علائم پرکاری تیروئید در زنان باردار

علائم پرکاری تیروئید در زنان باردار

با توجه به این که بارداری تاثیرات شدیدی که بر روی هورمونهای بدن ایجاد می کند می تواند موجب اختلال در عملکرد غده تیروئید شود، حتی اگر شما قبلا هیچ مشکلی نداشته اید و تیروئیدتان سالم بوده است، بارداری می تواند کارکرد آن  را تغییر دهد، این مشکلات همزمان با دوره بارداری می تواند شروع شود و با وجود اثراتی که بر روی جنین می گذارد بررسی عملکرد تیروئید در بارداری بسیار مهم است، درمان تیروئید در این شرایط بایست تحت نظارت کامل پزشک انجام شده و علائم کنترل شود، از این بایت تصویربرداری پزشکی تیراد این مقاله را برای بررسی علائم پرکاری تیروئید در زنان باردار آماده کرده است.

درمان گواتر تیروئید

تیروئید پرکار چه تغییراتی را در بدن ایجاد می کند

وقتی تیروئید بیش از حد هورمون t3 یا t4 تولید می کند به این وضعیت پرکاری تیروئید گفته می شود، این مسئله منجر به تولید میزان کم tsh می شود این هورمون به عنوان محرک تولید هورمون تیروئید از هیپوتالاموس ترشح شده و وظیفه کنترل ترشح هورمونهای تیروئید را به عهده دارد.

افزایش هورمون تیروئید باعث افزایش سطح سوخت و ساز در بدن شده و میزان متابولیسم را تغییر می دهد، متابولیسم میزان انرژِی را در سطح بدن شما کنترل می کند و پرکاری تیروئید عاملی است که مصرف انرژی را با افزایش سطح متابولیسم بالا می برد، اغلب پرکاری تیروئید در سن ۲۰ تا ۴۰ سال و در سالهای باروری در زنان خودنمایی می کند.

خوشبختانه، پرکاری تیروئید در بارداری امری شایع نیست ولی وجود این بیماری می تواند برای مادر و جنین خطرآفرین باشد، در حقیقت به این دلیل که علائم پرکاری تیروئید در زنان باردار مشابه علائم بارداری از جمله خستگی، احساس گرما یا اضطراب است ممکن است متوجه آن نشوید ولی به دلیل خطراتی که این بیماری برای جنین و مادر ایجاد می کنند محطاط بودن نسبت به آن بسیار مهم است، پرکاری تیروئید در صورتی که کنترل نشود، در زنان باردار می تواند منجر به سقط جنین، زایمان زودرس، فشار خون بالا، یک نوزاد کم وزن و نارس و دیگر مشکلات شود.

علائم پرکاری تیروئید در بارداری

چه عواملی سبب پرکاری تیروئید مادر می شود

بیماری گریوز

یکی از شایع ترین علل پرکاری تیروئید بیماری گریوز است، گریوز یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی با فعالیت بیشتر از حد و حمله به تیروئید سبب افزایش عملکرد آن شده و باعث پرکاری تیروئید و افزایش حجم آن می شود، اکثر زنان قبل از بارداری متوجه این بیماری شده و قبل از بارداری به درمان آن می پردازند.

پرکاری تیروئید موقتی

در شرایطی که مادر باردار دچار حالت تهوع و استفراغ شدید است و یا دوقلو باردار است، ممکن است دچار پرکاری تیروئید موقت شود که به آن تیروتوکسیکوز گذرای حاملگی هم گفته می شود، این حالتی است که به دلیل افزایش سطح HCG یا همان هورمون گونادوتروپین (human chorionic gonadotropin ) به وجود می آید، تیروتوکسیکوز گذرا در بین هفته های ۱۴ تا ۱۸ بارداری از بین خواهد رفت و به همین دلیل نیازی به استفاده از داروهای ضد تیروئید و درمان آن نیست.

وجود ندول پرکار تیروئید

برخی مواقع وجود ندول ها ( گره های کوچک تیروئید ) باعث ایجاد پرکاری تیروئید هستند، در واقع این ندول ها شروع به تولید هورمون تیروئید می کنند که در کنار هورمون تولید شده در غده تیروئید باعث افزایش سطح هورمون و پرکاری تیروئید هستند، درمان ندول تیروئید و گره ها در این شرایط امکان پذیر است، درباره درمان تیروئید و ندول ها مقاله های زیادی در این سایت آورده شده است، بنابراین اگر به ندول تیروئید مبتلا شده اید نگران نباشید و با پزشکتان مطرح کنید.

پرکاری تیروئید پس از زایمان

تیروئید همچنین پس از زایمان نیز می تواند پرکار شود، برخی از زنان در یک سال پس از زایمان دچار شرایط التهاب تیروئید و یا بیماری تیروئیدیت پس از زایمان می شوند که باعث پرکاری تیروئید در آنها می شود، این حالت پس از چند ماه و یا چند هفته بدون درمان از بین می رود و نیازی به نگرانی در این رابطه نیست.

در برخی مواقع نیز التهاب باعث کم کاری تیروئید می شود که در اینصورت هورمون به اندازه کافی تولید نمی شود، در اکثر شرایط این کم کاری تیروئید به خودی خود از بین می رود.

مشکلات تیروئید و بارداری

علائم پرکاری تیروئید در زنان باردار و مادران

 • احساس گرمای بیش از حد
  اگر در زمانی که دیگران احساس آرامش می کنند و هوا به نظرشان مساعد است، شما احساس گرمای شدید می کنید می تواند نشانه ای برای پرکاری تیروئید باشد.
 • تپش قلب و ضربان سریع قلب نیز از علائم تیروئید پرکار است
 • اگر دستان شما می لرزد ممکن است مشکل پرکاری تیروئید وجود داشته باشد
 • کاهش وزن با  وجود تغذیه مناسب
  در زمانی که تیروئید پرکار می شود سوخت و ساز بدن افزایش می یابد بنابراین میزان غذایی که روزانه مصرف می شود زودتر به انرژی تبدیل شده و متابولیسم صورت می گیرد، همین امر به معنی عدم گرد آوری کالری در بدن و استفاده از دیگر منابع موجود می شود که در پی آن حتی اگر غذای بیمار تغییری نکرده باشد به دلیل صرف منابع ذخیره بیمار لاغر می شود.
 • خستگی و یا مشکلات خواب
  بنابه همان دلیل افزایش متابولیسم و فعالیت بیشتر از حد سلولهای بدن بیمار ممکن است احساس خواب آلودگی و خستگی داشته باشد و این خستگی ناشی از پرکاری تیروئید است.
 • اضطراب و اعصاب تحریک پذیر

تشخیص پرکاری تیروئید

همانطور که گفته شد در اغلب موارد زنان قبل از دوره بارداری متوجه پرکاری تیروئید می شوند، پزشک برای تشخیص پرکاری تیروئید به چند روش اقدام می نماید

معاینه فیزیکی

وجود برآمدگی در تیروئید و یا بزرگ شدن آن نشانه ای از وجود یک بیماری و مشکل در تیروئید است، پزشک با معاینه فیزیکی غده تیروئید بررسی می کند که آیا ندول و یا توده ای در تیروئید هست یا خیر و نیز بررسی می کند که آیا تیروئید در اندازه طبیعی است یا نه

جواب آزمایش تیروئید و بررسی هورمون های تیروئیدی

این آزمایش مطرح می کند که آیا تیروئید به درستی کار می کند و یا اینکه اختلالی در غده وجود دارد یا خیر، نیز بررسی سایر غدد درون ریز در مواردی که پزشک به تاثیر دیگر غدد در پرکاری تیروئید مشکوک است انجام می شود، در مورد این بیماری سطح tsh پائین و سطح t4 بالا مطرح می شود.

تست جذب ید رادیواکتیو

آزمایش دیگری که برای بررسی تیروئید پرکار انجام می شود تست جذب ید رادیواکتیو است که البته در زنان باردار نباید انجام شود، این آزمایش میزان جذب ید را در تیروئید مورد بررسی قرار می دهد، تیروئید برای تولید هورمون از ید استفاده می کند و این می تواند سنجشی برای بیماری پرکاری تیروئید قرار بگیرد.

مهم است که علت پرکاری تیروئید به درستی بررسی و یافت شود تا درمان آن به درستی انجام شود.

درمان علائم پرکاری تیروئید در زنان باردار ( درمان پرکاری تیروئید در بارداری )

در دوران حاملگی اگر عامل ایجاد آن بیماری گریوز بوده باشد در این حالت ترجیح درمان برای پرکاری تیروئید استفاده از داروهای ضدتیروئید است این داروها باعث جلوگیری از تولید بیش از حد هورمون تیروئید می شوند، این درحالی است که تیروئیدیت موقت بارداری نیازی به درمان ندارد و اگر پرکاری موقت بوده باشد پزشک اقدام درمانی انجام نمی دهد.

درباره زنانی که مبتلا به ندول تیروئید و یا گره های تیروئید هستند استفاده از داروهای ضد تیروئید مطرح می شود گرچه در این باره می توان از روشهای به روزتر و موثر دنیا به نام آر اف تیروئید و یا ماکروویو نیز استفاده کرد، این روشها به این دلیل که هیچ اشعه ای و یا مواد مضری وارد بدن مادر نمی کند تاثیری هم بر روی جنین نخواهد داشت و می تواند به عنوان یک گزینه درمانی خوب مطرح شود.

درباره درمان علائم پرکاری تیروئید در زنان باردار و نیز در سایر افراد در مقاله ی دیگری خواهیم پرداخت، موسسه تصویربرداری تیراد به عنوان اولین مرکز فوق تخصصی در درمان بیماریهای تیروئید به روشهای کمترتهاجمی روشهایی با حداقل عوارض و نیز حداکثر کارایی در خدمت تمامی هموطنان است، مقاله روشهای درمان پرکاری تیروئید را از اینجا باز کنید.

پرکاری تیروئید

منابع بیشتر :

انجمن تیروئید آمریکا

۱ / ۵. ۱

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری

۲ دیدگاه. Leave new

 • مارال محمدی
  1400/02/06 6:38 ق.ظ

  سلام من الان دوماه ونیم فهمیدم تیروئید پرکارسمی دارم غده تیروئیدم گلولم ورم کرده نمیدونم باید دارو برطرف میشه یانه ممنون میشم راهنمایتم کنی

  • مدیر سایت
   1400/02/09 10:46 ق.ظ

   سلام. باید تحت نظر متخصص غدد دارو مصرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر