طول عمر بیماران سرطان کبد چقدر است؟ [آخرین تحقیقات 2021]

طول عمر شما با وجود سرطان کبد (سرطان اولیه کبد) بستگی به میزان پیشرفت آن در تشخیص و عوامل دیگر مانند وضعیت فردی، نوع سرطان کبد، درمان و سطح آمادگی جسمانی شما دارد. به همین دلیل هیچ کس نمی تواند به شما بگوید دقیقاً چقدر عمر می کنید. در ادامه به بررسی بیشتر طول عمر بیماران سرطان کبد می‌پردازیم.

تخمین آمار این سرطان نسبت به سایر سرطان های  شایع تر دشوار است. برخی از آمارها بر اساس تعداد کمی از افراد است. به یاد داشته باشید، آن‌ها نمی توانند به شما بگویند که در مورد شخص شما چه اتفاقی خواهد افتاد. البته می توانید اطلاعات بیشتری را در مورد آینده بیماری خود، از پزشک‌تان بپرسید.

بزرگ‌تری غده داخلی بدن انسان کبد است که وظیفه‌ی دفع سموم، تنظیم قند خون و ساخت هورمون‌های ضروری بدن برعهده‌ی این غده می‌باشد. مهم‌ترین مسئله‌ای که بیماران سرطان کبد به آن می‌اندیشند، طول عمر بیماران سرطان کبد است که به عوامل مختلفی وابسته می‌باشد.

طول عمر بیماران سرطان کبد

بعد از تصادفات و سکته های قلبی سومین عامل مهم در مرگ و میر، سرطان کبد است. کبد چرب یکی از بیماری‌های شایع کبد است که ۲۰% کشورهای غربی و ۸۰% از افراد چاق به آن مبتلا هستند.

بافت های مختلف بدن هر یک ممکن است دچار رشد دیوانه وار سلول هایشان و یا به عبارتی درگیر سرطان شوند، بافت هایی مثل خون، روده، معده، پوست و یا کبد. برای انتخاب کردن بهترین درمان و همچنین تخمین طول عمر در چنین بیمارانی از اطلاعات آماری استفاده می شود.

این مقاله، آمار میزان مرگ و میر در اثر سرطان را در گروه بزرگی از افراد (این افراد طی چندین سال مورد مطالعه قرار گرفتند) نشان می دهد. با توجه به نتایج به دست آمده می توان به طور تقریبی درباره ی آینده ی بیمار قضاوت کرد اما نمی توان به طور دقیق به شرایط آینده و طول عمر او پی برد.

این اطلاعات آماری بر اساس نوع سرطان، این که تا چه مرحله ای پیشروی کرده است، سن فرد و بازه ی زمانی مورد نظر متفاوت است و باید بر اساس تشخیص پزشک، یکی از منابع آماری انتخاب شود.

طول عمر بیماران سرطان کبد چقدر است

طول عمر بیماران سرطان کبدی به چه عواملی بستگی دارد؟

پیش بینی طول عمر بیماران سرطان کبد به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد، عواملی مثل سبک زندگی، آمادگی جسمانی بیمار، وضعیت روحی، مرحله سرطان، نوع درمان، بیماری های زمینه ای، سیستم ایمنی، نوع تغذیه و لایف استایل و … .پس منطقی است که نتوانیم به طور دقیق بفهمیم که بیمار چقدر عمر خواهد کرد و ناچارا با اطلاعات آماری، که با توجه به زیاد بودن عوامل اثر گذار در این بیماری بسیار متفاوت هستند، می توان حدس هایی زد. بهترین راه برای فهمیدن طول عمر بیمار این است که روحیه اش را نباخته و به پزشک خود اطمینان کند تا شرایطش را از تمامی جنبه ها بررسی کرده و بهترین درمان انتخاب شود.

به طور کلی طول عمر بیمار به میزان زیادی به درمان انتخابی بستگی داشته و خود درمان با توجه به مرحله ی سرطان کبد، یعنی سایز توده سرطانی و متاستاز آن به بافت های اطراف، انتخاب می شود. همچنین از آنجایی که در صورت برداشتن بافت سرطانی، توسط جراحی و یا روش های دیگر، بافت باقی مانده باید با تکثیر شدن، کار بافت از دست رفته را هم انجام دهد، سلامت آن در طول عمر بیمار اثر گذار است.

البته همیشه به خاطر داشته باشید که سلامت کلی بیمار و روحیه اش هم نقش موثری در بهبود تمامی بیماری ها ایفا می کند.

اطلاعات آماری در طول عمر بیماران سرطان کبد

به نقل از Cancer.Net در سال ۲۰۲۰ به طور تقریبی ۴۲,۸۱۰ فرد بزرگسال (۳۰,۱۷۰ مرد و ۱۲,۶۴۰ زن) در آمریکا با سرطان کبد اولیه تشخیص داده خواهند شد. از سال ۱۹۸۰ وقوع سرطان کبد سه برابر شده است. بین سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۶ تعداد افرادی که با این بیماری تشخیص داده شدند سالانه حدودا ۲ درصد افزایش داشته است.  آقایان تقریبا ۳ برابر بیشتر از خانم ها به سرطان کبد مبتلا می شوند.

متاستاز در سرطان کبد

به نقل از Cancer research UK در افراد بزرگسالی که در انگلستان با سرطان کبد تشخیص داده می شوند تقریبا ۳۶ درصد افراد تا یک سال یا بیشتر بعد از تشخیص، و بیشتر از ۱۲ درصد از آن ها تا ۵ سال یا بیشتر بعد از تشخیص سرطان کبد، عمر خواهند کرد.

طول عمر ۵ ساله در سرطان کبد در افراد جوان تر در مقایسه با مسن ترها به طور کلی بیشتر است. در بیماران ۱۵ تا ۳۹ ساله حدودا ۳۵ درصد افراد تا ۵ سال یا بیشتر عمر کرده و تنها ۵ درصد از بیماران بالای ۷۵ سال پنج سال یا بیشتر زنده خواهند ماند.

انتخاب بهترین روش درمان با توجه به اطلاعات آماری

پزشکان معمولا از اطلاعات آماری طول عمر ۵ ساله ی نسبی یا (year relative survival rate-5) برای بررسی بهترین روش درمانی استفاده می کنند. به زبان دیگر با داشتن این اطلاعات سود یک روش درمانی نسبت به میزان خطراتش سنجیده شده و بهترین روش درمان انتخاب می شود. به طور مثال می توان فهمید که با توجه به درصد شانس ۵ ساله ی بقا آیا سرطان مورد نظر به درمان پاسخ خواهد داد؟ و یا این که آیا این روش درمانی باعث افزایش طول عمر بیماران خواهد شد؟

جالب است بدانید که برخلاف سایر بیماری ها برای بیماری سرطان، مفهوم درمان شدن به اندازه کافی مناسب نبوده و عبارت طول عمر بیشتر صدق می کند، چرا که ممکن است بعضی اوقات تعدادی سلول سرطانی بعد از درمان در بدن باقی مانده و باعث عود سرطان شوند.

جامعه ی پزشکی زمانی سرطان را درمان شده می دانند که پزشکان نتوانند ۵ سال بعد از تشخیص، بیماری سرطان را تشخیص دهند. اما عود بیماری بعد از ۵ سال هنوز ممکن است.

متاستاز در سرطان کبد به چه معناست؟

زمانی که سرطانی به مراحل آخر و پیشرفته تر می رسد توده ی سرطانی ایجاد شده برای خودش شبکه ای عروقی می سازد که می تواند توسط آن نه تنها مواد غذایی کافی به سلول هایش برساند بلکه تعدادی از سلول های سرطانی را هم وارد جریان خود کل بدن کرده و در سایر نواحی بدن، پخش شود. هر زمان که این سلول های سرطانی به محل جدید خود برسند می توانند لانه گذاری کرده و سرطان ثانویه ای ایجاد کنند. به طور مثال ممکن است سلول سرطانی ابتدا در ریه بوده و سپس با رسیدن به کبد ایجاد سرطان ثانویه در کبد کند و یا این که از سرطان اولیه از کبد شروع شده و به سایر اندام ها پخش شود.

زمانی که سرطان قسمتی از بدن، به کبد متاستاز پیدا کند در واقع با سرطان متاستاتیک و یا مرحله ی ۴ سرطان روبرو هستیم. پیش آگهی خوبی درباره ی عمر این بیماران وجود نداشته و بافت سرطانی با رگ زایی در اطراف خود، به دیگر اندامها پخش شده است. به طور معمول سرطان سینه، کولون، رکتوم، کلیه، مری، ریه، پوست، تخمدان، رحم، پانکراس، خون و معده به کبد سرایت می کند.

به علاوه افرادی که مبتلا به هپاتیت و یا سیروز کبدی هستند ریسک بیشتری برای ابتلا به سرطان کبد، چه اولیه و چه متاستاتیک، دارند.

متاستاز سرطان کبد چه علائمی دارد؟

 • از دست دادن اشتها
 • کاهش وزن
 • ادرار تیره رنگ
 • ورم شکم یا باد کردن آن
 • یرقان، زردی پوست و چشم ها
 • درد در شانه راست
 • درد در قسمت بالا و راست شکم
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • گیجی
 • تعریق و تب
 • کبد بزرگ شده

معانی اصطلاحات:

طول عمر (survival rate):

درصد افرادی که تا بازه ی زمانی مشخصی بعد از تشخیص بیماری زنده خواهند ماند.

طول عمر ۵ ساله ی نسبی (year relative survival rate-5): درصد افرادی که تا ۵ سال بعد از تشخیص بیماری زنده خواهند ماند. در این مورد افرادی که در اثر مشکلاتی غیر از بیماری مورد نظر می میرند در نظر گرفته نمی شوند.

سیروز کبدی:

فیبروزه و سفت شدن بافت کبد در اثر عواملی مثل هپاتیت، کبد چرب و … که در آن سلول های کبدی از بین می روند.

آنژیوژنز یا رگ زایی:

سلول سرطانی با ترشح موادی باعث ایجاد شدن رگ های جدید در اطراف خود می شود تا مواد غذایی و اکسیژن لازم برای رشد دیوانه وار خود را تهیه کرده و یا به سایر بخش های بدن منتشر شود.

متاستاز:

پخش شدن سلول های سرطانی از بافت سرطانی اولیه به سایر نقاط و در نتیجه ایجاد سرطان های ثانویه.

منابع:

واحد تحقیقات مرکز سونوگرافی تیراد

۳.۱ / ۵. ۷

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
مطلب بعدی
آیا بیماران کم کاری تیروئید در خطر کرونا هستند؟
مطلب قبلی
میگزدم چیست؟ ارتباط بین کم کاری تیروئید و میگزدم

۵۸ دیدگاه. Leave new

 • ساغر
  1402/02/28 8:51 ق.ظ

  سلام
  من هر کی رو که داشتم سرطان کبد گرفت و حتی طی ۱ ماه زنده نموندن و مردن واقعا نامردیه بچه هاشون گناه دارن

  • مدیر سایت
   1402/02/28 9:58 ق.ظ

   سلام. من متأسفم که اگر شما و اطرافیان‌تان با این تجربه سخت مواجه شده‌اید. سرطان یک بیماری جدی است و تأثیرات آن بر روی افراد و خانواده‌ها بسیار سخت است. اما مهم است که در این موقعیت سخت همدیگر را حمایت کنیم و درک و همدردی را نشان دهیم.
   طول عمر بیماران سرطان کبد به شدت وابسته به مراحل بیماری، نوع سرطان کبد، توسعه بیماری و عوامل دیگر است. در حقیقت، میانگین زمان بقا برای بیماران سرطان کبد بسیار متغیر است و نمیتوان یک زمان مشخص را برای تمامی بیماران تعیین کرد.

   در مراحل اولیه سرطان کبد که به محدوده کبد محدود است و هنوز به سایر بخش‌های بدن گسترش نیافته است، درمان و جراحی ممکن است برای برخی بیماران موفق باشد و زندگی آنها را به مدت طولانی تحت کنترل نگه دارد. با این حال، در مراحل پیشرفته‌تر که سرطان کبد به سایر اعضا یا سیستم‌های بدن منتقل شده است، زمان بقای بیماران کاهش می‌یابد و درمان‌ها بیشتر به منظور کنترل علائم و بهبود کیفیت زندگی متمرکز می‌شوند.

   همچنین، عواملی مانند سن بیمار، وضعیت عمومی بدن، شرایط بهداشتی، واکنش به درمان و وضعیت عمومی بیماری نیز بر طول عمر تأثیر می‌گذارند.

 • علی
  1402/01/26 1:13 ق.ظ

  دکتر خوب کبد.دکتر حامد زمانی بیمارستان فیروزگر تهران

 • زهرا
  1402/01/11 7:26 ب.ظ

  سلام ..پدرمن سرطان کبددارن وضعیت بدنش خیلی داغون شده وزردهستن وحسابی کم اشتهاوزیادمیخوان وگیج هستن دکترن شیمی درمانی ون پیوندرومناسب سنشون ندونسته وگفتن باتوجه به هیپاتیت که دارن نمیشه واسشون کاری بکنیم ایاامیدی هست یان

 • متین
  1402/01/01 10:39 ب.ظ

  سلام من ازسال ۹۸هپاتیت بی گرفتم هیچ مشگل ندارم الحمدالله آیا راه درمانی هست

 • حامد
  1401/12/14 0:02 ق.ظ

  سلام دکترجان خسته نباشی یه جواب درست به یکیش ندادی خسته نباشی

 • مریم از اهواز
  1401/12/03 5:02 ق.ظ

  سلام آقای دکتر تورو خدا به دادمون برسید هنوز دوماه نشده که متوجه شدیم بابام سرطان کبد داره اول زردی گرفته بود بعد که بردیمش دکتریه سری آزمایشات براش نوشتن خلاصه بعد از تموم شدن آزمایشات تخصصی و نمونه گیری از کبدگفتن عید رو نمیبینه و نهایتا ۳ جلسه شیمی درمانی براش نوشتن که ببینن بدنش چه واکنشی نشون میده .
  بابام خیلی وزن کم کرده الان باوجود اینکه ۶۵ سالشه وزنش ۳۷ کیلو شده و دوهفتس لب به غذا نمیزنه فقط آب میخوره روی پاهاش ورم کرده
  از طرفی میترسم ببرمش شیمی درمانی چون ضعیف شده آقای دکتر تورو خدا راهنمایی کنید

 • مبینا
  1401/12/02 3:44 ب.ظ

  سلام ببخشید مادر من سرطان کبد داره و هایپر اکو واسیت هم داره و گفتن یک رگ اصلی کبدش دیواره هاش گرفته شده بهش داروی سورافینیب دادن ایا امیدی هست لطفا جواب بدین خیلی ممنون

 • فاطمه
  1401/12/02 12:40 ب.ظ

  سلام در مشهد فقط دکتر حسن وثوقی نیا
  عالی

 • محمد رضا
  1401/11/30 8:23 ق.ظ

  من درحین اوج گیری کرونا نتونسته بودم تست کولون بدهم در جای که من زندگی می‌کنم بعد از ۵۰سال تمام افراد باید این تست رابدهند در اواخر پایان کرونا متوجه یبوست شدید با درد شدید شدم و۴ مرتبه در مدفوع خون دیدم / در کولون سکوپی که دکترم ایرانی بود همان جا به من گفت سرطان داری
  عین خیالم نبود فقط به خودم گفتم ثابت شد که در حیات عدالتی وجود ندارد / نتایج سی تی اسکن و MRI نشان داد مبتلا به روده – کبد- غدد لنفاوی با درجه ۴۰ درصد آلودگی به خودم گفتم. ریدم تو اون عدالتت!؟ داروهای کیموتراپی ( شیمی درمانی) از راه بازو منتقل می‌شد چون میدونستم در طول حیات موجود زنده توی این کره ضعیف محکوم به نابودی است تقاضا کردم از بازو به سینه با یک عمل جراحی کوچک منتقل کنند ( پورت کسکت ) کارتی هم دادند چون در فرودگاه در سکیورتی چک صدای آژیر در میاد چرا این خواسته را داشتم !؟!؟! چون باید میرفتم ورزش می‌کر دم در این اثنا مبتلا به کرونا هم شدم با زدن ۳ واکسن فریزر ومدنا. که به دنبالم آمدن وگفتن باید بصورت داوطلبانه در این هتل قرینطینه باشی ۱۰ روز در یک هتل لوکس کنار آب پذایرای می‌کردند صدام بلند شد که این نوع غذای را نمی پسندم !؟!؟ جواب دادند. این جا هتل است نه بیمارستان به هر حال چه میل داری ؟! حالم بهترشد روشی که روی من بکار بردند. رگهای بدن رو تنگ می کنند تا پروتئین به سلولهای سرطانی نرسد و همه جور غذا هم گفتند میتونی بخوری. خودم رو بستم به غذا / موسیقی / کار ساختمانی / خنده کردن. چون توی دنیا عدالتی نیست کس نخوارد دشت من جز ناخن انگشت من. ورزش را مجددا بصورت رو کم کنی در باشگاه شروع کردم هر که فهمید کرک پرش ریخت ۳ تا سرطان متوقف شد ۴ ماه دکترم شیمی درمانی را متوقف کرد منههم شدیدا درگیر کارهای ساختمانی سخت شدم اما کم کم متوجه شدم مثل دوران قبل از سرطان انرژی ندارم نتایج سی تی اسکن و آم آرای دوباره شروع به رشد کرده این مرتبه در شیمی درمانی کاری می کنند که اکسیژن به سلولهای سرطانی نرسه در اینجا شما می تونید از دکتر مرگ خود خواسته را بخواهید برای بیماران سرطانی کسانی هستند که از جهت روانی کمکتان کنند و غیره در پایان از ۲ روش استفاده کردند۱- تنک کردن رگ‌ها ۲- نرسیدن اکسیژن من می خوام از سالم هم سالم تر بشم و به ورزش برگردم من ۵۶ سالم هست وفشارهای زیادی رو تحمل کردم برحسب تصادف ‌از روی کنجکاوی که طول عمر چقدر می تونه باشه به این سایت برخورد کردم در این دنیا عدالتی وجودنداره ‌فقط خودتون می تونید به خودتون کمک کنید

 • الن
  1401/11/13 1:26 ق.ظ

  سلام خسته نباشید اقای دکتر من داییم سرطان داره همه اعضای بدنش درگیر شده شکمش بزرگ شده تازه شیمی درمانی شروع کرده باید چیکار کنه

 • SA
  1401/10/27 0:02 ق.ظ

  سلام.
  بابای من پارسال تشخیص سرطان کبد را دادن از پارسال تا به امروز ۲۲ جلسه شیمی درمانی شدن تومور کوچیک تر شده اما کبد دچار اسیت شدید شده بنابراین شیمی درمانی زو قطع کردن و الان دوجلسه ست درمان اینمیتراپی رو گرفته زاک آریا و الان یک ماه هست که ۵ بار از شکمش اب کشیدن و بشدت وزن کم کرده و اشتها ش صفر شده بنظرتون امیدی هست هنوز

 • رها
  1401/09/08 12:53 ب.ظ

  سلام وخسته نباشید
  پارسال مادرم کرونا گرفت شکم درد داشت بردنش سونو گفتن یه لخته خون کوچک زیر شکمش هست و یه گوشت اضافی در کیسه صفرا
  بردیمش پیش دکتر گفت الان سیستم ایمنی بدنت خیلی پایینه کاری نمی تونم بکنم برو بعد یه سال بیا
  الان رفته سونوگرافی وسی تی اسکن شکم واگن
  نتیجه این شده که یه توده در کیسه صفرا هست واز اونجا به کبد سرایت کرده
  دکترا جوابمون کردن

  لطفاً یه راهی پیش رو بزارید

 • Faeghe
  1401/06/30 1:30 ب.ظ

  سلام، بابام ۴۹سالشه حدود هشت ماهه پیش فهمیدیم سرطان روده بزرگ داره الان هفت جلسه شیمی درمانی شده،دکتر از اولم ب ما گفت کبدش درگیره ولی الان ب خودش گفته متاستاز کبد داره،امیدی هست؟خودش ک امیدشو از دست داده مام نمیدونیم چیکار کنیم

 • محسن
  1401/06/22 1:50 ق.ظ

  هر کسی دکتر خوبی سراغ داره بهم خبر بده ممنون میشم عموم سرطان کبد داره خیلی پسرفت کرده ۰۹۲۰۰۶۱۶۳۸۲

 • علی نجفی
  1401/06/17 12:39 ب.ظ

  سلام وقت بخیر پدرم ۶۷ سالشه بیمارستان امام خمینی تشخیص سرطان کبد دادن امروزم می خوان ترخیصش کنن میگن پیوند نمیشه زد شیمی درمانی ام جواب نمیده بیماری خیلی پیش رفت کرده آیا راه درمان دیگه ای هستش

 • النا
  1401/05/28 2:41 ق.ظ

  سلام پدرم سرطان پروستات دارن که متاستاز کرده به لگن و پرتو درمانی و هورمون درمانی کردن خوب شدن بعد از یکسال و نیم متوجه شدیم که به کبد زده و دکتر خودش میگه دیگه درمانی نیست نطر شما چی هست

 • مظلومی
  1401/04/31 4:22 ق.ظ

  سلام اقای دکتر یه پیام امید دهنده به من بدین خواهرم سرطان سینه داشت سینشو یکیشو تخلیه کردن دکتر دیر متوجه شد سرطان سینه داره الان میگه کل کبد رو درگیر کرده آب پاکی رو مستقیم ریخت رو دستمون یعنی الان ما هیچ چاره ای نداریم خواهرم عرق در درده جلوی چشم هممون مادرم داره درد میکشه پس ما چیکار کنیم یه راهی جلوی ما بزارین

 • ستاره
  1401/01/12 3:38 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  اقای دکتر خواهرم ۴۵ سالش ۱۰ سال پیش سرطان سینه داشته سینشو تخلیه کردن باعمل و شیمی درمانی خوب شده الان میگن کبدش پراز متاستاس شده و زده به لگنش خیلی درد داره و لاغر شده و پوستش زرد شده چیکارمیتونیم براش انجام بدیم ممنون میشم جواب بدید

 • مصطفی
  1400/12/24 2:15 ب.ظ

  سلام آقای دکتر من ۳۹ سالمه کنسر کلون داشتم جراحی کردم ۱۲ جلسه هم شیمی درمانی کردم الانم وضعیت عمومیم خوبه هیچ مشکلی ندارم ولی سی تی کردم تو کبدم یه ضایع ۱۷ در ۱۷ میل دیده شده خیلی نگرانم قابل درمان هست یا نه تشکر

  • مدیر سایت
   1401/01/06 11:10 ق.ظ

   سلام. به متخصص کبد مراجعه کنید.

 • نتاج
  1400/12/04 11:26 ب.ظ

  سلام آقای دکتر
  خواهر من ۴۴ سالشه،حدود ۱۰ سال قبل سرطان سینه داشت که با شیمی درمانی و عمل بهبود پیدا کرد
  پارسال متوجه شده که سرطان مثانه گرفته،۶ جلسه شیمی درمانی کرده و دکتر گفت باید مثانه برداره و کیسه بزاره
  به اصرار شوهرش رفت طب گیاهی،دو ماه که از درمان گیاهی گذشت،با سونو فهمیدیم که متاستاز کبد داره
  تو پاتولوژی تشخیص داده نشده که سرطان کبد منشا از کجا داره
  الان دوباره شیمی درمانی رو شروع کرده
  خیلی نگرانش هستیم،خودشو باخته
  ما امیدواریم که راه درمان هنوز براش ادامه داره
  بنظرتون همین طوره؟

 • نادر
  1400/09/22 8:13 ب.ظ

  باسلام نادر هستم که دیروزمزاحمتون شدم.این انشالله که فرمودین منو خیلی امیدوارکرد واقعا امیدوار باشم؟

  • مدیر سایت
   1400/09/24 11:16 ق.ظ

   سلام. بله 🙂

 • نادر
  1400/09/21 1:40 ب.ظ

  خانمم متاستازسینه به کبد داره.بعدازکموتراپی الان درحال رادیو تراپی است. آیا امیدی به بهبودی هست؟

  • مدیر سایت
   1400/09/22 11:02 ق.ظ

   انشالله

 • سوگند
  1400/08/20 8:46 ق.ظ

  سلام آقای دکتر برادرهمسرم ۳۱سالشه تقریبایکسالی میشه که رودش خون ریزی داشت درمرحله اول دکترتشخیصش هموروئیدبود.بعد گفت بافت مقعدش آسیب شدید دیه تومطب تحت عمل بالیزر قرار گرفت.اماخوب نشد که دوباره تحت عمل و آندسکوپی کلنوسکوپی قرارگرفت.جواب دوآزمایش سرطانش منفی بود ولی دکترش میگه این باید سرطان باشه ولی نمیدونم چرانیست چون الان کبدش متاسازکرده بااینکه جواب سرطانش منفی یه دکتر دیگه بردیم میگه نه وقتی سرطانش منفی کبدش متاساز نیست چربی دور کبدشو گرفته بنظرتون تشخیص کدوم درسته

  • مدیر سایت
   1400/08/20 11:27 ق.ظ

   سلام. متاسفانه حیطه تخصصی ما نیست.

 • علی
  1400/07/25 0:50 ق.ظ

  سلام خسته نباشین.برادرم ۳۰سالشه دوساله سرطان روده وکبد داره ۳۰جلسه شیمی درمانی کرد.۳بار هم عمل کرد الان دکترش میگه بازم تود داره نه میشه شیمی درمانی کرد چون بدنش خیلی ضعیف شده نه هم عمل یه سری دارو بهش داد گفت بخوره اگه کوچیک شدن با لیزره .الان خیلی حالش بد تورو خدا بگین امیدی هست

 • یوسف
  1400/06/07 9:47 ق.ظ

  سلام پدرم قریب سه ماهه پیش سونو و سی تی دادن و ضایعتی در کبد که در درجه اول مطرح کننده متاستاز بوده اما تومور مارکر ها و آندوسکوپی و کولونوسکوپی ایشان منفی، انکولوژیست هم میگه باید بیوپسی بشه اما inr زیر ۱.۵ نمیاد پلاکتش زیر ۷۰ هزاره، و فعلا درمانی رو کبدش نشده وفقط درمانهای حمایتی میشه. لطفا راهنمایی کنید

 • ودود
  1400/04/05 5:52 ب.ظ

  باسلام همسرم از۳سال پیش کانسربرست داشته واکنون به کبد با ابعادحداکثر ۱۱ میلیمترمتاستاز کرده آیا باترکیب کموتراپی وتراستوزوماب وارومازین که اکنون انکولوژیستش براش تجویزکرده امکان بقای طولانی دارد؟

 • ناشناس
  1400/04/02 11:57 ب.ظ

  سلام خسته نباشی پدر من سرطان کبد بدخیم داره چشماشم زرده دکتر گفته باید نمونه برداری وشیمی درمانی کنید توروخدا جواب بدین

  • مدیر سایت
   1400/04/06 5:14 ب.ظ

   سلام. آقای دکتر ابراهیمی گفتن مشاوره حضوری تشریف بیارین یا مدارک کامل رو از طریق واتساپ مرکز ارسال بفرمایید. ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴

 • حدیثه
  1400/03/31 9:18 ب.ظ

  سلام آقا ی دکتر من امروز مامانمو بردم سونو و گفتن توده های متعدد ومنتظر هیپو اکو با حداکثرابعاد ۳۸×۴۸ میلیمتر در پارنشیم کبد مشهود است که دال بر متاستاز کبدی است ب نظرتون با جراحی یا شیمی درمانی خوب میشن آخه دکتر سونو گفت امیدی نیست فقط الکی ازیتش میکنیم

  • مدیر سایت
   1400/04/02 1:52 ب.ظ

   سلام. باید به اونکولوژیست مراجعه کنید.

 • کرمی
  1400/03/29 5:42 ب.ظ

  سلام وقت بخیر مادرم سونوگرافی شکمی داده توی کبدش توده هست براش اسکن نوشتن. توجواب اسکنش توده های کبدی متاستاتیک نوشتن.

  • مدیر سایت
   1400/03/29 6:53 ب.ظ

   سلام. حیطه کاری ما نیست.

 • امید زارعی
  1400/03/28 5:51 ب.ظ

  سلام برادر من ۳۲ سالش هست درگیر سرطان کبد شده که تو بدنش هم پخش شده و باعث ایجاد تومور در مغزش و سه بار خونریزی مغزی شده الان هم یه سمت بدنش لسم شده و گفتن باید هشت جلسه شیمی درمانی انجام بده میشه لطفا بگید شانس درمانش چقدره؟ و چقدر طول عمر داره؟

  • مدیر سایت
   1400/03/29 3:41 ب.ظ

   سلام. در حیطه کاری ما نیست.

 • زهرا
  1400/02/28 8:32 ب.ظ

  سلام دکتر وقت بخیر.مادر همسرم سرطان کبد داره و گفتن غده های کبدشون زیاد هس و پخش شده و قطع امید کردن و گفتن فقط چند ماه دووم میاره.هیچ راهی نیس بشه دردش رو کم کرد یا طول عمرش بیشتر کرد؟

 • پرهام
  1400/02/25 6:49 ق.ظ

  باعرض سلام و خسته نباشید.اقای دکتر مادر من مبتلا به سرطان کبد میباشد که سرطان متاستاژ شده.بعد از عکسبرداری و ام ار ای گفتن تو کبدش سه تومور داره که یکیش بزرگه.دکترش میگه اگه نمونه برداری بشه بیمار به حالت کما میره واسه همین نمونه برداری نشده.میگه شیمی درمانی هم جواب نمیده واسه همین شیمی درمانی هم نشده.من نه ادرس شمارو دارم نه شماره تماستوتو که بتونم باهاتون در ارتباط باشم.توروخدا اگه ممکنه شماره تماس مطبتونو یه جوری بهم بدین که بیام خدمتتون.یک دنیا ممنون

  • مدیر سایت
   1400/02/25 9:34 ق.ظ

   سلام. زنده باشید.
   در قسمت ارتباط با ما سایت اطلاعات کامل هست.
   تهران – خیابان قائم مقام فراهانی – نبش کوچه عرفان – پلاک ۱۶۸ – واحد ۲
   ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴ – ۰۲۱۸۸۷۱۶۵۱۱ – ۰۲۱۸۸۷۲۴۵۵۸

  • مدیر سایت
   1400/02/29 10:03 ق.ظ

   سلام. آقای دکتر ابراهیمی گفتن مدارک را در واتس اپ بفرستید ۰۹۱۰۸۸۱۷۴۴۴

 • ناشناس
  1400/01/07 3:50 ب.ظ

  سلام ودرود فراوان //خداقوت دکتربزرگوار بفرمایید طول عمر بیمار متاستاز به کبد بامنشا پستان تقریبا چقدر است

  • مدیر سایت
   1400/01/14 12:25 ب.ظ

   سلام. زنده باشید. بستگی به سن و خیلی فاکتورها داره و باید به بررسی بیشتر آزمایشات و سایر ارگانها رسید.

 • محمد
  1399/11/19 9:55 ب.ظ

  سلام وقت بخیر برادرم یک سال پیش عمل کرده وتاشهریور ماه خوب بود از مهر دکتر بهش گفته کبد شماسرطان داره وروحیه خود راباخته دوبار شیمی درمانی شده عوارض دارو دهان وگلویش رازخم کرده ونمیتواند چیزی بخورد از شماخواهشمندیم راهنمایی بفرمایید با کمال تشکر

 • رضا
  1399/11/14 1:26 ق.ظ

  سلام خسته نباشین مادرم سرطان کبد و روده دارن ۳۰ جلسه شیمی درمانی کردن ولی تومورهاش ۳۲ و ۴۰ میلیمتر شده و بزرگتر شدن به نظرتون چکار کنیم واقعا داره زجر میکشه

 • ناشناس
  1399/11/01 7:40 ب.ظ

  سلام آقا دکتر هپاتبب بی مزمن درمان دترد

 • سیدمهدی
  1399/10/25 6:01 ب.ظ

  سلام اقای دکتر پدرم سرطان کبد بدخیم داره که دکتر جوابش،کردن،ابزارهای هست که حداقل یه سال بمونه درد هم داره

  • مدیر سایت
   1399/10/28 1:54 ب.ظ

   سلام. لطفا مدارک را کامل در واتساپ بفرستین.

 • ناشناس
  1399/10/04 11:55 ب.ظ

  سلام پدرم سرطان کبد داره عملش کردن الان داره شیمی درمانی میکنه به نظر شما خوب میشه

  • مدیر سایت
   1399/10/06 3:29 ب.ظ

   درود بر شما
   همانطور که در مقاله ذکر شده:
   بهترین راه برای فهمیدن طول عمر بیمار این است که روحیه اش را نباخته و به پزشک خود اطمینان کند تا شرایطش را از تمامی جنبه ها بررسی کرده و بهترین درمان انتخاب شود.

 • قادر رضوی
  1399/09/28 10:45 ب.ظ

  سلام آقای دکتر یکی از دوستانم که دکتر تب گیاهی هستش بهم گفت که چربی کبد داری برو دکتر منم به خاطر کرونا نرفتم ولی علایم دارم خیلی وقته کم حافظه شدم وقتی اب میخورم حالت تهوع دارم شانه و دست راستم گاهی بد جور درد میکنه انگار وزنه بستن بهش زیر دنده سینم سمت راست روزی چن بار درد میکته انگار سوزن فرو میکنن شکمم تورم شکم هم دارم خیلی باد میکنه هر چقدر سعی میکنم شکمم کوچیک بشه فایده نداره غذا کم میخورم ولی شکمم لاعر نمیشه ممکنه از علایم چربی کبد باشه؟؟؟

 • افسانه
  1399/09/13 11:32 ب.ظ

  با سلام و خسته نباشی
  مدت یک سال و نیم مادرم با سرطان سینه و غده های لنفاوی درگیر بوده و ۴ جلسه شیمی درمانی و بعد چون نتونستن توده رو مهار کنن عمل انجام شد و دوباره ۴ جلسه دیگه شیمی درمانی و بعد از شیمی ۲۸ جلسه پرتو درمانی و از پنجم فروردین ۹۹ شروع به خوردن داروی ایمن درمانی کپسیتامین کرد ، بعد از ۶ دوره فرستادن اسکن و تو اسکن معلوم شد که مادرم متاستاز کبدی نوع ۴ شدن .
  دو دوره قرص نولوبین رو مصرف کردن متاسفانه عوارضش خیلی زیاد بود ، به جاش همان کپسیتامین رو در طول روز ۶ عدد مصرف میکنن . متآسفانه در این یک ماه اخیر دست کم ۱۱ کیلو کاهش وزن و سرفه و تب و لرز شدید و تعریق فراوان
  مزاحم شدم که بپرسم برای این همه علایم چه باید بکنم ؟ آیا راه درمان دیگری هست یا نه ؟
  ممنون میشم که جوابمو بدین سپاس

  • مدیر سایت
   1399/09/23 10:50 ق.ظ

   متاسفانه مربوط به مرکز ما نیست از اونکولوژیستشون کمک بگیرید.

 • ناشناس
  1399/08/30 5:22 ب.ظ

  من علائمش را دارم

 • محمدرضا
  1399/08/05 1:22 ب.ظ

  سلام اقای دکتر ،پدر من تقریبا یکسالو نیمه از تشخیص سرطان اولیه ریه و کبد متاستاز میگذره،و تحت درمان هستند تو این یکسالو نیم جز گاهی درد در قسمت زیر سینه راست و اخیرا یکماه پیش سرفه های متعدد ک الان خدارو شکر خیلی کمتر شده،اخرین بار شیمی درمانیش هم تقریبا ۵ماه پیش بوده،دکترشون گفتن سرطان ک از ریه شروع شده الان یه غده خیلی ریز ریه وجود داره اما کبد خب پیشرفته س ولی دکتر اقای لاری زاده میگن تحت کنترله فقط همین.. دکترجان بعد اینهمه مدت تصمیم گرفتیم دکتر بابارو تغییر بدیم بنظر شما ایا این کار درسته؟؟لطفا راهنمایی کنید که چه درمانی ،ایا اصلا روش درمانی جدیدی وجود داره یا کسی هست به علم درمان جدیدی دست پیدا کرده باشه که بشه بابارو درمان کرد؟چه ایران چه خارج از ایران لطفا راهنمایی کنید ممنون…منتظر جوابتون هستم تشکر

  • مدیر سایت
   1399/08/24 11:30 ق.ظ

   شما مدارکی که برای ما ارسال نکردین تا بهتر بشه بررسی کرد ولی با توجه به مواردی که فرمودید بهتر است که تحت کنترل یکی از همکاران ما باشد و در جریان بیماری قرار بگیریم با همکاران هوکولوژی مشورت داشته باشید و در جواب اینکه پرسیدین درمان جدید موثر هست یا نه؟ بله درمان جدید وجود داره ولی بستگی به تصمیم پزشک شما داره که آیا این مورد با روش جدید درمان می شود یا نه چون ما مدارکی از شما نداریم نمیتونیم قضاوتی در این زمینه داشته باشیم و پیشنهادی بدیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است

  Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر