چرا تیروئید پرکار می شود و چه نوع پرکاری با آر اف درمان می شود

چرا تیروئید پرکار می شود

تیروئید پرکار در شرایطی ایجاد می شود که غده تیروئید به تولید بیش از حد هورمون بپردازد، اما چرا تیروئید پرکار می شود و چرا چنین مشکلس رخ می دهد؟ تیروئید بنا به دلایل مختلفی دچار پرکاری می شود، از بیماری های خودایمنی گرفته تا پرکاری بر اثر یک یا چند ندول سمی، در این مقاله موسسه تصویربراری تیراد دلایلی را که باعث پرکار شدن تیروئید می شود مطرح کردیم، در این مقاله به شما خواهم گفت که چرا تیروئید پرکار می شود و چه نوع پرکاری با امواج آر اف قابل درمان است

جدیدترین روش های درمان تیروئید و بدون جراحی در ایران

ذکر این نکته برای افرادی که نگران وضعیت پرکاری تیروئید هستند ضروری است که اگرچه وضعیت پرکاری تیروئید یک وضعیت مهم و جدی است ولی با این حال بسیاری از کسانی که دچار مشکل پرکاری تیروئید می شوند پس از شروع درمان به خوبی نسبت به درمان جواب داده و درمان می شوند بنابراین نیازی به نگرانی نیست.

برای درمان پرکاری تیروئید چندین روش وجود دارد از جمله استفاده از داروهای ضد تیروئید، استفاده از ید رادیواکتیو، جراحی و تیروئیدکتومی و البته روش های امروزی که در آنها دیگر نیازی به جراحی و آسیب به بافت تیروئید نیست مانند روش آر اف تیروئید و روش ماکروویو

به شکل کامل علائم پرکاری تیروئید را در مقاله زیر توضیح داده ایم، اگر نسبت پرکاری و علائم آن سوالی دارید از طریق این لینک به مقاله مورد نظر بروید.

همه چیز درمورد پرکاری تیروئید

چرا تیروئید پرکار می شود

دلایل مختلفی می تواند اتفاق بیافتد تا تیروئید شروع به فعالیت بیش از حد کند، از جمله بیماری گریوز، بیماری پلومر و بیماری تیروئیدیتس، گرچه عمده ترین دلیل برای پرکاری تیروئید همان بیماری خود ایمنی گریوز مطرح می شود.

درباره بیماری گریوز در مقاله زیر بخوانید

همه چیز در مورد بیماری گریوز

دلایلی که باعث می شود تیروئید پرکار شود عبارتند از

بیماری گریوز

گریوز یک بیماری حود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن شروع به حمله به سلولهای تیروئید نموده و تیروئید شروع به ترشح آنتی بادی می کند و این آنتی بادی بدن را به ترشح بیشتر هورمون تیروئید تحریک می کند، در این بیماری علائمی مانند برجستگی چشم و برون زدگی ، دوبینی ، تاری دید، تپش قلب و علائم پرکاری تیروئید و گواتر (بزرگی تیروئید) به وجود می آید.

چرا تیروئید پرکار می شود
چرا تیروئید پرکار می شود

 

این بیماری عمده ترین دلیل درباره پرکاری تیروئید است

علت دوم ندول های تیروئید هستند (ندول سمی تیروئید، گواتر مولتی ندولار سمی یا بیماری پلامر تیروئید)

به وجود آمدن ندول ها یا گره ها در تیروئید اگر سمی باشند و شروع به تولید هورمون تیروئید کنند باعث می شود تا تیروئید پرکار شود، این توده ها اگرچه بسیار شایع هستند ولی در اغلب موارد نگران کننده نیستند و با احتمالی بالای ۹۰ درصد خوش خیم بوده و به راحتی توسط روشهای کنونی (آر اف و ماکروویو) به خصوص اگر کوچک باشند قابل درمان هستند.

این در مورد بیماران مولتی ندولار متفاوت است و ممکن است این بیماران نیاز به جراحی داشته باشند تا گره ها با کمک تیروئیدکتومی جزئی و یا کلی خارج شوند.

به شکل عمومی همه ندول ها سمی نیستند به این معنی که بسیاری از آنها هورمون اضافه تولید نمی کنند و باعث پرکاری نمی شوند ولی اگر آدنوم ایجاد شده شروع به تولید هورمون کند موجب پرکاری می شود.

تیروئیدیت

زمانی که غده تیروئید متورم و ملتهب می شود این بیماری رخ می دهد، تیروئیدیت در انواع مختلف ظاهر می شود، این حالت در مواردی پس از بارداری و به علت بیماری های خود ایمنی و یا دلایل نامعلوم رخ می دهد، برخی موارد بیماری تیروئیدیت همراه با درد بوده و در برخی موارد دیگر بدون درد ظاهر می شود.

مصرف ید اضافی

ید یکی از مواد اولیه در ساخت هورمون تیروئید است، مصرف بیش از حد ید می توان باعث افزایش تولید هورمون تیروئید و پرکاری تیروئید شود.

کیست های بیضه و تخمدان

همچنین برخی تومورهای تخمدان و بیضه می توانند باعث پرکاری تیروئید شوند

مصرف مکمل ها

مصرف مکمل یدوتیرونین بدون در نظر گرفتن شرایط در بیماران کم کاری تیروئید هم احتمال خطر برای پرکاری تیروئید به وجود می آورد.

برای جلوگیری از این نوع پرکاری، بیمارانی که با کم کاری تیروئید رو به رو هستند بایست به شکل دوره ای مورد بررسی و معاینه قرار بگیرند و با آزمایش خون میزان مصرف هورمون در آنها توسط پزشک متخصص غدد تعیین شود.

برخی علائم پرکاری تیروئید به طور کلی عبارتند از

 • کاهش وزن بدون دلیل یا بدون رژیم
 • افزایش تپش قلب و آریتمی
 • عصبی بودن، اضطراب، تحریک پذیری
 • افزایش اشتها
 • خستگی
 • تعریق
 • افزایش حساسیت نسبت به گرما
 • حرکات روده ای
 • مشکل در خوابیدن
 • موهای نازک و شکننده
 • تغییر قائدگی در زنان
 • توصیه می کنم برای دانستن علائم به صورت کامل مقاله ای را که در بالا بیان شد حتما مطالعه کنید.

درمان پرکاری تیروئید بدون جراحی و ید تراپی امکان پذیر است

در مواردی که پرکاری ناشی از آدنوم باشد و یا ندول سمی تیروئید پرکاری ایجاد کرده باشد با از بین بردن توده البته اگر بافت پارانشیم تیروئید درگیر پرکاری نباشد می توان پرکاری ناشی از آدنوم را کنترل نمود، این مخصوصا در رابطه با کیستهای خوش خیم یا گره های خوش خیم تیروئید مطرح می شود و بیماران زیادی بدون نیاز به جراحی و یا تیروئیدکتومی امکان درمان خواهند داشت

در روش های آر اف و ماکروویو که همزمان با تمام کشورهای پیشرفته دنیا از جمله کره جنوبی در ایران هم انجام می شود، پرشک فوق تخصص با کمک دستگاه سونوگرافی دقیقا محل توده را پیدا نموده و با یک سوزن بسیار باریک امواج آر اف و یا ماکروو را به محل توده تابانیده و با به اصطلاح سوزاندن توده، آدنوم سمی را از بین می برد.

این روش هم اکنون در ایران و توسط پزشکان فوق تخصص در موسسه تصویربرداری تیراد در تهران در حال انجام است، بیماران محترم می توانند برای دریافت مشاوره با شماره تلفن های مرکز تماس گرفته و یا از طریق پیج اینستاگرام موسسه به آدرس tiradsono با مرکز در تماس باشند.

ضمنا سوالاتتان را درباره نحوه درمان و یا توده های تیروئیدی از طریق دیدگاههای سایت مطرح کنید تا پزشکان مرکز به شما پاسخ دهند.

 

۰ / ۵. ۰

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر