تیروئید در کودکان چه عوارضی دارد، علائم پرکاری تیروئید در کودکان چیست

مهمترین عوارض تیروئید در کودکان چیست، راجع به پرکاری تیروئید در کودکان چه می دانید

پرکاری تیروئید در اثر فعالیت بیش از حد غده تیروئید اتفاق می افتد، این بیماری چه در اطفال و کودکان و چه در بزگسالان می تواند منجر به مشکلاتی در سایر اعضا و قسمتهای بدن کودک شود، پرکاری تیروئید در کودکان نیز مانند بزرگسالان می تواند عوارض ناخواسته ای را ایجاد کند که باعث ایجاد اختلال در زندگی عادی آنان شود، از این رو رسیدگی به این بیماری برای اطفال اولویت بالایی دارد و موسسه تصویربرداری تیراد تصمیم گرفته تا این مقاله را به والدینی اختصاص دهد که نگران این بیماری و درمان آن در کودکانشان هستند.

درمان ندول توکسیک بدون جراحی ( تیروئید سمی) موسسه تصویربرداری تیراد

علت پرکاری تیروئید در کودکان چیست

پرکاری تیروئید با دلایل مختلفی می تواند ایجاد شود از جمله این دلایل به موارد زیر می توان اشاره کرد

بیماری گریوز

یکی از علتهای شایعی که باعث تیروئید پرکار در کودکان می شود بیماری خود ایمنی به نام گریوز است، در این بیماری آنتی بادی هایی تولید می شود که دلیلی برای تولید بیشتر هورمون تیروئید و فعال شدن این غده می شوند، این افزایش هورمون تیروئید موجب می شود که متابولیسم بدن افزایش یافته و در چنین صورتی اگر غذای کافی به کودک نرسد دچار کم وزنی و لاغری می شود.

ندولهای پرکار تیروئید

وجود ندول های پرکار تیروئید نیز باعث پرکاری تیروئید در کودکان است، با اینکه اکثر این ندولها خوش خیم و غیر سرطانی هستند ولی پزشک احتمالا با انجام یک بیوپسی سوزنی (FNA) نسبت به خوش خیم و یا بدخیم بودن ندولها اطمینان می یابد.

تیروئیدیتیس

این بیماری در شرایطی به وجود می آید که غده تیروئید کودک ملتهب و در اثر آن میزان هورمون بیشتری تولید شود و هورمون بیشتری وارد خون شود، دلیل این التهاب مشخص نیست ولی می تواند باعث درد در غده تیروئید باشد، با اینحال در برخی موارد این بیماری بدون درد بوده و به شکل خودکار از بین می رود.

طوفان تیروئید

طوفان تیروئیدی یک عارضه نادر در اثر پرکاری تیروئید در کودکان است که اگر کودک دچار پرکاری تیروئید باشد و درمان صورت نپذیرد و یا درمان قطع شود ممکن است با این عارضه خطرناک رو به رو شود که در آن کودک دچار تب، کم آبی، اسهال، ضربان قلب شدید و غیر معمول، شوک و حتی مرگ شود.

مشاوره در بیماری تیروئید پرکارعلائم پرکاری تیروئید در کودکان چیست

افزایش بیش از حد هورمون در بدن کودک نیز علائم مشابهی نسبت به بزرگسالان ایجاد می کند، اولین علامتی که در کودک ایجاد می شود فعالیت بیش از حد است، همچنین کودک دچار بی قراری می شود، آنها معمولا سر کلاس درس شلوغ و پریشان هستند، در تکالیفشان ضعیف عمل می کنند و در چنین حالتی والدین دچار ناامیدی می شوند.

 • این کودکان تحریک پذیر و عصبی هستند
 • زیاد گریه می کنند
 • کم توجهی و عدم تمرکز درست
 • لرزش و ترمور
 • افزایش اشتها
 • کاهش وزن
 • بزرگ شدن غده تیروئید و گواتر
 • اگزوفتالموس یا برون چشمی
 • چشمک زدن و پلک زدن مکرر
 • پوست قرمز و برافروخته شده
 • بالافتن پلک بالایی
 • تعریق زیاد
 • ضعف عضلات
 • ضربان قلب سریع و شدید
 • فشار خون بالا
 • همچنین مشکلات کم خوابی از جمله مسائلی هستند که این کودکان با آن دست و پنجه نرم می کنند.

اختلالات غدد درون ریز و بیماری تیروئید

غده تیروئید یکی از غدد درون ریز بدن است، بیماری تیروئید می تواند علاوه بر غده تیروئید سایر غدد درون ریز را نیز درگیر کند، در صورت تشخیص پرکاری تیروئید در کودکان و یا کم کاری و بیماریهای تیروئید پزشک احتمالا دیگر غدد درون ریز را بررسی می کند و نیز اگر سایر غدد درون ریز بدن (از جمله هیپوفیز و هیپوتالاموس) دچار مشکل باشند پزشک غده تیروئید را نیز بررسی می نماید.

سندروم نئوپلاسم چندین غده درون ریز و بیماری تیروئید

افرادی که دچار تومور تیروئید هستند به شکل نادر ممکن است دچار یک سندروم ارثی به نام سندروم نئوپلاسم چندین غدد درون ریز باشند، به این معنی که اگر توموری در غده تیروئید آنها وجود داشته باشد ممکن است این تومور در باقی غد درون ریز نیز وجود داشته باشد، این سندروم به عنوان یک سندروم ارثی مطرح شده و ظهور آن در سنین مختلفی اتفاق می افتد، در سن کودکی، نوزادی و یا در سنین بالاتر

بنابراین اگر پزشکی پی به پرکاری تیروئید در کودکان بر اثر تومور این غده ببرد ممکن است نسبت به بررسی وجود این بیماری ارثی نیز اقدام کنند.

از علائم این بیماری می توان به افزایش قند خون و یاهیپرگلیسمی، گالاکتوره یا جاری شدن شیر بدون اختیار  و دلیلی مبنی بر بارداری و یا زایمان و شیردهی از پستان، بلوغ زودرس، سردرد، مشکلات دید، فشار خون بالا و یا فشار خون پائین اشاره کرد.

عوارض بیماری تیروئید در کودکان

بیماریهایی مانند پرکاری تیروئید در کودکان و یا کم کاری تیروئید در کودکان می تواند به رشد کودک آسیب برساند علی الخصوص اگر درمان نشود، همچنین وجود برخی بیماری های غیرسرطانی و غیرتهاجمی تیروئید در کودکان احتمال ایجاد نوع خاصی از سرطان تیروئید را در کودکان افزایش می دهد.

از دیگر عوارض بیماری تیروئید در کودکان به این موارد می توان اشاره کرد

 • توقف و یا کندی رشد : اگر بیماری تیروئید قبل از بلوغ درمان نشود ممکن است کودک به قد مطلوب نرسند و دچار کوتاهی قد شوند.
 • تاخیر در بلوغ : تاخیر در بلوغ دختران و پسران از دیگر عوارضی است که به همراه کم کاری تیروئید اتفاق می افتد
 • میگزدم : هایپوتیروئیدی شدید (کم کاری تیروئیدی که در اثر هاشیموتو به وجود بیاید و درمان نشود و یا به اندازه کافی درمان نشود) می تواند به بیماری به نام میگزدم منتهی شود که طی آن پوست دچار تورم و پف می شود، یک بیماری خطرناک با علائم خواب آلودگی، رخوت عمیق و ناخودگاه.
 • مشکلات قلبی : نارسایی قلبی،آریتمی و فشار خون بالا نیز از جمله عوارض بیماری های تیروئید است.
 • احتمال سرطان تیروئید : بیماری تیروئید در کودکان می تواند منجر به سرطان تیروئید شود.

عوارض بیماری های تیروئید زیاد و خطرناک است ولی این بیماری به مراتب درمان پذیر است و به خوبی می توان جلوی این عوارض را گرفت، علی الخصوص که در حال حاضر پیشرفت علم با درمانهایی مانند ماکروویو و آر اف تیروئید به خوبی با انواع ندولهای پرکار تیروئید مقابله می کند و حتی در برخی انواع ندول های سرطانی امکان درمان سرپایی و در جلسات کوتاه را به وجود آورده است، بنابراین کافیست تا والدین با دقت کودکشان را رصد و درصورتی که با علائم بیماری های تیروئید رو به رو شدند با پزشک مشورت و راه درمان مناسب را انتخاب کند.

درمان تیروئید کودکان در موسسه تصویربرداری تیراد

مرکز سونوگرافی و موسسه تصویربرداری تیراد به عنوان اولین مرکز فوق تخصصی تصویربرداری در تشخیص و درمان ندول های تیروئید و سرطان تیروئید با کمک روشهای کمتر تهاجمی در تهران افتتاح و در خدمت هموطنان عزیز می باشد.

علائم مهم هشدار دهنده در کمکاری تیروئید کودکان چیست

عوارض تیروئید در بارداری

آیا تیروئید باعث ناباروری می شود

منابع بیشتر

Hypothyroidism in Children and Adolescents

آیا این مطلب مفید بود، امتیاز بدهید

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]
اشتراک گذاری
سعید

مطالب بسیار مفید بود. ممنون از زحمات شما.

فهرست
Call Now Buttonهمین الان مشاوره بگیر