17 مورد از علائم پنهان بیماری تیروئید

این علائم نشان می‌دهد تیروئید بیمار است! (بیماری تیروئید)

تیروئید (غده پروانه‌ای شکل جلوی گلو) تأثیرات قابل توجهی بر روی قسمت‌های مختلف بدن شما می‌گذارد. اگر شما یک زن ۳۵ ساله باشید، برخی شواهد نشان می‌دهد احتمال ناهنجاری و بیماری تیروئید در شما بالا و به تخمین برخی تحقیقات تا ۳۰ درصد است.

در یک تحقیقاتی که انجمن غدد درون ریز و برون ریز در آمریکا انجام شده است نشان می‌دهد که حداقل ۳۰ میلیون نفر آمریکایی دارای اختلالی در تیروئید هستند. تحقیقات این انجمن نشان می‌دهد در بین آمریکایی‌ها حداقل نیم میلیون نفر مبتلا به مشکلات تیروئید هستند که هنوز تشخیص داده نشده‌اند و اینکه زنان ۱۰برابر بیشتر از مردان به بیماری‌های تیروئید دچار می‌شوند. برای اطلاع از نحوه تشخیص این بیماری‌ها توسط پزشک می‌توانید به قسمت خدمات همین سایت و مقالات موجود مراجعه فرمایید.

علائم تیروئید پنهان

کاری که غده تیروئید انجام می‌دهد چیست؟

غده تیروئید با ترشح هورمون فعالیت‌هایی از جمله ضربان قلب، سوخت و ساز و درجه حرارت را در بدن تنظیم می‌کند. کم کاری و یا پرکاری این غده با کم و زیاد شدن ترشحات باعث می‌شود تا عملکرد بدن دچار اختلال شود. تشخیص بیماری تیروئید یکی از چالش‌هایی است که بیماران با آن روبه رو هستند، مثلا همین موضوع که از کجا و طی چه علائمی می‌توان گفت فرد دچار مشکلات تیروئید شده است. به همین دلیل در این مقاله به این علائم تیروئید پرداخته‌ایم، علائمی که به شما هشدار می‌دهد ممکن است شما به بیماری تیروئید مبتلا شده باشید.

علائم بیماری تیروئید را بشناسید

۱- احساس خستگی می‌کنید

حس خستگی می‌تواند به بسیاری موارد مرتبط باشد ولیکن ارتباط بسیار نزدیک نیز با کم کاری تیروئید دارد. اگر شما پس از یک استراحت شبانه و هنگامی که صبح از خواب بیدار می‌شوید احساس خستگی می‌کنید باید به مسئله کم کاری تیروئید هم به عنوان یک گزینه فکر کنید.

۲- احساس ناراحتی و افسردگی

افسردگی و یا ناراحتی نیز می‌تواند یکی از نشانه‌های کم کاری تیروئید باشد. چرا که کم شدن سطح هورمون تیروئید می‌تواند باعث کاهش ترشح هورمون سرتونین شود، سرتونین هورمون ایجاد شادی در بدن است.

۳- تغییر اشتها و یا احساس تغییر در بوها و مزه‌ها

افزایش اشتها می‌تواند جزء نشانه‌ها و علائم بیماری تیروئید (هایپرتیروئیدی) باشد، ترشح زیاد هورمون تیروئید باعث می‌شود شما همواره احساس گرسنگی کنید، نکته اینجاست که هایپر بودن و افزایش این هورمون باعث می‌شود تا میزان کالری اضافه شود، بنابراین افزایش وزنی در کار نیست و شما چاق نمی‌شوید.

از سوی دیگر ضعف تیروئید می‌تواند باعث شود که شما طعم و یا بوی متفاوتی را حس کنید.

تغییر اشتها از علائم تیروئید است.

۴- تمرکز و حافظه (تاثیر بیماری تیروئید بر روی حافظه)

زمانی که فردی به سمت سالخوردگی می‌رود و یا دچار کمبود خواب می‌شود به طور معمول بر روی حافظه خود مشکلاتی را حس می‌کند ولیکن مشکلات ناشی از بیماری تیروئید، کم کاری و پرکاری تیروئید نیز از آن دست مسائلی است که می‌تواند چنین تأثیری را بر روی بیماران داشته باشد. کم کاری تیروئید به طور معمول با کاهش تمرکز، ضعف قدرت شناخت و ضعیف شدن حافظه همراه است. در مقابل پرکاری تیروئید باعث مشکلات دیگری از جمله فراموشی، بی‌خوابی و کاهش تمرکز حواس می‌شود.

این نکات در بیمارانی که به مرکز سونوگرافی تیراد مراجعه می‌کنند از جمله موارد بارزی است که اکثریت بیماران به آن اذعان می‌کنند.

۵- بی میلی به رابطه جنسی

کم کاری تیروئید باعث کاهش میل جنسی می‌شود، در کنار این که افزایش وزن، کم انرژی بودن، درد در بدن هم از دیگر آثار کم کاری تیروئید است.

۶- حس ترس و دلهره ناشی از ضربان قلب

افزایش ضربان قلب و یا افزایش شدت ضربان‌ها به شکلی که برخی آن را در گلو و یا سینه خودشان احساس می‌کنند از دیگر علائم بیماری پر کاری تیروئید است که به آن بال بال زدن هم گفته می‌شود.

حس ترس و دلهره ناشی از بیماری تیروئید

۷- پوست خشک

پوست خشک و یا احساس خارش بر روی آن می‌تواند یک نشانه برای کم کاری تیروئید باشد. هیپوتیروئیدی باعث می‌شود تا سطح هورمون تیروئید به شدت کاهش یافته و در نتیجه‌ی آن سوخت و ساز بدن نیز کمتر شود. این اتفاق باعث کاهش روطوبت پوست می‌شود و عوارضی همچون پوست خشک، شکنندگی ناخن‌ها و یا رگه شدن کنار ناخن‌ها را در پی دارد.

۸- یبوست

اغلب بیمارانی که برای بیماری کم کاری تیروئید معاینه می‌شوند، نسبت به یبوست شکایت دارند چرا که کم شدن هورمون تیروئید باعث کاهش حرکات روده و در نتیجه یبوست می‌شود.

۹- تغییر سیکل پریود در زنان

تغییر سیکل پریود در زنان از جمله مواردی است که ارتباط مستقیمی با کم کاری و پرکاری تیروئید دارد. کم کاری تیروئید باعث بیشتر شدن میزان خونریزی و کم شدن فواصل این دوره‌ها می‌شود، همچنین پرکاری تیروئید باعث کاهش سطح خونریزی و فاصله دار شدن این دوره می‌شود.

تغییر سیکل پریود در بیماری تیروئید

۱۰- احساس درد در اندام‌ها و یا عضلات

گاهی اوقات انگشتان پای شما سوزن سوزن می‌شود و یا اینکه کار کردن بر روی آن برایتان سخت است. این نوع درد را می‌توان توضیح داد ولی ایجاد یک درد مبهم، سوزش ناگهانی در بازوها، ساق پا، دست‌ها و پاها، و یا یک درد واقعی در این اندام‌ها می‌تواند نشانه‌ای برای بیماری تیروئید (کم کاری تیروئید) باشد.

۱۱- فشار خون بالا

فشار خون بالا می‌تواند یک علامت برای بیماری تیروئید باشد. هم کم کاری تیروئید و هم پرکاری تیروئید بیماری‌هایی هستند که می‌توانند باعث افزایش فشار خون شوند. برخی از برآوردها نشان می‌دهد که افرادی با کم کاری تیروئید دو تا سه برابر دیگر نفرات احتمال ابتلا به فشار خون بالا را دارند.

یک نظریه در این باره این است که کم بودن هورمون تیروئید باعث می‌شود تا قدرت پمپاژ و انعطاف پذیری دیواره سلولی رگ‌های خونی تحت تاثیر قرار بگیرد، که این می‌تواند باعث افزایش فشار خون شود.

۱۲- تغییرات دمایی در بدن

سرما و لرز مربوط به کم کاری تیروئید است، این مورد به این دلیل است که سوخت و ساز بدن تحت تاثیر قرار می‌گیرد و میزان رطوبت بدن کاهش می‌یابد. این کاهش رطوبت به معنی کم شدن دمای بدن شما است.

درباره پرکاری تیروئید موضوع به شکل تعریق بیشتر و گرمای بیشتر جلوه می‌کند.

سرما و لرز مربوط به کم کاری تیروئید است.

۱۳- تغییر در صدا (گرفتگی و یا خشونت در صدا) و یا ظاهر گردن

تغییر در صدا و یا وجود توده در گردن شما می‌تواند یک نشانه برای بیماری تیروئید باشد. می‌توانید از طریق یک بررسی در آینه زمانی که در حال نوشیدن آب هستید به تغییرات فیزیکی در گلویتان و در قسمتی که تیروئید قرار گرفته پی ببرید.

۱۴- تغییر در برنامه خواب

کم خوابی و یا پرخوابی هم می‌تواند دلیلی برای بیماری‌های تیروئیدی باشد. اگر شما در طول روز خواب آلوده هستید و زیاد می‌خوابید و یا به طور عکس دچار بی خوابی هستنید و به سختی خوابتان می‌برد بهتر است به این احتمال هم فکر کنید.

یک اینفوگرافیک عالی برای همه کسانی که به خلاصه شدن مطالب علاقه‌مند هستند (اگر می‌خواهید بدانید آیا شما به بیماری تیروئید مبتلا هستید؟ جواب این سوالات را بدهید).

اینفوگرافیک تیروئید

۱۵- افزایش وزن

گرچه افزایش وزن به تنهایی نمی‌تواند موجب شود که شما به بیماری تیروئید مبتلا شده باشید، ولی در بین کسانی که مبتلا به بیماری تیروئید هستند، افراد زیادی می‌گویند که بدون خوردن زیاد دچار تغییر وزن شده‌اند و یا اینکه با تمام ورزش‌هایی که انجام می‌دهند وزنشان کاهش پیدا نمی‌کند و این می‌تواند دلیلی برای بیماری تیروئید باشد.

و یک کاهش وزن ناگهانی هم می‌تواند سیگنالی برای کم کاری تیروئید باشد.

۱۶- موهای خشک و شکننده

کم کاری تیروئید باعث ریزش و شکنندگی مو می‌شود. در واقع بسیاری از بیمارانی که برای کم کاری تیروئید مراجعه می‌کنند به این دلیل مراجعه می‌کنند که با رفت به آرایشگاه و اینکه آرایشگرشان از آن‌ها می‌پرسد آیا شما با مشکل کم کاری تیروئید مواجه هستید و آن‌ها متوجه ریزش و شکنندگی مویشان می‌شوند مراجعه می‌کنند.

۱۷- کلسترول بالا

اگر سطح بالای کلسترول خون شما به رژیم غذایی، دارو و ورزش پاسخ ندهد نشان دهنده وجود یک مشکل در تیروئید شما است و باید به این نکته به عنوان یک گزینه برای بررسی فکر کنید.

منابع:

۳.۳ / ۵. ۶

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
مطلب بعدی
علائم پرکاری تیروئید در زنان باردار
مطلب قبلی
علت پرکاری تیروئید را بدانید!

۲۴ دیدگاه. Leave new

 • ناشناس
  1402/06/26 6:39 ق.ظ

  سلام وروز بخیر من حدود ۱۰ساله کم کاری تیرویید دارم والان تو گلوم انگار همش یه چیزی گره خورده وریزش مو شدید دارم ممنون میشم راهنماییم کنین که چه آزمایشی بدم تا ببینم وضعیت تیروییدم تغیر کرده یا نه؟؟؟

  • مدیر سایت
   1402/06/28 10:46 ق.ظ

   سلام، وقت بخیر
   برای ارزیابی وضعیت تیروئید خود و همچنین برای اطمینان از وضعیت گره‌های گلویی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و او را در جریان مشکلاتتان قرار دهید. پزشک شما می‌تواند آزمایش‌های مختلفی اعم از تست‌های تیروئید، سونوگرافی تیروئید و در صورت لزوم بیوپسی ندول‌های گلو را تجویز کند.
   تست‌های تیروئید معمولاً شامل اندازه‌گیری هورمون‌های تیروئیدی مانند TSH (هورمون محرک تیروئید)، T3 (تری‌یدوتیرونین) و T4 (تیروکسین) می‌شوند. این تست‌ها می‌توانند وضعیت کارکرد تیروئید را نشان دهند.
   سونوگرافی تیروئید نیز به پزشک کمک می‌کند تا تیروئید و ندول‌های موجود در گلو را مورد ارزیابی قرار دهد. این تست می‌تواند اطلاعات اضافی ارائه دهد.
   در صورتی که پزشک نیاز به بیشترین اطلاعات دارد یا نگرانی خاصی دارید، ممکن است بیوپسی (نمونه‌برداری با سوزن نازک) از ندول‌ها برای بررسی تحت میکروسکوپ وارد شود.

   مهمترین نکته این است که با پزشک خود مشورت کنید و او را در جریان مشکلاتتان قرار دهید. او می‌تواند بر اساس تاریخچه پزشکی شما و نیازهای شما تست‌های مناسب را تعیین کرده و درمان مناسب را تجویز کند.

 • ناشناس
  1402/04/03 9:59 ق.ظ

  سلام من ازمایش تکمیلی دادم میگن تیرویید ندارم ولی بعضی ازعلاعمارودارم چجوری بفهمم که تیروییدپنهان دارم یا نه

  • مدیر سایت
   1402/04/03 9:07 ب.ظ

   برای تشخیص تیروئید پنهان، بهتر است به پزشک متخصص در امر تیروئید یا غدد درون ریز مراجعه کنید. این پزشک با بررسی تاریخچه پزشکی شما، انجام بررسی فیزیکی و در صورت لزوم آزمایشات تکمیلی، می‌تواند به طور دقیق تشخیص بدهد که آیا شما مبتلا به تیروئید پنهان هستید یا خیر.

   تیروئید پنهان به معنای داشتن علائم و نشانه‌های مختلفی از اختلال در کارکرد تیروئید در حالی است که آزمایش‌های معمول تیروئید (مانند آزمایش‌های TSH، T4 و T3) نرمال هستند. این موضوع ممکن است به دلیل تغییراتی در سطح هورمون‌های تیروئید یا واکنش‌های غیرمعمول در بدن باشد که در آزمایش‌های معمول قابل تشخیص نیستند.

   پزشک مربوطه با تجزیه و تحلیل کامل نتایج آزمایشات و توجه به علائم و شرایط شما، می‌تواند تشخیص دقیق‌تری را ارائه دهد و در صورت لزوم آزمایشات ویژه‌تری نظیر آزمایش‌های آنتی‌تیروئید (Anti-TPO، Anti-TG) یا سونوگرافی تیروئید تعیین کند.

 • ناشناس
  1402/03/25 0:37 ق.ظ

  سلام منم علایمشو دارم.تو گلوم احساس خفگی میکنم باید چکار کنم

  • مدیر سایت
   1402/03/25 2:13 ب.ظ

   سلام، اگر شما علایمی مانند احساس خفگی در گلو دارید که ممکن است به بیماری تیروئید مرتبط باشد، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک شما با بررسی دقیق تاریخچه پزشکی شما، انجام امتحان فیزیکی و در صورت لزوم درخواست آزمایشات تشخیصی، می‌تواند تشخیص صحیح را قرار دهد و برنامه درمانی مناسب را برای شما تنظیم کند.

   همچنین، برخی اقدامات کلی که می‌توانید برای تسکین احساس خفگی در گلو انجام دهید عبارتند از:

   استفاده از تکنیک‌های تنفس عمیق و آرامش‌بخش، مانند تنفس عمیق از طریق بینی و تنفس طولانی و آهسته.

   استفاده از روش‌های آرامش ذهنی و کاهش استرس مانند مدیتیشن و یوگا.

   اجتناب از عوامل تحریک‌کننده مانند دود سیگار، آلرژن‌ها یا آلودگی هوا.

   تغییر در نحوه تغذیه و انتخاب غذاهای سالم و متنوع.

   مهم است که بهترین راهنمایی را از پزشک خود دریافت کنید، زیرا او با شناخت دقیق وضعیت شما می‌تواند شما را بهتر راهنمایی کند و درمان مناسب را تجویز کند.

 • امیر
  1401/12/25 5:13 ق.ظ

  سلام پسر ۱۳ ساله‌ام بدون علامت در چکاب tsh پایین ولی سایر هورمون‌های تیروئید ت مال هست میشه بگیرید این پرکاریه یا کم کاری؟

 • ناشناس
  1401/12/19 7:35 ب.ظ

  سلام با تشکر از مطالب مفیدتون البته منم تیروئید مخفی داشتم تازه فهمیدم و پنج ساله دارم عذاب میکشم امیدوارم درمان بشم

 • فریبا منتظری
  1401/10/28 9:17 ب.ظ

  سلام .من دچار تیروئید کم کار هستم و طبق دستور پزشک نیم ساعت قبل صبحانه یک عدد قرص لووکسین می خوردم تا اینکه با دادن آزمایش تیروئید مخفی ، مشخص شد که تغییر حالت داده شده و رو به سوی تیروئید پر کار رفته ام طوریکه در جلوی سر دچار ریزش و کم مویی شده بودم پزشک داخلی ، صلاح دید که یکهفته کاملا قرص را قطع کنم و بعد سه روز در هفته نصف قرص و چهار روز هم یک قرص کامل بخورم تا دو ماه و بعد آزمایش مجدد بدهم . در شهری که من زندگی می کنم متخصص غدد نیست می خواستم بپرسم آیا روندی که دکتر اینجا صلاح دیده ، مورد قبول شما هم می باشد یا خیر ؟ البته رویش مو پیدا کردم ولی حال عمومی ام قبل از تغییر دوز دارو بهتر بود . با تشکر

 • پری
  1401/10/28 5:47 ب.ظ

  کاش همه بمیریم

 • مهسا
  1401/09/01 8:13 ق.ظ

  من هم بسیاری از علایم رو دارم ولی آزمایش نشون نداد چی کار کنم

 • ناشناس
  1401/06/30 7:31 ب.ظ

  مطالبتون بسیارعالیه

 • ناشناس
  1401/03/06 4:01 ب.ظ

  من آزمایش دادم که گفتن تیروئید کم کار داری خیلی چاقم کرد هر چی هم قرص میخورم وزنم تغیر نمیکنه رو اعصابم وزنم

 • پگاه
  1400/08/27 11:22 ب.ظ

  سلام چجوری میشه فهمید تیروید داریم توی ازمایش نشون نمیده ولی دکتر میگه علایم تیروید پرکار و دارم تیروید پنهان

 • م.
  1400/08/03 10:53 ب.ظ

  خیلی خوب بود کاش میگفتید چه آیتمهایی رابرای تیروئید پنهان باید آزمایش بدیم

 • عباس
  1400/04/08 4:24 ب.ظ

  سلام. بنده هم آ مایش تیروئید دادم ولی چیزی نشان نداد و از طرفی دچار اضافه وزن و پر خوابی و گرسنگی زیاد و تغییر خلق و خوی رفتاری می باشم.

 • گودرزی
  1400/03/24 3:16 ق.ظ

  سلام من بیشتر علایم رو دارم چکار کنم
  یکبار آزمایش دادم نشون نداد

 • اکرم
  1400/03/18 4:29 ق.ظ

  مطالبتان خوبو مناسب بود،ممنونم

 • زهره
  1400/03/14 8:33 ب.ظ

  سلام من تیروید پنهان دارم چه دارو ایی مصرف کنم لووکسین ۵ خوبع

 • ذبیحی
  1399/10/04 4:55 ب.ظ

  خوب بود ممنون

 • ناشناس
  1399/06/17 9:37 ب.ظ

  واقعا مطلب به درد بخوری بود ممنون

  • مدیر سایت
   1399/06/19 3:42 ب.ظ

   خواهش می کنم دوست عزیز و ممنون از شما بابت انرژی خوبتان

 • شهلا
  1397/09/20 9:34 ب.ظ

  مطالب مفیدی بود. متشکرم

  • حنانه
   1398/10/16 11:08 ق.ظ

   خیلی ممنون بسیار مهم بود و کمکم هم کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است

  Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر