توده کبدی چیست؟ اندازه توده‌های کبدی خوش خیم و بدخیم

کبد و عملکرد آن در بدن

توده خوش خیم کبد و نمای کلی آن

توده ها یا ضایعات خوش خیم (غیر سرطانی) در کبد نسبتاً شایع هستند.

همانژیوم (که همانژیومات نیز نامیده می شود.)

 • شایع ترین ضایعات جامد خوش خیم کبد
 • نشان دهنده ضایعات عروقی مادرزادی است که حاوی بافت فیبری و رگ های خونی کوچک است که در نهایت رشد می کنند.
 • محدوده اندازه از کوچک (۱ سانتیمتر یا کمتر) تا همانژیوم غول پیکر غار (۱۰ تا ۲۰ سانتیمتر)
 • پارگی خود به خود (خونریزی) نادر است.

آدنوم های کبدی

 • نئوپلاسم های جامد خوش خیم کبد
 • بیشتر در زنان جوان دیده می شود.
 • معمولاً منفرد است، اگرچه آدنوم های متعدد نیز ممکن است رخ دهند.
 • عامل خطر: استفاده قبلی یا فعلی از داروهای ضد بارداری خوراکی، اگرچه حتی بدون استفاده از قرص های ضد بارداری خوراکی نیز ممکن است رخ دهد.
 • با پارگی خود به خود همراه با خونریزی داخل صفاقی و خطر ابتلا به سرطان (کارسینوم کبدی) همراه می‌باشد.

هیپرپلازی گره ای کانونی (FNH)

 • یکی دیگر از ضایعات جامد خوش خیم کبد
 • در زنان در سنین باروری (مشابه آدنوم) شایع تر است، اگرچه ارتباط استفاده از قرص های ضد بارداری خوراکی چندان روشن نیست.
 • معمولاً خود به خود پاره نشوند.
 • هیچ خطر قابل توجهی برای سرطانی شدن نداشته باشید.

کیست های کبدی

 • ساختارهای کبد پر از مایع
 • انواع مختلف کیست های کبدی عبارتند از:
 1.  کیست های ساده کبدی
 2. کیست صفراوی
 3. کیست های انگلی
 4. سیستادنوم ها

همانژیوم کبدی

کبد بزرگ‌ترین عضو یا ارگانِ داخلی بدن است که در افراد بالغ و سالم حدوداً بین ۱۳۰۰ تا ۱۶۰۰ گرم وزن دارد‌. کبد در حفظ همئوستاز و در متابولیسم بدن نیز نقش عمده و گسترده‌ای را داراست‌. همین موضوع سبب شده که کبد توسط انواع مختلفی از بیماری‌ها تحت تأثیر قرار گرفته و به نسبت عضو آسیب‌پذیری باشد‌. به عبارت دیگر‌، هر بیماری یا اختلالی که متابولیسمِ عادی بدن را متأثر کند می‌تواند کبد را نیز درگیر نماید‌. از جمله این اختلالات می توان به توده‌های کبدی اشاره کرد.

اگر با مشکلات کبدی رو به رو هستید این مقاله کمک بسیار زیادی به شما خواهد کرد، در این مقاله قصد داریم در ابتدا به طور مختصر‌، با برخی عملکردها و ویژگی‌های بافتِ کبدی آشنا شویم و سپس به سؤالاتِ متداول شما درباره‌ی برخی بیماری‌ها و توده‌های کبدی پاسخ دهیم.

عملکرد کبد

برخی کارهایی را که کبد در بدن انجام می‌دهد شامل موارد زیر می‌باشد‌:

 • تمام مواد غذایی‌ای که در روده و دستگاه گوارش جذب می‌شود از طریق سیاهرگی به نام باب یا پورت به کبد رفته و در آنجا بر روی آن‌ها تغییراتی اعمال می‌گردد تا بتوانند مورد استفاده‌ی سایر بافت‌های بدن قرار بگیرند‌.
 • داروهای خوراکی هم مثل مواد غذایی‌، بعد از جذب در دستگاه گوارش ابتدا به کبد می‌روند و در آنجا به فرم فعال خود تبدیل می‌شوند‌.
 • کبد بسیاری از سموم و ترکیبات اضافی و دفعیِ موجود در پلاسمای خون را از طریق صفرا از بدن دفع می‌کند‌.
 • بسیاری از پروتئین‌های موجود در پلاسمای خون یا همان سرم توسط سلول‌های کبدی ساخته می‌شوند‌.
 • کبد در سیستم ایمنی بدن و مقاومت در برابر عفونت‌ها مشارکت دارد‌.
 • کبد مواد مختلفی مانند آهن‌، گلیکوژن‌، تری‌گلیسیریدها‌، ویتامین‌ها و … را در خود ذخیره می‌کند‌.
در کتابِ پاتولوژی رابینز درباره‌ی عملکردِ کبد در بدن چنین نوشته شده است:

« در چهارراهِ بین دستگاه گوارش و سایر اعضای بدن‌، کبد نقش مهمی را در نگهداری همئوستازِ متابولیک بدن ایفا می‌کند‌. این نقش‌ها و عملکردهای کبد شامل پردازشِ آمینواسیدهای غذایی‌، کربوهیدرات‌ها‌، لیپیدها و ویتامین‌ها‌، ساخت پروتئین‌های سرم و مسمومیت‌زدایی و دفع سم و موادِ بیولوژیک بیگانه از طریق صفرا می‌باشد‌. به عبارت دیگر‌، هر ماده غذایی که از طریق دستگاه گوارش جذب می‌شود و همچنین بسیاری از داروهای خوراکی و حتی سموم‌، در ابتدا از طریق گردش خون به کبد رفته و در آنجا متابولیزه یا پردازش می‌شوند‌.

کبد نسبت به فاکتورها و عواملِ متابولیک‌، سمّی‌، میکروبی و خونی حساس می‌باشد‌. در بعضی موارد‌، بیماری به طور اولیه در بافتِ کبد دیده می‌شود‌. در سایر موارد بیماری‌های شایع در انسان مثل نارسایی قلبی (‌علی‌الخصوص نارسایی نیمه‌ی راستِ قلب‌)‌، دیابت و عفونت‌های خارجِ کبدی غالباً به طور ثانویه کبد را نیز درگیر می‌کنند‌.

کبد از ذخیره‌ی عملکردی بسیار زیادی برخوردار است و در تمام بیماری‌های کبدی به جز انواع بسیار سریع و حاد، نوسازیِ بافت کبد دیده می‌شود‌. در یک فرد طبیعی برداشتن ۶۰ درصد از بافتِ کبد با جراحی (‌هپاتکتومی‌)‌، منجر به یک اختلالِ کبدی جزئی یا موقت می‌گردد و بافتِ کبدی در عرض ۴ تا ۶ هفته نوسازی می‌شود‌، به بیان ساده تر کبد این قابلیت را دارد که بافت مجدد تولید کند.

حتی در صورتیکه سلول‌های کبدی به طور گسترده‌ای دچار نکروز شده و از بین بروند ولی چارچوبِ بافت همبند کبد حفظ شده باشد‌، تقریباً بافتِ کبد به طور کامل بازمی‌گردد‌. »

تا اینجا به طور خلاصه دیدیم که کبد چه عملکردها و وظایفی دارد و همچنین واکنشِ بافت کبد را در برابر بیماری‌ها تا حدودی بررسی کردیم‌.

موضوعی که در این مقاله می‌خواهیم پیرامون آن بحث کنیم توده‌های کبدی است‌.

کبد و عملکرد آن در بدن

توده های کبدی

توده‌های کبدی انواع مختلفی دارند و لزوماً پدیده‌ی خطرناکی نیستند‌. در ادامه

 • انواع توده‌های کبدی
 • تصویربرداریِ کبد
 • سرطانِ کبد (HCC) و علائم آن

را بررسی می کنیم.

انواع توده‌های کبدی

در بعضی بیماری‌ها‌، علی‌الخصوص در سرطان‌ها ممکن است توده‌هایی از سلول‌های توموری خوش‌خیم یا بدخیم در داخل کبد دیده شود‌. البته خوشبختانه هر گردی گردو نیست! هر توده‌ی کبدی‌ای لزوماً یک توده‌ی سرطانی نمی‌باشد. لذا در صورت تشخیصِ وجود توده در کبدتان فوراً نگران نشوید‌.

انواع توده‌های کبدی شاملِ کیست‌های کبدی‌، ندول‌ها (‌نوعی برجستگی‌) و تومورهای کبدی تقسیم می‌شوند.

آبسه های کبدی

احتمالاً نام آبسه‌های کبدی یا کیست‌های کبدی را پیش از این نیز شنیده باشید‌. کیست‌های کبدی غالباً از عفونت‌های انگلی نظیر آمیب‌، اکینوکوکوس و … نشأت می‌گیرند‌ و طبق آمارها‌، در کشورهای در حال توسعه‌، مانند کشور عزیزمان ایران‌، شایع می‌باشند‌.

در کشورهای پیشرفته آبسه‌ها یا کیست‌های کبدی باکتریایی شیوع بیشتری نسبت به کیست‌های کبدی انگلی دارند‌. کیست‌های کبدی باکتریایی‌، که عموماً با نام کیست‌های چرکی کبد از آن‌ها یاد می‌شود‌، به صورت ضایعاتی با اندازه‌ی چند میلی‌متر تا چند سانتی‌متر دیده می‌شوند‌.

علائمِ کیست‌های کبدی معمولاً به این صورت است که فردِ مبتلا دچار تب شده و در بیشتر موارد در ناحیه‌ی فوقانی راست شکم (‌محل قرارگیریِ کبد‌) احساس درد می‌کند و همچنین کبدِ شخص بزرگ و دردناک می‌شود‌. در صورتیکه مجاری صفراوی خارج کبدی دچار انسداد شوند ممکن است یرقان یا زردی نیز دیده شود‌. در صورتیکه چنین علائمی را مشاهده نمودید به پزشک مراجعه نمایید‌.

برای درمانِ کیست‌های کبدی‌، اگر ضایعات کوچک باشند از آنتی‌بیوتیک‌ها یا داروهای ضدانگلی و اگر ضایعات بزرگ‌تر باشند از تخلیه‌ی جراحی کیست یا آبسه استفاده می‌گردد‌.

در صورت تشخیص و درمانِ به‌موقع آبسه کبدی شانس نجات بیمار بیش از ۸۰ درصد خواهد بود در غیر اینصورت‌، حتی خطر مرگ‌ ناشی از کیست کبدی وجود دارد‌. بنابراین‌، لزوم مراجعه به پزشک در صورت مشاهده‌ی علائمِ آبسه‌ی کبدی را جدی بگیرید‌.

نوع دیگری از توده‌های کبدی تومورها و توده‌های سرطانیِ کبد هستند که در بیشتر موارد منشأ آن‌ها اصطلاحاً متاستاتیک بوده و از عضو احشایی دیگری غیر از کبد می‌باشد‌.

آبسه کبدی یعنی چه، انواع توده‌های کبدی کدامند

متاستاز چیست؟

اگر برایتان سؤال پیش آمده که متاستاز چیست؟ باید بگوییم که متاستاز به زبان ساده‌، انتشارِ سلول‌های سرطانی از محلِ تومور اولیه به دیگر اعضا و بافت‌های بدن می‌باشد‌.

شایع‌ترین سرطان‌های کبد

شایع‌ترین سرطان‌های کبد، سرطان‌های متاستاتیکِ کبد هستند، به این معنی که تومور اولیه در عضوی دیگر و غیر از کبد ایجاد شده و سلول‌های توموری در خون منتشر شده و کبد را هم درگیر کرده‌اند‌. معمولاً محل تومور اولیه‌ای که به کبد متاستاز می‌دهد در کولونِ روده‌، ریه یا پستان می‌باشد‌.

گفته می‌شود که کبدِ سالم و طبیعی در مقایسه با کبدِ دچار سیروز‌، حساسیت بیشتری نسبت به متاستازهای سرطانی از خود نشان می‌دهد‌.

توده‌های کبدی ممکن است باعث احساس سنگینی یا ناراحتی در ناحیه‌ی اپی‌گاستر شوند‌. بیماران مبتلا به سرطان متاستاتیک کبد معمولاً با شکایات یا علائمی مثل ضعف و بی‌اشتهایی‌، یرقان‌، آسیت (‌تورم یا تجمع مایع در شکم‌) و درد در ناحیه فوقانی راست شکم به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند‌.

طول عمر بیماران مبتلا به متاستاز کبد

طول عمر بیماران مبتلا به متاستاز کبد یا همان سرطان متاستاتیک کبد به محل اولیه‌ی تومور و مرحله‌ای از بیماری که در آن‌ سرطان تشخیص داده شده و اقدامات درمانی صورت گرفته‌، بستگی دارد‌. به طور کلی‌، وقتی یک توده سرطانی وارد فاز متاستاز می‌شود کنترل بیماری سخت می‌گردد‌.

خوشبختانه امروزه با برخورداری از روش‌های متعدد تشخیص و درمان سرطان‌های متاستاتیک کبد‌، امکان آهسته‌تر کردن یا متوقف ساختن سیر بیماری و کمک به افزایش طول عمر بیمار مبتلا به متاستاز کبدی وجود دارد‌.

تومورهای خوش‌خیم و ندول‌های کبدی

بحث دیگری که در ارتباط با انواع توده‌های کبدی مطرح است تومورهای خوش‌خیم و ندول‌های کبدی می‌باشد‌.

همانژیوم‌های غاریِ کبد

شایع‌ترین ضایعه‌های خوش‌خیم کبدی اصطلاحاً همانژیوم‌های غاریِ کبد نام دارند و برعکس اسمشان که ممکن است ترسناک بنظر بیاید! خطرناک نیستند‌. (‌همانژیوم توده‌ی خوش‌خیمی است که در بافت پوششیِ رگ‌های خونی به وجود می‌آید‌.‌) تنها مشکل اصلی همانژیوم‌های غاری کبد اینست که امکان دارد با تومورهای متاستاتیک کبد اشتباه گرفته شوند‌.

آدنوم کبدی

آدنوم کبدی نوع دیگری از تومورهای خوش‌خیم کبد است که غالباً در خانوم‌های جوانی که قرص ضدحاملگی خوراکی (‌OCP‌) مصرف می‌کنند ایجاد شده و با قطع مصرف آن‌، پسرفت می‌نماید‌.

آدنوم کبدی وقتی به صورت یک توده کبدی تظاهر کند ممکن است با سرطان بدخیم کبد اشتباه گرفته شود‌. آدنوم کبدی ممکن است تحت شرایطی خطرناک شود‌.

آدنوم کبدی در تقریباً نیمی از بیماران بدون علامت می‌باشد‌. علائم آدنومِ کبد بیشتر به صورت درد قسمت فوقانی راست شکم و در موارد شدیدتر خونریزیِ حاد داخل شکمی می‌باشد‌. بیماران علامت‌دارِ مبتلا آدنوم کبد با عمل جراحی و برداشتنِ آدنوم تحت مداوا قرار می‌گیرند‌.

آدنوم کبدی چیست ؟ توده های کبد چگونه درمان می شوند

ندول‌های کبدی

ندول‌های کبدی شامل هیپرپلازی ندولار موضعی‌، ندول‌های ماکرورژنراتیو و ندول‌های دیس‌پلاستیک می‌باشند‌. این ندول‌ها اکثراً توده‌هایی غیرسرطانی بوده و نگران‌کننده نیستند‌.

تصویربرداریِ کبد

یکی از روش‌های تشخیص کارآمد و مؤثر توده‌ها و تومورهای کبدی تصویربرداری است‌. این تصویربرداری ممکن است به روش‌های مختلفی صورت بگیرد ولی معمولاً اولتراسونوگرافی و سی‌تی اسکن بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند‌.

اگر در مورد اولتراسونوگرافی کبد یا به طور کلی‌تر سونوگرافی اطلاعاتی داشته باشید ممکن است با اصطلاحاتِ اکوژنیسیته و یا توده‌های هیپواکو مواجه شده باشید‌.

در این قسمت از مقاله‌، می‌خواهیم ببینیم اکوژنیسیته چیست‌؟ توده‌ی هیپواکو در کبد چیست‌؟ و آیا وجود توده‌ی هیپواکو در کبد خطرناک است‌؟

می‌دانید که در روش اولتراسونوگرافی امواجِ اولتراسوند با واسطه‌ی یک پروب به داخل فرستاده می‌شوند و بازتاب یا پژواک حاصل از برخورد این امواج با اعضای داخلی بدن‌، توسط دستگاه دریافت شده و به یک تصویر تبدیل می‌شود‌.

اصطلاح توده هیپواکو در کبد یعنی چه؟

به میزانِ تواناییِ پژواک‌زایی اجزای بدن در برخورد با امواج اولتراسوند اکوژنیسیته گفته می‌شود‌. همچنین بافتی را که اکوژنیسیته‌ی پایینی داشته باشد هیپواکو می‌نامند‌.

بافت طبیعی و سالمِ کبد قوام نرمی دارد اما توده‌های کبدی به دلیل اینکه معمولاً فشرده و سخت هستند هیپواکو می‌باشند‌.

توده‌های هیپواکو در کبد می‌توانند خوش‌خیم یا بدخیم باشند‌. برای تعیین نوع بدخیمی یا خوش‌خیمی توده‌های هیپواکوی کبد به سی‌تی اسکن و آزمایش‌های تکمیلی نیاز است‌.

توده‌ی هیپواکو در کبد خطرناک است؟

به این ترتیب‌، نمی‌توان به طور قطع گفت که وجود توده‌ی هیپواکو در کبد خطرناک است، چون ممکن است این توده غیرسرطانی بوده و حتی نیازی به اقدامات درمانی نداشته باشد‌.

سرطانِ کبد (HCC) یا توده بدخیم کبدی و علائم آن

سرطان کبد که کارسینوم سلول کبدی (‌HCC‌) نیز نامیده می‌شود حدوداً بیش از ۵ درصد موارد سرطان را در جهان شامل می‌شود‌.

عوامل زیادی می‌توانند در بروز سرطان کبد دخیل باشند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره نمود‌:

سن‌، جنس‌، مواد شیمیایی، ویروس‌ها‌، مواد شیمیایی‌، هورمون‌ها، الکل و مواد غذایی‌.

عوامل اصلی که منجر به بروز سرطان کبد می‌شوند عبارتند از‌: عفونت ویروسی هپاتیت B و C‌، سیروز الکلی‌ و هموکروماتوز‌.

آیا سرطان کبد دارای علائم خاموش است؟

تشخیص سرطان کبد خیلی آسان نیست و معمولاً از علائمِ آن تحت عنوان علائم خاموش سرطان کبد یاد می‌شود‌. سرطان کبد ممکن است در بیمارانی که قبلاً دچار سیروز شده یا اختلالات زمینه‌ای دارند به صورت هپاتومگالی آرام (‌بزرگ شدنِ کبد‌) تظاهر کند‌. برخی بیماران هم ممکن است که دچار درد در ناحیه اپی‌گاستر (در ‌قسمت فوقانیِ شکم‌) شوند یا کاهش وزن پیدا کنند‌.

یافته‌های آزمایشگاهی (نتایج آزمایشات) هم کمک‌کننده هستند ولی متأسفانه اختصاصیت بالایی برای تشخیص سرطان اولیه‌ی کبد ندارند‌.

به هر حال‌، سرطان کبد معمولاً با بیماری‌ها و اختلالات زمینه‌ای دیگری همراه است و همین موضوع تشخیصِ افتراقی آن را تا حدودی دشوار می‌نماید‌.

طول عمر بیماران مبتلا به سرطان کبد

میانگین طول عمر بیماران مبتلا به سرطان کبد ۷ ماه بوده و ممکن است جان خود را در اثر یکی از موارد زیر از دست بدهند‌:

کاهش وزن شدید‌، نارسایی کبدی همراه با اغمای کبدی و به ندرت پارگی تومور همراه با خونریزی کشنده‌.

سرطان سلول‌های کبدی یا کارسینوم هپاتوسلولار در صورت تشخیصِ به‌موقع قابل درمان می‌باشد‌.

درمان سرطان کبد می‌تواند به روش‌های مختلفی از جمله عمل پیوند کبد‌، برداشتن قسمتی از بافتِ کبد‌، رادیوتراپی‌، شیمی‌درمانی و … صورت بگیرد‌.

درمانِ انواع توده‌های کبدی

روش درمان توده‌های کبدی با توجه به نوعِ آنها و شرایط سنی و جسمیِ بیمار ممکن است متفاوت باشد‌.

در درمان سرطان‌های ثانویه یا متاستاتیک کبد معمولاً سعی می‌شود تا علائم بیماری سرکوب شده و طول عمر بیمار افزایش یابد‌. به این نوع درمان اصطلاحاً درمان تسکین‌دهنده گفته می‌شود‌. با این حال، می‌توان از روش‌هایی همچون شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی نیز برای درمان سرطان‌های متاستاتیک کبد استفاده کرد‌.

برای درمان تومورهای سرطانی کبد، در صورتیکه تومور هنوز کوچک باشد یا تنها بخش کوچکی از کبد را درگیر کرده باشد‌، با عمل جراحی تومور را از بدن خارج می‌کنند‌.

یکی از روش‌های مؤثر برای درمان تومورهای سرطانی اولیه‌ی کبد روش آر اِف (RFیا رادیوفرکانسی‌) است‌. روش آر اف یک روش موضعی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی است. در این روش‌، با استفاده از دستگاه یک جریان از امواج رادیویی پرفرکانس را به محل تومور هدایت می‌کنند تا با ایجاد گرمای موضعی باعث از بین رفتن سلول‌های توموری شود‌. این روش بدون جراحی و با کمک بی حسی موضعی انجام می شود.

کیست‌های کبدی اگر بزرگ باشند یا تشخیص داده شود که خطر پاره‌شدن آنها وجود دارد، باید از طریق عمل جراحی از بدن خارج شوند‌. بنابر صلاح‌دیدِ پزشک‌، در مواردی ممکن است نیاز به عمل جراحی نباشد و پزشک با استفاده از سوزن و از طریق پوست‌، مایعِ درون کیست کبدی را تخلیه کند‌. در روندِ درمان کیست‌های کبدی معمولاً از داروهای ضدانگلی نیز استفاده می‌شود‌ چرا که منشأ ایجاد کیست‌های کبدی معمولاً انگل‌هایی مانند اکینوکوکوس هستند‌.

توده‌ها و ضایعه‌های خوش‌خیم کبد عموماً نیازی به درمان‌های تهاجمی مانند جراحی دارند و اغلب با کنترل دارویی قابل درمان هستند‌.

درمان آر اف توده های کبد در مرکز سونوگرافی تیراد

مرکز سونوگرافی و تصویربرداری تیراد واقع در خیابان قائم مقام فراهانی در تهران به عنوان اولین مرکز فوق تخصصی در کشور در درمان توده های تیروئیدی از سال ۹۶ آغاز به کار نموده و تا کنون موفقیت های چشمگیری در این زمینه داشته است، این مرکز همچنین در درمان توده های کبدی با کمک آر اف فعالیت می کند، برای دریافت نوبت می توانید با شماره های مرکز تماس بگیرید.

منابع:

۳.۸ / ۵. ۸

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
نوشتهٔ پیشین
کیست سینه چیست؟ انواع کیست سینه و علت بوجود آمدن کیست پستان
نوشتهٔ بعدی
سرطان سینه به همراه پیشرفته ترین روش های درمان سرطان سینه 2021

۲۷۳ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • ناشناس
  1403/01/29 11:29 ب.ظ

  سلام وقت بخیر من همانژیوم کبدی دارم ک در سونوگرافی ب اندازه ۲۰*۱۳ است این یعنی چند میلی متر است؟

  پاسخ
 • سلام مادر من پنج توده همانژیوم داره و بسیار عصبی و زود رنجه بابت مشکلات زندگیش
  همانژیوم درمان قطعی داره؟
  دکتری مد نظر دارید
  آیا از خودتون بابت این موضوع میشه نوبت اینترنتی گرفت و عکس مدارک رو ارسال کرد؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   توده همانژیوم یک نوع توده است که در کبد ایجاد می‌شود. این توده‌ها معمولاً از رگ‌های خونی موجود در کبد نشأت می‌گیرند. بیشتر موارد توده همانژیوم در کبد به طور اتفاقی در زمان انجام تصویربرداری تشخیص داده می‌شوند و به طور کلی خطر بالایی برای سلامتی ندارند.
   بیشتر موارد توده همانژیوم در کبد بی‌خطر هستند و نیاز به درمان خاصی ندارند. اما در مواردی که توده بزرگ است یا علایمی مانند درد، خونریزی، فشار بر اعضای مجاور دارد یا در موارد نادری که تشخیص سایر بیماری‌ها نظیر سرطان کبد نماینده آن است، ممکن است نیاز به درمان داشته باشد.

   درمان توده همانژیوم ممکن است شامل مشاهده و نظارت دوره‌ای با استفاده از تصویربرداری پزشکی باشد. در برخی موارد، جراحی ممکن است لازم باشد، به خصوص اگر توده باعث عوارض جدی یا مشکلات مزمن شود.
   بنابراین، برای تشخیص دقیق و تصمیم درمانی مناسب، توصیه می‌شود با یک پزشک متخصص در زمینه گوارش و کبد مشورت کنید.

   پاسخ
 • مهرداد
  1403/01/23 2:36 ق.ظ

  سلام من ۴۳ سال سن دارم مرد که در سی تی مشخص شده یک کیست به اندازه ۹ در ۷ که بعد از یک سال ۱۲ در ۶ شده که شواهد نشون میده که به نفع آدنوما هست لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
 • سلام
  پدرم ۶۴ سال سن دارد که بعد از سونو مشخص شد تعدادی توده در کبد وجود دارد و سی تی با تزریق انجام داد مشخص شد توده ۶ سانتی در کولون هست و متاستاز داده به کبد
  در ریپورت سی تی نوشته توده های متعدد منتشر در سگمان های مختلف کبد
  کولونوسکوپی انجام داد و نمونه برداری شد و جواب پاتولوژی ادنوکارسینیوم بود
  میخواستم بفرمایید با شیمی درمانی یا پرتو درمانی یا آر اف یا هر روش دیگری امکان درمان هست؟
  پزشک جراح کولورکتال میگه اگر تعداد توده های کبد ۵ تا باشه میشه جراحی کرد. آیا با روشهای موجود میشه تعداد توده ها رو به ۵ عدد رساند؟
  ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  این نتیجه ی اسکن کبد پدرم هست:
  Cholecystectomy.
  BPH with mild bladder wall thickening.
  Small hypodense lesion at segment IV of liver which need follow up imaging
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید، ضایعه هیپودنس دقیقا یعنی چی؟ ابعاد هم ۱۱ میلی متر هست.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ضایعه هیپودنس در اسکن کبد به معنای وجود یک توده یا لکه با بافت کم‌تر از بافت کبد است که در تصویربرداری با رادیولوژی (مانند CT scan یا MRI) به صورت تیره‌تر نسبت به بافت کبد ظاهر می‌شود. این موارد ممکن است نشانه‌ای از تغییرات مختلف باشند، از جمله تومورهای خوش‌خونی، کیست‌ها، نسوج زنده‌ای نخاعی (فیبروم) یا حتی تومورهای خوش‌خونی کبدی (مانند همانگیومای کبدی) باشند.

   در مورد ضایعه هیپودنس ابعاد ۱۱ میلی‌متر در بخش IV کبد که نیازمند پیگیری از طریق تصویربرداری دیگر است، توصیه می‌شود که با پزشک متخصص گوارش و کبد مشورت کنید. او می‌تواند بر اساس سابقه پزشکی شما، اعمال مورد نیاز مانند انجام آزمایش‌های دقیق‌تر، اسکن‌های تصویربرداری جایگزین و همچنین تشخیص و درمان مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
 • محمد رضا
  1402/12/26 5:21 ق.ظ

  تصویر یک well defined soiled mass به ابعاد ۵۳.۴۳ در آدرنال سمت راست دیده میشود

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تودهٔ خوش تعریف (well defined) با بافت جامد که به ابعاد ۵۳.۴۳ در غده آدرنال سمت راست مشاهده می‌شود، نیازمند ارزیابی دقیق‌تر است. این نوع توده می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند تومورهای آدرنال، نقرس، آسیب‌های خونی و … باشد.
   برای تشخیص دقیق و تعیین ماهیت این توده، نیاز به انجام تست‌های تصویربرداری مانند اسکن آدرنال (CT scan یا MRI) و همچنین انجام آزمایش‌های خونی مانند تست‌های هورمون آدرنال (مانند آلدوسترون و کورتیزول) داریم.

   توصیه می‌شود که به یک پزشک تخصصی غدد درون ریز یا به یک متخصص جراحی آدرنال مراجعه کنید تا بررسی دقیق‌تری انجام شود و برنامه‌ای برای ادامه تشخیص و درمان مناسب تعیین شود.

   پاسخ
 • مرجان کریمی
  1402/12/25 4:41 ب.ظ

  سلام اقای دکتر من ۳۵سال من واسه ذرد معده سونو انجام دادم داخل کبدم یه توده ایزو اکو هست خطرناک است؟

  پاسخ
 • جوانمردی
  1402/12/18 5:36 ب.ظ

  در بررسی سونوگرافیک بعمل آمد:
  کبد دارای سایز طبیعی . انیلتراسیون Grade Iچربی در پارانیشم کبد مشهود است
  توده هایپوهترواکو حاوی نواحی اکوژن داخلی فاقد عروقی واضح به سایز ۴۷*۴۰ mmدر لوب راست کبد رویت شد
  جاری صفراوی داخل و خارج کبدی و ورد پورت سایز و پاترن نرمال دارند
  لطفاً درصورت نیاز به درمان و پیگیری راهنمایی لازم را بفرمایید
  سن ۵۸

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در تصویربرداری کبد، یک مورد چربی در پارانیشم (محدوده‌ای در اطراف کبد) وجود دارد و همچنین یک توده هیپواترواکو (منطقه با سطح کم تر از معمول) با ابعاد ۴۷*۴۰ میلیمتر در لوب راست کبد مشاهده شده است.
   در این مرحله، اطلاعات بیشتری از شما و سوابق پزشکی (مثل نتایج آزمایش‌ها، علائم، وضعیت سلامت کلی، و …) نیاز است تا بتوان به شما راهنمایی دقیق‌تری داد. همچنین تصمیم‌گیری در مورد درمان و پیگیری باید توسط پزشک شما صورت گیرد.

   مسائل چربی در کبد می‌تواند ناشی از چندین عامل مانند نژاد، سن، سبک زندگی، دیابت، چاقی و سایر شرایط بیماری باشد. تصمیم‌گیری در مورد درمان و پیگیری بستگی به نوع چربی کبد و شدت آن دارد.
   پیشنهاد می‌شود با پزشک خود مشاوره کنید تا با توجه به تمام اطلاعات مربوطه، تشخیص دقیقی ارائه گردد و درمان مناسبی تعیین شود.

   پاسخ
 • در قسمت مدیال لوب چپ کبد یک کانون هیپو اکو با کانون حدود نسبتا واضح ب حداکثر قطر ۱۵.۳ م.م مشاهده می‌شود که در تشخیص افتراقی متاساز قرار میگیرد

  پاسخ
 • سلام در سنو من ضایع اکوژن به قطر ۱۸ میلیمتر در سگمان ۸کبد وجود داره چی هست ممنون میشم کمکم کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ۱. اکوژن (هیدرواکوژن): اکوژن به یک ضایعه هیدرواکوژنیک یا مایع درونی به نمایش آمده توسط یک پوشش نازک مرفوف یا غیر مرفوف گفته می‌شود. این ضایعات معمولاً در سیستم‌های آبیاری طبیعی بدن، مانند کیسه‌های گردابه، دیده می‌شوند.
   ۲. سگمان ۸ کبد: سگمان‌های کبد به بخش‌های تقسیم‌بندی شده کبد اطلاق می‌شود. در مورد سگمان ۸ کبد، این به یکی از هشت بخش‌های کبد اشاره دارد.

   اگر این اکوژن در سگمان ۸ کبد وجود دارد، نیاز به ارزیابی بیشتر توسط یک سونوگرافیست دارد. در برخی موارد، اکوژن‌ها می‌توانند علائم بیماری یا مشکلات متعددی را نشان دهند. بهتر است که با پزشک خود صحبت کنید تا او بتواند نتیجه سونوگرافی شما را به درستی تفسیر کند و در صورت لزوم برنامه درمانی یا تست‌های بیشتر را توصیه کند.

   پاسخ
 • مهیم جهانبین
  1402/12/15 10:24 ق.ظ

  سلام خوبید آقای دکتر من همانژیوم کبددارم دارویی هست برای این همانژیوم سونو گرفتم با سی تی چن تا قرص ژله ای برام تجویز کردن آیا این مسئله قابل درمان هست میشود ی راهنمایی در باره این موضوع برام نظر بدید ممنون میشم

  پاسخ
 • رضا داوری
  1402/12/14 12:48 ب.ظ

  سلام.
  کیست ساده کبد در صورت بزرگ شدن زیاد از طریق تخلیه با سوزن قابل درمان هست؟یا تنها راه جراحی است؟
  ممنون

  پاسخ
 • محمود عصمت مدار
  1402/12/03 7:15 ق.ظ

  سلام روز بخیر
  در ERCP انجام شده من براشینگ انجام شده و استنت پلاستیکی گذاشته شده و نمونه به آزمایشگاه فرستاده شده که پاسخ آزمایشگاه پاتولوژی گفته در بررسی اسمیر و سل بلاک تهیه شده از نمونه ارسالی سلولهای اپیتلیال به صورت پراکنده همراه آماس شدید نوتروفیلی مشهود است سلول اتیپیک دیده نشد
  ممنون میشم اگر اظهار نظر بفرمایید پیوند کبد تا چه اندازه برام لازم هست ؟
  و آیا با دارو قابل درمان است ؟
  تشخیص هم PSC بوده است

  سپاسگزارم

  پاسخ
 • امیر عباس
  1402/11/21 9:07 ب.ظ

  سلام وقت بخیر. پدرم بیوپسی کبد با توده حدود ۱۳ سانتیمتر در لوپ راست انجام داده و خوش خیم بوده خوشبختانه و بیوپسی که انجام داده ۲/۳میلیمتر بود ولی دکتر میگه احتمالا این توده بدخیم باشه چون بیمار هپاتیت ب داره و دوباره بیوپسی با عمق بیشتر باید تکرار بشه آیا امکان داره توده از رو خوش خیم باشه و از داخل بدخیم باشه و انجام بیوپسی باعث تحریک شدن توده میشه و بزرگ میشه آخه توده کبد پدر من بزرگتر شده.ممنون میشم جواب بدهید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تشخیص توده‌های کبدی نیاز به ارزیابی دقیق و انجام بیوپسی با عمق بیشتر دارد. اگر بیوپسی انجام شده نشان داده که توده خوش‌خیم (بنیادی) است ولی با توجه به اطلاعات دارویی، مانند وجود هپاتیت B، پزشک نگرانی‌هایی ممکن است داشته باشد. همچنین، در برخی موارد، توده‌های خوش‌خیم می‌توانند در طی زمان تغییر کنند یا از روند خوش‌خیم به بدخیم تبدیل شوند.
   پزشک شما احتمالاً تصمیم به تکرار بیوپسی با عمق بیشتر گرفته است تا نمونه‌ای دقیق‌تر از بافت توده را بررسی کند و بتواند تشخیص دقیق‌تری برای طبیعت توده ارائه دهد. انجام بیوپسی به طور معمول خود به خود توده را بزرگ‌تر نمی‌کند، اما اگر بزرگ شده است، احتمالاً باید به دلیل نیاز به نمونه‌برداری بیشتر از بافت گذر کند.
   در هر صورت، تصمیم نهایی بر اساس ارتباط مستقیم با پزشک شما، اطلاعات آزمایشگاهی، تصاویر تصویربرداری، و سایر اطلاعات پزشکی گرفته می‌شود. مهم است که با پزشک خود مکاتبه کنید تا توضیحات دقیق‌تری در مورد وضعیت خود دریافت کنید و تصمیمات مناسب‌تری اتخاذ شود.

   پاسخ
 • سلام دکتر گرامی و ممنون لطف و زحماتتون، بعد از دل درد و تهوع بدون هیچ تب و علائمی بچمو بردم دکتر که براش تشخیص بهتر براش سونوگرافی نوشت و بعد از انجامش متوجه این کیستها در کبدش شد و براش آزمایش خون و mri نوشته خواستم ازتون خواهش کنم اگر از نوع کیستها اطلاعی دارید بهم بگید، ممنونم🙏🙏🙏

  کبد اندازه و پژواک طبیعی دارد. ساید بای ساید کیستیک در قسمت قدامی لوب کبدی راست (بخش ۵-۸) حدود ۹۱*۵۸ میلی متر و ۷۵*۶۱ میلی متر (با سپتوم با ضخامت ۱.۵ میلی متر) و کیست دیگر حدود ۷۲*۶۲ میلی متر در قسمت خلفی کبد چپ متمرکز می شود. لوب دیده می شود.

  هیچ اتساع در مجاری صفراوی داخل و خارج کبدی، وریدهای پورتال و کبدی مشاهده نمی شود.

  CBD: 3 میلی متر

  PV: 6.5 میلی متر

  کیسه صفرا دارای ضخامت دیواره طبیعی بدون سنگ کیسه صفرا است. پانکراس و طحال (۹۲ میلی متر) دارای اندازه و اکوژنیک طبیعی هستند.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   توضیحاتی که ارائه داده‌اید، به نظر می‌رسد که در تصویربرداری کبد شما، موارد زیر مشاهده شده‌اند:

   ۱. ساید بای ساید کیستیک:
   – در قسمت قدامی لوب کبدی راست (بخش ۵-۸)، دو کیست به ابعاد ۹۱*۵۸ میلیمتر و ۷۵*۶۱ میلیمتر با سپتوم با ضخامت ۱.۵ میلیمتر.
   – یک کیست حدود ۷۲*۶۲ میلیمتر در قسمت خلفی لوب کبد چپ.
   ۲. مجاری صفراوی و وریدهای پورتال و کبدی:
   – هیچ اتساع در مجاری صفراوی داخل و خارج کبدی، وریدهای پورتال و کبدی مشاهده نمی‌شود.
   ۳. CBD (مجرای صفراوی اصلی):
   – قطر CBD حدود ۳ میلیمتر است.
   ۴. PV (وید زیست پورتال):
   – قطر PV حدود ۶.۵ میلیمتر است.
   ۵. کیسه صفرا:
   – دیوار کیسه صفرا دارای ضخامت طبیعی و بدون سنگ مشاهده شده است.
   ۶. پانکراس و طحال:
   – پانکراس و طحال دارای اندازه و اکوژنیک طبیعی هستند.

   اطلاعات آزمایشگاهی و سایر علائم و نتایج تست‌ها نیز می‌توانند به پزشک در تشخیص نهایی و برنامه درمانی کمک کنند. در صورت نیاز به تفسیر دقیق‌تر، مشاوره با پزشک متخصص گوارش و کبد مناسب است.

   پاسخ
 • سلام در اسکن رنگی بردارم نوشته شده(شواهدی از ضایعه هیپودنس در تصاویر پیش کنتراست به ابعاد حدود ۲۰×۲۰ میلی متر در ناحیه زیر کپسولی لوب Rt کبد در قسمت VIll کبد با بی نظمی داخلی و برخی از قسمت های مشکوک به تقویت داخلی در فاز پورتووریدی و حداقل افزایش در فاز تاخیری وجود دارد. ضایعات کیستیک کبدی باید مورد توجه قرار گیرد و برای ارزیابی بهتر تشخیص بافت توصیه می شود.
  تشخیص افتراقی شامل کیست کمپلکس کبدی مانند آدنوم کیست/آدنوکارسینوم کیست یا کارسینوم هپوتوسلولار کیستیک یا متوستاز با احتمال کمتر و برای ارزیابی بهتر تشخیص بافت و همچنین ارتباط با LFT و Alpha-FP توصیه می شود.) لطف میکنید بگید خطری هست یا نه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   توضیحاتی که ارائه داده‌اید، به نظر می‌رسد که در تصاویر پیش‌کنتراست کبد، در ناحیه زیر کپسولی لوب راست کبد (VIll)، یک ضایعه هیپودنس به ابعاد حدود ۲۰×۲۰ میلیمتر مشاهده شده است. این ضایعه دارای بی‌نظمی داخلی و برخی از قسمت‌ها با تقویت داخلی در فاز پورتووریدی و افزایش حداقل در فاز تاخیری می‌باشد.
   در توصیحات ذکر شده است که ضایعات کیستیک کبدی نیز وجود دارند و برای ارزیابی بهتر تشخیص بافت، نیاز به توجه بیشتر به این ضایعات کیستیک کبدی و همچنین انجام تست‌های تصویربرداری و آزمایش‌های مرتبط با LFT (آزمایشات عملکرد کبد) و Alpha-FP (فتوپروتئین آلفا-فتوپروتئین) دارید.
   تشخیص افتراقی ممکن است شامل ارزیابی این که آیا ضایعه یک کیست کمپلکس (مرکب) کبدی است مانند آدنوم کیست، آدنوکارسینوم کیستی یا کارسینوم هپاتوسلولار کیستیک یا متاستاز باشد. برای تشخیص نهایی و برنامه درمانی مناسب، مشاوره با پزشک متخصص تصویربرداری (رادیولوژیست) و یا جراح کبد مناسب است.

   پاسخ
 • سلام در کبد همسر من توده هیپواکو ۳۸ میلیمتری دیده شده آیا این توده خطرناک است قابل درمان است یا کشنده است ممنون

  پاسخ
 • ناشناس
  1402/11/17 3:52 ب.ظ

  سلام در سی تی اسکن یک ضایعه هایپو دنس به دیامتر ۱۸میلیمتردر سگمان ۸کبد رویت شد نوشته در قدم اول سونوگرافی توصیه میشود من سه هفته قبل سونوگرافی دادم نوشته بود افزایش خفیف پارانشیم کبدی که مطرح کننده کبد چرب گرید ۱است آنزیمهای کبد نرماله آیا تشخیص سونوگرافی درسته؟

  پاسخ
 • سلام.درسونوگرافی برادرم تصویرتوده های متعدد هایپودنس دارای انهانسمنت پریفرال دردولوب کبد دیده شده که به نفع multiplemetastatic lesion میباشد . آقای دکتر میشه راهنمایی ببرمایین

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در تصویر سونوگرافی دولوب کبد، توده‌های متعدد با خصوصیات هیپوهود (Hypoechoic) و دارای انهانسمنت پریفرال (Peripheral Enhancement) دیده شده‌اند. این ویژگی‌ها معمولاً مرتبط با لزجیات (lesions) چندگانه و یا فرآیند ناپخته (metastatic) در کبد هستند.
   “Multiplemetastatic lesion” به معنای وجود توده‌های چندگانه که از مناطق دیگر بدن به کبد منتقل شده‌اند است. این ممکن است نشان‌دهنده انتقال سلول‌های سرطانی از سایر اعضای بدن به کبد باشد. این نوع لزجیات می‌تواند از سرطان‌هایی مانند سرطان ریه، سرطان رحم، سرطان کولورکتال و … ناشی شود.
   برای تشخیص دقیق‌تر و برنامه درمانی مناسب، نیاز به ادامه بررسی های تشخیصی است. پزشک شما ممکن است تصاویر تشدیدی (CT یا MRI)، آنژیوگرافی یا بررسی‌های دیگر را توصیه کند. همچنین، سوابق پزشکی و اطلاعات بیشتر نیز در تشخیص نهایی تاثیرگذار است.
   در هر صورت، توصیه می‌شود که هر چه سریعتر با پزشک مشورت کنید تا تشخیص دقیق‌تری دریافت کنید و در صورت لزوم، برنامه درمانی مناسبی را آغاز کنید.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  ممنون از پاسخگوییتون
  میخواستم بدونم ام آر آی با ماده حاجب میتونه نوع توده ای که در کبد تشکیل شده و خوشم خیم بدخیمی رو تشخیص بده؟ یا سی تی اسکن مطمئن تر است؟

  پاسخ
 • سلام
  کسی که سابقه سرطان مثانه داشته
  و در سونو نوشته گرانولوم کلسیفیه کبد ۱ سانتی متر
  دقیقا چی شده متاستاز داده؟
  سی تی هنوز نشدن

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   گرانولوم کلسیفیه در کبد به معنای وجود یک توده یا ناحیه که حاوی گرانولوم (توده کوچک متمرکز از بافت) و کلسیم (مواد کلسیفیه) است، می‌باشد. اطلاعات ارائه شده توسط شما نشان می‌دهد که اندازه این گرانولوم حدود ۱ سانتیمتر است.

   – گرانولوم‌های کلسیفیه معمولاً نشان‌دهنده توده‌های نقرسی (granulomas) هستند که ممکن است به علت واکنش به عفونت‌های گذشته، التهاب‌ها یا سایر ایامیونولوژیک (مرتبط با سیستم ایمنی) باشند.
   – کلسیفیکاسیون (تشکیل کلسیم) در گرانولوم می‌تواند نشانگر پردازش و بهبود این توده باشد.

   – اطلاعات بیشتری در مورد ماهیت و علت این گرانولوم لازم است تا به شما بتوان به طور دقیق توضیح داد چه معنایی دارد.
   – برای تشخیص دقیق‌تر و توضیحات بیشتر، مشاوره با یک پزشک گوارش و کبد، یا متخصص سونوگرافی کبد مفید خواهد بود.

   پزشک شما می‌تواند با استفاده از سونوگرافی، آزمایش‌های خونی، و سایر تست‌ها نتیجه را تفسیر کرده و پیشنهادهای لازم را ارائه دهد.

   پاسخ
 • سلام و وقت بخیر خدمت شما
  من جواب سی تی اسکنم رو گرفتم یک قسمت از جواب توجهم رو جلب کرد و اون این جمله بود:
  Low attenuation focal hepatic lesion measured 4 mm is seen in segment II in left liver lobe
  لطفا تفسیر میکنید برام .. ممنون

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   توضیحاتی که ارائه داده‌اید، به وجود یک لسیون هپاتیک (توده یا ضایعه در کبد) با کاهش جذب (Low attenuation) با قطر ۴ میلیمتر در سگمان II (قسمت دوم) در لوب چپ کبد اشاره دارد. این اطلاعات از سی تی اسکن نتیجه گرفته شده‌اند.
   – Low attenuation (کاهش جذب)
   به معنای وجود بافت با چگالی پایین‌تر در لسیون است، که معمولاً در توده‌های میتوماتوز (غیرسرطانی) یا تغییرات خونی مانند هماتوما یا کیست مشاهده می‌شود.
   تشخیص نهایی
   برای تشخیص دقیق‌تر و انجام تفسیر نهایی، ممکن است نیاز به انجام تست‌های تصویری دیگر یا بیوپسی باشد.
   درواقع ممکن است پزشک CT یا MRI با ماده حاجب استفاده کند تا جزئیات بیشتری از لسیون را مشاهده کند.
   البته اطلاعات بیشتری از سوابق پزشکی و نشانه‌ها و علائم دیگر ممکن است به پزشک کمک کند تا تشخیص نهایی را بیان کند.

   پزشک می‌تواند با استناد به این نتایج و توصیفات، توضیحات بیشتری ارائه دهد و برنامه درمانی مناسب را تعیین کند. حتماً با پزشک تماس بگیرید تا اطلاعات دقیق‌تری دریافت کنید و نقشه درمانی مناسب را بررسی کنید.

   پاسخ
 • سلام و وقت بخیر در جواب سی تی اسکن پدرم اینو نوشتن امکان داره اینم توضیح مختصر بدید.
  ضایعه هایپودنس در بادی پانکراس به دیامتر ۶۹م.م رویت میشود که موجب اینکیسمنت شریان سلیاک و شاخه های آن شده است.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   اطلاعاتی که ارائه داده‌اید، به وجود یک ضایعه هیپودنس (ناحیه با بافت با چگالی کمتر) در بدن پانکراس با قطر ۶۹ میلیمتر می‌انجامد. این ضایعه موجب انکیسمنت (فشرده شدن یا فشار) شریان سلیاک و شاخه‌های آن شده است.
   – ضایعه هیپودنس در بدن پانکراس:
   در بدن پانکراس یک ناحیه با بافت کمتر (هیپودنس) وجود دارد. این ممکن است به علت تغییرات متنوعی از جمله التهاب، تومور، یا تغییرات خونی باشد.
   – انکیسمنت شریان سلیاک:
   این ضایعه ممکن است باعث فشرده شدن یا فشارآوردن شریان سلیاک و شاخه‌های آن شده باشد. این ممکن است باعث مشکلات خونرسانی به اعضای مرتبط با این شریان مثل معده، کبد، و روده بزرگ شود.

   تشخیص نهایی
   برای تشخیص دقیق‌تر و بررسی ویژگی‌های بیشتر این ضایعه، نیاز به تست‌های تصویری دقیق‌تر یا بیوپسی است.
   پزشک ممکن است تصمیم‌گیری‌های لازم را در خصوص بررسی دقیق، تشخیص و درمان این ضایعه براساس معاینات بالینی و سوابق پزشکی انجام دهند.

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر من بخاطر پارگی کیسه صفرا عمل هپاتیکو ژژ نوستومی انجام دادم الان داخل سیتی اسکن گفته شده ضایعه هیپودنس کبدی به اندازه ۷ میلیمتر درلوپ چب کبد دیده شده آیا جای نگرانی هستش من باید به دکتر کبد مراجعه کنم؟چون دکترهای دیگه میگن مسئله ای نیست ومشکلی نداره

    پاسخ
    • سلام، وقت بخیر
     ضایعه هیپودنس (Hypoechoic lesion) در کبد به نوعی توده یا تغییر در بافت کبد اشاره دارد که در سونوگرافی دارای بازتاب کمتر (کمتر از بافت سالم) نسبت به سایر مناطق کبد می‌باشد. در گزارش شما ذکر شده است که این ضایعه هیپودنس به اندازه ۷ میلیمتر در لوپ چب کبد قرار دارد.
     توصیف هیپودنس نشان‌دهنده این است که بافت یا توده دیده شده در سونوگرافی نسبت به بافت سالم کبد کم‌تر بازتاب کرده و بافتش معمولاً کم‌تر از سایر ناحیه‌های کبد در تصویر سونوگرافی به نظر می‌آید.
     برای تشخیص دقیق و تفسیر این نتایج، نیاز به اطلاعات بیشتری است که توسط پزشک شما یا متخصص داخلی بررسی شود. او ممکن است تصاویر سایر تست‌ها یا تصاویر افتراقی مانند سونوگرافی دوباره، سونوگرافی داپلر، یا MRI را در نظر بگیرد تا تصمیم بهتری برای توضیح این ضایعه هیپودنس بدهد و در صورت لزوم، مطالعات بیشتر و تحقیقات دقیق‌تر را توصیه کند.

     پاسخ
 • سلام.من حدود۴سال پیش کبدم رو آمبولیزاسیون کردن.العا ن بعضی وقتها دردی در کبدم و معدم احساس میکنم.اخه دو تا توده داشتم به قطر۱۰و۱۴سانت که یکیش روی معدن بود آیا جای نگرانی هست؟

  پاسخ
 • سلام من جواب ام ار ای خانومم گرفتم نوشته هیپودنس۳۵ میلیمتر در قسمت راست کبد داره ایا خطری براش داره به نظر شما چیکار کنیم برای درمان

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   هیپودنسیته یا هیپودنسیت (Hepatomegaly) به افزایش اندازه کبد اطلاق می‌شود. اندازه عادی کبد در بزرگ‌ترین قسمت عرضی آن حدود ۱۲-۱۴ سانتیمتر است. افزایش اندازه کبد ممکن است ناشی از چندین عامل باشد، از جمله:
   ۱. چربی در کبد (ناشی از چاقی یا دیگر عوامل): افزایش چربی در کبد می‌تواند منجر به افزایش حجم آن شود.
   ۲. التهاب کبد (ناشی از عفونتها، مصرف الکل، یا بیماری‌های کبدی مزمن): التهاب کبد ممکن است به افزایش اندازه کبد منجر شود.
   ۳. تورم کبد (ناشی از بیماری‌های خاص مانند سیروز کبد): تورم کبد ممکن است باعث افزایش اندازه آن شود.

   در مورد “هیپودنسیته ۳۵ میلیمتر در قسمت راست کبد” که به تصویربرداری مرتبط با کبد اشاره دارد، اطلاعات بیشتر و مشاوره تخصصی پزشک معالج مورد نیاز است. پزشک شما می‌تواند با تحلیل نتایج تصاویر و سایر اطلاعات پزشکی و بالینی، تشخیص دقیق‌تری ارائه دهد و در صورت لزوم برنامه درمانی را تعیین کند.

   پاسخ
 • سولماز
  1402/11/02 5:07 ب.ظ

  سلام وقت بخیر بنده سال ۹۲ ب دلیل داشتن سنگ صفرای زیاد کیسه صفرامو برداشتم الان تو سی تی اسکن جدیدی ک انجام دادم نوشته ضایعه هیپودانس ب اندازه ۱۲*۱۸میلی متر دربستر جراحی نزدیک گیره های جراحی. نوروما یا گرانولوم بخیه پیشنهاد میشود میشه لطف کنید راهنماایی کنید🙏🙏🙏

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   یک ضایعه هیپودانس (یعنی مکانی با سطح چگالی پایین در تصاویر) با ابعاد ۱۲ در ۱۸ میلیمتر در بستر جراحی نزدیک به گیره‌های جراحی مشاهده شده است. این ضایعه ممکن است ناشی از جراحی یا مداخله جراحی قبلی باشد.
   در این مورد، نیاز به بررسی بیشتر تصاویر تصویربرداری، اطلاعات و سوابق پزشکی برای تشخیص دقیق داریم. امکان دارد که این ضایعه ناشی از نوروما (توده نورونی) یا گرانولوم بخیه (توده باقی‌مانده از جراحی یا مداخله جراحی) باشد.

   برای انجام تشخیص دقیق و تعیین روش مناسب درمان، بهتر است با پزشک یا جراح مشورت کنید. او می‌تواند از طریق بررسی مطالبات جراحی گذشته و تحلیل تصاویر تصویربرداری، به شما توضیح دهد که آیا این ضایعه احتمالاً نوروما یا گرانولوم بخیه است و چه مراحل درمانی ممکن است در نظر گرفته شود.

   پاسخ
 • حسن جلالی
  1402/10/26 7:44 ب.ظ

  چندین توده هیپوواسکولار در کبد وجود دارد ،
  کیست ۲۳ میلی متر در بخش کبدی ۵ “مشاهده می شود.
  با سلام خدمت شما بزرگوار پدرم به این بیماری گرفتار شده خیلی اذیت میشه چه راه کار یا درمان داره البته قراره از کبد نمونه بردارند

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   وجود توده‌های هیپوواسکولار (که به معنای کم‌پرتو و کم‌پرتوخواه هستند) در کبد، به طور معمول نیاز به ارزیابی دقیق توسط متخصص گوارش دارد. در اینجا چند نکته را بررسی می‌کنیم:
   ۱. توده هیپوواسکولار: وجود چندین توده هیپوواسکولار (کم‌پرتو) در کبد نیاز به ارزیابی تصویری دقیق‌تر مانند سونوگرافی، کمربند مغناطیسی (MRI)، یا کامپیوترتوموگرافی (CT) دارد. این ابزارها به پزشک کمک می‌کنند تا خصوصیات توده‌ها، اندازه، و مشخصات آنها را بررسی کند.
   ۲. کیست ۲۳ میلی‌متر در بخش کبدی: وجود کیست به اندازه ۲۳ میلی‌متر در بخش کبدی نیز نیاز به ارزیابی دقیق دارد. ممکن است این کیست بی‌خطر باشد، اما ممکن است نیاز به انجام تست‌ها یا تصویربرداری بیشتر داشته باشد.

   در هر صورت، مهمترین قدم که باید انجام دهید، مراجعه به پزشک متخصص است. او می‌تواند بر اساس سابقه پزشکی پدر شما، نتایج آزمایشات تصویری و علائم مشکلات پدر شما تصمیم‌گیری کند. اگر توده‌ها خطرناک باشند یا به نظر پزشک نیاز به مداخله داشته باشند، او می‌تواند برنامه درمانی مناسب همچون جراحی را تجویز کند.

   پاسخ
 • علی آبادی
  1402/10/23 7:06 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  معنی جواب سونو چی میتونه باشه؟
  تصویر توده اکو هتروژن به ابعاد۲۵*۳۸ در قدام سگمان ۸-۴ کبد و ضایعه مشابه به ابعاد ۲۷*۳۲ در Dome کبد مشهود است.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   توصیف شما نشان می‌دهد که در تصویر سونوگرافی کبد، دو توده با ویژگی‌های هتروژن (ناهمگن) دیده شده‌اند. یک توده با ابعاد ۲۵×۳۸ واقع در قسمت ۸-۴ کبد (احتمالاً در قسمتی از کبد به نام سگمان ۸-۴) و یک توده دیگر با ابعاد ۲۷×۳۲ در Dome کبد (قسمت بالایی و گردن کبد) وجود دارد.
   اطلاعات اضافی نیاز است تا بتوان به طور دقیق‌تر در مورد این توده‌ها و احتمالاً اثرات آنها توضیح داد. برای ارزیابی دقیق‌تر و تشخیص صحیح‌تر، مشورت با پزشک گاهی اوقات نیاز به تست‌های تصویربرداری دیگر مانند CT یا MRI کبد دارد. پزشک می‌تواند توضیحات بیشتری ارائه دهد و اگر لزوم دیده شد، برنامه درمانی را تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام من ۴۷ سال دارم،در MRI شکم و لگن نوشته‌ آسیت متوسط باافزایش ندولر صفاقی ضعیف،به نفع کاشت صفاقی تشخیص داده می‌شود، در آزمایش تومور مارکر c125 122 بود لطفا بفرمایید مشکل چیست؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   شما یک مورد آسیت (مایع در فضای شکم) با ندولر صفاقی (آنودین در ناحیه زیرین شکم) و مارکر توموری C125 با مقدار ۱۲۲ دارید. این ممکن است به وجود یک خطر ناشی از وجود تومور یا سایر مشکلات مربوط به سیستم تنظیم تومور اشاره داشته باشد.

   ۱. آسیت:
   – آسیت به مایعی اشاره دارد که در فضای شکم و لگن انباشته شده است. این ممکن است ناشی از مشکلات متعددی مانند التهاب‌ها، سیروز کبد، تومورها یا مشکلات دیگر باشد.

   ۲. ندولر صفاقی:
   – ندولر صفاقی اشاره دارد به وجود توده‌های (ندولها) در ناحیه صفاقی، که ممکن است ناشی از تومورهای مختلف یا مشکلات دیگر باشند.

   ۳. تست تومور مارکر C125:
   – C125 یک مارکر توموری است که به‌طور معمول در برخی از نوع‌های سرطان، به ویژه سرطان تخمدان، بالا می‌رود. مقدار بالای C125 ممکن است نشان‌دهنده وجود یک تومور یا سایر مشکلات در فضای شکم و لگن باشد.

   توصیه می‌شود که این نتایج را با پزشک متخصص خود مطرح کنید. او می‌تواند بر اساس سابقه پزشکی شما، نتایج تصویربرداری (مانند MRI)، و دیگر آزمایشات، برنامه درمانی مناسب را تعیین کند. شاید نیاز به انجام تست‌های دیگر یا مطالعات بیشتر باشد تا به تشخیص نهایی برسید و برنامه درمانی متناسب با وضعیت شما اجرا شود.

   پاسخ
 • مسعود نظری
  1402/10/22 3:52 ق.ظ

  سلام میخواستم یه توضیحی درباره این سونو بدید …..

  در سگمان های ۴و۵ کبدی تصویر کیست مولتی لوکولار به ابعاد ۹۰*۷۱م.م رویت شد که در درجه اول می‌تواند مطرح کننده کیست های عفونی از جمله هیداتیت کیست باشد

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر

   هیداتیت کیست یک بیماری عفونی است که از طریق مصرف آب یا خوردن مواد آلاینده به سیستم گوارش حیوانات منتقل می‌شود. کیست‌های هیداتیت به‌صورت لارو در انسان و حیوانات خوراکی توسعه می‌یابند. در صورتی که سگمان های کبدی از حیوانات خوراکی حاوی لاروهای کیست هیداتیت شود، می‌تواند باعث ایجاد کیست مولتی لوکولار در کبد شود.

   نیاز به آزمایش‌های تکمیلی مانند آزمایش خون، آزمایش ادرار، یا سایر تصویربرداری‌ها مثل سونوگرافی محدوده کبد و سایر عضلات شکمی خواهد بود.
   معمولاً درمان هیداتیت کیست با استفاده از داروهای آنتی‌هلمینتیک (ضدکرم) و در موارد خاص ممکن است جراحی نیز نیاز باشد.

   پاسخ
 • نیستانی
  1402/10/21 6:21 ب.ظ

  سلام خسته نباشید جواب سونوگرافی من شش ماه قبل این بود کبد چرب گرید ۱ ومشاهده یک توده همانژیوم به ابعاد ۴۵،۳۰ ودرسونوی جدید نوشته شده توده به ابعاد۴۶،۳۵ وهیچ داروی برای این موضوع استفاده نکرده ام قرص آهن فرفولیک استفاده میکنم ولی بازم فکر میکنم کمی زرد هستم ممنون

  پاسخ
 • مهرداد شمس
  1402/10/21 10:29 ق.ظ

  سلام وقت بخیر.
  در سونوگرافی پدرم قید شده «تصویر ضایعه اکوژن هموژن با حدود ابعاد ۱۷x۱۸ میلیمتر در لوب چپ کبد دیده میشود. نمای سونوگرافیک در درجه اول بیان کننده همانژیوم کبدی است »

  اگر مقدور هست این نتیجه رو تفسیر بفرمایید و ایا خطرناک هست یا خیر. سپاس

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نتایج سونوگرافی کبد پدر شما نشان می‌دهد که یک ضایعه اکوژن هموژن با ابعاد ۱۷x۱۸ میلیمتر در لوب چپ کبد وجود دارد. توصیف همانژیوم کبدی به معنای وجود یک توده یا ضایعه که دارای ساختمان یکنواخت و همگن است می‌باشد.
   همانژیوم کبدی به عنوان یک توده خونی در کبد تشخیص داده می‌شود. این ممکن است به دلیل وجود عروق خونی خاص در کبد یا تغییراتی در ساختمان بافت کبد باشد. اما برای اطمینان بیشتر و توضیحات دقیق‌تر، پزشک پدر شما ممکن است تصمیم به انجام تست‌ها و تحقیقات بیشتر بگیرد.
   توصیه می‌شود که پدر شما با پزشک خود مشورت کند تا نتایج سونوگرافی را به دقت بررسی کرده و برنامه‌ریزی برای ادامه تشخیص و درمان احتمالی انجام دهد. این ممکن است شامل تست‌های خون، سونوگرافی‌های مکمل، یا در صورت لزوم، آنژیوگرافی (تصویربرداری عروق) یا سایر تست‌ها باشد.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر سونا انجام دادم میشه لطفا راهنمای کنید .
  انداز کبد در حد طبیعی بود.معهذااکوی پارانشیم آن به طور یکنواخت افزایش یافته ونسج کبد هیپراکوئیک بنظر میرسد. LIVERSPAN=127mm
  یافته های فوق می‌تواند مطرح کنندگان
  FATTYLIVERبا GRADE=0_1باشد
  جهت برسی بیشتر انداز گیری آنزیمهای کبد توصیه می‌شود
  لطفا راهنمای کنید که چیکار کنم آیا خطر دارد یا نه

  معهذاتصویری دال بر توده فضا گیری اعم از CYSTIC&SoLIDدرنسج کبد مشاهد نگردید
  ی

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   اندازه کبد شما در حد طبیعی است، اما در پارانشیم کبد (بخش بافتی که عملکرد اصلی کبد را دارد) افزایش یافته و نسج کبد هیپراکوئیک (نشان‌دهنده افزایش سطح چگالی کبد در تصاویر پرتونویسی) بنظر می‌رسد.
   نتایج حاکی از Fatty Liver با Grade 0_1 هستند. این به معنای این است که چربی در کبد شما به میزان کمی افزایش یافته است و در حد خفیف تا متوسط می‌باشد.

   برای ادامه تشخیص و درمان، نیاز به بررسی
   ۱. اندازه‌گیری آنزیم‌های کبد:
   بررسی سطح آنزیم‌های کبد مانند ALT، AST، و GGT می‌تواند به ارائه اطلاعات بیشتر در مورد سلامت کبد کمک کند.
   ۲. تغییرات در سبک زندگی:
   معمولاً تغییر در رژیم غذایی و افزایش فعالیت ورزشی می‌تواند به بهبود سلامت کبد کمک کند. مصرف میزان متعادل از غذاها، کاهش مصرف چربی‌ها و قند، و ورزش منظم مواردی هستند که می‌توانید در نظر بگیرید.
   ۳. مشاوره با پزشک:
   بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند نتایج تست‌ها و سابقه پزشکی شما را به دقت بررسی کرده و راهنمایی‌های لازم را ارائه دهد. در صورت لزوم، ممکن است نیاز به تست‌ها و تصاویر بیشتر باشد.

   همچنین، توصیه می‌شود که هر گاه نگرانی‌های خاصی دارید یا علائم جدیدی ظاهر می‌شود، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • علی دلاور
  1402/10/18 1:38 ق.ظ

  سلام در اسکن مادرم ندول هیپودنس به ابعاد ۱۹*۲۸ میلی متر درلوب چپ کبد رویت شد حدود ۱ سال پیش اندازه این ضایعه ۳ میلی متر بوده الان بعد یه سال ۲۸ میلی متر شده ممنون میشم توضیح بدهید میزان خطر و نحوه درمان به چه شکل می باشد.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   باتوجه به افزایش حجم ندول در کبد نیاز به بررسی بیشتر است اما نظر دقیقتز منوط به بررسی بیشتر شرایط بیمار، نتایج آزمایشات و … است.

   پاسخ
 • بنیامین
  1402/10/17 0:13 ق.ظ

  ببخشید در سی تی من فقط نوشته شده
  a lesion in size of 3.5mm in 3rd hepatic segment ولی نگفته که چه نوعیه؟دکترم گفته چیزی نیست خب یعنی از کجا فهمیدن خطرناک نیست؟🥲

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   این جمله نشان می‌دهد که یک ضایعه یا نواحی غیر طبیعی در حجمی به اندازه ۳.۵ میلیمتر در قسمت سوم کبد وجود دارد. “سومین قسمت کبد” به بخشی از کبد اشاره دارد که ممکن است در گزارش‌های تصویربرداری (مثل سونوگرافی یا اسکن CT) به این شکل مشخص شود.

   اینگونه ضایعات ممکن است به عنوان نقاط کلیدی برای تشخیص بیماری‌های مختلف کبدی، از جمله تومورها، کیست‌ها، آسیب‌های التهابی یا دیگر مشکلات تشخیص داده شوند. برای تفسیر دقیق‌تر و تشخیص نهایی، احتمالاً نیاز به مطالعه‌ی سایر جزئیات مرتبط با نتایج تصویربرداری (مانند توصیف دقیق‌تر یا نوع آزمون) و مراجعه به یک پزشک متخصص (مثل جراح کبد یا متخصص داخلی) خواهد بود.

   پزشک معالج شما با بررسی سوابق پزشکی و علائم شما مقایسه کرده و برنامه‌ای برای ادامه تشخیص و درمان پیشنهاد نداده است.

   پاسخ
 • سید مجتبی خبازی
  1402/10/11 8:10 ق.ظ

  با سلام و احترام : در سونوگرافی که انجام دادم ، این مطلب در گزارش دکتر قید شده است . عنایت می فرمایید تفسیر آنرا بیان نمایید ؟ آیا جای نگرانی و پیگیری وجود دارد ؟
  یک ضایعه گرد هیپواکو به قطر تقریبی ۲۴mm در بالای کلیه سمت راست و خلف لوب راست کبد مشاهده می شود ، به نفع یک ضایعه منشاء گرفته از آدرنال راست ( احتمالاً آدنوم ) می باشد.
  با تشکر . ۱۴۰۲/۱۰/۱۱

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   یک ضایعه با خصوصیات خاص در ناحیه‌ای نزدیک به کلیه راست و خلف لوب راست کبد دیده شده. احتمالاً این ضایعه مرتبط با آدرنال راست است که ممکنه از جنس آدنوم باشه.

   آدنوم‌ها معمولاً توده‌های خوش‌خیم هستند که از بافت آدرنال مشتق می‌شوند. این تومورها بیشتر از طریق تصویربرداری مثل سونوگرافی یا سی‌تی اسکن تشخیص داده می‌شوند. اما برای تایید نوع دقیق و خواص این ضایعه و همچنین تصمیم‌گیری در مورد درمان بهتر است که با یک پزشک متخصص اندوکرینولوژیست یا جراح آدرنال مشورت کنید. آن‌ها می‌توانند اقدامات لازم را برای تشخیص دقیق‌تر و درمان موثرتر معرفی کنند.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/09/25 12:28 ب.ظ

  سلام وقت بخیر این جواب mri همسرم هست متوجه نمیشم میشه بگید یعنی چی
  پنج ضایعه T2 بالا در هر دو پارانشیم کبد تا ۹ میلی متر در بخش II وجود دارد
  بدون افزایش در مطالعه پس از کنتراست به نفع کیست پارانشیمی ساده.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   این گزارش نشان می‌دهد که در هر دو پارانشیم کبد، پنج ضایعه به اندازه ۹ میلیمتر در بخش II وجود دارد. این ضایعات به شکل T2 بالا هستند و در مطالعه پس از استفاده از ماده کانتراست (ماده ای که به عنوان یک ماده رنگی یا موادی که می‌توانند ساختارهای داخلی بدن را بهتر نمایش دهند) افزایشی نداشته‌اند. این وضعیت به نفع کیست پارانشیمی ساده تفسیر شده است.
   با توجه به اطلاعات موجود در گزارش، می‌توان نتیجه گرفت که ضایعات موجود در کبد به صورت کیست‌های پارانشیمی ساده هستند و افزایش یا تغییری در آنها پس از استفاده از کانتراست مشاهده نشده است. این نتایج به طورمعمول به معنای خوش‌خیم بودن یا عدم وجود تغییرات نگران‌کننده در این ضایعات است.

   اگر سوالات یا ابهاماتی دارید، بهتر است با پزشک یا متخصص صحبت کنید. او می‌تواند بهترین توضیحات را در مورد نتایج این تصویربرداری و وضعیت سلامتی کبد شما ارائه دهد.

   پاسخ
 • حمید رحمتی
  1402/09/08 5:47 ب.ظ

  عرض سلام و درود
  اصطلاح diffusefattyinfilterationبه چه معناست
  آیا مشکل خاصی در کبد دیده میشه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   اصطلاح “diffuse fatty infiltration” به معنای نفوذ چربی در کلیه قسمت‌های یک عضو مانند کبد است. این واژه به وضعیتی اشاره دارد که چربی به صورت یکنواخت و در سراسر کبد توزیع شده است.
   این وضعیت ممکن است ناشی از مشکلات مختلفی باشد مانند:
   ۱. چاقی: چاقی می‌تواند باعث افزایش چربی در کبد شود.
   ۲. الکل: مصرف بیش از حد الکل می‌تواند منجر به چربی کبدی شود.
   ۳. دیابت و متابولیک سندروم: برخی از بیماران دیابتی و همچنین افرادی که دارای متابولیک سندروم هستند، ممکن است به افزایش چربی در کبد دچار شوند.
   در حدودی، مقداری از چربی در کبد ممکن است طبیعی باشد، اما وقتی این چربی به صورت یکنواخت و در سراسر کبد تجمع می‌یابد، ممکن است به عنوان یک وضعیت نامطلوب تشخیص داده شود. این وضعیت به نظر می‌رسد که به تنهایی یک مشکل جدی نباشد، اما در برخی از موارد ممکن است به وجود مشکلات مانند التهاب کبد چرب یا ناشی از بیماری‌های دیگر (مانند نقصان کبدی) اشاره کند.

   به هر حال، برای تفسیر دقیق‌تر و مشاوره در مورد این موضوع، مهم است که با پزشک خود صحبت کنید. او می‌تواند براساس نتایج آزمایشات و سابقه پزشکی شما، توضیحات دقیق‌تری را ارائه دهد و در صورت لزوم، برنامه درمانی مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
 • باسلام من سونوگرافی کل شکم انجام دادم و نوشته :
  تصویر ضایعه ۲۶*۱۰*۱۶ میلیمتری هایپر اکوژن در ناحیه هیلوم کبد مشهود است که میتواند focal fatty infiltrative و یا ضایعه فضاگیر همانژیوم باشد

  منظورش چی هست ؟ آیا خطرناکه ؟ MRI لازم هست ؟ الان اینها بعنی توده ؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با استناد به توصیفات داده شده، مشخص شده که یک ضایعه با ابعاد ۲۶*۱۰*۱۶ میلیمتر در ناحیه هیلوم (محل ورودی عروق و اعصاب به کبد) قرار دارد. این ضایعه دارای ویژگی‌های هایپر اکوژن است که ممکن است به دو دلیل متفاوت به شکل های مختلف مشاهده شود:

   ۱. Focal Fatty Infiltrative (تسری عروق چربی به بافت کبدی): این موضوع ممکن است ناشی از نفوذ محلی چربی به بافت کبدی باشد. این شرایط برخی از ناحیه‌های کبد را هیپر اکوژن نمایش می‌دهند.

   ۲. همانژیوم (Hemangioma): یک ضایعه خونی نرمال و خوش‌خیم که ممکن است در کبد ایجاد شود. این نوع ضایعه عموماً ناشی از انبساط عروق کوچک خونی است.

   برای تشخیص دقیق و تفسیر صحیح، نیاز به انجام بررسی‌های پیشرفته‌تری مانند سونوگرافی داپلر یا MRI با کانتراست وجود دارد. برای این کار، بهتر است با پزشک معالج مشورت کنید. او می‌تواند نتایج را براساس سوابق بالینی و پزشکی شما بهتر تفسیر کرده و راهنمایی‌های لازم را برای ادامه معالجه ارائه دهد.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/09/06 6:08 ب.ظ

  با سلام بیمار من نمونه برداری انجام داده در جواب این نوشته شده :سابقه یافته‌های پاراکلینیکی: نمونه‌های دریافتی ناخالص توده کبد در فرمالین شامل طناب‌های متعدد بافت کتانی به ابعاد ۳.۰، ۱.۰ ۱ مجموع سکته‌های چندگانه / ۱ تشخیص: بیوپسی توده‌ای کبد:_ هیپرپلازی ندولار کانونی .لطفا اگر میشه برام توضیح بدید خطر ناک هست یا نه و چگونه باید این توده خارج بشه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   این نمونه برداری شامل اطلاعاتی در مورد بخش های مختلف است.
   در این نمونه، توجه به یک کانون هیپرپلازی ندولار داده شده است. این توصیفات معمولاً برای توصیف نتایج بیوپسی کبد یا تحلیل‌های بیوپسی به کار می‌روند که اطلاعات از نمونه‌های بافتی ارائه می‌دهند.
   که معرف مشکلات مختلفی مثل تغییرات غیرطبیعی یا وجود توده‌ها در بافت کبد هستند، اما شرح دقیق و تشخیص نهایی نیاز به اطلاعات بیشتر از سوابق پزشکی و بالینی شما دارد و نمی‌توان به این صورت نظر قطعی داشت.

   پاسخ
 • 09177752297
  1402/08/17 1:35 ب.ظ

  سلام

  پدرم ۶۸ ساله هست. در سونو کبد نوشته تعدادی توده هایپواکو به بزرگترین ابعاد ۳ سانتیمتر بصورت منتشر در سگمانهای کبد دیده میشود و سی تی اسکن تری فازیک پیشنهاد میگردد.

  سی تی رو انجام داد که در جوابش نوشته در کبد ندول های افزایش دهنده لبه هیپودنس متعدد به نفع متاستاز دیده میشود و در روده ضخیم شدن توده مانند دیواره رکتوم به نفع سرطان بطول ۶ سانتیمتر و درگیری احتمالی پروستات و وزیکول منی راست و چندین گره بزرگ منطقه ای دیده میشود.

  در کولونوسکوپی توده قارچی شکل دیده شد و در جواب پاتالوژی ادنوکارسینیوم تشخیص دادند.

  جراح کبد میگه اگر توده های کبد کم بشن میشه کبد و روده رو همزمان عمل کرد.

  حالا میخواستم بدونم آیا کم شدن توده های کبد امکانپذیر هست یا خیر؟

  و آیا غیر از شیمی درمانی راه دیگری که کارایی بیشتری داشته باشد وجود دارد؟

  ممنونم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   مواردی که شما ارائه داده‌اید نشان می‌دهد که پدرتان ممکن است با چندین مشکل سلامتی از جمله توده‌های کبد، توده در روده ضخیم، احتمالی پروستات و وزیکول منی راست مواجه شده باشد. تشخیص‌ها نیاز به بررسی و درمان دقیق توسط تیم پزشکی دارند.
   ۱. توده‌های کبد:
   – توده‌های کبد از نوع‌های مختلفی می‌توانند باشند و می‌توانند خوش‌خیم (غیرسرطانی) یا بدخیم (سرطانی) باشند. نیاز به انجام تست‌های بیشتر و مشاوره با پزشک تخصصی دارید تا تاکنون تشخیص دقیق و درمان مناسب اعلام شود.
   ۲. توده در روده ضخیم:
   – توده در روده ضخیم نیز باید توسط تیم پزشکی ارزیابی و تشخیص دقیق شود. پاتولوژی تایید ادنوکارسینوم را داده است که نشان می‌دهد ممکن است مورد سرطان باشد.
   ۳. پروستات و وزیکول منی:
   – پروستات و وزیکول منی نیز نیاز به ارزیابی دقیق دارند تا مشخص شود آیا این توده‌ها سرطانی هستند یا خیر.

   درمان برای هریک از این مشکلات بستگی به نوع و مرحله بیماری دارد و نیاز به مشورت با تیم پزشکی تخصصی دارد. در مواردی که سرطان تشخیص داده شده است، درمان‌های متنوعی از جمله جراحی، شیمی درمانی (کمک به درمان سرطان)، تراپی هدفمند (مانند تراپی مولکولی) و تراپی تابشی ممکن است در نظر گرفته شود.

   مهمترین مرحله اکنون مشاوره با تیم پزشکی تخصصی و انجام تست‌ها و بررسی‌های مورد نیاز است تا بتوان تصمیمات درمانی مناسب را اتخاذ کرد. از پزشک خود بخواهید که به‌عنوان منبع اطلاعات اصلی و مشورت دهنده شما عمل کند.

   پاسخ
 • ناصر ۴۱ ساله
  1402/08/16 6:19 ب.ظ

  سلام .حدود و سایز کبد نرمال و اکوی آن فزایش یافته می توان به علت کبد چرب گرید ۱-۲باشد.یک ناحیه هایپر اکو هتروژن فاقد فلوی عروقی به ابعاد ۲۵°۲۰ در لوب راست سگمان ۶کبد مشاهده شده که در درجه اول مطرح کننده همانژیون م باشد.لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
 • آرين زماني
  1402/08/15 12:58 ب.ظ

  باسلام و احترام
  میشه لطفا توضیح بدین که ( کبد دارای اکوی هتروژن بوده و باید بررسی شود) یعنی چه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   وقتی در سونوگرافی کبد ذکر می‌شود که کبد دارای اکوی هتروژن است، به نوعی از تغییرات در بافت کبد اشاره می‌شود. به طور عمومی “هتروژن” به معنای ضایعه است. این ممکن است نشان دهنده وجود تغییرات مختلف در کبد باشد.
   علل اکوی هتروژن کبد می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
   ۱. چربی در کبد (ناشی از چاقی، دیابت، مصرف الکل و…): یکی از شایع‌ترین عواملی که منجر به اکوی هتروژن کبد می‌شود، انباشت چربی در کبد است.
   ۲. التهاب کبدی: التهاب‌های کبدی مانند هپاتیت و سیروز می‌توانند به تغییرات هتروژن در بافت کبد منجر شوند.
   ۳. فیبروز کبدی: اگر فیبروز (چگونگی تغییرات سلول‌های کبد به بافت غضروفی) در کبد تشخیص داده شود، این ممکن است به تغییرات هتروژن در سونوگرافی منجر شود.
   ۴. تورم یا ضایعات کبدی: تغییرات توموری یا ضایعات کبدی می‌توانند باعث اکوی هتروژن شوند.

   لزوماً اکوی هتروژن نشانه‌ای از بیماری جدی نیست، اما نیاز به ارزیابی دقیق توسط یک پزشک دارد. در این مرحله، از مهمترین اقدامات می‌توان به انجام تست‌های خونی و ممکن است سونوگرافی‌ها و تصویربرداری‌های دیگر برای بررسی وضعیت کبد اشاره کرد.
   پزشک شما می‌تواند نتیجه این تست‌ها را برای شما تفسیر کرده و در صورت لزوم، دستورات بیشتری را برای تشخیص و درمان دهد.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر، من اولین بار سال ۹۷ موقع سونوگرافی فهمیدم ک توده در کبد دارم در سی تی اسکن و ام آر ای چیزی نشان نداد ، پارسال هم دوباره سونوگرافی دادم بازم توده نشان میده این دفعه باز سی تی اسکن و ام آر ای رفتم در تبریز باز چیزی نشان نمیده ، حالا کدوم باید باور کرد

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بدون بررسی سابقه پزشکی و نتایج آزمایشات شما نمیتوان نظر خاصی داشت. اما تکرار این روند کمی جای بحث دارد و پیشنهاد میشود مرکزی که به آن مراجعه میکنید برای تصویربرداری تغییر دهید.

   پاسخ
 • سلام‌وفتتون بخیر
  پدرم با درد در ناخیه کبد سونوگرافی شکمی شد که به شرح زیره
  سایز کبد‌نسبتا کاهش یافته است.پارانشیم آن در ناف هتروژن دیده میشود
  مایع آزاد خفیف در ساب فرنیک راست مشهود است
  ساختارهای عروقی متعدد در ناف کبد مشهودن که مطرح‌کننده عروق کولترال میباشد
  دیلاتاسیون‌مجاری صفراوی داخل کبد مشهودند
  CBC:7mm حداکثر رنج نرمال است
  تطبیق با مدارک قبلی و بررسی های تکمیلی جهت malignaney R/O و یا سیروز کبدی توصیه میشود
  طحال اکوی طبیعی دارد و سایز آن ۲۲۵mm بزرگتر از حد طبیعی است
  پانکراس،آئورت،پاراآئورت به علت تداخلات گازی و distrntion شکمی قابل ارزیابی نیستند
  میشه لطفا این‌سونورو برام‌تفسیر کنید؟خیلی نگرانم
  ممنون

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بیان نظر در این باره نیاز به بررسی بالینی و داشتن سوابق کامل بیماری پدر شما، همچون سابقه سیبروز کبدی و هر مسائل دیگری که ممکن است تاثیر داشته باشند، دارند. همچنین، از تست‌های تکمیلی مثل آزمایش‌های خونی یا تصویربرداری اضافی (مانند اسکن‌های CT یا MRI) برای ارزیابی دقیق‌تر شرایطتان استفاده می‌کنند.

   با توجه به توصیه پزشک، ممکن است نیاز به ادامه تست‌ها و بررسی‌های اضافی داشته باشید تا وضعیت بیمار را بهتر درک کند. اگر نگران یا سوالاتی دارید، حتماً با پزشک خود صحبت کنید. او می‌تواند شما را به درمان و مراقبت‌های لازم هدایت کند.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/08/04 11:32 ق.ظ

  سلام خانمی ۳۰ساله باسابقه ی psc ایا این بیماری با قرص اورسوفار که مصرف میکنم قابل کنترل هست ؟ چون خیلی نگران هستم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   اورسوفار (Ursodiol) به عنوان یک داروی جلوگیری و کنترلی برای اختلالات کبدی شناخته می‌شود. این دارو به ویژه در درمان اختلالات کبدی نظیر کلیوسیستیت (کیست‌های کبدی) و پرایمری سیروز صفرائی (PSC) مورد استفاده قرار می‌گیرد.
   اختلال PSC معمولاً با تورم و آسیب به مجاری صفرائی کبد همراه است و می‌تواند به مشکلات جدی‌تری منجر شود. اورسوفار اغلب به عنوان یک راهکار درمانی به اشکالی از این اختلال، به‌خصوص زمانی که به مجاری صفرائی کبد متحول نشده باشد (PSC غیرمتحول)، تجویز می‌شود. این دارو به تسهیل تخلیه مجاری صفرائی و کاهش تورم کبد کمک می‌کند.
   باید توجه داشته باشید که هر فرد و شرایط جسمی او به طور مختص به داروها پاسخ می‌دهد. مصرف اورسوفار و کنترل PSC نیاز به نظارت دقیق توسط پزشک معالج دارد. او باید نحوه برخورد بدن شما به دارو را بررسی کرده و نظر خود را اعلام کند. در مورد هرگونه مشکل یا علائم نامعمولی در طی مصرف این دارو به پزشک معالج خود اطلاع دهید.

   اهمیت پیروی از توصیه‌های پزشک و برنامه معالجه ارائه شده برای شما در کنترل PSC و پیشگیری از تشدید آن بسیار بزرگ است.

   پاسخ
 • زهرا ی
  1402/08/03 7:56 ق.ظ

  سلام جواب سیتی مادرم بعد از ۱۲ جلسه شیمی درمانی به شرح زیر میباشد :
  ضایعه هیپودنس با کناره نامنظم و دارای انهانسمنت تاخیری حاشیه ای و به قطر ۹/۱ سانتیمتر در سگمان قدامی تحتانی لوب راست کبد
  زیر کپسول دیده می شود که قویا مشکوک برای ضایعه متاستاتیک است . یک فوکوس کوچک هیپودانس در سگمان خلفی فوقانی لوب راست کبد دیده شد که در تصاویر تاخیری از وضوح ان کم شده است و غیراختصاصی است.
  سوالم این هست که آیا امکان جراحی جهت برداشتن توده وجود دارد یا خیر ؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   امکان جراحی و برداشتن توده وابسته به متاستاتیک در سگمان قدامی تحتانی لوب راست کبد و توده کوچک در سگمان خلفی فوقانی لوب راست کبد بستگی به عوامل متعددی دارد، از جمله اندازه و مشخصات دقیق توده‌ها، موقعیت آن‌ها در کبد، وضوح اندازه توده‌ها در تصاویر تاخیری و دیگر عوامل تشخیصی و بالینی.
   برای تعیین اینکه آیا جراحی مناسب است یا خیر، شما نیاز به مشورت با یک متخصص جراح (یا همان هپاتوپانکراسی) دارید. پزشک متخصص باید به دقت توده‌ها را ارزیابی کرده و سپس تصمیم بگیرد که آیا جراحی برای برداشتن توده‌ها مناسب است یا نه. او نیز می‌تواند از تست‌ها و تصاویر تشخیصی بیشتری برای تعیین شخصیت دقیق توده‌ها استفاده کند.

   پاسخ
 • علیرضا
  1402/08/02 11:05 ب.ظ

  سلام. سونوگرافی انجام دادم و جوابش یکم منو ترسونده
  دیامتر ۷*۷/۵ در سگمان ۶ لوب راست کبد
  دیامتر ۱۶*۲۴ و ۱۰*۱۴ سگمان ۴ در لوب چپ کبد
  تصویر فاقد محتوا در چپ کبد ۹*۱۰
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در نتیجه سونوگرافی کبد که ارائه داده‌اید، نشان دهنده وجود چیزی نظیر توده‌ها یا سایر تغییرات ناشی از مسائل مختلف در کبد است.
   اما برای تشخیص دقیقتر و تفسیر صحیح نتایج، باید با پزشک معالج خود مشورت کنید. او می‌تواند سونوگرافی را با توجه به سابقه پزشکی و علائم بالینی شما ترکیب کند تا تصویر کاملی از وضعیت کبد و هر تغییراتی که در آن رخ داده است ارائه دهد.
   نمی‌توان به تنهایی از این اطلاعات در مورد کبد نتیجه‌ای قطعی گرفت. برای تشخیص صحیح و درمان مناسب، ارتباط مستقیم با پزشکتان بسیار اهمیت دارد. او می‌تواند با تجزیه و تحلیل دقیقتر نتایج و بررسی معلومات پزشکی شما، راهنمایی کند.

   پاسخ
 • از پاسخ شما بسیار سپاسگزارم. خیلی بهم کمک کردید.

  پاسخ
 • سلام و وقت شما بخیر. خواهر من حدود هشت ماه پیش در چکاب سالیانه متوجه وجود چند تا همانزیوم در کبد شد که به دکتر هم مراجعه کردند گفتند که درمانی ندارد و باید هر ۶ ماه سونوگرافی انجام بده و دیروز سونو انجام دادند نوشته: کبد دارای اندازه و شکل و اکوپترن طبیعی است تصویر چند کانون اکوژن به شرح ذیل مشهود است: ۷*۸ میلی متر در سگمان ۸- ۸*۸ میلی متر در سگمان ۸- ۲۴*۲۶ میلی متر در سگمان ۶ و ۱۰*۱۴ میلی متر در قسمت قدامی سگمان ۲
  خودش خیلی نگران هست و همش فکرش درگیره از اینکه تعدادشون بیشتر بشه ممنون می شم راهنمایی کنید که چگار باید بکنند و آیا خطرناک است و درمانی ندارد؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   توصیف‌های اکوگرافی کبد به معنای مشاهده توده‌های چربی در کبد هستند. این توده‌ها به عنوان کانون‌های اکوژن توصیف شده‌اند و معمولاً ناحیه‌هایی از کبد هستند که چربی در آن جمع شده است. این توده‌ها به نظر می‌رسد که اندازه‌های مختلفی داشته باشند، از ۷×۸ میلی‌متر تا ۲۴×۲۶ میلی‌متر.
   در اکثر موارد، توده‌های چربی در کبد نیازی به درمان ندارند و معمولاً در طول زمان و پس از تغییرات در سبک زندگی و کاهش چربی در بدن، بهبود می‌یابند.
   این تغییرات شامل تغییر در رژیم غذایی به سمت غذاهای کم چرب و بافتی و افزایش فعالیت بدنی می‌شود. همچنین، در صورتی که ترانسامینازها یا دیگر آزمون‌های کبدی نرمال باشند و کبدی به طور کل سالم به نظر آید، نگرانی زیادی ندارید.

   با این حال، توصیه می‌شود که با پزشکتان در مورد تفسیر دقیقتر و مدیریت مناسب برای وضعیت کبد خود مشورت کنید، به خصوص اگر مشکلات دیگری مانند چربی نشاسته‌ای (NAFLD) در شما تشخیص داده شده باشد. در صورت لزوم، پزشک شما می‌تواند راهنمایی کند که چگونه از این وضعیت مراقبت کنید.

   پاسخ
 • با سلام
  طی انجام سونوگرافی همانژیوم ۱۰ میلی در قسمت راست کبدم تشخیص داده شد که پزشک معالج برام ct با تزریق نوشتن اما در ct همانژیوم یا عارضه دیگری در کبد مشاهده نشد دکتر معالج برام سونو مجدد نوشتند و عنوان کردند احتمال توصیه به انجام mri برای تشخیص دقیق هست
  به نظرتون دلیل عدم مشاهده در ct چی بوده ؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   عدم مشاهده یک عارضه یا وضعیت خاص در تصویر CT (کامپیوتریزه توموگرافی) ممکن است به عوامل مختلفی برگردد. این عوامل عبارتند از:
   ۱. اندازه و نوع عارضه: CT ممکن است نقصی داشته باشد در تشخیص عارضه‌های کم اندازه یا معمولی، خصوصاً اگر آنها در بخش‌هایی از بدن باشند که سخت‌تر به تصویر کشیده می‌شوند. عارضه‌ها با چگالی مشابه با اطراف خود در تصویر به‌خوبی قابل تشخیص نیستند.
   ۲. مهارت تکنسین: کیفیت تصویر CT به طور زیادی به تجهیزات CT و مهارت تکنسین مرتبط با انجام مطالعه بستگی دارد. تنظیمات اشعه‌ای صحیح و تکنیک‌های به‌روز می‌توانند مشکلات تشخیصی را کاهش دهند.
   ۳. وضعیت بیمار: ممکن است وضعیت فیزیکی بیمار و ویژگی‌های بدنی او (مانند میزان چربی بدن) تأثیر داشته باشد.
   ۴. مهارت پزشک معالج: توانایی پزشک معالج در تفسیر تصاویر CT نیز مهم است. برخی از موارد ممکن است نیاز به انجام مطالعات تصویربرداری اضافی داشته باشند تا به تشخیص صحیح برسید.

   احتمالاً دکتر شما تصمیم به تجویز مطالعات تصویری دیگر مانند MRI گرفته‌اند تا وضعیت کبد را با دقت بیشتری بررسی کنند و علت معنی‌دار بودن همانژیوم تشخیص دهند. انجام MRI ممکن است به نظرات بیشتری در مورد عارضه کمک کند. مهمتر از همه، شما باید پیشنهادات پزشکتان را در این زمینه دنبال کرده و از او سوالات خود را بپرسید.

   پاسخ
 • ناشناس:)
  1402/07/14 11:09 ق.ظ

  سلام وقت بخیر
  من یگ دختر۱۳ساله دارم با توده های آدنوم کبدی که اول همانژیوم کبدی بود و الان بعدازگرفتن ام آر آی با تزریق توده آدنوم کبدی مشاهده شد و با تشخیص آقای دکتر صانعی و آقای دکتر ملک حسینی شیراز که تا۳ماه دیگر سونوی مجدد بشوند و تحت نظر باشند ولی اول تاحالا سوزش درناحیه کبدی و درد در کشاله ران همراه با تحوع و جدیداً استفراغ هم اضافه شده و در ام آر آی آخری جواب نوشته شده که باید پرتو بشود ولی آقای دکتر گفتند که تا۳ماه دیگر تحت نظر باشد و پرتو نشود فعلاً
  به نظر شما من الان با این درد بیمارم و علائم چکاری انجام بدهم باید صبرکنم؟؟؟؟؟؟چون توده ها از۳توده تبدیل به۱۰توده شده ولی اندازه های آن بزرگ نشده

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   علائمی که شما اشاره کردید، از جمله درد در ناحیه کبدی، کاهش وزن، استفراغ، و تغییرات در سونوگرافی بدن، می‌تواند نشان‌دهنده وجود مشکلی باشد. پزشک معالجی که دخترتان را معالجه کرده و تاریخچه بیماری‌اش را می‌شناسد، می‌تواند بهترین نظرات را در مورد چگونگی مراقبت و تشخیص نهایی بدهد.
   تا زمان مشاوره و دیدار با پزشک معالج، سعی کنید نگرانی‌های خود را کنترل کرده و به دخترتان از نظر روحی و انگیزه‌ای پشتیبانی کنید. باید صبر داشته باشید تا پزشک معالج بتواند تصمیم نهایی و مناسب‌تری را برای درمان این مسائل بگیرد.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  مادرم پنج سال پیش درگیر سرطان سینه شدند درمان رو کامل کردیم و تا پنج سال همه چی خوب بود
  و الان یک توده در کبدشون دیده شده که بعد بیوپسی گفتن بدخیم هست
  بعد پزشک مارو فرستاد pet scan که ببینه تک متاستاز هست یا نه و توی جواب پت هیچ چیزی نشون داده نشد
  امکان داره جواب بیوپسی اشتباه باشه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   تشخیص سرطان معمولاً از طریق بیوپسی یا نمونه‌برداری از توده‌های مشکوک در بدن انجام می‌شود. اگر بیوپسی نشان دهنده وجود سلول‌های سرطانی باشد، این به معنای واقعی داشتن توده بدخیم است. اما گاهی اوقات، برخی از نمونه‌های بیوپسی نمی‌توانند تمام اطلاعات مورد نیاز برای تشخیص نهایی را فراهم کنند.
   با توجه به شرایطی که توصیف کردید (توده در کبد پس از تشخیص و درمان سرطان سینه مادرتان)، تشخیص دقیق می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. اما واضح است که بیوپسی نشان دهنده وجود توده بدخیم در کبد مادرتان است. این توده ممکن است از سرطان سینه به کبد منتقل شده باشد. تشخیص نهایی برای تعیین ماهیت دقیق توده و تعیین مراحل بیشتر بیماری نیاز به انجام تست‌های تکمیلی مانند اسکن‌ها و تصاویر تشخیصی دقیق‌تر (مثل اسکن PET) و مشاوره با یک تیم پزشکی تخصصی دارد.

   در موارد پیچیده مانند این، مشورت با پزشک تخصصی سرطان کبد یا یک تیم متخصص (که ممکن است شامل جراحان، پزشکان تشخیصی، و پزشکان تشخیصی تصویری باشد) ضروری است. آنها می‌توانند نمونه‌های اضافی از توده‌ها را بردارند و از تست‌های تخصصی دقیق‌تری برای تشخیص استفاده کنند تا توانایی تشخیص و تعیین مراحل بیشتر بیماری را افزایش دهند. همچنین، ممکن است مراحل درمانی متناسب با وضعیت مادرتان ارائه شود.

   پاسخ
 • سلام و احترام.حدود یک ماه پیش بعد از کلونوسکپی مادرم ، متوجه سرطان روده بزرگ و درگیری کبد شدیم . با عمل لاپارسکوپی ۴۰ سانت از روده برداشته شده. توده های کبدی حدود ۹۰ میلی متر هستند و در دولت کبد وجود دارند. قرار هست با ۶ جلسه شیمی درمانی مشخص شود که آیا تومورهای کید کوچک می‌شوند که در صورت مثبت بودن با لاپارسکپی توده های کید هم برداشته شوند و مجدد شیمی درمانی ادامه پیدا کند. سوالی که دارم این است که اولا چنین چیزی آیا امکان پذیر هست؟ بعلاوه اینکه پزشک هماتولوژی شیمی درمانی اولیه رو شروع نکرده .چون معتقد هیت یک ماه از عمل باید بگذرد. آیا این یک ماه با توجه به بزرگی تومور کبد، خطر ناک نیست؟ خواهش می کنم راهنمایی کنید .واقعا شرایط سخت و طاقت فرسایی دارم ممنون.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   در شرایطی که شما مطرح کردید، ابتدا نیاز است که تومورهای کبدی ارزیابی شوند تا مشخص شود که آیا آن‌ها به شیمی درمانی پاسخ می‌دهند یا خیر. پس از عمل لاپارسکوپی برداشت روده و شروع شیمی درمانی، ممکن است پزشک تصمیم بگیرد که به کمک تست‌های تصویری نظیر اسکن CT یا MRI یا آزمایش های خون مشخص کند که آیا تومورهای کبدی کوچک نیز به شیمی درمانی پاسخ می‌دهند یا نه.
   در مورد تاخیر در شروع شیمی درمانی، انتظار معمولاً این است که پس از عمل جراحی، برای مدتی اجازه داده شود تا بدن بهبود یابد و برای شروع شیمی درمانی آماده شود. این یک مدت زمان متداول است و در بسیاری از موارد به عنوان یک استراتژی معمولی پیگیری می‌شود.
   با این حال، تاخیر در شروع شیمی درمانی نیز می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند، به ویژه اگر تومورها بزرگ باشند. بهتر است با پزشک متخصص خود مشورت کنید تا برنامه‌ای بهتر برای درمان تعیین شود و همچنین به وی تمام سوالات و نگرانی‌های خود را اعلام کنید تا او بتواند شما را بهتر راهنمایی کند. در این مواقع، تعامل مؤثر با پزشک خود بسیار مهم است تا تصمیمات مناسب گرفته شوند.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر پدر بنده ۵۹سال سن دارن به تازگی متوجه شدیم سرطان معده دارن ازمایشاتو انجام دادیم به تازگی ام ار ای انجام دادیم نوشتهکبد ابعاد پارانشیم نرمال دارد.۶تودهکبدی عمدتا در لوپ چپ بزرگترین به قطر۳۷ میلی متربه صورت سیگنال پاییندرt1وسیگنال بالا درt2با مرکز کیستیک نکروتیک رویت میشودکه در سری های داینامیکبعد از تزریق ماده حاجب انهاسمنت به صورت مرکزی در فاز پورتال همراه با انهاسمنت بافت اطراف توده داردودر فاز تاخیری wash out محیطی دارد نتیجه زده متاستاز کبدی ما هنوز برای معده هم شروع به درمان نکردیم هی ازمایش مینویسن الان نتیجه چیه چیکار باید بکنیم ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به نتایج آزمایشات و تشخیص سرطان معده در پدر شما و همچنین توده‌های کبدی که تشخیص داده شده است، توصیه می‌شود که به اسرع وقت با تیم پزشکی متخصص مشورت کنید تا برنامه‌ریزی درمانی مناسب انجام شود.
   سرطان معده می‌تواند به دلیل ویژگی‌های خود به کبد منتقل شود و توده‌های کبدی ایجاد کند. نتایج CT اشاره به وجود توده‌های کبدی دارند که احتمالاً متاستاز از سرطان معده باشند.
   درمان سرطان معده ممکن است شامل جراحی، شیمی درمانی یا ترکیبی از این روش‌ها باشد.
   تصمیم در مورد بهترین راه‌حل درمانی و زمان شروع درمان بستگی به مرحله و اندازه سرطان معده، وضعیت سلامتی کلیه، و دیگر عواملی دارد که توسط تیم پزشکی مشورت خواهند کرد.

   پاسخ
 • باسلام
  مادرم ct داده چندضایعه متاستاتیک درکبد مشاهده که بزرگترینش۶۶*۵۶میلیمتر هست
  به نظرتون اول شیمی درمانی کنه بعد عمل برداشت کیست انجام بشه
  یا اول عمل کنه برای برداشت این ضایعه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ترتیب درمانی در مواجهه با ضایعات متاستاتیک کبد معمولاً بستگی به عوامل متعددی دارد، از جمله اندازه و تعداد ضایعات، نوع سرطان اصلی، وضعیت عمومی بیمار، سلامت عمومی و توصیه‌های پزشک معالج. در بسیاری از موارد، ترتیبی که شما ارائه داده‌اید (شیمی درمانی پیش از عمل برداشت کیست) به عنوان یک راه حل قابل توجه برای معالجه در نظر گرفته می‌شود.
   درمان شیمی درمانی می‌تواند به کاهش اندازه و تعداد ضایعات متاستاتیک کمک کند و ممکن است قبل از عمل برداشت کیست انجام شود تا ضایعات کمی کوچک‌تر شوند و برداشت آنها بهتر انجام شود. این اقدام معمولاً به عنوان یک قدم تدریجی در مراحل درمان در نظر گرفته می‌شود.

   به هر حال، تصمیم نهایی باید توسط پزشک معالج مادرتان با توجه به شرایط خاص او و معیارهای بالینی ایشان گرفته شود. مهمترین نکته این است که در مشورت با پزشک معالج، یک برنامه درمانی مناسب و ترتیب مناسب برای مادرتان تعیین شود تا بهترین نتیجه را از درمان بگیرند.
   همچنین، اطمینان حاصل شود که از افراد متخصص و تیم‌های درمانی متخصص برای انجام این درمان‌ها استفاده می‌شود.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  ببخشید مادر من ۵۸ ساله ۲۸ آذر ۱۴۰۱ انسداد روده شدن و بعد عمل و بعد جراحی، ۴ ماه بعد وسطای شیمی درمانی دوباره برای بستن کلستومی جراحی شد که قبلش اسکن دادن و تو اسکن توده هایپو در کبد نشون داد که دکتر جراح موقع بستن کلستومی کبد رو هم دیده بود و گفتن در سطح کبد چیز قابل روئتی نبوده.
  امروز بعد از ۱۲ دوره جلسه شیمی درمانی دکتر براشون سونوگرافی داد که همه چی سالم بود فقط تو کبد این هست
  Liver with normal size shows normal echogenicity.
  Isoecho structure is seen in right lobe segment 6 measuring 17×۱۴ mm without mass effect
  حالا آقای دکتر ان شاءالله این چیز مهمی نیست که؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به اطلاعاتی که ارائه داده‌اید، به نظر می‌رسد که کبد مادر شما در سونوگرافی نرمال و بدون وجود توده‌های مشخصی تصویر داده است. این اطلاعات اشاره به وجود توده‌هایپو در کبد دارند، اما به طور کلی موردی خطرناک نیستند و ممکن است به صورت تصادفی در اسکن ظاهر شده باشند.
   در این مورد، دکتر معالج شما احتمالاً این توده‌هایپو را به عنوان یک تغییر غیرخطرناک و بدون تأثیر بر سلامت کبد تشخیص داده است. اگر دکتر معالج شما نگرانی خاصی در مورد این توده‌ها ندارد و سایر آزمایشات نیز سالم هستند، ممکن است توصیه کند که به تعداد دوره‌های شیمی درمانی ادامه دهید و کنترل‌های منظم با پزشک انجام دهید.

   با این حال، اگر هر گونه نگرانی خاصی دارید یا سوالی دارید، بهتر است با پزشک معالج خود در مورد این توده‌ها و وضعیت کبد مشورت کنید. او می‌تواند شما را به تست‌ها یا مطالعات تصویربرداری بیشتر ارجاع دهد تا به دقت وضعیت کبد مادرتان ارزیابی شود.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  یک ماه قبل مادر من کنسر برست شدن و خیلی سریع تحت درمان و جراحی قرار گرفتن،برای شیمی درمانی یک سری ازمایشات نوشتن که یکیش سیتی اسپیرال شکم و لگن با و بدون کنتراست خوراکی و وریدی درخواست دادن
  الان که جوابش گرفتم،یه قسمتش نوشته: یک ندول هیپودنس کوچک به قطر ۶ میلی در سگمان ۴b دیده شد که به دلیل کوچکی سایز قضاوت در مورد ماهیت ان میسر نمی باشد
  ایا چیز خطرناکیه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   ندولی که در سگمان ۴b شکم دیده شده و به دلیل کوچکی اندازه نمی‌توان قضاوت دقیقی در مورد ماهیت آن داشت، نیاز به ارزیابی دقیق تر دارد. این امکان وجود دارد که این ندول ناشی از عوامل غیرخطرناکی باشد، مانند یک توده غیرخطرناک یا انسداد موقتی. اما از طرفی، ممکن است نیاز به ارزیابی بیشتر و تصاویر تشخیصی دقیق‌تر داشته باشد تا بتوان ماهیت آن را مشخص کرد.
   پزشک معالج مادر شما بر اساس این نتایج و سایر اطلاعات پزشکی ارائه خواهد داد و تصمیم‌گیری در مورد مراقبت‌های بعدی و درمان لازم را انجام خواهد داد. اگر شما یا مادرتان هرگونه سوال یا نگرانی دارید، توصیه می‌شود با پزشک معالج خود مشورت کنید. او می‌تواند شما را در مورد توضیحات بیشتر و مراقبت‌های لازم راهنمایی کند.

   پاسخ
 • توده سالید به ابعاد ۶۷*۹۶م م دارای حاشیه لبوله و هایپرواسکولار ایزواکو با پارانشیم کبد برخاسته از لوب چپ کبد رویت می‌گردد که نمای آن در درجه اول مطرح کننده هپاتوبلاستوما می باشد

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   این توده ابعادی به مراتب بزرگتر از لوزه سالم کبد دارد و دارای حاشیه لبوله (یعنی شبکه خونی) و هایپرواسکولاریتی (افزایش فشار در عروق خونی) است. ایزواکو به این معناست که در سونوگرافی، این توده با بافت طبیعی کبد مشابه درخشش دارد.
   توصیفی که داده شده ممکن است نشانه‌ای از وجود تومور کبدی باشد. هپاتوبلاستوما یک نوع تومور کبدی است که معمولاً در کودکان و نوجوانان دیده می‌شود. اما برای تشخیص دقیق و تعیین نوع توده و احتمال ابتلا به هپاتوبلاستوما یا دیگر بیماری‌ها، نیاز به انجام تست‌ها و بررسی‌های بیشتر توسط پزشک متخصص کبد (گاهی با انجام بیوپسی کبد) و شاید تصویربرداری مثل CT یا MRI دارید.
   تشخیص و درمان تومورهای کبدی بسیار پیچیده است و باید توسط یک تیم پزشکی متخصص انجام شود. بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید تا برای تشخیص دقیق و برنامه درمانی مناسب مشورت کنید.

   پاسخ
 • سلام
  کبد مادر بنده ۴ ماه پیش به دلیل متاستاز ملانومای چشمی جراحی شد و توده خارج شد
  بعد از یک ماه به دلیل درد سونوکرافی شدن و تشخیص هماتوم با طول ۱۳ سانت دادن شد
  تا اینکه بتازگی سونوگرافی شدن و تشخیص چند توده مدور هایپواکو داده شده
  یعنی امکان مجدد متاستاز هست…. نمیتونه باقی مانده هماتوم باشه🙏🏼

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   متاسفانه با این مقدار از اطلاعات و بدون بررسی سوابق پزشکی مادر شما نمی‌توان تشخیص دقیقی داشت بدهم چرا که نیاز به اطلاعات بیشتر و بررسی‌های پزشکی دقیق‌تر وجود دارد.
   اما اگر تشخیص توده‌های هیپواکو در کبد مادر شما ارائه شده است، باید با پزشک متخصص گوارش و کبد مشورت کنید. پزشک می‌تواند با استفاده از سوابق پزشکی و نتایج تست‌ها تشخیص دقیق‌تری ارائه دهد و اگر نیاز به بررسی های تصویری بیشتر مثل سونوگرافی یا اسکن‌های کبدی دیگر داشته باشد، آنها را درخواست کند.

   پاسخ
 • سلام مادرم سونودادتوده همانژیوم کبدواسکن تزریقی که هپودنیس ۵۳Huباحدودناواضع به ابعاد۲۰و۲۱ mmدرسمگان ۴bکبدویک یافته ومشابه به ابعاد۲۱.۱۸mmدرساب کپسولارسمگان ۷کبد…ضایعه سمگان ۴bبنظردارای peripheral..enhancementمیباشد…ایاخطرناکه سونوگرافی دادیم میگه ۳تاتوده هایپراکوباهمانژیوم مطرح است دردداره معده اشم اذیت میشه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   توده‌های همانژیوم کبدی اغلب توده‌های خوش‌خیم هستند و معمولاً نیاز به درمان فوری ندارند. این توده‌ها معمولاً به عنوان ناحیه‌های کبدی که شامل خون‌ریزی شدید شده‌اند توصیف می‌شوند. اگر توده‌ها به طور تصادفی در سونوگرافی کشف شده‌اند و شما به درد یا علائم دیگری رسیده‌اید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. تصمیم نهایی در مورد نیاز به درمان یا پیگیری بیشتر از طریق انجام تست‌های تکمیلی و مشاوره با متخصص گوارش و کبد اتخاذ می‌شود. آنها می‌توانند مورد خاص شما را ارزیابی کنند و توصیه‌های مناسبی ارائه دهند.
   لطفاً با پزشک مادرتان مشورت کنید تا وضعیت کبدی او را به طور دقیق ارزیابی کرده و در صورت لزوم توصیه‌های درمانی مناسب را ارائه دهد.

   پاسخ
 • خانم ۶۱ ساله، در سونوگرافی یک توده هایپواکو هیدروژن خاوی نواحی کیستیک دارای فلوی عروقی با ابعاد ۱۳۱*۱۳۱*۱۷۸ میلیمتر در ناحیه ساب هپاتیک راست رویت شد که سبب فشار به لب راست کبد و هیلیوم کبد و جابه جایی انها به سمت بالا گردیده است.
  ابعاد کبد، اکوی پارانشیمال کبد، کیسه صفرا، طحال،پانکراس، رحم و ابعاد ان و ضخامت پارانشیم و اکوی کورتیکو کلیه طبیعی گزارش شده است.
  سرطانی است؟ راه حل چیست.؟با تشکر

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بر اساس توضیحاتی که ارائه داده‌اید، نمی‌توان به سادگی برای توده مورد سونوگرافی تشخیص سرطانی یا غیرسرطانی داد. تصویر سونوگرافی معمولاً نیاز به تایید از طریق روش‌های تشخیصی دقیقتر مانند بیوپسی یا سی تی اسکن (CT scan) دارد.
   توده‌های هیدروژن خاوی کیستیک با فلوی عروقی ممکن است دلایل مختلفی داشته باشند، از جمله تشکیل یک کیست معمولی یا توده چرکی (کیست هیداتیک)، اما برای تشخیص دقیق نیاز به ارزیابی توسط پزشک تخصصی و انجام تست‌های اضافی مثل بیوپسی یا CT scan است.

   پیشنهاد می‌شود که با پزشک خود مشورت کنید و او را از نتایج سونوگرافی آگاه کنید تا او بتواند توصیحات و توضیحات دقیقتری را ارائه دهد و تصمیمات درمانی مناسبی را با شما انتخاب کند.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر pscهستم سابقه چتدبارERCPدارم. در اخرین گزارش پاتولوژی سلول های آتیپی دیده شده. ارجاع پیوند کبد هستم .چرا سلول ها آتیپی شدند؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   سلول‌های آتیپی یا سلول‌های نامنظمی که در گزارش پاتولوژی به آنها اشاره شده است، ممکن است بخاطر موارد مختلفی ایجاد شود.
   این موارد ممکن است شامل عواملی نظیر التهاب، آسیب به سلول‌ها، عفونت یا تغییرات در محیط داخلی بدن باشند. در مورد افرادی که مشکلات کبدی دارند، این تغییرات ممکن است به عنوان نمونه از پاسخ به التهاب‌ها یا آسیب‌های درونی در کبد ظاهر شوند.
   پس از انجام ERCP و تحلیل پاتولوژی، ممکن است متوجه تغییرات در سلول‌های کبدی یا مرتبط با مجاری صفراوی شوید. برای تفسیر دقیق‌تر این تغییرات و تاثیر آن بر وضعیت کبدی شما، بهتر است با پزشک گوارش یا متخصص کبد مشورت کنید. او می‌تواند نتایج تست‌ها و گزارش پاتولوژی را بررسی کرده و نکات مهم را به شما توضیح دهد.

   پاسخ
 • سلام روزتون بخیر
  خواهر من ۵۰ ساله است سی تی اسکن کبد انجام داده و ضایعه سالید اکوژن با ابعاد ۷ میل در۷ میل در سگمان ۳ کبد دیده شده و ابعاد کبد نرماله … آیا خطرناکه؟؟؟ ممنون میشم پاسخ بدین

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   یک ضایعه سالید اکوژن در کبد، به عنوان خود آن توده کبدی در نظر گرفته می‌شود. برای تشخیص و تعیین خطر احتمالی این ضایعه، باید بررسی‌های دقیق تر انجام شود. ابعاد توده کبدی و مشخصات دقیق توده (مانند شکل، سایز، نوع و…) می‌توانند تأثیر بزرگی در تعیین خطر احتمالی داشته باشند.
   ضایعات کبدی معمولاً به دو دسته تقسیم می‌شوند:
   خوش خیم (بی خطر) و بدخیم (خطرناک).
   بدخیم بودن توده کبدی به معنای احتمال وجود سرطان کبد است. اما باید توجه داشت که تعیین خطر و نوع آن به عوامل مختلفی مانند نوع و شکل توده، نتایج آزمایش‌ها، تاریخچه پزشکی فرد و… بستگی دارد.
   با توجه به گفته شما که ابعاد کبد نرمال است، اما یک توده در کبد دیده شده، نیاز به ارزیابی دقیق توسط یک متخصص گوارش و کبد (گاهی اوقات با تصویربرداری جامع تر مثل MRI یا CT انجام می‌شود) دارید تا تشخیص دقیق توده و معیار خطر آن تعیین شود. درصورت لزوم، برای انجام آزمایش‌های دقیق‌تر یا برای بررسی توده با تست‌های مختلف به شما ارجاع داده می‌شود.
   مهمترین نکته این است که هر گونه تغییر در کبد نیازمند توجه و ارزیابی پزشکی دقیق است. بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید تا تشخیص دقیق و برنامه درمانی مناسب تعیین شود.

   پاسخ
 • فرزام حائری
  1402/06/09 9:58 ب.ظ

  سلام وقت بخیر. مادر من ۵۵ سالشون هست. همانژیون داشتن ولی دکترشون گفته بود خطرناک نیست. الان دل درد خفیف دارن و توی سی تی اسکن جدید ضایعه هیپودنس دیده شده. آیا میتونه خطرناک باشه؟
  متن سی تی اسکن:
  MDCT study with coronal and sagittal reconstructions shows, liver has
  normal size and shape but at least five hypodense lesions are seen in the
  right and left liver lobes which in post contrast study with dynamic
  evaluation show early peripheral nodular post contrast enhancement to
  late central enhancement in the most mentioned lesions typically and in
  two of them show mild atypical near same type enhancement.
  A few very smaller up to (8mm) same foci are noted in the liver, too.
  Findings are suggesting multiple liver hemangioma with maximum
  (۳۷x32mm)size in the left lobe and (30x35mm) size in the right liver lobe.
  Clinical and sonographic and laboratory findings correlation are
  recommended

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به توصیفی که در گزارش CT Scan داده شده، به نظر می‌رسد که مادر شما چند توده همانژیوما در کبد دارد. همانژیوماها اغلب توده‌های خونی در کبد هستند و معمولاً خطرناک نیستند. اکثر موارد همانژیوماها به صورت تصادفی و در غالب موارد بیماری‌زایی ندارند و به طور تصادفی در سی تی اسکن یا سونوگرافی کبد کشف می‌شوند.
   با این حال، تاکنون، مطالعات تصویری تنها نمایانگر وجود توده‌های همانژیوما هستند و نیاز به تاییدیه‌های دیگری مانند سونوگرافی داینامیک یا تست‌های خونی نیاز دارد. برای اطمینان بیشتر از طبیعت این توده‌ها و خطرات مرتبط، می‌توانید با پزشک معالج مادرتان مشورت کنید. او می‌تواند نتیجه‌های تست‌ها و اطلاعات بیشتری که دارید را بررسی کند و توصیه‌های مناسبی ارائه دهد. همچنین، برای مشاوره تخصصی در مورد درمان و پیگیری، می‌توانید به یک متخصص گوارش و کبد مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام مادرم ۴۳ سالشون هست جواب سی تی اسکن گفته که دو تا توده هیپودنس در کبدش دیده شده میشه بگید یعنی چی

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   توده‌های هیپودنس در کبد به توده‌هایی اشاره دارند که در سونوگرافی یا CT اسکن کبد با چگونگی انتشار نور (نسبت به بافت معمول کبد) نشان داده می‌شوند. این توده‌ها ممکن است به علت عوامل مختلفی ایجاد شوند، از جمله:
   ۱. همانژیوم: توده‌هایی که به دلیل وجود عروق خونی در داخل کبد به نظر می‌رسند.
   ۲. کیست‌ها: توده‌هایی که حاوی مایعات هستند و ممکن است خوش‌خیم باشند.
   ۳. هماتوم: توده‌هایی که ناشی از خونریزی داخل کبد می‌شوند.
   ۴. توده‌های خوش‌خیم یا بدخیم: توده‌های که احتمالاً نیاز به ارزیابی بیشتر و شناسایی نوع دقیق خود دارند.

   برای تشخیص دقیق و ارزیابی این توده‌ها، ممکن است پزشک معالج از تست‌های تصویربرداری اضافی یا آزمایش‌های خونی استفاده کند. معالجه بستگی به نوع و شدت توده‌ها دارد و ممکن است نیاز به توجه و درمان ویژه‌ای داشته باشد. به همین دلیل مهم است که مادرتان با پزشک متخصص داخلی ملاقات کنند و دستورات درمانی را از ایشان دریافت کنند.

   پاسخ
 • مدی صادقی
  1402/06/09 6:12 ب.ظ

  سلام ممنون از وقتی که می‌گذارید
  دختر من ۲۴ ساله هست و بطور مادرزادی مشکل قلبی یک بطنی هستن که با عمل فونتن الان مشکلی ندارند وهر سال چکاپ کامل انجام میده یک ماه پیش سونوگرافی از کبد داشت که دکتر گفتن یک توده روشن در کبد دیده می‌شود یعنی گفت از کنار کبد هست آیا این ربطی به عمل های قلبی شان دارد چون موقع عمل از پمپ اسفاده شده که معمولا می‌گویند به کبد فشار میاره آیا جای نگرانی دارد؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   توده‌های روشن یا چراغی که در سونوگرافی کبد دیده می‌شوند، معمولاً به عنوان “هپاتیک همانژیوما” شناخته می‌شوند. این توده‌ها اغلب بی‌خطر هستند و برخی از افراد اصلاً علائمی ندارند. هپاتیک همانژیوماها اغلب به عنوان توده‌های خونی در کبد توصیف می‌شوند.
   اگر دختر شما عمل قلبی داشته و از پمپ قلبی استفاده شده است، این ممکن است به مدت کوتاه فشار به کبد ایجاد کند. اما این فشار معمولاً موقت و قابل جذب توسط کبد است. به هر حال، تعیین دقیق دلیل این توده و ممکن بودن ارتباط آن با تاریخچه عمل قلبی شخصی دختر شما، نیاز به مطالعات بیشتری دارد.
   پزشک معالج دختر شما می‌تواند بر اساس نتایج سونوگرافی، تاریخچه پزشکی، و نیاز به مطالعات تکمیلی مانند اسکن‌های تصویربرداری تصمیم‌گیری کند.

   پاسخ
 • با سلام. پدرم ۵۸ سال سن دارن. امروز سونوگرافی دادن و نتایجش به شرح زیر بود:
  ☑اسپن کبد ۱۲.۵ سانتی متر و اکوی پارانشیمال آن کمی افزایش یافته و کورس میباشد.
  ☑تواه هیپواکو با ابعاد ۴۴*۱۶ در لوب کودیت رویت شد.
  ☑توده هیپراکو با قطر ۱۲ م.م در قسمت مدیال و فوقانی لوب راست کبد بیشتر با نمای همانژیوم دویت گردید.
  ☑طحال حداکثر طبیعی با ابعاد ۱۱۹*۴۲ م.م رویت گردید.
  ☑ کیست به قطر ۱۳ م.م در پل میانی کلیه راست دیده شد.
  ☑ دو سنگ به قطر ۴ م.م در پل میانی و تحتانی کلیه چپ با نمای رسوب کلسیم رویت گردید.

  ☑ابعاد پروستات ۳۹*۴۱*۴۵ م.م و وزن آن ۳۸ گرم و حدود آن واضح هست.

  معرفی شدن که سی تی اسکن بگیرن واسه تشخیص دقیق تر.

  خواهش میکنم راهنمایی کنید، ممکنه خطری مثل تومور سرطانی تهدیدشون کنه؟
  بخاطرشون دیگه خواب ندارم.😔😔

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با این سطح از اطلاعات نمیتوان تشخیص مشخص و دقیقی داشت، اما می‌توانم به شما چند نکته‌ای درباره نتایج سونوگرافی داده شده بگویم.
   نتایج سونوگرافی کبد نشان می‌دهد که اندازه کبد کمی افزایش یافته و ممکن است اکوی پارانشیمال آن نیز کورس باشد. این نکته می‌تواند نیاز به ارزیابی و تشخیص دقیق‌تر از طریق سی‌تی اسکن را نشان دهد.
   در مورد توده‌های در کبد، این توده‌ها نیاز به ارزیابی دقیق‌تر دارند. اما نکته مثبت این است که به طور واضح ذکر شده که ابعاد پروستات و مشخصات آن واضح هستند.
   از آنجایی که پزشک معرفی کرده است که سی‌تی اسکن لازم است، این ممکن است به دلیل نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد توده‌ها یا وضعیت دقیق‌تر اندازه‌گیری‌های آن‌ها باشد.

   برای تشخیص دقیق‌تر و برنامه‌ریزی مناسب، بهتر است با پزشک معالج مشورت کنید. او می‌تواند با توجه به سوابق پزشکی و تشخیص دقیق‌تر، راهنمایی‌های لازم را ارائه دهد و در صورت نیاز به اقدامات بیشتر اقدام کند.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر آقای دکتر
  من برای چکاپ سونوگرافی رفته بودم بعدش متوجه شدم کبدم ضایعه داره «یک ضایعه اکوژن با نمای همانژیوم به سایز ۱۶×۲۷ میلیمتر در سگمان ۷ کبد روید میگردد»
  خطرناکه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   توصیف شده‌ی ضایعه اکوژنی با نمای همانژیوم در کبد به معنی وجود یک نوع توده یا ضایعه در بافت کبد است که در تصویر سونوگرافی دیده شده است. اکوژن به معنی داشتن نواحی با بازتاب بالاتر در تصویر سونوگرافی و همانژیوم به معنی وجود ساختارهای عروقی مانند عروق خونی است.
   در مورد این ضایعه، سایز آن حدود ۱۶×۲۷ میلیمتر ذکر شده است. این اطلاعات از خود تصویر سونوگرافی گرفته شده‌اند. اما بدون داشتن اطلاعات دقیقتر از سونوگرافی و سایر آزمایشها، امکان تشخیص نهایی و توضیحات دقیقتر در مورد خطرناک بودن این ضایعه را ندارم.

   برای ارزیابی و تفسیر دقیق‌تر، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. پزشک می‌تواند با انجام معاینه‌های فیزیکی، اطلاعات سابقه پزشکی و نتایج سایر تست‌های تصویربرداری، تشخیص و مراقبت‌های لازم را به شما توصیه کند.

   پاسخ
 • با سلام خدمت شما.
  مادر من ۵۷ سالش هست و توده ای به اندازه ۱۴۵*۱۰۱ در کبدش هست بیمارستان طالقانی نه شیمی درمانی انجام داده نه نمونه برداری. آیا برای درمانی راهی هست؟ توده فقط در کبدش هست.

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   توده‌های کبدی ممکن است انواع مختلفی داشته باشند و نیاز به تشخیص دقیق و برنامه درمانی مخصوص دارند.
   پزشک معالج مادرتان با توجه به سابقه پزشکی، نتایج آزمایش‌ها و تصویربرداری، می‌تواند به شما در مورد گزینه‌های درمانی و مدیریت مناسب توده در کبد اطلاعات دقیق‌تری ارائه دهد که این ممکن است شامل تغییرات در سبک زندگی، داروها، معالجه جراحی یا ترکیبی از اینها باشد. در هر صورت، مشورت با پزشک متخصص به صورت حضوری که بتواند به سوابق کامل بیماری و وضعیت جسمی مادر شما، دسترسی داشته باشد، بسیار مهم است تا بهترین راه‌حل برای مادرتان مشخص شود.

   پاسخ
  • سلام ، ۴۲ سال سن دارم و ۱۲ سال هست که psc و ibd دارم، یک سال پیش مجاری صفراوی با ercp باز شده ولی جدیدا همان علایم قبل شامل درد در قسمت فوقانی شکم دارم منتها اینبار درسمت چپ، از نظر پزشک لوب چپ هم درگیر شده ولی هنوز ام آر آی نرفتم تا مطمین بشه، آیا اگر لوب چپ هم درگیر شده باشه برای درمان باید مجددا ercp انجام بدم؟ اگر داخل کبد سنگ ایجاد شده باشه آیا عمل جراحی احتیاج داره؟ میشه اطلاعات بیشتری بهم بدید؟ممنون میشم

   پاسخ
 • باسلام.وقت بخیر.
  خانم بنده بدلیل درد درناحیه پایین سمت چپ شکم سونو تجویز شد.نظر متخصص برداشتن رحم بود.درنتیجه رحم وتخمدان راست خارج گردید.جواب پاتولوژی مزانشیمی رحم شبیه مزانشیم تخمدان بندناف جنسی تشخیص داده شد.فاکتورهای خونی ca125.hp4beta hcg
  همه درحدنرمال بوده.ولی سی تی کبد هیپودنس با قطر ۱۷میلی متر وندول در ریه چپ به اندازه ۹میلیمتر در سی تی باکنتراست رویت شده.الان یکماه ازعمل گذشته هیچگونه علائمی دال بر بیماری رویت نگردیده.نتیجه ihcپاتولوژی هم نوشته به نفع مزانشیمی رحم شبیه مزانشیم تخمدان بندناف جنسی.لطفا اگر ممکنه نظر خودتون رو بفرمایید.یدنیا ممنون میشم.

  پاسخ
  • سلام. وقت بخیر
   بر اساس توضیحاتی که ارائه دادید، به نظر می‌رسد که شما مراحلی از بررسی های پاتولوژیک و تصویربرداری را جهت ارزیابی درد شکمی در ناحیه پایین چپ و نمودارهایی از سی تی اسکن و سونوگرافی تخمدان و رحم انجام داده‌اید.
   نتایج پاتولوژی نشان می‌دهد که محتمل ترین تشخیص برای بافت رحم، مشابه بافت تخمدان بند ناف است. این می‌تواند به عنوان یک توده خوش‌خیم در رحم تشخیص داده شود.
   در مورد سی‌تی اسکن، گزارش نشان می‌دهد که در کبد یک لکه با قطر ۱۷ میلیمتر و در ریه چپ یک ندول با قطر ۹ میلیمتر دیده شده است.
   با توجه به اینکه از عمل گذشته یک ماه می‌گذرد و علائم جدیدی مشاهده نشده است، نتایج تصویربرداری و پاتولوژی مشخصات خوش‌خیم بودن این توده‌ها را نشان می‌دهد. با این حال، با این سطح از اطلاعات نمی‌توانم نظر نهایی یا تشخیص کاملی را تأیید کنم.
   تنها پزشک معالج شما، با توجه به تاریخچه بالینی کامل، نتایج تست‌ها و بررسی‌های تصویربرداری، می‌تواند تشخیص نهایی را بدهد.

   پاسخ
 • محمد صالحی
  1402/05/26 1:59 ب.ظ

  من با سونو تشخیص توده با ابعاد ۴۲و ۲۷در کبد مشخص شد که مطرح کننده متاساز می باشد که سی تی اسکن،ازمایش خون،آندوسکوپی و کلوونسکوپی انجام دادم نمونه برداری از بافت معده. انجام شد ولی پاتولوژی کردم گفت مشکلی نیست

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به توصیفاتی که ارائه داده‌اید، طبق گفته پزشک‌ها و نتایج آزمایشات مختلف، به نظر می‌رسد که توده مذکور در کبد نیاز به نگرانی جدی ندارد.
   انجام سی‌تی اسکن، آندوسکوپی، کلونوسکوپی و سایر آزمایشاتی که انجام داده‌اید، به عنوان ابزارهای تشخیصی برای بررسی توده و اطمینان از عدم وجود مشکل جدی در آن انجام شده است.
   پاتولوژیست که نمونه بافت معده را بررسی کرده، نیز عدم وجود مشکلی را اعلام کرده است. این موارد نشان دهنده این است که احتمالاً توده مذکور بی‌خطر و نیاز به تداخلات درمانی ندارد. با این حال، برای اطمینان کامل و در صورتی که نگرانی دارید، بهتر است با پزشک تخصصی خود در مورد نتایج آزمایش‌ها و مشکلاتتان مشورت کنید. او می‌تواند با توجه به تاریخچه پزشکی کامل و نتایج تست‌ها، به شما توضیحات دقیق‌تری ارائه دهد و راهنمایی لازم را انجام دهد.

   پاسخ
 • محمد مهدی
  1402/05/26 0:40 ق.ظ

  سلام اقای دکتر ممنونم بابت پاسخ هایتان
  مادرم خانمی ۵۷ ساله،از سال ۹۵ تا ۱۴۰۲ چندین ct و mri انجام داده،توی چند مورد نوشته بود کیست کبد و توده چند مورد نوشته بود توده همانژیوم،یکی مونده به اخرین ازمایش هیچی از توده یا کیست ننوشت،اخرین ازمایش که با تزریق بود( بقیه بدون تزریق) و There is low attenuation in subcapsular of right liver lobe at posterior2.5 × ۱ cm (unknownorigin) لازم به ذکر است دقیقا مکان و اندازه ضایعه مثل ازمایش های قبله ،میخواستم بدونم چون ازمایش یکی مونده به اخرین ازمایش گفت هیچی در کبددیده نشد ولی اخرین ازمایش گفت مکان و اندازه شباهت به قبل دارد اما اسم همانژیوم نبرد این چیع؟
  با تشکر

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر.
   به نظر می‌رسد که در مورد مادرتان تعدادی توده‌ها و کیست‌ها در کبد تشخیص داده شده است و در برخی مورد توصیفات دقیقتری نیز در مورد آنها انجام شده است. ازمایش‌های تصویربرداری مانند CT و MRI معمولاً برای تشخیص و بررسی ضایعات در اعضای داخلی مانند کبد استفاده می‌شوند.
   در اینجا به نظر می‌رسد که تاکنون متخصصین پزشکی بر اساس تصاویر و توصیفات در ازمایش‌های تصویربرداری، توده‌ها و کیست‌های مختلف در کبد مادرتان را تشخیص داده‌اند.
   توصیفی که آورده‌اید به نظر می‌رسد در مورد یک تغییر کم چگالی در زیر پوشک کبدی لوب راست با اندازه ۲.۵ × ۱ سانتیمتر می‌باشد. معمولاً در مواردی که ضایعات به نام خاصی شناخته نشده باشند یا نوع خاصی از توده‌ها نسبت به تصویربرداری‌های قبلی تغییری نداشته باشند، به صورت تجملی و تشخیصی به عنوان “unknown origin” یا “غیرقطعی” توصیف می‌شوند.

   در مورد توده‌ها و ضایعات پیشنهاد می‌شود که با متخصص گوارش و کبد مشورت کنید تا با توجه به تاریخچه پزشکی و نتایج تصویربرداری، تشخیص نهایی و برنامه درمانی مناسب برای مادرتان تعیین شود. همچنین، ممکن است برای دریافت توضیحات دقیق‌تر در مورد نتایج ازمایش‌ها، از پزشک تخصصی که این اطلاعات را ارائه کرده است، پرسش کنید.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر . پدر من ۵۸ سالشونه و سنوگرافی انجام دادن داخل سنوگرافیشون نوشته کبد دارای ابعاد طبیعی بوده اکوی کبد مختصراً افزایش یافته. تصویر چند ندول و ماس اکوژن با اکوی هتروژن و با حدود نامنظم در هر دولوب کبد دیده می‌شود که تعداد آنها در هر لوب حدود ۱۰ عدد میباشد و دیامتر بزرگترین آنها در لوب راست ۷۵*۴۶ و در لوب چپ ۷۵*۵۵ میباشد و بیشتر احتمال ضایعات نئوپلازیک اولیهHCC یا ثانویه (متاستاز) را مطرح میکند . میشه برام توضیح بدین یعنی چی ؟ یعنی اینا غده ی سرطانیه ؟! پیش دکترم که رفتن براشون عکس از ناحیه شکم نوشتن که هنوز نرفتن

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نتیجه سونوگرافی کبد پدرتان که ارائه داده‌اید، نشان می‌دهد که در کبد او، تصاویری از چند نوع توده و ماس (جمع‌آوری از سلول‌ها و بافت‌های متفاوت) با تغییرات اکوی یا سطح‌پذیری مختلف وجود دارد. این تغییرات ممکن است اشاره به وجود ضایعات یا نقص‌های مختلف در کبد داشته باشد.
   از مهم‌ترین نقص‌ها یا تغییرات کبد، سرطان کبدی (Hepatocellular Carcinoma – HCC) است. این نوع سرطان می‌تواند اولیه (Primary)، به معنای تشکیل مستقیم در کبد، یا ثانویه (Metastatic) باشد، به معنای گسترش از مناطق دیگر بدن به کبد. این نتیجه تنها با تصویر سونوگرافی ارائه شده و برای تایید و تشخیص دقیق‌تر نیاز به تصاویر و آزمایش‌های تشخیصی دیگر مانند سی‌تی اسکن، مراجعه به متخصص گوارش و دهانی و انجام آزمون‌های دقیق‌تر مثل بیوپسی (آزمون‌گیری نمونه بافت) است.

   در هر صورت، بهتر است به توجه به تشخیص پزشک متخصص و تصاویر اضافی مورد ارجاع، برای تعیین دقیق تشخیص و نوع مداخله لازم، مشورت کنید.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر.جناب دکتر خانم بنده سی تی ریه انجام داده
  در قسمت راست کبد هیپودنس به قطر۱۷میلیمتر درکنتراست سی تی رویت شده.لطفا نظر خودتون رو میفرمایید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نتیجه سی تی اسکنی که ارائه دادید، حاکی از وجود یک منطقه با کاهش چگالی (هیپودنس) در قسمت راست کبد با اندازه قطر ۱۷ میلیمتر است. این نتیجه به تنهایی کافی نیست تا تشخیص دقیقی قرار داده شود. برای تعیین تشخیص نهایی و بررسی دقیق‌تر وضعیت، ممکن است نیاز به اطلاعات بیشتر و ترکیب آن با سایر علائم، آزمایش‌ها و تصاویر پزشکی دیگر داشته باشد.
   توصیه می‌شود با پزشک معالج خود مشورت کنید تا او بر اساس تاریخچه پزشکی، علائم شما و تصاویر سی تی، تشخیص دقیق‌تری ارائه داده و برنامه درمانی مناسب را تعیین کند.

   پاسخ
 • سلام اقای دکتر ابراهیمی عزیز
  من یه سونوگرافی دادم به شرح ذیل
  می خوام بدونم چه اقدامی باید انجام بدم و ایا خطرناکه؟
  کبد دارای ابعاد طبیعی است اکوژنیسه پارانشسم طبیعی
  کانون هایپر اکوی با مرکز هایپواکو به دیامتر تقریبی ۱۴ میل و ۲۲*۱۶ میل در اترال لوپ راست کلد دیده شده که به نفع همانژیومت می تواند باشد
  باتوجه به نواحی هایپو اکوی داخلی در صورت شک بالینی سی اسکن با کنتراست تری فازیک توصیه می شود
  و اینکه شما سی تی اسکن انجام می دید؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   از توضیحات ارائه شده در سونوگرافی نمی‌توان به طور دقیق تشخیص داد که چه مشکلی است یا خیر.
   سونوگرافی تنها یک ابزار تصویربرداری است و برای تفسیر دقیق نیاز به اطلاعات بالینی بیشتر و در برخی موارد تست‌های تصویربرداری دیگر (مانند سی تی اسکن با کنتراست تریفازیک) دارد.
   برای ارزیابی دقیق‌تر، شما بهتر است با پزشک خود ملاقات کنید. او می‌تواند بر اساس تاریخچه پزشکی، علائم بالینی و نتایج تست‌های تصویربرداری، تشخیص و برنامه درمانی مناسب را برای شما تعیین کند.

   پاسخ
 • داریوش نژندیان
  1402/05/21 6:27 ب.ظ

  سلام اقای دکتر خسته نباشید.من کلیه هام درد می‌کرد تا اینکه رفتم سنوگرافی نوشته تصویر ناحیه هایپر اکوو هموژن به ابعاد۲۱*۳۳در سگمان ۴لوپچپ کبد دیده می شود که در درجه اول مطرح کنندهfocal fatty information می باشد .میشه راهنمایی کنید چکار کنم ممنون میشم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   درد گردن می‌تواند از علل مختلفی ناشی شود و به دلیل تعداد زیادی از این عوامل، تشخیص دقیق اغلب نیاز به معاینه و ارزیابی تخصصی توسط پزشک دارد. در صورتی که آزمایش‌ها و تصاویر تشخیصی هیچ تغییری نشان نداده باشند، ممکن است به دلیل‌های دیگری مانند عوارض عضلانی و اعصابی، کشیدگی عضلات گردنی، اختلالات در دستگاه گوارشی، مشکلات دهان و دندانی و یا حتی فشار روانی باشد.

   در این موارد، مهم است که با پزشک خود به صورت دقیق در مورد نوع درد، علائم همراه، زمانبندی و سابقه بیماری‌های مختلف گفتگو کنید. پزشک شما با توجه به اطلاعات کاملی که از شما دریافت می‌کند، می‌تواند تشخیص دقیق‌تری را قرار دهد و در صورت لزوم، شما را به متخصصین دیگر هدایت کند.

   پاسخ
 • باسلام همسرم کلیه راستشون دردمیکردسونودادن سنگ داشتن داخل سونو نوشته کبددارای ضایعه هیتروژن به ابعاد۳۴میل باکانون ساستیک ریزمتعددداخل کبدمشخص شده خیلی نگرانم میشه بگید خوبه یابده نوبت دکترگرفتیم سی تی اسکن بنویسن خیلی حالم بده میشه راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به توصیفات شما، به نظر می‌رسد همسرتان دچار مشکلات کبدی می‌باشند. تشخیص و درمان بر اساس سونوگرافی و گزارشی که ذکر کردید تنها کامل می‌تواند توسط یک پزشک تخصصی انجام شود.
   برای تشخیص دقیق‌تر و تعیین روند بیماری، پیشنهاد می‌شود که با مشاوره پزشک خود به تعیین نیاز به سی تی اسکن یا سایر تست‌های تصویربرداری دقیق‌تر برای تخصصی‌ترین اطلاعات در مورد وضعیت کبد همسرتان بپردازید. همچنین، ممکن است دکتر شما بخواهد آزمایشات خون و سایر آزمایش‌های تشخیصی را نیز انجام دهید.

   پاسخ
 • سلام سونو گرافی دادم گفتن یک توده ۸سانت تو کبدمشخص شده خطر دارد

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بله، وجود یک توده به اندازه ۸ سانتیمتر در کبد ممکن است به مشکلات جدی ارتباط داشته باشد. اندازه و مشخصات دقیق توده، جنسیت شما، سابقه پزشکی و سایر عواملی که ممکن است تاثیرگذار باشند، همه به تشخیص و تصمیم در مورد درمان و مداخلات لازم مرتبط هستند.
   مهمترین قدم این است که با پزشک تخصصی خود در مورد نتایج سونوگرافی و توده در کبد مشورت کنید تا بتوانید برنامه درمانی مناسب برای وضعیت خود را تعیین کنید.

   پاسخ
 • سلام سونوگرافی شکم و لگن انجام شده نوشته
  توده مدوراکوژن به ابعاد۱۶*۱۴میلی متردرسگمان ۵لوپ راست کبدبه نفع همانژیوم دیده شده
  ۳۹سالمه

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   با توجه به نتیجه سونوگرافی شکم و لگنتان که مشخص کرده که در سگمان ۵ لوپ راست کبد یک توده مدور اکوژن (که به معنای این است که در سونوگرافی با بازتاب سیگنال بالا نشان داده می‌شود) به ابعاد ۱۶*۱۴ میلی‌متر به نفع همانژیوم (که یک نوع توده عروقی معمولاً خونی است) دیده شده است، احتمالاً این توده یک همانژیوم است.
   همانژیوم‌ها معمولاً توده‌های خونی هستند که در سرشار از عروق و عروق کوچک شکل می‌گیرند. این توده‌ها در بسیاری از موارد بی‌خطر و خودمحدود هستند. اگر همانژیوم به طور تصادفی کشف شده و از لحاظ اندازه و وضعیت خونریزی یا علائم دیگر نگرانی‌آور نباشد، ممکن است نیاز به درمان فوری نداشته باشد.
   با این حال، بهتر است نتیجه سونوگرافی و وضعیت توده را با پزشک خود مطرح کنید.

   پاسخ
 • میعاد جعفری
  1402/05/18 1:43 ب.ظ

  سلام و عرض ادب من سی تی دادم و داخل جواب اینو برام نوشته آیا همان توده همانزیوم هست ؟
  Spiral C.T. scan of the abdomen and pelvis with and without contrast:

  There is a lobulated hypodense lesion at subcapsular area at right hepatic lobe

  measuring 39 mm in greater diameter. The lesion shows nodular peripheral enhancement with centripetal progression

  and eventual disappearance in favor of cavernous hemangioma.

  Spleen has normal size and density. Pancreas is intact. Billiary tract, both kidneys, with normal excretion, and adrenal glands are in normal limits. Diaphragmatic crura, abdominal aorta and I.V.C. are normal. No fluid in the peritoneal cavity or enlarged lymph node(s) are seen. Visible parts of the alimentary tract are unremarkable. In the pelvic cavity urinary bladder and visible parts of the genital organs are in normal limits. Bony and muscular structures are in normal limits. /A

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   توده مورد اشاره در سی تی اسکن یک “همانژیومای کاورنوس” است. در توضیحات گزارش آمده که توده با ضخامت ناحیه زیرکپسولی لوب کبدی را داراست و دارای ابعادی حدود ۳۹ میلیمتر است. این توده با دیدگاه‌های اطرافی در حاشیه خود تغییر رنگ و جذب از مرکز به سمت خارجی نمایان می‌کند، که این نوع تغییرات به نفع “همانژیومای کاورنوس” است.
   همانژیوماها نوعی تودهٔ عروقی و آنژیومایی هستند که از مجموعهٔ عروق خونی تشکیل شده‌اند. غالباً بی‌خطر هستند و به صورت تصادفی در طی تست‌های تصویربرداری مانند سی تی اسکن شناسایی می‌شوند.

   با این حال، بهتر است که برای تشخیص نهایی و برنامه درمانی، با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

   پاسخ
 • حمیرا علیسواری
  1402/05/11 6:05 ب.ظ

  سلام خسته نباشید مادر من دل درد شدید میگیره میره دکتر براش سونوگرافی نوشته توی سونو نشون داده توده هتروژن به ضخامت ۳۸*۳۲ mmدر لوب چپ کبد ش آقای دکتر این سرطان؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   سرطان یک تشخیصی پیچیده است و برای تایید یا رد این تشخیص، باید مجموعه‌ای از اطلاعات اضافی از جمله نتایج آزمایش‌ها، تاریخچه پزشکی و تشخیص تصویری دقیق‌تر انجام شود. تنها بر اساس توصیف یک توده هتروژن در سونوگرافی نمی‌توان نتیجه‌ای قطعی یا تشخیص سرطان را تصمیم گرفت.

   توده‌های هتروژن در کبد ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شوند، از جمله علل غیرسرطانی. برای تشخیص دقیق‌تر، نیاز به معاینه‌ای فیزیکی توسط پزشک، مشاوره با متخصص گوارش و ممکن است نیاز به آزمایش‌های تکمیلی و تصویربرداری دقیق‌تر باشد.

   به همین دلیل، تصمیم‌گیری نهایی در مورد تشخیص و درمان باید توسط پزشک معالج شما انجام شود. بهترین راهکار این است که مادرتان به طور سریع با پزشک خود مشورت کند و نتایج تست‌ها و تشخیص را با او مطرح کند تا بهترین مراقبت‌ها را دریافت کند.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر. من یه خانم ۲۲ساله ام که سونوگرافی دادم و گفتن سه توده هیپواکو در طحالم دیده شده و سی تی اسکن گرفتن گفتند که طحال فرعی به صورت کانون هیپودنس مشاهده شده . میخواستم بپرسم معنیش چیه و اینکه خطرناکه؟یعنی بدخیم؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   سونوگرافی طحال شما نشان داده که سه توده هیپواکو (با بافت کم‌چگالی که در سونوگرافی تیره نشان می‌دهد) در طحال مشاهده شده است. همچنین، سی تی اسکن نشان داده که یک طحال فرعی به صورت کانون هیپودنس (با بافت کم‌چگالی کمتر که در تصویر کامل سی تی اسکن تیره‌تر نشان می‌دهد) وجود دارد.
   بسیار مهم است که تشخیص دقیق و ارزیابی توده‌ها و تغییرات طحال توسط پزشک تخصصی شما انجام شود. تا زمانی که پزشک شما تشخیص نهایی ارائه نداده و توضیحات کاملی ارائه نشده باشد، نمی‌توان به طور قطعی در مورد خطر یا بیماری‌های مرتبط با این تغییرات صحبت کرد.

   در صورتی که پزشک شما به شما نگرانی مشخص یا توصیه‌های خاصی ارائه کرده است، بهتر است از او بپرسید و از اطلاعات دقیق و توضیحاتی که به شما می‌دهد، استفاده کنید.

   پاسخ
 • سلام‌مادر من دل درد خیلی شدیدی داشت سونو انجام داده تو جواب نوشته ۳تا همانژیوم ۶و۷و۱۰mmدر لوب راس کبدشه میشه بگین یعنی چ و آیا خطرناکه و نیاز ب عمل داره یا نه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر.
   همانژیوم‌ها (Hemangioma) توده‌های خونی غیرسرطانی هستند که معمولاً بی‌خطر هستند و بیشتر در کبد یافت می‌شوند. این توده‌ها اغلب برای افراد مختلفی به وجود می‌ایند به علت توده‌های خونی معمولاً نیاز به عمل جراحی ندارند و در اکثر موارد خطر جدی ندارند.
   اگر مادر شما دچار درد شدید به علت همانژیوم‌ها شده است، می‌توانید با متخصص کبد مشورت کنید. او می‌تواند بر اساس اندازه و موقعیت همانژیوم‌ها، بررسی کند که آیا نیاز به عمل جراحی دارد یا نه. در بسیاری از موارد، این توده‌ها به عنوان یک توده خونی بی‌خطر شناخته می‌شوند و نیاز به عمل ندارند.

   پاسخ
 • جواد عزیزی
  1402/04/20 9:39 ق.ظ

  سلام .کانسر برست همسرم با متاساز استخوان الان سی تی گرفتیم نوشته به کبد با ضایعه هیپودنس تا ۱۸ میلیمتر پیشنهاد میشه متاستاز شده به نظر شما چه روشی درمانی مناسب هست.جراحی یا شیمی درمانی

  پاسخ
  • سلام. متأسفانه، به اینگونه، قادر به تشخیص و تعیین درمان برای بیماری‌ها نیستم. با این حال، می‌توانم اطلاعاتی راجع به گزینه‌های درمانی برای سرطان پستان به شما ارائه دهم.
   درمان سرطان پستان به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله نوع و مرحله بیماری، وضعیت هورمونی، عوارض جانبی ممکن از درمان و ترجیحات فردی. تصمیم درمانی برای همسرتان باید توسط تیم درمانی پزشکان تصمیم‌گیری شود، که شامل پزشک تخصصی سرطان، جراح و متخصص برای درمان شیمی درمانی است.
   معمولاً، درمان سرطان پستان شامل یک یا ترکیبی از روش‌های زیر است:
   جراحی: جراحی ممکن است شامل بیرون بردن تومور (لومپکتومی)، بیرون بردن سینه (ماستکتومی) یا جراحی پلاستیکی باشد. این وابسته به مرحله بیماری و اندازه تومور است.
   شیمی درمانی: شیمی درمانی با استفاده از داروهای ضد سرطان به منظور کاهش اندازه تومور، کنترل گسترش سرطان و تخریب سلول‌های سرطانی صورت می‌گیرد.
   درمان هورمونی: در صورتی که سرطان پستان هورمونی قابل تشخیص باشد، درمان هورمونی ممکن است با استفاده از داروها یا درمان‌های هورمونی مختلف انجام شود.
   درمان تکمیلی: در برخی موارد، پس از جراحی یا شیمی درمانی، درمان تکمیلی از جمله رادیوتراپی، ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی (شیمی‌رادیوتراپی)، ترکیبی از درمان هورمونی و رادیوتراپی و … ممکن است توصیه شود.
   بهترین گزینه درمانی برای همسرتان بستگی به ویژگی‌های خاص بیماری و وضعیت او دارد. تیم درمانی پزشکان باید تشخیص نهایی را بر اساس اطلاعات بالینی، تصاویر تشخیصی و نتایج آزمایشات تعیین کنند. بنابراین، مهم است که با پزشک خود در ارتباط باشید و تمامی سوالات و نگرانی‌هایتان را با او در میان بگذارید تا بتوانید بهترین درمان را برای همسرتان انتخاب کنید.

   پاسخ
 • سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر، ببخشید دکتر من دیروز سونو شکم دادم نوشته در ناحیه ساب دیافراگماتیک کبد توده اکوژن با دیامتر ۷×۱۲میلی متر مشاهده شد.۳۳سالمه،خیلی نگرانم نیاز به پیگیری دارد،لطفا اگه امکان داره جواب بدید.ممنونم

  پاسخ
  • سلام و عرض ادب. برای تفسیر دقیق نتایج سونوگرافی شکم نیاز به مشاوره پزشک متخصص دارید. توده اکوژن که در ناحیه ساب دیافراگماتیک کبد مشاهده شده، برای ارزیابی دقیقتر و تعیین نیاز به پیگیری بیشتر، است که بهترین کسی که میتواند شما را راهنمایی کند پزشک شماست. پزشک معالج شما با دسترسی به نتایج تست‌ها و اطلاعات بالینی کاملتر، می‌تواند به شما توضیحات دقیق‌تری درباره وضعیت شما بدهد. لذا توصیه می‌شود که با پزشک خود در ارتباط باشید و از وی راهنمایی درمورد نتایج سونوگرافی و اقدامات بعدی بگیرید.

   پاسخ
 • سلام مادر من ۴۶ سالشه .یکبار سال ۱۴۰۰ عمل شدن تومور گرانولوزاسل داشتن که دکتر کریم زاده دراوردن تومورو و تخمدان سمت چپ و لوله فالوپ رو. ام ار ای کبد که دادن یه توده ۱۶ میلی متری داخل کبدشون دیده شده که رشدش هم ضعیفه.بنظر شما باید چیکار کنیم خیلی نگرانیم مادرم جوونه اگر کمکی از دستتون برمیاد دریغ نکنید.

  پاسخ
  • سلام، به طور کلی می‌توانم برخی از موارد مهم را به شما بگویم.

   توده ۱۶ میلیمتری در کبد مادر شما نیاز به ارزیابی دقیق دارد. پزشکان معمولاً از طریق تست‌های تصویربرداری مانند سونوگرافی، توموگرافی کامپیوتری (CT) یا مغناطیس‌نوری (MRI) توده را بررسی می‌کنند. بسته به نتیجه این ارزیابی، پزشک می‌تواند تشخیص دقیق تری بدهد و راهنمایی در مورد درمان و مراقبت‌های بعدی ارائه دهد.

   در هر صورت، بهتر است مادر شما با پزشک مراجعه کند تا نتایج تست‌ها را بررسی کنند و بر اساس شرایط خاص مادر شما، نیاز به اقدامات درمانی و پیگیری‌های بعدی را تعیین کنند. پزشک معالج مادر شما بهترین منبع برای ارائه راهنمایی و درمان است و می‌تواند با توجه به شرایط مادر شما، برنامه درمانی مناسب را تعیین کند.

   با توجه به تاریخچه بیماری و وضعیت فعلی مادر شما، مهم است که به پزشک معالج اطلاع دهید و سوالات و نگرانی‌های خود را با او در ملاقات بعدی مطرح کنید. او می‌تواند شما را راهنمایی کند و بهترین نظر را بر اساس اطلاعات کامل و جزئیات بیشتری که در دسترس دارد، ارائه دهد.

   پاسخ
 • محمد صادق
  1402/04/05 5:08 ب.ظ

  سلام
  آیا تومورهای درون کبد را می توان با لیزر از بین برد و چه نوع تومورهایی
  را از طریق لیزر نمی توان از بین برد

  پاسخ
  • سلام،
   بسته به نوع تومور و مشخصات آن، لیزر ممکن است به عنوان یکی از روش‌های درمانی برای تومورهای درون کبد در نظر گرفته شود. اما لازم به ذکر است که استفاده از لیزر برای درمان تومورهای کبدی معمولاً به تومورهایی با اندازه کوچکتر و در مراحل زودرس بستگی دارد.

   تومورهای بدخیم کبدی ممکن است شامل کارسینوما هپاتوسلولار (HCC)، کارسینوما کولانژیوکارسینوما، آنژیوسارکوما، و متاستازهای تومورهای سایر اعضا باشند. لیزر می‌تواند در برخی موارد برای جراحی لیزری یا برش لیزری تومورها مورد استفاده قرار گیرد.

   اما باید توجه داشت که لیزر فقط در برخی موارد انتخابی و با توجه به ویژگی‌های تومور و وضعیت بالینی بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای تشخیص دقیق و تعیین نوع درمان مناسب، باید با یک تیم پزشکی متخصص مشورت کنید که با بررسی وضعیت شما، اطلاعات کاملتری ارائه دهند و بهترین روش درمانی را برای شما تعیین کنند.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر : در سی تی اسکن مادرم نوشته تصویر دو ضایعه هیپودنس به دیامتر ۲۸ و ۱۸ میلیمتر درسگمان۸ کبدی مشهود است خلی نگرانم خطرناکه؟ میشه توضیح بدین

  پاسخ
  • سلام،

   با توجه به توصیف شما، در سی تی اسکن مادرتان دو ضایعه هیپودنس (منطقه کم‌چگال) به اندازه ۲۸ و ۱۸ میلیمتر در سگمان ۸ کبدی مشاهده شده است. اما برای تفسیر دقیق تصویر و ارزیابی خطر آن، لازم است اطلاعات بیشتری در اختیار داشته باشیم. من نمی‌توانم بدون داشتن اطلاعات بالینی دقیق‌تری، مانند سابقه بیماری و علائم دیگر، نظر دقیقی درباره خطر و جدیت ضایعات ارائه دهم.

   ضایعات هیپودنس در کبد می‌توانند به دلیل مختلفی از جمله توده‌های بدخیم (سرطانی)، آسیب‌های عفونی، کیست‌ها، آسیب به کبد و غیره بوجود آیند. برای تشخیص دقیق و ارزیابی بیشتر، ممکن است نیاز به انجام آزمایشات تکمیلی مانند آزمایش خون، سونوگرافی کبد یا سایر تست‌های تصویربرداری باشد.

   بهترین راه برای دریافت توضیحات دقیق و ارائه درمان مناسب، مراجعه به پزشک متخصص گوارش و کبد است. او با توجه به تاریخچه بالینی و نتایج تست‌ها، می‌تواند به شما توضیحات کاملتری درباره خطر و نیاز به بررسی‌های تکمیلی ارائه دهد و برنامه درمانی را تعیین کند.

   لطفاً با مشاوره پزشک معالج، در مورد نتایج اسکن و توصیه‌های بیشتر صحبت کنید تا بهترین راه حل برای شرایط خاص مادرتان مشخص شود.

   پاسخ
 • طیبه را
  1402/04/01 12:26 ب.ظ

  کیستیک کبد واجد سپتاسیون ۱۱میلیمتر در سونو گرافی مشاهده شد چه باید کرد

  پاسخ
  • سلام. بر اساس توضیحاتی که ارائه دادید، ندول هیپواکوئیک با ابعاد ۴×۳ در خلف در پل میانی لوب راست مشاهده شده است. این مشاهده نشان می‌دهد که در این منطقه از لوب تیروئید راست، یک ندول وجود دارد که در تصویر سونوگرافی به شکل هیپواکوئیک (سایه تیره) نمایش داده می‌شود.

   هیپواکوئیک به معنای رنگ تیره‌تر یا سایه تیره در تصویر سونوگرافی است. اما تنها با توصیف ابعاد ندول، نمی‌توان تشخیص دقیق در مورد ماهیت آن را قطعی کرد. برای تشخیص دقیقتر و تفسیر صحیح، نیاز به مشاوره پزشک متخصص در زمینه سونوگرافی تیروئید دارید.

   پزشک شما با بررسی کامل تاریخچه پزشکی شما، ارزیابی نتایج سونوگرافی و سایر عوامل مرتبط، توانایی دارد تشخیص دقیق و مناسبی را ارائه دهد و در صورت لزوم، برنامه درمانی مناسب را تعیین کند. بنابراین، توصیه می‌شود به پزشک معالج خود مراجعه کنید تا نتایج را به طور جامع تفسیر کند و همه سوالات شما را پاسخ دهد.

   پاسخ
 • بهرام ناصری
  1402/03/28 1:50 ق.ظ

  سلام.
  کیست کبد.
  یک عدد کیست کبد در حال رشد.(سه سال پیش پنج سانتی متر بوده و اکنون حدود هفت الی هشت سانتی متر)
  و شش کیست کوچک یک الی دو سانتی متری بدون تغییر سایز در این سه سال.
  چند سونو گرافی از چند مرکز مختلف: مشکوک
  سی تی اسکن تریفازیک دو بار به فاصله زمانی دو سال: کیست فاقد سپتا ، فاقد ندول، بدون کلسیفیکیشن ( شبیه کیست ساده)
  ام آرای دینامیک: اختلاف بین ساده و هیداتیک .
  هم درسونو و هم در سی تی تریفازیک و هم در ام آرای دینامیک هیچ شن و جوانه و کیست دختر و broad capsuleدیده نمیشود.
  آزمایش آنتی هیداتیک الایزا دو بار وccipیک بار: منفی.
  در سونو گرافی small septa داریم اگر چه در سی تی تریفازیک بیان شده فاقد سپتا.
  نظر دو سوم پزشکانی که مراجعه کردم کیست ساده و یک سوم کیست هیداتیک .
  ممنون میشم اگر براتون مقدوره در رابطه با موارد زیر راهنمایی کنید.
  ا_ نوع کیست با توجه به توضیحات فوق ؟
  ۲_ اصلا کیست هیداتیک فعال در حال رشدبدون broad capsule و کیست دختر و sand و جوانه داریم؟
  ۳_ آیاکیست هیداتیک نوع I فقط دارای مایع هیداتیک هست و مواردی چون broad capsule و شن و دختر کیست و جوانه ندارد؟
  ۴_ کیست هیداتیک نوع I در طی زمان بعد از سه سال آیا به نوع دو و سه تغییر حالت می دهد یا ممکن هست همان نوع یک باقی بماند؟
  ۵_ کیست هیداتیک نوع یک نیاز به جراحی و تخلیه کیست دارد؟
  ۶_ کیست هیداتیک نوع یک که فاقد شن و کیست دختر و جوانه و broad capsule باشد در صورت پاره شدن میتواند باعث گسترش بیماری شود؟
  ۷_ برای احتیاط آیا تخلیه کیست بزرگ از طریق سوزن توصیه میشود؟
  ممنون

  پاسخ
  • سلام. با توجه به توضیحات شما، پاسخ به سوالات شما به شرح زیر است:

   ۱. نوع کیست: بر اساس توصیفات شما، کیست هیداتیک بدون broad capsule و کیست دختر و sand و جوانه می‌باشد. اما برخی از پزشکان ممکن است آن را کیست ساده بدانند.

   ۲. کیست هیداتیک فعال در حال رشد: با توجه به توضیحات شما، کیست هیداتیک فعال در حال رشد با broad capsule، کیست دختر و sand و جوانه‌ای که در سونوگرافی دیده نمی‌شود، نیست.

   ۳. کیست هیداتیک نوع I: کیست هیداتیک نوع I فقط دارای مایع هیداتیک است و نباید دارای broad capsule، شن و دختر کیست و جوانه باشد.

   ۴. تغییر نوع کیست هیداتیک نوع I: معمولاً کیست هیداتیک نوع I در طی زمان ثابت می‌ماند و به نوع دو یا سه تغییر نمی‌دهد. اما در برخی موارد نادر، ممکن است تغییر نوع داشته باشد.

   ۵. نیاز به جراحی در کیست هیداتیک نوع یک: به طور کلی، کیست هیداتیک نوع یک به جراحی و تخلیه کیست نیاز ندارد مگر اینکه اندازه آن بسیار بزرگ شده و عوارضی برای شما ایجاد کند یا توسط پزشک معالج توصیه شود.

   ۶. گسترش بیماری در کیست هیداتیک نوع یک: در صورت پاره شدن کیست هیداتیک نوع یک که فاقد شن و کیست دختر و جوانه و broad capsule باشد، معمولاً بیشترین احتمال این است که بیماری گسترش نیابد. اما همواره بهتر است با پزشک خود در مورد این موضوع مشورت کنید.

   ۷. تخلیه کیست بزرگ از طریق سوزن: تخلیه کیست بزرگ از طریق سوزن به عنوان یک روش درمانی در برخی موارد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش توسط یک پزشک متخصص انجام می‌شود. در این روش، سوزنی با قطر کوچک وارد کیست می‌شود و محتوای کیست (مایع یا مواد دیگر) خارج می‌شود. این روش ممکن است در برخی موارد انتخاب شود تا کیست بزرگ را تخلیه کند و علائم تنش و ناراحتی را کاهش دهد. البته، تصمیم نهایی برای انجام این روش باید توسط پزشک معالج شما بر اساس تشخیص و شرایط خاص شما گرفته شود. بنابراین، بهتر است با پزشک خود درباره این روش و احتمال مزایا و معایب آن مشورت کنید.

   پاسخ
 • سلام . خسته نباشید .
  من همانژیومای کبد دارم آزمایش خون هم دادم مشکل کبدی ندارم . می خواستم دقیقا بدانم آیا تا حالا شده همانژیوما کبد خود به خود از بین بره .

  پاسخ
  • همانژیوما کبدی یک بیماری وراثتی است که باعث انبوهی از عروق خونی در کبد می‌شود. این عروق خونی می‌توانند ضعیف باشند، که می‌تواند به خونریزی و کبودی مزمن در کبد منجر شود.

   من تا کنون نشانه‌ای از درمان کامل و خودبخودی همانژیومای کبدی ندیده‌ام. این بیماری معمولاً یک بیماری مزمن است و نیاز به مراقبت و مداوا مداوم دارد. در برخی از موارد، افراد ممکن است نیاز به جراحی برای تخلیه خونریزی‌ها و کاهش عروق خونی داشته باشند. درمان معمولاً شامل کنترل خونریزی‌ها، پیشگیری از عفونت‌های کبدی و مراقبت از سلامت عمومی کبد است.

   با این حال، بهتر است با پزشک خود در مورد وضعیت و توقعات درمانی خود مشورت کنید. پزشکتان می‌تواند به شما اطلاعات دقیق‌تری در مورد طبیعت بیماری و احتمال ایجاد تغییرات درمانی بیشتر بدهد. همچنین، پزشک مربوطه می‌تواند بر اساس شدت بیماری و علائم شما، توصیه‌های خاصی را در مورد مداوایتان ارائه دهد.

   پاسخ
 • سلام پدرم ۶۸ سالشه توده ای به بزرگی ۹ سانتیمتر در کبد تشخیص داده شده بنظرتون جراحی میشه کرد و توده رو برداشت؟

  پاسخ
  • سلام. مطمئنا از این طریق نمیتوان ارزیابی پزشکی دقیقی انجام داد. اما به طور کلی، در صورتی که یک توده بزرگ در کبد تشخیص داده شده است، نیاز به ارزیابی و مشاوره تخصصی از طرف پزشکان متخصص در زمینه جراحی کبد وجود دارد.

   نوع و خصوصیات توده، موقعیت آن در کبد، سن و وضعیت عمومی پدر شما و عوارض مرتبط با عمل جراحی، تمامی عواملی هستند که در تصمیم‌گیری برای جراحی تاثیرگذار هستند. پزشکان تخصصی، با استناد به نتایج آزمایشات، علائم بالینی و تصویربرداری تشخیصی مانند سونوگرافی یا تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI)، قادر به تعیین برنامه درمانی مناسب هستند.

   توصیه می‌کنم با پزشک معالج پدرتان در مورد نتایج تست‌ها و گزارش‌ها صحبت کنید و از او درباره روش‌های درمانی مختلف، احتمالات و عوارض جراحی، و تجارب قبلی او در این زمینه بپرسید. او می‌تواند به شما راهنمایی کند و بهترین تصمیم را برای مورد خاص پدرتان اتخاذ کند.

   پاسخ
 • فاطمه ایمانی زاده
  1402/03/01 2:05 ق.ظ

  سلام خسته نباشید من ۳۷ سالم است و این سه سال که سرطان کبد دارم یک بار هم عمل کردم پیش دکتر امین بحرینی الانم متاسفانه دکتر خارج از کشور هستن و من دوباره باید عمل بشم که بخاطر وضعیت مالی که دارم موفق نشدم عمل کنم الانم توده کبد هر روز بدتر میشه طحال هم باید عمل بشه به چند پزشک مراجعه کردم بخاطر هزینه سنگینی که گفتن نتونستم درمان بشم با این همه مشکلات منشیعتی مستاجر بی سرپرست من یک مادرم شما را به بی بی فاطمه زهرا راهنمایی کنید کجا برم بخاطر خدا چون کسی ندارم که به دادم برسه من از مرگ ترسی ندارم اما تنها نگرانی من بچه ام است بخاطر خدا کمک کنید راهنمایی کنید کجا مراجعه کنم چون دیگه طاقت درد ندارم واز تنها بچه ام میترسم مسی ندارم بعد از خودم از بچه ام مراقبت کنه بدبخت بیچاره بی سرپرست مستاجر و بدتر از همه بیماری سرطان کبد حتی خجالت میکشم رو بزنم به خیرین و برم کمیته امداد امام چون اونها هم چنان کمکی نمی کنند که بشه دردی درمان بشه

  پاسخ
  • سلام متاسفانه نمی‌توانم در ارائه کمک مالی یا پیشنهاد مراجع خاص درمانی مداخله کنم. اما میتوانم چندین پیشنهاد عمومی برای شما داشته باشم:
   ۱. مراجعه به بیمارستان‌های دولتی
   ۲. مراجعه به مؤسسات خیریه
   ۳. مشاوره با پزشکان
   ۴. حمایت اجتماعی
   امیدوارم که با مشورت با پزشکان و جستجوی منابع حمایتی، بتوانید راه‌هایی برای درمان و مدیریت سرطان کبد خود را پیدا کنید.

   پاسخ
 • ناشناس
  1402/01/30 2:56 ق.ظ

  سلام ایا وجود لکه در کبد میتونه مادر زادی باشه؟

  پاسخ
 • محمد هماایی
  1402/01/10 9:10 ب.ظ

  سلام در قسمت ناف کبد یه توده ۸سانتی متری رشد کرده وباعت بزرگ شدن مجرای کبدی وترشح بیش از حد آنزین به خون شده سونو mrcpi وmir دینامیک با تزریق انجام دا دم ۶۴سالمه هیچ علائمی قبلا نداشتم الان نمی دونم به کی مراجعه کنم اگه دکتر حاذقی میشناسین معرفی کنین. درمان تومور بدخیم کبد هیچ نتیجه ای نداره الا ۶ ماه زنده ماندن با شکنجه اگر تومر من بدخیم باشه به زندگی خاتمه میدم ارزشش را نداره

  پاسخ
 • رحمانی
  1401/12/29 1:56 ق.ظ

  سلام MRIانجام دادم تو کبدم توده کوچک fNHدیده شده ۱۷mm از وقتی که متوجه شدم بعضی وقتااحساس تیرتیر زدن روی کبدم دارم ایا نیاز به پیگیری داره؟؟

  پاسخ
 • خانم امیری
  1401/12/16 1:31 ب.ظ

  سلام من یک خانم ۳۴ ساله هستم ،سونو برای کبد چرب انجام دادم ،افزایش متوسط اکوی پارانشیم کبد چرب دیده میشه،تصویر یک ناحیه ی cystic به قطر ۹mmدر سگمان ۳لوپ چپ کبد رویت شده،ممنون میشم بگید خطرناک یانه ،باید چکارکنم

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/11/23 9:51 ب.ظ

  سلام اقای دکتر مادرم رفته سنوگرافی انجام داده دکتر بهش گفته یه عارضه خوش خیمی مادرزادی روی کبدت هست می خواستم ببینم ایا ممکن هست خطر ناک شودهرغذایی می خوره ترش می کنه حالت تهوه می گیره از غذا بدش می یاد حالت تهوه می گیره

  پاسخ
 • سلام دکتر مامانم سونوگرافی داد بهش گفتن اکوژن هتروژن دارای واسکولاریتی به ابعاد۶۰در ۶۱ در سگمان VI در کبد هست منظورشون چیه میشه توضیح بدید

  پاسخ
 • سلام وقت عالی بخیر
  خواهرم حدود ۴۸ ساله س، سونوگرافی رفته و در جواب سونو ، نوشته همانژیوم آتیپیک
  لطفاً راهنمایی کنین، یعنی سرطان کبد هست یا نه

  پاسخ
 • سلام وعرض ادب خسته نباشید یک کانون هایپوراست به اندازه۱۰ م فاقد …نمیدونم همچین کلمه ای انسانت.انهانت همچنین چزی درفاز پشت کنسرات در مجاورت سیگمان فالی فورم در کبد رویت شده که میتواند مطرح کننده third in flow باشد .خیلی ممنون میشم توضیح بدین.خیلی خیلی ترسیدم ایا بد است

  پاسخ
  • ازسوادکوه
   1402/11/08 8:50 ب.ظ

   سلام جواب اسکن شکمولگن داداشم نشون دادضایعه هیپودنس کوچک بادیامتر ۸mmدرسگمان۶کبدجلب نظرمیکند.خطرناکه تروخدابدخیمه یاخوشخیم درمانش چیه.

   پاسخ
   • سلام، وقت بخیر
    اطلاعاتی که ارائه داده‌اید، به وجود یک ضایعه هیپودنس (منطقه با بافت کمتر جذب امواج سونوگرافی) با قطر ۸ میلیمتر در سگمان۶ کبد اشاره دارد.

    – ماهیت ضایعه: این ضایعه هیپودنس ناشی از موارد مختلفی ممکن است، باشد، از جمله هپاتوم (سرطان کبد)، همانژیوما (توده عروقی)، کیست، یا تغییرات مرتبط با کبد مانند هماتوما (جمع‌آوری خون).

    نکته مهم:
    – تشخیص نهایی:
    برای تشخیص دقیق، نیاز به اطلاعات بیشتر و انجام تست‌های تصویری یا آزمایشی دارید. پزشک شما می‌تواند به شما توضیح دهد که آیا این ضایعه نیاز به بررسی‌های بیشتری دارد یا خیر.

    – آزمایش‌های تصویری بیشتر:
    ممکن است پزشک شما از تست‌های تصویری مانند سونوگرافی کبد یا MRI کبد استفاده کند تا مشکل را دقیق‌تر تشخیص دهد.

    – بررسی معاینات بالینی:
    اطلاعات بیشتری از سوابق پزشکی شما و نشانه‌ها و علائم دیگر شما ممکن است به پزشک کمک کند تا تشخیص نهایی را بیان کند.

    توصیه می‌شود که هر چه سریعتر با پزشک خود تماس بگیرید تا توضیحات بیشتری در مورد نتایج سونوگرافی کبد خود دریافت کنید و برنامه درمانی مناسب انجام شود.

    پاسخ
 • سلام بابا ۶۲ سالشه رفته دکتر بهش گفتن دور کبدش ضایات داره الان نگرانم ضایاتش هم ۹میلی است خیلی نگرانم

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/09/17 10:07 ق.ظ

  با سلام
  در سی تی اسکن پدرم
  یه توده هترودنس سگمان ۶لوب راست کبدی با انهانسمنت هتروژن وعمدتا محیطی مطرح کننده متاساز کبدی است یعنی چه

  پاسخ
 • حلما۲۲
  1401/09/08 2:24 ب.ظ

  سلام در کبدم یه توده به اسم آدنوم به ابعاد۱۹۷*۱۳۱میلیمتر جراحی کنم دیگه ریشه نمیزنه خطرش زیاده لطفن جواب

  پاسخ
 • ممنون از مقاله کاملتون ندول های mixed Echo به قطر ۱۳ mm در پارانشیم لوب راست کبد وبه قطر ۱۷و۲۹ mm در پارانشیم چپ کبد خطر ساز هستن

  پاسخ
 • سلام من پسر ۳۵ ساله هستم و همانژیوم کبدی دارم یک توده یک سانت و یک توده چهارسانتو نیم میشه درد در ناحیه اطراف ناف دارم و سونو و سی تی و ازمایش انجام دادم دکتر گفته باید نمونه برداری بشید میشه بگین خطرناکه یا خیر خیلی میترسم؟؟

  پاسخ
 • باسلام خدمات شما آقای دکتر و عزیزانی که این متن را میخوانند
  بنده طی یک ستون گرافی کامل شکم و لگن
  بنده هومن هستم
  کانون مختصر هایپر اکو به قطر ۷.۵م م مقابل اورجینRHV در سگمان قدامی لوب راست کبد مشاهده شد که میتواند همانژیوم باشد
  دوسنگ به قطر۹م م در کیسه صفرا مشهود است
  پروستات باحجم ۳۰ سی سی مختصر بزرگتر از نرمال مشاهده شد
  سهم ۳۵است و دو یال پیش به قصد خود کشی سم پاراگوات خوردم ۱۵۰سی سی بعد او نفس تنگی ،دل درد ولم نمی کنه هیوسین زیاد میخورم کاهش وزن هم داشتم خال زیادی و لکه در بدنم زده اهل اصفهان هستم
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  وزنم ۸۵بوده الان ۷۰هستم

  پاسخ
 • سلام
  کسی که سرطان ریه داره میتونه عمل داشته باشه برای کبد آیا با بیهوشی انجام میشه آیا ریه جواب میده

  پاسخ
 • سیامک بهروزی
  1401/07/12 1:45 ب.ظ

  سلام
  کلانژیت کارسینومای ناف کبدی که منع پیوندکبدتشخیص داده شده باشیمی درمانی وپرتودرمانی قابل درمان هست

  پاسخ
 • ولی اله لطفی
  1401/06/22 7:17 ب.ظ

  باسلام وخلاقیت
  در ام آر سی پی چند توده ۸×۹روی کبد ویک توده ۳۵×۲۵در حالب کبد مشاهده شده آیا اینها خطرناک هستند ؟باید جراحی شوند؟

  پاسخ
 • سلام یک کیست واجد به ۱۸*۲۰م. م. راست کبدم. ایجاد شده چه دستور مفرماید خطرناکه

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/05/29 10:17 ق.ظ

  سلام من در سونوگرافی توده در کبدش چرب دیده شده نشانه چیه

  پاسخ
 • رسول.تی
  1401/05/20 0:38 ق.ظ

  سلام.بنده مذکر۷۳ساله.جراحی کولون شدم.
  کبدم درسه نقطه متازتازشده که ۱۲کورس هم شیمی درمانی کرده ام.درشیرازجراحی
  کبد شدم.ولی بازهم درآزمایش هرماه حدود
  ۸عددآنتی ژنم بالامیره.چکارکنم.رسول.تی

  پاسخ
 • سلام
  پدرم ۵۲ سالشه قبلا ی بار کیست کبد داشتن و عمل کردن.
  الان بعد از چند سال سونوگرافی دادن و ی کیست ب قطر ۸۰ mm دیده شده.
  باید دوباره جراحی کنند؟
  ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ
 • سلام
  یک توده کیستیک به قطر ۸۰ mm با محتویات غلیظ و جدار زخیم در سمت راست کبد
  خطرناکه؟ آیا احتیاج ب عمل جراحی هست؟
  لطفا جواب بدین. ممنون

  پاسخ
 • سلام خسته نباشیم من تازه متوجه شدم که ۶عدد ضایعات در کبد در اندازه ۳۱.۲۸ ۱۳. به ترتیب کوچک وباردار هم هستم لطفا راهنمایم کنید.

  پاسخ
 • سلام من خانم ۳۹ساله هستم ک پهلوی راستم درد میکرد رفتم سونو گرافی گفتن داخل کبدلپ راستم ی توده ۲۷میلیمتر است خیلی نگرانم گفتن باید سی تی اسکن بشم میشه راهنمایم کنید

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/04/29 3:52 ب.ظ

  سلام.من در کبدم چند تا کیست دارم که دکترم گفتن نمونه برداری کنم دو طرف دنده هام درد دارم لطفاً شما بفرمایید چیکار کنم آیا خطرناکه؟

  پاسخ
 • سلام برایربنگ کیسه صفرا به دکتر مراجعه کردم و ام آر ای نشان داده صفرا حاوی سنگهای متعدد هست و در لب راست کبدم دوتا توده هست چیز دیگه ایی در مورد توده کبد ننوشته. ایا از سنگ کیسه صفرا مشکل توده کبدم بوجود اومده؟ نوع توده رو ننوشته یعنی چی؟ راهنمایی میفرمایید

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/04/18 1:23 ب.ظ

  سلام در سی تی اسکن اظهار شده هایپودنس کوچک در سکمان ۴ کبدی رویت شده بفرمایید راهنمایی کنید

  پاسخ
 • سلام مادرم ۶۵ سال داره توده کبدی بزرگ داره الان یک هفته است که بدونه حرکت شده و فقط نفس می کشه لطفا راهنمایی کنید چکار کنیم

  پاسخ
 • سلام مادرم قبلا تومور داشتن دهانه معده بو بعدا عمل شد الان کبدش درگیرز داره و ۶ توده داخل کبد داره .۱۱ جلسه شیمی درمانی شده ایا شیمی درمانی تاثیری داره یا بیخیال شیم اینمه عذاب شیمی درمانی رو نکشه.

  پاسخ
 • سمیه فلاحی
  1401/03/23 5:48 ب.ظ

  سلام خسته نباشید درد قفسه سینه وکتف سمت راست دارم

  پاسخ
 • ببخشید توده هیپودانس خوش خیم یا بد خیم؟

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/03/16 8:05 ب.ظ

  با سلام و خسته نباشید.من ۳۹ سالمه و سونو شکمی انجام دادم که نوشته توده هیپواکو به اندازه ۱۲.۵ در ۷ میلی متر دیده شده و پیشنهاد سی تی داده .میخواستم از شما بپرسم کبدم مشکل خاصی داره .خییلی نگران هستم

  پاسخ
  • سلام. آقای دکتر ابراهیمی نظرشون اینه که باید سی تی اسکن انجام بشه تا ببینیم نیاز به نمونه برداری هست یا نه.

   پاسخ
 • با سلام ،وقت بخیر ،خواهرم ٢۴سالشه وتازگی متوجه شده که مشکل تیروید دارند وسطح Tpoبالاست والان رفته سنو وگفته اکوژنیسته مختصری هتروژن دارد این یعنی چی ؟

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید

  میخواستم بدونم بیمار متاستاز از صفرا به کبد داشته
  صفرا با عمل درآوردن بعد شیمی درمانی انجام شد حالا دکتر به اندازه ۳ و ۲ سانت در کبد سلول سرطانی دیده آیا درمان میشود؟

  پاسخ
 • سعادتی
  1401/02/09 6:16 ب.ظ

  سلام پسرم ۲ سالو هفت ماهست سونو شکمی mass ۵۰×۳۴ خارج کبد بافشار روی ورید پورت وتنه سلیاک نشون داده وسیتی گفته لنفوما هست. ایا ممکنه خوش خیم باشه؟ علایم ۳۰ روز تب بدون علت وزردی وبعضی وقت ها درد شکم ودرد مفاصل وکمی کبودی وتورم پلکها .البته اصلا از روی شکم قابل رویت نیست.

  پاسخ
 • سلام مامان من ۵٢ سالشه دکتر گفت ٢٠ میلیمتر توده توی کبدش دیده شده گفته خطرناک نیست ولی دارو میدم بعد یه مدت ببینم چی میشه شاید نباز ب عمل داشته باشه تروخدا جواب بدین ایا خطرناکه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟خیلی نگرانیم 😔 عمل کنه یا نه جی میشع

  پاسخ
 • ناشناس
  1400/12/08 11:52 ب.ظ

  سلام خسته نباشین ایا توده متاستاز یا همانژیوم خوش خیم هستند

  پاسخ
 • امید معظمی گودرزی
  1400/12/04 8:13 ق.ظ

  سلام.مادرم ۴۵ ساله.۳سال پیش به دلیل پلیپ صفراشو در اوردن.
  الان ضایعه اکوژن به اندازه ۱۱mm در dome کبد مشاهده شد.
  بنظر شما با دارو درمان میشه یا عمل؟

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید ببخشید اندازه کبد ۱۸۰ میلیارد گقته شده آیا جز کبد بزرگ هستم چه کار باید بکنم

  پاسخ
 • سلام توده ساب کپسولر لوبوله با دیامتر ۲۹mm در لوب چپ کبد با انهانسمنت ندولر در فاز ابتدایی و انهانسمنت کامل درفاز تاخیری مطرح کننده همانژیوم دیده میشود این جواب سی تی اسکن با تزریق خانمی هستم ۳۱ ساله آیا خطرناکه سرطانه لطفا جواب بدید ممنون

  پاسخ
 • محمدنجفپور
  1400/10/27 0:04 ق.ظ

  با سلام من از اهواز هستم. پدر بنده ۶۸ سالش هست و دکتر جراح کبد گفتند که توده سرطانی کبد لوب راست کبد رو درگیر کرده لب مرز لوب چپ و راست قرار گرفته و گفتند که لوب راست باید بطور کامل خارج بشود.آیا نیاز به RFدارد یا خیر؟ دکترش گفته که باید لوب چپ رو تقویت کنیم تا رشد کند اصطلاحا باید لخته ایجاد کرد در لوب راست چون لوب چپش کوچیک هست و امکان داره جوابگوی بدن نباشد و بعد از عمل دچار نارسایی کبدی شود. نظر شما چیه؟

  پاسخ
 • ناشناس
  1400/10/22 1:11 ق.ظ

  سلام چرا جواب سوالها رو نمیدید ؟

  پاسخ
 • ناشناس
  1400/10/03 6:47 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  مادر من در یک سونوگرافی که داشت یک هیپواکو یک سانتی متری روی کبد و یک میوم هشت میلی متری د رحم دیده شده و به همین خاطر دکتر اسکن تجویز کرده .ایا وضعیت خطرناکه ؟

  پاسخ
 • سلام من سونوگرفتم وتوش نوشته ک توده اکوژن ۱۳میلی درلوب راست کب..آیاخطرداره لطفاراهنماییم کنید

  پاسخ
 • سلام خسته نباشین من بخاطردرددرناحیه راست شکمم ب دکترمراجعه کردم توسونوگرافیم اومده ک اکوژن ۱۳میلی میتری درلوب راست کبدم رویت شده…آیاخطرناکه

  پاسخ
 • سلام آقای دکتر خوب هستین ؟مامان بزرگم دچار دو تا غده خوش خیم در شکمش شده بود و با چند جلسه شیمی درمانی و عمل این بیماریش برطرف شد الان با چکاب گفتن که احتمال اینکه یک غده ی کوچیک در کبدش هست آیا این غده ی کوچیک برای بدنش خطرناک هست ؟ممنون میشم به سوالم پاسخ دهید ؟

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید،تو‌کبد همسرم ندول هیپراکوبه اندازه ۱۱میل دیده شده ،ایا خطر داره؟؟مرد هست و ۴۲ ساله

  پاسخ
 • بابایی
  1400/09/18 11:16 ب.ظ

  سلام خسته نباشید مادر من یک توده هتروژن درخلف لوب راست کبد مشاهده شده چطور حل میشه عمل میخواد؟؟؟

  پاسخ
 • مهرانه v
  1400/09/15 1:04 ب.ظ

  سلام بیماریک ضایعه ایزواکو با کبد در لوب راست به نظر در سگمان ۵ در مجاورت کیسه صفرا به ابعاد٣٧x27xxx30mm رویت میشود
  چه مشکلى هست

  پاسخ
 • سلام .وقتتون بخیر خانم ۳۶ ساله ومتاهل هستم دوساله که یه کیست کوچیک تو سینه راست دارم ولی رشد نداشت براهمین دکترا گفتن نگران نباش .همزمان با این کیست درد در قسمت راست شکم و سینه داشتم که با کار کردن و عصبی شدن بیشتر میشد..یک سال پیش تو سونو گفتن یه همانژیوم ۱۰ میلی داریی وگفتن بهتره به روانپزشک مراجعه کنی .منم رفتم یسری دارو داد که واقعا خوب بود هشتاد درصد دردام بهبود یافت ولی باز یک‌ماهه که داروها رو قطع کردم دردام شروع شد .برام اسکن نوشتن.الان تو جواب اسکن اومده که توده کبد،همانژیوم نیست و احتمالا آدنوم ۷ میلی متری هست.و یه فتق کوچیک هم روی ناف دیده شد.میشه خواهش کنم راهنماییم کنید که چیکار باید کنم خطرناکه ؟ و آیا احتمال داره کیست سینه که دارم به کبد هم متاستاز کرده باشه شهرستان هستم و نمیدونم به کدوم دکتر مراجعه کنم برای درمان

  پاسخ
 • فرزانه
  1400/09/09 8:28 ب.ظ

  سلام آقای دکتر بنده یه توده کبدی به قطر ۴۲میل درلعب راست کبدم است ودرپانکراس معده هم یک توده چربی به وجود آمده آیا نیاز به جراحی دارم

  پاسخ
 • پدرم ۶۸ ساله. آدنوکارسینوما متاستازیک کبد در جاهای کوچکی از کبد دیده شده. خواستم ببینم تو چه مرحله ای هستن. ممنون و باید چه کرد؟

  پاسخ
 • سلام وقت به خیر همسرم پارسال دچار کنسر روده شدن و یک ماه پیش از ایشون سونو گرافی و سی تی اسکن گرفته شد و نشان داد که یک عدد ضایعه در کبدشون هست ولی صدر درصد متاساز رو تایید نکردن می خواستم لطف کنید راهنماییم کنید این متاساز هست یا نه

  پاسخ
 • نجمه میرزایی
  1400/08/25 8:36 ب.ظ

  سلام مادرم گفتن ضایعه هیپودنس ۷میلیمتری دیده شد داخل سی تی خیلی نگرانم بنظرتون سرطان ۰😔

  پاسخ
 • سلام. مادر من ۶۳ ساله در جواب سی تی اسکن که برای کرونا رفته بود ، ندول هیمودنس به قطر ۲۳ میلی در لوب راست دیده شده. میخواستم بپرسم آیا خطرناکه و چه کار باید بکنیم؟ ممنونم

  پاسخ
 • زهره امیری
  1400/08/15 10:11 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  پدرم ۵۵ سالشه معده درد شدید داشت ودگتر گفت مشکوک به سرطان معده هست وبعد ازکلی ازمایش و سیتی اسکن گفتن یه توده تو کبدش هست والان گفتم باید ازکبد نمونه برداری بشه
  خیلی وزن کم کرده…کتف راستش به شدت درد میکنه …بعضی مواقع حتی یدفه زمین میخوره
  لطفا راهنمایی کنید که چی هست
  وباید چیکار کنیم

  پاسخ
 • ناشناس
  1400/06/28 4:21 ب.ظ

  سلام من ۳۳سالمه سونای کبددادم توده اکژون به ابعاد۱۶*۲۶*۹و۱۱میلیمتردرکبد
  م دیده شده نگران کننده است یانه

  پاسخ
 • سلام و عرض ادب،پزشک سونوگراف در حین انجام سونو برای کبد چرب متوجه یک همانژیوما به اندازه ۱۵*۲۰ mm در لوب چب سگمان ۳ در من شده،متن سونو به این صورته: (تصویر یک ساختار اکوژن round با حدود مشخص به ابعاد ۱۵*۲۰ mm در لوب چپ کبد (سگمان ٣) مشاهده شد که در درجه اول مطرح کننده همانژیوما می باشد.با این حال تطبیق با تست های کبدی و سونوگرافی کنترل ۶ ماه بعد توصیه می شود.)آیا خطری برای آینده من دارد ؟ و نیازه الان به دکتری مراجعه کنم و کاری انجام بدم برای درمان؟ الان آیا نیاز به گرفتن ct و یا mri است یا همون سونو تشخیص دقیق داده ؟.سنم ٢٩ سال و آقا هستم ،آزمایش کبدم ast 21 ,, alt 45,,alkaline p 180 است،سال ٩٢ کبد چربم گرید ٢ بود و اون موقع تو سونوعه من این توده نوشته نبود و تو سونو الان کبدم چرب نبود.الان درد در قسمت کبد ندارم و ۴٠ روز هم از شروع علائم به کرونا با درگیریه ٣٠ درصد ریه و دریافت دارو رمدیسیور میگذره.

  پاسخ
 • سلام خوبین دکتر ی سوال مادرم سونوگرافی کرده ی ضایعه پنج و نه میلیمتری در لبه راست کبد وجود داره خیلی نگرانم ترسیدم ایا سرطان کبد هست

  پاسخ
 • بهزاد محمودی
  1400/06/08 10:43 ب.ظ

  توده کبدی درمان میشه کجا و چه جوری پدرم دچار این بیماری شده

  پاسخ
 • سلام.مادرم ۵۳سالشه وتوده هیپراکووهموژن ۲۰در۱۳ میلیمتردرقسمت راست کبدش که مطرح کننده همانژیوم هست دیده شده درسونوگرافی.خیلی نگرانم.نظر شما چیه؟
  سپاس فراوان

  پاسخ
 • ممنون از توضیحاتتون

  پاسخ
 • زبیده درخشانی ملایوسفی
  1400/05/25 11:04 ق.ظ

  سلام و خدا قوت.مادرم ۹۲ سالشه.سمت راست کبدش درد میکرد.بردیم سونوگرافی.همه چیز کبد و بدنش نرماله ولی توده های هیپراکوئیک متعددی در کبد با حاشیه هیپواکوئیک در سرتاسر کبد دیده میشه که اندازه بزرگترین آنها ۷۳×۶۶ میلیمتر هستش.تونظریه هم علائم متاستازهای کبدی نوشته.این نظریه مطمئنه؟ ممنونم.

  پاسخ
  • سلام. توده سرطانی به کبد متاستاز داده.
   تحت نظر انکولوژیست باشید.

   پاسخ
   • میثم 38
    1403/02/01 6:44 ب.ظ

    سلام
    ندول اکوژن به ابعاد ۲۷.۲۸ میلیمتر در بخش خلفی میانی لب راست کبد و ندول اکوژن به قطر ۹ میلیمتر در بخش فوقانی لب راست کبد مشهود است که همانژیم هستند. در بقیه نواحی مشاهده نشد. لطفا پاسخگو باشین اقای دکتر

    پاسخ
    • سلام، وقت بخیر
     در سونوگرافی شما، دو ندول اکوژن (بافتی با چگالی بالا در تصویر سونوگرافی) شناسایی شده‌اند. این دو ندول به شرح زیر هستند:
     ۱. ندول اکوژن با ابعاد ۲۷.۲۸ میلیمتر در بخش خلفی میانی لب راست کبد: این ندول در نزدیکی لبه کبدی (منطقه بخش خلفی میانی) قرار دارد. همچنین این ندول از نوع همانژیم است، یعنی بافت داخلی آن بافت خون‌ریزی یا همانژ دربر دارد.
     ۲. ندول اکوژن با قطر ۹ میلیمتر در بخش فوقانی لب راست کبد: این ندول در نزدیکی لبه بالایی کبد قرار دارد. همچنین این ندول از نوع همانژیم است.

     توجه داشته باشید که این نتایج تنها بر اساس گزارش سونوگرافی است و نیاز به ارزیابی توسط یک پزشک متخصص در این حوزه دارد. پزشک شما می‌تواند بر اساس این گزارش، احتمال وجود آسیب‌هایی مانند تغییرات زیستی در بافت کبد را بررسی کند و برنامه درمانی مناسب را تعیین کند.

     پاسخ
 • سلام من در سمت راست کبد یک همانژیوم بیست وسه میلی دارم وخیلی هم نگرانم باید چکار بکنم
  1400/05/20 1:49 ق.ظ

  سلام من در کبدم یک همانژیوم بیس وسه میلی دارم خیلی می‌ترسم چکار کنم

  پاسخ
 • جواد شهابی
  1400/04/28 12:19 ب.ظ

  سلام و عرض ادب،همسر من هایپر اکجوییک کبدی همانژیوم دارد که دکتر گفته باید سی تی اسکن برویم نگران شدم.میتونید بگید یعنی چی؟

  پاسخ
  • سلام. به نظر آقای دکتر ابراهیمی همانژیوم خوش خیم هست با سی تی اسکن وسعت ضایعه را مشخص کنید و اگر بزرگ باشه با امبولازاسیون درمان میشه.

   پاسخ
 • باسلام کانسربرست همسر من به کبدش متاستازداده با اندازه حداکثر۱۲ میلیمتر آیا باروشهای شما قابل درمان است؟

  پاسخ
 • علیرضا
  1400/01/21 10:08 ق.ظ

  ممنون بابت اطلاعاتی که در اختیار ما قرار دادید خیلی عالی بود

  پاسخ
 • عالی بود….ممنونم ازتون!
  خیلی بهم کمک کرد!

  پاسخ
  • رضا داوری
   1402/12/14 0:04 ق.ظ

   سلام.
   عنوان:
   کیست ساده کبد نه سانتی متری با رشد سالیانه یک سانتی متر.
   ممنون میشم در رابطه با موارد زیر راهنمایی فرمایید.
   ۱_ این کیست نیاز به جراحی دارد؟
   ۲_ رشد کیست تا چه مقدار ادامه پیدا می کند؟
   ۳_ امکان توقف رشد کیست وجود دارد؟
   ۴_اگر این رشد سالیانه یک سانتی متری ادامه پیدا کند نیاز به جراحی خواهد بود؟
   ۵_ راهی غیر از جراحی جهت درمان کیست ساده کبد وجود دارد؟ (مثل تخلیه از طریق سوزن)
   ۵_ ریسک جراحی کیست ساده کبد زیاد هست؟
   در ضمن چند جراح و متخصص گوارش که مشورت کردم گفتند فعلا نیاز به کار خاصی نیست فقط سونو سالیانه.
   ممنون

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.