طول عمر بیماران سرطان کبد چقدر است [آخرین تحقیقات 2020 ]

 طول عمر بیماران سرطان کبد

طول عمر بیماران سرطان کبد موضوع این مقاله است. بعد از تصادفات و سکته های قلبی سومین عامل مهم در مرگ و میر، سرطان است.

بافت های مختلف بدن هر یک ممکن است دچار رشد دیوانه وار سلول هایشان و یا به عبارتی درگیر سرطان شوند، بافت هایی مثل خون، روده، معده، پوست و یا کبد. برای انتخاب کردن بهترین درمان و همچنین تخمین طول عمر در چنین بیمارانی از اطلاعات آماری استفاده می شود.

این مقاله، آمار میزان مرگ و میر در اثر سرطان را در گروه بزرگی از افراد( این افراد طی چندین سال مورد مطالعه قرار گرفتند) نشان می دهد. با توجه به نتایج به دست آمده می توان به طور تقریبی درباره ی آینده ی بیمار قضاوت کرد اما نمی توان به طور دقیق به شرایط آینده و طول عمر او پی برد.

این اطلاعات آماری بر اساس نوع سرطان، این که تا چه مرحله ای پیشروی کرده است، سن فرد و بازه ی زمانی مورد نظر متفاوت است و باید بر اساس تشخیص پزشک، یکی از منابع آماری انتخاب شود.

طول عمر بیماران سرطان کبد چقدر است

طول عمر بیماران سرطان کبدی به چه عواملی بستگی دارد؟

پیش بینی طول عمر بیماران سرطان کبد به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد، عواملی مثل سبک زندگی، آمادگی جسمانی بیمار، وضعیت روحی، مرحله سرطان، نوع درمان، بیماری های زمینه ای، سیستم ایمنی، نوع تغذیه و لایف استایل و … . پس منطقی است که نتوانیم به طور دقیق بفهمیم که بیمار چقدر عمر خواهد کرد و ناچارا با اطلاعات آماری، که با توجه به زیاد بودن عوامل اثر گذار در این بیماری بسیار متفاوت هستند، می توان حدس هایی زد. بهترین راه برای فهمیدن طول عمر بیمار این است که روحیه اش را نباخته و به پزشک خود اطمینان کند تا شرایطش را از تمامی جنبه ها بررسی کرده و بهترین درمان انتخاب شود.

به طور کلی طول عمر بیمار به میزان زیادی به درمان انتخابی بستگی داشته و خود درمان با توجه به مرحله ی سرطان کبد، یعنی سایز توده سرطانی و متاستاز آن به بافت های اطراف، انتخاب می شود. همچنین از آنجایی که در صورت برداشتن بافت سرطانی، توسط جراحی و یا روش های دیگر، بافت باقی مانده باید با تکثیر شدن، کار بافت از دست رفته را هم انجام دهد، سلامت آن در طول عمر بیمار اثر گذار است.

البته همیشه به خاطر داشته باشید که سلامت کلی بیمار و روحیه اش هم نقش موثری در بهبود تمامی بیماری ها ایفا می کند.

اطلاعات آماری در طول عمر بیماران سرطان کبد

به نقل از Cancer.Net در سال ۲۰۲۰ به طور تقریبی ۴۲,۸۱۰ فرد بزرگسال( ۳۰,۱۷۰ مرد و ۱۲,۶۴۰ زن) در آمریکا با سرطان کبد اولیه تشخیص داده خواهند شد. از سال ۱۹۸۰ وقوع سرطان کبد سه برابر شده است. بین سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۶ تعداد افرادی که با این بیماری تشخیص داده شدند سالانه حدودا ۲ درصد افزایش داشته است.  آقایان تقریبا ۳ برابر بیشتر از خانم ها به سرطان کبد مبتلا می شوند.

متاستاز در سرطان کبد

به نقل از Cancer research UK در افراد بزرگسالی که در انگلستان با سرطان کبد تشخیص داده می شوند تقریبا ۳۶ درصد افراد تا یک سال یا بیشتر بعد از تشخیص، و بیشتر از ۱۲ درصد از آن ها تا ۵ سال یا بیشتر بعد از تشخیص سرطان کبد، عمر خواهند کرد.

طول عمر ۵ ساله در سرطان کبد در افراد جوان تر در مقایسه با مسن تر ها به طور کلی بیشتر است. در بیماران ۱۵ تا ۳۹ ساله حدودا ۳۵ درصد افراد تا ۵ سال یا بیشتر عمر کرده و تنها ۵ درصد از بیماران بالای ۷۵ سال پنج سال یا بیشتر زنده خواهند ماند.

انتخاب بهترین روش درمان با توجه به اطلاعات آماری

پزشکان معمولا از اطلاعات آماری طول عمر ۵ ساله ی نسبی یا (year relative survival rate-5) برای بررسی بهترین روش درمانی استفاده می کنند. به زبان دیگر با داشتن این اطلاعات سود یک روش درمانی نسبت به میزان خطراتش سنجیده شده و بهترین روش درمان انتخاب می شود. به طور مثال می توان فهمید که با توجه به درصد شانس ۵ ساله ی بقا آیا سرطان مورد نظر به درمان پاسخ خواهد داد؟ و یا این که آیا این روش درمانی باعث افزایش طول عمر بیماران خواهد شد؟

جالب است بدانید که برخلاف سایر بیماری ها برای بیماری سرطان، مفهوم درمان شدن به اندازه کافی مناسب نبوده و عبارت طول عمر بیشتر صدق می کند، چرا که ممکن است بعضی اوقات تعدادی سلول سرطانی بعد از درمان در بدن باقی مانده و باعث عود سرطان شوند.

جامعه ی پزشکی زمانی سرطان را درمان شده می دانند که پزشکان نتوانند ۵ سال بعد از تشخیص، بیماری سرطان را تشخیص دهند. اما عود بیماری بعد از ۵ سال هنوز ممکن است.

متاستاز در سرطان کبد به چه معناست؟

زمانی که سرطانی به مراحل آخر و پیشرفته تر می رسد توده ی سرطانی ایجاد شده برای خودش شبکه ای عروقی می سازد که می تواند توسط آن نه تنها مواد غذایی کافی به سلول هایش برساند بلکه تعدادی از سلول های سرطانی را هم وارد جریان خود کل بدن کرده و در سایر نواحی بدن، پخش شود. هر زمان که این سلول های سرطانی به محل جدید خود برسند می توانند لانه گذاری کرده و سرطان ثانویه ای ایجاد کنند. به طور مثال ممکن است سلول سرطانی ابتدا در ریه بوده و سپس با رسیدن به کبد ایجاد سرطان ثانویه در کبد کند و یا این که از سرطان اولیه از کبد شروع شده و به سایر اندام ها پخش شود.

زمانی که سرطان قسمتی از بدن، به کبد متاستاز پیدا کند در واقع با سرطان متاستاتیک و یا مرحله ی ۴ سرطان روبرو هستیم. پیش آگهی خوبی درباره ی عمر این بیماران وجود نداشته و بافت سرطانی با رگ زایی در اطراف خود، به دیگر اندامها پخش شده است. به طور معمول سرطان سینه، کولون، رکتوم، کلیه، مری، ریه، پوست، تخمدان، رحم، پانکراس، خون و معده به کبد سرایت می کند.

به علاوه افرادی که مبتلا به هپاتیت و یا سیروز کبدی هستند ریسک بیشتری برای ابتلا به سرطان کبد، چه اولیه و چه متاستاتیک، دارند.

متاستاز سرطان کبد چه علائمی دارد؟

 • از دست دادن اشتها
 • کاهش وزن
 • ادرار تیره رنگ
 • ورم شکم یا باد کردن آن
 • یرقان، زردی پوست و چشم ها
 • درد در شانه راست
 • درد در قسمت بالا و راست شکم
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • گیجی
 • تعریق و تب
 • کبد بزرگ شده

معانی اصطلاحات:

طول عمر( survival rate):

درصد افرادی که تا بازه ی زمانی مشخصی بعد از تشخیص بیماری زنده خواهند ماند.

طول عمر ۵ ساله ی نسبی(year relative survival rate-5): درصد افرادی که تا ۵ سال بعد از تشخیص بیماری زنده خواهند ماند. در این مورد افرادی که در اثر مشکلاتی غیر از بیماری مورد نظر می میرند در نظر گرفته نمی شوند.

سیروز کبدی:

فیبروزه و سفت شدن بافت کبد در اثر عواملی مثل هپاتیت، کبد چرب و … که در آن سلول های کبدی از بین می روند.

آنژیوژنز یا رگ زایی:

سلول سرطانی با ترشح موادی باعث ایجاد شدن رگ های جدید در اطراف خود می شود تا مواد غذایی و اکسیژن لازم برای رشد دیوانه وار خود را تهیه کرده و یا به سایر بخش های بدن منتشر شود.

متاستاز:

پخش شدن سلول های سرطانی از بافت سرطانی اولیه به سایر نقاط و در نتیجه ایجاد سرطان های ثانویه.

لینک های مرتبط :

نمونه برداری کبد

همه چیز درباره توده های کبدی خوش خیم و بدخیم

منابع:

واحد تحقیقات مرکز سونوگرافی تیراد

۳.۲ / ۵. ۶

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری

۲۹ دیدگاه. Leave new

 • یوسف
  1400/06/07 9:47 ق.ظ

  سلام پدرم قریب سه ماهه پیش سونو و سی تی دادن و ضایعتی در کبد که در درجه اول مطرح کننده متاستاز بوده اما تومور مارکر ها و آندوسکوپی و کولونوسکوپی ایشان منفی، انکولوژیست هم میگه باید بیوپسی بشه اما inr زیر ۱.۵ نمیاد پلاکتش زیر ۷۰ هزاره، و فعلا درمانی رو کبدش نشده وفقط درمانهای حمایتی میشه. لطفا راهنمایی کنید

 • ودود
  1400/04/05 5:52 ب.ظ

  باسلام همسرم از۳سال پیش کانسربرست داشته واکنون به کبد با ابعادحداکثر ۱۱ میلیمترمتاستاز کرده آیا باترکیب کموتراپی وتراستوزوماب وارومازین که اکنون انکولوژیستش براش تجویزکرده امکان بقای طولانی دارد؟

 • ناشناس
  1400/04/02 11:57 ب.ظ

  سلام خسته نباشی پدر من سرطان کبد بدخیم داره چشماشم زرده دکتر گفته باید نمونه برداری وشیمی درمانی کنید توروخدا جواب بدین

  • مدیر سایت
   1400/04/06 5:14 ب.ظ

   سلام. آقای دکتر ابراهیمی گفتن مشاوره حضوری تشریف بیارین یا مدارک کامل رو از طریق واتساپ مرکز ارسال بفرمایید. ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴

 • حدیثه
  1400/03/31 9:18 ب.ظ

  سلام آقا ی دکتر من امروز مامانمو بردم سونو و گفتن توده های متعدد ومنتظر هیپو اکو با حداکثرابعاد ۳۸×۴۸ میلیمتر در پارنشیم کبد مشهود است که دال بر متاستاز کبدی است ب نظرتون با جراحی یا شیمی درمانی خوب میشن آخه دکتر سونو گفت امیدی نیست فقط الکی ازیتش میکنیم

  • مدیر سایت
   1400/04/02 1:52 ب.ظ

   سلام. باید به اونکولوژیست مراجعه کنید.

 • کرمی
  1400/03/29 5:42 ب.ظ

  سلام وقت بخیر مادرم سونوگرافی شکمی داده توی کبدش توده هست براش اسکن نوشتن. توجواب اسکنش توده های کبدی متاستاتیک نوشتن.

  • مدیر سایت
   1400/03/29 6:53 ب.ظ

   سلام. حیطه کاری ما نیست.

 • امید زارعی
  1400/03/28 5:51 ب.ظ

  سلام برادر من ۳۲ سالش هست درگیر سرطان کبد شده که تو بدنش هم پخش شده و باعث ایجاد تومور در مغزش و سه بار خونریزی مغزی شده الان هم یه سمت بدنش لسم شده و گفتن باید هشت جلسه شیمی درمانی انجام بده میشه لطفا بگید شانس درمانش چقدره؟ و چقدر طول عمر داره؟

  • مدیر سایت
   1400/03/29 3:41 ب.ظ

   سلام. در حیطه کاری ما نیست.

 • زهرا
  1400/02/28 8:32 ب.ظ

  سلام دکتر وقت بخیر.مادر همسرم سرطان کبد داره و گفتن غده های کبدشون زیاد هس و پخش شده و قطع امید کردن و گفتن فقط چند ماه دووم میاره.هیچ راهی نیس بشه دردش رو کم کرد یا طول عمرش بیشتر کرد؟

 • پرهام
  1400/02/25 6:49 ق.ظ

  باعرض سلام و خسته نباشید.اقای دکتر مادر من مبتلا به سرطان کبد میباشد که سرطان متاستاژ شده.بعد از عکسبرداری و ام ار ای گفتن تو کبدش سه تومور داره که یکیش بزرگه.دکترش میگه اگه نمونه برداری بشه بیمار به حالت کما میره واسه همین نمونه برداری نشده.میگه شیمی درمانی هم جواب نمیده واسه همین شیمی درمانی هم نشده.من نه ادرس شمارو دارم نه شماره تماستوتو که بتونم باهاتون در ارتباط باشم.توروخدا اگه ممکنه شماره تماس مطبتونو یه جوری بهم بدین که بیام خدمتتون.یک دنیا ممنون

  • مدیر سایت
   1400/02/25 9:34 ق.ظ

   سلام. زنده باشید.
   در قسمت ارتباط با ما سایت اطلاعات کامل هست.
   تهران – خیابان قائم مقام فراهانی – نبش کوچه عرفان – پلاک ۱۶۸ – واحد ۲
   ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴ – ۰۲۱۸۸۷۱۶۵۱۱ – ۰۲۱۸۸۷۲۴۵۵۸

  • مدیر سایت
   1400/02/29 10:03 ق.ظ

   سلام. آقای دکتر ابراهیمی گفتن مدارک را در واتس اپ بفرستید ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴

 • ناشناس
  1400/01/07 3:50 ب.ظ

  سلام ودرود فراوان //خداقوت دکتربزرگوار بفرمایید طول عمر بیمار متاستاز به کبد بامنشا پستان تقریبا چقدر است

  • مدیر سایت
   1400/01/14 12:25 ب.ظ

   سلام. زنده باشید. بستگی به سن و خیلی فاکتورها داره و باید به بررسی بیشتر آزمایشات و سایر ارگانها رسید.

 • محمد
  1399/11/19 9:55 ب.ظ

  سلام وقت بخیر برادرم یک سال پیش عمل کرده وتاشهریور ماه خوب بود از مهر دکتر بهش گفته کبد شماسرطان داره وروحیه خود راباخته دوبار شیمی درمانی شده عوارض دارو دهان وگلویش رازخم کرده ونمیتواند چیزی بخورد از شماخواهشمندیم راهنمایی بفرمایید با کمال تشکر

 • رضا
  1399/11/14 1:26 ق.ظ

  سلام خسته نباشین مادرم سرطان کبد و روده دارن ۳۰ جلسه شیمی درمانی کردن ولی تومورهاش ۳۲ و ۴۰ میلیمتر شده و بزرگتر شدن به نظرتون چکار کنیم واقعا داره زجر میکشه

 • ناشناس
  1399/11/01 7:40 ب.ظ

  سلام آقا دکتر هپاتبب بی مزمن درمان دترد

 • سیدمهدی
  1399/10/25 6:01 ب.ظ

  سلام اقای دکتر پدرم سرطان کبد بدخیم داره که دکتر جوابش،کردن،ابزارهای هست که حداقل یه سال بمونه درد هم داره

  • مدیر سایت
   1399/10/28 1:54 ب.ظ

   سلام. لطفا مدارک را کامل در واتساپ بفرستین.

 • ناشناس
  1399/10/04 11:55 ب.ظ

  سلام پدرم سرطان کبد داره عملش کردن الان داره شیمی درمانی میکنه به نظر شما خوب میشه

  • مدیر سایت
   1399/10/06 3:29 ب.ظ

   درود بر شما
   همانطور که در مقاله ذکر شده:
   بهترین راه برای فهمیدن طول عمر بیمار این است که روحیه اش را نباخته و به پزشک خود اطمینان کند تا شرایطش را از تمامی جنبه ها بررسی کرده و بهترین درمان انتخاب شود.

 • قادر رضوی
  1399/09/28 10:45 ب.ظ

  سلام آقای دکتر یکی از دوستانم که دکتر تب گیاهی هستش بهم گفت که چربی کبد داری برو دکتر منم به خاطر کرونا نرفتم ولی علایم دارم خیلی وقته کم حافظه شدم وقتی اب میخورم حالت تهوع دارم شانه و دست راستم گاهی بد جور درد میکنه انگار وزنه بستن بهش زیر دنده سینم سمت راست روزی چن بار درد میکته انگار سوزن فرو میکنن شکمم تورم شکم هم دارم خیلی باد میکنه هر چقدر سعی میکنم شکمم کوچیک بشه فایده نداره غذا کم میخورم ولی شکمم لاعر نمیشه ممکنه از علایم چربی کبد باشه؟؟؟

 • افسانه
  1399/09/13 11:32 ب.ظ

  با سلام و خسته نباشی
  مدت یک سال و نیم مادرم با سرطان سینه و غده های لنفاوی درگیر بوده و ۴ جلسه شیمی درمانی و بعد چون نتونستن توده رو مهار کنن عمل انجام شد و دوباره ۴ جلسه دیگه شیمی درمانی و بعد از شیمی ۲۸ جلسه پرتو درمانی و از پنجم فروردین ۹۹ شروع به خوردن داروی ایمن درمانی کپسیتامین کرد ، بعد از ۶ دوره فرستادن اسکن و تو اسکن معلوم شد که مادرم متاستاز کبدی نوع ۴ شدن .
  دو دوره قرص نولوبین رو مصرف کردن متاسفانه عوارضش خیلی زیاد بود ، به جاش همان کپسیتامین رو در طول روز ۶ عدد مصرف میکنن . متآسفانه در این یک ماه اخیر دست کم ۱۱ کیلو کاهش وزن و سرفه و تب و لرز شدید و تعریق فراوان
  مزاحم شدم که بپرسم برای این همه علایم چه باید بکنم ؟ آیا راه درمان دیگری هست یا نه ؟
  ممنون میشم که جوابمو بدین سپاس

  • مدیر سایت
   1399/09/23 10:50 ق.ظ

   متاسفانه مربوط به مرکز ما نیست از اونکولوژیستشون کمک بگیرید.

 • ناشناس
  1399/08/30 5:22 ب.ظ

  من علائمش را دارم

 • محمدرضا
  1399/08/05 1:22 ب.ظ

  سلام اقای دکتر ،پدر من تقریبا یکسالو نیمه از تشخیص سرطان اولیه ریه و کبد متاستاز میگذره،و تحت درمان هستند تو این یکسالو نیم جز گاهی درد در قسمت زیر سینه راست و اخیرا یکماه پیش سرفه های متعدد ک الان خدارو شکر خیلی کمتر شده،اخرین بار شیمی درمانیش هم تقریبا ۵ماه پیش بوده،دکترشون گفتن سرطان ک از ریه شروع شده الان یه غده خیلی ریز ریه وجود داره اما کبد خب پیشرفته س ولی دکتر اقای لاری زاده میگن تحت کنترله فقط همین.. دکترجان بعد اینهمه مدت تصمیم گرفتیم دکتر بابارو تغییر بدیم بنظر شما ایا این کار درسته؟؟لطفا راهنمایی کنید که چه درمانی ،ایا اصلا روش درمانی جدیدی وجود داره یا کسی هست به علم درمان جدیدی دست پیدا کرده باشه که بشه بابارو درمان کرد؟چه ایران چه خارج از ایران لطفا راهنمایی کنید ممنون…منتظر جوابتون هستم تشکر

  • مدیر سایت
   1399/08/24 11:30 ق.ظ

   شما مدارکی که برای ما ارسال نکردین تا بهتر بشه بررسی کرد ولی با توجه به مواردی که فرمودید بهتر است که تحت کنترل یکی از همکاران ما باشد و در جریان بیماری قرار بگیریم با همکاران هوکولوژی مشورت داشته باشید و در جواب اینکه پرسیدین درمان جدید موثر هست یا نه؟ بله درمان جدید وجود داره ولی بستگی به تصمیم پزشک شما داره که آیا این مورد با روش جدید درمان می شود یا نه چون ما مدارکی از شما نداریم نمیتونیم قضاوتی در این زمینه داشته باشیم و پیشنهادی بدیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر