13 علامت مهم هشدار دهنده برای پرکاری تیروئید

مهمترین علائم پرکاری تیروئید و درمان

سریع پیدا کنید

هایپر تیروئیدیسم و یا پرکاری تیروئید زمانی اتفاق می‌افتد که غده تیروئید مقدار بیش از حدی تیروکسین (هورمون تیروئیدی) ترشح کند، چنین اتفاقی باعث سرعت گرفتن سوخت و ساز بدن شما می‌شود که نتیجه آن کاهش وزن ناخواسته و ضربان قلب بالا و نامنظم است. علائم پرکاری تیروئید بسیار شایع است و امکان دارد با سایر بیماری‌ها اشتباه گرفته شود. در ادامه‌ی مطلب مهمترین علائم پرکاری تیروئید و درمان این بیماری را توضیح داده‌ایم همراه ما باشید.

درمان‌های زیادی برای پرکاری تیروئید انجام می‌شود. از جمله اینکه بعضاً پزشکان از دارو درمانی و برخی دیگر از ید رادیواکتیو برای درمان استفاده می‌کنند. در مواقعی نیز لازم است تا قسمتی و یا همه غده تیروئید برداشته و جراحی شود.

اگرچه هایپرتیروئیدیسم یک بیماری خطرناک محسوب می‌شود ولی بسیاری از بیماران پس از تشخیص و شروع درمان به آن پاسخ مثبت می‌دهند و درمان در روال خوبی انجام می‌پذیرد. درمان این بیماری با توجه به علائم پرکاری تیروئید و سطح مشکلات به وجود آورنده انتخاب می‌شود. از این رو این بیماری به عنوان یک دغدغه برای افراد جامعه مطرح می‌شود. در این تاپیک می‌خواهیم به این نگرانی خاتمه داده و سریع‌ترین و کم عارضه‌ترین درمان ندول تیروئید را نیز مطابق با علائم این بیماری معرفی کنیم.

 

پرکاری تیروئید از علائم تا درمان

علائم پرکاری تیروئید در موارد زیادی به شکل آرام آرام ظاهر می‌شود و به شکل یکباره رخ نمی‌دهد. ممکن است شما در ابتدا آن را با عصبی بودن اشتباه بگیرید ولی در ادامه لاغر شدن و دیگر علائم ظاهر می‌شوند. ممکن است تصور کنید رژیم غذایی که برای لاغری گرفته‌اید موفقیت آمیز بوده است و شما لاغر شدید، ولی اگر شما به پرکاری تیروئید مبتلا شده باشید لاغری نشانه موفقیت نیست بلکه نشانه‌ای برای بیماری است.

علائم پرکاری تیروئید که باید جدی گرفت

پرکاری تیروئید باعث به وجود آمدن علائم بالینی در بدن بیمار می‌شود و بر قسمت‌های مختلف بدن تاثیرگذار است. چند مورد از علائم پرکاری تیروئید در ادامه گفته شده است.

۱- کاهش وزن بی دلیل

اگر شما دچار کاهش وزن بی دلیل هستید و بدون داشتن رژیم و یا کم اشتها شدن در حال لاغر شدن هستید به این بیماری به عنوان یک گزینه فکر کنید.

۲- تاکی کاردی و یا تعداد ضربان بالای قلب

ضربان معمولا بیشتر از ۱۰۰ ضربه در دقیقه از دیگر علائم پرکاری تیروئید است. می‌توانید برای شمردن تعداد ضربان قلبتان بر روی رگ نبض در ناحیه مچ دست به مدت ۱۵ ثانیه تمرکز و تعداد ضربان را بشمارید، پس از آن عدد را در ۴ ضرب و تعداد ضربان را به دست بیاورید.

۳- آریتمی و یا ضربان قلب نامنظم

آریتمی می‌تواند موجب علائمی مانند سبکی سر و یا سرگیجه شود، گرچه در برخی مواقع آریتمی علائم چندانی نشان نمی‌دهد، با اینحال ممکن است حس ارتعاش یا لرزش در قفسه سینه و یا گردن ایجاد شود.

آریتمی و یا ضربان قلب نامنظم

۴- تپش قلب

پزشکان به هرگونه تپش غیر عادی که در قلب ایجاد می‌شود تپش قلب و یا پالپیتیشن می‌گویند. این حالت‌ها نیز جزئی از علائم پرکاری تیروئید است.

۵- افزایش اشتها

در پرکاری تیروئید به دلیل افزایش سوخت و ساز بدن فرد با افزایش اشتها مواجه می‌شود که این افزایش اشتها در تیروئید پرکار موجب افزایش وزن بیمار نیست بلکه تنها بر روی متابولیسم بدن تاثیر گذار است.

۶- ضعف اعصاب، عصبانیت و اضطراب

اگر اعصابتان ضعیف شده،خیلی زود عصبانی می‌شوید و یا با اضطراب دست و پنجه نرم می‌کنید، پرکاری تیروئید یک گزینه پیش روی شماست.

۷- ترمور و یا لرزش اندام‌ها

این حرکات غیر ارادی که به طور معمول در بیماری‌هایی مثل پارکینسون ظاهر می‌شوند و می‌تواند از علائم پرکاری تیروئید نیز باشند، این علامت معمولا در دست‌ها و یا انگشتان بروز می‌کند.

ترمور و یا لرزش اندام‌ها

۸- تعریق از علائم پرکاری تیروئید

تعریق غیر عادی و زیاد بدن نیز از دیگر علائم تیروئید پرکار است. البته به این نکته توجه کنید که تعریق زیادی که از دوران کودکی وجود داشته ارثی است و ربطی به تیروئید و بیماری ندارد.

علائم بیماری تیروئید را جدی بگیرید

۹- تغییر در الگوهای قاعدگی در خانم‌ها

نامنظمی در دوران پریودی می‌تواند نشانه‌ای برای تیروئید پرکار باشد، تحقیقات به خوبی ارتباط بین بیماری تیروئید را با شروع دوره قاعدگی نشان می‌دهد.

۱۰- گواتر و یا برآمدگی غده تیروئید

وجود یک تورم در پایه گردن و یا حس یک برآمدگی و ندول در غده تیروئید که در قسمت پایین گردن و جلوی استخوان گردن واقع شده است. اگر با این تورم مواجه شدید شما یکی از علائم پرکاری تیروئید را دارید.

۱۱- خستگی و ضعف عضلانی

اگر در بسیاری مواقع خسته هستید و یا بعد از یک خواب شبانه در صبح شما با حالتی خسته از خواب بیدار می‌شوید هم می‌تواند یکی از موارد صحت وجود پرکاری تیروئید باشد.

۱۲- به سختی خوابتان می‌برد

یکی از شکایات بیماران تیروئید پرکار این است که آن‌ها نمی‌توانند به خوبی بخوابند و دچار مشکل هستند. این موضوع در بین بیمارانی که به موسسه تصویربرداری تیراد مراجعه می‌کنند و معمولا به عنوان بیمار هایپرتیروئیدیسم تشخیص داده می‌شوند مشهود است.

بی خوابی و پر کاری تیروئید

۱۳- علائم پوستی و شکنندگی در موها

بسیاری از بیماران مبتلا به هایپرتیروئیدیسم (پرکاری تیروئید) به دلیل تعریق بالا دچار قارچ‌های پوستی می‌شوند، آن‌ها حلقه‌های سیاه پوست را در اطراف چشم‌هایشان تجربه می‌کنند و همینطور دچار شکنندگی و ریزش مو می‌شوند.

در اکثر بزرگسالان و سالخوردگان این بیماری بدون علائم و یا با علائم مختصری از جمله افزایش ضربان قلب، عدم تحمل گرما و خستگی بیشتر از فعالیت‌های روزانه بروز می‌کند.

دلایلی که ممکن است شما را به پرکاری تیروئید مبتلا کند

بیماری گریوز یک نوع از پرکاری تیروئید است که در آن سیستم ایمنی بدن دچار اختلال می‌شود، این بیماری معمولاً با بیرون زدگی چشم از حدقه همراه است اصطلاحی که به آن افتالموپاتی گریوز اطلاق می‌شود. این بیماری به خصوص روی سیستم بدنی افرادی که سیگاری هستند تاثیر بیشتری می‌گذارد. افتالموپاتی گریوز باعث می‌شود تا چشم‌ها در خارج از مدار محافظتی خودشان قرار بگیرند و عضلات و بافت‌های پشت چشم متورم شوند. در حالت عادی این علائم به طور خود به خودی و بدون درمان از بین می‌روند.

در بیماری گریوز ترشح آنتی بادی باعث می‌شود تا تیروئید برای ترشح بیشتر هورمون تحریک شده و موجب پرکاری می‌شود، این بیماری ممکن است در یک خانواده بیشتر رخ دهد و همچنین آمار آن در خانم‌های جوان بیشتر از سایرین است.

علائم بیماری افتالموپاتی گریوز

 • خشکی چشم
 • تورم و قرمزی چشم
 • احساس ناراحتی و بیرون زدگی در یک و یا هر دو چشم
 • حساسیت به نور، کاهش حرکات چشم، تاری دید، دوبینی و سوزش چشم

بیماری افتالموپاتی گریوز

 • بیماری پلامر و یا گواتر مولتی ندولار سمی

غده تیروئید با تولید هورمون‌های تیروکسین و همچنین تیرونین شرایط بدن را کنترل می‌کند، این هورمون‌ها میزان چربی و کربوهیدرات موجود در بدن را کنترل می‌کنند، دمای بدن را در تعادل نگه می‌دارند و بر میزان ضربان قلب نیز تاثیر گذارند. این هورمون‌ها به طور منظم به تولید پروتئین مشغولند و نیز با تولید کلسی تونین به کنترل میزان کلسیم جذب شده در خون کمک می‌کنند.

اگر تیروئید شما دچار ندول‌های سمی شده باشد، ندول‌ها تیروکسین بیش از حد تولید می‌کنند و بیماری گواتر مولتی ندولار به وجود می‌آید. این بیماری می‌تواند با درمان‌های جدید از جمله RF و ماکروویو درمان شود.

 • بیماری تیروئیدیت

برخی مواقع تیروئید پس از بارداری به حالت متورم و ملتهب در می‌آید، علت این امر هنوز مشخص نیست ولیکن می‌تواند منجر به پرکاری تیروئید شود، تیروئیدیتیس اصطلاحی است که به آن اطلاق می‌شود.

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر وزنتان را بدون دلیل از دست می‌دهید، ضربان قلب‌تان شدید، نامنظم و یا سریع شده است و یا علائمی مانند تعریق غیر طبیعی، تورم در ناحیه گردن و سایر علامت‌هایی که در بالا آورده شد در خودتان مشاهده نمودید، سریعاً به پزشک مراجعه کنید. یک نکته مهم اینجاست که شما باید تمامی علائم را به طور کامل رصد کرده و برای پزشکتان توضیح دهید. دلیل بررسی کامل علائم این است که برخی از آن‌ها با دیگر بیماری‌ها مشترک و مرتبط هستند.

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم

ریسک فاکتورها و عوامل خطر زا در پرکاری تیروئید

 • سابقه فامیلی به ویژه اگر دچار بیماری گریوز بوده باشند
 • مونث بودن
 • دیابت نوع ۱
 • کم خونی زودرس
 • نارسایی قلب

عوارض و علائم پرکاری تیروئید

 • مشکلات قلبی:

این عارضه یکی از جدی‌ترین عوارضی است که در بدن ایجاد می‌شود، شامل افزایش ضربان قلب، آریتمی قلب و فیبریلاسیون دهلیزی که می‌تواند منجر به سکته مغزی شود، همچنین نارسایی احتقانی قلب.

 • استخوان‌های شکننده:

پوکی استخوان به میزان کافی کلسیم و جذب درست آن در استخوان وابسته است. پرکاری تیروئید با توجه به تاثیری که بر روی میزان جذب کلسیم می‌گذارد می‌تواند منجر به پوکی استخوان شود و فرد دچار استخوان‌های شکننده شود.

 • مشکلات چشم:

بیماری گریوز بر روی چشم فرد تاثیرگذار است و مشکلاتی همچون تورم، حساسیت به نور، قرمزی و … را به وجود می‌آورد.

 • تیروتوکسی:

پرکاری تیروئید خطر ابتلا به تیروتوکسی را افزایش می‌دهد، علائمی همچون تب، تپش قلب سریع و حتی هذیان گویی.

درباره عوارض تیروئید پرکار مسائل بسیار مهمی است که قطعا باید بدانید، به همین دلیل آن‌ها را در یک مقاله مجزا آورده‌ام. برای دانستن این عوارض لینک زیر را باز کنید.

بیماری پرکاری تیروئید

تشخیص بیماری با علائم پرکاری تیروئید

به طور معمول تشخیص پرکاری تیروئید به دلیل علائم مشهود با کمک یک معاینه فیزیکی به راحتی امکان پذیر است، علائمی مثل : نبض سریع، تیروئید برآمده و گلوی متورم، رفلکس‌های سریع‌تر و پوستی که حالت مرطوب به خود گرفته است. همچنین آزمایش تیروئید با اندازه گیری میزان T4، T3 و TSH شرایط پرکاری و کم کاری تیروئید را مشخص می‌کند، بیماری با سطح TSH پائین و میزان T4 بالا دچار پرکاری تیروئید شده است.

اگر آزمایش شما شرایط پرکاری تیروئید را نشان دهد احتمالا یک آزمایش جهت اندازه گیری آنتی بادی برای تشخیص بیماری گریوز، همچنین اسکن تیروئید که نشان دهد آیا بیمار به یک آدنوم تیروئید مبتلا شده یا کل غده تیروئید درگیر پرکاری شده است نیز انجام می‌گردد.

پرکاری تیروئید چگونه درمان می‌شود؟

در مورد درمان بیماری پرکاری تیروئید بسته به شرایطی که غده تیروئید را درگیر نموده نوع درمان انتخاب می‌گردد. از درمان‌های دارویی با داروی ضد تیروئید تا درمان‌های جراحی و نیز درمان با ید رادیواکتیو که به دلیل اهمیت بالای موضوع آن را در مقاله زیر به شکل کامل توضیح داده‌ایم.

درمان‌های جدید پرکاری تیروئید

امروزه درمان‌های کم تهاجمی و موثری برای درمان ندول‌های تیروئید ابداع شده است. ازجمله این درمان‌ها، می‌توان به روش آر اف و روش ماکروویو اشاره کرد. در این نوع درمان‌ها بیمار پس از انجام عمل سرپایی می‌تواند به زندگی روزمره خود رسیدگی کند و بسیاری از مشکلات و عوارض دیگر درمان‌ها را ندارد. این درمان‌ها نیاز بسیاری از بیماران به جراحی و یا درمان‌های پرعوارض دیگر را رفع نموده و بیمار یک زندگی عادی را از سر می‌گیرد. از این روش‌ها برای برخی از انواع سرطان تیروئید نیز استفاده می‌شود. برای اطلاع کامل در این مورد می‌توانید به قسمت خدمات در همین سایت مراجعه کنید و مقاله مربوط به درمان ندول تیروئید را مطالعه کنید. علاوه بر این می‌توانید با شماره‌های موسسه تیراد تماس بگیرید تا به سوالات شما پاسخ داده شود.

لطفا تجربیاتتان را از علائم و مشکلاتتان در پرکاری تیروئید با ما درمیان بگذارید و سوالاتتان را ازبخش نظرات و دیدگاه‌ها مطرح کنید. پزشکان مرکز در اسرع وقت به شما پاسخ می‌دهند.

پادکست مربوط به مهمترین علائم پرکاری تیروئید

آیا این مطلب مفید بود؟ امتیاز بدهید.

۳.۷ / ۵. ۱۱

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
مطلب بعدی
تیروئیدکتومی چیست و چطور انجام می شود؟
مطلب قبلی
رژیم غذایی کم کاری تیروئید

۴ دیدگاه. Leave new

 • ناشناس
  1401/05/03 0:05 ق.ظ

  سلام مشکل من بی اشتهایی و کم نمودن وزن و بی حوصله گی

 • ناشناس
  1401/03/26 10:02 ب.ظ

  با سلام من چندین سال پیش مبتلا به تیروئید پرکار بودم و با روزی شش قرص درمان شروع کردم و پس از درمان دارو را قطع نموده الان بعد از گذشت چند سال دو سالی است که ریزش مو و کبودی دور چشم و لاغری پدیدار شده و جدیذا نفس تنگی {صلاح میدانیدفعلا با یک قرص درمان شروع کنم یا باید ازمایش داد } ممنون میشوم راهنمائی فرمایید

 • علی
  1401/02/05 10:29 ب.ظ

  با سلام تمام چیزهای که در پرکاری تیروید هست در کم کاری تیروید هم هست مثل لرزش وتپش

 • علی محمد عظیمی
  1400/05/16 11:58 ق.ظ

  دورود مشکل من بی اشتهایی وکم نمودن وزن و بیحوصلگی ووو. پس از سونوگرفی در همین مرکز ‌پزشک مربوطه گفت چیزی مشاهده نشد وتوصیه آزمایش کرد به هر صورت جواب آزمایش نیز بین کم وپر کاری مشکوک بود به تجویز پزشک غدد اسکن کرده و نتیجه آن تیرویید پرکار تشخیص دادند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است

  Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر