طول عمر بیماران سرطان تیروئید با گسترش به اندام ها (متاستاتیک) چند سال است

توسط : دکتر حجت ابراهیمی نیک
17 بهمن 1397

طول عمر بیماران سرطان تیروئید با گسترش به اندام ها (متاستاتیک) چند سال است

زمانی که نام سرطان (هر نوع سرطان) به میان می آید به طور ناخودآگاه سوالی که در اولین جرقه ذهن بیمار روشن می شود طول عمر فرد با این بیماری است اینکه طول عمر بیماران سرطان تیروئید چقدر است و چگونه می توان به این بیماران کمک کرد، از دغدغه های مراجعین به این مرکز می باشد، از این رو موسسه تصویربرداری تیراد تصمیم گرفت تا در مورد این سوال پاسخ دهد و با این مقاله سعی می کنیم یک زمینه روشن تر نسبت به سرطان تیروئید برای شما باز کنیم.

 

غده پاراتیروئید چیست

یک تذکر مهم

مهمترین نکته در رابطه با بیماریهای تیروئید و ندول های بدخیم تیروئید اینجاست که درصد بسیار بالایی از ندول های تیروئید، غیرسرطانی بوده و خوش خیم هستند، همین امر نشان دهنده امیدواری مناسبی در سطح بیماری های تیروئید است و همچنین نکته قابل ذکر دیگر اینجاست که از بین ندول های بدخیم تیروئید (ندول های سرطانی) آمار بالایی از این ندول ها، به خوبی قابل درمان بوده و قابلیت گسترش ندارند که طی مراحل درمانی مناسب به خوبی کنترل می شوند و تنها درصد بسیار کمی از این ندولها دچار متاستاز تیروئید شده و می توانند دردسر ساز باشند که اینها همه به این معنی است که بیمار، نباید نگرانی در رابطه با تیروئید داشته باشد و تنها کار لازم مراجعه به پزشک و انتخاب راه درمان مناسب است.

ذکر این نکته نیز مهم است که سرطان و یا هر نوع بیماری دیگری بسته به اینکه در چه زمانی تشخیص داده شده اند، این بیماری تا چه حد پیشرفت و یا سرعت داشته، اینکه روحیه بیمار در چه حد است و یا نوع سرطانی که تیروئید را درگیر کرده و بسیاری موارد دیگر در این تشخیص کلیدهای مهم هستند، در واقع اعداد و ارقام نمی توانند به شما بگویند طول عمر یک بیمار سرطان تیروئید چقدر خواهد بود، این تحقیقات درمورد بیماران سرطان تیروئید با متاستاز تیروئید انجام شده است، بنابراین درباره بیمارانی با ندولهای سرطانی کوچک بدون گسترش صدق نمی کند.

 

تاثیر متاستاز تیروئید در طول عمر بیماران سرطان تیروئید

متاستاز تیروئید چیست

برخی انواع سرطان های تیروئید ممکن است به دیگر اعضای بیمار از جمله، غدد لنفاوی، ریه و مغز استخوان گسترش پیدا کنند به این گسترش متاستاز تیروئید گفته می شود، ترس بسیاری از بیماران که دچار سرطان تیروئید می شوند به وجود آمدن همین متاستاز است و از این رو اغلب آنها می پرسند در چه شرایطی متاستاز اتفاق می افتد و چگونه می توان این نوع سرطان را مهار کرد، موسسه تصویربرداری تیراد این مقاله را به پاسخ این عزیزان اختصاص داده است.

بیشترین متاستاز تیروئید به کدام اندامها خواهد بود

حدود ۳۰ درصد از بیماران سرطان تیروئید ممکن است با متاستاز این بیماری به غدد لنفاوی گردن مواجه شوند و تنها بین ۱ تا ۴ درصد از این افراد ممکن است دچار حالتی شوند که سرطان به دیگر اندامها از جمله ریه و مغز استخوان سرایت کند، خوشبختانه درصد بسیار بالایی از سرطان های تیروئید پیش آگهی خوبی دارند و حتی اگر در زمان تشخیص به خارج از گردن نیز سرایت کرده باشند.

در نتایج یک تحقیقات انجام شده از طرف انجمن تیروئید آمریکا که در سال ۲۰۱۴ انجام شده بود نتایج حاصله از درصد متاستاز تیروئید به این ترتیب نشان داده شد.

قبل از اعلام آمار بهتر است بدانید این تحقیقات توسط وانگ لی و همکارانش درباره طول عمر بیماران سرطان و همچنین درصد گسترش این بیماری به دیگر اندامها در بیماران سرطان تیروئید که رو به پیشرفت بوده اند انجام گرفت و نتایج آن در تاریخ ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۴ منتشر شد.

نتایج تحقیقات بیماران سرطان تیروئید با سابقه متاستاز تیروئید

در این تحقیقات مرکز سرطان مموریال اسلون-کترینگ از معتبرترین مراکز سرطان در جهان که در شهر نیویورک واقع شده است و یک مرکز تحقیقاتی برجسته در زمینه سرطان است، اقدام به پیدا کردن بیماران سرطان تیروئید با سابقه گسترش به سایر اندامها ( در تشخیص بیماری و یا در فالوآپ (پیگیری) مشخص شده بود ) نمود، در این بیماران تعداد افرادی که سرطان تنها به یک عضو آنها گسترش پیدا کرده بود ۹۳ نفر بود و ۳۲ نفر نیز با متاستاز چند عضو مواجه شده بودند، بیماران به طور میانگین ۷۷ ماه فالوآپ (پیگیری و مراقبت) شده بودند و میانگین عمر بیماران و همچنین میانگین عود بیماری ۵ سال محاسبه شد.

آمار متاستاز تیروئید

در این گروه ۷۰ درصد متاستاز به گره های لنفاوی گردن و ۵۷ درصد با متاستاز به خارج از گردن مواجه شدند. در بین بیمارانی با متاستاز خارجی ریه ها، شایعترین محل گسترش و با درصدی معادل ۸۴ درصد محاسبه شد.

در طی ۵ سال طول عمر و بقا بین بیماران با متاستاز یک عضو ۷۷.۶ درصد و ۱۵.۳ درصد بین بیماران متاستاتیک با چند عضو درگیر بود، متوسط فاصله بین متاستاز اول و متاستاز دوم ۱۴.۷ ماه و پیشرفت بین متاستاز یک عضو با متاستاز چند عضو در ۵ سال ۷۶ درصد بود. سطح تیروگلوبولینی که به صورت دست نخورده در آزمایش خون نشان داده شد >30 نانوگرم در میلیمتر در زمانی بود که متاستاز تیروئید در چند ارگان پیش بینی شده بود.

مشاوره در بیماری تیروئید پرکار

نتیجه به دست آمده در این تحقیقات نشان دهنده چیست

متاستازهای رخ داده در بیماران برای مطالعه طول عمر بیماران سرطان تیروئید پیش بینی کننده طول عمر این بیماران است، این تحقیقات نشان می دهد متاستاز تیروئید با چندین ارگان نسبت به متاستاز تیروئید یک ارگان سه برابر بیشتر، بیمار را در معرض خطر مرگ قرار می دهد، بنابراین با تشخیص گسترش سرطان تیروئید به خارج از گردن و دیگر اعضا به سرعت و با شدت باید درمان شوند زیرا این افراد با متاستاز دیگر اعضا، با احتمال بسیار بالا در معرض مرگ قرار می گیرند.

تعاریف و قراردادها

متاستاز تیروئید : گسترش سرطان از ارگان اولیه که در این نوع سرطان غده تیروئید است به سایر اندامها مانند ریه و استخوانها متاستاز نامیده می شود.

گره لنفاوی : گره های لنفاوی و یا غدد لنفاوی غده های کوچک لوبیا شکل هستند که در تولید گلوبولهای سفید و آنتی بادی ها نقش دارند

عود سرطان : عود سرطان در مواقعی اتفاق می افتد که با وجود درمانهای اولیه و تشخیص درمان و از بین تمامی سلولهای سرطانی مجدداً بازگردد.

انواع ندول های سرطانی تیروئید کدامند و آخرین درمانهای آن

منبع :

انجمن تیروئید آمریکا

موسسه تصویربرداری تیراد اولین مرکز فوق تخصصی در تصویربرداری با درمان بیماریهای تیروئید به روشهای کمتر تهاجمی

 

این مقاله چقدر مفید بود؟

به آن امتیاز دهید!

امتیاز متوسط ۳.۶ / ۵. تعداد رای‌ها: ۱۰

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری

۳۶ دیدگاه. ترک جدید

 • سلام من پارسال جراحی کامل تیرویید کردم. ابتدا به دلیل هاشیماتو ولی بعد مشخص شد سرطان مدولاری بوده. بعد ۱ سال کلسیتونین نرمال هست. ایا امکان متاستاز به قسمت های دیگر و غدد لنفاوی بعد از چند سال وجود دارد؟

  پاسخ
 • سلام. من ۳۲سالم پارسال شهریور ماه جراحی تقریبا کامل تیروئید کردم چون مشکوک به مدولاری کارسینوما بودم. الان بعد یکسال میزان کلسیتونین ثابت بوده. چقدر احتمال داره متاستاز بعد چندسال بده؟ و نیمه عمر چقدر هست؟

  پاسخ
 • با سلام و خسته نباشید
  مادرم سونوی گردن انجام داده مشخص شده که تیروئید ۵ میلی داره و چند تا ندول کوچک خواستم بپرسم که تیروئید ۵ سانتی بدخیم یا خوش خیم …
  ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   لطفا پاسخ سونوگرافی تان را برای ما ارسال کنید تا بتوانیم به درستی شما را راهنمایی کنیم می توانید از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید شماره واتساپ :۰۹۱۲۰۳۹۶۹۰۷

   پاسخ
 • ممنون از اطلاعات مفیدتون …موفق باشید

  پاسخ
 • سلام خواهر من یه گره دوسانتی در قسمت چپ گردنشون دارن که نمونه برداری کردن از نوع پاپیلاری هست گره لنفاوی درگیر نشده فقط میخام بدونم خواهرم خوب میشه خواهش میکنم جواب بدید

  پاسخ
 • ستاره سپهر
  1399/05/22 1:29 ق.ظ

  با سلام
  زحمت کشید جهت ایراد مطالب، اما؛
  بهتر بود میانگین سنی و درصد جنسیت بیماران ذکر میشد البته خصوصا در متاستازیک در چند عضو… نوع سرطان اولیه تیرویید چه بوده…. چند در صد انها ید درمانی کردند و….‌. و مهتر از همههههه این مطالعه بر روی چند نفر انجام شده که در نهایت این تعداد متاستازیک رو اعلام کرده‌. مثلا هزار بیمار با سرطان تیرویید و Nنفر متاستاز داشته و یا صد هزار و N نفر متاستاز..
  با احترام

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   ممنون از نظر خوب شما، ولیکن این مطالب همگی از رفرنس های قوی برداشته شده و همین طور نتایج تحقیقات مرکز در بین بیماران هست که خوب نمی توانیم اعدادی را بدون رفرنس بیان کنیم ولی در آپدیتهای آینده ان شا الله این کار را خواهیم کرد، اگر منابع معتبری اطلاع رسانی کنند یا در تحقیقات مرکز اثبات شود.

   پاسخ
 • با عرض سلام وخسته نباشید خدمت شما دختر من ۲۶ سالشه بعد از انجام سونوگرافی اعلام کردنسرطان پاپیلاری داره آیا کاملٱ قابل درمان است دکتر کمالیان متخصص پاتولوژی فرمودند هنوز در ابتدا راهی به حد تهاجم سریع نرسیده عمل کنید آیا در موسسه شما راهی برای درمان وجود داره

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   بله کاملا قابل درمان هست و می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر از طریق سایت مطلب سرطان تیروئید را مطالعه کنید

   پاسخ
 • زهرا میری
  1399/04/25 8:52 ق.ظ

  سلام آقای دکتر وقت بخیر یک سوال دشتم
  مادرم ۷۰ سالشونه یک ندول از نوع پاپیلاری داشتن که شهریور ۹۸ جراحی کردن و کل تیروئید و غدد لنفاوی سمت راستش رو برداشتن و آذر ماه ۹۸ مقدار ۱۵۰ میل ید رادیواکتیو مصرف کردن و ید درمانی شدن. الان پزشکشون براش چکاپ تکمیلی تجویز کردن که شامل آزمایش خون و سونوگرافی گردن و اسکن کل بدن بود انجام دادن در بادی اسکنش نشون میده یه مقدار به ریه نفوذ کرده و دوباره براشون ۲۰۰ میل ید رادیواکتیو تجویز کردن بایستی ید درمانی بشن آیا با این روش درمان میشن یا نیاز به جراحی هست ؟ ممنون میشم بنده رو راهنمایی بفرمائید.

  پاسخ
 • با سلام و خسته نباشید
  همسر بنده چند وقت پیش در طرف راست گردن احساس گره خیلی خیلی کوچیکی میکردن که با آزمایشات و نمونه برداری طی دو مراحل متوجه شدیم که تومور تیرویید دارن ، بعدشم دکتر گفتش که باید عمل جراحی بشه و تیر ویید رو بردارن
  سوالم اینه که میشه با استفاده از روش آر اف یا ماکروویو یا تزریق الکل مشکل ایشون رو رفع کرد ؟؟
  البته هیچ گونه علایم ظاهری هم بغیر از گره خیلی کوچک در طرف راست گردن ندارن
  و همه آزمایشهای ریه و نای و غیره انجام شد و مشکلی نداشتن
  خیلی مشتاق شدن به عمل بدون جراحی
  و خیلی هم ترس بابت عمل با جراحی دارن
  خیلی ممنون میشم بابت راهنماییتون

  پاسخ
 • سلام.خسته نباشیدخانمی ۳۳ ساله هستم به متخصص غددکه مراجعه کردم گفتن نودل تیروییددارم برام سنو نوشتم ونمونه برداری که کردم گفتن بایدجراحی تیروییدکتومی توتال بشم ازجراحی میترسم میشه درمان کمی عقب ترانداخت لطفامنوراهنمایی کنید باتشکر

  پاسخ
 • اسماعیل
  1399/04/07 12:43 ب.ظ

  سلام و عرض ادب خدمتشما
  من بیماری سرطان تیروئید mtc داشتم و در مرحله اول از جراحی توده غده النفاوی سمت راست منو برداشتند و بعد کل تیروئید و هشت عدد از غده لنفاوی منو برداشتند
  بعد از ۶ سال دوباره سمت راست من برامدگی پیدا شده و دست میزنم متوجه میشم
  آیا دوباره سرطان برگشته یا نا

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   حتما باید نمونه برداری مجدد و کلسیتونین واشوار انجام بدهید، تست کلسی تونین به این دلیل انجام می شود که عود مجدد بیماریتان بررسی شود، می توانید برای هر دو تست به مرکز تیراد مراجعه حضوری داشته باشید.

   پاسخ
 • فرخنده قائم مقامی
  1399/03/22 6:57 ق.ظ

  سلام و عرض ادب خدمت شما
  من فروردین ماه بعد از انجام نمونه برداری در مرکز خود شما متوجه شدم که سرطان پاپیلاری دارم و اول خرداد ماه عمل کردم و کل غده تیروئیدمو خارج کردن. خوشبختانه دکتر گفتن زود متوجه شدم و به غدد لنفاوی متاستاز نشده. اما بعد از گرفتن جواب پاتولوژی گفتن باید یددرمانی هم بشم . ولی دیروز در بیمارستان امام خمینی گفتن جواب پاتولوژی خوبه و به نظر ما ید نمیخواد اما باید یکماه از عملتون بگذره و سونوگرافی و آزمایش خون انجام بدید تا دوباره بسنجیم که ید میخواید یا خیر. میخواستم بپرسم اینکه بعضی از افراد میگن یکسال پیش عمل کردن یا چندسال پیش و مجدد عود کرده آیا ممکنه برای منم این اتفاق بیفته؟ من ۳۷ سالمه و خیلی نگرانم از این بابت . با تشکر از شما

  پاسخ
 • ناشناس
  1399/03/20 10:33 ب.ظ

  سلام پدر بنده تودهای کوچکی در ناحیه حنجره داشتن دوبار لیزر سدو بعد از جراحب دوم رادیوتراپی شدن ۳۳ جلسه الان بعد از سه ماه نودل بدخیمی دارن که درناحیه پایین حنجره ایجاد شده جواب پاتولوزی مثبت بوده.الان باید تراپی و جراحی خوب میشن.

  پاسخ
 • ناشناس
  1399/03/20 10:32 ب.ظ

  سلام پدر بنده تودهای کوچکی در ناحیه حنجره داشتن دوبار لیزر سدو بعد از جراحب دوم رادیوتراپی شدن ۳۳ جلسه الان بعد از سه ماه نودل بدخیمی دارن که درناحیه پایین حنجره ایجاد شده جواب پاتولوزی مثبت بوده.الان باید تراپی و جراحی خوب میشن.لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
 • باسلام
  از راهنمایی های مفیدتون صمیمانه تشکر میکنم.
  ببخشید مادر من حدود ۶۰ سالشونه
  حدود دوماهه که ایشون علایم تیروئید داشتن ولی مامتوجه نبودیم و انروز بعداز دوماه بردیم سونگرافی و درسمت چپشون در اندازه ۲۱ در۱۹ میلی متر ندول دیده شد و بعدش بردیم اسکن گفتن بله ندول گرم در سمت چپشون دیده شده و گفتن احتمالا ید درمانی بشه
  ولی هیچ کس جواب درست حسابی نمیده که ایا این سرطانه یانه؟
  اگه سرطانه خوش خیمه یا بدخیم؟
  نگرانم
  ممنون میشم محبت کنین دقیق کمکمون کنین🙏🙏

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر من یک سوال داشتم در مورد بیمارم مادر بنده بخاطر وجود تومور در ناحیه کمر عمل شدند بعد از جراحی و گرفتن جواب پاتولوژی متوجه شدند از تیرویید بوده از نوع اناپلاستی ک در ناحیه لگن نیز مشاهده شده ودکتر غددگفتن ک برای جراحی تیرویید کتومی زود اقدام بشه الان هم تو نوبت جراحی هستن میخواستم بدونم امکان عود شدن بعد از جراحی و شیمی درمانی وجود داره و قابل درمان هست؟

  پاسخ
 • سلام
  مادربزرگ من جراحی تیروییدکتومی شدن و کل تیروییدشون خارج شد و متاسفانه جواب پاتولوژیشون آناپلاستی بود و بخشی از تراشه گلوشون روهم برداشتن ( فک میکنم بخشی از نای و لوله گذاری کردن ) . آیا به طور قطع به خاطر آناپلاستی بودن ایشون شانسی برای زنده بودن ندارن ؟

  پاسخ
 • من یه خواستگاردارم که تیروییدوغده لنفاوی رابرداشته چون بدخیم بوده آیامیتونم بااون ازدواج کنم واقعامیترسم لطفاراهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   کلا بدخیمی های تیروئید جزء بهترین بدخیمی های بدن هستن و قابل درمان و پیشینه بسیار خوبی در درمان دارن که با جراحی و یا ید درمانی معمولا ریشه کن می شوند، البته این در ۸۰ تا ۹۰ درصد مواقع هست، سوال شما یک سوال کلی هست و ما نمی دانیم چرا تیروئید ایشون برداشته شده و غدد لنفاوی تخلیه شده است، اگر به علت ppc بوده و یکی دو مرتبه جراحی انجام شده مسئله ای نیست ولی اگر جواب پاتولوژی چیز دیگری می گوید این را ما نمی توانیم پیش بینی کنیم و از ده درصد بدخیمی های خطرناک تیروئید در مورد ایشون اطلاعی نداریم و نمی تونیم نظر بدیم ولی شما اگر نگران هستید می توانید با مدارک ایشان مراعه کنید تا یک مشاوره حضوری داشته باشیم و بررسی کنیم

   پاسخ
 • سلام من یکی از دوستام دوسال پیش تیروییدش رو برداشت ولی امسال گفتن ک دوباره عود کرده سری اول دکترشون با تجویز دارو گفتن ک خوب شده ولی این سری حالش بد شد و رفتیم دکتر گفتن سرطان تیروییده،خیلی ناامیده و میخام بدونم سرطان تیرویید چقدر ممکنه بد باشه؟ ممکنه فرد فوت کنه؟

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1399/02/06 2:28 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   خوشبختانه سرطان تیروئید از آن دسته مواردی است که در آمار بسیار محدودی می تواند خیلی خطرناک باشد و آمار بسیار خوبی از این بیماری درمان پذیر و سیر آن کند است. در موارد کمی این بیماری سیر تند داشته و منجر به مشکلات بیشتر می شود

   پاسخ
 • سلام‌ من کانسر پاپیلاری بودم بعد جراحی کامل شامل تیروییدکتومی دایکسشن غدد لنفاوی سنترال مدیاسینال شدم و جواب پاتولوژی از ۱۳ تا لنف برداشته شده دو تا بدخیم بوده فری مارژین بودم تهاجم به عروق و خارج کپسول نداشتم ،،،، کاندید یددرمانی با دوز ۱۵۰ تا شدم آزمایش آنتی تی جی من ۴۰۰ و تی جی من دو دهم بود اسکن بعد از ید درمانی هم لنف نودهای کوچیک قسمت میانی و پایین گردن مشهود بود حالا سوالم اینه آنتی تی جی من خیلی بالاست ؟در طول پیگیری چقدر امید هست پایین بیاد؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   آنتی تی جی به تنهایی ماکر ارزیابی بعد از درمان کنسر پاپیلاری ، در کنار تی جی و سایر یافته ها سنجیده و تفسیر می شه با توجه به شرایط شما، شرایط خیلی خوب هست باید در دوره پیگیری ببینید که آنتی تی جی و تی جی تغییری می کند یا خیر، اینکه الان زیاد هست اصلا نگران نباشید، حتی به خاطر خود جراحی ممکن است آنتی تی جی بالا برود.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر ممنون از مطالب مفیدتون. برای یک خانم ۵۰ ساله اگر سرطان از نوع پاپیلاری باشه و قسمتی از ریه رو درگیر کرده باشه آیا امیدی به درمانشون هست؟ تو اسکن ید مشخص شده که قسمتی از ریه متاسفانه درگیر شده.

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   نگران نباشید چون خوشبختانه در اسکن ریه شما ید جذب کرده با درمان ید رادیواکتیو بیماری شما قابل کنترل و درمان هست بنابراین نگران نباشید و درمان رو با آرامش انجام بدید
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر من سوالی دارم در رابطه با بیمارم
  . بیمار خواهر من هستن و هفده سالشونه. با تشخیص تیروئید هاشیماتو و داشتن یک ندول یک سانتی متری کاندید جراحی شدن و تیروئیدکتومی شدن. تشخیص پاتولوژی این بود که کانسر از نوع پاپیلاری هستش. و از اون ندول بدخیم سه قسمت از پنج قسمت درگیری پیدا کرده بود و خوشبختانه غدد لنفاوی درگیری نداشت. نوبت ید تراپیش چهارم اسفند هست و ما باز سونو گرفتیم دو تا توده مشاهده شد که دکتر ها گفتن بهتره نمونه برداری شه ما انجام دادیم و گفتن خوش خیم هستش خدارو شکر در لنف نود ها هم چیزی مشاهده نشد. الان من سوالم اینه که با تمام این موارد ایا امکان متاستاز به ریه الان در ایشون هست؟ یعنی ممکنه لنف نودهاش درگیری نداشته باشه ولی ریه یا مغز استخوان درگیر باشه؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز؛
   نه خیلی خیلی بعید است و معمولا متاستاز در مورد تیروئید ابتدائا به غدد لنفاوی و در موارد پیشرفته به ریه می رسد اگر tg ایشان خوب هست نگران نباشید این اتفاق قطعا نمی افتد

   پاسخ
 • عالی بود تونستم درمورد سرطان پدر بزرگم خیلی اطلاعات جمع کنم و به خانوادم کمک کنم

  پاسخ
  • سلام دوست خوبم
   از اینکه توانستیم اطلاعات مفیدی را به شما بدهیم خیلی خیلی شادیم و نظرات شما باعث انرژِ بیشتر و شادمانی ما خواهد بود تا با توان بیشتری به کاربران و آنچه دغدغه آنها هست فکر کنیم و بپردازیم، اگر سوالی برایتان مانده خوشحال تر خواهیم شد که پاسخ گو باشیم

   پاسخ
 • خدیجه عیسی پور
  1398/10/17 11:33 ق.ظ

  خیلی خوب بود

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر