انواع ندول تیروئید و 6 علت بوجود آمدن گره تیروئید

انواع ندول تیروئید کدامند؟

تیروئید یک غده پروانه ای شکل کوچک است که در جلوی گردن قرار گرفته، این غده پروانه ای شکل نقش تنظیم کنندگی بسیاری را در اندام‌های مختلف بدن ایفا می کند، تیروئید متشکل از دو لوب است که به وسیله یک بافت نازک به نام ایستموس به یکدیگر وصل شده اند، تولید هورمون تیروئید که توسط این غده درون ریز بدن اتفاق می افتد وظیفه تنظیم سوخت و ساز بدن را به عهده دارد، یکی از بیماری‌های این غده درون ریز بدن ایجاد گره در تیروئید است، ندول تیروئید بر اساس نوع آن می تواند با علائم مختلفی ظاهر شود، در این مقاله به بررسی انواع ندول تیروئید و علائم مربوط به آن می‌پردازیم (تصویربرداری پزشکی تیراد).

تیروئید ید موجود در نمک، غذاهای دریایی و غیره را از جریان خون دریافت می کند و آن را به هورمون تیروکسین (t4) و تری یدو تیرونین (t3) تبدیل می کند.

تری یدوتیروکسین کمک می کند تا متابولیسم بدن تنظیم شده و ضربان قلب شما کنترل شود، سرعت هضم غذا و تولید گلوکز و تنظیم قند در بدن انسان از وظایف این هورمون‌هاست، تروکسین نیز نقش مشابهی را در این مورد اجرا می کند ولی به شکلی سریعتر، قویتر و فعالتر.

ترشحات تیروئید همچنین تحت تاثیر غده هیپوفیز (غده کوچکی در زیر مغز که هورمون TSH ترشح می کند) قرار می گیرد، هورمون TSH یک هورمون تحریک کننده تیروئید است که با افزایش هورمون TSH فعالیت تیروئید نیز افزایش یافته و هورمون بیشتری ترشح می کند و نیز با کاهش میزان هورمون تیروئید ترشح TSH افزایش یافته تا کمبود هورمون تیروئید با افزایش عملکرد آن افزایش یابد.

علت ایجاد ندول تیروئید

برخی شرایط موجب می شوند تا ندول تیروئید در این غده رشد کند. این شرایط عبارتند از:

کمبود ید

کمبود ید و یا فقدان ید در رژیم غذایی می تواند باعث تشکیل ندول در این غده شود، از زمانی که عنصر ید در بسیاری ایالات به نمک غذایی و رژیم غذایی به عنوان مکمل رژیم غذایی اضافه شده است این علت مرتفع شده و وجود بیماری‌های تیروئید در اثر فقدان ید آمار بسیار کمتری نسبت به گذشته داشته است.

رشد بیش از حد بافت طبیعی تیروئید

در بین انواع ندول تیروئید برخی به سبب رشد بیش از حد بافت طبیعی تیروئید به وجود می آیند که البته علت دقیق این موضوع روشن نیست، در اکثر مواقع این گره ها مشکل ساز نیستند مگر اینکه علائمی علاوه بر وجود آنها از جمله سختی در بلع و تنفس ایجاد شود.

در مواردی ممکن است این ندول‌ها به شکل ندول سمی (ندول تیروئید پرکار) ظاهر شده خارج از تنظیمات غده هیپوفیز شروع به تولید هورمون نموده و با تولید بیش از حد هورمون تیروئید فرد را دچار پرکاری تیروئید نماید.

کیست‌های تیروئید

کیست ها در تیروئید اغلب در نتیجه تخریب آدنوم تیروئید (تومور خوش خیم تیروئید) به وجود می آیند و اغلب اجزای جامد با مایع ترکیب می شوند، کیست ها معمولا خوش خیم هستند ولیکن گاهی اوقات می توانند حاوی اجرای جامد بدخیم باشند.

التهاب مزمن تیروئید (تیروئیدیتیس)

بیماری هاشیموتو، یک بیماری خود ایمنی است که می تواند منجر به کمکاری تیروئید و التهاب تیروئید شود که احتمال ایجاد ضایعه ندولار را افزایش می دهد.

گواتر مولتی ندولار

علت ایجاد گواتر مولتی ندولار یعنی تشکیل و ایجاد چندین ضایعه ندول در تیروئید هنوز به طور واضح مشخص نیست. ولیکن یکی از بیماری‌هایی که می تواند منجر به تشکیل ندول تیروئید شود همین بیماری گواتر مولتی ندولار است.

سرطان تیروئید

اگر چه سرطان تیروئید یک امر ناشایع است ولیکن احتمال ایجاد آن برای هر شخصی و در هر سنی وجود دارد، ریسک، فاکتورها و عواملی هستند که منجر به تشدید این احتمال می شوند.

انواع ندول تیروئید کدامند؟

ندول سمی

یکی از انواع ندول تیروئید، گره هایی هستند که با وجود تولید هورمون تیروئید و ایجاد فعالیت بیش از حد این غده باعث پرکاری تیروئید شده که عوارض زیادی را در بر می گیرد، عوارض پرکاری تیروئید از جمله افزایش سوخت و ساز بدن که در نتیجه آن کاهش وزن، افزایش ضربان قلب و احتمال طوفان تیروئیدی که گاها منجر به فوت بیمار می شود بسیار خطرناک هستند از این بابت لازم است تا این ندول ها درمان شده و از پرکاری تیروئید جلوگیری شود.

اکثر ندول‌های سمی تیروئید خوش خیم هستند و رشد آهسته ای دارند ولیکن در مواردی با رشد در اطراف ساختار گردن باعث ایجاد شرایط سختی و بیماری‌های دیگری از جمله تنگی نفس می‌شوند که بایست به درمان این گره‌ها پرداخت.

گواتر مولتی‌ندولار یکی دیگر از انواع ندول تیروئید

اگر چندین گره به صورت همزمان در تیروئید به وجود بیایند و باعث بزرگ شدن تیروئید شوند به آن گواتر مولتی ندولار گفته می‌شود.

در مواردی این ندول‌ها با تولید بیش از حد هورمون و ایجاد پرکاری تیروئید دردسرساز می شوند که به آن گواتر مولتی ندولار توکسیک و یا سمی گفته می شود و احتمالا به درمان نیاز دارند.

همچنین بزرگ شدن ندول های تیروئید منجر به فشار به ساختار اطراف گردن و ایجاد مشکلات تنفسی و یا مشکلاتی در بلع و غیره می شوند، چنین شرایطی به طور معمول در افراد مسن شایع است.

کیست تیروئید

در غده تیروئید ممکن است فضاهایی پر از مایع به وجود بیاید، این کیست‌ها حاوی خون و مواد به جا مانده از سلول‌ها هستند و نیز رسوبات کلسیم و کلسیفیکیشن از موادی است که ممکن است در آنها یافت شود.

کیست‌ها ممکن است بدخیم و یا خوش خیم باشند، ممکن است نیاز به تخلیه داشته و یا اینکه نیازمند بیوپسی و نمونه‌برداری باشند.

برخی از کیست‌ها مادرزادی بوده و در هنگام تولد وجود دارند، برای بررسی این کیست ها و اینکه شکل و طریق درمان آنها به چه شکل خواهد بود بایست به پزشک مراجعه شود.

ندول‌های سرطانی و یا بدخیم

از دیگر انواع ندول تیروئید، گره های بدخیم هستند، سرطان تیروئید آماری در حد ۵ تا ۱۰ درصد از ندول‌ها را در بر گرفته است، این یک بیماری شایع نیست با اینحال برخی انواع نادر آن بسیار تهاجمی و خطرناک هستند که در این مورد لازم است تا هرچه سریعتر درمان انجام شود.

در مقاله زیر جدیدترین روش‌های دنیا در درمان ندول تیروئید را مطالعه کنید، این روش‌ها بدون جراحی و بدون عوارضی مانند کم کاری تیروئید و تنها در بیست دقیقه قادر به از بین بردن ندول ها هستند بدون آنکه بیمار بیهوش شود، دردی را احساس کند و یا عوارض جراحی را پشت سر بگذارد.

منابع:

nyulangone

mayoclinic

۳.۴ / ۵. ۵

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
مطلب بعدی
ندول تیروئید هیپوکوئیک چیست؟
مطلب قبلی
نمونه برداری از کبد و یا بیوپسی کبد چیست؟ آیا بیوپسی کبد خطرناک است؟

۲۹ دیدگاه. Leave new

 • مریم
  1401/08/13 9:58 ب.ظ

  سلام اقای دکتر من تیروئیدم کم کارهست سونوگرافی تیروئیددادم هردولوپ تیروئیددارای ابعادمختصربزرگتروهترواکومی باشدتصویرندول ایزواکوبه دیامترتقریبی۳*۵ mmدرلوب راست تیروئیددیده شدایسم تیروئیدنرمال تصویر لنف نودبه دیامترتقریبی ۲.۵*۵ mmدرقدام ایسم تیروئیددیده شدلنف آدنوپاتی مشاهده نشدممنون میشم بهم جواب بدین خیلی اذیتم

 • زهره
  1401/07/10 8:44 ق.ظ

  سلام اقای دکتر من سونو دادم دکتر گفته چند تا ندول ریز توی گردنم هست گفته تا ۶ ماه قرص اسید فولیک داده اگر خوب شد که هیچی اگر نه نمونه برداری

 • هانیه
  1401/06/10 6:39 ب.ظ

  سلام‌ خسته نباشید
  مادرم در لوب راست یک توده هترو اکوییک داره که حاوی نواحی کیستیک و هایپو‌اکوییک در قسمت تحتانی با دیامتر ۱۵*۱۱ میلی متر و نقاط کلسیفیکاسیون خطی و در بررسی کالر داپلر توده فوق عروق فلوی افزایش مشهود است
  حدود برج ۱۱ ۱۴۰۰ نمونه برداری کرده خوش خیم بوده
  از نظر شما تشخیص چیست ؟

 • مهین حسین زاده
  1401/06/01 0:11 ق.ظ

  سلام وقت بخیر .من چند گره تیروئید دارم .که بزرگترین چندین سال ۷ میلیمتر بود ولی امسال یکدفعه شده۳۸ میلیمتر .چیکار کنم؟

  • مدیر سایت
   1401/06/08 1:32 ب.ظ

   سلام. می تونید تو یه مرکز معتبر سونو و اگر لازم بود نمونه برداری دقیق تر انجام بدید.

 • الهه
  1401/04/23 4:26 ب.ظ

  سلام و خسته نباشید خدمت شما آقای دکتر من یه چند روزی هستش احساس خفگی و فشار در گلو دارم و خواهر و برادر و پدرم تیروئید دارن منم رفتم دکتر برام آزمایش و سونوگرافی نوشتن جواب آزمایشم رو هنوز نمیدونم آماده نشده ولی سونوگرافی ندول کیستیک به قطر ۴.۵ در بخش خلفی لوپ چپ تیروئید و ایسموس ۲.۵ دارم
لوپ راست تیروئید ۳۲* ۱۴*۱۱و حجم ۲.۷cc
لوپ چپ تیروئید ۵ .۹*۱۱ و حجم ۹.۱cc
  آقای دکتر جواب آزمایش تیروئیدم خطرناک هستش؟
  ‏۳.۴ :T.S.H
۱.۵ :Free T4
۶ ( Anti microsomal Ab (antiTPO
  گردن درد ، درد عضلات و استخوان ، خشکی پوست هم دارم .

 • الهه شه شهی
  1401/04/23 4:18 ب.ظ

  سلام وقت بخیر unti TPO من ۶ هستش خطرناکه ؟
  البته در سونوگرافی نودل کیستیک هم دارم
  لطفا راهنمایی کنید

 • ماهرخ شیرالی ( ۵۸ ساله)
  1401/04/07 9:08 ق.ظ

  سلام
  تشخیص نمونه FNA من
  Benign thyroid nodule( Bethesda II ( بوده آیا نیاز به جراحی دارم؟

  • مدیر سایت
   1401/04/13 5:46 ب.ظ

   سلام. دکتر چگینی نظرشون اینه که خوشخیم هست و باتوجه به سایز تیروئید و ندول باید تصمیم گرفت.

 • ناشناس
  1401/04/01 8:10 ق.ظ

  واقعا پزشک خوبی هستند.

  • مدیر سایت
   1401/04/01 9:43 ق.ظ

   سلام. سپاس از نگاه قشنگتون

 • م
  1401/02/06 4:53 ب.ظ

  سلام من ی دفعه تو گلوم برآمدگی پیدا شد ک رفتم دکتر برام سو نو نوشت انجام دادم گفت کیست تیروئید داری الان درد دارم در ناحیه گردن نظر شما چیه آیا خوش خیم هست

 • زهرا
  1401/01/17 11:39 ق.ظ

  سلام من ۴۴ سالمه سونو تیرویید دادم چندین ندول مشاهده شده به ابعاد ۱۸و۱۹و۲۱وچند نودل پراکنده با حداکثر قطر ۸ م م دکتر فقط به من ویتامین Dوناپروکسن دادن خواستم نظر شما رو بدونم ممنون میشم

  • مدیر سایت
   1401/01/21 2:47 ب.ظ

   سلام. متاسفانه ندول درمان دارویی نداره.

 • محمد
  1400/12/21 6:25 ب.ظ

  سلام خسته نباشید من سونوگرافی کردم ندول کیستیک حاوی سپتاسیون واکوی داخلی به ابعاد ۲۶*۴۱ در لوب راست زده جواب نمونه هست نظر شما چیست ممنونم

 • حديث
  1400/12/09 1:15 ق.ظ

  سلام من چند تا نودل تیروئید دارم سونو دادم آیا نیاز به پیگیری بیشتر دارم،

  • مدیر سایت
   1400/12/12 10:28 ق.ظ

   سلام. مدارک تون رو در واتساپ ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴ بفرستید.

 • مریم
  1400/11/28 7:52 ب.ظ

  سلام من چند تا گره تیروئیددارم بعضی موقع یکیشون که بزرگتره موقع بلع یه کم آذیتم میکنه دوبار نمونه برداری دادم خوب بودن آیا دارویی داره یا آیا تبدیل به چیز دیگه میشن ممنون میشم راهنمایی کنید

  • مدیر سایت
   1400/12/08 9:56 ق.ظ

   سلام. باید سونوگرافی انجام بدید.

 • غلامرضا نبی زاده
  1400/11/04 9:04 ق.ظ

  سلام خسنه نباشید متشکرم از همکاران در زمینه کمک به بیماری ترویید و مشاوره

  • مدیر سایت
   1400/11/04 1:09 ب.ظ

   سلام. خواهش می کنم. موفق باشید.

 • نسترن
  1400/10/23 1:43 ق.ظ

  سلام من ۳۵ سالمه و ندول تیرویید دارم ودکتر برام جراحی تجویز کرده،میخاستم بدونم که راهی به غیر جراحی هم هست یا نه

 • م.ج
  1400/10/21 4:33 ب.ظ

  سلام، وقتتون بخیر ، من یک ندول ایزواکو به ابعاد۶*١٠ دارم که در جواب نمونه گیری نوشته شده: being follicular nodule و. ||bethesda.نظر شما چیست؟

  • مدیر سایت
   1400/10/25 12:34 ب.ظ

   سلام. خوش خیم هست.

 • ناشناس
  1400/08/30 0:07 ق.ظ

  سلام ۳۶ سالمه تیرویید ۰.۲۹۷ لطف می کنید تفسیر کنید

 • مریم خاکپور
  1400/07/22 1:11 ب.ظ

  سلام خسته نباشید.ببخشید من کم کاری تیروئید دارم.یه ماهی هست که گلو درد دارم و بعضی اوقات احساس میکنم غذا که میخورم چیزی سر گلوم گیر میکنه. میتونید علتشو بهم بگید

  • مدیر سایت
   1400/07/25 5:01 ب.ظ

   سلام. باید سونو تیروئید انجام بدید.

 • شمسایی
  1400/05/10 9:20 ب.ظ

  خیلی با اخلاق و حرفه ای هستن

 • مرضیه
  1400/02/26 1:45 ب.ظ

  بی نظیر هستند هم از طبابت هم از اخلاق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر