ندول کلسیفیه تیروئید چیست، آیا وجود ندول کلسیفیکیشن نشانه خوش خیم بودن توده است

ندول کلسیفیه تیروئید چیست، آیا وجود ندول کلسیفیکیشن نشانه خوش خیم بودن توده است

وجود ندول ها و توده های تیروئید یکی شایع ترین مشکلات غدد درون ریز در بدن است، اکثر کسانی که در تصویربرداری های مختلف در ناحیه گردن متوجه وجود توده می شوند اولین نگرانی شان درباره احتمال سرطانی بودن این توده هاست، برخی می پرسند مطرح شدن توده به عنوان ماکروکلسیفیکیشن تا چه حد می تواند نشانه خوش خیم بودن یا بدخیم بودن ندول تیروئید باشد، انجمن تیروئید آمریکا در این زمینه تحقیقاتی انجام داده است که تحلیل نتایج آن می تواند جوابی برای سوالات شما باشد، به این دلیل موسسه تصویربرداری پزشکی تیراد تصمیم گرفته است تا در این مقاله نتایج این تحقیقات با موضوع نوع توده ها و ندول های از جمله ندول کلسیفیه تیروئید ، درصد احتمال سرطانی بودن آنها و دیگر آمار مربوطه را بیاورد.

غده پاراتیروئید چیست

نتیجه آخرین تحقیقات انجمن تیروئید آمریکا

تحقیقات اخیر در نتایج یافته های سونوگرافی تیروئید از وجود رگه های کلسیم (میکروکلسیفیکیشن) به طور اخص در رابطه با سرطان تیروئید پاپیلاری صورت گرفته است، این تحقیقات نشان می دهد با اینکه وجود رگه های بزرگ کلسیم (ماکروکلسیفیکیشن) در اغلب موارد نشان دهنده توده های خوش خیم است ولیکن درباره خطر واقعی سرطان در ندول کلسیفیه تیروئید (ماکروکلسیفیکیشن) تحقیقات کمتری صورت پذیرفته و شناخت کمتری وجود دارد.

هدف از  این مطالعه تعیین ویژگی های بالینی از الگوهای کلسیفیکیشن در تصویربرداری سونوگرافی تیروئید در پیشگیری از سرطان است.

فراخوان به صفحه درمان ندول تیروئید

کلسیفیکیشن به چه معنی است

در ابتدا به مفهوم کلسیفیکیشن بپردازیم و اینکه کلسیفیه چیست ، ندول کلسیفیه تیروئید چیست ، کلسیفیکیشن به اتفاقی گفته می شود که طی آن کلسیم در بافت بدن رسوب می کند، به بیان ساده زمانی که کلسیم در بافت به جای ساختن استخوان رسوب کرده و حالت توده به خود می گیرد کلسیفیکیشن گفته می شود، به طور معمول این حالت در استخوانها اتفاق می افتد که موجب ساخت استخوان می شود ولی وجود این رگه ها در بافتهای نرم به شکل بیماری نمود می کند.

رسوب کلسیم (کلسیفیکاسیون) ممکن است در هر جایی از بدن اتفاق بیافتد، در اغلب موارد در پی عفونت و التهاب رخ می دهد، این رسوب در نواحی سرطانی و یا نواحی غیرسرطانی ظاهر می شوند.

این رسوب در تیروئید نیز ممکن است اتفاق بیافتد، در چنین مواردی بایست سرطانی بودن و یا غر سرطانی بودن ندول کلسیفیه تیروئید بررسی شود.

این رسوبات به طور معمول در سونوگرافی تیروئید قابل مشاهده هستند، با اینکه رسوبات کلسیم می تواند در مناطق سرطانی اتفاق بیافتد ولیکن این یک امر قطعی نیست و وجود این رگه های کلسیم نشان دهنده وجود سرطان نیست.

کلسیفیه چیست ؟ ندول کلسیفیه تیروئید خوش خیم است یا بدخیم؟

علت ایجاد کلسیفیکاسیون

رسوب کلسیم به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد، عفونت ها، التهابهای مزمن و ماندگار، متابولیسم ناقص کلسیم که باعث ایجاد هیپرکلسمی (وجود بیش از حد کلسیم در خون) می شود و نیز اختلالات ژنتیکی که باعث ایجاد بیماریهای خودایمنی شده و بر روی بافت های همبندی در بدن اثر می گذارد از جمله مواردی است که باعث می شود تا کلسیفیکاسیون اتفاق بیافتد.

خلاصه ای از تحقیقات

در این آزمایشات در مجمع ۲۱۲۲ ندول تیروئید در ۱۴۹۸ نفر بیمار چینی یک ماه قبل از تیروئیدکتومی (برداشتن تیروئید) مورد آزمایش قرار گرفتند

برخی انواع کلسیفیکیشن در سونوگرافی ۱۵.۷  درصد از ندول های خوش خیم و ۴۹.۶ درصد ندولهای سرطانی؛ در مجموع ۱۲ درصد از ندولهای تیروئید یافت شده سرطانی بوده و بیشترین آمار (۸۵.۳ درصد) مربوط به نوع سرطان پاپیلاری  و میانگین سایز ندول ها ۲.۳ سانتی متر بود.

در ۳۳.۷ درصد (۸۷ از ۲۵۸ ) توده های سرطانی و ۶.۴ درصد (۱۲۰ از ۱۸۶۴) از ندول های خوش خیم میکروکلسیفیکیشن یافت شد و ۹۵ درصد از ندولهای سرطانی تشخیص داده شده از نوع پاپیلاری بوده اند.

همچنین در ۲۷ درصد از ندول های خوش خیم و ۲۷ درصد از  ندولهای بدخیم مایکروکلسیفیکیشن یافت شد

سخن پزشک درباره ندول کلسیفیه تیروئید

صرف وجود کلسیفیکیشن خوش خیم و یا بدخیم بودن ضایعه تیروئید مشخص نمی شود، مسئله مهم تر شکل کلسیفیکیشن است، می توان گفت کلسیفیکیشن های درشت اغلب در توده های بزرگ و کلسیفیکیشن های کوچک در سرطان های تیروئید مطرح می شود، کلسیفیکیشنهای درشت در برخی مواقع در سونوگرافی تیروئید به حالت تخریب شده و خوردگی ایجاد شده باشند که در این موارد حتما بایست بیوپسی انجام شود ولی صرفا کلسیفیکیشن های بزرگ نشان دهنده بدخیمی نیست و اگر مشخصات آورده شده در سونوگرافی دیده شد، لازم است تا حتما یک متخصص بر روی آن بررسی انجام داده و سونوگرافی توسط یک پزشک متبحر انجام شود تا بتواند آن ها را از هم تمیز بدهد.

به طور کلی کلسیفیکیشن های تیروئید از نظر بالینی مهم بوده و بایست با سونوگرافی دقیق بررسی شود و این که بیوپسی انجام شود و یا بیمار فالوآپ شود بسته به نظر متخصص مربوطه و شرایط بیمار است.

این آزمایشات نشان دهنده چیست

این تحقیقات که در سال ۲۰۱۱ انجام شد نشان داد امکان بدخیمی و سرطانی بودن ندول کلسیفیه تیروئید (ماکروکلسیفیکیشن) نامحتمل نیست و این احتمال وجود دارد که در بین این ندول ها نیز بدخیمی رخ دهد بنابراین بر خلاف این عقیده که وجود ماکروکلسیفیکیشن در ندول به مفهوم توده خوش خیم در نظر گرفته می شد و در نتیجه بیوپسی و نمونه برداری از این نوع ندول ها ­­انجام نمی گرفت! نبایست این ندولها از آزمایشات و نمونه برداری های بعدی حذف شوند.

اقدام پزشک پس از یافتن ندول کلسیفیه تیروئید در سونوگرافی چیست

در این زمان پزشک با استفاده از بیوپسی سوزنی یا همان FNA نسبت به بررسی پاتولوژیک این ندولها اقدام می کند، پس از نمونه برداری پاتولوژیت اعلام می کند که نوع این توده ها خوش خیم بوده و یا بدخیم گزارش می شود.

با اینحال یک خبر خوشحال کننده این است که حتی اگر ندول بدخیم بوده باشد در اغلب موارد قابل درمان و کنترل است، استفاده از پیشرفتهای علمی که تا کنون در زمینه بیماری های تیروئید رخ داده است کمک می کند تا در تشخیص به موقع و درمان با کمترین عوارض برای بیمار موقعیت های مناسبی رخ دهد.

خدمات تصویربرداری تیراد در این مورد

موسسه تصویربرداری و سونوگرافی تیراد به عنوان اولین مرکز فوق تخصصی در تشخیص و درمان بیماری های تیروئید در ایران با وجود پزشکان فوق تخصص در انجام سونوگرافی تیروئید، نمونه برداری تیروئید، درمان توده های خوش خیم تیروئید به روش کم تهاجمی آر اف، درمان توده های خوش خیم تیروئید به روش کم تهاجمی ماکروویو و نیز درمانهای کم تهاجمی در توده های بدخیم تیروئید اهتمام ورزیده است، مراجعین محترم می توانند با استفاده نوبت گیری از طریق شماره های موسسه و یا از طریق نوبت دهی اینترنتی از خدمات موسسه استفاده نمایند.

مطالب مرتبط:

سرطان تیروئید

تیروئید چیست

منبع : سایت انجمن تیروئید آمریکا

آیا این مطلب مفید بود، امتیاز بدهید

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]
اشتراک گذاری
زهراا

سلام توسونوگرافی من گفتن که تیروئیدهاشیموتوهستش ودارای ندول که حاوی کلسیفیه ونسبتا واسکولاریته پریفال هست ویک ندول هم طرف چپم هست اون هم باهمان نشانه هاست ولی حدودناواضح دارد سوالم اینه که کسی که هاشیموتوهست نبایدنگران ندول هاش باشه چون نظر دکترم ودکترسونوگرافی به انجام اف ان ای هستش ولی یه دکتر دیگه رفتم گفت نمیخواد هاشیموتو همینجوریه جای نگرانی نیست حالاموندم حرف کدوم یکی روگوش کنم لطفا رانماییم کنید که ندول های هاشیموتومیتونه بدخیم باشه یانه؟درضمن سه ماه تکرار میکنم سونورو اندازه بزرگترشده تشکر

مهین

سلام چراجواب نمیدید؟؟😔

رامین

سلام من آقا،۳۷ساله.حدود پنج سال است که یه ندول هیپو اکو به اندازه ۳میلی متر دارم.هیچ علایمی هم در ناحیه گردن ندارم. و بصورت اتفاقی متوجه شدم. چون گاهی اوقات عضلات کناری گردن درد میکنه که بعد از ام ای ای متوجه شدم که دیسک خفیف گردن دارم.اما هراز گاهی نگران میشم .رادیولوژیست گفت هیچ مشکلی نیست.از متخصص غدد هم مشورت گرفتم گفتند ندول های زیر ده میلی اهمیتی ندارن.شما هم نظری بدین متشکر میشم.اولین سونوگرافی سال ۹۴ و آخرین سونوگرافی بهمن سال۹۷ بود و در این مدت هیچ تغییری در اندازه بوجود نیامده است. در ضمن یه سوال دیگر،ایا… ادامه »

زهرا

سلام من سمت چپ گلوم یه ندول کلسیفه دارم و بزرگه ابعاد ۱۴ و زخامت ۲ بنظرتون چکار باید بکنم . گردنمم درد میکنه .

هدي

سلام خیلی نگرانم

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر