طول عمر بیماران سرطان تیروئید با گسترش به اندام ها (متاستاتیک) چند سال است

طول عمر بیماران سرطان تیروئید با گسترش به اندام ها (متاستاتیک) چند سال است

زمانی که نام سرطان (هر نوع سرطان) به میان می آید به طور ناخودآگاه سوالی که در اولین جرقه ذهن بیمار روشن می شود طول عمر فرد با این بیماری است اینکه طول عمر بیماران سرطان تیروئید چقدر است و چگونه می توان به این بیماران کمک کرد، از دغدغه های مراجعین به این مرکز می باشد، از این رو موسسه تصویربرداری تیراد تصمیم گرفت تا در مورد این سوال پاسخ دهد و با این مقاله سعی می کنیم یک زمینه روشن تر نسبت به سرطان تیروئید برای شما باز کنیم.

 

غده پاراتیروئید چیست

یک تذکر مهم

مهمترین نکته در رابطه با بیماریهای تیروئید و ندول های بدخیم تیروئید اینجاست که درصد بسیار بالایی از ندول های تیروئید، غیرسرطانی بوده و خوش خیم هستند، همین امر نشان دهنده امیدواری مناسبی در سطح بیماری های تیروئید است و همچنین نکته قابل ذکر دیگر اینجاست که از بین ندول های بدخیم تیروئید (ندول های سرطانی) آمار بالایی از این ندول ها، به خوبی قابل درمان بوده و قابلیت گسترش ندارند که طی مراحل درمانی مناسب به خوبی کنترل می شوند و تنها درصد بسیار کمی از این ندولها دچار متاستاز تیروئید شده و می توانند دردسر ساز باشند که اینها همه به این معنی است که بیمار، نباید نگرانی در رابطه با تیروئید داشته باشد و تنها کار لازم مراجعه به پزشک و انتخاب راه درمان مناسب است.

ذکر این نکته نیز مهم است که سرطان و یا هر نوع بیماری دیگری بسته به اینکه در چه زمانی تشخیص داده شده اند، این بیماری تا چه حد پیشرفت و یا سرعت داشته، اینکه روحیه بیمار در چه حد است و یا نوع سرطانی که تیروئید را درگیر کرده و بسیاری موارد دیگر در این تشخیص کلیدهای مهم هستند، در واقع اعداد و ارقام نمی توانند به شما بگویند طول عمر یک بیمار سرطان تیروئید چقدر خواهد بود، این تحقیقات درمورد بیماران سرطان تیروئید با متاستاز تیروئید انجام شده است، بنابراین درباره بیمارانی با ندولهای سرطانی کوچک بدون گسترش صدق نمی کند.

 

تاثیر متاستاز تیروئید در طول عمر بیماران سرطان تیروئید

متاستاز تیروئید چیست

برخی انواع سرطان های تیروئید ممکن است به دیگر اعضای بیمار از جمله، غدد لنفاوی، ریه و مغز استخوان گسترش پیدا کنند به این گسترش متاستاز تیروئید گفته می شود، ترس بسیاری از بیماران که دچار سرطان تیروئید می شوند به وجود آمدن همین متاستاز است و از این رو اغلب آنها می پرسند در چه شرایطی متاستاز اتفاق می افتد و چگونه می توان این نوع سرطان را مهار کرد، موسسه تصویربرداری تیراد این مقاله را به پاسخ این عزیزان اختصاص داده است.

بیشترین متاستاز تیروئید به کدام اندامها خواهد بود

حدود ۳۰ درصد از بیماران سرطان تیروئید ممکن است با متاستاز این بیماری به غدد لنفاوی گردن مواجه شوند و تنها بین ۱ تا ۴ درصد از این افراد ممکن است دچار حالتی شوند که سرطان به دیگر اندامها از جمله ریه و مغز استخوان سرایت کند، خوشبختانه درصد بسیار بالایی از سرطان های تیروئید پیش آگهی خوبی دارند و حتی اگر در زمان تشخیص به خارج از گردن نیز سرایت کرده باشند.

در نتایج یک تحقیقات انجام شده از طرف انجمن تیروئید آمریکا که در سال ۲۰۱۴ انجام شده بود نتایج حاصله از درصد متاستاز تیروئید به این ترتیب نشان داده شد.

قبل از اعلام آمار بهتر است بدانید این تحقیقات توسط وانگ لی و همکارانش درباره طول عمر بیماران سرطان و همچنین درصد گسترش این بیماری به دیگر اندامها در بیماران سرطان تیروئید که رو به پیشرفت بوده اند انجام گرفت و نتایج آن در تاریخ ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۴ منتشر شد.

نتایج تحقیقات بیماران سرطان تیروئید با سابقه متاستاز تیروئید

در این تحقیقات مرکز سرطان مموریال اسلون-کترینگ از معتبرترین مراکز سرطان در جهان که در شهر نیویورک واقع شده است و یک مرکز تحقیقاتی برجسته در زمینه سرطان است، اقدام به پیدا کردن بیماران سرطان تیروئید با سابقه گسترش به سایر اندامها ( در تشخیص بیماری و یا در فالوآپ (پیگیری) مشخص شده بود ) نمود، در این بیماران تعداد افرادی که سرطان تنها به یک عضو آنها گسترش پیدا کرده بود ۹۳ نفر بود و ۳۲ نفر نیز با متاستاز چند عضو مواجه شده بودند، بیماران به طور میانگین ۷۷ ماه فالوآپ (پیگیری و مراقبت) شده بودند و میانگین عمر بیماران و همچنین میانگین عود بیماری ۵ سال محاسبه شد.

آمار متاستاز تیروئید

در این گروه ۷۰ درصد متاستاز به گره های لنفاوی گردن و ۵۷ درصد با متاستاز به خارج از گردن مواجه شدند. در بین بیمارانی با متاستاز خارجی ریه ها، شایعترین محل گسترش و با درصدی معادل ۸۴ درصد محاسبه شد.

در طی ۵ سال طول عمر و بقا بین بیماران با متاستاز یک عضو ۷۷.۶ درصد و ۱۵.۳ درصد بین بیماران متاستاتیک با چند عضو درگیر بود، متوسط فاصله بین متاستاز اول و متاستاز دوم ۱۴.۷ ماه و پیشرفت بین متاستاز یک عضو با متاستاز چند عضو در ۵ سال ۷۶ درصد بود. سطح تیروگلوبولینی که به صورت دست نخورده در آزمایش خون نشان داده شد >30 نانوگرم در میلیمتر در زمانی بود که متاستاز تیروئید در چند ارگان پیش بینی شده بود.

مشاوره در بیماری تیروئید پرکار

نتیجه به دست آمده در این تحقیقات نشان دهنده چیست

متاستازهای رخ داده در بیماران برای مطالعه طول عمر بیماران سرطان تیروئید پیش بینی کننده طول عمر این بیماران است، این تحقیقات نشان می دهد متاستاز تیروئید با چندین ارگان نسبت به متاستاز تیروئید یک ارگان سه برابر بیشتر، بیمار را در معرض خطر مرگ قرار می دهد، بنابراین با تشخیص گسترش سرطان تیروئید به خارج از گردن و دیگر اعضا به سرعت و با شدت باید درمان شوند زیرا این افراد با متاستاز دیگر اعضا، با احتمال بسیار بالا در معرض مرگ قرار می گیرند.

تعاریف و قراردادها

متاستاز تیروئید : گسترش سرطان از ارگان اولیه که در این نوع سرطان غده تیروئید است به سایر اندامها مانند ریه و استخوانها متاستاز نامیده می شود.

گره لنفاوی : گره های لنفاوی و یا غدد لنفاوی غده های کوچک لوبیا شکل هستند که در تولید گلوبولهای سفید و آنتی بادی ها نقش دارند

عود سرطان : عود سرطان در مواقعی اتفاق می افتد که با وجود درمانهای اولیه و تشخیص درمان و از بین تمامی سلولهای سرطانی مجدداً بازگردد.

انواع ندول های سرطانی تیروئید کدامند و آخرین درمانهای آن

منبع :

انجمن تیروئید آمریکا

موسسه تصویربرداری تیراد اولین مرکز فوق تخصصی در تصویربرداری با درمان بیماریهای تیروئید به روشهای کمتر تهاجمی

 

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]
اشتراک گذاری
اسدی

سلام‌ من کانسر پاپیلاری بودم بعد جراحی کامل شامل تیروییدکتومی دایکسشن غدد لنفاوی سنترال مدیاسینال شدم و جواب پاتولوژی از ۱۳ تا لنف برداشته شده دو تا بدخیم بوده فری مارژین بودم تهاجم به عروق و خارج کپسول نداشتم ،،،، کاندید یددرمانی با دوز ۱۵۰ تا شدم آزمایش آنتی تی جی من ۴۰۰ و تی جی من دو دهم بود اسکن بعد از ید درمانی هم لنف نودهای کوچیک قسمت میانی و پایین گردن مشهود بود حالا سوالم اینه آنتی تی جی من خیلی بالاست ؟در طول پیگیری چقدر امید هست پایین بیاد؟

raha

سلام وقت بخیر ممنون از مطالب مفیدتون. برای یک خانم ۵۰ ساله اگر سرطان از نوع پاپیلاری باشه و قسمتی از ریه رو درگیر کرده باشه آیا امیدی به درمانشون هست؟ تو اسکن ید مشخص شده که قسمتی از ریه متاسفانه درگیر شده.

شکیبا

سلام وقتتون بخیر من سوالی دارم در رابطه با بیمارم . بیمار خواهر من هستن و هفده سالشونه. با تشخیص تیروئید هاشیماتو و داشتن یک ندول یک سانتی متری کاندید جراحی شدن و تیروئیدکتومی شدن. تشخیص پاتولوژی این بود که کانسر از نوع پاپیلاری هستش. و از اون ندول بدخیم سه قسمت از پنج قسمت درگیری پیدا کرده بود و خوشبختانه غدد لنفاوی درگیری نداشت. نوبت ید تراپیش چهارم اسفند هست و ما باز سونو گرفتیم دو تا توده مشاهده شد که دکتر ها گفتن بهتره نمونه برداری شه ما انجام دادیم و گفتن خوش خیم هستش خدارو شکر در… ادامه »

ساغر

عالی بود تونستم درمورد سرطان پدر بزرگم خیلی اطلاعات جمع کنم و به خانوادم کمک کنم

خدیجه عیسی پور

خیلی خوب بود

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر