غذاهای ممنوع در پرکاری تیروئید: 13 رژیم غذایی تیروئید پرکار

هیچ “رژیم غذایی” خاصی برای افراد مبتلا به پرکاری تیروئید وجود ندارد، اما رعایت برخی اصول رژیم غذایی می تواند از اثربخشی داروهای تیروئید و برنامه درمانی شما را بهتر کند. باتوجه به اینکه آیا لب مرز پرکاری تیروئید هستید یا اطمینان دارید که تیروئید شما پرکار است، توصیه پزشک شما ممکن است این باشد که تغییری در رژیم غذایی خود ایجاد کنید تا پیشرفت پرکاری تیروئید را کاهش دهید. یادگیری متعادل کردن مصرف ید، همراه با سایر موادی که بر عملکرد تیروئید تأثیر می‌گذارند (مانند سویا، سلنیوم و سبزیجات چلیپایی)، می‌تواند به کنترل وضعیت شما و جلوگیری از تداخلات دارویی مضر کمک کند.

غذاهای ممنوع در پرکاری تیروئید
فواید

درمان با ید رادیواکتیو اغلب روشی است که برای درمان پرکاری تیروئید توصیه می شود. ممکن است به افراد توصیه شود که قبل از این درمان از یک رژیم غذایی کم ید استفاده کنند. پس از درمان تیروئید پرکار، اکثر افراد در نهایت با وضعیت معکوس مواجه می‌شوند، یعنی دچار تیروئید کم کار یا کم کاری تیروئید می شوند.

برای جبران کمبود هورمون تیروئید، داروی مصنوعی هورمون تیروئید، به نام لووتیروکسین (نام تجاری شامل Synthroid) مصرف می‌شود. آزمایش خون منظم نشان می‌دهد که آیا وضعیت شما در حالت خوبی است یا اینکه دوز داروی شما نیاز به تنظیم مجدد دارد.

با نظارت منظم و تغییرات کوچک در صورت نیاز، معمولاً می توان تعادل مناسب داروهای تیروئید را برای بدن خود پیدا کرد. حفظ یک الگوی غذایی ثابت که برخی غذاها و مواد تشکیل دهنده را به حداقل می رساند منجر به عملکرد قابل پیش بینی تر تیروئید می شود.

در نظر گرفتن تیروئید خود هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه چه چیزی بخورید و چگونه طبخ کنید، به شما این امکان را می دهد از بالا و پایین شدن هورمون تیروئید بسیار یا خیلی کم (از جمله نوسانات وزن، احساس گرما یا سردی، اختلالات خواب، و عوارض جدی تر برای قلب و استخوان) جلوگیری کنید.

رژیم غذایی مناسب برای پرکاری تیروئید

برای پرکاری تیروئید نیازی به پیروی از برنامه غذایی خاصی نیست. اما باید به خاطر داشته باشید که بعد از این برچسب‌های مواد غذایی را مشاهده و بررسی کنید تا بتوانید جایگزین‌های مناسب غذایی را داشته باشید که برای شما مفید است.

با پزشک خود در مورد اینکه آیا باید رژیم کم ید داشته باشید یا به جای آن در خطر کمبود ید هستید صحبت کنید.

تا چه مدت باید رژیم پرکاری را رعایت کنم؟

به جای اینکه این توصیه ها را به عنوان یک رژیم غذایی کوتاه مدت در نظر بگیرید، آنها را به عنوان دستورالعمل های کلی در نظر بگیرید که قرار است تا آخر عمر دنبال کنید. مانند هر برنامه غذایی سالم، انحراف از مسیر گهگاهی به احتمال زیاد آسیب قابل توجهی ندارد. احتمالاً متوجه خواهید شد که وقتی سطح تیروئید شما در محدوده طبیعی باشد، احساس بهتری دارید.

غذاهای مناسب تیروئید پرکار

غذاهای کم ید

 • غذاهای خانگی
 • نمک غیر یددار یا نمک دریا
 • مرغ/ گوشت گاو/ گوشت خوک
 • سفیده تخم مرغ
 • لوبیا خشک یا کنسرو شده بدون نمک اضافه
 • ریشه سبزیجات
 • هر میوه ای (تازه، خشک، منجمد)
 • آجیل بدون نمک و کره آجیل
 • بیشتر سبزیجات

غذاهای دارای ید بالا

 • غذاهای رستورانی
 • نمک ید دار
 • غذاهای دریایی، صدف، کلپ، جلبک دریایی، دولس
 • زرده تخم مرغ

غذای پرکاری تیروئید

نمک: اگر پزشک رژیم غذایی کم ید را برای شما توصیه کرده، از نمک یددار اجتناب کنید و نمک دریا یا نمک غیر یددار مصرف کنید.

غذاهای دریایی و جلبک دریایی: این مواد به طور طبیعی سرشار از ید هستند. اگر یک رژیم غذایی کم ید توسط پزشک شما توصیه شده است از این موارد اجتناب کنید.

تخم مرغ: زرده تخم مرغ نسبت به سفیده تخم مرغ ید بیشتری دارد؛ اگر به شما توصیه شده فقط سفیده تخم مرغ استفاده کنید، این به شما کمک می‌کند تا کل ید مصرفی خود را کاهش دهید.

سویا: سویا جذب هورمون تیروئید از دارو را کاهش می دهد و در صورت مصرف داروهای تیروئید یا کم کاری تیروئید نباید به مقدار زیاد مصرف شود.

غذاهای آلرژی زا: آلرژی غذایی می تواند علائم پرکاری تیروئید را بدتر کند. پزشک ممکن است بخواهد شما را از نظر آلرژن‌های رایج مانند لبنیات، گلوتن (از گندم)، ذرت، افزودنی‌های غذایی، و نگهدارنده‌ها آزمایش کند تا مطمئن شود که آلرژی‌ها به بیماری شما کمک نمی‌کنند.

آجیل برزیلی: آجیل برزیلی سرشار از سلنیوم است. اگرچه سلنیوم از عملکرد تیروئید پشتیبانی می‌کند، اما مصرف بیش از حد آن می‌تواند برای افرادی که از داروهای تیروئید استفاده می‌کنند مشکلاتی ایجاد کند. اگر پرکاری تیروئید دارید، بهتر است از دریافت بیش از ۲۰۰ میکروگرم سلنیوم در روز خودداری کنید. این مقدار به راحتی در کمتر از ۰.۵ اونس آجیل برزیلی یافت می شود.

سبزیجات ریشه ای: یک تصور غلط رایج وجود دارد که سبزیجات ریشه‌ای می‌توانند باعث مشکلات تیروئید شوند. با این حال، کارشناسان موافقند که در صورت پرکاری تیروئید، دلیلی برای اجتناب از سبزیجات ریشه دار وجود ندارد.

سبزیجات چلیپایی: کلم پیچ، گل کلم، بوک چوی، کلم بروکلی و کلم بروکسل سبزیجات چلیپایی از خانواده Brassicaceae هستند. هنگامی که به صورت خام و در حجم زیاد مصرف شود، ترکیبات گواتروژن موجود در این سبزیجات ممکن است در عملکرد تیروئید اختلال ایجاد کند. پختن سبزیجات چلیپایی و مصرف متعادل آنها به جلوگیری از مشکلات احتمالی پرکاری تیروئید کمک می کند.

زمان توصیه شده مصرف داروی تیروئید

تنها زمانی که باید نگران آن باشید، زمان مصرف دارو است. داروی تیروئید را همیشه باید با معده خالی با آب مصرف کرد. سعی کنید آن را هر روز در زمان مشخصی مصرف کنید و حداقل ۳۰ دقیقه قبل از مصرف هر غذا یا نوشیدنی دیگری صبر کنید. بهتر است در صبح و ناشتا میل نمایید.

برای جلوگیری از تداخلات احتمالی، چهار ساعت پس از مصرف دارو صبر کنید و بعد از آن از آنتی اسیدها، مکمل‌های کلسیم، مکمل‌های آهن یا مولتی ویتامین‌های حاوی کلسیم یا آهن استفاده کنید.

سطح تیروئید خیلی بالا یا خیلی پایین می‌تواند بر سطح انرژی شما تأثیر بگذارد. حتما به زمان بندی وعده های غذایی توجه داشته باشید تا بهترین عملکرد و انرژی را در طول روز داشته باشید.

برای برخی از افراد، خوردن کمتر به جلوگیری از افت انرژی کمک می کند. برای دیگران، وعده های غذایی کوچک و مکرر بهتر عمل می کند. داشتن دفتر یادداشت وعده های غذایی می تواند به شما در شناسایی برنامه غذایی مناسب کمک کند.

نکات آشپزی

مزیت استفاده از غذاهای خانگی به غذاهای رستورانی این است که می‌دانید چه چیزی در غذای شما وجود دارد. غذاهای فرآوری شده احتمالاً حاوی مقادیر بالایی از مواد سویا و نمک (معمولاً غیر یددار) هستند.

توجه کنید!

اگر سایر اختلالات خودایمنی که ممکن است با پرکاری تیروئید همراه باشد، مانند دیابت نوع ۱ یا آرتریت روماتوئید دارید، ممکن است لازم باشد اقدامات احتیاطی بیشتری در رژیم غذایی انجام دهید.

برخی غذاها اثربخشی داروهای تیروئید را مختل می کنند، از جمله:

 • کنجاله پنبه دانه
 • فیبر رژیمی
 • آب گریپ فروت
 • سویا
 • گردو

ادامه خوردن این غذاها اشکالی ندارد، اما باید سعی کنید مقداری از مصرف خود را حفظ کنید تا بتوان داروی شما را با دوز مناسب تنظیم کرد.

افراد مبتلا به کم خونی خطرناک (کمبود ویتامین B12) بیشتر مستعد پرکاری تیروئید هستند. اگر مشکلات تیروئیدی دارید، بسیار مهم است که با آزمایش های مداوم چک کنید و کمبود مواد مغذی را که ممکن است به وضعیت شما کمک کند، شناسایی کنید.

قبل از شروع هر گونه مکمل (از جمله مولتی ویتامین ها و مکمل های گیاهی)، به خصوص اگر مشکلات تیروئیدی مرزی دارید یا داروهای تیروئید مصرف می‌کنید، از پزشک خود سوال کنید.

با مرکز سونوگرافی تیراد در تماس باشید.

در حالی که باید مراقب باشید که چگونه غذاها و مکمل‌های مختلف می‌توانند تیروئید شما را تحت تاثیر قرار دهند، غذا نباید باعث استرس شود. تا زمانی که عادات شما نسبتاً سازگار باشد و با مراجعه‌های منظم با پزشک خود همراه باشید، داروی شما می‌تواند تنظیم شود تا سطح تیروئید شما را به محدوده سالم برساند.

طبیعی است که نوسانات را در نظر داشته باشید، به خصوص زمانی که برای اولین بار شروع به تشخیص یک تشخیص جدید می کنید. با استفاده از نظر پزشک خود، می توان با پرکاری تیروئید به تعادل سالم رسید.

 

۲.۳ / ۵. ۳

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
مطلب بعدی
9 غذایی که در صورت تشخیص کم کاری تیروئید باید از آنها اجتناب کنید!
مطلب قبلی
علائم کمتر شناخته شده اختلالات تیروئید

۴۴ دیدگاه. Leave new

 • ناشناس
  1402/05/14 11:23 ب.ظ

  سلام‌من‌یک‌سال‌وپنج‌ماه‌پسرم‌ب‌دنیا‌اومده‌دوماه‌بعداززایمان‌تیروئید‌پرکارگرفتم‌۷ماه‌پیش‌ازمایش‌دادم‌گفتن‌برطرف‌شدقرص‌نخو‌ر‌۳‌‌ماه‌پیش‌بازآزمایش‌دادم‌گفت‌برطرف‌شدالان‌دوباره‌حالم‌بدشد‌سونوگرافی‌وازمایش‌دادم‌میگن‌پاراتیروئیدداری‌دوتاکیست‌کلوئیدی‌هم‌طرف‌راست‌وچپ‌گلومه‌‌‌هروقت‌حالم‌بدمیشه‌ضعف‌‌درحدمرگ‌واستفراغ‌‌دست‌وپاهام‌خشک‌‌ب‌حالت‌ک‌باز‌وبسته‌نمیشن‌‌‌افسردگی‌هم‌گرفتم‌استرس‌پشت‌سرم‌دردمیاد‌الان‌میگن‌کلسیم‌بدنت‌کمه‌الان‌بنطرتون‌چکارکنم

  • مدیر سایت
   1402/05/18 2:50 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   نمیتوان با این شرح بیماری و بدون بررسی سوابق کامل توصیه‌ای داشت اما با این حال، به عنوان راهنمایی کلی می‌توانم چند نکته را بیان کنم:

   ۱. پیگیری پزشکی: از آنجایی که شما از وضعیت‌های مختلف مشکل دارید از جمله تیروئید پرکاری، توصیه می‌شود که با پزشک متخصص تیروئید و یا متخصص داخلی مشورت کنید. آنها می‌توانند با توجه به نتایج آزمایش‌ها و وضعیت شما، برنامه درمانی مناسب را تعیین کنند.
   ۲. درمان تیروئید: اگر تیروئید شما به نحوی کار می‌کند که باعث ایجاد علائم خاصی می‌شود، ممکن است پزشک شما تغییراتی در داروها یا مصرف آنها انجام دهد.
   ۳. کلسیم بدن: اگر کلسیم بدنتان کم است، پزشک ممکن است مکمل‌های کلسیم تجویز کند. اما توصیه می‌شود که مصرف مکمل‌های کلسیم را بر اساس توصیه پزشک خود انجام دهید.
   ۴. استرس و افسردگی: استرس و افسردگی هم می‌توانند به علائم شما تأثیر بگذارند. اگر این عوامل در تشخیص و درمان شما مؤثر هستند، ممکن است پزشک شما توصیه‌هایی در این زمینه داشته باشد.

   توصیه می‌شود که با پزشک خود در مورد وضعیت کنونی و تجویزات درمانی صحبت کنید و نظرات و توصیه‌های او را در نظر بگیرید. همچنین اگر علائم شما شدیدتر شدن یا بهبود نیافت، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

 • مونا محمودی
  1402/05/06 6:08 ب.ظ

  سلام،من ۳۶ سالمه،تیروئید پرکار دارم و به قرص متی مازول آلرژی شدید دارم و نمیتونم بخورم از ریزش مو و حالت های عصبی و ریزش موی شدید خیلی دارم اذیت میشم ، واقعا باید چیکار کنم.

  • مدیر سایت
   1402/05/10 5:51 ب.ظ

   سلام. وقت بخیر
   مهم‌ترین قدم ارتباط با پزشکتان است، چرا که تنها او می‌تواند نگرانی‌ها و نیازهای شما را براساس سوابق بیماری و نتایج آزمایشات به درستی بررسی کند و برنامه درمانی مناسبی برای شما تعیین کند.

 • ناشناس
  1402/04/31 9:50 ق.ظ

  سلام من تیرویید پر کار دارم و ورزش بدن سازی میرم و می‌خوام بدونم که آیا خوردن لبنیات و قرص های ویتامین امگا ۳ ، ویتامین E، زینک و ویتامین D ضرر داره یا نه

  • مدیر سایت
   1402/05/03 3:34 ب.ظ

   سلام. وقت بخیر.
   اگر تیروئید شما پرکار است. به دلیل انجام ورزش بدن‌سازی نیاز به مواد مغذی بیشتری دارید، خوردن لبنیات و مکمل‌های ویتامینی می‌تواند مفید باشد، اما باید به میزان مصرف و نیازهای بدن توجه کرد.
   در نهایت، قبل از مصرف هرگونه مکمل غذایی، بهتر است با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید تا نیازها و مشکلات شما بررسی شده و برنامه غذایی مناسب برای شما تعیین شود. همچنین به میزان و نوع ورزش‌ها و برنامه تمرینی‌تان نیز توجه کنید تا تغذیه مناسبی برای افزایش عملکرد و بهبود سلامتی خود داشته باشید.

 • ناشناس
  1402/04/19 6:49 ب.ظ

  سلام
  اگر تیروییدتان پرکار است ورزش کنید. پیاده روی کنید قهوه و چای ننوشید سیگار نکشید. کارهای پر استرس انجام ندهید شکلات نخورید. شکر نخورید. پرخوری در یک وعده نکنید. کارهای آرانش بخش انجام دهید. گوشه گیر نباشید. با فامیل و مردم در ارتباط باشید….

 • ناشناس
  1402/03/30 4:24 ب.ظ

  سلام من یک خانم ۳۰ ساله هستم که ازمایش دادم گفتند تروئید داری قرص به هم دادند ایا خوب میشم

  • مدیر سایت
   1402/03/31 10:11 ب.ظ

   سلام. تیروئید یک غده در گردن است که هورمون‌های تیروئید را تولید می‌کند و نقش مهمی در کنترل عملکرد بدن دارد. اگر در نتیجه آزمایشات تشخیصی به شما گفته شده است که تیروئید دارید، واکنشی منطقی است که به شما قرص تجویز شود.

   درمان تیروئید به دو صورت انجام می‌شود: کاهش فعالیت تیروئید در صورت تیروئید بیش‌فعالی (هیپرتیروئیدیسم) و افزایش فعالیت تیروئید در صورت تیروئید کم‌فعالی (هیپوتیروئیدیسم). به نظر می‌رسد که در صورت شما تیروئید کم‌فعالی دارید و قرصی به شما تجویز شده است.

   مصرف قرص‌های تیروئید معمولاً بهبودی در علائم و عملکرد بدن را در افراد با تیروئید کم‌فعالی به همراه دارد. با ادامه مصرف قرص‌های تیروئید به دقت و با رعایت نکاتی که پزشک تجویز کرده است، شما می‌توانید ترکیبی از هورمون‌های تیروئید را که در بدنتان کم است، تعویض کنید و علائمتان را بهبود بخشید.

   مهم است که دستورات پزشک خود را رعایت کنید و دوره مصرف دارو را به درستی پیروی کنید. همچنین، در صورت داشتن سوالاتی یا نگرانی‌های بیشتر، به پزشک خود مراجعه کنید تا مشاوره و راهنمایی لازم را دریافت کنید.

 • ناشناس
  1402/03/30 12:13 ب.ظ

  سلام ؛ نودول داشتم که سه سال پیش ب داشته شدند وبه تازگی نشانه های کم کاری تیرویید نشان میده امکان داره مجددا نودول به وجود بیاد ودلیل به وجود آمدن نودول چیست؟ در پناه خدا سلامت وپایدار باشید .

  • مدیر سایت
   1402/03/31 10:31 ب.ظ

   سلام، به طور عمومی، نودولهای تیروئید ممکن است به دلایل مختلفی به وجود آیند. در برخی موارد، نودولها به صورت خودبخودی و بیماری‌های مرتبط با تیروئید ایجاد می‌شوند، و در دیگر موارد، علل دقیق آنها مشخص نیست. برخی از عوامل ممکن شامل:

   اختلالات تیروئید: تغییرات در سطح هورمون‌های تیروئید ممکن است به تشکیل نودولها مرتبط باشد.

   التهاب و عفونت: التهاب یا عفونت در تیروئید می‌تواند به شکل نودولها ظاهر شود.

   عوامل محیطی: برخی عوامل محیطی مانند تغییرات هورمونی، تغذیه نامناسب، عوامل رادیواکتیو و دیگر عوامل ممکن است به تشکیل نودولها در تیروئید منجر شوند.

   در هر صورت، برای تشخیص دقیق و بررسی نودولها در تیروئید، مشاوره با پزشک تخصصی تیروئید (مانند اطلاعات تکمیلی از سونوگرافی، آزمایشات تیروئید و غیره) ضروری است. او می‌تواند علل ممکن را بررسی کند و بر اساس نتایج تست‌ها و مشاهدات بالینی، راهنمایی‌های لازم را ارائه دهد.

 • ناشناس
  1402/03/22 0:47 ق.ظ

  سلام من ۳۹ سالمه ۳ ماه تیروید پرکار گرفتم قرص متی مازول استفاده میکم و قند هم دارم قند من ۱۵۰ است استرس هم دارم با تبش قلب چکار میشه کرد مرا راهنمایی کنید

  • مدیر سایت
   1402/03/22 11:29 ق.ظ

   سلام. اگر شما دچار تیروئید پرکار هستید و همچنین مشکل قند خون دارید، مهم است که مشاوره و درمان را با پزشک متخصص تیروئید و پزشک مربوط به مدیریت قند خونتان صحبت کنید. آنها می‌توانند بر اساس وضعیت شما، نتایج آزمایشات و تاریخچه بیماری‌تان، به شما راهنمایی کنند.

   برای کاهش استرس و مدیریت تبش قلب، می‌توانید به روش‌های زیر توجه کنید:

   مدیریت استرس: روش‌های مانند مدیتیشن، تنفس عمیق، یوگا، ورزش منظم و فعالیت‌های آرام‌بخش مانند قدم‌زدن و شنیدن موسیقی را امتحان کنید.

   مراقبت از خواب: برای بهبود کیفیت خواب، محیط خواب مناسب ایجاد کنید، از مواد محرک مثل قهوه و نیکوتین پرهیز کنید و روزانه فعالیت بدنی منظم داشته باشید.

   تغذیه سالم: از تغذیه منظم و سالم با مصرف میزان مناسب میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل و منابع پروتئینی با کمترین مقدار قند استفاده کنید. همچنین مصرف مواد غذایی غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها مانند میوه‌ها و سبزیجات تازه نیز مفید است.

   مشاوره پزشکی: با پزشک خود در مورد مصرف داروها و دیگر روش‌های درمانی برای مدیریت تیروئید پرکار و قند خون بحث کنید. آنها می‌توانند مشاوره‌های مناسبی را برای شما ارائه کنند.

   مهم است که راهنمایی و نصیحت‌های پزشکی را رعایت کنید.

 • عزیزه
  1402/01/19 9:40 ب.ظ

  سلام من هفت ساله کم کاری تیروئید دارم قرص لوتیروکسین میخورم بعضی وقتها تعریق شدید‌تر ولرز اذیتم میکنه چیکارکنم باتشکر

 • سعید
  1401/12/26 5:41 ب.ظ

  سلام ،چرا سایت جواب نظرات را نمیده

 • ناشناس
  1401/12/21 9:00 ب.ظ

  سلام
  من ۴ ماهه کوچولوم به دنیا اومده
  یه هفته پیش آزمایش دادم
  متوجه شدم تیرویید پرکاره
  تمام آزمایشات تا قبل زایمانم نرمال بوده
  الان خیلی نگرانم
  خواستم بدونم تیروییدم برمی گرده حالت نرمال
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایین

 • صبوری
  1401/12/15 11:19 ق.ظ

  سلام پنج سال پرکاری تیرویید دارم الانم دچار تیرویید چشمی غیرفعال شدم دکتر میخواد ید درمانی انجام بده ایا امکان داره ید درمانی تیرویید چشمی غیرفعالمو فعال کنه و اگر فعال بشه درمان داره؟

 • ناشناس
  1401/12/07 7:40 ب.ظ

  سلام من ۲۰ سال پرکاری تیرویددارم قرص متی مازل میخورم روزی ۲عددصبح ۲عدد شب هیچ فرقی نمی کند همان ورم غده دور گردنم هست چه کارباید بکنم متشکرم

 • حدیدی
  1401/11/19 6:22 ب.ظ

  سلام .حدود ۳۵ سال هست که قرص لووتیروکسین مبخورم و کمکاری تیرویید داشتم .حدود ۵ ماه پیش عزادار شدم .آلام موهای سرم میریزه و مژه هام ریخته و مچ پام لاغر و گز گز میکنه و حدود ۴ کیلو وزن کم کردم و TSH 0.03 شده و پرکاری تیرویید شده .خانم ۵۷ ساله هستم .لطفا راهنمایی

 • بهنام
  1401/11/14 8:39 ق.ظ

  سلام وقتتون به خیر ،بهنام هستم ۶۳ساله،حدود ۳ماه پیش چکاب دادم متوجه شدم تیرویید پرکاردارم. آزمایش من (t4=9.9/t3=1.5/tsh=0.36)بود،دکتر قرص متی متازول۵ دادگفت روزی یکی مصرف کن بعدازیک ماه نتیجه (t4=12/t3=1.7tsh=0.39)شد،نظر شما چیست ممنون.

 • مهدی
  1401/11/03 6:08 ق.ظ

  من خیلی لاغر میشدم و تازه فهمیدم تیروئید پر کار دارم کارم داخل کشتی هست نمیتونم فعلا دکتر برم به نظرتون الان چه داروی بخورم تا وقت دکتر وضربان قلبم وبیخابی و همش گرسنمم میشه و اینکه آیا تیروئید پر کار باعث سوزش در ادرار هم میشه

  • مدیر سایت
   1401/11/08 4:05 ب.ظ

   سلام
   نظر دکتر ابراهیمی نیک این هست که در اولین فرصت حتما سونوگرافی انجام بدین و باتوجه به اینکه علائم پرکاری تیروئید رو دارید باید تحت نظر پزشک دارو مصرف کنید.

 • سادات
  1401/11/01 6:24 ب.ظ

  سلام.
  من تیروئید پرکار دارم. قرص میتی مازول دوتا صبح دوتا ظهر و دوتا شب میخورام که بعد از مصرف دچار سر گیچه میشوم. چه باید بکنم؟
  آیا باید تعداد قرص کم کنم؟

 • پري
  1401/10/10 10:58 ب.ظ

  سلام به خانمی که میگه زیر چشم بچش ورم داره بگید قاروق شده یعنی گلوش زیر لوزش چیزی مونده که باید خارج بشه،،ببره پیش تُل گیر و دربیاره ممنون

 • مهدیار
  1401/09/28 9:01 ب.ظ

  جان؟؟؟؟!!!!! خوک؟؟؟؟؟؟

 • نورمحمدآریو برزن
  1401/09/26 7:48 ق.ظ

  سلام بنده قبلا به تیروئید پر کار مبتلا شدم وبعد از ششمازیر نظر دکتر خوب شدم ودکتر گفتسالی یکبار باید چکاب کنی،الان دوسال هست چکاب نکردم وتواین مدت کمردرد شدید دارم وتمام عظلات کمر با کوچکترین فشار میگیرند حتی ع
  ضلات پشت شانه دور شکم کلیه ایا تو اسکن استخوان ام ارای تزریقی تو ستون فقراتم چیزی دیده نمی شه فقط التهاب تو خون دارم البته هنوز ازمایش تیروئید ندادم ایا ممکن هست تیروئیدم به صورت خاموش دوباره اوج کرده باشد واین علام توسط اون ایجاد شود

 • Eli
  1401/09/20 4:04 ق.ظ

  من حدود ۱۰ساله تیروئید پرکاردارم ومتی مازول میخورم و خیلی چاق هستم باید چکار کنم هیچگونه رژیمی برام فایده نداشته

 • نادیا
  1401/09/06 8:31 ق.ظ

  نادیا❤️من تازه فهمیدم تیروئید پرکار دارم میشه با ژیم غذایی خوب شد که قرص مصرف نکنم

 • وحید
  1401/08/26 11:11 ق.ظ

  سلام خسته نباشید بنده ۳۰سال سندارو ۵۶کیلو هستم تیروییدم رفته رو۱۲ راهی داره قرص نخورم درمان بشه غلظت خون بالا دارم رو ۱۸هست باید چیکار کنم ؟

 • فا طیما
  1401/08/21 3:34 ب.ظ

  با سلام من تیروید پرکار دارم داخل سرم صدای ترانس می دهد و بی خواب شده ام ایا صدای مداوم ترانس از پرکاری تیروید است

 • مونا
  1401/08/08 8:04 ب.ظ

  سلام خسته نباشید ببخشید میخواستم بپرسم آیا تیرویید پرکار باعث لرز درونی ساق پا و بدن هم می‌شود بدون اینکه لرز دیده بشه فقط احساسش کنی

 • پریچهردایی
  1401/08/06 4:57 ق.ظ

  سلام من پرکاری تیروئیددارم قرص متی مازول ۵میخورم.سردردشدیدوقتی حموم میرم میگیرم.سونو گرافی نشون میده تعداد ندولها زیاد شده ازمایش طبیعی نشون میده یکبارتکه برداری.کردن.طبیعی بود.سنم ۷۵ سال است وقرص فشارخون لوزارتان ۲۵ دوتامیخورم.شهرستان هستم خیلی لاغرشدم.لطفا راهنمایی کنید ممنون

 • سنبل
  1401/08/03 12:01 ب.ظ

  سلام
  ببخشید پسر من۷سالشه.الان ۵ماهه که صورتش وزیر چشماش کامل ورم داره ۲۰تا دکتر رفتم همه نوع آزمایشی گرفتن ازش هیچ کدومشون نفهمیدن چیه یکی میگه ویروس یکی میگه کبد ولی آنزیم های کبدی اینا زیاد بالانیس. الان فقط تیروئید ۱۲زده که قرص دادن. ولی هیچ اثری نکرده هنوز.. دوباره زیر چشماش ورم کرده نمیدونم از چیه.. حدود ۲ماهی هم هست که چشماش زرد هست. یعنی یه وقتایی بیشتره یه وقتایی کمتره.. بخدا موندم
  یه کمکی راه حلی چیزی بگین اگه میدونید
  من مادر نمیتونم ببینم صورت بچم به کل تغییر کرده که نمیدونیم چه مریضی هست

 • فاطمه
  1401/07/28 10:37 ق.ظ

  سلام پسرمن ۲۷ ساله است چندماهی است احساس بیحالی وخستگی میکنه الانم دوطرف گلوش ورم کرده وچشماش هم کمی درشت شده میخاستم ببینم چه کارکنم ایااین علایم خطردارد

 • Alone
  1401/07/13 5:28 ب.ظ

  سلام روز بخیر
  من دختری ۲۵ ساله هستم که تا بحال مشکل تیروئید نداشتم دوماه پیش که عزادار شدیم به علت گریه زیاد گلوم درد میکرد و چکاب کامل گرفتم‌که توی آزمایش هورمونTSHمقدارش ۰/۰۷ نوشته شده و گفتن پایینه ،خیلی میترسم تیروئیدم پر کار شده باشه و روی سلامتی و صورتم تاثیر بزاره :(میشه راهنمایی کنید 🙏🏻

 • سادات
  1401/05/07 4:22 ق.ظ

  سلام وقت بخیر. من در دوران بارداری ندول تیروئید داشته ام. که نیاز به fnAداشته ام. تمامی آزمایش های تیروئید در کل بارداری نرمال بوده است. من fnA انجام ندادم. الان شیرخوارم سه ماه دارند. دو روز است که موقع گریه کردن دستاش از مچ دست تا سر انگشت لرزش خفیف دارد. آیا مبتلا به پرکاری تیروئید است. غربالگری کف پا پنج روز بعد از تولد نرمال بوده است. متشکرم

  • مدیر سایت
   1401/05/22 1:27 ب.ظ

   سلام، نظر دکتر ابراهیمی این هست که نوزاد سالم است ولی مادر می تونه درصورت نیاز نمونه برداری کنند.

 • سعید
  1401/05/02 9:07 ب.ظ

  سلام من تیروئید پرکار دارم دکتر رفتم دارها خوردم بهتر شدم ولی باز حس میکنم کمی لاغرتر شدم مخصوصا از ناحیه صورتم

 • امیرعلی
  1401/04/07 3:51 ب.ظ

  سلام آیا پرکاری تیروئید در دوره نوجوانی روی رشد قد تاثیر منفی دارد؟

 • وحید زمانی
  1401/03/13 10:59 ب.ظ

  سلام همسر بنده بیست روز است التهاب تیروئید دارد و بعد از مراجعه به دکتر و تجویز دارو (قرص پریدنیزولون) و مصرف قرص تا چهار روز درد گلو نداشت ولی بعد از ۴ روز شبها گلو درد شدید دارند لطفا راهنمایی بفرمایید
  حدود ۴

 • غزل
  1401/03/08 3:50 ب.ظ

  سلام من پرکاری ترویید دارم و و همین باعث نودول شده دکتر گفتع باید با ید رادیو اکتیو درمان بشه و وزنم خیلی پاینه و لاغرم تا میخواستم بدونم. شیر خشک که میگن برا چاق شدن خوبه برام مشکلی نداره بخورم

  • مدیر سایت
   1401/03/26 5:23 ب.ظ

   سلام، آقای دکتر ابراهیمی مورد شما رو بررسی کردن نظرشان این بود که اسکن هسته ای تونو بفرستید اگر یک ندول سمی بود می تونن کمکتون کنن در غیر اینصورت باید پر کاریتونو با دارو درمان کنید.

 • حسین
  1401/01/07 1:16 ق.ظ

  سلام من ۱۰ روزه قرص میتی مازولم تموم شده و نخوردم، الان رفتم خریدم آیا مشکلی نداره بخورم باز…

  • مدیر سایت
   1401/01/09 4:01 ب.ظ

   سلام. باید از متخصص غدد بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است

  Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر