ندول کلسیفیه تیروئید چیست، آیا وجود ندول کلسیفیکیشن نشانه خوش خیم بودن توده است

توسط : دکتر حجت ابراهیمی نیک
09 اردیبهشت 1398

ندول کلسیفیه تیروئید چیست، آیا وجود ندول کلسیفیکیشن نشانه خوش خیم بودن توده است

وجود ندول ها و توده های تیروئید یکی شایع ترین مشکلات غدد درون ریز در بدن است، اکثر کسانی که در تصویربرداری های مختلف در ناحیه گردن متوجه وجود توده می شوند اولین نگرانی شان درباره احتمال سرطانی بودن این توده هاست، برخی می پرسند مطرح شدن توده به عنوان ماکروکلسیفیکیشن تا چه حد می تواند نشانه خوش خیم بودن یا بدخیم بودن ندول تیروئید باشد، انجمن تیروئید آمریکا در این زمینه تحقیقاتی انجام داده است که تحلیل نتایج آن می تواند جوابی برای سوالات شما باشد، به این دلیل موسسه تصویربرداری پزشکی تیراد تصمیم گرفته است تا در این مقاله نتایج این تحقیقات با موضوع نوع توده ها و ندول های از جمله ندول کلسیفیه تیروئید ، درصد احتمال سرطانی بودن آنها و دیگر آمار مربوطه را بیاورد.

غده پاراتیروئید چیست

نتیجه آخرین تحقیقات انجمن تیروئید آمریکا

تحقیقات اخیر در نتایج یافته های سونوگرافی تیروئید از وجود رگه های کلسیم (میکروکلسیفیکیشن) به طور اخص در رابطه با سرطان تیروئید پاپیلاری صورت گرفته است، این تحقیقات نشان می دهد با اینکه وجود رگه های بزرگ کلسیم (ماکروکلسیفیکیشن) در اغلب موارد نشان دهنده توده های خوش خیم است ولیکن درباره خطر واقعی سرطان در ندول کلسیفیه تیروئید (ماکروکلسیفیکیشن) تحقیقات کمتری صورت پذیرفته و شناخت کمتری وجود دارد.

هدف از  این مطالعه تعیین ویژگی های بالینی از الگوهای کلسیفیکیشن در تصویربرداری سونوگرافی تیروئید در پیشگیری از سرطان است.

فراخوان به صفحه درمان ندول تیروئید

کلسیفیکیشن به چه معنی است

در ابتدا به مفهوم کلسیفیکیشن بپردازیم و اینکه کلسیفیه چیست ، ندول کلسیفیه تیروئید چیست ، کلسیفیکیشن به اتفاقی گفته می شود که طی آن کلسیم در بافت بدن رسوب می کند، به بیان ساده زمانی که کلسیم در بافت به جای ساختن استخوان رسوب کرده و حالت توده به خود می گیرد کلسیفیکیشن گفته می شود، به طور معمول این حالت در استخوانها اتفاق می افتد که موجب ساخت استخوان می شود ولی وجود این رگه ها در بافتهای نرم به شکل بیماری نمود می کند.

رسوب کلسیم (کلسیفیکاسیون) ممکن است در هر جایی از بدن اتفاق بیافتد، در اغلب موارد در پی عفونت و التهاب رخ می دهد، این رسوب در نواحی سرطانی و یا نواحی غیرسرطانی ظاهر می شوند.

این رسوب در تیروئید نیز ممکن است اتفاق بیافتد، در چنین مواردی بایست سرطانی بودن و یا غر سرطانی بودن ندول کلسیفیه تیروئید بررسی شود.

این رسوبات به طور معمول در سونوگرافی تیروئید قابل مشاهده هستند، با اینکه رسوبات کلسیم می تواند در مناطق سرطانی اتفاق بیافتد ولیکن این یک امر قطعی نیست و وجود این رگه های کلسیم نشان دهنده وجود سرطان نیست.

کلسیفیه چیست ؟ ندول کلسیفیه تیروئید خوش خیم است یا بدخیم؟

علت ایجاد کلسیفیکاسیون

رسوب کلسیم به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد، عفونت ها، التهابهای مزمن و ماندگار، متابولیسم ناقص کلسیم که باعث ایجاد هیپرکلسمی (وجود بیش از حد کلسیم در خون) می شود و نیز اختلالات ژنتیکی که باعث ایجاد بیماریهای خودایمنی شده و بر روی بافت های همبندی در بدن اثر می گذارد از جمله مواردی است که باعث می شود تا کلسیفیکاسیون اتفاق بیافتد.

خلاصه ای از تحقیقات

در این آزمایشات در مجمع ۲۱۲۲ ندول تیروئید در ۱۴۹۸ نفر بیمار چینی یک ماه قبل از تیروئیدکتومی (برداشتن تیروئید) مورد آزمایش قرار گرفتند

برخی انواع کلسیفیکیشن در سونوگرافی ۱۵.۷  درصد از ندول های خوش خیم و ۴۹.۶ درصد ندولهای سرطانی؛ در مجموع ۱۲ درصد از ندولهای تیروئید یافت شده سرطانی بوده و بیشترین آمار (۸۵.۳ درصد) مربوط به نوع سرطان پاپیلاری  و میانگین سایز ندول ها ۲.۳ سانتی متر بود.

در ۳۳.۷ درصد (۸۷ از ۲۵۸ ) توده های سرطانی و ۶.۴ درصد (۱۲۰ از ۱۸۶۴) از ندول های خوش خیم میکروکلسیفیکیشن یافت شد و ۹۵ درصد از ندولهای سرطانی تشخیص داده شده از نوع پاپیلاری بوده اند.

همچنین در ۲۷ درصد از ندول های خوش خیم و ۲۷ درصد از  ندولهای بدخیم مایکروکلسیفیکیشن یافت شد

سخن پزشک درباره ندول کلسیفیه تیروئید

صرف وجود کلسیفیکیشن خوش خیم و یا بدخیم بودن ضایعه تیروئید مشخص نمی شود، مسئله مهم تر شکل کلسیفیکیشن است، می توان گفت کلسیفیکیشن های درشت اغلب در توده های بزرگ و کلسیفیکیشن های کوچک در سرطان های تیروئید مطرح می شود، کلسیفیکیشنهای درشت در برخی مواقع در سونوگرافی تیروئید به حالت تخریب شده و خوردگی ایجاد شده باشند که در این موارد حتما بایست بیوپسی انجام شود ولی صرفا کلسیفیکیشن های بزرگ نشان دهنده بدخیمی نیست و اگر مشخصات آورده شده در سونوگرافی دیده شد، لازم است تا حتما یک متخصص بر روی آن بررسی انجام داده و سونوگرافی توسط یک پزشک متبحر انجام شود تا بتواند آن ها را از هم تمیز بدهد.

به طور کلی کلسیفیکیشن های تیروئید از نظر بالینی مهم بوده و بایست با سونوگرافی دقیق بررسی شود و این که بیوپسی انجام شود و یا بیمار فالوآپ شود بسته به نظر متخصص مربوطه و شرایط بیمار است.

این آزمایشات نشان دهنده چیست

این تحقیقات که در سال ۲۰۱۱ انجام شد نشان داد امکان بدخیمی و سرطانی بودن ندول کلسیفیه تیروئید (ماکروکلسیفیکیشن) نامحتمل نیست و این احتمال وجود دارد که در بین این ندول ها نیز بدخیمی رخ دهد بنابراین بر خلاف این عقیده که وجود ماکروکلسیفیکیشن در ندول به مفهوم توده خوش خیم در نظر گرفته می شد و در نتیجه بیوپسی و نمونه برداری از این نوع ندول ها ­­انجام نمی گرفت! نبایست این ندولها از آزمایشات و نمونه برداری های بعدی حذف شوند.

اقدام پزشک پس از یافتن ندول کلسیفیه تیروئید در سونوگرافی چیست

در این زمان پزشک با استفاده از بیوپسی سوزنی یا همان FNA نسبت به بررسی پاتولوژیک این ندولها اقدام می کند، پس از نمونه برداری پاتولوژیت اعلام می کند که نوع این توده ها خوش خیم بوده و یا بدخیم گزارش می شود.

با اینحال یک خبر خوشحال کننده این است که حتی اگر ندول بدخیم بوده باشد در اغلب موارد قابل درمان و کنترل است، استفاده از پیشرفتهای علمی که تا کنون در زمینه بیماری های تیروئید رخ داده است کمک می کند تا در تشخیص به موقع و درمان با کمترین عوارض برای بیمار موقعیت های مناسبی رخ دهد.

خدمات تصویربرداری تیراد در این مورد

موسسه تصویربرداری و سونوگرافی تیراد به عنوان اولین مرکز فوق تخصصی در تشخیص و درمان بیماری های تیروئید در ایران با وجود پزشکان فوق تخصص در انجام سونوگرافی تیروئید، نمونه برداری تیروئید، درمان توده های خوش خیم تیروئید به روش کم تهاجمی آر اف، درمان توده های خوش خیم تیروئید به روش کم تهاجمی ماکروویو و نیز درمانهای کم تهاجمی در توده های بدخیم تیروئید اهتمام ورزیده است، مراجعین محترم می توانند با استفاده نوبت گیری از طریق شماره های موسسه و یا از طریق نوبت دهی اینترنتی از خدمات موسسه استفاده نمایند.

مطالب مرتبط:

سرطان تیروئید

تیروئید چیست

منبع : سایت انجمن تیروئید آمریکا

آیا این مطلب مفید بود، امتیاز بدهید

این مقاله چقدر مفید بود؟

به آن امتیاز دهید!

امتیاز متوسط ۳.۳ / ۵. تعداد رای‌ها: ۳

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری

۲۶ دیدگاه. ترک جدید

 • سلام من در پی مشاهده یک برجستگی در گردن سونو گرافی تیروئید کردم
  نتیجه این هست یک ندول میکس سالید _ کیستیک در لوب چپ با ابعاد ۴۲ در ۲۳ میلیمتر که در داخل ان یک ناحیه کیستیک به ابعاد ۲۴ در ۱۱ م م مشاهده می شود .
  همچنین کانون کلسیفیه به قطر ۱۱ م م در پارانشیم ندول فوق همراه با کلسیفیکاسیونهای ظریف متعدد مشاهده می شود .
  در لوب راست دو ندول کوچک هیپواکو به قطر ۹ تا ۱۰ م م همراه دو سه ندول ظریفتر پراکنده در هر دو لوب مشاهده می شود . در بررسی قسمتهای لاترال و قدامی دو طرف گردن توده یا لنفادنوپاتی واضحی مشاهده نشد .
  اوضاعم خیلی خرابه ؟ لطفا یک راهنمایی کنید چکار کنم!؟

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید این جواب سونوگرافی من هست به نظرتون چجوریه وضعیتم عمل میخواد یعنی؟

  اولتراسونوگرافی تیروئید با وضوح بالا: هر دو لوب تیروئید دارای اندازه طبیعی (۱۵-۱۶ میلی متر در قطر AP) با اکوتکسنس پارانشیمی ناهنجار خفیف خفیف نیاز به همبستگی با TET دارند. لوب تیروئید دیده می شود. علائم یک ضایعه ظاهری hypoechoic به اندازه ۳ میلی متر در قسمت میانی Lt. لوب تیروئید حاوی کلسیفیکاسیون داخل ضایعه به نفع ضایعه خوش خیم است. علائم یک ضایعه کیستیک کوچک آشکار به اندازه ۳ ۱.۵ ۵/۱ میلی متر در قطب تحتانی نیز مشاهده شده است. Isthmus دست نخورده است. هیچ لنفادنوپاتی مجاور قابل مشاهده نیست. ۱۷:۵۱

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   با توجه به پاسخ سونوگرافی، شما نیاز به جراحی ندارید البته باید معاینات بالینی و موارد دیگر هم بررسی شود ولیکن در این سونوگرافی شما مشکل خاصی نیست

   پاسخ
 • ناشناس
  1399/05/21 9:21 ب.ظ

  ندول کیستک به ابعاد ۱۲*۱۲*۱۷م م حاوی توده solidایزواکواینترنال به ابعاد ۱۰*۱۱*۱۳م م درقسمت مدیال تحتانی لوپ راست دارای مختسرفلوی پریفرال وحاوی فوکوس های میکروکلسیفیکا سیون دیده شد راهنمایم کنید چکارکنم

  پاسخ
 • ناشناس
  1399/05/21 9:09 ب.ظ

  سلام ندول کیستک به ابعاد ۱۲*۱۲*۱۷م م حاوی توده ایزواکو اینترنال به ابعاد۱۰*۱۱*۱۳*م م درقسمت مدیال تحتانی لوب راست دارای مختصر فلوی پریفرال وحاوی فوکوسهای میکرو کلسیفیکا سیون دیده شده راهنماییم کنید چکار کنم

  پاسخ
 • لیلا قانع
  1399/05/12 7:24 ق.ظ

  با سلام من بعداز دیدن تورم ودرد درگردن سونوشدم واین مشاهدات یافت شد:ابعاد لوب راست تیروئیدmm48*19*19/5بزرگتراز حد نرمال وابعاد لوب چپ تیروئید mm35*14*11/5میباشد.ضخامت ایسم تیروئیدطبیعی است۲م م.تصویر یک ندول هایپراکوبه ابعادmm25*15/5*15باحاشیه مشخص و فاقد میکرو کلسیفیکاسیون در لوب راست تیروئید مشاهده شد.(TIRADS3(low suspiciousباتوجه به سایز FNAتو صیه میشود.

  پاسخ
 • سلام.در سونوگرافی مادرم که ۴۸ سالشونه تصویر توده ایزواکو حاوی کلسیفیکاسیون کورس با حدود مشخص با ابعاد ۳۱×۲۵ mm در لوب چب تیروئید رویت شده. تصویر حداقل چهار توده سالید ROUND با حدود مشخص و فاقد کلسیفیکاسیون در قدام عضله SCM چپ مشهود است که ابعاد بزرگترین انها ۱۷×۱۹ mm میباشد . ایسم با ضخامت۲ mmرویت شده تصویر ندول کوچک با حدود مشخص و فاقد کلسیفیکاسیون در ایسم به ابعاد ۴×۱۰ mm رویت گردید .
  لطفا نظرتونو بگید .ممنونم

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   بهتر است بیمار شما یک نمونه برداری انجام دهند و نیز مدارکتان را به شکل کامل در واتساپ مرکز ارسال کنی تا بررسی شود

   پاسخ
 • حمیرا کتال
  1399/03/31 11:16 ق.ظ

  سلام حدود سه ساله کم کاری تیروییددارم وقرص لووکسین۱۰۰ از شنبه تا چهارشنبه روزی یک عدد میخورم ودراین مدت تمام آزمایشهاtsh بین۱تا ۲ بوده وسونوگرافی تیرویید مشکلی نداشتم اما الان که برای ویزیت رفتم آزمایش ۲.۴۳ وسونوگرافی جدید هردولوپ تیرویید ابعاد طببعی هر دولوپ هتروژن بود تصویر ضایعه کیستیک درلوب راست به سایزmm 1/4*2/6 مشهود بود. ندول با نمایspongy درلوپ چپ به ابعادmm 1/2*3 مشاهده گردید.کالسیفیکاسیون دیده نشد. قطر قدامی خلفی ایسم ۴mmاندازه گیری گردید. اکوژنیسیته نسوج نرم دوطرف گردن درحدطبیعی بود. درlevel هایlتا vl گردن دردوطرف شواهد massویا lap پاتولوژبک دیده نشد.لطفا بگید باید چکار بکنم.

  پاسخ
 • ناشناس
  1399/03/13 7:39 ب.ظ

  با سلام،من با مشکل درد و گرفتگی گلو سونو گرافی تیروئید شدم،حدود ده ساله کم کاری تیروئید دارم
  نتیجه سونو این بود:سایز تیروئید طبیعی است.
  اکوی تیروئید کاهش یافته و نان هموژن است.تصویر ساختمان های کوچک هیپو اکو ندولر به دیامتر حداکثر ۲/۵م.م.در تیروئید همراه با کانون کوچک کلسیفیه به دیامتر ۱م.م.در لوب راست مشاهده میشود.
  ممنون میشم راهنمائیم کنین

  پاسخ
 • ناشناس
  1399/02/16 8:41 ب.ظ

  سلام ببخشید پیج اینستاتونو میشه بفرستین

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید این سونو تیروئیده منمه خیلی نگرانم میشه کمکم کنید خطرناکه یا نه

  در بررسی لوپ راست ه تیروئید به سایز ۴۲ *۱۵* ۱۴ ولوپ چپ به سایز *۴۱ ۱۸ *۱۷ دارای سایز و اکو طبیعی هستند

  یک ناحیه هایپواکو بدون حدون مشخص به سایز ۱۴ *۸ در لترال لوپ چپ مشاهده شد که در سیتینگ بالینی و آزمایشگاهی مناسب مطح کننده تیروئیدیت تحت حاد است

  یک ندول هایپو اکو با حدود مشخص به سایز ۱۲ *۱۰ در خلف لوب چپ بدون کاسیفیکلسیون داخلی و بدون نمای taller than wide رویت شد(tirads 4 /با سایز فوق الذکد follow up توصیه می شود)

  یک ندول هایپو اکو با حدود مشخص به سایز ۱۱ *۷ در لوب راست بدون کاسیفیکلسیون داخلی و بدون نمای taller than wide رویت شد(tirads 4 /با سایز فوق الذکد follow up توصیه می شود)

  یک ندول هایپو اکو با حدود مشخص به سایر ۵ *۳ در ایسم تیروئید بدون کلسیفیکلسیون داخلی و بدون نمای taller than wide رویت شد

  لنفادنوپاتی قابل توجه در زنجیره گردن وجود ندارد

  پاسخ
 • سلام توسونوگرافی من گفتن که تیروئیدهاشیموتوهستش ودارای ندول که حاوی کلسیفیه ونسبتا واسکولاریته پریفال هست ویک ندول هم طرف چپم هست اون هم باهمان نشانه هاست ولی حدودناواضح دارد سوالم اینه که کسی که هاشیموتوهست نبایدنگران ندول هاش باشه چون نظر دکترم ودکترسونوگرافی به انجام اف ان ای هستش ولی یه دکتر دیگه رفتم گفت نمیخواد هاشیموتو همینجوریه جای نگرانی نیست حالاموندم حرف کدوم یکی روگوش کنم لطفا رانماییم کنید که ندول های هاشیموتومیتونه بدخیم باشه یانه؟درضمن سه ماه تکرار میکنم سونورو اندازه بزرگترشده تشکر

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   ندول تیروئید هم در تیروئید نرمال می تواند به وجود بیاید هم هاشیموتو، ولی در هاشیموتو به این دلیل که ندول های کاذب هم وجود دارد تشخیص ندول واقعی از ندول کاذب یک چالش محسوب می شود و اینکه کدوم ندول را نمونه برداری کنند خودش یک مسئله مهم است، بهتر هست تا برای FNA به یک مرکز با تجربه مراجعه کنید، پیشنهاد می کنم تشریف بیاورید مرکز تا سونو را تکرار کنیم و شرایط را با معاینه دقیق بررسی کنیم

   پاسخ
 • سلام چراجواب نمیدید؟؟😔

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/11/05 9:26 ق.ظ

   سلام دوست خوبم
   ما تمام تلاشمان را برای جوابدهی به شما عزیزان می کنیم ولی به دلیل تعداد بالای سوالات چه در این سایت و چه در پیج اینستا و اینکه پزشکان مرکز با ترافیک بالای کاری مواجه هستن و این عزیزان پاسخ شما را می فرستند، ممکن است با کمی تاخیر مواجه شوید، بابت این تاخیر هم عذرخواهی می کنیم و هم از صبوری شما متشکریم ولی بی شک تمامی سوالات کاربران در اولویت پاسخ دهی ما است و تمامی تلاشمان را در این باره داریم، بنابراین از اینکه صبورانه با ما در ارتباط هستید ممنونیم

   پاسخ
 • سلام
  من آقا،۳۷ساله.حدود پنج سال است که یه ندول هیپو اکو به اندازه ۳میلی متر دارم.هیچ علایمی هم در ناحیه گردن ندارم. و بصورت اتفاقی متوجه شدم. چون گاهی اوقات عضلات کناری گردن درد میکنه که بعد از ام ای ای متوجه شدم که دیسک خفیف گردن دارم.اما هراز گاهی نگران میشم .رادیولوژیست گفت هیچ مشکلی نیست.از متخصص غدد هم مشورت گرفتم گفتند ندول های زیر ده میلی اهمیتی ندارن.شما هم نظری بدین متشکر میشم.اولین سونوگرافی سال ۹۴ و آخرین سونوگرافی بهمن سال۹۷ بود و در این مدت هیچ تغییری در اندازه بوجود نیامده است. در ضمن یه سوال دیگر،ایا خم گردن یا چرخش گردن یا برداشتن وسایل سنگین که باعث درد عضلات میانی گردنم میشه ارتباطی با تیروئید داره؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  پاسخ
 • سلام من سمت چپ گلوم یه ندول کلسیفه دارم و بزرگه ابعاد ۱۴ و زخامت ۲ بنظرتون چکار باید بکنم . گردنمم درد میکنه .

  پاسخ
 • سلام خیلی نگرانم

  پاسخ
  • موسسه تیراد
   1398/11/02 8:23 ق.ظ

   سلام دوست عزیز؛
   ای کاش اگر نگرانی شما درباره بیماری تیروئید هست مطرح کنید تا در صورتی که بتوانیم کمکی داشته باشیم تا نگرانی شما رفع شود
   موفق باشید

   پاسخ
   • معصومه
    1399/01/31 0:55 ق.ظ

    سلام من درمرکزلوب راست هتروژن ۲۳میلی متر دارم که دارای کالسیفیکاسیون faint دارم نوشته باید مورد بررسی سلولی قراربگیره دکتر گفت نمونه برداری بایدبشه تیروئید هم ندارم نظرشماچیه؟خیلی نگرانم

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر