سرطان تیروئید پاپیلاری به همراه علائم، درمان ها

سرطان پاپیلاری تیروئید را بشناسید

سرطان تیروئید پاپیلاری

سرطان تیروئید پاپیلاری (که گاهی اوقات کارسینوم تیروئید پاپیلاری نیز نامیده می شود) رایج ترین نوع سرطان تیروئید است. حتی ممکن است شنیده باشید که پزشک در مورد سرطان، عنوان متاستاتیک پاپیلری تیروئید را به کار می برد (“متاستاتیک” به معنای گسترش آن، به بیش از غده تیروئید است). این مقاله اصول اولیه سرطان تیروئید پاپیلاری، از جمله علائم سرطان تیروئید پاپیلاری، درمان ها و پیش آگهی را مورد توجه قرار خواهد داد. با ما همراه شوید تا در مورد شایع‌ترین نوع سرطان تیروئید، سرطان تیروئید پاپیلاری اطلاعات کاملی به دست بیاورید.

درمان سرپایی سرطان تیروئید

نگاهی گذرا به سرطان تیروئید پاپیلاری

سرطان تیروئید پاپیلاری که گاهی مواقع به نام کارسینومای پاپیلاری تیروئید نیز خوانده می شود، شایع‌ترین سرطان تیروئید در بین انواع سرطان های تیروئید است. گرچه باید تاکید کرد در بین ندول های تیروئید درصد بسیار بالایی بدخیم نبوده و خوش خیم هستند، با این حال در بین ندول های بدخیم تیروئید سرطان پاپیلاری از دیگر انواع آن شایع تر بوده و تقریبا ۸۰ درصد از آمار سرطان تیروئید را به خود اختصاص می دهد، با اینکه رشد آن کند است ولی باز هم در صورت عدم درمان، امکان پیشرفت دارد. این سرطان از سلول های تیروئید آغاز و ممکن است به جز غده تیروئید به غدد لنفاوی و یا دیگر مناطق نیز سرایت کند.

پاپیلاری سرطانی بی علامت

در اکثر موارد سرطان تیروئید پاپیلاری بدون علامت است، با این حال رایج ترین علامت وجود توده در گردن است. که معمولا یک توده جامد نامنظم و یا کیستیک است که از رشد غیر طبیعی بافت تیروئید به وجود می آید، این نوع سرطان رشد کندی داشته و در تحقیقات انجام شده در ۹۰ درصد بیماران مبتلا به سرطان تیروئید پاپیلاری، نرخ زنده ماندن ۱۰ ساله تخمین زده شده است، یعنی ۹۰ درصد بیماران سرطان تیروئید پاپیلاری طول عمر عادی دارند و مانند بقیه افراد عمر می کنند. توجه داشته باشید که متاستاز در این نوع سرطان شایع است.

آیا سرطان پاپیلاری قابل گسترش به سایر اندام ها هست؟

در سرطان تیروئید پاپیلاری، آمار متاستاز نشان می دهد که، متاستاز در کارسینومای پاپیلاری کوچک ۵۰ درصد به غدد لنفاوی گردن و در کارسینومای پاپیلاری بزرگ ۷۵ درصد گسترش به این غدد است.

متاستاز این نوع سرطان به غدد لنفاوی شایع‌تر است و به ندرت به دیگر اندام ها سرایت می کند ولی اگر چنین سرایتی انجام شود ممکن است به ریه ها، کبد و مغز استخوان ها نیز سرایت کند؛ به لحاظ عود سرطان تیروئید پاپیلاری با متاستاز غدد لنفاوی شایع‌تر است، با این حال آمار مرگ و میر بالایی نداشته و به دلیل سرعت رشد آن قابل کنترل است.

خصوصیات و علائم سرطان تیروئید پاپیلاری

 • سن رایج این سرطان بین ۳۰ تا ۵۰ سال است.
 • سرطان تیروئید پاپیلار در زنان شایع‌تر و نسبت آن تقریبا سه برابر مردان است.
 • درمان و پیش آگهی بیماری بسته به زمان تشخیص آن است، در صورتی که توده کمتر از ۱.۵ سانت باشد درمان با یک پیش آگهی خوب امکان پذیر است.
 • درمان بیماری به سن بیمار نیز مرتبط است و افراد زیر ۵۵ سال به درمان بهتر پاسخ می دهند.
 • جنسیت بیمار در درمان موثر است، در واقع زنان بهتر از مردان در یک سن برابر، در درمان پیشرفت داشته اند.
 • در موارد زیادی، بالای ۵۰ درصد احتمال گسترش آن به غدد لنفاوی وجود دارد.
 • درمان آن به خوبی امکان پذیر است و درصد بالایی از بیماران (تقریبا ۱۰۰ درصد) برای بیماران جوان با توده های کوچک انجام پذیر است.
درمان سرطان تیروئید پاپیلاری

درمان سرطان پاپیلاری

درمان به روش جراحی

در درمان سرطان تیروئید، اولویت درمان با جراحی تیروئید است و پزشک بر اساس سایز و اندازه توده ممکن است قسمتی و یا تمامی غده تیروئید را برداشته و از باقی نماندن توده بدخیم در بدن بیمار مطمئن شود، میزان برداشت این غده بسته به اینکه آیا گسترش داشته است و یا خیر، اینکه اندازه توده چقدر است و یا شرایط بیمار که اجازه عمل جراحی را می دهد و یا خیر، متفاوت است.

برخی از متخصصان معتقدند که اگر توده بدخیم کوچک بوده و به دیگر قسمت ها گسترش پیدا نکرده باشد (در مورد کیس های متداول) برداشتن تنها یک لوب (یک طرف از تیروئید)، لوبی که درگیر توده بدخیم شده است و قسمت مرکزی غده تیروئید که در آن نشانی از این توده ها وجود دارد، شانس خوبی را برای درمان سرطان تیروئید دارد.

در مورد عمل های جراحی تیروئیدکتومی احتمال آسیب به تارهای صوتی وجود دارد، و نیز این بیماران در صورت کمبود هورمون تیروئید و یا برداشت کامل تیروئید که منجر به کمبود هورمون در بدن می شود، می بایست تا آخر عمرشان دارو مصرف نموده و کمبود هورمون را جبران کنند.

درمان های آر اف و ماکروویو

اگر ندول زیر ۱ سانتی متر باشد و یا به هر دلیلی امکان جراحی برای بیمار وجود نداشته باشد. و یا با وجود جراحی مجدد بیمار دچار عود بیماری شده باشد با آزمایشاتی که انجام می شود و شرایطی که در نظر گرفته می شود می توان از درمان های آر اف تیروئید و نیز از درمان ماکروویو نیز استفاده نمود و بیمار را بدین ترتیب بدون برداشتن تیروئید درمان کرد. درمان به این روش عوارض جراحی و برداشتن تیروئید را نخواهد داشت.

نحوه ارزیابی و تشخیص سرطان تیروئید پاپیلاری

برای ارزیابی و نحوه تشخیص سرطان تیروئید پاپیلاری، پزشک ممکن است از روش های مختلف تشخیصی استفاده نماید، انجام آزمایش خون برای بررسی میزان هورمون ها و فاکتورهای خون، سونوگرافی تشخیصی، سونوگرافی داپلر تیروئید، نمونه برداری و بیوپسی سوزنی یا FNA، توموگرافی کامپیوتری یا همان CT و همچنین MRI از تست هایی است که ممکن است، انجام شود.

در پایان توجه داشته باشید که مرکز سونوگرافی و تصویربرداری تیراد به عنوان اولین مرکز فوق تخصصی در زمینه بیماری های تیروئید با انجام روش‌های تشخیصی از جمله نمونه برداری سوزنی و FNA، درمانهای آر اف تیروئید و ماکروویو، سونوگرافی داپلر به تشخیص و درمان این بیماری ها می پردازد، می توانید از سایت، نوبت گیری نموده و یا از طریق تماس تلفنی با تعیین وقت قبلی در مرکز جهت معاینه و یا مشاوره آر اف حضور یابید.

مطالب مرتبط:

علائم مهم هشدار دهنده در کمکاری تیروئید کودکان چیست؟

عوارض تیروئید در بارداری

آیا تیروئید باعث ناباروری می شود؟

چگونه بفهمیم سرطان تیروئید داریم؟

علائم اولیه سرطان تیروئید 

شانس ابتلای بیماران سرطانی به کرونا

۴ / ۵. ۵

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
نوشتهٔ پیشین
چه بیماری باعث لاغری می‌شود؟
نوشتهٔ بعدی
روش های نوین و کمتر تهاجمی درمان گره های تیروئید

۲۸ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سلام من تازه عمل جراحی تیرویید انجام دادم و جواب پاتولوژی نشون داد که سرطان پاپیلاری بدخیم هستش کل تیرویید و غدد لنفاوی گردن خارج شده.
  الان باید ید درمانی انجام بدم
  خیلی استرس دارم آیا قابل درمانه؟

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بسته به وضعیت و نتایج آزمایشگاهی شما ممکن است برای شما یدتراپی تجویز شود اما آنچه مشخص است این روال درمانی به آسانی و بدون هیچگونه آسیبی برای شما قابل انجام است، توصیه می‌شود استرس و نگرانی خود را کنترل کنید، چرا که استرس برای شما بیشتر از مشکل تیروئید خطرآفرین است.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  ممنون از اینکه وقت میذارید و پاسخگو هستید به سوالاتمون.

  من بعد لز تشخیص پاپیلاری کارسبنومای تیروئیدم، ۲۳ آبان تیروئید کتومی شدم..
  بعد لز جواب پاتولوژی برام ۵۰ میلی کوری ید تجویز کردند که قراره ۱۰ دیماه بستری بشم‌
  امروز یک سری ازمایش دادم به این شرح

  Tg 6,3
  Anti tg < 20
  Tsh 98

  با توجه به اینکه من هنوز بعد از جرااحی هیچ دوزی از لووتیروکسین مصرف نکردم و الان دو هفته ای میشه رژیم بدون ید دارم

  این نتایج ازمایش میتونه نشونه فعالیت دوباره سلولهای باقی مونده تیروئید یا سلول های سرطانی باشه؟

  ممنون میشم یه کوچولو توضیح بدید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   نگرانی شما رو درک میکنم اما اطمینان میدهم جای هیچ نگرانی وجود ندارد و توصیه میکنم فکر خودتون را مشغول سلول های سرطانی نکنید. این سلول ها با عمل جراحی از بدن شما خارج شده و برنمی گردند.
   تجویز یدتراپی برای شما به دلیل اطمینان کامل از عدم بازگشت همین سلول های سرطانی است.
   اما در مورد وضعیت قرص، شما هنوز نمیتوانید لووتیروکسین مصرف کنید بعد از یدتراپی و تکمیل درمان، دوره مصرف لووتیروکسین برای شما آغاز می شود.
   تنها توصیه ممکن برای شما تقویت جسم با تغذیه سالم و تقویت روح با کاهش و کنترل استرس است.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  همسر بنده پارسال تیروئیدشون رو کامل برداشتن و ۳۰ میلی کوری هم ید رادیو اکتیو دریافت کردن . هفته پیش خدمت رسیدیم تو سنو دوتا لنف نود هایپو اکو پیدا شد به طول تقریبی ۱۵ میلی که اف ان ای انجام دادیم و متاسفانه کارسینوم پایپیلاری متاستازیک تشخیص داده شد یه نمونه واش اوت تی جی هم انجام شده که نتیجه اش ۱۱ اعلام شد . لطفا نظرتون راجب اینکه آیا واقعا عود کرده سرطان یا هی از اول درگیر بوده لنف نودش با توجه به اینکه آزمایش های تیروگلوبینش در طول یک سال گذشته مقدارشون در حد صفر بوده اعلام بفرمایید . و اینکه آیا به روش ار اف میشه درمان بشن؟

  پاسخ
 • ناشناس
  1402/09/18 3:32 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  منم تیروید پاپیلاری دارم
  دکتر گفته جراحی کنم
  میخواستم ببینم به جز جراحی جور دیگه میشه درمان بشم

  پاسخ
 • 09900522527
  1402/08/27 1:17 ق.ظ

  سلام من سونو دادم گفتند ندول نه ونیم میلی داری احساس فشار تو گلوم دارم چند سال قبلم داشتم همینو الان بزرگ شده خیلی میترسم تو واتساب مدارک فرستادم لطفا جوابم بدید

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بله تمام پیام های واتس آپ پاسخ داده میشود منتهی
   تعداد پیام ها خیلی زیاد است و بررسی مدارک زمان بر
   به ترتیب همه پیام ها جواب داده میشود

   پاسخ
 • 09900522527
  1402/08/27 1:06 ق.ظ

  سلام. من ندول هایپواکو نه سانتی دارم فشار روگلوم دارم خیلی میترسم تروخدا کمکم کنید اگ سرطان باش خودمو میکشم چکار کنم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   بدون داشتن سابقه پزشکی شما، معاینات بالینی و نتایج آخرین آزمایشات شما به همراه بیوپسی نمیتوان نظری داشت. اما آنچه مشخص است سرطان های تیروئیدی بهترین نوع سرطان در بین بیماری ها هستند که همگی درمان پذیر هستند اگر در زمان مناسب و به موقع تشخیص داده و روال درمان کامل انجام شود، جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

   پاسخ
 • سلام ممنون از اطلاعات آموزشی خوب تون. من ۱۷روز پیش جراحی تیروئیدکتومی توتال انجام دادم، هم مشکوک به کانسر پاپیلاری بودم و هم تیروئیدیت هاشیموتو دارم. متاسفانه بعد از عمل کانسر تیروئید پاپیلاری تایید شد اما خوشبختانه هم سایزش کوچک بود و هم به جاهای دیگه متاستاز نداده بود. اینها رو گفتم واسه کسانی که ندول مشکوک دارن، حتماً پیگیر باشن حتی اگه سایزش کوچک باشه. اگه جراحی پیشنهاد شده، دست دست نکنند

  پاسخ
 • ناشناس
  1401/11/22 10:28 ب.ظ

  سلام تازه متوجه شدم تیروئید از نوع پاپیلاری بدخیم دارم گفتن باید هر چه زود تر جراحی بشی آیا با جراحی امیدی واسه ادامه زندگی دارم یا باید مراسم عروسیمون به هم بزنم .ممنون میشم راهنماییم کنین.

  پاسخ
 • سلام روزتون بخیر
  من تازه جواب fna اومده که از یک نودل در سمت چپ گردنم گرفته شده،،به ابعاد۱.۲در ۹۵. مشکوک به پاپیلاری هستم ،،خواستم ببینم اگه مدارکم رو براتون ارسال کنم ،،با استفاده از روش rf میتونم نتیجه بگیرم؟چه مدت زمان طول می‌کشه تا توبتم بشه؟ممنون میشم از پاسخگویی شما

  پاسخ
 • سلام‌بابام‌تازه‌رفت‌پیش‌دکتر‌غده‌گردنش‌بود‌دکتر‌عمل‌کرد.جواب‌ازمایشاتش‌Metastatic papillary thyroid carcinoma.میباشداندازه‌۳×۲×۲cmمیباشد

  پاسخ
 • چرا پاسخ سوالم رو نمیفرمائید-نجاری

  پاسخ
 • در سمت راست گلوی من ندول با ابعاد۳۸*۳۶*۱۶ م م در سونوگرافی تشخیص و پیشنهاد نمونه برداری شده.
  آیا با توجه به سایزش اگر در نمونه برداری خوش خیم تشخیص داده بشه بازهم نیاز به جراحی هست؟ آیا معمولا این ابعاد بدخیم هستن؟

  پاسخ
 • سلام من دوسال پیش جراحی ساب توتال انجام دادم در قسمت چپ تیرویید اما غدد پاراتیرویید را خارج نکردن. الان در سونوگرافی بافتی در قسمت چپ با اندازه۶.۸.در ۴.۸.در ۲.۷ دیده شده ایا این نشان از عود مجددداره؟ و در قسمت راست هم بافت هتروژن دیده شده خطرناک است؟

  پاسخ
 • متاسفانه نباید تاخیر کرد. زمان درمان همین موقع هست که کوچیکه بعدش دیگه کار از کار میگذره. و به جاهای دیگه هم پخش میشه ومدام باید درمان کرد. و متاسفانه وقتی دیر اقدام کنیم کار زیادی نمیشه کرد. توی سرطان نهایت یکی دو ماه تاخیر را شاید بشه جبران کرد . ولی یک سال زمان زیادی هست.
  اونهایی که درگیر شدند، اول که امیدتون به خدا ولی زودی پیگیر بشید…
  کاش پزشکها از همون روز اول که علائم را توی سونوگرافی میبینید، به بیمار داروهایی واسه کنترل بدهند. تا رشد غدهها کمی آهسته بشه. چون اکثرا نااگاه هستیم و مشکلات دیگه ای توی زندگی داریم و اونقدر دیر پیگیر میشیم که دیگه کار از کار میگذره. مخصوصا توی شهرهای کوچیک که تا بخواند یه نوبت بدند و بیوپسی بگیرند و نتیجه بیاد و غیره چندماه میگذره….

  پاسخ
 • با سلام خدمتتون،من جراحی انجام دادم و کل تیروئید و ۵لنف نزدیک به تیروئید رو برداشتم،پارسال ید ۱۰۰گرفتم اما جذبی نشون نداد ولی امسال لنف ۴گفتن فعال شده،در حال حاضر fnaانجام دادم،اگر گزارش خوبی از آزمایشگاه دریافت نشه،آیا امیدی هست به درمانم؟ایا باید جراحی بشم؟روش های دیگری برای از بین بردن میکروسکوپی سلولهای سرطانی وجود نداره؟

  پاسخ
 • با سلام
  من یک ندول ۴ سانتی در لوب راست تیرویید دارم و طبق نتیجه ی نمونه برداری گفتن مشکوک به پاپیلاری هست وباید جراحی بشه میخواستم بدونم ایا با جراحی درمان میشه یا به ید درمانی و شیمی درمانی بعد از جراحی نیاز است
  ممنون از پاسخگوییتون

  پاسخ
 • عامریان
  1398/09/26 11:29 ب.ظ

  ممنون از اطلاع رسانی خوبتون .

  پاسخ
 • با سلام و درود
  میخواستم اینجا از دکتر چگینی عزیز تشکر کنم
  ایشون بسیار در زمینه کاریشون مهارت دارن و بسیار خوب و واضح توضیحاتی که لازمه رو میدن و همچنین بسیار با حوصله برخورد می کنن، من با تشخیص آقای دکتر حدائق به احتمال وجود گره در تیروئدم برای نمونه برداری به دکتر چگینی مراجعه کردم و نمونه برداری رو انجام دادم و در حال حاضر پیگیرم برای عمل ، خداروشکر می کنم که این دو دکتر خوب و ماهر رو سر راهم قرار داد و خداروشکر که هنوز بیماری پاپیلاریم پیشرفته نیست می تونم جلوشو بگیرم. از ته قلبم دعا می کنم که همیشه سالم و تندرست باشید و از خدا میخوام که همه کسایی که مریضن رو شفا بده.

  پاسخ
 • سلام وخسته نباشید دکترعزیز. من پارسال سونوگرافی کردم وگفتن که هردولوب تیروییدم چندین گره داره. ولی من به خاطر بیماریهای دیگه م واینکه خسته شده بودم ازبیمارستان و اینا دیگه نرفتم واسه تیروییدم. حتی گاهی اوقات آب هم گیر میکنه توی گلوم (گاهی یعنی روزی دوسه بار ‌) . الان هم قرص لووتیروکسین میخورم . مشکلم خیلی جدیه یا نه میخواستم بدونم بنظر شما چند درصد سرطانه . ..؟ که اگه سرطانیه برم اگر نیست فعلا مشکل خونیم و حل کنم بعد برم . وقتتون بخیر واز سایت خوبتون متشکرم همینطور توضیحات جامع شما.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.