کم کاری تیروئید و خفگی یا گرسنگی هوا

چرا کم کاری تیروئید باعث می شود احساس خفگی یا گرسنگی هوا کنید و برای تسکین این احساس چه کاری می توانید انجام دهید؟

گرسنگی هوا اصطلاحی است که برای توصیف احساس عدم دریافت هوای کافی یا احساس تنگی نفس حتی زمانی که محدودیت فیزیکی برای تنفس وجود ندارد استفاده می شود. اغلب با بیماری های تنفسی مختلف مانند آسم یا COPD همراه است، اما آیا می دانستید که می تواند با کم کاری تیروئید نیز مرتبط باشد؟ در ادامه، به این ارتباط و اینکه چرا وقتی کم‌کاری تیروئید دارید، احساس تنگی نفس و گرسنگی هوا می‌کنید می پردازیم.

گرسنگی هوا چیست و چه علائمی دارد؟

گرسنگی هوا یا هیپوکاپنی که به عنوان تنگی نفس یا پایین نرفتن هوای تنفسی نیز شناخته می شود، با احساس ناتوانی در نفس کشیدن یا دریافت هوای کافی مشخص می شود. این معمولاً نشانه ای از بیماری های زمینه ای مختلف است، مانند مشکلات تنفسی، آلرژی، بیماری قلبی، بیماری های ریوی یا اضطراب. همچنین ممکن است در ارتفاعات بالا رخ دهد.

علائم گرسنگی هوا عبارتند از:

 • تنگی نفس بعد از ورزش
 • تنفس سخت
 • سفتی در قفسه سینه
 • تنفس سریع و کم عمق
 • احساس خفگی یا نفس تنگی
 • تپش قلب
 • خس خس سینه
 • سرگیجه
 • سرفه کردن
 • خمیازه مکرر برای گرفتن هوا

گرسنگی هوا و کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید شرایطی است که با کم کاری غده تیروئید مشخص می شود که مسئول تولید هورمون هایی است که متابولیسم و ​​سطوح انرژی را تنظیم می کند. هنگامی که غده تیروئید به درستی کار نمی کند، می تواند بر عملکردهای مختلف بدن از جمله تنفس و نفس کشیدن تأثیر بگذارد.

یک توضیح احتمالی

گرسنگی هوا در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید کاهش نیروی تنفسی است. هورمون های تیروئید نقش مهمی در حفظ عملکرد مناسب مرکز تنفسی در مغز دارند که سرعت و عمق تنفس را کنترل می کند. هنگامی که سطح هورمون تیروئید پایین است، مرکز تنفسی ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد و منجر به کاهش میل به نفس کشیدن و احساس گرسنگی هوا شود.

علاوه بر این، کم کاری تیروئید همچنین می تواند به ضعف عضلانی، از جمله عضلات درگیر در تنفس، کمک کند. ماهیچه های تنفسی ضعیف می توانند تنفس موثر را برای شما سخت تر کنند و در نتیجه احساس تنگی نفس یا گرسنگی هوا را ایجاد کنند.

علاوه بر این، کم کاری تیروئید می تواند علائم دیگری ایجاد کند که ممکن است به طور غیرمستقیم به گرسنگی هوا کمک کند. خستگی، افزایش وزن و کاهش تحمل ورزش از علائم شایع کم کاری تیروئید هستند. این عوامل می تواند منجر به سبک زندگی بی تحرک و کاهش فعالیت بدنی شود که به نوبه خود می تواند بر تناسب اندام تنفسی تأثیر بگذارد و شما را مستعد تجربه گرسنگی هوا کند.

درمان کم کاری تیروئید برای رفع گرسنگی هوا

خبر خوب این است که اگر گرسنگی هوا مربوط به تیروئید باشد، درمان بهینه کم کاری تیروئید زمینه ای با داروهای جایگزین هورمون تیروئید می تواند به کاهش علائم تنگی نفس کمک کند. همانطور که سطح هورمون تیروئید شما عادی می شود، مرکز تنفسی در مغز شما می تواند عملکرد مطلوبی داشته باشد و انگیزه تنفس را بهبود بخشد. رفع ضعف عضلانی و سایر علائم مرتبط با کم کاری تیروئید نیز می تواند به عملکرد بهتر تنفس کمک کند.

 

چگونه گرسنگی هوا را از بین ببریم

اگر گرسنگی هوا یا تنگی نفس مرتبط با تیروئید را تجربه می کنید، چندین کار نیز وجود دارد که می توانید در لحظه انجام دهید تا علائم را کاهش دهید.

گرسنگی هوا به عنوان یک احساس اولیه در نظر گرفته می شود، و طبق تحقیقات، این احساس نواحی مغزی مرتبط با اضطراب و ترس را فعال می کند که می تواند احساس تنگی نفس را حادتر کند.

ابتدا مطمئن شوید که از محرک هایی که ممکن است گرسنگی هوای شما را تشدید کنند، مانند دود، مواد آلرژی زا یا فعالیت بدنی شدید اجتناب کنید. سپس، با پیدا کردن یک موقعیت استراحت راحت شروع کنید که به شما امکان می دهد راحت تر نفس بکشید، مانند نشستن عمودی با تکیه دادن با پشت.

می توانید از تکنیک های تنفسی برای آرام کردن سیستم عصبی خود، جلوگیری از بدتر شدن احساس تنگی نفس و کمک به کاهش اضطراب ناشی از گرسنگی هوا استفاده کنید.

تنفس لب جمع شده

یک تکنیک تنفسی است که شامل دم عمیق از طریق بینی و بازدم آهسته از طریق لب های جمع شده است. معمولاً به عنوان یک تکنیک آرامش بخش برای کمک به کنترل و تنظیم تنفس در زمان استرس یا اضطراب استفاده می شود. هنگامی که فردی لب های خود را به هم می بندد، مقاومت در برابر جریان هوا را افزایش می دهد و باعث می شود که بازدم آهسته تر و کامل تر انجام شود. این تکنیک به بهبود عملکرد ریه، کاهش تنگی نفس و تبادل موثرتر اکسیژن و دی اکسید کربن در بدن کمک می کند. تنفس لب فشرده اغلب برای افراد مبتلا به بیماری های تنفسی مانند بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) یا آسم توصیه می شود، زیرا می تواند به کاهش علائم و بهبود الگوهای کلی تنفس کمک کند.

تنفس دیافراگمی

تنفس دیافراگمی، که به عنوان تنفس شکمی یا تنفس عمیق نیز شناخته می شود، شامل یک تکنیک خاص برای اطمینان از دم و بازدم مناسب است. مراحل تنفس دیافراگمی به شرح زیر است: ابتدا یک مکان راحت و آرام برای نشستن یا دراز کشیدن پیدا کنید. سپس یک دست را روی سینه و دست دیگر را روی شکم خود قرار دهید.

یک نفس آهسته و عمیق از طریق بینی خود بکشید و مطمئن شوید که معده شما در حین دم منبسط می شود. دست روی شکم شما باید بالا بیاید، در حالی که دست روی سینه شما باید نسبتا ثابت بماند. به آرامی از طریق دهان خود بازدم کنید و اجازه دهید معده شما در حین آزاد کردن نفس منقبض شود. این روند را تکرار کنید و بر تنفس عمیق از دیافراگم تمرکز کنید تا به صورت کم عمق از قفسه سینه. علاوه بر کمک به تسکین احساس گرسنگی هوا، تمرین تنفس دیافراگمی به طور منظم می تواند به کاهش استرس، افزایش جریان اکسیژن و ایجاد آرامش در بدن و ذهن کمک کند.

تنفس رزونانسی یا منسجم

تکنیکی است که شامل تنفس با سرعت مشخص برای ایجاد تعادل و هماهنگی در بدن می شود. این بر اساس این مفهوم است که وقتی ما با ریتم خاصی نفس می کشیم، می تواند تأثیر عمیقی بر سیستم عصبی و سلامت کلی ما داشته باشد.

این تکنیک معمولاً شامل دم و بازدم با شمارش خاصی است، مانند دم برای چهار بار و بازدم به همان تعداد. با تمرین تنفس رزونانس یا منسجم، افراد می توانند تغییرات ضربان قلب خود را تنظیم کنند، سطح استرس را کاهش دهند، آرامش را تقویت کنند و سلامت کلی روحی و جسمی را بهبود بخشند.

فن (پنکه) درمانی

یکی از جدیدترین و موثرترین راه ها برای رفع فوری گرسنگی هوا، فن (پنکه) درمانی است. هدایت هوای خنک به سمت صورت با استفاده از پنکه می تواند با منحرف کردن یا “فریب دادن” مغز به کاهش تنگی نفس و گرسنگی هوا کمک کند.

یک فن نیز احساس خنکی ایجاد می کند و گردش هوا را بهبود می بخشد. با استفاده از یک فن برای هدایت هوا به سمت صورت، مجاری تنفسی شما تسکین یافته و خنک می شود و تنفس راحت تر می شود. افزایش حرکت هوا همچنین می تواند به پراکندگی هوای راکد و بهبود جریان کلی هوا کمک کند و احساس تنگی نفس را کاهش دهد. در نهایت استفاده از پنکه برای هدایت هوا به صورت می تواند یک مداخله غیردارویی ساده و موثر برای کاهش علائم تنگی نفس باشد.

سایر درمان ها

ضروری است که با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید تا علت گرسنگی هوا و بهترین روش درمانی بر اساس شرایط شما مشخص شود.

بسته به علت اصلی تنگی نفس، پزشک ممکن است دارو تجویز کند. گشادکننده های برونش مانند آلبوترول ممکن است برای کمک به شل شدن عضلات راه هوایی و بهبود تنفس تجویز شوند. کورتیکواستروئیدها، مانند پردنیزون، ممکن است برای کاهش التهاب در مجاری هوایی استفاده شود.

همچنین ممکن است اکسیژن درمانی برای افزایش سطح اکسیژن در خون ارائه شود. گاهی اوقات ممکن است برای کاهش تجمع مایع در ریه ها و تسکین تنگی نفس، دیورتیک ها تجویز شود.

یادداشتی از تیراد

اگر گرسنگی هوا مربوط به کم کاری تیروئید است، ضروری است که برای ارزیابی کامل تیروئید، تشخیص و درمان بهینه با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید. در انتهای همین صفحه هم می توانید سوالات خود را از تیم متخصص تیروئید تیراد بپرسید تا بتوانیم با شما برای ایجاد یک برنامه درمانی جامع، از جمله مداخلات دارویی و شیوه زندگی، همکاری کنیم.

در حالی که گرسنگی هوا می تواند ناراحت کننده باشد، به خصوص زمانی که با کم کاری تیروئید مرتبط باشد، درک ارتباط بین این دو وضعیت می تواند به شما کمک کند تا درمان و تسکین مناسب را دریافت کنید. به خاطر داشته باشید که برای دریافت مشاوره و راهنمایی شخصی متناسب با شرایط خاص خود، با یک متخصص پزشکی مشورت کنید.

۳ / ۵. ۲

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
نوشتهٔ پیشین
تست سطح ایمونوگلوبولین تحریک کننده تیروئید (TSI)
نوشتهٔ بعدی
فواید فنیل آلانین برای سلامت تیروئید

۴ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سلام ممنون از راهنماییهاتون تا حالا خیلی از شما کمک گرفتم. متاسفانه بنده به خاطر شرایطم همه این علائم رو دارم؛ بیماری هاشیموتو و کم کاری تیروئیدم از یک طرف، کنسر تیروئید و جراحی از طرف دیگه، در کنارش استرس و اضطراب مفرط باعث تشدید علائم مانند آنچه شما در بالا ذکر کردید، شده اند. متاسفانه اطرافیان می گن تنبلی می کنی:( اما واقعا توانم کم شده. گاهی حتی موقع حرف زدن هم نفس کم میارم و باید بعد از چند جمله نفس عمیق بکشم… انرژی بدنم خیلی پایین اومده مثل باطری خراب مدام شارژم تموم میشه و خمیازه های پی در پی شروع میشن به حدی که اشک از چشمهام جاری میشه. موقع یک فعالیت ساده هم باید چندین بار استراحت کنم تا بتونم کار رو به سرانجام برسونم. واقعا دیگه نمی دونم چیکار کنم. انجام فعالیت ورزشی هم برایم سخت شده…

  پاسخ
 • سلام من یک ندول ۸*۱۰در لوپ چپ دارم که نمونه برداری کردم گفتن مشکوک به بدخیمیه با توجه به اینکه سه ماهی میشه استند قلب گذاشتم و داروی آسپرین با پلاویکس مصرف میکنم عملم نمیکنن و میگن باید ۶ماه از استند بگذره الان خیلی اذیتم همش بی حالم و تازگی تنفسمم سخت شده میشه راهنمایی کنید ممنون میشم۰

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  ببنید مادر من کم کاری تیروئید داره.
  ی مدته عموم فوت شد و خیلی ناراحت شدیم
  و از طرفی مامانم بشدت نگران درسمونه
  و داداش کوچیکم شیطونه و اذیتش می کنه و درس نمیخونه.بخاطر حرص و استرس و ناراحتی که این مدتم پیش اومد.
  الان خیلی تنگی نفس داره.
  یهو میبینم بدون اینکه متوجه بشه تنفس به صورت آه مانند می کشه.
  و خیلیم زیاده در طول شبانه روز.
  به نظرتون چی کار کنیم؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   این مورد میتونه از عدم کنترل فشار عصبی و استرس باشد اما برای بررسی دقیق و نظر کاملتر باید آخرین نتایج آزمایشگاهی بررسی شود.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.