد درمان های بدون جراحی پاراتیروئید

 • تشخیص وجود و یا عدم وجود آدنوم و همچنین سایز و اندازه آن از طریق سونوگرافی تیروئید و پاراتیروئید و تصویربرداری دقیق و تخصصی از محل و اندازه توده ها با توجه به اینکه سونوگرافی پاراتیروئید بسیار تخصصی بوده و نیازمند دقت زیادی است تا بیمار به اشتباه تحت درمان واقع نشود.
 • تزریق الکل و درمان آر اف توده های پاراتیروئید که در این نوع درمان‌ها بیماران بدون اینکه نیازی به بیهوشی و یا جراحی داشته باشند و با کمک درمان‌های کمتر تهاجمی درمان شده و یکی دو روز پس از درمان با بستری و تنظیم سطح کلسیم خون، پروسه درمانی آنها به اتمام می‌رسد، این درمان‌ها به خصوص در افرادی که امکان عمل جراحی در آنها وجود ندارد از جمله بیماران با زمینه بیماری‌های قلبی از جمله مصرف داروهای ضد انعقادی، بیماری‌های دریچه قلبی و یا بیماران دیالیزی ثمره بهتری می‌برند. هرچند درمان برای بیماران جوان نیز به خوبی پاسخ‌گو بوده و این عمل‌ها به صورت روتین هر هفته در موسسه در حال انجام است.

مرکز تصویربرداری پزشکی تیراد به عنوان یک مرکز فوق تخصصی در زمینه درمان توده‌های تیروئید و پاراتیروئید با استفاده از روش‌های کمتر تهاجمی و بدون عمل جراحی مطابق با به‌روزترین درمان‌های موجود در دنیا فعالیت نموده و پاسخ گوی سوالات شما هست، برای دریافت پاسخ در رابطه با روش‌های درمانی کمتر تهاجمی و بدون جراحی می‌توانید با شماره های موسسه در ارتباط باشید.

برای اینکه به چگونگی تشخیص و درمان توده های تیروئید و پاراتیروئید بدون جراحی پی ببرید می توانید به قسمت خدمات در همین سایت مراجعه کنید.

منبع:

سایت بیماری های غدد درون ریز

۱ / ۵. ۱

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
مطلب بعدی
پرکاری تیروئید در نوزادان
مطلب قبلی
میزان نرمال تیروئید در بارداری چند است؟

۱۶ دیدگاه. Leave new

 • ثریا
  1401/05/13 8:47 ق.ظ

  سلام من پلیس معده بد خیم داشتم با آندوسکوپی ورداشتم الان فهمیدم که پرکاری پاراتیروید هم دارم (کلسیم خونم زیاد است) دوسالی هست که داخل گلوم احساس بدی دارم انگار چیزی تو گلم گیر کرده وعذاب میده من باید چیکار کنم

 • برومند
  1401/05/06 12:40 ب.ظ

  سلام
  آیا مرکز تیرداد بخش درمان بدون جراحی پرکاری پاراتیروئید هم دارد؟ با تشکر برومند

 • فرشته
  1401/04/25 11:42 ق.ظ

  سلام وقتتون بخیر
  میخواستم بدونم برای آر اف پاراتیروئید، مشهد هم پزشکی هست که این کار رو انجام بده یا فقط تهران هست؟

 • مهریا طاهر
  1401/03/31 8:24 ب.ظ

  سلام مادرم آزمایش داده پاروتیرویید هورمونpthنوشته ۱۰۵ این یعنی چی خطرناک میباشد بیماری اسکرودرمی داره وآبمروارید وپوکی استخوان چه راهکاری داره ممنون

 • لیلا
  1401/01/22 3:20 ق.ظ

  سلام.مادرم پیمرپاراتیروییدش رو ۲۸۰ …استخوان درد شدید داره …شما احتمال میدید ک سرطان استخوان گرفته باشه.لطفا جوابمو بدید بدجور ذهنم درگیره

  • مدیر سایت
   1401/01/31 2:18 ب.ظ

   سلام. آقای دکتر ابراهیمی نیک نظر شون اینه ک احتمال ادنوم پاراتیروئید هست بهتره سونو بشن و اسکن و اگر ادنوم بود ار اف انجام بشه.

 • بیژن تبریزی
  1400/12/23 11:46 ب.ظ

  هزینهRF چقدر است؟

 • مهسا راد
  1400/07/01 12:54 ب.ظ

  سلام روز بخیر
  من غده پارا تیروئیدم بزرگ شده و آزمایش کلسیم دادم ک ۹.۲ بود ولی( pth (209.4 هست میخواستم بدونم نیاز به جراحی دارم؟؟؟

 • زهره
  1400/04/18 3:11 ق.ظ

  سلام خسته نباشی اماهی هست پاراتیرییدعمل کردم نفس تنگ میشم ونمیتونم باصدای بلندحرف بزنم خواست ببینم به حالت اول برمیگردم

 • ب
  1400/03/20 8:54 ب.ظ

  باسلام درهنگام عمل جراحی تیرویید اگه پارا تیرویید هم برداشته بشه ایا راهی برای ترمیم ی باز گردندان پارا تیروییدهست

  • مدیر سایت
   1400/03/21 1:56 ب.ظ

   سلام. معمولا یک پاراتیروئید را میذارن بمونه. با سونو چک کنید.

 • ناشناس
  1399/08/21 3:11 ب.ظ

  سلام و خسته نباشید, حدود ۲ ماهی هست غده تیروییدمو برداشتم و قرص کلسیم مصرف میکنم, ولی با گذشت چن ماه هنوز کلسیم بدنم کم میباشد و با فراموش کردن یک دوز مصرفی کل بدنم شروع ب خاب رفتگی میکنه, میخاستم علت رو بدونم, با تشکر

  • مدیر سایت
   1399/08/24 3:03 ب.ظ

   سلام
   علت کاهش کلسیم ممکنه به علت آسیب به غدد پاراتیروئید باشد باید زمان بگذره تا ببینیم این آسیب برمیگرده یا دائمی هست.

 • م.ک
  1399/02/15 9:47 ب.ظ

  سلام و خسته نباشید.
  اگر بیماری که غده تیروئیدش رو عمل کرده و کامل اونو برداشته باشه(عمل پاپیلری انجام داده)
  فراموشی بگیره
  این فراموشی از علائم تیروئید است یا علت دیگری دارد؟
  سنش حدود۴۰ سال
  ممنون میشم پاسخ بدید.

 • سعیده نورین
  1398/12/02 6:06 ق.ظ

  سلام و عرض احترام، مادر من اخیرا به طور اتفاقی و با یک چکاپ ساده متوجه شدند سطح کلسیم خون بالا رفته و با آزمایشات دقیقتر تشخیص هایپر پاراتیروئید و آدنوم پاراتیروئید تشخیص داده شده ولی به علت تنگی شریان کاروتید گردن حدود %۶۵ جراحی شان با ریسک بالا همراه است. پزشک جراح درمان با لیزر رو پیشنهاد دادند. و پزشکانی رو در این رابطه معرفی کردند. آیا لیزر درمانی عوارضی هم دارد.؟ شانس موفقیت در این روش چقدر است و اعصابی که در ناحیه پاراتیرویید وجود دارد ممکن است در پی این روش آسیب ببینند.؟ سپاسگزارم از پاسختان.

  • موسسه تیراد
   1398/12/06 1:30 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   اگر ایشون نمی تونن جراحی انجام بدن برای آر اف تشریف بیارین، ریسک نداره و به طور سرپایی انجام می شه
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر