انواع ندول تیروئید و 6 علت بوجود آمدن گره تیروئید

انواع ندول تیروئید کدامند؟

تیروئید یک غده پروانه ای شکل کوچک است که در جلوی گردن قرار گرفته، این غده پروانه ای شکل نقش تنظیم کنندگی بسیاری را در اندام‌های مختلف بدن ایفا می کند، تیروئید متشکل از دو لوب است که به وسیله یک بافت نازک به نام ایستموس به یکدیگر وصل شده اند، تولید هورمون تیروئید که توسط این غده درون ریز بدن اتفاق می افتد وظیفه تنظیم سوخت و ساز بدن را به عهده دارد، یکی از بیماری‌های این غده درون ریز بدن ایجاد گره در تیروئید است، ندول تیروئید بر اساس نوع آن می تواند با علائم مختلفی ظاهر شود، در این مقاله به بررسی انواع ندول تیروئید و علائم مربوط به آن می‌پردازیم (تصویربرداری پزشکی تیراد).

تیروئید ید موجود در نمک، غذاهای دریایی و غیره را از جریان خون دریافت می کند و آن را به هورمون تیروکسین (t4) و تری یدو تیرونین (t3) تبدیل می کند.

تری یدوتیروکسین کمک می کند تا متابولیسم بدن تنظیم شده و ضربان قلب شما کنترل شود، سرعت هضم غذا و تولید گلوکز و تنظیم قند در بدن انسان از وظایف این هورمون‌هاست، تروکسین نیز نقش مشابهی را در این مورد اجرا می کند ولی به شکلی سریعتر، قویتر و فعالتر.

ترشحات تیروئید همچنین تحت تاثیر غده هیپوفیز (غده کوچکی در زیر مغز که هورمون TSH ترشح می کند) قرار می گیرد، هورمون TSH یک هورمون تحریک کننده تیروئید است که با افزایش هورمون TSH فعالیت تیروئید نیز افزایش یافته و هورمون بیشتری ترشح می کند و نیز با کاهش میزان هورمون تیروئید ترشح TSH افزایش یافته تا کمبود هورمون تیروئید با افزایش عملکرد آن افزایش یابد.

علت ایجاد ندول تیروئید

برخی شرایط موجب می شوند تا ندول تیروئید در این غده رشد کند. این شرایط عبارتند از:

کمبود ید

کمبود ید و یا فقدان ید در رژیم غذایی می تواند باعث تشکیل ندول در این غده شود، از زمانی که عنصر ید در بسیاری ایالات به نمک غذایی و رژیم غذایی به عنوان مکمل رژیم غذایی اضافه شده است این علت مرتفع شده و وجود بیماری‌های تیروئید در اثر فقدان ید آمار بسیار کمتری نسبت به گذشته داشته است.

رشد بیش از حد بافت طبیعی تیروئید

در بین انواع ندول تیروئید برخی به سبب رشد بیش از حد بافت طبیعی تیروئید به وجود می آیند که البته علت دقیق این موضوع روشن نیست، در اکثر مواقع این گره ها مشکل ساز نیستند مگر اینکه علائمی علاوه بر وجود آنها از جمله سختی در بلع و تنفس ایجاد شود.

در مواردی ممکن است این ندول‌ها به شکل ندول سمی (ندول تیروئید پرکار) ظاهر شده خارج از تنظیمات غده هیپوفیز شروع به تولید هورمون نموده و با تولید بیش از حد هورمون تیروئید فرد را دچار پرکاری تیروئید نماید.

کیست‌های تیروئید

کیست ها در تیروئید اغلب در نتیجه تخریب آدنوم تیروئید (تومور خوش خیم تیروئید) به وجود می آیند و اغلب اجزای جامد با مایع ترکیب می شوند، کیست ها معمولا خوش خیم هستند ولیکن گاهی اوقات می توانند حاوی اجرای جامد بدخیم باشند.

التهاب مزمن تیروئید (تیروئیدیتیس)

بیماری هاشیموتو، یک بیماری خود ایمنی است که می تواند منجر به کمکاری تیروئید و التهاب تیروئید شود که احتمال ایجاد ضایعه ندولار را افزایش می دهد.

گواتر مولتی ندولار

علت ایجاد گواتر مولتی ندولار یعنی تشکیل و ایجاد چندین ضایعه ندول در تیروئید هنوز به طور واضح مشخص نیست. ولیکن یکی از بیماری‌هایی که می تواند منجر به تشکیل ندول تیروئید شود همین بیماری گواتر مولتی ندولار است.

سرطان تیروئید

اگر چه سرطان تیروئید یک امر ناشایع است ولیکن احتمال ایجاد آن برای هر شخصی و در هر سنی وجود دارد، ریسک، فاکتورها و عواملی هستند که منجر به تشدید این احتمال می شوند.

انواع ندول تیروئید کدامند؟

ندول سمی

یکی از انواع ندول تیروئید، گره هایی هستند که با وجود تولید هورمون تیروئید و ایجاد فعالیت بیش از حد این غده باعث پرکاری تیروئید شده که عوارض زیادی را در بر می گیرد، عوارض پرکاری تیروئید از جمله افزایش سوخت و ساز بدن که در نتیجه آن کاهش وزن، افزایش ضربان قلب و احتمال طوفان تیروئیدی که گاها منجر به فوت بیمار می شود بسیار خطرناک هستند از این بابت لازم است تا این ندول ها درمان شده و از پرکاری تیروئید جلوگیری شود.

اکثر ندول‌های سمی تیروئید خوش خیم هستند و رشد آهسته ای دارند ولیکن در مواردی با رشد در اطراف ساختار گردن باعث ایجاد شرایط سختی و بیماری‌های دیگری از جمله تنگی نفس می‌شوند که بایست به درمان این گره‌ها پرداخت.

گواتر مولتی‌ندولار یکی دیگر از انواع ندول تیروئید

اگر چندین گره به صورت همزمان در تیروئید به وجود بیایند و باعث بزرگ شدن تیروئید شوند به آن گواتر مولتی ندولار گفته می‌شود.

در مواردی این ندول‌ها با تولید بیش از حد هورمون و ایجاد پرکاری تیروئید دردسرساز می شوند که به آن گواتر مولتی ندولار توکسیک و یا سمی گفته می شود و احتمالا به درمان نیاز دارند.

همچنین بزرگ شدن ندول های تیروئید منجر به فشار به ساختار اطراف گردن و ایجاد مشکلات تنفسی و یا مشکلاتی در بلع و غیره می شوند، چنین شرایطی به طور معمول در افراد مسن شایع است.

کیست تیروئید

در غده تیروئید ممکن است فضاهایی پر از مایع به وجود بیاید، این کیست‌ها حاوی خون و مواد به جا مانده از سلول‌ها هستند و نیز رسوبات کلسیم و کلسیفیکیشن از موادی است که ممکن است در آنها یافت شود.

کیست‌ها ممکن است بدخیم و یا خوش خیم باشند، ممکن است نیاز به تخلیه داشته و یا اینکه نیازمند بیوپسی و نمونه‌برداری باشند.

برخی از کیست‌ها مادرزادی بوده و در هنگام تولد وجود دارند، برای بررسی این کیست ها و اینکه شکل و طریق درمان آنها به چه شکل خواهد بود بایست به پزشک مراجعه شود.

ندول‌های سرطانی و یا بدخیم

از دیگر انواع ندول تیروئید، گره های بدخیم هستند، سرطان تیروئید آماری در حد ۵ تا ۱۰ درصد از ندول‌ها را در بر گرفته است، این یک بیماری شایع نیست با اینحال برخی انواع نادر آن بسیار تهاجمی و خطرناک هستند که در این مورد لازم است تا هرچه سریعتر درمان انجام شود.

در مقاله زیر جدیدترین روش‌های دنیا در درمان ندول تیروئید را مطالعه کنید، این روش‌ها بدون جراحی و بدون عوارضی مانند کم کاری تیروئید و تنها در بیست دقیقه قادر به از بین بردن ندول ها هستند بدون آنکه بیمار بیهوش شود، دردی را احساس کند و یا عوارض جراحی را پشت سر بگذارد.

منابع:

nyulangone

mayoclinic

۳.۶ / ۵. ۸

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
مطلب بعدی
ندول تیروئید هیپوکوئیک چیست؟
مطلب قبلی
نمونه برداری از کبد و یا بیوپسی کبد چیست؟ آیا بیوپسی کبد خطرناک است؟

۴۸ دیدگاه. Leave new

 • سودا
  1402/02/31 7:11 ب.ظ

  سلام من یه ندول بیضوی شکل به اندازه ۲۱mm در لوب چپ تیروئیدم دارم و تعدادزیادی کیست های کلوئیدی دارم یک ساله پیش که دکتر گفت ظاهر ندول بد نیست نیاز به نمونه برداری نیست و هورمون های تیروئید نرمال هستن اما بعد یک سال به دکتر دیگه ای مراجعه کردم ایشون گفتن چون اندازه نودول خیلی بزرگه و روی شریان قرارگرفته جاش خطرناکه ولوب چپ تیروئید یه مقدار بزرگ شده ولی بازم هورمون ها نرماله گفت حتما باید نمونه برداری انجام بشه اما من خیلی میترسم

  • مدیر سایت
   1402/03/02 10:52 ق.ظ

   سلام، نودولهای تیروئید ممکن است در اندازه و شکل متفاوتی باشند و برخی از آنها ممکن است به عنوان خوش‌خیم (بدخیم نباشند) تشخیص داده شوند. اما در صورتی که نودول بزرگ باشد، روی شریان قرار داشته باشد یا لوب تیروئید را تحت تأثیر قرار دهد، پزشکان معمولاً نمونه‌برداری برای بررسی دقیق‌تر توصیه می‌کنند.

   نمونه‌برداری آسپیراسیون سوزن نودول تیروئید (FNA) یک روش تشخیصی است که با استفاده از سوزن نازک، نمونه‌ای از سلول‌ها و بافت نودول تیروئید را جمع‌آوری می‌کند. این نمونه سپس تحت میکروسکوپ بررسی می‌شود تا ببینید آیا سلول‌ها نرمال هستند، خوش‌خیم یا بدخیم. این روش برای تشخیص سرطان تیروئید بسیار موثر است.

   مهم است که در مورد نگرانی‌ها و ترس‌های خود با پزشکتان صادقانه بحث کنید. او می‌تواند شما را راهنمایی کند و توضیح دهد که چرا نمونه‌برداری ضروری است و در صورت لزوم، تصمیم‌گیری درباره اقدامات درمانی بعدی را با شما انجام دهد. همچنین، می‌توانید درباره احتمال عوارض و ریسک‌های مربوط به فرایند نمونه‌برداری صحبت کنید تا بهتر بتوانید تصمیمی آگاهانه بگیرید.

   اهمیت داشتن ارتباط خوب با پزشکتان و صحبت با او در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایتان بسیار مهم است. او می‌تواند شما را آرام کند، شرایط را توضیح دهد تا تصمیم درست و به موقعی بگیرید.

 • ناشناس
  1402/02/23 11:11 ق.ظ

  سلام
  سوال های خوبی کاربران میکنند بهتر کجواب داده بشه از طرف پزشک ولی پاسخ ها کوتاه وبیشتر تعریف و تمجید؟!
  لطفاً ملاحظه شود

  • مدیر سایت
   1402/02/24 10:22 ق.ظ

   سلام. متوجه نقد و پیشنهاد شما هستیم. تلاش می‌کنیم تا بهترین پاسخ را برای هر سوال ارائه دهیم. با این حال، برای برخی از سوالات که به دلایل حریم خصوصی یا مسائل پزشکی باید برای مشاوره به پزشک مراجعه کنید، پاسخ مختصرتری ارائه می‌دهیم. همچنین تلاش می‌کنیم تا در هر پاسخ، توضیحات لازم را بیان کنیم و اطلاعات دقیق و کاملی در اختیار شما قرار دهیم. باز هم از نقد و پیشنهاد شما سپاسگزاریم.

 • ناشناس
  1402/02/07 4:17 ب.ظ

  باسلام سه ماه قبل درگلوم وگوشهام دردشدیدی احساس میکردم حتی هنگام خوردن غذایه خورده مشکل دارم بغصی مواقع هم سرفه های زیاددارم گردنم خیلی درد میکنه نودل سه تا۴میلمتری پراکنده بود سونو گرفتم حالا بایدچکارکنم

  • مدیر سایت
   1402/02/16 1:20 ب.ظ

   سلام. برای بررسی درد و علائم گلویی شما، نیاز است که به یک پزشک مراجعه کنید تا بررسی کامل انجام بشه و تشخیص دقیقی را برای شما قطعی کند. بر اساس نتایج سونوگرافی که شما ارائه دادید، نودول های کوچکی در تیروئید شما مشاهده شده است که برای بررسی بیشتر، نیاز به انجام آزمایشات تخصصی تیروئید مانند آزمایش هورمون تیروئید (TSH، T3، T4) دارید. در صورت تایید تیروئیدیت مزمن یا تیروئید نوعی دیگر، پزشک شما می‌تواند درمان مناسبی را برای شما تجویز کند. همچنین، پزشک شما ممکن است برای برطرف کردن علائم درد و سوزش گلو، داروها یا روش های دیگری نظیر شستشوی دهان و گلو یا بخور با محلول ضدعفونی کننده تجویز کند. مهم است که نکته‌ی آخر مراقبت از سلامتی شما، رعایت توصیه‌های پزشک و ادامه درمان برای بهبود و به حفظ سلامتی خود باشد.

 • فرشته
  1402/01/30 10:17 ب.ظ

  سلام جواب بیوپسی تیروئید Adequate specimen
  Consistent with benign goitrous nodule یعنی چه البته تیروئید هم طبق آزمایش خون کمی پرکاراست
  با سپاس

  • مدیر سایت
   1402/02/24 10:24 ق.ظ

   سلام، بر اساس گزارش بیوپسی تیروئید شما، نمونه‌ای کافی برای ارزیابی میکروسکوپی در دسترس بوده است و نتیجه نشان داده که گره‌ی تیروئید شما غیر سرطانی و مربوط به بیماری گواتر (افزایش حجم تیروئید) می‌باشد. در مورد آزمایش خون، نتیجه‌ی پرکار بودن تیروئید نشان دهنده‌ی هیپرتیروئیدیسم است که معمولا با افزایش هورمون‌های تیروئیدی (مثل T3 و T4) همراه است. در صورت نیاز به بیشتر توضیحات، می‌توانید با پزشک خود مشورت کنید.

 • فائزه فرجی
  1401/11/23 2:50 ب.ظ

  سلام وقت بخیر من ۲۰سالمه و ۴ ساله ک یه ندول در لپ راست گردنم هستش و هیچ مشکلی ندارم فقط بعضی موقع ها تیر می‌کشه
  سیتی اسکن و سونو هم انجام دادم گفتن باید نمونه برداری شه و دیگ دنبالش نیفتادم به نظرتون چیکار کنم آیا ممکن هست بعدا برام مشکل ایجاد کنه
  به خاطر فشار های عصبی ک بهم وارد شد این مشکل بوجود اومد وقتی عصبی میشم بزرگ میشه لطفا راهنماییم کنید آیا برای بارداری مشکل ایجاد میکنه؟

  • مدیر سایت
   1402/02/24 10:25 ق.ظ

   سلام،
   ندول‌های تیروئیدی نیاز به بررسی و ارزیابی دارند. برای بررسی بیشتر بهتر است نمونه‌برداری از ندول انجام شود تا با بررسی بافت آن، از نظر خوش‌خیم یا خوش‌خیم نبودن آن اطمینان حاصل شود. البته در صورتی که سایز ندول کوچک باشد و نشانه‌های خطرناک نداشته باشد، پزشک ممکن است معاینات و مانیتورینگ مداوم را برای شما توصیه کند.
   با توجه به مشکل فشارهای عصبی، تلاش کنید برای کاهش تنش‌های روحی استرس زا و همچنین دنبال روش‌های استراحت فیزیکی مثل ماساژ و یوگا بگردید.
   در خصوص بارداری، در صورتی که ندول تیروئیدی شما به طور کلی بی خطر باشد و هیچگونه نشانه‌های مشکوکی نداشته باشد، احتمالا برای بارداری مشکل ایجاد نخواهد کرد. ولی بهتر است با پزشک خود در این مورد مشورت کنید.

 • نسرین
  1401/09/30 8:47 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیرمن آزمایش دادم و گفت تیرویئدت مشکلی نداره اما برای اطمینان گفتم که معاینه کنه و گفت باید سونو بکنی من الان جواب سونو رو دارم میشه از واتساپ براتونوبفرستم؟

 • Mi
  1401/09/19 1:49 ب.ظ

  سلام وقت بخیر دکتر توازمایش تیرویید زده ک تی اس اچ ۳.۰۴و در نمونه برداری زده cystic nodule consistent with benign fullicular nodule

  • مدیر سایت
   1402/02/24 10:30 ق.ظ

   سلام، نتیجه آزمایش تیروئید شما TSH 3.04 و نتیجه نمونه برداری تشخیصی یک نوار کیستی با نودول فولیکولار خوش‌خیم است. این نتایج نشان می‌دهند که تیروئید شما در حالت طبیعی قرار دارد و همچنین نودول شما به شکل خوش‌خیم است. اگر اندازه نودول شما رشد متوقف شده و سونوگرافی نشان داده که نودول خوش‌خیم است، ممکن است پزشک شما تصمیم بگیرد تنها با انجام سونوگرافی های مکرر نودول را تحت نظر داشته باشد. با این حال، بسته به موقعیت و تاریخچه پزشکی شما، ممکن است پزشک شما برای تأیید تشخیص و جلوگیری از رشد بیشتر نودول، بیوپسی را توصیه کند. بهتر است با پزشک خود صحبت کنید و راهنمایی های او را در این مورد دریافت کنید.

 • فاطمه
  1401/09/16 8:10 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر من حدود ۷ سال پیش متوجه شدم ناحیه گردنم متورم شده وسونوگرافی گواتر پلی ندولار رو تشخیص داد هر سال سونو انجام میدم امسالریکی از ندول ها تیراد ۴ شده که قبلا تیراد ۳ بوده به نظر سما باید بیوپسی انجام بدم یا با سونو هر ۶ ماه چکش کنم.ممنون از راهنماییتون

  • مدیر سایت
   1402/02/24 10:29 ق.ظ

   سلام، اگر تیراژ ندول شما افزایش یافته و به عدد ۴ رسیده است، پیشنهاد می‌شود بیوپسی ندول انجام دهید تا با تحلیل بافت آن از نظر خوش‌خیم یا بدخیم بودن، تشخیص داده شود. هر ۶ ماه هم سونوگرافی کردن برای مانیتورینگ تغییرات ندول‌ها بسیار مهم است، اما بیوپسی بهترین راه برای تشخیص دقیق بدخیمی یا خوش‌خیمی ندول‌ها است. در مورد تعداد ندول‌ها و اندازه آن‌ها نیز می‌توانید با پزشک خود در مورد تعیین فاصله زمانی بین سونوگرافی‌ها مشورت کنید.

 • مریم
  1401/08/13 9:58 ب.ظ

  سلام اقای دکتر من تیروئیدم کم کارهست سونوگرافی تیروئیددادم هردولوپ تیروئیددارای ابعادمختصربزرگتروهترواکومی باشدتصویرندول ایزواکوبه دیامترتقریبی۳*۵ mmدرلوب راست تیروئیددیده شدایسم تیروئیدنرمال تصویر لنف نودبه دیامترتقریبی ۲.۵*۵ mmدرقدام ایسم تیروئیددیده شدلنف آدنوپاتی مشاهده نشدممنون میشم بهم جواب بدین خیلی اذیتم

  • مدیر سایت
   1402/02/24 10:31 ق.ظ

   سلام، بر اساس توصیفاتی که فرمودید، یک نودول خوش خیم (بیماری‌زایی نداشته باشد) در لوب راست تیروئیدتان دیده شده است. همچنین طبق توصیف، تیروئید شما هتروژن و اکوچک شده است و این ممکن است نشانه کم‌کاری تیروئید باشد که یکی از علائم آن، کاهش اندازه تیروئید است. لنف نودهای شما نرمال است و لنف آدنوپاتی (افزایش حجم لنف‌ها) مشاهده نشده است.

   اما بهتر است با مشاوره پزشکتان درباره نتایج آزمایش‌ها و تصویربرداری ها صحبت کنید تا بتواند به صورت کامل و دقیق نتایج را توضیح دهد و نکات مهمی که باید رعایت کنید را برای شما بیان کند. همچنین پزشک شما ممکن است برای تعیین درمان مناسب برای کم‌کاری تیروئید، آزمایش‌های بیشتری مانند آزمایش TSH، T3 و T4 نیز درخواست کند.

 • زهره
  1401/07/10 8:44 ق.ظ

  سلام اقای دکتر من سونو دادم دکتر گفته چند تا ندول ریز توی گردنم هست گفته تا ۶ ماه قرص اسید فولیک داده اگر خوب شد که هیچی اگر نه نمونه برداری

  • مدیر سایت
   1402/02/24 10:32 ق.ظ

   سلام، احتمالاً دکتر شما برای کنترل نودول‌های کوچک تیروئیدتان، قرص اسید فولیک به شما تجویز کرده است. اسید فولیک یک نوع ویتامین است که به رشد سلول‌ها کمک می‌کند و ممکن است برای رشد ندول‌های کوچک تیروئید مفید باشد. با این حال، برای تشخیص قطعی و بررسی ندول‌های شما، بهتر است نمونه‌برداری از آن‌ها انجام دهید. در این روش، با استفاده از سوزنی نازک، نمونه‌ای از بافت ندول گرفته می‌شود و سپس در آزمایشگاه بررسی می‌شود. این روش برای تشخیص سرطان یا غیرسرطانی بودن ندول‌ها بسیار مهم است. لذا، برای بررسی دقیق‌تر و درمان مناسب‌تر، بهتر است دستورات دکترتان را دنبال کنید و در صورت نیاز به نمونه‌برداری از ندول‌های تیروئید، به سرعت اقدام کنید.

 • هانیه
  1401/06/10 6:39 ب.ظ

  سلام‌ خسته نباشید
  مادرم در لوب راست یک توده هترو اکوییک داره که حاوی نواحی کیستیک و هایپو‌اکوییک در قسمت تحتانی با دیامتر ۱۵*۱۱ میلی متر و نقاط کلسیفیکاسیون خطی و در بررسی کالر داپلر توده فوق عروق فلوی افزایش مشهود است
  حدود برج ۱۱ ۱۴۰۰ نمونه برداری کرده خوش خیم بوده
  از نظر شما تشخیص چیست ؟

  • مدیر سایت
   1402/02/24 10:34 ق.ظ

   سلام، بر اساس گزارش سونوگرافی که شما ارائه دادید، توده در لوب راست با ابعاد ۱۵*۱۱ میلی‌متر و نقاط کلسیفیکاسیون خطی به‌صورت هترواکوییک و حاوی نواحی کیستیک و هایپواکوییک است. در بررسی کالر داپلر نیز، فلوی افزایش مشاهده شده است. همچنین، مادر شما در گذشته نیز نمونه برداری از این توده را انجام داده که خوش‌خیم بوده است.

   با توجه به این توصیفات، این توده می‌تواند یک توده گوارشی، آدنوم خوش‌خیم یا موارد دیگری باشد. برای تشخیص دقیق‌تر، نیاز به بررسی بیشتر توسط پزشک تخصصی در زمینه غدد درون ریز و انجام تست‌های لازم مانند بررسی سطح هورمون‌های تیروئید و نمونه‌برداری با آسپیراسیون با سوزن نازک (FNA) می‌باشد. پزشک شما با توجه به تاریخچه بیماری و نتایج تست‌ها، می‌تواند تشخیص نهایی را برای شما قطعی کند و در صورت لزوم، درمان مناسبی را پیشنهاد خواهد داد.

 • مهین حسین زاده
  1401/06/01 0:11 ق.ظ

  سلام وقت بخیر .من چند گره تیروئید دارم .که بزرگترین چندین سال ۷ میلیمتر بود ولی امسال یکدفعه شده۳۸ میلیمتر .چیکار کنم؟

  • مدیر سایت
   1401/06/08 1:32 ب.ظ

   سلام. می تونید تو یه مرکز معتبر سونو و اگر لازم بود نمونه برداری دقیق تر انجام بدید.

 • الهه
  1401/04/23 4:26 ب.ظ

  سلام و خسته نباشید خدمت شما آقای دکتر من یه چند روزی هستش احساس خفگی و فشار در گلو دارم و خواهر و برادر و پدرم تیروئید دارن منم رفتم دکتر برام آزمایش و سونوگرافی نوشتن جواب آزمایشم رو هنوز نمیدونم آماده نشده ولی سونوگرافی ندول کیستیک به قطر ۴.۵ در بخش خلفی لوپ چپ تیروئید و ایسموس ۲.۵ دارم
لوپ راست تیروئید ۳۲* ۱۴*۱۱و حجم ۲.۷cc
لوپ چپ تیروئید ۵ .۹*۱۱ و حجم ۹.۱cc
  آقای دکتر جواب آزمایش تیروئیدم خطرناک هستش؟
  ‏۳.۴ :T.S.H
۱.۵ :Free T4
۶ ( Anti microsomal Ab (antiTPO
  گردن درد ، درد عضلات و استخوان ، خشکی پوست هم دارم .

 • الهه شه شهی
  1401/04/23 4:18 ب.ظ

  سلام وقت بخیر unti TPO من ۶ هستش خطرناکه ؟
  البته در سونوگرافی نودل کیستیک هم دارم
  لطفا راهنمایی کنید

 • ماهرخ شیرالی ( ۵۸ ساله)
  1401/04/07 9:08 ق.ظ

  سلام
  تشخیص نمونه FNA من
  Benign thyroid nodule( Bethesda II ( بوده آیا نیاز به جراحی دارم؟

  • مدیر سایت
   1401/04/13 5:46 ب.ظ

   سلام. دکتر چگینی نظرشون اینه که خوشخیم هست و باتوجه به سایز تیروئید و ندول باید تصمیم گرفت.

 • ناشناس
  1401/04/01 8:10 ق.ظ

  واقعا پزشک خوبی هستند.

  • مدیر سایت
   1401/04/01 9:43 ق.ظ

   سلام. سپاس از نگاه قشنگتون

 • م
  1401/02/06 4:53 ب.ظ

  سلام من ی دفعه تو گلوم برآمدگی پیدا شد ک رفتم دکتر برام سو نو نوشت انجام دادم گفت کیست تیروئید داری الان درد دارم در ناحیه گردن نظر شما چیه آیا خوش خیم هست

 • زهرا
  1401/01/17 11:39 ق.ظ

  سلام من ۴۴ سالمه سونو تیرویید دادم چندین ندول مشاهده شده به ابعاد ۱۸و۱۹و۲۱وچند نودل پراکنده با حداکثر قطر ۸ م م دکتر فقط به من ویتامین Dوناپروکسن دادن خواستم نظر شما رو بدونم ممنون میشم

  • مدیر سایت
   1401/01/21 2:47 ب.ظ

   سلام. متاسفانه ندول درمان دارویی نداره.

 • محمد
  1400/12/21 6:25 ب.ظ

  سلام خسته نباشید من سونوگرافی کردم ندول کیستیک حاوی سپتاسیون واکوی داخلی به ابعاد ۲۶*۴۱ در لوب راست زده جواب نمونه هست نظر شما چیست ممنونم

 • حديث
  1400/12/09 1:15 ق.ظ

  سلام من چند تا نودل تیروئید دارم سونو دادم آیا نیاز به پیگیری بیشتر دارم،

  • مدیر سایت
   1400/12/12 10:28 ق.ظ

   سلام. مدارک تون رو در واتساپ ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴ بفرستید.

 • مریم
  1400/11/28 7:52 ب.ظ

  سلام من چند تا گره تیروئیددارم بعضی موقع یکیشون که بزرگتره موقع بلع یه کم آذیتم میکنه دوبار نمونه برداری دادم خوب بودن آیا دارویی داره یا آیا تبدیل به چیز دیگه میشن ممنون میشم راهنمایی کنید

  • مدیر سایت
   1400/12/08 9:56 ق.ظ

   سلام. باید سونوگرافی انجام بدید.

 • غلامرضا نبی زاده
  1400/11/04 9:04 ق.ظ

  سلام خسنه نباشید متشکرم از همکاران در زمینه کمک به بیماری ترویید و مشاوره

  • مدیر سایت
   1400/11/04 1:09 ب.ظ

   سلام. خواهش می کنم. موفق باشید.

 • نسترن
  1400/10/23 1:43 ق.ظ

  سلام من ۳۵ سالمه و ندول تیرویید دارم ودکتر برام جراحی تجویز کرده،میخاستم بدونم که راهی به غیر جراحی هم هست یا نه

 • م.ج
  1400/10/21 4:33 ب.ظ

  سلام، وقتتون بخیر ، من یک ندول ایزواکو به ابعاد۶*١٠ دارم که در جواب نمونه گیری نوشته شده: being follicular nodule و. ||bethesda.نظر شما چیست؟

  • مدیر سایت
   1400/10/25 12:34 ب.ظ

   سلام. خوش خیم هست.

 • ناشناس
  1400/08/30 0:07 ق.ظ

  سلام ۳۶ سالمه تیرویید ۰.۲۹۷ لطف می کنید تفسیر کنید

 • مریم خاکپور
  1400/07/22 1:11 ب.ظ

  سلام خسته نباشید.ببخشید من کم کاری تیروئید دارم.یه ماهی هست که گلو درد دارم و بعضی اوقات احساس میکنم غذا که میخورم چیزی سر گلوم گیر میکنه. میتونید علتشو بهم بگید

  • مدیر سایت
   1400/07/25 5:01 ب.ظ

   سلام. باید سونو تیروئید انجام بدید.

 • شمسایی
  1400/05/10 9:20 ب.ظ

  خیلی با اخلاق و حرفه ای هستن

 • مرضیه
  1400/02/26 1:45 ب.ظ

  بی نظیر هستند هم از طبابت هم از اخلاق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است

  Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر