قرص متی مازول چیست؟ عوارض و بهترین زمان خوردن آن

قرص متی مازول نوعی قرص هورمونی است که در بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید مصرف می شود تا عملکرد این غده را در آنها کاهش دهد. اگر که شما یا اطرافیانتان مجبور به استفاده از این قرص متی مازول هستید و می خواهید درباره ی این که چرا قرص متی مازول برای شما مناسب است و چه عوارض یا تداخل هایی دارد مقاله ی زیر را تا انتها بخوانید.

چرا باید متی مازول مصرف کنم؟

غده ی تیروئید مسئولیت های بسیار مهمی در بدن ما داشته و با ترشح هورمون های تیروئیدی (T3 و T4) تنظیم کننده ی اصلی متابولیسم در بدن ماست. بسته به این که چه مشکلی در ترشح این هورمون ها اتفاق افتاده باشد، اعضای مختلفی در بدن تحت تاثیر قرار گرفته و یا بیمار، علائم گسترده‌ای از چاقی و لاغری ناگهانی، تغییر در خلق و خو، مشکلات گوارشی، تغییر در ضربان قلب و تعداد تنفس و … را نشان خواهد داد.

زمانی که سلول های غده تیروئید فعالیت بیش از حدی از خود نشان دهند، بیمار مبتلا به پرکاری تیروئید خواهد شد که با توجه به علت های مختلف ایجاد کننده ی آن، درمان هم متفاوت است. گاهی اوقات بیماری های خود ایمنی ای مثل گریوز ،که در آن بدن آنتی‌بادی هایی تولید می کند و باعث تشدید فعالیت تیروئید می شود، عامل اصلی بیماری است. در چنین موردی علاوه بر درمان پرکاری تیروئید باید اختلال زمینه ای سیستم ایمنی هم درمان شود.

در مواردی هم سرطان تیروئید و یا بافت های مجاور آن مثل غده ی پاراتیروئید منجر به پرکاری تیروئید شده است.

در انواع مختلف پرکاری تیروئید یکی از روش های درمانی استفاده از دارو های ضد تیروئیدی مثل  قرص متی مازول و یا قرص پروپیل تیوراسیل است.

 

متی مازول داروی پرکاری تیروئید

 عملکرد داروی متی مازول چگونه است؟

برای ساخت هورمون های تیروئیدی غده ی تیروئید ید موجود در غذا و اسید آمینه ای به نام تیروزین را که از تجزیه ی پروتئین ها بدست می آید، با هم ترکیب می کند. داروی متی مازول با خاصیت آنتی تیروئیدی که دارد مانع از اتصال این دو عنصر حیاتی برای ساخت هورمون به هم شده و در نتیجه از سطح آنها در خون می کاهد. اما این دارو ممکن است به تنهایی نتواند سطح این هورمون ها را به حد نرمال رسانده یا علائم را کاملا برطرف کند؛ در نتیجه پزشک مجبور به تجویز دارو های مکمل می شود.

طریقه و مقدار مصرف داروی متی مازول چگونه است؟

این دارو قرص خوراکی بوده، در ایران توسط سه شرکت ارائه شده و به نام هایی مثل قرص متی مازول ایران هورمون پنج میلی گرمی، قرص متی مازول لقمان پنج میلی گرمی و قرص متی مازول الحاوی پنج میلی گرمی موجود است.

داروی متی مازول معمولا باید یک الی سه بار در روز همراه با غذا یا بدون آن بسته به نظر پزشک مصرف شود. مصرف این دارو بستگی به سن، جنس، وضعیت بیمار،سابقه ی بیماری او و … داشته و لزوما پزشک باید درباره ی زمان مصرف و دوز آن نظر دهد.

از آنجایی که کودکان توانایی کمی در متابولیزه کردن دارو ها دارند پزشک برای آنها با توجه به پارامتر های اصلی ای مثل وزن و سن، این دارو و دوز مناسبش را تجویز می کند.

نحوه مصرف متی مازول

داروی متی مازول با چه دارو هایی تداخل دارد؟

بعضی از تداخل های دارویی اثر این دارو را بیشتر کرده و بعضی از آنها باعث کاهش فعالیت آن می شوند. همچنین ممکن است خوردن متی مازول با بعضی دارو ها باعث افزایش یا کاهش اثر آنها شود.

به نقل از مرجع اطلاعاتی دارویاب تداخل های دارویی متی مازول شامل موارد زیر است:

 • تداخلات رده X (پرهیز):
  ب.ث.ژ (داخل مثانه‌ای)، کلادریبین، دیپیرون، سدیم یدید I131
 • کاهش اثرات داروها توسط متی‌مازول:
  ب.ث.ژ (داخل مثانه‌ای)، پردنیزولون (سیستمیک)، سدیم یدید I131، آنتاگونیست های ویتامین کا
 • کاهش اثرات متی‌مازول توسط داروها:
  تداخل قابل‌توجهی مشخص نشده است.
 • افزایش اثرات داروها توسط متی‌مازول:
  گلیکوزید های قلبی، کلوزاپین، دفریپرون، مشتقات تئوفیلین
 • افزایش اثرات متی‌مازول توسط داروها:
  کلرامفنیکل (چشمی)، کلادریبین، دیپیرون، مزالامین، پرومازین

عوارض متی مازول چیست؟

عوارض احتمالی این دارو شامل موارد زیر است:

 • ناراحتی معده
 • استفراغ
 • حالت تهوع
 • خارش و راش های پوستی اندک
 • درد مفصلی یا ماهیچه ای
 • احساس بی حسی یا مورمور شدن پوست
 • تنگی نفس
 • سرفه ی خونی
 • مشکلات کبدی
 • مشکلات کلیوی
 • بیماری های خونی در موارد نادر
 • گلو درد و تب در نتیجه ی عفونت
 • به آسانی کبود شدن و خونریزی کردن
 • خستگی غیر عادی

 

عوارض مصرف داروی متیمازول چیست

این عوارض همیشگی نبوده و بسته به شرایط بیمار متفاوت اند. اما سعی کنید که همواره در تجویز دارو به پزشک خود اعتماد کرده و در صورت تشدید هر کدام از علائم و یا بروز علائم خطرناک تر به پزشک مراجعه کنید.

داروی متی مازول در دوران بارداری چه عوارضی دارد؟

این دارو بر روی میزان هورمون های تیروئیدی بدن اثر گذاشته، آنها را کمتر کرده و از آنجایی که قابلیت عبور از جفت را دارد در مادران باردار می تواند باعث ایجاد ناهنجاری در جنین، خصوصا در سه ماهه اول بارداری شود. از جمله ناهنجاری هایی که با مصرف این دارو مرتبط دانسته شده اند شامل نقص در شکل گیری جمجمه، سیستم قلبی عروقی و سیستم‌ کلیوی جنین، اگزومفالوس و ناهنجاری های سیستم گوارشی، و همچنین القای کرتینیسم و گواتر در جنین می باشد. پس اگر از این دارو مصرف کرده و باردار هستید، قصد باردار شدن دارید و یا با بارداری ناخواسته مواجه شده اید، حتما در این باره با پزشک متخصص مشورت کنید. پزشکتان با بررسی کامل شرایط بهترین تصمیم را خواهد گرفت.

داروی متی مازول در دوران شیردهی چه عوارضی دارد؟

متی مازول توانایی وارد شدن به شیر مادر هم داشته و ممکن است از این طریق در رشد نوزاد اختلال ایجاد کند. البته نیازی به بررسی مرتب عملکرد تیروئید نوزاد نبوده و همان چکابی که به صورت روتین برای بررسی رشد کودک توسط پزشک اطفال انجام می شود کافیست. با این حال از آنجایی که یکی از عوارض خونی این دارو آگرانولوسیتوز بوده و در آن از تعداد سلول های ایمنی بدن کاسته می شود، بهتر است که با نظر پزشک و در صورت مشکوک شدن به بیماری های خونی تست خون و شمارش گلبول های سفید انجام شود.

به نقل از مرجع اطلاعاتی drugs.com :

-به نظر نمی رسدتا دوز ۲۰ میلی گرم در روز در مادر، بر عملکرد غده ی تیروئید یا رشد ذهنی کودک شیرخوار اثر گذار باشد.

-اثرات منفی بالینی بر روی کودک شیرخواره تا به حال مشاهده نشده است؛ به خصوص وقتی که عملکرد تیروئیدی مادر مرتبا مانیتور شود. (هفتگی و یا هر دو هفته یک بار)

-مقدار دوزی که وارد بدن نوزاد می شود با ۳ الی ۴ ساعت صبر پس از مصرف دارو به حداقل می رسد.

مصرف متی مازول در بارداری

آلرژی یا حساسیت نسبت به متی مازول

احتمال دارد که بلافاصله بعد از مصرف دارو عوارضی مثل تنگی نفس، کهیر، قرمزی، بثورات جلدی و خارش هم دیده شود که همگی نشانه ای از آلرژی یا در موارد شدیدتر شوک آنافیلاکسی نسبت به دارو می باشند. با دیدن این علائم مصرف را سریعا قطع کرده و پزشک خود را مطلع کنید تا درمانی جایگزین برای شما ارائه شود.

نکاتی که در حین مصرف متی مازول باید به خاطر داشته باشید.

 • این دارو می تواند سمیت کبدی ایجاد کند و خصوصا این مورد در جنین و نوزادان ممکن است خطرساز شده و باعث ایجاد زردی یا یرقان در آنها شود.
 • افرادی که مستعد کم کاری تیروئید بوده و مجبور به مصرف داروی متی مازول هستند، در صورت کمبود ید در رژیم غذایی‌شان ممکن است مبتلا به کم کاری شدید تیروئید شوند.
 • از آنجایی که یکی از علائم کمتر ترشح شدن هورمون های تیروئیدی پس از مصرف دارو یبوست است بهتر است سعی کنید از فیبر و آب کافی در رژیم غذایی تان استفاده کنید تا دچار این عارضه نشوید.
 • با توجه به این که دوز این دارو ۵ میلی گرم بوده و معمولا سه بار در روز یا به عبارتی در کل ۱۵ میلی گرم در روز باید مصرف شود، اگر فراموش کردید آن را بخورید و زمان زیادی از دست نرفته بود سریعا دارویتان را مصرف کنید، اما اگر نزدیک به زمان مصرف قرص بعدی بود نباید دو قرص را نزدیک به هم استفاده کنید چون احتمال اوور دوز وجود دارد.

مصرف خودسرانه دارو

 • به هیچ وجه این دارو را خودسرانه مصرف نکرده و برای تجویز به پزشک غدد مراجعه کنید.
 • اثردهی دارو چند روز یا چند هفته پس از مصرف آن است پس برای زودتر جواب گرفتن از آن مصرف آن را بیشتر نکنید تا دچار اوور دوز نشوید.
 • اگر علت اصلی به وجود آورنده ی پر کاری تیروئید در شما مشکل مغزی باشد باید حتما در کنار داروی متی مازول از دارو های مکمل هم استفاده کنید تا سریع تر بهبود یافته و این دارو در بدن شما ایجاد مسمومیت کبدی نکند.
 • همچنین اگر داروهایتان به اتمام رسید مصرفتان را ناگهانی قطع نکرده و حتما برای چکاب و تجویز مجدد به پزشک مراجعه کنید تا در پنجره ی درمانی دارو و عملکرد تیروئید شما اختلالی ایجاد نشود.

زردی یا یرقان ناشی از مصرف متی مازول

 تا کی باید متی مازول مصرف کنم؟

برای فهمیدن این موضوع باید به پزشک مراجعه کرده و مرتبا با آزمایش هایی مثل سنجش مقدار ید، T3، T4 و TSH مانیتور شوید تا جواب دهی درمان و زمان قطع دارو مشخص شود. اما حدودا دوره ی درمان آن بین شش ماه تا چند سال است.

مصرف این دارو برای چه کسانی خطرناک بوده و باید حتما زیر نظر پزشک مصرف شود؟

به علاوه ی خانم های باردار یا شیرده که در قسمت قبل بررسی شد، کسانی که به بیماری های کبدی، گرانولوماتور و ضعف مغز استخوان مبتلا هستند و یا در حال مصرف کردن دارو های ضد انعقاد خون مثل وارفارین، انوکسوپارین و هپارین اند باید حتما برای مصرف این دارو با پزشک مشورت کنند. چراکه این دارو سمیت کبدی داده، عارضه ی ضعف سیستم ایمنی را در بیماران مبتلا به گرانولوماتوز تشدید کرده، ممکن است ضایعات استخوانی در نتیجه ی مصرف دارو ایجاد شده و همچنین اختلال در عملکرد آنزیم های کبدی و مکانیسم انعقاد خون مشاهده شود.

آیا متی مازول باعث چاقی می شود؟

همانطور که گفته شد داروی متی مازول با ایجاد اختلال در سنتز هورمون های تیروئیدی باعث کاهش متابولیسم بدن شده و به صورت طبیعی علائمی حدودا مانند علائم کم کاری تیروئید ایجاد می شود. یکی از این علائم کم شدن متابولیسم، کم تحرکی و چاقی می باشد. البته چاق شدن بیمار در حد کسی که مبتلا به کم کاری تیروئید می باشد نیست چراکه هورمون های تیروئیدی بیمار در حالت عادی زیاد تر از حد نرمال است. با این حال اگر این موضوع برایتان نگران کننده است می توانید از غذاهای کم کالری استفاده کنید.

متی مازول و چاقی

اوور دوز متی مازول

ممکن است در اثر مواردی مثل مصرف دوز های این دارو در زمان های نزدیک به هم و یا تداخل دارو هایی که اثر متی مازول را بیشتر می کنند بیمار دچار اوور دوز شود. در این حالت ممکن است فرد حساس شده و علائم آلرژی مثل تنگی نفس، خارش شدید، بثورات جلدی و … نشان دهد.

به علت مسمومیت کبدی این دارو پس از اوور دوز باید آنزیم های کبدی و زمان انعقاد خون بیمار (PT) چک شود تا در صورت بروز اختلالات، اقدام پزشکی فوری انجام شود. پس سعی کنید داروی خود را سر وقت خورده و از اختلالات دارویی آن مطلع شوید.

۱ / ۵. ۲

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
مطلب بعدی
میوم یا فیبروم رحم چیست
مطلب قبلی
کم کاری تیروئید یا تیروئید کم کار چیست؟ علت، علائم و درمان کم کاری

۳۱ دیدگاه. Leave new

 • M
  1400/07/11 2:40 ق.ظ

  دکترم به من گفته روزی یه ربع از متی مازول رو بخورم میخاستم بدونم باید ناشتا بخورم یا نه؟!

  • مدیر سایت
   1400/07/13 11:32 ق.ظ

   سلام. بله باید ناشتا باشه.

 • مهدیس
  1400/07/05 0:15 ق.ظ

  سلام اقای دکتر من تیرویید پرکاردارم ودکترمتی مازول دادروزی ۳ عدده یعنی هشت ساعتی یک بار بخورم ایا درسته

  • مدیر سایت
   1400/07/07 12:04 ب.ظ

   سلام. بایستی از تحت نظر متخصص غدد باشید و از متخصص غدد سوال کنید.

 • معصومه
  1400/06/30 11:21 ق.ظ

  سلام.وقتتون بخیر.آیاقرص متی مازول خارجی گیرمیاد؟ من ایرانی مصرف میکنم و گویاهیچ تاثیری در کنترل تیروئید نداره.
  سپاس

  • مدیر سایت
   1400/06/30 3:46 ب.ظ

   سلام. اطلاع نداریم.

 • رحمتی
  1400/06/06 2:15 ب.ظ

  سلام.خسته نباشید آقای دکتر بنده قبلا پرکاری شدید داشتم وخیلی لاغر شده بودم با مصرف متی نازل زیر نظر دکتر وزنم و کارغده نرمال شد بعد .دوسال قطعش کردم.ودوباره آزمایش دادم خیلی پرکار بود وباز وزنم خیلی اومده بود پایین والان ۲ماه متی مازول میخورم ولی وزنم هیچ تاخیر نکرده همچنان مایینه .آیا درمدت طولانی امکان برگشت وزنم هست؟ممنون

 • ژاله عابدینی
  1400/05/28 2:20 ق.ظ

  سلام،من حدودا۲۵ سال است که با توصیه دکتر بهرامی متی مازول میخورم،البته الان به روزی یک عدد کاهش پیدا کرده،،چند سال پیش به هفته ای ۳ تا کاهش دادن ولی پرکاریم مجددا عود کرد از ان زمان روزی یک عدد میخورم وهر سال آزمایش میدم و همیشه میزان هورمون ها نرمال هستند.آیا خوردن متی مازول در چنین شرایطی ،عوارض خاصی مثل سرطان خون میتونه داشته باشه؟یا خوردن آن تا آخرعمر توصیه میشه؟

  • مدیر سایت
   1400/05/30 11:20 ق.ظ

   سلام. ممکنه لازم باشه تا آخر عمر قرص بخورین.

 • Fatemeh
  1400/05/07 0:21 ق.ظ

  سلام جناب دکتر من تقریباً از یکماه پیش با شروع علائم گوارشی به پزشک مراجعه کردم و با آزمایش و اسکن تیروئید متوجه شدم تیروئیدپرکار به سمت سمی شدن دارم و الان زیر نظر پزشک داروی متی مازول ۵ رو بهم گفتن سه بار در روز مصرف کنم میخواستم ببینم درکنار داروهایی مثل لیبروسی برای کاهش ریفلاکس معده و پنتوپرازول و فاموتیدین مشکلی نداره ؟

  • مدیر سایت
   1400/05/09 10:10 ق.ظ

   سلام. نه مشکلی نداره.

  • مدیر سایت
   1400/05/16 9:44 ق.ظ

   سلام. مشکلی نداره.

 • مانیا
  1400/05/04 1:27 ق.ظ

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر باشه،من پرکاری تیروئید داشتم وقتی متوجه شدم و آزمایش دادم میزان هورمون ۲.۵ بود،به دکتر که مراجعه کردم ۳ تا قرص متی مازول در روز دادن،۴۵ روز بعد که دوباره آزمایش دادم سطح هورمون خیلی کم شده بود ،۶۸ صدم شده بود، به یه پزشک مراجعه کردم گفتن یکماه دوتا قرص در روز مصرف کن در واقع یکی کم کردن،اما دکتر دیگه که مراجعه کردم میگن فقط روزی یکی مصرف کن ،الان نمیدونم روزی یکی یا روزی دوعدد قرص متیمازول بخورم؟

  • مدیر سایت
   1400/05/06 11:23 ق.ظ

   سلام. باید با دکتر غدد مشورت کنید.

 • محدثه
  1400/04/19 2:08 ق.ظ

  سلام خسته نباشید آقای دکتر، ببخشید بنده تیروئید پر کار دارم ۶ ماه است که قرص متی مازول ۵ مصرف می کنم در طول در مان بااین دارو اشتهام نسبت به قبل از درمان نصف شده اما وزنم ۷ کیلو بالا رفته خیلی احساس سنگینی دارم وواقعا ً نگرانم از بابت اضافه وزنم، ممنون میشم من رو راهنمایی کنید، چون من قدم همخیلی کوتاه است خیلی چاق شدم

  • مدیر سایت
   1400/04/23 10:57 ق.ظ

   سلام. زنده باشید. آقای دکتر ابراهیمی گفتن مدارکتون رو ارسال کنید تا بررسی کنیم. ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴

 • saman saeedi
  1400/04/10 2:11 ق.ظ

  سلام اقای دکتر من بیستونه سالم هست و خیلی لاغر هستم.ازمایش گوارش هم دادم و مشکلی نبوده.و الان از طرف خودم خودسرانه شروع به مصرف متی مازول کردم.لطفا کمک کنین بهم ک چطور نصرف کنم تا مشکلی پیش نیاد.ممنون

  • مدیر سایت
   1400/04/12 9:15 ق.ظ

   سلام. به نظر آقای دکتر ابراهیمی کار اشتباهیه و نباید دارو مصرف کنید.

 • افراسیاب
  1400/04/10 1:21 ق.ظ

  ببخشید آقای دکتر منظورم از کهیر لکه های سفیدی که روی پوست دستم افتاده است هست و روی پوست و کف دست راستم افتاده است. ممنونم از اینکه لطف میکنین.

 • افراسیاب
  1400/04/10 1:15 ق.ظ

  سلام آقای دکتر من ۷۰روزه که بخاطر کم کاری تیروئید هر روز صب ناشتا یک قرص متی مازول میخورم و یک ماهه پوست روی دستم کهیر های کوچک افتاده و سابقه درماتیت دارم مال ۱۵ سال پیشه. به نظرتون چکار کنم.

 • زهرا
  1400/03/30 4:37 ب.ظ

  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر.اقای دکتر من دچار بیرون زدگی چشم شدم و ازمایش tshام ۰/۱هست ایا تیروییدم پرکاره؟

 • زهرا
  1400/03/30 2:51 ب.ظ

  سلام اقای دکتر من یه مدته چشام دچار بیرون زدگی شده ازمایش دادم tshام ۱/.ایا بخاطر تیروییده؟

  • مدیر سایت
   1400/04/03 4:36 ب.ظ

   سلام. از نظر پرکاری تیرویید چک بشید تحت نظر متخصص غدد باید دارو مصرف کنید ممکنه بیرون زدگی چشم ناشی از مشکلات تیرویید باشه.

 • خانم صباغ
  1400/03/02 10:46 ب.ظ

  با سلام بنده آزمایش دادم و متخصص غدد گفت پرکاری تیروئید دارم قرص متی مازول رو باید قبل صبحانه و قبل شام مصرف کنم ولی گاهی یادم میره و بعد غذا مصرف میکنم آیا مشگلی پیش میاد??

  • مدیر سایت
   1400/03/08 8:47 ق.ظ

   سلام. در صورت فراموشی دارو را مصرف کنید و بعد طبق دستور پزشک تون دارو را ادامه بدین.

 • ثمین
  1400/02/21 1:32 ق.ظ

  سلام. وقتتون بخیر. میخواستم بدونم آیا تجویز ۶ وعده قرص متی مازول در روز مشکل زا نیست؟
  با وجود اینکه بهبود در روند آزمایش وجود داشته است.

 • لیلا
  1400/02/18 9:18 ق.ظ

  سلام آقای دکترمن حدودا یه ساله قرص متی مازول میخورم البته اولش روزی ۲تا بعددکترم گفت روزی یدونه الانم روزی نصفی میخورم مشکلم اینه من ندول ریزم دارم که دکترگفت فعلا کوچیکن برانمونه برداری حالا میترسم آیاممکنه برام خطری داشته باشه

  • مدیر سایت
   1400/02/18 1:12 ب.ظ

   سلام. احتمالا در زمینه گریوز پرکاری دارید. نیاز ب نمونه برداری نیست.

 • افسانه
  1400/01/09 12:01 ب.ظ

  سلام اقای دکتر من به علت پرکاری تیروعید متی مازول روزی ۴ عدد میخورم وتمام پوستم کهیر زده وخارش داره مصرف دارو رو قطع کنم .ممنونم

  • مدیر سایت
   1400/01/10 6:35 ب.ظ

   سلام. باید به متخصص غدد مراجعه کنید.

 • مینا
  1399/12/02 1:14 ق.ظ

  سلام آقای دکتر میخواستم بپرسم من تیروئید پرکار دارم و قرص متی مازول روزی سه عدد میخورم به پسرمم شیر میدم و آزمایشم از ۶ ماه قبل پرکار تر شده بود بخاطر همین دکتر متی مازول تجویز کرد و الان سه روزه دارم میخورم و قبلشPTU n میخوردم میخواستم ببینم ضرر داره برای پسرم که الان ۸ ماه و ۶ روزشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر