آیا پرکاری تیروئید باعث ریزش مو می‌شود؟

آیا پرکاری تیروئید باعث ریزش مو می‌شود؟

ریزش مو و تیروئید

تیروئید یک غده‌ی کوچک اما قابل تأمل در بدن است. این غده به خوبی تمامی بدن شما را کنترل می‌کند، از افزایش انرژی در بدن تا کاهش آن و خستگی مفرط، از شکنندگی مو تا ریزش آن در اثر پرکاری، تپش قلب و دیگر مسائل. یکی از موضوعات مورد سوال برای بیماران این است که چرا موهایشان می‌ریزد؟ و آیا پرکاری تیروئید باعث ریزش مو می‌شود؟ این مقاله موسسه فوق تخصصی سونوگرافی و تصویربرداری تیراد به موضوع پرکاری تیروئید و ریزش مو اختصاص داده شده است.
پرکاری تیروئید و کم کاری تیروئید هر دو باعث ایجاد موهای خشک و شکننده و یا نازک شدن موها می‌شود. در این مقاله به شما خواهیم گفت که چگونه تیروئید بر روی پوست و موی شما تاثیر می‌گذارد.

آیا پرکاری تیروئید باعث ریزش مو می‌شود؟

چه ارتباطی بین ریزش مو و تیروئید وجود دارد؟

شروع رشد مو در انتهای فولیکول مو و بر روی پوست است. رگ‌های خونی پوست، ریشه‌ی مو را تغذیه کرده و باعث رشد می‌شوند. این موها از پوست عبور کرده و با گذشتن از غدد چربی که باعث براق شدن و نرم شدن آن می‌شود به سطح پوست می‌رسند و رشد می‌کنند. در یک چرخه رشد این موها شروع به ریزش و مجدد رویش اتفاق می‌افتد.

وقتی تولید هورمون‌های تیروئید با اختلال رو به رو می‌شود بر روی عملکرد دیگر اندام‌ها و اعضای بدن تاثیر می‌گذارد. این تاثیر بر روی پوست و چرخه رشد موهم اتفاق می‌افتد و ممکن است زمانی که مو در مرحله آخر و ریزش در چرخه رشد قرار می‌گیرد دیگر جایگزینی برای آن اتفاق نیافتد و همین منجر به نازک شدن و ریزش بیشتر مو می‌شود که در نواحی مختلف از جمله سر و ابروها اتفاق می‌افتد.

بیماری‌های مرتبط با ریزش مو 

آلوپسی

آلوپسی یا طاسی به معنی ریزش سکه‌ای، یکی از بیماری‌هایی است که به شکل منطقه‌ای شروع به ریزش مو می‌نماید. تحقیقات نشان می‌دهد آلوپسی با بیماری‌هایی مانند تیروئید، کم خونی، کمبود ویتامین B12 همراه می‌شود. این یک بیماری خود ایمنی است که در آن موهای مناطق مختلف بدن به صورت سکه مانند شروع به ریزش کرده و منجر به طاسی می‌شود.

بیماری‌های مرتبط با ریزش مو

سندروم پلی کیستیک تخمدان

شایع‌ترین اختلال غدد درون ریز در زنان و یکی از شایع‌ترین دلایل ناباروری در زنان می‌باشد. این بیماری از جمله بیماری‌های مرتبط با تیروئید است که بر اساس تحقیقات انجام شده ویژگی بارز و مشترک بین سندروم پلی کیستیک تخمدان و کم کاری تیروئید وجود کیست‌های متعدد و مشترک است. در خانم‌های مبتلا به سندروم پلی کیستیک ممکن است گواتر نیز وجود داشته باشد. همراهی این بیماری و نیز بیماری آرتریت روماتوئید با مشکلات تیروئیدی نیز مورد تحقیق قرار گرفته است و مشخص گردید که بیماران مبتلا به این دو بیماری احتمال ابتلا به مشکلات تیروئید را نیز دارند.

علائم ریزش مو مربوط به تیروئید

ریزش مو در اثر کم کاری و یا پرکاری تیروئید لزوماً به شکل آشکار و به شکل قسمت‌های طاس بر روی سر ظاهر نمی‌شود و به کندی پیش می‌رود. در این بیماری موها به سمت نازک شدن رفته و روزانه به شکل معمول بین ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو دچار ریزش می‌شود. اگر این موها دوباره جبران نشود بیمار دچار کم پشتی مو می‌شود.
خبر خوب این است که این ریزش مو موقتی بوده و پس از درمان مشکلات رو به بهبود می‌رود. این احتمال هست که در زمان شروع مصرف دارو همچنان با ریزش مو مواجه باشید و این باعث نگرانی بیماران می‌شود.

درمان مؤثر ریزش مو و تیروئید

در مقابل ریزش مو زمانی که شما به شرایط کنترل بیماری وارد می‌شوید و پزشک داروی لووتیروکسین و یا داروی ضد تیروئید را تجویز می‌کند، این مسئله البته نه به شکل فوری ولی پس از طی مدت زمانی حل خواهد شد. بهتر است به این موضوع نیز اشاره کنیم که در شرایط ملایم و یا بیماری خفیف، ریزش مو احتمالاً رخ نمی‌دهد.

داروهای مصرفی منجر به ریزش احتمالی مو شامل موارد ذیل هستند:

 • لووتیروکسین برای کم کاری تیروئید
 • داروهای مسدودکننده بتا برای پرکاری تیروئید
 • متیمازول در درمان پرکاری تیروئید

در مواردی نیز روش‌های دیگری لازم است تا پرکاری تیروئید درمان شود از جمله روش‌هایی مانند آر اف، ماکروویو، جراحی و یا درمان‌های ید رادیواکتیو
در کنار دارو و سایر درمان‌های گفته شده، دیگر مواردی هستند که با انجام آن‌ها در منزل می‌توانید مشکلات تیروئیدی خود را درمان کرده و جلوی ریزش موهایتان را بگیرید.

درمان ریزش مو و تیروئید

درمان طبیعی و داروهای خانگی ریزش مو

با اینکه پرکاری تیروئید باعث ریزش مو می‌شود، می‌توان مواردی را رعایت کرد تا شرایط بهبود یابد و ریزش مو کنترل و موها احیا شوند.

مکمل آهن

استفاده از مکمل آهن به گفته محققین در کنترل این ریزش موثر است، زیرا آن‌ها معتقدند مشکلات تیروئید باعث به هم خوردن سطح آهن خون نیز می‌شود.

کمبود تغذیه

تغذیه نامناسب و میزان کم ویتامین‌هایی مانند ویتامین B، روی، مس و آهن منجر به نازک شدن و ریزش مو می‌شود حتی اگر مشکل تیروئیدی نداشته باشید و البته این را هم در نظر بگیرید که افزایش بیش از حد همین ویتامین‌ها هم باعث عوارض می‌شود بنابراین به میزان کافی و به نسبت شرایط بدنی‌تان از ویتامین‌ها و تغذیه مناسب بهره بگیرید.

کمبود تغذیه و ریزش مو

میزان ید کافی و نه بیش از حد ریزش مو و تیروئید

میزان ید در بدن می‌بایست به درستی تنظیم شود. مصرف بیش از حد ید و یا میزان کم آن در بدن ایجاد عوارض می‌کند. غذاهای دریایی، نمک ید دار می‌توانند به تأمین ید بدن کمک کنند و البته برخی غذاهای دریایی که البته در کشور ما رایج هم نیست از جمله یک نوع جلبک دریایی با میزان ید زیاد به ریزش مو منتهی می‌شود.

با موهایتان به آرامی رفتار کنید!

استفاده از روش‌هایی مانند شرایط بستن موها در پشت سر آن هم در مدت زمان طولانی باعث کشیده شدن، نازک شدن و ریزش آن‌ها می‌شود.

درمان تیروئید و ریزش مو در اولین قدم

اگر پرکاری تیروئید دارید و این پرکاری منجر به ریزش موهای شما شده است، بهترین راه درمان آن و مراجعه به همکاران غدد است. نگران نباشید روش‌های درمان تیروئید بدون جراحی یا درمان‌هایی مانند یدتراپی بسیاری از بیماران تیروئید را که ناشی از توده‌های تیروئیدی است به سادگی درمان می‌کند این روش‌ها چند سالی است که در ایران و توسط موسسه فوق تخصصی سونوگرافی و تصویربرداری تیراد انجام می‌شود.
اگر پرکاری شما در اثر توده‌های تیروئید است و یا اگر با مشکلات ندول تیروئید مواجه هستید با ما تماس بگیرید و نیز مقاله زیر را مطالعه کنید.

ندول تیروئید چیست؟همه چیز درباره ندول تیروئید

۱.۵ / ۵. ۲

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
نوشتهٔ پیشین
نئوپلاسم چیست؟ نئوپلاسم خوش خیم و بدخیم
نوشتهٔ بعدی
ندول تیروئید چیست؟همه چیز درباره ندول تیروئید

۵ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • باسلام وقت بخیر ، تیروئید من پرکارهس اون باعث شده فولیکول غالب من کم بشه تنبلی تخمدان شدم ، ایا این قابل درمان هس.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در قدم اول باید پرکاری تیروئید درمان شود. بعد از درمان مشکلات تیروئیدی عوارض بیماری در بدن کم می‌شود.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر ببخشید جناب دکتر من در کف سرم احساس داغی زیادی دارم و صورتم سرخ و سیاه میشه و گاهی انگار موهای کف سرم از ریشه اش کنده میشه کامل اینو حس میکنم دلیلش چی هست؟؟؟

  پاسخ
 • سلام من مشکل زبری و ریزش و خشکی مو دارم و الان چند هفته میشه که حس میکنم دارم لاغر و لاغر میشم خستگی بی حالی و سردرد و بی خوابی بی وقتاخیلی دارم و نمیدونم این علایم تروید پرو کار یا کم کار هست یا علایم کم خونی میشه کمکم کنید ممنون میشم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.