ندول تیروئیدی چیست و چطور خودبه‌خود درمان می‌شوند؟

درمان ندول تیروئید

ندول‌های تیروئید بسیار شایع هستند. بیماران زیادی (به‌ویژه زنان) با این شکایت در کلینیک‌های مختلف درمانی و مراجعه به پزشک متخصص مشاهده می‌شود. در واقع تحقیقات نشان داده است که تا سن ۶۰ سالگی، بیش از ۵۰ درصد از جمعیت، حداقل دارای یک گره تیروئیدی هستند. خوشبختانه بیشتر گره‌های تیروئیدی سرطانی نیستند و می‌توان گفت که تنها تقریباً ۵ تا ۱۰ درصد از گره‌های تیروئیدی، سرطانی هستند.

ندول‌های تیروئید بسیار شایع هستند

ندول‌های تیروئید می‌توانند جامد یا مایع باشند. گاهی هورمون تیروئید تولید می‌کنند و گاهی نمی‌کنند. مهم است که تا پزشک متخصص قبل از شروع درمان تاحدامکان، اطلاعات زیادی در مورد ندول به دست آورد، زیرا این امر نوع و سطح درمان را تعیین می‌کند.

اگر برای شما تشخیص ندول تیروئید داده شده است. پزشک ممکن است ۳ نوع از راه‌های درمانی را بسته به مشخصات ندول شروع کند:

 1. جراحی،

جراحی

 1. درمان با ید رادیواکتیو

درمان با ید رادیواکتیو

 1. اراف تیروئید RF

اراف تیروئید RF

 1. عدم درمان.

اغلب گره‌های تیروئیدی غیر سرطانی به حال خود رها می‌شوند و به بیمار توصیه می‌شود که به طور منظم آنها را تحت‌نظر داشته و تنها چکاپ‌های سالیانه داشته باشد.

اما آیا واقعاً این بهترین گزینه است؟

اینکه کاری انجام ندهید و بگذارید بدتر شود یا امیدوار باشید که خودبه‌خود از بین بروند؟

چرا گره تیروئیدی ایجاد می‌شود؟

دلایل متعددی برای ایجاد گره‌های تیروئید وجود دارد. پرداختن به این عوامل می‌تواند به درمان طبیعی آنها کمک کند.

اندازه ندول‌های تیروئید می‌تواند از چند میلی‌متر تا چند سانتی‌متر متفاوت باشد. غده تیروئید می‌تواند شامل یک یا چند ندول باشد. گاهی اوقات یک گره تیروئید فقط با نگاه‌کردن به گردن قابل‌مشاهده است؛ اما در اغلب موارد، ندول‌های تیروئید در عمق تیروئید وجود دارند، بنابراین فقط در سونوگرافی قابل‌ مشاهده هستند.

تشخیص گره‌های تیروئید

هنگامی که یک گره تیروئید تشخیص داده می‌شود، مهم است که بفهمیم سرطانی است یا هورمون‌های تیروئیدی را همچنان تولید می‌کند.

برای تشخیص نوع گره تیروئیدی، سونوگرافی تیروئید همیشه انجام می‌شود تا اندازه و ترکیب ساختاری ندول را ببیند و متوجه شود که آیا ندول‌های دیگری در داخل غده وجود دارد یا خیر. همچنین انجام آزمایش خون برای تعیین طبیعی بودن سطح هورمون‌های تیروئید نیز ضروری است.

گاهی اوقات آزمایش خون پرکاری تیروئید را نشان می‌دهد؛ زیرا ندول‌ها مقادیر زیادی هورمون تولید می‌کنند.

اسکن تیروئید برای تعیین “گرم” یا “سرد” بودن گره‌ها نیز استفاده می‌شود.

اصطلاح گرم به این معنی است که گره‌ها هورمون تولید می‌کنند و این اغلب منجر به پرکاری تیروئید (غده تیروئید بیش از حد فعال) می‌شود.

گره‌های سرد گره‌هایی هستند که هورمون تولید نمی‌کنند. آنها ممکن است از مایع (کیست) یا مواد جامد تشکیل شده باشند که البته این نوع به‌ندرت ممکن است سرطانی باشند.

خوشبختانه در اکثریت‌قریب‌به‌اتفاق بیماران درگیر سرطان تیروئیدی، پیش‌آگهی لازم و کافی وجود دارد و این باعث می‌شود تا سرطان به‌ندرت به سایر قسمت‌های بدن سرایت کرده و متاستاز به وجود آید.

تشخیص گره‌های تیروئید

چرا ندول تیروئید به وجود می‌آید؟

عوامل متعددی وجود دارد که خطر بروز ندول تیروئید را افزایش می‌دهد:

 1. کمبود مواد معدنی ید و سلنیوم

به‌دست‌آوردن مقادیر کافی از این مواد معدنی از طریق رژیم غذایی بسیار دشوار است و در نتیجه بسیاری از افراد دچار کمبود هستند. پزشک می‌تواند آزمایش ادرار را برای بررسی کمبود ید تجویز کند. ما معمولاً این آزمایش را برای بیماران خود درخواست می‌دهیم و به‌ندرت می‌توان فردی را پیدا کرد که کمبود نداشته باشد. سطح سلنیوم در خاک اکثر نقاط جهان بسیار کم است. در نتیجه غذاهای بسیار کمی، منبع خوبی از سلنیوم هستند. آجیل برزیلی سلنیوم را تأمین می‌کند، بااین‌حال معمولاً بیمارانی را می‌بینیم که به طور منظم آجیل برزیلی مصرف می‌کنند، اما با مصرف مکمل سلنیوم سلامت آنها به طور قابل‌توجهی بهبود می‌یابد.

ندول تیروئید و کمبود مواد معدنی ید و سلنیوم

 1. کمبود ویتامین D

کمبود ویتامین دی، خطر ایجاد ندول، پولیپ و فیبروم را در بسیاری از نواحی بدن افزایش می‌دهد. ویتامین D  نحوه رشد و تقسیم سلول‌ها را کنترل می‌کند؛ بنابراین نداشتن ویتامین D کافی در بدن شما یک عامل خطر برای رشد سرطانی و غیر سرطانی سلول‌ها در بدن شما است. وقتی پوست خود را در معرض آفتاب قرار می‌دهید، ویتامین D تولید می‌کنید، اما بسیاری از مردم نمی‌توانند به‌اندازه کافی بیرون باشند تا ویتامین D کافی تولید کنند، به‌علاوه ویتامین D در کلیه‌ها و کبد بدن ساخته می‌شود و اگر سلامت این اندام‌ها به خطر بیفتند، نیز بر تولید ویتامین دی تأثیر می‌گذارد. مصرف مکمل ویتامین D مفید است.

ندول تیروئید و کمبود ویتامین D

 1. قرارگرفتن در معرض اشعه ایکس

عکس‌برداری از دندان و قفسه سینه با اشعه ایکس، احتمال بروز ندول تیروئیدی را افزایش می‌دهد.

ندول تیروئید

 1. استفاده از وسایل مدرن

همه ما از طریق وسایل مدرن، تلفن‌های همراه، اینترنت بی‌سیم و هواپیما در معرض افزایش سطح تشعشع هستیم. این احتمالاً یکی از عواملی است که مسئول افزایش تعداد اختلالات تیروئید در سطح جهانی است.

جالب است بدانید که افراد مبتلا به کمبود ید نسبت به اثرات مضر تشعشعات بر غده تیروئید حساس‌تر هستند.

ندول تیروئید و استفاده از وسایل مدرن

 1. آفت‌کش‌ها

تحقیقات نشان داده است که برخی از آفت‌کش‌ها نیز باعث ایجاد گره‌های تیروئیدی می‌شوند.

ندول تیروئید و آفت‌کش‌ها

درمان ندول‌های تیروئید

کپسول‌های مولتی‌ویتامین دارای ویتامین‌های سلنیوم، ید، ویتامین D و روی که سطح مؤثری از تمام مواد مغذی مهم برای غده تیروئید را فراهم می‌کنند.

مصرف منظم غذاهای دریایی و گنجاندن جلبک دریایی در رژیم غذایی. جلبک دریایی، ید اضافی را برای بدن فراهم می‌کند.

مصرف منظم آجیل و دانه‌های خام، برای بهبود سطح مواد معدنی و اسیدهای چرب ضروری موجود در آنها برای بدن مناسب است.

آجیل و ندول‌های تیروئید

سایر منابع چربی‌های مفید برای غده تیروئید همچون استفاده از آووکادو، دانه‌های چیا، روغن‌زیتون طبیعی، روغن ماکادمیا، روغن آووکادو و روغن نارگیل است.

پرهیز از مصرف غذاهای مولد مخاط مانند مارگارین یا کره گیاهی، روغن‌نباتی هیدروژنه، محصولات لبنی، غذاهای سرخ شده و غذاهای فراوری‌شده.

قند را در رژیم غذایی به حداقل برسانید، زیرا باعث التهاب و تضعیف عملکرد سیستم ایمنی می‌شود.

قند و ندول‌های تیروئید

بسیاری از زنان دچار کمبود پروژسترون هستند و این می‌تواند مشکل تیروئید را بدتر کند برای بالابردن پروژسترون می‌توان از کرم پروژسترون طبیعی استفاده کرد.

در بسیاری از موارد، پیروی از این دستورالعمل‌ها می‌تواند منجر به کوچک‌شدن ندول‌های تیروئید شود و گاهی اوقات ندول‌ها حتی می‌توانند به‌آرامی تجزیه و حل شوند گرچه این امر ممکن است چند سال طول بکشد و وابستگی زیادی به بزرگی ندول‌ها و تعداد آنها در داخل غده دارد.

 

۳ / ۵. ۳

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
نوشتهٔ پیشین
کم‌کاری تیروئید در مقابل پرکاری تیروئید
نوشتهٔ بعدی
10 روشی که بیماران تیروئیدی می توانند بر خستگی مفرط خود غلبه کنند.

۱۷ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • من ندول تیرویید کم کار دارم که یکی بزرگ شده ایا درمانی بجز جراحی داره چون قبلا پزشکم گفته بود نباید هیچوقت جراحی بشه چون رگهای عصبی خونریزی نیکنه الان خیلی میترسم باید چکار کنم و اینکه کدام قرص ویتامین به تیرویید کمک میکنه

  پاسخ
 • ل . محمدی
  1402/12/10 7:57 ب.ظ

  باسلام وقت بخیر آقای دکتر
  برای من نودل کیست سایلد تیروئید در اردیبهشت سال ۱۴۰۲ با سایز ۲۰ در ۱۲ گرید ۳ تشخیص داده شد یک بار در شهر خودمون نمونه برداری کردم که جواب بینابینی بود ، پزشک معالجم برای سونو و نمونه برداری دوباره به مرکز شما معرفی شد که شما نمونه برداری کردین که کارتون بسیار عالی بود اصلا بعد نمونه برداری اذیت نشدم ، جواب نمونه باز بینابین بود مشکوک به هرتل سل یا هاشیمنو بود که دکتر معالجم گفتن ۶ ماه صبر کنیم تا تغییرات جدید داشت عمل کنیم ، تا این که ۲۸ بهمن دوباره سونو دادم که نودل کوچک شده به سایز ۱۴ در ۱۲ رسیده ، که دکتر گفت معلوم شد خوش خیم ، آقای دکتر امکان داره با این سرعت که کوچک میشه کلا از بین بره البته در سونو جدید کیست سالید نگفته همون نوشته نودل .

  پاسخ
 • ناشناس
  1402/11/02 7:36 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر من تیروئیدم گره های ریز چند تایی داره یه ندول مایع هم داره که ۶ سال پیش توی سونو مشخص شد کوچک بود ولی الان بزرگ شده ابعاد الان ۱۶ در ۱۶ میلیمتر هست دکتر یدوفولیک گفتن مصرف کنم تا سه ماه کع اگه بهتر نشد گفتن باید عمل کنم این چند وقته وزنم هم بی دلیل زیاد شده میخواستم ببینم اضافه وزنم به ندول ربط داره و اینکه دکتر گفتن عمل میکنن یعنی کل تیروئید رو برمیدارن یا فقط ندول رو بر میدارن؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   پایخ هر دو سوال شما به شرایط بالینی شما وابسته است. اگر مشکل تیروئیدی رخ داده تغییر در وزن میتواند به این دلیل باشد اگر خود تیروئید درگیر شده باشد، جراح تیروئید را خارج میکند.
   بدون بررسی بالینی و آخرین نتایج گزارشات تصویربرداری و خون نمیتوان نظری داشت.

   پاسخ
 • سلام و درود . ببخشید من چند ماه پیش دوبار نمونه برداری از ندول تیروئید داشتم که تشخیص مشکوک ب نئوپلاسم فولیکولی بود و ندول سرد بود که دکتر به من گفت باید عمل بشه و روزانه ویتامین دی ۱۰۰۰ میخورم. یک هفته ای شده احساس میکنم ندولم خیلی کوچیک شده و برعکس گذشته از روی گردنم خیلی مشخص نیست.. ایا این امکان وجود داره که کدچیک شده باشه یا من اشتباه میکنم؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بدون بررسی بخصوص سونوگرافی ابعاد ندول مشخص نیست اما سعی کنید روال درمان را به خوبی انجام دهید و استرس خود را مدیریت فرمایید. در روال درمان شما تاثیر بسزایی خواهد داشت.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/09/09 8:53 ب.ظ

  سلام آقای دکتر من پارسال سه تا ندول تیرویید داشتم و برای نمونه برداری به مرکز شما مراجعه کردم نتیجه آزمایش خوش خیم بود بعد از اون دوبار در شهر خودمون سونو دادم هربار یه ندول جدید اضافه شده بود الان ۵تا گره داره تیروییدم آیا امکان داره که این ها قبلا هم وجود داشتن ولی دیده نشدن؟نمونه برداری مجدد رو توصیه میکنید؟

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید اینکه در سونو نوشته ندول روئیت نشد به چه معنی خطرناکه

  پاسخ
 • سلام.
  من تیرویید مولتی ندولار دارم و بهم توصیه کردند که تیروییدم رو جراحی کنم ولی من قبول نکردم. الان دو روزه که ناخن اشاره، وسط و شست هر دو دستم از پایین تا نصفه سفید شده. میخواستم بپرسم ممکنه به دلیل تیروییدم باشه؟ در ضمن من در طی شش ماه گذشته، دو بار مدارکم رو برای موسسه شما از طریق دو شماره واتساپ فرستادم که درصورت صلاحدید برای آر اف اقدام کنم ولی هنوز جواب نگرفتم. ممنون میشم اگه جواب من رو بدین چون من تهران نیستم و مجبورم با شماره واتساپ تماس بگیرم.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تغییرات در رنگ ناخن‌ها ممکن است به عوامل متعددی بستگی داشته باشد و نه لزوما به مشکلات تیروئیدی ارتباط داشته باشد. هر چند که برخی تغییرات در ناخن‌ها می‌توانند ناشی از مشکلات تیروئیدی باشند، اما برای تشخیص دقیق علت این تغییرات نیاز به انجام آزمایش‌های تشخیصی دقیقتر دارید.
   از آنجا که شما تیروئید مولتی ندولار دارید و تصمیم به جراحی نگرفته‌اید، می‌توانید با یک پزشک غدد مشورت کنید تا وضعیت تیروئیدتان برای تغییرات ناخن‌ها بررسی شود. پزشک ممکن است تست‌های تیروئیدی دقیق‌تری انجام دهد و مشکل شما را بررسی کند تا علت تغییرات ناخن‌ها را مشخص کند.

   لازم است توجه داشته باشید که تغییرات ناخن‌ها ممکن است به علت عوامل دیگری نیز اتفاق بیفتند، از جمله اختلالات تغذیه‌ای، مشکلات عروقی، واکنش به داروها یا مواد شیمیایی، وضعیت کلی پوست و ناخن‌ها، و غیره. برای تشخیص دقیق و مشاوره در مورد وضعیت شما، ملاقات با پزشک تخصصی غدد و پزشک پوست مفید خواهد بود.

   اما در مورد ارسال مدارک در واتس‌آب، مجموعه تیراد دارای یک شماره واتس‌آپ است، شما به چه شماره‌ای مدارک را ارسال کرده‌اید؟
   البته راه آسان‌تر ارسال مدارک در سایت تیراد است که شما میتوانید از https://tiradsono.com/support/send-ticket/ مدارک خود را ارسال فرمایید.

   پاسخ
 • سلام
  ممکنه گره تیبروید طی سالیان اصلا مشکل ساز نشه؟
  یا خود بخودی از بین بره؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   گره‌های تیروئید (که به نوعی توده‌های کوچک یا بزرگ در تیروئید هستند) ممکن است به صورت خودبخودی از بین بروند یا به مشکل ساز تبدیل شوند. برای بیشتر افراد، گره‌های تیروئید به صورت خودبخودی از بین نمی‌روند و در برخی موارد ممکن است بزرگ‌تر شوند و به علائم مشکل‌ساز منجر شوند.
   در بسیاری از موارد، گره‌های تیروئید به دلیل دلایلی مانند عوامل ژنتیکی، تغذیه، تغییرات هورمونی یا موادشیمیایی در معرض تغییرات قرار می‌گیرند. بعضی از این تغییرات ممکن است باعث رشد یا کوچک‌تر شدن گره‌ها شوند.
   در هر صورت، اگر گره‌های تیروئید به اندازه‌ای بزرگ شوند که به علائم مشکل‌ساز منجر شوند (مانند دشواری در بلع، تنگی نفس، درد یا فشار در منطقه تیروئید، و تغییرات در صدا) یا اگر در تصویربرداری پزشکی مشاهده شوند، پزشک معالج شما ممکن است توصیه‌هایی برای مدیریت آنها، از جمله نظارت دوره‌ای یا در مواردی عمل جراحی، ارائه دهد.

   مهمترین نکته این است که بهترین راه حل برای مدیریت گره‌های تیروئید، به تشخیص و توصیه پزشک معالج شما بستگی دارد. اگر نگرانی‌های خاصی در مورد گره‌های تیروئید خود دارید، بهتر است با پزشک معالج خود مشورت کنید تا اقدامات مناسب را انجام دهید.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/05/02 4:00 ق.ظ

  سلام من رفتم سونوگرافی دکتر گفت یه گره تیروتید داری دارو بهم نداد گفت نگران نباش ایا خود بخود از بین میره

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   اگر دکتر در سونوگرافی گره‌ای در تیروئید شما تشخیص داده و دارو به شما تجویز نکرده است و اطمینان داده که نگران نباشید، ممکن است که این گره تیروئیدی غیرخطرناک باشد و نیاز به درمان فوری نداشته باشد.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.