انواع ندول تیروئید و 6 علت بوجود آمدن گره تیروئید

انواع ندول تیروئید کدامند

انواع ندول تیروئید کدامند؟

تیروئید یک غده پروانه ای شکل کوچک است که در جلوی گردن قرار گرفته، این غده پروانه ای شکل نقش تنظیم کنندگی بسیاری را در اندام‌های مختلف بدن ایفا می کند، تیروئید متشکل از دو لوب است که به وسیله یک بافت نازک به نام ایستموس به یکدیگر وصل شده اند، تولید هورمون تیروئید که توسط این غده درون ریز بدن اتفاق می افتد وظیفه تنظیم سوخت و ساز بدن را به عهده دارد، یکی از بیماری‌های این غده درون ریز بدن ایجاد گره در تیروئید است، ندول تیروئید بر اساس نوع آن می تواند با علائم مختلفی ظاهر شود، در این مقاله به بررسی انواع ندول تیروئید و علائم مربوط به آن می‌پردازیم (تصویربرداری پزشکی تیراد).

تیروئید ید موجود در نمک، غذاهای دریایی و غیره را از جریان خون دریافت می کند و آن را به هورمون تیروکسین (t4) و تری یدو تیرونین (t3) تبدیل می کند.

تری یدوتیروکسین کمک می کند تا متابولیسم بدن تنظیم شده و ضربان قلب شما کنترل شود، سرعت هضم غذا و تولید گلوکز و تنظیم قند در بدن انسان از وظایف این هورمون‌هاست، تروکسین نیز نقش مشابهی را در این مورد اجرا می کند ولی به شکلی سریعتر، قویتر و فعالتر.

ترشحات تیروئید همچنین تحت تاثیر غده هیپوفیز (غده کوچکی در زیر مغز که هورمون TSH ترشح می کند) قرار می گیرد، هورمون TSH یک هورمون تحریک کننده تیروئید است که با افزایش هورمون TSH فعالیت تیروئید نیز افزایش یافته و هورمون بیشتری ترشح می کند و نیز با کاهش میزان هورمون تیروئید ترشح TSH افزایش یافته تا کمبود هورمون تیروئید با افزایش عملکرد آن افزایش یابد.

علت ایجاد ندول تیروئید

برخی شرایط موجب می شوند تا ندول تیروئید در این غده رشد کند. این شرایط عبارتند از:

کمبود ید

کمبود ید و یا فقدان ید در رژیم غذایی می تواند باعث تشکیل ندول در این غده شود، از زمانی که عنصر ید در بسیاری ایالات به نمک غذایی و رژیم غذایی به عنوان مکمل رژیم غذایی اضافه شده است این علت مرتفع شده و وجود بیماری‌های تیروئید در اثر فقدان ید آمار بسیار کمتری نسبت به گذشته داشته است.

رشد بیش از حد بافت طبیعی تیروئید

در بین انواع ندول تیروئید برخی به سبب رشد بیش از حد بافت طبیعی تیروئید به وجود می آیند که البته علت دقیق این موضوع روشن نیست، در اکثر مواقع این گره ها مشکل ساز نیستند مگر اینکه علائمی علاوه بر وجود آنها از جمله سختی در بلع و تنفس ایجاد شود.

در مواردی ممکن است این ندول‌ها به شکل ندول سمی (ندول تیروئید پرکار) ظاهر شده خارج از تنظیمات غده هیپوفیز شروع به تولید هورمون نموده و با تولید بیش از حد هورمون تیروئید فرد را دچار پرکاری تیروئید نماید.

کیست‌های تیروئید

کیست ها در تیروئید اغلب در نتیجه تخریب آدنوم تیروئید (تومور خوش خیم تیروئید) به وجود می آیند و اغلب اجزای جامد با مایع ترکیب می شوند، کیست ها معمولا خوش خیم هستند ولیکن گاهی اوقات می توانند حاوی اجرای جامد بدخیم باشند.

التهاب مزمن تیروئید (تیروئیدیتیس)

بیماری هاشیموتو، یک بیماری خود ایمنی است که می تواند منجر به کمکاری تیروئید و التهاب تیروئید شود که احتمال ایجاد ضایعه ندولار را افزایش می دهد.

گواتر مولتی ندولار

علت ایجاد گواتر مولتی ندولار یعنی تشکیل و ایجاد چندین ضایعه ندول در تیروئید هنوز به طور واضح مشخص نیست. ولیکن یکی از بیماری‌هایی که می تواند منجر به تشکیل ندول تیروئید شود همین بیماری گواتر مولتی ندولار است.

سرطان تیروئید

اگر چه سرطان تیروئید یک امر ناشایع است ولیکن احتمال ایجاد آن برای هر شخصی و در هر سنی وجود دارد، ریسک، فاکتورها و عواملی هستند که منجر به تشدید این احتمال می شوند.

انواع ندول تیروئید کدامند؟

ندول سمی

یکی از انواع ندول تیروئید، گره هایی هستند که با وجود تولید هورمون تیروئید و ایجاد فعالیت بیش از حد این غده باعث پرکاری تیروئید شده که عوارض زیادی را در بر می گیرد، عوارض پرکاری تیروئید از جمله افزایش سوخت و ساز بدن که در نتیجه آن کاهش وزن، افزایش ضربان قلب و احتمال طوفان تیروئیدی که گاها منجر به فوت بیمار می شود بسیار خطرناک هستند از این بابت لازم است تا این ندول ها درمان شده و از پرکاری تیروئید جلوگیری شود.

اکثر ندول‌های سمی تیروئید خوش خیم هستند و رشد آهسته ای دارند ولیکن در مواردی با رشد در اطراف ساختار گردن باعث ایجاد شرایط سختی و بیماری‌های دیگری از جمله تنگی نفس می‌شوند که بایست به درمان این گره‌ها پرداخت.

گواتر مولتی‌ندولار یکی دیگر از انواع ندول تیروئید

اگر چندین گره به صورت همزمان در تیروئید به وجود بیایند و باعث بزرگ شدن تیروئید شوند به آن گواتر مولتی ندولار گفته می‌شود.

در مواردی این ندول‌ها با تولید بیش از حد هورمون و ایجاد پرکاری تیروئید دردسرساز می شوند که به آن گواتر مولتی ندولار توکسیک و یا سمی گفته می شود و احتمالا به درمان نیاز دارند.

همچنین بزرگ شدن ندول های تیروئید منجر به فشار به ساختار اطراف گردن و ایجاد مشکلات تنفسی و یا مشکلاتی در بلع و غیره می شوند، چنین شرایطی به طور معمول در افراد مسن شایع است.

کیست تیروئید

در غده تیروئید ممکن است فضاهایی پر از مایع به وجود بیاید، این کیست‌ها حاوی خون و مواد به جا مانده از سلول‌ها هستند و نیز رسوبات کلسیم و کلسیفیکیشن از موادی است که ممکن است در آنها یافت شود.

کیست‌ها ممکن است بدخیم و یا خوش خیم باشند، ممکن است نیاز به تخلیه داشته و یا اینکه نیازمند بیوپسی و نمونه‌برداری باشند.

برخی از کیست‌ها مادرزادی بوده و در هنگام تولد وجود دارند، برای بررسی این کیست ها و اینکه شکل و طریق درمان آنها به چه شکل خواهد بود بایست به پزشک مراجعه شود.

ندول‌های سرطانی و یا بدخیم

از دیگر انواع ندول تیروئید، گره های بدخیم هستند، سرطان تیروئید آماری در حد ۵ تا ۱۰ درصد از ندول‌ها را در بر گرفته است، این یک بیماری شایع نیست با اینحال برخی انواع نادر آن بسیار تهاجمی و خطرناک هستند که در این مورد لازم است تا هرچه سریعتر درمان انجام شود.

در مقاله زیر جدیدترین روش‌های دنیا در درمان ندول تیروئید را مطالعه کنید، این روش‌ها بدون جراحی و بدون عوارضی مانند کم کاری تیروئید و تنها در بیست دقیقه قادر به از بین بردن ندول ها هستند بدون آنکه بیمار بیهوش شود، دردی را احساس کند و یا عوارض جراحی را پشت سر بگذارد.

منابع:

nyulangone

mayoclinic

۳.۸ / ۵. ۱۳

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
نوشتهٔ پیشین
نمونه برداری از کبد و یا بیوپسی کبد چیست؟ آیا بیوپسی کبد خطرناک است؟
نوشتهٔ بعدی
ندول تیروئید هیپوکوئیک چیست؟

۱۱۸ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • تاریخچه و یافته های بالینی: پروتکل: سونوگرافی تیروئید: یافته های تشخیصی: دکتر عزیز: هر دو لوب تیروئید دارای اندازه طبیعی هستند (Lt: 32*16*1 3mm, Rt: 35*1 7*1 5mm) با ناهمگن اکوژنیسیته پارانشیمی، همبستگی با TFT توصیه می شود. ندول هایپراکوئیک به ابعاد ۳*۲. ۵ میلی متر در قسمت فوقانی لوب تیروئید راست دیده می شود (TIRADS 2). ندول هیپراکوییک دیگری به ابعاد ۳*۳ میلی متر در قسمت فوقانی لوب تیروئید چپ دیده می شود. (TIRADS 2). هیچ لنفادنوپاتی گردنی به صورت دو طرفه تشخیص داده نمی شود. بافت های نرم مجاور طبیعی هستند. خالصانه دکتر زارعی

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   TIRADS (Thyroid Imaging Reporting and Data System) یک سیستم استاندارد برای تصویربرداری سونوگرافی تیروئید است که برای تشخیص و ارزیابی ندول‌های تیروئید استفاده می‌شود. در اینجا، ندول‌های شما با TIRADS 2 دسته‌بندی شده‌اند که نشان‌دهنده ندول‌هایی با خصوصیات غیر قابل احتمال بیماری خطرناک است.

   ناهمگنی اکوژنیسیته پارانشیمی ممکن است به دلیل تغییرات التهابی مانند هاشیماتوس تیروئیدی باشد که نیاز به بررسی بیشتر دارد.
   برای ادامه درمان و پیگیری دقیق‌تر، توصیه می‌شود با پزشک خود مشاوره کنید و نتایج سونوگرافی را به همراه آزمایش‌های دیگری که توصیه شده است، بررسی نمایید.

   پاسخ
 • فرحناز میرزاوند
  1403/03/21 0:06 ق.ظ

  سونوگرافی غده تیروئید:

  اندازه تیروئید با اکوپترن طبیعی حد پایین تر است.

  * ندول اسفنجی موازی با ابعاد ۷×۵ میلی متر در لوب چپ تیروئید دیده می شود. TR3‏

  خفیف مشکوک

  توصیه: ایالات متحده را با فاصله ۶ تا ۱۲ ماه پیگیری کنید

  اندازه لوب سمت راست: ۱۰x9x34 میلی متر

  اندازه لوب چپ: ۹x9x40 میلی متر

  قطر ایستموس تیروئید AP: 1.3 میلی متر

  لنفادنوپاتی قدامی گردنی دیده نمی شود.سونوگرافی غده تیروئید:

  اندازه تیروئید با اکوپترن طبیعی حد پایین تر است.

  * ندول اسفنجی موازی با ابعاد ۷×۵ میلی متر در لوب چپ تیروئید دیده می شود. TR3‏

  خفیف مشکوک

  توصیه: ایالات متحده را با فاصله ۶ تا ۱۲ ماه پیگیری کنید

  اندازه لوب سمت راست: ۱۰x9x34 میلی متر

  اندازه لوب چپ: ۹x9x40 میلی متر

  قطر ایستموس تیروئید AP: 1.3 میلی متر

  لنفادنوپاتی قدامی گردنی دیده نمی شود.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   اندازه تیروئید در حد پایین طبیعی قرار دارد و اکوی آن طبیعی است.
   ندول اسفنجی در لوب چپ تیروئید با طبقه‌بندی TR3 به معنای این است که ندول مشکوک به خفیف بوده و احتمال خوش‌خیمی آن بیشتر است. ندول‌های TR3 معمولاً نیاز به پیگیری و مانیتورینگ دارند.
   توصیه می‌شود که سونوگرافی تیروئید را در فاصله ۶ تا ۱۲ ماه تکرار کنید تا تغییرات احتمالی در ندول و اندازه تیروئید بررسی شود.

   پاسخ
 • فرشته نجفی
  1402/12/16 9:57 ق.ظ

  سلام سونو تیرویید بنده ب شرح زیر است ممنون میشم تو تفسیرش کمک کنید…
  لوب چپ ۳۷*۱۱
  لوب راست۳۸.۱۲
  در لوب چپ یک ندول سالی هایپو آکو با حدود مشخص، فاقد جز کیستیک و کلسیفه به ابعاد ۶*۲ در مدیال لوب چپ
  در لوب سمت راست در قسمت فوقانی یک ندول سالی ایزواکو دارای اجزای سیستم با ریم هایپو آکو و حدود مشخص با حدود مشخص ۴.۳*۳.۵رویت شد.
  ایسموس ۲mmاست

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ۱. لوب چپ:
   – ابعاد لوب چپ: ۳۷ * ۱۱ میلیمتر
   – یک ندول سالی هایپوآکو در لوب چپ با ابعاد ۶ * ۲ میلیمتر و حدود مشخص. این ندول فاقد جزء کیستیک و کلسیفیکیشن است.
   ۲. لوب راست:
   – ابعاد لوب راست: ۳۸.۱۲ میلیمتر
   – در قسمت فوقانی لوب راست، یک ندول سالی ایزوآکو دارای اجزاء سیستم با ریم هایپوآکو با ابعاد ۴.۳ * ۳.۵ میلیمتر.
   – ایسموس ۲ میلیمتر
   در کل، این گزارش سونوگرافی نشان می‌دهد که در لوب چپ یک ندول هایپوآکو بدون جزء کیستیک و کلسیفیکیشن وجود دارد. در لوب راست نیز یک ندول سالی ایزوآکو با اجزاء سیستم هایپوآکو گزارش شده است.
   توصیه می‌شود که این نتایج را با پزشک خود مطرح کنید تا او بتواند تحلیل دقیق‌تری ارائه داده و در صورت لزوم، برنامه درمانی یا مطالعات بیشتری را توصیه کند. اطلاعات بیشتر در مورد علائم شما و سابقه پزشکی نیز برای تشخیص دقیق تر لازم است.

   پاسخ
 • رضاپیرسای
  1402/12/13 2:57 ب.ظ

  سلام وقت بخیربنده درسال ۹۸سی تی اسکن انجام دادن که یک توده دراندازه ۲۴×۶میلیمترنشان داد که بعدازیکماه به ام آر آی رفتم که چیزی نشون ندادبنده ازسال ۹۷درگیراحساس گیرکردن چیزی درگلو وتورم پشت زبان رواحساس میکنم که تواین ۵سال دکترهانظرات زیادی داون یکی گفت غددلنفاوی هست .رفلاکس معده ولارانژیت گلو.که اخرین بار برج ۱۲سونوگرافی کردم نوشت دربافت نرم سمت راست گردن درناحیه قدامی کاروتیدتصویرهیپواکوی بیضی شکل به ابعاد ۱۲×۳میلیمتردیده شد که بایدازنظرلنف نودموردرآکتیوناحیه ملاحظه گردد.ضایعه فضاگیرپاتولوژیک یاتجمع غیرعادی رویت نگردید
  برج ۱۲ انسال نیز همان سونوگرافی روانجام که نوشته دربافت نرم سمت راست گردن درناحیه آنترومدیال کاروتیدوژوگولرتصویرلنف نودرآکتیوبه ابعاد ۲۴/۳×۵/۶میلیمتردیده شدکه بهتراست باعلائم بالینی وشرح حال ملاحضه گرددودآینده کنترل شود.
  دربرسی ضمنی ندول هتروژن به قطر۴میلیمتردرلوب راست تیروئیددیده شد

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر لطفاً اگر ممکنه واستون جواب منو بدید . ممنونم .
  ومن ۲۰سالمه و چند وقتی میشد که احساس سوزش و خفگی در ناحیه گلو داشتم دکتر واسم سونو تیروئید نوشتن . الان جواب تیروئید من اینه
  قطر APهر دو لوب ۱۵برابر افزایش داشته .اکوژنیسیته غده تیروئید طبیعی و یکنواخت است.
  یک ندول هایپواکو به قطر ۴م.م در لوب چپ غده تیروئید مشاهده شد که فاقد کلسیفیکاسیون می‌باشد
  یک کیست کلوئید به قطر ۲م.م. در لوب راست غده تیروئید مشاهده شد.
  ضخامت ایسم ۲م.م.
  لنفادنوپاتی گردنی دیده نشد ..
  ممنون میشم اگر راهنمایی کنید .

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   براساس توضیحاتی که ارائه دادید،
   ۱. قطر AP هر دو لوب غده تیروئید، ۱۵ برابر افزایش داشته است که نشانگر این است که اندازه غده تیروئید بزرگتر از حجم طبیعی است، وجود تورم یا برخی مشکلات دیگر در غده تیروئید باشد.
   ۲. اکوژنیسیته غده تیروئید طبیعی و یکنواخت است که نشانگر این است که بافت غده تیروئید نرمال و یکنواخت است و هیچ تغییر قابل توجهی در نحوه بازتاب صدا از بافت غده تیروئید وجود ندارد.
   ۳. یک ندول هیپواکو به قطر ۴ میلیمتر در لوب چپ غده تیروئید مشاهده شده که نشانگر وجود یک توده بافتی با قطر ۴ میلیمتر در غده تیروئید است. این توده ندول هیپواکو نامیده می‌شود، که به معنی این است که در سونوگرافی، بافت آن کمتر از غده تیروئید نرمال بازتاب صدا دارد.
   ۴. یک کیست کلوئید به قطر ۲ میلیمتر در لوب راست غده تیروئید مشاهده شده که نشانگر وجود یک کیسه پر از مایع کلوئیدی با قطر ۲ میلیمتر در غده تیروئید است.
   ۵. ضخامت ایسم ۲ میلیمتر است: ایسم یا غشای تیروئید، با ضخامت ۲ میلیمتر مشاهده شده است.
   ۶. لنفادنوپاتی گردنی دیده نشده که عدم وجود تورم یا بزرگ شدن غده‌های لنفاوی در ناحیه گردن است.

   لطفاً توجه داشته باشید که توصیفات بالا بر اساس اطلاعاتی است که ارائه داده‌اید و برای تفسیر دقیق و درست تر نتایج سونوگرافی، توصیه می‌شود با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما می‌تواند با توجه به سابقه پزشکی و سایر نتایج آزمایشات، ارزیابی کاملی انجام دهد و درمان مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
 • 09103885492
  1402/11/29 3:59 ب.ظ

  با سلام بنده پسری ۲۲ ساله هستم که دوسال پیش به دلیل کنسر تیرویید جراحی و یددرمانی شدم سونو الان تصویر که ندول سالید به ابعاد ۵.۵#۹ که در بررسی کالرداپلر واسکولاریتی واضح دیده نشد و در درجه اول post surgical change میباشد . میشه لطفا منو راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به توضیحات شما، نتیجه تصویربرداری نشان می‌دهد که شما یک ندول سالید (بدون مایع) با ابعاد ۵.۵ * ۹ میلی‌متر دارید. در بررسی کالرداپلر (یک فناوری تصویربرداری است که جریان خون را نشان می‌دهد) واسکولاریتی (وجود عروق) واضح دیده نشد، یعنی ندیده شد.
   همچنین، درجه اول تغییرات پس از جراحی (post surgical change) نیز گزارش شده است. این ممکن است به معنای وجود تغییرات در منطقه مورد عمل جراحی باشد.

   برای تفسیر دقیق‌تر این نتایج و دریافت تشخیص صحیح، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما می‌تواند با بررسی کامل سابقه پزشکی، نتایج تصویربرداری و سایر عوامل مرتبط، تشخیص و برنامه درمانی مناسب را برای شما تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام .وقتتون بخیر
  چند وقتی هست توی معاینه بالینی. متوجه بزرگی گلوم شدم
  سونو انجام دادم میخواستم ببینم تا چه اندازه خطرناک هست .ممنون
  هر دو لوپ تیروئید و ناحیه ایسم دارای اندازه و اکوژنیستیه طبیعی می‌باشند
  لوب چپ تیروئید و ایسم فاقد توده فضاگیر کیستیک و سالید و کلسیفیکاسیون می‌باشند
  لوب راست : ۱۲*۱۳*۴۸ میلیمتر و به حجم ۴/۲سی
  سی
  لوب چپ:۱۲*۱۴*۴۴ میلیمتر و به حجم تقریبی ۳/۹سی سی
  قطر ایسموس ۲میلیمتر
  یک ندول با نمای اسپانجیفرم به دیامتر ۵م م در لوب راست تیروئید مشهود است
  لنف نور های ری اکتیو در هر دو سمت به بزرگترین ابعاد ۸*۱۹م م در سمت چپ و ۸*۲۲۱م م در سمت راست رویت شد
  ادنوپاتی در نسج نرم گردن در اطراف تیروئید مشهود نیست

  پاسخ
 • اسماعیلی
  1402/11/17 10:53 ب.ظ

  سلام و عرض ادب
  چطور میتونم نتیجه سونو و ازمایش و پاتالوژی را برا مشاوره خدمتتان بفرستم

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر موقع سونوی تیروئید دکتر به مادرم گفتن تیروئید ندارن ولی گفتن یه توده ای دیده شده و باید نمونه برداری بشه امکانش بگین معنیش چیه در سونو اینو نوشته:
  تصویر یک ندول ایزو تا هایپراکو دارای تغییرات Cystic و دژنراتیو و دارای چند کانون کلسیفیکاسیون Coarse به ابعاد حدود mm35*20*26 در جانکشن ایسم و لوب راست تیروئید دیده میشود
  یک ندول Spongy form به ابعاد mm7/8*5/2 در پل تحتانی لوب راست دیده میشود
  ممنون میشم بگین معنیش چیه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   توضیحات شما در مورد تصویر سونوگرافی تیروئید به شرح زیر است:
   ۱. ندول در جانکشن ایسم و لوب راست تیروئید:
   – نوع: ایزوتوهایپراکو (Iso to Hyperechoic)
   – ابعاد: حدود ۳۵ * ۲۰ * ۲۶ میلیمتر
   – ویژگی‌ها:
   – تغییرات Cystic (مرتبط با حفره‌ها یا توده‌های مایع داخلی)
   – دژنراتیو (ممکن است بافت توده تغییر کرده باشد)
   – کانون کلسیفیکاسیون Coarse (ممکن است محتوای کلسیمی گسترده داخل توده باشد)
   ۲. ندول در پل تحتانی لوب راست:
   – نوع: Spongy form (فرم اسفنجی)
   – ابعاد: حدود ۷.۸ * ۵.۲ میلیمتر
   این توصیفات نشان می‌دهند که در تیروئید، دو ندول تشخیص داده شده‌اند، یکی در جانکشن ایسم و لوب راست با ویژگی‌های مختلف (تغییرات Cystic و دژنراتیو و کانون کلسیفیکاسیون Coarse) و یکی در پل تحتانی لوب راست با فرم اسفنجی.
   برای اطمینان از تشخیص و تصمیم درمانی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند با توجه به توضیحات دقیق‌تر، تاریخچه پزشکی شما، و سایر تست‌ها، نتیجه‌گیری دقیق‌تری ارائه دهد و در صورت لزوم، تحقیقات و مطالعات بیشتر را توصیه کند.

   پاسخ
 • مروارید
  1402/11/10 8:20 ب.ظ

  سلام ایام به کام دکتر : از بابت راهنمایی و پاسخگویی شما به تمامی سوالات تشکر میکنم.
  سوالم رو مطرح میکنم ؛ با انجام سونوگرافی تیروئید در گزارش جوابدهی قید شده هر دو لوپ تیروئید دارای اندازه در حد طبیعی هستند ‌‌‌‌R&L:36*14*11
  ضخامت ایسم در حدود ۲mm
  تصویر یک colloid cyst به ابعاد. Mm 3*2 در قطب تحتانی لوپ چپ مشاهده شد.(TIRADIS1) ممنون میشم توضیح بدید علت به وجود امدن این غده چیست و توصیه شما جهت راه حل برای رفع این مشکل چیست؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در اینجا خلاصه‌ای از گزارش آورده شده است:
   ۱. لوپ‌های تیروئید:
   – ابعاد هر دو لوپ تیروئید (راست و چپ): ۳۶*۱۴*۱۱ میلیمتر، که در حدود طبیعی است.
   – ضخامت ایسم (بخش میانی تیروئید): حدود ۲ میلیمتر.
   ۲. Colloid Cyst:
   – در قطب تحتانی لوپ چپ، تصویر یک colloid cyst به ابعاد ۳*۲ میلیمتر مشاهده شده است.
   – نمره TIRADS (Thyroid Imaging Reporting and Data System) برای این کیست، با نمایه ۱ (TIRADS1) اعلام شده است.

   نمره TIRADS1 به معنای این است که این کیست معمولاً خوش‌خیم و احتمال بدخیمی کم است. با این حال، این اطلاعات تنها به عنوان یک شرح اولیه تصویربرداری تیروئید است و نیاز به ارزیابی توسط یک متخصص غدد برای تشخیص نهایی و تصمیمات درمانی دقیق‌تر دارد.

   پاسخ
 • درود
  نسج نرم سطحی تیروئید یا پاراتیروئید

  در بررسی سونوگرافیک غده تیروئید و نسوج نرم اطراف. ابعاد لب راست غده در حدود ۴۸x11mm و ابعاد لب چپ در حدود ۵۱x12mm می باشد.

  اکوی پارانشیم غده هتروژن است.

  در پارانشیم غده چند ضایعه Nodule Like قابل مشاهده است که بزرگترین آنها به ابعاد

  تقریبی ۵.۵×۳.۵mm در لب چپ واقع است. در ناحیه پاراژ و گولر دو طرف چند عدد لنف بود با نمای راکتیو قابل مشاهده است که بزرگترین آنها به ابعاد تقریبی ۱۲۵×۳.۵mm در طرف چپ واقع است.

  .پیشنهاد میگردد Follow up sono
  ممنون میشم تفسیر کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   گزارش سونوگرافی نشان می‌دهد که ابعاد لوب‌های تیروئید به شرح زیر است:
   ۱. لوب راست:
   – ابعاد: ۴۸x11mm
   ۲. لوب چپ:
   – ابعاد: ۵۱x12mm
   در ادامه، وضعیت پارانشیم (ساختار داخلی) غده تیروئید نیز توصیف شده است:
   – پارانشیم غده:
   – اکوی پارانشیم هتروژن است، یعنی دارای ساختارهای مختلف درون خود است.
   در پارانشیم غده تیروئید، تعدادی از ضایعات (Nodule Like) مشاهده شده‌اند. بزرگترین آنها در لوب چپ با ابعاد تقریبی ۵.۵×۳.۵mm واقع شده است.
   در ناحیه پاراژ و گلور دو طرف، چند لنف بود با نمای راکتیو قابل مشاهده است. بزرگترین آنها در طرف چپ با ابعاد تقریبی ۱۲۵×۳.۵mm واقع شده است.
   نتیجه‌گیری نهایی گزارش
   پیشنهاد می‌دهد که برای ادامه مشاهده و بررسی، یک سونوگرافی تکمیلی (Follow up sono) انجام شود.
   این می‌تواند بهترین تصمیم در خصوص پیگیری و درمان نیازمند ادامه تحقیقات باشد. توصیه می‌شود که با پزشک معالج خود در مورد نتایج گزارش به تفصیل صحبت کرده و راهنمایی‌های بیشتری دریافت کنید.

   پاسخ
 • زهراگُردی
  1402/11/02 9:17 ب.ظ

  سلام چندماهه متوجه شدم کم کاری تیروئید دارم آزمایش دادم ودارو میخورم سونو انجام دادم دوندولایزواکولیک درسمت راست به ابعاد ۱۳و۹ویکی درسمت چپ به ابعاد۱۳وجود دارد پارادایم تیروئید هتروژن بوده وفلوی عروقی هردولوپ افزایش یافته که مطرح کننده تیروئید یت هابه خصوص هاشیموتو میباشد.لطفا بگید باید نمونه برداری شه یانه؟خطرناک هست یاخیر

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   این دو نودول به شکل هتروژن (با ساختار مختلف) هستند و ابعاد آن‌ها به ترتیب ۱۳ در ۹ میلیمتر در سمت راست و ۱۳ میلیمتر در چپ است.
   علاوه بر این، پارادایم تیروئید هتروژن است که بافت تیروئید در ناحیه مشاهده شده متنوع است و احتمالاً شامل مناطق با ساختارها و چگونگی‌های مختلف می‌شود.
   همچنین فلوی عروقی هر دولوپ (نودول) افزایش یافته است، که نشان‌دهنده افزایش عرقی در ناحیه نودول‌ها باشد. این موارد مطرح کننده یک وضعیت یت (بزرگ‌شدن تیروئید) باشند، به خصوص اگر بافت تیروئید هتروژن باشد.

   این نمونه تیروئید به خصوص بافتهایی که در معرض هاشیموتو (یک بیماری اتوایمیون تیروئید) قرار گرفته‌اند، برای تفسیر دقیق‌تر و دریافت برنامه درمانی مناسب، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. احتمالاً نیاز به تست‌ها و تصاویر بیشتر برای ارزیابی کامل تیروئید و تصمیم‌گیری در مورد درمان خواهد بود.

   پاسخ
 • احمدوند
  1402/10/27 2:18 ق.ظ

  سلام
  با تشکر ازشما
  ۳ سال است‌متوجه گره تیروییدی در لوب راست شدم به اندازه ی ۴۷×۳/۵ و ۳ ماه پیش نمونه برداری کردم
  گفتند نمونه کافی نبوده باید تکرار بشه و در سونوی جدیدم دو ندول دیگه که یکی پاراتیروئید هست دیده شده
  آیا به نظر شما نیاز به جراحی وجود داره
  با توجه به این که در حال رشد هست
  آیا می تونه بد خیم باشه؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر ممنون میشم جواب سونو من رو بدین و بگین چقدر حساسه.
  در بررسی سونوگرافیک:
  لوب راست به ابعاد ۴۶*۱۷ mm و لوب چپ به ابعاد ۳۹*۱۵ mm اکوژنیسیته پارانشیمال مشاهده شد.
  در سمت چپ پارانشیم هموژن بوده و در سمت راست در قسمت فوقانی یک ندول به قطر ۱۴ mm با مناطق کیستیک بدون واسکولاریته و در قسمت تحتاتی ندولی با نمای مشابه به قطر ۲۵ میلیمتر مشاهده شد.
  ناحیه ایسم طبیعی میباشد

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ۱. لوب راست به ابعاد ۴۶*۱۷ mm و لوب چپ به ابعاد ۳۹*۱۵ mm اکوژنیسیته پارانشیمال مشاهده شد:
   – توصیف اکوژنیته پارانشیمال به معنی نوع بافت در تصویربرداری صوتی است که اشاره به وضعیت بافت کلیه می‌دهد.

   ۲. در سمت چپ پارانشیم هموژن بوده و در سمت راست در قسمت فوقانی یک ندول به قطر ۱۴ mm با مناطق کیستیک بدون واسکولاریته و در قسمت تحتاتی ندولی با نمای مشابه به قطر ۲۵ میلیمتر مشاهده شد:
   – این بخش اطلاعات بیشتری ارائه می‌دهد. سمت راست کلیه نشان دهنده وجود دو ندول است. یک ندول با قطر ۱۴ میلیمتر در بخش فوقانی که مناطق کیستیک دارد و یک ندول با قطر ۲۵ میلیمتر در بخش تحتانی با نمای مشابه. این ندول‌ها بدون واسکولاریته هستند (بدون عروقی که به آن‌ها خونرسانی کنند).

   ۳. ناحیه ایسم طبیعی می‌باشد:
   – این بخش از گزارش اشاره می‌کند که ناحیه دیگری از کلیه‌ها طبیعی است و به نظر نیاز به توجه خاصی ندارد.

   اطلاعات ارائه شده در گزارش سونوگرافی نشان می‌دهد که کلیه‌ها دارای ندول‌هایی با خصوصیات مشخصی هستند که نیازمند بررسی بیشتر از طریق پزشک متخصص است. این ندول‌ها ممکن است نیاز به دنبال‌کردن و بررسی های بیشتر (مانیتورینگ) داشته باشند تا به یک تشخیص دقیق‌تر و برنامه درمانی مناسب برسید. پزشک متخصص می‌تواند این نتایج را به‌خوبی تفسیر کرده و برنامه‌ای مناسب برای پیگیری و درمان تعیین کنند.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  من سال ۹۹فهمیدم ک نوذل دارم تا سال۱۴۰۰تحت درمان بودم ک دکترم گفت مشکلی ندارین خوبین ،و پارسال ازمایش کامل دادام بدون مشکل بود ،یک هفته سرماخوردگی گرفتم و گلو در ناحیه بلع درد داره علافه برا اینکه اصلا سرفه ندارم لازمه مجدد ازمایش بدم و چ ازمایش های باید بدم ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   سرماخوردگی با ندول و مشکلات تیروئیدی در ارتباط نیست. مگرآنکه بعد از سرماخوردگی شما علائم قبلی خود را داشته و نیاز به بررسی مجدد تیروئید باشد.

   پاسخ
 • سلام ببخشید مادرم چندین سال پیش گلوشون ورم کرده بود و گره داشتن رفتن بیمارستان نمونه برداری کردن و قطره هم ریختن توی گلوشون و بهتر شد
  هرسال هم سونوتیروئید میدادن مشکلی نبود
  این بار توی سونوگرافی این نوشته شده
  مشکل خاصی هست!؟
  نوشته شده یک نودل ناهمگن هیپواکویک جامد در لوب سمت راست به ابعاد ۴۰ در ۱۹ میلی متر با کانون های کلسیفیکاسیون درشت وجود دارد
  یک گره در لوب چپ به قطر ۴ میلی متر با مرز نامشخص و کلسیفیکاسیون مرکزی وجود دارد
  ایستموس طبیعی است . آدوناپی لنفاوی گردن مشاهده نشد

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در این نتیجه سونوگرافی، مشخصات دو گره تیروئیدی در دو لوب مختلف تیروئید ذکر شده است:
   ۱. لوب تیروئید سمت راست:
   – نودول ناهمگن هیپواکویک جامد با ابعاد ۴۰ در ۱۹ میلی‌متر: این نودول یک توده با بافت نامتقارن و سطح پایین سیگنال (هیپواکویک) است که نسبت به بافت‌های دیگر تیروئید تصویر اشعه‌ای ندارد. کانون‌های کلسیفیکاسیون درشت در این نودول (ممکن است منظر کلسیفیکاسیون و محدوده‌های غیر هموژن در داخل توده باشند) وجود دارد. این ممکن است نشانه‌ای از وجود تغییرات زمینه‌ای در نودول باشد.
   ۲. لوب تیروئید سمت چپ:
   – یک گره به قطر ۴ میلی‌متر با مرز نامشخص و کلسیفیکاسیون مرکزی: این گره نیز در تیروئید دیده شده است. مرزهای آن نامشخص است و کلسیفیکاسیون در مرکز آن دیده می‌شود. ممکن است این نشانه‌گره به دلیل خواص غیر هموژن در داخل گره باشد که نیازمند بررسی‌های بیشتر است.
   در کل، همواره بهتر است با یک فوق تخصص‌ غدد و تیروئید مشورت کنید تا بررسی‌های دقیق‌تری انجام شود و تصمیمات درمانی یا پیگیری‌های لازم تعیین شود.

   پاسخ
 • سلام من حدود ۳ ماه هستش که احساس درد در ناحیه گلوم میکنم و الان چند وقت هستش که احساس میکنم یه چیزی تو گلوم گیر کرده و گاهی نیز درد می گیره

  پاسخ
 • سلام
  من حدود ۵ ماه که وقتی حرف میزنم و یا در حالت عادی هستم گلوم و فکم درد میگیره به طوری که حتی فشارم می افته
  اما الان با وضع قبلی و اینکه احساس میکنم یه چیزی تو گلوم گیر کرده و یا یه چیزی از گلوم آویزونه
  میشه لطفا پاسخ بدید مشکلم رو کمی نگران هستم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بدون داشتن هیچ سابقه پزشکی از شما و همچنین اطلاعاتی از وضعیت بدنی و آزمایشات شما، نمی‌توان پیشنهادی برای شما داشت.
   توصیه می‌شود به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر من حدود ۴ سال هست که به طور مداوم احساس گرفتگی و گیر کردن چیزی تو گلوم رو دارم که با خوردن غذا تشدید میشه،با توجه به اینکه مشکل گوارشی هم دارم اکثرا این علائم رو به معده مربوط میدونن، چندین بار ازمایش انجام دادم و نرمال بوده، به نظر شما با آزمایش خون نرمال لازمه که سونو برای تیروئید انجام بدم، چون تو این چند سال این احساس خفگی از بین نرفته و گاهی این گرفتی به فک و گوش هام هم کشیده میشه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   به صورت معمول آزمایش خون ولی قدم برای تشخیص مشکلات تیروئیدی است. اگر نتایج آزمایش شما مشکلی نداشته است. نیازی به سونوگرافی وجود ندارد.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/07/14 1:15 ق.ظ

  درودبرشما.ازمایش خون من ۶ماه پیش نرمال بود ،از یک ماه پیش نتیجه سونوگرافی در سمت لترال لوب راست تیروئید ندول کیستیک به ابعاد ۲۲×۲۵میلیمتر حاوی مایع غیرشفاف ورشته های ظزیف داخل کیستی با نمای احتمالی هموراژیک دیده میشود
  در قسمت تحتانی لوب چپ تیروئید ندول هایپو اکو به ابعاد ۱۱×۱۰میلیمتر دیده میشود
  لوب های تیروئید وناحیه ایسم نرمالند
  در قسمت قدامی گردن لنفاد نوپاتی واضحی دیده نشد .
  لطفا نظرتان را بفرماید ممنون

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نتایج سونوگرافی تیروئید نشان می‌دهد که در لترال لوب راست تیروئید، یک ندول کیستیک به ابعاد ۲۲×۲۵ میلیمتر حاوی مایع غیرشفاف و رشته‌های ظزیف داخل کیستی با نمای احتمالی هموراژیک دیده شده است. همچنین در قسمت تحتانی لوب چپ تیروئید، ندول‌های هیپواکویک با ابعاد ۱۱×۱۰ میلیمتر دیده شده‌اند. لوب‌های تیروئید و منطقه آیسم (منطقه بین دو لوب تیروئید) به نظر نرمال هستند و لنفادنوپاتی (تورم لنفادنها) در قسمت قدامی گردن مشاهده نشده است.

   ندول‌های تیروئید ممکن است خود به تنهایی یا به صورت ترکیبی با اقدامات درمانی مورد ارزیابی و درمان قرار گیرند. این ارزیابی و درمان توسط پزشک غدد یا متخصص سونوگرافی انجام می‌شود. اگر پزشک شما نگران ندول‌ها باشد یا احتمال وجود مشکلات جدی را متوجه شود، ممکن است به شما توصیه‌های مربوط به بررسی‌های بیشتر و درمان را ارائه دهد.

   مهمترین نکته این است که با پزشک خود در مورد نتایج سونوگرافی و نیاز به هر گونه تست یا درمان بیشتر صحبت کنید. او می‌تواند شما را بهتر راهنمایی کرده و تصمیمات مناسب را اتخاذ کند.

   پاسخ
 • سلام علیکم،من ندول سالید هیپواکو به ابعاد ۳۵×۴۲×۵۶ و حجم ۲۰ سیاسی در لوب راست دارم،یکبار هم نمونه برداری انجام دادم گفتن خوش خیمه،آیا RF را پیشنهاد میکنید؟این ندول با این سایز برطرف میشه با RF ؟یا نیاز به چند جلسه داره؟

  پاسخ
 • Macroscopy: Six alcohol fixed slides for right thyroid nodule prepared for Pap staining & report

  Microscopy : Low cellularity, abundant colloid, some macrophages & a few sheets of bland follicular

  cells

  Diagnosis: Thyroid, right nodule, aspiration cytology: -Benign follicular nodular disease consistent with colloid cyst
  ‐————–‐———————–
  سونوگرافی تیروئید و لنفادنوپاتی

  غده تیروئید شکل، سایز و اکوزیته پارانشیم پارانشیم در حد فاصل ندولها طبیعی دارد ابعاد لوب راست تیروئید ۲۲mm×۴۳×۲۰ به حجم ۱۰۰ و لوب چپ ۱۶mm × ۳۷×۱۹.۵ به حجم doc بوده و ضخامت ناحیه

  ایسمون ۳imam اندازه گیری شد. تدول به اقطار ۲۱mm×۲۱۱۹ حجم ۴.۶۲) در قسمت خلفی تحتانی لوب راست تیروئید دیده می شود که اکوژنیسیته آن به صورت هتروژن حاوی نواحی ایزو و هایپواکو میباشد. همچنین کانونهای کیستیک در داخل ان دیده میشود کانون های اکوژن کوچک فراوان با ارتیفکت ring down در داخل ندول مطرح کننده احتمال میکرو کلسیفیکاسیون مشهود است و اسکولاریته پریفرال و ستترال در بررسی با کالر داپلر رویت گردید. ندول با نمای مشابه به اقطار ۱۲.۵×۶.۵mm در مجاورت لترال تدول مذکور دیده میشود (Highly suspicious

  چند ندول با نمای Spongiform به حداکثر قطر ۷mm در لوب چپ تیروئید مشهود است ( Very low

  (suspicious

  انتقاد نویاتی در فضاهای سرویکال قدامی و خلفی دو طرف مشهود نیست

  نظریه ندول های تیروئیدی با دو ندول Highly suspicious به شرح فوق

  سونوگرافی کبد و کیسه صفرا

  اکوژنیسیته پارانشیم کبد بصورت یکنواخت افزایش خفیف پیدا کرده ولی دیواره وریدهای پورت داخل کبدی مجو نشده است توده فضاگیر در کید رویت نمیشود Liver span=143mnt قطر مجاری صفراوی داخل و خارج کیدی طبیعی است قطر ورید پورت ۱۲am و کلدوک ۱۵mm سنگهای متعدد در داخل کیسه صفرا مشهود است. ضخامت جداری کیسه صفرا طبیعی است.

  نظریه کبد چرب گرید / / کله لیتیازیس به شرح فوق

  ————————————-
  سلام مستندات فوق مربوط به آقای ۶۳ ساله هست، می تونم خواهش کنم نظرتون رو در مورد ایشون بفرمایید؟🙏

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به مستنداتی که ارائه داده‌اید، به نظر می‌رسد که در صورت برخورداری از ندول‌های تیروئیدی با مشخصات Highly suspicious، نیاز به ارزیابی دقیق‌تر و بررسی‌های بیشتر دارید.
   معمولاً ندول‌های Highly suspicious در سونوگرافی به معنای این است که وجود آن‌ها احتمال انسداد یا تغییرات خطرناک‌تری را ممکن می‌سازد و نیاز به اقدامات دقیق‌تر دارد.
   بر اساس اطلاعاتی که ارائه داده‌اید، به نظر می‌رسد که نیاز به مشاوره با متخصص غدد دارید. این پزشک می‌تواند با ترکیب اطلاعات سونوگرافی، سیتولوژی (آزمایش نمونه برداری سوزنی FNA) و سایر تست‌ها، تشخیص دقیق‌تری ارائه داده و نیاز به درمان یا مداخله جراحی را تعیین کند.
   پیشنهاد می‌شود با متخصص غدد مشورت کنید تا بهترین مراحل درمانی و پیگیری را برای شرایط سلامتی آقای ۶۳ ساله تعیین کنند.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  من چند وقت بود احساس میکردم گلوم از بیرون کمی ورم داره
  دکتر رفتم و ازمایش دادم..کم کاری و پرکاری تیروئید نداشتم و نرماا بودن
  دکتر گفتن که احتمالا گره هستش و خوش خیم نگران نباش ولی نمونه برداری انجام بده…نتیجه نمونه برداری نشون میده که یه گره ۲ونیم سانتی در سمت چپ وجود داره و حالا تشخیص دادن که عمل بشه…من خیلی استرس گرفتم چون شنیدم خوش خیم جراحی نمیشه و خطرناک نیست….اینکه الان دکتر من تشخیص جراحی دادن خطرناکه؟ ممکنه بدخیم باشه یعنی؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در مواردی که گره‌های تیروئیدی تشخیص داده می‌شوند، تشخیص نهایی و تصمیم‌گیری در مورد جراحی یا درمان دیگر به عوامل متعددی بستگی دارد. به طور کلی:

   ۱. گره‌های خوش‌خیم (بی‌خطر): بسیاری از گره‌های تیروئیدی خوش‌خیم هستند و نیاز به جراحی ندارند. برخی از این گره‌ها ممکن است کمی بزرگ‌تر شوند و به عنوان گزینه‌های درمانی دیگر، مانند داروها یا مشاهده مداوم توصیه شوند.
   ۲. گره‌های بدخیم (خطرناک): در برخی موارد، گره‌های تیروئیدی ممکن است بدخیم (سرطانی) باشند. در این حالت‌ها، پزشکان به تشخیص دقیق نیاز دارند تا ببینند آیا گره بدخیم است یا خیر. این شامل انجام آزمایش‌های بیوپسی و تصویربرداری متخصص است.

   در مورد تشخیص و درمان گره‌های تیروئیدی، توصیه می‌شود با پزشک تخصصی غدد یا جراح تیروئید مشورت کنید. او می‌تواند بر اساس مشخصات و تاریخچه پزشکی شما، به شما توضیح دقیق‌تری در مورد نوع گره، احتمالات بدخیمی یا خوش‌خیمی، و گزینه‌های درمانی ارائه دهد.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/05/28 12:03 ب.ظ

  تحت چه شرایطی گره تیروئید نیاز به عمل جراحی برای برداشته شدن دارد؟؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تصمیم برای عمل جراحی برای برداشت گره تیروئید بستگی به عوامل متعددی دارد، از جمله:

   ۱. اندازه گره: در صورتی که گره تیروئید بسیار بزرگ شده باشد و فشار و فشرده‌سازی روی بافت‌های اطراف را ایجاد کند، عمل جراحی ممکن است لازم باشد.
   ۱. علائم و نشانه‌ها: اگر گره تیروئید باعث علائم و نشانه‌های نامطلوبی مانند آسم، سختی در بلع، تنگی نفس، صداهای عجیب در گلو، تورم یا درد شود، پزشک ممکن است برای برداشت گره تیروئید توصیه به عمل کند.
   ۱. نتایج آزمایشات: اگر آزمایشات نشان دهد که گره تیروئید خطر سرطان دارد، پزشک ممکن است توصیه به عمل جراحی برای برداشت آن داشته باشد.
   ۱. سابقه خانوادگی: اگر در خانواده شما سابقه سرطان تیروئید وجود داشته باشد، پزشک ممکن است توصیه به برداشت گره تیروئید داشته باشد.
   ۱. رشد سریع گره: اگر گره تیروئید به سرعت رشد کند، پزشک ممکن است عمل جراحی را توصیه کند.

   در نهایت، تصمیم نهایی برای عمل جراحی برداشت گره تیروئید بر اساس ارزیابی دقیق پزشک و مشاوره با شما اتخاذ می‌شود. اگر شما گره تیروئید دارید و نگران عوارض آن هستید، بهترین راه حل این است که با پزشک خود در مورد وضعیت شما صحبت کنید و نظر و توصیه‌های او را دریافت کنید.

   پاسخ
 • نادر منادی ۶۸ سال
  1402/05/13 10:31 ق.ظ

  من نمونه برداراز تروئیدم پیش دکتر چگنی از لوب راست کردم مشکل من حنجره ام هست که صدام میگیرد خیلی اذیتم میکند

  پاسخ
 • سلام اقای دکتر
  ایا نمونه برداری تیروئید درد دارد ؟
  کیست تیروئید مربوط ب تیروئید پرکار هست یا کم کار ؟
  تشکر

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نمونه‌برداری تیروئید (FNA یا Fine Needle Aspiration) به طور کلی درد زیادی ایجاد نمی‌کند و برای اکثر افراد تحمل‌پذیر است. در واقع این فرآیند معمولاً با استفاده از سوزن نازکی انجام می‌شود که به بافت تیروئید وارد می‌شود تا نمونه‌ای از بافت برای ارزیابی تحت میکروسکوپ و تشخیص دقیق‌تر برداشت شود. برای کمک به کم کردن ناراحتی، ممکن است قبل از این فرآیند محل مورد نمونه‌برداری با یک داروی موضعی بی‌حس کننده تحت کنترل قرار گیرد.

   در مورد کیست تیروئید، این مسئله به صورت مستقیم به وضعیت تیروئید شما مرتبط نیست. کیست‌های تیروئید ممکن است در هر دو نوع پرکار و کم کار شکل‌گیری کنند. تشخیص نوع تیروئید پرکار یا کم کار از طریق آزمایشات خونی مخصوص تیروئید و سایر امکانات تشخیصی انجام می‌شود. بنابراین، در صورتی که مشکوک به مشکل تیروئید خود هستید، بهتر است با پزشک خود مشورت کرده و تست‌های لازم را انجام دهید تا وضعیت دقیق شما تشخیص داده شود.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیرعلت اینکه درآزمایشات تیروئید Tsh همیشه یک آزمایش درمیان بالا(به اندازه ۰/۷۵) می باشد چیست؟ یعنی یک بار بالا و دفعه بعد نرمال می باشد. آیا برای این موضوع باید قرص لووتیروکسین مصرف بشود؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر.
   وجود نتایج TSH بالا در آزمایشات تیروئید ممکن است به علت چندین عامل باشد.
   یکی از عوامل معمول افزایش TSH، هیپوتیروئیدی (کم‌کاری تیروئید) است. در هیپوتیروئیدی، تیروئید کمتر از مقدار مورد نیاز هورمون‌های T4 و T3 تولید می‌کند و به عبارتی هورمون‌های تیروئیدی کافی برای بدن تولید نمی‌شوند. در این صورت، غده هیپوفیز مقدار بیشتری از هورمون TSH ترشح می‌کند تا تلاش کند تیروئید را تحریک کند تا بیشتر هورمون‌های تیروئیدی تولید کند.
   به علاوه، تغییرات طبیعی در سطوح هورمون‌ها ممکن است باعث تغییرات در سطح TSH در طول زمان شود. برای مثال، در طول روز، سطح TSH ممکن است متغیر باشد و در مواقع خاص مانند بارداری یا انجام برخی آزمایش‌ها یا مصرف داروها نیز سطح TSH ممکن است تغییر کند.

   برای تشخیص دقیق و ارزیابی وضعیت تیروئید، نه تنها نتایج TSH، بلکه همچنین میزان هورمون‌های T4 و T3 نیز نیاز به بررسی دارند. همچنین، علت افزایش TSH و نیاز به مصرف قرص لووتیروکسین باید توسط پزشک متخصص تیروئیدی مشخص شود.
   هرگونه تغییر در داروها یا درمان‌های تیروئید باید تحت نظر پزشک تیروئیدی شما انجام شود.

   پاسخ
 • Thyroidal lobes have normal size & normal echopattern . Rt. lobe=43×۱۴×۱۲mm
  LT. lobe=41×۱۵/۵×۱۲mm
  Isthmus=3mm

  Well – defined hypoechoic parallel spongiform nodule without microcalcification measured 4.7×2.5 mm , in LT . thyroid lobe / isthmus
  is noted. (TIRADS:II)
  Follow up sonography six months later is recommended .3 mm simple cyst is seen in RT . thyroid lobe . ( TIRADS : 1 )
  In evaluation of neck soft tissue : Pathologic LAP in cervical spaces is not seen Mass or cyst is not seen .آیانیاز به نمونه برداری میباشد؟ آیا قرص لووتیروکسن باید مصرف شود؟ ممنون

  پاسخ
  • بر اساس توصیفات سونوگرافی شما، یک توده هیپواکوئیک (هیپواکوئیک به معنای تاریک تر از بافت محیط) با ابعاد ۴.۷×۲.۵ میلی‌متر در لوب چپ تیروئید تشخیص داده شده است. این توده با TIRADS 2 رده‌بندی شده است، که به معنای احتمال بیش از حد کم بودن خطر بدخیمی است. از این‌رو، نمونه‌برداری از توده فعلاً ضروری نیست و پیشنهاد می‌شود در ۶ ماه آینده سونوگرافی تکرار شود تا تغییرات احتمالی توده مشاهده شود.

   در مورد قرص لووتیروکسین نیز باید بسته به نتیجه سایر آزمایشات تیروئید و وضعیت کلی تیروئید شما تصمیم گیری شود. اگر تیروئید شما کم کار باشد و علائم کم کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) داشته باشید، ممکن است نیاز به مصرف قرص لووتیروکسین باشد. اما برای تصمیم درست، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و او را در جریان نتیجه آزمایشات و وضعیت تیروئیدی خود قرار دهید تا بررسی‌های لازم را انجام دهد و نسبت به درمان مناسب تصمیم بگیرد.

   پاسخ
 • سرور د
  1402/04/27 4:22 ب.ظ

  سلام وقت بخیر این جواب و تصاویر سونوگرافی من هست
  جواب آزمایش tsh و t2و t3هم نرمال بود و آنتی تی پی او هم منفی بود
  نظرشما چی هس ؟آیا باید نمونه بدم؟خیلی ترسیدم

  پاسخ
  • بر اساس توضیحاتی که ارائه دادید، نظر خود را بیان می کنم.

   بر اساس گزارش سونوگرافی شما، در تیروئید شما چندین نودول هتروژن با اندازه‌های متفاوت وجود دارد، که بزرگترین آن در لوب راست با اندازه ۱۵x۹.۵ میلی‌متر و در لوب چپ با اندازه ۱۲.۵x۷ میلی‌متر است. همچنین اندازه‌های لوب‌های تیروئیدی شما و اندام دریچه‌ای (isthmus) در محدوده طبیعی قرار گرفته‌اند و نشان دهنده تیروئید چندگانه (multinodular thyroid) است.

   نتایج آزمایش‌های TSH، T3 و T4 نرمال بوده است، که نشان‌دهنده عملکرد نرمال تیروئید است.

   با توجه به این نتایج، به نظر می‌رسد که تیروئید شما در حد مرجع نرمال است و علت اختلاف اندازه نودول‌ها وجود تیروئید چندگانه می‌تواند باشد. این مسئله نیازمند مشاوره و بررسی دقیق توسط پزشک اختصاصی تیروئید (اندوکرینولوژیست یا فوق‌تخصص غدد درون ریز) است.

   پزشک شما با توجه به اطلاعات بالا و تاریخچه بالینی شما می‌تواند بررسی‌های بیشتر و نمونه‌برداری از نودول‌ها را نیازمند بداند تا اطمینان حاصل شود که آیا نودول‌ها بی‌خطر هستند یا نیاز به اقدامات بیشتری دارند.

   بهترین راه حل این است که با پزشک خود مشاوره کنید و توصیه‌های وی را رعایت کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من ۲۸ سالمه و خیلی اتفاقی تو سونو متوجه وجود چندین ندول شدم ک بزرگترین آنها در لب راست ۱۵در۹.۵ میلی و بزرگترین در لب چپ۱۲.۲در ۷ میلی هست .سونو گراف نوع ندول ها رو t2و t3 زده و برداشت هم زده تیرویید ندولار و گف مجددا سال بعد برم سونو و من بشدت نگرانم ….آیا این ندولها ممکنه سرطانی باشن؟

  پاسخ
  • سلام. به غیر از مشاهده تصاویر سونوگرافی و بررسی فیزیکی، نمی توانم تشخیص دقیقی در مورد وضعیت شما بدهم. اما می‌توانم به شما توضیح دهم که:

   وجود ندول‌ها در تیروئید برای خیلی از افراد اتفاق معمولی است و در اکثر موارد، ندول‌های تیروئید غیرسرطانی هستند. این ندول‌ها ممکن است به علت عواملی مانند آدنوم تیروئیدی (توده خوش‌خیم)، کیست تیروئیدی، آدنوم فولیکولر تیروئیدی، وجود گره‌های التهابی یا عوامل دیگر به وجود آیند.

   در برخی موارد نادر، ندول‌های تیروئید می‌توانند سرطانی باشند. برای اطمینان و تشخیص دقیق، نیاز به ارزیابی دقیق توسط پزشک خود دارید. پزشک شما می‌تواند با بررسی تاریخچه پزشکی شما، نتایج سونوگرافی و سایر آزمایشات تشخیصی مورد نیاز، تشخیص نهایی و مناسب را برای شما قرار دهد.

   در هر صورت، مهم است که با پزشک خود در مورد نگرانی‌ها و سوالاتتان صحبت کنید. او می‌تواند شما را راهنمایی کند و به شما توضیح دهد که آیا ندول‌های تیروئید شما نیاز به مراقبت بیشتر و بررسی دقیق‌تر دارند یا نه. همچنین، پزشک ممکن است شما را برای مراقبت و بررسی دوره‌ای زمانی تعیین کند تا وضعیت شما را پیگیری کند.

   توصیه می‌شود که با پزشک خود تماس بگیرید و برای بررسی دقیق‌تر و شفاف‌تر موارد خود، مشاوره و درمان لازم را دریافت کنید.

   پاسخ
 • سلام من یه ندول درسمت راست تیروئد دارم گلوم خارش میکنه آبریزش چشم وسرفه دارم آیاخطرناکه

  پاسخ
  • سلام. ندول در سمت راست تیروئید و علائمی که شما ذکر کرده‌اید ممکن است نشان‌دهنده یک مشکل در تیروئید باشد. اما برای اطمینان و تشخیص دقیق، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و اقدام به ارزیابی بیشتر کنید.
   پزشک شما با استناد به سابقه پزشکی، بررسی بالینی و در صورت لزوم آزمایشات تشخیصی مانند آزمایش خون، سونوگرافی، سی تی اسکن، یا بیوپسی ممکن است نوع ندول را تعیین کند و ارزیابی کند که آیا خطرناک است یا خیر.
   با توجه به علائمی که ذکر کردید و وجود ندول، مهم است که به زودی به پزشک خود مراجعه کنید تا تشخیص و درمان مناسب را برای شما تعیین کند. پزشک شما می‌تواند براساس مشاهده مستقیم، تاریخچه پزشکی شما و نتایج آزمایشات، به شما راهنمایی کند و بهترین راه حل را ارائه دهد.

   پاسخ
 • سلام سونو بابام نوشته
  تعدادی ندول ایزو تا هایپواکو با حدود مشخص حاوی چندکانون اکوفری ریز به حداکثر ابعاد ۲۱*۱۵ mm در لوب راست تیروئید و به حداکثر ابعاد ۵*۳mm در لوب چپ تیروئید مشاهده شد ینی چی؟

  پاسخ
  • سلام. بر اساس توصیفات سونوگرافی بابای شما، ندول‌های ایزوکو در لوب راست تیروئید و هایپواکو با حداکثر ابعاد ۲۱۱۵ میلیمتر و نیز ندول با حداکثر ابعاد ۵۳ میلیمتر در لوب چپ تیروئید مشاهده شده است. این ندول‌ها به معنای وجود توده‌های بافتی غیرطبیعی در تیروئید هستند.

   در بسیاری از موارد، ندول‌های تیروئید بی‌خطر هستند و اکثر آنها خوش‌خیم هستند. اما برخی ندول‌ها ممکن است خصوصیات نامطلوبی داشته باشند و نیاز به ارزیابی و پیگیری داشته باشند.

   پاسخ
  • سلام من مدت چهار ساله متوجه شدم که ندول تیروئید دارم و تحت کنترل دکتر هستم تا به امسال سونو دادم بزرگتر شده بود دکتر گفت باید نمونه برداری کنیم و انحام دادم و خوشبختانه خوش خیم بود تقریبا ۸ ماهه پیش ندول هتروژن سالید سیستیک در لوب راست به ابعاد ۳۹*۲۲*۲۳ mm بوده وىک ندول گردن آویز ایزو هایپر اکوی دیگر دارای هاله هایپو اکو به دیامتر ۷*۷ مدیال به ندول فوق مشهود استتا اون روز اصلا قابل مشاهده نبود روی گردنم ولی از اون موقعی کع نمونه برداری کردم باد کرد و قابل لمسه با دست تا چند رو ز پیش دوباره سونو دادم و لوب راست با ابعاد ۳۲*۲۳*۷۴بزرگتر از حد طبیعی و حاوی یک ندول هایپر اکو و هتروژن به ابعاد ۴۱*۲۶*mm۷۴ و همچننین لوب چب ابعادش طبیعی و حاوی یک کیست کولوئید به ابعاد (۳/۶×۲/۵)mm درپل میانی میباشد و خلاصه وقت دکتر گرفتم ولی تا جواب آزمایشهامم بیاد نمیدونم خیلی میترسم اینها دیگه چی اند و چرا به وجود میان و دارویی به جز جراحی نداره؟؟؟

   پاسخ
 • سلام من یه ندول بیضوی شکل به اندازه ۲۱mm در لوب چپ تیروئیدم دارم و تعدادزیادی کیست های کلوئیدی دارم یک ساله پیش که دکتر گفت ظاهر ندول بد نیست نیاز به نمونه برداری نیست و هورمون های تیروئید نرمال هستن اما بعد یک سال به دکتر دیگه ای مراجعه کردم ایشون گفتن چون اندازه نودول خیلی بزرگه و روی شریان قرارگرفته جاش خطرناکه ولوب چپ تیروئید یه مقدار بزرگ شده ولی بازم هورمون ها نرماله گفت حتما باید نمونه برداری انجام بشه اما من خیلی میترسم

  پاسخ
  • سلام، نودولهای تیروئید ممکن است در اندازه و شکل متفاوتی باشند و برخی از آنها ممکن است به عنوان خوش‌خیم (بدخیم نباشند) تشخیص داده شوند. اما در صورتی که نودول بزرگ باشد، روی شریان قرار داشته باشد یا لوب تیروئید را تحت تأثیر قرار دهد، پزشکان معمولاً نمونه‌برداری برای بررسی دقیق‌تر توصیه می‌کنند.

   نمونه‌برداری آسپیراسیون سوزن نودول تیروئید (FNA) یک روش تشخیصی است که با استفاده از سوزن نازک، نمونه‌ای از سلول‌ها و بافت نودول تیروئید را جمع‌آوری می‌کند. این نمونه سپس تحت میکروسکوپ بررسی می‌شود تا ببینید آیا سلول‌ها نرمال هستند، خوش‌خیم یا بدخیم. این روش برای تشخیص سرطان تیروئید بسیار موثر است.

   مهم است که در مورد نگرانی‌ها و ترس‌های خود با پزشکتان صادقانه بحث کنید. او می‌تواند شما را راهنمایی کند و توضیح دهد که چرا نمونه‌برداری ضروری است و در صورت لزوم، تصمیم‌گیری درباره اقدامات درمانی بعدی را با شما انجام دهد. همچنین، می‌توانید درباره احتمال عوارض و ریسک‌های مربوط به فرایند نمونه‌برداری صحبت کنید تا بهتر بتوانید تصمیمی آگاهانه بگیرید.

   اهمیت داشتن ارتباط خوب با پزشکتان و صحبت با او در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایتان بسیار مهم است. او می‌تواند شما را آرام کند، شرایط را توضیح دهد تا تصمیم درست و به موقعی بگیرید.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/02/23 11:11 ق.ظ

  سلام
  سوال های خوبی کاربران میکنند بهتر کجواب داده بشه از طرف پزشک ولی پاسخ ها کوتاه وبیشتر تعریف و تمجید؟!
  لطفاً ملاحظه شود

  پاسخ
  • سلام. متوجه نقد و پیشنهاد شما هستیم. تلاش می‌کنیم تا بهترین پاسخ را برای هر سوال ارائه دهیم. با این حال، برای برخی از سوالات که به دلایل حریم خصوصی یا مسائل پزشکی باید برای مشاوره به پزشک مراجعه کنید، پاسخ مختصرتری ارائه می‌دهیم. همچنین تلاش می‌کنیم تا در هر پاسخ، توضیحات لازم را بیان کنیم و اطلاعات دقیق و کاملی در اختیار شما قرار دهیم. باز هم از نقد و پیشنهاد شما سپاسگزاریم.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/02/07 4:17 ب.ظ

  باسلام سه ماه قبل درگلوم وگوشهام دردشدیدی احساس میکردم حتی هنگام خوردن غذایه خورده مشکل دارم بغصی مواقع هم سرفه های زیاددارم گردنم خیلی درد میکنه نودل سه تا۴میلمتری پراکنده بود سونو گرفتم حالا بایدچکارکنم

  پاسخ
  • سلام. برای بررسی درد و علائم گلویی شما، نیاز است که به یک پزشک مراجعه کنید تا بررسی کامل انجام بشه و تشخیص دقیقی را برای شما قطعی کند. بر اساس نتایج سونوگرافی که شما ارائه دادید، نودول های کوچکی در تیروئید شما مشاهده شده است که برای بررسی بیشتر، نیاز به انجام آزمایشات تخصصی تیروئید مانند آزمایش هورمون تیروئید (TSH، T3، T4) دارید. در صورت تایید تیروئیدیت مزمن یا تیروئید نوعی دیگر، پزشک شما می‌تواند درمان مناسبی را برای شما تجویز کند. همچنین، پزشک شما ممکن است برای برطرف کردن علائم درد و سوزش گلو، داروها یا روش های دیگری نظیر شستشوی دهان و گلو یا بخور با محلول ضدعفونی کننده تجویز کند. مهم است که نکته‌ی آخر مراقبت از سلامتی شما، رعایت توصیه‌های پزشک و ادامه درمان برای بهبود و به حفظ سلامتی خود باشد.

   پاسخ
 • سلام جواب بیوپسی تیروئید Adequate specimen
  Consistent with benign goitrous nodule یعنی چه البته تیروئید هم طبق آزمایش خون کمی پرکاراست
  با سپاس

  پاسخ
  • سلام، بر اساس گزارش بیوپسی تیروئید شما، نمونه‌ای کافی برای ارزیابی میکروسکوپی در دسترس بوده است و نتیجه نشان داده که گره‌ی تیروئید شما غیر سرطانی و مربوط به بیماری گواتر (افزایش حجم تیروئید) می‌باشد. در مورد آزمایش خون، نتیجه‌ی پرکار بودن تیروئید نشان دهنده‌ی هیپرتیروئیدیسم است که معمولا با افزایش هورمون‌های تیروئیدی (مثل T3 و T4) همراه است. در صورت نیاز به بیشتر توضیحات، می‌توانید با پزشک خود مشورت کنید.

   پاسخ
 • فائزه فرجی
  1401/11/23 2:50 ب.ظ

  سلام وقت بخیر من ۲۰سالمه و ۴ ساله ک یه ندول در لپ راست گردنم هستش و هیچ مشکلی ندارم فقط بعضی موقع ها تیر می‌کشه
  سیتی اسکن و سونو هم انجام دادم گفتن باید نمونه برداری شه و دیگ دنبالش نیفتادم به نظرتون چیکار کنم آیا ممکن هست بعدا برام مشکل ایجاد کنه
  به خاطر فشار های عصبی ک بهم وارد شد این مشکل بوجود اومد وقتی عصبی میشم بزرگ میشه لطفا راهنماییم کنید آیا برای بارداری مشکل ایجاد میکنه؟

  پاسخ
  • سلام،
   ندول‌های تیروئیدی نیاز به بررسی و ارزیابی دارند. برای بررسی بیشتر بهتر است نمونه‌برداری از ندول انجام شود تا با بررسی بافت آن، از نظر خوش‌خیم یا خوش‌خیم نبودن آن اطمینان حاصل شود. البته در صورتی که سایز ندول کوچک باشد و نشانه‌های خطرناک نداشته باشد، پزشک ممکن است معاینات و مانیتورینگ مداوم را برای شما توصیه کند.
   با توجه به مشکل فشارهای عصبی، تلاش کنید برای کاهش تنش‌های روحی استرس زا و همچنین دنبال روش‌های استراحت فیزیکی مثل ماساژ و یوگا بگردید.
   در خصوص بارداری، در صورتی که ندول تیروئیدی شما به طور کلی بی خطر باشد و هیچگونه نشانه‌های مشکوکی نداشته باشد، احتمالا برای بارداری مشکل ایجاد نخواهد کرد. ولی بهتر است با پزشک خود در این مورد مشورت کنید.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیرمن آزمایش دادم و گفت تیرویئدت مشکلی نداره اما برای اطمینان گفتم که معاینه کنه و گفت باید سونو بکنی من الان جواب سونو رو دارم میشه از واتساپ براتونوبفرستم؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر دکتر توازمایش تیرویید زده ک تی اس اچ ۳.۰۴و در نمونه برداری زده cystic nodule consistent with benign fullicular nodule

  پاسخ
  • سلام، نتیجه آزمایش تیروئید شما TSH 3.04 و نتیجه نمونه برداری تشخیصی یک نوار کیستی با نودول فولیکولار خوش‌خیم است. این نتایج نشان می‌دهند که تیروئید شما در حالت طبیعی قرار دارد و همچنین نودول شما به شکل خوش‌خیم است. اگر اندازه نودول شما رشد متوقف شده و سونوگرافی نشان داده که نودول خوش‌خیم است، ممکن است پزشک شما تصمیم بگیرد تنها با انجام سونوگرافی های مکرر نودول را تحت نظر داشته باشد. با این حال، بسته به موقعیت و تاریخچه پزشکی شما، ممکن است پزشک شما برای تأیید تشخیص و جلوگیری از رشد بیشتر نودول، بیوپسی را توصیه کند. بهتر است با پزشک خود صحبت کنید و راهنمایی های او را در این مورد دریافت کنید.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر من حدود ۷ سال پیش متوجه شدم ناحیه گردنم متورم شده وسونوگرافی گواتر پلی ندولار رو تشخیص داد هر سال سونو انجام میدم امسالریکی از ندول ها تیراد ۴ شده که قبلا تیراد ۳ بوده به نظر سما باید بیوپسی انجام بدم یا با سونو هر ۶ ماه چکش کنم.ممنون از راهنماییتون

  پاسخ
  • سلام، اگر تیراژ ندول شما افزایش یافته و به عدد ۴ رسیده است، پیشنهاد می‌شود بیوپسی ندول انجام دهید تا با تحلیل بافت آن از نظر خوش‌خیم یا بدخیم بودن، تشخیص داده شود. هر ۶ ماه هم سونوگرافی کردن برای مانیتورینگ تغییرات ندول‌ها بسیار مهم است، اما بیوپسی بهترین راه برای تشخیص دقیق بدخیمی یا خوش‌خیمی ندول‌ها است. در مورد تعداد ندول‌ها و اندازه آن‌ها نیز می‌توانید با پزشک خود در مورد تعیین فاصله زمانی بین سونوگرافی‌ها مشورت کنید.

   پاسخ
 • سلام اقای دکتر من تیروئیدم کم کارهست سونوگرافی تیروئیددادم هردولوپ تیروئیددارای ابعادمختصربزرگتروهترواکومی باشدتصویرندول ایزواکوبه دیامترتقریبی۳*۵ mmدرلوب راست تیروئیددیده شدایسم تیروئیدنرمال تصویر لنف نودبه دیامترتقریبی ۲.۵*۵ mmدرقدام ایسم تیروئیددیده شدلنف آدنوپاتی مشاهده نشدممنون میشم بهم جواب بدین خیلی اذیتم

  پاسخ
  • سلام، بر اساس توصیفاتی که فرمودید، یک نودول خوش خیم (بیماری‌زایی نداشته باشد) در لوب راست تیروئیدتان دیده شده است. همچنین طبق توصیف، تیروئید شما هتروژن و اکوچک شده است و این ممکن است نشانه کم‌کاری تیروئید باشد که یکی از علائم آن، کاهش اندازه تیروئید است. لنف نودهای شما نرمال است و لنف آدنوپاتی (افزایش حجم لنف‌ها) مشاهده نشده است.

   اما بهتر است با مشاوره پزشکتان درباره نتایج آزمایش‌ها و تصویربرداری ها صحبت کنید تا بتواند به صورت کامل و دقیق نتایج را توضیح دهد و نکات مهمی که باید رعایت کنید را برای شما بیان کند. همچنین پزشک شما ممکن است برای تعیین درمان مناسب برای کم‌کاری تیروئید، آزمایش‌های بیشتری مانند آزمایش TSH، T3 و T4 نیز درخواست کند.

   پاسخ
   • سلام، من تا به حال تیروئید نداشتم اما امروز ام ار ای گردن انجام دادم برای درد ستون فقرات و دیدم نوشته:
    نودل تیروئید در لوب سمت راست مشاهده میشود که همبستگی اولتراسوند توصیه میشود ،انداره ۱۸×۱۵ میلیمتر
    واقعا نگران شدم یعنی نیاز به بررسی داره؟

    پاسخ
    • سلام، وقت بخیر
     اولتراسوند یک روش تصویربرداری غیرتهاجمی است که از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر از داخل بدن استفاده می‌کند. این روش بهترین گزینه برای ارزیابی اندازه، شکل، و ساختار اندام‌های داخلی، از جمله تیروئید، می‌باشد.
     در توصیف شما، وجود گره تیروئیدی (نودل تیروئید) در لوب سمت راست اشاره به یک تغییر ساختاری در بافت تیروئید دارد. مشاوره با پزشک و انجام اولتراسوند با توجه به توصیه، می‌تواند بهترین راه برای ارزیابی و پیگیری این وضعیت باشد. پزشک ممکن است نیاز به انجام آزمایشات دیگر یا تصاویر تصویربرداری پیشرفته تر داشته باشد تا تشخیص دقیق‌تری بر روی این نودل تیروئید بگذارد و تصمیم‌گیری در مورد درمان یا پیگیری‌های بعدی انجام دهد.

     پاسخ
 • سلام اقای دکتر من سونو دادم دکتر گفته چند تا ندول ریز توی گردنم هست گفته تا ۶ ماه قرص اسید فولیک داده اگر خوب شد که هیچی اگر نه نمونه برداری

  پاسخ
  • سلام، احتمالاً دکتر شما برای کنترل نودول‌های کوچک تیروئیدتان، قرص اسید فولیک به شما تجویز کرده است. اسید فولیک یک نوع ویتامین است که به رشد سلول‌ها کمک می‌کند و ممکن است برای رشد ندول‌های کوچک تیروئید مفید باشد. با این حال، برای تشخیص قطعی و بررسی ندول‌های شما، بهتر است نمونه‌برداری از آن‌ها انجام دهید. در این روش، با استفاده از سوزنی نازک، نمونه‌ای از بافت ندول گرفته می‌شود و سپس در آزمایشگاه بررسی می‌شود. این روش برای تشخیص سرطان یا غیرسرطانی بودن ندول‌ها بسیار مهم است. لذا، برای بررسی دقیق‌تر و درمان مناسب‌تر، بهتر است دستورات دکترتان را دنبال کنید و در صورت نیاز به نمونه‌برداری از ندول‌های تیروئید، به سرعت اقدام کنید.

   پاسخ
 • سلام‌ خسته نباشید
  مادرم در لوب راست یک توده هترو اکوییک داره که حاوی نواحی کیستیک و هایپو‌اکوییک در قسمت تحتانی با دیامتر ۱۵*۱۱ میلی متر و نقاط کلسیفیکاسیون خطی و در بررسی کالر داپلر توده فوق عروق فلوی افزایش مشهود است
  حدود برج ۱۱ ۱۴۰۰ نمونه برداری کرده خوش خیم بوده
  از نظر شما تشخیص چیست ؟

  پاسخ
  • سلام، بر اساس گزارش سونوگرافی که شما ارائه دادید، توده در لوب راست با ابعاد ۱۵*۱۱ میلی‌متر و نقاط کلسیفیکاسیون خطی به‌صورت هترواکوییک و حاوی نواحی کیستیک و هایپواکوییک است. در بررسی کالر داپلر نیز، فلوی افزایش مشاهده شده است. همچنین، مادر شما در گذشته نیز نمونه برداری از این توده را انجام داده که خوش‌خیم بوده است.

   با توجه به این توصیفات، این توده می‌تواند یک توده گوارشی، آدنوم خوش‌خیم یا موارد دیگری باشد. برای تشخیص دقیق‌تر، نیاز به بررسی بیشتر توسط پزشک تخصصی در زمینه غدد درون ریز و انجام تست‌های لازم مانند بررسی سطح هورمون‌های تیروئید و نمونه‌برداری با آسپیراسیون با سوزن نازک (FNA) می‌باشد. پزشک شما با توجه به تاریخچه بیماری و نتایج تست‌ها، می‌تواند تشخیص نهایی را برای شما قطعی کند و در صورت لزوم، درمان مناسبی را پیشنهاد خواهد داد.

   پاسخ
 • مهین حسین زاده
  1401/06/01 0:11 ق.ظ

  سلام وقت بخیر .من چند گره تیروئید دارم .که بزرگترین چندین سال ۷ میلیمتر بود ولی امسال یکدفعه شده۳۸ میلیمتر .چیکار کنم؟

  پاسخ
 • سلام و خسته نباشید خدمت شما آقای دکتر من یه چند روزی هستش احساس خفگی و فشار در گلو دارم و خواهر و برادر و پدرم تیروئید دارن منم رفتم دکتر برام آزمایش و سونوگرافی نوشتن جواب آزمایشم رو هنوز نمیدونم آماده نشده ولی سونوگرافی ندول کیستیک به قطر ۴.۵ در بخش خلفی لوپ چپ تیروئید و ایسموس ۲.۵ دارم
لوپ راست تیروئید ۳۲* ۱۴*۱۱و حجم ۲.۷cc
لوپ چپ تیروئید ۵ .۹*۱۱ و حجم ۹.۱cc
  آقای دکتر جواب آزمایش تیروئیدم خطرناک هستش؟
  ‏۳.۴ :T.S.H
۱.۵ :Free T4
۶ ( Anti microsomal Ab (antiTPO
  گردن درد ، درد عضلات و استخوان ، خشکی پوست هم دارم .

  پاسخ
 • الهه شه شهی
  1401/04/23 4:18 ب.ظ

  سلام وقت بخیر unti TPO من ۶ هستش خطرناکه ؟
  البته در سونوگرافی نودل کیستیک هم دارم
  لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
 • ماهرخ شیرالی ( ۵۸ ساله)
  1401/04/07 9:08 ق.ظ

  سلام
  تشخیص نمونه FNA من
  Benign thyroid nodule( Bethesda II ( بوده آیا نیاز به جراحی دارم؟

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/04/01 8:10 ق.ظ

  واقعا پزشک خوبی هستند.

  پاسخ
 • سلام من ی دفعه تو گلوم برآمدگی پیدا شد ک رفتم دکتر برام سو نو نوشت انجام دادم گفت کیست تیروئید داری الان درد دارم در ناحیه گردن نظر شما چیه آیا خوش خیم هست

  پاسخ
 • سلام من ۴۴ سالمه سونو تیرویید دادم چندین ندول مشاهده شده به ابعاد ۱۸و۱۹و۲۱وچند نودل پراکنده با حداکثر قطر ۸ م م دکتر فقط به من ویتامین Dوناپروکسن دادن خواستم نظر شما رو بدونم ممنون میشم

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید من سونوگرافی کردم ندول کیستیک حاوی سپتاسیون واکوی داخلی به ابعاد ۲۶*۴۱ در لوب راست زده جواب نمونه هست نظر شما چیست ممنونم

  پاسخ
 • سلام من چند تا نودل تیروئید دارم سونو دادم آیا نیاز به پیگیری بیشتر دارم،

  پاسخ
 • سلام من چند تا گره تیروئیددارم بعضی موقع یکیشون که بزرگتره موقع بلع یه کم آذیتم میکنه دوبار نمونه برداری دادم خوب بودن آیا دارویی داره یا آیا تبدیل به چیز دیگه میشن ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
 • غلامرضا نبی زاده
  1400/11/04 9:04 ق.ظ

  سلام خسنه نباشید متشکرم از همکاران در زمینه کمک به بیماری ترویید و مشاوره

  پاسخ
 • سلام من ۳۵ سالمه و ندول تیرویید دارم ودکتر برام جراحی تجویز کرده،میخاستم بدونم که راهی به غیر جراحی هم هست یا نه

  پاسخ
 • سلام، وقتتون بخیر ، من یک ندول ایزواکو به ابعاد۶*١٠ دارم که در جواب نمونه گیری نوشته شده: being follicular nodule و. ||bethesda.نظر شما چیست؟

  پاسخ
 • ناشناس
  1400/08/30 0:07 ق.ظ

  سلام ۳۶ سالمه تیرویید ۰.۲۹۷ لطف می کنید تفسیر کنید

  پاسخ
 • مریم خاکپور
  1400/07/22 1:11 ب.ظ

  سلام خسته نباشید.ببخشید من کم کاری تیروئید دارم.یه ماهی هست که گلو درد دارم و بعضی اوقات احساس میکنم غذا که میخورم چیزی سر گلوم گیر میکنه. میتونید علتشو بهم بگید

  پاسخ
  • سلام. باید سونو تیروئید انجام بدید.

   پاسخ
   • درود،من یک سال ونیم هست که ندول درقسمت تیروئیدم هست،رفتم سونو اینجورنوشته:تصویر ندول میکس اکوئیک هتروژن واحد کانونهای میکروکلسیفیکاسیون باابعادmm5*7*8درپل میانی لوب چپ دیده می شود.T4
    تصویر ندول spongiform ایزواکوئیک باابعاد mm6*4درپل تحتانی لوب راست مشاهده گردید.T2
    دربررسی زنجیره لنفاتیک گردنی آدنوپاتی پاتولوژیک ویا مثبت Definiteدیده نشد.

    پاسخ
    • سلام، وقت بخیر
     بر اساس توضیحاتی که ارائه دادید، تصویر سونوگرافی ندول‌های درون غده تیروئید را توصیف می‌کنید. در ادامه توضیح می‌دهم:
     ۱. در پل میانی لوب چپ، یک ندول میکس اکوئیک هتروژن با ابعاد ۵*۷*۸ میلیمتر مشاهده شده است. این ندول ویژگی‌های میکس اکوئیک (ترکیبی از بافت‌های با میزان صداپردازی متفاوت) و هتروژن (با ترکیب متغیری از بافت‌های با چگالی و بازتاب صدا متفاوت) را نشان می‌دهد. همچنین، در این ندول، کانون‌های میکروکلسیفیکاسیون (وجود ریزسنگ‌ها کلسیفیه شده) مشاهده می‌شود.
     ۲. در پل تحتانی لوب راست، یک ندول spongiform (دارای بافت با حفره‌های ریز) ایزواکوئیک با ابعاد ۶*۴ میلیمتر دیده شده است.
     ۳. در بررسی زنجیره لنفاتیک گردنی، هیچ آدنوپاتی (تورم غده‌های لنفاوی) پاتولوژیک یا مثبت Definite (قطعی) دیده نشده است. این نشانگر عدم وجود تغییرات غیرطبیعی در غده‌های لنفاوی گردن است.
     لطفاً توجه داشته باشید که تفسیر سونوگرافی و نتایج آزمایشات باید توسط پزشک شما صورت گیرد. این اطلاعات تنها به عنوان یک توصیف مقدماتی و اولیه ارائه شده‌اند و برای تشخیص و درمان دقیق، مشاوره پزشکی لازم است.

     پاسخ
 • شمسایی
  1400/05/10 9:20 ب.ظ

  خیلی با اخلاق و حرفه ای هستن

  پاسخ
 • بی نظیر هستند هم از طبابت هم از اخلاق

  پاسخ
  • میناجوادی
   1402/11/03 9:31 ب.ظ

   سلام وقت بخیر من تیرویید پرکار داستم ۷ماه پیش عمل کردم الان کم کار شده یک ماههم میشه باز گلوم ورم کردم چیزی میخورم انگار گلوم گیرمیکنه الان سونودادم گفتن یکیش ۱۴و ۱۰میلی هست یکیسم ۸و۱۰میلی ونوشته که درسونوگرافی داپلرفلوی افزایش یافته دیده سد یعنی چی خیلی نگرانم

   پاسخ
   • سلام، وقت بخیر
    منظور از عمل جراحی تیروئیدکتومی است؟ یعنی غدت تیروئید به صورت کامل خارج شده؟ این ابعادی که فرمودین، ندول تیروئید است یا پاراتیروئیدها افزایش حجم داشتن؟

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.