طول عمر بیماران سرطان کبد چقدر است [آخرین تحقیقات 2020 ]

توسط : دکتر حسین چگینی
18 مرداد 1399

 طول عمر بیماران سرطان کبد

طول عمر بیماران سرطان کبد موضوع این مقاله است. بعد از تصادفات و سکته های قلبی سومین عامل مهم در مرگ و میر، سرطان است.

بافت های مختلف بدن هر یک ممکن است دچار رشد دیوانه وار سلول هایشان و یا به عبارتی درگیر سرطان شوند، بافت هایی مثل خون، روده، معده، پوست و یا کبد. برای انتخاب کردن بهترین درمان و همچنین تخمین طول عمر در چنین بیمارانی از اطلاعات آماری استفاده می شود.

این مقاله، آمار میزان مرگ و میر در اثر سرطان را در گروه بزرگی از افراد( این افراد طی چندین سال مورد مطالعه قرار گرفتند) نشان می دهد. با توجه به نتایج به دست آمده می توان به طور تقریبی درباره ی آینده ی بیمار قضاوت کرد اما نمی توان به طور دقیق به شرایط آینده و طول عمر او پی برد.

این اطلاعات آماری بر اساس نوع سرطان، این که تا چه مرحله ای پیشروی کرده است، سن فرد و بازه ی زمانی مورد نظر متفاوت است و باید بر اساس تشخیص پزشک، یکی از منابع آماری انتخاب شود.

طول عمر بیماران سرطان کبد چقدر است

طول عمر بیماران سرطان کبدی به چه عواملی بستگی دارد؟

پیش بینی طول عمر بیماران سرطان کبد به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد، عواملی مثل سبک زندگی، آمادگی جسمانی بیمار، وضعیت روحی، مرحله سرطان، نوع درمان، بیماری های زمینه ای، سیستم ایمنی، نوع تغذیه و لایف استایل و … . پس منطقی است که نتوانیم به طور دقیق بفهمیم که بیمار چقدر عمر خواهد کرد و ناچارا با اطلاعات آماری، که با توجه به زیاد بودن عوامل اثر گذار در این بیماری بسیار متفاوت هستند، می توان حدس هایی زد. بهترین راه برای فهمیدن طول عمر بیمار این است که روحیه اش را نباخته و به پزشک خود اطمینان کند تا شرایطش را از تمامی جنبه ها بررسی کرده و بهترین درمان انتخاب شود.

به طور کلی طول عمر بیمار به میزان زیادی به درمان انتخابی بستگی داشته و خود درمان با توجه به مرحله ی سرطان کبد، یعنی سایز توده سرطانی و متاستاز آن به بافت های اطراف، انتخاب می شود. همچنین از آنجایی که در صورت برداشتن بافت سرطانی، توسط جراحی و یا روش های دیگر، بافت باقی مانده باید با تکثیر شدن، کار بافت از دست رفته را هم انجام دهد، سلامت آن در طول عمر بیمار اثر گذار است.

البته همیشه به خاطر داشته باشید که سلامت کلی بیمار و روحیه اش هم نقش موثری در بهبود تمامی بیماری ها ایفا می کند.

اطلاعات آماری در طول عمر بیماران سرطان کبد

به نقل از Cancer.Net در سال ۲۰۲۰ به طور تقریبی ۴۲,۸۱۰ فرد بزرگسال( ۳۰,۱۷۰ مرد و ۱۲,۶۴۰ زن) در آمریکا با سرطان کبد اولیه تشخیص داده خواهند شد. از سال ۱۹۸۰ وقوع سرطان کبد سه برابر شده است. بین سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۶ تعداد افرادی که با این بیماری تشخیص داده شدند سالانه حدودا ۲ درصد افزایش داشته است.  آقایان تقریبا ۳ برابر بیشتر از خانم ها به سرطان کبد مبتلا می شوند.

متاستاز در سرطان کبد

به نقل از Cancer research UK در افراد بزرگسالی که در انگلستان با سرطان کبد تشخیص داده می شوند تقریبا ۳۶ درصد افراد تا یک سال یا بیشتر بعد از تشخیص، و بیشتر از ۱۲ درصد از آن ها تا ۵ سال یا بیشتر بعد از تشخیص سرطان کبد، عمر خواهند کرد.

طول عمر ۵ ساله در سرطان کبد در افراد جوان تر در مقایسه با مسن تر ها به طور کلی بیشتر است. در بیماران ۱۵ تا ۳۹ ساله حدودا ۳۵ درصد افراد تا ۵ سال یا بیشتر عمر کرده و تنها ۵ درصد از بیماران بالای ۷۵ سال پنج سال یا بیشتر زنده خواهند ماند.

انتخاب بهترین روش درمان با توجه به اطلاعات آماری

پزشکان معمولا از اطلاعات آماری طول عمر ۵ ساله ی نسبی یا (year relative survival rate-5) برای بررسی بهترین روش درمانی استفاده می کنند. به زبان دیگر با داشتن این اطلاعات سود یک روش درمانی نسبت به میزان خطراتش سنجیده شده و بهترین روش درمان انتخاب می شود. به طور مثال می توان فهمید که با توجه به درصد شانس ۵ ساله ی بقا آیا سرطان مورد نظر به درمان پاسخ خواهد داد؟ و یا این که آیا این روش درمانی باعث افزایش طول عمر بیماران خواهد شد؟

جالب است بدانید که برخلاف سایر بیماری ها برای بیماری سرطان، مفهوم درمان شدن به اندازه کافی مناسب نبوده و عبارت طول عمر بیشتر صدق می کند، چرا که ممکن است بعضی اوقات تعدادی سلول سرطانی بعد از درمان در بدن باقی مانده و باعث عود سرطان شوند.

جامعه ی پزشکی زمانی سرطان را درمان شده می دانند که پزشکان نتوانند ۵ سال بعد از تشخیص، بیماری سرطان را تشخیص دهند. اما عود بیماری بعد از ۵ سال هنوز ممکن است.

متاستاز در سرطان کبد به چه معناست؟

زمانی که سرطانی به مراحل آخر و پیشرفته تر می رسد توده ی سرطانی ایجاد شده برای خودش شبکه ای عروقی می سازد که می تواند توسط آن نه تنها مواد غذایی کافی به سلول هایش برساند بلکه تعدادی از سلول های سرطانی را هم وارد جریان خود کل بدن کرده و در سایر نواحی بدن، پخش شود. هر زمان که این سلول های سرطانی به محل جدید خود برسند می توانند لانه گذاری کرده و سرطان ثانویه ای ایجاد کنند. به طور مثال ممکن است سلول سرطانی ابتدا در ریه بوده و سپس با رسیدن به کبد ایجاد سرطان ثانویه در کبد کند و یا این که از سرطان اولیه از کبد شروع شده و به سایر اندام ها پخش شود.

زمانی که سرطان قسمتی از بدن، به کبد متاستاز پیدا کند در واقع با سرطان متاستاتیک و یا مرحله ی ۴ سرطان روبرو هستیم. پیش آگهی خوبی درباره ی عمر این بیماران وجود نداشته و بافت سرطانی با رگ زایی در اطراف خود، به دیگر اندامها پخش شده است. به طور معمول سرطان سینه، کولون، رکتوم، کلیه، مری، ریه، پوست، تخمدان، رحم، پانکراس، خون و معده به کبد سرایت می کند.

به علاوه افرادی که مبتلا به هپاتیت و یا سیروز کبدی هستند ریسک بیشتری برای ابتلا به سرطان کبد، چه اولیه و چه متاستاتیک، دارند.

متاستاز سرطان کبد چه علائمی دارد؟

 • از دست دادن اشتها
 • کاهش وزن
 • ادرار تیره رنگ
 • ورم شکم یا باد کردن آن
 • یرقان، زردی پوست و چشم ها
 • درد در شانه راست
 • درد در قسمت بالا و راست شکم
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • گیجی
 • تعریق و تب
 • کبد بزرگ شده

معانی اصطلاحات:

طول عمر( survival rate):

درصد افرادی که تا بازه ی زمانی مشخصی بعد از تشخیص بیماری زنده خواهند ماند.

طول عمر ۵ ساله ی نسبی(year relative survival rate-5): درصد افرادی که تا ۵ سال بعد از تشخیص بیماری زنده خواهند ماند. در این مورد افرادی که در اثر مشکلاتی غیر از بیماری مورد نظر می میرند در نظر گرفته نمی شوند.

سیروز کبدی:

فیبروزه و سفت شدن بافت کبد در اثر عواملی مثل هپاتیت، کبد چرب و … که در آن سلول های کبدی از بین می روند.

آنژیوژنز یا رگ زایی:

سلول سرطانی با ترشح موادی باعث ایجاد شدن رگ های جدید در اطراف خود می شود تا مواد غذایی و اکسیژن لازم برای رشد دیوانه وار خود را تهیه کرده و یا به سایر بخش های بدن منتشر شود.

متاستاز:

پخش شدن سلول های سرطانی از بافت سرطانی اولیه به سایر نقاط و در نتیجه ایجاد سرطان های ثانویه.

لینک های مرتبط :

نمونه برداری کبد

همه چیز درباره توده های کبدی خوش خیم و بدخیم

منابع:

واحد تحقیقات مرکز سونوگرافی تیراد

این مقاله چقدر مفید بود؟

به آن امتیاز دهید!

امتیاز متوسط ۱ / ۵. تعداد رای‌ها: ۲

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر