اسکن تیروئید چیست؟ اسکن تیروئید در چه مواقعی و برای چه کاری انجام می شود؟

 اسکن تیروئید چیست؟

اسکن تیروئید یک روش تصویربرداری تخصصی برای بررسی تیروئید شما است. تیروئید غده ای است که متابولیسم شما را کنترل می کند و در قسمت جلویی گردن قرار دارد.

به طور معمول، اسکن با پزشکی هسته ای برای ارزیابی نحوه عملکرد تیروئید به کار می رود. پزشکی هسته ای شامل استفاده از مقادیر کمی از مواد رادیواکتیو برای تشخیص بیماری است.

ید رادیواکتیو معمولاً در آزمایشات تیروئید از جمله اسکن تیروئید استفاده می شود. تیروئید و اکثر انواع سرطان تیروئید به طور طبیعی ید را جذب می کنند. ید رادیواکتیو در بافت تیروئید تجمع می یابد. یک دوربین گاما یا اسکنر انتشارات رادیواکتیو را تشخیص می دهد.

پزشک از نتایج این آزمایش برای ارزیابی عملکرد تیروئید استفاده خواهد کرد.

اسکن تیروئید چیست؟

موارد استفاده از اسکن تیروئید

اسکن تیروئید می تواند به پزشک کمک کند تا تشخیص دهد که آیا تیروئید شما به درستی کار می کند یا خیر. همچنین ممکن است برای اندازه‌گیری واکنش تیروئید، آزمایش جذب ید رادیواکتیو (RAIU) را با اسکن انجام دهید.

یک ماده رادیواکتیو به نام رادیوایزوتوپ یا رادیونوکلئید “ردیاب” قبل از آزمایش به شما داده می شود. ممکن است آن را از طریق تزریق، مایع یا قرص دریافت کنید. ردیاب هنگامی که در بدن شما باشد، اشعه گاما را منتشر می کند. یک دوربین گاما یا اسکنر می تواند این نوع انرژی را از خارج از بدن شما تشخیص دهد.

دوربین ناحیه تیروئید را اسکن کرده، ردیاب را ردیابی می کند و نحوه پردازش تیروئید را اندازه گیری می کند. این دوربین با یک کامپیوتر کار می کند تا تصاویری را ایجاد کند که ساختار و عملکرد تیروئید را بر اساس نحوه تعامل آن با ردیاب شرح دهد.

موارد استفاده از اسکن تیروئید

از اسکن تیروئید می توان برای ارزیابی ناهنجاری های یافت شده در معاینه فیزیکی یا آزمایش آزمایشگاهی استفاده کرد. از تصاویر این آزمایش می توان برای تشخیص موارد زیر استفاده کرد:

 • توده ها، ندول ها (کیست ها) یا سایر گره‌ها
 • التهاب یا تورم
 • تیروئید پرکار یا پرکاری تیروئید
 • تیروئید کم کار یا کم کاری تیروئید
 • گواتر که بزرگ شدن غیر طبیعی تیروئید است.
 • سرطان تیروئید

RAIU عملکرد غده تیروئید را ارزیابی می کند. هنگامی که تیروئید ید رادیواکتیو را جذب می کند، ید را برای تولید هورمون های تیروئید پردازش می کند. با اندازه‌گیری میزان ید رادیواکتیو در غده تیروئید، پزشک می‌تواند نحوه تولید هورمون‌های تیروئید را ارزیابی کند.

بررسی متاستاتیک نوعی اسکن تیروئید است. معمولاً برای افراد مبتلا به سرطان تیروئید انجام می شود. با تشخیص محل جذب ید، می تواند تشخیص دهد که آیا سرطان تیروئید گسترش یافته است یا خیر. این روش معمولاً پس از جراحی تیروئید و فرسایش یا برداشتن آن انجام می شود. می تواند تکه هایی از تیروئید را که پس از جراحی باقی مانده اند شناسایی کند.

روش اسکن تیروئید

اسکن تیروئید معمولاً به صورت سرپایی در بخش پزشکی هسته ای یک بیمارستان انجام می شود. آنها می توانند توسط یک تکنسین پزشکی هسته ای تحت نظارت باشند. ممکن است متخصص غدد درون ریز شما در طول عمل حضور داشته باشد یا نباشد.

قبل از هر اسکن تیروئید، رادیونوکلئید را به شکل قرص، مایع یا تزریق دریافت خواهید کرد. وقتی مدت زمان لازم را برای جذب ید رادیواکتیو صبر کردید، به بخش پزشکی هسته‌ای باز می‌گردید.

روش اسکن تیروئید

روش اسکن تیروئید

برای اسکن تیروئید بدون RAIU روی میز معاینه دراز خواهید کشید. تکنسین سر شما را به سمت عقب می برد تا گردن شما کشیده شود. سپس از یک اسکنر یا دوربین برای گرفتن عکس از تیروئید، معمولا از حداقل سه زاویه مختلف استفاده می کنند. از شما خواسته می شود که در حین گرفتن تصاویر بسیار ثابت بمانید. فرآیند حدود ۳۰ دقیقه طول می کشد.

روش RAIU

RAIU 6 تا ۲۴ ساعت پس از مصرف رادیونوکلئید انجام می شود. برای این آزمایش روی صندلی می‌نشینید. تکنسین یک پروب را روی غده تیروئید شما قرار می دهد، جایی که رادیواکتیویته موجود را اندازه گیری می کند. این آزمایش چند دقیقه طول می کشد.

شما به بخش پزشکی هسته‌ای باز می‌گردید تا ۲۴ ساعت پس از اولین آزمایش، مجموعه دیگری از قرائت‌ها را انجام دهید. این به پزشک اجازه می دهد تا میزان هورمون تیروئید تولید شده را بین دو آزمایش تعیین کند.

روشRAIU

روش بررسی متاستاتیک

برای بررسی متاستاتیک، ید رادیویی را به شکل قرص دریافت خواهید کرد. شما باید بین دو تا هفت روز صبر کنید تا اجازه دهید ید در کل بدن شما حرکت کند.

در روز نظرسنجی، روی میز آزمایش دراز خواهید کشید. در حالی که خیلی بی حرکت دراز کشیده اید، از جلو و عقب اسکن از بدن شما گرفته می شود. این می تواند برای برخی افراد ناراحت کننده باشد.

ریکاوری از اسکن تیروئید

پس از انجام اسکن تیروئید، باید با پزشک خود تماس بگیرید تا در مورد نحوه از سرگیری مصرف داروهای تیروئید خود راهنمایی بگیرید.

ید رادیواکتیو در بدن شما هنگام ادرار دفع می شود. ممکن است به شما توصیه شود که مایعات اضافی بنوشید و مثانه خود را اغلب برای تخلیه رادیونوکلئید تخلیه کنید. باید دور از دیگران باشید و مراقب باشید که دیگران را از قرار گرفتن در معرض احتمالی مواد محافظت کنید. برای انجام این کار، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که پس از استفاده از توالت تا ۴۸ ساعت پس از آزمایش، دو بار شستشو دهید.

شما معمولاً می توانید بلافاصله پس از هر اسکن تیروئید رژیم غذایی و فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید.

ریکاوری از اسکن تیروئید

خطرات اسکن تیروئید

در رادیونوکلئید که در هر اسکن تیروئید استفاده می شود، مقدار کمی اشعه وجود دارد. قرار گرفتن در معرض اشعه شما حداقل و در محدوده قابل قبول برای معاینات تشخیصی خواهد بود. هیچ عارضه طولانی مدت شناخته شده ای از انجام یک روش پزشکی هسته ای وجود ندارد.

واکنش های آلرژیک به مواد رادیونوکلئید بسیار نادر است. فقط اثرات خفیف ممکن است رخ دهد. در صورت تزریق رادیونوکلئید ممکن است برای مدت کوتاهی درد و قرمزی خفیف در محل تزریق را تجربه کنید.

حتی اگر قرار گرفتن در معرض اشعه حداقل و کوتاه مدت است، اسکن تیروئید برای زنان باردار یا شیرده توصیه نمی شود. اگر اسکن متاستاتیک انجام داده اید، ممکن است پزشک توصیه کند که تا شش ماه پس از آزمایش از باردار شدن یا فرزندآوری خودداری کنید.

خطرات اسکن تیروئید

آماده شدن برای اسکن تیروئید

در مورد داروهای تجویزی یا بدون نسخه ای که مصرف می کنید به پزشک خود بگویید. در مورد نحوه استفاده از آنها قبل و حین آزمون بحث کنید.

ممکن است مجبور شوید از چهار تا شش هفته قبل از اسکن، داروهای تیروئید را قطع کنید. برخی از داروهای قلب و هر دارویی حاوی ید نیز ممکن است نیاز به تنظیم داشته باشند.

برای هر اسکن تیروئید، ممکن است از شما خواسته شود که از مصرف غذاهای خاصی که حاوی ید هستند حدود یک هفته قبل از عمل خودداری کنید. به طور معمول، شما نباید این ها را بخورید:

 • محصولات لبنی
 • صدف
 • سوشی
 • کلپ
 • جلبک دریایی
 • نمک ید دار
 • چاشنی هایی که حاوی نمک یددار هستند.

همچنین باید از این ها خودداری کنید:

 • آنتی هیستامین ها
 • شربت های سرفه
 • مولتی ویتامین ها
 • مکمل های حاوی ید

داروهای دیگری که می توانند بر نتایج RAIU تأثیر بگذارند عبارتند از:

 • هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک (ACTH)
 • باربیتورات ها
 • کورتیکواستروئیدها
 • استروژن
 • لیتیوم
 • محلول لوگول که حاوی ید است.
 • نیترات ها
 • فنوتیازین ها
 • تولبوتامید

شما نباید هیچ آزمایش تصویربرداری دیگری که از ید رادیواکتیو استفاده می کند به مدت شش هفته قبل از اسکن تیروئید خود انجام دهید. چند روز قبل از عمل، پزشک ممکن است برای تأیید اینکه عملکرد تیروئید شما هنوز غیر طبیعی است، آزمایش خون درخواست کند. اسکن تیروئید به عنوان ابزار تشخیصی ثانویه در مقایسه با سایر آزمایشات، مانند آزمایش خون، استفاده می شود. اسکن معمولاً زمانی که عملکرد تیروئید طبیعی است استفاده نمی شود. یک استثنا در این مورد زمانی است که ندول یا گواتر وجود داشته باشد.

ممکن است مجبور شوید چندین ساعت قبل از آزمایش ناشتا باشید. غذا می تواند بر دقت اندازه گیری RAIU تأثیر بگذارد.

قبل از انجام آزمایش باید هر گونه جواهرات یا سایر لوازم فلزی را در بیاورید. اینها ممکن است در دقت اسکن اختلال ایجاد کنند.

اسکن تیروئید چه نتایجی دارد؟

پزشک متخصص در تصویربرداری هسته ای تصاویر و نتایج اسکن تیروئید شما را ارزیابی می کند. نتایج در یک گزارش به پزشک شما ارسال خواهد شد.

نتایج اسکن تیروئید

یک اسکن طبیعی تیروئید هیچ گونه ناهنجاری در اندازه، شکل و محل غده تیروئید نشان نمی دهد. تیروئید شما یک رنگ سبز یکنواخت روی تصویر خواهد داشت. لکه های قرمز روی تصویر نشان دهنده رشد غیر طبیعی تیروئید است. نتایج طبیعی از اسکن متاستاتیک نشان دهنده عدم وجود بافت تیروئید و عدم گسترش سرطان تیروئید است.

اسکن غیرطبیعی تیروئید ممکن است تیروئید را بزرگ شده یا خارج از موقعیت نشان دهد که نشان دهنده وجود تومور احتمالی است. اندازه‌گیری‌های غیرطبیعی همچنین ممکن است نشان دهند که غده تیروئید شما مقدار زیادی یا خیلی کم از رادیونوکلئید را جمع‌آوری کرده است.

نتایج غیر طبیعی اسکن تیروئید نیز ممکن است نشان دهنده موارد زیر باشد:

 • گواتر ندولر کلوئیدی که نوعی بزرگی تیروئید به دلیل ید بسیار کم است.
 • بیماری گریوز که نوعی پرکاری تیروئید است.
 • تیروئیدیت بدون درد، که می تواند شامل تغییر بین پرکاری تیروئید و کم کاری تیروئید باشد.
 • گواتر ندولار سمی، که بزرگ شدن یک ندول روی گواتر موجود است.
نتایج اسکن تیروئید

 نتایج نظرسنجی متاستاتیک

نتایج غیر طبیعی از یک بررسی متاستاتیک نشان می دهد که مکان هایی وجود دارد که سرطان تیروئید در آن گسترش یافته است. این مطالعه همچنین نشان خواهد داد که پس از برداشتن یا فرسایش جراحی که غده را از بین می برد، بافت باقیمانده تیروئید کجا باقی می ماند.

نتایج RAIU

سطوح بالای غیر طبیعی هورمون تیروئید ممکن است نشان دهنده موارد زیر باشد:

 • مرحله اولیه تیروئیدیت هاشیموتو، که یک تورم مزمن تیروئید است.
 • پرکاری تیروئید ساختگی، که تیروئید پرکار ناشی از مصرف بیش از حد داروهای تیروئید است.
 • پرکاری تیروئید
 • گواتر

سطوح پایین غیر طبیعی هورمون تیروئید ممکن است نشان دهنده موارد زیر باشد:

 • کم کاری تیروئید
 • اضافه بار ید
 • تیروئیدیت تحت حاد، که التهاب غده تیروئید ناشی از ویروس است.
 • ندول تیروئید یا گواتر

 

نتیجه گیری

پزشک نتایج آزمایش را با شما در میان خواهد گذاشت. اگر آزمایش‌ها نشان می‌دهد که تیروئید آنطور که باید کار نمی‌کند، ممکن است آزمایش‌های بیشتری را برای کمک به تشخیص درست درخواست کنند.

بسته به شرایط شما، ممکن است داروهایی برای افزایش یا کاهش سطح هورمون تیروئید به شما بدهند. پیگیری دقیق برای اطمینان از طبیعی بودن سطح هورمون شما ضروری است. این همچنین کمک می کند تا از هرگونه عوارض سلامتی جلوگیری کنید.

۱ / ۵. ۱

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
مطلب بعدی
روش نوین تشخیص ماهیت ندول های تیروئید بر اساس امپدانس سلولی
مطلب قبلی
10 علامت و نشانه کمبود ید در بدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است

  Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر