ندول تیروئید: درمان گره تیروئید و راه‌های شناسایی گره

درمان ندول تیروئید

اگر متوجه توده‌های عجیب‌وغریب در اطراف قاعده گردن خود شده‌اید، ممکن است ندول تیروئید داشته باشید. این توده‌ها رشد غیرطبیعی سلول‌ها در غده تیروئید هستند که معمولاً خوش‌خیم‌‌اند، اما گاهی اوقات می‌توانند سرطانی باشند. هرچند داشتن گره تیروئید می‌تواند ترسناک باشد، اما معمولاً بی‌ضرر و قابل‌درمان است. نحوه کوچک کردن و درمان ندول، به نوع توده شما بستگی دارد؛ بنابراین پزشک باید تشخیص دهد که آیا دارو یا جراحی برای شما مناسب است یا خیر.

بخش اول: تشخیص ندول تیروئید و انواع آن برای رسیدن سریع‌تر به درمان ندول

 1. برای تایید ندول تیروئید به پزشک مراجعه کنید تا به‌صورت فیزیکی معاینه شوید.پزشک شما به دنبال علائم مشخص پرکاری تیروئید (تیروئید پرکار) و کم‌کاری تیروئید (تیروئید کم‌کار) خواهد بود و همچنین تیروئید شما را در حین قورت دادن معاینه می‌کند. اگر توده‌های روی گردن شما هنگام قورت دادن به سمت بالا و پایین حرکت کنند، این امر تایید می‌کند که آن‌ها ندول تیروئید هستند.
 • علائم شایع پرکاری تیروئید شامل لرزش، اضطراب، بی‌خوابی، رفلکس‌های بیش‌ازحد فعال و ضربان قلب سریع یا نامنظم است. علائم کم‌کاری تیروئید شامل خشکی پوست، احساس سرما، افزایش وزن و ضربان قلب آهسته است.
 • در صورت امکان از یک متخصص غدد بخواهید که این معاینه را انجام دهد؛ زیرا آن‌ها دانش تخصصی در مورد مسائل تیروئید از جمله ندول تیروئید را دارا هستند.

تشخیص ندول تیروئید

 1. برای بررسی عملکرد تیروئید، آزمایش خون بدهید. تست‌های عملکرد تیروئید، سطوح هورمون محرک تیروئید (TSH)، تری یدوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4) را در خون بررسی می‌کنند تا مشخص شود که تیروئید شما پرکار است یا کم‌کار. علاوه بر این، پزشک ممکن است آزمایشی را برای بررسی آنتی‌بادی‌های پراکسیداز تیروئید و آنتی‌بادی‌های تیروگلوبولین شما تجویز کند. این آزمایش‌ها بررسی می‌کنند که آیا وجود ندول تیروئید نشان‌دهنده مشکل بزرگ‌تری در کل غده تیروئید است یا خیر.
 • تست‌های عملکرد تیروئید را می‌توان در هرزمانی از روز انجام داد و نیازی به پیش آمادگی مانند ناشتا بودن نیست.
 • هرچند آزمایش خون راه خوبی برای بررسی عملکرد تیروئید شما است، اما به‌احتمال‌زیاد نمی‌تواند سرطانی بودن غده‌ها را نشان دهد. اگر پزشک شما مشکوک به سرطان باشد، برای تایید این موضوع باید آزمایشات بیشتری انجام دهید.

آزمایش خون جهت تشخیص ندول تیروئید

 1. برای اینکه ببینید گره تیروئید شما جامد است یا خیر، سونوگرافی تیروئید انجام دهید. سونوگرافی به پزشک شما امکان می‌دهد شکل و ساختار ندول تیروئید و همچنین گره‌های جامد را از کیست تشخیص دهد. اگر گره‌هایی وجود داشته باشد که یافتن آن‌ها تنها از طریق لمس دشوار باشد، سونوگرافی آن‌ها را نیز تشخیص می‌دهد.
 • ندول تیروئید جامد بیشتر از کیست‌های پر از مایع سرطانی است؛ بنابراین انجام این آزمایش در مراحل اولیه بسیار مهم است.

سونوگرافی تیروئید برای بررسی ندول تیروئید

 1. از پزشک خود بخواهید بیوپسی انجام دهد تا ببیند آیا ندول تیروئید شما سرطانی است یا خیر. بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف (FNA) شامل استفاده از یک سوزن نازک برای برداشتن نمونه‌ای از سلول‌ها از گره تیروئید است که می‌توان آن را در آزمایشگاه آزمایش کرد. این آزمایش‌ها معمولاً می‌توانند تشخیص دهند که ندول تیروئید سرطانی است یا خیر.
 • اگر بیوپسی قطعی نباشد، پزشک ممکن است این روش را تکرار کند یا آزمایش‌های بیشتری را برای تشخیص دقیق‌تر ندول‌ها توصیه کند.
 • بیوپسی در مطب پزشک انجام می‌شود و حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد. احتمالاً نیازی به آماده‌سازی از قبل نخواهید داشت، اگرچه ممکن است پزشک از شما بخواهد تا چندین ساعت قبل از عمل چیزی نخورید یا ننوشید.

انجام بیوپسی برای تشخیص ندول سرطانی

 1. یک اسکن تیروئید انجام دهید تا مشخص شود ندول تیروئید شما سرطانی است یا خیر. اگر نمونه‌برداری از گره تیروئید شما برای سنجش سرطانی بودن ندول‌ها کافی نبود، پزشک شما به‌احتمال‌زیاد اسکن تیروئید را به‌عنوان بهترین وسیله برای ارزیابی آن‌ها توصیه می‌کند. اسکن، تصویر دقیقی از ساختار تیروئید شما تولید می‌کند و به بهترین وجه تعیین می‌کند که آیا گره تیروئید شما نشانه سرطان تیروئید دارد یا خیر.
 • قبل از اسکن تیروئید، بیماران مقدار کمی ید رادیواکتیو به‌صورت قرص، مایع یا تزریقی دریافت می‌کنند. سپس از آن‌ها خواسته می‌شود تا روی میز معاینه دراز بکشند و گردن خود را به‌صورت کشیده قرار دهند. گاما اسکنر، ید را ردیابی و تصاویر دقیقی از نحوه پردازش تیروئید تولید می‌کند.
 • اسکن تیروئید معمولاً حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و مقدار کم اما ایمن از اشعه را شامل می‌شود. از شما خواسته می‌شود که خیلی بی‌حرکت دراز بکشید و سر خود را به عقب برگردانید تا بتوان تصاویر اسکن شده را گرفت.
 • این اقدامات معمولاً در بخش پزشکی هسته‌ای یک بیمارستان به‌صورت سرپایی انجام می‌شود.

اسکن تیروئید برای بررسی ندول تیروئید

بخش دوم: پیروی از برنامه صحیح برای درمان ندول تیروئید

 1. اگر پزشک به شما توصیه کرده است، رویکرد «صبر کنید و ببینید» را در پیش بگیرید. ازآنجایی‌که اکثریت قریب به اتفاق ندول‌های تیروئید، خوش‌خیم هستند، پزشک ممکن است به این نتیجه برسد که شما به درمان خاصی نیاز ندارید. تحت رویکرد “صبر کنید و ببینید”، مراقب ندول تیروئید باشید تا ببینید آیا وضعیت شما تغییر می‌کند یا خیر و در فواصل منظم به پزشک خود مراجعه کنید تا آزمایشات عملکرد تیروئید انجام شود.
 • حتی اگر پزشک به شما بگوید که صبر کنید و ببینید، باید هر ۶ تا ۱۸ ماه پس از ویزیت اولیه خود، برای معاینه مجدد مراجعه کنید تا مطمئن شوید که وضعیت شما هنوز جای نگرانی ندارد.
 • اگر ندول تیروئید شما خوش‌خیم باشد و وضعیت شما هرگز تغییر نکند، ممکن است هرگز نیاز به درمان نداشته باشید!
 1. درمان سرکوب هورمونی را برای کوچک کردن ندول تیروئید خوش‌خیم در نظر بگیرید. این درمان شامل مصرف تیروکسین مصنوعی به شکل قرص است. تیروکسین هورمونی است که باید توسط تیروئید تولید شود. این ازنظر تئوری به غده هیپوفیز سیگنال می‌دهد که از تحریک رشد بافت تیروئید در گردن شما جلوگیری کند. بااین‌حال، این درمان به‌طور مداوم ندول تیروئید را در همه موارد کوچک نمی‌کند.
 • علاوه بر این، شواهد روشنی مبنی بر اینکه گره تیروئید خوش‌خیم حتی نیاز به کوچک شدن دارند، وجود ندارد؛ بنابراین ممکن است پزشک شما این درمان را توصیه نکند.
 • نمونه‌هایی از تیروکسین مصنوعی شامل لووکسیل و سینتروید است.

درمان سرکوب هورمونی برای درمان ندول تیروئید

 1. از ید رادیواکتیو برای درمان پرکاری تیروئید ناشی از گره تیروئید استفاده کنید. ید رادیواکتیو که به‌صورت کپسول یا مایع گرفته می‌شود، به غده تیروئید جذب می‌شود. هنگامی‌که جذب شد، باعث کوچک شدن ندول تیروئید می‌شود و علائم پرکاری تیروئید را در عرض ۳ ماه کاهش می‌دهد.
 • اگرچه بلعیدن یک چیز رادیواکتیو ترسناک به نظر می‌رسد، اما درواقع در اکثر موارد این روش بسیار ایمن و مؤثر است. میزان تشعشعات موجود در ید به‌اندازه‌ای نیست که آسیب جدی به شما وارد کند.
 • توجه داشته باشید که به زنان باردار و زنانی که ممکن است باردار شوند توصیه می‌شود از این درمان خودداری کنند.

استفاده از ید رادیواکتیو برای سرکوب ندول تیروئید

 1. در صورت توصیه پزشک از داروهای ضد تیروئید برای درمان ندول استفاده کنید. مانند ید رادیواکتیو، داروهای ضد تیروئید برای درمان گره تیروئیدی که منجر به پرکاری تیروئید می‌شوند، استفاده می‌شود. بااین‌حال، درمان داروهای ضد تیروئید یک برنامه درمانی طولانی‌مدت است و می‌تواند عوارض جانبی جدی بر روی کبد شما داشته باشد؛ بنابراین فقط در صورتی این برنامه را دنبال کنید که پزشک آن را برای شرایط شما ضروری تشخیص دهد.
 • نمونه‌هایی از داروهای ضد تیروئید عبارت‌اند از Propylthiouracil و Methimazole.
 • علاوه بر موارد نادر آسیب کبدی، عوارض جانبی داروهای ضد تیروئید ممکن است شامل راش، خارش، ریزش مو و تب باشد.
 1. برای برداشتن و درمان ندول دردسرساز یا سرطانی، تحت عمل جراحی قرار بگیرید. گره تیروئیدی که باعث علائم انسدادی می‌شود، مانند مشکل جدی در تنفس یا بلع و یا توده‌هایی که بدخیم هستند، باید با جراحی برداشته شوند. اگر ندول تیروئید شما سرطانی یا مشکوک به سرطان هستند، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که بقیه غده تیروئید نیز برای جلوگیری از گسترش سرطان برداشته شود.
 • جراحی ندول تیروئید معمولاً نیاز به بستری شدن در بیمارستان و بیهوشی عمومی دارد. ممکن است به مدت ۱ تا ۲ روز بعد از جراحی در ناحیه گردن درد داشته باشید و برش یک اسکار کوچک روی گردن باقی خواهد ماند.
 • پس از این روش که تیروئیدکتومی نامیده می‌شود، باید تا پایان عمر از تیروکسین مصنوعی استفاده کنید تا بدنتان با مقادیر طبیعی هورمون تیروئید تأمین شود.
 • خطرات درگیر در برداشتن تیروئید بسیار کم است و رایج‌ترین (و موفق‌ترین) درمان سرطان تیروئید است.

عمل جراحی برای برداشتن ندول تیروئید

جمع‌بندی

برای درمان ندول ابتدا باید نوع گره تیروئیدی تشخیص داده شود. راه‌های تشخیص ندول تیروئید شامل معاینه فیزیکی، آزمایش خون، سونوگرافی، بیوپسی و اسکن می‌باشد که پزشک دراین‌باره شما را راهنمایی خواهد کرد. برای درمان ندول تیروئید، راه‌هایی نظیر سرکوب هورمونی، ید رادیواکتیو، جراحی و داروهای ضد تیروئید وجود دارد که براساس نوع ندول تیروئید شما و تشخیص پزشک، تجویز می‌شود. توجه داشته باشید که اگر مشکوک به ندول تیروئید هستید حتماً به پزشک مراجعه کنید و آن را به تأخیر نیندازید.

۰ / ۵. ۰

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
مطلب بعدی
4 نکته مهم در مورد اندازه ندول تیروئید
مطلب قبلی
درمان کم کاری تیروئید با 14 روش ساده و موثر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است

  Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر