هورمون تیروئید

هورمون تیروئید

هورمون تیروئید هورمونی است که متابولیسم بدن شما را کنترل می کند، فرآیندی که در آن بدن شما غذایی که می خورید را به انرژی تبدیل می کند. دو هورمون اصلی که تیروئید شما ترشح می کند، تیروکسین (T4) و تری یدوتیرونین (T3)، در مجموع هورمون تیروئید را تشکیل می دهند.

هورمون تیروئید چیست؟

هورمون تیروئید هورمونی است که عمدتاً مسئول کنترل سرعت متابولیسم بدن است. در نوزادان، هورمون تیروئید برای رشد مغز حیاتی است. تیروئید، یک غده پروانه ای شکل کوچک که در جلوی گردن زیر پوست قرار دارد، هورمون تیروئید را می سازد و ترشح می کند. این بخشی از سیستم غدد درون ریز شماست.

هورمون ها مواد شیمیایی هستند که عملکردهای مختلف بدن را با انتقال پیام از طریق خون به اندام ها، ماهیچه ها و سایر بافت ها هماهنگ می کنند. این سیگنال ها به بدن می گویند که چه کاری و چه زمانی باید انجام دهد.

متابولیسم فرآیند پیچیده ای است که چگونه بدن شما مواد غذایی مصرفی را به انرژی تبدیل می کند. تمام سلول های بدن برای عملکرد به انرژی نیاز دارند.

هورمون تیروئید در واقع ترکیبی از دو هورمون اصلی است که غده تیروئید شما ترشح می کند: تیروکسین (T4) و تری یدوتیرونین (T3). آنها اغلب در مجموع به عنوان “هورمون تیروئید” نامیده می شوند زیرا T4 تا حد زیادی غیر فعال است، به این معنی که بر سلول های شما تأثیر نمی گذارد، در حالی که T3 فعال است. هنگامی که تیروئید شما T4 را آزاد می کند، اندام های خاصی در بدن آن را به T3 تبدیل می کنند تا بتواند سلول ها و متابولیسم را تحت تاثیر قرار دهد.

تیروئید همچنین هورمونی به نام کلسی تونین ترشح می کند تا با کاهش آن به تنظیم سطح کلسیم در خون کمک کند. کلسی تونین در نام “هورمون تیروئید” گروه بندی نمی شود و مانند T3 و T4 بر متابولیسم بدن تأثیر نمی گذارد.

هورمون تیروئید چیست؟

سطح هورمون تیروئید چگونه کنترل می شود؟

تولید و آزادسازی هورمون تیروئید، تیروکسین (t4) و تری یدوتیرونین (T3)، توسط یک سیستم حلقه بازخورد کنترل می شود که شامل موارد زیر است:

 • هیپوتالاموس
 • غده هیپوفیز
 • غده تیروئید
 • هورمون های متعدد

هیپوتالاموس بخشی از مغز است که عملکردهایی مانند فشار خون، ضربان قلب، دمای بدن و هضم را کنترل می کند.

سطح هورمون تیروئید چگونه کنترل می شود؟

غده هیپوفیز یک غده کوچک به اندازه نخود است که در پایه مغز و زیر هیپوتالاموس قرار دارد. هشت هورمون می سازد و ترشح می کند.

غده هیپوفیز از طریق ساقه ای از عروق خونی و اعصاب به هیپوتالاموس متصل است. به این ساقه هیپوفیز می گویند. از طریق ساقه، هیپوتالاموس با غده هیپوفیز ارتباط برقرار می کند و به آن می گوید که هورمون های خاصی را ترشح کند.

برای شروع حلقه بازخورد، هیپوتالاموس شما هورمون آزاد کننده تیروئید (TRH) را ترشح می کند که به نوبه خود غده هیپوفیز را برای تولید و ترشح هورمون محرک تیروئید (TSH) تحریک می کند. سپس TSH تیروئید را تحریک می کند تا T4 و T3 تولید کند. از کل مقدار هورمون هایی که TSH باعث ترشح تیروئید می شود، حدود ۸۰٪ آن T4 و ۲۰٪ T3 است. تیروئید همچنین به مقادیر کافی ید، ماده ای که از غذایی که می خورید دریافت می کنید، برای ایجاد T4 و T3 نیاز دارد.

این واکنش زنجیره ای هورمونی توسط یک حلقه بازخورد تنظیم می شود به طوری که وقتی سطح T3 و T4 افزایش می یابد، از آزاد شدن TRH (و در نتیجه TSH) جلوگیری می کند. هنگامی که سطوح T3 و T4 کاهش می یابد، حلقه بازخورد دوباره شروع می شود. این سیستم به بدن اجازه می دهد تا سطح ثابتی از هورمون های تیروئید را در بدن شما حفظ کند.

اگر مشکلاتی در هیپوتالاموس، غده هیپوفیز یا تیروئید وجود داشته باشد، می تواند منجر به عدم تعادل در هورمون های درگیر در این سیستم، از جمله T3 و T4 شود.

سطح هورمون تیروئید چگونه کنترل می شود؟_2

عملکرد هورمون تیروئید چیست؟

هنگامی که تیروئید تیروکسین (T4) را در جریان خون آزاد می کند، سلول های خاصی در بدن از طریق فرآیندی به نام ید زدایی، آن را به تری یدوتیرونین (T3) تبدیل می کنند. این به این دلیل است که سلول هایی که گیرنده هایی دارند که اثر هورمون تیروئید را دریافت می کنند بهتر از T4 می توانند از T3 استفاده کنند. بنابراین T4 به طور کلی شکل غیر فعال هورمون تیروئید و T3 شکل فعال آن در نظر گرفته می شود.

سلول های بافت ها، غدد، اندام ها و سیستم های بدن زیر می توانند T4 را به T3 تبدیل کنند:

 • کبد
 • کلیه ها
 • ماهیچه ها
 • تیروئید
 • غده هیپوفیز
 • بافت چربی قهوه ای (این نوع چربی برای کمک به حفظ دمای بدن در شرایط سرد، گرما تولید می کند).
 • سیستم عصبی مرکزی

هورمون تیروئید (T3 و T4) بر هر سلول و همه اندام های بدن تأثیر می گذارد:

 • تنظیم میزان مصرف کالری (انرژی) بدن. این بر کاهش وزن یا افزایش وزن تأثیر می گذارد و به آن نرخ متابولیک می گویند.
 • کاهش یا افزایش ضربان قلب
 • افزایش یا کاهش دمای بدن
 • بر سرعت حرکت غذا در دستگاه گوارش تأثیر می گذارد.
 • بر رشد مغز تأثیر می گذارد.
 • کنترل نحوه انقباض عضلات
 • مدیریت نگهداری پوست و استخوان با کنترل سرعتی که بدن جایگزین سلول های در حال مرگ می شود (یک فرآیند طبیعی).

عملکرد هورمون تیروئید چیست؟

چه آزمایش هایی سطح تیروئید را اندازه گیری می کنند؟

چندین آزمایش خون می تواند سطح تیروئید شما را اندازه گیری کند و میزان عملکرد تیروئید را ارزیابی کند. این آزمایش‌ها اغلب تست‌های عملکرد تیروئید نامیده می‌شوند و عبارتند از:

پزشک ممکن است آزمایش‌های بیشتری را برای ارزیابی عملکرد تیروئید شما تجویز کند، از جمله:

 • آنتی بادی های تیروئید: این آزمایش ها به شناسایی انواع مختلف شرایط خودایمنی تیروئید کمک می کند.
 • تیروگلوبولین: این آزمایش برای تشخیص تیروئیدیت (التهاب تیروئید) و نظارت بر درمان سرطان تیروئید استفاده می شود.

چه شرایطی با سطح غیر طبیعی هورمون تیروئید مرتبط است؟

شرایط متعددی می تواند ناشی از یا باعث ایجاد سطح غیر طبیعی هورمون تیروئید شود. بیماری تیروئید بسیار شایع است و حدود ۲۰ میلیون نفر در ایالات متحده به نوعی از بیماری تیروئید مبتلا هستند. احتمال ابتلا به بیماری تیروئید در فردی که در بدو تولد به او زن اختصاص داده شده است، حدوداً ۵ تا ۸ برابر بیشتر از فردی است که در بدو تولد مرد است.

شرایط تیروئید عبارتند از:

مشکلات مربوط به غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس نیز می تواند باعث ایجاد سطح غیر طبیعی هورمون تیروئید شود، زیرا به کنترل سطح هورمون تیروئید کمک می کند.

چه شرایطی با سطح غیر طبیعی هورمون تیروئید مرتبط است؟

چه زمانی باید در مورد سطح هورمون تیروئیدم به پزشک مراجعه کنم؟

سطح غیر طبیعی هورمون تیروئید معمولاً علائم قابل توجهی ایجاد می کند. از آنجایی که هورمون تیروئید مسئول کنترل سرعت متابولیسم شما است، هورمون تیروئید بیش از حد می تواند آن را سریعتر از حد طبیعی کند و هورمون تیروئید بسیار کم می تواند آن را کاهش دهد. این عدم تعادل باعث علائم خاصی می شود، از جمله:

 • افزایش یا کاهش وزن غیر قابل توضیح
 • ضربان قلب آهسته یا سریع
 • عدم تحمل سرما یا گرما
 • پوست خشک یا مرطوب
 • سیکل های قاعدگی نامنظم

اگر این علائم را تجربه کردید، با پزشک خود تماس بگیرید. آنها می توانند چند آزمایش خون ساده انجام دهند تا ببینند آیا سطح هورمون تیروئید شما نامنظم است یا خیر.

چه زمانی باید در مورد سطح هورمون تیروئیدم به پزشک مراجعه کنم؟

یادداشتی از تیراد

هورمون تیروئید یک هورمون ضروری است که بر بسیاری از جنبه های بدن شما تأثیر می گذارد. گاهی اوقات، ممکن است هورمون تیروئید خیلی کم یا زیاد باشد. خبر خوب این است که شرایط تیروئید بسیار قابل درمان است. اگر علائم مرتبط با هورمون تیروئید را تجربه می‌کنید یا می‌خواهید بدانید که آیا عوامل خطری برای ابتلا به بیماری تیروئید دارید، از صحبت کردن با پزشک خود نترسید. آنها هستند تا به شما کمک کنند.

۰ / ۵. ۰

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
نوشتهٔ پیشین
سیستم غدد درون ریز
نوشتهٔ بعدی
تیروئیدیت

۲ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سلام دکتر جان خسته نباشید من همسرم سنوگرافی پاراتیروئید انجام دادیم نوشته مشکوک به بدخیمی درمرکز تیراد تورا امام حسین قسمت میدم خوب میشه باجراحی باید چکار کنیم تادقیق معلوم بشه چی هست ممنونم

  پاسخ
  • سلام، وقت بخیر
   برای اینکه کاملا مشخص شود که توده ای بدخیم است یا نه، نیاز به بیوپسی یا نمونه برداری با سوزن وجود دارد.
   اما آنچه که مشخص است اگر توده از نوع بدخیم هم باشد، جای هیچ نگرانی وجود ندارد، چرا که مشکلات تیروئیدی کاملا قابل درمان بوده و خطر مرگ ندارند.
   بنابراین ابتدا استرس خود را مدیریت کنید و سپس در به آرامش رسیدن همسرتون دریغ نکنید. آرامش بیمار مهمترین عامل در روند درمان است.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.