علائم تیروئید پنهان

۱۷ علامت که به شما می گوید تیروئیدتان خوب کار نمی کند (بیماری تیروئید)

یروئید (غده پروانه‌ای شکل جلوی گلو) تأثیرات قابل توجهی بر روی قسمت‌های مختلف بدن شما می‌گذارد، اگر شما یک زن ۳۵ ساله باشید، برخی شواهد نشان می‌دهد احتمال ناهنجاری و بیماری تیروئید در شما بالا و به تخمین برخی تحقیقات تا ۳۰ درصد است.

در یک تحقیقاتی که انجمن غدد درون ریز و برون ریز در آمریکا انجام داده است نشان داده شده حداقل ۳۰ میلیون نفر آمریکایی دارای اختلالی در تیروئید هستند، تحقیقات این انجمن نشان می‌دهد در بین آمریکایی‌ها حداقل نیم میلیون نفر مبتلا به مشکلات تیروئید هستند که هنوز تشخیص داده نشده‌اند و اینکه زنان ۱۰برابر بیشتر از مردان به بیماری‌های تیروئید دچار می‌شوند. برای اطلاع از نحوه تشخیص این بیماری‌ها توسط پزشک می‌توانید به قسمت خدمات همین سایت و مقالات موجود مراجعه فرمایید.

داروی پرکاری تیروئید، اسم قرص پرکاری تیروئید

کاری که غده تیروئید انجام می دهد چیست

غده تیروئید با ترشح هورمون فعالیت‌هایی از جمله ضربان قلب، سوخت و ساز و درجه حرارت را در بدن تنظیم می‌کند، کم کاری و یا پرکاری این غده با کم و زیادشدن ترشحات باعث می‌شود تا عملکرد بدن دچار اختلال شود، تشخیص بیماری تیروئید یکی از چالش‌هایی است که بیماران با آن روبه رو هستند، اینکه از کجا و طی چه علائمی می‌توان گفت فرد دچار مشکلات تیروئید شده است، به همین دلیل در این مقاله به این علائم تیروئید پرداخته‌ایم، علائمی که به شما هشدار می‌دهد ممکن است شما به بیماری تیروئید مبتلا شده باشید

علائم بیماری تیروئید را بشناسید

۱- احساس خستگی می کنید

حس خستگی می تواند به بسیاری موارد مرتبط باشد ولیکن ارتباط بسیار نزدیک نیز با کم کاری تیروئید دارد، اگر شما پس از یک استراحت شبانه و هنگامی که صبح از خواب بیدار می شوید احساس خستگی می کنید باید به مسئله کم کاری تیروئید هم به عنوان یک گزینه فکر کنید.

۲- احساس ناراحتی و افسردگی

افسردگی و یا ناراحتی نیز می تواند یکی از نشانه های کم کاری تیروئید باشد، چراکه کم شدن سطح هورمون تیروئید می تواند باعث کاهش ترشح هورمون سرتونین شود، سرتونین هورمون ایجاد شادی در بدن است.

۳- تغییر اشتها و یا احساس تغییر در بوها و مزه ها

افزایش اشتها می تواند جزء نشانه ها و علائم بیماری تیروئید (هایپرتیروئیدی) باشد، ترشح زیاد هورمون تیروئید باعث می شود شما همواره احساس گرسنگی کنید، نکته اینجاست که هایپر بودن و افزایش این هورمون باعث می شود تا میزان کالری اضافه شود، بنابراین افزایش وزنی در کار نیست و شما چاق نمی شوید.

از سوی دیگر ضعف تیروئید می تواند باعث شود که شما طعم و یا بوی متفاوتی را حس کنید.

۴- تمرکز و حافظه (تاثیر بیماری تیروئید بر روی حافظه)

زمانی که فردی به سمت سالخوردگی می رود و یا دچار کمبود خواب می شود به طور معمول بر روی حافظه خود مشکلاتی را حس می کند ولیکن مشکلات ناشی از بیماری تیروئید، کم کاری و پرکاری تیروئید نیز از آن دست مسائلی است که می تواند چنین تأثیری را بر روی بیماران داشته باشد، کم کاری تیروئید به طور معمول با کاهش تمرکز، ضعف قدرت شناخت و ضعیف شدن حافظه همراه است، در مقابل پرکاری تیروئید باعث مشکلات دیگری از جمله فراموشی، بی‌خوابی و کاهش تمرکز حواس شود.

این نکات در بیمارانی که به مرکز سونوگرافی تیراد مراجعه می کنند از جمله موارد بارزی است که اکثریت بیماران به آن اذعان می کنند.

۵- بی میلی به رابطه جنسی

کم کاری تیروئید باعث کاهش میل جنسی می شود، در کنار این که افزایش وزن، کم انرژی بودن، درد در بدن هم از دیگر آثار کم کاری تیروئید است.

۶- حس ترس و دلهره ناشی از ضربان قلب

افزایش ضربان قلب شما و یا افزایش شدت ضربان ها به شکلی که برخی آن را در گلو و یا سینه خودشان احساس می کنند و به آن بال‌بال زدن اطلاق می کنند می تواند نشانی بر بیماری تیروئید و پرکاری آن باشد.

رابطه تیروئید و اعصاب

۷- پوست خشک

پوست خشک و یا احساس خارش بر روی آن می تواند یک نشانه برای کم کاری تیروئید باشد، هیپوتیروئیدی باعث می شود تا سطح هورمون تیروئید به شدت کاهش یافته و باعث کاهش سوخت و ساز بدن می شود که نتیجه آم کاهش رطوبت پوست شود و در نتیجه پوست خشک و شکنندگی ناخن ها و یا رگه شدن کنار ناخن از آن ناشی شود.

۸- یبوست

اغلب بیمارانی که نسبت به کم کاری تیروئید بررسی می شوند، نسبت به یبوست شکایت دارند چرا که کم شدن هورمون تیروئید باعث کاهش حرکات روده و در نتیجه یبوست می شود.

۹- تغییر سیکل پریود در زنان

تغییر سیکل پریود در زنان از جمله مواردی است که ارتباط مستقیمی با کم کاری و پرکاری تیروئید دارد، کم کاری تیروئید باعث بیشتر شدن میزان خونریزی و کم شدن فواصل این دوره ها می شود و پرکاری تیروئید باعث کاهش سطح خونریزی و فاصله دار شدن این دوره.

تاثیر بیماری تیروئید بر پریود خانم ها

۱۰- احساس درد در اندام‌ها و یا عضلات

گاهی اوقات انگشتان پای شما سوزن سوزن می شود و یا اینکه کار کردن بر روی آن برایتان سخت است، این نوع درد را می توان توضیح داد ولی ایجاد یک درد مبهم، سوزش ناگهانی در بازوها، ساق پا، دستها و یا پاها، و یا یک درد واقعی در این اندام‌ها می تواند نشانه ای برای بیماری تیروئید (کم کاری تیروئید) باشد.

۱۱- فشار خون بالا

فشار خون بالا می تواند یک علامت برای بیماری تیروئید باشد، هم کم کاری تیروئید و هم پرکاری تیروئید بیماری هایی هستند که می توانند باعث افزایش فشار خون شوند، برخی از برآوردها نشان می دهد که افرادی با کم کاری تیروئید دو تا سه برابر دیگر نفرات احتمال ابتلا به فشار خون بالا داشته باشند.

یک نظریه در این باره این است که کم بودن هورمون تیروئید باعث می شود تا قدرت پمپاژ و انعطاف پذیری دیواره سلولی رگ‌های خونی تحت تاثیر قرار بگیرد، که این می تواند باعث افزایش فشار خون شود.

۱۲- تغییرات دمایی در بدن

سرما و لرز مربوط به کم کاری تیروئید است، در این مورد به این دلیل که سوخت و ساز بدن تحت تاثیر قرار می گیرد و میزان رطوبت بدن کاهش می یابد، این کاهش رطوبت به معنی کم شدن دمای بدن شماست.

درباره پرکاری تیروئید موضوع به شکل تعریق بیشتر و گرمای بیشتر جلوه می کند.

علائم تیروئید پنهان که شما نمی دانید

۱۳- تغییر در صدا (گرفتگی و یا خشونت در صدا) و یا ظاهر گردن

تغییر در صدا و یا وجود توده در گردن شما می تواند یک نشانه برای بیماری تیروئید باشد، می توانید از طریق یک بررسی در آینه زمانی که در حال نوشیدن آب هستید به تغییرات فیزیکی در گلویتان و در قسمتی که تیروئید قرار گرفته پی ببرید.

۱۴- تغییر در برنامه خواب

کم خوابی ویا پرخوابی هم می تواند دلیل بر بیماری تیروئید باشد، اگر شما در طول روز خواب آلوده هستید و یا زیاد می خوابید و یا اینکه نمی توانید بخوابید بهتر است به این احتمال هم فکر کنید.

یک اینفوگرافیک عالی برای همه کسانی که به خلاصه شدن مطالب علاقه‌مند هستند(اگر می خواهید بدانید آیا شما به بیماری تیروئید مبتلا هستید؟ جواب این سوالات را بدهید)

علائم تیروئید را بشناسید

۱۵- افزایش وزن

گرچه افزایش وزن به تنهایی نمی تواند موجب شود که شما به بیماری تیروئید مبتلا شده باشید، ولی در بین کسانی که مبتلا به بیماری تیروئید هستند، افراد زیادی می گویند که بدون خوردن زیاد دچار تغییر وزن شده اند و یا اینکه با تمام ورزش هایی که انجام می دهند وزنشان کاهش پیدا نمی کند و این می تواند دلیلی برای بیماری تیروئید باشد.

و یک کاهش وزن ناگهانی هم می تواند سیگنالی برای کم کاری تیروئید باشد.

۱۶- موهای خشک و شکننده

کم کاری تیروئید باعث ریزش و شکنندگی مومی شود، در واقع بسیاری از بیمارانی که برای کم کاری تیروئید مراجعه می کنند به این دلیل مراجعه می کنند که با رفت به آرایشگاه و اینکه آرایشگرشان از آنها می پرسد آیا شما با مشکل کم کاری تیروئید مواجه هستید و آنها متوجه ریزش و شکنندگی مویشان می شوند مراجعه می کنند.

۱۷- کلسترول بالا

اگر سطح بالای کلسترول خون شما به رژیم غذایی، دارو و ورزش پاسخ ندهد نشان دهنده وجود یک مشکل در تیروئید شماست و باید به این نکته به عنوان یک گزینه برای بررسی فکر کنید.

منابع :

 

۳ / ۵. ۵

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری

۹ دیدگاه. Leave new

 • عباس
  1400/04/08 4:24 ب.ظ

  سلام. بنده هم آ مایش تیروئید دادم ولی چیزی نشان نداد و از طرفی دچار اضافه وزن و پر خوابی و گرسنگی زیاد و تغییر خلق و خوی رفتاری می باشم.

 • گودرزی
  1400/03/24 3:16 ق.ظ

  سلام من بیشتر علایم رو دارم چکار کنم
  یکبار آزمایش دادم نشون نداد

 • اکرم
  1400/03/18 4:29 ق.ظ

  مطالبتان خوبو مناسب بود،ممنونم

 • زهره
  1400/03/14 8:33 ب.ظ

  سلام من تیروید پنهان دارم چه دارو ایی مصرف کنم لووکسین ۵ خوبع

 • ذبیحی
  1399/10/04 4:55 ب.ظ

  خوب بود ممنون

 • ناشناس
  1399/06/17 9:37 ب.ظ

  واقعا مطلب به درد بخوری بود ممنون

  • مدیر سایت
   1399/06/19 3:42 ب.ظ

   خواهش می کنم دوست عزیز و ممنون از شما بابت انرژی خوبتان

 • شهلا
  1397/09/20 9:34 ب.ظ

  مطالب مفیدی بود. متشکرم

  • حنانه
   1398/10/16 11:08 ق.ظ

   خیلی ممنون بسیار مهم بود و کمکم هم کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر