پرکاری تیروئید در نوزادان

پرکاری تیروئید در نوزادان

پرکاری تیروئید در نوزادان

پرکاری تیروئید در اثر فعالیت بیش از حد غده تیروئید اتفاق می‌افتد. این بیماری چه در اطفال و کودکان و چه در بزگسالان می‌تواند منجر به مشکلاتی در سایر اعضا و قسمت‌های بدن کودک شود. پرکاری تیروئید در نوزادان و نیز پرکاری تیروئید در کودکان مانند بزرگسالان می‌تواند عوارض ناخواسته‌ای را ایجاد کرده و باعث ایجاد اختلال در زندگی عادی آنان شود، از این رو رسیدگی به این بیماری برای اطفال و مخصوصاً نوزادان اولویت بالایی دارد. مرکز سونوگرافی و تصویربرداری تیراد تصمیم گرفته تا این مقاله را به والدینی اختصاص دهد که نگران این بیماری و درمان آن در کودکانشان هستند.

پرکاری تیروئید در نوزادان

 

علت پرکاری تیروئید در نوزادان

در نوزادان پرکاری تیروئید به شکل نادر اتفاق می‌افتد ولی این بیماری می‌تواند جان نوزاد را به خطر بیاندازد. این اتفاق در رابطه با مادرانی با بیماری گریوز رخ می‌دهد. بیماری گریوز یک بیماری خود ایمنی در بدن است که در آن آنتی بادی‌هایی از طرف غده تیروئید ترشح می‌شود که می‌توانند به گیرنده‌های tsh هورمون تحریک کننده تیروئید متصل شوند، در نتیجه این اتفاق تولید Tsh شبیه سازی شده و باعث افزایش تولید هورمون تیروئید و پرکاری تیروئید می‌شود. پرکاری تیروئید در نوزادان اغلب ناشی از این اتفاق در بارداری مادر است که البته به این دلیل که پس از تولد، آنتی بادی از بین می‌رود اغلب به صورت گذرا اتفاق می‌افتد ولی طول دوره آن در نوزادان متفاوت است.

این آنتی بادی در جنینی و در دوران بارداری نیز می‌تواند از جفت عبور کرده و به جنین برسد که ممکن است موجب مرگ جنین و یا تولد زودرس جنین شود.

علائم پرکاری تیروئید در نوزادان

در اینجا شایع‌ترین علائم پرکاری تیروئید در نوزادان آورده شده است. البته این موضوع در نوزادان متفاوت است و ممکن است برخی یا همه این علائم را شامل شود و از هر یکی به دیگری علائم متفاوتی را بروز دهد.

 • وزن کم در هنگام تولد
 • داشتن سرکوچک و غیر طبیعی
 • افزایش وزن ناکافی با وجود دریافت کالری مناسب (پرکای تیروئید باعث افزایش سوخت و ساز می‌شود، در نتیجه با وجود غذای کافی نوزاد وزن کافی را اضافه نمی‌کند چون کالری بیشتری می‌سوزاند)
 • بزرگ شدن کبد و طحال
 • گواتر
 • ضربان قلب سریع که می‌تواند منجر به نارسایی قلبی شود
 • فشار خون بالا
 • عصبی بودن
 • تحریک پذیری
 • مشکل در خوابیدن
 • چشمان بیرون زده
 • استفراغ
 • اسهال
 • تنگی نفس که در اثر بزرگ شدن تیروئید و گواتر به وجود می‌آید

علائم پرکاری تیروئید در نوزادان

عوارض پرکاری تیروئید در نوزادان

اگر نوزاد به مدت طولانی در معرض پرکاری تیروئید قرار بگیرد، با مشکلات جدی رو به رو می‌شود. این مشکلات مانند عدم رشد کافی، کند ذهنی، بسته شدن زودهنگام استخوان جمجمه و بیش فعالی، مواردی هستند که تاثیر شدیدی را در آینده نوزاد خواهند داشت. به همین دلیل مادران می‌بایست هوشمندانه و دقیق نوزاد را بررسی کرده و در صورتی که علائمی در نوزاد دیدند به پزشک مراجعه کنند.

تشخیص پرکاری تیروئید در نوزاد

زمانی که علائمی در کودک وجود داشته باشد پزشک با بررسی سطح هورمون‌ها از طریق آزمایش تیروئید به خوبی متوجه شرایط نوزاد می‌شود.

درمان پرکاری تیروئید نوزاد چگونه است؟

جای نگرانی نیست پزشک با تجویز دارو در یک مدت زمان کوتاه چند هفته‌ای پرکاری را کنترل می‌نماید. علاوه بر آن نیاز است تا ضربان قلب نوزاد که در اثر پرکاری بالاتر و با سرعت بیشتری می‌تپد، کنترل و تحت درمان قرار بگیرد. این پرکاری ممکن است بین شش ماه تا یک سال اول دوباره عود کند و مادر بایستی تمامی شرایط نوزاد را تحت نظر داشته باشد.

علت پرکاری تیروئید در کودکان چیست؟

پرکاری تیروئید با دلایل مختلفی می‌تواند ایجاد شود از جمله این دلایل به موارد زیر می‌توان اشاره کرد.

بیماری گریوز

یکی از علت‌های شایعی که باعث تیروئید پرکار در کودکان می‌شود، بیماری خود ایمنی به نام گریوز است. در این بیماری آنتی بادی‌‌هایی تولید می‌شود که دلیلی برای تولید بیشتر هورمون تیروئید و فعال شدن این غده می‌شوند. این افزایش هورمون تیروئید موجب می‌شود که متابولیسم بدن افزایش یافته و در چنین صورتی اگر غذای کافی به کودک نرسد دچار کم وزنی و لاغری می‌شود.

ندول‌های پرکار تیروئید

وجود ندول‌های پرکار تیروئید نیز باعث پرکاری تیروئید در کودکان است. با اینکه اکثر این ندول‌ها خوش خیم و غیر سرطانی هستند ولی پزشک احتمالا با انجام یک بیوپسی سوزنی (FNA) نسبت به خوش خیم و یا بدخیم بودن ندول‌ها اطمینان می‌یابد.

ندول‌های پرکار تیروئید

تیروئیدیتیس

این بیماری در شرایطی به وجود می‌آید که غده تیروئید کودک ملتهب شده و در اثر آن میزان هورمون بیشتری تولید شود، در نتیجه هورمون بیشتری نیز وارد خون کودک می‌شود. دلیل این التهاب مشخص نیست ولی می‌تواند باعث درد در غده تیروئید باشد. با این حال در برخی موارد این بیماری بدون درد بوده و به شکل خودکار از بین می‌رود.

طوفان تیروئید

طوفان تیروئیدی یک عارضه نادر در اثر پرکاری تیروئید در کودکان است، که اگر کودک دچار پرکاری تیروئید باشد و درمان صورت نپذیرد و یا درمان قطع شود، ممکن است با این عارضه خطرناک رو به رو شود. در این حالت کودک دچار تب، کم آبی، اسهال، ضربان قلب شدید و غیر معمول، شوک و حتی مرگ می‌شود.

علائم پرکاری تیروئید در کودکان چیست؟

افزایش بیش از حد هورمون در بدن کودک نیز علائم مشابهی نسبت به بزرگسالان ایجاد می‌کند. اولین علامتی که در کودک ایجاد می‌شود، فعالیت بیش از حد است. در این حالت کودک دچار بی قراری می‌شود، آن‌ها معمولا سر کلاس درس شلوغ و پریشان هستند، در تکالیفشان ضعیف عمل می‌کنند و در چنین حالتی والدین دچار ناامیدی می‌شوند.

 • این کودکان تحریک پذیر و عصبی هستند
 • زیاد گریه می‌کنند
 • کم توجهی و عدم تمرکز درست
 • لرزش و ترمور
 • افزایش اشتها
 • کاهش وزن
 • بزرگ شدن غده تیروئید و گواتر
 • اگزوفتالموس یا برون چشمی
 • چشمک زدن و پلک زدن مکرر
 • پوست قرمز و برافروخته شده
 • بالافتن پلک بالایی
 • تعریق زیاد
 • ضعف عضلات
 • ضربان قلب سریع و شدید
 • فشار خون بالا
 • مشکلات کم خوابی

اختلالات غدد درون ریز و بیماری تیروئید

غده تیروئید یکی از غدد درون ریز بدن است. بیماری تیروئید می‌تواند علاوه بر غده تیروئید سایر غدد درون ریز را نیز درگیر کند. در صورت تشخیص پرکاری تیروئید در کودکان و یا کم کاری و دیگر بیماری‌های تیروئیدی، پزشک احتمالاً دیگر غدد درون ریز را بررسی می‌کند و نیز اگر سایر غدد درون ریز بدن (از جمله هیپوفیز و هیپوتالاموس) دچار مشکل باشند پزشک، غده تیروئید را نیز بررسی می‌نماید.

غدد درون ریز و بیماری تیروئید

سندروم نئوپلاسم چندین غده درون ریز و بیماری تیروئید

افرادی که دچار تومور تیروئید هستند به شکل نادر ممکن است دچار یک سندروم ارثی به نام سندروم نئوپلاسم چندین غدد درون ریز باشند. به این معنی که اگر توموری در غده تیروئید آن‌ها وجود داشته باشد، ممکن است این تومور در باقی غدد درون ریز نیز وجود داشته باشد. این سندروم به عنوان یک سندروم ارثی مطرح شده و ظهور آن در سنین مختلفی اتفاق می‌افتد، در سن کودکی، نوزادی و یا در سنین بالاتر.

بنابراین اگر پزشکی به پرکاری تیروئید در کودکان بر اثر تومور این غده پی ببرد، ممکن است نسبت به بررسی وجود این بیماری ارثی نیز اقدام کنند.

از علائم این بیماری می‌توان به افزایش قند خون و یا هیپرگلیسمی، گالاکتوره یا جاری شدن شیر بدون اختیار، بلوغ زودرس، سردرد، مشکلات دید، فشار خون بالا و یا فشار خون پائین اشاره کرد.

عوارض بیماری تیروئید در کودکان

بیماری‌هایی مانند پرکاری تیروئید در کودکان و یا کم کاری تیروئید در کودکان می‌تواند به رشد کودک آسیب برساند علی الخصوص اگر پیگیری و درمان نشود. وجود برخی بیماری‌های غیرسرطانی و غیرتهاجمی تیروئید در کودکان نیز احتمال ایجاد نوع خاصی از سرطان تیروئید را در کودکان افزایش می‌دهد.

دیگر عوارض بیماری تیروئید در کودکان

 • توقف و یا کندی رشد: اگر بیماری تیروئید قبل از بلوغ درمان نشود ممکن است کودک به قد مطلوب نرسد و دچار کوتاهی قد شود.
 • تاخیر در بلوغ: تاخیر در بلوغ دختران و پسران از دیگر عوارضی است که به همراه کم کاری تیروئید اتفاق می‌افتد.
 • میگزدم‌: هایپوتیروئیدی شدید (کم کاری تیروئیدی که در اثر هاشیموتو به وجود بیاید و درمان نشود و یا به اندازه کافی درمان نشود) می‌تواند به بیماری به نام میگزدم منتهی شود، که طی آن پوست دچار تورم و پف می‌شود. میگزدم یک بیماری خطرناک با علائم خواب آلودگی، رخوت عمیق و ناخودگاه است.
 • مشکلات قلبی‌: نارسایی قلبی، آریتمی و فشار خون بالا نیز از جمله عوارض بیماری‌های تیروئید است.
 • احتمال سرطان تیروئید: بیماری تیروئید در کودکان می‌تواند منجر به سرطان تیروئید شود.

عوارض بیماری‌های تیروئید زیاد و خطرناک است، ولی این بیماری به مراتب درمان پذیر است و به خوبی می‌توان جلوی این عوارض را گرفت. علی الخصوص که در حال حاضر پیشرفت علم با درمان‌هایی مانند ماکروویو و آر اف تیروئید به خوبی با انواع ندول‌های پرکار تیروئید مقابله می‌کند. حتی در برخی انواع ندول‌های سرطانی امکان درمان سرپایی در جلسات کوتاه‌تر نیز وجود دارد. بنابراین کافیست تا والدین با دقت کودکشان را رصد و درصورتی که با علائم بیماری‌های تیروئید رو به رو شدند با پزشک مشورت و راه درمان مناسب را انتخاب کند.

درمان تیروئید کودکان

درمان تیروئید کودکان در موسسه تصویربرداری تیراد

مرکز سونوگرافی و موسسه تصویربرداری تیراد به عنوان اولین مرکز فوق تخصصی تصویربرداری در تشخیص و درمان ندول‌های تیروئید و سرطان تیروئید با کمک روش‌های کمتر تهاجمی در تهران افتتاح و در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد. استفاده از روش‌های آر اف و ماکروویو کمک بسیار موثری در درمان بیمارانی با توده‌های پرکار تیروئید گشته و این بیماران را از جراحی بی نیاز ساخته است. البته تمامی توده‌ها با این روش قابل درمان نیستند و برای درمان برخی از انواع آن ناگزیر از جراحی خواهیم بود. برای اطلاع بیشتر از این روش می‌توانید مقاله زیر را مطالعه کنید و اگر سوالی برایتان باقی ماند از طریق دیدگاه‌ها در همین سایت با ما در میان بگذارید.

 

منابع :

سلامتی کودکان استنفورد

Hypothyroidism in Children and Adolescents

۳ / ۵. ۲

به عنوان اولین نفر رای دهید!

اشتراک گذاری
نوشتهٔ پیشین
پاراتیروئید چیست؟ علائم، مشکلات و درمان
نوشتهٔ بعدی
هاشیموتو چیست؟ بیماری هاشیموتو خطرناک است؟ آیا هاشیموتو کشنده است؟

۵ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.