علائم اولیه سرطان تیروئید – این علائم را جدی بگیرید

علائم اولیه سرطان تیروئید

افزایش روزافزون آمار سرطانها علی الخصوص سرطانهای شایع تر باعث شده تا اکثر مردم به این فکر باشند که چگونه باید از این گذار خطرناک عبور کنند، باید گفت سرطان از آن دسته بیماریهایی است که اگر قبل از پیشرفت و دست اندازی به سایر اندامها یا به اصطلاح متاستاز تشخیص داده شود امید بیشتری برای درمان آن است ولی در صورتی که این بیماری گسترش یابد و بیمار زمان را از دست بدهد کار بسیار مشکل تر خواهد بود، سرطان تیروئید نیز به همین منوال اگر دچار تشخیص دیررس شود و با دست اندازی به اندامها مواجه شود شانس درمان کمتری را خواهد داشت و به این ترتیب عمر بیمار قابل پیش بینی نخواهد بود، بنابراین مسئله مهم دانستن علائم اولیه سرطان تیروئید و دیگر سرطانها است، به همین دلیل تصویربرداری پزشکی تیراد تصمیم گرفت تا این مقاله را به موضوع علائم اولیه سرطان تیروئید اختصاص دهد.

سرطان تیروئید ناشی از رشد غیر معمول سلولهای تیروئید است، و رشد غیرمعمول تیروئید و یا وجود توده در گلو جزء علائم اولیه سرطان تیروئید مطرح می شود.

درمان توده تیروئید بدون جراحی

چه کسانی بیشتر در معرض خطر سرطان تیروئید هستند

در حقیقت سرطان تیروئید ممکن است هر کسی را درگیر نماید ولی برخی ریسک فاکتورها ممکن است درصد این احتمال را افزایش دهد، از جمله سوابق خانوادگی است که یک پیش درآمد برای افراد محسوب می شود.

کسانی که در خانواده شان سابقه سرطان تیروئید وجود دارد باید هوشیارانه مراقب هرگونه توده و یا ندولی که در تیروئیدشان رشد می کند باشند و تحت نظر پزشک به این توده ها رسیدگی کنند، گرچه سرطان تیروئید در اکثر موارد یک بیماری خانوادگی نیست و به ارث نمی رسد ولی در مواردی ممکن است این سوابق تاثیرگذار باشد.

در مورد اینکه چه کسانی بیشتر در معرض سرطان تیروئید هستند باید این نکته را در نظر گرفت که افرادی با بیماری تیروئیدیت هاشیموتو و یا کسانی که در معرض تابش به سر و گردنشان هستند احتمال بیشتری در ابتلا دارند.

کمبود ید نیز از عوامل ایجاد استعداد سرطان تیروئید است، این موضوع در مناطقی که هنوز به اضافه کردن ید در رژیم غذایی افراد نپرداخته اند بروز می کند.

به عنوان یک قانون مناسب در تشخیص سرطان تیروئید توده ها و یا ندول هایی که پس از ۳ یا چهار هفته از بین نمی روند بایست مورد بررسی قرار بگیرند.

این علائم را جدی بگیرید

چهار نوع سرطان تیروئید وجود دارد که سرطان پاپیلاری شایع ترین و کارسینومای آناپلاستیک تیروئید کم شیوع ترین آنهاست، به این دلیل که سرطان پاپیلاری سیر کند و آرامی در وقوع دارد از این رو علائم اولیه سرطان تیروئید در این موارد کمتر خودنمایی می کند ولیکن علائم هشدار دهنده که مواجه شدن با آن به شما می گوید که به پزشک مراجعه کنید اینجاست

 1. وجود یک توده و یا برآمدگی در گلو و در قسمت تیروئید
  سرطان تیروئید رشد غیرطبیعی سلولهای تیروئید است و به همین دلیل وجود یک توده و یا ندول از معمولترین علائم آن خواهد بود، در واقع یک تومور و یا رشد غیرطبیعی در گردن علامتی است که باید بررسی شود، در موارد زیادی این ندول ها توسط پزشک و در یک معاینه فیزیکی قابل تشخیص هستند.
 2. احساس درد و یا گرفتگی در گلو
  گلودرد و درد در ناحیه گردن نیز به عنوان یک علامت هشدار در سرطان تیروئید مطرح می شود.
 3. سرفه و احساس خارش در گردن
  اگر به طور مداوم سرفه می کنید و یا احساس خارش در گلویتان دارید بهتر است برای معاینه به یک پزشک مراجعه کنید
 4. مشکل در بلعیدن و یا تنفس
  بزرگ شدن تدریجی توده و یا ندول در غده تیروئید باعث فشار آمدن به نای و ایجاد مشکلات تنفسی و بلع می شود، این شرایط معمولا در حالت پیشرفت بیماری به وجود می آید.

علائم اولیه سرطان تیروئید

یک نکته بسیار مهم

تشخیص زودهنگام سرطان تیروئید می تواند باعث درمان مناسب آن شود در صورتی که با گذشت زمان و افزایش این سلولها شانس درمان نیز پائین تر می آید، در ضمن این که مراقبت و پیگیری مستمر یک اساس مهم در درمان سرطان تیروئید است.

چگونه از سرطان تیروئید پیشگیری کنیم

پیشگیری از سرطان تیروئید و یا تشخیص زود هنگام آن در این شرایط امکان پذیر است

 • اگر سن شما بین ۲۰ تا ۳۹ سال است هر سه سال یکبار آزمایش تیروئید بدهید
 • افراد بالای ۴۰ سال بایست هر سال یکبار تست تیروئید داشته باشند
 • اگر سابقه خانواگی در سرطان تیروئید دارید و یا سر و گردن شما در معرض تابش اشعه بوده است بیشتر مراقب شرایط این غده در بدنتان باشید.
 • خودتان با لمس و یا نگاه به تیروئید در آینه معاینه کنید و وجود عدم تقارن و یا برآمدگی در گردنتان را در نظر بگیرید.

یک حقیقت درباره تیروئید

در نهایت یک حقیقت درباره علائم اولیه سرطان تیروئید این است که در موارد بسیاری، افرادی که سرطان تیروئید در آنها تشخیص داده می شود علائمی ندارند، این به دلیل سیر کند در اغلب سرطان های تیروئید است

همانطور که گفته شد چهار نوع سرطان تیروئید وجود دارد که در این مقاله و مقالات بعدی سعی می کنیم تا علائم و شرایط هر نوع را به تفکیک عنوان نمائیم یکی از این نوع سرطان به نام سرطان مدولاری نامیده شده

درباره علائم اولیه سرطان تیروئید مدولاری بدانید

از جمله سرطان های خطرناک تیروئید که به شکلی نادر ممکن است بیمار را درگیر کند سرطان مدولاری تیروئید است، در صورت تشخیص زودهنگام، قابل درمان است، اولین نشانه های این سرطان ظاهر شدن توده در جلوی گلوی بیمار است.

انجمن تیروئید آمریکا شیوع این نوع سرطان را به احتمال ۱ تا ۲ درصد از آمار سرطان تیروئید مطرح می کند، گرچه در آماری دیگر این مقدار بین ۳ تا ۵ درصد ارزیابی می شود.

سرطان مدولاری تیروئید به نام اختصاری MTC  نیز نامیده می شود و منشاء آن از سلولهای پارافولیکولار تیروئید است، سلولهای پارافولیکولار وظیفه تولید هورمون کلسی تونین را به عهده دارند، کلسی تونین هورمونی است که در جذب کلسیم استخوان نقش دارد.

MTC در مواردی می تواند از والدین به فرزندان منتقل شود که در این حالت به آن سرطان مدولاری تیروئید خانوادگی یا FMTC گفته می شود، گرچه حدودا ۷۵ درصد از مدولاری ارثی نبوده و به صورت انفرادی ایجاد می شود.

 در علائم اولیه سرطان تیروئید

علائم معمول در این نوع سرطان عبارتند از

 • تورم در گردن نزدیک به غده تیروئید که بیشتر مربوط به تورم در غدد لنفاوی است
 • مشکل بلعیدن که باعث می شود تا فرد دچار گلودرد شود
 • سرفه که در مواردی همراه با خون خواهد بود
 • تنگی نفس که به دلیل فشار به راههای هوایی ایجاد می شود

اگر بیماری پیشرفت کند بیمار علائم دیگری را نیز تجربه می کند از جمله

 • وجود توده بزرگ در گردن
 • درد در گردن، فک و یا گوش
 • احساس خفگی
 • و در مواردی که بیماری به اعصاب صوتی سرایت کرده باشد ممکن است بیمار دچار گرفتگی و خشونت صدا نیز باشد علائم اولیه سرطان تیروئید

در موارد پیشرفته سرطان مدولاری سطح بالای کلسی تونین که توسط تومور تولید می شود می تواند باعث شود تا فرد به اسهال، استفراغ و همچنین برافروختگی صورت مبتلا شود

آمار درمان بیماران مبتلا به مدولاری تیروئید

سرطان مدولاری به کندی رشد می کند و اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود به خوبی درمان پذیر است، آمار و تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می دهد که نرخ درمان و بقای بیماران در طول ده سال به شرح زیر است

 • ۹۵ درصد بهبودی در بیمارانی که تنها مبتلا به سرطان تیروئید هستند
 • ۷۵ درصد بهبودی در سرطان مدولاری با گسترش به گره های لنفاوی مجاور
 • ۲۰ درصد زمانی که سرطان به سایر قاط از جمله ریه، کبد و استخوان گسترش پیدا کرده باشد.

درمان سرطان تیروئید مدولاری

خط اول در درمان سرطان به طور معمول جراحی و حذف غده تیروئید است، پرتو درمانی و شیمی درمانی در مورد بیمارانی که بقایای تیروئید در آنها ممکن است دردسرساز باشد، این بیماران به دلیل برطرف کردن نیاز بدن به هورمون تیروئید بایست تا آخر عمرشان داروی تیروئید مصرف کنند.

در مورد درمان سرطان آر اف تیروئید و درمانهای ماکروویو نیز مطرح می شود که موسسه فوق تخصصی تیراد برای اولین بار در ایران و همگام با سایرین کشورهای پیشرفته در حوزه درمان از این روشها استفاده نموده و بدون حذف غده تیروئید به درمان آن می پردازد، گرچه درمان دقیقا بسته به شرایط توده و امکان پذیر بودن آن است که در جلسه مشاوره بررسی و مطرح می شود.علائم اولیه سرطان تیروئید

آیا این مطلب مفید بود؟ امتیاز بدهید

۳ / ۵. ۵

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری

۲ دیدگاه. Leave new

 • ناشناس
  1399/10/07 1:45 ق.ظ

  سلام اقای دکترمن ندول تیروئید دارم نمونه برداری شده ازنوع باکتری خوشه ای فولیکولار هست دکتر گفت ایراد نداره حالا نظرشما چیه ؟

 • حمید شریفی
  1398/04/20 7:34 ب.ظ

  مطالب بسیار مفید بود، سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر