چگونه بفهمیم سرطان تیروئید داریم؟ علائم سرطان تیروئید چیست؟

سرطان تیروئید در سلول‌های تیروئید -غده پروانه ای شکل در قسمت پایین گردن- رخ می دهد. تیروئید هورمون هایی تولید می کند که ضربان قلب، فشار خون، دمای بدن و وزن را تنظیم می کند. سرطان تیروئید ممکن است در ابتدا هیچ علامتی ایجاد نکند. اما با رشد، می تواند باعث درد و تورم در گردن شود. انواع مختلفی از سرطان تیروئید وجود دارد. برخی از آنها بسیار آهسته رشد می کنند و برخی دیگر می توانند بسیار پرخاشگر باشند. اکثر موارد سرطان تیروئید قابل درمان است. به نظر می رسد میزان سرطان تیروئید در حال افزایش است. برخی از پزشکان فکر می کنند این به این دلیل است که فناوری جدید بهتر به آنها اجازه تشخیص و درمان می دهد.

تشخیص زودرس سرطان تیروئید کمک بسیار موثری برای درمان این نوع سرطان است، با این‌حال سرطان تیروئید همیشه علائم بارز ندارد، در واقع برخی علائم می تواند در مشکلات دیگری از قبیل ندول پرکار تیروئید نیز اتفاق بیافتد، بنابراین برای تشخیص سرطان تیروئید (ندول بدخیم تیروئید) نسبت به ندول‌های خوش خیم احتیاج به بررسی‌های تکمیلی هست، مراحلی که یک پزشک تا رسیدن به تشخیص قطعی سرطان طی می کند، تست‌هایی از جمله سونوگرافی تشخیصی تیروئید، بیوپسی تیروئید و …، اگر سوال شما این است که چگونه بفهمیم سرطان تیروئید داریم یا نه این مطلب به شما کمک می کند.

چگونه می توانیم بفهمیم سرطان تیروئید داریم یا نه؟

گره های تیروئید الزاما سرطانی نیستند، این ندول‌ها می توانند علائم مشابهی با ندول‌های بدخیم ایجاد کنند، در این مقاله مواردی را که برای تشخیص سرطان تیروئید لازم است آورده ایم.

علائم سرطان گواتر

معاینه فیزیکی در تشخیص سرطان تیروئید

 پزشک بیمار را برای تشخیص توده در گلو معاینه می کند، همچنین بیمار به لحاظ سابقه فامیلی در سرطان تیروئید و یا سابقه برخورد با اشعه های مضر و قرار گرفتن در معرض تابش اشعه و یا بیماری های تیروئید بررسی می شود تا اگر سوابقی دال بر این موضوعات وجود دارد، با وجود چنین پیش زمینه ای مورد مطالعه قرار بگیرد.

مهمترین نکته ای که بارها بر روی آن تاکید کرده ایم این است که آمار بسیار بالایی از این گره ها سرطانی نیستند، اکثر بزرگسالان دچار ندول های تیروئید می شوند ولیکن این ندول ها خوش خیم هستند و جایی برای نگرانی نیست.

آزمایش خون

آزمایش خون تستی نیست که بتواند نشاندهنده سرطان تیروئید باشد ولی پزشک ممکن است به این خاطر که بداند آیا تیروئید شما درست کار می کند و یا نه این آزمایش را تجویز کند.

تست ژنتیک

اگر سابقه فامیلی مبین این باشد که بیمار مستعد ابتلا به سرطان تیروئید است ممکن است با کمک تست ژنتیک، نسبت به وجود ژنومی که احتمال ابتلا را بالاتر می برد اقدام کند و نیز با بررسی تغییر در ژنوم به وجود برخی سرطان ها پی می برد.

چگونه بفهمیم سرطان تیروئید داریم ؟چگونه بفهمیم سرطان تیروئید داریم

بیوپسی و یا نمونه برداری تیروئید

تست بیوپسی و نمونه برداری زمانی تجویز می شود که پزشک وجود ندول را در غده تیروئید تشخیص دهد، گرچه شیوه نمونه برداری در گذشته با عمل های جراحی و برداشتن قسمت زیادی از غده تیروئید باعث عوارض برای بیمار می شد و گاها برای بیوپسی پزشک مجبور به برداشتن مقدار زیادی از غده تیروئید می شد که همین موضوع می توانست بیمار را مجبور کند تا آخر عمر از داروهای تیروئید استفاده کند و بعضا این بیوپسی ها به این وسعت نیازی نبود و پزشک تنها در جهت اعمال بهترین تشخیص مجبور به انجام آن می شد.

امروزه ابداع بیوپسی سوزنی و یا FNA و نیز برخی دیگر نمونه های بیوپسی باعث شده تا نیاز به جراحی برطرف شده و پزشک به صورت هدفمند و بدون بستری (به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی) کار بیوپسی را با موفقیت انجام دهد، موسسه تصویربرداری تیراد در تهران یکی از مراکزی است که این نوع بیوپسی را انجام می دهد، می توانید برای بررسی تجربیات بیماران در همین سایت و به آرشیو فیلم ها مراجعه نمائید تا در جریان تجربیات بیماران در این مورد قرار بگیرید.

بیوپسی هدفمند از بافت هدف با هدایت دستگاه سونوگرافی می تواند تشخیص دقیقی برای سرطان تیروئید باشد.

سونوگرافی

سونوگرافی با کمک امواج صوتی با فرکانس بالا به پزشک این کمک را می کند که متوجه جامد بودن و یا کیست‌های پر از مایع در تیروئید بشود، وجود توده جامد در گلو که سونوگرافی تیروئید می تواند به خوبی آن را تشخیص دهد احتمال ابتلا به سرطان را بیشتر می کند چرا که توده های سرطانی عمدتا جامد و سفت هستند.

در همین سایت به طور کامل درباره نحوه انجام سونوگرافی تیروئید و روش‌های درمانی مانند آر اف تیروئید که با کمک و هدایت این وسیله انجام می پذیرد توضیح کامل داده شده است. برای داشتن اطلاعات درباره سونوگرافی داپلر و سونوگرافی تیروئید صفحه خدمات تیراد را ببینید.

سی تی اسکن

اسکن توموگرافی یا سی تی اسکن به پزشک کمک می کند تا محل و وسعت توده بدخیم را تشخیص بدهد و یا اینکه سرطان تیروئید دچار متاستاز شده است و یا خیر، متاستاز به معنی انتقال سرطان از یک بخش به بخش‌های دیگر است و وسعت یافتن در اندام‌های مختلف است.

تشخیص سرطان تیروئید

چگونه بفهمیم سرطان تیروئید داریم؟

پت اسکن

با کمک پت اسکن پزشک یک تصویر سه بعدی رنگی که با مقدار کمی ماده رادیواکتیو گرفته شده است از غده تیروئید خواهد داشت که نشان دهنده وجود توده، وسعت و چگونگی آن است.

این روش‌ها برای به دست آوردن شواهدی از توده بدخیم و سرطانی در تیروئید است، پس از تشخیص پزشک با توجه به موقعیت بیمار و با انجام یک سری آزمایشات و بررسی های دیگر نسبت به نحوه درمان و اینکه کیس مناسب برای کدام نحوه درمان خواهد بود، تصمیم به درمان آن می گیرد، این نکته قابل ذکر است که توده های بدخیم تیروئید در موارد بسیار زیادی قابل درمان بوده و بیمار نباید با شنیدن نام سرطان نگران شود، درمان‌های سرطان تیروئید با پیشرفت‌های زیادی که حاصل شده بعضا به صورت سرپایی انجام می گیرد.

علائم تیروئید خطرناک و زنگ خطر سرطان تیروئید!

زنگ خطر سرطان در غده تیروئید چیست، علائمی که باید نسبت به آن نگران باشیم کدام است، آیا سرطان تیروئید می تواند موجب مرگ بیمار شود، چه علائمی به عنوان علائم تیروئید خطرناک شناخته می شوند، چه کسانی باید برای ویزیت پزشک اقدام کنند و بیشتر در معرض خطر سرطان تیروئید هستند، با ما همراه باشید تا پاسخ این سوالات را بدانیم.

سرطان غده تیروئید زمانی رخ می دهد که سلول‌های غده تیروئید شروع به رشد غیرطبیعی نموده و به این ترتیب با افزایش و انتشار آنها باعث تشکیل توده سرطانی شوند، گرچه سرطان تیروئید از انواع سرطان‌های ناشایع محسوب می شود ولیکن آنچه که در درمان سریعتر و موثرتر کانسر تیروئید مطرح می شود سرعت تشخیص آن است.

متاسفانه بسیاری از افراد زمانی به خطرناک بودن وضعیت تیروئیدشان پی می برند که تقریبا همه چیز اتفاق افتاده باشد، این بیماری به دلیل حرکت آهسته و چراغ خاموشی که معمولا طی می کند در مواقع زیادی از چشم بیمار پنهان می ماند، این در حالی است که یکی از اصلی ترین فاکتورها در درمان سرطان تیروئید تشخیص زودهنگام بیماری است، سرطان تیروئید در مراحل اولیه به خوبی قابل درمان است ولیکن در صورت گسترش این بیماری به سایر اندام‌ها درمان به مراتب سخت تر و بر احتمال مرگ و میر بیماران افزوده می شود.

با اینحال برخی علائم هشدار دهنده در بیماری های تیروئید سیگنال‌هایی هستند که به شما می گویند باید به پزشک مراجعه کنید این علائم را به عنوان علائم تیروئید خطرناک بشناسید، گرچه هیچ کدام از اینها نمی تواند به طور قطع نشان دهنده سرطان تیروئید باشد ولی می تواند کمک موثری در بهبودی سریعتر مشکلات شما باشد.

علائم هشدار دهنده تیروئید عبارتند از:

گردن و یا گلویتان درد گرفته است؟

درد در ناحیه گردن و یا گلو می تواند در اثر بسیاری موارد از جمله بیماری های ویروسی و یا وجود باکتری باشد، گاهی اوقات گلودرد شما ناشی از آلرژی و یا حتی ریفلاکس معده است ولی طولانی بودن و غیر قابل توجیه بودن این درد ها نیاز به بررسی دارد، گرچه خبر خوش این است که درد در ناحیه گلو اگر در رابطه با تیروئید باشد به طور معمول به نفع خوش خیمی است و اکثرا در اثر التهاب ایجاد می شود نه در اثر توده های بدخیم!

صدای خشن پیدا کرده اید؟

به این دلیل که غده تیروئید مستقیما بر روی حنجره واقع شده و بزرگ شدن آن به تارهای صوتی شما آسیب می زند می توان از صدای خشن نیز به عنوان یکی از علائم تیروئید خطرناک یاد کرد، گرچه در موارد بسیاری صدای خشن ناشی از یک سرماخوردگی وجود سرفه، فریاد زدن و یا امثال آن اتفاق می افتد ولی ادامه آن باید بررسی شود، وجود یک توده که در غده تیروئید شما رشد کرده با فشاری که به تارهای صوتی می آورد می تواند به صدای خشن منتج شود.

توده ای در گردنتان دیده اید؟

بیش از ۹۰ درصد از توده ها و ندول‌هایی که در گردن تشکیل می شوند خوش خیم هستند، این ندول ها ممکن است زمانی که شما در آینه نگاه می کنید مشاهده شوند و یا زمانی که بر روی گردنتان دست می کشید آن را احساس کنید با اینحال یک مسئله قطعی نیست زیرا ممکن است توده در ظاهر مشخص نبوده و یا به دلیل کوچکی و عمقی بودن شما متوجه آن نشوید، این توده ها با اینکه یک امر بسیار شایع هستند و در مواردی حتی نیاز به درمان آنها نیست ولیکن بایست مورد معاینه قرار بگیرند.

نفستان گرفته است؟ مشکلات تنفسی پیدا کرده اید؟

با توجه به اینکه غده تیروئید بر روی نای و حنجره قرار گرفته، رشد یک توده باعث می شود تا به مجرای تنفسی شما فشار وارد شود، گرچه آلرژی، سرماخوردگی و دلایل دیگری نیز هستند که می توانند باعث علائمی از تنگی نفس باشند ولی با اینجال یکی از موارد قابل بررسی در این موضوع علی الخصوص اگر برآمدگی در گلو احساس می کنید تیروئید است.

سرفه های مکرر می کنید؟

سرفه هایی که در اثر سرماخوردگی نیست و پس از مدتی همچنان ادامه دارد یک آلارم به عنوان علائم تیروئید خطرناک است، بنابراین به این موارد به چشم اهمیت نگاه کنید و به پزشک مراجعه کنید تا در صورت نیاز از شما آزمایشات تکمیلی به عمل آید.

مشکل در بلع

رشد ندول تیروئید ممکن است راه گلوی شما را تنگ کند و شما در زمان خوردن و آشامیدن احساس گرفتگی و یا سختی در عمل بلع و یا نوشیدن داشته باشید.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر سرطان تیروئید هستند و بهتر است تحت نظر باشند؟

یک سری عوامل به عنوان ریسک فاکتورهای سرطان تیروئید در نظر گرفته می شوند این افراد بهتر است با یک پزشک در ارتباط بوده و نسبت به علائم خطرناک تیروئید بیشتر دقت کنند.

سن و جنس

بنا به دلایل نامعلومی سرطان تیروئید در زنان سه برابر بیشتر از مردان رخ می دهد، این نوع کنسر در هم سنی ممکن است که اتفاق بیافتد ولیکن پیک خطر برای زنان بین ۴۰ یا ۵۰ سالگی و برای مردان در سنین بین ۶۰ یا ۷۰ سالگی است.

شرایط ژنتیکی

با اینکه بسیاری از بیماران سرطان تیروئید شرایط ارثی و یا سابقه خانوادگی ندارند ولی وجود برخی ژن ها با چند نوع از این بیماری ارتباط دارد و اگر در خانواده سوابقی از آنها موجود است بهتر است بیشتر دقت کنید.

به طور مثال در سرطان تیروئید مدولاری، حدود دو نفر از ۱۰ نفر کارسینومای مدولاری حاصل از یک ژن غیر طبیعی است که به عنوان کارسینومای مدولاری خانوادگی رخ می دهد و می تواند به تنهایی و یا با سایر تومور ها همراه شود.

در مورد این موضوع در یک مقاله اختصاصی به زودی و به طور کامل صحبت خواهیم کرد.

سابقه خانوادگی

اگر افرادی که در نسبت درجه یک شما قرار گرفته اند از جمله، والدین، فرزند، خواهر و یا برادر دچار کانسر تیروئید شده اند این احتمال افزایش خواهد یافت. بنابراین علائم تیروئید خطرناک را در این مواقع جدی تر بگیرید.

رژیم غذایی نامناسب

نمک های یددار زمانی به رژیم غذایی بسیاری از ملت ها افزوده شد که تحقیقات ثابت کرد میزان کم ید با بیماری های تیروئید و شیوع سرطان تیروئید در ارتباط است، مقدار زیاد ید و مقدار کم ید هر دو می توانند احتمال سرطان تیروئید پاپیلاری را افزایش دهند.

بسیاری کشورها میزان دریافتی کافی از ید دارد چرا که به نمک و سایر مواد غذایی افزوده می شود.

قرار گرفتن در معرض تابش

اگر در کودکی در معرض درمان با رادیوتراپی قرار گرفته اید و یا به هر شکل چه از نواحی درمان‌ها و یا تست‌های تشخیصی پزشکی و چه آزمایشات هسته ای از نیروگاه‌ها و غیره این احتمال ابتلا را بالا می برد به این عوامل توجه کنید.

مرکز سونوگرافی و تصویربرداری تیراد درمان سرطان تیروئید ، چگونه بفهمیم سرطان تیروئید داریم

درمان ندول‌های تیروئید در موسسه تصویربرداری پزشکی تیراد

باید خبر خوبی را به شما بدهم و آن اینکه در بسیاری موارد سرطان‌ های تیروئید به خوبی قابل درمان هستند، روش درمانی بر اساس شرایط بیمار و بیماری تعیین می شود ولیکن هم اکنون روش‌های آر اف تیروئید و ماکروویو که به طور همزمان در ایران با بسیاری از کشورهای پیشرفته در حال انجام است این امکان را می دهد که بدون جراحی ندول مورد درمان قرار بگیرد، این درمان‌ها در ندول‌های خوش خیم پاسخ گویی بسیار مناسب داشته و در برخی موارد ندول‌های بدخیم – کسانی که در همین سایت آورده شده (کیس های مناسب درمان آر اف) – است نیز قابل درمان هستند، با اینحال ذکر این نکته نیز ضروری است که همچنان خط مقدم درمان سرطان تیروئید درمان جراحی است.

با درمان‌های سرپایی تیروئید آشنا شوید چگونه بفهمیم سرطان تیروئید داریم؟

موسسه تیراد مفتخر است که به عنوان اولین مرکز تصویربرداری فوق تخصصی در زمینه بیماری های تیروئید در ایران نسبت به انجام روش‌های درمانی سرپایی تیروئید با هدایت سونوگرافی اهتمام ورزیده و با خدمات موثر در کنار هم وطنان خوب کشور و همه مراجعین عزیز خواهد بود.

روش‌های درمانی ماکروویو و هچنین RF تیروئید که از سال ۹۴ در ایران انجام گرفته نمونه های بسیار مناسبی بر اثبات این روش‌های درمانی و روتین شدن آن در این موضوع می باشد، اگر می خواهید تا با تجربیات سایر بیماران تیروئید و توده های خوش خیم و بدخیم تیروئید آشنا شوید به قسمت آرشیو فیلم مراجعه کنید و نیز از منوی خدمات با روش‌های مارکرویو و آراف تیروئید آشنا شوید.

۳ / ۵. ۸

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
مطلب بعدی
همه چیز درباره‌ی توده هیپواکو چیست؟
مطلب قبلی
علت درد زیر گلو و غضروف گلو؟ ورم گلو نشانه چیست؟ گلودرد نشانه چیست؟

۷۲ دیدگاه. Leave new

 • ناشناس
  1402/06/31 2:08 ق.ظ

  سلام وقت بخیر
  من چن ساله گواتر دارم ولی هربار ازمایش میدم مقدار هورمون tsh =.9 اصلا تغییر نمیکنه ولی تو حاملگی انگار یه غده طرف راست گلوم زد بیرون نزدیک چن روز خیلی،درد داشت رفتم دکتر گفتن که مهم نیس نمونه لازم نیس ولی الان چند ماهه فشارم میفته بی حال میشم خواستم بدونم کاهش فشارخون و نبضم بخاطر تیروئدمه
  لازمه نمونه بدم یانه؟
  باتشکر

  • مدیر سایت
   1402/07/01 5:25 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   تیروئید یکی از عوامل مهم در تنظیم فشار خون و نبض است. اختلالات در فعالیت تیروئید می‌توانند بر فشار خون و نبض اثر بگذارند. از طرف دیگر، افزایش فشار خون و کاهش نبض نیز ممکن است به عوامل دیگری نظیر استرس، بی‌فعالیت جسمانی، مصرف داروهای خاص، یا اختلالات قلبی مرتبط باشند.
   با توجه به توضیحات شما که تیروئیدتان تا حدودی تحت کنترل است اما فشار خون و نبضتان دچار تغییرات می‌شوند، امکان دارد که عوامل دیگری نیز در تغییرات فشار خون و نبض شما تاثیر داشته باشند.
   به همین دلیل، برای بررسی دقیقتر و تشخیص علت دقیق افت فشار خون و کاهش نبضتان، باید با یک متخصص قلب مشورت کنید. آزمایشات و معاینات بیشتری ممکن است لازم باشد تا علت این تغییرات مشخص شود و درمان مناسب اعمال گردد.

   همچنین، نگرانی‌های مربوط به تیروئید و سلامتی خود را با پزشک خود به درمیان بگذارید تا او بتواند نظرات خود را با توجه به تاریخچه پزشکی شما و نتایج آزمایش‌ها ارائه دهد.

 • ام
  1402/06/19 8:46 ب.ظ

  سلام من تیروئید پر کار دارم الان هم پایین گردنم درد می کنه این نشانهی چیه

  • مدیر سایت
   1402/06/20 12:48 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   بدون بررسی سوابق پزشکی و نتایج آزمایشات نمی توان تشخیص مناسبی داشت.

 • ناشناس
  1402/06/13 10:45 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر مادرم کم کاری تیروئید داره درون تیروئید ش توده های کوچکی است نمونه بردا ری شده گفتن بدخیم است الان باید چه کارکنه

  • مدیر سایت
   1402/06/18 12:06 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   باتوجه به جواب نمونه برداری و سوابق پزشکی مادر شما، پزشک متخصص تشخیص جراحی یا یدتراپی یا هر دو را خواهد داشت.
   آنچه که در این نقطه مهم است، مراجعه به متخصص و انجام مراحل درمان به صورت کامل و زیرنظر پزشک متخصص است.

 • فاطمه
  1402/06/11 10:36 ب.ظ

  سلام
  من از١٣سالگی قرص لووتروکسین مصرف میکنم الان tshشده ۴٩.۶۵ حدود١ماه پیش ٣۵بود بیدلیل وزن کم میکنم بیحوصله بی انگیزه گاهی بی اشتها گاهی بی دلیل گریه میکنم دست وپام گاهی گزگزمیکنه سرم ازداخل حالت خواب رفتگی میکنه گاهی گیج میره

  • مدیر سایت
   1402/06/12 5:55 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   ارتفاع TSH به مقادیر بالا ممکن است نشان دهنده تیروئید کم‌کاری (هیپوتیروئیدی) باشد. علایمی که شما اشاره کردید، می‌توانند با هیپوتیروئیدی مرتبط باشند. این عوارض شامل کاهش اشتها، افسردگی، بی‌حوصلگی، گزگز در دست و پا (پارستزی) و حالات گیجی می‌شوند.
   هیپوتیروئیدی نیاز به مراجعه به پزشک دارد. پزشک شما ممکن است برای تصمیم گیری دقیق‌تر و تعیین دلیل دقیق علایم شما، آزمایش‌های بیشتری از جمله آزمایش‌های تیروئیدی انجام دهد. در صورت تایید هیپوتیروئیدی، معمولاً با مصرف مداوم داروهای تیروئیدی مانند لووتروکسین، وضعیت تیروئید بهبود می‌یابد و علائم کاهش می‌یابند.

   مهمترین نکته این است که با تاخیر در درمان هیپوتیروئیدی نباید زمان را از دست بدهید. اگر علائم شما برایتان مزاحم‌کننده شده‌اند، به پزشک خود اطلاع دهید و روال درمان را دقیقاً دنبال کنید.

 • رضا
  1402/05/31 10:08 ق.ظ

  سلام خسته نباشید مادرم سونو گرافی کرده سه مدول به ابعاد ۲۶میلی داره الان دکتر براش آزمایش fnaنوشته نشانه بدخیمی ممنون

  • مدیر سایت
   1402/06/02 8:46 ق.ظ

   سلام، وقت بخیر
   تجویز FNA به معنای بدخیمی نیست. درواقع پزشک به کمک نتیجه حاصل از FNA می‌تواند تشخیص وضعیت دهد و روال مناسب برای درمان را شروع کند.

 • شایگان
  1402/05/27 6:27 ب.ظ

  سلام ..وقت به خیر..سوالم در مورد
  خانمی ۶۳ ساله است که مبتلا به ۳ عدد ندول تیروئیدی به ابعاد یک و نیم سانت و یک سانت و زیر یکسانت هستند که با سختی بلع ناگهانی متوجه این مشکل شدند و بعد از سونوگرافی پزشک بیوپسی سوزنی درخواست دادند که در جواب اومده یک نئوپلاسم مشاهده شده و جواب آزمایش خون مربوط به کانسر نرمال بود..و پزشک میگن معلوم نیست خوش خیم است یا بدخیم و باید ۶ ماه بگذره و مجدد بررسی بشه..و برای این مدت هیچ دارو و اقدام درمانی تجویز نکردن ..هیچ علامت خاصی هم نداره و مشکل بلع هم برطرف شده اگر لطف کنید نظرتان را بفرمایید ممنون میشم .

  • مدیر سایت
   1402/05/28 4:41 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر
   در حال حاضر، نمی‌توان به طور قطعی نتیجه‌ای در مورد خوش‌خیم یا بدخیم بودن این توده‌ها بگیریم. پزشک قصد دارد پس از گذشت ۶ ماه، مجدداً بررسی کند.
   در برخی موارد، نتایج آزمایش خون مربوط به کانسر ممکن است نرمال باشد و این نمی‌تواند به تنهایی به ما نشان دهد که توده‌ها خوش‌خیم هستند. برای تشخیص نهایی و تعیین خوش‌خیم یا بدخیم بودن این توده‌ها، باید اطلاعات بیشتری در مورد آنها و وضعیت کلی بیمار مورد بررسی قرار گیرد.
   در این مرحله، اگر علامت خاصی وجود ندارد و مشکل بلع هم برطرف شده است، پزشک تصمیم گرفته است که صبر کند و بعد از گذشت زمان معین، مجدداً بررسی کند. این ممکن است به منظور مشاهده تغییر در اندازه یا شکل توده‌ها و بررسی تغییرات مورفولوژیکی آنها باشد.
   بهتر است با پزشکتان در مورد نگرانی‌ها و سوالات خود صحبت کنید. او می‌تواند به شما توضیحات دقیق‌تری در مورد وضعیت فعلی خانم مورد نظرتان بدهد و برنامه درمانی مناسب را تعیین کند.

 • فاطمه
  1402/05/26 3:47 ق.ظ

  سلام خسته نباشید من تیروئید کم کار دارم ولی دارو مصرف نکردم الان یکم احساس میکنم تیرئیدم متورم شده گردنم هم درد میکنه آیا مشکلی جدی دارم

  • مدیر سایت
   1402/05/26 9:16 ق.ظ

   سلام. وقت بخیر
   اگر احساس تورم در ناحیه تیروئید دارید و گردن هم درد می‌کند، این می‌تواند به علت کم‌کاری تیروئید باشد. همچنین، در برخی موارد، افزایش اندازه تیروئید نیز ممکن است به دلیل دیگر عواملی مانند گرانولوماتوز یا تورم‌های دیگر ایجاد شود.
   به همین دلیل، بهتر است که به یک پزشک متخصص تیروئید مراجعه کنید تا وضعیت سلامتی‌تان را بررسی کند و تشخیص دقیقی ارائه دهد. در مواقعی که تورم، درد یا علائم شدید دیگری دارید، توصیه می‌شود به پزشک فوراً مراجعه کنید.

 • پرشنگ سنجانی
  1402/05/08 1:28 ق.ظ

  سلام من پارسال FNA انجام دادم دکترها گفتن مشکلی نیست ولی الان دهنم خیلی خشک میشه انتهای زبانم چند تا چیز بر جسته پیدا شده یکی دو روز میشه احساس خستگی و تنگی نفس دارم لطفا راهنمایی کنید که چیکار کنم

  • مدیر سایت
   1402/05/10 4:50 ب.ظ

   سلام. وقت بخیر
   احساس خشکی در دهان و زبان و همچنین خستگی و تنگی نفس می‌تواند به دلایل مختلفی باشد و نیاز به ارزیابی دقیق توسط پزشک دارد. این علائم ممکن است به مشکلات مربوط به دستگاه تنفسی، قلبی، ایمنی، گوارشی یا تیروئید اشاره کنند.
   در هر صورت، بهتر است با پزشک در مورد علائم و نگرانی‌هایتان مشورت کنید. او می‌تواند شما را برای بررسی‌های بیشتر، آزمایش‌ها و تشخیص دقیق به متخصصان مختلف ارجاع دهد و برای درمان درست راهنمایی کند.

 • میدیا
  1402/03/01 2:40 ب.ظ

  سلام وقت بخیر ی مدت خیلی وزن کم کردم هفته قبل آزمایش دادم tshنیم بود گفتن پرکاری تیرویید دارم آیا امکان سرطان هست ممنون میشم راهنمایی کنید

  • مدیر سایت
   1402/03/02 10:43 ق.ظ

   سلام، متاسفانه به این صورت نمی‌توان تشخیص بیماری را داد. اما در مورد سؤالتان درباره احتمال سرطان در صورت داشتن پرکاری تیروئید، باید بگویم که بالطبع، افزایش سطح TSH ممکن است نشانه‌ای از مشکلات تیروئیدی باشد، اما نیازمند تشخیص دقیق توسط پزشک متخصص تیروئید است.

   در صورتی که تیروئید در حال پرکاری است، علل متعددی می‌توانند وجود داشته باشند، از جمله افزایش فعالیت غده تیروئید (که می‌تواند ناشی از بیماری‌هایی مانند بیماری گریوس و یا عدم تعادل در مصرف داروها باشد)، التهاب تیروئید و برخی تومورهای خوش خیم غده تیروئید. اما می‌بایست با معاینه بالینی و تست‌های تشخیصی توسط پزشک تیروئید، علت دقیق افزایش TSH را تشخیص داد.

   پزشک شما با بررسی نتایج آزمایش‌ها، سابقه پزشکی و ارائه معاینه فیزیکی، می‌تواند تشخیص نهایی و در صورت لزوم، نیاز به تست‌ها و روش‌های تصویربرداری بیشتر را تعیین کند. بنابراین، بهتر است با پزشک خود در مورد نتایج آزمایش و مشکلاتتان مشورت کنید تا به شما راهنمایی دقیق‌تری بدهد.

 • امیر
  1402/02/14 2:35 ب.ظ

  سلام. من چهل و شش ساله هستم. هیچ بیماری ای ندارم. برای آزمایشات سالانه مراجعه کردم. مدتی بود که هر کس من رو میدید میگفت لاغر شدی. آزمایش هام همگی نرمال بودن ولی TSH ام روی ۱۳.۹۵ بود. دکترم گفت نگران نباش درست میشه با دارو. ولی ناراحتم خیلی. میگن تیروئیدم کم کاره ولی ظاهرا شبیه کسایی هستم که تیروئیدم پرکاره. میشه راهنمایی کنین با تشکر

  • مدیر سایت
   1402/02/16 12:02 ب.ظ

   سطح TSH شما بالاست که ممکن است نشان دهنده کمبود هورمون تیروئید در بدن شما باشد، که باعث لاغر شدن شما شده است. هورمون TSH برای تنظیم فعالیت تیروئید و تولید هورمون‌های تیروئید مسئولیت دارد. اگر سطح این هورمون بالا باشد، به معنی آن است که تیروئید کمبود هورمون دارد و در پاسخ به این کمبود، مغز تلاش می کند بیشترین هورمون TSH را تولید کند.

   دکتر شما برای درمان این مشکل، احتمالا به شما دارویی به نام “لووتیروکسین” تجویز کرده است که یک هورمون مصنوعی تیروئید است. این دارو به کمک تعدیل سطح هورمون‌های تیروئید، می تواند سطح TSH را در محدوده طبیعی قرار دهد.

   در ضمن، برای تشخیص صحیح و درمان مشکلات تیروئید، ممکن است لازم باشد بررسی‌های دیگری مانند سطح هورمون تیروئید (T3 و T4) و آزمایش تیروئید (سونوگرافی و یا اسکن تیروئید) انجام شود. لذا بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

 • سارا
  1402/01/20 12:58 ب.ظ

  باسلام و خسته نباشید . من کم کاری تیروئید دارم حدود ۱۹ سال است که هر روز یک و نصف قرص لوترکسین می خورم . حدود یکماه پیش سرماخوردگی شدید گرفتم ، ولی بعد از اینکه خوب شدم صدام هر از گاهی خشن می شه آزمایش تیروئیدم T4 7.18, TSH 1:43 , Anti TPO 63:58 می باشد . لطفاً راهنمایی بفرمائید مشکل دارم یا خیر . ممنونم از لطف شما .

 • ناشناس
  1401/12/21 5:42 ق.ظ

  سلام ازمایش بارداری چهارمم نشون داد که تیروعید پرکار خفیف دارم درمان نکردم الان سه ماه بعد زایمان پایین گلوم درد داره ممکنه راهنماییم کنید متشکرم

 • ناشناس
  1401/12/15 7:28 ق.ظ

  سلام و خسته نباشید
  اقای دکتر خواهر من چند وقت پیش سونو تیروئید داد و گفتن بدخیمه و عمل شد و الانم ید درمانی انجام داد
  بعد توی ید درمانی بهش گفتن به بقیه ی اعضای خونواده بگین برن سونو تیرویید بدن چون ممکنه ارثی باشه
  من تا حالا مشکل تیرویید نداشتم احتمال داره ماهم اینطور بشیم؟

 • اناهید
  1401/12/09 2:32 ق.ظ

  درود بر شما من ۶۰ سالم است و سالهاست داروی لوترکسین میخورم ۱۳ سال پیش دچار سرطان پستان شدم که سمت چپ را کامل برداشتند وسمت راست را فقط غدد درگیر شده و غدد لنفاوی زیر بغلم را که درگیر شده بود سال ۲۰۲۱ درمان با تامکسفینم تمام شد و کنسر فری شدم مدتی است که بطور تصادفی دکترم متوجه شد که چندین بار سکته مغزی خفیف داشتم که شروع کردند به درمان دارویی و متاسفانه جدیدا که اسکن مغز داشتم متوجه لخته جدید دیگری شدند برای همین فرستادند برای کنترل قلبم و برایم چیپ مخصوص زیر پوست سینه گذاشتند که مدام قلبم را کنترل میکند ولی در همین حال در اسکن متوجه بزرگی غیر عادی غدد تیروییدم شدند و رفتم برای سونو و همانزمان تکه برداری کردند امروز دکترم بصورت امرجنسی درخواست تست ۲WW FU کرده ممکنه خواهش کنم بگویید مشکلم چیست در ضمن من مقیم انگلیس هستم
  با سپاس فراوان

 • فاطمه عباسی
  1401/10/16 9:03 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر

  من ۲۲ سالمه یک و سال نیمه متوجه شدم کم کاری تیروئید دارم و ماهای اول یک ونصفی قرص میخورم روی ۱۰۰ بود بعد روزی یکی والان یک روز درمیون و الان گاهی وقتا احساس خفگی میکنم حتی تو خاب و همیشه خلطی پشت گلوم هس که اذیت میکنه و صبح ها حالت تهوع دارم و و کمی راه میرم احساس خستگی و کم آوردن نفس دارم

 • بهناز
  1401/08/29 6:17 ب.ظ

  سلام تمام علائم تئروید کم کار رو دارم گردن درد خشکی پوست گرفتگی مفاصل ورم دست پا خش دار شدن صدا بی رمق شدن ….ازمایش تیروئید م مشکل نداره .سونو کردم چیزی نیست نمونه برداری از غده تیروئید انجام دادم مشکلی نداره ولی روز به روز مشکلات جسمی م زیاد تر میشه

 • Raha
  1401/08/21 1:10 ق.ظ

  سلام من تازه متوجه شدم تیرویید پر کار دارم اما یک سال میشه سرفه های مداوم دارم و گردن درد ازپشت و احساس میکنم یه چیزی تو گلوم اضافه هست

 • Zz
  1401/08/14 0:11 ق.ظ

  سلام وقتتون به خیر
  مادر من الان تقریبا ۲ ماهه که گلو درد داره و در بلع مشکل داره و سرفه هم به تازگی شروع شده آزمایش خون هم داده و فاکتور های مربوط به تیروئیدش نرماله
  ولی آیا امکانش هست ندول خوش خیم یا سرطان باشه ؟

 • Mim
  1401/07/14 3:05 ب.ظ

  سلام خسته نباشید
  اقای دکتر مادر من کم کاری تیرویید گره ای داره
  و قرص مصرف میکنه برای کنترل کردنش
  و هیچ علائمی نداره جز اینکه بعضی اوقات میگه داخل گلوم انگار حالت پیچیدس باید چه کارکنه

 • مریم
  1401/05/10 9:55 ق.ظ

  خرم آن کس که در این محنت گاه، خاطری را سبب تسکین است
  سلام و درود بر انسانهای نیک روزگار
  اقای دکتر ،من ۳۵ سال پیش درست درسن ۲۵ سالگی بعد از تولد فرزند دوم دچار ندول سرد در تیرویید شدم و بلافاصله هم جراحی کردم و،تشخیص،کنسر پاپیلاری تیرویید برایم داده شد ولی متاسفانه در حین جراحی عصب لارنژه من قطع شد و من تراکستمی شدم و بدنبال ان فلج تارهای صوتی و دو مرتبه هم به علت کمبود اکسیژن برای تنفس، تارهای صوتی ام لیزر شد تا راه نفس باز بماند تا ۷ سال پیش،دچار تومور مننژیومای مغز شدم و در انگلیس،جراحی شدم و تراکستمی و الان مدت دو هفته است دچار گرفتگی صدا شده ام و بسیار،دل نگران از بازگشت پاپیلاری و مشکل متاستاز تیروئید
  جسم و روح ام بسیار خسته است،و نیاز به کمک شما پزشک حاذق دارم
  سن کنونی من ۶۰ سال است،
  با تشکر و احترام

 • زهرا
  1401/04/19 1:58 ق.ظ

  سلام .من ندول خوش خیم دارم .ولی بی خوابم .دست راستم درد داره .خلاصه کلافه ام و حالم خوب نیست .چیکار کنم .لطفا راهنمایی کنید .ممنون

 • ناشناس
  1401/04/06 2:56 ق.ظ

  دوتوده هیپواکودرجده کلسیفیه دیده شده یعنی چی نظربدین

 • خانم مصلح
  1401/02/26 2:39 ب.ظ

  سلام ببخشید آقا دکترمن نزدیک ۵سال تیروئید دارم قرص تیروئید استفاده می کنم وآزمایش دادم الان جواب شده۲۱:۹۲ هست من الان چکار کنم

 • ناشناس
  1401/01/04 1:28 ق.ظ

  سلام وخسته نباشید من آزمایش دادم T3:280,T4:6,5دکتر غدد گفتن مشکل خاصی ندارید فقط ویتامین B1,D3دادن واین فک می کنم یه چیزی داخل گلوم هست خیلی می ترسم نمی دونن چیه

  • مدیر سایت
   1401/01/07 10:00 ق.ظ

   سلام. لطفا سونو کنید.

 • رویا فانی ملکی
  1400/10/30 6:21 ب.ظ

  بیماری تیروئید دارم، پزشک فرموده باید جراحی کنم، گره در سمت چپ به قطر ۹میلیمتر
  آیا با توجه به مشکل اساسی ندارم، غیر از لاغری، بی اشتهایی، باید جراحی کنم؟؟
  لطف کنید نظرتان بفرمائید

 • ناشناس
  1400/10/23 8:10 ب.ظ

  سلام .۴۱ ساله هستم کم کاری تیرویید دارم ۱۲ ساله دارو مصرف میکنم دو ماهه درد در جلوی گردن وسرفه های شبانه دارم ۲ سال پیش به خاطر نودل تیرویید نمونه بر داری شدم .

 • سعیده فردیس
  1400/10/16 1:25 ب.ظ

  سلام خسته نباشید. من حدود ۷ماهه متوجه شدم که تیروئید پرکار دارم. بعضی وقت ها صدام میگیره تنگی نفس میشم و مشکل بلع هم دارم و بعضی وقت سرفه دارم گلوم هم بعضی وقت ها تیر میکشه ۲۸ سالمه و کمی هم روی حس بینایم تاثیر گذاشته

  • مدیر سایت
   1400/10/18 3:27 ب.ظ

   سلام. باید به متخصص غدد مراجعه کنید.

 • عرفان
  1400/09/24 10:58 ب.ظ

  سلام وقت بخیر . بنده ۱۶سال دارم ۳ سال است تیروئید دارم( هر دوماه یک بار آزمایش داده و تیروئیدم رو چک میکنم)و قرص مصرف میکنم حدود ۱سال است که هر صبح (مثلا در هر ۴ روز یک روز)گلو درد دارم که بعد از خوردن آب و یا خوراکی از بین می‌رود الان حدود یک هفته هستش که درد گلوم خیلی زیاد شده مخصوصا امروز و دیروز گلو اینکه قطع نمی‌شود درد گلوم درد شدیدی دارم و اصلا خوب و یا حتی بهتر نمی‌شود آیا امکان سرطان تیروئید هست؟آیا نیازی به سونوگرافی هست؟
  ((((خواهشمندم جواب بدید))))

  • مدیر سایت
   1400/09/30 10:52 ق.ظ

   سلام. درد گلو ارتباطی به سرطان نداره به متخصص گوش حلق و بینی مراجعه کنید تا ته حلق معاینه بشه.

 • مرادی
  1400/08/28 10:54 ق.ظ

  سلام خسته نباشید مادر من پرکاری تیرویید داشتن به متخصص غدد مراجعه کردن براش ید رادیو اکتیو تجویز کردن تیروییدش کلا خوب شد ولی باز هم گلوش میگیره احساس خفگی میکنه نمیدونم چیه لطفا کمکم کنید با تشکر

 • زهرا
  1400/08/22 7:19 ب.ظ

  سلام آقای دکترخسته نباشید من ی سونگرافی دادم اول ی هفته پیش ک گفتن نودلی دیده نشده و یک کیست درلوب چپ ب اندازه۱۲وچندکیست مشابه درلوب چپ و راست والان بعدی هفته ی سونوی دیگ دادم ک نوشته نودل کیستک ۳عدددرلوب چپ ب اندازه۹,۴واولین سونوروک دادم دکتری من گفتم قرص لووتیروکسین مصرف کن ومن ۲۰سالمه میترسم آزمایش خون تیروییدمم نرمال بوده

  • مدیر سایت
   1400/08/29 11:41 ق.ظ

   سلام. مدارک رو در واتساپ ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴ بفرستید. برای ندول کیستیک لووتیروکسین تجویز نمیشه احتمالا مشکل دیگه ای هست.

 • محمدی
  1400/08/16 3:13 ب.ظ

  سلام وقت بخیر ببخشید من گلوم درد می کرد رفتم سنو گرفتم میگه که تیرویید ندارید ولی یه ادعای جدا شده از تیرویید التهاب داده .الان برام اسکن نوشتن فعلا تواین مرحله هستم

  • مدیر سایت
   1400/08/17 5:38 ب.ظ

   سلام. مدارک تون رو در واتساپ ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴ بفرستید.

 • نازنین
  1400/04/25 1:16 ق.ظ

  سلام من tshام ۳۳هس یعنی چی؟

  • مدیر سایت
   1400/04/27 8:48 ق.ظ

   سلام. کم کاری تیرویید دارید، تحت نظر متخصص غدد باشید.

 • ناشناس
  1400/04/05 10:38 ب.ظ

  میخوام عکس سونو روبفرستم کجابفرستم کلی گره توسونوم نشون داده؟

 • سهیلا
  1400/03/30 9:48 ب.ظ

  سلام من کم کاری تیروئید دارم سه هفتس ازمایش دادم و قرص میخورم ؛ بعضی موقع ها حس میکنم یه مایعی چسبیده گلوم تا قفسه سینم یه مدت خوب بودم الان باز بعصی موقع ها حالم بد شده و بی حال میشم چشام سنگینی میکنه و کتفم درد میکنه و بیحال میشم و دلم بهم میخوره چیکار کنم! ایا سرطان دارم؟

  • مدیر سایت
   1400/04/03 4:37 ب.ظ

   سلام. علایم ارتباطی به تیرویید نداره.

 • فرشته
  1400/02/31 2:05 ق.ظ

  سلام من مدتی درد در گلو احساس میکردم .همراه با سرفه که علامتی شبیه به گلودرد در زمان سرماخوردگی بود .سونو دادم هاشیموتو مزمن داشتم الان سه هفته هست که سرفه های زیادی دارم در ضمن از نوع گره ای است در ضمن دید هر دو چشمم کم شده عدد وحروف ها رو سخت میبینم وگهگاهی فراموشی میگیرم بفرمایید امکان داره سرطانی باشه ؟؟؟

  • مدیر سایت
   1400/03/01 4:37 ب.ظ

   سلام
   نظر آقای دکتر چگینی بررسی کردن و سونو گردن هست.

 • فاطمه سلیمانی
  1400/02/11 2:23 ب.ظ

  روزبخیر خسته نباشید
  ۳۱ سالمه تیرویید کم کار دارم اخیرا سونوگرافی تیرویید انجام دادم نوشته تصویر نواحی کوچک هایپواکو در سراسر پارانشیم تیرویید مشهود است میتواند مطرح کننده تیروییدت هاشیموتو باشد
  ولی سطح t4.t3.antitpo تو رنج نرمال هست فقط tsh پایینه . روزی ۱قرص لووتیروکسین ۱۰۰mcg مصرف میکنم. مشکلم الان چیه.
  واتساپ هم عکس سونو و آزمایش فرستادم

  • مدیر سایت
   1400/02/14 4:04 ب.ظ

   سلام. مشکل خاصی نیست داروها را ادامه بدید.

 • زهرا
  1399/12/23 11:50 ب.ظ

  سلام خسته نباشید آقای دکتر من دارای نودل هتروژن به ابعاد۴۳میلی متر دارم fnaانجام دادم هنوزجوابش نیومده چقداحتمال سرطان باشه طول عمرم چقدره،آقای دکترتازه بچه دار شدم وخیلی نگرانم توروخداجواب بدید

  • مدیر سایت
   1399/12/24 6:51 ب.ظ

   سلام. مدارک سونو رو لطفا بفرستین که بررسی بشه.

 • امیر
  1399/11/06 9:17 ب.ظ

  س وقت بخیر
  چند وقت پیش سونو دادم که مشخص شد یک ندول ۵.۶در۶.۱ دارم ولی دکترم گفتندکوچیکه ۶ماه دیگه بیا برای سونو مجدد الان دو ماه گذشته استخوان درد شدم احتمال داره به همین علت باشه
  نه ورم گردن دارم نه صدام تغییر کرده هیچی دیگه فقط استخوان درد دارم وخلط سینه گهگاهی

  • مدیر سایت
   1399/11/08 9:11 ق.ظ

   سلام ممنونم
   وقت شما هم بخیر
   نه به هم مربوط نیست.

 • Hr
  1399/10/01 2:00 ب.ظ

  درود برشما اطلاع رسانی در خصوص دامنه کار غده های تیرویید وهیپوفیز عالی بود موفق باشید

  • مدیر سایت
   1399/10/02 9:30 ق.ظ

   سلام
   ممنون. سلامت باشید.

 • شکوه
  1399/08/03 1:58 ق.ظ

  سلام وقت بخیر اقای دکتر من از روی نتیجه ازمایش فهمیدم تیرویید پر کار دارم وروزی۲عددقرص متی مازول مصرف میکنم اما دکتر اسکن نوشته چون گرفتگی صدا پیدا کردم اخیرا.ممکنه سرطان باشه؟؟؟؟؟

  • مدیر سایت
   1399/08/24 11:36 ق.ظ

   سلام
   ممنونم
   وقت شما هم بخیر
   آقای دکتر گفتن که باید مدارکتون، اسکن تیروئید رو ارسال کنید تا بتونیم جواب بدیم.

 • مهسا
  1399/07/04 2:49 ب.ظ

  سلام من عدد tsh تیرویدم ۱۲۶/۰خیلی خطرناکه؟ دکتر بهم فقط قرص داده

 • لیلا
  1399/06/18 9:52 ب.ظ

  با سلام من به تازگی متوجه ۶ عدد ندول در تیروییدم شدم البته همشون از یک سانتی متر کوچک هستن دکتر پیشنهاد داده ۶ ماه بعد سونو بدم ودارو هم ندادن اما من احساس خفگی دارم

  • مدیر سایت
   1399/06/29 10:12 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   لطفا جواب سونوگرافی تان را برای ما ارسال کنید تا بتوانیم بهتر به شما پاسخ بدهیم

 • شیما
  1399/02/10 2:11 ق.ظ

  سلام خسته نباشید،من پارسال کل تیروئید رو برداشتم،الان مجددا احساس میکنم یکم سمت چپ گلویم چیزی هست،ولی در ظاهر چیزی معلوم نیست انگار یه کم حالت گرفتگی احساس میکنم،چه باید بکنم،ممنون

 • سمیه مهاجرانی
  1399/01/12 2:35 ق.ظ

  سلام من ۳۷ سالمه و در اخرین بار داریم یعنی ۷ سال پیش متوجه شدم ترویید دارم و کم کاره و بعد از اسکن و سونو متوجه شدم تعداد زیادی گره در دو طرف گلوم وجود داره و خوشبختانه خوش خیم بود من فقط ۳ یال دارو خوردم و الان ۴ سال سر خود نه دارو میخورم نه دکتر رفتم و دنبالش کردم ولی الان با موقعیت پیش اومده در قرنطینه در ۴۰ روز ۴ کیلو اضافه کردم و احساس میکنم گلوم یکم از داخل التهاب داره میشه کمکم کنید و بگید دوباره قرصمو شروع کنم یا خیر ؟؟ ممنون از پاسخگویتون

  • موسسه تیراد
   1399/01/23 1:30 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   شما باید مشاوره حضوری تشریف بیاورید هم برای سونوگرافی و هم برای آزمایش جدید تیروئید تا ببینیم چه کاری می توان انجام داد، بدون بررسی نمی توان دارو تجویز کرد
   موفق باشید

 • مینا
  1398/10/26 9:41 ب.ظ

  سلام خسته نباشید نامزد من یه ندول تیروئید داره که سونوگرافی کردیم و گفتن مشکلی نداره فقط یک سال دیگه دوباره بیا سونو
  ولی ازون موقع چندتا خال گوشتی ریز جدید روی گردنش زده البته قبلا هم یکی دوتا خال گوشتی روی گردنش داشته میخواستم بدونم ربطی داره به ندول؟ و اینکه آیا خطرناکه؟

  • موسسه تیراد
   1398/11/01 8:15 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   اصلا ارتباطی ندارد
   موفق باشید

   • الهام
    1399/01/25 3:25 ب.ظ

    سلام و خسته نباشید .۱۱ سال پیش بارداری اولم تیرویید پر کار گرفتم که دارو مصرف کردم و بعد زایمان تمام شد .برای بارداری دومم چک کردم مشکلی نداشتم دیگه.تا شش ماه پیش خیلی اتفاقی در سونو گرافی سینه متوجه شدم چند ندول کمتر از ۱ سانت دارم پزشک توصیه کردند دوباره بعد چند ماه چک کنم.دو روز هست که گلو درد دارم انگار از اطراف گردنم فشار میاد ب داخل گلوم .و مجبورم تک سرفه کنم .با این شرایط دکتر نرفتم بنظرتون ممکنه تغییری در سایز ندول ها باشه .چکار کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است

  Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر