آیا پرکاری تیروئید باعث ریزش مو می شود

آیا پرکاری تیروئید باعث ریزش مو می شود

تیروئید کوچک اما قابل تامل در بدن است، این غده به خوبی تمامی بدن شما را کنترل می کند، از افزایش انرژی در بدن تا کاهش آن و خستگی مفرط، از شکنندگی مو تا ریزش آن در اثر پرکاری تا تپش قلب و غیره، و البته بسیاری دیگر مسائل؛ یکی از مسائل مورد سوال برای بیماران این است که چرا موهایشان می ریزد و آیا پرکاری تیروئید باعث ریزش مو می شود ، این مقاله موسسه فوق تخصصی سونوگرافی و تصویربرداری تیراد به همین موضوع اختصاص داده شده است.
پرکاری تیروئید و کم کاری تیروئید هر دو باعث ایجاد موهای خشک و شکننده یا نازک شدن موها می شود، در این مقاله به شما خواهیم گفت که چگونه تیروئید بر روی پوست و موی شما تاثیر می گذارد.

جدیدترین روش های درمان تیروئید و بدون جراحی در ایران

چه ارتباطی بین تیروئید و مو وجود دارد

شروع رشد مو در انتهای فولیکول مو و بر روی پوست است، رگهای خونی پوست با تغذیه مو باعث رشد می شوند، این موها از پوست عبور و با گذشتن از غدد چربی که باعث براق شدن و نرم شدن آن می شود به سطح پوست می رسند و رشد می کنند، در یک چرخه رشد این موها شروع به ریزش و مجدد رویش اتفاق می افتد.

وقتی تولید هورمون های تیروئید با اختلال رو به رو می شود بر روی عملکرد دیگر اندامها و اعضای بدن تاثیر می گذارد، این تاثیر بر روی پوست و چرخه رشد موهم اتفاق می افتد و ممکن است زمانی که مو در مرحله آخر و افتادرن در چرخه رشد قرار بگیرد جایگزینی برای آن اتفاق نیافتد و همین منجر به نازک شدن و ریزش بیشتر مو می شود که در نواحی مختلف از جمله سر و ابروها اتفاق می افتد.

بیماری های مرتبط با تیروئید و ریزش مو ( آیا پرکاری تیروئید باعث ریزش مو می شود )

آلوپسی

آلوپسی یا طاسی به معنی ریزش سکه ای یکی از بیماری هایی است که به شکل منطقه ای شروع به ریزش مو می نماید، تحقیقات نشان می دهد آلوپسی با بیماریهایی مانند تیروئید، کم خونی، کمبود ویتامین B12 همراه می شود، این یک بیماری خود ایمنی است که در آن موهای مناطق مختلف بدن به صورت سکه مانند شروع به ریزش کرده و منجر به طاسی می شود.

سندروم پلی کیستیک تخمدان

شایعترین اختلال غدد درون ریز در زنان و یکی از شایعترین دلایل ناباروری در زنان می باشد و از جمله بیماری های مرتبط با تیروئید است، بر اساس تحقیقات انجام شده ویژگی بارز و مشترک بین سندروم پلی کیستیک تخمدان و کم کاری تیروئید وجود کیست های متعدد مشترک است و در خانم های مبتلا به سندروم پلی کیستیک ممکن است گواتر نیز وجود داشته باشد. همراهی این بیماری و نیز آرتریت روماتوئید با مشکلات تیروئید نیز مورد تحقیق قرار گرفته است و مشخص گردید که بیماران مبتلا احتمال ابتلا به مشکلات تیروئید را نیز دارند.

علائم ریزش مو مربوط به تیروئید

ریزش مو در اثر کم کاری و یا پرکاری تیروئید لزوما به شکل آشکار و به شکل قسمتهای طاس بر روی سر ظاهر نمی شود و احتمالا به کندی پیش می رود و موها به سمت نازک شدن می روند، روزانه به شکل معمول بین ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو دچار ریزش می شود، اگر این موها دوباره جبران نشود بیمار دچار کم پشتی می شود.
خبر خوب این است که این ریزش مو موقتی بوده و پس از درمان مشکلات رو به بهبود می رود، این احتمال هست که در زمان شروع مصرف دارو همچنان با ریزش مو مواجه باشید، برخی از بیماران نگران هستند که این ریزش در اثر مصرف دارو بوده باشد.

درمان موثر

در مقابل ریزش مو زمانی که شما به شرایط کنترلی وارد می شوید و پزشک داروی لووتیروکسین و یا داروی ضد تیروئید را تجویز می کند این مسئله البته نه به شکل فوری ولی پس از طی مدت زمانی حل خواهد شد و بهتر است به این موضوع نیز اشاره کنیم که در شرایط ملایم و یا بیماری خفیف ریزش مو احتمالا رخ نمی دهد.
داروهای مصرفی احتمالا شامل موارد ذیل هستند

  • لووتیروکسین برای کم کاری تیروئید
  • داروهای مسدودکننده بتا برای پرکاری تیروئید
  • متیمازول در درمان پرکاری تیروئید

در مواردی درمانهای دیگری لازم است تا پرکاری تیروئید درمان شود از جمله درمانهایی مانند آر اف، ماکروویو، جراحی و یا درمانهای ید رادیواکتیو
در کنار دارو و درمانهای گفته شده دیگر موارد هستند که با انجام آنها در منزل می توانید جلوی ریزش موهایتان را بگیرید.

                                                                                                       آیا پرکاری تیروئید باعث ریزش مو می شود

درمان طبیعی و داروهای خانگی ریزش مو

با اینکه پرکاری تیروئید باعث ریزش مو می شود می توان شرایطی را رعایت کرد تا شرایط بهبود یابد و ریزش مو کنترل و موها احیا شوند.

مکمل آهن

استفاده از مکمل آهن به گفته محققین در کنترل این ریزش موثر است، زیرا آنها معتقدند مشکلات تیروئید باعث به هم خوردن سطح آهن خون نیز می شود

کمبود تغذیه

تغذیه نامناسب و میزان کم ویتامینهایی مانند ویتامین B، روی، مس و آهن منجر به نازک شدن و ریزش مو می شود حتی اگر مشکل تیروئیدی نداشته باشید و البته این را هم در نظر بگیرید که افزایش بیش از حد همین ویتامینها هم باعث عوارض می شود بنابراین به میزان کافی و به نسبت شرایط بدنی تان از ویتامین ها و تغذیه مناسب بهره بگیرید.

میزان ید کافی و نه بیش از حد

میزان ید در بدن بایست به درستی تنظیم شود، مصرف بیش از حد ید و یا میزان کم آن در بدن ایجاد عوارض می کند، غذاهای دریایی، نمک ید دار می توانند در تامین ید کمک کنند و البته برخی غذاهای دریایی که البته در کشور ما رایج هم نیست از جمله یک نوع جلبک دریایی با میزان ید زیاد به ریزش مو منتهی می شود.

و در نهایت با موهایتان به آرامی رفتار کنید

استفاده از روشهایی مانند شرایط بستن موها در پشت سر آنهم در مدت زمان طولانی باعث کشیده شدن، نازک شدن و ریزش آنها می شود

درمان تیروئید اولین قدم

اگر پرکاری تیروئید دارید و این پرکاری منجر به ریزش موهای شما شده است بهترین راه درمان آن و مراجعه به همکاران غدد است، نگران نباشید روشهای درمان تیروئید بدون جراحی یا درمانهایی مانند یدتراپی بسیاری از بیماران تیروئید را که ناشی از توده های تیروئیدی است به سادگی درمان می کند این روشها چند سالی است که در ایران و توسط موسسه فوق تخصصی سونوگرافی و تصویربرداری تیراد انجام می شود.
اگر پرکاری شما در اثر توده های تیروئید است و یا اگر با مشکلات ندول تیروئید مواجه هستید با ما تماس بگیرید و نیز مقاله زیر را مطالعه کنید.

درمان ندول تیروئید

۰ / ۵. ۰

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر