همه چیز در مورد درمان تیروئید و گواتر

درمان تیروئید و گواتر – بیماری تیروئید به چه روشهایی درمان می شود

در ادامه مقاله قبلی (گواتر تیروئید) مراحل تشخیص گواتر تیروئید و همچنین روشهای درمان تیروئید را در این تاپیک مطالعه کنید

جدیدترین روش های درمان تیروئید بدون جراحی در ایران

روشهای تشخیصی

تشخیص قطعی گواتر تیروئید از طریق تست سونوگرافی

از طریق سونوگرافی میزان فراوانی توده ها و اندازه آنها برآورد می شود، سونوگرافی به هبچ عنوان اشعه ای را به بیما منتقل نمی کند بلکه از طریق امواج صوتی و فرکانس این امواج تصویر تیروئید در صفحه ساخته می شود، بنابراین یک تست تشخیصی بدون عارضه است و در چنین شرایطی اگر پزشک به توده ای برای بدخیمی مشکوک شده باشد از طریق یک نیدل کوچک (روش FNA که در قسمت خدمات سایت موسسه تصویربرداری تیراد به طور کامل راجع به آن توضیح داده شده است) نمونه برداری را انجام داده و این نمونه برای آزمایش بافت به پاتولوژی ارسال می شود.

توجه کنید که در گذشته نمونه برداری از تیروئید به شکل عمل جراحی بود و گاهی ممکن بود لازم باشد پزشک قسمت عمده ای از غده تیروئید را برداشته و بیمار با عوارض بعد از آن روبه رو شود ولی روش FNA یک روش بدون بستری و با  بی حسی موضعی است که مشکلات عمل جراحی را ندارد.

فیلم نمونه های موفق بیوپسی تیروئید در همین سایت گذاشته شده و شما می توانید با دیدن فیلم ها از تجربیات بیماران دیگر استفاده کنید.

چه زمانی اسکن تیروئید توصیه می شود؟

زمانی که آزمایش خون یک بیمار مبین میزان بالای هورمون تیروئید است و بیمار دچار گواتر تیروئید است برای تشخیص بهتر علت بیماری تیروئید و انتخاب راه مناسب درمان تیروئید اسکن تیروئید (Radioiodine Scan ) توصیه می شود.

این روش اسکن که در پزشکی هسته ای کاربرد دارد با تزریق مقدار کمی ایزوتوپ یود-۱۳۱ ، رفتار غده تیروئید را نسبت به ید تزریق شده می سنجند تا بتوانند متوجه علتی که باعث بیماری گواتر شده بشوند، در برخی بیماری ها از همین روش برای درمان تیروئید نیز استفاده می شود.

تفاوت تصاویر در اسکن تیروئید

 • در بیماریهای مختلف رفتار بافت و غده تیروئید نسبت به ید تزریق شده متفاوت خواهد بود، به فرض مثال در بیماری گریوز با افزایش جذب ید به صورت یکنواخت در غده و همچنین بزرگی آن مواجه هستیم.
 • در بیماری آدنوم سمی و یا توکسیت تیروئید جذب تیروئید در ناحیه فوکال نشان داده می شود در صورتی که در بقیه مناطق جذب ید سرکوب می شود.
 • در گواتر مولتی ندولار مناطق مختلفی از کاهش و افزایش جذب یدرادیواکتیو مشاهده می شود همچنین غده تیروئید بزرگ می باشد.
 • در تیروئیدیت حاد ماده یدایزوتوپ بسیار کم جذب می شود و این شرایط برای تیروئیدیت بدون درد نیز حاکم است.
 • در تیروتوکسیکوز (پرکاری تیروئید) نیز با کاهش جذب ماده رادیواکتیو روبه رو هستیم که البته این شرایط نسبت به میزان وجود هورمون TSH خود می تواند نشان دهنده بیماری هایی از قبیل آدنوم هیپوفیزی ترشح کننده TSH (با سطح بالا و یا نرمال میزان TSH)  یا بیماری گریوز با کاهش سطح هورمون TSH باشد.

در این مورد باید گفت مناطقی که جذب بیشتری از یدرادیواکتیو دارند مناطق گرم و مناطقی که جذب کمتری دارند گره سرد نامیده می شوند، گره های گرم تقریبا همیشه غیر سرطانی هستند با اینحال در برخی موارد درمان تیروئید ، جراحی بهترین راه حل برای آنها محسوب می شود.

در اینجا تصویری از تفاوت میان اسکن در بیماریهای مختلف را مشاهده می کنید

روشهای درمان تیروئید گواتر کدامند

چه زمانی سی تی اسکن تیروئید توصیه می شود

زمانی که سونوگرافی و معاینات فیزیکی انجام شده و هنوز پزشک نسبت به تشخیص خود قطعیت ندارد و در واقع دلایل کافی برای بیماری تیروئید پیدا نکرده است سی تی اسکن پیشنهاد می شود، سی تی اسکن نواحی را که گواتر تیروئید گسترش یافته است، نشان می دهد و به این ترتیب جراح و یا متخصص تیروئید می تواند دید بهتری را برای درمان تیروئید داشته باشد، گواتر تیروئید می تواند به دیگر نواحی نیز سرایت کند و سی تی اسکن تصویر بازتری نسبت به اتفاقاتی که قرار است برای جراحی برنامه ریزی شود خواهد داشت، تجربه یک پزشک در چنین شرایطی بسیار مهم است و یک پزشک با تجربه می تواند به خوبی شرایط را کنترل کند.

درمان تیروئید گواتر (گواتر تیروئید) چگونه انجام می شود

نظارت

در برخی مواقع گواتر تیروئید کوچک بوده و نیازی به درمان فوری نیست و حتی در مواردی که گواتر در یک سال هیچ تغییری نداشته باشد شاید تا آخر هیچ تغییری نکرده و اصلا نیازی به درمان نداشته باشد، از این رو اولین مرحله در این بیماران نظارت است، پزشک با انجام آزمایش خون و همین طور سونوگرافی در یک دوره مشخص بر روی عملکرد تیروئید نظارت می کند و اگر زمانی نیاز به درمان مداخله ای بود برای روش آن تصمیم گیری می نماید.

هورمون تراپیدرباره بیماری تیروئید بپرس

در موارد کم کاری تیروئید تجویز هورمون تیروئید به شکل قرص و یا کپسول یکی از راه حل های انتخابی است، در تحقیقات تئوری مصرف هورمون تیروئید به نوعی باعث کاهش ترشح هورمون TSH می شود، و کاهش این هورمون که تحریک کننده غده تیروئید است باعث کاهش رشد غده تیروئید می شود و نتیجه آن می تواند کاهش اندازه در گواتر تیروئید در بیماری هایپو تیروئیدیسم شود.

 در موارد هایپر تیروئیدیسم نیز داروهایی برای کنترل آن تجویز می کند، داروهایی از قبیل پروپیل تیواوراسیل و یا به اصطلاح ptu

البته باید گفت مصرف دارو می تواند مقدمه ای برای عمل جراحی، یدرادیواکتیو و یا نظارت بر روی پرکاری تیروئید باشد، در کنار این دارو درمان التهابی برای بیمارانی که دچار التهاب تیروئید هستند نیز مطرح می شود.

درمان تیروئید با ید رادیواکتیو

این درمان در صورتی است که گواتر تیروئید با افزایش تولید هورمون تیروئید همراه شود، دارو به صورت خوراکی تجویز می شود و نتیجه آن کاهش سایز گواتر تیروئید است و در طول مدت دارو جایگزین آن شده و  احتمالا بیمار مجبور خواهد بود تا آخر عمر دارو مصرف کند.

عمل جراحی

در برخی شرایط راه حل مناسب برای بیمار درمان جراحی است و پزشک به این نتیجه می رسد که استفاده از دیگر روشها نمی تواند کمک موثری برای بیمار باشد از این رو علی رقم عوارضی که این روش ممکن است برای بیمار ایجاد کند و یا لزوم مصرف دارو تا انتهای عمر برای بیمار، پزشک از همین روش کمک می گیرد.

روش آر اف تیروئید و ماکروویو تیروئید

آر اف تیروئید و نیز ماکرویو از روشهای نوین و کمتر تهاجمی هستند که در برخی موارد و در برخی انواع توده ها چه سرطانی و چه خوش خیم استفاده می شود، مزایای این روش ها نسبت به روش جراحی باعث شده تا بیماران زیادی را به آن ها تشویق کند ولیکن باید این را در نظر داشته باشید که تمامی انواع توده ها به روش RF تیروئید جواب نمی دهند و شرایطی لازم است تا پزشک پس از بررسی به نتیجه برسد.

در همین سایت توضیحات مفصلی در مورد روش آر اف تیروئید مطرح شده است و نیز نمونه های مختلفی از مراجعین به مرکز تیراد برای آر اف و ماکرویو در قسمت آرشیو فیلم قرار داده شده است، همچنین در صورتی که می خواهید چگونگی و روش انجام آن را از زبان دکتر حجت ابراهیمی نیک بشنوید می توانید به همین سایت و در قسمت آرشیو صدا مراجعه کنید و یا با کمک لینک زیر صدای پزشک مورد نظرتان را بشنوید.

آیا این مطلب مفید بود؟ امتیاز بدهید

۰ / ۵. ۰

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری

۱۱ دیدگاه. Leave new

 • مصطفی
  1398/12/20 6:20 ب.ظ

  سلام
  من سونوگرافی تیرویید دادم و یک‌گره ب ابعاد ۲در یکونیم سانت در لوب چپ مشاهده شده بعد ازمایش خون دادم ک تیروییدم نرماله و ۴ هست
  الان من باید چکار کنم ی دکتر برام اسکن نوشته ایا با اسکن مشخص میشه این گره چی هست یانه؟

  واینکه چکارکنم میترسم راهنماییم کنید
  سپاسگذارم.

  • موسسه تیراد
   1398/12/27 11:54 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   لطفا عکس سونوتان را به پیج اینستاگرام ما بفرستید
   آی دی tiradsono

 • الناز
  1398/11/30 7:52 ب.ظ

  سلام
  ببخشید مزاحم شدم
  مادرم سونوگرافی تیروئید و پاراتیروئید انجام دادن پاراتیروئید کاملا نرمال و در تیروئید کیست و ندول مشاهده شده پزشک سونوگرافی گفتن مشکلی نداره و پزشک خودشون میگه اسکن هسته ای انجام بدید
  نظر شما چیه ؟
  ممنون میشم زودتر پاسخ بدین
  پیشاپیش سپاسگزارم

  • موسسه تیراد
   1398/12/03 10:22 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   آزمایشاتتان را برای ما ارسال کنید اگر pth بالا است، سونوگرافی پاراتیروئید واقعا کار سختی است و حتما باید دوباره یک اسکن انجام شود، می توانید برای سونو به مرکز مراجعه کنید و یا به یکی از همکاران مجرب مراجعه کنید

  • موسسه تیراد
   1398/12/06 1:27 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   اسکن رو انجام بدن، سونوی پاراتیروئید هم خیلی مهمه که در مراکز خاص باید انجام بشه یا اینکه تجربه این کار رو داشته باشن، اگر خواستین مرکز تیراد این کار رو انجام میده تشریف بیارین مرکز

 • الهام
  1398/11/02 9:43 ق.ظ

  سلام. تو سونو، ندول ایزواکو حاوی rim calcificationدر لوب راست به ابعاد ۱۵در ۱۵ میلیمتر دیده شده. دکتر دستور بیوپسی سریع دادند. خیلییییی نگرانم. آیا اورژانسی بودن این بیوپسی معنی داره؟ مطمین نیست رادیولوژی مجهز بوده باشه. می‌خوام بدونم بهترین تکنیک موجود برای سونو در حال حاضر چی هست. چون بعد از سونو خیلی دردناک بوده که به نظر طبیعی نمی‌رسه و اینکه برای بیوپسی مجهز ترین تکنیک موجود برای این ندول رو میشه بفرمایید؟ خیلی نگرانم. ممنونم از راهنماییتون

  • موسسه تیراد
   1398/11/05 9:09 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   بهتر است به دلیل میکروکلسیفیکیشن در سونوگرافی یک بیوپسی کور انجام بدین تا بهتر برای شرایط شما تصمیم گیری شود، اگر نسبت به شرایط نگران هستی ما برای بررسی دقیق در خدمت شما هستیم

 • مدینه هاشمی
  1398/09/20 7:46 ق.ظ

  سلام خسته نباشید ۰چهار ساله مشکل تیزویید کم کار رو دارم سونو گرافی اخر دو تا ندول هم داشتم ولی خیلی ریز بودن، چهار ماه خشن شدن صدا رو مشکل در بلعیدن دارم دیروز عکس باریم سولو گرفتم یه توده در گردن ورودی مری بود که باعث تنگ‌شدن راه مری شده بود دکترم درخواست سی تی کردن خیلی نگران هستم این توده میتونه چی باشه

 • مژده
  1398/04/25 11:11 ق.ظ

  ممنون توضیحاتون خیلی ساده و عالی بود

  • tirad
   1398/04/25 11:11 ق.ظ

   خوشحالم که براتون مفید بود، منتظر نظرات شما و انتقاداتتون هستم

 • شیدا امین
  1397/10/06 1:58 ق.ظ

  با سلام .ازاین همه دانایی وتوانایی درحیرتم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر