4 نکته مهم در مورد اندازه ندول تیروئید

چرا اندازه ندول تیروئید مهم است؟ 

اندازه ندول تیروئید، یکی از مسائلی است که بیماران را نگران می‌کند. ندول‌های تیروئید تومورهایی هستند که در غده تیروئید ایجاد می‌شوند و یک توده یا برآمدگی را در تیروئید صاف و حتی یکنواخت تشکیل می‌دهند. ندول‌های تیروئید شایع هستند و ۴۰ درصد از زنان و ۳۰ درصد از مردان درگیر آن هستند. بر اساس مطالعات کالبدشکافی، شیوع کلی ندول‌های تیروئید در جمعیت عمومی ۶۵ تا ۶۸ درصد برآورد شده است. بیشتر گره‌های تیروئید خوش‌خیم و تنها حدود ۵% از آن سرطانی هستند. ندول‌های خوش‌خیم به‌اندازه ندول‌های سرطانی رشد می‌کنند. ازآنجایی‌که این گره‌ها بزرگ می‌شوند، برخی از آن‌ها بر اساس اندازه‌شان فقط باید با جراحی برداشته شوند.

۴ نکته مهم در مورد اندازه ندول تیروئید

بیماران در مورد اندازه ندول تیروئید نگران هستند؛ زیرا این تومورها بزرگ‌تر می‌شوند، بیماری ایجاد می‌کنند یا قابل‌توجه می‌شوند. واضح است که اندازه ندول تیروئید مهم است. بااین‌حال، صرفاً اندازه ندول تیروئید همه ماجرا نیست. در زیر به ۴ نکته مهم در مورد اندازه ندول تیروئید می‌پردازیم.

 1. اندازه ندول تیروئید مهم است و نیاز به جراحی را پیش‌بینی می‌کند.

با افزایش اندازه گره تیروئید، نیاز به جراحی نیز بیشتر می‌شود. هنگامی که پارامترهای دیگر مانند سرطان تیروئید، عملکرد تیروئید و… در نظر گرفته نمی‌شود، اندازه ندول می‌تواند به‌طور قابل‌اعتمادی نیاز به جراحی را پیش‌بینی کند. این افزایش اندازه مستقل از عوامل دیگر، به‌وضوح احتمال جراحی را نشان می‌دهد. مهم‌تر اینکه، اندازه ندول تیروئید، ارتباط مستقیمی با بدخیم بودن ندول‌ها ندارد. هرچند با بزرگ‌تر شدن گره‌ها، خطر ابتلا به سرطان و سرایت به غدد لنفاوی افزایش می‌یابد، اما همه گره‌های بزرگ سرطانی نیستند. بااین‌حال، اکثر ندول‌های بزرگ در نهایت نیاز به جراحی خواهند داشت. زمانی که ندول تیروئید به ۴ سانتی‌متر یا بیشتر برسد، تقریباً به جراحی نیاز دارد.

با افزایش اندازه گره تیروئید، این توده‌ها جایگزین بافت طبیعی تیروئید می‌شوند. هنگامی که این گره‌ها به‌اندازه تقریبی یک لیمو می‌رسند، به‌اندازه یک‌ نیمه معمولی غده تیروئید بزرگ یا بزرگ‌تر می‌شوند. این گره‌ها نیاز به جراحی دارند. ندول‌های بسیار بزرگ به‌ندرت نیاز به بیوپسی دارند؛ زیرا جراحی برای برداشتن این ضایعات تنها بر اساس اندازه ندول تیروئید اندیکاسیون دارد. ندول‌هایی به اندازه یک انگور یا کیوی کوچک، معمولاً برای اطلاعات بیشتر نیاز به بیوپسی سوزنی دارند. ندول‌هایی به اندازه یک بادام‌زمینی یا نخود نیز می‌توانند در صورت وجود ویژگی‌های مشکوک در سونوگرافی، به بیوپسی نیاز داشته باشند. گاهی اوقات، گره‌های کوچک‌تر برای تشخیص و درمان قطعی، نیاز به جراحی تیروئید دارند. نکته اصلی این است که اندازه ندول تیروئید مهم است. بزرگ شدن لوب تیروئید منجر به علائمی مانند مشکل در تنفس و بلع می‌شود و نیاز به جراحی دارد.

اندازه ندول تیروئید

 1. اندازه ندول تیروئید بیش از ۴ سانتی‌متر نیاز به جراحی دارد.

همان‌طور که در بالا ذکر شد، ندول‌های تیروئید شایع هستند و در ۴۰٪ از زنان و ۳۰٪ از مردان به‌وجود می‌آیند. اکثر ندول‌ها خوش‌خیم هستند، اما حتی گره‌های خوش‌خیم نیز می‌توانند نیاز به جراحی داشته باشند. اکثر ندول‌های تیروئید در هنگام معاینه بیمار با بیوپسی سوزنی، به‌عنوان خوش‌خیم تشخیص داده می‌شوند. اگرچه این ندول‌ها خوش‌خیم هستند، اما تقریباً همه آن‌ها در طول زمان بزرگ یا بزرگ می‌شوند؛ بنابراین، اندازه ندول تیروئید یکی از دلایل جراحی ندول تیروئید خوش‌خیم است. هر ندولی که ۴ سانتی‌متر یا بزرگ‌تر باشد باید با جراحی تیروئید برداشته شود.

مانند هر تومور یا چیز زائد دیگری در بدن (صورت، پیشانی، ساعد، گردن و…)، نمی‌توانید اجازه دهید ندول‌های تیروئید برای همیشه به رشد یا بزرگ‌شدن ادامه دهند. همان‌طور که این گره‌ها بزرگ‌تر می‌شوند، می‌توانند باعث  بیماری شوند. بیوپسی‌های سوزنی کمتر قابل‌اعتماد هستند؛ چرا که افزایش حجم را نمی‌توان به‌طور کامل با یک سوزن کوچک نمونه‌برداری کرد. در نهایت، ندول‌ها باعث مشکلاتی مانند مشکل در بلع یا تنفس، غده یا توده قابل‌توجه در گردن، فشار و ناراحتی (مخصوصاً هنگام درازکشیدن) و احساس قلمبگی در گلو می‌شوند. علاوه‌براین، همان‌طور که این گره‌ها رشد می‌کنند، می‌توانند به داخل حفره قفسه سینه گسترش یابند یا به نای یا لوله بلع (مری) فشار وارد کنند یا در پشت جعبه صدا رشد کنند. همان‌طور که اندازه ندول تیروئید افزایش می‌یابد، احتمال علائم ذکر شده در بالا نیز قابل‌توجه می‌شود. اگر اندازه ندول تیروئید به ۴ سانتی‌متر برسد یا ندول شما به‌اندازه‌ای بزرگ باشد که علائم بیماری ایجاد کند، جراحی تیروئید برای درمان ضروری است.

اندازه ندول تیروئید بیش از 4 سانتی‌متر نیاز به جراحی دارد

 1. ندول‌های کوچک تیروئید می‌توانند ترسناک باشند.

هرچند بیشتر ندول‌های تیروئید سرطانی نیستند، اما حدود ۵% و در بدترین شرایط حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از آن‌ها سرطانی هستند. اندازه ندول تیروئید به‎طور مستقیم با ماهیت سرطانی یا خوش‌خیم بودن تومور تیروئید ارتباط ندارد. همه سرطان‌های تیروئید از اندازه کوچک شروع می‌شوند؛ بنابراین کوچک بودن ندول تیروئید به این معنی نیست که خوش‌خیم است. ما حتی موارد نادری را دیده‌ایم که یک ندول کوچک تیروئید (کمتر از ۱ سانتی‌متر) سرطانی بوده و به غدد لنفاوی گردن سرایت کرده است.

هر ندول کوچکی که در یک سونوگرافی با وضوح بالا شک‌برانگیز باشد، باید بدون توجه به اندازه آن، با بیوپسی سوزنی بررسی شود. این ندول‌های کوچک‌تر برای بیوپسی چالش‌برانگیز هستند و این آزمایش باید فقط در مراکز پزشکی بسیار عالی انجام شود. بیماران همچنین باید بدانند که کیفیت و قابل‌اعتماد بودن نتیجه بیوپسی تیروئید، فقط به توانایی و تخصص افرادی بستگی دارد که آن را انجام می‌دهند و آسیب شناسانی که سلول‌ها را ارزیابی می‌کنند. بیوپسی سوزنی قبل از جراحی، معمولاً در مورد سرطانی یا غیرسرطانی بودن ندول تیروئید تشخیص قطعی نمی‌دهد. حتی آزمایش‌های ژنتیکی مولکولی ویژه سلول‌های تیروئید، بیشتر اوقات مشخص نمی‌کند که یک ندول، سرطانی است یا خوش‌خیم. به‌این‌ترتیب، بسیاری از گره‌های تیروئید، به‌ویژه ندول‌های کوچک، نمی‌توانند سرطانی یا خوش‌خیم تشخیص داده شوند تا زمانی که کل ندول در طی جراحی ندول تیروئید، برداشته شود. در برخی از مطالعات بزرگ، تا ۵۰ درصد از سرطان‌های تیروئید، قبل از جراحی ندول تیروئید تشخیص داده نمی‌شود.

ندول‌های کوچک تیروئید می‌توانند ترسناک باشند

 1. تصویربرداری متخصص از ندول تیروئید مهم است

سونوگرافی تخصصی و اختصاصی گردن، همیشه اولین مطالعه تصویربرداری است که باید در ارزیابی اندازه ندول تیروئید یا هر مشکل تیروئیدی دیگر مورداستفاده قرار گیرد. سونوگرافی تیروئید بهترین و رایج‌ترین روش برای ارزیابی تیروئید است. این تست تصویربرداری، از امواج صوتی برای گرفتن تصاویری از غده تیروئید، بافت‌ها و ساختارهای اطراف و غدد لنفاوی گردن استفاده می‌کند. این آزمایش بیماران را مطلقاً در معرض هیچ اشعه‌ای قرار نمی‌دهد. اگر پزشک شما ابتدا سی‌تی‌اسکن، ام‌آرآی یا اسکن PET/CT را برای بررسی مشکلات تیروئید شما تجویز کرد، با یک متخصص دیگر صحبت کنید.

سونوگرافی تیروئید می‌تواند به تعیین اندازه ندول تیروئید و اینکه آیا ندول جامد یا پر از مایع است کمک کند. (احتمال سرطانی بودن گره‌های جامد بیشتر است.) این آزمایش همچنین می‌تواند برای بررسی تعداد گره‌ها و اندازه ندول تیروئید استفاده شود. حتی می‌تواند نشان دهد که خون‌رسانی به این ندول‌ها چگونه است. علاوه‌بر این، این روش برای جستجوی سرطان تیروئید که به غدد لنفاوی گردن سرایت کرده، بسیار عالی است. در نهایت، از سونوگرافی برای انجام بیوپسی سوزنی از توده‌های تیروئید و غدد لنفاوی برای بررسی سرطانی بودن یا نبودن آن‌ها استفاده می‌شود.

تصویربرداری متخصص از ندول تیروئید مهم است

چکیده و سخن پایانی درباره اندازه ندول تیروئید

ندول‌های تیروئید بسیار شایع هستند. اندازه ندول تیروئید مطمئناً مهم است، اما تنها عامل بالینی نیست که تعیین می‌کند آیا بیوپسی، جراحی و یا نظارت لازم است یا خیر. همه ندول‌های بزرگ بد نیستند و همه ندول‌های کوچک خوش‌خیم نیستند. برای تشخیص و درمان این گره‌ها، صرف‌نظر از اندازه آن‌ها، جراحی که شامل برداشتن نیمی از تیروئید یا کل آن است، اغلب ضروری است. ندول‌های بزرگی که علامت بیماری دارند، گره‌هایی که درحال‌رشد هستند و آن‌هایی که غیرمعمول یا مشکوک هستند (در سونوگرافی یا بیوپسی سوزنی) اغلب نیاز به جراحی ندول تیروئید دارند. همیشه اولین آزمایش تصویربرداری که باید برای ارزیابی اندازه ندول تیروئید و هرگونه مشکل تیروئیدی دیگر استفاده شود، یک سونوگرافی تخصصی و اختصاصی در گردن است که توسط یک پزشک ماهر انجام می‌شود.

۴ / ۵. ۳

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
مطلب بعدی
سرطان تیروئید: 5 نگرانی اصلی در مورد ندول تیروئید
مطلب قبلی
ندول تیروئید: درمان گره تیروئید و راه‌های شناسایی گره

۶ دیدگاه. Leave new

 • هاشم حسن زاده
  1402/06/12 9:36 ب.ظ

  باسلام خدمت دکتر ابراهیمی
  همسر من پس از نمونه برداری از توده تیرویید خود که به ابعاد ۴۲.۲۸ میباشد و جواب نمونه برداری خوش خیم میباشد حال پیش دکتر فوق تخصص غدد رفته پایشان گفتند با RF می‌توان قطر انرا کم کرد آیا این امکانپذیر میباشد

  • مدیر سایت
   1402/06/13 3:04 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   لطفا مدارک پزشکی همسر را در آدرس زیر برای پزشکان تیراد ارسال کنید.
   https://tiradsono.com/support/send-ticket/

 • رزیتا
  1402/05/01 1:45 ق.ظ

  سلام جناب دکتر من از امریکا هستم و نظر شمل و دکترهای ایران برام مهمه موقع بلع غذا فکر میکتم لای گلوم گیر کرده و ازمایش ct loop سمت چپ میکه ۱ سانتی متر هست ولی برام کاری نمیکنن من نکرانم اکه لازه باشه ایران هم میام

  • مدیر سایت
   1402/05/03 3:00 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   این امکان وجود دارد که تصور می‌کنید غذا در گلویتان گیر کرده است و اینطور نباشد، اما برای تشخیص دقیق و تعیین علت این مشکل، بهتر است به یک پزشک متخصص ارتوپدی یا گوش، حلق، و بینی (ENT) مراجعه کنید.
   چرا که این حالت به چند دلیل ممکن است که به وجود آید :
   آسیب یا التهاب در بافت‌های گلو: التهاب گلویی، زخم‌ها یا دیگر آسیب‌ها می‌توانند باعث احساس ناراحتی و احساس گیر کردن غذا در گلو شوند.
   تنگی مری: تنگی مری می‌تواند بدلیل علت‌های مختلفی از جمله عفونت‌ها، التهاب‌ها، تشکیل توده‌های خارج از مری، و غیره ایجاد شود.
   اختلالات عضلات گلو: ممکن است عضلات گلویی از جمله عضلات کوچکی که در فرآیند بلع غذا نقش دارند، به علت تنش، خستگی، یا اختلالات دیگر عملکرد نادرست داشته باشند.
   توده‌های گلویی: وجود توده‌ها یا کیست‌ها در مناطق نزدیک به گلو، مانند توده‌های تیروئیدی، هم ممکن است باعث احساس گیر کردن شوند.

   برای تشخیص دقیق و درمان مشکل شما، بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه کنید تا با انجام معاینات و آزمایش‌های لازم، دلیل احتمالی مشکل شما را تشخیص دهد و درمان مناسب را تعیین کند.

 • دانیال
  1402/04/14 11:11 ب.ظ

  سلام خسته نباشید ممکن هیت نظر شما را در مورد سونوگرافی پسرم بگویید. لوب راست تیروئید به ابعاد ۳۳×۱۰×۱۵ میلیمتر و لوب چپ ۳۰×۱۰×۱۴ میلیمتر با آکوی پارانشیمال نرمال رویت شد. ضخامت ایسموس ۱/۴ میلیمتر میباشد. ندول ایزواکو با ماژین مشخص با ابعاد ۵/۵/۴ م.م در لول چپ تیروئید رویت شد.

  • مدیر سایت
   1402/04/18 2:01 ب.ظ

   با عرض پوزش، امکان تشخیص و تفسیر دقیق نتایج سونوگرافی فرد را بدون بررسی دقیق تاریخچه بالینی و معاینه فیزیکی وجود ندارد. تفسیر سونوگرافی نیازمند درک کامل و جامع از تصویربرداری سونوگرافی و تجربه پزشک متخصص است.

   به هر حال، بر اساس اطلاعاتی که در اختیار دارید، نتایج سونوگرافی پسر شما نشان می‌دهد که ابعاد لوب راست و چپ تیروئید طبیعی هستند و آکوی پارانشیمال نرمال دارند. همچنین، وجود ندول ایزواکو با ماژین مشخص در لول چپ تیروئید ذکر شده است.

   با توجه به اینکه نتایج سونوگرافی تنها یکی از ابزارهای تشخیصی است و نیاز به ارزیابی جامع‌تر برای تفسیر نتیجه و بررسی وضعیت تیروئید و ندول مذکور وجود دارد، توصیه می‌شود با پزشک متخصص تیروئید یا اندوکرینولوژیست خود مشاوره کنید تا نتیجه را به طور کامل بررسی کنند و به شما راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است

  Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر