تیروتوکسیکوز چیست

تیروتوکسیکوز چیست

تیروتوکسیکوز چیست ؟ تیروئید غده ای پروانه ای شکل در جلوی گلوی شماست، این غده اینجاست تا عملکرد بدنتان را کنترل کند در حقیقت سوخت و ساز بدن شما و حرارت بدنتان به این غده و هورمونهایی که ترشح می کند بسته است، تیروتوکسیکوز حالتی است که در آن غده تیروئید شما شروع به فعالیت بیش از حد می کند و هورمون زیادی تولید می کند که باعث ایجاد حالتی می شود که به آن پرکاری تیروئید گفته می شود، عوارض پرکاری تیروئید در بدن شما زیاد است و می تواند خطرات زیادی را ایجاد کند به همین دلیل پیدا کردن علت تیروتوکسیکوز بسیار مهم است تا درمان مناسب آن در نظر گرفته شود

این مقاله موسسه تصویربرداری تیراد درباره تیروتوکسیکوز، علت ها و همچنین نحوه درمان آن نوشته شده است.

غده پاراتیروئید چیست

علت ایجاد تیروتوکسیکوز

بیماری گریوز :

گریوز معمولترین عامل ایجاد تیروتوکسیکوز می باشد، این یک نوع بیماری خود ایمنی بوده که در طی آن سلولهای ایمنی بدن به اشتباه سلولهای غده تیروئید را مورد حمله قرار داده و باعث می شود تا غده شروع به بزرگ شدن کرده و همین طور پرکار شود.

درباره بیماری گریوز و نحوه درمان آن مقاله زیر را مطالعه کنید

گریوز چیست، علائم، تشخیص و درمان قطعی بیماری گریوز

ندول تیروئید :

زمانی که سلولهای بافت تیروئید به شکل غیر معمول شروع به رشد می کنند، باعث می شوند تا گره یا ندول تیروئید ایجاد شود این گره های یا ندول ها اگر به صورت سمی یا گرم نمایان شوند، در این صورت گره ها با تولید هورمون اضافه باعث پرکاری و یا تیروتوکسیکوز می شود، درمان این گره ها در گذشته اغلب به صورت تهاجمی و از طریق عمل جراحی انجام می گرفت ولیکن ابداع روش های کمتر تهاجمی یا به اصطلاح روش بدون جراحی کمک شایانی برای این بیماران خواهد بود

گواتر مولتی ندولار نیز با وجود تعدادی ندول تیروئید در غده باعث بزرگی و تیروتوکسیکوز می شود.

نحوه درمان بدون جراحی ندول تیروئید را در اینجا مطالعه کنید

درمان ندول تیروئید

استروما اوری :

استروما اوری به ایجاد تومور تخمدانی گفته می شود که از بافت تیروئید تشکیل شده است که وجود چنین بافتی نیز می تواند باعث ایجاد هورمون بیشتر تیروئید شود.

تیروئیدیت یا التهاب تیروئید:

ویروس، باکتری، مصرف داروهایی مانند لیتیوم و دیگر دلایل می توانند منجر به التهاب غده تیروئید و در نتیجه آن تیروتوکسیکوز شود

استفاده از مکمل تیروئید

برخی شرایطی که باعث کم کاری می شوند باعث تجویز داروی تیروئید می شوند اگر شما دوره درمانتان را گذرانده اید ولی سطح هورمونتان را چک نکرده اید و همچنان به خوردن هورون تیروئید ادامه می دهید ممکن است به شرایط تیروتکسیکوز دچار شوید زیرا ممکن است نیازتان به میزان هورمون مصرفی کمتر از حدی باشد که مصرف می کنید پس حتما بعد از طی دوره تحت نظر پزشکتان مجدد سطح هورمون مصرفی تان را کنترل کنید.

علائم

هورون تیروئید سطح سوخت و ساز بدن شما را کنترل می کند این موضوع به این معنی است که افزایش هورمون تیروئید باعث افزایش سوخت و ساز بدن شما خواهد شد، لاغری بدن تغییر در رژیم غذایی یکی از علائمی است که تیروتوکسیکوز باعث آن می شود.

به طور کلی افزایش هورمون تیروئید باعث افزایش سرعت در اتفاقات و رویدادهای بدن می شود، ضربان قلب زیاد شده، بیمار بیشتر از قبل عرق کرده، عصبی و تحریک پذیر شده و دستهای لزران داشه باشد، درباره بیماران گریوز علاوه بر این علائم ایجاد قرمزی و تورم و چشم های بیرون زده جزئی از این علائم هستند.

تشخیص

تروتوکسیکوز به سادگی و با معاینات ساده و یک آزمایش خون قابل تشخیص است ولیکن پیدا کردن علت آن احتمالا نیاز به بررسی های بیشتری خواهد داشت.افزایش ضربان قلب و نیز بزرگی تیروئید می تواند از علائم این بیماری باشد که به تشخیص آن کمک می کند.

سونوگرافی و یا برخی تست های تشخیصی دیگر از جمله اسکن نیز بسته به نوع بیماری ایجاد شده لازم است که پزشک با توجه به علائم و بررسی های اولیه به انجام آنها می پردازد.

تیروتوکسیکوز

نحوه درمان

برای بیماری خودایمنی گریوز و دیگر انواع پرکاری تیروئید استفاده از داروهای آنتی تیروئید جزء راههای اولیه درمان خواهد بود تا بتواند به جلوگیری از تولید بیش از حد هورمون کمک کند.

استفاده از ید رادیواکتیو و نیز در مواردی جراحی برای برداشتن قسمتی و یا حتی تمامی غده تیروئید نیز به عنوان درمان مطرح می گردند، از جمله دیگر درمانها می توان به روشهای آر اف و ماکروویو تیروئید اشاره کرد، این روشها با اینکه مدت زممان کمتری است که در پروسه درمانی بیماران به کار گرفته شده اند ولی نتایج بسیار مناسبی که نسبت به بیماران با گره های تیروئیدی علی الخصوص گره های خوش خیم تیروئید به دست آمده است نشان می دهد می توانند جایگزین خوبی برای بیماران تیروئید باشد تا بدون از دست دادن غده و دریافت عوارض ناشی از آن و تنها با صرف چند ساعت به درمان نهایی برسند.

یک تصور اشتباه : دیابت و تیروتوکسیکوز

لرزش و تعریق بیشتر از علائم دیابت نیز هست ممکن است شما به اشتباه تصور کنید که دچار افت سطح قند خون شده اید و با مصرف شکر آن را جبران کنید ولی همین می تواند به سلامتی شما آسیب بزند و شکلات تیروئید شما را پنهان کند.

علاوه بر آن متابولیسم سریعتر در بیماری تیروتوکسیکوز می تواند باعث شود تا داروی انسولین شما سریعتر از آنچه لازم است در سیستم بدنی شما صرف شود، بنابراین باید در چنین شرایطی بتوانید به خوبی موقعیت و سلامتی تان را مدیریت کنید، بهتر است با پزشکتان مشورت کنید تا بر اساس نیاز بدنتان دوز مصرفی داروها را تنظیم کند، در چنین مواردی خود درمانی آسیب زننده است گرچه همیشه و همه جا توصیه بر این است که بدون مشورت با پزشک دارویی را مصرف و یا آن را قطع نکنید.

موسسه تصویربرداری تیراد

اگر با مشکلات تیروئید رو به رو هستید یا در بین اطرافیانتان افرادی با چنین مواردی هست بهتر است این را بدانید که چند سالی است در ایران همزمان با کشورهای پیشرفته دنیا درمانهای کمتر تهاجمی توسط پزشکان فوق تخصص در حال انجام است و موسسه فوق تخصصی تیراد به عنوان اولین مرکز درمان گره های تیروئیدی در ایران با استفاده از این روشها در حال خدمات رسانی به این بیماران می باشد، شما می توانید از طریق پیج اینستاگرام موسسه به آی دی tiradsono در جریان این روشها و پیشرفتهای به دست آمده باشید و یا از طریق همین سایت با ما در ارتباط قرار بگیرید.

https://www.webmd.com/women/thyrotoxicosis-hyperthyroidism#1

 

۳ / ۵. ۲

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر