13 علامت مهم هشدار دهنده برای پرکاری تیروئید

همه چیز درباره پرکاری تیروئید و علائم آن

هایپر تیروئیدیسم و یا پرکاری تیروئید زمانی اتفاق می افتد که غده تیروئید مقدار بیش از حدی تیروکسین (هورمون تیروئیدی) ترشح کند، چنین اتفاقی باعث سرعت گرفتن سوخت و ساز بدن شما می شود که نتیجه آن کاهش وزن ناخواسته و ضربان قلب بالا و نامنظم است.

درمانهای زیادی برای پرکاری تیروئید انجام می شود، از جمله اینکه بعضا پزشکان از دارو درمانی و برخی دیگر از ید رادیواکتیو برای درمان استفاده می کنند، در مواقعی لازم است تا قسمتی و یا همه غده تیروئید برداشته و جراحی شود.

اگرچه هایپرتیروئیدیسم یک بیماری خطرناک محسوب می شود ولی بسیلاری از بیماران پس از تشخیص و شروع درمان به آن پاسخ مثبت می دهند و درمان در روال خوبی انجام می پذیرد، درمان پرکاری تیروئید با توجه به بیماری و علت به وجود آورنده آن و سطح مشکلات به وجود آورنده انتخاب می شود، از این رو این بیماری به عنوان یک دغدغه برای افراد جامعه مطرح می شود، در این تاپیک می خواهیم به این نگرانی خاتمه داده و سریعترین و کم عارضه ترین درمان ندول تیروئید را معرفی کنیم، بنابراین تا آخر مقاله را مطالعه کنید اگر شما و یا یکی از اطرافیانتان به این بیماری مبتلا شده است.

داروی پرکاری تیروئید، اسم قرص پرکاری تیروئید

 

پرکاری تیروئید در موارد زیادی به شکل آرام آرام ظاهر می شود و علائم به شکل یکباره رخ نمی دهد، ممکن است شما در ابتدا آن را با عصبی بودن اشتباه بگیرید ولی در ادامه لاغر شدن و دیگر علائم ظاهر می شود ممکن است تصور کنید رژیم غذایی که برای لاغری گرفته اید مفقیت آمیز بوده است و شما لاغر شدید ولی اگر شما به پرکاری تیروئید مبتلا شده باشید لاغری نشانه موفقیت نیست بلکه نشانه ای برای بیماری است.

علائم هشداردهنده در هایپرتیروئیدیسم و یا پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید باعث به وجود آمدن علائم بالینی در بدن بیمار می شود و بر قسمتهای مختلف بدن تاثیرگذار است، علائمی از جمله

۱- کاهش وزن بی دلیل

اگر شما دچار کاهش وزن بی دلیل هستید و بدون داشتن رژیم و یا کم اشتها شدن در حال لاغر شدن هستید به این بیماری به عنوان یک گزینه فکر کنید.

۲- تاکی کاردی و یا تعداد ضربان بالای قلب ،

ضربان معمولا بیشتر از ۱۰۰ ضربه در دقیقه از دیگر اعلائم این بیماری است، می توانید برای شمردن تعدادد ضربان قلبتان بر روی رگ نبض در ناحیه مچ دست به مدت ۱۵ ثانیه تمرکز و تعداد ضربان را بشمارید، پس از آن عدد را در ۴ ضرب و تعداد ضربان را به دست بیاورید.

۳- آریتمی و یا ضربان قلب نا منظم

آریتمی می تواند موجب علائمی مانند سبکی سر و یا سرگیجه شود، گرچه در برخی مواقع آریتمی علائم چنانی نشان نمی دهد، با اینحال ممکن است حس ارتعاش یا لرزش در قفسه سینه و یا گردن ایجاد شود

۴- تپش قلب

پزشکان به هرگونه تپش غیر عادی که در قلب ایجاد می شود تپش قلب و یا پالپیتیشن می گویند، این حالتها نیز جزئی از علائم پرکاری تیروئید است.

۵- افزایش اشتها

در پرکاری تیروئید به دلیل افزایش سوخت و ساز بدن فرد با افزایش اشتها مواجه می شود که این افزایش اشتها در تیروئید پرکار موجب افزایش وزن بیمار نیست بلکه تنها بر روی متابولیسم بدن تاثیر گذار است.

۶- ضعف اعصاب، عصبانیت و اضطراب

اگر اعصابتان ضعیف شده، عصبانی می شوید و یا با اضطراب دست و پنجه نرم می کنید، پرکاری تیروئید یک گزینه پیش روی شماست.

۷- ترمور و یا لرزش اندامها

این حرکات غیر ارادی که به طور معمول در بیماری هایی مثل پارکینسون نیز تظاهر می کند می تواند نشانی برای تیروئید پرکار نیز باشد، این علامت معمولا در دستها و یا انگشتان بروز می کند.

۸- تعریق

علائم بیماری تیروئید را جدی بگیرید

 

۹- تغییر در الگوهای قاعدگی در خانمها

نامنظمی در دوران پریودی می تواند نشانه ای برای تیروئید پرکار باشد، تحقیقات به خوبی ارتباط بین بیماری تیروئید را با شروع دوره قاعدگی نشان می دهد.

۱۰- گواتر و یا برآمدگی غده تیروئید

وجود یک تورم در پایه گردن و یا حس یک برآمدگی و ندول در غده تیروئید که در قسمت پائین گردن و جلوی استخوان گردن واقع شده است

۱۱- خستگی و ضعف عضلانی

اگر در بسیاری مواقع خسته هستید و یا بعد از یک خواب شبانه در صبح شما با حالتی خسته از خواب بیدار می شوید هم می تواند یکی از موارد صحت وجود پر کاری تیروئید باشد.

۱۲- به سختی خوابتان می برد

یکی از شکایات بیماران تیروئید پرکار این است که آنها نمی توانند به خوبی بخوابند و دچار مشکل هستند، این موضوع در بین بیمارانی که به موسسه تصویربرداری تیراد مراجعه می کنند و معمولا به عنوان بیمار هایپرتیروئیدیسم تشخیص داده می شوند مشهود است.

مشاوره در بیماری تیروئید پرکار

 

۱۳- علائم پوستی و شکنندگی در موها

بسیاری از بیماران مبتلا به هایپرتیروئیدیسم ( پرکاری تیروئید ) به دلیل تعریق بالا دچار قارچ های پوستی می شوند، آنها حلقه های ساه پوست را در اطراف چشمشان تجربه می کنند و همینطور دچار شکنندگی و ریزش مو می شوند.

در اکثر بزرگسالان و سالخوردگان این بیماری بدون علائم و یا با علائم مختصری از جمله افزایش ضربان قلب، عدم تحمل گرما و خستگی بیشتر از فعالیتهای روزانه بروز می کند.

دلایلی که ممکن است شما را به پرکاری تیروئید مبتلا کند

بیمماری گریوز یک نوع از پرکاری تیروئید است که در آن سیستم ایمنی بدن دچار اختلال می شوند، این بیماری معمولا با بیرون زدگی چشم از حدقه همراه است اصطلاحی که به آن افتالموپاتی گریوز اطلاق می شود، این بیماری به خصوص در افرادی که سیگاری هستند تاثیرگذار است، افتالموپاتی گریوز باعث می شود تا چشم ها در خارج از مدار محافظتی خودشان قرار بگیرند و عضلات و بافت های پپشت چشم متورم شوند، در شکل عادی این علائم به طور خودبه خودی و بدون درمان از بین می روند.

در بیماری گریوز ترشح آنتی بادی باعث می شود تا تیروئید برای ترشح بیشتر هورمون تحریک شده و موجب پرکاری می شود، این بیماری ممکن است در یک خانواده بیشتر رخ دهد و همچنین آمار آن در خانم های جوان بیشتر از سایرین است.

علائمی که در بیماری افتالموپاتی گریوز اتفاق می افتند اینجا آورده شده
 • خشکی چشم
 • تورم و قرمزی چشم
 • احساس ناراحتی و بیرون زدگی در یک و یا هر دو چشم
 • حساسیت به نور، کاهش حرکات چشم، تاری دید، دوبینی و شوزش چشم

مهمترین علائم پرکاری تیروئید و دلایلی که باعث آن می شوند کدامند

 • بیماری پلامر و یا گواتر مولتی ندولار سمی

غده تیروئید با تولید هورمون های تیروکسین و همچنین تیرونین شرایط بدن را کنترل می کند، این هورمون ها میزان چربی و کربوهیدرات موجود در بدن را کنترل می کنند، دمای بدن را در تعادل کگه می داند و بر میزان ضربان قلب نیز تاثیر گذارند؛ این هورمونها به طور منظم به تولید پروتئین مشغولند و نیز با تولید کلسی تونین به کنترل میزان کلسیم جذب شده در خون کمک می کنند.

اگر تیروئید شما دچار ندولهای سمی شده باشد که تولید تیروکسین بیش از حد مشغول شده باشند بیماری گواتر مولتی ندولار به وجود آمده است، این بیماری می تواند با درمان های جدید از جمله RF و ماکروویو درمان شود.

 • بیماری تیروئیدیت

برخی مواقع تیروئید پس از بارداری به حالت متورم و ملتهب در می آید، علت این امر هنوز مشخص نیست ولیکن می تواند منجر به پرکاری تیروئید شود، تیروئیدیتیس اصطلاحی است که به آن اطلاق می شود.

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم

اگر وزنتان را بدون دلیل از دست می دهید، ضربان قلبتان شدید، نامنظم و یا سریع شده است و یا دچار تعریق غیر طبیعی، تورم در ناحیه گردن و یا دیگر عللائمی که در بالا آورده شد در خودتان مشاهده نمودید، به پزشک مراجعه کنید، یک نکته مهم اینجاست که تمامی علائم را به طور کامل رصد و برای پزشکتان توضیح دهید چرا که برخی از این علائم با دیگر بیماری ها نیز بروز می کنند و با شرایط دیگر مرتبط هستند.

ریسک فاکتورها و عوامل خطر زا در پرکاری تیروئید

 • سابقه فامیلی به ویژه اگر دچار بیماری گریوز بوده باشند
 • مونث بودن
 • دیابت نوع ۱، کم خونی زودرس، نارسایی قلب

عوارض جانبی در بیماری پرکاری تیروئید

 • مشکلات قلبی

این عارضه یکی از جدی ترین عوارضی است که در بدن ایجاد می شود، شامل ضربان قلب، آریتمی قلب و فیبریلاسیون دهلیزی که می تواند منجر به سکته مغزی شود، همچنین نارسایی احتقانی قلب

 • استخوان های شکننده

پوکی استخوان به میزان کافی کلسیم و جذب درست آن در استخوان وابسته است، پرکاری تیروئید با توجه به تاثیری که بر روی میزان جذب کلسیم می گذارد می تواند منجر به پوکی استخوان شود و فرد دچار استخوانهای شکننده شود.

 • مشکلات چشم

بیماری گریوز بر روی چشم فرد تاثیرگذار است و مشکلاتی همچون تورم، حساسیت به نور، قرمزی و … را به وجود می آورد.

 • قرمزی و تورم چشم
 • تیروتوکسی

پرکاری تیروئید خطر ابتلا به تیروتوکسی را افزایش می دهد، علائمی همچون تب، تپش قلب سریع و حتی هذیان گویی

درباره عوارض تیروئید پرکار مسائل بسیار مهمی است که قطعا باید بدانید، به همین دلیل آنها را در یک مقاله مجزا آورده ام، برای دانستن این عوارض لینک زیر را باز کنید

پرکاری تیروئید

روش های تشخیص پرکاری تیروئید

به طور معمول تشخیص پرکاری تیروئید با کمک یک معاینه فیزیکی به راحتی امکان پذیر است، نبض سریع، تیروئید برآمه و گلوی متورم، رفلکس های سریعتر و پوستی که حالت مرطوب به خود گرفته است، همچنین آزمایش تیروئید با اندازه گیری میزان T4، T3 و TSH شرایط پرکاری و کم کاری تیروئید را مشخص می کند، بیماری با سطح TSH پائین و میزان T4 بالا دچار پرکاری تیروئید شده است.

اگر آزمایش شما شرایط پرکاری تیروئید را نشان دهد احتمالا یک آزمایش جهت اندازه گیری آنتی بادی برای تشخیص بیماری گریوز، همچنین اسکن تیروئید که نشان دهد آیا بیمار به یک آدنوم تیروئید مبتلا شده یا کل غده تیروئید درگیر پرکاری شده است نیز انجام می گردد.

پرکاری تیروئید چگونه درمان می شود

درمورد درمان بیماری پرکاری تیروئید بسته به شرایطی که غده تیروئید را درگیر نموده نوع درمان انتخاب می گردد، از درمانهای دارویی با داروی ضد تیروئید تا درمانهای جراحی و نیز درمان با ید رادیواکتیو که به دلیل اهمیت بالای موضوع آن را در مقاله زیر به شکل کامل توضیح داده ایم

برای دانستن روش های درمان پرکاری تیروئید کلیک کنید

درمانهای جدید پرکاری تیروئید

امروزه درمانهای کم تهاجمی و موثری برای درمان ندولهای تیروئید ابداع شده است ازجمله درمان به روش آر اف و روش ماکروویو که در این نوع درمانها بیمار پس از انجام عمل سرپایی می تواند به زندگی روزمره خود رسیدگی کند و بسیاری از مشکلات و عوارض دیگر درمانها را ندارد، این درمانها نیاز بسیاری از بیماران به جراحی و یا درمانهای پرعوارض دیگر را رفع نموده و بیمار یک زندگی عادی را از سر می گیرد، از این درمانها برای برخی از انواع سرطان تیروئید نیز استفاده می شود، برای اطلاع کامل در این مورد می توانید به قسمت خدمات در همین سایت مراجعه کنید و مقاله مربوط به درمان ندول تیروئید را مطالعه کنید و یا با شماره های موسسه تیراد تماس بگیرید تا به سوالات شما پاسخ داده شود.

لطفا تجربیاتتان را از علائم و مشکلاتتان در پرکاری تیروئید با ما درمیان بگذارید و سوالاتتان را ازبخش نظرات و دیدگاهها مطرح کنید، پزشکان مرکز به شما پاسخ می دهند

پادکست مربوط به مهمترین علائم پرکاری تیروئید

آیا این مطلب مفید بود؟ امتیاز بدهید

۳.۴ / ۵. ۸

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری

۱ دیدگاه. Leave new

 • علی محمد عظیمی
  1400/05/16 11:58 ق.ظ

  دورود مشکل من بی اشتهایی وکم نمودن وزن و بیحوصلگی ووو. پس از سونوگرفی در همین مرکز ‌پزشک مربوطه گفت چیزی مشاهده نشد وتوصیه آزمایش کرد به هر صورت جواب آزمایش نیز بین کم وپر کاری مشکوک بود به تجویز پزشک غدد اسکن کرده و نتیجه آن تیرویید پرکار تشخیص دادند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر