احساس بغض در گلو نشانه چیست ؟ علت ها ، تشخیص ، درمان

احساس بغض در گلو

یکی از مشکلاتی که برخی از افراد را به خود درگیر کرده است، احساس بغض در گلو است. در این نوع از بیماری، فرد احساس می‌کند که یک توده و یا شیء خارجی در گلوی او قرار گرفته است. با این وجود، در بسیاری از موارد با معاینه فیزیکی توده‌ای مشاهده نمی‌شود. این بیماری موجب کلافگی فرد می‌شود و بهتر است برای بهبود آن از راهکارهای موجود استفاده شود.
این بیماری دلایل متفاوتی از جمله مشکل در گره تیروئید، رفلاکس معده، تغییر خلق و خوی، اختلالات عضلات اسکلتی و غیره دارد. مهم ترین تفاوت احساس بغض در گلو با سایر بیماری‌های دارای علائم مشابه، عدم وجود توده یا غده حقیقی است. اگر شما هم چنین احساسی دارید در ادامه با ما همراه باشید تا مهم‌ترین دلایل مشکل ایجاد شده را بیان کنیم.

جدیدترین روش های درمان تیروئید و بدون جراحی در ایران

نشانه‌های بغض در گلو چیست؟

این بیماری بین افراد متداول است و بسیاری از آنها حداقل یک‌بار در طول زندگی خود این احساس را تجربه می‌کنند. احساس یک توده، ضربات و یا تورم در گلوی شما، بدون داشتن یک توده واقعی به عنوان احساس بغض در گلو معروف است.

مهم‌ترین موردی که این احساس را از سایر دلایل بالقوه جدا می‌کند، تاثیر آن در قدرت بلع است. اگر در بلع مشکلی دارید، ممکن است این احساس را تجربه کرده باشید. اگر این بیماری موجب بروز مشکلات سلامتی در شما شده است، پس بهتر است عوامل موثر در بروز این مشکل را بشناسید و آنها را درمان کنید.

علل بغض در گلو

پزشکان از دلایل بروز این بیماری مطمئن نیستند، اما برخی شرایط به ایجاد این بیماری کمک می‌کنند. تنش عضلانی، رفلکس اسید، واکنش‌های عاطفی و در نهایت بیماری و گره تیروئید از جمله عواملی است که موجب بروز این مشکلات می‌شوند. در ادامه به بررسی یکی از عوامل موثر در احساس بغض در گلو، یعنی بیماری تیروئید، می‌پردازیم.

بازگشت اسید به مری

این مشکل در اثر رفلاکس معده اتفاق می‌افتد. در واقع گاهی اوقات رفلاکس سبب عبور محتویات معده از مری می‌شود. همین امر ایجاد التهاب به علت عبور اسید معده و تحریک شدن گلبول های سفید را به همراه دارد. در نتیجه این واکنش اسپاسم عضلانی در ناحیه گلو رخ می‌دهد. فرد دچار چنین مشکلی احساس می‌کند که شیء در گلو او گیر کرده است.

برای رفع این شرایط بهتر است با متخصص گوارش مشکلتان را مطرح کنید، ممکن است علامتهای دیگری از جمله سوزش معده، برگشت اسید معده به گلو و ترشی دهان، احساس درد شدید مری در زمانی که در حال خوردن چیزی هستید و یا این حس که غذای شما در مری گیر کرده و نمی تواند به سمت معده حرکت کند پیش بیاید

احساس بغض در گلو برای چیست

تغییرات روحی

گاهی اوقات اختلالات اضطرابی و افسردگی سبب ایجاد احساس بغض در گلو می‌شود. البته به صورت عموم این احساس موقت است. اگر شما در زمان عصبانیت یا فشار عصبی چنین احساسی را دارید و پس از آرام شدن این حالت از بین می‌رود؛ بهتر است جهت حل مشکل خود به پزشک متخصص مراجعه کنید که این احساس به صورت مجدد تجربه نشود.

گره تیروئید

این گره، توده‌ای است که ممکن است در این غده ایجاد شود و مشکلاتی را به وجود آورد. یکی از این مشکلات، احساس بغض است. این گره‌ها متداول و به ندرت سرطانی هستند و به دو صورت جامد یا مایع نمود پیدا می‌کنند. بیش از ۹۰% گره‌های تیروئید خوش خیم و غیرسرطانی هستند و حتی در مواردی نیاز به درمان ندارند، اما در برخی مواقع، با وخیم شدن اوضاع نیاز به استفاده از روش‌های درمانی است.

تا چند سال پیش راه های درمانی موجود درمان به کمک روش های تهاجمی مانند یدرادیواکتیو و یا جراحی توده بود که به دلیل عوارض روشها از ترجیحات بیماران محسوب نمی شد و در صورتی که نیاز و ضرورت آن احساس می شد این روش ها به کار گرفته می شد ولی اکنون روشهای دیگری مطرح شده است که شرایط را کاملا متفاوت کرده است.

در مورد آمار بالایی از توده های تیروئید دیگر نیازی به جراحی نیست و نیازی به درمان رادیواکتیو هم نیست درمانهای جایگزین که در کشور ما نیز در حال انجام است با کمک امواج به خوبی پاسخگو است، این درمانها تنها در بیست دقیقه و توسط امواج آر اف و ماکروویو توسط پزشک فوق تخصص انجام می شود، برای اطلاع از این روش ها مقاله زیر را بخوانید.

درمان ندول تیروئید

اگر احساس کردید در گلویتان چیزی گیر کرده و باعث آزار شما می شود و احساس کردید توده ای در گلویتان هست بهتر است سریعتر اقدام کنید چون هر چه توده ها کوچکتر باشند روشهای درمانی بهتر به آنها پاسخ می دهند.
البته همه توده ها در گلو مرتبط با تیروئید نیستند مقاله زیر را درباره توده های گردن حتما بخوانید

توده های خطرناک در گردن کدامند

اختلالات عضلات اسکلتی

برخی از اختلالات در این عضلات سبب ایجاد مشکل در ناحیه گلو می‌شود؛ در نتیجه افرادی که به مشکلاتی مانند میاستنی گراویس یا میوتونی دچار هستند؛ ممکن است احساس بغض در گلو را داشته باشند.
در بیماران میاستنی گراویس مشکلاتی مانند عدم توانایی کنترل در ماهیچه های پلک، ماهیچه های صورت در حین جویدن، حالت چهره و مشکلات تنفسی نیز به وجود می آید

بغض در گلو ممکن است با موارد زیر همراه شود

در بیشتر موارد این احساس نشانه هیچ مورد جدی نیست. اما هوشیار بودن در مورد تغییرات، به شما در پیشگیری از بروز مشکلات احتمالی دیگر کمک می‌کند. برخی نشانه ها بهتر است جدی تر گرفته شوند این نشانه‌ها شامل موارد زیر است:

 •  درد
 • مشکل در بلع یا خفگی
 •  وجود یا احساس وجود توده
 •  تب
 •  کاهش وزن
 •  ضعف عضلانی

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در اکثر مواقع در صورت تجربه این مشکل نیازی به مراجعه به پزشک نخواهد بود. در صورت تجربه این احساس بهتر است کمی صبر کنید تا ببینید این احساس از بین می‌رود یا خیر. اما گاهی اوقات نیاز است که شما پس از تجربه برخی از علائم در کنار بغض در گلو به پزشک مراجعه کنید. علائم زیر بخشی از علائم هشداردهنده جهت مراجعه به پزشک هستند:
درد شدید در گلو یا گردن

 • کاهش وزن
 • استفراغ
 • درد هنگام بلغ
 • خفگی هنگام بلع
 • ضعف عضلات در گلو
 • احساس حضور توده
 • علائمی که در طولانی مدت شدید‌تر می شوند
 • تب
 • عفونت

آیا درمانی جهت احساس بغض در گلو وجود دارد؟

پزشکان درباره درمان این احساس بسته به دلایلی که مطرح می شود تصمیم گیری می کنند ولی در شرایطی ممکن است درمان به خوبی نتواند شما را به هدف نهایی یعنی رفع کامل آن برساند زیرا علت واقعی این احساس هنوز هم برای پزشکان و محققان جای سوال است . بهتر است بدانید که شما در تجربه این احساس تنها نیستید و بسیاری از افراد دچار آن می‌شوند. در نتیجه، نگرانی بیش از حد در این رابطه نیز لازم نیست.

سخن آخر

احساس بغض در گلو یکی از بیماری‌های متداول است که بسیاری از افراد به آن دچار می‌شوند. این احساس ممکن است با نشانه‌های تب، مشکلات بلع، درد و سایر موارد همراه شود که در این صورت لازم است تا با پزشکتان مطح و دلایل آن را رفع کنید، می دانم که این حس خوبی نیست و شاید یکی از مواردی است که باعث آشفتگی روحی نیز می شود، احساس گرفتگی و بغض در گلو دقیقا مانند این است که کسی گلویتان را فشار می دهد ولی نگران نباشید و برای برطرف کردن آن به پزشک اعتماد کنید.

۳.۵ / ۵. ۸

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری

۲۶ دیدگاه. Leave new

 • عاطفه
  1400/04/25 6:11 ب.ظ

  سلام وققتون بخیر…
  من مدتی هست که هراز گاهی دچار بغض و خفگی در گلو میشم وزنانی که استرس و ناراحت و حتی عصبانی هستم این حالتم بیشتر میشه و حس میکنم غذا به درستی وارده معده ام نشده و بعداز اینکه غذا میخورم حس میکنم مقداریش توی گلومه،ازامایش و معاینه از بابت تیرویید انجام دادم خداروشکر مشکلی ندارم.خواهش میکنم راهنماییم کنید تا مشکل من برطرف بشه.

  • مدیر سایت
   1400/04/27 8:49 ق.ظ

   سلام. مشکلی نیست بخاطر استرس هست، جهت اطمینان خاطر سونوگرافی بدید.

 • احمد
  1400/04/24 1:39 ق.ظ

  سلام خسته نباشید
  من چن وقتیه انگار بغض دارم یا انگار یچی توگلوم گیر کرده هم از لحاظ احساساتی مشکل داشتم بخاطر کارمم و گرمای هوا وزن کم کردم چیکار کنم الان

  • مدیر سایت
   1400/04/26 4:58 ب.ظ

   سلام. مدارک را در واتساپ بفرستید ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴

 • ستاره
  1400/04/22 1:27 ق.ظ

  سلام خسته نباشی من چند هفته ایی هست احساس میکنم توی گلوم چیزی هست و یکم نفس کشیدن برام سخته چیکار کنم؟

  • مدیر سایت
   1400/04/26 4:52 ب.ظ

   سلام. سونو گردن و غدد لنفاوی انجام بدین.

 • سارا
  1400/04/21 11:30 ب.ظ

  سلام من چند وقته تنگ نفس میشم ولی چند روزه احساس سنگینی وبغض توگلوم دارم آزمایش تیروئید م دادم کم کاری نداشتم ولی گفتن در معرض پرکاری تیروئیدم ،جوابش ۱۲/۹۰ بود ازتون خواهش میکنم راهنماییم کنید

  • مدیر سایت
   1400/04/26 4:51 ب.ظ

   سلام. با همکار متخصص غدد جهت درمان طبی مشورت کنید.

 • Alireza
  1400/03/31 10:20 ب.ظ

  سلام
  احساس فشار توی گلوم میکنم مشکل بلع گاهی دارم
  ازمایش دادم مشکل تیرئید نداشتم احساس میکنم چیزی توی گلوم مونده و توی دهنم طعم خون(آهن) احساس میکنم ولی ردی از خون نیست

 • مجید الف
  1400/03/31 2:55 ب.ظ

  با سلام وخسته نباشی
  من بیشتر اوقات درموقع شادی یا عصبانیت و غم دچار بغض گلو میشوم نه دربلع مشکل دارم ونه کاهش وزن وتب دارم لطفا راهنمایی بفرمایید.

 • سروش
  1400/03/24 1:58 ق.ظ

  سلام من ۱۶سالمه و چند ماهی هست که نفسم از گلو به بعد بالا نمیاد ولی نه در هنگام خواب نه هنگام فعالیت مشکلی ندارم میخواستم بدونم چکار کنم

  • مدیر سایت
   1400/03/26 12:52 ب.ظ

   سلام. مدارک شما را آقای دکتر ابراهیمی بررسی کردن نظرشان اینه اول باید معاینه بشین بخاطر استرس هست مشکلی ایجاد نمیکه.

 • علی
  1400/02/29 7:09 ب.ظ

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید
  امسال که بحث مجازی شدن تدریس اون هم برای بنده که کنکوری هستم بسیار بد شده خیلی استرس دارن البته این قبلا عادی بوده الان یک ماهیی است ضربان حس میکنم که بالاست و یه چیزه سنگین روی سینمه و در گلو احساس خفگی میکنم همین موجب شده کیفیت درس خوندنم بیاد پایین
  لطفا راهنماییم کنید🌹😔

  • مدیر سایت
   1400/03/01 4:34 ب.ظ

   سلام
   آقای دکتر چگینی نظرشون اینه که سونو گردن انجام بدید.

 • فائزه موسوی
  1400/02/26 5:54 ب.ظ

  سلام
  من حدود بیشتر از ۴ ماهه گلوم درد میکنه و به گوشمم میزنه، وقتی اروم حرف میزنم و یا میخام گریه کنم به شدت درد میگیره و اذیتم میکنه، بخاطر کرونا ترسیدم دکتر برم. مشکلم جدیه؟ و اینکه به چه دکتری باید مراجعه کنم؟

  • مدیر سایت
   1400/03/01 0:55 ق.ظ

   سلام
   به همکاران غدد مراجعه کنید.

 • علی
  1400/02/18 7:03 ب.ظ

  سلام خسته نباشید
  من پدر مادرم کرونا گرفتن و این سه هفته خیلی با من سخت گذشت بعد از اینکه خوب شدن من این حس تو گلوی من شروع شد با اینکه تو غذا خوردن مشکلی ندارم ولی حس میکنم یچی تو گلومه

  • مدیر سایت
   1400/02/23 11:27 ق.ظ

   سلام. بعد از بهبودی سونو بدین.

 • فاطمه عزیزی
  1400/02/05 4:02 ب.ظ

  سلام خسته نباشی من مدتی حساس خفکی درناحیه گلومیشم فکرمیکنم چیزی توگلوم هست رفتم سونوگرافی گلوهم کردم گفتن تیرویدپرکاراست آزما یش هم دادم جوابش خوب نمی دونم چکار کنم لطفا راهنمای کنید ممنونم

  • مدیر سایت
   1400/02/07 9:23 ق.ظ

   سلام. به متخصص غدد مراجعه و مشورت کنید.

 • مریم
  1399/12/28 10:06 ب.ظ

  سلام من چن روزه انگار بغض کردم یا ی لقمه کوچیک گیرکرده تو گلوم همشم باید عاروق بزنم باد کوچیک بدم از گلوم مال چیه؟

 • محمد
  1399/12/27 9:05 ق.ظ

  باسلام. من چند هفته است که احساس میکنم چیزی در گلویم گیر کرده و وقتی (عذر میخوام) باد گلو میزنم این حس کاهش پیدا میکند اما اگر این کار را نکنم انگار میخواهم استفراغ کنم. این مشکل بخاطر چیست؟
  باتشکر

  • مدیر سایت
   1399/12/28 10:30 ق.ظ

   سلام
   مربوط به مشکلات گوارش و یا اعصاب هست.

 • فاطمه جوادی
  1399/12/10 0:35 ق.ظ

  سلام من چن ماهی هست که حس میکنم یه چیزی یا لقمه ایی تو گلوم گیر کرده هرچی قورت میدم بالا پایین نمیره دکترم رفتم ازمایش تیرو یید هم دادم نرمال بوده چن جور قرصم دادن با چند تا ویتانین ولی اصلا فرقی نکرد همونطور مونده چکار کنم .لطفا راهنمایی کنید

  • مدیر سایت
   1399/12/11 11:34 ق.ظ

   سلام
   دکتر ENT مراجعه کنید.

 • Narges
  1399/09/03 8:04 ب.ظ

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من پدرم تازه فوت کرده وبعد از سه هفته وقتی کلا در طول روز یا هر وقت پدرم یادم میآمد بغض گلومو می گرفت وقتی گریه میکردم بهتر میشدم.ولی دو هفته میشه اخساس میگنم جیزی تو گلوم هست چیزی مثل بغض بعضی وقتها بیشتر میشه ولی در کل احساس میکنم و هیچ مشکل دیگه ای مثل درد در بلع تنگی نفس تب سوزش سر معده هیچی ندارم و میخواستم بدونم بخاطر شرایط روحیم هست یا کدوم مشگل دیگه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر