استرس و تیروئید، چه ارتباطی بین اضطراب و تیروئید هست

استرس و تیروئید ، رابطه کم کاری تیروئید و اعصاب

اضطراب و استرس به عنوان یک عامل شایع در انواع بیماریها همواره مطرح شده و می شود، این یک دلیل شایع است مخصوصا که این روزها هر عاملی بهانه ای برای استرس و اضطراب بیشتر شده است و افزوده شدن بر مشکلات اقتصادی و اجتماعی نیز هر روز باعث بیشتر شدن آن می شود، با توجه به اینکه ارتباط زیادی بین اضطراب و بیماریهای تیروئید یا به اصطلاح تیروئید عصبی هست موسسه فوق تخصصی تصویربرداری تیراد تصمیم گرفت تا این مقاله را به موضوع استرس و اضطراب اختصاص دهد.

غده پاراتیروئید چیست

کارکرد غدد فوق کلیه در کاهش استرس

تیروئید ارتباط نزدیکی با غدد فوق کلیه دارد، این غدد که در بالای کلیه ها قرار گرفته اند و وظیفه ترشح کورتیزول را به عهده دارند، می توانند مقدار کمی استرس را کنترل کنند، در حقیقت کورتیزول ترشح شده از این غدد می تواند مقاومت بدن را با کمک ساز و کارهایی در بدن در برابر استرس افزایش دهد، هورمون کورتیزول با افزایش قند خون، تاثیر بر روی سیستم عصبی، اثرات ضد التهابی و دیگر مواردی که ایجاد می کند باعث کاهش استرس می شود، این که تیروئید عصبی در این حلقه ارتباطی کجا قرار گرفته است مطلبی است که در این مقاله می خوانید.

رابطه کم کاری تیروئید و اعصاب

ارتباط استرس و تیروئید عصبی

از شایعترین اختلالات تیروئیدی، اختلالات خودایمنی است که در این غده ایجاد می شود، به این معنی که سیستم ایمنی بدن به غده تیروئید به چشم یک مهاجم غیرخودی نگاه می کند و با حمله به آن عملکردهای تیروئید را تحت تاثیر قرار می دهد، این اختلالات و بیماری های خود ایمنی، در دو دسته بیماری گریوز و بیماری تیروئیدیت هاشیموتو دسته بندی می شوند.

بیماری گریوز باعث می شود تا تیروئید پرکار شود و در نقطه مقابل بیماری تیروئیدیت هاشیموتو باعث می شود که تیروئید کم کار شده و فعالیت خود را از دست بدهد، در این بین استرس به تنهایی باعث بیمار نمی شود ولی می تواند باعث وخیم تر شدن اوضاع شود.

تاثیری که استرس و اضطراب می گذارد در اثر کاهش سوخت و ساز و متابولیسم بدن شماست، این رابطه ای است که استرس با افزایش وزن نیز دارد، زمانی که فرد دچار استرس می شود میزان ترشح t3 و t4 کاهش میابد، تبدیل هورمون t4 و t3 نیز ممکن است رخ ندهد و منجر به تولید هورمون t3 معکوس شود. این نوع هورمون (t3 معکوس) یک نوع غیر فعال از هورمون t3 است که در تبدیل t4 به t3 به وجود می آید و در حالت اضطراب میزان آن زیاد می شود، به همین دلیل توصیه می شود زمانی که فرد در حالت استرس و اضطراب به سر می برد آزمایش تیروئید انجام نشود.

رابطه تیروئید و اعصاب

سطح گلوکوکورتیکوئید ها و TSH در تیروئید عصبی

به طور معمول مقاومت به انسولین و مسائل مربوط به قند خون با کم کاری تیروئید همراه می شود، افزایش سطح گلوکوکورتیکوئید ها (هورمون های استروئیدی که در غدد فوق کلیه ساخته می شوند از جمله کورتیزول) سطح tsh را در خون کاهش می دهد، در واقع باید بین سطح هورمون کورتیزول و tsh یک تعادل وجود داشته باشد و برهم خوردن این تعادل می تواند باعث شود که علائم تیروئید ایجاد شود.

در تمام مدتی که ممکن است شما علائم کم کاری تیروئید مانند پر وزنی (افزایش وزن) یا خستگی را تجربه کنید، این علائم می تواند حاصلی از افسردگی و یا استرس طولانی مدت باشد ولی در حقیقت این ها حاصل از هر دو مسئله در بدن شماست.

شما باید سعی کنید تا اضطراب و افسردگی را از خود دور کنید

نکاتی برای کم کردن استرس در بدن

با اینکه محیط تاثیر زیادی بر روی سطح استرس در بدن شما دارد و مطمئنم که همه درگیر سطح بالایی از مشکلات عصبی هستیم ولیکن منطقی ترین کاری که در چنین شرایطی می توان انجام داد این است که با کم کردن استرس شرایط را برای فکر بهتر و تصمیمات بهتر و گذر از مشکلات فراهم کنیم ، سلامتی مان را بهبود ببخشیم و به این ترتیب در ایجاد شرایط بهتر تلاش کنیم، می توان با ایجاد یک سری تغییرات ساده در سبک و روال زندگی این کار را انجام داد و اضطراب را کاهش داد.

رژیم غذایی سالم

داشتن یک رژیم غذایی سالم و درست نه فقط در شرایط بیماری تیروئید و یا اضطراب بلکه باعث می شود بدن شما در قبال بسیاری مسائل و بیماری ها محفوظ بماند، سه وعده غذایی متعادل در روز همراه با میوه جات و سبزیجات و پروئتین کافی، یک صبحانه کامل، کم قند ولی با فیبر و پروتئین بالا، کم کردن میزان کافئین، الکل و قند خون به طور کلی باعث افزایش سطح انرژی در بدن شما می شود.

همین طور نحوه غذا خوردن شما مهم است، به اندازه کافی وقت بگذارید، غذایتان را در آرامش بخورید و از وعده غذاییتان لذت ببرید این نحوه رفتار به هضم بهتر غذایتان کمک می کند، مطمئنا غده تیروئید و بدن شما با تمام مشغله هایی که دارید و سبک زندگی شلوغی که دارید از این نحوه رفتار شما تشکر می کنند.

استرس و تیروئید

ویتامینها را بشناسید و از آنها استفاده کنید

کمبود برخی مواد مانند ید می تواند منجر به بیماریهای تیروئید شود، علاوه بر آن استفاده از برخی ویتامین ها و مواد معدنی در غذای روزانه لازم و ضروری است، ویتامین ها و مواد معدنی

  • سلنیوم
  • روی
  • آهن
  • فلز مس
  • ویتامین های A، E، B، C
  • این نکته را به خاطر داشته باشید که قبل از مصرف این مواد با پزشکتان مشورت کنید و با تجویز و در نظر گرفتن شرایط از آن استفاده کنید.
  • خواب راحت

استرس و کم کاری تیروئید هر دو از دلایلی هستند که باعث کم خوابی می شوند ولی داشتن یک خواب راحت، با کمک استراتژی خواب و کمک گرفتن از تکنیک های درست خوابیدن و همین طور تنظیم زمان درست برای خواب از جمله مواردی است که باعث آرامش و استراحت شده و تاثیر بسیار زیادی بر روی سلامت تیروئید خواهد داشت. ( کاهش فشار قبل از خواب به تنظیم غده آدرنالین – غدد فوق کلیه – کمک می کند و می تواند تیروئید عصبی را کنترل کند)

تکنیک های آرامش و ریلکس

استفاده از روشها و شیوه هایی مانند تنفس درست، ورزش متعادل و مناسب، تکنیک های آرامبخش و به طور کل استفاده از روشهایی که بتواند باعث کاهش فشار بر روی فرد بشود به شکلی که استرس و اضطراب را از او دور کند بر روی سلامت تیروئید و درمان تیروئید عصبی تاثیر گذار است، بنابراین اگر نگران تیروئید عصبی و علائمی هستید که به آن مبتلا شده اید تکنیک های سلامت روحیه و آرامش را هم در برنامه روزانه تان بگذارید.

مطالب پیشنهادی:

کم کاری تیروئید چیست و چرا تیروئید کم کار می شود

مهمترین علائم پرکاری تیروئید کدامند

مهمترین عوارض تیروئید پرکار

آیا این مطلب مفید بود، امتیاز بدهید

منابع :

سایت خط سلامت

endocrineweb

۰ / ۵. ۰

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر