آیا سرطان تیروئید کشنده است

آیا سرطان تیروئید کشنده است

در بین بیماری های غدد، ندول تیروئید یکی از شایعترین مشکلاتی است که به صورتهای مختلف نمایان می شود ولیکن خوشبختانه درصد بالایی از ندول های تیروئید خوش خیم بوده و در موارد زیادی نیاز به درمان نیز ندارند و تنها به وسیله پزشک فالوآپ می شوند، در حقیقت تنها ۵ درصد از توده ها به شکل بدخیم ظاهر می شوند، با این حال وجود سرطان تیروئید انکار پذیر نیست (به مقاله علائم اولیه سرطان تیروئید مراجعه کنید) و در موارد محدودی ندول های تیروئید بدخیم هستند، سوالی اکثر بیماران به محض اینکه متوجه توده بدخیم شوند این است که آیا سرطان تیروئید کشنده است ، موسسه تصویربرداری پزشکی تیراد تصمیم گرفت تا موضوع این مقاله را به پاسخ این سوال اختصاص دهد.

درمان سرپایی سرطان تیروئید

درباره سرطان های خطرناک تیروئید بدانید

بهتر است قبل از پاسخ دادن یه این سوال که آیا سرطان تیروئید کشنده است یا نه، نگاهی به انواع سرطان های تیروئید و میزان خطراتی که برای بیمار ایجاد می کند بیاندازیم

کارسینوم پاپیلاری

شایعترین نوع سرطان تیروئید (تقریبا ۸ مورد از هر ۱۰ مورد سرطان غده تیروئید) از نوع پاپیلاری است، این نوع سرطان معمولا به صورت کند و آهسته رشد کرده و یک لوب غده تیروئید را درگیر می نماید، با این حال این نوع سرطان معمولا به غدد لنفاوی نیز گسترش یافته و دچار متاستاز تیروئید می شود، خبر خوب اینجاست که در مورد این سرطان معمولا درمان به خوبی پاسخ داده و باید گفت این نوع کارسینومای تیروئید به ندرت کشنده است.

آیا سرطان تیروئید کشنده است : سرطان تیروئید از نوع کارسینومای پاپیلاری به ندرت کشنده است.

آیا سرطان تیروئید کشنده است

سرطان تیروئید فولیکولار

پس از سرطان پاپیلاری تیروئید این نوع از توده بدخیم تیروئید در رده دوم آمار قرار گرفته و از هر ۱۰ مورد ۱ مورد آمار را به خود اختصاص داده است، در کشورهایی که در رژیم غذایشان ید کافی وجود ندارد این بدخیمی شایع تر است، معمولا به غدد لنفاوی گسترش نیافته ولیکن می تواند دیگر اعضا مانند ریه و استخوان ها را درگیر کند، با اینکه پیشینه درمان و پیش آگهی درمان این کارسینومای فولیکولار مانند سطان پاپیلاری نیست باز هم در موارد زیادی قابل درمان است بنابراین این نوع سرطان نیز در موارد زیادی کشنده نیست.

آیا سرطان تیروئید کشنده است : سرطان تیروئید از نوع کارسینومای فولیکولار در رده دوم قرار گرفته و در موارد زیادی قابل درمان است.

کارسینومای هرتل سل

در حقیقت یک نوع سرطان فولیکولار تیروئید است که آماری در حدود ۳ درصد از بیماران را به خود اختصاص داده است، در رابطه با پیشینه درمانی به خوبی کارسینومای فولیکولار نیست، این سلولها تمایل کمتری برای جذب ید رادیواکتیو داشته و به همین دلیل یافتن و درمان آن ها کار سخت تری است و به همین ترتیب پیدا کردن گسترش آن به سایر اندامها کار سخت تری است.

آیا سرطان تیروئید کشنده است : درمان سرطان تیروئید از نوع کارسینومای هرتل سل به نسبت نوع فولیکولار سخت تر است.

کدام نوع سرطان تیروئید باعث مرگ می شود

سرطان مدولاری تیروئید

۴ درصد از آمار سرطان به نوع مدولاری اختصاص یافته است، این بدخیمی از سلولهای C در تیروئید آغاز می شود که وظیفه تولید کلسی تونین را به عهده دارند (هورمون کنترل کننده کلسیم در خون)، در مواردی مولاری حتی قبل از کشف ندول های تیروئید به اندامهای دیگر از جمله ریه، گره های لنفاوی و یا کبد گسترش می یابد.

آیا سرطان تیروئید کشنده است : درمان سرطان تیروئید مدولاری به مراتب از انواع قبلی سختتر است.

سرطان آناپلاستیک

کمترین آمار و بیشترین خطر را این نوع سرطان به خود اختصاص داده است، بدخیمی ممکن است با فولیکولار و یا سرطان پاپیلاری شروع و به آناپلاستیک نزدیک شود، بسیار سریع رشد کرده و به سلولهای گردن و سایر قسمتها سرایت می کند، درمان این توده ها معمولا بسیار سخت است.

آیا سرطان تیروئید کشنده است : درمان سرطان تیروئید آناپلاستیک به طور معمول بسیار مشکل است.

لنفوم تیروئید

لنفوسیت ها اصلی ترین سیستم دفاعی بدن هستند و سرطان لنفوم یک سرطان ناددر است که از این دستگاه شروع شده و ممکن است به غده تیروئید سرایت کند، در حال حاضر پیشرفت علم کمک کرده تا درمان های سریعتر و موثرتری در رابطه با این نوع سرطان انجام شود.

سارکوم تیروئید

این نوع سرطان به ندرت ایجاد شده (نوع نادر سرطان تیروئید) و از سلولهای حمایت کننده تیروئید شروع می شود، معمولا بسیار تهاجمی بوده و درمان بسیار سختی خواهد داشت.

آیا سرطان تیروئید کشنده است : سارکوم از انواع سرطان های بسیار تهاجمی است که طی آن بیمار بایست درمان بسیار سختی را بگذراند.

آنچه باید درباره سرطان تیروئید بدانید

یک مسئله بسیار مهم در درمان سرطان تیروئید زمان تشخیص آن است، در موارد بسیاری اگر توده به موقع تشخیص داده شود می توان راه درمان مناسب آن را نیز پیش گرفت و پس از مدت کوتاهی بیمار می تواند بدون نگرانی و تنها با نظارت بر روی سلامت بدنش و چکاپ در مت زمان مشخص بر اساس تشخیص پزشک به زندگی خود ادامه داده و بتواند زندگی عادی را سپری کند، بنابراین توصیه همیشگی اینجاست که اگر شما هم جزء کسانی هستید که ریسک فاکتورهای بیماری را دارا هستید از جمله اینکه در معرض تابش قرارگرفته اید، سابقه خانوادگی در سرطان های تیروئید داشته و یا قبلا درگیر آن بوده اید، اگر خانم هستید و در محدوده سنی ۴۰ تا ۷۰ سال قرار دارید و اگر با یک رژیم غذایی بدون ید کافی زندگی می کنید بهتر است تا با پزشک مشورت کنید و مورد معاینه قرار بگیرید.

درمان سرطان تیروئید

به  طور معمول درمان های جراحی ارجح ترین و بهترین گزینه برای درمان سرطان تیروئید هستند ولی در مواردی که شرایط بیمار این اجازه را بدهد و یا معاینات و نمونه برداری تیروئید دال بر این باشند که روشهای کمتر تهاجمی می توانند به درمان این بیمار بپردازند می توان از روشهای آر اف تیروئید و ماکروویو استفاده نمود و نیز در برخی شرایط ید رادیواکتیو و شیمی درمانی نیز در بین رده های درمان آن قرار می گیرند، به هر شکل بایست پزشک با معاینه بیمار و اینکه در چه مرحله ای قرار گرفته است انتخاب نماید کدام شیوه درمانی مناسب است.

آیا این مطلب مفید بود، امتیاز بدهید

 

مطالبی که پیشنهاد می کنم بخوانید

علائم اولیه سرطان تیروئید

عوارض پرکاری تیروئید

درمان ندول تیروئید

 

۳.۶ / ۵. ۹

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری

۶ دیدگاه. Leave new

 • آزاده
  1400/07/18 9:13 ق.ظ

  سلام خسته نباشید ببخشید من حدود ۱ سال و نیم هست میدونم سرطان بدخیم تیروئید دارم و با ۲ تا دکتر مشورت گرفتم گفتن باید عمل کنم و کل تیروئید برداشته شود ، خانواده ی پدری هم همه درگیر سرطان دستگاه گوارشی بودن و همگی فوت شدن پدر من هم ۱ ماهه بخاطر سرطان فوت شده😭😭 من بخاطر شرایط پدرم که دیدم عمل رو انجام ندادم الانم سوالم اینه چقدر طول می کشه سرطان تیروئید به قسمتهای دیگه بدن پخش بشه؟

  • مدیر سایت
   1400/07/20 10:39 ق.ظ

   سلام. تسلیت میگم خدا بهتون صبر بده ان شاالله. بستگی به موقع تشخیص داره و معمولا ابتدا غدد لنفاوی را درگیر میکنه.

 • فاطمه
  1399/07/10 7:05 ب.ظ

  خیلی خوب بود

 • الی
  1399/07/10 11:07 ق.ظ

  سلام مادر من سرطان اناپلاستیک دارن با اندازه ۴۲×۳۶×۶۰با متاستاز ریوی ۱۲ میلی متر ۳ دوره شیمی درمانی کردن الان ریش اب اورده میشه بگین درمان جواب میده؟

 • سورینی
  1399/04/01 9:45 ب.ظ

  سلام ممنون از اطلاعاتتون
  من ساکن ایران نیستم ..مادرشوهر من مبتلا به تومور بدخیم تیرویید با اندازه بزرگ هستن و دکتر معالج ایشون جراحی رو با توجه به سن هشتاد و دو سال ایشون و اینکه تومور به حنجره تقریبا چسبیده کاملا خطرناک دونستن و عمل منتفی است…میخواستم بدونم در این مورد چه نظری دارید و اینکه هیچ درمان جایگزینی مطرح نشده و فقط کنترل چند ماهه ! عجیب نیست یه مقدار؟و آیا فقط میشه دست روی دست گذاشت به این امید که سلولهای سرطانی کند پیشرفت کنند و ارگان دیگه ای درگیر نشه ؟ ممنون میشم پاسخ بدید.

  • مدیر سایت
   1399/04/07 9:13 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   برای بیمار شما باید یک بررسی بالینی کامل انجام شود، این بیماری متاسفانه درمان قطعی ندارد ولی می توان درمان تسکینی انجام داد، لطفا برای نوبت حضوری با شماره ۰۹۱۲۰۳۹۶۹۰۷ تماس بگیرید.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر