4 نکته مهم در مورد اندازه ندول تیروئید

۴ نکته مهم در مورد اندازه ندول تیروئید

چرا اندازه ندول تیروئید مهم است؟ 

اندازه ندول تیروئید، یکی از مسائلی است که بیماران را نگران می‌کند. ندول‌های تیروئید تومورهایی هستند که در غده تیروئید ایجاد می‌شوند و یک توده یا برآمدگی را در تیروئید صاف و حتی یکنواخت تشکیل می‌دهند. ندول‌های تیروئید شایع هستند و ۴۰ درصد از زنان و ۳۰ درصد از مردان درگیر آن هستند. بر اساس مطالعات کالبدشکافی، شیوع کلی ندول‌های تیروئید در جمعیت عمومی ۶۵ تا ۶۸ درصد برآورد شده است. بیشتر گره‌های تیروئید خوش‌خیم و تنها حدود ۵% از آن سرطانی هستند. ندول‌های خوش‌خیم به‌اندازه ندول‌های سرطانی رشد می‌کنند. ازآنجایی‌که این گره‌ها بزرگ می‌شوند، برخی از آن‌ها بر اساس اندازه‌شان فقط باید با جراحی برداشته شوند.

۴ نکته مهم در مورد اندازه ندول تیروئید

بیماران در مورد اندازه ندول تیروئید نگران هستند؛ زیرا این تومورها بزرگ‌تر می‌شوند، بیماری ایجاد می‌کنند یا قابل‌توجه می‌شوند. واضح است که اندازه ندول تیروئید مهم است. بااین‌حال، صرفاً اندازه ندول تیروئید همه ماجرا نیست. در زیر به ۴ نکته مهم در مورد اندازه ندول تیروئید می‌پردازیم.

 1. اندازه ندول تیروئید مهم است و نیاز به جراحی را پیش‌بینی می‌کند.

با افزایش اندازه گره تیروئید، نیاز به جراحی نیز بیشتر می‌شود. هنگامی که پارامترهای دیگر مانند سرطان تیروئید، عملکرد تیروئید و… در نظر گرفته نمی‌شود، اندازه ندول می‌تواند به‌طور قابل‌اعتمادی نیاز به جراحی را پیش‌بینی کند. این افزایش اندازه مستقل از عوامل دیگر، به‌وضوح احتمال جراحی را نشان می‌دهد. مهم‌تر اینکه، اندازه ندول تیروئید، ارتباط مستقیمی با بدخیم بودن ندول‌ها ندارد. هرچند با بزرگ‌تر شدن گره‌ها، خطر ابتلا به سرطان و سرایت به غدد لنفاوی افزایش می‌یابد، اما همه گره‌های بزرگ سرطانی نیستند. بااین‌حال، اکثر ندول‌های بزرگ در نهایت نیاز به جراحی خواهند داشت. زمانی که ندول تیروئید به ۴ سانتی‌متر یا بیشتر برسد، تقریباً به جراحی نیاز دارد.

با افزایش اندازه گره تیروئید، این توده‌ها جایگزین بافت طبیعی تیروئید می‌شوند. هنگامی که این گره‌ها به‌اندازه تقریبی یک لیمو می‌رسند، به‌اندازه یک‌ نیمه معمولی غده تیروئید بزرگ یا بزرگ‌تر می‌شوند. این گره‌ها نیاز به جراحی دارند. ندول‌های بسیار بزرگ به‌ندرت نیاز به بیوپسی دارند؛ زیرا جراحی برای برداشتن این ضایعات تنها بر اساس اندازه ندول تیروئید اندیکاسیون دارد. ندول‌هایی به اندازه یک انگور یا کیوی کوچک، معمولاً برای اطلاعات بیشتر نیاز به بیوپسی سوزنی دارند. ندول‌هایی به اندازه یک بادام‌زمینی یا نخود نیز می‌توانند در صورت وجود ویژگی‌های مشکوک در سونوگرافی، به بیوپسی نیاز داشته باشند. گاهی اوقات، گره‌های کوچک‌تر برای تشخیص و درمان قطعی، نیاز به جراحی تیروئید دارند. نکته اصلی این است که اندازه ندول تیروئید مهم است. بزرگ شدن لوب تیروئید منجر به علائمی مانند مشکل در تنفس و بلع می‌شود و نیاز به جراحی دارد.

اندازه ندول تیروئید

 1. اندازه ندول تیروئید بیش از ۴ سانتی‌متر نیاز به جراحی دارد.

همان‌طور که در بالا ذکر شد، ندول‌های تیروئید شایع هستند و در ۴۰٪ از زنان و ۳۰٪ از مردان به‌وجود می‌آیند. اکثر ندول‌ها خوش‌خیم هستند، اما حتی گره‌های خوش‌خیم نیز می‌توانند نیاز به جراحی داشته باشند. اکثر ندول‌های تیروئید در هنگام معاینه بیمار با بیوپسی سوزنی، به‌عنوان خوش‌خیم تشخیص داده می‌شوند. اگرچه این ندول‌ها خوش‌خیم هستند، اما تقریباً همه آن‌ها در طول زمان بزرگ یا بزرگ می‌شوند؛ بنابراین، اندازه ندول تیروئید یکی از دلایل جراحی ندول تیروئید خوش‌خیم است. هر ندولی که ۴ سانتی‌متر یا بزرگ‌تر باشد باید با جراحی تیروئید برداشته شود.

مانند هر تومور یا چیز زائد دیگری در بدن (صورت، پیشانی، ساعد، گردن و…)، نمی‌توانید اجازه دهید ندول‌های تیروئید برای همیشه به رشد یا بزرگ‌شدن ادامه دهند. همان‌طور که این گره‌ها بزرگ‌تر می‌شوند، می‌توانند باعث  بیماری شوند. بیوپسی‌های سوزنی کمتر قابل‌اعتماد هستند؛ چرا که افزایش حجم را نمی‌توان به‌طور کامل با یک سوزن کوچک نمونه‌برداری کرد. در نهایت، ندول‌ها باعث مشکلاتی مانند مشکل در بلع یا تنفس، غده یا توده قابل‌توجه در گردن، فشار و ناراحتی (مخصوصاً هنگام درازکشیدن) و احساس قلمبگی در گلو می‌شوند. علاوه‌براین، همان‌طور که این گره‌ها رشد می‌کنند، می‌توانند به داخل حفره قفسه سینه گسترش یابند یا به نای یا لوله بلع (مری) فشار وارد کنند یا در پشت جعبه صدا رشد کنند. همان‌طور که اندازه ندول تیروئید افزایش می‌یابد، احتمال علائم ذکر شده در بالا نیز قابل‌توجه می‌شود. اگر اندازه ندول تیروئید به ۴ سانتی‌متر برسد یا ندول شما به‌اندازه‌ای بزرگ باشد که علائم بیماری ایجاد کند، جراحی تیروئید برای درمان ضروری است.

اندازه ندول تیروئید بیش از 4 سانتی‌متر نیاز به جراحی دارد

 1. ندول‌های کوچک تیروئید می‌توانند ترسناک باشند.

هرچند بیشتر ندول‌های تیروئید سرطانی نیستند، اما حدود ۵% و در بدترین شرایط حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از آن‌ها سرطانی هستند. اندازه ندول تیروئید به‎طور مستقیم با ماهیت سرطانی یا خوش‌خیم بودن تومور تیروئید ارتباط ندارد. همه سرطان‌های تیروئید از اندازه کوچک شروع می‌شوند؛ بنابراین کوچک بودن ندول تیروئید به این معنی نیست که خوش‌خیم است. ما حتی موارد نادری را دیده‌ایم که یک ندول کوچک تیروئید (کمتر از ۱ سانتی‌متر) سرطانی بوده و به غدد لنفاوی گردن سرایت کرده است.

هر ندول کوچکی که در یک سونوگرافی با وضوح بالا شک‌برانگیز باشد، باید بدون توجه به اندازه آن، با بیوپسی سوزنی بررسی شود. این ندول‌های کوچک‌تر برای بیوپسی چالش‌برانگیز هستند و این آزمایش باید فقط در مراکز پزشکی بسیار عالی انجام شود. بیماران همچنین باید بدانند که کیفیت و قابل‌اعتماد بودن نتیجه بیوپسی تیروئید، فقط به توانایی و تخصص افرادی بستگی دارد که آن را انجام می‌دهند و آسیب شناسانی که سلول‌ها را ارزیابی می‌کنند. بیوپسی سوزنی قبل از جراحی، معمولاً در مورد سرطانی یا غیرسرطانی بودن ندول تیروئید تشخیص قطعی نمی‌دهد. حتی آزمایش‌های ژنتیکی مولکولی ویژه سلول‌های تیروئید، بیشتر اوقات مشخص نمی‌کند که یک ندول، سرطانی است یا خوش‌خیم. به‌این‌ترتیب، بسیاری از گره‌های تیروئید، به‌ویژه ندول‌های کوچک، نمی‌توانند سرطانی یا خوش‌خیم تشخیص داده شوند تا زمانی که کل ندول در طی جراحی ندول تیروئید، برداشته شود. در برخی از مطالعات بزرگ، تا ۵۰ درصد از سرطان‌های تیروئید، قبل از جراحی ندول تیروئید تشخیص داده نمی‌شود.

ندول‌های کوچک تیروئید می‌توانند ترسناک باشند

 1. تصویربرداری متخصص از ندول تیروئید مهم است

سونوگرافی تخصصی و اختصاصی گردن، همیشه اولین مطالعه تصویربرداری است که باید در ارزیابی اندازه ندول تیروئید یا هر مشکل تیروئیدی دیگر مورداستفاده قرار گیرد. سونوگرافی تیروئید بهترین و رایج‌ترین روش برای ارزیابی تیروئید است. این تست تصویربرداری، از امواج صوتی برای گرفتن تصاویری از غده تیروئید، بافت‌ها و ساختارهای اطراف و غدد لنفاوی گردن استفاده می‌کند. این آزمایش بیماران را مطلقاً در معرض هیچ اشعه‌ای قرار نمی‌دهد. اگر پزشک شما ابتدا سی‌تی‌اسکن، ام‌آرآی یا اسکن PET/CT را برای بررسی مشکلات تیروئید شما تجویز کرد، با یک متخصص دیگر صحبت کنید.

سونوگرافی تیروئید می‌تواند به تعیین اندازه ندول تیروئید و اینکه آیا ندول جامد یا پر از مایع است کمک کند. (احتمال سرطانی بودن گره‌های جامد بیشتر است.) این آزمایش همچنین می‌تواند برای بررسی تعداد گره‌ها و اندازه ندول تیروئید استفاده شود. حتی می‌تواند نشان دهد که خون‌رسانی به این ندول‌ها چگونه است. علاوه‌بر این، این روش برای جستجوی سرطان تیروئید که به غدد لنفاوی گردن سرایت کرده، بسیار عالی است. در نهایت، از سونوگرافی برای انجام بیوپسی سوزنی از توده‌های تیروئید و غدد لنفاوی برای بررسی سرطانی بودن یا نبودن آن‌ها استفاده می‌شود.

تصویربرداری متخصص از ندول تیروئید مهم است

چکیده و سخن پایانی درباره اندازه ندول تیروئید

ندول‌های تیروئید بسیار شایع هستند. اندازه ندول تیروئید مطمئناً مهم است، اما تنها عامل بالینی نیست که تعیین می‌کند آیا بیوپسی، جراحی و یا نظارت لازم است یا خیر. همه ندول‌های بزرگ بد نیستند و همه ندول‌های کوچک خوش‌خیم نیستند. برای تشخیص و درمان این گره‌ها، صرف‌نظر از اندازه آن‌ها، جراحی که شامل برداشتن نیمی از تیروئید یا کل آن است، اغلب ضروری است. ندول‌های بزرگی که علامت بیماری دارند، گره‌هایی که درحال‌رشد هستند و آن‌هایی که غیرمعمول یا مشکوک هستند (در سونوگرافی یا بیوپسی سوزنی) اغلب نیاز به جراحی ندول تیروئید دارند. همیشه اولین آزمایش تصویربرداری که باید برای ارزیابی اندازه ندول تیروئید و هرگونه مشکل تیروئیدی دیگر استفاده شود، یک سونوگرافی تخصصی و اختصاصی در گردن است که توسط یک پزشک ماهر انجام می‌شود.

۴ / ۵. ۶

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
نوشتهٔ پیشین
ندول تیروئید: درمان گره تیروئید و راه‌های شناسایی گره
نوشتهٔ بعدی
سرطان تیروئید: 5 نگرانی اصلی در مورد ندول تیروئید

۴۶ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • فاطمه شجاعی
  1403/02/30 2:27 ب.ظ

  سلام روزتون بخیر..من ۴۰ سالمه و سالهاست که تیرویید کم کار دارم.امروز سونوی تیرویید دادم و همه چیز طبیعی و دارای ابعاد طبیعی بود.فقط پایین سونو نوشته که پارانشیم تیرویید به صورت هتروژن و میکروندولر است.و در ادامه اومده که تصویر ندول هتراکو به ابعاد ۲۱*۱۴ میلی متر با بورد مشخص و بدون کلسیفبکاسبون در لوپ چپ تیرویید دیده شد.
  میخواستم منو راهنمایی کنید و اینکه جوابم یعنی چی؟ ممنونم پیشاپیش ازلطفتون

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   توصیف ندول هتراکو با ابعاد مشخص و بدون کلسیفیکاسیون، همراه با پارانشیم هتروژن و میکروندولر تیروئید، نشان‌دهنده نیاز به بررسی‌های بیشتر برای تعیین ماهیت ندول و وضعیت کلی تیروئید است. پیگیری‌های دقیق و مشاوره با متخصص غدد می‌تواند به تعیین بهترین مسیر برای مدیریت و درمان کمک کند.

   پاسخ
 • نیلوفر
  1403/02/25 11:48 ب.ظ

  سلام دکتر در سونو من زده در لوب راست complex cyst به اندازه ۶*۶ مشاهده میشود
  در مثلث ساب مندیبولر دو طرف لنف نود راکتیو با سایز میانگین ۱۴*۱۳ mm مشاهده میشود
  بقیه نرمال قید شده

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   کیست کمپلکس در لوب راست تیروئید به اندازه ۶×۶ میلی‌متر و لنف نودهای راکتیو در مثلث ساب مندیبولر دو طرف با سایز میانگین ۱۴×۱۳ میلی‌متر دیده شده‌اند. پیشنهاد می‌شود برای کیست کمپلکس پیگیری سونوگرافی دوره‌ای و در صورت لزوم بیوپسی انجام شود. برای لنف نودهای راکتیو، انجام آزمایشات خون و پیگیری سونوگرافی دوره‌ای توصیه می‌شود. مشاوره با متخصص غدد و متخصص گوش و حلق و بینی (ENT) نیز برای بررسی دقیق‌تر و مدیریت مناسب ضروری است.

   پاسخ
 • تیروئیدکتومی کامل انجام شده و هیچ بافت یا توده ای باقیمانده در محل جراحی تشخیص داده نشده است . ساختارهای آواسکولار هیپواکوئیک در بستر جراحی دیده می شود، به اندازه ۴۵*۱۵*۱۹ میلی متر در بستر لوبکتومی راست و ۵۷*۲۲*۲۳ میلی متر در تخت لوبکتومی چپ، به نفع مواد هموستاتیک جراحی (مانند Surgicel). ساختارهای دیگر دست نخورده به نظر می رسند. ضایعه کیستیک یا توپر در ناحیه گردن وجود ندارد. هیچ غدد لنفاوی پاتولوژیک در تمام نواحی گردن و ناحیه رترواسترنال دیده نمی شود و تمام غدد لنفاوی قابل مشاهده ناهلوم و داپلر رنگی طبیعی را نشان می دهند. غدد زیر فکی و پاروتید دو طرفه متقارن و طبیعی هستند. برداشت : • بدون علامت عود یا غیرطبیعی

  پاسخ
 • با سلام خدمت دکتر عزیز پیشاپیش از وقتی که می گذارید تشکر می کنم
  بنده احساس درد گاها شدید در قسمت گلو می کنم و آزمایش سونوگرافی من به شرح زیر است:
  ابعاد قدامی خلفی لوب راست ۲۴*۲۶ بزرگتر از نرمال
  ابعاد قدامی خلفی لوب چپ ۱۸*۲۱ بزرگتر از نرمال
  اکوی پارانشیم تیروئید یکنواخت می باشد
  دیامترایسم تیروئید ۳.۵
  تعدادی نواحی هتروژن به نفع ندول در لوب راست که بزرگترین آنها ۹*۱۴ حاوی کلسیفیناسیون می باشد
  تعدادی لنف نود با نمای ری اکتیو در دو طرف گردن که بزرگترین آنها در راست ۹*۲۲
  و بزرگترین آنها در سمت چپ ۸*۱۸

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   این نتایج به مشکلاتی مرتبط با تیروئید اشاره دارند، از جمله وجود ندول‌های هتروژن و لنف‌های ری اکتیو. پزشک شما ممکن است برای تشخیص دقیق‌تر و ارزیابی درمان‌های مختلف توصیه‌های خاصی ارائه کند. حتماً با او مشورت کنید تا بتوانید بهترین روال درمانی را دریافت کنید.

   پاسخ
 • ناشناس
  1403/02/21 0:21 ق.ظ

  سلام وقت بخیر ،درسونوی تیروییدم لوب سمت راست۴۴*۱۷*۱۶میلیمتر ولوب سمت چپ۴۴*۱۶*۱۵میلیمتر هست سایز اکوپترن پارانشمال درهردولوب وایسم نرمال هست.در۱/۳میانی لوب راست مدول solid-cystic کوچک به ابعاد۲.۵*۴.۵بدون کانون اکوژن اینترنال دیده میشود. ضایعه solidیاcysticدرلوب چپ وایسم رویت نشد.(Tirads:3) ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
 • ناشناس
  1403/02/08 8:35 ق.ظ

  با سلام و احترام
  بنده سونوگرافی دادم
  جواب این هست که همه چی نرماله، فقط ندول سالید هیپر اکو به قطر ۷ میلی متر در لوب چپ دیده شده و TR=2 ممنون میشم برام تفسیر کنید و بفرمایید وضعیت تا چه حد جدی است و باید چیکار کرد؟

  پیشاپیش از پاسخگویی شما متشکرم

  پاسخ
 • ناشناس
  1403/02/04 4:43 ب.ظ

  سلام آقای دکتر لوب راست تیروئید ۵cc و اکوپترن نسبتا هتروژن دارد و ندول هتروژن به ابعاد ۴.۵ mm در لوب چپ مشاهده شده چند ندول کوچک هتروژن به دیوار ۱mm در لوب راست است
  و لوب چپ حجم بزرگتر از نرمال ۸.۵cc واکوپترون است و ندول هتروژن به ابعاد mm24*18*26 است و به حجم ۶cc در لوب چپ دیده شده ضخامت ایسم ۱.۸mm نرمال است
  آیا با این اطلاعات مشکلی وجود دارد؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   وضعیت تیروئید شما به نظر می‌رسد که نیاز به ارزیابی و مراقبت دارد که شامل اندازه‌گیری حجم تیروئید و بررسی ناحیه‌های هتروژن (به طور غیر یکنواخت) و همچنین نودول‌های تیروئید می‌شود. این موارد می‌تواند نشانگر اختلالاتی در عملکرد تیروئید باشد.
   ۱. بررسی‌ها نشان می‌دهد که حجم لوب راست تیروئید ۵ سی سی است که در محدوده نرمال قرار دارد. اما با وجود هتروژنیته (ناهمگنی) در اکوپترن (تصویربرداری با اکوگرافی)، نشانه‌ای از تغییرات غیرعادی در بافت باشد.
   ۲. در لوب چپ تیروئید، حجم به طور بیشتری (۸.۵ سی سی) از حجم نرمال دیده می‌شود. همچنین، نودول هتروژن به ابعاد mm24*18*26 و حجم ۶ سی سی در این لوب دیده شده است. ضخامت ایسم (پوسته داخلی تیروئید) در این لوب نیز در محدودهٔ نرمال است.
   ۳. همچنین، در هر دو لوب تیروئید، نودول‌های کوچک هتروژن با دیواره‌های mm1 نیز دیده شده‌اند که ممکن است نشانگر وجود ندول‌های جدید یا تغییرات دیگر باشند.

   با توجه به این نتایج، پزشک شما ممکن است پیشنهاد دهد که اقدامات بیشتری انجام دهید، مانند آزمایش‌های تصویربرداری دقیق‌تر یا بررسی‌های بیشتری برای تشخیص و مشخص کردن وضعیت تیروئید شما. در نهایت، این تصمیم‌ها بر اساس شرایط شخصی شما و توصیه‌های پزشک شما گرفته می‌شود.

   پاسخ
 • ناشناس
  1403/01/28 8:42 ب.ظ

  باسلام خدمت شما.
  ممنون که با صبر و ارامش جواب میدین.
  انشالله که عاقبت بخیر بشین.

  من، ۳۷سال دارم تا حالا سابقه تیرویید نداشتم چند روزی هست ی غده تو گلوم زده رفتم پیش دکتر سونو نوشتن.

  سونوگرافی کردم.
  لوب راست تیروئید به حجم۸cc
  لوب چپ تیروئید به حجم ۶cc
  ندول های هایپو اکو با حدود مشخص دارای میکروکلسیفیکاسیون داخلی به سایز۳*۵
  و ندول های سالید سالیدسیستیک متعدد در هر دو لوپ روییت شد که بزرگی ان سایز۵/۸*۹است.
  ندول سمت چپ۷/۳mm است.

  اینا یعنی چی و باید چکار کنم؟؟؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در سونوگرافی تیروئید و بافت نرم گردن، چند مورد را توضیح داده است:
   ۱. حجم لوب راست تیروئید: ۸ سی سی و حجم لوب چپ تیروئید: ۶ سی سی. این مقدارها نشان دهنده اندازه تیروئید است، که در محدوده طبیعی قرار دارند.
   ۲. در هر دو لوب تیروئید، ندول‌هایی مشاهده شده است. این ندول‌ها دارای ابعاد مختلفی هستند. بعضی از آن‌ها هیپواکوئیک (سایه تیره‌تر) هستند و دارای میکروکلسیفیکاسیون (ریزدانه‌های کلسیمی در داخل آن‌ها) می‌باشند. به علاوه، ندول‌های دیگر سالید یا سالیدسیستیک (ترکیبی از بخش‌های سالید و مایع) است.
   ۳. اندازه بزرگترین ندول ۸*۹ میلیمتر است، در حالی که ندول دیگری در سمت چپ به اندازه ۷.۳ میلیمتر داریم.

   در کل، این گزارش نشان می‌دهد که در تیروئید شما تغییراتی اتفاق افتاده است، از جمله وجود ندول‌ها با خصوصیات مختلف. برای تفسیر دقیق‌تر و تعیین درمان مناسب، ممکن است نیاز به مطالعات تکمیلی مانند بیوپسی (در صورت لزوم) و مشاوره با پزشک غدد است.

   پاسخ
 • نگین صالحی
  1402/12/13 2:58 ب.ظ

  سلام خسته نباشید روزتون بخیر
  سونو گرافی تیروئید:
  ابعاد لوب راست ۱۹*۱۴*۴۵میلیمتر و ابعاد لوب چپ ۱۷*۱۷*۴۲میباشد
  ضخامت ایسموس ۲ میلیمتر است.
  هر دو لوب تیروئید دارای ابعاد نرمال و اکوی هتروژن و حاوی کانون های بسیار ریز منتشر هایپواکو میباشد که مطرح کننده تیروئیدیت(هاشیماتو)میباشدتطابق با علائم بالینس و یافته های آزمایشگاهی توصیه میگردد.ندول سالید هایپواکو به ابعاد ۱۳*۷ میلیمتر در لوب چپ تیرویید مشاهده شده

  اسن یعنی چی

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بر اساس گزارش سونوگرافی تیروئیدی که ارائه داده‌اید، تصاویر زیرشاخصهای زیر را نشان می‌دهد:
   ۱. ابعاد لوب‌ها:
   – لوب راست: ۱۹*۱۴*۴۵ میلیمتر
   – لوب چپ: ۱۷*۱۷*۴۲ میلیمتر
   ۲. ضخامت ایسموس (جلد داخلی):
   – ۲ میلیمتر
   ۳. ویژگی‌های لوب‌ها:
   – لوب‌ها دارای ابعاد نرمال و اکوی هتروژن (هتروژن به معنای داشتن چگالی متفاوت در تصویرهای سونوگرافی است).
   – حاوی کانون‌های بسیار ریز منتشر هیپواکو (مناطق تاریک) که ممکن است نشانگر تیروئیدیت (مثل هاشیماتو) باشد.

   ۴. **ندول سالید هیپواکو:**
   – ابعاد: ۱۳*۷ میلیمتر
   – موقعیت: در لوب چپ تیروئید
   توصیه شده است که با توجه به یافته‌های سونوگرافی و همچنین علائم بالینی و نتایج آزمایشگاهی، احتمالاً ناشی از التهاب تیروئید (تیروئیدیت هاشیماتو) باشد. همچنین، وجود ندول سالید هیپواکو نیز به نظر می‌رسد که باید مورد توجه و ارزیابی دقیق‌تر پزشک قرار گیرد.
   مهمترین مرحله پس از گرفتن سونوگرافی، مشاوره با پزشک تخصصی تیروئید (اندوکرینولوژیست یا فوق‌تخصص تیروئید) است. او می‌تواند نتیجه‌ها را تفسیر کرده و برنامه درمانی یا اقدامات بیشتر را توصیه کند.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/11/26 12:12 ب.ظ

  سلام من سونو انجام دادم و گفتن باید fna هم انجام بدم ابعاد ندول نوشته۱۵.۲ ×۱۸.۴ بوده

  پاسخ
  • سلام. بر اساس اطلاعاتی که ارائه داده‌اید، نودول (گره) در غده تیروئید شما ابعادی حدود ۱۵.۲ × ۱۸.۴ میلیمتر دارد. احتمالاً پزشک شما به علت اندازه بزرگ این گره توصیه به انجام نمونه‌برداری با سوزن رقیق (FNA) داده است.
   نمونه‌برداری با سوزن رقیق (FNA) یک روش تشخیصی است که در آن نمونه‌ای از بافت یا سلول‌های موجود در گره تیروئید با استفاده از سوزنی نازک جمع‌آوری می‌شود. این نمونه سپس تحت میکروسکوپ بررسی می‌شود تا از جنس و خصوصیات سلولی گره مورد بررسی قرار گیرد و در صورت لزوم، تشخیص سرطان یا بیماری‌های دیگر انجام شود.
   توصیه معمولاً این است که اگر گره تیروئید شما ابعاد بزرگتری داشته باشد یا نمایانگر خصوصیات نامعمولی باشد، نمونه‌برداری با سوزن رقیق انجام شود تا به تشخیص دقیق‌تری برسید.
   همچنین، در صورتی که نتایج نمونه‌برداری با سوزن رقیق نتیجه مثبت برای سرطان نشان دهد، پزشک شما ممکن است به شما توصیه کند که به دنبال درمان‌های بیشتر و یا جراحی جهت برداشتن گره‌های مشکوک باشید.
   بهتر است با پزشک خود در مورد هرگونه سوال یا نگرانی صحبت کنید. او می‌تواند شما را درباره گزینه‌های درمانی مناسب و مسیر درمانی بهتر راهنمایی کند.

   پاسخ
 • سلا اقای دکتر سونوگرافی منو توضیح بدید ممنونم.
  طول لوب سمت راست ۳۳ میلی متر، Ap 14 میلی متر و در ابعاد عرضی ۱۲ میلی متر و لوب چپ اندازه گیری شد.
  اندازه گیری طول ۳۲ میلی متر، ۱۲ میلی متر در Ap 10 میلی متر در ابعاد عرضی ضخامت ایستموس حدود ۵ میلی متر است.
  یک ندول هپواکوئیک تخم مرغی با تعریف ضعیف و بدون کلسیفیکاسیون ۱۲×۵ میلی متر در سمت راست ایستموس وجود دارد (tr3)
  غدد بزاقی زیر فکی از نظر اندازه، شکل و پژواک طبیعی هستند
  تعداد کمی LN واکنشی در زنجیره‌های ژوگولار فوقانی دو طرفه تا ۱۲×۵ میلی‌متر در سمت راست بالا و ۱۱×۵ میلی‌متر در سمت چپ بالا (منطقه II) و ناحیه زیر فکی تا ۱۰×۵ میلی‌متر (منطقه Ib) و دو LN واکنش‌پذیر ۱۰ میلی‌متر، ۶ میلی‌متر وجود دارد. در ناحیه زیر ذهنی (منطقه Ia)
  از نظر بالینی قابل توجه نیست
  Imp: تغییرات R/O هپوتروئیدیسم یا تیروئیدیت هاشیموتو ندول تیروئیدی (TR3) LN های واکنشی گردن رحم (مهم نیست)

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در مورد غده تیروئید، اطلاعاتی در مورد ابعاد طولی (Length)، ضخامت عرضی (AP)، و ابعاد عرضی (Width) آورده‌ شده است. همچنین، اطلاعاتی در مورد ندول هپواکوئیک تیروئیدی با ابعاد ۱۲×۵ میلی‌متر در سمت راست ایستموس (tr3) آورده‌اید.
   در مورد لنفاوی‌ها، توصیف حاکی از وجود لنف‌نودهای واکنش‌پذیر در چندین ناحیه از گردن است. این لنف‌نودها به نظر می‌رسند واکنشی و در اندازه‌ها و شکل‌های مختلف در مناطق مختلف گردن (ژوگولار فوقانی، زیر فکی، زیر ذهنی) قرار دارند.
   پیشنهاد می‌شود که این نتایج را با پزشک خود بررسی کنید. او ممکن است توصیه به آزمایش‌های دیگر یا اقدامات درمانی برای بررسی دقیق‌تر وضعیت تیروئید، ندول هپواکوئیک تیروئیدی و لنفاوی‌های گردن داشته باشد.
   همچنین، توضیحات بیشتری در مورد تحولات R/O هپوتروئیدیسم یا تیروئیدیت هاشیموتو و نتایج LN های واکنشی بدهد.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/11/21 8:40 ب.ظ

  بابت اطلاعات خوبی که میدهید ممنونم.همیشه در پناه خدا باشین

  پاسخ
 • 09013070244
  1402/10/27 7:38 ب.ظ

  سلام وقت بخیر..من از پارسال متوجه ندول تیرویید شدم اندازه اولیه ۴۳ میلی بود که بیوپسی نشان داد خوش خیمه..دو بار که سونو انجام دادم اندازه‌ش ۴۶ میلی شده دکتر جراح میگه فعلا جراحی نکن یه مدته آب دهانم رو قورت میدم یا غذا می‌خورم چیزی اندازه گردو اذیتم می‌کنه می‌خواستم شما راهنمایی کنید چیکار کنم؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بطورکلی بدون بررسی سوابق پزشکی و بالینی شما نمیتوان نظری داشت اما اگر پزشک معالج تشخیص جراحی ندادند میتوان نتیجه گرفت مشکلی وجود ندارد.
   درغیراین صورت مدارک تون رو برای بررسی بیشتر ارسال بفرمایید.
   https://tiradsono.com/support/send-ticket/

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر
  خانمم تیروئید بارداری داشتن وبا خوردن قرص بر طرف شده مدت یک سال قرص رو ول کردند با گرفتن آزمایش بالا رفته اکنون از قرص استفاده میکنن تقییر نکرده وپزشک بادیدن سونوگرافی گفتن نمونه برداری نودل کنید وجوابشو برام بیارید العان خانمم خیلی ترسیده وخودمم همینطور البته این تورم کوچک خیلی وقته همین طوریه فکر می کنم ۱۲ سال باشه.آیا واقعا نیازه نمونه برداری شه
  خیلی می ترسیم.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بدون انجام نمونه برداری نمیتوان نظری داشت اما آنچه وجود دارد عدم انجام بیوپسی و رها کردن مشکل خطرات بیشتری برای همسر شما به همراه خواهد داشت.

   پاسخ
 • منا اسماعیلی
  1402/10/07 3:20 ق.ظ

  سلام آقای دکتر
  من سابقه تیرویید دارم و دوساله که قرص لووتیروکسین استفاده میکنم. دوسال پیش سونو دادم ندول ۱۰×۱۴ بود ۶ ماه بعد همین اندازه بود الان بعد از یک سال وخورده ای سونو دادم شده ۲۲×۱۵
  دکترم گفتن نمونه بگیرم اما من میترسم. میشه که چند ماه دیگه صبر کنم شاید بزرگتر نشد یا اینکه هرچه زودتر باید نمونه گیری انجام بدم؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بله، امکانش هست که تغییر ابعاد نداشته باشه اما برای پیشگیری از بروز اتفاقات ناخوشایند، هرچه زودتر نمونه گیری انجام شود، وضعیت توده سریع تر قابل تشخیص خواهد بود و درمان سریع تر آغاز می‌شود.
   پس نگرانی را کنترل و بیوپسی را انجام دهید.

   پاسخ
   • سلام من احساس شدید خفگی میرم و اروق میزنم گاهی غذایی ک گاهی میخورم احساس خفگی دارم امانمو بریده اندوسکوپی کردم ازمایش دادم تیروییدم نرمال بوده مشکل معده دارم ۳۰ سال اما هر دکتری مشهد ساری رفتم مشکل من حل نشد انگار یکی پاشو رو گلوم میذاره فشار میده در طول روز و شب مواقع مختلف دو بار کرونا گرفته بودم اما خوب شدم خدارو شکر راهنماییم کنیید تورو خدا خانم هستم ۵۵ ساله کم خونم شدم

    پاسخ
    • سلام، وقت بخیر
     بدون بررسی پزشکی و اطلاع کامل از سوابق پزشکی شما نمیتوان نظری داشت اما یادآوری میکنم یکی از دلایل بروز این علائم در بدن، عدم کنترل و مدیریت فشارهای عصبی و استرس است.

     پاسخ
 • سلام
  ۳ندول بزرگ در تیروئید دارم و درحال رشد هستن
  کم کاری تیرویید و BMI ۳۵ دارم
  چندتا دکتر رفتم پیشنهاد جراحی دادن که کل تیروئید رو بردارم
  با این شرایط قبل جراحی احتمال بالای معافیت دارم یا بعد جراحی؟

  پاسخ
 • سلام و وقت بخیر
  تصویر ندولهای متعدد در هر دو لوب تیروئید مشاهده می شود که بزرگترین آنها با نمای spongi form به ابعاد ۲۱*۳۶ م م در لوب چپ تیروئید و به ابعاد ۱۶*۳۴ م م در لوب راست می باشد.
  در لوب های تیروئید سایز افزایش یافته است.
  مجموع یافته ها مطرح کننده گواتر مولتی ندولر می باشد.
  T4 9.1
  T3 2.2
  TSH 1.6
  لطفا راهنمایی بفرمایید، ممنونم.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   براساس نتایج سونوگرافی که ارائه دادید، شما دارای گواتر مولتینودولار هستید که ندول‌های متعدد در هر دو لوب تیروئید دارید. در مورد تیروئید، مشکلاتی مثل گواتر مولتینودولار ممکن است اتفاق بیافتد که به تورم تیروئید و ایجاد ندول‌های تیروئیدی منجر می‌شود.
   و با توجه به اطلاعات آزمایش‌های تیروئیدی شما (T4، T3، TSH)، به نظر می‌رسد که عملکرد تیروئیدتان نسبتاً در محدوده نرمال قرار دارد.
   در هر صورت، بهترین کار این است که با یک پزشک متخصص تیروئید مشورت کنید تا وضعیت دقیق تیروئیدتان را ارزیابی کند و به شما راهنمایی در مورد مدیریت این وضعیت ارائه دهد.
   روال درمانی ممکن است شامل مصرف داروها، مانیتورینگ منظم یا در موارد خاص عمل جراحی باشد. پزشک شما می‌تواند تصمیمات دقیقتری بگیرد و به شما درمان مناسب را تجویز کند.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من ۲۰ روز پیش سونوگرافی انجام دادم چندتا ندول بود که بزرگترین اون ۱۳م م است ولی الان نمونه دادم و تو سونوگرافی جدیدم ندول ۳۳در ۲۴ م م است چون جاهای مختلف سونوگرافی انجام دادم امکان داره دقت هر کدوم فرق داشته باشه یا واقعا بزرگ شده جواب نمونم هم هنوز نیومده خیلی نگرانم

  پاسخ
 • مهرآور
  1402/07/12 12:14 ب.ظ

  درود. و سپاس از زحمتی که می‌کشید. ندول سالیدهایپواکو ابعاد ۵×۹ میلیمتر در پوستر و اینفریور لوپ راست تیرویید دیده شد. (۴: TR) سونوگرافی فالواپ و جهت ارزیابی تکمیلی چک TFT توصیه شده. لطفن منظور از دوجمله‌ آخر چیست؟ فالواپ چگونه سونو گرافی است؟ و TFT چیست؟ کدام در مرکز شما انجام می‌شود؟ با سپاس مجدد.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در سونوگرافی تیروئید، وقتی یک یا چند ندول (توده) دیده می‌شود که مشخصاتی نامعمول دارند یا نیاز به ارزیابی دقیق‌تر دارند، پزشک ممکن است توصیه به فالواپ (Follow-up) بدهد. فالواپ به معنی انجام سونوگرافی مکرر به منظور پیگیری ندول‌ها و تغییرات آنها است. به عبارت دیگر، پس از مدتی، مثلاً ۶ ماه یا ۱ سال، ممکن است پزشک تصمیم بگیرد که سونوگرافی مجددی انجام دهد تا ببیند آیا ندول‌ها تغییر کرده‌اند یا نه.
   TFT به معنی “تست عملکرد تیروئید” (Thyroid Function Test) است. این تست به منظور اندازه‌گیری سطوح هورمون‌های تیروئیدی در خون انجام می‌شود. این تست معمولاً شامل اندازه‌گیری TSH (هورمون محرک تیروئید) و T4 (تیروکسین) می‌شود. تست TFT به پزشک کمک می‌کند تا بفهمد که آیا تیروئید در حالت کم‌کاری یا پرکاری قرار دارد یا نه.

   در مرکز تیراد سونوگرافی تیروئید انجام می‌شود.

   پاسخ
 • هاشم حسن زاده
  1402/06/12 9:36 ب.ظ

  باسلام خدمت دکتر ابراهیمی
  همسر من پس از نمونه برداری از توده تیرویید خود که به ابعاد ۴۲.۲۸ میباشد و جواب نمونه برداری خوش خیم میباشد حال پیش دکتر فوق تخصص غدد رفته پایشان گفتند با RF می‌توان قطر انرا کم کرد آیا این امکانپذیر میباشد

  پاسخ
 • سلام جناب دکتر من از امریکا هستم و نظر شمل و دکترهای ایران برام مهمه موقع بلع غذا فکر میکتم لای گلوم گیر کرده و ازمایش ct loop سمت چپ میکه ۱ سانتی متر هست ولی برام کاری نمیکنن من نکرانم اکه لازه باشه ایران هم میام

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   این امکان وجود دارد که تصور می‌کنید غذا در گلویتان گیر کرده است و اینطور نباشد، اما برای تشخیص دقیق و تعیین علت این مشکل، بهتر است به یک پزشک متخصص ارتوپدی یا گوش، حلق، و بینی (ENT) مراجعه کنید.
   چرا که این حالت به چند دلیل ممکن است که به وجود آید :
   آسیب یا التهاب در بافت‌های گلو: التهاب گلویی، زخم‌ها یا دیگر آسیب‌ها می‌توانند باعث احساس ناراحتی و احساس گیر کردن غذا در گلو شوند.
   تنگی مری: تنگی مری می‌تواند بدلیل علت‌های مختلفی از جمله عفونت‌ها، التهاب‌ها، تشکیل توده‌های خارج از مری، و غیره ایجاد شود.
   اختلالات عضلات گلو: ممکن است عضلات گلویی از جمله عضلات کوچکی که در فرآیند بلع غذا نقش دارند، به علت تنش، خستگی، یا اختلالات دیگر عملکرد نادرست داشته باشند.
   توده‌های گلویی: وجود توده‌ها یا کیست‌ها در مناطق نزدیک به گلو، مانند توده‌های تیروئیدی، هم ممکن است باعث احساس گیر کردن شوند.

   برای تشخیص دقیق و درمان مشکل شما، بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه کنید تا با انجام معاینات و آزمایش‌های لازم، دلیل احتمالی مشکل شما را تشخیص دهد و درمان مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
   • لوب راست تیروئید به ابعاد ۱۴*۱۴ولپب چپ تیروئید به ابعاد ۳۳*۱۲*۱۹دیده می شود. ناحیه ایسم ۲می باشد تصویر . تصویر ندول کیستیک ۲.۴*۴.۵واجد فوکس اکوزن در لوب راست تیروئید رویت شد این تفسیر خوبه یابد؟این یعنی سرطان ؟

    پاسخ
    • سلام، وقت بخیر
     در این اسکن تیروئید، ابعاد لوب‌های راست و چپ تیروئید و یک ناحیه ایسم مشخص شده‌اند. همچنین یک نودول کیستیک با ابعاد ۲.۴*۴.۵ سانتی‌متر با وجود فوکوس اکوژن در لوب راست تیروئید رویت شده است.
     با توجه به این اطلاعات، وضعیت تیروئید شما به شکل زیر تفسیر شود:
     ۱. ابعاد لوب راست تیروئید: ۱۴*۱۴ میلی‌متر
     ۲. ابعاد لوب چپ تیروئید: ۳۳*۱۲*۱۹ میلی‌متر
     ۳. وجود ناحیه ایسم در تیروئید
     ۴. وجود نودول کیستیک در لوب راست تیروئید با ابعاد ۲.۴*۴.۵ سانتی‌متر و فوکوس اکوژن

     برای تفسیر دقیق‌تر این نتایج و تشخیص درست وضعیت تیروئید، توصیه می‌شود که با یک پزشک متخصص در زمینه غدد درون‌ریز مشورت کنید. او می‌تواند بر اساس این نتایج و اطلاعات بیشتری که از شما دریافت می‌کند، تشخیص دقیق‌تر و طرح درمان مناسب را ارائه دهد.

     پاسخ
    • درود بر شما..لطفا نتیجه سونوگرافی من را بررسی بفرمائید..
     هر دو لوب تیروئید و ایسم دارای اندازه کمتر از نرمال(قطر قدامی خلفی لوب راست حدود ۷mm و لوب چپ حدود ۸mm میباشد) آکویناس پارانشیمی هتروژن است و فاقد ضایعه فضا گیر میباشد. در بررسی بافت نرم گردن عارضه ای مشاهده نگردید..سپاس از شما..🙏

     پاسخ
     • سلام، وقت بخیر
      اندازه کمتر از نرمال لوب‌های تیروئید: قطر قدامی و خلفی لوب راست و چپ تیروئید اندازه‌های کمتری نسبت به مقادیر معمول (نرمال) دارند. معمولاً اندازه لوب‌های تیروئید باید بین ۱۰ تا ۲۰ میلی‌متر باشد. این می‌تواند نشان‌دهنده‌ی مواردی مانند هیپوتیروئیدی یا اختلالات دیگر در عملکرد تیروئید باشد. اما برای تشخیص دقیق نیاز به بررسی‌های دیگری مانند آزمایشات خونی و سوابق پزشکی است.
      آکوئیناس پارانشیمی هتروژن: این عبارت به متن هتروژن (که در اینجا به معنی دارای ساختار یا بافت مختلف) و پارانشیمی (که به معنی چگالی متوسط در سونوگرافی است) اشاره دارد. این ممکن است نشان‌دهنده تغییراتی در بافت تیروئید باشد که می‌تواند ناشی از اختلالات متعددی مانند التهاب، نقص ایمنی، یا اختلالات دیگر باشد.
      فاقد ضایعه فضاگیر: این اصطلاح به این معناست که هیچ ضایعه یا توده‌ای که بتواند فضا را در داخل تیروئید گرفته و فشار بیشتری به بافت‌های اطراف بیاورد، مشاهده نشده است.
      عارضه‌ای در بافت نرم گردن مشاهده نشد: این جمله به معنای این است که در محدوده سونوگرافی شده بر روی بافت نرم گردن (که شامل تیروئید و بافت‌های اطراف آن است) هیچ عارضه یا تغییر غیرطبیعی مشاهده نشده است.

      این توصیفات نیازمند ارزیابی و تفسیر توسط متخصص غدد دارد تا تشخیص دقیق‌تر و درمان مناسب‌تر ارائه شود.

 • دانیال
  1402/04/14 11:11 ب.ظ

  سلام خسته نباشید ممکن هیت نظر شما را در مورد سونوگرافی پسرم بگویید. لوب راست تیروئید به ابعاد ۳۳×۱۰×۱۵ میلیمتر و لوب چپ ۳۰×۱۰×۱۴ میلیمتر با آکوی پارانشیمال نرمال رویت شد. ضخامت ایسموس ۱/۴ میلیمتر میباشد. ندول ایزواکو با ماژین مشخص با ابعاد ۵/۵/۴ م.م در لول چپ تیروئید رویت شد.

  پاسخ
  • با عرض پوزش، امکان تشخیص و تفسیر دقیق نتایج سونوگرافی فرد را بدون بررسی دقیق تاریخچه بالینی و معاینه فیزیکی وجود ندارد. تفسیر سونوگرافی نیازمند درک کامل و جامع از تصویربرداری سونوگرافی و تجربه پزشک متخصص است.

   به هر حال، بر اساس اطلاعاتی که در اختیار دارید، نتایج سونوگرافی پسر شما نشان می‌دهد که ابعاد لوب راست و چپ تیروئید طبیعی هستند و آکوی پارانشیمال نرمال دارند. همچنین، وجود ندول ایزواکو با ماژین مشخص در لول چپ تیروئید ذکر شده است.

   با توجه به اینکه نتایج سونوگرافی تنها یکی از ابزارهای تشخیصی است و نیاز به ارزیابی جامع‌تر برای تفسیر نتیجه و بررسی وضعیت تیروئید و ندول مذکور وجود دارد، توصیه می‌شود با پزشک متخصص تیروئید یا اندوکرینولوژیست خود مشاوره کنید تا نتیجه را به طور کامل بررسی کنند و به شما راهنمایی کنند.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.