9 غذایی که در صورت تشخیص کم کاری تیروئید باید از آنها اجتناب کنید!

هر آنچه می‌خورید می‌تواند بر غده تیروئید و همچنین توانایی بدن شما در استفاده از هورمون تیروئید تأثیر بگذارد. بنابراین باید یاد بگیرید که برای مدیریت کم‌ کاری تیروئید از کدام غذاها اجتناب کنید.
برخی غذاها مانند گوشت چرب و سبزیجات چلیپایی ممکن است در تولید هورمون تیروئید اختلال ایجاد کنند.

کم کاری تیروئید نیاز به مدیریت شرایط شما دارد و آنچه می‌خورید می‌تواند در درمان شما اختلال ایجاد کند. برخی از مواد مغذی به شدت بر عملکرد غده تیروئید تأثیر می‌گذارند و برخی غذاها می‌توانند توانایی بدن شما را برای جذب هورمون‌های جایگزینی که ممکن است به عنوان بخشی از درمان تیروئید خود مصرف می‌کنید، مهار کنند.

فراموش نکنید که تنها شما نیستید که به بیماری کم کاری تیروئید دچار شده‌اید. بر اساس گزارش انجمن تیروئید آمریکا، بیش از ۱۲ درصد از جمعیت ممکن است در مقطعی از زندگی خود با بیماری تیروئید مواجه شوند. و مشکلات تیروئید می‌تواند مخفیانه باشد: از حدود ۲۰ میلیون آمریکایی که با این بیماری زندگی می‌کنند، ۶۰ درصد حتی نمی‌دانند که به آن مبتلا هستند.

مانند بسیاری از دیگر بیماری‌ها، برخی از عوامل از جمله سابقه خانوادگی و وراثت و محیط اطراف که عواملی هستند که تحت کنترل شما نیستند به این بیماری مرتبط هستند. اما رژیم غذایی نیز نقش برجسته‌ای ایفا می‌کند و از آنجایی که شما مسئول بشقاب خود هستید، می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام غذاها را برای تیروئید انتخاب کنید.

برخی از اقلام موجود در این لیست ممکن است برای شما عجیب باشد، مانند فیبر و قهوه، زیرا برای بسیاری از رژیم‌های غذایی دیگر، آنها گزینه‌های “سالم” یا “ایمن” در نظر گرفته می‌شوند. شما هنوز هم می توانید از این گروه های غذایی لذت ببرید، اما تعدیل میزان مصرف، خود ایده خوبی برای مدیریت کم کاری تیروئید است.

اما بسیاری از موارد دیگری که باید مراقب آن‌ها باشید و تا جای ممکن سعی کنید در رژیم غذایی خود کمتر کنید، چون بدون نادیده گرفتن آنها، یا حداقل کاهش آن‌ها، قطعاً مدیریت رژیم غذایی کم کاری تیروئید کار بیهوده‌ای است. این‌ها شامل غذاهای فست فود سرخ شده، غذاهای فرآوری شده نمکی، خوراکی‌های شیرین مانند شیرینی، کیک، کلوچه و بستنی و الکل زیاد است.

ممنوعیت غذایی کم کاری تیروئید

بنابراین در حالی که چیزی به نام “رژیم غذایی کم کاری تیروئید” وجود ندارد که شما را خوب کند، خوردن هوشمندانه می‌تواند به شما کمک کند علیرغم این شرایط احساس بهتری داشته باشید. در اینجا ۹ ماده غذایی برای محدود کردن یا اجتناب از کم کاری تیروئید وجود دارد:

  1. غذاهای حاوی سویا، از جمله ادامام، توفو و میسو

مدت‌هاست که نگرانی‌هایی در مورد اثرات منفی احتمالی برخی ترکیبات موجود در سویا – به نام ایزوفلاون‌ها – روی تیروئید وجود دارد. برخی از محققان بر این باورند که مصرف بیش از حد سویا ممکن است خطر کم کاری تیروئید را در افراد افزایش دهد. با این حال، مطالعه‌ای که در مارس ۲۰۱۹ در گزارش‌های علمی منتشر شد، نشان داد که سویا تأثیری بر هورمون‌های تیروئید ندارد و سطح هورمون‌های محرک تیروئید را بسیار متوسط افزایش می‌دهد.

بنابراین هیچ دستورالعمل رژیم غذایی خاصی وجود ندارد، اما برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف سویا ممکن است با توانایی شما در جذب داروهای تیروئید تداخل داشته باشد. به همین دلیل، بهتر است قبل از مصرف دوز معمولی خود، چهار ساعت بعد از خوردن غذاهای حاوی سویا صبر کنید. با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید چه چیزی برای شما بهتر است.

۲. سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی و گل کلم

سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی و کلم سرشار از فیبر و سایر مواد مغذی هستند، اما در صورت داشتن کمبود ید ممکن است در تولید هورمون تیروئید اختلال ایجاد کنند. بنابراین اگر این کار را انجام می‌دهید، ایده خوبی است که مصرف کلم بروکسل، کلم، گل کلم، کلم پیچ، شلغم و بوک چوی خود را محدود کنید، زیرا تحقیقات نشان می‌دهد هضم این سبزیجات ممکن است توانایی تیروئید برای استفاده از ید را که برای تیروئید طبیعی ضروری است، مسدود کند. با این حال، طبق گفته کلینیک تیراد، برای اینکه واقعاً بر جذب ید تأثیر بگذارد، باید مقدار قابل توجهی از سبزیجات چلیپایی مصرف کنید.

اگر هم کم کاری تیروئید و هم کمبود ید برای شما تشخیص داده شده است، کارهایی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا این سبزیجات کمتر مضر باشند. پختن آن‌ها می‌تواند تأثیری که سبزیجات چلیپایی بر غده تیروئید دارند را کاهش دهد و محدود کردن مصرف این سبزیجات (پخته شده) به ۵ اونس در روز نیز می‌تواند کمک کننده باشد، زیرا به نظر می‌رسد این مقدار هیچ اثر نامطلوبی بر عملکرد تیروئید ندارد.

۳. گلوتن، موجود در نان و پاستا

روث فرچمن، RDN، متخصص تغذیه در منطقه لس آنجلس و سخنگوی آکادمی تغذیه و رژیم غذایی می گوید: افرادی که کم کاری تیروئید دارند ممکن است بخواهند مصرف گلوتن، پروتئینی که در غذاهای فرآوری شده از گندم، جو، چاودار و سایر غلات یافت می شود را به حداقل برسانند و اگر بیماری سلیاک در شما تشخیص داده شده است، گلوتن می‌تواند روده کوچک را تحریک کند و ممکن است جذب داروهای جایگزین هورمون تیروئید را مختل کند.

مقاله‌ای که در می ۲۰۱۷ در ژورنال Endocrine Connections منتشر شد، اشاره کرد که کم کاری تیروئید و بیماری سلیاک اغلب با هم وجود دارند، و در حالی که هیچ تحقیقی نشان نداده است که یک رژیم غذایی بدون گلوتن می‌تواند شرایط تیروئید را درمان کند، ممکن است همچنان بخواهید با پزشک در این مورد صحبت کنید. ارزش حذف گلوتن یا آزمایش بیماری سلیاک را دارد. مطالعه ای که در جولای ۲۰۱۹ در Experimental and Clinical Endocrinology & Diabetes منتشر شد، نشان داد که رژیم غذایی بدون گلوتن ممکن است مزایای بالینی برای زنان مبتلا به بیماری تیروئید داشته باشد.

اگر می‌خواهید گلوتن بخورید، حتماً انواع نان و ماکارونی سبوس‌دار را انتخاب کنید که سرشار از فیبر و سایر مواد مغذی هستند و می‌توانند به بهبود بی‌نظمی روده، یکی از علائم رایج کم‌کاری تیروئید کمک کنند. همچنین حتماً داروهای کم کاری تیروئید خود را چند ساعت قبل یا بعد از خوردن غذاهای پرفیبر مصرف کنید تا از تداخل آن‌ها در جذب هورمون تیروئید مصنوعی جلوگیری کنید.

۴. غذاهای چرب مانند کره، گوشت و همه چیزهای سرخ شده

استفانی لی، MD، PhD، دانشیار غدد درون ریز، تغذیه و دیابت در مرکز پزشکی بوستون و دانشیار دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون در ماساچوست می‌گوید، مشخص شده است که چربی ها توانایی بدن برای جذب داروهای جایگزین هورمون تیروئید را مختل می‌کنند.

چربی‌ها همچنین ممکن است با توانایی تیروئید برای تولید هورمون نیز تداخل داشته باشند. برخی از متخصصان مراقبت‌های بهداشتی توصیه می‌کنند که تمام غذاهای سرخ شده را حذف کنید و مصرف چربی های خود را از منابعی مانند کره، مایونز، مارگارین و تکه های چرب گوشت کاهش دهید.

۵. غذاهای شیرین مانند این کیک شکلاتی خوشمزه

فرچمن می‌گوید کم کاری تیروئید می‌تواند باعث کند شدن متابولیسم بدن شود. این بدان معناست که اگر مراقب نباشید اضافه وزن پیدا می‌کنید. او می‌گوید: “بهتر است از غذاهایی که دارای مقادیر اضافی قند هستند اجتناب کنید، زیرا کالری زیادی دارند و مواد مغذی ندارند. بهتر است میزان قند مصرفی خود را کاهش دهید یا سعی کنید آن را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنید.”

منع غذایی کم کاری تیروئید

۶. غذاهای فرآوری شده در بسته های منجمد

فرچمن می گوید: «غذاهای فرآوری شده معمولاً سدیم زیادی دارند و افراد مبتلا به کم کاری تیروئید باید از مصرف سدیم خودداری کنند. داشتن تیروئید کم کار خطر ابتلا به فشار خون بالا را در افراد افزایش می دهد و سدیم بیش از حد این خطر را بیشتر می کند.

برچسب “حقایق تغذیه ای” روی بسته بندی غذاهای فرآوری شده را بخوانید تا گزینه های کم سدیم را پیدا کنید. طبق گفته انجمن قلب آمریکا، افرادی که در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا هستند باید مصرف سدیم خود را به ۱۵۰۰ میلی گرم در روز محدود کنند.

۷. فیبر اضافی از لوبیا، حبوبات و سبزیجات

دریافت فیبر کافی برای شما مفید است، اما مصرف بیش از حد آن می‌تواند درمان کم کاری تیروئید شما را پیچیده کند. دستورالعمل روزانه دولت برای آمریکایی‌ها در حال حاضر توصیه می‌کند که بزرگسالان تا سن ۵۰ سالگی باید ۲۵ تا ۳۸ گرم فیبر در روز مصرف کنند. مقدار فیبر رژیمی از غلات کامل، سبزیجات، میوه‌ها، لوبیاها و حبوبات که بالاتر از آن سطح است، بر سیستم گوارش شما تأثیر می‌گذارد و می‌تواند در جذب داروهای جایگزین هورمون تیروئید اختلال ایجاد کند.

اگر رژیم غذایی پرفیبر دارید، از پزشک خود بپرسید که آیا به دوز بالاتری از داروهای تیروئید نیاز دارید یا خیر. اگر داروی کافی جذب نمی کنید، ممکن است نیاز به افزایش دوز نگهدارنده داشته باشید.

۸. قهوه: زمان اولین فنجان قهوه صبح خود را با دقت تعیین کنید.

طبق مطالعه‌ای که در مجله تیروئید انجام شد، مشخص شد که کافئین مانع از جذب جایگزینی هورمون تیروئید می‌شود. دکتر لی می گوید: «افرادی که داروهای تیروئید خود را با قهوه صبح مصرف می‌کردند، سطح تیروئید غیرقابل کنترلی داشتند و ما نمی توانستیم آن را بفهمیم. “اکنون باید بسیار مراقب باشم که به مردم بگویم، “داروهای خود را فقط با آب مصرف کنید.” شما باید حداقل ۳۰ دقیقه پس از مصرف دارو صبر کنید و قبل از خوردن یک فنجان جو.

۹. الکل و تیروئید باهم نمی‌سازند.

بر اساس مطالعه ای در مجله غدد درون ریز و متابولیسم هند، مصرف الکل می‌تواند هم سطح هورمون تیروئید در بدن و هم توانایی تیروئید برای تولید هورمون را تخریب کند. به نظر می‌رسد الکل اثر سمی بر غده تیروئید دارد و توانایی بدن برای استفاده از هورمون تیروئید را سرکوب می‌کند. در حالت ایده آل، افراد مبتلا به کم کاری تیروئید باید الکل را به طور کامل قطع کنند یا در حد اعتدال بنوشند.

۲.۲ / ۵. ۵

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
مطلب بعدی
10 راه برای کاهش خطر ابتلا به بیماری تیروئید
مطلب قبلی
غذاهای ممنوع در پرکاری تیروئید: 13 رژیم غذایی تیروئید پرکار

۱ دیدگاه. Leave new

  • محبوبه خدیوی
    1401/09/26 11:11 ق.ظ

    سلام من خانمی پنجاه ودوساله هستم وحدودا سیزده ساله که کم کاری تیروید دارم وقرص لووکسین مصرف میکنم وهرچند ماه ازمایش میدم ولی با این حال ریزش مو و لرزش دست دارم خواهش می کنم راهنمایی بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است

    Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر