قرص متی مازول چیست؟ عوارض و بهترین زمان خوردن آن

قرص متی مازول نوعی قرص هورمونی است که در بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید مصرف می شود تا عملکرد این غده را در آنها کاهش دهد. اگر که شما یا اطرافیانتان مجبور به استفاده از این قرص متی مازول هستید و می خواهید درباره ی این که چرا قرص متی مازول برای شما مناسب است و چه عوارض یا تداخل هایی دارد مقاله ی زیر را تا انتها بخوانید.

چرا باید متی مازول مصرف کنم؟

غده ی تیروئید مسئولیت های بسیار مهمی در بدن ما داشته و با ترشح هورمون های تیروئیدی (T3 و T4) تنظیم کننده ی اصلی متابولیسم در بدن ماست. بسته به این که چه مشکلی در ترشح این هورمون ها اتفاق افتاده باشد، اعضای مختلفی در بدن تحت تاثیر قرار گرفته و یا بیمار، علائم گسترده‌ای از چاقی و لاغری ناگهانی، تغییر در خلق و خو، مشکلات گوارشی، تغییر در ضربان قلب و تعداد تنفس و … را نشان خواهد داد.

زمانی که سلول های غده تیروئید فعالیت بیش از حدی از خود نشان دهند، بیمار مبتلا به پرکاری تیروئید خواهد شد که با توجه به علت های مختلف ایجاد کننده ی آن، درمان هم متفاوت است. گاهی اوقات بیماری های خود ایمنی ای مثل گریوز ،که در آن بدن آنتی‌بادی هایی تولید می کند و باعث تشدید فعالیت تیروئید می شود، عامل اصلی بیماری است. در چنین موردی علاوه بر درمان پرکاری تیروئید باید اختلال زمینه ای سیستم ایمنی هم درمان شود.

در مواردی هم سرطان تیروئید و یا بافت های مجاور آن مثل غده ی پاراتیروئید منجر به پرکاری تیروئید شده است.

در انواع مختلف پرکاری تیروئید یکی از روش های درمانی استفاده از دارو های ضد تیروئیدی مثل  قرص متی مازول و یا قرص پروپیل تیوراسیل است.

 

متی مازول داروی پرکاری تیروئید

 عملکرد داروی متی مازول چگونه است؟

برای ساخت هورمون های تیروئیدی غده ی تیروئید ید موجود در غذا و اسید آمینه ای به نام تیروزین را که از تجزیه ی پروتئین ها بدست می آید، با هم ترکیب می کند. داروی متی مازول با خاصیت آنتی تیروئیدی که دارد مانع از اتصال این دو عنصر حیاتی برای ساخت هورمون به هم شده و در نتیجه از سطح آنها در خون می کاهد. اما این دارو ممکن است به تنهایی نتواند سطح این هورمون ها را به حد نرمال رسانده یا علائم را کاملا برطرف کند؛ در نتیجه پزشک مجبور به تجویز دارو های مکمل می شود.

طریقه و مقدار مصرف داروی متی مازول چگونه است؟

این دارو قرص خوراکی بوده، در ایران توسط سه شرکت ارائه شده و به نام هایی مثل قرص متی مازول ایران هورمون پنج میلی گرمی، قرص متی مازول لقمان پنج میلی گرمی و قرص متی مازول الحاوی پنج میلی گرمی موجود است.

داروی متی مازول معمولا باید یک الی سه بار در روز همراه با غذا یا بدون آن بسته به نظر پزشک مصرف شود. مصرف این دارو بستگی به سن، جنس، وضعیت بیمار،سابقه ی بیماری او و … داشته و لزوما پزشک باید درباره ی زمان مصرف و دوز آن نظر دهد.

از آنجایی که کودکان توانایی کمی در متابولیزه کردن دارو ها دارند پزشک برای آنها با توجه به پارامتر های اصلی ای مثل وزن و سن، این دارو و دوز مناسبش را تجویز می کند.

نحوه مصرف متی مازول

داروی متی مازول با چه دارو هایی تداخل دارد؟

بعضی از تداخل های دارویی اثر این دارو را بیشتر کرده و بعضی از آنها باعث کاهش فعالیت آن می شوند. همچنین ممکن است خوردن متی مازول با بعضی دارو ها باعث افزایش یا کاهش اثر آنها شود.

به نقل از مرجع اطلاعاتی دارویاب تداخل های دارویی متی مازول شامل موارد زیر است:

 • تداخلات رده X (پرهیز):
  ب.ث.ژ (داخل مثانه‌ای)، کلادریبین، دیپیرون، سدیم یدید I131
 • کاهش اثرات داروها توسط متی‌مازول:
  ب.ث.ژ (داخل مثانه‌ای)، پردنیزولون (سیستمیک)، سدیم یدید I131، آنتاگونیست های ویتامین کا
 • کاهش اثرات متی‌مازول توسط داروها:
  تداخل قابل‌توجهی مشخص نشده است.
 • افزایش اثرات داروها توسط متی‌مازول:
  گلیکوزید های قلبی، کلوزاپین، دفریپرون، مشتقات تئوفیلین
 • افزایش اثرات متی‌مازول توسط داروها:
  کلرامفنیکل (چشمی)، کلادریبین، دیپیرون، مزالامین، پرومازین

عوارض متی مازول چیست؟

عوارض احتمالی این دارو شامل موارد زیر است:

 • ناراحتی معده
 • استفراغ
 • حالت تهوع
 • خارش و راش های پوستی اندک
 • درد مفصلی یا ماهیچه ای
 • احساس بی حسی یا مورمور شدن پوست
 • تنگی نفس
 • سرفه ی خونی
 • مشکلات کبدی
 • مشکلات کلیوی
 • بیماری های خونی در موارد نادر
 • گلو درد و تب در نتیجه ی عفونت
 • به آسانی کبود شدن و خونریزی کردن
 • خستگی غیر عادی

 

عوارض مصرف داروی متیمازول چیست

این عوارض همیشگی نبوده و بسته به شرایط بیمار متفاوت اند. اما سعی کنید که همواره در تجویز دارو به پزشک خود اعتماد کرده و در صورت تشدید هر کدام از علائم و یا بروز علائم خطرناک تر به پزشک مراجعه کنید.

داروی متی مازول در دوران بارداری چه عوارضی دارد؟

این دارو بر روی میزان هورمون های تیروئیدی بدن اثر گذاشته، آنها را کمتر کرده و از آنجایی که قابلیت عبور از جفت را دارد در مادران باردار می تواند باعث ایجاد ناهنجاری در جنین، خصوصا در سه ماهه اول بارداری شود. از جمله ناهنجاری هایی که با مصرف این دارو مرتبط دانسته شده اند شامل نقص در شکل گیری جمجمه، سیستم قلبی عروقی و سیستم‌ کلیوی جنین، اگزومفالوس و ناهنجاری های سیستم گوارشی، و همچنین القای کرتینیسم و گواتر در جنین می باشد. پس اگر از این دارو مصرف کرده و باردار هستید، قصد باردار شدن دارید و یا با بارداری ناخواسته مواجه شده اید، حتما در این باره با پزشک متخصص مشورت کنید. پزشکتان با بررسی کامل شرایط بهترین تصمیم را خواهد گرفت.

داروی متی مازول در دوران شیردهی چه عوارضی دارد؟

متی مازول توانایی وارد شدن به شیر مادر هم داشته و ممکن است از این طریق در رشد نوزاد اختلال ایجاد کند. البته نیازی به بررسی مرتب عملکرد تیروئید نوزاد نبوده و همان چکابی که به صورت روتین برای بررسی رشد کودک توسط پزشک اطفال انجام می شود کافیست. با این حال از آنجایی که یکی از عوارض خونی این دارو آگرانولوسیتوز بوده و در آن از تعداد سلول های ایمنی بدن کاسته می شود، بهتر است که با نظر پزشک و در صورت مشکوک شدن به بیماری های خونی تست خون و شمارش گلبول های سفید انجام شود.

به نقل از مرجع اطلاعاتی drugs.com :

-به نظر نمی رسدتا دوز ۲۰ میلی گرم در روز در مادر، بر عملکرد غده ی تیروئید یا رشد ذهنی کودک شیرخوار اثر گذار باشد.

-اثرات منفی بالینی بر روی کودک شیرخواره تا به حال مشاهده نشده است؛ به خصوص وقتی که عملکرد تیروئیدی مادر مرتبا مانیتور شود. (هفتگی و یا هر دو هفته یک بار)

-مقدار دوزی که وارد بدن نوزاد می شود با ۳ الی ۴ ساعت صبر پس از مصرف دارو به حداقل می رسد.

مصرف متی مازول در بارداری

آلرژی یا حساسیت نسبت به متی مازول

احتمال دارد که بلافاصله بعد از مصرف دارو عوارضی مثل تنگی نفس، کهیر، قرمزی، بثورات جلدی و خارش هم دیده شود که همگی نشانه ای از آلرژی یا در موارد شدیدتر شوک آنافیلاکسی نسبت به دارو می باشند. با دیدن این علائم مصرف را سریعا قطع کرده و پزشک خود را مطلع کنید تا درمانی جایگزین برای شما ارائه شود.

نکاتی که در حین مصرف متی مازول باید به خاطر داشته باشید.

 • این دارو می تواند سمیت کبدی ایجاد کند و خصوصا این مورد در جنین و نوزادان ممکن است خطرساز شده و باعث ایجاد زردی یا یرقان در آنها شود.
 • افرادی که مستعد کم کاری تیروئید بوده و مجبور به مصرف داروی متی مازول هستند، در صورت کمبود ید در رژیم غذایی‌شان ممکن است مبتلا به کم کاری شدید تیروئید شوند.
 • از آنجایی که یکی از علائم کمتر ترشح شدن هورمون های تیروئیدی پس از مصرف دارو یبوست است بهتر است سعی کنید از فیبر و آب کافی در رژیم غذایی تان استفاده کنید تا دچار این عارضه نشوید.
 • با توجه به این که دوز این دارو ۵ میلی گرم بوده و معمولا سه بار در روز یا به عبارتی در کل ۱۵ میلی گرم در روز باید مصرف شود، اگر فراموش کردید آن را بخورید و زمان زیادی از دست نرفته بود سریعا دارویتان را مصرف کنید، اما اگر نزدیک به زمان مصرف قرص بعدی بود نباید دو قرص را نزدیک به هم استفاده کنید چون احتمال اوور دوز وجود دارد.

مصرف خودسرانه دارو

 • به هیچ وجه این دارو را خودسرانه مصرف نکرده و برای تجویز به پزشک غدد مراجعه کنید.
 • اثردهی دارو چند روز یا چند هفته پس از مصرف آن است پس برای زودتر جواب گرفتن از آن مصرف آن را بیشتر نکنید تا دچار اوور دوز نشوید.
 • اگر علت اصلی به وجود آورنده ی پر کاری تیروئید در شما مشکل مغزی باشد باید حتما در کنار داروی متی مازول از دارو های مکمل هم استفاده کنید تا سریع تر بهبود یافته و این دارو در بدن شما ایجاد مسمومیت کبدی نکند.
 • همچنین اگر داروهایتان به اتمام رسید مصرفتان را ناگهانی قطع نکرده و حتما برای چکاب و تجویز مجدد به پزشک مراجعه کنید تا در پنجره ی درمانی دارو و عملکرد تیروئید شما اختلالی ایجاد نشود.

زردی یا یرقان ناشی از مصرف متی مازول

 تا کی باید متی مازول مصرف کنم؟

برای فهمیدن این موضوع باید به پزشک مراجعه کرده و مرتبا با آزمایش هایی مثل سنجش مقدار ید، T3، T4 و TSH مانیتور شوید تا جواب دهی درمان و زمان قطع دارو مشخص شود. اما حدودا دوره ی درمان آن بین شش ماه تا چند سال است.

مصرف این دارو برای چه کسانی خطرناک بوده و باید حتما زیر نظر پزشک مصرف شود؟

به علاوه ی خانم های باردار یا شیرده که در قسمت قبل بررسی شد، کسانی که به بیماری های کبدی، گرانولوماتور و ضعف مغز استخوان مبتلا هستند و یا در حال مصرف کردن دارو های ضد انعقاد خون مثل وارفارین، انوکسوپارین و هپارین اند باید حتما برای مصرف این دارو با پزشک مشورت کنند. چراکه این دارو سمیت کبدی داده، عارضه ی ضعف سیستم ایمنی را در بیماران مبتلا به گرانولوماتوز تشدید کرده، ممکن است ضایعات استخوانی در نتیجه ی مصرف دارو ایجاد شده و همچنین اختلال در عملکرد آنزیم های کبدی و مکانیسم انعقاد خون مشاهده شود.

آیا متی مازول باعث چاقی می شود؟

همانطور که گفته شد داروی متی مازول با ایجاد اختلال در سنتز هورمون های تیروئیدی باعث کاهش متابولیسم بدن شده و به صورت طبیعی علائمی حدودا مانند علائم کم کاری تیروئید ایجاد می شود. یکی از این علائم کم شدن متابولیسم، کم تحرکی و چاقی می باشد. البته چاق شدن بیمار در حد کسی که مبتلا به کم کاری تیروئید می باشد نیست چراکه هورمون های تیروئیدی بیمار در حالت عادی زیاد تر از حد نرمال است. با این حال اگر این موضوع برایتان نگران کننده است می توانید از غذاهای کم کالری استفاده کنید.

متی مازول و چاقی

اوور دوز متی مازول

ممکن است در اثر مواردی مثل مصرف دوز های این دارو در زمان های نزدیک به هم و یا تداخل دارو هایی که اثر متی مازول را بیشتر می کنند بیمار دچار اوور دوز شود. در این حالت ممکن است فرد حساس شده و علائم آلرژی مثل تنگی نفس، خارش شدید، بثورات جلدی و … نشان دهد.

به علت مسمومیت کبدی این دارو پس از اوور دوز باید آنزیم های کبدی و زمان انعقاد خون بیمار (PT) چک شود تا در صورت بروز اختلالات، اقدام پزشکی فوری انجام شود. پس سعی کنید داروی خود را سر وقت خورده و از اختلالات دارویی آن مطلع شوید.

۱.۸ / ۵. ۴

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
مطلب بعدی
میوم یا فیبروم رحمی چیست؟
مطلب قبلی
کم کاری تیروئید یا تیروئید کم کار چیست؟ علت، علائم و درمان کم کاری

۸۵ دیدگاه. Leave new

 • ناشناس
  1401/12/22 4:42 ب.ظ

  سلام پسرم نزدیک ۶ ماه تیرویید پرکار داره.
  قرص متی مازول مصرف میکنه .این سری کا ازمایش رفته همه چی نرمال شده .فقط tsh هیچ تغییری نکرده.ایا این موضوع خطرناکه؟

 • بهزاد معروفی
  1401/12/18 10:17 ق.ظ

  با سلام آقای دکتر
  من یک سال پیش یک دفعه پاهام را از دست دادم یعنی نمیتونستم راه بروم ، خیلی هم لاغر بودم ،رفتم آزمایش دادم دکتر گفت کم کاری تیرویید دارید، قرص پروپرانول و قرص متی متازول برام نوشت،حالم کم کم خوب شد، الان یک مدتی است احساس خستگی و درد عضلات و بی حس شدن پا و دست دارم مصرف این قرص ها رو هم در روز یک بار می خورم
  گفتم راهنمایی فرمایید چه کار کنم

 • بهنام عرب خالدی
  1401/11/13 8:55 ق.ظ

  سلام آقای دکتر ،من ۶۳ سال دارم،سه ماه پیش چکاب دادم( t4=9.9/t3=1.5/tsh=0.36)بود،دکترروزی یک قرص منی متازول۵گفت بخور،بعداز یک ماه مصرف کردن (t4=12/t3=1.7/tsh=0.39)شده نظرشماالان باید چه کارکنم؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

 • سعید
  1401/11/03 2:03 ب.ظ

  سلام وقت بخیر من ۲ سال پرکاری تیروئید دارم و هفته پیش تیروئیدم به خاطر ید درمانی اوود کرد و دکتر دوز دارو منو زیاد کرد روزی ۸ عدد هر ۶ ساعت دو عدد
  روز بعد تغییر دوز من دائم حالت تهوع دارم و اشتها به خوردن غذا ندارم انگار سیستم گوارشم بهم ریخته لطفا راهنماییم کنید

 • مریم اسدپور
  1401/08/25 2:05 ب.ظ

  سلام اقای دکتر من هفتاد سالمه ودوماه پیش جواب ازمایشم تیرویئد پر کار نشان داده ولی خیلی کمه دکتر قرص متی مازول داده که‌یکدوره سه ماه بخورم وهمه در تعجب هستند که‌کسی در این سن تیروئید نمیگرد ایا درست هست واگر نیست چرا من گرفتم ممنون میشم جواب بدهید

 • ناشناس
  1401/08/05 12:41 ب.ظ

  سلام من آزمایش ندادم ولی تمام علاعم پر کاری تیرویید رو دارم
  خودم متی مازول گرفتم ب نظرتون مصرف کنم یا به پزشک مراجعه کنم

 • مهتاب الماسی
  1401/07/29 2:19 ب.ظ

  سلام من خانمی ۳۸ ساله ام تیروئید پرکارداشتم بعدازمصرف دوماه قرص متی مازول ۵درصدازمایش دادم جوابش نرمال بود حالانمیدونم قرص مصرف کنم یانه

 • یوسف‌کوچکزای
  1401/07/27 11:06 ب.ظ

  سلام.کسانیکه‌تیروییدپرکاردارن.وقرص‌متی‌مازون‌استفاده‌میکنند.آیامصرف‌آسپرین۸۰‌همراه‌متی‌مازون.خطری‌نداره.واثرمتی‌مازون‌راازبین‌‌نمیبره

 • ماردین
  1401/06/29 9:59 ب.ظ

  سلام اقای دکتر من تیروئید پرکار دارم الان یک ماهه قرص متی مازول می خورم ولی بدنم خارش شدید داره رفتم پیش دکتر گفتش کاری به قرصت نداره خوب میشه ولی الان یک هفته س که خوب نشدم چکار کنم

 • یونس خزایی
  1401/06/23 1:00 ق.ظ

  سلام یونس هستم مادرم چند سال هست که قرص متی مازول مصرف می کند ولی خیلی لاغر هست و همشه میگه که گلوم تنگ شده و در این چند سال هیچ تغییری حاصل نشده بیماری اسکلت درمی دارند ۳۵ ساله قرص کرتن و برای معده قرص ناشتا و برای رگها قرص سیلاستازول ۱۰۰ مصرف میکنند ممنون میشم کمک کنید برای درمان / اصفهان شماره تماسم ۰۹۱۳۸۰۹۰۰۱۳ یونس خزایی

 • محمد
  1401/06/10 10:08 ق.ظ

  درود. خدمت جناب اکبری عرض کنم منم مث شما تیروئید پر کار دارم و کاهش وزن ۱۰ کیلویی داشتم با مصرف متی مازول ۵ درست میشه و بر میگردی به وزن قبلی و شایدم بیشتر منتهی زمان بر هست از ۶ ماه تا یکسال طول میکشه تا بدن برگرده به حالت نرمال منم اوایل فکر میکردم تاثیر نداره ولی خداروشکر بعد از یکسال برگشتم به وزن قبلی البته همچنان باید مصرف کنم پس نگران نباشید

 • فاطمه
  1401/06/02 1:42 ب.ظ

  سلام ببخشید مصرف این دارو به مرور روی تیرگی پوست تاثیر داره؟
  یعنی پوست رو تیره میکنه ؟

 • فرهاد اکبری
  1401/05/16 5:48 ق.ظ

  با سلام وخسته نباشی خدمت شما بنده ۳۲ سالمه در بهترین حالت وزنم ۵۸کیلو بوده ولی الان یکساله شدم ۵۳ کیلو وتمام علائم تیروئید پر کار را دارم بجز اسهال واستفراغ هر کاری کردم وزنم اضافه نشده وبدنم فکر نکنم یه گرم چربی داشته باشه وغده زیر گردنم هم همانطور که گفتین با چشم مشخصه ونسبت به بقیه ورم بیشتری داره بی خواب وبدخواب شدید دارم وهر وقت بخوابم به زور بعداز ۱۰ساعت بیدار میشم وبا اینکه بیشتر مواقع کاری انجام نمیدم همیشه احساس خستگی شدید وبی حالی دارم و وی سرم ریزش شدید دارد. الان چون عشایر هستیم وبه دکتر وآزمایشگاه دسترسی ندارم طبق علائمی که دارم خودم قرص متی مازول تهیه کردم تا یک ماه هم نمیتونم برم بیمارستان به نظر شما خودسر مصرف کنم یا نه یا روزی چندتا مصرف کنم خواهشن راهنماییم کنید ثواب داره چون خیلی از لاغری رنج میبرم شماره من جهت راهنمایی
  ۰۹۳۹۴۵۶۳۲۰۶ اکبری

 • ناشناس
  1401/04/30 3:29 ق.ظ

  شر و ور محض دو تا پنج مبلی گرم باهم نخورین ممکنه اوردوز کنین!!!! نه بابا، بعد اگه کسی یه بار در روز بخوره یعنی ۱۵ میلی گرم، پس قطعا دیگه اوردوزه!!! تو بروشور هر سه شرکت ایرانی حد اکثر دوز درمانی رو تا ۶۰ میلی گزم گفتن واقعا شما دکترین یا شر و ور گو؟این اطلاعاتو چجوری نشر میدید آخه

 • فاطمه
  1401/04/22 5:02 ب.ظ

  سلام خسته نباشید من تیرویید پرکار پیدا کردم ونظر دوستان را می خوندم اونایی که تیروییدپرکارداشتن بعدازمصرف متی مازول تیروییدشون کم کار شده منم دارم قرص متی مازول استفاده می کنم آیا خدای نکرده دچارچنین مشکلی میشم آیا تیروییدپرکارجراحی میشه من قندهم سه تا بالاست ویتامین دی هم کم دارم آیا باداروخوب میشم یانه لطفا اگه میشه راهنمایی کنید ممنون چهل ساله هستم

  • مدیر سایت
   1401/04/25 7:05 ب.ظ

   سلام. پرکاری تیروئید برای بدن خطرناک‌تر از کم کاری تیروئید هست. بسته به شرایط بیمار درمتن دارویی ید یا جراحی و اراف جز درمان‌های مختلف هست که باید مدارک بفرستید.

 • سهراب سربازیان
  1401/04/13 8:31 ق.ظ

  سلام خسته نباشید بخ دکتر عزیز اقای دکتر من از سال ۹۹ ترید دارم پارسال تریدم کم کار شده بود از پیش خودم متی مازول خوردم وقط رفتم ازمایش گرفتم گفت که باید بری یددرمانی کنی یک دکتر مشهد بود رفتم دکتر چاچی گفت از همین تاریخ هیچ نوع داروی ترید نخرمن هم نخوردم یک سال دارو نخوردم خوب خوب بودم واز دیدم اشتهام کم شد واز شروع کردم به متی مازول به خوردن الان پاهام ورم کرده و هر چه قرص میخورم فایده نداره وقط متی مازول نمخورم بعد از ۳ ۴ روز گلوم درد مگیره اما وقط میخورم درد ندارم اما پاهام ورم کرده

 • ز.م
  1401/04/05 8:49 ق.ظ

  سلام خدمت جناب دکتر خسته نباشید حدود یک ماهه که دچار پرکاری تیرویید شدم به دکتر مراجعه کردم روزی سه عدد متی مازول نوشتن اونارو استفاده کردم بعد از یک ماهه دیگه آزمایش انجام دادم بعد به دکترم که مراجعه کردم دوز قرصهارو بالا برد شدن روزی چهار تا آیا درسته این روش درمان احتمال خوب شدن هست ممنون سپاسگذارم

 • امیر حسنی
  1401/04/01 2:49 ق.ظ

  سلام خسته نباشید
  من پرکاری تیروئید دارم و روزی دو بار قرص متی مازول مصرف می کنم ولی شب ها از خواب می پرم علت چیه؟

 • سها
  1401/02/15 8:47 ق.ظ

  سلام من پرکاری تیرویید دارم که دمتر روزی سه‌تا متیمازول تجویز کرد که به مدت یه ماه استفاده مردم الان دوار کم کاری شدم ایا درمان میشم؟

  • مدیر سایت
   1401/02/23 5:24 ب.ظ

   سلام. به متخصص غدد مراجعه کنید.

 • فاطمه
  1401/01/06 3:11 ق.ظ

  منو یاری کنین پرو کاری تیروئید دارم ومشکل کم کاری کلیه دارم وکرااتین داره ادرارم متی مازل مصرف میکنم روزی یک عددپنج میلی گرم ده روزه مصرف میکنم خوارش دارم وعذاب میل ندارم شدید وتلخیص دهان منرا راهنمای کنید ممنون

  • مدیر سایت
   1401/01/07 9:59 ق.ظ

   سلام. به متخصص نفرولوژی و غدد مراجعه کنید.

 • ناشناس
  1400/12/26 11:37 ب.ظ

  ایا تیرویید پر کار قابل درمان است

  • مدیر سایت
   1401/01/06 9:55 ق.ظ

   سلام. قابل کنترل هست.

 • عباس
  1400/12/15 8:28 ب.ظ

  بیماری تیرویید کم کار داشتم یک هفته که ازمایش گرفتم پر کار شده چکار کنم راهنمایی ام کنید

 • فرزانه . ر
  1400/12/08 6:31 ب.ظ

  سلام . دوستم بسیار لاغر و علائم پرکاری داشتند و بعداز تست در مرز پرکاری بودند ولی پرکار نبود . خودسرانه مصرف منی مازولشروع کرده . در ضمن ایشون مصرف مواد مخدر هم دارند . لطفا راهنمایی کنید چه کنم؟

  • مدیر سایت
   1400/12/12 10:27 ق.ظ

   سلام. باید به متخصص غدد مراجعه کنند.

 • ناشناس
  1400/12/08 2:53 ب.ظ

  سلام.در شرف اقدام ب بارداری هستم.ازمایش اولم برای ی سال پیش تیرویید نداشتم چند ماه بعد و در ماه اول بارداری ازمایشم تیرویید کم کار نشون داد و یک ورق قرص ناشتا خوردم و دیگه مصرف نکردم.بعد از یک ماه سقط کردم و ۳ ماه بعد ازمایشم نرمال شد. بعد چند ماه دوباره ازمایش انجام دادم و تیرویید پر کار نشون داد و یک ماه بعد اازمایشم با T4 و T3 نرمال با Tsh پر کار نشون داد. پزشک دو ورق قرصمتی مازول ۵ بعد از ناهار تجویز کردن و گفتن ی ماه بعد ازمایش بده . ک احتمالا در ازمایش بعد تیروییدتون رفع میشه و تیروییدتون گذراست. علتش چیه ک اینطور میشه؟؟

 • پریسا یوسفی
  1400/12/06 2:00 ب.ظ

  سلام اقای دکتر خسته نباشین .تیروئیدم پرکارTSH 5/7
  TPO 270خواستم ببینم نیازی به عمل داره هر چقد متی مازول میخورم تاثیری نداره

 • پریجهره
  1400/12/03 6:35 ب.ظ

  من فراموش کردم بگویم اشتهام خیلی زیاد شده و خیلی هم خواب آلود هستم و قادر به انجام هیچکاری نیستم.

 • پریچهره
  1400/12/03 6:31 ب.ظ

  آقای دکتر سلام من تقریباً یکسال است به پرکاری تیروئید مبتلا شدم دکتر غدد متی مازول روزی یکعدد تجویز کرد بار دوم که رفتم نزد ایشان گفتند روزی ۱/۲ استفاده کن نمونه برداری هم کرده ام گفتند چیز ناجوری نیست. تقریباً از همان ابتدا درناحیه گلو احساس ناراحتی، سوزش و خلط پشت حلق پیدا کردم دکتر گوش و حلق رفتم استربوسکپی کردن گفتند مربوط به معده است. دکتر گوارش آندوسکپی کرد گفتند معده ات مشکلی ندارد. ولی گلوی من همچنان ناراحت است البته اصلاً عفونی نیس فقط قرمز و ناسور است و سرفه خشک میکنم از سینوس و ریه هم ام آر آی گرفته ام تمیز بوده. الان همین سرفه های خشک بخصوص هنگام خواب مرا ناراحت میکند. حتی لوزه چپ من بنظر میاد که بزرگتر شده بطرف دیواره عقب حلق رفته ولی دکترها میگویند نرمال است. انواع و اقسم داروها و شربت و اسپری استفاده کرده ام ولی مفید نبوده است. لطفاً بفرمایید چه باید بکنم؟

 • داریوش صالح
  1400/11/26 9:14 ب.ظ

  سلام. من تیروئید پرکار دارم.و هم کبد چرب . از قرص متی مازول و قرص کبد چرب استفاده میکنم. همش خواب دارم و خسته ام. باید چکار کنم

 • مهتاب
  1400/11/21 12:06 ب.ظ

  من تازه چند روزه آزمایش هام تموم شده و دکترم بهم متی مازول داده و بخاطر پوکی استخوان دارم میشم قرص استئوفوس۷۰ بهم دادن آیا مشکلی نداره مصرفش
  در ضمن چون در اثر پرکاری مشکل روده ای پیدا کردم و باید کولونوسکوپی بشم دکتر غدد اجازه بیهوشی نداده صلاح هست قرص پوکی استخوان و بخورم

  • مدیر سایت
   1400/11/25 11:34 ق.ظ

   سلام. لطفا به متخصص غدد مراجعه کنید.

 • محمد
  1400/11/20 12:00 ب.ظ

  سلام من ازمایش دادم تیرویٸدپرکار دارم وزن هم کم کردم .دکتر متی مارول بهم تجویز کرده روزی سه تا از روزیکه متی مارول میخورم البته بیست روز هست قرص میحورم ولی بنظرم وزن بیشتری کم کردم ایا دوباره وزنم بیشتر میشه یا نه

 • زهرا‌
  1400/11/14 5:32 ب.ظ

  سلام من پرکاری تیروعید دارم دکتر بهم متی مازول داده ولی نگفته ناشتا بخورم یا بعداز غذا

  • مدیر سایت
   1400/11/16 11:19 ق.ظ

   سلام. ناشتا باشه.

 • عطیه
  1400/11/11 4:47 ب.ظ

  باسلام وزنم ناگهانی بالا رفت در چکاپ متوجه شدم پرکاری تیرویید ودیابت دارم متی مازولوگلوریپا و متفورمین میخورم شش ماه گذشته آزمایشم نرمال شده بازم باید متیمازول بخورم کم کاری نمیده اضافه خوردن

  • مدیر سایت
   1400/11/12 5:28 ب.ظ

   سلام. تحت نظر متخصص غدد دارو بگیرید.

 • رویا
  1400/11/09 10:40 ق.ظ

  سلام من تیروئید پرکار دارم و قرص متی مازول سه عدد میخورم بدنم بعد بیست روز ب شدت خارش گرفته ب صورتی ک کهیر زده مصرف دارو رو قطع کنم ممنون

  • مدیر سایت
   1400/11/10 4:39 ب.ظ

   سلام. به دکتر غدد مراجعه کنید.

 • فاطمه
  1400/11/06 1:23 ق.ظ

  سلام من پر کاری تیروبیدع دارم سه ماه متوجه شدم دکتر عمومی رفتم قرص متی مازول داده هر هشت ساعت دو عدد پنج تا آمپول بتامتوزن داده می ترسم قرص ها هر هشت ساعت دو عدد ضرر نمی کنه

 • م.ن
  1400/10/27 11:01 ب.ظ

  سلام اقای دکترمن پرکاری تیروییددارم اماالان tshشده۴.۵بازم متی مازول بخورم

 • ناشناس
  1400/09/28 2:21 ب.ظ

  سلام من چند سال تیروئید دادم و همش وزنم پایین چیکار کنم که وزنم به نرمال خودش برسه

  • مدیر سایت
   1400/09/30 12:26 ب.ظ

   سلام. به متخصص غدد مراجعه کنید.

 • ناشناس
  1400/09/08 6:02 ب.ظ

  سلام من تیروئید پرکار دارم و روزی ۲ عدد متی مازول مصرف میکنم و حدودا ۲ سالی هست که تیروییدم هنوز نرمال نشده میخواستم بدونم با این وضع امکان بچه دار شدن برای من هست؟

 • عزیزالله
  1400/09/05 2:43 ب.ظ

  سلام من مشکل تیرویید پرکار دارم و دکتر برای هفته اول روزی ۶ عدد متی مازول ۵ میلی گرم در ۳ وعده ۸ ساعته مصرف میکنم الان یک هفته هست حالم خوب نشده و حالت تهوع دارم ولی دو روز اول خوب بودم ولی بعد از ۵ روز دوباره حالم خراب شد مشکل از چیست آیا باید منتظر باشم که حداقل یک ماه قرص مصرف کنم که حالم خوب بشه

 • ارش البرز
  1400/09/04 2:32 ق.ظ

  سلام. من تیرویید پرکار دارم و متی مازول مصرف میکنم و جدیدا بیش از حد دچار گرفتگی عضلات میشم ایاربطی به مصرف متی مازول داره؟

 • سمیه
  1400/08/13 9:49 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر من تیروعید پرکار دارم الان سه ماهه دارم دارو میخورم همش دکترم میگه بهتر شدی ولی هرسری که میرم دکتر دوز متی مازولم رو بیشتر میکنه الان کرده روزی ۸ تا آیا خطر نداره

 • سمیه
  1400/08/13 9:47 ب.ظ

  من تیروعید پرکار دارم الان سه ماهه دارم قرص متی مازول میخورم هرسری میرم پیش دکترم میگه بهتر شدی ولی هرسری دوز متی مازولم رو بیشتر میکنه الان کرده روزی ۸ تا میخاستم ببینم مشکل نداره؟

 • یزدان
  1400/07/28 3:44 ب.ظ

  سلام من متی مازول مصرف میکنم امروز یادم رفته بود که قرصمو خوردم یا نخوردم اومدم یکی دیگه خوردم الان نگرانم چیکار کنم ؟ تازه من دوساله که مصرف میکنم و نرمال شده اما چون جراحی بینی دارم دکتر گفتن تا زمان جراحی بخور بعد قطع کن

  • مدیر سایت
   1400/07/30 11:26 ق.ظ

   سلام. با یدونه اتفاقی نمی افته!

 • M
  1400/07/11 2:40 ق.ظ

  دکترم به من گفته روزی یه ربع از متی مازول رو بخورم میخاستم بدونم باید ناشتا بخورم یا نه؟!

  • مدیر سایت
   1400/07/13 11:32 ق.ظ

   سلام. بله باید ناشتا باشه.

 • مهدیس
  1400/07/05 0:15 ق.ظ

  سلام اقای دکتر من تیرویید پرکاردارم ودکترمتی مازول دادروزی ۳ عدده یعنی هشت ساعتی یک بار بخورم ایا درسته

  • مدیر سایت
   1400/07/07 12:04 ب.ظ

   سلام. بایستی از تحت نظر متخصص غدد باشید و از متخصص غدد سوال کنید.

 • معصومه
  1400/06/30 11:21 ق.ظ

  سلام.وقتتون بخیر.آیاقرص متی مازول خارجی گیرمیاد؟ من ایرانی مصرف میکنم و گویاهیچ تاثیری در کنترل تیروئید نداره.
  سپاس

  • مدیر سایت
   1400/06/30 3:46 ب.ظ

   سلام. اطلاع نداریم.

 • رحمتی
  1400/06/06 2:15 ب.ظ

  سلام.خسته نباشید آقای دکتر بنده قبلا پرکاری شدید داشتم وخیلی لاغر شده بودم با مصرف متی نازل زیر نظر دکتر وزنم و کارغده نرمال شد بعد .دوسال قطعش کردم.ودوباره آزمایش دادم خیلی پرکار بود وباز وزنم خیلی اومده بود پایین والان ۲ماه متی مازول میخورم ولی وزنم هیچ تاخیر نکرده همچنان مایینه .آیا درمدت طولانی امکان برگشت وزنم هست؟ممنون

 • ژاله عابدینی
  1400/05/28 2:20 ق.ظ

  سلام،من حدودا۲۵ سال است که با توصیه دکتر بهرامی متی مازول میخورم،البته الان به روزی یک عدد کاهش پیدا کرده،،چند سال پیش به هفته ای ۳ تا کاهش دادن ولی پرکاریم مجددا عود کرد از ان زمان روزی یک عدد میخورم وهر سال آزمایش میدم و همیشه میزان هورمون ها نرمال هستند.آیا خوردن متی مازول در چنین شرایطی ،عوارض خاصی مثل سرطان خون میتونه داشته باشه؟یا خوردن آن تا آخرعمر توصیه میشه؟

  • مدیر سایت
   1400/05/30 11:20 ق.ظ

   سلام. ممکنه لازم باشه تا آخر عمر قرص بخورین.

 • Fatemeh
  1400/05/07 0:21 ق.ظ

  سلام جناب دکتر من تقریباً از یکماه پیش با شروع علائم گوارشی به پزشک مراجعه کردم و با آزمایش و اسکن تیروئید متوجه شدم تیروئیدپرکار به سمت سمی شدن دارم و الان زیر نظر پزشک داروی متی مازول ۵ رو بهم گفتن سه بار در روز مصرف کنم میخواستم ببینم درکنار داروهایی مثل لیبروسی برای کاهش ریفلاکس معده و پنتوپرازول و فاموتیدین مشکلی نداره ؟

  • مدیر سایت
   1400/05/09 10:10 ق.ظ

   سلام. نه مشکلی نداره.

  • مدیر سایت
   1400/05/16 9:44 ق.ظ

   سلام. مشکلی نداره.

 • مانیا
  1400/05/04 1:27 ق.ظ

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر باشه،من پرکاری تیروئید داشتم وقتی متوجه شدم و آزمایش دادم میزان هورمون ۲.۵ بود،به دکتر که مراجعه کردم ۳ تا قرص متی مازول در روز دادن،۴۵ روز بعد که دوباره آزمایش دادم سطح هورمون خیلی کم شده بود ،۶۸ صدم شده بود، به یه پزشک مراجعه کردم گفتن یکماه دوتا قرص در روز مصرف کن در واقع یکی کم کردن،اما دکتر دیگه که مراجعه کردم میگن فقط روزی یکی مصرف کن ،الان نمیدونم روزی یکی یا روزی دوعدد قرص متیمازول بخورم؟

  • مدیر سایت
   1400/05/06 11:23 ق.ظ

   سلام. باید با دکتر غدد مشورت کنید.

 • محدثه
  1400/04/19 2:08 ق.ظ

  سلام خسته نباشید آقای دکتر، ببخشید بنده تیروئید پر کار دارم ۶ ماه است که قرص متی مازول ۵ مصرف می کنم در طول در مان بااین دارو اشتهام نسبت به قبل از درمان نصف شده اما وزنم ۷ کیلو بالا رفته خیلی احساس سنگینی دارم وواقعا ً نگرانم از بابت اضافه وزنم، ممنون میشم من رو راهنمایی کنید، چون من قدم همخیلی کوتاه است خیلی چاق شدم

  • مدیر سایت
   1400/04/23 10:57 ق.ظ

   سلام. زنده باشید. آقای دکتر ابراهیمی گفتن مدارکتون رو ارسال کنید تا بررسی کنیم. ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴

 • saman saeedi
  1400/04/10 2:11 ق.ظ

  سلام اقای دکتر من بیستونه سالم هست و خیلی لاغر هستم.ازمایش گوارش هم دادم و مشکلی نبوده.و الان از طرف خودم خودسرانه شروع به مصرف متی مازول کردم.لطفا کمک کنین بهم ک چطور نصرف کنم تا مشکلی پیش نیاد.ممنون

  • مدیر سایت
   1400/04/12 9:15 ق.ظ

   سلام. به نظر آقای دکتر ابراهیمی کار اشتباهیه و نباید دارو مصرف کنید.

 • افراسیاب
  1400/04/10 1:21 ق.ظ

  ببخشید آقای دکتر منظورم از کهیر لکه های سفیدی که روی پوست دستم افتاده است هست و روی پوست و کف دست راستم افتاده است. ممنونم از اینکه لطف میکنین.

  • مدیر سایت
   1400/11/25 11:37 ق.ظ

   سلام. به دکتر پوست مراجعه کنید.

 • افراسیاب
  1400/04/10 1:15 ق.ظ

  سلام آقای دکتر من ۷۰روزه که بخاطر کم کاری تیروئید هر روز صب ناشتا یک قرص متی مازول میخورم و یک ماهه پوست روی دستم کهیر های کوچک افتاده و سابقه درماتیت دارم مال ۱۵ سال پیشه. به نظرتون چکار کنم.

 • زهرا
  1400/03/30 4:37 ب.ظ

  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر.اقای دکتر من دچار بیرون زدگی چشم شدم و ازمایش tshام ۰/۱هست ایا تیروییدم پرکاره؟

 • زهرا
  1400/03/30 2:51 ب.ظ

  سلام اقای دکتر من یه مدته چشام دچار بیرون زدگی شده ازمایش دادم tshام ۱/.ایا بخاطر تیروییده؟

  • مدیر سایت
   1400/04/03 4:36 ب.ظ

   سلام. از نظر پرکاری تیرویید چک بشید تحت نظر متخصص غدد باید دارو مصرف کنید ممکنه بیرون زدگی چشم ناشی از مشکلات تیرویید باشه.

 • خانم صباغ
  1400/03/02 10:46 ب.ظ

  با سلام بنده آزمایش دادم و متخصص غدد گفت پرکاری تیروئید دارم قرص متی مازول رو باید قبل صبحانه و قبل شام مصرف کنم ولی گاهی یادم میره و بعد غذا مصرف میکنم آیا مشگلی پیش میاد??

  • مدیر سایت
   1400/03/08 8:47 ق.ظ

   سلام. در صورت فراموشی دارو را مصرف کنید و بعد طبق دستور پزشک تون دارو را ادامه بدین.

 • ثمین
  1400/02/21 1:32 ق.ظ

  سلام. وقتتون بخیر. میخواستم بدونم آیا تجویز ۶ وعده قرص متی مازول در روز مشکل زا نیست؟
  با وجود اینکه بهبود در روند آزمایش وجود داشته است.

 • لیلا
  1400/02/18 9:18 ق.ظ

  سلام آقای دکترمن حدودا یه ساله قرص متی مازول میخورم البته اولش روزی ۲تا بعددکترم گفت روزی یدونه الانم روزی نصفی میخورم مشکلم اینه من ندول ریزم دارم که دکترگفت فعلا کوچیکن برانمونه برداری حالا میترسم آیاممکنه برام خطری داشته باشه

  • مدیر سایت
   1400/02/18 1:12 ب.ظ

   سلام. احتمالا در زمینه گریوز پرکاری دارید. نیاز ب نمونه برداری نیست.

 • افسانه
  1400/01/09 12:01 ب.ظ

  سلام اقای دکتر من به علت پرکاری تیروعید متی مازول روزی ۴ عدد میخورم وتمام پوستم کهیر زده وخارش داره مصرف دارو رو قطع کنم .ممنونم

  • مدیر سایت
   1400/01/10 6:35 ب.ظ

   سلام. باید به متخصص غدد مراجعه کنید.

 • مینا
  1399/12/02 1:14 ق.ظ

  سلام آقای دکتر میخواستم بپرسم من تیروئید پرکار دارم و قرص متی مازول روزی سه عدد میخورم به پسرمم شیر میدم و آزمایشم از ۶ ماه قبل پرکار تر شده بود بخاطر همین دکتر متی مازول تجویز کرد و الان سه روزه دارم میخورم و قبلشPTU n میخوردم میخواستم ببینم ضرر داره برای پسرم که الان ۸ ماه و ۶ روزشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است

  Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر