همه چیز در مورد درمان تیروئید و گواتر

درمان تیروئید گواتر

درمان تیروئید و گواتر – بیماری تیروئید به چه روش‌هایی درمان می‌شود؟

در ادامه مقاله قبلی (گواتر تیروئید) مراحل تشخیص گواتر تیروئید و همچنین روش‌های درمان تیروئید را در این تاپیک مطالعه کنید.

روش‌های تشخیصی برای درمان تیروئید

تشخیص قطعی گواتر تیروئید از طریق تست سونوگرافی

از طریق سونوگرافی میزان فراوانی توده‌ها و اندازه آن‌ها برآورد می‌شود. سونوگرافی به هبچ عنوان اشعه‌ای را به بیمار منتقل نمی‌کند بلکه از طریق امواج صوتی و فرکانس، تصویر تیروئید در صفحه ساخته می‌شود، بنابراین سونوگرافی یک تست تشخیصی بدون عارضه است و در چنین شرایطی اگر پزشک به توده‌ای برای بدخیمی مشکوک شده باشد، از طریق یک نیدل کوچک (روش FNA که در قسمت خدمات سایت موسسه تصویربرداری تیراد به طور کامل راجع به آن توضیح داده شده است) نمونه برداری را انجام داده و این نمونه برای آزمایش بافت به پاتولوژی ارسال می‌شود.

توجه کنید که در گذشته نمونه برداری از تیروئید به شکل عمل جراحی بود و گاهی ممکن بود لازم باشد پزشک قسمت عمده‌ای از غده تیروئید را برداشته و بیمار با عوارض بعد از آن روبه‌رو شود ولی روش FNA یک روش بدون بستری و با بی‌حسی موضعی است که مشکلات عمل جراحی را ندارد.

فیلم نمونه‌های موفق بیوپسی تیروئید در همین سایت گذاشته شده و شما می‌توانید با دیدن فیلم‌ها از تجربیات بیماران دیگر نیز استفاده کنید.

روش‌های تشخیص قطعی گواتر تیروئید

چه زمانی اسکن تیروئید توصیه می‌شود؟

زمانی که آزمایش خون یک بیمار، میزان بالای هورمون تیروئید را نشان می‌دهد و بیمار دچار گواتر تیروئید است برای تشخیص بهتر علت بیماری تیروئید و انتخاب راه مناسب درمان تیروئید، اسکن تیروئید (Radioiodine Scan) توصیه می‌شود.

این روش اسکن که در پزشکی هسته‌ای کاربرد دارد با تزریق مقدار کمی ایزوتوپ ید-۱۳۱، رفتار غده تیروئید را نسبت به ید تزریق شده می‌سنجند تا بتوانند متوجه علتی که باعث بیماری گواتر شده بشوند، در برخی بیماری‌ها از همین روش برای درمان تیروئید نیز استفاده می‌شود.

تفاوت تصاویر در اسکن تیروئید

 • در بیماری‌های مختلف رفتار بافت و غده تیروئید نسبت به ید تزریق شده متفاوت خواهد بود. به فرض مثال در بیماری گریوز با افزایش جذب ید به صورت یکنواخت در غده و همچنین بزرگی آن مواجه هستیم.
 • در بیماری آدنوم سمی و یا توکسیت تیروئید جذب ید در ناحیه فوکال تیروئید نشان داده می‌شود در صورتی که در بقیه مناطق جذب ید سرکوب می‌شود.
 • در گواتر مولتی ندولار مناطق مختلفی از کاهش و افزایش جذب ید رادیواکتیو مشاهده می‌شود همچنین غده تیروئید بزرگ می‌باشد.
 • در تیروئیدیت حاد ماده ایزوتوپ ید بسیار کم جذب می‌شود و این شرایط برای تیروئیدیت بدون درد نیز حاکم است.
 • در تیروتوکسیکوز (پرکاری تیروئید) نیز با کاهش جذب ماده رادیواکتیو روبه‌رو هستیم که البته این شرایط نسبت به میزان وجود هورمون TSH خود می‌تواند نشان دهنده بیماری‌هایی از قبیل آدنوم هیپوفیزی ترشح کننده TSH (با سطح بالا و یا نرمال میزان TSH)  یا بیماری گریوز با کاهش سطح هورمون TSH باشد.

در این مورد باید گفت مناطقی که جذب بیشتری از ید رادیواکتیو دارند گره گرم و مناطقی که جذب کمتری دارند گره یا ندول سرد نامیده می‌شوند. گره‌های گرم تقریباً همیشه غیر سرطانی هستند با این‌حال در برخی موارد درمان تیروئید، جراحی بهترین راه حل برای آن‌ها محسوب می‌شود.

در اینجا تصویری از تفاوت میان اسکن در بیماری‌های مختلف را مشاهده می‌کنید.

روشهای درمان تیروئید گواتر کدامند

چه زمانی سی تی اسکن تیروئید توصیه می‌شود؟

زمانی که سونوگرافی و معاینات فیزیکی انجام شده و هنوز پزشک نسبت به تشخیص خود قطعیت ندارد. در واقع زمانی که پزشک هنوز دلایل کافی برای بیماری تیروئید را پیدا نکرده است، سی تی اسکن پیشنهاد می‌شود. سی تی اسکن نواحی را که گواتر تیروئید گسترش یافته است، نشان می‌دهد و به این ترتیب جراح و یا متخصص تیروئید می‌تواند دید بهتری را برای درمان تیروئید داشته باشد. گواتر تیروئید می‌تواند به دیگر نواحی نیز سرایت کند، در این حالت سی تی اسکن تصویر واضح‌تری را نسبت به اتفاقاتی که قرار است برای جراحی برنامه ریزی شود نشان می‌دهد. تجربه یک پزشک در چنین شرایطی بسیار مهم است و یک پزشک با تجربه می‌تواند به خوبی شرایط را کنترل کند.

درمان تیروئید گواتر (گواتر تیروئید) چگونه انجام می‌شود؟

نظارت و پیگیری

در برخی مواقع گواتر تیروئید کوچک بوده و نیازی به درمان فوری نیست و حتی در مواردی که گواتر در یک سال هیچ تغییری نداشته باشد شاید تا آخر هیچ تغییری نکرده و اصلاً نیازی به درمان نداشته باشد. از این رو اولین مرحله در این بیماران نظارت است، پزشک با انجام آزمایش خون و همین‌طور سونوگرافی در یک دوره زمانی مشخص بر روی عملکرد تیروئید نظارت می‌کند و اگر زمانی نیاز به درمان مداخله‌ای بود برای روش آن تصمیم گیری می‌نماید.

درمان تیروئید گواتر

هورمون تراپی و درمان تیروئید

در موارد کم کاری تیروئید تجویز هورمون تیروئید به شکل قرص و یا کپسول یکی از راه حل‌های انتخابی است. در تحقیقات تئوری مصرف هورمون تیروئید به نوعی باعث کاهش ترشح هورمون TSH می‌شود و کاهش این هورمون که تحریک کننده غده تیروئید است باعث کاهش رشد غده تیروئید می‌شود و نتیجه آن می‌تواند باعث کاهش اندازه در گواتر تیروئید در بیماری هایپو تیروئیدیسم شود.

در موارد هایپر تیروئیدیسم نیز داروهایی برای کنترل آن تجویز می‌شود، داروهایی از قبیل پروپیل تیواوراسیل و یا به اصطلاح ptu. البته باید گفت دارو به صورت خوراکی تجویز می‌شود و مصرف دارو می‌تواند مقدمه‌ای برای عمل جراحی، ید رادیواکتیو و یا نظارت بر روی پرکاری تیروئید باشد. در کنار این دارو، درمان التهابی برای بیمارانی که دچار التهاب تیروئید هستند نیز مطرح می‌شود.

درمان تیروئید با ید رادیواکتیو

این درمان در صورتی است که گواتر تیروئید با افزایش تولید هورمون تیروئید همراه شود و نتیجه این درمان کاهش سایز گواتر تیروئید است. البته در طول مدت دارو جایگزین آن شده و  احتمالا بیمار مجبور خواهد بود تا آخر عمر دارو مصرف کند.

عمل جراحی

در برخی شرایط راه حل مناسب برای بیمار درمان جراحی است و پزشک به این نتیجه می‌رسد که استفاده از دیگر روش‌ها نمی‌تواند کمک موثری برای بیمار باشد از این رو علی رغم عوارضی که این روش ممکن است برای بیمار ایجاد کند و یا لزوم مصرف دارو تا انتهای عمر برای بیمار، پزشک از همین روش کمک می‌گیرد.

رشد تیروئید در گواتر

روش آر اف تیروئید و ماکروویو تیروئید

آر اف تیروئید و نیز ماکرویو از روش‌های نوین و کمتر تهاجمی هستند که در برخی موارد و در برخی انواع توده‌ها چه سرطانی و چه خوش خیم استفاده می‌شوند. مزایای این روش‌ها نسبت به روش جراحی باعث شده تا بیماران زیادی را به آن‌ها تشویق کند ولیکن باید این را در نظر داشته باشید که تمامی انواع توده‌ها به روش RF تیروئید جواب نمی‌دهند و شرایطی لازم است تا پزشک پس از بررسی به نتیجه برسد.

در همین سایت توضیحات مفصلی در مورد روش آر اف تیروئید مطرح شده است و نیز نمونه‌های مختلفی از مراجعین به مرکز تیراد برای آر اف و ماکرویو در قسمت آرشیو فیلم قرار داده شده است، همچنین در صورتی که می‌خواهید چگونگی و روش انجام آن را از زبان دکتر حجت ابراهیمی نیک بشنوید می‌توانید به همین سایت و در قسمت آرشیو صدا مراجعه کنید و یا با کمک لینک زیر صدای پزشک مورد نظرتان را بشنوید.

آیا این مطلب مفید بود؟ امتیاز بدهید.

۵ / ۵. ۱

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
نوشتهٔ پیشین
مشاوره آر اف (RF تیروئید)
نوشتهٔ بعدی
درمان توده خوش خیم تیروئید بدون جراحی و به صورت سرپایی

۱۲ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • ناشناس
  1400/10/06 10:03 ق.ظ

  سلام من سنو گرفتم با ازمایش الان اسکن نوشته برام دلیلش چیه اسکنم اماده شده فردا ببرم پیش دکتر الان نگران

  پاسخ
 • سلام
  من سونوگرافی تیرویید دادم و یک‌گره ب ابعاد ۲در یکونیم سانت در لوب چپ مشاهده شده بعد ازمایش خون دادم ک تیروییدم نرماله و ۴ هست
  الان من باید چکار کنم ی دکتر برام اسکن نوشته ایا با اسکن مشخص میشه این گره چی هست یانه؟

  واینکه چکارکنم میترسم راهنماییم کنید
  سپاسگذارم.

  پاسخ
 • سلام
  ببخشید مزاحم شدم
  مادرم سونوگرافی تیروئید و پاراتیروئید انجام دادن پاراتیروئید کاملا نرمال و در تیروئید کیست و ندول مشاهده شده پزشک سونوگرافی گفتن مشکلی نداره و پزشک خودشون میگه اسکن هسته ای انجام بدید
  نظر شما چیه ؟
  ممنون میشم زودتر پاسخ بدین
  پیشاپیش سپاسگزارم

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   آزمایشاتتان را برای ما ارسال کنید اگر pth بالا است، سونوگرافی پاراتیروئید واقعا کار سختی است و حتما باید دوباره یک اسکن انجام شود، می توانید برای سونو به مرکز مراجعه کنید و یا به یکی از همکاران مجرب مراجعه کنید

   پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   اسکن رو انجام بدن، سونوی پاراتیروئید هم خیلی مهمه که در مراکز خاص باید انجام بشه یا اینکه تجربه این کار رو داشته باشن، اگر خواستین مرکز تیراد این کار رو انجام میده تشریف بیارین مرکز

   پاسخ
 • سلام. تو سونو، ندول ایزواکو حاوی rim calcificationدر لوب راست به ابعاد ۱۵در ۱۵ میلیمتر دیده شده. دکتر دستور بیوپسی سریع دادند. خیلییییی نگرانم. آیا اورژانسی بودن این بیوپسی معنی داره؟ مطمین نیست رادیولوژی مجهز بوده باشه. می‌خوام بدونم بهترین تکنیک موجود برای سونو در حال حاضر چی هست. چون بعد از سونو خیلی دردناک بوده که به نظر طبیعی نمی‌رسه و اینکه برای بیوپسی مجهز ترین تکنیک موجود برای این ندول رو میشه بفرمایید؟ خیلی نگرانم. ممنونم از راهنماییتون

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   بهتر است به دلیل میکروکلسیفیکیشن در سونوگرافی یک بیوپسی کور انجام بدین تا بهتر برای شرایط شما تصمیم گیری شود، اگر نسبت به شرایط نگران هستی ما برای بررسی دقیق در خدمت شما هستیم

   پاسخ
 • مدینه هاشمی
  1398/09/20 7:46 ق.ظ

  سلام خسته نباشید ۰چهار ساله مشکل تیزویید کم کار رو دارم سونو گرافی اخر دو تا ندول هم داشتم ولی خیلی ریز بودن، چهار ماه خشن شدن صدا رو مشکل در بلعیدن دارم دیروز عکس باریم سولو گرفتم یه توده در گردن ورودی مری بود که باعث تنگ‌شدن راه مری شده بود دکترم درخواست سی تی کردن خیلی نگران هستم این توده میتونه چی باشه

  پاسخ
 • ممنون توضیحاتون خیلی ساده و عالی بود

  پاسخ
  • خوشحالم که براتون مفید بود، منتظر نظرات شما و انتقاداتتون هستم

   پاسخ
 • شیدا امین
  1397/10/06 1:58 ق.ظ

  با سلام .ازاین همه دانایی وتوانایی درحیرتم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.