اگر به تازگی دچار کیست پستان شده اید و نگران هستید این مطلب به شما کمک زیادی می کند، برخی افراد در برخورد با هر نوع توده ای در سطح بدن خود نگران شده و فکر می کنند که مبتلا به سرطان شده اند؛ ولی نگران نباشید زیرا هر توده ای سرطان نیست.

تعریف کلی  توده چیست؟

به هر بر آمدگی غیر معمول در سطح بدن توده می گوییم. این برآمدگی ها می توانند علت ، علایم ،شکل و همچنین جنس های مختلفی داشته باشند. برخی از آن ها می توانند ناشی از بیماری سرطان و برخی دیگر ناشی از جمع شدن موادی از بدن در آن ناحیه خاص باشند. مثلا ،گاهی آب یا مایعات در نقطه خاصی از بدن جمع می شود و نوعی توده ایجاد می گردد. تعدادی از توده ها هم از ضربه و شاید تجمع چرک و عفونت ایجاد شده اند؛ اما در کل به تمامی این برآمدگی ها توده می گوییم.

منظور از توده پستان چیست؟

اگر این برآمدگی هایی که ذکر کردیم در سطح پستان  دیده شود، به آن ها توده پستان می گوییم. این برآمدگی ها بیشتر به دو حالت کیست یا تومور هستند و خود تومور هم شامل تومور خوش‌خیم و بدخیم می باشد.

کیست پستان جه علائمی دارد

علائم کیست های پستان

گاهی به علت های مختلف در برخی از نواحی پستان، اجتماعی از مواد مثل چرک و مایع  مشاهده می شود که به آن کیست پستان می گویند.کیست های پستان معمولا برآمدگی هایی به شکل گرد یا بیضی با لبه های متفاوت هستند که خصوصیات زیر را دارند:

 1. قرمز بودن اطراف و مرکز آن ناحیه
 2. متورم بودن
 3. وجود جوش های سیاه رنگ
 4. احساس درد که شایع‌ترین علامت است ،خصوصا در هنگام لمس اطراف و مرکز ناحیه کیست
 5. خروج ترشحات،که بسته به علت ایجاد کیست رنگ آن به شکل شیری، سبز یا زرد دیده می شود
 6. نسبت به تومور سفتی کمتری دارد و به نظر می رسد ناحیه ای پر از آب وجود دارد یا به عبارتی حالتی شبیه به لمس دانه های انگور حس می شود.
 7. امکان دارد در یک پستان  باشد یا در  هر دو  پستان  و یا در هر پستان چند عدد کیست وجود داشته باشد.
 8. یکی از عوامل ایجاد کیست های پستان هورمون هایی مثل استروژن هستند پس یکی از علایم مهم ،کوچک شدن ناگهانی سایز پستان بعد از قاعدگی می باشد.
 9. بزرگ شدن پستان ،به علت حجم کیست و مسدود کردن کانال های ترشح شیر

کیست پستان در چه سن و سالی بیشتر مشاهده می شود؟

بیشتر در خانم های قبل از سنین یائسگی ،خصوصا در بازه ۵۰تا ۵۳سال دیده می شود. البته قابل ذکر است که کیست پستان خاص خانم ها نبوده و ممکن است در آقایان هم دیده شود ولی در خانم ها شایع تر است.

علل به وجود آمدن کیست های پستان چیست؟

کیست های پستان بیشتر ناشی از عوامل متابولیکی و هورمونی هستند و از مهم ترین هورمون های موثر  می توان به استروژن اشاره کرد. یکی دیگر از عوامل ایجاد این بیماری، مسدود شدن کانال های شیری می باشد. در این مورد باید گفت هنگامی که قرار است شیر از پستان ترشح شود ابتدا به یک سری کانال هدایت شده و اگر این کانال ها مسدود شده باشند با جمع شدن شیر ایجاد کیست می شود.

آیا  پدید آمدن کیست های پستان در خانم ها نگران کننده است؟

لازم به ذکر است که تا وقتی این کیست ها ایجاد حس درد شدیدی  نکند ، نیاز به درمان خاصی ندارند.

 

در چه افرادی ریسک مبتلا شدن به کیست پستان بالا می باشد؟

 • افرادی که مدت زیادی شیر دهی نداشته اند.
 • افرادی که قبل از سنین یائسگی مبتلا به چاقی بوده اند.
 • افرادی که بیشتر در معرض برخورد با پرتوی ایکس هستند.
 • افرادی که مبتلا به اختلال های هورمونی ناشی از تخمدان هستند.
 • افرادی که رژیم ناسالمی دارند.
 • افرادی که مصرف الکل و سیگار دارند.
 • افرادی که سابقه کیست داشته اند.
 • افرادی که در یک پستان کیست دارند معمولا در همان پستان و یا پستان دیگر خطر ابتلای بیشتری دارند

سیگاری ها در معرض خطر کیست پستان هستند

کیست های پستان چگونه درمان می شوند؟

بستگی به شرایط بیمار برای درمان راه های متفاوتی وجود دارد. با مراجعه به پزشک معالج و پس از بررسی های فیزیکی و ماموگرافی و یک سری آزمایش های بالینی ، پزشک بهترین راه حل را پیشنهاد می کند.

راه هایی از قبیل:

 1. درمان های خانگی و حمایتی
 2. درمان های دارویی
 3. درمان های تهاجمی مثل جراحی
 4. درمان بر اساس جدیدترین متدهای غیر تهاجمی مانند روشRF

برای درمان‌های حمایتی کیست پستان باید چه کارهایی انجام داد؟

استفاده از سوتین مناسب و گشاد: گاهی بیمار طبق باورهای غلط عامیانه از سوتین‌های تنگ استفاده می‌کند که نه تنها راه مناسبی نیست بلکه باعث خستگی عضله پستان هم می‌شود. این کار نادرست مدت زمان بیماری را طولانی‌تر کرده و حتی باعث گسترش کیست می‌شود.

 1. استفاده از کمپرس‌های سرد و گرم طبق دستور پزشک معالج
 2. استفاده از روغن و عصاره‌های ضروری مثل روغن اسطوخودوس و روغن بابونه و کتان
 3. ماساژ درمانی اصولی و منظم  طبق دستور پزشک معالج
 4. تنظیم کردن رژیم اصولی و منظم  جهت بهبود کیست

ویتامین D  و E در روند بهبود  کیست پستان چه تأثیری دارند؟

لازم به ذکر است که ویتامین D تأثیر قابل توجه ای بر درمان و پیشگیری از سرطان دارد. البته این ویتامین به مقدار زیادی در غذاهای روزانه ما موجود می‌باشد اما به فرمی است که قابلیت جذب کمتری داشته و فرم  قابل  جذب آن از نوع D3 است. این ویتامین اثر فوق‌العاده‌ای بر سلول‌های ایمنی و تقویت آن‌ها داشته و همین امر باعث بهبود بهتر کیست و سرطان پستان می‌شود. اما درباره ویتامین E و تأثیر آن باید گفت که این ویتامین بر روی سلول‌های عصبی در ناحیه پستان اثر  گذاشته و آن‌ها را به احساس درد مقاوم می‌کند. در واقع ویتامین E بیشتر به عنوان مسکن برای کم کردن درد پستان استفاده می‌شود تا برای درمان.

توده های بدخیم(تومور)پستان

تومور دسته ای از توده های نامتعارف بدنی می باشد که  درکل به دو دسته تقسیم می شود:

 1. تومور های خوش‌خیم: نوعی سرطان  است که معمولا درمان پذیری بالایی داشته و در بدن پخش نمی شوند.
 2. تومور های بدخیم: نوع دوم سرطان است که خطرناک تر بوده و احتمال پخش شدن آن در بدن زیاد است. و به این علت معمولا درمان پذیری کمتری نسبت به تومور های خوش‌خیم دارد.

چگونه از روی ظاهر تومور می‌توان حدس زد که خوش‌خیم است یا بدخیم؟

تومورهای بدخیم معمولاً ظاهر نامتعارف‌تر و نامنظم‌تری نسبت به تومورهای خوش‌خیم دارند. به طور مثال در تومورهای بدخیم لبه‌های توده نامنظم است در حالی که در تومورهای خوش‌خیم  نظم در لبه  توده بیشتر دیده می‌شود. همچنین تومورهای بدخیم معمولاً تراکم بیشتری دارند و در هنگام لمس کردن توده سفت‌تر احساس می‌شوند. این در حالی است که در تومورهای خوش‌خیم این سفتی به علت تراکم سلولی کمتر، کمتر احساس می‌شود.

 

درد پستان برای چیست

تست های غربالگری را باید در چه زمان هایی انجام داد؟

تست ماموگرافی در تشخیص توده های بدخیم پستان بسیار کمک کننده است، نکته ای که قابل توجه می باشد این است که اگر ماموگرافی به صورت منظم و در وقت خود صورت گیرد، می تواند سرطان پستان را در حدود ۲سال قبل از شروع علائم تشخیص دهد. ولی بهتر است ماموگرافی قبل از ۴۰سالگی انجام شود.

تومور های پستان چگونه درمان می شوند؟

درمان انتخابی بر اساس نوع تومور و اندازه تومور متفاوت است، درمانهایی از قبیل جراحی، آر اف تیروئید، درمانهای حمایتی، شیمی درمانی در صورت بدخیمی و هورمون درمانی روشهایی است که می توان بر پایه شرایط بیمار انتخاب و انجام داد. برای دانستن به روز ترین درمانهای سرطان و کیستهای پستان به مقاله سرطان پستان مراجعه کنید.

 

منابع :

۳.۲ / ۵. ۶

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر